__MAIN_TEXT__

Page 1

GORĄCY TEMAT:

Kogo do pracy?

TEMAT NUMERU:

Coś na ząb

Zatrudnienie cudzoziemców / s. 16

Przekąski słone i słodkie / s. 21 RYNKI:

Trendy w lodach impulsowych / s. 24 Jak sprzedać zwykłą wodę? / s. 32 Sposób na idealną sałatkę / s. 37 SPECJALNY DODATEK:

Wielki finał

konkursu Przebój FMCG 2018 / s. 69

6-7

CZERWIEC-LIPIEC 2018

BEZPŁATNY MAGAZYN BRANŻOWY ISSN: 1231-2010


Od redakcji

Drodzy Czytelnicy! Wakacje to wyjątkowy czas, nie tylko ze względu na myśl o zasłużonym urlopie. Często są one tym momentem w roku, kiedy detalista ma szanse na zwiększenie obrotów dzięki gotowym do wydawania pieniedzy turystom. Pod warunkiem oczywiście, że szczęśliwie jego sklep znajduje się w atrakcyjnej turystycznie okolicy. Czy to na turystycznym szlaku, czy w mieście – warto poznać zakupowe letnie bestsellery i zatowarować półkę tak, by odpowiadała na potrzeby konsumentów. W tym numerze podpowiadamy czego klienci szukają latem. Przekąski, dania gotowe, lody i sałatki – na to powinien każdy detalista zwrócić szczególną uwagę i zaopatrzyć się w tego typu towary. Upały sprzyjają sprzedaży większej ilości wody butelkowanej, klienci częściej sięgają również po mleczne desery i produkty do ich zrobienia. Na pewno warto stworzyć półkę z produktami regionalnymi bo i turyści i okoliczni mieszkańcy na pewno będą zainteresowani dobrej jakości towarami pochodzącymi od lokalnych wytwórców. Jednym z palących problemów, nie tylko w handlu i usługach, jest brak rąk do pracy. Podpowiadamy jak radzić sobie w tej sytuacji, w jaki sposób można zatrudnić obcokrajowców, jakie obowiązują przepisy. Za nami kolejna edycja konkursu Przebój FMCG 2018. Na konkurs zgłoszona została rekordowa liczba – ponad 600 – zgłoszeń, a wyboru najlepszych produktów dokonało jury złożone ze specjalistów i znawców rynku FMCG oraz detaliści głosujący w ankiecie internetowej. W tym numerze prezentujemy wszystkich wygranych i nominowanych w konkursie oraz obszerną fotorelację z uroczystej gali wręczenia nagród. Producentom dziękujemy za tak duży odzew i zgłoszenie tak wielu interesujących produktów. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok!

Magdalena Ziętkiewicz redaktor naczelna


5|


Spis treści

fakty i opinie

Rynki

CO? GDZIE? KIEDY? Jak piją Polacy? / 8 Partnerzy Eurocash mogą liczyć na wsparcie / 9 Sklepy patronackie Pilsweizer / 9 Prognozy dla sektora drobiarskiego / 9 Makarony Anna z nagrodami / 10 Portfel roku dla Polski Bezgotówkowej / 10 Piotr i Paweł zdobywa nagrody! / 10 Wielki sukces Cydru Lubelskiego! / 10 Stylowo i efektywnie / 12 Rok pod znakiem inwestycji OSM Łowicz stawia na rozwój / 12 Światowy Dzień Mleka z MLEKOVITĄ 2018 / 14

TEMAT NUMERU: PRZEKĄSKI SŁONE I SŁODKIE Coś na ząb / 21 Lody wellness trendy w lodach impulsowych / 24 Rynek dań gotowych dla zapracowanych / 28 Jak sprzedać zwykłą wodę? / 32 Czas sałatek i oliwy / 34 Sposób na idealną sałatkę / 37

AT

Prz ek sło i sło n d

NOWOŚCI / 38 Regionalne czyli zyskowne / 44 Znów na rynku – Browar Tenczynek / 47 Mleczne owoce / 48 Napoje funkcjonalne / 54

GORĄCY TEMAT Kogo do pracy? / 16

REKLAMA

Designerski odświeżacz powietrza na co dzień!

|6

TEM


TN

UME

RU:

ką s k ne i dkie

firmy i marki

poradnik

INWESTYCJE Nowoczesny kompleks produkcyjny i centrum logistyczne LUBELLI / 59

WYPOSAŻENIE Maszyny ułatwiają sprzątanie / 63 Kärcher dla branż / 65

KAMPANIE I PROMOCJE / 60

PRZEPISY Smaczne dania na gorące dni / 66 KRZYŻÓWKA / 68

Przebój FMCG 2018 s. 69 Uroczysta gala wręczenia nagród. Nagrodzeni i nominowani w konkursie Przebój FMCG 2018.

7|


FAKTY I OPINIE

WIELOMILIONOWE INWESTYCJE, MIĘDZYNARODOWE NAGRODY, NOWE KONCEPTY I KOLEJNE OTWARCIA SKLEPÓW – GORĄCO JEST NIE TYLKO Z POWODU UPAŁÓW!

Co? Gdzie? Kiedy? > s. 8 Nagrody > s. 10

Jak piją Polacy? Stale słyszymy o pijanych kierowcach, jednak, jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Carlsberg Polska, większość Polaków deklaruje, że zna swoje granice i z umiarem spożywa alkohol.

P

olacy są coraz bardziej świadomi szkodliwego wpływu alkoholu na swoje zdrowie. 68 proc. respondentów wskazuje, że spożywa alkohol w taki sposób, by nie stracić kontroli nad swoim zachowaniem. Dla blisko 57 proc. uczestników badania – rozsądek i odpowiedzialność za swoje czyny są jednym z najważniejszych aspektów "trzeżwego myślenia". Znaczna większość badanych wie również, kto w ogóle nie powinien spożywać alkoholu. Wśród odpowiedzi pojawiały się: kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby prowadzące samochód, rodzice opiekujący się małymi dziećmi oraz osoby nastoletnie. Mimo iż powiedzenie "ze mną się nie napijesz?" wciąż jest popularne, to 67 proc. Polaków deklaruje, że najczęściej odmawia spożywania alkoholu, gdy nie ma na to ochoty. Co ważne – połowa respondentów przyznaje, że rośnie stopień akceptacji, gdy osoba powie "nie", niezależnie od powodów, jednak 1/3 Polaków wciąż czuje się zobowiązana do tłumaczenia swojej decyzji o abstynencji, szczególnie w czasie imprez. Mimo iż świadomość rozsądnej konsumpcji alkoholu stale rośnie, to Polacy (21 proc.) przyznają, że zdarzyło im się choć raz prowadzić samochód pod wpływem alkoholu, a 38 proc. wskazuje, że było świadkiem sytuacji, gdy osoba, która wcześniej spożyła alkohol chciała wsiąść za kierownicę.

|8

Przyczyn możemy się doszukiwać przede wszystkim w tendencjach dotykających innych obszarów naszego życia. Obecnie panująca moda na zrównoważone życie motywuje nas do przywiązywania większej wagi także do tego, jak się bawimy czy relaksujemy. W dobie mediów społecznościowych niektórzy z nas czują się też niejako zmuszeni do dbania o to, jak wygląda nasz wizerunek w sieci. Chociażby dlatego podczas wspólnych imprez ze znajomymi bardziej staramy się zachować kontrolę nad naszym zachowaniem po alkoholu. WYJAŚNIA MAGDALENA CHORZEWSKA, PSYCHOLOG, EKSPERT KAMPANII „TRZEŹWO MYŚLĘ“


Partnerzy Eurocash mogą liczyć na wsparcie Przedsiębiorcy często inicjują lub włączają się w akcje ważne dla ich lokalnych wspólnot. Partnerzy Eurocash mogą dzięki projektowi „Lokalni Herosi” uzyskać finansowe wsparcie dla takich działań. Eurocash w ramach swojego projektu już po raz kolejny pomaga w realizacji inicjatyw cennych dla lokalnych społeczności. O wsparcie można ubiegać się na budowę placu zabaw, organizację konkursu dla dzieci lub np. zajęcia dla seniorów. Akcja jest adresowana do właścicieli małopowierzchniowych sklepów współpracujących z Grupą Eurocash, takich jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama i inne. Aby wziąć udział w projekcie właściciel sklepu musi znaleźć partnera (organizację pozarządową lub instytucję publiczną) i wspólnie z nim stworzyć pomysł inicjatywy służącej lokalnej społeczności.

E.Leclerc w Tarnowie Przy ulicy Romanowicza 59 w Tarnowie otwarty został 50 sklep E.Leclerc w Polsce. Supermarket zatrudnia trzydziestu pracowników. Do jego najważniejszych atutów należą bogaty asortyment oraz rozbudowany dział wędlin. Jest to pierwsza placówka otwarta pod szyldem E.Leclerc. w tym roku.

849 sklepów Dino

FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

W ciągu pierwszego półrocza 2018 roku Dino Polska S.A. otworzyła 74 sklepy, wobec 49 rok wcześniej. Według danych – na koniec czerwca 2018 sieć liczyła 849 sklepów, a powierzchnia sprzedaży sklepów wyniosła 324,9 tys. mkw.

Hale Selgros Cash&Carry z certyfikatem

Poznań, Białystok, Gdańsk, Wrocław-Długołęka, Radom oraz Warszawa-Połczyńska – przeprowadzony w tych sześciu halach audyt potwierdził wprowadzenie w nich Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności według wymagań normy: ISO 22 000:2005.

sklepy patronackie Pilsweizer

Prognozy dla sektora drobiarskiego

Browar Pilsweizer uruchamia sklep patronacki w Tarnowie. Jest to trzeci tego typu sklep uruchomiony przez browar w ostatnich miesiącach – mają one być „platformą testową” dla konceptu docelowego, którym będzie zapewne franczyzowa sieć sklepów patronackich tej marki w całej Polsce. Projekt testowych sklepów patronackich prowadzi Mateusz Ćwiklik, dyrektor handlowy Browaru Pilsweizer. Koncept zakłada, że 90 proc. sprzedaży sklepów patronackich stanowić będzie sprzedaż piw browaru Pilsweizer, a pozostałe 10 proc. sprzedaży inne piwa oferowane w tych sklepach. W sklepach, poza piwem butelkowanym, oferowane jest również piwo z tanków leżakowych. – Chcemy sami dobrze przetestować koncepcję sklepu, by mieć pewność, że dopracowaliśmy ją i że dobrze funkcjonuje. Koncentrujemy się na naszym regionie, lecz docelowo chcielibyśmy stworzyć sieć sklepów franczyzowych w całym kraju – mówi Andrej Chovanec, Dyrektor Marketingu i Członek Zarządu Browaru Pilsweizer S.A.

15 czerwca 2018 podczas konferencji „Polska Branża Drobiarska w obliczu nowych wyzwań” zorganizowanej przez Krajową Radę Drobiarstwa – Izbę Gospodarczą, europejscy eksperci zajmujący się sektorem drobiarskim analizowali kierunki rozwoju branży. Kluczowymi tematami były m.in. alternatywne systemy chowu drobiu w Polsce i Unii Europejskiej oraz budowanie świadomości społecznej w kontekście coraz wyższych wymagań konsumentów. – Zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo produkcji oraz rozszerzanie oferty w odpowiedzi na ewoluujące oczekiwania konsumentów należą do najbardziej aktualnych obszarów, nad którymi powinna pochylić się branża. Równolegle musimy wspierać dalszy rozwój eksportu. Polski drób jest ceniony za granicą i ma szansę podbijać kolejne rynki. Należy też pracować nad wzmocnieniem rozpoznawalności marki polskiego drobiu – podsumował Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

9|


Fakty i opinie | CO? GDZIE? KIEDY?

Makarony Anna to polska, rodzinna firma z ponad 25-letnim doświadczeniem.

nagrody

Makarony Anna z nagrodami Wałkowany Swojski Makaron 4 jajeczny Babci Ani to produkt wyjątkowy, godny następca domowego makaronu, który pracowicie wyrabiały nasze Mamy i Babcie. Makarony Anna stanowią udane połączenie tradycyjnych polskich receptur z nowoczesnymi technikami wytwarzania. Liczne nagrody i wyróżnienia to najlepszy dowód, że produkt idealnie wpisuje się w preferencje konsumentów. – Nasza działalność jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na naturalne produkty o wysokiej jakości. Od lat motywuje nas chęć dogonienia tradycji i zapewnienia domowego smaku w każdym domu w zaledwie kilka minut, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach. Od początku działalności firmy stawiamy przede wszystkim na zadowolenie naszych klientów, dlatego dbamy o najwyższą jakość produkowanych wyrobów przekonuje Paweł Marczak, Dyrektor, Makarony Anna.

Portfel roku dla Polski Bezgotówkowej

27 czerwca podczas uroczystej gali „Portfel Roku” tygodnika „Wprost” wręczono nagrody za promowanie nowoczesnych rozwiązań finansowych, produktów i usług ekonomicznych. Fundacja Polska Bezgotówkowa otrzymała nagrodę specjalną za upowszechnianie i promocję obrotu bezgotówkowego w Polsce. Celem Fundacji jest rozwój obrotu bezgotówkowego poprzez rozbudowę sieci akceptacji bezgotówkowych form płatności oraz edukację rynku. Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro i mali przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie pięć placówek detalicznych i chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Wsparcie ze strony Fundacji polega na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy.

Piotr i Paweł zdobywa nagrody! Pod koniec maja odbyły się międzynarodowe targi PLMA w Amsterdamie. Jest to najbardziej prestiżowa impreza branży Private Label (marek własnych) w Europie. Produkty polskiej sieci Piotr i Paweł wzbudziły duże zainteresowanie wśród jury i otrzymały prestiżowe nagrody „Salute to Excellence Award”. Nagroda w kategorii Zdrowe przekąski za suszone owoce ( ananas) oraz w kategorii Oleje w odniesieniu do oleju z ostropestu plamistego została przyznana przez sędziów, którzy oceniali wygląd, smak i stosunek wartości do ceny. Ocenie poddanych zostało 430 produktów w 60 kategoriach! To już druga w ostatnim czasie nagroda przyznana Sieci Piotr i Paweł. Na Konferencji Power of Content Marketing w Warszawie wydawane od wielu lat przez Piotra i Pawła wydawnictwo kulinarno-lifestylowe „Spiżarnia Smaków” zdobyło brąz w kategorii Content Marketing FMCG.

Wielki sukces Cydru Lubelskiego! Ulubiony cydr Polaków, który stał się synonimem polskiego cydru naturalnego znalazł się w gronie Laureatów XXVIII edycji Konkursu „Teraz Polska”. INTERNATIONAL Marka Cydr Lubelski została też po raz kolejny doceniona za granicą. W tegorocznej edycji największego światowego konkursu cydrów Royal Bath & 2018 West International Cider Championships w Anglii Cydr Lubelski Lodowy zdobył srebrny medal, a Perry Lubelski – brązowy.Brytyjskie medale i godło „Teraz Polska” – najbardziej rozpoznawalny symbol promujący polskie produkty – pokazują, że naturalny polski cydr może być najlepszy na świecie i ma ogromny eksportowy potencjał. CIDER CHAMPIONSHIPS

INTERNATIONAL CIDER CHAMPIONSHIPS

2018


Naturel 82% MIĘSA do i produktów pochodzenia zwierzęcego W FILECIKACH Bez sztucznych aromatów!

Wsparcie marketingowe

Social Media

Internet

Prasa

POSM

Promocje

Telewizja


Fakty i opinie | CO? GDZIE? KIEDY? Transit Custom bazuje na sukcesach swojego poprzednika, który stał się najlepiej sprzedającym się furgonem w swoim segmencie w 2015 i 2016 roku i nadal jest liderem rynkowym z 86.400 sprzedanymi samochodami od stycznia do września 2017 roku. Napędzany silnikiem wysokoprężnym Ford EcoBlue o pojemności 2,0 l, przekonstruowany Transit Custom może obecnie zaoferować nowe funkcje i możliwości. W ofercie pojawi się m.in. nowa wersja ECOnetic o poprawionej efektywności spalania i emisji CO2 wynoszącej 148 g/km. Sportowy styl nowego, podzielonego na trzy segmenty przodu auta, oddaje dynamiczny charakter Forda Transita. Jednotonowy van zapewnia kierowcom idealne warunki do pracy w mobilnym biurze. Zupełnie nowe nadwozie oferuje najlepszą w swojej klasie ładowność, zwiększony komfort i ergonomię, a także łatwy w obsłudze system SYNC 3 lub MyFord Dock. Po raz pierwszy w grupie pojazdów użytkowych pojawiają się technologie takie, jak inteligentny tempomat.

Stylowo i efektywnie

Nowy Ford Transit Custom, samochód dostawczy o ładowności jednej tony, wyróżnia się nową, agresywną stylizacją, całkowicie nowym wnętrzem i jeszcze wyższą użytecznością, którą doceniają firmy korzystające z takich pojazdów w całej Europie.

Rok pod znakiem inwestycji – OSM Łowicz stawia na rozwój 19 milionów złotych przeznaczone na inwestycje, wzrost sprzedaży w handlu krajowym i eksporcie, ekspansja na nowe rynki zagraniczne i nowoczesna kampania marketingowa flagowego produktu – jedna z największych spółdzielni mleczarskich w Polsce podsumowuje półrocze 2018 r. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu w 2017 roku zanotowała 16 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży w stosunku do roku 2016. Wartość przychodów ogółem wyniosła ponad miliard sześćset milionów złotych. To stawia OSM Łowicz w pierwszej trójce największych spółdzielni mleczarskich w Polsce. Produktem, który cieszył się największym powodzeniem w 2017 r. jest flagowe mleko UHT. Jego sprzedaż w skali roku urosła o ponad 36 proc. Dobre wyniki sprzedażowe idą w parze z optymistycznymi perspektywami roztaczanymi przed spółdzielnią. Siłą napędową rozwoju mają być przeprowadzone inwestycje, na które OSM Łowicz wydał w 2017 roku aż 19 mln złotych.

| 12

Transit Custom był sukcesem od samego początku, a nowa wersja ponownie rozdaje karty w tej grze. Słuchaliśmy uważnie naszych klientów, dzięki czemu mogliśmy zaoferować im jednotonowego vana w jeszcze lepszym stylu, jeszcze bardziej funkcjonalnego i naszpikowanego inteligentnymi funkcjami. HANS SCHEP, DYREKTOR GENERALNY DS. POJAZDÓW DOSTAWCZYCH, FORD OF EUROPE

Mamy wysoki, 21-procentowy udział eksportu w sprzedaży. Cieszymy się, że nasze mleko UHT jest obecne w Chinach i w wielu krajach Afryki. Jako pierwsi dostawcy z Polski wysłaliśmy kontenery z tym flagowym produktem naszego portfolio do Peru i Wenezueli. Serwatka w proszku jest obecna oprócz rynku europejskiego w dużej mierze na rynkach azjatyckich. Z Ameryką Łacińską sąsiadują USA, które są drugim po UE największym eksporterem artykułów rolno-spożywczych. Ponadto kraje Ameryki Południowej, takie jak Brazylia i Argentyna, są dużymi producentami produktów rolnych. Mimo to, z sukcesem rozwijamy eksport do tak odległych regionów świata - MÓWI WOJCIECH JEZIERSKI, WICEPREZES DS. HANDLU I MARKETINGU

PSH Livio S.A. ma 2300 sklepów

Delikatesy Amber to 224-ty sklep wrocławskiego oddziału PSH Livio S.A. Znajdują się w miejscowości Brzezia Łąka, są nowocześnie wyposażone i oferują szeroki asortyment. Klienci mogą zaopatrzyć się w regionalne wędliny i pieczywo od sprawdzonych producentów.

Muzyka z winyli w Biedronce

Biedronka po raz kolejny przygotowała nie lada gratkę dla wielbicieli muzyki z czarnych krążków. 8 czerwca do sklepów trafiły 33 tytuły płyt winylowych topowych zagranicznych artystów. Każda z płyt dostępna jest w atrakcyjnej cenie – 49,99 zł. – Polacy pokochali winyle, dlatego ponownie przygotowaliśmy dla nich wyjątkową ofertę – mówi Beata Szymanowska, kupiec odpowiedzialny za ofertę płyt winylowych w Biedronce.


Fakty i opinie | ŚWIATOWY DZIEŃ MLEKA

Światowy Dzień Mleka z MLEKOVITĄ 2018 Już po raz kolejny 16 czerwca 2018 roku odbył się Światowy Dzień Mleka z MLEKOVITĄ, którego program zakłada promowanie mleka i produktów mlecznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

– Jest to kolejna edycja wspaniałego wydarzenia, jakim jest Światowy Dzień Mleka, który promuje mleko i przetwory mleczarskie w najpiękniejszej i najszlachetniejszej postaci. Jego celem jest zwrócenie uwagi konsumentów na ich prozdrowotne działanie i fakt, że spożywanie nabiału jest bardzo korzystne dla organizmu – tak 16 czerwca zainicjował część oficjalną Światowego Dnia Mleka Prezes Zarządu Grupy MLEKOVITA Dariusz Sapiński.

| 14

Światowy Dzień Mleka z MLEKOVITĄ to okazja do świętowania dla producentów, przetwórców i konsumentów oraz powód do dumy z tego, że dzięki nim MLEKOVITA jest jednym z największych europejskich producentów i eksporterów nabiału, firmą o ustalonej renomie na świecie i najcenniejszą marką w produkcyjnym sektorze polskiej gospodarki. Rozwój MLEKOVITY, jej sukcesy i zasługi dla regionu, polskiego przetwórstwa mleczarskiego i całej polskiej gospodarki,

a także pracę na rzecz obecności polskich produktów mleczarskich na rynkach całego świata podkreślali też zaproszeni goście. Po przemówieniu Prezesa Zarządu Grupy MLEKOVITA odczytany został list okolicznościowy Kardynała Stanisława Dziwisza, który przesłał gratulacje wciąż powiększającemu się gronu odbiorców w kraju oraz za granicą, które świadczy o najwyższej jakości oferowanych wyrobów, oraz specjalne błogosławieństwo dla wszystkich uczestników.


