Page 1

INDEKS: 357286 ISSN: 1509-1767 Cena: 10,50 zł (w tym 5% VAT)

Nr 02/11


EDITORIAL

Magazyn dla nowoczesnego przemysłu opakowaniowego Prezes Zarządu Izabela E. Kwiatkowska Wydawca i redakcja European Media Group Sp. z o.o. ul. Fredry 1/18, 61-701 Poznań tel./fax 061/855 19 90, 855 14 51 www.packaging-polska.pl Redaktor Naczelny Monika Mikołajczak monika@printernet.pl Reklama packaging-polska@printernet.pl Administracja Anna Marciniak office@printernet.pl Prenumerata Adriana Górna prenumerata@printernet.pl Autorzy wydania Anna Kosmacz Chodorowska, Katarzyna S. Nowak, Michael Seidl, Monika Mikołajczak, Jacek Golicz Grafika i DTP Magdalena Brzozowska Druk: PAW DRUK Cena prenumeraty w kraju: 115,50 zł netto. Nakład: 5000 egz. Cennik reklam redakcja wysyła na życzenie. Materiałów redakcyjnych wydawnictwo nie wysyła do autoryzacji.

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych oraz zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, a także zmiany tytułów. Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk materiałów lub ich części tylko za pisemną zgodą redakcji. Za treść ogłoszeń reklamowych i artykułów autorskich redakcja nie odpowiada. Artykuły te nie muszą odzwierciedlać poglądów wydawnictwa.

PACKAGING POLSKA jest członkiem Polskiej Izby Opakowań

PACKAGING POLSKA jest organizatorem konkursu ART OF PACKAGING

02/11 Packaging Polska

Epoka łańcuchowa

H

olograficzne Projekcje w telefonach – umożliwiające zarówno telekonferencje, jak i zwiększające wykrywalność tętniaków mózgu; Baterie Zasilane Powietrzem – maksymalnie zmniejszone i zapewniające 10-krotnie dłuższe funkcjonowanie sprzętów elektronicznych oraz Miniaturowe Generatory wykorzystujące energię naszych ruchów; Czujniki - w telefonie, samochodzie, a nawet na Twitterze pozwalające tworzyć obraz naszego otoczenia w czasie rzeczywistym, umożliwiające śledzenie roślin i zwierząt zagrażających ekosystemom, wykrywające komary i informujące o aktywnościach sejsmicznych; Mikroprocesory Chłodzone Wodą – odpadowe ciepło z centrów komputerowych ogrzeje budynki zimą i pozwoli je klimatyzować latem; oraz Technologie Analityczne – ostrzegające przed korkami i reagujące na zmieniające się warunki na drogach, umożliwiające spersonalizowane dojazdy np. do pracy – to Pięć Innowacji, które zdaniem przedstawicieli IBM (International Busines Machines), zmienią styl naszej pracy i życia w ciągu najbliższych pięciu lat. Mając na uwadze fakt, iż to właśnie ze stajni IBM wyszła pierwsza krajalnica do mięsa i sera (ok. 1924 r.), pierwsza elektroniczna maszyna do pisania (1935 r.), pierwszy produkowany na skalę przemysłową komputer (IBM 1401, sprzedany w ponad 10.000 egzemplarzy), system rezerwacji lotniczych SABRE (1961), dyskietka komputerowa (1971), pierwszy przenośny komputer IBM 5100 (ważył 24 kilogramy), kod kreskowy (1979)* – powyższa prognoza nie powinna budzić żadnych emocji. Z każdym rokiem i dekadą pojawiają się innowacyjne produkty i rozwiązania kształtujące dalszy dobro-byt na Ziemi, kończące i zarazem rozpoczynające poszczególne ery wynalazków. Węgrzy z firmy Schwinn-Csepel twierdzą, że właśnie dobiega końca epoka… łańcucha rowerowego. Zastąpił go zespół bloczków napinających oraz dwie mocne struny, umieszczone po obu stronach ramy. Twórcy nowego rozwiązania są przekonani, że ich stringbike ma wielką przyszłość, bo nie wymaga częstego serwisu, gwarantuje bardzo płynne pedałowanie, a owe struny – wyprodukowane ze specjalnego tworzywa – są odporne na błoto, piasek i sól, dzięki czemu umożliwiają płynną jazdę w terenie, po plaży, śniegu etc. Zasada działania roweru pozostała taka sama. W dalszym ciągu najważniejsze są pedały! Projektantom nie chodziło również o zmianę wyglądu jednośladu - design nie był inspiracją. Oni zapragnęli zmiany. I owo pragnienie jest najważniejsze! Także w przemyśle opakowaniowym, gdzie innowacje decydują o dalszym jestestwie nas wszystkich. Nie ogranicza nas wyobraźnia, ale respekt przed Matką Naturą – powinien. *(inspiracja: PAP)

Przyjemnej lektury wydania, którego tematem specjalnym są innowacje! Monika Mikołajczak Redaktor Naczelny

W ramach Programu Innowacyjna Gospodarka realizowanych jest 132 projektów kluczowych (117 z listy podstawowej, 15 z listy rezerwowej) z tego podpisano 121 preumów i 109 umów o dofinansowanie. Alokacja na Program wynosi 9,71 mld euro, z tego 8,25 mld euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Instytucja Zarządzająca zatwierdziła 6.783 projekty na kwotę 30,76 mld zł, co stanowi 79,76 proc. alokacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Podpisano 6134 umowy na kwotę dofinansowania 26,33 mld zł, co stanowi 68,29 proc. alokacji z EFRR. Wypłacono zaliczki na projekty w wysokości 4,104 mld zł. Płatności na rzecz beneficjentów wyniosły 5,692 mld zł. Instytucja Zarzadzająca Programem poświadczyła wydatki w kwocie 5,578 mld zł. Certyfikowano do Komisji Europejskiej 5,578 mld zł. (www.poig.gov.pl; dane na 11 marca 2011 roku)

3


SPIS TREŚCI

EDITORIAL

OPAKOWANIA KOSMETYCZNE

Epoka łańcuchowa...................................... 3

Empirycznie empatyczne . ........................36

AKTUALNOŚCI

Przyjazne środowisku, wykonane z najwyższej klasy materiałów, z doskonałym zadrukiem i dodat-

Sensorycznie bez zarzutu .............................6

kowymi uszlachetnieniami – nikt nie ma wątpliwości, że takie właśnie powinno być idealne opa-

Na zielono!......................................................6

kowanie kosmetyku. Pożądane jest, by dodatko-

Gratka dla baristów ......................................6 Wspólnie dla dobra .......................................7 Bank wiedzy ..................................................7

wo spełniało ono potrzeby konsumentów, gwarantując łatwe dozowanie. Jednak ideał przestał

Strona 8

wystarczać, dziś potrzebujemy opakowań z charakterem, które tak jak kobieta potrafią stać się seksowne i uwodzicielskie, a nawet być w ciąży.

PACKAGING INNOVATIONS

Bryła lodu�������������������������������������������������39

Opakowanie – Medium ................................8

Coraz młodsi���������������������������������������������39

Innowacja: Coffee Service............................ 10

Widoczna inność���������������������������������������40

Innowacja: Heinz Glas Działdowo ..............11

Wycisnąć z natury�������������������������������������40

Innowacja: OXION . .....................................11 Innowacja: Intrex . ......................................11

OPAKOWANIA FARMACEUTYCZNE

Innowacja: Stäger Verpackungen GmbH....12

Zidentyfikowane ślady zdrowia................ 42

Innowacja: CBIMO ������������������������������������� 12

Strona 20

Innowacja: Plastique....................................13

Elektronika w pigułce ������������������������������46

Innowacja: Sleevy od Natalii ���������������������� 13 Innowacja: ados packaging . .......................13

SZKŁO

Innowacja: Michael...................................... 14 Innowacja: Ecor Product ����������������������������14

Kwaśne pomidory �������������������������������������50

Innowacja: Unilogo....................................... 14

Z włoskimi korzeniami�����������������������������51

Innowacja: Masterchem ����������������������������� 15

Mędrca szkiełko i eko�������������������������������52

INNOWACYJNE OPAKOWANIA We can pack . ............................................... 16 Papierowa plastelina . .................................20

2D GS1 w praktyce �����������������������������������45

ART OF PACKAGING Król i Królowa znalezieni�������������������������56

Strona 36

Przy kawie....................................................24

„Jak zostać królem? No właśnie– jak zostać kró-

Mózg w pudełku ������������������������������������������ 26

lem… opakowań. Echa Gali rozdania Oscarów towarzyszą nam od pięciu lat, od pierwszej edy-

Aluminiowy kameleon ������������������������������� 26

cji konkursu na najlepsze opakowanie roku, kiedy to zaraz po nocy oscarowej, podczas rozdania

DRUK

statuetek branży filmowej, my, tu, w odległej kra-

Zwój i rozwój?�������������������������������������������32

opakowań. Dziś spotykamy się po raz piąty…

TECHNOLOGIA

Galę Piątej edycji Konkursu ART OF PACKA-

Termiczna zauważalność.......................... 34 Szybkie kroki............................................ 35

4

inie wyłowiliśmy pierwsze Perły. Perły wśród Z tego miejsca pragnę powiedzieć, że finałową GING uważam za otwartą!” Tymi słowami prowadzący Galę Zbigniew Grochal rozpoczął uro-

Strona 56

czysty wieczór ogłoszenia wyników konkursu i przyznania nagród w branży opakowaniowej.

Packaging Polska 02/11


AKTUALNOŚCI

zHDPE od BOPS

Sensorycznie bez zarzutu © LBI

Dzięki ostatnim osiągnię ciom i oryginalnej technologii Hostalen ACP (Advanced Cascade Process), należącej do LBI, która pozwala na wytwarzanie polietylenu dużej gęstości o szerokim rozkładzie masy cząsteczkowej, na rynku dostępne są już dwa gatunki HDPE serii ACP 6541 A. Oferowane przez firmę Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż (BOPS) produkty stanowią połączenie doskonałej odporności na środowiskową korozję naprężeniową (ESCR) z wysoką produktywnością, wymaganymi dla zamknięć do gazowanych napojów i wody mineralnej oraz w produkcji tub. Przemysłowe testy z zastosowaniem gatunku Purell ACP 6541 A, które zostały przeprowadzone przez przetwórców pokazały znaczące oszczędności na czasie cyklu, przy jednoczesnym obniżeniu temperatury stopu nawet o 40 o C przy doskonałym wypełnieniu gniazda formy. Dodatkowo, niezależne testy sensoryczne wykazały, że tworzywo odznacza się zmniejszoną emisją zapachu i smaku, co jest generalnie wymagane w zastosowaniach do napojów. 

Na zielono!

Gratka dla baristów

Firma Dulux wprowadziła na rynek nową serię farb Ecosense o niższym wpływie na środowisko w pojemnikach RPC Containers Oakham. Stworzone w 20 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu odpadów przemysłowych, opakowania bazują na standardowych projektach pojemników do farb o pojemności 1, 2 oraz 5 litrów. Testy wykazały, że w celu zachowania trwałości i funkcjonalności opakowań najbardziej odpowiednie proporcje wynoszą 25 proc. polipropylenu z recyklingu i 75 proc. nowego PP w korpusie pojemnika. Ogólnie odpowiada to 20 proc. całego opakowania wraz z pokrywką, obręczą i uchwytem. Pojemniki są etykietowane w formie w charakterystycznym zielonym kolorze, a zdobienia silnie zaznaczają tożsamość marki i podkreślają zawar tość materiałów pochodzących z recyklingu. „Rozwiązanie RPC Oakham okazało się niezwykle udane w przypadku farb Ecosure dla rynku branżowego i spodziewamy się, że konsumenci docenią tę samą inicjatyw ę p r o e k o l o gi c z n ą w przypadku serii Ecosense oferowanej na rynku detalicznym” – powiedziała Monjana Fyfe z Dulux.

Na polskim rynku jest już dostępne mleko dla baristów, a więc osób zajmujących się zawodowo parzeniem kawy. Sprzedawany pod marką Blanco ROTR dostępny jest w kartonie combiblocSlimline o pojemności 1000 ml od firmy SIG Combibloc. Opakowania wyposażone są w nakrętkę combiSwift, która gwarantuje łatwe i wygodne otwarcie kartonika, a ponadto zabezpiecza mleko przed utratą smaku, chroniąc jednocześnie przed przenikaniem zapachów. Unikalną cechą mleka Blanco ROTR dla baristów o zawartości tłuszczu 3,2 procent jest jego unikalna – gęsta i kremowa, acz nadal płynna – konsystencja po spienieniu. Spienione mleko ma odpowiednią gęstość i spójność przepływu, który jest konieczny do tworzenia arcydzieł z kawy z mlekiem i espresso” – powiedział Bartosz Więckowski, Key Account Manager w ROTH. Latte art, czyli sztuka zdobienia powierzchni kawy rozmaitymi śmietankowymi wzorami wymaga użycia zarówno odpowiedniego mleka, ale również doświadczenia i zręczności specjalistów w tej dziedzinie. Karton od SIG Combibloc wybrała również austriacka firma sprzedająca mleko dla baristów pod marką „Rosan”.

6

© SIG Combibloc

zSIG Combibloc do mleka

© RPC

zDulux w pojemniku od RPC

Packaging Polska 02/11


AKTUALNOŚCI

zPartnerstwo Coca-Cola i Heinz

Wspólnie dla dobra

© Heinz

Firmy Coca-Cola i Heinz ogłosiły partnerstwo strategiczne, które umożliwi pakowanie znanego ketchupu w przyjazne dla środowiska – wykorzystywane od ponad roku przez producenta napojów – butelki PlantBottle. Posiadający podobne właściwości jak PET, innowacyjny materiał jest połączeniem tworzywa sztucznego z 30-procentowym dodatkiem substancji pochodzenia roślinnego. To wykorzystujące odnawialne materiały rozwiązanie w pełni podlega recyklizacji. Produkcja PlantBottle bazuje na procesie zmiany cukrów obecnych w trzcinie cukrowej (z Brazylii) w jeden ze składników materiału. Partnerstwo firm z branży żywności i napojów stanowi kolejny ważny krok globalnej inicjatywy ochrony planety. Po raz pierwszy Coca-Cola użyła PlantBottle w 2009 roku do pakowania napojów Sprite, Coke, Fresco, ilohas, Sokenbicha i wody Dasani. Według wstępnej analizy przeprowadzonej przez Imperial College London, w roku 2010 korzystanie z tego opakowania pozwoliło wyeliminować równowartość prawie 30 tys. ton dwutlenku węgla, czyli ok. 60 tys. baryłek ropy naftowej. Obecnie PlantBottle można znaleźć na dziewięciu rynkach, takich jak: Kanada, Meksyk, Chile, Brazylia, Japonia, Dania, Szwecja, Norwegia i Stany Zjednoczone. Jednak w tym roku Coca-Cola planuje rozszerzyć tę listę. W czerwcu firma Heinz wprowadzi na amerykański rynek ketchup w butelkach z etykietami mającymi na celu rozwinąć świadomość ekologiczną konsumentów. 

zMiędzynarodowa inicjatywa Beiersdorf

Bank wiedzy

© Beiersdorf

Niemiecki producent kosmetyków, firma Beiersdorf stworzyła Pearlfinder, czyli międzynarodowy projekt mający na celu gromadzenie partnerów handlowych ze wszystkich stron świata i wspólne opracowywanie innowacji. Firma przypisuje duże znaczenie specjalistycznej wiedzy pochodzącej z zewnątrz, a więc od specjalistów z zakresu opakowań czy produktów kosmetycznych. Pearlfinder to sieć, która bazuje na chronionej platformie internetowej. W najbliższym czasie na stronie www.pearlfinder.Beiersdorf.com inżynierowie z Beiersdorf opublikują zadania, których proponowane rozwiązania będzie można nadsyłać drogą elektroniczną. W taki oto sposób grupa Beiersdorf po raz pierwszy wychodzi z inicjatywą stworzenia ogólnego dostępu do wiedzy, ale również i oczekiwań przedsiębiorstw. Tym samym wspiera ideę naukowej współpracy i wymiany wiedzy. Platforma daje możliwość łatwej kooperacji nie tylko z uniwersytetami i innymi przedsiębiorstwami, lecz również z poszczególnymi naukowcami. Rozpoczęta na początku roku inicjatywa będzie stopniowo rozbudowywana i rozesłane zostaną zaproszenia zachęcające do wzięcia udziału w tym innowacyjnym przedsięwzięciu do kolejnych przedsiębiorców, szkół wyższych i instytucji na całym świecie. 

02/11 Packaging Polska

7


PACKAGING INNOVATIONS

zInnowacje XXI wieku

Opakowanie – Medium W obliczu cięć budżetowych w reklamie i marketingu opakowania coraz częściej zastępują tradycyjne kanały medialne. Oczekuje się, że będą one budować świadomość marki, napędzać sprzedaż, przekazywać informacje, ale również stanowić medium kontaktu między sprzedawcą, a klientem. Co więcej, opakowanie powinno przewidywać potrzeby konsumentów i dostosowywać się do nich swoim rozmiarem, ciężarem, wyglądem, a także użytym materiałem.

N

a k s z t a ł to w a ni e si ę tr e n d ó w w branży opakowaniowej mają wpływ tendencje, jakie można obserwować w społeczeństwie konsumpcyjnym. Dla przykładu, wzrost świadomości społecznej dotyczy również wymagań stawianych opakowaniom, które stają się coraz bardziej przyjazne zarówno środowisku naturalnemu, jak i samemu konsumentowi. Dodatkowo, powinny one być aktywne i inteligentne, a więc wykorzystywać dwuwymiarowe kody paskowe QR weryfikowane przy użyciu telefonu. Obecnie kody są stosowane w celach reklamowych i promocyjnych, jednak w przyszłości będą również przekazywać zarówno informacje żywieniowe, jak i te, dotyczące bezpieczeństwa. Nanocząstki srebra mają właściwości, które będą umożliwiały efektywne zabezpieczanie produktów np. przed grzybami lub wilgocią, co przedłuża ich żywotność. Więcej informacji o opakowaniach aktywnych i inteligentnych można znaleźć na kolejnych stronach magazynu PACKAGING POLSKA. Wprowadzenie na rynek opakowań aktywnych daje klientom szansę na zdobycie nowych rynków. Przykładem jest firma Ekopak Plus, która stworzyła technologię przyszłości, opartą na antyseptycznych i antybakteryjnych aktywnych opakowaniach, które w dobie zanieczyszczeń oraz problemów alergicznych są niezbędnym rozwiązaniem.

8

zRozmiar ma znaczenie Jedną z cech społeczeństwa konsumpcyjnego jest zorientowanie na wielkość. Obecnie pożądane są duże samochody czy przestronne domy, które z użytecznością i ekonomicznością nie mają nic wspólnego. Podobne zjawisko można zaobserwować w opakowalnictwie, gdzie produkty skrywają się pod rosnącą warstwą plastiku, tektury czy papieru. Jednak świat zachłysnął się czymś, co w branży nazywane jest „przedobrzeniem” i zapoczątkował rewolucję opakowaniową. Uświadomienie sobie ilości odpadów, jakie produkowane są szczególnie poprzez produkty luksusowe doprowadziło do zwrotu w branży i do produkcji małych, prostych opakowań z ekologicznych materiałów i o jednokolorowym zadruku (farbami na bazie wodnej). Jednak często konsumenci, protestując przeciw zbyt dużym gabarytom i złożoności opakowania, zapominają o jego funkcji prymarnej, a mianowicie ochronie, bezpieczeństwie i przekazywaniu informacji o produkcie. Dlatego kluczem do sukcesu jest po raz kolejny medium, czyli rozmiar średni i zrównoważony. Przykładowo, jeśli chodzi o mniejszą ilość odpadów z tworzyw sztucznych, większą wtórną przetwarzalność oraz konkurencyjne koszty to firma Sun Chemical opracowała całą gamę funkcjonalnych lakierów takich, jak: lakier z barierą tlenową SunBar, który pozwala na zastąpienie obecnej technologii fo-

liowej bariery tlenowej w strukturach laminatu produktami stosowanymi przez producentów opakowań z nadrukiem. Lakiery barierowe zapewniają barierę przeciw dostaniu się tlenu do wnętrza opakowania, porównywalną w działaniu do laminowanych struktur PET typu barierowego.

zInteraktywna nagość Zwiększająca się popularność zakupów internetowych przynosi konsekwencje dla projektowania, produkcji i zadruku opakowań. Fakt, iż produkty nie trafią nigdy na sklepową półkę stanowi zachętę do zredukowania kosztów poprzez wyeliminowanie grafiki czy uproszczenie formy. Jednocześnie wysyłkowy charakter zakupów obliguje do stworzenia ergonomicznej i zabezpieczającej produkt konstrukcji. Z drugiej strony, przyzwyczajony do natłoku medialnych informacji konsument na półce sklepowej szuka opakowań dynamicznych i interaktywnych. Aby zaspokoić potrzeby rynku wykorzystuje się szerokie spektrum możliwości: od farb fosforyzujących do termochromatycznych, od hologramów do drukowanej optyki, od efektów dotykowych do nowych rozwiązań metalicznych. W przyszłości nastąpi przejście od druku odbieranego zmysłami do doświadczalnego druku interaktywnego.

Packaging Polska 02/11


Innoów Packaging Podczas targ ą nowe zentowane będ re p za s on ti va a ry nku sp o ty kan e n p ro duk ty, nie z zakree rozwiązania usługi i ciekaw a łamach opakowań. N su produkcji my w yska prezentuje ol P g n gi ka ac P taw cami b ęd ą ce w ys b ran e firmy, onadto rgów, które p marcow ych ta ł w proę wziąć udzia si y ał ow yd zdec acja. gramie Innow olska Packaging P Stoisko D6

zCoffee Service

COFPACK AN DOYPACK C oraz Window Pierwszą z innowacji są automaty pakujące w gotowe torebki – COFPACK AN DOYPACK C. Służą do pakowania artykułów sypkich, pylistych, płynnych, pastowatych lub elementów stałych, w zależności od zastosowanego systemu dozowania. Produkty dozowane są w gotowe torebki płaskie, saszetki lub saszetki stojące Doypack z otwartą struną, z eurootworem, wentylem lub rączką. Automat ma duży zakres wymiarów opakowań, atrakcyjną cenę, małe gabaryty i jest uniwersalny. Druga z innowacji to opakowania WINDOW – wykonane są z papieru szarego z polipropylenem. Unikalną zaletą tych opakowań jest częściowa przezroczystość pozwalająca ciekawie wyeksponować ich zawartość. Pozwalają uwidocznić walory produktu, świeżość i naturalny wygląd. W saszetkach typu Doypack WINDOW znajdują się struny polipropylenowe, co jest innowacją na skalę europejską. Nowością jest możliwość wykonania nadruków wewnątrz opakowania, co daje wrażenie przestrzenności (3D). Seria jest przystosowana do pakowania ręcznego oraz do automatów pakujących w gotowe opakowania (saszetki typu Doypack).  biuro@coffee-service.eu  www.coffee-service.eu  Stoisko C7

10

Packaging Polska 02/11


PACKAGING INNOVATIONS

zHeinz Glas Działdowo

One stop shopping centre Heinz Glas Działdowo realizując strategię „one stop shopping centre” oferuje swoim klientom kompletne opakowania kosmetyczne tzn. szklane opakowanie – butelki perfumeryjne, słoiczki do kremów, butelki roll-on oraz komplementarne zamknięcia z tworzyw sztucznych. Zamknięcia z tworzywa produkowane są przez Heinz Plastics Polska. Bliska współpraca obu zakładów oznacza dla klienta szereg korzyści związanych z samym wdrożeniem kompletnego opakowania kosmetycznego. Przede wszystkim oznacza przyspieszenie samego procesu wdrożenia opakowania. Projekt dwóch elementów opakowania jest opracowywany przez jednego producenta. Klient może więc odebrać od jednego dostawcy opakowanie, które jest w pełni kompatybilne i odznacza się dopracowwaną jakością obydwu elementów.  

dn@heinz-glas.com www.hgd.pl Stoisko A19

zOXION

Glass effect prototyping Historia firmy Oxion sięga 1997 roku. Od początku działalności zajmowaliśmy się projektowaniem precyzyjnych konstrukcji mechanicznych oraz wykonywaniem elementów przy pomocy obróbki CNC. Obecnie profil naszej działalności obejmuje szerszy zakres usług. Specjalizujemy się między innymi w wykonywaniu najwyższej jakości prototypów i okapów, ze szczególnym wskazaniem na modele transparentne, imitujące szkło. Wykonujemy profesjonalne prototypy opakowań szklanych o praktycznie dowolnym kształcie. Uzyskujemy imitacje różnych kolorów szkła. Modele tego typu znajdują zastosowanie m.in. w badaniach konsumenckich, reklamach TV. Służą również jako skuteczne marketingowo narzędzie wizualizacji, będąc nieodzownym elementem procesu projektowego i wdrożeniowego. Powstają one z wysoko transparentnego tworzywa sztucznego przy użyciu precyzyjnej obróbki CNC (Computerized Numerical Control), która pozwala na szybkie, dokładne i powtarzalne wykonanie skomplikowanych kształtów. Uzyskujemy najwyższą jakość odwzorowania grawerów i ornamentów dekoracyjnych. Posiadamy oprogramowanie do zaawansowanego projektowania trójwymiarowego, które zapewnia wysoko parametryczne uzyskanie kształtu. Oferujemy również konsultacje techniczne oraz nadzór nad wdrożeniem do produkcji.

