Page 1

PORADNIK KARIERY Jak napisać idealne CV

Niezawodny poradnik


Co powinno się znaleźć w sekcji CV „Dane personalne”?


Dla większości z nas, kolejne zdanie może wydawać się oczywiste. A mianowicie, że sekcja „Dane personalne” jest Twoja pierwszą szansą prezentacji siebie potencjalnemu pracodawcy. Popełnienie błędów już tutaj może przekreślić całkowicie Twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną. Oto nasz przewodnik. Znajdziesz tutaj praktyczne wskazówki dotyczące tego, co należy, a czego nie należy pisać w „Danych personalnych” swojego CV, aby nie stać się ofiarą dyskryminacji z powodu wieku, płci, religii lub narodowości. Imię i nazwisko Swoje imię i nazwisko napisz większą czcionka niż pozostałą cześć CV, aby je odpowiednio wyróżnić. Pozostała, bowiem część CV to materiał reklamujący Twoją własną markę. Człon środkowy stosuj opcjonalnie, ale nie ryzykuj pisząc Jan „Ogórek” Stanisław. Stan cywilny i rodzinny Nie musisz podawać swojego stanu cywilnego oraz informacji dotyczących posiadania rodziny lub nie. Chyba, że uważasz, iż Twój status wpłynie na poprawę atrakcyjności Twojego CV. Np. bycie singlem może podkreślić Twoją elastyczność w zakresie godzin pracy, podczas gdy bycie w stałym związku i posiadanie rodziny, bardziej stabilną sytuację oraz lojalność wobec firmy. Warto zapamiętać jednak, że prawo zabrania pracodawcy podejmowania decyzji na tej podstawie. Data urodzenia Jeśli chcesz możesz podać swoją datę urodzenia. Ale pamiętaj, że nie jest to już konieczne. Wprowadzane regulacje prawne zabraniają, bowiem dyskryminacji z powodu wieku w procesie rekrutacyjnym. Jeśli uważasz, że może to stanowić problem w Twoim przypadku usuń datę urodzenia z CV i sprawdź, czy odniosło to pozytywny skutek. Narodowość Z wyjątkiem stanowisk rządowych, gdzie tego typu informacja może być wymagana, narodowość należy pominąć. Prawo zakazuje dyskryminacji ze względu na narodowość oraz kolor skóry. Dane kontaktowe Tutaj należy kierować się prostą logiką — nie podawaj służbowych danych kontaktowych. Podaj swój prywatny numer telefonu oraz adres mailowy lub załóż nowe konto dedykowane tylko do tego celu, w szczególności, jeśli Twój obecny adres mailowy nie jest zbyt profesjonalny, np. buziaczek01@domena.pl. Upewnij się, ze podałeś właściwy numer telefonu, pod którym rekruter będzie mógł się z Tobą skontaktować. Najlepiej, jeśli będzie to telefon komórkowy. Sprawdź dwa razy, czy jest poprawny, zanim wyślesz CV! Jeśli obawiasz się telefonu podczas pracy, zaznacz w CV godziny, w których jesteś osiągalny i można do Ciebie dzwonić.


Informacje dodatkowe Jeśli stanowisko, o które się ubiegasz wymaga prawa jazdy, możesz o tym napisać. Jeśli ubiegasz się o stanowisko projektanta stron internetowych możesz podać adresy stron, które stworzyłeś. Cokolwiek zdecydujesz się tutaj dodać, upewnij się, że informacja ta pomoże, a nie zaszkodzi. Nieważne czy swoje dane osobowe napiszesz na początku, czy też na końcu. Pamiętaj! Powinny yć one łatwe do znalezienia dla rekrutera.


Jak napisać Profil zawodowy?


Twoje CV ma tylko jedno zadanie: zachęcić potencjalnego pracodawcę, aby zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Obecnie, osoba rekrutująca spędza ok. 20 - 30 sekund przeglądając CV. A to z kolei oznacza, że na zrobienie dobrego wrażenia i sprzedaż siebie nie masz za wiele czasu. Pierwszą i niepowtarzalną szansą jest Twój „Profil zawodowy”. To najprawdopodobniej najważniejsza część Twojego CV. Źle przygotowany i napisany dramatyczne zmniejsza Twoje szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Celem „Profilu zawodowego” jest podkreślenie Twoich doświadczeń i celów zawodowych oraz przekonanie pracodawcy do przeczytania całego CV. Najlepiej, gdy tekst zawiera nie więcej niż 50 znaków, a każde zdanie będzie opisywać Twoje mocne strony. Większość kandydatów używa utartych zwrotów i wyrażeń, myśląc, że one właśnie wyróżnią ich z tłumu. Jednak są one stereotypowych i nie robią na pracodawcach żadnego wrażenia. Unikaj zwrotów typu „Szukam wyzwań”, ponieważ zamiast na potrzebach pracodawcy, skupiają się one na Tobie. Pamiętaj! Pracodawca chce wiedzieć, co Ty zrobisz dla niego i w jaki sposób Twoja praca wpłynie rozwój jego firmy. Najczęściej jego oczekiwania wynikają już z oferty pracy, wystarczy, jeśli napiszesz, w jaki sposób zdobyte doświadczenie zawodowe i kwalifikacje wpłyną na ich spełnienie. Ważne jest również, aby w tej części CV nie pisać o tym, co robisz, co chciałbyś robić lub dlaczego ubiegasz się o to stanowisko. O tym napiszesz w sekcji „Doświadczenie zawodowe” oraz „Wykształcenie”. Firmy płacą ogromne pieniądze za tworzenie haseł reklamowych i przyciągnięcie uwagi odbiorców. Aby to osiągnąć skupiają się na wskazaniu korzyści, jakie konsument zdobędzie kupując dany produkt lub usługę. Umiejętności typu „praca zespołowa”, czy „zdolności komunikacyjne” nie mówią czytelnikowi, dlaczego właśnie Ty powinieneś dostać tę pracę. Ujmij je w zdanie podkreślające korzyści z nich płynące dla potencjalnego pracodawcy, np. wykorzystuję moje zdolności komunikacyjne do pozyskiwania nowych klientów oraz budowania relacji z już istniejącymi. Poniżej przykłady profili zawodowych, które przykują uwagę potencjalnego pracodawcy.

