Page 1

Ağustos - Eylül 2017 Sayı 28

www.intowndergisi.com

YENİ MODA

RIHANNA ÇENESİ

Minik dostlar GÖKTÜRK’TEKİ TÜM KURUMLAR DOSYA:

GEZİ

SOSYAL MEDYA

ÜNLÜLER JÜRİSİ İŞ BAŞINDA!

HAYVAN SEVGİSİ SAĞLIĞIMIZA FAYDALI BIR DETOKS:

Souping

Çingeneler zamanı MEHMET ERDEM

ÖZGÜR ARAS’TAN

“İNSANLAR BENİ DEPRESİF SANIYORLAR AMA ÖYLE DEĞİLİM”

MARKA OLMANIN SIRLARI


Canlı müzik performanslarına, özel davetlerinize ve etkinliklerinize ev sahipliği yapıyoruz.

d o o G Kemerlife Çarşı Göktürk

322 48 22 Paket servisimiz vardır

Dünya mutfağımızla, taş fırın pizzamızla, ızgarada burgerimizle her zevke ve damak tadına hitap eden zenginlikte menümüzle unutamayacağınaz lezzet deneyimlerini garanti ediyoruz.

&

musoic d fo


Kemeroğlu Yapı, görselde her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar.

KALİTELİ YAŞAMIN MERKEZİ

Kemeroğlu Yapı’nın yepyeni projesi KEMEROĞLU AVENUE kaliteli yaşamın merkezi olmaya geliyor. Merkezi ve eşsiz konumuyla müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmek için yola çıkan KEMEROĞLU AVENUE projesi; İstanbul Caddesi üzerinde çeşitli daire seçenekleriyle karşınızda. Siz de Kemeroğlu Yapı’nın sizler için sunduğu sınırlı sayıdaki dairelerde yerinizi alın.

671 00 95

Detaylar için www.kemerogluavenue.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


İÇİNDEKİLER 20 Ajanda 28 Röportaj

Mehmet Erdem

34 Dosya

Sosyal Medya

Nü Medya Estetik Hizmetleri Ltd.Şti. info@intowndergisi.com Genel Yayın Yönetmeni Sim Yener sim@intowndergisi.com Editör Onur Şener (Sorumlu) onur@intowndergisi.com

40 Gusto

Halkla İlişkiler

Katkıda Bulunanlar

Yaz Serinlikleri

48

İyi Yaşam Souping

28

Yayın Sahibi

54

Bizim Cemiyet

62

The Woman in Black

64 Gezi

70

Çingeneler Zamanı 10 Adımda Kadıköy-Moda

Gülşah Aynacı Yıldırım gulsah@intowndergisi.com Dilan Çetin , Erkan Can Çakıroğlu, Ethel Kebudi, Gökçe Çiçek, Göknel Dumanlı, Gül Bozantı, Güler Emektar, Mücahit Gül, Pınar Ergüner Fotoğraf Editörü Photoxi - Kerem Yılmaz Yönetim Yeri

C

Nü Medya Estetik Hizmetleri Ltd.Şti.

M

İstanbul Cad.Gökofis İş Merkezi K.2

Y

Göktürk - Eyüp / İstanbul

CM

Tel: 0212 322 23 71 - 322 63 76

MY

CY

CMY

Baskı Yeri

78 Röportaj

Kiraz Medya San. Ve Tic. Aş.

16. Sokak No:112/114 Esenler/İstanbul

82

Özgür Aras Araştırma Ünlüler Jürisi İş Başında

Oruç Reis Mahallesi Giyimkent Sitesi Bulvarı 0212 438 66 50

Reklam ve rezervasyon için; (0212) 322 23 71 - (0212) 322 63 76 info@intowndergisi.com

40

www.intowndergisi.com Yayın Türü 2 aylık süreli, yerel Basım Yeri ve Tarihi İstanbul, Eylül 2017 Dergide yayınlanan yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

34

Yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluğu ise sahiplerine aittir.

14 intown

intowndergisi

K


İÇİNDEKİLER

86 86

114

Araştırma Minik Dostlar

94 Gündem

Göktürk Anneleri Harika Uygur Şenol İşbilir Göktürk’e Metro Geliyor

102 Z Kuşağı Disleksi

108 Doğal Yaşam 112 İyi Yaşam 114 Dekorasyon

Açık Mutfaklar

118 Briç 120 Kısa Kısa 124 Rehber

102 16 intown

108


EDİTÖR

İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendin bilmezsen Ya nice okumaktır. Yunus Emre…

YENI DÜNYALARIN KAPILARI İnsanın en gizemli yolculuğudur kendine olan yolculuğu… Yaşanan her hadisenin ardından aralanan bir kapı ve kapının arkasında keşfedilmeyi bekleyen koskoca bir dünya… Sonra bir kapı, sonra bir dünya daha… Ne kadar çok kapı aralarsan kendine de o kadar yaklaşıyorsun. Fakat kapıları aralamak öyle kolay değil; arınmak ve sadeleşmek gerek. Alışkanlıkları gözden geçirmek gerek. Intown 28 karşınızda… Dosya konusu hepimizin hayatında epeyce yer tutan ve alışkanlığa dönüşen Sosyal medya… Sosyal medya nedir, yararları zararları nelerdir, hepsini masaya yatırdık. Pınar Ergüner sosyal medyayı pek de sevmeyen bir adamı sayfalarımıza taşıdı. Mehmet Erdem… İkili ilişkilerden, insana temas etmenin öneminden, müzik hayatından konuştular. Gezi köşemiz, yaşantılarıyla hayatımızın bütün alışkanlıklarını yeniden sorgulamamıza sebep olacak Çingeneleri mercek altına aldı. Ve Balkanlarda Roman nüfusunun yoğun olarak yaşadığı yerlere doğru bir keşfe çıkardı. Yediklerimiz de alışkanlıklarımızın bir parçası. Gusto köşesinde tadı damağımızda kalan yaz lezzetlerini, İyi

18 intown

Yaşam sayfalarında “souping” detoks yöntemini sizlerle buluşturduk. Ünlüler Jürisi hayvan sevgisine değinirken biz de boş durmadık ve minik dostlarımızın barınmalarını, sağlık hizmetlerini, eğitimlerini ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan kurumları tüm detaylarıyla inceledik. İstanbul’u adım adım dolaşırken Kadıköy-Moda hattında bulduk kendimizi. Yılların eskitemediği mekanlardan, gençlerin yeni trendlerinden, mutlaka tadılması gereken lezzetlerden dem vurduk. Rihanna çenesine ulaşmanın yollarından, tadı damağımızda kalan yaz serinliklerine; disleksinin hastalık değil bir farklılık olduğu gerçeğinden, organik süt tüketmenin önemine kadar dopdolu bir içerikle karşınızdayız. Keyifle okumanız ve yeni dünyaların kapılarını aralamanız dileğiyle…

Her Her yönüyle yönüyle özel, özel, leziz leziz ve ve zarif... zarif... _ _ İstanbul no:11 Göktürk/İstanbul İstanbul caddesi caddesi no:11 Göktürk/İstanbul 0212 322 55 0212 322 55 52 52


AJANDA

oku

izle İKLIMLER

ANDRE MAUROIS Bu sayıda yeni çıkan bir kitabı değil, klasik bir kitabı taşıyoruz ajanda sayfalarına. Aşka aşık olanların çok seveceği türden bir kitap İklimler. Bugüne kadar okuduğunuz en etkileyici aşk hikayelerinden biri olmasının yanı sıra, kadın erkek ilişkilerine dair yaptığı tespitlerle de hayatınızı değiştirecek bir kitap.

Film, sakin ve sıradan bir hayat süren bir çift çevresinde gelişiyor. Bu herkesin yan komşusu olabilecek olan sıradan çiftin hayatı evlerine gelen istenmeyen misafirden sonra altüst olur. Çiftin ilişkisini sınayacak olan bu misafir evin tüm huzurunu bozacaktır. Misafirin eşinin de aralarına katılmasıyla birlikte işler beklenmeyen bir yön alacak ve gizlenen amaçların ne olduğu sorgulanmaya başlanacaktır.

dinle

BABA ZULA

Ne zaman? 22 Eylül 22:30 Nerede? KadıköySahne Nerede? 39,50 TL

20 intown

ANNE

Yönetmen: Darren Aronofsky Oyuncular: Jennifer Lawrence, Javier Bardem Vizyon Tarihi: 29 Eylül 2017

1996 yılında kurulan ve Murat Ertel, Levent Akman, Can Aydemir, Özgür Çakırlar ve Melike Şahin’den oluşan kadrosuyla yoluna devam eden BaBa ZuLa’nın 8. albümü “34 Oto Sanayi”, plak formatında müzik marketlerdeki yerini aldı. BaBa ZuLa’nın sahne performansına daha yakın tınlayan bu yeni albümde yine birbirinden güzel 8 şarkı bulunuyor. Grubun alıştığınız renkli müzikal tavrına ek olarak, müziğin ve sözlerin sertleştiğine tanık oluyorsunuz. Daha elektrikli ve protest ifade biçimiyle “34 Oto Sanayi” albümü gelecek albümlere ilişkin ipuçları da veriyor dinleyicilerine. Türk psikedelik müziğinin kendine has ekiplerinden BaBa ZuLa’nın canlı performansına KadıköySahne’de eşlik edebilirsiniz.


keşfet MFÖ KENDİ KENDİNE 11 yıllık hasreti sona erdiren ve yeni albümleri “Kendi Kendine”yi sevenleriyle buluşturan MFÖ, ilk kez akustik bir çalışma hazırladı. Kayıtları Fuat Güner’in evindeki stüdyoda gerçekleştiren ekip, klasik “sound”unun dışında farklı bir çalışmaya imza attı. “Kendi Kendine” hakkında bilgi veren Mazhar Alanson yeni albümün daha çok akustik ve yumuşak bir çalışma olduğunu ayrıca elektronik gitar kullanmadıklarını ifade etti. Fuat Güner ise “Gitarlarımızı aldık, aranjörsüz ve stüdyo endişesi olmadan, evimizde içimize sinen güzel bir albüm yaptık. Bu, MFÖ tarihinde bir milat.” açıklamasını yaptı. Yeni albüm haberiyle heyecan yaratan MFÖ’nün en renkli üyesi Özkan Uğur ise “Şarkılarımız herkesin ruh haline iyi gelecek. Hep beraber çalıp söyledik, sahnede de plaktakinin aynısını icra edeceğiz” ifadelerini kullandı.

gör İrfan Değirmenci ANNE BEN ARTIST OLDUM

AJANDA

20 yıl televizyon haberciliği yapan İrfan Değirmenci, bir sabah uyandığında kendini dev bir işsiz olarak bulur! Ülke şartlarının işsiz bıraktığı Değirmenci, haber anlatmanın dışında ne gibi yetenekleri olduğunu sorguladığı 6 ayın ardından her zaman en iyi yaptığı şeyi yapabileceğine karar verir: insan öykülerini ve insanlık hallerini kendine özgü üslubuyla anlatmaya devam edecektir ancak bu kez Tv ekranında değil, sahnelerde. Anne Ben Artist Oldum, İrfan Değirmenci’nin ünlü olma, şöhretle baş etme, şöhreti toplumun faydasına kullanma gibi konuları mizahi bir dille irdelediği iki perdelik, müzikli tek kişilik gösterisi.

Ne zaman? 28 Eylül 20:30 Nerede? Kadıköy Halk Eğitim Ne kadar? 56 TL

tat MUSTAFA KESER EV YEMEKLERI Mustafa Keser Ev yemekleri; leziz ve tadına doyulmaz ev yemekleri, güne keyifle merhaba demenizi sağlayacak kahvaltı çeşitleri ile Gökmahal Çarşı’da hizmet vermeye başladı. Siz de Elazığ-Maden ve Mardin yöresinin lezzetli çöreklerini, ev poğaçalarını, ev reçellerini ve kahvaltılık soslarını tatmak; güne sıcak ve hoş bir ortamda, enerji dolu ve keyifle başlamak isterseniz Nerede? İstanbul Caddesi Mustafa Keser Ev Yemeklerini No: 28/9 Gökmahal ziyaret edebilirsiniz.

22 intown

Çarşı Göktürk İletişim 0212 322 5 323

AMERIKA VE INGILTERE’DE EN IYI CILT BAKIM ÜRÜNÜ ÖDÜLLÜ

ORGANIK PEVONIA KÖK HÜCRE CILT BAKIMI ILE KURUYAN CILTLER CANLANSIN

İstanbul Caddesi Gökofis İş Merkezi Kat 4 (İşbankası üstü) Göktürk

www.nudayspa.com

0 212 322 23 71 - 0 541 360 33 24


TÜRKİYE’DE BİR İLK:

“TRİNK” KİRA SİGORTASI HERHANGI BIR SEBEPLE KIRANIN ÖDENEMEMESI DURUMUNDA MÜLK SAHIPLERININ HAKLARINI KORUYAN KIRA SIGORTASI, TÜRKIYE’DE ILK DEFA AKTIF OLARAK KULLANILMAYA BAŞLANDI.

Ray Sigorta’nın hayata geçirdiği Trink kira sigortasının Türkiye satış organizasyonunu Kuzey Sigorta üstlenmiş bulunuyor. İstanbul Bölgesi Pazarlama Distribütörü ise Minta Marketing & Architecture Group. Minta Genel Müdürü Özlen Cengiz ile gayrimenkul sektöründe ilk olan bu projenin detaylarını görüştük bu sayımızda. Özlen Cengiz şirketinin bu yeni proje içinde olmasından büyük bir heyecan duyduğunu ifade etti. Sisteme katılan yetkili emlak ofisleri ile sürdürülecek bu proje distribitör ve yetkili emlak ofisleri ile bir tür franchise sistemi oluşturmakta ve ortak pazarlama stratejileri ile sektöre yeni bir disiplin kazandırmayı planlamakta. Artık gayrımenkul sahipleri gönül rahatlığı ile konut ve işyerlerini TRİNK KİRA YETKİLİ OFİSLERİ kanalıyla güvenle kiraya verebilecekler.

Minta Genel Müdürü Özlen Cengiz

Kiracının herhangi bir sebeple kirayı ödememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını korumaya yönelik sigorta poliçesinin 22 Mayıs 2017’de başlatıldığını bildiren Cengiz, mülk sahiplerinin öncelikli ve en önemli kaygısını gideren poliçenin, mülk sahipleri ile emlak ofisleri tarafından yoğun ilgiyle karşılandığını ifade etti. Cengiz uygulamanın, mevcut kiracısı olan mülkler ve yeni kiralama yapılan mülkler için mal sahibi ve kiracı bilgileriyle başvurulması sonucu başlatıldığını belirterek, şunları kaydetti: “Poliçenin tanzimini takiben ilk 3 ay bekleme süresi bulunuyor. Hasarlı arabanın kaskosu yapılamayacağı gibi bu 3 ay bekleme süresi boyunca kira bedellerinin düzenli ödenmesi gerekli. Bekleme süresinin bitmesini takiben olası kiranın ve/veya kiraların ödenmemesi durumunda Trink kira sigorta poliçesi devreye giriyor ve ödenmeyen kiraları her ay düzenli şekilde mal sahibinin hesabına yatırıyor. Bunun yanında kiracının uhdesine düşen yine ödenmemiş aidat ve yönetim giderleri de poliçe kapsamında Ray Sigorta tarafından karşılanıyor. Trink kira sigorta poliçesi sadece bu teminatlarla da sınırlı değil. Abonelik sözleşmelerini üzerine geçirtmemiş kiracıların kullanımından doğan ve ödenmeyen, mülk sahiplerinin ödemek zorunda kalabileceği elektrik, su, doğal gaz gibi faturaları da ödüyor. Ayrıca, tüm bu sürece ait tahliyeye kadar oluşan hukuki masrafları ve avukatlık ücretini de üstleniyor.”

GAYRIMENKULLERINI KIRAYA VEREN TÜM MÜLK SAHIPLERINI , YETKILI OFISLERIMIZE BEKLIYORUZ, ‘’TRİNK KİRA’ YAPIN, GERISINI UNUTUN...


SONBAHAR YENILENME ZAMANI

ANDULASYON (BÜTÜNSEL TERAPİ) SELÜLİT PROGRAMLARI BÖLGESEL İNCELME VE SIKILAŞMA EPİLASYON ORGANİK CİLT VE VÜCUT BAKIMLARI MICROBLADING İSVEÇ MASAJI SELÜLİT MASAJI LENF DRENAJ SOLARYUM ANTİ AGİNG RADYOFREKANS YÜZ ÜTÜSÜ EVE TESLİM DİYET YEMEKLERİ SAĞLIKLI BESLENME DANIŞMANLIĞI KICKBOKS FİTNESS ALETLİ PİLATES POWERPLATE SPOR MASAJI İNFRARED SAUNA RENK TERAPİSİ

İstanbul Caddesi Gökofis İş Merkezi Kat 4 (İşbankası üstü) Göktürk

0 212 322 23 71 - 0 541 360 33 24 www.nudayspa.com


“İNSANLAR BENİ DEPRESİF SANIYORLAR AMA ÖYLE DEĞİLİM 28 intown

ANNESININ ZEYTINYAĞLI FASULYESININ ÜZERINE YEMEK TANIMAYAN, HALA SOSYALLEŞMENIN YÜZ YÜZE BAKARAK YAPILDIĞINA INANAN, BOŞ VAKITLERINDE ESKI OKUL ARKADAŞLARIYLA GÖRÜŞEN, GÖZLERININ IÇI GÜLEN SAMIMI BIR ADAM… MEHMET ERDEM’LE GERÇEKLEŞTIRDIĞIMIZ SOHBETIN ARDINDAN BENDE KALANLAR BUNLAR OLDU. NE KADAR UZAKLAŞTIĞIMIZI ANLADIM BIRBIRIMIZDEN, BU KADAR ÇOK MECRAYA RAĞMEN… MEHMET, HALA LISE SIRASINDA OTURAN, KANTINDE SOHBET EDERKEN GÜLÜŞTÜĞÜMÜZ, DERSI KIRDIĞIMIZ, HARÇLIKLARLA TOST YIYIP, AKŞAM HIÇBIR ŞEY OLAMAMIŞ GIBI EVE ANNEMIZE DÖNDÜĞÜMÜZ O GENÇ INSAN OLARAK KALMAYI BAŞARMIŞ… BEN TANIDIĞIM MEHMET’I ÇOK SEVDIM; UNUTTUĞUM BIR ÇOK DUYGUYU HATIRLADIM SÖYLEDIKLERIYLE VE SEVDIKLERIMI NE KADAR AZ ARADIĞIMI… BUYURUN, MEHMET ERDEM’DEN MEHMET’I DINLEYIN, BAKALIM SIZLERDE NE DUYGULAR CANLANACAK?

RÖPORTAJ

Pınar Ergüner

“GECE DAHA RAHAT ÇALIŞIYORUM” Mehmet Erdem bize Mehmet’i anlatabilir mi? Mehmet nasıl bir adam? Sakin görünürüm ama hareketliyimdir de bir yandan. Sürekli bir şeylerle uğraşmayı severim, müzikle ya da başka şeylerle. İnsanlar beni durgun, melankolik ya da depresif sanıyorlar ama öyle değilim. Tabii herkes gibi benim de ruh halimin değiştiği zamanlar oluyor ama genel anlamda iş güç konusunda hiperaktifimdir. Gece yaşayanlardan mısınız? Kesinlikle… Mesela dün, aslında bugün, sabah 8 de yattım. İşim vardı ama sonrasında da kendime zaman ayırdım. Gece daha rahat çalışıyorum. Gündem gündüz çok yoğun ve telefonlar da susmuyor, ama geceleri daha sakin ve yavaş. Müzisyenler zaten genelde gece çalışır. Bir gününüzü anlatır mısınız? Öğlen kalkıyorum. Gündelik işlerime bakıyorum. Sonuçta ben enstrüman çalan bir adamım ve buna vakit ayırıyorum. Sadece sahne almıyorum, başka projelerde de yer aldığım için yoğun oluyorum. Mesela şu ara bir belgesel müziği yapıyorum daha sonra da bir film müziği var sırada. Film müziği dalında ödülünüz var… O benim ilk göz ağrım oldu. Her şeye vesile olan iş belki de… Görsel bir şeye kendinden bir şey katma sürecini seviyorum. Müziksiz bir film ya da dizi izlemeye kalksanız tamamını izleyemezsiniz, müzikle yaratılan esere katkı yapmak çok keyifli..

intown 29


RÖPORTAJ “HERKES KENDİ YAŞADIĞINI FARKLI GÖRÜYOR” Yanınızda kimler olur? Arkadaş sevenlerden misiniz, yoksa yalnızlık mı? Yoo çok arkadaş severim. Müzisyen arkadaşlarım da çok. Zaten birçok cover fikri evdeki koyu sohbetler esnasında çıkmıştır. Kendi kendimize çalıp söylerken haydi bunu da albüme koyalım şeklinde oluyor. O anlamda şanslıyım, çok iyi müzisyen dostlarım var. Cihan Güçlü mesela... Çok iyi dostum, hatta çoğu parçası benim sanılıyor. ‘Acıyı sevmek olur mu?’ onun mesela… Cihan çoğu zaman şarkı yaptı mı bana geliyor ve bunu sana yaptım diyor. Peki biraz daha özelleştirelim konuyu, insan ilişkilerinden özel ilişkilere doğru…Kişisel ilişkilerinde nasıl bir Mehmet var? Genelde uzlaşmacıyımdır. Çok direten olursa da ilişkimi keserim… Peki sevgili olarak Mehmet? Ne diyorlar size, mesela şu huyundan nefret ediyorum Mehmet dedikleri ne? Aceleciyimdir, tez canlıyımdır. İlişki iki taraflı yaşandığı için ne kadar anlatsam tam olmayacak. Herkes kendi yaşadığını farklı görüyor. Hobileriniz neler? Arkadaşlarımla buluşmak… Ama çok konser yapan bir grubuz ve ayın yarısından fazlası işle geçiyor. Sürekli mobilim. Bilardo oynamayı severim. Yemek yapmak? Aranız nasıl? Yok sevmem. Nerdeyse bütün aşçılar erkekken erkeklerin yeteneksiz gösterilmesine de karşıyım tabii. İsteyen yapar ama ben yalnızken uğraşmıyorum. Eş dost toplansın yemek yiyelim, ben de ucundan tutarım. İşten kaçmam. Video oyunları? Yok sevmem, telefonumda WhatsApp bile yok. Ben insanlar arasına iletişim severim.

“SOSYAL MEDYA İKİLİ İLİŞKİLERİ ÇOK BOZAN BİRŞEY OLDU” Neden mühendislik okudunuz? Aile daha çok müzik kökenli… Biz Malatyalıyız… Köklerimle büyüdüm ama iyi bir öğrenciydim hatta Türkiye derecelerim var. Okullar öyle yönlendirdi beni… Boğaziçi Mühendislik girmesi zor bir okul ve bölüm… Girmesi değil de bitirmesi daha zor oldu benim için. Kardeş Türküler grubunda 8 sene çaldım. Boğaziçi de sosyal yönü çok olan, eğlenceli sosyal ortamları olan demokrat bir okul. Yani sokaktaki eğitim kısmı çok daha keyifliydi (Burada

30 intown

BELKI SESINIZIN TINISINDAN, BELKI DURUŞUNUZDAN… İNSANLAR SIZI OLDUKÇA MELANKOLIK SANIYOR. SIZINLE RÖPORTAJ YAPACAĞIMI SÖYLEYINCE BIR ARKADAŞIM SORDU, “NEDEN BU KADAR ÇOK ACIDAN BESLENIYOR?” DIYE… Aslında acıdan beslenmiyorum ama dünyada coğrafik olarak baktığınızda,Orta Doğu’ya doğru geldiğinizde acı bitmiyor. Ne zaman haberleri açsak aldığımız haberler aynı ve işin kötü tarafı buna alıştık ve bu durumu hiç sevmiyorum. Yaşadığımız kayıpları ‘rakam’ olarak ifade etmeye başlamamıza dayanamıyorum. Tabii bu yaşananlara duyarsız kalmak mümkün değil. Her yaşanan acıdan sonra konserleri iptal ediyoruz. Aslında bu da doğru mu emin olamıyorum. Her dayatmayı kabul etmeye de karşıyım.

çok eğlenceli bir okul sohbeti yaptık ama siz bunlarla idare edin) 7,5 senede bitirdim, diplomam duruyor. Bu saatten sonra hiç iş tecrübesi olmayan bir mühendise kim iş verir bilmiyorum ama diplomam var. Sosyal medya ile aranız nasıl? Instagramda 0 takip ve sadece konser programlarınız var. Mesela gizli bir instagramınız var mı :)) Hayır yok :)Görüşmek istediğim herkesi arayıp konuşuyorum. Sosyal medya çığırından çıktı, herkes her anını paylaşmak istiyor, ben istemiyorum. Kimseyi takip etmiyorum, çünkü bu konu insanlar arasında gereksiz gerginlik yaratıyor, onu ettin beni bıraktın… Kimse kırılmasın. Ben orayı bilgi amaçlı kullanıyorum. Müzik canlı yapılan bir şey ve ben konserlerime gelmelerini seviyorum, paylaşmayı seviyorum. Birilerinin sizin müziğinizi dinlediğini bilmek insana sorumluluk yüklüyor, başkasının iç dünyasına ortak oluyorsunuz. Mesela yeni albüm çalışmaları başlıyor, Eylül sonu Ekim başı gibi raflarda olacak ve ben çok heyecanlanıyorum.

“HALK KONSERLERİ EN GÜZELİ” Film ya da dizi? Televizyonda izliyorum. Her diziye biraz bakıyorum ucundan, çünkü dizi müziği yapıyorum ve çoğu arkadaşım.

NE KADAR SOSYAL MEDYA SEVMEDIĞINIZI ANLADIM ÇÜNKÜ TELEFONUNUZU BULDUĞUM ZAMAN, TABII ILK OLARAK WHATSAPP’A BAKTIM SIZE ULAŞMAK IÇIN VE YOKTU, ARACI OLAN ARKADAŞIMA TEKRAR SORDUM NUMARA DOĞRU MU DIYE VE ESKI SISTEM MESAJ ATTIM :) Eskiden ne yapıyorduk? :) Eski dediğim de 3 sene önce mesela …Biriyle muhatap olmak istiyorsam arıyorum. Zaten yazılı haberleşme konusunda bence çok başarılı değiliz. WhatsApp’ta bir de o gruplar yok mu… Aynı anda 30 kişi konuşabilir mi mesela? Şu anda 10 kişi olsak burada birbirimizi dinlemeden konuşabilmemiz mümkün mü? Ondan kaçıyorum. İnat gibi değil, hiç yüklemedim. Zaten yanımdaki birinin mutlaka WhatsApp’ı var, çok gerekli bir durumsa yardım alabiliyorum… İkili ilişkileri çok bozan bir şey oldu sosyal medya.

intown 31


RÖPORTAJ Film izlerim. İyi film buldum mu kaçırmam. Galalara gidiyorum, hatta son bir senedir sosyal hayatım galalardan ibaret neredeyse. Kimleri dinlemeyi seviyorsunuz? Yerli tüm albümleri indirip dinliyorum. Yorum yapabilmem için dinlemem lazım. Kendi kendime kaldığımda eskilere dönüyorum: Kızılok’lara, Sezen’e … Radyoda Ferdi Tayfur’un ‘Dur dinle sevgilim’ şarkısını dinlerken mesela haydi koyalım albüme dedik ve koyduk. Radyodan çok besleniyorum. Yeni albümde de cover şarkılar olacak mı? Olacak… Çok bilinmeyen şarkılar seçtik yine. Çok güzel olduğunu düşündüğüm ama hakkını görmemiş çok şarkı var. Mesleğinizin en keyif aldığınız kısmı sahne herhalde… Evet, her yere gitmeyi ve sahne yapmayı seven bir grubuz. Kimsenin gitmediği yerlere bile gidiyoruz. Ufacık ilçelere bile... Halk konserleri en güzeli. Birkaç sene önce evde kendi kendine çaldığın bir şarkıyı bir anda 15 bin kişinin söylemesi muhteşem bir duygu. Modayla alakanız var mı mesela? Takip etmem, sade şeyler giyerim. Alışverişi hiç sevmem, bana alınanı giyerim. Arkadaşlarım sağ olsun. Spor? Fanatik bir taraftar değilim ama Beşiktaşlıyım, o ruhu seviyorum. Beşiktaş’ın demokrat bir ruhu olduğunu düşünüyorum semt olarak… Rakı sofrasıyla iftar sofrası yan yanadır, ama rakı sofrası iftar olana kadar dokunmaz masaya mesela, herkes birbirine saygı gösterir. Futboldan dolayı değil, semtin ruhunu sevdiğim için Beşiktaşlıyım… Bu arada yeni statta maç izlemek keyifli…Snooker izlerim… Mangal başında sohbet de bir nevi hobim :)

Bir sohbet daha bitti tatlı anılarla. Eğer siz de aynı şeyleri hissettiyseniz, sarılın telefona; daha çok sesini duymalıyız sevdiklerimizin öyle değil mi? Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere...

32 intown


DOSYA

Onur Şener KIMI ZAMAN EVDEN ÇIKMAYAN ASOSYAL KIŞILIKLERE DÖNÜŞTÜRÜYOR, KIMI ZAMAN TÜM DÜNYAYLA ILETIŞIM KURMAMIZI SAĞLIYOR. UZMANLAR YARARLARI VE ZARARLARI ÜZERINE O MAKALE SENIN BU SEMPOZYUM BENIM ANLATIP DURUYOR. “LIKE”LAR, “RETWEETLER”, “HASTAG”LER HAVADA UÇUŞUYOR. KIM NE DERSE DESIN “SOSYAL MEDYA” KAVRAMI HAYATIMIZA GIRDIĞINDEN BERI ALIŞKANLIKLARIMIZ FENA HALDE DEĞIŞIYOR.

