Page 1

[14] ROLNICTWO/FINANSE Od września wejdzie w życie kolejny unijny zakaz

Wędzonka bez wędzenia?

K

upując mięso i wędliny zwracam uwagę na to, aby miały one odpowiedni wygląd, ale i smak – mówi Grzegorz Wojciechowski z Kościana. – Z tego względu w te produkty zaopatruje się już od długiego czasu w tych samych miejscach. Preferuję wyroby małych, tradycyjnych zakładów rzeźnickich. Podobnie, jak nasz rozmówca z grodu nad Obrą, czyni wielu innych mieszkańców regionu. Wybierają oni produkty wędliniarskie produkowane przez małe zakłady rzeźnickie. Częste są nawet przypadki, iż mieszkańcy Leszna, Kościana, Rawicza czy Gostynia kupują u rolników tuczniki i ich ubój oraz wytworzenie wędlin zlecają rzeźnikom. Twierdzą o niepowtarzalnym smaku kiełbas czy innych wyrobów wykonanych w sposób domowy decyduje m.in. tradycyjne wędzenie. Jak się jednak okazuje, niebawem może się to skończyć. We wrześniu mają wejść w życie unijne przepisy dotyczące zawartości substancji smolistych w żywności. Zgodnie z nimi dopuszczalne stężenie benzopirenu –substancji rakotwórczej, powstającej podczas spalania paliw stałych w otwartych paleniskach – ma się zmniejszyć z 5 do 2 mikrogramów na 1 kilogram produktu. Specjaliści twierdzą, że w praktyce wykluczy to możliwość wędzenia serów czy wędlin tradycyjną metodą na otwartym ogniu. – Trudno uwierzyć, iż takie przepisy mają wejść w życie – mówi Zbigniew Domagała, właściciel Zakładu Rzeźnicko–Wędliniarskiego w Turwii gm. Kościan. – Człowiek na otwartym ogniu przygotowywał żywność od kilku milionów lat i robi to do dziś.

Jest to dla mnie o tyle kuriozalne, iż w ostatnich latach widać coraz większe zainteresowanie konsumentów w całej Europie regionalnymi produktami, przetwarzanymi w taki właśnie sposób. Niektóre składniki dymu nie sprzyjają zdrowiu, ale tak naprawdę podczas wędzenia tylko grubość 3 mm wędliny jest nimi pokryta. Mam nadzieję, iż zakaz ten nie wejdzie w życie. Zakład Rzeźnicko-Wędliniarski w Turwi swoje wyroby wędzi w sposób tradycyjny, być może jest on dla unijnych notabli kontrowersyjny. Jednak zdaniem Zbigniewa Domagały – rzeźnika z kilkudziesięcioletnim stażem – tradycyjne wędzenie wpływa na to, iż wyroby są trwalsze i uzyskują niepowtarzalny smak. GERWAZY KONOPCZYŃSKI Wędzenie – to metoda konserwacji żywności za pomocą dymu. W wyniku tego procesu produkty żywnościowe uzyskują specyficzny smak i zabarwienie. Działanie dymu wędzarniczego w głębi masy produktu jest słabe. Wyraźne działanie konserwujące występuje na powierzchni produktu. Jest to wynik osadzania się związków chemicznych dymu. Do wędzenia na otwartym ogniu preferowane jest drewno liściaste, jak np. olcha, buk, jesion. Ze względu na obecność w dymie związków rakotwórczych, ale też z przyczyn technologicznych i dla ograniczenia kosztów, coraz częściej zamiast podwędzania stosuje się dodatek preparatu wędzarniczego tj. roztworu wodnego kondensatu dymu, pozbawionego frakcji związków kancerogennych. Stosuje się głównie do wędzenia wyrobów produkowanych masowo.

