Puhkus Lätis, 2023

Page 1

Riia VANALINNA võlu

KULTUURSED elamused ja festivalid

Riia peidetud AARE

Väike TALLINN Riia linnas

Rikkalikud Riia ROAD

Kogu Riia oma HIILGUSES

MUUSEUM siin, muuseum seal

Puhkus LÄTIS

LK 2
LK 4
LK 4
LK 6
LK 10
LK 12
LK 14 TEEMALEHT 9. juuni 2023

Riia vanalinna

GETTER TRUMSI

Veidi enam kui kolmesaja kilomeetri ja umbes neljatunnise autosõidu kaugusel Tallinnast leiab eestlaste jaoks tuttavana näiva, peaaegu et koduselt tunduva paiga keset linna – Läti pealinna Riia sü-

Öö Riias

KETLIN KRUSE

Muinasjutulises vanalinnas ööbimine ei jää Riias sugugi vaid muinasjutuks. Ka turismiperioodi kõrghetkel leiab taskukohase hinnaga otse Riia südames hubase Airbnb korteri või

dames asuva vanalinna. Kunagine hansalinn, mille vanalinn küllap just sel põhjusel oma olemuselt Eesti pealinna omaga sarnaneb, on aga täis üllatusi, võrratuid vaatamisväärsusi ja küllaldaselt teisigi avastamist väärt võlusid.

Riia vanalinna jõudes on alguses ehk koguni raske mõista, kuhu mõni tee viib ja kuhu selles tänavate rägastikus lõpuks jõuda võid.

Iga tee on justkui rännak omaette ja aeg vanalinnas jalutades möödub märkamatult. Ümberringi on vaatamist ja uudistamist palju, seega isegi, kui veidike ära eksid või jalad sind soovitud kohast veidi eemale kannavad, võid kindel olla, et vähemalt ei hakka sul kordagi igav. Esmalt võlub Riia vanalinn oma välimusega. Sarnaselt Tallinnaga on kunagise hansalinna

vanalinn tulvil ajalugu, mille keskele on põimitud moodsa maailma elemente. Keset suurlinna paiknev vanalinn on täis kultuurilisi vaatamisväärsusi ja imetlemist väärivaid ehitisi, mida naljalt kahe käe näppudel ära ei loe. Kui hoolega lugeda ja järge pidada, siis ainuüksi ajaloolise tähenduse ning märkimisväärse arhitektuuriga kirikuid leidub Riia vanalinnas kus-

kil kümne ringis. Samas ei ole kirikud ainsad vaatamisväärsused, mida oma silmaga peaks nägema. Hooneid, mis on püsinud oma ilus läbi sajandite, leidub Riia vanalinnas pea igal tänaval. Raske on hoida telefoni või kaamerat taskus, kui munakivitänavate ääres olevad majad lausa kutsuvad jäädvustama. Kuigi jalutades on keeruline pilku ümbritsevast eemale hoida, siis tuleb vahel ikka vaadata, kuhu kõnnid. Põhjuseks ei ole ootamatult teele ilmuvad tänavapostid või autod, vaid just need samad munakiviteed, mis kannavad sind läbi terve Riia vanalinna. Kuid vanalinn ei ole kindlasti ainus, mida Riiat külastades nautima peaks. Päikeselisel päeval mööda Riia vanalinna ja selle lähistel asuvaid tänavaid jalutades on lihtne leida iga nurga tagant midagi, mille vastu huvi tunda – olgu selleks siis sõjamuuseum või moodsa lahendusega kunstimuuseum, suveniiripood, laialdase valikuga merevaigust toodete ning ehete pood või hoopis mõni kõrgmoe kauplus hinnaliste disainitoodetega. Muidugi ei jää hätta needki, kes soovivad veidi säästlikumalt ostelda, sest leidub ka taaskasutuskaupluseid.

Vaid mõne sammu kaugusel vanalinnast asub Riia rahvusooper, mille suursugune arhitektuur lisab selles hoones kõlavatele aariatele kultuurilist sügavust ning tähendust. Läti rahvusooper, mille laval tantsitakse ka balletti, hoiab au sees klassikalist ja romantilist ooperit. Sarnaselt vanalinnaga ei pelga ka rahvusooper lisada enda laval kõlavatele ja nähtavatele teostele nüüdisaegseid väljendusvorme.

Mitte kaugel ooperimajast asub Läti rahvuslik kunstimuuseum, mis püüab samuti tähelepanu kõigilt, kes sellest tänaval mööduvad. Kuid kui aus olla, siis sellest on ras-

ke ilma pilku tõstmata mööduda, sest 1905. aastal valminud rahvuslik kunstimuuseum on hoone, mis hoiab endas ajalugu. Kunstimuuseumist leiab üle 50 000 teose nii Baltimaadest kui ka Venemaalt. Hea ilmaga saab kunstimuuseumi külastaja nautida ka selle avamise ajal lahti olevaid katuseterrasse. Kunstielamus ja värske õhk üheskoos on vaid killuke muuseumi võlust – kõike muud on sõnadega raske kirjeldada.

Selleks ajaks, kui nälg näpistab, saab liikuda tagasi vanalinna. Seal leidub palju kohvikuid, kiirtoidukohti ja restorane – valikut jagub igale maitsele ja päevaplaanile, sest kui aega napib, saab kõhu head ja paremat täis üsna kiirelt. Kui aega on küllaga, mida Riia vanalinna uudistades võiks kindlasti olla, siis leidub mitmeid restorane ja pubisid, kuhu nälga ning janu kustutama minna.

Muret pole vaja tunda ka siis, kui hetkeks oleks tarvis jalga puhata või päikese käest varju otsida. Riia vanalinna üheks omapäraks võib pidada selle kogunemiskohti, kus suure keskplatsi asemel leidub külastajatele hoopis mitmeid väiksemaid platse. Enamikust, et mitte öelda pea kõigist, leiab eest istumiseks mõeldud pinke või välikohvikute terrasse.

