Page 1

Haziran - Temmuz 2017 Sayı 27

www.intowndergisi.com

3-4 DOLARA KONAKLAYABILECEĞINIZ

5 HARIKA ASYA ÜLKESI

Göktürk’ün kahvaltı mekanları

ÜNLÜLER JÜRİSİ İŞ BAŞINDA!

BABALAR GÜNÜ ÖZEL

ÇOCUKLAR YAZINcak?

ne yapa

DOSYA

Başka bir hayat mümkün! MELTEM PAMİRTAN “BİZİM MÜŞTEMİLATTA EGO SAVAŞI YOKTU”

İREM DERİCİ “BEN DAHA HİÇBİR ŞEY YAPMADIM, O ÖNSÖZDÜ”


GÜNEY FLORİDA’DA LÜKSÜN KEYFİNİ YAŞAYIN

ŞEHRİN EN GÖZDE YERİ BİRLEŞİK AMERİKA’NIN NAZIM PLANLI EN BÜYÜK YERLEŞİM MERKEZLERİNDEN BİRİ Miami Worldcenter Amerika’da en büyük 2. yerleşim projesi $ 3 milyar değerindeki yeni kamusal ve özel projeleri kapsayan 120 bin m2 yi aşan bir alanda. Toplu taşıma Müzeler Parklar Spor Salonları Eğlence 33.900 m2 Kongre Alanı

Güney Florida Atlantik Okyanusu üzerinde bir mücevher olarak bilinen, büyük şehir gelişmişliği, canlı, samimi ve sofistike bir kasaba atmosferi ile dünya çapında bilinen, Delray Beach’de, gündüzleri benzersiz galerileri, lüks mağazaları ziyaret edin ya da yaklaşık iki millik kristal berraklığında suyu ile ödüllü plajında rahatlayın; akşamları ödül kazanan kafe ve restoranlarda yemek ve canlı müzik ile gecenin zevkini çıkarın. Miami International Airport’a 50 dakika, Palm Beach International Airport’a 28 dakika uzaklıkta!

KENDİNE ÖZGÜ GÖKDELEN PARAMOUNT Miami Worldcenter’da premier rezidans deneyimini gerçekleştirmek için müstesna konum ve hak sahibi olan kuruluş.

AMERIKA’NIN EN BÜYÜK IKINCI YERLEŞIM PROJESI! Miami’nin en yeni lüx rezidansı PARAMOUNT Worldcenter, yatırımcı göçmen programı EB-5 YATIRIMCI VİZESİ olanağı sunmaktadır. 626,000 $’dan başlayan fiyatlarla... Güney Florida’nın en eğlenceli küçük şehri ve Amerika’nın 10 harika alışveriş caddesinden biri seçilen Atlantic Avenue’nun yer aldığı Delray Beach’de, inşaatı yeni başlamış lüks sitelerden DAKOTA’da özel bahçeli, 185 ile 315 m2 arası, iki araba garajlı 400,000 USD’den başlayan fiyatlar ve BERKELEY’de özel havuzlu, 315 ile 538 m2 arası, 3-4 araba garajlı, 865,000 USD’den başlayan fiyatları ile satışa açılmıştır!

Mine Yıldız Park, P.A. Realtor/International Real Estate Specialist

MineRealEstate@gmail.com Cell: USA-561-866-7534 www.MineRealEstate.com

Mine Yıldız Park, P.A. Realtor/International Real Estate Specialist

MineRealEstate@gmail.com Cell: USA-561-866-7534 www.MineRealEstate.com

Türk asıllı, İstanbul doğumlu Mine Yıldız Park, 26 yıldır South Florida’da yasamakta ve 16 yıldır emlak alım satım danışmanlığı yapmaktadır. Daha önceki yıllarda, emlak kredi/finans danışmanlığı yapmış olması, ticari veya özel emlak yatırımcı müşterilerinin A’dan Z’ye bütün gereksinimlerini karşılamasını sağlamaktadır. Amerika’da yatırım yapmakta olan Türk emlak müşterilerine emlak alım, satımlarında; Amerikan sistemine yabancı olan müşterilerin emlak kredi işlerinde onları yönlendirme ve yatırımlarının kiraya verilme işlemlerinde hizmet vermektedir. Sertifikalı uluslararası emlak uzmanı olmasının yanı sıra uzun yıllardır RE/ MAX 100% Club ve RE/MAX Executive Club üyesidir. Şubat 2017 tarihinde Mine Yıldız Park, üstün bir başarıya imza atarak 4000 RE/MAX emlak ajansının içinden, FLORIDA TOP 100 PRODUCERS listesinde 1 numarada yer almış bulunmaktadır.


w w w. t h e b i g a p p l e g o k t u r k . c o m Göktürk Caddesi No: 55/2 Göktürk-İstanbul Tel: 0212 322 46 75


Canlı müzik performanslarına, özel davetlerinize ve etkinliklerinize ev sahipliği yapıyoruz.

ırın f ş a t , ızla m ı ğ izle a m f i t r u e m g bur a d Dünya a r a tap i g h z ı a , n a ı l ız k tad a m pizzam a d zle e ü v m e ü k n v e me t k her ze i l n i zet ng z e e z l z n a e ed ağın c uz. a r y o a y i m d a ti e n unut a r a g rini e l m i y dene

d o o G

&

c i s u m d foo

Kemerlife Çarşı Göktürk

322 48 22 Paket servisimiz vardır


ORİJİNAL GAZİANTEP BAKLAVASI KEMERBURGAZ’DA ÜRÜNLERİMİZ BAKLAVA ÇEŞİTLERİ • ANTEPFISTIĞI • ANTEP KAHVALTISI • YÖRESEL ÜRÜNLER • OSMANLI ŞERBETLERİ • KAHVE ÇEŞİTLERİ • DONDURMA ÜRÜNLERİMİZ GÜNLÜK OLARAK GAZİANTEP’TEN GELMEKTEDİR


Bu yaz çok serin geçecek! Sıcak yaz gecelerinde serinliği yatağınızda hissetmenizi sağlayan son teknoloji uyku ürünlerimizle tanışmak, yaz aylarını rahat ve konforlu geçirmek için Yatsan mağazalarına davetlisiniz.

OUTLAST YASTIK ALEZİ

OUTLAST PAMUK ALEZ ÇİFT KİŞİLİK

TECHNOGEL DELUXE 14’’ THICK YASTIK

İklim düzenleme teknolojisi sayesinde başınızın terlemesini önler, kesintisiz bir uyku deneyimi sağlar.

Vücut ısısını dengede tutmak için özel olarak geliştirilen iklim düzenleme teknolojisi sayesinde terlemeyi önler.

Hava kanalları ve ısı iletkenliği sayesinde ısıyı dengeleyerek terlemeyi önler.


KEBABIN GERÇEK LEZZETİ RAMAZANA ÖZEL MENÜSÜYLE ’DA

Neo Vista Çarşı - Göktürk

gokturkkebapci

gokturkkebapci

0212 322 23 25


İÇİNDEKİLER

24

20 Ajanda 24 Röportaj

Meltem Pamirtan

32

Araştırma Ünlüler Jürisi İş Başında

Başka bir hayat mümkün!

44

48

66

İyi Beslenme Cildi güzelleştiren besinler

58

80

Bizim Cemiyet

Editör Onur Şener (Sorumlu) onur@intowndergisi.com Halkla İlişkiler Gülşah Aynacı Yıldırım gulsah@intowndergisi.com Katkıda Bulunanlar Erkan Can Çakıroğlu, Ethel Kebudi, Göknel Dumanlı, Gül Bozantı, Güler Emektar, Fotoğraf Editörü

PAKET SERV‹S‹M‹Z VARDIR

Photoxi - Kerem Yılmaz

Beş çayı

Yönetim Yeri

Araştırma Kahvaltı

İstanbul Cad.Gökofis İş Merkezi K.2

Nü Medya Estetik Hizmetleri Ltd.Şti.

Izgara Köfte

Göktürk - Eyüp / İstanbul Tel: 0212 322 23 71 - 322 63 76

Çıtır Tavuklu Salata

İrem Derici

Baskı Yeri

Dekorasyon Duvar kağıdı

Oruç Reis Mahallesi Giyimkent Sitesi Bulvarı

74

66

Genel Yayın Yönetmeni

Mücahit Gül, Pınar Ergüner

74 Röportaj

info@intowndergisi.com

Barbaros Akkoyunlu, Emre Kara,

58 Gusto

Nü Medya Estetik Hizmetleri Ltd.Şti.

Sim Yener sim@intowndergisi.com

38 Dosya

Yayın Sahibi

Kiraz Medya San. Ve Tic. Aş. 16. Sokak No:112/114 Esenler/İstanbul

Barbekü Soslu Tavuk

0212 438 66 50

Reklam ve rezervasyon için; (0212) 322 23 71 - (0212) 322 63 76 info@intowndergisi.com www.intowndergisi.com

Fettucini Alfredo

Mantı

Yayın Türü 2 aylık süreli, yerel Basım Yeri ve Tarihi İstanbul, Haziran 2017 Dergide yayınlanan yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların

Kejun Baharatlı Tavuk

sorumluğu ise sahiplerine aittir.

www.tarihicinilifirin.com 14 intown

intowndergisi

Göktürk Merkez Mah., İstanbul Caddesi No: 11/B Göktürk / İstanbul 0212 322 88 98 // info@tarihicinilifirin.com


İÇİNDEKİLER

Kemerburgaz’da orman manzaralı bir yaşam başlıyor.

84

Yerinizi ayırttınız mı? Kemerburgaz’da, yeşillikler içerisinde, kuş seslerini rahatça duyabildiğiniz, gökyüzündeki yıldızlarla aydınlanan, konforlu ve mutlu bir yaşam için ilk adımı atın, Naturalist’le tanışın.

84 Gezi

108

90

96

3-4 Dolara Konaklayabileceğiniz 5 Harika Asya Ülkesi Keşif Ada vapuru kalkıyor… Z Kuşağı Çocuklar yazın ne yapacak?

102 Z Kuşağı

90

102

Babalar çocuklarının gelişiminde neredeler?

108 Teknoloji 110 İyi Yaşam 114 Büyüteç

Shahzadeh N. İgual

116 Briç 118 Kısa Kısa 124 Rehber 16 intown

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş bir çevre dostu bina sertifikasyon sistemidir.

MikaNaturalist bir Mika İnşaat A.Ş. projesidir.

360 22 72


EDİTÖR

“UN MUNDO MEJOR ES POSIBLE” “Daha güzel bir dünya mümkün” demiş Castro, ne de güzel söylemiş. Sadece bu söz bile nasıl umut veriyor insana. Düşüncesi bile kalbinin daha hızlı atmasına yetiyor. Ama daha güzel bir dünya kendiliğinden olmuyor. Şikâyet etmek hiçbir şeyi değiştirmeye yetmiyor. Ve daha güzel bir dünyanın ilk adımı, insanın kendisini değiştirmesiyle atılıyor. Biz de “Başka bir hayat mümkün” diyerek başladık Intown’un 27. sayısını oluşturmaya. Metropol hayatından sıkılanlar ve sürekli şikâyet edenler için muazzam bir dosya konusu hazırladık. “Gidin, başka yerler görün, yeni insanlar tanıyın, üç dört dolarlık otellerde kalın” diye seslendik sayfalarımızdan. “Üç dört dolara otel mi olur?” diyenler, eminim henüz gezi sayfamızı görmediler. Sonra çok güzel konuklar ağırladık yine bu sayıda. İlki İrem Derici… Geçmiş hikayesini, gelecek planlarını ve her zaman başka bir hayatın mümkün olduğuna dair inancını anlattı bizlere. Bir diğer konuğumuz ise Meltem Pamirtan’dı. Sim Yener’le birlikte egolardan, bencilliklerden ve dostlukların nasıl emek istediğinden konuştular.

Fidel Castro

Yaz gelince okulların kapandığı geldi aklımıza. Dedik ki “çocuklar bütün yaz evde mi oturacak?”. Hayır tabii ki… Peki nereye gidecek? İşte onun cevabı Intown sayfalarında saklı. Sizin için Göktürk karış karış gezildi ve bütün yaz okulu seçenekleri itina ile listelendi. Peki Babalar Günü… Unutmadık elbette. Ünlüler Jürisi ile birlikte Babalar Günü’ne özel bir sayfa oluşturduk. Z kuşağı sayfalarımızda da babaların çocukların gelişiminde ne kadar önemli bir rol oynadığına dikkat çektik. İyi yaşam ve beslenme sayfalarında sizi baştan yaratmanın sırlarını verdik. Intown’un Haziran-Temmuz sayısıyla birlikte değişime hazır olun. Kırın zincirleri, kurtulun kelepçelerden. Canınız ne istiyorsa, içinizde ne kaldıysa, sizi mutlu edecek ne varsa onun peşinden gidin. Unutmayın hayat kısa, yaşamak güzel ve her zaman başka bir hayat mümkün… Siz yeter ki isteyin!

Yaz sıcaklarının kendisini iyice hissettirdiği şu günlerde Güler Emektar içimizi serinletti. Aldı bizi, yandan çarklı ada vapuruna bindirdi ve harika bir adalar gezisine çıkardı.

18 intown

İstanbul Caddesi No 11 34077 Göktürk, İstanbul (0212) 322 55 52


dinle

YAŞAR

AJANDA

Yaşar “Resim’li konser” adını verdiği performansını Ertuğrul Ateş ile birlikte farklılaştırıyor. Dünya çapında önemli bir ressam olan Ertuğrul Ateş, Yaşar konser verirken sahneden ve şarkılardan esinlenerek aynı anda ve sürede sahnede bir tablo yapıyor olacak. 1996 yılında çıkardığı Divane’yle müzik kariyerine başlayan Yaşar; “Kuşlar”, “Kumralım”, “Bir Tanem”, “Acıtmıyor Sevdan”, “Hayırdır İnşallah” gibi sevilen şarkılarıyla Sanat Performance sahnesinde yerini alıyor. Ne zaman? 01 Temmuz 22:00 Nerede? Sanat Performance Açıkhava Sahnesi Ne kadar? 49,50 TL

FLÖRT

dinle

izle

AŞK VE SAVAŞ Ne zaman? 19 Temmuz 21:00 Nerede? Sanat Performance Açıkhava Sahnesi Ne kadar? 28,50 TL

“Gün içinde kaç kere delirmek üzere olduğunuzu, kendinize kaç kere ‘Kafayı Yedim’ dediğinizi hiç düşündünüz mü? Buna rağmen ‘Yola Devam, Mutluyuz Biz, Seni Çok Özledik, Hala Çok Güzelsin’ diyebiliyorsak bu konser tam size göre.” Konser performansları ve kendilerine has mizah anlayışlarıyla bağımlılık yaratan Flört, gecede klasikleşmiş şarkılarının yanında yeni şarkıları ile seyirci karşısında olacaklar.

20 intown

Yönetmen: Emir Kusturica Oyuncular: Monica Bellucci, Emir Kusturica, Sloboda Micalovic Tür: Dram

Başrolünde usta yönetmen Kusturica’nın kendisinin ve ünlü aktris Monica Bellucci’nin yer aldığı film, bir adamın hayatının üç farklı dönemine değiniyor. Bosna Savaşı’nda sütçü olarak cepheye süt taşıdığı günler, gizemli İtalyan bir kadına âşık olduğu dönem ve keşiş olarak inzivaya çekilip hayatını düşündüğü dönem…


AJANDA

gör

SEMAVER KUMPANYA SEMAVER VE KUMPANYA

Tiyatro sahnemizin en çok alkış alan topluluklarından Semaver Kumpanya, ismini Sait Faik’in iki hikayesinden alır: ‘Semaver’ ve ‘Kumpanya’... ‘Semaver ve Kumpanya’; tarihin neresinde dururlarsa dursunlar, hayatta istedikleriyle uğraşan, istedikleri için savaşan insanlara dair küçük bir öykü…

Babalar gününüz kutlu olsun

www.idasbedding.com

Ne zaman? 19 Haziran 21:15 Nerede? ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu Ne kadar? 45 TL

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, istediğimiz gibi özgürce yaşayabilmenin önemi giderek daha da güçlü bir vurguyla çıkıyor karşımıza. Birlik olmaya, kardeşçe, barış içinde yaşamaya özlem duyuyoruz bir o kadar... Sait Faik ne güzel söylemiş; “Tiyatro demek; kardeşlik demektir, erdem demektir, sevgi demektir” diye...

keşfet KAN VE GÜL ALPER CANIGÜZ

Sezen Aksu, Tarkan, Nazan Öncel, Özkan Uğur, Sertab Erener, Serdar Ortaç, Serkan Kaya, Göksel, Mustafa Ceceli, Teoman, Soner Sarıkabadayı, Dilber Ay, Kibariye, Aşkın Nur Yengi, Suzan Kardeş, Gonca Vuslateri, Rubato, Onurr ve Halil Koçak gibi Türkiye’nin önemli ve sevilen isimleri Yaşar Gaga’nın “Alakasız Şarkılar” albümünde buluştu! Repertuar ve stüdyo çalışmaları 3,5 senede tamamlanan proje iki ayrı albüm ve toplamda 4 cd’den oluşuyor. Yılın en iddialı albümü olmaya aday “Alakasız Şarkılar” kesinlikle dinlemeye değer.

Kara mizah ustası Alper Canıgüz, beşinci romanında, kurgu ve anlatımdaki yetkinliğini bir adım daha öteye taşıyor. Kan ve Gül, fantastik bir polisiye. Rengini kandan, kokusunu gülden alan bir roman. Ziyadesiyle hazin, epey hareketli, hayli komik.

tat

Julia’s Patisserie Julia’s Patisserie, Fransa’dan Türkiye’ye uzun ve detaylı çalışmalar sonrasında getirdiği lezzetli tatlı ve tuzlu ürünleri ile French patisserie kültürünün önde gelen el yapımı spesiyallerini günün her saatinde Göktürk’te sunuyor. Siz de tamamen el yapımı olan Fransız kruvasanları, eclairleri, fesleğenli beyaz çikolatası, özel yapım Fransız pastaları, Fransız birioş ve kişleri tatmak istiyorsanız Julia’s Pattisserie’ye mutlaka uğrayın. NEREDE? Cami Sok. No:12/A GÖKTÜRK – İSTANBUL Tel: 0 212 322 23 11

22 intown

%10 KDV indirimi +

%50’ye varan indirimler

2017 Bahar Kampanyası 12 taksit

Göktürk Merkez Mah. İstanbul Cad. Artel Forum Sitesi No:38/P Eyüp-Göktürk

0212 322 00 90


Y

M

A

290 TL

K A

5 SELÜLIT MASAJI*

N

S I H

Z I R A A

Yaza özel

Yağ Yakıcı Detoks Kürü

3 günde

hafifleyin

P A N

3 gün* 240 TL

*Günlük paket 3 smoothie +1 ana öğün içermektedir. Haziran ayı için geçerlidir.

Hemen arayın

İstanbul Caddesi Gökofis İş Merkezi Kat 4 (İşbankası üstü) Göktürk

0 212 322 23 71 - 0 541 360 33 24

www.nudayspa.com

0 212 322 23 71 - 0 541 360 33 24 www.nuhappymutfak.com

* Haziran ayı boyunca geçerlidir


RÖPORTAJ

BİZİM MÜŞTEMİLATTA EGO SAVAŞI YOKTU” YILLARDIR FARKLI ROLLERLE KARŞIMIZA ÇIKAN, SON OLARAK “GÜLLERIN SAVAŞI” DIZISINDEKI “MESUDE” KARAKTERIYLE AILE KAVRAMININ ÖNEMINI TEKRAR HATIRLATAN MELTEM PAMIRTAN’LA; OYUNCULUKTAN, ÇOCUKLUĞUNDAN, DIZI SEKTÖRÜNÜN GELDIĞI NOKTADAN VE GÖKTÜRK’TEN KONUŞTUK. Sim Yener

Photoxi-Hüseyin Kerem Yılmaz

“BERABER AĞLADIĞIMIZ BİR AİLE OLDUK” Güllerin Savaşı çok özel bir projeydi sanırım. Dizimiz güzeldi, hayatın içinden bir diziydi. Mesude çok sevildi, neydi sırrı sizce? Sırrı benim Mesude’ye inanmam ve bir Mesude yaratmamdı. Bizim oyunculuğumuzun temel prensibi gözlem. O kişi ne yapar, nasıl yaşar, ne giyer, ne giydirir. Bunlara inandım ve bir Mesude yarattım. Yaptığım tüm gözlemlere, çevremde ortak özelliği olan tanıdığım ya da yolda gördüğüm karakterleri birleştirdim. Tabii aile sevgim, evcimenliğim, yemek yapmam… Bunlar da biraz destekledi. Ben bunlara uzak bir insan değilim. Mesude bir evde anneydi. Annesini erken yaşta kaybetmişti. 3 kız kardeşi vardı; babasına destek, kardeşlerinin ablası, annesi her şeyiydi. Biraz gönül verince, bugüne kadar biriktirdiğim gözlemlerimi bir araya getirince ve her şeyden önce rolü sevince ortaya çok sevilen bir Mesude çıktı. Çok da uzun sürdü. Çoğu dizinin 13 bölüm bile tamamlamadan son bulduğu bir dönemde… İyi bir prodüksiyondu, hikâye güzeldi, iyi işlendi. Senaryomuz kuvvetliydi. Zenginler, fakirler, bütün

26 intown

çatışmalar güzel kurulmuştu. Bir sivrilme yoktu. Baştan sona başrol bir erkek, kadın hikayesi değildi. Yan hikayelerin de ciddi hikayeleri vardı. Dizide bizim bir fakirhanemiz vardı müştemilat dediğimiz. Ben sokakta “o müştemilatı izlemek için bekliyoruz diziyi” diyen çok kişiyle karşılaştım. Eşimi canlandıran Berk, kız kardeşlerim Zeynep, Damla, Çiçek hepimiz bir olmuştuk. Hep beraber ağladığımız bir aile olduk. Oyunculukta egolar çarpıştığı zaman negatif elektrik oluyor. Hayatta da böyledir. Biz pozitif enerjiyi yarattık. Farklı yaş gruplarındaydık. Birbirimize saygı duyduk ve sevdik birbirimizi. Dizi biter, herkes kendi yoluna gider. Siz görüşüyor musunuz onlarla? (Gülüyor) Bizim müştemilat kopmadı , hala görüşüyoruz. Annemiz Nilüfer, Ankara’da yeni bir projeye başladı, kardeşim Zeynep başka bir projede , eşim Berk öyle. Her biri ile sık sık telefonlaşıyoruz.

“ALDIĞIM ROL NEYSE EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUM” Oyunculuğa nasıl karar verdiniz. Çocukluktan mı hevesliydiniz? Ben de durum şöyleydi. Eve 3-4 kişi gelince hemen bir

intown 27


RÖPORTAJ şeyler yapmaya bayılırdım. İlkokulda anneme ben gelince alkışlayın derdim. Sezen Aksu, Ajda Pekkan şarkılarını deodorant veya fırça mikrofonu ile söylerdim. Eve gelen her kişi benim için potansiyel izleyiciydi. Evde vakit geçiren ailelerdik. Kalabalık ortamda büyüdüm. Babam çok fıkra bilir ve yaşayarak anlatır. Biraz herhalde ondan da etkilendim. Nasıl bir çocukluk? Ankara’da büyüdüm. Annem 7 kuşak İstanbullu. Babamlar da Selanik’ten gelme göçmen, İzmir’e yerleşmişler. Ankara’da sanatsal faaliyetler fazladır. Ben çok şanslı büyüdüm o açıdan. Çok tiyatro, opera, bale seyrederek büyüdüm. 2 dedemin de asker olmaları, Ankara’ya tayinlerinin çıkması, annem ile babamın tanışmasına sebep olmuş. Çok mutluyum; yine doğsam, çocuk olsam Ankara’da büyümek isterdim. Tiyatro eğitimi? Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunuyum. 98’de mezun olunca sözleşmeli Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladım. Sonra 2000’de İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda görev aldım ve burada kaldım. Dizilere geçiş nasıl oldu? Hangi oyunlarda oynadınız? 1998 yılında; Derya Baykal, Kenan Işık’ın kızlarını oynadım televizyon filminde. 2000 yılından itibaren Mavi Fil Berrin ile tanıştım. Dersler veriyordum drama ile ilgili. “En Son Babalar Duyar” ile ilk dizi projem başladı. Ertesi yıl ilk başrol “Zeytin Dalı” ile geldi. Arkasından diziler, reklamlar devam etti. TRT’deki ‘Hayat Türküsü’, Kanal D’ deki ‘ Parmaklıklar Ardında’ dizileri çok ses getiren dizilerdi. En son Kanal D ‘Güllerin Savaşı’ ile çok takipçim oldu. En tatmin olduğunuz karakter Güllerin Savaşı’ndaki Mesude miydi? Benim hırslarım mı eksik bilmiyorum. Aldığım rol neyse en iyisini yapmaya

28 intown

çalışıyorum. Her yaş grubuna göre başroller farklı. 45 yaşında genç kız rolleri olmuyor. 15 yaşındaki bir kızın annesi rolünü oynuyorsunuz. Yaşımla, kendi rolümle ilgili bir çıkmaza girmedim. Yaş da ilerliyor, aldığınız roller de değişiyor.

“HERKESTE BİR BENCİLLİK HAKİM” Oyuncu olarak kendinizi nasıl besleyip, geliştiriyorsunuz? Çok okurum, izlerim. Kitap okumayı çok severim. Felsefe kitaplarını çok severim. Bana bir şey öğretecek kitabı severim. Bir şey öğrenmem lazım. Hayatımda olumlu kelimeleri kullanmayı benimsemişimdir. İyi prodüksiyonları, dizileri keyifle takip ederim. İçerde, Cesur ve Güzel, Efsane takip ettiklerim… Beğendiklerimde keşke ben de olsaydım diyorum. Usta çırak eğitime ile geldim, Cüneyt Gökçer’in öğrencisiyim. Tilbe Saral ve Zerrin Tekindor ile oynamak isterim.

SAYGISIZ KOMŞULARIMDAN UTANIYORUM Arabaların park probleminden çok mutsuzum. Araba ile 3 blok öteye gidiyoruz. Bunu büyük harfle mi yazalım bilemedim. Engelli yerlerine park edenlerden, pusetli annelerin geçiş yerlerine park eden saygısız komşularımdan utanıyorum. Uyardığımda da çok çirkin cevaplarla karşılaşıyorum. Söylesem aldığım cevapları, utanırsınız. Bir çocuk gofret yiyor, kağıdını yere atıyor, annesi de yanında. ‘’Güzel kardeşim çikolatanın kağıdı yere düştü ‘’ diyorum, çocuk dönüyor bana bakıyor. Annesi ters ters bakıyor bana.

Uzun çekim saatlerini neden hala çözemediler? Bu sektörde para kazanan oyuncular olarak sizlere de bu konuda bir görev düşmüyor mu? Benim dizilerim uzun solukluydu. Yurt dışındaki gibi diziler 40 dakikaya insin istiyorsak hep birlikte başarmamız gerekiyor. 3-5 kişinin söylemi ile bu olmaz bence. Oyuncu dernekleri bu konuda çalışmalar yapıyorlar ama tüm oyuncular ve yönetmenler dernekleşmediği için bir sonuç olmuyor ne yazık ki. Bugünün şartlarında her şey ‘’ben’’e dönüştü. Sadece sanatta değil, her alanda bireyde, toplumda herkeste bir bencilik hakim. Yapmak istediğiniz şeyde sizin için bir çıkar yoksa bakılmıyor bile. Ben arada kalmış

BEN ARADA KALMIŞ BIR KUŞAĞIM Bugünün şartlarında her şey ‘’ben’’e dönüştü. Sadece sanatta değil, her alanda bireyde, toplumda herkeste bir bencilik hakim. Yapmak istediğiniz şeyde sizin için bir çıkar yoksa bakılmıyor bile. Ben arada kalmış bir kuşağım. Şu anda anne ve babalar teknoloji ve para endeksliler. Maddiyat tüm değerlerimizi alıp götürüyor.

KISA KISA MESUDE CANAN ANKARA CÜNEYT KUBİLAY MUTFAK GÖKTÜRK

bir kuşağım. Şu anda anne ve babalar teknoloji ve para endeksliler. Maddiyat tüm değerlerimizi alıp götürüyor. Dizilerin insanları uyuşturduğuna inanıyor musunuz? Diziyle yatan kalkan bir toplum olduk. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz bu sektördeki bir oyuncu olarak? Dizileri insanlar günlük stresten arınmak için terapi olarak izliyor. Artık izleyici daha seçici; içerik ve oyuncu eleştiriyor. Başlar başlamaz devam edip etmeyeceği hakkında yorum yapıyor. Kanalların içleri çok boşaldı. Bir oyuncu olarak bir sorumluluk hissetmiyor musunuz bu konuda? Hepimizin sorumluluğu var. Ben iyi işler yapmak adına, sosyal bir sorumluluğum olduğunu düşünerek çalışıyorum.

“MÜKEMMEL İNSAN DİYE BİR ŞEY YOK” Kliplerde oyuncu koçluğu yapıyorsunuz. Nasıl bir his bu? Evet eşimin yapım şirketinde, yapım sorumlusu olarak çalışıyorum. Konservatuarda okurken çok meraklıydım kamera arkasına. Reklam ve kliplerde, yaratılacak hikayelerde oyuncu koçluğu yapıyorum. Kliplerde sanatçılara, rollerinin gerektirdiği kısa süreli duygu aktarımını öğretiyorum. Ben ilham vermeyi, öğretmeyi, paylaşmayı faydalı olmayı çok seviyorum; bu işi yaparken de bu duygularla yapıyorum. Ailede doktor çoktur bizde. Onlardan kalan kulak dolgunluğu ile ailede bana “Florans Meltem” derler. Benim boğazım acıyor diye aradıklarında yardımcı olurum, bilgiyi paylaşmayı seviyorum.

: emektar : hırs : çocukluğum : hocam : diğer yarım : olmazsa olmaz : huzur

Sanat camiası evlilikleri kolay tüketiyor. Siz uzun ömürlü bir evliliği nasıl başardınız? 2010 yılında evlendik, 7 yıldır evliyiz. İşin sırrı biz hayat arkadaşıyız. Beraber çalıştığımız işlerde bile, kimse beni Kubilay’ın eşi olarak tanımaz. Çünkü ben Kubilay’a iş ortamında “Kubilay Bey” derim. Kubilay’da bana “Meltem Hanım” der. Her şey profesyonel. Öyle olduğunuzda işte birbirinizin alanlarına girmiyorsunuz. Evde ise saygı ve sevgi çok önemli… İyi bir ev kadını olduğumu düşünüyorum. Yapmam gerekenleri layıkıyla yapmaya çalışıyorum. Eşim de çok yardımcı bu konuda. Birbirimize hoşgörü ile yaklaşıyoruz. Mükemmel insan diye bir şey yok. İletişim kurarak çözüyoruz sorunları, konuşarak. Zayıfsınız, hep mi böyleydiniz? Özel bir şey yapıyor musunuz? Hep böyleydim. Bir gün kaçırmışsam diğer günler dikkat ederim. Spor yapıyor musunuz? Olabildiğince yürüyüş ve yüzme yapardım. 6 aydır Göktürk’te aletli pilates ile tanıştım. Çok mutluyum. Özlem hoca ile çalışıyorum, ona da buradan sevgilerimi yolluyorum.

“ARABALARDAN ARINMIŞ BİR GÖKTÜRK HAYAL EDİYORUM” Aileniz de İstanbul’da mı? Bodrum’dalar, yerleşeli 9 yıl oldu. Kardeşim de orada… Bir yeğenim oldu, kaçtılar şehirden; çok rahatlar.

intown 29


RÖPORTAJ MÜKEMMEL INSAN DIYE BIR ŞEY YOK Evlilikte saygı ve sevgi çok önemli… İyi bir ev kadını olduğumu düşünüyorum. Yapmam gerekenleri layıkıyla yapmaya çalışıyorum. Eşim de çok yardımcı bu konuda. Birbirimize hoşgörü ile yaklaşıyoruz. Mükemmel insan diye bir şey yok. Hatalarımızı konuşarak çözüyoruz. İletişim kurarak çözüyoruz sorunları. Çıkmazlarımız olduğunda birlikte çözüyoruz.

