Page 1

INDEKS: 357286 ISSN: 1509-1767 Cena: 10,50 zł (w tym 5% VAT)

Nr 07-08/11


EDITORIAL

Magazyn dla nowoczesnego przemysłu opakowaniowego Prezes Zarządu Izabela E. Kwiatkowska Wydawca i redakcja European Media Group Sp. z o.o. ul. Fredry 1/18, 61-701 Poznań tel./fax 061/855 19 90, 855 14 51 www.packaging-polska.pl Redaktor Naczelny Monika Mikołajczak monika@printernet.pl Reklama monika@printernet.pl Administracja Anna Marciniak office@printernet.pl Prenumerata Adriana Górna prenumerata@printernet.pl Autorzy wydania Anna Kosmacz-Chodorowska, mgr inż. Marcelina Latocha, Paweł Rogalka, Monika Mikołajczak, Dominika Pupkowska, Jacek Golicz, Michael Seidl, prof. UEK dr hab inż. Marzena Ucherek. Grafika i DTP Magdalena Brzozowska, Piotr Grześkowiak Druk: PAW DRUK Okładkę wydrukowano na kartonie Ensocoat 250g/m2, produkowanym przez firmę Stora Enso.

Cena prenumeraty w kraju: 115,50 zł netto. Nakład: 5000 egz. Cennik reklam redakcja wysyła na życzenie. Materiałów redakcyjnych wydawnictwo nie wysyła do autoryzacji. Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych oraz zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, a także zmiany tytułów. Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk materiałów lub ich części tylko za pisemną zgodą redakcji. Za treść ogłoszeń reklamowych i artykułów autorskich redakcja nie odpowiada. Artykuły te nie muszą odzwierciedlać poglądów wydawnictwa. Wszystkie zdjęcia zostały automatycznie przeliczone przez Elpical Claro Premedia Server. Dystrybucja – PM Software: www.pm-software.pl.

PACKAGING POLSKA jest członkiem Polskiej Izby Opakowań

Enkimdu

P

o rewolucji informatycznej przyszedł czas na korektę i to nie tylko indeksów giełdowych… Wirtualny świat, w którym przyszło nam żyć, przeżywa kryzys. Egzystencjalny. Być albo nie być? Dla jednych ów byt określa WIG 20 czy też DAX, dla drugich Facebook, dla innych Grepolis czy Enkimdu. W mitologii sumeryjskiej i babilońskiej Enkimdu to bóg rolników. Obecnie to system symulujący świat realny, służący do odtworzenia życia wsi Tell Beydar w północnej Mezopotamii z epoki brązu. Dlaczego aż brązu? Czyżby Homo sapiens naszej epoki w afekcie odtworzenia życia w zgodzie z naturą jest mało wiarygodny, szczególnie jadąc pod namiot, na wyposażeniu którego są zdobycze XXI wieku, takie jak lodówka, a nawet… zmywarka i klimatyzacja!? Z jednej strony zmaga się z mocą wszechmocnych, wykonując wręcz dziki taniec na parkiecie (i bynajmniej nie o tradycyjny deszcz tu chodzi, lecz o deszcz pieniędzy), obwieszcza wirtualnej ludzkości nad wyraz i na pokaz swoje osiągnięcia i swój „face”, czy też buduje wspaniałe wirtualne miasta, zawiera potężne sojusze, wykorzystuje moc bogów. Z drugiej strony – hoduje marchewkę, zatraca się w produkcji nalewek, sadzi, a potem kisi ogórki, głaszcze biedronki, biega wokół jeziora z niemym okrzykiem na cześć natury. Wszystko dzieje się niby naprawdę… Zdradza go tylko ta nieszczęsna zmywarka pod namiotem. Bo obok dziewiczej biedronki potrzebuje mechanicznej muchy, która po zamontowaniu minikamery przeistacza się w urządzenie szpiegowskie. Bez iPoda nie obiegnie sam jeziora i nie wyhoduje marchewki, jeśli nie będzie miał odpowiedniej instrukcji obsługi. Ogarnięty wielką potrzebą rzeczywistości, realnie nie ma szans na przetrwanie. Zbyt mocno jest już uwikłany w wirtualne pragnienia. Chce prostoty natury, ale poszukuje w niej ukrytej mocy. W opakowaniach – konstrukcji zadziwiających niczym potężne miasta; designu urzekającego jak biedronka w sojuszu z technologią, jakością, funkcją i logistyką. Często jednak w wirtualnej cenie… Biegaj człowieku wokół jeziora! Jedz, kochaj i korzystaj z technologii! Produkuj, pakuj i kupuj! Ten świat nie zginie. Tak jak zmieniają się kursy walut, tak niechaj zmieniają się Twoje wymagania. Niech tylko pozostaną realne. Świat Enkimdu nie istnieje.

Monika Mikołajczak Redaktor Naczelny

PACKAGING POLSKA jest organizatorem konkursu ART OF PACKAGING

07-08/11 Packaging Polska

3


SPIS TREŚCI

EDITORIAL

DRUK

Strona 10

Enkimdu  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  3

Fleksograficzna debiutantka  . . . . . . . .   44 Made in Switzerland  . . . . . . . . . . . . . . .   46

AKTUALNOŚCI

Czas na automat  . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   46

Zmiany w toku  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  6

Offset i klisze  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   47

Zapowiedź luksusu  . . . . . . . . . . . . . . . . . .  6

ETYKIETY

Nowa odsłona  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  7 Trwałe etykiety  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  7

Strategiczne partnerstwo  . . . . . . . . . . .   48

Branżowe wytyczne  . . . . . . . . . . . . . . . . .   8

ROZWIĄZANIA OPAKOWANIOWE

Konsekwentnie eko  . . . . . . . . . . . . . . . . .  8 Równowaga się opłaca  . . . . . . . . . . . . . . .  8

Najważniejsza jest higiena  . . . . . . . . . .   50

Zasłużony awans  . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  8

Na początku była słomka  . . . . . . . . . . .   51

karton tektura

Na początku sprzedawano wodę sodową, następnie w niebanalny sposób zaczęto produkować ochronny materiał opakowaniowy, by wreszcie stworzyć najlżejszy produkt na świecie i trafić do księgi Guinessa. Teraz, gdy pozycja na rynku jest ugruntowana, FP International realizuje swój nowy, strategiczny cel: dostarcza tylko produkty ekologiczne.

Tektura zmienną jest  . . . . . . . . . . . . . . .   10 Zmiana jest nieodłączną cechą naszego życia… ten fakt jest oczywisty dla każdego, kto funkcjonuje w rzeczywistości gospodarczej, jaką mamy niewątpliwie przyjemność kosztować na co dzień. W naszym „małym” papierniczym światku zmienia się wszystko i na dodatek wielowymiarowo.

Strona 22 edukacja

Uzależniona od tektury  . . . . . . . . . . . . .  12

Świetlana przyszłość  . . . . . . . . . . . . . . .   54

Kremowa nowość  . . . . . . . . . . . . . . . . . .   15

EKOLOGIA

Zamiłowanie do detalu  . . . . . . . . . . . . .   15 Polak – poszukiwacz  . . . . . . . . . . . . . . . .   16

Vinyl Plus  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   58

Pierwotny charakter  . . . . . . . . . . . . . . . .   18

Razem dla recyklingu  . . . . . . . . . . . . . . .   59

Worek w pudełku  . . . . . . . . . . . . . . . . . .   20

trendy

Tekturowe innowacje  . . . . . . . . . . . . . . .   22 Bogate wnętrze  . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   28

Opakowaniowa kalokagatia  . . . . . . . . . .   60

Strona 51

Zakodowane pudełko  . . . . . . . . . . . . . . .   30

Już starożytni Grecy jako ideał przyjęli połączenie piękna – kalos i mądrości – kagathos. Żyjąc w kulturze europejskiej, która posiada swoje korzenie w antycznym Rzymie i Grecji, nie możemy wyzbyć się przekonania, że piękna powierzchowność oznacza bogate wnętrze. Czyż nie taka zasada rządzi i napędza marketing opakowaniowy?

BIZNES I FINANSE Pogodna jesień  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   34 O-I zaangażowane  . . . . . . . . . . . . . . . . .   36 Wywiad z Anną Lemańską  . . . . . . . . . .   38

DESIGN I MARKETING

TARGI

Dziki Green up  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   66

Żwawa staruszka  . . . . . . . . . . . . . . . . . .   40

Strona 59

4

Na świeżo w stylu vintage  . . . . . . . . . . .   66

Packaging Polska 07-08/11


OPAKOWANIA

MASZYNY

DORADZTWO TECHNICZNE


AKTUALNOŚCI

zLuxepack Monaco 2011

Zapowiedź luksusu

© Luxepack

Targi Luxepack, prestiżowe wydarzenie w branży opakowaniowej, odbędzie się po raz 24. w dniach 19-21 października br. w Monako. Ponad 20-letnia tradycja tych targów, które odbywają się również w Szanghaju i Nowym Jorku, licznie przyciąga producentów tworzących ekskluzywne marki. Przewiduje się, że tegoroczną edycję odwiedzi ponad 6 tys. zwiedzających. Już dziś zarejestrowanych do wystawienia jest 340 firm. Organizatorzy gwarantują, że targi Luxepack zapewnią dużą dawkę inspiracji i zaprezentują wszechstronny zakres dostawców, wytwarzających luksusowe opakowania z różnorodnych materiałów. Wydarzeniu zawsze towarzyszy wiele imprez: konferencje, wystawy, konkursy. W atrium hali targowej zostanie wydzielona specjalna strefa nazwana Luxepack Innovation Forum, gdzie prezentowane będą nowości poszczególnych firm. Jak co roku studenci kierunków związanych z projektowaniem opakowań na specjalnie przygotowanej wystawie pokażą swoje pomysły na kreatywne opakowania, tym razem motywem przewodnim będzie woda i czekolada. Ponadto konferencja Luxepack green skupi się na ekologicznych rozwiązaniach i wyłoni najbardziej innowacyjne eko-koncepcje. Z kolei przy okrągłym stole na Luxepack trends observer eksperci będą poddawać krytyce najnowsze trendy w opakowalnictwie. Więcej o tym wydarzeniu czytajcie w kolejnych wydaniach „PACKAGING POLSKA”.

zKongres ECR o zmianach na rynku globalnym

Zmiany w toku

© Pro Carton

6

ne zmiany urbanistyczne, malejące zasoby energetyczne, konsumpcyjny „reset”, czyli oczekiwanie od marek / f ir m a k t y w n e g o kontaktu z klientami, a nie prowadzenia marketingowego monologu. Stowar z yszenie Pro Carton po raz trzeci było partnerem w ydarzenia, dostarczając ponad 700 uczestnikom specjalnie przygotowane na tę okazję kartonowe stoiska. Pro Carton podkreślał swoją obecnością znaczenie opakowań tekturowych, które są wytrzymałe i dzięki drukowanym kodom QR odpowiadają nowemu modelowi komunikacji z klientem. © Pro Carton

Podczas tegorocznego kongresu ECR (Efficient Consumer Response – Skuteczna Reakcja Konsumenta) zaprezentowane zostały podstawowe zmiany zachodzące na rynku globalnym: coraz mniejsza ilość zasobów, rosnące wymagania konsumentów i coraz bardziej złożona komunikacja. Delegaci z 38 krajów debatowali podczas dwudniowej konferencji pod hasłem „Spotkanie przyszłości” nad wyzwaniami stojącymi przed przemysłem, potrzebą współpracy i globalnymi możliwościami. Podsumowując konferencję, prezes koncernu Coca-Cola Muthar Kent i prezes Carrefoura Lars Olofsson w ymienili pię ć głównych zmian zachodzących w biznesie, które Prezes koncernu Coca-Cola Muhtar Kent mogą mieć w najcharyzmatycznie mówił o przyszłości bliższym czasie globalnej gospodarki. ogromny wpływ na międzynarodową gospodarkę: poszerzenie klasy średniej o kolejny miliard ludzi, którzy przekroczą odpowiedni próg finansowy, starzePrezes koncernu Coca-Cola Muhtar Kent nie się światowej charyzmatycznie mówił o przyszłości populacji, ogromglobalnej gospodarki.

Packaging Polska 07-08/11


AKTUALNOŚCI

Nowa odsłona

Trwałe etykiety

Do francuskich sklepów wprowadzono serek Tartare w nowych opakowaniach o pojemności 250 gram. Pojemnik zaprojektowała i wyprodukowała, specjalizująca się w sztywnych opakowaniach z tworzyw sztucznych do żywności, niemiecka firma Gizeh. Serki francuskiego producenta Bongrain były dotąd dobrze rozpoznawalne i zauważalne na półce sklepowej, dlatego nowo zaprojektowane pojemniki musiały również spełniać te wymagania. Termoformowany pojemnik wykonany jest z polipropylenu, a na jego powierzchni znajduje się specjalna struktura, która wizualizuje kremową i miękką konsystencję typową dla francuskiego sera. Również rączka do pojemnika ma inną strukturę niż zazwyczaj w takich opakowaniach. Pojemnik zadrukowywany jest w technice offsetu, a pomimo nieregularnej powierzchni, uzyskano żywe kolory i ostre kontrasty. Ponadto opako w a ni e w y p o s a ż o n e zostało w niewidzialną dla oka barierę – EVOH, k tó r a c hr o ni p r o duk t przed światłem, zapewniając jego trwałość.

Asortyment nowych folii do laminowania PP oraz PET o różnych grubościach i wykończeniach wprowadziła właśnie na rynek firma UPM Raflatac. Folie dostępne są w kilku wersjach: błyszczące, matowe i tekturowe. Producent zapewnia, że pozwalają one na uzyskanie unikalnych efektów w zakresie wyglądu i funkcjonalności zarówno na foliowych, jak i papierowych etykietach w szerokim zakresie zastosowań. Laminowanie czyni etykietę bardziej trwałą, wydłużając jej okres użytkowania oraz chroniąc nadruk przed zadrapaniami. Nadaje etykiecie wysokiej jakości wygląd i tworzy wrażenie druku o wyższej rozdzielczości oraz większej intensywności koloru. Wykorzystanie folii do laminowania, szczególnie w przypadku etykiet papierowych, zwiększa odporność na wodę i chemikalia, poprawia odporność mechaniczną i termiczną. Kleje w kombinacji z 12 foliami posiadają doskonałą przejrzystość oraz mogą być wykorzystywane także do osiągnięcia efektu „no label look”.

Opakowanie to integralna część sukcesu Twojego produktu - od sprawnego zapakowania do opłacalnej dystrybucji, od odzwierciedlenia wizerunku marki do zachęcenia konsumenta do wypróbowania produktu, od utrzymania jakości do dostarczenia konsumentowi pełnego komfortu. Jest to zasadnicza część życia Twojego produktu oraz stały element życia Twoich klientów. Dlatego tak właśnie projektujemy nasze opakowania – z myślą o Twoim życiu.

© UPM Raftatac

zFolie do laminowania UPM Raflatac

© Gizeh

zTartare w rodzinnym opakowaniu

EUROPEJSKI LIDER W ZAKRESIE OPAKOWAŃ

t +44 (0)1933 416528

e enquiries@rpc-group.com

w www.rpc-group.com

Z TWORZYW SZTUCZNYCH

Wszelkie marki oraz nazwy produktów są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi zastrzeżonymi dla ich indywidualnych właścicieli. ©2011 RPC Containers. Wszelkie prawa zastrzeżone.

49646 RPC PackPolska_JulAug.indd 1

07-08/11 Packaging Polska

08/08/2011 15:11

7


AKTUALNOŚCI

zHeidelberg ECO Printing Award

Branżowe wytyczne

Równowaga się opłaca

W maju br. w Parlamencie Europejskim Międzynarodowa Konfederacja Papieru i Tektury w Europie (CITPA) wraz z Europejską Konfederacją Przemysłu Papierniczego (CEPI) przedstawiły dobrowolnie ustalone „Wytyczne branżowe papieru i tektury w kontakcie z artykułami żywnościowymi”. Wydarzenie zostało zaaranżowane przez deputowaną do Parlamentu Europejskiego Pilar Ayuso, członkinię Parlamentu Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. „Wytyczne branżowe papieru i tektury w kontakcie z artykułami żywnościowymi” zostały zweryfikowane przez PIRA International i odnoszą się do tych aspektów zapewniania jakości, które mają najbardziej istotne znaczenie dla ochrony zdrowia konsumentów. „Bezpieczeństwo żywności jest podstawową kwestią. Producenci papieru i tektury opakowaniowej uważają ten aspekt za priorytet” – powiedział John Swift, szef Cross Industry Group, odpowiedzialny za opracowanie wytycznych. Dodał również, że „po raz pier wszy w branży wszystkie elementy potrzebne do ustalenia zgodności wytycznych z prawem Unii Europejskiej zostały zamknięte w jednym tekście”. By opakowania były zgodne z rozporządzeniem WE nr 1935/2004, które reguluje wszystkie rodzaje materiałów mających bezpośredni kontakt z żywnością, współpracowano z Unią Europejską od wielu lat. Brak szczegółowych regulacji w tej kwestii tworzył niekorzystną sytuację na rynku.

Na początku lipca br. poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji konkursu Heidelberg ECO Printing Award, w której wzięli udział również drukarze z Polski. Nagroda w konkursie Heidelberg ECO Printing Award przyznawana jest zakładom poligraficznym drukującym w technologii offsetowej, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju. Komisja konkursowa opracowała listę 17 finalistów, wspólną dla obu kategorii. Wśród nich znalazła się drukarnia Werner Kenkel z Krzycka Małego, która dostała wyróżnienie w kategorii Innowacyjne rozwiązanie w zakresie zrównoważonego rozwoju. W tym roku nagrodę w wysokości 30 tys. euro dla drukarni zarządzanej w sposób najbardziej zrównoważo-

zRaport Ball Packaging Europe

Konsekwentnie eko © Ball Packaging Europe

Na koniec lipca br. spółka Ball Packaging Europe opublikowała raport na temat zrównoważonego rozwoju za 2010 rok. W polskim oddziale firmy odnotowano znaczne sukcesy z wią zane z osiągnięciem ambitnie z a łożonych celów zrównoważonego rozwoju. Tylko w latach 2009-2010 Ball zainwestował w polskiej fabryce ponad 400 tys. euro w ochronę środowiska. Od 2005 roku producent puszek do napojów zmniejszył zużycie energii o 22 proc. W 2010 roku 55 proc. wszystkich odpadów zostało poddane recyklingowi lub ponownie użyte. Puszki produkowane w Radomsku są do 20 proc. lżejsze niż te z 1992 roku. Konsekwentna realizacja strategii zrównoważonego rozwoju w radomskim zakładzie Ball Packaging Europe została wyróżniona statuetką „Przedsiębiorstwo Fair Play”. „Koncepcja Zrównoważonego Rozwoju w firmie Ball obejmuje trzy obszar y: ochronę środowiska, odpowiedzialność społeczną i efektywność ekonomiczną. Innymi słowy, dążymy do tego, by firma funkcjonowała w sposób ekonomiczny, czyli przynosiła zyski, przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb środowiska naturalnego oraz działaniu jako odpowiedzialny par tner naszej społeczności lokalnej” – komentuje Dariusz Gnoiński, dyrektor zakładu Ball Packaging Europe w Radomsku. Zrównoważony rozwój opisany w raporcie opiera się na pięciu priorytetowych filarach: opakowania, energia, woda i odpady, bezpieczeństwo oraz zarządzanie talentami.

8

© Heidelberg

zPapier i tektura w kontakcie z żywnością

ny przyjął Michael Keene, szef firmy John Roberts Company z Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Z kolei czek na 20 tys. euro dla najlepszego nowatorskiego rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju otrzymał Rob Nugent z australijskiej drukarni Vega Press z Melbourne. Zwycięzcy otrzymali również vouchery do wykorzystania na seminaria organizowane przez Print Media Academy. W konkursie uczestniczyło 45 przedsiębiorstw z 19 krajów i czterech kontynentów. Po raz pierwszy w gronie zgłoszonych firm znalazły się drukarnie z Brazylii, Indonezji i Filipin. Według rzecznika jury, dr. Achima Schorba z Instytutu Energii i Badań Środowiskowych w Heidelbergu, „złożone zgłoszenia rozwiązań na rzecz środowiska w przemyśle były jeszcze ciekawsze i dużo bardziej różnorodne, niż to miało miejsce w 2009 roku”. Podczas uroczystości rozdania nagród Stephan Plenz, członek zarządu firmy Heidelberg, powiedział: „Współpracujemy z naszymi klientami, aby systematycznie dążyć do celu, jakim jest drukowanie nienaruszające równowagi ekologicznej. Zgłoszenia, które napłynęły na konkurs pokazują, że drukarze łączą sukces ekonomiczny z odpowiedzialnością za środowisko i większe społeczne zaangażowanie w ich strategiach zrównoważonego zarządzania”.

zNowy dyrektor ds. produkcji w BOP

Zasłużony awans Z dniem 1 lipca 2011 roku zmienił się dyrektor ds. produkcji w Basell Orlen Polyolefins. Karola Marka Sępa, który został powołany na stanowisko dyrektora wykonawczego ds. produkcji petrochemicznej w PKN Orlen, zastąpił Jerzy Nowaliński, były kierownik zakładu PTA PKN Orlen we Włocławku. Jerzy Nowaliński został wybrany członkiem zarządu i dyrektorem ds. produkcji BOP z uwagi na swoją karierę zawodową, która od zawsze związana była z przemysłem chemicznym i płocką rafinerią. Inżynier chemii swoje doświadczenie menedżerskie zdobywał pełniąc liczne funkcje kierownicze w Grupie Kapitałowej PKN Orlen. Pozostały skład Zarządu BOP pozostał bez zmian. Stanowią go: Paul Augustowski – prezes zarządu i dyrektor generalny, Dick Stolwijk – członek zarządu i dyrektor sprzedaży oraz Jacek Podgórski – członek zarządu i dyrektor finansowy.

Packaging Polska 07-08/11


www.aquila.vpk.pl

PL - 62-300 WrzeĂŠnia ul. Objazdowa 6 a tel. (+48) 61 650 19 00 fax (+48) 61 650 19 01 aquila@aquila.vpk.pl


KARTON/TEKTURA

zCo wpływa na cenę tektury i opakowań? Co modeluje jej pozycje w czasie?

Tektura zmienną jest Zmiana jest nieodłączną cechą naszego życia… ten fakt jest oczywisty dla każdego, kto funkcjonuje w rzeczywistości gospodarczej, jaką mamy niewątpliwie przyjemność kosztować na co dzień. W naszym „małym” papierniczym światku zmienia się wszystko i na dodatek wielowymiarowo. Paweł Rogalka, Dyrektor Zarządzający AQUILA Sp. z o.o.

N

a przestrzeni ostatnich dwóch lat „łańcuszek” papier-tektura-opakowanie znów zatoczył fragment sinusoidy rosnąc w górę w swej wartości (cenach) nieprzerwanie od sierpnia 2009 r. Papier jest głównym elementem kosztowym w produkcji tektury falistej, w konsekwencji również opakowań z tej tektury produkowanych, stąd zmieniająca się cena papieru skutkuje ruchem cen wyrobów pochodnych. Pozycja wskaźnika cen papierów do produkcji tektury falistej (rys. poniżej) z lipca br. wyda-

1. Koniunktura – wzrost gospodarczy w skali regionu (Europa) czy globu jest tym, co przede wszystkim nakręca spiralę – dobra kondycja gospodarcza w regionie oznacza ożywienie gospodarcze – produkuje się więcej, więcej się konsumuje, a w konsekwencji więcej się pakuje. Ożywienie gospodarcze (od końca łańcucha dostaw) wzmaga popyt na opakowania, tekturę, papier a na końcu surowce – celulozę i makulaturę. I choć wydawać by się mogło, że wzrost cen powinien właśnie iść w takim kierunku, to dzieje się odwrotnie, najpierw rosną ceny surowców, potem papieru, tektury i na końcu opakowań. 2. Sytuacja na rynkach zamorskich – patrzenie wyłącznie perspektywą „wielkiej” Europy już od dawna nie jest właściwym spojrzeniem i nie daje ostrego obrazu co do natury rzeczy – wolny rynek i wolny przepływ towarów powoduje okresowe burzliwe perturbacje w wycenie wartości surowców podstawowych. Warto tutaj wspomnieć, że Europa importuje ponad 17 proc. celulozy (głównie z obu Ameryk), a jednocześnie z rynku znika rocznie blisko 19 proc. makulatury (ponad 9 mln ton), którą wykorzystują europejskie papiernie (głów-

je się być punktem zwrotnym, choć dostawcy i producenci papieru robią wszystko, żeby nie odwracać trendu. Nawiasem mówiąc, nie jest to wbrew pozorom działanie pozbawione logiki, choć bardziej przypomina w skutkach myślenie życzeniowe, aniżeli realną szansę na sukces takich poczynań. Jedną z cech branży opakowań z papieru, która frustruje odbiorców jest właśnie jej zmienność. Klient, jak każdy zwykły człowiek cieszy się, gdy uzyskuje niższą cenę… i ma niesamowity problem gdy ceny rosną… Tak więc stabilizacja wydaje się być synonimem marzeń każdego producenta/sprzedawcy, jak i kupującego opakowania kartonowe. Ale czy jesteśmy w stanie zbudować stabilny model obejmujący główne czynniki definiujące naszą rynkową rzeczywistość? Co wpływa na cenę tektury/opakowań? Co modeluje jej pozycję w czasie? Spróbujmy zbudować podstawy prostego modelu, według którego „kręci się” karuzela cen papierów, tektur, opakowań. Pamiętajmy, że papier to ok. 50-80 proc. cen wyrobów pochodnych; dla opakowań wysoko przetworzonych jest on niższy, dla produktów prostszej technologii – wyższy.

