Page 1

Gazeta iSenior Magazyn pomagający seniorom

Rok 2013 / Numer 9 #rops2

Gwiezdne podróże Pamiętaj!

 Obserwowanie nieba z wykorzystaniem internetu może być ciekawą rozgrywką także dla najmłodszych.  Większość programów dostępnych w sieci jest darmowych. Nie kupuj więc, jeśli w 100 proc. nie jesteś przekonany o jego użyteczności.

Przydatne adresy google.com/sky Mapa nieba Sky Map Interaktywny atlas nieba

Długie, jesienne i zimowe noce dziś już niestety nie dają nam możliwości spojrzenia w niebo i przyglądania się gwiazdom. Światła i smog w mieście znacznie utrudniają obserwacje. Chcemy jednak namówić do korzystania z internetu, aby spoglądać w niebo. Może stanie się to pierwszym krokiem, aby z wnukami wybrać się w bardziej przyjazne obserwacjom miejsca? Kosmos w monitorze Najprostszym sposobem spojrzenia w kosmos przez ekran komputera jest mapa nieba udostępniona przez Google pod adresem google.com/ sky. Poruszamy się po niej podobnie jak po mapie ziemi ruchami myszki komputerowej. Mamy tutaj dostęp do pełnej mapy nieba oraz kilkudziesięciu rodzajów zdjęć, np. fotografii z teleskopu Hubble’a. Wszystko w języku polskim. W podobny sposób możemy zwiedzić Księżyc i Marsa. Google udostępnia również fragmenty zdjęć tych ciał niebieskich. Pod adresem google.pl/moon znajdziemy

także wiele ciekawostek dotyczących naszego naturalnego satelity. Np. możemy prześledzić dokładnie kroki załogi Apollo 11, która jako pierwsza wylądowała na księżycu. Pod adresem goo.gl/a8zss3 zobaczymy mapę z zaznaczonym miejscem Przez wieki jedną z najlepszym rozrywek lądowania, ustaw czasie długich nocy było patrzenie wienia kamer czy w gwiazdy. Dzisiaj dzięki internetowi wbicia flagi. Makażdy może zostać astronomem. my nawet zdjęcie Przy instalacji warto zwró360 stopni księżycowej cić uwagę czy jest to pełna panoramy. wersja, czy tylko demonstracyjna. Czasem znaleźć Lot na Marsa można programy, które Dla fascynatów kosmicznych podróży został stwo- mają zachęcić nas do kupna pełnych wersji. rzony też serwis www.google.com/mars. Najpopularniejszy, choć Tu z kolei poznamy z blijuż nieaktualizowany proska wygląd czerwonej gram to Sky Map. Jeśli planety. Możemy również skierujemy w niebo telezobaczyć, gdzie lądowały fon z uruchomioną aplikadokładnie poszczególne cją to będzie on nam marsjańskie misje, w tym na ekranie pokazywał nanp. łazik Pathfinder. zwy i informacje o obiektach niebieskich. Możemy W terenie więc uczyć się patrząc Jeśli odejdziemy już w niebo lub szukać nad od komputera to warto nami znanych nam planet zabrać ze sobą telefon lub gwiazd. W porównaniu wyposażony w jedną z aplikacji w rodzaju atlasu do opisywanych wcześniej nieba. Tutaj mając smart- atlasów komputerowych, tutaj mamy mapę dopasofon z systemem Android waną do czasu i miejsca w sklepie Google Play naszej obserwacji. Spójrzznajdziemy kilka darmomy więc w niebo! wych programów.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego .


Kosmiczne ciekawostki… Gazeta iSenior Magazyn pomagający seniorom

ul. Mościckiego 12 33-100 Tarnów Tel.: 14 68 88 111 E-mail: kana@tarnow.kana.pl

 

Na przełomie 2012 i 2013 r. Międzynarodową Stacją Kosmiczną kierował po raz pierwszy w historii Kanadyjczyk Chris Hadfield. Kapitan Hadfield był również pierwszym astronautą, który wykorzystał media społecznościowe do relacjonowania codziennego życia w kosmosie. Pod koniec ekspedycji na jednym z portali internetowych śledziło jego informacje ponad milion osób. Hadfield nagrywał również krótkie filmy wideo pokazujące jak zwykłe czynności w kosmosie stają się niezwykłe. Na stronie youtube.com/user/canadianspaceagency można zobaczyć ile trudności sprawia mycie zębów czy obcinanie paznokci w stanie nieważkości. Po powrocie na Ziemię i przejściu na emeryturę Chris Hadfield napisał książkę oraz nadal nagrywa nagrywa filmy.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego .

Dlaczego warto latać w kosmos? Aby pomóc seniorom! Od listopada 2012 r. Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przez najbliższe siedem lat zapłacimy blisko 150 mln. euro składki. Czy to opłacalna inwestycja? Czy nie warto byłoby wydać tych pieniędzy w inny sposób? Jakie korzyści możemy mieć z kosmicznych eksperymentów w naszym codziennym życiu? „Stacje kosmiczne”, „Mars” czy „rakiety” wydają Brak grawitacji wpływa także na rozwój bakterii. się bardzo odległymi pojęciami od naszego coPojawiają się szczególnie niebezpieczne szczedziennego życia. Jednak wiele eksperymentów py. Systemy, które zapobiegają rozprzestrzeniaprowadzonych na Międzynarodowej Stacji Koniu ich na stacji są już stosowane w szpitalach. smicznej dotyczy zagadnień związanych ze staKolejne niebezpieczeństwo czyhające na osoby rzeniem się czy chorobami nowotworowymi. przebywające w przestrzeni kosmicznej to proMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna (MSK) to mieniowanie słoneczne, niefiltrowane przez atpierwsza stacja, zbudowana przez wiele państw. mosferę ziemską. Powoduje ono wzrost zagroNajbardziej znaną stacją był radziecki MIR. MSK żenia chorobami nowotworowymi. Stacja kojest to wielkie laboratorium naukowe. smiczna jest więc doskonałym miejscem, aby badać nowe leki czy sposoby kuracji. Przykładowo - w warunkach nieważkości prawie natychmiast zmienia się struktura kości i zaczyDodatkowo np. systemy monitorowania funkcji na proces osteoporozy. Dla astronautów został życiowych w skafandrach dla astronautów stały opracowany specjalny program ćwiczeń, a także się podstawą dla monitoringu zdrowia dzieci czy testowane są nowe substancje, które mogą jepowoli wdrażanych rozwiązań zdalnego kontromu zapobiec. Wnioski wkrótce znajdą odzwierlowania stanu zdrowia samotnych seniorów. ciedlenie w leczeniu tej choroby na Ziemi. Czy warto więc patrzeć w kosmos?

iSenior 2013.09: Gwiezdne podróże  

Magazyn iSenior wydany w ramach projektu "iSenior - Otwarta Akademia 60+"

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you