Page 1

MP POWER AWARDS MP Power Projekt Najlepsze realizacje 2012 roku w kategoriach event, incentive, kongres, aktywny outdoor, multimedia, catering, CSR w branży eventowej.

 MP Power 12 Eksperci i osobistości sektora branży eventowej, których siła przebicia ma najbardziej znaczący wpływ na kształt i rozwój rynku.

Organizator konkursu

MP Power Awards to pierwszy konkurs branży eventowej uwzględniający całe jej spektrum. www.meetingplanner.pl/mp-power-awards

 MP Power Venue Lokalizacje

z największym potencjałem do organizacji eventów, prezentujące wysokie standardy współpracy z organizatorami wydarzeń.

 Kreatywny Roku Branży Eventowej Wyróżnienie

najlepszych kreatywnych na rynku eventowym oraz zwrócenie uwagi na znaczenie kreacji w branży.

Partner wydania


MP POWER AWARDS

MP Power Awards – Siła przebicia branży eventowej!

Magdalena Kondas redaktor naczelna MeetingPlanner.pl

Sylwia Banaszewska dyrektor zarządzająca MeetingPlanner.pl

IDEA I PODZIĘKOWANIA

Wydawca Meeting Planner Sp. z o.o. ul. Smyczkowa 12/28 02-678 Warszawa tel. 22 378 38 51 biuro@meetingplanner.pl www.meetingplanner.pl Organizator konkursu MP Power Awards MeetingPlanner.pl

www.meetingplanner.pl

Konkurs MP Power Awards powstał z potrzeby pokazania wartości branży eventowej i wielkiej siły przebicia, jaką wśród innych komunikatów i sposobów dotarcia, mają przedsięwzięcia z jej zakresu. Celem konkursu jest nagrodzenie najlepszych projektów, wskazanie miejsc ze szczególnym potencjałem eventowym oraz wyróżnienie osobistości i ekspertów branży. MP Power Awards to także promocja profesjonalizmu branży eventowej oraz budowanie świadomości efektywności narzędzi event marketingu. Długofalowo celem konkursu jest też podnoszenie standardów pracy i realizacji projektów na każdym etapie ich powstawania oraz współpracy pomiędzy zaangażowanymi podmiotami. Naszym założeniem jest także, aby MP Power Awards stały się częścią integracji branży oraz budowania platformy komunikacji pomiędzy tworzącymi ją sektorami. Trzem głównym częściom MP Power Awards – MP Power Projekt, MP Power 12 i Power Venue – towarzyszy konkurs Kreatywny Roku Branży Eventowej, w którym Jury poszukuje tych najbardziej kreatywnych zarówno z długoletnim doświadczeniem, jak i stawiających pierwsze kroki w sektorze eventów. Pierwsza edycja konkursu była dla nas ogromnym wyzwaniem, ale jak się okazało, przyniosła także wielką satysfakcję. Do projektu udało się zaangażować prawie czterdziestoosobowe Jury, które analizowało wszystkie nadesłane propozycje. Wielu partnerów wsparło nas w promocji konkursu i w organizacji finałowej gali. Wiele firm i instytucji nam zaufało. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń oryginalnych, innowacyjnych i spełniających wszelkie wymagane kryteria realizacji, z których Jury najpierw wybrało nominacje, a z finalistów wyłoniło zwycięzców. Efekty kilkumiesięcznej pracy i współpracy z branżą poznaliśmy podczas uroczystego finału MP Power Night. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu odbyło się w nowo otwartym Centrum Konferencyjnym Muranów, które mieści się w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich. Dziękujemy wszystkim partnerom i sponsorom, którzy wsparli organizację tego uroczystego eventu, a w szczególności Belvedere Catering by Design, Eventroom i Klubowi Agencji Eventowych SAR. Organizacja konkursu i cyklu towarzyszących mu spotkań to realizacja misji portalu, która oprócz dostarczania informacji i funkcjonalnych narzędzi, zakłada także budowanie spójnej branżowej społeczności. Zapraszamy do udziału w drugiej edycji MP Power Awards. Pokażmy siłę przebicia branży eventowej.

Jury MP Power Awards ........................4-6

MP Power Projekt .............................7-18

MP Power 12 ..................................20-31

MP Power Venue ............................33-35

Partner wydania – Łódź ...................36-40 Jury Kreatywny Roku Branży

Eventowej ..........................................41

Młody Kreatywny Branży Eventowej ......42 Kreatywny Roku Branży Eventowej .......43

Branża o konkursie .........................44-45

MP Power Night – fotorelacja ...........47-52

Kalejdoskop ...................................54-55

Partnerzy i sponsorzy ......................56-57 Rozmowa

Jacek Rozenek: Prawda i wartości

stały się niszą ................................58-59 Raport

Krzysztof Celuch: Dominują konferencje

i kongresy .....................................60-61 Felietony

Przemysław Witkowski:

Co z tą kreacją? ..................................62 Agnieszka Majkowska: I czucie i wiara,

i szkiełko i oko ....................................63 Szymon Walkiewicz: Czasem przydałyby

się eventowe Maliny ............................64

Sylwia i Magda

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 3


MP POWER AWARDS

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Szymon Kobusiński

JURY KONKURSU

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Archiwum prywatne

Krzysztof Celuch, kierownik Poland Convention Bureau. Założyciel i pierwszy prezes MPI Poland. Prodziekan i adiunkt Wydziału Biznesu Uczelni Vistula oraz prorektor w Wyższej Szkole Turystyki i Rekreacji w Warszawie. Przewodniczący kapituły programu Osobowość Roku MICE Poland.

Wojciech Cłapiński, wiceprezes zarządu El Padre. Był związany z agencją koncertową Jamboree oraz Eskadra Events. Współzałożyciel Klubu Agencji Eventowych. W 2011 r. nagrodzony tytułem Osobowość Roku MICE Poland w kategorii Organizator. Wierny kibic Legii Warszawa.

Michał Czerwiński, prezes zarządu InDreams, prezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel. Jako jeden z pierwszych na polskim rynku podjął działania, mające na celu kreowanie incentive travel jako narzędzia marketingowego, wspierającego sprzedaż. Osobowość Roku MICE Poland 2010.

Krzysztof Gawrych, partner, Eventroom. Jeden z pionierów event marketingu, związany z branżą reklamową od 17 lat. Współudziałowiec i przez 7 lat dyrektor zarządzający agencji eventowej Jet Events. Członek kapituły konkursu Dyrektor Marketingu Roku oraz Osobowość Roku MICE Poland.

Anna Gogacz, dyrektor generalna, Agencja Allegro. Absolwentka Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, założycielka pierwszej w Polsce prywatnej szkoły muzycznej. Promotor i producent wielu wydarzeń kulturalnych. Miłośniczka muzyki klasycznej i dalekich podróży.

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Archiwum prywatne

Piotr Burdzy, starszy specjalista – negocjator Orange Polska Od ponad 20 lat związany z branżą telekomunikacyjną, w szczególności z obszarem działań marketingowych oraz wsparcia sprzedaży. Od 5 lat zajmuje się m.in. zakupem usług związanych z organizacją eventów.

Fot. Szymon Kobusiński

Edyta Brykała, dyrektor zarządzająca Noble Concierge. Od 1992 r. związana była z branżą turystyczną. W latach 1998–2004 była odpowiedzialna za promocję marki Citroen. Przez ponad 5 lat dyrektor kreatywna w agencji Sound of Music. Od 2010 r. pełni obecną funkcję.

Fot. Szymon Kobusiński

Agata Bednarczyk, manager ds. konferencji, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Z rynkiem kapitałowym związana od roku 2009. W SEG odpowiedzialna za planowanie i organizację wydarzeń dla spółek giełdowych.

Fot. Szymon Kobusiński

Sylwia Banaszewska, dyrektor zarządzająca MeetingPlanner.pl. Współpracę z branżą spotkań rozpoczęła wraz z powstaniem „MICE Poland”. Była zaangażowana w takie projekty, jak m.in. Osobowość Roku MICE Poland, powstanie pierwszego w Polsce kierunku o specjalności turystyka biznesowa.

