Page 1

ЖИТТЯ NON STOP ЛИСТОПАД 2013 | №6(48)


ЧИТАЙТЕ У НОМЕРІ ПОДІЇ

РЕДКОЛЕГІЯ

4

ЛЮДИ І МІСТО 12 МІСЯЦІВ. 12 ПРОФЕСІЙ. 12 ЛЮДЕЙ

6

ВІКТОРІЯ САВЧУК ГОЛОВНИЙ РЕДАКТОР

«ХОЧА Б РАЗ В ЖИТТІ ОБОВ’ЯЗКОВО ТРЕБА ПОМИЛИТИСЯ»

7 9

ПРОСТІР

10

КНИЖКОВИЙ ЛИСТОПАД

ЗАСТУПНИК ГОЛОВНОГО РЕДАКТОРА

АННА ЧИК ЗАСТУПНИК ГОЛОВНОГО РЕДАКТОРА

8

ПОСЛУГА ЗА ПОСЛУГУ БОЖЕСТВЕННА ШКАРПЕТКА

АНАСТАСІЯ ВАСИЛЕНКО

РОМА МАТКОВ ЖУРНАЛІСТ, ФОТОГРАФ

АНАСТАСІЯ БОРТНИК

НАСТЯ КОБЗАРЕНКО ВЕРСТКА І ДИЗАЙН

ЖУРНАЛІСТ

ПРОФКОМ 12

ПРОФОРГ НАД ПРОФОРГАМИ

13

ТВІЙ ПРОФКОМ КНУ

УНІВЕРСИТЕТ ІСТОРІЯ ТВОГО УНІВЕРСИТЕТУ

15

БЕНКСІ ВЖЕ В КНУ?

14

ОЛЕНА РАЧИНСЬКА ЛІТЕРАТУРНИЙ РЕДАКТОР

АЛЬОНА ЗАПОРОЖЕЦЬ

ІЗЯ ХАЛЯВНИЙ ЖУРНАЛІСТ

ФОТОГРАФ

ДОСВІД ДЕШЕВІ ПОДОРОЖІ ПО ЄВРОПАХ

16 17

ВЕЛОМАНІЯ

САМОРОЗВИТОК

18

ЕКСПАТИ СЕРЕД НАС ЧИТАТИ GOOGLE TIPS ДИВИТИСЯ ВХІД ВІЛЬНИЙ

20 2

ЕДУАРД КУЦИЙ

ЮЛЯ НАГІРНЯК

СОФІЯ ПИЛИПЮК

ЖУРНАЛІСТ

ЖУРНАЛІСТ

ЖУРНАЛІСТ

АНАСТАСІЯ ОСИПЕНКО

МАРІЯ ТКАЧЕНКО

ОРЕСТ БАВДА

ЖУРНАЛІСТ

ЖУРНАЛІСТ

19 21

ЖУРНАЛІСТ

Відповідальність за достовірність опублікованої інформації несуть автори. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали. Видавець: ППО КНУ імені Тараса Шевченка Свідоцтво про реєстрацію: №11178-58КВ Наклад - 2000 примірників


П

адає дощ, випаровується і знову стає водою. День перетворюється в ніч, а ніч потім у день. Проходить секунда, настає наступна і так безперестанку. Світ перероджується, росте, кудись рухається і ми разом із ним. З часом всі змінюємося. Кожен персонально для себе і особливо по-своєму.

Саморозвиток – це звичка, а не одноразова акція. Тому тут треба діяти без зупинок, пауз та знаків «стоп». Ми постаралися зібрати для вас побільше цікавостей, щоб можна було рухатися вперед, бо так перспективніше, а також трохи історій, щоб інколи рухатися назад – так поетичніше. Живіть Non-Stop!


події

14 СТИПЕНДІАТІВ ПОПОВА НАВЧАЄТЬСЯ В КНУ 15 листопада кращі студенти

Фото: Прес-центр КНУ імені Тараса Шевченка

столичних вишів отримали відзнаки від голови КМДА. 150 студентів Києва, які успішно навчаються та займаються активною громадською діяльністю, отримуватимуть стипендію (300 гривень) протягом 12 місяців. Одноразову премію, в розмірі 1275 гривень, отримали 60 студентів, які мають певні досягнення в науці. Стипендіатами від КНУ імені Тараса

Фото: Данііл ОРОС

Шевченка стали 14 студентів, ще троє – отримали одноразову премію.

БРОДВЕЙСЬКИЙ ТЕАТР У КИЄВІ ВИБРАЛИ КІБЕР-МІС КНУ 14 листопада пройшов конкурс краси «Міс Кібернетики 2013». Студентський актив Факультету кібернетики

організував

кон-

курс краси у нічному клубі Beton. Шість учасниць показували свої грацію та неповторність у конкурсі талантів, виході в образі улюбленого персонажу, інтелектуальному конкурсі, візитівці та дефіле у вечірніх сукнях. Титул «Міс Кібернетики 2013» отримала студентка 3 курсу Оксана Винокурова.

4

15 листопада студентський профактив відвідав мюзикл «Цілуй мене Кет» у Київському національному академічному театрі оперети. «Цілуй мене Кет» є першою в Україні постановкою бродвейського оригіналу мюзиклу. Постановка дозволяє зазирнути за лаштунки американського театру та роздивитися його у незвичному ракурсі разом із його мелодіями, сценами та персонажами.

ДЕНЬ СТУДЕНТА 16 листопада пройшла загальна університетська вечірка до Дня студента у Home Concept Club.

Захід зібрав студентів усіх факультетів та інститутів КНУ імені Тараса Шевченка. Комісія по роботі зі студентами Профспілки – головний організатор вечірки в Університеті.


events

З 2015 РОКУ ПОЧНУТЬ ДІЯТИ ЕЛЕКТРОННІ СТУДЕНТСЬКІ КВИТКИ 1 січня 2015 року на всій території України почнуть випускати електронні студентські квитки. Електронний студентський квиток можна використовувати як платіжний інструмент, засіб отримання пільг у транспорті, документ, що підтверджує статус студента та надає доступ до інформаційних ресурсів вишу. Такий студентський є зручним у використанні: студентові не потрібно носити з собою десять карток одночасно. Проте виготовляється така картка протягом двох місяців, а у разі втрати – 1-3 місяці.

СТУДЕНТИ КУПУВАТИМУТЬ КВИТКИ ЗІ ЗНИЖКОЮ В ІНТЕРНЕТІ

МІЖНАРОДНА МОДЕЛЬ ООН В КНУ З 12 по 15 листопада на базі КНУ імені Тараса Шевченка пройшла п’ята Київська Міжнародна модель Організації Об’єднаних Націй. У конференції взяли участь народні депутати та представники органів державної влади України, представники дипломатичних місій та міжнародних організацій, видатні науковці, 150 талановитих студентів та аспірантів України та світу. Кожен делегат представляв певну країну або організацію, що входить до ООН. Шляхом дискусій, переговорів та дебатів намагалися знайти вирішення багатьох світових проблем та конфліктів.

З 1 липня 2014 року придбати залізничний квиток зі знижкою через офіційну систему Укрзалізниці зможе кожен студент. Студент має бути в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, яку наразі доопрацьовує Міністерство освіти і науки України. Зараз студенти можуть купити квитки на проїзд залізничним транспортом зі знижкою в усіх залізничних касах. Зарезервувавши квиток через онлайн-систему booking.uz.gov.ua, його також можна викупити у залізничній касі зі знижкою.

5


люди і місто

ПАМ’ЯТАЙ, «АБСОЛЮТНОЇ СВОБОДИ ВИБОРУ НЕМАЄ, Є ЛИШЕ СВОБОДА ОБИРАТИ ТЕ, ЩО ТОБІ ДО ВПОДОБИ».