Jednym z kierunków naszych działań w ubiegłym roku były innowacje. Dzięki nowatorskim pomysłom powiązaliśmy świat produktów tradycyjnych, bogatych w najlepsze składniki mleka, ze światem produktów nowoczesnych. Wdrożyliśmy produkty, które ułatwiają konsumentom dokonanie właściwych wyborów żywieniowych, gdyż wiele uwagi poświęciliśmy na promocję zdrowego odżywiania poprzez wprowadzanie i oferowanie produktów o szczególnych walorach, takich jak produkty m.in. BIO, BEZ GMO, BEZ LAKTOZY. Mlekovita tworzy swoje produkty przede wszystkim w trosce o zdrowie konsumentów. Jesteśmy świadkami zmieniającego się stylu życia na bardziej świadomy i harmonijny z otoczeniem. Konsumenci są bardziej wymagający, pragną odżywiać się w sposób zdrowy i zbilansowany, z poszanowaniem dla otaczającego ich świata. Ambicją Mlekovity jest odpowiedzieć na te potrzeby, dlatego kontynuujemy naszą misję promowania produktów zdrowych i świeżych oraz kultywujemy polskość. PREZES ZARZĄDU GRUPY MLEKOVITA DARIUSZ SAPIŃSKI

że w tym dniu wręczonych zostało 12 odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz 19 odznak „Zasłużony dla Spółdzielczości Mleczarskiej”, przyznanych uchwałą Krajowego Porozumienia Spółdzielni Mleczarskich. Część artystyczno-rozrywkowa Światowego Dnia Mleka obfitowała w szereg atrakcji: wystąpili artyści polskiej sceny muzycznej: zespół Top Girls i zwyciężczyni programu „The Voice of

Poland” Marta Gałuszewska, a także Zespół Pieśni i Tańca Mazowia, odbyły się tradycyjne Mistrzostwa w Piciu Mleka, których zwycięzca wypił litr mleka w rekordowym czasie 9,59 s. Poza sceną główną odbywały się również Mistrzostwa w dojeniu sztucznej krowy. Na najmłodszych czekały konkursy „Mleko z klasą” oraz plac zabaw. Światowy Dzień Mleka został zorganizowany z inicjatywy SM MLEKOVITA. Patronatem honorowym objął je Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

FOT. Materiały Prasowe

Prezes Zarządu Grupy MLEKOVITA Dariusz Sapiński wzniósł symboliczny toast szklanką mleka wraz z zaproszonymi gośćmi. Podczas oficjalnej części programu wręczono wyróżnienia i pamiątkowe statuetki przyznane przez Prezesa Zarządu Grupy MLEKOVITA osobom i firmom, dzięki którym nastąpił rozwój dystrybucji produktów mleczarskich na świecie i w Polsce oraz osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju polskiego mleczarstwa i produkcji mleka. Tak-

15 |


Fakty Faktyiiopinie opinie| |GORĄCY GORĄCYTEMAT TEMAT

1 mln

FOT. Adobe Stock

osób z Ukrainy pracuje już Polsce, głównie w handlu i usługach

Kogo do pracy?

Co druga firma odczuwa braki kadrowe Brak rąk do pracy w handlu jest wyjątkowo dotkliwy. 60 procent firm odczuwa braki kadrowe. Czy właściciel sklepu może i powinien ściągnąć pracowników z Ukrainy? Czy nie straci klientów i czy taki ruch będzie dla niego ekonomicznie uzasadniony? Mikołaj Jóźwiak

W

Polsce maleje liczba osób dostępnych na rynku pracy. W 2017 roku pracodawcy wystąpili o pozwolenie na zatrudnienie cudzoziemców 1,82 mln razy, czyli o ponad 33 proc więcej niż w 2016 roku. Pracuje u nas już ponad milion osób z Ukrainy, oczywiście nie wszystkie w handlu. Większość z nich znajduje zatrudnienie w centralnej Polsce i na zachodzie naszego kraju. Jak podaje „Barometr Rynku Pracy IX” przygotowywany przez firmę zajmująca się rekrutacją pracowników Work Service: „o niemal 18 p.p. wzrosła

| 16

Zmiany w przepisach Od 2018 roku dla cudzoziemców starających się o pobyt stały w Polsce, wprowadzono nowy wymóg – znajomość języka polskiego przynajmniej na poziomie B1 (stopień średniozaawansowany).

w ciągu ostatniego roku liczba przedsiębiorców, którzy mają trudności rekrutacyjne. Już co druga firma w Polsce odczuwa niedobory kadrowe. Pracodawcy, chcąc radzić sobie z tą niespotykaną w ostatnich dekadach sytuacją, stawiają w pierwszej kolejności na podwyżki dla pracowników, a także proponują nadgodziny. Jednocześnie więcej niż 1/4 firm deklaruje, że sięga po pracowników z Ukrainy. 60 procent firm zajmujących się handlem narzeka na braki kadrowe. Prawie 25 procent wszystkich firm szuka pracowników niewykwalifikowanych. Aby poprawić sytuację 26,6 proc. firm


planuje przyciągać pracowników z Ukrainy. Z tego rozwiązania w największym stopniu czerpie sektor produkcyjny oraz duże przedsiębiorstwa, które muszą wypełnić setki wakatów”.

CO NA TO KLIENCI?

Klienci nie są przeciwni zatrudnianiu osób z innych krajów w sklepach. Problemem jest ograniczona możliwość porozumiewania się. Nawet gdy sprzedawca rozumie co ma podać, ukroić, to już kłopotliwym jest dla niego opowiadanie o towarze, o jego szczególnych cechach. Gdy cudzoziemiec nie rozmawia swobodnie po polsku, klienci sugerują zaangażowanie go na przykład przy układaniu towaru lub innych pracach magazynowych. Co ciekawe, wiele osób zauważa, że pracownicy z Ukrainy są bardzo mili, uśmiechnięci, zachowują się przyjaźniej w stosunku do klientów niż statystyczny sprzedawca Polak.

PROCEDURY

Aby zatrudnić szeregowego pracownika do handlu, trzeba wystąpić o zezwolenie. Jest ich kilka rodzajów, ale w tej działalności podstawowym jest: zezwolenie na pracę typu A. Składa je pracodawca do własnego urzędu wojewódzkiego, gdy ewentualni pracownicy przebywają jeszcze w swoim kraju i przyjadą do Polski od razu do miejsca pracy. Cudzoziemiec przebywający już legalnie na terytorium Polski sam składa prośbę o zezwolenie na pracę typu A do wojewody. O zezwolenie na pracę sezonową – typ S, wprowadzone od 1 stycznia 2018 r, występuje pracodawca do właściwego starosty (powiatowego urzędu pracy). Zezwolenie typu A określa pracodawcę, stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca, najniższe wynagrodzenie, które może otrzymywać, wymiar czasu pracy oraz okres ważności zezwolenia. Pracodawca musi jeszcze uzyskać informację starosty o lokalnym rynku pracy. W tym dokumencie stwierdza się, że w oparciu o rejestry osób bezrobot-

nych i poszukujących pracy, nie można zrealizować jego potrzeb kadrowych. Jest to tzw. test rynku pracy. W tym celu należy zgłosić ofertę pracy do urzędu pracy. Oferta nie powinna zawierać wymagań wyższych niż normalnie wymagane dla określonej pozycji (np. znajomość języka obcego w przypadku gdy nie jest to konieczne na danym stanowisku). W przypadku braku zarejestrowanych bezrobotnych o odpowiednich kwalifikacjach, PUP wydaje w ciągu 14 dni od zgłoszenia oferty odpowiednią informację. W przypadku odnalezienia potencjalnie zainteresowanych bezrobotnych lub szukających pracy, PUP organizuje między nimi rekrutację i informacja o możliwości zapełnienia wakatu wydawana jest w ciągu trzech tygodni. Informacja z PUP-u zawiera opinię na temat porównywalności proponowanego wynagrodzenia z poziomem zarobków na lokalnym rynku pracy. Uzyskanie powyższego dokumentu w niektórych sytuacjach nie jest konieczne. Dotyczy to m.in.: • stanowisk lub zawodów określonych w tzw. kryteriach wojewódzkich wydawanych przez wojewodę, • przedłużenia zezwolenia na pracę dla tego samego cudzoziemca na tym samym stanowisku, o ile nie przekracza on ram czasowych pracy, ustalonych w przepisach, • obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy do tej pory pracowali na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy w ramach umowy o pracę przez przynajmniej 3 miesiące i podmiot powierzający im pracę chce kontynuować współpracę (także w ramach umowy o pracę).

NOWE PRZEPISY

Obecnie na podstawie oświadczeń obywatele m.in. Ukrainy, Białorusi, czy Rosji mogą wykonywać pracę w Polsce do sześciu miesięcy. Projekt nowelizacji ustawy o rynku pracy, przygotowany przez MRiP, który właśnie teraz trafił do konsultacji, zakłada wydłużenie tego okresu do 12 miesięcy.

Krzysztof Tokarz PREZES GRUPY KAPITAŁOWEJ SPECJAŁ

Znajomość języka W Grupie Kapitałowej Specjał obecnie pracuje 20 osób pochodzenia ukraińskiego. Oczywiście, chcielibyśmy zatrudniać więcej osób z Ukrainy, zwłaszcza, że naszym pracownikom oferujemy możliwość zakwaterowania w nowym hotelu pracowniczym, jednak nie ukrywam, że znalezienie odpowiedniej osoby bywa problematyczne. Główną barierę stanowi przede wszystkim język i coraz częściej wymagania finansowe, które często przekraczają nawet oczekiwania naszych rodaków. Co do kwestii językowych – ze względu na specyfikę branży, w której działamy, znajomość polskiego na poziomie minimum komunikatywnym jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia pracy. Niestety, często osoby przyjeżdżające do kraju znają go w stopniu minimalnym, co już na starcie dyskwalifikuje potencjalnego pracownika. Wiele spośród nich nie jest w ogóle zainteresowanych nauką, ponieważ coraz częściej Polska staje się dla nich jedynie przystankiem w drodze do krajów takich jak Niemcy czy Francja.

17 |


Fakty i opinie | GORĄCY TEMAT

Osoby z niektórych krajów starające się w 2017 roku o pracę w Polsce na podstawie zezwolenia typ A. Ukraina

192547

10666 9575 108

Nepal

9730 7075 571

Mołdawia

4076 3461 15

Azerbejdżan

1585 1332 72

Rosja

1362 1320 42

Gruzja

617 398 14

liczba osób starających się o pozwolenie na pracę liczba osób, które otrzymały pozwolenie w tym pracownicy usług i sprzedawcy

Źródło: Ministerstwo Pracy i polityki Społecznej – dane zbiorcze 2017r.

Aby cudzoziemiec mógł wykonywać legalnie pracę w Polsce, na podstawie zezwolenia na pracę, musi posiadać tytuł pobytowy, o który ubiega się osobiście. Łatwiej jest od lutego tego roku firmom posiadającym oddziały na Ukrainie, czy w innych krajach spoza Unii Europejskiej. Dla nich zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce udziela wojewoda w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju. Podstawą prawną jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 15 maja 2014 roku ws. warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przed-

| 18

DYREKTOR ZESPOŁU ANALIZ WORK SERVICE

Kwestie zatrudnienia

212322

7668

Białoruś

Andrzej Kubisiak

siębiorstwa. Maksymalny okres przeniesienia będzie wynosił 3 lata w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz rok w przypadku stażystów. Po upływie tego czasu osoby te będą musiały opuścić terytorium państw członkowskich. Ustawa wprowadza też rozwiązania, które umożliwiają udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę dla cudzoziemca, który chce wykonywać pracę w zawodzie pożądanym dla polskiej gospodarki. Zawody te są określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki.

Na początku trzeba rozwiać mit, że na pracownikach z Ukrainy można zaoszczędzić. Dla zatrudnionych kilku tysięcy pracowników z Ukrainy stawki wynagrodzeń są takie same jak dla Polaków. Jeśli ktokolwiek myśli, że legalne zatrudnienie Ukraińca będzie tańsze niż Polaka to bardzo się myli. Ściągając pracowników z Ukrainy pracodawca musi brać pod uwagę kwestie zakwaterowania tych osób, transportu i całej procedury legalizacji zatrudnienia. Z optymalizacją kosztową w żadnym wypadku nie mamy tutaj do czynienia, raczej jest to kwestia konieczności związanej z niedoborami polskich pracowników. Dla sektora handlowego częściej rekomendujemy pracodawcom wspomaganie się pracownikami zagranicznymi w działaniu na zapleczach, w magazynach, do rozkładania towarów, a w mniejszym stopniu do bieżącej obsługi klientów. Wiąże się to z problemem językowym. Przeważająca część pracowników z Ukrainy przyjeżdża do polski na sześć miesięcy, na podstawie oświadczenia pracy i to jest zbyt krótki czas, by pracodawcy inwestowali w kursy językowe. Po tych 6 miesiącach pracownik, zgodnie z prawem, musi wyjechać i opuszcza pracodawcę. Pracownicy szukający u nas zatrudnienia zwracają uwagę na to, by była zapewniona akomodacja, czyli głównie zakwaterowanie, najczęściej współfinansowane lub w całości finansowane przez pracodawcę. A druga sprawa, na którą bardzo zwracają uwagę, to jak największa liczba godzin pracy. Ukraińcy przyjeżdżają do Polski na krótki czas i chcą w tym okresie jak najwięcej zarobić. Ograniczają jak najbardziej koszty, czyli mieszkanie i dojazd.


INFORMACJA HANDLOWA

Dystrybutor: MV POLAND Sp. z o.o. ul. Przasnyska 6b, 01-756 Warszawa tel.: 22 888 14 25, info@mvpoland.pl, www.mvpoland.pl


RYNKI Szacuje się, że w Polsce młodzi konsumenci to ponad 7,6 miliona osób. Miesięcznie dysponują ponad 200 milionami złotych, największymi kwotami może operować młodzież w wieku 15-18 lat. Chętnie wydają swoje pieniądze na przekąski: chipsy, batony, ciastka. Dorośli równie często sięgają po coś małego do schrupania pomiędzy głównymi posiłkami, dlatego rynek przekąsek rozwija się i stale rośnie.

Przekąski ekstrudowane są chrupiące, mają jednolity kształt i wielkość. Nie są twarde ani gumiaste. Zalicza się je do przekąsek tzw. czwartej generacji. Podział wynika z historii, z kolejności pojawiania się na rynku.

63%

wartości sprzedaży całej kategorii lodów stanowią lody impulsowe

Sezon letni to najlepszy moment na wprowadzenie świeżości do naszej kuchni. Sałatka to idealny sposób na przemycenie do swojej diety warzyw i owoców ale również cennych olejów czy superfoods.

TEMAT NUMERU: Coś na ząb > s. 21 A TAKŻE: Lody wellness > s. 24; Dania gotowe > s. 28; Woda > s. 32; Czas sałatek > s. 34; Nowości > s. 38; Produkty regionalne > s. 44; Mleczne owoce > s. 48; Napoje funkcjonalne > s. 54;

| 20


TEM

AT N

Prz UMERU: e ką słon ski i sło e dkie

Coś na ząb Jedzenie jest nie tylko czynnością konieczną do przeżycia, ale też przyjemnością. Lubimy jeść, traktujemy posiłek jako nagrodę, jako substytut szczęścia. Niewielkie przekąski dodają nam porcji energii, ale też stają się pocieszycielkami, miłym zajęciem dla dłoni i zębów. Wisława Karolewska

C

zy w sklepie powinna być półka z przekąskami? Jeśli można na to przeznaczyć część miejsca, to czemu nie. Choć najczęściej tego rodzaju produkty są porozkładane w wielu punktach, zgodnie z warunkami koniecznymi do ich przechowywania, oraz składem surowcowym. A poza tym przekąski znajdują swoje tradycyjne miejsce w strefie kasy. Według europejskiej definicji przekąski słone i słodkie obejmują: chipsy, przekąski ekstrudowane, przekąski owocowe, orzechy, popcorn, precelki, tortilla chips (nachos) oraz wyroby mięsne (np. beef jerky, biltong, kabanosy, przekąski rybne). Przekąski można zakwalifikować do tzw. żywności wygodnej, która nie wymaga od konsumenta wysiłku podczas przygotowywania, a jednocześnie może mu zapewnić zdrowie i odpowiednie wartości odżywcze oraz bezpieczeństwa żywieniowego. Prawie 66 proc. Polaków codziennie zjada jakieś przekąski. Najczęściej są to słodycze lub szybkie posiłki. Podaje raport „Od jedzenia humor się zmienia”

przygotowany przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Kupiec. Co trzeci badany przyznaje, że podjada w tajemnicy przed innymi. Nasi rodacy jedzą mniej przekąsek niż Anglicy czy Rosjanie. Ale między posiłkami chętnie sięgają po coś małego – kobiety po to, by poprawić sobie humor, a mężczyźni dla relaksu, ponieważ jedzą głównie w czasie wolnym, podczas wypoczynku, przy komputerze. Jak wynika z badań PWC Biscuits in Poland 2017; Nielsen, Global Snacking Report – 51 proc. badanych, pracujących na pełnym etacie, chcąc oszczędzić czas, sięga w ciągu dnia po batony lub ciastka. Gdy Polacy chcą coś schrupać, najczęściej wybierają owoce, kanapki, batony, ciastka, jogurt i inne małe mleczne produkty. Panie preferują owoce i orzeszki. Osoby starsze – tradycyjne drożdżówki i suszone owoce. A młodzież batony i wafle ryżowe. – Zwiększa się znaczenie produktów w wygodnych opakowaniach, umożliwiających konsumpcję w dowolnym miejscu i czasie. Kategoria impulsów rozwija się

21 |


Rynki | TEMAT NUMERU: Przekąski słone i słodkie

Ewa Doligalska BRAND MANAGER LAY'S PEPSICO

Szczyt sezonu przekąsek

Lato to czas zabawy w gronie przyjaciół, czemu towarzyszy spożywanie chipsów. Nie jest więc zaskoczeniem, że na wakacje przypada szczyt sezonu sprzedaży dla całej branży słonych przekąsek. 16 lipca startujemy z intensywną kampanią marki Lay’s pod hasłem: „Lato smakuje lepiej z Lay’s!”. Działania marketingowe będą wspierać wejście na rynek limitowanej edycji dwóch smaków chipsów Lay’s – karbowanych „Grande Quesadilia”, których smak okazał się hitem lata 2016 oraz „El Burgerro”, które debiutują na polskim rynku. Chipsy będą oferowane w wyróżniającym się opakowaniu z efektem błyszczących fal. Latem konsumenci będą mogli delektować się smakiem Lay’s podczas wielu samplingów w trakcie projekcji filmów w kinach letnich w całej Polsce oraz przy okazji zabawy w ramach mobilnego studia muzycznego, które odwiedzi letnie kurorty.

dynamicznie w ramach wszystkich segmentów słodyczy: batonów czekoladowych i zbożowych, wafli oraz ciastek impulsowych. W 2017 r. zauważyliśmy wzrost ich sprzedaży, co zainspirowało nas do nowych działań. Co ciekawe, z przeprowadzonych przez nas w maju br. badań wynika, że 34 proc. Polaków wskazuje zjedzenie czegoś słodkiego podczas przerwy, jako ulubioną przyjemność w trakcie dnia – mówi Joanna Pszona, Brand manager, Milka Biscuits & Local Heritage.

ponieważ czyste białko redukuje uczucie głodu, więc tego typu przekąski mogą być substytutem posiłku dla osób pragnących stracić zbędne kilogramy. To potwierdza spostrzeżenia z rynku odżywek i suplementów na rosnące zapotrzebowanie na produkty białkowe. Wg danych Euromonitora w latach 2009-2014 sprzedaż białka wzrosła o 59,3 proc. Na drugim biegunie plasują się batoniki bez dodatREKLAMA ku cukru, słodzików, tylko z suszonymi owocami i orzechami oraz ziarnami zbóż. Zainteresowani nimi są wszyscy dbający NA SŁODKO o naturalność, szukający energetyczNajczęściej za przekąskę uważa się nej i słodkiej przekąski, jednoczechipsy, słone paluszki, drobne ciastka śnie wyjątkowo zdrowej. To spora typu sezamki, herbatniki, orzeszki. porcja energii, która długo jest Jednak po bliższym przyjrzeniu się uwalniana do organizmu. Nie temu, co ludzie po wyjściu ze sklewyczuwa się w tych produkpu od razu zjadają, na prowadzenie tach nietypowych, sztucznych wysuwają się batoniki. smaków, a naturalna słodycz Być może wynika to z faktu, zaspokaja potrzebę na „coś że młodzi ludzie właśnie taką przesłodkiego”. kąskę preferują i chcą ją zjeść zanim Od lat rośnie sprzedaż orzeszwrócą do domu. W dziedzinie batoników i przekąsek owocowych, a taki W 100%naturalna ków następuje gwałtowny rozwój. Możtrend na pewno jeszcze się utrzyma na wybierać wśród zwykłych słodkich i rozwinie. Coraz większa grupa klienROKO Lemoniada z czekoladą, wafelków o różnych smakach, tów swoje własne zdrowie traktuje jako z dodatkami np. mleka i twarogu, przechowywakryterium wyboru i właśnie temu podporządnymi w lodówce czy też z dodatkami funkcjonalnymi kowują swój styl życia. Produkty z czystą etykietą dla jak białko. Pojawiły się nawet batoniki ze sterolami nich są wartościowe nie tylko dlatego, że są zdrowe, – składnikiem skutecznie obniżającym cholesterol. ale pośrednio wpływają na poprawę ich wyglądu zeA więc słodkie przekąski to już nie tylko rozkosz dla wnętrznego, jakości życia, osiąganie szczęścia osopodniebienia, ale również żywność funkcjonalna, bistego, a nawet sukcesu zawodowego. Takie osoby którą możemy zabrać ze sobą do pracy, na wycieczkę, sięgają po przekąski bezcukrowe, beztłuszczowe np. na plac zabaw. Bardzo rozrósł się segment batoników chipsy z jabłek, buraka, pomidorów, ciastka wysokoz dodatkiem białka, wspomagający rozwój mięśni. błonnikowe, żywność certyfikowaną ECO. Rynek słoGeneralnie przeznaczony dla osób trenujących, oddyczy jest bardzo dynamiczny, a klienci wciąż poszudających się aktywności fizycznej. Ale nie tylko, kują nowości i ciekawych doznań smakowych.

| 22


MŁODZIEŻ

Modzi uwielbiają batoniki i nie stronią od chipsów, drobnych ciasteczek, frytek i fast foodów. Badania na polskich nastolatkach wykazały, że przynajmniej raz dziennie 53,9 proc. młodzieży zjadało wyroby czekoladowe i cukierki, 21,1 proc. chipsy i chrupki, a ciasta i ciastka 44,2 proc. Co ciekawe, młodzież, która często spożywa mleko i jego przetwory, a także mięso i wędliny, owoce, warzywa i ziemniaki, rzadko jada chipsy, frytki, hamburgery oraz sporadycznie pije coca colę i napoje gazowane dosładzane oraz energetyzujące**.

Wytrawne, niewielkie porcje np. sera, warzyw, ale głównie mięsa są najczęściej kupowanymi przekąskami „słonymi”. Polskie snaki pojawiły się na naszym rynku dopiero w 2011 roku. Są to porcje o niewielkiej gramaturze, pakowane w wygodne, foliowe opakowania. To zwłaszcza kabanosy (classic, peperoni) i kiełbasy (Krakowska, Myśliwska, z szynki). Rynek kabanosów w Polsce stale się powiększa i analitycy szacują, że Polacy wydają na nie rocznie ok. 650 mln zł. Z Zachodu przywędrowały do nas porcje mięsa suszonego. Przekąski w postaci ”Jerky”, czyli nierówno urwanych, niejednorodnych co do wielkości porcji suszonego mięsa, są bardzo popularne w USA oraz na wyspach Brytyjskich. W 1994 r. wartość sprzedanych przekąsek mięsnych wyniosła za oceanem ok. 630 mln USD, w 2000 r. – 1,69 mld USD, a w 2009 r. już 3,31 mld USD. Najczęściej tego typu produkty wykonuje się z wołowiny, chociaż coraz częściej wykorzystuje się suszone mięso wieprzowe, drobiowe, dziczyznę (łoś, karibu), a nawet ryby (tuńczyk, łosoś)*. W Polsce segment tego typu produktów jest wciąż słabo rozwinięty, ale w tym roku takie przekąski pojawiły się na stacjach benzynowych.

warto wiedzieć

PRZEKĄSKI Za przekąski uznaje się produkty spożywane między głównymi posiłkami, ze względu na ich przyjemny smak oraz aromat, ale nie zawsze zaspokajające głód.

