Page 1

360 PONAD

FASHION TRENDS

KULTURA

INSPIRACJE Jesień/zima 2017

Magazyn modowo-lifestyle’owy Galerii Krakowskiej


DRODZY PAŃSTWO! Nastał czas zmian – i za oknem, i w Galerii Krakowskiej. Mam nadzieję, że nasze propozycje, zarówno modowe, jak i te dotyczące nowych aranżacji wnętrz, przypadną Państwu do gustu. Oddaję w Państwa ręce najnowszy numer magazynu Inspiracje i zachęcam, aby potraktować go jako sprawdzony przewodnik po światowych trendach, który nie tylko wskazuje, co się nosi na wybiegach, ale również podpowiada, w których sklepach naszej Galerii obowiązujące koncepcje i zestawy odnaleźć. W tym sezonie czeka nas wiele nowych pomysłów, które tym bardziej mogą zyskać na atrakcyjności, że wiele z nich możemy zrealizować zarówno indywidualnie, jak i w korelacji ze swoim partnerem lub partnerką. Nasz magazyn to jednak nie tylko moda, to również zapis obserwacji zmian, jakie zachodzą w otaczającym nas świecie, przestrzeni użytkowej, środowisku czy kulturze. Realizując zasadę małych kroków i ideę, aby zmiany zaczynać od samych siebie, unowocześniliśmy i podnieśliśmy standard wnętrz Galerii

Krakowskiej – o czym wspomnieliśmy w krótkim artykule. Zachęceni pozytywnym odbiorem naszego pierwszego muralu zdecydowaliśmy się na kolejną zmianę w otaczającej nas przestrzeni. Na fasadzie północnej powstanie kolejne wielkoformatowe dzieło. Mam nadzieję, że ta inicjatywa również spotka się z Państwa ciepłym przyjęciem. Będąc w Krakowie, nie sposób nie wspomnieć o kulturze – w magazynie staramy się podpowiedzieć Państwu kilka ciekawych wydarzeń, umieściliśmy przegląd tego, co warto przeczytać i posłuchać. A na koniec osobiście polecam artykuł o jednym z najsłynniejszych polskich autorów, którego książki cieszą się od dziesięcioleci niesłabnącą popularnością w kraju i za granicą, czyli o Stanisławie Lemie. Życzę przyjemnej lektury! Jarosław Szymczak DYREKTOR GALERII KRAKOWSKIEJ WYDAWCA: Pola design, ul. Poligonowa 1/2 04-051 Warszawa KOORDYNACJA ZE STRONY GALERII KRAKOWSKIEJ: Anita Seweryn

na okładce: sweter PEEK & CLOPPENBURG 1890 zł pierścionki BIJOU BRIGITTE zestaw 59,90 zł

FOTO: East News, Shutterstock.com, mat. prasowe Katalog nie jest ofertą w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, ma charakter wizerunkowy. Ceny produktów u poszczególnych najemców mogą odbiegać od cen podanych w katalogu. Ostateczną cenę podaje sprzedawca. Redakcja oraz zarządcy Galerii Krakowskiej nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne różnice w cenie ani błędy w druku.

01


W GALERII

SPIS TREŚCI 04

22

Konkurs na mural rozstrzygnięty

Folklor na salonach, inspiracje rustykalne

06

24

Nowe oblicze Galerii Krakowskiej

40

Zoom na dodatki, czyli męski szyk

Brytyjski deseń dla pana i pani

08

Gwiazdy w kampaniach polskich marek

10

42

Moda z wybiegów

Więcej ruchu: sportowa wygoda

12

44

Energia w najczystszej postaci

14

Zbuntowana młodość w mrocznej odsłonie

Modnie otulona w zimowe tkaniny

46

16

Na każdą pogodę modne dzieciaki

Wyrafinowany metaliczny błysk

18

Kobiecość górą, gdy nie jesteś modelką

26

Wokół koloru: jak ogień z lodem

34

52

Otuleni zapachem perfum

54

Jesienna piękność, trendy w makijażu

56

Przypadki i pasje Stanisława Lema

36

58

38

Angielski dżentelmen

Wzory z dżungli, moda na dziko

Skóra gładka jak jedwab

Poczuj charlestona w stylu retro

Wokół dżinsu dla dwojga

20

48

Kulturalnie: koncerty, książki, muzyka

60

Nadmorska przystań we wnętrzach

62

Historyczna kraina z klocków Lego


WYDARZENIA W GALERII

KONKURS NA MUR AL

ROZSTRZYGNIĘTY

Mural jak „krakowskie mieszkanie Lema” – jury wybrało pracę, która ozdobi Galerię Krakowską.

ozświetlony pokój pełen przedmiotów i stworów rodem z książek Stanisława Lema – to zwycięski projekt wyłoniony w konkursie na projekt muralu, zgodnie z przedmiotem konkursu, który już wkrótce powstanie na północnej ścianie Galerii Krakowskiej. Spośród blisko sześćdziesięciu zgłoszeń wybrano pracę krakowskiego artysty Marcina Czai. Pomysłodawcą i mecenasem konkursu była firma Skanska, a inicjatywa powstała w ramach współpracy z Galerią Krakowską, Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Wybrano projekt, który rozświetli północną elewację budynku. – Choć decyzja jury nie była jednogłośna, to jestem przekonany, że nowy mural swoją kolorystyką i futurystycznymi akcentami znakomicie wpisze się w proces rewitalizacji tkanki miejskiej przy ulicy Pawiej – powiedział Artur Wabik, dyrektor artystyczny konkursu. – Kolejne wielkoformatowe malowidło na naszych ścianach to powód do dumy i zadowolenia. Tym większy, że po raz kolejny mamy do czynienia z obrazem świetnie zaprojektowanym i uwzględniającym trudną elewację, z jej krzywiznami, załamaniami i otworami – podsumował wybór Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej.

NOWY MURAL BĘDZIE ELEMENTEM PROGRAMU „LEM 2021”, REALIZOWANEGO W ZWIĄZKU Z SETNĄ ROCZNICĄ URODZIN PISARZA W 2021 R.

4

AUTOREM ZWYCIĘSKIEGO PROJEKTU JEST MARCIN CZAJA, WYKŁADOWCA KRAKOWSKIEJ ASP. Profesor Jerzy Jarzębski powiedział kiedyś, że Stanisław Lem najlepiej czułby się, opisując wnętrze starej spleśniałej szafy bądź krakowskiego mieszkania. To zdanie miałem z tyłu głowy podczas tworzenia muralu i było dla mnie jedną z głównych inspiracji. W projekcie chciałem odwołać się także do dorobku Daniela Mroza, który ilustrował pierwsze wydania powieści krakowskiego futurologa. Myślę, że temu rysownikowi udało się wniknąć w styl pisarski Stanisława Lema i bardzo dobrze oddać klimat jego prozy w ilustracji – dodaje Marcin Czaja.


F / W

2 0 1 7 / 1 8

#trueemotionsonly


WYDARZENIA W GALERII

NOWE OBLICZE

GALERII KRAKOWSKIEJ

Ostatni czas dla Galerii Krakowskiej był pełen wizualnych zmian. Nowe strefy do wypoczynku, kolorowe tapety czy lampy dodały nie tylko blasku, ale odświeżyły wnętrza jednego z najpopularniejszych centrów handlowych w Krakowie.

WYGODNE KANAPY Z PUNKTAMI DO ŁADOWANIA TELEFONU POZWOLĄ NA PRZYJEMNĄ PRZERWĘ PODCZAS ZAKUPÓW.

UDOSKONALONA NAWIGACJA – OPRÓCZ ELEKTRONICZNEJ MAPY ORIENTACJĘ UŁATWIAJĄ ULEPSZONE PIKTOGRAMY.

ystematyczne ulepszanie to cel, który Galeria Krakowska obrała od początku swojego istnienia – w końcu nieustanny rozwój i podążanie za trendami przyczyniają się do sukcesu, jaki odnosi położone w sercu Krakowa centrum handlowe. Co roku niemal 40 milionów osób odwiedza Galerię. W ostatnim czasie, aby podnieść komfort zakupów, przeprowadzono restrukturyzację. Miejsce drewnianych ławek zajęły odświeżone, wygodniejsze siedzenia. Klienci mogą zrobić sobie przerwę od zakupów także w nowych strefach do wypoczynku. Znajdują się w nich większe kanapy ze specjalnymi punktami do ładowania telefonu oraz modernistyczne lampy, które dodają nie tylko blasku, ale też nadają im przytulny klimat.

W nowoczesny design wpisuje się również aranżacja ścian – przy wejściach z parkingu do pasażu oraz w korytarzach prowadzących do toalet pojawiły się nowe tapety, a dojście do poszczególnych punktów ułatwiają bardziej czytelne piktogramy. Podczas restrukturyzacji Galerii Krakowskiej zatroszczono się o środowisko. Oprócz oświetlenia LED, które odznacza się wysoką sprawnością przetwarzania energii elektrycznej na światło, na terenie pasażu zostały postawione nowe kosze sprzyjające proekologicznej segregacji śmieci. Wnętrze Galerii ozdabiają rośliny w doniczkach, które wpływają na atmosferę i umilają poruszanie się między sklepami. W tak odnowionym wnętrzu Galerii Krakowskiej nie tylko komfortowo robi się zakupy, ale też przyjemnie spędza wolny czas.

6


S H APEM E UP. P L


TREND RAPORT

GWIAZDY W KAMPANIACH

POLSKICH MAREK

Rodzime firmy już wiele lat temu odkryły, jak duży potencjał tkwi w zaproszeniu do udziału w kampanii międzynarodowej gwiazdy. W tym sezonie można by powiedzieć: „Dobre, bo polskie”, gdyż w wielu reklamach mamy okazję podziwiać słynne na cały świat... Polki.

BADURA ICONS

ANETA KRĘGLICKA I ANNA JAGODZIŃSKA Jesienno-zimowa kampania marki Badura to już trzeci projekt, w który jest zaangażowana Aneta Kręglicka. I po raz kolejny towarzyszy jej światowej sławy topmodelka – tym razem znana ze współpracy m.in. z Chanel i Balenciagą Anna Jagodzińska. Klasa i styl obu pań doskonale wpisują się w eleganckie oblicze marki.

SIMPLE

KASIA STRUSS Simple to kolejna polska marka, która już od kilku sezonów współpracuje ze światowej sławy (znaną m.in. z pokazów Miu Miu czy Stelli McCartney) topmodelką Kasią Struss. Zdjęcia kolekcji jesień-zima 2017 wykonane przez Aldonę Karczmarczyk są swoistym hołdem dla mistrza fotografii mody Petera Lindbergha oraz ikon światowego kina.

8


LAVARD

EDYTA I CEZARY PAZUROWIE Najważniejsze elementy wizerunku marki Lavard to rodzina, tradycja i jakość, zapewne dlatego do stworzenia swojej jesienno-zimowej kampanii zaprosiła Cezarego Pazurę wraz z żoną Edytą. Elegancko ubranych małżonków można podziwiać w eleganckich wnętrzach, przy kominku, a także na tle zaśnieżonych górskich szczytów.

RESERVED

KATE MOSS Marka już od wielu sezonów stawia na międzynarodowe gwiazdy. Kolekcje Reserved reklamowali m.in. Cara Delevingne czy Brooklyn Beckham. Tym razem jesienno-zimową odsłonę zaprezentowała brytyjska ikona modelingu Kate Moss. Warto dodać, że polska marka otwiera swój sklep w Londynie – i to przy Oxford Street!

Okulary: 1234. Niskie ceny zamiast wielkich słów. Fielmann przedstawia Państwu cały świat mody okularowej: ponad 2.000 opraw, znane marki i modele wielkich projektantów. Wszystkie okulary z 3-letnią gwarancją. Wszystkie w gwarantowanie korzystnej cenie, ponieważ Fielmann daje Państwu gwarancję zwrotu pieniędzy*.