Доля дарує нам безліч зустрічей. Я часто знайомилася з людьми, у яких очі сяяли від щастя, бо вони займаються улюбленою справою. Такі завжди надихають. Були й інші. Їхній втомлений та виснажений вигляд відверто кричав про повну незадоволеність власним життям. Але страх змін та небажання ризикнути тримали на тому ж місці. Такі наганяють смуток. Є третій тип людей, що знаходяться на межі, такий собі «кризовий період» – момент вибору. Коли людина вже усвідомлює, що немає більше сенсу звинувачувати шефів, вчителів, університет, владу в країні чи долю, бо проблема явно не в них. Тоді приходить час обирати: брати на себе відповідальність, діставати зі свого «музею мрій та цілей» якийсь «експонат» й переводити його з виміру мрії у план дій або ж повертатись у власну зону комфорту до наступної кризи. Є купа хороших мотиваційних фільмів на подібну тематику: «Завжди кажи «так», «У гонитві за щастям», «Траса 60»; створено сотні пабліків у соціальних мережах з яскравими картинками та гучними закликами: «час діяти»,

«зроби себе сам» тощо. Але жодна екранізована історія не зрівняється з живим, справжнім досвідом, в якому немає місця заокругленим кутам, де можна пропускати повороти, викреслювати болючі моменти. Іноді зміни даються непросто, це схоже на період, коли у малюків починають різатися зуби. Для того, щоб перейти на новий формат харчування й отримати доступ до споживання величезного різноманіття смачних страв, необхідно пережити не найприємнішу процедуру росту. «Ми живемо так, ніби маємо 99 життів. Розтрачуємо найдорогоцінніше – час. Не наважуємося вийти за межі звичної соціальної «схеми – дім– робота». Чекаємо п'ятниць. Ненавидимо понеділки... Ми не розриваємо обридлих відносин без «запасного варіанту». Не готові звільнитися без «запасного аеродрому». Боїмося ризикувати, не маючи гарантій. Але життя не дає гарантій – воно дарує можливості! Тобі страшно змінити все? Мені теж. Хочеш, я ризикну за тебе? Стану твоїм експериментом. Звільнюся з високооплачуваної роботи і почну шукати свою місію. А ти будеш за мною спостерігати . Цілий рік. 12 місяців. 12 професій. 12 людей , які знайшли місію, про які я тобі розповім . За

результатами року – книга. Ти зі мною ?» – з такими словами 1 квітня 2013 року Поліна Башкіна (у минулому DJ на радіо, прес-секретар генпрокурора, куратор політичних кампаній в Україні і політконсультант Молдови, PR-директор мережі заправних станцій, маркетинг-директор мережі ресторанів) розпочала свій власний проект: «12 місяців. Рік сенсу». Нещодавно Поліна відсвяткувала «екватор». Позаду помісячний досвід роботи працівника столичного хоспісу, цирку шапіто, музею Івана Гончара. Продовжуючи місію проекту, вона боролася за права чотирилапих друзів разом з товариством захисту тварин, досліджувала космос разом з колегами з астрофізичної обсерваторії, відчайдушно опікувалася життям туристів, працюючи у гірському рятувальному загоні. Зараз «Рік сенсу» на сьомому місяці, Поліна Башкіна, надихнувшись красою гірських просторів, вирішила податись у дизайн інтер'єрів. Про історію життя проекту, свої «професійні подвиги», враження та відкриття, знайомства вона регулярно робить нові публікації на офіційній сторінці «12 місяців. Рік сенсу» на Фейсбуці: www.facebook. com/yearofsense.

12 МІСЯЦІВ 12 ПРОФЕСІЙ 6

Текст: Анна ЧИК


the people & the city Сонце – це гармонія, це світло, це енергія.

«ХОЧА Б РАЗ У ЖИТТІ ОБОВ’ЯЗКОВО ТРЕБА ПОМИЛИТИСЯ», – АНАСТАСІЯ ВАСИЛЕНКО

КОХАННЯ ПРИХОДИТЬ І назавжди залишається в серці. Воно приходить до тих, хто вміє берегти найдорожче і знає як поводитися з безцінним.

ТЕ, ЩО ВВАЖАЄТЬСЯ НЕДОСЯЖНИМ, лежить у твоїй лівій долоньці. Відкинь «НЕ» і склади план як досягти своєї мети. Думай раціонально. Мрія – це лише приємний присмак того, що ти не маєш, але так хочеться. Усе можливо, пам’я-

Текст: Анна ЧИК

тай про це.

БУТИ САМИМ СОБОЮ – єдина вакантна роль у театрі «Життя».

ДИВА ТРАПЛЯЮТЬСЯ, коли ми

Кожної кави я знайомлю Вас з новим персонажем та його маленькою філософією життя. Талановиті, сильні, особливі – вони творять сучасну культуру, долають кліше та стереотипи. Цього разу ми вирішили трохи відкрити «редакційне задзеркалля». Анастасія Василенко – заступник головного редактора газети «Життя NON-STOP», студентка Університету та істинний фанат своєї справи. Вона знає справжню ціну часу та кави.

собі їх дозволяємо. У щоденному

ДОРОСЛІ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ВІД ДІТЕЙ відчуттям свободи, а точні-

вирі дива і мрії ми залишаємо

ше її відсутністю, а також неба-

на вечір п’ятниці і суботу, а ще

жанням мріяти і дозволяти собі

на свята. Тому вони до нас і при-

слабкості.

ходять часно – за розкладом.

ЕКСПЕРИМЕНТУВАТИ ВАРТО за-

СМАК ЖИТТЯ схожий на східні

ради вимірювання своєї відпові-

солодощі, в яких так багато всьо-

дальності, силі і витримки. Але

го – горіхи, родзинки, сухофрук-

краще це робити, якщо є готов-

ти, мед; їх не з’їсти багато, але

ність прийняти будь-який ре-

так довго можна смакувати кож-

зультат експериментів.

ним шматочком.

КОЛИ ЗІБРАВСЯ НА ПОШУКИ гощо прекрасне

ловне не забути ціль пошуків. А

може бути вічним і його варто

НОТИ ГОВОРЯТЬ,

інакше це перетвориться на сірі

іноді переживати знов.

будні нещасливих людей, які

НАРОДЖЕНІ ЛІТАТИ мають змогу

«йдуть кудись, аби йти, бо мети

більше бачити, швидше пересу-

цього марафону немає».

ватись і завжди бути на голову

Я НІЗАЩО НЕ ПРОПУЩУ зустріч

вище за всіх.

з подругою за філіжанкою кави.

БУТИ СИЛЬНИМ означає бути

Життя таке стрімке, воно так ба-

гнучким, діяти без умовностей і

гато вимагає від нас, що лише ці

страху. Володіти ситуацією буде

рідкісні зустрічі хоча б на мить

той, хто готовий створювати не-

зупиняють час.

можливе.

НА ЗУСТРІЧ ЗІ СНІГОВОЮ ЛЮДИНОЮ головне не забути вдяг-

Я БОЮСЬ бути передбачливою. ЗА БУДЬ-ЯКОЇ ПОГОДИ ВАРТО відчувати всередині себе Сонце.

Фото: Альона ЗАПОРОЖЕЦЬ

ІДЕАЛЬНИЙ ЧОЛОВІК НІКОЛИ НЕ говорить: «Це неможливо».

ти підбори. У будь-якій ситуації треба залишатись жінкою.

У нього достатньо сміливості і терпіння аби створювати, а не змінювати; вирішувати проблеми, а не робити вигляд, що їх немає. Він несе відповідальність за свої вчинки, а тому він точно знає хто він є і куди йде.

ХОЧА Б РАЗ В ЖИТТІ ОБОВ’ЯЗКОВО ТРЕБА помилитися і прийняти той досвіт, який отримуєш натомість. Прийняти, зробити висновки і дозволити собі бути просто людиною з правом на помилку.

ЧАС ЛІКУЄ ВІД БОЛЮ. Усе можна прийняти, пробачити і відпустити. Та лише біль найдовше опирається цим махінаціям.

7


люди і місто

ПОСЛУГА ЗА ПОСЛУГУ Текст: Анастасія Бортник

Ілюстрація: Lera Sxemka

Виявляється, свої можливості можна класти під депозит і отримувати за них шалені відсотки. Це й справді реально з проектом «Банк можливостей», або, як його ще називають ,«Банк часу».

М

етою «Банку Можливостей» є обмін вільним часом, навичками, вміннями та допомогою. Проект є специфічною соціальною мережею, де можна знайомитися, спілкуватися та приємно і, водночас, корисно проводити час. В основі лежить бартерний обмін можливостями. Ідея заснування такого банку прийшла (увага!) не з США, Франції чи Німеччини, а з Румунії. Проект набрав неабиякої масовості та популярності і сьогодні діє в багатьох містах України. Усе дуже просто: Зареєструйтеся в мережі. Заповніть анкету, в якій обов’язково вкажіть свої особисті та контактні дані, а також послуги, які можете надавати людям. Щодо послуг, то немає жодних обмежень, не обов’язково пропонувати щось професійне. Наприклад, можна проводити курси англійської мови

1

8

або, якщо у Вас багато вільного часу, допомагати комусь робити покупки. Ознайомтеся з усіма пропозиціями і оберіть те, що потрібне Вам. Далі самостійно зв’язуєтеся й домовляєтеся з людиною, яка надає ту послугу, що Вас цікавить.