Świadomi konsumenci zgodnie z powszechnymi już trendami prozdrowotnymi, w trakcie aktywnego dnia sięgają po pełnowartościowe produkty, które uzupełniają ich dietę o niezbędne składniki odżywcze. Stąd rosnąca popularność zdrowych przekąsek. Z naszych badań „Trendy na rynku żywności” wynika, że konsumenci chętnie sięgają po przekąski. 28 proc. decyduje się przy tej okazji na bakalie, a 15 proc. na batony zbożowe, ponieważ idealnie realizują zadania stawiane przed przekąskami. 36 proc. badanych zadeklarowało, że sięga po nie, by dodać sobie energii, a 34 proc. podczas spotkań towarzyskich czy relaksu. Bakalie i batony zbożowe są nie tylko smaczne, ale także pozwalają dostarczyć organizmowi cennych wartości odżywczych. W portfolio Bakalland można znaleźć różnorodne produkty, które trafią w gusta zarówno wielbicieli słodyczy, stanowiąc ich zdrowszą alternatywę, jak i fanów naturalnych przekąsek. Spośród oferty bakaliowej Bakalland konsumenci mogą wybierać np. suszone owoce: popularną żurawinę, Złote owoce (miechunkę peruwiańską), morele, jak i wyjątkowe kompozycje bakaliowe w poręcznym opakowaniu 50g: Koko Loko (nerkowiec w kokosie i kokos w czekoladzie), Cud Miód (kukurydza i nerkowiec w miodzie) czy O!żesz sezam (orzeszki w miodzie i sezamie). Jako przekąskę doskonale sprawdzą się także orzechy, np. naturalne, prażone, z lekkim dodatkiem soli, takie jak Migdały lekko solone oraz Nerkowce lekko solone. Idealne dzięki swej poręcznej formie na przekąskę są także batony zbożowe. W ofercie Bakalland znaleźć można ich szeroki wybór, z różnorodnymi dodatkami: Bakalland BA! 5 orzechów czy Bakalland BA! 5 bakalii oraz batony bez dodatku cukru. Bakalland rozwija również ofertę batonów, wprowadzając kolejne nowości, takie jak np. w pełni naturalne batony owocowe Bakalland BA! 100% NATURY . AGNIESZKA PRAGACZ, BRAND MANAGER BAKALLAND S.A

23 |

FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

WYTRAWNIE

*Dominika Jakubowska, Tomasz Wierzejski. Potencjał rozwoju rynku produktów z suszonego mięsa wołowego w Polsce na przykładzie przekąsek wołowych typu „Beef Jerky”. Marketing i rynek **Anna Platta, Tomasz Pukszta, Magdalena Skotnicka Wpływ płci na częstotliwość spożycia wybranych produktów żywnościowych i napojów przez młodzież w wieku 13-16 lat. Marketing i rynek


Rynki | LODY

Lody wellness

trendy w lodach impulsowych Lody impulsowe zdominowały sprzedaż w całym segmencie lodów. Oczekuje się, że popyt na nie będzie wzrastał. Klienci będą sięgać częściej po małe porcje, by równocześnie zaspokoić chęć na deser i nie odczuwać wyrzutów sumienia. Dorota Łowicka

FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

K

ilka dekad temu pojawiło się pojęcie wellness, które teraz mocno zyskuje na popularności. W tym połączeniu dwóch angielskich określeń well-being – dobre samopoczucie i fitness – sprawność fizyczna, zawiera się cała filozofia konsumpcji niezbyt restrykcyjnej, ale mimo wszystko zdrowej. Lody impulsowe z pewnością mogą być wellness. Choć lody są słodkie, to faktycznie mają sporo prozdrowotnych wartości odżywczych. Oczywiście mówimy tu o produktach z naturalnych składników. Ponieważ są robione z mleka, śmietany, mają w swoim składzie wapń, który jest potrzebny między innymi do zachowania w zdrowiu kości. W 100 gramach lodów znajduje się ok. 120 mg wapnia, czyli

| 24

około 10-15 % dziennego zapotrzebowania. Lody z czekoladą dostarczają pewnej porcji magnezu, a więc poza relaksem spowodowanym przyjemnością jedzenia słodkości, również dzięki temu minerałowi wpływają na poprawę nastroju. Są lekkostrawne (te bez czekolady), czyli mogą je zjadać dzieci, osoby starsze i cierpiące na dolegliwości jelitowe. Lody to niskokaloryczny deser, w porównaniu do ciast, herbatników czy czekolady. Najmniej energii dostarczają owocowe sorbety, które składają się w około 60 procentach z wody i około 40 procent owoców. Praktycznie nie zawierają tłuszczu, a kalorii dostarcza cukier lub syrop glukozowy. Nieco więcej kalorii mają lody na mleku, jeszcze więcej na śmietanie, a całkiem sporo te z czekoladą

i orzeszkami. Takie dodatki jak wafelek, czekolada, bakalie, orzeszki, posypka, polewa, bita śmietana podnoszą ich wartości smakowe, ale zmniejszają niskokaloryczność. Jednak niewielka porcja od czasu do czasu, nawet czekoladowego rożka z bakaliami, może być nadal wellness.

NOWE SMAKI SĄ TRENDY

Innowacyjne produkty, kreatywne zestawienia smaków to jest to, po co chętnie sięgną klienci. Lody o nowych smakach i w ciekawych opakowaniach będą wabić i zachęcać do spróbowania. Oczywiście nadal hitem pozostają lody waniliowe, truskawkowe i czekoladowe,


Rynki | LODY

ale np. lody kukułkowo-krówkowe czy z adwokatem, sorbet kaktusowy itd., zachęcają do spróbowania ich choćby raz. A to już w sezonie bardzo napędza obrót. Wzrasta zainteresowanie kategorią premium, również w segmencie lodów impulsowych. Konsument oczekuje od niej nie tylko wyższej ceny, lecz faktycznie czegoś wyjątkowego. Może to być na przykład dodatek prawdziwej belgijskiej czekolady, ukryta w lodowym wnętrzu truskawkowa galaretka, lody z mrożonego soku pomarańczowego, z wykwintnym zestawem mięty i czekolady.

PRZECHOWYWANIE

Aby lody były wellness należy je odpowiednio przechowywać, tak by zachowały swoje właściwości smakowe i prozdrowotne. Czyli głęboko zamrożone, w stałej temperaturze. Tylko w zamrażarkach utrzymujących stale temperaturę nie wyższą niż minus 18 stopni, lody przetrwają nawet pół roku. Niełatwo jest dbać sprzedawcy o jakość mrożonego towaru, ponieważ często klienci sami sięgają do zamrażarki, otwierają ją i niedokładnie zamykają, a to skutkuje napływem ciepła do wnętrza urządzenia. Nawet gdy robi to tylko sprzedawca, cyklicznie otwierany sprzęt powoduje wzrost temperatury wewnątrz, a co za tym idzie obniżenie jakości produktów. W takich warunkach już po 120 dniach lody nie nadają się do konsumpcji. Po otwarciu opakowania widać na nich wyraźnie kryształki lodu. Pojawiają się również zapadające się do środka fragmenty, wklęsłości spowodowane obniżeniem ilości pęcherzyków powietrza

zamkniętych w masie lodowej. Łatwym do zauważenia przez klientów symptomem złej jakości produktu będzie nierównomierna barwa lodów, miejscowe przebarwienia. To niekontrolowana migracja wody wewnątrz opakowania oraz miejscowe przesuszanie produktu, tzw. ususzka, wpływa na zmianę barwy. Można sobie poradzić z tym problemem wystawiając do sprzedaży tylko niewielką część towaru, co do której mamy pewność, że zostanie sprzedana w ciągu np. tygodnia. Ponieważ sprzedaż lodów impulsowych zależy od pogody, trudno prognozować wielkość obrotu i zamawiać niewielkie dostawy. Poza tym małe zamówienia zwykle nie są interesujące cenowo. Rozwiązaniem tego problemu może być dodatkowa zamrażarka – magazyn usytuowana na zapleczu. Umieszczenie tam zgromadzonego towaru, który będzie przebywał we w miarę stałej temperaturze, pozwoli na długie przechowywanie, nawet do 9 miesięcy. Z takiego magazynu wykłada się do hali sprzedażowej jedynie niewielką część zapasów. Niedogodnością tego systemu jest konieczność ciągłego monitorowania zawartości lady sprzedażowej i sprawdzania, którego asortymentu brakuje. O dobrej jakości lodów i ich długim terminie przydatności decyduje też opakowanie. Czym ściślej opakowanie przywiera do produktu, tym ten pozostaje dłużej dobry jakościowo. Wynika to z izolacyjnych właściwości powietrza znajdującego się miedzy produktem spożywczym a opakowaniem. Szczelnie przylegające opakowanie nie spowalnia procesu zamrażania.

warto wiedzieć

SIŁA IMPULSU Sprzedaż lodów impulsowych (na patyku, rożki, kubki) wg szacunków Euromonitora w 2017 roku wyniosła 1,136 mld złotych i rośnie o kilka procent rok do roku. Impulsowe lody stanowią ponad 63% wartości sprzedaży całej kategorii.

| 26

Wojciech Kwestorowski DYREKTOR HANDLOWY GRYCAN – LODY OD POKOLEŃ

Sezonowa dynamika Jako lider rynku lodów familijnych, strategię rozwoju marki Grycan opieramy na stabilnej sprzedaży przez cały rok. Polacy coraz śmielej traktują lody w opakowaniach 500 ml i 1100 ml jako deser całoroczny. Lody impulsowe, choć są największym segmentem rynku lodów, charakteryzują się zupełnie inną – znacznie bardziej sezonową – dynamiką sprzedaży. Od lat rozwijamy sieć lodziarnio-kawiarni, która obecnie liczy ponad 150 lokali – w najbardziej tradycyjnym ujęciu lodami impulsowymi są właśnie lody gałkowe. Wiedzieliśmy, że jest duże grono klientów, którzy chcą móc cieszyć się smakiem lodów Grycan nie tylko w domu, ale również w plenerze. W 2016 roku wyszliśmy naprzeciw tym konsumentom, dlatego dziś nasze produkty impulsowe dostępne są również w sklepach detalicznych. Lody impulsowe są w naszym portfolio asortymentem uzupełniającym, który stabilnie rozwijamy. W formacie 125 ml z dołączoną łyżeczką oferujemy pięć bestsellerowych smaków: lody waniliowe, czekoladowe, truskawkowe, Sorbet z Mango oraz Sorbet z Malin. Dzięki partnerom handlowym i rozbudowanej dystrybucji z roku na rok odnotowujemy coraz większą popularność tego formatu. Widzimy dużą szansę dla rozwoju tego konceptu, szczególnie w obrębie smaków bestsellerowych, sprawdzonych wcześniej w formatach 500 ml i 1100 ml. Lody impulsowe w kubeczkach traktujemy jako asortyment uzupełniający nasze portfolio i wykorzystanie dodatkowego potencjału dla naszej marki.


Rynki | DANIA GOTOWE

11,3 kg

ma wynieść średnie roczne spożycie dań gotowych przez Europejczyka w tym roku

Rynek dań gotowych dla zapracowanych

Jak podaje raport Euromonitor rynek gotowych posiłków w Polsce nadal rośnie. Większe zarobki i wzrost liczby zapracowanych konsumentów, którym tego typu posiłki ułatwiają życie i są w porównaniu do dań restauracyjnych znacznie tańsze, sprzyja rozwojowi tego sektora. Michał Pacholski

FOT. Adobe Stock,

O

brót w segmencie Ready Meals wyniesie Europie w 2018 roku 37 793 mln EUR. Dla porównania w USA będzie to nawet 56910 mln EUR. Przewiduje się, że ten rynek będzie rósł systematycznie do co najmniej 2021 roku o 3,1 proc. co roku. Średnie roczne spożycie dań gotowych na Europejczyka w tym roku wyniesie 11,3 kg, co będzie się równało wydatkom 70,96 EUR (wg portalu Statista).

| 28

warto wiedzieć

DLA KAŻDEGO Według National Institutes of Health (NIH) ponad 90% populacji USA codziennie spożywa posiłki gotowe, co dodatkowo zwiększa dynamikę rynku.

Jak widać posiłki chłodzone oraz mrożone w Europie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są szybkie i łatwe w przygotowaniu, można je spożywać w pracy, szkole lub w domu. Co więcej, rosnące zarobki mieszkańców Polski i Europy wschodniej pozwalają na większe wydatki na gotowe posiłki, a przy tym klienci chętnie przeznaczają swój czas na inną aktywność. W Polsce specyficznym daniem są pierogi.


Ich od lat niezmienna popularność, a co za tym idzie sprzedaż, jest znaczącą częścią obrotów w sektorze dań chłodzonych i mrożonych – podkreślają badacze z Euromonitora. Chociaż koszt robienia pierogów w domu jest dość niski, sam proces jest bardzo czasochłonny, a niskie ceny i szeroka gama pakowanych pierogów dodatkowo zwiększają sprzedaż gotowych posiłków.

LIDERZY RYNKU

Dr. Oetker prowadził w rankingu sprzedaży dań gotowych w 2017 roku z udziałem o wartości 15 proc. (dane Euromonitor). Wpłynęła na to przede wszystkim znakomita sprzedaż pizzy mrożonej (53 proc. udziału wartościowego w tym sektorze). Drugim graczem na rynku był Jeronimo Martins z udziałem 8 proc., a trzecim HJH na poziomie 7 proc. Do sukcesu HJH przyczyniła się zwłaszcza marka Pudliszki z udziałem wartościowym 21 proc. dla posiłków pasteryzowanych. Miejsce Jeronimo Martinsa było wynikiem połączonego udziału jego szerokiej oferty marek własnych w większości gotowych posiłków. Przyszłość tej branży na razie jest

jasna. Analitycy Euromonitora uważają, że mimo iż segment produktów standardowych powoli się nasyca, istnieje pole dla marek premium i nowych smaków w ramach gotowych posiłków, ponieważ na razie na półkach dostępna jest tylko niewielka różnorodność produktów. Zmiany widać już na półkach super i hipermarketów, gdzie pojawiają się np. chłodzone zestawy sushi w kilku wariantach, produkty z belgijską czekoladą, która ostatnio ma być synonimem luksusu, czy też produktów z pociągającymi francusko brzmiącymi nazwami.

NA OBIAD DO SKLEPU Polacy wpadają do sklepu coraz częściej nie tylko po zakupy na wynos, ale też po coś do zjedzenia na miejscu. W raporcie Polska na Talerzu 2018 stwierdzono, że posiłki i napoje Polacy dość powszechnie kupują w sklepach spożywczych przy specjalnie przeznaczonych do tego ladach. 60 proc. badanych zamawia w takich miejscach kawę czy herbatę. Przekąski w postaci zapiekanek, hot dogów i kanapek również cieszą się

popularnością, zwłaszcza wśród osób, które jedzą posiłki w pracy w ciągu tygodnia. Główną motywacją do kupna szybkich posiłków w sklepach spożywczych jest wygoda. Badani często kupują je przy okazji zakupów (44 proc.), a także w drodze do pracy czy szkoły (36 proc.). Dość istotne są również: szybki czas obsługi (30 proc.) i atrakcyjne ceny (30 proc.), natomiast badani nie przywiązują w takiej sytuacji większej wagi do smaku czy jakości produktu. Sklepy mieszczące się zwłaszcza w okolicach kompleksów biurowych powinny rozważyć utworzenie u siebie mini barku, a w okresie letnim nawet postawienie kliku stolików przed sklepem. Jak wynika z powyższych badań, to doskonałe miejsce na fast food.

29 |


Rynki | DANIA GOTOWE

o 3,1% rocznie ma rosnąć rynek dań gotowych do roku 2021

KLIENTOM DO WYBORU Klient wchodząc do sklepu widzi coraz więcej dań gotowych. Szerokość asortymentu zależy od wielkości i usytuowania sklepu oraz jego przynależności do sieci. W małych wiejskich sklepikach nie ma gotowych dań zbyt wiele. Są to głównie słoiki z flakami, fasolką po bretońsku lub pulpetami. Zupełnie inaczej ma się rzecz w sklepach należących do dużych sieci. Poza daniami w słoikach można tam kupić gotowe zestawy obiadowe składające się zwykle z jakiegoś dania mięsnego, jarzynki i ziemniaków lub makaronu. Tak przygotowany posiłek czeka na klientów w chłodziarkach, ułożony na aluminiowych tackach, gotowy do podgrzania. Są też inne dania,

np. kebab, panierowane kawałki drobiu, bułki z różnym wypełnieniem od hamburgerów z drobiu, po farsz z pieczarek. Sałatki z kilku rodzajów zieleniny, uzupełnione dodatkiem sera, wędliny lub wędzonej ryby oraz odpowiednio dobranymi sosami cieszą się największym powodzeniem rano i przed południem. Przezroczyste plastikowe pojemniki wypełnione kaszami i oczywiście smakowymi dodatkami, a także uzupełniającymi zestaw łyżeczkami lub widelczykami wabią klientów. A na spragnionych egzotyki czekają sajgonki, zestawy sushi czy tortilla mexicana.

PÓŁPRODUKTY

Letnie obiady są proste i lekkie. Do ich wykonania przydać się może częściowo przetworzona żywność.

Wśród tej grupy produktów, która ułatwia i bardzo przyspiesza gotowanie, na pewno znajdą się mrożonki warzywne. I choć wydaje się, że lato jest pełne jarzyn, nie wszystkie już dojrzały, zwłaszcza warzywa korzeniowe. Przygotowywane przez producentów mieszanki, zestawy pomagają komponować zdrowe posiłki. Pomogą niewprawnym opiekunom dzieci w przygotowaniu wartościowych zup, dodatków do mięs. Półproduktem są również sosy gotowe, na przykład typu pesto, które wystarczy dodać do makaronu. Są to też wolnogotowane mięsa, do których klienci pewnych sieci już się chyba przyzwyczaili. Nie są jeszcze tak popularne jak niegdyś kurczaki z grilla, pieczone w sklepie, ale z całą pewnością jest to obiadowy półprodukt z ciut wyższej półki.

warto wiedzieć

SEGMENT DAŃ GOTOWYCH Gotowe posiłki to produkty, które wymagają niewielkiego nakładu pracy. Aby konsument mógł je spożyć wymagają np. jedynie podgrzania. Są to zwłaszcza klasyczne produkty głęboko mrożone oparte na mięsie, rybach lub warzywach, nadziewane makarony, mrożone pizze i temu podobne produkty.

| 30


Rynki | WODA

65 %

FOT. Adobe Stock

masy ludzkiego ciała stanowi woda, dlatego powinno się pić jej przynajmniej 1,5 litra dziennie

Jak sprzedać zwykłą wodę?

Wydaje się, że nie ma sensu kupowanie wody butelkowanej, skoro w każdym domu jest jej pod dostatkiem. Producenci kreują wciąż nowe pomysły, by zarobić na tak powszechnym produkcie. Dodają smaki, zmieniają opakowania i nazwy. Wisława Karolewska

Z

a 1 m3 zwykłej „kranówy” mieszkańcy Warszawy płacą około 3,90 zł. Czyli za litr 0,0039 zł. A za najtańsza wodę w butelce PET około 0,4 zł. W opakowaniu 6 litrowym około 0,25 zł. Niezłe przebicie i warto na tym zarobić. Warszawska woda nadaje się do picia prosto z kranu, dlatego akurat ten przykład świetnie służy do porównań. Oczywiście płynąca w kranie woda nie pochodzi ze źródeł, nie jest naturalnie mineralizowana i podlega oczyszczaniu. A za naturalność się płaci!

ZABRAĆ ZE SOBĄ Butelkowanie wody pozwala ją ze sobą zabrać, pić poza domem. Tak było przed wiekami na pustyni i tak

| 32

jest teraz choćby podczas trekkingu. Oczywiście wodę transportowano w dużych pojemnikach od zarania dziejów, ale handel mniejszymi opakowaniami na terenie Europy jest powiązany z uznaniem uzdrowisk i wód ze źródeł leczniczych. W XIX wieku butelki zamykano korkiem i obwiązywano drutem – przypominały nieco zamknięcia szampana. Wraz z rozwojem przemysłu zastosowano nowe techniki – używano gumowych uszczelek, ceramicznych korków i sprężynowych mechanizmów blokujących, kapsli. Potem pojawił się plastik, który był lżejszy niż szkło, nietłukący się i o wiele, wiele tańszy. Amerykański inżynier Nathaniel Wyeth, po tysiącach prób, pokazał światu w 1973 roku

swój wynalazek – pierwszą butelkę do napojów wykonaną z polimerów opartych na nylonie. Udoskonalając produkt w końcu użył politereftalanu etylenu czyli PET-u.

WODA UZDRAWIA

Wodę kupowano i kupuje się nadal, aby nawodnić ciało oraz by je wyleczyć, korzystając ze szczególnych składników rozpuszczonych w H2O. Mimo dużej dbałości o produkt, wody mineralne butelkowane od XVIII wieku traciły swoje właściwości, a nawet ulegały skażeniu. Handlarze płacili duże odszkodowania klientom, których wody nie nadawały się do spożycia. Na terenie CK Austrii handel wodami mineralnymi podlegał


nawet nadzorowi policyjnemu. Tym niemniej lekarze zapisywali spożycie określanej wody na receptę i handel się rozwijał. Kupowano niemieckie Appolinaris, Kaiserwasser i Selters; francuskie Vichy, czeskie Mattoni, węgierskie Hunyady Janos i Apenta; japońskie Tan-San i Hirano, kaukazki Narzan. W miarę upływu czasu przybywało rodzajów wód, wykonywano nowe studnie, odwierty. Zachwalano szczególne właściwości wody z poszczególnych ujęć. Tak jak np. debiutująca ostatnio w Polsce woda Ostromecko. Dystrybutor podkreśla, że jej źródło „ukryte jest w rezerwacie, w którym natura ma swoje prawa. Woda Ostromecko pochodzi ze Źródła Maria w rezerwacie przyrody Las Mariański – jednego z najczystszych i nietkniętych przez człowieka terenów leśnych na świecie, należącego do Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego”.

