Najwspanialsze 2017 04

Page 1

spa

wellness

cosmetics

medical

sun

fitness

beauty

www.najwspanialsze.pl

4/2017 (19) zima

18,00 zł (w tym 8% VAT)

oblicze piękna i zdrowiaDrodzy Czytelnicy! Z wielką satysfakcją i radością w sercu obdarowujemy Was muzycznym prezentem w postaci albumu CD: SŁOŃCA BEZ KOŃCA! utrzymanego w klimacie subtelnego chilloutu. Projekt ten powstał dzięki pomocy Partnerów i Sponsorów. Pragnę bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie i wsparcie. Święta Bożego Narodzenia to taki magiczny czas przesycony dobrocią, miłością, spokojem i otwartością na drugiego człowieka. Niech ta najwspanialsza chwila przyniesie niepowtarzalną atmosferę, by otaczały nas przyjazne gesty i ciepłe słowa. Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy 2018 Rok przyniósł ze sobą szczęście i pomyślność. Z najwspanialszymi muzycznymi życzeniami pod słońcem!

E•

lkie sze •W a z as praw trzeżo

ht ne • Copyrig © VICTOR 11 • w w w.vic tore l. p

oń ca

SŁ O

b

ą re l ak sac y

le!

Ń

A C

zm uzy k

k ez

NIE DO SPRZED AŻY • OCYJNY • PROM DOD ATE KC ZA SO

LSZ

wt

PIS MA

A

IA AN SP JW

l • Harmonia zmysłów dla du nialsze.p jwspa szy i w.na ciał w w a

jną

N

Dariusz Idkowiak redaktor naczelny

! • MUZYK A

RZ PLA EM Z G E

l

PŁAT • ZO

OLNIONA ZW

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl

SŁOŃCA BEZ KOŃCA! Muzyka zawarta w albumie wprowadza w świat relaksu, odprężenia i subtelnego wyciszenia. Lekkie i przyjemne kompozycje, których zadaniem jest stworzenie wyjątkowych obrazów, malowniczych

plaż, słonecznych zatok przepełnionych świeżością morskiej ciepłej bryzy. Dzięki zawartej w nich energii poprawiają nastrój i samopoczucie każdego słuchacza. Płyta SŁOŃCA BEZ KOŃCA!

to najwspanialsza muzyka relaksacyjna sprawdzająca się w gabinetach kosmetycznych, salonach SPA & wellness, klinikach medycyny estetycznej.

Pięknie dziękujemy Partnerom projektu: APARTHOTEL CZARNA GÓRA * DR. BELTER * HILDEGARD BRAUKMANN * IKOR * KNEIPP LESTHEZONE GROUP * NAJWSPANIALSZA.PL * NAJWSPANIALSZE * SEAWEEX * SKIN UP POLSKA TRISTAR COSMETICS * VICTOR 11 * YOGA FOR HARMONY & PEACE


»Efekt AHA – Odnowa skóry kwasami owocowymi« »intensa®-med« [Derm-A-ReNew] – Odnowa skóry kwasami owocowymi. Kuracja kwasami owocowymi DR.BELTER® oznacza nowy początek dla Twojej skóry. Kwasy owocowe jako peelingi chemiczne są naturalnym, efektywnym i sprawdzonym sposobem na skuteczne leczenie szczególnie problematycznej oraz przedwcześnie starzejącej się skóry z fotouszkodzeniami. Systematyczne zabiegi kwasami owocowymi prowadzą w sposób udowodniony do aktywacji podziału komórek w warstwie podstawnej naskórka, a tym samym do przyspieszonej odnowy warstw skóry.

»intensa®-med« [Derm-A-ReNew] Kuracja odnawiająca skórę z kompozycją DR.BELTER® z czystego kwasu glikolowego i naturalnych ekstraktów owocowych może być nowym początkiem dla skóry i złagodzeniem oznak przeszłości.

Użytkownicy czerpią korzyści z przeróżnych efektów, jakie kwasy owocowe DR. BELTER® wywołują na skórze. Może to być złagodzenie oznak przeszłości, np. zmarszczek, blizn i przebarwień. W rezultacie zmniejsza się grubość warstwy zrogowaciałego naskórka, co sprawia, że skóra nabiera młodszego i doskonalszego wyglądu. Ponadto kwasy owocowe dbają o zwiększenie nawilżenia skóry, przez co staje się ona miękka i gładka w dotyku. Udowodnione pozytywne działanie można zaobserwować przy następujących rodzajach skóry: skóra z płytkimi bliznami lub rozszerzonymi porami – poprawa wyglądu cery, skóra trądzikowa z zaskórnikami – wyraźnie mniej niedoskonałości, przy wrastających włoskach – włoski przestają rosnąć, przy hiperpigmentacji (plamy starcze) – złagodzenie partii dotkniętych przebarwieniami, pierwsze drobne zmarszczki liniowe – zredukowane i wygładzone,

Wskazówki dotyczące pielęgnacji i ważne informacje dotyczące stosowania kwasów owocowych: Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w trakcie kuracji kwasami owocowymi, a także po niej, skóra wymaga szczególnej uwagi podczas pielęgnacji domowej. W tym celu kosmetyczka dobiera specjalny i dostosowany do potrzeb skóry program pielęgnacyjny wraz z różnymi preparatami DBC. Poprzez regularne stosowanie i zwiększanie intensywności naszych rozmaitych kwasów owocowych skóra wyraźnie zmienia się już po kilku zastosowaniach. Zalecamy wykorzystanie okresu jesienno-zimowego, aby pobudzić swoją skórę i rozpocząć nowy rok ze świeżą cerą. Kwasy owocowe DBC mogą być również stosowane jako specjalny peeling, niezależnie od kuracji. Przyjdź na indywidualne konsultacje do kosmetyczki DBC. Rada: Aby łagodnie przetestować doskonałe działanie produktów z kwasami owocowymi na swojej skórze, możesz zimą zamiast kremu na noc użyć »intensa®-med« DermA-ReNew Fluid.


B I O - CL A SSI C A O R G A N I C

M E E T S

M E D I C A L

B E A U T Y

Linia zapobiegająca powstawaniu pierwszych zmarszczek. Zawiera produkty do cery suchej, odwodnionej oraz trądzikowej. Łączy aspekty kosmetyków naturalnych połączonych z wysoce skutecznymi składnikami promedycznymi. Receptury zawierają m.in. wegańskie proteiny jedwabiu, kwas hialuronowy, Glucolift Matrix. Produkty wolne są od parabenów, olejów mineralnych, silikonów oraz PEG.

t e l . 3 2 2 5 27 5 2 7

w w w.bel ter.p l


2017/4

4

BIAŁO-CZERWONA WIGILIA Drodzy Państwo, Czytelnicy i Przyjaciele. Koniec roku, czas podsumowań, a koniec to wspólna rodzinna kolacja przy wigilijnym stole. Nasza polska tradycja przewiduje dodatkowe nakrycie dla tajemniczego gościa, który może w dowolnym momencie pojawić się na progu naszych domostw. I tu powinniśmy zadać sobie pytanie: co ta tradycja ma wspólnego z rzeczywistością? Czy aby na pewno dzisiaj jesteśmy w stanie ugościć kogoś zupełnie nam obcego? Czy nie zrazimy się gdy ona lub on, zamiast polskiego pozdrowienia zaczną wypowiadać słowa w języku niemieckim, rosyjskim, czy co gorsza arabskim? Co wtedy się stanie? Czy też nawet jeśli nikt nie zapuka do naszych drzwi, to czy sami wyjdziemy z tym jednym nakryciem na zewnątrz? Czy tak jak w reklamie pewnego portalu aukcyjnego, jesteśmy w stanie zatrzymać się nad bezdomnym i ofiarować mu dobry gest, coś do jedzenia lub kilka złotych, bez dodatkowych myśli „na pewno na alkohol”? Czy też widząc kogoś samotnego na ławce, zatrzymamy się i dowiemy, czy aby ta pozycja nie jest spowodowana złym stanem zdrowia, co w czasie mrozu może prowadzić nawet do śmierci? Niedawno natknąłem się na wpis pewnego dominikanina, który opisuje swoje spostrzeżenia dotyczące Polski, a które to ma możliwość skonfrontować z tym, co dzieje się na jego misji w (bodajże) Boliwii. Widzi on dokładnie to, o czym w powyższym rozważaniu. Niestety, bardzo to przykre. Pamiętam niedzielne kazania i siłę, którą w sobie niosły. Piękne, mądre opowieści, które kształtowały duszę i umysł młodego człowieka. To jednak już przeszłość. Dzisiaj częściej można wysłuchać politycznej nagonki, czy też informacji na temat braku datków na remont, tudzież przeżyć wytykanie tych, co chcą żyć zgodnie ze swoim sumieniem.

Ostatnie miesiące to czas smutny, okres tak głębokiego podziału między nami Polakami, z jakim ja przez całe swoje życie się jeszcze nie spotkałem. Nawet w czasach głębokiej komuny nikt nie wytykał mnie palcem, nie obrażał. Z prostej przyczyny, gdyż należałem do szarej masy budującej naszą Ojczyznę. Teraz krok po kroku zbliżamy się do miejsca, gdzie na horyzoncie będziemy mieli tylko jedną słuszną partię, jedną słuszną myśl. Tych, co będą mieli inne zdanie, pozamykają gdzieś w odosobnieniu, gdzie nikt z wigilijną potrawą nie trafi. Być Polakiem to powód do dumy! Naród waleczny, chciałoby się użyć jakże niemodnego słowa niezłomny. Jednak gdy zamykam oczy i widzę warszawski most Poniatowskiego zakryty dymem rac, a gdzieś ponad powiewają zielone flagi z falangą, ludzie na przedzie niosą transparent „Europa jest biała”, to jest mi najzwyczajniej wstyd. To w końcu my, Polacy, odnieśliśmy podczas wojny największe straty, a teraz godzimy się na takie niegodziwości. Ja widząc zakryte twarze, zielone sztandary nie przystąpię do marszu, gdyż wiem jaki będzie tego efekt. Gdybym ruszył z nimi, to godziłbym się na ich scenariusz. Życzę wszystkim udanych świąt, ciepłych i radosnych, z polskim wigilijnym stołem, gdzie biało-czerwony jest powodem do dumy, ale także niesie za sobą obowiązek bycia... uczciwym i dobrym człowiekiem.

Wydawca: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7

Reklama i marketing: Dariusz Idkowiak tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: reklama@najwspanialsze.pl

Redakcja: NAJWSPANIALSZE 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: redakcja@najwspanialsze.pl www.najwspanialsze.pl

Prenumerata: Dystrybucję czasopisma prowadzi wydawca. Prenumeratę można zamawiać w każdym terminie. Wysyłka od najbliższego wydania po otrzymaniu wpłaty na konto: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 25 8142 1033 0307 8842 2000 0001 Zaprenumeruj kwartalnik NAJWSPANIALSZE – cztery kolejne wydania na każdą porę roku w promocji za jedyne 60 zł.

Redaktor naczelny: Dariusz Idkowiak Redaktor prowadząca: Monika Nogalska Sekretarz redakcji: Zofia Słomska-Rozynek Współpraca: Marta Baranowska, dr inż. Iwona Białas, Rafał Bielawa, Katarzyna Błasik, mgr Bogusława Gawron, Anita Gołębiowska, Kamil Guszczyński, Piotr Künstler, Ewa Kumorek-Fedor, mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik, Beata Mąkolska, Magdalena Młotkowska, Aneta Muller, Roman Rybacki, Monika Szatkowska, Piotr Szczotka, Małgorzata Wiatr, Barbara Włudyka, Anna Wydra-Nazimek, Małgorzata Zdziebko-Zięba.

Druk i oprawa: POLRASTER, ul. Orawska 19, Bydgoszcz © Copyright by RUBIKON MEDIA Przedruki z czasopisma NAJWSPANIALSZE dozwolone są wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą wydawcy z podaniem źródła. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i tekstów sponsorowanych, oraz ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny. Reklamodawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki prawne wynikłe z opublikowania dostarczonych materiałów. Nie zamówionych materiałów redakcja nie zwraca, jednocześnie zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów. Wszystkie nazwy handlowe, logo, ilustracje zawarte w tekstach użyte zostały w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich firm lub osób.

Dariusz Idkowiak redaktor naczelny2017/4

6

10

SPIS TREŚCI

ZIMA

8 Zarządzanie 8

SUKCES OBIEKTU SPA

Porady 10

20

MASZ WPŁYW

Innowacje 14

BŁOGI UŚMIECH

52

BIOPOZYTYWNY WPŁYW ŚWIATŁA

Kosmetologia 16

POTĘŻNY ORĘŻ

32

DERMOODNOWA

Pielęgnacja 18

ZDROWY BLASK

30

DOBRE SAMOPOCZUCIE

38

POWRÓT DO KORZENI

Marketing 20

PERSONALIZACJA

56

KLUCZ DO SUKCESU

Bezpieczne opalanie 22

SEKRETY PIĘKNEJ OPALENIZNY

68

FANTASTYCZNE VEGAZ

70

SKUTECZNA ŚWIATŁOTERAPIA

26

28

14


30

7

Aromaterapia 24

52

NIEPOWTARZALNY KLIMAT!

Rytuał spa 26

IRLANDZKI SEN

Odnowa biologiczna 28

W SERCU GÓR

54

ROZKOSZUJ SIĘ ZAPACHEM

Internet 34

TWOJA MARKA MA TWARZ

Targi

24

36

PRZYWITAJ Z NAMI WIOSNĘ!

66

TARGI DLA PIĘKNA

Dobroczynność

72

40

ZIARNO SZTUKI – OGRÓD NADZIEI

Lifestyle 42

ROZKOSZUJ SIĘ PROSECCO

76

STANDARD LUKSUSU

78

SZYBKO CIEPŁO

Wywiad 44

76 74

WSPIERAĆ I INSPIROWAĆ

Relacja 46

PROFESJONALNIE

65

GDY WŁOS MA GŁOS!

Makijaż 48

METALICZNE WYKOŃCZENIE

Nowości 58

PREMIERY, KOSMETYKI, URZĄDZENIA…

Wybory miss 72

PIĘKNO BEZ OGRANICZEŃ

Joga 74

ZACZNIJMY OD SIEBIE


2017/4

8

Zarządzanie

SUKCES OBIEKTU SPA Kompetencje dobrego menedżera SPA. Menedżer SPA odgrywa zasadniczą rolę w sukcesie obiektu. Wybór odpowiedniej osoby na to stanowisko jest więc bardzo ważny i dosyć trudny na polskim rynku, ponieważ szkoły przygotowujące do tego zawodu są jeszcze nieliczne i funkcjonują od niedawna. Oto zarys kompetencji, które powinien posiadać dobry menedżer SPA. Informacje, które mogą być przydatne zarówno dla inwestora rekrutującego jak i dla osób, które rozważają taki zawód.

KADRY

PRZYWÓDZTWO I ORGANIZACJA PRACY ZESPOŁU SPA

REKRUTACJA PERSONELU SPA

Zarys kompetencji

Cechy

• Opracowanie opisu stanowisk. • Redagowanie ogłoszenia. • Selekcja ofert. • Przeprowadzenie rozmów rekrutacyjnych. • Weryfikacja umiejętności technicznych kandydatów. • Wskazywanie standardów, inspirowanie, motywowanie, chwalenie zespołu. • Opracowanie grafiku pracy. • Koordynowanie pracy. • Prowadzenie spotkań okresowych. • Opracowanie planu szkoleń. • Opracowanie celów działu i indywidualnych dla poszczególnych pracowników. • Doskonalenie zespołu w sprzedaży, obsłudze klienta i technicznym wykonywaniu zabiegów. • Regulowanie czasu pracy pracowników SPA. • Koordynowanie pracy osób współpracujących z obiektem. • Opracowanie dokumentacji związanej z płacami i prowizją oraz czasem pracy.

Aneta Muller - menedżer i niezależny konsultant.


JAKOŚĆ I UTRZYMANIE STANDARDÓW SPA

SPRZEDAŻ I MARKETING USŁUG SPA

FINANSE SPA

ZARZĄDZANIE INWENTARZEM

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA

9

• Opracowanie procedur, protokołów pracy i utrzymania pomieszczeń i wyposażenia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. • Organizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami BHP. • Egzekwowanie przestrzegania przez pracowników przepisów i zasad BHP. • Oszacowanie potrzeb i zakup odpowiedniego wyposażenia i materiałów. • Zarządzanie magazynem i optymalizacja jego poziomu. • Nadzorowanie prawidłowej obsługi i eksploatacji powierzonych pracownikom urządzeń i wyposażenia. • Czuwanie nad odpowiednią konserwacją wyposażenia. • Koordynacja zaopatrzenia w materiały i produkty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania SPA. • Opracowanie budżetu. • Zdefiniowanie celów finansowych i ich realizacja. • Przygotowywanie zestawień. • Monitorowanie wyników rzeczywistych względem budżetu. • Analiza rentowności zabiegów. • Zarządzanie kasą (wpłaty i wypłaty). • Dobre wykorzystywanie oprogramowania SPA do analizy klientów, wyników terapeutów, stanu magazynu, sytuacji finansowej. • Nadzorowanie wydatków i ich optymalizowanie. • Analiza rynku i dbałość o ciągły rozwój SPA. • Kreowanie i zarządzanie ofertą SPA zgodnie z trendami i oczekiwaniami gości. • Prowadzenie marketingu wewnętrznego SPA. • Nadzorowanie optymalizacji rezerwacji. • Wprowadzenie i nadzorowanie prowadzenia kart klienta. • Prowadzenie działań mających na celu fidelizację klienteli. • Wprowadzanie akcji promocyjnych, ich koordynacja i pomiar. • Stworzenie / współtworzenie / nadzorowanie planu działań marketingowych zewnętrznych (grupa docelowa, strategie, środki) i środków komunikacji spójnych z przyjętym planem. • Opracowanie folderów, ulotek, cenników, formularzy, zaproszeń, wizytówek, etc. • Tworzenie programów lojalnościowych. • Stworzenie standardów i procedur obsługi klienta. • Stworzenie protokołów zabiegów. • Dbanie o dekorację, światła, aromat, podkład muzyczny. • Dbanie o jakość usług. Stworzenie narzędzi i analiza poziomu satysfakcji klienta.

Menedżer SPA jak widzimy powinien posiadać wiele kompetencji, które koniecznie muszą być wsparte doświadczeniem. Biorąc pod uwagę poziom i techniczny charakter pracy, wymagany jest też pewien poziom wykształcenia: studia wyższe, szkoła hotelarska, wyższa szkoła specjalistyczna. Doświadczenie jest bezspornie najważniejsze (zarządzanie zespołem, relacje z klientem, interakcje z innymi menadżerami). Szkolenie może oczywiście przyspieszyć naukę, ale nic nie zastąpi kilku miesięcy, czy lat na froncie, w obsłudze klienta, przy planowaniu czy asystowaniu menedżerowi zanim samemu stanie się na kierowniczym stanowisku. Pozostaje temat profilu idealnego kandydata. Dwie ścieżki wydają się słuszne: wykształcenie kosmetolog / fizjoterapeuta lub też zarządzanie uzupełnione, jeżeli to możliwe, o szkołę / szkolenie z zakresu zarządzania obiektem SPA. Menedżer o profilu «fizjoterapeuta / kosmetolog» ma tę przewagę, że może wykonywać część zabiegów, szkolić i nadzorować personel. Lepiej też oczywiście rozumie specyfikę zawodu terapeuty. Z pewnością od razu staje się bardziej wiarygodny dla zespołu i cieszy się autorytetem, szczególnie podczas oceny technicznych umiejętności. Profil «zarządzanie» wnosi do zespołu to, czego często brakuje w obiektach SPA: umiejętność zarządzania zespołem, sprzedażą, działania marketingowe, rachunek ekonomiczny. Niezbędne jest jednak, aby temu profilowi towarzyszyła dobra znajomość branży SPA i rynku, na którym pojawiają się mniej lub bardziej trafione ekonomicznie trendy. Niezbędna jest analiza konkurencji, śledzenie prasy branżowej, udział w targach i ciągle szkolenia. Który profil wybrać? Nie ma gotowej odpowiedzi. Na polskim rynku większość kandydatów ma wykształcenie terapeutyczne, często są to fizjoterapeuci czy kosmetolodzy z ukończonymi studiami wyższymi, dobrą znajomością techniczną i zgłębioną wiedzą na temat kosmetyków. Jeżeli tylko mają łatwość nawiązywania kontaktów, swobodę w relacjach i kreatywność, stają się wspaniałymi menedżerami. Warunkiem jest

jednak, żeby pracodawca zapewnił im szkolenia związane z technikami sprzedaży, marketingiem i zarządzaniem lub też zwrócił się do konsultanta SPA o czasowe wsparcie. Wydaje się, że ten profil jest szczególnie dobry przy małych strukturach, miejskich SPA, czy też silnie wyspecjalizowanych technicznie (medi, medical SPA). Podobnie jednak jak nie wymaga się od dyrektora kliniki, żeby był chirurgiem, czy od dyrektora restauracji, by był wyjątkowym kucharzem, dobry menedżer SPA niekoniecznie musi być terapeutą. W dużych obiektach, gdzie założenia finansowe są wysokie, a Menedżer SPA ma tyle zadań związanych z integracja SPA z hotelem, marketingiem i sprzedażą, zarządzaniem dużą infrastrukturą i zespołem, że nie może wykonywać zabiegów, nawet okazjonalnie, wybór menedżera o profilu «zarządzanie» wydaje się słuszny. Przy budowie takiego obiektu trzeba myśleć o innowacji i stworzyć dobrą koncepcję. Sukces innowacji nie kończy się na koncepcji. Trzeba jeszcze być w stanie przekonać dyrekcję czy inwestora o ekonomicznej słuszności przedsięwzięcia, a następnie z sukcesem wprowadzić ją do zespołu, zaplanować szkolenia, wprowadzić zmiany w organizacji, przygotować plan marketingowy promocji i sprzedaży produktu i wreszcie kontrolować, pilotować, doskonalić. W tej sytuacji specjalista od zarządzania będzie, być może, bardziej skuteczny.

Aneta Muller Menedżer i niezależny konsultant. Spa Consulting www.spaconsulting.com.pl


2017/4

10

Porady

MASZ WPŁYW Jak nie brać wszystkiego do siebie. Człowiek jako istota społeczna, ma potrzebę bycia akceptowanym przez najbliższe otoczenie – chcemy być lubiani, podziwiani, czuć się ważni, potrzebni, kochani. Często za bardzo przejmujemy się opiniami innych, bojąc się, że brak aprobaty będzie równoznaczny z brakiem miłości. Niestety, uzależnienie się od cudzej opinii, tylko oddala nas od poczucia szczęścia i spełnienia.