NEDİR BU SOSYAL MEDYA? Sosyal Medya en basit tanımıyla; kullanıcılar tarafından oluşturulan bilginin; basit, anlık ve çift taraflı olarak paylaşılmasını ve ulaşılmasını sağlayan yeni bir medya biçimidir. Bloglarla başlayan, Youtube ve Facebook gibi içeriği kullanıcılar tarafından oluşturulan platformlarla herkes tarafından kabul gören sosyal medya; bugünlerde farklı alternatifleri sayesinde altın çağını yaşıyor.

SOSYAL MEDYAYLA

SOSYALLEŞİYORUZ 34 intown

intown 35


DOSYA YARARLI MI ZARARLI MI?

Uzmanlar bu konuyu tartışmaya bayılıyor ama hiçbiri net bir cevap veremiyor. En iyisi ben sizin için yararları ve zararları sıralayım, siz kendiniz karar verin. Gelsin Kilolar Oturduğunuz yerde sosyalleşmek isteyebilir ve saatlerinizi hareket etmeden bilgisayar ya da telefon başında geçirebilirsiniz. Ama gerçekler acıdır ve bir gün ayna baktığınızda fazla kilolar olarak ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır. Herkes Çok Eğleniyor Sendromu Herkes tatilde, herkes arkadaşlarıyla eğleniyor, herkes sevgilisiyle çok mutlu, herkes kariyerinin zirvesinde… Eğer elinizde telefon, kimin ne yaptığını izlemeye devam ederseniz bir süre sonra “herkes çok eğleniyor” sendromuna yakalanacaksınız. Unutmayın; gerçek hiçbir zaman göründüğü gibi değildir, hele ki sosyal ağlarda… Her An Kandırılabilirsiniz Sosyal Medya’da hiçbir şeyden tam anlamıyla emin olamazsınız. Çünkü bir hesap açmak 30 saniye sürüyor ve insanlar istedikleri ismi, istedikleri fotoğrafı kendilerinin gibi paylaşabiliyor. Siz Angelina Julie ya da Brad Pitt’le konuştuğunuzu zannederken karşınıza… Aman dikkat!

YARARLARI

ZARARLARI Toplumdan Uzaklaştırır Her ne kadar ismi sosyal olsa da, sizi yalnızlaştırır. Bir süre sonra dışarıda arkadaşlarınızla vakit geçirmek istemeyebilirsiniz. Daha da tehlikelisi dışarıda arkadaşlarınızla birlikteyken elinize telefon alıp sosyal medyada sosyalleşmeye çalışmak. Kim Olduğunuzu Unutabilirsiniz Kontrolü tamamen sizde olan bir platform… Ve siz kendinizi nasıl tanıtmak istiyorsanız o yönde bir profil oluşturabiliyorsunuz. Hatta gerekirse sahte hesaplarla bambaşka birine dönüşebiliyorsunuz. Fakat dikkat edin, bir süre sonra kim olduğunuzu unutabilirsiniz. Popüler Olacağım Derken Daha çok beğenilme arzusu insanın gözünü kör eder. Bir “like” daha alacağım derken pişman olacağınız şeyler yapmayın. Kendini Ünlü Zannetme Hastalığı “Kocişkomla kahve keyfiiii…”, “Kankalarımla akşam kaçamağı…”, “köpeğim zeytinle deniz havası…” ve daha onlarcası… Sabah uyanma anından akşam yatana kadar her anı fotoğraflama, videoya çekme ve paylaşma arzusu… Tamam her anınız güzel ve özel olabilir, ama bizi o kadar da ilgilendirmiyor.

36 intown

SOSYAL MEDYA YOKKEN NE YAPIYORDUK?

Dünyada Olup Biteni Görmek Neler olup bittiğini, son gelişmeleri, yeni trendleri dünyayla eş zamanlı yakalama fırsatı parmaklarınızın ucunda…

MSN

Ortak Beğeniye Sahip Arkadaşlar Edinmek Özellikle büyük şehirlerde ortak beğeniye sahip insanlarla bir araya gelmek zor olabiliyor. Oysa sosyal ağlar sizinle aynı zevkleri paylaşan insanları kolaylıkla buluşturabiliyor.

SMS

Bilgiye Kolayca Ulaşma İmkanı Kurulan çeşitli gruplar ve yapılan paylaşımlar bilgiye rahatça ulaşmanızı sağlar.

Eskiden dışarıda takılırdık, bisiklete binerdik, gezip tozmanın tadı vardı. Ağacı görür, çiçeğin kokusunu alır, kuşların sesini duyardık. “Ay ne tatlı kedi, hemen paylaşayım” derdine düşmezdik.

İş olanakları Sadece bunun için kurulmuş sosyal ağlar bile var.

DAHA ÇOK PAYLAŞIRDIK

Herkese Ulaşma İmkanı Futbolcudan politikacısına, yazarından oyuncusuna kadar herkese ulaşabilmek mümkün artık… Yeteneklerinizi Sergileme Şansı Son bestenizi mi çekip paylaşırsınız son hikayenizi sevenlerinizle mi buluşturursunuz bilemeyiz. Ama artık “bize imkan verilmedi” diye bir bahane kalmadı.

Daha Facebook yokken MSN vardı. Bir arkadaşımız giriş yaptığında sağ altta kutucuk çıkardı, selam vermezsek kendimizi suçlu hissederdik. Hey gidi günler…

Telefona mesaj geldiğinde içimizi bir heyecan kaplardı. Biraz kısaydı ama pek samimiydi. Yazılan her karakterin değeri bilinirdi o zamanlar. Ah bir de şu SMS paketleri hemen bitmeseydi...

DAHA ÖZGÜRDÜK

Eskiden bir arkadaşını merak ettiğinde onu araman, halini hatırını sorman, olmadı ziyaretine gitmen gerekirdi. Şimdi haberdar olmak için sosyal medya hesabını ziyaret etmen yeterli.

İLİŞKİ DURUMU: SEVİYELİ İlişkiler daha özeldi. Sevdiğiniz kişiye açılmak bile büyük meseleydi. Hele telefon numarası almak, uzaya uydu fırlatmak gibi bir şeydi. Haliyle kıymet bilinirdi. Henüz “slm, nbr” gibi kısaltmaların hayatımıza girmediği günlerdi.

intown 37


DOSYA

Dünyada her 5 kişiden 2’si internet kullanırken, ülkemizde her iki kişiden birisi internet kullanmaktadır. Ülkemizde her 5 internet kullanıcısının dördü, sosyal medyaya girebilmek için internet kullanıyor.

E V S R E D L E Z Ö I R E L S R E D P ÇOCUK GRU Kickbox Powerplate Aletli pilates Zumba Personal trainer Kişiye özel beslenme ve fitness koçluğu

INSTAGRAM’DA EN ÇOK TAKİPÇİSİ OLAN ÜNLÜLER BURAK ÖZÇİVİT (9,3 milyon takipçi) Son dönemin tartışmasız en popüler oyuncusu Burak Özçivit. Evliliğinden günlük yaşantısına kadar her anı merak konusu olan yakışıklı oyuncunun son dizisi “Kara Sevda” reyting listelerini altüst etmişti. ARDA TURAN (7,1 milyon takipçi) Barcelona‘da forma giyen ve her hareketiyle gündem oluşturmayı başaran başarılı futbolcu Instagram‘da en çok takipçisi olan Türk ünlüler arasında yer alıyor. MURAT BOZ (7 milyon takipçi) Genç kızların sevgilisi Murat Boz Instagram’ın en popüler isimlerinden. “O Ses Türkiye” yarışmasındaki sempatik ve mütevazı tavırları belki de bu yoğun ilginin en büyük kaynağı. DEMET AKALIN (6,1 milyon takipçi) Atarlı giderli şarkıları ve magazinel kişiliğiyle ön plana çıkan Akalın, Instagram‘ı en sık kullanan ünlülerden. Ünlü şarkıcının an itibariyle tam olarak 6125 gönderisi bulunuyor.

322 90 89 / 0541 360 33 24 Fif&box göktürk

PrivatePowerplateStudioGokturk

fitboxgokturk

FAHRİYE EVCEN (6 milyon takipçi) Büyük beğeniyle takip edilen oyuncunun Burak Özçivit’le evlenmesi magazin basınının gündemini uzun süre meşgul etmişti. Güzel oyuncu aynı zamanda Instagram’ın en çok takip edilen isimlerinin başında yer alıyor. SERENAY SARIKAYA (5,9 milyon takipçi) “Fi” dizisiyle kariyerinin zirvesini yaşayan güzel oyuncu, tüm Türkiye’nin olduğu gibi Instagram‘ın da en popüler isimlerinden. HADİSE (5,8 milyon takipçi) Müzik piyasasına adım attığı ilk günden bu yana popülaritesini arttırarak devam ettiren şarkıcı, son dönemlerde “O Ses Türkiye” yarışmasındaki jüri üyeliğiyle gündemde.

ACUN ILICALI (4,3 milyon takipçi) Türk televizyonlarının en fazla ses getiren yapımlarının altına imzasını atan Acun Ilıcalı’nın 4,5 milyona yakın takipçisi bulunuyor.

EN SIK KULLANILAN SOSYAL AĞLAR: Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Badoo, Foursquare, Youtube, Swarm, Periscope, Vine

38 intown

Değişim için hareket et! Haftada

3

gün

10 dakika

Zam

İREM DERİCİ (4,8 milyon takipçi) Yayınladığı ilk albümden itibaren geniş bir hayran kitlesine ulaşan ve büyük bir popülarite yakalayan şarkıcı, Türkiye‘nin en çok takip edilen Instagram hesapları listesinde kendine yer bulmayı başarıyor.

anın sana kalsın

EBRU GÜNDEŞ (4,9 milyon takipçi) Ebru Gündeş, Instagram‘ı oldukça yoğun olarak kullanan ünlülerden. Ünlü şarkıcının an itibariyle 1,429 gönderisi bulunuyor.


GUSTO

TADI DAMAĞIMIZDA KALAN

yaz serinlikleri Gökçe Çiçek YENI YARI TROPIKAL IKLIM KUŞAĞIMIZ YÜZÜNDEN İSTANBULLULAR OLARAK HAZIRAN AYINDA BILE CEKETLE DOLAŞTIK, ŞEMSIYELERI ÇANTADA HAZIROLDA BEKLETTIK. FAKAT YAZ ÖYLE ÇIKIP GELDI KI BU KEZ SICAKTAN KAÇACAK YERLER ARADIK KENDIMIZE. GÜNEŞLI GÜNLERLE BAŞ EDEBILMEK IÇIN DE SOLUĞU MUTFAKTA ALDIK. ÇOK SEVDIĞIMIZ ÇAYIMIZA, KAHVEMIZE BUZ ATTIK, AYRANIMIZA NANE EKLEDIK; KEFIRIMIZI MEVSIM MEYVELERIYLE TATLANDIRDIK; YETINMEDIK BIRBIRINDEN LEZZETLI SMOOTHIELER HAZIRLADIK, YAZ AKŞAMLARINI MEYVE KOKTEYLLERIYLE KARŞILADIK. LIMONATA VE DONDURMA ISE NEREDEYSE GÜN BOYU BIZIMLE… KARŞINIZDA KLASIKLERI, VAZGEÇILMEZLERI VE YENI TRENDLERIYLE SERINLETEN YAZ TATLARI…

40 intown

intown 41


GUSTO YAZ MEYVELERINE GASTRONOMIK DOKUNUŞ: SMOOTHIE AKLINIZDA OLSUN Herkesin damak tadına göre en iyi dondurmacısı da değişiyor elbet, ancak bir de lezzeti konusunda kimsenin itiraz etmeyeceği ustalar var. Dondurmacı Yaşar Usta onlardan biri. Çeşitlerine, lezzetinin sırrına ve İstanbul’daki şubelerine şuradan bakabilirsiniz: www.dondurmaciyasarusta.com

ASLA HAYIR DIYEMIYORUZ: DONDURMA Dondurmayı kim icat ettiyse epeyce bir hayır duası aldığı kesin zira şu cehennem sıcağı günlerimizin yegâne sevgilisi kuşkusuz... Bir top, iki top, üç top derken her defasında kendimize verdiğimiz diyet sözlerini unuturken bulduğumuz bu baştan çıkarıcı buluş; kupta, külahta, helva arasında her çeşidiyle çocukluğumuzdan beri en sevdiğimiz! O da çağa ayak uydurdu tabii, trendlerle birlikte artık her şeyin dondurmaya dönüşmüş halini bulmak mümkün. Bunun bizim için en sevindirici tarafı ise şu: Maraş dondurması yemek için Kahramanmaraş’a, İtalyan dondurması yemek içinse İtalya’ya gitmemize gerek yok; hepsinin en güzel örnekleri İstanbul’da var. Yaz mevsiminde ortalık daha da bir şenleniyor, çünkü taze meyvelerle yapılan dondurmanın tadı bir başka oluyor. Bir de sorbeler var ki tadından yenmiyor.

DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLDU: LIMONATA AKLINIZDA OLSUN • Limonata yaparken şeker kullanmak istemezseniz bal tercih edebilirsiniz. • Limonatanın serinletici ve susuzluğu giderici etkisini artırmak için hazırladıktan sonra içine 1 avuç taze nane yaprağı atabilirsiniz. • Değişik aromalar için çubuk tarçın, reyhan, fesleğen, taze kekik yaprakları gibi aromatik bitkileri kullanabilirsiniz.

42 intown

Sıcak, nemli ve bunaltıcı yaz günlerinde serinlemenin en lezzetli yollarından biri, tabii ki bir bardak buz gibi bir limonata. Çok değil, bir on yıl öncesine kadar düğün salonlarının klasik, sıkıcı, lezzetsiz içeceklerinden biri olarak görülen limonata geride bıraktığımız yıllarda mutfağımıza muhteşem bir dönüş yaptı. Artık esnaf lokantalarından şık kafelere, teraslardan bahçelere her mekânın gözdesi…  Popülaritesi artınca seçenekler de arttı; yeni nesil limonatalar hem sunumlarıyla hem de lezzetleriyle bildiğimiz klasik halinden çok farklı. Üstelik günü limonatayla keyiflendirmek için kalkıp kafeye gitmeye de gerek yok, ihtiyacımız olan her şey elimizin altında. Kendi reçetelerimizi yaratmak için bundan daha iyi bir fırsat olamaz!

Yaz sıcaklarında lezzetli bir mola vermenin en güzel yollarından biri de smoothie. Hele bir de söz konusu smoothienin ana malzemesi karpuz olursa... Bir yaz meyvesi olarak tüketirken bile tadına doyamadığımız karpuzu serinletici bir yaz içeceği olarak lıkır lıkır içtiğimizde yaşayacağımız mutluluğu tahmin edersiniz. Hatta tahin etmekle kalmayın, bizzat bunu deneyimlemek için kolları sıvayıp mutfağa girin hadi. Tabii önce manava, en güzelinden bir karpuz seçmeye. Unutmayın, iyi bir karpuz, her şeyden önce olgun bir karpuzdur. Olgun bir karpuz ise gövdesine giren bıçağa karşı koyamaz; kütür kütür bir sesle dibine doğru yarılır. Simetrik bir gövde ve matlaşmış bir kabuk rengi iyi bir karpuzun ipuçları olabilir. Tarife gelince: Parçalanmış buzların üzerine önce çekirdeklerini ayıklayıp küp küp doğradığınız karpuzları, daha sonra da dondurmayı ya da yoğurdu ekleyip blenderda karıştırın. Buzları çok parçalarsanız hemen su haline dönüşecekleri için içeceğinizin kıvamı daha az yoğun olacaktır, bu nedenle buzları çok kırmayın. Tatlandırıcı olarak bal ve kahverengi şeker kullanabileceğinizi unutmayın. Kıvamı artırmak için karışıma yulaf, kinoa ya da chia ekleyebilirsiniz.

AKLINIZDA OLSUN Smoothie’yi istediğiniz yaz meyvesiyle hazırlayabilirsiniz elbette. Hatta canınız isterse aynı basitlikte tariflerle milkshake ve frozen da hazırlayabilirsiniz. Meyve, buz ve tatlandırıcı elinizin altında olsun yeter. Milkshake için süt, frozen için dondurma!

intown 43


GUSTO

AKLINIZDA OLSUN Madem bir soru sorduk öyleyse yanıtını verelim. Hibiskuslu Erly Grey tarifi, farklı lezzetlerden hoşlanan çay severler için geliyor. Önce ihtiyacınız olanlar: 5 su bardağı su, 6 adet earl grey çay poşeti, yarım kâse kurutulmuş hibiskus. Sonra yapmanız gereken: Suyu kaynatın ve içine çay poşetlerini koyun. Yaklaşık 1 saat boyunca demlenmeye bırakın. Ardından poşetleri çıkarın ve hibiskusu 2 saat boyunca daha bekletin. 3 saat sonunda içine bol buz ekleyerek servis edin.

REYHAN ŞERBETI MÜESSESEMIZDEN!

EN SEVDIKLERIMIZ MEVSIME AYAK UYDURDU: BUZLU KAHVE & ÇAY Kahveyi ve çayı koca bir yıl doya doya içtik, ama sanmayın ki yaz geliyor diye onları şimdilik bir kenara iteceğiz! Küçük bir farkla yine bizimle birlikteler. Espresso’dan Mocha’ya; Americano’dan Macchiato’ya, Cappucino’ya ve hatta Türk kahvesine evdiğiniz tüm kahve çeşitleri soğuk versiyonlarıyla yaz aylarında da bize eşlik ediyor. En yaygın olanlar ise evde de hazırlayabileceğimiz Cold Brew ve Frappe. Bunları zaten biliyorsunuz. Çay severler için de seçenekler bu derece zengin. Elmalı, zencefilli, tarçınlı yeşil çay mı istersiniz, şeftalili, çilekli, limonlu siyah çay mı? O çok sevdiğimiz early grey hibiskusla bir araya gelince nasıl olur diye merak ediyorsanız şimdi kendi buzlu çaylarımızı yorumlamanın tam vakti. Hem sağlık hem de lezzet bir arada olsun derseniz sevdiğiniz bitki çaylarını soğutulmuş ve buzlu olarak deneyebilirsiniz. Her şey sizin damak zevkinize kalmış.

Hayatımıza yepyeni tatlar eklense de bazı geleneksel lezzetlerin yeri ayrı. Örneğin naneli ayranın masamızda her zaman yeri var. O çok sevdiğimiz, her yudumda iyileştiğimizi düşündüğümüz kefiri çileklerle süsleyip lıkır lıkır içmeye başladık. Mevsimin taze meyveleriyle yaptığımız kompostolara, meyve sularına zaten doyamıyoruz. Bir de şerbetler var ki onlara da 7’den 70’e bayılıyoruz. İşte son yıllarda daha çok karşımıza çıkan reyhan şerbeti onlardan biri. Hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle muazzam bit tat, hani o meşhur reklamda vurgulandığı gibi: Akıyor! Tarifi, lezzet sever okuyucularımız için Arda Türkmen’den geliyor: İhtiyacınız olanlar: 1 demet reyhan, 1 su bardağı toz şeker, ½ tatlı kaşığı limon tuzu, 6 diş kuru karanfil, 2 adet çubuk tarçın, 5 su bardağı sıcak su Yapmanız gereken: Reyhanların yapraklarını ayırın ve bol suda yıkadıktan sonra kenara alın. Bir tencerede şeker, limon tuzu, karanfil ve çubuk tarçın ve sıcak suyu, şeker eriyinceye kadar karıştırın. Reyhanı tencereye koyun, kapağını kapatın ve demlenmeye bırakın. Soğuyan şerbeti süzerek bir sürahiye alın ve buzdolabında soğutun. Buz ile servis yapın.

44 intown

Farkı tadınız! Sizlere sıra dışı ve el yapımı yeni Fransız ürünlerimizi sunmak için yaz boyu çok çalıştık. Eylül ayından başlayarak her tadımda sizi şaşırtmak ve sizlere görsel ziyafet sunmak için artık hazırız. • Fransız tariflerimizle yabancı şefimiz tarafından yapılan, lezzetli el yapımı Fransız ürünler, • İstanbul’daki en kaliteli ve doğal kruvasanlar, • Sadece size özel üretilebilen, hiçbir katkı maddesi olmayan Fransız pasta, turta ve kişler.

Cami Sokak 12/A Göktürk / Eyüp www.juliaspatiisserie.com

0212 322 23 11

instagram: julias_patisserie

SİPARİŞ HATTI: 0532 058 54 77


GÜN İNŞAAT’TAN

YENİ PROJE GÜN İNŞAAT’IN MERAKLA BEKLENEN PROJESI KEMERVILLE’NIN DETAYLARINI

ÖĞRENMEK IÇIN GÜN İNŞAAT GENEL MÜDÜRÜ YÜKSEL GÜNVER’LE KONUŞTUK.

Kemerville projesini diğer projelerden ayıran en önemli fark nedir sizce? Kemerville’in en önemli özelliği çok katlı apartman tarzından uzaklaşan “villa” konseptine yaklaşan, yeşillikler içinde bir proje olmasıdır. Kemerville’de kat adeti diğer projelerimize göre daha azdır ve bir blokta yalnız 4 dubleks daire vardır. Alçak katlı yapılaşmada göze çarpan iki unsur doğal ahşap kaplama ve cumbalardır. Bu özellikleriyle geleneksel Türk evinin çağdaş bir yorumu hedeflenmiş, cephe hareketleriyle, gölge-ışık oyunlarıyla dinamik bir mimari oluşturulmuştur. Konutların  dışarıya  açılımı,  bahçeyle  kurulan güçlü ilişki ön plandadır. Adeta bahçeli evlerden oluşan bir mahalle kurgulanmıştır. Sosyal donatı ve yeşil alan kullanımı hakkında neler söylersiniz? Sosyal donatı alanları arasında 20 metre uzunluğunda açık yüzme havuzu, her daireye 2 araçlık otopark alanı, sosyal merkez, yürüyüş parkuru, fitness center, sauna ve yeşil alanlar mevcuttur. Projede kapı önü karşılaşmalarını, havuz başı sohbetlerini, özel balkonlar ve paylaşılan dış mekânlar arasındaki görsel iletişimi özellikle önemsedik. Kemerville’de yapılaşma oranı yalnız %30’dur ve arazinin %70’i yeşil alan olarak düzenlenmiştir. Konut cephelerine doğal ahşap kaplama ve beyaz yüzeylere ek olarak sarı gibi çarpıcı bir renk de ekledik. Yeşille bütünleşmeye çalıştığımız bu projede özgün mimari özelliklere yaşayanlara keyifli bir dış mekân yaratmayı hedefledik. Bu arada yakın çevrede yer alan çok sayıda tanınmış eğitim, sağlık kurumları, restoranlar, kafeler, mağazalar, marketler, bankalar ile kent yaşamının tüm olanakları da sunulmaktadır. Kemerville’in komşuluk ilişkilerini gözeten bir proje olduğunu ifade ediyorsunuz. Komşuluk ilişkilerini geliştirmek adına neler yapıyorsunuz? Kemerville’de kalabalık konut sitelerinde ortaya çıkan yaşayanlar arası yabancılık, kopukluk gibi olumsuzluklara alternatif bir yaşam modeli sunuyoruz.

Geleneksel komşuluk ilişkilerini destekleyen bu modelde doğal sınırlar oluşturarak hem yaşayanların özel alanlarındaki mahremiyetine önem verdik hem de ortak alanlarda karşılaşmalarını destekleyecek kurgular geliştirdik. Tam ortada yer alan yeşil alanla çevrelenmiş 20 metre uzunluğundaki yüzme havuzu ve çevresi yaz için kusursuz bir buluşma odağıdır. Aynı zamanda toplantıların, toplu spor etkinliklerinin yapılabileceği, yaşayanların zaman zaman bir araya gelebileceği kapalı bir sosyal merkez de düşünülmüştür. Kemerville projesi ev sahibi olmak isteyenler tarafından nasıl karşılandı? Gösterilen ilgiden memnun musunuz? Kemerville projesi oldukça yoğun bir ilgiyle karşılandı ve bizler bu ilgiden çok memnunuz. Öncelikle dubleks dairelerden oluşan az katlı yapılaşma ve mimari konsept beğeniyle karşılandı. Projemizle ilgilenenler özellikle konutların geniş yeşil bahçelere açılmasını ve yoğunluğun düşük olmasını son derece olumlu buldular. Projenin ormana yakın, sakin, huzurlu konumu, doğa manzarası, evlerin iyi ışık alması vurgulanan diğer özellikler olarak sıralanabilir. Proje şu anda hangi aşamada? Kemerville’in 28 dairelik ilk etabına ait kaba inşaat sonlanmak üzere. Alt yapı çalışmaları tamamlandı; mekanik, elektrik gibi tesisat işleri ise hızla ilerlemekte. Çatı imalatları tamamlanmak üzere ve bir adet örnek daire başarılı bir iç mimarın hazırladığı projelere göre tüm detaylarıyla tamamlanmaktadır. Fiyatlar hakkında bilgi alabilir miyiz? Fiyat aralığımız evlerin büyüklük ve konumlarına göre değişkenlik göstermekle beraber 1.140.000TL ile 1.970.000 TL arasındadır.

Gün İnşaat olarak önemli pek çok projeye imza attınız. Son projeniz “Kemerville” hakkında bilgi alabilir miyiz? Öncelikle son projemiz Kemerville, Gün İnşaat olarak inşaat sektöründe 23 yıllık çalışmalardan edindiğimiz kazanımların bir yansımasıdır. Kemerville; temiz havası, ormanı, sakinliği ve konumuyla yeni bir yerleşim merkezi olarak ilgi çeken Kemerburgaz’da yer almaktadır. Aynı zamanda şehir merkezine sadece 20 dakika, kent yaşamının tüm olanaklarını sağlayan Göktürk’e ise 5 dakika mesafededir. Tümüyle alçak bloklardan oluşan projemiz; sakin, konforlu, yeşillik içinde butik bir yaşam şansı sunar. Büyüklükleri 130 m2 ve 184 m2 arasında değişen 40 adet çatı ve bahçe dubleksinden oluşan projemizde 2+1, 3+1, 4+1 dubleks daireler yer alır. 5100 metrekarelik proje alanının yalnız yüzde otuzunu kaplayan 3 katlı 8 blok ile düşük yoğunlukta bir yapılaşma söz konusu. Kemerville’i “şehirden kopmadan doğaya kaçış şansı sunan bir proje” olarak özetleyebiliriz.

46 intown

intown 47


İYİ YAŞAM SOUPING IS IS JUICING

T U O

IN Göknel Dumanlı Nü Happy Mutfak Diyetisyen

BU YENI VE SAĞLIKLI TREND HEPIMIZE IYI GELECEK! NEDEN MI? ÇÜNKÜ INSANLAR SON BIRKAÇ YILDIR DETOKS YAPMANIN SADECE JUICING’DEN, YANI MEYVE VE SEBZE SULARININ SIKILARAK, SOĞUK OLARAK TÜKETILMESINDEN IBARET ZANNETMEYE BAŞLADILAR.

SAĞLIĞIMIZA FAYDALI BIR DETOKS: 48 intown

intown 49


İYİ YAŞAM Detoks ve soğuk gıda tüketimi, birbiri ile pek de uyumlu olmayan iki süreçtir. Çünkü insanoğlu fizyolojisinin temeli bellidir. Sindirim sistemimiz termogenes üzerinden çalışır. Birçok kişi termojenik gıdaları hiç duymamıştır ancak bunları diyetinizle birleştirmek kilo vermek için harika bir yol olabilir. Daha fazla termojenik gıdalar yemek daha hızlı ve daha kolay kilo vermek için harika bir yoldur. Kilo vermeye çalışmasanız bile termojenik gıdaları düzenli olarak yiyerek mevcut kilonuzu korumayı başarabilirsiniz.

TERMOJENIK GIDALAR VE METABOLIZMA Termojenik gıdalar, içerdiklerinden daha fazla kaloriyi sindirim için kullananlardır. Sindirim süreçleriniz kalori gerektirir ve bazı yiyecekler diğerlerinden daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Termojenik gıdalar lif açısından zengindirler. Ve bu gıdaların sindirimi sırasında oldukça fazla kalori harcarsınız. Diyetinizdeki diğer kalorilerin yerine termojenik gıdaları kullandığınızda, metabolizmanız her zamankinden daha fazla çalışacaktır. Termojenik gıdalar tipik olarak çok miktarda posa barındırdığından, içerdikleri az kalorinin tadını çıkarmanızı sağlarlar. Bu da diyetinizi daha kolay yapabilmenizi sağlar.

Termojenik gıdalar, her gün daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur! Nu Happy Mutfak smoothielerinde eksik olmayan elmalar özellikle yüksek termojenik gıda olarak sınıflandırılır! Bu gıdalar pişmiş veya çiğ yenilebildiği gibi, diğer gıdalarla birlikte veya kendi başlarına da yenilebilir. Bizim yaptığımız çorbalarda tamamen bu gıdalar kullanılmaktadır. Termojenik gıdaları seçmek; metabolizmayı hızlandırmak, daha fazla kalori yakmak ve kilo kaybını otomatik olarak yapmak için mükemmel bir yoldur.

GELELIM SOUPING DETOX VE FAYDALARINA…

BESLENME UZMANI OLARAK SALT JUICING’I (YANI TAMAMIYLA SIVI DETOXUNU) NEDEN HIÇ DESTEKLEMEDIM?