Bezpłatne badanie ostrości wzroku

najnowocześniejszymi urządzeniami, w każdej chwili, bez rejestracji.

Supermodne okulary z Państwa mocą

000 zł

ponad 300 opraw, jednoogniskowe szkła organiczne z powłoką utwardzającą, 3 lata gwarancji, łącznie z badaniem ostrości wzroku.

7900 zł

Dailies AquaComfort Plus (30 sztuk)

4950 zł

Markowe soczewki kontaktowe, wysoki komfort noszenia.

Okulary progresywne najwyższej jakości

ponad 300 opraw, szkła organiczne z powłoką utwardzającą, 3 lata gwarancji, łącznie z badaniem ostrości wzroku.

27900 zł

Szampański zakład

u sze ściu pie nię dzy. Jeśl i w ciąg ą *G wa ran cja zw rot u w firmie Fielmann zobacz upu zak nia ona dok od ej, tygodni onowany gdzie indziej tani . prop ukt, prod sam taki upu Państwo ę zak z powrotem i zwróci cen Fielmann prz yjmie towar na. Państw u bute lkę szampa Dod atkowo pod arujemy Ok ula ry: Fie lma nn.

www.fielmann.com

Okulary: Fielmann. Międzynarodowa moda okularowa. Kraków: Galeria Krakowska i Bonarka City Center. Fielmann Sp. z o. o., ul. Małe Garbary 9, 61-756 Poznań. www.fielmann.com


TREND RAPORT

MODA

Z WYBIEGÓW

CHRISTIAN SIRIANO

Tegoroczna jesień będzie wyjątkowo różnorodna. Zobacz, co zaproponowali projektanci w modowych stolicach świata.

NIESTANDARDOWE ŁĄCZENIA

Praktyczny i oryginalny trend na zimę: ciepłe futra w całej gamie kolorystycznej. Polecamy podkreślać talię, przewiązując barwne cudeńko paskiem.

Retro wraca na szczyt: spódnice za kolana czy kurtki bomberki to nawiązanie do poprzednich dekad. Doskonałe uzupełnienie – torby kuferki.

SZYKOWNE DODATKI

Dodatki budują stylizację. Tegoroczne hity to: kolczyki XXL, miniaturowe torebki i botki zdobione dużymi klamrami.

10

DELPOZO

RETRO SZYK

TORY BURCH

KOLOROWE FUTRA

DELPOZO

MICHAEL KORS

MICHAEL KORS

JASON WU

Modowy top: zestawienia tkanin z futrem, całość w kolorystyce nawiązującej do rudości i brązów jesiennych liści.

TORY BURCH

BAROCCO

Tegoroczne kolekcje zdominowały bogato zdobione tkaniny. Wytłaczane, złote, kojarzące się ze strojem dworskim są idealne na wieczorne wyjścia.


JESIENNE TRENDY W SKLEPACH DEICHMANN Fasony prosto ze światowych wybiegów, w najmodniejszych kolorach i o zróżnicowanej fakturze... Obok najnowszych propozycji marki Deichmann nie można przejść obojętnie – to po prostu trzeba mieć. DEICHMANN 99,90 ZŁ

ELEGANCJA DO KOSTKI

Oto najlepszy wybór i od wielu sezonów hit jesieni: sztyblety. Kojarzą się z jazdą konną oraz szykiem, jaki nadają praktycznie każdej stylizacji. Skórzane, z elastycznymi wstawkami lub suwakiem są wygodne i pasują do wszystkiego! DEICHMANN 89,90 ZŁ

DEICHMANN 219,90 ZŁ (skóra)

DEICHMANN 89,90 ZŁ

DEICHMANN 139,90 ZŁ

DEICHMANN 139,90 ZŁ

NA SPORTOWO

Mocno zaznaczona biała podeszwa jest bazą dla całej palety możliwości – od butów typowych płóciennych, przez welurowe, po połyskujące w wieczorowy sposób. Zachęcamy: łam modowe konwenanse i postaw na wygodę!


JEJ GALERIA

ENERGIA

pierścionek W.KRUK 169 ZŁ

W NAJCZYSTSZEJ POSTACI Czerwień, jak żaden chyba inny kolor, ma moc uwodzenia, a także potrafi dodać energii nawet podczas jesiennej szarugi. I pasuje nie tylko pewnym siebie kobietom. etui na telefon PARFOIS 19,90 zł pasek PARFOIS 39,90 zł torebka PARFOIS 89,90 zł breloczek LIU JO 149 zł bransoletka JUBITOM 289 zł bransoletka prostokąty JUBITOM 279 zł okulary TENATELLI FASHION OPTYK 1300 zł

sweter OLSEN 499 ZŁ

sukienka LIU JO 999 ZŁ

botki BADURA 549,99 ZŁ

płaszcz ORSAY 239,99 ZŁ sukienka MOTIVE & MORE 630 ZŁ

torebka OCHNIK 459,90 ZŁ szminka MAC 86 ZŁ

ZESTAW, KTÓRY ZAWSZE POPRAWIA HUMOR? CZERWONA POMADKA I CZERWONE SZPILKI. TEN GORĄCY KOLOR NIE POZWALA POZOSTAWAĆ OBOJĘTNYM! CZERWIEŃ MOŻESZ NOSIĆ W WERSJI WIECZOROWEJ Z DOPASOWANĄ SUKIENKĄ W ROLI GŁÓWNEJ LUB SPORTOWEJ, SIĘGAJĄC NP. PO CZERWONO-CZARNĄ KRATĘ. buty DENI CLER 2399 ZŁ

pierścionek W.KRUK 499 ZŁ

12

kurtka PEEK & CLOPPENBURG 399 ZŁ


portfel BAYLA 269,99 zł, okulary PRADA/TENATELLI FASHION OPTYK 2900 zł torebka WHITE HOUSE 249 zł perfumy PACO RABANNE OLYMPĒA/DOUGLAS 465 zł/80 ml

ZMYSŁOWA

CZERWIEŃ

paleta do ust GUERLAIN PARIS/DOUGLAS 279 zł perfumy GUCCI BLOOM/DOUGLAS 399 zł/50 ml lakier do paznokci MARC JACOBS/SEPHORA 103 zł błyszczyk do ust SMASHBOX/SEPHORA 99 zł pędzel SMASHBOX/SEPHORA 225 zł

notes MOLESKINE/EMPIK 59 zł notes w kropki EMPIK 29,99 zł krem do rąk SEPHORA 25 zł okulary CHLOÉ/FIELMANN 695 zł zegarek W.ŚLIWIŃSKI 470 zł


JEJ GALERIA

MODNIE OTULONA Chociaż zimy nie są tak mroźne jak kiedyś, to jednak bez ciepłego futra lub kożucha ani rusz. Jest to jeden z wiodących trendów sezonu, tym ciekawszy, że futra mają najróżniejsze bajeczne kolory. utro w tym sezonie będzie wszechobecne – nie tylko na okryciach wierzchnich, swetrach, czapkach i kamizelkach, ale także np. na... sukienkach. Trudno jednak futra, zwłaszcza zimą, nie kochać – taka garderoba jest wyjątkowo przyjemna w noszeniu, a dodatkowo ciepła. Propozycje na nadchodzący sezon to zestawienie futrzanej kamizelki z kurtką tworzące niezwykle modny i stylowy duet oraz ozdobione futrem buty – trend, który nieśmiało się pojawił już latem, zimą nie będzie miał konkurencji.

czapka QUIOSQUE 89,99 ZŁ

szalik MANGO 159,90 ZŁ

sweter BERSHKA 89,90 ZŁ

buty WITTCHEN 529 ZŁ

koszula OLIMPIA 219 ZŁ

spodnie OLSEN 499 ZŁ

kamizela OCHNIK 1199 ZŁ

buty HEGO’S 529,99 ZŁ torebka MANGO 139,90 ZŁ

14

kamizela WHITE HOUSE 2799 ZŁ pierścionek z diamentami JUBITOM 1450 ZŁ


kardigan OLIMPIA 249 ZŁ

naszyjnik JUBILER SCHUBERT 825 ZŁ

sweter MOHITO 129,99 ZŁ

kapelusz PARFOIS 89,90 ZŁ

bluzka TATUUM 99,99 ZŁ

LODOWY BŁĘKIT W ZESTAWIENIU Z FUTREM UCZYNIĄ Z KAŻDEJ KOBIETY ELEGANCKĄ KRÓLOWĄ ŚNIEGU. DOPEŁNIENIEM STYLIZACJI MOGĄ BYĆ DROBIAZGI W TYM SAMYM ODCIENIU. płaszcz LIU JO 1779 ZŁ

torebka ALDO 199,90 ZŁ

MATERIAŁ NIEZASTĄPIONY W JESIENNO-ZIMOWE DNI? OCZYWIŚCIE WEŁNA. MODOWE NUDY? CHYBA NIE W TYM SEZONIE, BO ZABAWA WZORAMI, KOLORAMI I POMPONAMI TRWA W NAJLEPSZE!

LIU JO

spodnie MASSIMO DUTTI 349 ZŁ

sweter FEMESTAGE 229,90 ZŁ kołnierz ORSAY 99,99 ZŁ

spódnica FEMESTAGE 229,90 ZŁ

torebka MASSIMO DUTTI 349 ZŁ

buty CELEBRITY 1399 ZŁ

15

torebka STRADIVARIUS 59,90 ZŁ


JEJ GALERIA

kurtka LAURÈL 1990 ZŁ

BŁYSK

sukienka SOLAR 469 ZŁ

Świecą, błyszczą, mienią się i połyskują. Metalizowane tkaniny to tegoroczny hit, który zdominował pokazy mody. Czy przełamią nudę i pojawią się także na ulicach?

kurtka QUIOSQUE 349,99 ZŁ

choker BIJOU BRIGITTE 59,90 ZŁ

CAROLINA HERRERA

naszyjnik ANIA KRUK 169 ZŁ

METALICZNY

spodnie TALLY WEIJL 99,99 ZŁ

pierścionek PANDORA 399 ZŁ

buty WITTCHEN 499 ZŁ

BŁYSZCZYMY NIE TYLKO WIECZOREM, ALE TAKŻE ZA DNIA. METALIZOWANY POŁYSK MOGĄ MIEĆ PUCHOWA KURTKA CZY ZIMOWE BUTY. JEŻELI CENISZ MINIMALIZM, WYSTARCZY SREBRNA TORBA LUB BIŻUTERIA Z MIENIĄCYMI SIĘ KAMIENIAMI. buty PRIMAMODA 399 ZŁ

kurtka C&A 139 ZŁ torebka RESERVED 99,99 ZŁ

16

torebka KAZAR 849 ZŁ


YK ON

W

AN T YK O S K E Z R S Z TR LE UBT US E S RO O IS E Z Z J T L C L CH ZM U. W OT NE ÓW AC Y AR SŁ A NE , E DR HE AK EM RTO DO LE O TN TE , A D PE GA BIA YCH R BY EC ŁN NC ZG W W YD IE K I ŁA Y O N IE ŚC RA W IE IC ŻA AĆ IE ŁY LA .