“Pazardan alışveriş yaparım, teyzelerimiz var sebze getiriyorlar”

Göktürk’te yaşıyorsunuz. Nasıl karar verdiniz buraya taşınmaya? 7 yıldır buradayız. Zekeriyaköy’de oturuyorduk. Araba ile her yere yetişmek zordu. Buraya gelince çok sevdik. Bir kasaba gibi. Parmak arası terliklerle çok rahatım. Komşuculuk da var. Ankara’da böyle bir yerde büyüdüm. Mahalle kültüründe büyüdüğüm için burada bunu buldum.

“DOSTLUKLAR EMEK GEREKTİRİR”

Göktürk’le ilgili neler söylemek istersiniz? Arabaların park probleminden çok mutsuzum. Araba ile 3 blok öteye gidiyoruz. Bunu büyük harfle mi yazalım bilemedim. Engelli yerlerine park edenlerden, pusetli annelerin geçiş yerlerine park eden saygısız komşularımdan utanıyorum. Uyardığımda da çok çirkin cevaplarla karşılaşıyorum. Söylesem, aldığım cevapları utanırsınız. Bir çocuk gofret yiyor, kağıdını yere atıyor, annesi de yanında. ‘’Güzel kardeşim çikolatanın kağıdı yere düştü ‘’ diyorum, çocuk dönüyor bana bakıyor. Annesi ters ters bakıyor bana. 7 yaşına kadar bu çocuklara bu değerleri vermemiz gerekiyor. Sonra öğrenilemez bunlar.

Arkadaşlarınızla ilişkileriniz nasıl? Çok sabırlıyımdır. İlkokuldan, Ankara’dan arkadaşlarımla hala görüşürüm. Dostlukların emek gerektirdiğine inanırım. Çok vericiyim, ama bir kırılma noktası yaşandıysa içim de kolay tamir olmuyor. Önyargılı değilim. Kafama bişey takılırsa gidip konuşmayı tercih ederim karşımdaki kişiden de onu beklerim. Konuşabildiğim için her şey çok uzun devam ediyor.

Göktürk’te eksikliğini hissettiğiniz bir şey? Göktürk’te yürüme ve bisiklet yollarının yapıldığına seviniyorum. Ama arabalardan arınmış, otoparkları olan bir yer hayal ediyorum. Egzozdan arınmış bir Göktürk hayal ediyorum. Siteler havuzlar çok güzel ama dışarı çıktığınızda egzozdan boğuluyorsunuz. Ekonomik kriz buraya da yansıyor. Dükkanlardaki pahalılıktan şikayetçiyim. Kiraların da yemek fiyatlarının da inmesi gerektiğini düşünüyorum. Yeni açılan yerleri deniyorum, destekliyorum. Kapanınca da çok üzülüyorum. Tiyatro yok, keşke bir salon olsa. 50 sandalyelik tiyatroları var arkadaşlarımın. Çok inşaat yapılıyor Göktürk’te. Yüksek tavanlı böyle bir alan tanınırsa, sistemi kurmaya yardımcı olurum. Çevremiz geniş; mekanı yaptırıp oyunları organize ederim. Oyunların yanında başka etkinlikler de yapılabilir.

30 intown

İyi mi mutfakla aranız? En favori yemeğiniz? Çok severim mutfağı. Bütün zeytinyağlılar favorim, çok severim ege otlarını. Balık ve bütün mezeleri çok severim. Pazardan alışveriş yaparım, teyzelerimiz var sebze getiriyorlar. İki kişi olsak da zevkle sofra hazırlarız, detaylar önemli. Sık sık eşyaların yerini değiştiriz, enerjilerin değiştiğine inanırız. Tavsiye ederim. Kırık, çatlak hiçbir şey olmamalı. Hemen atarım.

Bundan sonrası için neler planlıyorsunuz? Üretmeye devam.. Yeni projelerim olacak. Keyifli atölyelerde çalışmalara katılıyorum. Sosyal sorumluluk projelerim var.


ARAŞTIRMA

DOĞA RUTKAY

MELTEM PAMİRTAN

ZERRİN NİŞANCI

HALE CANEROĞLU

ÜNLÜLER JÜRİSİ

ABDULLAH POLATÇI

RAGIP SAVAŞ

MELTEM PAMİRTAN

HER SAYI BIRBIRINDEN ÇARPICI KONULARLA GÖKTÜRK’ÜN GÜNDEMINI BELIRLEYEN ÜNLÜLER JÜRISI; BU KEZ DAHA DUYGUSAL GITMELERINI VE ÇOCUKLUK YILLARINI HATIRLAMALARINI ISTEDIK. VE HAZIRAN AYINDAKI BABALAR GÜNÜ’NÜ DE DÜŞÜNEREK ÜNLÜLERIMIZE ŞU SORUYU YÖNELTTIK: BABANIZ SIZIN ÇOCUKLUĞUNUZDA HANGI DAVRANIŞINIZA KIZARDI? BUGÜNKÜ BAKIŞ AÇINIZLA O GÜNLERI DÜŞÜNÜNCE, NELER HISSEDIYORSUNUZ? 32 intown

MÜGE AKGÜN

İŞ BAŞINDA

BABALAR GÜNÜ ÖZEL BIR BAŞLIKLA KARŞIMIZDA. ÜNLÜLERIMIZDEN BIRAZ GEÇMIŞE

FARUK EMRE

DOĞA RUTKAY ÇOCUKLUĞUMDA HIÇBIR ZAMAN, HIÇBIR KONUDA KIZMAMIŞTIR BANA BABAM. BÜYÜDÜKÇE DE KITAP OKU, KENDINI GELIŞTIR GIBI HATIRLATMALARI OLMUŞTUR. İYI KI DE OLMUŞ.

BIZIM AILEDE ANNE-BABA AYRIMI YOKTU. YANI ÇOĞU AILEDEN DUYDUĞUM “EN SON BABALAR DUYAR” BIZDE YAŞANMADI. HER ŞEYI, HER ZAMAN, HEP BIRLIKTE KONUŞURDUK. BUGÜNKÜ AKLIMLA “NE DOĞRUYMUŞ” DIYORUM. TÜM ARKADAŞLARIMI TANIMAK, BILMEK ISTERLERDI. “AMAN ANNE-BABA AYŞE IŞTE” DERDIM, ÖNEMLI GELMEZDI BANA AMA BUGÜNKÜ AKLIMLA ÇOCUKLARIN ARKADAŞLARI, KIMLERLE GÖRÜŞTÜĞÜ NE YAPTIĞI NE KADAR ÖNEMLIYMIŞ NE GÜZEL YAPMIŞLAR DIYORUM. HALA ÇOCUKLUK ARKADAŞLARIMLA GÖRÜŞÜYORUM, DEMEK KI SAYELERINDE IYI SEÇIM YAPMAYI ÖĞRENMIŞIM.


ARAŞTIRMA

ZERRİN NİŞANCI VALLA DÜŞÜNÜYORUM DÜŞÜNÜYORUM “BABAMIN KIZDIĞI BIR DAVRANIŞIM VAR MIYDI?” DIYE, BULAMIYORUM. BEN IKINCI ÇOCUK OLDUĞUM IÇIN GENELLIKLE UYARILARI ABLAM ALIRDI, BEN DE EN ÇOK BENI SEVSINLER DIYE OTOMATIK OLARAK O UYARILARA DIKKAT EDERDIM ZATEN. TAKILDIĞI EN ÖNEMLI ŞEY, HAVA KARARMADAN EVE GIRILMESIYDI, BUNA UYMAMIZI ISTERDI. BIR DE ODA KAPISINI ÇARPARAK ONA TAVIR YAPILMASINA TAHAMMÜLÜ YOKTU.

ABDULLAH POLATÇI BABAM AKŞAM YEMEĞI VAKTINDE SOFRADA OLMAMAMA ÇOK KIZARDI. SOKAKTA TOP OYNARKEN AKŞAM YEMEĞINE YETIŞEMEDIĞIMDE SITEM EDER VE GÖNÜL KOYARDI. BU DURUMU O YAŞLARDA ANLAYAMAMAKLA BERABER, ŞIMDILERDE AYNI HISLERI YAŞATIYORUM. AILENIN BIRLIKTE ORTAK PAYLAŞIMLARI ÇOK DEĞERLIYMIŞ. BABAM, IYI KI BENIM BABAM OLMUŞSUN.

34 intown

RAGIP SAVAŞ

HALE CANEROĞLU BABAMI KAYBEDELI 21 SENE OLDU. SORUNUZ BENI DÜŞÜNDÜRDÜ VE GÜZEL ANILARI GERI GETIRDI. BABAM TAM BIR BEYEFENDIYDI. BEN DAHIL ASLA HANIMLARDAN ÖNCE KAPIDAN GEÇMEZ, HIÇ SEKTIRMEDEN ANNEMIN VE BENIM PALTOMU TUTARDI. VE ÖZELLIKLE BU KONUDA ÇOK HASSASTI. BIR GÜN BEN PALTOSUNU TUTMAYA KALKTIM. BIR BAŞKA GÜN DE SIGARASINI YAKMAYA KALKTIM. HER IKI GÜNDE DE BANA ÇOK KIZDI VE “ASLA BIR ERKEĞIN PALTOSUNU TUTMA, SIGARASINI YAKMA! BIR KADINA BUNLARI YAPTIRANI DA ADAM YERINE KOYMA!” DEDI. O ZAMAN SAÇMA GELMIŞTI. KADIN-ERKEK EŞITLIĞINI SAVUNACAĞIM YA… ŞIMDI ANLIYORUM ÖĞRETMEYE ÇALIŞTIĞINI. ERKEK EGEMEN IŞ DÜNYASINDA VAR OLMAYA ÇALIŞIRKEN ERKEKLEŞEN BIZ KADINLARIN, KADIN OLDUĞUMUZU HATIRLAMAMIZ IÇIN NE KIYMETLI DETAYLAR! YALNIZ LAF ARAMIZDA, DÜNYADAKI TÜM KADINLAR ARASINDA, SANDALYEYE ÇIKARAK BABAMIN PALTOSUNU TUTMA AYRICALIĞI DA BANA VERILMIŞTI. AMA SADECE BABAMIN PALTOSUNU TUTABILECEKTIM! SÖZÜMÜ HALA TUTUYORUM VE ŞÜKÜRLER OLSUN PALTOMU SEVGIYLE TUTAN BIR EŞIM VAR. SAĞ OL, VAR OL BABACIM. NURLAR IÇINDE UYU. SENI HER ZAMAN SEVGI, NEŞE VE MINNETLE ÖZLÜYORUM.

BEN ÇOK YARAMAZ BIR ÇOCUKTUM, DENEY YAPARKEN EVI YAKTIM ÖYLE SÖYLEYEYIM. DOLAYISIYLA YAPTIĞIM ÇOĞU ŞEYE KIZARDI BABAM. O ZAMAN NEDEN BU KADAR KIZIYOR BANA DERDIM, AMA ŞIMDI BEN DE BABAYIM VE HAKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

MÜGE AKGÜN BABAMIN, ÇOCUKLUĞUMDA EN ÇOK KIZDIĞI DAVRANIŞIM; EĞER HERHANGI BIR ŞEYLE ILGILENIYORSAM -BU OYUN DA OLABILIRDI, KITAP OKUMA DA TELEVIZYON IZLEMEK DE- BANA SESLENDIĞINDE, ONA CEVAP VERMEMEMDI. BIRAZ SESINI YÜKSELTIP, NEDEN CEVAP VERMEDIĞIMI SORDUĞUNDA DUYMADIĞIMI SÖYLERDIM. NEDEN, NIÇIN BÖYLE YAPARDIM BUGÜN DE BILMIYORUM. AMA HALA BU HUYUM DEVAM EDIYOR DIYEBILIRIM, BIR ŞEYE KONSANTRE OLDUYSAM SESLERI DUYMUYORUM, BELKI DE DUYMAK ISTEMIYORUM. CANIM BABAMI KAYBEDELI 18 YIL OLDU, ONU HER GEÇEN GÜN DAHA ÇOK ÖZLÜYORUM VE KEŞKELER HIÇ BITMIYOR.

FARUK EMRE BABAM BANA KIZMAK YERINE HER ZAMAN VE HER DURUMDA SABIRLI OLMAYI TERCIH ETTI. HATA YAPTIĞIMDA HIÇ SITEMKÂR OLMADI, AKSINE MAKUL VE AÇIKLAYICI OLDU. HIÇ SIKILMADAN, YORULMADAN, TELKINLERI ILE DOĞRU YOLU BULMAMI SAĞLADI. ŞIMDI DÖNÜP BAKTIĞIMDA BU YAKLAŞIMINI OLDUĞU GIBI ÖZÜMSEDIĞIMI VE HAYATIMDAKI HERKESE UYGULADIĞIMI GÖRÜYORUM. BIR GÜN BIR EVLADIM OLURSA AYNI HASSASIYETLE YETIŞTIRECEĞIM. BAŞTA CANIM BABAM VE TÜM BABALARIN BABALAR GÜNÜNÜ EN IÇTEN DILEKLERIMLE KUTLUYORUM.

intown 35


DOSYA ŞEHRİ BIRAKIP KÖYE YERLEŞEN ÜNLÜLER

BAŞKA BİR HAYAT MÜMKÜN!

ORAN ÇOK OLMASA DA ÇEKIP GIDEN CESUR INSANLAR VAR ARAMIZDA. HEM DE HEPIMIZIN YAKINDAN TANIDIĞI ISIMLER. TEK DERTLERI METROPOL HAYATINI GERIDE BIRAKIP; DOĞAYLA IÇ IÇE, DAHA SAKIN, DAHA DINGIN VE DAHA GERÇEK BIR HAYAT YAŞAMAK.

Onur Şener KRAVATLARDAN, TOPUKLULARDAN, TOPLANTILARDAN ÇOK MU SIKILDINIZ? TRAFIKTEN, KORNA SESLERINDEN BIKTINIZ USANDINIZ MI? ALIŞVERIŞ MERKEZLERI, SON MODALAR, SOSYAL AĞLAR ARTIK ANLAMSIZ MI GELIYOR? ÇIKARTIN KRAVATI, FIRLATIP ATIN TOPUKLULARI VE ŞEHIR HAYATINA “ELVEDA” DEYIN. NEREYE MI GIDIYORUZ? BILMIYORUM. AMA ŞUNU BILIYORUM: BAŞKA BIR HAYAT MÜMKÜN!

Herkes şikâyetçi… Herkesin dilinde “çekip gideceğim buralardan” sözleri dolaşıyor. Herkesin hayalini daha sade, daha sakin, daha organik bir köy hayatı süslüyor. Herkes ayaklarını uzatıp hamakta sallandığı bir tatil kasabasına gitmenin arzusunda… Peki, kaçımız buna cesaret edebiliyor?

Yılmaz Erdoğan Organik Tarımla İlgileniyor Geçtiğimiz yıl Muğla’da bir çiftlik satın alan Yılmaz Erdoğan organik tarım ürünlerine merak sardı. Film projelerine devam eden Erdoğan, sadece iş için İstanbul’u tercih ediyor. Onun dışında tüm zamanını Köyceğiz’deki evinde geçiriyor. Özgü Namal Kaş’ta Mutlu Reklamcı sevgilisi ile ilk çocukları Nefes olduktan sonra Kaş’a yerleşen çift mutlu aile yaşantılarını gözlerden ve İstanbul’dan uzakta yaşıyor. İkinci kez anne olan Özgü Namal Kaş’ta oldukça mutlu. Kıraç Karavanda Yaşıyor Şarkıcı Kıraç; eşi Ayşe Şule Bilgiç ve çocuklarıyla birlikte, 5 yıldır yılın belirli dönemlerinde Beykoz’a bağlı Alibahadır Köyü’ndeki bir çiftlikte yaşıyor. Kıraç 13 dönümlük çiftliğinde; 17 inek, 16 tavuk, 8 ördek ve 5 hindi besliyor. Müge Boz Kazdağları’nda Çikolata Üretecek Son dönemin popüler oyuncalarından Müge Boz da metropolden sıkılanlardan. Kazdağları’nın eteklerindeki Bayramiç’ten ahşap bir ev satın alan Boz, küçük evinde çikolata üretmeyi planlıyor. Hayko Cepkin, İstanbul’la İlişkisini Kesti İki sene önce Selçuk’a yerleşen Hayko, Şirince’de bir kamp alanı işletiyor. Yöre halkının çok sevdiği Cepkin, ileride Selçuk’a belediye başkanı olursa sakın şaşırmayın. Yeşim Büber Yeşim Büber de “başka bir hayat mümkün” diyenlerden. Tüm yaşamını görüntü yönetmeni eşi Mehmet Aksın ve ikizleri ile yaz kış teknede geçiren oyuncu, ailesiyle teknede yaşamaktan oldukça mutlu.

38 intown

intown 39


DOSYA GİTMEDEN ÖNCE MUTLAKA GÖZ ATIN!

Metropolden uzaklaşmanın, “hadi ne duruyoruz?” dedirten yanları: 1) Trafik Yok Korna sesleri ve günün her saati kilitlenen İstanbul trafiğine elveda… 2) İş Stresi Yok Power point sunumunu print out yapıp hard copy’sini almak zorunda değilsiniz artık. Plaza diliniz de iş stresiniz de sizin olsun.

3) Ne Giysem Derdine Son Modaya uygun kıyafetler… Her kıyafete uygun aksesuarlar… Çeşit çeşit ayakkabılar… Artık hiçbirine ihtiyacınız yok. 4) Doğayla Tanışmaya Hazır Olun Dalından koparılmış meyvenin tadı, ıslak toprağın kokusu, rüzgârın sesi, gün doğumu manzarası… Yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. 5) Sağlıklı Yaşam Bilgisayar başında edinilen bel, sırt ve boyun ağrıları, iş stresi yüzünden başlayan mide problemleri ve bitmek bilmeyen migren krizleri… Hoşça kalın…

GÖKTÜRK’TEN KAÇANLAR Bir süredir eşiyle birlikte İzmir Seferihisar’da yaşayan Güleser Eden, Göktürk’ü ve İstanbul’u bırakıp gidenlerden. Neden gitti, mutlu mu, zorlukları var mı merak ettik… Bakarsınız bir gün biz de gideriz. Sizi Göktürk’ten ayrılmaya iten sebepler nelerdi? Eşimle Ege’ye yerleşmek hep istediğimiz bir şeydi. Yaşadığımız yer Göktürk, İstanbul içinde şehir dışı sayılabilecek bir yer ama artık trafik, park, sahipsiz sokak hayvanları gibi birçok sorun Göktürk’te de var. Şimdi neler yapıyorsunuz? Bize bir gününüzü anlatır mısınız? Sabah kalkınca bir saat yürüyüş yapıyoruz. Sonrasında kahvaltı çok keyifli oluyor. Kitap okuma saati, yeni yerler keşfetme, deniz kenarında yemek ya da kahve keyfi. O gün canımız ne yapmak isterse o. Özgürlük aslında, çok güzel bir şeymiş. Daha küçük yerde yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Avantajları: Temiz hava, bol güneş, huzur, sağlık, daha doğal yaşam. Ulaşım kolay, stres yok, resmi işlemleri halletmek çok kolay, hiçbir yerde kuyruk beklemek yok. Dezavantajları: İstanbul’daki tüm sevdiklerimden uzakta olmak… Ailem, arkadaşlarım, dostlarım hepsini çok özlüyorum. Gitmek herkesin dilinde, fakat bunu yapma cesareti gösteren çok az insan var. Başka bir hayat mümkün mü gerçekten? Bunun için herkesin kendi altyapısını hazırlaması lazım, pat diye iş, okul ve tüm yaşantıyı değiştirmek çok kolay değil. Ama yapınca insan bambaşka bir dünyayla karşılaşıyor. Şehir hayatından uzaklaşarak buralarda yaşamak harika bir şey…

40 intown

6) Kalabalıktan Kurtulun En son ne zaman kendinizle baş başa kaldınız? 7) Her Şeyin Doğalı Elinizin Altında Yumurta, süt, taş fırında pişen ekmek, tarlada yetişen domates… Her şey yüzde yüz organik. 8) Zamanınız Size Kalsın İnsan daha ne ister ki…

Metropolden uzaklaşmanın “bir daha düşüneyim” dedirten yanları: 1) Kültür Sanat Etkinliklerini Unutun Ne tiyatro ne sinema ne de konser… Tek kültür-sanat aktiviteniz kitap okumak, hepsi bu… 2) Sessizlik Bunun neresi olumsuz demeyin. Öyle bir sessizlik ki insan bazen sessizliği bozmak için içinden çığlıklar atıyor. 3) Özlem Arkadaşlarınla bir kahve içmek ya da ailenle huzurlu bir yemek yemek artık eskisi kadar kolay değil. İnsan özlüyor. 4) Sabah Kalkıp Soba Yakmak Geldik en zorlu parkura… Kombinin düğmesini çevirmeye benzemiyor, haberiniz olsun. 5) Tatil Yok Kendi işini yapıyorsan –ki küçük yerde başka bir şansın yok- ne tatil var ne hafta sonu… Hayvanlar her gün beslenmeli, tarlayla her sabah ilgilenilmeli, dükkân her gün açılmalı… 6) Aşırı Yavaşlık Şehir hayatının ritminden sonra aşırı yavaşlık canınızı sıkabilir. 7) Fiziksel Zorlanma Küçük yerlerde yapılan işlerin çoğu fiziksel güce dayalıdır. Ve insanlar her işlerini kendileri halletmek zorundadır.

NASIL PARA KAZANILIR? Parasız olmaz tabii… Köye de yerleşseniz, tatil kasabasında da yaşasanız paraya ihtiyacınız olacak. Peki metropolü ve kariyerinizi elinizin tersiyle ittikten sonra nasıl para kazanabilirsiniz? ORGANIK TARIM: Hem kendiniz faydalanın hem de satarak para kazanın. SÜT ÜRETIMI: Eğer yeteri kadar ineğiniz varsa bir süt çiftliği kurabilir ve organik süt satışıyla ciddi kazanç elde edebilirsiniz. ÇOBANLIK: Çobanlık deyip geçmeyin. Ortalama bir köyde çobanlık maaşlarının 3000 liradan başladığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. FREELANCE IŞLER: Çeviri, redaksiyon, editörlük, yazarlık… Köyün sessiz ve sakin atmosferi bu işler için ideal. ÖZEL DERS: Eğitmenlik yönünüz varsa, köy çocuklarına makul fiyata ek ders verebilirsiniz. AMATÖR KÜME HAKEMLIĞI: 2 -3 aylık bir eğitimden ve aldığınız sertifikadan sonra köy maçlarında ve diğer ilçe maçlarında hakem olarak boy gösterebilirsiniz. KEÇI SÜTÜ PAZARLAMACILIĞI: Uzmanların görüşüne göre keçi sütü anne sütüne çok benziyor. Bilinçli anne ve babalar keçi sütü tedarik ederek bebeklerini beslemek istiyorlar. Bu işi temiz ve güvenilir bir şekilde yaparsanız güzel kazançlar elde edebilirsiniz. KÖY YUMURTASI: Lezzeti herkesin dilinde… Şehirde yaşayan insanların bu ilgisine cevap verebilirsiniz. SOLUCAN GÜBRESI: Biraz alternatif bir alan olduğu doğru. Araştırmanızı tavsiye ederiz. BALIK ÜRETIM ÇIFTLIĞI: Düşük sermayeli bir alabalık tesisi, iş kolları arasına eklenebilir. İleride tesise bir de restoran ekleyebilirsiniz. ÜZÜM BAĞI: Başka bir hayat mümkün diyenlerin favorilerinden. KAFE AÇMAK: Konseptini dilediğinizce oluşturabileceğiniz bir kafe açmak… Kulağa hoş gelmiyor mu?

intown 41


DOSYA BAŞKA BİR HAYAT MÜMKÜN DİYENLER NEREYE GİDİYOR? EN GÖZDE EGE

‘Köye yerleşmek’ dendiğinde Ege köyleri başı çekiyor. Ege’nin marka olmuş ilçe ve köyleri Şirince, Kozbeyli, Yukarıkızılca, Aşağıkızılca ile İzmir, Aydın, Muğla Çanakkale, Denizli ve Balıkesir’e bağlı ilçe ve köyler, kent yaşamını bırakıp köye yerleşmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN 10 KÖY Şirince Köyü-İzmir Turunç Köyü-Muğla Küçükköy-Balıkesir Selimiye Köyü-Muğla Amos Köyü-Muğla Bezirgan Köyü-Antalya Yusuflu Köyü-İzmir Alibahadır Köyü-İstanbul Maksudiye Köyü-Sakarya Bitez Köyü-Muğla

Şirince

ORGANICASA

VE

Bitez Köyü

ARTIK BİRLİKTE

ÖZEL FİYATLARIMIZLA SİZİ BEKLİYORUZ Turunç Köyü

Yusuflu Köyü

SERTIFIKALI ORGANIK GIDA KOZMETIK - HIJYEN Siparişleriniz İçin; 0212 322 82 28 / 0549 698 82 28

Alibahadır Köyü

42 intown

İstanbul Cad. Neo Çarşı No: 14/A Göktürk/İSTANBUL www.organicasa.com.tr


İYİ BESLENME

Göknel Dumanlı Nü Happy Mutfak Diyetisyen CILDIMIZ, BESLENMEMIZIN AYNASI GIBIDIR. AKILCI VE DOĞRU BESLENEREK CILDIMIZI YAŞLANIRKEN BILE SAĞLIKLI TUTABILIR, GENÇ VE DINGIN GÖRÜNÜMÜMÜZÜ SONSUZA KADAR KORUYABILIRIZ. EĞER DOĞRU BESLENIRSEK CILDIMIZ YAŞLANIRKEN BILE SAĞLIKLI KALABILIR. GÜNEŞ IŞIĞINDAN BILINÇLI BIR ŞEKILDE KORUNAN, BESLENMESINI DOĞRU YAPAN KIŞILERDE CILT DOKUSU ILERI YAŞLARDA BILE PARLAK, NEMLI VE CANLI GÖRÜNÜMÜNÜ MUHAFAZA ETMEKTEDIR.

CİLDİ GÜZELLEŞTİREN

BESiNLER Cilt yaşlanmasının başlıca nedeni güneşin altında saatlerce yatarak bronzlaşma merakıdır. Cilt dostu olan “akıllı besinleri” düzenli tüketip, bol su içerek cildin genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Cildin hücre yenileme kapasitesi, gençlik döneminde yüksek ve hızlıdır. Üzerinde biriken ölü derileri fazla bekletmeden atar. Güneş banyosu, stres, kirli hava, kullandığımız birçok ilacın zararlı etkileri, sigara içilmesi, fazlaca kafein ve şeker tüketimi gibi faktörler cilt hücrelerinin yenilenme sürecini bozmaktadır.

CİLT YAŞLANMASI 35 yaştan itibaren ciltte kollajen üretimi azalır ve cilt elastikiyetini yavaş yavaş kaybeder. Yaş 40’ı aşınca ciltte kurumalar ve kırışıklıklar, artık fark edilmeye başlar. Zamanla, boyun ve ellerin üstünde sırt kısmında, yaşlılık lekeleri oluşur. Yaşı elliyi aşanlar güneşte fazla kalırsa yaşlanma lekelerinin sayısı ve büyüklükleri artar, cilt dokusu daha kuru olur ve hızla kırışma gösterir. Besinlerdeki kalori miktarını azaltarak, proteinli ve yağlı besinleri daha az tüketerek cilt yaşlanmasını yavaşlatmak mümkündür. Kalorisi yüksek gıdaların tüketimi sınırlanmalı ve gün içinde dengeli bir şekilde dağılmalıdır. Sabahları mutlaka kahvaltı ile başlamalı, öğün atlanmamalıdır. Yağlar olabildiğince az kullanılmalı ve kullanılacaksa mutlaka zeytinyağı tercih edilmelidir. Yemekleri yağsız veya buharda haşlayarak yemeye çalışmak önemlidir.

44 intown

CİLT DOSTU BESİNLER Zengin vitamin ve mineral deposu olan, temel yağ asitlerinden zengin kabuklu kuru yemişler sınırlı olarak tüketilmelidir. Örneğin ceviz, güçlü ve güvenilir bir omega-3 kaynağıdır. Badem ve fıstık cildiniz için yararlı pek çok besin unsuruna sahiptir. Fakat bu besinlerin her birisinin de 100 gramında ortalama 600 kalori olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ay çekirdeğinin güvenilir bir E vitamini ve omega -6 temel yağ asidi kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Keten tohumu mucizesinden yararlanın. Keten tohumu kabızlığın çaresi ve güçlü bir toksin temizleyicisi olduğu kadar omega-3 ve omega-6 yağ asitleri için de güvenilir bir doğal kaynaktır. Beslenmemizde organik olan besinlere ağırlık vermeliyiz. İçinde doğal mikrop öldürücüler olan; hormon, renk, koku ve tat verici, doğal olmayan zararlı kimyasalları barındırmayan yiyeceklere öncelik vermeliyiz. Domateste bol miktarda bulunan likopenin, cilde en dost besin

unsurlarından birisidir. Cilde, sıkılık ve canlılık verir. Üzüm çekirdeği oligomerik proantosiyanidin içermekte olup bu da cilt için mucize bir antioksidandır. Ayrıca damarları korur, cildi genç ve sağlıklı tutar. Çekirdekli kuru üzüm, siyah üzüm, pekmez ve kırmızı şarap bu nedenle cilt dostu olan besinlerdir. Papatya ve ananas cilt için olağan üstü etkin enzimler içermektedir. Eğer ödemli şiş ve kuru bir cilt yapısı söz konusuysa tiroit hormonları kontrol edilmelidir. Bu durumlarda iyot içeren deniz ürünleri alınmalıdır. Sık sık balık yenmeli ve bol bol meyve tüketmeye özen gösterilmelidir. Her gün mümkünse yeşil salata, az yağlı yoğurt, tavuk göğsü tüketilmelidir. Yine her çeşit sebze (bezelye, karnabahar, brokoli, pancar, patlıcan, kabak, havuç) özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler (marul, maydanoz, tere otu, pırasa, yeşil soğan, pazı) ve özellikle cilt dostu meyvelerin tüketimine ağırlık vermek gerekir. Bunlar elma, böğürtlen, kiraz, greyfurt, kavun ve eriktir.

CİLDİN CİLASI ANTİOKSİDANLAR Serbest radikal savaşçıları antioksidan zengini besinleri daha fazla tüketerek cildinizi genç ve canlı tutabilirsiniz: Avokado, biberler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kavun, yer elması, ıspanak ve lahana, portakal, domates, çilek, brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, turp, beyaz ve karalahana, şeker pancarı…

CİLT DOSTU MENÜ ÖRNEKLERİ → Izgara balık, haşlanmış sebze, salata → Haşlanmış veya ızgara tavuk (derisiz), haşlanmış brokoli, salata → Rosto hindi, haşlanmış brüksel lahanası ve salata → Fırınlanmış tavuk, haşlanmış bezelye ve havuçlu garnitür, salata → Izgara somon balığı, haşlanmış bezelye ve salata → Haşlanmış brokoli, hafif ateşte pişmiş zeytinyağlı domates ve salata → Sarımsak ve maydanozlu tavuk sote, haşlanmış kabak, salata → Dil balığı filetosu, haşlanmış bezelye ve salata → Somon balığı ve yumurta beyazı ile yapılmış omlet, dilimlenmiş domates, salata → Hindi sote, bezelye ve brokoli ağırlıklı sebze garnitürü, salata intown 45


Zaman içerisinde yaşı 40 ve üstü olanların geriye dönüp baktıklarında bir veya birkaç aile fotoğrafı mutlaka vardır. Eskiden aile olarak giyinip kuşanıp fotoğraf stüdyolarına gider aile fotoğrafı çektirirdik ve evinizin en güzel köşesinde olurdu bu fotoğraf. Her yıl olmasa bile 2-3 yılda bir yapılırdı çekim. Bu fotoğraflara şimdi bakıp iç geçirmemek elde değil. Günümüzde aile çekimlerini yaptıranların sayısı eskiye göre çok az olmasına rağmen bu geleneği sürdürenlerde azımsanamayacak kadar çok. Biz Photoxi olarak Göktürk’ün her köşesinin bir stüdyo güzelliğinde olduğunu biliyoruz ve aile çekimlerine çok ama çok önem veriyoruz. Bizim gibi düşünen aileleri ise (bunun sayısı 100’e yakın ) her yıl çekerek güzel bir aile arşivi ve büyüme ya da yaşlanma izlemesi olarak sizlere veriyoruz. Bu ailelerden birisi de Kaçar ailesi. Bizimle 2008’den beri her yıl aile çekimini stüdyo ya da evlerinde yaptırıyorlar ve bu çekimden çok ama çok keyif alıyorlar. Her sene zamanı geldiğinde çekime biz de koşarak gidiyoruz. Zaten birbirimizi iyi tanıdığımız için de nereden ne çıkacağını çok çok iyi biliyoruz, sonuçlar da mükemmel oluyor. Zaten biz Göktürk’te kocaman bir ailenin bir parçası olarak herkesin büyümesini ve gelişimini arşivimizde tutuyoruz ve ailelerin büyük bir kısmını da tanıyoruz. Herkesi aile çekimleri için bizi aramaya davet ediyoruz. Sizi de yıllar içinde devamlı çekmek istiyoruz. PHotoxi Ailesi H.Kerem YILMAZ Photoxi 0 212 322 36 00 0 212 322 FO TO 0 532 411 74 12


Caz Sahnesi Sahnesi

BİZİM CEMİYET Hazırlayan: Photoxi - Mücahit Gül

BIZZ PUB

ERKAN YURTSEVEN, FATİH PAPİŞ

KUMRU BİLGİNSOY, MURAT TOZAN, UFUK ESİN, MEHMET BİLGİNSOY, DEFNE TOZAN, NESLİHAN ESİN

SELİM KULAZ, ORHAN KULAZ VOLKAN DEMİR - IŞIL IŞIK DEMİR, ALİ YILDIRIM

48 intown

funk e v s e l, blu u o luşan s o o n e a ları, n rumlarınd kliyor! t r a d stan ün yo i sizleri be g z ö Jazz ların z geceler a ç r a p eli ca c n e l eğ

Bilgi ve Rezervasyon:

322 48 22


BİZİM CEMİYET HOLISTIC WELLNESS FESTIVAL

STONES BOUTIQUE

MERVE TAŞ, İLKNUR KAHRAMAN

MİNE RAFAEL

HACER CEREN ALPTEKIN

GÜNEŞ DOĞUDAN DOĞDU!