Parę przykładów

– Szef pracuje przy komputerze i nie odzywa się do sekretarki już trzecią godzinę. Ta gorączkowo zastanawia się, czy zrobiła coś złego? Proponuje mu kawę bądź herbatę, ale milczenie szefa jedynie utwierdza ją w przekonaniu, że coś jest nie tak. Pół dnia straciła na zastanawianie się nad własnymi niedociągnięciami, analizując ostatnie dni w pracy. A szef tymczasem sprawdzał ceny wycieczek na Majorkę, gdyż trafił na ciekawy podróżniczy blog i wpadł w relacje z wypraw bloggera kompletnie odrywając się od rzeczywistości. – Taksówkarz zajeżdża kobiecie drogę, soczyście trąbi i puka się

w czoło pokazując jej, co o niej sądzi. Mając nogi jak z waty kobieta zjeżdża na pobocze i usiłuje się uspokoić. Opowiadając tę historię mężowi słyszy, że na pewno wymusiła pierwszeństwo. Zaczyna sobie przypominać sekunda po sekundzie całe wydarzenie i po pół godzinie rozważań nie jest już taka pewna, czy rzeczywiście miała pierwszeństwo. Mogła czegoś nie zauważyć. Mogła coś pomieszać. A może po prostu jest beznadziejnym kierowcą? Kobieta jechała prawidłowo, co widział inny kierowca, oburzony zachowaniem taksówkarza. Taksówkarz brawurę przypłacił stłuczką dwie ulice dalej. Tego jednak kobieta nie widziała i nie wiedziała – była przekonana, że jest tak głupia, że nawet obcy mężczyźni stukają się w czoło na jej widok.

Jak odbierasz otoczenie?

Cóż, są osoby bardziej bądź mniej wrażliwe na krytykę pod swo-


11

Kilka praktycznych wskazówek, jak nie brać wszystkiego do siebie • Miej szacunek dla odmiennego zdania innych osób. Przekonywanie kogoś o kompletnie odmiennym zdaniu to najczęściej strata czasu i nerwów. Pozwól innym myśleć jak chcą. • Miej szacunek dla własnej opinii – nawet odmiennej od opinii innych. I nie wstydź się tego! • Rozróżniaj FAKTY od OPINII. Opinia to jest czyjeś PRYWATNE zdanie. (To trudne zadanie, zwłaszcza dla porywczych, dla nadwrażliwych i dla zakompleksionych). • Każdy ma swoje własne problemy (nie związane z Tobą). • Ludzie różnie reagują, w różnych sytuacjach, ty możesz kontrolować SWOJE zachowanie, swoje myśli. Skup się przede wszystkim na tym. im adresem. Po jednych spływa jakieś wydarzenie jak po przysłowiowej „kaczce”, inni wloką negatywne emocje za sobą godzinami, dniami i tygodniami. Ba! Niektórzy odtwarzają przykrości w myślach w nieskończoność – potrafią żyć w poczuciu krzywdy całe lata, krzywdząc jedynie siebie. Najczęściej pozostają głusi na jakiekolwiek argumenty odbiegające od ich wyobrażenia od rzeczywistości, są całkowicie zamknięci na alternatywne światopoglądy i inne wersje wydarzeń. Przecież oni wiedzą lepiej. Byli tam, albo widzieli. Albo tak dobrze pamiętają! Od małego uczeni jesteśmy dualizmu ziemskiego świata – to kobieta, to mężczyzna, to słońce, to księżyc, to noc, a to dzień, to jest złe, a to dobre. Jak Cię Pani chwali w szkole, to dobrze, jak przyniesiesz jedynkę to źle. Nieważne, że chciałeś powiedzieć coś istotnego, albo miałeś inne zdanie – nie wpisałeś się w odtwórczy system, nie myślisz tak, jak nauczyciel, więc myślisz źle! Spotykamy się z wieloma sytuacjami przykrymi czy kłopotliwymi, przynajmniej każdy z nas doświadczył momentu, w którym coś nie poszło tak, jak oczekiwał. Ten podział na dobre i złe, ten strach, że jak zostaniesz oceniony źle, to przestaną Cię lubić / kochać / akceptować – towarzyszy wielu ludziom każdego dnia. Oto młoda kobieta wychodzi za mąż na mężczyznę, który został uznany za świetną partię przez jej matkę. Dwadzieścia pięć lat po tym fakcie, odpowiadając na pytanie: Po co za niego wyszłaś? sama słyszy, jak idiotycznie brzmi odpowiedź: Bo moja matka chciała. Oto mężczyzna zwolniony z zakładu pracy, przez restrukturyzację, słucha się żony i idzie

na kurs pośrednika nieruchomości. Był świetnym elektrykiem, uwielbiał pracę, przychodził, robił co do niego należało, bez zbędnego gadania. Teraz ma problem bo boi się dzwonić do ludzi i proponować im coś, czego pewnie nie chcą. Ale nie powie o tym żonie, bo nie chce, żeby miała go za mięczaka. Poza tym, to jej pomysł, jej nowo otwarte biuro nieruchomości, a bliscy muszą się wspierać, prawda? Naprawdę uważasz, że wspieranie bliskich odbywa się kosztem siebie samego? Kto będzie wspierał Ciebie, skoro tak chętnie rezygnujesz z własnych potrzeb? Uczysz innych, że ty jesteś mniej ważny. Że zdanie kogoś, kogo uważasz za bardziej ważnego, jest lepsze. Czyli wracasz do szkolnej ławki, gdzie jak powiedziałeś to, co chciał nauczyciel, to było ok. Tylko, że już nie jesteśmy dziećmi, a nadal boimy się utraty miłości bliskich i dla tej miłości robimy różne rzeczy. Czasem to rzeczy, które kłócą się z naszym wewnętrznym przekonaniem, ale strach przed byciem odrzuconym jest dużo silniejszy. Gdy patrzymy na czyjeś życie z boku, wydaje się absurdalne, że pięćdziesięcioletnia kobieta „zasuwa” w kuchni do czwartej nad ranem, aby naszykować kolację wigilijną w określony przez tradycję sposób. To nic, że nie cierpi gotować. To nic, że znowu będzie za dużo jedzenia. To nic, że ma schorowane stawy i każdy ruch sprawia jej ból. Liczy się tylko wielkość grymasu na ustach teściowej i nadzieja, że w tym roku grymasu nie będzie, a pojawi się pochwała: jak pięknie wszystko przygotowałaś. Złudne nadzieje. Jeżeli bierzesz na siebie odpowiedzialność za cudze emocje, uczucia, opinie, za każdy przejaw niezado-


2017/4

12

Świat i wszystko wokół jest tylko odbiciem Tego, co nosisz w sobie.

wolenia na twarzy bliskiej osoby, za każdą porażkę dziecka – to tak, najprawdopodobniej będziesz nieszczęśliwy. Po latach „brania wszystkiego na siebie” ciało odzwierciedla sposób myślenia – przygarbione plecy, problemy z otyłością, brak możliwości wyprostowania się czy splecenia wyprostowanych rąk za plecami, aby w pełni otworzyć klatkę piersiową… Nie weźmiesz pełnego oddechu całą piersią, jeżeli w sercu masz nieszczęścia tego świata.

Rozróżnienie odpowiedzialności

Mamy wpływ na to co, w jaki sposób, jakim tonem i w jakim momencie zrobimy czy powiemy. W głównej mierze zależy to od naszych emocji w danym momencie, od naszych myśli, od poziomu świadomości na jakim się znajdujemy. Nie mamy jednak wpływu na to,

co druga osoba będzie sądzić o naszych słowach. Każdy z nas patrzy na świat przez pryzmat własnych doświadczeń, przekonań, oczekiwań, marzeń, rozczarowań, nadziei… i nawet jeżeli uważamy, że bardzo dobrze znamy drugą osobę, zgubnym jest twierdzić, że wiemy o niej wszystko. Najczęściej ludzie niewiele wiedzą o sobie samych! Nie wiedzą co tak naprawdę ich złości w drugiej osobie, nie wiedzą dlaczego są zmęczeni, rozdrażnieni, podenerwowani czy smutni. Osoby wrażliwe chcąc komuś pomóc, często pozwalają „wylać” na siebie cały obcy smutek. Potem z tym smutkiem chodzą dzień, dwa, trzy i uważają, że to ich własny smutek, bo nie rozumieją, że dosłownie wchłonęły negatywne emocje drugiej osoby. Tamta zaś „wygada się” i jest jej lepiej! Nie mamy kontroli nad tym co się dzieje w głowach i sercach innych, nie jesteśmy w stanie przewi-

dzieć wszystkich reakcji innych osób, nie posiadamy na poziomie umysłu całej wiedzy tego świata. Personalizacja – czyli błędne obwinianie siebie samego za reakcje i myśli innych, to sposób na życie w ciągłym stresie. Masz wpływ na to, co czujesz, co myślisz, masz wpływ na to, z jaką opinią się zgodzisz, a z jaką nie. Masz także wpływ na to, jak zinterpretujesz dane wydarzenie, czy uznasz je za porażkę, za wyzwanie czy może za szansę na coś innego. Masz wpływ na to, co uznajesz za tradycję a co nie, bo to Ty decydujesz, co jest dla Ciebie ważne i jak bardzo. Masz wpływ na to, co TY pomyślisz o sobie, a zatem to TY decydujesz jaką informację o sobie wysyłasz w świat dalej. Świat i wszystko wokół jest tylko odbiciem Tego, co nosisz w sobie. Oby to odbicie było piękne :)

Beata Mąkolska Wydawca portalu zdrowego stylu życia dla kobiet Wellnessday.eu; trenerka wellness, trenerka rozwoju osobistego (rozwoj-osobisty.info). Współautorka książki „Coaching relacji ze sobą i bliskimi”2017/4

14

Innowacje

BŁOGI UŚMIECH Historia jednej… formuły.

Fot. Phil Pharma

Skin Up to projekt absolutnie innowacyjny. Na początku zachwycano się jego designem, przypominał bowiem nieduży smartfon… „telefon urody” – jak nazywali go pierwsi nabywcy.

Potem zainteresowanie przykuła zasada działania urządzenia oraz właściwości atomizowanych składników aktywnych, ale przede wszystkim zaczęto zwracać uwagę na niesamowite efekty. Urządzenie oparte na technologii ultradźwięków z wbudowanym atomizerem rozpylało delikatny obłoczek o silnym działaniu anty age. Już po pierwszych sekundach wywoływał błogi uśmiech na twarzy i przynosił ulgę skórze. Po dwóch dniach używania efekty były zadziwiające – skóra nabierała pięknego kolorytu, wyraźnie poprawiała się jej elastyczność, jędrność i miękkość, co było widoczne i odczuwalne. Ten niezwykły projekt narodził się w Ferrarze we Włoszech. W laboratoriach Uniwersytetu Ferrara (studiował tutaj m.in. nasz Mikołaj Kopernik) powstała innowacyjna formuła Tri-Complex firmy Phil Pharma złożona z trzech składników aktywnych,


15

niezbędnych dla zdrowia i piękna skóry: kwasu hialuronowego (INCI: ialuronic acid-sodium), koenzymu Q10 (INCI: ubiquinone) oraz kwasu liponowego (INCI: thioctic acid). Phil Pharma od lat działając na włoskim rynku, przygotowuje swoje produkty medyczno-kosmetyczne dla piękna i dobrego samopoczucia człowieka zgodnie z procedurami Wegan, Kosher i Halal. W ciągu dwóch lat od powstania projektu Skin Up, firma Phil Pharma przedstawiła dodatkowe rozwiązania dla skóry: antyacne dla cery trądzikowej, szybki lifting na bazie platyny koloidalnej z efektem blur czy też, w ostatnim czasie, Matrixyl 3000 dla cery dojrzałej, niwelujący w ciągu 2 miesięcy głębokie zmarszczki nawet o 45%. To pierwszy na świecie taki system, który przekazuje Tri-Complex (o niskiej masie cząsteczkowej 0,8-1,5 MDa) wraz z dodatkowymi składnikami, przekraczając barierę skóry w tak innowacyjny sposób. Skin Up to codzienna dawka silnych składników przekazywanych za pomocą urządzenia, które zabierzemy ze sobą wszędzie i możemy nosić w każdej torebce. To zupełnie nowe rozwiązanie i nowy sposób przenikania w głąb skóry kosmetyku, który jest superhigieniczny – używamy go bez użycia rąk. Jest początkiem nowego rozdziału w kosmetyce… Nowy sposób na nowe czasy!

Fot. Phil Pharma

NOWY SPOSÓB NA NOWE CZASY!

Więcej informacji: Skin Up Polska tel. 601 271 481 e-mail: biuro@skin-up.pl www.skin-up.pl www.philpharma.it


2017/4

16

Kosmetologia

POTĘŻNY ORĘŻ Peelingi + mezoterapia + Hi-Tech + makijaż permanentny + wizaż = efekt synergii w kosmetologii. Na rewitalizację i odnowę skóry, czyli odmieniony look, powinniśmy znaleźć czas zawsze, nie tylko przed wielkimi wyjściami i świętami. Aura na zabiegi powinna trwać cały rok. czasem odzyskać atrakcyjny wygląd i pewność siebie. – „Ostatnie hity z kongresów międzynarodowych to połączenie zabiegów przeciwzmarszczkowych z ujędrniającą aparaturą hi-tech, mezoterapią igłową i bezigłową, peelingami oraz makijaż permanentny, metoda odmładzającej mikropigmentacji” – zdradza tajniki nowych tren-

Pacjentka Salonu Kosmetologii Cleopatra Projekt: Kanon Piękna

Fot. Dariusz Ossowski

W noworocznych postanowieniach powinniśmy ująć długofalową inwestycję w zdrowie i urodę. Ja od wielu lat osobiście korzystam z tej rady i szczerze zachęcam bliskich, przyjaciół oraz pacjentów do regularnej rewitalizacji twarzy i ciała. Już św. Tomasz powiedział: „Człowiek to kompozycja duszy i ciała, a nie dusza używająca ciała”. Zabiegi z zakresu kosmetologii, medycyny estetycznej oraz nowoczesnej kosmetyki i makijażu są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nieustannie tworzą siebie, pragną poczuć się pięknie oraz budują estetykę dnia codziennego. Wraz z zespołem doświadczonych i wyspecjalizowanych kosmetologów uruchamiamy projekty, które pomagają ludziom dotkniętym różnymi estetycznymi defektami i upływającym

Po zabiegu…


Fot. Dariusz Ossowski

17

Przed zabiegiem… dów ekspert kosmetologii i makijażu permanentnego Anita Gołębiowska, właścicielka Salonu Kosmetologii Cleopatra w Płocku. W doświadczonych rękach profesjonalisty to potężny oręż w walce z upływającym czasem. Do lamusa odchodzą inwazyjne, bolesne zabiegi medyczne, które tworzą twarz przypominającą nieruchomą, napuchniętą maskę z małymi oczkami, wydętymi wargami, do tego często nierównymi.

Nowoczesna kosmetologia to efekt synergii: zabiegów kosmetologii estetycznej oraz makijażu permanentnego (szczególnie spektakularny efekt można uzyskać w strefie oczu: rekonstrukcja brwi, kreseczki na powiekach, zabiegi na strefę oczu: zmarszczki, worki, sińce). „Makijaż permanentny łączony w kuracji długofalowej z zabiegami kosmetologii estetycznej dają spektakularne i trwałe efekty oczekiwane przez

pacjentów – to mój must-have w codziennej pracy jako kosmetologa-linergisty” zdradza tajniki swojej pracy Anita Gołębiowska. Jednak czasem pacjentom zależy na błyskawicznej odnowie przeciwzmarszczkowej, szybkim efekcie liftingującym. W takim przypadku „czarodziejską różdżką” jest zabieg bankietowy z intensywną maską liftingującą oraz koncentratami złota, kawioru czy kwasów owocowych (glikolowy, TCA, migdałowy). Do zabiegów przynoszących szybkie efekty należą też tzw. liftingi bez skalpela, zabiegi botoksopodobne, które zamiast toksyny botulinowej zawierają heksapeptyd najnowszej generacji – argireline. „Agentem do zadań specjalnych” jest aparatura, zabiegi Hi-Tech, fototerapia, które powtarzane w serii 4-6 zabiegów utrwalają efekt przeciwzmarszczkowy, wolumetrii, głębokiego ujędrnienia, produkcji białek (kolagenu, elastyny), kwasu hialuronowego, fibroblastów. Wiele urządzeń testuję w różnych instytutach urody, ale najbardziej cenię sobie techniki łączone, urządzenia grupowane (masaż podciśnieniowy, laser, LED, podczerwień, fale radiowe, mikroprądy) m. in. LipoRadioLogii

Vinci, czy żelazka przeciwzmarszczkowego. Należę do Rady Programowej Kongresów w Polsce, jestem w stałym kontakcie z wykwalifikowaną, doświadczoną kadrą kosmetologów i jednoznacznie mogę stwierdzić, że najlepsze efekty daje łączenie zabiegów Hi-Tech, peelingów, mezoterapii, pielęgnacji domowej, wizażu, a ostatnio doszła odmładzająca mikropigmentacja (makijaż permanentny z efektem makeup no makeup).

Anita Gołębiowska Ekspert kosmetologii z ponad 20-letnim doświadczeniem, Mistrz Polski w makijażu permanentnym, szkoleniowiec, autorka licznych publikacji. Menedżer współpraca z salonami urody. Właściciel salonu Cleopatra w Płocku. www.cleopatra-plock.pl


2017/4

18

Pielęgnacja

ZDROWY BLASK Zapomnij o problemach łuszczącej się i ściągniętej skóry. Zima to jedna z najbardziej magicznych pór roku. Twoja cera jest jednak w tym czasie szczególnie narażona na działanie nieprzyjemnych czynników zewnętrznych, takich jak niskie temperatury i mróz – nie jest to jednak dobra informacja w obliczu tych wszystkich wspaniałych imprez, które już czekają na ciebie! Dobra wiadomość jest taka, że szwedzka marka FOREO pomoże uodpornić twoją skórę na zimową aurę oraz zapewnić jej zdrowy blask, który będzie ci towarzyszył aż do sylwestra... i przez cały rok! Nic nie wysusza twojej skóry tak bardzo jak niskie temperatury. Ciągłe przemieszczanie się z ogrzewanych pomieszczeń w domu i pracy na przenikliwy wiatr oraz mróz mogą na dobre wyprowadzić twoją cerę z równowagi. Zaczynają się na niej pojawiać niedoskonałości, staje się szorstka i zaczerwieniona. Mimo tego że kluczem do idealnej cery jest

Markę FOREO znajdziesz teraz w Strefie Marek Allegro.pl!

przede wszystkim zbilansowana dieta, w tym trudnym okresie dla twojej skóry, może się okazać po prostu niewystarczająca!

Wydaje się, że w czasie zimy hibernacja staje się jedną z najbardziej kuszących opcji. Na szczęście udało się znaleźć kojącą alternatywę! Z LUNA mini 2, możesz zapomnieć o problemach łuszczącej się i ściągniętej skóry. Urządzenie jest łagodną alternatywą dla tradycyjnych szczoteczek do twarzy wykonanych z włosia nylonowego, które często okazują się zbyt agresywne dla delikatnej cery oraz powodują jej nadmierne przesuszanie. Główka szczoteczki LUNA mini 2 jest pokryta miękkimi wypustkami z silikonu, które łagodnie usu-

wają wszelkie zanieczyszczenia i nie podrażniają cery. LUNA mini 2 wykorzystuje nowoczesną technologię pulsacji T-Sonic, która pobudza ukrwienie skóry i usuwa martwy naskórek. Widoczny rezultat? Promienna skóra pełna blasku, bez względu na to jaka pogoda panuje za oknem! Wiatr, ogrzewanie, klimatyzacja i gorące kąpiele sprawiają, że skórze naprawdę chce się pić. LUNA mini 2 zwiększa absorpcję aplikowanych kosmetyków, dzięki czemu cera efektywniej chłonie cenne składniki twojego ulubionego kremu nawilżającego. Nie zapomnijmy też, że grudzień obfituje w szalone imprezy! W tym sezonie króluje mocny make-up, dlatego będziesz mogła eksperymentować bez wyrzutów sumienia! To małe urządzenie usunie bowiem 99,5% zanieczyszczeń, brudu, sebum oraz pozostałości make-up'u. LUNA mini 2 to najgorętszy trend tego mroźnego sezonu, który upora się z twoimi kłopotami jakie może przysporzyć zima. To inwestycja w piękną, promienną i pełną blasku cerę, która nigdy nie wyjdzie z mody!

Fot. Foreo

Więcej informacji: Foreo www.foreo.com2017/4

20

Marketing

PERSONALIZACJA Przyszłość kosmetologii. Personalizacja jest wszechobecnym trendem – masowe dostosowywanie produktów do potrzeb klientów jest elementem około połowy wszystkich modeli biznesowych przedstawianych w konkursach na biznesplany w ostatnich latach. Trend staje się normą, jednak główny cel zawsze jest jeden – stworzyć wrażenie wyjątkowości i niepowtarzalności. Chcemy czuć, że dostajemy produkt lub usługę unikatową, zaprojektowaną z myślą o nas. W ten sposób czujemy, że posiadamy coś unikatowego, co jest niedostępne dla innych. Lubimy, kiedy ktoś o nas myśli i o nas dba, dlatego personalizowane produkty i usługi cieszą bardziej. Nowoczesna kosmetologia wychodzi poza utarty schemat pielęgnacji skóry. Wizyta u eksperta od urody staje się okazją do poznania prawdziwych potrzeb skóry. Podczas pierwszego spotkania skin coach zajmuje się wyłącznie diagnostyką i zbiera szczegółowe informacje na temat klienta. Wywiad zostaje poszerzony o takie elementy jak: codzienna dieta, wyniki badań ambulatoryjnych, tryb życia, typ osobowości. Przy użyciu aparatury diagnostycznej badamy parametry skóry – poziom nawilżenia cery, jej odczyn, jędrność, natłuszczenie, głębokość zmarszczek

i przebarwień. Analizujemy wyniki pod kątem nasilenia zmian patologicznych w danych partiach twarzy, tworzymy szczegółową mapę twarzy. Na tej podstawie kosmetyczka może zaprojektować zabieg pielęgnacyjny odpowiadający na wszystkie potrzeby skóry. Prowadząc salon kosmetyczny warto inwestować w zabiegi specjalistyczne, oryginalne rytuały pielęgnacyjne i szkolenia różnych firm. Dzięki temu możemy wyjść poza utarte ścieżki i osiągnąć mistrzostwo w kosmetyce. Czerpmy wiedzę z różnych źródeł – bądźmy otwarte na pokrewne dziedziny – fizjoterapię, dietetykę i mikroodżywianie, medycynę estetyczną, ziołolecznictwo, aromaterapii i medycynę alternatywną. Tworzenie spersonalizowanych zabiegów wymaga wiedzy i doświadczenia oraz dużego zaangażowania ze strony kosmetyczki-eksperta. Dlatego też na początku warto wybrać jeden element specjalizacji. Jeśli kosmetyczka zdecyduje się wzmocnić działanie terapeutyczne


21

Nowoczesna kosmetologia wychodzi poza utarty schemat pielęgnacji skóry. zabiegu i wprowadzić element personalizacji, dobrym rozwiązaniem jest aromaterapia. Zastosowanie odpowiednio dobranych oryginalnych olejków eterycznych w kominku, podczas kąpieli lub masażu pozwoli klientce poczuć się wyjątkowo. Aromaterapeuta poszukując idealnego zapachu powinien brać pod uwagę nie tylko jego działanie terapeutyczne, ale również indywidualne preferencje klienta. Większość reakcji człowieka na zapachy ma charakter skojarzeniowy, w trakcie życia kształtuje się zmysł węchu. Ogromną rolę odgrywa historia życia – zwłaszcza ważne wydarzenia nasycone emocjami. Zapamiętane zapachy wywołują indywidualne reakcje organizmu, co podświadomie wpływa na nastrój i samopoczucie. Seans aromaterapeutyczny należy więc rozpocząć od testu zapachowego. Warto zadbać o estetykę, wyeksponować olejki w wyjątkowy sposób oraz pozwolić klientce na zabawę zapachami. Podczas zabiegu możemy wykorzystać wybraną mieszankę zapachów w różny sposób – wzbogacić nią waponizację lub pulweryzację, dodać kilka kropli do neutralnej maski kremowej lub rozpylić w kominku aromaterapeu-

tycznym w kulminacyjnym momencie zabiegu. Możliwości jest wiele, olejki mają silne działanie i bardzo intensywny zapach więc podczas zabiegu powinno się stosować tylko jeden mocny element aromaterapeutyczny. Personalizacja to trend, który pozwala wejść na wyższy poziom pielęgnacji domowej. Na rynku znajdują się firmy produkujące kremy na bazie naszej krwi, a dokładniej odwirowanego osocza. Coraz więcej jest również przedsiębiorców oferujących kosmetyk z indywidualnie dobranymi składnikami aktywnymi w odpowiednim stężeniu. Wybierając preparat spersonalizowany mamy możliwość wyboru nuty zapachowej, nazwy kosmetyku lub opakowania. Jestem ciekawa jak dalej rozwinie się ten trend. Może w przyszłości będziemy chodzić do kosmetycznych restauracji, gdzie preparaty będą na żywo tworzone na oczach klientów?