ZW

IE

I N

bransoleta APART 149 ZŁ

W YR AF IN OW AN E

kolczyki APART 359 ZŁ

kolczyki APART 169 ZŁ

zegarek ELIXA/APART 590 ZŁ

pierścionek APART 389 ZŁ

17

D RU ELI Z C KA SW ŁOT HU TN S O O , O E, KO ZYK JĄ KA PR MI I B LC C UR MIE AW GO RA ZY OD OD N IO CZ N KO ZIE Ą IE NE ĄC SO M N I N PR W E LE , P NE AD ZY S PR TO IE J A CI RE ZY M RŚ BIŻ JĄ ĄG BR KA M CI U W A J O Ż AR ON TE IE Ą L DY KI KO RII CZ WZ UB M AP M : OR RO OW K AR , Z Y T. EG AR KO M

zegarek ELIXA/APART OD 640 ZŁ

kolczyki APART 119 ZŁ

bransoleta APART 699 ZŁ

pierścionek APART 329 ZŁ

bransoleta APART 1199 ZŁ

bransoleta APART 499 ZŁ


JEJ GALERIA naszyjnik SWAROVSKI 649 ZŁ

bluzka BETTY BARCLAY 349 ZŁ

BETTY BARCLAY

płaszcz MARC O’POLO 1290 ZŁ

buty VENEZIA 299 ZŁ

bluzka MARINA RINALDI OK. 1500 ZŁ

Kobiecość

GÓRĄ

biustonosz CHANTELLE 319 ZŁ

spódnica TATUUM 219,99 ZŁ

Nie jest tajemnicą, że projektanci uwielbiają kobiety chude i wysokie. Ale przecież w rzeczywistości rzadko która z nas jest modelką.

sukienka OLSEN 599 ZŁ

buty GINO ROSSI 449,90 ZŁ

drobina kobiecości jeszcze nikomu nie zaszkodziła. A jeśli chcemy wysmuklić sylwetkę, zawsze możemy zastosować kilka trików. Przede wszystkim: wysokie obcasy. Nic tak nie wydłuży nóg, jak 10-centymetrowa szpilka. Dobrze wyglądają monochromatyczne zestawienia barw tworzące jednolitą linię kolorystyczną i nieskracające sylwetki. Sięgaj po wzory pasków i długie naszyjniki, bo są sprzymierzeńcem pań o kobiecych kształtach. pierścionek YES 799 ZŁ

18

sukienka MARELLA 1042 ZŁ torebka QUIOSQUE 189,99 ZŁ


JEJ GALERIA

płaszcz C&A 179 ZŁ

H&M

klipsy MANGO 49,90 ZŁ

okulary MARELLA 569 ZŁ

KAZAR

płaszcz H&M 229 ZŁ kolczyki BIJOU BRIGITTE 29,90 ZŁ

Wzory

Z DŻUNGLI Ponownie jak bumerang wracają lata 80., a wraz z nimi jeden z ukochanych motywów tamtej dekady – panterka.

spódnica OCHNIK 249,90 ZŁ

płaszcz OLSEN 1199 ZŁ

oże być w wersji na dzień lub na wieczór, na ubraniach i dodatkach. Można sięgnąć tylko po jeden element z tym wzorem, choć projektanci odważnie zaprezentowali cętki w wersji total look. Wybór jest spory: kocie okulary, płaszcz czy buty nadadzą stylizacji drapieżność przy jednoczesnym zachowaniu prostoty. Jeżeli strój zostanie dopełniony kolczykami z frędzlami, staniesz się boho girl, gdy założysz spódnicę w kolorze starego złota – kobietą elegancką.

zegarek FURLA/ SWISS 890 ZŁ

torebka GINO ROSSI 899,90 ZŁ

buty GUESS 759 ZŁ

apaszka SOLAR 99 ZŁ

20

sweter GERRY WEBER 449 ZŁ


PO ŁĄ CH C YB CĘ ZE TK NIE SE A N Z I I N KS IE TA OD SO SZ IŻ OW IST KI PO L B W PR B PIL A N NI O  UT IED ZY IE S KA MP IEJ EJE KA W N JE P . AR SZ ŻD YG IĄ MN RA WA CI E EJ LĄ ST O WIĆ RT E PO DA YLI ŚĆ, T O RZ DO ZA BO Ę E BR CJĄ DO Z BY E !

szpilki MOHITO 129,99 ZŁ

DZ IK OŚ Ć

oprawki HERITAGE/ VISION EXPRESS 749 ZŁ

DO DA TK ÓW

brelok MARELLA 175 ZŁ torebka 1119 ZŁ brelok 359 ZŁ TOUS

M JU OT S Ż YW W IĘ W NA Y W N ĘŻ M D P N AD E, L OD OB RO A D S AJ A Z RE ST JE OD ZYM Ą D MP IE I ZA Z D PR DY ATK U RA AR JA DO ŻU ZE NI OM KO PIE TY K C MO N SA E P . CH ŻN I T O W GL DZ AM NA A Y YG SE IŁY I IĆ IĘ LE NY SZ RYS ZO Z TA ŻY M YK Y N DZ Ć, IK AB OŚ Y CI NI Ą! E

mokasyny PEPE JEANS 329 ZŁ

cienie do powiek MAC 219 ZŁ

21 pierścionek YES 119 ZŁ

torebka QUIOSQUE 149,99 ZŁ

bransoleta APART 169 ZŁ

botki PRIMAMODA 549 ZŁ


ICH GALERIA

FOLKLOR NA SALONACH Inspiracją stylu rustykalnego są tradycje kultury wiejskiej i folklor. Można je odnaleźć w kolorystyce, motywach kwiatowych oraz ludowych wzorach. arwa miękkich mchów, jesiennych liści i oliwek to najbardziej pożądana kolorystyka w stylu rustykalnym. Dopełnieniem są tkaniny: miękka wełna, zamsz, kożuchy i futra. Najpopularniejszym motywem wyróżniającym ten trend są kwiaty zdobiące kurtki, paski, spódnice, a nawet torby. Można je łączyć z innymi wzorami, np. kratą, to doskonała propozycja zwłaszcza dla wielbicieli mody lat 60. i 70. Jeżeli nie lubisz przesady, wzorzysty element można zestawić z czymś prostym i gładkim. Styl retro lubi odpowiednie dodatki – powinny wyglądać jak perełki wyszukane na targu staroci.

kurtka C&A 179 ZŁ naszyjnik JUBILER SCHUBERT 955 ZŁ buty RYŁKO 399,99 ZŁ

bluzka ZARA 99,90 ZŁ spódnica OCHNIK 999,90 ZŁ

torebka PARFOIS 139,90 ZŁ pasek SINSAY 14,99 ZŁ

buty PRIMAMODA 399 ZŁ

spódnica RABARBAR 299 ZŁ

22

pierścionek W.KRUK 249 ZŁ


kolczyki APART 229 ZŁ bezrękawnik MASSIMO DUTTI 849 ZŁ

sweter H&M 149,90 ZŁ

pasek LEE WRANGLER 169 ZŁ

LIU JO

RESERVED

torebka O’BAG 386 ZŁ

NIEODŁĄCZNE ELEMENTY STYLU RUSTYKALNEGO ZAADAPTOWANEGO PRZEZ MIEJSKI SZYK TO: PALETA KOLORÓW ZIEMI, SKÓRA I WEŁNA ORAZ WYGODNE KROJE.

kurtka LEE WRANGLER 499 ZŁ

bezrękawnik QUIOSQUE 199,99 ZŁ

koszula WÓLCZANKA 299,99 ZŁ

MODA MĘSKA BALANSUJĄCA MIĘDZY ANGIELSKĄ WSIĄ A NOWOCZESNĄ METROPOLIĄ STAWIA NA GŁĘBOKĄ ZIELEŃ, WELURY I PRZESZYWANE OKRYCIA WIERZCHNIE.

spodnie LAVARD 199,90 ZŁ

pasek SINSAY 29,99 ZŁ

buty BADURA 669,99 ZŁ

marynarka ESPRIT 419 ZŁ spódnica GUESS 699 ZŁ

23

buty GINO ROSSI 499,90 ZŁ


ICH GALERIA

BRYTYJSKI DESEŃ Najmodniejszy jest w odcieniach szarości, ale nie zabraknie ponadczasowych czerwieni i granatów. Może być monochromatyczny lub kontrastowy, subtelny lub wyrazisty. Niezaprzeczalnie jest gwiazdą sezonu. raciaste desenie to już klasyka. Jesienią powracają w nieco ciemniejszej odsłonie kolorystycznej. Jeżeli w pracy obowiązuje cię dress code, krata idealnie się w niego wpisuje. Pojawia się na garniturach, garsonkach, marynarkach i płaszczach, a także na torebkach i okularach. Najmodniejsze to: glencheck, tartan, gingham, tattersall i pepitka. Pamiętaj, że duża krata optycznie powiększa, więc jest idealna dla wysokich osób. Im drobniejszy i delikatniejszy wzór, tym bezpieczniejszy dla większości sylwetek.

kurtka TOMMY HILFIGER 1319 ZŁ torebka ZARA 119 ZŁ

koszula NEW YORKER 89,95 ZŁ

naszyjnik TOUS 1059 ZŁ

torebka TOMMY HILFIGER 589 ZŁ

koszula RAGE AGE 399,50 ZŁ

buty BADURA 519,99 ZŁ

koszula PRÓCHNIK 219,99 ZŁ sukienka RESERVED 129,99 ZŁ

24


buty CONVERSE 399 ZŁ

bluzka MARELLA 679 ZŁ

płaszcz BENETTON 899 ZŁ

czapka PULL & BEAR 39,90 ZŁ

HUGO BOSS

LEE WRANGLER

oprawki FIELMANN 385 ZŁ

spodnie OLSEN 449 ZŁ

POŁĄCZENIE DŻINSOWYCH SPODNI Z OBUWIEM SPORTOWYM, KOSZULĄ I DODATKAMI W KRATĘ TO W MĘSKIM WYDANIU NAJCZYSTSZY ROCK’N’ROLL!

CZARNO-BIAŁA KRATA WPISUJE SIĘ W PONADCZASOWĄ POPULARNOŚĆ ZESTAWIENIA TYCH DWÓCH BARW. A JEŚLI NIE KRATA – TO ODROBINA CZARNO-BIAŁEJ GEOMETRII.

szal ZARA 79,90 ZŁ

torba ESPRIT 199 ZŁ

płaszcz BENETTON 599 ZŁ buty RYŁKO 299,99 ZŁ

koszula LEE WRANGLER 229 ZŁ

25

spodnie MARC O’POLO 569 ZŁ


WOKÓŁ KOLORU JAK OGIEŃ Z LODEM

Ten sezon należy do barw – obok kolorów spadających liści i jesiennej trawy są pastele w chłodnych, eleganckich odcieniach: błękity, beże, róże...

płaszcz PEEK & CLOPPENBURG 1690 zł • kolczyki PARFOIS 24,90 zł


sweter PEEK & CLOPPENBURG 649 zł spodnie LIU JO 759 zł szpilki CELEBRITY 799 zł torebka PARFOIS 89,90 zł kolczyki PARFOIS 11,90 zł


spódnica PEEK & CLOPPENBURG 319 zł kamizelka YOSHE 285 zł bluzka PEEK & CLOPPENBURG 429 zł buty HEGO’S 499 zł torebka PARFOIS 129 zł bransoletka PARFOIS 39,90 zł kolczyki PARFOIS 19,90 zł


płaszcz STRADIVARIUS 179 zł • kolczyki PARFOIS 39,90 zł • pierścionek PARFOIS 24,90 zł • bransoletka PARFOIS 69,90 zł


golf PEEK & CLOPPENBURG 879 zł • kolczyki PARFOIS 39,90 zł • pierścionek PARFOIS 24,90 zł


torebka MARELLA 766 zł sweter MARELLA 829 zł spódnica H&M 129 zł kozaki CELEBRITY 1999 zł


Producent: Marta Dudziak Fotograf: Edyta Leszczak Modelka: Agata K./United 4 Models Stylizacje: Habriella Yatska Make-up/Fryzury: Joanna Łukijańczyk Sesja została wykonana w Hotelu Mercure Kraków Stare Miasto przy ul. Pawiej 18B w Krakowie sukienka SIMPLE 799,90 zł torebka SOLAR 159 zł kolczyki PARFOIS 4,90 zł buty GINO ROSSI 469,90 zł


spodnie MARCIANO GUESS 749 zł • płaszcz SIMPLE 1499 zł • sweter PEEK & CLOPPENBURG 1890 zł • kolczyki BIJOU BRIGITTE 29,99 zł • buty KAZAR 599 zł • bransoletka BIJOU BRIGITTE 39,90 zł • pierścionki BIJOU BRIGITTE 59,90 zł (zestaw)


ICH GALERIA

POCZUJ

CHARLESTONA Lata 20. XX w. przyniosły niejedną rewolucję – skończyła się wojna, emancypacja kobiet stawała się faktem. Jak takie zmiany w historii i świadomości mogłyby się obyć bez mody? HUGO BOSS

zegarek ALBERT RIELE/ APART 8900 ZŁ

mucha VISTULA 99,90 ZŁ kaszkiet BENETTON 119 ZŁ

koszula MASSIMO DUTTI 279 ZŁ

garnitur PRÓCHNIK 1899,99 ZŁ

koszula BYTOM 299 ZŁ

sweter TOMMY HILFIGER 899 ZŁ

buty PRÓCHNIK 899 ZŁ spinki do mankietów VISTULA 99,90 ZŁ

buty LAVARD 449,90 ZŁ

NAWIĄZANIEM DO MĘSKIEJ MIĘDZYWOJENNEJ ELEGANCJI SĄ: KASZKIETY I ZEGARKI NA ŁAŃCUSZKACH. SZNYT RODEM Z LONDYNU PODKREŚLĄ KRATA ORAZ WEŁNIANE GARNITURY W BRĄZACH, SZAROŚCIACH I GRANATACH.