Kohvikutest on Riia vanalinnas raske puudust tunda. Justkui iga tänava peal, olgu see pisike või suur, on uksed avanud kohvik või kaks. Leidub nii pikaajalise tegutsemisega nime teinud söögikohti kui ka kodukootud kohvikuid, kus teenindajaks võib sattuda mõni pere pesamunast koolipoiss.

Ühtäkki märkad, et päev on õhtusse veerenud ja kõike kogeda ei jõudnudki, sest ühest päevast Riia vanalinna uudistamiseks kohe kindlasti ei piisa.

luksusliku hotellitoa, kus kirsiks tordil veel rikkalik bufee-hommikusöök või lõõgastav spaanurgake.

Airbnb kortereid leidub Riia kesklinnas igale maitsele ja rahakoti paksusele. Romantilise nädalavahetuse eest suvises Riias tuleb kahetoalise Airbnb korteri eest välja käia keskeltläbi 200 eurot ehk ühe öö eest tu-

leb rahakotti kergendada umbes 100 euro võrra.

Suurema seltskonnaga leiab hõlpsasti ka näiteks kahe magamistoaga suurema korteri ja seda otse Riia vanalinna melu keskel. Ühe öö eest kolmetoalises korteris tuleb välja käia ligi 150 eurot.

Selle hinna eest tuuakse aga vanalinn suisa koju kätte, sest korteri akendest avaneb lummav vaa-

Hotellipuhkus

Kel meeldib puhkusel täiel rinnal puhata ja soovib sellest maksimumi võtta, leiab Riia kesklinnast kindlasti mõne meelepärase hotelli.

Radisson Blu

de muinasjutulisele Riia vanalinnale, looklevatele munakiviteedele ja mitmele kirikutornile. Nii on kerge end unustada aknast välja vaatama!

Pealekauba ei ole majutust rentivad kohalikud soovitustega kitsid ning külalistele avaldatakse populaarsed vaatamisväärsused ja salajased lokaalid, mis muidu ehk turistide eest varju jäävad.

Wellton Riga Hotel & SPA

Otse vabadussamba juures, Pilsētase kanali ääres, asub populaarse keti Radisson hotell. Luksuslik hotell on ääretult eksklusiivse asukohaga – hotellitoa aknast avaneb vaade linnas looklevale kanalile ja vanalinna rohelust täis parkidele. Riia peamised vaatamisväärsused asuvad hotellist kõigest paarisaja meetri kaugusel. Mõnusat lõunavõi õhtusööki saab nautida hotellis asuvas restoranis Astor. Päev ei saa aga alata ilma maitsva hommikusöögita, mida serveeritakse rikkalikus Rootsi lauas. Õhtu saab lõpetada kõrgustes asuvas katusebaaris, kust avaneb panoraamvaade Riia linnale. Mis kõlab veel paremini kui mõnus seltskond, romantiline Riia ja maaliline päikeseloojang!? Öö eest vanalinna südames asuvas luksuslikus hotellis tuleb välja käia umbes 140 eurot.

Daugava jõe kaldal, Riia keskturu juures asuvas nelja tärniga pärjatud spaa-hotellis Wellton Riga Hotel & SPA saab mugava hotellitoa üheks ööks pisut rahakotisõbralikumalt – umbes 110 euroga. Selle eest on aga vanalinnast umbes kümneminutilise jalutuskäigu kaugusel asuvas hotellis lisatasu eest võimalik kasutada hubast saunakompleksi, kus pärast pikka ja väsitavat päeva pisut lõõgastuda. Hubane Oaas peidab endas aurusauna, mullivanni ja lamamistoole, millel puhata nii keha kui meelt ning nautida värskendavaid kokteile.

Grand Palace Hotel

Kes otsib kulda ja karda, sellele on võimalus veeta 400 euro eest öö luksuslikus hotellis Grand Palace Hotel, mida peetakse üheks maailma parimaks hotelliks. 1877. aastal ehitatud antiigihõnguline hotell asub vaid 100 meetri kaugusel Riia lossist. Lisaks elegantsetele tubadele on hotellis saun ja jõusaal. Luksusel on aga oma krõbe hind!

2 | Puhkus lätis Postimees, 9. juuni 2023
80,
Projektijuht: Svetlana Perijainen, svetlana.perijainen@postimeesgrupp.ee / Keeletoimetajad: Merily Šmidt, Triin Ploom-Niitra / Küljendaja: Jelena Kasterpalu / Fotode autor: Konstantin Sednev / Väljaandja: AS Postimees Grupp, Tartu mnt Tallinn
võlu
Riia vanalinnas võib üllatusi leida iga nurga tagant. Vanalinna tänavatelt leiab nii suveniiripoode kui ka käsitöökaupluseid. Kohe vanalinna külje all asub Riia rahvusooper. Vanalinna saab imetleda ka liikuvas baaris.

Kultuursed elamused ja festivalid

Lavale astuvad mitmed välismaised DJ-d ja artistid, kelle nimed ei ole tantsumuusika fännidele võõrad, näiteks Dimitri Vegas ja Like Mike Belgiast, Mike Williams Hollandist, Tungevaag Norrast, Plastik Funk Saksamaalt, Gaullin Leedust ja Sammy Porter Suurbritanniast. Lisaks neile näeb 12 tunni jooksul laval mitmeid kohalikke plaadikeerutajaid.

Peale muusika ja visuaalse elamuse leiab festivalialalt erinevat meelelahutust ja vaba aja veetmise kohti. Kohal on üle 60 toidukoha ja baari, mis hoiavad külastajate kõhud täis.

Pilet festivalile selle toimumispäeval maksab 65 eurot.

Ritmi festival 5.–8. juulil

Rahvusvaheline Ritmi festival on suurejooneline muusikasündmus, mis koosneb improvisatsioonist ja džässist. Mitmekülgse muusikaelamuse muudab veelgi rikkalikumaks tõsiasi, et festivali lavad paiknevad Riia erinevates linnaosades.

Festivali suurimad kontserdid toimuvad Riia katedraali aias, kuhu on oodata rahvusvahelisi artiste üle maailma.