50 intown

TERMOJENIK GIDALAR TOP 10 1. Brokoli, Karnabahar, Lahana 2. Kereviz 3. Kuşkonmaz 4. Yeşil - Kırmızı (marul, ıspanak, karalahana, vb.) 5. Mantar: Hiç kalorisi yoktur, bu nedenle vücudunuz bütün kalorileri onları hazmederek yakar. 6. Cili biberi – Acı biber: Termojenik olmanın yanı sıra metabolizma için ekstra destek verir. Onları acı kılan capsaisin, metabolizmayı hızlandırır. 7. Berries (orman meyveleri) 8. Elma 9. Kayısı / Şeftali 10. Armut

1. Çoğu sıkma işlemi yapan makinalarda, Juicing esnasında meyve ve sebzelerin lifleri kaybolmaktadır. DOĞRUSU: Sindirim sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için o liflere ihtiyacı vardır. 2. Sebze ve meyve suları sıkılarak soğuk olarak tüketilmektedir. DOĞRUSU: Sindirim sistemi soğuğu sevmez, hatta beden ısısından daha soğuk bir gıda maddesi tüketildiğinde mideye inen o madde beden ısısına getirilene kadar mide salgıları minimum düzeye iner. Sindirim sistemi tüm dikkatini ve enerjisini mideye inen soğuk gıdayı ihtiyacı olan ısıya getirmeye verir. 3. Sıvı detoks programları içerisinde yüksek kalitede protein bulundurulamıyor. (Bu yüzden Biz Nu Happy Mutfak olarak smoothielerimizde probiotik yoğurt veya light süt kullanıyoruz) DOĞRUSU: Toksinlerden arınmak oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu süreç esnasında beden bir dizi vitamin, mineral ve diğer besin gruplarından faydalanır. Proteinden elde edilen amino asitler ve enzimler, karaciğer detoksunun gerçekleşebilmesi için gerekli bileşenlerdir. Salt “Juicing” programları fizyolojinin bu ihtiyaçlarını karşılayamaz. Sonuç; halsizlik, baş ağrısı, ciltte sivilcelenme, sindirim sistemi düzensizlikleri, bağışıklık sisteminin

zayıflaması gibi ciddi yan etkiler şeklinde kendini gösterir. Uyguladığınız detoks programının yağ depolarınızdaki toksinleri kan dolaşım sisteminize doğru hareket ettirerek belirgin problemlere neden olmaması, tam tersine metabolizmanızı toksinlerden temizlemesi gerekir. O yüzden börülce, kuru fasulye, nohut, mercimek, fındık, ceviz, badem, bakla, barbunya gibi yüksek kalitede bitkisel protein kaynakları detoks sürecinin olmazsa olmazlarıdır. Oysa Juicing programları neticesinde yaşanan ani kilo verme esnasında hücresel sıvılar ve muhtelif bezlerde saklanmış ve depolanmış olan toksinler, bedende serbestçe dolaşıma çıkar. Ve bu tarz programlar esnasında tüketilen sıvıların besleyici nitelikleri, bedenin detoksifikasyon sisteminin çalışmasını destekleyecek miktarda değildir. Yani beden tam tersine normalden çok daha fazla toksin yüklenmiş bir noktaya doğru sürüklenir ve halsizlik, bitkinlik, vücudun belli bölgelerinde ağrılar gibi semptomlar ortaya çıkar. Yaşam enerjisi tek kelime ile söner.

4. Juicing çiğ beslenmeyi teşvik ediyor. DOĞRUSU: Her insanın bünye tipi ve sindirim sistemi özellikleri farklıdır. Her bünye tipi, çiğ beslenmeyi tolere edemez. Bu yüzdendir ki Nu Happy Mutfak’ta smootielerin yanında mutlaka sıcak bir protein yemeği bulunmaktadır(somon-sebze gibi). Ayrıca, juicing’de, özellikle meyve sularında yüksek miktarda şeker bulunmaktadır!

intown 51


İYİ YAŞAM

HAPPY ÇORBA DETOKSU Glutens¡z Laktozsuz Şekers¡z Vegan

Peki bu yeni SOUPING trendini neden destekliyorum ve faydalı buluyorum? Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, beslenme uzmanı olarak, arkasında bilimsel gerçekler olmayan trendleri danışanlarıma vermek istemem. Konumuz sağlıklı beslenme ve sindirim sistemi olduğunda; vücut dengesi için sıcak, hafif pişmiş gıdalar, bol lif ve kaliteli protein devreye girer. Souping tam da detoks yapmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan, çünkü: Sıcak: Çorba çoğunlukla sıcak olarak tüketilir. Sıcak sistemimize girdiğinde bizi rahatlatır ve tüm fonksiyonlarımızı aktive eder. Detoks işlemi sıcakta gerçekleşir. Bu durumu aynı çamaşırlarınızı yıkarken olduğu gibi düşünün. Soğuk suda çamaşırların kirleri ne derece çıkar? İşte bedenimizde aynı bu mantıkla çalışır. Başka bir örnek: Toksinlerden arınmanın en mükemmel yollarından biri olan masaj da ısıtılmış yağ ile yapılır ki hücreler

52 intown

arasında birikmiş olan toksik atıklar kendilerini salarak, bedenden tahliye olsunlar. Nu Happy Mutfak çorbaları yüksek kalitede proteinler içerir: Türk Yemek kültürü tarhana, mercimek, ezogelin, yoğurt çorbası, düğün çorbası gibi envaiçeşit; birbirinden lezzetli, sağlıklı ve enerji içeren çorbalarla doludur. Ayrıca kültürümüze yeni giren kinoa ve amaranth gibi yüksek kalite proteinleri de unutmamak gerekir. Bu protein zengini bileşimler mideyi rahatlatır, hazım sistemini çalıştırır, kışın içimizi ısıtır, kendimizi iyi hissettirir; içeriğindeki katı maddeleri çiğnerken yemek yediğimizi hisseder ve yediğimiz yemekten tatmin oluruz. Çorbalar tok tutma özelliği taşır: Evet, sıcak çorbalar bizi tok tutar. Açlığımızı en sağlıklı şekilde bastırır ve mideye hazım ile uğraşması için yeterince lif, antioksidan, protein ve fitokimyasal kaynak sunar.

BAHARATLARIN GÜCÜNÜ DE UNUTMUYORUZ TABII KI! Çorbalarımızın pişirilmesi esnasında içine nane, kekik, zerdeçal, zencefil, kırmızıbiber, tuz, karabiber, kimyon, kakule, tarçın gibi onlarca değerli baharat ekliyoruz ve pişirme esnasında bu baharatlar belli bir ısıya ulaştığı için de tüm niteliklerinden faydalanabiliyoruz. Eğer 4-5 kilo kadar bir yükten arınmak benim için yeter diyorsanız, öğlen ve akşam yemeklerinizde lezzetli çorba çeşitleri ile karnınızı doyurmanızı öneriyorum. Hem sağlıklı, hem de kolay!

r a h a ası b n o S pany kam 50 TL 3

3

280 TL İstanbul Caddesi Gökofis İş Merkezi Kat 4 (İşbankası üstü) Göktürk

0 212 322 23 71 0 541 360 33 24

www.nuhappymutfak.com

günde kilo


BİZİM CEMİYET Hazırlayan: Photoxi - Mücahit Gül

BIZZ PUB MAHİR ÖZTÜRK, MUHAMMET KOCABEY, DUYGU MERVE KUMAŞ, KAPTAN TURAN, ERTAN EMİR OĞLU, AYTAÇ VURAL, ANIL ERDOĞAN, MUSTAFA ULU

Sahnesi Sahnesi

VEDAT -MAHİDE - EREN KESKİN HİLMİ KOÇ, CUMALİ DİKMEN

AHMET ABBAS, MUHLİSE ABBAS, YÜCEL ÇETİN, SEYHAN ÇETİN

SELIM KULAZ, ORHAN KULAZ, MURAT KAYATURAN

ARİF AKPINAR

54 intown

b i s e art

a t ’ b u izzp

m u c on: y r s a e v r h ze i ve Re Bilg

2 2 8 322 4


BİZİM CEMİYET GÖKTÜRK (0212)

RICHESS

322 22 58 FOUNDER

MİNA ARSLAN - AZRA ARSLAN - ASLIHAN CANPOLAT ARSLAN - EYÜP ARSLAN - SEFA ULUDAĞ

PIZZA MAKER MURAT KARABOVA - SERKAN KALMAZ

Eylül ayı sonuna kadar öğrencilere

Sufleler Bizden! Sipariş için kod: PJ-Back2School

HEDİYE! HÜLYA BOZ - SILA BOZ -SELİN BOZ- ZEYNEP BOZ SİBEL KALKAN - GÜLSER YORGUN

CHINESE & SUSHI EXPRESS JACKİE MOSKATEH

PapaJohnsTurkiye

EKIN-BARAN TÜRKER EKİN TÜRKER - BARAN TÜRKER

56 intown

papajohnstr

papajohnsturkiye

Papa John’s Pizza fiyatlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Hiç bir promosyonumuz kendin yarat pizzalarda geçerli değildir. Pizza başına 1 adet sufle ücretsizdir, Ikincisi 6/7 TL kampanyasında ve gel alda ikincisi bedava kampanyalarında geçerli, diğer promosyonlarda geçersizdir. Promosyonlar birleştirilemez ve sınırlı sürelidir. Kampanyamız stoklarla sınırlıdır.

www.papajohns.com.tr


BİZİM CEMİYET KEBAPÇI GÖKTÜRK

BALIKÇI

AHMET TELLİ - NAZLI AYAZ - GÖKHAN DERİN

TAMER KARADAĞLI - BİRGÜL KARADAĞLI - ZEYNO KARADAĞLI - ÖZGE CAN KARADAĞLI - LARA KUNTZ C

UYGAR DOYURAN - ÖZGE BOZKURT DOYURAN EFE DORUK KÖŞKER - ALİ DOYURAN

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K

EMRE ASLAN OVADYA - ŞİRLİ OVADYA ROMİNA BAHAR - İLKER BAHAR

AHMET AYAZ - AHMET KARABULUT HİLAL KARABULUT - SENEM YILMAZ

ZANZI KITCHEN

MURAT ÇELİK - PINAR AKÇADAĞ - MİRAY YETİŞEN

58 intown

MERVE AKYILDIZ - DAMLA MANDAL FATMAGÜL YAVUZ


TEKNOLOJİ

BİZİM CEMİYET STEVE JOBS, iPHONE’DA O ÖZELLIĞIN OLMASINI ISTEMIŞ!

SUSHICO

Tasarımı ile ilk çıktığı günden bu yana telefon pazarının lokomotifi olan iPhone; ilk çıktığı günlerde, karmaşıklığı ortadan kaldırmak ve kullanıcılara düzgün bir deneyim sunmak için aynı Mac’te uyguladığı taktiği uygulamış ve tek bir tuşa yer vermişti. Günümüzde iPhone hala ana ekran tuşundan başka gereksiz tuşlara yer vermiyor ve ana ekran tuşunu fonksiyonel bir şekilde kullanmaya devam ediyor. Fakat ilk çıktığı zamanlarda Steve Jobs’un iPhone’la ilgili çok daha farklı hayalleri olduğunu Brian Merchant’ın yazdığı “One Device” isimli kitaptan öğreniyoruz. Kitapta, Steve Jobs’un iPhone’da iki tane tuş kullanılmak istediği ancak CEO olmasına rağmen Steve Jobs’un görüşünün reddedildiği yazılı. Eğer iPhone’da ikinci bir tuş yer alsaydı, bu tuş geri fonksiyonunu görecekti.

YEŞİM TOMBAK - ÖZLEM TOMBAK YASEMİN ŞAFAK

FİLİZ TEKİN - NAZ AKDENİZ - MÜGE TEKİN BEGÜM TEKİN - ARYA BUĞDAY

KLIMA FIYATLARINI FAZLA BULAN SOBA USTASI, TOPRAK KÜPTEN KLIMA YAPTI

SEMA KURDOĞLU - GÖZDE ERDEŞ MUSTAFA ERDEŞ - BARTU ERDEŞ

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde soba ustası Ömer Karagenç, artan sıcaklıklar nedeniyle iş yerinde çalışmakta zorlananınca klima almaya karar verdi. Fakat klima fiyatları bütçesini aşınca, bir benzerini daha ucuza yapabileceğini düşündü. Toprak küp, pervane ve buz kullanarak 60 liraya kendi klimasını üreten Karagenç, “Klima almak için mağazaları gezdim. Fiyatlar yüksek gelince ben de evimizde bulunan eski küple bunu yapmaya karar verdim. Sistemi çok basit, buzu küpün içine bırakıyorsun. İçerideki sıcak havayı buzun içinden geçiriyorsun. Soğuk hava da yan taraftan çıkıyor. Yaklaşık 15 metrekare bir odayı 30 dereceden 22 dereceye 1 saatte düşürüyor. Bu da bize yeterli oluyor.” dedi.

ÖZLEM SEÇKİN - CANAN GÜMÜŞCÜOĞLU

60 intown

Geçtiğimiz aylarda Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde tarihin ilk uzay ülkesi olacak Asgardia’nın planları, bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Yaklaşık 100 bin insanın yaşayacağı Dünya’nın yörüngesinde bulunacak bu ülke için en çok vatandaşlık başvurusu yapan ülke 32 bine yakın başvuruyla Çin. Çin’in ardından 29 bin 82 başvuruyla Türkiye geliyor. Uzay turizmi, uzay madenciliği, göktaşı avcılığı ve uzay çöpü temizliği gibi hizmetler vereceği ileri sürülen Asgardia ulusuna katılmak için şimdiden 500 binden fazla kişi başvuruda bulundu.

DAVID İŞAY BELGİN YENER

LOKANTA 18

RAMAZAN YİĞİT CAN GÜMÜŞCÜOĞLU

UZAYDA KURULACAK ILK ÜLKE IÇIN TÜRKIYE’DEN REKOR BAŞVURU

YÜZ TANIMA TEKNOLOJISI İLE PASAPORT KUYRUKLARI TARIH OLACAK

Times gazetesinin bilim editörü Tom Whipple’ın haberine göre, 2020’de uygulamaya girmesi hedeflenen sistemde yolcular bir tünelde yürürken yüzleri lazerlerle taranacak. Sistemin tanıyıp onay verdiği kişiler, pasaport kuyruğuna girmeden doğrudan valizlerini almaya gidebilecek. Yüz tanıma sisteminin tanıyamadığı kişilerin tünel çıkışında pasaport kontrolüne alınacak. “Biyometrik gümrük” olarak nitelenen bu teknoloji, özellikle dünyanın en işlek havalimanları tarafından heyecanla bekleniyor.

UMUT ÖZGÜNDÜZ - HANDE ÖZGÜNDÜZ ÖZHAN ÖZTÜRK - GAMZE ÖZTÜRK

intown 61


BU BALIĞI DÜNYANIN BAŞKA YERİNDE BULAMAZSIN!

QUYYU KALKAN, QUYYU’NUN BULUŞU. YANI DÜNYANIN BAŞKA BIR YERINDE YIYEBILMEK MÜMKÜN DEĞIL. KISACA KUYU KEBABININ BALIK VERSIYONU… ŞIMDIDEN HEYECANLANDIM DOĞRUSU. Geçen hafta diyetisyenime uğradım. Bizim kızlar kızıyor bana “fıstık gibisin, ne işin var diyetisyende” diye. Tahtaya vurun kızlar. Tamam bildim bileli fit bir kadınım ama dikkat etmeden de olmuyor işte. Diyetisyenim kilomu ölçtü, değerlerimi inceledi. -Her şey yolunda… Ama biraz omega 3 takviyesi yapmamız gerek. -Tamam… Günde kaç kere kullanacağım bu ilacı? -İlaç değil tatlım, balık yiyeceksin. Hem de taze mevsim balıklarından. Balık mı? Tamam bayılırım balığa ama eve hayatta sokmam. Geçen evdeki yardımcım pişirmiş bana sormadan, iki gün kokusu

62 intown

gitmedi evden. Dışarda yemek istesen nerede yiyeceksin? Ortasından deniz geçen bir şehirde yaşıyoruz, balık yiyecek restoran bulamıyoruz. “Eskiden Karaburun’a giderdik, Hanımeli Balık’a… Şimdi vakitte bulamıyorum” diye düşünürken öğrendim ki o güzel, lezzetli balıklar ayağıma gelmiş. -Naber şekerim? Bugün yemek yiyor muyuz? -Benim planda değişiklik yok tatlım. 6 gibi Göktürk’teyim. -Nerede yiyoruz? Bugün sen bizi götür. Biz götürünce beğenmiyorsun. -6’da Quyyu’da ol o zaman güzelim. 30 yıllık var herhalde Hanımeli… Az balık

yemedik orada. Tam bir aile işletmesidir, anne sürekli işlerin başında. Hanım eli değdiği her halinden belli bir mekan yani. Şimdi o annenin oğlu Selçuk Bey (ki kendisi çocukluğundan beri Hanımeli’nin mutfağında pişmiştir) Göktürk’te Quyyu adıyla yeni, şıkır şıkır bir yer açmış. Ziyaret etmezsem olmaz di mi? Bakalım Karaburun’daki samimiyet, hizmet kalitesi ve lezzeti Quyyu’da bulabilecek miyim? İşin ucunda bizim kızlara rezil olmak da var. İşim erken bitince 17:30 gibi Quyyu’nun yolunu tuttum. İtiraf edeyim daha içeri girmeden Quyyu beni etkilemeyi başardı. Birinci sınıf bir restoranla karşı karşıyaydım. İçeri girince başım döndü; müthiş bir dekorasyon, aydınlatma harikulade. Adımlarımı yavaşlattım hemen. Tüm detayları yakalamak istiyorum çünkü. Aynalar harika bir derinlik katmış. Yoluma devam ederken masalar ve tezgahtaki servis tabakları çarpıyor gözüme. Mermer mi onlar? Emin olmak için yanlarına yaklaşıyorum. Evet evet, mermer… Yok artık! Şu kadarını söyleyeyim; geçen gün mermer bir sehpa yaptırmak istedim, dünyanın parasını istediler. Tamam daha hijyenik olduğunu biliyorum ama kıyamadım napayım… Bravo Selçuk Bey’e… Hiçbir masraftan kaçınmamış belli ki. Dekorasyonda fabrikasyon hiçbir şey yok. Hepsi özel sipariş. Her şey tam olması gerektiği gibi. Hele bir VİP salonu var ki… Daha balığın tadına bakmadan Quyyu beni tavlamayı başardı. Ama aklıma takılan iki soru var. Birincisi fiyatlar… Bu kadar şık bir mekanın parasını çıkartmak için fiyatları biraz yüksek tutmuşlardır diye düşünüyorum. İkincisi ise lezzet… Bakalım Karaburun’da yemelere doyamadığımız balıkları burada da yiyebilecek miyiz? Oturuyorum masalardan birine ve bir menü istiyorum. Çalışanlar gayet kibar ve nezaketli. Menüyü açıyorum. Şaka mı bu? Menüyü baştan sona tarıyorum. İnanmayacaksınız ama fiyatlar Karaburun’daki fiyatlar. Böylesine şık, böylesine özenilmiş bir restoran için inanılmaz. Menüyü incelemeye devam ediyorum. Bu sırada menüyü

veren arkadaşı çağırıyorum. Adetimdir, gittiğim yerlerde ilk sorum “siz ne önerirsiniz?” olur. -Quyyu Kalkan’ı başka bir yerde yemeniz mümkün değil efendim. Spesiyalimizdir. Nedenini sorduğumda garsonun özgüveninin sebebini anlıyorum. Quyyu Kalkan, Quyyu’nun buluşu. Yani dünyanın başka bir yerinde yiyebilmek mümkün değil. Kısaca kuyu kebabının balık versiyonu… Şimdiden heyecanlandım doğrusu. Şimdi anladım logonun üzerinde neden Kalkan balığı kullanıldığını… Restoranın adı da boşuna Quyyu konulmamış. Artık spesiyalin tadına bakmak şart. -Naber tatlım, bekletmedim di mi? Açlıktan ölüyorum. Ne yiyoruz? -Quyyu Kalkan söyledim, spesiyalleriymiş. Birazdan mezeler de gelir. Menüde yok yok bu arada… Kalamar, ahtapot, kadayıflı karides, balığın bin bir çeşidi… Bir dahaki sefere karalahana yaprağında palamut deneyeceğim kesinlikle. Az sonra mezeler geliyor. Hepsi birbirinden lezzetli… Uzun zamandır bu kadar güzel bir domates yememiştim. -Efendim domatesler Kütahya’daki seramızda yetişiyor. Pirinç Tosya’dan, fasulye Maçka’dan, tatlı için kabaklar Adapazarı’ndan… Ekmeklerinde hiçbir katkı maddesi yok. Balık desen zaten uzmanlık alanları, halden gidip kendileri en tazesini seçiyor. Dekorasyonda nasıl her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüşse yemeklerde de öyle. Hiçbir şey şansa bırakılmamış. Her şey doğal, her şey taptaze. Biz sohbete dalmışken Quyyu Kalkan masamıza teşrif ediyor. Müthiş bir servis, çalışanlar işine çok hâkim. Öğreniyorum ki bütün çalışanlar, tecrübeleri ne olursa olsun, 6 ay Karaburun’da eğitim alıyorlarmış, Quyyu Kalkan mı? Offf… Off… Of… Enfes… Muhteşem… Harika… Bir restoranda ne ararsınız? Lezzet, hizmet ve bunların yanında ekonomik olması… Yediğim her şey enfes, çalışanlar güler yüzlü ve işine hakim, fiyatlar çok uygun… Daha ne isterim? Sadece Göktürk değil, İstanbul müthiş bir balık restoranı kazanmış. Oh içim rahatladı, şimdi Quyyu’da bir hafta fix salata balık yaparsam hem ihtiyacım olan omega 3’ü alır, hem de tatlış fazlalıklarımdan kurtulurum. Diyetisyenim bu habere bayılacak. -Sen tatilde biraz kilo mu aldın? -Yok canım… Almış mıyım? -Almışsın almışsın… Seni benim diyetisyene götüreyim yarın. -Aslında bişey yemiyorum ama… Senin gibi değilim ki tatlım, su içsem yarıyor. - Tahtaya vur kız, nazar değdireceksin.

intown 63


GEZİ

Erkan Can Çakıroğlu www.checkingidin.com

ÇİNGENELER

ZAMANI

EVINIZ, ARABANIZ, BELKI HAVUZUNUZ VE HER AY SIZE HER ISTEDIĞINIZI SAĞLAYAN BIR MAAŞINIZ VAR. YILDA IKI DEFA YURTDIŞI TATILINIZI YAPIYORSUNUZ. “PAZAR KAHVALTIM ORGANIK OLSUN” DEYIP BIR YERLERE KAÇABILIYORSUNUZ. MUTLUSUNUZ AMA TABII TÜM BUNLAR IÇIN DELI GIBI ÇALIŞIYORSUNUZ. HATTA “NEDEN DAHA FAZLASI OLMASIN?” DIYE FAZLA MESAI YAPANLARINIZ DA BIR HAYLI ÇOKTUR. SENELERDIR ÖDEDIĞINIZ KREDILERE VE BITMEK TÜKENMEK BILMEYEN KREDI KARTI BORÇLARINIZA HIÇ GIRMIYORUZ BILE. ŞIMDI HAKLI OLARAK, “BUNLARI BIZE NIYE ANLATIYORSUN? DARALDIK BU YAZ SICAĞINDA!” DIYECEKSINIZ AMA BEKLEYIN, BUNDAN SONRASI FAZLASIYLA KEYIFLI. SIZI, LÜKS EVLERI OLMAYAN, KREDI BORCU BULUNMAYAN, DÜNYANIN BELKI DE EN YOKSUL AMA EN MUTLU HALKIYLA TANIŞTIRACAĞIM.

64 intown

intown 65


GEZİ Aslında onları uzaktan da olsa tanıyorsunuz da –en azından Türkiye’deki mahallelerine gitmişliğiniz vardır- olur da Balkanlarda bir geziye çıkarsanız, nerelerde yaşadıklarını göstermek istedim. Eğer bana kulak verirseniz hem klasiğin dışında geziler yapma imkanına kavuşur, hem harika müzikler dinler, hem de mutlu olmak üzerine bir kez daha düşünebilirsiniz. Bu sayıda Balkanlardaki 4 ülkeden 5 Roman semtini tanıttım sizler için. Elbette sadece 5 semt yok, Balkanların hemen hemen her şehrinde Roman popülasyonu ile karşılaşmanız mümkün. Buralara yolunuz düşerse belki tarihi turistik bir şeyler görmeyeceksiniz, belki mahalleler size biraz enteresan gelecek ama emin olun bir o kadar da samimi anılarınız olacak. Semtlerin yanında bonus olarak birkaç yerel müzik grubunu da listeye ekledim. Şimdiden iyi gezmeler, keyifli dinlemeler!

1-ŠUTO ORIZARI (MAKEDONYA) Makedonya’da ağırlıklı olarak Romanların yaşadığı tek bölge… 1963 depremi sonrası Üsküp’ün ciddi hasar görmesi sonucu Eski Çarşı (Old Bazaar) civarında yaşayan Roman azınlık bu bölgeye yerleştirilmiş. Nüfusu yaklaşık 20 bin olan bölgenin yüzde 80’i Romanlardan oluşuyor. Alternatif bir gezi arayışındaysanız, kesinlikle görmelisiniz. Unutmadan söyleyelim, bölgede 50 civarı da Türk yaşıyor, belki tanışırsınız.

66 intown

3-CSENYÉTE (MACARISTAN) Macaristan’ın Borsod-Abaúj-Zemplén bölgesinde, nüfusun yüzde 95’inin Roman olduğu bir köy. Buna ünlü olmak denir mi bilemedim ama Csenyéte ‘ülkenin en yoksul yeri’ olmasıyla meşhur.

2-PAZSAB (MACARISTAN) Macaristan’ın doğusunda, Szabolcs-Szatmar-Bereg bölgesinde küçük bir kasaba… Bağ bahçe işleri, hayvancılık derken sanatı unutmamışlar. Yaklaşık 1500 kişinin yaşadığı kasaba, Parno Grazst isimli müzik grubuyla ünlü. Bakarsınız gidince orada olurlar, ayaküstü bir müzik ziyafeti yaşarsınız.

4-STOLIPINOVO (BULGARISTAN) Avrupa’da Roman nüfusunun bir arada en kalabalık olduğu bölge… Plovdiv’in kalbinde, yaklaşık 50 bin kişinin yaşadığı gettonun çok önemli bir kısmını Romanlar oluşturuyor. Doğu bloğunun yıkıldığı 1989 yılından bu yana bölgeye neredeyse hiçbir yeni yatırım yapılmamış. Hatta borçlarından dolayı 2002 yılında bir süre mahalleye elektrik verilmemiş. Daha sonra bu ceza her gece 6 saat verilmek koşuluyla hafifletilse de bölgede hâlâ ara sıra elektrik ve su kesintileri yaşanmakta. Eğer yolunuz Plovdiv taraflarına düşerse ve Gypsy kültürüne ilgi duyuyorsanız, oldukça zor şartlar altında yaşayan Stolipinovo sakinlerinin yanına da kısa olsa bir uğrayın derim.

intown 67


GEZİ 5- MARINKOVA BARA (SIRBISTAN) Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Roman nüfusunun ağırlıklı yaşadığı semtlerden biri. Nüfusunun çoğunun yaşlı olduğu, irili ufaklı dükkânlar, bolca tamirci ve zanaatkâr bulabileceğiniz orta büyüklükte bir semt. Genelde eski yapılar bulunan semtte 1935 yılında açılmış bir ilkokul da var. Marinkova Bara sadece bir örnek. Sırbistan’ın neredeyse her şehrinde Romanlara rastlamanız mümkün. Öyle ki, Romanlar 150 bin kişilik nüfusla Sırbistan’ın üçüncü büyük etnik grubu. Bu arada unutmadan, Sırbistan’da Romanlar için “Cigani” de deniyor. Ama bu kelime olumsuz anlamda kullanılıyor, bilin ama kullanmayın 

ABANT ÇİFTLİĞİ KASAP

ŞARKÜTERI

MANAV

ROMANLAR BÖYLEDİRLER ÇALGISIZ YAŞAYAMAZ ÖLÜRLER! PARNO GRASZT ROMAN KÜLTÜRÜNE ILGINIZ VARSA KESINLIKLE DINLEMELISINIZ. ‘KADE SHUKAR’ VE ‘RATYAKE PHIRO’ EN POPÜLER ŞARKILARIDIR. KÜÇÜCÜK BIR KÖYDE KURULAN VE HÂLÂ DA ORADA YAŞAYAN BU GRUBUN ETKINLIKLERINI VE KONSER TARIHLERINI WWW. PARNOGRAZST.COM ADRESINDEN TAKIP EDEBILIRSINIZ.

ANDO DROM ROMANCADA ‘YOLDA’ ANLAMINA GELEN GRUP 1984’TE MACARISTAN’DA KURULDU. KENDILERINI, KÜLTÜRLERINI VE MÜZIKLERINI KORUMAYA ADAMIŞ OLAN GRUBUN EN ÜNLÜ ŞARKILARINDAN BIRI ‘KEREN CHAVE’DIR. İKI DEFA DA MACAR NIVO ÖDÜLÜNÜ KAZANAN ANDO DROM’U BIR KEZ DINLEYIN, ZATEN SONRA BIRAKAMAYACAKSINIZ.

