Page 1

O Megavíkendu Základní informace Sobotní tracky Nedělní workshopy Školitelé


Úvodem Takže kdybyste jako nevěděli, tak my vás teda všechny co nejsrdečněji zveme do Budějic, žejo... protože víte proč? Protože tam letos bude něco, co jste ještě nezažili. Teda jako někteří z vás už to možná zažili, ale... už jste to někdy zažili v Budějicích? Ale ať to nenatahujem, žejo, protože už jste všichni hrozně napnutí...

MEGAVÍÍÍÍKEND JE TADY (teda vlastně ne tady, ale v Budějicích) A my vám tady teď o něm všechno řekneme, teda vlastně napíšeme. A asi taky ne úplně všechno, protože tyhle časopisy budou vlastně dva, ale napíšeme o něm všechno, co se sem teď vleze. A ten zbytek vám zase napíšeme příště, abyste se měli jako na co těšit, žejo...


Co je Megavíkend? Megavíkend je víkendové vzdělávací setkání všech českých, a v posledních letech i mnoha zahraničních, dobrovolníků AFS. Každý megavíkend je trochu jiný, ale hlavně – každý je o trochu lepší než ten předchozí.

Fakta o Megavíkendu 2013: •

Je to největší vzdělávací akce české AFS

Koná se 11. - 13. 10. v Českých Budějovicích

Na výběr je z 6 celodenních tracků v sobotu

V neděli se zúčastníte dvou ze šesti workshopů

Potkáte spoustu zajímavých lidí

Počítáme s účastí až 20 zahraničních hostů

Jednou větou: MÁTE SE NA CO TĚŠIT


Tracky a workshopy Na sobotu jsme pro vás připravili na výběr ze šesti různých tracků. Pokud netušíte, co je to track, třeba jste náhodou minuli minulý megavíkend, tak to je takové delší školení, které začíná ráno a končí až večer. V daném tématu umožňuje dostat se více do hloubky a věnovat se detailům, na něž v kratších workshopech nebývá tolik času.

Sobotní tracky Zapojení navrátilců mezi AFS dobrovolníky Jayzk: Čeština Školitelé: Monika Nikolova, Kristýna Žáková Pamatujete si, jak se z vás stal dobrovolník? Byli jste s AFS na programu a pak co? Někdo zavolal, někoho jste potkali ve škole na chodbě, sami jste se přihlásili a šli na sraz dobrovolníků? AFS vyšle každoročně kolem 50 studentů na program do zahraničí, ale po návratu se do dobrovolničení zapojí sotva třetina. A to je škoda. Rádi bychom společně s vámi zjistili, co můžeme udělat líp a jak pracovat s navrátilci ještě dřív, než vůbec na program odjedou. Workshop je určen primárně pokročilejším dobrovolníkům a členům management group DOS.

Marketing a AFS aneb jak to vlastně funguje? Jayzk: Čeština Školitelé: Lukáš Jandač, Kamil Provazník Není pochyb o tom, že se každý z nás, během několika posledních let, setkal s pojmem marketing nejméně tisíckrát. Sami se však zamyslete nad tím, zda opravdu víte, co se pod tímto novodobým fenoménem skrývá. Pokud jste nenalezli zcela jasnou a uspokojivou odpověď, pojďte se společně s námi podívat, během celodenního semináře, co to „ten marketing“ vlastně je a z jakých zajímavých disciplín se skládá. Během našeho objevování zůstaneme v kontextu AFS tak, aby jste své nové znalosti uplatnili hned po příjezdu z MGV. Čeká na vás trocha té teorie, ale i zajímavá praxe, proto neváhejte a přihlaste se na náš workshop.


Měření hlasitosti ticha (velmi zábavný přístup k mezikulturní komunikaci) Jayzk: Angličtina Školitelé: Niccolo Bertoldi, Yonathan Darmon V AFS velmi často mluvíme o mezikulturní komunikaci. Vždyť se také jmenuje AFS Mezikulturní programy. Ale co je mezikulturní komunikace? V tomto workshopu se budeme zabývat dvěma aspekty tohoto tématu – pokusíme se zjistit, co je komunikace a jak ji mezikulturní dimenze dělá ještě složitější a zajímavější. Budeme se učit mluvit pomocí slov i bez nich, poslouchat očima, budeme měřit kultury a hlasitost ticha. Budeme se hodně smát a budeme jeden druhého vyzývat. Zkombinujeme mezikulturní guru jako Hofstedeho, Benneta a Halla se seriálem Mentalista. A latina bude znít skutečně cool. Budeme měnit naše slova, abychom změnili svět. Učení by mělo být zábavné, takže do našeho workshopu přijď s dobrou náladou a s úsměvem!

