TURISTICKÁ BROŽÚRA: Spoznaj stredné Pohronie / 2019

Page 1

SKOBSAH

Visttraedjtneom na

Príriosdtonréické a h zaujímavosti

Akkuonám

sa dostanete?

Pohroní

Náudčnníéky choa trasy

Tipyvýlety na

e Regiporondáukln ty

Podujatia

24

Užitoončtnaékty k

23

20

10

Služby

5

4

2

Š poodrdtych a

27

30

33


Visttraedjtneom na Pohroní

D

oteraz neobjavený Región Gron vás očarí vidieckym charakterom, ľudovými tradíciami a krásnou prírodou. Územie Regiónu Gron sa rozprestiera v doline stredného toku rieky Hron, ktorú obkolesujú pohoria Tribeč, Pohronský Inovec, Štiavnické a Kremnické vrchy a Vtáčnik. Pohoria sú tvorené prevažne mladovulkanickým reliéfom, ktorý je charakteristický veľkou výškovou členitosťou. Najvyšší vrch Vtáčnik s nadmorskou výškou 1346 m sa nachádza na severnej hranici obce Kľak. Vzhľadom na výškovú členitosť je rôznorodá aj klíma. Zatiaľ čo v doline Hrona sa nachádza teplá a suchá oblasť, vo vrcholových polohách pohorí sa návštevníci musia pripraviť na mierne chladnú klímu a výdatné zrážky. Väčšinu územia odvodňuje rieka Hron, ale severozápadnú časť územia prostredníctvom Žitavy odvodňuje rieka Nitra. Náš región je charakteristický rozľahlými lesmi, ktorými vás prevedú početné turistické chodníky a cyklotrasy.

Symbol húsky plávajúcej na modrých vlnách

pripomína sviežu tepnu regiónu - rieku Hron a evokuje tradičný obraz miestneho vidieka s pažiťami plnými pasúcich sa húsok. Vidiecky charakter územia svojou ponukou zaujímavostí dopĺňajú mestá Žiar nad Hronom, Žarnovica a Nová Baňa a z Regiónu Gron tak vytvárajú destináciu s atraktívnou ponukou nezabudnuteľných zážitkov.

2


Vitajte na strednom Pohroní

Objavte to najlepšie a najzaujímavejšie z Regiónu Gron ŽARNOVICA

TEKOVSKÁ BREZNICA

NOVÁ BAŇA

MALÁ LEHOTA

Okresné mesto a kultúrno-historické centrum v regióne, ktoré si od čias Revištského panstva až po súčasnosť uchováva dlhoročnú priemyselnú tradíciu. Žarnovická plochá dráha je jediná na Slovensku. Slobodné kráľovské banské mesto s historickým významom, v ktorom pamiatky zlatej éry baníctva obklopené prírodnými krásami ponúkajú nezabudnuteľný zážitok. V lete je srdcom zábavy obľúbený Tajch.

REPIŠTE

Križovatka turistických trás, ktoré vás prevedú krásnou prírodou a priblížia históriu obce. Či už chcete kráčať po stopách baníkov, alebo máte záujem o pokoj a relax v lone prírody, určite navštívte obec Repište.

KĽAK

Tekovská Breznica leží pod najmladšou sopkou v Karpatskom oblúku, Putikovým vŕškom. Sopečnej erupcie sa však obávať nemusíte. Na vulkanickom reliéfe vyhasnutej sopky vás prekvapí len krásna príroda a Breznický hrad. Malá Lehota so svojím roztrateným osídlením je typickým príkladom novobanskej štálovej oblasti. Skrýva jaskyňu aj more a je miestom, kam v júli smerujú na preteky traktory Zetor 25.

VEĽKÁ LEHOTA

Gajdošská muzika a detský folklórny festival, to je niečo, čím vás rada poteší táto obec hrdá účastníčka Stretnutia Lehôt a Lhot. Na jej pasienkoch vyviera rieka Žitava a rastie poniklec veľkokvetý.

VOZNICA

Chcete sa vydať po stopách partizánov a bojov druhej svetovej vojny? V obci Kľak a v jej okolí si prídu na svoje nielen nadšenci histórie, ale aj turisti, ktorých lákajú prírodné krásy.

Jedna z obcí s najstaršie datovanou prvou písomnou zmienkou na Slovensku, v ktorej sa zachovalo svojho času najdlhšie banské dielo na svete. Cyklisti, objavte Richňavskú dolinu na zjazde zo Štiavnicka!

OSTRÝ GRÚŇ

RUDNO NAD HRONOM

Obec každoročne víta koscov z celého Slovenska na Majstrovstvách v kosení ručnou kosou - na Ostrogrúnskej ostrej kose. Nezabúda však ani na smutnú históriu Krvavej nedele z januára 1945 a na posledných pamätníkov týchto tragických udalostí.

HRABIČOV

Jedna z Kľakovských cyklotrás Vás zavedie práve do čarovných, pokojných osád nad Hrabičovom. Z najvyšších miest sa môžete vybrať do Horných Hámrov či do Bukoviny dolinou Nebojsa. V Hrabičove spoznáte históriu lesnej železničky pri expozícii na Pilke.

ŽUPKOV

Obec so svetovo unikátnym náleziskom tetradymitu a zachovalou ľudovou dreveničkou. Je ideálnym východiskovým bodom pre výlety do prírody Kľakovskej doliny.

HORNÉ HÁMRE

Horné Hámre žijú futbalom a hasičstvom. Keď sa však pustíte na potulky prírodou, objavíte odľahlý Kostivrch, osadu učupenú v lone prírody.

PÍLA

Najmenšia obec regiónu je miestom, kde sa zbieha viacero cyklotrás z Kľakovskej doliny, z Veľkého Poľa, aj z Novobanska. V lete obec svojou návštevou tešia bežci Memoriálu Gavrila Gryzlova.

HRONSKÝ BEŇADIK

Bývalý benediktínsky kláštor s cenným gotickýcm chrámom dýcha takmer 1000-ročnou históriou. Perla Pohronia sa týči nad vinohradmi s vínnymi pivničkami v úzkej Slovenskej bráne.

Baníctvo a stredoveký hrad na vŕšku Ivankovo, s týmto sa spájajú dejiny dedinky. V 19. storočí tu fungovala skláreň, ktorej tovar bol vyvážaný až do Egypta. Šup do pralesa Drastvica alebo preskúmať zvyšky banských diel!

BREHY

Novodobé Brehy vznikli v roku 1996 odčlenením od Novej Bane. Obec sa však prvýkrát spomína už v roku 1283. Počas svojej histórie sa obec preslávila s bohatými náleziskami drahých kovov, či hrnčiarskymi výrobkami, ktoré boli známe v celom Uhorsku.

BZENICA

Rodná obec polyhistora, kňaza a vlastivedného bádateľa Andreja Kmeťa pozýva na návštevu jeho pamätnej izby. V obci sa môžete napojiť na žltú turistickú značku smerujúcu k blízkemu hradu Revište. Ochutnajte tiež pramenitý Medokýš v Bukovine!

ŽIAR NAD HRONOM

V súčasnosti najväčšie mesto regiónu s dlhoročnou priemyselnou tradíciou a bohatou históriou, ktorú poodhalia múry hradu Šášov či biskupského kaštieľa. Nechajte sa zlákať bohatým kultúrnym a športovým životom mesta a najpopulárnejším hudobným festivalom City Fest.

SKLENÉ TEPLICE

Neveľká obec známa svojou kúpeľnou históriou vás prekvapí európskym unikátom, jaskynným kúpeľom Parenica s teplotou vody 42°C. Skromné zvyšky málo známeho hradu Teplica, nazývaného tiež Pustý, vám odhalia aj kus histórie. 3


Akkuonám

sa dostanete?

R

Región GRON sa nachádza v srdci stredného Pohronia, kde údolie rieky Hron obklopujú pohoria Tribeč, Pohronský Inovec, Vtáčnik, Kremnické a Štiavnické vrchy. Centrom regiónu sú mestá Žiar nad Hronom, Žarnovica a Nová Baňa, ktoré sú ideálnymi východiskovými bodmi pre výlety do okolia. Výbornú dopravnú dostupnosť regiónu zabezpečuje hlavný železničný ťah Bratislava Zvolen a rýchlostná cesta R1, na ktorú nadväzuje sieť miestnych komunikácií. Letisko v Sliači je vzdialené približne 50 km.

Autobusom Autobusy diaľkovej dopravy majú zastávky v mestách Žiar nad Hronom, Nová Baňa a Žarnovica, odkiaľ premávajú priame spoje do krajských miest Slovenska ako aj do Bratislavy či Prahy. Na spoje diaľkovej autobusovej dopravy nadväzujú miestne autobusové spoje, ktoré vás dopravia aj do tých najvzdialenejších kútov regiónu. Autobusovú dopravu zabezpečuje SAD Zvolen. Informácie o možnostiach autobusovej dopravy nájdete na webstránke: www.cp.sk | www.sadzv.sk alebo na infolinke SAD Zvolen +421 (0) 900 218 111

4

Vlakom Vlakové stanice, do ktorých vás dopravia rýchliky a zrýchlené vlaky, sa nachádzajú v mestách Žiar nad Hronom, Žarnovica a Nová Baňa. Osobné vlaky majú zastávky aj v ďalších obciach: Hronský Beňadik, Tekovská Breznica, Rudno nad Hronom,Voznica, Bzenica či Hliník nad Hronom. Z Bratislavy sa do Regiónu GRON pohodlne dostanete rýchlikom už za 2 hod. 30 min., z Košíc za 4 hodiny, zo Žiliny za 2 hod. 40 min. Z Prahy vás do regiónu dovezie EC vlak približne za 6 hod. 30 min. Viac informácií o spojoch a možnostiach železničnej dopravy nájdete na: www.cp.sk | www.slovakrail.sk alebo na infolinke ZSSK č. 18 188

Autom Vďaka svojej polohe na križovatke cestných komunikácií a v blízkosti rýchlostnej cesty R1, má Región GRON výbornú dopravnú dostupnosť z každého smeru. Rýchlostná cesta R1 vedie údolím rieky Hron a zjazd z R1 je možný pri Hronskom Beňadiku, Novej Bani, Žarnovici, Lehôtke pod Brehmi a pri Žiari nad Hronom. V mestách Žiar nad Hronom a Žarnovica je parkovanie bezplatné a informácie o cenách parkovného v Novej Bani nájdete na: www.novabana.sk


é n d o r í r P istorické a h zaujímavosti Prírodné zaujímavosti RIEKA HRON - najobľúbenejšia rieka vodákov

D

ominantou Stredného Pohronia je nepochybne samotná rieka Hron, ktorá je druhou najdlhšou riekou Slovenska. Hron pramení pod Kráľovou hoľou v nadmorskej výške 980 m n. m. a po 298 kilometroch ústi do Dunaja pri obci Kamenica nad Hronom. Rieka Hron je minimálne poznačená ľudskou činnosťou a preto je najvyhľadávanejšou a najobľúbenejšou vodáckou riekou na Slovensku. Splav Hrona zaberie približne deväť dní, počas ktorých je možné obdivovať impozantné pohoria, hradné zrúcaniny či historické mestá. V Regióne Gron môžu vodáci zakotviť a oddýchnuť si vo vodáckej základni pod Šášovom, pri Drevenici Revište alebo v obci Brehy.

PRAMEŇ ŽITAVY V obci Veľká Lehota v nadmorskej výške 680 metrov, pramení rieka Žitava. Z malého močariska tu vyteká úzky potôčik, z ktorého sa postupne stáva rieka s dĺžkou takmer 100 km. Vody Žitavy končia svoju púť v obci Martovce pri Hurbanove, kde sa vlievajú do rieky Nitra. Žitava neformálne rozdeľuje územie, ktorým preteká, na horné, stredné a dolné Požitavie. A jedine horné Požitavie je charakteristické hornatým krajom so zarezaným údolím v tvare písmena V, ktoré je vtesnané medzi pohoria Pohronský Inovec a Tribeč.

DEBNÁROVA (JAZVINSKÁ) JASKYŇA Hoci by ste krasové útvary hľadali skôr v iných oblastiach Slovenska, v pohorí Tríbeč sa skrýva Kostoliansko - Lehotský kras, v ktorom je známych niekoľko pozoruhodných krasových útvarov. Na území obce Malá Lehota sa nachádza celkovo 5 jaskýň, z ktorých je najväčšia Debnárova (Jazvinská) jaskyňa. Vplyvom pôsobenia vody sa vo vápencoch vytvorila 44 metrov dlhá jaskyňa vyzdobená skrasovatenými puklinami, stalaktitmi, stalagmitmi a zaujímavo sfarbenými nátekmi na stenách.

ANDEZITOVÉ KAMENNÉ MORE STAROHUTSKÝ VODOPÁD Národná prírodná pamiatka Starohutský vodopád je prvou zastávkou Náučného chodníka Vojšín. Vodopád sa nachádza 300 m severne od osady Stará Huta (časť Novej Bane) na Sklenom potoku, ktorý sa neskôr vlieva do Starohutského potoka. S výškou 5 metrov je jedným z najmohutnejších vodopádov v slovenských mladovulkanitoch.