  

biuro@oxion.pl www.oxion.pl Stoisko D23

zIntrex

GAMMA 70 – kolorowy druk cyfrowy ink-jet W dziedzinie druku z pewnością zainteresujemy Państwa innowacyjną drukarką GAMMA 70 firmy Atlantic Zeiser, zapewniającą wysokiej jakości, kolorowy druk cyfrowy. Dzięki swojej niezawodności i możliwości drukowania danych zmiennych, druk cyfrowy to optymalne rozwiązanie dla personalizacji oraz druku krótkich serii produktów. Jego zastosowanie to: opakowania, etykiety, karty plastikowe, znakowanie produktów reklamowych, produkty promocyjne. 02/11 Packaging Polska

 

intrex@intrex.pl www.intrex.pl Stoisko A17

11


PACKAGING INNOVATIONS

zStäger Verpackungen GmbH

Nowoczesne opakowania transparentne Niezależnie od tego czy są to pudełka składane, nakładane czy też tuby jesteśmy w stanie zaproponować cały wachlarz indywidualnych, innowacyjnych rozwiązań. Bez względu na materiał i konstrukcję, do dyspozycji klienta są niemal nieograniczone możliwości w formach uszlachetnień: druk offsetowy, wgłębny, czy sitodruk – w naszej ofercie znajdują się wszystkie aktualnie stosowane rodzaje uszlachetnień, łącznie z techniką hot-stampingu. Dobór bigów do indywidualnych potrzeb klienta również podwyższa jakość opakowania. Aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla każdego klienta służymy naszą wiedzą, doświadczeniem i świeżymi pomysłami.piotr.jasionek@staeger.eu www.staeger.pl www.staeger.eu Stoisko B12

zCentrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Dyspersja woskowa do modyfikacji opakowań Wśród opracowanych przez naukowców z CBIMO technologii wyróżnić należy wieloskładnikową dyspersję przeznaczoną do powlekania materiałów celulozowych. Nanoszenie na powierzchnię materiałów celulozowych dyspersji złożonej z komponentów o odmiennych właściwościach umożliwia otrzymanie powłok zapewniających wielokierunkową poprawę właściwości funkcjonalnych surowca wyjściowego. Biopolimery naturalne lub ich chemiczne pochodne pełnią rolę nośnika powłok oraz stanowią barierę dla tłuszczów. Natomiast poprawę właściwości barierowych dla pary wodnej oraz odporności na działanie wody zapewnia dodatek związków hydrofobowych (wosków naturalnych). Wszystkie substancje wchodzące w skład dyspersji powłokotwórczej są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Przeprowadzone badania wybranych właściwości oraz testy formowania opakowań potwierdziły możliwość zastosowania opracowanych materiałów do przechowywania wybranych produktów żywnościowych.

Proekologiczne powłoki antymikrobiologiczne Jedna z opracowanych przez naukowców z CBIMO technologii modyfikacji powierzchniowej bazuje na zastosowaniu rozmaitych substancji pochodzenia naturalnego np. bakteriocyn lub chitozanu jako składników proekologicznych antymikrobiologicznych powłok do opakowań celulozowych i foliowych do żywności. Powłoki chitozanowe zapewniają bazowemu materiałowi doskonałe właściwości barierowe względem tłuszczu i tlenu. Otrzymane powłoki posiadają zmienną elastyczność, dzięki zastosowaniu naturalnych oraz syntetycznych plastyfikatorów znajdujących się na liście substancji dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Przeprowadzone badania wykazały, że materiały celulozowe z powłoką chitozanową mogą zostać użyte do pakowania żywności o przedłużonym i krótkim okresie trwałości np. wędliny suche i ryby wędzone. Opakowania wykonane z opracowanego materiału mogą stanowić cenną alternatywę dla opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych.  cbimo@zut.edu.pl www.cbimo.zut.edu.pl Stoisko D19

12

Packaging Polska 02/11


PACKAGING INNOVATIONS

zPlastique

Lo.G™ Protective Packaging Lo.G™ Protective Packaging to opatentowany system pakowania, który zapewnia ochronę produktów z każdej strony. Dedykowany jest do wszystkich delikatnych przedmiotów, a w szczególności sprzętu elektronicznego (np. kamery, aparaty, laptopy, karty pamięci) oraz innych produktów wymagających szczególnej ochrony (butelki, produkty szklane lub ceramiczne, książki itp.). Rozwiązanie wykonane jest z jednego elementu z HDPE zawierającego recyklat post-konsumencki co sprawia, że jest przyjazny dla środowiska naturalnego. W porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami ze spienionych materiałów, Lo.G™ Protective Packaging oferuje znaczną oszczędność miejsca co ma wpływ na obniżenie kosztów w całym łańcuch dystrybucji i magazynowania. Firma Plastique, bazując na swoim opatentowanym rozwiązaniu, jest w stanie każdorazowo dopasować projekt do kształtu konkretnego produktu, możliwe jest również opracowanie rozwiązania zabezpieczającego tylko wybrane części produktu, np. narożniki.tomasz.matysiak@plastique.eu www.plastique.eu Stoisko B4

zSleevy od Natalii

Etykieta dla Bruce’a i Vladimira Zakład poligraficzny Natalii jest jedną z nielicznych drukarni fleksograficznych w Polsce, która drukuje sleevy na foliach termokurczliwych PCV oraz PET. Nowość w ofercie firmy stanowią etykiety termokurczliwe wykonywane z folii typu PET, obkurczone na butelkach szklanych. Są to butelki 0,7 l dla firmy Diageo Polska – limitowana seria wódki Smirnoff Vladimir, jak również butelki dla Destylarni Sobieskiego – seria Bruce Willis. Drukarnia Natalii ma możliwość zadruku wymienionych wyżej etykiet typu sleeves w dwóch technologiach tj. w druku cyfrowym na maszynie rolowej HP Indigo, jak również w druku fleksograficznym na maszynach Nilpetera. W przypadku druku flekso istnieje możliwość uszlachetnienia etykiet termokurczliwych poprzez złocenie na zimno (cold stamping) oraz wybiórcze stosowanie lakieru matowego na wybranych elementach. Natalii oferuje druk do 10 kolorów w szerokości roli do 570 mm na nowej maszynie Nilpeter FA.

www.natalii-rolldruk.pl anowaczyk@natalii-rolldruk.pl Stoisko A11

zados packaging

Elastic Staple Technology Firma ados cosmetics, producent z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży kosmetycznej, przedstawia swoją najnowszą propozycję – innowacyjną, ekologiczną maszynę pakującą, wykorzystującą nowatorską technologię mocowania za pomocą elastycznych zszywek (Elastic Staple). Nasza oferta to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących korzystnych, ekonomicznych i przyjaznych środowisku metod pakowania, przepakowywania i konfekcjonowania, jak również tworzenia gotowych na półkę opakowań zbiorczych i jednostkowych (Shelf Ready Packaging). Prezentowane rozwiązanie idealnie nadaje się do mocowania na blistrach różnorodnej gamy produktów takich, jak: narzędzia, artykuły kosmetyczne, zabawki, części zamienne, produkty kuchenne i wiele innych. Proponujemy wyjątkowo prosty sposób pakowania przeznaczony do wielokrotnego użytku. Serdecznie zapraszamy do współpracy również osoby zainteresowane produkcją kosmetyków pod Private Label.  ados@ados.pl www.ados.pl Stoisko D27

02/11 Packaging Polska

13


PACKAGING INNOVATIONS

zMichael

Tłoczniki tekstów Braille’a Szczególnym punktem w naszej ofercie jest produkcja tłoczników Braille'a, których technologia jest w pełni nowatorska, opracowana przez naszą firmę i stanowi naszą własność rynkową. Uniwersalna matryca metalowa osadzona jest w wykrojniku, aby zapewnić przetłoczenie razem ze sztancowaniem. Patryce wykonane ze stali gwarantują powtarzalność druku Braille'a dla największych nakładów, bez konieczności ich wymiany. Produkujemy również narzędzia do tłoczenia tekstu Braille’a na opakowaniach, odbywającego się rotacyjnie podczas klejenia.  michael@michael.com.pl www.michael.com.pl Stoisko D11

zEcor Product

Opakowania z folii laminowanych Ecor Product sp. z o.o. regularnie wprowadza do swojej oferty innowacyjne rozwiązania w zakresie opakowań dla branży spożywczej. Firma od lat znana jest na rynku z zadruków na materiałach przyjaznych środowisku ECOR FPO Wrap oraz ECOR FPO Leaf (wersja termozgrzewalna). W 2010 roku otrzymała za wspomniane opakowania Medal Europejski Business Centre Club. Aktualnie wprowadza do kategorii materiałów opakowaniowych surowiec ECOR FPO Oxo-biodegradowalny. Starając się kompleksowo spełniać oczekiwania klientów, firma Ecor Product oferuje obecnie możliwość stworzenia opakowaniaz dowolnej kompozycji folii. Korzystając z własnej laminacji może sprostać nawet najbardziej wymagającym zamówieniom w kwestii folii wielowarstwowych. Proces laminacji umożliwia zadruk wewnętrzny, zabezpieczający druk i nadający opakowaniu wysoki połysk. Wybrane laminaty oferowane przez firmę to: folie PA/PE lub PET/PE; folie PP/PP (transparentne, białe, metalizowane); folie górne w wersji otwórz/zamknij, easy peel, antifog; folie z warstwą EVOH; folie APET/PE oraz PP/PA/PE do termoformowania. opakowania@ecorproduct.pl www.ecorproduct.pl Stoisko C10

zUnilogo

Etykiety ze zmienną treścią Technologia cyfrowa pozwala na druk zmiennych informacji na każdej etykiecie na roli. Dzięki temu możliwe jest numerowanie etykiet, zmiana danych w kodach kreskowych, a także tworzenie unikalnych opakowań i akcji promocyjnych. Dla danej grupy produktów oraz klientów powstają zindywidualizowane etykiety. Taki spersonalizowany druk, gdzie grafika i tekst zmieniają się na kolejnych etykietach w partii, może pozwolić na nowatorski przekaz marketingowy wychodzący poza ramy zwykłego tekstu – tylko wyobraźnia ogranicza jego zastosowanie! Cyfrowe maszyny drukujące, jak np.: HP Indigo używane w Unilogo, potrafią skojarzyć produkt i projekt z bazą danych zawierającą informacje o konkretnym odbiorcy. Graficy komputerowi mogą dostosowywać przekazy do poszczególnych klientów. Na przykład, na każdej z pięćdziesięciu butelek z egzotycznym sosem rozesłanych do różnych klientów można umieścić zindywidualizowany przekaz, logo konkretnego odbiorcy, jego zdjęcie lub inne charakterystyczne dane. Koszt druku takich etykiet nie stanowi dużej części całkowitego kosztu wytworzenia towaru, a ideę tę można zaadoptować praktycznie do każdego produktu. Rozwój kreatywnych, zindywidualizowanych etykiet to zupełnie nowy trend. info@unilogo.com.pl www.unilogo.com.pl Stoisko A8

14

Packaging Polska 02/11


PACKAGING INNOVATIONS

zMasterchem

Rodzina słoików PET ze średnicą 100 ml Opakowania produkowane są na maszynach wtrysk z rozdmuchem Firmy Nissei. Cześć gwintowa słoików jest wtryskiwana i dzięki temu zachowuje dużą zgodność wymiarową z nakrętką. Do wyboru klienta proponowane są zamknięcia z tworzywa lub z aluminium. Szeroki wlew, wysoka przezroczystość, estetyczne wykonanie oraz uniwersalny kształt słoika pozwala znaleźć zastosowanie w wielu potencjalnych wyrobach finalnych. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie firmy w produkcji opakowań PET oraz posiadany certyfikat potwierdzający jakość – ISO 9001. W związku z produkcją opakowań dla przemysłu farmaceutycznego jesteśmy w trakcie certyfikacji ISO 15378, jako pierwsza firma w Polsce. Produkcja odbywa się na hali z klimatyzacją i monitorowaniem parametrów powietrza, filtracją, a sam produkt – atestowany w strefie czystej. Dla przemysłu farmaceutycznego przygotowaliśmy rodzinę opakowań PET z gwintem ROPP 28 mm. Butelki dostępne są w objętościach od 30 do 1000 ml. Opakowania można barwić w kolorach zapewniając lepsze zabezpieczenie produktu finalnego. Szeroka różnorodność zamknięć, miarek i dozowników spełni wszelkie oczekiwania. Na opakowania dla przemysłu farmaceutycznego posiadamy wymagane certyfikaty i atesty, w tym produkcję w warunkach według Normy ISO 15378. 

02/11 Packaging Polska

info@mch.com.pl www.mch.com.pl Stoisko C3

15


INNOWACYJNE OPAKOWANIA

zWyróżnienie Pack Experts

Podczas ostatniej edycji paryskich targów Emballage zaprezentowano 243 nowości, do których zaliczały się maszyny, urządzenia, produkty, materiały oraz usługi. Mimo iż każde z rozwiązań było godne uwagi, to przeprowadzono oficjalną selekcję, którą pozytywnie przeszło 48 najwyżej ocenionych innowacji prezentowanych pod znakiem Pack Innovation. Następnie spośród najlepszych wybrano siedem rozwiązań, którym przyznano nagrodę specjalną Komitetu Pack Experts.

W © Superfos

ybierać najlepszych musieli najlepsi. Dlatego o przyznaniu wyróżnienia Pack Experts zadecydowało dziesięciu czołowych ekspertów z największych międzynarodowych firm. Jurorzy reprezentowali m.in. branże takie, jak: żywność, higiena i uroda, zdrowie, artykuły przemysłowe, ekologia. Wśród nich można wymienić przedstawicieli największych światowych koncernów, jak: Coca-Cola, Danone, Carrefour, Bayer, Nestlé, L’Oréal czy Renault. Obserwując nagrodzone rozwiązania można powiedzieć, że obecnie najbardziej ceni się funkcjonalność, wygodę, bezpieczeństwo, oszczędność oraz przyjazny dla środowiska naturalny charakter. 

16

DWA TWORZYWA W JEDNYM OPAKOWANIU Podczas targów Emballage odbyła się premiera technologii, która umożliwia wtrysk materiałów pochodzących z recyklingu pomiędzy dwie warstwy pierwotnego polipropylenu. Innowacja opracowana przez specjalistów firmy Superfos jest pierwszym takim rozwiązaniem w sektorze opakowaniowym. Pozwala ono na wykorzystanie zarówno pierwotnego PP, jak i nawet do 40 proc. surowców wtórnych. Opakowanie nie zmienia swoich walorów estetycznych, gdyż zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz widoczny jest wyłącznie niepochodzący z recyklizacji polimer. Dzięki tej metodzie opakowany produkt posiada kontakt tylko z materiałem najwyżej klasy, a z drugiej strony projektanci grafiki nie stają przed problemami związanymi ze zmianą koloru, gdyż wtórny polipropylen w żaden sposób nie wpływa na barwę opakowania. Proces wtrysku został opracowany w kooperacji z francuskim producentem wtryskiwarek Billion. Rozwiązanie pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla nawet o 10 proc. w zależności od wielkości opakowania i ilości użytych surowców wtórnych. Jak podkreślają jurorzy opakowanie zostało nagrodzone ze względu na wymiar ekonomiczny, ekologiczny oraz społeczny.

Packaging Polska 02/11


© Bag2Pack

INNOWACYJNE OPAKOWANIA

NIEWYWROTNA SASZETKA

© Billerud

Firma Bag2Pack stworzyła rozwiązanie w zakresie giętkich opakowań do cieczy. Ta niezwykle lekka saszetka Elipse o wadze 3,85 g posiada innowacyjny, samoblokujący zawór dozujący. Z kolei płaskie dno pozwala na bezpieczne i stabilne przechowywanie napojów zarówno na sklepowych półkach, jak i w lodówce. Kształt został zaprojektowany tak, aby chronić przed niepożądanym rozlaniem cieczy. W tym rozwiązaniu wykorzystano folię o grubości 75µ, co sprawia, że opakowanie jest lekkie i łatwo podlega recyklizacji, a przy tym zapewnia bezpieczeństwo produktu. Do produkcji saszetek Elipse wykorzystuje się proces pionowego pakowania aseptycznego VFFS. Opakowanie dostępne jest w różnych kolorach oraz z różnym zadrukiem, co zwiększa jego atrakcyjność wizualną. Producenci wskazują również na możliwość zmiany pojemności opakowania, co wpływa na powiększenie grona potencjalnych odbiorców. W tym rozwiązaniu jurorzy docenili możliwość redukcji kosztów operacyjnych przy maksymalizacji elastyczności zastosowań i funkcjonalności. Atutem tej saszetki jest jej niska waga, łatwość użycia oraz przyjazny dla środowiska naturalnego charakter.

PIERWSZY ROZCIĄGLIWY PAPIER Firma Billerud zaprezentowała pierwszy papier o wysokiej rozciągliwości – Billerud FibreForm, który stanowi alternatywę dla tworzywa sztucznego w dziedzinie termoformowanych, płytkich tacek. Ponadto FibreForm może być tłoczony głęboko, co pozwala na uzyskanie efektów 3D. Materiał umożliwia zmniejszenie masy opakowań przy zachowaniu naturalnego wyglądu i miłych wrażeń dotykowych. Dodatkowym atutem jest podleganie biodegradacji i kompostowaniu, a także fakt, że FibreForm pochodzi ze źródeł odnawialnych. Nagrodzone rozwiązanie posiada potencjalne zastosowania zarówno dla żywności, jak i produktów kosmetycznych, chemicznych, farmaceutycznych czy higieny osobistej. Obok artykułów codziennego użytku, ze względu na możliwość zindywidualizowanych realizacji (również wykonywania efektów specjalnych), FibreForm może być również używany do pakowania dóbr luksusowych.

02/11 Packaging Polska

17


INNOWACYJNE OPAKOWANIA

© Promens Personal & Healthcare Packaging

ZIELONY AIRLESS

© Virtuell Design

Ecosolution od firmy Promens Personal & Healthcare Packaging jest systemem airless, który posiada przyjazny środowisku charakter. To łatwe w użyciu i funkcjonalne opakowanie dedykowane do produktów kosmetycznych respektuje trendy ostatnich lat. Oczekiwania współczesnych kobiet ewaluowały i obecnie konsumentki wymagają, aby produkt był jednocześnie funkcjonalny, zrównoważony i ekologiczny. Ecosolution spełnia te oczekiwania, gdyż barierowa warstwa EVOH pozwala na zmniejszenie ilości środków konserwujących w formule. Ponadto waga opakowania została zredukowana, co przynosi korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Z kolei dla wygody konsumentek, butelka posiada ergonomiczną średnicę dobraną z myślą o przeciętnej wielkości dłoni. Dodatkowo system zamykania sprawia, że kosmetyki można bezpiecznie przenosić, bez obawy przed zabrudzeniem torebki czy walizki. System airless pozwala na dozowanie 1,5 ml kosmetyku i jest przystosowany do różnych rodzajów substancji – od lepkich kremów po ciecze. Ecosolution składa się z czterech elementów, z których każdy chroniony jest oddzielnym patentem. Zmniejszenie ilości części składowych systemu airless z dwunastu do czterech pozwala na zredukowanie emisji CO2 oraz na łatwiejszy recykling opakowania. Ecosolution jest najbardziej kompaktowym systemem airless umieszczonym w wielowarstwowej butelce stworzonej w 85 proc. z surowców wtórnych. Jedynie wewnętrzna, mająca bezpośredni kontakt z kosmetykiem, warstwa opakowania wykonana jest z pierwotnego PE. Butelka o cylindrycznym kształcie dostępna jest w pięciu rozmiarach: 50 ml, 100 ml, 200 ml, 400 ml i 500 ml, dzięki czemu może ona być wykorzystana do pakowania kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów, a także kremów do opalania i produktów do pielęgnacji dla niemowląt.

KOMPUTEROWY SERWIS GRAFICZNY Firma Virtuell Design stworzyła komputerowy serwis graficzny cgPackShot. Ta innowacyjna usługa internetowa pozwala na tworzenie foto-realistycznych, trójwymiarowych obrazów produktu umożliwiających wizualizację projektów. Pierwotnie Virtuell Design opracował to rozwiązanie w celu zmniejszenia kosztów i skrócenia czasu potrzebnego na wysyłanie makiet do studia fotograficznego, ale z czasem postanowiono stworzyć serwis internetowy dedykowany dla szerszego grona odbiorców. Klienci otrzymują wysokiej rozdzielczości foto-realistyczne pojedyncze obrazy lub całe prezentacje. Wszystko to przebiega automatycznie, co pozwala na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Serwis cgPackShot dostępny jest 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę na całym świecie. Program posiada dodatkowe funkcje, jak np. prezentowania obrazu produktu w świetle kamer, co posiada szerokie zastosowanie marketingowe. Prototypowe obrazy zostały wykorzystane dla wizualizacji produktów przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, energetycznego oraz budowlanego.

18

Packaging Polska 02/11


© Cermex

EFEKTYWNIE ELASTYCZNA

© Multivac France

Pionowa maszyna pakująca SD z 6-osiowym robotem delta od firmy Cermex pozwala na zwiększenie ładowności do 6 kg w czasie cyklu wynoszącym 0,3 sekundy. Rozwiązanie dedykowane jest do pionowego pakowania produktów, natomiast rozmieszczenie zależy od wprowadzonych do komputera danych. Zmiana formatu przebiega w całkowicie zautomatyzowany sposób. Dedykowany do pakowania żywności, produktów kosmetycznych i farmaceutycznych system posiada dwie dodatkowe osie, co zbliża możliwości manipulacyjne robota do tych, jakie posiada ludzka ręka. Wysoki poziom parametrów technicznych tego urządzenia podbudowany jest możliwością zainstalowania systemu wizyjnego Fanuc. Maszyna posiada cylindryczną powierzchnię pracy o średnicy 1350 mm i wysokości 500 mm. Gwarantuje ona zwiększenie efektywności pakowania przy dużym marginesie elastyczności zastosowań, jak: nowe kształty czy materiały.

POWIETRZE I WODA Firma Multivac France stworzyła system E-concept, który pozwala na zastąpienie elementów napędzanych elektrycznie poprzez mechanizmy pneumatyczne działające na bazie sprężonego powietrza i wody. Rozwiązanie opracowane zostało z myślą o detalistach i ich klientach, a może być wykorzystywane do pakowania żywności oraz środków farmaceutycznych. E-concept cechuje łatwość obsługi, a także uniwersalność. Niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego przezbrojenia maszyny oraz bezpieczeństwo operatora. System spełnia wymagania bezpieczeństwa i higieny, przy gwarancji zapewnienia warunków aseptycznych oraz czystości. Rozwiązanie pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 20 proc, co wiąże się z korzyściami ekologicznymi oraz ekonomicznymi. Sekretem E-conceptu jest jego konstrukcyjna prostota, która wiąże się z łatwą obsługą, ale również z ergonomią działania i higieną produkcji.

02/11 Packaging Polska

19


INNOWACYJNE OPAKOWANIA

zPaperLite od Flextrus – materiał z nowymi możliwościami

Papierowa plastelina Dotychczas żywność pakowano niemal wyłącznie w materiały z tworzyw sztucznych. Obecnie istnieją jednak również inne możliwości. Flextrus, będący szwedzkim liderem w dziedzinie wielowarstwowych opakowań barierowych, oferuje nowy, bardziej ekologiczny materiał opakowaniowy. Na rynku pojawił się PaperLite, który odznacza się wyjątkową rozciągliwością i dobrymi właściwościami barierowymi, dzięki czemu sprawdza się w opakowalnictwie, ale i nie tylko.

Jacek Golicz

F

lextrus PaperLite wygląda jak normalny papier, ale kryje w sobie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Różnica polega na tym, że może zostać poddany procesowi termoformowania, przez co osiąga pożądane kształty. Teraz papier może stanowić konkurencję dla tworzyw sztucznych na tych obszarach, gdzie wcześniej nie było to możliwe. Materiał PaperLite, który opiera się na tworzywie FibreForm firmy Billerud, jest zdatny do bezpośredniego kontaktu z żywnością i posiada certyfikat FSC. Największą zaletą papierowych opakowań jest właśnie ich kompatybilność z środowiskiem naturalnym, dzięki czemu mają przewagę nad tworzywami sztucznymi. Szczególną jakość PaperLite nagrodzono prestiżową statuetką Packaging Innovation Award 2009.

© Flextrus x8

z U źródła

Flextrus PaperLite ma wygląd tradycyjnego papieru, jednak posiada własności tworzywa, za co jest ceniony przez konsumentów. Stworzony z włókien FibreForm od Billerud, materiał otrzymał certyfikat stowarzyszenia FSC (Forest Sterwardship Council) potwierdzający korzyści dla środowiska naturalnego (w porównaniu z użyciem tradycyjnych tacek z tworzyw sztucznych).