Monika Szatkowska Blogerka i youtuberka w OtwartySalon.pl – kosmetyka dla profesjonalistów. Kosmetolog w salonie „Lucyna” w Zamościu. www.OtwartySalon.pl


2017/4

22

Bezpieczne opalanie

SEKRETY PIĘKNEJ OPALENIZNY Tan as You!

Ponad 30-letnie doświadczenie twórców TanAszU sprawia, że doskonale rozumieją oni potrzeby klientów. Ciągła praca nad nowymi kompleksami, odkrywanie kolejnych właściwości naturalnych ekstraktów, poszukiwanie jeszcze bardziej efektywnych formuł brązujących i przyspieszających opalanie – to codzienność sztabu chemików i technologów tworzących te wyjątkowe kosmetyki. Początek roku to moment kiedy mogą się pochwalić efektami swojej pracy. Island BlackTM to urzekający tropikalnym zapachem bronzer dla prawdziwych miłośników opalania. Zapewni głęboki i intensywny kolor opalenizny, mogący konkurować z efektem uzyskanym w trakcie wakacji na egzotycznych plażach. Teraz nie musisz pakować się i męczyć długą podróżą, bo najlepsza część tej wakacyjnej wycieczki jest na wyciągnięcie ręki. Oprócz składników brązujących i przyspieszających opalanie został wzbogacony aktywnym węglem, który doda Twojej skórze zdrowego blasku i co jeszcze ważniejsze – nie zawiera parabenów. Konkurencją dla niego będzie Coconut CabanaTM – kolejny egzotyczny kosmetyk dołączający do portfolio TanAszU. Jest jak prawdziwe odkrycie tropikalnych sekretów, które ujawnią Twoje wewnętrzne piękno. Coconut Contouring Concoction na bazie mleczka kokosowego to

Fot. Tan Asz U

Świetne kompozycje składników, urzekające zapachy oraz naprawdę długotrwałe efekty – wszystko co najlepsze zamknięte w jednej butelce. TanAszU to coś więcej niż piękny kolor opalenizny. To gwarancja doskonałej pielęgnacji i ochrony Twojej skóry.

innowacyjna formuła ujędrniająca, która w połączeniu z kompleksami brązującymi oraz ekstraktami Monoi i Awapuhi, nada Ci wygląd rajskiej bogini o jedwabiście gładkiej, złotej skórze. Jeżeli marzą Ci się diamenty i szampan, to musisz wypróbować Iced OutTM. Ten wyjątkowy balsam zawiera kompleks Dark Glowtion i Champagne Glisten, które sprawią, że Twoje wejście nigdy nie pozostanie niezauważone. Prawdziwy diamentowy pył jeszcze bardziej podkreśli blask opalonej skóry, a szczypta DHA sprawi, że kolor opalenizny będzie wyjątkowo głęboki. Zapach Sugared Mango & Monoi

Blossom to cudowne połączenie słodkich owoców i delikatnych kwiatów, w którym naprawdę można się zakochać. Kolejna nowość miała swój początek w ziarnie konopi, z którego powstał jeden z najbardziej dobroczynnych naturalnych olejów, jakie są stosowane w kosmetyce. Połączenie go z ekstremalnie ciemnymi bronzerami sprawiło, że powstał Tanijuana BlackTM – balsam, który zapewni Ci niezwykłe doznania w trakcie opalania. Dodatkowo wzbogacony w Tattoo Enhancing Complex zadba nie tylko o świetną kondycję skóry, ale także o idealny wygląd Twoich tatuaży.

Który z nich wybierzesz jako pierwszy?

Więcej informacji: Maximus Solaria tel. (58) 624 90 50 e-mail: biuro@maximus-solaria.pl www.maximus-solaria.pl2017/4

Fot. Wirginia Bryll

24

Aromaterapia

NIEPOWTARZALNY KLIMAT! Święta z aromaterapią. Każda pora roku wyróżnia się charakterystycznymi tylko dla siebie woniami. Zima, nieodłącznie kojarząca się z Bożym Narodzeniem to czas, w którym dominują przede wszystkim zapachy drzew iglastych, szczególnie jodły i sosny. Podczas przygotowań wieczerzy wigilijnej we wszystkich pomieszczeniach unoszą się wspaniałe wonie przyrządzanych potraw i dodawanych do nich aromatycznych przypraw: goździków, cynamonu, imbiru, anyżu czy kardamonu, a także skórki pomarańczy lub cytryny. Te tak charakterystyczne dla Bożego

Narodzenia zapachy tworzą niepowtarzalny świąteczny klimat, który chcielibyśmy na długo jeszcze zatrzymać w swoich domach. Bo któż z nas nie życzyłby sobie, aby Święta, ze swoją niezwykłą atmosferą, kolorystyką i woniami trwały przez cały rok?

Olejki eteryczne na święta i nie tylko

Nie możemy powstrzymać upływającego czasu – przyroda rządzi się własnymi prawami, pory roku przychodzą i odchodzą. Możemy jednak zatrzymać bożonarodzeniowe zapachy i nadal choćby przez kilka miesięcy, korzystać z ich dobrodziejstw. Zamknięte w małych buteleczkach naturalne olejki eteryczne będą świetnym gwiazdkowym prezentem dla najbliższych. Wraz z kominkiem


25

• Olejek mięty pieprzowej – 3 krople; • Olejek goździkowy – 2 krople; Olejki używać w kominku aromaterapeutycznym.

Fot. Wirginia Bryll

aromaterapeutycznym utworzą atrakcyjny zestaw pod choinkę. Eteryczny olejek sosnowy czy jodłowy zakropiony do kominka pozwoli cieszyć się zapachem przypominającym ten niezwykły czas w naszym kalendarzu tak długo, jak tego zechcemy. Olejek pomarańczowy pozostawi w pomieszczeniu przyjemny, świeży, cytrusowy, słodki zapach. Podobnie jak olejki: imbirowy, cynamonowy z kory czy kardamonowy będzie przypominał o wyśmienitych przysmakach, w których nie może zabraknąć bakalii i przypraw korzennych. Olejki eteryczne doskonale sprawdzają się przede wszystkim w kominkach aromaterapeutycznych. Zastosujemy je także do kąpieli oraz w oliwkach do masażu i pielęgnacji ciała. Oprócz pojedynczych olejków, z których można tworzyć mieszanki zgodne z potrzebami i upodobaniami użytkownika, w ofercie rynkowej znajdziemy również gotowe zestawy aromaterapeutyczne przygotowane specjalnie z myślą o świąteczno-noworocznych podarunkach. Specjalna mieszanina olejków Vapomix® FS-1 z linii Dr Beta® zawierająca olejki o zapachu leśnym nasyci swą niepowtarzalną wonią wnętrza naszego domu i biura. Stwarzając miły nastrój,

Dezynfekcja powietrza, nawanianie • Olejek cynamonowy z kory – 2 krople; • Olejek pomarańczowy – 5 kropli; • Olejek mandarynkowy – 3 krople; Olejki stosować do nawaniania powietrza w kominku aromaterapeutycznym. Literatura

równocześnie zdezynfekuje i odświeży powietrze. Jeśli w domach posiadamy sztuczne choinki, mieszanka ta nada im naturalny zapach, który sprawi iż poczujemy się jak w samym sercu iglastego lasu. Na gwiazdkowy prezent dla przyjaciół lub dla siebie możemy wybrać również mieszaninę olejków do kąpieli perełkowej bądź jacuzzi – specjalny preparat rozmarynowo-sosnowy. Zawarte w nim olejki znakomicie poprawiają samopoczucie, ułatwiając relaks po świątecznej krzątaninie.

Święta Bożego Narodzenia większości z nas kojarzą się z ciepłą, domową atmosferą przy stole wigilijnym, życzeniami podczas łamania się opłatkiem, śpiewanymi wspólnie kolędami, a dzieciom z prezentami, które znajdą pod choinką. Pachnące lasem i wspaniałymi świątecznymi przysmakami olejki eteryczne umilą wszystkim obdarowanym długie zimowe wieczory, na długo zapewniając im pozytywny nastrój. Odświeżanie powietrza • Olejek sosnowy – 5 kropli;

• Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007. • Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008.

Więcej informacji: Dr Beta tel. (22) 504 17 78 www.drbeta.pl

najwspanialsza.pl

Misterium dźwięku, wyciszenia i relaksu

Cena det. 44,00 zł Czas płyty CD: 60 min.

Vocal Chill

Cena det. 40,00 zł Czas płyty CD: 69 min.

Najwspanialszy czas Cena det. 39,00 zł Czas płyty CD: 69 min.

Coffee Time

Cena det. 40,00 zł Czas płyty CD: 64 min.

PORTAL Z MUZYKĄ RELAKSACYJNĄ tel. (52) 324-03-26, tel. kom. 603-695-454 e-mail: sklep@najwspanialsza.pl www.najwspanialsza.pl

Cena det. 39,00 zł Czas płyty CD: 61 min.

OLNIONA ZW

PŁAT • ZO

Salon kosmetyczny pełen dźwięków, harmonii i energii!

The Best of Relax

• MUZYK A

Exultation

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl


26

Rytuał spa

IRLANDZKI SEN Luksusowy rytuał SPA „Irlandzki sen” z naturalnych liści Laminaria Digitata. Otulona bogactwem morskich minerałów. Organiczne, ręcznie wyławiane wodorosty z Morza Irlandzkiego, dostarczą Twojej skórze bardzo dużą ilość drogocennych składników i minerałów.

Innowacyjny zabieg

Najbardziej innowacyjny, nieinwazyjny, naturalny zabieg liftingująco-pielęgnacyjny na świecie! Drogocenne minerały i witaminy zawarte w morskich wodorostach działają odżywczo, wzmacniają strukturę kolagenową skóry, poprawiają jej napięcie i elastyczność. Irlandia od lat szczyci się doskonałym mikroklimatem i cudowną, zieloną roślinnością. Właśnie z tego morza, z tej pięknej zielonej wyspy ręcznie wydobywamy organiczne wodorosty, które używamy do luksusowych zabiegów

2017/4


Fot. Seaweex

27

Fot. Seaweex

Już po jednym zabiegu ekspresowy efekt liftingu! oraz do produkcji naszych kosmetyków Seaweex. Nasze rośliny morskie zbierane są wczesną wiosną, kiedy zawierają wyjątkowe bogactwo wartości odżywczych i mineralnych, co czyni je towarem luksusowym. Wodorosty mają właściwości detoksykacyjne, działają bakteriostatycznie i regulują pracę gruczołów łojowych. Liście Laminarii produkują luksusowy żel, który działa leczniczo i odmładzająco. Skóra staje się jedwabiście wygładzona i napięta, zminimalizowane są drobne zmarszczki. Algi mają właściwości dotleniające i regenerujące. Posiadają zdolność napinania skóry, rozjaśniania cery, kojenia podrażnień, opóźniając tym samym procesy starzenia.

Właściwości Laminarii

Wodorosty zaopatrują naszą skórę w witaminy, aminokwasy, pierwiastki śladowe, proteiny i składniki mineralne, przez co regenerują tkanki i komórki, zapewniając prawidłowe nawilżenie. Zawarte w wodorostach polifenole posiadają właściwości antyoksydacyjne, antyrodnikowe i przeciwzapalne. Badania wykazały, że ekstrakt z alg chroni ludzkie keratynocyty i fibroblasty przed działaniem wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia. Lipidy występujące w algach zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym także kwas linolenowy, który wzmacnia barierę lipidową oraz likwiduje stany zapalne naskórka. Zawarte w Laminarii węglowodany (mannitol) działają bakteriostatycznie, regulują pracę gruczołów łojowych. Wodorosty mają właściwości dotleniające i regenerujące. Wykazują zdolność napinania skóry, rozjaśniania cery, kojenia podrażnień. Szczegól-

nie polecane są do pielęgnacji skóry wrażliwej i problematycznej. Laminaria Digitata jest stosowana przy leczeniu cellulitu. Zwiększa działanie metaboliczne komórek. Obecny w nich kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu. Ekstrakt z Laminarii daje doskonałe wyniki w zwalczaniu otyłości, rozstępach oraz w ujędrnianiu zwiotczałej skóry.

Więcej informacji: Seaweex tel. (22) 858 35 12 tel. 660 449 190 www.seaweex.pl


2017/4

Fot. Fotolia

28

Odnowa biologiczna

W SERCU GÓR Jak zadbać o siebie zimą? Śnieg i słońce to idealne warunki do różnych zimowych aktywności, ale zdecydowanie mniej przyjazne dla naszej skóry. Zadbajmy zatem o jej odpowiednią i profesjonalną pielęgnację, korzystając z zabiegów SPA.

Zimowy relaks w SPA

Odprężające masaże

Po dniu spędzonym na stoku warto skorzystać z masaży. Usuwają one nagromadzone toksyny i działają rozluźniająco. Dobrą propozycją dla osób uprawiających sport będzie torfowy okład z masażem. Torf, ze względu na swoje właściwości lecznicze, jest używany jako naturalny środek likwidujący bóle, poprawiający krążenie i usuwający nagromadzony

Aparthotel Czarna Góra stanowi część nowoczesnego ośrodka górskiego Czarna Góra Resort, zlokalizowanego w miejscowości Sienna na Dolnym Śląsku. To popularne miejsce całorocznego wypoczynku oferuje nowoczesną infrastrukturę narciarską, trasy zjazdowe o zróżnicowanym stopniu trudności, bogatą bazę noclegową i gastronomiczną i atrakcyjne tereny rekreacyjne.

Fot. Fotolia

Podczas zimowego wyjazdu w góry można z powodzeniem połączyć narty czy snowboard z odpoczynkiem w SPA. Coraz więcej ośrodków narciarskich oferuje również zabiegi pielęgnacyjne i relaksacyjne. Ofertę taką posiada Apart­ hotel Czarna Góra, gdzie znajduje się nowoczesne SPA z Natury. Chcąc zadbać o skórę w trakcie wyjazdu na narty, wybierajmy odżywcze i regenerujące zabiegi. To również dobry czas na złuszczanie skóry. Ekskluzywna technologia Micro-Retinol™ zapewnia natychmiastowe i łatwe przenikanie mikrocząsteczek retinolu do poszczególnych warstw skóry. Zabieg ten to najlepsze rozwiązanie dla skóry dojrzałej z hiperpigmentacją, z bliznami, zmarszczkami i liniami mimicznymi.

stres. Działa również odmładzająco na skórę. Ulgę i odprężenie przyniesie wywodzący się z Dalekiego Wschodu masaż kamieniami. Prowadzony jest przy pomocy kamieni bazaltowych i marmurowych, z wykorzystaniem różnorodnych form ucisku i stymulacji temperaturowej. Polecany jest szczególnie przy chorobach stawów, bólu szyi i kręgosłupa. Kamienna terapia pomaga też osobom przemęczonym i zestresowanym, dając głęboki relaks i uwalniając od stresu nagromadzonego w ciele. Prawdziwy relaks zapewni Hawajskie Lomi Lomi Nui – moc dotyku

połączonego z dźwiękami przepięknej muzyki i zapachem odprężających olejków eterycznych. Podczas zabiegu rozluźniają się nie tylko napięte mięśnie, ale powoli odpręża się także i umysł. To odrobina egzotyki na wyciągnięcie ręki.

Zrelaksuj się – NATURALNIE!

Zabiegi w SPA z Natury w połączeniu z basenem oraz strefą saun w Aparthotelu Czarna Góra stanowią idealne warunki do odnowy biologicznej zmęczonego wysiłkiem fizycznym ciała, jak i stresem dnia codziennego umysłu.

Więcej informacji: Aparthotel Czarna Góra Noclegi: tel. (74) 884 34 05 rezerwacja@aparthotel.czarnagora.pl SPA z Natury: tel. (74) 884 34 09 spa@aparthotel.czarnagora.pl www.Aparthotel.CzarnaGora.pl2017/4

30

Pielęgnacja

DOBRE SAMOPOCZUCIE Kneipp® wykorzystuje to co najlepsze w naturze i to co najlepsze w nauce. Kneipp® Aromatyczne płyny pielęgnujące pod prysznic: Na dobry nastrój i Radość życia dbają o dobre samopoczucie. To od nas zależy jak chcemy zaczynać i kończyć dzień. Kneipp® Aromatyczne płyny pielęgnujące pod prysznic: Na dobry nastrój i Radość życia pomagają zadbać nie tylko o pielęgnację ciała, ale również o dobre samopoczucie. A to dzięki zastosowaniu naturalnych olejków eterycznych, które mogą w różny sposób wpływać na nasze ciało, duszę i umysł. Uspakajają, bądź ożywiają, pobudzają zmysły, relaksują, bądź wspomagają koncentrację. Zawarte w płynach ekstrakty z roślin, bogate w witaminy i minerały, również dobroczynnie wpływają na nasz organizm. Składniki aktywne pozyskane z roślin są delikatne dla skóry, rzadko wywołują podrażnienia i uczulenia. Systematyczne stosowanie kosmetyków z wyciągami z roślin daje dobroczynne efekty i pozwala utrzymać skórę we właściwej kondycji. Do kąpieli pod prysznicem Kneipp® oferuje lubiane kompozycje zapachowe

i pielęgnujące w wygodnych, kuszących kolorystycznie tubach.

Na dobry nastrój

Aromatyczny płyn pielęgnujący pod prysznic Świeży owocowy zapach dla szczęśliwych momentów.

Rozkoszuj się szczęśliwymi momentami dzięki pachnącemu świeżością i owocami Aromatycznemu płynowi pielęgnującemu pod prysznic: Na dobry nastrój Kneipp® z naturalnymi olejkami z marakui i grejpfruta. Egzotyczny zapach ożywia zmysły i wyczarowuje uśmiech na twarzy. Naturalny olejek pielęgnujący sprawia, że skóra staje się delikatna i gładka. Naturalna roślinna receptura pielęgnująca chroni skórę przed wysuszeniem. Badania*) potwierdzają również, że obserwujemy wyraźną poprawę odczucia skóry podczas i po kąpieli pod prysznicem z Aroma-


O firmie Kneipp® Kneipp® od 1891 roku jest producentem wysokiej jakości produktów kosmetycznych, bazujących na aktywnych, naturalnych składnikach. Firma oferuje swoim klientom unikalne, innowacyjne i efektywne formuły dla pięknego wyglądu oraz dobrego samopoczucia, stworzone w oparciu o holistyczną filozofię jej założyciela, księdza Sebastiana Kneippa. Doświadczenie i kompetencje marki Kneipp® zostały potwierdzone wieloma certyfikatami: NaTrue, Green Brand, Good Manufacturing Practice, DIN – ISO 14001 oraz znakiem „Ekspert w dziedzinie natury”. Kneipp® jest liderem rynkowym w kategorii „dodatki do kąpieli” na rynku niemieckim. Priorytetami dla firmy są umacnianie pozycji rynkowej oraz silny wzrost w obszarach „skuteczna pielęgnacja ciała” i „naturalna pielęgnacja skóry.” Kosmetyki Kneipp® są dostępne w ponad 31 krajach na całym świecie.

Zawarte w płynach ekstrakty z roślin, bogate w witaminy i minerały, dobroczynnie wpływają na nasz organizm. tycznym płynem pielęgnującym pod prysznic Kneipp®. Zalety produktu: • delektowanie się momentem szczęścia; • naturalna roślinna formuła pielęgnacyjna chroni skórę przed wysuszeniem; • badania*) potwierdzają zdecydowaną poprawę odczucia skóry w czasie i po kąpieli pod prysznicem Pielęgnującym płynem pod prysznic Kneipp®; • nie zawiera mydeł alkalicznych, pH neutralne dla skóry; • bez olejów silikonowych, mineralnych i parafinowych.

Radość życia

Aromatyczny płyn pielęgnujący pod prysznic Zauważalnie poprawia nastrój.

Radość życia dzięki aktywującemu i ożywiającemu Aromatycznemu płynowi pielęgnującemu pod prysznic Kneipp®. Świeży, słoneczny zapach naturalnych olejków eterycznych z werbeny (litsea cubeba) i cytryny zauważalnie poprawia nastrój**). Naturalny olejek pielęgnujący rozpieszcza skórę i sprawia, że staje się ona gładka i delikatna. Naturalna roślinna receptura pielęgnująca chroni skórę przed wysuszeniem. Badania***) potwierdzają również, że obserwujemy wyraźną

poprawę odczucia skóry podczas i po kąpieli pod prysznicem z Aromatycznym płynem pielęgnującym pod prysznic Kneipp®. Zalety produktu: • świeży, wprowadzający w radosny nastrój aromat; • naturalna roślinna formuła pielęgnacyjna chroni skórę przed wysuszeniem; • badania***) potwierdzają zdecydowaną poprawę odczucia skóry w czasie i po kąpieli pod prysznicem; • nie zawiera mydeł alkalicznych, pH neutralne dla skóry; • bez olejów silikonowych, mineralnych i parafinowych. Dostępność na wyłączność w drogeriach: Hebe. Niezależny Instytut Badawczy: zastosowanie Aromatycznych płynów pielęgnujących pod prysznic Kneipp®; 30 probantów. **) Badania Instytutu Psychofizjologii pod przewodnictwem prof. dr W. Boucseina; 43 probantów. ***) Niezależny Instytut Badawczy: zastosowanie Aromatycznych płynów pielęgnujących pod prysznic Kneipp®; 30 probantów.

KĄPIEL w S Z C Z Ę Ś C I U. a. K n e ip p d z ia ł N a tu r a l n ie.

Od k r y j LI OŚĆ K ĄPIE N D O R O N R ÓŻ K n e ip p .

*)

Wiesz, że kąpiel potrafi uszczęśliwić? Sprawdź to. Więcej inspiracji znajdziesz na www.kneipp.pl oraz www.swiatkneippa.com Kosmetyki do kąpieli Kneipp dostępne w drogeriach Hebe, Rossmann i Super-Pharm.

Więcej informacji: Kneipp www.kneipp.pl facebook i instagram: Kneipp Polska blog: swiatkneippa.com


2017/4

32

Kosmetologia

DERMOODNOWA Ekspresowe dermowygładzenie skóry okolicy oczu.