„Jako doświadczony przedstawiciel handlowy o ogromnych zdolnościach w budowaniu relacji pomogę w osiągnięciu założonych celów. Zarówno obecni, jak i nowi klienci będą pod wrażeniem innowacyjnych prezentacji, współpracy i jakości obsługi, a to z kolei pozwoli na zbudowanie z nimi długotrwałych relacji.” „Jeśli poszukują Państwo Specjalisty ds. obsługi sieci, aby udoskonalić niezawodność działania serwerów, moje doświadczenie w zakresie projektowania, wprowadzania i utrzymania sieci okażą się bezcenne. Rozwiązywanie problemów i wsparcie to moja druga natura, co oznacza wiarygodność i mniej problemów, a tym samym ograniczenie negatywnego wpływu na działalność firmy.” Sprawdź swój profil i przeczytaj go na głos. Wyobraź sobie, że to reklama telewizyjna i odpowiedz na pytanie — czy kupiłbyś ten produkt?


Jakie umiejętności wymienić w CV?


Jak już wspominaliśmy w innych materiałach, celem Twojego CV jest zachęcenie potencjalnego pracodawcy do odbycia z Tobą rozmowy kwalifikacyjnej. A to oznacza, że każda sekcja CV musi zawierać prawdziwe, wartościowe i wymagane informacje. Jedną z najważniejszych dla pracodawców sekcji jest ta dotycząca umiejętności. Osoba zatrudniająca chce wiedzieć, co możesz zrobić dla jego firmy, co do niej wniesiesz. Dlatego, aby sprzedać siebie musisz opisać swoje umiejętności i pokazać, jak zamierzasz wesprzeć potencjalnego pracodawcę. Pisząc CV wielu kandydatów korzysta z utartych zwrotów i wyrażeń, mając nadzieję, że w ten właśnie sposób zaimponuje pracodawcy. Osobiście nie zgadzam się z takim podejściem, wiem jednak, że 80% CV wyszukiwanych jest przez pracodawców na podstawie słów kluczowych. Zanim zaczniesz wpisywać umiejętności w CV, poświęć trochę czasu i postaraj się zrozumieć, jakie są te wymagane lub pomocne na stanowisku, o które się ubiegasz. Jeśli wymagane umiejętności nie zostały jasno opisane przez pracodawcę w jego ogłoszeniu, wyszukaj podobnych ogłoszeń na monsterpolska.pl, zapoznaj się ze stawianymi w nich wymaganiami i sprządź ich listę. Następnie zrób listę swoich umiejętności oraz kompetencji oraz sprawdź, które z nich się pokrywają i wpisz je do swojego CV. A więc jakie umiejętności powinieneś wymienić w CV? Poniżej 3 kategorie umiejętności. • Umiejętności uniwersalne - umiejętności zdobyte na innych stanowiskach lub innej pracy, które łatwo możesz wykorzystać u przyszłego pracodawcy. • Umiejętności specjalistyczne — umiejętności ściśle związane ze specyfiką zawodu. • Umiejętności adaptacyjne — umiejętności, których nie można udowodnić opierając się na doświadczeniu, ponieważ odnoszą się do cech osobowości. Najbardziej pożądane przez pracodawców są oczywiście umiejętności uniwersalne oraz specjalistyczne. Upewnij się, że wymieniłeś chociaż jedną, która może wyróżnić Cię spośród innych kandydatów. Poniżej lista tych najbardziej popularnych wśród pracodawców: • komunikacyjne • praca zespołowa • pomysłowy • nastawiony na rozwiązywanie problemów • elastyczny • obsługa komputera • techniczne


Jeśli znasz konkretny język programowania umieść tę informację w CV. Jeśli znasz podstawy języka francuskiego, pracodawca chce się o tym dowiedzieć. Nie zawsze możesz oczekiwać, że czytelnik zna konkretny system rachunkowy, ale czytając o nim w CV będzie miał wrażenie, że szybko się uczysz i jesteś otwarty na nowe doświadczenia.


Jak rozpoznać i zdefiniować umiejętności uniwersalne?


