Najwspanialsze 2015 02

Page 1

spa

wellness

cosmetics

medical

sun

fitness

beauty

www.najwspanialsze.pl

2/2015 (9) lato

18,00 zł (w tym 8% VAT)

oblicze piękna i zdrowia
2015/2

2

NAM TEŻ SIĘ NALEŻY Walka o dobro nas wszystkich. Trudno nie zauważyć zmian, jakie przyniosły ostatnie tygodnie, a których zapewne jeszcze wiele przed nami. My Polacy to taki wspaniały naród, pierwszy do bitki i wypitki. Do naszych mocnych stron z pewnością należy dopisać czarnowidztwo i wszystkie barwy narzekania. W tej ostatniej konkurencji zdaje się, że prym wiedziemy już nie tylko w Europie, ale i na świecie. Jak już fala ruszy, to jesteśmy w stanie puścić się na żywioł, wykrzykiwać hasła, nie zawsze zastanawiając się skąd, dlaczego i po co. Przyglądam się ostatnio scenie politycznej, temu festiwalowi pięknych i okrągłych zdań, składanych wszystkim obietnic, bez ograniczeń, każdemu według oczekiwań. Chyba już dawno nikt nie zastanawia się skąd wziąć pieniądze na ich spełnienie, ważne jest raczej ile się dostanie, a jeszcze istotniejsze, że w końcu krzywdy zostaną wyrównane – nam też się należy. Sto milionów (starych złotych) Lecha Wałęsy przebija już każdy, nawet najbardziej nieznany kandydat. Obecnie można otrzymać 1000 złotych tu, 500 tam, płacić niższe podatki, zima ma być cieplejsza, polskie morze gorące, a plaże klimatyzowane na całej szerokości. I wszystko byłoby dobrze i cudownie gdyby w tym całym przekrzykiwaniu, walce o dobro nas wszystkich, ktoś obiecał nam, drobnej braci skupionej na rynku kosmetycznym, dodatkowe profity. Co powiedzielibyście na sto, czy dwieście, po co tak mało, skoro dają to bez ograniczeń, po 1000 złotych za każdego 55. gościa naszego studia? Do tego skoro tak dbamy o wygląd naszych

Wydawca: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 Redakcja: NAJWSPANIALSZE 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: redakcja@najwspanialsze.pl www.najwspanialsze.pl Redaktor naczelny: Dariusz Idkowiak Sekretarz redakcji: Zofia Słomska-Rozynek Współpraca: Rafał Bielawa, Dorota Bąkała, Katarzyna Błasik, Magdalena Cichoń, Magdalena Czekaj, Monika Dołkowska, Joanna Drążkiewicz, Iga Fiedorow, Katarzyna Filo, Iwona Galacka, Anita Gołębiowska, Aleksandra Janicka, Emilia Kowalczyk, mgr Anna Marcjasz, mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik, Beata Mąkolska, Agnieszka Mikołajczyk, Anna Mikos, Magdalena Młotkowska, dr Grażyna Pająk, mgr Alicja Palacz, Anna Paruzel-Bakoś, Paulina Pastuszak, dr Paweł Piątkowski, dr Katarzyna Piórkowska, Agnieszka Piskała, Patrycja Rabińska, Roman Rybacki, mgr Katarzyna Skoropada, Agnieszka Sosenko-Zalaszewska, mgr Agnieszka Sowa, Monika Świerczewska, Katarzyna Świtalska, mgr Rafał Uryzaj, Barbara Włudyka, Anna Wydra-Nazimek, Małgorzata Zdziebko-Zięba.

krajan, powinniśmy być zwolnieni z podatku, w końcu dbamy nie tylko o wygląd, ale i samopoczucie. A jak lud szczęśliwy, to i ochoczo zabiera się do pracy. Patrzę na ten jarmark i zastanawiam się, dlaczego wszyscy z taką werwą dzielą pieniądze, które między innymi my z takim trudem oddajemy do budżetu państwa. Podoba mi się podejście wielu zachodnich polityków, którzy potrafią podać się do dymisji, gdyż nieopatrznie (lub z premedytacją) opłacili pieniędzmi publicznymi swoje zakupy, wczasy itp. Nie twierdzę, że w naszym kraju takich przykładów nie ma. Zapewne są, lecz to raczej wyjątek niż reguła. Nie ma tu znaczenia przynależność partyjna, stan konta, czy tym podobne. Wolę jednak, żeby tacy nieuczciwi zostali złapani, poddali się wyrokowi i ukryli zawstydzeni. Niestety, częściej słyszy się tłumaczenia: „... ale Jasiu (bez skojarzeń) wydawał więcej”. Nie dajmy się zwariować! Dariusz Idkowiak redaktor naczelny P.S. Korzystając z okazji – wybieram dwa lata płatnych wakacji! To takie marzenie z dzieciństwa, a kandydaci na urzędy wszelkie z pewnością teraz zrobią wszystko, abym mógł je zrealizować.

Reklama i marketing: Dariusz Idkowiak tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: reklama@najwspanialsze.pl Prenumerata: Dystrybucję czasopisma prowadzi wydawca. Prenumeratę można zamawiać w każdym terminie. Wysyłka od najbliższego wydania po otrzymaniu wpłaty na konto: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 25 8142 1033 0307 8842 2000 0001 Zaprenumeruj kwartalnik NAJWSPANIALSZE – cztery kolejne wydania na każdą porę roku w promocji za jedyne 60 zł. Druk i oprawa: POLRASTER, ul. Orawska 19, Bydgoszcz © Copyright by RUBIKON MEDIA Przedruki z czasopisma NAJWSPANIALSZE dozwolone są wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą wydawcy z podaniem źródła. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i tekstów sponsorowanych, oraz ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny. Reklamodawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki prawne wynikłe z opublikowania dostarczonych materiałów. Nie zamówionych materiałów redakcja nie zwraca, jednocześnie zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów. Wszystkie nazwy handlowe, logo, ilustracje zawarte w tekstach użyte zostały w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich firm lub osób.2015/2

4

6

SPIS TREŚCI

LATO

10 Zarządzanie 6

WSPANIAŁA OBSŁUGA

Porady 10

ODPORNY NA STRES DYPLOMATA, CZ. 4

Zabiegi 14

MODELOWANIE KONTURU TWARZY

36

PIELĘGNUJ SKÓRĘ NATURALNIE

48

LETNI POWER

14

20

Premiera 16

INTELIGENTNE NAWILŻANIE

Pielęgnacja 18

SMOCZA KREW

42

ZASTRZYK ENERGII

64

PIĘKNA LATEM

Medycyna estetyczna 20

DLACZEGO NIE?!

70

PODEJMIJ WALKĘ Z CZASEM

16


5

Kosmetyki do opalania 22

BĄDŹ NA TOPIE!

Marketing

58

24

ZACZNIJ ZARABIAĆ NA SWOJEJ PASJI

74

ZADBAJMY O RELACJE

Beauty 28

Z DBAŁOŚCIĄ O NATURĘ

Zdrowy styl życia

38

44 34

30

PERSPEKTYWY ROZWOJU

58

POZYTYWNY TREND

60

NOWY SMAK HERBATY

Bezpieczne opalanie 32

PODĄŻANIE ZA TRENDAMI

34

CIESZMY SIĘ SŁOŃCEM

Opalanie natryskowe 38

ŻYJ ZDROWO, OPALAJ SIĘ BEZPIECZNIE

Targi 40

22

74

WEEKEND Z PIĘKNEM

Makijaż 44

ZACHWYCAJ LOOKIEM

Nowości 50

PREMIERY, KOSMETYKI, URZĄDZENIA…

Muzyka relaksacyjna 66

POZYTYWNY EFEKT MUZYCZNEGO TŁA

Kuchnia wellness 72

ZDROWO I EKOLOGICZNIE


2015/2

6

Zarządzanie

WSPANIAŁA OBSŁUGA Umiejętne zarządzanie hotelem SPA & wellness. Odpowiednie zarządzanie wypracuje wysoką jakość usług, co w efekcie finalnym podniesie prestiż danego miejsca.

Zarządzanie w hotelach SPA & wellness nie może bazować tylko i wyłącznie na suchym wdrażaniu dyktatorskich procedur, bez uwzględnienia atmosfery,

empatii i... po prostu człowieczeństwa. Dlatego, by goście odwiedzali i chcieli powracać do hotelu SPA & wellness, bardzo ważne jest zarządzanie przez jakość, które w hotelarstwie dodatkowo musi być poszerzone o aspekty psychologiczne, a nie tylko samą organizację pracy danego miejsca / stanowiska. Osoba zarządzająca hotelem SPA & wellness, prócz odpowiedniej organizacji pracy, zarówno całego obiektu jak i poszczególnych działów oraz określenia standardów danego miejsca, powinna zwracać stałą uwagę na integrację między oddziałami pod kątem wiedzy personelu na temat sprzedawanych usług, przeprowadzać odpowiedni kontroling oraz analizę jakości usługowej i obsługowej.


Zarządzający: lider czy dyktator?

W ostatnich latach wiele mówi się o odpowiednim dyrektorze, kierowniku, managerze. Ale jaki to jest ten odpowiedni? Niektóre firmy zwracają uwagę na doświadczenie w podobnych organizacjach lub hotelach, inne na znajomość języków, jeszcze inne na ewentualne wyniki pracy w poprzedniej firmie, proszą o referencje, itd. itp. Oczywiście wszystkie te elementy są bardzo ważne, ale nie mogą być dominujące przy wyborze odpowiedniej osoby na stanowisko zarządzające w hotelu SPA & wellness. Poliglota doskonale dogada się z zagranicznymi gośćmi, ale czy będzie liderem dla swojej załogi? Czy odpowiednio poukłada i zharmonizuje pracę, tak by osiągnąć wysoki prestiż? Z kolei, czy osoba potrafiąca doskonale narzucić twarde zasady funkcjonowania zespołu, będzie na długie lata zadowolona z jego pracy? A gdzie umiejętności motywacyjne, gdzie solidaryzowanie się z firmą, z zespołem, gdzie odpowiednia atmosfera pracy, którą gość hotelowy wyczuwa na odległość? Wyniki z poprzednich firm, niejednokrotnie innych branż, niestety nie są odzwierciedleniem obrotów w hotelarstwie, na które ma wpływ wiele czynników i to zdecydowanie innych niż tylko zarządzanie grupą, czy też firmą w innej branży. Niejednokrotnie przejście z dobrze funkcjonującego hotelu także nie jest wykładnią, iż w nowym miejscu będzie tak samo dobrze. Ma na to wpływ ogromna ilość elementów. Są to m.in. umiejętności organizacyjno-zarządcze, zatrudniony personel, region, możliwości usługowe, renoma danego miejsca (którą często najpierw trzeba wypracować), umiejętny PR, marketing, atmosfera miejsca, itd. Wszystko to jednak opiera się na ludziach, czyli czynnik ludzki odgrywa zawsze najważniejszą rolę i jeżeli zarządzający nie będzie umiał z nimi współpracować, nie będzie umiał dobrać odpowiedniej załogi, a w poprzednim hotelu miał szczęście, ze trafił na dobry zespół, to w każdym kolejnym miejscu mogą pojawić się problemy. Dlatego też, zarządzający powinien być także liderem. Celowo

napisałam także, a nie przede wszystkim. W hotelarstwie konieczne jest umiejętne połączenie tych dwóch elementów: zarządcy / przełożonego i lidera.

Poznać i zrozumieć personel

No właśnie, nad tym zagadnieniem chyba niewielu zarządzających w ogóle się zastanawia, a umiejętne rozpoznanie predyspozycji personelu daje ogromne możliwości zarówno w organizacji pracy, motywowaniu personelu, spełnieniu oczekiwań zarówno personelu jak i gości hotelowych, wypracowaniu odpowiedniej atmosfery pracy jak i atmosfery danego obiektu, oraz wielu innych elementów ostatecznie wpływających na prestiż jak i obroty / sprzedaż w hotelu. Poprzez rozpoznanie osobowości i predyspozycji personelu, z pewnością można wypracować wyższą efektywność pracy, skuteczną komunikację, odpowiedni system motywacyjny oraz dobrać odpowiednie szkolenia, które są nieodłącznym elementem jakości usługowo-obsługowej.

Szkolenia personelu systematyczną koniecznością

Szkolenia przygotowują pracowników do efektywnego wykonywania pracy. Opisują procedury i pomagają rozwijać umiejętności wykonywania pracy na danym poziomie. Mogą być prowadzone dla nowych pracowników oraz tych, którzy są już częścią załogi. Pozwalają podnosić jakość usługową i obsługową, wzmacniają wizerunek firmy, a tym samym przyczyniają się do wyższych obrotów i zysków organizacji (hotelu). Aby hotel dobrze funkcjonował, konieczne wręcz jest stałe doskonalenie personelu. Permanentne szkolenia utrzymują stałą kontrolę nad standardami wykonywania pracy, doskonalą ją oraz podnoszą wizerunek i prestiż hotelu. Właściciele często borykają się z decyzją częstych, wręcz stałych szkoleń obawiając się, że ich wyszkolony personel odejdzie i „inwestycja pójdzie do konkurencji”. Osobiście


2015/2

8

zauważyłam, że tam gdzie jest dobre zarządzanie i organizacja pracy połączona z umiejętnością prowadzenia zespołu przez odpowiedniego lidera, personel bardzo rzadko rotuje. Bo i z jakiego powodu miałby odchodzić, skoro tam gdzie jest, jest dobrze. Obawy więc są bezpodstawne, gorszą sytuację powoduje brak szkoleń i ciągłe utrzymywanie nie przeszkolonego personelu w chwili, gdy na rynku stale podnoszone są standardy oraz oczekiwania gości rosną. Na jaką efektywność wtedy taki obiekt może liczyć? Odpowiedź więc szkolić, czy nie szkolić jest oczywista. Inwestor / właściciel nie może wręcz pozwolić sobie na nieszkolenie personelu, ponieważ brak szkoleń oznacza gorszą pozycję na rynku. W żadnej branży nie da się przeszkolić personelu raz na całe lata działalności, ewaluacja rynku jest zbyt szybka, tym bardziej ewaluacja w jakości oraz usługach hotelowych oraz w oczekiwaniach gości.

Permanentny monitoring sposobem na sukces

Stałe szkolenia są tak samo ważne jak stała kontrola wykonywanej pracy. Bez systematycznego monitorowania, wcześniej czy później nawet najlepsze przedsiębiorstwo,

Nierozerwalnym elementem działań w dzisiejszych czasach, jest systematyczne przeprowadzanie kontroli wewnętrznych oraz zewnętrznych. Coraz częściej zaczyna być praktykowana stała współpraca z audytorami w zakresie cyklicznych kontroli danego hotelu po to właśnie, by osoba z zewnątrz, nie mająca na co dzień kontaktu z personelem, mogła jak najbardziej obiektywnie spojrzeć na całokształt pracy i usług, a następnie (jeżeli kontrole są cykliczne) w perspektywie czasu dokonywać analizy.

organizacja czy też hotel SPA & wellness, zaczyna mieć problemy, gdzie często dochodzi do całkowitej upadłości. Kontrola jako cykliczne i systematyczne monitorowanie prac, zadań, elementów obsługi, powoduje ugruntowanie prawidłowych zachowań i nawyków pracy. Systematyczne zbieranie informacji na różne tematy,

służy jako zestawienie statystyczne do dalszych działań. Nie da się dokonywać trafnych decyzji rozwoju firmy, bez odpowiedniej wiedzy i analizy sytuacji, dlatego systematyczność w tej dziedzinie daje ogromne możliwości zarówno rozwojowe, jeżeli chodzi o kierunek i filozofię usług, jak i jakościowe oraz prestiżowe miejsca.

Iwona Galacka Konsultant, audytor, trener, coach i moderator w obiektach SPA, Wellness i Fitness. IG-Conswel www.conswel.pl

3URIHVMRQDOQH V]NROHQLD GOD EUDQő\ 63$ :HOOQHVV MRQDOQH V]NROHQLD GOD EUDQő\ 63$ :HOOQHVV Manager SPA • Sprzedaż • Procedury • Obsługa klienta Finanse • Moderacje (programy naprawcze)

Zdobądź silną pozycję na rynku SPA & Wellness

Chcesz zwiększyć sprzedaż, wprowadzić wysoki prestiż usług, wzmocnić pozycję na rynku? Nie zwlekaj!

Iwona Galacka • tel. 606 96 11 44 • www.conswel.pl2015/2

10

Porady

ODPORNY NA STRES DYPLOMATA CZ. 4

O wykorzystywaniu potencjału temperamentu w pracy. Określenie „flegmatyczny” ma raczej pejoratywne znaczenie w dzisiejszym świecie biznesu. Trudno spotkać kogoś, kto chciałby być flegmatykiem, a tymczasem to właśnie flegmatyk – jak nikt inny – jest najbardziej odporny na presję i stres.

Flegmatyk to osoba spokojna, zrównoważona, której niemal nie sposób zdenerwować. Nie unosi głosu, nie wścieka się, ale także nie podskakuje z radości. To osoby uparte, odporne na naciski, sceptyczne, skryte, ugodowe. Flegmatyk często

ginie w tłumie, zarzuca się mu, że jest przeciętny, nijaki, bez osobowości. Tacy pracownicy bywają niezauważeni w firmie, spokojnie wykonując nawet mozolną pracę, czekając w ukryciu na docenienie ich pracy, na szacunek.


Flegmatycy są doskonałymi dyplomatami – nikt tak jak oni nie potrafi unikać bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, bądź lawirować między słowami nie opowiadając się po żadnej ze stron.

Elastyczny jak flegmatyk

Ogromną zaletą flegmatyka jest elastyczność – w zasadzie wszędzie i do każdego towarzystwa może się dostosować, gdyż nie ma wygórowanych oczekiwań, a ambicja to dla niego niepotrzebne wydatkowanie energii, na które u swoich kolegów – choleryków patrzy z politowaniem. Ma także anielską wręcz cierpliwość, dlatego załatwianie spraw w urzędach (bądź bycie urzędnikiem) to dla niego żaden problem. Będzie nawet zadowolony, gdyż taka praca nie wymaga nagłych decyzji ani brania na siebie odpowiedzialności – wszelkie terminy są bowiem ustawowo określone, podobnie jak zakres obowiązków, powyżej którego flegmatyk działać dobrowolnie nie zamierza. Dlaczego? Otóż flegmatyk nie lubi się przepracowywać. Jest to temperament monotonny i przewidywalny, wygodny, a także... żyje w swojej własnej strefie czasowej. Dlatego jeżeli macie współpracownika, który jeszcze nigdy nie przyszedł punktualnie do pracy – możecie być pewni, że jest w nim spora dawka flegmatycznego temperamentu.

Z domieszką sangwinika

Ponieważ każdy z nas jest osobliwą mieszanką temperamentu, trudno spotkać niemal stuprocentowego flegmatyka. Zaś od domieszki innego temperamentu zależy to, jakie wrażenie robi dany flegmatyk. Jeżeli flegmatyk ma sporą domieszkę sangwinika, spotykamy się z człowiekiem o łagodnej, miłej aparycji, gawędziarza (albo plotkarza), który kocha być wśród ludzi. Nie błyszczy jak typowy sangwinik, ale ma dar jednoczenia ludzi, zaś jego lenistwo i wygoda jest wystarczające by zrzucić realizację większości

nieprzemyślanych pomysłów swojej sangwinicznej naturze. Taka osoba będzie świetna w kontakcie z klientem, o ile taka praca nie wymaga natychmiastowych działań i wielkiej odpowiedzialności. Przez wzgląd na swoją cierpliwość, łagodność i towarzyskość, takie osoby mogą być doskonałe w pracy pedagoga, nauczyciela, kosmetyczki czy fryzjerki. Mogą niestety także zamęczyć innych swoim gadulstwem – najczęściej o sobie i swoich problemach, prawdziwych, czy wydumanych – nie ma to znaczenia dopóki znajdzie się choć jedna osoba, która zechce ich słuchać.

Z domieszką melancholika

Jeżeli flegmatyk ma domieszkę melancholika, zyskujemy osobę bardziej zdyscyplinowaną i działającą według zasad, nieco majestatyczną bądź wrażliwą. Poświęci wszystko dla wszystkich oczekując odrobiny szacunku, którego zazwyczaj nie dostaje. Taka osoba zajmie się w firmie tym, czym nikt inny zająć się nie chce, chcąc być potrzebna, doceniona i szanowana. Nie zawsze jednak taki efekt jest osiągany – jak wiemy bowiem, dzisiaj w świecie biznesu szczególnie ceni się raczej cechy ekstrawertyczne jak przebojowość, ambicja, łatwe nawiązywanie kontaktów (zwłaszcza powierzchownych), tymczasem flegmatyko-melancholik będąc podwójnym introwertykiem, przejawia zgoła przeciwstawne cechy – jest cichy, uczynny, cierpliwy, nie chce nikogo urazić i nie chce się narzucać. Domieszka melancholika we flegmatyku daje nam często niezwykle skrupulatne osoby, jednak pracujące tak wolno, że wszystkich innych często trafia przysłowiowy „szlag”. Te osoby także czują się niedoceniane, narzekają „za plecami”, ponieważ otwarcie nie potrafią i nie chcą bronić swoich praw, czy chociażby poprosić o zmianę warunków itd.