10

Packaging Polska 07-08/11


KARTON/TEKTURA

nie na rzecz Azji. Mechanizm jest prosty: wzrost gospodarczy w Azji nakręca zwiększony import surowców (makulatury) z Europy, przez co w Europie ceny makulatury rosną, bo najzwyczajniej zaczyna jej brakować. Nie ma w tym momencie większego znaczenia czy w Europie jest kryzys czy go nie ma – ceny papierów rosną. Model ten może działać również w drugą stronę. Istotą rzeczy jest to, że Europa nie jest już wyspą i ulega wpływom koniunktury gospodarki światowej. 3. Koszty energii (i ekologii) – koszty emisji CO2 w połączeniu ze wzrastającym zapotrzebowaniem na energię wsparte uwolnieniem cen energii (przynajmniej częściowym) doleją oliwy do ognia braku stabilności pozycji kosztowej w branży papierniczej. Perspektywa

wzrostu cen energii w najbliższych kilku latach, którą niektórzy dostawcy szacują nawet na 30 proc. nie pozostawia wątpliwości – produkcja i przetworzenie papieru będzie kosztowało więcej. Koszty samych pozwoleń do rocznej emisji CO2 tylko dla branży papierniczej szacuje się na poziom 27 mln €. Nie zapominajmy, że cena energii rzutuje również na koszty transportu, bo obydwa te elementy skorelowane są z ceną ropy naftowej. 4. Sytuacja w papierze na rynku lokalnym – nasze podwórko krajowe – rys. powyżej przedstawia relację ilości papieru produkowanego w Polsce do ilości papieru zużywanego do produkcji tektury falistej, z tym, że jest to niepełny obraz, gdyż należy na to nałożyć różnice asortymentowe. Mówiąc ogólnie: niedobór papieru w Polsce jest nie tylko w bezwzględnych jednostkach (t), ale i w asortymencie – mamy braki w rodzimej produkcji papierów makulaturowych i tych importujemy więcej, nadwyżki papierów opartych na celulozie eksportujemy. Stąd zarówno w jednej, jak i w drugiej klasie papierów cena na polskim rynku jest w zasadzie identyczna, jak cena w krajach ościennych. „Rynek to rynek” – prawda prosta i nadal aktualna. 5. Sytuacja w tekturze/opakowaniach na rynku krajowym – rychłe nasycenie? Z szacunkowych danych na dziś (dane wg FEFCO za rok 2010) zużycie produktów z tektury falistej w Polsce to ok. 38 kg/ osobę, w Europie średnia wartość to 41 kg, ale właśnie jest to wartość średnia. Kraje o „zbliżonym” do naszego profilu gospodarki mają poziom zużycia w granicach 50-60 kg/osobę (Hiszpania: 49,8 / Niemcy: 58,2), stąd, jeśliby przyjąć iż możemy „aspirować” do poziomu 50 kg/osobę, to przy średniorocznym wzroście tego rynku na poziomie ca. 7 proc. (2010 r./2000 r.) mamy przed sobą jeszcze 4-5 lat w miarę zrównoważonego rozwoju, a dalej… Wydaje się, iż analizując w konkretnej perspektywie czasu tych kilka podstawowych czynników jesteśmy w stanie określić jaki kierunek przyjmie trend w kolejnych okresach; konkretne wartości (ceny) są de facto mniej istotne dla funkcjonowania naszego biznesu, zresztą w praktyce – niemożliwe do uchwycenia. Co zasługuje na podkreślenie, gdyż bardzo często zapominamy o prawdach podstawowych: zmienność pozostanie cechą rynku opakowań z tektury i samej tektury tak długo, jak długo utrzyma się wysoka

07-08/11 Packaging Polska

liczba niezależnych producentów papieru, tektury i wyrobów finalnych, bo to właśnie wolnorynkowa walka tych przedsiębiorstw według zasad podaż/popyt jest tym, co obok koniunktury i kosztów podstawowych kształtuje poziom wartości (cen) wyrobów tej branży.

z Co z tego wynika? Moim zdaniem wniosek jest dość oczywisty, a mianowicie to, że „papier, tektura i opakowania” zachowują się bardzo racjonalnie i w sposób do przewidzenia, gdyż osadzone są w konkretnych realiach, działają według sprawdzonych systemów i mają swoje miejsce w całym zmiennym układzie zdarzeń łańcucha dostaw. Do zmieniających się cen i trendów pozostaje się przyzwyczaić i mieć to na uwadze planując okresowe budżety na opakowania w firmach. W sytuacji rosnących cen tektury i opakowań część odbiorców tych ostatnich rozważa lub nawet wdraża rozwiązania mające na celu znaczne ograniczenie ilości zużywanych opakowań. Kontrola kosztów czy wręcz ich redukcja to programy wpisane w codzienną praktykę każdej rynkowo działającej firmy. Nie ma dla tych akcji modelowego działania, gdyż nie ma uniwersalnego, spójnego modelu dla firmy sadowniczej i produkującej wysokiej jakości odtwarzacze DVD. Wspólnym jednak zagadnieniem do rozważań nad sensem dokonywania rewolucyjnych zmian w obszarze logistyki (szczególnie przy próbach zastosowania substytutów dla opakowań z papieru) powinna być długookreso-

wa analiza kosztów i korzyści wynikających z projektowanych zmian. Innymi słowy – czy w perspektywie 1-3 lat na pewno opłacą się zmiany lub wręcz nawet eliminacja opakowań z tektury i zastosowanie alternatywnych rozwiązań, biorąc pod uwagę średnią (w czasie) cenę samych opakowań, koszty zmian w technologii, logistyce, dodatkowe straty z tego wynikające oraz pogorszenie walorów estetycznych czy jakości przekazu medialnego na opakowaniu? Pamiętajmy też o tym, co jest trendy: co dodatkowo daje opakowanie tekturowe, wykonane z ekologicznego i prawdziwie biodegradowalnego surowca, tj. papieru i na ile można to wycenić w przekazie medialnym?

Bardzo dziękuję za wsparcie merytoryczne i materiały przygotowane przez Biuro Stowarzyszenia Papierników Polskich. Paweł Rogalka

11


karton/tektura

zWywiad z Lucjaną Kuźnicką-Tylendą

Uzależniona od tektury Dba i wymaga. Osobiście nadzoruje każdą firmową fakturę oraz ludzi. Zaufanie i zaangażowanie w pracę mają dla niej ogromne znaczenie. „Praca z ludźmi bywa czasem bardzo trudna i jeżeli nie ma wzajemnego zaufania, staje się wręcz niemożliwa” – mówi. Wie, że jest wymagająca, ale właśnie ta cecha sprawiła, że prowadzona przez nią firma jest jednym z poważniejszych graczy na rynku. Zarządza dwoma zakładami produkcyjnymi, trzeci przekazała synowi. Uwielbia podróże, z których – oprócz pamiątek – przywozi obowiązkowo opakowania. Absolwentka Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na krakowskiej AGH swoje doświadczenie zdobyte w biurze projektowym przełożyła na produkcję tektury i opakowań. Pracuje dużo, bo – jak twierdzi – inaczej się nie da. Ostatnio została Finalistką Konkursu Ernst&Young Przedsiębiorca Roku 2010 oraz otrzymała nagrodę specjalną przyznaną przez Harvard Business Review. I tak jak od współpracowników oczekuje zaangażowania, tak od produkowanych opakowań – najwyższej jakości. Lucjana Kuźnicka-Tylenda, Prezes firmy TFP, produkującej opakowania i tekturę falistą. Monika Mikołajczak

W

przestronnym gabinecie, gdzie spotykamy się w podpoznańskim Kórniku, uwagę zwracają tekturowe kwiaty w dużym, tekturowym – rzecz jasna – wazonie. Nagrody, medale, dyplomy. Na parapecie pokaźnych rozmiarów torba z motywem motyla – „To gadżet, z którym miałam pojawić się na Gali Przedsiębiorcy Roku, specjalnie zaprojektowany przez nasz dział R&D” – informuje Pani Prezes. Tuż za oknem, w miejscu gdzie kiedyś znajdował się kurnik, powstaje kolejna hala produkcyjna. Z drugiego okna również rozpościera się widok na hale i magazyny. Blisko 20 lat temu widok był zgoła odmienny.

zPackaging Polska: Czy to prawda, że w tym miejscu kiedyś biegały kury? Lucjana Kuźnicka-Tylenda: Tak. W miejscu gdzie powstaje teraz nowa hala produkcyjna stał kurnik, jednak początek naszej działalności to biuro w Poznaniu. Mąż usilnie szukał miejsca, by otworzyć biznes związany z produkcją. Był to rok 1988. Do końca nie wiedzieliśmy co zacząć produkować ale byliśmy przekonani, że przyszłością nie jest handel tylko właśnie produkcja. Kupiliśmy halę po hodowli kur w Kórniku, lecz na przystoso-

12

wanie jej nie było pieniędzy. Lata 90. były dla Polski bardzo ważne, otworzyły się rynki, a do naszego kraju przyjeżdżali inwestorzy z zagranicy. W tych czasach stale brakowało materiałów budowlanych i papieru. W sklepach, „szarych i burych” niewiele można było kupić, a jak się już coś kupiło, to nie było w co zapakować. Pamiętam wyjazdy na zachód, gdzie w marketach kolorowe opakowania kusiły, by je chociaż dotknąć… W tym właśnie czasie w NRD wyprzedawano stare maszyny. Mąż dowiedział się, że w jednej miejscowości była tekturnica, która miała być rozebrana. Kupiliśmy ją, rozebraliśmy i przewieźliśmy tutaj. Od niej wszystko się zaczęło. Dodam tylko, że była to linia produkcyjna o długości 100 m, gdzie każda najmniejsza śrubka przyjechała do kraju osobno. Mechanicy ponumerowali pojedyncze elementy maszyny, by przy jej złożeniu nie popełnić błędu. Linia musiała być precyzyjnie odwzorowana, bo jakiekolwiek odchylenie mogło spowodować podarcie papieru i przestój w produkcji. Nikt z zatrudnionych przez nas ludzi nie miał doświadczenia papierniczego, ale wszyscy byliśmy bardzo zdeterminowani… Zaczynaliśmy pracując od rana do wieczora i tak działamy do dziś. Wydawało nam się, że po rozkręceniu biznesu będziemy mieć czas na oddech. Jednak konkurencja, wzrost cen papieru, zmiany kursów walut i stały nadzór nad produkcją nie dają nam wytchnienia.

z PP: Kto był pierwszym Państwa klientem po zainstalowaniu tej tekturnicy? LK-T: Papier wzięliśmy z Ostrołęki (kiedyś Intercell), jego dostawy uzupełniało nam Świecie. Klej kupowaliśmy z Lubonia. Byliśmy trzecią firmą w naszej branży, która weszła na rynek. Po tekturę na opakowania ustawiały się do nas kolejki „garażowców”. Było im wszystko jedno jakiej jest jakości, byle się nie rozklejała. Tylko w okolicach Kórnika wzrosło z nami co najmniej 50 firm, z którymi do teraz mamy kontakt lub współpracujemy. Uważam, że mieliśmy duże szczęście, znaleźliśmy się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Dzisiaj w Dziećmierowie pracujemy na wysokowydajnej tekturnicy BHS o szerokości 2,8 m, a w Babimoście na włoskiej firmy Fosber (część sucha) i Agnati (część mokra) o szerokości 2,5 m.

zPP: Lata gwałtownego boomu minęły? LK-T: Na pewno nie zarabiamy tyle, ile kiedyś można było zarobić. Nasza branża jest strasznie niestabilna. Jeżeli zaplanowaliśmy budżet na ten rok, zakładając wzrost cen papieru, energii i wody o przypuśćmy 5 proc., a nagle okazuje się, że miesiąc w miesiąc surowiec drożeje, przy kontraktach ze stałymi cenami, to najzwyczajniej tracimy. Naszymi klientami są międzynarodowe korporacje, które szukając

Packaging Polska 07-08/11


karton/tektura

u siebie oszczędności zawsze patrzą na opakowania. Biorąc pod uwagę fakt, że opakowanie generuje wybór zakupu, nie potrafię zrozumieć ich toku rozumowania.

z PP: Na czym polega owo szukanie przez producentów różnych wyrobów oszczędności w opakowaniach i jak sobie z tym radzicie? LK-T: Bardzo wielu klientów rezygnuje z opakowań ekspozycyjnych czy reklamowych. Szczególnie widać to w okresie świątecznym. Od 3-4 lat nie przyjmujemy już tylu zamówień co kiedyś na specjalne opakowania. Ponadto klienci rzadziej decydują się na zmianę szaty graficznej. Wiąże się to bowiem z opracowaniem nowej technologii, zamówieniem nowych wykrojników i wszystkich środków produkcji. A przygotowanie do produkcji jest zdecydowanie najdroższe. Zdywersyfikowaliśmy więc działania. Dotąd TFP produkowała, a nowa firma - TFP Grafika handlowała. W 2008 postanowiliśmy, że TFP Grafika musi się zacząć sama rozwijać i rozpocząć produkcję. Postawiliśmy na wysoko przetworzone opakowania z nadrukiem offsetowym. TFP zaś skoncentrowała się na druku fleksograficznym i jego doskonaleniu. Po długich dyskusjach stwierdziliśmy, że TFP musi również rozszerzyć spektrum swojej działalności i w 2010 roku kupiliśmy maszynę offsetową (Rapida 162a od KBA), która w dużej mierze zadedykowana została pod druk arkuszy offsetowych dla TFP Grafiki. Pracujemy również nad zadrukiem tektury falistej na tej maszynie. TFP Grafika wybudowała nowy zakład w Śremie, zakupiła maszynę z firmy BOBST (ASISTRADE) i od kwietnia tego roku produkuje mikrofale, gdzie możemy uzyskać takie

07-08/11 Packaging Polska

rodzaje fal, których nasza tekturnica nie może wykonać. Na tej maszynie również odbywa się kaszerowanie. Przez lata uczyliśmy się i poznawaliśmy tajniki druku fleksograficznego. Zainwestowaliśmy w tej dziedzinie w maszyny z najwyższej półki (sześciokolorowy Masterflex). Zaopatrujemy w opakowania klientów także z najwyższej półki. Nie opłaca nam się przestawienie na produkcję tylko w technice druku offsetowego. Tym bardziej, że duża liczba opakowań nie może być zadrukowywana na maszynie offsetowej, co spowodowane jest zbyt dużą wagą tektury. Przykładem są sprzęty AGD, które potrzebują mocnych opakowań, z pięciowarstwowej tektury o ustalonej gramaturze. Obecnie poszukujemy klientów na opakowania zbiorcze z nadrukiem na mikrofali. Wciąż rozwijamy ten rynek i jeszcze nie osiągnęliśmy planowanych rezultatów. W Polsce takie opakowania są po prostu nieznane.

zPP: Myśli Pani, że to się zmieni? LK-T: Trudno powiedzieć. Wydaje mi się, że TFP Grafika z drukiem offsetowym będzie się teraz prężniej rozwijać. Uzupełnienie naszej wspólnej, kompleksowej oferty – TFP z drukiem flekso i TFP Grafika z offsetem – daje nam możliwości na zdobywanie klientów, którzy potrzebują różnorodności i terminowości. Praktycznie wszystkie widoczne w marketach displaye i POS-y są drukowane w naszych zakładach.

zPP: Kim są Państwa klienci? LK-T: Powiem o jednym… Połowę produkcji zakładu TFP w Babimoście stanowią zamówienia firmy produkującej dla IKEA. Jest

to nasz najbardziej wymagający klient, który stale kontroluje jakość opakowań, wpływ produkcji na środowisko i BHP naszej pracy. IKEA Components szukała na rynku partnera do wycofania się z palet drewnianych i plastikowych. Nasz dział sprzedaży chwycił przynętę, opracowaliśmy projekt komponentów, w tym stópek do produkcji tekturowych palet. IKEA zatwierdziła projekt i tak rozpoczęliśmy ich wytwarzanie. Pewna poznańska firma, nasz wieloletni partner, opracowała dla nas maszynę do produkcji tych stópek. Jest to na razie prototyp, a my po niepowodzeniach i powodzeniach możemy z dumą powiedzieć, że jesteśmy w połowie drogi do osiągnięcia zadowalającego poziomu wydajności produkcji. Nie ukrywam, że przez przyjęcie tego kontraktu prawie „osiwiałam”. Trudności z jakimi musieliśmy się zmierzyć przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. To duże wyzwanie. Każdy sklep, magazyn, wózki widłowe w IKEA muszą być dostosowane do nowych, tekturowych palet. Są one jednorazowego użytku, muszą mieć wytrzymałość odgórną, a krótkie stópki podczas podnoszenia muszą zapewniać stabilność. Dlatego TFP bardzo długo prowadziła badania nad wytrzymałością poszczególnych komponentów. Decydując się na podwykonawcę palet również mieliśmy wiele pracy, by dostosować go do wymaganej przez IKEA jakości. Dlatego z niecierpliwością czekam na finalny wynik naszych prac i wierzę, że uda nam się wspólnie osiągnąć cel, aby palety dla IKEA w całości wychodziły z naszego zakładu. Tym też sposobem tekturnica w Babimoście obecnie pracuje na pełne trzy zmiany.

z PP: Który z sektorów gospodarki, z tych obsługiwanych przez TFP wymaga największego zaangażowania? LK-T: Kiedyś były to na pewno Browary. Druk stosowany na ich opakowaniach i farby wykorzystywane do nadruku wymagały dużo uwagi przy produkcji. Odcienie barw na jednym arkuszu tektury zrobione są na podstawie próbki, ustalonej wcześniej przez nasz dział jakości z działem jakości Browarów. Jeśli brygadzista lub operator maszyny nie zauważy błędu w odcieniu, cała partia jest praktycznie do wyrzucenia. Kontrola jakości w Browarze była i jest na bardzo wysokim poziomie. Dużo czasu zajęło nam wypracowanie zasad współpracy na poziomie pozbawionym reklamacji. Niezależnie od wielkości zlecenia, produkcja dla nich zawsze odbywa się pod specjalnym nadzorem.

zPP: W przyszłym roku minie 20 lat od powstania fabryki TFP. Rządzi Pani trzema zakładami… LK-T: Oj nie! Już dwoma. Przekazałam TFP Grafika synowi. Chcę sprawdzić czy stanie na wysokości zadania. Nie wątpię, że zna rynek i ma dużo ciekawych pomysłów. Trzymam kciuki za cierpliwość i wytrzymałość w mozolnej pracy na co dzień.

13


karton/tektura

Kwestionariusz

Subiektywnie na pytania odpowiada Lucjana Kuźnicka-Tylenda

Lista zakupów czy kupowanie spontaniczne? Kupowanie spontaniczne.

Kwadrat czy koło? Chyba kwadrat…

Czy kupiła Pani kiedyś produkt tylko ze względu na jego opakowanie? Często kupuję, żeby zobaczyć konstrukcję i jakość opakowania.

Danie na wynos, w restauracji czy w domu? Na wynos nigdy, często w restauracji.

I zapytam przekornie: czy nie kupiła Pani produktu właśnie ze względu na jego opakowanie? Raczej nie… Chociaż ostatnio chciałam kupić śliwki w czekoladzie i ze względu na kiepskie opakowanie od razu je odłożyłam.

Sport-cap czy tradycyjna nakrętka? Sport-cap.

Wyżej, niżej, bliżej - czy umiejscowienie produktu na półce sklepowej ma znaczenie? Tak, gdyż nie jestem osobą wysoką. Jeśli produkt leży na górnych półkach z reguły go nie dosięgam. Która informacja jest ważniejsza: data przydatności i kalorie czy producent i skład produktu? Na pewno producent i skład. Oczywiście data przydatności też jest ważna! Ja jednak zawsze patrzę na producenta i kupuję swoje ulubione marki.

Piwo w puszce czy w butelce? Nie pijam w ogóle. Mini-opakowanie czy duża pojemność? Raczej mini. Krem w tubce czy w słoiczku? W słoiczku. Słoiczek szklany czy z tworzywa? Szklany.

Keczup w szklanym słoiku czy w butelce z tworzywa? W szklanym słoiku.

Flakon perfum duży czy mały do torebki? Średni do torebki.

Pudełko błyszczące czy matowe? Półmat.

Wielopak czy niewiele w paku? Nie kupuję w ogóle w wielopakach.

Złoty i czerwony czy srebrny i biały? Granat, niebieski i biały.

z PP: Monitorujecie trendy i bieżące wskaźniki rynkowe w dziedzinie opakowań. Jaka jest teraz sytuacja na rynku? LK-T: Obecnie jest lekkie załamanie. Nie muszę słuchać wiadomości gospodarczych, gdyż widzimy co się dzieje na rynku po ilości zleceń. Wiemy, w których krajach jest lepiej, a w których gorzej, ponieważ eksportujemy nasze towary. W tej chwili mocno zmalały zamówienia na opakowania AGD i TV. Branża spożywcza dobrze stoi i jest raczej stabilna. Producenci zmieniają jedynie szaty graficzne. Obserwujemy również zachowania konkurencji i zauważyliśmy, że najbardziej agresywne w pozyskiwaniu klientów są te największe, międzynarodowe firmy. My nie staramy się zdobyć zamówienia za wszelką cenę, a gdy któryś z naszych klientów przeżywa kryzys, staramy się mu pomóc. Podpowiadamy i dajemy mu dostęp do naszego działu R&D (Research and Development) i laboratorium. Drobnymi gestami zdobywamy jego zaufanie. Stracić klienta można bardzo szybko, ale odzyskać – czasem niemożliwe.

zPP: Co będzie trendy za rok? LK-T: W zeszłym roku byliśmy całkowicie przekonani, że gospodarka jest na tak dobrym poziomie, że trzeba poszerzyć swoją ofertę. Dlatego kupiliśmy maszynę offseto-

14

wą. Supermarkety wyraziły żywe zainteresowanie standami i POSami. Prognozowaliśmy, że przez najbliższe trzy do pięciu lat, offset stanie się bardziej popularny od flekso. Okazuje się jednak, że rynek nie do końca ustabilizował się na tej najwyższej półce. Kryzys w naszej strefie spowodował wyhamowanie zapotrzebowania na tekturę i jej produkcję. Mam nadzieję, że nie dojdzie do pogorszenia sytuacji w kraju. Ludzie już nie za bardzo mają na czym oszczędzać.

z PP: Czy zajmują się Państwo też produkcją małych nakładów wysoko wyspecjalizowanych? LK-T: Teraz zajmuje się tym TFP Grafika. Są tam możliwości drukowania nawet jednostkowych opakowań. Jednak bardziej zależy nam na wejściu z wysoko przetworzonymi opakowaniami zbiorczymi, co ostatnio jest naszym celem nadrzędnym.

zPP: Firma ma ugruntowaną pozycję w branży. Czy ma więc Pani poczucie spełnienia? LK-T: (śmiech) Ludzi na produkcji trzeba stale nadzorować. Maszynę, żeby ciągle była w gotowości, stale serwisować. Nie można sobie w niczym odpuścić. Jak idę przez zakład ciągle myślę czy są jeszcze jakieś prace papierkowe do zrobienia. Ustalanie budżetu zajmuje

wiele czasu, a później i tak okazuje się, że potrzeba pieniędzy na coś nieplanowanego. Pomimo tak wielu lat pracy wszystko to spędza mi sen z powiek. O spełnieniu więc jeszcze nie może być mowy.

zPP: Jaki czas w prowadzeniu firmy był największym wyzwaniem? LK-T: Myślę, że każdy okres jest wyzwaniem. Najbardziej intensywny rozwój przeżyliśmy przez ostatnie 3-4 lata. Wcześniej rozwijaliśmy się trochę bardziej racjonalnie, długoterminowo, a nagle wymagania naszych klientów wymusiły na nas sporo inwestycji. Szczególnie jeżeli chodzi o stoki magazynowe, zabezpieczenia produkcji. Musieliśmy zbudować magazyn wysokiego składowania, rozbudować parkingi dla samochodów dostawczych, wprowadzić system zarządzania od produkcji po logistykę. W tej chwili dysponujemy takim systemem, że jesteśmy w stanie wywoływać na czas dostawy i samochody.

z PP: A może myślała Pani kiedyś o zmienieniu branży? LK-T: Nie, broń Boże! Gdziekolwiek na świecie jestem zawsze zwracam uwagę na tekturę, jej jakość wykonania i zastosowania. To jest już uzależnienie…

zDziękuję za rozmowę.

