Page 1

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13 | №4(46)

ЖИТТЯ NON-STOP

ПЕРВИННА ПРОФСПІЛКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА


ЧИТАЙТЕ У НОМЕРІ

4 5 6 7 8 9 10 12 2

Семінар-навчання Студентська алея

Профорг над профоргами Травневі іменинники

Складний годнинник життя

Чого коштує година задоволення?

Кава з акцентом

Обережно, крихке!

Весняна швидкість

Переходь на брутальну сторону соціології Царівна ІФ 2013 Нові перемоги “ЗБІРНОЇ ШЕВЧЕНКА”

13 14 15 16 18 20 21 22 23

Містер КНУ!

Навчання в Чехії

Tie Your Tie

Час, близнюки та кротячі нори

Встигнути все

Дивитись

Читати

Save our time

Вхід вільний


СЛОВО ГОЛОВНОГО РЕДАКТОРА ЛІС ЗЕЛЕНИЙ – КОЛИ ЗЕЛЕНЕ КОЖНЕ ДЕРЕВО Все починається колись. Кудись втікає все. Все має свій старт, а згодом закінчення. Рік тому ми почали працювати над газетою «Життя Non-Stop». За ці 12 місяців багато чого змінилося. Але найголовніше – ми зібрали команду, зібрали талановитих та творчих авторів, ідейників, натхненників, випрацювали свою концепцію, збагнули, куди нам далі слід рухатися. І якщо кожен фініш – це, по суті, старт, то зараз починається новий етап у житті нашого видання. Ми впоралися з багатьма завданнями, які ставили перед собою. Нам вдалося це зробити - ми змінили газету. Ліс зелений, коли зелене кожне дерево у ньому. Кожен автор, фотограф, редактор, дизайнер, верстальник, читач були і є важливими для того, щоб газета була і була справді хорошою. Перед нам ще безліч проектів, які ми плануємо реалізувати. Ще є багато всього, над чим варто працювати. Ми не припиняємо нашу роботу, щоб у вересні Ви побачили ще кращу газету! Яку назву даси кораблю, так він і попливе. З моїм приходом у газету, я й справді почала жити в режимі нон-стоп. Безліч ідей, текстів, книг, журналів, справ, зустрічей та людей. І всьому цьому я безмежно рада! Це «Життя Non-Stop» змінило мене. Мій рік був насичений та щасливий! Спасибі всім Вам! Насолоджуйтеся кожною хвилиною! Живіть Нон-Стоп!

ГОЛОВНИЙ РЕДАКТОР

ВІКТОРІЯ САВЧУК

ЛІТЕРАТУРНИЙ РЕДАКТОР

ОЛЕНА РАЧИНСЬКА

ВЕРСТКА І ДИЗАЙН

АНАСТАСІЯ КОБЗАРЕНКО

РЕДАКТОРИ

АНАСТАСІЯ ВАСИЛЕНКО, АННА ЧИК

e-mail

victoriasavchuk@hotmail.com

Відповідальність за достовірність опублікованої інформації несуть автори. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали. Видавець: ППО КНУ імені Тараса Шевченка Свідоцтво про реєстрацію: №11178-58КВ Наклад - 2000 примірників

3


профком

СТУДЕНТСЬКА АЛЕЯ Текст: прес-центр СПА Фото: Оксана БЕРЕЗЯК

Для багатьох українців субота вважається «червоним днем» календаря, тобто вихідним. Проте для активних та енергійних членів студентської профспілкової асоціації міста Києва, які представляють провідні вищі навчальні заклади столиці, сонячний і теплий ранок суботи 20 квітня розпочався з озеленення Дарницького району.

СЕМІНАР-НАВЧАННЯ Текст: Вікторія ЩЕРБИНА Фото: Ілля М’ятка, Оксана БЕРЕЗЯК

19-21 квітня 2013 року у Головному корпусі університету відбувся спільний семінар-навчання профспілкових організацій Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Харківського національного університету імені Василя Каразіна. Тема семінару: «Правові аспекти розвитку профспілкового руху України: стан, проблеми та міжнародна співпраця». На засіданні були присутні голова профкому КНУ імені Тараса Шевченка – В.Ф.Цвих, проректор з науково-педагогічної роботи – В.А.Бугров, заступник голови профкому по роботі зі студентами – В.В.Шамрай, голова профкому студентів, аспірантів та докторантів ХНУ імені В.Н.Каразіна – С.С. Махновський. Відкрив засідання голова профспілкового комітету університету – В.Ф. Цвих, який розповів про стан чинного законодавства України про профспілки, зазначив основні проблеми та шляхи їх вирішення.

Так, у парку «Позняки» студенти під керівництвом голови Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України Олександра Яцуня, голови Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації Сергія Вітковського, директора Департаменту освіти і науки, молоді та спорту КМДА Оксани Добровольської висадили 70 саджанців гостролистих кленів. «Після затяжної зими накопичилося дуже багато сміття. Комунальні служби в робочому режимі прибирають парк, але сьогодні до нас долучилася молодь. І нам приємно, що освітяни Києва виявили бажання посадити дерева і прибрати парк «Позняки», – сказав Сергій Вітковський. Також він подякував усім волонтерам за допомогу та зазначив, що починаючи з травня у парку працюватиме «Фонтан закоханих». Активісти садили дерева за спеціальною технологією.

Спочатку викопували ямки, виміряли відстань між ними, щоб забезпечити між ними рівні інтервали, а потім ставили саджанці в землю. Після того поливали їх водою та присипали землею. «Всі виші міста Києва представлені тут кращими студентами – нашими профспілковими активістами. І нехай сьогодні – це лише студентська алея, завтра – цілий парк, а післязавтра – студентське містечко. А зовсім скоро студенти будуть оберігати та примножувати історичну спадщину Києва», – сказав Олександр Яцунь. Директор Департаменту освіти і науки розповіла: «Сьогодні продовжується київська толока. У цей чудовий день у молодому районі столиці студентство садить дерева, щоб створити алею для майбутнього покоління. Адже через декілька років їм напевно буде приємно сказати своїм дітям та онукам, що саме вони садили ці дерева».

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


профком

ПРОФОРГ НАД ПРОФОРГАМИ

У цієї людини в планах на тиждень не лише навчання та особисте життя, а й списки членів профспілки, заяви на матеріальну допомогу, збори активу, проїзні квитки, десятки проектів, реалізація ідей, безліч зустрічей та обов’язково життя в режимі Нон-Стоп. Цього випуску ми спілкувалися з Миколою Кізем – головою студентського профбюро Інституту журналістики.

Фото: Марина ГОЛОВНЬОВА

З чим асоціюється профспілка у студентів Вашого інституту? Наше профбюро асоціюється з численними заходами, присвяченими соціальній та екологічній проблематиці, місцем, де завжди можна отримати допомогу та підтримку, а ще у нашому колективі виключно творчі та небайдужі до студентського життя студенти.

стоянку на території нашого інституту, Містер ІЖ, екскурсії до Верховної Ради та Телецентру, відвідування проектів телеканалу СТБ (наразі - це «Танцюють ВСІ»), проведення флешмобу, підтримка заходу Журналістська весна, виступи нашої театральної студії «Комільфо» на різноманітних конкурсах.

Що найважливіше в роботі студентського профбюро? Активність та командний дух колективу. Робота в колективі зближує, надихає на нові цікаві проекти.

Робота в студентському профбюро - обов’язок чи насолода? Робота в профбюро - це не тільки обов’язок та насолода, це відповідальність перед поставленими задачами, це допомога та підтримка студентів, це підняття іміджу нашого інституту , це патріотизм і до нашого інституту, а ще й до Профкому та,звичайно, рідного КНУ.

Чим особливе профбюро Вашого інституту? Численністю проектів. На місяць іноді припадає до 10 різноманітних проектів та заходів. А ще у нас посада профорга - це гарний імідж. Усіх активних профоргів влаштовуємо на практику на провідні телеканали країни. Які проекти втілює Ваша команда зараз? 22 квітня відкрили велосипедну

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13

Чим для Вас є громадська робота? Громадська робота - це розуміння студентів, колективу, їхніх бажань та сприяння виконання їх. Адже якщо налагоджена громадська робота - тоді наша діяльність є дійсно дієвою.