Lidská práva a aktivní občanství jako součást globálního vzdělávání Jazyk: Angličtina Školitelé: Tereza Vávrová, Viktoria Bedo V dnešním světě se setkáváme s mnohem větším množstvím názorů, kultur a komunit než kdy před tím. Je to důsledek globalizace, díky níž jsou lidé a státy politicky a ekonomicky propojenější. AFS a její mise v oblasti mezikulturního vzdělávání napomáhá vytvářet svět, v němž jsou lidé propojenější a angažují se efektivně a zároveň pokojně napříč kulturami v udržitelném rozvoji svých komunit. Věříme, že tato vize je důležitá právě v této době, kdy lokální rozhodnutí mohou mít okamžitý globální efekt a naopak. Žijeme v propojeném světě a proto považujeme téma lidských práv a aktivního občanství za více než zásadní. Už jsme globálně propojeni, pojďme se tedy lokálně angažovat!


Jak se učí ostatní? AFS orientace pro neevropské účastníky Jayzk: Angličtina Školitelka: Jana Holla Tento workshop je určen primárně pro současné a budoucí vedoucí AFS orientací, ale uvítáme rádi každého, koho zajímá téma různých stylů učení a trainingu v různých regionech. Jednodušeji řečeno, cílem tohoto workshopu je zjistit, jak dělat AFS orientace více inkluzivně, zejména s ohledem na účastníky z neevropských zemí. Jak na to půjdeme? Budeme se snažit pojmenovat naše i cizí vzdělávací preference – budeme si vyměňovat zkušenosti s tréninkem a učením v rámci AFS a budeme se zabývat metodami a metodologií, které se v Evropě tolik nepoužívají, jinými slovy, zkusíme se kriticky zamyslet nad současným stavem západních přístupů k mezikulturnímu vzdělávání. V neposlední řadě zkusíme tohle všechno zkombinovat dohromady a sestavit program orientace / školení pro neevropské účastníky. V rámci tohoto procesu se setkáme i s nějakou teorií, ale hlavním úkolem bude “ušpinit si ruce” a vyzkoušet si různé méně I více známé nástroje (v duchu experimentálního a participativního procesu učení).

Dosahování porozumění při řešení konfliktů Jazyk: Čeština Školitel: Michal Dubec Účastníci se seznámí s tím, jak během konfliktních situací funguje náš mozek (princip minimalizace ohrožení a maximalizace zisku) a jaký vliv mají na naše chování vztahové signály. V konkrétních konfliktních situacích z praxe si vyzkoušíme vědomě se vztahovými signály pracovat. Procvičíme se v rozpoznávání hodnocení, věštění, mentorování, popírání vidění světa druhých a dalších typů vztahových útoků, které stojí u základy většiny konfliktů. Naučíme se používat popisný jazyk, při konfliktu pátrat po potřebách druhých, sdělovat svoje potřeby a komunikovat tak, abychom neohrožovali status, jistotu, autonomii, důvěru a potřebu férovosti druhých lidí. Seznámíme se s Vypařujícím mrakem konfliktu a vyzkoušíme si aplikovat jeho zásady při řešení konkrétních situací.


Workshopy Na neděli pro vás máme šestici workshopů, které proběhnou hned dvakrát po sobě. Máte tak možnost si vybrat kterékoliv dva z naší pestré nabídky.

Živá knihovna Jayzk: Čeština Školitelé: Michaela Svobodová, Kristýna Polášková Vy. Já. Vaši rodiče. Sourozenci. Kamarádi. Každý máme svůj příběh, někdy jich máme dokonce i víc. A takový příběh může mít neuvěřitelnou sílu, zvlášť když se zkombinuje s dobře kladenými otázkami. Právě takto funguje Živá knihovna. Namísto knih jsou zde lidé a jejich příběhy, namísto čtení vedou čtenáři s knihou živý rozhovor. Ať už byste se do budoucna chtěli stát knihou a podělit se s ostatními o kus sebe sama, čtenářem a dozvědět se o životě jiných, organizátorem celé Živé knihovny nebo vás jen zajímá metoda, kterou jste zatím neměli příležitost vidět, pokusíme se vám ukázat z Živé knihovny co nejvíc.