34

spinki do mankietów LAVARD 69,90 ZŁ

spodnie LAVARD 229,90 ZŁ


korale OLIMPIA 95 ZŁ

kolczyki JUBITOM 129 ZŁ

kołnierz OCHNIK 199,90 ZŁ

koszula WÓLCZANKA 229,90 ZŁ

kapelusz MARELLA 389 ZŁ

rękawiczki DENI CLER 599 ZŁ

DENI CLER

płaszcz MARELLA 2329 ZŁ

W LATACH 20. DOMINOWAŁA CIEMNA KOLORYSTYKA. DZISIAJ MAMY WZORY RETRO W WYDANIU PASTELOWYM. NAJWAŻNIEJSZE TRENDY? PROSTY KRÓJ BEZ ZAZNACZONEJ TALII I DŁUGOŚĆ ZA KOLANO.

płaszcz DENI CLER 3999 ZŁ

torebka MAX MARA WEEKEND 1315 ZŁ

sukienka YOSHE 465 ZŁ

buty HEGO’S MILANO 599,99 ZŁ

spodnie TATUUM 249,99 ZŁ

ŻADNA ELEGANTKA NIE MOŻE ZAPOMNIEĆ O AKCESORIACH. CZYLI? BUTY NA GRUBSZYM OBCASIE, ELEGANCKIE KAPELUSZE I RĘKAWICZKI, FUTRZANY KOŁNIERZ I OBOWIĄZKOWO PERŁY.

35

torebka MAX MARA WEEKEND 3149 ZŁ buty GINO ROSSI 449,90 ZŁ


ICH GALERIA

WOKÓŁ DŻINSU

okulary SOCZEWKI24 645 ZŁ

Denim to tkanina, która praktycznie nie wychodzi z mody od czasu, gdy w połowie XIX wieku pojawiły się w sprzedaży spodnie zaprojektowane przez Oskara Levi Straussa dla poszukiwaczy złota. sukienka DIVERSE 159,99 ZŁ

latach 60. XX w. dzięki Jamesowi Deanowi dżins stał się symbolem buntu. W latach 80. za sprawą gwiazd muzyki denim znalazł się na modowym topie. Szyto z niego spodnie, koszule, spódnice, kamizelki, kurtki... Praktycznie wszystko! Współczesne trendy są godnymi następcami – od ilości kolorów i fasonów dżinsów może się zakręcić w głowie. W tym sezonie denim występuje w wersji total look – nosimy go od stóp do głów, trzeba jedynie pamiętać, aby dół i góra były spójne kolorystycznie.

buty WOJAS 399 ZŁ

kurtka LEVI’S 469 ZŁ

spodnie SINSAY 99,99 ZŁ

spódnica NEW YORKER 89,95 ZŁ

bluza HOUSE 89,99 ZŁ

choker BIJOU BRIGITTE 34,90 ZŁ

trampki CONVERSE 399,99 ZŁ

bransoleta W.KRUK 179 ZŁ

36

zegarek CITIZEN/ SWISS 2290 ZŁ


kurtka LIU JO 1789 ZŁ okulary ZARA 79,90 ZŁ zegarek SWATCH 575 ZŁ

szpilki ALDO 349,90 ZŁ

BIG STAR

torba kurtka MARC O’POLO PEEK 510 ZŁ & CLOPPENBURG 799 ZŁ

TO KOLEJNY SEZON NALEŻĄCY DO ZESTAWIENIA DZIURAWYCH BOYFRIENDÓW ZE SZPILKAMI. TYM RAZEM DOPEŁNIAMY JE NIEBIESKIM DŻINSEM PRZEŁAMANYM OGNISTĄ CZERWIENIĄ. buty RAGE AGE 1499 ZŁ

bransoletka YES 99 ZŁ

PROSTOTA JEST W MODZIE, DLATEGO MĘSKI TOTAL LOOK W BŁĘKICIE RÓWNIE DOBRZE SIĘ SPRAWDZI JAKO CASUALOWY ZESTAW DO PRACY, JAK NA WYPAD Z KUMPLAMI.

bluzka MANGO 139,90 ZŁ

spodnie LEE WRANGLER 289 ZŁ

pasek LAVARD 119,90 ZŁ

torba DIVERSE 119,99 ZŁ

koszula RAGE AGE 999 ZŁ

37

spodnie RESERVED 139,99 ZŁ


JEGO GALERIA

ANGIELSKI DŻENTELMEN Co cechuje modnego mężczyznę? Swobodna nonszalancja, czyli mieszanka elegancji z nutą casualu oraz umiejętne czerpanie inspiracji z modowej przeszłości.

poszetka BYTOM 69 ZŁ

marynarka ESPRIT 419 ZŁ

ust have dla panów to kurtka bomberka, która sprawdzi się w większości stylizacji, nie tylko sportowych, bo ciekawie przełamie także te eleganckie. Jesienią i zimą warto sięgnąć zwłaszcza po modele wykonane ze skóry i zamszu. Nadal dużą popularnością cieszą się kurtki puchowe, strzałem w dziesiątkę jest wybór modelu w odcieniach czerwieni. Jednak podstawą stylizacji są wzorzyste koszule, a uzupełnieniem dodatki, które w tym sezonie grają główną rolę. Poszetka, zegarek, modne buty czy torba potrafią całkowicie odmienić cały look.

kurtka 499 ZŁ sweter 249 ZŁ koszula 249 ZŁ BYTOM

koszula LAVARD 139,90 ZŁ

spodnie BYTOM 249 ZŁ

oprawki VISION EXPRESS 369 ZŁ

buty MASSIMO DUTTI 699 ZŁ

buty RYŁKO 379,99 ZŁ koszula WÓLCZANKA 299,99 ZŁ torba HUGO BOSS 4590 ZŁ

zegarek SWISS 1190 ZŁ

38


koszulka LACOSTE 369 ZŁ

koszula MEDICINE 99 ZŁ

szalik MARC O’POLO 129 ZŁ

bluza MARC O’POLO 999 ZŁ

buty ECCO 449,90 ZŁ

RESERVED

WEŁNA Z RUDOŚCIAMI TO PRAWDZIWIE JESIENNY DUET. W TEJ PALECIE PROPONUJEMY TYPOWO BRYTYJSKIE ZESTAWIENIE CHINOSÓW Z PŁASZCZEM ORAZ SPORTOWYM OBUWIEM. MODSI XXI WIEKU? CZEMU NIE? NALEŻĄCY DO TEJ SUBKULTURY MĘŻCZYŹNI NOSILI BIAŁE KOSZULE, RURKI I KRÓTKIE KURTKI, A PRZEDE WSZYSTKIM LUBILI DOBRZE WYGLĄDAĆ.

bluza HOUSE 99,99 ZŁ

HUGO BOSS

plecak SAMSONITE 379 ZŁ

spodnie LACOSTE 479 ZŁ

płaszcz VISTULA 1999 ZŁ

bezrękawnik LACOSTE 399 ZŁ

trampki CONVERSE 339 ZŁ

pasek LACOSTE 329 ZŁ

39

spodnie MASSIMO DUTTI 299 ZŁ

bransoletka SWAROVSKI 649 ZŁ


SP IN JA NA KI D K T O PR PO NA OR MA ZE L C EL DE PAS WIN EŻ IE NK EG W K N Y J MĘ IET AN SZ A L Y B E D SK U T CJ YS UB YĆ OB IEJ O I L TK KO KO IE S WI UB IM P L RA TY SIE L E O CA DO RT RU Ć? IZA NK P S SU A Y Z K P CJ A AL SOW EG LAM INK I. U A AR R I CA N K Y ŁO E D A, ŚC O I.

mucha WÓLCZANKA 99,99 ZŁ

M ĘS KI SZ YK

krawat VISTULA 119,90 ZŁ

zegarek CLAUDE BERNARD/ SWISS 1980 ZŁ

słuchawki DENON 2299 ZŁ

spinki do mankietów W.ŚLIWIŃSKI 5020 ZŁ

40

O N PR KT IEZ AW Z Ó W KI DO RO RY YKL OK M P ZM WA E U PO OD ASO YS RT IST LAR DK NY W ŁE O W OT OW RE M D AN M. YB NY E ŚL O E M OD IE DO TO I U DA O PO RA DA RO TK GĄ WI Ć TE K, DĘ IEM ST ED W , K AĆ NIO ŁA TÓ SI ŚC RY Ę IC IE LA .

JEGO GALERIA

oprawki MIKI NINN/ VISION EXPRESS 319–369 ZŁ

buty BAYLA 349,99 ZŁ

koszula LAVARD 199,90Ś ZŁ

rękawiczki OCHNIK 199,90 ZŁ


ICH GALERIA

SPORTOWA WYGODA Codzienna aktywność fizyczna od lat nie wychodzi z mody, a co roku pojawiają się nowe możliwości. Jednak niezależnie od tego, czy się uprawia sport na siłowni, czy na świeżym powietrzu, trzeba się odpowiednio przygotować. plecak JACK WOLFSKIN 199,99 ZŁ

kurtka RESERVED 169,99 ZŁ

ajważniejszy w ubraniach sportowych jest komfort, w związku z tym muszą być: przewiewne, uszyte ze specjalnych materiałów i dopasowane do dyscypliny. Jednak te cechy nie wykluczają zgodności z trendami. Tym bardziej że projektanci dawno dostrzegli potencjał mody sportowej i wprost prześcigają się w pomysłach na stroje do biegania, crossfitu, jogi czy niezwykle ostatnio popularnego treningu z kettlebellami. Dzięki temu niejednokrotnie ubrania pulsują kolorami, a kroje sprawiają, że równie chętnie zakładamy sportowe stroje na trening, jak i po nim. spodnie SIZEER 199,99 ZŁ

opaska na ramię H&M 59,90 ZŁ

buty NEW BALANCE 599,99 ZŁ

biustonosz TRIUMPH 189,90 ZŁ

bluza UP8 179,99 ZŁ

bidon ADIDAS 69,95 ZŁ

torba 4F 99,99 ZŁ

kamerka SAMSUNG BRAND STORE 1049 ZŁ

torba OYSHO 99,90 ZŁ

42


czapka NORTH FACE 129 ZŁ

koszulka ADIDAS/ INTERSPORT 59,99 ZŁ

słuchawki SAMSUNG BRAND STORE 269 ZŁ

spodnie 4F 169,99 ZŁ

buty NIKE 639,99 ZŁ

UP8

UP8

bluza NIKE 399,99 ZŁ

NAJNOWOCZEŚNIEJSZE SŁUCHAWKI, KAMERKI CZY WIELOZADANIOWE ZEGARKI – ELEKTRONIKA STAŁA SIĘ NIEODZOWNYM ELEMENTEM AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ.

buty NIKE 179,99 ZŁ

top REEBOK 179 ZŁ

JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH ELEMENTÓW STROJU SPORTOWEGO SĄ BUTY. TRZEBA JE STARANNIE DOBRAĆ DO ULUBIONEJ DYSCYPLINY.

bluza CONVERSE 329 ZŁ

zegarek TIME TREND 599 ZŁ

buty 4F 329,99 ZŁ

legginsy OYSHO 149 ZŁ

43

koszulka 4F 49,99 ZŁ


ICH GALERIA

ZBUNTOWANA MŁODOŚĆ

Na modny, a zarazem charakterystyczny młodzieżowy look składa się niedbałość przejawiająca się oversize’owymi ubraniami i rozcięciami w zestawieniu z mrocznymi barwami. kurtka ZARA 299 ZŁ

H&M

etui na telefon PULL & BEAR 19,90 ZŁ czapka CROPP 29,99 ZŁ

bluza NEW YORKER 74,95 ZŁ

koszulka HOUSE 49,99 ZŁ

kurtka RESERVED 279,99 ZŁ

spodnie NEW YORKER 169,95 ZŁ

koszulka HOUSE 39,99 ZŁ

trampki CONVERSE 539 ZŁ

NAWIĄZUJĄCA DO LEGENDARNEGO GRUNGE’A CZARNO-BIAŁA KRATA TO JEDEN Z MOTYWÓW, KTÓRY OD LAT NIE WYCHODZI Z MODY. W TYM SEZONIE JEST UZUPEŁNIONA O SPODNIE I KURTKI RODEM Z MOTOCYKLOWYCH WYPRAW ORAZ NIEODŁĄCZNE CONVERSY. CHCESZ BYĆ WIDOCZNY? PAMIĘTAJ O CHARAKTERYSTYCZNYM SZCZEGÓLE. CZERWONA CZAPKA? CZEMU NIE!