KALYI JAG 1987’DE BUDAPEŞTE’DE KURULAN KALYI JAG, HEM MACARISTAN’DA HEM DE AVRUPA’DA ROMAN MÜZIĞININ YAYILMASINDA ETKILI OLAN BIRKAÇ GRUPTAN BIRIDIR. ROMANCADA ANLAMI “SIYAH ATEŞ” OLAN GRUP ZAMAN ZAMAN AVRUPA’NIN ÇEŞITLI ÜLKELERINDE DE KONSERLER VERMEKTEDIR. DENK GELIRSENIZ MUTLAKA DINLEYIN, DENK GELMEZSENIZ DE DENK GETIRMEYE BAKIN 

68 intown

Telefonla sipariş alınır

0212 322 48 48

Göktürk Gıda ve Turizm San. Tic. Ltd. Şti. Merkez Mah. Belediye Cad. Kemer Life Çarşısı No:26 /235 Göktürk - İstanbul Tel: 0212 322 48 48 - Fax: 0212 322 61 99 Gsm: 0533 934 23 33


10 ADIMDA İSTANBUL

1

MAHALLENIN ABISI: KADIKÖY ÇARŞISI

BIR İSTANBULLU OLARAK HAYATIMIN ÇOĞU AVRUPA YAKASINDA GEÇTI. HALIYLE BENIM KABE’M HEP BEYOĞLU OLDU. AMA IÇTEN IÇE KADIKÖYLÜLERE IMRENMIYOR DA DEĞILDIM. ONLARINKI DAHA BIR KENDI MAHALLELERIYLE IÇLI DIŞLI OLMAK GIBIYDI SANKI. SONRA ZAMAN GEÇTI, İSTANBUL DEĞIŞTI, EN ÇOK DA BEYOĞLU DEĞIŞTI GALIBA, SONRA BURALARDA GÜZEL NE VARSA INSANLARLA BIRLIKTE “KARŞI YAKA”YA, AĞIRLIKLI OLARAK DA KADIKÖY’E KAYMAYA BAŞLADI. KUŞKUSUZ BU DÖNÜŞÜMÜN OLUMSUZ ETKILERI DE OLDU BÖLGE IÇIN,

İstanbul’un özgünlüğünü, enerjisini, ticaret adabını kaybetmemiş birkaç güzel çarşısından biri Kadıköy Çarşısı, evet hâlâ. Burası her zaman kıpır kıpır, canlılık akşam saatlerine doğru zirve yapıyor. Çarşının, semtin mahallelerine doğru açılan her bir sokağını dolaşmak ayrı bir keyif. Aktar mı istersiniz, manav mı, balıkçı mı? Baylan, Hacı Bekir gibi tarihi pastanelerden vakitlice kalksanız bile kafelere, restoranlara, meyhanelere, barlara yakalanıyorsunuz. Antikacılar çarşısını gezseniz aklınız sahaf mabedi olan Kafkas’ta kalıyor. Artık İstanbul sokaklarından çekilmeye başlayan irili ufaklı küçük esnaf dükkanlarını buralarda görebilmek insanı gerçekten seviyor. Kunduracısı, çiçekçisi, fırını, kasabı, bakkalı, eczanesi, terzisi, saatçisi, kırtasiyecisiyle tüm renkliliğini koruyor Kadıköy Çarşısı.

KIRALAR FIRLADI, BENZER MEKANLAR BIRBIRI ARDINA MAHALLEDE YERINI ALDI, INSAN TRAFIĞI 5 IKEN 15 OLDU FALAN. AMA KADIKÖY HÂLÂ MAHALLE VE BURADA OLMAYI EN ÇOK SEVENLER DE YINE KADIKÖYLÜLER. SON IKI YILDIR BEN DE BU KALABALIKLAR ARASINDA YERIMI ALMAYA BAŞLADIM, HENÜZ SOKAKLARDA DOLAŞIRKEN ESNAFLA SELAMLAŞACAK KADAR SAMIMI DEĞILIZ AMA KENDI KÖŞELERIMI BULDUM, ORALARDA VAKIT GEÇIRIRKEN DE ÇOK MUTLUYUM. OLUR DA SIZ DE ARA SIRA “KARŞI”YA GEÇIP KALABALIKLAR IÇINDE KAYBOLMADAN KEYIFLE VAKIT GEÇIRMEK ISTERSINIZ DIYE BIR REHBER HAZIRLAMAK ISTEDIM. OLMAZSA OLMAZLARI, EN POPÜLERLERI VE ALTERNATIF BAZI SEÇENEKLERIYLE KADIKÖY-MODA REHBERI SIZINDIR. BUYURUNUZ…

BIZIM MAHALLEDEN, ŞEHRIN YENI MERKEZINE:

KADIKÖY - MODA 70 intown

Güler Emektar

intown 71


10 ADIMDA İSTANBUL

TELLİOĞLU

2

Dijital Baskı Merkezi

İKI ESKI ÇINAR: BAYLAN&HACIBEKIR İstanbul’da 100 yıl öncesiyle tarihlenen ve hayatına aynı şekilde devam eden mekanlar bulmak çok zor. Markiz Pastanesi’nin geldiği üzücü noktayı hepimiz biliyoruz. Görebileceğimiz tarihi mekanlar iki elin parmakları geçmeyecek kadar az artık, maalesef. İşte bu nedenle Baylan’ın ve komşusu Ali Muhiddin Hacı Bekir’in Kadıköy’deki varlıkları çok değerli. Baylan Pastanesi İstanbul’un biriciği diyebiliriz. Düşünün ki 87 yıldır burada. Her şeyin ne kadar hızlı değiştiğini düşünürsek bunun bir mucize olduğunu varsayabiliriz. Üstelik buradaki tatlıların çoğu yine buraya özgü, başka bir yerde yiyemezsiniz. Arka bahçesi ferah, çayı lezzetli. Hacı Bekir derseniz o da Türkiye’nin en eskilerinden. Ta 1800’lü yılardan günümüze, babadan oğula anlayışıyla varlığını sürdürüyor. Şekerlemeleri nefis, lokumları dillere destan. Yakın zamanda yolunuz düşerse Baylan’da bir Kup Griye molası verin lütfen ya da tam karşısındaki Hacı Bekir’de demirhindi şerbeti için. Ayçöreği de gezinin kalanı için çantaya atmalık, aklınızda olsun!

COPY CENTER

ÇARŞIDA BIR GIZLI KÖŞE: KAFE NERUDA

3

Çarşının labirentvari sokaklarında sıralanan mekanlar arasından birini seçmek bazen gerçekten zor olabiliyor. Çünkü attığınız her adıma neredeyse bir mekân düşüyor. İşinizi kolaylaştırmak için buraya içeriden bir öneri bırakmak istiyorum: Kafe Neruda. Caferağa Mahallesi’nde, Pavlonya Sokak’ta yer alan Neruda, etrafını kuşatan hareketliliğin nispeten dışında kalmış sakin bir köşe… Ama sanmayın ki burada yalnızsınız! Zira Neruda’nın da neredeyse bütün sokağa yayılan kendi hareketliliği var fakat buradaki durum daha “biz bize” olma hali. Çünkü etrafta gördüğünüz hemen herkes zaten yıllardır Neruda’ya gelen müdavimler. Alkol fiyatları cebinizi yakmıyor, fotoğrafta gördüğünüz pizzası ise bir dahaki sefere kadar aklınızda kalıyor. Samimi, “bizim mekân” diyebileceğiniz bir köşe işte. Hani eşinizle dostunuzla uzun yıllar buluşabileceğiniz, sokağa girdiğinizde yabancılık hissetmeyeceğiniz türden. İşletmecileri Yaşar ve Sinem Doğan da tüm misafirperverlikleriyle çoğunlukla oradalar, birkaç ziyaretten sonra aynı masada biralarınızı yudumlarsanız şaşırmayın.

KADIKÖY’ÜN KALBINDEN GEÇEN OK: MODA CADDESI

4

Kadıköy Çarşısı’ndan sonra artık yavaş yavaş Moda’ya uzanabiliriz. Çarşıdaki kalabalıktan sonra bir de oraları görün. Burada da başka türlü bir sarhoşluğa kapılacaksınız çünkü etrafta gördüğünüz pek çok şey siz de bir keyfetme isteği uyandıracak. Bütün bir günü sadece bu cadde üstünde geçirseniz bile hala yetişemediğiniz şeyler olabilir. Butik bir kahvaltıcı ararsanız burada, Parizyen tatlıcılar da öyle; kebap da var balık da; bar da var meyhane de… O kadar da popüler olmasın derseniz onun da karşılığı var; Elif, Eyfel gibi tarihi pastaneler, esnaf lokantaları, mahalle aralarına saklanmış asma altı çaycılar, hipster tasarım dükkanlarından geri kalmayan pasajlar yine Moda’da. Caddeyi adımlarken muhtemelen sağınıza solunuza bakmaktan on dakikalık yolu ancak yarım saatte tamamlamış olacaksınız. Bu albeni içinde gözünüzden kaçabilir diye özellikle belirtmek isterim: Moda Caddesi üzerindeki Saatçi Nezih Usta’yı selamlamadan geçmeyin. Burada karşılaşabileceğiniz sahne hep aynı: Radyodan yükselen Türk Sanat Müziği esintileri, tik tak sesleri ve işini çok sevdiği her halinden belli Nezih Usta’nın güler yüzü… Bu tarihi mekânda dilediğiniz kadar vintage saat bulabilirsiniz. Nezih Usta’nın dükkanının hemen önünde her gün sebzelerini sergileyen amcamızın tazecik ürünleri de ayrı bir mutluluk kaynağı.

Renkli Baskı ve Fotokopi - A0 Plan Kopya (Renkli - S/B) Doğum Günü - Özel Günler - Kişiye Özel Baskı UV Baskı - İç ve Dış Mekan Poster Baskı Folyo Kesim - Fotoblok - Forex Ciltleme -PVC - Kaşe - Tez Cilt - Broşür - Katalog - Kartvizit Grafik Tasarım ve Matbaa Hizmetleri Tshirt Baskı - UV Baskı - Promosyon Ürünleri

UV Baskı Son teknoloji Apex Flatbed UV Baskı ile tüm yüzeylere direkt baskı

Ahşap - Metal - Plastik - Seramik - Deri Porselen Maksimum baskı boyutu 60*90 Doğrudan herhangi bir metaryel üzerine baskı yapabilme imkanı Yüksek baskı hızı ile toplu üretim için ideal Bitmiş ürünler su geçirmez ve çizilmeye dayanıklı Dış mekan kullanımı için uygundur Laptop - Cep Telefonu - Cep Telefonu Kılıfı - Taş Golf Topu - Mause Pad - Ajanda - USB Bellek Kupa Baskı - Puzzle - Anahtarlık

72 intown

Göktürk Merkez Mah. Göktürk Caddesi Gez Corner Sitesi No:18/A Eyüp/İstanbul


10 ADIMDA İSTANBUL

5

BU DÜRÜMCÜ BILDIĞINIZ GIBI DEĞIL: BASTA Tüm İstanbul’u etkisi altına alan gastronomi rüzgârı sonunda şefleri sokağa indirdi ve biz de böylece Basta gibi mekanları kazanmış olduk. Ünlü Nicole’ün eski şefi Kaan Sakarya ve ortağı şef Derin Arıbaş’ın hayata geçirdiği Basta, bütün popülerliğine karşı Moda’nın en mahalleli mekanlarından biri. Kapısının önüne attığı küçük masaları gün boyu dolu, içerideki bar ve masalar da. Günün salatasından tutun da et ve vegan dürümlerine; şalgamından ayranına, gazozuna ve tatlılarına (özellikle Paris Brest!) kadar her şey nefis, hepsi mutlaka tadılmalı. Özetle durum budur, bizden söylemesi. Basta Caferağa Mahallesi, Sakız Sokak’ta.

6

MODA CADDESI’NIN OLMAZSA OLMAZLARI Moda’nın da “en”leri var tabii. Dondurmacı Ali Usta ve waffle’cı Kemal Usta’nın kapısında kuyruğa giren kalabalığı görünce zaten anlayacaksınız. Eh, buralardan payınıza düşeni almazsanız kendinizi Moda’dan geçmiş saymayın. Evet biraz klasik tabir oldu ama öyle, ilerleyen zamanlarda mutlaka birileri soracaktır “dondurması nasıl, waffle’ı güzel mi?” diye. Keza hemen ileride, Ferit Tek Sokak’taki çay bahçelerinde denize karşı bir keyif molası vermek ya da doğruca devam ederek sahildeki çimenlere inip toprağa ayak basmak, deniz havası almak, kitap okuyup çekirdek çitlemek de öyle… Buralarda dolanırken karnınız acıkırsa Ferit Tek’teki Yer ile komşu sokağındaki Dün benim özellikle tavsiyemdir. Ortamda biraz daha sohbet olsun diyenler içinse Kadıköy Muaf var.

DIŞI BINA, IÇI AYRI BIR DÜNYA: BINA

7

Gelelim beni bu gezintide en çok etkileyen mekanlardan birine. Adı Bina, dışardan bakınca kahverengi ve soğuk bir intiba uyandırıyor ama içi gerçekten ayrı bir dünya. Sanırım en çok burada eski Beyoğlu’nu çok özlediğimi hissettim çünkü eğer Beyoğlu bu kadar değişmemiş olsaydı Bina oraya da çok yakışırdı. Öncelikle konsept çok hoş; ne ben trendim diye bağırıyor, ne abartısıyla sizi eziyor, ne mesafesiyle sıkıyor. Tam tersine özgün, sade ve samimi… Hemen alt katındaki bahçesi tam bir sığınılacak liman. Giriş kattaki bar ve etrafına ferah ferah yayılan oturma alanları kafa dinlemek ve arkadaşlarla sohbeti koyultmak için birebir. Hemen üst katı ise çok sevdiğimiz Bant Mag. dergisinin “Havuz”u… Burası için derginin sergilerine, özel konserlerine ve gösterim etkinliklerine ev sahipliği yapan sahnesi diyebiliriz. Böyle bir mekânı terassız düşünmek olmazdı tabii. Manzara eşliğinde partiler için elbette buraya… “Gezdik, dolaştık, peki ne yiyeceğiz?” dediğinizi duyar gibiyim. Bina’nın yeme-içme kültürüne saygısının bir ifadesi olan mönüsü de oldukça başarılı, hiç merak etmeyin.

74 intown


10 ADIMDA İSTANBUL

8

ELI BOŞ DÖNMEYELIM! Etraf bu kadar tasarımcı, vintage dükkân, butik modacı, antikacı ve pasaj kaynıyorken Moda’dan eli boş dönmek pek mümkün değil. Olmasın da çünkü insan her istediğinde özgün şeyler bulamayabilir. Moda bunun için en doğru adreslerden biri. Beklemediğiniz kadar çok seçenek bulacağınıza emin olabilirsiniz. O biraz da sizin merakınıza ve yürüyüş performansınıza kalmış ama ben müsaadenizle bu konuda da bir iki öneri sunmak istiyorum. Her yerde bulamayacağınız güzel tişörtler ve minimal tasarımlar için Bademaltı Sokak’ta; 70’ler, 80’ler, 90’lar rüzgârı estiren popüler “vintage”cımız Sentetik Sezar Leylak Sokak’ta; pek çok farklı tasarımcının işlerini aynı yerde bulabileceğiniz ModdaKadıköy, Sivastopol’da sizleri bekliyor. Kitap severler ise 6.45 Yayınları’nın mağazasına uğrayabilirler.

10

GERÇEK BIR SÜRPRIZ: PATIKA SAHAF

9

76 intown

DÖNÜŞ YOLUNDA BAHARIYE’YE UĞRAYALIM MI? Muhtemelen siz Moda Sahil’de günü uğurluyor olacaksınız ama belki bazılarınız Kadıköy’ü biraz daha fethetmek istiyordur. Belki de bir başka sefere turunuz Bahariye’den başlayacak. Yani özetle Bahariye’ye uğrayın çünkü burada da sizi bazı güzellikler bekliyor. Süreyya Operası onlardan biri. Bu güzel binanın bir kültür mekânı olarak hâlâ varlığını koruması kutlamaya değer, selamlayalım lütfen. Bahariye Caddesi’nde şöyle bir tur atın, marka mağazalardan sıkıldıysanız Kadıköylü butiklere uğrayın. Bölgenin Terkos’u, Çilek Sokak’ı keşfedin. Buradaki zaman tasarrufu size ait ama hepsinden sonra Bahariye Sanatçılar Sokağı’na mutlaka uğrayın. Bir uçtan diğer uca türlü güzellikler barındıran Sanatçılar Sokağı’nda (Ali Suavi Sokak) gördüğünüz her şeyi sevmeniz kaçınılmaz. Nazım Kültür’ün serin bahçesi, Küf’ün tatlıları, Atölye Düş’ün renkli tasarımları… Liste böyle uzayıp gider.

Sanatçılar Sokağı’nın kuşkusuz en büyük sürpriz Patika Sahaf. Kadıköy – Moda hattında pek çok sahaf var, bir de sahaflığa adanmış Kafkas Pasajı var ama Patika Sahaf başka. Bir örneğini Avrupa’nın küçük şehirlerinde görebileceğimiz o şirin kitapevlerinden. Dükkânın her tarafı kitaplarla kaplı; vintage bir masa, ona eşlik eden ahşap bir sandalye, hemen arka plandaki abajur, etrafa yayılmış el yapımı kağıt işler… Hep birlikte yaşayıp gidiyorlar sanki. Kapısının önündeki küçük masalarda çay kahve molası vermek de mümkün üstelik, şanslıyız! Gerçi onlar bu misafir ağırlama işini biraz da sokağın enerjisine uyum sağlamak ve gelen ziyaretçileri kırmamak adına yapıyorlar, asıl dertleri kitap. Yani o yüzden kimse size bir şey içmediniz diye kızmayacak, rahat olun.


RÖPORTAJ

ÖZGÜR ARAS’TAN MARKA OLMANIN SIRLARI

SANAT CAMIASINA VE ÜNLÜ ISIMLERE DAIR EN BÜYÜK ELEŞTIRINIZ NE? Kendini ünlü zanneden, “atanamamış” şarkıcılar, oyuncular o kadar çok ki! “Atanamamış ünlü” diyorum onlara. “Şarkım bu kadar tıklandı, işim şu kadar tuttu” diyerek geziniyorlar ama sorsan hiç konseri yok. Kimse tanımıyor. Ama onu sokakta yürürken görsen Michael Jackson mezarından çıkmış yürüyor sanırsın! Atanamamış işte. Kendi kendine bu payeyi veriyor. Şaşılacak şey!

ONU ÜNLÜ ISIMLERIN MENAJERI OLARAK TANIDIK. SONRA KÖŞE YAZILARI VE KITAPLARIYLA KARŞIMIZA ÇIKTI. YENI KITABI “SENIN ADIN BIR MARKA”DA, KIŞISEL BIR MARKA YARATMANIN YOLLARINI ANLATIYOR...

Tebrikler... “Senin Adın Bir Marka” okuyucuyla buluştu. 25 yıllık meslek hayatımda, “Kişisel bir marka nasıl olur?” sorusu üzerine kafa yordum. Bu kitap insanların kişisel gelişimlerine yol arkadaşlığı yapsın istiyorum. Marka olmanın ilk ve önemli anahtarı ne? Görünür olmak. Partilerde, basında, televizyonda, her yerde… Sayısız ünlünün menajerliğini yaptınız. “Ben yarattım” diyebileceğiniz bir isim var mı?  Asla! Bu ekip işi… Karşınızdakinde bir maden yoksa onu parlatamazsınız. Misal bu bir şarkıcıysa ve sesi iyi değilse, ben sadece üstündeki tozu alır ve onu paketlemeye yardımcı olabilirim. Ama kimseyi sıfırdan var edemem. Sizi diğer menajerlerden ayıran nedir?  Hani iyi bildiğin markalar vardır ama asla kullanmazsın. Ben işte bunun tersini yapıyorum. Satışa yönelik markalar yaratmaya çalışıyorum. Hem yarattığım markanın hem de o markanın üzerinden başkalarının para kazanmasını sağlıyorum.

TÜRKİYE “ATANAMAMIŞ ÜNLÜLER” ÜLKESİ Bu yola çıkarken sizi destekleyen, önünüzü açan kim oldu? Tartışmasız Zerrin Özer. Bana inandı ve yol açtı. Hakkını ödeyemem. Hayatıma giren tüm ünlü isimler bana bir şey kattı. 20’lerimde tanınır oldum. Ama paranın pulun ve şöhretin boş olduğunu en yakın arkadaşım Ajlan’ı kaybedince anladım. Tek başıma ağladım. O renkli dünyadan kimse yanımda yoktu. Bu size ne öğretti?  Hiç tanımadığım bir ünlüye bile hayatında önemli bir kriz yaşıyorsa mutlaka ulaşır, “Senin için bir şey yapabilir miyim?” diye sorarım. Kötü gününde kimseyi yalnız bırakmam.

78 intown

intown 79


RÖPORTAJ

10 ALTIN KURAL

BİLGİSAYAR DESTEKLİ ESTETİK DİŞ TEDAVİLERİ

1- KENDINIZI TANIYIN İnsanlardan size fırsat vermelerini beklemeden, ihtiyaçlarınız doğrultusunda kendi fırsatlarınızı yaratın.

2-İNANÇ HER ŞEYDIR Hayat rutini sevmez. O yüzden ilk denemede pes etmek yerine, “Bir de bunu deneyeyim” demek size iyi gelecek.

3-DOĞRU INSANLARLA IRTIBATTA OLUN Doğru iletişim ağınız yoksa elinizdeki artıları lehinize çevirmek kolay olmayabilir. Yanınızdan geçen kimseye “öylesine biri” gözüyle bakmayın.

4-YALANDAN DESTEK ALMAYIN Bu sizi yolda bırakır. Çünkü hiçbir yalan sonsuza dek gizli kalmaz.

5-İKI NUMARALI ADAMLARI KÜÇÜMSEMEYIN Sizin güç, otorite sandığınız şey bazen karşınızda görünenden değil, geride durandan kaynaklanabilir.

6-ÖNSEZILERE DIKKAT Önsezi görünmeyen sihirli bir değnek gibidir! Kalbinizin söyledikleri her zaman doğru kaynaktan gelir.

7-HER KARAR HAZIRLIK SÜRECI GEREKTIRIR Bir kararı uygulamaya geçirmeden önce iki kez düşünün. Bırakın projeniz usul usul demlensin. Sabırlı ve planlı olun.

8-TRENDLERDEN FAYDALANIN AMA ONLARA GÖRE DEĞIŞMEYIN Trendleri öngörmek asla mümkün değildir. Bu yüzden her anınızı trendlere göre planlamak yerine sadece gözlemleyin ve oradan almanız gereken faydayı sağlayın.

9-İMZANIZ SAYILACAK BIR TARZINIZ OLSUN Giyim tarzınız işinizi ne kadar iyi yaptığınızı belirlemez ama işinizi yaparken nasıl algılandığınızı önemli ölçüde etkiler.

10-UNVANLAR SIZI ÇOĞALTIR Kendinizi geliştirin. Kazandığınız her unvan size yepyeni kapılar açar, aklınıza gelmeyen deneyimler sunar.

80 intown

Yeni teknik ve malzemeler ile bilgisayar teknolojisinin diş hekimliği alanında etkin şekilde kullanılması sayesinde, geçmişte birkaç hafta süren estetik diş tedavileri artık birkaç saatlik tek seansta tamamlanabilmektedir. Bu gelişme, özellikle büyük şehir koşullarında çalışan ve zamanı çok değerli olan hastalarımız için sevindirici olmaktadır. Artık kırılan bir ön dişi veya porselen kaplamayı, klinikte birkaç saat içinde eski haline kavuşturmamız mümkündür. Gelişen kompozit dolgu malzemeleri ile çürük tedavisinin yanı sıra dişlerin rengini ve biçimini değiştirecek estetik çalışmalar da kolaylıkla yapılabilmektedir. Örneğin, kompozit dolgu ile dişlerin arasındaki boşlukları kapatmak, dişleri daha uzun göstermek ve dişlerdeki bazı lekelenmeleri gidermek mümkündür. Doğal dişe en uygun renk seçimi yapıldıktan sonra diş yüzeyi uygulanacak tedavi için hazırlanarak kompozit dolgu dişe uygulanır, istenen şekil verilir ve özel ışık cihazı ile sertleştirilir. Kompozit dolgular uzun ömürlüdür ve kırılmalara karşı dayanıklıdır. Düzenli bakım ve kontrolleri yapıldığı sürece uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabilirler. Porselen dolgu, fazla madde kaybı nedeni ile dişin küçültülerek kuron uygulanması gereken durumlarda, sağlıklı diş dokusunu korumak amacı ile geliştirilmiş bir dolgu yöntemidir. Porselen dolgular, kompozit dolgulara göre çiğneme kuvvetine daha dayanıklıdırlar, bu nedenle özellikle arka dişlerdeki restorasyonlarda tercih edilmektedirler. Porselen dolgular artık bilgisayar desteği ile klinikte 3 boyutlu yazıcı tarafından tek seansta üretilmektedir. Bu tedavideki ölçü alma, laboratuvara gönderme, prova yapma gibi işlemi uzatan aşamalar ortadan kalkmıştır. 3 boyutlu yazıcı, diş hekiminin kişisel laboratuvar teknisyeni gibi her zaman yanında, hızlı, etkin ve

estetik üretim yapmaktadır. Dişlerde, kompozit ve porselen restorasyonlar ile düzeltilemeyecek bir estetik sorun var ise porselen lamine tedavisi alternatif olabilir. Porselen lamine, dişin ön yüzeyinde çok hafif bir aşındırma yaptıktan sonra, bazı durumlarda ise hiç aşındırma yapmadan, ince bir porselen tabakanın dişin ön yüzeyine yapıştırılması işlemidir. Dişlerdeki basit çapraşıklıklar ortodonti tedavisine gerek duyulmadan porselen lamine ile düzeltilebilir. Dişlerdeki aralıklar, kırıklar, aşınmalar ve bazı inatçı renklenmelerin tedavisinde porselen lamine uygulaması ile doğal dişlerden ayırt edilemeyecek kadar başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Porselen lamineler de artık klinikte bilgisayar desteği ile üretilip tek seansta hastaya uygulanmaktadır. Bilgisayar desteği ile yapılan bu üretim ve uygulamalarda, insan faktörü en aza indiğinden, insan hatasından kaynaklanabilecek tekrar seanslarına gerek kalmamaktadır. Ayrıca, bu tedaviler bilgisayarın belleğinde saklanabildiği için gerek duyulduğunda tekrar kolaylıkla üretilebilmekte ve hastaya ulaştırılabilmektedir. Diş tedavilerini uzun ve yorucu süreçler olmaktan çıkaran bu yeni uygulamalar ile diş hekimleri artık estetik ve fonksiyonun bir arada bulunduğu doğal görünümlü dişlere sahip olmanızı sağlayabilirler ve bu sayede hayat kalitenizi yükseltebilirler. Unutmayın ki sağlıklı ve düzgün dişlerle doğal bir gülümseme sosyal hayatta olumlu bir ilk izlenim yaratmanın temel unsurlarından biridir. Ancak yapılan her türlü tedavinin ağızda uzun dönemde sağlıklı kalması için düzenli bakım ve kontrollerin önemi unutulmamalıdır. 6 ayda bir kere veya en geç yılda 1 kere mutlaka diş hekimi kontrolü, bakım ve temizlik yaptırılmalıdır.

PRODENT/Özel ERGENE Ağız ve Diş Sağlığı Göktürk Polikliniği NİŞANTAŞI: Valikonağı Cad. Sorak Apt. 109/5 Nişantaşı - Şişli / İSTANBUL 0212 230 46 35 prodent@prodent.com.tr GÖKTÜRK: Belediye Caddesi Işıldar Sokak Göktürk İş Merkezi K: 1 D: 1 Göktürk -Eyüp / İSTANBUL 0 212 322 69 98 - 99 prodent@prodentgokturk.com


ARAŞTIRMA

FERMAN AKGÜL

DOĞA RUTKAY

MÜGE AKGÜN

ÜNLÜLER JÜRİSİ HAYVAN SEVGİSİ

ABDULLAH POLATÇI

FARUK EMRE

İŞ BAŞINDA

FERMAN AKGÜL

SIZ HIÇ HAYVAN SEVMEYEN BIR ÇOCUK GÖRDÜNÜZ MÜ? BEN GÖRMEDIM. AMA BÜYÜDÜKÇE INSANLARIN NASIL DUYARSIZLAŞTIĞINA ŞAHIT OLDUM. “İNSAN RUHUNUN BIR PARÇASI HAYVAN SEVGISINI TADANA KADAR UYANMAZ” DER FRANSIZ YAZAR ANTOLE FRANCE. ÇOCUKLUĞUMUZDAKI O SAF SEVGININ, INSANIN RUHUNU AÇAN BIR ANAHTAR OLDUĞUNU SÖYLER ASLINDA. INTOWN’UN GELENEKSELLEŞEN KÖŞESI ÜNLÜLER JÜRISI’NDE BU KEZ KONUMUZ HAYVANLAR… ÜNLÜLERIMIZE “HAYVAN SEVGISI SIZIN IÇIN NE IFADE EDIYOR?” DIYE SORDUK. AYRICA PETSHOPLAR KONUSUNDAKI DÜŞÜNCELERINI DE BIZLERLE PAYLAŞMALARINI ISTEDIK. 82 intown

RAGIP SAVAŞ

maNga olarak 2012’de Peta Almanya ile birlikte “satın almayın evlat edinin” diye bir kampanya başlatmıştık. Görüşümüz hala aynı, hayvanların satılmaması ve satın alınmaması gerekiyor. Petshoplar sadece gerekli malzemeleri satmalı. Onun dışında hayvan haklarını korurken insan haklarından da azaltmamamız lazım. Özellikle Göktürk’te sokaklarda bu kadar başıboş hayvanın gezmesini doğru bulmuyoruz aile olarak. Korkusu ve alerjisi olan insanlar ciddi sıkıntı çekiyor. Eşimin alerjisinden dolayı bazı dükkân ve mağazalara giremiyorduk örneğin. Barınaklara maddi manevi destek veren birisi olarak çözümün sokakta değil barınakta olduğunu düşünüyorum.