Näiteks astub 8. juulil aset leidval kontserdil lavale rahvusvaheline ansambel, mis koosneb muusikutest, kes on pärit nii Ameerikast, Leedust, Lätist kui ka Eestist – saksofonimängija Allan Kaljaste.

Festival Positivus 14.–15. juulil

Juuli keskel võtab Riia üle kahepäevane Positivuse festival, mis toimub Daugava jõel asuval Lucavsala saarel. 2007. aastal alguse saanud festival toob sel suvel lavale Briti popstaari Sam Smithi, USA hip-hopi produtsendi Metro Boomini, Briti indierokkbänd Alt-Ji, sõjavastase Vene pundi Little Bigi, Los Angelese duo Emotional Orangesi ja paljud teised.

Piletihind festivali mõlemale päevale algab 79 eurost, huvi korral on võimalik soetada ka eritingimustega fännipiletid ja 249 euro eest saab endale osta VIPpääsme. Viimasega pääseb ainult VIP-külalistele mõeldud alale, kus on eraldi platvorm vaatega pealavale.

Riia peidetud aare

GETTER TRUMSI

Pole üllatav, et head ilmad toovad suvekuudel endaga kaasa palju üritusi. Selles osas Läti pealinn teistest üldse ei erine. Üheks saabuva suve märksõnaks on kindlasti muusika ja seda jagub Riia tänavatele tänavu ohtralt. Muret ei pea tundma ka selle pärast, et enda maitsele midagi ei leia, sest vaheldust leidub küllaga.

Nõnda saab soovitud elamuse nii hinnatud kultuurielamust otsiv nautleja kui ka peomeeleolu jahtiv festivalifanatt.

Riia ooperifestival

9.–21. juunil

Armastatud ja hinnatud klassikalised palad on Riia ooperifestivalil kõlanud juba alates 1998. aastast. Tänavune suvi ei ole mingi erand.

Riia rahvusooperis pea kogu kuu kestval festivalil on kokku seitse õhtut, mil ooperi-, balletija operetifännid saavad unustamatu elamuse osaliseks. Ürituse korraldajate sõnul pakub iga õhtu midagi head nii neile, kes ooperit armastavad, kui ka neile, kes end sellega alles kurssi viivad. 21. juunil toimub ooperifestivali suurejooneline galakontsert.

Piletid ooperiõhtutele on saadaval alates 15 eurost.

Festival UNREAL 17. juunil

Riia ühes kaunimas ja rohelisemas linnaosas – Mežaparksis –toimub sel suvel esmakordne üritus: 12-tunnine festival, mis kannab nime UNREAL. See on mõeldud kõigile, kellele meeldib tantsumuusika, kuid keda võluvad ka uudse tehnoloogia imed.

Nimelt on tantsumuusika elamusele lisatud visuaalne stimulatsioon. Tehisintellekti loodud liitreaalsus pakub festivalikülastajale koos muusikaga ainulaadset elamust, mida peab kindlasti oma silmade ja kõrvadega kogema.

kust värske ja igapäevane toidukraam koju kaasa hankida. Isegi kui kõht on täis, kurgid, tomatid ja maasikad kodus juba ootamas, pakub vanadesse, alul sõjaväelisel otstarbel rajatud massiivsetesse lennukiangaaridesse ehitatud turg tõelist elamust – nii silmale, vaimule kui ka maitsemeelele.

Kui kauni Daugava jõe kaldale ehitatud Riia keskturg 1930. aastal avati, peeti seda mitte ainult suurimaks, vaid ka parimaks ning kaasaegseimaks turuks kogu Euroopas. Meie naabrite turg on tänapäevani ääretult populaarne –ühes päevas võib turuhoonest läbi käia 80 000 – 100 000 inimest. Ka isegi nädala sees, keskpäevastel tundidel, rääkimata nädalavahetusest, on turuhoone täis siginatsaginat, mis teeb Riia keskturust ühe enim külastatud turu Ida-Euroopas.

suveniirid, kõiksugu erinevad köögiviljad, piimatooted, värske liha ja kala, konservid, austrid ja suitsukala. Nimeta vaid.

Otse loomulikult ei puudu turult ka väike pagarikoda, mis kogu angaari mõnusalt koduse värske küpsetise lõhnaga täidab. Oliivide, kalamarja, austrite ja delikatesside sekka leiab ka kodukootud hoidiseid, värskeid mahlu, marineeritud kurke ja hapendatud köögivilju. Kel eelmine õhtu pikale on läinud, saab soovi korral osta isegi hapukapsavedelikku.

Ja mis peamine – värske ja kohalik toidukraam tuleb koju taskukohase hinnaga. Võrreldes Eesti hindadega on Riia keskturul šopata killuke odavam, tasuta pealekauba veel mõnus turumelu, mis jätab pikaks kustumatu mälestuse.

sedes. Kes otsib traditsiooni, saab lisaks tänavatoidule keskturul osa Läti maitsetest. Näiteks on turul võimalik proovida Läti traditsioonilisi kartulipannkooke ehk kartupeļu pankūkas ’eid.

KETLIN KRUSE

Kes Riia keskturgu külastanud pole, ei ole Läti pealinnas käinud. Otse Riia südames, paarisaja meetri kaugusel vanalinnast, rahvusvahelise bussijaama ja rongijaa-

ma kõrval asuv Riia keskturg on meie naabrite juures suisa kohustuslik vaatamisväärsus.1998. aastal kanti muideks Riia keskturu territoorium ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Olgugi et ajalooline turg on turistide seas populaarne sihtkoht, on see ka kohalike meelispaik,

Kõrgustesse ulatuvad angaarid, tomati- ja küüslaugukuhjad ning silme eest kirjuks võttev tooraine valik – just selline vaatepilt avaneb keskturu suurest peauksest sisse astudes. Seal on kõike, mida hing ihkab ja rohkemgi veel. Võiks öelda, et Riia keskturul oled sattunud justkui paradiisi, kus valikut on nii palju, et valimisega tekib suisa raskusi: riided,