2

Валютою у «Банку можливостей» є час, який Ви можете заробити або надаючи послугу, або ж відвідуючи чи організовуючи різноманітні заходи. Одиниця цього часу має назву «Година щастя», адже, певно, це дійсно радість мати нагоду безкоштовно робити своє життя цікавішим, ділитися досвідом, допомогою, здібностями і отримувати те ж саме в чистому еквіваленті від інших людей. Організатор «Банку можливостей» у Луцьку Анатолій Слободенюк (vk.com/oblutsk) зізнається, що був приголомшений кількістю поданих заявок! Неординарними ви-

явилися види послуг, які пропонували люди, серед них: У Києві теж діє така організація під назвою «Банк часу». Вона виникла раніше і на-

«НАВЧУ СКЛАДАТИ КУБИК РУБІКА» «НАВЧУ, ЯК ДЕШЕВО ПОДОРОЖУВАТИ» «ВИБ’Ю ДУРНИЦІ З ГОЛОВИ І ЗМОТИВУЮ» «ДОПОМОЖУ СКЛАСТИ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ РЕЖИМ ПРАВИЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ» «ДОМОПОЖУ КУПИТИ ЯКІСНУ ПОБУТОВУ ТЕХНІКУ ЗА ДЕШЕВШИМИ ЦІНАМИ» віть є ширшою, оскільки діє не лише на засадах надання послуг, але й передбачає продаж і купівлю різних товарів. Валютою слугують спеціальні бали. Наприклад, Маша зв’язала Олегу светр і отримала 20 балів, за які купила собі місяць уроків англійської мови від Аліни і так далі. На жаль, у Києві система не дуже популярна. Про неї мало відомо, незважаючи на те, що існує сайт bankvremeni.org і група ВК. Було би дуже круто, якби такий проект популяризувався і в Києві!


the people & the city

БОЖЕСТВЕННА ШКАРПЕТКА Текст: Софія ПИЛИПЮК

Не кожна шкарпетка є буденним предметом гардеробу. Деякі можуть вивести вас за рамки рутини та стати проявом індивідуальності. Креативний дизайн, цікавий міф бренду та краплинка божественності – це те, що вкладають творці Sammy Icon у кожну свою шкарпетку. Проект Sammy Icon стартував влітку 2012 року. Його засновники Олексій та Філіп вирішили зламати стереотип про виключно чорні шкарпетки та довести, що їхня продукція є оберегом ваших ніг та покровителем усіх мандрівок. У виробництві чарівних шкарпеток задіяно 4 країни. Індія надає екологічно чисту вовну вищого ґатунку. Італія дарує устаткування, яке забезпечує високу якість плетіння. Ескізи першої колекції 2013-2014 підготували дизайнери зі Швейцарії. Виготовляють шкарпетки на божественній фабриці під Львовом, звідки вони приїжджають до Києва. Сьогодні Sammy Icon готує для Вас дизайн разом із відомими вітчизняними митцями, дизайнерами з Білорусії та Росії, а також капсульні колекції спільно із зірками українського шоу-бі-

МІЙ КРОК У ШКАРПЕТКАХ SAMMY ICON – ЦЕ МАЛЕНЬКИЙ КРОК ДЛЯ ОДНІЄЇ ЛЮДИНИ, АЛЕ ВЕЛИЧЕЗНИЙ СТРИБОК ДЛЯ ВСЬОГО ЛЮДСТВА! Ніл Армстронг, американський астронавт (невідома версія)

зу. Ви маєте шанс замовити свої унікальні шкарпетки (з сімейним гербом або корпоративним брендом). Sammy втілить найбожевільніші бажання! Цінова політика ваших капризів: 25-50 гривень. У своєму інтерв’ю платформі Big Idea засновник проекту Олексій Малицький розповів: «Усе почалося з того, що якось вранці я прокинувся і зрозумів, що у мене немає кольорових шкарпеток. Це

змусило мене створити свої власні». Молодим стартаперам радить в першу чергу займатися брендом, подачею на ринку та історією. «Наприклад, у всіх телевізорів чорні рамки, а можна взяти і зробити телевізор з рожевою рамкою. Варто знайти сферу, яка подобається, і шукати, як виділитися».

Можливо, саме за цим брендом Україну скоро будуть впізнавати у світі. Проект вже вдало випробував себе на «Кікстартері» (сайт фінансування творчих проектів за схемою спільнокошту), де збиралися гроші на проект. І вже сьогодні божественні шкарпетки впевнено виходять на ринок Європи та США. Невдовзі Sammy Icon обіцяють запустити серію розпарованих шкарпеток.

9


простір

КНИЖКОВИЙ ЛИСТОПАД Текст: Анастасія ВАСИЛЕНКО

Кожен місяць має свою особливість. Квітень – це оновлення, зміни і будування планів. Липень – це відчуття легкості, замішане на свободі, з присмаком малини і абрикосів, з ніжним ароматом польових квітів, що вночі приносять мрії. Вересень – це рівновага і стабільність, підведення підсумків і завершення всіх мрійливих літніх справ, прощання з морським бризом, соковитими фруктами і плодами короткочасних закоханостей. Що тоді можна сказати про листопад? Листопад – це час сублімацій, занурень у власне «я» і пошуків відповідників цього самого «я», зіставлення минулого й теперішнього з майбутнім, розроблення плану самовдосконалення. Листопад – це час саморозвитку, руху у напрямку до свого еталону. Які інструменти ми зазвичай використовуємо для цього? Я – книги. Тому свій листопад провожу у книгах і їх пошуках. Сьогодні розкажу вам про те, до чого привели мої шукання гарних книг, атмосфери й маленьких світів, що здатні змінити сьогодення. Мова йтиме про книжкові лавки та книгарні, в яких приємно не тільки гортати сторінки чиїхось доль та життів, а й відчувати особливу атмосферу альтернативи.

«ХАРМС» – КНИЖКОВА ЛАВКА РОЗУМНОЇ КНИГИ І ГАРНОГО ВІНІЛУ вул. Михайлівська 21б (арка) Щодня, 10:00-22:00

«Книги, вініл та кава» – саме такою вивіскою зустрічає гостей нещодавно відкрита, доволі камерна книжкова лавка «Хармс», що розташована в історичному центрі Києва – на вулиці Михайлівській. Невеликий затишний двокімнатний простір пропонує своїм гостям ретельно відібрану літературу з мистецтва, філософії, науки, а також альбоми та подарункові видання, які не знайти в звичайних великих книжкових супермаркетах. Унікальний «Хармс» і тим, що, крім книг, продає вінілові платівки, які тут можна послухати на програвачі. П’ять видів оригінального приготування кави і можливість посидіти, почитати книги роблять це місце дійсно комфортним. Також у них є свій пухнастий талісман

10

– кіт Еліот. Це місце зберігає особливу інтимну атмосферу домашнього затишку, гармонії і рівноваги. «Хармс» працює з українськими, російськими та англійськими видавцями, в основному невеликими, незалежними та нішевими: Ad Maringem, «Новий літературний огляд», «Видавництво Івана Лимбаха», «Иностранка». Можна взяти книгу напрокат: 5 гривень – доба, 30 гривень – тиждень, 50 гривень – два тижні, 100 гривень – місяць. У книгарні готують каву альтернативними методами – дріппер, сифон, аеропрес, френч-прес – шість видів класичного какао від виробників із Швейцарії, Данії, Великобританії та Бразилії. Аналогічна ситуація з капкейками, сендвічами і біскотті: власники книгарні постійно дегустують нові смаколики, щоб знайти дійсно особливі. Найближчим

часом в книжковій крамниці «Хармс» планують проводити майстер-класи з каліграфії, а навесні відкрити у дворі літню терасу, де проходитимуть зустрічі з письменниками та науковцями.

