Persontrafik 2014, Mässguide

Page 1

Utställare & mässkarta

Mässguide Utställare & karta

Framtidens kollektivtrafik anländer enligt tidtabell. Välkommen att besöka oss från kl 10.00.

Monter: C11:47 www.mobitec.eu

Monter: C03:49 www.trivector.se

Temsa Sverige AB www.temsa.se

C15:51

TK Bussklimat AB www.tkbussklimat.se

C12:41

Tokheim C04:19 www.tokheim.com Trafikverket C08:31 www.trafikverket.se TransPA AB www.transpa.se

C09:43

Trapeze Group

C05:41

Trivector C03:49 www.trivector.se Trygg-Hansa C12:40 www.trygghansa.se TYA C06:41

www.trapezegroup.se

Trinorth Solutions AB www.trinorth.se

V Vattenbussen C02:40 www.vattenbussen.se VBI Components www.vbicomponents.dk

C11:49

VDL Bus & Coach Nordic AB C19:21 www.vdlbuscoach.se C04:31

VEHTEC-ELDI C07:40 www.eldi.se www.tya.se

Monter: C13:49 www.bkinvest.se

Vest Buss Sverige AB www.vest.se

C14:50

Voith Turbo AB www.voithturbo.com

C14:39

Viking Line www.vikingline.se

C09:21

Volvo Bussar AB www.volvobuses.se

C22:51

resetorget

Vinga Bus Partner AB www.vingabuspartner.se

C12:31

Visma Esscom AB www.visma.se/esscom

C05:39

Vix Technology www.ergtransit.se

C03:41

VTI - Statens Väg- och C02:04 Transportforskningsinstitut

W Westmatic AB www.westmatic.se

C12:51

XPND C03:29 www.xpnd.se

Åbergs Data System AB C09:21 www.abergs.se/rebus resetorget

27 29 2012Stockholmsmässan 28 —  30 november oktober 2014 Svenska Mässan, Göteborg

Arrangörer:

Y

www.vti.se

C10:31

Å

X

Yrkesakademin AB www.ya.se

Yutong Eurobus Sweden AB www.yutongeurobus.se

C07:41

Medarrangörer:


Utställare 21st Century Technology C04:18 Solutions Ltd www.21stplc.com

A A Clean Partner www.acleanpartner.se

C11:63

Alcolock Sverige AB www.alcolock.se

C07:38

Din Bil Sverige www.dinbil.se

C04:49

Busland OÜ

C14:21

Dometic Scandinavia AB www.dometic.com

C02:28

Drivec AB

C06:40

FältCom C04:21

Förlaget Taxi Idag AB C06:39/C08:50 mötesplats för taxi & anropsstyrd trafik www.taxiidag.se

www.busland.ee Busstidningen AB www.busstidningen.se

C03:04

www.areff.se Arom-Dekor Kemi AB www.aromdekor.se

C03:08

www.faltcom.se

Altas commercial vehicles C17:31 www.altas-auto.lt Areff Systems AB

Brodit AB www.brodit.se

C08:43

C03:10 www.drivec.se

C

Elanders Sverige AB www.elanders.com

Cctv Support Kungsbacka AB www.cctv-support.com

Eurowash C03:35 www.eurowash.dk

CenCom AS

C08:40

C12:41

Autoline AS www.autoline.no

C09:65

B BA Fordonslyftar AB www.fordonslyftar.se

C12:51

Bbh Arkitekter & Ingenjörer AB

C06:28

C22:20

Fara ASA http://fara.no

C02:39

Cofely Ineo C06:29 www.cofelyineo-gdfsuez.com/en/

Ferno Norden AB www.fernonorden.com

C16:25

Coman C11:21 www.coman.se

Flygtaxi Sverige www.flygtaxi.se

C04:49

Consat Telematics AB

C06:38

www.bbh-ark.se Be-Ge Industri AB www.be-ge.com

C09:31

Bewa C13:49 www.bewaintraf.se

Continental Däck Sverige AB www.continental.se

C08:29

CWS Group AB / Istobal Sverige www.cws.se

C10:65

Bewa Intraf Fordonsteknik AB www.bewaintraf.com

C13:49

Biofuel Express AB www.biofuel-express.com

C04:19

Destination Halmstad C09:21 resetorget www.destinationhalmstad.se

Bombardier C07:31 Transportation Sweden AB www.mynewsdesk.com/se/bombardier

Destination Kosta C09:21 resetorget www.kostabodaarthotel.com Dilax Intelcom GmbH