20 MAYIS’ TA KEMER COUNTRY CLUB’DA CRYSTAL CONCEPT DMC ETKINLIK FIRMASI TARAFINDAN TÜRKIYE DE ILK DEFA GERÇEKLEŞTIRILEN HOLISTIC WELLNESS FESTIVALE CEMIYET BÜYÜK ILGI GÖSTERDI. HINDISTAN’DAN ÜLKEMIZE GELEN GLOBAL ÖNCÜ HOLISTIC WELLNESS GURU VE KURUMSAL YAŞAM KOÇU OLAN DR. MICKEY MEHTA KATILIMCILAR ILE YOGA, MEDITASYON, NEFES TERAPISI, SAĞLIKLI HORMONLAR ILE ACIBADEM HASTANESI ENDOKRONOLOJI BÖLÜMÜNDEN YRD DOÇENT DR. ÖZLEM SEZGIN MERIÇLILER, HOLISTIC BESLENME UZMANI VE GASTRONOM YEŞIM KAYA SAĞLIKLI YAŞ ALMANIN SIRLARINI PAYLAŞTI. AYRICA SES TERAPISI SIRMA BELIN KATILIMCILARA TIBET ÇANAKLARI ILE MUHTEŞEM BIR DENEYIM YAŞATMIŞITIR. FENER RUM PATRIGI SAYIN BARTHOLOMEOS’UN SÜPRIZ ZIYARETI ILE RENKLENEN FESTIVALDE; KATILIMCILAR SAĞLIK, GÜZELLIK VE ORGANIK YEME-IÇME STANDLARIN BULUNDUĞU SAĞLIKLI YAŞAM PAZARI’ NDA GEZDILER VE TÜM GÜN RADYO VOYAGE’IN BÜYÜLEYICI MÜZIKLERI ILE ÇOK KEYIFLI ZAMAN GEÇIRDILER. MİNE RAFAEL, YEŞİM KOPMAZ

50 intown

intown 51


BİZİM CEMİYET QUYYU HANIMELI BALIK

ONUR ORAL, DİDEM ORAL, AYŞE ORAL

ZANZI KITCHEN

MÜRVET EDA YILDIZ, AMİNE ATEŞ, VEYSEL YILDIRIM

KEBAPÇI GÖKTÜRK

MURAT TABANLI, YALIN TUNÇ, BARBAROS ONAY, FATİH ONAY, SERDAR KUSEYİROĞLU

ERAY TÜKENMEZ - MUHARREM ÖZDEMİR

NAMLI GÖKTÜRK

İSTİVA SANAT

USTALARLA YOLCULUK SERGİ AÇILIŞI

SEMRA ÜNAL, ÇIGDEM ÖNDER, ÖZLEM ERDÖNMEZ

SELİN GÜLLÜOĞLU, EBRU TOKGÖZ

Tüm özel günlerinizi daha da özel kılmak için, organik doğal lezzetli pasta çeşitlerimizle keyifli ve değerli anlarınıza tat katmak isteriz... Bütün bu güzelliklerin nasıl yapıldığını öğrenerek, kendiniz yapmak isterseniz de, pastacılık atölyemizde eğitimlere katılabilirsiniz. 0542

GÜLER SAY, MEHMET SAY, GÖKCE SAY

52 intown

LEVENT KARADUMAN - KÜBRA AYYILDIZ

MİNE YAZAR VE KIZI

pak et s vardervisim ır iz

678 80 55 GÖKTÜRK MAH. GÖKTÜRK CAD. NEHİR SOK. SENFONİ EVLERİ NO 1-1/B EYÜP-İSTANBUL (GÖKTÜRK MAHALLE MUHTARLIĞI KARŞISI)


BİZİM CEMİYET LEONARD CHOCOLATIER

JULIA’S PATISSERIE

MERT YILMAZ, KAZIM ELİBÜYÜK

VINCOTTO

THE NORTH SHIELD SERCAN-ESRA SALMAN, ORKUN-AYLİN PEŞİNCİ

BALIKÇI

BABÜR GELGEL, TÜRKER BÜYÜKGÖNENÇ, AHMET ARSLAN, YAŞAR EREZ, TEVFİK ÖZTEKİN, CENGİZ ÇAĞATAY

LOKANTA 18

HAKAN - FERAH HATİPOĞLU, AYLİN CANER ATAMAN, MUSTAFA ATAMAN, UMUT DENİZ YAVUZ, MEHMET AYGÜN

ÖZLEM - MEHMET ABACI, ASLIHAN-FAZIL ESEN

GÜLGÜN SOMER

EVRİM TÜMER, CEM ÇAĞATAY

54 intown


BIR SÜREDIR IŞIM NEDENIYLE YURTDIŞINDAYIM. YEDIM, IÇTIM, BOL BOL GEZDIM. ÖZELLIKLE RESTORANLARINA, YEMEK KÜLTÜRLERINE, HIZMET KALITELERINE BIR KEZ DAHA HAYRAN KALDIM. TABII BIZIM RESTORANLARIN DA HAKKINI YEMEMEK LAZIM. ÖZELLIKLE MAHALLEYE YENI AÇILAN BIR MEKÂN VAR KI…

Yurtdışından döner dönmez ilk iş bizim kızları aradım. Biraz dedikodu yapalım, ben yokken neler olmuş masaya yatıralım istedim. Dediler ki “Richess’da buluşalım”. Ay bayılıyorum bizim kızlara. Bir şey moda olmasın, yeni bir yer açılmasın. En önde bizimkiler gidecek, önce bizimkiler tadacak, ilk bizimkiler eleştirecek. Benim yeni mekanlar konusunda ne kadar tutucu olduğumu bildikleri için; “bak ama çok güzel, pişman olmayacaksın” diye diye zorla ikna ettiler. Kaç haftadır görüşmüyoruz, kırmayım dedim. Göktürk’ün yeni sakinlerinden Richess… Açıldığı daha birkaç ay oldu. Tamam dışarıdan güzel görünüyor, itirazım yok. Ama bu kadar masraf biraz fazla sanki. Sonuçta Göktürk burası, küçük bir yer. Müşteri potansiyeli belli. İnsanların çoğu da yıl içinde benim gibi başka yerlerde. Bu şartlarda Richess nasıl ayakta kalır, merak ediyorum doğrusu. İçeri girince bütün detayların nasıl incelikle düşünüldüğünü ve nasıl hiçbir masraftan kaçınılmadığını daha net gördüm. Pipetlerden peçetelere, aydınlatma ünitelerine kadar her yerde Richess imzası var. Markalarına bu kadar güveniyorlar demek ki. Bizim kızlar henüz gelmemiş. Ben de geçtim masalardan birine ve etrafı incelemeye başladım. Az sonra garsonlardan bir tanesi yanıma geldi ve menüyü uzattı. Menünün üzerinde “Akşam Sefası” yazıyor. Hemen “bu nedir?” diye sordum.

56 intown

“Efendim gündüz ve gece olmak üzere iki farklı menümüz var. Gün Işığı ve Akşam Sefası… Günün hangi vaktinde ne tür ürünler tüketeceğinizi göz önünde bulundurarak sizler için iki farklı menü hazırladık” diyerek cevap verdi garson. İncelikli bir davranış doğrusu, şaşırdığımı itiraf etmem gerek. “Ayrıca Richess’a özel tatlarla sürekli yenilenen bir menümüz var” diye de ekledi. Çalışanların çalıştıkları yeri iyi tanımaları benim için önemli bir kriter. İlk sınavı geçtin Richess… Bravo… -Siz ne önerirsiniz? -Bütün yemeklerimiz özeldir, emin olabilirsiniz. -Böyle güzel bir mekânın spesiyali olmalı, öyle değil mi? -Bizim amacımız zaten spesiyaller oluşturmak hanımefendi. Bu yüzden bütün ürünlerimiz ve sunumlarımız kendimize has. Tüm yemeklerimizi birer spesiyal olarak kabul edebilirsiniz. Sushi menüsüne göz atmaya başlayınca ne demek istediğini daha net anladım. Klasik Sushi menüsüne pek benzemiyor doğrusu. Daha çok yurtdışında karşılaştığım lezzetleri karşımda görünce iyice keyiflendim. Belli ki aşçıları bu iş için özel eğitim almış. Ben menüyü incelerken, aklımdan geçenleri okumuş gibi: -Sushi için Japonya’da özel eğitim alan aşçılarımız var. “Peki siz daha önce nerede çalışıyordunuz?” diye sormak zorunda hissettim kendimi. Öğrendim ki çalışanların çoğu en kaliteli restoranlardan transfer edilmiş. Kimi 360’tan gelmiş kimi Çırağan’dan. Çoğu da yurtdışında yaptıkları işin eğitimini almış. Richess iyice kalbimi kazanmaya başladı. Menüyü incelemeye devam edeceğimi, arkadaşlarımı beklediğimi söyledim. Menü de ilk gözüme çarpan “Yavaş Pişirilmiş Dana Yanak” oldu. Kestane Mantarlı Risotto eşliğinde servis ediliyormuş. Osmanlı mutfağı ve İtalyan

Mutfağı harmanı… Bayılıyorum böyle yemeklere… İki lezzeti bir araya getirerek lezzete lezzet katmışlar belli ki. Menü gerçekten büyüleyici… Canlı ıstakoz ve havyar bile var. Menüden kafamı kaldırıp şöyle bir etrafa bakıyorum. Genelde evimin otoparkında gördüğüm, dışarıda pek karşılaşmadığım insanlar var. Onlar da benim gibi ya evden çıkmıyor ya da çıkınca Göktürk’te pek durmuyor belli ki. CEO’lar, profesörler, doktorlar, sanatçılar… Aynı dili konuşan insanlar bir arada. Richess aynı dünyaya ait insanları evlerinden çıkarmayı başarmış sanki. Bir iki tanesiyle selamlaşıyorum. Sadece lezzet değil aynı zamanda keyif satıyor Richess. Atmosferi rahatlığı, ambiyansı, hizmet kalitesi, ürün çeşidi… Hepimiz yoğun çalışıyoruz sonuçta; iş stresi, trafik, toplantılar… İşten çıkınca şöyle rahat edeceği, sevdiklerini yanına alıp güzel yemekler yiyeceği, içkisini yudumlayacağı bir yer arıyor insanlar. Richess sesimizi duymuş arkadaşlar. Richess adının anlamı da burada saklı sanırım. Parasal bir zenginlikten çok; görselliğin, lezzetin, kalitenin, doğallığın zenginliğini temsil ediyor. Dostlarla keyifli saatler geçirmenin asıl zenginlik olduğunu vurguluyor. Başta isme biraz takılmıştım doğrusu. Şimdi taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor. -Ayy canım benim çok beklettik mi? -Yok yok… Ben de yeni geldim. -Nasıl özlemişim… Kilo mu verdin sen? Bütün kızlar toplandık. Kilolardan, aşklardan, işlerden konuştuk. Yemeklerimizi yedik, şaraplarımızı yudumladık. Ve vaktin nasıl geçtiğini anlamadık. Harika bir gece oldu. Hem kızlarla hasret giderdim hem de sadece Göktürk’ün değil İstanbul’un en etkileyici mekânıyla tanıştım. Ve tanıştığıma fazlasıyla memnun oldum.

intown 57


GUSTO

Beş çayıyla TATLI SAATLER BAŞLASIN Güler Emektar İŞTE BIR GÜNÜ GÜZEL KILMANIN EN BASIT YOLU: BEŞ ÇAYI… KALITELI BIR ÇAY VE YANINDA ONA EŞLIK EDEN LEZZETLI ATIŞTIRMALIKLAR... ÇAY DÜŞKÜNÜ İNGILIZLERIN DÜNYA MUTFAĞINA ARMAĞAN ETTIĞI BU RITÜEL, BUGÜN ESKI CANLILIĞIYLA SÜRMESE DE ‘TATLI SAATLERE’ HAYIR DIYEMEYENLERE GERÇEK BIR BAHANE OLDU. MILLI IÇECEĞIMIZ ÇAYI, İNGILIZLERIN DÜNYA YAŞAM KÜLTÜRÜNE ARMAĞAN ETTIĞI “BEŞ ÇAYI” GELENEĞI ILE YENIDEN HATIRLAMAYA VAR MISINIZ?

58 intown

Kahve trendi alıp başını gidedursun, çay hayatımızdaki sarsılmaz yerini kendine özgü trendlerle pekiştirmeye devam ediyor. Bu kez söz konusu olan, giderek aşinalık hissettiğimiz Beş Çayı ritüeli. Üçüncü Dalga Kahveciler birer mantar misali şehrin dört bir köşesinde biterken, dünyanın envaiçeşit çaylarından aromalar da etraftan yükselmeye başladı. Siyah çay zaten milli içeceğimiz, ona hiçbir diyeceğimiz yok! Dünya çaylarının da müptelası olmaya başladık zaten, artık bir solukta en az 10 tane favori çay sıralayabiliyoruz. Peki, Beş Çayı ritüeliyle aramız nasıl? Menşei İngiltere olsa da bize bu kadar hitap etmesi gerçekten şaşırtıcı değil mi? Tabii bizdeki akşam üstü börekli, çörekli gün buluşmalarından çok daha sofistike bir kültür Beş Çayı ritüeli. Çıkış noktası Kraliçe Victoria dönemi olunca başka türlüsü beklenemezdi zaten!

YENI BAŞLAYANLAR IÇIN BEŞ ÇAYI Bizim literatürümüzde “Beş Çayı” olarak yer bulan ritüel, İngilizler için ’High tea’ yani “yüksek çay”. Bu ritüel öğleden sonra saat üçle beş arasında, çay düşkünü İngilizlerin; sandviçler, kurabiyeler, reçeller, kaymaklar, Early Grey ve Darjeeling çayları eşliğinde sürdürülen keyifli saatleri sembolize ediyor. Demin kulaklarını çınlatmıştık Kraliçe Victoria’nın, işte tam bu dönemlerde İngilizlerin hayatına giriyor Beş Çayı. O vakitler insanlar sabah ve akşam olmak üzere sadece iki öğün yemek yerlermiş. İki öğün arasında geçirilen uzunca vakitte oldukça aç hissederlermiş kendilerini. Bu öğleden sonralardan birinde 7. Bedford Düşesi Anna (1788-1861) açlıktan kendini o kadar depresif hissetmiş ki uşağına kendisi için çay, ekmek ve tereyağı hazırlayıp odasına getirmesini söylemiş. Akşam yemeğinden önce yaptığı bu atıştırma faslı Anna’nın öyle hoşuna gitmiş ki, arkadaşlarını da Beş Çayı’na davet etmeye başlamış. Ve böylece Victoria dönemi İngiliz aristokrasisi arasında akşam yemeğinden önce ve saat beş civarında yapılan atıştırma bir seremoniye dönüşmeye başlamış. Zaman içinde öğleden sonra çay saatinde yenilen yiyecekler çeşitlenmiş. Somonlu, jambonlu, salatalıklı sandviçler mi dersiniz yoksa İngiliz usulü “muffinler”, türlü reçeller, Devon kaymağı, “scone”, “trifle” (üç kat) tatlısı ve limon kremalı Victoria kekleri mi…

intown 59


GUSTO Derken birbirinden lezzetli eşlikçilerle zenginleştirilmiş çay seremonisi ve “High Tea” olarak dünyanın farklı ülkelerinde de uygulanan çok hoş bir adet halini almış.

ELDEN ELE, ÜLKEDEN ÜLKEYE… Çayın her ülkede farklı bir tadı, farklı bir içimi ve sunuluşu var. Tek ortak nokta, dünyanın pek çok ülkesinde yüzyıllardır var olması. İngilizler Beş Çayı’ndan vazgeçemiyor. Çinlilerin yeşil çayı, Japonların sencha çayı geleneksel. Kuzey Afrika’da çay nane aromalı… Orta Doğu’da genellikle limonla içiliyor. Amerikalılar çayı buzlu seviyor. Tibet’te çay süt, su ve tereyağı ile karıştırılıyor. Ancak çayı en doğru ve en sağlıklı biçimde, sıcak ama kaynatmadan içen, içine herhangi bir tatlandırıcı koymayan sadece Çinliler ve Japonlar. Japonya’da çay seremonisi halen sürüyor. Japonlar çay içmeye ve ikram etmeye çok önem veriyorlar. Kaseyi tutuşlarından çayı karıştırmaya kadar her hareketin belli bir kuralı var ve tüm hareketlerin bazı zarafet kuralları dâhilinde yapılması gerekiyor. Ruslar ise çayı semaverle demliyorlar. Tipik bir Rus evinde semaver gün boyu evin ortasında duruyor ve sürekli kaynıyor. Çay genellikle gümüş tutamaklı cam bardaklarla içiliyor. Ruslar çayı şeker, bal veya reçelle tatlandırarak demli içiyorlar. Çay tüketiminde İngilizlerden geri kalmayan Türkiye’de, sabahtan akşama tüketilen yaygın bir alışkanlık olma özelliğini koruyor çay. Adını Beş Çayı koymasak da gündelik hayata kısa bir mola vermenin yolu, illa ki çaydan

geçiyor. Çay; evde, işte, seyahatte, günün her saatinde zevkimiz, alışkanlığımız, ihtiyacımız, başımızın tacı... Kahvaltıyı onsuz düşünemiyoruz. Başımızın ağrısını çayla dindiriyoruz. Yemekten sonra ilk işimiz çay demlemek oluyor. Konuklarımızı bir bardak çay ikram etmeden uğurlamıyoruz. Molalarda çayları şirketten sayıyoruz. Vapur, deniz ve martıları çay keyfiyle tamamlıyoruz. Öyle ki çaysız simit bile öksüz kalıyor…

990

TL’DEN

İTİBAREN İNCİ MASKE* CİLT BAKIMI

20 GÜNDE hediye!

YENI BIR BEN BEŞ ÇAYI’NIN VAZGEÇILMEZ EŞLIKÇILERI Çay aynı zamanda bir sosyalleşme aracı da dersek abartmış olmayız. Öyle ya arkadaşlarla buluşmak için çayı bahane ediyoruz, ısmarlanacak bir çaya hayır diyemiyoruz. Yalnızca çay mı bizi bir araya getiren? Elbette değil. Listeye limonlu keki, çeşit çeşit kurabiyeyi, kruvasanı, ekleri, makaronu, acıbademi, çikolatayı eklediğinizde karşı konulmaz keyifli anların öznesine dönüşüyor çay. Çayın yanında illa tatlı yenecek diye bir kural yok elbette, ancak pek çok kişi tercihini tatlıdan yana yapıyor. Fransızların vazgeçilmez Beş Çayı lezzetlerinden, çıtır kabuğunun içinde nefis kremasıyla makaron, nefis tereyağı kokusuyla kruvasan, acımtırak lezzetiyle badem ezmesi, İtalyanların lezzet evrenine armağanı tiramisu, peyniri tatlıya dönüştüren cheesecake; portakallı, bademli, cevizli, çikolatalı kurabiyeler ve vişneli, frambuazlı tartlar… Yapmanız gereken taze bir çayın yanında bu lezzetlerin tadını çıkarmak… Tabii tatlı bir sohbet de olmazsa olmaz.

60 intown

Hemen arayın

0 212 322 23 71 - 0 541 360 33 24

www.nudayspa.com

* Haziran ayı boyunca geçerlidir


GUSTO

EN GÜZEL DURAKLAR İSTANBUL, “BEŞ ÇAYI” RITÜELINI YAŞAMAK IÇIN BIRBIRINDEN ÖZEL ADRESLER SUNUYOR. İŞTE ONLARDAN BIRKAÇI!

PERA PALACE HOTEL JUMEIRAH

Beş Çayı rüzgarını estiren ilk adres, İstanbul’un biricik oteli… Hem tarihi önemi hem de atmosferiyle kesinlikle ziyaretçilerine kendilerini ayrıcalıklı hissettiriyor bu otel. Burada gümüş takımlarla açık büfe olarak servis edilen beş çayı, ihtişam patlamasının yaşandığı Kubbeli Salon’un içerisinde ağırlıyor misafirlerini. Görebileceğiniz en geniş tatlı büfelerinden biri burada. Tuzlular da beklentinizin ötesinde. Bir de bu keyfe müthiş bir piyano dinletisi ekleyin. Böylesi bir güzelliği bizce kendinize bir kez olsun hediye edin. Meşrutiyet Caddesi, Beyoğlu www.jumeirah.com

RAFFLES HOTEL

Zorlu Center’daki Raffles Hotel, İstanbul’un en iyi ve en şık otellerinden biri. İçerisinde Michelin yıldızlı şefe emanet edilen restoranı dahilinde bulunan otelin çay saati, Lavinia Lounge adını verdikleri alanda servis ediliyor. Raffles Hotel’de tatlılar alanın ortasındaki yuvarlak bir masada açık büfe olarak sunuluyor. Çayları ise dünya çay kültürünün en özel seçeneklerinden… Zorlu Center, Zincirlikuyu www.raffles-tr.com

62 intown

Adres Göktürk Merkez Mahallesi, Belediye Caddesi, Silverhouse 25E, Eyüp/İstanbul

Telefon 0212 322 22 92

www.chocolatierleonard.com

contact@chocolatierleonard.com


TELLİOĞLU

GUSTO

COPY CENTER

MODASI DA VAR!

Dijital Baskı Merkezi

• Gerçek bir Beş Çayı ritüeli yaşamak istiyorsanız o gün ne giyeceğinizi de şöyle bir gözden geçirseniz güzel olur. • Dantel ve şifon her zaman hayat kurtarır, aklınızda olsun. Özellikle dantel ve şifonun bolca kullanıldığı bluzlar, gün içinde şıklığı yakalamak isteyenlerin tercihi olabilir. • Sezonun ve tabii ki çay saatlerinin en yumuşak vazgeçilmezlerinden kadife, özellikle ceketlerde tercih ediliyor. • Kaşmir kazaklar da sade bir şıklık katabilir tarzınıza. • Deri eldiven, şapka, ipek fular, inci küpe, yün kaşkol… İçlerinden birini seçin, çünkü aksesuarsız olmaz!

DEM KARAKÖY

Biraz daha hesaplı bir seçenek arayanlara ise önerimiz Dem Karaköy. Hipster kahvecilere kafa tutarcasına Karaköy’de yerini alan Dem, 60 çeşit seçenekle dünyanın çayını İstanbul’a taşıyor. İngilizlerin ünlü ‘Beş Çayı’ geleneğinin Türk çay kültürüne göre yorumlanmış hali olan Dem’de, Beş’te ritüeliyle menüden seçilecek çay çeşitlerinden bir demlik, küçük atıştırmalıklar eşliğinde servis ediliyor. İngilizlerin ünlü ‘scone’larından da var Dem’de, hem de krema eşliğinde. Üstelik şimdi Moda’da, çiçeği burnunda yeni mekanıyla hizmetinizde. Kemankeş Karamustafa Paşa, Hoca Tahsin Sokak, Karaköy www.dem-istanbul.com

Renkli Baskı ve Fotokopi - A0 Plan Kopya (Renkli - S/B) Doğum Günü - Özel Günler - Kişiye Özel Baskı UV Baskı - İç ve Dış Mekan Poster Baskı Folyo Kesim - Fotoblok - Forex Ciltleme -PVC - Kaşe - Tez Cilt - Broşür - Katalog - Kartvizit Grafik Tasarım ve Matbaa Hizmetleri Tshirt Baskı - UV Baskı - Promosyon Ürünleri

UV Baskı Son teknoloji Apex Flatbed UV Baskı ile tüm yüzeylere direkt baskı

Ayrıcalıklı bir yaşam tarzının mimarlarından olan Vakko, çay tutkunlarını çok ama çok mutlu edecek bir koleksiyon sundu geçtiğimiz günlerde. Çay ritüelini Vakko dokunuşu ile yepyeni bir boyuta taşıyacak Vakko Tea Atelier, farklı damak tatlarına ve günün farklı anlarına hitap eden çok özel yedi farklı çeşitten oluşuyor. Özel harmanlanmış bu çeşitler sabahtan geceye farklı tarzlara hitap ediyor, demleme özelliklerine uygun demlikleri ve özel fincanlarıyla çay keyfi her içimde ayrı bir seremoniye dönüşüyor. https://shop.vakko.com/tr/vakko-tea-atelier

64 intown

VAKKO TEA ATELIER

Ahşap - Metal - Plastik - Seramik - Deri Porselen Maksimum baskı boyutu 60*90 Doğrudan herhangi bir metaryel üzerine baskı yapabilme imkanı Yüksek baskı hızı ile toplu üretim için ideal Bitmiş ürünler su geçirmez ve çizilmeye dayanıklı Dış mekan kullanımı için uygundur Laptop - Cep Telefonu - Cep Telefonu Kılıfı - Taş Golf Topu - Mause Pad - Ajanda - USB Bellek Kupa Baskı - Puzzle - Anahtarlık

Göktürk Merkez Mah. Göktürk Caddesi Gez Corner Sitesi No:18/A Eyüp/İstanbul


ARAŞTIRMA Gülşah Aynacı Yıldırım

Kahvaltının mutlulukla ESKILER “SABAH KRALLAR GIBI BESLEN, ÖĞLE YEMEĞINDE BIR PRENS KADAR DIKKATLI YE, AKŞAM ISE BIR FAKIR SOFRASI KURMAYA ÇALIŞ“ DERLER. SIZLER IÇIN GÖKTÜRK’Ü KARIŞ KARIŞ DOLAŞTIK VE UĞRUNA ŞARKILAR ŞIIRLER YAZILAN, MUTLULUKLA YAKINDAN ILGISI OLDUĞU DEFALARCA TESPIT EDILEN KAHVALTI IÇIN EN UYGUN MEKANLARI SEÇTIK. İŞTE KRALLAR GIBI ZENGIN BIR KAHVALTI YAPABILECEĞINIZ VE GÜNE YÜZÜNÜZDE KOCAMAN BIR GÜLÜMSEMEYLE BAŞLAYABILECEĞINIZ KAHVALTI MEKANLARI:

QUYYU HANIMELI BALIK

bir ilgisi olmalı Orman ve golf sahasına bakan muhteşem bir manzara eşliğinde, doyumsuz lezzetler için Kemer Country Bistro Restaurant, herkesi keyifli bir kahvaltıda buluşmaya çağırıyor. Birbirinden güzel lezzetlerle donatılmış zengin açık büfe kahvaltınızı, ailenizle ve sevdiklerinizle unutulmaz bir ana dönüştürebilirsiniz. Sıcacık bir kahvaltı buluşması için rezervasyonunuzu gecikmeden yaptırın.

FISTIKZADE

RICHESS Açıldığı günden bu yana Göktürklülerin cazibe merkezi haline gelen Richess, kahvaltı menüsüyle de alkışı hak ediyor. Hem göze hem mideye hitap eden hem doyurucu hem de uygun fiyatlı bir kahvaltı tabağı arzulayanlar için Richess doğru adres. Siz de lezzetli peynir çeşitlerinin, ev yapımı reçellerin, kuru meyve çeşitlerinin ve dillere destan sucuklu yumurtanın en kısa zamanda tadına bakın, bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

PIZZERIA tı lezzetlerine farklı bir Alışık olduğunuz kahval ır mısınız? O zaman haz boyut kazandırmaya bir kahvaltı yapın ve ilk fırsatta Pizzeria’da in ın. Bal kaymak ikilisin kendinizi biraz şımart leriyle zet lez ika har n, nda enfes buluşması reçellere; acuka gününüzü tatlandıracak finden, hiçbir key a ve sahanda yumurt ınız özel Ege cağ aya yam tla yerde eşine ras yelpazesine zet iş bir lez lezzetlerine kadar gen ! Kırpsan yok yok yse ede sahip kahvaltıda ner ış poğaça ve özel yapılm börek, waffle ekmeği, ifle key e gün a tıyl val simit eşliğinde bir kah es Pizzeria. başlamak için doğru adr

66 intown

Göktürk Mado Sini Kah valtı; zengin içeriği, lezzeti, keyifli sun umu ile hem midenize hem de gözünü ze hitap ediyor. Keçi peyniri, tam yağlı beyaz peyniri, kaşar peyniri, ter eyağı, petek bal-kaymağı, nefis reçeli, tahinpekmezi, zeytin çeşitleri, suböreği, domatesi, salatalığı, sah anda sucuklu köy yumurtası, zengin ekmek sepeti ile kahval tınızı şölene dönüştürün. Taze ve kur u meyveler ile çeşitlendirilen mis gib i bir kahvaltı Mado’da sizleri bekliyor.

KEMER COUNTRY

Yaz aylarında serpme kahvaltısıyla müşterilerinin karşısına çıkmaya hazırlanan Quyyu Restaurant’ın kahvaltısı dillere destan olacak gibi… Hem hamur işi sevenlerin hem de hafif besin tercih eden misafirlerinin beklentilerini karşılayacak doğrultuda hazırlıklarını sürdüren Quyyu; seralarında ürettikleri domatesleri, kendi yapımları ekmek ve hamur mamulleriyle Göktürk sakinlerinin kalbine taht kuracak gibi görünüyor.

MADO

GEZİ İSTANBUL Haftanın 7 günü her sabah 08.00’de servise başlayan Gezi İstanbul Brasserie Göktürk şubesinde, hafta sonları zengin kahvaltı menüsü seçenekleri de bulunuyor. Gezi İstanbul kahvaltı menüsünün en büyük özelliği; tüm yeşilliklerinin kendi tarlalarından, kahvaltılık tüm ürünlerin ise kaynağından özel olarak seçilerek masanıza geliyor olması. Yumurtalar, Gezi İstanbul’un kendi tarlasının doğal ortamında yetişen tavuklardan günlük olarak temin ediliyor. Ekmekler, özel harman un ve ekşi maya kullanılarak odun fırınında pişirilip sıcacık ve çıtır çıtır tazecik masanıza geliyor. Günlük olarak hazırlanan croıssant-poğaca-açma-odun fırınında pişmiş simit çeşitleri masanıza sıcak bir şekilde servis ediliyor.

Nefis ve taze pişmiş katme r, 40 kat baklava hamurundan yapılmış su böreği, adı dillere destan Antep peyniri, Antep kahkesi, ev ekmeği, kırılmış ve cevizle süslenmiş yeşil Antep zeytini, fıstıklı helv ası ve daha neler neler… Fıstıkza de’de kahvaltı yaparken, kendini zi Gaziantep’te kahvaltı yap gibi hissetmeniz çok muhte ıyormuş mel. Bakır tabaklarla yap ılan özel sunumu gördüğünü anda kahvaltı için ne kadar z doğru bir tercih yaptığınızı anlayacaksınız. Bu harika kahvaltı için tek yapmanız gereken; kendinizi herhan gi bir Fıstıkzade mağazasın ustaların maharetli ellerine da, bırakmak ve yöresel Antep kahvaltısı sipariş etmek.