NA BAZIE WODY

Tworzenie napojów jest nam znane od setek lat. Najpierw powstawały napary ziołowe, potem kompoty i soki. Do wszystkich potrzebna była najpierw woda ze studni, źródła, potoku. W połowie VIII wieku woda została sztucznie nagazowana. Po latach, w dobie rozwoju produkcji przemysłowej, zaczęto wytwarzać napoje mocno dosładzane. Współcześnie jednak, oprócz napojów typu lemoniada, owocowe gazowane, cola itp., trafiają na półki sklepów wyroby dla konsumentów, którzy chcą pić wodę, jednak nie chcą spożywać cukru lub słodzików oraz barwników, ale nie zamierzają rezygnować z owocowych czy ziołowych smaków. W odpowiedzi na te życzenia konsumentów pojawiają się na półkach sklepowych napoje różniące się od czystej wody jedynie dodatkami smakowymi, początkowo z nutami

owocowymi, a ostatnio z bardzo wyrafinowanymi kompozycjami smaków i zapachów. Podczas ostatnich targów napojów World Beverage Innovation Awards, w tej kategorii zwycięzcą został australijski CAPI's Lemongrass & Ginger Mineral Water. Woda użyta do produkcji pochodzi z górskiego rejonu stanu Wiktoria. Jest naturalnie zmineralizowana, naturalnie lekko musująca. Dodawane są do niej ekstrakty trawy cytrynowej i imbiru. Woda wzbogacana wodorem HFACTOR Water z USA, również zachwyciła jurorów na World Beverage Innovation Awards. Producent zapewnia, że picie tego napoju niesie ze sobą korzyści prozdrowotne. Na swojej stronie internetowej zapewnia: "badania wykazały, że woda z wodoru może pomóc osiągnąć szczytową wydajność, szybciej się zregenerować, zwiększyć krążenie krwi, pomaga w pielęgnacji skóry, łagodzi alergie i zmniejsza stan zapalny." Należy wypić ją w ciągu 30 minut od otwarcia butelki. Podobno zawartość nie smakuje jak woda z kranu i jest tyko minimalnie nasycona gazem. Część blogerów informuje, że nie każdy konsument dobrze reaguje na ten produkt. Inni twierdzą, ze wręcz „dodaje im skrzydeł”. Z pewnością jest to bardzo innowacyjny wyrób w tym segmencie produktów, który choćby z tego powodu zasługuje na uwagę. Finalistą WBIA w kategorii na najnowszy koncept został napój o nazwie Byarozavik Birch Tree Water. Nazwa wskazuje na wodę, więc trzeba się temu przyjrzeć. Okazuje się, że jest to po prostu sok z brzozy białoruskiej zapakowany w plastikowe butelki PET, zapewniające trwałość produktu przez 9 miesięcy. Może dla nas – Słowian nie ma w tym napoju niczego nowego i nie jest to dla nas woda, ale warto odnotować trend.

Jolanta Dudek Sidor KIEROWNIK UZDROWISKOWEGO LABORATORIUM ANALITYCZNEGO

Kontrowersje wokół wody Kategoria tzw. „wód smakowych” jest to kategoria sztucznie stworzona, nie jest ujęta w przepisach prawa żywnościowego. Jest to nazewnictwo, wprowadzające konsumenta w błąd. Tzw. „wody smakowe” to nic innego jak napoje pozbawione barwników, najprawdopodobniej w celu upodobnienia się do klarownej wody. Zgodnie z polskim prawem naturalna woda mineralna, do której dodano składniki rodzaju: sok, konserwant czy cukier, staje się zwykłym napojem, gdyż traci wówczas właściwości naturalnej wody, nie może więc być nazywana wodą i nie powinna być promowana jako woda. Nagminne jest jednak prezentowanie tychże napojów w sklepach na półkach z wodami, co jest rodzajem manipulacji konsumentem.

33 |


Rynki | SAŁATKI

77%

konsumentów chętniej jada sałatki i surówki latem

Czas sałatek i oliwy Zielenina latem często gości na talerzu. Do sklepów zaglądają klienci, którzy chętnie postawią na stole już gotowe sałatki oraz tacy, którzy lubią samodzielnie komponować różne smaki sosów na bazie olejów i oliwy. Dorota Łowicka

| 34


K

lienci od lat wiedzą, że najzdrowsze są oleje tłoczone na zimno. I to właśnie one będą, wraz z ziołami i przyprawami, najlepszym dresingiem do sałat. Popularne stają się gotowe mieszanki różnych gatunków zieleniny: rukoli, roszponki, szpinaku. Są wygodne w użyciu, już wyporcjowane i oczyszczone. Wystarczy polać je sosem. Nieznane w Polsce przed ćwierć wiekiem sałaty takie jak lodowa, masłowa, rzymska itd. mają już swoich miłośników. Coraz chętniej kupowane są zioła w doniczkach, głównie bazylia, mięta i kolendra. Aż 88 proc. Polaków zaopatruje się w szczypior, koperek i natkę pietruszki w pęczkach.

FOT. Adobe Stock, Materiały prasowe.

DODATKI Dodatkiem do domowych sosów sałatkowych będą też soki z cytryny, limonki oraz ocet. Do sałatek, oprócz zieleniny najchętniej klienci dodają pomidory i ogórki – podaje badanie konsumenckie „Odkrywamy smaki rodzinnych chwil” Millward Brown, wykonane w 2016 roku na zlecenie marki Winiary. 77 proc. respondentów przyznało, że wiosną i latem częściej ma ochotę jeść sałatki. Część osób chętnie sięga po małe torebki fixu sosu sałatkowego, który można dodawać bezpośrednio do warzyw lub stworzyć sos, mieszając ją z olejem lub oliwą, sokiem z cytryny, solą i cukrem. Po wymieszaniu fix sałatkowy zapewnia temu szybkiemu daniu powtarzalny smak. Producenci proponują uznane zestawy smakowe, w skład których wchodzi czosnek,

chili, pietruszka, szczypiorek, koperek. Ale czasem zaskakują też oryginalnymi połączeniami np. truskawki z chili.

GDZIE USTAWIĆ OLIWĘ VIRGIN?

Z powyższego zestawienia od razu wyłania się wniosek, że te dwa typy produktów: składnik sosu oraz zielenina znajdą większą liczbę odbiorców, jeśli będą ustawiono niedaleko od siebie. Obok półki z warzywami można wystawić tylko oliwę i oleje virgin w małych butelkach oraz fixy sałatkowe. Oleje rektyfikowane, w opakowaniach litrowych i większych, niech stoją tam gdzie zwykle, by stali klienci nie musieli ich długo szukać. Przygotowując półkę z olejami można zajrzeć na popularne blogi kulinarne. Badania wskazują, że klienci często bardzo dosłownie odwzorowują przepisy, czyli to co jest opisane na tych blogach na topie, powinno być dostępne w sklepie.

OLEJOWE SMAKI

Smak olejów zależy od nasion, z których jest wyciskany. Na przykład łagodny olej ryżowy bardzo różni się od np. oleju sezamowego o zdecydowanym smaku. Oleje arachidowy czy z orzechów włoskich nadaje sałatkom właśnie orzechowe nuty. Rzadko spotykany na naszym rynku olej z orzechów makadamia najbardziej przypomina w smaku masło. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się oleje aromatyzowane ziołami i przyprawami. Dodatek chili lub

Anna Adaszewska MARKETING MANAGER ITALMEX WARSZAWA SP. Z O.O.

Włoskie smaki Od ponad 25 lat firma Italmex zachęca Polaków do stosowania diety śródziemnomorskiej. Dieta ta to między innymi oliwa z oliwek i oleje roślinne w towarzystwie warzyw, makaronów i owoców morza. Italmex jest importerem i dystrybutorem w Polsce oliwy extra virgin włoskich marek Basso i Costa d’Oro. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się oliwy niefiltrowane Costa d’Oro (Integrale, IL Grezzo i BIO), które są doceniane przez konsumentów z uwagi na dużo większą ( ok. 20% ) zawartość antyoksydantów. Oliwy extra virgin polecamy przede wszystkim do spożycia na surowo. Italmex to także specjalista w zakresie dalekowschodnich olejów z ryżu. W 2004 roku sprowadziliśmy do Polski pierwszy taki olej w marce Rizi. W kolejnych latach do naszej oferty dołączyły oleje Suriny, Basso i MiRa. Natomiast nasz niekwestionowany przebój w tej kategorii to olej SoRiso , który zawiera najwięcej antyoksydantów (witamina E i oryzanol) i występuje w wielu smakach. SoRiso o smaku limonki, czosnku czy chili będzie doskonałym składnikiem dressingu do letniej sałaty (ponad 100 kulinarnych przepisów na www.soriso.pl). Z roku na rok Polacy zwracają coraz większą uwagę na prozdrowotny charakter kupowanych produktów. Oferowane przez Italmex wysokiej jakości oliwy z oliwek i oleje roślinne dają klientom możliwość stosowania zdrowej diety i zdrowego stylu życia.

35 |


Rynki | SAŁATKI

w ró

o id

m

po

y łat

sa

ki zy ka yd ej iew ór go r g k w e o n d ku o lo ku erw rzo s zie n ko

ra

se

3%

6%

7%

11%

22%

48%

49%

60%

Jakich składników nie może zabraknąć w sałatce

a

s ię

m

nu ro a k

a

m

Źródło: na podstawie badania konsumenckiego „Odkrywamy smaki rodzinnych chwil” Millward Brown wykonanego w 2016 roku na zlecenie marki Winiary

czosnku, gałązka rozmarynu, pieprz wzbogacają końcowy smak. Konsumenci szukają też produktów prozdrowotnych. Zdrowe, a nawet uznawane za lecznicze i poszukiwane w sklepach a nie aptece, są zwłaszcza olej lniany i rydzowy (tłoczony z nasion lnianki). Ale nie można ich podgrzewać, ponieważ tracą swoje lecznicze właściwości. Poza tym wszystkie oleje z pierwszego tłoczenia są bardzo wrażliwe na światło. Aby nie uległy szybkiemu zepsuciu, powinny być przechowywane w nieprzezroczystych, ciemnych opakowaniach i ustawione w miejscu, w którym nie będą na nie padały promienie słoneczne. Czym ciemniejsze miejsce, tym lepiej, choć taką ekspozycję niełatwo zaaranżować.

SOSY ZIMNE

Polacy używają też chętnie gotowych sosów i dressingów. Ketchupy, sosy na bazie majonezu czy musztardy są obecne na stole wraz z sałatkami, potrawami z grilla, zapiekankami czy po prostu kanapkami. Sprzedaż sosów zimnych wzrosła w 2016 roku aż o 12 proc. – według danych pochodzących z Panelu Gospodarstw Domowych GfK. Za to niewielki spadek sprzedaży odnotowano w kategorii czystych majonezów i ketchupów. Czosnkowego sosu majonezowego nie może zabraknąć w żadnym sklepie. Modne są pikantne sosy egzotyczne: tajskie, indyjskie, japońskie. Ostatnio bardzo popularne stają się też amerykańskie smaki – pomidorowe sosy typu barbecue (BBQ).

warto wiedzieć

POWROTY DO TRADYCJI W związku z coraz bardziej wyraźnym trendem związanym z powrotem do tradycji naszych przodków, producenci sięgają po dawne smaki, niedostępne ostatnio w sklepach. Na przykład sosy śliwkowe czy miętowy.

| 36

MARTA WALASIŃSKA PEŁNOMOCNIK ZARZĄDU DS. MARKETINGU LOOK FOOD SP. Z O.O.

Wartościowe danie Sezon letni to najlepszy moment na wprowadzenie świeżości do naszej kuchni. W tym czasie idealnie zarówno na propozycje obiadów czy kolacji sprawdzają się różnego rodzaju sałatki. Mogą być lżejsze i stanowić jedynie przekąskę, jednak gdy dodamy do nich źródło białka, np. tofu, sałatka będzie pełnowartościowym posiłkiem. Sałatka to idealny sposób na przemycenie do swojej diety nie tylko wartościowych warzyw i owoców, ale również cennych olejów czy superfoods. Look Food oferuje wiele pysznych i wartościowych olejów – ciekawym dodatkiem do sałatek będzie ekologiczny olej z czarnuszki czy ekologiczny olej z orzechów włoskich. Lekki dressing można przygotować na bazie pysznego ekologicznego octu z granatu, oleju z ostropestu wspierającego pracę wątroby oraz bogatego w witaminy z grupy B syropu klonowego. Jeżeli sałatkę posypiemy jagodami goji nie tylko będzie pyszna, ale pomoże nam zachować młodość i zdrowie na dłużej.


A R T Y K U Ł P R O M O C YJ N Y

FOT. materiały prasowe, Adobe Stock

Sposób na idealną sałatkę Ulubionym daniem podczas upałów jest sałatka. Okazuje się, że sałatki są świetnym sposobem na zwiększenie ilości warzyw w diecie. Polane aromatycznym sosem stanowią idealną propozycję rewelacyjnej, lekkiej kolacji. Sporządzanie sałatek jest dobrym nawykiem, który powinniśmy wprowadzić już dziś do swojej codziennej diety. Taki pełnowartościowy posiłek, dostarczy organizmowi energii oraz niezbędnych składników odżywczych: witamin,

minerałów, błonnika pokarmowego i antyoksydantów. Dzięki codziennej dawce bioaktywnych składników zachowamy młodość i bystry umysł. Sałatki znakomicie sprawdzają się również jako lunch zabrany do pracy. Sałatka posypana nasionami chia lub jagodami goji nie tylko oryginalnie wygląda, ale dostarcza jeszcze więcej drogocennych składników wzmacniających

Baza Roszponka, Rukola, Szpinak, Botwina, Cykoria, Sałata rzymska, Sałata lodowa, Sałata maślana, Sałata rollo rosso, Jarmuż

Zdrowy dodatek Nerkowce, Migdały, Orzechy włoskie, Pestki dyni, Słonecznik, Nasiona ostropestu Look Food, Quinoa Look Food, Zboża ekspandowane Look Food, Nasiona Chia Look Food, Czarnuszka Look Food, Daktyle Look Food, Jagody goji Look Food

Look Food sp. z o.o. Al. Jerozolimskie 96 00-807 Warszawa www.look-food.pl https://www.facebook.com/LookFoodSpzoo/

Owoc Mango, Awokado, Borówki, Grejpfrut, Rodzynki Look Food, Granat, Brzoskwinia, Figa, Truskawki, Jabłko, Gruszka, Daktyle Look Food, Jagody goji Look Food

nasze zdrowie. Ważnym składnikiem i nośnikiem smaku jest sos. Szybkim sposobem jest dressing z dodatkiem tłoczonego na zimno oleju roślinnego. Marka Look Food zapewnia ogromny wybór olejów z całego świata, stanowiących doskonałą bazę sosów do sałatek. Jak komponować sałatki, żeby były nie tylko odżywcze, ale i bardzo smaczne? Przedstawiamy uproszczony schemat, pokazujący jak w prosty sposób samemu stworzyć ulubioną sałatkę stworzony przez Monikę Krauz, dietetyka marki Look Food.

Warzywa Ogórek, Pomidor, Bakłażan, Brokuł, Burak, Rzepa, Kalafior, Kukurydza, Marchew, Papryka, Szalotka

Składnik białkowy Ciecierzyca, Kurczak, Tofu Look Food – dostępne aż w 10 wariantach smakowych!, Mozzarella, Gouda, Soczewica, Łosoś, Tuńczyk, Fasolka, Jajko, Zielony groszek

Dressing Uniwersalny dressing: 4 łyżki oleju tłoczonego na zimno Look Food, 2 łyżki octu Look Food, 1 łyżeczka substancji słodzącej Look Food, 1/3 łyżeczki soli himalajskiej Look Food

37 |


Rynki | NOWE PRODUKTY

nowości Zdrowo, smacznie, wyjątkowo! Nowości w tym sezonie kuszą smakiem, kolorem i zapachem. Produkty spożywcze dodają energii i zachwycają nowymi połączeniami smaków, nowości do ciała i dla domu zapewniają czystość i wspaniały zapach.

oferowane z gotowym sosem żurawinowym, dołączonym do opakowania

PreVital Oczywiście, że Naturel! Marka PreVital wprowadza do swojego portfolio suchą karmę Naturel. Pokarm przeznaczony jest dla kotów dorosłych oraz po zabiegu sterylizacji. Dostępna w trzech smakach: z wołowiną, z łososiem oraz z drobiem dla kotów sterylizowanych. Gramatura: 1,4 kg; Cena: ok. 15,99 zł PARTNER IN PET FOOD SP. Z O.O. www.prevital.eu

La Polle Camembert na grill

bez GMO z sosem żurawinowym Pasta speciale z 12 przepiórczych jaj

Firma Vivi prezentuje makarony wałkowane z przepiórczych jaj. Charakteryzują się one wyjątkowo delikatnym smakiem. Nadają się zarówno do zup jak i dań z sosami oraz do podawania na słodko z owocami sezonowymi. Ich zaletą jest szybki czas gotowania ok. 2-4 minuty. Gramatura: 500g; Sugerowana cena na półce: ok. 6,99 zł VIVI POLSKASP. Z O.O. SP. K. www.vivi.com.pl

| 38

Preferencje Polaków względem dań z grilla ulegają zmianie, klienci chętniej eksperymentują i szukają nowych rozwiązań kulinarnych. Odpowiedzią MLEKOVITY na trendy rynkowe i rosnące oczekiwania konsumentów związane z poszukiwaniem nowych potraw grillowanych jest ser pleśniowy La Polle Camembert na grill bez GMO, teraz dostępny w nowym wariancie – z gotowym sosem żurawinowym. Dwa sery Camembert po 100 g, każdy zamknięty w jednym wygodnym i praktycznym opakowaniu to porcja optymalna do grillowania. SM MLEKOVITA www.mlekovita.com.pl


Zewa Softis chusteczki z balsamem

Niefiltrowana oliwa BIO

Nowe chusteczki Zewa Softis Soft & Sensitive zawierają balsam z unikalną kombinacją składników Almond Oil & Aloe Vera, dzięki czemu są wyjątkowo delikatne dla skóry, a jednocześnie niezawodne przy częstym używaniu.

Costa d'Oro Znana włoska firma, numer jeden we Włoszech w kategorii oliw niefiltrowanych – rozszerzyła swoją ofertę o oliwę extra virgin biologiczną. Produkty BIO to nowy, szybko rozwijający się trend w produkcji żywności na świecie. Produkty te pochodzą wyłącznie z upraw rolnictwa ekologicznego. Oliwa BIO marki Costa d’Oro (w butelce 500 ml) jest oliwą niefiltrowaną, co dodatkowo zwiększa jej walory prozdrowotne. Takie oliwy zawierają ok. 20% więcej antyoksydantów pochodzących z drobinek oliwek, jakie znajdują się w oliwach niefiltrowanych. Niefiltrowana oliwa BIO marki Costa d’Oro jest aksamitnie gęsta i dzięki temu jest doskonała do wszelkich dressingów i sosów sałatkowych. Jej walory prozdrowotne i użytkowe docenili już konsumenci we Włoszech. DYSTRYBUTOR W POLSCE: ITALMEX WARSZAWA SP. Z O.O. www.italmex.pl

Browar Tenczynek „P” jak Piwna Rewolucja

KOMODO Napoje energetyzujące smakowe Pierwsze napoje energetyzujące smakowe KOMODO zostały wprowadzone na rynek pod koniec 2016 roku jako rozwinięcie oferty produkowanych klasycznych napojów energetycznych. Dzisiaj jest to linia produktowa licząca osiem cenionych przez konsumentów smaków. Pod koniec 2017 roku zostały wprowadzone dwa nowe smaki Energy Drink: Cactus i Pina Colada. Pojemność: 250 ml, cena detaliczna od 1,79 zł do 2,19 zł KED SP. Z O.O. SP.K. www.komodo24.pl

Piwa „P” jak Piwna Rewolucja to linia nowofalowa, warzona według autorskich receptur piwowara Sebastiana Jabłońskiego. Browar Tenczynek. Obecnie linia „P” to trzy pozycje: IPA, Milk Stout oraz American Wheat. India Pale Ale to goryczkowe i zarazem rześkie piwo. Dodane na zimno amerykańskie chmiele zapewniają mu równowagę smakową, wnosząc także owocowe akcenty. Milk Stout swój charakter zawdzięcza użytej mieszance słodów, nadających mu wyczuwalny smak kawy i paloności. American Wheat to lekkie, orzeźwiające, delikatnie wytrawne piwo pszeniczne. Użyta mieszanka amerykańskich chmieli nadaje mu cytrusowych i żywicznych aromatów. To idealna propozycja na upalne, letnie dni. BROWAR TENCZYNEK www.browar-tenczynek.pl

39 |


Rynki | NOWE PRODUKTY

Sprinter -

wszechstronny i online

Nowy Mercedes-Benz Sprinter oferuje znacznie więcej niż zwykły pojazd dostawczy. Trzecia generacja pioniera segmentu może funkcjonować online – dzięki temu samochód stał się elementem Internetu. Dostępne z pokładu usługi Mercedes PRO umożliwiają stałą łączność między centralą, kierownikiem floty a kierowcą oraz nadzór nad pojazdem i jego eksploatacją. W dodatku nowy Sprinter po raz pierwszy jest dostępny z napędem na przednią oś, co zwiększa liczbę możliwych konfiguracji pojazdu do aż 1700. MERCEDES-BENZ https://www.mercedes-benz.pl

Hochland Kanapkowy Mini Świeżość i wygoda z charakterem!

ROKO LEMONIADY 100% Naturalne

Rekomendowana cena detaliczna za opakowanie jednostkowe: 120 g (4 x 30 g)/ 2,99 zł. HOCHLAND POLSKA SP. Z O. O. www.hochland.pl

ZBYSZKO COMPANY S.A www.zbyszko.com.pl

Serek podzielony na 4 porcje jest wygodnym i szybkim sposobem na posiłek w każdej sytuacji – w domu, poza domem i w podróży. To idealnie wymierzona porcja na jedną dużą lub dwie mniejsze kanapki, a także możliwość wyboru ulubionego smaku. Nowy Hochland Kanapkowy Mini dostępny jest w trzech wariantach: w wersji ze smakiem Śmietankowym oraz miksem smaków – Śmietankowy i Ze szczypiorkiem oraz Śmietankowy i Z ogórkiem i koperkiem. Ten kremowy serek twarogowy zachwyca intensywnymi składnikami, wyrazistym smakiem i wspaniałą konsystencją.

| 40

Wyjątkowa propozycja na ciepłe słoneczne dni od Zbyszko – naturalne ROKO LEMONIADY. Produkty zostały stworzone z myślą o tych, którzy lubią orzeźwiające smaki oraz cenią naturalne pochodzenie produktu. Niegazowane lemoniady są oparte w 100% o naturalną recepturę, nie zawierają żadnych sztucznych słodzików, konserwantów czy barwników, za to mają aż 20% soku. ROKO LEMONIADY dostępne są w dwóch atrakcyjnych wariantach smakowych: cytryna z jabłkiem i rabarbarem oraz pomarańcza z cytryną. Etykiety lemoniad utrzymane są w stylistyce retro, a poręczna i designerska butelka podkreśla charakter napoju.


dodatki funkcyjne, nowoczesna butelka, owocowy smak oraz przystępna cena sprawiają, że CLIC wyróżnia się spośród innych produktów na półkach

roleski Majonez z dodatkiem miodu

poczuj się naprawdę dobrze! Nowa linia żeli pod prysznic Kamill

Firma Roleski, mając na uwadze potrzeby konsumentów oraz światowe trendy w zakresie składu produktów, wprowadziła na rynek majonez z dodatkiem miodu. Wysokiej jakości naturalny miód z polskich pasiek zastąpił cukier. Oprócz wartości zdrowotnych i odżywczych produktu firma wzięła pod uwagę również kwestię higieny produkcji miodu i jej wymiar ekologiczny w stosunku do procesu powstawania cukru. Nowy produkt w ofercie to świadome działanie firmy Roleski, które podkreśla dbałość o potrzeby konsumenta oraz o najwyższą jakość proponowanych produktów.