44

buty VANS 299 ZŁ


kolczyki MANGO 35,90 ZŁ

JAK ZOSTAĆ ZAUWAŻONĄ? TRZEBA POSTAWIĆ NA NAJWAŻNIEJSZY PRZEKAZ W TEGOROCZNEJ MODZIE, CZYLI: MASZ WIADOMOŚĆ! KRZYCZĄ DO NAS JUŻ NIE TYLKO KOSZULKI, ALE TAKŻE SPODNIE, BIŻUTERIA I ELEGANCKIE BIAŁE KOSZULE. INFORMACJE NAJLEPIEJ PRZEKAZYWAĆ W DUECIE Z POŁYSKUJĄCĄ KURTKĄ, SPÓDNICĄ LUB DODATKAMI.

etui na telefon CROPP 19,99 ZŁ

BERSHKA

kurtka SINSAY 139,99 ZŁ

chokery SINSAY 19,99 ZŁ

kurtka PULL & BEAR 239 ZŁ

czapka MOHITO 49,99 ZŁ

koszula TALLY WEIJL 79,99 ZŁ kurtka BERSHKA 199 ZŁ

spodnie TALLY WEIJL 149,99 ZŁ

buty SINSAY 129,99 ZŁ

bransoletka SWAROVSKI 319 ZŁ

pasek ORSAY 69,99 ZŁ

portfel CROPP 39,99 ZŁ

torebka PULL & BEAR 69,90 ZŁ

spódnica NEW YORKER 74,95 ZŁ

buty DEICHMANN 139,90 ZŁ

45


ICH GALERIA

MODNE DZIECIAKI Ten sezon w modzie dziecięcej będzie należał do kolorów, które można – a nawet należy! – dowolnie ze sobą miksować. Bo moda jest po to, żeby się nią bawić! torebka BENETTON 59,90 ZŁ

bluzka OKAÏDI 24,90 ZŁ

bluza ZARA 69,90 ZŁ

oczyste żółcie, intensywne zielenie i ognista czerwień to w modzie lekcja obowiązkowa. Projektanci stawiają na wygodę, więc tkaniny, z których szyta jest odzież dla najmłodszych, są naturalne i bardzo miękkie oraz bliskie modzie sportowej. Stąd bluzy, adidasy, dresowe spodnie czy czapki z daszkiem. Co wybrać? Na jesienne chłody – bawełnianą bluzę z aplikacją czy postacią z ulubionej kreskówki. Wśród dodatków królują praktyczne, choć z ciekawymi printami plecaki, bajecznie kolorowe zegarki i urocza biżuteria dedykowana dzieciom. plecak JACK WOLFSKIN 199,99 ZŁ

spódniczka BENETTON 99,90 ZŁ

kolczyki APART 79 ZŁ

buty CCC 79,99 ZŁ

bluza BENETTON 99,90 ZŁ

czapka RESERVED 24,99 ZŁ

zegarek APART 190 ZŁ

spodnie BENETTON 119,90 ZŁ

bluza COCCODRILLO 89,90 ZŁ

46

buty GEOX OD 289 ZŁ


kurtka OKAÏDI 149,90 ZŁ

torebka CCC 39,99 ZŁ

zegarek SWATCH 215 ZŁ

spodnie RESERVED 79,99 ZŁ

BENETTON

buty DEICHMANN 39,90 ZŁ

sukienka H&M 39,90 ZŁ

KROPKI, SERDUSZKA, POSTACIE Z KRESKÓWEK – NALEŻY JE POŁĄCZYĆ Z CIEPLUTKIMI SWETRAMI ORAZ UROCZYMI SUKIENKAMI. I GARDEROBA MŁODEJ DAMY GOTOWA!

W TAKICH KOLORACH NAWET JESIENNA PLUCHA NIKOMU NIE BĘDZIE STRASZNA! TYM BARDZIEJ ŻE NA GŁOWIE JEST KAPTUR, A NA NOGACH KALOSZE. ZDOBYWCY KAŁUŻ W AKCJI!

COCCODRILLO

buty DEICHMANN 139,90 ZŁ

buty GEOX OD 289 ZŁ

plecak C&A 22,90 ZŁ

bluza 114,99 ZŁ bluzka 44,99 ZŁ ORIGINAL MARINES

kalosze ORIGINAL MARINES 94,99 ZŁ

sweter RESERVED 69,99 ZŁ

sweter H&M 59,90 ZŁ

47

bezrękawnik ORIGINAL MARINES 164,99 ZŁ


URODA

GŁADKA JAK JEDWAB JO MALONE LONDON/ DOUGLAS

Skóra po lecie wymaga intensywnego nawilżenia i regeneracji. Pierwszym krokiem do zwiększenia skuteczności kosmetyków jest wykonanie pilingu całego ciała.

scrub THE SANCTUARY/ HEBE 29 ZŁ

Dobrze zacząć dzień kawą i... pilingiem z kawy. Stymuluje ona naturalne procesy odnowy komórkowej, wspomaga redukcję cellulitu oraz eliminuje suchość i szorstkość skóry. Miłośniczki orzechów mogą wybrać piling z drobinkami łupiny orzecha włoskiego, a gdy skóra jest zmęczona – polecamy ten z dodatkiem soli. Złuszcza zrogowaciały naskórek, a jeżeli zawiera inne składniki pielęgnujące, na przykład algi czy witaminę E, chroni i nawilża skórę. Doskonałym dodatkiem do pilingów jest także cukier. Coraz więcej firm produkuje pilingi do dłoni. Możesz go wykonać w minutę. Idealnie wygładzi skórę dłoni, a dodatek masła shea czy słodkiego migdała – dodatkowo ją odżywi.

piling EVELINE/ ROSSMANN 15,99 ZŁ

scrub pod prysznic L’OCCITANE 69 ZŁ body scrub JO MALONE LONDON/ DOUGLAS 185 ZŁ piling solny ORGANIQUE 59,90 ZŁ maska-scrub do ciała COLLISTAR/ DOUGLAS 229 ZŁ

48

scrub solny SEPHORA 86 ZŁ piling do dłoni L’OCCITANE 72 ZŁ


SZ KO YJA BI I D W A E E I P YM N I IE A EZ S TY. KO LĘ GA W IĘ NI LT GN S YK O ES TO AC ZCZ LE TYM TET M E SZ JI, EG CIE ZA Y C TR YB BO ÓL NK PO ZĘ YK CI ST NE A M ST A EJ A J SK IN O N RZE TRO ÓR A, IŻ J S A TW E K AR SIĘ I Z.

A M ŁO DO ŚC I

eliksir młodości AA/ ROSSMANN 37,99 ZŁ

KR OP L

krem pod oczy GIVENCHY/ SEPHORA 649 ZŁ krem ze złotem PULANNA/ ROSSMANN 64,99 ZŁ

maska kremowa L’OCCITANE 429 ZŁ

49

O SK LEJ T O K W WO NC I DO O A L RZ EN T N ZA NY ĄC TR WA K AW RA CH E B OW RZ W OLO ILŻ ZE RO AR AN Y T BU R AJ M D IE E O TE YT ĄC PRZ NIK RĘ PR ZW LE SK E, E ÓW DL OD YK CZ ÓR PO CIW , A U LE KT S CE Y. S PR ZM Y ILN . KA AW A IE R RB IA S JĄ ZC CE ZK OW E,

koncentrat pielęgnacyjny CLINIQUE/ DOUGLAS 119 ZŁ

olejek młodości L’OCCITANE 389 ZŁ

rozświetlający olejek do ciała ORGANIQUE 79,90 ZŁ

krem CC rewitalizujący EASTÉE LAUDER 275 ZŁ

krem do szyi i dekoltu ESTÉE LAUDER 422 ZŁ


URODA

ZDR ADŹ MI

GRUPĘ KRWI,

A POWIEM CI, KIM JESTEŚ Grupa krwi – dla większości to informacja przydatna ze względów zdrowotnych. Jednak czy tylko?

epoce paleolitu, 40 tysięcy lat temu, istniała tylko jedna grupa krwi – 0. Należała do naszych prapraprzodków, którzy zajmowali się głównie polowaniem i zbieractwem. Krew z grupą 0 zapewniała ochronę immunologiczną i umożliwiała strawienie wszystkiego, co człowiek paleolitu upolował lub znalazł w lesie. Wraz z rozwojem cywilizacji i zmianami klimatycznymi zmieniała się także krew ludzka. Z czasem pojawiła się grupa A, która adaptowała organizm do przyswajania większych ilości pokarmów roślinnych. Następnie była grupa B, a na końcu, mniej więcej 1000 lat temu, wyewoluowała najmłodsza, cywilizacyjna grupa AB. Dziś wiedza na temat pochodzenia i jakości grup krwi rozwinęła niejedną dziedzinę nauki. Oprócz dopasowania diety można dowiedzieć się na tej podstawie, jakie jest zagrożenie chorobami, a nawet jak dobrać pod tym względem partnera (chodzi o podobieństwo charakterów) lub kosmetyki czy perfumy! ZDROWIE U podstaw wszystkich diagnoz związanych ze zdrowiem leżą informacje o tym, w jakich warunkach rozwinęła się dana grupa krwi.

GRUPA A – ROLNICY Trawienie mięsa u osób z tą grupą krwi trwa bardzo długo, dlatego najlepsza dla „rolników” jest dieta wegetariańska, z dużą ilością dań z białkiem roślinnym, produktów zbożowych i warzyw. Osoby z grupą A są bardzo podatne na wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu – trudno sobie z nim radzą i potrzebują dużo czasu, żeby go zwalczyć. Co na to specjaliści? Polecają nerwy rozpływać albo rozćwiczyć z tai-chi. GRUPA B – KOCZOWNICY Osoby z tą grupą krwi dobrze tolerują mięso, mleko i warzywa, gorzej zboża. Jak łatwo się domyślić, „koczownicy” mają dobrze rozwinięty system immunologiczny, szczególnie odporni są na choroby układu oddechowego. Posiadacze tej grupy krwi są niezwykle wytrwali, dlatego najlepsze dla nich formy ruchu to sporty długodystansowe, na przykład kolarstwo, jogging czy triatlon. GRUPA AB – CYWILIZACYJNA Łączy cechy grup A i B, czyli niezbyt dobrze reaguje na mięso, za to znakomicie przyswaja produkty mleczne i zbożowe. Osoby z tą grupą krwi doskonale sobie radzą ze stresem (maksimum w ich przypadku to frustracja), nie mają też szczególnych predyspozycji (a często i chęci) do uprawiania sportu, dlatego powinny spróbować na przykład gry w golfa czy pieszych wędrówek.