Packaging Polska 07-08/11


KARTON/TEKTURA

© Zing\

zPremium Box od Zing

Kremowa nowość O ferta kartonów opakowaniowych firmy Zing została uzupełniona o kolejny karton typu GC2 – Premium Box. Jest to drzewny karton z kremowym spodem o wysokiej ja-

Premium Box to drzewny karton z kremowym spodem o wysokiej jakości powleczenia strony wierzchniej.

kości powleczenia strony wierzchniej. Charakteryzuje się doskonałą możliwością zadruku obu stron i jest szeroko wykorzystywany do produkowania opakowań drukowanych, materiałów reklamowych oraz okładek książek. Kar ton posiada certyfikaty FSC oraz GB/T 280012011. Jest dostępny w gramaturach: 210, 230, 250, 270, 300, 330, 350 i 380 g/m 2.

zGrupa STI nagrodzona w POPAI Poland Award 2011

Zamiłowanie do detalu Z abawny display paletowy stworzony z okazji Dnia Dziecka oraz „szafa grająca” prezentująca audiobooki – to dwa projekty Grupy STI, które otrzymały w tym roku wyróżnienie w konkursie POPAI Poland Award. Od ponad 50 lat międzynarodowe stowarzyszenie POPAI (Point of Purchase Advertising International) dla branży marketingu handlowego organizuje konkurs na najlepsze ekspozytory promocyjne i reklamowe. Polska edycja wydarzenia, POPAI Poland Award, została zorganizowana już po raz czwarty. W tym roku komisja konkursowa nagrodziła wyróżnieniem display paletowy Fisher Price zrealizowany z okazji Dnia Dziecka przez Grupę STI dla firmy Mattel Polska. Nagrodę otrzymała również kreatywna „szafa grająca” wykonana dla wydawnictwa Lübbe z okazji piętnastolecia wprowadzenia audiobooków tej firmy na rynek księgarski.

Display przeznaczony do prezentacji produktów dla dzieci do lat trzech wyróżnia się poprzez swoją otwartą i przestrzenną prezentację różnorodnych produktów. Jego niewielka wysokość (120 cm) zaprasza dzieci do zabawy, a trójwymiarowy czubek z daleka przyciąga wzrok odwiedzających supermarkety.

07-08/11 Packaging Polska

Display wykonany jest w całości z tektury falistej i wiernie oddaje urok autentycznej szafy grającej. Szczególnie atrakcyjnym elementem był specjalny konkurs ogłoszony przez wydawnictwo Lübbe. Księgarze sfotografowali rozwiązania przedstawiające pozycjonowanie danego produktu na displayu i tym samym wzięli udział w losowaniu nagród.

15


KARTON/TEKTURA

zTypy konsumentów i ich występowanie w Europie

Polak – poszukiwacz Konkurencyjność cenowa staje się coraz bardziej utrudniona ze względu na wciąż rosnące ceny surowców. Ponadto nie jest to rozwiązanie w zdobywaniu zaufania klientów. Nowa taktyka producentów i handlarzy, nazwana „Wspólnym marketingiem dla kupujących”, dokładnie śledzi „ścieżkę kupującego” i bada, jak powiązane są zachowania konsumentów z podejmowaniem przez nich decyzji o kupnie.

oznacza możliwość dostosowywania swojego portfolio do oczekiwań poszczególnych typów kupujących, a biorąc pod uwagę ich nawyki zakupowe można efektywnie projektować rozłożenie towaru na półkach sklepowych. Typologia kupujących została zaprezentowana przez firmę Henkel na tegorocznej konferencji ECR Europe Conference. Podział ten bierze pod uwagę różnice świadomości cen i jakości towarów wśród nabywców, jak również tradycyjne podziały konsumentów według wytycznych socjodemograficznych, jak wiek, rodzina czy dochody.

z Kto wybiera karton?

P

roducenci markowych towarów i handlarze detaliczni mają wspólny cel: uwzględniając potrzeby poszczególnych grup konsumentów chcą sprzedać jak najwięcej produktów wysokiej jakości. Aktualne badania przeprowadzone przez firmę Henkel, w których monitorowano poszczególne grupy konsumentów pochodzących z dziesięciu różnych europejskich krajów, jasno wskazują, jak ważny jest właściwy projekt opakowania, bo

16

przecież to on wpływa na ostateczną decyzję przy zakupie danego produktu.

z Cenna wiedza W przeprowadzonym badaniu konsumentów podzielono na różne zidentyfikowane typy, gdzie o przynależności do kategorii decydowała ilość kupowanych produktów i zachowania konsumenckie. Dla producentów wiedza ta

W centrum zainteresowania producentów tektury, opakowań kartonowych i handlarzy detalicznych są klienci nazwani „Poszukiwaczami wartości”. Ich decyzjami rządzi wiele czynników takich, jak: smak, zdrowie, oszczędność czasu, zrównoważony rozwój, społeczna zgoda itd. Zdobycie zaufania „Poszukiwaczy wartości” jest wspólnym celem branży kartonowej, a pomóc w tym ma plan „Wspólnego marketingu dla kupujących”. Program ten zakłada, że lojalność wobec marki i sklepów powinna się nawzajem uzupełniać, a nie przeciwdziałać sobie i wzajemnie się osłabiać, jak w przypadku tradycyjnych konkurencyjnych ofert, w których klienci są „Ekonomiczni”. Inwestując w lojalność „Poszukiwaczy wartości” komunikacja odgrywa kluczową rolę, a obok klasycznych mediów, jak TV, reklama, ulotki, coraz większego znaczenia nabierają media społecznościowe. Członkowie społeczności internetowych mają własny zestaw oczekiwań co do jakości, emocjonalny stosunek do marki spowodowany otwartym dialogiem marketingowym. Dla „Poszukiwaczy wartości” sprzedający w sklepach są partnerami do dialogu.

Packaging Polska 07-08/11


KARTON/TEKTURA

i zawsze poszukują ofert specjalnych. Są otwarci na nowe produkty i często kupują masowe ilości, by zaoszczędzić pieniądze. Wykorzystują kupony promocyjne i biorą udział w programach lojalnościowych. W Europie najwięcej jest ich w Hiszpanii (35 proc.) i Francji (25 proc.). 3. „Beztroscy kupujący” kładą nacisk na wysoką jakość produktu, praktycznie nie zwracając uwagi na jego cenę. Podejmują szybkie decyzje o zakupie, oparte na aktualnych potrzebach. Są bardzo przywiązani do marek. Preferują zakupy w hipermarketach, supermarketach i specjalnych sieciach drogeryjnych. Nie planują zakupów i nie interesują ich informacje o produktach. W sklepach lubią uporządkowany na półkach towar, dostępność i duży wybór wysokiej jakości, markowych produktów. W Europie najwięcej jest ich w Polsce (29 proc.), Holandii (27 proc.), Niemczech (19 proc.) i Austrii (14 proc.).

z Badanie Henkel Poniższy podział, stworzony przez firmę Henkel, przedstawia typy kupujących i ich procentowe występowanie w dziesięciu krajach Europy (średnie wartości): 1. „Ekonomiczni” skupiają się głównie na cenie, jakość towaru ma drugorzędne znaczenie. Preferują szybkie i sprawne zakupy, według schematu, do którego są przyzwyczajeni. Przywiązani są do sprzedawców w sklepach, w których zazwyczaj kupują. Jeśli odwiedzają inne punkty sprzedaży, to tylko ze względu na promocje. Dokładnie planują listę swoich zakupów, jednak są otwarci na wszelkie oferty specjalne. W Europie stanowią 34 proc. całego rynku, gdzie najwyższy wskaźnik to 46 proc. w Hiszpanii i Austrii, 43 proc. w Niemczech, a najmniej takich konsumentów występuje we Francji - ok. 20 proc.

Wykorzystują kupony promocyjne i biorą udział w programach lojalnościowych. Najwięcej takich konsumentów występuje w Polsce (45 proc.), Austrii (40 proc.) i w Niemczech (38 proc.). 2. 2.  „Poszukiwacze wartości i promocji” na równi stawiają cenę i jakość. Dużo czasu spędzają na zakupach i bardzo często korzystają z promocji. Są bardzo związani z ulubionymi markami. Preferowane typy sklepów to hipermarkety, supermarkety i sklepy z promocjami. Duże znaczenie ma dla nich szeroki wybór produktów i jasne wskazówki dla klienta. Szczegółowo planują listę zakupów

4. Specjalne typy konsumentów występujące tylko w poszczególnych krajach: 4 .1.  „Racjonalny kupujący” z Francji (37 proc.) jest połączeniem „Poszukiwacza wartości” i „Ekonomicznego”. Szuka dobrej jakości za przystępną cenę. 4. 2.  „Liderzy” w Holandii (32 proc.) i we Włoszech (20 proc.) stawiają cenę i jakość na równi podczas podejmowania decyzji zakupowych. Notorycznie planują działania związane z kupowaniem. Zakupy robią we wszystkich typach sklepów. Są przywiązani do ulubionych marek, dlatego szukają wśród nich ofert specjalnych. 4. 3.  „Nałogowcy” na Węgrzech (29 proc.) stawiają przede wszystkim na jakość, nie patrząc na cenę i markę. Lubią zakupy i zawsze robią je według określonego wzoru. Źródło: www.henkel.com / Key Account 7/2011

2. „Poszukiwacz wartości” zawsze chce, by jego pieniądze wydane były na wartościowe produkty. W Europie to 34 proc. wszystkich konsumentów, gdzie najwięcej jest ich w Belgii i w Polsce, bo aż 42 proc., w Austrii 40 proc., w Niemczech 38 proc. Kategorię tę podzielono na dwa podtypy: 2. 1.  „Entuzjastyczni poszukiwacze wartości” koncentrują się tak mocno na jakości, że rzadko zważają na cenę. Lubią zakupy, jednak nie częste. Są bardzo przywiązani do swoich ulubionych marek. Otwarci na nowe produkty i wszystkie rodzaje sklepów: hipermarkety, supermarkety czy sieci. Preferują szeroki wybór produktów i jasny układ sklepów. Ocena wartości produktu i porady są głównymi czynnikami przy dokonywaniu wyborów.

07-08/11 Packaging Polska

17


KARTON/TEKTURA

zKartony z włókien pierwotnych od M-real

Pierwotny charakter Wobec opakowań do żywności stawiane są wysokie wymagania pod względem bezpieczeństwa. Opakowanie musi dawać gwarancję, że produkt zachowa swój własny smak i zapach. Odpowiedzią na takie obostrzenia są materiały opakowaniowe z włókien pierwotnych. To właśnie o nich rozmawialiśmy z Ralfem Grünem, dyrektorem ds. sprzedaży w firmie M-real Deutschland, która jest jednym z wiodących producentów kartonu wytwarzanego z włókien pierwotnych. Michael Seidl zPACKAGING POLSKA: W ostatnim czasie bezpieczeństwo opakowań na artykuły spożywcze stało się gorącym tematem. W niektórych produktach wykryto ślady szkodliwych olejów mineralnych pochodzących z przetwarzanego kartonu. Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej na ten temat? Ralf Grün: Badania wskazują na trzy główne źródła pozostałości olejów mineralnych: farby drukowe we włóknach z recyklingu, farby pokrywające materiał opakowaniowy oraz chemikalia stosowane przy produkcji. Mimo że karton M-real w ogóle nie zawiera olejów mineralnych, problem migracji szkodliwych substancji do produktów spożywczych jest nam bardzo bliski. Jesteśmy zaangażowani w inicjatywy podejmowane przez przemysł papierniczy i staramy się przyczynić do rozwiązania tej kwestii. Poza tym polecamy klientom farby drukowe bez dodatku olejów mineralnych oraz takie, które wykazują niewielką tendencję do migracji niebezpiecznych substancji.

zP.P.: Obecnie popyt na karton gwarantujący bezpieczeństwo produktów spożywczych jest olbrzymi. Jak reagujecie w tej sytuacji? R.G.: Ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na naturalne materiały opakowaniowe dla branży spożywczej zwiększamy moce produkcyjne trzech spośród naszych fabryk produkujących pudełka składane. Chcemy w ten sposób osiągnąć dodatkową przepustowość ok. 150 tys. ton rocznie.

zP.P.: W jaki sposób kontrolujecie produkcję kartonu, aby uzyskać pewność, że będzie on bezpieczny dla żywności?

„Badania wskazują na trzy główne źródła pozostałości olejów mineralnych: farby drukowe we włóknach z recyklingu, farby pokrywające materiał opakowaniowy oraz chemikalia stosowane przy produkcji” – mówi Ralf Grün, dyrektor ds. sprzedaży w firmie M-real Deutschland.

18

R.G.: Ponieważ w całym łańcuchu produkcyjnym kartonów M-real wykorzystujemy wyłącznie włókna pierwotne, nie ma zagrożenia ze strony żadnych szkodliwych substancji. Pochodzenie drewna, które przerabiamy w naszych papierniach, jest łatwe do sprawdzenia. Surowiec pochodzi wyłącznie z certyfikowanych lasów, z czego dużą część stanowią uprawy z certyfikatem PEFC. Jeśli stosowane są jakiekolwiek dodatki, podlega to ścisłej kontroli. Zatrudniamy specjalistów, którzy dbają o bezpieczeństwo przy stosowaniu chemikaliów i przestrzegają wytycznych Unii Europejskiej. Niektóre z naszych wytwórni kartonu posiadają certyfikat potwierdzający, że produkują zgodnie z normą ISO 22000, co gwarantuje, że żadne niepożądane substancje nie mają styczności

Packaging Polska 07-08/11


© M-real x 2

KARTON/TEKTURA

z naszym kartonem. Również przy transporcie gotowych produktów obowiązują surowe reguły bezpieczeństwa i higieny. Dokładamy wszelkim starań, aby karton, który dostarczamy naszym klientom, nie zawierał żadnych składników mogących negatywnie wpływać na właściwości sensoryczne produktów spożywczych. Jeśli chodzi o opakowania do żywności, materiały stosowane do ich produkcji muszą mieć całkowicie neutralny zapach i nie zmieniać smaku produktu. Aby móc zagwarantować to naszym klientom, prowadzimy regularne testy laboratoryjne oraz zlecamy badania niezależnym firmom zewnętrznym, co pozwala kontrolować, czy produkowany przez nas karton spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa.

zP.P.: Czy zatem produkowanie kartonu z włókien pierwotnych jest do pogodzenia z działaniami na rzecz ochrony środowiska?

Materiały stosowane do produkcji opakowań do żywności muszą mieć całkowicie neutralny zapach i nie zmieniać smaku produktu.

R.G.: Wysokiej jakości włókna, z których powstają kartony M-real, są jednocześnie w pełni przetwarzalne. Włókna drzewne można wykorzystywać nawet od trzech do pięciu razy. Ponieważ w procesie recyklingu jakość przetwarzanych włókien ulega pogorszeniu, trzeba przy każdym kolejnym użyciu dodawać do nich świeżych włókien. Zrównoważona gospodarka leśna zapewnia, że w miejscu wyciętych obszarów leśnych zostaną zasadzone nowe drzewa, co gwarantuje odnawialność terenów zalesionych. Równocześnie lasy stanowią istotne źródło utrzymania dla społeczności lokalnych, a odpowiednie gospodarowanie zasobami leśnymi pozwala na zapewnienie korzystnych warunków ekonomicznych kolejnym pokoleniom. Równowaga ekologiczna może iść w parze z oszczędnością pieniędzy. W naszym cyklu produkcyjnym generujemy minimalne ilości odpadów. Wszystko to razem wzięte, a więc bezpieczny produkt, ekonomiczna produkcja i rozważne pozyskiwanie surowców, tworzy niepodważalną zaletę oferty kartonów M-real.

Rozwiązania z zakresu opakowań przeznaczone na ogólnoświatowy rynek Firma Tenza Technologies, posiadająca swą siedzibę w Wielkiej Brytanii, jest wiodącym producentem papieru samoprzylepnego i produktów powlekanych, które sprzedaje do ponad 30 krajów na świecie. Dzięki wydajności produkcyjnej w wysokości jednego billiona kopert rocznie oraz ogromnego asortymentu zapasów i dostępnym opcjom, możemy dostarczać naszym klientom idealne rozwiązania dostosowane do ich potrzeb.

Email: tenzalopes@tenzatech.com Telephone: +44 (0) 1728 602811 www.tenzatech.com

07-08/11 Packaging Polska

Prosimy podać nr katalogowy: PPTZ1

19


KARTON/TEKTURA

zWspółpraca Rapak i No. 1.

Worek w pudełku Automobilindustrie

Bauwirtschaftsindustrie

Chemische Industrie

Kreativbranche Industrie

Alkohole sprzedawane w opakowaniach bag-in-box cieszą się coraz większą popularnością, gdyż łatwo się je przechowuje i transportuje. Ponadto rozwiązanie to ma opinię przyjaznego środowisku, gdyż generuje mniej odpadów oraz jest lekkie, co pozwala obniżyć emisję CO2 i koszty transportu.

S

Opakowania te składają się z elastycznych toreb wykonanych z folii EVOH lub PET umieszczonych w tekturowych pudełkach. Dostępne są w różnych pojemnościach od 1 do 30 litrów. Rozwiązanie

© Rapak

zwedzki producent alkoholi No. 1. wprowadzając do swojej ofer t y nowe, promocyjne zestawy po raz kolejny zdecydował się na opakowania typu bag-in-box od firmy Rapak.

No. 1. jest pionierem we wdrażaniu opakowań bag-in-box na rynek alkoholowy. Dlatego, gdy wprowadzał do swojej oferty nowe zestawy promocyjne po raz kolejny skorzystał z usług producenta opakowań Rapak.

20

to stanowi alternatywę dla tradycyjnych szklanych butelek czy pojemników z tworzyw sztucznych. Owocem współpracy obu firm jest poręczne rozmiarowo opakowanie mieszczące a ż sześć trunków. Sześciopaki dostępne są w dwóch opcjach: jedna zawiera gin, wódkę i cztery rodzaje wermutu, a druga gin, rum i cztery smaki wódki. No. 1. jest pionierem we wprowadzaniu opakowań bag-in-box na rynek alkoholowy. Rapak stworzył również dla marki No. 1. pojedyncze, duże opakowania przeznaczone dla smakowych wódek. „O ferujemy nasz ym klientom szeroki w ybór produktów w ysokiej jakości po przystępnej cenie w praktycznym opakowaniu. Zaczęliśmy uż y wać opakowań bag-in-box ze względu na duże korzyści dla śro dowiska , jak również s t ylow y i atrakcyjny wygląd, który w naszej branży jest kluczowy. Głównymi zaletami tego opakowania jest elastyczność, poręczność i łatwość utylizacji” – komentuje Marita Röksund z No. 1. W ubiegłym roku wprowadzono na rynek trzypaki w opakowaniu bag-in-box mieszczące trzy litry trunków No. 1., gdzie w opakowaniu umieszczono gin, rum i wódkę, a następnie trzy smaki wódki. Pozytywna reakcja zarówno hurtowników, jak i konsumentów sprawiła, że w maju br. producent zamówił od firmy Rapak kolejne opakowania tego typu, tylko tym razem na dwa litry. Alkohole sprzedawane w zbiorczych opakowaniach cieszą się coraz większym zainteresowaniem, gdyż łatwo się je przechowuje i transportuje. Alkoholowe pudełka stały się szczególnie popularne na imprezach na świeżym powietrzu, gdzie przy grillu szybko i prosto serwuje się drinki prosto z bag-in-box.

Packaging Polska 07-08/11

Landwirt indu


Europe & International

Uncoated Fine Paper

Corrugated

Bags & Coatings

Smacznego!

tschaftsustrie

Branża spożywcza

Jakość naszych opakowań gwarantuje najwyższe Papier und i ochronę Büro-produktów. und HaustierHaushaltsMedizintechnische standardy higieny Państwa Verpackungen Druckpapiere nahrungsindustrie artikel Industrie und pharmafür Industrieanwendungen

zeutische Industrie

Industrie

Foto- un Grafikbran

Opakowania z tektury falistej. Opakowania typu SRP oferowane przez Mondi atrakcyjnie wyglądają na półkach, są łatwe do otwierania, niezawodne jak również zoptymalizowane do transportu oraz przyjazne środowisku pod względem zarządzania odpadami.

ROZWIĄZANIA. DL A PAŃSTWA SUKCESU. www.mondigroup.com


KARTON/TEKTURA

ziF Packaging Design Award 2011

Tekturowe innowacje Międzynarodowa organizacja iF rokrocznie przeprowadza konkursy w wielu sektorach przemysłowych, by ułatwić firmom wyróżnianie się na tle konkurencji (poprzez np. umieszczenie na etykiecie logo iF) i by zasugerować konsumentom, które produkty zasługują na szczególną uwagę.

J

akość wykonania, wykończenie, wybór materiału, stopień innowacyjności, oddziaływanie na środowisko, funkcjonalność, ergonomia, wizualizacja przeznaczenia, bezpieczeństwo, prezentacja marki, symbolika, aspekty produkcji, logistyka i uniwersalny design to kryteria, które decydują o wyróżnieniu zgłoszonych opakowań do konkursu iF Packaging Design Award. W tegorocznej edycji 114 uczestników z 24 krajów zgłosiło 203 rozwiązania. Międzynarodowe jury nagrodziło 59 z nich tytułem iF Packaging Design Award 2011. Pięć opakowań przykuło szcze-

gólną uwagę oceniających, zdobywając najbardziej prestiżowe w konkursie statuetki iF Gold Award. Uczestnicy rokrocznie zgłaszają na oficjalnej stronie internetowej konkursu swoje rozwiązania w sześciu kategoriach: 1. Opakowanie handlowe, 2. Display/ /Opakowanie transpor towe, 3. Grafika opakowania, 4. Materiały opakowaniowe, 5. Maszyny i sprzęt pakujący, 6. Koncept opakowania. Pomimo iż tegoroczna edycja konkursu zakończyła się niedawno, organizatorzy już zachęcają do rejestracji swoich rozwiązań do iF Packaging Design

Award 2012. Chętni mają czas tylko do 31 sierpnia br. Na Interpack 2011 w Düsseldorfie, na specjalnie przygotowanej wystawie, można było przez cały czas trwania targów oglądać wyróżnione rozwiązania. W dniu otwarcia targów – na uroczystej ceremonii uhonorowano zwycięzców konkursu, którzy zdobyli statuetki iF Gold Award. Tematem specjalnym tego wydania „PACKAGING POLSKA” są: papier, karton i tektura, dlatego spośród wyróżnionych opakowań prezentujemy wyłącznie rozwiązania, które zostały wykonane z tych materiałów.

z Nagroda specjalna Tekturowe opakowanie nagrodzone iF Gold Award 2011 Wild Bag Box Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: winwood48 KG, Freiburg, Niemcy Design: Joseph Pölzelbauer, Simone Pölzelbauer, Freiburg, Niemcy Wild Bag Box to opakowania dla piętnastu różnych modeli toreb, na których umieszczone są motywy dzikich zwierząt zamieszkujących pięć różnych kontynentów. Dzikie zwierzęta są transportowane do dużych miast w klatkach – takie wrażenie sprawiają umieszczone w opakowaniach torby. Dzięki temu Wild Bag Box staje się częścią produktu, wzmacniając jego wyrazistość. Granica pomiędzy opakowaniem, a jego zawartością jest rozmyta. Opakowanie wykonane jest z tektury falistej i ma być synonimem naturalności, do której nawiązuje marka. Pudła zapewniają produktom bezpieczne przechowywanie, a na półce sklepowej ciekawą ekspozycję. Jurorów konkursu urzekł niebanalny design opakowania.