K

amenné more v obci Malá Lehota je poslednou - ôsmou zastávkou Náučného chodníka Vojšín. Táto národná prírodná pamiatka o rozlohe 30 x 100 m sa nachádza vedľa hlavnej cesty v časti Skálie. Kamenné more vzniklo rozpadom lávového prúdu z tmavých andezitov, pred 14,5 miliónmi rokov. Vplyvom vonkajších podmienok sa lávový prúd rozpadol na nepravidelné, viacuholníkové bloky, z ktorých každý váži približne pol tony.

5

5


Prírodné zaujímavosti

PUTIKOV VŔŠOK

VEĽKÝ INOVEC

Sopka Putikov vŕšok je pozostatkom najmladšej lokality sopečnej činnosti v Karpatskom oblúku. Táto sopka bola naposledy aktívna pred 130 až 140 tisíckami rokov. Sopečný kužeľ je tvorený troskami z pyroklastických sedimentov a z bazaltových prúdov rôznej dĺžky. Zarovnaný vrchol sopky sa nachádza v nadmorskej výške 487 metrov. Približne v polovici sopečného kužeľa sa nachádza jaskyňa, ktorú miestny obyvatelia volajú Sézam. Ide o bočný sopúch, ktorým pri erupcii unikali sopečné plyny a roztavená magma. Putikov vŕšok je od roku 1996 vyhlásený za prírodnú pamiatku.

Na západnom okraji okresu Žarnovica sa do výšky 900 m n. m. týči najvyšší vrch Pohronského Inovca - Veľký Inovec. Turisticky obľúbený vrch je najjednoduchšie dostupný po modrej značke z Veľkej Lehoty, ale dostanete sa naň aj zo Starej Huty, Novej Bane či Tekovských Nemiec. Vrchol tvorí zvetrané bralo andezitového pôvodu, ktoré je prírodnou pamiatkou.

POKUTSKÁ DOLINA

VTÁČNIK

V

táčnik je s nadmorskou výškou 1346 metrov najvyšším vrchom Stredného Pohronia. Mohutný vrchol sa týči nad Kľakovskou dolinou na severnej hranici okresu Žarnovica a turistom sa z neho ponúkajú nádherné panoramatické výhľady na Žiarsku a Hornonitriansku kotlinu. Svahy Vtáčnika sú charakteristické množstvom výrazných skalných útvarov sopečného pôvodu, ktoré vyčnievajú vysoko nad okolitý terén. Najzaujímavejšími lokalitami s výskytom skalných veží sú Kláštorská skala a Ostrovica. Vrcholová časť pohoria Vtáčnik je za účelom ochrany typických zakrivených a zakrpatených exemplárov buka a zástavovitých foriem ihličnanov vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu.

Impozantnú prehliadku krásnej prírody pohoria Vtáčnik ponúka túra Pokutskou dolinou. Úzkou dolinou Pokutského potoka sa od obce Ostrý Grúň až po chatu Škurátka tiahne 10 km dlhá asfaltová cesta, ktorá je obľúbenou trasou najmä cykloturistov, ale aj hubárov. V minulosti dolinou viedla trasa lesnej železničky, po ktorej návštevníkov prevedie náučný chodník. Najzaujímavejšou pamiatkou na lesnú železničku je unikátny zemný most Pokuty. V závere Pokutskej doliny sa nachádza najväčší vodopád v CHKO Ponitrie. Pokutský vodopád odporúčame navštíviť v jarných a jesenných mesiacoch, kedy je prúd padajúcej vody najmohutnejší.

NÁLEZISKO TETRADYMITU

PRÍRODNÁ REZERVÁCIA BUJAKOV VRCH Na hranici Novej Bane a Veľkej Lehoty, asi v polovici vzdialenosti medzi Vojšínom a Sedlovou skalou, sa rozprestiera prírodná rezervácia Bujakov vrch, do ktorej vás zavedie trasa náučného chodníka Vojšín. Na území o rozlohe 1,26 ha je hojne rozšírený mimoriadne vzácny a chránený poniklec veľkokvetý. Od marca do začiatku mája je lokalita posiata množstvom nápadných ružovofialových kvetov. Okrem ponikleca môžete v okolí nájsť aj ďalšie vzácne rastliny ako ľalia zlatohlavá či orchidea vstavač májový. 6

V obci Župkov sa v malej, dnes už zasypanej štôlni, nachádza jedno z troch svetových nálezísk vzácneho minerálu - Tetradymitu. Vznik minerálu nie je úplne objasnený, ale zvyčajne sa vyskytuje na hydrotermálnych ložiskách zlata. Tetradymit je veľmi krehký, oceľovosivý minerál, ktorý sa vyznačuje silnou fluorescenciou. Z obce Župkov vedie k nálezisku náučný chodník s informačnými tabuľami, na ktorých sa nachádzajú podrobné informácie o pôvode a vlastnostiach vzácneho minerálu.


Historické zaujímavosti HRAD ŠÁŠOV

H

rad strážil križovatku ciest popri Hrone v smere na Zvolen a v smere na Kremnicu. Bol vybudovaný na brale nad riekou Hron v polovici 13. storočia. Pôvodný gotický hrad s výraznou valcovou vežou pri vchode a dominantným palácom na najvyššom bode prešiel viacerými prestavbami i zmenami majiteľov. Spočiatku ho spravovali kráľovskí kasteláni, neskôr sa dostával do zálohu šľachtických rodín. Podobne ako neďaleké Revište ho získala i rodina Dóciovcov. Tí ho využívali aj ako svoju rezidenciu. Z hradu údajne vedie tajuplná podzemná chodba až do kaštieľa v Ladomerskej Vieske. Avšak dodnes ju nikto neobjavil.

KOSTOL SV. VAVRINCA A PAMÄTNÍK V HORNÝCH OPATOVCIACH Kostol je poslednou zachovanou spomienkou na dedinku Horné Opatovce. Obec vtedy s takmer 900-ročnou históriou zanikla z dôvodu ekologickej katastrofy, ktorá ju postihla v súvislosti s výstavbou neďalekého Žiarskeho závodu. Dnes tu okrem kostola návštevníci môžu vidieť i pamätník, na ktorom je zobrazený plán obce s mramorovými maketami domov. I v súčasnosti sa tu rodáci pravidelne stretávajú a starajú o tieto miesta.

TERMÁLNE KÚPELE SKLENÉ TEPLICE Liečebné termálne kúpele Sklené Teplice patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Prvá zmienka o kúpeľoch je už z roku 1550. Najskôr ich vlastnili rôzni feudálni páni, neskôr sa dostali do správy Banského úradu, ktorý sa najviac zaslúžil o výstavbu kúpeľných budov a liečebné využitie prameňov. Výskyt termálnych prameňov bol považovaný za najväčšiu prírodnú zvláštnosť. Vyvierali na blízkom vŕšku z travertínového pokrovu. Európskym unikátom je jaskynný kúpeľ – Parenica. V minulosti kúpele navštívili i mnohé významné osobnosti ako napríklad vedec Ignác Anton von Born alebo básnik J. W. Goethe.

HRAD REVIŠTE BISKUPSKÝ KAŠTIEĽ S PARKOM Pôvodné menšie stredoveké opevnené sídlo vo Sv. Kríži (terajší Žiar nad Hronom), bolo prestavané na letnú rezidenciu ostrihomských biskupov, neskôr sa stalo sídlom banskobystrických biskupov. Jedným z najvýznamnejších, ktorý tu pôsobil a zomrel bol Štefan Moyses. Pochovaný je v miestnom Kostole Povýšenia sv. Kríža. Počas tureckého nebezpečenstva dal ostrihomský arcibiskup Juraj Lipaj okolo kaštieľa vybudovať opevnenie s baštami. Kaštieľ bol v polovici 17. storočia významnou pevnosťou na ceste hore Pohroním. V súčasnosti kaštieľ odkúpilo mesto, ktoré ho plánuje zrekonštruovať a zriadiť tu reprezentačné priestory. Ku kaštieľu prislúcha i romantický park s umeleckoarchitektonickými doplnkami. Vybudovaný bol v polovici 18.storočia a dodnes je obľúbeným oddychovým miestom.

V

romantickom prostredí neďaleko Žarnovice sa na strmom brale nad riekou Hron týči zrúcanina niekdajšej dominanty Revištského panstva. Hrad Revište bol postavený začiatkom 14. storočia ako strategická obrana obchodnej cesty Pohroním, ktorá viedla k stredoslovenským banským mestám. Staršia neskorogotická časť hradu bola neskôr posilnená vonkajšími renesančnými hradbami. Hrad bol dvojpodlažný, mal štyri veže, nádvorie predelené múrom a studňu, ktorá údajne siahala až po Hron. Významným rodom spojeným s Revišťom a Žarnovicou boli Dóciovci. Podobne ako na Šášove, i tu legenda hovorí o prepojení hradu so žarnovickým kaštieľom podzemnou chodbou. Dôveryhodné dôkazy o pravdivosti neexistujú. Pravdou však je, že pod žarnovickým kaštieľom je kamenná, doteraz nepreskúmaná chodba. Kam asi vedie?

MESTSKÝ KAŠTIEĽ V ŽARNOVICI Národná kultúrna pamiatka Mestský kaštieľ stojí na mieste bývalého žarnovického opevneného sídla postaveného asi v rokoch 1480 – 1485. Dal ho vystavať Urban Dóci a slúžil ako rezidencia hradných pánov. V 17. storočí dostáva pod správu Banskej komory, ktorá nechala pristavať Dolný kaštieľ. Starý objekt bol koncom 20. storočia zbavený obranných múrov a budova vnútorného kaštieľa bola prispôsobená pre kancelárske priestory. Dlhodobo zanedbaný Horný kaštieľ, ktorý je symbolom mesta v roku 2016 odkúpilo mesto Žarnovica. Obnovilo jeho strechu a fasádu a momentálne pracuje na obnove interiéru. Dolný kaštieľ je zrekonštruovaný, sídli tu pobočka banky a časť slúži ako obradná sieň. 7


Historické zaujímavosti

HRAD MARCUS A 16. ZASTAVENIE BARBORSKEJ CESTY

KAPLNKA V KOHÚTOVE Pútnické miesto začalo písať svoju históriu v roku 1863, kedy počas veľkého sucha ovečka vyhrabala prameň pitnej vody. Neskôr sa začalo hovoriť o zjaveniach a postupne sem začali prichádzať púte, aby vzdali hold Nepoškvrnenej Panne Márii. Toto miesto vyhlásil banskobystrický biskup Štefan Moyses v júni 1866 za milostivé. Z milodarov pútnikov bola už v r. 1869 postavená neogotická kaplnka. Obkolesená je malou botanickou záhradou s ojedinelým exemplárom sekvojovca mamutieho s výškou 34 m.

BANÍCKO - TECHNICKÉ PAMIATKY V NOVEJ BANI Replika stredovekého štvorpodlažného hradu sa nachádza v lokalite “Pri novom kríži” v obci Repište. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, hrad bol postavený až v 21. storočí. V blízkosti hradu vedie Barborská cesta, ktorá prepája významné banské mestá stredného Slovenska a turistov oboznámi s hodnotami baníctva, históriou a prírodným bohatstvom. Turisti prechádzajúci touto trasou sa môžu zastaviť pri Kaplnke sv. Barbory, ktorá je vstavaná do oplotenia hradu a predstavuje 16. zastavenie Barborskej cesty. Počas putovania môžu turisti zbierať do "Pasu pútnika" pečiatky a v závere tak získať Certifikát o absolvovaní Barborskej cesty. V Repišti môžete pečiatku získať na obecnom úrade alebo v Pohostinstve Repište.

DEDIČNÁ ŠTÔLŇA JOZEFA II. A BANSKOTECHNICKÉ PAMIATKY V RUDNE NAD HRONOM A BREHOCH

V okolí mesta Nová Baňa sa zachovalo mnoho povrchových i podpovrchových banských diel, ktoré nám v súčasnosti pripomínajú zašlé časy intenzívnej ťažby drahých kovov. Banské diela sú najrozšírenejšie v oblasti Vrškov, Gupne a sedla Havranej skaly. Spomenúť môžeme početné povrchové dobývky, šachty a štôlne, ktorých vstupné portály boli zrekonštruované, napríklad Trojkráľová, Dolná štôlňa Kreuz či Hronská dedičná štôlňa. Poniže Kohútova sa nachádza najvýznamnejšia šachta Althandel so štôlňou Tag. Na tomto mieste bola v roku 1722 prvýkrát na európskom kontinente použitá hnacia sila pary - Potterov ohňový stroj. Základy tohto významného technického diela sa podarilo objaviť v roku 2019. Dnes tu prebieha výskum a plánuje sa výstavba repliky stroja. Jeho zmenšený pohyblivý model môžu návštevníci obdivovať v Pohronskom múzeu.