GRUPA 0 – MYŚLIWI Doskonale przyswajają mięso, za to często nie tolerują mleka i mają problem z produktami pszennymi z pełnego przemiału. Dietę mięsną powinny uzupełniać ryby oraz warzywa. Ale uwaga! W dzisiejszych warunkach życia białko, którego potrzebowali nasi przodkowie do budowy mięśni, zamienia się w tłuszcz, jeśli brakuje ruchu fizycznego, szczególnie nastawionego na współzawodnictwo.

SPRAWDŹ, CZY MASZ CHARAKTER ZGODNY Z GRUPĄ KRWI 0 – silne cechy przywódcze A – introwertycy B – impulsywni AB – mili i bezkonfliktowi

50


NUTY ZAPACHOWE DLA GRUPY A AROMATY LIŚCI POMIDORÓW, BAZYLII I ANYŻKU. ZAPACH, KTÓRY NAWIĄZUJE BEZPOŚREDNIO DO NATURY.

NUTY ZAPACHOWE DLA GRUPY 0 OSOBY Z GRUPĄ 0 POWINNY WYBIERAĆ PERFUMY Z NUTAMI CEDRU, BRZOZY, TYMIANKU, RÓŻY, MALIN ORAZ ZAPACHU SKÓRY.

perfumy SEPHORA 269 ZŁ/50 ML perfumy DIOR/ SEPHORA 319 ZŁ/50 ML

perfumy L’OCCITANE 229 ZŁ/75 ML

perfumy ELIE SAAB/ DOUGLAS 229 ZŁ/30 ML

perfumy YVES ROCHER 140 ZŁ/30 ML

NUTY ZAPACHOWE DLA GRUPY AB NUTA TWORZĄCA METALICZNY ZAPACH POWSTAŁY Z POŁĄCZENIA TAKICH SKŁADNIKÓW, JAK: ALUMINIUM, NUTY METALICZNE, AROMATY WODNE, ZAPACH CEDRU, ALDEHYDY.

NUTY ZAPACHOWE DLA GRUPY B WYRAZISTE POŁĄCZENIE AROMATÓW DREWNA, NA PRZYKŁAD DREWNA TEKOWEGO, PRZYPRAW – PIEPRZU, CZARNEJ HERBATY, ORAZ NUT OWOCOWYCH TAKICH, JAK: WOŃ JABŁKA, CZEREŚNI CZY GRANATU. perfumy DAVID BECKHAM/ ROSSMANN 79,99 ZŁ/ 40 ML

perfumy YVES ROCHER 190 ZŁ/50 ML

perfumy ARIANA GRANDE/ DOUGLAS 129 ZŁ/30 ML

perfumy MARC JACOBS/ DOUGLAS 265 ZŁ/30 ML

perfumy CALVIN KLEIN/ SEPHORA 215 ZŁ/30 ML

perfumy KENZO/ DOUGLAS 269 ZŁ/30 ML

51

perfumy DIOR/ SEPHORA 349 ZŁ/75 ML


URODA

OTULENI ZAPACHEM

perfumy LEGEND SPIRIT/ DOUGLAS 175 ZŁ/30 ML

perfumy DKNY/ DOUGLAS 195 ZŁ/30 ML

Chłodniejsze dni sprzyjają wyborom zapachów o cieplejszych nutach. Warto się przyjrzeć nowym propozycjom i zdecydować, czym chcemy pachnieć jesienią. naszyjnik MAX MARA WEEKEND 475 zł perfumy JO MALONE LONDON/DOUGLAS 399 zł/50 ml olejek do kąpieli JO MALONE LONDON/DOUGLAS 85 zł/100 ml perfumy NARCISO/SEPHORA 399 zł/90 ml okulary TENATELLI FASHION OPTYK 1400 zł perfumy BOTTEGA VENETA/ SEPHORA 385 ZŁ/90 ML

perfumy MONOTHEME/ HEBE 79,99 ZŁ

perfumy JIMMY CHOO/ SEPHORA 265 ZŁ/50 ML

perfumy MICHAEL KORS/ DOUGLAS 229 ZŁ/30 ML

perfumy REPLAY/ HEBE 149,99 ZŁ/ 100 ML

IDEALNE ZAPACHY NA CHŁODNE DNI MAJĄ W WERSJI KOBIECEJ SŁODKIE AROMATY NEROLI, SZORSTKIE MIGDAŁY, JAŚMIN, NIEPOKOJĄCY KWIAT GOŹDZIKA CZY NUTY ŻYWICY Z BURSZTYNEM OTOCZONE KWIATOWĄ AURĄ. PANOWIE MOGĄ WYBIERAĆ WŚRÓD CHROPOWATYCH NUT RÓŻOWEGO PIEPRZU, KARDAMONU CZY SUROWEGO ZAPACHU DREWNA.

52

perfumy ESTÉE LAUDER 420 ZŁ/100 ML


„Jedz i bądź piękna” Wendy Rowe EMPIK 56,99 zł okulary TENATELLI FASHION OPTYK 1585 zł perfumy JEAN PAUL GAULTIER/DOUGLAS 139 zł/80 ml sól ORGANIQUE 8,90 zł/100 g perfumy VIKTOR & ROLF/SEPHORA 559 zł/90 ml

SŁODKI CZY NIEPOKOJĄCY? perfumy ELIE SAAB/DOUGLAS 229 zł/30 ml pasek PARFOIS 49,90 zł bronzer YSL/DOUGLAS 269 zł perfumy JO MALONE LONDON/DOUGLAS 499 zł/100 ml perfumy MIU MIU/SEPHORA 475 zł/100 ml

perfumy TOM FORD/DOUGLAS 299 zł/30 ml perfumy GUCCI/DOUGLAS 399 zł/50 ml perfumy BOSS/DOUGLAS 245 zł/30 ml perfumy SALVATORE FERRAGAMO/SEPHORA 529 zł/92 ml naszyjnik JUBITOM 899 zł


URODA

JESIENNA PIĘKNOŚĆ

tusz do rzęs BOURJOIS/ HEBE 56,99 ZŁ

podkład BORN THIS WAY/SEPHORA 159 ZŁ podkład INGLOT 45 ZŁ

DOUGLAS

Wyrazistość lub delikatność, kolory, smoky eyes, metaliczne cienie i krwistoczerwone usta albo naturalne makijaże oraz rozświetlona, pełna blasku skóra. Co dziś wybierasz?

cień do powiek INGLOT 76 ZŁ

błyszczyk BELL/HEBE 18,99 ZŁ

odstawą makijażu jest idealnie wyrównana cera. Aby osiągnąć zamierzony efekt, możemy wybrać wśród podkładów: od bardzo kryjących, matujących, rozświetlających, po kremy BB czy CC, które nadadzą jedynie delikatny koloryt. Dużą popularnością cieszą się ostatnio podkłady i pudry mineralne – ładnie kryją, a przy okazji pielęgnują skórę. Lekkości makijażu doda rozświetlacz, którym można musnąć szczyty kości policzkowych. Tej jesieni oprócz ciemniejszej kolorystyki na czasie będą też pastele.

cienie do powiek CATRICE/HEBE 22,99 ZŁ

szminka MAC 86 ZŁ

szminka ESTÉE LAUDER 99 ZŁ

krem BB GOLDEN ROSE 29,90 ZŁ

bronzer PHYSICIANS FORMULA/ DOUGLAS 69 ZŁ

54


cienie do powiek DIOR/ SEPHORA 269 ZŁ

BARWY JESIENI

Jak co roku w kolorystyce cieni do powiek wracają brązy i rudości. Te ciepłe nuty doskonale komponują się z oberżynowymi czy wiśniowymi ustami. Jest to idealne rozwiązanie dla niebieskookich pań, ponieważ pięknie wydobywa barwę tęczówki.

SŁODKA ŚLIWKA

cienie do powiek MAYBELLINE/ ROSSMANN 43,99 ZŁ

cienie do powiek YSL/DOUGLAS 342 ZŁ

Fiolet nie jest kolorem łatwym, ponieważ nieumiejętnie nałożony może stworzyć iluzję zmęczonych oczu. Dlatego sięgając po ten kolor, należy nałożyć bazę. Jeżeli masz oczy zielone – fiolet to kolor dla ciebie.

cień do powiek NYX/ DOUGLAS 29,90 ZŁ

BŁĘKIT NIEBA

Brązowookie panie mogą sobie pozwolić na multikolorowe szaleństwo. Jednak najpiękniej barwę tęczówki podkreśli granat i błękit. Można je wykorzystać jedynie w formie akcentu, na przykład kreski.

cienie do powiek KIKO MILANO 55 ZŁ cień do powiek KIKO MILANO 59 ZŁ

żel do brwi DOUGLAS 45 ZŁ

DOUGLAS

zestaw do stylizacji brwi GOLDEN ROSE 27,90 ZŁ

pomada do brwi BELL/HEBE 16,99 ZŁ

55

PIĘKNE BRWI Perfekcyjny makijaż wymaga podkreślenia brwi. Producenci prześcigają się w pomysłach na kosmetyki do ich makijażu i pielęgnacji – możesz wybierać wśród cieni, żeli oraz tuszów. Na początek nadaj im odpowiedni kształt, regulując je pęsetą, później uzupełnij ewentualne braki. Pamiętaj, że jeżeli chcesz je tylko delikatnie zagęścić, pudrowe konsystencje dadzą subtelniejszy efekt. A kosmetykami w kremie precyzyjnie wyrysujesz brakujące włoski.


KULTURA

PRZYPADKI I PASJE

Kochany przez miliony czytelników na całym świecie, najczęściej tłumaczony polski pisarz, filozof i futurysta… Proszę Państwa, oto Stanisław Lem. NRD-OWSKI AWZP70 BYŁ PIERWSZYM SAMOCHODEM LEMA. PRĘDKOŚĆ MAKSYMALNA: 100 KM/GODZ.!

STANISŁAW LEM Z ŻONĄ BARBARĄ. BYLI PARĄ PRZEZ PONAD 50 LAT. BARBARA LEM ZMARŁA W 2016 ROKU.

W LATACH 1948–1950 LEM PRACOWAŁ JAKO ASYSTENT DR. MIECZYSŁAWA CHOYNOWSKIEGO (PRZYJACIELA WITKACEGO). Choynowski wymagał, aby pisarz czytał zachodnie książki i publikował ich streszczenia w języku polskim, absolutnie nie przyjmując do wiadomości, że Lem nie zna angielskiego. I tak tłumacząc ze słownikiem w ręku „Cybernetics or Control and Communication in the Animal and the Machine” i „The Mathematical Theory of Communication”, Lem nie tylko zyskał sporą wiedzę naukową, ale także… nauczył się języka! Jednak do końca życia angielskie słowa wymawiał po polsku.

rodzony w 1921 r. Stanisław Lem jako młodzieniec marzył o tym, żeby studiować na Politechnice w swoim rodzinnym mieście Lwowie. Niestety, z powodów politycznych został zmuszony do zmiany planów. Jednak mimo że rozpoczął naukę na zupełnie odmiennym kierunku – medycynie – pasji nie porzucił. A z czasem, pogłębiając wiedzę dotyczącą fantastyki oraz cybernetyki, rozwijał swoje zainteresowania filozoficzne oraz literackie w formie pierwszych powieści. Pod koniec lat 50. Lem był już autorem m.in. „Człowieka z Marsa”, „Astronautów” czy „Sezamu i innych opowiadań”, a wkrótce miały powstać jego najsłynniejsze dzieła. PRZEZ WADLIWY DOM DO WIELKIEJ LITERATURY W 1957 r. Stanisław Lem wraz żoną kupili dom na osiedlu Kliny. Szybko się okazało, że był to worek bez dnia – z powodu licznych wad budowli wydatki na remont rosły w zastraszającym tempie. W dodatku Lemowie musieli kupić samochód, żeby móc się dostać do miasta. Aby podołać finansowo sytuacji, Lem podpisał umowy aż z trzema wydawnictwami, które w krótkim czasie zobowiązywały go do wydania powieści. Terminy co prawda nie zostały dotrzymane, ale w 1961 r. ukazały się m.in. „Pamiętnik znaleziony w wannie” oraz „Solaris”, uznawana dziś za najpopularniejszą w dorobku pisarza. Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi – fani Stanisława Lema do

dziś są głęboko wdzięczni budowniczym, którzy wykonali swoją pracę nie do końca zgodnie ze sztuką budowlaną. WIZJONER Lem był autorem niezwykłym – umiejącym swobodnie poruszać się w bardzo różnych konwencjach. Mierząc popularność współczesnymi metodami, warto wspomnieć, że wiele z jego dzieł doczekało się nie tylko opracowań naukowych, ale także własnych haseł w Wikipedii i sukcesów w przekładach. Jednak to nie wszystko – wielbiciele pisarza są niezmiennie zafascynowani jego dalekowzrocznością.