Fot. Archiwum prywatne

Renata Razmuk, attaché komunikacji wewnętrznej i organizacji imprez, Renault Polska, przewodnicząca jury. Odpowiada m.in. za komunikację wewnętrzną oraz system informacji i działań zmierzających do podniesienia mobilizacji pracowników. Osobowość Roku MICE Poland 2011.

Radosław Grześkowiak, dyrektorem marketingu i reklamy, Inter Cars SA. Od ponad 17 lat związany z branżą motoryzacyjną, w szczególności z obszarem działań marketingowych w tym sektorze. Wdrażał programy lojalnościowe i motywacyjne dla klientów wewnętrznych i zewnętrznych.

Andrzej Hulewicz, wiceprezes i współwłaściciel Mazurkas Travel. W 1990 r. wraz z dwoma partnerami założył Mazurkas Travel. W ciągu roku firma rozszerzyła ofertę m.in. o transport i organizację kongresów. Po kliku latach powstał hotel, centrum konferencyjne i firma cateringowa.

Tomasz Kammel, dziennikarz, producent, scenarzysta, trener. Autor i współtwórca cyklicznych audycji dla TVP. Specjalista w prowadzeniu festiwali, widowisk i koncertów. Trener, współzałożyciel firmy szkoleniowej Personal Reactor. Wykładowca akademiecki.

Magdalena Kondas, redaktor naczelna MeetingPlanner.pl. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała polonistykę i dziennikarstwo. Jako PR-owiec współpracowała z agencjami eventowymi. Przez kilka lat prowadziła branżowy magazyn „MICE Poland”.

Barbara Koper-Ochelska, zastępca dyrektora ds. organizacji konferencji i imprez, TU Allianz Polska. Absolwentka organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1997 r. związana z Allianz Polska. Zaangażowana w realizację wydarzeń dla klientów biznesowych i pracowników firmy.

4 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

www.meetingplanner.pl

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Szymon Kobusiński

Agnieszka Majkowska, dyrektor ds. rozwoju i wsparcia sprzedaży, Prudential Polska. Praktyk w dziedzinie incentive i ekspert w przedsięwzięciach związanych ze wsparciem i rozwojem sprzedaży. Współautorka książki „Jak korzystać z ekspertów zewnętrznych”.

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Szymon Kobusiński

Przemysław Oczyp, koordynator zrównoważonego rozwoju, Cemex Polska, ekspert Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Był organizatorem pierwszych w Polsce zrównoważonych targów zgodnie z normą BS 8901. Posiada uprawnienia audytora nowej normy ISO 20121.

Rafał Rosiejak, head of Conference Center & MICE Stadionu Narodowego, PL 2012+. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Profesjonalny trener biznesu w szkole House of Skills. Jest także menadżerem ds. zakwaterowania FIFA podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji w roku 2018.

Jarosław Sądej, prezes zarządu Jet Events. Absolwent politologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium PR w Szkole Głównej Handlowej. Współtwórca i udziałowiec kilku spółek z branży marketingowej. Od 15 lat związany z komunikacją marketingową, od 12 – z branżą eventową.

Izabela Stajkowska, w trakcie konkursu local hospitality project manager UEFA Euro 2012, The Coca-Cola Company Poland. Odpowiadała za programy eventowe i marketingowe w The Coca-Cola Company Poland. Przez ponad dwa lata zarządzająca projektem UEFA Euro 2012 Local Hospitality.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Artur Maćkowiak, marketing manager Microsoft. Karierę zaczynał w Polskim Radiu. Pracował jako marketing communication manager w Nokia Poland. Był dyrektorem Rozwoju i Strategii w Sferii (Grupa Polsat) oraz marketing managerem na rynku b2b w Play. Od 2009 roku związany z Microsoft.

Fot. Archiwum prywatne

Szymon Walkiewicz, partner, business development director Walk, prezes Klubu Agencji Eventowych SAR. Od prawie 18 lat w branży reklamowej. Założyciel agencji marketingu zintegrowanego Walk. Mówca, pasjonat, prowokator.

Wojciech Liszka, dyrektor marketingu i sprzedaży, Radisson Blu Kraków, prezes MPI Poland. Przewodniczył zespołowi wdrażającemu standardy BS8901 oraz Green Key w hotelu Radisson Blu. Osobowość Roku MICE Poland 2010. Od 1996 roku międzynarodowy sędzia koszykówki.

Fot. Archiwum prywatne

Rafał Mielczarek, dział zakupów, Carlsberg Polska. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od początku kariery zawodowej związany z działami zakupów firm z sektora FMCG. Pracę rozpoczynał w Philip Morris Polska, następnie odpowiedzialny za zakupy dla Diageo

Paweł Lewicki, prezes, Kierunkowy22. Był związany z firmami Trias, Prowokator, El Padre. Jeden z założycieli Klubu Agencji Eventowych. Za cel stawia sobie skuteczne edukowanie rynku, podnoszenie jakości i wyznaczanie nowych trendów w event marketingu.

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Szymon Kobusiński

Leszek Kurnicki, dyrektor wykonawczy ds. marketingu i komunikacji korporacyjnej PKN Orlen SA. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Politechniki Gdańskiej, gdzie ukończył także studia doktoranckie. Członek zarządu AB Ventus Nafta, członek Rady Nadzorczej Orlen Deutschland A.G.

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Archiwum prywatne

JURY KONKURSU

Cezary Wilemajtys, właściciel United Partners. Z wykształcenia anglista. Od 2004 r. członek MPI, członek założyciel polskiego oddziału MPI oraz Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel. Wieloletni felietonista magazynu „MICE Poland”. Specjalizuje się w incentive marketingu.

Ewa Woch, wiceprezes zarządu Targi w Krakowie. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polsko-Francuskiej Szkoły Zarządzania. Od 1996 udziałowiec i wiceprezes zarządu w firmie Targi w Krakowie Sp. z o.o. Równocześnie udziałowiec i dyrektor zarządzająca w firmie easyFairs Poland.

Adam Zagajewski, prezes Triangoo, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Eventowej. Na rynku eventów obecny od 13 lat. Zawodowo scenograf i projektant prowadzący firmę scenograficzną Triangoo. Prowadzi wykłady z plastyki eventu.

Artur Zymerman, prezes zarządu, dyrektor generalny Belvedere-Cafe Łazienki Królewskie. Absolwent Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki w Warszawie. Karierę rozpoczynał w 1993 r. w hotelu Mercure w Warszawie. Przez szereg lat związany był z hotelem Le Meridien Bristol.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 5


6 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Event. Produkt launch NOWY ANTOS ROAD SHOW klient: Mercedes-Benz agencja: Live Marketing Concept venue: dziewięć stacji serwisowych Mercedes-Benz na terenie Polski

Fot. Archiwum agencji

 www.livemarketing.pl

Założenia Przedstawienie pojazdu

najważniejszych cech pojazdu, nie

pnączy zarastających pojazd na oczach

podczas road show w wybranych

Realizacja Aby dynamicznie i innowa -

niające się zabudowy a większą masę

ciężarowego Mercedes-Benz Antos

stacjach serwisowych. Wśród zało-

żeń znalazły się bezpośrednie dotarcie do klientów oraz budowanie

relacji. Wyzwaniem było oczekiwanie klienta, aby uczestnicy doświadczyli

planowano jednak jazd testowych.

cyjnie przedstawić cechy Antosa, stworzono multimedialne show

z wykorzystaniem wideomappingu

na ciężarówce. Ekologiczność zaprezentowano za pomocą animacji zielonych

Konferencja Hewlett-Packard 3PAR

widzów, funkcjonalność pokazały zmieładunku – hektolitry wody, wypełniające cysternę Mercedesa. Projekt trwał

pięć miesięcy, liczył pond 11 tys. km.

Średnio w wydarzeniu uczestniczyło 60

klientów (założeniem było 40 klientów).

NOMINACJE

Konferencja Hewlett-Packard 3PAR klient: Hewlett-Packard

Polska premiera Samsunga Galaxy SIII

agencja:

Polymus venue: Teatr Capitol, Warszawa

 www.polymus.pl

Fot. Archiwum agencji

Fot. Archiwum agencji

Polska premiera Samsunga Galaxy SIII

Celem eventu była prezentacja pamięci masowych HP 3PAR

Premiera Samsunga Galaxy SIII nawiązywała do nowocze-

– białej scenie oraz scenograficznych sześcianach, które

rańczarni stanął nowoczesny biało-niebieski namiot.