«ЧУЛАН І ЧУЛАНЧИК» вул.Б.Хмельницього 16 – 22, Щодня, 9:00 – 21:00

На території одного магазину розмістилися два книжкових простори – для дорослих і для дітей. Перші знайдуть тут актуальну звичну класику, цікаві видання з мистецтва, фотографії, філософії, колекційні книги художників, артбуки, каталоги обраних виставок та книги нішевих видавництв. У дитячому відділі «Чуланчик» з особливою ніжністю і трепетом відібрана дитяча література. Затишна атмосфера і запах справжнього книжкового магазину навряд чи когось залишать байдужим. Крім книжкових стелажів, у «Чулані» є майстерня ручного друку «Гачі Причи» (з гуцульського діалекту перекладається як «брюки»). Таку назву вибрали, бо сподобалося звучання слова. А саму майстерню створили з ініціативи Тараса Ковача, викладача Київської академії мистецтв, одного з найкращих молодих українських графіків. Тут роблять постери, листівки, інші авторські графічні роботи на папері і тканині. Книжкова крамниця, майстерня ручного друку, магазин дитячої книги «Чуланчик», невеликий кінозал – це все об’єднали під


space

КИЇВСЬКЕ КНИЖКОВЕ БЮРО вул.Михайлівська, 22б Щодня, 9:00 – 19:00

єдиною вивіскою власники дуже особливої книгарні. Це вже маленька творча платформа. Зараз у «Чулані» проводяться камерні, неформальні зустрічі з авторами, міні-виставки та майстер-класи, дискусії та чаювання, домашні кінопокази, читання віршів на табуретці, а також неформатні діджей-сети.

Невеликий магазин «Книжкове бюро» розрахований не тільки на простого читача, а й на людину, якій близьке мистецтво і властиве тяжіння до прекрасного. Його асортимент складається зі скромної, але ретельно підібраної колекції книг про дизайн, архітектуру, фотографії та мистецтво переважно популярних і нішевих арт-видавництв, які доволі мало представлені в Україні або ж не представлені зовсім. Серед них Gestalten, Steidl, Aperture, Thames & Hudson, Laurence King, Skira, MoMA, Contrasto, Kehrer, Braun та ін. Якщо якоїсь потрібної для Вас книги немає, її завжди можна замовити на місці. До речі, засновники бюро принципово намагаються зберігати ціни, рекомендовані видавництвами, працюючи без посередників. Тому зарубіжні чи російські книги тут коштують приблизно так само, як і в магазинах на батьківщині.

КНИЖКОВА ЛАВКА У КНАЙПІ «КУПІДОН» вул. Пушкінська,1 Щодня, 10:00 – 22:00

Про це місце, розташоване в одному з підвальчиків в центрі міста, знає кожен киянин, який себе поважає. До того ж «Купідон» був першим місцем у столиці, де оселилися полиці з книжками для буккросінгу. Це маленька двоповерхова кімнатка, оформлена раритетними театральними афішами і старовинними меблями. На другому поверсі над головами читачів звисають труби опалення. Біля крутих сходів, що ведуть на перший поверх, вирізана з паперу співачка Руслана тримає книгу про себе «Дика енергія». Тут є відмінний ресторан і два букіністичних магазинчики з асортиментом як нових, так і старих книг, які змінили вже не одного господаря. Власники та постійні відвідувачі називають це місце останнім притулком української інтелігенції. З цим можна погодитися, бо серед відвідувачів чимало активних і відомих людей творчих професій.

КНИГАРНЯ В АУТЕНТИЧНОМУ ЗАКЛАДІ «КУЛЬТ РА» вул. Володимирівська, 4 Щодня, 10:00 – 23:00

Цей етнічний заклад розташувався з самого верху Андріївського узвозу, що робить його ще більш автентичним. Тут є ресторан зі стравами української кухні, кафе зі всілякими трав'яними чаями, ягідними морсами та органічною випічкою, а головне – книжковий магазин. А в ньому підбірка ексклюзивних україномовних книг з історії, міфології та різних релігій, альбоми з репродукціями вітчизняних художників, а також художня класична література та новинки від наших сучасників. Тут також продаються CD та DVD диски з етнічною музикою, українським роком, вітчизняною класикою, аудіокнигами й фільмами. Для любителів всього специфічного є обереги, сувеніри ручної роботи та багато іншого. Регулярно проводяться презентації книг, творчі вечори та концерти етнічних груп.

11


профком

ПРОФОРГ НАД ПРОФОРГАМИ Продовжуємо знайомитися зі студентським профактивом КНУ імені Тараса Шевченка. У цьому випуску ми спілкувалися з головою Студентського профбюро Геологічного факультету та керівником танцювальної студії КНУ імені Тараса Шевченка Оксаною Любчик.

ЩО ТАКЕ ПРОФКОМ? Єдина в Україні неполітична громадська організація, що виконує важливі соціальні функції: захищає права, надає необхідну матеріальну підтримку, організовує відпочинок та оздоровлення, вирішує питання наукового, культурного та фізичного розвитку, здійснює важливі проекти, необхідні для покращення студентcького життя. Фото: Альона Запорожець

А ДЛЯ ТЕБЕ ОСОБИСТО? Нові знайомства з активними та креативними людьми.

ректору з науково-педагогічної роботи

Можливість реалізації цікавих проектів. Злагоджена

Володимиру Анатолійовичу Бугрову,

співпраця керівництва та голів профбюро факультетів.

деканату економічного факультету та

Не дивно, що у Профкомі нема «колишніх» голів – у нас

студраді 10-го гуртожитку.

добрі відносини, що базуються на дружбі та підтримці.

ЯКІ ПРОЕКТИ ВТІЛЮЄ ТВОЯ КОМАНДА ЗАРАЗ?

ЩО НАЙВАЖЛИВІШЕ У РОБОТІ ЗІ СТУДЕНТАМИ?

Основний проект – танцювальна студія «StuDance» у сту-

Найважливіше – дружба, тому що це

дмістечку. У світі вже давно визнано позитивний вплив

не робота, а просто активний спосіб

хореографії на людину. З допомогою «StuDance» кожного

життя.

дня ми вирішуємо ряд соціальних питань: підтримуємо фізичну форму та покращуємо здоров`я студентів, розвиваємо в собі особистостей, розширюємо коло нових друзів та знайомств, активізуємо культмасове життя... Навіть існує такий вид арт-терапії – денс-терапія. Танці лікують від депресії та підвищують інтелект. Думаю, «StuDance» – один із найважливіших проектів Профкому. Велика подяка за співпрацю та підтримку нашого проекту про-

12

БЕЗ ЧОГО СВОГО ЖИТТЯ НЕ МОЖЕ УЯВИТИ ОКСАНА ЛЮБЧИК? Напевно, без води та людей! Без першого воно неможливе, а без другого немає сенсу.


Станом на 31 жовтня 2013 року 85% студентів КНУ імені Тараса Шевченка є членами Первинної профспілкової організації. Чим займається Комісія по роботі зі студентами? Існує 10 напрямків, про які варто знати кожному.

1.СПІВПРАЦЯ З КЕРІВНИЦТВОМ Комісія по роботі зі студентами на всіх рівнях представляє та захищає права студентів. Нарахування стипендій, організація навчального та наукового процесів, питання з гуртожитками завжди вирішуються разом із Профспілкою.

2.СТУДЕНТСЬКА РАДА СТУДМІСТЕЧКА vk.com/srsknu За ініціативи Комісії по роботі зі студентами було створено Студраду Студмістечка КНУ імені Тараса Шевченка. 15 жовтня провели конференцію студмістечка, затвердили необхідні положення та обрали голову Студентської ради. Ним став студент Факультету психології – Сергій Кличковський.

ТВІЙ ПРОФКОМ КНУ клубом «СТУК», студенти Університету подорожують містами України. За перші місяці навчання організували 4 поїздки до Львову, Чернівців, Кам’янця-Подільського та Хотину.

3.САНАТОРІЙ-ПРОФІЛАКТОРІЙ

7.ФУТБОЛ

vk.com/knuprofik Кожен студент КНУ імені Тараса Шевченка може отримати путівку до санаторію-профілакторію один раз протягом календарного року. Студент має бути чле-

Комісія по роботі зі студентами часто тішить футбольних фанів безкоштовними квитками на ігри. За інформацією слід звертатися до голів студентських профбюро факультетів та інститутів.

8.ВЕЧІРКИ

Профком КНУ імені Тараса Шевченка організовує масш-

ном Профспілки та сплатити

табні заходи, які збирають усіх студентів Університету.

145 грн 08 коп. за 24 дні пе-

Жодне свято не проходить без концертів та гучних вечі-

ребування у санаторії-профі-

рок.

лакторії. Для круглих сиріт

9.МІЖНАРОДНІ СТУДЕНТСЬКІ ПОСВІДЧЕННЯ

путівки безкоштовні.

vk.com/isic_knu

4.ПРОЇЗНІ Студенти КНУ імені Тараса Шевченка, які є дійсними членами Профспілки, щомісяця замовляють проїзні квитки на метро та інші види транспорту (тролейбус, автобус, трамвай) за пільговою ціною. Замовлення здійснюється на початку місяця на наступний місяць.

