Page 1

Školitelé vol. 2 Program megavíkendu Pravidla Něco málo o prep-teamu A mnoho dalšího


Úvodní slovo Milí členové, dobrovolníci a přátelé AFS, Megavíkend se stal tradiční vzdělávací akcí našeho sdružení. Velmi mě těší profesionalizace našich dobrovolníků, v tomto případě v čele s přípravným týmem, který se každoročně zhostí zodpovědně své role. Výsledkem je letošní 6. ročník Megavíkendu, kam se chystá velký počet účastníků i ze zahraničí. Podíváme-li se do historie, zjistíme, že počet zúčastněných se od roku 2009 zdvojnásobil. V prvním ročníku jsme neměli tu čest přivítat nikoho ze zahraničí, letos očekáváme 19 účastníků. Podobně je to i se zahraničními školiteli, letos jich přijede dohromady šest! V tomto roce jsme poprvé překročili magickou hranici 100 účastníků a to s sebou nese pochopitelně mnohá očekávání, hodně energie nejenom v přípravném období a v neposlední řadě i nutnost stanovení jasných pravidel v průběhu celé vzdělávací akce. Loňský Megavíkend byl obsahově velmi pestrý, dokázali jsme nabídnout mnoho kvalitních školení, a jsem si jistá, že valná většina frekventantů z něj odjížděla spokojená. I přes to jsme v průběhu víkendu i posléze řešili situace vyplývající z přílišné socializace účastníku, na které jsme nebyli zcela připravení. Dospěli jsme k názoru, že na vzdělávací akci takovéhoto charakteru alkohol nepatří. Megavíkend je vzdělávací akce,


socializace je žádoucí, nicméně překročí-li jistou hranici, nedokáží účastníci vyvinout dostatečnou koncentraci, kterou si jistě školitelé i přípravný tým zaslouží. Jen třeba vzít též v úvahu, že se mezi dobrovolníky nacházejí mnozí, kteří ještě nedosáhli plnoletosti. S ohledem na náš společný cíl – profilovat se jako vzdělávací organizace, která je stabilní a zodpovědná, věřím, že všichni porozumí důvodům, které nás k tomuto opatření vedly. Moc se na vás těším příští týden v Českých Budějovicích! Klára


Školitelé, vol. 2 V minulém bulletinku jsme Vám nabídli první porci informací o školitelích, kteří organizují tracky a workshopy na letočním megavíkendu. Pojďme se nyní podívat na tu druhou polovinu.

Michal Dubec Externí školitel Track/Workshop: Dosahování porozumění při řešení konfliktů Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Benedikt - líbí se mi. Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? „Chovám“ jen mouchy, takže ne.

Jana Hollá Země: Slovensko/ Egypt Track/Workshop: Jak se učí ostatní? AFS orientace pro neevropské účastníky Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Asi to nebude znít moc originálně, když řeknu, že jsem získala mnoho znalostí, které zahrnují mimo jiné i sebepoznání. Také jsem objevila spoustu úžasných kamarádů, se kterými jsem si prošla několik zajímavých náročných úkolů, ale také skvělými momenty. AFS mi určitě více dalo než vzalo! :-) Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS


dosáhnout? Ráda bych pokračovala v tom, že pomáhám lidem k dosažení sebepoznávání, aby se mohli vzdělávat (hlavně v tomto století, kdy lidé mají možnosti pracovat a vzdělávat se společně a nečiní to, je důležité, abychom byli o tomto tématu informováni. Mnoho lidí se uchýlí ke xenofobii. Toto třeba můžeme vidět v dnešní politice – mise AFS je proto stejně aktuální jako na začátku.) Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Mámo moc ráda své jméno, takže bych ho neměnila. Promiň! ;)

Lucie Čížková DOS: Praha Track/Workshop: Já dobrovolník. Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Život s AFS mi dal několik příležitostí hlubokého pochopení, ponaučení a ocenění různorodosti. Dal mi také několik přátel na celý život. A cena tohoto všeho? Všechno, čím jsem s radostí zaplatila čas, energie, občasná frustrace a pochyby sama o sobě. Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? Vždy jsem měla ráda reflexivní procesy v organizaci jako celku, ale také sebereflexi jednotlivců. Co je cílem našeho jednání? Proč děláme věci tak, jak je děláme? Je AFS pro všechny, nebo jsme jenom elitářská skupina bohatých dětí? Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Své jméno bych neměnila, již několik let mi dobře slouží a miluju jeho význam: Držitel světla... Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Abych pravdu řekla, tak ne. Věčně zapomínám na své


každodenní povinnosti a úkoly – nejspíš bych skončila jako velmi hladové domácí zvíře. Avšak jednou za čas hlídáme krásného zlatého retrívra jménem Tim, který je u nás vždy jen krátce – dostává se mu tak dostatek jídla i pozornosti. Navíc je to skvělý, chytrý a krásný pes. Určitě by mi nevadilo, kdybych se jím na krátkou dobu stala.