Utility Storage. Show odbyło się na kilku płaszczyznach

„ożywione światłem projektorów stwarzały realne bryły ser-

werów”. Przestrzenna scenografia dawała efekt trójwymiarowości. Spektakl 3D przeniósł uczestników w wirtualny świat.

www.meetingplanner.pl

klient:

Samsung Electronics

snego i klasycznego stylu telefonu. W ogródzie Starej PomaDo prezentacji wykorzystano m.in. technologię rozszerzonej rzeczywistości. Specjalnie na tę premierę powstała muzyka inspirowana domyślnymi dzwonkami nowego Samsunga.

agencja:

Mea Group venue: Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich, Warszawa

 www.meagroup.pl

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 7


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Event. Promocja marki VERVA STREET RACING 2012

Fot. L. Nazdraczew, Live

klient: PKN Orlen agencja: Live venue: centrum Warszawy www.live.com.pl

Założenia Całodniowa impreza moto-

zawodników motosportowych oraz uno-

paliwa premium, skojarzyć markę

Realizacja Centrum stolicy zostało

cie oraz być swego rodzaju testem pa-

na którym pojawiło się 210 samocho-

podkreślić wizerunek marki Verva jako

z najszybszymi samochodami na świeliw w sportowych warunkach. Projekt

Spotkanie z podziałem na głosy klient: ING Bank Śląski agencja: Allegro Agency venue: teatry w kilku miastach Polski www.allegro.com.pl

przebudowane na tor wyścigowy,

dów i motocykli. Sto tysięcy widzów

obserwowało 38 przejazdów na żywo

Lexus Fashion Night

dowych i 20 wież nagłośnieniowych.

Scenariusz dostosowany był do wejść

na żywo na antenę kanałów TVN.

W produkcję eventu zaangażowane

było 1010 osób, 130 samochodów cię-

żarowych i dostawczych. Obrandowano

bez mała 8 tys. mkw. powierzchni.

„Spotkanie z podziałem na głosy”

Fot. Archiwum agencji

Lexus Fashion Night klient: Toyota Motor Poland agencja: El Padre venue: Expo XXI www.elpadre.pl

miał także pokazać zaangażowanie PKN

wocześnić wizerunek PKN Orlen.

przy pomocy dziewięciu ekranów dio-

Fot. Archiwum agencji

NOMINACJE

Orlen we wsparcie najlepszych polskich

ryzacyjna w centrum Warszawy miała

Podczas finałowego, szóstego Lexus Fashion Night główną

Pod wspólnym tytułem „Spotkanie z podziałem na głosy”

towane zostały wybrane w konkursie kolekcje mody oraz

cepcja projektu była oparta na roli, jaką zarówno w bizne-

i modelka Milla Jovovich, a towarzyszyli jej ambasadorowie

mówimy, może być często kluczowe dla wizerunku. Gościem

sceną stał się szklany podświetlany wybieg, gdzie zaprezennowy model marki Lexus. Gwiazdą wieczoru była aktorka

marki – Magdalena Różdżka i Paweł Małaszyński.

8 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

odbył się cykl spotkań dla klientów ING Bank Śląski. Kon-

sie, jak i w życiu odgrywa niedoceniany głos. Często to, jak spotkań był ekspert od emisji głosu Łukasz Nowicki.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Event. Event firmowy GALA KONKURSU LIGA MISTRZÓW 2012

Fot. Archiwum agencji

klient: PZU agencja: MyPlace venue: Hala Stulecia, Wrocław www.myplace.com.pl

Założenia Organizacja prestiżowego

eventu podsumowującego największy

konkurs sprzedażowy PZU Życie. Gala

Realizacja Hala Ludowa we Wrocławiu

zamieniła się w ogromne wrota czasu,

które ukazywały przeszłość, teraźniej-

konkursu Liga Mistrzów dla Pionu

szość i przyszłość sprzedawców w kon-

miała być uhonorowaniem 40 laure-

do realizacji spektaklu trwały ponad

multimedialnym dla 630 gociści.

mocowano 20 ton sprzętu multimedial-

atów oraz autorskim widowiskiem

tekście historii PZU. Przygotowania

cztery miesiące, a do dachu hali przy-

Fot. Archiwum agencji

Tajemnica skarbu Eneonitów

Ponad 300 pracowników Enea SA wzięło udział w evencie,

m.in. Lady Pank, Czesław Mozil, Gaba

Kulka, Avocado, duet DJ-ski Wet Fingers, zapewniający unikalną oprawę muzyczną, tancerze Grupy Voltoraz

akrobaci FlyCuba. Firmowy spektakl wyreżyserował Maciej Sobociński.

The Black and White Charity Dinner

Charytatywna gala The Black and White Charity Dinner była

który miał przełamać atmosferę niepewności, jaka powstała

uhonorowaniem pierwszej rocznicy debiutu GPW na wła-

do świata fantazji – fabularnej gry terenowej, podczas której

ku kapitałowego. Inspiracją do scenariusza eventu był Black

po zmianach w spółce. Uczestniczy zostali przeniesieni

rozwiązywano Tajemnicę Skarbu Eneonitów. W demokratycznej przestrzeni wszyscy odtwarzali równorzędne role.

www.meetingplanner.pl

NOMINACJE

Tajemnica skarbu Eneonitów klient: Enea SA agencja: Jet Events venue: Hotel Edison, Baranowo k. Poznania www.jetevents.pl

Fot. Archiwum agencji

Klienta Korporacyjnego PZU Życie SA

nego. Galę poprowadzili Tatiana Okup-

nik i Maciej Rock. Na scenie pojawili się

snym parkiecie oraz okazją do podsumowania rozwoju ryn-

& White Bal Trumana Capote w New York Plaza Hotel. Dwa

kolory dominowały we wszystkich elementach programu.

The Black and White Charity Dinner klient: Giełda Papierów Wartościowych agencja: Orchidea Group venue: Westin Warsaw Hotel, Warszawa www.orchideagroup.pl

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 9


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Event. Kampania zintegrowana z wykorzystaniem event marketingu DO HYMNU!

Fot. Photosynteza.com, Live

klient: Grupa Żywiec agencja: Live venue: road show w 50 miastach Polski, piwiarnie Warki www.live.com.pl

Założenia Warka – sponsor polskiej

reprezentacji piłkarskiej, miała wspie-

wysyłkę zaproszeń – listy z ideą akcji

gotował Adam Sztaba, a hymn został

mało ponad 5,5 mln gospodarstw do-

zentacji Jakubowi Błaszczykowskiemu.

na road show mobilnego studia nagrań,

i telewizji oraz poprzez dedykowaną

wspierając tym samym polskich piłka-

i tekstem Mazurka Dąbrowskiego otrzy-

rzy. Inauguracja projektu odbyła się

Otwarcie Lotniska Modlin

dokonanych przez stronę www było

Kompilację nagrań w jeden utwór przyprzekazany kapitanowi polskiej repre-

Peugeot Używany Gwarantowany

Fot. Archiwum agencji

Peugeot Używany Gwarantowany klient: Peugeot Polska agencja: El Padre venue: 12 salonów dealerów Peugeot Polska www.elpadre.pl

72 tys. głosów, które wykonały hymn.

Fot. Archiwum agencji

Otwarcie Lotniska Modlin klient: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin agencja: El Padre venue: wybrane kluby i kina, ulice Warszawy i okolic, Radomia oraz Płocka

cji. Projekt promowany był w internecie

no ponad 60 tys. programów z ideą ak-

w którym każdy mógł zaśpiewać hymn,

mowych. Eventy odbyły się w 50 mia-

stach. Efektem spotkań oraz nagrań

rać drużynę również emocjonalnie. Realizacja Kampania oparta była

NOMINACJE

podczas meczu Polska – Portugalia

na Stadionie Narodowym, gdzie rozda-

Otwarcie lotniska Warszawa – Modlin promowały działania

Założeniem akcji Peugeot Używany Gwarantowany było

olewania wysokich cen, a w ruchliwych punktach lądował

używanych Peugeot oraz zwiększenie sprzedaży. Weekendo-

do samochodu przechodnia lotniskowym melexem. Po uli-

eventów zorganizowano lokalne kampanie marketingowe.

ambientowe. W wybranych pubach zaproponowano akcję

samolot w graffiti 3D. Przy outletach zakupy były dowożone

cach maszerował team stewardes i pilota.