Branschföreningen C02:47/C02:49 Tågoperatörerna mötesplatsen

www.tagoperatorerna.se

Ludvig Svensson, AB www.ludvigsvensson.com

C15:30

Infab Vitamin AB www.infabab.se

C02:32

Infospread Euro AB www.mobitime.se INIT GmbH

Intap Tobik SP.J. www.intap.com.pl www.halda.se Hanover Displays

C04:29

Isringhausen AB www.isri.com

C07:28

C03:19

C03:31

Malte Månson AB www.maltemanson.se

Nordic Port AB www.port.se

C06:21

Martec International AB www.martec.se

C12:42

C21:21

Mekasign AS http://erhverv.mekasign.dk

C04:31

Nordic Vehicle Conversion AB www.nordicvehicle.se NordiCar AB

C11:51

Metrotek AS www.metrotek.no Mobitec AB www.mobitec.eu

C07:21

Hexagon Raufoss AS www.hexagonraufoss.com

C07:45

Hogia Public Transport Systems AB

C02:21

Keolis Sverige AB www.keolis.se

C10:40

KG Knutsson AB

C14:41

Forveda C10:49 www.forveda.lt/en

Frenzel GmbH www.frenzel.de

C05:25 C10:66

Frogne C08:50 mötesplats för taxi & anropsstyrd trafik

C01:10

C04:31

Poltech Information System AB www.poltech.se

C11:47

Projektmonter Persontrafik 2014

C12:21

C11:10

Holmedal Data AB C08:50 mötesplats för taxi & anropsstyrd trafik www.holmedal.se Huzells i Karlstad www.huzells.se

I Icomera AB

C02:13

C04:39

www.multiq.se

Kiitokori Oy

C17:21

Munkeröds Industri AB www.munkerods.se

Identic AB

www.dilax.com

www.identic.se

C12:46

L C06:20

Lahega Kemi AB www.lahega.se

C09:45

Lantal Textiles AG www.lantal.com

C01:29

Lazzerini S.r.l www.lazzerini.it

Nortux Systems AB www.nortux.se

C07:32

Quickomat AB www.quickomat.com

C02:30

Scannotec Oy Ab www.scannotec.fi

C04:31

Sensec AB www.sensec.se

C11:43

SEPAB Fordonsprodukter AB C08:50 mötesplats för taxi & anropsstyrd trafik www.sepab.se Sindas Informationssystem AB www.sindas.se

C09:43

SkanTech ApS

C04:29

C02:02

OK-Q8 AB www.okq8.se

C04:49

RES- och TRAFIKFORUM www.mentoronline.se

C05:31

Skatteverket C09:67 www.skatteverket.se

Omni Trafikmiljö www.omnitrafik.se

C05:49

Rescroft Ltd. www.rescroft.com

C14:31

SL/Waxholmbolaget/ C06:11 Färdtjänsten www.sl.se

C13:49

C09:51

www.skantech.eu

RESETORGET C09:21

Solaris Bus & Coach S.A.

C15:41

Ster Sp. z o.o. www.ster.com.pl www.ridango.com

P

neXus C02:48 www.nexusgroup.com

PENSI Rescue Oy www.pensi.se

Nenco AB www.nenco.se

Perstorp BioProducts C02:42 www.perstorpbioproducts.com

C02:11

Nilsson Special Vehicles AB C08:41 www.nilsson.se

Pilotfish Networks AB www.pilotfish.se

C06:30

Noco AB www.nocostolar.se

PLANit Sweden AB www.planit.se

C05:43

Point Transaction Systems AB www.point.se

C03:12

Rydahls Bromsspecialisten C05:38 www.rydahls.se

S Safety Seal Europe AB www.safetyseal.se

C11:41

C15:31

Svenska Bussglas AB www.svenskabussglas.se

C02:22

Svenska EA Bussar AB www.eabussar.se

C10:41

Svenska Neoplan AB

C19:50

www.neoplan.se Svenska C02:47/C02:49 mötesplatsen Taxiförbundet www.taxiforbundet.se SvenskaBus Company www.svenskabus.com