Skóra okolicy oczu, w porównaniu z innymi partiami skóry twarzy, jest niezwykle cienka i delikatna, dlatego często ulega podrażnieniom i szybko poddaje się upływowi czasu. Niewiele jest w niej gruczołów łojowych, co sprawia, że te okolice bardziej narażone są na przesuszenie. Ze względu na słaby system włókien podporowych, szybko traci jędrność i napięcie, to właśnie wokół oczu najwcześniej pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Ponadto skórę okolicy oczu cechuje słabe krążenie i skłonność do zastojów limfatycznych, dlatego często pod oczami tworzą się cienie i obrzęki. Idealną pielęgnacją skóry wokół oczu oraz błyskawicznym ratunkiem dla powstałych zmarszczek – mimicznych, statycznych, grawitacyjnych, cieni i opuchnięć pod oczami, opadających powiek powstałych na skutek utraty jędrności jest kompleksowa linia dermoodbudowująca EYE CONTOUR. Bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu, specjaliści FARMONA PROFESSIONAL połączyli zaawan-

Fot. Farmona Professional

Oczy nadają charakter naszej urodzie, dlatego aby wyglądały pięknie, ważna jest właściwa i codzienna pielęgnacja.

sowane składniki aktywne, których synergiczne działanie zapewnia natychmiastowe i maksymalne efekty w pielęgnacji skóry wokół oczu. Dzięki zawartości mikrosfer usieciowanego kwasu hialuronowego, preparaty skutecznie wygładzają i wypełniają zmarszczki od wewnątrz, zapewniając ich szybkie spłycenie oraz intensywne nawilżenie. Aktywny lipodipeptyd stymuluje syntezę włókien podporowych skóry – kolagenu i elastyny, przeciwdziałając tym samym wiotczeniu skóry i zwiększając jej odporność na działanie siły grawitacji. Połączenie trzech aktywnych molekuł EYELISS™ skutecznie redukuje cienie i obrzęki pod oczami, spo-

NATYCHMIASTOWE EFEKTY ZABIEGU:

skuteczne zredukowanie worków i cieni pod oczami, zmniejszenie widoczności zmarszczek, intensywne nawilżenie, usunięcie objawów zmęczenia i poprawienie wyglądu skóry okolicy oczu.

wodowane zmęczeniem lub innymi czynnikami fizjologicznymi. EYE CONTOUR to ekspresowy zabieg, który przynosi natychmiastowe efekty. W pierwszej fazie zabiegu wykorzystywane jest Fibrostymulujący koncentrat wygładzający będący skoncentrowaną dawką składników aktywnych. Kolejnym etapem jest Bionanocelulozowa maska na okolice oczu w formie okularów. Unikalny kształty maski, opracowany przez ekspertów FARMONA PROFESSIONAL, sprawia, że maska idealnie przylega do skóry i obejmuje cały obszar skóry okolicy oczu. Materiał, z którego jest wykonana – bionanoceluloza, wyróżnia się innowacyjną, przestrzenną strukturą oraz nanowłóknami, dzięki którym możliwe jest niezwykle efektywne przenikanie substancji aktyw-

nych do głębszych warstw naskórka. Doskonałym zakończeniem zabiegu jest Dermowygładzający trójaktywny krem pod oczy, którego kremo-żelowa formuła kompleksowo przeciwdziała efektom starzenia, przywracając efekt wypoczętego i promiennego spojrzenia. Efekt opadających powiek, smutne spojrzenie, zmarszczki mimiczne wokół oczu... znikają w „mgnieniu oka”.

Więcej informacji: Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o. tel. (12) 252 70 00 www.farmonaprofessional.pl2017/4

34

Internet

TWOJA MARKA MA TWARZ Pokaż ją na Instagramie! W poprzednim numerze pisałam o najlepszych Instagramowych praktykach, które zwiększają widoczność marki, zasięg postów oraz, co za tym idzie, sprzedaż produktów czy usług. W tym numerze skupię się na jeszcze jednym faktorze maksymalizującym efekty, a mianowicie strategii robienia zdjęć. Bowiem, co z tego, że wiele osób znajdzie i obejrzy nasz profil, skoro zdjęcia w nikim nie wywołają emocji? Potraktuj Instagram jako miejsce, gdzie możesz za pomocą zdjęć opowiedzieć historię o swojej marce. Pokaż co się dzieje w firmie,

jakie ważne wydarzenia mają miejsce, albo jak pracownicy spędzają czas poza pracą. Zaangażuj swoich klientów, aby stali się częścią tej historii! Jeśli masz już konto firmowe na Instagramie i chcesz z niego wycisnąć

120% dla swojego biznesu, zapoznaj się z cennymi poradami.

Wykorzystuj napisy na grafikach

Pomyśl, jak sam korzystasz z Instagrama? Czy kiedy przeglądasz interesujące Cię treści klikasz w każde zdjęcie, które Ci się podoba, aby sprawdzić jego treść? Raczej nie. Pochłonęłoby to masę czasu. Najczęściej użytkownicy Instagrama po prostu „scrollują” treści na ekranie i dają szybkie polubienia tym treściom, które uważają za ciekawe. Chyba

że… ciekawe zdjęcie zawiera tekst. Wówczas jest szansa, że użytkownik zatrzyma się, przeczyta i wejdzie w interakcję.

Jakie teksty zainteresują potencjalnego klienta?

1. Wciągnij klienta w grę pt. „dokończ zdanie”. Dla każdej branży trzeba opracować wcześniej strategię i zastanowić się, jakiego rodzaju treści można na takich zdjęciach umieszczać. Przykładowo jeśli mamy salon kosmetyczny, gdzie grupę docelową stanowi


35

99% kobiet, można przygotować post z tekstem „kiedy złamie mi się paznokieć, mówię w myślach… Ten sposób nie tylko wywołuje interakcję, ale również zacieśnia więzi z marką. Zachęca również do czytania komentarzy innych osób. 2. Pozwól by Instagramowicz mógł dokonać wyboru, zapytaj się o jego preferencje. Przygotuj post z testem A czy B? Wykorzystaj w tym celu produkty/usługi marki bądź też sytuacje, w których sam stoisz przed wyborem. Powiedzmy, że w ofercie masz dwa rodzaje kremów. Przygotuj zdjęcie z zapytaniem, który z kremów chcieliby wypróbować. Możesz też iść krok dalej. Mianowicie zorganizować konkurs, w którym wykorzystasz analogiczne działanie. 3. Dawaj sugestię i pokaż, że jesteś ekspertem! Prowadzisz sklep internetowy z kosmetykami? Nagrywaj krótkie porady i wskazówki, które będą stanowiły wartość dla odbiorców. Lakiery do paznokci? Publikuj ciekawe tutoriale z tematycznymi wzorami. Kosmetyki do pielęgnacji? Pokaż jak się je prawidłowo aplikuje. Dzięki temu użytkownicy chętnie dodadzą Twój profil do obserwujących i być może nie kupią od razu Twojego produktu, ale np. udostępnią treści swoim znajomym, a Ci dzięki rekomendacji dołączą do grona Twoich kupujących. 4. Publikuj zdjęcia z wydarzeń na żywo. Jesteś na targach? Firma uczestniczy w jakimś wydarzeniu charytatywnym? Podziel się tym z odbiorcami. Pokaż, w jakie działania angażuje

Zwiększ sprzedaż!

Jesteś nowym użytkownikiem Instagrama? Potrzebujesz zwiększyć sprzedaż, dotrzeć do nowych klientów? Napisz na kontakt@brigatta.pl. Tylko dla Czytelników NAJWSPANIALSZE 25% rabatu na obsługę Instagrama przez pierwsze 3 miesiące oraz 20% rabatu na szkolenie z samodzielnej administracji kont firmowych w social media.

się marka. Nie zapomnij wyszukać przy tym hashtagów popularnych dla danej imprezy. W ten sposób uczestnicy wydarzenia łatwiej znajdą Twoją firmę na Instagramie i w akcie wspólnoty dodadzą Twój profil do obserwowanych. Możesz również zrobić sobie zdjęcie z gwiazdami wydarzenia, oznaczyć je dodatkowo na zdjęciu, dzięki czemu zwiększysz zasięg i zainteresowanie. 5. Przygotuj grafikę z cytatem, który zachęci do aktywności. Polubień, komentarzy i udostępnień. Nie zapomnij dodać na niej logotypu marki i jeśli jest taka możliwość adresu strony internetowej. Dzięki temu udostępnione treści będą oznaczone Twoim znakiem. Nieważne, czy sprzedajesz produkty czy usługi, nie zapominaj ich

prezentować. Właśnie takie zdjęcia zrobione w ciekawych sceneriach i aranżacjach motywują do zakupów. Jedynym mankamentem Instagrama jest fakt, że linki dodane do treści pod postem nie są aktywne, co znaczy, że klikając na nie, nic się nie dzieje, link nie przenosi nas na stronę docelową produktu. W Stanach Zjednoczonych problem ten został już rozwiązany, natomiast Polska musi jeszcze inaczej sobie radzić z tymi utrudnieniami. Jednym ze sposobów jest umieszczanie w polu Bio aktywnego linku do produktu z najświeższego posta. W ten sposób link ma żywotność powiedzmy tydzień, aż do momentu dodania kolejnego posta sprzedażowego. Nie jest idealne rozwiązanie, natomiast jak mawiają, lepsze takie rozwiązanie niż żadne.

Małgorzata Wiatr Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej (SWPS) na kierunku Psychologia Społeczna oraz studia podyplomowe Zarządzanie Marką w Szkole Głównej Handlowej. Właścicielka firmy marketingowej Brigatta, specjalizującej się w marketingu marek lokalnych, również w branży beauty.


2017/4

36

Targi

PRZYWITAJ Z NAMI WIOSNĘ! 21. Targi BEAUTY FORUM

Fot. Beauty Forum

Sezon wiosenno-letni zacznie się dopiero za kilka miesięcy, ale już dziś warto zapisać w kalendarzu to wydarzenie – 21. Targi BEAUTY FORUM, które odbędą się 3-4 marca 2018 r. w Centrum Targowo-Kongresowym w Warszawie.

Targi BEAUTY FORUM od ponad 20 lat łączą doskonałą ofertę wystawienniczą z bogatym merytorycznie programem edukacyjnym i ambitnymi konkurencjami mistrzowskimi. Każda edycja tej wyjątkowej imprezy dla profesjonalistów to nie tylko coraz większa liczba wystawców i marek oraz kolejne rekordy pod względem frekwencji, ale też niezapomniana atmosfera i nieograniczone możliwości rozwoju. Tu każdy profesjonalista uzyska swobodny dostęp do najświeższych trendów i informacji, zapozna się z nowościami produktowymi i nawiąże ciekawe kontakty biznesowe. Targi BEAUTY FORUM to unikalna platforma wymiany doświadczeń, królestwo piękna i niezwykle szeroka i różnorodna oferta. Po raz trzeci odbędzie się również THE MAKEUP DAY – największe w Polsce wydarzenie przygotowane dla

wszystkich miłośników makijażu, organizowane przez jedyny magazyn makijażowy w Polsce – MAKE-UP trendy. Nieodłącznym elementem naszych targów jest kompleksowy program edukacyjny. Wykłady merytoryczne Międzynarodowego Kongresu Kosmetycznego to wysoki poziom merytoryczny, ciekawe tematy i najlepsi wykładowcy z kraju i zagranicy. Moc wrażeń i emocji jak co roku zapewnią wielobarwne mistrzostwa, które zrzeszają ambitnych fachowców różnych dziedzin kosmetyki.

Zmierz się z najlepszymi!

Podczas 21. Targów BEAUTY FORUM odbędą się następujące konkursy i mistrzostwa: 21. Polskie Mistrzostwa Makijażu Podczas 21. edycji mistrzostw będzie naprawdę gorąco! A to za

Na zgłoszenia czekamy do 8 stycznia 2018 r. Formularze zgłoszeniowe są dostępne na www.beauty-fairs.com.pl w zakładce mistrzostwa. sprawą tematu „Miami Beach – Time to party”. Laureatka I miejsca zawalczy o tytuł na International Master’s Award Make-up podczas targów BEAUTY FORUM w Monachium 2018. 20. Polskie Mistrzostwa Modelowania Paznokci W niedzielę 4 marca 2018 r. przy stolikach zasiądą uzbrojeni w pilniczki i pędzelki uczestnicy tej niezwykle trudnej konkurencji. Zadanie będzie polegać na wykonaniu stylizacji frencz na jednej dłoni, zaś druga zostanie perfekcyjnie pokryta czerwonym lakierem. Obowiązujące kategorie: ŻEL i AKRYL. 11. Mistrzostwa NailArt Trophy W sobotę 3 marca 2018 r. uczestnicy konkurencji wykonają

w wybranej kategorii (3D Design lub Zdobnictwo płaskie) fantazyjną stylizację paznokci zgodną z tematem „Tropical Island”. Mistrzostwa są objęte klasyfikacją międzynarodową, laureaci I miejsca w obu kategoriach wezmą udział w mistrzostwach World Cup NailArt w Monachium w październiku 2018 r.!

Więcej informacji: Health and Beauty Media tel. (22) 858 79 55 e-mail: targi@health-and-beauty.com.pl www.beauty-fairs.com.pl www.beauty-forum.com.pl2017/4

38

Pielęgnacja

POWRÓT DO KORZENI Wrócić do szeroko rozumianych korzeni. Pojęcie to kojarzy nam się z podróżą ku przeszłości, kiedy to z pewną dozą uwagi i uznania pochylamy się nad wiedzą oraz doświadczeniem naszych przodków. Jest to powrót do tradycji.

Tradycji, w której – niezależnie od bycia jej zwolennikiem, czy przeciwnikiem – zawsze dopatrujemy się jakiejś życiowej mądrości. W końcu stoi ona u podłoża tego, co dziś nazywamy dorobkiem ludzkości. Temat tyczy się również kosmetyki naturalnej, która swymi korzeniami sięga obszaru medycyny ludowej. Obecnie przemysł kosmetyczny ściga się


39

Tradycyjne receptury kosmetyczne zawsze fascynować będą swoją prostotą i skutecznością. w pozyskiwaniu coraz to nowszych surowców, nierzadko trudno dostępnych, egzotycznych. Niemniej jednak tradycyjne receptury kosmetyczne zawsze fascynować będą swoją prostotą i skutecznością. Dlatego do dziś nie brakuje im licznych zwolenników. Wracamy zatem uwagą do prostych z natury rozwiązań. Dosłownie z natury, bowiem ona jest najlepszym w świecie biotechnologiem. Korzystając z jej laboratorium, sięgamy do korzeni… a raczej po korzenie. To właśnie one, jako surowiec kosmetyczny, stanowią niezwykłe źródło wartościowych składników aktywnych w czasie, gdy przyroda zapada w sen zimowy. Chrzanić to! Tak, chrzanić, bo to CHRZAN jest jednym z przykładów surowca korzeniowego o niedocenianych obecnie właściwościach. Określany mianem „słowiańskiego żeń-szenia” jest skarbnicą witamin oraz licznych składników mineralnych. Wśród nich warto wymienić, niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania skóry, kompleks witamin A, C i E oraz witaminy z grupy B. Potas, wapń, cynk, siarka to z kolei niektóre tylko z pierwiastków, których korzeń chrzanu jest źródłem. Z uwagi na sporą dawkę witaminy C, chrzan sprawdzi się szczegól-

nie w pielęgnacji cery borykającej się z przebarwieniami różnego pochodzenia. Niestety, po lecie grono osób dotkniętych tym problemem znaczącą się zwiększa. Nie czekajmy zatem do Wielkanocy i już teraz wyciśnijmy z niego ostatnie soki, tworząc domowy tonik lub maseczkę, które wybielą i rozjaśnią skórę. Dodatkowym atutem będzie tu poprawa mikrocyrkulacji krwi, a co za tym idzie intensyfikacja procesu regeneracji skóry i niwelacja oznak starzenia. Jedynie osobom o wrażliwej cerze chrzan może dać ostro popalić, za co odpowiada zawarta w nim synigryna. Za to w przypadku cery tłustej będzie działać ona na korzyść, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. „A to feler – westchnął SELER”. Wzdychać jednak możemy wyłącznie z zachwytu nad korzyściami włączenia do swojej codziennej pielęgnacji produktów na bazie korzenia selera. Zbierany jesienią ma największą ilość składników odżywczych, m.in. witaminy B, C i E oraz potas, wapń, żelazo, magnez i cynk. Podobnie jak chrzan, sprzyja poprawie kolorytu cery, rozjaśniając przebarwienia, ale przede wszystkim nawilża, wygładza i uelastycznia skórę.

Mieszkańcy starożytnej Grecji i Rzymu mieli w zwyczaju wieszać bulwy selera na drzwiach swoich domostw, licząc, że zapewni im zdrowie, kondycję i urodę. Ja jednak zachęcam, by z drobno tartego korzenia uzyskać podłoże do stworzenia odżywczych maseczek. Wystarczy dodać jogurt, bądź wybrany olej np. olej lniany, wzbogacić o miód lub żółtko jaja kurzego. Na zmęczone oczy z kolei przyłożyć nasączone sokiem z selera płatki kosmetyczne. Oczywiście efekty wzmocni wewnętrzna suplementacja. Soki i surówki z selera oczyszczą organizm z toksyn, co będzie widać gołym okiem także na skórze. Na szarym końcu… RZODKIEW CZARNA. Nie umniejszam jej tym samym wartości, wręcz przeciwnie. Zwana również czarną rzepą, stanowi niestety ciągle mało popularne i niedoceniane warzywo. W dziedzinie kosmetyki kojarzona jedynie z szamponami i odżywkami do włosów. Oczywiście nie bez powodu, ponieważ wyjątkowo wzmacnia ich strukturę. Nie na tym jednak kończą się jej zalety. Korzeń rzepy sprawdzi się także w pielęgnacji skóry, i to skóry wymagającej. Jest źródłem witamin A, B1, B2, B3, B6, C oraz licznych biopierwiastków, białek i enzymów. Swoje szczególne właściwości zawdzięcza obecności fitoncydów, czyli związków siarkoorganicznych o silnej aktywności bakteriobójczej. Stąd też, będzie skutecznym orężem w walce ze zmianami trądzikowymi. Czar-

na rzepa łagodzi stany zapalne oraz reguluje proces wydzielania sebum. Przyśpiesza ponadto regenerację skóry i zapewnia jej właściwy poziom nawilżenia. Maseczkę z tartego korzenia lub wyciśnięty z niego sok możemy wykorzystać, podobnie jak w przypadku chrzanu i selera, do samodzielnego stworzenia maseczki lub toniku. Przykłady na zastosowanie w pielęgnacji skóry roślin korzeniowych można mnożyć. Łatwo dostępne, bogate w cenne składniki, pozbawione szkodliwych środków chemicznych. Warto zatem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy zaczynamy tęsknić za naturalnością, wrócić do szeroko rozumianych korzeni.

mgr Bogusława Gawron Kosmetolog, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Innowacyjne Techniki SPA. Pasjonatka masażu i holistycznego podejścia do człowieka. Nauczyciel przedmiotów zawodowych. www.twoj-kosmetolog.pl


2017/4

40

Dobroczynność

Fot. Andrzej Pągowski

ZIARNO SZTUKI – OGRÓD NADZIEI XIII Aukcja Charytatywna. Dochód z aukcji zostanie w całości przeznaczony na organizację i realizację Integralnego Programu Zdrowienia osób chorych na nowotwory i ich bliskich. 174 100 zł to kwota zamknięcia jesiennej edycji XIII Aukcji Charytatywnej „ziarno SZTUKI – ogród NADZIEI”, zorganizowanej 18 października 2017 r. W Muzeum Narodowym w Warszawie przez Fundację Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei” wspólnie z Partnerami. Uroczystego otwarcia XIII Aukcji Charytatywnej „ziarno SZTUKI – ogród NADZIEI” dokonała Monika Anna Popowicz, prezes Fundacji „Ogród Nadziei”.

Monika Anna Popowicz opowiedziała o szczytnym celu z powodu którego zorganizowana została jesienna edycja aukcji oraz terapeutycznej roli sztuki. Realizowany przez Fundację Integralny Program Zdrowienia, obejmujący psychoedukację i psychoterapię w oparciu o model Terapii Simontonowskiej, terapię tańcem i ruchem, jogę leczniczą według metody Iyengara, treningi Mindfulness oraz warsztaty zdrowego gotowania, radzenia sobie ze

Serdecznie dziękujemy! Patroni honorowi: Prezydent Miasta Warszawy, Hanna Gronkiewicz Waltz, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Woj. Mazowieckiego, Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Business Centre Club. Partnerzy: Muzeum Narodowe w Warszawie, Art in House, Kreacja Pro, Galeria Belloto, OneBid, Artissima, Press Service, Media Connect, Rempex. Patroni medialni: Business Woman&life, Manager Magazine, Zwierciadło, Sens, Czas na Wnętrze, Eden, E!stilo, TVP Kultura, Magazyn Monogram, Magazyn Usta, Świat Elit, Magazyn Villa, Najwspanialsze, Radio Kolor. Sponsorzy: Drukarnia Księży Werbistów, Wnętrza 3D.

Beata Murawska, FIRST LOVE olej na płótnie

Joanna Sarapata, AKT TURKUSOWY olej, węgiel, suchy pastel na płótnie Licytację 92 dzieł sztuki poprowadziła Anita Wolszczak, założycielka Domu Aukcyjnego Art in House.


Magazyn NAJWSPANIALSZE został uhonorowany tytułem: PRZYJACIEL FUNDACJI. (od lewej: w imieniu red. NAJWSPANIALSZE wyróżnienie odebrała red. Monika Nogalska, Anita Wolszczak, założycielka Domu Aukcyjnego Art in House i Jolanta Szymańska, Przewodnicząca Rady Fundacji Psychoonkologii i Promocji Zdrowia Ogród Nadziei) Karol Bąk, SEN olej na płótnie stresem i umiejętności społecznych, służy wspomaganiu chorych na raka i ich bliskich w procesie zdrowienia i powrocie do aktywności społecznej. Licytację 92 dzieł sztuki poprowadziła Anita Wolszczak, założycielka Domu Aukcyjnego Art in House. Oferty kupna wybranych dzieł można było składać za pośrednictwem portalu Artinfo. Licytację on-line i transmisję wydarzenia zapewnił Internetowy Dom Aukcyjny OneBid. Spacer 3D po wystawie zapewniła firma Wnętrza 3D. Składamy gorące podziękowania artystom, wolontariuszom, partnerom, sponsorom, patronom honoroO Fundacji Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei” Fundacja „Ogród Nadziei” działa od 2004 r. i jest organizacją pożytku publicznego. Jej celem jest organizacja wsparcia i pomocy, w szczególności psychologicznej dla osób chorych na nowotwory i ich bliskich oraz profilaktyka i promocja zdrowia. Realizowany przez Fundację Integralny Program Zdrowienia, obejmujący psychoedukację i psychoterapię w oparciu o model terapii Simontonowskiej, terapię tańcem i ruchem, jogę leczniczą wg metody Iyengara oraz warsztaty antystresowe, psychodietetyki i umiejętności społecznych, służy wspomaganiu chorych i ich bliskich w procesie zdrowienia i powrotu do aktywności społecznej.

wym, patronom medialnym, Andrzejowi Pągowskiemu, autorowi plakatu i grafiki oraz wszystkim zaangażowanym w proces przygotowania i organizacji XIII Aukcji Charytatywnej „ziarno SZTUKI – ogród NADZIEI”. Kwota zamknięcia aukcji: 174 100 zł. Najdrożej sprzedały się obrazy: Joanny Sarapaty 12 000 zł, Tomasza Kosteckiego 11 000 zł oraz Wojciecha Brewki 10 500 zł. W aukcji uczestniczyło blisko 250 osób. Magazyn NAJWSPANIALSZE za działania i wsparcie został uhonorowany tytułem – Przyjaciel Fundacji. Jesteśmy dumni i zaszczyceni. Dziękujemy z serca!