56


STANISŁAW LEM STAŁ SIĘ BOHATEREM DONOSU DO… FBI. Autorem był nie kto inny jak sam Philip K. Dick, który oskarżał Polaka o to, że nie istnieje, a powieści pisze grupa autorów na usługach KGB. Dowodami miały być: niesłowiańskie nazwisko (najpewniej kryptonim komórki KGB), mnogość stylów pisarskich i szeroka tematyka powieści. Pewnym usprawiedliwieniem amerykańskiego pisarza mogą być: jego uzależnienie od alkoholu i narkotyków, podejrzenie schizofrenii paranoidalnej oraz ówczesne załamanie nerwowe.

KSIĄŻKI LEMA PRZETŁUMACZONO NA PONAD 40 JĘZYKÓW. DO NAJPOPULARNIEJSZYCH NALEŻĄ: „BAJKI ROBOTÓW”, „SOLARIS”, „DZIENNIKI GWIAZDOWE”.

po zakopiance. Żeby podgrzać emocje, pasażerowie mieli za zadanie przeszkadzać, na przykład zakrywając kierowcom oczy (!). NAJWIĘKSZA SŁABOŚĆ Bezsprzecznie słodkości, zwłaszcza marcepan i chałwa. Nie potrafił z nich zrezygnować (a papierosy rzucił!), nawet by ratować zdrowie. Stanisław Lem zmarł w 2006 r. w Krakowie, został pochowany na cmentarzu Salwatorskim. Po śmierci pisarza za regałami z książkami rodzina znalazła sięgającą po sufit stertę folii po słodyczach.

Foto: East News (1), Bruno Fidrych, wł. Muzeum Inżynierii Miejskiej, materiały prasowe

PROCES TWÓRCZY Stanisław Lem, gdy nie był zadowolony z tego, co napisał, wyrzucał to i całą pracę zaczynał od początku. Nieudane teksty paliła na łące za domem jego małżonka. Pisarz do końca życia nie nauczył się obsługiwać komputera.

Otóż już w 1964 r. Lem opisywał fantomatykę, czyli technologię umożliwiającą człowiekowi odwzorowanie oraz „wejście” (czyli przeżywanie, jakby była prawdziwa) w inną rzeczywistość. Rzeczywistość wirtualna? W innych powieściach pisarza występują m.in. przedmioty, które mogą być – całkiem niedalekimi – przodkami tabletów, pendrive’ów czy czytników książek. A jeszcze w latach 50. pojawiały się motywy sieci komputerów, choć światowe początki internetu są datowane na dekadę później!

OGRÓD DOŚWIADCZEŃ IM. LEMA, CZYLI KRÓTKA PODRÓŻ DO LUDZKIEJ WYOBRAŹNI.

KIEROWCA Z TEMPERAMENTEM Pisarz miał też bardziej przyziemne zainteresowania niż tylko nauka i literatura. Mianowicie kochał samochody. Prawo jazdy zrobił jeszcze jako młody chłopak – na kilka miesięcy przed wybuchem wojny, jednak nie miał zbyt wielu okazji, by z niego korzystać. Aż do zakupu AWZ P70, swojego pierwszego samochodu, który w pewnym sensie przyczynił się do powstania „Solaris”. Potem przyszły kolejne: wartburgi, fiaty, mercedes-benz. Pisarz kochał samochody, chętnie o nich rozprawiał, lubił majsterkować pod maską, a najbardziej – prowadzić. Szeroko znane były jego popisy na drodze, jak również ulubione zabawy ze szwagrem, podczas których ścigali się

W HOŁDZIE LEMOWI NAZWA ULICY? W TYM PRZYPADKU TO NIC NADZWYCZAJNEGO. NAZWISKIEM STANISŁAWA LEMA NAZWANO – CO W PRZYPADKU FUTUROLOGA ZUPEŁNIE NIE DZIWI – PLANETOIDĘ (3836 LEM), PIERWSZEGO POLSKIEGO SZTUCZNEGO SATELITĘ ORAZ PIERWSZY W POLSCE OGRÓD DOŚWIADCZEŃ. SENSORYCZNY PARK EDUKACYJNY, W KTÓRYM INTERAKTYWNA EKSPOZYCJA PRZYBLIŻA PRAWA FIZYKI, MIEŚCI SIĘ PRZY AL. POKOJU W KRAKOWIE.

57


KULTURA

KONCERTY STING TRASA 57TH & 9TH Wielbiciele twórczości Stinga doczekali się najnowszej płyty artysty w listopadzie 2016 r. I zapewne nie lada gratką będzie dla nich możliwość usłyszenia utworów takich jak chropowate „I Can’t Stop Thinking About You”, dzikie „Petrol Head” czy „Inshallah” na żywo. Podczas koncertu z artystą wystąpią goście specjalni – jego syn Joe Sumner (wokalista, basista, autor piosenek), Dominic Miller (gitarzysta grający od lat ze Stingiem), Josh Freese oraz Rufus Miller.

MAREK DYJAK Charakterystyczny zdarty głos, emocjonalne wykonanie piosenek, specyficzna, papierosowa, wręcz barowa atmosfera... Podobno Marek Dyjak nie ma fanów, tylko wyznawców, których mu gwałtownie przybywa po każdym występie na żywo. Każdy, kto chce się osobiście przekonać o sile rażenia artysty, powinien się udać na krakowski koncert, który jest przystankiem na jesiennej trasie promującej album „Pierwszy śnieg”.

12 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 18.30, TAURON ARENA KRAKÓW, BILETY OD 229 ZŁ

22 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 19, TEATR VARIÉTÉ, BILETY 70 ZŁ

Tomasz Stańko – według tygodnika „The New Yorker” – „jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata”. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie. Krakowski koncert to część trasy promującej najnowszy album artysty „December Avenue”, o którym pisano w „London Jazz News”: „Koncept to dość zaskakujący – New York Quartet prowadzony jest przez Polaka, a wraz z nim grają tam: Kubańczyk, mieszkaniec Wysp Dziewiczych oraz Amerykanin z Detroit. Cóż, taki właśnie jest Nowy Jork, prawdopodobnie najbardziej kosmopolityczne miasto w USA i światowa stolica jazzu, w której swoje miejsce znajdują muzycy ze wszystkich zakątków ziemi. Zresztą po co sprzeczać się o nazwy, kiedy mamy do czynienia z tak doskonałą muzyką, jak na „December Avenue”.

29 LISTOPADA, GODZ. 19, OPERA KRAKOWSKA, BILETY OD 129 ZŁ

58

Foto: East News (1), materiały prasowe

TOMASZ STAŃKO NEW YORK QUARTET


KSIĄŻKI DAVID LAGERCRANTZ

„MĘŻCZYZNA, KTÓRY GONIŁ SWÓJ CIEŃ”

ALEKSANDRA BOĆKOWSKA

„KSIĘŻYC Z PEWEKSU” W PRL-u znakomita większość mieszkańców o luksusie mogła jedynie pomarzyć. Słowo to było synonimem praktycznie wszystkiego, bowiem wszystkiego brakowało. Oczywiście, byli prywaciarze, byli i tacy, którzy mieli dojścia do marynarzy pływających na zagranicznych rejsach, ale dla zwykłego szarego obywatela luksus był zamknięty w sklepach z napisem Pewex… Śladami luksusu w PRL wybrała się Aleksandra Boćkowska, której reportaż zabiera w podróż sentymentalną do Polski sprzed 1989 r. Świat Książki, 44,90 zł

Gdy dwa lata temu David Lagercrantz wydał – równie opasłą, jak dzieła Stiega Larssona – kontynuację kultowej serii „Millennium”, wiele osób podeszło do powieści z dystansem. Jednak szybko stała się ona zasłużonym bestsellerem. W tym roku Lagercrantz wraca z kolejną częścią historii Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista. Może napisaną w nieco innym stylu, ale fanów hakerki z całą pewnością zainteresuje śledztwo dotyczące tajemniczych wydarzeń z jej dzieciństwa. Empik, 49,99 zł

JAUME CABRÉ

„AGONIA DŹWIĘKÓW” Tajemnice, mroczna przeszłość, intrygi i niezwykli bohaterowie to elementy cechujące każdą powieść pochodzącego z Barcelony Jaume Cabré. Nie inaczej jest w „Agonii dźwięków”. Pisarz przenosi nas na początek XX w. do zapomnianego przez Boga i ludzi warownego klasztoru gdzieś w Katalonii, w którym dojdzie do konfliktu między siostrą przełożoną a uzdolnionym muzycznie zakonnikiem. Empik, 39,90 zł

MUZYKA FOO FIGHTERS

„CONCRETE AND GOLD” Foo Fighters założył 12 lat temu Dave Grohl, perkusista legendarnej Nirvany. Zespół szybko zdobył uznanie publiczności i praktycznie bez przerwy plasuje się wśród najpopularniejszych grup muzycznych świata. Dziewiąty studyjny album FF nosi tytuł „Concrete and Gold”, a Grohl mówi o nim tak: „Chciałem, żeby ten krążek brzmiał jak najlepsza płyta Foo Fighters. Megarockowy album, ale z wyczuciem melodii i aranżacjami charakterystycznymi dla Grega Kurstina… »Sgt. Pepper« w wersji Motorhead… albo coś w tym rodzaju”. Album ukazał się na płycie CD i dwóch płytach winylowych. Empik, 44,99 zł (CD), 122,99 zł (winyle)

59

JESSIE WARE

„MIDNIGHT” Jessie Ware w Polsce cieszy się od lat niesłabnącą popularnością – doskonale się sprzedają zarówno jej płyty, jak i bilety na koncerty, a jej polscy fani na najnowszy krążek czekają wyjątkowo niecierpliwie. Tym bardziej że brytyjska artystka zaprosiła do współpracy m.in. Eda Sheerana i Julię Michaels. Jednym z ważniejszych tematów płyty ma być życie osobiste piosenkarki. Wydawnictwo zapowiada piosenka „Midnight”. Empik, 7,49 zł


WNĘTRZA

lampion DUKA 79,90 ZŁ

NADMORSKA PRZYSTAŃ

ramka ZARA HOME 89,90 ZŁ

DUKA

Odcienie nieba i morskiej toni w zestawieniu z całą paletą kolorów piasku przywołują po powrocie do domu przyjemne wspomnienia z wyjazdów.

szkatułka HOME & YOU 99 ZŁ

puf ZARA HOME 399 ZŁ

NIEWIELKA SZAFECZKA NA DROBIAZGI ZE WZGLĘDU NA CIEKAWE SZUFLADY, POŁYSKUJĄCE JAK GRZBIETY FAL W SŁOŃCU, MOŻE STAĆ SIĘ ORYGINALNYM ELEMENTEM DEKORACYJNYM W KAŻDYM POMIESZCZENIU.