20

Początkowo Flextrus stanowił część międzynarodowego koncernu Amcor, ale usamodzielnił się w 2008 roku. Obecnie siedziba firmy znajduje się w szwedzkim Lund. Ponad 90 proc. produkcji Flextrus kieruje na rynki zagraniczne. Firma zatrudnia obecnie 250 pracowników i osiąga roczny obrót kształtujący się na poziomie 85 mln euro. „Trzonem naszego biznesu jest produkcja opakowań zawierających siedmio- i ośmiowarstwowe powłoki ochronne, powstające z połączenia tektury, papieru i plastiku” – zaznacza

Packaging Polska 02/11


INNOWACYJNE OPAKOWANIA

Per Nyström, CEO firmy. – „W jednej trzeciej produktów wykorzystywany jest papier, który – w kombinacji z plastikiem czy metalem – pozwala na znaczne zwiększenie właściwości barierowych opakowania”. Na początku swojej działalności Flextrus zbadał rynek aby zorientować się, jakiego typu opakowań poszukują konsumenci. Okazało się, że papier traktowany jest przez zdecydowaną większość klientów jako najlepszy materiał opakowaniowy. Szwedzki producent rozpoczął prace nad technologią, która pozwoliłaby stworzyć „materiał idealny”, jednocześnie bezpieczny dla żywności, ekologiczny, trwały i estetyczny. Poszukiwania odpowiedniego partnera poskutkowały współpracą z włoską firmą Billerud, która produkuje papier pod nazwą FibreForm. Jest on obecnie podstawowym komponentem PaperLite. FibreForm można łączyć z PET, PE, materiałami barierowymi, a nawet z biopolimerami, w zależności od zastosowań.

z W świetle sławy Przed trzema laty, kiedy Flextrus i Billerud rozpoczynali współpracę, rozglądali się za klientem, który pomógłby wypromować nową markę materiału opakowaniowego. Na hor yzoncie pojawiła się wówczas sieć Marks & Spencer, która – jako pierwszy poważny klient Flextrusa – sprawiła, że PaperLite stał się znany na całym świecie. Od tej pory materiał zyskuje sobie coraz większą popularność. Jak komentuje Per Nyström, wiele firm docenia PaperLite ze względu na jego szczególne w łaściwości. Opakowania z tego tworzywa promowane są jako ekologiczne, wygodne, ekskluzywne i bezpieczne dla konsumenta.

„Jesteśmy na samym początku krzywej wzrostu” – powiedział Per Nyström z Flextrus. Mimo iż obecnie PaperLite posiada niewielki udział w obrocie spółki, to firma chce z niego uczynić główną pozycję w swoim portfolio. Szacuje się, że – w ciągu pięciu najbliższych lat – sprzedaż tego materiału przekroczy 100 tys. ton. Zgodnie z prognozami, w tym roku wzrost nieco zwolni, aby gwałtownie ruszyć w 2012 roku.

z Dotknij go Powierzchnia PaperLite, którą tworzy warstwa FibreForm, jest wyjątkowa w dotyku. Materiał jest miękki, gładki i delikatny. Ponadto cechuje go niebywała elas t yczność, może być dowolnie kształ towany podczas przetwarzania, daje się formować zupełnie jak plastelina. Zadruk w technice fleksograficznej następuje jeszcze przed procesem formowania, dlatego graficy muszą projektować z wykorzystaniem technologii 3D. Możliwe jest także nadrukowanie dodatkowych informacji już po uformowaniu opakowania. W tym celu wykorzystuje się technologię cyfrowego druku inkjetowego. Jak podkreśla Per Nyström, „wysokiej jakości, kreatywny zadruk wydobywa naturalne piękno papieru, a finezyjny kształt nadaje mu wyjątkowy charakter”. Według Flextrusa, konsumenci

02/11 Packaging Polska

Klienci chcą naturalnego wyglądu, dlatego coraz częściej wybierają prosty, naturalny zadruk najwyższej jakości. Flextrus oferuje zadruk flekso (w tym High Definition flexo), zapewniając wsparcie swoim klientom już na etapie projektowania.

21


INNOWACYJNE OPAKOWANIA

stawiają nie tylko na ekologię czy wygodę, lecz także na estetykę. Dlatego poszukują designerskich opakowań, a takie – jeśli chodzi o segment opakowań na żywność – da się stworzyć wyłącznie z papieru.

z Jak to działa?

Segment spoży wczy zalicza się do najbardziej dynamicznych branż i właśnie tam po raz pierwszy zastosowano opakowania stworzone z PaperLite. Sieć Marks & Spencer wykorzystywała materiał do pakowania przetworzonego mięsa najwyższej jakości: wędlin, kiełbas i salami. Największą grupę odbiorców stanowią obecnie detaliści, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Produkty marki Flextrus znajdują swoich odbiorców także w Europie i szturmem wchodzą na nowe rynki. Per Nyström zaznacza, że każdy projekt wymaga czasu i sporego zaangażowania. Każdy klient jest inny, a każda aplikacja tworzona jest według indywidualnych potrzeb i dla specy ficznych zastosowań. „Dużo inwestujemy w komunikację z naszymi klientami i zawsze mamy na uwadze coraz bardziej wyrafinowane gusty konsumentów” – dodaje. Wygląda na to, że PaperLite jest kolejnym dowodem olbrzymiego potencjału kreatywności, który tkwi w branży opakowań. 

© Chesapeake

Najważniejszym komponentem materiału PaperLite jest papier FibreForm oferowany przez Billerud. FibreForm łączy się w procesie produkcji z żywicą czy plastikiem, dzięki czemu otrzymujemy PaperLite, wzbogacany następnie o kolejne, barierowe warstwy z różnych materiałów. FibreForm może być głęboko tłoczony, co pozwala na uzyskanie efektów 3D. Wytłaczanie może osiągać głębokość nawet 25 mm. Materiał umożliwia zmniejszenie masy opakowań przy zachowaniu naturalnego wyglądu i miłych wrażeń dotykowych. Dodatkowym atutem jest podleganie biodegradacji i kompostowaniu, a także fakt, że FibreForm pochodzi ze źródeł odnawialnych.

z Zjeść opakowanie

Firma Chesapeake podpisała umowę na wyłączność z producentem włókna FibreForm – firmą Billerud. Umowa daje prawo do korzystania z tego produktu przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, jednak zakłada również jego użycie w innych krajach europejskich. Współpraca Chesapeake z Billerud pozwoli na wprowadzenie opakowania FibreForm na rynek. „W Chesapeake udało się nam znaleźć partnera, który podziela nasze zamiłowanie do innowacyjnych opakowań, mogących przyczynić się do wzmocnienia marki” – powiedział Johan Nellbeck z Billerud. Ten unikalny materiał pozwala na tworzenie dynamicznych, trójwymiarowych kształtów przy niskim nakładzie energii. Linia opakowań o charakterystycznych, stworzonych przez Chesapeake kształtach została nazwana Impressions. Rozwiązanie to, będące alternatywą dla tworzyw sztucznych, gwarantuje korzyści dla środowiska naturalnego. „Wierzymy, że Impressions oferuje właścicielom marek i producentom szeroki zakres możliwości marketingowych wyróżnienia swoich produktów. Każdego dnia przesuwamy granice niemożliwego, tworząc coraz bardziej innowacyjne kształty” – powiedziała Carol Hammond z Chesapeake.

22

Packaging Polska 02/11


INNOWACYJNE OPAKOWANIA

zDesign w tubce

Przy kawie Innowacyjne pomysły na produkty i kreatywne projekty dozowników sprawiają, że możliwości zastosowania tubek jest wciąż coraz więcej. Atrakcyjny design i otwarcie się na nowe rynki pozwoliło nie tylko przezwyciężyć kryzys, ale osiągnąć niemal rekordowe wyniki sprzedaży.

24

© Etma x3

E

uropejski przemysł produkcji tubek wyszedł z recesji, obecnie osiągając niemal rekordowe wyniki sprzedaży, jak donosi Stowarzyszenie Etma. Kluczem do sukcesu było otwarcie się na nowe rynki, czego przykład stanowi zapakowanie karmelowego syropu do kawy od firmy Wasungen w aluminiową tubkę od firmy Tubex. Wykonany w ciepłych barwach zadruk budzi skojarzenia z aromat ycznym, gor ącym nap ojem. Oprócz nawiązującej do zawartości tubki kolorystyki pojawiają się elementy jak: filiżanka, usta czy kłęby pary. Wyraźna symbioza między opakowaniem i jego zawartością istnieje dzięki odwołaniu się do różnych zmysłów, jak: wzrok, ale również węch, smak i dotyk. Innowacją w tym projekcie jest również kształt opakowania, który pełni dwojaką funkcję. Asymetryczne wieczko przyciąga wzrok, ale również zapewnia atrakcyjną ekspozycję produktu na sklepowych półkach. Ten ciekawy element konstrukcji nie tylko sprawia, że marka staje się dobrze rozpoznawalna, ale również zapewnia lepszą ochronę przed plagiatem. Kolejnym innowacyjnym projektem jest tubka z tworzywa sztucznego Tubex Rangendingen, która zawiera specjalne tłoczenia nadające jej luksusowy wygląd. Efekt wizualny, a także wrażenia dotykowe jakie wywołuje służą ukształtowaniu wizerunku marki. Prototyp posiada okrągły kształt, jednak przy zastosowaniu tej technologii można również stworzyć tubki o innej formie. Tubka z laminatu przypominająca kształtem papierową torebkę to trzeci z prototypów, tym razem wyprodukowany przez Linhardt. Oprócz ciekawego efektu wizualnego opakowanie gwarantuje oszczędność materiału, gdyż nakrętka jest połączona bezpośrednio z tubką. Sekretarz generalny stowarzyszenia Etma, Gregor Spengler swój optymizm wyraził w słowach: „Nowe możliwości projektowania wpływają na prezentację marki i produktów w sposób niepowtarzalny i niepodrabialny”. 

Imitująca swym kształtem papierową torebkę, tubka z laminatu od Linhardt.

Syrop do kawy w aluminiowej tubce firmy Tubex, który swą kolorystyką i aplikacją nawiązuje do zastosowania opakowania.

Tubka Rangendingen z innowacyjnym tłoczeniem, która dostarcza wrażeń wzrokowych oraz dotykowych.

Packaging Polska 02/11


INNOWACYJNE OPAKOWANIA

zInnowacyjne opakowania na interpack 2011 – trendy na rynku

Mózg w pudełku Innowacyjne opakowania to nie tylko takie, które wykonane zostały z mniejszej ilości przyjaznego środowisku, a zarazem posiadającego doskonałe właściwości mechaniczne materiału. W świecie rosnącej konkurencji również wyszukany design czy efekty trójwymiaru coraz mniej zaskakują konsumentów. Najnowsze trendy na rynku pokazują, że przyszłość należy do opakowań inteligentnych, które będą posiadały mikrochipy czy wskaźniki przekazujące informacje o produkcie. Opisane rozwiązania będzie można podziwiać podczas majowych targów interpack 2011.

© Körber

I

Więcej bezpieczeństwa: Wyprodukowany przez firmę Körber, MediFalter pomaga przyjmować lekarstwa punktualnie oraz zapobiega zanieczyszczeniom produktu. Możliwe jest to dzięki zintegrowanemu kalendarzowi oraz symbolom dnia i nocy, jak również wyraźnemu rozdzieleniu różnych leków.

26

nnowacyjne opakowania w celu zachowania lepszej trwałości nie tylko potrzebują mniej materiału i są wydajne w sprzedaży – zintegrowane z nimi wskaźniki czasu i temperatury lub mikrochipy w każdej chwili podają informację o jakości produktu. Aktywne systemy potrafią nawet poprawić jakość towaru podczas magazynowania. Dlatego też dla producentów produktów „Smart Packing“ powinien stać się ważnym tematem. Szwajcarzy nie idą na żadne kompromisy, gdy chodzi o „Güggeli”, czyli ich ulubione pieczone kurczaki. Z myślą o wybrednych obywatelach słynącego z dokładności i zegarmistrzowskiej precyzji kraju, przedsiębiorstwo drobiowe Ernst Kneuss Geflügel wpadło na szczególny pomysł, a mianowicie zapakowanie „Bachofe-Güggeli” w kartonowe pudełka z etykietą OnVU zawierającą wskaźnik czasu i temperatury. Etykieta towarzyszy produktowi podczas całej podróży na stół, zapewniając, że drób jest najwyższej świeżości. Specjalna farba drukarska umieszczona wewnątrz symbolu jabłka jest naświetlana podczas pakowania promieniowaniem UV i świeci na niebiesko. Następnie farba, w zależności od czasu i temperatury, zaczyna blaknąć. Im dłużej drób był przechowywany w wysokiej temperaturze, tym szybciej następuje zmiana koloru. Jeśli wnętrze jabłka jest jaśniejsze niż kolor wskaźnikowy krawędzi, konsument otrzymuje komunikat: kurczak nie nadaje się do spożycia. „Dzięki etykietom nasi klienci mogą sprawdzić świeżość i jakość produktów. Z kolei nam pozwala to zaakcentować filozofię jakości” – wyjaśnia dyrektor firmy Kneuss Daniel Kneuss. Produ-

Packaging Polska 02/11


INNOWACYJNE OPAKOWANIA

z Amerykański

© Bosch

instytut badania rynku MarketsandMarkets szacuje, że światowa sprzedaż opakowań inteligentnych w latach 2010 do 2015 wzrośnie rocznie o 8,2 procent do ok. 24 miliardów dolarów.

Smart Wallet: Bosch znalazł drogę do szybkiej i niedrogiej produkcji składanych pudełek na lekarstwa w formie portfela. Przemysł farmaceutyczny jest już nimi bardzo zainteresowany.

cent drobiu wprowadził etykiety OnVu już w 2008 roku, a obecnie inne przedsiębiorstwa chcą pójść za jego przykładem. „Utrzymujemy kontakty z sieciami handlowymi i sieciami fastfood na całym świecie” – mówi Martin Angehrn, dyrektor OnVu w BASF. Ten koncern chemiczny pozyskał w 2008 szwajcarskiego specjalistę farb Ciba, który wspólnie z niemieckim koncernem maszynowym Bizerba opracował wskaźnik.

z Data nie wystarczy Kto chce zagwarantować swoim klientom absolutne bezpieczeństwo produktu musi kontrolować cały łańcuch logistyczny począwszy od produkcji, a skończywszy na konsumencie. Dotyczy to w szczególności szybko psujących się artykułów spożywczych oraz produktów farmaceutycznych. Wciąż okazuje się, że niebezpieczeństwo powstałe wskutek zepsutych towarów lub przeterminowanych lekarstw jest duże. Dotąd konsumenci mogli kierować się wyłącznie datą przydatności do spożycia. Wskazuje ona, jak długo dany produkt, pod warunkiem prawidłowego przechowywania, jest przydatny do spożycia bez utraty jakości. Problem pojawia się wówczas, gdy łańcuch chłodniczy zostaje przerwany lub do produktu dostaje się wilgoć. Staje się on przedwcześnie nieprzydatny do spożycia i może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Z drugiej strony produkty spożywcze po upłynięciu daty przydatności zachowują jeszcze świeżość, jednakże ze względów ostrożności są wyrzucane i w ten sposób niepotrzebne marnuje się zasoby. Wskaźniki cza-

02/11 Packaging Polska

su i temperatury, pokazując stopień świeżości, zapobiegają gromadzeniu się śmieci. „Tym samym wnoszą wkład w zrównoważony rozwój” – dodaje Angehrn. Coraz większa liczba konsumentów przywiązuje wagę do zdrowych i ekologicznych produktów z wartością dodaną, dlatego eksperci liczą się z dużym wzrostem rynku Smart Packaging. Amerykański instytut badania rynku MarketsandMarkets szacuje, że światowa sprzedaż opakowań inteligentnych w latach 2010 do 2015 wzrośnie rocznie o 8,2 procent do ok. 24 miliardów dolarów. Przy tym analitycy zauważają, że obok pigmentowych etykiet na prowadzenie wysuwa się technologia RFID – system identyfikacji radiowej. Zintegrowane z opakowaniami mikrochipy poprzez czujniki zbierają cały czas informacje o stanie produktu, takie jak wilgotność czy temperatura i przy przekroczeniu zaprogramowanej wartości progowej lub gdy nie zostanie ona osiągnięta włączają alarm. Ponadto chipy pomagają pacjentom w przyjmowaniu odpowiednich dawek lekarstw w odpowiednim czasie: gdy

zbliża się godzina przyjęcia leku, pojawia się sygnał. Procesory potrafią jeszcze więcej: po wprowadzeniu takich danych, jak miejsce ujęcia lub data produkcji można dokładnie śledzić historię produktu – jest to ważna cecha uniemożliwiająca fałszowanie. Przemysł dostrzega ogromny potencjał w technologii chipów i z zapałem napędza ich rozwój. Na przykład Organic Electronics Association (OE-A), grupa robocza w Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) pracuje nad komercjalizacją drukowalnych organicznych układów elektronicznych. „Niedrogie, cienkie, elastyczne układy elektroniczne, na bazie elastycznych substratów poliestrowych można z łatwością zintegrować z opakowaniami, a w przyszłości w handlu nie będzie się można bez nich obyć” – twierdzi prezes OE-A, Wolfgang Mildner. Dzięki technologii RFID można błyskawicznie pobierać lub zapamiętywać duże ilości informacji o towarach. Tym samym technologia oznacza gwarancję trwałości i bezpieczeństwo dystrybucji.

z Niedrogie, cienkie, elastyczne układy elektroniczne

na bazie elastycznych substratów poliestrowych można z łatwością zintegrować z opakowaniami, a w przyszłości w handlu nie będzie się można bez nich obyć.

27


© BASF

© Körber

INNOWACYJNE OPAKOWANIA

Niepozorny mózg: Przed umieszczeniem w opakowaniach, mikrochipy są poddawane obróbce chemicznej w sterylnym laboratorium.

z Świeżość z folii

© To-Genkyo

Opakowania przyszłości mają dokonać jeszcze więcej: wchodzą we wzajemne oddziaływanie z artykułem wypełniającym, eliminują szkodliwy tlen i bakterie poprawiając trwałość i jakość produktów. W Japonii już od lat stosuje się pochłaniające tlen poduszki, tak zwane Sachets, aby zapewnić świeżość owoców lub ryb. Jednakże Europejczycy i Amerykanie niezbyt ochoczo akceptują rzucające się w oczy saszetki z napisem: „Nie do spożycia!”. Dlatego badacze z Instytutu Fraunhofer Technologii Produkcji i Opakowań (IV) w Freising opracowali „bardziej eleganckie” rozwiązania konserwowania. „Integrujemy pochłaniacz tlenu, taki jak żelazo, z polimerową matrycą materiału opakowaniowego” – mówi specjalista rozwoju materiału IVV Sven Sängerlaub. W ten sposób podatne na działanie tlenu napoje, jak piwo lub soki owocowe, w wyprodukowanych tą metodą butelkach PET są dłużej przydatne do spożycia. Ponadto IVV proponuje działającą antybakteryjnie folię

Wskaźnik świeżości: Naklejka japońskiej firmy To-Genkyo zmienia kolor w miarę uwalniania się amoniaku z mięsa. Jeśli produkt nie nadaje się do spożycia, dolna część klepsydry zabarwia się na szaro.

28

Sprzęt high-tech: Wielofunkcyjne opakowania Wallet są na czasie. Kilku konstruktorów maszyn już oferuje odpowiednie urządzenia do ich produkcji.

dla przemysłu. Na powierzchni artykułu spożywczego, z którą najpierw stykają się zanieczyszczenia, wytwarza ona kwas sorbinowy i w ten sposób konserwuje artykuł. Jednak adwersarze tego rozwiązania podnoszą argument, że w przypadku aktywnych opakowań dodatkowe chemikalia niszczą naturalność produktów. „Dla ochrony produktów spożywczych stosowane są wyłącznie nieszkodliwe, bezzapachowe i bezsmakowe substancje” – odpowiada na zarzuty Sängerlaub. Ponadto, dzięki substancjom antybakteryjnym, takim jak kwas sorbinowy unika się dodawania konserwantów do produktów. Większy problem tkwi w wysokich kosztach wprowadzenia nowych rozwiązań opakowaniowych na rynek, gdyż aby tak się stało, przemysł musi zmodernizować linie pakowania i poddać nowe opakowania obszernym badaniom. „Kwestia ta utrudnia transfer z laboratorium do produkcji seryjnej“ – mówi Sängerlaub.

z Inżynierowie zbroją się Specjaliści od opakowań i ich kooperanci liczą na to, że zapotrzebowanie ze strony przemysłu na „Smart Packaging” silnie wzrośnie i inwestują w rozszerzenie portfolio produktów. „Wprawdzie nowe produkty i kampanie wymagają dużych inwestycji, niemniej jednak rosnące zapotrzebowanie klientów na towary z wartością dodaną jest dla firm obietnicą na długoterminowy zysk ekonomiczny” – mówi Mildner, prezes OE-A. Specjalista tworzyw sztucznych z Hamburga, Albis Plastic pod nazwą „Shelfplus O2” oferuje producentom opakowań „wysokowydajny” pochłaniacz tlenu na bazie żelaza, który jest dodawany do ekologicznego tworzywa sztucznego w zależności od artykułu spożywczego i formy opakowania. Z kolei producent puszek z Austrii (Pirlo) chowa poduszkę z silikażelem w perforowaną wkładkę z tworzywa

sztucznego w pokrywce nowej puszki z blachy ocynowanej „DryCan” na kawę i herbatę. „Ten nowy element opakowania reguluje poziom wilgoci i przeciwdziała tworzeniu się grudek w sproszkowanych produktach” – wyjaśnia Julius Lüthi, szef Pirlo. Na obszarze opakowań inteligentnych innowacje gwałtownie się rozwijają. Niemiecki koncern Bosch oferuje Smart Wallet, opakowanie zewnętrzne na stałe lekarstwa, które dodatkowo można wyposażyć w mikrochip. Swoją nazwę pudełeczko Boscha zawdzięcza nie tylko zintegrowanej inteligencji, lecz także temu, że ma być łatwe i niedrogie w produkcji. „Maszyna do produkcji Smart Wallets ma – w porównaniu z tradycyjnymi maszynami do opakowań Wallet – mniejszą powierzchnię i wymaga mniejszego nakładu inwestycji” – wyjaśnia menedżer produktu Bosch, Helmut Deichert. Kluczem do wydajności Smart Wallet jest wstępnie sklejana zewnętrzna osłona, która jest ustawiana w tradycyjnej maszynie do pakowania w kartony i napełniana blisterem, rodzajem przejrzystego opakowania do tabletek. W zależności od rodzaju maszyny można wyprodukować do 300 opakowań na minutę. Produkcja kompleksowych opakowań trwa nieprzerwanie w jednym ciągu – to potrafią także maszyny niemieckiej firmy Körber, włoskiej IMA lub szwajcarskiego przedsiębiorstwa Pago. Firma ta oferuje kompatybilne z technologią RFID automaty etykietujące, które montują mikrochipy na produkcie nie płasko, lecz w formie odstającej płytki. W ten sposób w przypadku płynów i opakowań metalowych nie jest zakłócany sygnał. Innowacje firm świadczą o tym, że sprytne i aktywne opakowania już dawno są czymś więcej niż śmiałą wizją. Wszystkie opisane rozwiązania z dziedziny „smart pack” oraz wiele innych innowacji będzie można podziwiać podczas tegorocznej edycji targów interpack w dniach od 12 do 18 maja w Düsseldorfie. 

Packaging Polska 02/11


INNOWACYJNE OPAKOWANIA

zPuszka w odmłodzonym stylu

Aluminiowy kameleon

© Fotolia

Puszka do napojów ma już 75 lat i wciąż jest ważnym graczem na rynku opakowań. Nowe, innowacyjne technologie, jak druk cyfrowy czy skin tech sprawiają, że stała się ona nie tylko opakowaniem, ale również efektywnym narzędziem marketingowym.

zSzczególna technologia Dzięki nowym technologiom nadruku puszka staje się interesującym narzędziem marketingowym. Możliwość tworzenia krótkich edycji specjalnych zwróciła uwagę zarówno producentów napojów, jak i przedsiębiorców z innych branż. W 2010 roku z okazji jubileuszu 25-lecia marketu budowlanego Hagebaumarkt, firma Ball wyprodukowała specjalną serię drukowanych puszek. W każdej z nich, zamiast napoju, znajdował się los loterii. Ball dopracował również technologię druku cyfrowego. Umożliwia ona bardzo wyraźny, „ostry” nadruk na puszce, o wy-

30

sokiej jakości fotografii i rozdzielczości do 600 dpi. Jednak nie tylko znakomita jakość obrazów jest zaletą tego narzędzia marketingowego. Dzięki temu, że motywy są wprowadzane komputerowo do maszyn produkcyjnych i nanoszone na puszki jed-

nym przyciskiem w bardzo prosty sposób, wzór można łatwo zmienić, praktycznie w każdym momencie. Ciekawym przykładem są puszki zadrukowane specjalną farbą termochromiczną, której składniki są dobrane w taki sposób,

© Ball Packaging Europe x5

W

2010 roku wielu producentów napojów wróciło do stosowania puszek, dzięki czemu rynek nabrał większej dynamiki. Wytwórcy puszek uważnie obserwują tendencje wśród producentów napojów. Bycie na bieżąco z trendami panującymi na rynku umożliwia im rozwijanie technologii produkcji i uszlachetniania tego opakowania. Producent piwa Warsteiner niedawno wprowadził błyszczącą, biało-złotą, półlitrową puszkę firmy Ball Packaging Europe, którą można nabyć w niemieckich supermarketach w wygodnym czteropaku.

Puszka z zadrukiem w jakości fotograficznej przedstawiającym sławnego niemieckiego komika i piosenkarza Mike’a Krügera. Opakowanie zamiast napoju zawiera los, który zachęca do wzięcia udziału w jubileuszowym konkursie.

Druk cyfrowy na puszkach otworzył nowe możliwości marketingowe, jak produkowanie krótkich serii czy edycji specjalnych puszek. Obecnie do zadruku puszek wykorzystuje się zdjęcia o rozdzielczości 600 dpi.