Jednym z największych wyzwań stojących przed osobami planującymi zmianę zawodu jest przygotowanie dobrego CV. Większość z nas będąc w takiej sytuacji jest w błędzie, myśląc, iż zdobytych umiejętności i kwalifikacji nie da się wykorzystać w nowych okolicznościach. Każdego dnia zdobywamy i gromadzimy umiejętności, które mogą zostać wykorzystane na innych stanowiskach lub w nowym zawodzie. Co rozumiemy przez umiejętności uniwersalne? Już sama nazwa sugeruje, iż umiejętności uniwersalne to te, które posiadamy i z łatwością możemy wykorzystać ubiegając się o nową pracę. Dodatkowo są one kluczowe z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Zaliczmy do nich: • Umiejętności interpersonalne — zdolności komunikacyjne, przywódcze, zarządzanie zespołem, motywowanie, etc. • Umiejętności techniczne — obsługa komputera, znajomość oprogramowania lub bardziej konkretne, tj. naprawa sprzętu. • Umiejętności analityczne — analizy statystyczne, szybkie przetwarzanie danych lub umiejętność prowadzenia badań / ankiet. Zastanów się nad obecnym zakresem obowiązków, a zobaczysz jak wiele umiejętności i kompetencji wykorzystywanych, na co dzień można zaliczyć do uniwersalnych. Jeśli nie jesteś specjalistą o wąskim zakresie kompetencji, wiele umiejętności będziesz mógł wykorzystać na nowym stanowisku. I tak na przykład, jeśli jesteś szkoleniowcem, posiadane umiejętności z łatwością wykorzystasz na stanowiskach wspierających innych pracowników lub działy HR. Podobnie będzie w przypadku dobrego organizatora, swoje umiejętności wykorzystasz przy projektach lub zarządzaniu zespołem. Prawie każdą umiejętność można zdefiniować jako uniwersalną i zaprezentować potencjalnemu pracodawcy. Jak zidentyfikować umiejętności uniwersalne Na początek sprawdź, jakie umiejętności wymagane są najczęściej w przypadku interesującej Cię branży. Możesz zrobić to naprawdę szybko korzystając z wyszukiwarki pracy monsterpolska.pl. Sporządź listę i wykonaj szybką analizę najczęściej wymaganych kwalifikacji i umiejętności. Porównanie to pomoże Ci w zidentyfikowaniu umiejętności, z których istnienia wcześniej mogłeś nawet nie zdawać sobie sprawy. Nie ignoruj umiejętności, które wydają Ci się naturalne i nie postrzegasz ich jako ważne — dla potencjalnego pracodawcy mogą okazać się kluczowe. Sporządź listę kwalifikacji i porównaj z listą wymagań pracodawcy. Istnieje bardzo duża szansa, że posiadasz doświadczenie, które pomoże Ci udowodnić wymagane umiejętności. Możliwość udowodnienia posiadanych umiejętności jest kluczowa. Nie wystarczy napisać „Jestem dobrym menadżerem” lub „Jestem dobrym analitykiem”. Upewnij się, że jesteś w stanie zidentyfikować swoje osiągnięcia dla jasnego zobrazowania umiejętności uniwersalnych. Dzięki regularnemu aktualizowaniu CV o kolejne osiągnięcia i sukcesy, zwiększysz swoje szanse na rynku pracy oraz będziesz gotowy na zmiany, kiedy przyjdzie czas.


Jedną z najważniejszych części każdego CV jest sekcja dedykowana kluczowym umiejętnościom. Upewnij się, że nie pominąłeś ich w swoim CV i są one zgodne z tymi wymaganymi. Jeśli jesteś osobą, która chce lub musi zmienić swój zawód, pamiętaj, że to właśnie Twoje CV musi przekonać osobę rekrutującą. Rekruter po jego przeczytaniu musi być pewien, że idealnie pasujesz na oferowane stanowisko. Twoje CV to najlepsza reklama i sposób na sprzedaż siebie potencjalnemu pracodawcy.


Jak opisać historię zatrudnienia w CV?


Pracodawcy spędzają najwięcej czasu czytając historię Twojego zatrudnienia. W związku z tym, to właśnie ta część CV musi przekonać potencjalnego pracodawcę, że idealnie pasujesz na oferowane stanowisko. Historię zatrudnienia możesz przedstawić wykorzystując różne formaty CV. Jego dobór zależy od etapu kariery, na którym się znajdujesz. CV chronologiczne Idealne w przypadku, kiedy ubiegasz się o podobne stanowisko i możesz zaprezentować stopniowy rozwój swojej kariery. Zawiera daty zatrudnienia u poszczególnych pracodawców (Marzec 2009 — Marzec 2010), nazwy firm, miejsce wykonywania pracy, pełną nazwę stanowiska, zakres obowiązków oraz osiągnięcia. Pamiętaj! Listę zaczynamy od aktualnego miejsca pracy. W przypadku tego formatu CV zaletą jest jego przejrzystość i czytelność. Daje ono pracodawcy pełen obraz rozwoju Twojej kariery zawodowej oraz pomaga zrozumieć, dlaczego ubiegasz się na oferowane stanowisko. CV funkcjonalne Format rekomendowany dla osób, które długo nie pracowały lub postanowiły zmienić rodzaj wykonywanej pracy. W tym przypadku skupiamy się na doświadczeniu oraz umiejętnościach, które są wymagane przez pracodawcę zamiast na okresach zatrudnienia. Zastąp nazwę firmy, stanowisko oraz okres zatrudnienia kluczowymi umiejętnościami i kwalifikacjami zdobytymi w czasie pracy, wolontariatu lub doświadczeń życiowych. Korzystając z tego formatu podkreślisz swoje umiejętności i doświadczenia oraz zwrócisz uwagę pracodawcy na atrybuty, a nie ciągłość zatrudnienia. Pisząc CV funkcjonalne korzystaj z krótkiego opisu stanowisk oraz czasu zatrudnienia, nie wchodząc zbytnio w szczegóły. CV połączone Zwolnienia oraz krótkie okresy zatrudnienia mogą zaniepokoić potencjalnego pracodawcę i zmniejszyć Twoje szanse na zatrudnienie. Ogranicz ryzyko stosując format połączonego CV w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Wypisz wszystkie stanowiska w grupach podkreślając zdobyte doświadczenia i umiejętności, które są jednocześnie wymagane przez potencjalnego pracodawcę. Nazwy firm i daty umieść na górze każdej grupy i listy kluczowych osiągnięć oraz zdobytych doświadczeń poniżej. Jeśli jest to możliwe wymień również efekty swojej pracy, np. wzrost sprzedaży o 40%, wzrost efektywności, etc. Upewnij się, że zawsze odnosisz się do właściwego opisu stanowiska pracy oraz pracodawca zrozumie, dlaczego jesteś idealnym kandydatem.