Monika Nikolova Národní kancelář Track/Workshop: Buddy systém – zapojení navrátilců do řad AFS Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Život s AFS mi dal děsně moc ve všech ohledech. Poznala jsem spousty zajímavých lidí, naučila jsem se nejen hodně o sobě, ale i o světě, o lidských vztazích, o mezikulturních rozdílech, o fungování některých úřadů, o práci s lidmi. Život s AFS mi určitě víc dal než vzal. Někdy mám ale pocit, že mi bere víc času, než mu chci dát. Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? Pracuji v národní kanceláři na pozici Programové vedoucí a jsem tu už téměř šest let. Do budoucna bych ráda dotáhla některé započaté projekty a pracovala dál na lepším a efektivnějším fungování vysílacího a hostitelského programu. Zároveň se v poslední době věnuji mezikulturnímu vzdělávání a částečně práci s naší databází AFS Global Linkem. Obě témata mě baví, ale nemám na ně tolik času, kolik bych si přála. Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Mně se moje jméno líbí, jsem na něj zvyklá. Táta mi ho vybral ještě, než bylo jasné, že budu holka, a tak si říkám, že to tak má být. Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Ne.


Niccolò (Nick) Bertoldi Země: Itálie Track/Workshop: Měření hlasitosti ticha (velmi zábavný přístup k mezikulturní komunikaci) Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Život v AFS mě naučil být vždy zvědavý, učenlivý a být vždy připravený na nějaké překvapení. Naopak mi AFS vzalo všechnu mojí životní jistotu, což považuji za SKVĚLOU věc! Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? AFS dobrovolníkem jsem se stal před 20 lety, ale když se mě někdo ptá, kolik mi je let, vždy odpovídám, že mi už je 20 posledních 18 let. Můj cíl v AFS je zůstat mladý, stále se dobře bavit, ale také měnit svět jednoho člověka za druhým, s tou samou energií jako kdyby mi bylo těch 20 let! Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Jmenoval bych se Nick, protože to je jednoduché na výslovnost pro kohokoliv. A nebo Mr. Wolf (to je z filmu Pulp Fiction), protože rád řeším problémy! Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Nikdy jsem se nechtěl stát domácím mazlíčkem a ani jsem nad tím nepřemýšlel! :D Asi bych byl ptakopyskem, protože je nepředvídatelný a je mezikulturní směsicí všech různých zvířecích druhů. Hlavně je mnohem hezčí zevnitř nežli zvenku, stejně tak jako já. ;)


Petra Pojerová DOS: Praha Track/Workshop: Time management Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Jestli mi něco AFS vzalo, tak to vůbec tak nevnímám, jelikož to nejspíš bylo něco, co jsem ani nepotřebovala. Naopak, co mi AFS dalo, toho je nespočet: chuť cestovat do neznáma, pocit užitečnosti a důležitosti, nový pohled na svět, směr mého života (to zní skoro jako klišé), mnoho nezapomenutelných zážitků a samozřejmě vícero báječných (hostitelských) rodin a spoustu inspirativních přátel. Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? Abych pravdu řekla, tak mojí kariéru v AFS nijak neplánuji. Prostě dělám to, co mě baví. A momentálně mě baví školení (a sebevzdělávání se ve školení). Takže proč třeba nezkusit dostat se EFIL pool of trainers (tentokrát bych třeba mohla poslat přihlášku včas). Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Asi nebudu nijak originální, ale já jsem spokojená s tím, které jsem od rodičů dostala. Jsem ráda, že mi vybrali takové jméno, které je mezinárodně použitelné…asi věděli, co dělají ;) Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Momentálně snad radši ani ne. Zanechávala bych se (tj. mazlíčka) neustále doma, zatímco já (jako páníček) bych si někde cestovala… Zkusím si tuto otázku položit za několik let.


Petra Doležalová DOS: Praha Track/Workshop: Poddej se pohybu Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? AFS mi vzal můj klidný lhostejný život v mém paralelním světě a dal mi nové horizonty, zajimavé známosti a touhu po životě ♫... Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? Víš, že život se ti formuje a stává budoucností bez toho, aby jsi něco plánoval? Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Pokud zde platí pravidlo nomen est omen, tak bych se nejspíš jmenovala Indie (z anglického překladu pro nezávislost – independence) nebo Freedie a teď hádejte proč! Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Děláš si ze mě srandu?! Mít tolik svobody, lásky a pozornosti (a jednou za čas porci aljašské tresky) jenom za to, že bych byla opravdu rozkošná a mazlící se kulička chlupů? Tajně vím, že se jednoho dne se stanu jednou z našich dvou koček v mém dalším paralelním světě (snad budu jedna z těch vice inteligentních a méně neohrabaných, které pořád mňoukají na ptáky…).


Philipp Landgraf Země: Německo Track/Workshop: Time management Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Dal mi bratra a vzal nezkušenost. Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? Rád bych pokračoval ve školeních, které mě baví presentovat veřejnosti. Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Vybral bych si Philipp, protože to znamená Philos Hippos (přítel koní) – a to sedí. Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Nikdy jsem si nepřál být zvířetem, ale myslím si, že bych byl rád koněm. Kůň ztělesňuje schopnost pohybu, sílu, nezávislost, věrnost a upřímnost.