Pułapka wychowania

Zauważmy, że cechy flegmatyka takie jak cierpliwość, uczynność, ugodowość, bierność, umiejętność słuchania – są często wymagane w procesie wychowania od dziewcząt. Stąd ogromny dyskomfort psychiczny gdy naturalna choleryczka jest przymuszana do przeciwstawnego do jej temperamentu zachowania tylko po to, by rodzice mogli o niej powiedzieć z dumą „grzeczna dziewczynka”. Takie wychowanie praktykowane dekady temu ma swoje konsekwencje – w swojej praktyce trenerskiej spotykam się z lawiną wręcz Pań po pięćdziesiątym roku życia, które mają dość bycia usłużną, cichą i cierpliwą, i zdumione odkrywają w sobie choleryczne lwice. Nie odbywa się to jednak bez bólu, łez i zmiany rozkładu sił na gruncie rodzinnym i zawodowym.


2015/2

12

Zainteresowanych zgłębianiem tematyki temperamentów odsyłam do książki: Coaching relacji ze sobą i bliskimi, której jestem współautorką. Książka stanowi zapis moich rozmów jako trenerki rozwoju i redaktorki z coach Małgorzatą Krawczak.

Jak współpracować z flegmatykiem?

Przede wszystkim określić termin wykonania danego zadania i sposób realizacji (jeżeli jest istotny). Warto jest mieć pewien bufor bezpieczeństwa w postaci „zapasowego terminu”, na wypadek gdyby deadline niewystarczająco motywował flegmatyka. Flegmatyka bowiem mało co motywuje – na niektórych działają pieniądze (spore), na innych uznanie (rozumiany jako szacunek otoczenia), bądź fakt, że wykonuje coś bardzo ważnego dla bardzo ważnej (i bliskiej mu) osoby (wtedy jest „pchany” przez ambicję danej osoby). On sam z siebie ma mało determinacji

do pracy, chyba że ma w sobie sporą domieszkę melancholika – wtedy zyskujemy monotonną, acz precyzyjną mieszankę nie rzucającego się w oczy pracocholika o mrówczym zapale. Nie działa zaś na niego w żaden sposób rywalizacja, dziki pęd, wyścig szczurów – on poczeka, aż inni się „spalą” w swojej pracy i zobaczy co z tego wyniknie. Do jakiej pracy się nadaje flegmatyk? On często sam tego nie wie, dlatego zazwyczaj jego ścieżkę zawodową kreślą inni (najpewniej cholerycy z otoczenia). Często flegmatycy mają tak zwane „szczęście”. Ponieważ sami nie przejawiają ambicji, nie podejmują inicjatywy (dopóki absolutnie nie muszą), zwykle rzeczy toczą się wokół nich, a oni są po prostu wciągani w efekty i konsekwencje tego, co robią inni. Także flegmatycy nie walczą, oni dopasowują się do zmiany układu po walkach – praca często znajduje ich sama – a to jakiś znajomy sobie o nich przypomni, a to znajdą się w odpowiednim miejscu i czasie (im się nie spieszy, mają czas na pogawędki z nawet przypadkowo spotkanymi ludźmi, co czasem przeradza się w ciekawe kontakty), a to zostaną przeniesieni itd. Walką zajmują się cholerycy, którzy po przejęciu władzy z lubością otaczają się flegmatykami – wszak potrzebują kogoś do wykonywania własnych poleceń, kogoś, kto nie będzie dybał na ich stołek prezesa czy dyrektora. Z tego względu wielu flegmatyków pracuje w administracji, czy księgowości, choć trzeba przyznać, że flegmatycy są doskonałymi dyplomatami – nikt tak jak oni nie potrafi unikać bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, bądź lawirować

między słowami nie opowiadając się po żadnej ze stron.

Wskazówki dla FLEGMATYKÓW

Miej dobrych doradców Flegmatyk najczęściej nie umie bądź nie chce podejmować decyzji, dlatego niezwykle ważne jest byś otaczał się życzliwymi ludźmi, którzy pomogą Ci dostrzec własne talenty i umiejętności, zamiast wykorzystywać Ciebie do realizacji własnych celów. Jak rozróżnić dobrych doradców – nie ma na to uniwersalnej rady, choć czasem pomaga rozważenie co zyskuje (bądź traci) osoba doradcy na takim, a nie innym postępowaniu flegmatyka. Dobry doradca umie odsunąć swój światopogląd na bok, jest trafnym obserwatorem, podsuwa radę w oparciu o zasoby (cechy, umiejętności, doświadczenie) flegmatyka. Paradoksalnie to właśnie flegmatycy są często dobrymi doradcami... :) Dbaj o poczucie własnej wartości Jako flegmatyk potrzebujesz szacunku, docenienia, uznania. Aby to osiągnąć, musisz sam nauczyć się szanować siebie, swoje wartości, swoje cele – tylko w taki sposób wysyłasz jasny komunikat innym, jak mają Cię traktować. Flegmatycy mogą w efekcie ciągłego dopasowywania się do innych zatracić swoją tożsamość i pogubić się w tym kim są i czego pragną. Wtedy stają się nijacy, nieatrakcyjni, bez wyrazu – zwłaszcza dla otaczających ich osób (i zawodowo, i prywatnie). Nie pozwól by stojący nad Tobą z batem choleryk mówił Ci, jaki

masz być. Sam miej na ten temat własne zdanie! Miej odpowiedni dla siebie cel Flegmatyk bez celu jest jak tratwa z jednym żaglem i to bez kapitana – płynie tam, gdzie ją zniesie, płynie tak, jak wiatr powieje – dopóki jej sztorm nie roztrzaska (choć bywa, że flegmatykom życie upływa bez sztormów, na dryfowaniu właśnie). Nie czekaj na sztorm, miej długofalowy cel oparty o to w co wierzysz, co jest dla Ciebie ważne. Gdy bowiem masz taki cel, twój upór, konsekwencja w postępowaniu i odporność na stres będą sprzyjały w jego osiągnięciu. Zatem naucz się wyznaczać własne cele aby nie stać się narzędziem w rękach innych. Jesteś wart więcej, niż Ci się wydaje. Czas w to uwierzyć.

Beata Mąkolska Wydawca portalu zdrowego stylu życia dla kobiet Wellnessday.eu. Trenerka wellness, trenerka rozwoju osobistego. Doradza w zakresie kreowania i zarządzania wizerunkiem osób i firm Admolto.com2015/2

Fot. Bielenda Professional

14

Zabiegi

MODELOWANIE KONTURU TWARZY

Odmładzający O zzabieg a kkosmetycznej o wolumetrii twarzy. w Bielenda B ie Professional 2 Hydra-HYAL H y Injection – iinnowacja nn w nawilżaniu sskóry kó (połączenie nniskocząsteczkowego is iw wysokocząsteczkowego kkwasu w hialuronowego) oraz aalternatywa lltt dla zabiegów m medycyny e estetycznej ((wykorzystanie w naturalnego ppeptydu e o działaniu ppodobnym o do toksyny bbotulinowej). o


15

Innowacyjny zabieg Hydra-HYAL2 rekomendowany jest dla każdego typu cery.

Fot. Bielenda Professional

Bielenda Professional to wiodąca marka kosmetologiczna, stworzona z pasji do najlepszej pielęgnacji skóry i ciała. Swój sukces zawdzięcza doskonałym produktom zabiegowym, w których zawiera się unikalna wiedza biotechnologiczna i bogactwo najbardziej innowacyjnych składników naturalnych. Wyróżniają się one najwyższą jakością i skutecznością działania. Ciesząc się zaufaniem tysięcy profesjonalistów w Polsce i na całym świecie, marka już od ponad 10 lat wyznacza najciekawsze trendy w pielęgnacji.

Hydra-HYAL2 Injection

To nowatorski zabieg kosmetyczny, który zainspirowany został wolumetrią – znanym z medycyny estetycznej zabiegiem modelowania konturu twarzy. Zapewnia widoczną poprawę i utrzymanie naturalnego owalu, wygładzenie zmarszczek oraz długotrwałe nawilżenie skóry. Głównym składnikiem kosmetyków wchodzących w skład linii Hydra-HYAL2 Injection jest kwas hialuronowy w dwóch postaciach – nisko- i wysokocząsteczkowej. Zaawansowane formy kwasu hialuronowego działają na różnych poziomach głębokości skóry i zapewniają kompleksowe nawodnienie tych obszarów, które najbardziej tego potrzebują. Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy (LMW) przenika przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu aktywuje procesy biochemiczne w głębszych warstwach skóry. Przede wszystkim jednak zapewnia on prawidłowe nawilżenie skóry na

poziomie epidermalnym oraz dermalnym. Odpowiednie przenikanie niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego zastosowanego w preparatach Hydra-HYAL2 Injection wspierane jest przez hydrolizowane glikozaminoglikany (HGAG) – transepidermalne promotory wchłaniania składników aktywnych. Natomiast wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy (HMW) pozostaje na powierzchni skóry, gdzie tworzy warstwę okluzyjną, zapewniając tym samym odpowiedni stopień nawilżenia. Powstały na powierzchni skóry hydrofilm zabezpiecza ją przed utratą elastyczności i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. W programie pielęgnacyjnym Hydra-HYAL2 Injection wykorzysta-

no również wyjątkowy, naturalny heksapeptyd Argireline™ o właściwościach podobnych do toksyny botulinowej. Jego zadaniem jest redukcja i zapobieganie tworzeniu się nowych zmarszczek mimicznych. Argireline™ to neuropeptyd, który stanowi doskonałą alternatywę dla toksyny botulinowej – stosowanej powszechnie w medycynie estetycznej – ponieważ jego działanie jest delikatniejsze i bezpieczniejsze. Blokuje on uwalnianie neuroprzekaźnika i obniża intensywność oraz częstotliwość mikroskurczów mięśni mimicznych. Zabieg Hydra-HYAL2 Injection można wykonać w dwóch opcjach: z wykorzystaniem Rollera do mezoterapii mikroigłowej (w połączeniu z Aktywnym koncentratem z niskocząsteczkowym kwasem hialuro-

nowym) lub z zastosowaniem 2w1 Fotonowego masażera ultradźwiękowego (razem z 3,5% Hialuronowym serum do twarzy). Efektem zabiegu jest silne nawilżenie skóry, wygładzenie zmarszczek, regeneracja i odmłodzenie skóry, a także zauważalna poprawa owalu twarzy.

Więcej informacji: Bielenda Professional www.bielendaprofessional.pl


2015/2

Fot. Arkana

16

Premiera

INTELIGENTNE NAWILŻANIE Sięgnij do źródła… nawilżania. Utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia to warunek zdrowej i młodej skóry. Banał? A czy wiesz co oznacza tajemniczy „kod” AQP3?

Remedium jest jedno – WODA

To właśnie ona jest niezbędna do prawidłowego, fizjologicznego funkcjonowania i utrzymania zdrowego wyglądu skóry. W ciągu ostatnich 10 lat prowadzono wiele badań w celu zrozumienia natury i regulacji poziomu wody w poszczególnych warstwach naskórka.


17

Odkryciem na miarę XXI wieku okazały się aquaporyny – specjalne proteiny, które tworzą kanały transportujące wodę do komórek skóry. O ich istnieniu dowiedzieliśmy się po raz pierwszy w 1992 roku za sprawą grupy badawczej Petera Agre. Naukowcy za zaprezentowanie światu pierwszej z rodziny wodnych kanałów komórkowych – aquaporyn (AQPs) – otrzymali w 2003 roku nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Skóra wyprowadzona z równowagi

Najbardziej liczne w skórze są aguagliceroporyny (AQP3). Ich rolą jest transport zarówno wody, jak i glicerolu. Przypomnijmy, że glicerol odpowiada za uwodnienie skóry (wiąże ją, zatrzymuje oraz wpływa na skład lipidów). Jest więc ważnym elementem pełniącym funkcje barierowe skóry. Warto podkreślić, że spadek ilości AQP3 powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu skóry. Ich nieprawidłowy stan może pogłębiać objawy starzenia i fotostarzenia. Powyższe argumenty dowodzą zatem, że aquagliceroporyny to składniki niezwy-

Arkana – polska nowoczesna marka kosmetyków profesjonalnych. Podąża za najnowszymi trendami w kosmetologii biochemiczno-fizjologicznymi, których celem jest przywrócenie i utrzymanie równowagi w skórze. Działa dwutorowo: z jednej strony chroni przed zaburzeniami poprzez właściwe nawilżanie oraz przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych, a z drugiej zapobiega procesom starzenia się na poziomie molekularnym. Koncentruje się na indywidualnych potrzebach skóry, dobierając odpowiednie zabiegi i kosmetyki do pielęgnacji domowej. W profesjonalnej pielęgnacji Arkana stawia na zabiegi aktywujące naturalne procesy samoodnowy, takie jak terapie mikroigłowe oraz eksfoliacje kwasami. Arkana to produkty dla klientów wymagających, którzy cenią sobie skuteczność oferowanych zabiegów i kosmetyków. Wysokie stężenie substancji aktywnych gwarantuje produkt o najwyższej skuteczności w przystępnej cenie. Na rynku od 2011 roku. kle ważne w profilaktyce anti-aging i pielęgnacji skóry bardzo suchej.

Od inspiracji do kosmetycznej kreacji

Odkrycie AQPs, pozwala zrozumieć mechanizm nawilżenia oraz aktywnie na niego wpływać poprzez kosmetyki nowej generacji, gwarantujące „inteligentne nawilżanie”. Arkana zainspirowana przez tak znaczące i ugruntowane osiągnięcia nauki stworzyła unikatową linię pielęgnacyjną – Hydrospheric Therapy, wykorzystującą synergistyczne działanie dwóch wyjątkowych substancji aktywnych.

Synovea®DOI to opatentowany i ekocertyfikowany składnik pochodzenia naturalnego, który w połączeniu z gliceryną stymuluje aquaporyny 3 do aktywnego transportu wody do komórek skóry. Błyskawicznie i natychmiastowo nawilża, ogranicza transepidermalną utratę wody, odbudowuje barierę lipidową oraz stymuluje białka wpływające na architekturę skóry. Glycohyal LW to z kolei unikalne połączenie niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego oraz prekursorów kwasu hialuronowego – glikozoaminoglikanów. Dzięki takiej kompozycji oraz małym rozmiarze

cząsteczek (ok. 1-1,2 kDa) wpływa korzystnie na wszystkie warstwy skóry. W warstwie rogowej działa nawilżająco i ochronnie. W naskórku poprawia jego strukturę i elastyczność. W skórze właściwej natomiast zwiększa syntezę endogennego kwasu hialuronowego. Dodatkowo jest faktorem zwiększającym penetrację składników aktywnych do skóry. Warto podkreślić, że Hydrospheric Therapy to propozycja dla osób w każdym wieku, o cerze suchej i normalnej, ale też okresowo przesuszonej. Zabieg doskonale sprawdzi się u wszystkich pragnących poprawić poziom nawilżenia skóry oraz po intensywnym opalaniu czy długotrwałym przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Kuracja Arkana to również nieodzowny element profilaktyki anti-aging. W linii Hydrospheric Therapy do użytku domowego znajdziemy wyjątkowo skuteczne kosmetyki do demakijażu – nawilżający krem oczyszczający Hydrospheric Cleanser oraz tonik nawilżający Hydrospheric Toner. Do pielęgnacji na dzień doskonały będzie krem nawilżający Hydrospheric Light Cream, a na noc krem intensywnie nawilżający Hydrospheric Intensive Cream. Dopełnieniem optymalnego kosmetycznego zestawu, który pozwoli podtrzymać efekty zabiegów, jest nawilżający krem na okolice oczu Hydrospheric Eye Cream, peeling enzymatyczny Enzymatic Peel oraz maska głęboko nawilżająca Hydrospheric Mask. Pionierska terapia dotleniająco-nawilżająca – Hydrospheric Therapy to inteligentne nawilżenie na wszystkich poziomach! Ale najlepiej przekonać się o tym… na własnej skórze!

Fot. Arkana

Przełomowe odkrycie

Anna Marcjasz Kosmetyki Arkana dostępne na www.sklep.arkana.pl

mgr kosmetologii Product Manager marki Arkana


2015/2

18

Pielęgnacja

SMOCZA KREW Skuteczny zabieg na bazie soku botanicznego. Sang de Dragon, czyli Smocza Krew marki M’onduniq, to wybielająca i rozjaśniająca linia Anti-Age do profesjonalnej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, plamkami pigmentacyjnymi i plamami wieku dojrzałego. drzew zniszczonych lasów, które odradza się dzięki zdolnościom regeneracyjnym swoich soków. Smocza Krew jako drugi lek botaniczny w historii został zatwierdzony przez FDA (The Food and Drug Administration). To potężny regenerator komórek

Fot. Monduniq

Sok Smocza Krew, w oparciu o który linia została stworzona, nazywany jest tak ze względu na swoją intensywnie czerwoną barwę. Pozyskuje się go poprzez nacięcie kory występującego w Peru drzewa Croton lechleri – jednego z pierwszych

Potężny regenerator komórek skóry oraz stymulator elastyny i kolagenu.

Składniki aktywne zawarte w produktach linii Sang de Dragon: • Ekstrakt z Palmaria Palmata • Pigment rozjaśniający • Kwas hialuronowy • Hydromanil • Alantoina • Witamina C • Witamina E • Aloe Vera • Fucogel • Ekstrakt glikolowy ze świetlika • D-panthenol • DuraQuench™ IQ skóry oraz stymulator elastyny i kolagenu. Badania kliniczne przeprowadzone przez ekspertów z uniwersyteckiego szpitala francuskiego (CHU Besançon) w ocenie parametrów skóry pokazują, że sok zwiększa o 40% liczbę fibroblastów w skórze, szczególnie w jej dojrzałych komórkach (testy in vitro). Niesamowite właściwości antyoksydacyjne żywicy potwierdziły opublikowane w „Nutrition Journal”analizy Harvard University. Spektakularne efekty działania linii M’onduniq Smocza Krew pozwoli uzyskać rozjaśniający i wybielający rytuał przeciwzmarszczkowy do twarzy szyi i dekoltu Smocza Krew DRAGON'ÉCL Light+. Na skórę oczyszczoną mleczkiem micelarnym DRAGON'ÉCL Lait Éclaircissant, stosujemy najpierw tonik micelarny DRAGON'ÉCL Lotion Tonique Eclat Blancheur, a następnie DRAGON'ÉCL Exfoliant Éclaircissant. Otrzymujemy skórę gotową na

serum – DRAGON'ÉCL Sérum Éclaircissant Intensif ze skoncentrowaną żywicą Smocza Krew oraz kompleksem rozjaśniającym przebarwienia. Serum wtłaczać należy za pomocą ultradźwięków lub infuzji tlenowej. Przed nałożeniem serum można wykonać również mezoterapię mikroigłową. Zakończenie rytuału stanowi nałożenie maski Peel-off Cudowna Witamina C. Po jej zdjęciu, na okolice oczu należy zastosować krem DRAGON'ÉCL Éclaircissant Yeaux, a na twarz, szyję i dekolt rozświetlająco-wybielający krem przeciwzmarszczkowy DRAGON'ÉCL Crème Jour Éclaircissante SPF 15. Uzupełnieniem pielęgnacji gabinetowej jest linia przeznaczona do użytku domowego: Rozświetlająco-wybielający krem przeciwzmarszczkowy na dzień SPF15, Rozjaśniająco-łagodzący peeling przeciwzmarszczkowy do twarzy i rąk, Łagodząco-rozświetlające mleczko micelarne Anti-Age do demakijażu oraz rozświetlająco-nawilżający tonik przeciwzmarszczkowy.

Więcej informacji: M’onduniq tel. 507 387 727 www.monduniq.com2015/2

20

Medycyna estetyczna

Panowie też chcą wyglądu bez bruzd. To mit, że z ofert gabinetów medycyny estetycznej korzystają tylko panie. Na wizyty coraz częściej umawiają się panowie, którzy pragną ograniczyć nadmierną potliwość, wypełnić zmarszczki czy bruzdy. Jako pacjenci mają też swoje warunki. Chcą bezbolesnych zabiegów i nierzucających się w oczy, ale zauważalnych efektów.

Typowo męskie? Jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zyskały wśród panów szczególną popularność? – Będą to na pewno zabiegi zapobiegające potliwości. Mężczyźni zdecydowanie częściej niż panie poddają się zabiegom z użyciem toksyny botulinowej, których celem jest zminimalizowanie problemu nadmiernej potliwości, a w konsekwencji odzyskanie pewności siebie w kontaktach biznesowych. Z tego rodzaju zabiegów korzystają głównie biznesmeni, ale też osoby, które na co dzień odbywają wiele spotkań z partnerami, klientami i pracownikami. Najwięcej pacjentów z tym problemem zgłasza się do gabinetów w maju i czerwcu, aby jeszcze przed wakacjami zdążyć odpowiednio przygotować się na nadejście wysokich temperatur – mówi dr n. med. Iwona Chlebińska.