ТРАВНЕВІ ІМЕНИННИКИ 3 травня Неліпа Дмитро Васильович – заступник декана Філософського факультету 5 травня Осипа Володимир Олександрович – голова профбюро Військового інституту 6 травня Тарануха Юрій Григорович – голова профбюро Астрономічної обсерваторії Криворот Лідія Леонідівна – голова профбюро бухгалтерії Крочак Марина Дмитрівна - колишня голова профбюро Геологічного факультету 7 травня Власова Надія Валентинівна – голова профбюро студмістечка Любчик Оксана Сергіївна – голова профбюро студентів Геологічного факультету 13 травня Любіцева Ольга Олександрівна – голова профбюро Географічного факультету 15 травня Желіба Ольга Миколаївна – голова профбюро Хімічного факультету 18 травня Карпенко Маргарита Олександрівна – голова ради ветеранів та старійшин Університету 20 травня Шевченко Володимир Петрович – заступник директора Інституту післядипломної освіти 23 травня Табенська Тетяна Володимирівна – декан підготовчого факультету 25 травня Кривошлик Оксана Олександрівна – голова профбюро ЦХ №3 27 травня Артюшов Олександр – колишній голова профбюро студентів Фізичного факультету Лютий Ігор Олексійович – проректор 28 травня Базилевич Віктор Дмитрович – декан Економічного факультету


нульовий меридіан

СКЛАДНИЙ ГОДИННИК ЖИТТЯ Текст: Анастасія ВАСИЛЕНКО

Час – це абстрактна міра вимірювання відстані від однієї події до іншої. Коли людині треба було дати назву тому, що реально існує, але не має пояснення, вона придумала вимірювати життя такими відрізками, як час. Причому дехто й досі користується годинами, роками і обертами Землі навколо Сонця, а дехто – нехтує системою і вимірює життя вчинками, правильними словами і добрими намірами. Ви ніколи не ставили собі запитання: чому у світі існує такий еталон вимірювання часу? Чому у годині 60 хвилин, а у добі 24 години? Ми народились і нам вклали ці сакральні знання у свідомість і навіть підсвідомість. А вони, апріорі, не підлягають оскарженню. І зараз нам залишається лише сидіти вільними теплими вечорами і фантазувати на тему «якби я був творцем і володарем часу, я б..». Мабуть, раніше людині було простіше жити, вона не залежала настільки від часу, на відміну від нас, жителів мегаполісу у 21 столітті. Життя завжди було бурхливим і аж занадто швидким, проте всі завжди встигали насолодитись ним, залишивши по собі добру пам’ять і світлий спогад. Сьогодні ритм життя з кожним роком все збільшується і збільшується, у геометричній прогресії. Винахід людиною часу зробив її існування простішим, бо

з’явилась константа, від якої можна і варто рахувати миті. Проте це відкриття зробило людське життя підконтрольним. Тепер усе підпорядковано часу. Він поширюється саме на зрілих і мислячих людей, для яких це питання є відкритим і цікавить все їхнє буття. Якщо час – це константа, то чому для всіх час летить з різною швидкістю? Колись дуже давно Ейнштейн своєю теорією відносності довів, що часу не існує. Бо інакше чим пояснити те, що час студента на лекції летить довше, аніж на зустрічі з друзями. Чому, коли ми спимо,

Якщо час - це константа, то чому для всіх він летить з різною швидкістю? наш час взагалі зупиняється? Бо нічого не відбувається. Взагалі. Якби не годинник чи скажімо Сонце, то ми б навіть і не знали, скільки годин спали. Але з іншого боку, людині не потрібні всі ці годинники, години, хвилини і оберти Землі. Вона сама, її тіло – це складний годинник, який відлічує ідеальну кількість митей. Коли спиш – годинник

стоїть, коли закохуєшся, час летить дуже швидко. І не варто ламати природу системою. Не варто рахувати скільки живе людина років на Землі. Їй завжди буде цього мало. Людина – найскладніша система у світі, найбільш розвинена та ідеальна. Людина – вільна. А такі речі, як час, числа, літери та обов’язки, відрізають крила і прив’язують до буденного існування. Ви можете самі створити свою власну систему вимірювання часу або відстані від однієї важливої події до іншої. Ніхто не заборонить Вам користуватись 48годинною добою. У хвилині буде 90 секунд, але лічити їх, у такому разі, доведеться швидше або просто інакше. Кров рухається судинами швидше, ніж тікає годинник, а дощ падає ще швидше. Від чого ж відштовхувались творці часу, коли обирали саме таку відстань між першою і другою секундою? Жодні обмеження Ваших можливостей у вигляді створення годинника, хвилини і календаря не зможуть зупинити Вас проживати насичене, бурхливе життя, в якому поганий настрій, зайві роздуми і неправильні книги будуть просто заборонені. Лічіть моменти добрими словами та вчинками. Бажаю Вам побільше митей, що будуть проноситись з настільки шаленою швидкістю, що годинник не встигатиме рахувати хвилини. Будьте вільними і цінуйте прекрасні миті життя.

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


ЧОГО КОШТУЄ ГОДИНА ЗАДОВОЛЕННЯ?

Плавання в басейні (50 грн) = 2 годин роботи PRменеджера

Fish massage (400 грн) = 17 годин роботи журналіста

Катання на повітряній кулі (5000 грн) = 200 годин роботи бухгалтера

Майстер-клас з гольфу (500 грн) = 16 годин роботи агента з нерухомості

Психоаналітичний сеанс (400 грн) = 13 годин роботи дизайнера

Експрес-засмага (1500 грн) = 125 годин роботи McDonalds

1ГОД=60ХВ= 3600СЕК ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


люди і місто

КАВА З АКЦЕНТОМ Зазвичай я смакую каву в компанії цікавих людей, які діляться власними думками, переживаннями, досвідом. Але іноді й варто приділити час самому собі: пошукати відповіді на питання, що давно турбують, подумати, пофантазувати, поринути у філософію. Для мене це ще й можливість трохи більше відкритися перед читачами. Смакуючи каву одного травневого ранку, дозвольте й собі приємність щирих відповідей та такої ж щирої компанії. Сонячних ранків та нескінченно довгих ночей під час сесії! Натхненної Вам кави!

• Хронотоп життя – це чергування спроб і помилок, які допомагають пройти крізь лабіринт перешкод та отримати якомога менше негативного підкріплення. • Душа українця – щира, наївна, найбільш адаптивна душа серед усіх існуючих. Неважливо хто твій сусід – в українця завжди буде власна хата. • Тіні силуетів завжди виглядають більшими та глибшими, аніж їхні власники. • Ноти говорять мовою душі: загадковою, невичерпною, тонкою та абсолютно незрозумілою для багатьох. • Народжені літати завжди знайдуть спосіб це зробити: гелікоптери, дерев’яні крила, гарна галявина диво-грибів… • ХХІІ століття я уявляю, як століття, у якому нічого не зміниться: більшість буде вбивати екологію, робити досліди на тваринах та полювати на рідкісних екземплярів, меншість – боротися за права жінок і дітей,

намагатися врятувати залишки екосистеми. • Подорожі створюють міраж бажаних змін та перероджень. • Моя стихія – рефлексія. • Експериментувати варто, але лише не з розношуванням черевичків не твого розміру. Цей експеримент завжди закінчується досить криваво. • Коли зібрався на пошуки, жодна система навігацій не допоможе. • Коли йде дощ, я згадую дитинство. А ще думаю про сотні хробаків, які ніжитимуться в калюжах, та трохи меншу кількість, яку згодом розтопче дітвора гумовими чоботами. • Бути сильним означає боротися з лінню. • Я боюся, що колись доведеться жити на одну лише стипендію. • Жити треба так, щоб у самого Фрейда не вистачило інтерпретацій для ваших фантазій. • Прадавні традиції дарують купу забобонів, фетишів та шансів заво-

рожити юного легіня перевіреними бабусиними рецептами. • Те, що вважається недосяжним, є цілями у більш амбіційних індивідів. • Усіх слів світу не вистачить, аби передати неповторний смак ранкової кави з корицею та кокосовим печивом. • Музу варто шукати у безсонних ночах, гучному хропінні гастарбайтерів під стукіт коліс потягу, а ще краще її не шукати – сублімація завжди була найкращою музою. • Головний закон життя закодований у людських інстинктах. • Життя – це коротко-, середньоабо довгостроковий кредит під заставу. На жаль, чи на щастя, колекторська компанія рано чи пізно з усіх вибиває борги. • Бути самим собою – найкраща запорука щасливого життя. • На зустріч зі сніговою людиною головне не забути обігрівач УФО. Ніхто не знає, наскільки дружньо вона буде налаштована.