22

Packaging Polska 07-08/11


KARTON/TEKTURA

z Tekturowe rozwiązania wyróżnione w iF Packaging Design Award 2011 Gift box Pasadena Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: Pasadena International Group, Kaohsiung, Tajwan Design: Proad Identity, Jennifer Tai, Tajpej, Tajwan Na tradycyjne chińskie Święto Księżyca daje się bliskim ciasteczka. Pasadena Gift Box, wręczone wraz z najlepszymi życzeniami, ma być zwiastunem pełni księżyca i pełni życia. W dekoracyjnym pudełku spotykają się smaczne tajwańskie śliwki z luksusowymi, słodkimi dodatkami z Francji. Grafika kwitnących śliw i zataczającej koło sroki symbolizuje szczęśliwe i kompletne życie. Pudełko wykonane jest na wzór tradycyjnego chińskiego rzemiosła, zachowując przy tym elegancki i stylowy wygląd. Opakowanie pokryto jedwabiem, który jest znakiem rozpoznawczym chińskiej kultury.

Matthew’s Choice Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: Matthew’s Choice, Tajnan, Tajwan Design: Gidea Group, David Pan (dyrektor kreatywny), Zoe Huang (dyrektor generalny), Yihuey Lin, May Weng, David Lin, Tajnan, Tajwan Seria opakowań Matthew’s Choice została stworzona w oparciu o politykę zrównoważonego rozwoju i ekologiczny styl życia. Opakowania, wykonane wyłącznie z materiałów nadających się do recyklingu, są bardzo funkcjonalne. Do produkcji kartonowych pojemników nie używa się farb czy klejów. Producent zapewnia, że materiały wybiera bardzo starannie, czego przykładem jest produkowany lokalnie, przyjazny środowisku, nowy Rock Paper.

Mydło Liouguei Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: Sun-Shadow Conformity Marketing Co., Kaohsiung, Tajwan Design: Gidea Group, David Pan (dyrektor kreatywny), Zoe Huang (dyrektor generalny), Yihuey Lin, May Weng, David Lin, Tajnan, Tajwan Opakowanie stworzone na potrzeby projektu pomocy dla poszkodowanych przez tajfun Morakot, który w 2009 roku przeszedł przez Tajwan i Chiny. Kobiety z miasta Liouguei z lokalnych zbiorów owocowych ręcznie produkują mydła. Opakowanie komunikuje zarazem jakość rzemiosła i ciężką historię ludzi, którzy przeżyli atak żywiołu.

Podwójne pudełko szczęścia Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: Chuan Li Rice Cookie Food Co., Ltd., Keelung, Tajwan Design: Arty Design, Hsi-Yi Peng, Tajpej, Tajwan Opakowanie Double Happiness Box, w które zapakowane zostały ślubne ciasteczka, zarówno kształtem, jak i grafiką odzwierciedla chińską kulturę. Tradycja mówi, że jeśli panna młoda zje ciastka z preparowanego ryżu, na pewno wyjdzie za miłego mężczyznę. Pudełko to jest jednak przełomem w tradycyjnej, konserwatywnej kulturze chińskiej, która ściśle określa technikę i materiały wykorzystywane przy produkcji pudełek na ciastka panny młodej. Teraz coraz bardziej istotne jest to, żeby opakowanie przyjazne było środowisku. Double Happiness Box w 90 proc. wykonany jest z materiału drzewnego, który nadaje się do recyklingu.

07-08/11 Packaging Polska

23


KARTON/TEKTURA

Opakowanie U Bamboo Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: ASUS Design, Tajpej, Tajwan Design: ASUS Design, Hank Chiu, Funk Hong, Tajpej, Tajwan

Opakowanie notebooka Asus, U Bamboo Packaging, oparte zostało na koncepcie Eco care, dlatego pudełko wykonane jest z odnawialnej tektury falistej, zastępując tym samym szarą tekturę litą. Tacka wewnętrzna składa się z włókien bambusowych, które spełniają rolę zabezpieczającą. Ponadto wytłoczony wzór bambusa sprawia, ze opakowanie jest eleganckie i estetyczne. Prosty projekt konstrukcji zapewnia użytkownikowi łatwe otwieranie pudełka.

Opakowanie notebooka VX6 Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: ASUS Design, Tajpej, Tajwan Design: ASUS Design, Nash Tsai, Victor Xavier, Tajpej, Tajwan

Opakowanie dla notebooka VX6 zaprojektowano w taki sposób, by od razu wskazywało na swoją zawartość. Wykończone zostało srebrną, matową folią, która nadaje pudełku elegancji. Ponadto na opakowaniu umieszczono logo Automobili Lamborghini i czarne, błyszczące oznaczenie Eee PC. Największą zaletą opakowania VX6 ma być jego rentowność podczas transportu i magazynowania, bo odpowiednie ułożenie opakowań pozwala na wygenerowanie oszczędności miejsca. Zgodnie z polityką prostej obsługi laptopów Eee PC opakowanie łatwo się otwiera. W wewnętrznej, dwupoziomowej tacce znajduje się miejsce na kable i akcesoria do notebooka, a całość opakowania w pełni zabezpiecza produkt.

Bombonierki Sansibar Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: Confiseur Läderach GmbH & Co., KG Dillenburg-Manderbach, Niemcy Design: Bloom Project GmbH, Stefan Maier-Wimmer, Jacky Weser, Dieter Scheuerer, Diana Diroll, Ulrike Landauer, Eva-Maria Engelbrecht, Norymbergia, Niemcy

Pyszne pralinki Sansibar pochodzące z cukierni Läderach zostały opakowane w stylowe i eleganckie pudełka. Projektant za cel obrał sobie podkreślenie luksusowego wizerunku marki. Seria Sansibar Sylt to dwa opakowania różniące się jedynie kolorem: jedno jest złote, a drugie srebrne. By uzyskać wrażenie towaru luksusowego wnętrze opakowania wykonano z matowego, czarnego materiału w którym dodatkowo zastosowano perłowy, z barwnym połyskiem, pigment Iriodin. Czekoladki leżą na gustownej tacce, która zwraca uwagę konsumenta.

24

Packaging Polska 07-08/11


KARTON/TEKTURA

Ciasteczka Wu Xing Fortune Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: HongLuBao Co., Ltd., Tajpej, Tajwan Design: Amone Hsieh, Feng-Chuan Chen, Tajpej, Tajwan

Opakowanie ananasowych ciasteczek to gotowy prezent z okazji Nowego Roku. Pudełko inspirowane jest starożytną chińską astrologią, dlatego ozdobne, czerwone opakowanie ma kształt pięciokąta. Każda ze stron odwołuje się do poszczególnych znaków zodiaku i żywiołów: złoto to kurczak, drewno to pies, woda to świnia, ogień to koza, a ziemia to krowa. Tekturowe opakowanie wykonane zostało na wzór tradycyjnej chińskiej metody cięcia papieru, przez co w Chiński Nowy Rok ozdabia domy i ma zapewnić w nich szczęście.

Zoptymalizowane opakowanie Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: Hager Electro SAS, Obernai Cedex, Francja Design: THIMM Consulting GmbH + Co. KG, Northeim, Germany Desdoigts et Associés Paris, Francja

Holistyczne, zoptymalizowane opakowanie od francuskiego producenta Hager Elektro powstało z myślą o wszystkich aspektach łańcucha dostaw. Funkcjonalność – oryginalne opakowanie oferuje ochronę przed kradzieżą zawartości dzięki specjalnemu systemowi zamykania. Design – mocne akcentowanie marki z uwzględnieniem ochrony środowiska. Producent sześciokrotnie zmniejszył ilość farb wykorzystywanych powszechnie w tego rodzaju zadrukach. Rentowność – zoptymalizowany format opakowania ma zapewniać roczne oszczędności w zużyciu tektury falistej wynoszące ok. 300 tys. m². Trwałość – ma gwarantować zastąpienie świeżych włókien brązowym testlinerem.

Mydło Yuan Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: Proad Identity, Jennifer Tai, Tajpej, Tajwan Design: Amone Hsieh, Feng-Chuan Chen, Tajpej, Tajwan

Mydło Yuan zapakowano w gotowe na prezent pudełko. Jako że mydło nie zawiera syntetycznych substancji zapachowych i zostało zrobione tylko z naturalnych składników, jego opakowanie wykonywane jest ręcznie z materiałów ekologicznych. Ozdobione klasycznym, chińskim atramentem drukowanym na lokalnie produkowanym papierze.

07-08/11 Packaging Polska

25


KARTON/TEKTURA

Opakowania z miasta Staufen Kategoria: Opakowanie handlowe Producent: Stiftung zur Erhaltung der Staufen i. Br., Niemcy Design: identis GmbH, Joseph Pölzelbauer, Jean Mierecke, Reinhard Groh, Marcel Ermes, Simone Pölzelbauer, Freiburg, Niemcy

Małe, średniowieczne miasteczko Staufen, położone w południowych Niemczech, zainicjowało akcję ratowania swoich zabytków, które pękają przez ruchy tektoniczne ziemi. Wśród różnych inicjatyw zbierania funduszy miasto wyprodukowało dzbanki i torby z logo Staufen, których sprzedaż opłaca podstawowe renowacje zabytków. Na tekturowych opakowaniach produktów Staufen nadrukowano charakterystyczne pęknięcie, które wizualizuje cel inicjatywy i staje się jej symbolem.

CacaoRingwith5Grains Kategoria: Grafika opakowania Producent: Woongjin Foods Co., Ltd., Seul, Korea Południowa Design: Woongjin Foods Co., Ltd., Jin-Kyu Choi, Sang-Hee Lee, Mi-Hyun Lee, Seul, Korea Południowa

Opakowanie płatków zbożowych zaprojektowane zostało w taki sposób, by dla rodziców było synonimem bezpieczeństwa użytkowania, a wśród dzieci zwracało uwagę. Głównym motywem opakowań płatków CacaoRingwith5Grains są zwierzęta. Zabawna grafika nadrukowana jest na tekturowym opakowaniu. System otwierania pudełka tworzy uszy zwierzęcia, co szczególnie przypadło do gustu maluchom.

CarryPack Kategoria: Koncept opakowania Producent: THIMM Verpackung GmbH + Co. KG, Northeim, Niemcy Design: THIMM Verpackung GmbH + Co. KG, Jacek Imbrzykowski, Northeim, Niemcy

Opakowanie CarryPack świetnie sprawdzi się w sprzedaży produktów promocyjnych, gdyż posiada dużą powierzchnię do zadruku, a spacerujący z nim ludzie będą ich „żywą reklamą”. Tekturowe opakowanie służy do stabilnego noszenia lub transportowania napojów. Można je dostosowywać do ilości kupionych towarów. Łatwa konstrukcja pozwala na montaż opakowania bezpośrednio w miejscu sprzedaży.

26

Packaging Polska 07-08/11


Zgłoś swoje oakowanie Konkurs na najlepsze opakowanie roku!

2011 Perły wśród opakowań

2011


KARTON/TEKTURA

zPowrót barierowych kartonów Tecta

Bogate wnętrze Biodegradowalne, pokryte warstwą dyspersyjną kartony barierowe Tecta powracają na rynek z nowym właścicielem i pod nową nazwą – Premium Board Finland. Przeznaczone do pakowania produktów spożywczych, wymagających specjalnego przechowywania, nie posiadają wewnętrznych woreczków czy warstw z tworzyw sztucznych.

P

remium Board Finland Oy, która w marcu br. przejęła mienie producenta kartonów – firmy Stromsdal, oferuje przyjazną środowisku alternatywę dla plastikowych i laminowanych opakowań artykułów spożywczych. Jakość obecnie dostępnego produktu – jak zapewnia producent – jest jeszcze wyższa, ponieważ maszyna do powlekania kartonu została gruntownie odnowiona jeszcze przed zamknięciem fabryki w 2008 r. Jej wydajność wynosi obecnie 100.000 ton, natomiast wielkość produkcji kartonu to około 80.000 ton rocznie.

z Powlekanie bez wnętrza Opakowania wykonane z barierowego kartonu Tecta chronią delikatne produkty spożywcze bez dodatkowych wewnętrznych woreczków czy warstw z tworzyw sztucznych. Zastosowane paroszczelne i tłuszczoodporne powłoki zostały stworzone na bazie wody i nie zawierają substancji fluorochemicznych, związków metali ciężkich ani wosków. Karton Tecta został dopuszczony do produkcji wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością przez niemiecki Federalny Instytut Oce-

Firma Premium Board Finland Oy w swoim portfolio posiada także tekturę opakowaniową klasy GC2 o nazwie Strompack, która jest podwójnie powlekana z wierzchu i niepowlekana wewnątrz.

28

ny Ryzyka (BfR). Powłoka kartonu jest termozgrzewalna i przystosowana do klejenia, co powoduje, że można go używać w produkcji opakowań do wyrobów piekarskich, kanapek, mrożonek, opakowań nadających się do stosowania w kuchenkach mikrofalowych oraz tacek na sałatki. Na życzenie klienta opakowanie może zawierać tzw. okienko wykonane z biodegradowalnej folii. Ponadto nadaje się do kompostowania i utylizowania bez potrzeby oddzielania powłok lub warstw wyprodukowanych z różnych materiałów. Premium Board Finland Oy w swoim portfolio posiada trzy rodzaje kartonów Tecta, które spełniają wymagania określonych grup produktowych: na mrożonki, na schłodzone produkty spożywcze i na produkty podgrzewane w opakowaniu. Oprócz produktów Tecta firma wytwarza także inne powleczone pigmentem składane opakowania wysokiej jakości: Strompack – tekturę opakowaniową klasy GC2 podwójnie powlekaną z wierzchu i niepowlekaną wewnątrz, oraz Stromcard – karton opakowaniowy klasy GC1 w całości powlekany pojedynczą warstwą po jednej stronie i podwójną po drugiej.

z Energiczny świerk Surowce i energia wykorzystywane w fabryce firmy Premium Board pochodzą ze źródeł odnawialnych, co skutkuje niewielką emisją gazów cieplarnianych. Ponadto zużyte opakowania w całości nadają się do odzysku. „Surowce wykorzystywane w produkcji kartonów to drewno świerkowe, ścier drzewny i substancje chemiczne na bazie wody stosowane jako powłoka. Drewno

Packaging Polska 07-08/11


KARTON/TEKTURA

Stromcard to karton opakowaniowy klasy GC1 w całości powlekany pojedynczą warstwą po jednej stronie i podwójną po drugiej.

Tecta to w 100 proc. biodegradowalny, pokryty warstwą dyspersyjną karton, który jest alternatywą dla opakowań wykonywanych z tworzyw sztucznych wytwarzanych na bazie ropy oraz aluminium. Ma on zastosowanie w produkcji opakowań nieprzepuszczających wody, pary, tłuszczy i odpornych na działanie wysokich temperatur. Powłoka kartonu Tecta jest termozgrzewalna i przystosowana do klejenia, co powoduje, że można go używać w produkcji opakowań do wyrobów piekarskich, kanapek, mrożonek, opakowań nadających się do stosowania w kuchenkach mikrofalowych oraz tacek na sałatki.

świerkowe pochodzi z miejscowych certyfikowanych lasów, podobnie jak ścier drzewny, który kupujemy z pobliskiej celulozowni” – mówi Val Samoriz, dyrektor naczelny Premium Board Finland. Do wytwarzania pary w fabryce służy specjalny dział produkujący biopaliwo, który opalany jest biomasą i produktami ubocznymi pochodzącymi z tartaku, takimi jak kora, ścinki drzewne i osad biologiczny. Wszystkie biopaliwa są pozyskiwane z lokalnych źródeł. „Nasza elektrownia zaopatruje w energię miejski system ciepłowniczy w mieście Juankoski. Potrzebna energia jest wytwarzana przez dwie elektrownie wodne znajdujące się niedaleko fabryki” – dodaje Samoriz.

Maszyna do przetwarzania kartonu produkuje trzywarstwowe składane pudła kartonowe ze ścieru mechanicznego wewnątrz i chemicznego w warstwach zewnętrznych. W 2008 roku zmodernizowano urządzenie do powlekania, tak, aby posiadało dwa stanowiska powlekania, po jednym z każdej strony. Pozwala to na produkcję jednolitych kartonów tekturowych o wysokiej jakości. Na poszczególnych stanowiskach wykorzystuje się także różne metody powlekania, jak np. z zastosowaniem ostrzy lub metodą pręta dozującego. Szerokość przycinania nieaktywnej maszyny wynosi 2450 mm.

07-08/11 Packaging Polska

29


KARTON/TEKTURA

zOznaczanie kodami kreskowymi pudeł z tektury

Zakodowane pudełko Jeżeli w nadruku pudeł i innych opakowań z tektury uwzględniono kod kreskowy, to kodem tym jest najprawdopodobniej jedna z symbolik kodów kreskowych należących do globalnego systemu GS1. Jakie zatem kody kreskowe powinny się pojawiać na tych opakowaniach oraz jakim wymogom powinny one odpowiadać? Anna Kosmacz-Chodorowska Instytut Logistyki i Magazynowania – GS1 Polska

© Linx

gistycznym, czyli jednostką, którą należy śledzić w łańcuchu dostaw.

Przemysłowe drukarki do kartonów Linx oferują bezkontaktowe drukowanie dużych znaków, a po przez używanie farby pigmentowej na bazie oleju odpowiednie są do zadruku wielu powierzchni. Model IJ 370 zapewnia większa pole zadruku.

P

udła i inne opakowania z tektury, zgodnie z ich zastosowaniem w praktyce gospodarczej, z punktu widzenia oznaczenia ich kodami kreskowymi, dzielimy na: • opakowania detaliczne, w których producenci wyrobów konsumenckich używają do zapakowania swoich produktów, tworząc tak zwane jednostki handlowe detaliczne (nawet jeśli są to

30

opakowania zbiorcze, a nie tylko jednostkowe) • oraz opakowania niedetaliczne, czyli nie przechodzące przez kasę, które po zapakowaniu w nich towaru mogą stanowić: jednostkę handlową hurtową jako opakowanie jednostkowe, jednostkę handlową hurtową jako opakowanie zbiorcze lub jednostkę handlową hurtową, będącą jednocześnie opakowaniem lo-

W większości przypadków pudła i inne opakowania z tektury, jako opakowania detaliczne, już w fazie produkcji są drukowane, a w ich szacie graficznej zawarty jest również kod kreskowy, identyfikujący zawartość. W przypadku natomiast pudeł i innych opakowań z tektury, jako niedetalicznych, mamy do czynienia z dwoma przypadkami: część z nich wychodzi od producenta tych opakowań bez nadruku, a tym samym bez kodu kreskowego, ponieważ są to opakowania, które mogą być wykorzystane dla opakowania różnych produktów (tak zwane opakowania niededykowane); drugą część stanowią opakowania hurtowe dedykowane, które już w fazie produkcji (u producenta opakowania) są drukowane, a w ich szacie graficznej zawarty jest również kod kreskowy, identyfikujący ich przyszłą zawartość w danym opakowaniu hurtowym. Jeżeli zatem w nadruku pudeł i innych opakowań z tektury uwzględniono kod kreskowy, to kodem tym jest najprawdopodobniej jedna z symbolik kodów kreskowych należących do globalnego systemu GS1. Jakie zatem kody kreskowe powinny się pojawiać na tych opakowaniach oraz jakim wymogom powinny one odpowiadać, o tym piszemy poniżej.

z Dlaczego na pudłach tylko kody GS1 ? Kodów kreskowych, w tym dwuwymiarowych i kompozytowych, jest ponad 400

Packaging Polska 07-08/11


KARTON/TEKTURA

Uwaga: w przypadku stosowania na tych opakowaniach kodu EAN-13 należy zastosować możliwie największy współczynnik powiększenia i nie mniejszy niż minimalna jego wielkość, która przy współczynniku powiększenia = 0,80 wynosi: 29,83 mm x 20,73 mm.

B A Przykład opakowania detalicznego z tektury i jego kodowego oznaczenia: numer GTIN-13 w kodzie EAN-13 z podstawowymi wymiarami.

z Kody kreskowe na tekturowych opakowaniach detalicznych Na tekturowych opakowaniach detalicznych, tak zwanych opakowaniach handlowych detalicznych, gdy towar może przecho-

07-08/11 Packaging Polska

dzić przez detaliczny punkt kasowy, musi być nadrukowany jeden z kodów EAN/UPC, przedstawiający odpowiedni numer GS1 identyfikujący towar w tym opakowaniu, tak zwany GTIN, w określonej symbolice: • na bardzo małych pudełkach/kartonikach: 8-cyfrowy numer GTIN-8 przedstawiany w numerycznym kodzie kreskowym o nazwie: EAN-8, • na pudełkach/kartonikach produktów z/do USA i Kanady, chociaż coraz rzadziej: 12-cyfrowy numer GTIN-12, przedstawiany w kodach kreskowych UPC-A lub UPC-E, • na wszystkich pozostałych pudełkach/ kartonikach: 13-cyfrowy numer GTIN-13, przedstawiany w numerycznym kodzie kreskowym o nazwie: EAN-13.

@ toya.net

rodzajów, ale na opakowaniach tekturowych, które są przeznaczone do pakowania produktów handlowych, od surowców po towary konsumenckie, należy stosować wyłącznie kody kreskowe należące do globalnego systemu GS1. Standardy GS1 ułatwiają bowiem krajową i międzynarodową komunikację pomiędzy partnerami handlowymi, uczestniczącymi w jakimkolwiek łańcuchu dostaw, łącznie z dostawcami surowców i opakowań, producentami, hurtownikami, dystrybutorami i detalistami. Prawidłowo skonfigurowany system informatyczny obsługujący daną firmę, czyli obsługujący procesy magazynowe, dystrybucyjne i sprzedaż detaliczną powinien akceptować tylko te symboliki kodów kreskowych, które są powszechnie uznane za bezpieczne dla łańcucha dostaw, czyli objęte globalnym systemem GS1. Rozpoznawalne powinny być następujące symboliki kodowe: EAN-13, EAN-8, UPC-A, UPC-E, ITF-15, GS1-128 oraz nowe, standardowe symboliki GS1 DataBar i GS1 Data Matrix. Pozostałe symboliki kodów kreskowych powinny być traktowane jako niebezpieczne dla zintegrowanych łańcuchów dostaw. Ze względu na wymagania śledzenia ruchu i pochodzenia większości produktów, czyli tak zwanego traceability w obsłudze procesów magazynowych i dystrybucyjnych, systemy informatyczne powinny wykorzystywać ww. symboliki do pełnego zidentyfikowania wszelkich opakowań: jednostkowych, zbiorczych/transportowych i logistycznych oraz zakodowanych w tych symbolikach danych.

Przykład opakowania niedetalicznego – zbiorczego i jego kodowego oznaczenia: GTIN-14 przedstawiony w kodzie ITF-14.

Na ww. opakowaniach wkrótce będą nanoszone również nowe symboliki: GS1 DataBar i GS1 Data Matrix. Są one stosowane w sytuacji, gdy na opakowaniu, obok numeru GTIN, chcemy w kodzie kreskowym przedstawić dodatkowe informacje typu: data, seria produkcyjna, itp. Ponieważ te informacje są danymi zmiennymi, stąd producenci opakowań nie będą ich nanosić na opakowania detaliczne. Będą one nanoszone na linii pakującej towary w te opakowania, ale –to jest już temat na odrębny artykuł.

z Kody kreskowe na tekturowych opakowaniach niedetalicznych Opakowania hurtowe – niedetaliczne, w tym zgrupowania jednostek handlowych detalicznych, czyli opakowania zbiorcze, jeżeli nie są opakowaniami detalicznymi, ale są traktowane jak jednostki handlowe, zwane też transportowymi, muszą być oznaczane innym numerem GTIN. Na tekturowych opakowaniach niedetalicznych dedykowanych, powinien być nadrukowany kod przedstawiający numer identyfikacyjny GS1: GTIN, w określonej symbolice: • na pudłach/kartonach produktów z/do USA i Kanady: 12-cyfrowy numer GTIN12, przedstawiany w kodzie UPC-A; • na pudłach/kartonach jako opakowaniach jednostkowych: 13-cyfrowy numer GTIN-13, przedstawiany w numerycznym kodzie EAN-13 lub zalecanym ITF-14; • na pudłach/kartonach jako opakowaniach zbiorczych: 13-cyfrowy numer GTIN-13, przedstawiany w numerycznym kodzie EAN-13 lub zalecanym ITF-14 albo 14-cyfrowy numer GTIN-14, przedstawiany w kodzie ITF-14. Uwaga: w przypadku stosowania na tych opakowaniach kodu EAN-13, w celu jego nadruku bezpośrednio na tekturze, należy zastosować możliwie największy współczynnik powiększenia. Maksymalna wielkość dla kodu EAN13, przy – współczynniku powiększenia = 2,00, wynosi: 74,58 mm x 51,82 mm. Dla drukowania kodów kreskowych bezpośrednio na opakowaniach kartonowych bardziej odpowiednim jest jednak kod ITF–14. Tolerancje dotyczące druku tego kodu są bowiem nieco większe niż kodów EAN/UPC i dlatego możliwe jest wcześniejsze jego nadrukowywanie lub bezpośredni nadruk techniką transferu termicznego lub atramentowego.