ÇİNİLİ FIRIN Ezine beyaz peynirinden, rum Trakya eski kaşara; Bod lik Gem n, nde niri çeçil pey sele zeytinine; ülkenin en lezzetli ürünleri Çinili Fırın’ın kahvaltı sofralarını süslüyor. Peynir tabağının zengin içeriği, şarküteri ri tabağının kaliteli ürünle nın ağı tab ve sıcak kahvaltı enfes lezzetleriyle harika a bir kahvaltı Çinili Fırın’d r. liyo bek eri sizl

LEONARD CHOCOLATIER Leonard’ın günlük taze sandviçleri, salata çeşitleri, granola müsli kasesi, tereyağlı ve çikolatalı taze kruvasanları, Focacciası ve sebzeli kişiyle enfes bir kahvaltı için sizleri bekliyor. Bununla beraber kruvasan, reçel, kahve veya çaydan oluşan Fransız Kahvaltısı ve 4 çeşit Brucchetta, kruvasan, reçel, kahve veya çaydan oluşan Leonard Kahvaltı diğer seçenekler arasında.

intown 67


NAMLI GURME Namlı Gurme’de kahvaltı tabağınızı kendiniz hazırlar ve fiyatlandırmasını da kendiniz yaparsınız. Kendinize; her zaman taze ve leziz seçeneklerden oluşan, eşsiz bir kahvaltı sofrası hazırlayabilirsiniz. Her yörenin en iyilerinden oluşan ürünleri güne lezzetli bir şekilde başlamanızı sağlayacak. Yerli ve ithal peynirlerden zeytinlerine, reçellerinden balına, organik ürünlerinden yöresel tatlarına kadar tam anlamıyla bir gurme keyfi yaşamak istiyorsanız; Namlı Gurme birbirinden kaliteli ürünleriyle sizi bekliyor.

BIG CHEFS Big Chefs’in yenilenen yaz menüsünde herkesin damak tadına hitap eden bir seçenek var. Güne doyurucu bir başlangıç yapmak isteyenlere peynirli ve taze baharatlı gözleme veya sade türüne Samsun’da “pıtpıt” denilen bazlama ekmeği üzerinde göz yumurta; güne fit ve enerjik bir başlangıç yapmak isteyenlere ise mevsim meyveleri ve chia tohumlu yoğurt ile servis edilen sağlık deposu müsli eşlik ediyor. Başlangıçtan bu yana kaliteli yerel ürün kullanımıyla dikkat çeken Big Chefs; siyah zeytini Gemlik’ten, kırık zeytini Antakya’dan, tulum peynirini Erzincan’dan, eski kaşarı ise Trakya’dan getiriyor. Ayrıca Big Chefs kahvaltı menüsünde, artık kendi kahvaltınızı da yaratabilirsiniz.

ZANZİ KITCHEN Haftanın her günü saat dokuzda kahvaltı servisine başlayan ve Zan zi’de günün her saati kahvaltı yapabilmek mü mkün. Beyaz dil, tulum, eski kaşar peynirleri; sızm a zeytinyağından siyah ve yeşil zeytin, yumurta, bal, reçel, kaymak, tereyağı, salam, domate s, salatalık, simit ve poğaça çeşitleri ve sınırsı z çay servisiyle; canınız ne zaman kahvaltı isterse Zanzi’ye gidebilirsiniz.

K A SA P

DELICIOUS Delicious’un iki kişilik kahvaltısı; beyaz peynir, eski kaşar, isli Çerkez peyniri, domates, salatalık, zeytin, bal, kaymak, fıstık ezmesi, ev yapımı reçeller, nutella ve meyve salatasından oluşuyor. Füme somon, prosciutto, kuşkonmaz, ıspanak veya bacon hollandaise sos ile servis edilen Eggs Benedict ve Nutella, kızarmış muz, kaymak, meyve salatası ve maple şurup ile hazırlanan pancake mutlaka tadılması gereken lezzetlerden.

ELİF’S CAFE Elif’s Cafe Göktürk, kaliteli lezzetleri uygun fiyatlara misafirleriyle buluşturmaya devam ediyor. Ayrıca gözleme, krep ve börek çeşitleriyle de adından söz ettiriyor.

KARAFIRIN Karafırın’da sizleri peynir, bal-kaymak-tahin-pekmez, mevsim reçelleri, Antakya kırık zeytin, kahvaltılık soslar, yeşillik, söğüş ve fırından lezzetlerin eşlik ettiği enfes bir kahvaltı bekliyor. Klasik kahvaltının yanında; Fit kahvaltı, sacda sıcak ve gözleme çeşitleriyle Karafırın her çeşit kahvaltı isteğine cevap veriyor.

68 intown

ABANT ÇİFTLİĞİ ŞA R K Ü T E R I

MANAV


ARAŞTIRMA LOKANTA 18

İŞKEMBAHÇE e kahvaltı servisi yapan Haftanın her günü serpm ve Pazar günleri zengin esi art İşkembahçe’de, Cum yor. kahvaltı seçeneği sunulu yöreselliğiyle açık büfe n irile get den vin’ Art sıra ı yan Semaverde çay keyfinin ve ı yağ Trabzon’dan tere bal ve karadut pekmezi, an gül reçeli ve tahin u’d bol ran Saf , niri kaşar pey zeytinyağı, manda ve tin helvası, Aydın’dan zey urtası ve el yapımı yum köy a ınd yağ kaymağı, tere e’de tadabileceğiniz börek çeşitleri İşkembahç ece bazıları… sad en lerd yöresel lezzet

Lezzetli peynir tabağı, bal i kaymak, reçel, lor peynirl il yeş tin( zey ka, reçel, acu lık, siyah), domates, salata ve ısı yeşillikler, kay tı cevizden oluşan kahval tabağıyla Lokanta 18 müşterilerini bekliyor. Zeytin ve zeytinyağları a Cunda’dan gelen Lokant dır ımı yap ev r elle 18’de reç ve sürekli taze manda r. kaymağı bulunmaktadı tıya val kah bir li zet Lez in davet eden Lokanta 18’ let om ve en nem me krepleri, er çeşitleri de denemeye değ lezzetlerden.

MAYKO’NUN MUTFAĞI ıyorsanız Mayko’da da Evinizde nasıl kahvaltı yap k, ebilirsiniz. Gösterişten uza kendinizi evinizde hissed izi din ken ; yko Ma an yap sade, abartısız sunumlar şeyi düşünmüş durumda. rahat hissetmeniz için her etli valtısını menemen, kuru Mayko’nun serpme kah n. dırı lan taç e letl om bir i yumurta ya da peynirl

KEMER GARDEN ler için özleyenler ve doğasever Kemer Garden; köyünü ve her ı çay rde ave sem … Özellikle kurulmuş özel bir mekân kahvaltısı şan olu n rde nle ürü al biri kendi yöresine ait doğ enlere salaşlığı da rahatını sev iştah açarken, ortamın layan sağ nı ala t eke har ür özg huzur veriyor. Çocuklara yor. olu ğı oda dostları da ailelerin ilgi mekânın sevimli minik

70 intown

DÜRÜMPARK beyaz (kızarmış ekmek, simit), Geleneksel ekmek sepeti ara sig iz, cev , niri pey il çeç kaşar, peynir, eski kaşar, taze a, urt yum il zeytin, sahanda böreği, siyah zeytin, yeş itleri, mak, tereyağı, reçel çeş kay bal lık, ata domates, sal mutlu çok e gün la çay z ırsı sın tahin pekmez, nutella ve eşliğinde ın her günü sınırsız çay başlayabilirsiniz. Haftan sunan ri kle ene seç tı val tra kah serpme kahvaltı ve eks ikiye katlıyor. fini key tı val kah a uyl um Dürümpark kaliteli sun

t n a r u a t s e r cafe & K A M A D R HE N U G Y U A TADIN LE R E L T E Z LEZ ÍZ Y E D Z Í N Í HÍZMET


ARAŞTIRMA VENÜS PASTANESİ ASLI BÖREK Sıcacık bir aile ortamında keyifli ve lezzetli bir kahvaltı Aslı Börek’te sizleri bekliyor. Aslı Börek’in enfes, taptaze ve sıcacık börekleri ve poğaçaları ile kahvaltı keyfinize keyif katın. Sıcak yaz günlerinde serin ve huzurlu bahçesinde doyurucu bir kahvaltı ile güne merhaba deyin.

Sabah 7’den itibaren misafirlerini ağırlamaya başlayan Venüs’te, 16:30’a kadar kahvaltı yapmak mümkün. Üstelik birbirinden lezzetli ürünleri ve uygun fiyatlarıyla…

ETİK AKTİF YAŞAM MERKEZİ Sağlıklı ve aktif yaşamın tek adresi

Ücretsiz vücut analizi Kilo alma kilo verme Sporcu beslenmesi Cilt beslenmesi

PÖTİ’NİN ATÖLYESİ ARI BÖREK ülere kaliteli bu yana Göktürkl Açıldığı ilk günden ; lezzetinden rek met sunan Arı Bö ve güler yüzlü hiz misafirlerini en ed rm ve den ödün ve hizmet kalitesin rin uğrak ikle kahvaltı severle ağırlamaya ve özell r. iyo ed vam mekanı olmaya de

Metabolizma yaşı

Meşhur otlu omleti, organik yumurtası ve taze fresh garnitürler ile donatılmış kahvaltı tabağı… Mükemmel lezzetleri ile karşınızda Pöti’nin Atölyesi… Omletinizi ister otlu-peynirli, isterseniz salamlı-sucuklu-peynirli ya da sade bir şekilde yiyin. Hepsinden ayrı bir lezzet, ayrı bir keyif alacaksınız. Günün her saatinde kahvaltı keyfini yaşayabileceğiniz Pöti’nin Atölyesi’nin spesiyali ise hiç şüphesiz sahanda yumurta… Seçenekler bununla da sınırlı değil. Dileyenler atölyede açık büfe kahvaltı organizasyonu da gerçekleştirebilirler.

%100 SONUÇ

Vücut yağı oranı Vücut kitle endeksi Vücut su oranı

Açılışa Özel 100 tl Değerindeki Vücut Analizi

ÜCRETSIZ

Analiz saati 7:30-12:00 arası randevu ile aç karnına yapılmaktadır. Diğer saatler için bilgi alınız

0534 466 66 46 ASHRAM KNIDOS Mavi ve beyaz renkleri ile göz alıcı bir konsepte sahip Ashram Knidos, huzur veren atmosferiyle misafirlerine benzersiz bir keyif vadediyor. Cherry domates, badem, roka, sivri biber, siyah zeytin, yeşil zeytin, reçel, bal, kaymak, tereyağı, eski kasar, Erzincan tulum, beyaz peynir, lorlu kuru domatesli börek, sıcak peynir, yumurta, jambon, salam, cevizli kuru domatesten oluşan kahvaltısıyla Ashram Knidos; sizi unutamayacağınız bir kahvaltıya davet ediyor. Siz de aydınlık bir günün başında, geniş bir zaman diliminde bu zengin serpme kahvaltının tadına varmak isterseniz Ashram Knidos’un misafiri olabilirsiniz.

72 intown

Göktürk Merkez Mah. Çamlık Cad. Dolunay Sk. No: 8/2 Göktürk


RÖPORTAJ “BEN DAHA HİÇBİR ŞEY YAPMADIM,

O ÖNSÖZDÜ” Emre Kara

“KALBIMIN TEK SAHIBINE” TÜRKIYE’DE 100 MILYON TIKLANAN ILK KLİP OLDU. KONSERDEN KONSERE KOŞTU. TÜM BU YOĞUNLUĞUNUN ARASINDA MÜZIK YARIŞMASINDA JÜRI ÜYESI VE ÜNLÜ BIR GIYIM MARKASININ REKLAM YÜZÜ OLDU. SINEMA FILMINDE OYNADI VE SOUNDTRACK ALBÜM YAPTI. MÜZIK ÖDÜLLERINDE MÜZIĞIN DEV ISIMLERIYLE AYNI KATEGORILERDE ADAY OLDU VE NEREDEYSE TÜM ÖDÜLLERI EVE GÖTÜRDÜ. HER YAPTIĞIYLA OLAY OLAN VE ŞARKILARINI EZBERE BILDIĞIMIZ KADIN İREM DERICI’DEN BAHSEDİYORUM.

“KAÇ KİŞİLİK İNSANSIN SEN BE KARDEŞİM” “Evlenmene Bak” klibinde kamyonetle kız kaçırma hikayesi var. Kimin fikriydi? O fikir daha Sinan Akçıl şarkıyı yaptığı anda kafamda belirmişti. “Selvi Boylum Al Yazmalım” kafası. Taparım o filme. Absürt tipli bir adamla evlendirilmeye zorlanan tip bir kadın, diğer tarafta yakışıklı bir kamyon şoförü. Ve sonunda kaçınılmaz son, gelin kamyoncuya kaçar. Şarkının sözleri de aranjesi de çok eğlenceli olduğu için klibi kaldırdı. İstanbul’un biraz dışında çok tatlı bir köyde çektik ve kaçış hikayem boyunca karşılaştığım herkes köyün yerlisiydi. Dünya tatlıları! Ve o klibe 4 gün uyumadan gelmiştim, bu enerji kaynağım nedir bilmiyorum tam olarak ama 8 kilo gelinlikle 16 saat oradan oraya koştum. Sinan’ın klipteki kamyoncu olması fikri de benden çıktı. Çok seviyorum Sinan’ı hiç ego yapmaz, hemen kabul etti. Ve

hakikaten 100 milyon tıklanmayı geçen ikinci klibim oldu ve çok sevildi. Allah herkese böyle egosuz ve yetenekli silah arkadaşları nasip etsin.

Kendimle o kadar barışık, kendine o kadar aşık bir tipim ki... Ve herkesin isteyip de yaşayamadığı özgürlüğü ben yaşıyorum. Bak mesela yine bir klişe: Gerçekten yarın sabah belki uyanamam diye yaşıyorum. Asla ertelemiyorum. Canım Belgrad’ı görmek istiyor, arkadaşımı arıyorum ne zaman boşsun diye. Ruhum o kadar özgür ve mutlu ki. Buyursunlar atıp tutsunlar. Beklerim benim kafama en kısa zamanda, ömür uzatıyor, doktor garantili.

“Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı” klibinde klasik bir arabayla tek başına yolculuk yapıyorsun. Vardın mı düşler ülkesine? O ülkenin Cumhurbaşkanı Sezen Aksu, Başbakanı benim zaten. Varamayanlar, yarı yolda kalanlar utansın (gülüyor). O araba babamın 30’u aşkın klasik Amerikan arabalarından biri. Çok düşkündür, koleksiyonerdir ve her bir arabasına bebeği gibi bakar. İki garajı var orada tutuyor arabalarını. Hepsini de kullanır, ihmal etmez. Disiplinli misin yoksa dağınık mı? Benim nasıl disiplinli olduğumu bilmezsin. Post-it’lerle yaşıyorum. Mesela bu röportaja gelirken neler giyeceğim,

İREM DERICI 74 intown

intown 75


RÖPORTAJ Başarı öyle kamçılayıcı bir şey ki… Hep daha fazlasını istiyorsun, hep daha iyisini istiyorsun. Elbette benim için onur, 20 yıllık isimlerle aynı yerlerde aday görülüyorum, aynı listelerde kapışıyorum. Ama artık o kadar da yeni sayılmam, neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Ve altını çizerek söylüyorum: Ben daha hiçbir şey yapmadım, yeni başlıyorum, o önsözdü. yüzüğünden çorabına kadar günler öncesinden belli ve valize konmuş durumda. Ekibim kan ağlıyor, “kaç kişilik insansın sen be kardeşim” diye.

“AKILLI İNSAN METRO KULLANIR” Şehrin merkezinde metroya yakın oturuyorsun. Gün içinde ulaşımını nasıl sağlıyorsun? Genelde kendi arabamı kullanırım. 2005’ten beri Mini Cooper kullanıyordum. Metro da kullanıyorum tabii ki ama çok geç kalacak gibiysem bir yere. Yüküm çok oluyor çünkü, elimde valizler kan ağlarım o kalabalıkta. Ama mesela Taksim’e gideceğim arkadaşlarla buluşmaya, ya da Maslak’ta bir toplantıya. O rush hour saatlerinde tabii ki metro en güzel çözüm. Çok da tatlı yaklaşıyorlar bana. “Metroya niye biniyorsunuz?” diyen bile oldu. Dedim “kız jetim arızalandı bugün”. Niye binmeyeyim ayol (gülüyor). Akıllı insan metro kullanır.

Trafikte kavga ettiğin oluyor mu? Çok oluyor. Zaten maskülen bir karakterim, fena kullanmam arabayı da. Hani bayanlara bir önyargı vardır ya. Yıkarım o önyargıları. Sakinlemek lazım, İstanbul trafiği, hiç hiç hiç kolay değil. Bir söz vardı “If you can drive in İstanbul, you can drive anywhere” yani “İstanbul’da araba kullanabiliyorsan her yerde kullanırsın.”

“ASLA ERTELEMİYORUM” İlk zamanlar single çıkartıyordun. Sonra albüm geldi. “Dantel” albümünü yapmaya nasıl karar verdin? Albümün girizgah yazısında anlattım. Hani bu çok bilirler var ya, hiçbir baltaya sap olamamış, klavye başında atıp tutanlar… “Bu kız şu kadar tıklandı ama hala bir albümü yok, bu kız şu kadar konser veriyor ama hala bir albümü yok, bu kız şu kadar ödül aldı ama hala bir albümü yok...” “Aaaaa… Yeteeer” dedim, buyurun size albüm. Sustular artık, ben de single’a dönüyorum. Enerjimi tek şarkıda toplamak benim işim. Çok eski olmamana rağmen ödül törenlerinde müziğin en kıdemli kadın isimleriyle aday gösteriliyorsun hatta ödül alıyorsun. Neler hissettiriyor? Başarı öyle kamçılayıcı bir şey ki… Hep daha fazlasını istiyorsun, hep daha iyisini istiyorsun. Elbette benim için onur, 20 yıllık isimlerle aynı yerlerde aday görülüyorum, aynı listelerde kapışıyorum. Ama artık o kadar da yeni sayılmam, neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Ve altını çizerek söylüyorum: Ben daha hiçbir şey yapmadım, yeni başlıyorum, o önsözdü. Türkiye’de tıklanma rekorunu kıran da sensin. 100 milyon tık alan ilk klip “Kalbimin Tek Sahibine” olmuştu. Sonrasında da “Evlenmene Bak” geldi. Kendi rekorunu kendin kırdın. Çok kıskanan var mı? Ben gülümserim. Sadece gülümserim. İlkokulda hocamdan hakaret yerken, dayak yerken de suratına bakıp gülümserdim. Çünkü iki kat sinirlendirir insanları. Bugüne kadar hakkımda atıp tutan birine cevap verdiğimi gördünüz mü? Göremezsiniz. Kendimle o kadar barışık, kendine o kadar aşık bir tipim ki. Ve herkesin isteyip de yaşayamadığı özgürlüğü ben yaşıyorum. Bak mesela yine bir klişe: Gerçekten yarın sabah belki uyanamam

76 intown

“DÜŞLER ÜLKESININ GELGIT AKILLISI” KLIBINDE KLASIK BIR ARABAYLA TEK BAŞINA YOLCULUK YAPIYORSUN. VARDIN MI DÜŞLER ÜLKESINE? O ülkenin Cumhurbaşkanı Sezen Aksu, Başbakanı benim zaten. Varamayanlar, yarı yolda kalanlar utansın.

diye yaşıyorum. Asla ertelemiyorum. Canım Belgrad’ı görmek istiyor, arkadaşımı arıyorum ne zaman boşsun diye. Ruhum o kadar özgür ve mutlu ki. Buyursunlar atıp tutsunlar. Beklerim benim kafama en kısa zamanda, ömür uzatıyor, doktor garantili (gülüyor) Yanında gibi görünüp kuyunu kazanlar var mı? Tavrın ne oluyor böyle durumlarda? “Video et taceo…” Latince. Türkçesi “Görüyorum ama sessizliğimi koruyorum.”

“%49 KADINLIK HİSSEDİYORDUM” Reklam projeleri, Soundtrack, sinema filmi… on parmağında on marifet... Başka projeler var mı? Bir DVD projem var. Youtube’la alakalı bir proje var ama şimdi söylemem. Bu kadar kısa sürede bunca şeyin olması hem Allah’ın sevdiği kulu olmamdan hem de deliler gibi çalışkan olmamdan. Güne şöyle başlıyorum: “İstiyorum. O halde olacak!” Kısa zamanda çok kilo verdin. Nasıl oldu? Kendimi aynada öyle görmeye tahammül edemiyordum. İstediğimi giyemiyordum. %49 kadınlık hissediyordum. Bu kilo verme sürecinde %80’lere çıktı. Son geçirdiğim operasyon sonrasında şu an hissedilen kadınlık oranı…. Hmmm bakıyoruz… %99.9 (gülüyor) Sana göre yılın modası diye bir şey var mı? Benim için hayatımın her alanı “canım ne çekerse o”. Ama tabii ki trendler var. Arada trendlerden de etkilenip kendi tarzımla bağlıyorum. Ama beni en iyi anlatan tarz “boho” dedikleri. Hippie gypsy, özgür ruhlu bohem elbiseler, takılar... Verin bana bir gitar, ülkelere vizeyi kaldırın, ben gezeyim, insan tanıyayım, şarkılar söyleyeyim, hikayelerini dinleyeyim kafası. Şarkı seçerken nelere dikkat edersin. İsimsiz birinin şarkısını okur musun mesela? Beni en çok patlatan şarkı no-name dedikleri tanınmayan bir ismin şarkısıydı, “Kalbimin Tek Sahibine”. Nereden ne çıkacağı belli mi olur?

intown 77


RÖPORTAJ “ELİM LEZZETLİDİR, YAPTIM MI TAM YAPARIM” Çok gezdiğini duyduk. Bir röportajında da keşfetmeyi sevdiğini söylemişsin. Kaç ülke, kaç şehir gezdin bugüne kadar? Hiç saydın mı? Saymayı bıraktım. Okyanus aşırım çok yok ama bu sene itibariyle coşturacağım oraları da. Zanzibar’la başlayacağım. Güney Afrika, daha da değişime uğramadan Küba, Jamaika… Dünya kazan ben kepçe, çok okuyan değil gezen biliyor gerçekten. 39 tane Gaudi’yle alakalı kitabı okusam ne yazar; gidip Sagrada Familia içinde gezinmedikten, duvarlara dokunmadan, sesimi orada ölümsüzleştirmedikten sonra. Belgrad’da sahnede şarkı söylemek için küçük bir oyun çevirdiğini okumuştum. O hikayeyi paylaşır mısın? Ya Belgrad’a gittik çok yakın bir arkadaşımla. Frida diye bir mekana gittik, bilen bilir ben Frida aşığı bir kadınım. Eserlerinden çok karakteri, deliliği, dünyanın en güçlü ve cesur kadınlarından biri olması... Frida çiçeklerimi takıp mekâna gittim, yemeğimizi yerken dünyanın en mutlu insanı olduğumu fark ettim. Tapınak gibiydi o an orası benim için. Menüde Frida bana bakıyor, sahnede şahane bir grup… Dedim şimdi adamlara gidip ne diyeceğim, “ben Türkiye’de bir şarkıcıyım bana şarkı söyletin mi?”. Bütün şirinliğimle gittim, “Merhaba, ben de şarkı söylüyorum, bugün benim doğum günüm ve 30 oluyorum, sizi rezil etmemden korkarsanız önce bir kaydımı dinleteyim” dedim (gülüyor). Adam uzattı repertuarı, seç 4 tane dedi. Amy Winehouse’lar, Chaka Khan’lar… Bir de yüzsüz yüzsüz kadeh kaldırttım herkese şerefime, 30 oldum diye. Yetmedi bir de pasta getirdiler, işte o an utandım. Allah cezanı versin İrem, adamlar şekilden şekle girdi doğum günün diye. Beyaz yalanlar bunlar. Sonra Instagram’dan grubun vokalini ekleyip itiraf ettim, benim doğum günüm değildi diye. “İyi

78 intown

Ama mesela Taksim’e gideceğim arkadaşlarla buluşmaya ya da Maslak’ta bir toplantıya. O rush hour saatlerinde tabii ki metro en güzel çözüm. Çok da tatlı yaklaşıyorlar bana. Metroya niye biniyorsunuz diyen bile oldu. Dedim “kız jetim arızalandı bugün”. Niye binmeyeyim ayol. (gülüyor) Akıllı insan metro kullanır.

ki yalan söylemişsin, mükemmel bir ses eşlik etmiş oldu bize sahnede...” dedi. Daha bilmediğim çok çılgınlıkların vardır diye düşünüyorum. Çok var… Venedik’te gondol şarkıcılığı mı yapmadım; Roma tatilimin ilk gününde bütün paramı çaldırıp da Kolezyum önünde şapkamı koyup, şarkı söyleyip, para mı dilenmedim... Yanlış olmasın 67 euro mu ne kazanmıştım bir saatte. Hangi mutfakları seviyorsun? İspanyol Mutfağının hastasıyım. Tapaslar, paellalar, deniz ürünleri… Fransız mutfağına da bayılıyorum; beef bourguignon favorim. Ama dünyanın her yerinde yiyecek bir şey bulabiliyorum. Bulamadığım tek şey Türk Mutfağının, Osmanlı Mutfağının lezzeti ve çeşitliliği. Evde yemek yapar mısın? Nadir yaparım. Vakit bulmak çok zor oluyor ama elim lezzetlidir, yaptım mı tam yaparım. Yaktığın oldu mu hiç? Oldu, olmaz mı? Hem de ne uğraşmıştım, sinirimden ve hırsımdan tekrar yaptım bir saatlik yemeği. Sonuç… Gün mutfakta bitti. (gülüyor) Aşk mı müzik mi? İkisinden de vazgeçemem.


DEKORASYON YATAK ODALARINDA, DOĞAL DOKULARDA VE RENKLERDE YAPILACAK UYGULAMALAR HER ZAMAN DINGIN BIR ATMOSFER YARATACAKTIR.

BURADA 3 BOYUTLU BIR DUVAR KAĞIDI UYGULAMASI YAPILMIŞ.

EVİNİZİ YENİLEYEN SİHİRLİ BİR DEĞNEK:

BU ÖRNEKTEKI GIBI RENKLER VE DESEN KULLANARAK ENERJIK BIR GENÇ ODASI OLUŞTURULABILIR.

RENKLI VE DESENLI DUVAR KAĞITLARIYLA OLUŞTURULAN HARIKA BIR ÇOCUK ODASI.

DUVAR KAĞIDI Gül Bozantı Mimar

80 intown

Baharla gelen yenilik ve yenilenme duygusu hepimizi etkilemiş durumda. Bu duygudan evlerimiz de üstüne düşeni alıyor. Bugün size, evlerimizi daha şık, daha ferah, daha sıcak, daha dingin yapacak, kolay uygulanabilir ve ekonomik bir dekorasyon malzemesinden bahsetmek istiyorum: Duvar kâğıdı…. Benim de birçok projemde keyifle kullandığım bir malzeme… Tabii ki her malzemede olduğu gibi bunun da çok çeşitleri var. Hem özellik açısından hem de doku, renk ve desen açısından doğru kullanıldığında gerçekten de mekanlarda sihirli etkiler yaratıyor. Her şeyden önce kullanacağımız alanların ışık, renk ve mobilyalarını göz önünde bulundurarak seçimlerimizi yapmalıyız. Banyolardan, yatak odalarına; tavanlardan duvarlara her yüzeyde rahatlıkla kullanacağımız duvar kağıdının silinebilir olması, leke tutmaması gibi özellikleri uzun yıllar kullanma imkanını da beraberinde getiriyor. Simdi bu sihirli malzemeyle yapılmış bazı uygulamalar paylaşmak istiyorum…

BU RESIM DE ŞIK VE HUZURLU BIR YATAK ODASINA ÖRNEK…

intown 81


DEKORASYON

SADECE BIR PANO UYGULAMASI ILE DOĞAYI ODANIZA TAŞIYABILIRSINIZ. ÇOCUKLARIN ODALARINDA UYGULANACAK EĞLENCELI DUVAR KAĞITLARI HER ZAMAN HOŞLARINA GIDECEKTIR.

BANYOLARDA KULLANILACAK SILINEBILIR DUVAR KAĞIDIYLA FARKLI BIR ATMOSFER OLUŞTURULABILIR. BU DA KLASIK BIR BANYO IÇIN ÇOK ŞIK BIR UYGULAMA…

82 intown


GEZİ 3-4 DOLARA KONAKLAYABILECEĞINIZ

5 HARIKA ASYA ÜLKESI Erkan Can Çakıroğlu www.checkingidin.com UCUZ, UCUZ OLDUĞU KADAR DA IYI OTEL BULMAK! TATIL PLANI YAPIYORSANIZ, ÖNCELIKLI DERDINIZ OLUR. HANI UÇAĞI BIR ŞEKILDE BULURSUNUZ. ARARSINIZ, TARARSINIZ; BIR AY PAHALIYSA, ÖBÜR AYA BAKARSINIZ. AMA IŞ KALACAK YER BULMAYA GELDIĞINDE BIR STRES BIR TELAŞ BAŞLAR.

KAMBOÇYA Dünya’nın en büyük tapınaklarından biri olan Angkor’a ev sahipliği yapan Kamboçya, son yıllarda Türklerin de tatil için en çok tercih ettiği ülkelerden biri. Hatta bu ilgisini oraya yerleşmeye kadar götürenler de bir hayli fazla diyebiliriz. Peki, varsayalım bu sene tatile Kamboçya’ya gitmeye karar verdiniz. Konaklamaya ne kadar ödeyeceksiniz? Gecelik 3 dolar desek inanır mısınız? Tabii bu hostel fiyatı. Ama zaten ofisti, kurumsal hayattı derken o ciddiyetten sıkılmamış mıydınız? Kendinizi özgür bırakın. Hem yeni insanlar, yeni kültürler tanırsınız, fena mı? Nerede bu 3 dolarlık hostel diye merak edenlere: Yer: Angkor International Youth Hostel Angkor Tapınağı’na da ev sahipliği yapan Siem Reap şehrindeki bu hostel konuklarından 10 üzerinden 7.5 puan almış. Gidenler memnun, bizden söylemesi. Kamboçya’ya kadar gitmişken başkent Phnom Phen’i de görmeden gelmeyin. Fiyatlar açısından o da çok farklı sayılmaz. Gecelik konaklama 4 dolar! Yer: The Happy House Hem konumuyla hem hizmetiyle burası da konuklarından tam puan alan yerlerden… Bu arada vize işi çok kolay… Burada konsolosluktan halletmeye zamanınız yoksa gidince havaalanından ya da herhangi bir sınır kapısından vizenizi alabilirsiniz.

Peki, bir otel iyi mi değil mi nasıl anlarsınız? Hemen sizin de aklınıza gelecek birkaç soruyla tarif edelim. Sorular şunlar: “Konumu iyi mi?”, “Daha önce kalanların yorumları nasıl?”, “Kahvaltı dahil mi?”, “İnternet var mı?” Konumu iyi olsun ki, sürekli otobüse trene para vermeyin, kahvaltısı olsun ki en azından ona masraf yapmayın, interneti olsun ki, o kadar fotoğraf çekeceksiniz, instagram bomboş dönmeyin. Tabii ki en önemlisi daha önce kalanların yorumları… Mutlaka okuyun, bütün seçenekleri size tüm ayrıntısıyla gösterecektir. İyi otel kısmını hallettik, peki aynı zamanda ucuzunu nasıl bulacaksınız? Elbette bu durum ülkeden ülkeye değişir. Bazı ülkelerin ucuz otelleri bile size pahalı gelebilir. Ama öyle ülkeler var ki, oralardaki otellere ucuz hatta çok ucuz bile demek yeterli olmaz. Yani kalın diye neredeyse üzerine para verecekler, o derece! Hem de bugüne kadar ki konuklarından tam not almışlar! Biz lâfı daha fazla uzatmayalım, sözü Güneydoğu Asya’nın muhteşem 5’lisine bırakalım.