Gdzie naleşy napisać o kwalifikacjach?


Wszystko, co piszesz w CV powinno pomóc potencjalnemu pracodawcy znaleźć odpowiedź na pytanie: „Co innego możesz zaoferować niż pozostali kandydaci?”. Pozycjonowanie sekcji „Wykształcenie” zależy od tego czy jesteś absolwentem, czy też doświadczonym profesjonalistą. Nasze wskazówki pomogą Ci wyróżnić Twoje CV oraz konkurować z innymi kandydatami. Pozycjonowanie Jeśli wykształcenie jest Twoją mocna stroną i pomoże Ci wyróżnić się z tłumu, umieść je zaraz po „Profilu zawodowym”. Tak jest szczególnie w przypadku absolwentów. Jeśli skończyłeś renomowaną uczelnię, Twoimi atutami będą wyniki lub zdobyte tam profesjonalne kwalifikacje wymagane na dane stanowisko. Jeśli jednak Twoje doświadczenie zawodowe jest mocniejszą stroną niż edukacja, zacznij od sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Podkreśl tutaj swoje osiągnięcia i kwalifikacje. O czym napisać Pamiętając o odbiorcy i stanowisku, na które aplikujesz, rozwijaj te obszary, które pomogą Ci zdobyć pracę. Podziel informacje na odpowiednie moduły, projekty i zadania udowadniając, że jesteś w stanie wykonywać pracę, o którą się ubiegasz. Uważaj, aby nie zawrzeć zbyt dużo informacji. W przeciwieństwie do doświadczenia zawodowego, które musi być poparte osiągnięciami i umiejętnościami, wykształcenie możesz podsumować zdobytym tytułem lub oceną. Jeśli oceny nie były zbyt dobre, napisz o zdobytych umiejętnościach. Jeśli skończyłeś specjalistyczne kursy wymagane na danym stanowisku lub studiowałeś w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych stwórz podsekcję „Rozwój zawodowy” jako uzupełnienie wykształcenia. Wielu pracodawców oczekuje od absolwentów określonych kwalifikacji wynikających z ukończenia studiów, ale wielu innych zwraca szczególna uwagę na zgromadzone doświadczenia zawodowe i umiejętności, a braki w wykształceniu ich nie rażą. Nigdy nie ulegaj pokusie i nie ozdabiaj swojego CV kwalifikacjami, których nie masz. Pracodawca może łatwo sprawdzić, że kłamiesz. Dopasuj swoje CV Każda praca jest inna, a więc i CV powinno być inne tak, aby sprostać jej wymaganiom. Musisz zrozumieć, jakie informacje mają największą wartość dla potencjalnego pracodawcy i wybrać tylko te najważniejsze. Ukończone szkoły wymieniaj w kolejności chronologicznej, zaczynając od ostatniej. Jeśli skończyłeś studia wyższe, nie wymieniaj już szkół średnich oraz podstawówki. Pisz daty, nazwy oraz lokalizację (bez podawania adresu). Zasadniczo w sekcji „Wykształcenie / Kwalifikacje” pracodawca powinien znaleźć odpowiedzi na pytania: Co wiesz?, Co robiłeś do tej pory? Czy możesz zrobić to dla mnie?


Jak dostosować CV do odbiorcy?