10 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

podniesienie świadomości klientów, dotyczącej samochodów we spotkania odbyły się w dwunastu miastach, gdzie oprócz

Dzięki dużej frekwencji w ciągu 24 dni sprzedano 176 aut.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Event. Pozostałe formy MAZURY ORLEN GRAND SLAM – FIVB BEACH VOLLEYBALL SWATCH WORLD TOUR 2012

Fot. Archiwum agencji

Klient: Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) organizator: Hotel Anders venue: Hotel Anders, Stare Jabłonki www.hotelanders.pl

Założenia Hotel Anders po raz kolejny

był gospodarzem Pucharu Świata

w Siatkówce Plażowej. Turniej to elitar-

na impreza po patronatem FIVB, gdzie

Moskwie, Paryżu i Rzymie.

Realizacja W ciągu siedmiu dni,

przed 70 tys. publiczności na ośmiu bo-

kucharze serwowali każdego dnia inny rodzaj kuchni.

550 gości uczestniczyło w podsumowu-

iskach mecze rozegrało ponad 200 par

jącej turniej gali pod gołym niebem.

jest ponad 6 mln dolarów. Turnieje

Rywalizacji towarzyszyło wiele aktyw-

się m.in. takie marki, jak się Orlen,

są w Pekinie, Gstaad, Klagenfurcie,

Restaurację Mistrzów, w której znani

w całym cyklu imprez w puli nagród

oprócz Starych Jabłonek rozgrywane

siatkarzy plażowych z całego świata.

ności dla kibiców. Przygotowano m.in.

Toyota, Swatch czy Pepsi. Turniej

transmitowały na żywo 54 telewizje.

Fot. Archiwum agencji

Strefa Kibica UEFA Euro 2012 w Warszawie

Fot. Archiwum agencji

Electronic Beats – Poland

Wśród sponsorów wydarzenia znalazły

Walk Events przygotowała pierwszą polską edycję festiwalu

Warszawską Strefę Kibica, jak dotąd największą w Europie,

muzyczną, w której skład wchodzą m.in. wydawnictwa, ra-

biców. Lokalizacja – 12 hektarów powierzchni, 6 km płotów

muzycznego Electronic Beats. Projekt stanowi platformę

którą stanowiło 25 imprez masowych, odwiedziło 1,5 mln ki-

dio internetowe, portal oraz wydarzenia muzyczna. Do za-

ogrodzeniowych, 20 tys. mkw. brandingu, poprowadzenie

oraz przygotowanie oprawy multimedialnej.

centrum stolicy była dużym wyzwaniem organizacyjnym.

dań agencji należały: dobór lokalizacji, aranżacja przestrzeni

www.meetingplanner.pl

sieci zasilania pod ziemią poprzez 11 km kabli – w ścisłym

NOMINACJE

Electronic Beats – Poland klient: Deutsche Telekom AG & 2Bild GmbH agencja: Walk Events venue: Soho Factory, Warszawa www.walk.pl Strefa Kibica UEFA Euro 2012 w Warszawie klient: Miasto Stołeczne Warszawa agencja: ARS Communication venue: Plac Defilad, centrum stolicy www.ars.com.pl

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 11


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Incentive. Incentive travel TOYOTA KIWI WAY

Fot. Archiwum agencji

klient: Toyota Motor Poland agencja: InDreams destynacja: Nowa Zelandia liczba uczestników: 140 www.indreams.pl

Założenia Z okazji dwudziestolecia

wszyscy zostali zaangażowani

Toyota Motor Poland i Toyota Bank zo-

czas trwania programu miała

działalności marki w Polsce partnerzy

stali zaproszeni na incentive travel po-

Wai-O-Tapu Thermal Wonderland,

Zelandii. Celem wyjazdu było wyróż-

Hasło Kiwi Way nawiązywało do nowo-

statkiem po fiordzie Milforda. Dużym

Realizacja Jeszcze przed wyjazdem

cji znalazły się m.in. team building

nienie partnerów biznesowych.

stronę internetową.

zelandzkiego stylu życia. Wśród atrak-

Jedz, baw się i szusuj!

Jedz, baw się i szusuj! – hasło i klamra koncepcyjna wyjazdu

incetive do Włoch pracowników firmy Bayer. Scenariusz na-

wiązywał do fragmentu książki „Jedz, mód się i kochaj” Eliza-

grupy samolotami lekkimi czy rejs wyzwaniem była skomplikowana

logistyka i koordynacja 18 lotów.

Pictor na szczytach ochrony w Himalajach

Fot. Archiwum agencji

Pictor na szczytach ochrony w Himalajach klient: BASF Polska agencja: ICP Group SA destynacja: Nepal liczba uczestników: 10 www.incentiveconcept.pl

o napędzie strumieniowym, zwiedzanie

wyprawa wyczarterowanymi dla

Fot. Archiwum agencji

Jedz, baw się i szusuj! klient: Bayer Diabetes Care agencja: Viventum destynacja: Włochy (Madonna di Campiglio, Mediolan) liczba uczestników: 45 www.viventum.pl

na farmie, rejs łodziami motorowymi

miejsce komunikacja poprzez

łączoną z kick off action do Nowej

NOMINACJE

w działanie CSR-owe, a przez cały

Kluczowi klienci BASF Crop Protection zostali zaproszeni

na incentive travel w Himalaje do Nepalu. Koncepcja wyjaz-

du, podobnie jak wartości promowanego produktu, miała

beth Gilber, dotyczącego Włoch – w szczególności skupiał się

opierać się na zdobywaniu szczytów i pokonywaniu barier.

zajęciach dla narciarzy i oryginalnej integracji na stoku.

zdobyciem szczytu z widokiem na Mount Everest.

na doświadczeniu różnorodnej kuchni włoskiej, zabawie oraz

12 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

Trekking na wysokości ok. 4000 m n. p. m. zakończył się

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Incentive. Program wsparcia sprzedaży HALLO TU CUBA klient: HTC agencja: United Partners destynacja: Kuba liczba uczestników: 35

Fot. Archiwum agencji

 www.unitedpartners.pl

Założeniem projektu było stworzenie

ności od modelu. Na najlepszych

platformy konkursowej oraz programu,

czekał tygodniowy wyjazd na Kubę.

jazdu nagrodowego na Kubę z komuni-

z uczestnikami projektu wykorzystano

który łączyłby ciekawą koncepcję wykacją utrzymaną w duchu: „Poznaj

smak kubańskiej zabawy”. W efekcie

W komunikacji marketingowej

dedykowaną stronę www, e-mailingi

oraz animacje tematyczne online, bu-

programu wsparcia sprzedaży oczeki-

dujące w atrakcyjny sposób główny

daży i promocji telefonów HTC wśród

bawy”. Animacje motywowały do dzia-

wano zwiększenia aktywności w sprzeprzedstawicieli salonów jednej z firm

przekaz „Poznaj smak kubańskiej za-

W scenariuszu znalazły się nawiązujące

do konkursowych animacji atrakcje,

jak m.in. kurs salsy na dachu, lekcje

przygotowywania drinków, najciekaw-

sze miejsca związane z kulturą i histo-

na Kubę, gdzie poznasz smak prawdzi-

zacji wyjazdu trwała wymiana zdjęć

konkursu „Hallo Tu Cuba” punktowana

wej zabawy, zaangażuj się w animacje

www.meetingplanner.pl

wysyłkowymi), zaangażuj się podczas

wyjazdu – konkursy z aparatami HTC.

rią Kuby. Ważnym elementem był

się w sprzedaż – wygrasz wyjazd

była sprzedaż telefonów HTC w zależ-

oraz „Tańczące puzzle” z nagrodami

łania na trzech poziomach: zaangażuj

telefonii komórkowej.