Źródło: Fundacji Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei” www.ogrodnadziei.org.pl


42

2017/4

Lifestyle

ROZKOSZUJ SIĘ PROSECCO Magia świąt z Mionetto Prosecco. Święta to wyjątkowy czas, na który wielu z nas czeka cały rok. Piękne dekoracje, klimatyczne światełka i padający za oknem śnieg sprawiają, że w powietrzu unosi się magia. Właśnie wtedy spotykamy najbliższych i znajdujemy czas, aby wspólnie z nimi celebrować święta. Każdy z nas w środku zimy tęskni za odrobiną słońca. Stwórz niezapomniane święta i podaruj najbliższym Mionetto Prosecco. Przenieś ich w grudniu do słonecznej Italii. Niech poczują na twarzy powiew ciepłego wiatru znad Adriatyku i wyobrażą sobie zielone wzgórza, na których rozciągają się malownicze winnice włoskiego Veneto. Region Treviso, gdzie od 130 lat wytwarzane jest Mionetto Prosecco, to kraina wyjątkowej wręcz urody, którą natura stworzyła po to, by dawała najwyższej jakości winogrona. My tworzymy z nich nasze wino. Ciepły, wilgotny wiatr znad Adriatyku i teren osłonięty od północy Alpami to warunki idealne dla rozwoju winorośli. W te święta podaruj sobie i bliskim coś specjalnego. Rozkoszuj się uwodzicielskim prosecco z regionu Treviso.

Źródło: Henkell & Co. Polska Sp. z o.o. tel. (56) 657 17 00 www.mionettoprosecco.pl44

Krystyna Tarasiuk – założycielka i właścicielka luksusowej sieci Salonów Piękności „Milord” w Warszawie.

Wywiad

WSPIERAĆ I INSPIROWAĆ Nasze myśli mają twórczą moc! Krystyna Tarasiuk – założycielka i właścicielka luksusowej sieci Salonów Piękności „Milord” w Warszawie. Filantropka, mentorka, charyzmatyczna osobowość branży beauty. Kilkakrotna zdobywczyni statuetki Polish Businesswomen Awards.

Poprzez biznes pragnie pozytywnie wpływać na ludzi i otaczający świat. Wierzy w siłę ludzkich myśli i emocji. Olga Gontarek: Pani Krystyno, skąd zamiłowanie do biznesu?

Krystyna Tarasiuk: Każdy z nas jest powołany do realizacji szczególnego celu. Ja zawsze pragnęłam zmieniać świat na lepsze, wspierać i inspirować innych. Prowadzenie biznesu stawia człowieka w strefie oddziaływania. Daje możliwość wywie-

Fot. Rafał Gronecki www.CYFROWI.PL

2017/4


45

rania realnego wpływu na otoczenie społeczne, kształtowania i kreowania rzeczywistości. O. G.: Niebawem marka „Milord” będzie świętować swoje 30. urodziny. Jak udało się Pani zdobyć i utrzymać tak liczne grono wiernych Klientów? K. T.: Tak, w czerwcu 1989 roku otworzyłam pierwszy Salon Piękności. Obecnie jest ich pięć. Myślę, że lojalność Klientów to rezultat konsekwentnego budowania i promowania marki „Milord”, pielęgnowania długofalowych relacji oraz jakości naszych usług. „Milord” jest firmą rodzinną. W jej rozwój zainwestowaliśmy wiele pracy, czasu i zaangażowania. Od początku istnienia firmy stale rozwijamy portfolio usług. W branży beauty jest ogromna konkurencja. Towarzyszy jej postęp w dziedzinie kosmetologii. Warunkiem utrzymania się na rynku jest ciągła aktualizacja wiedzy. Trzeba śledzić trendy i nowości. Dlatego regularnie bierzemy udział w różnych szkoleniach produktowo-sprzedażowych i pielęgnacyjnych. W „Milord” usługa rozpoczyna się w momencie, kiedy klient wchodzi do salonu. Dbamy o najdrobniejsze szczegóły, w tym uśmiech recepcjonistki i smaczną kawę. Do każdego

klienta podchodzimy indywidualnie i holistycznie. Jesteśmy jak psycholodzy. Zawsze staramy się trafnie zidentyfikować problemy i oczekiwania danej osoby. O. G.: Czy zdradzi Pani tajemnicę swojego sukcesu? K. T.: Winston Churchill mówił: „pesymista widzi problem w każdej możliwości, optymista widzi możliwość w każdym problemie”. Staram

się być radosna, optymistycznie nastawiona do życia, uśmiechnięta. To nie znaczy, że wypieram problemy i ich nie zauważam. Emocjonalna reakcja człowieka na trudną sytuację zależy przede wszystkim od jego nastawienia, a nie od okoliczności. Mając kłopoty, jedna osoba będzie owładnięta strachem, zniechęcona i zgorzkniała, a druga wykaże postawę proaktywną. Ważne jest, aby nauczyć się kontrolować swój umysł.

Nie pozwalać mu na zamartwienie się, strach i niską samoocenę. Nakazać rozmyślać o tym, co miłe, dobre i sprawiedliwe. Wyobrażać sobie swój sukces. Nasze myśli i emocje kształtują rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Jak człowiek myśli w swym sercu, takim jest. O. G.: Pięknie dziękuję za rozmowę i podzielenie się doświadczeniem.


2017/4

46

Relacja

PROFESJONALNIE Fot. Beauty Forum & SPA

8. Targi BEAUTY FORUM & SPA 23–24 września 2017 r. w Centrum Targowo-Kongresowym w Warszawie odbyła się 8. edycja targów BEAUTY FORUM & SPA. Dzięki rozdzieleniu duetu BEAUTY FORUM & SPA i Hair Forum Poland, tegoroczna impreza zyskała dodatkową przestrzeń, zapewniając profesjonalistom komfort zwiedzania i dostęp do jeszcze szerszej oferty wystawienniczej. Targi BEAUTY FORUM & SPA to obowiązkowa pozycja w kalendarzu jesiennych branżowych imprez dla profesjonalistów. Wrześniowy weekend targowy stanowił wspaniałą okazję do zapoznania się z najnowszymi trendami i innowacyjnymi rozwiązaniami, nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych, zebrania nowych doświadczeń i zdobycia solidnej porcji wiedzy. Moc emocji i wrażeń zapewniły fascynujące mistrzostwa i konkursy.

Stawiamy na wiedzę!

Przygotowana z uwzględnieniem aktualnych trendów i najświeższych zagadnień oferta edukacyjna Międzynarodowego Kongresu Kosmetycznego IFC spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Bilety na część wykładów zostały wyprzedane już w ramach przedsprzedaży internetowej. Wysoki poziom merytoryczny prelekcji, starannie wyselekcjonowana tematyka oraz imponująca wiedza i doświadczenie naszych wykładowców spotkały się z dużym uznaniem słuchaczy.

Dla zaawansowanych

Premierowy otwarty Kongres Kosmetyki Zaawansowanej BEAUTY

Targi w liczbach: • ponad 230 wystawców; • blisko 12.000 odwiedzających; • 10.000 m2 powierzchni wystawienniczej.

FORUM ELITE, odbywający się na specjalnie przygotowanej scenie na hali głównej, przyciągnął profesjonalistów szukających innowacyjnych rozwiązań w zakresie anti-agingu i modelowania sylwetki. Kongres stanowił unikalne połączenie teorii i praktyki – wykłady merytoryczne przeplatały się tu z ciekawymi prezentacjami firmowymi, gwarantując edukację na najwyższym poziomie.

Scena Meeting Point

To właśnie tu odbywały się rozstrzygnięcia mistrzostw i konkursów, uroczyste wręczenia nagród i wyróżnień, pokazy i prezentacje firmowe naszych wystawców oraz ceremonia uhonorowania laureatów w konkursie „wSPAniałe miejsce na mapie urody”.

Mistrzostwa i konkursy

Podczas tegorocznych targów odbyły się następujące mistrzostwa i konkursy:

7. Mistrzostwa Facepainting Trophy Tematem tegorocznych mistrzostw była „Magia teatru”. Laureat I miejsca Marian Folga będzie reprezentował nasz kraj podczas Mistrzostw Świata Bodypainting, które odbędą się w czasie październikowych targów BEAUTY FORUM w Monachium. 7. Polskie Mistrzostwa Manikiuru Hybrydowego Black & White Konkurs polegał na wykonaniu czarno-białego frencza za pomocą lakieru hybrydowego na obu dłoniach. I miejsce zdobyła Karolina Paczocha. 5. Polskie Mistrzostwa Przedłużania Rzęs Temat przewodni: Volume Lashes. Laureatka mistrzostw Emilia Krawczyk weźmie udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Przedłużania Rzęs, które odbędą się podczas

październikowych targów BEAUTY FORUM w Monachium. wSPAniałe miejsce na mapie urody 2017 W kategorii Beauty SPA nagrodę otrzymał Day SPA w Grudziądzu (na podstawie franczyzy Yasumi), a w kategorii Hotelowe SPA zwyciężył Urban SPA w Wellness Hilton Gdańsk.

Więcej informacji: Health and Beauty Media Sp. z o.o. tel. (22) 858 79 55 e-mail: targi@health-and-beauty.com.pl www.beauty-fairs.com.pl www.beauty-forum.com.pl2017/4

Fot. Dariusz Ossowski

48

Magdalena Młotkowska, kosmetolog i wizażystka z Salonu Kosmetologii Cleopatra, Płock.

Makijaż

METALICZNE WYKOŃCZENIE Makijażowe trendy zimy 2018. Sezon zimowy nie musi okazać się czasem smutnych, neutralnych, wyłącznie szarych kolorów. Światowi eksperci z branży mody i urody przygotowali mocne, wyraźne propozycje, które doskonale sprawdzą się na wieczór, święta, sylwestra czy karnawał. Będą idealne

również na co dzień dla osób, które lubią wyróżniać się z tłumu. Metaliczne odcienie znajdą swoje miejsce zarówno w trendach modowych, jak i urodowych. Meta-

liczne srebro i złoto dominują w stylizacjach oczu, kości policzkowych oraz ust. Błyskotki będą pojawiać się samodzielnie lub w towarzystwie czarnych kresek nawet graficznych. Obok metalicznych kolorów będą rządzić nasycone barwy, które nie do końca kojarzone są z zimowym okresem. Na powiekach pojawi się odcień

niebieskiego w towarzystwie żółtego, pomarańczowego lub zielonego. Królową sezonu jesienno-zimowego okaże się pomadka. Oczywiście czerwień na ustach to ponadczasowy trend looku. Sięgamy zwłaszcza po głębokie odcienie czerwieni, czyli bordo, wino oraz karmin. W karnawale sprawdzą się również metalicznie wykończone usta. Od pewnego


Metaliczne odcienie znajdą swoje miejsce zarówno w trendach modowych, jak i urodowych. czasu w stylizacji przywiązuje się uwagę do brwi, które powinny być grube, naturalne i nieidealne! W niektórych przypadkach wizażyści specjalnie dorysowują włoski w okolicy brwi, tak aby utworzyć naturalny nieład. W sezonie zima 2018 warto poznać sztukę rozświetlania twarzy. Rozświetlenie wybranych partii twarzy pozwala podkreślić to, co w niej najpiękniejsze. Mowa w szczególności o kościach policzkowych, nic tak bowiem nie odświeży looku jak delikatny róż czy złoty rozświetlacz. Kosmetyk ten możemy użyć również na powiekę, która natychmiast uzyska metaliczność. Smoky eyes to klasyka, która nie wyjdzie nigdy z mody. Do wykonania idealnego makijażu potrzeba wprawy, ale warto ją zdobyć, gdyż smoky eyes pasuje niemal do każdego kształtu oka. W tym sezonie sięgniemy po matową czerń, którą warto połączyć z bordo i koniecznie połyskującym złotem. Przy tym rodzaju make-upu warto podkreślić mocniej brwi. Dopełnieniem do stylizacji będą metaliczne paznokcie, oraz zdobienia drobnymi brokatami i pyłkami. Błyskotki na rękach będą świetnie współgrały z metalicznymi elementami makijażu dzięki czemu uzyskamy spektakularny efekt! Kolory dominujące tej zimy, ogłoszone przez Instytut Pantone to: czerwony, śliwka, różowy (pudrowy), brązowy, granatowy, szary, zielony (z dodatkiem niebieskiego), limonkowy, pomarańczowy oraz niebieski. Tymi kolorami należy kierować się w modzie i make-upie, nie zapominając o indywidualnych walorach urody konkretnej osoby. Zima to czas szarości, czasami nawet przygnębienia, dlatego zwłaszcza wtedy należny otaczać się kolorami, wyrazistością i barwnym

make-upem. Dobry makijaż nie tylko eksponuje atuty i maskuje niedoskonałości urody, ale też poprawia samoocenę. Malujemy się, by ukryć oznaki zmęczenia, by wyglądać świeżo, zmysłowo i uwodzicielsko, by nadać twarzy łagodniejszy wyraz lub zwrócić na siebie uwagę. Albo po prostu z przyzwyczajenia. Z raportu tematycznego „Jak Polacy dbają o urodę” wynika, że najczęściej używanym kosmetykiem kolorowym jest tusz do rzęs – zwycięzca w każdej kategorii wiekowej. Sięga po niego aż 98%, spośród osób, które się malują. Drugie miejsce zajmuje lakier do paznokci. Na podium pozostaje podkład – ok. 86%. Wysokie miejsce w rankingu zajmuje także pomadka, której używa 80%. Najmłodsze Polki malują się, bo chcą poczuć się pewniej. Kobiety po 30. roku życia malują się najczęściej... z przyzwyczajenia, 40-latki to kobiety pogodzone z kompleksami, które spędzały im sen z powiek w młodszych latach, malują się tylko po to, by być bardziej wyraźne i eleganckie. 50+ to pokolenie, które zaczęło się malować najpóźniej. Prawie połowa badanych, po raz pierwszy odważyła się pomalować dopiero po uzyskaniu pełnoletniości. Na forum światowym jeśli chodzi o podejście do urody wypadamy dobrze. Pod tym względem prym wiodą Włoszki i Francuzki, które aby zadbać o siebie potrzebują 5 godzin w tygodniu. Polki poświęcają na ten cel 4,8 godziny tygodniowo. Najważniejsze w tym wszystkim by dbać o siebie dla siebie!

Magdalena Młotkowska Kosmetolog i wizażystka, wykładowca i instruktor zawodu. Pasjonatka kosmetologii oraz miłośniczka makijażu, związana z zawodem od 10 lat.


branża beauty w wersji PRO 4–5 listopada w Krakowie odbył się 36. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetologiczne LNE! Organizatorem tego kultowego już wydarzenia jest redakcja magazynu LNE, który od ponad dwóch dekad inspiruje i edukuje specjalistów związanych z branżą beauty. Listopadowa edycja Kongresu i Targów LNE była pod wieloma względami rekordowa! Odwiedziło ją ponad 10 000 profesjonalistów z branży beauty, wykłady i pokazy poprowadziło ponad 90 ekspertów z całego świata, a na rekordowo dużej powierzchni wystawien-

Do zobaczenia na kolejnej edycji!

37.

21/22 kwietnia 2018, KRAKÓW

niczej odwiedzający targi kosmetyczne mogli zobaczyć z bliska i przetestować propozycje 230 wystawców, prezentujących ponad 500 najlepszych polskich i światowych marek kosmetycznych. Podczas kongresowego weekendu można było wziąć udział w ciekawych i niezwykle inspirujących panelach dyskusyjnych, wykładach, pokazach i warsztatach, a także spotkać się z ekspertami-praktykami z całego świata, m.in. z Polski, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Korei Płd. czy USA.


Podczas 6 sesji edukacyjnych poruszone zostały tematy związane z nowoczesnymi terapiami kosmetologicznymi, medycyną estetyczną, healthy-aging, dietą, makijażem permanentnym, trychologią, podologią, make-upem i biznesem. Nie zabrakło też warsztatów Masterclass z zakresu medical beauty, makijażu permanentnego i make-upu. Podczas Kongresu redakcja LNE już po raz czwarty wręczyła 21 firmom wyróżnienia „Innowacje LNE”, które otrzymały produkty wyznaczające kierunki rozwoju w branży beauty. Nagrodzone kosmetyki i urządzenia uczestnicy mogli oglądać w cieszącej się dużym zainteresowaniem Galerii Innowacji. Kolejna edycja imprezy, czyli 37. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetologiczne LNE, odbędzie się 21–22 kwietnia 2018. Jak zwykle możecie oczekiwać solidnej dawki wiedzy i inspiracji! www.lne.pl


2017/4

52

Innowacje

BIOPOZYTYWNY WPŁYW ŚWIATŁA Fot. Wolff System

Historia innowacyjności. Ponad 40 lat temu bracia Jorg i Friedrich Wolff przedstawili światu łóżko do opalania oraz pasujące do niego lampy UV. Tak właśnie rozpoczęła się historia branży solaryjnej. Obecnie lampy Wolff System znajdują się w czołówce najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów w branży solaryjnej. Wszystkie lampy znajdujące się w ofercie produkowane są w certyfikowanych niemieckich fabrykach, co gwarantuje naprawdę najwyższą jakość finalnego produktu. Szkło idealnie przepuszczające UV oraz najlepsze materiały luminescencyjne dopełniają obraz produktu jaki oferujemy. Wiemy, że lampy z logiem Wolff System są najlepsze i uzyskały miano kultowych, ale co to oznacza dla Ciebie? Stabilność parametrów, lepszy bilans energetyczny, optymalna moc promieniowania UV i niesamowite, widoczne gołym okiem, efekty, które zachwycają klientów na całym świe-

Fot. Wolff System

Motywacją braci Wolff była chęć poprawy stanu zdrowia i samopoczucia ludzi oraz zachęcenie ich do bardziej świadomego trybu życia. Wierzyli, że mogą to osiągnąć poprzez wspomaganie leczenia chorób dermatologicznych, wyeliminowanie niedoborów witaminy D oraz poprawę nastroju. Dlatego też poza pracą badawczą oraz rozwojem własnych produktów firma Wolff System angażowała i nadal angażuje się w prace dotyczące wpływu światła na organizm człowieka i jego biopozytywnych aspektów. Rozległa wiedza w połączeniu z wyjątkową kreatywnością braci Wolff zaowocowały stworzeniem lamp opalających, perfekcyjnie dopasowanych do każdego solarium.

Wybór lamp to często bardzo trudna decyzja i konieczność pogodzenia wielu czynników.

cie. W szerokiej ofercie znajdziesz także lampy dostosowane do europejskiego prawodawstwa – zgodne z normą 0,3 W/m2. Wybór lamp to często bardzo trudna decyzja i konieczność pogodzenia oczekiwań klientów z jakością produktów oraz środkami finansowymi jakimi dysponujemy. Właśnie dlatego uczymy jak rozpoznać najwyższej jakości produkty, na jakie parametry zwrócić uwagę i jak je zinterpretować, a w końcu jak nie dać nabrać się na pozorne oszczędności. Chcesz dołączyć do nas i zostać dystrybutorem kultowych lamp do opalania? Chcesz poznać nasze produkty i zaoferować swoim klientom innowacyjne rozwiązania oraz naj-

wyższą jakość? Skontaktuj się z nami i zostań dystrybutorem wyjątkowych lamp opalających prosto od wynalazcy solarium.

Więcej informacji: Wolff System Polska e-mail: info@wolffsystem.info www.wolffsystem.info2017/4

Fot. Fotolia

54

Odnowa biologiczna

ROZKOSZUJ SIĘ ZAPACHEM Zima ma zapach imbiru i cynamonu. Wielu osobom zima kojarzy się z zapachem cynamonu oraz imbiru. W końcu to nieodłączny składnik zimowej kuchni, ale przecież nie tylko! Zarówno cynamon, jak też imbir cenione są przez kosmetykę jako świetne dopełnienie zabiegów wyszczuplających i modelujących sylwetkę. Uzupełniają też skład balsamów czy kremów – warto więc lepiej poznać ich szerokie zastosowanie.

Jakie zastosowanie ma imbir?

Dla przemysłu kosmetycznego imbir jest niezwykle cennym składnikiem – chętnie bowiem wykorzystywane są jego właściwości, takie jak szybkie rozgrzewanie i pobudzanie krążenia. Imbir znajdziemy więc w składzie kosmetyków redukujących

cellulit oraz preparatach wyszczuplających i modelujących sylwetkę. Ale oprócz kosmetycznych właściwości warto docenić imbir także za jego lecznicze działanie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to naturalny środek przeciwbólowy, który łagodzi dolegliwości menstruacyjne, co potwierdziły przeprowadzone przez


55

Zarówno cynamon, jak też imbir cenione są przez kosmetykę jako świetne dopełnienie zabiegów wyszczuplających i modelujących sylwetkę.

naukowców badania. Poza tym imbir ułatwia trawienie, a także leczy przeziębienie i migrenę. Te właściwości czynią więc imbir uniwersalnym lekiem na wiele dolegliwości.

Moc olejku imbirowego

Z imbiru pozyskiwany jest również olejek, który sprawdza się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy dopadają nas infekcje. Dlaczego? Olejek imbirowy wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także silnie rozgrzewające, pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych. To też świetny antydepresant, który wprawi nas w lepsze samopoczucie podczas zimnych, długich wieczorów. Nie ma więc nic lepszego, niż wyjątkowy masaż z dodatkiem zapachowej nuty imbiru, wyczuwalnej w olejku. Wyjątkowy aromat doskonale pobudzi zmysły. Poza tym masaże, w których wykorzystywany jest olejek imbirowy, świetnie wpły-

ną na wygląd skóry – szczególnie tej, gdzie widoczny jest cellulit. Wprawne ruchy masażysty rozprowadzające olejek, poprawią krążenie krwi, ale mogą również złagodzić ból towarzyszący na przykład schorzeniom reumatycznym. Osoby, które cierpią na chorobę lokomocyjną mogą delikatnie skropić olejkiem imbirowym chusteczkę, pomoże to zapobiec mdłościom. Jednak nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na nadciśnienie.

Cynamon – skutecznie cię rozgrzeje

Cynamon działa przede wszystkim ujędrniająco i ściągająco, dlatego też jest wykorzystywany w różnego rodzaju kuracjach wyszczuplających oraz antycellulitowych. Kosmetyki mające w swoim składzie wyciągi z cynamonu świetnie sprawdzają się jesienią i zimą, mają bowiem właściwości rozgrzewające. Ale cynamon można wykorzystać także we wła-

snym domowym SPA. Jedną z propozycji jest cynamonowa kąpiel dla stóp, która świetnie zadziała szczególnie w mroźny zimowy dzień. Zabieg idealnie rozgrzewa zmarznięte stopy oraz chroni przed przeziębieniem. Aby zrobić taką kąpiel wystarczy przygotować mieszankę oliwy z oliwek, mleka, wody i sproszkowanego cynamonu, lekko podgrzać, a następnie rozkoszować się pięknym zapachem oraz pożądanym działaniem. Poza działaniem rozgrzewającym cynamon pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu oraz ułatwia trawienie. W przypadku silnych bólów menstruacyjnych zalecane jest stosowanie naparu bądź masażu z olejkiem cynamonowym, który ma właściwości antyoksydacyjne i rozkurczowe. Cynamonowy masaż może być niezwykle przyjemnym i pobudzającym zmysły doznaniem. Często wykorzystuje się do niego stemple wypełnione sproszkowanym cynamonem oraz olejkiem eterycznym. Masażysta uciska nimi partie mięśni, co pozwala doświadczyć uczucia głębokiego odprężenia. Ten typ masażu świetnie rozgrzewa, a oprócz tego sprawdza się w przypadku silnych skurczów mięśni. Do cynamonowego masażu warto użyć także naturalnego olejku. A jeśli naszym celem jest wygładzenie skóry i pozbycie się cellulitu oraz szkodliwych toksyn, wtedy strzałem w dziesiątkę będzie cynamonowy masaż peelingujący.