Packaging Polska 02/11


INNOWACYJNE OPAKOWANIA

że jej kolor zmienia się przy wzroście lub spadku temperatury opakowania. Dzięki temu, już na pierwszy rzut oka widać czy napój osiągnął idealną temperaturę do spożycia. Molson Coors Brewing Company proponuje konsumentom „rozkoszowanie się na zimno” swoim piwem, dlatego kiedy ich puszka osiągnie w lodówce odpowiednią do picia temperaturę, kolor logo zmienia się z białego na niebieski. Takie dodatkowe ułatwienie dla konsumentów wprowadził również producent wody mineralnej Perrier w swoich puszkach. Pomimo sukcesów wprowadzanych na rynek rozwiązań, Ball cały czas udoskonala tę technologię. Pierwsza generacja puszek termochromicznych pozwalała na zmianę koloru jedynie z białego na niebieski. Współcześnie są już możliwe inne warianty, np. zmiana z niebieskiego na fioletowy lub z żółtego na zielony. Również temperatura, w której kolory ulegają zmianie może być różna. W zależności od składników farby może to być 4, 7, 9 lub 11° C. Dzięki temu można odpowiednio dopasować najlepszą temperaturę do spożycia danego napoju.

Kalendarz adwentowy z różnymi gatunkami piwa okazał się wielkim sukcesem. Wszystkie jego egzemplarze zostały wyprzedane w bardzo krótkim czasie. Transport kalendarza ważącego około dwunastu kilogramów ułatwiał wygodny uchwyt.

Wywołujące wrażenia dotykowe wytłoczenia, obecne na całej powierzchni puszki, podkreślają wysoką jakość napoju.

zDobrze się trzyma Oprócz walorów wizualnych, w opakowaniach ważną rolę odgr y wa także technologia embossingu. Wy tłaczane puszki sugerują wyższą jakość napoju, dlatego znani producenci wykorzystują tę technologię w celu podkreślenia wysokiej jakości ich produktów. Technologią Skin Tech Advanced Embossing firma Ball Packaging Europe rozpoczęła nową erę druku wytłaczanego. Ta technologia pozwala modelować powierzchnię puszki w zupełnie nowy sposób. Dotychczas tylko logo lub pojedyncze litery mogły być wyczuwane dotykowo. „Za pomocą technologii Skin Tech Advanced Embossing można natomiast w y t łaczać całą po wierzchnię puszki” – mówi Gerlof Toenhake. „Dzięki temu puszki w przyszłości nie tylko będą wyglądały jak np. piłka do golfa czy plaster pszczeli, lecz będą również takie w dotyku. Dla konsumenta to dodatkowy bodziec zakupu danego produktu”. Dzięki wytłoczeniu na całej powierzchni, puszki lepiej leżą w ręce i dobrze się je trzyma. Z tej użytecznej wartości polscy konsumenci korzystają już od połowy lipca 2010 roku. Piwo Lech Premium jest dostępne w wygodnych do trzymania i elegancko dekorowanych puszkach, uszlachetnionych za pomocą tej nowatorskiej technologii.

teriału i energii przy produkcji puszek. Współcześnie za pomocą takiej samej ilości materiału pierwotnego można wyprodukować trzy razy więcej puszek niż 30 lat temu. Dzięki wysokiemu stopniowi recyklingu i ponownemu wykorzystaniu materiału wyjściowego można zaoszczędzić aż 95 proc. energii. „Po 75 latach jeszcze nie wyczerpaliśmy w pełni potencjału puszki do napojów” – podkreśla Gerlof Toenhaake.

„Dlatego nieustannie pracujemy nad ulepszaniem puszek, żeby zaskakiwać nowościami konsumentów i rynek opakowań”. Na targach Brau Beviale w Norymberdze firma Ball zaprezentowała swój najnowszy produkt – puszkę aromatyczną. Opakowania te, jeszcze niedostępne w sprzedaży, od momentu pierwszego kontaktu z nimi wydzielają aromat stanowiący dodatkowy bodziec stymulujący do zakupu produktu. 

zEkologia i recykling Dla firmy Ball nie tylko tworzenie wartości dodanej dla konsumentów jest kluczowe. Ważne są również działania ekologiczne. Producent redukuje zużycie ma-

02/11 Packaging Polska

Dzięki nowoczesnym technologiom można indywidualnie wybrać pożądaną temperaturę zmiany koloru w zależności od rodzaju napoju, który znajduje się wewnątrz.

31


DRUK

zInwestycje w branży tekturowej

Zwój i rozwój? Z Adrianą Maciejewską, Prezesem Zarządu Ekopak Plus rozmawialiśmy o obecnych inwestycjach i technologiach przyszłości. Mimo iż najgrubszy materiał papierniczy, jakim jest tektura, posiada przodków w egipskich zwojach, to w najbliższej przyszłości tę branżę czeka znaczny rozwój.

z PACK AGING POL SK A: Firma Ekopak Plus powstała w 2004 roku, a już cieszy się silną i godną pogratulowania pozycją na rynku. Proszę opisać jakie były początki przedsiębiorstwa i etapy jego rozwoju. Adriana Maciejewska: Ekopak Plus powstał faktycznie w 2005 roku, ale to, co jest jego głównym przedmiotem działalności wcześniej, przez 10 lat, stanowiło dział produkcyjny PPHU Ekopak. Po tych dziesięciu latach dział ten prze kształcono w firmę Ekopak Plus wytwarzającą opakowania na rynek krajowy. Firma zatem powstała poprzez wydzielenie z innej struktury, ponieważ przedsiębiorstwo macierzyste skoncentrowało się na produkcji opakowań do papieru ksero na rynek międzynarodowy. Będąc córką właściciela PPHU Ekopak stanęłam na czele Ekopaku Plus, zachowując tym samym ciągłość najlepszych, wypracowanych przez lata działań, procedur oraz filozofii firmy – „matki”. W ciągu kolejnych dwóch lat przedsiębiorstwo dostarczało już opakowania do największych klientów z branży pierniczej, budowlanej oraz AGD, w Polsce i zagranicą.

z PP: Nazwa Ekopak Plus wskazuje na to, że ważnym aspektem w działalności firmy jest ekologia. W jaki sposób się to przejawia? A.M.: Posiadamy kilka certyfikatów ISO. Jako firma przyjazna środowisku jesteśmy również w trakcie uzyskiwania certyfikatów dotyczących stricte ekologii. Wszystko, co wchodzi w zakres naszych procesów produkcyjnych jest kontrolowane pod kątem spełniania rygorów i norm w tej dziedzinie. Ponadto co pół roku przeprowadzane są u nas audyty, które stano-

32

wią potwierdzenie tego, że firma działa zgodnie ze wszelkimi wymogami.

z PP: Jaki segment klientów obsługuje Ekopak Plus? A.M.: Rynek opakowań tekturowych jest tak obszerny, że staramy się koncentrować na segmencie opakowań 3- i 5-warstwowych, wysokiej jakości, wykonanych w technologii druku offsetowego. Obsługujemy między innymi producentów sprzętu AGD, huty szkła, producentów porcelany, płytek ceramicznych. Każdy klient, który zamierza pakować swoje produkty w opakowania kartonowe może się do nas zgłosić. Dzięki profesjonalnemu zaangażowaniu całego personelu, nasi partnerzy mogą liczyć na indywidualną opiekę.

z PP: Co Państwa przedsiębiorstwo wyróżnia na rynku, na tle konkurencji? A.M.: Jak już wspomniałam wcześniej specjalizujemy się w produkcji opakowań z zastosowaniem 3- i 5-warstwowej tektury i druku offsetowego, czyli najestetyczniejszych i „najambitniejszych” opakowań uszlachetnianych lakierem błyszczącym lub matowym, UV, folią. Klient na etapie podejmowania współpracy z nami jest obsługiwany z ukierunkowaniem na jak najdokładniejsze wysondowanie jego potrzeb. Wraz z nim opracowujemy wstępny projekt - jak opakowanie ma wyglądać, do czego ma służyć, jakie obciążenia musi wytrzymywać. Posiadamy własny, zewnętrzny dział projektów i wykrojników, gdzie przygotowujemy wzory. Produkcję rozpoczynamy dopiero po ostatecznym akcepcie modelu przez klienta. Wielokrotnie po naszej stronie leży całkowita realizacja projektu – począwszy od zgłoszenia zapytania, poprzez przedstawienie i zaprojektowanie określonego typu

Adriana Maciejewska

i wzoru opakowania, opracowanie modelu, aż po jego produkcję. Często proponujemy konkretne rozwiązania, niezbędne do zastosowania w danym przypadku, ponieważ klient nie zawsze jest świadomy konieczności uwzględnienia niektórych istotnych parametrów czy zagrożeń. Naszą rolą jako ekspertów jest ich wskazanie i opracowanie produktu pozbawionego wszelkich wad ukrytych. Taką wadą może być na przykład brak odpowiedniej odporności na działanie wilgoci, a jak wiadomo – opakowanie, które dłuższy czas jest magazynowane z narażeniem na jej działanie, łatwo tę wilgoć wchłania i traci przez to swoje właściwości. Pomagając podejmować świadome, głównie z technologicznego punktu widzenia, decyzje w ten sposób unikamy problemów i reklamacji. Poza tym jesteśmy firmą, która działa ekspresowo. Nasza elastyczność oraz szybki proces decyzyjny są naszymi największymi atutami.

z PP: Wiemy o Państwa niedawnych inwestycjach w park maszynowy. Proszę powiedzieć na jakie zdecydowali się Państwo urządzenie i dlaczego? A.M.: Zakupiona od firmy HPP Solution z Warszawy maszyna kaszerująca pozwala pracować na arkuszach o rozmiarach od 500 mm x 500 mm do 1450 mm x 1600 mm. Maksymalna prędkość pracy tego urządzenia wynosi 10 tys. arkuszy/h (w zależności od wielkości). W skład konfiguracyjny kaszerki wchodzi nakładak z automatyczną sekcją podającą arkusze do stacji kaszerującej oraz system pomp próżniowych. Maszyna gwarantuje automatyczne podnoszenie stosu arkuszy zadrukowanych, ładowanie stosu w kierunku nakładaka (z boku lub z tyłu) o maksymalnej wysokości 1500 mm, a także ustawienie pozycji stosu w stosunku do linii

Packaging Polska 02/11


centralnej – 25mm w obu kierunkach. Sekretem urządzenia jest system transportu zadrukowanych arkuszy, który składa się z podajnika „dachówkowego” z przenośnikiem arkuszy do pozycjonowania przedniej krawędzi arkusza przed klejeniem do wstęgi, pasa próżniowego dla precyzyjnego transportu zadrukowanych arkuszy, mechanizmu synchronizującego, napędu z systemem kontroli komputerowej oraz czujnikami wysokich prędkości do wykrywania brakujących arkuszy. Z kolei, niezależny od pozostałych maszyn, automatyczny wykładacz (Staker) pozwala na odliczanie i układanie ustalonej liczby kaszerowanych arkuszy na stosie (z obracaniem ich lub bez). Maszyna, którą właśnie zakupiliśmy dwukrotnie przyspiesza pracę. Nowa inwestycja, jak łatwo się domyślać, jest podyktowana potrzebami w zakresie dobrego serwisu dla klienta i zapewnienia wysokiej jakości produktu. Rynek opakowań jest rozdrobniony, więc dostarczenie klientowi gotowego opakowania jest niezwykle istotne. O wyborze firmy – producenta decyduje najczęściej cena, jakość i szybkość realizacji. Przy starym parku maszynowym trudno by było te wymagania spełniać i pozostawać konkurencyjnym. Maszyny nowej generacji pozwalają nam produkować szybciej, z zaangażowaniem mniejszej liczby pracowników, skracamy więc czas serwisowania i obniżamy koszty. Na rynku i w naszej ofercie znaleźć można opakowania różnego typu – klejone, nieklejone, w pozycji rozłożonej i nierozłożonej. Wprowadzaliśmy już wiele nowych urządzeń, powiększaliśmy park maszynowy o sklejarki, automaty do wycinania właśnie po to, aby minimalizować zakres prac wykonywanych przez ludzi i iść w stronę automatyzacji oraz wydajności.

© Ekopak Plus

DRUK

Zakład produkcyjny firmy Ekopak Plus, gdzie produkuje się 3i 5-warstwowe, wysokiej jakości opakowania z zadrukiem offsetowym.

z PP: Właśnie dobiega końca instalacja nowego urządzenia. Jak układała się współpraca z HPP Solution, począwszy od jego zakupu do uruchomienia? A.M.: Współpraca przebiegała bardzo sprawnie i profesjonalnie. Z naszej strony oddelegowaliśmy jedną osobę odpowiedzialną w tym zakresie. Oczywiście, jak zwykle podczas modernizacji liczyć się trzeba z pewnymi utrudnieniami, jak choćby z demontażem części starego ciągu produkcyjnego czy niewielkimi zastojami.

z PP: Jakie są największe dotychczasowe osiągnięcia Ekopaku Plus? A.M.: Dużym osiągnięciem na pewno jest to, że mamy stabilną pozycję na rynku, konkurujemy z wielkimi graczami w sektorze opakowań i dynamicznie rozwijamy naszą działalność. Mam tu na myśli także pokonanie procedur i uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej w programie na rozwój i realizację naszego projektu związanego z zastosowaniem nanocząsteczek srebra do produkcji opakowań. Opakowania te znajdą zastosowanie, między innymi, w przemyśle spożywczym, w produkcji zabawek, artykułów dziecięcych lub w przemyśle papierniczym. Jest to innowacyjny, opatentowany przez nas, jedyny w Polsce taki projekt i będziemy tę technologię rozwijać, co z pewnością pozwoli nam być krok przed konkurencją. Wprowadzenie na rynek opakowań aktywnych daje naszym klientom ogromną szansę na zdobycie nowych rynków. Tworzymy technologię przyszłości opartą na antyseptycznych i antybakteryjnych aktywnych opakowaniach, które w dobie zanieczyszczeń oraz problemów alergicznych są niezbędnym rozwiązaniem. Dotychczasowi klienci są bardzo zainteresowani tą technologią i z pewnością będą pierwszymi naszymi odbiorcami. Nanocząstki srebra mają jeszcze inne właściwości, które umożliwią naszym klientom efektywne zabezpieczanie ich produktów np. przed grzybami lub wilgocią, co przedłuży żywotność produktu. Nieustannie prowadzimy badania z najwyższej klasy specjalistami w tym zakresie, a ich rezultaty są bardzo obiecujące.

Zakupiona od firmy HPP Solution maszyna pozwala produkować szybciej, z zaangażowaniem mniejszej liczby pracowników, co wpływa na obniżenie kosztów całkowitych.

z PP: Będziemy zatem przyglądać się rozwojowi firmy i projektu. Życzymy powodzenia i dziękujemy za rozmowę.

02/11 Packaging Polska

33


TECHNOLOGIA

zMateriały wierzchnie do etykietowania

Termiczna zauważalność Firma UPM Raflatac wprowadziła na rynek dwa innowacyjne materiały wierzchnie, które oferują nowe możliwości w druku termicznym w szerokim zakresie zastosowań w etykietowaniu informacyjnym i logistycznym.

N

34

Półprzezroczysty foliowy materiał wierzchni Synthermal Clear dobrze sprawdza się w etykietowaniu opakowań świeżych produktów, gdyż zawartość pozostaje widoczna.

© UPM Raflatac

owe materiały Thermal Top RB 200 oraz Synthermal Clear zaprojektowano tak, aby zwiększyć aktrakcyjność zaetykietowanego produktu na półce sklepowej. Thermal Top RB 20 0 to powlekany po stronie wierzchniej papier termiczny, który zapewnia wysokiej jakości zadruk wstępny wszystkimi konwencjonalnymi technikami druku. Nadaje się do druku w drukarkach Epson TM-L90, a także do druku w niskich i wysokich temperaturach oraz kolorze czarnym i czerwonym. Dwukolorowy druk termiczny zwiększa atrakcyjność wyglądu produktu na półce sklepowej czyniąc nadrukowaną informację bardziej zauważalną. Technikę tę można wykor z ys t y wać o d promo cji w miejs cu sprzedaży po druk ważnych i specjalnych informacji. Thermal Top RB 200 dostępny jest w kombinacji z klejami permanentnymi oraz usuwalnymi, dzięki czemu może być przeznaczony zarówno do branży detalicznej, jak i logistycznej. Z kolei Synthermal Clear to półprzezroczysty foliow y materiał wierzchni, który nadaje nowego wyglądu etykietom termalnym na produkty i opakowania: zaetykietowane opakowanie oraz jego zawartość pozostają widoczne przez etykietę. Synthermal Clear zapewnia doskonałe właściwości druku zarówno metodą druku termalnego, jak i innymi konwencjonalnymi metodami. Występuje on standardowo w kombinacji z klejem RP37 do folii, dzięki czemu może być wykorzystywany w szerokim zakresie zastosowań w branży spożywczej oraz detalicznej.

Powlekany po stronie wierzchniej papier termiczny Thermal Top RB 200 dostępny jest w kombinacji z klejami permanentnymi oraz usuwalnymi, dzięki czemu może być przeznaczony zarówno do opakowań detalicznych, jak i logistycznych.

Packaging Polska 02/11


TECHNOLOGIA

zNowość ABB: ABB Indexed Servo

Szybkie kroki W wielu zakładach produkujących żywność istnieje wymóg szybkiego, pojedynczego pakowania w folie produktów typu batony, wafelki, kiełbaski, sery i wiele innych. Potrzeba ta zainspirowała ABB do stworzenia aplikacji umożliwiającej szybkie pakowanie tego rodzaju produktów. Najnowsza propozycja firmy w tym zakresie nosi nazwę ABB Indexded Servo.

P

roponowane rozwiązanie składa się z wydajnego robota IRB 360 FlexPicker z dodatkowym serwonapędem napędzającym przenośnik krokowy, który jest sterowany bezpośrednio z kontrolera robota. W dużym skrócie, jest to zintegrowany z robotem przemysłowym system szybkiego przenośnika krokowego wykonującego zadania identyczne z urządzeniem typu racer track. Nowe urządzenie ABB „wstrzeliwuje” produkty z przenośnika zasilającego, na przykład z maszyny pakującej batony w folię, w przenośnik krokowy posiadający specjalne kieszenie na produkt. Przenośnik krokowy spełnia rolę bufora, który umożliwia zmianę pozycji położenia produktu w wyniku czego robot IRB 360 FlexPicker chwyta kilka pojedynczych sztuk produktu, a następnie pakuje towar do kartonów lub podaje do maszyny Flow Pack. Przenośnik krokowy działa jako siódma oś robota i jest w pełni skoordynowany z jego ruchem. Dzięki temu robot może precyzyjnie nadążać za przenośnikiem, spowolnić jego pracę lub zatrzymać, jeśli istnieje taka potrzeba. Ponadto, może obsługiwać dwie maszyny pakujące typu Flow Pack, z których każda jednocześnie pakuje po 200 szt. batonów na minutę, co zwiększa wydajność do 400 szt. na minutę.

02/11 Packaging Polska

zZintegrowane sterowanie przenośnika „Urządzenie Indexed Servo charakteryzuje się kompaktową budową oraz brakiem konieczności stosowania dodatkowych, poza kontrolerem robota, systemów sterujących. Spełnia również najwyższe standardy niezawodności i bezpieczeństwa. Jest dobrym rozwiązaniem dla małych i dużych przedsiębiorstw branży spożywczej z racji szybkiego zwrotu z inwestycji w porównaniu z konwencjonalnymi systemami pakującymi typu racer track” – mówi Michał Ochmański, Kierownik Sprzedaży i Marketingu ABB. Do podstawowych zalet urządzenia Indexed Servo należy między innymi: z wydajność – do obsługi maszyn Flow Pack o wydajności 400 sztuk na minutę potrzeba od 4 do 6 osób, co dodatkowo umożliwia ograniczenie ilości pracowników obsługi do niezbędnego minimum. z łatwa obsługa – programowanie urządzenia Indexed Servo jest proste i szybkie,

gdyż wszystkie jego elementy są sterowane z kontrolera robota i nie wymagają stosowania dodatkowego sterownika PLC; robot jest programowany na potrzeby konkretnego produktu, z możliwością modyfikacji lub stworzenia nowego podprogramu. z efektywność – dzięki zastosowaniu zintegrowanych z robotem napędów ABB, koszty eksploatacji urządzenia Indexed Servo są znacznie mniejsze w porównaniu do klasycznego urządzenia typu racer track. z higiena pracy – brak bezpośredniego kontaktu człowieka z żywnością zwiększa bezpieczeństwo i higienę procesu produkcji; ponadto, konstrukcja urządzenia jest łatwa w utrzymaniu czystości. Indexed Servo to prawdziwy przełom w aplikacjach szybkiego pakowania, projektowanych w celu maksymalnej redukcji kosztów produkcji, dzięki optymalnemu wydłużeniu czasu nieprzerwanej pracy stanowiska. Aplikacja ta umożliwia osiągnięcie idealnej wartości wskaźnika stosunku osiąganych korzyści do ponoszonych kosztów.

35


OPAKOWANIA KOSMETYCZNE

zTrendy w pakowaniu kosmetyków

Empirycznie empatyczne Katarzyna S. Nowak

Przyjazne środowisku, wykonane z najwyższej klasy materiałów, z doskonałym zadrukiem i dodatkowymi uszlachetnieniami – nikt nie ma wątpliwości, że takie właśnie powinno być idealne opakowanie kosmetyku. Pożądane jest, by dodatkowo spełniało ono potrzeby konsumentów, gwarantując łatwe dozowanie. Jednak ideał przestał wystarczać, dziś potrzebujemy opakowań z charakterem, które tak jak kobieta potrafią stać się seksowne i uwodzicielskie, a nawet być w ciąży.

W

sektorze opakowań kosmetycznych cały czas obserwuje się trend użyteczności. Nawet luksusowe produkty tworzące rozpoznawalne na całym świecie linie stawiają na rozwiązania ułatwiające życie konsumentom. Przykładem jest nagrodzony podczas tegorocznej, lutowej gali konkursu PCD (Parfums, Cosmétiques & Design) żel pod prysznic „Bleu” od Chanel. Projekt jest całkowicie zgodny z wizualną charakterystyką linii perfum, jednak zawiera udogodnienie szczególnie ważne w przypadku żelu pod prysznic: dzięki zamknięciu typu flip top od firmy SAF można uniknąć zagubienia się nakrętki w łazience. Butelkę wyprodukowała firma Pinard, natomiast pudełko pochodzi od Wauters / Nicollet. Coraz częściej luksus łączony jest z autentycznością i ekspozycją produktu. Konsument lubi widzieć, ale też jednoznacznie wiedzieć do czego produkt służy. Oryginalnym pomysłem jest nawiązujące swą kolorystyką do brązującego pudru opakowanie Guerlain Terracotta 4 Seasons. Utrzymane w tonacjach ciepłego brązu i złota 5-elementowe, półprzezroczyste puzderko o sferycznym kształcie wykonała firma Albea, która została wyróżniona za ten projekt w tegorocznej edycji konkursu PCD Awards. O tym, że luksus należy pokazywać przekonani są zapewne również producenci opakowań linii kosmetyków Natura Chronos. Wyróżniona w konkursie WorldStar2010 firma Natura Cosmetics stworzyła kolekcję przezroczystych słoiczków do kremów, udowadniając tym samym, że ekspozycja kremu może być również atrakcyjna wizualnie. Konsumenci lubią mieć kontrolę nie tylko nad tym co kupują, ale np. ile produktu znajduje się w opakowaniu. Szczególnie ważne jest to w przypadku pojemników do kremów, które poprzez swoje nienaturalnie grube dna i ścianki często wzbudzają ambiwalentne uczucia u klientów. Kolejnym przykładem opakowania, które doskonale eksponuje produkt jest słoiczek PET do linii cieni do powiek Color Infallible marki L’Oréal Paris. Niewielki, bo o wymiarach 40 mm x 40 mm słoik przyciąga wzrok, dzięki swojej przezroczystości i srebrzystej nakrętce. Kluczową cechą wykonanych przez RPC słoiczków są ich idealnie płaskie ścianki zewnętrzne, co osiągnięto dzięki systemowi chłodzenia opracowanego we współpracy z Bramlage-Wiko. Ten wymagający technicznie proces umożliwił skrócenie fazy stygnięcia w for-

36

Packaging Polska 02/11


Puder brązujący „Terracotta 4 Seasons” od Guerlaina posiada półprzezroczyste opakowanie nawiązujące kolorystyką do produktu i jednoznacznie wskazujące jego zastosowanie. Nagroda PCD Award 2011 w kategorii „Makijaż – cera”.

© PCD

Słoiczek PET od RPC do linii cieni do powiek marki L’Oréal Paris.

© PCD

Rozwiązanie Window Seal od Laminados Facarlyte umożliwia wizualną i olfaktywną konsultację zawartości produktu bez groźby zanieczyszczenia kosmetyku. Rozwiązanie zostało wyróżnione w konkursie WorldStar 2010.

Prowokacyjne i uwodzicielskie opakowanie Mascary „Lash Queen Sexy Blacks” od Heleny Rubinstein. Opakowanie zostało wyróżnione podczas tegorocznej gali nagród PCD Award 2011 w kategorii „Makijaż – oczy”.

© RPC

© WPO

Żel pod prysznic „Bleu” od Chanel koresponduje z rozpoznawalną na całym świecie linią perfum, jednak jego opakowanie, oprócz luksusowego designu, posiada system łatwego otwierania. Nagroda PCD Award 2011 w kategorii „Higiena”.

© PCD

© PCD

OPAKOWANIA KOSMETYCZNE

Stworzone przez Lalique z okazji 60. rocznicy pojawienia się na rynku linii perfum „L’air du temps” Niny Ricci opakowanie kolekcjonerskie z pewnością przejdzie do historii. Konstrukcja tego rozwiązania jest prawdziwym wyczynem technicznym. Producenci musieli przezwyciężyć trudności w kontrolowaniu grubości i chłodzeniu czarnego szkła, szczególnie ważne przy wykonywaniu tak skomplikowanych kształtów. Zapewne do historii przejdzie nie tylko sam flakon z nakrętką imitującą ptaki w locie, ale jego wyściełane białą satyną opakowanie wykonane z błyszczącego winylu i lakierowanego drewna.