ISIC — міжнародне посвідчення студента, що надає понад 40 тисяч знижок і пільг на транспорт, проживання, харчування, зв’язок, розваги і покупки у 120 країнах світу. Вартість оформлення квитка – 80 гривень.

10.ІНФОРМУВАННЯ http://vk.com/studkomisiia

5.ТАНЦЮВАЛЬНА СТУДІЯ

Профактив працює над інформуванням студентів про

vk.com/studance15 24 жовтня відсвяткувала свій перший День народження танцювальна студія «StuDance». Студія пропонує студентам фітнес, контемп, hip-hop, go-go, стрейчинг, бальні танці, стріп. Заняття проходять щовечора у гуртожитку №10.

6.ПОДОРОЖІ vk.com/sstuk У рамках проекту «Краєзнавчі мандри» та співпраці зі студентським

університетське життя: флешмоби, концерти, конкурси, різні важливі та актуальні новини. Підписуйтеся! Члени профспілки мають право отримати матеріальну допомогу у разі потреби. За підтримки студентських профбюро факультетів та інститутів проходять квести, турніри з різних видів спорту, bookcrossing, концерти, мюзикли, виставки, екскурсії, літературні вечори, зустрічі з цікавими особистостями. В Університеті працюють театральні та вокальні студії. І це ще далеко не весь список. Найкращому Університету – найкращий Профком!

туристичним

13


університет

ІСТОРІЯ ТВОГО УНІВЕРСИТЕТУ Текст: Едуард КУЦИЙ

Київський імператорський університет Святого Володимира, Київський університет, Київський вищий інститут народної освіти імені Михайла Драгоманова, Київський університет ордена Леніна і ордена Жовтневої революції, Університет імені Т. Г. Шевченка… Нова влада завжди встановлювала свої назви та правила гри. Тому шлях до Університетської автономії лежав per aspera ad astra – через терни до омріяної національної освіти у незалежній державі.

З погляду владних структур саме заснування університету 1934 року мало б сприяти деполонізації та русифікації краю. Проте владу не завжди влаштовувало життя та настрої в Університеті. «Незручними» були не тільки окремі персони, хтось із професорів чи студентів, а й цілі групи чи політичні течії. У його стінах одночасно навчалися і діяли монархісти й анархісти, більшовики та українські націоналісти. Російська імперія, санкціонувавши Університет, не давала йому змоги повною мірою реалізовувати свої можливості. Неодноразово реформувалися та змінювалися його Статути, встановлювався суворий наг-

14

ляд за викладачами та студентами. Необмеженою владою користувався інспектор, як правило військовий у відставці, та його помічники. Із зростанням кількості студентів збільшувався і склад інспекції – відразу після відкриття Університету інспекція складалася з 4 осіб, 1837 року – вже з 12. 9 жовтня 1917 року в аудиторіях Університету Святого Володимира розпочалися лекції Українського народного університету. Незважаючи на революційні події та громадянську війну, робився великий внесок у розвиток вищої освіти. З часом, за гетьмана Скоропадського, висунули питання про перетворення Універси-

тету Святого Володимира на український. 1917 року частина професури була налякана такою перспективою. Вернадський зумів переконати, що доцільно не руйнувати старі позиції російської культури, а закласти нові українські університети. 1 липня 1918 року був оприлюднений державний закон гетьманського уряду про заснування Українського державного університету в Києві. Але в перші пореволюційні роки під тиском тоталітарних методів управління стався помітний спад у діяльності народних університетів, підозріливе ставлення до інтелігенції знижувало рівень і якість освіти. 1919 року Український університет у Києві був об’єднаний з університетом Святого Володимира та деякими іншими закладами в єдиний Київський університет з двома відділеннями – українським і російським, зрівняними у правах. 1920 року відбулася реорганізація Київського університету. Медичний факультет зробили самостійним закладом, юридичний – передали до складу Інституту народного господарства. На базі фізико-математичного та історико-філологічного факультетів був створений Інститут народної освіти. У роки Великої вітчизняної війни Університет було евакуйовано до Харкова, а з наближенням фронту – до Кизилорди. Значну частину університетського майна не було врятовано, зокрема, мова йдеться про Наукову бібліотеку Київського університету, фонди якої були розграбовані нацистами або загинули у вогні. На окупованій території Києва Університет з часом відновили. Проте на початку 1942 року навчальний заклад німцями було закрито.


university

БЕНКСІ* ВЖЕ В КНУ?

малюнок «бітлів», де вони зображені в чорно-білому. Сподобалася така ідея, тому вирішили, що малюнки теж будуть чорно-білими, а кольори лише додаватимуть певної родзинки. Проте все одно довго не могли придумати, що ж зобразити. Якось вночі я просто вийшов у коридор, довго дивився на ту стіну і придумав зобразити серце, пульс та напис «Enjoy Your Life».

Текст: Орест БАВДА

Ранок. У тебе перша пара. Ти, як завжди, щодуху вибігаєш з кімнати, аби

БЕНКСІ 20 ГУРТОЖИТКУ

встигнути. І тут розумієш, що щось впадає тобі у вічі. Бац! А стіни тво-

«Уяви, – каже мені місцевий Бенксі, – ми

го коридору вкриті різноманітними малюнками, яких ще пару годин тому

приходимо до адміністрації і кажемо, що

взагалі не було.

хочемо замалювати стіни якимись малюнками. Розглянемо ідеальний варіант – нам це дозволять. Одразу ж почнеться: ці

У ніч з 25 на 26 жовтня в гуртожитку №20 (Інституту міжнародних від-

малюнки нам не подобаються, ці кольори

носин) відбулася зовсім нетипова подія, яка сколихнула весь КНУ імені

не ті, тож ми перетворимося на звичай-

Тараса Шевченка. Група студентів за декілька годин перетворила сірий

нісіньких малярів. А якщо ж заборонять,

та непримітний коридор 7 поверху на яскраву арт-композицію. Ця істо-

то провернути таке діло шансів взагалі не

рія не залишила байдужим увесь ІМВ, а 7 поверх його гуртожитку ще

буде. Усі і так знатимуть, хто це зробив.

декілька днів нагадував музей, з його здивованими відвідувачами, які

Саме тому було вирішено діяти самостій-

роблять купу фоток поруч з кожним експонатом. Нам вдалось отрима-

но і таємно».

ти ексклюзивні коментарі від одного із організаторів – студента 5 курсу Романа Надточія.

ІДЕЯ

КОМАНДА

КОНЦЕПТ

WHAT’S NEXT?

досить

«Зібрати команду було

«Найбільша проблема

«Наступного дня, – згадує Роман, – адміні-

спонтанно, – розпові-

не так просто. Спочат-

була у тому, що саме

страція поставила ультиматум: або ор-

дає Роман. – Ми сиділи

ку звертався лише до

намалювати.

Спо-

ганізатор себе викриває, або все замальову-

й розмовляли з другом,

тих людей, в яких був

чатку думали просто

ється. Звісно, не хотілося ні того, ні іншого.

і

повністю

«Усе

сталося

впевнений,

вийти і намалювати

Зрештою ми домовилися зустрітися зі Сту-

вже

аби не вилетіти з гур-

що кому заманеться.

драдою. Аби залишити композицію, погоди-

не такий, яким був ще

тожитку ще до того,

Однак згодом зрозумі-

лися замалювати карти (саме вони не спо-

тоді, коли я навчався

як щось зроблю, – усмі-

ли, що хтось малює

добалися дирекції). Потім ми підготували

на першому курсі. Коли

хається Роман. – Хтось

справді

тому

ескізи малюнків, які мали бути на тому

вертався додому і про-

погоджувався, хтось ні.

було б класно, якби

місці, а я написав доповідну про те, що беру

ходив повз цю стіну,

Але ті, хто погодився,

вони

намалювали

на себе всю відповідальність. Далі ті карти

зрозумів, як вона вже

були впевненні в успіхо-

якийсь гарний малю-

мали б замалюватися, а сама композиція

набридла.

зійшлися

що

на

тому,

гуртожиток

добре,

(Декілька

ві. Зібравши кількох лю-

нок. Я ж ледь сонечко

залишитися на місяць. Проте, як тільки

років тому на поверсі

дей, я вже точно знав,

можу

намалювати,

я написав той папірець, усе ніби завмерло.

сталася пожежа. У ре-

що все вийде. Приблизно

– жартує Роман. – По-

Малюнок так і залишається у первинному

зультаті

за тиждень ми підготу-

тім дійшли до думки,

вигляді. Винуватець є, а, отже, чого ще тре-

вали все необхідне.»