DOĞA RUTKAY Tüm hayvanları ve doğayı sınırsız seviyorum. Hayatı yaşayışım ve mutluluğum onların sayesinde. Petshoplarda hayvanlara iyi bakılmadığını düşünüyorum. Alım satım işi de oldukça sıkıntılı. Dilerim çözümlenir.


ARAŞTIRMA

MÜGE AKGÜN Koşulsuz, çıkarsız sevgi demek benim için. Petshoplar eğer kaçak hayvan satmıyorsa, satış sonrasında kime satıldı, akıbeti ne oldu takip ediliyorsa olabilir. Ancak uzun zamandır, yavru kedi ve köpeklerin çok sağlıksız koşullarda tutulduğu iddia ediliyor. Göktürk’te sokak köpeklerini ve kedilerini gördükçe içim acıyor. Çünkü büyük bir bölümü petshoplardan alınıp sonra sokağa bırakılanlar maalesef. Keşke evinde hayvan besleme sorumluluğunu taşımayanlar hiç hayvan sahibi olmasa. Hayvan sahibi olmak, köpek beslemek, onlarla birlikte yaşamak isteyenlerse barınaklardan faydalanabilirler.

ABDULLAH POLATÇI

İnsanlara sevginin erdemini idrak ettiren, sevgi ve ilginin karşılıklı bir ruhsal besin olduğunu ispat eden en güzel paylaşımlardan birinin hayvan sevgisi olduğunu düşünüyorum. Doğayla ilişkisi gittikçe kısıtlanan çocuklar için özellikle hayvanlarla bir arada olabilecekleri imkanlar sağlamak da çok önemli. Ancak burada annebabalara düşen önemli görevler var bence. Örneğin şimdi çocuklar özellikle evcil hayvanları bir oyuncak gibi istiyorlar. Oysa evcil hayvan sahibi olmak ciddi sorumluluklar yüklenmeyi gerektirir. Eve getirilen bir evcil hayvanın daha sonra ilgilenilemediği için barınaklara ya da sokağa terk edilmesi büyük bir insafsızlıktır ve ne yazık ki bizim ülkemizde çok sık rastlanan bir durum bu. Petshoplara gelince… Buralarda hayvan ihtiyaçlarına yönelik imkanların sunulması elbette iyi ve gerekli. Ancak petshoplarda özellikle köpek, kedi gibi hayvanların satılmasına karşıyım. Denetimli olmadığına, koşulların uygun olmadığına, satışa kadar geçen sürenin hele ki yavru hayvanlar üzerinde fiziksel ve psikolojik açıdan olumsuz etkiler bıraktığına inanıyorum.

FARUK EMRE

Onların olmadığı bir dünya benim için çok renksiz ve tatsız. Çocukluğumdan beri onlarla iç içe büyüdüm. Evimizde iki yaşında bir kedimiz ve yine iki yaşında bir köpeğimiz var. Melek ve Happy… İkisini de sahiplendik. Sokaklarda bu kadar can, aç susuz yaşarken para ile pet almak bana hiç doğru gelmiyor. “Satın alma, sahiplen” sloganı çok doğru ve güzel bir slogan. Petshoplar, petlerin ihtiyacı olan şeyleri satmalı sadece. Onları satmalarına karşıyım. Daha doğrusu pet satışı yasaklanmalı.

RAGIP SAVAŞ

84 intown

“Hayvanları sevmeyen insanları sevemez!” diyerek başlamak istiyorum. Hayvan deyince birçok kişinin aklına sadece kedi, köpek geliyor. Ben tüm hayvanlara karşı aynı hoşgörüyle yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum ve tüm çevreme bunu aşılamaya çalışıyorum. Unutmayalım ki bu dünyayı tüm canlılar ile paylaşmak zorundayız. Bu anlamda beldemizin yani Göktürk’ün bağlı olduğu Eyüp Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik yaptığı tüm çalışmaları gönülden kutluyorum. Petshoplar konusuna gelince… Genelleme yapamayacağım çünkü işini seven, hayvan haklarını gerçekten koruyan ve çok naif davran petshop işletmecileri var. Tabi öte yandan gözünü para bürümüş, hayvan tüccarlığı yapan işletmeciler de yok değil. Bu konuda yine iş bize düşüyor, sap ve samanı birbirinden ayırmalıyız diye düşünüyorum.

intown 85


ARAŞTIRMA

Minik Dostlar

KIMI ZAMAN EVIMIZE MISAFIR ETTIĞIMIZ, AILEDEN BIRI YAPTIĞIMIZ; KIMI ZAMAN MAHALLEMIZI, ŞEHRIMIZI PAYLAŞTIĞIMIZ MINIK DOSTLARIMIZ ONLAR. BAZEN MASUM BIR KEDI, BAZEN SADIK KÖPEK, BAZEN YALNIZLIĞIMIZA ORTAK OLAN BIR BALIK, BAZEN EVIMIZE NEŞE GETIREN BIR HAMSTER… CINSI, YAŞI, RENGI NE OLURSA OLSUN; DÜNYA ONLARLA GÜZEL! DERGIMIZIN 28. SAYISINDA MINIK DOSTLARIMIZ IÇIN BIR DOSYA HAZIRLADIK. GÖKTÜRK’TE VE ÇEVRESİNDE ONLAR IÇIN AÇILAN TÜM KURUMLARI MERCEK ALTINA ALDIK. Dilan Çetin

PET OTELLER

Dostlarınızdan ayrılmak zorunda kaldığınızda onları gönül rahatlığıyla emanet edebileceğiniz Pet Oteller.

TIP TOP PET HOTEL

Tip Top Pet Hotel; İstanbul Sarıyer’de kendine ait bahçeleri ve müstakil villası ile 1000 m²’lik alana kurulmuş tesis, gündüz-gece kafessiz bakımı ile dostlarımızın tatillerini rahat ve güvenli şekilde geçirmeleri için tasarlanmış. 2011 den beri konaklama, günlük kreş bakımı, kuaför alanında hizmet veren otel; misafirlerinin rahat ve konforlu bir şekilde ulaşımı için İstanbul’un her noktasına servis hizmeti vermektedir. www.tiptoppethotel.com Kilyos Cad. Seher Sok. No: 4 Maden,Sarıyer / İstanbul 0212 342 0614 / 0541 342 0614

PETSHOPLAR

Minik dostlarınız için aradığınız her şey bu dükkanlarda…

CONKER PET DÜKKANI

8 yıldır Göktürk’te hizmet veren Conker Pet Dükkânında; evcil hayvanların aksesuar dahil, tüm ihtiyaçlarına cevap bulabilirsiniz. Bu yanıyla Pet shoptan ziyade butik olarak nitelendirebileceğimiz Conker Pet dükkanında en kaliteli markaları bulabilir; İlhan Conker ve Zeynep Conker çiftinden evcil hayvan bakımı hakkında bilgi alabilirsiniz. Sipariş hizmetiyle ve 08.30 / 20.30 saatleri arasında Conker Pet Dükkânı Göktürk’te hizmet vermektedir. Göktürk Merkez Mahallesi İstanbul Caddesi Kemer Corner Sitesi No:10 Gökturk 02123227066

ADA PET HOTEL

Mama Bizde Petshop 4. şubesiyle Göktürk Caddesinde hizmetinizde. Toptan alışveriş imkânıyla ve ithal ürünlerde uygun fiyat garantisiyle Mama Bizde müşterilerinin yüzünü güldürüyor. Sokak hayvanlarına destek amaçlı, indirim ve kampanyalar düzenleyen Mama Bizde Petshop; Türkiye’nin her yerine ücretsiz kargo imkanı sunuyor. Ortalama fiyatların altında alışveriş için Mama Bizde Petshop’u tercih edebilirsiniz. 05459059398 / 02123520053

MARINA PETSHOP

3 yıldır Göktürk’te hizmet veren Marina Petshop, 08.00/20.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Kanatlı hayvanlar ve balıklar için gerekli her şeyi bulabileceğiniz Marina’da, akvaryum kurulumu ve dekorasyonu konusunda yardım almanız da mümkün. Ayrıca Marina Petshop’ta evlere hizmet imkânı da mevcut. Göktürk Merkez Mahallesi Hacı Ahmet Ccaddesi 4/A Göktürk 02123221315

DUYGU PET OTEL

Duygu Pet Otel; kedi ve köpek dostlarınızı iş seyahatlerinizde, tatillerde ve günlük hayatınızda emanet edebileceğiniz huzur ve sevgi dolu, doğayla iç içe bir butik oteldir. Kedi, köpek aşığı bir takımın ürünü olan otel; dostlarınızın huzuru, konforu ve güvenliğini amaçlamaktadır. Mithatpasa mahallesi Pirinççi Yolu Kemerburgaz 02123222211

MAMA BIZDE PETSHOP

UNITED PET CENTRE

Göktürk merkezde yer alan Unıted Pet Centre geniş ürün yelpazesi ile hizmet sunuyor. Mama çeşitleri, ödül maması, konserve mamalar, oyuncak tasma gibi pet malzemesi çeşitleri ve günlük yaşantınızda kullanacağınız güvenlik ve eğitim ürünleri içeren Unıted Pet Centre; evinize ücretsiz olara ürün teslimatı yapmaktadır. Göktürk Merkez Mah. Cumhuriyet Cad. Palms Residance Sitesi Mağaza 16 Tel: 0212 322 08 00

PET ZONE

3 yıldır Göktürk’te hizmet veren Pet Zone yoğun ürün çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Ürünleri geniş yelpazede sunmasının yanında uygun fiyatlara hizmet veren Pet Zone, şehir içi ve şehir dışından vereceğiniz siparişleri evinize kadar ulaştırıyor. İnternetten sipariş vermek için www.petzone.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Göktürk Merkez Mahallesi Çeşmebaşı Caddesi No:39/A Göktürk 02123227081

Siz tatildeyken değerli dostlarınız da tatil keyfi yaşasın sloganıyla hizmet veren Ada Pet Hotel; evcil hayvanlar için ev konforunda, sıcak, samimi ve güvenilir bir adres olma iddiasını ortaya koyuyor. Doğayla iç içe, geniş konaklama ve oyun alanlarıyla, kelimenin tam anlamıyla bir evcil hayvan otelidir. info@adapethotel.com / www.adapethotel.com ADA PET HOTEL 7. Cadde No: 2 Zekeriyaköy İstanbul 0212 322 80 11

86 intown

intown 87


ARAŞTIRMA VETERİNERLER

Göktürk’te faaliyet gösteren veterinerleri yakından tanımak istedik ve onlara; 1. Neden veterinerlik? 2. Sizin için veterinerliğin avantajı var mı? 3. Veterinerliğin sevmediğiniz bir yanı var mı? 4. Hayvanlar için duyarlılık mesajı vermeniz istenseydi hangi konuya dikkat çekmek isterdiniz? 5. Şu ana kadar sizi çok zorlayan, üzen, unutamadığınız vaka oldu mu?

BERİLYUM VETERİNER KLİNİĞİ

6. Şu ana kadar sizi çok güldüren, ilginç ve komik vaka oldu mu? 7. Göktürk’te bir çalışma yapma şansınız olsaydı hayvanlar için neleri değiştirmek, ne yapmak isterdiniz? 8. İşinizde önceliğiniz ve farkınız sizce ne olmalıdır? diye sorduk. Onlar da Intown okurları için içtenlikle yanıtladılar.

ÇİZMELİ KEDİ VETERİN

ER KLİNİĞİ/ HAKAN UYGUR

1. Çocukluğumdan beri hayvanlarla, doğayla çok ilgiliydim; eğitimle beraber bu ilgi veteriner hekimliğe dönüştü. 2. Veteriner hekimlik eği timi sayesinde hayatın birçok alanında çevrem e ve kendime faydalı olduğumu hissediyorum . 3. Veterinerliğin sevme diğim yanı yok. Her şeyiyle mesleğimi seviyor um. Başka bir meslek yapamazdım. 4. İnsanların doğaya kar şı olan yaklaşımının eko lojiyi ve yaşamı ağır hasara uğr attığına dikkat çekmek isterdim. Dünyada bizim kadar yaşamaya hakkı ola n başka canlılar da var. 5. Her vaka her kaza ken di hikâyesini saklıyor. Baz en bir hekim gibi değil de bir dedektif gibiyiz. Doğru hikâyeyi bulmamız gerçek ten bir Sherlock Holme s filmini anımsatıyor. 7. Göktürk’teki her sokak hayvanını sahiplendirm ek isterdim. Klinik önünde 4 tane sokak köpeğimiz var. Ben sağlıklarından kom şularımız beslenmeleri nden sorumlu, görev dağılım ı yaptık. 8. Önceliğimiz toplum ve hayvanın sağlığıdır. Hizme t verirken ve bu hizmetim iz karşılığında para alırken ; vicdanen en iyi hizmeti verebildiğimize, gerekli her şeyi yapabildiğimize ina nmak bizi mutlu eder.

U. BERİL KARADAĞ

1. Kendimi bildim bileli hayvanlara ilgim, alakam ve sevgim var. 2. Hayvanları çok seven ve duyarlı olan bir milletiz. Böyle bir toplumda veteriner hekim saygı görüyor. 3. Hasta bir hayvan için elimden gelen bir şey kalmadığı zamanları hiç sevmiyorum. 4. Dünyada her can kıymetlidir. Herkesin bunu kendine ilke edinmesini isterdim. 5. Evet çok oldu ama bunları paylaşarak kimseyi üzmek istemiyorum. 6. Klinikte otururken başıboş gelen bir at kliniğin camında kendini görüp kapıya saldırıp içeri girmişti. Önce şaşırdım sonra hatırladıkça hep gülüyorum. 7. Sahipsiz hiçbir hayvan kalmasın isterdim. 8. Benim için her zaman öncelik dürüstlük olmuştur.

GÖKTÜRK VETERİNER KLİNİĞİ/ AYDIN DEMİR

1.Çocukluğum hayvanlarla geçtiği için... 2.Toplumda belli bir saygınlık ve hayvanlarla güzel bir iletişiminin olması. 3. Ülkemizde hayvanlarla ilgili olan birçok eksikliğin veterinerlerin üzerine kalması bizi zorluyor ve yoruyor. 4. Dünyanın sadece insanlara ait olmadığını, hayvanların da yaşama hakkının olduğunu unutmamak gerek. 6. Köpek, sahibinin 3.000 TL civarı kağıt parasını yemişti. 7. Sokak hayvanlarına özel 24 saat hizmet veren klinik açmak isterdim. 8. Veteriner olarak yapacağımız her uygulama hasta sahiplerinin değil, hayvan sağlığının önceliği olmalıdır.

88 intown

DR PETS/ ASLI EKİCİ

1. Kendini ifade edemeyenlere, derdini anlatamayanlara yardımcı olabilmek dünyanın en güzel duygusu. 2. Veterinerliğin avantajı manevi olarak sizi doyurucu bir meslek olması. Meslek gibi görmüyorum hobimi yapıyor gibiyim. 3. Türkiye’de veterinerlik hak ettiği değeri görmüyor. Yurtdışında veterinerlik tıbbın önündedir. 4. Bu dünyayı onlarla yaşadığımızın, paylaştığımızın farkına varmalıyız. Yaşam alanlarına saygı duymalı, yok etmemeliyiz. 6. Yılanının gözünün görmediği söylenmiş ve muayene etmem istenmişti. Muayene etmek için yaklaşınca ürkütücü ve komik olmuştu. Merak etmeyin dişleri yok denildi ama dili olması yeterliydi. 7. Kontrolsüz üreyen hayvanlar için çalışma yapmak isterdim çünkü hayvan popülasyonu Göktürk’te fazla. Hayvan sahiplenmenin, satın almanın kuralı olmalı. Bunun önüne geçmek ve hayvanlar için daha ferah yaşam alanları olmasını isterdim. 8. Göktürk’te insanlar için bile 7/24 açık bir klinik yok. Devlet hastaneleri uzak… Durum böyleyken 24 saat açık olmamız, ameliyat ve her türlü cerrahi işlemi yapmamız avantaj. İstediğiniz saatte veteriner hekime ulaşabilirsiniz.

VETTOWN/ TARIK DOĞAN

LUNA VETERİNER KLİNİĞİ RCİ BUKET ANDAÇ DEMİ

k. k istediğim tek mesle 1. Tek tercihim. Yapma im, ek istediğ 2. Bütün gün yardım etm . Hobi olarak yım rla lıla can im diğ sev yapıyorum. yok. 3. Zorlukları var ama iplenilmesi konusunda 4. Satın alınması ve sah ılmamasını isterdim. özverili olunmasını, sat ilemediğine duyarlı Irk farkının sevgiyi etk . olunmasını isterdim a. Hepsinin ayrı 5. Bütün vakalar aklımd ta kaybedilenler, hikâyesi var. Genç yaş çok üzüyor. a dah yaşayamayanlar n arkadaşı olarak oyu den ler site aki 6. Etraft ıp oyun oynamak kaç görenler oluyor. Evden r. için geliyorla ın sosyalleşeceği bir 7. Göktürk’te hayvanlar sokak hayvanlarına arın anl alan yapmak ve ins rdim. bakışını değiştirmek iste etmek, faydalı dım yar iz iğim cel Ön 8. k, işimizi özverili olmak, zarar vermeme profesyonel olarak şekilde yapmak. Bu işi ruz. Hayvanlar için ıyo ve sevdiğimiz için yap değil herkesten den biz ece özverinin sad . beklenmesini istiyorum

1. Karşılıksız sevgi için veterinerlik... 2. Avantaj olarak karşılıksız sevgiyi sonuna kadar tadabilmek için veterinerlik... 4. Bu konuda gerçek bir devlet politikası oluşturulması, halk sağlığının korunması, hayvanların refahının sağlanması, kaçak yollarla getirilen hayvanların önüne geçilmesine ve satış değil sahiplendirmenin öneminin kavranmasını isterdim. 6. Bir gün bir arı getirip “kopan kanadını dikebilir misiniz?” diye soran olmuştu. 7. Özellikle yaz aylarında dış parazit ilaçlamalarının düzenli yapılmasını isterdim hem halk sağlığının korunması için hem de dostlarımızın kendi sağlığı için önemli olduğunu düşünüyorum. 8. Önceliğim; hijyen, dikkat ve sevgi…

ANIMAL LİFE TANJU ANLAŞ

1. Özgürüz. Sevdiğimiz için yapıyoruz. 2. Hekimlik isteği ve hayvan sevgisi avantajı var. 3. Türkiye’de veterinerliğin konumunun çok belli olmaması üzüyor. 4. Bu dünyayı onlarla yaşıyoruz. Yaşam haklarına saygı göstermemiz gerekiyor. 5. Bilinmedik bir zehirle bir hayvanımızın karaciğeri iflas etmişti ve biz hiçbir şey yapamamıştık. 6. Bir vatandaşımız köpeğimin karnında bir şey var diyerek gece acil çağırdı. Sorun şuydu, köpeği ergenliğe girmişti. 7. Başıboş hayvan nüfusunu kontrol altına alıp onlara bir kent yapardım. İnsanların da huzuru bozulmaması için iki taraflı düşünmek lazım. 8. Her zaman yapabileceğimin en iyisini yapmak ve hiçbir zaman ben oldum dememek.

intown 89


ARAŞTIRMA EĞİTİM MERKEZLERİ İNANOĞLU KÖPEK EĞITIM MERKEZI

Tatil

Köpek eğitimi, köpek ve kedi oteli, safkan köpek temini, dizi ve filmler için oyuncu köpekler, güvenlik ve koruma köpeği kiralama imkânlarıyla hizmet veren İnanoğlu Köpek Eğitim Merkezini; 11.00/19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. www.inanoglu.com/egitim.html Selanik Bulvarı Mithatpaşa Mahallesi No: 4/1 Kemerburgaz 05424521718

! ı k k a h a d n ı onlar UNITED KENNELS

Köpek eğitimini kendilerine ilke edinmiş genç ve dinamik bir kadroya sahip olan United Kennels, hayvanları sadece fiziksel olarak değil psikolojik açıdan da yetiştirerek onları aileye kazandırmayı hedefliyor. Köpek sahiplerine ücretsiz danışmanlık hizmeti de veren kurum; ileri köpek eğitimi, spor etkinliği gibi çeşitli aktivitelerle hayvanların yeteneklerini zenginleştiriyor. Hayvanlara dair birçok hizmeti bulacağınız United Kennels, 22 yıldan bu yana Göktürk’te hizmet vermeye devam ediyor. Göktürk Merkez Mah Kasım Patı sok no 2 tel 0212 322 13 14 - 0212 322 08 07

BUTİK ‘KEDİ-KÖPEK OTELİ’ TİP TOP PET HOTEL, YEŞİLLİKLER * Bu işletme, T.C. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının özel izni ve denetimi altında çalışmaktadır

GÜNLÜK BAKIM / KREŞ KONAKLAMA KUAFÖR HİZMETLERİ VERMEKTEDİR.

PET KUAFÖR

AYRICA OTEL MİSAFİRLERİNE ÖZEL, İSTANBUL’UN TÜM NOKTALARINDA EVDEN-OTELE OTELDEN-EVE GÜVENLE TRANSFERLERİNİ SAĞLAYAN SERVİS HİZMETİ DE VERİLİYOR.

BAY TUNA PET KUAFÖR

Makas tıraşı, banyo, eğitim, gezdirme hizmetleriyle Göktürk’te hizmet veren Bay Tuna Pet Kuaför; evde tıraş hizmeti de veriyor. Bay Tuna Pet Kuaförü 09.00/20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Göktürk Merkez Mahallesi Cami Sokak No: 23 05437154693

tip_top_pet_hotel/ 90 intown

İÇİNDE BAHÇELERİ VE MUSTAKİL VİLLASI İLE 2011 YILINDAN BU YANA

tiptoppethotel

Kilyos Cad. Seher Sok. No: 4 Maden,Sarıyer / İstanbul 0212 342 0614 / 0541 342 0614 www.tiptoppethotel.com


ARAŞTIRMA GÖKTÜRK HAYVAN SEVERLER DERNEĞİ MINIK DOSTLARIMIZI TÜM YÖNLERIYLE ANLATMAK VE ONLARIN IHTIYAÇLARINI ANLAYABILMEK IÇIN HAYVAN SEVERLER DERNEĞINI ZIYARET ETTIK.

Derneğinizin amacı ve hizmetleri nelerdir? Derneğimiz 2015 yılının Haziran ayında kuruldu. Derneğimizi kurarken en büyük hedefimiz onların yarınlarına yönelik çalışmalar yapmaktı. Yasaları iyileştirmek, ömürlük yuvalar bulmak, sağlıklı koşullarda yaşamalarını sağlamak... Sürekli yeni projeler çıkıyor karşımıza ve bizler elimizden geldiğince değerlendirip hayata geçirmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar 250 civarında kedi/ köpeğe yuva bulduk, 600 den fazla hayvanın (kedi, köpek, martı, karga, at, eşek)tedavi olmasını sağladık. En önemli çalışmalarımız ise bilinçlendirme ve eğitim. Birçok okulda ilkokul ve lise seviyesinde sunumlar eşliğinde bilgilendirme yaptık. Yeni okul döneminde de bu çalışmalara devam edeceğiz. Okul yöneticilerine de seslenelim buradan, davet etmeniz yeterli, seve seve geliriz. Hayvanlar için duyarlılık mesajı vermeniz istenseydi hangi konuya dikkat çekmek isterdiniz? Klasik olacak ama satın almayın, sahiplenin. Satın aldığınız veya sahiplendiğiniz hayvanları da kısırlaştırın. Köpeğiniz/ kediniz annelik duygusunu tatsın diye o yavruların gelecekleri ile oynamayın. Şu ana kadar sizi çok zorlayan, üzen, unutamadığınız vaka oldu mu? İki sene önce kış zamanı, Otoban kenarında bir kurt bulmuştuk. Safkan bir Alman kurdu, biraz yaşlıca… Yeni bırakılmıştı ve bulunduğu yer onun için çok güvenli değildi. Ona bir fabrika bahçesi bulduk. Fabrikanın baktığı bir kurt köpeği daha vardı. İkisini de kısırlaştırdık ve orda yaşamaya başladılar. Her şey yolundaydı ta ki yaz gelene kadar. Biz onu bir kamyonun altında kalmasın diye güvenli bir noktaya aldığımızı düşünürken maalesef vahim bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Yaz sıcağında serin bulduğu için yük getiren bir kamyonun altına girmiş. Maalesef şoför hareket ederken onu fark etmemiş. Haber aldığımızda hemen alıp üniversite hastanesine götürdük ama, maalesef onun için çok geç kalınmıştı. Hiç unutamadığımız vakalardan biridir.

var, ben de onu arkadaşıma gösteriyorum. En sonunda ikimizinde aynı yavrudan bahsettiğini anlamıştık. Sonra o yavrunun adını Miss Piggy koymuştuk. Bir süre bizim evde misafir olduktan sonra çok güzel bir aile onu sahiplenmişti. Göktürk’te bir çalışma yapma şansınız olsaydı hayvanlar için neleri değiştirmek, ne yapmak isterdiniz? Göktürk’te sokak hayvanları çoğu semte göre çok yoğun. Bunun en önemli sebebi ormanlık bölgeye yakın olması ve belediyelerin işini doğru yapmaması. Ormana bırakılan çoğu köpek insana alışkın olduğu ve yemek bulamadığı için şehir merkezine geliyor. Kısırlaştırma konusunda belediye yetersiz kaldığı için popülasyon her geçen gün artmakta. Semtimizde yapılması gereken kısırlaştırma işlemine öncelik verilmesi. Bunun dışında sokaktaki hayvanlar için barınma ve besleme odakları yapılmalı. Semtimizde çok boş alan var ve çok yakın mesafelerle çocuk parkları… Köpeklerimizle vakit geçirebileceğimiz sadece tek bir nokta var ve o nokta da herkese yakın değil maalesef. Bu tip alanlar arttırılabilir ve içine de sokak hayvanları için yaşam alanları oluşturulabilir.

KEMERBURGAZ SOKAK HAYVANLARI KLİNİĞİ

EYÜP BELEDIYESI TARAFINDAN TAMAMLANAN KEMERBURGAZ SOKAK HAYVANLARI KLINIĞI, SOKAK HAYVANLARININ IHTIYAÇLARINI KARŞILAMAYA ÇALIŞIYOR.

Haftanın her günü ilçedeki hayvanlara yönelik sağlık hizmeti veren Kemerburgaz Sokak Hayvan Kliniğinin önünde, acil durumlara müdahale etmek üzere sürekli bir ambulans bekliyor. Klinikte Verilen Hizmetler Tüm sokak hayvanlarının rehabilitasyon çalışmalarının yapıldığı klinik, Kemerburgaz ve Göktürk başta olmak üzere Eyüp geneline gündüz saatlerinde hizmet veriyor. Klinikte; sahipsiz hayvanların teşhis ve tedavilerinin yapılması, gerekli durumlarda sevk edilmesi, kısırlaştırılmalarının ve kuduz aşılamalarının

yapılması, parazit uygulamalarının yapılması ve mikroçip uygulamalarının yapılarak kayıt altına alınması hizmetleri veriliyor. Sahipli hayvanlar içinse; kuduz aşılarının ve mikroçip uygulamalarının yapılarak kayıt altına alınması işlemleri gerçekleştiriliyor. Bin 469 Tedavi Gerçekleştirildi Açıldığı günden bugüne kadar Kemerburgaz Sokak Hayvanları Kliniği’nde 79 sokak hayvanının kısırlaştırılması ve bin 469 sokak hayvanının tedavisi gerçekleştirildi. 49 adet sokak hayvanı da sahiplendirilerek yeni yuvalarına kavuştu.

Şu ana kadar sizi çok güldüren, ilginç ve komik vaka oldu mu? Bir gün Gözde arkadaşımla ormanda besleme yapıyoruz, bana “domuz yavrusuna bak” dedi. Etrafa bakarak “nerede?” diye soruyorum ama domuz göremiyorum. Ne zamandır peşinde olduğumuz yakalamak istediğimiz bir yavru köpek

92 intown

intown 93


GÜNDEM

“GÖKTÜRK ANNELERİ”YLE

DAHA GÜZEL! KÜÇÜK BIR WHATSAPP GRUBU OLARAK YOLA ÇIKAN VE BIR YIL GIBI KISA BIR SÜREDE GÖKTÜRK’TE YAŞAYAN BIRÇOK ANNENIN VE ÇOCUĞUN HAYATINA DOKUNMAYI BAŞARAN GÖKTÜRK ANNELERI, HIZLA BÜYÜMEYE VE BIRBIRINDEN ÖNEMLI ETKINLIKLERE IMZA ATMAYA DEVAM EDIYOR.