02/11 Packaging Polska

37


Oczywistym jest, że opakowanie powinno posiadać zarówno design, jak i technologiczne rozwiązania dobrane do specyfiki grupy odbiorów. Jednak producenci nie poprzestają na kolorystyce i coraz częściej prześcigają się w nadawaniu niecodziennych form. Przykładem jest flakom męskich perfum „Voyage” od Hermèsa, którego forma została zainspirowana szkłem powiększającym. Jeśli chodzi o ten projekt, bezprecedensowym wyzwaniem okazało się stworzenie aluminiowego elementu kryjącego szklaną butelkę. Dzięki 2-milimetrowej osi, zaprojektowane przez Philippe’a Mouqueta rozwiązanie zakłada możliwość uzupełnienia perfum. Dostawcą szklanych elementów zajmowała się firma SGD i Verreries Pochet et du Courval, natomiast wtrysk i montaż wykonał Ipack. Obserwując obecne trendy widać, że opakowanie powinno już nie tylko posiadać ciekawą formę, ale korespondować z przedmiotem nie tylko poprzez swój kształt, ale również technologię otwierania czy dozowania. W ostatnim czasie opakowania przybierają, ale też ubierają różne formy i kreacje. Przykładem jest mascara „Lash Queen Sexy Blacks” od Heleny Rubinstein, która kusi prowokacyjnym strojem imitujacym czarną koronkę. Szczególnie modna w ostatnim czasie faktura została nadrukowana techniką sitodruku z flockiem. Specjaliści z firmy Siedel ozdobili złote, smukłe opakowania, aby pokazać, że mogą być seksowne i podążać za najnowszymi trendami mody. Obecnie wracają do mody koronki, ale również inne elementy lat 30. takie, jak: kapelusiki z woalkami czy perły. W tę stylistykę wpisuje się również opakowanie rozświetlającego pudru do twarzy i ciała „Poudre Sublimatrice” od Guerlaina. Istotnym elementem kobiecości oprócz zmysłowości jest macierzyństwo. Aby jeszcze bardziej upodobnić się do swoich właścicielek turecka firma Orhan Irmak Tasarim stworzyła opakowania z brzuszkiem dedykowane do kremu przeciw rozstępom. Te tekturowe pudełka o niezwykle prostej konstrukcji jasno pokazują przeznaczenie kosmetyku, ale również działają empatycznie na konsumentki. 

38

© WPO

z Ciąża pod lupą

Opakowanie w ciąży, czyli propozycja tureckiej firmy Orhan Irmak Tasarim dedykowana do kosmetyków zapobiegających rozstępom u ciężarnych kobiet. Pudełko zostało wyróżnione w konkursie WorldStar 2010.

Stworzone przez firmę Natura Cosmetics opakowania linii kremów dowodzą, że można pogodzić ekspozycję produktu z wizualną atrakcyjnością. Rozwiązanie zostało nagrodzone w konkursie WorldStar 2010.

© WPO

mie bez żadnych oznak kurczenia, zapewniając wspaniałe wykończenie, którego dodatkową ozdobą są wytłaczane na gorąco srebrne dekoracje. Zakrętka jest formowana wtryskowo z ABS, a następnie lakierowana w srebrnym, matowym kolorze. Dotąd opakowanie miało przede wszystkim chronić, a pokazywanie zawartości nie zawsze idzie w parze z zapewnieniem bezpieczeństwa produktu, szczególnie jeśli chodzi o kosmetyki. Jednak rozwiązanie tego problemu znaleźli producenci systemu Window Seal, a mianowicie firma Laminados Facarlyte. Nagrodzone podczas konkursu WorldStar 2010 okienko pozwala zobaczyć produkt (bez jego zanieczyszczenia dłońmi), a dodatkowo posiada ono elementy umożliwiające cieszenie się aromatem zapakowanego kosmetyku.

© WPO

OPAKOWANIA KOSMETYCZNE

Rozświetlający puder do twarzy i ciała „Poudre Sublimatrice” od Guerlaina w opakowaniu z pompką nawiązujący do stylistyki lat 30. Rozwiązanie otrzymało wyróżnienie specjalne Jury konkursu PCD Award 2011.

Packaging Polska 02/11


© F.O.K. Pollena

OPAKOWANIA KOSMETYCZNE

zSłoik kosmetyczny o konstrukcji sześcianu

Bryła lodu S

łoik kosmetyczny 150 ml „Bryła Lodu” charakteryzuje się innowacyjnością kształtu, nowoczesnym designem, estetyczną prostotą oraz funkcjonalnością. Zaprojektowany i jednocześnie wykonany przez F.O.K. Pollena S.A. jest produktem estetycznym oraz wygodnym w użyciu. Jego innowacyjność polega na nietypowej dla słoików kosmetycznych budowie sześcianu, z wprowadzonym we wnętrze zamknięciem gwintowym. Słoik jest wyprodukowany z polipropylenu – surowca preferowanego przez klientów ze względu na znakomitą kompatybilność z formułami kosmetycznymi, jednak trudnego, jeśli chodzi o uzyskanie opisanej konstrukcji. Polipropylen, ze względu na swoistą charakterystykę skurczu, ma tendencję do zapadania się w miejscu płaskich powierzchni jak boki sześcianu. Wyeliminowanie tego zjawiska wymaga odpowiedniej innowacyjnej konstrukcji form wtryskowych, które w przypadku omawianego słoika zostały zaprojektowane w biurze konstrukcyjnym F.O.K. Pollena S.A. i wyprodukowane we własnej narzędziowni. Dodatkowo, w nakrętce zastosowano najbardziej klarowny typ polipropylenu z dostępnych na rynku – jest to jedna z najnowszych odmian kopolimeru random, dająca najlepszy z możliwych efekt transparentności dla polipropylenu – zamierzony efekt „bryły lodu”. Słoik w kształcie sześcianu jest nie tylko estetyczny i nietuzinkowy, ale również logistycznie optymalny. Umożliwia stuprocentowe wykorzystanie objętości jednostki załadunkowej przy transporcie i dystrybucji. To bez wątpienia przykład niezwykle

Innowacyjność słoika kosmetycznego 150 ml „Bryła Lodu” wykonanego z polipropylenu polega na nietypowej budowie sześcianu, z wprowadzonym we wnętrze zamknięciem gwintowym.

trafnej odpowiedzi na coraz wyższe i bardziej wyrafinowane wymagania odbiorców finalnych. Słoik kosmetyczny 150 ml „Bryła Lodu” otrzymał nominację w Konkursie ART OF PACKAGING w kategorii Opakowanie Zdrowia i Urody.

zStulecie marki Nivea © Beiersdorf AG

Coraz młodsi W tym roku marka Nivea obchodzi 100. rocznicę powstania. Charakterystyczne niebiesko-białe, metalowe pudełka kremu do pielęgnacji skóry stały się ikoną XX wieku. Na tym produkcie wychowały się całe pokolenia, jednak firma Beiersdorf chce udowodnić, że mimo lat marka może być nadal atrakcyjna i przyciągać młodych konsumentów. W tym celu zapowiada się wielokanałową, cyfrową kampanię reklamową, która rozpocznie się w maju tego roku. Dotąd ujawniono, że w tym przedsięwzięciu zostanie wykorzystana muzyka oraz wizerunek wokalistki pop – Rihanny. Pielęgnacja skóry jest najprężniej rozwijającym się segmentem globalnego rynku kosmetyków, który – jak szacują specjaliści – do 2015 roku zwiększy swoje obroty o 45 proc. 

02/11 Packaging Polska

39


OPAKOWANIA KOSMETYCZNE

zKrystalicznie przezroczysta pompka

Widoczna inność Podczas targów Packaging Innovations, które odbyły się w dniach 16-17 lutego w Birmingham, pompka Puro od firmy Global One-Pak miała swoją oficjalną premierę. To, dedykowane do opakowań kosmetyków, rozwiązanie zaskoczyło nie tylko swoim unikalnym wyglądem, ale również walorami technicznymi. tu wizualnego. Dodatkową zaletą pompki jest fakt, że wykorzystane do jej produkcji tworzywa są bezwonne i nie wpływają w żadnym stopniu na zapach aplikowanej substancji. „Cieszymy się z wprowadzenia na rynek pompki Puro, która jest przykładem opakowania użytecznego, a zarazem innowacyjnego. Oczekujemy, że to rozwiązanie będzie szczególnie interesujące dla producentów kosmetyków, którzy chcą rozszerzać swoje portfolio o wyróżniające się na półkach produkty” – powiedział Bharat Mistry, dyrektor Global One-Pak. 

© GOP

K

rystalicznie przezroczysta pompka Puro wyprodukowana została z mieszanki na bazie akrylu. Jest to pierwsza taka propozycja dostępna na rynku, dlatego rozwiązanie szczególnie przyciąga wzrok. Ten niezwykle elegancki i innowacyjny projekt daje szerokie możliwości realizowania zindywidualizowanych zamówień, gdyż pompka może zawierać kolorowe wykończenia dobrane do potrzeb klienta. Żywe barwy w połączeniu z przezroczystymi elementami pozwalają na stworzenie przyciągającego wzrok efek-

Wykończenia w żywych kolorach doskonale kontrastują z krystaliczną przezroczystością pompki Puro od Global One-Pak.

zPierwsza na świecie biodegradowalna tubka

Wycisnąć z natury Firma Tectubes wprowadziła na rynek pierwszą na świecie w pełni biodegradowalną tubkę wykonaną z biożywic od FKuR. To, dedykowane do pasty do zębów firmy Allveggie, opakowanie wyróżnia się nie tylko swym naturalnym charakterem, ale również właściwościami mechanicznymi.

W

wyniku współpracy specjalistów z firm Tectubes, FKuR oraz Allveggie powstała pierwsza na świecie tubka wyprodukowana wyłącznie z naturalnych produktów, która w pełni ulega biodegradacji. „Ważne jest, aby podkreślić świadomość ekologiczną firmy. Natomiast tworzywa z biożywic spełniają nasze oczekiwania, gdyż są całkowi-

40

cie przyjazne dla środowiska i ulegają biodegradacji” – powiedział Stefan Lundbladh, manager szwedzkiej firmy Allveggie. Z kolei kierownik projektu z Tectubes, Johan Barkentin podsumował współpracę w słowach: „Wykorzystanie biożywic było dla nas wyzwaniem. Musieliśmy przeprowadzić szereg obliczeń pozwalających na dopasowanie do siebie poszczególnych elementów

e c tu ©T

b es

tubki pod względem właściwości mechanicznych. Osiągnięcie zadowalającego efektu końcowego było możliwe dzięki użyciu najwyższej jakości biotworzyw od FKuR”. Powodzenie tego projektu pokazuje wszechstronność zastosowania biotworzyw, które posiadają własności podobne do polimerów, jednak wykonane są z surowców odnawialnych. 

Packaging Polska 02/11


Zamknięcia do opakowań

Spryskiwacz S 111-A1 znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym. Dzięki temu, że nie poosiada elementów innych niż plastikowe świetnie nadaje się do produktów, które wchodzą w reakcje z metalami. Model ten występuje również w wersji spieniającej.

Nowe produkty w ofercie Polpaku przyciągają oko swym kształtem i kwiatowymi wzorami.

Linia środków czystości Pomoc Domowa z zamknięciami firmy Polpak. Produkt został nominowany w tegorocznej edycji konkursu ART OF PACKAGING w kategorii „Dom i Ogród”. Oprócz dozowników, atomizerów i spryskiwaczy Polpak ma w swojej ofercie słoje grubościenne dedykowane dla przemysłu kosmetycznego. Opakowania dostępne są w różnej kolorystyce.

Spryskiwacz z bezpieczną dyszą i bezpieczną nakrętką daje się "nakręcić" na butelkę tylko raz. Specjalne wyżłobienia (karby) powodują, że jej pierwsze odkręcenie może odbyć się jedynie przy użyciu odpowiedniego narzędzia. Przekręcenie dyszy na pozycję "on" jest możliwe po uciśnięciu fragmentu korpusu przy jednoczesnym przekręceniu dyszy. Daje to gwarancję, że osoba niepowołana np. dziecko, nie otworzy opakowania i nie dostanie się do niebezpiecznego produktu, który zagraża jego zdrowiu. Spryskiwacz ten może wystąpić również w wersji spieniającej. Aplikatory kosmetyczne zajmują ważne miejsce w portfolio firmy.

W ostatnim czasie coraz więcej kosmetyków posiada opakowania typu airless. Ten łatwy w obsłudze system dozujący spełnia swoje zadanie zarówno w przypadku cieczy, jak i produktów o kremowej czy kleistej konsystencji. Niektóre rodzaje airlessów są dwukomorowe, dzięki temu produkt ten może dozować substancje, które nie powinny mieć ze sobą kontaktu przed aplikacją.

Specjaliści z firmy Polpak z tęczowych barw swoich ponad 400 rodzajów zamknięć uczynili klucz do sukcesu. Polpak - dystrybutor zamknięć do opakowań oferuje możliwość wyboru przez klienta ich kształtu, długości rurki, wielkości gwintu, rodzaju cyngla czy dyszy (w przypadku spryskiwaczy) i przede wszystkim koloru. Każdy z elementów zamknięcia może być wybarwiony w dowolnym wybranym ze wzornika Pantone kolorze lub też na podstawie próbki tworzywa. Dzięki temu klient zyskuje możliwość stworzenia indywidualnego, niepowtarzalnego produktu, który może stać się jednym z wyznaczników marki. Czasem nawet niewielkie zmiany w projekcie mogą wpłynąć na zupełnie inne postrzeganie produktu przez klienta. Jednocześnie takie modyfikacje nie pociągają za sobą zmiany kategorii cen. Elastyczne

podejście do klienta i do jego potrzeb sprawia, że licząca ponad 400 zamknięć oferta firmy nieustannie się powiększa. Bardzo szybko rozwijający się dział Polpaku, który obsługuje większość firm z branży chemii gospodarczej i kosmetycznej na polskim rynku posiada w swoim porftolio spryskiwacze, spieniacze, spryskiwacze z bezpieczną dyszą i nakrętką, dozowniki (również spieniające), atomizery, opakowania typu airless, a także słoje grubościenne. Te, obecne od wielu lat na rodzimym rynku produkty dostarczane są również do wielu firm europejskich. Od kilkunastu lat Polpak współpracuje z rynkiem dalekowschodnim, gdzie głównym dostawcą jest jedna z największych i najprężniej rozwijających się fabryk w Chinach (z sektora opakowań i dodatków do opakowań). Obok konkurencyjnej ceny produktu, firma Polpak wyróżnia się przede wszystkim jakością, niezawodnością i terminowością dostaw.

Polpak Sp. z o.o. | ul. Kabrioletu 4 | 03-117 Warszawa | tel.0 22 614 49 48 | fax.0 22 814 36 36 biuro@polpak.pl | www.polpak.pl


OPAKOWANIA FARMACEUTYCZNE

zOryginalny czy podrobiony – zabezpieczenia na Interpack 2011

Zidentyfikowane ślady zdrowia

© Edelmann

W ostatnim czasie coraz częściej alarmuje się o wzroście ilości podrobionych farmaceutyków na rynku światowym. Przykładowo w Niemczech, co dwudziesty lek nie posiada swoich autentycznych właściwości, gdyż jego skład został nielegalnie zmodyfikowany. Z tego właśnie powodu specjaliści tworzą coraz bardziej oryginalne zabezpieczenia i kody bezpieczeństwa, chroniące przed nielegalnym kopiowaniem i dystrybucją opakowań farmaceutyków, które zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji targów Interpack.

Bionorica postanowiła zamieścić na opakowaniu swojego preparatu Sinupret specjalne zabezpieczenie w postaci trójwymiarowego nadruku. Dzięki temu podrobienie produktu staje się niemal niemożliwe.

C

o uważniejszy nabywca leku na katar Sinupret firmy Bionorica może dostrzec, że na kartonowym opakowaniu widnieje trójwymiarowy, wytłaczany nadruk, którego kontur staje się widoczny pod odpowiednim kątem. Wcześniej często dochodziło do podrabia-

42

nia ziołowego preparatu, dlatego też Bionorica zdecydowała się na współpracę z niemiecką firmą Giesecke & Devrient w celu stworzenia wyczuwalnego namacalnie i widocznego gołym okiem zabezpieczenia. Z kolei Artur Theis, firma należąca do koncernu Edelmann, opracowała

innowacyjny proces wytwarzania nowych opakowań. Druk i wytłaczanie znaku wykonał Braun Pharmadruck Bitterfeld – producent opakowań kartonowych i pudełek składanych dla branży farmaceutycznej, będący również filią grupy Edelmann. Producent Sinupret, najczęściej kupowanego leku pochodzenia roślinnego stosowanego w leczeniu przeziębienia i stanów zapalnych dróg oddechowych, zamierza do końca 2011 roku wprowadzić innowacje w stosowanych dotychczas metodach zadruku. Zgodnie z tym postulatem wszystkie serie produkcyjne od tej pory zadrukowywane będą zgodnie z najnowszymi standardami jakościowymi. „W działaniach tych wspiera nas jeden cel – chcemy zagwarantować aptekarzom i konsumentom pełne bezpieczeństwo” – wyjaśnia szef firmy Michael Popp. Istnieje jeden skuteczny sposób zapobiegania fałszerstwu, który brzmi następująco: każdy, borykający się z tym problemem producent powinien wyróżnić swoje produkty od pozostałych, dostępnych na rynku i odpowiednio je zabezpieczyć. Zasada ta znajduje zastosowanie szczególnie w branży farmaceutycznej. „Niestety rośnie również niebezpieczeństwo związane z podrabianiem samych lekarstw” – mówi Ulrike Holzgrabe z DphG (Niemieckie Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne). Miliardowe straty dla przedsiębiorstw powodowane piractwem to nie jedyny problem, gdyż nielegalnie rozprowadzane preparaty mogą zagrażać zdrowiu i życiu nieświadomych pacjentów.

Packaging Polska 02/11


© Optima packaging group

© BMG

OPAKOWANIA FARMACEUTYCZNE

Leki w strzykawkach pakowane są w specjalne osłony z tworzywa sztucznego, na którym firma Optima Group Pharma nadrukowuje kod umożliwiający monitorowanie produktu.

z Internetowa łatwość Zgodnie z danymi Unii Europejskiej, w Niemczech w roku 2009 z obiegu wycofano 11,5 mln nielegalnych leków. Było to o 30 proc. więcej niż w roku poprzednim. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), okazuje się, że w innych regionach Europy, ale również i w Stanach Zjednoczonych, podrabianych jest nawet 10 proc. wszystkich lekarstw. Z kolei w Niemczech udział ten kształtuje się na poziomie około 5 proc. Powodem nasilenia się problemu jest sprzedaż wysyłkowa, która daje oszustom duże możliwości. Zaobserwować można boom w obszarze nabywania lekarstw bez recepty, których obrót w ubiegłym roku wzrósł nawet o jedną czwartą. Firma konsultingowa GfK, badająca zachowania konsumentów, opublikowała dane, z których wynika, że co czwarty Niemiec nabywa leki właśnie poprzez ten kanał dystrybucji. Również niemieckie apteki potwierdzają 50-procentowy wskaźnik fałszerstwa lekarstw, które rozprowadzano poprzez nielegalne apteki internetowe. „Dlatego też, producenci produktów farmaceutycznych stali się bardziej otwarci na temat bezpieczeństwa i zapobiegania fałszerstwu” – konkluduje Holzgrabe. Przedsiębiorcy dążą do osiągnięcia dwóch celów: po pierwsze konsument końcowy powinien umieć rozpoznać oryginalność oferowanego produktu, a po drugie eksperci podczas kontroli powinni bez trudu wykryć wszelkie fałszerstwa. Obok czołowego producenta prepa-

02/11 Packaging Polska

ratów ziołowych – Bionorica, także firma Bayer Healthcare i jej produkty zaliczają się do najczęściej podrabianych na całym świecie. Z tego też względu, koncern na własnej stronie internetowej (www.vorsicht-faelschung.de) objaśnia, w jaki sposób pacjenci mogą odróżnić oryginalne produkty od podróbek. W przyszłości Bayer Healthcare planuje zaopatrzyć swoje opakowania leków w dodatkowe zabezpieczenia, które zostaną opracowane przez specjalistów z Artur Theis. „Naszym zadaniem jest wdrożenie znaków z zabezpieczeniami do seryjnej produkcji składanych pudełek” – objaśnia Ulrich Dörstelmann, kierownik działu bezpieczeństwa produktów firmy z grupy Edelmann.

z Jak w banku Artur Theis to specjalista w dziedzinie produkcji pudełek składanych, których podrobienie jest praktycznie niemożliwe. Znajdujący się w Wuppertalu zakład wybudowany został z myślą o prowadzeniu działalności wytwórczej opakowań z zabezpieczeniami. Panują tam podobne warunki jak w drukarni banknotów: pracownicy dopuszczani są do działu produkcji jedynie wówczas, jeśli pomyślnie przejdą przez kontrolę dostępu, natomiast poszczególne strefy bezpieczeństwa stanowią dla większości pracowników temat tabu, a wszystkie procesy podlegają dokładnej dokumentacji i archiwizacji. Wynikiem kooperacji z Bay-

Coraz częściej dochodzi do skonfiskowania przez urząd celny podrobionych farmaceutyków.

er Healthcare jest uniemożliwienie fałszerzom podrabiania produktów. „Łączymy ze sobą metodę druku wraz z techniką wytłaczania i wykorzystujemy do tego farby UV z zabezpieczeniami” – zdradza Dörstelmann. Tak, jak w wielu innych dziedzinach, również w przypadku branży poligraficznej, Unia Europejska nakłada coraz większe wymagania odnośnie bezpieczeństwa. Komisarz Unii Europejskiej ds. przemysłu i przedsiębiorczości, Günter Verheugen zapowiedział na rok 2011 walkę przeciwko podrabianiu farmaceutyków w całej Unii Europejskiej. W 2008 roku komisja zaproponowała rozwiązanie, które zakłada szczegółowy monitoring wszystkich opakowań lekarstw ze znakami zabezpieczającymi, począwszy od lady sklepowej, a na fabryce, w której są produkowane, skończywszy. Również WHO angażuje się w sprawy na rzecz znakowania chroniącego przed fałszowaniem. Producenci farmaceutyków wykorzystują elektroniczny system Track and Trace, za pomocą którego mogą śledzić partie towarów. Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) rozpoczęła w Szwecji jesienią 2009 roku program pilotażowy, aby umożliwić tym samym przetestowanie dostępnych na rynku rozwiązań kodowania i identyfikacji. I tak też, na okres kilku tygodni, wszystkim opakowaniom farmaceutyków z 25 aptek w regionie Sztockholmu nadano dwuwymiarowy kod Datamatrix, który zawiera w sobie znacznie więcej informacji niż standardowy kod kreskowy. Szwedzki projekt charakteryzuje się tym, że na opa-

43


Oryginalny czy podrobiony? Na rynku funkcjonuje imitacja leku na potencję Viagra. Fałszerze byli na tyle precyzyjni, że trudno odróżnić oryginał od podróbki.

kowaniu obok numeru artykułu widnieje również numer partii, data przydatności do spożycia oraz numer serii. Aptekarze odczytują kod za pomocą skanera i następnie porównują z bazą danych. Kontrola odbywa się w przeciągu kilku sekund, zaś ewentualne podrobione produkty dają się natychmiast wychwycić. Klient otrzymuje swoje lekarstwa dopiero po tym, jak produkt zostanie sprawdzony. Blisko 100 tys. opakowań farmaceutyków poddano przetestowaniu za pomocą tego systemu, co zostało uwieńczone dużym sukcesem, jak twierdzi EFPIA.

z Weryfikacja Należąca do grupy Schwäbisch Hall, specjalizująca się w zakresie napełniania i zamykania strzykawek oraz ampułek firma Optima Group Pharma oferuje rozwiązania Track and Trace dla producentów farmaceutyków. Ampułkostrzykawki przechowywane i następnie transportowane są w specjalnych opakowaniach z tworzyw sztucznych, tzw. tubach. „Nasze maszyny są tak skonstruowane, że w każdej chwili i w każdym miejscu może nastąpić proces monitorowania produktu” – objaśnia rzecznik firmy, Henning Felix. Również firma Bosch Packaging Technology, która specjalizuje się w rozwiązaniach pakowania dla branży farmaceutycznej i oferuje usługi z zakresu wypełniania, procesów i technologii opakowań, posiada w swoim portfolio maszyny do znakowania i rozpo-

44

znawania autentyczności produktu. Na czym polega funkcja nadruku oznaczeń objaśnia menedżer działu produkcji firmy Bosch, Daniel Sanwald: podajnik taśmowy wprowadza do drukarki ponad 400 składanych pudełek na minutę, która nadrukowuje kod Datamatrix wraz z numerem producenta, datą przydatności do spożycia i numerem serii. W końcowej fazie specjalna kamera sprawdza i weryfikuje kod. Natomiast wszelkie dane ostatecznie zostają zapisane w centralnym serwerze, co zapewnia do nich szybki dostęp. Pojawienie się w aptece produktu, którego nie można precyzyjnie zidentyfikować, wskazuje jedynie na to, że został on nielegalnie skopiowany. „Wymóg stosowania systemu Track and Trace oznacza jednocześnie konieczność przezbrojenia wielu tysięcy linii produkcyjnych” – stwierdza Sanwald. Na targach interpack 2011 zaprezentowane zostaną maszyny i innowacyjne urządzenia uwzględniające rozwiązania Track and Trace.

z Na ostrzu oszczędności Kryzys gospodarczy zmusił producentów do szukania oszczędności i cięcia kosztów. Dlatego też wiele firm zdecydowało się sprowadzać opakowania i pozostałe komponenty opakowaniowe do swoich leków z Chin. Niestety produkty takie z reguł y są dużo gorszej jakości i np. spraye dozujące, cewki lub pompki funkcjonują nieprawidłowo lub szybko się

© Robert Bosch

© Pfizer

OPAKOWANIA FARMACEUTYCZNE

Bosch stworzył urządzenie, które wykonuje zadruk kodów zabezpieczających z prędkością nawet do 400 opakowań na minutę.

psują. „Każdy, kto na względzie ma ochronę i bezpieczeństwo pacjenta oraz najwyższą jakość oferowanych produktów, nie będzie już dłużej korzystał z takich produktów” – mówi Peter Rösch, kierownik działu sprzedaży w przedsiębiorstwie Aero Pump, produkującego pompy dozujące i atomizery dla przemysły farmaceutycznego i kosmetycznego. Podczas targów Interpack firma Aero Pump zaprezentuje swoje nowości, dzięki którym fałszerze farmaceutyków będą mieli utrudnione zadanie. Specjalny kod, element zabezpieczający i opakowanie jakościowe sprawia, że niewielu fałszerzy odważy się na podrobienie artykułów farmaceutycznych. Ale niestety droga do uzyskania maksymalnego bezpieczeństwa pacjentów nie jest taka prosta, bowiem przez b r o j e n i e li n ii p a k u j ą c e j w i ą ż e s i ę z ogromnymi nakładami finansowymi. I właśnie ten czynnik finansowy ogranicza i uniemożliwia realizację celu wielu przedsiębiorstw farmaceutycznych. Nawet jeśli Unia Europejska uchwali w najbliższym czasie nowy pakiet farmaceutyczny, to i tak upłynie kilka lat, zanim zacznie on obowiązywać. Poza tym w dalszym ciągu sporna pozostaje kwestia zapisu danych. Nie wiadomo, jak i gdzie powinny zostać archiwizowane, obejmujące całą Europę, dane z systemu monitorującego Track and Trace. Pojawia się również pytanie, czy dane powinny znajdować się na kilku decentralistycznych serwerach czy raczej wskazane jest, aby był to jeden centralny system. 