31


KARTON/TEKTURA

Wymiary kodu ITF–14 o nominalnym współczynniku powiększenia. Jasne i ciemne kreski kodu ITF–14 mają dwie szerokości: szeroką i wąską. Dla tego kodu zaleca się stosunek pomiędzy wąskimi i szerokimi kreskami równy 2,5 do 1. Aby zapewnić efektywność odczytu w całym łańcuchu dostaw, kod kreskowy ITF–14 powinien być drukowany ze współczynnikiem po większe-

nia w zakresie od 0,45 do 1,00 wielkości nominalnej. Uwaga: Gdy na tych opakowaniach, obok numeru GTIN, chcemy w kodzie kreskowym przedstawić dodatkowe informacje typu: data, seria produkcyjna itp., to w tym celu stosujemy kod GS1-128. W takich przypadkach mamy dwie możliwości: • producent pudła dedykowanego w szacie graficznej umieszcza jed e n z w w.

Przykłady jednostek handlowych/ /logistycznych i ich oznaczenia w kodzie GS1-128.

kodów kreskowych przedstawiających numer GTIN, a producent towaru dokleja etykietę z pozostałymi danymi w kodzie GS1-128, ponieważ te informacje są danymi zmiennymi; • albo producenci opakowań nie będą nanosić na te opakowania żadnego kodu kreskowego, a kod GS1-128 będzie nanoszony na linii pakującej towar w to opakowanie.

z Kody kreskowe na tekturowych opakowaniach logistycznych Każde opakowanie tekturowe, które, po zapakowaniu w nie towaru, stanowi jednostkę handlową logistyczną lub tylko logistyczną, powinno być oznaczone etykietą logistyczną GS1. Etykietę taką drukuje firma tworząca tę jednostkę – a więc producent towarów. Przykłady jednostek handlowych typu SRP, będących jednocześnie jednostkami logistycznymi i ich przykładowe oznaczenie kodowe w postaci etykiety logistycznej GS1, przedstawiającej identyfikatory GTIN-13 i SSCC w kodzie GS1-128, przedstawia powyższy rysunek. Jak tworzyć takie etykiety przedstawiliśmy w jednym z poprzednich wydań.

32

Packaging Polska 07-08/11


Speedmaster SM 52 i Speedmaster SM 74. Tak wyjątkowe jak Państwa model biznesowy.

Jeżeli chcecie Państwo umocnić i rozbudować swoją pozycję na rynku, wybierzcie rozwiązanie dokładnie dopasowane do swoich potrzeb. Maszyny Speedmaster SM 52 i Speedmaster SM 74 dzięki swojej modułowej budowie oferują dokładnie to czego potrzebujecie. Wybierzcie te funkcje, które pasują do Państwa struktury zleceń, zdolności produkcyjnych i modelu biznesowego. Pracujcie elastyczniej, wydajniej i odnoście sukcesy. Dzisiaj i w przyszłości. www.heidelberg.pl

Heidelberg Polska Sp. z o.o. ul. Popularna 82 • 02-226 Warszawa • Telefon (22) 57-89-000 • www.heidelberg.pl


BIZNES I FINANSE

zAktualne dotacje unijne szansą rozwoju branży poligraficznej

Pogodna jesień Według raportu „Rynek poligraficzny w Polsce" przygotowanego przez KMPG i Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, perspektywy rozwoju polskiej branży poligraficznej są bardzo obiecujące, a przy większym wykorzystaniu funduszy unijnych mogą być jeszcze lepsze. Niestety, tylko co piąte z ankietowanych przedsiębiorstw tego sektora skorzystało z dotacji UE w ciągu ostatnich 2-3 lat. Aldona Janicka, konsultant ds. funduszy UE, ECDF

R

ynek poligraficzny i opakowaniowy w Polsce tworzą głównie przedsiębiorstwa sektora MSP (mikro, małe i średnie firmy). To do nich właśnie w pierwszej kolejności adresowane są dotacje unijne. Firmy, które do tej pory z „kasy UE” nie skorzystały deklarują, że chciałyby to w najbliższych latach zrobić. Przedsiębiorcy z tej branży nie wiedzą jednak czy mają jakąś szansę na pozyskanie dotacji dla swojej firmy. Fundusze unijne w tym i w kolejnym roku ciągle jeszcze oferują sporo ciekawych możliwości wsparcia finansowego dla przedsiębiorców. Dla branży najbardziej interesujące będą zwłaszcza działania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka: 4.3 Kredyt technologiczny, umożliwiające dofinansowanie realizacji inwestycji, 6.1 - rozwój eksportu oraz 8.2 informatyzację firmy (biznesu typu B2B).

z Dotacje na inwestycje Aldona Janicka

zDofinansowana z działania 4.3 może zostać realizacja inwestycji technologicznej, mająca na celu zakup i wdrożenie własnej lub nowej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat oraz uruchomienie na jej podstawie produkcji nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług. 34

Rozwój i utrzymanie pozycji konkurencyjnej przez przedsiębiorstwa z branży poligraficznej wymagają wprowadzania przez nie najnowszych technologii oraz inwestowania w nowoczesne maszyny i urządzenia, które są bardzo kosztowne. Do niedawna przedsiębiorcy korzystali głównie ze wsparcia, jakie dawały Regionalne Programy Operacyjne. Jednak w większości województw środki unijne na ten cel zostały już wyczerpane lub pozostało ich bardzo niewiele. Firmy z branży mają jednak szansę na uzyskanie wsparcia na wdrożenie technologii w ramach Działania 4.3 POIG Kredyt technologiczny. Wciąż posiada on znaczącą, niewykorzystaną alokację i konkursy z tego

Packaging Polska 07-08/11


BIZNES I FINANSE

działania będą organizowane w kolejnych latach. Ostatni z nich, odbywający się w czerwcu 2011 roku cieszył się dużym zainteresowaniem, o wiele większym niż poprzednie, dlatego nabór został już zamknięty. Przyczyną wzrostu zainteresowania Działaniem 4.3 są ułatwienia i udogodnienia, jakie wprowadziła w kredycie technologicznym nowelizacja ustawy. Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest odpowiedzialny za Działanie 4.3 zapowiada, iż po ocenie złożonych projektów i przesunięciu środków z 2013 roku, nabór zostanie już tej jesieni (najprawdopodobniej w październiku) ponownie uruchomiony. Ponadto, z pewnością konkurs, z największą jak dotychczas alokacją, odbędzie się na początku 2012 roku. Aby złożyć wniosek jeszcze w tegorocznym naborze przedsiębiorca powinien niezwłocznie rozpocząć intensywne przygotowania, jako że projekt na kredyt technologiczny musi spełnić specyficzne wymagania, trochę inne niż projekty inwestycyjne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Tym ważniejsze w przypadku działania 4.3 POIG jest, by w staraniach o dotację skorzystać z profesjonalnego wsparcia firmy doradczej, która przeprowadzi przedsiębiorcę przez wszystkie procedury.

z 4 miliony Premii technologicznej Dofinansowanie w działaniu 4.3 przyznawane jest w postaci premii technologicznej w wysokości maksymalnie 4 mln zł i stanowi spłatę części kapitału tzw. kredytu technologicznego. Jest on udzielany przez bank kredytujący i może stanowić do 75 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji. Poziom dofinansowania w kredycie technologicznym, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji, to od 40 proc. do 70 proc. wartości inwestycji netto. Dofinansowana z działania 4.3 może zostać realizacja inwestycji technologicznej, mająca na celu zakup i wdrożenie własnej lub nowej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat oraz uruchomienie na jej podstawie produkcji nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług. Uzyskaną dotację można przeznaczyć na zakup środków trwałych (maszyn, urządzeń), w tym budynków czy oprogramowania oraz na budowę i rozbudowę istniejących budowli, budynków, maszyn, urządzeń. Należy jednak mieć na uwadze, iż kluczową kwestią jest to, iż nabywane maszyny, urządzenia, budynki muszą służyć wdrożeniu technologii. Rozpoczynając starania o dotację z działania 4.3 należy nie tylko dokładnie określić zakres inwestycji, ale przede wszystkim zidentyfikować technologię, którą firma w ramach projektu będzie wprowadzać. W działaniu 4.3 nie ma kryteriów punktowanych, co oznacza, że projekty oceniane są w systemie zero-jedynkowym (albo projekt

07-08/11 Packaging Polska

z Ostatnia szansa na dofinansowanie badań z Unii Ostatni już nabór wniosków do działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka został ogłoszony 12 sierpnia 2011 roku. Przedsiębiorcy, którzy chcą dofinansować swoje prace nad powstaniem nowego, innowacyjnego na skalę międzynarodową produktu, usługi lub technologii muszą się pospieszyć! Wnioski o dotacje można składać do 30 września 2011 roku. Działanie 1.4 wspiera projekty obejmujące przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne (badania przemysłowe i prace rozwojowe) prowadzone przez przedsiębiorców do momentu stworzenia przez nich prototypu rozwiązania. Przedsiębiorca z uzyskanej dotacji może sfinansować badania, których celem będzie stworzenie nowych linii produkcyjnych i technologii, jak również nowych produktów, w tym produktów eksperymentalnych. Jednak skutkiem ich realizacji musi być powstanie nowych koncepcji technologicznych i rozwiązań produktowych, które zostaną skomercjalizowane i okażą się sukcesem rynkowym. Za pieniądze z UE można opłacić wynagrodzenia zespołu pracującego nad badaniami, amortyzację sprzętu, aparatury i materiałów niezbędnych do prowadzenia badań. Unia pokryje również koszt usług doradczych, w tym badania zlecone innym podmiotom, typowe koszty administracyjne czy najem lub utrzymanie pomieszczeń potrzebnych do realizacji projektu. „ W przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej kluczowe jest to, aby pokazać, że projekt ma charakter innowacyjny – co najmniej w skali kraju oraz, że na badany produkt, usługę lub technologię istnieje realne zapotrzebowanie rynkowe, a projekt potencjalnie będzie opłacalny” – mówi Milena Jankowska z ECDF, poznańskiej firmy doradczej pomagającej w przygotowaniu dokumentów do PARP. „Ważne – i to nie tylko ze względów finansowych – jest pokazanie we wniosku, że mamy zdolność do wdrożenia wyników naszych badań, a co za tym idzie, że pie-

niądze, które UE przekazała na badania lub prace rozwojowe, w przypadku badań zakończonych sukcesem, przełożą się na sukcesy wdrożeniowe i rozwój firmy” – dodaje Milena Jankowska. Łączna wartość całego projektu nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty 50 milionów euro, zaś przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie do 7,5 miliona euro. Jeśli firma należy do grupy mikro i małych przedsiębiorców na badania przemysłowe może otrzymać 70 proc. wsparcia, średnie firmy dostaną 60 proc., zaś duże – 50 proc. Z kolei jeśli chodzi o prace rozwojowe to mali mogą liczyć na 45 proc. z budżetu UE, średni na 35 proc., zaś duzi – 25 proc. W województwie wielkopolskim nie określono kwoty minimalnej wydatków kwalifikujących się do dofinansowania. W ramach działania istnieją również opcje umożliwiające podwyższenie wyżej wskazanego wsparcia nawet o 15 punktów procentowych. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości precyzyjnie określiła nie tylko wymagania wobec projektów, ale także uściśliła punktację. Aby ustawić się w kolejce po dotację firma musi zdobyć co najmniej 60 punktów na 100 możliwych, które otrzymuje się nie tylko za innowacyjność (max liczba punktów za to kryterium to 40), ale także na przykład za tematykę badań (w ramach grupy Info, Techno lub Bio zyskuje się 5 punktów), opatentowanie wynalazku (10 punktów) lub ochronę środowiska (3 punkty). „Działanie 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka to szansa dla tych firm, które stawiają na innowacyjne rozwiązania w swoich dziedzinach – rozwiązania technologiczne, produkcyjne lub produktowe. Pieniądze z Unii Europejskiej w ich wypadku z pewnością przyczynią się nie tylko do zmian rynkowych, ale także do zmian w naszym sposobie życia” ¬– mówi Milena Jankowska, ekspert ECDF. Informacje na temat PO IG 1.4 znajdują się na stronie internetowej www.parp.gov. pl. Do kontaktu na temat działania i możliwości pozyskania dofinansowania zaprasza także ECDF – specjalista w pozyskiwaniu dotacji finansowanych z Unii Europejskiej www.ecdf.pl.

dane kryterium spełnia albo nie). Podstawowym zadaniem przedsiębiorcy w tym Działaniu jest udowodnienie, iż w ramach projektu nastąpi wdrożenie nowej technologii, stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat, przy czym technologia ta może mieć postać prawa własności przemysłowej (patentu na wynalazek lub zgłoszenia patentowego

wynalazku), usługi badawczo-rozwojowej lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Innowacyjność nowej technologii należy potwierdzić odpowiednim dokumentem, w związku z czym niezbędna jest współpraca z odpowiednią jednostką naukowo-badawczo lub naukowo-techniczną. Opinia o technologii jest w przypadku działania 4.3

35


BIZNES I FINANSE

niezbędnym załącznikiem i jednocześnie głównym punktem oceny merytorycznej projektu przez BGK. Ważnym elementem procesu przygotowania projektu jest też pozyskanie z banku komercyjnego, który współpracuje z BGK w ramach Kredytu technologicznego (aktualna lista banków współpracujących jest dostępna na stronie BGK) promesy lub warunkowej umowy kredytowej, która będzie stanowiła potwierdzenie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa na realizację planowanej inwestycji.

z 2 miliony Wsparcia na informatyzację przedsiębiorstwa Firmy z branży poligraficznej posiadają często stałych kontrahentów – czy to dostawców materiałów czy też odbiorców. Jeśli współpraca ta dotychczas prowadzona była w formie tradycyjnej to najwyższy czas, by ją zautomatyzować. Korzyścią automatyzacji procesów biznesowych może być skrócenie czasu realizacji zlecenia, obniżenie kosztów obsługi kontrahenta itp. Pomoc we wprowadzaniu rozwiązań elektronicznych w warunkach Business-to-Business oferuje działanie 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”. Dotacja z 8.2 przeznaczona jest na implementację w firmie oprogramowania np. klasy ERP, systemu zarządzania produkcją, które pozwoli jednocześnie zautomatyzować wymianę informacji

biznesowych pomiędzy przedsiębiorstwem, a jego partnerami biznesowymi (dostawcami, głównymi kontrahentami, spedytorami, powiązanymi firmami itp.). Dofinansowane mogą być koszty, takie jak zakup sprzętu IT (np. komputery, serwery) oraz oprogramowania, jak i usługi informatyczne, techniczne, wdrożeniowe, eksperckie, analizy przygotowawcze oraz szkolenia specjalistyczne dla pracowników z zakresu systemu B2B. W działaniu 8.2 można uzyskać zwrot maksymalnie 70 proc. poniesionych kosztów netto, a sam poziom wsparcia uzależniony jest od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji. Maksymalna kwota dotacji to 2 mln zł. Aby móc się o nią ubiegać wystarczy mieć minimum dwóch partnerów. Kolejny konkurs z działania 8.2 POIG przeprowadzony zostanie w terminie od 3 do 28 października 2011 r. Bardzo ważny w działaniu 8.2 jest wybór firmy wdrożeniowej, jak i doradczej znającej specyfikę biznesu B2B i gwarantującej profesjonalne przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej oraz spełnienie wymaganych kryteriów.

z 200 tys. na Rozwój eksportu ze wsparciem Unii Polskie przedsiębiorstwa poligraficzne dostrzegają szansę swojego rozwoju także w oparciu o eksport. Przytoczony raport wskazuje, że ponad połowa badanych przedsiębiorstw z branży poligraficznej sprzedaje swoje produkty lub usługi na zagranicznych rynkach. Fundusze unijne oferują możliwość wsparcia rozwoju działalności eksportowej

poprzez promocję produktów i usług za granicą, zwiększenie poziomu eksportu w firmie czy intensyfikowanie powiązań z zagranicznymi partnerami. Działanie 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pozwala dofinansować przygotowanie, jak i wdrożenie Planu Rozwoju Eksportu. Firma może starać się o dotację, gdy udział eksportu w przychodach firmy wynosił wcześniej maksymalnie 30 proc. Do działań, na które można uzyskać wsparcie w wysokości do 200 tys. zł przy 50 proc. dofinansowaniu należą: udział w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych w charakterze w ystawcy, organizacja i udział w misjach gospodarczych za granicą, wyszukiwanie zagranicznych partnerów, uzyskanie niezbędnych dokumentów uprawniających do eksportu produktów lub usług przedsiębiorcy, doradztwo w zakresie strategii finansowania eksportu oraz doradztwo w zakresie opracowania koncepcji wizerunku przedsiębiorcy na wybranych rynkach zagranicznych. Ostatni nabór w tym roku zostanie przeprowadzony jesienią, w okresie od 17 października do 4 listopada, przy czym tutaj obowiązuje procedura otwarta i należy składać projekty jak najszybciej. Przedsiębiorcom pytającym „czy mamy szansę na dotację?” odpowiedzieć można, że każdy startujący w konkursie ma szansę. Odpowiednie wsparcie w zakresie profesjonalnego doradztwa pozwala spodziewać się sukcesu. Przedsiębiorców z branży opakowaniowej i poligraficznej, którzy już skorzystali z dotacji, nie trzeba do tego zachęcać. A ci, którzy jeszcze do tej pory nie sięgnęli po fundusze unijne, powinni jak najprędzej to zrobić, by nie przegapić tej niepowtarzalnej szansy na rozwój przedsiębiorstwa.

O-I zaangażowane P

roducent szklanych opakowań – Owens-Illinois (O-I) 30 czerwca br. uruchomił w Brukseli europejskie biuro ds. relacji rządowych, nominując na stanowisko dyrektora Nicolasa Robina. Ma on reprezentować firmę O-I w kwestii relacji rządowych na poziomie Unii Europejskiej oraz wspomagać jej działalność w stowarzyszeniach branżowych. Do funkcji dyrektora należy róznież

36

ścisła współpraca z kierownictwem europejskiego programu ds. zrównoważonego rozwoju. „Utworzenie europejskiego stanowiska ds. relacji rządowych w Brukseli oraz zatrudnienie Nicolasa to ważny krok dla O-I. Sygnalizuje on bowiem zaangażowanie firmy na rzecz uczestnictwa w procesach legislacyjnych i regulacyjnych w Europie” – powiedział Jose Lorente, prezes O-I Europe. 

© O-I

zUruchomnienie europejskiego biura ds. relacji rządowych

Nicolas Robin ma 17 lat doświadczenia w działaniu na rzecz firm w Unii Europejskiej. Do O-I przeszedł z Interel European Affairs, europejskiej firmy specjalizującej się w relacjach rządowych.

Packaging Polska 07-08/11


Ń˜ ERP I MIS? OCZEKUJESZ PEŁNEJ AUTOMATYZACJI ROZWIA˛ZAN

Firmy opakowaniowe korzystające z EFI Radius osiągają 9-proc. lub nawet

WIĘKSZĄ RENTOWNOŚĆ na poziomie DWUKROTNIE WYŻSZYM niż konkurencyjne przedsiębiorstwa. Dzie˛ki EFI Radius firmy opakowaniowe osia˛gaja˛ znakomite rezultaty, przewyz˙szaja˛c wydajnosś’ cia˛ś konkurentów korzystaja˛cych z innych rozwia˛zan’ . The EFI™ Radius™śs’ wiatowej klasy system ERP – oferuje firmom opakowaniowym olbrzymie moz˙liwosś’ ci, łatwo integruja˛c sie˛ z procesami produkcji etykiet, opakowan’ elastycznych, pudełek składanych i materiałów ekstrudowanych. Dzie˛ki swoim nieprzecie˛tnym moz˙liwos’ciom system jest w stanie sprostac’ś wymaganiom złoz˙onychśs’rodowisk produkcyjnych funkcjonuja˛cych w oparciu o róz˙ne zakłady wytwórcze, waluty, je˛zyki i produkty.

Dowiedz sie˛ wie ccej ˛ na stronie www.efi.com/radius lub pod numerem telefonu +48 (22) 539 40 01.

©2011 EFI. Wszelkie prawa zastrez˙one.


WYWIAD

zWywiad z Anną Lemańską – Dyrektor Projektu MTP

Nie lubię opakowań byle jakich W tym roku Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodzą jubileusz 90-lecia. O tym, co było kiedyś, czego możemy spodziewać się w przyszłości i co MTP mają do zaoferowania dla sektora opakowaniowego rozmawialiśmy z Anną Lemańską – Dyrektor Targów Pakfood i Taropak. Monika Mikołajczak

wszystkim wielki zaszczyt. Cieszę się, że firma doceniła moją 13-letnią pracę na targach w taki sposób. Wyróżnienie jest dla mnie również sporym zastrzykiem energii i mobilizacją do dalszego działania.

zP.P.: Zastanawiała się Pani nad tym czy ciekawiej byłoby pracować w czasach kiedy na targach (i to już w pierwszym dniu!) faktycznie handlowało się towarem, zawierało umowy, etc. Również opakowania schodziły na tzw. pniu. Czy może jest jakiś inny przedział czasowy w historii przedsiębiorstwa, który mógłby Panią urzec?

zPACKAGING POLSKA: 90 lat organizacji imprez targowych to kawał dobrej roboty ze strony przedsiębiorstwa jakim są Międzynarodowe Targi Poznańskie. Podczas jubileuszowych uroczystości nagrodzono Panią Krzyżem Zasługi – takie wyróżnienie mobilizuje? zAnna Lemańska: To dla mnie ogromne wyróżnienie, duże zaskoczenie i przede

38

zA.L.: To jest właśnie największa zaleta pracy w mojej firmie. Targi, tak jak i otaczający nas świat, wciąż się zmieniają. Taka jest zresztą ich główna rola: odzwierciedlenie gospodarki, wskazywanie nowych trendów. Polityka rozwoju poszczególnych branż i sektorów przemysłu ma swoje charakterystyczne okresy i to właśnie doskonale widać na targach. Gdybym jednak mogła przenieść się w czasie, z pewnością wybrałabym okres organizacji Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w 1929 roku i była pierwszą i chyba jedyną taką imprezą wystawienniczą w Polsce. Inna od dzisiejszych, bardzo specjalistycznych targów. Prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny kraju w 10 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zajmowała ogromną powierzchnię - począwszy od obecnych terenów targowych aż po Arenę i Rondo Kaponiera – w sumie 65 hektarów. Oprócz wystaw tematycznych w niemal każdej dziedzinie przemysłu, towarzyszyło jej wiele innych dodatkowych atrakcji tzw. „umilaczy czasu”: wesołe miasteczko z najdłuższą górską kolejką, czy pierwszy polski peep show dumnie nazwany „Najpiękniejsze Kobiety Świata”. Samą wystawę odwiedziło 4,5 miliona osób. W tym

10 tysięcy przypłynęło z Ameryki! To musiało być niesamowite doświadczenie pracować przy organizacji takiego wydarzenia. Pozostając w klimacie logistyki i działań organizacyjnych to również COP 14 (Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu), który odbył się u nas w 2008 roku, wzbudza we mnie pozytywne emocje. Obserwować tworzenie takiego przedsięwzięcia było również niezwykle interesujące. Targi to bardzo interaktywna impreza – zarówno kiedyś, jak i dzisiaj. W tej chwili są one bardzo biznesowe. A ponieważ biznes robią ludzie, więc jest to doskonała okazja do nawiązywania biznesowych relacji. I bynajmniej nie chodzi o to, by podpisać kontrakt czy sprzedać towar. Dziś ważne jest, by poznać zarówno siebie, jak i potrzeby rynku. My dajemy przestrzeń, możliwość skonfrontowania się z innymi, którzy chcą zrobić jakiś interes.

z P.P: Jak w świetle jubileuszu 90-lecia MTP rysuje się kolejna edycja imprezy wystawienniczej Pakfood? z A.L.: Nasz jubileusz, choć główne uroczystości z nim związane już się odbyły, świętujemy cały rok. W związku z tym, na zbliżających się wrześniowych targach Pakfood chcemy wyróżnić i docenić naszych partnerów, którzy są z nami od wielu lat. Natomiast same targi to impreza, która pojawiła się kilka lat temu jako uzupełnienie oferty Taropaku w momencie podjęcia decyzji o organizacji naszej sztandarowej imprezy opakowaniowej w cyklu dwuletnim. Pakfood nie jest zatem konkurencją Taropaku. Powstał z myślą o producentach opakowań dla branży spożywczej, którzy w latach kiedy nie ma Taropaku, mają potrzebę zaprezentowania swojej oferty, produktów i znalezienia kontaktu z klientami.