4 kadın olarak bir araya geldiniz ve Göktürk Anneleri grubunu kurdunuz. Öncelikle sizler nasıl bir araya geldiniz? Kısaca kendinizden ve yaptıklarınızdan bahseder misiniz? Bizler çocuk sahibi olduktan sonra katıldığımız küçük bir anne grubunun üyesi ve komşuluk ilişkileri olan 4 kadın olarak bir araya geldik. Arkadaşımız Merve Uçan’ın kurduğu bir WhatsApp gurubuyla başlayan Göktürk Anneleri, semtte her birimize ait sosyal çevre ağıyla büyümeye başladı. Süreç boyunca da aramızda hiçbir sınırlamaya ve alt üst ilişkisine gerek olmayan müthiş bir görev paylaşımı oldu. Tabi ki çok farklı dört karakteriz, her konuda her zaman ortak fikirlerimiz yok. Fakat gönüllü olarak bağlandığımız bu işin karar mekanizması kısmında çok profesyonel ve mantıklı hareket etmeye gayret ederek doğru kararlar almaya çalışıyoruz. Kuruluş amacından bahseder misiniz? Göktürk anneleri, bölgede yaşayan anne ve çocukların bilinçli bir sosyalleşme süreci geçirmesi amacıyla kuruldu. Birçoğu yoğun bir iş hayatı sonrası çocuk sahibi olmuş, kendi adlarına sosyal anlamda farklı ve sıkıcı bir süreçte olan bu kadınlar; çocuk bakımıyla ilgili de tecrübesiz bir süreçtelerdi. Bizlerin çok az kişiden oluşan bir WhatsApp grubuyla başlayıp bugüne gelen hikayemizde en önemli etken, o grupta bir araya gelen annelerin istekli olmasıydı. Grubumuz büyüdükçe de ihtiyaçları, talepleri, bizimle olma nedenleri farklı olan anneler aramıza katıldı. Göktürk Anneleri grubuna WhatsApp yoluyla dahil ettiğiniz annelerde belirli bir kriter arıyor musunuz? Göktürk ya da Kemerburgaz da yaşıyor olmaları ön şart tabii ki. Çocuk yaşıyla ilgili herhangi bir sınırlama olup olmadığı zaman zaman merak ediliyor, bizim böyle bir sınırlamamız yok. Hatta aramızda çocuk yaş grubu oldukça yüksek olan kıdemli annelerimiz var ve

94 intown

BEGÜM ŞENBAĞ TÜRKYILMAZ

1983 İstanbul doğumluyum. Lisans eğitimimi sosyolog olarak tamamladıktan sonra, yüksek lisans eğitimiyle formasyonumu alarak Felsefe Grubu Öğretmeni olarak eğitim sektöründe çalışmaya başladım. 13 yıl önce öğretmen olarak başladığım dershane sektöründe yıllar içerisinde Türkiye’nin köklü kurumlarında Rehber Öğretmen ve Kurum Müdürü olarak görev yaptım. Halen kurucu ortağı olduğum Göktürk British Side Dil Okulu’nda yönetici olarak çalışmaktayım. 5 yıldır Göktürk’te yaşıyorum, bu semtte büyütmekten mutluluk duyduğum 2 yaşında bir oğlum var.

TUBA KAYTAŞ

AYGÜL YILDIRIM AKSOY

1977 İstanbul doğumluyum. Yaklaşık 18 yıl TV-film–dizi sektöründe çalıştıktan sonra iş hayatından ayrıldım ve 3 yaşındaki oğlumla ilgilenmeye başladım. Göktürk’te anneçocuk yoga eğitimi veriyorum. Aynı zamanda çocuklar için “Bebeğitim” setlerini yapıyorum. 2011 yılından beri Göktürk’te yaşıyorum.

onların bizimle tecrübelerini paylaşmaları çok hoş oluyor. Bir diğer kriter de grup kurulduktan bir süre sonra annelerimizin talebi ve desteğiyle oluşturduğumuz grup kurallarını kabul etmek. Gruba katılmak isteyen annelerimize öncelikle kurallarımızı özel olarak gönderiyor ve kabul etmeleri halinde gruba ekliyoruz. Bugüne kadar pek çok organizasyona, seminere ve etkinliğe imza attınız. Bu organizasyonlardan bahsedebilir misiniz? Evet, bir yılı bile bulmayan sürede anne ve çocuklarla ilgili pek çok etkinlik düzenledik. Çocuklarımızla ilgili kış aylarında rutin hale getirdiğimiz etkinliklerin başında Göktürk’te yer alan çocuk spor ve eğlence merkezlerinde düzenlediğimiz aktiviteler var. Çocuklar ve bebekler bu etkinliklerde uzman eğitmenler eşliğinde, yaş gruplarına uygun olarak doğru hareket etmeye, bedenlerini esnetmeye ve eğlenmeye fırsat buldu. Bu süre içerisinde anneler de kendilerine ayrılan alanlarda birbirleriyle sohbet ederek, sosyalleşme fırsatı yakaladı. Kış aylarında Göktürk’ten çıkmadan birçok aktiviteye ulaşma şansı bulan grup annelerimiz, bizlerin öncülüğünde düzenlenen grup spor dersleri, nefes eğitimleri, bilinçlendirme seminerleri ve atölyelerle kaliteli zaman geçirme imkanı buldu. Seminerlerimizde uzman pedagog Tansu Oskay, uyku meleği Seride Samurkaş gibi ünlü isimlere de; grup annelerimizden girişimci ruhlu olan uzman annelere de yer verdik. İkili ilişkiler, çocuklarımızla doğru iletişim kurabilmenin yolları, beden ve ruh sağlığı bütünlüğü, konularımızın çerçevelerini oluşturdu. Etkinliklerimiz sadece eğlence ve bireysel gelişim amaçlı değildi. Grup içinde yapılan küçük çaplı yardımlaşma amaçlı organizasyonlar dışında, ilk büyük projemiz “Göktürk Anneleri Hatıra Ormanı” projesini hayata geçirdik. Bir diğer sosyal sorumluluk çalışmamız; anneler için Çocuk Gelişim ve Eğitimcileri Derneği işbirliğiyle düzenlediğimiz ‘Cinsel İstismar ve Mahremiyet” konulu eğitimdi. Özellikle son yıllarda gittikçe artan cinsel istismarla ilgili çocuklarımızı doğru eğitebilme ve koruma yollarının anlatılması açısından çok faydalı bir çalışmaydı.

MERVE UÇAN

1984 doğumluyum. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi mezunuyum. Spor hocalığı yapıyorum. Fitness, pilates ve grup zumba dersleri veriyorum. 2014 yılından bu yana Göktürk’te yaşıyorum. 2 yaşında bir oğlum var.

2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünden mezun oldum. Kısa bir süre spor hocalığı yaptıktan sonra “Nefes”le tanıştım. 2009 yılında İzmit’te kendi deneyimlerimi paylaştığım Ommira Kişisel Gelişim Merkezini kurdum. Yıllar içindeki Nefes tecrübelerimden yola çıkarak, 2012 yılında ilk kitabımı yayımladım, ardından yayımlanmış 3 kitabım ile de paylaşımlarıma devam ettim. Şu an halen kendi kurmuş olduğum Nefes Atölyesi aracılığıyla nefes terapisi yapıyor, profesyonel nefes koçluğu eğitmenlik eğitimleri veriyorum.2 yıldan bu yana Göktürk’te yaşıyorum 2,5 yaşında bir oğlum var.

Yapılan organizasyonlar neticesinde nasıl geri dönüşler aldınız? Geri dönüşler gerçekten çok olumlu oluyor, her etkinlik sonrası özellikle sizler sayesinde, haberleri gören ve bizden haberdar olan yeni annelerimiz aramıza katılıyor. Yapılan etkinliklerde bölgedeki mekanları ve işyerlerini kullanmamız ve onlarla işbirliği içinde olmamız; aslında sağlanan geri dönüşümlerin en önemlisi oldu. Bu sayede Göktürklüler, Göktürk’te daha çok zaman geçirmeye ve hizmet almaya başladı. Hem ekonomik hem sosyal canlılığa katkıda bulunduğumuza dair olumlu geri bildirimler aldık. Sosyal medyada size oldukça yoğun bir ilgi var. Gerçek hayatta da bu ilgiyi görüyor musunuz? Topluluk büyüyor mu? Sosyal medya gerçekten günümüz dünyasının büyük gücü, biz de bu gücü olumlu şekilde kullanmaya özen gösteriyoruz. Şuan Instagramda 2000’e yakın takipçisi, WhatsApp’ta da 300’e yakın üyesi olan bir grubuz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her geçen gün referanslarla grubumuza dahil olmak isteyen annelerimiz oluyor. Bizler de büyüdükçe güçleniyoruz. Göktürk Annelerinin gelecek vizyonundan bahseder misiniz? Bu topluluğu ileride nerede görmek istersiniz? Göktürk Anneleri olarak bölgedeki anne ve çocuklara yönelik fayda odaklı etkinliklerimize devam etmeyi, bu etkinliklerde başta girişimci annelerimiz olmak üzere bölge işyerleriyle ve kurumlarıyla işbirliği içinde olmayı istiyoruz. Planlanma aşamasındaki projelerimiz için yerel yönetim ile işbirliği içinde olarak fayda odaklı etkinliklere imza atmayı istiyoruz. Uzun vadeli hedeflerimizde de grubumuzu tüm prosedürleri tamamlanış olarak resmiyette kabul gören ve sesimizi ulusal olarak duyurabileceğimiz bir platforma taşıma hedefindeyiz.

intown 95


GÜNDEM

PIRLANTA GİBİ BİR USTA ŞENOL USTA… YILLARINI USTALIĞA VERMIŞ, MESLEĞINE AŞIK BIR ADAM. VE ONUN AILESIYLE BIRLIKTE YILLARDIR KAPALIÇARŞI’DA HIZMET VERDIĞI, EL EMEĞI GÖZ NURU MARKASI LUNA JEWELLERY; ŞIMDILERDE GÖKTÜRKLÜLERE HIZMET VERMENIN HEYECANI IÇINDE.

HARİKA UYGUR

LOCARNO FİLM FESTİVALİ’NDE AVRUPA’NIN EN İYİ CAST DİREKTÖRÜ SEÇİLDİ! HARIKA UYGUR, LOCARNO FILM FESTIVALI’NDE “AVRUPA CAST DIREKTÖRÜ” ÖDÜLÜNÜ ALDI! UYGUR, “MUSTANG” FILMINDEKI CAST ÇALIŞMASIYLA, 24 ÜLKEDEN 83 ÜYESI BULUNAN INTERNATIONAL CASTING DIRECTORS NETWORK (ICDN) TARAFINDAN VERILEN ÖDÜLÜ, 16 ADAY ARASINDAN KAZANAN ISIM OLDU. Üç Maymun, Nokta, Sarmaşık, Araf gibi uluslararası alanda başarı göstermiş yapımların yanında; G.O.R.A., Neredesin Firuze, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, Uzun Hikaye gibi filmlerde üstlendiği cast direktörlüğü göreviyle adeta hafızalarımıza kazındı Harika Uygur ismi. Türkiye’de evrensel ölçütte cast direktörlüğü yapan ilk kişi olarak da tanınan Harika Uygur, Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenliğini yaptığı “Mustang” filmindeki cast çalışmasıyla Locarno Film Festivali’nde “Avrupa Cast Direktörü” ödülünün sahibi oldu. 400 davetlinin katıldığı, Locarno’daki Hotel Rinascente’de düzenlenen törende ödülünü ünlü

96 intown

oyuncu Alexander Fehling’den alan Harika Uygur, “Ödülümü tüm dünyada ve özellikle ülkemde, odalarında sessiz kalmaya zorlanan tüm çocuklara adıyorum. Ve onlara ‘Mustang’ ruhu diliyorum.” şeklinde konuştu. 2016’da Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a aday olan “Mustang”, Türkiye’de kırsal kesimindeki muhafazakâr geleneklerle mücadele eden beş kız kardeşin hikâyesini anlatıyor. “Mustang”in daha önce tanınmayan genç ve yetenekli oyuncuları; Elit Işcan, Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, İlayda Akdoğan ve Tuğba Sunguroğlu’nun birbirlerine olan benzerlikleri ve aralarında uyumla dikkat çekiyor.

18 sene… Dile kolay… Hele ki 40’lı yaşları görmemiş bir insan için ömrünün yarısı…

Göktürk’te yıllardır sıkıntısı çekilen büyük bir eksikliği gidermiş oluyor.

Henüz 19 yaşında, ailevi nedenlerden dolayı çalışmak zorunda kalır ve soluğu bir kuyumcu atölyesinde alır Şenol İşbilir. Ustalığa kadar uzanan bu aşk dolu yolculuğu da Kapalıçarşı’daki küçük kuyumcu atölyesinde başlar. “19 yaşında kendimi bir kuyumcu atölyesinde buldum. O günden bu güne kadar da bu işin içerisindeyim” diyerek anlatır o günleri Şenol Usta.

Sadece takı tamiri yok Luna Jewellery’de. Şenol Usta ve ailesi, Kuyumculuk adına aklınıza gelebilicek her türlü hizmeti sunuyorlar. İster kendi zevkinize göre tasarladığınız takıları yaptırın isterseniz istediğiniz herhangi bir pırlantayı temin etmelerini isteyin. “Sizin için bulup getiririz” diyor Şenol Usta.

Kapalıçarşı’da başlar ustalığa uzanan yolculuğu… Yalnızca ustalığı öğretmez Kapalıçarşı ona. İşine saygı göstermeyi, müşteriye güler yüzlü olmayı kısacası esnaf olmanın tüm gereklerini öğrenir bu yıllara meydan okuyan çarşıda. Bilenler bilir… Kapalıçarşı’da esnaf olmak, hele hele 18 sene ayakta kalabilmek kolay değildir. Fakat Şenol Usta, ailesiyle birlikte yıllara meydan okumayı başarır. Ve Kapalıçarşı’nın gediklilerinden olan Luna Jewellery markasını Göktürklülerle buluşturmaya karar verir. Şenol İşbilir “Kapalıçarşı kökenliyiz ama bundan sonra yolumuza Göktürk’te devam etmek istedik.’’ diye başlıyor sözlerine. Sonra da en çok talep edilen hizmetin takı tamiri olduğunu söylüyor. Ve Luna Jewellery ailesi, bu hizmetiyle

Kısacası bir gümüşçüden çok daha fazlası Luna Jewellery. Mağazalarında mücevheratın her türlüsünü bulmanız mümkün. Şimdilik bir atölye ve bir mağaza olarak hizmet veriyorlar. 5 kişilik aile ekibinin aşkla çalıştığı Luna Jewellery’nin en büyük hedefi markalarını geliştirmek ve içlerindeki mücevher tutkusunu insanlara ulaştırmak. Öyle çok da büyük iddialarının olmadığını Şenol Usta’nın sözlerinden anlıyoruz: “Önceliğimiz samimiyet ve güler yüz gerisi tecrübelerimize emanettir.’’ Luna Jewellery Hafta içi ve cumartesi 09.00-20.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Yolunuz düşerse mağazada bulunan baş döndürücü takılara göz atmanızı öneririm. Siz Luna Jewellery’nin büyülü dünyasında yolculuğa çıkarken Şenol Usta ve aile üyelerinin hoş sohbetinin size eşlik edeceğinden şüpheniz olmasın.

intown 97


GÜNDEM

GÖKTÜRK’E METRO GELİYOR! GÖKTÜRK’ÜN ULAŞIMINA YENI BIR BOYUT KAZANDIRACAK METRO HATTININ DETAYLARI BELLI OLDU. DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALIMANLARINDAN BIRI OLAN 3. HAVALIMANI’NI GAYRETTEPE’YE BAĞLAYACAK OLAN METRO HATTININ; KEMERBURGAZ, GÖKTÜRK VE İHSANIYE’DEN GEÇMESI PLANLANIYOR. İKI ETAP HALINDE GERÇEKLEŞTIRILECEK METRO INŞAATI TAMAMLANDIĞINDA, KENT MERKEZI ILE 3. HAVALIMANI ARASI ULAŞIMIN 30 DAKIKA OLMASI ÖNGÖRÜLÜYOR. ULAŞIMDAKI BU KOLAYLIK GÖKTÜRK’ÜN DIĞER ILÇELERLE OLAN BAĞLANTISINI BIR HAYLI RAHATLATACAK GIBI GÖRÜNÜYOR.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından planlanan 3. Havalimanı raylı sistem bağlantı projesi ile ilgili karar geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu kararı ile alındı ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gayrettepeİstanbul Yeni Havalimanı ve Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı hatları inşası da Bakanlık tarafından yapılarak hizmete alınacak.

EYÜP’TEN GEÇEREK HAVALİMANINA GİDECEK Toplam maliyeti 4 milyar 845 milyon 600 bin TL olarak belirlenen metro hattı Eyüp, Şişli, Kağıthane, Arnavutköy, Başakşehir ile Küçükçekmece ilçelerinden geçecek. Toplam 66 kilometre uzunluğunda olacak metro hattı Gayrettepe-3. Havalimanı yönünde yaklaşık 33 kilometre, 3. Havalimanı-Halkalı yönünde 33 kilometre olarak planlandı. Yapılacak olan metro ağının bir türlü çözülemeyen trafik sorununa da olumlu yönde katkısı olacak gibi görünüyor.

KEMERBURGAZ VE GÖKTÜRK DURAKLARI Metro hattının en dikkat çekici özelliklerinden biri ise Kemerburgaz ve Göktürk durakları… Şehrin yeni gözdesi olan bu ilçelere ulaşan toplu taşıma sayısı bir süredir tartışma konusuydu. Yeni metro hattı ise bu tartışmalara noktayı koyacak nitelikte… Hatta toplam 13 istasyon yer alacak. 7 istasyonluk ilk etap 2016-2018 tarihleri arasında, 6 istasyondan meydana gelen 2. etap ise 2018-2021 tarihleri arasında tamamlanacak. Hat tamamlandığında ise Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile Gayrettepe’de, Hızlı Tren ile Havalimanı’nda, SultangaziArnavutköy Hattı ile Arnavutköy’de, Kirazlı-MetrokentKayaşehir Metrosu ile Kayaşehir’de, Bakırköy-KirazlıOlimpiyatköy Metrosu ile Olimpiyatköy’de, KayaşehirBaşakşehir-Olimpiyatköy Tramvayı ile Olimpiyatköy’de, Kirazlı-Halkalı Metrosu ile Halkalı’da, Marmaray Projesi ile Halkalı’da entegre olacak.

YERİNDE İNCELEDİK Intown ekibi olarak, metro inşaatını yerinde inceledik ve inşaatta çalışan işçilere mikrofon uzattık. İşçiler; metro projesinin çok büyük bir proje olduğuna ve tamamlandığında İstanbul’a büyük faydasının dokunacağına inandıklarını söylediler. Şu an projenin ilk aşamasında olduklarının altını çizen işçiler, inşaatın kademe kademe devam ettiğini söylediler. “Sizce metro inşaatı ne zaman tamamlanır?” şeklindeki sorumuza ise “3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor ve biz de plana uygun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde yanıt verdiler.

98 intown

intown 99


BRITISH SIDE GÖKTÜRK’TE

İstanbul Caddesi Genç Plaza No:1 Kat:3 (Yapı Kredi Üstü) Göktürk 0212 322 2326 www.britishside.com gokturkfront@britishside.com

KALITELI İNGILIZCE EĞITIMINI BENIMSEYEN BRITISH SIDE; BEŞIKTAŞ VE KALAMIŞ ŞUBELERINDEN SONRA EYLÜL AYI ITIBARIYLE GÖKTÜRK ŞUBESINDE, TAMAMI ANA DILI İNGILIZCE OLAN DENEYIMLI ÖĞRETMEN KADROSU ILE İNGILIZCE EĞITIM ALMAK ISTEYENLERIN TERCIHI OLACAK.

bünyesinde barındıran Quality English Türkiye’de sadece British Side’ı üye kabul etti. British Side Cambridge Üniversitesi ESOL sınavlarının İstanbul’da ki British Council dışındaki tek merkezi. British Side’ın dünyanın en eski ve saygın kurumlarından Cambridge Üniversitesi’nin güvenini kazanmış olması çok önemlidir. British Side devam etmekte olan Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Konuşma Kursları, Ielts Hazırlık Kursları, 7-16 Yaş programları ve birebir derslerin yanı sıra firmalara istekleri doğrultusunda kurslar düzenliyor. British Side, dil eğitiminde kurum olarak nasıl bir yol izliyor? Eğitimdeki yaklaşımımız hem küçük hem büyük ölçekli gruplarda “iletişimsel yaklaşım” sisteminde yapılıyor. Katılımcılar sınıfta belli konular üzerinde pratik yaparak ve öğrendiklerini sürekli uygulayarak öğrenme imkanı buluyorlar. Eğitmenlerimiz temel prensip ve teknikleri öğretiyor ve eğitim sürecinde değerlendirmeler yaparak her öğrencinin bireysel gelişimini gözlemliyorlar. Amaç, eğitimlerimizin hem eğlenceli hem de bilgi verici ve kalıcı olması.

British Side Dil Okulu olarak kendini kanıtlamış bir kurum, bize kısaca bugüne kadar gelen süreçten bahseder misiniz? British Side 2006 yılında British Council’in kurs bölümünü kapatması sonrasında yöneticileri ve eğitmenleri tarafından kuruldu. Kaliteli eğitmen ve eğitimden ödün vermeyen British Side, şubelerinde bunun karşılığını kısa sürede öğrenci sayısını yükselterek aldı. Ağırlıklı olarak İngiltere’deki kaliteli okulları kabul eden ve Avrupa’nın belli başlı ülkelerinde kaliteli eğitim vermeyi ilke edinmiş dil okullarını

Programlarınızı uygularken Çalıştığınız Öğretmenlerde aradığınız kriterler neler oluyor? Tüm British Side öğretmenleri eğitimli İngilizce öğretmenleridir. İşe alım politikamıza göre British Side‘da eğitmenlik pozisyonuna başvuru yapanların en az Cambridge CELTA, tercihen DELTA sertifikalarına sahip olması ve en az 2 yıl tam zamanlı öğretmenlik tecrübelerinin olması gerekmektedir. Kendini öğretmeye adamış ve işini ciddiye alan öğretmenlerle çalışmaya önem veriyoruz. Kullandığımız yöntemler dahilinde sadece ana dili İngilizce olan öğretmenlerle çalışırız. Çünkü başlangıç seviyesi dahil her seviyede eğitim sadece İngilizce olarak verilir.

İngilizce dil eğitiminde profesyonel olan bir kurum olarak,7-16 yaş gruplarına yönelik özel akademik programlarla eğitim verdiğinizi belirttiniz. Aynı zamanda yetişkin gruplarında yoğun talep gören bir kurum olduğunuzu da biliyoruz. İngilizce eğitimine kaç yaşında başlamak gerekir? Kaç yaşında geç kalınmış olunur? İngilizce her yaşta öğrenilebiliyor. Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki yabancı ülkelerde 2-14 yaş arası lisan eğitimi aynı sonuçları veriyor. British Side‘daki eğitim deneyimleri, okuma-yazma ile desteklenen öğrenimin daha kalıcı olduğunu bize gösteriyor. Bu da çocukların okula başladıkları andan itibaren İngilizce öğrenmeye başlamaları gerektiğini doğruluyor. İleriki yaşlarda sorumluluklar ve meşguliyetlerin artması lisana ayrılacak zamanı ve zihinsel yetkinliği azaltıyor. Fakat başta da söylediğimiz gibi İngilizce öğrenmenin yaşı yok. Yetişkin grubu kurslarımızda yaptığımız gözlemlerde düzenli ders takibi, verilen sorumlulukların yapılması ve istekli olunması çok güzel sonuçları beraberinde getiriyor. Göktürk’ü yeni şubeniz için tercih etme nedeniniz nedir? Bizler Göktürk’te uzun yıllardır eğitim alanında çalışmalar yapmaktayız. Özne Öğretim Kurumları ve HBAcademic Education&Consultancy olarak yurtdışı eğitim danışmanlığı üzerine de çok sayıda öğrenci ile çalıştığımız için bölgede kaliteli dil eğitimi ve profesyonel yurtdışı desteğinin eksikliğini çok iyi biliyorduk. British Side Göktürk Şubesi olarak bölgedeki bu eksikliği giderecek olmaktan mutluyuz. Göktürk Şubenizde Eğitim döneminiz ne zaman başlıyor ve program detaylarını da biraz paylaşır mısınız? Şubelerimizde 2017-2018 Eğitim dönemi 18 Eylül tarihinde başlıyor. Göktürk şubemiz şu an geniş fiziki mekanı, merkezi lokasyonu ve donanımlı ekibi ile misafirlerini ağırlamaya başladı. Dönemlerimiz 9 haftalık sürelerden oluşuyor. Eğitmenlerimizce değerlendirilen sınavların sonuçları doğrultusunda kursiyerlerimiz seçecekleri devre alternatifinde kendi seviyelerine en uygun kurdan derslerine başlarlar. Kayıtlı öğrencilerimiz kur içlerinde ücretsiz düzenlediğimiz aktivite ve çalışma saatlerimize katılarak pratiklerini arttırabiliyorlar.


Z KUŞAĞI

DİSLEKSİ

Bir Farklılık Mı Bir Bozukluk Mu? ÇOCUĞUNUZ 5 YAŞINA KADAR GELIŞIMINI NORMAL TAMAMLADI, HATTA ÇOCUĞUNUZU DIĞER ÇOCUKLARDAN DAHA PARLAK GÖRÜYORSUNUZ. ÇOCUĞUNUZ OKULA BAŞLADIĞINDA HAYALLERINIZ BÜYÜK… FAKAT BIR BAKIYORSUNUZ KI ÇOCUĞUNUZ DÖNEMIN YARISI OLMASINA RAĞMEN DIĞER ÇOCUKLARIN BAZILARINDAN DAHA GERIDE BIR SEVIYEDE VE OKULA GITMEK ISTEMIYOR. SIZ DE BU DURUMA BIR TÜRLÜ ANLAMA VEREMEDIĞINIZ GIBI BIR YANDA DA KENDINIZI ÇARESIZ HISSEDIYORSUNUZ.

Ethel Kebudi, Uzman Psikolog, Aile ve Çift Terapisti

Taare Zameen Par filmi ‘Yerdeki Yıldızlar’ ismiyle film arşivimize girmiştir. Okul döneminde yaşadığı depresyonla baş edemeyen çocuğun probleminin disleksiden kaynaklandığının fark edilmesiyle; çocuğun ne gibi mucizeler yaratabileceğini, depresyondan çıkıp kendini nasıl değerli hissedebileceğini anlatan keyifli bir filmdir. Filmde, aile geleneksel yaklaşımla çocuğun okul başarısızlığını bilerek oluşturduğunu düşünerek çocuğa öfke geliştirir ancak okula yeni tayin edilen resim öğretmeni çocuğun içindeki cevheri keşfeder. Ders sırasında klasik yöntemlerin dışına çıkarak çocuklara öğrenmenin önemini hatırlatan resim öğretmeni; başkarakteri depresyon dünyasından kurtarır, öğrenme dünyasına taşır.

Disleksi Bir Hastalık Değildir Disleksi bir hastalık değildir. Bulaşıcı hiç

102 intown

değildir. Kişinin, gördüğü ve duyduğu kelimeleri bir araya getirmekte, organize etmekte zorlanma meselesidir. Hastalık olmadığı gibi yok olması da söz konusu değildir; ancak onunla yaşamayı öğrenmekle baş edilir hale gelmesi mümkündür. Bundan 121 yıl önce İngiliz doktor W. P. Morgen ‘doğuştan kelime körlüğü’ teşhisini koyarak disleksinin bir boyutunu bize açıklamaya çalışmıştır. Daha sonra Avrupa Disleksi Derneği disleksiyi “okuma, heceleme ve yazma becerilerini edinmede nörolojik kökenli bir farklılıktır.” şeklinde tanımlanmıştır. Disleksi bir bozukluk değil bir farklılıktır ve disleksi olan bireylerin topluma ayak uydurmaları için çeşitli öğrenme gereçlerine ihtiyaçları vardır. Disleksi, zeka düzeyi “normal veya normal üstü” olan; okuma hızı, okuma kalitesi, okumayı öğrenme hızı,

okuduğunu anlama-anlatma becerisi yaşıtlarına ve zekasına kıyasla beklenenin altında olan okuma bozukluğunun genel adıdır. Disleksi, Özel Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) tanısının alt kategorilerinden biridir.

Zekasının Yetersiz Olduğu Anlamına Gelmez Disleksi, bir çocuğun okul yaşamında kendisini diğer çocuklardan negatif yönde ayırdığını düşündürecek bir farklılıktır. Çocuğun zekâ seviyesi normal veya normalin üstünde olsa bile, okumayı öğrenen arkadaşlarından daha yavaş şekilde öğrenmesi veya öğrenememesi çocuğun kendisini sorgulamasına neden olacaktır. Günümüzde ilkokul 1. sınıftan önce hazırlık sınıfında öğretilen okuma yazma becerileri çocukların ilkokula başlamadan bu beceriyi edinmelerine olanak veriyor. Ancak disleksi olan çocuklar okuma yazmayı aynı dönemde öğrenemiyorlar. Çünkü kelimeler onlar için çözülmesi zor şifreler gibi. Çocuğunuza birçok kez gösterseniz de bir kelimeyi doğru yazmasını beklemeniz ve buna rağmen harfleri ters yazması sizi çıldırtmak için değil… Bu durum zekasının yetersiz olduğu anlamına da gelmez. Onlara göre harfler bazen yerlerinde durmuyor, hoplayıp zıplıyor ya da ters görünüyor. Yazıları bir disleksinin gözünden okusanız emin olun siz de anlayamazdınız.

DISLEKSI BIR BOZUKLUK DEĞIL BIR FARKLILIKTIR VE DISLEKSI OLAN BIREYLERIN TOPLUMA AYAK UYDURMALARI IÇIN ÇEŞITLI ÖĞRENME GEREÇLERINE IHTIYAÇLARI VARDIR.

Sürekli harflerin yer değiştirdiğini veya ters olduğunu düşünün. Yeni öğrenmeye başlayan bir çocuk düzen ister, ne ile karşılaşacağını öngörmek ister ki öğrenirken kendine güvenebilsin.