84 intown

KAMBOÇYA’DA NE HARCARIM? Siem Reap: Ucuz Restoranda Yemek: 2 $ Orta Derece Restoranda Yemek (2 kişi): 15 $ Toplu Taşıma (Tek Bilet): 1.50 $ Taksi: 0.20 $ (1 km) Cappuccino: 2 $ Bira: 0.50 $ (50 cl) Su: 0.80 $ (1.5 L) Phnom Phen: Ucuz Restoranda Yemek: 2 $ Orta Derece Restoranda Yemek (2 kişi): 15 $ Toplu Taşıma (Tek Bilet): 1-2 $ Taksi: 0.80 $ (1 km) Cappuccino: 2 $ Bira: 0.75 $ (50 cl) Su: 0.80 $ (1.5 L)

intown 85


GEZİ

GÖKT VIETNAM’DA NE HARCARIM? Ho Chi Minh City: Ucuz Restoranda Yemek: 1.7 $ Orta Derece Restoranda Yemek (2 kişi): 18 $ Toplu Taşıma (Tek Bilet): 0.26 $ Taksi: 0.60 $ (1 km) Cappuccino: 1.8 $ Bira: 0.70 $ (50 cl) Su: 0.50 $ (1.5 L) Hanoi: Ucuz Restoranda Yemek: 2 $ Orta Derece Restoranda Yemek(2 kişi): 22 $ Toplu Taşıma (Tek Bilet): 0.31 $ Taksi: 0.50 $ (1 km) Cappuccino: 2 $ Bira: 0.70 $ (50 cl) Su: 0.50 $ (1.5 L)

GA Z ’ D

A

Z I M I . YIL

ÜRK-K

13

BUR EMER

Burj Al Arab

Eiffel Tower

Petronas Towers

DÜNYADA

VIETNAM Sadece bu 5’li arasında değil, dünyanın da en ucuz ülkelerinden biri. Bir o kadar da güzel. Eğer sırt çantanızı alıp gittiyseniz, oradan ikinci el bir motor alıp, ülkeyi baştan sona gezebilirsiniz. Düşünün o kadar ucuz yani! Gelelim yazımızın konusuna. Konaklama ne kadar? Hadi yine iyisiniz. Gecelik sadece 4 dolar! Ho Chi Minh City için tavsiyemiz HewaHome (10 üzerinden 8.5 puan) Hanoi için de Hanoi Blues Hostel (10 üzerinden 7.5 puan) Peki vize? Bunun için en iyi yol en yakın konsolosluğa danışmak. Zira Vietnam vizesinin bazı özel şartları olabiliyor.

TAYLAND’TA NE HARCARIM? Bangkok: Ucuz Restoranda Yemek: 1.75 $ Orta Derece Restoranda Yemek(2 kişi): 20 $ Toplu Taşıma (Tek Bilet): 1 $ Taksi: 0.17 $ (1 km) Cappuccino: 2 $ Bira: 1.70 $ (50 cl) Su: 0.50 $ (1.5 L)

GÖKTÜRK’TE

TAYLAND Tropikal adaları, Budist tapınaklarıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir tatil cenneti! Bu kadar ilgiye rağmen pahalı sayılmaz. Hatta ucuz bile. Bütçenizi yormadan tatil yapabileceğiniz yerlerden… Üstelik vizesiz… Konaklama mı? Pahalısı da var elbet ama hem konumu hem kendisi iyi, üstelik gecelik sadece 4 dolar olan seçenekler de var. Yer: Mad Cow Hostel Silom’a (10 üzerinden 7.4 puan)

86 intown

BOYA SATIŞ VE UYGULAMA E l b a Y a p ı D e k o r a s y o n Ta a h h ü t S a n . v e T i c . L t d . Ş t i . Selanik Bulvarı No: 161/3 Kemerburgaz - Eyüp Te l : 0 2 1 2 3 2 2 1 0 6 8 G S M : 0 5 3 2 5 1 7 3 7 4 3 w w w.elbayapi.com.tr / info@elbayapi.com.tr


GEZİ LAOS Harika 5’linin bir diğer ucuz ülkesi Laos ve başkenti Vientiane’de geceliği sadece 5 dolara konaklayabileceğiniz aklınıza gelir miydi? Şaka gibi ama gerçek… Yer: Backpackers Garden Hostel. Yalnız Laos için vize meselesi biraz karışık. Maalesef Laos’un ülkemizde bir temsilciliği yok. Bu sebeple ya bir acente aracılığı ile ya da geziniz sırasında bir ülkedeki Laos Temsilciliği’nden (örn: Tayland) vize almanız gerekiyor.

Seçkin markaların adresi BLACKOUT

42,00 TL

LAOS’TA NE HARCARIM? Vientiane: Ucuz Restoranda Yemek: 2.4 $ Orta Derece Restoranda Yemek (2 kişi): 24 $ Toplu Taşıma (Tek Bilet): 0.70 $ Taksi: 1.15 $ (1 km) Cappuccino: 2 $ Bira: 1 $ (50 cl) Su: 0.60 $ (1.5 L)

SCREEN

72,00 TL

ZEBRA

62,00 TL STOR

27,00 TL

MYANMAR

MYANMAR’DA NE HARCARIM? Yangon: Ucuz Restoranda Yemek: 3 $ Orta Derece Restoranda Yemek (2 kişi): 16 $ Toplu Taşıma (Tek Bilet): 0.20 $ Taksi: 1.50 $ (1 km) Cappuccino: 2 $ Bira: 1 $ (50 cl) Su: 0.80 $ (1.5 L)

Sıcak hava balonlarıyla size Kapadokya’yı anımsatacak bir tapınaklar ülkesi. Tam 4 bin 400 tapınağa ev sahipliği yapan Bagan bölgesini mutlaka ziyaret edin. Her biri size ayrı bir hikaye anlatacak, her birinden ayrı keyif alacaksınız. Gelelim konaklamaya. En büyük kenti Yangon’da gecelik konaklama sadece 7 dolar. Yer: Dengba Hostel (10 üzerinden 8.4 puan ) Myanmar için vize almak da oldukça basit. E-vize sistemiyle çalışan bu ülkeye giriş için, internet üzerinden başvurunuzu yapıyorsunuz, vizenizi alıyorsunuz.

*Konaklama ücretleri booking.com'dan, konaklama harici masraflar numbeo.com'dan alınmıştır.

88 intown

Cumhuriyet Cad. No: 14 Dükkan:3 Migros yanı Göktürk/ İSTANBUL Tel: +90 212 343 13 05 - 06 / 0533 967 70 67

www.italyanhomestore.com / italyanhomenisantasi@gmail.com


KEŞİF

ADA VAPURU KALKIYOR… Güler Emektar BAHAR GELDI, ADALAR SEZONU AÇILDI! BAHANEMIZ HAZIR OLDUĞUNA GÖRE HERKES VAPURDA YERINI ALABILIR ARTIK! YOLCULUĞUMUZ BOYUNCA SIMIT PARÇALARINI KOVALAYAN MARTILAR VAPURUN PEŞI SIRA ADAYA KADAR BIZE EŞLIK EDECEK. SONRASINDA ADANIN KEDILERI VE KÖPEKLERI DEVRALACAK BU NÖBETI VE HERKES KENDI MACERASININ PEŞINDEN GIDECEK. ÖYLE YA HERKESIN FAVORI ADASI BAŞKA!

KINALIADA Vapur, önce Kadıköy’e uğrayıp Anadolu Yakası’ndaki yolcuları alacak, ardından istikamet doğruca Kınalıada. Tam 50 dakika sonra Kınalıada İskelesi’ne varacağız. İstanbul’a en yakın adanın yıl içindeki sakin görüntüsüne aldanmayın. Çünkü Kınalıada plajıyla ünlü. Ve bu sıcak havalarda serin bir deniz arayışı içinde olanlar, siz adaya vardığınızda sizi karşılıyor olacak. Adayı güzelce dolaşmadan önce bir çay molası vermek isterseniz Jarden mevkiindeki pastaneler sizi memnuniyetle ağırlıyor olacak. Adalıların buluşma noktası Çınaraltı Meydanı da serin gölgesiyle nefes aldırıyor, aklınızda bulunsun. İskelenin tam karşısındaki İkiz Sirakyan Evleri, adanın ünlü yapılarından. Simetrik biçimde inşa edilen, dik çatılı, üçer katlı bu ahşap yapılar, 1900’lü yılların başında Sirakyan Ailesi tarafından adaya armağan edilmiş. Adanın görüntüsüyle ünlü bir diğer yapısı ise Kınalıada Camii. İki piramitten oluşan kubbesi, camla kaplı cephesi, bir üçgen şeklindeki minaresiyle her göreni şaşırtan cami, bir eşine daha kolay kolay rastlayamayacağınız “fütüristik” bir dış görünüme sahip. İskeleden sola doğru devam ettiğinizde hemen karşınıza çıkıyor.  Kınalı, Ermeni nüfusunun yoğun olduğu bir yer aynı zamanda. Adalar’daki tek Ermeni kilisesi olan Surp Krikor Lusavoriç de burada zaten. Kilise, yemyeşil bahçesiyle gerçek bir huzur mabedi. Kınalıada denince bir de akıllara Su Sporları Kulübü geliyor. Nasıl gelmesin ki; Türkiye’nin ilk olimpik yüzme havuzuna ev sahipliği yapan bu kulüp tarihi boyunca pek çok ünlü sporcu ve şampiyon yetiştirmiş. Günümüzde ise bu tesis; olimpik havuzun dışında, kapalı havuz, yat marinası, restoran, kamp odaları, lojmanlar, sauna ve kondisyon merkezi ile çok yönlü bir hizmet sunuyor. Bir adada olmanın tüm güzelliklerini Kınalı’da yaşayacağınız kesin. Kesintisiz bisiklet keyfi bunlardan biri, çünkü bu adada fayton sorunu yok, direksiyonu istediğiniz yana güvenle kırabilirsiniz. Emin olun, yolunuza sadece ada kedileri çıkacak! Adayı yürüyerek de keşfetmek güzel bir seçenek. Bu sayede ummadığınız sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Sokak ortasına kurulmuş bir masa etrafında keyifle sohbet eden ada sakinleri gibi. Bir başka köşede kedileriyle uzun uzun konuşan adamı görmek ayrı bir mutluluk sebebi…

BUNLARI UNUTMA!

• Ağaçlarla süslü Narçiçeği Sokak’tan geçin • Yeşil Roma Dondurmacısı’nın dondurmasını tadın • Desil Berberyan Hatıra Ormanı’nı selamlayın • Adanın arka tarafındaki koyları keşfedin

90 intown

intown 91


KEŞİF BURGAZADA

Adanın en güzel yapılarından biri Sait Faik Müzesi’nin hemen aşağısında yer alan Aya Yani Kilisesi. Burgaz’ın pek çok noktasından kilisenin kubbesini görebilirsiniz. Bir diğer kilise ise Cennet Yolu altındaki Aya Yorgi Manastırı ve meydanı. Her ikisinde de içeri girip etrafı izlemek, bir mum yakıp dilek tutmak size kalmış. Kilise sakinleri bu durumdan fazlasıyla hoşnut kalacaklardır.

Ada yolculuğunun ikinci durağı Burgaz. (Adalar arası ulaşım için aman sefer saatlerini atlamayın.) Adalar’ın her birini ayrı ayrı çok seviyorum ama sanırım benim adam Burgazada. Ada kültürünü sonuna kadar yaşatan, kendi halinde, samimi, huzurlu bir ada. Gelenler, adayla kaynaşmakta hiç zorlanmıyor. Camisi, manastırı, havrası, cemevi kültürel hoş görüyü ilk bakışta görünür kılıyor. Ama adaya ruhunu veren elbette ki Rumlar. Onlar çoktan gitse de bu ruh hala yaşıyor. Eski günlerden yadigâr Barba Yani, daha vapur iskeleye yanaştığında eski bir dost gibi gözünüze ilişiyor. Adanın ilk Rum meyhanesi unvanlı, mezeleriyle ünlü mekan, yoluna rahmetli Yani olmadan devam etse de varlığı Burgaz severler için sembolik değerini koruyor.    İskeleden içerilere doğru biraz ilerlediğinizde karşınıza sadece Adalar’ın değil, İstanbul’un da en güzel pastanesi çıkacak. Ergun Pastanesi’nin sokakla buluşan masalarından birine oturup o meşhur çilekli-vişneli milföy pastasının tadına bakmazsanız, sonrasında içinize koca bir pişmanlık yerleşebilir. Sadece milföy olsa işiniz kolay, pastanenin vitrinlerindeki diğer pastaları gördüğünüzde masadan kalkmanız biraz zaman alacak, benden söylemesi.     Bu adanın Sait Faik’in adası olduğunu çoğunuz bilirsiniz. Ünlü yazarın ruhu, adanın her köşesine sinmiş gibi. Sait Faik Sokağı ve Sait Faik Müzesi yolunuzu doğrudan yazarla kesiştirecek iki nokta. Birkaç yıl önce açılan müze, yazarın mütevazı hayatına tanıklık etmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Sait, daha önce Spanudis Köşkü diye bilinen bu köşkte 1939-1954 yılları arasında yaşamış. Fotoğrafları, mektupları, kitapları, koltuğu, masası, yatağı, pijamaları, terlikleri ve sergilenen daha bir dolu eşya, bu yalnız adamın dünyasına misafir ediyor bizi. Müzenin bir de yemyeşil bir bahçesi var; dilerseniz çıkışta buradaki banklarda oturabilir, ziyaretçilerin Sait’e yazdığı mektupları okuyabilirsiniz. Bir kısmı bahçede sergileniyor. Bulunduğunuz noktanın hemen aşağısındaki parktan yükselen çocuk seslerine Sait Faik’i emanet edip ada sokaklarında dolaşabiliriz artık.   Burgazada ziyareti Kalpazankaya ile tamamlanmazsa eksik kalır. Sizi Kalpazankaya’ya götürecek yolun hemen üstünde konumu itibariyle şehrin en şanslılarından olan bir camiyle karşılaşacaksınız. Setüstünde bulunan Burgazada Camisi, görünümüyle de ada panoramasıyla uyumlu. Yine yolunuzun üstüne çıkacak ünlü noktalardan biri de Burgazada Öğretmen Evi. Hem konaklamak hem de ada turunda bir mola vermek için burayı tercih edebilirsiniz. Yolun kalan kısmında mis gibi kokular, mutlu kediler ve köpekler, günün keyfini çıkaran insan manzaraları eşliğinde yavaş yavaş Kalpazankaya’ya doğru uzanabilirsiniz. Buradaki lokantada, erik ağaçlarının altında mükellef bir sofra kurdurabilir, balık sezonu kapanmadan felekten bir gün çalabilirsiniz. Karşınızdaki manzara zaten sizi uzun süre bulunduğunuz noktada tutacak. Ve bu dakikalarda her şey, iyilikten güzellikten yana olacak.

BUNLARI UNUTMA!

• Burgazada Öğretmenevi’nin serin bahçesinde çay molası verin. • Madam Marta Koyu’nda maviliklerle buluşun. • Hristos Tepesi ve Manastırı’nı mutlaka ziyaret edin.

92 intown

BUNLARI UNUTMA!

• Adalar’ın biricik sahafı Heybeli Sahaf’ı mutlaka ziyaret edin. • El Sanatları Çarşısı’ndaki BakKal Tasarım’ın harika tasarımlarını keşfedin. • Terki Dünya Kilisesi’ni ziyaret edin, harika terasından dünyayı izleyin.

HEYBELİADA Burgaz İskelesi’nden bineceğiniz vapur, kısacık bir yolculuğun ardından Heybeliada’ya ulaştıracak sizi. Bu adanın en önemli özelliği mis gibi temiz havası. Kızılçamlarla sarılı ada, meşhur Sanatoryumuyla (ülkenin ilk verem hastanesi) çok yakın bir tarihe kadar gerçekten de şifa dağıtıyordu. Hastane 2005 yılından beri kapalı; ama ada şifa dağıtmaya devam ediyor. Tüm adaların en geniş koyu olan Çam Limanı, burada bulunuyor. Limanda demirleyen tekneler ve yatlar, adanın gördüğü ilgi konusunda size fikir verebilir. Çam ağaçlarıyla kaplı Değirmenburnu, adanın bir diğer şifa merkezi. Heybeli’nin en büyük plajına ev sahipliği yapan Değirmenburnu’nda ister piknik yapın, ister denize gerin; her ikisi için de en doğru adrestesiniz. Dahası Heybeliada Su Sporları Kulübü olimpik tesislerinin de burada olduğunu not düşeyim. Dolayısıyla bir de su sporları keyfini ekleyebilirsiniz Heybeliada

günlerinize. Heybeliada’yı edebiyatla buluşturan isim, adı adayla özdeşleşmiş olan Hüseyin Rahmi Gürpınar. Yapıtlarında İstanbul insanını ince bir mizahla anlatan Gürpınar’ın, adanın tepelerinden birine yakın, çamların arasında yer alan müze evi, bir çeşit inziva mabedi gibi. Binlerce kitaplık meşhur kütüphanesiyle de bilinen ve son yıllarda tekrar açılması gündeme gelen Heybeliada Ruhban Okulu. Okul da müze ev de, ada merkezine hayli uzak noktalarda yer alıyor. Yani anlayacağınız yürüyerek ulaşmaya çalışırsanız, dizlerinizde derman kalmayabilir. Haliyle fayton, bu adresler için en sağlıklı seçenek. Adanın daha ulaşılabilir bir bölgesinde bulunan İsmet İnönü Evi ise yenilenen yüzüyle misafirlerini karşılıyor bu yıl. Yürüyüşleriniz esnasında önünden geçerken dönemin Cumhurbaşkanı’na saygılarınızı sunabilir, bir dönemin sade ve samimi yaşantısına severek tanıklık edebilirsiniz.

Heybeliada diğer adalara göre değişime karşı koymayı daha çok başarmış. Caddeleri alabildiğine geniş; konakları göz alıcı… Mis kokulu ağaçlar ve rengârenk çiçekler her yerde. Sokakları gülen yüzlerle dolu. Hiç merak etmeyin, bu sokaklardan birinde karşınıza çıkacak Luz Kafe, sizin de yüzünüzü güldürecek. Adanın sunduğu en güzel sürprizlerden biri olan Luz; Galata’daki, Cihangir’deki kafeleri anımsatıyor. İçeride envai çeşit aksesuar, ikinci el obje ve el işi tasarımlar sergilenirken (bir kısmı satışa da sunuluyor) sokağa açılan masalarında konuklar keyifle etrafı izliyor. Limonata sezonu da açılmışken burada bir mola vermeniz bence şart!

intown 93


KEŞİF İSKELEDEN DOĞRUCA KARŞIYA DEVAM EDIP YEME-IÇME MEKANLARININ HAREKETLILIĞINDEN SIYRILIRSANIZ KÜÇÜK SAAT KULESINI GÖREBILIRSINIZ. İSTANBUL’UN ILK KENT MÜZESI OLAN ADALAR MÜZESI, BURADA ROTANIZI BELIRLEYECEK ADRESLERDEN BIRI. PRENS ADALARI’NIN JEOLOJIK OLUŞUMUNDAN 2017’YE UZANAN MODERN ZAMANLARA, SÖZLÜ TARIH KAYITLARINDAN ADALAR’DA GÜNLÜK HAYATA, SANATA VE EDEBIYATA DAIR ONLARCA OBJE, YÜZLERCE BELGE, FOTOĞRAF VE VIDEO MÜZEDE SIZLERI BEKLIYOR.

BÜYÜKADA Ve geldik ada hikayemizi bir dilekle sonlandırmaya. Evet, son durağımız Büyükada’dayız. Vapurdan indikten sonra karşılaşacağınız kalabalık sizi ürkütmesin; iskeleden uzaklaşıp yukarılara doğru tırmandığınızda adanın gerçek atmosferiyle buluşacaksınız. Gerçek bir Büyükada keşfi için bol bol yürümek kaçınılmaz! Aşağılar biraz kalabalıklara teslim ve daha çok şehir hayatından tanıdık bir kesit sunuyor… Bir nefes aldıktan sonra adayı dolaşmaya başlayabilirsiniz. İskeleden sola doğru devam ettiğinizde deniz kıyısında bir denizkızıyla karşılaşacaksınız. Büyükada’daki konakların, köşklerin güzelliğini duymayan kalmadı. Her biri kendi çapında mimari bir şaheser gibi… Bu evler bir bir karşınıza çıktığında hem mutlu oluyorsunuz hem de şu anki sahiplerini içten içe kıskanıyorsunuz. Kimileri o kadar gösterişli ki; sizin müze sandığınız bir konağın sadece bir ev olmasına neredeyse ağzınız açık kalarak şaşırıyorsunuz. Dantel gibi işlenmiş dış cepheler mi dersiniz, mermer sütunlar mı; yoksa bahçeleri süsleyen devasa heykeller mi… Büyükada Adliye Sarayı, Con Paşa Köşkü, Sabuncakis Köşkü, Anadolu Kulübü, Agopyan Köşkü, Hacapulos Köşkü, Mizzi Köşkü ilk aklıma gelenler… Mutlaka diyebileceğim bir adresi daha, ne olur ne olmaz diye paylaşayım: Güzeller güzeli Splendid Palas Hotel… Hem tarihi, hem kültürel hem de mimari değerini anlatmakla bitiremeyeceğim bu otel, İstanbul hazinesinin en nadide parçalarından biri. Üstelik kapısından geçen herkesi içeriyi gezmeye davet edecek kadar da misafirperver. Kendinize verebileceğiniz en güzel hediyelerden bir, bu otelde kalmak olur. Bir gün niyet ederseniz, mutlaka hikayesini okuyup gelin. Splendid Palas’ın 1900’lü yılların başıyla tarihlenen öyküsü bir nevi Türkiye tarihi…

BUNLARI UNUTMA!

• Ada turuna başlamadan Asa Fırın’ın güzel unlu mamüllerinden yanınıza alın. • Troçki’nin bir zamanlar adadaki meskeni olan Yanaros Köşkü’nü ziyaret edin. • Aşıklar Tepesi’nde ciğerlerinize bayram ettirin. • Fıstık Ahmet’in yerinde ada molası verin.

94 intown

Şimdi sırada ada dileği var. Öyleyse istikamet Aya Yorgi. Aya Yorgi’yi, her yıl 23 Nisan’da ve 24 Eylül’de yapılan ünlü yürüyüşlerden hatırlayabilirsiniz. Kilise, Efes’teki Meryem Ana’nın Evi ile birlikte Hıristiyanlar tarafından Türkiye’deki iki hac noktasından biri kabul ediliyor. Bu yüzden her sene 23 Nisan ve 24 Eylül’de burası ziyaretçilerin akınına uğruyor. Neden mi? Çünkü Ortodoks mezhebinde 23 Nisan, Yorgo’ların “isim günü” olarak kabul ediliyor. 24 Eylül ise Hz. İsa’nın havarisi Paulus’un yaydığı yeni dine kendini adayan ve defalarca öldürülmeye çalışılsa da mucize sonucu kurtulan Aya Thekla’nın anıldığı tarih. Bu tarihlerde Aya Yorgi’ye giden yolu çıplak ayakla ve hiç konuşmadan takip edenlerin yarı hacı olduğuna inanılıyor. Yokuş boyunca yolun sağ ve sol yanında çalılara bağlanmış bir şekilde uzayıp giden rengârenk iplerin size eşlik ettiğini göreceksiniz. Manası şu: ipi kiliseye kadar koparmadan çıkabilirseniz dilekten yana şansınız açık olur. Tırmandığınız yokuşun zorlu bir parkur olması, size yukarıda kimselerin olmadığını düşündürmesin. Zirveye vardığınızda burada da başka bir kalabalıkla karşılaşacaksınız. Dileklerini tutmuş olmanın hafifliğini yaşayan ziyaretçiler, muhakkak Yücetepe Kır Gazinosu’nun masalarına atmışlardır kendilerini. Siz de hemen aralarında yerinizi alın. Dönüş vapuruna kadar burada vakit geçirebilir, sohbet - yemek eşliğinde günü uğurlayabilirsiniz. Manzara gerçekten büyüleyici. İnsanın ömrünü uzatır derler ya, aynen öyle .

PERDE - CURTAIN STOR - BLIND JALUZİ - WINDOW BLIND DİKEY PERDE - VERTICAL BLIND DÖŞEMELİK - UPHOLSTERY İTHAL DUVAR KAĞIDI - WALL PAPER TENTE (MANUEL - MOTORLU) CAM BALKON - GLASS BALCONY STOR TEMİZLEME - BLIND CLEANING PERDE TEMİZLEME - CURTAIN CLEANING

Çeşmebaşı Caddesi No:25 Göktürk Tel: 0212

322 12 70 - 0535 814 97 77

www.fidanperdegokturk.com


Z KUŞAĞI Bilgi Kozası Anaokulu

İçten gelen merakı desteklemeye, zenginleştirmeye ve geliştirmeye önem veren Bilgi Kozası Anaokulu; doğa ile çocukları bir araya getirmeye yaz okulunda da devam ediyor. Çocukların daha önceden risk analizi yapılmış alanlarda orman gezileri, yoga çalışmaları, yüzme, yaratıcı sanat çalışmaları, eğlenceli deneyler yapacakları yaz okuluna tercihe göre aylık ya da haftalık katılım göstermek mümkün.

YAZ TATILI GELDI ÇATTI… PEKI ÇOCUKLARINIZ YAZIN NE YAPACAK? GÖKTÜRK’Ü ADIM ADIM DOLAŞTIK VE ÇOCUKLARINIZIN HEM EĞLENEBILECEKLERI HEM DE KENDILERINI GELIŞTIREBILECEKLERI YAZ OKULU SEÇENEKLERINI VE ALTERNATIF PROGRAMLARI SIZLER IÇIN BIR ARAYA GETIRDIK.

cocuklar yazin

Küçük Şeyler Anaokulu

Küçük Şeyler Anaokulu yaz okulunda çocukların eğlenceli vakit geçirmeleri için; denge-hareket, yüzme, geleneksel oyunlar, drama, boyama ve sanat, İngilizce etkinlikleri ile zenginleştirilmiş bir program uygulamaktadır. 12 Haziran 2017 tarihinde başlayan yaz okulu, 25 Ağustos 2017 tarihinde sona erecektir.

Kids Country

Kids Country, yaz okuluna katılacak çocukların; sportif becerilerinin gelişmesini, sosyalduygusal gelişimleri açısından kendilerini iyi ifade edebilmelerini, grup çalışmalarına ve birçok eğlenceli aktiviteye katılarak paylaşım-yardımlaşma becerilerini geliştirmelerini ve mutlu, verimli bir tatil geçirmelerini amaçlamaktadır.

ne yapacak?

Kemerburgaz Doğa Koleji

12.06.2017- 11.08.2017 tarihleri arasında eğitim verecek olan Kemerburgaz Doğa Yaz okulu; Doğa Koleji öğrencilerine yüzde yirmiye varan indirim imkanı sağlıyor. Programa 2011 ve 2015 yılları arasında doğan yaş gruplarının katılabileceği yaz okulunda birbirinden keyifli aktiviteler çocukları bekliyor. Gelişmiş İngilizce eğitimiyle yine velilerin öncelikli tercihi olacak Doğa Koleji; müzik ve ritim dersleri, yüzme, dans, boyama, sinema ve drama dersleriyle çocukların unutamayacakları bir yaz geçirmelerini hedefliyor.

96 intown

Kemer Country

Kemer Country, düzenlediği “2017 Summer Day Camp” programı ile çocukların hem eğlenmelerini hem de öğrenmelerini amaçlıyor. Kamp programında çocuklar; golf, binicilik, yüzme, tenis, basketbol, doğa sporları, jimnastik ve kampçılığın yanı sıra birbirinden ilginç atölyelerle de kendilerini geliştirme imkanı bulacaklar. Kamp alanında gerçekleştirilecek aşçılık, ritim, bilim, dans, fotoğrafçılık gibi atölyeler de çocukları bekleyen sürprizler arasında.

Biltes Koleji

“Mutlulukla başarıya taşır” sloganını, eğitim felsefesi haline getiren Biltes Koleji, bu anlayışını yaz okulu programlarında da korumayı başarıyor. Birbirinden zengin atölye programlarıyla çocukların vizyonunu genişleten Biltes Koleji, aynı zamanda çocukların işin mutfağında yer almasına da olanak sağlıyor. Sinema-TV atölyesi, geleneksel aikido atölyesi, robotik ve kodlama atölyesi, akıl ve zeka oyunları atölyesi, sanat ve tasarım atölyesi gibi birbirinden zengin içerikler bu yaz Biltes Koleji’nde çocukları bekliyor.

Ark Anaokulu

İyi müfredatı, tecrübeli ve hep kendini geliştiren öğretmenleri ile okul öncesi dönemi alanında eğitim veren Ark Anaokulunun; 28 Haziran’da başlayacak olan yaz okulu programı, 29 Ağustos’a kadar devam edecek. Ark Anaokulu; yıl boyunca olduğu gibi, yaz okulunda da çocukların fiziksel, duygusal ve bilişsel gelişimine odaklanmaya devam edecek.

Mutlu Adımlar Anaokulu

Çocukların yaz tatilinde dinlenirken eğlenmeleri ve farklı alanlardaki becerilerini geliştirmeleri amacıyla oluşturulan Mutlu Adımlar Anaokulu yaz programında; sabah jimnastiği, kum projeleri, bahçe oyunları, su oyunları, kitap atölyesi, müzik aletleri yapımı, yaratıcı drama gibi birbirinden eğitici ve öğretici dersler bulunmaktadır.

Amerikan Kültür Kids Göktürk Anaokulu

Çocukların okul döneminde işledikleri konuların eğlenerek tekrar edileceği yaz okulu programı sizleri bekliyor. Talebe göre branş derslerinin de devam ettirileceği program; futbol, basketbol, ebru sanatı, yüzme, kavram çalışmaları matematik, ata binme, Fransızca ve diğer yabancı dillerden oluşan zengin bir içeriğe sahip.

intown 97


Z KUŞAĞI Okyanus Koleji

Hafta içi her gün 08:50 – 16:45 saatleri arasında, 6-13 yaş arası öğrencilere eğitim veren Okyanus Koleji yaz spor okulları tam gün ve yarım gün olmak üzere iki ayrı kayıt seçeneği sunuyor. Okyanus Koleji; yüzme, tenis, basketbol, futbol, jimnastik, voleybol, speed stacks, resim, İngilizce oyunlar, eğitsel oyunlar, buz pateni gibi derslerle öğrencilerin sosyal, psikolojik ve bedensel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Keşfeden Eller

Her çocuk keşfedilmeyi hak eder felsefesiyle yola çıkan Keşfeden Eller Anaokulları; yaz okulu kayıtları devam etmektedir. Siz de çocuğunuzun gizli kalmış ve keşfedilmeyi bekleyen yönünün ortaya çıkmasını istiyorsanız, Keşfeden ellere bir an önce kayıt yaptırın.

İstiva Sanat

E V S R E D L E Z Ö I R E L S R E D P ÇOCUK GRU Kickbox Powerplate Aletli pilates Zumba Personal trainer Kişiye özel beslenme ve fitness koçluğu

“Hobiler ve sanat hayatınızı değiştirir” sloganını felsefe edinen İstiva Sanat, hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik workshoplarla hayatınızı renklendirmeye devam ediyor. Çocuk, genç ve yetişkin olmak üzere 3 ana grubu bulunan atölyeler; çocukların hayatı sanat penceresinden algılamalarına yardımcı olacaktır.

322 90 89 / 0541 360 33 24 Fif&box göktürk

PrivatePowerplateStudioGokturk

Yaz aylarında çocuklarınızın eğitimini toparlama ve açıklarını kapatma fırsatı veren Ömer Karaman; kullandığı ilginç ve etkili yöntemlerle çocuğun eksik olduğu alanları tespit ederek uygun çözüm önerileri geliştiriyor. Yüzde yüz öğrenme garantili matematik dersleri veren Ömer Karaman, planlı çalışma sistemi sayesinde kısa zamanda çocukların derslerinde oldukça başarılı hale gelmelerini sağlıyor.

Rec Bakery

Rec Bakery’de 7-11 yaş arası çocukları büyük sürprizler bekliyor. Eğer çocuğunuzun sürprizlerle dolu bir yaz okuluna merhaba demesini istiyorsanız Rec Bakery’nin düzenlediği workshoplara katılmanızı tavsiye ederiz.