poduszka ZARA HOME 199 ZŁ

szafka HOME & YOU 149 ZŁ

chodnik HOME & YOU 99 ZŁ

poszewka HOME & YOU 69 ZŁ

kubki TCHIBO 44,99 ZŁ

60

lampa stołowa DUKA 219 ZŁ


MENSA HOME

podkładka HOME & YOU 13 ZŁ

łyżka 15,90 ZŁ nóż 15,90 ZŁ widelec 15,90 ZŁ ZARA HOME

podkładka MENSA HOME 19,90 ZŁ

kosz ZARA HOME 199 ZŁ

W zgodzie

Z NATURĄ

młynek do przypraw MENSA HOME 259 ZŁ

pojemniki DUKA 64,99 ZŁ

Drewniane elementy i zdobienia z motywami zwierzęcymi to nowoczesne nawiązanie do stylu rustykalnego.

karafka TCHIBO 49,99 ZŁ

uchnia może pełnić wiele zadań – tu przede wszystkim przygotowuje się posiłki, ale także spędza czas przy stole, w gronie rodziny i przyjaciół. Dlatego jej wystrój ma niebagatelne znaczenie. Surowy design, którego podstawą jest drewno, szkło i metal, nie tylko porządkuje kuchenne składniki, ale i przestrzeń. Nieprzypadkowo też ta oszczędna elegancja ma wiele odniesień do wiejskiego życia – i drewniane elementy, i zastawa ozdobiona zwierzętami prosto z farmy – za którego sielskością niejednokrotnie tak tęsknimy.

pojemnik DUKA 54,99 ZŁ

komplet do serwowania serów MENSA HOME 90 ZŁ

zestaw sztućców do steków (6 os.) MENSA HOME 179 ZŁ

podkładka HOME & YOU 17 ZŁ

stojak na wino HOME & YOU 129 ZŁ


WYDARZENIA

HISTORYCZNA KR AINA

Z MILIONA KLOCKÓW Wielkie bitwy, ważne wydarzenia i zabytkowe budowle – wszystko to zbudowane z klocków LEGO® i wzbogacone o liczne elementy interaktywne. W krakowskim HistoryLandzie odkrywanie historii będzie niezwykłą przygodą!

WŚRÓD ZBUDOWANYCH Z PONAD MILIONA KLOCKÓW MAKIET NIE MOGŁO ZABRAKNĄĆ KRAKOWSKICH SUKIENNIC.

W HISTORYLANDZIE PRZENIESIECIE SIĘ M.IN. W SAMO SERCE BITWY POD GRUNWALDEM. JEJ MAKIETA ZAJMUJE AŻ 200 MKW.!

uż obok naszej Galerii, w budynku starego dworca PKP Kraków Główny powstaje HistoryLand – interaktywne centrum, jakiego nie znajdziecie na całym świecie. Czekać tam będą na Was makiety wydarzeń i budowli związanych z dziejami Polski i Polaków zbudowane z klocków LEGO®. To jednak nie wszystko – HistoryLand będzie bowiem miejscem, w którym historię się odkrywa, i to wszystkimi zmysłami. Dlatego makiety zostały wyposażone w elementy interaktywne. Przygoda w HistoryLandzie składa się z 10 etapów. Zaczniemy ją w spowitej mgłą prasłowiańskiej

osadzie w Biskupinie, następnie przeniesiemy się pod Drzwi Gnieźnieńskie, by poznać ich tajemnice dzięki mappingowi. Już za chwilę znajdziemy się w samym środku bitwy pod Grunwaldem otoczeni przez kilkadziesiąt tysięcy koników i ludzików LEGO® rozstawionych na makiecie o powierzchni około 200 mkw.! Po zwycięstwie nad Zakonem Krzyżackim przeniesiemy się między innymi na morze, by chwycić za ster podczas bitwy pod Oliwą, następnie na Jasną Górę, gdzie najpierw obejrzymy makietę, a po założeniu gogli VR – prawdziwy klasztor i to z lotu ptaka. Kolejne punkty podróży przez dzieje w HistoryLandzie to Westerplatte, Monte Cassino, Stocznia Gdańska i krakowski Rynek Główny. Na tym ostatnim będzie czekać prawdziwy hit – interaktywna trąbka, na której będzie można odegrać hejnał mariacki!

PIERWSI ODKRYWCY PRZEKROCZĄ PRÓG HISTORYLANDU 29 WRZEŚNIA, ALE W BILETY MOŻNA ZAOPATRZYĆ SIĘ JUŻ NA WWW.HISTORYLAND.PL.

W HISTORYLANDZIE ZOBACZYCIE NIE TYLKO ZABYTKI, ALE TEŻ MAKIETĘ PRASŁOWIAŃSKIEJ OSADY, A NAWET… BITWY MORSKIEJ.

62


KRAKÓW STARE MIASTO

470 390* PLN

OD OSOBY

KRÓLEWSKI SYLWESTER 2017 POWITAJ NOWY ROK NICZYM KRÓL I KRÓLOWA W HOTELU MERCURE KRAKÓW STARE MIASTO! REZERWUJ, NIM BĘDZIE ZA PÓŹNO!

Gwarantujemy: › napoje powitalne › uroczystą 3-daniową kolację wraz z winem › królewski bufet › ulubione trunki króla i królowej › doskonałą muzykę › profesjonalną obsługę fotograficzną › świetną obsługę, którą w serwisie TripAdvisor doceniło już ponad pół tysiąca gości. mercure.com Ponad 740 hoteli w 57 krajach infolinia 801 606 606 HOTEL MERCURE KRAKÓW STARE MIASTO UL. PAWIA 18 B | 31-154 KRAKÓW REZERWACJE: TEL.: +48 12 225 11 11 | E-MAIL: H9627-FB@accor.com. * Cena promocyjna obowiązuje dla rezerwacji dokonanych do 31.10.2017 r. Oferta bezzwrotna.

An

brand


INDEKS SKLEPÓW LIST OF SHOPS

MODA FASHION AGGI BENETTON BENETTON KIDS BERSHKA BETTY BARCLAY BIG STAR BYTOM C&A CALVIN KLEIN JEANS CALZEDONIA CAMAÏEU CARRY CHANTELLE CLODI COCCODRILLO CROPP TOWN DALIA DENI CLER MILANO DIVERSE ESPRIT ETAM FEMESTAGE EVA MINGE FÉRINELLE GANT GATTA GERRY WEBER GREENPOINT GUESS JEANS H&M HERA HOUSE HUGO BOSS INTIMISSIMI LACOSTE LAMBERT LAURÈL LAVARD LEE COOPER LEE WRANGLER LEVI’S LIU JO MANGO MARC O’POLO MARCIANO MARELLA MARINA RINALDI MASSIMO DUTTI MEDICINE MICHAEL KORS MOHITO MOTIVE & MORE NEW YORKER OKAÏDI OLIMPIA

OLSEN ORIGINAL MARINES ORSAY OYSHO PEEK & CLOPPENBURG PEPE JEANS PRETTY GIRL PRÓCHNIK PULL&BEAR QUIOSQUE RABARBAR RAGE AGE RESERVED SIMONE PÉRÈLE SIMPLE SINSAY SMYK SOLAR STRADIVARIUS STRELLSON TALLY WEIJL TATUUM TERRANOVA TOMMY HILFIGER TRIUMPH VISTULA WEEKEND MAX MARA WHITE HOUSE WÓLCZANKA YOSHE ZARA SPORT I REKREACJA SPORT & LEISURE 4F ADIDAS CITY SPORT CONVERSE INTERSPORT JACK WOLFSKIN NEW BALANCE NIKE PERFECT BODY CENTER REEBOK SIZEER THE NORTH FACE UP8 VANS OBUWIE I GALANTERIA SKÓRZANA SHOES & LEATHER GOODS ALDO BADURA BAYLA CCC CELEBRITY CLARKS CROCS

DEICHMANN ECCO GEOX GINO ROSSI HEGO'S KAZAR O BAG OCHNIK PRIMAMODA PUCCINI RYŁKO SAMSONITE VENEZIA WITTCHEN WOJAS ZEBRA AKCESORIA ACCESSORIES ANIA KRUK APART EXCLUSIVE APART SILVER BIJOU BRIGITTE CLAIRE’S JUBILER SCHUBERT JUBITOM PANDORA PARFOIS PASMANTERIA SWAROVSKI SWATCH SWISS TIME TREND TOUS W.KRUK W.KRUK ROLEX BOUTIQUE W.ŚLIWIŃSKI YES ZDROWIE I URODA HEALTH & BEAUTY APTEKA DOZ S.A. APTEKA DR. MAX CENTRUM MEDYCZNE ENEL-MED CLINIQUE DOUGLAS ESTÉE LAUDER FIELMANN FITNESS PLATINIUM HEBE INGLOT KIKO MILANO L’OCCITANE M·A·C MANIPEDI MYDLARNIA U FRANCISZKA ORGANIQUE ROSSMANN

SEPHORA SOCZEWKI24.PL TENATELLI FASHION OPTYK VISION EXPRESS YVES ROCHER ARTYKUŁY SPOŻYWCZE FOOD BUCZEK CARREFOUR CENTRUM WINA FIVE O’CLOCK KRAKOWSKI KREDENS KUCHNIE ŚWIATA MOUNT BLANC ORGANIC FARMA ZDROWIA WINA.PL GASTRONOMIA RESTAURANTS & CAFÉS 4D ASIA HUNG BISTRO KUCHNIA DOMOWA BOBO CAFÉ BURGER KING COSTA COFFEE DÖNER CITY GREEN CAFFÈ NERO GRYCAN GUSTO DOMINIUM KETE KFC LA STAZIONE LOŻA MARHABA MCDONALD’S MIYAKO SUSHI NORTH FISH PIZZA HUT SEVI KEBAB SŁODKI WENTZL SPHINX STACJA SOKI STARBUCKS COFFEE SUBWAY TCHIBO MULTIMEDIA, PRASA, KSIĄŻKA, PREZENTY MULTIMEDIA, PRESS, BOOKS, GIFTS DENON EMPIK FOTOJOKER INMEDIO ISPOT KAKADU KLEX KSIĘGARNIE ŚWIAT KSIĄŻKI MX MUSIC

ORANGE PLAY PLUS RELAY SAMSUNG SATURN SFERIS SMOKE SHOP T-MOBILE TOP-PRESS WYSTRÓJ WNĘTRZ INTERIOR DESIGN DUKA HOME&YOU MEGAPUNKT MENSA HOME MENSA HOME PREMIUM NANU-NANA ZARA HOME USŁUGI SERVICES „AUTOCLEAN” MYJNIA SAMOCHODOWA 5ÀSEC – PRALNIA EKSPRES SERWIS EUROBANK ING BANK ŚLĄSKI ITAKA BIURO PODRÓŻY JEAN LOUIS DAVID – FRYZJER KANTOR KANTOR / LOMBARD KULKOWO – BAWIALNIA DLA DZIECI KWIACIARNIA ŁODYGA MBANK NECKERMANN POCZTA POLSKA RAINBOW TOURS SOFI FLORA STREFA FRYZUR – FRYZJER TUI

GALERIA KRAKOWSKA, ul. Pawia 5, 31-154 Kraków, tel. +48 12 428 99 00, faks +48 12 428 99 20, www.galeriakrakowska.pl


Galeria Krakowska

Rabat

50 zł

*

przy zakupach za min. 200 zł

Kolekcje dostępne w rozmiarach 34-46. Zapraszamy! *Rabat do wykorzystania po okazaniu magazynu lub wyciętego kuponu. Promocja nie łączy się z obowiązującymi przecenami, rabaty nie sumują się.


... i wiele więcej.

INSPIRACJE wiosna 2017  

magazyn Galerii Krakowskiej

INSPIRACJE wiosna 2017  

magazyn Galerii Krakowskiej

Advertisement