Realizacja Podczas dwumiesięcznego

dobrej zabawy („Animacja barmańska”

na stronie www, aby poczuć namiastkę

follow-up. Przez dwa miesiące po realii filmów z wyjazdu, dostępne dla

wszystkich uczestników konkursu.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 13


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Kongres KONGRES SPRZEDAŻY GRUPY PZU: LUDZIE. PASJE. SUKCESY. klient: PZU agencja: Walk Events venue: Hotel Ossa, Congress & Spa, Rawa Mazowiecka www.walk.pl

Założenia Kongres jest corocznym

NOMINACJE

IV Kongres Kobiet organizator: Stowarzyszenie Kongres Kobiet venue: Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie www.kongreskobiet.pl

wręczenia nagród najlepszym agentom. Realizacja W zeszłorocznej edycji,

która odbyła się pod hasłem: „Ludzie.

Pasje. Sukcesy.” wzięli udział goście i artyści, których rozmaite zajęcia

poranna miała charakter talk-show.

Dorota Wellman i Marcin Prokop

2400 mkw., która na tę okazję zmieniła się w multimedialną przestrzeń,

ze specjalnym wybiegiem i podium

dla laureatów. W części artystycznej

zaprosili do dyskusji trzy znane postaci,

wystąpili tacy artyści, jak Audiofeels,

Cześć wieczorna spotkania odbyła się

Styl oraz Merkalt Ball, a gwiazdą

reprezentujące różne oblicza sukcesu.

w hali namiotowej o powierzchni ponad

XXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego

Marcin Wyrostek z zespołem, Dziki

wieczoru był legendarny zespół Perfect.

IV Kongres Kobiet

fot. Nikodem Szymanski

XXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego klient: Polskie Towarzystwo Dermatologiczne agencja: Symposium Cracoviense venue: Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków www.symposium.pl

części merytorycznej odbywa się gala

i oryginalne pasje prowadzą do tego

samego – życiowego spełnienia. Część

Fot. Tomasz Brzewski

WYRÓŻNIENIE

spotkaniem, podczas którego oprócz

Kongres dermatologów to połączenie prelekcji, sesji nauko-

Kongres Kobiet stanowi największe w Polsce spotkanie kobiet

tów, prezentacji nowych produktów oraz osiągnięć

osób, zorganizowano pięć sesji plenarnych, 20 paneli równo-

wych (prowadzonych w sześciu salach równolegle), warsztanaukowych. Wzięło w nim udział 1400 lekarzy. Obrady uzupełnił koncert w Bazylice Mariackiej oraz spektakl „Piwnicy

pod Baranami” podczas uroczystej kolacji w Starej Zajezdni.

14 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

ponad podziałami. IV Kongres Kobiet odwiedziło ok. 7,5 tys.

ległych, trzy międzynarodowe okrągłe stoły i debatę z udzia-

łem 250 prelegentek z całego świata. Kongres obsługiwała

ponad 200-osobowa grupa wolontariuszy.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Aktywny outdoor RETRO CHALLENGE – 7N KICK-OFF 2012

Fot. Archiwum agencji

klient: 7N agencja: Active Team destynacja: trasa Augustów – Druskienniki www.active-team.pl

Założenia Stworzenie nowatorskiej

propozycji wyjazdu integracyjnego dla

klienta poszukującego nowych pomy-

rywalizacji. Program miał odbywać się w klimacie niezapomnianej przygody.

Realizacja Impreza przyjęła formułę

i atrakcje, m.in. aquapark i całoroczny

nymi maluchami. Koncepcja miała na-

inaugurowana na augustowskim rynku

słów, ale jednocześnie zapewniającej:

rajdu fiatami 126p, czyli wystylizowa-

cje, pomysł z faktorem „wow”, ideę an-

wiązywać do rajdów w stylu Monte

gażującą 50-osobowy zespół młodych

ludzi oraz motywującą do zespołowej

Carlo. Nawigacyjny rajd przygodowy

wyruszył z Augustowa i dotarł do Dru-

Fot. Archiwum agencji

Impreza integracyjna Sartorius Stedim

Impreza integracyjna dla pracowników i partnerów Sartorius Stedim po raz pierwszy miała miejsce w Polsce. W centrum

Gdańska zaplanowano m.in. rekreacyjne regaty smoczych

stok narciarski. Rywalizacja została zaw obecności mieszkańców miasta

i lokalnych mediów. Zwycięzców ogło-

szono podczas finału w Druskiennikach.

Żyć trzeba albo niebezpiecznie, albo w ogóle

Fot. Archiwum agencji

realne działanie, silne, pozytywne emo-

skiennik. W trakcie jazdy na uczestni-

ków czekały różnego rodzaju zadania

Podczas wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego Grupy

Kapitałowej IDM SA postawiono przed uczestnikami zadania

wymagające podjęcia ryzyka i przełamania własnych

łodzi, następnie zajęcia na statku pirackimi i zwiedzanie

ograniczeń. Zajęcia odbywały się na Jurze Krakowsko-

pockiej plaży zakończone chrztem i wodowaniem łodzi.

programu był 300-metrowy zjazd kolejką amerykańską.

miasta z tej perspektywy oraz warsztaty szkutnicze na so-

www.meetingplanner.pl

-Częstochowskiej. Jednym z bardziej ekscytujących punktów

NOMINACJE

Impreza integracyjna Sartorius Stedim klient: Sartorius Stedim agencja: Joyevent.pl destynacja: Gdańsk i Sopot www.joyevent.pl Żyć trzeba albo niebezpiecznie, albo w ogóle klient: Grupa Kapitałowa IDM SA agencja: Extreme Group destynacja: Jura Krakowsko-Częstochowska www.extremegroup.pl

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 15


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: CSR w branży eventowej WRACAMY DO OGRODU

Fot. Archiwum agencji

organizator: Poland Convention Bureau POT venue: wybrane placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodzinne domy dziecka www. poland-convention.pl

Założenia Stworzenie projektu CSR-

Realizacja Inspiracją „Wracamy

-Wesołej. W nawiązaniu do premiero-

cieli przemysłu spotkań w Polsce,

odbył się w 2010 r. Wówczas wolonta-

branży uporządkowali ogród wokół tego

-owego skierowanego do przedstawi-

którego celem jest budowanie platfor-

my komunikacji i współpracy pomiędzy

baw oraz zaplecze rekreacyjne Rodzin-

mi emocji. Projekt jest kontynuowany

przebudowali ogród, zbudowali plac za-

wiedzialnością biznesu.

nego Domu Dziecka w Warszawie-

Bayerancki Cyrk

ośrodkowi dla młodzieży z zaburzenia-

i w tym roku trafił do Wrocławia.

Free Your Kiwi

Fot. Archiwum agencji

Free Your Kiwi agencja: InDreams klient: Toyota Motor Poland destynacja: Nowa Zelandia, Kiwi Encounter Rainbow Springs www.indreams.pl

domu. Rok później projekt trafił do Kra-

kowa, gdzie lokalna branża pomogła

Fot. Archiwum agencji

Bayerancki Cyrk agencja: Live Marketing Concept klient: Bayer Consumer Care www.livemarketing.pl

riusze, reprezentujący branżę spotkań

wej akcji, przedstawiciele warszawskiej

z dziewięciu krajów, w ciągu kilku dni

Poland Convention Bureau a branżą

oraz zainteresowanie społeczną odpo-

NOMINACJE

do ogrodu” był IMEX Challenge, który

Podczas konferencji dla pracowników firmy Bayer zostały

Wsparcie zagrożonej wymarciem populacji ptaków kiwi

wychowankami Domu Dziecka przygotowali i wystawili

jazd incentive travel Toyoty do Nowej Zelandii. Na stronie

przeprowadzony projekt CSR. Goście eventu wspólnie z

przedstawienie cyrkowe. Podzieleni na dwanaście zespołów uczestnicy podczas wspólnej zabawy odpowiadali za

opracowanie poszczególnych elementów scenariusza.