Değişim için hareket et! Haftada

3

gün

98 intown

10 dakika

anın sana kalsın

2’şer haftalık dönemlerden oluşan Ragıp Savaş Sanat Akademisi yaz programı tarihleri; 3-14 Temmuz, 17-28 Temmuz, 31 Temmuz-11 Ağustos ve 14-25 Ağustos şeklindedir. Yaratıcı drama, aikido, resim, yaratıcı sanat, zumba, street jazz&hip hop, botanik, bilim atölyesi, mind up/akıl oyunları gibi eğitici ve eğlenceli içeriklerle yaz programını zenginleştiren akademi; pazartesiden cumaya, saat 10.00’dan 16.00’ya kadar çocukları misafir etmektedir.

Matematik Öğretmeni Ömer Karaman

Zam

Ragıp Savaş Sanat Akademisi

fitboxgokturk


Z KUŞAĞI Alkuzu At Çiftliği

Kemerburgaz’da bulunan ve havasıyla, doğasıyla benzersiz bir deneyim sunan Alkuzu At Çiftliği, çocuklara ata binmeyi öğretirken aynı zamanda özgüven aşılıyor. Siz de çocuğunuzun hayat boyu yanında olacak bir deneyim kazanmasını istiyorsanız bu yaz çocuğunuzu Alkuzu At Çiftliği’ne götürün ve yaz programlarına katılmalarını sağlayın.

Aqua-Tots

Aqua-Tots, bebekler ve çocuklar için, 6 aylıktan itibaren katılabilecekleri yüzme dersleri sunmaktadır. Çocuklarınızın özgüven kazanmasını, suda kendilerini güvende hissetmelerini ve fiziksel gelişimlerini sağlıklı şekilde sürdürebilmelerini istiyorsanız Aqua-Tots’un yaz programları tam size göre.

Just Kidding

Çocukların oyunla ve sporla öğrendiği, yeni bir dünya keşfederken eğlendiği çocuk aktivite merkezi Just Kidding, uyguladığı özel programlarla dikkat çekiyor. Just Kidding jimnastikten müzik sınıflarına, outdoor etkinliklerinden doğum günü partilerine saatlik ve dönemlik seçenekleri ile büyük ilgi görüyor.

Muzipo Kids

Yaz tatili boyunca çocukların hareket, araştırma ve keşfetme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan Muzipo Kids; çocukların zamanı en iyi şekilde değerlendirip, sıra dışı ve eğlenceli, eğitici uygulamalarla keyifli bir ortam içerisinde kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak için tüm detayları düşünmüş.

BJK Göktürk Futbol Okulu

BJK Göktürk sınıfları yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Temel futbol eğitiminin yanı sıra kapalı çocuk spor salonu Just Kıddıng’de stüdyo çalışmaları ve Hollywood SPA’da spor masajı hizmetleriyle çocuklar ve gençlerin profesyonel bir sporcu gibi hissetmelerini sağlamaya çalışan BJK Göktürk sınıfları yaz programlarıyla da dikkat çekmeye devam ediyor.

Ece Aymer Craft House Göktürk

YAZ AYLARINDA BEMBEYAZ VE SAĞLIKLI DİŞLERLE GÜLÜMSEYİN… Dişler, yüz estetiğinin en önemli tamamlayıcı unsurlarından bir tanesidir. Ahenkli ve güzel bir gülümseme, bireyin özgüvenine katkıda bulunarak mutlu olmasını sağlar ve toplumsal ilişkilerde her zaman olumlu bir başlangıç yaratır. Dişler, aynı zamanda genel vücut sağlığının da çok önemli bir parçasıdır. Ağız hijyeni iyi olmadığı takdirde genel vücut direnci düşebilir ve çeşitli hastalıklara yakalanma riski artar. Ağız ve diş sağlığının korunması için ağız bakımının düzenli ve etkin şekilde yapılması gereklidir. Ev ortamında, günde iki kez diş fırçalama, diş ipi/arayüz fırçaları ve ağız gargaraları kullanılması çok önemlidir, ancak yeterli değildir. Dişlerin, 6 ayda bir, mutlaka bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi ve profesyonel diş taşı temizliği yapılması gereklidir. Aksi takdirde ağızda oluşan bakteri plağı giderilemez ve ağız hijyeni tam olarak sağlanamaz. Bakteri plağı, ağızda kaldığı takdirde dişetlerinin sağlığını da tehdit eder. Dişetleri yumuşak dokudan oluşur ve diş kökünü çevreler. Sağlıklı dişetleri, dişi ve kemiği sıkıca kavrar. Eğer ağızdaki bakteri plağı klinik ortamında düzenli olarak temizlenmez ise, dişetlerinde iltihaplanmaya yol açabilir. Ayrıca sigara kullanımı, hormonal değişiklikler ve genetik yatkınlık sonucu olarak da dişetleri iltihaplanabilir. Dişeti hastalığı, erken aşamalarında be-

5 yaş ve üzeri çocuklar için ahşap boyama ve seramik atölyesi düzenleyen Ece Aymer Craft House Göktürk, çocuklara bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacak.

lirti vermeden sinsi şekilde ilerler ve tedavi edilmediği takdirde, sağlam dişlerin sallanarak kaybedilmesine yol açabilir. Diş fırçalarken dişetlerinde kanama, hassasiyet ve çekilme, renk değişimi ve düzensiz görünüm ile ağız kokusu, dişeti hastalığının bazı belirtileridir. Dişetlerindeki iltihaplanma, sadece ağız sağlığı açısından değil, genel vücut sağlığı açısından da risk taşımaktadır. Bakterilerin kan dolaşımına katılması ile bireylerde bazı sistemik hastalıkların gelişme riski artmaktadır. Bilimsel çalışmalar dişeti iltihabının; kalp ve damar hastalıkları, damar sertliği, bazı solunum sistemi hastalıkları, diyabet ve erken doğum riski yaratabildiğini göstermektedir. Zahmetsiz ve ekonomik bir işlem olan diş taşı temizliğinin düzenli olarak klinik ortamda yapılması ile bu risklerin hepsi ortadan kaldırılabilir ve bir anlamda ağız ve diş sağlığı sigortalanmış olur. Ağız bakımı tamamlandıktan sonra, dişlerin rengi, doğal ten ve saç rengi ile uyumlu olmak şartı ile birkaç ton açılabilir. Çay, kahve, sigara, şarap gibi maddelerin tüketimi, dişlerin rengini zaman içinde koyultur. Genetik faktörler, çocukluk döneminde antibiyotik kullanımı, geçmişteki kanal tedavileri gibi çok çeşitli nedenlerle de dişlerde renklenmeler olabilir. Tek seanslık, diş beyazlatma işlemi ile dişlerin yüzeylerindeki mine yapısına sinmiş olan renklenmeler çözünmekte ve estetik görünüm elde edilmektedir. Diş beyazlatma mutlaka diş hekimi kontrolünde yapılmalı ve bu konuda piyasada denetimsiz şekilde satılan diş beyazlatma ürünleri asla kullanılmamalıdır. Prodent/Özel ERGENE Ağız ve Diş Sağlığı ekibi olarak sağlıklı ve bembeyaz dişlerle gülümseyeceğiniz keyifli bir yaz geçirmenizi diliyoruz.

PRODENT/Özel ERGENE Ağız ve Diş Sağlığı Göktürk Polikliniği 100 intown

Belediye Caddesi Işıldar Sokak Göktürk İş Merkezi K: 1 D: 1 Göktürk -Eyüp / İSTANBUL

0 212 322 69 98 - 99

www.prodent.com.tr prodent@prodentgokturk.com


YAZ AYLARINDA ÇOCUĞUNUZUN

Z KUŞAĞI

BABALAR ÇOCUKLARININ GELİŞİMİNDE NEREDELER? HEPINIZDEN BABANIZI DÜŞÜNMENIZI ISTIYORUM. BABANIZLA HATIRLADIĞINIZ EN ESKI ANINIZ HANGISI? BABANIZI DÜŞÜNÜRKEN IÇINIZDE HANGI DUYGULAR UYANIYOR? BUNLARI DÜŞÜNÜRKEN KAŞLARINIZ, AĞZINIZ, YÜZÜNÜZ YA DA VÜCUDUNUZDA HERHANGI BIR YERINIZ NE HALE BÜRÜNÜYOR? BÜTÜN BU FARK ETTIKLERINIZ SIZE BABANIZLA NASIL BIR ILIŞKINIZ OLDUĞUNUN IPUÇLARINI VERIYOR.

Yeni nesil anne babaları kendimden sayıyorum. Yıllarca okumuş, meslek sahibi olmuş ve çalıştıktan sonra çocuk sahibi olan genç(?!) anneler ve babalar… Benim çocukluğumun babaları, bizim neslin babalarından farklı. Her neslin babaları bir öncekinden iyiye gidiyor. Boynuz kulağı geçiyor yani. Babasından şefkat görmeyen ve oğluyla oyun oynamayan baba figürü; şuan çocuğuyla, kızı veya oğluyla işten gelince oyun oynuyor. Sözüm meclisten dışarı, işten eve gelip koltuğa yayılıp televizyon izleyen babalardan bahsetmiyorum. Maalesef onlardan da mevcut… Ama dedim ya her nesil bir öncekinden daha iyiye gidiyor diye, öyle konumlanan babanın, babasını düşünürsek tespitim doğrulanmış oluyor.

KONU BABAYA GELIYOR Nereden mi biliyorum? Çocuk ve aile terapisti olarak 3 nesil çalışıyorum ve mutlaka konu anne babaların, kendi anne babalarına geliyor. “Sert mizaçlı bir adamdı babam”, “Biz ondan korkardık”, “Babam benimle oyun oynardı”, “Babam çocuklarından bir tek beni dinlerdi.” Bu söylemlerin her birinin yetişkin çocuğun ruhunda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu biliyor musunuz? “İnsanlar konuşursam beni dinler mi?” “Duyulur muyum?” “Dünya güvenilir bir yer mi?” “Kaygı mı duymalıyım?” “Sevmek korkmak mıdır?” “Ben değerli miyim?” gibi soruları annesinden öğrendiği gibi babasından da ediniyor. Geçenlerde yaptığım seanslardan birinde bir baba anlatmaya başladı, çocukları gece uyandıklarında ‘baba’ diye ağlıyorlarmış. İhtiyaca koşan kimse, onu kodluyor çocuklar. Yaşamda kalmak, yani ihtiyaçlarını doyurmak için de doğru kanala başvuruyorlar. Baba hem her seslenişlerinde gidiyormuş yanlarına, hem de çocuk bu ya korkuları oluyor geceleri (özellikle belli yaş dönemlerinde- 4, 6, 9 gibi), beliriveriyormuş babanın yanında. Baba da kızının korkusuyla, ne rüya gördüğüyle ilgili kızını dinliyor; onu sakinleştirip tekrar uyumaya teşvik ediyormuş. Bu baba belli ki çocuğunun henüz baş edemediği duygularını kontrol etme ve düzenlemede kızına iyi geliyor.

102 intown

EĞİTİMİNİ TOPARLAYIN!!! % 100 ÖĞRETME GARANTİLİ MATEMATİK DERSLERİ VE EĞİTİM DANIŞMANLIĞI İLE ÖZEL DERSLER VE YAZ KURSLARI Ethel Kebudi, Uzman Psikolog, Aile ve Çift Terapisti

ÖZEL BİRE-BİR DERSLERİMİZDE VE YAZ KURSLARIMIZDA HANGİ ÇALIŞMALARI YAPACAĞIZ? MATEMATİK TEMEL EKSİKLİĞİNİN GİDERİLMESİ: Matematik temel eksikliği çoğu zaman 4. ve 5. sınıftan itibaren başlar. Matematik temeli sapasağlam olmayan öğrenciler matematik derslerinde anlatılanları kavramada zorlanırlar ve genellikle öğrenemezler.

OKUL SINAVLARI İÇİN HEDEFİMİZ 99 DEĞİL 100’DÜR TEOG- YGS İÇİN HEDEFİMİZ YANLIŞSIZ BOŞSUZ FULL DOĞRU YAPMAKTIR

DİKKAT EKSİKLİĞİNİN GİDERİLMESİ: Dikkat eksikliği olan öğrenci sınavlarda ve sınıf içinde gerçek performansını ortaya koyamaz. Alması gereken notlardan daha düşük puanlar alır ve normalde çok potansiyelli olsalar bile bunu eğitim ve normal hayatlarına yansıtamazlar. TÜRKÇE TEMEL EKSİKLİĞİNİN GİDERİLMESİ: Eğer öğrencimizde okuduğunu anlamada sorun varsa matematik dersinden önce Türkçe dersi çalışılmalıdır. Sözcükte anlam, cümlede anlam ve parçada anlam konularını bilmeyen öğrenciler okuduklarını anlayamazlar. GÜNLÜK PLANLI PROGRAMLI ÇALIŞMAYA GEÇİŞ: Asıl sorunumuz budur. Planlı programlı çalışan öğrenci tabi ki okulda da iş hayatında da zirveye yükselecektir. AYRICA MASA BAŞINDA KALAMAMA (DERS ÇALIŞAMAMA) SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ EĞİTİMDE ÖZGÜVEN KAZANIMI - SINAVLARDAN 100 ALMA VE FULLEME YÖNTEMLERİ... VS ÇALIŞMALARI DA YAPILACAKTIR. NOT: DİLEYEN ÖĞRENCİLERİMİZ YAZ KURSUNA KATILABİLİR. DİLEYEN ÖĞRENCİLERİMİZ KENDİ EV ORTAMINDA YUKARIDAKİ ÇALIŞMALARI ÖZEL DERS OLARAK ALABİLİRLER. ÖZEL DERS ALMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLERİMİZLE HEMEN DERSLERE BAŞLAYABİLİRİZ. YAZ KURSLARIMIZ 3 TEMMUZ PAZARTESİ – 4 EYLÜL PAZARTESİ ARASINDA (TEMMUZAĞUSTOS AYLARINDA) YAPILACAK OLUP TOPLAM 15 SEANSLIK (1 SEANS=1,5 SAAT) DERSLER ŞEKLİNDE OLACAKTIR. TARİHLER HER GRUP İÇİN AİLELERİN MÜSAİT OLDUĞU 3 HAFTA SEÇİLEREK BELİRLENECEK VE BU TARİHLERDE DERSLER YAPILACAKTIR. DERSLERİMİZ TERCİHEN SABAH SAATLERİNDE YAPILACAKTIR.

TABLODAN SİZE UYAN 3 HAFTA SEÇMELİSİNİZ.

Eğitimi toparlayıcı yaz kurslarımız Garden Bahçe Kemerburgaz’da yapılacaktır.(Kahve Dünyası Karşısı-Kemerburgaz-Eyüp) KURSLARIMIZA İLKOKUL 4. SINIF İLE LİSE SON SINIF DAHİL TÜM SINIFLARDAN ÖĞRENCİLER KATILABİLİR. TEOG VE YGS ÖN HAZIRLIK KURSLARI DA AÇILACAKTIR.

Matematik Öğretmeni & Eğitim Danışmanı Ömer KARAMAN 0

536 483 89 54

DERSİMİZE ÇALIŞTIK, ÇALIŞIYORUZ. KENDİMİZE GÜVENİYORUZ... SADECE ÇOCUĞUNUZUN MATEMATİK DEFTERİNE BAKARAK TÜM EĞİTİMİYLE İLGİLİ ANALİZ YAPMAKTAYIZ. NOT:ÇOCUĞUNUZUN MATEMATİK DEFTERİNDEN SON 5 SAYFANIN FOTOSUNU ÇEKİP WHATS APP’LA YOLLAYIN. 0 536 483 89 54... MÜSAİT BİR ZAMANDA YOLLADIĞINIZ SAYFALAR İNCELENİP SİZE ÖĞRENCİNİN DETAYLI ANALİZ RAPORU (ÇOCUĞUNUZUN MATEMATİK DURUMU? MATEMATİKTE NEREDE NE EKSİKLİKLER VAR? KONULARI ÖĞRENİYOR MU? EZBERLİYOR MU? KABİLİYETLİ OLDUĞU ALANLAR VE EĞİTİMLE İLGİLİ GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKEN NOKTALARI NELERDİR?) SES DOSYASI OLARAK YOLLANACAKTIR.


Z KUŞAĞI Hayattan Birlikte Keyif Alın

Babanın çocuğuyla göz teması kurup sohbet etmesi, çocuğunun göstermek veya anlatmak istediği olaylara ilgili davranması, çocuğu çocuktan öğrenmeye çalışması, birlikte oyun oynaması, yeni beceriler edinmesi, birlikte keyif alması; hem babayı hem de çocuğu geliştiren, büyüten, hayattan keyif aldırtan çok değerli bir deneyimdir. Bunlar babanın yüksek işlev göstermesi durumudur ve bu şekilde büyüyen çocukların bilişsel yeterlilikleri artar, yüksek empati becerileri gelişir, sosyal becerileri ve öz saygıları yüksek olur. Babanın, anneyle çocuğun sorumluluğunu paylaştığı durumda hem eş ilişkisi sağlamlaşır hem de dünyanın en keyifli deneyimini yaşama fırsatı bulur baba.

HERKES KENDI ÜZERINE DÜŞENI YAPMALI Bir başka baba adayıyla tanıştım. “Biz nasıl büyüdük, o da öyle büyür ne gerek var psikoloğa” diyordu bana. Kılık kıyafetindeki çeşitliliği oturduğu muhitin değişmesine ve çevresine ayak uydurmak zorunluluğuna dayandırdığını söylerken; çocuk yetiştirme bilimini elinin tersiyle itiyordu ve çelişiyordu kendiyle. Çok şükür ki artık kulaklarımızı bilgiye kapamak çok da mümkün değil, tabi ki gelişmek ve değişmek istemek kişinin özgür iradesine kalmış. Belki de bilgi korkutuyordu bu baba adayını ya da çocuk bakımı ile ilgili sorumluluk almaktan kaçınıyordu. Belki çocuğu doğduğunda o da babasının yaptığı gibi tüm sorumluluğu (maddi boyutu hariç) eşine yükleyecekti. Eşler arasında anlaşılmış iş dağılımı olması durumunda eşler arası stres, kaygı azalıyor. Herkes kendi payına düşeni yapmakla mükellef… Peki, bu iş bölümünü yaşayan (ki bizim anne babalarımızı o kategoriye koyabilirim) ailelere mensup çocukların babalarıyla ilişkileri nasıl etkileniyor? Eşler arası çatışma azalırken çocukların duygu doyumu yaşamadıkları ebeveynleriyle ilişkileri ne oluyor?

BABA ÇOK ÖNEMLİ! Babası tarafından duyulan, dinlenen çocuğun özgüveni yüksek olur, kendisini sever, insanların onu dinleyeceğine inanır. Kendisinin önemli olduğunu düşünür. Çünkü güzel bir söz ve davranış görmek için babanın gözlerine bakan çocuk aradığı onayı orada bulur. Değerli olduğunu ilk o gözlerden anlar. 3-6 yaş; çocukların hemcins ebeveynleriyle özdeşim kurdukları, kendilerine o kişileri rol model aldıkları yaşlardır diye belirtilir. Babanın kendini yeterli gördüğü, çocuğuyla zaman geçirmekten keyif aldığı bir tablo hem baba-çocuk ilişkisini güçlendirir hem de çocuğun kimlik

104 intown

karmaşası yaşamasını engeller. Babanın aktif olarak bulunmadığı, pasif ve ilgisiz olduğu ailelerde anneyle büyüyen erkek çocuk; rol model olarak babayı veya bir erkek büyüğünü almadığı zaman annesini rol model almaya yeltenip onun gibi olmak isteyebilir. Bu da kimlik karmaşasına yol açar.

OYUNCAKLAR CINSIYETSIZDIR Babanın anne gibi çocuğun ihtiyaçlarıyla ilgilendiği durumda çocuğa daha az cinsiyetçi kalıplaşmalar vermiş oluruz. Bu, erkeği ‘beceremem’ bakış açısından, ‘yapabilirim’ yetkinliğine ulaştırır. Birçok babanın daha doğduğu anda bebeği kucağına alamama kaygı ve korkusuyla karşılaşıyorum. Yapabileceklerini bilmiyorlar ta ki bebeği kucaklarına alana dek. Kız çocukları bebeklerle büyüyor ancak erkek çocuklarına bebek verilmiyor. Oysaki her insan canlısının bakım verme veya kendi bebekliğini tekrar yaşama ihtiyacıyla bir oyuncak bebeğe gereksinimi vardır. Babalar da çocukları kız veya erkek olsun fark etmez, bebekle oynatmalı ve oynamalılar. Bu babaların erkek çocuklarla oynayacak daha çok oyun bulmaları kısıtlılığının da önüne açar. Her iki cins çocukla da her oyunu oynayabilirler. Oyuncaklar cinsiyetsizdir. Babanın oyunlarında çocuk, agresyonu rahat çıkarır. Babayla daha güç gerektiren, yerçekiminden bağımsız oyunlar oynar, enerjisini boşaltır. Bu açıdan baba duyu bütünleme merkezi gibidir. Çocuğunun bedeninin farkında olmasını sağlar. Çocuk yeni bir dünyadır. Baktığımız pencereden farklı bir pencere olduğunu bize hatırlatır. Kalıplaşmış yargılarımızı kırar. Siz baba veya baba adayı, bu tablonun neresindesiniz? BABALAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.


PSİKOLOJİ Klinik Psikolog & Oyun ve EMDR Terapisti ÖZGÜN BUDACI ile

5N 1K

ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Photoxi-Hüseyin Kerem Yılmaz

YOLUNDA GITMEYEN NE?

NE ZAMAN DESTEK ALMALI?

Hayatın her alanında yaşanan zorluklar ve yorgunluk bireyleri ruhsal olarak yıpratır. Zaman zaman duygular, ilişkiler ve iletişim bizim için güç hale gelebilir. Bu karmaşık ilişkiler döngüsünde çocuğumuzla kurduğumuz duygusal bağlar da yıpranmaya başlar. Bir yetişkin olarak bütün bu karmaşada iç dengemizi sağlamakta güçlük çekeriz. Aynı karmaşayı ve baş edememeyi çocuğumuz da yaşamaktadır. Herkes için nefes almanın zamanı gelmiştir. Nefes almaya başladığımızda ise ilk gördüğümüz, yolunda gitmeyen ve bizi rahatsız eden; aslında bütün bu süreci aynalayan çocuğumuzdur.

Bütün aile sisteminde; • Günlük hayatınız artık aksamaya başladıysa, • Her gün mücadele ettiğiniz bir sorun var olmaya başladıysa, • Sorunların, çocuğunuzun gelişim dönemine ait bir özellik değil de farklı sebeplerden kaynaklandığını hissediyorsanız, • Çocuğunuzdaki bazı davranışlar, tekdüze bir şekilde; huzursuzluk, üzüntü, korku veya öfke olarak yaşanmaya başladıysa, • Çocuğunuz sosyal ortamlarda veya evde uyum problemleri yaşıyorsa, • Birçok yöntem deneyip çözüm bulamadıysanız, desteğe ihtiyacınız vardır. Yukarıda bahsedilen tüm belirtiler aslında size “şimdi”yi işaret etmektedir. Ertelenen süreçler, çocuğun ve aile ilişkilerinin döngüsünde katılaşmaya başlar ve çocuk için duygular baş edilemez hale gelir. Kafa karışıklığı ve duygularla baş edememe, çocukların yaşadığı uyum güçlüklerinin temelini oluşturur. Bu durumun çözümü ne aile için ne de çocuk için kolaydır. Her şeyin dışında olan bir gözün, bu aile içi dansı tanımlamasına ve yeni dans figürleriyle ilgili bazı farklı yaklaşımları anlatmasına ihtiyacınız vardır.

NASIL DESTEK ALMALI?

NEDEN OYUN TERAPİ?

Bu konuda birçok farklı yaklaşım ve yöntemler mevcuttur. Hem ülkemizde hem de dünyada bu yaklaşımlar bireye ve ihtiyacına yönelik olarak seçilmekte ve kullanılmaktadır. Burada sadece bu yöntemlerin iki tanesinden bahsedeceğim: Biri Filial Terapi diğeri ise Çocuk Merkezli Oyun Terapi. Filial Terapi, ebeveyn-çocuk ilişkisini geliştirmeye yönelik kullanılan bir terapi yöntemidir. Ebeveyn-çocuk ilişkisinin güçlenebilmesi ve sağlıklı ebeveynlikle ilgili bilgilerin hayata geçirilebilmesi için destek sunan bir yaklaşımdır. Çocuk Merkezli Oyun Terapisinde ise çocuklar; olumsuz deneyimlerini, başa çıkamadıklarını, yaşadıkları sorunları ve ifade edemediklerini risk alabilecekleri korunaklı bir alanda deneyimleyebilme ve çözümleyebilme becerilerini geliştirirler. Çocuk; oyun terapi odasında, dağarcığındaki hayal kırıklıklarını ve başa çıkamadıklarını yeniden canlandırır. Bu konteynırda (güvenli alanda) farklı baş etme yollarını öğrenir. Bu da kendisine güvenini arttırır. Özsaygısını kazanan ve kendine güvenen çocuk, problemleriyle baş edebilecek ve sağlıklı çözümler üretebilecektir.

Çocuklar, hayatta deneyimlediklerini oyuna yansıtırlar. Oyun, çocuğun dışa çıkma yoludur. Çünkü çocuklar, duygularını yetişkinler gibi kelimeler kullanarak ifade edemezler. Henüz bilişsel ve sözel yetileri gelişmemiştir. Neler hissettiklerine odaklanamazlar. Oyunlarla bunu daha rahat yapabilirler. Çünkü çocukların dili oyundur. Oyun terapisi, çocuğun takıldığı gelişim aşamasında gerekli iyileşmeyi sağlayarak bir sonraki gelişim aşamasına daha sağlıklı geçmesine ve iç dengesini kurmasına yardımcı olur.

NİYE DESTEK ALMALIYIZ? Olumsuz yaşantılar, gelişim basamaklarının da o aksak ruhsal süreçle yapılanmasına neden olacaktır. Çocukların gelişim basamaklarını sağlıklı geçirebilmeleri ise ileriki gelişim dönemlerini de sağlam bir alt yapıyla karşılayabilmelerini sağlar.

Unutmayın!... “Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oynar.”* *Garry L. Landreth

KİMDEN DESTEK ALMALI? Kimden destek alacağımız çok önemlidir. Tabi ki birçok farklı yaklaşımla farklı hizmetler veren alanlar vardır. Burada önemli olan nasıl destek istediğinizdir. Eğer çocuk psikolojisiyle ilgili profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız; üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık ve pedagoji alanlarında 4 yıllık lisans tamamlamış veya bu lisans alanlarının üstüne klinik psikoloji, gelişim psikolojisi gibi alanlarda uzmanlaşmış olan profesyonellerden veya çocuk psikiyatristlerinden destek almanız çocuğunuz ve aileniz için en sağlıklı olandır.

106 intown

Göktürkköyü Merkez Mh. 1. Ceviz Sok. No:7/1 - Eyüp/ İSTANBUL Tel: 0212 322 88 20 Mobil: 0531 345 56 16 ozgunyon@gmail.com ozgunbudaci.com

intown 107


TEKNOLOJİ BARBAROS AKKOYUNLU Bitdefender Türkiye Genel Müdür

TEKNOLOJIK EMZIK AKILLI TELEFON VE TABLETLER Birçok ebeveyn teknoloji ve çocukları arasında savaş veriyor. “Yeter bırak oyun oynamayı derslerini yap”, “sabahtan beri telefonu elinden düşürmedin”, “telefonda video izlerken daha rahat yemek yiyor” gibi birçok cümleyi çevremizden veya direk kendimizden duymuş olma ihtimalimiz var. Çocuklar veya gençlerin belli yaş gruplarına göre kullanım alışkanlıkları da değişiyor. 4 yaşına kadar olan çocuklarda genellikle kontrol ailelerde. Bazen eğitici videolar izletiyor, bazen de biraz dinlenebilmek için çizgi filmlerle çocukları oyalıyoruz. Özellikle 5 yaş itibariyle telefonda oyun oynama oranı çok artıyor. Hatta siz uyarmadığınız sürece oynamaya devam edebiliyorlar. Oynadıkları oyunlar bazen zararsız olmasına rağmen bazen reklamlarla yönlendirilerek şiddet ve cinsellik içeren oyunlara ulaşabiliyorlar. Belli bir

zaman sonra oyun dünyasının yanında paralel olarak video izleme yani Youtube hareket kazanmaya başlıyor. Oynadıkları oyunların videolarını çeken gençleri Youtube da izleyerek onlardan bir şeyler öğreniyorlar. Bazen bu videoları çeken gençlerin sınır tanımayan şekilde çirkin sözcükler içeren videolar paylaştığını görüyoruz. Fakat Youtube’da asıl riskli olan durum “önerilen videolar” kısmı. Çocuklar ilk başta masumane bir şekilde oyun videoları izlerken, “önerilen videolar” kısmında sınırsız başka içeriklerin farkına varmaya başlıyorlar. Cinsellik, kısıtlı pornografi, şiddet gibi videoları görüp merak ediyorlar ve aileleri fark etmeyecek şekilde bu videoları izlemeye başlıyorlar. Yaş ortalaması 8`in üzerine çıkmaya başlayınca video çekip Youtube`a koyma isteği oluşmaya başlıyor. Elindeki akıllı cihazla evinizin veya kişisel ortamlarınızın çocuğunuz aracılığıyla Youtube’da paylaşıldığını fark edebiliyorsunuz.

SOSYAL MEDYA TEHLIKESI

Yaşadığım basit bir örneği anlatıyım. Çocuğum zombilerle ilgili bir görsel

Yaş biraz daha ilerleyince artık oyunlardan çok sosyal medya

gördü ve devamlı zombilerle ilgili korktuğunu ifade eden cümleler

dünyasına geçiş yapılıyor. Daha çok Snapchat, Instagram, Facebook gibi

kurmaya başladı. Youtube’da profesyonel zombi makyajlarının nasıl

uygulamaları kullanma alışkanlığı artıyor. Buralarda videolar, resimler,

yapıldığını gösteren bir video buldum. Beraber izledik ve sorun ortadan

bulunduğu yerlerin bildirimleri gibi paylaşımlar gerçekleşiyor. Yaşının,

kalktı. Çocuklarımıza internette gördüğümüz her şeyin gerçek olmadığını

cinsiyetinin ve niyetinin ne olduğunu bilmedikleri insanlarla sohbet

onlara mantıklı bir şekilde anlatmamız gerekiyor.

etmeye ve paylaşımlarda bulunmaya başlıyorlar.

Teknolojiyi tamamen yasaklamak çözüm değil. Fakat sınırları

Düşünün ki alışveriş merkezine çocuğunuzla gittiniz. Çocuğunuz birden

belirlemelisiniz. Hafta içi 1 saat veya sadece hafta sonları 2 şer saat gibi

ileride duran 45 yaşında biri ile konuşmaya başladı. Böyle bir duruma

ve bu zaman dilimlerinde yanınızda olmak koşuluyla… Eğer bu zaman

nasıl tepki verirdiniz? Fakat böyle bir şeyi yanınızda oturarak akıllı

dilimlerinden taviz vermeye başlarsanız hem sizin hem çocuğunuzun

cihazıyla zaten yapabilme ihtimali çok yüksek…

ilerde canının yanabileceğini unutmayın.

Bu tür durumların çocuklara veya gençlere negatif etkisini hepimiz gözlemlemişizdir. Özellikle uzun süren video izleme ve oyun oynama, küçük yaştaki çocuklarda agresiflik ve odaklanamama gibi sorunlara neden oluyor. Yeme alışkanlıkları ve fiziki sosyal ilişkilerinde sıkıntılar yaşanıyor. Büyük kasların motor gelişimlerini negatif yönde etkiliyor. Gençlerde ise daha büyük riskler var. Özellikle sosyal medyada paylaştıkları video ve görsellerin ileri ki yaşlarında karşısına nasıl çıkacağını düşünmeden paylaşan birçok genç var. Şuan siber suçlar dünyasına baktığınızda bununla ilgili açılmış birçok dava bulunuyor. Sosyal medya hesabında deniz kenarında arkadaşları ile güneşlenirken çekilmiş resminin üzerinde oynamalar yaparak cinsel içerikli web sitelerinde paylaşan birçok site bulunuyor. Veya kız arkadaşı ile kavga ederek ayrılan gençlerin intikam almak için kız arkadaşı adına sahte sosyal medya hesapları açarak orada kendisi için kötü bir izlenim yaratabiliyor. Bu olayların birçoğu davalarla sonuçlanıyor. Fakat dava açılacak noktaya gelinmesi artık çok geç bir noktada olduğunuzu gösteriyor.