Kel kõht tühi, ei pea nälga kannatama, sest sarnaselt Tallinnas asuva Balti jaama turuga on võimalik Riia turuhoones asuvas toidunurgas nautida kõike head ja paremat pelmeenidest austriteni, keelekastmeks lai valik Läti käsitööõllesid. Keskpäevasel ajal võib toidunurgas näha ka hulganisti kohalikke, kes on kiirel lõunaeinel või saadavad päeva õhtusse sõpradega õlleklaasi taga lobi-

Üks on kindel – turul asuv toidupalee pakub üllatusi ja maitseelamusi igale toidusõbrale, nii suuremale kui väiksemale. Kui arvasid, et see on kõik, siis sugugi mitte. Lisaks ilmatu suurele turuhoonele on letid välja laotatatud ka turuesisele. Just seal käib suvel tõeline turumelu. Kurgid sulle, raha mulle! Suvisel ajal on suurel õuealal koha sisse võtnud ligi sada kauplejat. Väliturult leiab nii värskeid maasikaid, mustikaid, köögivilju, arbuusi, lilli kui ka luuvilju ning nende hinnad löövad eestlastel jalad alt – kilose karbi tumepunaseid maasikmarju saab Riia keskturult kätte kõigest kahe-kolme euroga. See hind jääb Eestis ilmselt vaid unistustesse!

Kui turistide ja peamiselt pensionäridega täidetud turuhoone paviljonid kella viiest suletakse, on just väliturg see, kust tööinimesed värske turukauba saavad. Kui veab, võib auto pakiruumist saada suvikõrvitsat ja kartuleid suisa südaööni, sest Riia keskturg ei maga!

4 | Puhkus lätis Postimees, 9. juuni 2023
Noortel Positivuse festivalil igav ei hakka. FOTO TAAVI
SEPP

Väike Tallinn Riia linnas

Kes võiks arvata, et meie naabrite juurde Lätti minnes võid samal ajal sattuda Tallinna loomelinnakusse? Nii on.

Nimelt kulgeb Riia kesklinna servas boheemlaslik Rahu tänav ehk Miera iela, mis võib päevasel ajal, nii nagu nimigi ütleb, tunduda väikse ja suisa unise kõrvaltänavana, kust leiab käsitööpoode ja õdusaid kohvikud. Õhtuhämaruse saabudes ärkab uulits aga korraga ellu. Just sellel tänaval asub ka Tallinna kvartal. Jah, lugesid õigesti – väike Tallinn keset Riiat. Kui hooajaväliselt meenutab kvartal pigem mahajäetud piirkonda, kus puhub kõle tuul, siis suvel muutuvad väikesed kivihooned trendikateks baarideks ja klubideks ning kvartal lööb tõeliselt kihama.

Turistide ja kohalike hipsterite meelispaigaks kujunenud Tallinna kvartal asub Riia vanalinnast umbes 30-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Kohe esimesest pilgust ja hingetõmbest meenu-

tab see Tallinnas Balti jaama lähistel asuvat Telliskivi loomelinnakut. Nii nagu Tallinna loomelinnak, on ka Riias asuv Tallinna kvartal üks popimaid piirkondi, kus kauneid Instagrami pilte klõpsata – iga nurk ja seinamaaling on Instagrami-vääriline!

Kohe kangi alt sisse astudes torkavad silma värvilised grafitid ja ahhetama panevad seinamaalingud. Omapära lisavad käepärastest vahenditest – taldrikutest ja pudelitest – tehtud seinakaunistused ja euroalustest meisterdatud välimööbel. Kaugelt paistev väike kivimüüridega ümbritsetud kvartal peidab endas aga tõelist aaret – kümneid toidukohti, väliterrasse ja baare, kust kuumal suvepäeval pisut jahutavat keelekastet saada, olgu selleks siis mõni külm kokteil või Läti käsitööõlu. Suvisel ajal on lisaks erinevatele toiduputkadele ja restoranidele võimalik maitsvat tänavatoitu osta erinevatest food truck ’idest. Baaride ja toidukohtade vahelisel platsil saab aga mõnusalt aja maha võtta, seltskonnaga muusikat nautida ning lokaalist ostetud toitudel ja jookidel lasta hea maitsta.

Otse loomulikult kandub mõnus melu edasi ka õhtusse. Suvisel ajal korraldatakse seal kontserte ja üritusi, kus saavad kokku nii kunsti- ja disainihuvilised kui ka muusikasõbrad.

Kui näiteks päevasel ajal tundub kvartalis asuv Tallinna Õu nimeline baar pealtnäha vaikne ja hubane sohvabaar, siis õhtutundidel muutub see meeleolukaks tantsusaaliks. Mida kell hilisemaks, seda valjemaks muutub sumin kvartalis. Väliterrassidele

tullakse õhtupimeduses kokku üle kogu linna – mõnusas seltskonnas nauditakse häid jooke ja lastakse tantsukingadel särada. Spikeri loomekvartal Sarnaselt Tallinna kvartaliga on eluvaim sisse puhutud ka Riia keskturu lähedal, otse Daugava jõe kaldal asuvale vanale tööstusrajoonile. Kaubaladude piirkonnast on saanud hipsterite hingi paitav loomekvartal Spikeru kvartals, mis asub muuhulgas

6 | Puhkus lätis Postimees, 9. juuni 2023
Baaride ja toidukohtade vahel saab aja maha võtta.

kidega täidetud plats on mõnus koht jalapuhkamiseks pärast pikka jalutuskäiku või šopingut keskturul, suvel toimuvad loomekvartali platsil tihti erinevad festivalid ja kirbuturud, mis meelitavad kohale rohkelt rahvast ja pakuvad põnevat avastamist teise ringi kraami jahtijatele. Sel suvel avatakse populaar-

ne Spikeri loomekvartali kirbuturg 27. mail, kuhu vintage ’i ja taaskasutuse fännidel on aaretejahile võimalik minna kuni 9. septembrini. Tasuta sissepääsuga kirbuturge on korraldatud loomekvartalis juba 2014. aastast. Hea õnne korral on sealt võimalik skoorida nii antiikesemeid, disainerrõivaid ja raamatuid kui ka vinüülplaate.