Olejek cynamonowy – czysta moc natury

Olejek cynamonowy powstaje w procesie destylacji kory cynamonowca. Zastosowanie olejku jest bardzo szerokie i często wykorzystywane zarówno w kosmetyce, jak i domowych sposobach radzenia sobie z różnego rodzaju schorzeniami. Składniki, jakie zawiera w sobie cynamon, mają działanie ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, rozgrzewające i przeciwbólowe. Olejek cynamonowy zalecany jest przy wszelkiego rodzaju problemach trawiennych. Zewnętrznie stosowany jest w stanach zapalnych skóry, działa również ściągająco, ujędrniająco i rozjaśniająco.

Katarzyna Błasik Źródło: Portal Kosmetyczny, SPA & Wellness www.SPA24.pl


2017/4

Fot. Body Music

56

Marketing

KLUCZ DO SUKCESU Audiomarketing – co to jest i jak często nam towarzyszy? Odpowiadając w najkrótszy z możliwych sposobów – audiomarketing to rodzaj marketingu, który ma na celu wpływać na klienta poprzez dźwięki. Brzmi prosto, prawda?

W rzeczywistości sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana niż nam się wydaję. Muzykę słyszymy wszędzie. Podczas reklam w telewizji, seriali, filmów, w sklepach, w radiu, a żeby jeszcze nie było za mało, sami włączamy ją w autobusie, tramwaju czy aucie. Muzyka jest z nami tak blisko, że nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ ma na nasze zachowania, emocje czy wybory – nierzadko podyktowane przez konkretny zamiar nadawcy, czego nie zawsze jesteśmy do końca świadomi. W artykule tym postaram się Państwu przybliżyć


57

podstawowe strategie oraz modele audiomarketingowe skierowane do nas – odbiorców.

Wyróżniamy dwa filary wykorzystania muzyki

Muzyka w synchronizacji z dziełem – słyszymy ją we filmach, reklamach, spotach radiowych – wszędzie tam, gdzie połączona jest w innym dziełem jako jeden z elementów wzbogacenia jego wartości. Tutaj spotykamy się z bardzo dużą uwagą odbiorcy, dzięki czemu niezwykle podatny jest on na odczuwanie emocji – sferę behawioralną. Jak wiadomo, muzyka w swojej budowie może być m. in. wesoła, smutna, nostalgiczna, może być energiczna, relaksacyjna czy nawet zagrzewać do walki. Odpowiednie dzieło, np. obraz w połączeniu z profesjonalnie dodaną muzyką, może osiągnąć efekt o bardzo wysokim wskaźniku emocji. Zapewne każdemu choć raz w życiu zdarzyło się uronić łzę podczas filmu lub czuć ciarki na plecach z przerażenia. Czy zastanawialiście się Państwo, czy efekt byłby taki sam gdyby tym obrazom nie towarzyszyłaby muzyka bądź dźwięki w tle dialogów aktorów? Warto też zwrócić uwagę, że sama podmiana muzyki w filmie różniąca się budową opisaną powyżej może całkowicie zmienić charakter i odbiór danej sceny. Pamiętam, iż jako dziecko, wraz z kolegami wyłą-

czaliśmy dźwięk z telewizora, a następnie puszczaliśmy ze sprzętu audio różne płyty CD. Niesamowitym było to jak odmienny efekt uzyskiwaliśmy. O ile w pierwszym filarze odbiorca zdawał sobie sprawę, iż ulega dużemu wpływowi poprzez muzykę, w drugim już niekoniecznie, bowiem kolejnym filarem audiomarketingu jest publiczne odtwarzanie w lokalach – firmach. Wykorzystana na tych polach eksploatacji ma za zadanie stworzyć optymalne warunki w celu poprawienia rentowności danego lokalu czy marki, na co składa się wiele składowych.

Jak to wygląda w praktyce

Zaczynając od salonu masażu czy gabinetu kosmetycznego, gdzie muzyka powinna być wolna, delikatna i relaksacyjna, aby klient mógł oddać się zabiegowi, zrelaksować i wprowadzić niemalże w błogi stan, o tyle w gastronomii zróżnicowanie audiomarketingowe jest znacznie szersze. W klasycznych restauracjach mile widziana jest klasyczna i swingowa muzyka jazzowa, dźwięki fortepianu bądź kompozycje symfoniczne. Taka muzyka pozwala wprowadzić klienta w stan jakiego oczekuje się od „białych obrusów”. Bardzo ważnym aspektem jest również to, iż dzięki muzyce w tle nie słyszymy nieprzyjemnych dźwięków obijających się

o talerze sztućców lub to iż muzyka zagłusza ogólny gwar rozmów w danym lokalu, dzięki czemu czujemy się tam bardziej komfortowo. Z kolei z lokalach gastronomicznych typu Fast Food, gdzie właściciel lokalu kusi niską ceną produktów w zamian za szybkie przygotowanie – proponowaną muzyką jest muzyka energiczna, bowiem wprowadza klienta w szybsze tempo konsumpcji, a co za tym idzie – daje możliwość obsłużenia większej liczby klientów w danym przedziale czasowym. W muzyce fitness sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana – nie dość, że wyróżniamy wiele rodzajów zajęć, m.in. takich jak aerobik, pilates, stretchning, joga czy indoor cyclinng skierowanych do różnych grup wiekowych, to muzyka ta musi być odpowiednio synchonizowana i miksowana pod konkretne tempo zajęć, np. 130 BPM (uderzenia bitu na minutę). Warto mieć na uwadze, że muzyka wpływa mocno na strefę odpowiedzialną za wspomnienia – nierzadko słuchając jakiegoś utworu, który wcześniej słyszeliśmy, nagle przywołujemy wspomnieniami osoby lub dane miejsce i czas, z którymi nam się kojarzy ten utwór. Aż chciałoby się rzec, że czujemy zapach tamtych chwil.

Muzyka jest z nami tak blisko, że nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ ma na nasze zachowania, emocje i wybory.

Zwróćmy jednak uwagę

Muzyka to własności intelektualne, które podlegają prawom autorskim. Widząc na półce sklepowej płytę swojego ulubionego wykonawcy powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż nierzadko oznacza ona niezliczona ilość godzin na naukę, wykształcenie i wykorzystanie talentu. Na muzykę składają się także koszty wytwórni, agencji eventowych, managementu, studiów muzycznych na potrzeby nagrań, realizacje mixu & masteringu oraz koszty organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. To przemysł liczony w grubych milionach złotych! O ile w domu po prostu odtwarzamy płytę ulubionego artysty, warto zastanowić się nad konsekwencjami i zaznajomić się z prawem w przypadku odtwarzania muzyki w lokalu, gdzie może przebywać potencjalny klient.

Kamil Guszczyński Producent muzyczny, dj i specjalista ds. audio marketingu. Pomysłodawca i współzałożyciel platformy z mixami pod zajęcia fitness. www.bodymusic.pl


2017/4

58

PREMIERY, NOWOŚCI ZIMA otulona subtelnym, egzotycznym zapachem; taki efekt zapewnia systematycznie stosowany olejek do ciała Tajemnica piękna. www.kneipp.pl

Czarne złoto Terapeutyczny zabieg z torfem. Torf, ze względu na właściwości lecznicze, jest używany jako naturalny środek likwidujący bóle, poprawiający krążenie i usuwający stres. Działa odmładzająco na skórę kobiet i mężczyzn. To bardzo dobra propozycja dla osób uprawiających sport. Z zabiegu w promocyjnej cenie można skorzystać w SPA z Natury w Aparthotelu Czarna Góra. www.Aparthotel.CzarnaGora.pl

Dawka młodości! Advanced Nutrition Programme, producent suplementów dla skóry premium, opracował Skincare Box – miesięczne zestawy na różne potrzeby skóry. Wśród składników można znaleźć: witaminy A i D, kwasy omega, antyoksydanty, astaksantynę i biotynę, koenzym Q10 oraz ekstrakt z kory sosny. www.proteaantiaging.pl

Niesamowita siła przeciw głębokim zmarszczkom Niezwykle mocna formuła przeciwstarzeniowa działa dogłębnie na głębokie zmarszczki w skórze dojrzałej, powodując ich redukcję o 45% w dwa miesiące. Formuła ta oparta jest na bazie Tri-Complex oraz wzbogacona o cenny składnik aktywny Matrixyl 3000. Jest to jeden z najsilniejszych peptydów ostatniej generacji odkrytych wśród produktów anty-aging. Zwiększa on produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego wyraźnie wpływając na zwartość i elastyczność skóry. Matrixyl 3000 jest składnikiem aktywnym złożonym z kompleksu komórek macierzystych. Pozwala on zredukować oznaki starzenia, stymuluje regeneracje tkanki łącznej, wyraźnie wzmacniając struktury białkowo-lipidowe skóry. Badania wykazały, że Matrixyl 3000 może zwiększyć produkcję kolagenu o 35% i produkcję zawartego w skórze kwasu hialuronowego w sposób zdumiewający (o 169%). Po raz pierwszy powstał system, który przekazuje Tri-Complex (o niskiej masie cząsteczkowej (0,8-1,5 MDa) przekraczając barierę skóry w ten innowacyjny sposób. www.skin-up.pl www.philpharma.it

Tajemnica piękna Nieoceniony w pielęgnacji ciała, wygładza, regeneruje, nawilża i odżywia dzięki kompozycji 4 wartościowych, naturalnych olejków: arganowego, z maruli, rącznika i oliwy z oliwek. Aksamitna, gładka skóra

Bądź Glamour! Nowy American Glamour to gwarancja głębokiej i długotrwałej opalenizny, oraz luksusowa pielęgnacja

opalonej skóry. Dzięki unikalnemu kompleksowi Beauty Bronzing możesz cieszyć się naturalnym, złotym kolorem skóry, bez plam i przebarwień. Kosmetyk wzbogacono o kompleks Tattoo Saver, który dba o kolor tatuaży. Koktajl egzotycznych ekstraktów (m.in. z Monoi de

Tahiti, jagód Acai) oraz naturalnych olejów (w tym arganowego) sprawia, że skóra jest głęboko odżywiona, a dzięki antyutleniaczom również wygładzona i rozświetlona. American Glamour jest polecany dla skóry zniszczonej i bardzo suchej. www.7sunscosmetics.com


59

– sonoforezę niskiej częstotliwości oraz jonoforezę pulsacyjną, które wykazują długotrwałe pozytywne działanie na wygląd skóry. To innowacyjne urządzenie umożliwia transport kluczowych substancji odżywczych tam, gdzie skóra najbardziej ich potrzebuje. www.e-fontanna.pl

100% For Men Specjalnie dla mężczyzn świadomych potrzeb swojej skóry w laboratoriach Dermiki powstała seria kosmetyków skoncentrowanych na spełnianiu ich wyjątkowych oczekiwań. Kosmetyki zapewniają efektywną pielęgnację przeciwstarzeniową, mają lekkie, przyjazne konsystencje, łatwo się rozprowadzają i szybko wchłaniają. Ich charakter został dopasowany do potrzeb skóry w różnym wieku tak, aby zapewniać 100% satysfakcji. www.dermika.pl

Pełna miłości seria pielęgnacyjna Nasza nowa linia kosmetyków Mama & Ja wychodzi naprzeciw potrzebom pielęgnacyjnym mam i dzieci. Produkty tej serii będą towarzyszyć mamom przez okres ciąży, przygotowując skórę na największy cud natury oraz wspierając ją po porodzie, pomagając jak najszybciej wrócić do formy. Hipoalergiczne produkty specjalne przeznaczone dla dzieci w pierwszych trzech latach życia będą chroniły skórę dziecka i wzmacniały prawidłowy rozwój jej potrójnej funkcji ochronnej. Kosmetyki powstały we współpracy z doświadczonymi położnymi. W skład linii kosmetyków Mama & Ja wchodzą kosmetyki: Żel Do Masażu, Krem Pielęgnacyjny Do Twarzy, Maść Pielęgnacyjna – Kojąca, Żel Myjący – Wymarzona Kąpiel oraz Emulsja Pielęgnacyjna – Harmonia Ciała. Wolne od parabenów, glikoli polietylenowych, silikonów, olejów mineralnych, barwników syntetycznych oraz podejrzanych o wywoływanie alergii substancji zapachowych. www.hildegard-braukmann.de/pl

zaawansowanych technologii kosmetycznych ukrytych w inteligentnym blokerze starzenia. To połączenie sprawia, że linia art & diamonds kompleksowo powstrzymuje oznaki starzenia się skóry.

Podaruj najbliższym piękno! Jak co roku firma GERnétic z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowała pięknie zapakowane zestawy kosmetyków do twarzy (np. Synchro+Immuno, Synchro+Vasco, Synchro+Myo Myoso, Synchro+ Nuclea). Kosmeceutyki GERnétic to nie tylko doskonałe produkty używane w zabiegach kosmetycznych dedykowanych najróżniejszym niedoskonałościom i problemom skóry. To także kosmetyki niezastąpione w codziennej domowej pielęgnacji twarzy i ciała. Wybierz idealny prezent – podaruj najbliższym piękno! www.tristarcosmetics.pl facebook.com/TRISTARCosmetics

Balansujący żel nawilżający Delikatnie pieniący się żel bez zawartości mydła o świeżym, subtelnym zapachu. Usuwa makijaż i dokładnie oczyszcza skórę. Dzięki cennym ekstraktom roślinnym sprawia, że skóra staje się piękniejsza i odpowiednio nawilżona. Sprzyja odnowie naskórka. Działa kojąco i przeciwzapalnie. Chroni skórę przed odwodnieniem. www.belter.pl

www.soraya.pl

Exultation

Diamentowe odmłodzenie skóry Soraya rozumie potrzeby kobiet, którym zależy na powstrzymaniu efektów starzenia się skóry. Dlatego stworzyła linię art & diamonds opartą o nowoczesne formuły młodości. W każdym kremie moc najszlachetniejszego składnika – diamentowego pyłu – została połączona z wyjątkową skutecznością działania

Dla pięknej skóry Rewolucyjne urządzenie dla pięknej skóry! Podtrzymaj efekty zabiegów profesjonalnych, dzięki rewolucyjnemu odkryciu Environ! Domowe urządzenie DF Mobile łączy w sobie dwie zaawansowane technologie

Po ciężkim dniu potrzebujemy chwili wytchnienia, odprężenia i czasu dla siebie. Ta płyta pozwoli przenieść się nam do miejsca, w którym możemy zapomnieć o problemach dnia codziennego, pobyć sami ze swoimi myślami i marzeniami. Wsłuchajmy się w dźwięki, niech uniosą nas ponad to, co nas otacza. Pozwólmy, by gitarowe brzmienia zrelaksowały nas i wprowadziły w dobry nastrój. Licencja w cenie płyty! www.najwspanialsza.pl


2017/4

60

zanieczyszczenia na powierzchni skóry. L-karnozyna blokuje i neutralizuje metale nagromadzone w skórze. Wyciąg z brzoskwini pobudza i wzmacnia system obronny komórek. Urban-Detox System ma właściwości detoksykacyjne i oczyszczające. Kwas hialuronowy wzmacnia układ odpornościowy, stymulując wydzielanie betadefensyn. www.germaine.pl

Gościnne Podhale Hotel Kopieniec to połączenie nowoczesności z tym co piękne w góralskiej tradycji i folklorze. Wyjątkowy obiekt położony w malowniczej miejscowości Murzasichle, sąsiadującej z Zakopanem, pozwala odkryć magię nadchodzącej zimy na nowo. Znajdziesz tutaj oddech od codziennych zmartwień, ucieczkę od monotonii i chwilę czasu dla siebie. Hotel dla swoich gości proponuje bogatą ofertę zabiegów relaksacyjno-pielęgnacyjnych na twarz i niezapomniane rytuały na ciało. Na czas karnawału szczególnie polecamy masaż Indoceane, inspirowany Ajurvedą, której filozofia oznacza pomoc w redukcji stresu, odprężeniu i poprawie samopoczucia. Spośród innych hoteli Podhala, Kopieniec wyróżnia bogate zaplecze fizjoterapeutyczne, którego specjalistą jest były fizjoterapeuta polskiej kadry skoczków narciarskich – Rafał Kot. www.kopieniec.pl

Wyszczuplająca maska do ciała Podaruj skórze wyjątkową pielęgnację SPA maską do ciała „Seaweed Body Wrap”. Drogocenne minerały i witaminy zawarte w morskich wodorostach działają odżywczo, wzmacniają strukturę kolagenową skóry, poprawiają jej napięcie i elastyczność oraz wspomagają redukcję cellulitu i tkanki tłuszczowej. Maska ma działanie detoksykujące, usuwa nadmiar wody z organizmu oraz pomaga stymulować metabolizm i krążenie. Regularne wykonywanie serii zabiegów zagwarantuje wspaniałe efekty w zwalczaniu cellulitu, wyszczuplaniu i ujędrnianiu ciała. www.seaweex.pl

Uzyskaj piękną opaleniznę i zdrową, nieskazitelną skórę! Devoted Creations® od 15 lat dostarcza kosmetyków do opalania w solarium na najwyższym poziomie. Najważniejszą cechą wyróżniającą kosmetyki od innych dostępnych na rynku, jest baza, na której są tworzone. Każdy produkt marki został wyprodukowany na bazie aloesu, a nie wody, jak to jest w przypadku większości produktów do opalania dostępnych na rynku. Zapewnia to dostarczenie skórze maksymalnego nawilżenia, aby efekt opalania był rewelacyjny. W ofercie Devoted Creations® jest 10 różnych serii produktów, aby zaspokoić potrzeby wielu klientów. Co roku do balsamów dodawane są nowe składniki, specjalnie dobierane, aby zagwarantować spektakularne efekty. Wprowadzenie składnika aktywnego węgla zrewolucjonizowało rynek kosmetyków do opalania w solarium, dlatego w 2018 roku już kilka balsamów będzie miało go w swoim składzie. Poznaj nowości Devoted Creations®! www.profispj.pl

Innowacyjna ochrona skóry Shock Fluids Stop Pollution Serum – serum do twarzy stymulująco-ochronne. Ochrona skóry przed szkodliwym wpływem środowiska miejskiego. Składniki aktywne tworzą skuteczny system obronny. Innowacyjny polimer zatrzymuje

Znajdź kosmetyczkę Versum, dostawca najpopularniejszego w Polsce systemu do zarządzania salonami urody i spa

oraz właściciel marki Moment.pl, przejmuje znany serwis DobraKosmetyczka.pl. Na rynku powstanie największy portal do wyszukiwania, rezerwacji online oraz oceny usług z sektora hair & beauty. Jak deklarują właściciele Versum, przejęcie serwisu DobraKosmetyczka.pl ma umocnić pozycję firmy jako lidera w branży, a także przyspieszyć tempo rozwoju portalu Moment.pl,

który został uruchomiony z końcem ubiegłego roku. Fuzja oznacza korzyści przede wszystkim dla konsumentów, ale na połączeniu skorzystają również same salony. Serwis o takim zasięgu pozwoli im bowiem dotrzeć do jeszcze większej liczby potencjalnych odbiorców, a także budować lepszą renomę dzięki wiarygodnym opiniom dodawanym przez użytkowników. www.dobrakosmetyczka.pl


www.ikor.pl www.facebook.com/IKORPL biuro@ikor.pl kom. 691 730 909


2017/4

62

na rynku polskim. Fundament jej stanowią trzy najbardziej znane produkty: LOTON-2® Płyn do stylizacji włosów, Lakier LOTON-4® oraz LOTON-5® Płyn do włosów przetłuszczających się. Polki, które zaczęły je używać, w wyniku własnych doświadczeń przekonały się, że oprócz podstawowej swojej funkcji dają coś więcej – zapewniają zdrowie włosom! www.loton.pl

www.beauty-trends.pl Fot. Robert Kobyliński

Tan as you!

Już 9-11 marca 2018 r. w Szczecinie odbędzie się pierwsza edycja targów kosmetyczno-fryzjerskich Beauty Trends. Wydarzenie kierowane jest do klientów branżowych oraz indywidualnych i już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Liczne szkolenia, warsztaty i pokazy to jedynie kilka atrakcji, jakie przygotowali dla Was organizatorzy. Nie zabraknie Mistrzostw Makijażu, Stylizacji Paznokci czy Przedłużania Rzęs. Całość dopełni jedyna w swoim rodzaju Inspiration NIGHT, gdzie możecie spodziewać się wielu osobistości ze świata showbiznesu. Czas najwyższy rezerwować miejsce w kalendarzu!