що це має бути єдина

ба?»

постраждали

стіни й стеля, а майстри не виконали ремонт до

композиція. Для мене

кінця,– прим.) Мабуть,

дуже багато значить

*Бенксі — псевдонім скандально відомого

так я і зрозумів, що по-

музика, тому свої по-

англійського андеграундного художника гра-

трібно з цим щось роби-

шуки ми почали звід-

фіті, політичного активіста та режисера, особа

ти.»

ти і знайшли відомий

котрого не встановлена (Вікіпедія).

15


досвід

Витратити мінімум грошей та отримати максимум вражень? Це можливо. До Вашої уваги – «Європейський молодіжний парламент». Міжнародна організація пропонує спробувати себе у ролі європарламентаря, погратися у політику та відносно недорого побачити світ. Цієї осені мандрували дві студентки Університету: Настя Бортник була в Естонії, а Настя Киричок – у Нідерландах.

ДЕШЕВІ ПОДОРОЖІ ПО ЄВРОПАХ Н.: Європейський моло- ба взяти кишенькові гроші.

тож нічого наперед не ду-

\\ЩО ЗДИВУВАЛО В КРАЇНАХ, симуляція роботи Євро- ДЕ ВИ ПОБУВАЛИ?

мали, а приїхали до почат-

діжний парламент – це

ку сесії і не мали де заночу-

парламенту. Ми працю- Е.: Майже вся територія Есто- вати. Головне – побачити вали у комітетах, вирі- нії покрита Wi-Fi, тому її нази- країну і поспілкуватися з шували певні проблеми вають країною Інтернету. А ще людьми.

Якщо

і в кінці склали резолю- стереотип про те, що естонці но про Нідерланди – треба цію. Потім презенту- дуже повільні, кажучи толе- спробувати все, бо не часто вали її на Генеральній рантно, не безпідставний, і мо- вдається

Текст: Юлія Нагірняк

конкрет-

відвідати

Ам-

асамблеї і за підрахун- лодь визнає це! Тепер факт для стердам з його вседозволеком голосів ту мали дівчат: в Естонії найгарніші чо- ністю. прийняти або відхили- ловіки – високі, широкоплечі та Е.: Щодо Естонії, то тут

\\ З ЧОГО ПОЧИНАЛИСЯ ВАШІ ПОДОРОЖІ?

ти. Працювали багато (годин по ще й світловолосі.

Нідерланди: Свій перший

Так само багато подорожували і система поїздів. У Нідерландах назва говорить сама за себе,

крок я зробила рік тому

розважалися.

варто

спробувати

націо-

12), але час пролітав непомітно. Н.: Перше, що вразило мене, – це нальний шот «Спарта» – також «Інтерсіті», але справді а місцеві стверджують, що

\\ У СКІЛЬКИ ОБІЙШЛАСЯ ПОЇЗД- швидкісні – в інший куточок кра- в ньому цілих 120 градусів! їни можна доїхати за годину. А Застережень особливих не Вінниці. Після того поча- КА? під час національної сесії у ла подавати багато зая-

Е.: Оскільки організацію добре ще вони двоповерхові! Також зди- буде, головне залишатися

вок. У Гаазі була моя чет-

спонсорують, то проживання вували примхи природи – є влуч- вихованим та культурним

верта за рахунком сесія,

і харчування нам оплатили, а на приказка: «Якщо вам подоба- туристом.

\\ ЯКІ ЗАХОДИ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ПАРдля участі в українській я витратила не більше, ніж 2 же 70% жителів їздять велоси- ЛАМЕНТ ПРОВОДИТЬ НАЙделегації у Тарту. Цю по- стипендії, враховуючи переїзд педами! Ми не одразу зрозуміли, БЛИЖЧИМ ЧАСОМ? але перша міжнародна.

делегатський внесок становив ється погода в Амстердамі, то

Естонія: Мене відібрали

лише 10 євро. На свою подорож зачекайте 10 хв.» У столиці май-

дорож не можна назвати

Київ-Тарту-Таллінн-Рига-Київ

цілковито туристичною,

витрати на те, на се.

спровокували аварію.

вона

\\ ЩО ПОРАДИТЕ ДЛЯ ТИХ, ХТО відбіркова сесія у Черкасах. ЗБИРАЄТЬСЯ ПОДОРОЖУВАТИ? Це, звісно, не за кордоном,

і де можна ходити пішки і ледь не Н.: На початку лютого відбудеться

національна

характер

Н.: У нас членський внесок тріш-

міжнародної діяльності.

ки більший був – 100 євро. Про-

До речі, такий статус

їзд також оплачували самі, при Н.: Краще підзаробити грошей але рівень підготовки буде

допомагає в оформленні

чому можна було добиратися перед поїздкою і обов’язково все найвищий і зберуться най-

офіційного звільнення в

або літаком, або автобусом. Ну ретельно спланувати. Ми от- кращі учасники – це хороше

університеті.

і, звісно, з собою обов’язково тре- римали візу за день до вильоту, знайомство з організацією.

16

носила


experience

ВІРЮ

обличчя розсікає густе свіже ранкове повітря і ніщо не перешкоджає прямим променям сонця досягати тебе. Це заряджає енергією, навіть якщо ти досі у це не віриш. А мені, на-

У

Текст: Рома МАТКОВ

Рух – це життя. Ніколи не хотів би починати статтю цими словами, бо звучать вони вже неймовірно заїжджено, однак саме це усвідомлюєш, крутячи педалі зі швидкістю 50 км/год серед київського трафіку. Саме тоді прихо-

приклад, створює гарний настрій, надихає, стимулює. В Амстердамі та Копенгагені майже 40 відсотків населення користується велосипедом як постійним транспортом для їзди на роботу, причому дозволити собі це можуть навіть парламентарі. Протяжність велосипедних доріжок у Монреалі (Канада) становить близько 600 км. У Парижі мережа велопрокату налічує більше 20 000 велосипедів у 1800 пунктах. В Cтенфорді на роверах їздять 15000 студентів з 20000. Принц Вільям і герцогиня Кетрін регулярно здійснюють велопрогулянки вулицями Лондона. А в Цюриху можна зустріти

весело. Ровер – це чесно. Ровер – це стильно. У деяких країнах – це навіть статусно. Ровер – це просто круто. Приємно, що все більше людей починає це усвідомлювати навіть в нашій державі, в державі, у якій не створюються абсолютно ніякі умови для велосипедистів (що тут казати про європейські уряди з їхніми стратегіями, програмами та багатомільйонними інвестиціями). У нас все тримається на ентузіастах, активістах. У нас створенням велосипедної інфраструктури переймаються лише самі велосипедисти, усіх інших це не обходить.

ВЕЛО-

дить реальне усвідомлення лінійності та швидкості часу, а відтак і життя. Філософія проста і чесна: чим швидше ти крутиш педалі ,тим швидше ти їдеш; чим швидше ти їдеш , тим більше ти проїдеш і тим далі ти опинишся. Ось і все. І спробуйте заперечити, що в житті не так… Усе залежить від того, як наполегливо ти налягатимеш на педалі. Рух на велосипеді принципово відрізняється від руху на іншому транспорті. В обмін на зусилля твоє тіло, точно як і свідомість, отримує масу задоволення, коли

Банальна повага до велосипедиста на дорозі в Європі – закон, у нас – вияв неабиякої культури, інтелекту, поваги та розуміння. У Києві, з постійним населенням майже у 3 мільйони, існує всього 30 км велосипедних доріжок, і то не зовсім придатних для використання. Що тут скажеш? Усі, хто крутить педалі – вперед до лав Асоціації Велосипедистів Києва боротися за можливість їх крутити.

СИПЕД

велосипеди, вартістю в тисячі доларів. Ровер – це здорово. Ровер – це екологічно. Ровер – це швидко. Ровер – це мобільно. Ровер – це

Кожен у щось вірить.. Я вірю у велосипед.