Packaging Polska 07-08/11


WYWIAD

Podczas tegorocznej edycji Pakfoodu będziemy gościć ponad 130 firm. To świadczy o tym, iż są to średniej wielkości targi dla konkretnie zainteresowanej grupy odbiorców.

z P.P.: Z perspektywy kilku lat od kiedy piastuje Pani stanowisko dyrektora Pakfoodu i Taropaku – jak postrzega Pani branżę opakowaniową?

z P.P.: Kierunek rozwoju imprezy Pakfood...

zA.L.: Niezmierną przyjemnością jest dla mnie móc współpracować z firmami reprezentującymi tak prężnie rozwijający się sektor w kraju, który może pochwalić się również silną pozycją na arenie międzynarodowej. Od prawie dwudziestu lat Polska jest jednym z największych rynków opakowań w Europie, a ten przecież stanowi 1,3 proc. światowego rynku opakowań. Przemysł opakowaniowy wyposażony jest

z A.L.: Biorąc pod uwagę, że ponad 65 proc. opakowań przeznaczonych jest dla przemysłu spożywczego, a światowe zapotrzebowanie na opakowania do żywności będzie wzrastać w najbliższych latach, targi Pakfood stanowią najlepszą odpowiedź na zwiększone zapotrzebowania rynku na nowoczesne rozwiązania w dziedzinie opakowań spożywczych. Wydarzenie stanowi bowiem arenę prezentacji światowych trendów techniki pakowania, technologii produkcji opakowań dla przemysłu spożywczego i ich wzornictwa. Opakowania do żywności, obok funkcji ochronnej, przed działaniami czynników zewnętrznych coraz częściej zapewniają produktowi ochronę wewnętrzną, przed procesami degradacji jego właściwości. Trudno więc przecenić rolę opakowania, jako środka skutecznej ochrony przed uszkodzeniem żywności i racjonalnym wykorzystaniem jej zasobów. Seminaria, konferencje i prezentacje towarzyszące ekspozycji wystawców pozwalają na zapoznanie się z aktualną sytuacją branży opakowaniowej, wymianę doświadczeń dotyczących innowacji, technologii oraz bezpieczeństwa opakowań, stwarzając przy tym korzystny klimat do nawiązywania kontaktów handlowych, a uczestnictwo w nich przynosi wymierne efekty ekonomiczne i marketingowe. zP.P.: Jaki jest tegoroczny związek targów Pakfood z kultowymi niemal targami Polagra? z A.L.: Wrześniowe spotkanie wiodących producentów i dystrybutorów żywności, maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego oraz producentów opakowań z kraju i zagranicy, to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej o ugruntowanej renomie. Polska żywność cieszy się uznaniem w całej Europie. Dostrzegany za granicą potencjał polskiego przemysłu spożywczego nie został jednak do tej pory w pełni przekuty na międzynarodowy sukces handlowy polskich produktów żywnościowych. Polska prezydencja w Unii Europejskiej jest doskonałą okazją by to zmienić. Spotkania na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich sprzyjać będą dostrzeżeniu polskiego potencjału oraz zacieśnianiu współpracy na arenie międzynarodowej. Na zaproszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego gościć będziemy europejskich ministrów rolnictwa i ich przedstawicieli. Udział w targach zapowiedzieli również handlowcy z całej Europy, przedstawiciele polskich ambasad i izb handlowych. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przełoży się również na zainteresowanie kolejną odsłoną wydarzenia.

07-08/11 Packaging Polska

w nowoczesne środki produkcji i wykorzystuje najnowsze technologie. Cieszę się, że wiele z nich jest silnie reprezentowanych podczas targów Taropak. Stosunkowo młode tragi Pakfood zyskały również zaufanie przedstawicieli sektora opakowań spożywczych. Jest to dla mnie źródło ogromnej satysfakcji.

zP.P.: Czy już dzisiaj możemy oficjalnie ogłosić, że w przyszłym roku Taropak odbędzie się w październiku? z A.L.: Tak, przyszłoroczny Taropak odbędzie się na początku października.

Kwestionariusz Subiektywnie na pytania odpowiada Anna Lemańska:  Lista zakupów czy kupowanie spontaniczne? Lista… która podczas zakupów w tajemniczy sposób rozrasta się na dwie kolejne.  Czy kupiła Pani kiedyś produkt tylko ze względu na jego opakowanie? Oczywiście. Szminkę…  I zapytam przekornie: czy nie kupiła Pani produktu właśnie ze względu na jego opakowanie? Nie lubię opakowań byle jakich, nieprzemyślanych. Czasy kiedy opakowanie było bez znaczenia już dawno minęły. Teraz to właśnie opakowanie przede wszystkim mówi o produkcie. A kiedy widzę, że producent pomyślał o rodzaju, jakości opakowania, o jego estetyce i materiałach z jakich jest wykonane, mam większą pewność, że z taką samą uwagą wyprodukował to, co znajduje się w środku.  Wyżej, niżej, bliżej - czy umiejscowienie produktu na półce sklepowej ma znaczenie? Czasem lubię zajrzeć w półkowe zakamarki…  Która informacja jest ważniejsza: data przydatności i kalorie czy producent i skład produktu? Dałabym trzy równorzędne pierwsze miejsca: data, producent, skład. Na kalorie jestem odporna.  Keczup w szklanym słoiku czy w butelce z tworzywa? W szklanym słoiku.  Pudełko błyszczące czy matowe? Matowe.  Złoty i czerwony czy srebrny i biały? Srebrny i biały na co dzień, złoty i czerwony na wieczór.  Kwadrat czy koło? 

 Danie na wynos, w restauracji czy w domu? W restauracji.  Sport-cap czy tradycyjna nakrętka? Tradycyjna nakrętka.  Piwo w puszce czy w butelce? Niezależnie od tego w czym na początku, koniec końców powinno znaleźć się kuflu.  Mini-opakowanie czy duża pojemność? Mini.  Mleko w kartonie czy w butelce? W butelce.  Coca-cola light ze srebrną etykietą czy coca-cola zero z czarną etykietą? Zero coca-coli!  Uszlachetniona szklana butelka czy uszlachetniona etykieta na szklanej butelce? Butelka. Chyba mam słabość do szkła!  Krem w tubce czy w słoiczku? Słoiczek oczywiście.  Flakon perfum duży czy mały do torebki? Mały do torebki.  Wielopak czy niewiele w paku? Wielopak.  Czy jest marka, dla której opakowanie nie ma znaczenia? Są produkty, które najlepiej smakują bez opakowania. Na przykład maliny prosto z krzaczka.  Moja zachcianka opakowaniowa… Jedną już dostałam w prezencie od mojej córki: kolczyki własnoręcznie wykonane z… tektury falistej… Cudowne są.

39


TARGI

zTargi drupa 2012

Żwawa staruszka W maju legendarna drupa świętowała swoje 60. urodziny. Wystawa, która wyznacza rytm światowej poligrafii już od ponad pół wieku, cały czas jest w znakomitej formie i wszystko wskazuje na to, że za rok, podczas piętnastej edycji dwutygodniowych targów, nie przeżyjemy rozczarowania. W drupie „pokryzysowej” jak w lustrze odbije się oblicze współczesnej poligrafii. Czy będzie to zaskakujący widok? Jacek Golicz

R

ozpoczynamy wielkie odliczanie: w kolejnych numerach PACK AGING POLSKA – jako patron medialny drupy 2012 – będziemy prezentować najważniejsze tematy, na których w przyszłym roku skupią się targi. Chociaż do największego wydarzenia branży poligraficznej pozostało jeszcze sporo czasu, niecierpliwi już dzisiaj mogą się dowiedzieć, na czym skoncentruje się drupa 2012, która otworzy swoje podwoje 3 maja 2012 roku. Dostępny jest już – wydany w 13 tys. egzemplarzy – papierowy „drupa report” porusza-

jący aktualne tematy, którymi żyje branża, omawiający światowe trendy i relacjonujący najważniejsze wydarzenia oraz nowości związane z drukiem. „Raport odgrywa kluczową rolę w naszej strategii komunikacji. To łącznik, który pozwala nam budować społeczność i utrzymywać nasz wizerunek w czasie pomiędzy kolejnymi edycjami targów” – mówi Manuel Mataré, dyrektor drupy. Raport pełni nie tylko rolę komunikacyjną i informacyjną. Jest także świadectwem możliwości technologii druku. „Rok przed drupą 2012 świadomie zdecydowaliśmy się

Jeśli wierzyć zapewnieniom Messe Düsseldorf, za niespełna rok doświadczymy czegoś, z czym branża poligraficzna jeszcze się nie spotkała.

40

na uwypuklenie roli papieru w poligrafii. W konkurencji, jaka toczy się pomiędzy różnymi mediami, papier wiedzie prym” – podkreśla Martin Weickenmeier, prezes targów drupa 2012. Trzecie wydanie raportu wydrukowano na siedmiu rodzajach papieru dostarczonego przez Paper Union. Podłoża mają różną gramaturę, kolor, fakturę i przezroczystość. 62-stronicowa publikacja zaskakuje również różnorodnością formatów poszczególnych stron oraz z rozmysłem zaplanowanych rozkładówek. Całości dopełnia per fekcyjne wykończenie wnętrza,

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć będzie drupa innovation park (dip) 2012 zapowiadany już podczas wystawy digi:media.

Packaging Polska 07-08/11


TARGI

a przede wszystkim okładki. Świętowanie urodzin drupy uprzyjemni również – tradycyjnie – piosenka „drupa song”, której można już posłuchać online na oficjalnej stronie internetowej targów.

z Święto innowacji Organizatorzy przyszłorocznej imprezy zdradzili już jakie atrakcje szykują dla nas na czas trwania targów. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć będzie drupa innovation park (dip) 2012 zapowiadany już podczas wystawy digi:media. dip skoncentruje się na najbardziej godnych uwagi innowacjach i najgorętszych tematach druku cyfrowego oraz przemysłu medialnego. „drupa innovation park 2012 jest konsekwentną kontynuacją sukcesu idei dip. O ile w minionych latach to przedsięwzięcie koncentrowało się głównie na prezentach technologicznych innowacji, o tyle kolejny dip podejmie temat relacji p omię dz y treścią , technologią, a modelami biznesowymi” – mówi Manuel Mataré. drupa innovation park 2012 zajmie powierzchnię ponad 3 tys. m2 i będzie ulokowany w hali nr 7.0. Organizatorzy podzielili cały dip na dziewięć odrębnych segmentów podporządkowanych najistotniejszym zagadnieniom współczesnej poligrafii i przemysłu medialnego: • Print Automation Park – optymalizacja procesów i osiąganie największej możliwej efektywności w produkcji poligraficznej wspomagane przez systemy do planowania i zarządzania. • Asset Management Park – z bazy danych na papier lub inne medium. Wykorzystanie cyfrowej treści oraz dokumentów.

Tradycyjnie druk będzie centralnym punktem wystawy.

• Dynamic Publishing Park – strategie i rozwiązania dla wielokanałowego publishingu. Aplikacje dla druku i mediów elektronicznych: Web-to-Print, Print-to-Web, Print on Demand. • Print meets Mobile Park – aplikacje dla urządzeń mobilnych, kody QR, mobile tagging, rozszerzona rzeczywistość.

Organizatorzy obiecują skupić się na praktycznych zastosowaniach.

07-08/11 Packaging Polska

• Digital Imaging Park – innowacje w świecie obrazów cyfrowych. • Marketing Solutions Park – narzędzia dla marketingu bezpośredniego, transpromo i white space marketing. • Print Product Innovation Park – innowacyjne aplikacje drukowane, przykłady finishingu oraz druku z zabezpieczeniami.

Połączenie poligrafii i marketingu to wciąż niewyczerpany temat.

41


TARGI

drupa nie rozczaruje także tych, którzy są zainteresowani ekologią.

• Printed Electronics/Functional Printing Park – związek druku i nowoczesnej inżynierii. • Green Printing Park – innowacje w zakresie zrównoważonej i ekologicznej produkcji poligraficznej. Krokiem w rozwoju koncepcji dip jest bezpośrednie powiązanie tego przedsięwzięcia z inną inicjatywą – drupacube – stanowiącą forum dla sektora komunikacji. drupacube, w 2008 roku ulokowany na świeżym powietrzu, przenosi się za rok do hali 7A. Przeprowadzka w bezpośrednie sąsiedztwo hali 7.0., gdzie zlokalizowany zostanie dip, ma podkreślić relację

obu sektorów. „Poprzez utworzenie takiej przestrzennej konstelacji chcemy umocnić interakcję pomiędzy odwiedzającymi, a wystawcami, jak również wśród samych gości” – podkreśla Manuel Mataré.

z Połączyć rynki Aranżując po raz pierwszy w 2008 roku przestrzeń drupacube, organizatorzy targów drupa postawili sobie za cel przesunięcie punktu ciężkości z „czystej” technologii na praktyczne zastosowania. Zgodnie z tym zamierzeniem drupacube prezentowany podczas tegorocz-

Materiały do druku to element, którego nie może zabraknąć.

42

nych, pierwszych targów digi:media miał charakter obszernego, interaktywnego portfolio prezentującego spektakularne aplikacje. Jak podkreśla Manuel Mataré – „rozwój koncepcji drupacube był logicznym posunięciem stanowiącym odpowiedź na wymagania rynku druku i sektora medialnego, które chcą połączenia w jedno treści, technologii i biznesu”. Podobnie jak we wszystkich dziewiętnastu halach, w których rozgoszczą się targi drupa 2012, także w drupacube głównym tematem będzie produkt poligraficzny. Jest jednak zasadnicza różnica: wszystko, co zobaczymy w hali 7A będzie się odnosiło do wykorzystania druku w komunikacji marketingowej. Zyskają na tym wszystkie zainteresowane strony: zarówno marketingowcy, jak i drukarze, specjaliści w zakresie technologii druku i komunikacji oraz agencje reklamowe i wydawcy. drupacube ma za zadanie pokazać możliwości współpracy pomiędzy tymi sektorami, w centrum stawiając druk. W drupacube nie zabraknie konferencji i wykładów, podczas których zostaną omówione najbardziej aktualne tematy, jak: Green Printing, Functional Printing czy Social Media. Każdy dzień będzie miał swoje motto, które określi charakter bieżącej wystawy i związanych z nią inicjatyw, jak np.: Magazine Day, Dialogue Marketing Day, Packaging Day czy Corporate Communication Day. Jak podkreśla Manuel Mataré „intencją organizatorów drupy 2012 jest to, by być razem z ludźmi i towarzyszyć im w zmaganiu się z problemami, na jakie napotykają każdego dnia”. Jeśli wierzyć zapewnieniom Messe Düsseldorf, za niespełna rok doświadczymy czegoś, z czym branża poligraficzna jeszcze się nie spotkała. A w międzyczasie… życzymy sześćdziesięciolatce kolejnych lat w dobrej formie.

„Czysta” technologia zejdzie nieco na drugi plan, ale na pewno nie zniknie całkowicie.

Packaging Polska 07-08/11


R ED E E E NG I N S F I L M

product decoration

E

N E

N G I

F

I

L

E

R

E

M S

WE dON’T dO pLAybACK WE dON’T dO pLAy

At Labelexpo Europe it’s all aboutAt theLabelexpo live Europe it’s all about t experience… the noise of the machinery, the feel of experience… the noise of the mac the substrates and the bright, vivid colors of the labels. and the bright, vivid the substrates

You can’t get that from a websiteYou or magazine. Noget that from a website o can’t fancy social network is a substitute for the real deal. network is a substitute fancy social

Come to Labelexpo Europe 2011Come and discover toour Labelexpo Europe 2011 a biggest and best line-up ever. Seebiggest over 500 of the and best line-up ever. See o In association with: world’s greatest acts perform their new label and world’s greatest acts perform their n package printing hits in 6 halls. For your pleasure. printing hits in 6 halls. For package

Get ready for a show you’ll neverGet forget!ready for a show you’ll never fo TICKETS NOW

TICKETS NOW

ON SALE AT:

ON SALE AT:


FLEKSO

zScreen w Focusie

Fleksograficzna debiutantka W firmie Focus zainstalowano pierwszą w Polsce naświetlarkę PlateRite FX1200 marki Screen przeznaczoną do naświetlania stosowanych we fleksografii cyfrowych płyt flexo/letterpress z czarną maską. Urządzenie znajduje zastosowanie w produkcji etykiet, opakowań elastycznych, opakowań z kartonu i tektury falistej. Możliwe jest również naświetlanie termicznych form offsetowych oraz termicznych filmów ablacyjnych.

© Screen

F

irma Focus posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w produkcji matryc fotopolimerowych. Do jej najważniejszych klientów należą: StoraEnso, Rossoplast oraz Drukarnia A-Z Color. Inwestycja w system Screena jest dla przedsiębiorstwa dużym krokiem naprzód. „Dla producenta matryc naświetlanie cyfrowe oznacza wyższy poziom jakości produktu. Nie bez znaczenia jest też lepsza organizacja pracy” – wyjaśnia Sławomir Karpowicz, właściciel firmy. W systemie PlateRite FX 1200, podobnie jak w modelach FX1524 i FX870II, zastosowano sprawdzoną laserową technologię Screena do naświetlania zaawansowanych cyfrowych płyt pochodzących od różnych producentów: DuPont, Flint Group (BASF), Toray, McDermid oraz Asahikasei. Wykorzystywane są rozdzielczości 2400, 2540 oraz 4800 dpi i liniatura 200 lpi.

W systemie PlateRite FX 1200, podobnie jak w modelach FX1524 i FX870II, zastosowano sprawdzoną laserową technologię Screena do naświetlania zaawansowanych cyfrowych płyt pochodzących od różnych producentów.

z Widoczne efekty Naświetlane formy dają się łatwo zamocować na powierzchni bębna, a automatyczny system balansowania zapewnia stabilność obrotów. Maszyna naświetla p ł y t y w f or mat a ch o d 10 0 x 10 0 d o 1200 x 1067 mm o grubości w zakresie 0,7-5,5 mm. Czarna maska jest precyzyjnie naświetlana, zapewniając wysoką, stabilną jakość i szybkie uzyskanie koloru. Powtarzalność płyt jest bardzo wysoka, punkty są ostre, uzyskiwane są ciągłe przejścia tonalne w zakresie 1-99 proc. Dzięki rastrowaniu Flexodot 4800 solidnie uformowane stożkowe reliefy zapewniają gradacje porównywalne z offsetowymi przy jednoczesnej doskonałej gęstości typowej dla druku flekso.

44

Płyty naświetlone za pomocą PlateRite FX 1200 dają znacząco mały przyrost punktu, dzięki czemu kolor uzyskiwany jest szybciej, a ustawianie parametrów druku i czyszczenie pochłaniają mniej czasu. Drukowany obraz jest klarowny dzięki doskonałej reprodukcji bardzo drobnych szczegółów, bardzo dobremu odwzorowaniu przejść tonalnych bez widocznych progów, doskonałemu kontrastowi, czy telności detali w głębokich cieniach i jasnych światłach. Płyty cyfrowe mogą być produkowane z sąsiadującymi ze sobą silnie kontrastującymi polami. Punkty rastrowe, zarówno te najmniejsze, jak i największe, są precy z yjnie formowane.

Firma Focus upatruje w nowo zakupionym systemie duże ułatwienie w zakresie produkcji form fleksograficznych. „Chodzi nie tylko o pozbycie się filmu oraz kilku procesów związanych z metodami tradycyjnymi, lecz także wdrożony razem z PlateRite FX 1200 nowoczesny workflow Trueflow z rastrowaniem FlexoDot 4800, umożliwiający szybką produkcję bardzo precyzyjnych form drukowych. Naszych odbiorców z obszaru druku flekso interesuje przede wszystkim doskonała jakość nakładowa i wyższy komfort obsługi maszyn” – podsumowuje Sławomir Karpowicz. System PlateRite FX1200 dostarczyła firma Reprograf – dystrybutor marki Screen w Polsce.

Packaging Polska 07-08/11


DRUK

zBobst i Eikemeier

© Bobst

Made in Switzerland Firma Eikemeier Poland Sp. z.o.o. zainwestowała w rozwiązanie marki Bobst. W należącej do przedsiębiorstwa fabryce tektury falistej w Dragaczu zainstalowano sztancę płaską Bobst Visioncut 1.6 z automatycznym rozdzielaniem użytku G-Break.

S Sztanca Bobst Visioncut 1.6 bazuje na technologii znanej już ze swojej poprzedniczki – Spo 160-Vision.

ztanca Bobst Visioncut 1.6 bazuje na technologii znanej już ze swojej poprzedniczki – Spo 160-Vision, jednak w odróżnieniu od niej oferuje znacznie wyższą prędkość produkcyjną wynoszącą niemal 3000 m2/godz. W nowym modelu zoptymalizowano również konstrukcję tygla sztancującego oraz zwiększono siłę sztancowania do 300 ton. Dodatkowo, system automatycznego rozdzielania użytku G-Bre-

ak pozwala przyspieszyć produkcję i uczynić ją znacznie efektywniejszą. Właściciel grupy Eikemeier, Uwe Eikemeier, podkreśla: „Jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z systemu klasy »made in Switzerland«, jak i z usług serwisowych firmy Bobst. Relacja ceny i jakości sztancy Visioncut 1.6 sprawiła, że podczas podejmowania decyzji o inwestycji nasz wybór ponownie padł na tego producenta”.

zDni otwarte Flint Group © Flint Group

Czas na automat Produkcja form fleksograficznych – płyt fotopolimerowych i tulei – nie jest dziś w stanie konkurować z innymi technologiami pod względem automatyzacji. To, w jaki sposób zmniejszyć ilość procesów manualnych w przygotowaniu form do druku flekso, stało się głównym tematem ostatnich Dni Otwartych firmy Flint Group Flexographic Products w Stuttgarcie.

L

iczne prezentacje pokazały możliwości najlepszych rozwiązań Flint Group wyróżniajacych się wysokim stopniem automatyzacji. Pokazywano naświetlarkę nyloflex ITR Exposure, która umożliwia obróbkę jednej lub jednocześnie dwóch tulei ITR, oraz nyloflex ITR Processor, urządzenie do wymywania, suszenia i naświetlania jednocześnie do dziesięciu tulei ITR. Głównym punktem programu był premierowy pokaz systemu nyloflex Automated Plate Processor (APP). W pełni automatyczna

46

linia do obróbki płyt fleksograficznych składa się z myjki szczotkowej do wymywania płyt, modułu suszącego z ośmioma szufladami, modułu do naświetlania i doświetlania (UV-A/ UV-C) oraz wykładaka. System APP może przetworzyć do 120 płyt fleksograficznych dziennie (ok. 320 m²). Jak zapewnia producent, urządzenie gwarantuje mniejszą ilość odpadów niż konkurencyjne rozwiązania. W Stuttgarcie nie mogło zabraknąć urządzenia do naświetlania nyloflex NExT, które firma Flint Group wprowadziła na rynek przed

Naświetlarka nyloflex ITR Exposure umożliwia obróbkę jednej lub jednocześnie dwóch tulei ITR. kilkoma miesiącami. W systemie wykorzystano technologię Flat Top Dots, która zwiększa zakres tonalny, optymalizuje teksturę powierzchni i pozwala na lepsze rozłożenie farby. W nyloflex NExT nie jest konieczne stosowanie niebezpiecznych gazów obojętnych, które generują dodatkowe koszty produkcji.

Packaging Polska 07-08/11


nasze KOLORY DRUK

TWOJA wyobraźnia

www.chespa.eu

zNowa technologia druku w Greiner Packaging

Offset i klisze Wraz z innowacyjną technologią druku Greiner Packaging oferuje nowe możliwości: zadruk wypukłych powierzchni, lśniący lakier, przyciągające wzrok grafiki i litery oraz uzyskanie efektu miękkości.

P

ty. Do druku w technologii K1 plus stosowana jest nowoczesna ośmiokolorowa maszyna offsetowa w połączeniu z produkowanymi na indywidualne zamówienie klienta laserowymi kliszami. Powtarzalność druku ma zapewniać naświetlanie płyt w technologii CtP. „Oprócz doskonałych wyników drukowania, technologia ta pozwala na dalsze korzyści dla naszych kluczowych klientów: stworzenie koncepcji, jej rozwój, zastosowanie klisz i druk odbywają na tym samym urządzeniu, co gwarantuje skrócenie czasu realizacji zamówienia i oferuje zarządzanie projektem od początku do końca” – dodaje Obermayr. K1 plus może być wykorzystywana do zadrukowywania podwójnie zakrzywionych powierzchni. Innym wariantem jest używanie lakieru, najczęściej stosowanego na białych literach lub przezroczystych kubkach, który gwarantuje rozjaśnienie nadruku. Ponadto metodą K1 plus można uzyskać efekt miękkości – lekko matowa powierzchnia sprawia, że produkt jest miły w dotyku i oddziałuje na zmysły konsumenta.