Wnioski dla ubiegających się o dopłatę za materiał siewny

Jest wniosek, będzie kasa

P

oczątek roku i zima to dla rolników okres, podczas którego nie muszą w pośpiechu wykonywać prac polowych. Mogą poświęcić się wówczas sprawom papierkowym, które mogą podreperować ich budżet. Od 15 stycznia do 25 czerwca do oddziałów Agencji Rynku Rolnego mogą składać wnioski o dopłaty do zużytego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Dopłaty dotyczą zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych i ziemniaków, zakupionych i zużytych do siewu lub sadzenia od 15 lipca 2013 r. do 15 czerwca 2014 r. Jak informuje ARR, w tym roku oprócz załączników m.in. faktury zakupu, należy złożyć nowy druk wniosku, który jest dostępny na stronie internetowej agencji. Korzystanie z nieaktualnych druków wydłuży postępowanie administracyjne. Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

PANORAMA LESZCZYŃSKA 13 II 2014 www.panorama.media.pl

Aż trzy na cztery polskie pary kłócą się o pieniądze...

Finanse zakochanych P odobno nic tak nie łączy ludzi, jak wspólny kredyt na kilkadziesiąt lat. Z drugiej strony eksperci ostrzegają, że miłość i finanse to mieszanka wybuchowa. Z badań („Finansowy barometr ING”) jasno wynika, że to właśnie pieniądze są najczęstszą przyczyną kłótni w związkach. Aż trzy na cztery polskie pary regularnie kłócą się o pieniądze, przede wszystkim o to, że jedno wnosi do wspólnej kasy mniej niż drugie. Zbliżające się walentynki są więc dobrym pretekstem do zastanowienia się nad materialnymi aspektami życia we dwoje.

Etap pierwszy – zauroczenie

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podkreślają, że rozmowę o pieniądzach warto podjąć jak najwcześniej. – Finanse na każdym etapie związku i w każdym związku są tematem, bardzo delikatnym i stwarzającym wiele zakłopotania – przyznaje też doradca finansowy Arkadiusz Pawlak z Leszna. – Najlepiej więc, gdy kwestie finansów są ustalone na samym początku, zwłaszcza jeśli planujemy wspólne zamieszkanie, a później systematycznie pogłębiane kolejnymi rozmowami. Wspólne wydatki najlepiej uczyć się planować podczas już pierwszych weekendowych czy też wakacyjnych wyjazdów, a dopiero później testować na domowym budżecie.

Etap drugi – wspólne mieszkanie

– Każda mieszkająca razem para, bez względu na to, czy żyje w związku formalnym czy nieformalnym, ma  wspólne wydatki jak: czynsz, opłaty za media, jedzenie i inne rzeczy związane z prowadzeniem gospodarstwa . Najlepiej więc założyć wspólne konto, na które każdy, bez względu na dochody, będzie wpłacał taką samą kwotę i z niego będą regulować wszelkie opłaty – sugeruje Arkadiusz Pawlak. – Biorąc pod uwagę fakt, że banki mają w ofercie konta bezpłatne, para nie ponosi w związku z tym kosztów. Leszczyński doradca finansowy uważa, że wszelkie własne potrzeby każdy powinien regulować już ze zgromadzonych środków. Jednym słowem dla dobrych relacji i trwałości związku należy porzucić romantyzm na rzecz ekonomii i w związku wcale nie powinno być tak, że „wszystko, co moje to i twoje, kochanie”. Każdy powinien mieć swoją kasę.

Etap trzeci – związek partnerski

Z badania CBOS wynika, że rośnie odsetek osób, które chcą żyć w relacji partnerskiej, gdzie zarówno kobieta, jak i mężczyzna w równym stopniu odpowiadają za utrzymanie domu czy opiekę nad dziećmi. I choć w oczach prawa jesteśmy wówczas obcymi sobie ludźmi banki patrzą na taki związek tak samo jak na małżeństwo. Ocena zdolności kredytowej, uzyskanie finansowania na zakup domu czy mieszkania, założenie wspólnych rachunków oszczędnościowych – te wszystkie usługi są w równym stopniu dostępne małżeństwom, jak i parom żyjącym w związku.