17


саморозиток

ЕКСПАТИ СЕРЕД НАС Радники міністрів, купці, викладачі університетів, митці, робочі, спортсмени… Іноземці завжди виконували різні ролі у житті країни-приймача. Зі зміною часів їх називали по-різному, розділяючи за соціальними сферами та вписуючи у своє життя. Експат (лат. ex patria – поза межами батьківщини) – сучасна сленгова назва для спеціалістів, що працюють у чужій країні. Спочатку цей термін позначав західноєвропейців, які перебувають у неєвропейських країнах. Але сьогодні – будь-кого і будьде (окрім працівників консульств). Зазвичай різниця між експатом і емігрантом полягає у тому, що перший не хоче

реалізм». ХХ століття зі своїми тоталітарними режимами дає світу багатьох політичних втікачів (Чеслав Мілош, Йосиф Бродський та ін.) Ці міграції дозволили краще пізнати явища інших культур, значно скоротити відстань у інтелектуальному світі. Експати – люди-каравани, які щодня зменшують бар’єри нашого суспільства, разом із тим, втрачаючи чітке розуміння своєї батьківщини. Світ глобалізується , і експати нас про це сповіщають. Текст: Марія ТКАЧЕНКО

асимілюватись, отримати громадянство країни, де він працює, а другий, окрім кращого заробітку, сподівається і на новий паспорт. Експатів переважно запрошують, допомагають «акліматизуватися» (різноманітні програми підтримки, які, інколи, займаються навіть працевлаштуванням дружини/чоловіка експата), а емігрантів – ні. На перший погляд, бути експатом – цікаво, авантюрно, а головне – це хороший спосіб постійно саморозвиватися. Проте варто не забувати про самотність, ментальний бар’єр (про мовний ми взагалі змовчимо), культурний шок, невизнання твоїх знань на роботі (часто трапляється, що організація, яка запросила такого працівника, сама цілком не розуміє навіщо). Крім того можна говорити про «дітей третьої культури» – дітей, що, повертаючись на свою батьківщину, говорять рідною мовою із великим акцентом (зате чужою (чужими) – без проблем), мають не одне громадянство і не дуже розуміють, де їх будинок, і хто вони такі. Минуле століття дало світу багатьох відомих експатів-митців, про творчість яких неможливо говорити без урахування їхнього закордонного досвіду. Світлом, на яке зліталися відомі і талановиті, став Париж (Ернест Хемінгуей, Скотт Фіцджеральд, Томас Еліот, Пабло Пікассо, Сальвадор Далі та ін.) У 20-ті Монматр стає «паризьким Гарлемом», де афроамериканці проповідують джаз, пізніше вибухає ціла латиноамериканська хвиля, яка приносить світу «магічний

18


self development

ЧИТАТИ «ПОДОРОЖІ З МОЄЮ ТІТОНЬКОЮ», ГРЕМ ГРІН, 1972, ШВЕЙЦАРІЯ Коли тобі п’ятдесят із гаком, у тебе є садочок, пенсія, спокійні знайомі, улюблений ресторанчик, у якому святкуєш кожен Новий рік, ти не маєш закордонного паспорта (бо подорожі – страх і кара), думка, що скоро перевозитимеш контрабанду, змінюватимеш візи і вагони, ховатимешся від переслідувачів, товаришуватимеш із афроамериканцями, агентами, Текст: Марія ТКАЧЕНКО

повстанцями, італійськими мафіозі викличе лише сміх. Якщо до цього ще й пообіцяють у компаньйонки твою ж рідну тітоньку (яку, до речі, ти ніколи не бачив), жінку поважну (старенькій сімдесят років!), проте з химерами у голові, розрегочешся. Для свого динамічного й легкого роману Грем Грін обирає персонажів, яких ніхто не очікує побачити головними героями пригодницько-авантюрної літератури. Двоє літніх людей розпочинають мандрівку, пункт призначення якої незрозумілий навіть для авторки подорожі, тітоньки Августи, аморальної і розбещеної жінки. Вона перевертає світ свого правильного племінника: історії про борделі й дівчат, які там працюють (вона сама із них), портрети своїх коханців, описи політичних і фінансових махінацій подразнюють нерви спокійного п’ятдесятирічного пенсіонера; він, хоч і повільно, набирає швидкості – подорожі стають необхідністю, а страх не відчути більше цього адреналіну – постійним. Окрім фізичної (географічної) подорожі тітонька проводить екскурс родинною історією, своїм власним досвідом (через який відверто проглядається вся європейська історія) – метафізичну мандрівку, де всі знайдуть своє місце.

19


саморозиток

GOOGLE TIPS дещо корисне, відоме не кожному…

в рамках веб-браузера без встановлення на комп'ютер корис-

Текст: Роман Матков

тувача.

Студент, на думку багатьох, створіння напрочуд ліниве. Однак я радше назвав би це не лінню, а бажанням оптимізувати час. Таким оптимізатором є і я. У цій статті хотів би просто поділитися методами щоденної економії часу за комп’ютером та іншими ґаджетами.

М

Окрім

того

ревага у порівнянні

існують зручні вер-

Translator. Описувати

з іншими – 15 гіга-

сії для Android, iOS

його функції навряд

байт безкоштовного

та

Phone.

чи потрібно (особли-

простору для всього

Усі створені корис-

во філологам та кім-

стафу, який завжди

тувачем файли збе-

ошникам). Однак, є

повиненбути під ру-

рігаються на сервері

тут кілька корисних

ги – Google Keep. Це, як

кою на будь-якому

Google, можуть одно-

інструментів.

Evernote,

Windows

пристрої, з яким до-

часно

водиться мати спра-

усіма, кому в нала-

редагуватись

ший

зберігати

Пер-

переклади

версією я практично не користуюся, Android-версія для мене зручніша та приємніша за Еvernote, хоча і має менше функцій. І наостанок.. Обліковий запис Google = інтеграція всіх гуглівських сервісів і синхронізація усіх необхідних даних на будь-яких девайсах. Знову ж таки зручно, коли навчальні

деякі

матеріали, нотатки, на-

його сервіси та їх мож-

гадування,

ливості. І хоча речі, є новими, практика

ментом даної хмари

ності надано дозвіл.

– можливість в два

показує, що набагато

є інтегрований безко-

Погодьтеся,

кліки

людей знають про їх

штовний мережевий

Готуючись до екзаме-

розмовник в Google

існування.

офісний пакет Google

нів, більше не потріб-

Таблиці, звідти – у

Docs , що включає

но десятки разів пе-

pdf та інші поширені

Хмара.

текстовий і таблич-

ресилати і скачувати

формати. Теж зручно.

Основне сховище, яке

ний

файл з матеріалами

Писати словник зви-

використовую я. Пе-

служби для створен-

для

чайно класно (розви-

ня презентацій, форм

неодноразово

реда-

ток моторної пам’яті

та малюнків.

гований-перереда-

тощо), та не завжди

Це

веб-орієнтована

гований одногрупни-

на це є час. Ну, і ще

програма, що працює

ками – усе це можна

одна річ, варта ува-

Google

Drive.

редактори

еле-

приват-

ву.

перший

Важливим

штуваннях

про які я писатиму, не

Сервіс

та

зручно.

підготовки*,

колективно робити у хмарі, а потім один раз завантажити**. Сервіс другий – Google

20

від

можливість

ова йтиме про Google,

тільки

Google. Хоча десктопною

в розмовник. Другий експортувати

словники,

календарі та фотографії пов’язані одним обліковим записом і фактично знаходяться на одній хмарі. * - шпори ** - на телефон перед екзаменом)


self development

ВЕЛОСИПЕД – ЗВИЧАЙНІСІНЬКА СОБІ РІЧ, ЯКУ МОЖНА ЧАСТО ПОБАЧИТИ В КІНО. АЛЕ В ЯКИХ ФІЛЬМАХ ВЕЛОСИПЕД СТАЄ МАЙЖЕ ГЕРОЄМ, ЦЕНТРАЛЬНОЮ ФІГУРОЮ, СИМВОЛОМ РУХУ, СИЛИ, НАТХНЕННЯ?

ДИВИТИСЯ

Текст: Анастасія ОСИПЕНКО

«ТРІО З БЕЛЬВІЛЯ», СІЛЬВЕН ШОМЕ, 2003, ФРАНЦІЯ Палкий прихильник і в дечому продовжувач тенденцій Таті, Сільвен Шоме створює чудову анімацію, ліричну й злободенну водночас. «Тріо з Бельвіля» – це історія зовсім не про музичне тріо, тобто не тільки про нього, а про юного велосипедиста, про силу мрії, про важливість натхненного заняття, про міцність людських стосунків, про мелодії всередині. Тут є і сатира (на зажерливість, на новий, на думку

істинного

француза,американський,

спосіб життя), і викривальна моторошність (жорстокість і незугарність мафіоз«СВЯТКОВИЙ ДЕНЬ», ЖАК ТАТІ, 1949, ФРАНЦІЯ

них структур). А головне ,звичай-

Жак Таті – один із забутих кінематографіч-

но,любов (віддана і всепереможна).