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


люди і місто

Дивна, надзвичайна та місцями важкоосяжна. Оголена реальність, закарбована у плавність рухів, вигинів тіла та шурхіт кроків. Розірвана правда життя, іноді з іронією проілюстрована у композиційних епізодах перфомансу «Обережно, крихке!». Театральна лабораторія, що дала життя театральній трупі «I.T. PER», в рамках фестивалю «Французька весна», нині займає сцену Центру Леся Курбаса та Києво-Могилянської академії.

ОБЕРЕЖНО, КРИХКЕ! Текст: Анна ЧИК Фото: Тарас ХІМЧАК

ЯК ВИГЛЯДАЄ: жива імпровізація, відточена до мізерних дрібниць, вміло та вдало скерованих французьким режисером Венсаном Ґійомом. Кожен рух, кожен подих відбувається вчасно, в унісон з мелодією, наче востаннє. ХТО ВОНИ: трупа з десяти багатогранних, сміливих співтворців мистецького польоту. Не маючи професійної класичної акторської освіти, експериментують із власним тілом, фантазією, створюють хореографічно-пластичну метафору суспільства, життя в цілому. ЯК ПОТРАПИВ У ТРУПУ: «…їхав у метро, зустрів подругу, розповіла про цікавий проект, наступного дня прийшов»; «прочитала на ФБ репост про те, що шукають співочих акторів для вистави, освіта актора непотрібна»; «нас на воркшопі було багато, спробувати міг кожен, народ відсіювався, залишилося десятеро».

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13

ЯКЕ: інше, абсолютно не схоже на класичний драматичний театр, актуальне, сучасне бачення мистецтва, що швидше руйнує кордони, зриває стереотипи, дає ковток свободи для власної інтерпретації побаченого, аніж заганяє в рамки. Кожен елемент п’єси ніби дає поштовх, інгібує якісь особисті внутрішні процеси та переживання, власні інсайти та відкриття. ПРО ЩО: про людське буття від народження до скону, про метушню життя, марнування часу, ціннісні кризи особистості, найактуальніші злети та падіння, надії, сподівання й боротьбу, про те, що насправді болить та лякає, про крихкість цілісності світу. А ще про купу індивідуальних проекцій глядача, яку кожен розуміє на свій лад. Мало слів – багато сенсу. Про головне завжди краще помовчати. ГЛЯДАЦЬКА АУДИТОРІЯ: креативні, нестандартні, хіпстероподібні, мислячі шукачі різного віку, соціального статусу та орієнтації. Вільний простір, такий собі «імеджинаріум» для розуміння себе, світу та сучасного актуального мистецтва.


простір

ВЕСНЯНА ШВИДКІСТЬ Текст: Анастасія ВАСИЛЕНКО

“RUN FOREST RUN”

Довгоочікувана весна принесла море теплих емоцій, бажань, вільного для прогулянок часу. Зі збільшенням кількості сонця в нашому житті відбулися зміни не тільки у настрої, а й взагалі у ставленні до всього. Тепер учорашні глобальні проблеми перетворилися на дріб’язок, а єдиним невирішеним питанням залишається те, звідки взяти більше годин у добі. Весна – саме той найбільш плідний період, коли хочеться жити і сил на це предостатньо. Бажаю цю весну прожити активно та насичено, щоб зимовими вечорами зігріватися спогадами. Пропоную бета-версію активного відпочинку. Приготуйте кросівки, зручний одяг, а головне – бажання виробляти адреналін і долати страхи. ЖАГА ШВИДКОСТІ

МОТУЗКОВІ ПАРКИ

Мабуть, у дитинстві всі хлопці хотіли стати або космонавтами, або пілотами болідів. Дівчата ж розказували про нездійснені мрії бути лікарями, вчителями та стюардесами, але в душі все ж таки мріяли керувати гоночними автомобілями чи хоча б мати Шумахера за чоловіка. Якщо ж не всі мрії здійснилися тоді, чому б не надолужити згаяне? Любите швидкість і адреналін, не уявляєте свого життя без духу змагання? Тоді вам на картинг. Це вид активного відпочинку, який дає унікальну можливість відчути себе за кермом справжнього гоночного боліда, але при цьому залишається вкрай демократичним видом розваги, однаково доступним і для дорослих, і для дітей. Саме тому картинг називають сімейним видом спорту.

Останнім часом цей вид активного дозвілля став чи не найпопулярнішим у Києві. Мотузковий парк – це логічно зв’язаний комплекс перешкод різного ступеня складності, що розташовується на певній висоті (від 2 до 12 метрів). Усі перешкоди об’єднані в маршрути залежно від їхньої складності й тематичної спрямованості. У таких парках можна ознайомитися з азами роботи з мотузкою та альпіністським спорядженням, покататися на «тарзанках», здійснити швидкісний спуск (до 30 км/год) на ролику по металевому тросу – словом, відчути себе справжнім екстремалом. Стати альпіністом можна у таких парках:

Пропонуємо декілька варіантів екстремального відпочинку за кермом:

Картинг-центр «Блокбастер» bkart.com.ua

Картинг-центр «Forza Karting» forza-karting.com

Картинг-центр «Жага Швидкості» karting.com.ua

Адреса: м. Київ, просп. Московський, 34-В Вартість за заїзд: понеділок – четвер, п’ятниця до 17:00: дорослі – 100 грн, діти – 70 грн, п’ятниця після 17:00, субота – неділя, святкові дні: дорослі – 130 грн, діти – 90 грн

Адреса: м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 23 (ст. м. «Тараса Шевченка») Вартість за заїзд: понеділок – четвер, п’ятниця до 18:00: дорослі – 100 грн, п’ятниця після 18:00, субота – неділя, святкові дні: дорослі – 120 грн

Адреса: м. Київ, просп. Глушкова, 9, територія «Льодового стадіону» Вартість за заїзд: по буднях: 100 грн, у вихідні і святкові дні: 120 грн, дітям – знижка 30%

Лазалка lazalka.com Адреса: м. Київ, Парк культури і відпочинку «Гідропарк» (ст. м. «Гідропарк») Вартість: по буднях – 80 грн, у вихідні і святкові дні – 120 грн

Sieklar Park (є два дитячі маршрути «BABY-Парк») seiklar.com.ua Адреса: м. Київ, Дарницький район, парк «Партизанська Слава» Вартість: включає 5 стежок, для студента – 100 грн по буднях і 120 грн у вихідні та святкові дні.

Sky Quest Park E-mail: info@SkyQuest.com.ua Адреса: м. Київ, просп. Московський, 34, 2 поверх розважального центру «Блокбастер»

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


T

простір

ВІЙСЬКОВО-СПОРТИВНА РОЗВАГА

ЗАБАВКА РОДОМ ІЗ ДИТИНСТВА

Пейнтбол – це гра, яка чудово підійде для великої компанії. Тут і адреналін, і пригода, і приємне проведення часу, і просто хобі. У пейнтболі немає зброї та куль, натомість є пневматичні маркери і желатинові кульки, що заправлені нешкідливою фарбою. Правила прості – влучила в тебе фарба – ти переможений і покидаєш поле бою до наступного раунду. Пейнтбол – універсальний спосіб зняти стрес. Він несе емоційну розрядку, радість спілкування, а також корисні фізичні навантаження на свіжому повітрі. Саме у цій грі можна згадати дитинство й одночасно отримати гострі враження.

Напевно, у всіх в дитинстві були роликові ковзани. Ми добре пам’ятаємо, як складно давалися перші кроки, як довго лікували перші травми. Проте відчуття свободи та вітру, що лоскоче не тільки тіло, а й нерви, пам’ятають усі. Якщо Вам захотілося знову поринути у вир таких емоцій, пропонуємо взяти на прокат ролики і відправитися у мандрівку.