Jeśli szukasz pracy on-line, bardzo często zdarza się znaleźć wiele ofert pracy, na które zamierzasz aplikować. Jak w takiej sytuacji przygotować swoje CV? Przede wszystkim należy dostosować swoje CV do wymagań zawartych w każdej pojedynczej ofercie pracy. Zwiększy to zdecydowanie szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to zadanie bardzo czasochłonne, ale naprawdę się opłaca. Poniżej przeczytasz o sekcjach CV, które należy dostosować odpowiednio do oferty. Profil zawodowy Przeczytaj dokładnie ofertę pracy i sprawdź, jakie wymagania oraz kwalifikacje są poszukiwane. Podsumuj swoje umiejętności i unikalne osiągnięcia, a następnie przedstaw je w kilku zdaniach tak, aby zachęcić potencjalnego pracodawcę. Historia zatrudnienia Jeśli ubiegasz się o stanowisko kierownika, a do tej pory na nim nie pracowałeś, podkreśl, iż poprzednio do Twoich obowiązków należało podejmowanie decyzji, organizowanie i prowadzenie spotkań, szkolenia dla personelu oraz wyjazdy służbowe, etc. Jeśli natomiast ubiegasz się o podobne stanowisko skup się na dotychczasowych osiągnięciach. Wyjaśnij, że Twoje dotychczasowe doświadczenia pomogą odnieść sukces i zaspokoić potrzeby potencjalnego pracodawcy. Umiejętności Prawdopodobnie zakres umiejętności będzie podobny w przypadku wielu stanowisk, na które zamierzasz aplikować. Nie oznacza to wcale, iż ta sekcja Twojego CV powinna pozostać niezmieniona. Ułatw pracę osobie rekrutującej i wypisz swoje umiejętności w kolejności, w jakiej zostały one ujęte w ofercie pracy. Hobby i zainteresowania Większość pracodawców poszukuje określonych cech osobowościowych niezbędnych na określone stanowiska. Zidentyfikuj je i pokaż, jak Twoje zainteresowania odnoszą się do nich. Jeśli ubiegasz się o wyższe stanowiska, fakt, że jesteś trenerem drużyny piłkarskiej i prowadzisz treningi zobrazuje Twoje organizacyjne i przywódcze zdolności. Jeśli natomiast szukasz pracy na stanowisku projektanta, udział w wystawach i pokazach podkreśli Twoje aktywne zaangażowanie w pracę. Jeśli chcesz pokazać się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony staranie odrób pracę domową i przygotuj CV pod konkretne ogłoszenie. Oferta pracy dostarczy Ci niezbędnych informacji na temat firmy, jej oczekiwań i wymagań. Warto również zajrzeć na stronę internetową, aby zrozumieć, jakich kandydatów firma poszukuje. Postaraj się, aby Twoje CV było zgodne z wartościami potencjalnego pracodawcy.


Jakich błędów należy unikać w CV?


Pozornie łatwo popełnić błędy w CV i bardzo trudno naprawić szkody, wyrządzone przez błędną aplikację przesłaną do rąk pracodawcy. W tym przypadku, jak i wielu innych sprawdza się zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Poniżej podajemy najczęściej popełniane błędy oraz jak możemy ich uniknąć. • Pisownia i gramatyka — nawet w przypadku stanowisk, na których poprawne pisanie nie jest wymogiem, błędy zobrazują nasz brak troski o szczegóły, których potencjalny szef może nie akceptować w swoim zespole. Nigdy nie ufaj komputerowym korektom. Zawsze poproś kogoś o przeczytanie i sprawdzenie CV. Pomoże to uniknąć błędów, które przeoczyłeś. Błędy stylistyczne i gramatyczne możesz wyeliminować czytając CV na głos — jeśli nie brzmi poprawnie, to najprawdopodobniej nie zostało napisane poprawnie. • Dużo treści nic niemówiącej — dlaczego używać 20 słów, jeśli wystarczy tylko 5? Pracodawcy nie oczekują dokładnego wyjaśnienia wszystkiego, co do tej pory robiłeś, wystarczy podać tylko kilka podstawowych osiągnięć i umiejętności, które przekonają go, że nadajesz się do tej pracy. Przykujesz ich uwagę kilkoma krótkimi punktami szybciej niż długimi i rozwlekłymi zdaniami. • Nie dostosowanie do odbiory — próbując przygotować uniwersalne CV, pasujące do wielu stanowisk nie odniesiesz sukcesu. Zawsze zakończy się to ignorancją ze strony potencjalnych pracodawców. Każdy pracodawca poszukuje, bowiem CV i listu motywacyjnego odpowiedniego do oferowanego stanowiska. Tak jak każde stanowisko jest inne, tak i nasze CV powinno być inne. I dlatego właśnie swoje CV powinieneś przygotować łącząc stawiane przez pracodawcę wymagania ze swoimi umiejętnościami. Pokaż pracodawcy, że rozumiesz jego oczekiwania oraz wymagania. • Podkreślanie zakresu obowiązków zamiast osiągnięć — zamiast kopiować zakres obowiązków ze swojego poprzedniego miejsca pracy, spróbuj znaleźć sposób na pokazanie aktualnych osiągnięć. Nie wszystkie stanowiska można zmierzyć za pomocą KPI, ale żadna z firm nie zatrudni Cię, abyś tylko był — Twoja praca musi mieć wpływ na działalność firmy. Pomyśl o działaniach oszczędzających czas, nowych procedurach, czy tez kampaniach, które przełożyły się na wzrost sprzedaży. Podaj procenty, jeśli jest to oczywiście możliwe. • Złamanie zasady 2 stron — 2 strony format A4 to wystarczająca powierzchnia, aby przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę. Rekruterzy to bardzo zajęte osoby i nie mają czasu na czytanie 5 czy 6 stron historii Twojego zatrudnienia. Zastosuj przestrzeń między wierszami, aby ułatwić im czytanie i zachować przejrzystość. Pisz tylko, o tym, co może pomóc Ci w zdobyciu pracy, o którą się ubiegasz. Mniej bardzo często oznacza więcej. • Luki / brakujące informacje — czy to z wyboru, czy po prostu zapominając wielu kandydatów pozostawia luki w swoim CV. Lepiej nie dawać potencjalnemu pracodawcy swobody w ich interpretacji. Zawsze w takich przypadkach będzie on interpretował takie luki na niekorzyść kandydata. Nawet, jeśli nie pracowałeś, zapewne posiadasz wiele umiejętności uniwersalnych, które mogą zwiększyć Twoje szanse.