16 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

– symbolu Nowej Zelandii – zostało wkomponowane w wywww wyjazdu uruchomiona została zakładka „Free your ki-

wi”. Cała grupa odwiedziła ośrodek Kiwi Encounter Rainbow Springs. Odtąd koncern opiekuje się kiwi o imieniu Tojuś.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Catering ADVENTURE WORLD WARSAW – ROZPOCZĘCIE BUDOWY

Fot. Archiwum agencji

klient: Jora Entertainment caterer: Mazurkas Catering venue: teren budowy Adventure World Warsaw www.catering. mazurkas.pl

Założenia Koncepcja inauguracji bu-

rozmiarów pączki, wielkie zakręcona li-

ogon żmii, smażone larwy, szarańcze,

do świata bajki i przygody.

molekularnej (Lost Kingdom) serwo-

W strefie Castle Island serwowane było

dowy parku rozrywki nawiązywała

zaki i wata cukrowa. W strefie kuchni

Realizacja Każda z pięciu stref kuli-

wany były m.in. kwiaty i owoce zanu-

namiocie sferycznym. W strefie słod-

of Legends z obrotowego baru poda-

kiej (Creature Lagoon) i bajkowej scenerii – znalazły się m.in. ogromnych

tradycyjne menu oraz dziczyzna. Kel-

rzone w ciekłym azocie. W strefie Land

nerzy ubrani byli w stroje dostosowane

wano sushi. W namiocie egzotycznych

Wydarzenie odbyło się na terenie bu-

przekąsek można było wybrać m.in.

Fot. Archiwum agencji

Catering Show 2012

Catering Show – wizerunkowe wydarzenie Mazurkas Catering ma za zadanie wzmocnić świadomość planistów doty-

odpowiednio do klimatu danej strefy. dowy planowanej inwestycji.

NOMINACJE

Koncert Roda Stewarta w Toruniu

Catering Show 2012 organizator: Mazurkas Catering venue: Expo XXI, Warszawa www.catering. mazurkas.pl

Fot. Archiwum agencji

narnych znajdowała się w oddzielnym

świerszcze, koniki polne i drewnojady.

Organizacja cateringu dla tysiąca gości podczas koncertu

Roda Stewarta, który odbył się w Motoarenie w Toruniu. Za-

czącą wagi części cateringowej podczas eventów. Tematyka

daniem firmy cateringowej była obsługa kliku równocześnie

stwie kulinarnej, jak i artystycznej. Galowa zasiadana kola-

indywidualnego zamówienia zespołu i ekipy Roda Stewarta.

show nawiązywała do UEFA Euro 2012 – zarówno w warcja dla ponad tysiąca gości była połączona z koktajlem.

www.meetingplanner.pl

odbywających się imprez oraz przygotowanie menu według

Przygotowano m.in. 25 rodzajów dań rybnych.

Koncert Roda Stewarta w Toruniu (obsługa cateringowa) klient: MJM Prestige caterer: Filmar Filipiak i Marchlewski venue: Motoarena, Toruń www.hotelfilmar.pl

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 17


MP POWER AWARDS

MP POWER PROJEKT Kategoria: Oprawa multimedialna MAPPING „LEGIONOWO PORUSZA”

Fot. Archiwum agencji

klient: Urząd Miasta Legionowo agencja: Anix Production House technika: Brill AV Media www.anixph.pl www.brillavmedia.pl

Założenia Wydarzenie miało promo-

z odpowiadającą za technikę firmą

nawiązujące do charakteru marki.

Event promował nową markę i logo-

oraz zawierać nowatorskie elementy

typ oraz hasło „Legionowo. Porusza!”

duction House, która dla Urzędu

promowanej marki. Pokaz został

zrealizowany na szklanej fasadzie bu-

Mapping Orange Euro 2012

Fot. Anna Liminowicz, Live

Namiot multimedialny KGHM klient: KGHM Polska Miedź technika: SQM www.rental.sqm.pl

Mapping nawiązywał więc do cech

Animacja nawiązywała do emocji i charakteru Euro 2012

i miała być symbolicznym powitaniem kibiców przez markę

Orange. Frontowa elewacja hotelu Novotel Centrum w War-

szawie została wyklejona folią umożliwiającą przeprowadze-

nie mappingu. TVN24 transmitowała projekcję, można ją

było zobaczyć także poprzez live streaming na Orange. pl.

18 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

dynku urzędu miasta. Zgodnie z hasłem akcji to goście imprezy dostarczyli energię do pokazu. Pedałując

na stacjonarnych rowerach uruchomili spektakl, którego finałem

była prezentacja nowego logotypu

Legionowa.

Namiot multimedialny KGHM

Fot. Archiwum agencji

Miasta Legionowo zrealizowała event

Mapping Orange Euro 2012 klient: Orange Polska agencja: Live www.live.com.pl

Brill AV Media.

Realizacja Projekt został zrealizowany we współpracy agencji Anix Pro-

NOMINACJE

pod hasłem „Akcja. Poruszenie!”,

wać nową markę miasta Legionowo

Z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia KGHM powstała kon-

cepcja stworzenia namiotu multimedialnego a w nim wy-

cieczki przenoszącej do świata dźwięku, obrazu, animacji

i interakcji. Za pomocą czterech żywiołów i ich wykorzysta-

nia w pracy KGHM zostało przybliżone funkcjonowanie firmy i jej historii. Namiot odwiedziło ok. 3,5 tys. osób.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Meeting planner – marketer lub właściciel biznesowy PRZEMYSŁAW PATER kierownik marketingu marki Lexus Toyota Motor Poland – Sekcja Lexus

ZDANIEM JURY

Absolwent zarządzania i marketingu w Akademii

Leona Koźmińskiego w Warszawie. Obecnie realizu-

„Przemysław Pater nie tylko

je studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlo-

posiada tak oczywiste

wej. Łączy zainteresowania zarządzaniem

w przypadku kandydatów

strategicznym, motoryzacją z historią malarstwa

cechy jak profesjonalizm

i modą. Efektem tego połączenie jest między inny-

czy wszechstronna

mi jego kluczowy projekt Lexus Fashion Night (re-

wiedza marketingowa.

alizacja sześciu edycji) i Lexus Fashion Awards.

Ma również pomysł

Uważa, że narzędzia z zakresu event marketing

oraz odwagę i determinację,

są istotnym ingredientem wiązki działań marketin-

żeby ten pomysł przeforsować

gowych. Jak podkreśla, oferując możliwość empi-

i konsekwentnie realizować.

rycznego zapoznania z technologią i produktem,

Świadomy swoich wyborów,

są ważnym uzupełnieniem dla działań mediowych.

precyzyjnie formułuje swoje

Oczywiście istotna jest formuła eventu, nowatorskie

oczekiwania wobec agencji.

rozwiązania scenariuszowe i produkcyjne.

Stąd m.in. sukces Lexus Fashion Night

Jego zdaniem współpraca pomiędzy klientem

na eventowej mapie Polski.

i dostawcą usług powinna być harmonijna na wielu

Sześć edycji tej prestiżowej modowej

płaszczyznach. Fundamentalne jest zrozumienie

imprezyto bezsprzecznie zasługa

Wojciech Cłapiński, wiceprezes zarządu El Padre

potrzeb klienta i specyfiki rynku, ale jeśli

Fot. Archiwum prywatne

Przemysława Patera”.

zleceniodawca potrafi nie tylko przekazać agencji

informacje, ale i zainspirować, wtedy powstają przedsięwzięcia wybitne.

Nominacje

Nominacje

Fot. Archiwum prywatne

MAŁGORZATA LUBCZYŃSKA dyrektor marketingu Blachy Pruszyński

Fot. Archiwum prywatne

MAGDALENA VIELHABER OEM/ FWS marketing activation manager Castrol Polska

Od ponad 13 lat w strukturach firmy zajmuje się

Absolwentka zarządzania i marketingu w SGH, po-

nie hospitality oraz polityką biletową dla ponad 6 tys.

wań rynkowych i metod wyceny spółki kapitałowej.

m.in. marketingiem. Do osiągnięć zalicza zarządzegości podczas Euro 2012, kiedy Castrol był jednym

z głównych sponsorów. Ważnym projektem był także

turniej piłkarski Castrol 5s dla partnerów bizneso-

wych Castrol Polska. Obecnie zaangażowana w pro-

jekt Castrol Golf Academy.