Вартість такого активного відпочинку залежить від кількості осіб та витраченого часу, а також використаних кульок.

Адреса: Маріїнський парк Вартість: 60 грн за годину. Також там можна орендувати сігвеї – 20 грн/5 хв., велосипеди – 80 грн/год., веломобілі – 15грн/5хв.

Пропонуємо кілька варіантів клубів, де можна пограти у пейнтбол:

Клуб «Планета» paintball-kiev.com

Клуб «Бугай» bugai.com.ua

Клуб «Ведмідь» bears-club.com.ua

Адреса: місце локації гри можна обирати самостійно Вартість: для студентів – 75 грн/90 хв.

Адреса: Повітрянофлотський просп., 63 Вартість: для студентів – 25-60 грн, залежно від площадки; у вихідні та святкові дні 45-70 грн. Додатково оплачується витрачені матеріали: 100 кульок – 25 грн

Адреса: бул. Вернадського, 32, комплекс «Наука» Вартість: для студентів по буднях – 60 грн/90 хв., у вихідні – 110 грн

ПОЛЬОТИ У СНІ ТА НАЯВУ Аеродинамічна труба – унікальний розважальний комплекс, у якому люди можуть літати. Вертикальна аеродинамічна труба – спеціальний пристрій, що імітує вільне падіння при парашутному стрибку. Навчити літати вас можуть у розважальному центрі «Аерофлай»: Адреса: аеродром «Чайка» Вартість: 2 хв. – 200 грн, 5 хв. – 350 грн. По середах для студентів є знижки.

Літайте, мандруйте, відчувайте свободу та не перевищуйте швидкість Вашого життя!

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13

Ролики можна взяти в оренду:


події

ПЕРЕХОДЬ НА БРУТАЛЬНУ СТОРОНУ СОЦІОЛОГІЇ!

Текст і фото: Альона ЗАПОРОЖЕЦЬ

27 березня відбувся захід «Міс і Містер факультету соціології», який мав зовсім нестандартну назву – «Переходь на брутальну сторону соціології». Організатори вирішили відійти від стандартів та критеріїв конкурсу краси і створити зовсім нове бачення, оригінальні дефіле та «брутальні» номінації. Родзинкою концерту став вихід у червоних сукнях та хлопців в офіційних костюмах з яскраво-червоними краватками. Учасники демонстрували свої здібності у творчому конкурсі: вражаюче грали на гітарі, показували інше бачення брутальної соціології своїми жартами, виражали таланти крізь мову пісні та танцю. Відтепер почесне звання Містер та Міс соціології носять Віталій Капустян та Анна Гранич, яких заслужено обрало журі.

ЦАРІВНА ІФ 2013

Текст: Юлія ПОЛІЩУК Фото: Ольга МАРКОВИЧ

19 квітня відбулось справжнє весняне свято краси – конкурс «Царівна Інституту Філології 2013». Конкурсна програма складалася з представлення дівчат, конкурсу талантів, дефіле у сукнях, інтелектуального конкурсу, коли дівчата відповідали на запитання від містерів Університету, та вальсу із курсантами Військового інституту. Звання «Міс Інтернет» отримала Люднова Анна і звання «Міс глядацьких симпатій» - Еліна Богданова. За версією компанії «Swatch» міс стала Алексєєва Тетяна, а вибором НСК «Олімпійський» - Юлія Рачковська. Другою віце-міс стала Дарья Малініна, першою - Влада Васильченко. Титул Царівни Інституту філології посіла Анастасія Старченко.

НОВІ ПЕРЕМОГИ «ЗБІРНОЇ ШЕВЧЕНКА»

Текст: Культорганізатор Молодіжного центру культурно-естетичного виховання МОГИЛКО І.А.

Вже більш двох років існує збірна команда КВН нашого університету «Збірна Шевченка», яка була створена на базі найкращих факультетських та інститутських команд КВН. І протягом цього ще досить недовгого терміну вони невпинно розвивалися, підкорюючи висоти українського КВНу: команда брала участь в КВН-турнірах у м.Києві (ліга «Столиця»), м. Кременчук, м. Суми, м. Ялта.

А в березні 2013 року почався новий етап: у Харкові команда зіграла в 1/8 фіналу Центральної Слобожанської ліги Міжнародного союзу КВН і за результатами гри вийшла до ¼ фіналу Першої Української ліги в Одесі.

Одночасно з цим «Збірна Шевченка» 28 березня брала участь в Міжуніверситетському Кубку Дружби, де в боротьбі з командами НУХТа, КНТЕУ, НаУКМА та КНУКіМ виборола цей почесний приз. А останнім досягненням збірної стала перемога 13 квітня 2013 року в Ялтинській Всеукраїнській відкритій лізі КВН. Наша представники вибороли чемпіонство та Кубок обійшовши команди-суперниці з Білої Церкви, Чернігова, Ялти і Херсона, а учасниця «Збірної Шевченка» Тетяна Клочко (Факультет психології) отримала звання найкращої актриси ліги! Бажаємо нашій команді подальших перемог та успіхів!

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


простір

МІСТЕР КНУ! Текст: Вікторія ЩЕРБИНА Фото: Максим ПОДОПРИГОРА

4 квітня 2013 року у Великій актовій залі Інституту міжнародних відносин за підтримки Комісії по роботі зі студентами Первинної профспілкової організації Київського національного університету імені Тараса Шевченка, вперше відбувся конкурс справжньої мужності та елегантності – «Містер КНУ - 2013»! Найкращий Університет країни обирав свого Містера. Дванадцять учасників змагалися за звання найкращого серед кращих! Такого в КНУ ще не було! За рішенням журі, ІІ Віце-містером було визнано студента Радіофізичного факультету Степана Троценка, І Віце-містером став представник Механіко-Математичного факультету Сергій Замковець, титул Містера Глядацьких Симпатій дістався Артему Душка-Іванову, а прихильність інтернет-користувачів, і відповідно титул "Містер Інтернет" отримав Степан Місюрка, який представляв Геологічний факультет. Ну і врешті-решт, найголовніший титул – «МІСТЕР УНІВЕРСИТЕТУ 2013» здобув Ярослав Сизоненко - студент Інституту журналістики. З чим ми його і вітаємо!

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


досвід

НАВЧАННЯ В ЧЕХІЇ Текст: Діана МАТВЄЄВА Фото: Ганна ЯМІНСЬКА

Ця невеличка країна стала членом Європейського союзу у 2004, тобто зовсім нещодавно, проте вона має семивікову традицію надання якісної вищої освіти. У 14 столітті в Празі чеським королем Карлом IV був заснований перший університет у Центральній Європі. Зараз цей виш всесвітньо відомий як Карлів університет, він є також одним з найстаріших вищих навчальних закладів світу. Чехи з великою повагою ставляться до рідної мови, а тому кожен іноземний абітурієнт повинен пройти курси чеської мови перед вступом до вищого навчального закладу. А це, погодься, чудова можливість опанувати ще одну слов’янську мову. Студенти КНУ, починаючи з другого курсу бакалаврату, можуть брати учать у стипендіальних програмах обміну студентами ERASMUS та EILC — Erasmus Intern. Language Courses, де здобудуть від 3 до 12 місяців досвіду навчання в чеському виші і опанують мову цієї неймовірно атмосферної країни! Щороку державні чеські універ-

Хочеш отримати освіту за кордоном, не від’їзжаючи далеко від рідної домівки? Бажаєш навчатися в самому серці Старої Європи і кожного ранку йти на пари, споглядаючи шпилі старовинних костьолів? Мрієш стати студентом вишу, що був заснований ще у 1348 році? Усе це поряд, варто лише мати бажання та простягни руку назустріч якісній європейській освіті, яку надають виші Чеської республіки. ситети укладають двосторонні угоди про співпрацю з різними європейськими вишами, у тому числі і з КНУ. Це означає, що студенти нашого університету для отримання досвіду можуть обрати з 24 чеських державних вишів саме ті, з якими КНУ ім. Тараса Шевченка підписав двосторонню угоду. Інформацію щодо цього потрібно шукати на сайтах чеських вишів, переважно в розділах «Партнери». Варто враховувати, що кожного року університети оновлюють список університетів - партнерів. Важливо: програма обміну Erasmus передбачає, що студент отримує досвід навчання в чеському виші за тією ж спеціальністю, яку здобуває в рідному виші, тобто в КНУ. Інформацію щодо цих програм шукай за цим посиланням: http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_ mundus Стипендії на навчання в Південно Моравському краї Програма Стипендії для іноземних студентів, яку пропонує Південно-Моравський центр міжнародної мобільності (http://jcmm.cz) призначена для іноземних студентів з кра-