Sezon 2018 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nadchodzą nowe balsamy TanAszU. Island Black to prawdziwie rajski bronzer gwarantujący tropikalną opaleniznę. Iced Out jest koktajlem luksusowych składników – szampan, diamentowy pył i kompleks Dark Glowtion podkreślą hipnotyzujący blask Twojej skóry. Ujędrniający Coconut Cabana urzeka ciepłymi nutami kokosa, a dzięki m.in. egzotycznym ekstraktom z Monoi i Awapuhi głęboko odżywia skórę i utrzymuje optymalny poziom jej nawilżenia. Idealna kompozycja oleju z nasion konopi oraz wyjątkowo ciemnych bronzerów Color Evolve zaowocowała powstaniem naprawdę ciemnego Tanijuana Black. www.maximus-solaria.pl

Ty Fundujesz Dobro

Reset włosów Loton® – prawdziwa ewolucja technologiczna w stylizacji i utrwalaniu włosów, która trwa od ponad pół wieku. Najbliższy rok 2018 przyniesie same niespodzianki: Program „RATUNEK NATURĄ” który zamieni obecne LOTON-y® na nowe, bardziej naturalne kosmetyki ukierunkowane na stylizację, utrwalenie i reset włosów, a odświeżony design na ich subtelność i wdzięk. LOTON® to pierwsza, naturalna seria do pielęgnacji i stylizacji włosów

22 listopada br. w Teatrze Kamienica w Warszawie odbyła się 4. edycja Gali Charytatywnej TY FUNDUJESZ DOBRO, podczas której miał miejsce finał najważniejszego konkursu branży kynologicznej TOP FOR DOG. Wzruszająca Gala Charytatywna pod hasłem „Adoptuj seniora” pozwoliła na udzielenie wsparcia trzem organizacjom: Fundacji Węgielek, Schronisku na Paluchu i Staruszkowo, zajmującymi się psimi seniorami, którzy mają niestety nikłe szanse na adopcję, ale dzięki takiej akcji niektórzy z nich znaleźli dom, a także dzięki przekazanym środkom finansowym i materialnym mogą poprawić im byt. Nadal jest prowadzona akcja na FB „Adoptuj seniora – Pokochaj staruszka”. – „Zależy nam na adopcji seniorów, które zasługują na to, by swoje ostatnie lata życia spędzić otoczone miłością i ciepłem” – powiedziała Nina Gowin, pomysłodawczyni i organizatorka Gali. Do akcji włączyło się wiele znanych osób. Dołącz do akcji #pokochajstaruszka. Do czynienia dobra i pomocy czworonożnym przyjaciołom przyłączyły się swoimi działaniami: Agnieszka Włodarczyk, jurorka konkursu Topfordog i Osobowość Roku 2014, Michał Olszański Osobowość Roku 2016, Karolina Pilarczyk, Eliza Gwiazda, Agnieszka Mrozińska, Kasia Nova, Joanna Majstrak, Stan Borys, Adrian Mielnik, Jarosław Milner. Tytuł OSOBOWOŚĆ ROKU 2017 w konkursie Top for Dog za działania na rzecz zwierząt, ta nagroda w formie statuetki powędrowała do Joanny Krupy, która od wielu lat aktywnie walczy o prawa zwierząt i pomaga w adopcji zwierząt. www.topfordog.pl


63

w wysokich stężeniach naprawiają płaszcz hydrolipidowy oraz działają przeciwzapalnie. Linia zawiera aż 10 kosmetyków dla skóry nadreaktywnej i ekstremalnie wrażliwej. www.arkana.pl www.sklep.arkana.pl

Lampy Prestige Niezwykle ważnym elementem zapewniającym zadowolenie klientów są lampy stosowane w urządzeniach. Wyjątkowymi parametrami wyróżniają się lampy Prestige. Dzięki zastosowaniu technologii BlueGlass, opalenizna będzie długotrwała, głęboko brązowa. Kątowa elektroda ułatwi prawidłowe odpalenie lampy w każdych warunkach oraz wyeliminuje efekt „czarnych końcówek”. Natomiast nowoczesny system chłodzenia Cooling nie dopuści do przegrzewania się lampy, co wydłuży jej czas pracy. www.prestigeuvlamps.com www.solarex-iso.pl

Zestawy świąteczne Lirene

American Sun Balsamy do opalania w solarium American Sun z 200-krotnym bronzerem: Tahiti, Black Choco, Gold Honey nadadzą Twojej skórze wspaniałą głęboką, brązową opaleniznę, ale również zadbają o odpowiednie i długotrwałe nawilżenie. Dzięki bogatej zawartości składników, takich jak: olej marula, olejek arganowy oraz olejek macadamia skóra będzie elastyczna i głęboko nawilżona. Miękka, zadbana, opalona skóra z naturalnym blaskiem. www.solarex-iso.pl

Kosmetyczne zestawy świąteczne to prezenty, które chętnie wybieramy dla bliskich osób. Wysokiej jakości kosmetyki w eleganckich opakowaniach są nie tylko gustownym, ale również upragnionym przez kobiety podarunkiem, dlatego co rok cieszą się niesłabnącą popularnością. Na nadchodzące Święta marka Lirene przygotowała 3 wyjątkowe zestawy przeznaczone dla kobiet w różnym wieku. Eleganckie opakowania kryją w sobie starannie dobrane, innowacyjne kosmetyki pielęgnacyjne. W ofercie znajdziemy również zestaw z elektryczną szczoteczką do oczyszczania twarzy. Wybierając świąteczne zestawy kosmetyków Lirene, można mieć pewność, że prezent wywoła niezapomniane emocje. PIELĘGNACJA ODMŁADZAJĄCA Kremy do codziennej pielęgnacji oparte na prostych, sprawdzonych i bezpiecznych składnikach anti-aging. Linia cieszy się niesłabnącym powodzeniem od lat. ZAAWANSOWANY PROGRAM OCZYSZCZANIA Jednym z wiodących trendów w pielęgnacji jest profesjonalne i precyzyjne oczyszczenie twarzy przy pomocy kosmetyków, które skutecznie usuną zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując skórę. RETINOL D-FORTE Nowa seria RETINOL D-FORTE to innowacyjne połączenie retinolu o potwierdzonym działaniu odmładzającym na poziomie komórkowym oraz wyjątkowej wit. Dpro, wzmacniającej system ochronny skóry. Dodatkowo, formuły wzbogacone są o składniki przeciwstarzeniowe, takie jak Koenzym Q10. Dzięki temu, seria RETINOL D-FORTE spełni nawet najwyższe oczekiwania, gwarantując efekt spektakularnie odmłodzonej skóry. www.Lirene.com

Cannabis Therapy MD Pierwsza profesjonalna bioterapia z konopi. Naturalna kuracja twarzy i ciała opiera się na kannabidiolu, oleju konopnym i makowym, które naprawiają skórę na 3 poziomach. Kannabidiol (CBD) naśladuje działanie naturalnie występujących w ludzkim organizmie endokannabinoidów, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i gojąco. Cebidiol™ to rewolucja w produktach z CBD. Dzięki wielowarstwowym sferom substancja jest stabilna i stopniowo uwalniania w skórze przez cały dzień. Oleje z konopi i maku

Olejek do kąpieli Odkryj odczuwalnie gładką, aksamitnie miękką skórę dzięki Olejkowi do kąpieli i do ciała Tajemnica piękna Kneipp®. Kompozycja wartościowych olejków arganowego, z maruli, rącznika i oliwy z oliwek działa intensywnie natłuszczająco i zmniejsza uczucie napięcia skóry. W połączeniu z kojącym działaniem ciepłej wody roztacza swoje naturalne działanie pielęgnacyjne i aromaterapeutyczne. www.kneipp.pl

Przedłużenie młodości skóry Podążając za najnowszymi trendami – zdrowy styl życia, prawidłowe

odżywianie, dbanie o kondycję i wygląd skóry, specjaliści Laboratorium Kosmetyków Naturalnych FARMONA opracowali nową linię ANTI A.G.E. To kompleksowa linia stworzona z myślą o skórze ze zmianami związanymi z procesem starzenia glikopochodnego – utratą jędrności, elastyczności, charakterystycznym zażółceniem, skórze zmęczonej i pozbawionej witalności. Linia ANTI A.G.E. szybko i widocznie odmładza wygląd skóry, pozwala odwrócić skutki glikacji na wczesnych etapach i zachować na dłużej młody, zdrowy i piękny wygląd. www.farmonaprofessional.pl


2017/4

64

24-karatowego złota, który doda blasku Twojej skórze! www.proteaantiaging.pl

Magia olejków Odkryj odżywczość olejków w lekkich formułach. Soraya rozumie, że codzienna pielęgnacja powinna być odżywcza i jednocześnie nie obciążać skóry. Dlatego stworzyliśmy unikalną linię kosmetyków Magia Olejków. To wyjątkowe połączenie odżywczych właściwości drogocennych olejków z niezwykle lekkimi i przyjemnymi w stosowaniu formułami kremów do twarzy, balsamów do ciała oraz kremów do rąk. www.soraya.pl

Maska aktywująca Nowa seria Cosmedico Cosmofit+ to jeszcze lepsze efekty opalania zgodnie z europejską normą 0,3 W/m2. Ulepszony program lamp Cosmofit+ wykorzystuje nowy fosfor UVA produkowany w Niemczech. Użycie nowych komponentów w połączeniu z udoskonalonym procesem przetwarzania mieszanek fosforu oraz pokrywania szkła lampy warstwami fosforu to innowacyjne zmiany, które sprawiły, że lampy Cosmofit+ mają o 10% większą wydajność promieniowania UVA (już po okresie stabilizacji parametrów lampy). Dodatkowo intensywność pigmentacji bezpośredniej wzrasta aż o 7% i utrzymuje się przez cały okres żywotności lampy.

Innowacyjna, okluzyjna maska, która potęguje absorpcję składników aktywnych, poprzez wzrost temperatury na powierzchni skóry oraz pobudzenie krążenia krwi i przepływu limfy. Wytworzony na skórze „kokon” zwiększa efektywność działania preparatów aplikowanych pod kremową piankę – koncentraty, maski kremowe i żelowe. Polecana również do zabiegów na dłonie.

www.cosmedico.info

www.farmonaprofessional.pl

Najlepsze efekty

godzinach. Organiczne wyciągi z aloesu, zielonej herbaty i naturalnego kokosa dostarczą skórze wraz z witaminami A,C i E doskonałe nawilżenie i uczucie świeżości. www.sunfx.pl

W trosce o piękne i zdrowe włosy DSD de Luxe to marka trychologiczna, której celem jest skuteczna pomoc we wszystkich znanych problemach skóry głowy i włosów, potwierdzona badaniami klinicznymi. Aktywne składniki zawarte w kosmetykach pomagają pobudzić wzrost włosów i hamują ich wypadanie. Zmniejszają stan zapalny skóry głowy i łuszczenie się skóry. Regulują wydzielanie sebum oraz poprawiają strukturę uszkodzonych włosów. Kosmetyki DSD de Luxe mają działanie terapeutyczne, przynosząc kojące uczucie przyjemności i komfortu, charakterystyczne dla kosmetyków najwyższej jakości. www.trychologia.com

Dream Team

Opalanie natryskowe Nowa formuła preparatów opalających oprócz pięknej opalenizny zapewni Twojej skórze doskonałe nawilżenie oraz zachowa jej młody i zdrowy wygląd. W płynach SunFX używamy wyłącznie najczystszego certyfikowanego DHA, który gwarantuje najbardziej naturalnie wyglądającą opaleniznę oraz najlepsze rezultaty. Płyn Rapid Tan to preparat o pięknym słonecznym odcieniu, szybkoschnący i szybko utrwalający się. Po jego nałożeniu możliwość wzięcia prysznica jest już po dwóch

Ozłoć swoje stopy! MediHeel to najnowsze odkrycie w wachlarzu marek Protea Anti Aging. Firma oferuje innowacyjny system pedicure, różniący się nie tylko elementami samego zabiegu, ale także efektem końcowym, który utrzymuje się znacznie dłużej. Jednym z produktów MediHeel jest Spray z drobinkami

Totalna rewolucja w dziedzinie urody! Pełna pielęgnacja cery i jamy ustnej została zamknięta w zestawie upominkowym FOREO DREAM TEAM. Dzięki klasycznej, sonicznej szczoteczce do zębów ISSA oraz niewielkiej szczoteczce do twarzy LUNA play plus uzyskasz bielszy uśmiech i głęboko oczyszczoną cerę – w sam raz na specjalną okazję. Zestaw dopełniają bogate w ekstrakty z owoców i pył meteorytowy PŁYNY DO MYCIA TWARZY NA DZIEŃ & NA NOC, które nawilżają i chronią cerę. www.foreo.com


Fot. Hair Forum Poland

65

Relacja

GDY WŁOS MA GŁOS! Targi Hair Forum Poland Październikowy weekend 21-22.10.2017 z targami Hair Forum Poland był niewątpliwie wyjątkowym wydarzeniem dla branży fryzjerskiej i pasjonatów pięknych włosów. Uczta dla miłośników sztuki stylizacji, koloryzacji i oryginalnych cięć. Unikatowy koncept, perfekcyjna organizacja i wysoki poziom merytoryczny programu ramowego sprawiły, że targi Hair Forum Poland przyciągnęły szerokie grono profesjonalistów – 9000 zwiedzających, 82 wystawców, 365 uczestników programu edukacyjnego Master Class i Look & Learn to liczby, które robią wrażenie!

Edukacja z pasją

Starannie wyselekcjonowany pod względem tematycznym program edukacyjny to znak rozpoznawczy targów Hair Forum Poland.

Scena główna

Solidnej porcji wiedzy w otoczeniu niezapomnianych wrażeń estetycznych dostarczyły pokazy na

WARTO TU BYĆ! Już dziś zapraszamy na Hair Forum Poland 2018, które odbędą się 20-21.10.2018 r.

Scenie Głównej. Tutaj odbyły się także finały mistrzostw i uroczyste uhonorowanie laureatów.

Scena Kongresowa

Na Scenie Kongresowej, przez dwa dni cenieni wykładowcy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Koncepcja i program zostały opracowane we współpracy merytorycznej z portalem Eductum.pl.

Master Class

Pierwszego dnia targów odbyły się dwa pokazy edukacyjne Master Class. W tym roku pasjonatów fryzjerstwa inspirowali: Christophe Gaillet, Ambasador L’Oréal Professionnel i Maria Korzeniowska i Visionaries Artistic Team.

Look & Learn

W niedzielę 22.10.2017 odbyły się równolegle trzy szkolenia Look & Learn. Tegoroczna edycja prowadzona była przez: Pivot Point, Adam Szulc Barber, Gnatyshyn Academy.

Strefa ucznia

To wyjątkowe miejsce spotkań przygotowane z myślą o młodym pokoleniu fryzjerów. Na adeptów czekały główki treningowe, narzędzia do pracy, ciekawy sprzęt i najnowsze rozwiązania. Pod czujnym okiem

edukatorów uczniowie zdobywali cenne umiejętności praktyczne.

Strefa nauczyciela

W strefie przygotowanej przez instruktorów tworzących programy edukacyjne, nauczyciele mogli skorzystać z prelekcji i warsztatów dotyczących najnowszych zagadnień szkoleniowych. Strefa przygotowana została we współpracy z firmą Prospector i Ogólnopolską Komisją Fryzjersko-Kosmetyczną.

Mistrzowie na podium

Podczas targów Hair Forum Poland tradycyjnie odbyły się emocjonujące i barwne konkurencje mistrzowskie! Łączna pula nagród wyniosła blisko 60.000 zł! Premierowym wydarzeniem były Barber’s Battle – Ogólnopolskie Mistrzostwa w Strzyżeniu Męskim. Zdobywcą I miejsca został Mariusz Majchrzak. Tego samego dnia w sobotę odbył się także Young Talent Cup – Ogólnopolski Konkurs dla

Uczniów Szkół Fryzjerskich. I miejsce w kategorii damskiej zdobyła Marlena Mazur, a w kategorii męskiej Piotr Kiedzia. Puchar School Cup zdobyła Łódźka Szkoła Mody Kosmetologii Fryzjerstwa Anagra. W niedzielę o tytuł mistrzowski walczyli uczestnicy Hair Master Cup – Ogólnopolskich Mistrzostw Artystów Fryzjerstwa. W kategorii damskiej zwyciężyła Kamila Janecka-Skalska, a w kategorii męskiej Jolanta Ratajczak. Laureatami tytułu Press Cup zostały Marta Posiak w kategorii męskiej i Iwona Ostrowska w kategorii damskiej.

Więcej informacji: Health and Beauty Media tel. (22) 858 79 55 e-mail: targi@health-and-beauty.com.pl www.hair-forum.com.pl


2017/4

66

Targi

TARGI DLA PIĘKNA Eksplozja barw i kreatywności.

Fot. Targi beautyVISION

Forum Kosmetyki beautyVISION stawia na innowację. W weekend 24-25 marca 2018 r. ponad 400 marek pokaże najmodniejsze trendy i najnowsze zabiegi dla branży kosmetycznej.

Na wydarzenie przyjadą eksperci z całej Polski, aby przybliżyć ważne zagadnienia z zakresu kos­ metologii, podologii oraz zarządza­ nia salonem. Odwiedź Poznań i #BądźNajlepszy. Jak wynika z badań, przeprowadzonych podczas poprzednich edycji beautyVISION, uczestnicy targów przyjeżdżają na wydarzenie głównie ze względu na chęć rozwoju osobistego. Interesuje ich poszerzenie wiedzy, znajomość nowych trendów, a także poznanie premier. – „Branża kosmetyczna jest wyjątkowo ambitna. Nasze sale wykładowe i warsztaty zawsze są wypełnione po brzegi, a stoiska, na których można zobaczyć

prezentacje najnowszego sprzętu, zawsze są otoczone gronem zainteresowanych. Dlatego od lat dbamy o wysoki poziom merytoryczny targów beautyVISION. Tak też będzie w marcu 2018 roku!” – wyjaśnia Barbara Vogt, dyrektor targów LOOK i beautyVISION. Program jest bardzo obszerny: będzie to doskonała okazja do poznania innowacyjnych zabiegów prezentowanych w przestrzeni Speakers’ Corner; wzięcia udziału w wykładach na temat kosmetologii i zarządzania salonem podczas Kongresu Kosmetologicznego czy połączenia wiedzy z praktyką w ramach Kongresu oraz Warsztatów Podologicznych.

Targi beautyVISION są współ­ organizatorem najważniejszych w kraju konkursów kosmetycznych. Na wydarzeniu specjaliści sprawdzą swoje umiejętności w Mistrzostwach Polski w makijażu profesjonalnym, styliści paznokci zmierzą się podczas Mistrzostw Nails Olympic Show, natomiast kosmetyczki będą rywalizować o pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski w konkurencji zagęszczania oraz przedłużania rzęs oraz Microblading. Na ekspozycji targów beauty­ VISION i LOOK nowości zaprezentuje niemal 250 wystawców. Swój udział zapowiedziały m.in. topowe marki kosmetyków pielęgnacyjnych

oraz kolorowych, producenci urządzeń do zabiegów kosmetycznych, a także firmy ze specjalistycznym wyposażeniem do salonów. Wystawcy, jak co roku, mają przygotowane atrakcyjne ceny dla zwiedzających oraz dużo dodatkowych atrakcji.

Więcej informacji: Targi beautyVISION www.beautyvision.mtp.pl2017/4

Fot. VDL Hapro

68

Bezpieczne opalanie

FANTASTYCZNE VEGAZ Tylko dla zwycięzców! Nowa seria Luxura VEGAZ to oszałamiające pod względem wizualnym urządzenia, ale także innowacyjne rozwiązania technologiczne, które sprawią, że efekty opalania przerosną Twoje najśmielsze oczekiwania. Konstruując nowe urządzenia producent położył duży nacisk na dobre samopoczucie jego przyszłych użytkowników. VEGAZ to jedne

z największych solariów na rynku. Rozmiary urządzenia są naprawdę imponujące – Luxura oferuje nam naprawdę przestronne wnętrze

spełniające oczekiwania europejskich klientów. Ogromna bryła skrywa wygodną, profilowaną leżankę Contour Plus oraz wiele funkcji komfortowych, które mogą być kontrolowane z poziomu wewnętrznego, dotykowego wyświetlacza. Climate Control pozwoli Ci ustawić optymalną temperaturę wewnątrz solarium – nieco wyższą na początku i stopniowo coraz niższą gdy urządzenie będzie się nagrzewało. Dobrze zna-

ne Qsens i Xsens zapewnią naturalne odświeżenie i sprzyjają głębokiemu relaksowi w trakcie sesji. Delikatna wodna mgiełka oraz odprężające zapachy pozwolą Ci chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych sprawach. Solaria VEGAZ umożliwiają bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z dowolnego urządzenia wyposażonego w Bluetooth, a wyjątkowy przestrzenny dźwięk SoundAround


Fot. VDL Hapro

Plus zadowoli nawet najbardziej wymagających słuchaczy. VEGAZ to nie tylko efektowny design. Rozwiązania technologiczne zastosowane w tych urządzeniach robią nie mniejsze wrażenie. Światowa premiera opalających lamp LED to otwarcie nowego rozdziału w historii branży solaryjnej. UV-LED Tanning Booster zostały opracowane specjalnie po to, by zwiększyć wydajność kluczowego dla pigmentacji widma światła i tym samym gwarantować równomierny, natychmiastowo widoczny efekt. Dodatkowo emitowane czerwone światło działa odmładzająco na skórę – poprawia jej jędrność, ujednolica koloryt i spłyca zmarszczki. Wspomaga także leczenie stanów zapalnych i podrażnień. Jednak kluczem do zwycięstwa VEGAZ jest technologia Intelligent Power Control 2 (IP Control 2), która nie tylko zwiększa żywotność lamp, ale optymalizuje ich wydajność przez cały cykl życia, co przekłada się na oszczędność energii nawet do 25%. System indywidualnie kontroluje moc każdej z zainstalowanych lamp, co pozwala na ustawienie nieco większej mocy opalania lamp oddalonych od ciała i rekompensuje dystans jaki dzieli je od użytkownika. Właściciel urządzenia może samodzielnie kontrolować moc lamp zarówno w części górnej, jak i dolnej, a nawet może indywidualnie ustawiać moc lamp Red i lamp Blue. To bardzo przydatna funkcja, która pozwala zwiększyć moc lamp, które pracują już dłuższy czas, aby zapewnić klientom zawsze idealną opaleniznę i w pełni zadowalający efekt.

W trakcie sesji użytkownik może wybrać intensywność opalania na jednym z trzech zaprogramowanych poziomów: wysokim, średnim lub niskim, dopasowując stopień opalania do własnych preferencji i oczekiwań. Dzięki IP Control 2 możesz także zachować optymalny i stabilny poziom promieniowania UV zgodnie z europejską normą 0,3 W/m2 przez cały okres eksploatacji lamp. Aby ułatwić zarządzanie pracą urządzenia VDL Hapro zaprojektowało specjalny wielofunkcyjny interfejs komunikacyjny, który pozwala na dostęp do nowego portalu myluxura. com. Mały moduł z dwoma kanałami WiFi oraz połączeniem LAN pozwala uzyskać dostęp do danych zarówno w trybie online, jak i offline. Przejrzyste i czytelne statystyki informują o tym, ile godzin przepracowało urządzenie, czy pojawiły się komunikaty o błędach itp. To genialne ułatwienie zarówno dla właścicieli solariów, jak i serwisantów. W ofercie znajdują się obecnie dwa modele – 8200 i 9200, dostępne w różnych opcjach wyposażenia. Skontaktuj się z nami i wybierz VEGAZ!

Więcej informacji: Maximus Solaria Autoryzowany dystrybutor Luxura tel. (58) 624 90 50 www.maximus-solaria.pl


2017/4

70

Bezpieczne opalanie

SKUTECZNA ŚWIATŁOTERAPIA Opalanie jeszcze nigdy nie było tak bezpieczne i przyjemne! Dla miłośników nowoczesności zarówno w wyglądzie jak i w technologii proponujemy kabinę megaSunTower pureEnergy 5.0.

Fototerapia jest skuteczna, kiedy stosujemy określone rodzaje lamp.

Fot. megaSun by KBL

cym. Komfort opalania zapewni nam mgiełka wodna, nawiew i doskonała wentylacja wewnątrz urządzenia. Podświetlany sufit z dodatkowymi elementami graficznymi wprawi nas we wspaniały nastrój. Funkcja ColorMotion pobudzi nasze zmysły dzięki swojej mocy kolorów. Zadba o nasz nastrój – wystarczy dotknąć wybra-

Fot. megaSun by KBL

Ten model pozwoli nam w pełni korzystać z komfortu i maksymalnej mocy opalania przy jednoczesnej redukcji zużycia energii i emisji ciepła. Koszty eksploatacji zmniejszają się nawet o 36%. Nowoczesny i przejrzysty dotykowy panel sterujący pozwoli nam dowolnie sterować seansem opalają-

ną jedną z osiemnastu zaprogramowanych kombinacji świetlnych lub samemu wybrać ulubiony kolor, a na koniec w pełni możemy relaksować się przy dźwiękach swojej ulubionej muzyki ze smartfona dzięki funkcji Bluetooth. Dodatkowo podczas opalania możemy zadbać o swoje ciało korzystając z vibryNano. Podczas 10-minutowego seansu ćwiczymy swoje mięśnie brzucha, nóg i pleców. Krótki, ale bardzo efektywny trening jest możliwy dzięki 5 poziomom treningu w 3 różnych ustawieniach: Fitness, Relax i Wellness. Wyniki badań medycznych dowodzą, iż korzystanie z vibryNano redukuje tkankę tłuszczową, poprawia ukrwienie, a dodatkowo buduje tkankę mięśniową. Fototerapia jest skuteczna, kiedy stosujemy określone rodzaje lamp. Oczywiście nadmierne opalanie jest szkodliwe, ale odpowiednie dozowanie pozwala nam na utrzymanie na właściwym poziomie witaminy D we krwi.