Poddej se pohybu Jayzk: Angličtina Školitelé: Petra Doležalová, Yonathan Darmon Stává se ti někdy, že se necítíš ve své kůži? Že tvůj mozek a srdce bojují na opačných stranách barikády? Jsi někdy překvapen/a nebo dokonce přemožen/a a zmaten/a vlastními emocemi? Přidej se k nám na začátku cesty k sebepoznání: s pomocní ideálního nástroje, totiž tvého vlastního těla, a jeho prapůvodními nástroji komunikace – pohybem a tancem. Představíme ti cestu, která se na začátku nemusí zdát úplně snadná, ale je bezpečná a stojí za zkoušku. Pomocí improvizace, spontánního pohybu, volných asociací, a v neposlední řadě ostatních účastníků, nám naše okamžité prožitky umožní uvědomit si a hledat propojení mezi fyzickou, emocionální, sociální a kognitivní částí sebe samých. A co je hlavním cílem? Najít soulad se svým vnitřním já a lépe tak porozumět sobě i okolí. To se nám pravděpodobně nepodaří na


základě jednoho 90timinutového workshopu nebo z jednoho dne na druhý, ale věříme, že najdeme a otevřeme nějaké dosud skryté dveře a nastartujeme ten správný proces. Takže na chvilku vypni, poddej se pohybu...a zaposlouchej se...do sebe. N.B.: Strávíme hodně času pohybem na podlaze, takže (čisté!) ponožky a pohodlné oblečení, ideálně s dlouhými nohavicemi a rukávy, jsou nutnou podmínkou.

Time management: Nebuď otrokem své práce a nedostatku času. Jayzk: Angličtina Školitelé: Petra Pojerová, Philipp Landgraf •

• •

Myslíš, že potřebuješ osmý den v týdnu? Ale jak bys ten čas využil/a? Pracoval/a bys více, setkával/a by ses s přáteli, nebo bys spal/a? Jaký by ten osmý den byl v porovnávní se zbylými sedmi? Také odmítáš pozvánky na různé akce, protože se cítíš příliš busy? Ale jaké jsou tvé priority? Setkat se s přáteli a odpočívat, nebo mít hotovou všechnu práci? A když si vybereš, dokážež ze svého času vytěžit maximum? Také odkládáš otravné úkoly na zítra? Ale jak se cítíš ve chvíli, kdy máš tu práci hotovou? Pociťuješ úlevu? Také vždy ve chvíli, kdy se máš začít učit na zkoušku, najdeš nějakou lepší práci, kterou je potřeba udělat? Ale jak důležité je v tu chvíli uklízení bytu? Je skutečně tak důležité?

Nedělej si starosti! To se dá spravit! Jenom si svou mysl musíš trošku jinak nastavit a možná využít některé užitečné techniky a tipy.

Já, dobrovolník Jayzk: Angličtina Školitelka: Lucie Čížková Máš příliš mnoho práce a nedokážeš se na chvilku zastavit, aby ses “pořádně zamyslel”? Ptáš se někdy sám/sama sebe, proč jsi dobrovolník a co to pro tebe může do budoucna znamenat? Máš pocit, že pracuješ na své “kariéře dobrovolníka”, nebo se to prostě “děje samo od sebe”? Nezáleží na odpovědi. Pokud tě takovéto otázky čas od času napadají, neváhej se přihlásit na track s názvem


“Já, dobrovolník”. Tento track nebude o získávání nových znalostí nebo schopností, ale pomůže ti ujasnit si, kdo vlastně jako AFS dobrovolník jsi a jak chceš, aby vypadala tvá dobrovolnická budoucnost. Také ti představíme několik strategií a kroků, které ti pomohou posunout se blíž k tvému snu. Budeme se ptát na mnoho otázek a hledat na ně odpovědi, budeme pracovat s vizualizací a aplikovat nástroj strategického plánování SOAR (strengths – silné stránky, opportunities – příležitosti, aspirations – aspirace, resources/results – zdroje/výsledky) adaptovaný na osobní život. Počítej s tím, že budeme cestovat časem (a to jak dopředu, tak i dozadu), ale také si budeme užívat současnost.

