Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 61

atveju. Atsisakius misticizmo, populiariąja prasme, joga tapo nebe dvasine praktika, o fizinės sveikatos palaikymo dalimi, viena populiariausių ir madingiausių fizinių veiklų Vakaruose. Jei JAV bei Didžiojoje Britanijoje mokyti vaikus meditacijos įprasta, Lietuvoje dar tik pradedame tai daryti. Papasakokite, kaip mokote meditacijos vaikus Lietuvos mokyklose? Meditacija padeda vaikui pažinti save, išgirsti tikruosius norus, atrasti stiprybės savyje. Pradėti medituoti vaikams yra kur kas lengviau negu suaugusiems, nes jie dar neturi susiformavusių stiprių loginių ryšių – vaidmenų, prisirišimų, įsitikinimų. Jei suaugusiems be praktikos kartojimo dar tenka nemažai pasakoti, kas, kaip ir kodėl vyksta mūsų galvose, tai vaikams dažniausiai būna daug lengviau net įsivaizduojamose situacijose patirti tai, iki ko suaugusiems tenka nueiti gana ilgą kelią. Kalbant apie meditacijos naudą, visų pirma, ji ugdo emocinį intelektą bei empatiją. Tik gebėdamas suvokti, kaip jaučiuosi, pvz., suprasdamas, kad pykstu ir man skauda, aš galėsiu atpažinti, kaip jaučiasi kitas, kai jam skauda. Kadangi puikiai žinau, ką reiškia jaustis blogai, ir daug kartų apmąsčiau savo patirtį, gebu atpažinti ir suprasti, kuomet skauda kitam. Kai sąmoningai suvokiame savo jausmus, imame atpažinti ir kitų žmonių emocijas. Tam, kad taptume sąmoningi, mes turime stebėti ir analizuoti save. Tad mokyklose, kur vyksta tylos ir susikaupimo pamokos, mes mokomės ne tik meditacijos, bet ir daug kalbame apie savo jausmus. Pavyzdžiui, klausiame savęs, kodėl jaučiuosi kitaip, kokia to priežastis, kas pasikeitė? Mokomės suprasti, kad visi žmonės iš prigimties yra geri. Tik kai kurie yra nesuprasti, todėl kartais pikti ir linkę provokuoti konfliktus. Labai smagu, kad tiek mokyklos, tiek mokytojai pradeda ieškoti meditacijos pamokų bei informacijos apie jos naudą. Norėčiau padrąsinti mokytojus patiems imtis iniciatyvos – atrasti meditacijos būdų ir bandyti juos su vaikais. Tarkime, kiekvieną rytą pradėti savo kvėpavimo stebėjimu. Prieš savarankiškus ar kitus darbus atlikti nusiraminimo, susikaupimo pratimų. Vienas iš žaidimų su mokiniais galėtų būti tylos skambutis. Vaikai įsiklauso į skambučio garsą, tuomet stengiasi išgirsti, kas vyksta už durų, kas už lango, o kas girdisi viduje. Vaikams tokie žaidimai patinka ir pavyksta.

Mokomės suprasti, kad visi žmonės iš prigimties yra geri. Tik kai kurie yra nesuprasti, todėl kartais pikti ir linkę provokuoti konfliktus.

patirti kasdieniame darbe, kuris tikrai nėra lengvas. Daugiau informacijos apie seminarus mokytojams bei kitus užsiėmimus galima surasti www.tyloje.lt Kokių rezultatų pavyko pasiekti, gal jau turite kokių sėkmės istorijų? Trumpalaikių ir greitų rezultatų čia nereikėtų tikėtis, nors yra buvę atvejų, kai mokytojai praneša apie pasikeitusius klasės rezultatus net ir po vieno pažintinio užsiėmimo. Labiausiai rezultatai matosi ten, kur dirbama nuosekliai. Pavyzdžiui, mokykloje, kur dirbome visus metus, tai, kiek pasiekėme, pamatėme tik tuomet, kai į klasę kitą rugsėjį atėjo naujokų. Tiek sugebėjimo susikaupti, tiek savistabos lygio skirtumas buvo akivaizdus. Senbuviai net nesuprato, kodėl naujokams nepavyksta taip, kaip jiems – juk viskas taip paprasta. Pasivyti prireikė pusės metų. Taip pat dirbu ir su pavieniais vaikais. Po meditacijos užsiėmimų vaikai pasikeičia – lengviau mokosi, tampa atviresni, laimingesni, lengviau bendrauja. Meditacija labai praverčia ir tiems vaikams, kurie intensyviai sportuoja ar lipą į didžiąją sceną. Juk jie dar tik vaikai, o jau patiria didelį stresą bei atsakomybę. Artima aplinka – tėvai ir draugai – gal ir norėtų padėti, tačiau nėra tam pasiruošę, nes trūksta žinių ir patirties.

Taip pat labai džiaugiuosi, kad auga mokytojų susidomėjimas – vis daugiau pedagogų bei tėvų ateina į vaikų meditacijos seminarus, patys imasi iniciatyvos ir bando taikyti tai, kas veikia jiems patiems. Ne vieną suaugusį, išbandžiusį meditacijos teko išgirsti sakant: „jei tai gali duoti tokią nauda man, kodėl mes nemokome to mokykloje?“ Ir iš tiesų, dėmesingumo praktikos gali būti naudingos ir pačiam mokytojui: padėti atrasti savyje daugiau ramybės, užtikrintumo, sumažinti dirglumą, padėti greičiau ir lengviau susidoroti su streso pasekmėmia bei išmokti, kaip mažiau jo Tylos ir susikaupimo užsiėmimas OZONAS

61