Opalanie jeszcze nigdy nie było tak bezpieczne i przyjemne! Już teraz możemy cieszyć się wspaniałym designem, nowoczesną technologią oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w megaSun pureEnergy 5.0. Już od wielu lat marka megaSun kojarzy nam się z wysoką jakością, bezpieczeństwem, nowoczesnymi rozwiązaniami, niezwykłym designem i tym razem również nas nie zawiodła!

Więcej informacji: Solarex tel. (12) 264 97 00 tel. 602 495 737 www.solarex-iso.pl2017/4

72

Wybory miss

PIĘKNO BEZ OGRANICZEŃ Douglas oficjalnym makijażystą Miss Świata na Wózku 2017.

Fot. Douglas Polska

W sobotę 7 sierpnia br. w Arenie Ursynów w Warszawie odbyła się gala finałowa pierwszych w historii wyborów Miss Świata na Wózku. Aż 24 kandydatki z całego świata walczyły o tytuł najpiękniejszej. Uczestniczki konkursu olśniły wszystkich swoją urodą, wdziękiem i osobowością pokazując, że piękno ma wiele obliczy. Oficjalnym makijażystą wyborów był Douglas. Organizatorem konkursu jest Fundacja Jedyna Taka, która wcześniej już czterokrotnie zainicjowała Wybory Miss Polski na Wózku. Pierwszy konkurs Miss Świata na Wózku jest niezwykłym wydarzeniem, które uważane jest za międzynarodowy manifest o prawa kobiet. Jego celem jest zmiana wizerunku osób z niepełnosprawnością i walka z dyskryminacją na świecie. Douglas wspiera Fundację Jedyna Taka w przygotowaniach do konkursu piękności już od 3 lat. Również tym razem miał możliwość wesprzeć tę wspaniałą inicjatywę. Na gali finałowej Miss Świata na Wózku makijażyści Douglas zadbali, aby finalistki


Fot. Douglas Polska

73

miały olśniewające make-up’y, które podkreślały ich naturalne piękno. – „Wszystkie uczestniczki konkursu są piękne nie tylko zewnętrznie, ale również w środku. Emanują pozytywną energią i serdecznością” – mówi Magdalena Bystrzycka, główna makijażystka Douglas, członkini jury konkursowego. – „Chcą szerzyć ideały konkursu, łamać stereotypy i zmieniać poglądy na temat osób z niepełnosprawnością. To wspaniałe kobiety godne podziwu i naśladowania ze względu na pogodę ducha i radość, którymi emanują. Cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia, tym bardziej że misją perfumerii Douglas jest inspirowanie i odkrywanie ludzkiego piękna

na każdym etapie życia, niezależnie od okoliczności. Wszystkie finalistki udowodniły, że uroda i czar są istotne, ale najważniejsza jest siła charakteru i wytrwałość w dążeniu do realizacji wyznaczonych sobie celów. To dlatego inicjatywa Fundacji Jedyna Taka jest nam tak bliska. Jesteśmy pełni podziwu i trzymamy kciuki za powodzenie kolejnych projektów.” Polskę w tym historycznym konkursie reprezentowały: Aleksandra Zawadzińska – zeszłoroczna laureatka konkursu Miss Polski na Wózku – oraz Beata Jałocha. Tytuł Miss Świata na Wózku 2017 otrzymała Aleksandra Chichikova 23-letnia studentka psychologii z Białorusi. I Vice Miss została Lebo-

hang Monyatsi z RPA, a II Vice Miss – Adrianna Zawadzińska. Adrianna otrzymała również od Douglas tytuł komplementarny Miss Wdzięku, została także okrzyknięta Miss Foto. Pozostałe laureatki to: Oksana Kononets (Ukraina) – Miss Indywidualności 2017, Nadjet Meskine (Francja) – Miss Uśmiechu 2017, María Díaz (Chile) – Miss Aktywności 2017, Vahen King (Kanada) – Miss Życzliwości 2017, María Díaz (Chile) – Miss Lifestyle Designers 2017 oraz Rajalakshmi Shankar Janardhana Murthy (Indie) – Miss Popularności 2017. W skład jury weszli również między innymi: Ewa Malinowska-Grupińska – przewodnicząca Rady Miasta Warszawy, Katarzyna Wojta-

szek – prezes Fundacji Jedyna Taka, Olga Alaba – Miss Polski na wózku 2013, Magdalena Bystrzycka, Iwona Cichosz (Miss Świata Głuchych 2016) oraz Agata Młynarska. Galę finałową poprowadziła Agnieszka Hyży i Kamil Baleja.

Źródło: Douglas Polska www.douglas.pl

Czasopismo branżowe na cztery pory roku! Cztery kolejne wydania kwartalnika NAJWSPANIALSZE

W promocji za jedyne 60

zł (4 kolejne wydania)

Formularz zamówienia prenumeraty znajdziesz na:

www.najwspanialsze.pl


2017/4

74

Joga

ZACZNIJMY OD SIEBIE Joga dla świata.

Konieczność przetwarzania takiej liczby informacji powoduje zapewne duże obciążenie układu nerwowego. Odbija się to również na stanie naszej psychiki. Rozwój mediów informacyjnych i globalizacja powodują, że docierają do nas informacje z całego świata. Dobrze, jeśli są to wiadomości pozytywne. Gorzej, jeśli negatywne, a te – jak mi się wydaje – niestety przeważają. Wiedząc o tym cierpieniu, jakie dotyka tak wielu ludzi na świecie, widząc, jak powoli i nieubłaganie ginie cudowna różnorodność życia, a ziemia staje się coraz większą pustynią, wielu z nas dotyka uczucie bezradności i frustracja. Jak zatem temu zaradzić?

Zacznijmy od siebie

Trudno mieć wpływ na sytuacje, które zdarzają się w odległym zakątku świata. Katastrofalne zjawiska przyrody, konflikty, wojny najczęściej są poza naszym wpływem. Choć

Fot. Międzynarodowy Dzień Jogi

Podobno współcześnie do każdego z nas w ciągu trzech dni dociera tyle informacji co 150 lat temu dotarłoby w ciągu całego życia. Uświadomienie sobie tego robi wrażenie. Od razu powstaje pytanie: jakie są tego konsekwencje?

trzeba zdawać sobie sprawę, że są one często odbiciem naszego sposobu lub też stylu życia. Bezpowrotnie giną lasy deszczowe. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej ich powierzchnia skurczyła się z 25% do 5% w ciągu ostatnich 20 lat. Wycinane są głównie pod plantacje kakaowca. Głównym konsumentem jego ziaren jest Ame-

ryka i Europa, spożywające coraz większe ilości czekolady. Trzeba być świadomym, że nasze uwielbienie dla tego przysmaku dorzuca kamyczki do lawiny niszczącej ziemię. Potwierdzeniem tego jest fakt, że przepis na domową czekoladę bije wszelkie rekordy popularności i jest jednym z najczęściej czytanych artykułów na

popularnym portalu Bosonamacie.pl traktującym o jodze i zdrowym stylu życia. Zatem to, co możemy zrobić to właśnie świadomie żyć. Pierwszym krokiem jaki warto zrobić to wyciągnąć wniosek z powyższego przykładu. Jeśli nasza konsumpcja czekoladowych przysmaków wzmacnia lawinę niszczącą lasy równikowe, to działa to również odwrotnie. Każdy dobry uczynek wzmacnia siłę dobra troszczącą się i chroniącą świat. Zatem zacznijmy od siebie. Każda najdrobniejsza decyzja i wynikające z niej działanie dla dobra świata, każda życzliwość skierowana do drugiego człowieka czy innych istot żyjących zmniejsza cierpienie tego świata. Temu właśnie służą pierwsze stopnie jogi. Jamy i Nijamy – niekrzywdzenie (ahimsa), prawda (satya) itd., wskazują drogę, a ich działanie kształtuje nasze życie i emanuje na otoczenie.


75

Fot. Lidia Sokal

Zagubienie

Fot. Międzynarodowy Dzień Jogi

Jest takie powiedzenie: „Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”. Oprócz tego, że mówi nam, iż nie wystarczy tylko chcieć, ale ważne jest również działanie, wskazuje na głębszy problem. Nie zawsze nasze działania przynoszą pożądany skutek. Chcemy dobrze, a wychodzi nie najlepiej. Znamy to z naszego życia. Joga diagnozuje przyczyny tego i daje rozwiązanie. Mówi, że na skutek specyficznego sformatowania naszej świadomości jesteśmy uwikłani w dualizm przywiązania i awersji, skutkiem czego nie postrzegamy rzeczywistości takiej jaką jest, ale zawsze przez pryzmat naszych pragnień i niechęci. To powoduje, że nie jesteśmy w stanie w naszym działaniu rozróżnić tego, co jest dobre od tego, co złe, co powoduje cierpienie, a co przyczynia się do szczęścia. Powoduje to ogromne zamieszanie, ponieważ, poza tymi, którzy zrealizowali ścieżkę jogi, działają tak wszyscy. Ostatecznie różnimy się w odczuciach co jest dobre a co złe, i broniąc swoich poglądów wywołujemy konflikty. Ową niemoc rozróżnienia joga nazywa niewiedzą (avidia), a jej konsekwencją są pozostałe uciążliwości (kleśa).

Droga wyjścia

Zatem, jak zauważyliśmy, nasza świadomość sformatowana jest w określony sposób. Przypomina to trochę system komputerowy. W procesie wychowania wgrywany jest nam określony system oprogramowania i następnie funkcjonujemy już tylko zgodnie z możliwościami jaki on daje. W odpowiedzi na to joga postuluje zmianę formatowania świadomości. Z komputerem sprawa jest dość prosta. Gdy ktoś nas przekona, że inny system jest lepszy, możemy wgrać nowy. Ze świadomością proces nie jest tak prosty. Wymaga najczęściej wieloletniej żmudnej praktyki i pomocy fachowca (nauczyciela). Wymaga ciągłej uważności i wewnętrznej dyscypliny. Wymaga całkowitego zaangażowania nie tylko w czasie sesji lub warsztatów jogi, ale w każdej chwili życia. Warto podjąć się tego wyzwania, szczególnie jeśli czujemy, że drogie jest nam dobro

i oderwaniu zmysłów od bodźców zewnętrznych i wewnętrznych (pratyahara). W końcu dzięki zastosowaniu koncentracji (dharana) i wejście w stan medytacji (dhyana). Prowadzi to do stanu totalnego istnienia (samadhi), w którym zaczynamy postrzegać świat takim, jaki jest, bez rzutowania na niego naszych pragnień i niechęci. Decyzje, jakie podejmujemy działając w tym świecie, przestają być podszyte ewentualną korzyścią jaką moglibyśmy osiągnąć. Wtedy nasza pomoc światu zaczyna być prawdziwie efektywna. W czasie procesu oczyszczania świadomości pojawiają się oczywiście efekty dodatkowe jak np.: poprawa zdrowia lub znacznie pogłębiona zdolność do panowania nad umysłem i ciałem. Mistrzowie jogi zawsze przed nimi przestrzegają, a uczynienie z nich celu uznawane jest za zboczenie ze ścieżki – błąd w sztuce. Zawsze nadrzędnym celem praktyk jogi było poszerzenie świadomości poza konstrukt ego oraz jego pragnienia i niechęci właśnie poprzez zanurzenie się w totalnym bezwarunkowym istnieniu. Wszystkie techniki jogi: pozycje jogi czy ćwiczenia oddechowe, mantry i inne mają prowadzić właśnie do totalnego istnienia. Joga nie jest zatem tylko kolejnym złotym środkiem na poprawę naszego samopoczucia. Jest potężnym narzędziem pozwalającym efektywnie działać odważnym ludziom, którym dobro otaczającego świata leży głęboko w sercu.

Joga jest potężnym narzędziem pozwalającym efektywnie działać odważnym ludziom, którym dobro otaczającego świata leży głęboko w sercu. świata, a jego cierpienie powoduje ból życia.

Totalne istnienie Główne etapy procesu zmiany funkcjonowania świadomości opisane zostały w postaci ośmiostopniowej ścieżki jogi. Nie czas tu opisywać do-

kładnie wszystkich jej etapów. Esencją procesu jest stopniowe wyciszenie świadomości. Najpierw poprzez stworzenie sprzyjających warunków, czyli zastosowanie jam i nijam. Następnie uwolnienie świadomości spod działania uciążliwości (kleśa) dzięki zastosowaniu pozycji jogi (asan), kontroli oddechu (pranajama)

Piotr Künstler Biolog, nauczyciel jogi, właściciel Yogamudra – Pracownia Jogi w Warszawie. Pisze dla portalu Bosonamacie.pl


2017/4

76

Lifestyle

STANDARD LUKSUSU Najsławniejszy polski piłkarz zamieszka w apartamentowcu przy Złotej.

Robert Lewandowski na siłowi, która mieści się na piętrze rekreacyjnym Złotej 44 (znajduje się tam również fitness klub, gabinety masażu, sauna sucha i sauna mokra).

Klucze do swojego apartamentu przy Złotej 44 odebrał właśnie Robert Lewandowski – legenda polskiej piłki nożnej, sportowiec, który ma na swoim koncie najwięcej goli strzelonych dla reprezentacji Polski. dokonała odbioru lokalu w imieniu inwestora. Dopiero potem podpisano ostatnie dokumenty. Bo dobra inwestycja daje tak samo wielką satysfakcję, jak wygrany mecz. – „Dla pana Roberta bardzo ważny był nie tylko apartament, jaki wybrał, ale cała oferta Złotej 44. Nasz sławny klient podkreślał, że dla niego jako sportowca bardzo istotny jest dostęp do strefy rekreacyjnej budynku. Cieszymy się, że ikona piłki nożnej doceniła architektoniczną ikonę Warszawy” – dodaje wiceprezes Szczepański. Także Robert Lewandowski, podpisując umowę kupna apartamentu, mówił, że ogromnym atutem mieszkania, jakie wybrał w Złotej 44, jest możliwość skorzystania z basenu, siłowni, sauny czy masaży bez wychodzenia z budynku: wystarczy

Robert Lewandowski na basenie Złotej 44 – na ósmym piętrze, gdzie znajduje się strefa rekreacyjna dostępna tylko dla mieszkańców wieży. Robert Lewandowski w apartamencie przy Złotej 44 – patrzy, który widok z okna jest najlepszy.

Fot. Communication Unlimited

Do przekazania kluczy do apartamentu państwa Lewandowskich przy Złotej 44 doszło w pierwszych dniach listopada 2017 r. – „Już zawarcie umowy kupna apartamentu z panem Robertem Lewandowskim było dla nas dużym wydarzeniem. Ale jeszcze większym był odbiór kluczy, gdy nasz klient powiedział, że jest zadowolony. To dla dewelopera największa nagroda: usatysfakcjonowany inwestycją klient” – komentuje Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development odpowiedzialny za sprzedaż Złotej 44. – „My też mamy ogromną satysfakcję, że słynny piłkarz, kapitan polskiej reprezentacji w piłce nożnej, wybrał właśnie Złotą 44 i że spełniliśmy jego oczekiwania”. Wiceprezes BBI Development dodaje, że zanim doszło do przekazania kluczy do apartamentu, ekipa profesjonalistów


Fot. Communication Unlimited

77

ZŁOTA 44 Polska to sukces. Luksusowy jak żaden inny, apartamentowiec na Złotej 44 zaprojektowany przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda, oferuje 287 niepowtarzalnych apartamentów na 52 piętrach, komfort oraz prywatność i spokój w samym sercu stolicy. A także – największe w Europie piętro rekreacyjno-sportowe. Symbol sukcesu i perfekcyjna przestrzeń do mieszkania. Najwyższą klasę inwestycji potwierdzają nagrody w najbardziej prestiżowych rankingach. Badania firmy doradczej REAS pokazały, że Złota 44 była w 2016 roku najlepiej sprzedającą się inwestycją w segmencie premium, zaś w konkursie International Property Awards 2015 za „Najlepszą rezydencję w Unii Europejskiej” zdobywając główne nagrody aż w trzech kategoriach: Najlepsza Inwestycja Mieszkaniowa, Najlepszy Apartament i Projekt Wnętrz Apartamentów Pokazowych. Inwestorami ZŁOTEJ 44 są BBI Development SA, spółka deweloperska z ugruntowaną pozycją w Polsce, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Do jej aktualnych realizacji należą ZŁOTA 44, Plac Unii, Roma Tower, Centrum Marszałkowska, Centrum Praskie Koneser, Małe Błonia, Rezydencja Foksal i Dom na Dolnej. A także założony w 1987 r. amerykański fundusz AMSTAR, który nabywa, buduje i zarządza nieruchomościami zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na wybranych rynkach międzynarodowych.

Zawarcie umowy kupna-sprzedaży apartamentu przy Złotej 44 – od lewej: Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development, Robert Lewandowski oraz Alicja Kościesza, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Złotej 44. Uścisk dłoni po podpisaniu umowy – Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development i Robert Lewandowski.

Zadowolony klient Złotej 44 – Robert Lewandowski – właśnie odebrał klucze do swojego apartamentu od wiceprezesa BBI Development – Rafała Szczepańskiego.

Najsławniejszy polski piłkarz, nowy mieszkaniec wieży Libeskinda, zawsze może liczyć na wsparcie najlepszych ekspertów Złotej 44 – od lewej: Alicja Kościesza, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Złotej 44, Robert Lewandowski, Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development i Artur Sadowski, szef Działu Technicznego Złotej 44.

zjechać na dół i o dowolnej porze można wykonać plan treningowy. – „Taką możliwość oferujemy tylko my. Proponujemy najwyższy standard na rynku apartamentów. Jesteśmy jak Rolls-Royce, Bentyley lub Ferrari w klasie aut, jeśli chodzi o pozycjonowanie na rynku luksusu. Dlatego średnia cena naszego apartamentu wynosi nieco ponad 30 tys. zł za m2.” – podsumowuje wiceprezes Szczepański. Przypomnijmy. warszawska Złota 44 to jeden z najwyższych w Europie budynków mieszkalnych, zaprojektowany przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda, z wnętrzami autorstwa londyńskiej pracowni Woods Bagot. Budynek mieści 287 niepowtarzalnych apartamentów. Najwyżej położony penthouse ma sypialnię prawie na 200 metrach wysokości. Inwestorami wieży są: spółka BBI Development i amerykański fundusz inwestycyjny Amstar. Do wyłącznej dyspozycji mieszkańców Złotej 44 inwestor przygotował luksusową strefę relaksu na ósmym piętrze. Tam, na powierzchni 1,8 tys. m2, znajdują się m. in.: 25-metrowy basen, fitness klub, siłownia, gabinety masażu, sauna sucha i sauna mokra, taras z leżakami, zewnętrzne jacuzzi, a także dwie sale wyposażone w multimedia (kinowa, z symulatorem do gry w golfa).

Robert Lewandowski stwierdził, że ogromnym atutem mieszkania, jakie wybrał w Złotej 44, jest możliwość skorzystania z basenu, siłowni, sauny czy masaży bez wychodzenia z budynku.

Źródło: Communication Unlimited Ewa Kumorek-Fedor Dyrektor ds. Public Relations www.commu.pl


2017/4

Fot. Wendre Poland

78

Lifestyle

SZYBKO CIEPŁO Pod czym spać zimą? Co zrobić kiedy noce pod zwykłą kołdrą okazują się zbyt zimne, a ciepły koc nie wystarcza? Odpowiedzią może okazać się dobór odpowiedniej kołdry. Ekspert Wendre podpowiada na co zwracać uwagę, aby mroźne noce nie okazały się zimowym koszmarem.

Dopasowanie kołdry do temperatury

– „Kiedy temperatura w ciągu dnia utrzymuje się poniżej 10 stopni Celsjusza, a odczuwalne przez nas ciepło zdecydowanie spada, to znak, że należy zmienić kołdrę na cieplejszą. Należy jednak pamiętać, że kołdra zimowa wcale nie musi być ciężka i gruba. O jej wadze decyduje zastosowane wypełnienie, które odgrywa kluczową rolę, bo to właśnie ono utrzymuje ciepło i wpływa na


Wendre Polska Sp. z o.o. jest jednym z największych producentów wyrobów pościelowych w Europie, od ponad stu lat sprawiając, że sypialnia jest ulubionym miejscem w domu Polaków. Działalność Wendre opiera się na trzech filarach: szacunku do pracowników, dbałości o najwyższą jakość produktów oraz troski o środowisko naturalne. W asortymencie firmy znajdują się tekstylia sypialnianie tj.: kołdry, poduszki, poduszki dekoracyjne, materace, topery oraz protektory na materace. Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

odpowiednią cyrkulację powietrza” – informuje Beata Przybylak ekspert marki Wendre.

Wybór odpowiedniego wypełnienia

Wybór zimowej kołdry zależny jest od wielu czynników. Przede wszystkim powinnyśmy zastanowić się nad jej wypełnieniem. Na rynku istnieje szeroki wybór kołder zimowych, od puchowych, po te wypełnione pierzem lub wełną, które często przez swoje właściwości, są ciężkie i trudne w przechowywaniu, a także nie są przyjazne dla alergików. – „Ciepłe kołdry kojarzą nam się nierozerwalnie z tradycyjnymi pierzynami, do których nasze babcie, w zależności od pogody, 'dokładały' pierza. Dziś stając przed wyborem kołdry na sezon zimowy, można znacznie lepiej dopasować ją do swoich indywidualnych preferencji. Kluczowe jest wyeliminowanie efektu 'brrr', czyli uczucia zimna i dreszczy przy pierwszym kontakcie z kołdrą, a także dostarczenie relaksującego ciepła przyjemnie rozchodzącego się po całym ciele” – dodaje ekspert Wendre. Dla osób, które chcą mieć komfortowe, ciepłe i zdrowe środowisko snu, dobrym wyborem będzie kołdra, która niezależnie od temperatury panującej w sypialni natychmiast nas ogrzeje. Efekt ten jest możliwy dzięki zastosowaniu innowacyjnych włókien THERMO MD, którymi wypełniono kołdry Szybko Ciepło od Wendre.

Włókna te zawierają naturalne minerały, które przekształcają ciepło ciała w energię podczerwieni i odbijają ją błyskawicznie w stronę ciała, sprawiając, że ciepło pod kołdrą pojawi się do 3 razy szybciej niż pod standardową kołdrą.

Przygotowanie sypialni przed snem

Zmiana kołdry na zimową, to nie jedyna rzecz, która ma istotny wpływ na komfort snu podczas chłodnych nocy. Ciepłe i suche powietrze, którym oddychamy w naszych mieszkaniach w zimne dni stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii i wirusów. Wietrzenie mieszkania w zimę przyczynia się do wychłodzenia pomieszczeń i straty ciepła, jednakże jest potrzebne, by powietrze w naszym mieszkaniu było zdrowe. Najlepiej jest otworzyć szeroko okno i na kilka minut wyjść z pomieszczenia, pamiętając także o niepodkręcaniu ogrzewania.

Więcej informacji: Wendre Poland Sp. z o.o. www.wendre.pl www.wendre.sklep.pl

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.