Problemy mogą być różne

Druga grupa procedur skierowanych do panów to pełna gama zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W zależności od wieku panowie wybierają różne formy przywracania skórze witalności. – Młodsi panowie, do 35. roku życia, częściej poddają się zabiegowi mezoterapii, czyli odżywienia skóry za pomocą odżywczych preparatów podawanych śródskórnie różnymi metodami. Z kolei mężczyźni w wieku 40-50 lat częściej wybiorą zabiegi dające widoczny efekt odmłodzenia – niwelują bruzdy nosowo-wargowe, 'doliny łez', 'bruzdy marionetki' przy wąsiku oraz tak zwaną 'lwią zmarszczkę', czyli bruzdę między brwiami – mówi dr Iwona Chlebińska. Do korekcji stosuje się najczęściej specjalne, dedykowane każdej z tych okolic preparaty. – Najbardziej uniwersalne wciąż pozostają produkty na bazie kwasu hialuronowego, które, jak na przykład Teosyal PureSense Deep Lines czy Kiss, pozwalają skutecznie wygładzić skórę oraz przywrócić dawne rysy twarzy.

Fot. 123rf.com

DLACZEGO NIE?!


Fot. 123rf.com

21

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Iwona Chlebińska, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (1996), ukończyła specjalizację z chorób wewnętrznych i nefrologii. Stypendystka stypendium naukowego w Japonii w Hamamatsu. Obroniła doktorat w 2007 roku. Od 2006 r. zajmuje się medycyną estetyczną, od kilku lat jest trenerem, prowadzi szkolenia. Członek Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Pracuje w prywatnym gabinecie LekMed przy ul. Ogrodowej 19 w Białymstoku.

Dlatego tak ważne jest zapewnienie im komfortowych warunków oraz dostosowanie efektów zabiegu do indywidualnych potrzeb. – Na ogół mężczyznom zależy, aby zmiany wyglądu nie były zbyt nagłe i rzucające się w oczy. Z tego względu zabiegi często przeprowadza się w większych odstępach czasowych – podkreśla dr. n. med. Iwona Chlebińska. Choć iniekcje z kwasu hialuronowego uchodzą za zabieg niebolesny, osobom, które udają się na zastrzyk po raz pierwszy, warto polecić preparaty z lidokainą, która niweluje uczucie bólu.

Panowie płacą więcej

Skóra mężczyzn starzeje się inaczej niż skóra pań. Panów – ze względu na grubszą skórę – znacznie rzadziej dotyka problem siateczki zmarszczek, tak charakterystyczny dla delikatnej i cienkiej skóry kobiet. Zmarszczki i bruzdy, gdy pojawiają się na męskiej skórze, nie są powierzchowne, tylko od razu głębsze. Przekłada się to również na ilość po-

trzebnego do korekcji preparatu. – Podczas zabiegu zużywa się ok. 30% więcej preparatu, niż ma to miejsce, gdy pacjentką jest kobieta. W związku z tym ceny tych zabiegów są też odpowiednio wyższe – wyjaśnia ekspert. – Jeśli miałabym polecić panom konkretne preparaty, to na pewno

będą to wypełniacze o konsystencji gęstego, lepkiego żelu. Takie produkty pozwolą od podstaw wygładzić cerę i dłużej utrzymają się w skórze – dodaje dr Chlebińska. Wizyta w gabinecie medycyny estetycznej to dla wielu panów wciąż duże i dość stresujące przeżycie.

Monika Świerczewska Royal Brand PR, specjalistka w branży medycznej Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Iwona Chlebińska, LekMed, Białystok

Konkurencja jest potrzebna!

najwspanialsze.pl

Motywuje do kreatywnego działania


2015/2

22

Kosmetyki do opalania

BĄDŹ NA TOPIE! Gold Carrot – naturalne produkty, które spełnią Wasze oczekiwania. Rozszerzając ofertę produktową marki Magical Sun, staramy się dostosowywać do najnowszych światowych trendów obowiązujących w kosmetyce solaryjnej.

Fot. Magical Sun

sztucznych chemicznych składników czynnych, parabenów, barwników, a nawet aromatów. Składniki te w przypadku delikatnej i wrażliwej skóry mogą silnie uczulać. W związku z tym wprowadziliśmy na rynek dwa nowe naturalne produkty, które mamy nadzieję spełnią Państwa oczekiwania. Jesteśmy pewni, że te naturalne, brązujące,

Fot. Magical Sun

Proponujemy klientom produkty zbliżone do tych, które są aktualnie na topie. Producenci kosmetyki przeznaczonej do solarium stawiają obecnie na produkty naturalne z częściową lub nawet całkowitą eliminacją

karotenowe żele z domieszką wyciągu z orzecha włoskiego spełnią oczekiwania klientów korzystających z solarium i kąpieli słonecznych, gdyż były tworzone zgodnie z opiniami i uwagami klientów testujących różne wersje żeli. Obie nowości z linii Natural Series to oferta przede wszystkim dla tych, którzy doceniają i poszukują naturalnych kosmetyków bez zbędnych „upiększających dodatków”. Przeznaczone są dla każdego rodzaju skóry, przede wszystkim dla cery suchej i mieszanej, lecz z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby o cerze tłustej. Natychmiast po aplikacji żelu skóra jest gładka i aksamitna w dotyku oraz zyskuje piękny delikatnie muśnięty słońcem młodzieńczy wygląd. Tworząc te produkty, mieliśmy na uwadze indywidualne preferencje zapachowe i różne oczekiwania co do ochrony i nawilżenia skóry. Gold Carrot to naturalna piękna opalenizna w kuszącym ciemnozłocistym odcieniu. Produkt Gold Carrot z wyciągiem z melona doskonale natłuszcza i nawilża skórę, zapach brzoskwini odpowiednio zrelaksuje ciało! Natomiast drugi z kosmetyków Gold

Carrot z wyciągiem z rumianku odpowiednio natłuści skórę i ochroni ją przed skutkami nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Zapach korzenny ukoi zmysły! Firma w pełni gwarantuje, iż regularne stosowanie obu żeli przed opalaniem, daje efekt doskonałego wyrównania nawet drobnych różnic w uzyskanym kolorycie podczas opalania. Naturalne karotenowe żele można stosować również na słońce pod warunkiem zastosowania drugiego kremu z filtrem UV. Polecamy wypróbowanie obu nowości i dobranie produktu najbardziej odpowiedniego dla swojej skóry. Życzymy miłych wrażeń i osiągnięcia pożądanych efektów!

Więcej informacji: Profil-Solar tel. (32) 276 66 60 www.profil-solar.pl www.magicalsun.eu2015/2

24

Marketing

ZACZNIJ ZARABIAĆ NA SWOJEJ PASJI Jak zaoszczędzić na reklamie gabinetu kosmetycznego? Każdy właściciel gabinetu kosmetycznego szuka oszczędności, które pomogą zredukować i tak już zbyt wysokie koszty. Czy można skutecznie reklamować usługi kosmetyczne, nie wydając na to ogromnych pieniędzy? Czy warto oszczędzać na reklamie?

Najważniejszy jest cel i kontrola

Kluczem do rozsądnego gospodarowania budżetem reklamowym jest planowanie i weryfikacja efektów. Nie ma nic gorszego niż podejmowanie doraźnych, nieskoordynowanych

działań reklamowych. Dlaczego? Działając doraźnie podejmujemy emocjonalne decyzje. Zazwyczaj wygląda to tak, że dostajemy ofertę reklamy, która zbiega się w czasie z gorszym okresem w gabinecie. Nie zastanawiając się specjalnie nad


25

sensownością planowanych działań, decydujemy się np. na wykupienie reklamy w lokalnej gazecie. Nie ma w tym nic złego dopóki nie uświadomimy sobie, że praktycznie za darmo mogłybyśmy zdobyć dużo bardziej efektywną reklamę w tej samej gazecie. Jak to możliwe? Gazeta płaci autorom publikowanych tekstów. Skąd ma na to pieniądze? Oczywiście z Twojej kieszeni! W sytuacji, w której gazeta otrzyma ciekawy, ekspercki materiał Twojego autorstwa, zwykle chętnie go opublikuje. O ile Twoja wypowiedź nie będzie nasycona reklamami, masz szansę zaistnieć zupełnie za darmo. Taka taktyka sprawdza się zwykle w przypadku bardzo małych, lokalnych gazet, które tak jak Ty szukają oszczędności. Niemniej jednak jest to doskonały przykład na to, jak odrobina refleksji może wpłynąć na Twój budżet reklamowy. Takie pomysły można mnożyć w nieskończoność. Drugą bardzo istotną kwestią jest sprawdzanie efektywności wszystkich prowadzonych działań reklamowych. Wyobraź sobie, że kupujesz nową linię kosmetyków i nie sprawdzasz ich jakości. Niemożliwe! Niestety, wielu właścicieli gabinetów właśnie w taki sposób podchodzi do kwestii reklamy. Istnieją naprawdę

skuteczne sposoby sprawdzania efektywności wszelkich realizowanych przez Ciebie kampanii reklamowych. Jeśli nie masz czasu zgłębiać tajników marketingu, skorzystaj z profesjonalnej pomocy, ale nie wydawaj pieniędzy w ciemno! Nikt, nawet specjalista, nie zagwarantuje Ci, że wybrany kanał komunikacji z potencjalnymi klientami przyniesie stuprocentowy sukces. Nie chodzi o to, żeby zawsze trafiać w przysłowiową dziesiątkę, ale żeby na bieżąco monitorować sytuację, wyciągać wnioski i wdrażać nowe rozwiązania. Tylko w takiej konfiguracji masz szanse pozyskać nowych klientów na stałe!

Nie oszczędzaj na osobie, która zajmuje się marketingiem

Jeśli reklamę gabinetu traktujesz jako kolejny uciążliwy obowiązek, masz marne szanse na osiągnięcie spektakularnego sukcesu. Chociaż tylko część gabinetów może sobie pozwolić na zatrudnienie własnego menedżera, to niestety trzeba pamiętać o tym, że zajmowanie się reklamą między nakładaniem henny i maseczki rzadko kiedy przynosi

Przykład Za druk dwustronnej, kolorowej ulotki formatu A5 (nakład: 5000 szt.) możesz zapłacić od 200 zł do nawet 400 zł (netto). Do tego dochodzi koszt projektu graficznego i tekstu reklamowego. To, co interesuje Twoją potencjalną klientkę to wygląd i treść ulotki. Oczywiście gramatura papieru i jakość wydruku również jest ważna, ale moim zdaniem nie aż tak, żeby prawie trzykrotnie przepłacać. Naprawdę myślisz, że klientka zrezygnuje z Twoich usług z powodu minimalnie jaśniejszego koloru lub cieńszego papieru? Prowadzisz sama takie analizy, przeglądając ulotki ze skrzynki pocztowej? Oczywiście jeśli stawiasz na naprawdę luksusowe zabiegi, musisz dostosować formę kontaktu z klientem do wyższego poziomu usług, jednak w większości przypadków tańszy druk sprawdza się równie dobrze, a w kieszeni zostaje kilkaset złotych. oczekiwane rezultaty. Dobry pomysł, chwila refleksji nad sposobem jego zrealizowania – to wszystko wymaga spokoju – choćby kilku wolnych godzin w tygodniu. Jeśli nie jesteś w stanie ich wygospodarować (u siebie lub u pracownika), wszelkie inwestycje w reklamę będą się wiązały z ogromnym ryzykiem. Tutaj również pomocne może okazać się wsparcie zewnętrznej firmy, która zrealizuje za Ciebie mniejszą lub większą część działań reklamowych. W takiej sytuacji zaoszczędzisz mnóstwo czasu niezbędnego na wykonanie pewnych czynności, ale przede wszystkim czasu, który jest konieczny do przyswojenia ogromnej ilości wiadomości! Skuteczna reklama w dzisiejszych czasach

wymaga bardzo rozległej wiedzy z wielu dziedzin, nieustannego śledzenia trendów oraz poszukiwania nowych, coraz skuteczniejszych narzędzi. Wiesz już na czym nie warto oszczędzać. Teraz pora pomyśleć nad bardziej namacalnymi sposobami obcinania wydatków na reklamę.

Zrezygnuj z perfekcjonizmu!

Zamieszczę reklamę, jak tylko... Poczekam aż kupimy nowy sprzęt... To pułapki, w które bardzo często wpadają perfekcjonistki. Słyszałaś, że lepsze jest wrogiem dobrego? Nigdy nie doczekasz się idealnego momentu, w którym wszystko będzie do-


2015/2

26

pięte na ostatni guzik. Im szybciej ruszysz z reklamą, tym więcej klientek zdobędziesz i tym bardziej zbliżysz się do realizacji swoich celów. Pamiętaj, że cały czas masz stałe koszty. Im szybciej zaczniesz na nie zarabiać, tym szybciej inwestycja się zwróci. Kolejna pułapka perfekcjonizmu to próba stworzenia idealnych materiałów reklamowych, które, jak wszystko co idealne, po prostu nie istnieją. Pamiętaj! Im większy nakład, tym tańszy druk. Stwórz takie ulotki, które będziesz mogła wykorzystać do kilku kolejnych kampanii. Wystarczy zaprojektować specjalne pola do samodzielnego uzupełniania.

kobiece spotkania, na których można choćby na chwilę oderwać się od szarej codzienności, poznać inne kobiety i popracować nad własnym rozwojem, realizacją pasji i marzeń. To świetna odskocznia, ale również doskonała okazja do praktycznie darmowej reklamy Twojego kosmetycznego biznesu. Skuteczna i ekonomiczna reklama gabinetu kosmetycznego wymaga solidnego przygotowania. Nie chodzi o to, żeby wydać mało lub dużo, ale o to, żeby kwota, którą przeznaczysz na realizację kampanii reklamowej, przyniosła wymierne efekty w postaci odpowiedniej liczby nowych klientek!

Wykorzystaj możliwości darmowej reklamy!

Nie ma czegoś takiego jak darmowa reklama. Zapłacić musisz zawsze, pytanie tylko w jakiej walucie? Jeśli nie masz ruchu w gabinecie, zaangażuj do promocji swoich pracowników. I tak wydajesz pieniądze na ich wynagrodzenie – tylko od Ciebie zależy jak efektywnie spożytkujesz ten czas. Nawiązuj współpracę z lokalnymi firmami, np. klubami fitness. Nie chodzi o zwykłe zostawienie ulotek (mało osób się nimi interesuje), ale o organizowanie ciekawych spotkań, wydarzeń. Zaoferowanie potencjalnym klientkom nie tylko suchego przekazu marketingowego, ale również pewnej wartości dodanej – wiedzy, emocji, ciekawych doświadczeń. Tylko w taki sposób możesz wyróżnić się na tle nieustannie rosnącej konkurencji.

Anna Wydra-Nazimek Obecnie bardzo duży potencjał drzemie w rozmaitych kobiecych inicjatywach. Sama widzisz jak bardzo jesteś zapracowana. Gabinet – dom – gabinet – dom, a życie przecieka

przez palce. Coraz więcej kobiet buntuje się przeciwko stylowi życia, który zakłada wyłącznie wypełnianie zawodowych i domowych obowiązków. Dużą popularnością cieszą się

Właścicielka firmy specjalizującej się w marketingu dla salonów beauty www.neza.pl Autorka bloga na temat zarządzania gabinetem kosmetycznym i fryzjerskim www.gabinetodzaplecza.pl2015/2

Fot. Elfa Pharm Polska

28

Beauty

Z DBAŁOŚCIĄ O NATURĘ Odmłodzona i nawilżona skóra dzięki ślimakom. Piękna, gładka skóra bez zmarszczek i przebarwień – wiele z nas szuka kosmetycznych popleczników w walce o zdrową i odżywioną cerę. Tymczasem jak zwykle okazuje się, że najlepsze rozwiązania podsuwa nam natura – wystarczy po nie sięgnąć.

Szczęśliwy przypadek z Chile

Kto mógłby się domyślić, że kluczem do nawilżonej i ślicznej skóry będzie śluz niepozornego, znanego nam wszystkim zwierzątka z dziecięcych rymowanek? Na szczęście przy-

padek uwielbia pomagać odkryciom – o dobroczynnym działaniu śluzu ślimaka przekonał się w latach 80. ubiegłego wieku pewien syn farmera z Chile, który codziennie pracował przy hodowli tych zwierząt i zaobserwował, że z jego dłoni zniknęły drob-


29

W Azji śluz ślimaka w specjalnych gabinetach kosmetycznych aplikuje się bezpośrednio na skórę. Dla niektórych być może... zbyt bezpośrednio. Żywe ślimaki nakłada się po prostu na wybrane partie twarzy lub ciała i pozwala im pełzać, pozostawiając za sobą warstewkę śluzu. Jeżeli takie rozwiązanie wydaje wam się zbyt radykalne – nie musicie się obawiać. Ze śluzu ślimaka Helix aspersa, pozyskiwanego w bezpiecznym, humanitarnym procesie, można bowiem wyekstrahować filtrat Poly-Helixan, będący jednym z nowszych odkryć w kosmetyce o szerokim, udowodnionym klinicznie działaniu. Jest to kompletny, zbalansowany kompleks, w pełni naturalny i ekologiczny. Wysoki poziom protein, alantonina, witamina A, C, E, mukopolisacharydy, kolagen, elastyna, enzymy proteolityczne i kwasy AHA – taki zestaw bioaktywnych, dobroczynnych składników pozwala na cieszenie się efektem odmłodzenia, nawilżenia i wygładzenia.

Wielokierunkowe odmłodzenie skóry

Nowość od Vis Plantis, linia kosmetyków Helix Vital Care, wykorzystuje dobroczynną moc innowacyjnego filtratu ze śluzu ślimaka Helix aspersa. Specjalnie przygotowana seria jest odpowiedzią na problemy skóry z widocznymi oznakami starzenia i wczesnymi zmarszczkami. Unikalnie skomponowana seria kremów pozwoli również uporać się z suchością, szorstkością i nierównym kolorytem, a składniki aktywne wpłyną na poprawę elastyczności i jędrności skóry. Krem odmładzający na dzień ze śluzu ślimaka (zawiera 2% składnika aktywnego) dba o nawilżenie cery w ciągu dnia, chroniąc ją przed podrażnieniami, wolnymi rodnikami

Fot. Elfa Pharm Polska

Wygodne rozwiązania

Fot. Elfa Pharm Polska

ne blizny i przebarwienia, a sama skóra jest wyjątkowo delikatna i gładka. Naukowcy zainteresowali się więc właściwościami tego specyfiku i badania potwierdziły poczynione obserwacje – wydzielina produkowana przez ślimaka nie tylko chroni go przed urazami, ale nakładana na skórę ma działanie nawilżające, wygładzające i regenerujące.

i innymi szkodliwymi czynnikami, na które jest narażona. Krem odmładzający na noc z filtratem ze śluzu ślimaka (zawiera także 2% składnika aktywnego) wzmacnia natomiast skórę zmęczoną po całym dniu, najlepiej działając w trakcie snu. Dla cery wymagającej wielokierunkowej i przedłużonej kuracji odmładzania skóry Vis Plantis przygotowało skoncentrowane serum z wysoką zawartością filtratu ze śluzu ślimaka Helix aspersa, w wysokości aż 4%. We wszystkich produktach moc aktywnych składników wspierających – takich jak olej arganowy i masło shea – sprawia, że cera nabiera elastyczności i jędrności, a poprawa owalu twarzy odejmuje lat.

Zadbaj również o ciało

Chociaż zmarszczki i oznaki zmęczenia skóry najbardziej widoczne są na naszych twarzach, to innowacyjny filtrat ze śluzu ślimaka pomoże nam również zadbać o całe ciało. Pięć specjalnie przygotowanych przez Vis Plantis balsamów zadba o odmłodzenie, nawilżenie oraz odżywienie skóry. Nawilżający balsam Vis Plantis Helix Vital Care z filtratem Poly-Helixan pobudza syntezę kolagenu i elastyny, a także poprawia gęstość skóry. Odmładzający balsam Helix Vital Care z filtratem ze śluzu ślimaka o pięknym, eleganckim zapachu intensywnie nawilża oraz delikatnie złuszcza, odsłaniając młodszą, zdrowszą warstwę skóry. Odżywczy balsam Helix Vital Care z filtratem Poly-Helixan otula skórę różanym

komfortem, łagodząc uczucie suchości, szorstkości i zwiotczenia. Antycellulitowy wyszczuplający balsam wygładza i ujędrnia skórę. Badania aparaturowe wykazały redukcję stopnia cellulitu o 35% po 4 tygodniach jego używania! Balsam zapobiegający i redukujący rozstępy zmniejsza wielkość, wygląd i głębokość rozstępów, pozostawia skórę sprężystą i odżywioną. Zawiera (podobnie jak balsam antycellulitowy wyszczuplający) innowacyjny składnik Body 3 Complex™, który został uhonorowany prestiżową nagrodą Best Ingredient na Targach In Cosmetics w Bangkoku w 2012 r.

Z dbałością o naturę

Vis Plantis dba o naturę, z której czerpie. Przy pozyskiwaniu filtratu o nazwie Poly-Helixan nie ginie żaden ślimak. W hodowli traktuje się je komfortowo, żyją w naturalnych warunkach. Pozyskiwanie śluzu na filtrat odbywa się okresowo, stosuje się standaryzowane, humanitarne metody nieprzynoszące ślimakom cierpienia.