їн, які не є членами ЄС, але бажають навчатись в одному з вищих навчальних закладів Південно-Моравського краю ЧР за чеськими навчальними програмами. Іноземні студенти з країн, які не є членами ЄС, котрі зацікавлені в подальшому навчанні за магістерською програмою або за програмою Ph.D.(аспірантура) у вищих навчальних закладах м. Брно, Чеська Республіка. Насамперед підтримуються технічні та природознавчі спеціальності. Мова навчання: чеська, знання англійської мови на середньому рівні. Стипендія: 6000 чеських крон(прибл. 220 EUR) Термін подачі заяв на 2014/2015: з 1 грудня 2013 року/ 30 січня 2014 Не забувай перевіряти оновлення на сайтах http://www.msmt.cz, http:// www.studyin.cz, http://www.naric.cz, www.czech.cz, www.dzs.cz. Інформацію про чеські стипендіальні програми можна відстежувати за цим посиланням: http://www. msmt.cz/international-cooperation-1/ scholarships?lang=2 . Починай діяти!

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


досвід

TIE YOUR TIE Текст: Анна АТАМАСЬ Фото: Дмитро ЧУПРИНА

Як з'явилася ідея створити таку організацію? Євген: Ми досить неординарні люди і завжди прагнули не критикувати інших, а створити щось своє, нове. І ось у грудні 2012 року на нашому факультеті відбувався новорічний бал у КМДА. Для солідного офіційного вигляду нам знадобилися метелики, і ми вирішили скористатися гуглом. І знайшли. Ціни коливалися в районі 500 грн. Ігор: Ми знайшли метелик за 100 гривень, але він був схожий на ті, що чіпляють хлопчикам у дитячому садку на новорічних святах. Та іншого виходу не було. Ця ситуація надихнула на створення організації, що займалася б пошиттям метеликів, краваток та інших аксесуарів за доступними, у першу чергу, для студентів, цінами. Що стало поштовхом для назви фірми «Bro Tie»? Євген: Є один хороший серіал – «Як я зустрів вашу маму». Його головний герой Барні дуже полюбляє краватки, метелики і взагалі лакшері стайл. Саме він задав серіалові у цьому сенсі певний культ. А як відомо, при будь-якому старт-апі потрібно голосно про себе заявити, щоб у людей сформувалась чітка асоціація з компанією. Ігор: За салоган ми взяли «Молодість та краса разом із Bro Tie UA!» Милозвучно, як на мене :) Чи є у Вас досвід роботи у цій сфері? Ігор: У своєму житті я встиг попрацювати в банку, але зрозумів, що це не моє. Сидіти щодня в офісі й виконувати рутинну й монотонну роботу мене зовсім не приваблює. Зі школи займався дизайном, оформленням сайтів, малював, згодом захопився архітектурним дизайном. І цей бекграунд мені дуже допоміг. Євген: Безперечно, величезна подяка Економічному факультетові, який зробив свою справу. Багато речей, які ми вивчаємо: теорія конкуренції, монополія на ринку, його аналіз – усе знадобилося нам на практиці. В університеті нас вчать теорії, як її застосовувати – ми маємо навчитись самотужки.

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13

Немає нічого кращого, аніж втілення власних ідей у життя! Так студенти Економічного факультету Євген Кагарлицький та Ігор Кривич зібрали команду, створили власну компанію та почали здійснювати свою мрію власноруч, випускаючи стильні дизайнерські метелики. Ми вирішили поцікавитися, як хлопцям вдалося запустити проект і як вони реалізовують свої задуми. Як Ви розпочали свою діяльність? Ігор: Першого метелика я пошив власноруч. При чому вийшло досить непогано. Згодом товариш запропонував мені: «А давай це розкрутимо в щось більше!» Перша колекція мала назву «Spring 2013». Зараз планується вихід наступної. Ми замовили такнину з Америки, близько 9 ярдів, а цього вистачить на досить велику кількість метеликів. Євген: Наша команда зовсім невелика, але в ній кожен займається своєю справою. Коли ми зіштовхнулись із проблемою випуску продукції, то замислились над її упаковкою. Мінімальний тираж у Києві – 5000 штук. Нам для початку функціонування фірми треба було не більше 100. Ігор писав усім, кому міг. І одна людина все ж таки відгукнулася – це був власник компанії «Собона». Він сказав: «Ваш проект мене комерційно не цікавить, але давайте щось придумаємо!» Якими є Ваші успіхи сьогодні? Ігор: Багато хто на початку не вірив у нашу ідею. Але важливе місце має впевненість у власній справі і справжній внутрішнній запал. Потрібно повністю віддаватися тому, чим займаєшся. Коли Едісон вигадав лампу – його ідею спершу теж мало хто підтримував. Але він зумів довести до кінця свою роботу і стати мільйонером, увійшовши в історію людства. Пам'ятаю слова Махатми Ганді «Спочатку вони ігнорують тебе, потім вони сміються над тобою, потім вони борються з тобою, а потім ти перемагаєш». Євген: Надалі ми спробуємо вигадувати різні форми метеликів, а також випустимемо лінію краваток. Можливо, випуск та продаж метеликів не принесе нам мільйон, але цей досвід коштує більше.


досвід

У повсякденному житті час відіграє велику роль – важко прожити хоча б день, не дивлячись на годинник. Та ми дуже рідко замислюємося над природою часу і тим, чим він є взагалі. І поки автори наукової фантастики розмірковують про можливість подорожей у минуле чи майбутнє, сучасні фізики-теоретики ставлять під сумнів існування часу як такого. Текст: Яна СТЕПАНЮК Ілюстрація: Анастасія КОБЗАРЕНКО

ЧАС, БЛИЗНЮКИ ТА КРОТЯЧІ НОРИ З точки зору науки, час – це одна з чотирьох координат простору-часу, фундаментальною характеристикою якої є однонаправленість. До початку ХХ століття люди вірили в абсолютний час. Класична фізика Ньютона стверджувала, що час тече рівномірно і всі справні годинники показують однаковий інтервал часу між двома подіями. Та 1905 року Ейнштейн висуває свою теорію відносності, яка повністю перевертає всі уявлення про світ та час. Виявляється, що кожен спостерігач має свою власну міру часу, яку фіксує його годинник, і показники різних годинників не обов’язково сходяться. А при русі зі швидкістю, близькою до швидкості світла, час суттєво вповільнюється. Щоб довести цей факт, вчені з Мічиганського університету встановили надточний атомний годинник на борту літака, який регулярно здійснював трансатлантичні перельоти. Після кожної посадки показники цього годинника звіряли з показниками контрольного. Виявилося, що з кожним рейсом годинник на літаку все більше відставав. Звісно, тут йдеться лише про долі секунди, але факт залишається фактом. З цим пов’язаний парадокс близнюків: якщо

одного з них посадити в космічний корабель, що рухатиметься зі швидкістю, близькою до швидкості світла, то, повернувшись на Землю, він буде молодшим. Крім цього, загальна теорія відносності відкрила обернено пропорційну залежність між силою гравітації і швидкістю часу. Тобто біля поверхні Землі час тече повільніше, оскільки тут гравітація сильніша. Дане твердження перевірили 1962 року, коли надточні годинники розмістили біля основи і на вершині водонапірної вежі. Через деякий час нижній годинник почав відставати. Теорія відносності робить подорожі в часі теоретично можливими, при чому подорожувати в майбутнє набагато легше, ніж у минуле. Для цього достатньо здійснити подорож у кораблі, що рухатиметься зі швидкістю, близькою до світлової. Час у ньому йтиме значно повільніше, ніж на Землі, тому просидівши, наприклад, декілька годин в такому кораблі, можна перенестися на століття вперед за земним відліком. Також