RADNICA V NOVEJ BANI

Štôlňa Anna - Božena Málokto vie, že štôlňa, ktorá ústi do Hrona neďaleko mlyna vo Voznici, je svetovým unikátom. Dedičná štôlňa Jozefa II. (alebo Voznická dedičná štôlňa) s dĺžkou viac ako 16 km, bola v období 18. a 19. storočia najväčším banským dielom na svete. Budovala sa takmer 100 rokov a slúžila na odvodnenie štiavnického banského regiónu. Dedičná štôlňa Jozefa II. patrí z meračského a technicko organizačného hľadiska k úctyhodným dielam a je zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zaujímavé bansko-technické pamiatky sa nachádzajú aj v neďalekých obciach. Asi 2 km juhovýchodne od centra obce Rudno nad Hronom sa nachádza Dedičná štôlňa Anna - Božena, či na konci obce v smere na Uhliská viditeľné zvyšky baníckeho vodohospodárskeho systému - tajchu. V obci Brehy zaujmú povrchové dobývky a štôlne na žilách Priečna a Johan De Deo - Filip v lokalite Šlosberg, či pozostatky tajchu v Liešňanskej doline. 8

Dominanta mesta bola postavená v 14. storočí pravdepodobne ako kráľovský dom, v ktorom sídlil banský gróf. Pôvodne štvorpodlažná gotická pevnostná stavba bola po požiari v polovici 18. storočia prestavaná. Odstránilo sa tretie poschodie a pribudla hranolová veža. Od roku 1952 v budove sídli múzem.V múzeu je inštalovaných niekoľko stálych expozícií (expozícia pravekého osídlenia Žiarskej kotliny, histórie mesta, sklárstva, národopisná a umeleckohistorická expozícia, vulkán Putikov vŕšok a iné). Múzeum tiež pravidelne obmieňa výstavy s rôznymi témami. Služby pre verejnosť poskytuje i odborná knižnica Pohronského múzea. Pred budovou radnice stojí neskoroklasicistické Súsošie sv. Trojice vystavané z novobanského ryolitu. Autorom je Jozef Neuschl-Faragó.


Historické zaujímavosti

PAMÄTNÍKY SNP A PAMÄTNÉ IZBY V KĽAKOVSKEJ DOLINE

BENEDIKTÍNSKY KLÁŠTOR V HRONSKOM BEŇADIKU

Smutné obdobie 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania značne ovplyvnilo dovtedy pokojný život v Kľakovskej doline. Spomienkou na obete vojny a výstrahou, aby sa podobné činy už neopakovali, sú početné pamätníky, nachádzajúce sa v celej doline. Prvý pamätník obetiam 2. svetovej vojny sa nachádza na námestí v Žarnovici. Socha partizána stojí na mieste porady ilegálnych pracovníkov novobanského okresu zvolanej v roku 1940. V neďalekej obci Horné Hámre nájdeme hneď tri pamätníky. Pamätník SNP na Brode je postavený na pamiatku bojov, ktoré sa na týchto miestach odohrali 26. a 27. septembra 1944. Na pamiatku partizánom z guľometného hniezda, ktorí padli počas bojov o oslobodenie, je postavený pamätník pri hlavnej ceste smerom na Veľké Pole. Tretí pamätník sa nachádza na cintoríne a je venovaný pamiatke padlých vojakov Trnavskej posádky. SNP najviac poznačilo obce Ostrý Grúň a Kľak, v ktorých bol spáchaný jeden z najhorších vojnových zločinov na civilnom obyvateľstve. Udalosti známe ako Krvavá nedeľa 1945 pripomína pamätník umučeným občanom v Ostrom Grúni, pomník nad spoločným hrobom povraždených v obci Kľak a pamätné izby v oboch obciach.

a skalnom návrší v centre Hronského Beňadika stojí monumentálny opevnený benediktínsky kláštor, ktorý patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie gotické stavebné pamiatky na Slovensku. Prvá písomná zmienka o kláštore pochádza už z roku 1075. Na základoch románskej baziliky v súčasnosti stojí gotická bazilika, ktorá svojou majestátnosťou pohltí každého návštevníka už pri príchode. V roku 1483 sa pri vysvätení dostala do baziliky vzácna relikvia. Kúsok šatky svätej Veroniky s kvapkami Ježišovej krvi, daroval opátstvu kráľ Matej Korvín, ktorý ju dostal od pápeža Pavla II. Celý kláštorný komplex je obohnaný hradbami zo 16. storočia, ktoré z neho vytvorili protitureckú pevnosť.

N

Z

opevnenia je najzaujímavejšia Čierna brána, kde je umiestnená plastika Madony, ktorá podľa povesti zastavila turecké nájazdy. V súčasnosti je zrekonštruované spodné podlažie sýpky a opátske krídlo, kde sa nachádza infocentrum. Obnova stále prebieha a do budúcnosti sa tu plánuje zriadiť stála expozícia, kaviareň a priestor pre komorné koncerty.

ĽUDOVÁ ARCHITEKTÚRA

Drevenica, Župkov Vo viacerých obciach regiónu sa do súčasnosti zachovali pozostatky tradičnej ľudovej architektúry. V Novej Bani sa nachádzajú 2 banícke domčeky, ktoré sú charakteristické drevenou pavlačou na priečelí domu. Jeden z domčekov sa zachoval na Vŕškoch a druhý, 200 rokov starý domček, stojí na Moyzesovej ulici. | V obci Župkov sa nachádza drevený domček postavený na kamenných základoch, ktorý bol v roku 2014 kompletne zrekonštruovaný. V súčasnosti v ňom môžu návštevníci obdivovať tradičné zariadenie, ktoré sa používalo na dedinách. Drevenica býva tematicky zariadená podľa ročných období. | V obci Brehy môžu návštevníci obdivovať Fabkov domček, ktorý je zaujímavý slamenou strechou a hlinenými omietkami. Patrí k najstarším domom v obci. Druhým vzácnym objektom je Hrnčiarske múzeum zriadené v národnej kultúrnej pamiatke, v Kohlovom dome, kde sa nachádza i funkčná hrnčiarska pec. | Ľudovú architektúru vo Veľkej Lehote reprezentuje nový skanzenový domček Domova sociálnych služieb Dominik n.o., v ktorom sa nachádza pôvodné zariadenie a ukážka miestnych krojov. 9


Tipyvýlety na

1.

Hronský Beňadik a Tekovská Breznica

2.

Hore Hronom, dole Hronom

3.

Sklené Teplice a Repište

4.

Po lehotských štáloch

5.

Žarnovica a Bzenica

6.

Svätý Kríž nad Hronom

7.

S permoníkmi za pokladmi

8.

Kľakovská dolina

9.

Mohutný a najvyšší - Vtáčnik

10


Tipy na výlety

Hronský Beňadik a Tekovská Breznica

1.

Vstup do slovenských hôr. Slovenská brána je zaujímavé miesto, ktoré v teréne spozoruje aj bežný návštevník. V týchto miestach rieka Hron vychádza z úzkeho objatia sopečných pohorí a rozlieva sa na Podunajskú rovinu. V jej útrobách ležia obce Hronský Beňadik a Tekovská Breznica. Obe v sebe skrývajú lokality, ktoré v minulosti strážili tento prechod a dnes sú súčasťou Pohronskej hradnej cesty.

P

ráve v Hronskom Beňadiku odporúčame navštíviť 1000-ročný kláštor benediktínov. Ten v sebe ukrýva vzácnu relikviu Božej krvi, ale aj iné kultúrno-historické pamiatky. Prehliadku kláštora môže vystriedať aj príjemná prechádzka cez okolité beňadické vinohrady a vínne pivničky, ktoré sa dodnes využívajú. Ďalším tipom je Morová kaplnka. Nachádza sa na Beňadickej skale medzi Hronským Beňadikom a časťou Psiare na mieste stredovekého opevneného hradiska. Spod kláštora sa sem dostanete asi za 20 minút po žltej značke. Bazilika minor v Hronskom Beňadiku - interiér

N

eďaleko Hronského Beňadika sa nachádza Tekovská Breznica. Od železničnej stanice cez centrum obce vedie zelená trasa na zaniknutý Breznický hrad na kopci Hrádok a na Sokoliu skalu. Obe lokality poskytujú pekné výhľady do okolia. Ďalšou zaujímavosťou je najmladší vulkán v strednej Európe - Putikov vŕšok. Vedie k nemu miestny ľudovo značený chodník, neváhajte sa opýtať domácich. V strmom zráze sa nachádza jaskyňa, ktorú domáci volajú Sézam. Ide o prieduch sopky, ktorým pri výbuchu unikali plyny. Jaskyňa „Sézam“

Vedeli ste, že?

„Prvé auto na Slovensku vyrobil zámočník Michal Majer v dedinke Psiare, dnešnej časti Hronského Beňadika? Opravil auto bulharského cára Coburga cestujúceho do kaštieľa vo Sv. Antone a ten mu na oplátku poskytol podporu pri zostrojení vlastného auta. Drndička jazdila údajne od roku 1913, dnes ju v Psiaroch pripomína tabuľa na pohostinstve, v ktorom je vystavených niekoľko fotografií a jedinečná maketa."

DOSTUPNOSŤ

autom | bicyklom | miestnym autobusom | osobným vlakom (pravidelné spoje z Novej Bane)

SLUŽBY

Reštaurácia Tekovská kúria www.tekovskakuria.sk

UŽITOČNÉ KONTAKTY

Kláštor Hronský Beňadik www.klastorbenadik.sk Facebook: Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku Spoločnosť pre zachovanie tradícií, Hronský Beňadik Facebook: Spoločnosť pre zachovanie tradícií, Hronský Beňadik 11


Tipy na výlety

Hore Hronom, dole Hronom

2.

Obce “na druhej strane Hrona” - táto charakteristika spája Voznicu, Rudno nad Hronom, Brehy a okrem toho určite aj banícka história.

V

o Voznici ústi svojho času najdlhšie banské dielo - Dedičná štôlňa cisára Jozefa II., nazývaná aj Voznická dedičná štôlňa. Nad ňou sa vypína vrch Smrkáčik - príjemné oddychové a vyhliadkové miesto nielen pre miestnych obyvateľov. Obe lokality sú dostupné po červenej turistickej trase. Na cyklovýlet je ako stvorená Richňavská dolina, ktorá ukrýva Prírodnú rezerváciu Kojatín, muflóniu zvernicu a obrovský sekvojovec mamutí. Prales Kojatín

V

kopcoch nad Rudnom a Brehami sa zasa nachádzajú viaceré šachty a štôlne Brežsko-rudnianskeho banského revíru. Najzachovalejšie možno objaviť práve nad obcou Brehy v lokalite Šlosberg či Liešňanská dolina. Nevedie k nim turistická trasa a vstup do nich je len na vlastné nebezpečenstvo. Brehy sú známe i svojou hrnčiarskou tradíciou. Viac sa môžete dozvedieť v miestnom Hrnčiarskom múzeu, ktoré je otvorené počas víkendov po telefonickej dohode. Tepnou spájajúcou tieto tri obce je rieka Hron, jedna z najobľúbenejších slovenských lokalít vodákov. Najbližšie nástupné miesto je vodácka základňa v Revištskom Podzámčí a vylodiť sa pohodlne môžete v Brehoch pri ihrisku. Práve tu môžete na jar a na jeseň stretnúť vodníka Čochtana, ktorý chodí odomykať a zamykať svoj revír. Brežské hrnčiarstvo

Vedeli ste, že?

„Nad Rudnom sa rozprestiera prales Drastvica? Tento zachovalý komplex sutinových lesov možno objaviť pri prechode Rudnou magistrálou medzi vrchmi Drastavica a Veľký Žiar. Rudniansky vodopád je zase jediný vodopád Štiavnických vrchov. Vedie sem zelená cyklotrasa."

DOSTUPNOSŤ

autom | bicyklom | miestnym autobusom | osobným vlakom (pravidelné spoje z Novej Bane a Žarnovice) | splavom po Hrone

UŽITOČNÉ KONTAKTY Hrnčiarske múzeum Brehy www.hrnciarskemuzeum.sk Splav Hrona Facebook: Šport Bar Brehy

12


Tipy na výlety

Sklené Teplice a Repište

3.

Obce v objatí Štiavnických vrchov.

P

re tých, čo prichádzajú po Hrone je príjemným táboriskom lodenica v Hliníku nad Hronom. Odtiaľ je zaujímavá turistika do Prírodnej rezervácie Bralce. Ide o početné skalné veže, kamenné moria, a iné útvary dnes už zarastené lesom. Dostanete sa sem žltou/zelenou trasou. Ak budete po nej pokračovať ďalej, privíta vás obec Repište. Túto malú, pokojnú obec málokto pozná, ale skrýva hneď niekoľko zaujímavostí. Novodobý Hrad Marcus sa nachádza v lokalite „Pri novom kríži“ na križovatke cyklotrás a je jedným zo zastavení Barborskej cesty. V Repišti sa pútnici zastavujú práve pri kaplnke sv. Barbory, ktorá je zabudovaná v opevnení hradu. Pečiatku do Pasu pútnika dostanete na Obecnom úrade alebo v Pohostinstve Repište. Nádherným vyhliadkovým miestom len na skok z chodníka smerujúceho k hradu je vrch Bimbíz, ktorému dominuje drevený dvojkríž. Miestni obyvatelia ho venovali slovenským hokejistom ako poctu za ich výhru Majstrovstiev sveta v roku 2002. Hrad Marcus

N

eďaleko od Repišta sa nachádza obec Sklené Teplice. Okrem zaniknutého hradu Teplica a ďalšieho zastavenia Barborskej cesty, sa tu nachádzajú známe liečebné kúpele, ktoré pomáhajú najmä pri problémoch s nervovým a pohybovým ústrojenstvom. Jaskynný parný kúpeľ "Parenica" je dokonca európskym unikátom. Pre návštevníkov poskytujú dlhodobé liečebné pobyty ale i individuálne služby. Ubytovať sa možno i v okolitých súkromných chatách a penziónoch, ktorých je tu v ponuke veľké množstvo. Sklené Teplice

Vedeli ste, že?