Packaging Polska 02/11


© Solaris x2

OPAKOWANIA FARMACEUTYCZNE

zZidentyfikować produkt farmaceutyczny

Opakowanie kartonowe z nadrukiem laserowym e-SolarMark.

Urządzenie e-SolarMark do nadruku kodów 2D dataMatrix na linii pakującej.

2D GS1 w praktyce

W

dobie obowiązujących zaleceń organizacji EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations) dotyczących wprowadzenia pełnej identyfikowalności pochodzenia produktu farmaceutycznego, producenci wprowadzają zmiany treści oznaczeń nanoszonych na opakowania takich produktów. Jednym z bardziej istotnych konsekwencji zaleceń EFPIA jest wprowadzenie oznakowania składającego się z kodu 2D DataMatrix w standardzie GS1. W kodzie 2D DataMatrix GS1 treść nadruku składa się z kodowanych pól kodu DataMatrix drukowanych następnie w postaci tekstu czytelnego gołym okiem. Drukowane są np. data produkcji czy przydatności, numer produktu czy kolejnie zmieniany numer seryjny.

Do nadruku na opakowaniach stosowana jest technologia laserowego znakowania. Lasery znakujące są stosowane ze względu na ich unikalne cechy użytkowe, których nie posiadają inne, tradycyjne metody znakowania. Te cechy to działanie bezdotykowe, łatwa zmienność treści oznaczenia, szybkość znakowania, wysoka jakość, czytelność i trwałość oznaczenia. Jeżeli do tego dodamy brak jakichkolwiek materiałów zużywających się w trakcie eksploatacji i coraz niższe ceny samych laserów, to łatwo zrozumieć rosnącą popularność tej technologii. Urządzenia e-SolarMark warszawskiej firmy Solaris Laser S.A. oferują możliwość wyznakowania kodów 2D DataMatrix GS1. Nadruki wykonywane są podczas postoju opakowania, a także podczas jego przemieszczania na podajniku linii pakującej.

Solaris Laser S.A., ul. Wynalazek 6, 02-677 Warszawa


OPAKOWANIA FARMACEUTYCZNE

zOpakowania leków a elektroniczna gospodarka

Elektronika w pigułce Opakowanie leku ma wpływ na stosowanie efektywnych narzędzi elektronicznej gospodarki takich, jak: systemy automatycznej i elektronicznej wymiany danych. Kluczowym pytaniem jest czy usprawiedliwia ono funkcjonowanie firm uczestniczących w łańcuchu dostaw w branży farmaceutycznej, zarówno wewnątrz każdej z nich, jak i w kontaktach z klientami?

Anna Kosmacz-Chodorowska Instytut Logistyki i Magazynowania GS1 Polska

C

hcąc zastosować narzędzia elektronicznej gospodarki muszą być przestrzegane krajowe i międzynarodowe, szczegółowe uzgodnienia w zakresie oznaczania kodami kreskowymi – poczynając od podstawowych dawek, poprzez opakowania detaliczne, pośrednie zbiorcze do logistycznych włącznie. Ważne jest też śledzenie najnowszych rozwiązań w tym względzie, przyjętych czy opracowywanych przez Ministerstwo Zdrowia (MZ), Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) i inne branżowe instytucje oraz tendencje (rozstrzygane w ramach prac branżowych międzynarodowych grup roboczych). Dotyczy to głównie rozwiązań realizowanych na rzecz e-Zdrowia, e-recepty w krajowych projektach oraz dyrektyw europejskich na rzecz bezpieczeństwa pacjenta i przeciwdziałania fałszowania leków czy też sprzedaży ich przez Internet. W tym celu coraz powszechniej wdraża się najbardziej efektywne systemy i narzędzia e-gospodarki dla potrzeb śledzenia – traceability, w oparciu o harmonizację w skali świata identyfikacji leków i wyrobów medycznych bazującą na harmonizacji w skali europejskiej etykiet logistycznych, a także na wykorzystaniu nowych te chnik automat ycznej ident y fikacji

46

w oparciu o tak zwany „radiowy” kod kreskowy (tag radiowy) lub najnowsze symboliki kodowania danych biznesowych typu: seria i data, tak potrzebnych dla identyfikacji produktów, w poszczególnych formach opakowaniowych w tej branży. Pisząc o tym podpowiadamy naszym czytelnikom, jak te narzędzia wdrożyć, aby podniosły konkurencyjność producentów opakowań dla leków, jak i producentów oraz handlowców samych artykułów farmaceutycznych. Wszystkie te podpowiedzi mają też za zadanie podnieść bezpieczeństwo pacjentów, i to nie tylko poprzez odpowiednie informacje wydrukowane w postaci czytelnej wzrokowo lub za pomocą alfabetu Braille’a.

z puli własnych numerów GS1 lub otrzymując numery identyfikacyjne GS1 na Świadectwach Rejestracyjnych, z puli Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo dysponuje pewną pulą tych numerów, która udostępniona została mu na mocy porozumienia, z Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu – organizacji krajowej GS1 w 1999 roku. Obecnie prowadzone są prace na rzecz uporządkowania tych oznaczeń, powszechnego i poprawnego ich stosowania przez Urząd Rejestracji w celu powszechnej i bieżącej ich aktualizacji oraz udostępnienia w wersji elektronicznej, między innymi w Internecie. Naj-

z Globalny identyfikator Aktualnie, najlepiej znane w praktyce są sposoby kodowania towarów sztukowych w różnych formach opakowaniowych (dla potrzeb sprzedaży detalicznej, hurtowej i w celu usprawnienia obrotu magazynowego), ale obecnie już nawet w tej dziedzinie następuje wiele zmian. Wiadomo np. jak producenci mają oznaczać swoje wyroby, tworząc ich numery identyfikacyjne zgodnie z ogólnoświatowym systemem GS1, czyli globalne ich identyfikatory, zwane numerami GTIN dla leków i innych produktów branżowych

Znakowanie leków na świecie.

Packaging Polska 02/11


OPAKOWANIA FARMACEUTYCZNE

z Fundusz Zdrowia jest szczególnie zainteresowany,

aby na wszystkich opakowaniach w kodzie kreskowym przedstawiany był poprawny numer GTIN, którym docelowo winni posługiwać się wszyscy, w tym szczególnie firmy informatyczne obsługujące rynek zdrowia.

giwać się wszyscy, w tym szczególnie firmy informatyczne obsługujące rynek zdrowia. Tego typu działanie bowiem zdecydowanie umniejszy straty finansowe, jakie ponosi się, szczególnie w zakresie produktów refundowanych, poprzez ich nieprecyzyjną dotąd identyfikację.

z Nowe możliwości kodów

wyższa bowiem pora, aby po 10 latach obowiązywania w Polsce, zgodnie z Prawem Farmaceutycznym, identyfikacji leków jednoznacznym w skali świata identyfikatorem – numerem GTIN (dla opakowań detalicznych) – przedstawianym najczęściej w kodzie EAN-13, stał się on jedynym identyfikatorem, którym będą posługiwać się wszyscy: producenci, handlowcy, lekarze i administracja państwowa, w tym NFZ. Fundusz Zdrowia jest szcze gólnie zainter esowany, aby na wszystkich opakowaniach w kodzie kreskowym przedstawiany był poprawny numer GTIN, którym docelowo winni posłu-

Przykład kodu Data Matrix z IZ (01) GTIN, IZ (17) – data ważności, IZ (10) numer partii produkcyjnej.

02/11 Packaging Polska

W tej branży intensywnie prowadzone są też prace nad wdrożeniem nowych symbolik kodów kreskowych GS1 umożliwiających, obok globalnego identyfikatora leku, umieszczenie w kodzie kreskowym: serii/partii produkcyjnej, daty ważności lub – w przypadku niektórych materiałów medycznych, np. narzędzi chirurgicznych – numeru seryjnego. Aktualnie rozstrzygają się szczegóły, jak te informacje uzupełniające nanosić na produkt lub jego opakowanie w ramach międzynarodowych grup roboczych działających na rzecz e-gospodarki w ochronie zdrowia. Niektóre jednak kraje, a konkretnie ich odpowiedniki naszego Ministerstwa Zdrowia, nie czekając na szczegółowe ustalenia już wydały stosowne akty prawne nakładające obowiązek takiego oznaczania produktów. Obok kodu EAN-13 coraz częściej pojawiać się będą inne symboliki GS1. W przypadku opakowań detalicznych będą to tak zwane kody: GS1 DataBar oraz Data Matrix, ale oczywiście odpowiednia ich odmiana o ściśle określonych strukturach – GS1 Data Matrix, wersja ECC 200. W kodach tych wszystkie wymagane informacje biznesowe będą przedstawiane w formatach według tak zwanych globalnych Identyfikatorów Zastosowania – IZ, stosowanych obecnie tylko na opakowaniach zbiorczych – niedetalicznych oraz na opakowaniach logistycznych i transportowych. Wszystkie te oznaczenia muszą być zgodne z wymogami systemu globalnego GS1. Jest to o tyle istotne, że już dzisiaj niektórzy odbiorcy zagraniczni żądają od polskich producentów, zwłaszcza wyrobów medycznych, oznaczania ich tymi nowymi kodami kreskowymi. Jeżeli któryś z producentów produktów leczniczych jest dostawcą na ry-

nek francuski, to już wdraża te rozwiązania . C o p r aw da Fr an cja jako j e d e n z ostatnich krajów europejskich w farmacji przeszła z tak zwanego krajowego identyfikatora CIP na GTIN, to w zakresie technologii przeskoczyła etap liniowych kodów kreskowych jakimi są kody typu: EAN-13 czy EAN-8, od razu na kody dwuwymiarowe – kody GS1 Data Matrix, w któr ych obok identy fikatora leku – GTIN, umieszczona jest w kodzie kreskowym seria/partia produkcyjna oraz data ważności, wg GS1 – z odpowiednimi IZtami: 01, 10 i 17.

z Administracja branżowa Aktualnie w wielu krajach europejskich odpowiedniki naszego Ministerstwa Zdrowia bardzo intensywnie angażują się we wdrożenia rozwiązań e-gospodarki, wyłącznie według systemu GS1. Wydają stosowne broszury, informatory, akty prawne promujące ten system na konferencjach i seminariach branżow ych. W Polsce jeszcze do niedawna z trudem można było spotkać osobę, która wie na czym ten system polega. Aktualnie, w wyniku przystąpienia do realizacji rządowego projektu e-Zdrowie, dużo w tej materii się zmienia, ale ciągle zbyt wolno. NFZ apeluje do Ministerstwa Zdrowia, aby podobnie jak leki, również obowiązek kodowania wg GS1 wprowadzić na wyroby medyczne, w tym szczególnie refundowane, by móc przejść na jeden globalny identyfikator, a nie kilka prywatnych, równocześnie stosowanych, typu BLOZ czy BAZYL. Stosowanie bowiem tak różnorodnych obecnie oznaczeń powoduje, że w jednym tylko województwie mamy tysiące produktów niezidentyfikowanych i wielomilionowe straty. Będziemy zatem śledzić, jakie zmiany w nowotworzonych lub modyfikowanych aktach prawnych, dotyczących leków i wyrobów medycznych, wprowadzą nasi decydenci. Z jednej strony mamy w tym względzie przykre doświadczenia od 2004 roku. Urząd Rejestracji nadaje numer y GTIN bez stosownych uprawnień, a od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej nie honoruje identyfi-

47


katorów GTIN, nadanych przez producentów na produkty centralnie rejestrowane. Z drugiej jednak strony, najnowsze rozporządzenia refundacyjne: Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 i 23 grudnia 2010 r. w sprawie, między innymi, wykazu cen urzędowych hurtowych i detalicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych, których termin wejścia w życie to 30 grudnia 2010 r., we wszystkich załącznikach prezentujących te produkty i wyroby, uwzględniono numery GTIN, chociaż ciągle nazywa je się kodami EAN. Stosowne dane wynikające z rozporządzeń zostały przez MZ przekazane też podmiotom świadczącym usługi informatyczne dla aptek, a tekst rozporządzeń dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – wszystko po to, aby usprawnić posługiwanie się na co dzień tymi identyfikatorami. Jak widać zatem, inicjatywy podejmowane na rzecz poprawnego, a przede wszystkim efektywnego funkcjonowania branży farmaceutycznej w Polce spotkają się ze zrozumieniem pracowników administracyjnych, chociaż jeszcze wiele jest do zrobienia.

z Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia Instytut Logistyki i Magazynowania – krajowa organizacja GS1, jak już wspomniano, też działa na rzecz funkcjonowania centralnej, krajowej bazy ww. produktów, z globalnym identyfikatorem GTIN. Baza ta umożliwi automatyczną – ADC i Elektroniczną Wymianę Danych – EDI wg globalnych standardów, w całym łańcuchu dostaw. Baza ta jest na bieżąco doskonalona zgodnie ze zgłaszanymi z rynku potrzebami przyszłych jej użytkowników. Właśnie czynni uczestnicy systemu GS1 dodatkowo mogą na bieżącego aktualizować dane dla tych produktów w centralnej, internetowej Krajowej Bazie Produktów Ochrony Zdrowia. KBPOZ to wizu-

© Fotolia

OPAKOWANIA FARMACEUTYCZNE

Udoskonalenie komunikacji pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w procesie automatycznej identyfikacji produktów leczniczych przynosi znaczące korzyści w gospodarce lekami i wyrobami medycznymi oraz bezpieczeństwo pacjentów. alizacja danych stworzona przez ILiM we współpracy z firmą IMS Poland – właścicielem FBD BAZYL i na bazie jej danych oraz zgłaszanych przez producentów aktualizacji. KBPOZ funkcjonuje, między innymi, w celu umożliwienia przejścia z prywatnych identyfikatorów typu: BLOZ, BAZYL, na globalny – GTIN. Globalny system identyfikacji powinien bowiem docelowo być stosowany we wszystkich bazach firm informatycznych obsługujących r ynek zdrowia, aby firmy te mogły w pełni korzystać z wdrożenia efektywnych systemów ADC i EDI w całej branży i z wszystkimi firmami i instytucjami w Polsce i na świecie, w tym również w projektach e-Recepta. W z wią zku z t ym, że t ylko cz ynni uczestnicy systemu GS1 w Polsce mają możliwość prowadzenia w tak zwanym „jednym okienku” internetowego rejestru swoich produktów lub produktów zagra-

nicznych producentów, zachęcamy również do czynnego uczestnictwa firmy, które są wyłącznie polskimi pośrednikami w rejestracji lub wprowadzają te produkty do obrotu. Uczestnictwo w systemie GS1 jest zatem korzystne również dla firm nie zobligowanych, w tym dla firm reprezentujących zagranicznych producentów, które regularnie potwierdzają w ILiM uczestnictwo w systemie GS1 w swoim kraju. Zapraszamy zatem do rejestracji w systemie GS1 wszystkie firmy. Dążeniem bowiem tego systemu jest udoskonalenie komunikacji pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w procesie automatycznej identyfikacji produktów leczniczych według globalnych standardów, co przynosi znaczące korzyści gospodarce lekami i wyrobami medycznymi oraz podnosi b ezpieczeńs t wo pacjentów. https://www.epoka.gs1.pl/fbdbazyl.php

Podstawowy ekran Krajowej Bazy Produktów Ochrony Zdrowia – KBPOZ.

48

Packaging Polska 02/11


OPAKOWANIA FARMACEUTYCZNE

z Rozwiązania dla traceability

Traceability – śledzenie ruchu i pochodzenia produktów branżowych.

jak najlepiej śledzić surowce i opakowania oraz produkty branży farmaceutycznej, to złożone zagadnienie: stosowne wymogi prawne, zarządzanie kryzysem, wykorzystanie standardów GS1. System

GS1, posługujący się globalnymi standardami w zakresie oznaczania jednostek i przepływu informacji, posiada niezbędne narzędzia pozwalające spełnić te wymogi. 

© Fotolia

Inne usprawnienia to identyfikowanie i znakowanie produktów w poszczególnych formach opakowaniowych po to, aby nie tylko usprawnić ich obrót, ale najmniejszym wysiłkiem i najniższym kosztem wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw mogli sprostać dyrektywom Unii Europejskiej i przepisom krajowym w tym względzie. Aby jak najprościej spełnić te wymogi śledzenia, również w tym celu należy stosować narzędzia e-gospodarki, w oparciu o globalne standardy i rozwiązania GS1. Są one bowiem dostosowane dla potrzeb śledzenia i to poczynając już od etapu pozyskiwania surowca dla produkcji opakowań, które funkcjonują dalej w szeroko rozumianej branży ochrony zdrowia. Każdy bowiem produkt, który powinien być śledzony w otwartym łańcuchu dostaw, musi być identyfikowany w sposób bezbłędny i jednoznaczny. Wykorzystywanie standardów identyfikacyjnych umożliwia nam dostęp do danych o historii produktu, jego formach opakowaniowych i aktualnej lokalizacji. Może również usprawnić funkcjonowanie całego łańcucha dostaw. Często zamiast terminu „monitorowanie” czy „śledzenie” stosuje się określenie „traceability”. Termin ten wykorzystywany też bywa jako hasło promujące produkty informatyczne dla takich branż, jak żywnościowa i żywieniowa, farmaceutyczna, kosmetyczna itp. (które z założenia zapewniają spełnienie wymogu „traceability”). Istotą „traceability” jest możliwość monitorowania ruchu i pochodzenia danego produktu (według partii produkcyjnej) na każdym etapie łańcucha dostaw, czyli możliwość uzyskania danych z poprzedniego etapu łańcucha (od kogo i co otrzymano) i jednocześnie dostarczenia informacji do następnego etapu (do kogo i co wysłano/wydano). Traceability, czyli

02/11 Packaging Polska

49


SZKŁO

zSzkło flintowe do żywności

P

rzywodząca na myśl dojrzewające w słońcu pomidory i rosnące na drzewach oliwki, włoska kuchnia znana jest z aromatu świeżych ziół. Aby ochronić naturalny smak oraz konsystencję swoich produktów, zarówno włoski producent linii sosów La Torrente oraz producent oliwy z oliwek Bosso wybrali szklane opakowania od firmy O-I. Wszystkie z gotowych sosów do makaronu czy ryżu stworzone zostały na bazie pomidorów, które posiadają pH 4,20-4,3, a więc zbliżone do tego, jakie ma cytryna. Oznacza to, że bez dodawania konserwantów należy je przechowywać w opakowaniach szklanych. Właściwości konserwacyjne szkła sprawiają, że gotowe sosy przechowywane w opakowaniach z tego materiału są ważne przez 18 miesięcy. Dodatkowo szkło cechuje się inercyjnością, a więc nie wpływa na smak zawartości, a dzięki swej przezroczystości ułatwia jej ekspozycję. Wynikiem kooperacji – współpracujących ze sobą od 20 lat firm La Torrente oraz O-I – jest projekt flintowej butelki o pojemności 370 ml o jednocześnie innowacyjnych i tradycyjnych cechach. Zrównoważona butelka wyróżnia się wytłoczonym obrazem pomidora, co ma podkreślać autentyczność składników w silnie wizualny sposób komunikując jednocześnie tradycję, dzie-

50

Linia włoskich sosów La Torrente w flintowej butelce o pojemności 370 ml.

dzictwo i wysoką jakość, będące wartościami marki La Torrente. Ta mała butelka została zaprojektowana tak, aby zaspokoić potrzeby singli, par i małych rodzin, gdyż zawiera ilość sosu potrzebną do przyrządzenia dwóch/ trzech porcji dań z makaronu.

gdzie przestrzeń jest ograniczona. Z przodu i z tyłu butelki zaprojektowano wyraźnie zaznaczony obszar ułatwiający etykietowanie, zaś w górnej części butelki – u dołu szyjki – wytłoczono logo firmy Basso w kształcie starożytnego zwoju.

z Elegancka ergonomia Włoska firma Basso zamówiła u O-I projekt eleganckiej, ergonomicznej butelki szklanej do oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Ten, wysokiej jakości gatunek oliwy, do stosowania a crudo (na surowo), zasługuje na szczególne opakowanie. Rezultatem prac jest litrowa butelka ze szkła flintowego podkreślającego złotą barwę produktu, chroniąc jednocześnie jego właściwości organoleptyczne. Szkło jest inercyjne, a więc umożliwia zachowanie zarówno niezmienionego aromatu, smaku, jak i konsystencji oliwy. Butelka została zaprojektowana z myślą o gotowaniu, gdyż posiada ergonomiczne, owalne wcięcie po obu stronach, które ułatwia jej trzymanie. Prostokątny kształt jest jednocześnie elegancki i funkcjonalny, co pozytywnie wpływa na ekspozycję oliwy na półkach w supermarkecie oraz w kuchni, a więc wszędzie tam,

© O-I

Poziom kwasowości świeżych pomidorów jest zbliżony do tego, który posiada cytryna, co oznacza, że – bez dodawania konserwantów – należy je przechowywać w opakowaniach szklanych. Ponadto szło cechuje się inercyjnością, czyli nie wywiera żadnego wpływu na smak pakowanej żywności. Dlatego producenci aromatycznych, włoskich ziołowych sosów czy oliw wybrali właśnie ten materiał opakowaniowy.

© O-I

Kwaśne pomidory

Oliwa z oliwek firmy Basso w butelce z flintowego szkła od firmy O-I.

Packaging Polska 02/11


SZKŁO

zButelka z satynowego szkła

Z włoskimi korzeniami © Partner of Promotion

Z

połączenia wieloletniego doświadczenia specjalistów z firmy Martini oraz kreatywności i niekonwencjonalnego podejścia do designu włoskiego duetu Domenico Dolce i Stefano Gabbana powstało Martini Gold. „Jesteśmy związani z Martini od ponad 10 lat i wspólnie dzielimy dumę i wartości pochodzące z naszych włoskich korzeni. Martini Gold to coś zupełnie nowego. Po raz pierwszy pracowaliśmy wspólnie przy takim projekcie i jesteśmy zachwyceni tym, co udało nam się stworzyć: zupełnie nowy produkt będący połączeniem dusz D&G i Martini” – powiedzieli Domenico Dolce i Stefano Gabbana. Opakowanie i butelka tego aromatycznego trunku są uosobieniem luksusu w świecie alkoholi. Czarne pudełko prezentuje się niezwykle elegancko, dzięki umieszczonej na nim złotej etykiecie z logo Dolce & Gabbana, które pojawia się obok logotypu Martini. Natomiast butelka wykonana jest ze szkła w kolorze satynowego złota z kontrastującymi czarnymi napisami. Gwiazdą kampanii reklamowej wermuta zostanie włoska aktorka – Monica Bellucci. 


SZKŁO

zRynek opakowań szklanych

Mędrca szkiełko i eko Nie potrzeba mickiewiczowskiego mędrca ze szkiełkiem i okiem, by orzec, że – mimo konkurencji ze strony tworzyw sztucznych – szkło w branży opakowaniowej cieszy się niesłabnącą popularnością. Według nowego raportu opublikowanego przez Global Industry Analysts, w roku 2015 światowy rynek opakowań szklanych przekroczy 36 mld dolarów. Bez wątpienia silna pozycja szkła wynika z jego ekologicznego charakteru, jednak wpływ na to mają również inne czynniki.