• Używanie frazesów — „dobre umiejętności komunikacyjne”, „pracujący dobrze w zespole”, „zaangażowany” — bez twardych dowodów, może to zostać odczytane jako zwykłe ”bla, bla, bla…”. Jeśli napisałeś CV w oparciu o swoje osiągnięcia, umiejętności te będą dobrze widoczne. Jeśli już koniecznie chcesz użyć tego typu sformułowań postaraj się napisać je w innej formie „Wykorzystałem moje doskonałe umiejętności komunikacyjne, aby budować i odbudowywać relacje z klientami.” • Niejasny przekaz — korzystanie z frazesów typu „poszukuję ambitnej pracy, dającej szanse rozwoju w profesjonalnym środowisku”, nie daje nic czytelnikowi. Daj im coś unikalnego, skup się na potrzebach firmy, tak jak i na własnych. „Poszukuję ambitnej pracy w dziale marketingu, która pozwoli mi rozwijać moje umiejętności i doświadczenia w gromadzeniu funduszy na cele dobroczynne.” • Słaba forma graficzna — zaraz na drugim miejscu po odpowiedniej treści znajduje się szata graficzna. Czytelnika na pewno przyprawi o ból głowy pięć różnych czcionek oraz wiele kolorów. Nie przesadzaj! Czarny lub biały test na jednolitym tle, to wszystko, czego potrzebujesz. Pokaż swoje CV kilku osobom do sprawdzenia, zanim je wyślesz. Niech czytelnik nie odwraca głowy podczas jego czytania ze wstydu. • Niepoprawne dane osobowe — żadnych telefonów pomimo, że Twoje CV jest idealne? Powód może być bardzo prosty — podałeś zły numer telefonu! W dobie adresów mailowych, jest to już zdecydowanie mniejszy problem. Nie zapomnij jednak sprawdzić adresu mailowego przed wysłaniem. Do wysyłania CV nie używaj nieprofesjonalnych adresów mailowych. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego adresu, stwórz go do celów związanych z poszukiwaniem pracy.


Jakich zwrotów i wyrażeń powinieneś unikać w CV?


CV to rodzaj reklamy i powinno zachęcić potencjalnego nabywcę, w tym przypadku pracodawcę. Forma i zawartość są równie ważne. Niestety wielu kandydatów korzysta z gotowych wzorów i używa stereotypowych zwrotów oraz tzn. słów kluczowych, wierząc, że to one właśnie wyróżnią ich z tłumu. W związku z tym wielu rekruterów stało się na te zwroty i wyrażania odporne. Przygotowanie CV opartego na utartych zwrotach i wyrażeniach zmniejszy Twoje szanse, a w najgorszym przypadku zaprzepaści całkowicie możliwość spotkania z potencjalnym pracodawcą. Poniżej najczęściej używane zwroty. • Lubię pracę w zespole (Team player) — mało prawdopodobne jest przyznanie się w CV do sytuacji odwrotnej. Najskuteczniejszym sposobem przykucia uwagi potencjalnego pracodawcy jest pokazanie przykładu z życia, obrazującego pracę zespołową, np. wspólny projekt i przedstawienie swojej roli w nim. • Umiejętność zarządzania projektami — to tylko finezyjny sposób na wykazanie, że jesteś zorganizowany. Pracodawcy chcą poznać Twoje umiejętności na przykładach konkretnych działań i zadań wykonywanych dotychczas. Czy organizowałeś konferencje, spotkania dla klientów? Czy zarządzałeś budżetami? Jeśli tak, napisz o tym. • Zorientowany na wyniki — i tak powinno być. Poza wszystkim pracodawca w końcu prowadzi biznes i chce zwrotu z inwestycji w Ciebie. Pokaż swój potencjał i osiągnięcia, dzięki którym pomożesz mu rozwinąć firmę. Czy Twoja praca wpłynęła na wzrost sprzedaży? Jeśli tak, to o ile? Czy zaoszczędziłeś pieniądze dla swojej organizacji? Czy osiągnąłeś zamierzone cele w trudnych okolicznościach? • Zarządzanie ludźmi — czy to oznacza, że byłeś kierownikiem, czy po prostu utrzymywałeś dobre relacje z klientami i kolegami z pracy? ‘Zarządzanie’ oznacza kierowanie zespołem i wyższą pozycję w strukturach firmy. Zwrot ten może wprowadzić w błąd pracodawcę. Użyj raczej słów „nadzorować” lub „koordynować”. • Odpowiedzialny za — w pracy każdy jest za coś odpowiedzialny. I zwrot, że jesteś odpowiedzialny za coś wcale nie oznacza, że jesteś odpowiedzialną osobą. Czy wykonywałeś zadania wykraczające poza Twój zakres obowiązków? Czy szkoliłeś innych pracowników lub wprowadzałeś / sugerowałeś nowe rozwiązania? Czy zrestrukturyzowałeś / usprawniłeś pracę? Słowa Maxa Bygraves „Chcę opowiedzieć Wam historię” w pełni oddają to, na czym polega przygotowanie CV. Odpowiedź rekruterowi historię swojej kariery tak, aby znalazł on odpowiedź na pytanie, ‘Co ten kandydat może zrobić dla mojej firmy?’ Pisząc CV miej na względzie stanowisko, o które się ubiegasz. Przygotuj CV odpowiednio pod nie, skupiając się na doświadczeniu i umiejętnościach, które mogą pomóc w jego zdobyciu. Używając przykładów i doświadczeń z przeszłości wzmocnisz swoją pozycję i wyróżnisz się na tle konkurencji. Tak, więc unikaj żargonu i typowych sformułowań. Bądź sobą. Pisanie CV to prawdziwe wyzwanie, ale dzięki przedstawieniu w nim prawdziwego doświadczenia i nabytych umiejętności to dokument otwierający drzwi do wielu rozmów kwalifikacyjnych. A wtedy już zaczyna się prawdziwa sprzedaż!


