Page 1

Gazeta iSenior Magazyn pomagający seniorom

Rok 2013 / Numer 14

#asos4

iSenior - nie tylko w Tarnowie Pamiętaj!

 Liczba miejsc w projekcie iSenior jest ograniczona. Warto więc się wcześniej zgłosić, aby wziąć udział w kolejnej edycji.

Przydatne adresy mocneslowo.pl Internetowe rekolekcje ising.pl Kolędy z tekstem isenior.kana.pl Archiwum magazynu iSenior.pl

Dzięki wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej od września kilkudziesięciu seniorów z Tarnowa i okolic wzięło udział w niezwykłym projekcie. Dał on im możliwość spotkania z innymi ludźmi oraz nowymi technologiami komunikacji. Od września grupa ponad 60 osób brała udział w warsztatach, spotkaniach i wyjazdach, odbywających się w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej i Zabawie. Przez ten czas uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. czy w ich codziennym życiu może przydać się komputer lub podszkolić swoją znajomość angielskiego. Szlachetne zdrowie Kilka razy w miesiącu mieli okazję spotkać się z zaproszonymi gośćmi. Ich lista jest długa. Dr Jacek Roik - internista, prezentował sposoby walki z chorobami XXI wieku, czyli cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową i otyłością. Tutaj bowiem najważniejsza jest profilaktyka. Szkiełko i oko Z kolei ks. dr Tomasz Maziarka rozmawiał z seniorami o ewolucji, wierze oraz nauce. Ważnym

punktem na liście tematów spotkań była historia. Antoni Sypek, Arkadiusz Korona i Mateusz Olejnik mówili o swoich pasjach. Ten pierwszy o XXwiecznej historii Tarnowa. Ten drugi opowiadał o utracie i odzyskaniu nieZespół KCEM Kana w Tarnowie skłapodległości przez da wszystkim Czytelnikom życzenia Polskę. Mateusz Bożej pomyślności i błogosławieńOlejnik z kolei móstwa w okresie Świąt, jak i każdego wił o materializodnia nadchodzącego 2014 roku. waniu historii, czyli organizacji rekonstrukPrzy niektórych wydarzecji wydarzeń historyczniach musieli wykazać się nych i ich bohaterów. sprawnością fizyczną. Spacer nordic walking Prawy prawnik na Jamną w połowie paźPrawnik Waldemar Ladziernika był nie tylko rewiński przybliżył zaś laksem, ale dobrym spouczestnikom projektu sobem na zapobieżenie zawiłości związane z zawieraniem umów na odle- chorobom, o których mógłość, czyli np. przez tele- wił dr Roik. Łącznie w wyfon lub internet. Seniorzy jazdach udział wzięło podowiedzieli się także waż- nad 200 osób. nych informacji związanych z odpowiedzialnością za długi współmałżonka lub dotyczących umów darowizn. Na wycieczkę Uczestnicy mieli również okazję poznać lepiej skarby swojej okolicy. Odwiedzili m.in. Wawel, Łagiewniki i Kraków.

Zadanie jest współfinansowane w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

Podsumowanie W połowie grudnia w każdym z ośrodków, w którym odbywały się spotkania odbyły się podsumowania. Seniorzy mieli okazję spotkać się ponownie, porozmawiać i zaplanować działania na 2014 r. KCEM „Kana” będzie bowiem prowadzić projekt iSenior w 2014 r. Zapraszamy do udziału!


Kolędy polskie w internecie Gazeta iSenior Magazyn pomagający seniorom

Najstarszą zachowaną polską kolędą jest "Zdrow bądź, krolu anjelski". Pochodzi ona z 1424 r. Kolędy w Polsce początkowo były tłumaczone z języka czeskiego.

ul. Mościckiego 12 33-100 Tarnów

Dopiero też na przełomie XVII i XVII wieku kolęda, zaczęła oznaczać pieśń śpiewaną w okresie Bożego Narodzenia. Wtedy powstała jedna z najbardziej znanych pieśni - "W żłobie leży". Podobno jej autorem jest Piotr Skarga. Polski śpiewnik kolędowy to ponad 500 utworów.

Tel.: 14 68 88 111 E-mail: kana@tarnow.kana.pl

Ponieważ co raz mniej młodych zna kolędy to sposobem na zachęcenie do ich śpiewania i poznania mogą być internetowe portale karaoke. Wystarczy wejść na stronę ising.pl/koledy-karaoke lub ekaraoke.pl a zobaczymy spis kolęd. Po wybraniu utworu na ekranie komputera pojawi się zmieniający się tekst, a z głośników zabrzmi muzyka. Przyjemnego, rodzinnego kolędowania! Zadanie jest współfinansowane w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

Sieciowe rekolekcje adwentowe W natłoku reklam i „świątecznych” promocji, które zaczynają się tuż po Dniu Wszystkich Świętych, co raz częściej ginie pamięć o tym, że okres poprzedzający Boże Narodzenie to czas skupienia i oczekiwania na przyjście Jezusa, czyli adwent. Internet okazuje się narzędziem komunikacji, które może tą sytuację zmienić. Oczywiście potrzebna jest dobra wola ludzi... i taka się znalazła. Portal społecznościowy Facebook.com zapewne niewielu osobom kojarzy się z rekolekcjami. W tym roku udział w takiej formie w ciągu kilku dni zadeklarowało ponad 50 tys. osób. Wszystko to za sprawą pomysłu magazynu stacja7.pl i ojca dominikanina Adama Szostaka. Ten ostatni postanowił zaprosić do wygłoszenia rekolekcji lidera poznańskiej grupy Luxtorpeda - Roberta "Litzę" Friedricha. Tak powstał duet o nazwie „Wilki dwa”. Jest to też tytuł jednej z popularnych piosenek „Litzy”. Wszyscy chętni, którzy na stronie internetowej www.mocneslowo.pl, podadzą swój adres poczty elektronicznej otrzymują przez cały okres adwentu, w każdą niedzielę, wtorek i czwartek linki do filmów zamieszczonych w internecie, czyli ko-

lejnych rekolekcji. Tematy pierwszych odcinków to m.in. kłamstwo, wystarczy, niemożliwe. Nagrania wideo składają się z wypowiedzi ojca Szostaka i Roberta Friedricha. Ten pierwszy analizuje biblijne postaci oraz ich postępowanie. Drugi ilustruje słowa o. Adama przykładami ze swojego życia. - Zazwyczaj Święta kojarzą nam się z sympatyczną rodzinną atmosferą, spokojnym czasem, odpoczynkiem - piszą na stronie internetowej autorzy rekolekcji. - Ale prawda jest taka, że świętujemy początek wielkiej wojny, którą ostatecznie wygrał Bóg - Dobry Wilk. Rekolekcje niech będą zaproszeniem dla Dobrego Wilka, żeby wkroczył w nasze życie i pokonał złego wilka.

iSenior 2013.14: Podsumowanie  

Magazyn iSenior wydany w ramach projektu "iSenior - Otwarta Akademia 60+"

iSenior 2013.14: Podsumowanie  

Magazyn iSenior wydany w ramach projektu "iSenior - Otwarta Akademia 60+"

Advertisement