„Nad obcou Repište pri hlavnej ceste smerom na Banskú Štiavnicu nájdete Významné lesnícke miesto – Pamätník prvému lesníckemu profesorovi na svete, H. D. Wilckensovi s chránenými smrekovcami opadavými a javormi mliečnymi."

DOSTUPNOSŤ

autom | bicyklom | miestnym autobusom | osobným vlakom (Hliník nad Hronom) | splavom po Hrone (Hliník nad Hronom)

UŽITOČNÉ KONTAKTY

Kúpele Sklené Teplice www.kupele-skleneteplice.sk Vodácke táborisko

Facebook:Lodenica Hliník nad Hronom

Barborská cesta www.barborskacesta.com 13


Tipy na výlety

Po lehotských štáloch

4.

Veľká Lehota a Malá Lehota sú typickými obcami Novobanskej štálovej oblasti. Očaria svojím roztrúseným osídlením - osadami ako korálkami zavesenými na šnúročke cesty. V Lehotách na prvý pohľad udivia obrobené polia, role a pasienky.

P

reto niet divu, že v jednej z nich, v Malej Lehote vzniklo podujatie Zetor 25 Cup - súťažné preteky poľnohospodárskych traktorov Zetor 25. V Malej Lehote to návštevníkovi nedá, aby sa aspoň na kúsku neprešiel prírodou, v ktorej lone je roztrúsených až 17 štálanských usadlostí. A možno objavíte práve Debnárov štál a tam Jazvinskú jaskyňu ako súčasť Kostoliansko–lehotského krasu. Má sprístupnenú dĺžku 44 m a je domovom viacerých druhov netopierov. Zaujímavou je i návšteva národnej prírodnej pamiatky Andezitové kamenné more, ktoré sa nachádza pri vstupe do obce alebo výstup na vrch Vojšín. Obe lokality sú zároveň súčasťou rovnomenného náučného chodníka. Jazvinská jaskyňa

V

Brežské hrnčiarstvo

eľká a Malá Lehota sú pojmami, ktoré by mal poznať každý folklorista. Vo Veľkej Lehote v prírodnom drevenom amfiteátri sa totiž každé leto koná tradičný Detský folklórny festival. V oboch obciach sa stále udržujú živé gajdošské tradície, ktoré sú najnovším slovenským zápisom v Zozname nehmotného dedičstva UNESCO. Vo Veľkej Lehote pôsobí gajdošská folklórna skupina. Pravidelným stretnutím milovníkov tohto žánru sú spoločné medzinárodné Gajdošské fašiangy. Z výletov sa oplatí prechádzka na Kamenný vrch Štambrk, nachádzajúci sa nad obcou. Tento holý vrch poskytuje pekné výhľady na širšie okolie. Zaujímavosťou je, že pod ním pramení rieka Žitava. Močaristý prameň možno objaviť neďaleko miestnej firmy KOVACO pri vstupe do obce. Na obecnom úrade je umiestnená i drevená umelecká socha víly Žitavy a galéria 25 obrazov, z ktorých každý jeden predstavuje rieku Žitavu v konkrétnej obci, ktorou preteká. Prístupná je počas úradných hodín alebo po nahlásení.

Folklór vo Veľkej Lehote

Vedeli ste, že?

„V Malej Lehote rastie snáď najjužnejšia kosodrevina na Slovensku? Skutočne, kosodrevinu nájdeme na Skale – časť prírodnej rezervácie Sokolec."

DOSTUPNOSŤ

autom | bicyklom | miestnym autobusom (pravidelné spoje z Novej Bane)

UŽITOČNÉ KONTAKTY

Socha víly Žitavy a galéria obrazov: www.velkalehota.eu 14


Tipy na výlety

Žarnovica a Bzenica

5.

Žarnovica je okresné mesto, ktoré si od čias Revištského panstva až po súčasnosť uchováva dlhoročnú priemyselnú tradíciu.

N

ad mestom sa vypína historický kaštieľ, ktorý bol sídlom rodu Dóciovcov. Príjemnou prechádzkou je Žarnovická kalvária. Nachádza sa na modrej trase, ktorá turisticky prepája Žarnovicu s Novou Baňou. V časti Lukavica sa zasa skrýva teplý prameň s termálnou vodou, ktorý bol náhodne navŕtaný počas hydrogeologického prieskumu. Je voľne prístupný po žltej turistickej značke z centra mesta. V časti Revištské Podzámčie sa zas týči stredoveká zrúcanina hradu Revište. Od r. 2011 sa Združenie na záchranu hradu Revište venuje jej historickému prieskumu, zberu informácií, konzervovaniu a čiastočnej obnove. Pod hradom sa nachádza Drevenica Revište, ktorá je jednou z najlepšie vybavených vodáckych základní na tomto úseku Hrona. Hrad Revište

Z

Sklené Teplice

Revišťa po žltej značke je to len na skok do malej obce Bzenica. Táto obec je známa najmä vďaka menu Andreja Kmeťa. Katolícky kňaz, zanietený vedec - polyhistor, bol rodákom z dedinky Bzenica. Jeho vedecké bádanie dosahovalo na svoju dobu priam európsku úroveň. V budove bývalej školy bola zriadená pamätná izba Andreja Kmeťa s expozíciou o jeho živote a diele. Na prehliadku sa stačí nahlásiť na Obecnom úrade. Z obce cez Štiavnické vrchy vedie i jeden z najstarších turistických chodníkov - Chodník Andreja Kmeťa, ktorý prechádza cez Sitno až do Prenčova, kde pôsobil ako kňaz. V miestnej časti Bukovina pri ovčej farme sa nachádza studnička, kde vyviera minerálna voda kyselka, mnohým známa pod ľudovým názvom medokýš. Táto minerálna voda bohatá na železo a mangán je veľmi dobrá na trávenie. V obci sa nachádzajú celkovo 3 pramene s minerálnou vodou.

Expozícia Andreja Kmeťa

DOSTUPNOSŤ

Žarnovica |

Vedeli ste, že?

„V súčasnosti je mesto Žarnovica známe najmä vďaka jedinej plochej dráhe na Slovensku? Tento zaujímavý motoristický šport sa označuje aj ako „ jazda bez bŕzd”, pretože motorky, na ktorých jazdci súťažia, nie sú vybavené brzdami."

autom | vlakom | autobusom bicyklom | splavom po Hrone Bzenica | autom | osobným vlakom | miestnym autobusom (pravidelné spoje zo ZC, BS a ZH) bicyklom | splavom po Hrone

SLUŽBY

Drevenica a vodácka základňa Revište www.drevenicareviste.sk

UŽITOČNÉ KONTAKTY

Expozícia Andreja Kmeťa www.bzenica.sk Plochá dráha Žarnovica www.speedwayclub.sk Združenie na záchranu hradu Revište www.hradreviste.sk 15


Tipy na výlety

Svätý Kríž nad Hronom

6.

Tak sa pôvodne nazývalo naše najväčšie mesto v regióne - Žiar nad Hronom. Dnes je vnímané hlavne ako moderné priemyselné mesto ponúkajúce nespočetné množstvo možností pre šport, ale pôvodný názov svedčí o jeho bohatej histórii. V súčasnosti je kultúrnym centrom regiónu s najviac rozvinutými službami.

Z

a návštevu určite stojí mestský Park Š. Moysesa v susedstve bývalého biskupského kaštieľa. Pre domácich, ale i návštevníkov mesta je tu možnosť oddýchnuť si, zašportovať alebo s deťmi navštíviť živý kútik. V letnej sezóne sa v parku usporadúvajú i rôzne podujatia, najznámejší je žiarsky hudobný festival City fest a aj Beerfest spojený so súťažou vo varení gulášu. Kaštieľ, ku ktorému park pôvodne patril, sa momentálne rekonštruuje. Pamätnú izbu tu bude mať i významný národovec, biskup Štefan Moyses, ktorý tu pôsobil a pochovaný je v Kostole Povýšenia sv. Kríža. V podvečerných a večerných hodinách odporúčame navštíviť Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliana Hella. Zaujímavý program spojený s pozorovaním nočnej oblohy bude určite pre vás veľkým zážitkom. Hvezdáreň a planetárium M. Hella

K

Žiaru nad Hronom patrí i neďaleké Šášovské Podhradie, kde sa nachádza vodácke táborisko. Objavíme tu i zrúcaninu stredovekého hradu Šášov. Podobne ako neďaleké Revište je súčasťou Pohronskej hradnej cesty. V letnej sezóne je možné navštíviť ľudovú expozíciu, kde si môžete vyraziť pamätnú mincu a zakúpiť suveníry z hradu. Zo Žiaru sa k hradu dá dostať náučným chodníkom, ktorý začína pri železničnej stanici. Hrad Šášov

Vedeli ste, že?

„K mestu patrí i zaniknutá obec Horné Opatovce? Obec, s históriou siahajúcou až do stredoveku, musela byť vysídlená z dôvodu ekologickej katastrofy, ktorú jej priniesol novovybudovaný závod v 60-tych rokoch 20. storočia. V obci sa zachoval už len cintorín, pamätník a Kostol sv. Vavrinca, o ktoré sa dodnes starajú pôvodní obyvatelia." 16

DOSTUPNOSŤ

autom | vlakom | autobusom | bicyklom splavom po Hrone

SLUŽBY

Hotel Luna www.lunazh.sk

UŽITOČNÉ KONTAKTY

Mestské kultúrne centrum (infocentrum, kino, podujatia) www.mskcentrum.sk Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella www.planetarium.sk Združenie na záchranu hradu Šášov www.hradsasov.pum.sk


Tipy na výlety

S permoníkmi za pokladmi

7.

Nová Baňa ako slobodné kráľovské banské mesto sa pýši bohatou baníckou históriou.

T

ou vás prevedú pracovníci Pohronského múzea, ktoré sídli v budove starej radnice, kde majú okrem témy baníctva i expozície histórie, sklárstva alebo expozíciu venovanú Putikovmu vŕšku. Alebo môžete absolvovať najnovší Banský chodník, ktorý mapuje banské pamiatky priamo v teréne. Začína sa v centre mesta. Okrem Banského chodníka sa v Novej Bani oplatí absolvovať výlet i po náučných chodníkoch Vojšín, Zbojnícke studničky či Zvonička.A práve Zvonička je jednoznačne najobľúbenejším chodníkom. Jej vrchol tvorí rozhľadňa Háj. Tá poskytuje široké výhľady do novobanskej kotliny, údolia Hrona i na Slovenskú bránu. V areáli Zvoničky a Kohútova zase vyrastá “Záhradný les” s mnohými cudzokrajnými stromami a krami. Na chodník sa dá dostať pešo od železničnej stanice po žltej trase alebo autom, ktoré zaparkujete v areáli Kohútova. Rozhľadňa Háj

N

ová Baňa okrem pešej turistiky poskytuje možnosti i pre cyklistov. Tri okruhy - Bajkom ponad vodopád, Bajkom okolo Hrošovho vrchu a Bajkom okolo Novej Bane vás prevedú krásnou okolitou prírodou. Práve okruh okolo Novej Bane vás privedie na Drozdovo. V zime lyžiarske stredisko s možnosťou ubytovania, v lete bikepark pre vyznávačov downhill cyklistiky s dráhami rôznej obtiažnosti. Obľúbenou rekreačnou oblasťou je vodná nádrž Tajch, ktorá je miestom zábavy, oddychu a športu. Nádrž bola vybudovaná pre účely baníctva, aby zásobovala vodou banské zariadenia. V súčasnosti slúži Tajch na rekreačné účely a ponúka okrem športu, občerstvenia a ubytovania aj letné podujatia pre deti, rockové, folklórne či šlágrové večery, kinoprojekcie v amfiteátri či motoristické zrazy. Rekreačná oblasť Tajch

Vedeli ste, že?

„Novú Baňu zachránila od veľkého sucha v roku 1863 ovečka? V tomto roku trápila mesto horúčava a nedostatok vody. Deti pásli stádo v časti Kohútovo, kde jedna ovečka začala hrabať v tráve. Zrazu sa objavil pramienok vody. Odvtedy na toto miesto začali smerovať pútnici. V roku 1866 ho banskobystrický biskup Štefan Moyzes vyhlásil za milostivé. Dnes sa tu návštevníci môžu kochať neogotickou kaplnkou."