можна використати уповільнення часу, пов’язане з гравітацією, і провести декілька годин біля чорної діри чи іншого надмасивного об’єкта, що теж допоможе зробити стрибок у майбутнє. Проте як перенестися в минуле? Теоретично, при досягненні швидкості, яка б перевищувала швидкість світла, переміщення назад в часі стало б можливим. Проте подолати швидкість світла не так уже й легко, адже що більша швидкість руху тіла, то більше енергії потрібно, щоб розганяти його далі. У ході експериментальних досліджень учені змогли пришвидшити частки до 99,99% швидкості світла, але подолати цей бар’єр поки не вдалося нікому. Існує й інша можливість подорожей в минуле – теорія кро-

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


тових нір, тонких просторово-часових трубок, які можуть з’єднувати між собою віддалені точки космічного простору. Можливість існування таких тунелів засвідчили в далекому 1935 році Ейнштейн і Розан. Вірогідно, вони утворились мільярди років тому, коли Всесвіт тільки зароджувався. Для створення кротових нір потрібна енергія з від’ємною щільністю, існування якої допускає квантова теорія. Тому науковці мають всі підстави вважати, що простір-час дійсно може бути деформованим таким чином, щоб крізь нього можна було подорожувати. Однак, навіть якби нам вдалося переміститися в минуле, це викликало б низку парадоксів. Що буде, якщо мандрівник в минулому вб’є, наприклад, власного прадіда? Тоді він не народиться, не потрапить в минуле, а, отже, не зможе вбити прадіда. Існує багато інших парадоксів, пов’язаних з можливістю зміни минулого (наприклад, у фільмі «Назад у майбутнє» чи оповіданні Рея Бредбері «І грянув грім»). Учені пропонують два способи вирішення таких парадоксів. Згідно з першим, історія до подорожі в часі залишається немов зафіксованою, тому, повертаючись в минуле, людина просто не зможе його змінювати. Вона мовби не матиме свободи волі й змушена буде робити те, що вже робила. Другий підхід можна назвати гіпотезою альтернативної історії. У цьому випадку мандрівник у часі потраплятиме в альтернативні варіанти історії, відмінні від зафіксованого минулого; він зможе вільно змінювати минуле і майбутнє. Ця гіпотеза тісно пов’язана з теорією, що у Всесвіту немає єдиної історії: у нього є всі можливі варіанти розвитку подій, кожен з яких має власну вірогідність. Ще одна цікава думка: якщо колись в майбутньому подорожі в часі таки стануть можливими, то чому зараз ми не зустрічаємо космічних туристів? Деякі люди вважають, що такими мандрівниками є НЛО, проте ця думка не підтверджена жодними реальними фактами. Ще одна гіпотеза стверджує, що переміщуватися в можна лише в той час, в якому вже винайшли спосіб таких подорожей. Та навіть якщо забути про подорожі в часі й пов’язані з ними парадокси, сучасна наука ставить більше запитань, ніж дає відповідей. Одною з та-

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13

ких білих плям є теорія про незворотність часу. Вона полягає в протиріччі між незворотністю постулатів фізики, хімії, біології та явищ реального світу (перемішавши каву з молоком, ми не можемо знову розділити їх) та зворотністю фундаментальних законів фізики. Саме ця незворотність є ключовим аспектом потоку часу: в іншому випадку не було б різниці між майбутнім і минулим, еволюція могла б піти в інший бік, а явища б не мали реальних наслідків. Вона нагадує фільм «Mr. Nobody», в якому час пішов у зворотному напрямку аж до Великого вибуху. Сьогодні фізика намагається зрозуміти, чи можливо це в реальному житті. Та з усіх сучасних теорій часу найбільш несподіваною здається позиція англійського фізика Барбура, який у своїй книзі «Кінець часу» заперечив його існування взагалі. Усі ці теорії про незворотність часу та подорожі в минуле нині здаються неймовірними чи навіть абсурдними. Проте колись такою ж фантастичною здавалася теорія ймовірності, а підводні судна були лише фантазією мрійника Жуля Верна. Сьогодні наука дійсно стоїть на порозі нових відкриттів, проте чим вони обернуться для людства? Можливо, машині часу краще залишитися просто нездійсненою мрією.


досвід

ВСТИГНУТИ ВСЕ «Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні» – говорить відома приказка, якої вчили батьки та вчителі, коли ми лінувалися робити домашню роботу чи щось подібне. Але, здається, що сьогодні вона вже давно застаріла. «Не відкладай на завтра д о с в і дте, що можна відкласти на післязавтра» – ось що сказати про сучасний спосіб життя. Якщо таке формулювання знайоме не лише зі слів, тоді Ви, як, певно, і більшість сучасних людей, можете сміливо назватися прокрастинатором.

Текст: Орест БАВДА та Анастасія БОРТНИК Фото: Ольга МАРКОВИЧ

Її називають хворобою XXI ст., хоча перші згадки сягають ще часів Середньовіччя. Прокрастинація – психологічний термін, що позначає схильність особи відкладати на потім неприємні рішення та справи. У реальності: прокрастинація – це коли Ви завантажуєте статтю про прокрастинацію з метою прочитати її ввечері (ну максимум завтра), а робите це через два місяці, і то тільки тому, що пишете її.  Більшість джерел вказують на те, що причиною цього явища є саме психологічні аспекти: страх, невпевненість у собі, завищена самооцінка, небажання підкорятися наказам тощо. Але якщо спробувати розібратися в суті, то все набагато простіше. Що для Вас час? Як Ви його відчуваєте? На що використовуєте? Чи замислювалися про це? Щодня Ви маєте безліч справ, зустрічей і проблем, постійно кудись біжите, намагаючись чогось досягти. Але інколи зупиняєтеся і розумієте, що просто стоїте на місці. Ваша курсова ще навіть не розпочата, звітність, яку повинні були здати ще вчора, лежить під масною обгорткою з-під сендвіча, а про те, що треба вивчити декларацію з прав людини Ви навіть згадувати не хочете. І так зі всім і зі всіма.

Постійно знаходячись в нестримну потоці інформації, ми ніби губимося, не вміючи сконцентруватися на головному. У результаті не робимо нічого. І, що найгірше, ми це розуміємо і визнаємо, та вперто продовжуємо займатися «нічогонеробінням». Вихід? Є! Якщо набридло марно витрачати час, і Вас, і всіх оточих дістала непунктуальність і низька продуктивність праці, треба докласти лише трішки зусиль і вдалий тайм-менеджемент допоможе вирішити всі проблеми. Аналізуючи поради фахівців, представляємо алгоритм подолання прокрастинації, у якому розкрито секрети успішного планування часу.

1

3

Правильно поставте цілі. У наступному списку Ви повинні визначити, чого хотіли б досягти в майбутньому, змоделювати спосіб життя, яким би були задоволенні. Про реалізм ще не забули ? Чудово, рухаємося далі.

4

Вчіться аналізувати. Порівняйте обидва списки та виділіть ті пункти, які в обох з них співпадають або хоча б схожі. Сформуйте з них єдиний.

5

Як почати реалізацію цілей? Складіть список справ спочатку на день, потім на тиждень, потім на місяць на рік і більше.

TIME G

Не довіряйте своїй пам’яті. Заведіть щоденник, до того ж, попри усі зручності, краще користуватися не електронним, а саме паперовим.

2

Зосередьтеся на своїх «хочу». Помрійте, складіть та запишіть список своїх бажань, як масштабних, так і дрібних. Але пам’ятайте, що крила, як не старайся, все одно не виростуть, тому бажання мають бути реальними.

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


досвід

6

Пріоритетність = важливість*терміновість. Для її визначення фахівці радять використовувати матрицю Ейзенхауера, яка виглядає так:

збалансоване коло незбалансоване коло

Оцініть стан кожного аспекту життя за шкалою від 0 до 10, зробивши відмітки крапками. З’єднайте їх і уявіть, що намальована фігура – це колесо, на якому Ви їдете життям. Чи далеко Ви на ньому заїдете? Ваше завдання в тому, щоб звернути увагу на сфери життя, які перебувають в занепаді. Слід збалансувати усе так, щоб вийшло ідеальне коло.