Zážitkové vzdělávání Jayzk: Čeština Školitelka: Martina Gilarová Co se dozvíte a zažijete? Na tomoto workshopu budeme probírat zážitkové vzdělávání ve formě různých aktivit. Také nakoukneme do mezikulturní výchovy a co jsou naše nejčastější stereotypy a předsudky. Rozhodně nebude nebude nedostatek her a zábavy, tak se určitě přihlaště!

Mluvení na veřejnosti Jayzk: Čeština Školitelé: Lenie Šmejkalová, Kristýna Žáková Jsi nervózní, když mluvíš na veřejnosti? Nevíš, co s rukama nebo, kam se postavit? Nebo se chceš prostě dozvědět pár tipů, jak předávané informaci dát co nejlepší kabát? Přihlas se na nedělní workshop s názvem „Mluvení na veřejnosti.“ Nebude to žádná suchá teorie, takže papír a tužku klidně zahoď. Předmětem toho workshopu budou převážně praktická cvičení.


Školitelé Přečtěte si, kdo vás bude školit. V tomto čísle přinášíme prvních několik profilů školitelů, na pokračování se můžete těšit příště.

Kamil Provazník DOS: národní Track/Workshop: Jak prezentovat AFS Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Vím, že to už bude znít pateticky, ale jsem přesvědčen, že nebýt zkušenosti s AFS, tak bych dnes nebyl tam, kde jsem. AFS mne obohatila o mnoho zkušeností, dříve jsem se osamostatnil, poznal jsem skvělé přátele i kolegy a umožnil mi lépe se pohybovat v dnešním světě. V mém případě to určitě nejsou jen fráze z propagační příručky. Co mi vzal? Ano, vzal mi určitou porci času, který jsem mohl využít jinak, ale už ne tak smysluplně.

Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? V současnosti jsem už čtvrtým rokem v představenstvu AFS. Možná by se zdálo, že není už kam stoupat, něco dokázat. Člověk se však učí neustále a myslím si, že AFS nabízí širokou škálu uplatnění. Díky pracovnímu vytížení už možná nebudu s AFS v budoucnu tak intenzivně propojen jako to bylo v minulosti, ale ve spojení zůstanu stále. Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Nikdy jsem o tom nepřemýšlel. Z českých jmen se mi líbí Michal, z německých Tobias. Důvody ani moc neznám, jen mi tato jména dobře zní. Své bych asi neměnil, v Turecku jsem s ním měl úspěch.


Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Někdy během hektického dne bych chtěl být rybou v moři, která může všem denním nástrahám a těžkostem uplavat.

Kristýna Žáková DOS: Praha Track/Workshop: Zapojení navrátilců mezi AFS dobrovolníky; Public speaking Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Dal mi skvělých deset let plných mezikulturních zážitků, nových přátelství a spousty nových znalostí a dovedností. A nevzal mi nic – snad kromě strachu z neznámého. Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? Chtěla bych se i nadále věnovat školení a rozvoji vzdělávání v rámci AFS. Abychom byli veřejností, ale i vlastními dobrovolníky primárně vnímáni jako vzdělávací organizace. Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Svoje křestní jméno bych neměnila – výběr se rodičům moc povedl . Jen kdyby se už konečně všichni naučili, jak je to s tím měkkým a tvrdým i/y… Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? O tom jsem doopravdy nikdy nepřemýšlela… Ale vzhledem k tomu, že naše želva Zuzanka kdysi chudák nepřežila ani první zimu, tak bych to asi radši neriskovala.


Kristýna Polášková DOS: Kancelář Track/Workshop: Živá knihovna Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? No tak to by bylo nadlouho! Určitě mi vzal hodně volného času, který nahradil prací, která mě v současnosti živí, baví a vidím v ní smysl. Takže co víc si přát? Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? No rozhodně chci dostát svého motta, že „školy znají AFS, vědí, co nabízí a aktivně AFS vyhledávají“. Nic míň než pozvolna měnit český vzdělávací systém. Kdo se chce přidat, hlaste se na kristyna.polaskova@afs.org Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Neměnila bych. Výhodou mého křestního jména je mimo jiné to, že mu většina cizinců, se kterými jsem se kdy setkala, rozumí, nebo ho také má ve svém jmenném repertoáru. Takže mi ho ani moc nekomolí. Spíš příjmení, ale to už je jiný příběh… Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Jen to ne! To bych asi hodně trpěla. Celé dny nikde nikdo na krmení, venčení, mazlení, to bych si naběhla!