DOSTUPNOSŤ

autom | vlakom | autobusom | bicyklom splavom po Hrone

SLUŽBY

Hotel Hron www.hotelhron.sk Penzión Tajch www.penziontajch.sk OZ Tajch www.oztajch.webnode.sk Drozdovo www.drozdovo.eu RZ Branko www.branko.sk

UŽITOČNÉ KONTAKTY Informačné centrum www.novabana.sk Pohronské múzeum www.pohronskemuzeum.sk

17


Tipy na výlety

Kľakovská dolina

8.

Roztrúsené usadlosti, krásna príroda, zaujímavé cyklotrasy, ale i trpké spomienky na 2. svetovú vojnu. To všetko môžete objaviť v obciach Kľakovskej doliny.

V

stupnou bránou je obec Horné Hámre. Pri prejazde autom vám určite do pozornosti padne pamätník SNP, nachádzajúci sa na križovatke v smere na Župkov. Okrem auta sa z Horných Hámrov môžete vybrať i cyklotrasou do obce Hrabičov. Odtiaľ sa ponúka zjazd do obce Bzenica s pokračovaním k hradu Revište alebo napojenie sa na cyklotrasu do Kľakovskej a Pokútskej doliny. Ak máte radi ľudové zvyky a tradície, odporúčame navštíviť pamätnú izbu, zriadenú na obecnom úrade v Hrabičove alebo poslednú zachovalú ľudovú dreveničku v ďalšej neďalekej obci Župkov. Návštevu je potrebné nahlásiť na obecných úradoch. V Župkove zaujme i vystavený kolesový obrnený transportér OT65, nachádzajúci sa pri športovom areáli ako pamiatka na 2. svetovú vojnu. Avšak najtragickejšiu spomienku na túto vojnu uchovávajú obce Ostrý Grúň a Kľak. Počas tzv. Krvavej nedele 21. januára 1945 obe obce nacisti vypálili a 148 obyvateľov zabili. Dodnes tieto udalosti pripomínajú pamätníky a pamätné izby, ktoré je možné navštíviť po nahlásení sa na obecných úradoch. Ľudová drevenička - interiér

Z

týchto obcí vedú i pekné trasy do okolitej prírody. Či už Kľakovský náučný chodník, prírodná pamiatka Ostrovica, ktorú tvoria 3 výrazné skalné veže a vedie k nej neznačená lesná cesta z obce Kľak. Alebo cyklotrasa z Ostrého Grúňa prechádzajúca cez obec Župkov do najmenšej obce Kľakovskej doliny a nášho regiónu - do Píly. Tu žil a poslednýkrát vydýchol nepohodlný reportér minulého režimu Gavril Gryzlov. Jeho pamätník sa nachádza na modrej turistickej trase. Okolitá príroda tejto dedinky ukrýva i viacero menších jaskýň pohoria Tribeč vo Veľkopolskej vrchovine.

Ostrovica

Vedeli ste, že?

„V Hornom Župkove sa ukrýva jedinečný minerál tetradymit? Vzácny minerál bol objavený len na 3 miestach sveta. Jedným z nich je práve dedinka Župkov, podľa ktorej dostal slovenský názov - Župkovit. Vedie k nemu náučný chodník."

DOSTUPNOSŤ

autom | miestnym autobusom | bicyklom

SLUŽBY

Župkov - Rekreačné zariadenie Riečky www.kolibariecky.sk Píla - Drevenica Agroalm www.agroalm.sk Ostrý Grúň - Ubytovňa Dopravárik www.ostrygrun.sk Kľak - Turistická ubytovňa www.klak.sk

UŽITOČNÉ KONTAKTY

Informácie o Kľakovskej doline

Na prehliadku pamätných izieb je potrebné sa vopred nahlásiť.

www.klakovskadolina.sk 18


Tipy na výlety

Mohutný a najvyšší - Vtáčnik

9.

V Kľakovskej doline ešte ostaneme. Vtáčnik sa ako dominanta širokého okolia hrdo vypína práve nad Kľakovskou dolinou.

V

rcholová časť je vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu na ktorej sa týči vysoký nerezový kríž. Vedie sem viacero turistických chodníkov. Môžete sa vybrať po žltej turistickej značke z obce Prochot, z ktorej sa potom napojíte na červenú Ponitriansku magistrálu. Výstup trvá približne 3,5 hodiny. Podobne dlho trvá i výstup po žltej trase z Ostrého Grúňa a napojenie opäť na magistrálu. Zvolením tejto trasy narazíte i na Kláštorskú skalu. Je to skupina skalných veží, prečnievajúca nad okolitý terén. Najkratšou trasou je voľba zelenej značky z obce Kľak. Výstup trvá približne 2,5 hodiny a cestou budete míňať spomienkové miesta na partizánsky odboj v tejto oblasti. Či už partizánmi využívanú Partizánsku chatu, alebo pamätný les Škurátka, ktorý bol vysadený do tvaru päťcípej hviezdy. Vtáčnik

Š

pecifická a zaujímavá je cyklotrasa Pokútskou dolinou. Začína na konci obce Hrabičov pri vonkajšej expozícii Lesnej železničky, ktorá v minulosti prechádzala týmto územím. Odporúčame navštíviť neďaleký Ranč Blanc, kde sa môžete občerstviť, uloviť si pstruha v súkromnom rybníku (ktorého vám následne i pripravia) alebo zajazdiť na koňoch (potrebná rezervácia vopred). Asfaltová cyklotrasa je vedená popri telese bývalej lesnej železničky a súčasného náučného chodníka. Nachádza sa tu i jeden z najkrajších železničných mostov Pokútsky most. Trasa končí na Pavlovej lúke. Odtiaľ si môžete zvoliť menší okruh cez najznámejší vodopád pohoria Vtáčnik - Pokútsky vodopád, Partizánsku chatu a Chránený areál Ivanov salaš späť na Pavlovu lúku alebo z Pavlovej lúky cez Gronštolne spustiť sa do obce Prochot v Žiarskej kotline. Ranč Blanc

Vedeli ste, že?

„Na Vtáčniku rastie listnatá kosodrevina? Je to porast zakrpatených bukov, ktoré sú pokrivené od náročných poveternostných podmienok."

DOSTUPNOSŤ

autom | miestnym autobusom | bicyklom

SLUŽBY

Ranč Blanc Facebook: Ranč Blanc Chata Kollárová www.chatakollarova.sk 19


é n č u á N dníky choa trasy V

Regióne Gron sa na spoznávanie krajiny ponúka hneď niekoľko značených turistických trás a náučných chodníkov, ktoré lákajú na zaujímavé výhľady na okolitú prírodu, no zároveň poskytujú mnoho informácií o špecifikách prírodného prostredia ako aj zaujímavé historické fakty.

Nová Baňa NCH ZVONIČKA

NCH VOJŠÍN

Chodník vedie popri obľúbenej Zvoničke a ponúka nádherné výhľady na dolnú časť mesta a na dolinu Hrona z Červenej a Havranej skaly. Ďalej smeruje popri šachte Klingsbittner na vrch Háj s vyhliadkovou vežou a končí pri kaplnke v Kohútove. Novou súčasťou chodníka je otvorený “Záhradný les” vysadený medzi Kohútovom a Zvoničkou. Chodník je obojsmerný, okružný a celoročne prístupný. www.zvonicka.sk

Trasa chodníka začína v Starej Hute neďaleko Starohutského vodopádu. Počas štyroch hodín odkryje zákutia štálov Veľkej Lehoty, odhalí výhľady na Novú Baňu, Vtáčnik aj Zobor. Dovedie vás až do Malej Lehoty k andezitovému kamennému moru. Je to líniový, obojsmerný, celoročne prístupný a stredne náročný chodník. www.novabana.sk

celková dĺžka čas prechodu

6,23 km 2,5 hod.

celková dĺžka čas prechodu

12,58 km 4-5 hod.

NCH ZBOJNÍCKE STUDNIČKY

NCH PO STOPÁCH BANSKEJ SLÁVY NOVEJ BANE Trasa náučného chodníka vedie popri bansko-technických a historických pamiatkach súvisiacich s ťažbou drahých kovov v Novej Bani. Chodník je rozdelený na dva okruhy. Trasa A (čierna) mapuje banskú činnosť v stredoveku, prechádza náročnejším lesným terénom. Trasa B (zelená) vedie prevažne v intraviláne mesta v časti Vŕšky. Prezentuje hlavne baníctvo 16. až 19. storočia vrátane objektov úpravy rúd a banského vodohospodárskeho systému. www.stolne.novabana.sk celková dĺžka trasa A čas prechodu trasa B 20

4,3 km 5,6 km

Od vodnej nádrže Tajch cez Šarvíz až do Kohútova chodník spája jednotlivé studničky a vodné diela, ako aj územie mokrade. Prostredníctvom tematicky zameraných zastávok poskytuje informácie o studničkách, kolobehu vody v prírode a význame lesa pre krajinu. Je to líniový, obojsmerný, celoročne prístupný a nenáročný chodník. www.studnicky.novabana.sk celková dĺžka čas prechodu

10 km 3 hod.


Náučné chodníky a trasy

Žarnovica

Kľakovská dolina

Na pravom brehu Hrona na okraji zalesneného zrázu v Revištskom Podzámčí sa nachádza hrad Revište. Od horného parkoviska vás k nemu zavedie náučný chodník s 8 informačnými tabuľami, ktorý približuje životy významných pánov hradu, vrátane rodu Dóciovcov, zároveň popisuje jeho históriu. Od parkoviska k hradu prejdete približne 480 krokov. www.hradreviste.sk

Ak sa zaujímate o dejiny Slovenského národného povstania alebo len radi obdivujete krásy prírody, určite si tu prídete na svoje. Chodník turistom priblíži históriu SNP v okolí obce, udalosti Krvavej nedele z 21. januára 1945, históriu lesnej železničky, či pôvod skalného útvaru Ostrovica. Chodník je obojsmerný, celoročne prístupný, nenáročný a začína v centre obce.

NCH MAJITELIA HRADU REVIŠTE

Žiar nad Hronom NCH ŠIBENIČNÝ VRCH

Na 8 zastávkach Vás oboznámi s prírodnými zaujímavosťami južnej časti Kremnických vrchov. Trasa je mierne členitá a takmer okružná. Súčasťou chodníka sú i odbočky na vyhliadku Šibeničný vrch, k Ferdinandovej dedičnej štôlni či k ďakovnej kaplnke nad lomom. www.naucnechodniky.eu/naucny-chodnik-sibenicny-vrch celková dĺžka čas prechodu

7 km 3 hod.

NCH HISTÓRIOU NA ŠÁŠOVSKÝ HRAD Líniový chodník začínajúci na železničnej stanici v Žiari nad Hronom vás prevedie historickými zaujímavosťami obce Ladomerská Vieska a Šášovského Podhradia. Trasa je mierne náročná a končí na Šášovskom hrade. www.naucnechodniky.eu/naucny-chodnik-ladomerskavieska-sasovske-podhradie celková dĺžka čas prechodu

3 km 1,5 hod.

Regionálne trasy BARBORSKÁ CESTA

Projekt spája významné banské mestá stredného Slovenska trasou, ktorá návštevníka oboznámi s hodnotami baníctva, históriou, aj s prírodným bohatstvom. Názov dostala podľa sv. Barbory, patrónky baníctva. Trasu tvorí 9 etáp rozdelených na 29 zastavení. Na 14. zastavení návštevník objaví Šášovský hrad. 15. zástavkou je kúpeľná obec Sklené Teplice s jaskynným kúpeľom Parenica a na 16. zastavení v obci Repište sa nachádza replika dobového hradu - Hrad Marcus ako aj Kaplnka sv. Barbory a v jeho blízkosti vyhliadkový vrch Bimbíz. www.barborskacesta.com

NCH KĽAK

celková dĺžka čas prechodu

6,3 km 1,5 hod.