Etap czwarty – małżeństwo

– Małżeństwo nie powinno zmieniać podejścia do kwestii finansowej, choćby ze względu na własne bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Jeśli ludzie potrafią porozumieć się w codziennym życiu, to dogadają się też w kwestii finansów. Pod warunkiem jednak, że  będą o  nich rozmawiać. Złota zasada głosi, że o pieniądzach nie można bać się rozmawiać, ale też trzeba umieć o nich rozmawiać – podkreśla A. Pawlak. Ustalenia dotyczące wydatków nie są, niestety, łatwe. Przyciągamy się na zasadzie przeciwieństw, para może mieć więc skrajnie różne potrzeby i trzeba po prostu wynegocjować, na co będą przeznaczane wspólne środki. Są też rodziny, w których na przykład kobieta zajmuje się domem i dziećmi, a obowiązek utrzymania spoczywa jedynie na mężczyźnie. – Choć sfera finansowa wydaje się usystematyzowana, nie ma jednego modelu dobrego dla wszystkich. Decyzje dotyczące finansów są kwestią indywidualną, która powinna być dostosowana do potrzeb i oczekiwań pary. Każdy powinien wybrać taki układ, w którym czuje się najlepiej. Niemniej, pozbawienie jednej strony jakichkolwiek własnych środków może być źródłem frustracji – dodaje A. Pawlak.

Ekonomiści stworzyli kilka modeli finansowych układów w związkach, a każdy z nich ma jeszcze pewne modyfikacje. Model kubański zakłada „wspólną kasę” na wszystkich płaszczyznach, czyli dochody obydwu partnerów trafiają na jedno konto, z którego opłacane są zarówno rachunki, jak i przyjemności. Model francuski oznacza, że tylko część pieniędzy partnerów trafia do wspólnej kasy na wydatki. Wysokość wpłat na konto uzależniona jest od wielkości dochodów partnerów – ten, kto zarabia więcej, wpłaca więcej. Pozostałymi pieniędzmi partnerzy dysponują samodzielnie. Ostatni z modeli, amerykański, zakłada pełną odrębność finansową. Każdy ma własny rachunek, a koszty funkcjonowania gospodarstwa pokrywane są równo przez obie strony.

Etap szczególny – intercyza

Zgodnie z polskim prawem małżonków po ślubie łączy ustawowa wspólnota majątkowa. Jeżeli chcemy, żeby było inaczej, musimy odwiedzić notariusza i spisać intercyzę. I okazuje się, że staje się ona coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wystarczy spojrzeć na statystykę – w 2009 roku Polacy podpisali ponad 40 tys. intercyz, a to aż o 15 tys. więcej niż jeszcze dziesięć lat wcześniej. Powód? Jest ich wiele, ale nie bez znaczenia jest z pewnością fakt, iż na małżeństwo coraz częściej decydują się osoby, które mają już ustabilizowaną pozycję zawodową oraz materialną i boją się ją stracić. Jednak intercyza nie jest lekiem na całe zło, twierdzą psychologowie. W niektórych przypadkach może zaszkodzić. Każdy związek powinien opierać się na zaufaniu dwojga osób, a taka umowa jasno pokazuje, że jedna strona nie jest do końca pewna intencji drugiej. Trzeba więc dokładnie rozważyć, co jest dla nas najważniejsze. ANNA MACHOWSKA