Viktória Bedő (Vica) Země: Maďarsko Track/Workshop: Lidská práva a aktivní občanství jako součást globálního vzdělávání Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? AFS mi do života dalo spoustu neuvěřitelných vzpomínek a vzalo mi velké množství lidí, které miluju nebo jsem milovat mohla. Avšak naučila jsem se, že se neříká “nashledanou” ale “uvidíme se příště”. Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout?


Nedávno jsem znovu začala pracovat v Maďarské AFS kanceláři jako EVS a Koordinátor Organizačního rozvoje, takže je spoustu překážek, které bych mohla do budoucnosti překonat v této pozici. Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Nezměnila bych své jméno, jelikož 'nomen est omen' a věřím, že byl určitě dobrý důvod, proč jsem dostala jméno ’vítězství’. Avšak přidala bych si druhé křestní jméno a to "Zsuzsanna", jelikož je to jméno dvou velmi důležitých žen v mém životě: moje máma a nevlastní máma. Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Jsem ráda člověkem, ale pokud bych si mohla vybrat byla bych psem; chytrým a hravým.

Tereza Vávrová Představenstvo Track/Workshop: Lidská práva a aktivní občanství jako součást globálního vzdělávání


Yonathan Darmon Země: Francie Track/Workshop: Poddej se pohybu Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? AFS mi dalo směr a novou rodinu, ale vzal mi můj volný čas a skoro všechny mé víkendy :-) Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? Rád bych rozvinul různorodost našich školitelů, byl aktivnější člen EFILu a sdílet všechny znalosti, které by se měly sdílet. Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Vlastně bych své jméno vůbec neměnil. Jeho význam je “poslán bohem” proč bych si ho měnil? Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Hmmm, byl bych opravdu nepořádný pes! Jsem hodný, důvěřivý a věrný k těm, co mě znají velmi dobře, ale úplně bláznivý!


Prep-team


Program Pátek 16:00 – 19:00 19:00 – 20:30 21:00 – 22:00 22:00 – 23:30

Příjezd a registrace Večeře Zahájení Seznamovací aktivity

Sobota 8:00 – 9:00 9:00 – 10:30 10:30 – 11:00 11:00 – 12:30 12:30 15:00 – 16:30 16:30 – 16:45 16:45 – 18:15 18:15 – 19:00 19:00 – 20:00 20:30 – 21:30 21:30 – 23:30

Snídaně Sobotní tracky – blok I Coffee Break Sobotní tracky – blok II Oběd Sobotní tracky – blok III Coffee Break Sobotní tracky – blok IV Reflexion Groups Večeře Blok kanceláře Common Activities

Neděle 8:00 – 9:00 9:00 – 10:30 10:30 – 10:45 10:45 – 12:15 12:15 – 12:45 13:00 – 14:00 14:00 – 15:00

Snídaně Nedělní workshop I Coffee Break Nedělní workshop II Slavnostní zakončení Oběd a Evaluace Úklid


Common Activities Budeme si hrát… … a učit se. A ještě ke všemu to budeme dělat zároveň. Mnozí si představují hru jako aktivitu vhodnou leda pro zabavení dětí mladšího školního věku. Učení zase bývá širokou středoškolskou veřejností považováno za násilný akt. Ve společném večerním programu se přesto pokusíme zkombinovat obě činnosti a nedat předsudkům šanci. Hra bude prostředkem k poznávání a rozvoji každého z nás i teamu jako celku. A co to vlastně znamená? Pokusíme se najít svoje hranice, prozkoumat je a překonat, naučíme se také respektovat druhé, spolupracovat i soutěžit. A jak to uděláme? Především zábavně, aktivně a hravě! Naším cílem je zprostředkovat vám silný zážitek a umožnit vám tak získat zkušenosti, které dalece přesáhnou rozmezí jednoho večera i celého víkendu.


Pravidla Megavíkendu Buď všude včas! V aule nepij a nejez – v celé budově pozor s jídlem a pitím! Hlavní dveře musí být vždy zavřené! Nezůstávej venku po půlnoci, už ti nikdo neotevře! Respektuj spánek ostatních! Neopouštěj areál školy! Když ti bude špatně nebo budeš něco potřebovat, obrať se na někoho z prep-teamu! Na Megavíkendu nepij alkohol!

Na co nezapomenout? Karimatka a spacák Přezůvky do školy Nádoba na pití (lahev či plecháček) Ručník (ale ten s sebou přece vozíte vždy, protože se s ním lépe cestuje po všech galaxiích)


Kdo bude na MegavĂ­kendu?


Chcete víc už nyní? Tak se podívejte na náš web www.afs.cz/megavikend

Naše díky Megavíkend 2013 se koná díky projektu "Volunteers together" podpořenému Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy

Bulletin2 cs  
Bulletin2 cs  
Advertisement