Jakie hobby i zainteresowania wymienić w CV?


Jeśli pracodawca przebrnął juz przez całe CV i niestety nie zrobiło ono na nim wrażenia, nie łudź się, że Twoje zainteresowania przekonają go do Ciebie i zostaniesz zaproszony na spotkanie. Nie oznacza to jednak, że informacje tutaj zawarte są nieistotne. Tych klika słów może przyciągnąć wzrok rekrutera i zachęcić go do przeczytania całego CV. Podkreśl swoją osobowość Tradycjonaliści twierdzą, że CV powinno zawierać tylko informacje i fakty dotyczące pracy. Jednak obecnie praca to w wielu przypadkach nie tylko przychodzenie do biura każdego dnia, ale również szereg innych aktywności. Bardzo często słyszy się o ogromnych kontraktach negocjowanych i podpisywanych podczas wspólnej gry w golfa. Dotyczy to różnych dziedzin i branż, w szczególności jednak prawa i rachunkowości. Poza tym zainteresowania i hobby pozwalają potencjalnemu pracodawcy zrozumieć Twoje motywacje, przewidzieć umiejętności jakie posiadasz oraz ocenić szanse dopasowania do zespołu. Na ich podstawie pracodawca może domyślać się jaką jesteś osobą, a to pomoże mu w ich połączeniu z wymaganiami. Jeśli na przykład starasz się o stanowisko w zarządzie, a nigdy wcześniej nie pełniłeś takiej roli, fakt, że jesteś trenerem drużyny piłkarskiej, prowadzisz treningi i doprowadziłeś drużynę do finału udokumentuje Twoje zdolności przywódcze oraz umiejętności organizacyjne. Prawda, cała prawda … Unikaj przedstawienia siebie jako osoby lubiącej niezwykłe przygody, ponieważ większości rekruterów to wcale nie zainteresuje. Małe, nieszkodliwe kłamstwo tu i tam może wydać się dość niewinne, ale pamiętaj, że łatwo je zdemaskować. I tak pisząc w CV, że jesteś miłośnikiem opery ryzykujesz, bo po drugiej stronie możesz spotkać znawcę Pavarottiego lub Pucciniego. To z całą pewnością podważy Twoją wiarygodność w oczach rekrutera.


Odświeżaj swoje CV


Odświeżenie CV nie musi być bolesne. A Twoje wysiłki na pewno się opłacą z dużą nawiązka. Przygotuj wspaniałe CV, a ten rok może okazać się rokiem, w którym wylądujesz w lepszej pracy. Właśnie teraz jest doskonała okazja, aby zebrać i podsumować swoje osiągnięcia, a następnie dodać je do swojego CV. Mamy nadzieję, że nasze pomysły zainspirują Cię do działania. Odkryj swoją pasję Upewnij się, że tytuł odpowiednio podkreśla Twoje cele (np. Doświadczony audytor posiadający uprawnienia CPA), a jego treść odzwierciedla Twoje doświadczenia. Zawsze podkreślaj swoje mocne strony poprzez osiągnięcia i umiejętności. Pamiętaj! W kliku słowach podsumuj swoją karierę zawodową już na początku CV. Jeśli myślisz o zmianie stanowiska lub branży, upewnij się, że jasno określiłeś swoje cele. Twoje poszukiwania nowej pracy odniosą sukces, jeśli CV dopasujesz do odbiorcy. Jedno ogólnie napisane CV to za mało. Zdobądź wszystkie informacje dotyczące oferowanego stanowiska, aby zrozumieć, czego oczekuje pracodawca i jak Twoje kwalifikacje oraz umiejętności je spełniają. Zidentyfikowanie celów zawodowych, umiejętności uniwersalnych, ocena przygotowania i doświadczenia zapewnią Ci sukces. Osiagnięcia zawodowe i zrealizowane cele opisuj podając konkretne przykłady z przeszłości. Na przykład: wielokrotnie nagradzany nauczyciel z pięcioletnim doświadczeniem w nauczaniu chcący wykorzystać i poszerzyć swoje kwalifikacje oraz umiejętności jako trener w korporacji. Dodaj nowe miejsca pracy, umiejętności i osiągnięcia Odświeżenie CV oznacza również uzupełnianie go na bieżąco. Jeśli zmieniałeś pracę w ciągu ostatnich kilku lat, awansowałeś lub zwiększył się zakres Twoich obowiązków, CV powinno te wszystkie zmiany odzwierciedlać. Nawet, jeśli w ciągu ostatniego roku pracowałeś na tym samym stanowisku, zapewne zdobyłeś nowe umiejętności i posiadasz godne uwagi osiągnięcia. Nie zapominaj o swoich nowych umiejętnościach, włączając te techniczne i komputerowe. Dodaj wszystkie nowe w sekcji „Umiejętności”. Sprawdź zawarte tam informacje bardzo starannie, aby upewnić się, że wszystko się zgadza, a informacje tutaj podane potwierdzają Twój profesjonalizm. Używaj aktualnych słów kluczowych Sprawdź słowa kluczowe pojawiające się w interesujących Cię ofertach pracy na monsterpolska.pl i zanotuj te, które powtarzają się wielokrotnie. Włącz wybrane słowa do swojego CV. Dodaj nowe aktywności zawodowe Wypisz wszystkie aktywności zawodowe z ubiegłego roku. Dodaj zdobyte certyfikaty, stopnie naukowe, ukończone kursy oraz szkolenia. Wypisz również organizacje branżowe, do których dołączyłeś oraz konferencje, w których wziąłeś udział. Wymień treningi, które rozpocząłeś, nawet, jeśli jeszcze ich nie ukończyłeś. Zobrazuje to Twoje zaangażowanie w rozwój zawodowy. Bezwzględnie edytuj CV Po dodaniu nowych informacji do CV rozważ i przeanalizuj użyteczność starszych lub mniej odpowiednich doświadczeń. Dzięki temu CV będzie czytelne i wiarygodne. Jeśli nie chcesz pracować na poprzednich stanowiskach, zmniejsz ilość szczegółów opisujących poprzednie