NCH TETRADYMIT V Župkove sa nachádza jedinečné nálezisko vzácneho minerálu tetradymitu. Z centra obce vedie k dnes už zasypanej štôlni v Hornom Župkove chodník doplnený informáciami nielen o nálezisku a ťažbe vzácneho minerálu, ale aj o pamätihodnostiach obce Župkov. Chodník je líniový, celoročne prístupný a nenáročný. www.klakovskadolina.sk celková dĺžka

3 km

STUDNIČKY V KĽAKOVSKEJ DOLINE V Kľakovskej doline bolo zrekonštruovaných 7 studničiek. Každá z nich má svojho patróna, vodného živočícha: rak (Horné Hámre), pstruh (Hrabičov), mlok (Kľak), salamandra a pijavica (Ostrý Grúň), rosnička (Župkov) a pavúk vodný (Píla). Umiestnené sú pri turistických trasách alebo cyklochodníkoch. www.klakovskadolina.sk

PO STOPÁCH LESNEJ ŽELEZNICE KĽAKOVSKOU DOLINOU Od Žarnovice až pod Vtáčnik sa Kľakovskou a Pokutskou dolinou kľukatila lesná železnička, ktorá 40 rokov zvážala drevo z tejto doliny. O histórii lesnej železnice sa viac dozviete z vonkajšej expozície v obci Hrabičov. Areál bývalého depa motorovej lokomotívy na Pilke sa stal východiskovým bodom pre náučný chodník. Zaujímavou zastávkou je najzachovalejšia stavba na trase, zemný most Pokuty. www.klakovskadolina.sk celková dĺžka

32 km

21


Náučné chodníky a trasy

POHRONSKÁ HRADNÁ CESTA

V

bezprostrednej blízkosti rieky Hron kedysi prechádzala pohronská cesta, ktorá spájala Ostrihom s Horehroním. V jej okolí ležalo sedem stredoslovenských banských miest, ktoré chránili viaceré hrady, strážne veže či pevnosti postupne budované na tejto trase. Dnes už túto funkciu neplnia, niektoré z nich sú zaniknuté, iné sa zachovali ako zrúcaniny a niektoré sú stále živé ako kultúrna inštitúcia. Hrady sú prístupné na pešo, čiastočne aj na bicykli či po vode. Navštívte s nami týchto 16 lokalít a pripomeňte si bohatú históriu regiónu popri Hrone.

Objavte tajomstvá hradných múrov od Kláštora v Hronskom Beňadiku až po Pustý hrad vo Zvolene. Doprajte si chvíľku času a absolvujte komentovanú prehliadku Kláštora v Hronskom Beňadiku, ktorá vás prevedie útrobami baziliky a vonkajším areálom bývalého benediktínskeho kláštora či novo zrekonštruovanými priestormi sýpky. Zrúcaniny hradu Revište, Šášov a Pustý hrad v teplejších mesiacoch ožívajú prácami na ich obnove a výskume, ale aj mnohými kultúrnymi a spoločenskými podujatiami. Stále živou inštitúciou je aj Zvolenský zámok, výstavný priestor Slovenskej národnej galérie a miestom viacerých kultúrnych a spoločenských podujatí. Pravidelné komentované prehliadky s odborníkmi vám tieto lokality predstavia tak trochu inak.

Banská Bystrica

1

Kremnica Prievidza

Hliník nad Hronom

8

Žiar nad Hronom

H RO

N

P V le tu o b Š le

Trnavá Hora -Jalná Hronská Dúbrava

10

Šášovské Podhradie

9

11

12

Revištské Podzámčie

Zvolen

13

Peťuša Červený 14 medokýš

7

5

6 4

Zvolen

SLA

T IN

L učenec

A

16

Žarnovica

Nová Baňa

15

Budča

LEGENDA

Banská Štiavnica

Hrad, zámok, kaštieľ

Brehy

1

K o v sm ja m st so sm v ri

Prístavisko 2

3

Rieka Železnica

Nitra

Krupina

Železničná stanica

Hronský Beňadik 1

HR

ON

Rýchlostná cesta

Levice

KONTAKTY

Pohronská hradná cesta 22

2

Strážna veža Luchtov

5

Mestské opevnenie

6

Hrad Rudno

I keď zo mňa ostali len posledné múry hranolovej Nová Baňa Ak máš bystré oko, všimneš si ma. Meno som dostal www.pohronskehrady.sk Facebook: Pohronská hradná cesta veže, mám za sebou dôležitú úlohu. Prezývali ma Človek by si myslel, že v slobodnom kráľovskom podľa obce Rudno nad Hronom, nad ktorou som ,,hláska“, pretože som počas tureckého nátlaku slúžila banskom meste, bola vždy skvelá nálada. Opak sa hrdo týčil. Hovorí sa, že moju výstavbu iniciovali ako strážnik stredoslovenských banských miest. bol však pravdou. Bohatstvo mi prinášalo najmä páni šľachtici z Kalnej, o ktorých sa píše v roku 1283 utrpenie. Čelila som plieneniu husitov, Jagelovských ako o miestnych vlastníkoch mojej maličkosti. I keď som mal krátku existenciu, život som si užil

1

P sí ro n zd so


e n l á n o i Reg ukty prod

JADEZIT darčekové a gurmánske špeciality z ovocia a zeleniny

OVČIA FARMA BUKOVINA

Pripravujete oslavu alebo pracovné stretnutie, chcete si uctiť svojich hostí a zaujímavo ich pohostiť? Drobná pozornosť na sviatky či významné jubileá z domácich produktov spracovaná podľa tradičných rodinných receptúr aj v darčekovom balení bude vyjadrením vášho vkusu aj zdravého štýlu. Ponúkame aj predaj z dvora na adrese: Hrabičov 125. Otvorené podľa potreby po telefonickom dohovore.

Tradičné aj netradičné ovčie syry z Pohronia. Na farme chováme karpatské plemená oviec a odmenou nám je mlieko a výrobky z neho v období február až september. Okrem produktov ponúkame aj prehliadku našej farmy.

Hrabičov, Hríbovci | tel. +421 907 482 848, +421 907 871 152 | www.jadezit.sk

Bukovina 288, Bzenica | tel. +421 908 901 448, +421 901 911 166 | www.ovcisyr.com

REGIONÁLNY PRODUKT POHRONIE

KABELKY A TAŠKY z modrotlače, ľan. a konop. plátna

Občianske združenie Žiarska kotlina Svätokrížske námestie 265/35 Žiar nad Hronom | tel. +421 908 508 422, +421 915 900 333 | www.produktpohronie.sk

Gabriela Kaštierová | tel. +421 911 296 477 Facebook: gabak

MÄSO A MÄS.VÝROBKY z ekologického chovu tel. +421 905 607 090 | www.ekoprodukt.sk

MEDOVNÍČKY ALŽBETA

Alžbeta Knappová | tel. +421 907 351 472 Facebook: Medovníčky Alžbeta

ÚŽITKOVÉ A DEKOR. LÁTKOVÉ PREDMETY Ľudmila Nárožná | tel. +421 905 807 866 www.kreativ-ln.sk

PRODUKTY Z RAKYTNÍKA REŠETLIAKOVÉHO Marián Húska | tel. +421 908 059 204

TKANÉ POKROVCE

VÝROBKY Z ARÓNIE ČIERNOPLODEJ Peter Jagoš | tel. +421 908 283 333 www.superovocie.sk

MAĽOVANÉ POŠTOVÉ SCHRÁNKY

Mgr. art. Andrea Rolková | tel. +421 905 199 670 www.sashe.sk/malovaneschranky

MLIEKO A MLIEČNE VÝROBKY

Poľnohospodárske družstvo Lovčica-Trubín tel. +421 907 887 848 | pdlovcica.webnode.sk

Lýdia Pružinová | tel. +421 907 864 867

DEKOR. PREDMETY A ŠPERKY Z DRÔTU Blažena Kriváková | tel. +421 907 239 398 www.drotarstvo.szm.sk

HÁČKOVANÉ TAŠKY A KOŠÍKY Iveta Drugdová | tel. +421 907 817 056

VYREZÁVANÉ VÝROBKY z lipového dreva Jana Majerská | tel. +421 918 943 857

VÝROBKY Z PLODOV ARÓNIE

Peter Tanyasi – Arónia Tekov | tel. +421 903 231 771 Facebook: Arónia TEKOV

KROJOVÉ KOŽUCHY

Anna Suchá | tel. +421 908 829 840 23


Služby Žarnovica

DREVENICA REVIŠTE Štýlová drevenica ponúka ubytovanie v 2- a 3-lôžkových izbách s celkovou kapacitou 25 lôžok. Domáci miláčikovia majú vstup povolený. Milovníci spania pod hviezdami môžu využiť priestor kempingu. V areáli nájdete reštauráciu, športové i detské ihrisko, altánok s grilom a kotlíkom či konferenčnú miestnosť. Môžete si požičať člny na splav Hrona alebo si usporiadať svadbu vo vašom vysnívanom štýle. Po vychádzke na hrad alebo po splave Hrona, dobre padne načerpať sily pri chutnom jedle či osviežujúcom nápoji. www.drevenicareviste.sk, tel. +421 917 940 093 Revištské Podzámčie III./83, Žarnovica

TURISTICKÁ UBYTOVŇA PRI SOŠ ŽARNOVICA SOŠ disponuje ubytovacími priestormi slúžiacimi pre žiakov, ale aj ostatných záujemcov. Verejnosť a študenti môžu navštevovať posilňovňu, telocvičňu, vonkajší bazén a tenisové kurty. Škola pre verejnosť poskytuje okrem ubytovania aj prenájom priestorov a stravovanie.

Vysvetlivky Reštaurácia Školské pobyty Svadby Oslavy a firemné akcie Festivaly a športové podujatia

Hodruša-Hámre PENZIÓN GATTERHOF

Penzión v baníckej dedinke ponúka ubytovanie v 2- až 4-lôžkových izbách v apartmánovom dome. K dispozícii je kuchyňa, grill, vírivka, biliard, parkovisko aj wifi.

a j

www.soszc.eu, tel. č. : 0911 948 715 Bystrická 4, Žarnovica

www.gatterhaus-sk.book.direct, tel: +421 905 920 611 Hodruša-Hámre 471

VILLA SILVER GREEN

HOTEL DARO ***

Priamo oproti plochodrážnemu štadiónu v Žarnovici nájdete penzión, ktorého výhodou je najmä dobrá dopravná dostupnosť. V blízkosti sa nachádzajú viaceré kaviarne, reštaurácie a supermarket. Kapacita je 18 ľudí.

Hotel nájdete v známej baníckej obci HodrušaHámre, ktorá sa rozprestiera v nádhernom prostredí Štiavnických vrchov. Hotel ponúka štýlové izby pre dvojice, elegantné rodinné izby či luxusný apartmán. Celková kapacita zariadenia je 42 pevných lôžok a 5 prísteliek. V okolí sa nachádza množstvo turisticky atraktívnych lokalít, lyžiarsky vlek Salamandra, alebo množstvo skvelých cyklotrás.

www.rekostavsk.sk, tel. č. +421 45 671 6097, +421 905 920 611, Dolná 2, Žarnovica

www.hoteldaro.sk tel. +421 45/540 00 23 Hodruša Hámre 1267

24


Služby

Nová Baňa

Nová Baňa

REKREAČNÉ ZARIADENIE BRANKO

PENZIÓN DROZDOVO

Detské tábory, ubytovanie, oslavy, svadby a akcie – tu nájdete vhodné priestory. Zariadenie s kapacitou 84 lôžok a 180 miest na sedenie je situované mimo ruchu mesta, a tak poskytuje dostatočné súkromie. Ubytovať sa môžete v chatách aj v apartmánoch. V areáli sa nachádzajú 2 jazierka, posedenie s grilom a kotlíkom, ale aj detské ihrisko.

Stredisko s bikeparkom sa nachádza v centre zimných športov a letnej turistiky pod úpätím Pohronského I n ovc a . Po s k y t u j e ubytovanie v turistickej aj hotelovej časti. Penzión obklopený prírodou je ideálnym miestom pre svadbu pod holým nebom.

www.branko.sk, tel. č. +421 905 695 572, +421 45 685 7100, Rekreačná 390, Nová Baňa

www.penziondrozdovo.sk, +421 948 749 350 Drozdovo 495, Nová Baňa

PENZIÓN TAJCH

NA TAJCHU JE VESELO, NA TAJCHU JE FAJN…

Penzión ponúka ubytovanie v 6 izbách a 4 štúdiách. Štyri izby disponujú balkónom a štúdiá potešia terasami s výhľadom na jazero. Návštevníci môžu využiť širokú ponuku služieb baru a kaviarne, spoločenské hry ako biliard, stolný futbal či šípky, bazén, fittness, zapožičanie člnu a bicyklov. V blízkosti je futbalové a volejbalové ihrisko. Penzión ponúka možnosť prenájmu sály na školenia a oslavy. Zariadenie ponúka reštauračné služby aj neubytovaným hosťom, okrem toho je ideálnym miestom pre oslavy a svadby. www.penziontajch.sk, tel. č. +421 905 153 160 Tajch 680, Nová Baňa

www.tajch.eu, e-mail: tajch@tajch.eu 0918 771 877; 0915 322 087

HOTEL HRON***

HÁJENKA BUKOVINA

Zrekonštruovaný hotel priamo v centre Novej Bane ponúka moderné u by tova n i e v 1 2 dvojlôžkových izbách s možnosťou prístelky. Je ideálnym miestom pre konferencie, firemné podujatia, oslavy alebo stužkové.

Turistická ubytovňa v prostredí novobanských lesov v Bukovine slúžila pôvodne ako rodinný dom. Na poschodí sú 3 izby, na prízemí je 1 izba, spoločenská miestnosť s krbom a kuchyňa. Z chaty je ideálne začať turistické vychádzky na Inovec alebo si užiť lyžovačku na Drozdove. Turistickým chodníkom sa dostanete do Novej Bane.

www.hotelhron.sk, +421 911 663 885, +421 910 910 342, Andreja Kmeťa 9, Nová Baňa

www.lesynb.sk tel. č. +421 45 685 6729, +421 903 900 796

Neváhajte a príďte nás navštíviť na jazero TAJCH v Novej Bani. Hneď pri vstupe je kontaktná miniZOO záhradka, kde spoznáte naše zvieratká. Popri tom sa môžete osviežiť ponukou na terase u Igora a vychutnať si nádherný pohľad na jazero ešte predtým, než si spravíte príjemnú prechádzku. Určite vás poteší aj bohatý program pre deti aj dospelých, ktorý tu organizujú dobrí ľudia z OZ TAJCH.