Więcej informacji: Elfa Pharm Polska tel. 730 730 414 www.visplantis.pl www.elfa-pharm.pl


2015/2

30

Zdrowy styl życia

PERSPEKTYWY ROZWOJU Trener personalny – zawód przyszłości. Trendy promujące aktywny tryb życia sprawiły, że szybko powstają nowe sieci klubów fitness. Rośnie konkurencja, ale rosną także wymagania klientów, który oczekują wysokiej jakości usług.

Polak wie czego chce

Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie daje aktywność fizyczna, zwracają uwagę na zdrowe odżywianie i coraz większy nacisk

kładą na dobrą kondycję, atrakcyjny wygląd oraz wszystko to, co wiąże się ze zdrowiem i aktywnością fizyczną. Ta zmiana stylu życia decy-

Fot. Technogym

Mamy więc coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę. Najlepsi trenerzy na brak pracy długo nie będą narzekać. Polakom dbającym o kondycję i zdrowy styl życia w ogóle, nie wystarczy już zwykły karnet na siłownię. Chcą czuć się „zaopiekowani”. Szukają więc tego, co łączy w sobie zawód trenera personalnego: profesjonalizm, doskonała wiedza o funkcjonowaniu ciała, jego słabych i mocnych stronach. Chcą mieć trenera, dietetyka, ale i fizjoterapeutę, a może też psychologa. Ta potrzeba przekłada się na to, co oferują coraz liczniejsze uczelnie i duże sieci fitness: uruchamiane są nowe kierunki studiów, w tym kursy przygotowujące do zawodu trenera personalnego w klubach fitness; to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku.


31

duje o dynamicznym rozwoju rynku fitness i zawodów związanych z dbaniem o kondycję i zdrowie. W Polsce istnieje już ponad 2 tysiące klubów fitness. Regularnie trenuje w nich około miliona osób. Moda na bycie fit sprawia, że branża fitness jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Polska zaś znajduje się w czołówce krajów, gdzie najszybciej przybywa klubów fitness – ich liczba szacowana jest przez Deloitte Europe na 2,4 tys. a przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Fitness na 4 tys. Każdy klub zatrudnienia od kilku do kilkunastu osób, co oznacza, że w branży pracuje ponad 20 tys. osób.

Najlepsi nie narzekają

Polski rynek usług fitness jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Pod względem liczby członków klubów zajmujemy już szóste miejsce na kontynencie. Pod względem przychodów klubów – dziewiąte. Rozwój branży pociągnął za sobą zwiększone zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel. Trend ten dostrzegają wyższe uczelnie. Obecnie wiele z nich uruchamia studia dzienne i podyplomowe na kierunku trener personalny i nie są to tylko szkoły wyspecjalizowane w kształceniu sportowym czy medycznym – wystarczy wymienić Wyższą Szkołę Zarządzania w Gdań-

Uruchamiane są nowe kierunki studiów, m.in. kursy przygotowujące do zawodu trenera personalnego w klubach fitness. sku czy Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu. W tym roku podyplomowe studia na kierunku trener personalny uruchomiła ponadto AWF w Katowicach, dużym zainteresowaniem cieszą się też nowe studia specjalizacyjne na AWF we Wrocławiu. – Potencjał polskiego rynku nie jest jeszcze do końca wykorzystany. Szacuje się, że od 1 mln do 1,5 mln osób dołączy w przyszłości do już ćwiczących w fitness klubach – powiedział prezes Polskiego Związku Pracodawców Fitness Robert Kamiński na targach FIWE.

Klientów nie zabraknie

Pasjonowanie się sportem, dobra kondycja fizyczna, wiedza praktyczna i teoretyczna na temat funkcjonowania i budowy ludzkiego organizmu to niezbędne zdolności w zawodzie trenera osobistego. Odpowiednie kwalifikacje oraz znaczące doświadczenie pracy gwarantują trenerowi osobistemu zarobki na poziomie ok. 100 zł za trening, choć stawki za poradę zaczynają się już od 50 zł i rosną

wraz z renomą trenera. Trenerzy znanych gwiazd często sami stają się sławni, wydają książki, udzielają porad w mediach, a ich zarobki są nawet dziesięciokrotnie wyższe niż średnia rynkowa. Perspektywy rozwoju zawodu trenera osobistego są więc imponujące.

Dokąd po uprawnienia

Solidne przygotowanie i międzynarodowe uprawnienia daje w Polsce ukończenie Technogym Academy. Program, zgodnie z którym przygotowuje się przyszłych trenerów, został skonstruowany w taki sposób, aby trener miał możliwość kilkustopniowego rozwoju swoich kwalifikacji i wybrania kierunku dalszego rozwoju. Zakres poszczególnych modułów tematycznych opracowano w ścisłej współpracy z ekspertami, dzięki czemu obejmuje wszystkie zagadnienia, wymagane w pracy trenera personalnego lub menedżera klubu. Już ukończenie pierwszego etapu kursu trenerskiego daje możliwość uzyskania certyfikatu „Technogym Personal

Trainer” oraz wpisu do międzynarodowego EREPS, prowadzonego przez Europejską Fundację EHFA (European Health & Fitness Association). Dzięki wpisowi do EREPS, trener otrzymuje międzynarodowe uprawnienia do pracy w wybranym zawodzie i zwiększa swoje szanse na znalezienie satysfakcjonującego miejsca pracy. W krajach takich jak Stany Zjednoczone, gdzie tradycja zawodu sięga kilkudziesięciu lat, jeden trener przypada na ok. 1200 mieszkańców. Także w Polsce z porad trenerów osobistych i z fitness klubów Polacy będą korzystali coraz częściej – są tego pewni eksperci branży fitness i sami lekarze. Według Instytutu Żywności i Żywienia, co drugi Polak cierpi na nadwagę, a problem ten pogłębia zbyt mała aktywność fizyczna. Popyt na usługi fitness generować będzie także rosnąca zamożność naszego społeczeństwa, które już teraz skłonne jest przeznaczać dodatkowe kwoty z domowych budżetów na to, by być zdrowym i pięknym.

Źródło: FedorConsulting www.fedorconsulting.pl www.facebook.com/fedorconsulting


2015/2

32

Bezpieczne opalanie

PODĄŻANIE ZA TRENDAMI Kosmetyki Devoted Creations – by opalać się szybciej, mocniej, trwalej i... by zarabiać. Do czego służą kosmetyki solaryjne nie trzeba nikomu w tej branży tłumaczyć. Wszyscy wiemy, że pielęgnują skórę w trakcie kontaktu z promieniami UV, a na nawilżonej skórze opalenizna utrzymuje się dużo dłużej. ność naszych usług, a także – w sposób dosłowny, w nasz biznes, w którym dochód ze sprzedaży balsamów

Fot. Devoted Creations

Tymczasem to nie tylko inwestycja w piękny, młody, zdrowy wygląd. To także inwestycja w profesjonal-

Mocną stroną oferty Devoted Creations jest bardzo szeroki wachlarz cenowy.

może stać się równie znaczny, jak sprzedaż samej usługi opalania. Firma Profi od ponad 15 lat dostarcza najwyższej jakości łóżka do solarium, lampy do opalania: Flame, Magnetic, New Technology oraz kosmetyki. Towarzyszy powstawaniu nowych salonów, uczestniczy w zmianach już istniejących solariów, ale przede wszystkim od prawie 10 lat wpływa na świadomość właścicieli salonów, że solarium to biznes jak jak każdy inny – a co za tym idzie, jak każdy, wymaga podążania za trendami, inwestowania w wysokiej jakości personel oraz umiejętności sprzedaży. Szkolenia sprzedażowe firmy realizowane w kraju i za granicą od wielu już lat wpływają na zwiększenie świadomości, jak zarabiać na kosmetykach, jak sprzedawać efektywnie oraz pokazują mechanizmy przekonywania klientów do najlepszych produktów. Współpraca z marką Devoted Creations – jedną z najsilniejszych marek solaryjnych na świecie, daje ogromne możliwości rozwoju zarówno firmie, jak i jej klientom. Jako wyłączny dystrybutor Devoted Creations w Polsce, chcąc zapewnić swoim klientom łatwy dostęp do produktów, firma Profi współpracuje tylko z profesjonalnymi firmami zajmującymi się branżą solaryjną od wielu lat –

jej dystrybutorzy stanowią gwarancję wysokiej jakości usług i wiedzy. Mocną stroną oferty Devoted Creations jest bardzo szeroki wachlarz cenowy – od produktów na tyle tanich, że sprzedawać je możemy już za kilka złotych dla naszego klienta, po produkty droższe i ekskluzywne. Oferty specjalne i promocje, tak uwielbiane przez klientów, skonstruowane są tak, by przede wszystkim ułatwić właścicielowi dodatkowy zarobek – bo kluczem do docenienia wartości półki pełnej kosmetyków – jest tylko wynik finansowy, który one dają. Devoted Creations to droga do zarabiania na kosmetykach. To pewność, że biznes będzie przynosił zadowalające efekty w postaci ekonomicznej i pięknej opalenizny.

Więcej informacji: Profi tel. (68) 323 11 88 www.profispj.pl www.tanimperiasklep.pl2015/2

34

Bezpieczne opalanie

Opalona skóra kojarzona jest z sukcesem, dynamiką i atrakcyjnością. Atrakcyjny wygląd zewnętrzny działa na nas pozytywnie i poprawia samopoczucie.

Fot. Klapp Cosmetics

CIESZMY SIĘ SŁOŃCEM

Wysokoskuteczna ochrona przeciwsłoneczna.


KLAPP IMMUN SUN to niezwykle skuteczna ochrona przeciwsłoneczna twarzy i ciała. Duża dawka promieni UV czyni cerę atrakcyjną i poprawia wygląd naszej skóry. KLAPP IMMUN SUN jest formułą ochrony przeciwsłonecznej, opartą na najnowszych standardach naukowych, stworzoną i wyprodukowaną w Australii. Właśnie w tym kraju, ze względu na swoją dużą intensywność, promienie UV są szczególnie agresywne. Dlatego też w Australii stworzono środki ochrony przeciwsłonecznej o wyjątkowej skuteczności. Ich produkcja jest w szczególny sposób nadzorowana i musi ściśle spełniać wyznaczone normy. KLAPP IMMUN SUN daje ochronę przeciwsłoneczną dla twarzy i ciała od stopnia średniego do wysokiego i została przetestowana przy użyciu aktualnie uznanej metody Colipa. Dzięki wyważonej proporcji między filtrami UVA i UVB Protection Cream i Spray dają niezawodną ochronę przed poparzeniami słonecznymi. Aloe Vera i acetat witaminy A dostarczają skórze cennej wilgoci. Produkty są wspaniale wchłaniane i nie pozostawiają na skórze białych smug, a dzięki temu, że są dobrze tolerowane przez skórę i zawierają formułę zapobiegającą poceniu, są idealne podczas uprawiania sportu.

After Sun Lotion

Chłodzący After Sun Lotion, w którego skład wchodzą olejek jojoba oraz olejek migdałowy, dzięki dodatkowej zawartości kwasu hialuronowego, przy regularnym stosowaniu równoważy gospodarkę wodną komórek skórnych i sprawia, że skóra staje się delikatniejsza i bardziej sprężysta. Szybko wchłaniany lotion koi i pielęgnuje opaloną słońcem skórę. Ektoina chroni przed wolnymi rodnikami i w ten sposób zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Special Zone Protection SPF 50

Wrażliwe partie twarzy, takie jak okolice uszu czy nosa, też wymagają

Produkty z linii IMMUN SUN: • Face Protection Cream SPF 30 / SPF 50 • Body Protection Spray SPF 30 / SPF 50 • Special Zone Protection SPF 50 • After Sun Lotion • Self Tan Lotion • Repair Concentrate • Tanning Activator • Protection Cream / Spray specjalnej ochrony przeciwsłonecznej. W takich trudno dostępnych miejscach doskonale sprawdzi się preparat Special Zone Protection wyposażony w wygodny i łatwy w użyciu aplikator. Kosmetyk zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną, a dzięki zawartości witaminy E i oleju macadamia przeciwdziałania przedwczesnemu procesowi starzenia się skóry. Polecany do każdego rodzaju skóry, w tym wrażliwej.

Tanning Activator

Aktywator brązujący do twarzy i ciała, wspomagający uzyskanie w krótkim czasie intensywnej i długo utrzymującej się opalenizny. Optymalnie przygotowuje skórę do ekspozycji na słońce i wzmacnia jej naturalne mechanizmy ochronne. Cenne składniki nawilżające, takie jak aloes i prowitamina B5 pielęgnują skórę i dostarczają jej wystarczającej dawki wilgoci. Przyspieszający opalanie kompleks substancji aktywnych stymuluje syntezę melaniny i wspomaga w ten sposób proces brązowienia skóry.

Więcej informacji: KLAPP Cosmetics Polska tel. (61) 863 92 96 www.klapp-cosmetics.pl


2015/2

36

Zabiegi

PIELĘGNUJ SKÓRĘ NATURALNIE Szybkość i profesjonalizm – oczekiwania klientek w XXI wieku. Co zrobić, żeby zwiększyć efektywność i tempo zabiegów, nie narażając przy tym klientek na potraktowanie ich „po macoszemu”? Poświęć kilka minut na przeczytanie poniższego tekstu i odkryj, jakie to proste! Gdybyś miała określić jednym słowem czasy, w których żyjemy – jak by ono brzmiało? Spokój? Harmonia? Zadowolenie? A może: szybkość, tempo, perfekcja? Z pewnością wiele osób wybrałoby jedno ze słów z drugiej grupy. Zarówno pierwszy, jak i drugi zestaw odpowiedzi jest prawidłowy, jednak badania wskazują, że spokój i harmonia to coś, do czego dążymy, kosztem życia w pośpiechu. Jak możesz wpisać salon w szybkie tempo życia Twoich klientek? Zaproponuj im zabiegi ekspresowe. Co zatem zrobić, żeby zwiększyć tempo

zabiegu, zapewniając przy tym perfekcyjną jakość?

Bardzo dobry sprzęt

Sprzęt najwyższej klasy do zabiegów podologicznych to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Przed podjęciem decyzji, opracuj plan finansowy.

Zatrudnienie doświadczonych specjalistów

Z pewnością współpracujesz tylko z najlepszymi. Jeśli jednak dopiero zaczynasz szukać pracownika, bądź świadoma tego, że wiele doświadczonych manicurzystek pracuje na własny rachunek.

Dodatkowe stanowiska pracy

Fot. BCL SPA

Kilka stanowisk obok siebie to norma za naszą zachodnią granicą. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w gabinecie, aby ustawić dodatkowe fotele to bardzo dobrze. Jeśli jednak nie masz możliwości przyjęcia więcej niż dwie klientki jednocześnie – przejdź do kolejnego punktu.

Zakup profesjonalnych kosmetyków

Zwróć uwagę na serię Natural Remedy od BCL i zastanów się, czy

możemy ułatwić Ci pracę? Natural Remedy to najnowsza propozycja BCL – specjalisty w zakresie pielęgnacji dłoni i stóp. W serii znajdują się: Natural Callus Exfoliator do usuwania zrogowaceń oraz Critical Repair Cream – głęboko nawilżający krem przedłużający efekty zabiegu. Co daje to połączenie? • skrócenie czasu zabiegu; • higienę i brak ryzyka przerwania ciągłości naskórka; • bezpieczeństwo stosowania; • brak ryzyka uczulenia. Formuła kosmetyków delikatnie i niezwykle skutecznie zmiękcza ciężkie do usunięcia grube warstwy skóry, które następnie można delikatnie usunąć za pomocą szpatuły. Głównymi składnikami, na jakich opiera się zestaw produktów Natural Remedy są olejki eteryczne: olejek herbaciany – to naturalny antyseptyk, dezynfekuje skórę, ma działanie antybakteryjne; olejek lawendowy – o właściwościach ściągających, remedium na swędzącą skórę, o zapachu kojącym zmysły; olejek z mięty pieprzowej – poprawia koloryt skóry, stymuluje komórki i chłodzi. Jak przeprowadzić zabieg Natural Remedy? • zaproponuj oczyszczającą kąpiel wodną;

• nałóż warstwę Callus Exfoliator na podeszwy stóp i zrogowacenia; • zastosuj wrapping; • opracuj płytki paznokciowe; • usuń produkt szpatułą; • nałóż Critical Repair Cream. Ile czasu potrzebowałabyś na wykonanie powyższych kroków? Naturalnie, szybko i niezwykle skutecznie. Po zabiegu stopy wyglądają zdrowo i subtelnie, a skóra jest odżywiona i pachnie miętową świeżością. Czy po przeczytaniu tekstu już wiesz, którą drogą dojdziesz do perfekcji w wykonywaniu zabiegów pedicure? Jeśli zdecydowałaś, że droga do Twojego sukcesu prowadzi przez Natural Remedy od BCL – zapraszamy do kontaktu.

Więcej informacji: Helmark tel. (22) 674 50 66 www.bclspa.pl2015/2

38

Opalanie natryskowe

ŻYJ ZDROWO, OPALAJ SIĘ BEZPIECZNIE

Najwyższa jakość opalania natryskowego. Grupa SunFX jest australijską firmą działającą od 1999 roku. SunFX Pro stała się czołowym producentem i dostawcą profesjonalnych systemów do opalania natryskowego w Australii, USA i Europie. Polskie przedstawicielstwo firmy działa od 2007 roku.


Fot. SunFX

39

SunFX jest pionierem w sektorze opalania natryskowego. Zadecydowało o tym stworzenie pierwszego preparatu opartego na najczystszym w 100% naturalnym DHA. Płyny SunFX nie zawierają alkoholu, sztucznych konserwantów, perfum oraz innych, potencjalnie niebezpiecznych związków chemicznych. Opalanie natryskowe SunFX jest polecane dla alergików, osób z bielactwem, kobiet w ciąży. Jest również doskonałą formą szybkiego opalania przed różnego rodzaju imprezami, jak śluby czy wyjazd na urlop.

SunFX to gwarancja sukcesu! Marka SunFX jako jedyna na polskim rynku odniosła tak wielki sukces poparty licznymi prestiżowymi nagrodami. Z firmą SunFX współpracuje ponad 1000 salonów w całej Polsce, które oferują usługę opalania natryskowego w oparciu o sprzęt i kosmetyki SunFX. W ofercie firmy znajdują się profesjonalne preparaty oraz urządzenia do opalania natry-

skowego: SunFX Mini Pro, Pro Tower oraz kabina Sun Station. SunFX to gwarancja sukcesu oraz szybki zwrot poniesionej inwestycji! Inwestycja w opalanie natryskowe się opłaca. Rachunek jest prosty! Przy użyciu profesjonalnych urządzeń SunFX z jednego litra preparatu możemy wykonać około 30 zabiegów na całe ciało. Koszt zużycia płynu na jedną klientkę (całe ciało) to zaledwie 10-12 zł. Cena usługi w gabinecie to 80-100 zł.

Prosto od matki natury

W czasach kiedy nasza skóra bywa narażona na działanie silnych chemikaliów i sztucznych związków, SunFX pracuje nad tym, aby mieć pewność, że produkty, które oferuje, pozostają najczystsze na świecie. Aby to uzyskać, firma stworzyła preparaty opalające w 100% z naturalnych składników, nie zawierające: alkoholu, środków zapachowych, środków konserwujących, parabenów, olejów. Sekret sukcesu opalania natryskowego SunFX leży w zaawansowanej, naturalnej formule, która łączy naj-

czystszą wodę i naturalne bronzery, z najczystszym dostępnym DHA – posiadającym certyfikat Ecocert, certyfikat potwierdzający czystość ekologiczną, cieszący się reputacją i zaufaniem zarówno wśród konsumentów, jak i producentów towarów naturalnych. Stosując produkty SunFX wiemy, że nasi klienci nie chcą być narażeni na potencjalnie szkodliwe chemikalia, dlatego dokonaliśmy wysiłku, aby stworzyć całkowicie naturalną alternatywę. Kiedy zastanowisz się nad tym na jak wiele chemikaliów jesteśmy narażeni w ciągu każdego dnia, dobrze jest wiedzieć, że jest firma, która stworzyła stuprocentowo bezpieczne opalanie.

Więcej informacji: SunFX Polska tel. (22) 858 35 12 www.sunfx.pl


2015/2

40

Targi

WEEKEND Z PIĘKNEM Targi BEAUTY FORUM & SPA. 26-27 września 2015 r. odbędzie się 6. edycja wyjątkowej imprezy dla profesjonalistów. Do zobaczenia!

Oferta edukacyjna

Międzynarodowy Kongres Kosmetyczny IFC to wysokiej jakości wykłady, znakomici prelegenci i aktualne tematy z zakresu szeroko pojętej kosmetyki. Międzynarodowy Kongres Pielęgnacji Stóp i Podologii (organizowany we współpracy z dr. Mirosławą Gałęcką) to idealna okazja do zdobycia najświeższej wiedzy. Sympozjum Medical Beauty to panel, w którym w optymalny sposób połączyliśmy świat medycyny i kosmetologii, pokazując, że obie branże mogą i powinny współpracować oraz wzajemnie się wspierać. Kongres Beauty & SPA to tematyka wellness i SPA w praktyce – czyli jak sprawić by ten duet sprawnie funkcjonował w Twoim salonie, przynosząc korzyści Tobie i klientom.