Burnus poszerzył swoją ofertę o nową linię żeli pod prysznic Kamill, których zapach rozpieszcza zmysły i ciało. Kosmetyki są dostępne czterech wariantach: Mleczko Kokosowe - z aromatem egzotycznych olejków zapachowych z orzecha kokosowego, Kwiat Migdału z ekstraktem egzotycznycholejków zapachowych z migdałowaca, Kwiat Wanilii - z aromatem wanilii oraz Magiczne Chwile - z aromatem zapachowym z olejku z czarnej kalii. Zawarte w produktach aromatyczne olejki skutecznie nawilżają i regenerują przesuszoną skórę, nadają jej promiennego wyglądu i świeżości. Pojemność: 250 ml Cena: 4,70 zł BURNUS POLSKA SP. Z O.O. www.burnus.pl

Pojemność: 250 g, cena: 3,17 zł ROLESKI SP. J. www.republikaroleski.pl

Napój funkcyjny CLIC

syrop trzcinowy złocisty Diamant To naturalny syrop, powstały na bazie cukrów trzcinowych, który znajdzie wiele zastosowań wśród miłośników słodkości. Doskonale sprawdza się jako polewa deserów, naleśników czy gofrów. Może również służyć jako dodatek do naturalnych jogurtów oraz ciast. Trzcinowy posmak nadaje głębię smaku. Aksamitna konsystencja i specjalna membrana umieszczona w zamknięciu pomagają dozować syrop, a poręczna butelka sprzyja łatwemu przechowywaniu. Produkt nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Cena: 5,50 zł/200 g DIAMANT www.diamant.pll

CLIC to napój funkcyjny, którego działanie dedykowane jest konkretnemu zapotrzebowaniu organizmu. W 404 ml butelce zamknięty jest 20% mix soków owocowych, woda mineralna oraz dodatki funkcyjne i witaminy. Każdy napój zawiera inny zestaw składników, dzięki którym doskonale zaspokaja potrzeby danego organizmu. W zależności od wybranego wariantu działa pobudzająco w chwilach wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego, wspierająco w momencie obniżonej odporności czy wspomagająco w okresie redukcji. CLIC www.clic.pl

„Kukuryku” wędliny drobiowe premium To nowa marka z szeroką gamą wędlin, stworzoną z myślą o konsumentach prowadzących zdrowy styl życia. Obok produktów takich jak pierś z indyka tradycyjnie wędzona, kiełbasa krucha z piersią kurczaka, konsumenci mogą delektować się smakiem doskonałej pieczonej piersi z kurczaka czy kurczaka w galarecie. Wszystkie produkty przygotowane zostały z najwyższej jakości mięsa drobiowego. DOBROWOLSCY SP. Z O.O. www.dobrowolscy.pl

41 |


Rynki | NOWE PRODUKTY ser Lazur Skalmierzycki - plastry 100 g konfekcjonowany jest w wygodnym opakowaniu typu otwórz-zamknij

Lazur Skalmierzycki unikat wśród serów dojrzewających Lazur Skalmierzycki wytwarzany jest według oryginalnej receptury, łączącej technologie produkcji serów pleśniowych Lazur oraz serów żółtych. Wyróżnia się doskonałą równowagą smaków słodkiej śmietanki, orzechów włoskich i błękitnej pleśni oraz sprężystym, zwartym miąższem o jasnożółtej barwie. Nie zawiera sztucznych dodatków i konserwantów, a szlachetna pleśń sprawia, że ma wyższe wartości odżywcze niż sery żółte.Skalmierzycki sprawdza się jako samodzielna przekąska, składnik kanapek i sałat lub dań na gorąco – łatwo się rozpuszcza i idealnie ciągnie.

Masło łowickie ekstra Masło łowickie, mimo niedawnej rewolucji w warstwie wizualnej, nie zmieniło się. To nadal to samo doskonałe masło, wyprodukowane w 100% z mleka. Do jego produkcji spółdzielnia nie stosuje oleju, barwników, czy konserwantów. Wyróżnia się sposobem wygniecenia, które wpływa na jego dobrą smarowność, a przy zastosowaniu zaawansowanej technologicznie aparatury produkcyjnej zachowuje niezwykle świeży aromat. To jeden z tych produktów, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jego zapotrzebowanie jest rekordowe po stronie kupców jak i finalnych konsumentów.

OSM ŁOWICZ www.mleczarnia.lowicz.pl

| 42

Kolekcja kostek toaletowych Roll' aroma

Płyn uniwersalny z dodatkiem sody FLOOR

Olej kokosowy w sprayu

Hal Sp. z o.o. przedstawia najnowszą kolekcję kostek toaletowych Roll’ Aroma: Traveller’s Edition: Energetic Peru i Turquiose Maroco. Pierwsza to owocowe uderzenie, eksplozja jabłkowej nuty połączonej z akcentami cytrusowymi, które przenoszą do bogatych w smaki i kolory wyjątkowych krain Peru. Drugi zapach to wyjątkowa, niespotykana na rynku mieszanka trawy wetiweria, piżma, cynamonu i goździków. Oba produkty posiadają uznane cechy linii Roll Aroma: intensywny zapach i efektywne czyszczenie toalety oraz zawierają intensywne olejki naturalne.

Firma Gold Drop wprowadziła do sprzedaży dwa nowe zapachy: Limonka z miętą Kwiat pomarańczy FLOOR płyn uniwersalny z dodatkiem sody, przeznaczony jest do mycia różnych powierzchni: podłóg, ścian, glazury. Dzięki zawartości sody oczyszczonej, która posiada właściwości odtłuszczające, doskonale usuwa oporny brud, pozostawiając powierzchnie lśniące i czyste. Pozostawia przyjemny i długotrwały zapach.

Marka Look Food wprowadziła nowy, innowacyjny produkt na rynek polski – olej kokosowy w sprayu, który z powodzeniem zastępuje tłuszcz do smażenia. Jedna porcja dostarcza zaledwie 0,25 kcal. Z tego względu olej ten polecany jest osobom na diecie redukcyjnej. Produkt pokrywa cienką warstwą powierzchnię patelni, uniemożliwiając przywieranie potraw. Olej należy rozpylać na zimne naczynie w odległości około 20 cm. Jedną porcję (0,25 g) uzyskuje się w czasie ¼ sekundy. Olej kokosowy w sprayu sprawdza się doskonale do smażenia, pieczenia i grillowania.

Cena detaliczna: 3,70 zł HAL SP. Z O.O. www.kolorado.eu

Pojemność: 1,5L i 5l GOLD DROP SP. Z O.O. www.golddrop.eu

LOOK FOOD SP. Z O.O. www.look-food.pl

FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

Cena detaliczna: 4,99 zł/ 100 g LAZUR SPÓŁDZIELCZY ZWIĄZEK GRUP PRODUCENTÓW ROLNYCH www.lazur.pl


Pasztety drobiowe nowość w ofercie Pamapol

Do oferty marki Pamapol w kategorii pasztety dołączyła zupełnie nowa linia asortymentowa, czyli pasztety drobiowe w opakowaniu 155 g. Tworzą ją trzy produkty: – pasztet drobiowy klasyczny, – pasztet drobiowy pomidorowy, – pasztet drobiowy paprykowy. Wszystkie trzy doskonale się uzupełniają tworząc gamę ulubionych smaków polskich konsumentów. Produkty są wyłącznie drobiowe, delikatne i wyraźne w smaku. Do produktów producent nie dodaje konserwantów.

Muuucia wyzwala uczucia!

Śmietany Łaciate SM MLEKPOL

Muuucia przeszła metamorfozę! Szereg wprowadzonych zmian począwszy od opakowań, poprzez dostosowania komunikacji oraz dodatkowe wsparcie w punkcie sprzedaży ma na celu zwiększenie rozpoznawalności marki Muuucia od Zielonej Budki. W 2018 wprowadzamy nowość: lody Muuucia na patyku w polewie o smaku truskawki. Smak kojarzony z latem i świeżymi truskawkami skąpanymi w słońcu. Istna kremowa rozkosz!

Naturalne śmietany Łaciate powstały z najwyższej klasy polskiej śmietanki z mleka od krów skarmianych paszami bez GMO. Są delikatne, organicznie ukwaszone dzięki dodatkowi żywych kultur bakterii mlekowych. Śmietanka i żywe kultury dobroczynnych bakterii to jedyne składniki. Śmietany Łaciate mają tradycyjny smak polskiej, wiejskiej kwaśnej śmietany. Śmietany Łaciate dostępne są w trzech wariantach tłuszczowych: 12%, 18% i 22%, w kubkach o dwóch pojemnościach: 180 g i 330 g.

FRONERI POLSKA SP. Z O.O. www.muuucia.pl

Śmietany Łaciate 18% -op. 180 g - ok.1,6 zł Śmietana Łaciata 18% -op. 330 g - ok. 2,7 zł SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA MLEKPOL W GRAJEWIE www.mlekpol.com.pl

PAMAPOL S.A. www.pamapol.pl

TTT

T

REKLAMA

ONA KA

ONA ONA KARMA KARMA ONA KARMA


Rynki | REGIONALNE

51%

FOT. Adobe Stock

klientów jest skłonnych zapłacić więcej za produkt polski niż zagraniczny *

Regionalne czyli zyskowne

Rośnie moda na to co polskie, lokalne. Coraz bardziej kochamy nasze małe ojczyzny, dostrzegamy ich walory, cenimy wyroby spożywcze produkowane niedaleko od domu. Jaja i miód od znajomych rolników, piwo z lokalnego browaru, sery od zaprzyjaźnionego hodowcy bydła - to coraz częściej ceniony i poszukiwany towar. Wisława Karolewska

W

arto oznaczać na półkach produkty jako polskie, regionalne lub lokalne. Takie symbole przyciągają klientów. Dawno, dawno temu kupowało się „po sąsiedzku”, bo szwankowała dystrybucja i często było taniej. Teraz klienci szukają towarów lokalnych, regionalnych ponieważ mają one unikalny, lepszy, specyficzny smak. Nie są tańsze, często klienci skłonni sa zapłacić za nie więcej pieniędzy – ale charakteryzują się wysoką jakością, często są ekologiczne,

warto wiedzieć

BEERGEEK Zwolennik piw z browarów kraftowych, rzemieślniczych to tzw. beergeek. Rozkoszuje się smakiem piwa, nie nastawia się na wypicie jego dużej ilości.

a ponieważ nie muszą długo jechać do sieci sklepów są w większości pozbawione konserwantów. Konsumenci z coraz większą uwagą czytają etykiety, interesują się sposobami produkcji, regionem pochodzenia żywności – sposób, w jaki powstają produkty spożywcze staje się dla klientów coraz ważniejszy. Zakup polskiej żywności motywowany jest też często patriotyzmem lokalnym, potrzebą wspierania polskich producentów. Lokalne ojczyzny cenione są za tradycję i kuchnię, któ* Źródło: Badanie Omnibus marzec 2016 r.

| 44


Mariusz Roszkowski OLEJARNIA ZAGŁOBY MIKUŁOWICE

ra jest charakterystyczna dla danego regionu np. Podlasie za kartacze i babę ziemniaczaną, góry za oscypki a Lublin za cebularze.

NASZE JEST SMACZNIEJSZE

Polska żywność cieszy się coraz większym powodzeniem. Poznaliśmy już kulinarne specjały Europy i Azji, a teraz zdecydowana większość Polaków uważa naszą rodzimą kuchnię za smaczniejszą i zdrowszą niż zagraniczna. 61 proc. konsumentów jest skłonnych zapłacić więcej za dobrą polską kuchnię niż za najlepsze zagraniczne dania*. Ponadto 57 proc. Polaków uważa, że istnieje moda na POLSKOŚĆ. Najbardziej odzwierciedla się to w kategoriach związanych z żywnością i alkoholem. 76 proc. klientów mając do wyboru różne wyroby wybierze żywność z Polski, a zaledwie 5 proc. zagraniczną. Szczególnie cenione są polskie mięso i wędliny, konsumenci często uznają, że nigdzie nie ma lepszych. Szczycimy się znanymi na całym świecie jabłkami, owocami sezonowymi. Polacy doceniają produkowany w kraju nabiał, zwłaszcza mleko i sery białe. Jajka często przywożone są do domu ze wsi lub kupowane u sprawdzonych osób. Dużym uznaniem cieszy się nasze polskie pieczywo i produkty mączne, zbożowe – no bo gdzie indziej powstaje tak dobra kasza gryczana!

RĘCZNIE ROBIONE

Teraz, gdy przepisy pozwalają rolnikom handlować wytworzoną przez siebie żywnością, niewielkie sklepy zyskują wspaniałych sojuszników i dostawców. Widać to już na targach, gdzie handluje się przetworami

Klienci poszuku ją tradycji

Produkty regionalne to prawdopodobnie na jlepiej rozwija jąca się gałąź handlu. Chyba nie ma nic bardziej rozwojowego, jeszcze poza żywnością ekologiczną. Tylko muszą to być prawdziwie lokalne produkty, a nie „przyszywane”. Jeszcze 10 lat temu produkt lokalny nie miał szans, był to towar zbyt drogi. Teraz wiele się zmieniło, ludzie czytają etykiety. My robimy oleje metodą tradycyjną, tak jak nasi dziadowie je sobie robili na święta. Są do tego potrzebne trzy maszyny: gniotownik, prażalnik, prasa. Produkt końcowy wychodzi bardzo dobry, tylko drogi. Nasze maszyny powstawały po dokładnych poszukiwaniach i zapoznaniu się z tematem. Jedna została zrobiona w Polsce, jedna przyjechała z Ukrainy i jeszcze jedna z Austrii. Z około 7 kg rzepaku wyciskamy 1,5 litra oleju. To proporcje odpowiednie dla tradycyjnego sposobu tłoczenia. W makuchach zostaje jeszcze dużo tłuszczu. Zjadają je kozy hodowane niedaleko. Oleje są smaczne, gęste o specyficznym dla rożnych ziaren kolorze. Robimy pokazy tłoczenia, opowiadamy o historii olejarstwa. Goście z południa Europy dziwią się, że w Polsce można zjeść dobry olej z chlebem, tak jak to się robi na południu z oliwą.

Andrej Chovanec BROWAR PILSWEIZER S.A.

Z pasją i od serca Zainteresowanie naszym piwem rośnie, zwłaszcza latem, z czego bardzo się cieszę. Od dawna szukałem jakichś ciekawych połączeń smakowych, dodanych do piwa. Nie chciałem pójść w kierunku klasycznych radlerów, próbowałem różnych ziół, ale wiele smaków mi nie pasowało. Więc powiedziałem sobie, że stworzę zielone piwo, trochę w odniesieniu do piwa irlandzkiego, które się warzy na dzień Świętego Patryka. Połączyłem je z aloesem, miodem i curacao. I tak oto pojawił się na świecie Pilsweizer Aloes & Curaco. Tak samo było z piwem Trzcinowym, do którego dodałem soku z trzciny cukrowej i wyszedł ciekawy trunek z nutą kawy. Klienci już wiedzą, że każde piwo z mojego browaru jest gotowane z pasją i od serca. Wiedzą, że jest tworzone specjalnie dla nich. Każdy może wybrać z naszej oferty to co odpowiada ich podniebieniom i gustom. Największym zainteresowaniem cieszy się piwo o ekstrakcie 12Blg czyli Pilsweizer Exclusive i Pilsweizer Grybów. Również lane żywe piwo niepasteryzowane i niefiltrowane prosto z tanku leżakowego. Zawsze gdy wypuścimy na rynek nowy trunek, klienci cieszą się, że spróbują czegoś ciekawego, a nas to bardzo satysfakcjonuje.

45 |


Rynki | REGIONALNE

Zbigniew Borowy PREZES BROWAR TENCZYNEK

Klasyczne style piwa W okresie upałów konsumenci zazwycza j poszuku ją lekkich piw o orzeźwia jącym charakterze. Oczywistym wyborem zda je się być Pszeniczne, czyli rześkie piwo z przyjemnymi nutami banana i goździków, doskonale gaszące pragnienie w upalne dni. Pamiętajmy jednak, że orzeźwienie może również przynieść wyraźna goryczka, a tę można znaleźć w naszym IPA, czyli piwie mocno nachmielonym amerykańskimi odmianami chmielu, które wnoszą do smaku świeże akcenty cytrusów. Pewnym kompromisem, łączącym w sobie cechy obu wspomnianych stylów, jest American Wheat – lekko goryczkowe piwo pszeniczne, chmielone na zimno amerykańskimi chmielami, dzięki czemu nabiera ono przyjemnego, cytrusowego charakteru oraz żywicznych akcentów. Wyniki sprzedaży pokazują jednak, że wciąż największą popularnością cieszą się klasyczne style, czyli Lager, którego słodowy charakter równoważony jest delikatną goryczką oraz rześki, mocniej chmielony Pils, z wyczuwalnymi ziołowymi nutami. Widocznie konsumenci lubią wracać do znanych piwnych pozycji, jednocześnie ceniąc sobie ich wysoką jakość. REKLAMA

Teresa i Piotr Łukasikowie GOSPODARSTWO MLECZNE T.P. ŁUKASIKÓW STRZAŁKÓW

Lubimy to robić

Można zarobić na lokalnej żywności, ale trzeba znaleźć kogoś, kto ją dobrze wykorzysta. My sprzeda jemy w swoim gospodarstwie, dystrybuu jemy wyroby na targi kieleckie kilka razy w tygodniu, do hoteli, sklepów z ekologiczną żywnością. Produkujemy między innymi sery świeże, wędzone, marynowane z mleka niepasteryzowanego, masło z maselnicy, napoje mleczne. Spotkaliśmy bardzo fajnych kucharzy, którzy cenią nasze wyroby i używają ich w restauracjach. Wysyłaliśmy nasze wyroby nawet do Arłamowa. Jeśli ktoś wie dużo o jakości, to kupuje sery nasze i takie jak nasze. Nam się kręci, bo lubimy to co robimy. I robić sery i pić mleko. Bez niego nie wyobrażamy sobie naszych własnych codziennych posiłków. Mamy swoje krowy, swoje mleko, swoje sery. Sery bez konserwantów, produkowane ręcznie. Często myślimy co by tu jeszcze zrobić, co poprawić, jakie kompozycje smaków połączyć. Cały cykl produkcyjny mamy na oku, od wyboru karmy dla krów, przez produkcję, po dystrybucję.

PIWNI SWEGO

| 46

owocowo-warzywnymi wykonanymi przez gospodynie. W produktach lokalnych klientów przyciąga niepowtarzalny smak oraz większa naturalność produktu. Konsumenci na własnym stole odkrywają nieprzebrane bogactwo kompozycji smakowych, wariantów potraw i produktów. Znowu poszukuje się „prawdziwego” chleba, białego sera ze śladami lnianego worka używanego do odciekania, tartego chrzanu bez konserwantów. Gdy taśmę produkcyjną zastępują ręce właściciela powstają nietuzinkowe smaki.

ALKOHOL

53 proc. klientów woli polski alkohol, a zaledwie 8 proc. sięgnie po zagraniczny. Polacy są przekonani, że mamy wysokiej jakości alkohol, a w szczególności piwa rzemieślnicze i regionalne. Konsumenci uważają, że rozpoznanie piw rzemieślniczych jest bardzo proste, ponieważ ich nazwy nawiązują do polskich określeń, miast i są sprzedawane w małych buteleczkach. Poza tym piwa z małych browarów różnią się od siebie znacząco. Klienci kupują co raz to inny napitek, by poznawać nowe smaki, delektować się aromatem, porównywać poszczególne wyroby. Zmiana na terenach Polski rozpoczęła się w 2010 roku. Wówczas wyprodukowano piwo grodziskie, naówczas jedyne różniące się od lagerów wytwarzanych w wielkich browarach. W ślad za tym piwowarzy zaczęli szukać starych receptur, przystosowywać je do współczesnych możliwości, udoskonalać.


A R T Y K U Ł P R O M O C YJ N Y

Piwa Browaru Tenczynek to kolekcja Klasyczna, a także nowofalowa "P" – jak Piwna Rewolucja

WWW.BROWARTENCZYNEK.PL

Znów na rynku Browar tenczynek Małopolski browar regionalny powraca, prezentując dwie kolekcje piw: Klasyczną oraz nowofalową Piw „P” – jak Piwna Rewolucja. Tenczyński browar wznowił produkcję po przejęciu przez spółkę Manufaktura Piwa, Wódki i Wina. Obecnie w swoim portfelu Browar Tenczynek oferuje 8 piwnych styli, skupionych w dwóch liniach produkcyjnych: Kolekcji Klasyczej (Lager, Pils, Marcowe, Bock i Pszeniczne) oraz nowofalowej Piw „P” jak Piwna Rewolucja (IPA, Milk Stout i American Wheat).

FOT. materiały prasowe

TRADYCJA I DOŚWIADCZENIE Obok głównych kolekcji Browar planuje wypuszczanie na rynek tzw. piwnych sztosów. To limitowane edycje piw, leżakujących w beczkach po bourbonie, whisky czy winach. Beczki nadają dojrzewającym w nich piwom zupełnie nowe akcenty smakowe, sprawiając, że każda warka jest unikalna. Browar Tenczynek dużą wagę przywiązuje do jakości swoich produktów. Piwo powstaje

bez przyspieszania produkcji, w oparciu o tradycyjne receptury, przy użyciu najlepszych gatunkowo składników, pochodzących z wyselekcjonowanych źródeł. Warzenie odbywa się z wykorzystaniem najnowszych technologii, wdrożonych w trakcie modernizacji przeprowadzonej w 2014 roku. Zakład stosuje pracochłonne zacieranie dekokcyjne, które wpływa na pełnię i bogactwo smaku piwa, ale ze względu na długi czas całego procesu stosowane jest jedynie przez mniejsze browary. Fermentacja odbywa się w otwartych kadziach, następnie piwo leżakuje w historycznych piwnicach Browaru. Dziś na czele Browaru Tenczynek stoi Zbigniew Borowy, człowiek o niemal 30-letnim doświadczeniu w branży

Browar Tenczynek ul. Tenczyńska 59 32-067 Tenczynek http://browar-tenczynek.pl web.facebook.com/BrowarTenczynek

alkoholowej. Zaczynał od założenia spółki Ambra, działającej w segmencie win i win musujących. Następnie odpowiadał za produkcję legendarnej wódki Żołądkowej Gorzkiej z lubelskiego Polmosu. Głównym piwowarem Browaru jest Sebastian Jabłoński, z wykształcenia biotechnolog, z zamiłowania piwowar domowy. Posiada ogromną wiedzę i doświadczenie zdobyte w pracy przy piwach klasycznych i nowofalowych.

SILNE WSPARCIE SPRZEDAŻY Sprzedaż i dystrybucja piw Browaru Tenczynek są wsparte aktywnymi działaniami marketingowymi. Oprócz tradycyjnych środków, takich jak reklama outdoorowa czy materiały POS, Browar planuje wzmożone działanie w mediach społecznościowych, jak również współpracę z blogerami i influencerami. Zgodnie z zapowiedziami Browaru, rok 2018 będzie obfitował również w premiery kolejnych linii produktowych, z których wiele będzie absolutnymi nowościami, nie tylko na rodzimym rynku piwnym.

47 |


Rynki | MLEKO

0,35 litra

FOT. Adobe Stock

jogurtu, wg GUSu, spożywa miesięcznie statystyczny Polak.

Mleczne owoce Lato jest czasem owoców, również tych na mlecznej półce. Jogurty, maślanki z owocami cieszą się sporym zainteresowaniem. Tylko w tym sezonie sprzedają się chłodniki warzywne na bazie mleka zsiadłego czy kefiru. Dorota Łowicka

W

łaśnie latem, przede wszystkim podczas upałów, wzrasta sprzedaż kefirów, jogurtów i śmietany. Pozostałe nabiałowe kategorie utrzymują podobny poziom sprzedaży przez cały rok.