25


Služby

Riečky, Župkov

Kľakovská dolina

REKREAČNÉ ZARIADENIE RIEČKY Areál sa nachádza v centre Župkova a ponúka ubytovanie v chatkách aj v apartmánoch. V letnej sezóne je k dispozícii bazén, tenisový kurt, plážový volejbal, záhradný šach, detské ihrisko a iné. Môžete si zahrať ping-pong a biliard. U nás nájdete aj miniZOO, potraviny, no hlavne slovenskú drevenicu Kolibu Riečky, ktorá ponúka tradičné jedlá ako halušky, šúľance či strapačky, ale aj chutnú pizzu. Počas leta túto zastávku určite radi využijú mnohí cyklisti. Je vhodným miestom aj pre rodinné oslavy alebo svadby. www.branko.sk, tel. č. +421 905 695 572, +421 45 685 7100, Rekreačná 390, Nová Baňa

CHATA KOLLÁROVÁ C h a t a s a n a c h á d za v pokojnom lesnom prostredí v blízkosti lyžiarskeho strediska Ski Blanc pri ceste Pokútskou dolinou. Najlepšia lokalita na odštartovanie cyklotúry pod Vtáčnikom. Areál ponúka možnosti pre organizovanie táborov, firemných akcií aj svadieb.

www.chatakollarova.sk, +421 903 800 325 Kollárová 185, Ostrý Grúň

DREVENICA AGROALM

TURISTICKÁ UBYTOVŇA

Gazdovský dvor ponúka okrem možnosti ubytovania aj priestory n a r o d i n n é o s l av y, firemné akcie či športové dni. Rodinné gazdovstvo je otvorené aj pre širokú verejnosť na oddych a zábavu. Ponuku dopĺňa p r e d a j s l ove n s k ýc h poľnohospodárksych produktov a možnosť

Obec Kľak prevádzkuje v Kultúrnom dome ubytovňu s kapacitou 14 lôžok. K dispozícii je kuchynka, spoločenská miestnosť a stolný tenis. V blízkosti ubytovania je ohnisko, pohostinstvo a tenisový kurt. Ideálne štartovné miesto pre cykloturistiku v Kľakovskej doline, pre výstup na Vtáčnik či prechádzku po náučných chodníkoch v okolí.

www.agroalm.webnode.sk, agroalm@gmail.com +421 904 100 081, Píla 1

Žiar nad Hronom

DOPRAVÁRIK

HOTEL LUNA***

Zariadenie obce – turistická ubytovňa ponúka ubytovanie v hlavnej budove, v zrubových chatkách s malými kuchynkami a v apartmáne, spolu cez 100 lôžok. V areáli nachádzajúcom sa na okraji Ostrého Grúňa nájdete ohnisko, detské a športové ihrisko, spoločenské priestory vhodné pre svadby, kary a podnikové akcie. V blízkosti je možnosť jazdenia na koňoch, lovu pstruhov a mnohé turistické možnosti. www.ostrygrun.sk, 045/686 6114, 0908924835 Ostrý Grúň 148

Štýlový hotel sa nachádza priamo v centre mesta Žiar nad Hronom. Okrem ubytovania ponúka služby reštaurácie s kaviarňou a veľkým detským kútikom. Zabezpečuje tiež kongresové služby a skupinové akcie. Kuchyňa ponúka sezónne špeciality. V objekte hotela sú dostupné služby kozmetičky, pedikérky a kaderníčky a tiež sa v ňom nachádza moderné fitness centrum s množstvom rôznych druhov cvičení a možnosťou zabezpečenia masáži. www.lunazh.sk | recepcia@hotelluna.sk recepcia: +421 45 673 4470, +421 949 177 686 reštaurácia: +421 905 499 471

26

www.klak.sk, 045/686 6100 +421 903 746 298, +421 903 463 818 OÚ Kľak


a i t a j u d o P JANUÁR Zimný výstup na Vtáčnik | Žarnovica

MÁJ Kolo Slovenského pohára MTB XCO C1 preteky v horskej cyklistike v disciplínach zjazd a Cross Country | Bike park Drozdovo, Nová Baňa Víno v parku žiarska slávnosť vína | Žiar nad Hronom Otvorenie sezóny Hrnčiarskeho múzea | Brehy Kvalifikácia do Grand Prix majstrovstvá sveta plochodrážnej elity LETNÁ SEZÓNA | Plochá dráha Žarnovica

JÚN FEBRUÁR Zimný prechod Pohronským Inovcom | Nová Baňa Gajdošské fašiangy medzinárodné stretnutie gajdošov a gajdošských hudieb | Malá a Veľká Lehota

MAREC Musica Perennis Sancti Benedicti súbor koncertov festivalu duchovnej hudby MAR - NOV | Bazilika minor v Hronskom Beňadiku

Urbanské slávnosti s degustáciou vína Hronský Beňadik, časť Psiare Rozprávková cesta na hrad Revište deň detí plný zaujímavých súťažných disciplín Žarnovica, časť Revištské Podzámčie Detský folklórny festival “Pod Inovcom” festival detských folklórnych súborov. Každý druhý rok sa v jeden víkend s festivalom konajú aj Pohronské folklórne slávnosti - prehliadka dospelých súborov | Veľká Lehota

Veľkonočný beh MAR - APR | Hrabičov

APRÍL Zlatý pstruh prívlačové preteky v love Zlatého pstruha Ranč Blanc, Ostrý Grúň Odomykanie Hrona slávnostné otvorenie vodáckej sezóny na Hrone Brehy

Ostrogrúnska ostrá kosa majstrovstvá v kosení ručnou kosou Ostrý Grúň Rezbárske dni prezentácia rezbárskeho umenia spojená so súťažou v rýchlorezbe motorovou pílou Župkov

27


Podujatia

JÚL Na Tajchu je veselo folklórna prehliadka súborov Regiónu GRON Tajch u Igora | Nová Baňa

AUGUST City Fest ZH žiarsky hudobný festival | Žiar nad Hronom

ZETOR 25 CUP preteky legendárnych traktorov Zetor 25 Malá Lehota

Splav netradičných plavidiel splav Hrona trochu inak | Brehy

Banícky fakľový sprievod a Anna bál oslavy sviatku sv. Anny, patrónky baníkov a baníckych zvykov s večernou zábavou | Nová Baňa Dni panovníka Rastislava a Týždeň stredoveku slávnosti v duchu starých tradícií hrad Hronský Beňadik Gothoom open air fest metalový festival | Drevenica Revište Žarnovica, časť Revištské Podzámčie Slovenské alternatívne leto multižánrový open air festival | Drevenica Revište Žarnovica, časť Revištské Podzámčie Šášovské hradné hry kultúrne podujatie pre rodiny s deťmi pod hradom Šášov | Žiar nad Hronom, časť Šášovské Podhradie

28

Noc hradov a zrúcanín na hrade Revište najväčšie hradné podujatie s bohatým kultúrnym programom spojené s návštevou strašidiel na hrade | Žarnovica, časť Revištské Podzámčie Výstup SNP na Vtáčnik | Žarnovica Zlatá prilba SNP plochodrážne preteky s viac ako 50 ročnou tradíciou | Plochá dráha Žarnovica Memoriál Gavrila Gryzlova bežecký pretek na počesť legendárneho reportéra Gavrila Gryzlova | Píla Brežské remeselné dvory deň otvorených dvorov predstaví život obyvateľov obce, tradície a remeslá | Brehy Beer Fest žiarsky festival piva | Žiar nad Hronom


Podujatia

SEPTEMBER Dni mesta Žarnovica bohatý kultúrny program spojený s jarmokom a prezentáciou domácich združení či organizácií Žarnovica

OKTÓBER Žiarsky jarmok | Žiar nad Hronom Zamykanie Hrona ukončenie vodáckej sezóny na Hrone | Brehy

Tajchová osmička bežecké preteky okolo novobanského Tajchu Nová Baňa Tradičný jarmok | Hronský Beňadik Novobanský jarmok | Nová Baňa

NOVEMBER Katarínske požehnanie mladého vína Tekovská Breznica

DECEMBER Spievam, spievaš, spievame regionálna prehliadka hudobného folklóru Voznica Večer na hrade Šášov večerná prehliadka hradu spojená s pozorovaním nočnej oblohy Žiar nad Hronom, časť Šášovské Podhradie

Štefanská prechádzka na Revištské Podzámčie Žarnovica Večer želaní na hrade Šášov Žiar nad Hronom, časť Šášovské Podhradie Silvestrovský beh na hrad Šášov Žiar nad Hronom, časť Šášovské Podhradie

29


Š poodrdtych a

Kam za vodou?

TEPNA REGIÓNU - SPLAV RIEKY HRON

BAZÉNY, PLAVÁRNE A KÚPALISKÁ

Táboriská sú v Šášovskom Podhradí, Hliníku nad Hronom, Revištskom Podzámčí pri Drevenici Revište a v Brehoch. V Drevenici Revište je k dispozícii požičovňa člnov, reštaurácia a kemping. Okrem týchto táborísk je možné nastúpiť či vystúpiť aj v iných miestach (Trnavá Hora-Jalná, Žiar nad Hronom, Dolná Žďaňa, Lukavica pri Žarnovici, Voznica…). Táboriská, vodácke základne Revište | +421 917 940 093 | www.drevenicareviste.sk Brehy | +421 903 523 653 Hliník nad Hronom | +421 918 651 112 Šášovské Podhradie | +421 948 048 017

VONKAJŠÍ BAZÉN, SOŠ ŽARNOVICA, Bystrická 698/4 www.soszc.eu | +421 910 324 350, +421 (0)45 681 2371-2

REKREAČNÁ OBLASŤ TAJCH Obľúbená rekreačná zóna Novobančanov je čoraz populárnejšia aj medzi návštevníkmi zo širšieho okolia. Oblasť ponúka mnoho možností na športovanie, ubytovanie aj stravovanie. V letnej sezóne je tu živo aj vďaka pestrým podujatiam či letnému kinu. www.tajch.eu | +421 915 322 087, +421 918 771 877

LIEČEBNÉ TERMÁLNE KÚPELE SKLENÉ TEPLICE Jedny z najstarších kúpeľov na Slovensku sú vďaka liečivej termálnej vode s dominantným obsahom magnézia a kalcia predurčené na liečbu ochorení pohybového a nervového ústrojenstva. www.kupele-skleneteplice.sk | +421 45 677 10 61 30

PLÁŽOVÉ KÚPALISKO, Park Š. Moysesa www.ziar.sk/plazove-kupalisko | 045/ 672 36 18 MESTSKÁ KRYTÁ PLAVÁREŇ, Ul. M. Chrásteka www.ziar.sk/mestska-kryta-plavaren | 045/672 24 61

Pešia turistika KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV MTK TATRAN, ŽARNOVICA Medzi tradičné klubové akcie patria jarná turistika okolím Žarnovice a Novej Bane, výstup na Vtáčnik pri príležitosti výročia SNP a Štefanská prechádzka Revištským Podzámčím (26.12.). Klub tiež organizuje túry do rôznych iných kútov Slovenska, či do zahraničia. V roku 2015 sa klubu podarilo vyznačiť žltú trasu okolo Revištského Podzámčia a v roku 2016 v spolupráci s OOCR Región GRON modrú trasu Žarnovica - Nová Baňa. +421 903 527 090, +421 903 271 280


Š port a oddych

Pre cyklistov

Kam za športom v zime?