20 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

dyplomowych studiów w zakresie psychologii zachoZanim trafiła do obecnej firmy związana była z Biu-

rem Marketingu PZU SA oraz Fundacją Charytatywną PZU SA. Kluczowe projekty, w które jest

zaangażowana, to m.in. konferencja „Stal w nowo-

czesnym budownictwie” czy sponsoring, m.in. KSW.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Meeting planner – dział zakupów KATARZYNA LECH procurement manager EMEAR Shell Polska

Absolwentka geologii, geofizyki i ochrony

środowiska w Akademia Górniczo-Hutniczej

w Krakowie, studiów podyplomowych Project

Management oraz Master of Business

ZDANIEM JURY

Administration w warszawskiej Szkole Głównej

Handlowej. Doświadczenie zawodowe zdobywała

„Katarzyna Lech jest osobą

w działach zakupów międzynarodowych

bardzo profesjonalną i nad wyraz

korporacji. Do osiągnięć 2012 roku zalicza

otwartą na nowe pomysły

organizację wraz z agencją, jak podkreśla,

i nieszablonowe rozwiązania.

największego eventu w Środkowo-Wschodniej

Dzięki jej zabiegom udało się

Europie – „People make the difference Real”.

pozyskać duże wydarzenie firmowe

W Krakowie spotkało się kilkuset

do Polski, którego realizacja

współpracowników firmy, mówiących sześcioma

została bardzo wysoko oceniona.

językami. Wzięli udział m.in. w uroczystości

To również osoba przywiązująca

wręczenia nagród, galowej kolacji

dużą wagę do etyki pracy,

i zajęciach typu team building.

co sprawia, że współpraca

Zaangażowana w projekty

z Katarzyną Lech jest prawdziwą

charytatywne i wolontariackie. Wśród swoich pasji

konną, której jest instruktorem.

Lubi także uczyć się języków obcych.

Fot. Archiwum prywatne

wymienia przede wszystkim aktywne

spędzanie czasu – pływanie, jogging, jazdę

przyjemnością”. Wojciech Liszka, prezes MPI Poland, dyrektor marketingu i sprzedaży, Radisson Blu Kraków

Nominacje

Nominacje

Fot. Archiwum prywatne

ADAM KOWALSKI kierownik Sekcji Zakupów No-Manufacturing Grupa Goodyear Dunlop Tires Polska Fot. Archiwum prywatne

AGNIESZKA KOŁODZIEJCZAK kupiec E.Wedel

Absolwentka technologii żywności w Szkole Głównej

W swojej karierze zawodowej odpowiadał za sekcje

dentka Podyplomowych Studiów Menedżerów Zaku-

dis (Tabacco Company), Bols (grupa CEDC), T-Mobi-

Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, obecnie stu-

pów SGH. W ramach scentralizowanego procesu

zakupowego uczestniczyła m.in. w projektach orga-

nizacji konferencji sprzedaży, New Year Party – wy-

jazdu zagranicznego dla Działu Sprzedaży i spotkania

szkoleniowo-integracyjnego oraz spotkań zarządu.

www.meetingplanner.pl

zakupowe w takich firmach, jak Ferrero Polska, Alta-

le i obecnie w Grupie Goodyear. Kluczowe projekty,

przy których pracuje to organizacja eventów i incen-

tive travel dla dealerów czy kampanie BTL dla serwisów Premio. Za warte wyróżnienia uznaje realizacje

incentive dla dealerów do Hongkongu i RPA.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 21


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Meeting planner – stowarzyszenie RAFAŁ POLARCZYK specjalista ds. marketingu Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Absolwent marketingu w Wyższej Szkole Marketin-

gu i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w War-

szawie. Wcześniej związany m.in. z agencją Green

Fish, Pol-Mot Holding SA, WiedzaNet oraz Replay.

Do osiągnięć i jednocześnie kluczowych projektów zalicza trzykrotną organizację gali Wektory oraz

Doroczny Bal Pracodawców zorganizowany na Sta-

ZDANIEM JURY

dionie Narodowym w Warszawie, konferencję „Pol-

ska na gazie łupkowym” oraz imprezę

„Rafał Polarczyk to przede wszystkim

rekreacyjno-edukacyjną, marsz nordic walking po-

dokładność i słowność. Zawsze

łączony z piknikiem „Zabierz Serce na Spacer”.

dotrzymuje terminów, co we

Za ważne wydarzenia uznaje także organizację

współpracy ze zleceniodawcą jest

Szczytu Gospodarczego Polska-Niemcy 2011,

bardzo istotne. Skupiony na

w którym wzięło udział 350 uczestników, w tym wi-

szczegółach. Wprowadza bardzo

cekanclerz Niemiec Hans-Dietrich Genscher i mini-

wysokie standardy pracy, które

ster gospodarki Waldemar Pawlak, czy jubileuszową

przenosi także na organizowane

galę Konfederatki 2010 dla 350 gości. W swojej do-

wydarzenia. A przy tym uprzejmy

tychczasowej karierze odpowiadał za kampanie

i uśmiechnięty”.

Center & MICE Stadionu Narodowego, PL 2012+

cyjne. Jego zainteresowania to ogrodnictwo i pro-

Fot. Szymon Kobusiński

Rafał Rosiejak, head of Conference

promocyjne, trasy roadshow czy wyjazdy integrajektowanie zieleni oraz podróże motocyklowe

i sport: narciarstwo, kajakarstwo, motocross.

Nominacje

Z wykształcenia historyczka, ale swoją zawodową ścieżkę związała z branżą eventową. W 2011 r.

Fot. Archiwum prywatne

URSZULA MARKOWSKA kierownik Biura Zarządu Głównego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne Fot. Archiwum prywatne

ANNA KALICKA Departament Rozwoju Organizacji, specjalista Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Nominacje

Urszula Markowska jest doktorem nauk medycz-

nych, a pole jej głównych zainteresowań stanowią

dołączyła do zespołu Europejskiego Forum Nowych,

położnictwo i ginekologia. Odpowiada za organizację

konferencji na ponad 1000 osób w Sopocie. Do osią-

a do ostatnich kluczowych projektów zalicza XXXI

misję gospodarczą przy Prezydencie RP do Portugalii

z udziałem wykładowców zagranicznych, na który

którego celem było przygotowanie europejskiej

gnięć 2012 r. zalicza kolejne Forum Nowych Idei oraz współorganizowaną z Ministerstwem Gospodarki.

22 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

spotkań Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego,

Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

złożyło się ponad 90 sesji naukowych.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Meeting planner – agencja eventowa SEBASTIAN OPRZĄDEK prezes zarządu, dyrektor Obsługi Klienta El Padre

Współzałożyciel firmy Eskadra zajmującej się

m.in. marketingiem oraz eventami. Od 2010 r. pre-

zes zarządu spółki El Padre (dawna spółka Eskadra Events, która poszerzyła kompetencje eventowe

również o działania ambientowe i BTL). Współtwór-

ca kampanii marketingowych i laureat licznych na-

gród z zakresu marketingu. Wśród kluczowych

projektów, które zrealizował, wymienia m.in. Przy-

stanek IKEA, kampanię „MMS fajny yes” dla PTK

Centertel, Żywieckie Muzeum Humoru czy „Smok

ZDANIEM JURY

Wawelski z 650 tys. kapsli Tymbarku”. Do osiągnięć

zalicza zrealizowane przez El Padre projekty, m.in.

„Od lat skutecznie

LTE-Bus dla Polkomtel SA, rebranding Polskiego

i konsekwentnie zarządza agencją

Towarzystwa Ubezpieczeniowego, kampanię am-

El Padre, która pomimo krótkiej

bientową dla lotniska w Modlinie czy Kampanię Let-

obecności na rynku (jako marka

nią Plusa i Must Be The Music w polskich kurortach.

El Padre) stała się jedną z bardziej

Członek założyciel Klubu Agencji Eventowych.

rozpoznawalnych firm w branży

Absolwent marketingu w Akademii Ekonomicznej na Uniwersytecie Warszawskim.

Interesuje się m.in. kulturą Dalekiego Wschodu i wschodnimi sztukami walki.