UNESCO maailma maailmapärandi nimistusse kantud ajaloolises keskuses. Kui väikesed telliskivihooned ehitati ligi 150 aastat tagasi kaubaladudeks, siis nüüd ärkavad need suve saabudes tõeliselt ellu. Vanadest kivihoonetest on saanud trendikad kontsertsaalid, kunstiateljeed, hubased kohvikud ja moodsad baarid.

Populaarse keskturu lähistel kauni jõe kaldav asuv plats on populaarne kogunemispaik nii noorematele kui ka vanematele. Pin-

Puhkus lätis | 7 Postimees, 9. juuni 2023
Puhkus lätis | 9 Postimees, 9. juuni 2023 REKLAAM

Riia road

Rikkalikud

GETTER TRUMSI

Alusta hommikut

millegi toitvaga

Terve päeva edu sõltub ikka hommikust, seega tasub end hommikul premeerida millegi hea ja maitsvaga. Riia vanalinnas leidub hommikusöögiks palju maitserikkaid kohti, kus oma päevale hea hoog sisse viia.

Suur paha saiake

ehk Big Bad Bagel

Baznīcas iela’l (iela – tänav) asuv

Ameerika stiilis söögikoht pakub oma külalistele ringikujulisi soolakringleid, millest ei tüdine ei kohalikud ega välismaalased.

2015. aasta kevadel avatud toidukohas valmistatakse igaks päevaks traditsiooniliste New Yorgi meetodite järgi tainas, millest valmivad soolakringlid. Nendele pakutakse kokku 20 erinevat täidist, mis tähendab valikut igale maitsele. Isegi kastmed valmivad Big Bad Bagelis kohapeal.

Teisest küljest on Big Bad Bagel hea vaheldus Euroopa toidule, kuna selles pakutav on nende endi sõnul üdini Ameerika stiilis.

Veganitele pakutavate soolakringlite hinnad jäävad 3,50 ja 5 euro vahele. Need, kes soovivad hommikul veidi liha või kala, peavad välja käima 6 kuni 7 eurot. Magusasõpradele on menüüs kaks saiakest, mille saab kätte 4 euroga. Kellel on aga kindlad toidueelistused, saab kohapeal kokku panna endale meelepärase soolakringli saiakese.

Olgugi et Big Bad Bagel on keskendunud eelkõige soolakringlitele, on nende menüüs leida ka salateid ja poke -kausse. Kõige kallima ehk lõhega poke -kausi eest peab välja käima 8 eurot.

Hommikul saab nende juures hoo sisse kas kohvi või smuutiga.

Valikud veganitele

ehk MiiT Cafe

Kes tahab jääda euroopaliku söögipoolise juurde, võib valida hommikusöögi sihtpunktiks mitmekülgse menüüga MiiT Cafe, mis asub Lāčplēša tänaval. Hinnatud hommikusöögikohas on valikuid ka veganitele ning neile, kes peavad vältima gluteeni.

Muidugi on valikus kohv, mida MiiT Cafe enda sõnul valmistab spetsiaalseid soove arvesse võttes. Teisest küljest on valikus erilised kohvisordid, mis pakuvad tõelisele kohvigurmaanile kindlasti huvitava elamuse. Lisaks on menüüs värskelt pressitud mahlad, et päevas oleks ikka piisavalt vitamiine tarbitud.

Need, kelle hommik algab hiljem, leiavad MiiT Cafest ka päevamenüü. Kella 12–16 on igapäevases menüüs valikus kolm rooga: supp, praad ja salat. Päevamenüü road saab ka kokku sobitada, kuid üle 8 euro kahe roa eest kokku maksma ei pea.

Hea ilmaga saab MiiT Cafe kohvikut nautida nende välialal.

Juba tuttav koht ehk LIDO Kes välismaale minnes koduigatsusest kohe midagi väga tuttavat soovib, siis ei saa üle ega ümber LIDOst.

Frantsiisiettevõte, mis on oma juured poetanud ka Eestisse, on Riias hästi leitav, sest kokku on toidukohti pealinnas kuus, mitu neist just vanalinna lähistel. Kella kümnest hommikul avatav toidukoht on kindel valik neile, kes ei soovi oma toiduelamustega ülemäära riskida ja tavapärasest kõrvale kalduda.

LIDOs pakutakse Ida-Euroopa-pärast toitu, mille alla kuuluvad ka Läti ja Eesti maitsed. Toidukoht on ammutanud inspiratsiooni Rootsi lauast, mis tähendab, et pearoad saab kokku kombineerida soovitud toitudest. Sa-

lativalik on suur ja lai ning ka selle puhul võib igaüks valida endale sobivad maitsed.

Sarnaselt Eestiga jäävad ka Riias LIDO hinnad mõõdukalt 3 kuni 16 euro vahele. Kindlasti on see kindel valik neile, kes Riia ohtrate valikute keskel ehk veidi segadusse jäävad ja ei suuda tühja kõhu peale valikuid teha.

Jätka päeva traditsioonide saatel Üheks Riia vanalinna eripäraks võib nimetada selle mitmekülgseid

ja hõrgutavaid toiduelamusi. Enda ümber ringi vaadates näeb restorane ning toidukohti pea kõikjal, kuid mõni neist on justkui peidetud aarded, mille leidmiseks peab veidi vaeva nägema.

Colonel

Ühe vanalinna keskel asuva platsi nurgast, Meistaru tänavalt, leiab neljakorruselise hoone, mida mõnes klassikalises romaanis võiks kirjeldada kui keskaegset külalistemaja, mille alumisel korrusel paikneb kõrts

ja ülemistel korrustel üürimiseks mõeldud toad.

Ja kes teab, võib-olla omal ajal oligi nüüdseks Coloneli nime kandev pubi ja õlletehas just seda sorti hoone. Lastes oma kujutlusvõimel lennata, on sellesse Riia pubisse sisse astumine kui ajas tagasi rändamine.