ŚMIETANA

Wzrost sprzedaży śmietany wiąże się z przygotowywaniem większej ilości deserów z owocami i właśnie bitą śmietaną. Pokrywane są puszystą kołderką nie tylko świeże truskawki, poziomki, maliny, ale też galaretki, musy, a nawet przygotowywane w domu lo-

| 48

dowe desery. Dlatego na śmietanowej półce trzeba zapewnić nieco więcej miejsca na śmietany o zawartości tłuszczu 30 i 36 %, przeznaczone właśnie do ubijania. Najwygodniejsze, tak dla detalisty jak i dla kupującego, będą śmietany w kartonikach. Mają długi termin przydatności do użycia, czyli na półce mogą postać jakiś czas. Klienci chętnie sięgają po tego typu opakowania, ponieważ mogą użyć pewnej części produktu, a resztę łatwo zamknąć, zabezpieczyć i schować do lodówki. Bardzo często popełnianym w sklepach błędem jest ustawienie „trzydziestek” na najwyższej półce, gdzie są trudne do odnalezienia. Również ich minimalna ekspozycja nie będzie sprzyjać zwiększeniu


REKLAMA

zakupów. Śmietany do ubicia promować jest bardzo łatwo – wystarczy w okolicy chłodziarki z nabiałem umieścić duży poster na którym widać przygotowany do spożycia deser z bitą śmietaną i owocami. Śmietana o niższej zawartości tłuszczu, głównie 18%, chętnie jadana jest latem jako dodatek do surówek. Mizeria czy sałata jest podczas ciepłych miesięcy roku chętniej przygotowywana w domowych kuchniach. Również wieloskładnikowe zupy jarzynowe, ze świeżych sezonowych warzyw, lepiej smakują z dodatkiem śmietany. Nie można zapominać o zupach owocowych, które jada się praktycznie tylko latem i to zazwyczaj z dodatkiem śmietanki.

ZSIADŁE MLEKO, KEFIR, MAŚLANKA

Od wieków pito na terenach Polski mleko zsiadłe i maślankę latem „na ochłodę”. Teraz mamy do dyspozycji również kefiry. Napoje te nie tylko pozwalają w lepszej

warto wypróbować

PRZEPIS PRABABKI Przetrzeć pół garnca poziomek opłukanych przez gęste sito z pół kwartą wody, wsypać pól funta cukru miałkiego, pół kwarty rzadkiej śmietany, szklankę wina lekkiego białego. Wymieszać to dobrze, zagrzać na ogniu, ale nie gotować i wydać na stół z grzankami w śmietance moczonemi i smażonemi na maśle, lub obarzankami parzonemi (pisownia oryginalna). "365 obiadów za pięć złotych przez Lucynę C. autorkę jedynych praktycznych przepisów z dodatkiem 120 obiadów postnych bez ryb", Warszawa 1873 r.

49 |


Rynki | MLEKO

FOT. Adobe Stock

Zsiadłe mleko powstaje w sposób naturalny z nieprzetworzonego mleka, łagodzi dolegliwości żołądkowe, wzmacnia odporność, chłodzi i orzeźwia.

kondycji przetrwać gorące dni, ale też są bardzo zdrowe. Zawierają wiele wapnia potrzebnego dla kości, sporo minerałów oraz całe rzesze bakterii probiotycznych, które wspomagają funkcje jelit. Są niskokaloryczne i znakomicie zaspokajają głód. Mogą być prostym i szybkim dodatkiem do obiadu, gdy nie chce się gotować, bo latem wszak wystarczą młode kartofelki z kefirem. No i bez nich tradycyjne polskie i litewskie chłodniki, pełne koloru buraków, aromatu szczypiorku i koperku nie mogłyby zaistnieć na naszych stołach. Producenci proponują detalistom również te napoje o smaku owocowym, ale dość rzadko można je na półkach sklepów małego formatu spotkać. Każdy z kupców musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy te owocowe kefiry i maślanki nie sprzedają się, bo klienci ich nie chcą, czy dlatego, że nie mają szansy ich polubić. Kefiry, maślanki, mleka zsiadłe, gotowe chłodniki ustawiane są najczęściej na najniższej półce chłodziarek. Być może wynika to z formatu opakowań, ale zdecydowanie nie sprzyja zwiększeniu sprzedaży. Lepszą ekspozycją będzie układ pionowy dla danego

produktu, gdzie najwyżej będą stały warianty droższe, w mniejszych opakowaniach, a na kolejnych, niższych półkach coraz większe pojemności. Przy takim układzie towaru zawsze jakaś część ekspozycji znajdzie się na wysokości oczu klienta i zapewne go zainteresuje.

JOGURT

Stale wzrasta spożycie jogurtu naturalnego. Jak podaje Nielsen pomiędzy 2015 a 2016 rokiem nastąpił skok sprzedaży o 7,9 proc, najwięcej spośród mlecznej galanterii. W sklepach małego formatu sprzedaje się 28,5 proc. całego nabiału – to mniej niż w dyskontach, ale za to są to dane stabilne. Pomiędzy 2016 a 2017 rokiem sprzedaż jogurtów wzrosła w małym formacie o 6,3 proc. A więc jogurt naturalny ma się dobrze, ale sprzedaż jogurtów owocowych wyhamowała, miejscami nawet obserwuje się spadki. Być może wiąże się to z trendem do zdrowego odżywiania, unikania cukru dodanego, który w tych wyrobach oczywiście jest. Producenci wabią detalistów i konsumentów

Kefir to egzotyczny napój, który trafił do Polski zaledwie sto lat temu. Pochodzi aż z Kaukazu, gdzie powstawał już w starożytności w skórzanych workach, z owczego mleka. Jest najstarszym znanym mlecznym napojem fermentowanym na świecie. Produkt ten dzięki obecności kwasu mlekowego jest także – podobnie jak jogurt – naturalnym probiotykiem.

| 50


51 |


Rynki | MLEKO

Dariusz Sapiński PREZES ZARZĄDU GRUPY MLEKOVITA

Czas na śmietanę

Lato to dobry okres dla sprzedaży śmietan i śmietanek – wówczas obserwuje się wzrost konsumpcji deserów, sosów, dipów czy chłodników, których są niezbędnym składnikiem. Tym samym zauważalnie rośnie sprzedaż wszystkich śmietanek, które są produktem pierwszej potrzeby także przez cały rok, stanowiąc podstawę wielu dań. Obecnie, mimo trendu dążącego do poszukiwania produktów lżejszych, o obniżonej zawartości tłuszczu, asortyment śmietan i śmietanek cieszy się niesłabnącą popularnością. Nasze śmietanki Polskie i Wypasione stanowią szeroką ofertę, w której każdy znajdzie coś idealnego do letnich deserów i potraw. Śmietany UHT Polskie i Wypasione 12% i 18% świetnie sprawdzą się jako składnik zup i sosów, a śmietanki Polskie i Wypasiona 30% oraz Polska 36% to znakomita baza do ciast, kremów i deserów, przede wszystkim ze świeżymi owocami sezonowymi. Śmietanki 30% i 36% z MLEKOVITY doskonale się ubijają, dzięki czemu dodatek bitej śmietanki do lodów czy tradycyjnej szarlotki wzbogaca ich smak. Natomiast gęste śmietany Polskie 12% i 18% to kluczowe produkty w swojej kategorii, stanowią składnik potrwa podawanych zarówno na ciepło, jak i na zimno, w tym zup i chłodników oraz past, dipów czy sałatek – potraw, które wymagają podkreślenia gęstą, smakowitą śmietaną. Dodatkowo w odpowiedzi na potrzeby konsumentów, którzy nie mogą cieszyć się naturalnym smakiem śmietany ze względu na nietolerancję laktozy, MLEKOVITA wprowadziła na rynek śmietanę Polską 18% bez laktozy.

wyrobami 0%, bez laktozy, bio, greckim gęstym, z dodatkami płatków czekoladowych, musu owocowego, protein, wapnia, drażetek i wielu innych mniej lub bardziej słodkich dodatków. Ponieważ producentom inwencji nie brakuje, to detalistom brakuje miejsc na półkach. Jogurty owocowe i naturalne zajmują większa część regału nabiałowego. Niestety taki wybór, choć ładnie wygląda, nie przyczynia się do wzrostu sprzedaży, a może powodować straty. Klient przychodzący po jogurt owocowy, szybciej i chętniej wybierze spomiędzy dwóch, trzech rodzajów, niż gdy będzie miał do wyboru dwadzieścia. Warto w tym przypadku opierać się na sprawdzonych we własnym sklepie towarowych liderach.

OBNIŻONA ZAWARTOŚĆ CUKRU - NOWE ETYKIETY

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że nie powinno się spożywać dziennie więcej niż 5 proc. energii z cukrów. Dlatego producenci napojów mlecznych, zwłaszcza owocowych, zmieniają teraz technologie produkcji tak, by się do tych wskazań dostosować. Po zmianie typowy jogurt owocowy nie może mieć więcej niż 9 g cukru w 100 g produktu. Oświadczenia żywieniowe, obecne na opakowaniach produktów i warunki ich stosowania regulowane są rozporządze-

| 52

niami Parlamentu Europejskiego i Rady oraz Komisji Unii Europejskiej. Oświadczenie o obniżonej zawartości cukrów może stosować tylko ten producent, który zmniejszył jego ilość o co najmniej 30 procent. Ponadto udoskonalony wyrób nie może mieć wartości energetycznej wyższej od produktu podobnego. To istotne zalecenie, ponieważ w czasach gdy obniżano zawartość tłuszczu w wyrobach, zastępowano go cukrem, skrobią itp., słowem węglowodanami, które nie przyczyniały się do zmniejszenia kaloryczności, wręcz przyspieszyły epidemię otyłości.

warto wiedzieć

CO NA CHŁODNIK? Chłodnik mleczny można przyrządzić na bazie kefiru, jogurtu naturalnego, zsiadłego mleka lub maślanki. Produkty te są dobrym źródłem białka, zawierają fosfor, wapń, witaminy A, C, B1.


53 |


Rynki | TRENDY

45

FOT. Adobe Stock

minut - średnio na tak długo zwiększają poziom energii napoje energetyczne

Napoje funkcjonalne Napoje funkcjonalne są już tak mocno zakorzenione na światowym rynku, że nawet mają swoje ogólnoświatowe konkursy i rankingi. We wrześniu zeszłego roku w konkursie World Beverage Innovation Awards wzięło udział ponad 200 napojów z ponad 30 krajów. Michał Pacholski

W

konkursie wybierano najbardziej innowacyjne, najlepiej prognozujące smaki. Wskazywano trendy konsumenckie na nadchodzące sezony. Zwracano uwagę na prozdrowotne korzyści, wykorzystanie składników ekologicznych oraz wygodę użycia.

TRENING

Największym zainteresowanie cieszą się napoje funkcjonalne poprawiające kondycję, przeznaczone dla osób trenujących, sportowców. Napoje o takim przeznaczeniu mają wspomagać poprawę wydolności, zapewniać dopływ energii oraz wspierać regenerację ciała i ducha. Najnowszej

| 54

warto wiedzieć

BEZ KOFEINY Napój opracowany przez izraelską firmę Rhythm Bio Optimizer współpracuje z zegarem biologicznym ciała poprzez "biohacking". Zwiększa poziom energii przez ponad 120 minut, w przeciwieństwie do 40-50 minut większości napojów energetycznych. Produkt nie zawiera kofeiny i może być spożywany przez dzieci.

generacji napoje w tej kategorii mają w swoim składzie białko w ilościach dochodzących nawet do 30g w porcji. Białko zmniejsza degradację białek mięśniowych i zwiększa ich syntezę. Lepiej przyswajalne jest białko serwatkowe, ekstrahowane z produktów mlecznych. Dla wegan przeznaczone są produkty z białkiem sojowym. Zamiast typowych wysokoenergetycznych węglowodanów, czyli głównie cukru, syropu glukozowego, wprowadza się ich ekologiczny zastępnik – miód. Ze względu na cenę naturalnego miodu jest on często tylko dodatkiem, nie 100-procentowym zamiennikiem. Dodatek L-karnityny ma wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej. Sportowcy,


Active

dla aktywnych

Harmony

MIKRO- I MAKROELEMENTY, WITAMINY Z GRUPY B, AMINOKWASY, SOKI OWOCOWE, BŁONNIK

Balance

dla dbających o równowagę EKSTRAKTY ZIOŁOWE (MELISA, MIĘTA, RUMIANEK), MIKRO- I MAKROELEMENTY, WITAMINA C, MIÓD MANUKA

Beauty

dla dbających o wygląd

dla dbających o samopoczucie EKSTRAKTY ZIOŁOWE (MELISA, RUMIANEK, WALERIANA), LAWENDA, ROZMARYN, KARDAMON, KOENZYM Q10, YERBA MATE

WYCIĄGI Z ROŚLIN (ALOES, IMBIR, HIBISKUS), WITAMINY (BIOTYNA, C, E), CYNK, WYCIĄGI Z KARCZOCHA, ŻEŃSZENIA

Cztery główne grupy napojów typu wellness

Weronika GrzybowskaJanik BRAND MANAGER ZBYSZKO COMPANY S.A.

w przeciwieństwie do początkujących fanów fitnessu, wiedzą o tym, że L-karnityna wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej tylko wówczas, gdy ciało jest poddawane regularnemu treningowi. Kofeina jest też częstym dodatkiem do napojów dla osób ćwiczących. Pobudza do działania i obniża poziom zmęczenia, a to pozwala trenować dłużej i ciężej. Trend pro-eko skłania producentów do zastępowania kofeiny syntetycznej wyciągami z guarany, lub kawy oraz yerba-mate. Nawet sama kawa może być dodatkowo wzbogacana. Muscle Mocha to napój prezentowany na World Beverage Innovation Awards 2017, łączący naturalną kofeinę z 10g białka serwatkowego. Producent zapewnia, że dodane białko jest stabilnie termiczne, a to oznacza, że Muscle Mocha można pić nawet gorącą. Opakowanie jednego z napojów wyróżnionych w tej kategorii w ogóle nie zawiera płynu, tylko sproszkowane dodatki funkcjonalne. Przed użyciem EZY Pro 10 konsument nalewa wodę do opakowania, potrząsa nim i dopiero tak zmieszany napój spożywa.

Ma to wpływać na zmniejszenie zużycia energii koniecznej do transportu wody oraz pozytywnie na środowisko. Produkt jest oznakowany jako bezglu-

REKLAMA

BEZ białego cukru www.zbyszko.com.pl tenowy, bezlaktozowy i nie zawierający węglowodanów. Doceniona została też biPro Water. W półlitrowym opakowaniu umieszczono 20g białka serwatkowego,

Z funkcjonalnym dodatkiem Firma Zbyszko Company konsekwentnie realizuje strategię, zgodną z aktualnymi prozdrowotnymi trendami, ukierunkowaną na rozwój linii produktów w 100% naturalnych. Rozbudowując portfolio Zbyszko opracowało wyjątkowe herbaty z naparu Veroni active 100% Natural Tea. Ich receptura oparta jest wyłącznie o składniki naturalnego pochodzenia. Wysoką jakość Veroni active 100% Natural Tea zawdzięcza naparowi z czarnej oraz zielonej herbaty. Wspaniały smak został wzbogacony dodatkami funkcjonalnymi w postaci hibiskusa i melisy. Hibiskus obniża ciśnienie krwi i reguluje poziom cholesterolu, melisa natomiast poprawia trawienie, uspokaja oraz wzmacnia pamięć i koncentrację. Herbaty nie zawierają białego cukru, a ich kaloryczność jest obniżona. Ponadto są bez konserwantów, sztucznych słodzików i barwników. Natural Tea zamknięte są w eleganckich, designerskich butelkach. Napoje dostępne w dwóch pojemnościach.

55 |


Rynki | TRENDY

Dorota Liszka MANAGER DS. KOMUNIKACJI KORPORACYJNEJ MASPEX

Wsparcie prawidłowego funkcjonowania organizmu Bogate źródło witamin, substancji odżywczych i soli mineralnych – to tylko niektóre z właściwości, dla których konsumenci tak chętnie sięgają po soki. Dodatkowo szklanka soku to jedna z pięciu porcji warzyw i owoców, które według rekomendacji ekspertów żywieniowych, powinniśmy spożywać każdego dnia. W naszej ofercie pod markami Tymbark, Kubuś, Tarczyn i Dr. Witt posiadamy szeroką ofertę soków, nektarów i napojów – także każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Przykładowo – w tym roku wprowadziliśmy do sprzedaży napoje na bazie soków owocowych i wody – Tymbark H2Owoc i Kubuś Play! Woda&Owoce. Tymbark rozwija również linię soków marchwiowo-owocowych Vitamini, które stanowią źródło błonnika i beta-karotenu, a Kubuś – linię Kubuś 100%, czyli soków owocowych, którym ufają rodzice, w ulubionych smakach najmłodszych. DrWitt to z kolei marka dla osób o konkretnych oczekiwaniach względem produktów – a te są wyjątkowe dzięki wzbogaceniu o witaminy, minerały i inne substancje wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Każdy ze smaków wspiera jedną z 7 funkcji naszego ciała, takich jak np. odporność, witalność czy koncentracja.

oraz owocowy smak (cytryna, pomarańcza, jagody, brzoskwinia). Napój nie zawiera cukru tylko „naturalną słodycz”, nie ma w nim glutenu, laktozy, węglowodanów i tłuszczu.

REKLAMA

NA ZDROWIE

Napoje poprawiające zdrowie mają w swoim składzie głównie wyciągi z nasion, owoców, ziół. Zwycięzcą w tej kategorii na World Beverage Innovation Awards 2017 została, i to ona będzie wyznaczać trendy, Buckwheat Green Tea (zielona herbata gryczana). To napój opracowany z myślą o obniżaniu poziomu cukru we krwi, zapobieganiu zmianom cukrzycowym. Napój zawiera inulinę i rutynę. Inulina to prebiotyk sprzyjający rozwojowi pożytecznych bakterii jelitowych. Rutynę otrzymano z nasion gryki. Oba składniki hamują i normalizują trawienie węglowodanów w jelitach, przez co mniejsza ilość glukozy przedostaje się do krwioobiegu. Rutyna wzmacnia też ścianki naczyń krwionośnych. Krajowi producenci napojów także nie stoją w miejscu. – Stworzyliśmy nową kategorię napojów – kategorię, która spełni oczekiwania klientów

| 56

CLIC Innovative Drink Napój zyskał funkcje. i w pełni zaspokoi indywidualne potrzeby. Chcemy dać więcej, dlatego wzbogaciliśmy napój o dodatki, które pozwolą wesprzeć każdego w tym co robi na co dzień. Zawsze wtedy, gdy potrzebna zwiększona dawka energii, lepsza odporność lub chęć pozbycia się zbędnych kalorii – pojawia się CLIC. Warto oderwać się od typowych rozwiązań i sięgnąć po napój, który tworzy zupełnie nową kategorię – napojów funkcyjnych! Dzięki innowacyjnym produktom CLIC można ko-

rzystać z życia w pełni, bez względu na sytuację. W każdym w momencie dnia zapewniamy odpowiednie wsparcie, niezależnie od tego czy potrzebna jest dodatkowa energia (ACTIVE), poprawa witalności (VITALITY) czy redukcja wagi (CALORIE BURN). Zaskakujemy ciekawymi rozwiązaniami i wyznaczamy nowe trendy, a nowe, modne i wyraziste opakowanie tylko podkreślą indywidualny charakter naszej marki – mówi Sebastian Śmiałkowski, Członek Zarządu. Na rynku pojawiają się też napoje zawierające zestawy witamin, probiotyków i kojarzący się wybitnie z kosmetologią kolagen. Mają za zadanie „od wewnątrz” dbać nie tylko o zdrowie, ale też i o urodę. I znowu wystąpił w tej kategorii produkt umacniający trend na „suche” napoje. Karma Wellness Water to butelka wypełniona wodą, z nakrętką zawierającą suche składniki funkcjonalne. Po otwarciu automatycznie wsypuje się do wody. Tym razem producent nie myślał o kosztach energetycznych transportu wody, ale uznał, że tak przechowywane w stanie suchym witaminy i probiotyki będą dłużej zdatne do spożycia, a napoju nie trzeba przechowywać w lodówce.


FIRMY I MARKI Wielomilionowe inwestycje dużych polskich firm to korzyści również dla wielu innych podmiotów: zewnętrznych firm transportowych, budowlanych, służb technicznych czy dostawców surowców i opakowań. Im bardziej rozwijają się potężne firmy w regionach, tym coraz więcej firm i osób z regionu korzysta na takiej współpracy.

145

Lubella to firma o dużym znaczeniu w tym regionie. Inwestycje pozwoliły nam stworzyć nowe miejsca pracy dla dodatkowych 60 osób – mieszkańców Lublina i okolic. Obecnie zatrudniamy ponad 460 osób. Współpracujemy także z zewnętrznymi firmami - mówi Andrzej Gąsiorek, Wiceprezes Zarządu Lubella.

tysięcy ton makaronów oraz produktów instant produkuje rocznie polska firma Maspex

Inwestycje > s. 59

Lubella > s. 59

| 58

Kampanie reklamowe latem to wakacyjne spoty nawołujące do zabawy i próbowania nowych produktów. Bardzo mocno promowane są wszelkiego rodzaju napoje i wody, a prym wiedzie, jak co roku, piwo w różnych odsłonach.

Kampanie > s. 60


Firmy i marki | INWESTYCJE

130 mln zł

FOT. materiały prasowe

kosztowało utworzenie kompleksu z centrum logistycznym

Nowoczesny kompleks produkcyjny i centrum logistyczne LUBELLI Aleksandra Falkowska

W maju firma Maspex sfinalizowała najnowszą inwestycję obejmującą budowę nowoczesnego kompleksu produkcyjnego wraz z centrum logistycznym Lubelli. Ich utworzenie kosztowało 130 ml zł. Jak zapewnia firma, inwestycja będzie miała znaczący wpływ na wzrost pozycji Lubelli jako lidera makaronów w Polsce. Grupa Maspex inwestuje również w markę. Produkty Lubella są eksportowane do ponad dwudziestu krajów na całym świecie m.in: do Wielkiej Brytanii, USA, Belgii, Litwy, Łotwy, Holandii, Kanady, jak również Islandii i Macedonii. W Lublinie zakończono budowę hali produkcyjno-magazynowej oraz budowę zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania. Wysoki stopień zaawansowania technologicznego oraz wielkość całego kompleksu – to wyróżnia nowo powstałe centrum. Uruchomienie nowoczesnego kompleksu produkcyjno-magazynowego w Lublinie to również utworzenie dodatkowych sześćdziesięciu miejsc pracy dla mieszkańców miasta i okolic. – Inwestycja Grupy Maspex w nowoczesny kompleks produkcyjny wraz z centrum logistycznym o wartości 130 mln zł to kolejny dowód na to, jak istotną rolę odgrywa branża spożywcza w krajobrazie gospodarczym miasta. Chciałbym podkreślić, że Lublin jest istotnym ośrodkiem rozwoju przemysłu przetwórstwa żywności dzięki wieloletnim tradycjom i położeniu w centrum dużego regionu rolniczego. Lubelszczyzna to polskie centrum produkcji rolniczej, dostarczające 1/3 surowców na krajowy rynek konsumencki oraz miejsce przyjazne dla biznesu - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublina.