CYKLOTRASY

SKI BLANC, OSTRÝ GRÚŇ

Cyklotrasy Kľakovskou dolinou a Novobanské MTB cyklotrasy potešia tých, ktorí sa nezaobídu bez svojho dvojkolesového tátoša. Významnou križovatkou cyklotrás je obec Píla, kde sa môžete vybrať smerom na Novobansko, do Kľaku, ale aj smerom na Veľké Pole. V Rudne nad Hronom, Voznici (Richňavskou dolinou), Hodruši-Hámroch, Žarnovici, Vyhniach, či v Repišti sa napojíte na štiavnické cyklotrasy Bajkom k Tajchom. cyklotrasy.novabana.sk | klakovskadolina.sk bajkomktajchom.sk

Stredisko vás uvíta na zasneženom svahu s 2 vlekmi, ponúkne vám kompletný skiservis, požičovňu a večerné lyžovanie, sánkarskú dráhu či snowtubing. Lokalita vás očarí prostredím a rodinnou atmosférou. Doplnkovou službou je výroba kanadských saní z vysokokvalitného a odolného materiálu, ktoré má vo výstroji aj Horská záchranná služba. www.skiblanc.sk | +421 681 31 74, +421 905 643 010

SKI CENTRUM DROZDOVO, NOVÁ BAŇA Lyžiarske stredisko na úpätí Pohronského Inovca ponúka upravované zjazdovky s umelým zasnežovaním. Stredisko s tromi lyžiarskymi vlekmi prevádzkuje aj večerné lyžovanie. Pri dobrých podmienkach ponúka alternatívu pre bežeckých lyžiarov. V penzióne nad zjazdovkou je možnosť občerstvenia a ubytovania. www.penziondrozdovo.sk | +421 948 749 350

BIKE PARK DROZDOVO Bike park ponúka možnosti pre nadšencov downhill cyklistiky. V bike parku sa nachádza 6 trailových dráh a 1 dráha cross country. Dráhy sú vybudované pre širokú verejnosť, zjazd si užije začiatočník, aj profesionál. Od mája do jesene sú organizované nedeľné pojazdy, počas ktorých je možnosť využiť vlek Tatrapoma F. V areáli je možnosť občerstvenia a ubytovania. Facebook: BikeParkDrozdovo | +421 905 346 798

Agroturistika

RANČ BLANC

PLOCHÁ DRÁHA

Jazdenie na koni v lete, ale aj v zime či nefalšovanú rybačku, si môžete vychutnať v malebnom prostredí strediska Ranč Blanc, Kollárová. Prechádzky na koňoch vo voľnej prírode, jazdenie v jazdiarni, lov pstruhov - to je lákavá ponuka ranču v Ostrom Grúni. www.skiblanc.sk | 045/ 681 31 74, +421 905 643 010

F

anúšikovia plochej dráhy dobre poznajú pojem Žarnovica, pretože sa tu nachádza jediný plochodrážny štadión v krajine. Prvýkrát sa tu pretekalo v roku 1953. V Žarnovici sa už pravidelne konajú preteky rôznych kategórií na medzinárodnej úrovni a tradičná augustová Zlatá prilba SNP. www.speedwayclub.sk +421 911 174 457, +421 944 608 826

DREVENICA AGROALM Nádych skutočného vidieka zažijete v gazdovskom dvore v obci Píla. Firemné stretnutia a rodinné oslavy môžu mať úplne iný ráz pri zabíjačke. Potrebné rezervovať vopred. agroalm@gmail.com | +421 904 100 081 31


Š port a oddych

Možnosti pre šport, rekreáciu a oddych v meste Žiar nad Hronom MESTSKÝ FUTBALOVÝ ŠTADIÓN

ZUS ARÉNA - MESTSKÁ ŠPORTOVÁ HALA

V roku 2017 prešiel štadión komplexnou rekonštrukciou. Má kapacitu približne 2 300 miest na sedenie a podľa smernice UEFA patrí do II. kategórie. Domáce zápasy tu hráva klub FK POHRONIE Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa. Partizánska 154/10 +421 903 399 321

Partizánska 152/6

MESTSKÝ ZIMNÝ ŠTADIÓN - SLOVALCO ARÉNA Nový zimný štadión je v prevádzke od roku 2019, kapacita štadióna je 2025 miest. Využívať ho môžu kluby, školy aj široká verejnosť. A. Dubčeka 381/47 +421 905 935 503

STRELNICA POD KORTÍNOU Strelnica pod Kortínou s dĺžkou 50 m má 12 stavov umožňujúcich streľbu. Je vybavená terčovými zariadeniami pre statickú streľbu. www.spolstrel.6f.sk +421 904 306 361

PARK ŠTEFANA MOYSESA Park Štefana Moysesa s detskými a workout ihriskami a so Živým kútikom.

PUMPTRACKOVÁ DRÁHA Pumptracková dráha na Hviezdoslavovej ulici s dĺžkou 150 m je dráha pre jazdu na bicykloch, korčuliach, kolobežkách i skejtboardoch, ideálna pre všetky vekové skupiny či úrovne jazdenia.

CYKLOTRASA Cyklotrasa spájajúca sever Žiaru nad Hronom s priemyselným parkom.

ODDYCH. ZÓNA NA HVIEZDOSLAVOVEJ UL. Multifunkčné ihrisko, bežecká dráha pre amatérov, basketbalové ihrisko a detské prvky.

BEŽECKÁ DRÁHA Bežecká 300 m tartanová dráha na Základnej škole na Jilemnického ulici 2 32

ODDYCH. ZÓNA ETAPA Korčuliarska dráha, detské prvky, workout...


é n č o t i ž U kontakty POHRONSKÉ MÚZEUM Ul. Bernolákova 2 Nová Baňa tel.: +421(0)45 685 5178, +421(0)45/685 78 34, +421 911 780 880 október - máj PO - PIA 09:00 - 17:00 NE 13:00 - 17:00 jún – september PO - PIA 10:00 - 18:00 NE 10:00 - 18:00

INFORMAČNÉ CENTRUM MESTA NOVÁ BAŇA Námestie slobody 1, Nová Baňa tel.: +421(0)45 678 2880-1 PO - PIA 09:00 - 17:00

INFORMAČNÉ CENTRUM MESTA ŽIAR NAD HRONOM SNP 119, Žiar nad Hronom tel.: +421 905 500 506 PO

zatvorené*

Vopred ohlásené návštevy aj v inom čase. Počas štátnych sviatkov zatvorené.

UT - PIA 11:00 - 19:00 SO - NE 1 hod pred premietaním Kina HRON*

www.pohronskemuzeum.sk

*V prípade väčšieho podujatia v MsKC, bude Mestské informačné centrum otvorené.

MESTSKÉ KULTÚRNE CENTRUM ŽIAR NAD HRONOM

KRAJSKÁ HVEZDÁREŇ A PLANETÁRIUM M. HELLA V ŽIARI NAD HRONOM

SNP 119, Žiar nad Hronom tel.: +421 915 727 244 www.mskcentrum.sk

KINO HRON SNP 119, Žiar nad Hronom tel.: +421 905 895 849 www.kinohron.mskcentrum.sk

Kultúrno-osvetové aktivity a organizovanie festivalov, prehliadok, súťaží, výstav, tvorivých dielní, škôl tradičného a súčasného remesla, to je „Osveta Žiar“.

KHaP MH je jedinečné miesto, ktoré odkrýva taje vesmíru a objavy astronómie prostredníctvom planetária či pozorovaním oblohy. Zariadenie ponúka celú paletu programov pre deti aj dospelých. Dominantou priestorov je plne digitalizovaná Hviezdna sála so sférickou projekčnou plochou s priemerom 10 metrov, ktorá ponúka divákom unikátny zážitok vo forme zobrazenia diania na svetovej sfére a premietanie filmov s astronomickou tematikou v celooblohovom režime a v rozlíšení 4K. Rezervujte si školský výlet či večerný program s rodinou alebo priateľmi.

Dukelských hrdinov 21, Žiar nad Hronom tel.: +421(0)45/678 13 01 www.osvetaziar.sk

Dukelských hrdinov 21, Žiar nad Hronom tel.: +421(0)45/ 6700 888 www.planetarium.sk

POHRONSKÉ OSVETOVÉ STREDISKO

33


Užitočné kontakty

KLÁŠTOR V HRONSKOM BEŇADIKU Pod Kláštorom 1, Hronský Beňadik tel.: +421 910 852 085 info@klastorbenadik.sk www.klastorbenadik.sk

SPOLOČNOSŤ PRE ZACHOVANIE TRADÍCIÍ V HRONSKOM BEŇADIKU

Klub sa snaží o udržanie a zachovanie odkazu panovníka Rastislava a jeho múdreho rozhodnutia. Vypočujte si príbehy hrdých Slovákov na Hrade v Hronskom Beňadiku pri káve, víne alebo čajíku v klubovej kaviarni. Hudobné posedenia na nádvorí, rytierske stretnutia, dielničky pre deti a júlový Týždeň stredoveku, to je to, čím nás obohacuje tento klub. Hlavná 253/113, Hronský Beňadik tel.: +421 907 749 137 hradszt@gmail.com | szt.business.site

ZDRUŽENIE NA ZÁCHRANU HRADU REVIŠTE www.hradreviste.sk

KDE NÁM RASTÚ ODBORNÍCI? SOŠ OBCHODU A SLUŽIEB V NOVEJ BANI Študenti si môžu zvoliť štúdium v odboroch: kuchár, mäsiar, obchod a podnikanie, podnikanie v remeslách a službách, spoločné stravovanie. Verejnosť môže služby študentov vyskúšať pri organizovaní rodinnej oslavy, ktorú vám vie škola zabezpečiť alebo ochutnať špeciality v stánku na podujatiach. tel.: +421(0)45/685 5585 sekretariat@sosnb.sk | www.sosnb.sk SOŠ V ŽARNOVICI Škola ponúka vzdelanie v odboroch grafik digitálnych médií, pracovník marketingu - cestovný ruch, mechanik číslicovo riadených strojov, stolár a elektromechanik. SOŠ ponúka na objednávku výrobu nábytku, drevených výrobkov, stavebnostolársku výrobu, ako aj čalúnnické práce. tel.: +421(0)45/681 2371-2 sekretariat@soszc.eu | www.soszc.eu GYMNÁZIUM FRANTIŠKA ŠVANTNERA V NOVEJ BANI Škola poskytuje v štvorročnom štúdiu všeobecné vzdelanie s dosiahnutým stupňom vzdelania ISCED 3A. Vzdelávanie je zamerané na získanie všeobecného vzdelanostného základu a kľúčových spôsobilostí. Gymnázium tiež poskytuje na prenájom aulu a klubovňu s jedálňou, ako aj stolnotenisovú miestnosť, športovú učebňu a fit miestnosť. tel.: +421(0)45/685 7092 | www.gfsnbana.edupage.org 34

ZDRUŽENIE NA ZÁCHRANU HRADU ŠÁŠOV www.hradsasov.pum.sk Združenia sa venujú záchrane hradov, historickému prieskumu, zberu informácií, postupnému konzervovaniu a čiastočnej obnove hradov. Hrady ožívajú počas dobrovoľníckych brigád, detských podujatí a komentovaných prehliadok.


Užitočné kontakty

HRNČIARSKE MÚZEUM V KOHLOVOM DOME A FABKOVIE DOMČEK | BREHY

PAMÄTNÁ IZBA ANDREJA KMEŤA | BZENICA

Občianske združenia sa snažia o zachovanie tradície hrnčiarstva v dedinke Brehy, ako aj o záchranu kultúrnych pamiatok: Kohlov dom, hrnčiarska pec a Fabkovie domček. OZ pripravujú tvorivé dielne pre deti, exkurzie pre školy a ukazujú, ako sa voľakedy žilo a robilo. Informujte sa vopred.

V roku 1991 bola v budove bývalej školy sprístupnená biografická expozícia rodáka Andreja Kmeťa. Pomník kňazovi a vlastivedcovi bol v strede obce odhalený v r. 1993. Izba je prístupná po dohode na obecnom úrade.

OZ Hrnčiarsky dvor Brehy: Brehy 167 tel.: +421 907 182 152 www.hrnciarskemuzeum.sk

tel.: +421(0)45/676 91 96 bzenica@bzenica.sk | www.bzenica.sk

OZ Brežan a Senior Klub Idea: Brehy 311 tel.: +421 902 354 156

PAMÄTNÁ IZBA V OSTROM GRÚNI

DREVENIČKA | ŽUPKOV

PAMÄTNÁ IZBA V KĽAKU

Ľudový domček obývaný do roku 2008 zachránila obec a jej obyvatelia. Na priedomí je vystavená mláťačka a drevené sochy z rezbárskych súťaží, ktoré obec usporadúva. Kľúče sú dostupné na obecnom úrade alebo v susedstve v dome č. 129.

tel.: 045/6866 114 | www.ostrygrun.sk

tel.: 0903 746 298 | www.klak.sk

GALÉRIA OBRAZOV RIEKY ŽITAVY Veľká Lehota tel.: 045/672 6149 | www.velkalehota.eu

tel.: +421(0)45/686 6122 www.zupkov.sk

PRVÁ EKOLOGICKÁ

TAXISLUŽBA

v meste Žarnovica, Nová Baňa, Žiar nad Hronom a Zvolen!

om V každ sť možno vozidle nou kredit platby u o kart

ŽARNOVICA

+421 917 100 404

NOVÁ BAŇA

+421 917 100 505

ŽIAR N. HRONOM

+421 917 100 202 +421 917 100 303

ZVOLEN

+421 917 100 707 +421 917 100 808

www.ekotaxi.sk 35


Vydanie brožúry turistického sprievodcu bolo zrealizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON Adresa: Bernolákova 11, Nová Baňa Tel. kontakt: +421 911 961 699 E-mail: regiongron@gmail.com Web: www.regiongron.sk Facebook: regiongron

Foto: Archív Regiónu GRON, členov a partnerov, KOCR Banskobystrický kraj Turizmus, Peter Čákovský, Vladimír Janovič, Ján Gaži, Pavel Ovsík, Jozef Pajerský, Matej Pirháč, Martin Krajčovič Dátum vydania: 3. vydanie, 2019www.regiongron.sk