Kuigi Coloneli visuaalne olemus on nii väljast kui ka seest kergelt ajaloohõnguline, on selle tänapäevane funktsioon väga värske elamus. Pannes rõhku eelkõige lihatoodetele ja õllevalikule, näe-

10 | Puhkus lätis Postimees, 9. juuni 2023
Vanalinnast leiab ajaloohõngulisi toidukohti küllaga, näiteks Coloneli pubi.

vad ehk just meesterahvad Colonelis suurepärast õhtusöögi sihtpaika.

Teisalt peab arvestama hindadega, mis küündivad veidi kõrgemale kui mõnes tavalises toidukohas. Lisaks peab tellimisel ettevaatlik olema, ja seda mitte ainult Colonelis, sest teenindajad oskavad klientide kulutusi osavalt tõsta: üsimusele, kas soovite veiseprae kõrvale kartulit või köögivilja, võib kindluse mõttes juurde küsida, kas see on ikka hinna sees või peab maksma lisaks.

Juhul kui hinnad ei hirmuta ja rahakott kannatab, siis leiab

Colonelist meeleoluka toidukorra. Tänu pubi mahukale õuealale saab hea suveilma korral lõunat või õhtut nautida ka väljas.

Key to Riga

Colonel ei ole ainus ajaloohõnguline toidukoht, mille ustest võiks

Riias olles sisse kiigata. Tänaval nimega Doma Laukums asuv Key to Riga on see, mida ta reklaamib, ehk Riia võti. Hubase ja kutsuva atmosfääriga Key to Riga pakub

oma külalistele eelkõige Läti rahvustoite. Olgugi et lõunanaabrid meist kaugel ei ole, saab kohalike roogadega oma maitseelamusi laiendada kohe kindlasti. Samas on toidud koduselt tuttavad ja miski ei ole šokeerivalt üllatav.

Hinnad on jällegi vanalinna kohta mõistetavad, kuid taskukohasemate valikute puhul võib ilma jääda autentsest söögielamusest.

Ala Pagrabs Eks ole levinud tõsiasi, et eriti silmapaistvad on ikka need toidukohad,

milles serveeritakse rahvustoite ja kohalikke õllesorte. Nõnda paistab teiste seas silma veel üks Läti rahvustoitude pärl, kus on valikus ka ohtralt kodumaiseid õllesorte.

Ala Pagrabs, mis asub Peldu tänaval, tundub pealt vaadatuna oma petliku välimusega esmalt võib-olla isegi eemaletõukav. Teiste majade vahele pressituna jääb Ala Pagrabs isegi tagasihoidlikuks, kuid pubi selle välisukse põhja hinnata ei tohiks. Üheks Riia vanalinna pärliks peetav Ala Pagrabs on folkklubi,

mida armastavad nii kohalikud kui ka turistid. Kunagiste veinikeldrite asemele kerkinud pubi atmosfäär on kogemist väärt nii selle seinte vahel kõlava folkmuusika kui ka toidu- ja joogivaliku pärast. Traditsiooniliste ja moodsate Läti toitude kõrval, mis on valmistatud kohalikest toorainetest, saab Ala Pagrabsis nautida 30 erinevat kohalikku õllesorti, mida valatakse külalistele otse vaadist. Pubis pakutakse ka erilist Läti koduveini ja siidrit ning neile, kellele alkohol väga ei meeldi, erinevaid teesorte.

Külastamist väärt Ala Pagrabs vahetab oma menüüd hooajaliselt ning vähemalt viiel õhtul nädalas esineb pubis bänd. Kõhu saab Ala Pagrabsis täis keskmiselt 15 euroga, kuid parima elamuse saamiseks oleks soovitatav kulutada veidi rohkem. Varajast lõunat selles endises veinikeldris süüa ei saa, sest uksed avab Ala Pagrabs alles kella neljast. Küll aga saab selles pubis veeta ühe korraliku õhtu hea toidu, Läti õlle ja elava muusika saatel.

Puhkus lätis | 11 Postimees, 9. juuni 2023
Toiduvalik Key to Riga pubis on kodune ja isuäratav. Folkklubi Ala Pagrabs on avastamist väärt aare keset Riia vanalinna.

Kogu Riia oma hiilguses

le poole miljoni elanikuga Läti pealinn Riia asutati juba

1201. aastal. Kuigi sellest ajast on möödunud sadu aastaid, võib Riia tänavatel kõndides siin-seal näha killukesi selle linna ajaloost. Olgugi et kõik vana on põimunud uuega, hoiab Riia mingil määral oma kunagist hiilgust ja ei lase modernsel maailmal enda üle võimust võtta.

Kõige enam peegeldub see Riia panoraamis. Ühe väikese

jalutuskäigu kaugusel vanalinnast, Riia keskturu lähedal, asub Läti teaduste akadeemia. Pealinna ühes kõrgeimas hoones on erakordne võimalus heita pilk üle terve Riia, seda tänu 360-kraadisele vaateplatvormile, mis asub hoone torni tipus.

Sõit torni möödub esimesed 15 korrust lihtsalt, sest selleks on lift. Järgmised kaks tuleb kõndida aga jalgsi. Jälgides paberile prinditud noolekesi jõuad peagi vaateplatvormile, mille nautimiseks tuleb täiskasvanul välja käia 6 eurot. Alla 12-aastased lapsed saavad platvormile tasuta.