Disleksi Belirtileri q Okumayı öğrenirken zorluk yaşama
 q Okuma hızının beklenenin altında olması
 q Yazarken harf atlama
 q Bozuk yazma
 q Okurken harf atlama
 q Okurken kelimeleri değiştirerek okuma
 q Okumakta zorlanma
 q Yazarken zorlanma
 q Harfleri birbirine karıştırma (b,d,p gibi)


intown 103


Z KUŞAĞI ZORLANDIKLARI KONUNUN ÜZERINE GITMEK ÇOK YORUCU OLMAKLA BIRLIKTE BELLI BIR DÖNEM BUNUNLA BAŞ ETMELERI IÇIN YARARLI OLACAKTIR.

HUZU

R

UK

MUTLUL

Doğru Nefes,

BAŞARI

Sağlıklı Yaşam,

GÜVEN q Rakamları ters yazma (3-6-9… gibi)
 q “6-9 , ”3-8 ,7-4 gibi rakamları birbirinden ayırt etmede zorluk yaşama
 q Okuduğunu anlama ve anlatmada zorlanma
 q Sıralı ezber gerektiren konuları ezberlemekte güçlük çekme. (Ayların, haftanın günlerinin sırası)
 q Çarpım tablosunu ezberlerken veya ritmik sayarken zorlanma
 q Renkleri karıştırma
 q Sağı solu ayırt etmekte zorlanma
 q Kendini ve bir konu hakkında fikrini iyi ifade etmekte zorlanma
 q Toplama ve çıkarma işaretini karıştırma
 q Ayakkabılarını bağlama gibi motor becerilerde zorlanma
 q Okula gitmek istememe
 q Yazarken sıra satır atlama
 q İmla kurallarını uygun yazmakta zorlanma
 q Noktalı ve noktasız harfleri yazarken ve okurken birbirine karıştırma

104 intown

ÇOCUĞUNUZA FARKLILIKLARLA DÜNYAYA GELDIĞIMIZI, BAZI BAŞARAMADIĞIMIZ AMA GEREKLI OLAN BECERILER IÇIN DAHA ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKTIĞINI, BAZI YETENEKLERIN HERKESTE OLMADIĞINI VE BUNLARIN O KIŞININ GÜÇLÜ YANLARI OLDUĞUNU ANLATMANIZ ÖNEMLI OLACAKTIR.

Ne Öneriyorum? Okul dönemiyle birlikte zorluk yaşayan çocukların bir özel eğitimden geçmeleri önerilir. Zorlandıkları konunun üzerine gitmek çok yorucu olmakla birlikte belli bir dönem bununla baş etmeleri için yararlı olacaktır. Çocuk, problemi kendinde aramaktan vazgeçip çalışılabilen bir beceri olduğunu anlayınca rahatlayacak, zorluğu kabul edecektir. Çocuğunuza farklılıklarla dünyaya geldiğimizi, bazı başaramadığımız ama gerekli olan beceriler için daha çok çalışmamız gerektiğini, bazı yeteneklerin herkeste olmadığını ve bunların o kişinin güçlü yanları olduğunu anlatmanız önemli olacaktır. Her çocuğun ailesi için değerli olduğu vurgusu her zaman yapılmalıdır. Durumu, bazı güçlük çektiğimiz yönlerimiz ve daha başarılı olduğumuz yönlerimiz başlığı altında çocuğunuza anlatabilirsiniz. Önerim; sadece zorluk çektiği konuda destek alması değil, çocuğunuzun ilgilendiği alanda da kendini geliştirmesine olanak sağlamanızdır. Hepinize keyifli, çocuklarınızın sorumluluklarının bilincinde olduğu bir okul dönemi dilerim. Saygılarımla…

Kaliteli Zaman

YARATICILIK NEŞE

ÖZGÜR

LÜK

Bütünsel Nefes Çalışmaları, bireylerin nefeslerini açarak, performanslarını arttırmak zihni yapılandırarak yaratıcılıklarını ve odaklanmayı güçlendirmek üzere oluşturulmuş bir tekniktir. Nefes açılıp dengelendiğinde, bu bireylerin fiziksel olarak daha sağlıklı ve enerjik olmalarını; duygusal ve zihinsel olarak da daha dengeli olmalarını sağlıyor.

Göktürk Merkez Mahallesi, İstanbul Cd. No:20, Kat:5 Göktürk- Eyüp/İstanbul (İş Bankası Üstü)

TUBA KAYTAŞ Tel: 0533 708 47 55 www.nefesatolyesi.com / instagram: nefesatolyesigokturk


PSİKOLOJİ Photoxi-Hüseyin Kerem Yılmaz

Klinik Psikolog & Oyun ve EMDR Terapisti ÖZGÜN BUDACI ile

ÇOCUK PSIKOLOJISI

&

DESTEK ALANLARI

AYRILMA KAYGISI (SEPERASYON ANKSIYETESI) AYRILMA KAYGISI (SEPERASYON ANKSIYETESI) NEDİR? Çocuğun bağlandığı kişilerden veya evden ayrıldığında aşırı kaygı ve endişe duymasıdır.

AYRILMA KAYGISI BELIRTILERI NELERDİR? Çocuklar; • Anne babalarından ayrılmak istemedikleri gibi yalnız başlarına da kalamazlar. • Okula gittiklerinde veya başka ortamlarda sıkıntıları artar. • Annelerini gölge gibi takip etmek isterler. • Bağlandığı kişiyi yitireceği ya da bu kişilerin başına hastalık, yaralanma, yıkım veya ölüm gibi kötü bir olay geleceği şeklinde düşüncelerle aşırı şekilde üzülürler. • Uyku zamanı geldiğinde huzursuzlanırlar. Anne babalarından ayrı uyumak istemezler. • Geceleri, başlarına gelebilecek kötü şeylerle ilgili

kâbuslar görürler. • Bağlandıkları kişiden herhangi bir şekilde ayrılacakları zaman; karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı gibi belirtiler gösterebilirler. Not: Özellikle çocuğun okula başladığı dönemlerde bu durum belirgin olarak ortaya çıkar.

ÇOCUĞA NASIL YARDIMCI OLUNABILIR? Çocuğun psikolojik gelişimi açısından bu tür problemlerin çözümlenmesi önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren sosyal ortamlara alıştırmaya çalışmak, yalnız başına oynamasına fırsat vermek, ufak ayrılıklara alıştırmak, ebeveynle birlikte uyutmamak gibi yaklaşımlar ayrılık kaygısının yaşanmaması için uygun ortamı sağlayacaktır. Ancak, eşlik eden başka problemlerin olup olmadığı araştırılmadan ve gerekli ön alıştırmalar yapılmadan çocuk yalnız bırakılmamalıdır.

ALT ISLATMA (ENÜREZIS) NEDİR? Normal gelişmekte olan bir çocuğun, 4-5 yaşlarından sonra altını ıslatması durumudur. İstemsiz ya da istemli olarak idrarın giysilere ya da yatağa yineleyici bir biçimde bırakılmasıdır.

ALT ISLATMA BELIRTILERI NELERDİR? Farklı tipleri görülmektedir. • Yalnızca gece uykusu sırasında altına kaçırma • Yalnızca uyanık olduğu saatlerde idrar kaçırma. • Gece ve gündüz idrar kaçırma.

ÇOCUĞA NASIL YARDIMCI OLUNABILIR? • Tuvalet eğitimine erken başlanmaması • Tuvalet eğitiminde sert ve takıntılı tutum sergilenmemesi

• Alta kaçırma söz konusu olduğunda çocuğun bir daha yapmaması ile ilgili korkutulmaması ve utanç verecek yaklaşımlardan kaçınılması • Ailede ölüm, ayrılık, aile içi geçimsizlik, okul başarısızlığı, kardeş doğumu gibi durumlar yaşandığında ve çocuk duygusal olarak baş edemediğinde bu durum, ikincil olarak gelişen altını ıslatmaya neden olabilir. Ani oluşan ya da süreğen olarak çocuğun maruz kaldığı bu tarz örseleyici yaşantılarda hem terapötik olarak hem de ebeveyn yaklaşımları açısından destek alınmasında fayda vardır.

NE ZAMAN DESTEK ALMALI? İdrar kaçırma, en az üç ay boyunca ve haftada en az iki kez yaşanıyorsa psikolojik destek alınması; bu uyum sorunun katılaşıp süreğenleşmesini ve diğer gelişimsel dönemlere olumsuz yansımasını önleyecektir.

NE ZAMAN DESTEK ALMALI? Özellikle okula başlama döneminde yaşanan ayrılık kaygıları; okul rehber öğretmeninden ve psikologdan alınabilecek destekle, oryantasyon süreci tamamlandıktan sonra daha katı sorunlara yol açmadan çözümlenebilecektir. Ayrılık kaygısının, dört haftadan daha uzun süre devam etmesi durumunda ise destek alınması yararlı olacaktır. Ebeveynlere yönelik davranışsal yönlendirme ve çocukla yapılacak oyun terapisiyle; çocuğun kaygı düzeyi azalarak, bağlandığı kişilerden sağlıklı ayrılabilmesi için gerekli olan iç güçlerini keşfetmesine destek olunabilecektir.

106 intown

ALT ISLATMA (ENÜREZIS)

Göktürkköyü Merkez Mh. 1. Ceviz Sok. No:7/1 - Eyüp/ İSTANBUL Tel: 0212 322 88 20 Mobil: 0531 345 56 16 ozgunyon@gmail.com ozgunbudaci.com

intown 107


DOĞAL YAŞAM

SÜTÜN en dogal hali KAPINIZA GELEN SÜTLER SANDIĞINIZ KADAR SAĞLIKLI DEĞIL! Doğal olana yönelmek anlaşılır bir istek. Fakat evinize gelen ve açık olarak satılan sütler sanıldığı kadar sağlıklı ve temiz değil. Uzmanlar arasında “çiğ süt” adı verilen bu sütler de sağlık açısından büyük riskler taşıyor.

KAYNATMAYA GELMEZ! Kapımıza kadar gelen ve sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bu sütler eskiden beri, fokur fokur kaynatılır. Fakat bu yöntem zararı bakterileri yok ederken sütün içindeki vitaminlerin ve minerallerin de yok olmasına sebep olur. Ayrıca elle sağılan ve çeşitli malzemelerle yapılmış kaplara doldurulan bu sütler yüksek miktarda bakteri taşımaktadır.

ÇARE ORGANIK SÜT Eğer sağlıklı bir süt arıyorsanız organik sütle tanışmanın vakti geldi demektir. Peki nedir bu organik süt?

ORGANIK SÜT: Sentetik kimyasal tarım ilaçları kullanılmadan yetiştirilen yem bitkileri ile beslenen ve sentetik kimyasallar, hormonlar, GDO’lu ürünler kullanılmadan hayvan refahı göz önünde bulundurularak yetiştirilen hayvanlardan üretilen süttür.

Bir sütün organik olup olmadığını nasıl anlayacağız? Bir sütün organik olabilmesi için doğallığının Tarım Bakanlığı ve bağımsız sertifikalandırma kuruluşlarınca onaylanmış olması gerekir.

Peki organik sütü neden gönül rahatlığıyla tüketebiliriz? Çünkü organik sütün elde edildiği hayvanlar organik tarım yöntemi ile yetiştirilen bitkisel ürünlerle beslenirler ve sentetik kimyasal gübre, böcek ilacı, ot ilacı gibi pestisit içeren maddelerden uzak tutulurlar.

HEM INSANLARIN HEM DE HAYVANLARIN SAĞLIĞI KORUNUYOR. Bazı konvansiyonel üretimlerde bir inekten maksimum süt verimi alabilmek için; hayvanın doğasına uymayan yemleme, hastalıklarla karşılaşıldığında aşırı antibiyotik kullanımı ve çeşitli hormonlarla süt ve et üretimini artırmaya yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Oysa organik hayvancılık bir hayvandan maksimum verim almak yerine, hem o hayvanın sağlık ve refahını hem de o hayvanın ürettiği sütü tüketecek insanın sağlığını göz önünde bulundurur. Bu sebeple hayvanlara doğal şartlarına uygun besleme ve bakımın gerçekleştirilmesi kanunen zorunludur.

ORGANIK LOGOSU VARSA GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TÜKETEBILIRSINIZ Küf bulundurmayan, üretiminin hiçbir aşamasında GDO içermeyen, zararlı bakterilerden arınmış, antibiyotik ve hormon içermeyen organik sütler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın organik logosunu taşımaktadır. Bu logoyu gördüğünüz ürünleri gönül rahatlığıyla satın alabilir ve tüketebilirsiniz.

108 intown

ÖZEL FİYATLARIMIZLA SİZİ BEKLİYORUZ ORGANICASA

SERTIFIKALI ORGANIK GIDA KOZMETIK - HIJYEN Siparişleriniz İçin; 0212 322 82 28 / 0549 698 82 28 İstanbul Cad. Neo Çarşı No: 14/A Göktürk/İSTANBUL www.organicasa.com.tr


Klasikten kareye, retrodan kanvas ve kolaja kadar dilediğin tarz ve ölçüyü belirle, fotoğraflarını seç

Seçtiğin fotoğrafları uygulama ile gönder

(0212) 322 36 00

İstanbul Caddesi, Mesa Studio Plaza Avm No: 42 / E Göktürk, Eyüp/İstanbul

Fotoğrafların Fujifilm’in yüksek kaliteli orijinal fotoğraf kağıdına basılsın

Dilersen en yakın Fujibas bayisinden, dilersen de kargoyla kapında teslim al


İYİ YAŞAM

YENİ MODA

RIHANNA ÇENESİ Pınar Ergüner

Her birimiz daha güzel hatlara sahip olmak isteriz. Doğuştan gelen ve bizi biz yapan özelliklerden uzaklaşmadan, daha dikkat çekici yüz hatlarına sahip olmayı kim istemez ki... Bugünlerde moda fotoğraflarına baktığınız zaman fark edeceksiniz ki yüz hatları daha keskin, çeneler biraz uzun ve elmacık kemikleri daha belirgin. Peki, bu görüntüyü yüzünüze dolguyla yapmak mümkün desem? Birçoğunuzun yüz ifadesini görebiliyorum. “Dolgu yüzü şişirir, daha tombul görünürüm, ne diyor bu kadın” diyorsunuz. Hayır güzel kadınlar, hayır! Ben bizzat Dr. Seran Göçer’ in koltuğuna oturdum ve 1 saat sonra daha ince görünen bir yüzüm vardı. İnanın ben de şaşırdım, meğer tüm teknik değişmiş. Ben de sordum Seran’a, anlat bakalım doktor, nedir bu Rihanna Çenesi Moda’sı :) Her yıl medikal estetikte yeni bir trend oluşuyor, bu seneki akımlar neler? Nisan ayında Monaco’da katıldığım kongrede en çok konuşulan konu çene bölgesine yapılan dolgular oldu. En belirgin örneği de Rihanna’ya uygulanan ve yüz ovalini daha keskinleştiren yöntemdi. Öncesi ve sonrasında çekilen fotoğraflarla çok net bir şekilde dolgu uygulamasının sonucu anlaşılabiliyor. Diyeceksin ki zaten güzel ve genç bir kadın,

112 intown

evet ama buradan da anlaşılabiliyor ki güzellik trendlerine uymak için yaş almayı beklemeye gerek yok. Rihanna gibi, moda ikonu bir kadının bu uygulamadan faydalanması çok normal. Altın orana bu uygulamayla kavuşmak mümkün mü? Dolgularda sıklıkla uygulama yapılan yerler, yüzün orta alanları yani yanak bölgesi. Oysa son dönemlerde çene ve yüz ovali dolgusu yüz şekillendirme de bizim için çok önem kazandı. Yüzümüzün oranından bahsederken 3 bölgeden bahsederiz. Üst yüz, orta yüz ve alt yüz… Alt yüz bölgesi; hem yüz ovalindeki sarkma hattı hem de oran açısından çok önemlidir. Bu yüzden özellikle boylu boyunca çene hattına yapılan uygulamalar yüzü çok daha estetik ve güzel göstermektedir. Aslında sorunun cevabı evet bu uygulama çenesi küçük olan ya da yüz ovali yeterince keskin olmayan kişilerde yüzün oranlarını çok olumlu yönde değiştirir. Dolgulu şiş suratlar... Yıllardır, sanırım yanlış uygulamalar bizi çok korkuttu. Şimdi sen diyorsun ki dolguyla daha “ince” ve “kemikli” görünümlü bir yüz mümkün. Peki Nasıl? Kesinlikle mümkün. Yeni dolgu uygulama teknikleri ile artık yüzü doldurmuyoruz tam

aksine inceltip yukarıya kaldırıyoruz. Yaş aldığımızda yüzümüzde bazı değişikler olur. Cildimiz gevşer ve sarkar, yüzü taşıyan hatlar bozulur, cildin altındaki yağ yastıkları hem azalır hem de aşağıya sarkar. Bu durumda eğer sarkma varsa ben öncelikle ameliyatsız yüz germe işlemleri ile cildi yukarı kaldırıyorum. Sonrasında ise yüz şekillendirme yöntemleri ile dolgu uyguluyorum. Yeni nesil dolgular yüzü şişirmek yerine cildi besleyip kaldırıyor. Böylece gergin ve çok daha ince bir yüz elde ediyorum. Özellikle yanaklar ve çene hattında yaptığımız uygulamalar yüzü daha ince ve keskin hatlı bir görünüme kavuşturuyor. Bu uygulamayı başka uygulamalarla desteklemeli miyiz? Daha iyi sonuç alır mıyız? Elbette bu uygulamayı eğer hastanın ihtiyacı varsa başka uygulamalarla destekleriz. Bunların başında cilt kalitesini artırmaya yönelik yaptığım “Mezolift” uygulamaları gelir. Cildimiz daha parlak, nemli ve lekesiz ise yaptığım diğer işlemler çok daha iyi sonuç verecektir. Ayrıca dolgu ile beraber sıklıkla “Ultraskin” (high frekans ultrasound) uygulamasını da birleştiriyorum. Ultraskin sonrası cilt daha gergin olduğu için yapılacak dolgu miktarı düşer ve yüz asla şiş görünmez. Pekiyi, ya erkekler? Erkek yüzü tamamen farklı ele alınmalı. Son iki yıldır uluslararası kongrelerde erkek yüzü uygulamaları yoğun olarak işleniyor. Çünkü erkek yüzünün hatları anatomik olarak farklı… Daha kaslı ve hatları keskin… Erkek hastalarda yaptığımız dolgu noktaları da bu yüzden farklı. Geldik, oturduk koltuğa... Ne kadar vakit ayırmamız lazım, aynı gün bitiyor mu ve sonuçları en iyi ne zaman görmek mümkün? Ben uygulamaları genellikle 2 seansa bölüyorum. Ancak bir

ALT YÜZ BÖLGESI; HEM YÜZ OVALINDEKI SARKMA HATTI HEM DE ORAN AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLIDIR. BU YÜZDEN ÖZELLIKLE BOYLU BOYUNCA ÇENE HATTINA YAPILAN UYGULAMALAR YÜZÜ ÇOK DAHA ESTETIK VE GÜZEL GÖSTERMEKTEDIR. günde de bitmesi mümkün. Bu biraz hastama bağlı… İşlem ortalama 40 dk sürer ama en az yarım günü bana ayırmanızı isterim. Önemli olan iyi bir sonuç elde etmek… Bu da birbirimiz iyi anlamak ve iyi bir planlama ile mümkün. Dolgu sonrası hemen değişiklik görülür. Ancak tam olarak iyi bir hal alması 20 gün sonra olur. Bu yüzden özel bir güne hazırlanıyorsanız mutlaka en az 20 gün öncesinden gelmelisiniz. Ve tabii insan merak ediyor; madem bu kadar güzel sonuçlar var, kendine uyguladın mı? Uyguladım Pınar, bir süredir isteyip yapamıyordum. Monaco kongresinden döner dönmez kendime ve birçok hastama yaptım. Sonuçtan kendi adıma da çok memnunum. Güzellik, güzellik, güzellik... Peşinden koşmaya devam edeceğiz. Ey güzel kadınlar, daha öğrenecek çok şey var, bir dahaki sayıda buluşmak dileğiyle… Bu arada sonuçları merak edenler instagram hesabımdan da bakabilirler. Instagram/ pinarerguner

intown 113


DEKORASYON

Gül Bozantı Mimar

AÇIK MUTFAKLAR EVIN MUTFAK VE YEMEK ALANINA EKLENEN KÜTÜPHANE ILE ÇOK KEYIFLI ZAMAN GEÇIRILEBILIR.

HEM MODERN ÇIZGILERIN HEM DE BEYAZIN GETIRDIĞI FERAHLIK BIR ARADA.

Son yıllarda ülkemizde gittikçe artan bir hızda konut inşaatı yapılıyor. Bu artışla birlikte, kullanıcının talepleri de planlara yansımaya başladı. Bu taleplerin başında da mutfak alanlarının büyümesi geliyor. Bizim gibi kültürleri çok eski ulusların doğal olarak mutfak kültürleri de çok gelişmiş oluyor. Bu da beraberinde mutfakta daha çok vakit geçirmeyi gerektiriyor. Artık yapılan planlamalarda mutfak için ayrılan alanlar bazen oturma odalarından daha fazla yer tutabiliyor. Kullanıcılar mutfaklarında daha çok vakit geçirmek ve burayı yasam alanlarının bir parçası yapmak istiyorlar. Tabii ki mutfak için ayrılan bütçeler de artıyor. Bu taleplerle beraber gittikçe yaygınlaşan bir kullanım var artık: Açık mutfak. Açık mutfak kullanımı, alanların çok daha ferah ve geniş olmasına olanak verir. Çoğu zaman oturma odası ile beraber tasarlandığından kullanımı hem pratik hem de zevklidir. Açık mutfak sayesinde, misafirlerinizle ya da ailenizle beraber olurken bir taraftan da keyifle yemeklerinizi ve sofranızı hazırlayabilirsiniz. Bu tarz bir mutfak yapılacaksa bazı detaylara da dikkat etmek gerekir. Çünkü mutfağınızın yaşadığınız alanla beraber olması demek kapatacak bir kapısının olmaması demektir. Dikkat edilmesi gereken konuların başında koku ve gürültünün oluşmaması için doğru ürünleri kullanmak gelir. Tabii ki ortamın temiz ve toplu görünmesi için mümkün olduğunca dolap olması da çok önemlidir. Simdi sizinle güzel tasarlanmış bazı açık mutfak örnekleri paylaşacağım:

114 intown


DEKORASYON BURADA YEMEK ODASI VE MUTFAK BÖLÜMÜNÜN BIR ARADA KULLANILDIĞI GÜZEL BIR ÖRNEK BULUNUYOR.

KORIDOR VE DUVARLARIN KAPLADIĞI ALANLARDAN KURTULUP, FERAH VE KULLANIŞLI BIR YAŞAM ORTAMI SAĞLANMIŞ.

BU ÖRNEKTE DE KULLANILAN MALZEMELERLE HEM ÇOK SICAK HEM DE ÇOK ŞIK BIR ALAN OLUŞMUŞ.

116 intown


BRİÇ OYUN 4 PIK K963

Atak Vale Karo

73 Q872 Q82 Q108542 J105 A1073

K B G

J109

D

J6 AK943 J94

AQ7652 AK9 4 K65

GEÇEN SAYIDAKI PROBLEMIN CEVABI: 2 inci karoya çaktıktan sonra kozları topla, 3 tur koz çektikten sonra 3 üncü Körü yere çak.

HERKES ZONDA

Q1052

Dağıtan Doğu

94 QJ98 J72 J98743 763 43 64

K B G

6

D

KQJ85 K106 K985

AK A102 A752 AQ103 Turnuvaya katılmak, briç öğrenmek ya da briçlerini geliştirmek için ders almak isteyenler Mehmet Sırıklıoğlu ile iletişime geçebilir. (0535) 431 05 82

118 intown

Doğunun 1 kör açısından sonra Batının küçük kör atağına güneyden 3 SA oyununu planlayın.


KISA KISA JULIA’S PATİSSERIE HAYATINIZI TATLANDIRIYOR Julia’s Patisserie; Fransa’dan Türkiye’ye uzun çalışmalar sonucunda getirdiği lezzetli tatlı ve tuzlu ürünleri ile French Patisserie kültürünün önde gelen el yapımı spesiyallerini, günün her saatinde Göktürk’te sizlerle buluşturuyor. Özellikle el yapımı ürünlerinin muhteşem tatları, sizi bir an için Paris sokaklarına götürüyor... Türkiye’de kolay bulamayacağınız, pasta hamuru vb. kimyasal katkıların kullanılmadığı, raf ömrü çok kısa pek çok Fransız spesiyalinin ve hafif Fransız tatlılarının ünü şimdiden Göktürk dışına yayılmış durumda… Hafta sonları tamamen el üretimi, orijinal Fransız tereyağı ile günlük sınırlı sayıda yapılabilen özel kruvasanlar ise erken saatlerde bitiyor. Hem göze hem de damağa hitap eden özel ürünlerin yanında davet ve doğum günleri için Fransız pastaları, Fransız kişleri ve turtalarını sadece size özel olarak da sipariş edebilirsiniz.

HAYDİ GENÇLER BASKETBOLA Kemerburgaz Göktürk Fenerbahçe Basketbol Okulu; çocuk ve gençlere basketbolun temel tekniklerini ve inceliklerini öğreterek spor yapabilecekleri, enerjilerini doğru yere yönlendirerek zihnen ve bedenen sağlıklı bireyler haline gelmelerini sağlayacak ortamı sunmayı hedeflemektedir. Kemerburgaz Şehit Er Sinan Şen Ortaokulu Spor Salonu Mithatpaşa Mah. Rauf Orbay Cad. No: 24 Eyüp İstanbul 0850 304 1907

ELBA YAPI DEKORASYON YENİ YERİNDE HİZMETİNİZDE 2004 yılından beri Göktürk’te proje, tasarım, imalat, tadilat, taahhüt ve uygulama hizmetleri veren Elba Yapı Dekorasyon; JOTUN Boya, KÖSTER Su ve Nem Yalıtımı, HÜPPE, KABİNET Duş – Küvet ve Kabinleri, HALLEY Duvar Kağıtları, CAM MEKAN Cam Balkon Sistemleri bayilikleri ile satış hizmeti sunmaktadır. Bunun yanında kişiye özel ahşap imalatlar ve ev– işyeri yenileme hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Selanik Bulvarı No:161/3 Kemerburgaz 0212 322 10 68 GSM: 0532 517 37 43

LEMAN HANIMIN MUTFAĞI AÇILDI KALİTELİ VE SAĞLIKLI YEMEĞİN ADRESİ

AVA BEAUTY GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Mustafa Keser Ev yemekleri; leziz ve tadına doyulmaz ev yemekleri, güne keyifle merhaba demenizi sağlayacak kahvaltı çeşitleri ile Gökmahal Çarşı’da hizmet vermeye başladı. Organik ve sağlıklı ürünleri menüsüne serpiştirerek müşterilerinin beğenesine sunan Mustafa Keser Ev Yemekleri; yöresel lezzetleriyle de dikkat çekiyor. Göktürk Merkez Mahallesi İstanbul Caddesi No: 28/9 Gökmahal Çarşı 0212 322 5 323

Avrupa standartlarında hizmet veren Ava Beauty, tırnak yapısına uygun kişiye özel manikür – pedikür ve tırnak dizaynı ile dikkat çekiyor. 150 -200 çeşit kalıcı oje renk seçenekleriyle göz kamaştıran Ava Beauty; medikal el ve ayak bakımı, diyabetik ayak bakımı, çatlak topuk bakımı, batık, nasır, mantar tırnak tedavisi, tırnak kalınlaştırma hizmetleriyle Gökmahal Caddesinde. Göktürk Merkez Mahallesi Gökmahal caddesi Begonya sk. No:28 Dükkân 1 0850 224 10 93

COLORİNAS’DA HER ŞEY ÇOCUKLAR İÇİN Her tarza uygun çocuk giyim, aksesuar ve kostüm seçeneklerini bulabileceğiniz Colorinas, 0-7 yaş arası çocuk kıyafetleriyle Göktürk’te hizmetinizde. Çocuk ve bebek kostümleri, kızlar için takı ve aksesuarların yanı sıra erkekler için de süper kahraman figürlü duvar saatlerini Colorinas’ta bulabilirsiniz. Göktürk Merkez Mahallesi. Çeşmebaşı Caddesi No: 7 Göktürk 0212 322 55 20

SU SEYMEN İLE DEĞİŞİME HAZIR MISINIZ? Zihinsel ve bedensel olarak değişiminize yardımcı olan Su Seymen; alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı yönlendirerek veya değiştirerek kilo vermenizi, hayatınızdaki her türlü stresi yenmenizi ve zihninizi olumsuz düşüncelerden temizleyip mutluluğa ulaşmanızı sağlıyor. Diyetsiz, eğlenceli bir değişim yolculuğu ile yeme isteğinizi azaltıp, kontrol ediyor ve hayata bakış açınızı değiştirerek, problemlerinizden kurtuluyorsunuz. Su Seymen, Nişantaşı’ndan sonra şimdi de Göktürk’te... www.suseymen.com Ücretsiz seans için iletişim 0532 251 08 00 / 0(212) 373 94 49

120 intown

Leman Hanımın Mutfağı; birbirinden lezzetli anne çorbaları, anne yemekleri, zeytinyağlıları ve çeşit çeşit tatlılarıyla Göktürklülere “merhaba” dedi. Mevsiminde toplanmış, katkısız ve taze malzemelerle yemeklerin yapıldığı Leman Hanımın Mutfağında; Elazığ ve Antep bölgesine ait yöresel tatlar da dikkat çekiyor. Leman Hanımın Mutfağı tam da sağlığına ve samimiyete önem verenler için. Göktürk Merkez mahallesi Cumhuriyet caddesi Palms residence sit. No 2/e Eyüp

ADDRESS MÜMIN AŞIK TAŞINDI Gökmahal Çarşı’ya taşınan Address Mümin Aşık erkek kuaförü; saç kesiminden saç-sakal boyamaya, baş ve el-ayak masajından manikür-pediküre kadar çeşitli alanlarda hizmet vermektedir. İstanbul Caddesi Merkez Mahallesi Gökmahal Sitesi No:2 0212 322 18 45

ANEMONA ZENGİN ÇİÇEK ÇEŞİTLERİYLE GÖKTÜRK’TE

TAKINTI GÜMÜŞ TAŞINDI

Anemona Çiçekçilik; organizasyon, aranjman, araç süsleme, çelenk, lobby girişi çiçek düzenlemesi, gelin buketleri ve özel yapım çiçek tasarımlarıyla sevdiklerinizin özel anlarını mutlu etmenin ayrıcalığı ile görsel şölen sunuyor. Anemona Çiçekçilik’te el yapımı usta eller tarafından incelikle işlenmiş İznik çinilerini de alternatif hediye seçimine katabilirsiniz Göktürk Merkez Mahallesi Göktürk Cad. No:50 Göktürk Tel: 0212 322 44 85

Merkezi Sarıyer’de bulunan ve Göktürk’ te 6 yıldır Artell Forum Çarşı’sında hizmet veren Takıntı Gümüş, Kaizen Hairdressing giriş katına taşındı. Parlatılacak, bakım veya tamir yapılacak her çeşit gümüş ve altın takılarınızı, Kaizen Hairdressing’in giriş katındaki mağazasına götürebilirsiniz. Göktürk Mağaza: 0212 3224616

ÇAKIL TAŞLARINDAN KURULAN DÜNYA: DOLCHA Çocukluğundan beri sanata ilgisi olan, sahilde deniz kenarında çakıl taşları ile oynayıp taş şekillerinden hikayeler yaratan Demet Olcha; çakıl taşlarından komposizyonlar kurarak, Dolcha imzalı Çakıl taşı tabloları ile sevdiklerinize unutulmaz hediyeler sunuyor. 05300688069

intown 121


KISA KISA HİZMETİNİZDE!KAIZEN

2US BIKE İLE BİSİKLET TURİZMİNE MERHABA 2US BIKE sahip olduğumuz doğal güzellikleri daha farklı bir bakış açısı ile deneyimlemek ve dünyada turizmin kabul gören dallarından biri olan “Bisiklet Turizmi”ni yaygınlaştırmak için çalışmalarına devam ediyor. 2US BIKE, kültür turizmi ile bisiklet turizmini birbirine entegre ederek hem yerli hem yabancı turistlere farklı bir perspektiften ülkemizi tanıtmayı amaçlıyor. www.2usbike.com 0212 212 12 64 info@2usbike.com

MARLENKA PASTA & CAFE NEFİS TATLARI İLE GÖKTÜRK’TE

MACKENZIE- CHILDS ARTIK İSTANBUL’DA Amerika’nın en ünlü dekorasyon ve mutfak ürünleri markası MacKenzie – Childs artık İstanbul’da. Dekor tutkunlarını mest edecek birçok ürün ve desen çeşitliliğinin yer aldığı Mackenzıe-Chılds lüks kavramını evlerinize taşıyor. Porselenden öte bir hikâye tasarlayan ve bu hikâyeyi el emeği ile bütünleştiren birbirinden şık ürünleri, Home Couture Göktürk mağazasından temin edebilirsiniz.