Od 1 lutego do 28 lutego gospodarze w urzędach gmin mogą ponadto składać wnioski o przyznanie TRZY KROKI DO WSPÓLNYCH FINANSÓW zwrotu akcyzy do paliwa rolniczego. 1 Rozmawiajcie o swoich potrzebach, razem zaplanujcie wspólny budżet W tym roku do litra oleju napędowego rolnicy mogą otrzymać 0,95 zł. 2 Załóżcie wspólne konto bankowe, środki tam zgromadzone posłużą do opłacenia raNa jeden hektar użytku rolnego chunków, comiesięcznych opłat oraz kosztów związanych z utrzymaniem domu maksymalnie przypada 86 litrów 3 Wspólnie planujcie większe wydatki – najłatwiej oszczędzać na nie, deklaruoleju napędowego. jąc, ile możecie regularnie odkładać – w tym celu warto założyć osoby rachunek Do wniosków trzeba dołączyć oszczędnościowy faktury zakupu lub ich kopie, świadŹródło: Opracowanie własne Związku Firm Doradztwa Finansowego czące o nabyciu paliwa w okresie od 1 sierpnia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r. Zwrot części akcyzy nastąpi REKLAMA • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • od 1 do 30 kwietnia 2014 r. gotówką, w kasie urzędu lub przelewem na rachunek bankowy. – Środki, które w ten sposób można odzyskać, nie rekompensują w całości poniesionych kosztów, ale w gospodarstwie liczy się każda złotówka – mówi Roman Tulejski, rolnik z gminy Czempiń. – Staram się przede wszystkim składać wnioski o zwrot akcyzy do paliwa. (G.K.)