PEKI BU TEKNOLOJI DÜNYASINDA EBEVEYNLER OLARAK BIZ NELER YAPABILIRIZ?

108 intown

PRATIK ÖNLEMLER ALABILIRSINIZ Google, Apple Store, Google Play, Youtube ve benzeri ortamlar için özel bir hesap oluşturmalısınız. Bu hesapların şifrelerini çocuğunuza söylememelisiniz. İndireceği veya giriş yapmak istediği zamanlarda sizden yardım almalı. İndirmek veya yapmak istediği şey uygunsa izin vermelisiniz. iPad’lerde ayarlar bölümünde “Sınırlamalar” bölümü bulunuyor. Burada çocuğunuzun yaşına göre video içerikleri, uygulamalar, Safari`nin kapatılması ve hatta Siri uygulamasının konuşma türüne kadar sınırlamalar getirebilirsiniz. Android işletim sistemli cihazlarda bu kısıtlamalar hala çok yeterli değil. Bunun için 3.parti yazılımlar kullanabilirsiniz. Ebeveyn koruma modülü olan antivirüs yazılımlarını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz bu modülle internetteki tüm aktivite, uygulama, arama ve kısa mesajlarını takip edebilir, engelleyebilir veya zaman sınırı koyabilirsiniz. Çocuğunuzun Youtube, Google arama gibi uygulamalarının geçmişlerini kontrol etmelisiniz. Youtube ‘da izlediği videoları, Google da yaptığı kelime aramalarını görebilir ve buna göre önleminizi alabilirsiniz.

İlk adım olarak ebeveynler çocukları ile ilgilenmeli. Akıllı cihazları genelde

Artık çocuklar teknolojiyi ebeveynlerinden daha iyi bilir duruma geldiler.

“dijital emzik” olarak kullanıyoruz. Çocuk bizi biraz rahat bıraksın köşede

Hatta birçok ebeveyn çocuğundan bu konularda yardım alıyor. Kontrol

otursun, oyununu oynasın zihniyetinden kurtulmalıyız. Hiçbir çocuk

için daha birçok yöntem ve madde ekleyebiliriz. Fakat en önemlisi

kendisiyle zaman geçirmek isteyen ailesi yerine akıllı cihazı tercih etmez.

çocuklarımız ile doğru iletişim kurabilmek. Zor durumlarında onların

Çocuğumuzla konuşmalıyız ve anlatmalıyız. Birçok ebeveyn çocukların

yanında olduğunuzu gösterebilmeniz, felaketten önce müdahale

yaşlarının küçük olduğunu anlamayacaklarını düşünürler, fakat yanılırlar.

edebilmenizi sağlayacaktır.

intown 109


İYİ YAŞAM

EY DOKTOR,

VAR MI BİZE BİR ÇARE? Pınar Ergüner YAZ YAKLAŞIRKEN HEPIMIZI BIR TELAŞ SARDI, BILIYORUM. ARTIK KORSELER, ÇORAPLAR, KALIN GIYSILERI NAFTALINLEMENIN ZAMANI GELDI. SPOR VE DIYETLE ERKEN TEMAS EDENLER ŞANSLI VE BIR DE GENETIK MIRASI KUVVETLI OLANLAR. PEKI YA BIZLER? NE KADAR SPOR YAPSA DA O MINNOŞ GÖBEĞI, TATLI BASENLERI ERITEMEYENLER? MERAK ETMEYIN BENDE SIZLERDENIM, ONUN IÇIN SEVGILI DOSTUM DR. FATIH ŞIRIN’IN KAPISINA DAYANDIM, “EY DOKTOR, VAR MI BIZE BIR ÇARE?” DIYE VE BAKIN NELER KONUŞTUK…

Fatih, bugün vücut şekillendirmeden bahsedelim istiyorum. Liposuction deyince dışardan algılanan şu “fazla kilolarımdan bu yöntemle kurtulur ve incecik bir insan olabilirim” bu doğru mu? Lazer liposuction ile zayıflanır mı? Bu doğru bilinen yanlışlardan Pınar. En iyi sonuçları ideal kilosuna inmiş olan hastalarda alırız. Biz sadece vücut konturlarını yeniden oluşturabiliriz. Hedefimiz zayıflama olursa hiçbir zaman başarılı sonuçlar elde edemeyiz. Eğer hastanın fazla kilosu varsa önce bir diyetisyen ile zayıflamalı daha sonra bu ameliyata girmeli.

kişiler olmalı. Peki prosedür nedir? Ameliyat ne kadar sürüyor ve iyileşme süreci tabii. Bölgeye göre değişir. Yarım saatte de bitebilir, 2 saatte sürebilir. Şimdi çok ince kanüllerle çalışıyoruz, biraz daha uğraşıyor ama daha yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz. İyileşme de tamamıyla yapılan bölgeyle orantılı. Bazı bölgeler ödeme daha müsaittir, tabi herkesin iyileşme süresi de farklıdır ama ortalama bir zaman vermek gerekirse, ilk 15 gün şişliklerle geçer, 1 ay sonra kendini belli etmeye başlar, 3 ile 6 ay arasında da oturur. Son şeklini almasıysa çok daha uzundur.

Son yıllarda lazer liposuction’ı duyuyoruz. Eski yöntemlerden farkı nedir? Aslında hepsinde iş uygulayıcıda bitiyor. Doğru yöntem, doğru hastayla buluşmalı. Eskiden elimizle yapmaya çalışırken şimdi lazer sayesinde çok daha homojen bir şekilde yağları eritebiliyoruz. Ayrıca lazer sayesinde de deride biraz daha sıkılık sağlayabiliyoruz. Sırf lazer değil, yeni bir sistem olan Vaser denen farklı bir enerji türüyle de liposuction yapıyoruz.

Genel anestezi mi uygulanıyor? Benim tercihim genel anestezi. Çok ufak bir bölgeyse tabii ki lokal de olabilir. Ama ben kendime yaptıracak olsam genel anestezi tercih ederim. Tekrar aynı bölgelerden kilo almak mümkün mü? Mesela yaptırdığım yerden almadığım için diğer bölgelerim daha çok kilo alıyor diyenler duymuştum. Mümkün mü bu? Bu bir şehir efsanesi… Biz kontur düzeltmesi yaptığımız için kilo alma durumunda bu da eşit dağılacaktır. Küçük kilo farklılıkları kişide görüntü bozukluğuna yol açmaz.

Lazer sonrası şikâyetlerden en sık duyduğumuz, vücutta dalgalanmalar ve çukurlar oluştuğu. Sanıyorum bunlar da hekimle alakalı. Çünkü anladığım kadarıyla uygulayıcının eli çıkan sonuç için belirleyici. Evet, bunlar endikasyondan ve uygulamadan kaynaklı olur. İyi yapılırsa bunların hiçbiri EN IYI SONUÇLARI IDEAL KILOSUNA INMIŞ OLAN HASTALARDA ALIRIZ. olmamalı. Hangi hastaya hangi yöntemin BIZ SADECE VÜCUT KONTURLARINI YENIDEN OLUŞTURABILIRIZ. uygulanması gerektiği çok iyi tahlil edilmeli. Anladık ki kriter şu: Hasta ideal kilosunda ve sadece lokal fazlalıklardan şikayeti olan

110 intown

HEDEFIMIZ ZAYIFLAMA OLURSA HIÇBIR ZAMAN BAŞARILI SONUÇLAR ELDE EDEMEYIZ. EĞER HASTANIN FAZLA KILOSU VARSA ÖNCE BIR DIYETISYEN ILE ZAYIFLAMALI DAHA SONRA BU AMELIYATA GIRMELI.

Brezilya poposu da son dönem en çok konuşulanlardan. Sanırım bu tür bir uygulamayla da birleştirmek mümkün. Evet, tabii… Aldığımız yağları kullanarak yapabiliriz. Ama bir kısmının zamanla eriyeceğini unutmamak gerek. Şimdi yuvarlak hatlar moda. Bunu silikon koyarak da yapabiliyorsunuz… Tabii… Özellikle de Brezilya da. Ama popo ameliyatlarını özellikle liposuctionla kombine etmek lazım. Çünkü popo ve bel oyuntusu ,beklentinin karşılanması için doğru orantıda olmalı. Peki, geldim sana ve Brezilya Poposu istedim. Ne tavsiye edersin bana? Yağ enjeksiyonu mu, yoksa silikon implant mı? Güzel bir soru, ben de kendime bu soruyu soruyorum :) Silikon implantın komplikasyon ihtimali daha yüksek. Kayabilir, enfeksiyon olabilir, deri inceldiğinde ele daha çok gelebilir. Yağın da dezavantajı, çok yüksek miktarda yağ alımı komplikasyon ihtimalini artırabiliyor, yağın belli bir yüzdesi gidiyor. Yani tamamen hastanın durumuna göre şekillenmeli bu durum.  İmplantın kayması sık yaşanan bir durum mu? Cerrahi çok önemli... İmplantın nereye yerleştirildiği; yani kas altı mı, üstü mü, arası mı? Hekimin doğru kararı bu ihtimali azaltır. Çok rastlanmaz ama sonuçta bir ihtimaldir. Hiçbir zaman sınırları zorlamamak lazım…

TEKRAR AYNI BÖLGELERDEN KILO ALMAK MÜMKÜN MÜ? MESELA YAPTIRDIĞIM YERDEN ALMADIĞIM IÇIN DIĞER BÖLGELERIM DAHA ÇOK KILO ALIYOR DIYENLER DUYMUŞTUM. MÜMKÜN MÜ BU? Bu bir şehir efsanesi… Biz kontur düzeltmesi yaptığımız için kilo alma durumunda bu da eşit dağılacaktır. Küçük kilo farklılıkları kişide görüntü bozukluğuna yol açmaz.

Sonuçta herkesin bir Jennifer Lopez olması mümkün değil, bunu kabul etmeliyiz. Omurgamız, iskeletimiz neye müsaade ediyorsa o, fazlası tehlikeli değil mi? Beklentiyi doğru hesaplamalı ve hastayla her durum ayrıntılı olarak konuşulmalı. Vücut şekillendirme bir bütündür. Hekimin tavsiyeleri çok dikkate alınmalı. Siz bir tek kendinizi görüyorsunuz, ama bizler birçok vaka ile karşılaşıyoruz. Yani ne anlıyoruz sevgili hemcinslerim, hayal ettiğimizin gerçekle örtüşmesine dikkat etmeliyiz. Doğru hekim sizi kraliçe yapar, yanlış hekim sağlığınızla oynar. Lütfen iyi araştırın. Ama her şeyden önce bedenlerinize iyi davranın. Estetik operasyonlar mucize değil ama iyi hekimlerle ideal vücutta hayal değil. Haydi şimdi elinizdeki hamburgeri, çikolataları bırakın, önümüzdeki sayıda kontrol yapacağım. Tüm güzel kadınlara sevgilerimle…

intown 111


SAĞLIKLI KILO VERMEK IÇIN... Güneşin parlayıp, havaların ısınmaya başlaması kimilerinde coşkuya neden olurken kimilerinde de kışın hareketsizliğe bağlı olarak oluşan ağırlık artışlarını hatırlatarak paniğe sebep olabilmektedir. Panikle başvurulan, kilo verme amaçlı yapılan yanlış diyetler ilk haftalarda tartıda yüzünüzü güldürse de ne yazık ki kalıcı sonuç vermeyerek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bilinmelidir ki; diyet yapmak demek tüm gün aç kalmak ya da tek çeşit beslenmek değildir. Zayıflamak uğruna aç kalmak, sanılanın aksine ağırlık artışı ile sonuçlanmaktadır. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma, durumu “kıtlık” olarak algılamakta ve tüketilen her besini vücutta yağ şeklinde depo etmektedir. Peki, ısınan havaların coşkusunu yaşayabilmek, aynı zamanda yaz tatilinin hayalini kurarken sağlıkla ideal kilonuza ulaşmak için nelere dikkat etmek gerekir? GÜNE KAHVALTI YAPARAK BAŞLAYIN Gece boyu süren uzun açlık ile düşen kan şekerinizi dengeleyebilmek ve metabolizmanızın yavaşlamasını önleyebilmek adına mutlaka güne kahvaltı ile başlayın. LIF ORANI YÜKSEK BESINLERI TERCIH EDIN Bütün bir kış kontrolsüz beslenmenin sonucu olarak mide hacminizin genişlemesi sonucu doyma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Lif içeriği yüksek besinler daha uzun süre tokluk vereceğinden doygunluğa ulaşmanızda size yardımcı olacaktır. Yemeğe unsuz bir sebze çorbası veya salata ile başlayabilir tüketiminizi kontrol altına alabilirsiniz. MUTLAKA ARA ÖĞÜN YAPIN Ana öğünden 2,5-3 saat sonra yapacağınız ara öğünler kan şekerinizin düşmesini engelleyerek, metabolizmanızı canlı tutmanıza yardımcı olurken aynı zamanda konsantrasyonunuzun yüksek olmasını desteklemektedir. HAYIR, DEMEYI ÖĞRENIN Bulunduğunuz ortamda uzatılan her ikramı kabul etmek zorunda olmadığınızı hatırlayın ve ısrarcı kişileri kibar yollu geri çevirin. Çevrenizden önce kendinize de “hayır” demeye özen gösterin. BOL SU TÜKETIN Su içmek için asla susamayı beklemeyin. Metabolizmanızın düzenli olması, bağırsakların normal seyrinde çalışması gibi

vücudumuzda tüm reaksiyonlarda görevli olan suyu günlük yaşantınızda 2-3 lt. içmeye dikkat edin. SODA DEĞIL DOĞAL MADEN SUYU TÜKETIN Yeterli su tüketiminin beraberinde sıvı desteği önemlidir. Asitli, sağlıksız içecekler tüketmek yerine gün içerisinde kaybettiğimiz elektrolitlerin geri kazanımına yardımcı olacak maden suyunu 1-2 şişe tüketebilir içerisine istediğiniz meyve veya limon koyarak tatlandırabilirsiniz. HAREKETLI OLUN Düzenli egzersiz, ağırlık kaybı yaşamanızda yardımcı olurken sağlıklı ve ideal kiloda yaşam sürdürmenizi sağlamaktadır. İlla spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa asansör yerine merdiveni tercih edebilirsiniz. Gün aşırı tempolu yürüyüşler yapabilir işyerinde öğle aralarını değerlendirebilirsiniz.

2014 YILINDA AÇILAN ESTETHICA GÖKTÜRK, XBODY MARKASINI BÜNYESINE ALARAK YENI ISMI ESTETXBODY OLARAK AYNI KADRO ILE HIZMET VERMEKTEDIR. İŞLETME KURUCUSU PERVIN KILIÇ GÜLDIKEN ILE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJDA SEKTÖR HAKKINDA BIZLERE BILGILERINI AKTARDI:

UYKU DÜZENINIZE DIKKAT EDIN Yapılan birçok araştırmaya göre; az uyku uyuyan bireylerin kilo sorunlarının fazla olduğu ve uyku düzeni ile başarılı kilo kaybı arasında önemli bir bağ olduğu tespit edilmiştir. Biyolojik saate uyum göstererek, sağlıklı uykunun tadına varmak önemli... BESINLERI İYI ÇIĞNEYIN Beyne doygunluk hissi gitmesine izin verin ve yemeklerinizin 20 dakikadan önce bitmemesine özen gösterin. Hızlı tüketimlerden kaçınmak adına her lokmada kaşık çatalınızı masaya bırakabilir yediğiniz her lokmanın keyfine varmayı deneyebilirsiniz. KENDINIZE İNANIN, ÖZEN GÖSTERIN VE SABIRLI OLUN Kilolarımızı bir günde almadığımızı hatırlayarak sabır ve özenle ilerleyin. Diyet sözcüğünü ve üzerinizde yarattığı baskıyı unutarak sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmeye özen gösterin. Pervin Kılıç Güldiken | Gamze Güldiken

Diyetisyen Gizem Akgül

“Sağlık kurumları işletmesi ve sağlık kurumları yüksek lisansını bitirerek sektörde 15 yıl yöneticilik yaptım. Sağlık sektörü bu süre içerisinde değişim ve yenileme anlamında çok önemli bir süreç yaşadı. Yöneticilik ve danışmanlığın yanında İstanbul Aydın Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. İnovasyona uğrayan sektörde güzel ve sağlıklı olmak trend haline geldi. Teknoloji ve değişimle gelinen noktada herkes görsel olarak daha çekici, daha fit ve daha sağlıklı görünmek uğruna çok daha fazla harcama yapmakta ve bilinçli-bilinçsiz uygulamalara teslim olmaktadır. Bakanlığın uygulamada yeterlilikleri denetlememesi, mesleki yeterliliği olmayanların hizmet vermesine göz yumulması bizleri hem rekabette hem de hizmetin sunumunda zorluklarla baş başa bırakmaktadır. Sağlık sektöründe hata, geri dönülmez sonuçları meydana getirmekte ve telafisi mümkün olmamaktadır. Estetxbody ismi ile işletmemiz mesleki yeterlilikleri ve belirlenmiş standartlarıyla hijyen kurallarına uygun profesyonel kadrosuyla hizmet vermektedir” Gamze Güldiken Milano’da Moda Tasarım alanından mezun olduktan sonra güzellik sektöründe aldığı sertifikalarla beraber Estetxbody yöneticiliğini yapmaktadır. Kendisine sorduk: Merkezinizde hangi hizmetleri vermektesiniz açıklar mısınız? Bölgesel zayıflama, iğneli epilasyon, el-ayak bakimi (podoloji) microblading (kıl tekniği ile kalıcı kaş uygulaması), epilasyon, mezoterapi, prp, cilt bakımı, ameliyatsız yüz germe, leke tedavisi ve personal trainer ile Xbody antrenmanı hizmetlerini vermekteyiz. Xbody’i bünyemize almamızın sebebi, yoğun iş temposu ile çalışan insanlar ne yazık ki spor salonlarına vakit ayıramıyorlar. XBODY, EMS Training sisteminin uygulandığı bir cihazın markasıdır. EMS ile tüm vücut antrenmanı denilen bir sistem uygulanıyor ve bu sistem sayesinde haftada sadece 20 dakikalık kuvvet antrenmanları ile kişilerin haftalık spor ihtiyacı karşılanıyor. Diyetisyenimizin takibiyle birlikte yapılan antrenmanlardan sonra sonuçlar beklentileri tam anlamıyla karşılamaktadır. Ulaşılabilir fiyatlar ve profesyonel kadromuzla misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.”

Daha fazla bilgi ve randevu için:

0212 322 82 60

Göktürk Merkez Mah. Semt Belediye Cad. İde İş Merkezi No: 13/14 Kemerburgaz / Eyüp

intown 113


BÜYÜTEÇ SHAHZADE N . IGUEL KIMDIR?

ORTADOĞU’NUN GÖZLERİ SÜRMELİ ASİ KIZI İRAN’I, GÖZÜNÜZLE GÖRMEDEN TANIYAMAZSINIZ Sim Yener

90’ların başında babam, annemi, beni ve kardeşlerimi Türkiye’ye getirdi. Vizelerimiz Kanada’ya gitmek üzere hazırlanmıştı ama annem burası İran’a yakın diye burada kalmak istediğini söyledi ve İzmir’e yerleştik.

kadınlar şimdi her yerde. Taksi şoföründen sinema yönetmenine, müzisyeninden orkestra şefine, binicisinden golfçüsüne, üniversite dekanından otel müdürüne, müsteşarından bakanına kadar kadınlar her yerde. Ben hemen hemen her ay en az bir kez Türkiye’den İran’a kültür turizmi grupları götürüyorum. Turistlerin en çok dikkatini çeken şey kadın-erkek halkın her saatte her şehirde pür neşe sokaklarda olması, hatta kadınların dilerlerse kadın başlarına bu neşeli kalabalıkların özgür parçası olmaları ya da gece yarısı caddede önünüzde duruveren taksinin şoförünün kadın olabilme olasılığı… İlginç geliyor tabii İran’ı henüz gerçekten bilmeyenler için. İran’da yaşayan ailen ve arkadaşlarınla görüşebiliyor musun? İran’a gidiş geliş ile ilgili sorun var mı? İran’da yaşayan akrabalarımla görüşüyorum tabii. Turlarım çok yoğun olduğundan İran’a gittiğimde sadece turumuzun Tahran durağında, bazen bir akşamüstü 1-2 saat bir araya gelebilme şansımız oluyor. Ama onun dışında çok sık olmamakla beraber gidip haftalarca kaldığım da oluyor. Ve tabii ki İran’a giderken hiç sorun yaşamıyorum, aile üyeleri de İstanbul’a ender gelişlerinde sorun yaşamıyorlar.

Mert Arslan

SHAHZADEH N. İGUAL’LA ROMANI “TAHRAN’IN KIRMIZI SIRENLERI”NI VE ROMAN EKSENINDE İRAN’I KONUŞTUK.

Roman fikri nasıl oluştu? Çocukluğumdan beri ülkemin ve bizim başımıza gelenleri kaleme almak istemiştim. Bu romanı anneme ithaf etmek üzere yazmaya karar verdim. Romanın teması nedir? Yazarken bir mesaj verme amacın var mıydı, yoksa yaşadıklarından yola çıkarak kaleme aldığın bir hayat öyküsü mü? Romanda bir ailenin dramı anlatılıyor ve elbette ki bir mesaj vermeyi hedefliyorum. Savaşları, savaşların ardından zorunlu göçleri ve hasreti, o savaşlarda çocukların yaşadığı ve asla tedavi edilemeyecek travmaları, kısacası bir ömür silinemez derin izleri anlatmak istedim. Ben savaştan sonra çıktım İran’dan. İran-Irak savaşı başladığında küçük bir kız çocuğuydum ve 8 yıl korkarak, dehşet içerisinde yaşayarak büyüdüm. Savaşın en çok iz bıraktığı çocuklardır; en çok

114 intown

yaraladığı, hayatlarını, oyuncaklarını, hayallerini çaldığı da çocuklardır. O çocukların ruhları, tedavisi mümkün olmayan travmalarla doludur. Yurt dışında İran karşıtı kitap yazanlara İran’dan nasıl tepkiler geliyor? Bir zamanlar ölümle tehdit ediliyordu eleştirenler, hala böyle bir şey var mı? Yurt dışında İran’la ilgili yazılan kitapların, çekilen filmlerin çoğu, ticari ve siyasi maksatlıdır. İran devrim ve rejim değişikliğini izleyen İran-Irak savaşından sonra gerçekler hakkıyla anlatılmadı. Hatta aksine kapsamlı ve programlı bir dezenformasyon çalışmasıyla İran algısı üzerinde çok büyük değişiklikler yapıldı. Bugün bu algının çok büyük oranda olumsuz olduğunu söylemek zor değil. Diğer yandan İran’ın ürettiği bilgiler ve haberler de İran sınırları dışında engellenip, saptırılınca elimizde İran’ın gerçeklerinden çok farklı bir algı kaldı.

‘Yabancı bir ülkede İranlı olmak’, bunu nasıl tarif edersin? Yabancı bir ülkede İranlı olmak değil, yabancı bir ülkede herhangi bir yabancı olmak zor tabii. Ülkelerimizin komşu olması, geleneklerinin yakın olması, Türk insanının sıcaklığı, buralara alışabilmem adına büyük ölçüde destek oldu elbette.

Geçmişe gitmek imkânı olsa nereleri değiştirmek isterdin hayatında? İki ülkenin çok ama çok ağır bedeller ödediği bu savaşın müsebbibi olan zamanın Amerikan Başkanı Jimmy Carter’ın karşısına çıkıp “yapma, bu savaş için düğmeye basma. Benim ve milyonlarca çocuğun hayallerine, çocukluklarına kurşun sıkma” demek isterdim. Kocaman bir kadın olsam da hala gök gürültüsünden korkuyorum, ışıksızlıktan da. Biz savaş çocuklarının oynayamadığı oyunları, oyuncakları var. Yüzlerce davadan şaki olsak da müştekimiz hep meçhul.

İran geleneklerini Türkiye’de sürdürebiliyor musun? Özlemini duyduğun neler var? İran geleneklerini tam manasıyla sürdürmem imkânsız ne yazık ki fakat zamanla buna alışılıyor zaten. Ama “özlediğim neler var?” sorusuna “çok şey” diyebilirim sadece. Bugün İran rejiminde açılmalar ve modernleşme var, bunu nasıl değerlendiriyorsun? İran rejimi kendi içinde Ruhani ile birlikte çok değişti, yumuşadı. Ruhani reformist bir cumhurbaşkanı olduğunu geçtiğimiz 4 yılda halka ispatladı aslında. Daha doğrusu devrimin ilk yıllarına kıyasla İran çok değişti. Mesela

Eklemek istediklerin? Yanı başımızdaki komşumuz İran’ı batı ve Amerikan kaynaklı haberlerle tanıdık. Yorum katılmış, kimi zaman abartılmış, bazen de bilhassa yapılmış kötü niyetli haberler kadar bildik İran’ı. Benimle İran turlarıma gelen misafirlerimin oraları gördükten sonra dile getirdikleri ortak görüş şu: “Biz komşumuzu hiç tanımamışız. Böyle bir ülkeyle, böyle bir toplumla karşılaşmayı hayal etmemiştik…” Yıllar evvel İz TV’de yayımlanan İran belgeselinin sonunda duyduğum bir güzel sözü paylaşmak istiyorum, “Ortadoğu’nun gözleri sürmeli asi kızı İran’ı, gözünüzle görmeden tanıyamazsınız…”

intown 115


PAKET SERVİS

0543 870 14 16

BRİÇ

0212 322 05 92

OYUN 4 KÖR

KJ72

Atak As Karo

Q1083 J9 853

Q1094 5 AKQ2 K764

K B D G

65 642 87643 J109

KONYA

A83 AKJ97 105

E T L İ E K M E K / F I R I N K E BA B I / I ZG A R A L A R

AQ2 GEÇEN SAYIDAKI PROBLEMIN CEVABI: Batı As, Rua Karodan sonra kör döner, 3 tur kozdan sonra güney As pik, ve pik vale empası yapar, Dam pik düşmeyince güney yerden son piki oynar, elden küçük bir trefl atar, Batı şimdi as, dama doğru trefl oynar veya el yer çakar karo oynar, güney yerden çakıp, elden kayıp treflisini atar.

HERKES ZONDA

K963

Dağıtan güney

73 Q872 Q82 Q108542 J105 A1073

K B D G

J109 J6 AK943 J94

AQ7652 AK9 4 K65 Turnuvaya katılmak, briç öğrenmek ya da briçlerini geliştirmek için ders almak isteyenler Mehmet Sırıklıoğlu ile iletişime geçebilir. (0535) 431 05 82

116 intown

PARK

Batının Vale Karo atağından sonra güneyden 4 pik oyununu planlayın.

ÇAMLIK CADDESİNDE

HİZMETİNİZDEYİZ


46 senedir yurtiçi ve yurtdışında birçok projeye imza atan Bretz mobilya, şimdilerde yaz koleksiyonunu müşterilerinin beğenisine sunuyor. Mağazada hazır bulunan ürünlerin yanı sıra; istenilen modeller kişiye özel olarak tercih edilen renk ve kumaşlarla da tasarlanabiliyor. Böylece hiçbir tarza ve ölçüye zorunlu kalınmadan klasikten moderne tüm çizgilerde Bretz ayrıcalığı mekânlara taşınabiliyor. www.bretz.com.tr bretz@bretz.com.tr 0 (212) 296 77 87

JULIA’S PATTISERIE GÖKTÜRK’TE AÇILDI Julia’s Patisserie, Fransa’dan Türkiye’ye uzun ve detaylı çalışmalar sonrasında getirdiği lezzetli tatlı ve tuzlu ürünleri ile French Patisserie kültürünün önde gelen el yapımı spesiyallerini günün her saatinde Göktürk’te sunuyor. Göktürk’te olduğunuz zaman buraya mutlaka uğramalı ve bu enfes tatları mutlaka denemelisiniz. Cami Sok. No:12/A GÖKTÜRK – İSTANBUL Tel: 0 212 322 23 11

10

MERVE ATA ARSLAN’IN BRETZ YAZ TRENDLERİNDEN SEÇTİKLERİ

İNDİRİM

%

INTOWN OKUYUCULARINA

KISA KISA

HAZİRAN-TEMMUZ AYINDA

YENİ HALI YIKAMA MAKİNELERİMİZLE SEVDİKLERİNİZ DAHA DA GÜVENDE

10.

YILIMIZDA DA SİZİNLE BİRLİKTEYİZ 2007-2017

FARKLI GİYİNMEK İSTEYEN KADINLARIN ADRESİ: STONES BOUTIQUE Her kadın gibi farklı giyinmeyi seven ve çocukluğundan bu yana butik açmanın hayalini kuran Merve Taş, bu hayalini gerçekleştirmek için 7 yıl boyunca canla başla çalışmış. Ve sonunda yurtdışından getirdiği ürünleri ve kendi tasarımlarını sergilediği; çanta, ayakkabı ve çeşitli aksesuarlarla süslediği Stones Boutique’i Göktürklüler’le buluşturmayı başarmış. Bu el emeği göz nuru butik, ürünleriyle ve enerjisiyle şimdiden Göktürklülerin gözdesi olmuş durumda.

118 intown

0212 360 38 44

ÜCRETSİZ SERVİS

www.kernekhaliyikama.com

Bahçeköy Cad. Sedef Sok. No: 11 Kemerburgaz


KISA KISA KAISER’S GARDEN’DAN ÇİÇEK KOKULARI

NAMLI GURME’DEN RAMAZAN LEZZETLERİ

2017 senesinde İstanbul’da Göktürk semtinde Jasmine Ataç tarafından kurulan Kaıser’s Garden; çiçek tasarımı kadar farklı vazo ve çikolata ürünlerini de tasarımda önemsemekte ve bu üç farklı ürün kategorisini Kaıser’s Garden’da buluşturmayı hedeflemektedir.

Namlı Gurme Göktürk Ramazan ayında da hem sofralarınızda olacak, hem de iftar yapmanın keyfini yaşatacak. Yöresel ve ithal peynir, et mamulleri, bal çeşitleri, Ramazan ayının olmazsa olmazı Namlı’nın özel pastırması ve Ramazan ayına özgü güllaçları ve tatlıları sizleri bekliyor. 0212 322 10 60

Teknolojiden uzak  çocuklar  yetiştirerek,  dijitalleşen  yeni  dünya  düzeninde   başarılı  olmalarını  beklemek  imkansız..

     Gelin  çocuklarımıza  erken  yaşta   teknolojinin  temellerini  öğreterek   hayata  bir  adım  önde  başlamalarını   sağlayalım

Çocuklar için     GELECEĞİN  ALFABESİ  olan  KODLAMA  dan  bahsediyoruz.          KODLAMA  BİLGİSİ  =  Problem  Çözme  Becerisi  +   Analitik  Düşünme  +  Planlama  Yapabilme   Yeteneği    (Hayatın  her  aşamasında,  sosyal  ve  eğitim   hayatlarında)

ÇOCUKLARINIZ İÇİN  EN  BÜYÜK  YATIRIM  ONLARI  GELECEĞE  HAZIRLAMAKTIR..    