Katarzyna S. Nowak

52

jących w opakowaniach pochodzących z biodegradowalnych, ekologicznych materiałów, wśród których króluje szkło. Czynniki ekonomiczne istotnie wpływają na rynek opakowań szklanych, jednak, aby uzasadnić nowe tendencje należałoby wyjść od specyfiki zachowań konsumenckich, takich jak rosnące spożycie piwa w Rosji czy wzrastająca konsumpcja smakowej wody mineralnej w Turcji. I choć ekonomiczne, społeczne czy kulturowe uwarunkowania wpływające na sprzedaż opakowań mogą być przedmiotem analiz i prognoz, to konsumenci potrafią czasem zaskoczyć. Przykładem zbuntowania się klientów wobec tradycji jest rosnąca popularność pakowania wina w PET, a wody mi-

z Procenty rosną Szacuje się, iż rosnąca zamożność konsumentów z krajów rozwijających się spowoduje wzrost spożycia napojów alkoholowych, które tradycyjnie pakowane są w szklane butelki. Obok używek w mniej lub bardziej luksusowych opakowaniach, konsumenci coraz częściej wybierają naturalną, regionalną żywność pozbawioną substancji konserwu-

Linia dżemów High Fruit od Waitrose w opakowaniach od brytyjskiej firmy Turner Duckworth. Owocowy charakter produktu podkreślają niezwykle czytelne i atrakcyjne wizualnie etykiety, dzięki którym tradycyjne szklane słoiki stają się nowoczesnym opakowaniem. Projekt została wyróżniony w konkursie Dieline Awards 2010.

© WPO

© WPO

Tequila w butelkach stworzonych przez meksykańską firmę Compañia Vidriera z okazji stulecia firmy Vitro. Opakowanie łączy w sobie innowacyjność, elegancję i charakter Premium.

zmiennie przedstawiciele z branży spożywczej (producenci żywności wysokiej jakości), monopolowej, farmaceutycznej i kosmetycznej.

© Dieline Awards

O

statnie lata były szczególnie trudne dla przedstawicieli branży opakowań szklanych. Wzrost ceny sody kalcynowanej i gazu ziemnego w latach 2007-2008 przyniósł zauważalne konsekwencje. Jednak – jak mówią specjaliści z Global Industry Analysts – kryzys i stagnacja zostanie zażegnana wraz z rokiem 2011, który będzie początkiem gwałtownego rozwoju. Zgodnie z prognozami, Europa ma utrzymać swoją czołową pozycję na rynku opakowań szklanych, jednak najbliższe lata upłyną pod znakiem silnej ekspansji rynku azjatyckiego – przede wszystkim chińskiego i indyjskiego. Czołowymi odbiorcami szklanych opakowań będą nie-

Projekt oznakowania został stworzony z myślą o czytelności i interaktywności opakowania. Opakowanie „nie ma nic do ukrycia”, gdyż informacje o produkcie oraz logo firmy widoczne są z każdej strony. Natomiast stożkowy kształt butelki wyraża prostotę i elegancję.

Packaging Polska 02/11


SZKŁO

z Biodegradowalność, zmniejszenie rozmiaru i wagi, zdobnictwo „retro” i „vintage”, minimalizm i elegancja, systemy weryfikacji i śledzenia produktów, zabezpieczanie przed podrabianiem, obniżanie kosztów transportu – to główne trendy w branży opakowaniowej na rok 2011, którym sprostać ma również branża szklana.

neralnej w butelki szklane. Innowacje przyciągają. Niektórzy ze smakoszy winogronowego trunku docenili w tworzywie sztucznym jego niższą (w porównaniu ze szkłem) wagę, z kolei konsumenci wody cenią sobie szkło za jego bezwonność i naturalny charakter.

z Wobec konkurencji Największym zagrożeniem dla przemysłu opakowań szklanych są tworzy wa sztuczne, które stają się coraz bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Aby sprostać konkurencji przemysł szklarski prowadzi intensywne badania nad stworzeniem lżejszych i bardziej wytrzymałych pojemników szklanych. Ponadto w Europie szkło posiada silne zaplecze, jeśli chodzi o bazę uzdatniania stłuczki i recyklizacji opakowań, a także w zakresie edukacji. Podczas ostatniego szczytu, prezydent Europejskiej Federacji Opakowań Szklanych FEVE, Niall Wall podkreślał, że: „Butelki szklane są opakowaniem wielokrotnego użytku, gdyż mogą one zostać użyte ponad 40 razy bez uszczerbku na jakości. Recyklizacja szkła wpływa znacząco na obniżenie emisji CO2 oraz na oszczędność energii, gdyż do przetworzenia jednej butelki potrzeba ilości energii porównywalnej ze zużyciem pracującego przez 25 minut komputera”.

wać koszty transpor towo logistyczne, a więc lżejsze niż dotychczas. Na fali propagowania naturalnych materiałów opakowaniowych przewiduje się wzrost udziału szkła. Drugą z tendencji jest zmniejszenie rozmiaru opakowań, co wiąże się z oszczędnością w całym łańcuchu produkcji i dostaw. Zamiast podnosić ceny produktów wytwórcy coraz chętniej zmniejszają rozmiar opakowania. Z kolei jeśli chodzi o design prognozuje się wzrost zainteresowania zdobnictwem „retro” i „vintage”, co tłumaczy się zjawiskiem społecznym typowym dla pokolenia wyżu demograficznego, które poszukuje swojej indywidualności w czasach minionych. W tym roku w szkle mają dominować również proste, minimalistyczne i eleganckie zdobienia, a także intensywne kolory (ogniste czerwienie, głębokie zielenie czy ciemne odcienie niebieskiego). Czwartym z trendów w branży opakowaniowej jest przywiązanie do technologii mobilnych, a więc wykorzystanie systemów weryfikacji i śledzenia produktów, jak kody kreskowe i inne zabezpieczenia. Opakowania szklane – używane głównie w branży kosmetycznej i farmaceutycznej – coraz częściej posiadają również etykiety chroniące przed podrabianiem. Piąta z tendencji ma charakter logistyczny i dotyczy obniżania kosztów transportu opakowań. Szczególnie ważne jest miejsce dystrybucji i serwis w przypadku kooperacji dostawcami z innych kontynentów. 

z Pięć trendów w szkle Jeden z producentów opakowań szklanych, firma O.Berk stworzyła listę pięciu najważniejszych tendencji w branży opakowaniowej w roku 2011. Po pierwsze, zauważono, że coraz bardziej świadomi konsumenci wymagają opakowań sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi. Dlatego w tym roku będą królować opakowania biodegradowalne oraz pozwalające zreduko-

HUTY SZKŁA OPAKOWANIOWEGO

INSTALACJE UZDATNIANIA STŁUCZKI

Źródło: Stowarzyszenie Forum Opakowań Szklanych.

© Dieline Awards

02/11 Packaging Polska

© O-I

Czarny kolor ma naturalne właściwości chroniące produkt przed światłem, zachowujące aromat i świeżość. Black Glass od O-I to linia produktów Premium skierowanych do wielu sektorów, takich jak: mocne alkohole, wina i produkty spożywcze. Nagrodzona w konkursach: Pentawards czy Dieline Awards butelka do wódki Double Cross. Prosta i nowoczesna linia uzupełniona została poprzez wyrafinowane szczegóły takie, jak: fragmenty słowackiej literatury czy grafikę nawiązującą do heraldyki tego kraju. Butelka została stworzona przez firmę Capsule dla producenta trunku – Old Nassau Imports.

53


54 Adres www

www.wartaglass.com

www.o-i.com

www.hgd.pl

www.hutafeniks.pl

www.vitrosilicon.com.pl

www.slawa.com.pl

www.glasskop.pl

www.stoelzle.pl

Nazwa i adres firmy

Warta Glass sp.z o.o. ul. Wichrowa 20B 60-449 Poznań

O-I Sprzedaż i Dystrybucja Sp. z o.o. ul. Morawska 1 37-500 Jarosław

Heinz Glas Działdowo Sp. z o.o. ul. Władysława Jagiełly 40 13-200 Działdowo

Huta Szkła Feniks 2 Sp. z o.o. ul. Topolowa 1 97-300 Piotrków Trybunalski

Vitrosilicon S.A. ul. Żagańska 27 68-120 Iłowa

Huta Szkła Sława ul. Średnia 13 25-650 Kielce

Huta Szkła Glasskop ul. Brzozowa 7B 05-830 Nadarzyn-Kajetany

Stolzle Częstochowa Sp. z o.o. ul. Warszawska 347 42-209 Częstochowa

PRODUCENT

Agnieszka Boczek agnieszka.boczek@ stoelzle.com

Jacek Koperski glasskop@glasskop.pl

Iwona Sierociuk zbyt@slawa.com.pl

Robert Dybek vitro@ vitrosilicon.com.pl

Lucyna Gajewska lucyna.gajewska@

Dorota Ners handel@heinz-glas.pl

Piotr Michalski piotr.michalski@eu.o-i.com

Tomasz Tylman – Account Manager t.tylman@wartaglass.pl

Jakub Kaczmarek – Account Manager j.kaczmarek@wartaglass.pl

Osoba do kontaktu e-mail

- opakowania kosmetyczne do kremów, perfum i lakierów - butelki i słoiki do artykułów spożywczych - butelki do alkoholi o pojemności od 20 ml - karafki - butelki farmaceutyczne o pojemnościach od 5 do 1000 ml - fiolki farmaceutyczne o pojemnościach od 8 do 60 ml - możliwość zrealizowania indywidualnych zamówień klienta

- butelki do zmywaczy paznokci o pojemnościach 50 i 100 ml - butelki do lakierów do paznokci o pojemnościach od 4 do 10 ml - butelki do perfum

- słój twist-off „Kawa” o pojemności 400 ml - słój spożywczy twist-off baryłkowy o pojemności 3000 ml - słoje spożywcze twist-off o pojemnościach od 200 do 500 ml

- słoje twist-off o pojemnościach od 190 do 1700 ml - słoje weck o pojemności 1270 ml - słoje weck o pojemności 1270 ml - słoje DZK-Komfort (z zamknięciem zatrzaskowo-klamerkowym) o pojemnościach od 250 do 2000 ml - pojemniki zniczowe

- bezbarwne słoje do przetwórstwa o pojemnościach od 420 do 2128 ml - bezbarwne słoje do kawy o pojemnościach od 420 do 870 ml - pojemniki zniczowe

- opakowania do kosmetyków ze szkła bezbarwnego i dobarwianego w zasilaczu od 5 do 500 ml - szklane opakowania do kosmetyków wraz z dopasowanymi zamknięciami z tworzywa - butelki do perfum i wód toaletowych - butelki do lakieru do paznokci - słoiczki do kremów - butelki typu roll-on i inne przeznaczone do kosmetyków pielęgnacyjnych - karafki i inne

- słoje do artykułów spożywczych (kolor biały) o pojemnościach od 80 do 960 ml - butelki do alkoholi (kolor biały) o pojemnościach od 100 do 1000 ml - butelki do soków i napojów (kolor biały) o pojemnościach od 175 do 1000 ml butelki do piwa (kolor biały i brązowy) o pojemnościach od 250 do 660 ml

- bezbarwne słoje szklane o pojemnościach od 106 do 960 ml, o różnorodnych kształtach i typach zamknięć

- bezbarwne butelki szklane do napojów alkoholowych, bezalkoholowych, soków, wód mineralnych i przetworów mlecznych, o pojemnościach od 160 do 1750 ml

ASORTYMENT

SZKŁO

Packaging Polska 02/11


02/11 Packaging Polska www.hs-wymiarki.com.pl

www.kama-vitrum.pl

www.grupasort.pl

Huta Szkła Wymiarki S.A. ul. Księcia Witolda 11 68-131 Wymiarki

Kama-Vitrum Huta Szkła Sp.z o.o. Plac Wolności 9/14 25-367 Kielce

Sort Sp. z o.o. w Poznaniu Oddział Huta Szkła Tur Tur, ul. Bydgoska 40 89-200 Szubin

www.schott.com

www.polampack.pl www.canpack.com.pl

Pol-Am-Pack S.A. w Krakowie Oddział Huta Szkła „Orzesze” w Orzeszu, ul. Gliwicka 59 43-180 Orzesze

Schott Poland Sp. z o.o. ul. Migdałowa 4/70 02-796 Warszawa

www.huta-czechy.com.pl

www.ardaghgroup.com

Huta Szkła Czechy S.A. Trąbki, ul. Osadnicza 8 08-440 Piława

Ardagh Glass Ujście S.A. ul. Huty Szkła 2 64-850 Ujście

Ardagh Glass Wyszków S.A. ul. Zakolejowa 23 07-200 Wyszków

Ardagh Glass Gostyń S.A. ul. Starogostyńska 9 63-800 Gostyń

Hanna Moczyńska hanna.moczynska@schott.com

Tomasz Nowak tur@grupasort.pl

Magdalena Wrzesińska Katarzyna Jakubiak zbyt@kama-vitrum.pl

Ewa Nagi marketing@hs-wymiarki.com.pl

SalesGlass@canpack.eu

Piotr Smorąg marketing@huta-czechy.com.pl

sprzedaz@ardaghglass.com

- opakowania farmaceutyczne, ampułki, fiolki, amułko-strzykawki, kartridże - produkcja opakowań odbywa się na zamówienie klienta

- słoje do przetwórstwa - butelki o wyszukanych kształtach, nietypowych rozmiarach i krótkich seriach - opakowania szklane do alkoholi, artykułów spożywczych i kosmetyków (ze szkła bezbarwnego) - opakowania szklane dekoracyjno-użytkowe - pojemniki zniczowe

- słoje do przetwórstwa - słoje do kawy - pojemniki zniczowe - produkcja własna i zlecona szerokootworowych pojemników ze szkła bezbarwnego

- słoje do przetwórstwa o pojemnościach od 180 do 900 ml -pojemniki zniczowe

- butelki piwne o pojemnościach 500 i 660 ml - butelki monopolowe - słoje do przetwórstwa - opakowania szklane wytwarzane metodą NNPB, BP oraz BB

- butelki do perfum - słoiki do kremów -opakowania lakierowe i butelki do zmywaczy - butelki monopolowe - słoje do przetwórstwa - butelki do olejków i oliw - opakowania dekorowane

- butelki do napojów alkoholowych (w tym wódki, wina, wina musującego, piwa) oraz bezalkoholowych - słoiki do przetwórstwa - butelki dla przemysłu farmaceutycznego Szkło bezbarwne: - słoiki o pojemnościach od 125 do 4250 ml - butelki o pojemnościach od 200 do 1000 ml Szkło zielone i brązowe: - butelki od 100 do 1500 ml - opakowania do artykułów chemicznych

SZKŁO

55


ART OF PACKAGING

zZwycięzcy ART OF PACKAGING

Króli iKrólowa Królowa znalezieni Król znalezieni „Jak zostać królem? No właśnie – jak zostać królem… opakowań. Echa Gali rozdania Oscarów towarzyszą nam od pięciu lat, od pierwszej edycji konkursu na najlepsze opakowanie roku, kiedy to zaraz po nocy oscarowej, podczas rozdania statuetek branży filmowej, my, tu, w odległej krainie wyłowiliśmy pierwsze Perły. Perły wśród opakowań. Dziś spotykamy się po raz piąty… Z tego miejsca pragnę powiedzieć, że finałową Galę Piątej edycji Konkursu ART OF PACKAGING uważam za otwartą!” Tymi słowami prowadzący Galę Zbigniew Grochal rozpoczął uroczysty wieczór ogłoszenia wyników konkursu i przyznania nagród w branży opakowaniowej.

„Smaki Podlasia” – linia opakowań na produkty regionalne autorstwa Moniki Ostaszewskiej-Olszewskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zgłoszone w DEBIUTACH oraz Opakowanie zestawu dwóch kaw – Davidoff Cafe, zaprojektowane i wyprodukowane przez Cezar A Chesapeake Company dla firmy Tchibo i zgłoszone w PROFESSIONAL to główni zwycięzcy V. edycji konkursu na

56

najlepsze opakowanie roku ART OF PACKAGING 2010 – Perły wśród opakowań. Zw ycięzcą w kategorii specjalnej: Opakowanie z Szuflady ogłoszono firmę Werner Kenkel za opakowanie „SwiftCASE – Simple, Specjal, Shaping System”. W edycji Debiut y prz yznano również dwie nagrody specjalne: pierwszą dla zwycięzcy kategorii Opakowanie Szklane – otrzymał ją Tomasz Pydo z Akade-

mii Sztuk Pięknych w Warszawie za słoik na miód „Bzzzz…” oraz drugą – dla Marty Kaweckiej z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za „Po(d)ręczne opakowanie na kosmetyki”. Uroczysta Gala Finałowa odbyła się 7 marca 2011 roku w Auli Artis w Poznaniu. Zarówno król, jak i królowa tegorocznej edycji Konkursu reprezentują region Polski – Podlasie!

Packaging Polska 02/11


ART OF PACKAGING

wycięzca Edycji Zwycięzca EdycjiDebiuty Debiuty Smaki Podlasia – system opakowań Linia opakowań na produkty regionalne

Autor: Monika Ostaszewska-Olszewska Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Nagrody: prestiżowa statuetka „Perła wśród Opakowań”; nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł, miesięczny płatny staż w agencji brandingowej Salt Pepper Brand Design w wysokości 2.000 zł; roczna prenumerata miesięcznika PACKAGING POLSKA; prawo do używania znaku towarowego ART OF PACKAGING.

System opakowań na produkty kulinarne Podlasia jest rezultatem obserwacji rynku i rzetelnej znajomości tradycji tego regionu. Obejmuje on koncepcyjne rozwiązanie opakowań oraz ich wyraz graficzny. Istotą projektu jest powołanie do życia nowej marki „Smaki Podlasia” jednoczącej różnych lokalnych wytwórców, a w warstwie graficznej nawiązanie do stylistyki zdobnictwa tego regionu. Poszczególne grupy produktów oznaczone są odrębnymi kodami kolorystycznymi, natomiast podstawowy motyw graficzny oparty jest na charakterystycznym wzorze dwuosnowowych tkanin podlaskich. Wszystkie grafiki buduje jeden moduł, inspirowany mięsistym tkackim splotem. Moduł jest jednocześnie detalem pojawiającym się na czerwonej metce „Smaki Podlasia”, która spina całą linię opakowań. Prymitywny, wręcz „pikselowy” wyraz grafik, dwubarwność, inwersja kolorystyczna, podłużny ksz tał t opakowań, oszczędna kolor yst yka i rama (bordiura) zamykająca kompozycję (często na zgrzewie opakowań) jest bezpośrednim odniesieniem do charakteru tkanin dwuosnowowych. Propozycja ta może przyczynić się do intensyfikacji sprzedaży żywności z regionu podlaskiego znanej z jakości i czystości ekologicznej oraz rozwoju gospodarczego i promocji tego regionu.

02/11 Packaging Polska

Zwyciezca Kategorii Smaku i Pragnienia ,

57


ART OF PACKAGING

ZwycięzcaEdycji EdycjiP Professional rofessional Zwycięzca Davidoff Cafe

Opakowanie zestawu dwóch kaw

Zwyciezca Kategorii Opakowanie Premium

Projekt i producent: Cezar A Chesapeake Company

· Uzytkownik: Tchibo Nagrody: prestiżowa statuetka „Perła wśród Opakowań”; 30m2 powierzchni wystawienniczej (bez zabudowy) ufundowanej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie – do wykorzystania w ciągu jednego roku na wybranych targach w Poznaniu; kampania reklamowa na łamach PACKAGING POLSKA; prawo do używania znaku towarowego ART OF PACKAGING.

Partnerzy Kategorii Opakowanie Premium:

58

Davidoff Premium jest to opakowanie typu pop-up zaprojektowane jako odpowiedź na briefing firmy Tchibo, która pragnęła obdarować swoich najważniejszych klientów najlepszymi produktami ze swojego portfolio. Oprawą dla nich miało być nietuzinkowe opakowanie – eleganckie, wykonane z najwyższą starannością w zaawansowanych technologiach poligraficznych. Opakowanie było jednym z elementów kampanii reklamowej, prowadzonej również w prasie i mediach elektronicznych i, jako takie, zostało stylistycznie powiązane z insertem dla prasy poprzez klimat grafiki i konstrukcję pop-up. Klient uznał tę konstrukcję za bardzo satysfakcjonującą i nośną marketingowo. Do produkcji opakowania użyto podłoża typu KRAFT o gramaturze 380 g. Istotnym procesem było laminowanie folią metaliczną wierzchniej warstwy opakowania. Dalej zadruk farbami UV (użyto 4 kolorów – 2 kolory PANTONE i 2 BLACK). Na całość położono lakier hybrydowy. Kolejnym procesem było przetłaczanie elementów grafiki w celu nadania im formy przestrzennej i uzyskania ciekawej faktury frontowych skrzydeł opakowania.

Packaging Polska 02/11


ART OF PACKAGING

Zwyciezca Kategorii Specjalnej

Zwyciezca kategorii specjalnej: ‘ Opakowanie z Szuflady

SwiftCASE

Simple, Specjal, Shaping System Projekt: Adam Marczuk, Werner Kenkel Nagrodą jest: stoisko o powierzchni 9m2 ze standardowym wyposażeniem, napisem na fryzie oraz wpisem do folderu na targach easyFairs Packaging Innovations, które odbędą się 23-24 marca 2011 r. w Warszawie. System SwiftCASE jest odpowiedzią na pytanie – czy można stworzyć opakowanie, które byłoby błyskawicznie formowane do postaci wyjściowej bez konieczności instalacji jakichkolwiek specjalistycznych urządzeń u producenta czy co-packera, spełniające przy tym wszelkie wymogi wytrzymałościowo-logistyczne. Konstrukcja SwiftCASE wykonana jest z jednego arkusza tektury falistej. Już materiał sam w sobie jest innowacyjny – na tzw. flutingach (warstwach pofalowanych) zastosowano złożenie podwójnej mikrofali – fala E+E. Schemat opakowania bazuje na tacy/skrzynce/kontenerze. Generalnie nie ingerowano zbytnio w modyfikację efektu wizualnego. Tu dochodzimy do sedna. Celem systemu SwiftCASE nie jest wywołanie jakiejkolwiek reakcji u odbiorcy końcowego, to nie jest kolejne, ładniejsze, mieniące się pudełko wśród miliona obecnych, w większej ilości kolorów i odcieni. Wręcz przeciwnie. Odbiorca końcowy ma nie zauważyć zmian, które – jakie by nie były pozytywne – mogą z wiadomych względów wywołać perturbacje (już niekoniecznie pożądane) na wykresach sprzedaży. System SwiftCASE został stworzony dla producentów, którzy swój towar muszą zapakować z myślą o ekspozycji w punktach sprzedaży. Dla producentów np. warzyw, owoców, którzy niekoniecznie skłonni są zaopatrywać się w kolejny „kombajn” klejący standardowe konstrukcje (chociażby ze względu na olbrzymie koszta maszyny). Dla producentów wyrobów cukierniczych, którzy np. nie dysponują miejscem na adaptację pod automat formujący, dla tych których nie zadowala znikoma wydajność ręcznego składania opakowań. Dla tych, którzy poszukują oszczędności. Projekt zgłoszony do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Partner Kategorii Opakowanie z Szuflady:

Po(d)ręczne opakowanie na kosmetyki Autor: Marta Kawecka, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi Nagrodę specjalną – wyróżnienie za kreatywność i innowacyjność w postaci Wazonu Rosenthal Fast ufundował Rosenthal Germany – Mecenas Kulturalny Konkursu. Często wyjeżdżamy na weekend lub kilkudniowe wycieczki, na które potrzebujemy zabrać ze sobą chociażby podstawowe kosmetyki. Nasz niewielki bagaż składa się wówczas zazwyczaj w połowie ze standardowych butelek z kosmetykami lub zawiera mnóstwo porozrzucanych jednorazowych saszetek. Rozwiązaniem jest po(d)ręczne opakowanie na kosmetyki. Składa się ono z saszetek w trzech wielkościach, wszystkie o niewielkiej pojemności – na kilka użyć. Każda ma szczelne zamykanie, aby produkt można było stopniowo dozować. Połączone są ze sobą rzepem, dzięki któremu stanowią spójną całość, a użytkownik nie musi każdorazowo szukać pojedynczej saszetki. Całość stanowi bryłę przypominającą spłaszczoną kulę. Wzór opakowań zaprojektowany został w kobiecej estetyce, co nadaje mu nieprzeciętny i przyjemny dla oka efekt. Cały zestaw przewiązany jest wstążką, która poza walorami estetycznymi dodatkowo podtrzymuje konstrukcję opakowania. Świetnie nadaje się również na prezent zapowiadający kilkudniowy wyjazd. Opakowanie powstało z ogólnodostępnych materiałów tj. serwetki, zadrukowanej folii, laminatu, uszczelek, zatyczki do mebli, wstążki. Zawiera ono połączenia mechaniczne oraz elementy klejone.

02/11 Packaging Polska

Nagroda Specjalna

. Wyróznienie: Nagroda specjalna ROSENTHAL

59


Zwyciezca Kategorii Specjalnej

ART OF PACKAGING

Zwyciezca kategorii: , Opakowanie Szklane

Bzzzz…

Słoik na miód Autor: Tomasz Pydo, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Nagrodę w wysokości 2.000 zł ufundowała firma Warta Glass Group – Mecenas Konkursu oraz Partner Kategorii „Opakowanie Szklane”. Idea stworzenia produktu oddziałującego na zmysły oraz budzącego skojarzenia z drewnianą „łyżeczką” miodu – to główne założenia w stworzeniu nowej marki i opakowania miodu. Potencjalny konsument nie ma żadnych wątpliwości do tego, co znajduje się w środku. Brand o nazwie „ Bzzzzzz” budzi pozytywne skojarzenia z pszczołami produkującymi miód. Napis imitujący lot tego owada wywołuje uśmiech konsumenta, zbliża go do produktu i wyróżnia na tle innych marek. Produkt dedykowany jest osobom z poczuciem humoru, ceniących spójność produktu z jego opakowaniem. Kolejnym odwołaniem do pszczoły jest kolorystyka: czarny i żółty. Oszczędność kolorów plasuje ten produkt na wyższej półce. Etykieta, dzięki zredukowaniu zbędnych informacji czyni ten produkt czytelnym. Sprzedaje on nie tylko siebie, ale co najważniejsze, pozytywne emocje.