ROŚLINA – stawki dopłat do materiału siewnego

KWOTA NA HEKTAR

Zboża i mieszanki zbożowe

100 zł

Rośliny strączkowe

160 zł

Ziemniaki

500 zł


PANORAMA LESZCZYŃSKA www.panorama.media.pl 13 II 2014

W teorii potrafimy odkładać pieniądze, w praktyce jest trochę gorzej

Oszczędzanie po polsku

C

Najpopularniejszym sposobem są otwarte i dokładnym zamykaoszczędzania energii jest wyłącza- niu urządzenia. Dodatkowy zysk nie niepotrzebnego oświetlenia. 63% osiągniemy, jeśli produkty, które badanych wymienia żarówki na ener- wyjmujemy z zamrażalnika rozmragooszczędne, a 51% stara się kupować żać będziemy w komorze lodówki. energooszczędny sprzęt domowy. 1/3 Rozmrażanie potrwa dłużej, ale wykonuje drobne czynności, które lodówka wykorzysta niższą tempozwolą oszczędzić np. robi pranie peraturę tych produktów do podDane nie kłamią dopiero wtedy, gdy pralka jest pełna trzymania niskiej temperatury i nie Z raportu opracowanego przez i pamięta o wyłączeniu na noc sprzę- będzie konieczności dodatkowego instytut badawczy SMGKRC na zle- tu z gniazdek. schładzania komory – to już prakcenie Banku Millennium wynika, tyczna podpowiedź z innego bloga o oszczędzaniu: grosikdogroszabże aż 37% dorosłych Polaków nie Ucz się z bloga ma żadnych oszczędności, a 24% odłoJeśli nie wiesz, jak się do oszczę- logspot.com. żyło na swoim koncie równowartość dzania zabrać, warto skorzystać W sieci aktywni są także mieszjednej lub dwóch pensji. To niewiele z pomocy tych, którzy świetnie so- kańcy naszego regionu. Na portalu tym bardziej, że większość badanych bie w tej materii radzą. I nie chodzi dla mam leszczynianka, pisząca pod uznała, że czułaby się komfortowo wcale o doradców finansowych lub nickiem Koniczynka 13, porównała i bezpiecznie, gdyby miała odłożone bogaczy zarabiających krocie. Zwy- ceny niektórych produktów i poleca kli Kowalscy chętnie dzielą się swoją zakupy w konkretnym markecie. co najmniej trzy pensje. Zdecydowania większość pytanych wiedzą w internecie. – Firmowe produkty (np. ketchup odpowiedziała, że oszczędzałaby poBlogi o oszczędzaniu cieszą się Pudliszki, majonez Winiary, olej Kunad 10% swojej pensji, gdyby miała sporą popularnością choć pewnie jawski, kawa Tchibo, ptasie mleczko taką możliwość. Dziś robi to zaledwie daleko im do poczytności blogów i czekolada Wedel) są tańsze niż w injedna trzecia badanych. Natomiast modowych. Tymczasem naprawdę nych marketach, ponieważ z uwagi 35% odkłada pieniądze tylko wtedy, warto się nimi zainteresować. na to, że w Biedronce nie można płagdy zostanie im coś z comiesięcznych – Jestem mężem, tatą dwójki cić kartą, sklep oszczędza kupę kasy wydatków, a 23% dopiero wówczas, dzieci i facetem w okolicach 40-tki. na prowizjach bankowych. Dobrze, gdy wpłynie na konto coś ekstra. Od 1 sierpnia 2013 r. utrzymuję się że przy większości stoją już bankomaOszczędzanie, nie jest proste wyłącznie z blogowania i zgroma- ty – przekonuje Koniczynka13 na pori warto byłoby uczyć się go od ma- dzonych oszczędności. Mieszkam talu mjakmama24.pl łego. W raporcie „Mały konsument w mieszkaniu w Warszawie i – nai finanse”, który TNS OBOP opraco- wiązując do tematu blogu – lubię Jeden kredyt Nie da się ukryć, że wydawanie wał dla Krajowego Rejestru Długów, mieć na kontach taki zapas gotówki, 96% badanych pokreśliło, że dzieci by spokojnie spać. I jednocześnie pieniędzy jest bardzo przyjemne, powinny otrzymywać kieszonkowe, próbuję zabezpieczyć finansowo a oszczędzanie bolesne. Czasami jeda 42% przekonywało, że skutecznym naszą rodzinę na przyszłość – czy- nak nie ma wyboru. Zamiast odkłasposobem nauczenia ich szacunku tamy na blogu www.jakoszczedzac- dać decyzję o oszczędzaniu na jutro, dla pieniędzy jest rozsądne ich wyda- pieniadze.pl może warto zabrać się za to już dziś? wanie, odkładanie na wyznaczony cel, Bloger ma już ponad 10 tys. faJeśli dopuściliśmy do sytuacji, wspólne decyzje dotyczące wydatków nów. Wystarczy zapisać się u niego gdy mamy na głowie kilka kredyoraz wspólne zakupy. na bezpłatny newsletter, by przy oka- tów, warto poszukać banku, któOczywiście, zanim zaczniemy zji otrzymać zestaw 23 kalkulatorów ry udzieli nam jednego kredytu uczyć oszczędzania nasze pociechy Excel, które pomagają w policzeniu konsolidacyjnego. warto zacząć od siebie. Gdzie szukać mediów, obliczeniu rat kredytowych Kredyt konsolidacyjny łączy kilka oszczędności? Choćby zmniejszając i skategoryzowaniu innych wydat- kredytów w jedną niżą ratę. To wypadków. Co miesiąc autor sporządza też kowa niższego oprocentowania i wyopłatę za energię elektryczną. TNS OBOP w ramach kampanii raport finansowy z życia jego cztero- dłużenia okresu spłaty. Mniej ubywa „Polska Efektywna Energetycznie” osobowej rodziny, więc w praktyce z domowego budżetu, dzięki czemu odprzygotował raport, w którym 87% an- można porównać własne wydatki zyskujemy płynność finansową. Warto kietowanych zadeklarowało, że stara i próby oszczędzania. wspomnieć, że kredyty konsolidacyjne się oszczędzać energię, a najważniej– Możemy zmniejszać zużycie są zazwyczaj dużo tańsze od kredytów szym powodem oszczędzania nie jest prądu w lodówce unikając umiesz- konsumenckich. dbałość o środowisko, lecz zminima- czania w niej gorących produktów, zmniejszając czas, gdy drzwiczki lizowanie wydatków. KAROLINA BODZINSKA zy Polacy potrafią oszczędzać? Z badań wynika, że bardzo byśmy chcieli i w teorii nieźle nam idzie. Gorzej natomiast z praktyką, bo albo nie mamy z czego oszczędzać, albo też jesteśmy niekonsekwentni.

REKLAMA • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •

FINANSE [15] Więcej ogłoszeń dostępnych na naszym portalu REKLAMA • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •

Finanasepdf  
Finanasepdf  
Advertisement