Kto zdobędzie tytuł?

Targi BEAUTY FORUM & SPA to nie tylko mnóstwo atrakcji wysta-

wienniczych, ale także arena zmagań najlepszych fachowców o tytuły mistrzowskie w: 6. Mistrzostwach Polski w Makijażu Permanentnym. 5. Mistrzostwach Facepainting Trophy. 5. Mistrzostwach Manikiuru Hybrydowego Black & White. 3. Polskich Mistrzostwach Przedłużania Rzęs. Podczas targów BEAUTY FORUM & SPA poznamy także laureatów konkursu dla obiektów SPA i salonów DaySPA wSPAniałe miejsce na mapie urody. Sylwetka laureata nagrody głównej zostanie opublikowana na łamach magazynu EDEN SPA i BEAUTY FORUM. Zgłoszenia do mistrzostw i konkursów przyjmujemy do 21.08.2015. Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Fot. www.beauty-fairs.com.pl

Już we wrześniu w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie będziemy gościć tysiące pasjonatów kosmetyki, wellness & SPA i fryzjerstwa. Każdy profesjonalista branży kosmetycznej i fryzjerskiej znajdzie tu tysiące ciekawych produktów, zdobędzie solidną porcję wiedzy i umiejętności oraz nawiąże ciekawe kontakty biznesowe.

Równolegle do targów BEAUTY FORUM & SPA 2015 w drugiej hali odbędą się targi Hair Forum Poland 2015. Jeden bilet wstępu na targi będzie uprawniał osoby odwiedzające do wejścia na obydwa wydarzenia. Godziny otwarcia: • 26 września (sobota): godz. 10.00-18.00 • 27 września (niedziela): godz. 10.00-17.00 Miejsce targów: • Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska ul. Marsa 56C, 04-242 Warszawa

Więcej informacji: Health and Beauty Media tel. (22) 858 79 55 www.beauty-fairs.com.pl www.hair-forum.com.pl

Dojazd: Bezpłatny autobus z centrum Warszawy będzie kursował w ciągu dwóch dni trwania targów, począwszy od 9.30 co pół godziny z ul. Emilii Plater 51 (spod obecnego Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Od 1 czerwca trwa przedsprzedaż biletów wstępu na targi i seminaria! JUŻ DZIŚ WEJDŹ NA www.beauty-fairs.com.pl i dokonaj zakupu w promocyjnej cenie!2015/2

Fot. Dr Beta

42

Pielęgnacja

ZASTRZYK ENERGII Bądź piękna o każdej porze dnia i … Do aromaterapeutycznej pielęgnacji ciała możemy użyć gotowych preparatów, które ujędrnią je i wpłyną kojąco na zmysły. Masaż z użyciem oliwki TiLove z pewnością wzmocni siły witalne. W jej składzie znajdziemy między innymi olejek kolendrowy i ylang-ylang – znany dalekowschodni afrodyzjak. Oliwka pozostawi na skórze egzotyczny, korzenno-kwiatowy, ciepły zapach. Poprawi jej elastyczność i sprężystość. Jędrności skó®

rze twarzy, szyi i dekoltu dodadzą specjalne, samodzielnie tworzone, preparaty z dodatkiem olejków eterycznych.

Odżywcze maseczki i odmładzające oliwki Receptury z użyciem olejków eterycznych Dr Beta®. Do przygotowania odżywczej maseczki potrzebujemy jedną łyżkę stołową miodu, do którego dodajemy trzy krople olejku grejpfrutowego i jedną kroplę olejku drzewa herbacianego. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i tak przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz i szyję, pozostawiając na piętnaście minut. Po upływie tego


• Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych. • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI. • Należy unikać zabiegów z użyciem olejków cytrusowych, gdy planujemy kąpiele słoneczne. • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą! • Olejki eteryczne sygnowane znakiem Dr Beta® pozbawione dodatków syntetycznych i rozpuszczalników rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne. czasu zmywamy ją letnią wodą z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny. Maseczka odżywia, oczyszcza i energetyzuje. Musimy pamiętać, aby po zabiegu nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych i lamp UV. Maseczka piękności, zawierająca w swym składzie miód i po dwie krople olejków: różanego i manuka, odżywia skórę, łagodzi podrażnienia, rozjaśnia cerę i uspokaja. Nakłada się ją raz w tygodniu na twarz i szyję, pozostawia na piętnaście minut, a na-

Fot. Dr Beta

43

Proste, niewymagające długotrwałych przygotowań zabiegi aromaterapeutyczne są doskonałym zastrzykiem energii dla naszej skóry. stępnie zmywa letnią wodą z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny. Doskonała do pielęgnacji twarzy będzie również specjalna oliwka piękności, w skład której wejdą dwie krople olejku geraniowego oraz osiem kropli olejku pomarańczowego. Olejki dodajemy do pięćdziesięciu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego, z nasion winogron

do skóry normalnej i tłustej lub ze słodkich migdałów do skóry suchej. Tak przygotowana oliwka, stosowana wieczorem na twarz i szyję odmłodzi i odpręży naszą skórę. Także w tym przypadku, gdy używamy olejku pomarańczowego musimy chronić skórę przed działaniem promieni UV. Oliwka o właściwościach odmładzających i przeciwstresowych

powstanie, gdy do oleju roślinnego dodamy cztery krople olejku pomarańczowego, trzy krople olejku geraniowego i olejku drzewa różanego. Dla cery naczynkowej zalecana jest oliwka o właściwościach odżywczych i odprężających. W jej składzie znajdą się, poza olejem roślinnym z nasion winogron, cztery krople olejku cytrynowego i po trzy krople olejków: różanego i neroli. Taki preparat rozświetli, wyciszy i najlepiej zadba o skórę wrażliwą. Pielęgnacja naturalnymi olejkami eterycznymi nie tylko ożywi nasze ciało, ale dzięki fascynującym zapachom kwiatów, owoców i ziół przyniesie wiele zmysłowych przyjemności. LITERATURA Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007. Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008. Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym i ośrodku odnowy biologicznej Wellness i Spa, Warszawa 2010.

Więcej informacji: Dr Beta tel. (22) 504 17 78 www.drbeta.pl


2015/2

Fot. Dragon Cosmetics

44

Makijaż

ZACHWYCAJ LOOKIEM Świeżość, zabawa... i energia, czyli letni look. Zostań boginią lata – poznaj trendy makijażu 2015. Jak zostać mistrzynią makijażu i zachwycać lookiem – uczy i radzi krok po kroku jedna z najlepszych wizażystek, kosmetolog Magdalena Młotkowska.


Zasady, którymi należy się kierować przy wyborze makijażu ślubnego: • Określ swój styl na ślubie (romantyczny, elegancki, retro, pin up girl itd.). • Poproś o wykonanie makijażu próbnego. • Po makijażu próbnym, zrób sobie zdjęcie i sama określ czy chcesz żeby ten właściwy był mocniejszy czy lżejszy (na tym etapie możesz to jeszcze skorygować). • Jeżeli boisz się zaszaleć z makijażem w dniu ślubu, ZASZALEJ na sesji poślubnej :) • Pamiętaj, że to Twój wielki dzień. 90% kobiet po ślubie żałuje, że zdecydowały się na standardowe kolory w makijażu i standardowy ślub.

Pozwólcie się zaskoczyć najnowszym odkryciom i trendom 2015 z dziedziny wizażu i beauty. Nie ma już racji bytu pokutujące przekonanie, że makijaż niszczy skórę. Makijaż z użyciem profesjonalnych renomowanych kosmetyków np. Etre Belle nie jest szkodliwy, a wręcz tworzy magię makijażu i komfort dla makijażysty. Zamiast biżuterii tego lata (nie tylko na plaży) modne są tatuaże srebrne i złote – naklejki na dłoniach, czole i ciele. Sezon wiosenno-letni w makijażu to moment bardzo oczekiwany, wzbudzający wiele emocji. Jest świeżo, radośnie, pozytywnie, energetycznie... i bardzo kolorowo. To prawdziwa makijażowa rewolucja, czas śmiałych looków oraz zabawy kolorami i fakturami. Perfekcyjna cera i idealny kontur to dwa najważniejsze tajniki mistrzów makijażu, które bez względu na sezon, nigdy nie wyjdą z mody. Profesjonaliści stawiają na naturalny

efekt i trwałość. Makijaż najlepiej prezentuje się na zdrowej, wypielęgnowanej, świeżej skórze. Latem skreśl z listy intensywne złuszczenia, lasery, zamykanie naczynek, intensywne opalanie. Dlatego warto wcześniej przygotować cerę u doświadczonego kosmetologa – wizażysty. Warto poddać się np. oxybrazji lub mezoterapii z użyciem kwasu hialuronowego, zabiegów z użyciem śluzu ślimaka, kolagenu czy złota. Pod makijaż należy aplikować preparat hydroaktywny, nie tłusty, o neutralnym pH (ampułki, koncentraty). Pomocna okaże się również baza, która zapewni skórze wygładzenie i nada aksamitne wykończenie (np. baza Etre Belle). W udoskonaleniu cery niezastąpione są podkłady i korektory, ale tym razem w bardzo ograniczonej ilości. Polecany podkład o jak najlżejszej konsystencji, dobrze nawilżający i rozświetlający, wskazane by o tej porze roku zawierał również filtr SPF 15 lub wyższy (np. podkład medyczny z korektorem Etre Belle). W 2015 roku róż i bronzer są subtelne jak nigdy wcześniej. Koloryt twarzy jest bardzo delikatnie podkreślany, by nie spowodować efektu przesytu, w połączeniu z mocnym makijażem oczu czy ust. Makijaż oka wyrazisty, kolorowy i dość odważny. W nowym sezonie mocno trzyma się kreska, ale jej ciężar przenosi się na dolną powiekę, jak w looku Just Cavalli. Niebieskie powieki to najbardziej charakterystyczny makijaż sezonu wiosna/lato 2015. Zwracające na siebie uwagę akcenty błękitu, aż po ciemny granat czy intensywny kobalt możemy obserwować na pokazach Honor, Angaro czy Fendi. Dla dopełnienia looku, usta warto podkreślić pomadką w kolorze nude, który doda nieco łagodności całej oprawie. Dla kobiet nieśmiałych, delikatnych, lubiących stonowane kolory, sezon letni przygotował dyskretny

Sezon wiosenno-letni to prawdziwa makijażowa rewolucja, czas śmiałych looków oraz zabawy kolorami i fakturami.


2015/2

Fot. Etre Belle

46

mać się nawet do 24 h. Najczęściej są to utrwalacze w sprayu (np. Malu Wilz lub Kryolan). Aplikowane na twarz tworzą lekką mgiełkę, która daje niesamowity komfort w postaci orzeźwienia i odświeżenia. Sezon letni to przede wszystkim czas miesięcy w nazwie ze szczęśliwą literą „r”, a zatem czas ślubów. Makijaż ślubny na 2015 rok opiera się na intensywniejszych barwach niż ten z sezonu 2014. Wydawać by się mogło, że makijaż panny młodej powinien być delikatny, subtelny i romantyczny, ale projektanci najnowszych kolekcji rozumieją te pojęcia inaczej. Makijaże są znacznie odważniejsze i mocniejsze. W sezonie ślubnym 2015 nadal króluje rozświetlona skóra. W letnich miesiącach triumfują piękne pastelowe odcienie mięty, szarości i błękitu. Naturalne, lekko muśnięte tuszem rzęsy, pogłębiają dziewczęcy wyraz makijażu. W tym sezonie bardzo modne jest podkreślenie dolnej powieki. Linię wodną obrysowuje się czarną kredką. Jest również grupa panien młodych, która woli bardziej zdecy-

Fot. Etre Belle

look nude, tym razem w lekkich odcieniach różu. Świetlisty makijaż w barwach pasteli zniweluje pozimową szarość cery, doda energii i świeżości. Bezapelacyjnie wyrazista pomadka zyskuje status akcesorium mody niezbędnego w damskiej torebce. Dopełnia każdy look, podkreśla kobiecość oraz dodaje seksapilu. W tym sezonie króluje pomadka w odcieniu makowym, a także odcień marsala (brudne, przygaszone czerwone wino). Żywoczerwone usta jako jedyny akcent makijażu idealnie komponują się z jasną rozświetloną cerą. Uzupełnieniem makijażu są zadbane brwi. Wcześniej nienagannie wyregulowane i wyczesane za pomocą specjalnych odżywek. Przyciemnić je możemy szaro-grafitowym cieniem, bądź wodoodporną kredką. Aby czuć się świeżo i promiennie w upalne letnie dni, makijaż należy utrwalić. Na rynku są dostępne specjalne bazy utrwalające, które sprawią, że makijaż jest w stanie utrzy-

dowanie podkreślać swoją urodę. W tym przypadku wskazany kolor roku Pantone – Marsala na ustach i smoky eyes! W kolekcji Jenny Packham, Reem Acra i Caroliny Herrera pojawiają się matowe pomadki, bez dodatkowego błyszczyka. Taki trend utrzymuje większość projektantów. Na rynku bywają specjalne utrwalacze do ust w pędzelku, stosowane na pomadkę, które pomagają cieszyć się nienagannym lookiem przez całą noc. Cokolwiek by nie mówić o trendach, najważniejsze jest to jak my się będziemy czuć w danym makijażu. Panny młode powinny zbierać inspiracje żeby na spotkaniu z wizażystką pokazać kierunek w jakim chcą iść. Makijaż musi być spójny z fryzurą, dodatkami oraz suknią ślubną, musi też być wyjątkowy i niepowtarzalny, dobrany indywidualnie. W tym ważnym dniu do gabinetu trafiają również mężczyźni, chcąc poprawić urodę i zatuszować defekty. Makijaż męski to specyficzny rodzaj makijażu. Powinien być niewidoczny, naturalny, dobrze dobrany do cery. Ma na celu wygładzenie skóry, jej zmatowienie, zatuszowanie, np. podkrążonych oczu po nieprzespanej nocy, blizn. Może wywoływać efekt wyszczuplenia twarzy i pokreślenia jej walorów. Wskazane, by przed ślubem pan młody oczyścił skórę, dobrze ją nawilżył a także by zadbał o brwi. Jeśli jest ich nadmiar, dobrze byłoby wykonać regulację i nadać odpowiedni im kształt, jeśli brwi są jasne – polecana henna w naturalnym odcieniu grafitowobrunatnym. W makijażu męskim przeważa mat oraz gra światło-cienia. Na początek warto zatuszować skórę korektorem, a następnie wyrównać koloryt podkładem o lekkiej konsystencji.

Podsumowując, dobry makijaż ślubny powinien: • Wydobywać i podkreślać piękno – każda kobieta ma w sobie coś pięknego! • Dodawać pewności siebie. • Sprawiać, że lepiej się czujemy same ze sobą. • Poczuć się najpiękniejszą w tym ważnym dniu! Do zmatowienia można użyć lekkiego, transparentnego pudru sypkiego, dzięki czemu uniknie się efektu maski. Przy pomocy bronzera eksponujemy kości policzkowe i żuchwę. Do wyczesania brwi i rzęs warto sięgnąć po specjalną, przezroczystą odżywkę do rzęs (np. z pantenolem i keratyną). Na powieki z kolei aplikować beżowy odcień cienia koniecznie matowy, który na ma celu przykrycie żyłek oraz wyrównanie kolorytu powiek. W ostatnim czasie nieodzownym elementem na liście przygotowań męskich do ślubu jest manicure z odżywczym zabiegiem na dłonie. Sprawi, że będą one bardziej zadbane i estetyczne, a także odżywione. Makijaż ślubny jest ważny zarówno dla pani młodej jak i dla pana młodego. Dlatego wskazane, by oba ze sobą współgrały, tworzyły całość.

Magdalena Młotkowska Kosmetolog i wizażystka, wykładowca i instruktor zawodu. Pasjonatka kosmetologii oraz miłośniczka makijażu, związana z zawodem od 10 lat.2015/2

48

Zabiegi

LETNI POWER Hity zabiegów u kosmetologa. Wypróbowuję od ponad 20 lat bardzo dużo nowych, często rozreklamowanych, produktów i zabiegów, ale tylko niektóre podbijają moje serce profesjonalisty. I to nimi najchętniej dzielę się z bliskimi, przyjaciółmi czy pacjentami w salonie – mówi kosmetolog Anita Gołębiowska. Szczególnie latem dojrzała skóra potrzebuje wsparcia w postaci zabiegów hydroaktywnych, antyoxydacyjnych, odżywienia, wygładzenia zmarszczek, poprawy kolorytu oraz ochrony przed klimatyzacją i słońcem oraz blokady wydzielania melaniny. Intensywne peelingi, lasery na przebarwienia i naczynka należy ciepłym i słonecznym latem zdecydowanie skreślić z listy letnich zabiegów w gabinecie! Ze względu na swoje właściwości i natychmiastowe efekty: oxybrazja czy mezoterapia to najchętniej wybierane zabiegi przez gwiazdy Hollywood. Na szczęście dzięki współczesnej kosmetologii, logistyce i prężnie działającym salonom urody, w Polsce są już dostępne „power hity” dla szerszego grona pacjentów, często za niewygórowaną cenę.

kresu kosmetologii, m.in. oxybrazji. Natychmiastowa poprawa stanu skóry u pacjentów sprawia, że zakup urządzenia w większości salonów zwraca się już po kilku miesiącach. W dobie coraz ostrzejszej konkurencji właściciele salonów dążą do rozszerzenia oferty swoich usług, a na popularności zyskują tzw. kombajny

oraz aparaty wielofunkcyjne. Oxybrazja (nazwa od słów oxygen – tlen, abrasio – złuszczanie jest najbardziej efektywna jeżeli do zabiegu użyjemy tlenu i płynu np. soli fizjologicznej, a ciśnienie tlenu wyniesie 1-7 barów). W moim Salonie Urody CLEOPATRA doświadczona kadra kosmetologów wykonuje wiele nowoczesnych, kojarzonych zabiegów z oxybrazją z najwyższej półki, które są efektywne na m.in.: spłycanie zmarszczek płytkich i głębokich (,,palacza”), wokół ust i kącikach oczu, oczyszczanie skóry wrażliwej i naczyniowej, wprowadzanie preparatów aktywnych, redukowanie zmian potrądzikowych, intensywne

nawilżanie skóry, likwidację rumienia, obkurczanie naczynek krwionośnych, trądzik młodzieńczy (tlen niszczy bakterie beztlenowe), na skórę głowy przy łysieniu i wypadaniu włosów, podtrzymywanie efektów zabiegów inwazyjnych u chirurga. W trakcie zabiegów letnich kosmetolodzy polecają też w szczególności po oxybrazji, czy lekkiej mikrodermabrazji wyciągi śluzu ślimaka (Sunew) w postaci płatów, masek, serum.

Co jest hitem wśród zabiegów?

Wisienką na letnim torcie oprócz oxybrazji jest tzw. szeroki wachlarz

Teraz jest to możliwe dzięki najnowocześniejszym zabiegom z za-

Fot. Sunew

Energetyczna, nawilżona i odmłodzona skóra już po jednym zabiegu?


49

A jaka jest propozycja letnich zabiegów na ciało?

Fot. Etre Belle

W dobie coraz ostrzejszej konkurencji właściciele salonów dążą do rozszerzenia oferty swoich usług. ne, że specjalistę kosmetologa odwiedzamy częściej niż lekarza, a to ogromna zasługa postępu w nowoczesnej kosmetologii, super urządzeń, wszechstronnej edukacji kadr kosmetologów, wspanialej współpracy z firmami, logistyce, bhp oraz świadomości wszystkich podmiotów na rynku. Przykładem jest m.in. moja ponad 20-letnia współpraca z eksklu-

zywną, renomowaną firmą Etre Belle, czy profesjonalną Sunew.

W jakie zabiegi warto zainwestować latem: energetyczne, biologiczne czy mechaniczne?

Fot. Etre Belle

mezoterapii; od bezigłowej, przez mikroigłową (tytanowy roller), mezoterapię frakcyjną aż po mezoterapię igłową pistoletem. Gdy skóra jest silnie przesuszona i zwiotczała, pozytywne efekty przyniesie mezoterapia w postaci kilku zabiegów z użyciem atestowanych i całkowicie bezpiecznych w rękach doświadczonego kosmetologa substancji czynnych, jak kwas hialuronowy, antyoxydanty, krzem organiczny, mikroelementy czy heksapeptydy (Argirelina 5%, 10%). Kosmetologia wciąż poszukuje nowych środków do walki ze zmarszczkami mimicznymi. Jednym z ostatnich osiągnięć w tej dziedzinie jest unikalny heksapeptyd Argirelina – nietoksyczna, a efekty jej działania zbliżone są do toksyny botulinowej. Argirelina to, obok kolagenu, antyoksydantów, kwasu hialuronowego, najlepsza substancja aktywna obecnie na rynkach światowych (potwierdzają to liczne sympozja na kongresach i opracowania naukowe). Jest to wielki oręż oraz alternatywa dla medycznej toksyny botulinowej. Substancjami czynnymi sezonu letniego są: antyoxydanty (witamina A, E, C, polifenole z białej i zielonej herbaty), d-pantenol, alantoina, koenzym, kolagen, elastyna, kwas hialuronowy, algi morskie, flawonoidy, fitohormony a także filtry UV. Zabiegi w renomowanych salonach kosmetologii stają się tak popular-

Człowiek to przecież ciało, umysł, dusza, zmysły, estetyka – nierozerwalne elementy tworzące całość, harmonię. Pamiętajmy, że zdrowie to piękno, a zdrowie jest tam, gdzie energia życiowa może przepływać swobodnie bez blokad, które powstają za sprawą nieprawidłowej postawy ciała, złego oddechu, braku samoświadomości, złego odżywiania, braku ruchu. Blokady są widoczne w mięśniach, mimice, wykwitach skórnych, egzemach, przedwczesnych zmarszczkach i bruzdach. Dlatego warto inwestować w zabiegi, które dostarczają lub równoważą energię na poziomie nie tylko zewnętrznym – skórnym, ale wpływają na organizm pacjenta całościowo. A energia jest zarówno wytwarzana przez urządzenia jak i dostarczana w postaci wyciągów roślin czy energii minerałów.