Rozwój Lubelli rozpoczął się już w 2003 roku, kiedy marka weszła w skład Grupy Maspex. Od tego czasu w Lublinie zainwestowano ok. 400 ml zł. Były to przede wszystkim inwestycje w obszar logistyki i produkcji, dzięki którym dziś Lubella jest w stanie produkować 170 tys. ton produktów zbożowych rocznie, a w swoich magazynach mieści nawet 40 tys. palet. Ponadto marka, jako jedyny producent wyrobów zbożowych w Polsce, sama mieli zboże dzięki przeprowadzonej wcześniej modernizacji młyna do przemiału pszenic durum. Obecnie Lubella jest wiodącym liderem na rynku makaronów w Polsce. Oprócz nich w swojej ofercie posiada m.in. płatki śniadaniowe, mąki i kasze. Grupa Maspex jest jedną z największych firm w segmencie produktów spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Rocznie polska firma produkuje 1,5 mld soków, nektarów i napojów, 145 tys. ton makaronów oraz produktów instant, atakże 135 tys. dżemów i przetworów. W ofercie firmy znajdują się marki takie jak: Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa i Plusssz. Produkty firmy Maspex trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie. O INWESTYCJI GRUPY MASPEX W LUBLINIE Dzięki zrealizowanym inwestycjom Lubella może być wizytówką przemysłu spożywczego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Nowoczesne technologie, którymi dysponuje, pozwalają tworzyć nam nowe produkty dopasowane do trendów rynkowych i konsumenckich potrzeb. Inwestycje w obszar logistyki to nasza przewaga w handlu – dzięki nim będziemy mogli dostarczać nasze produkty szybciej i sprawniej. – MÓWI KRZYSZTOF PAWIŃSKI, PREZES ZARZĄDU MASPEX

59 |


Firmy i marki | KAMPANIE REKLAMOWE

TRZEŹWO MYŚLĘ Carlsberg

Kolejna kampania Carlsberg Polska edukuje na temat odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu oraz asertywności w jego odmawianiu. Jej ambasadorem ponownie został Łukasz Jakóbiak, twórca internetowego talk-show. Intencją kampanii jest pozytywne przekonywanie do odpowiedzialnego spożywania alkoholu. Można cieszyć się smakiem piwa, ale w spośb odpowwiedzialny.

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

A co Ty zrobisz dla orzeźwienia? Fresco Frizzante

Wraz z premierą dwóch smaków marka Fresco przygotowała konkurs. Aby wziąć w nim udział, konsumenci muszą wykonać zdjęcie, na którym pokazują, co zrobią dla orzeźwienia. Do wygrania jest tygodniowy pobyt nad basenem we Włoszech dla sześciu osób. Akcję wspiera kampania w Internecie i mediach tradycyjnych.

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

A R T Y K U Ł P R O M O C YJ N Y

Druga strona kibicowania czyli konkurs #KibicujęZeSłomką

ZPC Brześć z okazji odbywających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej przeprowadził akcję #KibicujęZeSłomką skierowaną do kibicek. W ten sposób producent wyrobów z ciasta ptysiowego pokazał, że kibicowanie nie jest tylko męską domeną. Na fanpage’u marki Brześć został ogłoszony konkurs przedstawiający

| 60

drugą stronę kibicowania – kobiety. Firma otrzymała blisko 300 zgłoszeń od pochłoniętych kibicowaniem pań i po ciężkiej naradzie wybrała 30 kibicek, do których trafiły mundialowe przesyłki. Znajdowała się w nich: słomka ptysiowa z nasionami, cukrem i cynamonem, szalik w barwach narodowych, płócienna torba z hasztagiem akcji oraz biało-czerwona kredka do

twarzy. Kolejne zestawy zostały wysłane do zwycięzców konkursów zorganizowanych w prasie lokalnej oraz radiu. Dopełnieniem działań była wysyłka kreatywna zestawów dla influencerów, którzy dołączyli się do akcji pokazując w swoich social mediach jak kibicują drużynie narodowej i oznaczając zdjęcia hasztagiem akcji #KibicujęZeSłomką.


wymrażanie piwa

tu się warzy z zasadami

Marka Okocim w ramach kampanii „Tu się warzy z zasadami” przygotowała kolejny spot reklamowy. Tym razem piwowarzy z Okocimia zdradzają tajniki uzyskiwania klarowności okocimskich lagerów poprzez wymrażanie piwa. Film zatytułowany „Wymrażanie” opowiada o jednym z etapów procesu warzenia piwa, polegającym na bardzo precyzyjnym wymrożeniu piwa do temperatury minus 1,5 stopnia. Jak tłumaczy w spocie Paweł Zych, okocimski piwowar, piwo dzięki temu zyskuje klarowność i orzeźwiający charakter. Spot jest częścią platformy komunikacyjnej „Tu się warzy z zasadami”, realizowanej od relaunchu marki w 2016 roku i wspiera jeden z wariantów piwa Okocim – Jasne Okocimskie.

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

kampanie i promocje Orzeźwienie! To hasło króluje latem w kampaniach reklamowych. Co nowego dla ochłody spragnionych klientów przygotowali w tym sezonie producenci?

napój zyskał funkcje

kasztelan

ręczymy za każdą butelkę!

Sosy Łowicz

CLIC tworzy nową kategorię produktową – napojów funkcyjnych. Każdy smak posiada inne funkcje, a tym samym zaspokaja inne potrzeby konsumenta. W drugim kwartale roku na półki trafiła nowa linia opakowań z nowoczesnym designem. Kolorystyka podkreśla nowoczesny charakter marki. Marka zaplanowała kampanię obejmującą komunikację w sektorze B2B, jak i działania online skierowane do osób młodych.

W czerwcu marka zaprezentowała kolejną odsłonę kampanii reklamowej. Poprzednie spoty przybliżyły świat Kasztelana oraz podkreśliły, że do warzenia używa się tylko naturalnych składników. Trzeci spot skupia się na dwurzędowym jęczmieniu, który jest wykorzystywany do warzenia piwa. Używa się wyłącznie odmiany dwurzędowej, która ma większe ziarna, co gwarantuje lepszy smak piwa. Spoty emitowane będą w: TVP, TVN, POLSAT oraz kanałach tematycznych.

Sosy Łowicz, inspirowane smakami z całego świata, są przygotowywane tak, jak lubią Polacy. Dlatego tak wyjątkowo smakują – tłumaczy najnowsza kampania marki. Boloński, Neapolitański, Meksykański … a może po prostu – słodko-kwaśny? – niezależnie od tego, który smak ostatecznie zostanie wybrany do dania, każdy będzie pyszny. Marka informuje w kampanii również o swojej nowości – sosach Łowicz z mięsem.

CLIC

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

w smaku polskie!

TV

PRASA

INTERNET PROMOCJE

POS

61 |


Poradnik | WYPOSAŻENIE

PORADNIK Podczas sprzątania, w przypadku mebli, lodówek czy regałów przeznaczonych do wystawienia artykułów FMCG, nie tylko usuwa się brud, ale też dezynfekuje. Dobry sprzęt nie rozpyla kurzu, ale go zmiata i pochłania, zabezpiecza filtrami tak maszynę jak i otoczenie. Wybór sprzętu do sprzątania to bardzo ważna decyzja, którą należy podjąć właściwie już w momencie zakładania sklepu – jedną z podstaw powodzenia w sprzedaży jest właśnie czystość.

Nowością w ofercie Kärcher jest urządzenie WVP 10 czyli profesjonalna myjka do okien służąca do odsysania wody i wilgoci ze wszystkich płaskich powierzchni. Myjka charakteryzuje się solidną konstrukcją i dużą wydajnością.

Kärcher dla branż > s. 65

1 raz

w miesiącu – lub częściej powinno odbywać się generalne sprzątanie w sklepie. Czyszczone są wtedy wszystkie powierzchnie. Sprzątanie > s. 63

A TAKŻE: Krzyżówka > s. 68

| 62

Zimne desery z maślanki i owoców, pyszne sałatki z aromatycznymi przyprawami – to dania, które chętnie serwujemy podczas upałów. W tym numerze kilka prostych do wykonania przepisów na smaczne i lekkie wakacyjne potrawy.

Przepisy > s. 66


FOT. Adobe Stock

Poradnik | WYPOSAŻENIE

Maszyny

ułatwiają sprzątanie W sklepie spożywczym trzeba zachować codziennie idealną czystość, a jej utrzymanie jest jednym z czynników zwiększających sprzedaż. Sprzątanie nie może się ograniczać jedynie do czyszczenia podłogi, pozostałe elementy wnętrza również wymagają odświeżenia, usunięcia kurzu. Dorota Łowicka

W

sklepie trzeba sprzątać, jest to trudne biorąc pod uwagę czas, który można temu poświęcić – najczęściej wówczas gdy sklep jest zamknięty, czy praktycznie nocą. W porównaniu do sprzątania pomieszczeń biurowych czy domu, dodatkową trudność sprawia kurz osiadający na produktach przeznaczonych do sprzedaży. Nie tylko psuje ich wygląd, ale może też być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Generalne sprzątanie w sklepie powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Wówczas czyści się

wszystkie komercyjne meble i wyposażenie, okna, ściany, nawet fasadę budynku itp. To czas mobilizacji, wysiłku i dużych nakładów pracy.

PODŁOGOWE

Najwięcej maszyn dostępnych na rynku ułatwia sprzątanie podłóg, ich zamiatanie, szorowanie, mycie, suszenie, polerowanie. To maszyny najczęściej prowadzone ręcznie, zasilane z gniazdka o długich, np. 15 metrowych kablach, lub z wbudowanymi akumulatorami. Ten ostatni typ jest droższy ale

znacznie wygodniejszy, gdy trzeba operować, zawracać wokół wielu regałów. Na rynku jest sporo ofert, można wybierać między mniejszymi urządzeniami, sprzątającymi dokładniej w zakamarkach, o niższym poziomie hałasu itd. Nie zawsze szorowarkę, polerkę czy zmywarkę trzeba kupować, istnieją wypożyczalnie takiego sprzętu. Są tam oferowane egzemplarze o zasilaniu bateryjnym, lub samojezdne z siedziskiem. Wybierając sprzęt trzeba dostosować go do wielkości czyszczonych powierzchni oraz materiału, z któ-

63 |


Poradnik | WYPOSAŻENIE

rego są wykonane. Inaczej usuwa się brud z powłok metalicznych a inaczej z drewna lub betonu. Dlatego trzeba dokładnie przyjrzeć się szczotkom, w które wyposażono np. zamiatarkę. Uniwersalne szczotki walcowe nadają się do praktycznie każdej powierzchni, ale na podłogach wyłożonych choćby deskami sosnowymi konieczne będzie zastosowanie czegoś delikatniejszego, nie rysującego drewna. Szczotki tarczowe mają mniejszy nacisk, dłuższy kontakt z podłożem i bardziej nadają się do zamiatania codziennego tzw. zachowawczego.

zużywa dużo wody i energii elektrycznej. Inwestując w zakup takiej myjki trzeba zwrócić uwagę na jej parametry, zwłaszcza moc (wysoka) i zużycie wody (małe). Przeszkolenie pracownika zajmie niewiele czasu, a powinna to być osoba odpoREKLAMA

Designerski odświeżacz powietrza na co dzień!

MYJKA PAROWA, LANCA PIANOWA Podczas czyszczenia podłóg czy nawet omiatania ścian, zapewne nie pojawiają się jakieś szczególne trudności, ale jak wyczyścić dość cienkie ścianki półek, wbudowane w regały kosze czy szyldy wiszące między regalami? W przypadku tych elementów bardzo pomocna będzie myjka parowa oraz lanca pianowa. Generator pary, który po włączeniu wytwarza gorącą parę pod dużym ciśnieniem nie tylko czyści, ale też dezynfekuje bez użycia detergentów. Czyszczenie parą jest bardzo skuteczne i tanie. Trzeba uważać na gorące opary, które mogą przypadkowo spowodować oparzenia. Zbyt długie operowanie parą na tej samej powierzchni może przyczynić się do odkształcenia ścianek sprzętów pod wpływem gorąca.

WODA POD CIŚNIENIEM Jedną z alternatywnych opcji czyszczenia urządzeń handlowych i części zewnętrznych sklepu jest woda dostarczana pod dużym ciśnieniem. Myjki ciśnieniowe doskonale „skrobią” powierzchnię nawet z najmniejszych cząsteczek pyłu, ale jest to metoda kosztowna, ponieważ

| 64

wiedzialna, gdyż pod silnym strumieniem wody mogą zostać uszkodzone miękkie plastikowe obudowy, czy nawet zbite szklane szybki.

ODKURZACZ DO SZYB

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka urządzeń, które zaopatrzone w akumulator, wspomagają mycie szklanych i innych gładkich powierzchni. Maszyny te, na tyle lekkie, ze można je trzymać w ręku przez dłuższy czas, umożliwiają mycie pod różnymi kątami, nawet nad głową, bez ściekającej na twarz brudnej wody. Wymienne dysze ssące i gniazda umożliwiające montaż drążka-wysięgnika ułatwiają sprzątanie wysokich lub bardzo wąskich powierzchni. Można wybrać model zaopatrzony w system „automatycznego trybu gotowości”, czyli dopiero w chwili zetknięcia z szybą przechodzący z trybu oszczędzania energii na pełną moc. Kupując odkurzacz do szyb koniecznie należy zapytać się o jego wagę, czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora i dostępność alternatywnego źródła zasilania. Bo gdy się okaże, że sprzątania jest dużo a sprzęt po pół godzinie „padł” i ładowanie trwa kolejne 4 godziny, można nie być zadowolonym z zakupu.

warto wiedzieć

GENERATORY PARY W pomieszczeniach przeznaczonych dla handlu generatory pary są wykorzystywane do następujących celów: • czyszczenia sprzętu handlowego, w tym gablot, liczników, szafek, • dezynfekcji mebli i wyposażenia handlowego, w tym wózków sklepowych, • czyszczenia urządzeń chłodniczych – zewnętrznych i wewnętrznych, • dezynfekcji podłóg w magazynach i pomieszczeniach do sortowania żywności, • czyszczenie dywanów i mebli tapicerowanych.


KÄRCHER DLA BRANŻ Osoby odpowiedzialne za utrzymanie czystości w firmach i budynkach użyteczności publicznej lub też zarządzające różnego rodzaju obiektami doskonale zdają sobie sprawę, że inwestycja w zautomatyzowany, niezawodny sprzęt szybko się zwraca i zaczyna przynosić wymierne oszczędności. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w solidny sprzęt czyszczący, który sprawi, że proces sprzątania będzie przebiegał szybko i skutecznie.

URZĄDZENIA

Wewnątrz budynków użyteczności publicznej gdzie znajduje się sporo twardych posadzek, wymagających profesjonalnego czyszczenia, idealnymi urządzeniami, które zadbają o czystość są szorowarki. Nasza promocja obejmuje urządzenia kompaktowe z zasilaniem bateryjnym, co pozwala na pełną swobodę manewrowania podczas pracy. Wraz z szorowarkami w promocyjnej cenie oferowane są środki czyszczące do posadzek: RM 753 dedykowany do mycia płytek ceramicznych i gresowych oraz silny preparat do usuwania powłok ochronnych i doczyszczania silnie zabrudzonych posadzek odpornych na alkalia – RM 750.

NOWOŚĆ Nowością w ofercie jest urządzenie WVP 10, czyli profesjonalna myjka do okien służąca do odsysania wody i wilgoci ze wszystkich płaskich powierzchni. Charakteryzująca się solidną konstrukcją i dużą wydajnością. Urządzenie zasilane jest akumulatorowo i pozwala na 35 minut ciągłej pracy na jednym ładowaniu.

Odkurzanie to rutynowa czynność, będąca podstawą codziennej pielęgnacji podczas prowadzenia prac czyszczących w budynku. Aby efekty były zadowalające, ważny jest wybór odpowiedniego odkurzacza, czyli urządzenia, które jest na pierwszej linii walki z brudem.

O tradycyjne odkurzanie na każdej powierzchni zadbają urządzenia z szerokiej gamy odkurzaczy dostępnych w promocji. Na szczególną uwagę zasługuje zasilany bateryjnie model plecakowy, który dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji, znajdzie idealne zastosowanie w sklepach, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością ustawionych na półkach towarów, wąskimi przejściami oraz przebywającymi tam klientami. Nowy model odkurzacza T9/1 o pojemności zbiornika wynoszącej 9 litrów wyposażony w akumulator pozwalający na 24 do 46 minut pracy bezprzewodowej, świetnie sprawdzi się w sprzątaniu butików i sklepów.

ŚRODKI CZYSZCZĄCE

W ofercie firmy Kärcher są środki czyszczące i różne akcesoria przeznaczone do sprawnego mycia ręcznego. Wysokie skoncentrowanie środków chemicznych pozwala na dużą wydajność, która przekłada się na widoczne oszczędności. A specjalnie zaprojektowane akcesoria usprawniają pracę, czyniąc ją przyjemniejszą i bardziej dokładną. Po więcej informacji zapraszamy na: www.karcher.pl

65 |

FOT. Materiały prasowe

F

irma Kärcher, ekspert w dziedzinie utrzymania czystości, przygotowała specjalną, dedykowaną profesjonalistom ofertę „Kärcher dla branż”. W ramach tej promocji można nabyć solidne i niezawodne urządzenia w atrakcyjnych cenach. Warto zapoznać się z ofertą i wybrać rozwiązanie, które będzie najlepszą odpowiedzią na konkretne indywidualne potrzeby i zapewni czystość w wielu branżach profesjonalnych.


Poradnik | PRZEPISY

Przepisy kulinarne

Sałatka z tofu Składniki:

100 g tofu z czosnkiem niedźwiedzim Look Food / 4 liście karbowanej sałaty / 5 pomidorków koktajlowych / 1 ogórek / połowa awokado / 1 łyżeczka posiekanej pietruszki / pół łyżeczki sezamu

Dressing:

2 łyżki oleju sezamowego Look Food / 1 łyżka octu cydrowego Look Food / pół łyżeczki przyprawy do sałatek Look Food / pół łyżeczki syropu klonowego Look Food / szczypta białej soli himalajskiej Look Food

FOT. materiały prasowe

Wykonanie:

Tofu z czosnkiem niedźwiedzim pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni z niewielkim dodatkiem oleju kokosowego. Składniki dressingu połączyć ze sobą. Sałatę porwać na mniejsze części, ogórka pokroić w plasterki, połowę awokado w drobną kostkę, a pomidorki koktajlowe na połówki. Na koniec wymieszać wszystkie składniki, a gotową sałatkę polać przygotowanym dressingiem.

| 66

Jabłko na miodzie, czyli zmrożona lemoniada z miodem Składniki:

40 ml Jim Beam Honey / 25 ml soku z cytryny / 40 ml soku jabłkowego / 2-3 plasterki ogórka

Wykonanie:

Do wysokiej szklanki wrzucić kostki lodu, dodać Jim Beam Honey oraz kilka plasterków ogórka. Następnie wlać sok jabłkowy. Wszystko delikatnie wymieszać, dosypać dowolną ilość lodu i dodać do tego sok z cytryny.

rada!

Plasterki ogórka można zamienić na świeży imbir.

Sałatka z kaszą bulgur i warzywami Składniki:

200 g kaszy bulgur / 50 g czarnych oliwek / 50 g zielonych oliwek / pomidory koktajlowe / kolorowa papryka / czerwona cebula / oliwa / sok z połowy pomarańczy / sok z połowy cytryny / miód / ocet / cynamon / kardamon / gałka muszkatołowa / sól, pieprz

Wykonanie:

Kaszę ugotować i ostudzić. Wszystkie warzywa pokroić w niewielkie kawałki, oliwki pokroić na połówki, a cebulę w piórka. Dressing przygotować z soku z cytryny i pomarańczy. Dodać do tego oliwę, ocet oraz miód, na koniec przyprawy. Kaszę wymieszać z warzywami i podawać z cytrusowokorzennym dressingiem.


Latem lubimy lekkie i szybkie w przygotowaniu potrawy. Przedstawiamy pomysły na zdrowe sałatki, wykonane z najlepszych składników. Na upały polecamy owocowe desery, a na wieczorne grillowanie – szaszłyki i orzeźwiające drinki z dodatkiem miodu.

Pyszny deser z maślanki Składniki:

750 ml maślanki naturalnej Robico / 3 łyżki cukru / półtora opakowania żelatyny / kilka kropli aromatu waniliowego / świeże owoce do przybrania

Wykonanie:

Żelatynę namoczyć, rozpuścić w gorącej wodzie i wystudzić. Następnie dodać do niej maślankę, aromat i cukier. Mieszać aż do rozpuszczenia się składników. Gotową masę przelać do silikonowych foremek z wgłębieniami. Stężałą masę wyłożyć z foremek na talerzyki, ozdobić świeżymi owocami i odstawić do lodówki.

rada!

Deser można również przygotować w pucharkach.

Szaszłyki glazurowane w Jim Beam Honey

Kremowy makaron z kurczakiem

Składniki:

200 g Wałkowanego Swojskiego makaronu 4 jajecznego Babci Ani / 200 g piersi z kurczaka lub indyka / 200 g pomidorków koktajlowych / 5 łyżek serka mascarpone / 3 ząbki czosnku / olej rzepakowy lub oliwa z oliwek / świeża bazylia, sól, pieprz

3 piersi z kurczaka

Marynata:

50 ml Jim Beam Honey / sok z 1 limonki / 3 łyżki sosu sojowego / kilka kropel oleju sezamowego / 1 łyżeczka startego imbiru / 2 łyżki brązowego cukru / pół papryczki chili drobno posiekanej / szczypta soli

Wykonanie:

Przygotować marynatę. Do miseczki dodać wszystkie składniki i wymieszać. Piersi pokroić w długie paski i marynować w marynacie. Następnie nabić na szpadki i grillować szybko do mocnego zarumienienia. Kurczak pysznie smakuje z majonezem i świeżą kolendrą. Podawać z drinkiem Jabłko w miodzie na Jim Beam Honey!

Składniki:

Wykonanie:

Do posolonej, gotującej się wody wrzucić makaron. W czasie gotowania przyrządzić sos: pierś z kurczaka pokroić w kostkę, posypać solą i pieprzem. Na rozgrzanym oleju podsmażyć poszatkowany czosnek, gdy się zarumieni dodać mięso. Smażyć do uzyskania złotego koloru. Następnie dodać przekrojone na pół pomidorki koktajlowe oraz bazylię – smażyć około 5 minut, do czasu, gdy pomidorki rozmiękną. Na koniec dodać około 5 łyżek mascarpone, dokładnie wymieszać i połączyć z ugotowanym makaronem.

67 |


Rozrywka | KRZYŻÓWKA

Wśród osób, które przyślą poprawnie rozwiązaną krzyżówkę wylosujemy pięcioro szczęśliwców. Dla

wygranych mamy 5 nagród – zestawy

kosmetyków RADICAL® AGE ARCHITECT .

Najnowsza linia Laboratorium Kosmetyków Naturalnych FARMONA – RADICAL® AGE ARCHITECT, to innowacyjne kosmetyki ze składnikami aktywnymi o działaniu odmładzającym, przeznaczone do codziennej pielęgnacji, które zapewnią skuteczną ochronę przed elektrosmogiem i przywrócą skórze witalność. Na odpowiedzi czekamy do końca lipca. Rozwiązanie należy przesłać na adres redakcji: „Magazyn Życie Handlowe”, ul. Młynarska 7, 01-205 Warszawa lub mailem na adres: konkurs@zyciehandlowe.com Poza hasłem prosimy podać: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, nazwę i adres sklepu, w którym Państwo pracują oraz informację o tym, skąd otrzymali Państwo nasz magazyn (prowadzenie sklepu lub zatrudnienie w nim jest warunkiem otrzymania nagród).