MEVLANA BALIK GÖKTÜRK CADDESİNDEKİ YENİ YERİNDE Mevlana Balık; Karadeniz usulü balık tava, ızgara çeşitleri ve salata çeşitleri ile yeni yerinde hizmetinizde… Mevsimine göre alternatif balık çeşitlerini istediğinizde evlere paket servis yapan Mevlana Balık’ta, balık menüsüne alternatif ızgara köfte seçeneği de mevcut. Göktürk merkez mahallesi Göktürk caddesi No.3 (Noterin Yanı) 0212 322 16 11 0212 322 16 12

Sütlü tatlıları, kurabiyeleri ve özel günlerinizde kişiye özel hazırlanan spesiyal lezzetleriyle Göktürk’te hizmet veren Marlenka; ürün çeşitliliği, el yapımı pastaları ve özel imalatları olan kremaları ile dikkat çekiyor. Göktürk Merkez mah. Göktürk cad. No. 59 Göktürk 0212 322 91 71

MODA AKSESUAR ZENGİN ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİYLE DİKKAT ÇEKİYOR Moda Aksesuar’da; takı, şapka modelleri, çantalar, cüzdanlar ve bijuteriye ait her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca çocuklar için haftanın bir günü bileklik ve kolye yapımı aktivitesi mevcut olan Moda Aksesuar; zengin ürün çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Göktürk Merkez Mahallesi Göktürk Caddesi Yeshill Sitesi 48/F Blok Göktürk 0534 641 99 56

NANU HAYVAN SEVGİSİ AŞILAMAYA DEVAM EDİYOR

AKTİF KADINLAR KAHVALTIDA BULUŞTU Aktif Kadınlar; birbirlerini ve yaptıkları işleri daha yakından tanımak ve beraber yapabilecekleri projeleri konuşmak amacı ile grup üyelerinin oluşturduğu kahvaltı toplantısı düzenlediler. Kahvaltıda misyonları, vizyonları, hedefleri ve projelerini paylaştıkları bir sunum gerçekleştiren Aktif Kadınlar; girişimci kadınlara sağlayabilecekleri destekler ve network oluşturma konularında da fikir alışverişinde bulundular.

122 intown

Kalitesini ispatlayan ve ailelerin gönlünde taht kurmayı başaran çocuk/bebek uyku markası Nanu Bedtime; her sezon olduğu gibi bu sezonda çocuklardaki hayvan sevgisini ön plana çıkaran kedi ve köpekli tasarımlarla alkış topluyor.

GÖKTÜRK’TE 8 YILDIR ÇEŞİTLİ SALONLARDA HİZMET VEREN HALİL KILINÇ, DENEYİMLİ KADROSU ALİ İHSAN KEKLİK VE UĞUR SAVAŞ İLE BİRLİKTE FERAH VE NEZİH SALONUNDA SİZLERİ AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYUYOR. YETİŞKİNLERİN YANI SIRA ÇOCUKLARA DA HİZMET VEREN “KAIZEN KIDS &MEN” SİZİ BEKLİYOR...

HİZMETLER:

Saç kesimi Sakal kesimi Boya Saç simülasyonu Saç ve cilt bakımı Medikal manikür-pedikür El ve ayak bakımı Çocuk saç kesimi

Göktürk Merkez Mahallesi İstanbul Caddesi Telekom Sokak No:3 Göktürk-Eyüp İSTANBUL 0543 940 42 43


Göktürk’e dair her şey

GÖKTÜRK REHBERİ

124 intown

Read&Rest Tel:212 3223118

SÜT ÜRÜNLERİ

Eyüboğlu Kemerburgaz Tel:216 5221278

Onur Et Tel:212 3224001

Sütçü Tel: 4445788

Fen Bilimleri Tel: 322 59 29

Quyyu Hanımeli Tel: 212 3225552

Sütist Tel:212 4943141

Göktürk Sınav Lisesi Tel:212 322 74 74

Taş Avlu Tel:212 322 3433

BUTİK PASTA

Maple Bear Canada Anaokulu Tel:212 3600878

VETERİNER

Richess Tel: (0212) 522 99 99

Annas bakery Tel:212 3227832

Hisar Okulları Tel:212 3640000

Animal Life Tel:212 322 68 81

Rookie’s Sports Bar Tel:212 3227535

Jean Pierre Patisserie Tel:212 3221363

Joyfull House-Kemerburgaz

Berilyum Tel:212 3222093

Saludos Tel: 08507338238

La bakery Tel:212 3225516

Nejat Sabuncu İlköğretim Kurumları Tel: 212 239 7535

Countryvet Tel:212 3224888

Sushico Tel:212 3223181

Le fırın Tel:212 3223080

Neşe Erberk Anaokulu Tel:212 3602472

Çizmeli Kedi Veteriner Kliniği

Tarihi Çinili Fırın Börekçisi Tel: 0212 322 88 98

Pöti’nin Atölyesi GSM:538 3141717

Karma Çocuk Gsm:530 1161141

Tel:212 3223627

Vincotto La Cucina Tel:212 3222762

PASTANE-DONDURMA

Kids Country Tel:212 2276425

Dr Pet’s Klinik 02123226164

Zanzi Kitchen Tel:444 8969

Aslı Börek Tel:212 3220202

Küçük Şeyler Anaokulu Tel:212 3600204

Göktürk Veteriner Kliniği Tel:212 3227822

DİYET YEMEKLERİ

Ceviz Tel:212 3222664

Keşfeden Eller Tel:212 3226687

Luna Veteriner Kliniği Tel: 0212 3225808

Nü Happy Mutfak Tel:212 3222371

Dondurmaccı Tel.212 3228180

Mutlu Adımlar Anaokulu Tel:212 3600066

United Kennels 02123221314

CATERING

Gezi İstanbul Tel:212 3224540

Okyanus Koleji Tel:4441098

Vettown 02123223839

Akuamarin Tel:212 3228060

Girendola Tel: 0212 322 4774

Uçan Balon Anaokulu Tel:05306010005

HAYVAN BARINAKLARI

Alkanat Tel:212 3603056

Julia’s Patisserie Göktürk Tel: 0532 0585477

OKUL SONRASI &DİL &MÜZİK OKULLARI

Hasdal Rehabilitasyon Merkezi

Chez Bruno Tel: 212 3228023

Karafırın Tel:212 3224334

Amerikan Kültür Dil Okulu Tel:212 3228283

Tel:212 3602919

Delicious Tel:212 3226901

Keff Künefe Tel: 0212 322 25 55

Jüpiter Eğitim Tel:212 3222009

KÖPEK EĞİTİM MERKEZİ

Kemer Catering Tel:212 2906250

Komşufırın Tel:850 2003059

Figür Akıl Akademisi Tel:212 2941662

Inanoğlu Köpek Eğitim Merkezi Tel: 05424521778

Tezgah Tel:212 9249985

Leonard Chocolatier Tel: (0212) 322 22 92

Matematik Öğr. Ömer Karaman Tel: 0536 4838954

Von Bakaçhan Tel: 212 7972079

Westside Cafe&Bistro Gsm: 0545 3289378

Pelit pastanesi Tel:212 322 5610

Mega Aritmetik Tel:212 3220657

PET KUAFÖR

FAST FOOD

Rec Bakery Tel: 0542 6788055

Music Together Kidz Harmony Tel: 0532 656 77 86

Bay Tuna Pet Kuaför 02123220681

Bizim Lahmacun Tel:212 322 8400

Venüs pastanesi Tel:212 3220555

Sonay Akçen GSM:5416502195

PET OTEL

Burger King Tel:212 322 4823

Yasemin Tuncel Tel:2123224264

Utku Ünal Müzik Atölyesi GSM:532 6447337

Duygu Pet Otel Tel:212 3222311

Domino’s Pizza Tel:212 322 2535

Beylerbeyi Profiterol Tel: 212 3221918

GELİŞİM&HOBİ&DANS& OYUN ATÖLYELERİ

Pet Otel Tel.212322 8011

Dürümlife Tel:212 322 5334

SU İSTASYONLARI

Art House Tel:535 479 12 01

PET MARKET

Egg&burger Tel:212 322 2200

Başpınar su Tel:212 2397879

Aqua-Tots Göktürk Tel:5325075708

Conker Pet Shop 02123227066

Etiler Marmaris büfe Tel:212 322 1798

Buzdağı Tel:212 3228058

BJK Göktürk Futbol Okulu Tel: 0532 415 70 19

Mama Bizde Pet Shop 0212 352 00 53-0545 905 93 98

Hamaset Köfte Salonu Tel:212 322 4507

Çobanpınar: Tel:2123222151

Esen Fakıoglu GSM:533 2840205

Marina Pet Shop 02123221315

İşkembahçe:Tel:212 3601209

Dağdelen Tel:212 3224523

Etik Yaşam Tel: 0534 466 66 46

PetZone Tel:212 3227080

İzmir Pide Lahmacun Tel:212 3224049

Erikli Tel:212 322 3674

Giz Seramik Tel: 0541 569 32 54

Cosmodent Tel:212 3224004

Konyalım Etli Ekmek Tel:212 3223477

Güvenpınar Tel:212 3220565

Gymboree Tel:212 3224459

Dr Ercüment Sucu Gsm:539 9561010

Konya Park Tel: 0212 3220592

Saka su Tel:212 3221662

İsmek Göktürk Tel:212 3221222

Prodent Tel:212 3226999

Mado Tel:2123225272

Sırma su Tel:212 322 5756

İstiva Sanat Tel: 0551 112 18 59

Dr.Tolga Karaköse Tel:212 3223828

Marmaris büfe Tel:212 3227411-25-32

Taş Kesti Tel: 212 3221052

Just Kidding Tel: 212 322 8384

ÖNEMLİ NUMARALAR GÖKTÜRK POLİS KARAKOLU Tel:212 3603075-212 3603636 JANDARMA KEMERBURGAZ Tel:212 3601303 İTFAİYE Tel:212 3221800 GÖKTÜRK BELEDİYESİ Tel:212 322112 GÖKTÜRK ZABITA Tel:212 3221113 GÖKTÜRK MUHTARLIĞI Tel:212 3223350 KEMERBURGAZ MUHTARLIĞI Tel:212 3600333-212 3601330

SAĞLIK HASTANE-POLİKLİNİK &LABORATUVAR Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Tel:212 3225660 Biruni Laboratuarı Tel:212 3226822 Florence Nightingale Tıp Merkezi Tel:212 3226322 Kemerburgaz Sağlık Ocağı Tel:212 3601311 İntermed Tel:444 1 633 Göktürk Sağlık Ocağı Tel:212 3220016 Özel Begüm Sağlık Kabini Tel:212 3224825 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Dr.Avi Karako Tel:212 3225660 Doç .Dr.Atilla Gökhan Özyeşil Tel:212 3222400

HAYVAN SAĞLIĞI

YEME-İÇME

Meşhur Çiğköfteci Tel:212 3225617

Kidsville Tel:2122397010

RESTAURANT-BAR&CAFE

Mc donald’s Tel:4446262

Krem Karamel Tel:212 3224434

444 döner Tel:212 322 34 42

Papa Johns pizza Tel:212 3222258

Ragıp Savaş Sanat Akademisi Tel:212 3228080

Aquamarin Cafe Tel:212 322 80 60/322 07 07

Pınarbaşı Kebap Lahmacun

Backhaus Tel: 212 322 16 29

Tel:212 3220125

EĞİTİM

Balıkçı Tel:212 3224909

Sampi Pide Tel:212 3227787

GÖKTÜRK VE KEMERBURGAZ OKULLARI

Nefes Atölyesi Tuba Kaytaş GSM :5337084755

Bent Cafe&Restaurant Tel:212 360 24 25

Subway Tel:212 3226660

Aba Eğitim Tel: 0212 322 27 86 - 0536 265 61 85

Yedi Kültür Sanat Gsm:5324635987-532 4118689

Bi tost Tel:0542 424 86 78

Şampiyon kokoreç Tel:212 3227575

Açı Tel:212 3494550

Yol Birey ve Aile Danışmanlık Merkezi

Big Chefs Tel:212 3226800

Uzunlar Kebap Tel:212 3220463

Ada Ana Okulu Tel:212 3226342

Tel: 0212 322 34 90 - 0532 445 40 46

Banu Eczanesi Tel:212 3227952

Biz Pub Tel:212 3224822

MARKET-ŞARKÜTERİ&KASAP

Amerikan Kültür Kids Tel:212 3226005

Çamlık Eczanesi Tel:212 3227211

Cundalı Cemil Tel:212 3220462

Abant Çiftliği Tel:212 3224848

Ark Ana Okulu Tel:212 3602643

Carré Tel:2122396309

Carrefoursa Tel:212 3223207

Bilgi Kozası Anaokulu Tel:212 3601538

Dardenia Tel:2125001438

Çamlık Market Tel:212 3225071

Biltes Koleji Tel:0212 612 12 12

Dürüm park Tel:212 360 00 15

Gourme Time Tel: 0212 322 07 70

British Side Dil Okulu Tel:212 322 2326-552 212 2326

ESTETİK-GÜZELLİK

Elif’s Cafe Tel: 0212 322 66 50

İpek Hanım Çiftliği Tel: 3227324

Doğa Koleji Tel:212 3221500

SPA VE ESTETİK MERKEZİ

Erdal Şef Adana Kebap Tel: 0212 322 90 50-0212 322 90 20

İskender et&tavuk Tel:212 3220950

Doku Duyu Akademi Tel: 0212 322 00 16

Nü Day Spa Gsm: 541 360 33 24

Fıstıkzade Gaziantep Baklavası Tel: 0212 360 17 37

Mahallenin Kasabı Tel:2123220741-42

Evin Oyun Evi Tel:212 3226342

Tel: 212 322 23 71 - 322 63 76

Narçiçeği Eczanesi Tel:212 3228668

Gezi İstanbul Tel:212 3224540

Migros Tel:212 3228427

Sedef Eczanesi Tel:212 3225922

Hanımeli Gerçek Ev Yemekleri 0212 322 10 84-85

Makro Tel:212 3229127

Sibel Eczanesi Tel:212 3221159

Kebapçı Tel:2123222325

Namlı Gurme Tel: 212 322 10 60

Şifa Eczanesi Tel:212 3222100

Konya Park Tel: 0212 322 05 92 - 0546 870 14 16

Night day 7/24 Tel:212 3226655

DİYETİSYEN

Leman Hanımın Mutfağı Tel: 05343074115

Gourmet Garage Tel:212 3223100

Göknel Dumanlı Tel:212 3222371

Lokanta 18 Tel:2123228041

AKTAR-KURUYEMİŞ

Sezen Çetinkaya Tel: 2123226376

Mado Tel: 212 3228880

Boğaziçi Kuruyemiş Tel:212 3228197

Meydan Restaurant Tel:212 2397010

Güven Kuruyemiş Tel:212 3221217

Motto Tel: 212 3225052

Salkım Söğüt Tel:212 3220337

Mustafa Keser Ev Yemekleri ve Kahvaltı

ORGANİK MARKET

Tel: 0212 322 5 323

City Farm Tel:212 3224122

Pizzeria Tel:212 3221220

Organicasa Tel:212 3228228

DOKTORLAR Uzm. Dr.A Müge Kardaş Tel:212 3222921 Uzm. Dr.Demet Elvan Tel:212 3229178 Uzm. Dr.Mürsel İnanç Tel:212 3227983 Uzm. Dr.Tülay Çağlar Tel:212 3221808 Dr. Faid Hasan Tel:212 3600312 Psikolog Özgün Budacı Tel: 0212 322 88 20 ECZANELER Arcadium Eczanesi Tel:212 3220087

Dinç Eczanesi Tel:212 3225651 Deniz Eczanesi Tel:212 3225651 Derya Eczanesi Tel:212 3223223 Flora Eczanesi Tel:212 3222276 Meltem Eczanesi Tel:212 3220489 Müge Eczanesi Tel:212 3227740

Muzipo Tel: 212 322 8281 My Gym Tel:212 3229024

YIL İstanbul Caddesi Gökofis İş Merkezi Kat 4 (İşbankası üstü) Göktürk 0541 360 33 24 - 212 322 23 71 www.nudayspa.com


Göktürk’e dair her şey

GÖKTÜRK REHBERİ

126 intown

KARGO

BEYAZ EŞYA&KLİMA &ELEKTRONİK

Aras Tel:212 3223349

Daikin Klima Tel: 0212 322 18 18 Kabiller Tel:212 3228620

İstanbul Cad. Gökofis İş merkezi No: 20/1 Tel: 0212 322 90 89 0212 322 23 71 Fitbox bir Nügrup kuruluşudur.

SPOR

BG Store:Tel:2123224017

Fitbox Dövüş Sporları Merkezi

Beyliss Tel:212 3227134

Tel:212 3229089-3222371

Boutique74 Tel:2122627147

CrossFit Mugen Tel: 212 322 58 85

Carnevale Tel:212 3226017

Fit in Time Tel:212 3221002

Carter’s Tel: 212 3222969

Göktürk Pilates Tel:212 9314492

Colorinas Tel: 0212 322 55 20

Kemer Golf&Country Club Tel:212 2397010

Çiğdem Genç GSM:5325949611

Pilates with Gerda Tel:212 3227493

Famili Collection Tel:212 3226793

Private Powerplate Studio

Gen by Figen Özdenak Tel:212 3228955

Tel:212 3229089-212322371

HCR Giyim Tel: 05325826771

Superslowe Zone Tel:212 3227301

İpekyol Tel:212 3680101/1122

Xbody Tel:212 3226008

Katia Tel:212 3221504

V3 Fitness Tel:212 3630480

Kedico Tel:212 3228070

Yogaia Tel:212 3222242

Kikimomo Tel:212 3223870

Zone Tel:212 7776600

Koton Tel:212 3228855

KUAFÖRLER

Mini Midi Moda Tel:0850 677 84 71

Kadın

Mavi Jeans Tel:212 3227670

Ali Gür Kuaför Tel: 212 322 28 90

Nar Shop Tel:212 3226089

AVA Beauty Tel: 0850 224 10 93

Next Accessory Tel:212 3224717

Before&After Tel:212 7777000

NG Style Tel:212 3228772

Ebil Saç Tasarım Tel:212 3223722

Nox Boutique Tel: 0212 322 37 88

Ekip by Erdem Kıramer

Panço Tel: 212438 07 27

Tel:212 3225596-212 2397144

Peros Tel:212 3225321

Genç Kulis Hair/Make-up Studio Tel: 212 322 77 99

Ruck&Maul Tel:212 3225820

Kaizen Hairdressing Tel:212 322 62 00

Stones Boutique: 0532 2912882

La beaute Tel: 212 322 83 59

Stylish Tel:212 3226111

Rio Kuaför Tel:212 3228074

Tchibo Tel:212 3222524

Murat Güldemir Tel:212 3222455

Yest Tel:2123224859

Yasemin Elvan Tel:212 3223665

SPOR GİYİM

Renova Kuaför Tel:212 322 87 88

Adidas Tel:212 3227670

Toni&Guy Tel:212 3222902

Big Apple Tel: 212 3224675

Saloon Reti Mari Tel: 212 3226755

Golf store Tel:212 3226320

Erkek

Run Up Tel:212 3222013

Adres Mümin Aşık Tel:212 3221845

TAKI&GÖZLÜK-KOZMETİK

Bir Berber Tel:212 3225048

Altuğ Optik Tel:212 3225630

İbrahim Acunman Tel:212 3227495

By Saka Tel: 0212 322 89 83

Ekip by Erdem Kıramer

Country Optik Tel: 0212 322 31 43 - 0506 644 08 96

Tel:212 3225596-212 2397144

Luna Jewellry Tel: 05332406915

Kaizen kids&men Tel: 05439404243

Moda Accessories Tel: 0534 641 99 56

Tıraş Sanatı Tel:212 322 63 08/0532 168 61 01

Simurg Gümüş Tel:212 3223576

Çocuk

Takıntı Gümüş Tel:212 3224616

Bir Berber Tel:212 3223313

PARTİ& OZALİT&OYUNCAK

DÖVMECİ

Alex Tel:212 3222579

Tasarım Dövme Tel: 0555 722 75 90

Joker Tel:0850 2001297 Nanu Bed GSM:5324789748 Parti Dünyası Tel: 212 3222623 Parti Sanatı Tel:2123228449

ALIŞVERİŞ-GİYİM

Parti Paketi Tel: 2123225516 Party Boom Tel: 0538 850 14 14

GİYİM

Tellioğlu Ozalit Tel:212 3223702

Alp Kids GSM:5336611879

Toyland Tel:212 3228547

MNG Tel:212 3226675

Oktay DTM - Hotpoint

SERVİS VE HİZMETLER

Tel:212 3220083

BEYAZ EŞYA KLİMA KOMBİ SERVİSİ

Teknosa Tel:212 3225760

Servis point Tel:212 3228999

Vestel Tel: 0212 322 91 38

ÇİLİNGİR

BİLGİSAYAR

By demir GSM:536 6352800

Çözüm Bilgisayar Tel:212 3220404

HALI YIKAMA

Göktürk Bilgisayar Tel:212 3225555

Kernek Tel:212 3603844

Netem Bilgisayar Tel:212 3226690

KURU TEMİZLEME

Reinabi Apple Servis Tel:212 322 5951

Değişim Kuru Temizleme Tel:212 3225210 Dry Center Tel:212 7777464

Sürat Tel:212 3601033 Yurtiçi Kargo Tel:212 3226675 FOTOĞRAF STÜDYOSU Deniz Soydemir Tel:212 3225746 İnci Fotoğrafçılık Tel:212 3221886 Photoxi Hüseyin Kerem Yılmaz Tel:212 3223600 SİNEMA Cineport Tel:212 3223104 TURİZM ACENTA Aida Turizm Tel: 212 3224390 B2B Travel Tel:2123229211

Dry Clean Express Tel: 322 23 33

DEKORASYON-PEYZAJ

Mevsim Kuru Temizleme Tel:212 322 58 11 Titiz Kuru Temizleme Tel:5323784340

DEKORASYON

White Center Tel:212 3220834

Atölye Bis Tel:212 322 3622

TEMİZLİK HİZMETLERİ

Başboğa Çadır & Branda Tel:4442642

Zela Temizlik Tel:212 3695650

Bretz Tel.212 3602131

İLAÇLAMA

Butik Art Tel:212 3220888

Mega İlaçlama 0212 3227414

By Burtay Butik Ev Tel:212 322 6564

ELEKTRİK

Canlar Dekorasyon Tel:0536 562 50 74

As elektrik Tel:212 3229161

City Döşeme Tel:212 3227112

Değişim elektrik Tel:212 3222244

Designof Tel:212 2027557

Göknur elektrik Tel:212 3225247

Doğuş Cila Tel:212 2953591

Göl elektrik Tel:212 3222545

Elba İnşaat Dekorasyon Tel:212 3221068

Kanaat elektronik Tel:212 3222864

Elite Mobilya Tel:212 3223978

Özcan elektromarket Tel:212 3223430

Göktürk Dekorasyon Tel:2123228594

Eti elektromarket Tel:212 322 8031

Granit Center Tel: 212 360 2430

LOSTRA

Gül Bozanti Mimarlik Tel: 2122525023

Kemer lostra Tel:212 3224102

Home Couture Tel: 212 322 72 73 - 74

TESİSAT

İdaş Tel: 0212 322 00 90

Mete Tesisat Tel:212 3227008

İtalyan Home Tel: 212 343 13 05 - 06

TERZİ

0533 967 70 67

Değişim terzi Tel:212 3224344

Karaca Home Tel:2123228729

İmaj terzi Tel:212 3224070

Levent Antik Mobilya 0212 3228705

Terzi Hikmet Tel:212 3225848

MDA Art Tel:2123 221220

Terzi Hilal Tel:212 3220217

Starkuş Otomatik Panjur ve Kepenk Sistemleri

LASTİK HİZMETLERİ

Tel:212 3221322

Berklass Lastik Tel:212 3601695

SOM Interior Design Tel: 0212 322 72 98

Koç yiğit Otomotiv Tel:212 360 34 10

Tantitoni Tel:212 3220069

OTO YIKAMA

Ufuk Perde Tel:212 3226030

Dry Car Care Tel: 0212 322 73 79

Vitra Çağdaş Yapı Tel: 0212 360 02 16

Kışlalı oto yıkama Tel:536 3540509

ÇİÇEK-PEYZAJ

Oto dünyası Tel:212 3222523

Anemona Çiçekçilik Tel: 0212 322 44 85

Zen Cars Oto Yıkama Tel:212 3222546

Arelia by Hüseyin Avni Özkan

Koç yiğit Otomotiv Tel:212 360 34 10

Flowers&Events Tel: 0 212 322 1880

SÜRÜCÜ KURSU

Gsm: 0532 215 48 39

Göktürk Sürücü kursu Tel:212 3226244

Belgras Çiçek Evi Tel:212 3600891

OTO TAMİR ve SERVİS

Esosh Butik Çiçek Tel:212 3220200

Yıldız Oto Elektrik Tel: 212 3226596

BANKACILIK VE FİNANS BANKALAR Akbank Tel:212 3223692 Denizbank Tel:212 3484030 Finansbank Tel:212 3223191 Garanti Bankası Tel:212 3223172 Ing bank Tel:212 3222710 Türkiye İş Bankası Tel:212 3223258 Vakıfbank Tel:212 3225283 Yapı Kredi Bankası Tel:212 3222396 Ziraat Bankası Tel:212 3224756 DÖVİZ BÜROSU Döviz Bürosu Tel:212 3228242

HUKUK HIZMETLERI HUKUK BÜROSU Av. Savaş Yener & Av. Battal Yörük Tel:212 2782444 GÖKTÜRK NOTER Tel:212 3222356

ULAŞIM SERVİS Aktaş Turizm GSM:5072422475-5357761035 TAKSİ Göktürk Merkez Taxi: 212 3221007 / 532 7998249 VİP TAKSİ Tuaş Tel.:212 2128827

Laska Flowers Tel: 0530 951 90 70 5325225807 - 0212 322 58 88 Woods Tel:212 3220055 Paradise Flowers Tel: 0212 322 88 87 HAVUZ SİSTEMLERİ World havuz Tel:212 3227991 Çağdaş Havuzculuk Tel: 212 322 75 45

HAFIF YASAMIN EN MUTLU HAL¡... 0212 322 23 71 www.nuhappymutfak.com

0541 360 33 24

İstanbul Caddesi, Gökofis İş Merkezi, Kat: 4 (İş Bankası üstü) Göktürk


Intown 28 web  
Intown 28 web  
Advertisement