Partner Kategorii Opakowanie Szklane:

Zwycięzcy poszczególnych kategorii

60

Packaging Polska 02/11


ART OF PACKAGING Opakowanie Premium

No i plum! Opakowanie transportowo-displayowe na kubeczki Autor: Marcin Gajosiński Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu Wysokiej jakości kubeczek (lub filiżanka) do kawy dla smakoszy tego napoju stanowi wartość równorzędną smakowi naparu. Często jest on małym dziełem sztuki, dlatego należy mu się odpowiednia ochrona i ekspozycja. Opakowanie spełnia obie te funkcje. Gdy klapka jest zamknięta, całość jest gotowa do transportu. Otwierając ją i zaginając pod spód, tworzymy nowoczesną formę prezentującą produkt. Minimalistyczna konstrukcja i grafika celują w stronę współczesnego konsumenta. Klasyczne kształty logotypu zestawione są z radosną swobodą plusku kawy. Graficzne ujęcie rozbryzgującego się napoju ma zachęcać do zanurzenia wzroku w głąb kubeczka. W ten sposób odkrywamy sposób na wydobycie zawartości opakowania. Karton może być dla efektu wzbogacony teksturą przyjemną dla zmysłu dotyku.

Opakowanie w Ruchu

ŁAP-4 Opakowanie na 4 puszki napojów Autor: Anna Makowska Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu Opakowanie ŁAP-4 zostało stworzone w celu promocji wybranego napoju o pojemności 150 ml. Odbiorcą są młodzi, wymagający ludzie, którzy dbają o zdrowie. Konsument poprzez wygodny uchwyt w łatwy sposób może przenieść jednocześnie cztery sztuki produktu. Uchwyt składa się do płaskiej powierzchni tak, aby nie przeszkadzał przy dostarczeniu towaru na półki sklepowe. Układ w konstrukcji sprawił, że puszki z napojem doskonale same się reklamują. Projekt składa się z dwóch części i został wykonany z tektury falistej. Opakowanie jest ekologiczne, dzięki konstrukcji bez użycia kleju.

Opakowanie Dom i Ogród

Toolset Opakowanie na zestaw narzędzi Autor: Zuzanna Jura Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie Produkt przeznaczony jest dla amatorów majsterkowania. Głównym założeniem projektu było stworzenie łatwo dostępnego, taniego zestawu podstawowych narzędzi, tzw. niezbędnika. Z myślą o przyrodzie, to w pełni podlegające recyklizacji opakowanie zostało zaprojektowane z tektury, będącej alternatywą dla plastiku. Pomysł złożenia pudełka z jednego wykrojnika, tak, by nie było potrzeby użycia kleju, oszczędza czas, materiał i środowisko. Opakowanie może spełniać funkcję zarówno transportową, estetyczną, jak i służyć dłużej jako ekologiczna i znacznie tańsza alternatywa dla skrzyneczki do przechowywania narzędzi. Pudełko zostało zaprojektowane tak, by szybkim ruchem można było sięgnąć po potrzebne narzędzie. Wygodna rączka oraz szybki sposób składania i przenoszenia dają dużą mobilność. Swoim zabawnym kształtem opakowanie celowo nawiązuje do domu. Dzięki użyciu taniego materiału oraz minimum zadruku w jednym kolorze niewątpliwie największą zaletą jest cena niższa od konkurencyjnych produktów.

02/11 Packaging Polska

61


ART OF PACKAGING Opakowanie Zdrowia i Urody

Witchery

Opakowanie na mleczko kosmetyczne z wacikami do demakijażu Autor: Joanna Hornowska Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu Przeznaczone dla kobiet, które dużo czasu spędzają w podróży opakowanie na mleczko kosmetyczne i waciki do demakijażu. Jego grafika podkreśla podróżny charakter produktu. Zestaw zawiera 20 wacików i 50 ml mleczka do demakijażu – ilość wystarczająca na kilkudniową podróż. Niewielkie gabaryty opakowania sprawiają, że pudełko można spakować i zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Górna cześć opakowania jest zamykana wieczkiem, aby chronić waciki przed zabrudzeniem, zaś ruchome dno wypycha je do góry, umożliwiając łatwiejsze wyciąganie z tuby. To wykonane z papieru pudełko posiada wymiary: wysokość – 115 mm i średnica – 70mm.

Opakowanie na tampony Autor: Iwona Przybyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu Ta nowoczesna forma opakowania idealnie wpisuje się w potrzeby użytkowniczek. Pudełko składa się z dwóch części, z których zewnętrzna pełni funkcję osłony i etykiety, wewnętrzna zaś wsuwa się do niej niczym szufladka. Tampony są ułożone równolegle w części wewnętrznej, u której końca znajduje się otwór o odpowiednio dopasowanej średnicy. Aby wyjąć tampon, wystarczy odsłonić otwór i potrząsnąć pudełkiem, a następnie wsunąć szufladkę z powrotem do osłonki. Ten prosty w użyciu model opakowania eliminuje większość typowych problemów związanych ze stosowaniem tradycyjnych pudełek na tampony, takich jak szeroko otwierające się, niehigieniczne wieczko czy mało pewne zamknięcie. Dzięki płaskiej budowie zwiększono też powierzchnię ścianek i uzyskano dodatkowe miejsce na informacje o produkcie oraz logo producenta. Wykorzystane surowce to papier, klej oraz pianka modelarska.

Opakowanie Free Style

Informator Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Opakowanie na materiały promocyjne towarzyszące festiwalowi folklorystycznemu Autor: Aleksandra Pięta i Piotr Wiśniewski Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie Projekt Informatora Tygodnia Kultury Beskidzkiej powstał zgodnie z główną ideą festiwalu. Oprócz podstawowej funkcji informacyjnej, w zabawny sposób przybliża kulturę regionu. W prostym, ekologicznym opakowaniu wykonanym z tektury z recyklingu znajduje się: mapa regionu z wyszczególnieniem miejsc, które warto zobaczyć, informator kultury beskidzkiej, jak i program samego festiwalu. Jest również coś dla najmłodszych – w informatorze znajdziemy papierowego klepoka – tradycyjną beskidzką zabawkę, symbol festiwalu. Klepok zaprojektowany jest tak, aby każde dziecko po wycięciu z książeczki, potrafiło go samodzielnie złożyć. Pomimo iż wykonany jest z papieru to ptaszek zachował swoje oryginalne funkcje – jeździ ruszając skrzydełkami. Przedstawienie kultury i regionu zostało ukazane w czytelny sposób zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Z informatora dowiemy się o lokalnych zwyczajach i świętach, ludowej muzyce i instrumentach oraz o regionalnych strojach. Wszystko to przedstawione w oryginalny sposób, np. wycinanka „ubierz górala”. Poprzez zabawę dzieci poznają nazwy stroi góralskich, zwracają uwagę na ich różnorodność. Wygląd opakowania oraz użyte materiały zostały dobrane nie tylko pod kątem walorów estetycznych i ideowych, ale również praktycznych. Opakowanie z szarej tektury jest ekonomiczne, a zarazem eleganckie. Okładka przypomina odcisk pieczęci z charakterystycznym ptaszkiem oraz logo TKB opracowanym na potrzeby imprezy. Tworzy to spójną identyfikacje festiwalu, której do tej pory brakowało. Głównym atutem opakowania jest jego uniwersalność, nie zmienia się na kolejne edycje festiwalu, a do druku użyto tylko jednego koloru.

62

Packaging Polska 02/11


ART OF PACKAGING Opakowanie na Miare,

Touch my moustache Seria opakowań na odzież i akcesoria Autor: Łucja Świć Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi Kolekcja składa się z kartonowych opakowań na odzież i akcesoria oraz biodegradowalnych toreb na cięższy asortyment dla młodzieżowej marki Touch My Moustache (Dotknij Moich Wąsów). Główną ideą towarzyszącą procesowi projektowania było połączenie odważnej, minimalistycznej stylistyki z koncepcją ekologiczną. Pomysł bazuje na zaskoczeniu odbiorcy, który w pierwszym etapie otwierania opakowań obcuje z bardzo prostymi bryłami geometrycznymi (sześcian, prostopadłościan, walec) opatrzonymi logiem marki; natomiast po wysunięciu z białych obwolut przypominają one stos ułożonych równo na sobie, tekturowych kwadratów i prostokątów, bądź ciasno zwinięty zwój tektury. Dopiero podniesienie wierzchniej warstwy tektury (wieczka opakowań) bądź częściowe rozwinięcie zwoju odkrywa przed odbiorcą właściwą funkcję przedmiotu, a tym samym atrakcyjną zawartość i zaskakującą konstrukcję opakowania. Wszystkie opakowania wykonane zostały z recykingowej tektury falistej, białego brystolu, sznurka ekologicznego oraz tkaniny biodegradowalnej. Konstrukcja opakowań oraz ich wcześniej przemyślane, skokowe rozmiary umożliwiają ekonomiczną, bezspadową produkcję. Zastosowane w pudełkach uchwyty umożliwiają łatwy transport oraz eliminują konieczność pakowania ich w dodatkowe, foliowe torby a dodatkowe opatrzenie ich brystolowymi obwolutami zwiększa wytrzymałość i odporność na wilgoć. Identyfikacja graficzna marki i co za tym idzie szata graficzna opakowań, bazuje na zastosowaniu popularnych wśród potencjalnych odbiorców motywów graficznych oraz prostego, bezszeryfowego kroju pisma i oszczędnej kolorystyki (biel, czerń i odcienie tektury). Intrygująca konstrukcja i stylistyka oraz oszczędna informacja zachęca również odbiorcę do odwiedzenia strony internetowej, której adres umieszczony jest na każdym opakowaniu.

Opakowanie Brzdac ,

Antycyponek Opakowanie (zabawka) na orzechy w czekoladzie Autor: Mateusz Lenart Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie Antycyponek nie jest zwykłym opakowaniem na słodycze. To także zabawka edukacyjna dla dzieci, rozwijająca umiejętności manualne i umysłowe. Projekt graficzny nawiązuje do tekstu Pawła Wojtyszki pt. Antycyponek. Odpowiednie przekształcenia sprawią, że z żubra i żyrafy stworzymy żubrafę, a z hipopotama i bociana, hipopociana. Założeniem projektu graficznego było stworzenie miłej dla oka, kolorowej grafiki. W projekcie przeważają duże plamy kolorystyczne w prosty i zrozumiały sposób określające formę zwierząt. Opakowanie posiada kilka wersji graficznych, dzięki czemu zabawę można kontynuować kolekcjonując kolejne zwierzęta. Pudełko posiada poręczną formę, dzięki czemu dziecko może wszędzie zabierać je ze sobą. Opakowanie zostało wykonane z jednego kartonu papieru (45x45 cm) 300 g, bez użycia kleju. Karton wzmocniony został poprzez laminowanie. Konstrukcja jest wytrzymała i przystosowana do wielokrotnego użycia. Zakładki wyprofilowane zostały w taki sposób, aby wytrzymać błędne próby przekształceń. Wieczka trójkątnych elementów zaprojektowane zostały tak, aby w łatwy sposób można było dostać się do cukierków i jednocześnie, aby trwale zabezpieczyć słodycze przed wysypaniem z pojemnika w trakcie zabawy. Produkt może zostać wykorzystany również jako szablon, tak aby dziecko mogło samo złożyć zabawkę/pojemnik na swoje drobiazgi.

02/11 Packaging Polska

63


ART OF PACKAGING

Zwycięzcy poszczególnych kategorii

Opakowanie Smaku

Słodka Manufaktura Leona Pudełko prezentowe na trufle czekoladowe Firma zgłaszająca: Słodka Manufaktura Leona Producent, użytkownik: Słodka Manufaktura Leona Projekt: Grzegorz Meisel, Słodka Manufaktura Leona Pudełko jest inspirowane stylem międzywojennym. Od pierwszego spojrzenia budzi ono skojarzenia retro, związane z artykułami luksusowymi, takimi jak: pudełka cygar. Rodzinna manufaktura została właśnie założona w tym okresie (1917 r.) stąd nawiązanie do stylu vintage. W projekcie użyto starego rodzinnego zdjęcia założycieli rodzinnej firmy i krótkiego opisu historii manufaktury, co miało uzasadnić styl retro. Celowe jest również odejście od perfekcji edytorsko-drukarskiej charakterystycznej dla współczesnych opakowań. Wszystkie te cechy pozwalają uzyskać opakowanie wyjątkowe, niepowtarzalne oraz niemożliwe do przemysłowej produkcji. Koncepcja ta jest w pełni integralna z zawartością pudełka – ręcznie robionymi truflami czekoladowymi. Opakowanie uwzględnia również wrażliwość firmy na ekologię. Jest wykonane z drewna, bez użycia lakierów i innych chemikaliów, a do wykończenia użyto wodnej bejcy i naturalnego wosku antykwarycznego. Etykiety są barwione również ręcznie, tradycyjną metodą przy użyciu naturalnych barwników, tak by widoczne były przebarwienia charakterystyczne dla starego papieru. W środku, jako zabezpieczenie przed wstrząsami, użyte zostały naturalne wióry z drzewa.

64

Packaging Polska 02/11


ART OF PACKAGING

Stock Prestige Vodka Opakowanie wódki Stock Prestige 0,7 L

Opakowanie Pragnienia

Firma zgłaszająca: Cartondruck Polska Producent: Cartondruck Polska Użytkownik: Stock Polska

Czystość formy opakowania i oszczędna grafika współgra z koncepcją butelki i etykiety. Całkowita spójność wszystkich elementów opakowania produktu z cechami marki – elegancją, prostotą, najwyższą jakością wykonania i użytych składników. Wykorzystany materiał to dwustronnie powlekany karton typu SBS pozwalający na uformowanie skomplikowanej konstrukcji opakowania. Podstawa sześciokąta nawiązuje do kształtu butelki Stock Prestige Vodka, co stanowiło dla klienta jedno z kryteriów wyboru konstrukcji. Jednoelementowa konstrukcja wykonana w 100 proc. maszynowo jest gwarancją powtarzalności i bezpieczeństwa wykonania. Z kolei efektowne, nowatorskie otwarcie/zamknięcie pozwala jednym ruchem uformować bryłę. Jeśli chodzi o wykończenia jest to dwustronnie bigowany, metalizowany, zadrukowywany i lakierowany karton zawierający dodatkowe tłoczenia. Do produkcji tego opakowania wykorzystano kombinację błyszczących i matowych lakierów. Zaletą rozwiązania jest łatwość i szybkość złożenia bryły oraz łatwość umieszczenia produktu wewnątrz opakowania.

Shrink Sleeve Bruce Willis Etykieta na butelkę szklaną Firma zgłaszająca: Zakład Poligraficzny Natalii Producent etykiety: Zakład Poligraficzny Natalii Projekt: MK Group Użytkownik: Sobieski

Opakowanie Cyfrowe

Etykieta shrink sleeve „wódka - Bruce Willis” została stworzona w technologii cyfrowej. Obróbkę cyfrową dokonano w programie esko graphics, który dał możliwość trójwymiarowej wizualizacji opakowania. Proces przygotowalni w przypadku wydruku cyfrowego jest bardzo szybki, ponieważ maszyna drukuje bezpośrednio z pliku graficznego z pominięciem form drukowych. Wydruk został wykonany na maszynie HP Indigo ws4500. W związku z tym, iż konkurencja na rynku alkoholowym jest ogromna producent musiał wykazać się innowacyjnością, aby jego produkt był bardziej widoczny na półce sklepowej. W tym celu posłużono się etykietą typu sleeve, którą obkurczono na butelce szklanej. Do tej pory tego typu etykiety były głównie stosowane na butelki typu PET. Opakowanie jest funkcjonalne, atrakcyjne i innowacyjne.

Partnerzy Kategorii Opakowanie Cyfrowe:

Etykieta Sobieski Etykieta na butelkę szklaną wódki Sobieski Firma zgłaszająca: Skanem Poznań Producent etykiety: Skanem Poznań Użytkownik: Sobieski

Opakowanie Flekso

Oryginalny efekt widoczny na etykiecie został uzyskany, dzięki różnorodnym zdobieniom. Etykieta Sobieski drukowana na surowcu typu „no label look”, imitującym nadruk bezpośredni na opakowaniu, dedykowana jest do opakowań szklanych. Wydrukowana została na maszynie RCS Gallus w kombinacji technik: sito, flekso i złocenie. Dodatkowo zastosowano lakier puchnący mający na celu uwypuklenie niektórych elementów etykiety.

Partner Kategorii Opakowanie Flekso:

02/11 Packaging Polska

65


ART OF PACKAGING Opakowanie Zdrowia i Urody

Kolekcja Spa Senses Opakowania serii kosmetyków Firma zgłaszająca, projekt, użytkownik: FM Group World Producent (opakowania soli, żelów): Masterchem Producent (opakowania peelingów): Pet Power Spa Senses to seria 3 – występujących w 5 wersjach zapachowych – produktów do pielęgnacji ciała uzupełnionych o świecę zapachową. Seria ma kojarzyć się z relaksem, odpoczynkiem w domowym SPA, a także obcowaniem z naturą, co podkreślają opakowania i ich etykiety – akcentując piękno zapachu. Wybór padł na proste, kojarzące się z ekologią formy. Ich aluminiowe zakrętki nasuwają na myśl domowej roboty, naturalne mikstury. Równocześnie opakowania miały być eleganckie, podkreślać wysoką jakość produktu. Po wybraniu formy butelek i słoiczka trwały prace nad projektem etykiet oraz kartonowego pudełka na rustykalną świecę zapachową, która uzupełnia kolekcję kosmetyków do pielęgnacji. Żel oraz sól do kąpieli zostały zapakowane w butelki z politereftalanu etylowego z etykietą samoprzylepną, natomiast żel do peelingu w pojemnik PET z samoprzylepną etykietą, zabezpieczony indukcją z folii aluminiowej z nadrukiem FM. Z kolei świeca posiada karton o specjalnie dobranym wykrojniku, ułatwiający ekspozycję okrągłej świecy i jej wyjęcie z opakowania. Ze względu na całościową grafikę zdecydowano się na wykrojnik, w którym na kartonie nie widać nigdzie białych brzegów. Grafika opakowań wyróżnia serię w ramach kolekcji Spa Senses, tworząc zestawy według nut zapachowych i podkreślając ich charakter.

Opakowanie Dom i Ogród

Tikkurila Optiva Opakowania na farby lateksowe Firma zgłaszająca: SaltPepper Brand Design Projekt: SaltPepper Brand Design Użytkownik: Tikkurila Polska Zrewolucjonizowanie dotychczasowej komunikacji, stworzenie wzorcowego produktu Premium wśród farb. Dotychczasowe opakowania Optivi nie komunikowały konsumentom wysokiej jakości produktu, były bardziej adresowane do ekspedienta. Nowa filozofia komunikacji zakładała odejście od funkcjonalnego wizerunku, na rzecz kuszącej konsumenta premiowej tożsamości produktu. Pędzel umoczony w farbie, przypominający z jednej strony kwiat tulipana, ale także kojarzony ze sztuką wysoką i kunsztem postrzegany jest bardzo pozytywnie przez kobiety, będące decydentkami zakupowymi w przypadku farb do pomieszczeń. Kolory pędzli rozróżniają różne stopnie połysku farby.

Opakowanie Free Style

Zestaw grillowy Picnic & Party Pack Firma zgłaszająca, użytkownik: Huhtamaki Foodservice Poland Projekt: Karol Szymański, Best-Evo Producent: SIMET Opakowanie kartonowe Picnic & Party Pack w bardzo estetycznej i funkcjonalnej formie pozwala na wygodny transport (posiada uchwyt) zestawów jednorazowego użytku zawierających sztućce, kubki i tacki oraz gwarantuje ich bezpieczny i wszechstronny sposób użytkowania. Poprzez łatwe oderwanie 2 nacechowanych elementów tworzących uchwyt otrzymuje się 2 otwory do umieszczania w nich zawartości zestawu. W jednym z otworów umieszcza się kubki odwrócone dnem do góry, co gwarantuje ich higieniczne pobieranie bez kontaktu z częścią ustnikową. W drugim otworze umieszcza się pobrany z zestawu pojedynczy kubek, w którym znajdują się noże i widelce. Poprzez oddzielenie elementu w dolnej części opakowania otrzymuje się podstawkę na tacki, które oparte na opakowaniu umożliwiają estetyczny i wygodny ich pobór oraz możliwość przeniesienia wraz z pozostałą zawartością zestawu. Zaletą opakowania Picnic & Party Pack jest możliwość jego złożenia w płaską postać, co umożliwia wygodny transport, przechowywanie i wielokrotne użytkowanie. Materiał opakowaniowy: tektura falista. Rodzaj nadruku na opakowaniu: flekografia.

66

Packaging Polska 02/11


Qbrady Jury Qbrady Jury ART OF PACKAGING

Obrady Jury, w skład którego weszły osobistości ze świata nauki, kultury i sztuki, odbyły się 22 lutego br. W pierwszym etapie Jury zapoznało się ze zgłoszonymi pracami, nominowanymi do obrad przez redakcję miesięcznika PACKAGING POLSKA. Głosowanie miało charakter pisemny i tajny – za pomocą kart do głosowania. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wyłonieni zostali na podstawie ilości punktów przyznanych w pisemnym głosowaniu. Nominacje przyznano w każdej z dziewięciu kategorii konkursu – osobno w edycji Debiuty oraz osobno w edycji Professional. Spośród zwycięzców poszczególnych kategorii wyłoniono dwa zwycięskie opakowania – osobno w edycji Professional oraz osobno w edycji Debiuty, które otrzymały miano „Perła wśród Opakowań”. Nagrodę specjalną przyznali przedstawiciele firmy Rosenthal Germany. Nagrodę w kategorii Opakowanie Szklane przyznali przedstawiceile firmy Warta Glass Group – Mecenasa Konkursu.

02/11 Packaging Polska

67


ART OF PACKAGING

PATRONAT HONOROWY:

WSPÓŁORGANIZATOR:

PATRONAT:

MECENAT:

MECENAT KULTURALNY:

ORGANIZATOR:

68

Packaging Polska 02/11


ART OF PACKAGING

02/11 Packaging Polska

69


Lodowa statuetka ART OF PACKAGING wykonana przez IceTeam Kandulski.

„Jak zostać królem? No właśnie – jak zostać królem… opakowań" - tymi słowami Zbigniew Grochal rozpoczął galę ART OF PACKAGING 2010. Anna Zimniak - Dyrektor Zarządzający firmy Skanem Poznań szykuje się do wyjścia na scenę po odebranie dyplomu zwycięstwa w kategorii Opakowanie Flekso.

70

Packaging Polska 02/11


Gala GalaFinałowa Finałowa ART OF PACKAGING

Tak rozpoczęła się gala konkursu ART OF PACKAGING.

Izabela E. Kwiatkowska przewodnicząca Kapituły Jury Konkursu.

Andrzej Sosna odbiera nagrodę w Kategorii Opakowanie Premium z rąk Piotra Kuzebskiego.

Zwycięzcy wszystkich kategorii w edycji Debiuty.

Marta Kawecka (pierwsza z lewej) wyróżniona i nagrodzona przez firmę Rosenthal.

Adam Marczuk - główny projektant z firmy Werner Kenkel odbiera nagrodę w kategorii Opakowanie z Szuflady.

02/11 Packaging Polska

Tadeusz Figurski z firmy Reprograf, przeglądający Dossier konkursowe.

71


ART OF PACKAGING

Zwycięzcy wszystkich kategorii w edycji Professional.

Monika Ostaszewska-Olszewska – zwyciężczyni edycji Debiuty.

„And the winner is...”

Adam Marczuk z firmy Werner Kenkel.

Gala GalaFinałowa Finałowa Wielki Finał.

Tancerze, akrobaci, muzycy oraz plastycy z zespołu Art Color Ballet zabrali publiczność w wędrówkę po różnych wymia¬rach przestrzeni.

72

Packaging Polska 02/11


ART OF PACKAGING

Andrzej Byrt - Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, Andrzej Sosna - Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Cezar A Chesapeake, Krzysztof Grabowski - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Monika Ostaszewska-Olszewska, Grzegorz Brzózka - Dyrektor Strategiczny Salt Pepper Brand Design, Izabela E. Kwiatkowska - Przewodnicząca Jury. Przemysław Pawłowski - Prezes Zarządu Warta Glass Sieraków, Ewa Kruk - Juror, Tomasz Pydo - laureat nagrody specjalnej Opakowanie Szklane.

02/11 Packaging Polska

73


ART OF PACKAGING

Rozmowy w kuluarach.

Aleksander Koczy i Grzegorz Brzózka (Salt Pepper Brand Design) we Foyer Auli Artis z dyplomem zwycięzcy kategorii Opakowanie Dom i Ogród.

GalaFinałowa Gala Finałowa Młodzi twórcy w oczekiwaniu na wyniki Konkursu ART OF PACKAGING.

74

Packaging Polska 02/11


Packaging Polska  

Packaging Polska 02/2011

Packaging Polska  

Packaging Polska 02/2011

Advertisement