WYDAWCA Media Direct Sp. z o.o. ul. Młynarska 7, 01-205 Warszawa tel. (22) 539-59-40, fax (22) 539-59-50 www.zyciehandlowe.com www.portalFMCG.pl Organizator konkursu Przebój FMCG PREZES: Beata Farmus; bfarmus@mediadirect.pl REDAKCJA: Redaktor naczelna: Magdalena Ziętkiewicz mzietkiewicz@zyciehandlowe.com STALI WSPÓŁPRACOWNICY: Wisława Karolewska, Mikołaj Jóźwiak, Dorota Łowicka, Michał Pacholski REKLAMA: Mariusz Kalinowski (509-970-565) key account manager; mkalinowski@zyciehandlowe.com Bartosz Kitliński (512-107-394) key account manager; bkitlinski@mediadirect.pl Adam Johaniuk (510 808 508) key account manager; ajohaniuk@zyciehandlowe.com PROJEKTY SPECJALNE: Andrzej Rutkowski (509-970-575) arutkowski@mediadirect.pl Jolanta Kitlińska (22) 539-59-40 jkitlinska@mediadirect.pl DYSTRYBUCJA: dystrybucja@mediadirect.pl OPRACOWANIE GRAFICZNE: Pixel Farm (504-545-662) biuro@pixelfarm.pl DRUK: ORTIS Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo redakcyjnego opracowania tekstów przyjętych do druku. Nakład: 70 000 egz. Gazeta bezpłatna.

nagrody

Lider skutecznej dystrybucji* * Źródło: Millward Brown „Raport z badania. Dystrybucja i czytelnictwo prasy handlowej”, listopad 2014

Informujemy, że nagrody za rozwiązanie krzyżówki zamieszczonej w majowym numerze „ŻH” otrzymują: ○ pan Jerzy Szewczak ze Sklepu spożywczego "Przy Dworcu" w Warszawie ○ pani Kinga Kurowska z Hurtowni Belgas w Czarnkowie ○ pan Krzysztof Szefer ze Sklepu spożywczego w Boruszynie

| 68

Pismo przeznaczone dla specjalistów dystrybucji. Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń. Wszystkie prawa zastrzeżone ©


Przebรณj FMCG 2018

Laureaci konkursu


Przebój FMCG 2018

Uroczysta gala wręczenia nagród po raz kolejny odbyła się w Villi Foksal

Przeboje fmcg 2018 przyznane! W eleganckich wnętrzach Villi Foksal z ogromną przyjemnością węczyliśmy nagrody w konkursie Przebój FMCG 2018.

Przebój FMCG to coroczny konkurs organizowany przez Życie Handlowe, wiodący miesięcznik handlu detalicznego. O tym, że konkurs jest doceniany, rzetelny i obiektywny świadczy stale rosnąca liczba zgłaszanych produktów. W tym roku producenci, dystrybutorzy i importerzy przedstawili do oceny jury rekordową liczbę 600 wyrobów sprzedawanych w sklepach spożywczych. Ta liczba świadczy również o innowacyjności rynku, ponieważ w konkursie nie mogą brać udziału produkty już kiedyś pretendujące do tytułu Przebój FMCG.

cie sprzedaży. W skład zespołu jury weszli wybitni znawcy rynku FMCG, praktycy, osoby, które na tym polu odniosły sukces. Najwyżej ocenione produkty zostały nominowane do nagrody. W kolejnym etapie wypowiadali się już tylko detaliści, którzy najlepiej wiedzą, co się u nich sprzedaje, co przynosi im największe zyski, co jest Przebojowym Produktem. To właściciele sklepów wybierali laureatów spośród nominowanych wyrobów, typując produkty o najwyższym potencjale handlowym.

KRYTERIA WYBORU W pierwszym etapie współzawodnictwa jury oceniało wyroby według ściśle określonych kryteriów: opakowanie, dostępność, innowacyjność, adekwatność ceny do jakości, wspar-

UROCZYSTA GALA 22 maja w Warszawie, podczas uroczystej gali laureaci otrzymali statuetki oraz prawo do posługiwania się znakiem Przebój FMCG 2018. Spotkanie poprowa-

| 70

dziła popularna dziennikarka i prezenterka Beata Tadla. 60 produktów zostało nagrodzonych statuetką i tytułem „Przebój FMCG 2018”. Ponadto 11 wyrobów otrzymało specjalny tytuł ”Przebojowy Concept 2018”. Tak uhonorowane wyroby zostały docenione za wyjątkowy pomysł, zgodny z najnowszymi trendami konsumenckimi oraz duży potencjał sprzedażowy. Podczas gali były emocje, była radość, były też ciekawe rozmowy branżowe. Tego wieczoru miały okazje spotkać się osoby, które na co dzień ze sobą współzawodniczą na polu zawodowym i tę sposobność wykorzystały do zacieśniania więzów, wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a nominowanym i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

FOT. Sylwester Ucieszyński

Wisława Karolewska


71 |


Bakalie

Nominacje: Mieszanka orzechów 100g Bakalland S.A.

Prażone Orzechy Laskowe HELIO Natura HELIO S.A.

Grzegorz Sobociński Kierownik Biura Zarządu i Marketingu

Kresto orzechy włoskie 100g VOG Polska Sp. z o.o.

Dania gotowe, dania instant, sosy na ciepło

Sosy Uniwersalne Łowicz Agros Nova Food

Nominacje: Gulasz węgierski 500g Miedzychód Nowicka sp.j.

Przemysław Pawlak Category Manager

| 72

Fasole Na Ciepło w Słoiku Bonduelle Polska S.A.


Desery instant

SĹ‚odka Chwila Pudding na zimno Dr. Oetker Polska

Nominacje: Galaretka krystaliczna Dr. Oetker Polska Babeczki Brownie Delecta Bakalland S.A.

73 |


Dodatki do ciast

Drożdże Babuni Lesaffre Polska

Nominacje: Linia mas krówkowych HELIO HELIO S.A.

Michał Kapturowski Przedstawiciel handlowy ds. rynku detalicznego

Batony i wafelki Baton Milka Peanut & Carmel Mondelez International

Ciastka i wafle Jeżyki Classic Goplana Colian Sp. z o.o.

Czekolada w tabliczkach Czekolada Gorzka LOTTE Wedel Sp. z o.o.

Herbaty Lipton Intense Black Unilever Polska Sp. z o.o.

Jogurty i desery mleczne Zott Monte White 150g Zott Polska Sp. z o.o.

| 74

BackMit mak mielony 200g VOG Polska Sp. z o.o.

DayUp Raw&Go! Arteta Sp. z o.o. Wafel WW LOTTE Wedel Sp. z o.o.

Herbatniki regionalne w polewie kakaowej 79g Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie Torcik Wedlowski LOTTE Wedel Sp. z o.o.

Oryginalna Mleczna Goplana Colian Sp. z o.o. Milka Peanut Caramel 276g Mondelez International

Herbata Big-Active zielona z papają i jagodami goji Herbapol-Lublin Herbatka owocowa LOYD malina i truskawka Mokate

DayUp ARTETA Sp. z o.o. Jogurt Polski naturalny bez laktozy 350g MLEKOVITA


MISTRZOWIE domowych WYPIEKÓW

Zamów już dziś!

nasze przebojowe drożdże!

75 |


Lody

Nominacje: Big Milk Intense Unilever

Lody Bakaliowe 500ml Grycan - Lody od pokoleń

Muuucia lody na patyku w polewie o smaku truskawki Froneri Polska Sp. z o.o.

Musztardy

Musztarda Stołowa Roleski 175g Roleski sp.j.

Musztarda sarepska 185g Kamis McCormick Polska S.A.

Musztarda Sarepska Mosso Mosso Kewpie Poland

Napoje

Linia Hellena Family+ w impulsowych formatach Colian Sp. z o.o.

DrWitt Premium Multiwitamina MWS

Mrożonki Szpinak liście Hortex Polski Ogród Sp. z o.o.

Pasztety Pasztet z indykiem i gęsiną Indykpol S.A.

Piwa Łomża Jasne VAN PUR

| 76

Napój Pomarańcza Mango Hortex Hortex Sp. z o.o. Warzywa na patelnię z makaronem i przyprawą HORTINO ZPOW

Proste Historie BISTRO Zapiekanka z szynką i pieczarkami IGLOTEX S.A.

Guseppe mleczna i biała czekolada Dr. Oetker Polska

Knedle ze śliwkami Anita - Grzegorz Mordalski

Pasztet chłopski 250g Konspol- Holding Sp z o.o. Z GRUNTU DOBRE SOKOŁÓW S.A.

Warka Jasne Pełne Grupa Żywiec S.A. Ciechan Porter Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o.


Majonezy

Nominacje: Majonez Stołowy Roleski 280 g Roleski sp.j.

Majonez Napoleoński Mosso Mosso Kewpie Poland Sp. z o.o.

Jakub Kołodziej Członek zespołu zarządzającego

Majonez Hellmann’s Original 420 ml Unilever Polska

77 |


Karma dla zwierząt

Nominacje: PreVital Naturel w galaretce Partner in Pet Food Sp. z o.o.

Pełnoporcjowa karma RAFI DNP S.A.

Monika Piotrowska Brand Manager

BASIL karma mokra dla psa i kota PUPIL FOODS

Napoje energetyzujące

Nominacje: BLACK ENERGY EXTREME 5 z palatynozą FOODCARE Sp. z o.o.

Veroni active Natural Energy Drink Zbyszko Company S.A. | 78

Napoje energetyzujące smakowe linia produktowa KED Sp. z o.o. sp.k.


Mleko

Nominacje: Mleko spożywcze Wypasione 2 L MLEKOVITA

Mleko łowickie UHT 3,2% 1 L OSM w Łowiczu

Anna Dmochowska Specjalista ds. Marketingu

MLEKO Robico FZZPM w Polsce ZUH Robico

Masła, margaryny, mixy

Nominacje: Masło Polskie bez laktozy 200g MLEKOVITA

Masło łowickie 200g kostka OSM w Łowiczu

Andrzej Chomyszczak Krajowy Kierownik Dystrybucji

Flora Gold Unilever BCS Polska Sp. z o.o.

79 |


Oliwy i oleje

Nominacje: Linia oliw niefiltrowanych Costa d'Oro Costa d'Oro

Oliwa z oliwek extra vergine GranFruttato Monini Monini SPA

Anna Adaszewska Marketing Manager w firmie Italmex

Makarony Makarony Lubella Mini Lubella

Ketchupy Ketchup Kotlin Łagodny Agros Nova Food

Kiełbasy Kiełbaski z szynki Sokołów S.A.

Konserwy Paprykarz szczeciński Dega S.A.

Napoje mleczne Maślanka Mrągowska Naturalna 1 L SM MLEKPOL w Grajewie

| 80

Olej rzepakowy Rapso 0,75 l VOG Polska Sp. z o.o.

Wałkowany Swojski Makaron 4 jajeczny Babci Ani P.P.H.U. "ANNA" AMELIA ANNA MARCZAK Spaghetti Podravka Podravka

Ketchup Łagodny Tortex Unilever Polska Ketchup Mazurski OCTIM Pikantny 550g OCTIM WOiM Sp. z o.o.

Kiełbasa Krakowska Henryk Kania Maestro ZM Henryk Kania S.A. Kruchutka podsuszana od braci Dobrowolscy Sp. z o.o.v Linia produktowa Konserw bez konserwantów SOKOŁÓW S.A. M.E.A.L. Konserwa żołnierska 400g ARTETA Sp. z o.o. KEFIR Robico Z probiotykiem Bez Laktozy FZZPM w Polsce ZUH Robico Kefir jak dawniej butelka 400g OSM Piaski OSM w Piaskach


Praliny i bombonierki

Śliwka Nałęczowska 350g Colian Sp. z o.o.

Mieszko Dla Ciebie & Dla Mnie Mieszko S.A.

Ptasie Mleczko® Karmellove LOTTE Wedel Sp. z o.o.

Produkty dla dzieci spożywcze LUBISIE czekoladwe 30g MONDELEZ POLSKA

Hibbi - Linia dziecięcych nadziewanych produktów z czekolady mlecznej ZWC Millano Krzysztof Kotas Kubuś sok 100% Jabłko MWS

Produkty impulsowe spożywcze Lizaki 3D Chupa Chups

Żelki LOTTE Wedel Sp. z o.o. Grześki Mega kakaowe w czekoladzie deserowej Colian Sp. z o.o.

Produkty sypkie: ryże, kasze Ryż naturalny Podravka

Kasza Bulgur Sawex Sp. z o.o. Rice & MORE 90s Monini Monini SPA

Produkty śniadaniowe Nestle Corn Flakes Cereal Partners Poland Toruń-Pacific Sp. z o.o.

Kremy Terravita Terravita FIT SANTE A. Kowalski sp.j.

Produkty garmażeryjne

Nominacje: Flaczki z parmezanem i grzybami SMAKMAK Sp. z o.o. sp.k.

Udziec z indyka w galarecie PMiW Łukosz Sp. z o.o. | 82

Adam Dzikowski Koordynator sprzedaży PMiW Łukosz

Wołowina wolno gotowana Zakłady Mięsne Warmia


Nr I w Kategorii Produkty Garmażeryjne Dziękujemy za docenienie i okazane zaufanie

Strefa Indyka to linia produktów oparta w 100% na mięsie indyczym.

Dzięki temu wyroby mają niską zawartość tłuszczu i są bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka. W Strefie Indyka każdy znajdzie coś dla siebie. www.lukosz.pl, www.strefaindyka.pl, facebook.com/pmiwlukosz


Produkty innowacyjne spożywcze

Nominacje: Caramoon - popcorn o smaku karmelu z orzeszkami ziemnymi Mogyi KFT

Ekologiczne puree z dyni Look Food

Marta Walasińska Pełnomocnik Zarządu ds. Marketingu

Chias Superfoood Elixir - roślinna odżywka białkowa z superfoods Chias Brothers Europe Sp. z o.o.

Soki i nektary

Nominacje: Fortuna Sok Pomidor 100% 300 ml Fortuna Sp. z o.o.

Soki pomarańczowe Hortex Hortex Sp. z o.o. | 84

Beata Łosiak PR manager Grupa HORTEX

Nektar Tymbark Czarna Porzeczka Harper Hygienics S.A.


Produkty innowacyjne niespożywcze

Nominacje: Siateczka do mycia naczyń STELLA Stella Pack S.A.

Kolorado Aromella odświeżacz powietrza Hal Sp. z o.o.

Tomasz Kaniewski Członek Zarządu

Presto Ściereczki do butów i galanterii skórzanej Harper Hygienics S.A.


Wędliny Nominacje: Szynka pieczona Sokołów S.A. Kabanosy z kurczaka 280g Natura Konspol-Holding Sp. z o.o.

Grzegorz Zych Wiceprezes zarządu

Szynka marynowana od braci Dobrowolscy Sp. z o.o.


Produkty sypkie: cukier

Nominacje: Cukier biały kryształ gruby Cukier Królewski Südzucker Polska S.A. GoldPack cukier trzcionowy nierafinowany 1kg VOG Polska Sp. z o.o.

Maciej Jochemski Key Account Manager Pfeifer & Langen Marketing

DIAMANT Cukier Trzcinowy Dry Demerara Pfeifer & Langen Marketing Sp. z o.o.


Sery, serki do smarowania i twarogi

Sery żółte w plastrach Hochland Polska Jacek Wyrzykiewicz PR & Marketing Services Manager

Nominacje: NaTurek Nasz Kozi Mleczarnia Turek Serek twarogowy śmietankowy Haga 100g/6 porcji LACTIMA Sp. z o.o.

Ser pleśniowy Lazur Błękitny porcja 100g Lazur - SZGPR

Almette ze szpinakiem i czosnkiem Hochland Polska

Krzysztof Wróblewski Wiceprezes

Twaróg Mazurski Smak SM MLEKPOL w Grajewie


Whisky, koniaki i brandy

Nominacje: Whisky Santis Browar Brauerei Locher AG.

Jim Beam Black Extra Aged Beam Suntory

Edyta Sadowska Brand Manager marki Jim Beam

Grant's Family Reserve CEDC International Sp. z o.o.

Wina musujÄ…ce i szampany

Nominacje: Alita Selection Riesling MV Poland Sp. z o.o. | 90

Robert Kabot Head of Assortment Management Department

Monte Santi Fruttisecco Jantoń S.A. sp.k. Gancia Prosecco CEDC International Sp. z o.o.


Wódki smakowe

Nominacje:

Soplica Wiśniowa CEDC International Sp. z o.o.

Krzysztof Kouyoumdjian Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych CEDC

Przekąski fit Batony proteinowe Baton PROTEIN BA! Bakalland S.A.

Przekąski słodkie Jogusie Fabryka Cukierków"Pszczółka" Sp. z o.o.

Przyprawy, fixy, buliony Rosół z kury Knorr Unilever Polska

Wino Carlo Rossi Refresh Peach CEDC International Sp. z o.o.

Wódki czyste Bols Platinum Magma CEDC International Sp. z o.o.

Toruńska Piernikowa 90 ml Toruńskie Wódki Gatunkowe, PUH Chemirol Żołądkowa Gorzka STOCK POLSKA Sp. z o.o.

Melvit Crispy Melvit S.A. Crunlight chrupki wielozbożowe TBM Sp. z o.o.

Mamutki Ciastka Biszkoptowe Mamut Polska S.A. Grześki Tyci Colian Sp. z o.o.

Przyprawa do mięs Kamis 75g McCormick Polska S.A. Vegeta Uniwersalna Podravka

Totino Lime Henkell & Co. Polska Sp. z o.o. UMBRELLA Partner Center Sp. z o.o.

Stock Prestige STOCK POLSKA Sp. z o.o. Finlandia Vodka Brown-Forman Polska

91 |


Przekąski mięsne

Kabanoski z kurczaka 100g Amore Konspol- Holding Sp, z o.o.

Smakowite Kąski Pieczone Skrzydełka Grupa DROSED

Salami Chips SOKOŁÓW S.A.

Przekąski słone

Orzechy prażone solone: Migdały lekko solone 90g, Bakalland S.A.

Paluszki Słone 200g Lajkonik

CRUNCHIPS X-CUT The Lorenz Bahlsen Snack-World Sp. z o.o.

Przetwory rybne

Sałatka pikantna z makrelą Dega S.A.

Linia konserw rybnych z łososia atlantyckiego 110g PR Łosoś Sp. z o.o.

Filety z pstrąga wędzonego Fjord Fiskursson

Przetwory warzywne

Pomidory krojone z bazylią i oregano Podravka

Wawrzyniec pasta warzywna ZT Kruszwica S.A.

Jestem FIT! ZPOW VORTUMNUS Sp. z o.o.

Kosmetyki dla mężczyzn

yego anty-perspirant Ziaja

Head & Shoulders Procter & Gamble

Apart Natural for Men seria Active Global Cosmed Group S.A.

Woda

Nominacje: Naturalna woda mineralna Spółdzielnia Pracy "Muszynianka"

Żywiec Zdrój ze Smakiem Żywiec Zdrój S.A. | 92

Katarzyna Wronka Specjalista ds. aktywizacji klientów

Naturalna woda mineralna CISOWIANKA, niegazowana, butelka 1,5 l Nałęczów Zdrój S.A.


Kosmetyki dla kobiet

Nominacje: Naturalny Krem Oliwkowy Ziaja

Kamill Krem do rÄ…k HERBAL Burnus Polska Sp. z o.o.

Pantene 3 Minute Miracle Repair & Protect Procter & Gamble DS Polska Sp. z o.o.


Artykuły higieniczne: papier, chusteczki

Cleanic Antibacterial Family chusteczki odświeżające HARPER HYGIENICS S.A. Nominacje: Prince hygiene & care Neutralizacja i Dezynfekcja Brandin Sp. z o.o. LULA Chusteczki Odświeżające 15 szt. Stella Pack S.A.

Zewa Deluxe TP Delicate Care Essity Poland

Maciej Redlicki Trade Marketing Manager

LULA Płatki kosmetyczne 120 szt. Stella Pack S.A.

Środki do sprzątania

Nominacje: Presto Ściereczki do lodówek i mikrofalówek Harper Hygienics S.A.

Dix Professional express cleaner Gold Drop Sp. z o.o. | 94

Sidolux M środki do mebli Lakma Strefa Sp. z o.o.


Higiena intymna Always Sensitive Procter & Gamble

Baterie Duracell Turbo Max Duracell

Akcesoria do pieczenia Papier do pieczenia 8m box Stella Pack S.A.

Akcesoria do sprzątania Mop obrotowy Easy Wring & Clean TURBO Vileda

Środki do prania i płukania Perlux perły piorące Lakma Strefa Sp. z o.o.

TENA Lady Ultra Mini Essity Poland LULA Chusteczki do higieny intymnej 20 szt. Stella Pack Spółka Akcyjna CR2032 Bateria guzikowa VARTA SPECTRUM BRANDS POLAND Sp. z o.o. Akumulatory NiMH GP ReCyko+ GP Battery (Poland) Sp. z o.o. JN Papier do wypieków 8m Sarantis Polska S.A. Rękaw do pieczenia 5M BOX Stella Pack Spółka Akcyjna Ściereczki Presto do szyb i luster Harper Hygienics S.A. Anna Zaradna Chusteczki nawilżane Stella Pack S.A. Booster koncentrat do płukania tkanin: Aroma Orchid oraz Aroma Rose Gold Drop Sp. z o.o. REX Power Caps Burnus Polska Sp. z o.o.


Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

PreVital Naturel w galaretce Partner in Pet Food

Magdalena Zacharzewska Junior Brand Manager

Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

KEFIR Robico z probiotykiem bez laktozy 250g FZZPM w Polsce ZUH Robico

Alicja Tomaszewska Kierownik ds. Marketingu

| 96


Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

Płatki owsiane górskie błyskawiczne VIVI Polska Sp. z o.o sp.k.

Wojciech Napiórkowski Dyrektor Handlowy

97 |


Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

TENA Lady Ultra Mini Essity Poland Sp. z o.o.

Maciej Redlicki Trade Marketing Manager

Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

Jestem FIT! ZPOW VORTUMNUS Sp. z o.o. Sylwia Adamkiewicz

Specjalista ds. sprzedaĹźy

| 98


Nietrzymanie moczu

O NIE!�


Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

Napoje energetyzujące smakowe KOMODO KED Sp. z o.o. sp.k.

Marcin Krasnodębski Prokurent

Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

ABRALINE ABRAMCZYK Czesław Abramczyk Właściciel

| 100


101 |


Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

Bluecorn Popcrop Robert Karabon Właściciel

Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

Lody "Łączy Nas Piłka" NORDIS Adam Ptak Key Account Manager

| 102


Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

Wałkowany Swojski Makaron 4 j. Babci Ani PPHU "ANNA" Amelia Anna Marczak Paweł Marczak Właściciel

Nagroda Specjalna - Przebojowy Concept

Debiut Roku BZK ALCO Joanna Wodarska Brand Manager

| 104


105 |


Profile for Portal FMCG

Magazyn Życie Handlowe 6-7/2018  

Magazyn Życie Handlowe 6-7/2018  

Advertisement