W zależności od oczekiwań pacjentów, czasu i wymagań tkanki skórnej i mięśniowej, można podzielić je na wyszczuplające, ujędrniające, zwalczające cellulit, odżywczo-nawilżające i rewitalizujące, a nawet modelujące opaleniznę. Często w trakcie serii ok. 10 zabiegów czyli tzw. kuracji (ok. 6 tygodni) pacjenci rewelacyjnie reagują na zabiegi łączone, kojarzone np. peeling z błotem algowym (Body Wrap), drenaż limfatyczny z liposukcją ultradźwiękową, lipodermologię żelazkiem z falami radiowymi. Warto pamiętać, że nawet najlepsze zabiegi w gabinecie, najdroższe preparaty nie przywrócą naszej skórze doskonałej kondycji w jeden dzień. Bardzo ważna jest systematyczna pielęgnacja, którą możemy wspomóc zrównoważoną dietą oraz aktywnym ruchem na świeżym powietrzu. Czasu nie cofniemy, ale współczesna kosmetologia pomaga cofnąć wskazówki zegara i pozbyć się defektów skóry nawet w 100% przy obopólnej pracy, zaufaniu i konsekwentnej współpracy pacjenta z kosmetologiem. Czarodziejskich różdżek nie ma, ale są rozwiązania indywidualne w zależności od potrzeb skóry, organizmu i pacjenta.

Anita Gołębiowska Ekspert kosmetologii z ponad 20-letnim doświadczeniem, Mistrz Polski w makijażu permanentnym, szkoleniowiec, autorka licznych publikacji. Menedżer współpraca z salonami urody. Właściciel salonu Cleopatra w Płocku. www.cleopatra-plock.pl


2015/2

50

PREMIERY, NOWOŚCI LATO wspomaga kuracje wyszczuplające i antycellulitowe. Badania aparaturowe wykazały redukcję stopnia cellulitu średnio o 35% po 4 tygodniach użycia. 2/3 badanych stwierdziło, że rozstępy stają się mniej widoczne, a skóra miękka i wygładzona. Składniki czynne balsamu to: Body 3 Complex™, filtrat ze śluzu ślimaka, masło shea, olej bawełniany, witamina E i pantenol.

#TanLife Hypoalergiczny accelerator o intensywnie działającej formule Shea Butter, która zapewnia niebywałe nawilżenie. Przyspiesza produkcję melaniny, zapewnia utrzymanie pięknego koloru na dłużej. Rozprowadzony na ciele wchłania się niezwykłe łatwo, a zapach mango daje niezwykłe uczucie egzotycznego dotyku na ciele. Już teraz zapytaj o ofertę specjalną na #TanLife. www.tanimperiasklep.pl

Multifunkcyjny balsam Helix Vital Care – wygładzona, jędrna skóra, dzięki multifunkcyjnemu balsamowi, który skutecznie

www.visplantis.pl

Przygotuj się na lato Elektryczny zestaw do pielęgnacji stóp Calypso Beauty Feet. Marka Calypso prezentuje elektryczny

zestaw do codziennej pielęgnacji stóp Beauty Feet. Urządzenie skutecznie usuwa martwy naskórek oraz zrogowacenia, pozostawiając skórę gładką, delikatną i zrewitalizowaną. Lato zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że coraz częściej, zarówno na plaży, jak i w odkrytych butach, będziemy pokazywać stopy. Dlatego najwyższa pora o nie zadbać. Część z nas z pewnością wybierze się do salonu kosmetycznego na profesjonalny zabieg pedicure. Są jednak inne sposoby na pielęgnację stóp, które po zimie są zmęczone oraz wysuszone i zasługują na odrobinę przyjemności. www.spontex.pl

Leżanka California Wave Cecha, która wyróżnia leżankę Interwell California Wave to fakt, iż jest montowana w Polsce, co bezpośrednio wpływa na wysoką jakość oraz szybkość realizacji zamówienia, a także możliwość wyboru obudowy spośród wachlarza kolorów i struktur. Precyzyjnie wykonana falista i wysmuklona obudowa pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni oraz pełny komfort użytkowania. Uwagę zwraca również zdecydowanie grubszy materac, który pozwala na przeprowadzanie czasochłonnych zabiegów bez obaw poczucia dyskomfortu naszego klienta. www.intersun-spa.pl

Produkty potęgujące efekt zabiegu Krem-Aktywator Odnowy oraz Krem-Aktywator Odnowy pod oczy i na powieki to specjalistyczne produkty wzmacniające i przedłużające efekt zabiegu VOLUMATRIX RF. Preparaty wykorzystują rozwiązania zainspirowane zabiegami medycyny estetycznej, takie jak: wolumetria (modelowanie konturów twarzy) oraz zabieg falami radiowymi. Technologia VOLUMATRIX RF łączy rewolucyjny aktywator Skin Matrix o potwierdzonej skuteczności, wpływający na integralność strukturalną skóry z R-Retinolem, zwiększającym potencjał proliferacyjny komórek skóry. Kremy przeznaczone są do intensywnej pielęgnacji cery dojrzałej. Stworzone z myślą o kobietach, które pragną odzyskać młodzieńczą gęstość skóry, zredukować zmarszczki, wygładzić rysy, wymodelować kontur twarzy oraz ujędrnić skórę wokół oczu i odzyskać młodzieńcze spojrzenie. www.dermikasalony.pl


51

vacum. To nie tylko doskonałe urządzenie, ale również szeroko rozbudowany system zabiegowy. www.lesthezone.pl

Kompozycje zapachowe Niezwykle aromatyczne kosmetyki w małych pojemnościach to doskonała propozycja dla każdego, kto pragnie poznać markę BCL SPA lub sprawić niespodziankę bliskiej osobie. Kosmetyki zapewniają kompleksową pielęgnację w czterech prostych krokach. Sól z Morza Martwego doskonale oczyszcza skórę, peeling cukrowy subtelnie złuszcza naskórek, maska przywraca właściwy poziom nawilżenia skóry, a krem do masażu wspomaga jej regenerację, a także wykazuje właściwości uelastyczniające. Preparaty dostępne są w pięciu kompozycjach zapachowych. www.bclspa.pl

Krem intensywnie nawilżający Debiutujący w ofercie Arkana bogaty krem nawilżający Hydrospheric Intensive Cream zawiera substancję aktywującą AQP3 (specjalne „kanały wodne”) oraz Glycohyal LW (niskocząsteczkowy kwas hialuronowy). Unikalna formuła składników aktywnych zwiększa poziom wody w komórkach skóry oraz zapobiega jej przesuszeniu. Widocznej poprawie ulega architektura naskórka i skóry właściwej. W efekcie cera staja się bardziej promienna i widocznie odżywiona. Produkt rekomendowany do intensywnej pielęgnacji nocnej cery suchej i bardzo suchej.

Bielenda Professional technologicznie Stworzony w tym celu koncept Bielenda Professional Med Technology skupia zaawansowane kosmetyki pielęgnacyjne, które można łączyć z radiofrekwencją, laserami, ultradźwiękami, rollerami i dermapenami. Firma chce jeszcze aktywniej wprowadzać linie produktowe, które wyróżniają się innowacyjnością, nowoczesnymi formułami i sposobem aplikacji zapewniającym najwyższą skuteczność. Pierwszą linią, która zostanie wprowadzona w ramach tego konceptu, jest Anti-Cellulite Body Slim – program mezoterapii mikroigłowej ciała, opracowany z myślą o niwelowaniu cellulitu. Produkty Med Technology skierowane są do gabinetów kosmetycznych oraz klinik medycyny estetycznej. www.bielendaprofessional.pl

innowacyjnych rozwiązań zapewniają najwyższą jakość i satysfakcję. www.profispj.pl www.soltron.net.pl

www.arkana.pl

Clinical Care Modelowanie ciała LipoRadioLogie™ VINCI II – nowa generacja najpopularniejszego na rynku urządzenia do modelowania ciała oraz silnego liftingu twarzy już dostępna! Połączenie najbardziej skutecznych technologii wpływających na redukcję tkanki tłuszczowej, niwelowanie cellulitu oraz regenerację włókien kolagenowych: bipolarna fala radiowa, podczerwień, światło LED, frakcyjna fala radiowa, kriolipoliza, masaż mechaniczny rolkami,

Muzyka w tle stanowi najwspanialsze uzupełnienie harmonijnego klimatu salonu kosmetycznego. Epic – piękne melodie z epickim klimatem – posłużą jako znakomity środek do głębokiego relaksu i odprężenia. Salon pełen dźwięków i aromaterapii to wspaniałe rozwiązanie dla stworzenia niepowtarzalnego klimatu w gabinecie kosmetycznym, salonie odnowy biologicznej i klinice medycyny estetycznej dla pozytywnego nastawienia do życia.

Detox Treatement doskonale wspiera skórę w detoksykacji. Precyzyjnie dobrane substancje roślinne, m.in. albicja jedwabista, aloes barbadoski, szanta zwyczajna, wielkomorszcz gruszkonośny czy rumian rzymski, zostały zastosowane w postaci dwuskładnikowej maski. W ciągu 10 minut następuje optymalne oczyszczenie skóry z toksyn, pobudzenie procesów naprawczych oraz zwiększenie skuteczności zabiegów pielęgnacyjnych, stosowanych bezpośrednio po zmyciu preparatu. Skóra po zabiegu jest odświeżona, oczyszczona i promienna.

www.najwspanialsza.pl

www.klapp-cosmetics.pl

Symfonia Słońca Innowacyjna technologia Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji urządzeń solaryjnych, Ergoline wprowadził na rynek nowy model urządzenia Soltron XXL 110 BlueBerry Blues. Innowacyjna technologia opalania Ultra-Performence Technology, ergonomicznie uformowana pleksa dolna, zamknięty tunel opalania i wiele innych


2015/2

52

37/2.4 oraz 44/3.2. Więcej informacji udzielą nasi handlowcy. www.profil-solar.pl

i chloru w wodzie pitnej. Dzięki obniżeniu twardości wody, woda traci nieprzyjemny metaliczny posmak oraz poprawia się smak potraw i napojów. www.cleansui.pl

www.monduniq.com

Nowa linia lamp W najbliższym czasie firma Profil-Solar wprowadzi na rynek nowe serie lamp brązujących marki Choco Extreme. Marka ta jest bardzo dobrze znana na rynku, ponieważ od początku lampy te są produkowane w fabrykach Hanau oraz Cosmedico pod nadzorem niemieckich technologów. Lampy Choco Extreme charakteryzują się dobrą jakością przy zachowaniu rozsądnej ceny. Wśród zbliżających się nowości, dwie lampy 160W spełniają Europejską Normę opalania 0.3 o kodzie rumieniowym

nawilża, poprawia mechanizmy barierowe skóry oraz chroni przed wysuszającym działaniem mydeł i detergentów. Filtry UVA i UVB chronią skórę przed promieniowaniem. Alantoina zmniejsza pieczenie, łagodzi zaczerwienienia. Masło shea regeneruje i odżywia, a w połączeniu z kompleksem Hydromanil intensywnie nawilża skórę i łagodzi podrażnienia.

Smocza krew Specjalistyczny krem rozjaśniający i wybielający do pielęgnacji skóry z przebarwieniami i problemami pigmentacyjnymi. Formuła z kompleksem Smocza krew, żywicą pozyskiwaną z drzewa Croton Lechleri, działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i odmładzająco na skórę, przyspieszając jej regenerację. Ekstrakt z Palmaria palmata działa wybielająco. DuraQuench™IQ długotrwale

Globalna regeneracja Panestetic Quin5 Wielofunkcyjne urządzenie do zabiegów twarzy i ciała wykonane w najnowocześniejszej włoskiej technologii: radiofrekwencja, elektroporacja, fotobiostymulacja, ultradźwięki, endomasaż. Doskonały design, inteligentny ekran dotykowy, prosta, intuicyjna obsługa, znakomite efekty zabiegów.

AbsoluCaviar Infinite Regenerating Serum – elixir młodości! Najwyższa technologia koncentracji drogocennych składników aktywnych opracowana dla kobiet, które poszukują luksusowej pielęgnacji o globalnym działaniu anti-age. Już od pierwszej aplikacji, skóra odzyskuje promienny wygląd i satynową gładkość. Staje się widocznie odmłodzona. www.novagroup.pl

www.panestetic.pl

Kojący krem SPF 25

Osobisty asystent Booksy to nowa aplikacja, dzięki której możliwe jest bezkolizyjne umawianie się na wizyty do manikiurzystki, fryzjera, masażysty, trenera personalnego czy fizjoterapeuty, niezależnie do pory dnia czy nocy. Z własnego smartfona, za pomocą dosłownie kilku kliknięć, możemy zaplanować wizytę w optymalnym dla nas czasie. Co ważne, nie ma konieczności jej potwierdzania, nasze kliknięcie w kalendarzu na ekranie oznacza rezerwację terminu nawet wtedy, gdy nasz fryzjer smacznie śpi, lub ma ręce pełne roboty. Booksy także sam przypomni nam o rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Booksy to modna aplikacja, która szczególnie przypadnie do gustu osobom zabieganym. Jest bezpłatna dla każdego użytkownika i działa zarówno na systemie Android jak i iOS. www.booksy.net

Jakość wody Filtry do wody Cleansui wykorzystują technologię mikrofiltracji Hollow Fibre Membrane, pozwalającą na usuwanie z wody mikrocząstek, które są większe od 0,1 mikrometra. Dodatkowo, wkład filtrujący zawiera żywicę jonowymienną, mającą zdolność usuwania soli wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za poziom twardości wody oraz aktywny węgiel, który obniża poziom ołowiu

Lekki krem o wysokim stopniu ochrony przeciwsłonecznej. Odpowiedni dla skóry delikatnej, nadwrażliwej i skłonnej do podrażnień. Dzięki pro- i pre-biotykom, łagodzi podrażnienia i reakcje alergiczne oraz zwiększa odporność skóry na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Preparat polecany dla skóry poddanej działaniu drażniących zabiegów kosmetycznych lub leczeniu dermatologicznemu. www.bandi.pl2015/2

54

i potrądzikowymi. Whitening Cellular Complex wyrównuje koloryt cery, łagodnie wybiela i rozjaśnia skórę. Długotrwale nawilża, odżywia i wygładza, sprawia, że skóra odzyskuje równowagę i blask. Zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, które indukuje procesy melanogenezy. www.farmonaprofessional.pl

Naturalne minerały UltraCalming Redness Relief Primer SPF 20 – redukuje podrażnienia skóry i chroni ją przed zaczerwienieniem, zapewniając jednocześnie efekt wygładzonej, perfekcyjnej skóry o wyrównanym kolorycie. Naturalne minerały zapewniają zielone zabarwienie preparatu, który neutralizuje zaczerwienienia, sprawiając, że produkt idealnie nadaje się jako baza pod makijaż. Łagodzący UltraCalming Complex™ redukuje wrażliwość skóry i podrażnienia. Olejek z nasion owsa zapewnia optymalne nawilżenie skóry, fizyczne filtry przeciwsłoneczne chronią przed UV. www.dermalogica.pl

Weekend wiedzy i praktyki

Mango Papaya Show Nowy tropikalny aktywator opalania z mango, papają i monoi de tahiti. Doskonale pielęgnuje skórę, działa regenerująco, odżywczo i nawilżająco. Wygładza i dostarcza skórze witamin. Wspaniałe efekty opalania gwarantują wysokiej jakości tyrozyna, miedź bioprzyswajalna oraz glucose tirosinate, które stymulują pigmentację i wytwarzanie melaniny. Przyspieszają one proces opalania oraz pogłębiają jej koloryt. Balsam błyskawicznie się wchłania. Mango Papaya Show posiada tropikalny, soczysty zapach. www.abacosun.pl

Prestige Care Krem ochronny na dzień SPF 30 przeznaczony do każdego rodzaju cery z przebarwieniami, plamami pigmentacyjnymi – hormonalnymi, potrądzikowymi, posłonecznymi i starczymi, cera szara, zmęczona, o niejednolitym kolorycie. Lekki krem na dzień o podwójnym działaniu – ochronnym i rozjaśniającym. Zawarty w nim Sepiwhite™ MSH poprawia wygląd zmian pigmentacyjnych spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi, przebarwieniami posłonecznymi, starczymi

W weekend 23-24 maja 2015 w Warszawie odbyła się druga edycja Międzynarodowych Targów Kosmetyki, Beauty i Spa ESTHETIC SHOW. Wydarzenie to zgromadziło profesjonalistów branży usług beauty z całej Polski. Wiosenna edycja targów to prawdziwe know-how branżowych trendów. Odwiedzający event mieli okazję zapoznać się z nowościami i prezentacjami firmowymi, uczestniczyć w atrakcyjnych mistrzostwach i pokazach na targowej scenie głównej oraz wybierać spośród 20 praktycznych wykładów z zakresu kosmetologii, medycyny estetycznej i biznesu beauty. Nowością tegorocznej edycji był blok certyfikowanych warsztatów – ESTHETIC WORKSHOP. Wśród nich odbyły się warsztaty makijażu mineralnego, szkolenie z zastosowania barw z analizy kolorystycznej w makijażu oraz certyfikowane warsztaty dla kosmetyczek i kosmetologów z zakresu mezoterapii mikroigłowej. Kolorowe szaleństwo i dawka prawdziwych emocji czekały zaś na odwiedzających na scenie głównej Po raz drugi odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Makijażu. Partnerem targów była firma RoyxPro. www.estheticshow.pl

glikolowego, cytrynowego, mlekowego oraz jabłkowego. Dostępne w stężeniach 10%, 20% i 40% (pH 2,5). Linia zawiera także dwa produkty do pielęgnacji domowej na noc: Derm-A-ReNew skin renewal fluid 10% do skóry tłustej i trądzikowej oraz przeciwzmarszczkowe Oleo serum Derm-A-ReNew 10%. www.belter.pl

SunFX Pro Tower

Odnowa skóry Profesjonalny program odnowy skóry Dr. Belter na bazie kwasów owocowych AHA. Koncentraty Derm-A-ReNew są mieszanką kwasu

To najbardziej popularne urządzenie do opalania natryskowego na rynku! Jedyny tak precyzyjny sprzęt gwarantujący piękną, naturalną i idealnie równomierną opaleniznę, bez ryzyka smug i zacieków. Dzięki najnowszej technologii turbiny typu Pro, idealnie dopasowującego się węża elastycznego oraz precyzyjnego aplikatora z numerowaną regulacją przepływu, opalenizna

rozprowadzana jest perfekcyjnie za pomocą delikatnej mgiełki. Funkcja suszenia zapewnia niezwykły komfort zabiegu i znacznie skraca jego czas, dzięki czemu już po 10 minutach można pochwalić się wspaniałą opalenizną. Teraz SunFX Pro Tower dostępne w nowej odsłonie z oświetleniem LED! Nowy, profesjonalny design urządzenia podniesie standard i komfort w każdym salonie. www.sunfx.pl2015/2

56

Krem do Ciała z Perłą Lekki, delikatnie opalizujący krem przeznaczony do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Doskonale nawilża i szybko się wchłania. Chroni skórę przed wysuszeniem i zapobiega jej szorstkości. Zastosowanie ekstraktu z kwiatów wiśni i lotosu zapewnia właściwości rewitalizujące i łagodzące preparatu. Dzięki zawartości zmineralizowanej perły, balsam pięknie rozświetla skórę i dodaje jej blasku. Pozostawia ją doskonale nawilżoną, jedwabiście gładką, elastyczną i przyjemnie pachnącą. www.bandi.pl

zadajemy sobie pytanie: kim jesteśmy? Skąd u nas takie a nie inne cechy charakteru? Dlaczego niektórzy ludzie są do nas podobni, a inni tak zupełnie różni? Autorki postanowiły się zmierzyć z tematem własnego Ja, rozmawiając o tym, co decyduje o kształcie osobowości, jak ważną rolę pełni temperament i na ile sami możemy wpływać na swój charakter. Książka jest zapisem ich dyskusji, która nie tylko wciąga, ale też pozwala się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad tajnikami własnej osobowości. www.gwp.pl