KLISZE fotopolimerowe

z montażem na folii

tuleje

INROUND

ZINTEGROWANY SYSTEM KOMUNIKACJI Z KLIENTEM

© Greiner

Packagin

g

roducent opakowań Greiner Packaging, który posiada filie w całej Europie, powiększył możliwości produkcyjne poprzez rozszerzenie oferowanej technologii druku. Nowe warianty offsetu mają zapewnić wysokiej jakości druk i uszlachetnienie opakowań w atrakcyjnych cenach. Greiner Packaging stosuje do zadruku opakowań klasyczną metodę suchego offsetu. Robert Obermayr, dyrektor grupy produktów K1/K2 w Greiner Packaging, opowiada o nowej technologii druku: „z K1 plus jesteśmy w stanie znacznie powiększyć naszą ofertę zorientowaną na rynek i produkować w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nasi klienci odnoszą korzyści ekonomiczne i dodatkowo dostają ciekawą alternatywę ozdabiania np. koszulek czy etykiet”. Klasyczna technologia druku K1, powszechnie stosowana na kubeczkach z tworzywa sztucznego, cechuje się dekorowaniem opakowań metodą suchego offsetu. Teraz producent rozszerzył ją o nowe warian-

Opakowania zadrukowane przez Greiner Packaging nową technologią K1 plus.

07-08/11 Packaging Polska

Farby graficzne

Klisze Wykrojniki Projektowanie fotopolimerowe płaskie i rotacyjne opakowań

Chespa Sp. z o.o., ul. Ks. Fr. Duszy 5, PL 47-303 Krapkowice tel. +48 77 44 29 700, fax: +48 77 46 63 711 e-mail: chespa@chespa.com.pl


Etykiety

zEtykiety Skanem dla Oriflame

Strategiczne partnerstwo Koncern kosmetyczny Oriflame przez dwa lata poszukiwał nowego rozwiązania w zakresie etykietowania swoich produktów. Następnie przez ponad rok firma Skanem opracowywała model etykiety, który spełniałby wszystkie wymagania klienta. Tak powstało Superpeel, którego projekt został ostatecznie zaakceptowany i niebawem pojawi się na opakowaniach produktów Oriflame.

S

uperpeel to najnowsze rozwiązanie producenta etykiet – Skanem, który model ten opracował na specjalne zamówienia międzynarodowej firmy kosmetycznej Oriflame. Innowacyjna samoprzylepna etykieta zadrukowywana jest z obu stron, dając możliwość umieszczenia wystarczającej ilości informacji o danym produkcie. Rozwiązanie przystosowane jest do aplikacji na butelkach z tworzywa sztucznego, elastycznych tubach, aerozolach i szklanych buteleczkach lakierów do paznokci.

48

Zapytany o realizację projektu, Tony Igoe podsumowuje: „Zespół Skanem jest otwarty i cały czas wypróbowywał nowe pomysły, dostarczając nam ich próbki. Na początku pojawiały się obawy co do możliwości produkcji tego typu etykiet, jednak specjaliści szybko sobie z tym poradzili. Wiele opcji badano i testowano, by spełnić każde nasze wymaganie. W ciągu roku wspólnie udało nam się dojść do rozwiązania, które nadaje się do aplikacji na wszystkich opakowaniach naszych produktów”. Projekt został już oficjalnie zatwierdzony przez Oriflame i teraz czeka na wprowadzenie do produkcji.

© Skanem x 2

Superpeel to rozwiązanie ekologiczne, gdyż na jego produkcję potrzeba o wiele mniej materiału niż w przypadku powszechnie używanych w takich aplikacjach kilkuwarstwowych lub kilkustronicowych broszur.

Międzynarodowy kierownik ds. kluczowych klientów w firmie Skanem, Brian Olesen, twierdzi, że głównym powodem powstania etykiety Superpeel dla firmy Oriflame było to, że informacje umieszczone na ich produktach muszą być opracowane w kilku językach: „W wielu przypadkach ich etykiety składał y się z dwóch, trzech warstw lub dołączano do produktów kilkustronicowe książeczki. Dzięki mał ym przeróbkom tekstów i zmniejszeniu odstępów między wyrazami wszystkie najważniejsze informacje o produkcie mieszczą się teraz na dwustronnej etykiecie Superpeel”. Według Tony’iego Igoe, Component Sourcing Manager w Oriflame, Skanem stał się ich strategicznym par tnerem w tworzeniu etykiet ze względu na coraz większe wymagania rynku. „Teraz na opakowaniach muszą być umieszczone oznaczenia i informacje, których wymagają różne regulacje prawne. Oriflame rozpatrywał wiele wariantów dla różnych swoich produktów, gdyż rozwiązanie musiało być elastyczne i łatwo dostosowywać się do całego łańcucha dostaw. W ciągu ostatnich dwóch lat nie mogliśmy znaleźć efekty wnego kosztowo rozwiązania, które nadawałoby się do aplikacji na wszystkich naszych produktach. Dodanie kartonowych opakowań zewnętrznych lub wielostronicowych broszur zostało odrzucone ze względu na wysokie ceny. Wpadliśmy na pomysł wykorzystania najnowszych technologii w produkcji etykiet, gdzie na jednowarstwowej etykiecie zadrukowuje się obie strony. Co więcej, koncept ten zdawał się pasować dla wszystkich produktów z portfolio Oriflame. By teorię zamienić w praktykę, zaczęliśmy współpracować z poznańskim oddziałem Skanem”.

Etykieta po przeczytaniu przez końcowego użytkownika może być ponownie przyklejona na opakowanie.

Packaging Polska 07-08/11


THINK LABEL! Wartość dodaną w procesie toworzenia etykiety i etykietowania zapewnia nasz zupełnie nowy materiał podkładowy. PP30 to gwarancja większej liczby etykiet na rolce, mniejszej liczby przestojów oraz mniejszej ilości odpadów. Większa wartość, lepsza funkcjonalność oraz ochrona środowiska - wszystko to dla Twojego biznesu. Witamy w świecie materiałów podkładowych przyszłości. www.upmraflatac.com


ROZWIĄZANIA OPAKOWANIOWE

zDozowniki Afa Dispensing Group

© Afa Dispensing Group

Najważniejsza jest higiena

Seria produktów Flair bazuje na jednolitej gamie dozowników, które uzupełniane są w podobny sposób.

A

fa Dispensing Group podczas targów Interpack zaprezentowała innowacyjne rozwiązania dozujące do stosowania w toaletach. Flairfresh to pierwszy produkt z serii Afa’s Flair opracowany wspólnie przez Afa i firmę Vendor Washroom Hygiene. Poza tym na rynek w tym roku wprowadzone zostaną: bezdotykowe dozowniki do mydła, różnorodne odświeżacze powietrza i samoczyszczące się toalety. Flairfresh wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego i składa się z dwóch części: stałej zewnętrznej i wymiennej wewnętrznej, którą tworzą plastikowe butelki typu bag-in utrzymujące zawartość w hermetycznym środowisku. Co najbardziej zaskakujące, butelka odświeżacza do powietrza Flairfresh jest bezciśnieniowa i pozbawiona gazu; jest to produkt bezpieczny i przyjazny środowisku, gdyż nie zawiera szkodliwych substancji lotnych oraz łatwopalnych. Seria produktów Flair bazuje na jednolitej gamie dozowników, które uzupełniane są w podobny sposób. Flairosol to także odświeżacz do powietrza rozpylający zawartość w postaci mgły, który ma wymienialne wkłady. Produkt dostępny jest w dwóch wielkościach: 150 ml i 1 litr. Flairosol może działać sam, po ustawieniu odpowiednich przedziałów czasowych lub po naciśnięciu. Podobnie jak Flairfresh, Flairosol i wszystkie produkty z tej serii są ekologiczne i pozwalają zaoszczędzić koszty transportu i utylizacji śmieci. „Ze względu na rosnącą presję władz, klienci szukają takich technologii dozowania, które oprócz funkcjonalności są ekologiczne i ekonomiczne. Wierzymy, że seria Flair wszystko to oferuje, a nasz wkład w zakresie projektowania opakowań zaprocentuje lojalnością klientów kupujących nasze produkty uzupełniające” – powiedział Dennis Stevens z Afa Dispensing Group.

50

Flairfresh wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego i składa się z dwóch części: stałej zewnętrznej i wymiennej wewnętrznej, którą tworzą plastikowe butelki typu bag-in utrzymujące zawartość w hermetycznym środowisku.

Packaging Polska 07-08/11


ROZWIĄZANIA OPAKOWANIOWE

zBezpieczne pakowanie według FP

Na początku była słomka Na początku sprzedawano wodę sodową, następnie w niebanalny sposób zaczęto produkować ochronny materiał opakowaniowy, by wreszcie stworzyć najlżejszy produkt na świecie i trafić do księgi Guinessa. Teraz, gdy pozycja na rynku jest ugruntowana, FP International realizuje swój nowy, strategiczny cel: dostarcza tylko produkty ekologiczne.

W

latach 50. XX wieku na czele amerykańskiego przedsiębiorstwa Safe-T Pacific Company staje Arthur Graham; wówczas firma dostarcza wodę sodową, którą pije się przez papierowe rurki. W procesie produkcji słomek powstają ścinki z ich końcówek, o długości około trzy czwarte cala. Arthur Graham wpada na innowacyjny pomysł, by zaoferować te zbędne końcówki lokalnym firmom do wykorzystania jako ochronny materiał opakowaniowy. Ta inicjatywa okazuje się tak dużym sukcesem, że 1 grudnia 1967 roku powstaje firma Free-Flow Packaging Corporation, producent i dostawca końcówek słomek, znanych jako Flo-Pak – sypki, amortyzujący materiał opakowaniowy. W tak niezwykły sposób rodzi się funkcjonująca do dziś firma, która w październiku 1996 roku przyjmuje nazwę handlową FP International.

W obecności mikroorganizmów występujących w wodzie, ziemi lub w odpadach Flo-Pak Green ulega, w okresie od 9-ciu do 60-ciu miesięcy, rozkładowi na dwutlenek węgla, wodę i próchnicę obojętną dla gleby, bez pozostawienia jakichkolwiek szkodliwych metali ciężkich oraz substancji toksycznych.

z Z księgi Guinessa W 1968 roku firma opracowuje proces ekstruzji do produkcji swojego sypkiego materiału amortyzującego ze styropianu (EPS). Puste rury z polistyrenu są formowane w środku tak, aby w przekroju uzyskać kształt ósemki. Ten charakterystyczny profil, zapewniający większą ochronę produktu podczas transportu przez wzajemne blokowanie się z innymi ósemkami w opakowaniu, wciąż jest znakiem szczególnym wypełniacza Flo-Pak. EPS sprawia, że pojedynczy wypełniacz Flo-Pak jest maksymalnie lekki. Zostaje on zarejestrowany w „Światowej Księdze Rekordów Guinnesa” jako najlżejszy produkt na świecie zrobiony przez człowieka.

z System amortyzacji powietrzem Przełomem dla firmy jest wprowadzenie w latach 90. XX w. dwóch systemów amorty-

Zabezpieczenie opakowanego produktu wypełniaczami Flo-Pak Green.

07-08/11 Packaging Polska ©

FP

In

te

rn

io at

na

lx

2

51


© FP International x 4

ROZWIĄZANIA OPAKOWANIOWE

Zastosowanie poduszek powietrznych zapewnia amortyzację cennych lub kruchych przedmiotów.

zacji powietrzem: Cell-o Mk II i Cell-o Ez, a następnie systemów amortyzacji powietrzem: Novus, Mini Pak’r i Pillow Pak. Oprócz produkcji i dostarczania materiałów opakowaniowych FP International projektuje i instaluje systemy dostarczania oraz magazynowania poduszek powietrznych i wypełniaczy Flo-Pak. System poduszek powietrznych składa się z maszyny, która wypełnia folię HDPE (polietylen wysokiej gęstości) lub LDPE (polietylen niskiej gęstości). W ten sposób powstają amortyzujące poduszki powietrzne do ochrony produktów w opakowaniu. Mogą one być użyte do wypełnienia pustych przestrzeni, do owijania produktów, jako warstwa wierzchnia lub do ochrony kantów.

z Zielona rodzina Zgodnie z założoną polityką zrównoważonego rozwoju FP International wprowadził ostatnio na rynek dwie linie produktów opako-

waniowych, które mają zmniejszać negatywny wpływ wytwarzanych produktów na środowisko. Polistyrenowy wypełniacz Flo-Pak Green i poduszki powietrzne Cell-o Green mają być synonimem redukcji i recyklingu produktów. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Pira International, gdzie produkty z linii Green family spełniły wszystkie rygorystyczne wymagania europejskiej normy EN13427 dotyczącej opakowań i odpadów opakowaniowych.

z Flo-Pak Green Innowacyjność wypełniacza Flo-Pak Green ma polegać na tym, że wykonany jest z biodegradowalnego ekspandowanego polistyrenu (EPS). Dzięki temu może być wielokrotnie wykorzystywany. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wypełniacz zostanie wyrzucony, posiada on system „back-up”, czyli degradacji na miejscu. W obecności mikroorganizmów występujących w wodzie, ziemi lub w odpadach ulega rozkładowi na dwutlenek węgla, wodę i próchnicę obojętną dla gleby. Flo-Pak Green to lekki materiał w kształcie ósemek, wolny od kurzu. Nadaje się do stosowania w ADS (Automatycznych Systemach Dostarczania) i przy szybkim pakowaniu ręcznym. Wypełniacz ma się nie kruszyć i nie pękać, stanowiąc odpowiednie zabezpieczenie transportowanych produktów. Flo-Pak Green jest lżejszy niż wypełniacz ze skrobi lub z papieru, przez co zapewnia niższe koszty transportu. Nie przyciąga gryzoni, a jego właściwości zabezpieczające nie ulegają zmianie pod wpływem wilgoci znajdującej się w otoczeniu.

z Cell-o Green

Folia Pillow Pak posiada zgrzewy w kształcie fali, tworzące poszczególne pęcherzyki, które po nadmuchaniu mają wygląd pikowanej kołdry. Każdy pęcherzyk jest połączony z następnym, co umożliwia swobodny przepływ powietrza, zapewniając w ten sposób doskonałą amortyzację.

52

Ekologiczne poduszki powietrzne Cell-o Green mają wyróżniać trzy cechy: ekonomiczność, trwałość i doskonała amortyzacja. Ponadto producent zapewnia, że są bardzo lekkie, w pełni recyklingowalne i nadają się do wielokrotnego użytku. Poduszka wykonana jest z materiałów HDPE pochodzących z recyklingu, co zmniejsza emisję dwutlenku węgla z produktu o co najmniej 17 proc. Wykorzystanie Cell-o Green do ochrony książek, kosmetyków, części silników, elektroniki, farmaceutyków itd. pozwala na wygenerowanie oszczędności, gdyż rozwiązanie to jest tańsze niż powszechnie uży wane w tego typu aplikacjach wypełniacze ze skrobi lub z papieru.

Packaging Polska 07-08/11


ROZWIÄ„ZANIA OPAKOWANIOWE

,'' $ Do 1989 roku FP International rozwinął system recyklingu, który pozwolił na wykorzystywanie pouşytkowych opakowań EPS do produkcji wypełniacza Flo-Pak. Firma była pierwszą, która uşyła składników po recyklingu do produkcji wypełniaczy, co stworzyło nowy standard w branşy. Dzięki jej staraniom odnotowano wzrost recyklingu w oddziałach w USA oraz w Wielkiej Brytanii z około 500 tysięcy funtów EPS w 1989 roku, do aş 10 milionów funtów EPS rocznie. Obecnie FP International do produkcji wypełniaczy Flo-Pak wykorzystuje wyłącznie składniki, które są w 100 proc. recyklingowane.

    

#  !%! "!  $" ! ! #! # # %% tradycyjnej folii pÄ™cherzykowej (produkowanej w fabryce, a nastÄ™pnie transportowanej jako gotowy wyrĂłb do odbiorcy), Pillow Pak jest nadmuchiwana specjalnym urzÄ…dzeniem bezpoĹ›rednio przy !  !! stanowisku pakujÄ…cym. Oznacza to, Ĺźe dwie palety folii Pillow Pak mogÄ… z powodzeniem zastÄ…pić caĹ‚Ä… cięşarĂłwkÄ™ rolek folii pÄ™cherzykowej, znaczÄ…co redukujÄ…c zarĂłwno koszty transportu, jak i magazynowania. Prowadzi to do znacznego obniĹźenia emisji gazĂłw cieplarnianych, ktĂłre powstaĹ‚yby w trakcie transportu duĹźych opakowaĹ„ do magazynu.

z Szeroko zabezpieczone ! "! ! FP International, prowadzÄ…c badania nad najnowszymi techno%!!#!   logiami przepĹ‚ywu powietrza, rozpoczÄ…Ĺ‚ produkcjÄ™ najszerszej w przemyĹ›le folii w ksztaĹ‚cie pikowanej maty powietrznej (szerokość 76 cm). Folia Pillow Pak moĹźe tworzyć poduszki powietrzne w celu owijania i ochrony produktĂłw podczas transportu i magazynowania. Zgrzewy w ksztaĹ‚cie fali tworzÄ… poszczegĂłlne pÄ™cherzyki, ktĂłre po nadmuchaniu majÄ… wyglÄ…d pikowanej koĹ‚dry. KaĹźdy pÄ™cherzyk jest poĹ‚Ä…czony z nastÄ™pnym, co daje gwarancjÄ™ amortyzacji w tym miejscu, w ktĂłrym w danej chwili jest to najbardziej potrzebne – powietrze ma swobodny przepĹ‚yw. Folia jest perforowana co 15 cm, co umoĹźliwia szybkie i Ĺ‚atwe dostosowanie jej dĹ‚ugoĹ›ci. Pillow Pak polecana jest do zabezpieczania duĹźych przedmiotĂłw lub tych o skomplikowanych ksztaĹ‚tach. W odróşnieniu od

,'' $ ,'' $ ,'' $ ,'' $ ,'' $

* *  ' %'% * ' * '    % %   ' '  ' '+!+" % ! "% 

* *  '%'%* '*'    % %  '' ''+!+" !%"% 

    

          #  !%! #  !%! #  !%!           "!  $" ! "! "!  $"  $"! ! #  #  !%! !%! ! #! # # %% ! #! # # %% ! #! # # %% "! "! $"  $" ! ! !  !!  !!  !! !!  !!   ! #! # # %% ! #! # # %% ! "! ! !! !!  !! !!   ! "! ! ! "! ! %!!#!  

 %!!#!  

 %!!#!   ! "! ! ! "! !

 %!!#!  

 %!!#!  

 )(

Klever X-Change )(

 )( )( )( )(

71 793 40 70 Klever X-Change Klever X-Change Klever X-Change Klever Klever X-Change X-Change %#!&-#!& Maszyna do poduszek powietrznych Pillow Pak posiada swojÄ… wĹ‚asnÄ… nadmuchiwarkÄ™ i korzysta z normalnego ĹşrĂłdĹ‚a zasilania, dziÄ™ki czemu moĹźe być usytuowana bezpoĹ›rednio przy stanowisku pakowania.

tel. tel.7171793 79340407070 71 793 40 70 tel. tel. 71 71 793 79340407070 "% %%%#!&-#!& %%%#!&-#!& %#! &-#! & 07-08/11 !'&",!'!#" Packaging Polska %%%#!&-#!& %%%#!&-#!& !'&",!'!#" "% !'&",!'!#" "% !'&" ,!'!#" "%  !'&",!'!#" !'&",!'!#" "% "% %%% %%%''" ''" % ''" %%% %%%''" ''"

% ''"


EDUKACJA

zStudia związane z opakowaniami

Świetlana przyszłość Opakowalnictwo to ogromna, bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina gospodarki, która potrzebuje nowych, dobrze wyedukowanych i przygotowanych technicznie kadr – bije na alarm Polska Izba Opakowań.

D

osłownie wszystko wymaga dziś opakowań, ponadto są one najczęściej jednorazowe, dlatego proces ich produkcji jest ciągły. Dane za rok 2008 pokazują, jak duże jest zużycie opakowań przypadające na jedną o s o b ę – N i e m c y 3 4 5 E U R , Fr a n c j a 302 EUR, Polska 157 EUR. Polska Izba Opakowań rozpoczęła proces populary-

54

Packaging Polska 07-08/11


EDUKACJA

zacji kierunków s tudiów z wią zanych z opakowalnictwem, by rodzimy rynek był konkurencyjny na arenie międzynarodowej i by mógł pochwalić się profesjonalistami w tej dziedzinie. Specjalista opakowalnictwa posiada wiedzę, która pozwala mu na współpracę z technologami poszczególnych segmentów gospodarki, z poligrafami, z fachowcami od logistyki. Orientuje się w materiałach opakowaniowych, nowych technologiach ich produkcji oraz konstrukcji maszyn pakujących. Dobierając opakowanie, należy znać właściwości pakowanych produktów oraz obowiązujące wymagania co do ich bezpieczeństwa dla konsumenta, aby w efekcie materiał opakowaniowy, proces wytwarzania opako-

07-08/11 Packaging Polska

wania, proces pakowania, a wreszcie oddziaływanie opakowania na produkt nie stanowiły okazji do szeroko rozumianego uszkodzenia produktu lub jego zepsucia. Projektując opakowanie, należy także uwzględnić sam proces pakowania, jak np. sposób napełniania, ważenia, dozowania, zamykania. Opakowanie, oprócz posiadania modnego designu, który sprzedaje produkt, musi przede wszystkim chronić zawartość. Szczególnie produkty spożywcze narażone są na wysychanie, nadmierną wilgoć, utratę swoich właściwości aromatycznych czy walorów smakowych. Wśród ogromnej różnorodności produktów każdy wymaga indywidualnego podejścia do pakowania. Inaczej pakujemy w yroby suche, napoje, poszczególne ar tykuł y spoż y wcze, farmaceut yki, kosmet yki, środki czystości czy chemię gospodarczą. Jeszcze inaczej odzież, tekst ylia czy ozdoby, które wiszą na haczykach w supermarketach. W tym wszystkim uwzględnić należy fakt, że opakowania mogą być jednostkowe, zbiorcze i transpor towe oraz że czasem wymagają specjalnych warunków przechowywania podczas pro-

cesu dystrybucji (chłodzenie, mrożenie). W dzisiejszych czasach opakowania muszą mieć właściwą barierowość, ale jednocześnie, dla obniżenia kosztów transportu, minimalną masę własną. Ponadto muszą zapewniać odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, ale łatwo się otwierać. Modne są opakowania proekologiczne przy jednoczesnym minimalnym koszcie ich wytworzenia i utylizacji. Projektant opakowania również nie może zapominać o w ymo gach w zakresie znakowania i etykietowania różnorodnych produktów. Pojawiają się już też opakowania aktywne i inteligentne (np. pochłaniające tlen z wnętrza opakowania czy emitujące substancje antymikrobiologiczne). Współczesne opakowanie to w wielu przypadkach skomplikowane „urządzenie”, dlatego Polska Izba Opakowań popularyzuje opakowalnictwo jako kierunek studiów dla młodzieży i zachęca uczelnie do uruchamiania nowych, bądź poszerzania istniejących kierunków i specjalności, na których przygotowywani będą specjaliści przemysłu opakowań. Dostrzegając szanse i perspektywy na interesującą i dobrze płatną pracę, tak w firmach produkujących opakowania, materiały opakowaniowe, maszyny oraz urządzenia do pakowania i produkcji opakowań, jak i wszędzie tam, gdzie opakowania wykorzystuje się do pakowania produkowanych w tym miejscu wyrobów, zachęcamy młodych ludzi do zainteresowania się możliwością podjęcia nauki w tym zakresie w jednej z przedstawionych na następnej stronie uczelni.

55


EDUKACJA

Uczelnia

56

Wydział

Katedra/Zakład

Packaging Polska 07-08/11


EDUKACJA

Specjalność na której prowadzone są zajęcia

07-08/11 Packaging Polska

Kierownik

Dane adresowe

Strona internetowa

57


EKOLOGIA

zEuropejski przemysł PVC dla zrównoważonego rozwoju

Vinyl Plus Do dobrowolnej inicjatywy Vinyl Plus przyłączają się firmy produkujące z PVC różnorodne produkty. Z sektora opakowaniowego zaangażowani są producenci folii, którzy sztywny materiał PVC wykorzystują do pakowania i zastosowań technicznych, jak również producenci folii kompozytowych PVC-PE służących do próżniowego pakowania świeżego mięsa, ryb, serów, ciast i sałatek.