C13:31

Sveriges Kommuner och Landsting www.skl.se

C02:47 C02:49 mötesplatsen

Sveriges Trafikskolors Riksförbund www.str.se

C07:39

Sverigetaxi C04:49 www.sverigetaxi.se C04:49

Swedish Radio Supply AB C03:21 www.srsab.se C02:31

Stoneridge Nordic AB C08:32 www.stoneridgeelectronics.com/se Strateco Utveckling AB www.strateco.se

C02:44

Structab AB

C08:50

mötesplats för taxi & anropsstyrd trafik

Samport Payment C08:50 Services AB mötesplats för taxi & anropsstyrd trafik

T Taxipass Card Service AB C08:50 mötesplats för taxi & anropsstyrd trafik www.taxipass.se Taxisystem Scandinavia AB C08:49 www.taxisystem.se TechPay C03:40 www.techpay.se Temsa Global

Sun Maskin & Service AB C12:51 www.sunmaskin.se

C15:51

EN BUSS SOM SÄNKER DINA KOSTNADER ÄNNU MER – FRÅN EXPERTERNA.

www.structab.se

www.samport.se

FLer utställare på andra sidan »

Swarco C08:39 www.swarco.se www.solarisbus.com

C07:30

Svenska Autocuby www.autocuby.se

Svetax Taxiförsäkring www.sverigetaxi.se/svetax

C12:48

Ridango/United Tickets LTD C04:31

Optidev AB www.optidev.se

Svensk Kollektivtrafik C02:47/C02:49 mötesplatsen www.svenskkollektivtrafik.se

Sveriges C02:47/C02:49 Bussföretag mötesplatsen www.sverigesbussforetag.se

C02:29

Oberthur Technologies www.oberthur.com

MÖTESPLATSEN C02:47/C02:49

C10:44

C17:41

Renault Nordic AB www.renault.com

www.bkinvest.se

C10:38

Scania-Bilar Sverige AB

R

C07:33

N

Kommunal C06:31 www.kommunal.se

www.icomera.com

Q´STRAINT C11:45 www.qstraint.com

Mötesplats för C08:50/C08:58 TAXI & Anropsstyrd Trafik

www.kiitokori.fi/en

Kulturbåtarna C09:21 www.kulturbatarna.se resetorget

C04:34

C02:08

Revatec AB www.revatec.se

Kiel Polska Sp. z.o.o. www.kiel-sitze.de

C10:55

Hybricon Bus Systems AB C09:39 http://hybricon.se/word

Nordisk Infrastruktur www.conventusmedia.se

Optare bussar/BK Invest

www.kgk.se www.hogia.se

Q

www.nordicar.se

O

MultiQ C11:12

Kärcher AB www.karcher.se

www.frogne.se

Monitoring i Katrineholm AB www.monitoringab.se

www.pesa.pl C09:49

www.modulsystem.se

C02:41

www.scania.se

Polster S.C. www.polster.pl

C12:52

Sanda International AB

C07:43

www.nordicautoel.se

Modul-System Sweden AB C06:43

K

www.hanoverdisplays.com

Forsler & Stjerna C09:40 Konsult AB www.fskab.se www.skolskjutsplanering.se www.forslerostjerna.se

M C05:43

C05:21

Pointguard AB C08:50 mötesplats för taxi & anropsstyrd trafik www.pointguard.se Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA

J JE Entreprenad www.je-entreprenad.se

Nordic Auto El AB C08:50 mötesplats för taxi & anropsstyrd trafik

Malmator AB www.malmator.se

Fogmaker International AB C10:21 www.fogmaker.se

Foxguard AB www.foxguard.se

D

C09:43

www.init-ka.de

Fordonskontroll Sverige AB C09:43 www.fordonskontroll.se

www.consat.se

IDHA Sweden AB www.idha.se

C06:49

F www.cencom.no

C03:02

C03:18

EVRY C02:19 www.evry.com

AUTO-KEMI C11:63 www.auto-kemi.nu Autobus Leo Rand AB www.autobus.se

Halda AB

Carsport C14:20 www.carsport.se

EvoBus Sverige AB www.evobus.se

Lazzo DM Byrå www.lazzo.nu

H

E

C03:11

Idesign C07:49 www.idesign.se

Upptäck mer om den nya LD och HD serien på Persontrafik, välkommen till monter C15:51.

www.temsaglobal.com temsa.com