Seal saab iga huviline kogeda pealinna ühe hoobiga ja näha seda täies hiilguses 65 meetrit merepinnast. Kui aus olla, siis kogu vaade võib esmalt isegi veidi pettumust valmistada. Igasse ilmakaarde vaadates avaneb uus vaade. Siin-seal paistavad silma hooned, mis on ka tänaval jalutades silma jäänud. Eriti palju näeb just kirikutorne, mis kerkivad üle hoonete pilvedele lähemale. Raske on mööda vaadata ka Euroopa ühest kõrgemast teletornist, mis ulatub veidi üle 368 meetri. Lisaks on näha üksikuid kõrghooneid igas ilmakaa-

res, kaks neist teisel pool Daugava jõge, mis läbi pealinna voolab. «Kas see ongi kõik?» võib olla esimene mõte, kui Riia panoraamil kogu linna esimese hooga ja ühe korraga näha … Ja siis järsku mõistad, et pettumust valmistas justkui tavapäraseks muutunud ootus näha midagi erakordselt võimast, uhket ja suurlinnale omast. Riia panoraami eripäraks ei ole aga selle suursugune vaade tänapäevastele kõrghoonetele, vaid hoopis nende vähesus. Läti pealinnas on kõrghooneid küll, kuid nad kerkivad aeglaselt ja tagasihoidlikult

ning nende olemasolu on justkui tagaplaanil.

Teisisõnu tekib Riia vaateplatvormil üle linna vaadates tunne, et Läti pealinn ei soovi laieneda kõrgustesse, vaid tahab püsida traditsioonides.

Seega ei ole üllatav, et eelkõige paistavad Riia panoraami nautides silma ajaloolised ehitised, mille arhitektuur on märkimisväärne ka 65 meetri kõrguselt vaadatuna: kirikutornid oma täies hiilguses, killuke vanalinna, mis paistab eemalt sama eriline kui selle tänavatel kõndides.

Vaateplatvorm isegi on killuke sellest ajaloost – 21-korruselise

12 | Puhkus lätis Postimees, 9. juuni 2023 GETTER TRUMSI
Ü
Taamal paistab Riia kõrgeim ehitis, teletorn.

teaduste akadeemia ehitus kestis kümme aastat ja see valmis 1961. aastal. Kusjuures seda on viimased 60 aastat hoitud pea täpselt samas seisus, nagu see oli värskelt pärast valmimist. Realistlikuks jäädes ei saa aga üle ega ümber sellest, kui paljastav on üks pilk tervele linnale. Nõnda jääb silma ka Riia käimasolev areng, sest paratamatult on suurlinnades kuskil alati algamas, käimas ja viimaks lõppfaasi jõudnud ehitustööd, olgu selleks siis keskturu laiendamine või väiksemad ning suuremad teetööd, millest ei pääse ka lätlased.

Selle kõrval ei saa mainimata jätta elu hammasrataste vahele jäänud hooneid, mida on eriti just vaateplatvormilt vaadates linnapildis näha: vanad nõukogudeaegsed hooned, millele ei ole antud uut eesmärki, või üksikud vanemad puumajad, mis linna laienemisest hoolimata oma kohale on jäänud. Aga iga linn elab oma elu – iga elu ei ole alati uhke ja silmapaistev, samas siiski elamist ning kogemist väärt.

Olgugi et kahel suvekuul loojub päike veidi pärast vaateplatvormi sulgemist ehk peale kella 22, on augustis juba võimalik

kõrgel päikseloojangut nautida. Keegi ei keela platvormile minnes kaasa võtta ka paar võileiba, et kõrgustes ära pidada üks väike piknik. Kõike seda arvesse võttes võib 360-kraadine vaade kogu Riiale olla huvitav ja mõtlemapanev. Ühe korraga kogu linna vaadates jääb mulje, et Riia hoiab ühest käest kinni arengul, kuid pigistab teise käega tugevalt oma ajalugu. Loodetavasti on see linnale toimiv tasakaal ja ühtlasi ka jätkusuutlik lahendus. Üks on aga kindel – turistidele pakub Riia linn palju avastamist.

Puhkus lätis | 13 Postimees, 9. juuni 2023
Nagu iga suurlinn, areneb ka Riia, tasa ja targu. Läti teaduste akadeemia tipust avaneb vaade kogu Riiale.

Muuseum siin, muuseum seal

gi pikk maa – kõigest 30-minutiline jalutuskäik läbi ajaloolise vanalinna.

Lisaks vabriku ajaloo, vanade kommipaberite ja -karpide tutvustamisele kostitatakse kõiki muuseumikülalisi sooja Laima sulašokolaadiga. Samuti on võimalus teha tutvust Laima kommitehasega ja proovida erinevaid šokolaadihõrgutisi. Muidugi saab ka ise käed külge lüüa ja meisterdada meelepärased kompvekid. Nimelt on külastajatele avatud šokolaaditöötuba, kus saab soovi korral valmistada ise unikaalseid šokolaadikompvekke.

Tõelisele šokolaadisõbrale jääb sellest aga väheks, seega on muuseumi kõrval võimalik soetada magusaid suveniire ning muud head-paremat.

Šokolaadiunelmasse pääsemiseks tuleb kukrut kergendada 3 kuni 16 euro võrra.

Līvāni klaasimuuseum

Tõelist avastamist pakub ka ainulaadne klaasimuuseum, mis on muuhulgas ainus omataoline muuseum Baltikumis. Riia kesklinnast umbes kahetunnise autosõidu kaugusel asuvas muuseumis on välja pandud ligi 4000 klaasist toodet.

Võiks öelda, et Riias leiab iga muuseumisõber kindlasti mõne meelepärase kunstikambri, sest meie lõunanaabrite juures on muuseume suisa jalaga segada – seinast seina ja igale maitsele. Kindel on see, et ka kunstikauged inimesed saavad Riias muuseumitolmuga puudutatud.

Kuna Läti on pika ajaloo ja eripärase arhitektuuriga riik, on seal mitmeid põnevaid muuseume – alustades klassikalise kunstimuuseumiga, lõpetades digitaalse kunsti ja šokolaadimuuseumiga. Vaatamist ja tegemist jätkub igale silmale ja kunstihingele.

Riia rahvuslik kunstimuuseum

Riia vanalinna lähistel asuv rahvuslik kunstimuuseum on juba ilma sisse kiikamatagi omaette vaatamisväärsus. 1869. aastal ehitatud kõrgete sammastega uhke hoone püüab pilku juba kaugelt. Muuseumihoone ise on muu hulgas riikliku kaitse all ja üks märkimisväärsemaid historitsistlikke hooneid Riia linnas.