Lenie Šmejkalová DOS: Plzeň (i když teď spíše Management Group KOŠe) Track/Workshop: Mluvení na veřejnosti Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Dal mi nespočet nových zkušeností, ty nejlepší přátele a spoustu zážitků. Vzal mi jednoduchý, nalinkovaný, černobílý svět. Vše je daleko složitější, než se předtím zdálo. A to je občas dost velké břímě. Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? V tuhle chvíli je mým největším plánem rozproudit Klub odborných školitelů a Joint-Pot (iniciativa, kterou rozvíjíme společně s Maďary a Rakušany a doufám v budoucnu i Slováky a Poláky). Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Eleonor (podle Eleonor Roosevelt – bojovnice za lidská práva! To je snad jasné.) Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Asi ani ne, nemám moc ráda zelí. A já budu mít jako mazlíčka jedině kozu ;)

Lukáš Jandač DOS: představenstvo Track/Workshop: Jak se prezentuje AFS? Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Za to kdo jsem můžu z části vděčit právě AFS. Proto snad ani není možný vyjmenovat všechno to co mi těch 7 let dalo. A co mi AFS vzalo? Snad jen čas, který bych stejně nedokázal využít líp.


Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? Rád bych za výrazného přispění všech AFSáků v ČR udělal z AFS organizaci, kterou jednoho dne budou znát i náhodní kolemjdoucí – stejně jako tomu je v Itálii. Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Lukáš je OK, navíc všichni ví, že mám sebe až příliš rád...

Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Určitě můj kocour Mikeš, měl parádní život – zdravím do kočíčího nebe!

Martina Gilarová DOS: Pardubicko Track/Workshop: Zážitkové vzdělávání Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Nové obzory, možnosti, přátele, zkušenosti, seberealizaci. Co mi vzal: trošku soukromí a čas Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? Nasbírat nové zkušenosti, realizovat se jako lektor popř. v jiných aktivitách, zvýšit WS na škiolách, šířit AFS dále, naučit se jak funguje určitý druh neziskovky, rozvíjet se aj. Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Nevím, jsem spokojená se svým jménem


Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Asi ne, proč? Mám mazlíčků kolem sebe dost…

Michaela Svobodová DOS: Praha Track/Workshop: Živá knihovna Co Ti život s AFS dal a co Ti vzal? Výčet věcí, které mi život v AFS dal, by vydal přinejmenším na víkendovou přílohu novin. S některými se ale setkávám téměř denně – určitě by to byli skvělí přátelé, spousta nenahraditelných zkušeností a zážitků, možnost neustále se učit a rozvíjet. Pravdou je, že mi to vzalo spoustu volného času, který ale obětuju dobrovolně. Život v AFS mě tedy připravil o nudu a stereotyp. Jaké máš ještě plány v AFS do budoucna, čeho bys chtěl/a v AFS dosáhnout? Většinou se mi v AFS daří dosáhnout něčeho úplně náhle a bez plánování. Jsem zastáncem toho, že „i cesta může být cíl“, takže se hlavně snažím dělat všechno podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a cílem se nechávám překvapit. Kdyby sis měl(a) vybrat své (nové) křestní jméno, jaké by to bylo a proč? Jako malá jsem svoje jméno ráda neměla. Dnes bych ho za žádné nevyměnila. Pyšním se jménem hebrejského původu, které znamená „podobná Bohu“ a ze kterého se výborně vymýšlejí přezdívky. Chtěl(a) ses někdy stát svým vlastním domácím mazlíčkem (zvířetem), případně jakým? Já vlastně tak trochu už jsem svým vlastním domácím mazlíčkem. Nejraději ze všech totiž rozmazluju sama sebe.


A co bude dál? V příštím čísle se dozvíte: •

Kdo to pro vás připravuje (o prep-teamu)

Kdo to pro vás udělá (o školitelích)

Jak se dostanete do Českých Budějovic

Co si nesmíte zapomenout s sebou

Jak to bude vypadat (program Megavíkendu)

Pravidla, povidla i jiné pochutinky

A MNOHO DALŠÍHO

Chcete víc už nyní? Tak se podívejte na náš web www.afs.cz/megavikend

Naše díky Megavíkend 2013 se koná díky projektu "Volunteers together" podpořenému Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy

Megavikend 2013 Bulletin1 CS  
Megavikend 2013 Bulletin1 CS  

Všechny informace, které o Megavíkendu potřebujete a chcete vědět ještě mnohem víc.

Advertisement