E

© Fotolia

uropejski przemysł PVC uruchamia nowy plan zrównoważonego rozwoju dla swojej branży, którego działania zaplanowane są do roku 2020. Celem projektu jest promowanie i wspieranie przez przedsiębiorców zrównoważonego rozwoju oraz działanie na rzecz zwiększenia recyklingu w Europie. Program jest następcą ukończonej już inicjatywy – Vinyl 2010, w której przedsiębiorcy dobrowolnie zobowiązali się przez dziesięć lat stosować ustalone zasady w zakresie wykorzystania polichlorku winylu. Vinyl 2010 jest powszechnie uważany za wiodący przykład samoregulacji wewnątrzbranżowej, która przyniosła konkretne wyniki. Zebrano 250 tys. ton odpadów z PVC, które poddano procesowi recyklingu – warto podkreślić, że przed rokiem 2000 materiał ten uznawany był za niebiodegradowalny. Program działań w ramach projektu Vinyl Plus ułożony został wokół pięciu zobowiązań, które mają prowadzić do osiągnięcia: wzrostu ilości poddawanego recyklingowi materiału PVC, roz-

58

woju innowacyjnych technik recyklingu, poinformowania przedsiębiorców o emisji węglowodorów chlorowanych, zapewnienia zrównoważonego stosowania dodatków, zwiększenia efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i surowców przy produkcji PVC. Komentując uruchomienie nowej dobrowolnej inicjatywy, prezes Vinyl Plus, Josef Ert powiedział: „Program Vinyl Plus ma jeszcze bardziej ambitne intencje i jeszcze większy zasięg niż Vinyl 2010. Głównym celem zaangażowanych przedsiębiorców jest kontynuacja strategii zrównoważonego rozwoju w Europie do roku 2020. Jednak nie będzie to możliwe bez wsparcia struktur Unii Europejskiej i poszczególnych krajów, które pomocne będą w stymulowaniu recyklingu i w przygotowaniu skutecznej polityki zarządzania odpadami. Promocja zmierzająca w kierunku likwidacji wysypisk śmieci w Europie mogłaby zwiększyć pr y watne inwestycje w gospodarce odpadami”. Konkretne założenia programu Vinyl Plus to zbieranie do 2020 roku 800 tys. ton odpadów PVC rocznie, z czego 100 tys. ton ma być przerabiane nowoczesnymi metodami recyklingu. Stowarzyszenie planuje również wprowadzenie certyfikatu Vinyl Plus i systemu znakowania, które pozwoli klientom zidentyfikować produkty z PVC wyprodukowane w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Według Davida Cooka, szefa organizacji non-profit TNS (The Natural Step) „ludzie coraz częściej podejmują świadome decyzje, które wydają się im być lepszym wyborem ze względu na przestrzeganie przez producentów norm zrównoważonego rozwoju. Vinyl Plus dla przemysłu PVC ustanowił ambitne założenia, by zaspokoić potrzeby społeczeństwa i szerzyć przekonanie, że wyroby z PVC są produktami ekologicznymi”. Podstawową zasadą, na której oparty jest plan programu, to przejrzystość w działaniu i otwarta komunikacja ze społeczeństwem. Nowe zobowiązania mają opierać się na konstruktywnym dialogu m.in. z organizacją TNS odnośnie podejmowanych działań, by te przynosiły daleko idące korzyści. Vinyl Plus będzie również monitorowany przez niezależny komitet składający się z przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, związków zawodowych, detalistów i organizacji konsumenckich. Podobnie jak w przypadku Vinyl 2010 przemysł PVC opublikuje niezależnie zweryfikowane sprawozdanie, które będzie rozliczać Vinyl Plus z postępów realizacji założonych celów. Ponadto, jako że zrównoważony rozwój jest wyzwaniem globalnym, Vinyl Plus zobowiązał się do zaangażowania w działania na rzecz szerzenia swojej idei w innych częściach świata.

Packaging Polska 07-08/11


EKOLOGIA

zUPM i Vertaris w programie zarządzania odpadami etykietowymi RafCycle

ateriał podkładowy to papier z powłoką silikonową, który stanowi istotną część samoprzylepnego laminatu etykietowego stosowanego przed aplikacją wydrukowanej etykiety. W dzisiejszych czasach większość zużytych materiałów podkładowych jest spalana. Firmy UPM i Vertaris zaangażowały się w program recyklingu materiałów podkładowych w Europie. Program zarządzania odpadami RafCycle opracowany przez firmę UPM Raflatac ma na celu stworzenie bezpiecznego dla środowiska rozwiązania recyklingowego dla produktów ubocznych powstających podczas całego cyklu eksploatacji materiałów etykietowych. Wcześniej papier i plastik, powstające jako produkty uboczne podczas produkcji innych materiałów etykietowych, zbierano do powtórnego wykorzystania jako surowce do wytwarzania produktów kom-

pozytowych UPM ProFi z drewna i plastiku, jak również w innych, bezpiecznych dla środowiska procesach, takich jak wytwarzanie energii. Współpraca z firmą Vertaris ma sprawić, że strategia RafCycle zostanie poszerzona o przetwarzanie materiałów podkładowych na masę papierową i papier. W swoim zakładzie we francuskiej miejscowości Voreppe firma Vertaris opracowała technologię umożliwiającą usuwanie silikonu z papierowego podkładu. „Dzięki współpracy pomiędzy Vertaris a UPM Raflatac, dywizją UPM zajmującą się materiałami etykietowymi, program zarządzania odpadami etykietowymi RafCycle zostanie rozszerzony na papierowe materiały podkładowe” – powiedział Erkki Nyberg, dyrektor ds. rozwoju działalności, Dywizja Materiałów Zaawansowanych Technicznie UPM. W ramach procesu recyklingu w zakładzie w Voreppe materiał podkładowy będzie

© UPM Raflatac

Razem dla recyklingu M przetworzony na masę papierową, która zostanie wykorzystana do produkcji papieru w papierniach firmy UPM.


SYSTEMY TRENDY PAKUJĄCE

zOpakowanie jednostkowe jako czynnik wpływający na decyzje zakupowe konsumentów

Opakowaniowa kalokagatia Już starożytni Grecy jako ideał przyjęli połączenie piękna – kalos i mądrości – kagathos. Żyjąc w kulturze europejskiej, która posiada swoje korzenie w antycznym Rzymie i Grecji, nie możemy wyzbyć się przekonania, że piękna powierzchowność oznacza bogate wnętrze. Czyż nie taka zasada rządzi i napędza marketing opakowaniowy?

Prof. UEK dr hab. inż. Marzena Ucherek, mgr inż. Marcelina Latocha Katedra Opakowalnictwa Towarów, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

© Fotolia

N

Konsumenci deklarują, że dokonując wyboru, a w konsekwencji zakupu produktów w najmniejszym stopniu sugerują się reklamą medialną. Podatni na tę formę promocji produktu są jedynie mieszkańcy średniej wielkości miast, a także ludzie z wykształceniem zawodowym i podstawowym. Zatem dużo bardziej niż reklama medialna produktu, na konsumentów oddziałuje opakowanie i jego wygląd.

60

atężenie konkurencji na rynku, wymuszającej obniżanie strat ilościowych i jakościowych zapakowanych produktów, wpływa także na wzrost znaczenia opakowań jako ważnego elementu marketingu i skutecznego instrumentu oddziaływania na poziom i strukturę popytu. Nie bez znaczenia jest również nasilająca się komercjalizacja, szczególnie w krajach wysoko uprzemysłowionych, przejawiająca się przede wszystkim obniżaniem poziomu cen oferowanych zapakowanych produktów m.in. poprzez wprowadzenie do obrotu produktów marek własnych. W umyśle konsumenta, na podstawie wyglądu opakowania, jego znajomości marki i producenta oraz jego doświadczeń we wcześniejszym użytkowaniu kształtuje się sąd o jakości towaru oferowanego na rynku. Jeżeli będzie on pozytywny, a cena towaru konkurencyjna to konsument dokona pierwszego zakupu i będzie dokonywał następnych, aż do czasu, gdy przestanie on być usatysfakcjonowany. Rodzi się wtedy swoiste przywiązanie konsumenta do danego towaru, a następne akty kupna dokonywane są na zasadzie nawyku, co jest bardzo korzystne dla producenta, gdyż o takiego konsumenta nie trzeba już walczyć, a on

Packaging Polska 07-08/11


SYSTEMY TRENDY PAKUJĄCE

Rys. 1. Schemat oddziaływań w przekazie rynkowym z udziałem opakowania.

– –

Źródło: [9].

w miejscach przeznaczonych do demonstracji lub sprzedaży), uwzględnienia zaleceń oraz wytycznych ujętych w obowiązujących regulacjach prawnych, przeprowadzenia analizy kosztów różnych wariantów opakowań i ich wpływu na cenę wyrobu, w celu wyboru optymalnego wariantu.

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku jest dokładne poznanie otoczenia rynkowego firmy, czyli potrzeb i preferencji nabywców produktów, opakowań oraz stopnia zaspokojenia tych potrzeb, a równocześnie monitorowanie zachodzących w tym otoczeniu zmian i dostosowywanie do nich strategii opakowania w ramach strategii marketingowej firmy.

07-08/11 Packaging Polska

z regulacjami prawnymi, oczekiwaniami oraz potrzebami nabywców, aby zachęcić ich do zainteresowania się produktem w punkcie sprzedaży, a także wzornictwa i kolorystyki w celu najkorzystniejszego sposobu prezentacji wyrobu

z Badania ankietowe Podjęte badania własne miały charakter badań ankietowych i zostały przeprowadzone w 2011 roku w województwach

© Fotolia

sam jest nośnikiem pozytywnych informacji o towarze. Przywiązanie do danego towaru i pozytywna opinia o nim zaowocować może przeniesieniem pozytywnych wyobrażeń o towarze na całą rodzinę artukułów produkowanych przez danego producenta i innych opatrzonych tą samą marką. Istotnym – kształtującym się w świadomości konsumenta – czynnikiem wpływającym na sąd o jakości towaru jest zatem jego opakowanie i kreowana marka . W przypadku komunikacji rynkowej za pomocą warstwy wizualnej opakowania, mamy do czynienia z nadawcą informacji i jego odbiorcą – konsumentem oraz nośnikiem informacji, jakim jest opakowanie. Zarówno na nadawcę, jak i na odbiorcę działają różne czynniki, które mogą doprowadzić do niezgodnej z wolą nadawcy interpretacji informacji. Opakowanie ma więc za zadanie przekazanie informacji (o towarze, jego producencie lub dystrybutorze oraz jego marce) jak najściślej odzwierciedlających intencję nadawcy. Jednakże interpretacja odbiorcy informacji, zarówno semantycznej, jak i poza semantycznej na opakowaniu, może się zasadniczo różnić od intencji nadawcy. Schemat oddziaływań w przekazie rynkowym z udziałem opakowania przedstawiono na rysunku 1. Rola opakowania w komunikacji rynkowej spełniona w sposób właściwy jest tylko wówczas, jeśli już na etapie procesu jego projektowania uwzględniono szereg wymagań, wynikających z kryteriów funkcjonalnych opakowań. Zakres tych wymagań może być bardzo zróżnicowany i dotyczy: – dostosowania rodzaju i wyglądu opakowania do produktu, jak również do segmentu rynku, na którym produkt ma być sprzedawany, – uwzględnienia zaleceń w zakresie logistyki w celu optymalnego wykorzystania opakowań, – uwzględnienia zaleceń w zakresie informacji, prezentacji wyrobu i promocji (tj. treści i formy informacji, która powinna znaleźć się na opakowaniu zgodnie

Barwa opakowania jest elementem, na który kobiety zwracają największą uwagę. Aż 77 proc. ankietowanych przedstawicielek płci pięknej wskazała właśnie na tę cechę wyglądu zewnętrznego opakowania.

61


SYSTEMY TRENDY PAKUJĄCE

Polski południowej. Ankieta jako narzędzie badawcze zawierała pytania zamknięte z możliwością wyboru jednej oraz kilku odpowiedzi. Jej kwestionariusz został opracowany wg zasad określonych w literaturze przedmiotu. Przeprowadzone badania ankietowe miały charakter pilotażowy i są obecnie kontynuowane na szerszej grupie odbiorców. Badania powyższe pozwoliły na poznanie opinii na temat wpływu opakowania jednostkowego na decyzje nabywcze konsumentów. Z tego względu analizowano czynniki, które mogą mieć wpływ na decyzje zakupowe konsumentów, postrzeganie przez nich poszczególnych cech opakowania, wpływ wyglądu zewnętrznego opakowania na kształtowanie wyobrażenia o jakości produktu, jak również kierowanie się reklamą produktu przy jego zakupie przez potencjalnych nabywców. Charakterystykę osób biorących udział w badaniach przedstawiono w tabeli 1. Uzyskane wyniki badań ankietowych zaprezentowano w tabelach 2-6.

BADANA POPULACJA

OGÓŁEM

KOBIETY

MĘŻCZYŹNI

WIEK

WYKSZTAŁCENIE

MIEJSCE ZAMIESZKANIA

z Najważniejsze czynniki Na podstawie uzyskanych wyników badań ankietowych można stwierdzić, że przeciętny konsument wybierając produkt kieruje się głównie jego ceną (71 proc.). Tylko osoby w wieku 36-60 lat w pierwszej kolejności zwracają uwagę na markę (65 proc.), która w ogólnej klasyfikacji znalazła się na drugim miejscu (56 proc.). Natomiast opakowanie przyciąga uwagę prawie dwukrotnie większej liczby kobiet (36 proc.) niż mężczyzn (19 proc.). Konsumenci deklarują ponadto, że dokonując wyboru, a w konsekwencji zakupu produktów w najmniejszym zakresie sugerują się reklamą medialną (tabela 2).

z Najważniejsze cechy opakowań Biorąc pod uwagę cechy opakowania na jakie zwracają uwagę konsumenci przy zakupie produktu, prawie połowa ankietowanych (48 proc.) stwierdziła, że kompozycja graficzna odgrywa główną rolę. Należy podkreślić, że zdecydowanie najważniejszymi i równorzędnymi cechami opakowania wśród populacji powyżej 60-tego roku życia, jest łatwość otwierania oraz wymiary opakowania (55 proc.). Istotną cecha opakowania w opinii konsumentów jest także możliwość jego wielokrotnego użycia (31 proc.). Z udzielonych odpowiedzi wynika także, że to kobiety przywiązują zdecydowanie większą uwagę do wyglądu zewnętrznego opakowania niż mężczyźni (odpowiednio 56 proc. i 38 proc.). Najmniej istotną cechą opakowania według ankietowanych jest przydatność do utylizacji (tabela 3).

62

MOŻLIWE ODPOWIEDZI Badana populacja

Cena

Marka

Reklama medialna

Opinia znajomych

Opakowanie

Producent

Przyzwyczajenie

PŁEĆ

WIEK

WYKSZTAŁCENIE

MIEJSCE ZAMIESZKANIA

Packaging Polska 07-08/11


SYSTEMY TRENDY PAKUJĄCE

z Wyobrażenie a jakość MOŻLIWE ODPOWIEDZI Badana populacja

Wielokrotność użytku

Łatwość otwierania

Kompozycja graficzna

Forma konstrukcyjna

Wymiary

Tworzywo opakowaniowe

Przydatność do utylizacji

PŁEĆ

WIEK

Zdecydowana większość konsumentów, bo aż 73 proc uważa, że wygląd zewnętrzny opakowania sugeruje jakość zapakowanego w nie produktu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są tego samego zdania. Uzyskane wyniki potwierdzają jak istotny jest atrakcyjny projekt opakowania w osiągnięciu sukcesu rynkowego zarówno produktu, jak i producenta, szczególnie w warunkach rosnącej konkurencji na rynku (tabela 4).

z Cechy a wybór WYKSZTAŁCENIE

W wyglądzie zewnętrznym opakowania najczęściej respondentów interesuje barwa (55 proc.), jego kształt (53 proc.) oraz wielkość (50 proc.). Ankietowani najmniejszą uwagę przywiązują natomiast do liternictwa (24 proc.) i połysku (17 proc.). Analizując uzyskane wyniki można stwierdzić, że to kobiety zwracają większą uwagę na cechy wyglądu zewnętrznego opakowania niż mężczyźni, szczególnie na barwę (77 proc.) oraz kształt (73 proc.). Wśród mężczyzn natomiast dominowała wielkość opakowania (35 proc.), a połysk (3 proc.) i czcionka (3 proc.) znalazły się na ostatnim, równorzędnym miejscu (tabela 5).

MIEJSCE ZAMIESZKANIA

z Reklama a zakup

Badana populacja

MOŻLIWE ODPOWIEDZI Tak

Raczej tak

PŁEĆ

WIEK

WYKASZTAŁCENIE

MIEJSCE ZAMIESZKANIA

07-08/11 Packaging Polska

Nie

Raczej nie

Z przeprowadzonych badań wynika także, że ponad po łowa ankietowanych (56 proc.) wybierając produkt raczej sugeruje się jego reklamą zamieszczoną na opakowaniach. Zaledwie 5 proc. respondentów zadeklarowało zdecydowaną obojętność wobec zastosowanych na opakowaniach taktyk marketingowych. Należy podkreślić, że płeć ankietowanych nie różnicuje opinii konsumentów w tym zakresie, a wśród osób z wykształceniem wyższym, reklama produktu umieszczona na jego opakowaniu w 58 proc. przypadków raczej wpływa na jego wybór i zakup (tabela 6).

z Podsumowanie Uzyskane wyniki badań ankietowych pozwoliły na poznanie opinii konsumentów na temat wpływu opakowania jednostkowego na ich decyzje nabywcze. Głównymi czynnikami mającymi wpływ na zakup produktów są cena oraz marka. Nie bez znaczenia pozostaje także przyzwyczajenie, dzięki któremu konsumenci od lat wybierają sprawdzone produkty znanych producentów. Przy wyborze produktów w różnorodnych opakowaniach, konsumenci najczęściej sięgają po te, które odznaczają się interesującą kompozycją graficzną, szczególnie barwą. Wyniki te potwierdzają

63


SYSTEMY TRENDY PAKUJĄCE

jak ważna jest rola grafiki w osiągnięciu sukcesu rynkowego produktu i producenta. Istotną cechą opakowania jest także łatwość otwierania i możliwość wielokrotnego szczelnego zamykania. Dla większości ankietowanych wygląd zewnętrzny opakowania sugeruje jakość zapakowanego produktu. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zaprojektowanie opakowania. Należy przy tym pamiętać o doborze odpowiednich barw, ilości zamieszczonych informacji ora z w łaściw ym ich rozmieszczeniu na powierzchni opakowania. Nie należy ponadto zapominać, aby zamieszczone na opakowaniu informacje były przejrzyste, czytelne, zrozumiałe i rzetelne oraz nie wprowadzały konsumenta w błąd. W obecnym stanie produkcji światowej i wymiany towarowej nie bez znaczenia pozostaje zatem rola opakowania w promocji produktów. Często to właśnie opakowanie sugeruje jakość produktu, a w konsekwencji wpływa na podjęcie decyzji o jego zakupie przez konsumentów. Należy jednak podkreślić, że każdy konsument posiada swoje kryteria, którymi kieruje się podczas dokonywania decyzji zakupowych. Dlatego tak ważna jest znajomość zarówno samego rynku opakowań, jak również oczekiwań i wymagań konsumentów w tym zakresie. LITERATURA 1. Ankiel-Homa M, Szymczak J., Opakowanie jednostkowe w działaniach marketingowych przedsiębiorstw, Wydawnictwo AE w Poznaniu, Poznań 2007. 2. Churchill G.A, Badania marketingowe. Podstawy metodologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002. 3. Hales C.F., Opakowanie jako instrument marketingu, PWE, Warszawa 2003. 4. Jakowski S., Walory wizualne opakowań, „Opakowanie” 2007, nr 3, s.46-47. 5. Jerzyk E., Nowoczesne opakowanie – design, funkcjonalność i informacje, „Opakowanie”, 2006, nr 2, s. 24-26. 6. Lisińska-Kuśnierz M., Społeczne aspekty w opakowalnictwie, Wydawnictwo UEK w Krakowie, Kraków 2010. 7. Lisińska-Kuśnierz M., Ucherek M., Opakowania w ochronie konsumenta, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2006. 8. Ucherek M., Kosidłowski K., Postrzeganie roli współczesnych opakowań przez konsumentów UE, „Packaging Polska” 2009, nr 2. 9. Walden-Kozłowska A., Towaroznawcze aspekty badania i ocena wartości promocyjnej opakowań jednostkowych towarów powszechnego użytku, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Zeszyty Naukowe, Seria Specjalna: Monografie Nr 165, Kraków 2005.

64

MOŻLIWE ODPOWIEDZI Badana populacja

Kształt opakowania

Wielkość opakowania

Czcionka

Barwa opakowania

Liternictwo

Komunikaty tekstowe

Ilustracje

Połysk

PŁEĆ

WIEK

WYKSZTAŁCENIE

MIEJSCE ZAMIESZKANIA

Badana populacja

MOŻLIWE ODPOWIEDZI Tak

Raczej tak

Nie

Raczej nie

PŁEĆ

WIEK

WYKASZTAŁCENIE

MIEJSCE ZAMIESZKANIA

Packaging Polska 07-08/11


POLITYK DO WYNAJĘCIA za

* ł 0z

. dzikie.. 2,50 zł czajne, w w cenie od y w z ie n ó , z e a n r b w aty wo ne, kre milionó Klasycz j z ponad 13 nt. ropie! le ta y ta n s w w Eu Skorzy h plikó kreatyw c j y ó n w w s m reaty i nakar nków k śród ba w 1 i w o Numer g Polska ing Zaufaj ackagin lników P lia.com/packag te y z C ie dla l.foto Specjaln tów gratis na p y d re k l % 15 .fotolia.p *

Telefon +

* 9 70 52 48 22 38

www

*Format XS. Format XL od 20 zł (8 kredytów) - Zdjęcie: Olly#18038694 - **Koszt rozmowy lokalnej

2,5


DESIGN I MARKETING

Dziki Green up W

arszawska agencja Czteryczwarte Brand Design ponownie nawiązała współpracę z producentem artykułów zielarskich, syropów i herbat – firmą Herbapol. Redesign opakowań napojów energetycznych Green up miał na celu nadanie marce większej dynamiki i bardziej młodzieżowego charakteru. W tym celu elementy roślinne charakterystyczne dla Herbapolu, jak i sam logotyp firmy zastąpił zupełnie nowy motyw – drapieżne oko Godzili. Nadruk ten ma być metaforą skumulowanej w środku energii, która tylko czeka, by ją uwolnić. Zmiany zostały wprowadzone na puszkach i butelkach PET napojów w trzech smakach: tropikalnym, granatu i żurawiny. Ponadto Czteryczwarte Brand Design, będąc twórcą marki Green up, zaprojektowała opakowania dla wariantu Green up Power Plus.

© czteryczwarte

zCzteryczwarte dla Herbapolu

Na nowych opakowaniach napojów energetycznych Green up, zaprojektowanych przez Czteryczwarte Brand Design, umieszczono oko Godzili, które ma być metaforą skumulowanej w środku energii.

zRebranding Paclana

Na świeżo w stylu vintage P

związana jest przede wszystkim ze zmienionym logotypem marki – gdzie biały napis „Paclan” na czerwonym tle ma podkreślać innowacyjny i dynamiczny charakter marki. Prostota przekazu ma wpadać w oko i pozostać zapamiętana. Odświeżona została także strona internetowa marki, której szata graficzna nawiązuje do widniejącej w logo czerwieni, a także do stylu vintage. 

© Paclan x 3

aclan to marka należąca do CeDo Sp. z o.o. – dolnośląskiego producenta artykułów gospodarstwa domowego jednorazowego użytku. W ofercie Paclan znajdują się m.in. worki na odpady, ściereczki, woreczki na mrożonki, papier kuchenny czy folia aluminiowa. Do sklepów wchodzą właśnie produkty w odświeżonych opakowaniach. Nowa odsłona

Do sklepów wchodzą właśnie produkty Paclan w odświeżonych opakowaniach.

66

Nowy logotyp Paclan – biały napis na czerwonym tle, już bez grafiki i claimu „Family Products” – to prostota przekazu, podkreślenie innowacyjnego charakteru marki i jej dynamicznego rozwoju.

Stary logotyp marki Paclan.

Packaging Polska 07-08/11


„Pies zjadł mi książki. Znowu.”

Każda wymówka brzmi lepiej niż bieda. Przekaż 30 złotych na konto SOS Wiosek Dziecięcych i spraw, by żadnemu dziecku nie zabrakło książek. Wspierając edukację osieroconych i opuszczonych dzieci, dajesz im szansę na lepszą przyszłość. Nasz numer konta: 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683 www.wioskisos.org


Packaging Polska  

Packaging Polska

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you