Page 1

David Doubilet


Amerykański fotografik i płetwonurek. Rodowity nowojorczyk .Dużo czasu spędził na Karaibach, zwłaszcza na Wyspach Bahama, gdzie pracował jako instruktor nurkowania. Z czasem stał się uznanym autorytetem w dziedzinie fotografowania podmorskiego świata fauny i flory. Specjalizuje się w zdjęciach podwodnych


"Dużo trudniej jest zrobić 'idealne' zdjęcie pod wodą niż na lądzie. Kiedy zanurzasz głowę, wszystko się zmienia. To, co Cartier-Bresson nazywał 'decydującym momentem', jest dziesięciokrotnie trudniej osiągnąć w morzu czy oceanie głównie ze względów praktycznych. Pływasz z dużym aparatem zamkniętym w jeszcze większej obudowie. Czasem masz przy sobie nawet sześć czy siedem lamp, co drastycznie ogranicza mobilność, swobodę ruchu."


Nie zrażając się trudnościami stale poluję na zdjęcia, które zostawią trwałe wrażenie w pamięci widza. Jak definiuje takie zdjęcia? „Dobre zdjęcie podwodne przedstawia jakąś cudownie wyrazistą scenę, ma przemyślane oświetlenie, przekazuje nastrój miejsca, zawiera fascynującą grę kolorów lub efektowny światłocień".


Uważa, że fotografia nigdy nie straci na znaczeniu. „Zdjęcia zapamiętujemy bez względu na to, ile oglądamy filmów dokumentalnych w telewizji. Dotyczy to nie tylko naszego pokolenia, jest to prawda stara jak świat, ponieważ tak właśnie funkcjonuje ludzki umysł".


Autor – Piotr Wawruch

Źródła : http://forum.fotopolis.pl/viewtopic.php?t=17374

http:// www.swiatobrazu.pl/david-doubilet-genialna-fotografia-podwodna-2 http://www.daviddoubilet.com/

David doubilet prezentacja