FIWE Międzynarodowe Targi Branży Fitness & Wellness to biznesowe wydarzenie organizowane w Warszawskim Centrum EXPO XXI, w dniach 12-13 września 2015 roku. Są to targi o biznesowym charakterze, mające na celu zaprezentowanie bogatej gamy sprzętu, akcesoriów i usług fitness & wellness w jednym miejscu! Jest to także niesamowita okazja do spotkania reprezentantów tego dynamicznie rozwijającego się sektora, a także przedsiębiorców i inwestorów poszukujących nowych pomysłów na rozpoczęcie biznesu. Całość wydarzenia dopełnią pokazy gości specjalnych targów. FIWE to także jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, podczas którego publiczność będzie miała możliwość wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych pokazach i treningach, panelach dyskusyjnych i konferencjach. Wydarzenia towarzyszące targom będą prowadzone przez międzynarodowych prelegentów i specjalistów branży. www.fiwe.pl

Klapp Men Innowacyjne preparaty do kompleksowej pielęgnacji męskiej skóry. Doskonale nawilżają, wygładzają i odświeżają skórę, usuwając oznaki zmęczenia. Skuteczność działania preparatów Klapp Men to efekt najnowszych badań laboratoryjnych oraz niespotykanej kompozycji składników aktywnych najwyższej jakości, jak: avocadin, kombuchka, kudzu, Siegesbeckia orientalis.

pobudza nasz organizm do działania. Liście herbaty są bogate w wiele witamin, m.in. A, B1, B2, C, E i K oraz różne minerały, np. fluor, żelazo, potas, cynk, magnez. Herbata bogata jest także w bioflawonoidy – silne przeciwutleniacze, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, kofeinę (teinę) – która pobudza nasz organizm oraz fluor – skuteczny w walce z próchnicą.

zyskają umiejętności, które pozwolą im stać się skutecznym i sprawnym menedżerem, czerpać przyjemność z zarządzania własną firmą i rozwijać biznes zgodnie ze swoimi planami oraz zamierzeniami. www.versum.pl

www.bifix.pl www.zdroweherbaty.com.pl

www.klapp-cosmetics.pl

Akademia Zarządzania Coaching relacji Czy choleryk jest zawsze zły? Czy introwertyk zamyka się w sobie? Jak flegmatyk może zainteresować melancholika? Na te i inne nurtujące pytania odpowiadają w swojej książce trenerki rozwoju Beata Mąkolska i Małgorzata Krawczak. Autorki zabierają nas w fascynującą podróż w głąb ludzkiego umysłu, abyśmy łatwiej zrozumieli siebie, ale i lepiej budowali relacje z innymi. Często

Taki klasyk! Herbata czarna BiFix to esencja wyjątkowego smaku i aromatu o naturalnej złotej barwie. Przygotowana z najwyższej jakości liści herbacianych, w naturalny i delikatny sposób

Rusza Akademia Zarządzania Salonami Urody, czyli dedykowane szkolenia biznesowe dla właścicieli i menedżerów salonów. Inicjatorem kursu jest system Versum, a uczestników szkolić będzie jeden z najbardziej znanych i cenionych trenerów w branży hair & beauty – Iwona Marhulets. Szkolenia poruszą tematykę budowania zespołów, motywowania pracowników, rozwiązywania konfliktów czy efektywnego wykorzystania czasu. Uczestnicy Akademii Zarządzania

Orly Epix Epicki przełom w historii manicure, Epix to 2-etapowy system o wyjątkowej formule, która zapewnia trwały kolor i wysoki połysk przez ponad 7 dni bez smug i odprysków! Innowacyjna technologia Smudge Technology wyrównuje smugi i inne niedociągnięcia powstałe podczas malowania paznokci, sprawiając, że wykończenie manicure jest idealnie gładkie i odporne na uszkodzenia. Aplikacja oraz usuwanie produktów jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku hybrydy, a do tego czas ich schnięcia to mniej niż 8 minut! www.orlybeauty.pl


57

przypływ energii i sił witalnych oraz komfortowe odczucie świeżości. www.biokosmetyki24.com.pl

i SPA we Wrocławiu. Jury doceniło firmę za mobilny terminal płatniczy mPOS dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także nowoczesne rozwiązania oferowane branży fryzjersko-kosmetycznej, w tym m.in. obsługę programów lojalnościowych i kart podarunkowych. www.pep.pl

Extreme Energy Do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, dodaje sił i energii. Dzięki wyjątkowej kombinacji BIO owoców noni, mango i grejpfruta oraz naturalnej sile kofeiny z owoców guarana, zapewnia natychmiastowy

Perła Innowacji Polskie ePłatności (PeP) zostały nagrodzone Perłą Innowacji podczas IV Targów Kosmetycznych Dni Urody

pielęgnacji cery dojrzałej. Stworzony z myślą o kobietach, które dzięki terapii kosmetycznej chcą osiągnąć efekty podobne do zabiegów medycyny estetycznej, takich jak wolumetria (modelowanie konturów twarzy) czy zabieg falami radiowymi. Pragną odzyskać młodzieńczą gęstość skóry, zredukować zmarszczki, wygładzić rysy i wymodelować kontur twarzy. Technologia kosmetycznego zagęszczania skóry łączy rewolucyjny ECM Activator, wpływający na integralność strukturalną skóry, z Lipowypełniaczem i R-Retinolem zwiększającym potencjał proliferacyjny komórek skóry. www.dermikasalony.pl

Brokułowy hit Krem z brokułów z serem pleśniowym podbija kolejne podniebienia! To smaczny i zdrowy posiłek nie tylko dla wegetarian! Brokuły są bogatym naturalnym źródłem wielu mikroelementów, takich jak: fosfor, żelazo i wapń, a także witamin C, A, B1, B2 oraz PP. Intensywny smak sera pleśniowego nadaje posiłkowi oryginalny, niepowtarzalny aromat. www.marwit.pl

Inspiracje Roku 2015! Laser MediostarNext Pro, z portfolio Nova Group, zdobył nagrodę główną w konkursie Inspiracje Roku 2015 magazynu Beauty Inspiration w kategorii Medycyna Estetyczna. Jury przyznało nagrodę za tworzenie nowych standardów, w dziedzinie epilacji na rynku światowym i polskim oraz za nowatorskie rozwiązania, niedostępne w żadnym innym laserze diodowym, takie jak: bezbolesna epilacja przez cały rok, na wszystkich fototypach. MediostarNext tworzy zupełnie nowe standardy w dziedzinie epilacji laserowej. To pierwszy i jedyny laser, którym możemy pracować bez bólu i przez cały rok. www.novagroup.pl www.mediostarnext.info.pl

www.mododesign.pl

Odnowa 50+ Zaawansowany, specjalistyczny zabieg przeznaczony do intensywnej

Nadciąga rewolucja! Rewolucyjna nowość od 7suns Cosmetics – Rock Chic(k)!: nowy dwuskładnikowy mega bronzer, który nie tylko zapewni ekstremalnie ciemną opaleniznę, ale także zadba o skórę. Połączenie formuły brązującej i pielęgnującej sprawia, że skóra wygląda olśniewająco. Zawiera Skin Firming Complex, CoQ10, olej z konopi, wyciąg z zielonej herbaty i mnóstwo innych naturalnych składników, które odżywią, nawilżą i ujędrnią skórę. Rock Chic(k)! to prawdziwy ideał wśród kosmetyków solaryjnych! www.7sunscosmetics.com

508 187 149


2015/2

Fot. Technogym

58

Zdrowy styl życia

POZYTYWNY TREND Hotele stawiają na styl fit. Rosnąca w Polsce moda na aktywność fizyczną oraz zdrowe odżywianie na dobre zmienia oblicze turystyki. Wysoki standard pokoi czy piękne widoki już dawno przestały wystarczać, bo tzw. healthy lifestyle, już na stałe zintegrowany z podróżami wielu osób, coraz bardziej kieruje wyborem noclegów w hotelach. I dziś, właściciele polskich obiektów cztero- i pięciogwiazdkowych praktycznie w standardzie oferują strefę SPA i wellness.

Dobre prognozy

Gości hotelowych przyciąga dziś wiele – obok SPA pytają o siłownię, zajęcia fitness czy możliwość ćwiczenia jogi. Przyciąga ich również oferta naturalnych kosmetyków czy zbilansowane posiłki. Jednym słowem popularność wzbudza holistyczne podejście, które zapewni jednocześnie regenerację sił jak i pozwoli choć na chwilę odciąć się od zwykłej

codzienności. Hotele nadganiają globalny trend w szybkim tempie – z badań prowadzonych przez Fundację SPA, wynika, że 70% ankietowanych hoteli SPA w Polsce już posiada salę relaksu oraz siłownię lub salę fitness. Z kolei najczęściej oferowane zabiegi wellness ma w swojej ofercie 75% hoteli SPA. Jednak, według specjalistów, dwa czynniki zadecydują dziś o sukcesie strefy wellness w każdym hotelu – obok wysokiej klasy sprzętu do ćwiczeń, konieczna jest również wiedza, czego fit turyści oczekują w takich ośrodkach. A gra jest warta świeczki,

bo sam segment wellness jest wyceniany na około 440 mld dolarów, co stanowi 14% całego światowego rynku turystyki. W dodatku rozwija się w dość szybkim tempie – średnio 9%, o 50% więcej niż w innych gałęziach turystyki. Zatem, według raportu przygotowanego przez nowojorską organizację badawczą SRI International na zlecenie Global SPA & Wellness Summit, wartość rynku wellness sięgnie do prawie 700 mld USD do 2017 r. Z kolei Polska, według SRI International oraz Global Wellness Institute, znalazła się na 19. miejscu


59

w grupie 20 najlepszych światowych rynków SPA, oferując prawie 1 tys. różnych obiektów SPA, z przychodami rzędu 0,72 mld USD (2013 r.). A prognozy wyników na kolejne lata są bardzo obiecujące.

Według serwisu TripAdvisor, 53% ankietowanych turystów stara się podejmować aktywność fizyczną w czasie podróży, przy czym 31% z nich chce utrzymać fitnessowy reżim a 28% unika w ten sposób przyrostu wagi. Ponadto ok. 90% turystów poszukujących oferty SPA i wellness chce przede wszystkim odpocząć od codziennego stresu podczas urlopu. A według portalu HotelNewsNow, turyści wellness są w stanie wydać o 130% więcej niż przeciętny podróżny. Według tych samych danych, aż 27% aktywnych turystów ćwiczy w swoim pokoju – najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak strefy fitness lub siłownia, która nie spełnia oczekiwań. – Na polskim rynku od kilkunastu lat rozwija się trend związany z wellness, czyli dbałością o zdrowie, dobre samopoczucie, sylwetkę i urodę. W ostatnich latach świadomość, czym jest wellness i jak bardzo jest

Fot. Technogym

Sposób na hotel

potrzebne w życiu, wyraźnie wzrosła. Dostrzegamy, że nie tylko praca jest istotna, ale równie ważne jest nasze zdrowie, a aktywność fizyczna i dbałość o kondycję oraz urodę pomagają nam w tym. Kupujemy coraz więcej akcesoriów, butów i ubrań sportowych, a dla wielu Polaków, fitness stał się sposobem na życie. Polacy stają się bardziej aktywni fizycznie, w czym upodabniają się do bogatszych sąsiadów w Europie Zachodniej – to jest naturalny trend. Oceniam, że polski rynek wellness

rośnie o kilkanaście procent rocznie, czyli bardzo intensywnie. Widać to najwyraźniej na przykładzie rynku hotelowego. Obecnie żaden z czterogwiazdkowych hoteli nie może sobie pozwolić na to, by nie oferować gościom strefy SPA czy wellness. Takie usługi stały się standardem, bo Polacy powszechnie ich oczekują – opowiada Dominik Śliwowski, członek zarządu ITP S.A., dyrektor generalny Technogym Polska. Co więcej, już co drugi hotel trzygwiazdkowy w Polsce zapewnia

specjalne sale relaksacyjne jak i fitness czy siłownie. I taką ofertę znajdziemy dziś nie tylko w znanych wakacyjnych kurortach czy w dużych aglomeracjach, przyciągających biznesowych klientów, lecz m.in. w tranzytowych lokalizacjach, np. w pobliżu przejść granicznych. Zdaniem Arkadiusza Dawidowskiego, prezesa Europejskiej Fundacji SPA w Polsce, turystyka wellness staje się prawdziwa potrzebą współczesnego człowieka. – Wellness oznacza utrzymanie lub wzmocnienie ogólnego dobrostanu człowieka, co można osiągnąć przez zdrowy styl życia, odnowę i relaks, duchowe przeżycia, autentyzm nowych doświadczeń. Turysta poszukujący takiej oferty jest bardzo kreatywny, oczekuje od usługodawców otwarcia się na potrzeby klientów, których nie można sprowadzać wyłącznie do zabiegów, z wykorzystaniem choćby najnowocześniejszych urządzeń – twierdzi Arkadiusz Dawidowski.

Źródło: FedorConsulting www.fedorconsulting.pl www.facebook.com/fedorconsulting


2015/2

60

Zdrowy styl życia

NOWY SMAK HERBATY

Cleansui to znaczy jakość i czysta woda. Filtry do wody Cleansui, zaprojektowane przez włoską firmę Guzzini, świetnie wkomponowują się w wystrój salonów kosmetycznych i SPA, gdzie zdrowie i dobre samopoczucie są kluczową kwestią.


61

woda traci nieprzyjemny metaliczny smak oraz poprawia się smak potraw i napojów. Niska twardość wody przedłuża trwałość i czas życia domowych urządzeń, takich jak czajnik czy ekspres do kawy, zapobiegając tworzeniu się kamienia kotłowego oraz osadu mineralnego. Porównanie filtrów Cleansui z innymi wiodącymi markami filtrów wody dostępnymi w Europie pokazało, że Cleansui posiada najwyższe parametry filtracji. Może więc czas sprawdzić, jak naprawdę smakuje herbata?

Urzekający projekt z unikalną technologią filtracji Cleansui.

Ale interesujący włoski design to w przypadku Cleansui nie wszystko. Filtry, dostępne w trzech kolorach (czerwonym, niebieskim i zielonym), wykorzystują opatentowaną przez Cleansui technologię mikrofiltracji Hollow Fibre Membrane. Pozwala ona na usuwanie z wody mikrocząstek, które są większe od 0,1 mikrometra. Są to m.in. bakterie

E.coli, inne z grupy coli, bakterie chorobotwórcze, jak pierwotniaki cryptosporidium, algi i rdza. Dodatkowo, wkład filtrujący zawiera żywicę jonowymienną, mającą zdolność usuwania soli wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za poziom twardości wody oraz aktywny węgiel, który obniża poziom ołowiu i chloru w wodzie pitnej. Dzięki obniżeniu twardości wody,

Więcej informacji: Vakomtek S.A. tel. (61) 652 91 89 www.vakomtek.com www.cleansui.pl
2015/2

Fot. Fotolia

64

Pielęgnacja

PIĘKNA LATEM Jak być piękną latem? Włosy i skóra nie mają łatwo – zimą narażone są na działanie mrozu, natomiast latem na ich kondycję wpływają promienie słoneczne. Nic dziwnego, że w takich warunkach konieczne są zdecydowane działania, dzięki którym każda kobieta będzie zwracała uwagę swoim wspaniałym wyglądem. Latem kobiety chcą prezentować się atrakcyjnie. Jednak działanie słońca i morskiej lub chlorowanej wody będą stanowić nie lada wyzwanie. Trzeba więc zastosować odpowiednie środki, dzięki którym skóra i włosy będą prezentować się naprawdę świetnie!

Sposób na piękne włosy Włosy to największa ozdoba i atut każdej kobiety. Latem muszą jednak wiele znieść, a często zapominamy o tym, by zapewnić im odpowiednią ochronę. O właściwej pielęgnacji muszą pamiętać zwłaszcza posiadaczki jasnych kosmyków, ale bardzo narażone na promienie słoneczne są także włosy farbowane i po trwałej ondulacji. Wiatr, kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie dodatkowo potęgują proces niszczenia struktury włosów, które stają się suche i matowe. Na szczęście istnieją proste sposoby na skuteczną ochronę włosów latem. Wraz z początkiem wakacji warto wybrać się do fryzjera na podcięcie końcówek. W ten sposób pozbędziemy się rozdwojeń i dodatkowo je wzmocnimy, nie wspominając już o ich lepszym układaniu. Kolejnym krokiem jest wizyta w drogerii i zakup odpowiednich kosmetyków, które powinny zawierać filtry


65

Wiatr, kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie dodatkowo potęgują proces niszczenia struktury włosów, które stają się suche i matowe.

przeciwsłoneczne oraz substancje regenerujące, wzbogacone na przykład o witaminę E. Fanki kąpieli powinny pamiętać, by po wyjściu z morza lub basenu spłukać kosmyki zwykłą wodą i pozwolić im wyschnąć w cieniu. Podczas dłuższego przebywania na słońcu przydadzą się również specjalne mgiełki nawilżające, które należy aplikować co dwie lub trzy godziny, dwa razy w tygodniu warto nałożyć na włosy intensywnie regenerującą maskę.

Skóra na wakacjach

Fot. Fotolia

Nie tylko włosy wymagają specjalnego traktowania latem! Skóra też nie ma lekko, jeśli fundujemy jej

długie kąpiele słoneczne. Chociaż lekarze nie od dziś ostrzegają przed rakiem skóry, fanki opalenizny często o tym zapominają, stosując różne dziwne rozwiązania, mające przybliżyć je do idealnego ich zdaniem wyglądu. Takie postępowanie może zemścić się w przyszłości! Dlatego ze słońca należy korzystać rozsądnie. Najważniejsze jest stosowanie odpowiednich kremów, chroniących przed działaniem promieni UV. Na półkach w drogeriach i aptekach czeka wiele preparatów o silniejszych bądź słabszych filtrach. By w pełni chronić skórę przed poparzeniem słonecznym, warto zdecydować się na bloker – jego faktor to SPF30 i więcej. Mleczka i olejki mają dużo mniejsze filtry, które tylko zmniejszają możliwość poparzenia, ale go nie eliminują. Chcąc zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, trzeba wybierać odpowiednią porę na opalanie. Słońce jest najbezpieczniejsze rankami i popołudniami, dla-

tego najlepiej z niego korzystać właśnie w tych porach dnia. Latem odpowiednio dbamy także o skórę twarzy. Na szczęście kosmetyki do jej pielęgnacji z reguły mają odpowiednie filtry, więc nie jest to trudne zadanie. Trzeba tylko pamiętać, by, kupując nowy krem czy jakikolwiek kosmetyk, sprawdzić, czy nie zawiera tak zwanych fotouczulaczy, czyli substancji bardzo silnie reagujących ze słońcem.

jąc, że twarz będzie wyglądać świeżo i naturalnie. Kolejnym kosmetykiem do makijażu, w jaki trzeba się zaopatrzyć latem, jest bronzer. Świetnie podkreśli opaleniznę, wymodeluje rysy, a jeśli będzie zawierał odbijające światło drobinki, dodatkowo nada cerze letniego blasku! Nie zapominajmy również o makijażu oczu. Latem rezygnujemy ze stosowania sypkich cieni. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się produkty w kremie lub musie, gdyż nie zrolują się pod wpływem ciepła i dłużej utrzymają się na powiece. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji nasza skóra będzie piękna nie tylko latem! Ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych opłaci się w o wiele dłuższej perspektywie.

Makijaż w lecie

Nie ma również powodu, aby w lecie rezygnować z kolorowego makijażu – najważniejsze, by nie przesadzić. Podkład, puder, tusz, cenie, kredka do oczu, szminka czy konturówka sprawdzają się w biurze, ale przy wysokiej temperaturze jest więcej niż pewne, że spłyną, zamieniając się w nieestetyczną, wielobarwną plamę. Panie powinny więc postawić na lekkie kremy koloryzujące, które wyrównają cerę, sprawia-

Katarzyna Błasik Źródło: Portal Kosmetyczny, SPA & Wellness www.SPA24.pl


2015/2

66

POZYTYWNY EFEKT MUZYCZNEGO TŁA Muzyka przypominająca klimat domu. Najlepszą atmosferę do życia dla każdego człowieka zapewnia dom. Tam samopoczucie i komfort dla większości z nas jest najwspanialszy. Tam regenerują się siły witalne i człowiek nabiera chęci do życia.