4 yaş  ve  üstü  tüm  çocukların  eğlenerek  hem  temel  kodlama  hem  de   algoritma  mantığı  öğrenmesi  için  lütfen  iletişime  geçin.     İletişim:  0534  897  74  84  /  cocuklaricinteknoloji@gmail.com

HAM:M GÖKTÜRK MAĞAZASI AÇILDI Şehrin önemli lokasyonlarında yer alan mağazalarına bir yenisini daha ekleyen Ham:m, 6 Mayıs 2017 tarihi itibariyle Göktürk’te de hizmet vermeye başladı. Tüm ürünleriyle yeni yaşam ve çalışma alanları sunan Ham:m, 125 metrekarelik tek kata yayılan Göktürk mağazasında; yatak odası takımlarından oturma odalarına, kitaplıklardan aydınlatma ve aksesuarlara kadar pek çok ürün konseptiyle tüketiciye ulaşacak. 0532 514 78 38 / duygu.birecikli@hamm.com.tr

KODLAMA OKURYAZARLIĞI

TAŞ DÜNYASI’NDAN YAKUT EVLER Taş dünyası tarafından Boğazköy Mahallesi’nde inşaatına başlanan Yakut Evleri; her bloğun giriş katlarında 2 dükkan, 1. ve 2. katlarda 4’er normal daire, son katta ise 4 dubleks daire olacak şekilde inşa edilmektedir. Mayıs ayı itibariyle yüzde sekseninin tamamlandığı projenin Temmuz 2017 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır. +90 212 360 03 70 +90 532 165 91 11 www.tasdunyasiinsaat.com.tr

PET VILLAGE Yavaş yavaş yaz tatili hazırlıkları başlarken pati dostlarınızın kendilerini evinde hissedeceği 2. ailesi Pet Village Zekeriyaköy hizmet vermeye başladı. 0536 034 6935 0532 334 7716 www.petvillageotel.com

BENTO BOX MENÜ DENEDİNİZ Mİ? Bento Box Menü, Uzakdoğu kültüründe yaygın olan, bir kutu içine yerleştirilmiş kompakt ve görsel olarak çekici yemeklerden oluşan bir kutudur. Birbirinden farklı ve lezzetli Bento menülerinin enfes tadını deneyimlemek için Chinese Sushi Express’in yolunu tutmanızı tavsiye ederiz.

“NANU”, DÜNYANIN İLK UYKU DEFİLESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ! Rüya defilede, 0-14 yaş arası çocuklar üzerlerinden çıkarmak istemedikleri, uyku vaktini keyfe dönüştüren, uyku kalitesini yükselten Nanu pijamalarının 2017 ilkbahar-yaz koleksiyonunu, Wepublic işbirliği ile düzenlenen dünyanın ilk uyku defilesiyle anne ve çocuklara tanıttılar. www.facebook.com/nanuface // www.instagram.com/nanubedtime (212) 322 86 22

AKTİF KADINLAR “DİKKAT” ÇEKİYOR Her kadının kendini 360 derece tanımasına ve ifade etmesine katkı sağlayan “Aktif Kadınlar”; düzenledikleri parasız etkinlik sayesinde para ve birim ilişkisine dikkat çektiler. Sahip oldukları eşyaları değiştirerek kadınlar arasında sıcak ve keyifli bir paylaşım atmosferi oluşmasını sağlayan etkinlik, çok sıcak tepkiler aldı. İlki gerçekleştirilen organizasyonda olumlu tepkiler aldıklarını gören Aktif Kadınlar; haziran ayı içerisinde daha geniş katılımlı bir organizasyonda bir araya geleceklerinin müjdesini verdiler.

HAFTANIN YEDİ GÜNÜ “TEZGAH” AÇIK

Kodlama Okuryazarlığı öğrenmek çocukların problem çözebilme, sistematik ve yaratıcı düşünme ve olaylar arasındaki ilişkileri görebilme becerilerini arttırıyor. 4 yaştan itibaren oyunlar ile eğlenceli bir şekilde verilmeye başlanan dersler ile her bir çocuğu kodlama okuryazarı haline getirmek mümkün. 0534 897 7484

ATLAS PSİKOLOJİ İLE SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞUYOR Atlas Psikoloji; bireysel danışmanlık, pedagojik çocuk danışmanlığı, çift ve aile çalışmaları, psikodrama gibi alanlarda hizmet vermeye ve çeşitli söyleşiler, workshoplar ve kamplarla sorunların çözümüne yardımcı olmaya devam ediyor. Göktürk Merkez Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi Cami Sokak No:4 Nef04/18. GSM: 0533 541 30 54 GSM: 0536 514 76 97.

İlk şubesini 3 sene önce Göktürk’te açan {Tezgah} food etc. Mayıs 2017 itibariyle yenilenen CarrefourSA İstinye mağazasında {Tezgah} Corner adıyla lezzetlerini bölge sakinlerine sunmaya başladı. 30 çeşit zeytinyağlı, meze, salata ve ara sıcaklar ile hizmet veren {Tezgah} food etc. mevsimsel, taze, lezzetli yemekler yapmaya devam ediyor. Haftanın yedi günü hizmet veren {Tezgah} Corner İstinye; catering, davet ve özel günlerde de tercih ediliyor.

VENÜS PASTANESİ’NDEN TABLDOT LEZZETLER Sabah 7’den akşam 22.30’a kadar hizmet veren Venüs Pastanesi her gün standart menünün dışında günlük değişen çorba, ana yemek, pilav/makarna ve salatadan oluşan tabldot usulü yemek servisi de yapılmaktadır.

120 intown

intown 121


KISA KISA ALİ GÜR’DE ONLINE RANDEVU DÖNEMİ

PT KLÜP ZAYIFLAMA İLE FAZLALIKLARINIZDAN KURTULUN

Ali Gür Kuaför Göktürk Şubesi kuruluşunun 5. yılında tamamen profesyonel bir ekipten oluşan kadrosuyla müşterilerine hizmet vermenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyor. Yenilikçi yaklaşımı ile müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutan Ali Gür Göktürk, müşterilerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde randevu alabilmeleri için KolayRandevu.com ile iş birliği yaparak, müşterilerine online randevu sistemi ile hizmet veriyor. (0212) 322 28 90

Kilo verme ve sıkılaşmanın bir arada olduğu bir konseptle çalışan Pt Klüp Zayıflamanın en önemli özelliği uyguladığı beslenme koçluğudur. Bu sistemde üyeler yedikleri her şeyin fotoğrafını çekip gönderiyorlar ve beslenmelerini kontrol altına almaları sağlanıyor. 2 ay boyunca her hafta yapılan kilo ölçümleri de verilen her kiloyu ortaya çıkararak motivasyonu arttırıyor. www.ptkulupzayiflama.com

BRITISH TÜRK ÖĞRENCİLERLE BULUŞUYOR 25 yıldır Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilere eğitim veren The British International School İstanbul, uluslararası eğitim-öğretim alanındaki kalitesini ve tecrübesini, yeni okul yatırımı ile bu yıl Türk öğrencilere de taşıyor. Bu yıl, okul öncesi sınıflardan ilkokul 3. kademeye kadar eğitim verecek olan okul, ilerleyen yıllarda ortaokul ve lise kademelerinde de eğitim vermeyi amaçlıyor. 0216 572 56 70 ayferk@contentiletisim.com.tr info@conteniletisim.com

KOÇYİĞİT GRUP ÜÇ KUŞAKTIR SEKTÖRDE Brisa bünyesindeki Lassa, Bridgestone, Dayton marka lastikleri ve Energizer akülerinin bayiliğini yürüten Koçyiğit Grup aynı zamanda www. lastiknoktasi.com üzerinden de hizmet veriyor. (0212) 360 34 10-11

GÖKTÜRK SAĞLIK KABİNİ HİZMETİNİZDE Göktürk’teki sağlık hizmeti ihtiyacını giderebilmek için 2015 aralık ayında açılan Göktürk sağlık kabini; haftanın her günü 08:00-24:00 saatleri arasında iğne, pansuman, serum, dikiş, her türlü tahlil, sonda, kulak delme, tırnak çekme ve her türlü acil müdahaleler gibi sağlık işlemlerinde hizmet vermektedir. TELEFON: 05325805098 - 02123223253

SAĞLIKLI YAŞAMIN TEK ADRESİ ETİK AKTİF YAŞAM MERKEZİ; Açılışa özel 100 TL değerindeki vücut analizini ücretsiz olarak yapıyor. Saat 7:30-12:00 arasında yapılan analiz için randevu almak gerekmektedir. Siz de vücut analiziyle birlikte sağlıklı bir yaşama ilk adımı atabilirsiniz. 0534 466 66 46 Göktürk Merkez Mah. Çamlık Cad. Dolunay Sk. No:8/2 Göktürk

RUHANDA İLE KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN Aşkla yapılan Ruhanda göz yastıklarımız sizin huzurlu ve dingin bir yaşam sürebilmeniz için destek bir ürün. Göz yastığı yoga, reiki ve meditasyon sonrasında derin dinlenme amacı ile kullanılan aromaterapik bir üründür. Ruhanda göz yastıkları dinlenme sırasında ışığı ağırlığı ile engeller ve lavantanın rahatlatıcı etkisi ile kendinize zaman ayırmanızı sağlar. İnstagram: www.instagram.com/ruhandaofficial

HISAR OKULLARI ÖĞRENCILERI VE YÜKSEK SADAKAT’TAN BENZERSIZ SENFONIK KONSER Hisar Okulları öğrencileri okulun 20. kuruluş yılında Türkiye’de daha önce benzeri gerçekleştirilmemiş önemli bir projeye imza attılar. Hisar Okulları öğrencilerinden oluşan senfoni orkestrası ve vokal grubu, Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı Genç Orkestrası ve Yüksek Sadakat grubu ile bir araya gelerek grubun sevilen şarkılarını ilk kez senfonik olarak seslendirdiler. Hazırlık çalışmaları 2016-2017 akademik yılı başlangıcından beri süregelen bu büyük prodüksiyon Türkiye’de öğrenci orkestrasıyla profesyonel bir grubun verdiği ilk konserler olarak tarihe geçti.

FITINTIME’DAN PLAJ REKABETİNDE BÜYÜK DESTEK Fitntime yaz aylarında devreye girecek yeni kampanya modelini satışa sunuyor. Haziran Temmuz ve Ağustos aylarında geçerli olacak yeni kampanyası ile sizleri stüdyolarına bekliyor! Siz de yaza fit ve selülitsiz girmek istiyorsanız www.fitintime.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

122 intown

FRANKE İLE EVİNİZİN HAVASI DEĞİŞECEK Kalite ve tasarımdan ödün vermeyen 100 yılı aşkın tecrübesi ile eviye, armatür ve ankastre cihazda Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip İsviçre menşeili Franke; mutfak sistemleri, yüzey uygulamaları ve paslanmaz çelik banyo malzemeleri alanında ki faaliyetlerine eklediği klima koleksiyonuyla evlerinizin havasını değiştiriyor.

intown 123


Göktürk’e dair her şey

GÖKTÜRK REHBERİ

124 intown

Sushico Tel:212 3223181

SÜT ÜRÜNLERİ

Biltes Koleji Tel:0212 612 12 12

Tarihi Çinili Fırın Börekçisi

Sütçü Tel: 4445788

Doğa Koleji Tel:212 3221500

Tel: 0212 322 88 98

Sütist Tel:212 4943141

Doku Duyu Akademi Tel: 0212 322 00 16

Vincotto La Cucina Tel:212 3222762

BUTİK PASTA

Evin Oyun Evi Tel:212 3226342

VETERİNER

Zanzi Kitchen Tel:444 8969

Annas bakery Tel:212 3227832

Eyüboğlu Kemerburgaz Tel:216 5221278

Animal Life Tel:212 322 68 81

DİYET YEMEKLERİ

La bakery Tel:212 3225516

Fen Bilimleri Tel: 322 59 29

Berilyum Tel:212 3222093

Nü happy mutfak Tel:212 3222371

Le fırın Tel:212 3223080

Göktürk Sınav Lisesi Tel:212 322 74 74

Countryvet Tel:212 3224888

CATERING

Mulino bakery Tel:212 3224136

Maple Bear Canada Anaokulu Tel:212 3600878

Çizmeli Kedi Veteriner Kliniği

Akuamarin Tel:212 3228060

Pöti’nin Atölyesi GSM:538 3141717

Hisar Okulları Tel:212 3640000

Tel:212 3223627

Alkanat Tel:212 3603056

Torte Tel:0850 6445498

Joyfull House-Kemerburgaz

Göktürk Veteriner Kliniği Tel:212 3227822

Chez Bruno Tel: 212 3228023

PASTANE-DONDURMA

Nejat Sabuncu İlköğretim Kurumları Tel: 212 239 7535

Luna Veteriner Kliniği Tel: 0212 3225808

Delicious Tel:212 3226901

Aslı Börek Tel:212 3220202

Neşe Erberk Anaokulu Tel:212 3602472

HAYVAN BARINAKLARI

Kemer Catering Tel:212 2906250

Ceviz Tel:212 3222664

Karma Çocuk Gsm:530 1161141

Hasdal Rehabilitasyon Merkezi

Tezgah Tel:212 9249985

Dondurmaccı Tel.212 3228180

Kids Country Tel:212 2276425

Tel:212 3602919

Westside Cafe&Bistro

Gezi İstanbul Tel:212 3224540

Küçük Şeyler Anaokulu Tel:212 3600204

KÖPEK EĞİTİM MERKEZİ

Gsm: 0545 3289378

Girendola Tel: 0212 322 4774

Keşfeden Eller Tel:212 3226687

Von Bakaçhan Tel: 212 7972079

FAST FOOD

Jean Pierre Patisserie Tel:212 3221363

Mutlu Adımlar Anaokulu Tel:212 3600066

PET OTEL

Bizim Lahmacun Tel:212 322 8400

Julia’s Patisserie Göktürk Tel: 0532 0585477

Okyanus Koleji Tel:4441098

Duygu Pet Otel Tel:212 3222311

Burger King Tel:212 322 4823

Karafırın Tel:212 3224334

Özne Etüt Eğitim Merkezi Tel:212 322 2326-552 212 2326

Pet Otel Tel.212322 8011

Domino’s Pizza Tel:212 322 2535

Keff Künefe Tel: 0212 322 25 55

Uçan Balon Anaokulu Tel:05306010005

PET MARKET

Dürümlife Tel:212 322 5334

Komşufırın Tel:850 2003059

OKUL SONRASI &DİL &MÜZİK OKULLARI

PetZone Tel:212 3227080

Egg&burger Tel:212 322 2200

Leonard Chocolatier Tel: (0212) 322 22 92

Amerikan Kültür Dil Okulu Tel:212 3228283

Florence Nightingale Tıp Merkezi Tel:212 3226322

Etiler Marmaris büfe Tel:212 322 1798

Pelit pastanesi Tel:212 322 5610

Jüpiter Eğitim Tel:212 3222009

Kemerburgaz Sağlık Ocağı Tel:212 3601311

Hamaset Köfte Salonu Tel:212 322 4507

Rec Bakery Tel: 0542 6788055

Figür Akıl Akademisi Tel:212 2941662

İntermed Tel:444 1 633

İşkembahçe:Tel:212 3601209

Venüs pastanesi Tel:212 3220555

Matematik Öğr. Ömer Karaman Tel: 0536 4838954

Göktürk Sağlık Ocağı Tel:212 3220016

İzmir Pide Lahmacun Tel:212 3224049

Yasemin Tuncel Tel:2123224264

Mega Aritmetik Tel:212 3220657

Kfc Tel:4443555

Beylerbeyi Profiterol Tel: 212 3221918

Music Together Kidz Harmony Tel: 0532 656 77 86

RESTAURANT-BAR&CAFE

Konyalım Etli Ekmek Tel:212 3223477

SU İSTASYONLARI

Sonay Akçen GSM:5416502195

444 döner Tel:212 322 34 42

Konya Park Tel: 0212 3220592

Başpınar su Tel:212 2397879

Utku Ünal Müzik Atölyesi GSM:532 6447337

Aquamarin Cafe Tel:212 322 80 60/322 07 07

Mado Tel:2123225272

Buzdağı Tel:212 3228058

GELİŞİM&HOBİ&DANS& OYUN ATÖLYELERİ

Backhaus Tel: 212 322 16 29

Marmaris büfe Tel:212 3227411-25-32

Çobanpınar: Tel:2123222151

Art House Tel:535 479 12 01

Balıkçı Tel:212 3224909

Meşhur Çiğköfteci Tel:212 3225617

Dağdelen Tel:212 3224523

Aqua-Tots Göktürk Tel:5325075708

Bent Cafe&Restaurant Tel:212 360 24 25

Mc donald’s Tel:4446262

Erikli Tel:212 322 3674

BJK Göktürk Futbol Okulu Tel: 0532 415 70 19

Bi tost Tel:0542 424 86 78

Papa Johns pizza Tel:212 3222258

Güvenpınar Tel:212 3220565

Esen Fakıoglu GSM:533 2840205

Big Chefs Tel:212 3226800

Pınarbaşı kebap lahmacun

Saka su Tel:212 3221662

Etik Yaşam Tel: 0534 466 66 46

Biz Pub Tel:212 3224822

Tel:212 3220125

Sırma su Tel:212 322 5756

Giz Seramik Tel: 0541 569 32 54

Cooking Salad Tel:212 322 12 04

Sampi Pide Tel:212 3227787

Tas testi Tel: 212 3221052

Gymboree Tel:212 3224459

Cundalı Cemil Tel:212 3220462

Subway Tel:212 3226660

İsmek Göktürk Tel:212 3221222

Carré Tel:2122396309

Sultanahmet Köftecisi Tel:212 3223424

İstiva Sanat Tel: 0551 112 18 59

Dardenia Tel:2125001438

Şampiyon kokoreç Tel:212 3227575

Just Kidding Tel: 212 322 8384

Dürüm park Tel:212 360 00 15

Uzunlar Kebap Tel:212 3220463

Elif’s Cafe Tel: 0212 322 66 50

MARKET-ŞARKÜTERİ&KASAP

EĞİTİM

Erdal Şef Adana Kebap Tel: 0212 322 90 50-0212 322 90 20

Abant Çiftliği Tel:212 3224848

GÖKTÜRK VE KEMERBURGAZ OKULLARI

Rapıp Savaş Sanat Akademisi Tel:212 3228080

Fıstıkzade Gaziantep Baklavası Tel: 0212 360 17 37

Carrefoursa Tel:212 3223207

Aba Eğitim Tel: 0212 322 27 86 - 0536 265 61 85

Muzipo Tel: 212 322 8281

Gezi İstanbul Tel:212 3224540

Çamlık Market Tel:212 3225071

Açı Tel:212 3494550

My Gym Tel:212 3229024

Hanımeli Gerçek Ev Yemekleri 0212 322 10 84-85

Gourme Time Tel: 0212 322 07 70

Ada Ana Okulu Tel:212 3226342

Nefes Atölyesi Tuba Kaytaş GSM :5337084755

Kebapçı Tel:2123222325

İpek Hanım Çiftliği Tel: 3227324

Amerikan Kültür Kids Tel:212 3226005

Yedi Kültür Sanat Gsm:5324635987-532 4118689

Konya Park Tel: 0212 322 05 92 - 0546 870 14 16

İskender et&tavuk Tel:212 3220950

Ark Ana Okulu Tel:212 3602643

Yol Birey ve Aile Danışmanlık Merkezi

Lokanta 18 Tel:2123228041

Mahallenin Kasabı Tel:2123220741-42

Bilgi Kozası Anaokulu Tel:212 3601538

Tel: 0212 322 34 90 - 0532 445 40 46

Flora Eczanesi Tel:212 3222276

Mado Tel: 212 3228880

Migros Tel:212 3228427

Meltem Eczanesi Tel:212 3220489

Meydan Restaurant Tel:212 2397010

Makro Tel:212 3229127

Müge Eczanesi Tel:212 3227740

Motto Tel: 212 3225052

Namlı Gurme Tel: 212 322 10 60

Narçiçeği Eczanesi Tel:212 3228668

Pizzaria Tel:212 3221220

Night day 7/24 Tel:212 3226655

Sedef Eczanesi Tel:212 3225922

Read&Rest Tel:212 3223118

Gourmet Garage Tel:212 3223100

Sibel Eczanesi Tel:212 3221159

Onur Et Tel:212 3224001

AKTAR-KURUYEMİŞ

Şifa Eczanesi Tel:212 3222100

Quyyu Hanımeli Tel: 212 3225552

Boğaziçi Kuruyemiş Tel:212 3228197

DİYETİSYEN

Pierre Ocakbaşı Tel:212 322 3433

Güven Kuruyemiş Tel:212 3221217

Göknel Dumanlı Tel:212 3222371

Richess Tel: (0212) 522 99 99

Salkım Söğüt Tel:212 3220337

Rookie’s Sports Bar Tel:212 3227535

ORGANİK MARKET

Saludos Tel: 08507338238

City Farm Tel:212 3224122

Sandal Balık Tel: 0850 207 54 25

Organicasa Tel:212 3228228

ÖNEMLİ NUMARALAR GÖKTÜRK POLİS KARAKOLU Tel:212 3603075-212 3603636 JANDARMA KEMERBURGAZ Tel:212 3601303 İTFAİYE Tel:212 3221800 GÖKTÜRK BELEDİYESİ Tel:212 322112 GÖKTÜRK ZABITA Tel:212 3221113 GÖKTÜRK MUHTARLIĞI Tel:212 3223350 KEMERBURGAZ MUHTARLIĞI Tel:212 3600333-212 3601330

SAĞLIK HASTANE-POLİKLİNİK &LABORATUVAR Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Tel:212 3225660 Biruni Laboratuarı Tel:212 3226822

Özel Begüm Sağlık Kabini Tel:212 3224825 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Dr.Avi Karako Tel:212 3225660 Doç .Dr.Atilla Gökhan Özyeşil Tel:212 3222400 Cosmodent Tel:212 3224004 Dr Ercüment Sucu Gsm:539 9561010 Prodent Tel:212 3226999 Dr.Tolga Karaköse Tel:212 3223828 DOKTORLAR Uzm. Dr.A Müge Kardaş Tel:212 3222921 Uzm. Dr.Demet Elvan Tel:212 3229178 Uzm. Dr.Mürsel İnanç Tel:212 3227983 Uzm. Dr.Tülay Çağlar Tel:212 3221808 Dr. Faid Hasan Tel:212 3600312 Psikolog Özgün Budacı Tel: 0212 322 88 20 ECZANELER Arcadium Eczanesi Tel:212 3220087 Banu Eczanesi Tel:212 3227952 Çamlık Eczanesi Tel:212 3227211 Dinç Eczanesi Tel:212 3225651 Deniz Eczanesi Tel:212 3225651 Derya Eczanesi Tel:212 3223223

Sezen Çetinkaya Tel: 2123226376

HAYVAN SAĞLIĞI

YEME-İÇME

Kidsville Tel:2122397010 Krem Karamel Tel:212 3224434

YIL İstanbul Caddesi Gökofis İş Merkezi Kat 4 (İşbankası üstü) Göktürk 0541 360 33 24 - 212 322 23 71 www.nudayspa.com


Göktürk’e dair her şey

GÖKTÜRK REHBERİ

126 intown

KARGO

Party Boom Tel: 0538 850 14 14

Aras Tel:212 3223349

Tellioğlu Ozalit Tel:212 3223702 Toyland Tel:212 3228547 BEYAZ EŞYA&KLİMA &ELEKTRONİK Daikin Klima Tel: 0212 322 18 18 Kabiller Tel:212 3228620 İstanbul Cad. Gökofis İş merkezi No: 20/1 Tel: 0212 322 90 89 0212 322 23 71 Fitbox bir Nügrup kuruluşudur.

Oktay DTM - Hotpoint Tel:212 3220083 Teknosa Tel:212 3225760 Vestel Tel: 0212 322 91 38 BİLGİSAYAR Çözüm Bilgisayar Tel:212 3220404 Göktürk Bilgisayar Tel:212 3225555

ESTETİK-GÜZELLİK

ALIŞVERİŞ-GİYİM

Netem Bilgisayar Tel:212 3226690 Reinabi Apple Servis Tel:212 322 5951

SPA VE ESTETİK MERKEZİ

GİYİM

Nü Day Spa

Alp Kids GSM:5336611879

Gsm: 541 360 33 24

BG Store:Tel:2123224017

Tel: 212 322 23 71 - 322 63 76

Beyliss Tel:212 3227134

SPOR

Boutique74 Tel:2122627147

DEKORASYON-PEYZAJ

Fitbox Dövüş Sporları Merkezi

Carnevale Tel:212 3226017

DEKORASYON

Tel:212 3229089-3222371

Carter’s Tel: 212 3222969

Atölye Bis Tel:212 322 3622

CrossFit Mugen Tel: 212 322 58 85

Çiğdem Genç GSM:5325949611

Başboğa Çadır & Branda Tel:4442642

Fit in Time Tel:212 3221002

Famili Collection Tel:212 3226793

Bretz Tel.212 3602131

Göktürk Pilates Tel:212 9314492

Gen by Figen Özdenak Tel:212 3228955

Butik Art Tel:212 3220888

Kemer Golf&Country Club

HCR Giyim Tel: 05325826771

By Burtay Butik Ev Tel:212 322 6564

Tel:212 2397010

İpekyol Tel:212 3680101/1122

Canlar Dekorasyon Tel:0536 562 50 74

Pilates with Gerda Tel:212 3227493

Katia Tel:212 3221504

City Döşeme Tel:212 3227112

Private Powerplate Studio

Kedico Tel:212 3228070

Designof Tel:212 2027557

Tel:212 3229089-212322371

Kikimomo Tel:212 3223870

Doğuş Cila Tel:212 2953591

Superslowe Zone Tel:212 3227301

Koton Tel:212 3228855

Elba İnşaat Dekorasyon Tel:212 3221068

Xbody Tel:212 3226008

Mini Midi Moda Tel:0850 677 84 71

Elite Mobilya Tel:212 3223978

V3 Fitness Tel:212 3630480

Mavi Jeans Tel:212 3227670

Göktürk Dekorasyon Tel:2123228594

Yogaia Tel:212 3222242

Nar Shop Tel:212 3226089

Granit Center Tel: 212 360 2430

Zone Tel:212 7776600

Next Accessory Tel:212 3224717

Gül Bozanti Mimarlik Tel: 2122525023

KUAFÖRLER

NG Style Tel:212 3228772

Home Couture Tel: 212 322 72 73 - 74

Kadın

Nox Boutique Tel: 0212 322 37 88

İdaş Tel: 0212 322 00 90

Ali Gür Kuaför Tel: 212 322 28 90

Panço Tel: 212438 07 27

İtalyan Home Tel: 212 343 13 05 - 06

Before&After Tel:212 7777000

Peros Tel:212 3225321

0533 967 70 67

Ebil Saç Tasarım Tel:212 3223722

Ruck&Maul Tel:212 3225820

Karaca Home Tel:2123228729

Ekip by Erdem Kıramer

Stones Boutique: 0532 2912882

Levent Antik Mobilya 0212 3228705

Tel:212 3225596-212 2397144

Stylish Tel:212 3226111

MDA Art Tel:2123 221220

Genç Kulis Hair/Make-up Studio Tel: 212 322 77 99

Tchibo Tel:212 3222524

Starkuş Otomatik Panjur ve Kepenk Sistemleri

Kaizen Hairdressing Tel:212 322 62 00

Yest Tel:2123224859

Tel:212 3221322

La beaute Tel: 212 322 83 59

SPOR GİYİM

SOM Interior Design Tel: 0212 322 72 98

Makas Tel:212 3228074

Adidas Tel:212 3227670

Tantitoni Tel:212 3220069

Murat Güldemir Tel:212 3222455

Big Apple Tel: 212 3224675

Ufuk Perde Tel:212 3226030

Yasemin Elvan Tel:212 3223665

Golf store Tel:212 3226320

Vitra Çağdaş Yapı Tel: 0212 360 02 16

Renova Kuaför Tel:212 322 87 88

Run Up Tel:212 3222013

ÇİÇEK-PEYZAJ

Toni&Guy Tel:212 3222902

TAKI&GÖZLÜK-KOZMETİK

Arelia by Hüseyin Avni Özkan

Saloon Reti Mari Tel: 212 3226755

Altuğ Optik Tel:212 3225630

Flowers&Events Tel: 0 212 322 1880

Erkek

By Saka Tel: 0212 322 89 83

Gsm: 0532 215 48 39

Adres Mümin Aşık Tel:212 3221845

Country Optik Tel: 0212 322 31 43 - 0506 644 08 96

Belgras Çiçek Evi Tel:212 3600891

Bir Berber Tel:212 3225048

Simurg Gümüş Tel:212 3223576

Esosh Butik Çiçek Tel:212 3220200

İbrahim Acunman Tel:212 3227495

Takıntı Gümüş Tel:212 3224616

Laska Flowers Tel: 0530 951 90 70 -

Ekip by Erdem Kıramer

PARTİ& OZALİT&OYUNCAK

5325225807 - 0212 322 58 88

Tel:212 3225596-212 2397144

Alex Tel:212 3222579

Woods Tel:212 3220055

Tıraş Sanatı Tel:212 322 63 08/0532 168 61 01

Joker Tel:0850 2001297

Paradise Flowers Tel: 0212 322 88 87

Çocuk

Nanu Bed GSM:5324789748

HAVUZ SİSTEMLERİ

Bir Berber Tel:212 3223313

Parti Dünyası Tel: 212 3222623

World havuz Tel:212 3227991

DÖVMECİ

Parti Sanatı Tel:2123228449

Çağdaş Havuzculuk Tel: 212 322 75 45

Tasarım Dövme Tel: 0555 722 75 90

Parti Paketi Tel: 2123225516

SERVİS VE HİZMETLER

MNG Tel:212 3226675 Sürat Tel:212 3601033

BEYAZ EŞYA KLİMA KOMBİ SERVİSİ

Yurtiçi Kargo Tel:212 3226675

Servis point Tel:212 3228999

FOTOĞRAF STÜDYOSU

ÇİLİNGİR

Deniz Soydemir Tel:212 3225746

By demir GSM:536 6352800

İnci Fotoğrafçılık Tel:212 3221886

HALI YIKAMA

Photoxi Hüseyin Kerem Yılmaz Tel:212 3223600

Kernek Tel:212 3603844

SİNEMA

KURU TEMİZLEME

Cineport Tel:212 3223104

Değişim Kuru Temizleme

TURİZM ACENTA

Tel:212 3225210

Aida Turizm Tel: 212 3224390

Dry Center Tel:212 7777464

B2B Travel Tel:2123229211

Dry Clean Express Tel: 322 23 33 Mevsim Kuru Temizleme Tel:212 322 58 11 Titiz Kuru Temizleme Tel:5323784340 White Center Tel:212 3220834 TEMİZLİK HİZMETLERİ

BANKACILIK VE FİNANS

Zela Temizlik Tel:212 3695650

BANKALAR

İLAÇLAMA

Akbank Tel:212 3223692

Mega İlaçlama 0212 3227414

Denizbank Tel:212 3484030

ELEKTRİK

Finansbank Tel:212 3223191

As elektrik Tel:212 3229161

Garanti Bankası Tel:212 3223172

Değişim elektrik Tel:212 3222244

Ing bank Tel:212 3222710

Göknur elektrik Tel:212 3225247

Türkiye İş Bankası Tel:212 3223258

Göl elektrik Tel:212 3222545

Vakıfbank Tel:212 3225283

Kanaat elektronik Tel:212 3222864

Yapı Kredi Bankası Tel:212 3222396

Özcan elektromarket Tel:212 3223430

Ziraat Bankası Tel:212 3224756

Eti elektromarket Tel:212 322 8031

DÖVİZ BÜROSU

LOSTRA

Döviz Bürosu Tel:212 3228242

Kemer lostra Tel:212 3224102 TESİSAT Mete Tesisat Tel:212 3227008 TERZİ Değişim terzi Tel:212 3224344

HUKUK HIZMETLERI

İmaj terzi Tel:212 3224070

HUKUK BÜROSU

Terzi Hikmet Tel:212 3225848

Av. Savaş Yener & Av. Battal Yörük

Terzi Hilal Tel:212 3220217

Tel:212 2782444

LASTİK HİZMETLERİ

GÖKTÜRK NOTER Tel:212 3222356

Berklass Lastik Tel:212 3601695 Koç yiğit Otomotiv Tel:212 360 34 10 OTO YIKAMA Dry Car Care Tel: 0212 322 73 79 Kışlalı oto yıkama Tel:536 3540509

ULAŞIM

Oto dünyası Tel:212 3222523

SERVİS

Zen Cars Oto Yıkama Tel:212 3222546

Aktaş Turizm GSM:5072422475-5357761035

Koç yiğit Otomotiv Tel:212 360 34 10

TAKSİ

SÜRÜCÜ KURSU

Göktürk Merkez Taxi: 212 3221007 / 532 7998249

Göktürk Sürücü kursu Tel:212 3226244

VİP TAKSİ

OTO TAMİR ve SERVİS

Tuaş Tel.:212 2128827

Yıldız Oto Elektrik Tel: 212 3226596

HAFIF YASAMIN EN MUTLU HAL¡... 0212 322 23 71 www.nuhappymutfak.com

0541 360 33 24

İstanbul Caddesi, Gökofis İş Merkezi, Kat: 4 (İş Bankası üstü) Göktürk


Intown 27 web  
Intown 27 web  
Advertisement