Selles tähelepanuväärses ja suursuguses kunstihoidlas võib erinevaid kunstiteoseid uurides veeta tunde. Läti suurim kunstimuuseum peidab endas rohkem kui 52 000 kunstiteost, mis annavad võimaluse saada osa Läti ajaloost. Muuseumisaalides on esindatud Läti kunst alates aastast 1720 kuni aastani 2000. Rahvuslikus kunstihoidlas on eksponeeritud näiteks Jūlijs Federsi, Janis Rozentālsi, Vilhelms Purvītise ja Jānis Valtersi teosed. Lisaks Läti kunstile on suursuguses kunstikambris võimalik näha Baltimaade rikkalikemat vene kunsti kollektsiooni. Maalidele pakuvad sekka silmailu ka skulptuurid.

Lisaks püsinäitustele korraldatakse uhkes kunstihoones ajutisi näitusi, seda nii uues maa-aluses osas kui ka kuppelkorrusel.

Et kunstist pisut pead puhata, saab päikest nautida muuseumi ees oleval väliterrassil. Suursuguse muuseumihoone katusel on avatud ka katuseterrass, millelt avaneb imeline vaade romantilisele Riia linnale. Katuseterrass on avatud aga vaid muuseumi lahtiolekuaegadel.

Kunstimuuseumi külastus ühele täiskasvanule läheb maks-

ma kuus eurot. Tudengid, õpilased ja pensionärid pääsevad kunsti nautima paari euro võrra soodsamalt.

Läti rahvuslik ajaloomuuseum

Ajaloohuvilistel tasub kindlasti külastada Läti rahvuslikku ajaloomuuseumi, mis asub vabadussamba kõrval. Tegu on suurima Läti kultuuriajalooliste väärtuste hoidlaga, milles on hoiul üle miljoni eseme. 1869. aastal asutatud külluslik muuseum annab ajaloohuvilistele hea ülevaate meie naabrite ajaloost, alatest muistsetest aegadest kuni tänapäevani. Täiskasvanupilet ajaloomuuseumisse maksab kolm eurot. Õpilased ja pensionärid saavad Läti ajalooga tutvuda ühe ja poole euroga.

Läti rahvuslik loodusmuuseum

Kui otsid loodust keset Riia linna, tasub külastada südalinnas asuvat Läti rahvuslikku loodusmuuseumi. Väljast väikse ja tagasihoidlikuna tunduv muuseum peidab endas aga Läti suurimat loodusvarade kompleksi. Muuseumis on võimalik näha näiteks erinevate tai-

mede ja mineraalide kogu, loomade ja lindude topised ning rännata Maa ajaloos. Lisaks eksponaatidele on muuseumis interaktiivsed ekspositsioonid – on võimalik tunnetada maavärinat ja näha purskavat laavat.

Laima šokolaadimuuseum

Kui energia on maas või tekib magusaisu, tasub sammud seada iga magusasõbra unelmasse ehk Laima šokolaadimuuseumisse. Õnneks ei ole kesklinna lähistel asuvasse šokolaadiparadiisi sugugi-

Klaasitehas on Līvānis tegutsenud üle saja aasta ja nii on silme eest kirjuks võtvasse muuseumisse vaatamiseks pandud kogu Līvāni klaasitehase eksisteerimise jooksul toodetud toodete näidised.

Uus kunst

Lisaks suursugusele kunstimuuseumile ja ajaloost pakatavatele kunstikambritele leiab Riiast uutmoodi muuseume, mis pakuvad avastamisrõõmu ka ehk mitte nii suurtele muuseumifännidele.

Digital Art House Otse Riia rahvusliku kunstimuuseumi vastas asub modernne digitaalse kunsti muuseum, mis väljast võib jääda suisa märkamatuks, ent peidab endas tõelist aaret. Sisse astudes ei usukski esmapilgul, et oled sattunud muuseumi. Pigem tundub see mõne baari või lounge ’ina, kus sõpradega mõnusalt kokteiliklaasi taga lobiseda. Tegu on aga kunstisaaliga, kus kunst ärkab sõna otseses mõttes ellu, hingematva muusika ja tantsiva valguse saatel. See on tõeline rännak, kus sulavad ühte nii kunst, muusika kui ka valgus. Väikeses saalis toimuvaid näitemänge on võimalik nautida iga tunni aja tagant. See on hea võimalus puhata jalga keset pikka rännakut mööda Riia munakivitänavaid, sest erinevalt tavapärasest muuseumist nauditakse teoseid istudes mugavalt kott-toolis. Kunstnike meistriteosed kuvatakse muusika ja valguse koosmõjul 360-kraadistele ekraanidele, mida siis kott-toolis koos mõnusa joogiga nautida. Hetkeks suisa unustad, kas viibid kinos, teatris või kunstisaalis. Kindel on see, et lahkud tõelise elamusega, mis poeb hinge ja jääb meelde veel pikaks. Elamuse hind jääb 12 euro kanti.

Neredzamā Pasaule ehk nähtamatu maailm Erilist muuseumikogemust pakub aga Riia kesklinnast umbes 15-minutilise autosõidu kaugusel asuv täiesti omanäoline interaktiivne muuseum Neredzamā Pasaule, mis tähendab tõlkes nähtamatut maailma. Tegu on täiesti isemoodi muuseumiga, kus silmi ei ole vaja, ainult tundeid! See on muuhulgas kogu Baltikumis esimene säärane muuseum, kus külastajad sukelduvad pilkasesse pimedusse ja ekspositsiooni vaatamise asemel tunnevad seda.

Viies erinevas ruumis saab kinniste silmadega leida ja tunnetada erinevaid esemeid, kasutades seejuures kuulmis-, haistmis- ja kompimismeelt.

90-minutiline ringkäik giidiga maksab umbes 13 eurot.

14 | Puhkus lätis Postimees, 9. juuni 2023
Riia rahvuslik kunstimuuseum. Foto: laimasokoladesmuzejs.lv

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.