10

Коло проблем і коло впливу. Розподіліть проблеми на ті, на які вплинути можна, і ті, на які ні. Орієнтуйтеся більше на коло свого впливу замість того, щоб псувати собі нерви.

7

Починати треба з глобального. Стівен Кові на одному зі своїх бізнес-тренінгів (на YouTube «Стивен Кови – Планирование своего времени») довів, що починати треба не з термінових та важливих справ, що є найтиповішою помилкою, а з важливих нетермінових справ. Але зациклюватися лише на одній групі справ не можна, Ви повинні рівномірно розширювати коло своєї діяльності, концентруючись більше на нетермінових важливих.

GOES 8

Будьте поміркованим. Відповідно до матриці складіть розпорядок дня, тверезо оцінюючи власні сили: не заповнюйте кожну хвилину, залишайте невеликий запас часу, не забувайте про важливість сну та прийому їжі. Щодня формуйте робочий план.

9

Жити повноцінно треба завжди! Не можна присвячувати будні лише роботі, але й не варто марнувати увесь час з друзями. Для рівномірності пропонуємо визначити найважливіші сфери Вашого життя та побудувати балансний круг. Приблизно це виглядатиме так: ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13

Усім відомо, що формула успіху дорівнює добутку ваших дій, бажань і знань. Часто ми знаємо, чого хочемо і як це здійснити, але все одно залишаємося бездіяльними. Для подолання цієї проблеми фахівці пропонують регулярно тренуватися та вдаватися до певних хитрощів. Серед них : Метод швейцарського сиру. Суть у тому, щоб спочатку виконати всі дрібні завдання, бо, коли залишається одне, але найважливіше, людині легше уникнути страху від кількості навантаження. Місце смерті. Одного ранку Шарль де Голль, ще будучи президентом, вийшов на нараду, де заявив, що від сьогодні кидає курити. Публічність зобов’язала його виконати обіцянку, щоб уникнути сорому. Метод якоря. Щоб сконцентруватися на завданні, варто знайти до нього якусь потужну асоціацію, навіть звичку. Наприклад, деякі люди слухають лише певну музику, а інші в офісі під час роботи п’ють каву, а вдома, відпочиваючи, чай. Жінки можуть використовувати свій гардероб, при цьому до дібраних речей асоціативно прив’язувати певні завдання. Метод слона. Вирішувати глобальне завдання маленькими шматочками, але послідовно, у чітко встановленому порядку. І останнім важливим етапом є самоконтроль, не забувайте аналізувати свою результативність, постійно посилаючись на Ваші цілі і завдання. Не дозволяйте прокрастинації, ліні та невдало спланованому часу керувати Вашим життям!


саморозвиток

ДИВИТИСЬ

Ідея подорожей в часі цікавить кожного, адже так кортить хоч трохи зазирнути за завісу теперішнього й побачити майбутнє таким, якого навіть не можеш уявити. Текст: Анастасія ОСИПЕНКО

Чудову можливість пострибати різними епохами та локаціями дає культова кінотрилогія Роберта Земекіса «НАЗАД У МАЙБУТНЄ» (1985, США). Харизматичний молодий герой і божевільний вчений підуть на все, щоб зробити мандрівку запальною й незабутньою. Для сучасного глядача рівнів підглядання ще більше: з еклектичних двотисячних можна зануритися у задерикуваті вісімдесяті, звідти – в сяйливі п’ятдесяті, потім – в альтернативну версію 2015 («Назад у майбутнє 2») і, нарешті, – у кінець XIX ст., у життя справжнісінького Дикого Заходу («Назад у майбутнє 3»). Смілива й продумана стилізація, яка доводить, що кожен час обирає і свій одяг, і свою музику, але бунтівні настрої молодості, дружба та сімейні цінності, як і спокуса повернути втрачене і виправити вже здійснене, не змінюються.

Експериментувати з часом у кіно можна не тільки за допомогою подорожей у різні історичні епохи. Можна також випасти з часу й жити в примарній паралельній реальності. Наново конструюють загублений час герої фільму Вольфганга Беккера «ҐУД БАЙ, ЛЕНІН!» (2002, Німеччина). Режисер, типовий представник нової берлінської школи, створив сентиментальну подорож до критичних часів існування Муру та його повалення, зумівши примирити реалії зі спогадами, а нововведення з ностальгією. Надзвичайно зворушлива історія про хлопця, який рятує маму з хворим серцем від шоку й емоційного напруження (вона була в комі під час об’єднання Німеччини). Турботливий син знімає з другом альтернативні новини, шукає старі банки від продуктів, які вже не завозяться, запрошує школярів співати соціалістичні пісні.

Інколи здається, що час зупинився і більше ніколи не зрушить з місця, або що часу вже не існує – настільки все заповнено почуттями. Саме такий емоційний досвід хотів передати Вонг Карвай у стрічці «2046» (2004, Китай). Режисер моделює 2046 рік, у якому час незмінний. Кольори й рухи створюють тільки ілюзію плину часу, а розказані історії – ілюзорність кохання. Герої сідають на потяг, що прямує в абстрактне майбутнє, прагнучи щось змінити, але це виявляється недосяжним. Фільм із настроями незавершеності – це і є справжній карваївський стиль: його ностальгія за серединою XX ст., яка невідворотно минула і яку можна відшукати тільки в самому собі, збудувавши ірреальний світ кількох часових площин, світ загубленості та мрійливого забуття, тьмяний світ із яскравими деталями й недоречними емоціями. Дійсність і вигадка перетинаються як у сюжеті, так і всередині героїв. Візуально, музично та чуттєво тонка робота.

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


саморозвиток

Ігри з часом дають літературі надзвичайно багатий матеріал – це тобі і філософські притчі, і науково-фантастичні саги, і психологічні романи; це і час-герой, і часметод проживання й усвідомлення самого себе, і час-тло. Часові можна віддати багато: психологічні травми, страхи, щасливе дитинство, плани на майбутнє. Хоча художня література і визнає час як філософську категорію, намагається її осягнути, та все ж використовує для переважно ілюстрацій.

«Соляріс» Станіслава Лема розглядають зазвичай як філософську притчу про пошук людиною самої себе: роман розпочинається з прибуття доктора Кельвіна на планету Соляріс і його вивчення усіх таємниць дослідної станції. Науковець намагається зрозуміти, що хоче сказати агресивна планета людям: там, на відстані сотень світлових років, людина отримала можливість постійно проживати своє минуле. До кожного із працівників станції приходять люди, що вже давно зникли, вони нагадують дослідникам їхні колишні мрії, сподівання, страхи й пристрасті. Таке самоповернення стає нічним жахіттям для людей (хтось божеволіє, хтось накладає на себе руки, щоб отримати примарну можливість відійти у вічне та омріяне – позачасове, за межі життя й смерті). Лем розповідає про боротьбу людини, чиє теперішнє засмічується перешкодами із минулого, а майбутнє просто зводиться нанівець, чий приз – звичайна людяність і шляхетність, спокійне сумління й можливість хотіти майбутнього – нагорода за постійне утвердження себе як Людини. Наше минуле, – байдуже, чи було воно легким, чи ні, – видається омріяним, бажаним і привабливим. Кожен спогад, мов гачок, витягає із пам’яті сомів, карасів і тюльку – внутрішня історіографія розтягується, збільшується, збирає все більше імен, дат, назв вулиць і міст. Такі мотиви у авторському кіно дають чудову можливість відчути свої основи й джерела, тікати від себе теперішнього і постійно знати, ким ти є. Увесь цикл «У пошуках втраченого часу» Марселя Пруста запевняє, що минуле є справжньою сутністю нашого «я». Автор зображує героя (Марселя), що через смак тістечка починає пригадувати свою

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13

ЧИТАТИ

Текст: Марія ТКАЧЕНКО

минувшину, до того ж не обмежується лише власним досвідом, а й наповнює оповідь іншими людьми та їхніми історіями – створює персональний внутрішній світ, де може почуватися Всезнаючою Інстанцією, створювати центр Всесвіту (Комбре), поклонятися титанам ( Сванн, герцогиня де Ґермант) і гратися з часом – ми не можемо напевно сказати, яка подія передувала іншій, скільки років точно було Марселю. У романі постає минуле як категорія часу, що може повністю замістити собою теперішнє, як категорія, що постійно ховається від нас, а ми її переслідуємо. Роман «Часотрясіння» Курта Воннеґута розповідає про світ після аномалії: 13 лютого 2001 року час робить вибрик і відкидає людство на 10 років назад. Здавалось би, чудова можливість виправити свої помилки, змінити свою долю, бути більш спокійним, але люди вимушені крок за кроком повторювати всі свої вчинки та рішення. Ні, їхня пам’ять їх не полишила – вони знають, що чинять хибно, але нічого не можуть вдіяти. Наближається час Х – 13 лютого 2001 року vol.2, і світ дійсно зіштовхується із катастрофою – люди, що за довгі десять років звикли робити все автоматично, не ставити зайвих питань, не думати багато, зустрічають хвилину, вільну від передбачуваності. «Свобода взяла їх за зябра», – каже альтер еґо письменника. Неймовірна іронія впереміш із сарказмом, плутанина реальних людей із вигаданими персонажами, постійні алюзії до реального світу, смішні передбачення нашого майбутнього, а головне – Злий Геній Час роблять роман надзвичайно легким і веселим.