doświadczenia. Dla kandydatów z doświadczeniem powyżej 10 lat, może to oznaczać stworzenie kolejnej sekcji „Początki kariery zawodowej”, gdzie w skrócie będzie można podsumować zdobyte umiejętności i doświadczenia, zajmowane stanowiska oraz miejsca pracy. W kolejnych sekcjach opisz edukację (ostania ukończona szkoła) oraz umiejętności. Sprawdź swoje CV bardzo dokładnie tak, aby nie zawierało ono błędów ortograficznych i gramatycznych. Uważaj na informacje, które należy uaktualnić z poprzednich wersji. Na przykład, jeśli w starszej wersji CV podsumowałeś lata swojego doświadczenia zawodowego, teraz musisz dodać kolejny rok. Dodatkowy plik opisujący osiągnięcia Zacznij go pisać począwszy od zrealizowanych projektów i osiągniętych sukcesów w ubiegłym roku. Jeśli posiadasz opinie i maile z gratulacjami, wydrukuj je i dołącz do CV. Stwórz listę organizacji branżowych, do których należysz. Zanotuj zrealizowane zadania w ubiegłym roku. Uwzględnij wymierne rezultaty (procenty oszczędności, wartości podpisanych kontraktów, etc.), kiedy jeszcze o nich pamiętasz. Plik ten pomoże Ci pamiętać o osiągnięciach, jak już będziesz gotowy pisać swoje CV. Uaktualniaj CV regularnie Powinieneś odświeżać CV regularnie w ciągu roku, nie tylko na początku. Nigdy nie wiesz, kiedy okazja zapuka do Twoich drzwi.


Czym kierować się przy wyborze referencji?


Prawie 60% pracodawców twierdzi, że musiało wycofać swoją ofertę pracy po otrzymaniu referencji na temat kandydata od poprzedniego pracodawcy. Czasem przekonanie przyszłego pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, że jesteś najlepszym kandydatem nie wystarczy. Słabe referencje mogą zaprzepaścić wszystko. Referencje to Twój 3 atrybut (po CV i rozmowie kwalifikacyjnej) — są one wykorzystywane przez potencjalnego pracodawcę jako dowód potwierdzający, że to co mówisz jest prawdą. Dlatego też warto zadbać o to, aby były one dobrze przygotowane. Poniżej kilka wskazówek. Nie pisz zbyt dużo szczegółów Nie podawaj imienia i nazwiska oraz kontaktu do osoby, od której masz referencje w swoim CV. Napisz tylko: Referencje dostępne na życzenie. Pracodawca zapyta Cię o szczegóły, jeśli i tylko wtedy, kiedy zaoferuje Ci pracę. Nie chcesz chyba, aby Twój obecny pracodawca o tym, że odchodzisz dowiedział się od potencjalnego pracodawcy. Jakie informacje o Tobie można uzyskać? Obecnie, rekrtuerzy od poprzedniego pracodawcy mogą uzyskać następujące informacje: • Okres zatrudnienia • Poprzednie stanowisko • Zakres odpowiedzialności • Ogólne informacje dotyczące efektywności • Informację o frekwencji • Powód odejścia Nowy pracodawca może również zapytać, czy zostałbyś zatrudniony u nich ponownie w przyszłości. Wybierz rozważnie osobę, która napisze Ci referencje 85% pracodawców sprawdzi przynajmniej jedne referencje, zanim zaoferuje Ci pracę. Zazwyczaj będą to referencje od ostatniego pracodawcy. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej i odpowiedzialne osoby, która potwierdzi Twoje doświadczenie. Unikaj referencji od osób z Tobą spokrewnionych, które z całą pewnością będą bardzo osobiste i pozytywne. Nigdzie nie napisano, że referencje muszą pochodzić od Twojego byłego pracodawcy. Dobre referencje z możesz otrzymać od partnerów biznesowych, klientów lub liderów organizacji. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, o referencje możesz poprosić swojego promotora lub innego opiekuna.


Co referencje mówią o mnie? Prawo mówi, że zawsze możesz zobaczyć i zapoznać się z referencjami przygotowanymi przez poprzedniego pracodawcę. Jeśli znajdziesz tam komentarze, z którymi się nie zgadzasz, zawsze możesz zwrócić się do autora z prośbą o wyjaśnienie. W przypadku konkretnej oferty może być już za późno, ale unikniesz takiej sytuacji w przyszłości.


Więcej informacji znajdziesz na http://poradnik-kariery.monsterpolska.pl/

Poradnik kariery Monster - Jak napisać idealne CV  

career guide - few tips to help seekers find the job

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you