Fot. Depositphotos

Muzyka relaksacyjna


67

W każdym gabinecie kosmetycznym jednym z priorytetowych działań jest stworzenie właśnie takiego, najwyższego komfortu. Klient odwiedzający gabinet i poddający się zabiegowi oczekuje najwyższego komfortu związanego nie tylko z efektem samego zabiegu, ale także w trakcie jego trwania. To zobowiązuje. Dlatego właśnie propozycja naszej kolekcji muzycznej stanowi doskonałe wręcz uzupełnienie. Muzyka tła – taka, która jest znakomitym uzu-

pełnieniem czasu spędzonego w salonie, musi być pod każdym względem atrakcyjna. Musi dostarczać pełni harmonii i wyciszenia również dla osób wykonujących zabiegi. Taką właśnie muzykę proponujemy! W naszej kolekcji znajdziecie coś, czego próżno szukać na falach stacji radiowych i ogólnie dostępnych na rynku płytach. Rozumiejąc oczekiwania wymagających klientów, staramy się aby w naszej ofercie było niemal wszystko to, co jest zwyczaj-

nie piękne. Muzyka instrumentalna o ogromnie zróżnicowanym klimacie; począwszy od subtelnego, głęboko wyciszającego, a skończywszy na energetycznie dynamicznym poziomie, to coś, co doceni każdy smakosz prestiżu i profesjonalnej jakości. Ponadto dokładamy wszelkich starań, aby nasze propozycje muzyczne poza walorami estetycznymi spełniały także te o wymogach merytorycznych. Dlatego ta muzyka bardzo skutecznie opiera się biegowi czasu. Ponadto już

doskonale Państwo wiedzą, że nasza oferta muzyczna oprócz podwyższenia jakości oferowanych usług, oznacza również znaczną redukcję kosztów utrzymania salonu! „Zwolniona z opłat” to tyle, że nie ma potrzeby uiszczać jakichkolwiek dodatkowych kosztów za jej publiczne odtwarzanie. W cenę każdej płyty jest już wliczona licencja, która upoważnia nabywcę tej muzyki do publicznego odtwarzania zgodnie z obowiązującym prawem autorskim.

najwspanialsza.pl Misterium dźwięku, wyciszenia i relaksu

Epic

Highway

Techno Trip

Fantasmagorie

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 74 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 66 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 57 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 62 min.

OLNIONA ZW PŁAT • ZO

PORTAL Z MUZYKĄ RELAKSACYJNĄ tel. (52) 324-03-26, tel. kom. 603-695-454 e-mail: sklep@najwspanialsza.pl www.najwspanialsza.pl

• MUZYK A

Salon kosmetyczny pełen dźwięków, harmonii i energii!

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl


2015/2

Przyjemność w pracy jest o wiele bardziej pożądana niż może się nam wydawać. Ktoś, kto wykonuje swoją pracę i zwyczajnie ją kocha, tak naprawdę nie pracuje. Ten przywilej, z którego korzystają nieliczni, ma znaczące działanie w drodze do sukcesu, którego oczekuje każda osoba prowadząca swój gabinet. Nawet jeśli działamy, bo taka jest właśnie sytuacja i nie ma innej możliwości, to właśnie dzięki urokowi tego subtelnego i komfortowego klimatu, jakiego dostarcza muzyka, można swoje codzienne czynności zwyczajnie pokochać. Za tym idzie sukces, ponieważ o ile bardziej zadowolony jest klient jeśli korzysta z usług osoby szczęśliwej? Zawsze chętnie wróci. Dokładając do tego piękną muzykę, tworzymy w miejscu swojej pracy coś, co przypomina klimat domu. Niemal wszyscy mają już dość agresywnej oferty reklamowej, przez którą usiłuje się od czasu do czasu przebić na falach stacji radiowych jakaś piosenka. Dynamika rozpędzonego życia to ogrom stresu i zbędnych napięć. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na efekt muzycznego tła. Pełna harmonii i odprężenia muzyka to coś znacznie więcej niż tylko bodziec estetyczny. To nieoceniona możliwość regeneracji napiętych emocji. Właśnie w salonie kosmetycznym oczekiwania klienta korelują między dobrze wykonanym zabiegiem a jakością samopoczucia. Aby ta jakość była możliwie najwyższa, warto uzupełnić ofertę salonu o dobrą muzykę. Dobra muzyka to gwarancja efektu, powrotu klienta i ogromnej satysfakcji! Nasza muzyka to gwarancja sukcesu z zachowa-

Fot. Depositphotos

68

niem niskich kosztów (bo przecież nie płacimy żadnych „haraczy” za jej publiczne odtwarzanie). Propozycja na lato 2015 to lekka, bardzo melodyjna płyta EPIC. Piękna harmonia z lekką melodią czynią tę płytę znakomitym uzupełnieniem profesjonalnego klimatu. Latem zawsze energia do życia rośnie, a czas wakacji to czas oczekiwany. Dlatego fajny acz dynamiczny akcent proponujemy na płycie TECHNO TRIP. Nie tylko w gabinetach fryzjerskich wspaniale uzupełnia usługi, ale również przyjemnie za-

brzmi jako muzyka dla kierowców, podobnie jak HIGHWAY. Dobra muzyka oznacza zawsze harmonię i odprężenie, a dynamiczna muzyka to również efektywność i zdrowe pobudzenie zwłaszcza tam, gdzie ospałość i przemęczenie może wpływać niekorzystnie. Zawsze najwspanialsza muzyka z naszej kolekcji to akcent profesjonalizmu i najwyższej estetyki, które działają jak magnes na każdego klienta naszych usług. Salon pełen dźwięków i aromaterapii to wspaniałe rozwiązanie dla stworzenia niepowtarzalnego

klimatu w gabinecie kosmetycznym, salonie odnowy biologicznej i klinice medycyny estetycznej, dla pozytywnego nastawienia do życia.

Roman Rybacki Producent Victor 11 www.victorel.pl2015/2

70

Medycyna estetyczna

PODEJMIJ WALKĘ Z CZASEM Skóra traci jędrność – jak się ratować? Utrata jędrności to naturalny proces starzenia się skóry, który nie omija nikogo. Nasze pokolenie ma jednak to szczęście, że zamiast płakać nad każdą zmarszczką, może wziąć sprawy w swoje ręce i z pomocą lekarza oraz niezawodnych preparatów przywrócić dawną elastyczność skóry.

Bezwzględna fizjologia

Inaczej rzecz ma się z procesami fizjologicznymi, które rządzą się swoimi prawami. – W pewnym momencie synteza kolagenu, czyli tworzenie nowych włókien odpowiedzialnych za elastyczność skóry, obniża się,

a wzrasta ich degradacja. Ponadto coraz mniej jest w skórze kwasu hialuronowego, czyli substancji, która trzyma napięcie i natężenie skóry. U wszystkich proces ten przebiega podobnie, a w przypadku kobiet szczególnie nasila się po menopauzie – wskazuje lek. med. Anna Grodecka.

Po czym poznać?

Utrata jędrności będzie najszybciej widoczna w tych miejscach, gdzie skóra jest najbardziej narażona na promieniowanie UV. Będą to takie obszary, jak: twarz, szyja, dekolt, dłonie oraz ramiona. Natomiast w odniesieniu do twarzy utratę jędrności najbardziej widać na powierzchniach skóry, które mają słabą tkankę podskórną, czyli pod oczami, na podbródku i szyi. – Wszędzie tam, gdzie tkanka podskórna jest cienka, utrata jędrności będzie widoczna najszybciej – przyznaje lekarka.

Fot. 123rf.com

– Przyczyn utraty jędrności należy upatrywać w dwóch procesach – wyjaśnia lek. med. Anna Grodecka z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDestetis. – Pierwszy to fotostarzenie, a drugi to procesy fizjologiczne, którym podlega nasz organizm, a które u każdej osoby przebiegają mniej więcej podobnie. Z fizjologią nie wygramy, natomiast mamy wpływ na, związane z ekspozycją skóry na słońce, fotostarzenie – wyznaje ekspert. Tu zależność jest prosta: im częściej narażamy skórę na działanie promieniowania UV, tym szybciej zauważymy oznaki starzenia.


lek. med. ANNA GRODECKA Instytut Medycyny Estetycznej MEDestetis, Kraków

Jak się ratować?

Jeśli zdecydujemy się odtworzyć utraconą objętość skóry, możemy wybierać spośród różnorodnych zabiegów medycyny estetycznej. – Jednym z naturalniejszych jest podanie kwasu hialuronowego – oznajmia ekspert. Decydując się na ten zabieg, powinniśmy przemyśleć, czy ma on zostać przeprowadzony z użyciem preparatu zawierającego kwas usieciowany czy też nieusieciowany. Ten pierwszy przyda się wtedy, gdy skórze należy odtworzyć podparcie, wypełniając ją od środka i wypychając nieco do góry. Kwas nieusieciowany będzie natomiast wzmagał nawilżenie, dzięki czemu zwiększy się napięcie skóry i będzie ona wyglądała dużo zdrowiej. W gabinecie możemy też skorzystać z zabiegów, które łączą w sobie techniki wypełniania i mezoterapii. – Przykładem takiego zabiegu jest zastrzyk z kwasu Teosyal Redensity [I], który głęboko nawilża skórę, wygładza drobne zmarszczki i jest idealny do trudnych okolic, takich jak okolica oczu, kiedy nie możemy po-

zwolić sobie na użycie zbyt gęstego preparatu – wyjaśnia lekarz. Jeszcze nie tak dawno nasze babcie i mamy, aby poprawić wygląd skóry, stosowały wodę z pietruszki. Obecnie medycyna estetyczna przynosi znacznie skuteczniejsze rozwiązania, choć ich rodowód również ma początek w naturze.

Monika Świerczewska Royal Brand PR, specjalistka w branży medycznej. Konsultant merytoryczna: lek. med. Anna Grodecka, Instytut Medycyny Estetycznej MEDestetis


2015/2

72

Kuchnia wellness

ZDROWO I EKOLOGICZNIE Kuchnia wellness i „slow food” w ośrodkach SPA. Zdrowie to jedno z podstawowych dóbr od zawsze cenione w polskim społeczeństwie. Co więcej Polacy przypisują mu coraz większe znaczenie, a na zachowanie dobrego zdrowia jako jedną z najważniejszych wartości codziennego życia wskazuje aż ¾ badanych1). Można zatem uznać, że mieszkańcy naszego kraju są świadomi w myśleniu o zdrowiu i postawach wobec niego. Nie chcą także zaniedbywać codziennych proaktywnych nawyków i zdrowego stylu życia podczas wyjazdów wypoczynkowych. Tym bardziej, że między 50 a 60% z nas wyjeżdża co roku na wypoczynek poza stałym miejscem zamieszkania2). Wobec takich postaw swoich potencjalnych i obecnych klientów, nie mogą zatem pozostawać obojętne hotele i ośrodki SPA. Coraz więcej z nich działa zgodnie z założeniami nowego trendu Lifestination SPA3), czyli stanowi przestrzeń, gdzie goście poza wypoczynkiem i korzystaniem z zabiegów relaksacyjnych mogą realizować swój styl życia, w tym m.in. cieszyć się zdrową kuchnią – taką, jaką chcieliby prowadzić na co dzień.

Choć sam termin SPA wiąże się z wykorzystywaniem dobroczynnych właściwości wody, niewątpliwie cała idea SPA ma na celu ogólne działanie prozdrowotne, czyli dążenie do poprawy lub utrzymania stanu zdrowia przy wykorzystaniu różnych środków. Co za tym idzie, idea SPA ściśle łączy się coraz częściej z filozofią wellness, która zakłada harmonię między ciałem, umysłem i duchem. Częścią tej idei jest oczywiście także kuchnia wellness, promująca styl życia w oparciu o odpowiednią dietę – zawierającą świeże składniki pełne witamin i minerałów oraz nieprzetworzone produkty. W założenia te wpisuje się idea „slow food”, która promuje oryginalną, tradycyjną, zdrową żywność

Fot. www.cottonina.pl

SPA – wellness – „slow food”


73

Goście poza wypoczynkiem i korzystaniem z zabiegów relaksacyjnych mogą realizować swój styl życia. i posiłki przygotowywane ze składników ekologicznych. Po produkty oznaczone jako zdrowe i ekologiczne sięga ogółem z różną częstotliwością aż 70% badanych Polaków4). Niewątpliwie oferta kulinarna hoteli i ośrodków SPA powinna na te zwyczaje odpowiadać i stanowić integralną część pobytu w ośrodku SPA, poświęconego odnowie kondycyjnej.

Praktyczny wymiar kuchni wellness i „slow food”

W ośrodkach SPA, takich jak Cottonina Villa & Mineral SPA Resort

w Świeradowie-Zdroju, na zwolenników zdrowego odżywiania czeka specjalne, starannie skomponowane menu uwzględniające potrzeby dietetyczne gości, którzy nie chcą rezygnować ze świeżych, pełnych witamin i składników mineralnych, a przede wszystkim wysokiej jakości produktów ekologicznych. Hołdując filozofii wellness i „slow food”, szef kuchni przygotowuje lekkostrawne potrawy w oparciu o przepisy zgodne z trendami dietetycznymi, wykorzystując własne zioła i warzywa, regionalne produkty ekologiczne, czy samodzielnie marynowane i wędzone i mięsa.

Dziś ośrodek SPA, który chce w pełni odpowiadać na potrzeby swoich gości, musi być nie tylko miejscem, gdzie na wypoczynek składają się wyłącznie atrakcje turystyczne i zabiegi relaksacyjne. Powinna to być przestrzeń, która w niemal każdym wymiarze odpowiada stylowi życia gości, dzięki czemu poczują się swobodnie, w pełni komfortowo i mogą wypoczywać w zgodzie z codziennym, zdrowym stylem życia. Autorem komentarza jest Marta Fiedorowicz, dyrektor generalny Cottonina Villa & Mineral SPA Resort.

1)

Zob. komunikat CBOS „Co jest ważne, co można, a czego nie wolno – normy i wartości w życiu Polaków”, lipiec 2010 (oprac. R. Boguszewski).

2)

Raport z badań CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na 2015 rok”, Warszawa, luty 2015.

3)

Pojęcie sformułowane przez amerykańską futurolożkę Edie Weiner na Global Spa & Wellness Summit we wrześniu 2014 roku.

4)

CBOS, badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (290), przeprowadzone w dniach 3-4 lipca 2014.

Cottonina Villa & Mineral SPA Resort to wyjątkowy obiekt znajdujący się w sercu Gór Izerskich, zlokalizowany w uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To idealne miejsce dla osób, które pragną odnowić swoje siły witalne przez połączenie pielęgnacyjnych zabiegów SPA z aktywnym wypoczynkiem w górach. Cottonina Villa & Mineral SPA Resort to niezwykły kompleks, w którym wciąż żywa jest historia dawnej fabryki bawełny. Odresturowane budynki tworzą jeden z najnowszych i najciekawszych hoteli w regionie. Cottonina to pierwsze w Polsce Mineral SPA, które zostało nagrodzone SPA PRESTIGE AWARDS 2013 jako jedno z trzech najlepszych, nowo otwartych SPA w Polsce. Jest także zdobywcą I nagrody w konkursie Best Hotel Award 2014, w kategorii „Najlepszy hotel 1- 3***” oraz III miejsca w kategorii „Najlepsze SPA w Polsce”. Do dyspozycji gości Cottonina oddaje strefę wellness, m.in. trzy rodzaje saun, basen oraz jacuzzi zewnętrzne. Autorskie menu restauracji opracowane w oparciu o sezonowe regionalne produkty to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. W klimatycznym Cotton Clubie można natomiast spędzić wyjątkowy wieczór przy muzyce jazzowej. Obiekt proponuje także bogato rozbudowaną ofertę dla biznesu i sale konferencyjno-szkoleniowe zapewniające wysoki standard spotkań biznesowych.

Więcej informacji: Cottonina Villa & Mineral SPA Resort tel. (75) 78 45 500 www.cottonina.pl


2015/2

74

Marketing

ZADBAJMY O RELACJE Rozmowa z klientem to fundament profesjonalnej obsługi klienta. Pielęgnowanie dobrego wizerunku firmy jest bardzo istotne. Raz wytworzony, wpływa na całość interesu. Zły image firmy jest bardzo trudny do odbudowania i naprawienia oraz wymaga wielu kosztownych i nie zawsze skutecznych zabiegów. Konsumenci podejmują decyzję zakupu wykorzystując własne doświadczenia, doświadczenia innych osób, członków rodziny, członków grup odniesienia, liderów opinii, informacje zaczerpnięte z radia, telewizji, gazet. Na ich decyzje wpływa głównie reklama. No tak. Ale jeśli potencjalny biorca jest zafascynowany reklamą, a spotyka się z brakiem umiejętności rozmowy z nim, to co wtedy robi? Najprawdopodobniej wychodzi i raczej więcej nie wraca. Dlatego też zadaniem sprzedawcy jest umiejętne prowadzenie rozmowy z klientem. Podstawowymi instrumentami służącymi do tego celu są: zrozumienie, zadawanie pytań, aktywne słuchanie, parafrazowanie. Nierzadko partnerzy w rozmowie z różnych względów nie rozumieją się nawzajem. Ukrywanie tego faktu wynika

z lęku przed własną niekompetencją i nie służy skutecznej komunikacji.

Staraj się najpierw zrozumieć, a następnie być zrozumianym

Kiedy już zrozumieliśmy temat przewodni rozmowy, następuje kolejna faza dialogu: zadawanie pytań, czyli jednym słowem dowiedzenie się czego dokładnie pragnie nasz klient. Mówiący powinien upewnić się, że wie i rozumie wszystko to, co chce powiedzieć, zanim zacznie mówić. A słuchający powinien upewnić się, czy dobrze zrozumiał intencje mówiącego. Poprzez ten element rozmowy zdobywamy informacje i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Oceniamy sytuacje, a czasem przerywamy nie-


Nawet najlepiej zarządzana firma straci udziały w rynku, jeśli nie spełni podstawowego warunku – nie zapewni dobrej obsługi klienta. zręczne milczenie. Badamy potrzeby, poprzez które okazujemy nasze zainteresowanie, aby stworzyć atmosferę wspólnego zaufania. Monolog zamieniony jest w dialog, który nadaje sens i dostraja nas do klienta. Dajemy mu przez to poczucie ważności, szacunku do jego opinii, a także pomagamy rozmówcy sprecyzować myśli. Oprócz zadawania pytań, bardzo ważnym aspektem rozmowy jest słuchanie. Tworzy ono integralną część z pozostałymi elementami procesu komunikacji.

Słuchać to nie to samo co słyszeć Do tego by słuchać, uszy nie wystarczają, bo przekaz to więcej niż słowa, to także emocje, mowa ciała. Człowiek słucha przez ogromną część czasu. Co nie oznacza, że robi to skutecznie. Jeżeli bowiem nie będziesz umiał słuchać, to nie tylko nie dowiesz się o drugiej osobie niczego nowego, ale najprawdopodobniej zrazisz do siebie innych ludzi. Jeśli rozmawiasz ze swoim klientem, podwładnym, szefem, przeciwnikiem czy kimkolwiek, od kogo jesteś choć trochę zależny i uważnie słuchasz – masz możliwość dowiedzieć się, czego dana osoba od Ciebie oczekuje i jakie są jej prawdziwe uczucia i potrzeby. Tym samym możesz podjąć kroki, które zapewnią Ci wpływ na zachodzące zjawiska i znacznie zwiększyć swoją kontrolę nad nimi. Umożliwia ono także dopasowanie właściwej oferty. Na aktywne słuchanie składają się: • Sygnały zainteresowania (kontakt wzrokowy, aprobata, pytania). • Sygnały rozumienia (parafraza, echo, odzwierciedlanie). • Sygnały porozumienia (gesty, rytm gestów, tempo i głośność mó-

wienia, wspólne doświadczenia, pomysły, przekonania). Osądzanie, ocenianie, chwalenie lub ganienie klienta, to przeszkody w budowaniu satysfakcjonujących kontaktów z klientem. Dlatego też ważne w rozmowie jest parafrazowanie, polegające na przetwarzaniu własnymi słowami sensu wypowiedzi Twojego rozmówcy. Parafrazę zaczynamy od zwrotów typu: • O ile dobrze zrozumiałem.. • Z tego, co powiedziałeś, rozumiem, że... • A więc twierdzi Pan(i), że... • Więc sądzisz, że... • Czy to znaczy, że... W ten sposób dajemy sygnał gotowości do współpracy. Utrzymujemy w ryzach temat rozmowy. Okazujemy partnerowi zainteresowanie jego myślami, uczuciami i potrzebami. Dlatego nawet najlepiej zarządzana firma straci udziały w rynku, jeśli nie spełni podstawowego warunku – nie zapewni dobrej obsługi klienta. Bo to klienci decydują o powodzeniu firmy, wysokości sprzedaży i zyskach.

Dorota Bąkała Kosmetolog, trener, plastyk. Projektant i wykonawca biżuterii.


MUZYKA BEZ OPŁAT ZA PUBLICZNE ODTWARZANIE! • Licencja w cenie płyty! Klient nie podpisuje z nami żadnej umowy i nie płaci żadnego abonamentu! • Podstawą zwolnienia odtwarzanej muzyki w salonie i gabinecie w razie kontroli inspektora jest okazanie dokumentów legalnego zakupu, tj. faktury VAT i zaświadczenia, upoważniającego do publicznego odtwarzania muzyki w lokalu.

najwspanialsza.pl OLNIONA ZW PŁAT • ZO

• MUZYK A

Misterium dźwięku, wyciszenia i relaksu

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl

Salon kosmetyczny i fryzjerski pełen dźwięków, harmonii i energii!

BĄDŹ MĄDRY PRZED SZKODĄ! • Jeśli korzystasz z nielegalnych płyt lub utworów, odtwarzając je publicznie – grożą Tobie naprawdę surowe sankcje – zarówno karne jak i finansowe. • Nie narażaj się! Istnieje jednak możliwość uniknięcia obowiązku opłat na rzecz ZAiKS, STOART, ZPAV czy SAWP jeśli korzystasz z usług portalu najwspanialsza.pl.
Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.