саморозвиток

Чи усвідомлювали Ви колись, що катастрофічно не встигаєте вчасно зробити заплановане? Чи здавалося, що вже не Ви керуєте обставинами, а вони керують Вами? Чи ловили Ви себе на думці, що періодично забуваєте дуже важливі речі? Так? Тоді ця інформація для Вас. Сьогодні ми розповімо про додатки, що допоможуть ефективно розподілити час та довести до ладу справи.

SAVE OUR TIME Google Calendar – це сервіс для пла-

нування зустрічей, подій та справ із прив'язкою до календаря. Він відрізняється гнучкою системою керування: можна визначати час зустрічі, повторення, запрошувати до участі інших користувачів та інтегрувати з різними сервісами Google. Безперечним плюсом є доступ до розкладу з будь-якого пристрою, що має вихід в Інтернет – дані не будуть втрачені навіть через ушкодження жорсткого диску. Одна з ключових переваг – можливість спільного використання календаря, що дозволяє планувати загальні зустрічі. Паралельно можна створювати кілька календарів, автоматично позначати офіційні свята. В інтерфейсі користувачі мають змогу застосовувати гарячі клавіші і рядок для швидкого занесення події. А ще сервіс уміє надсилати нагадування про події електронною поштою та через смс.

Текст: Поліна ЗИМІНА

Todoist

– корисний, зручний, швидкий і простий у використанні менеджер завдань. Сервіс відрізняється інтуїтивним та потужним інтерфейсом, у якому мінімум графіки і максимум текстової інформації. Todoist дозволяє скласти розклад справ, указати дати їх виконання і пріоритетність. Сервіс побудований так, щоб користувач максимально швидко міг виконувати всі основні дії, і, бажано, не торкався миші. Тому, задля економії часу та підвищення продуктивності, застосовуються гарячі клавіші. Іншою особливістю є змога отримувати нагадування про важливі завдання за допомогою електронної пошти або смс. Також можна встановлювати дедлайни та оглядати все, що треба зробити за певний проміжок часу. Todoist інтегрує завдання з Gmail, Mobile Access, Outlook та іншими сервісами і може працювати з плагінами для браузерів, віджетами і не тільки. Todoist – кросплатформна програма, тому планувальник завжди може бути під рукою. Реєстрація займає лише кілька секунд, а якщо у Вас є акаунт на Google+, можна залогінитися моментально.

SelfСontrol – незамінна утиліта для прокрастинаторів. Вам необхідно виконати

великий обсяг роботи, у Вас дедлайн або сесія на носі? Ви готові взятися за справу, але зовсім не можете зосередитися? Соціальні мережі, пошта, твіттер, новини відволікають Вашу увагу і змушують витрачати час даремно? SelfСontrol допоможе впоратися з усіма відволікаючими факторами та досягти омріяного результату. Утиліта закриває всі вхідні і вихідні поштові з'єднання, блокує доступ до сайтів в мережі Інтернет. Програма дуже проста у використанні – варто лише додати сайт у чорний список «Самоконтролю» та вказати час блокування (від 1 хвилини до 12 годин). Лічильник буде відстежувати, коли Ви знову зможете байдикувати, але, зауважте, що після запуску утиліти скасувати дію неможливо (навіть якщо видалите

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13


ВХІД ВІЛЬНИЙ Книжковий арсенал Red Bull Flugtag 2013 "Red Bull Flugtag" – чемпіонат саморобних літальних апаратів, що проводиться з 1991 року за спонсорства компанії "Red Bull". Команди створюють літальні апарати, на яких злітають з 6-метрового трампліну у воду. Політ оцінюється за дальністю польоту, оригінальністю літального апарату та креативністю виступу команд. Місце проведення: парк Русанівська набережна Час проведення: 8 червня 2013

«Правові основи фінансування політичних партій у Польщі» У рамках проекту "Європейський досвід: Польща" відбудеться зустріч з Єжи Стемпенем, екс-головою Конституційного Суду Республіки Польща. Місце проведення: книгарня «Є», вул. Лисенка, Час проведення: 17 травня 2013 року, 18:30

ЖИТТЯ NON-STOP | ТРАВЕНЬ ‘13

ІІІ Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал" — наймасштабніша книжкова виставка в Україні, що об’єднує літературу та мистецтво. Мета Книжкового Арсеналу — популяризувати читання, сприяти діалогу між читачами і фахівцями щодо того, чим є сучасна книга, посилити взаємозв’язок літератури з мистецтвом, підтримати інтелектуальні та мистецькі видання, культуру публікації в Україні шляхом освітніх подій і міжнародного обміну. У рамках фестивалю на 10 майданчиках відбудеться понад 200 подій, серед яких зустріч з видатними письменниками, книжковий ярмарок, презентація новинок літератури та навіть ніч поезії та музики Місце проведення: Мистецький Арсенал, вул. Лаврська,12 Час проведення: 24 травня – 01 червня 2013

Конгрес Рисувальників 2013 Конгрес Рисувальників - це унікальна, доступна всім можливість взяти участь в процесі створення сучасного мистецтва у стінах Національного художнього музею. Під час Конгресу Рисувальників усі охочі зможуть рисувати на стінах Музею. Звісно історичні стіни Музею будуть відповідно забезпечені. Протягом роботи Конгресу Рисувальників у Національному художньому постійно будуть присутні відомі художники з України, Польщі та інших країн світу, що створюватимуть свої роботи спільно з усіма учасниками Конгресу і перш за все будуть спілкуватися з учасниками. Метою когресу є широка інтеграція різних соціальних груп за допомогою мистецтва. Місце проведення: Національний Художній Музей України, вул. М. Грушевського, 6 Час проведення: 18 травня - 08 червня 2013

Фотопроект «Білі слони» Пйотра Збієрського на міжнародному фестивалі візуальної культури Візії У своєму довгостроковому проекті під назвою «Білі слони» фотограф досліджує емоційні враження і те, наскільки вони можуть змінити реальність. У цьому його особливо зачаровують випадкові зустрічі. Місце проведення: Київська міська галерея мистецтв «Лавра» (вул. Лаврська, 1) Час проведення: 26 травня - 23 червня 2013

Фотовиставка «Мить гармонії»

Ярослав Присяжнюк «Краєвид: layers»

Виставка спрямована на популяризацію активного способу життя і є нагадуванням того, що займатися будь-яким видом спорту можна і навіть треба незалежно від віку. Моделями для фото виступили відомі українські спортсмени, які підтримують ідею проекту і на особистому прикладі показують, що спорт - це життя!

У проекті «Краєвид: layers» художник звертає увагу глядача на особливий статус пейзажу в контексті сучасного світу, який оточує людину і відбивається в її естетичному сприйнятті.

Місце проведення: Артцентр Я.Гретера, вул. Вадима Гетьмана, 6 Час проведення: 25 квітня – 19 травня 2013

Місце проведення: Галерея Bottegа, вул. Михайлівська, 22б Час проведення: 17 квітня – 18 травня 2013


ЖИТТЯ NON-STOP

NonStop. May '13  
NonStop. May '13  

Magazine of Taras Shevchenko National University of Kyiv

Advertisement