них геніїв і, певно, один із найдобріших

Карикатурний і добрий, цей фільм –

режисерів. «Святковий день» – легка коме-

справжня знахідка для поціновува-

дія, яка через просте і, здавалося б, непока-

чів нестандартної мультиплікації.

зове, оспівує таке складне – не побоїмося пафосу – велич людини. Для Таті важливо показати чистоту стосунків і задумів, тому він завжди дає своїм героям можливість вирватись із тенет безжального суспільства, яке постійно стає швидшим, механічнішим. Поштар із провінційного містечка вирішує докорінно змінити систему доставки листів. У цьому йому допомагають велосипед, власна уява і приязні люди навколо...

21


вхід вільний

ПЕРСОНАЛЬНА ВИСТАВКА ЛІНЕТТ ЯДОМ-БОАК'Є «КУПЛЕТИ» PinchukArtCentre представляє першу у Східній Європі персональну виставку Лінетт Ядом-Боак'є (Великобританія), володарки головної премії Future Generation Art Prize 2012. Лінетт Ядом-Боак'є заклала в основу своєї творчості особливі правила часу та дії. На створення однієї картини відводиться один день, і, якщо робота не завершена до кінця цього дня,картина викидається. Таким чином, художниця не дає собі часу на нічні роздуми. Її роботи збираються у серії картин, на яких, зазвичай, зображені вигадані персонажі на тлі абстрактних рельєфів. На фоні темної атмосфери разючі вкраплення білої фарби стають ніби пронизливими спалахами світла – чи то смуги футболки, чи очі персонажу.

КОНФЕРЕНЦІЯ «УКРАЇНА 2030: СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ»

ПЕРША ВИСТАВКА РЕАЛІСТИЧНИХ КОЛАЖІВ SCISSORHANDS

Фонд «Ефективне управління», за участі Всесвітнього економічного форуму (WEF), запрошує до обговорення майбутнього України. Дискусія збере провідних вітчизняних українських громадських діячів і лідерів думок для того, щоб конструктивно обговорити можливі сценарії розвитку країни та створити адекватні очікування щодо нашого майбутнього. Модератором заходу виступить телеведуча Анна Безулик. Реєстрація обов’язкова за тел.: +380 (44) 501 41 00, а також електронною поштою assistant@ feg.org.ua.

Шість парних портретів-колажів відомих режисерів і їх муз розкажуть історію професійних дуетів людей, які надихають один одного на творчі пошуки та неймовірні професійні досягнення. Усі роботи створені в техніці колаж за допомогою дрібних фрагментів глянцевих журналів, ретельно підібраних з урахуванням біографії героя колажу. Представниця молодого покоління сучасної арт-сцени Аліна Півненко, працюючи під псевдонімом SСISSORHAND, стала відомою завдяки своїм вражаючим роботам, створеним у техніці колаж. Кожний свій твір вона створює протягом 300 годин. На виготовлення однієї такої роботи художниці потрібно від 30 до 150 журналів.

ДЕ: Київський національний академічний театр оперети, вул. Червоноармійська, 53/3 КОЛИ: 4 грудня о 19:00

ДЕ: PinchukArtCentre, вул. Червоноармійська/Басейна, 1/3-2 КОЛИ: до 5 січня, вівторок – неділя з 12:00 до 21:00

БЕЗКОШТОВНИЙ МАКІЯЖ Центр професійної освіти «Славутич» запрошує жінок і дівчат у якості моделей на курси візажу. Заявки на участь можна надсилати на електронну адресу centrslav@ukr.net.

ЕТНО-РОК ПАТІ Димна суміш етно-року двох столиць – Пітера та Києва. У програмі «Вася клаб», «Мама мія» та «Свобода». ДЕ: Байк рок-н-рол клуб «ROUTE 66», просп. Академика Глушкова, 11 КОЛИ: 29 листопада з 21:00 до 00:00, 30 листопада з 22:00 до 00:00

КІНОПОКАЗИ В АРТ-КЛУБІ «44»

ДЕ: Центр професійної освіти «Славутич», пр. Перемоги, 67

ДЕ: малий зал, арт-клуб «44», вул. Хреща-

КОЛИ: понеділок, середа та п’ятниця з 18:30 до 21:30

КОЛИ: щодня з 19:00 до 21:00

тик, 44-б, станція метро Театральна ДЕТАЛЬНІШЕ: club44.com.ua, розділ «Кінозал»

22

ДЕ: Art Gallery Nebo, вул. Драгомирова, 14 КОЛИ: до 30 листопада, понеділок – субота з 11:00 до 19:00

ДЖАЗОВА СЕРЕДА: «INSPIRATION» У рамках щотижневого проекту Джазова середа, у фестиваль-ресторації виступить київський проект «Inspiration». Цей концерт стане дебютним для колективу. Музиканти грають разом вже давно, хоча і в різних складах. ДЕ: Бесарабська площа, 2, станція метро Хрещатик КОЛИ: 27 листопада о 20:00


MILES BABIES В «ДИВАНІ» Miles Babies – одна з найцікавіших груп , що з'явилися на українській сцені за останні кількароків. Спочатку колектив існував у форматі дуету (Олексій Макаров – вірші, вокал, акустика; Іван Ковальов – електрогітара ), а їх творчість мимоволі асоціювалося з П'ятницею та раннім Бумбоксом. Не бажаючи бути схожим на кого-небудь, музиканти стали шукати своє звучання, поки не прийшли до химерного сплаву з року, хіп-хопу з невеликою домішкою джазу і фанку, а з приходом в Miles Babies Олі Хоменко (барабани) і Олександра Купрієнко (бас-гітара), звук групи викристалізувався і став легко впізнаваним. ДЕ: Бесарабська площа, 2, станція метро Хрещатик КОЛИ: 26 листопада о 20:00

СЕРГІЙ ПОПОВ «ШАРИ. ІНСТРУКЦІЇ. МНОЖИНИ» Глобальне капіталістичне суспільство представляється як тотальний склад, а участь індивіда в ньому протікає в потоці матеріальних цінностей: зі складу готової продукції на склад використаної продукції. Аналізуючи структуру та функціоналізм досліджуваного простору, можна виділити три основні поняття: шари, інструкції, множини.

ДЕ:

Мала галерея Мистецького Арсеналу,

вул. Лаврська, 10

КОЛИ: до 15 грудня, щодня з 11:00 до 19:00

ФЕСТИВАЛЬ ЗДОРОВОЇ ЇЖІ ТА ЗДОРОВ’Я «BEST FOOD FEST & HEALTH» Це платформа, на якій відвідувачі мають змогу познайомитися зі світовими тенденціями у здоровому харчуванні, відвідати майстер-класи кращих українських та європейських шеф-кухарів, лекції провідних дієтологів, спортсменів та спеціалістів зі здорового способу життя. У рамках фестивалю проходить «Ярмарок здоров’я», який збирає під одним дахом виробників еко-продукції та компанії, які представляють в Україні сектор зелених технологій та органіки. ДЕ: вул. Велика Васильківська, 55, НСК «Олімпійський» КОЛИ: 7 та 8 грудня

ГРУПА BEEFEATERS У DOCKER PUB Група BEEFEATERS подарує Вам бурю емоцій і запальні хіти. Танцюйте, веселіться та насолоджуйтеся якісним живим звуком. ДЕ: Docker pub, вул. Богатырська, 25 КОЛИ: 21 листопада з 21:30 до 00:00

«Я МИСЛЮ ЦИМИ ЧОЛОВІЧКАМИ» В ГАЛЕРЕЇ ГАПЧИНСЬКОЇ Особливий світ, що бере початок в далекому, щасливому дитинстві, надихає, закохує, змінює настрій, погоду за вікном і в душі. Щирі усмішки з глибоким змістом надовго залишаться у вашому серці. І все це картини Євгенії Гапчинської. Ваш особливий рецепт від листопадової осені. ДЕ: вул.Михайлівська, 16, станція метро Майдан Незалежності КОЛИ: вівторок – п’ятниця з 10:00 до 19:00, вихідні – з 11:00 до 18:00

Текст: Ізя Халявний

МУЗЕЇ, ГАЛЕРЕЇ, ВИСТАВКОВІ ЦЕНТРИ ЛЕНЦІЇ, ТРЕНІНГИ, МАЙСТЕР-КЛАСИ ВЕЧІРКИ, КОНЦЕРТИ КІНОПОКАЗИ

23


NonStop. November '13  

Magazine of Taras Shevchenko National University of Kyiv

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you