Fot. Szymon Kobusiński

w Krakowie oraz Psychologii Zachowań Rynkowych

eventowej”. Anna Gogacz, dyrektor generalna Agencji Allegro

Nominacje

Nominacje

Zarządza strategicznymi projektami event marketin-

gowymi i prowadzi kluczowych klientów, m.in. Oran-

ge Polska, Grupę Żywiec, Mercedes-Benz Polska, PKN Orlen, Volkswagen Group Polska. Absolwent Uniwer-

sytetu Warszawskiego – politologii oraz studiów dok-

Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polskim Ra-

diu w Olsztynie i firmie fonograficznej BMG Poland. W 2001 roku powołał do życia Impresariat ITI w Grupie ITI, od 2007 roku prowadzi agencję

MyPlace. Wspólnie ze swoim partnerem biznesowym

toranckich w zakresie public relations. Do osiągnięć

Tomkiem Iwanem odpowiada w PZPN za Piłkę Nożną

prezentację prasoweą Volkswagen Golf VII.

zalicza powstanie Klubu Agencji Eventowych.

zalicza m.in. realizację Verva Street Racing 2012 czy

www.meetingplanner.pl

Fot. Archiwum prywatne

ADAM GÓRKO współwłaściciel, prezes zarządu MyPlace

Fot. Archiwum prywatne

BARTOSZ BIESZYŃSKI business development manager Live

Plażową – Beachsoccer. Do ważnych wydarzeń 2012

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 23


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Meeting planner – agencja incentive DARIUSZ AKTONOROWICZ właściciel Maestro Meetings & Incentives

Absolwent handlu zagranicznego w warszawskiej

SGPiS. Karierę zawodową rozpoczął jeszcze w cza-

sie studiów, działając w komisji Sportu i Turystyki, międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC

oraz jako pilot wycieczek zagranicznych w BP Orbis. W 1998 r. założył jedną z pierwszych w Polsce firm

wyspecjalizowanych wyłącznie w obsłudze turystyki

biznesowej, którą prowadzi do dziś. Współzałożyciel MPI Poland oraz Stowarzyszenia Organizatorów In-

ZDANIEM JURY

centive Travel. W 2010 roku uhonorowany meda-

lem „Za Zasługi dla Turystyki Polskiej” przyznanym

„Dariusz Aktonorowicz to osoba, na

przez ministra sportu i turystyki.

którą zawsze można liczyć,

Jak podkreśla, jego osiągnięciem jest m.in. to, że

zaangażowana w rozwój przemysłu

Maestro organizowała imprezy na wszystkich kon-

spotkań w Polsce

tynentach. Jednym z ciekawszych przedsięwzięć

i dusza towarzystwa.

– jak podkreśla – była obsługa logistyczna progra-

Kreatywność i wytrwałośćto

mu integracyjno-motywacyjnego, w ramach które-

dla mnie najważniejsze cechy i za

go w okresie fuzji dwóch instytucji finansowych

to właśnie doceniam Darka”.

POT

centive z udziałem około 30 tysięcy pracowników.

Fot. Szymon Kobusiński

Krzysztof Celuch, kierownik Poland Convention Bureau

Maestro zorganizowała cykl szkoleń oraz imprez inJego zainteresowania to turystyka, sport, muzyka oraz… dobre wina i cygara.

Nominacje

Nominacje

Fot. Archiwum prywatne

AGATA GOŚCIŃSKA współwłaściciel, dyrektor zarządzająca Viventum Fot. Archiwum prywatne

TOMASZ DUTKIEWICZ prezes zarządu Nautica Incentive

Karierę w branży MICE rozpoczął w trakcie studiów,

Absolwentka zarządzania i marketingu Akademii

pracując jako pilot grup incentive, choć wykształcenie humianistyczne i slawistyczne zdobyte na Uniwersytecie Jagiellońskim związały go z tematyką

bałkańską – pracował m.in. jako tłumacz w krajach

byłej Jugosławii. W grupie Nautica zajmował różne stanowiska, obecnie pełni funkcję prezesa zarządu niezależnego podmiotu Nautica Incentive.

24 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Doświadczenie za-

wodowe zdobywała w hotelarstwie, turystyce i mar-

ketingu. Od 2006 roku prowadzi firmę Viventum.

Uważa, że największym wyzwaniem każdego dnia

są ludzie, których po prostu lubi i ceni. Do osiągnięć

zalicza m.in. zintegrowane programy nagrodowe,

które stworzyła. Jest członkiem SOIT, MPI i SKKP.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Meeting planner – PCO/DMC AGNIESZKA FARACIK-LEŚNIAK managing partner DMC Poland

Z wykształcenia romanistka. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako pilot wycieczek

zagranicznych oraz project & event manager. Po 14 latach pracy przy organizacji incentive

travel i konferencji niemalże na całym świecie, postanowiła całkowicie skoncentrować się

ZDANIEM JURY

na klientach branży spotkań i współzałożyła

DMC Poland, które od 2004 roku zajmuje się

„Agnieszka wkłada w swoją pracę

usługami destination management company.

niesamowicie wiele energii, zarażając

Szczególnie związana z Krakowem.

wszystkich dookoła swoim

Jest członkiem Rady Dyrektorów

entuzjazmem. To osoba łącząca

przy Krakow Convention Bureau.

zarządzanie agencją, która wyrosła

Aktywnie działa w stowarzyszeniu MPI Poland,

na jednego z liderów rynku

gdzie pełni funkcję wiceprezes ds. edukacji,

przyjazdów do Polski, z życiem

SITE oraz World of DMC’s. Posiada tytuł

rodzinnym. A do tego znajduje

Certificate Incentive Specialist (CIS) nadawany

czas, aby aktywnie uczestniczyć

przez SITE. Do szczególnych osiągnięć 2012

w życiu stowarzyszeniowym naszej

roku Agnieszka Faracik-Leśniak zalicza obsługę UEFA Euro 2012 – podczas Mistrzostw

Europy w Piłce Nożnej. Nieustannie pasjonują ją podróże, ludzie i gotowanie.

branży inwestując swój czas w jej dalszy rozwój”.

Fot. Szymon Kobusiński

jako oficjalny partner firmy Castrol – sponsora

Cezary Wilemajtys, właściciel United Partners

Nominacje

Nominacje

Fot. Archiwum prywatne

ANNA JĘDROCHA prezes zarządu Symposium Cracoviense

Fot. Archiwum prywatne

SEWERYN JAKUBIEC chief operations officer DMC Poland Concept

Z branżą eventową i marketingową związany od wie-

Absolwentka krakowskiej AWF i Szkoły Hotelarskiej.

Em Lab SA. W 2011 r. trafił do ICP Group, gdzie

gresy w Polsce. Działa w wielu branżowych organi-

lu lat – pracował m.in. w IQ Marketing, Banah Group, od podstaw tworzył dział DMC. Do osiągnięć zalicza

zacjach m.in. Krakowskiej i Polskiej Izbie Turystyki

obsługę firmy Canon – sponsora Euro 2012, pozy-

i Krynica Convention Bureau. Do osiągnięć 2012

Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Eventowej, wy-

kongresów i sympozjów medycznych i naukowych,

skaną w wyniku dwustopniowego przetargu.

kładowca w Marketing Communication Academy.

www.meetingplanner.pl

Prezes zarządu Stowarzyszenia Konferencje i Kon-

roku zalicza zdobycie dla Krakowa organizacji kilku

z których każde liczyło kilkuset uczestników.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 25


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Meeting planner – team building/outdoor OLGA KRZEMIŃSKA managing director Power Sport

ZDANIEM JURY

Inicjatorka firmy Power Sport, współzałożycielka

i członek zarządu Stowarzyszenia Branży Evento-

„Olga Krzemińska to krwiobieg branży

wej. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej

eventowej. Osoba będąca dla wielu

i Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji im.

integratorem informacji, wiedzy,

Koźluka w Warszawie. Swoją przygodę w branży

najlepszych kontaktów. Wrażenie robi

zaczęła od wyjazdów narciarskich, turniejów squ-

również sukces, jaki odnosi

asha (w latach 2002-2004 była wicemistrzynią

współprowadzona agencja

Polski w squashu), wyjazdów żeglarskich, nurko-

Power Sport, która w krótkim czasie

wych i kite-surfingowych. Prywatnie lubi podróże

urosła znacząco, powiększając swoje

i sport w każdym wydaniu – dzięki pracy w agen-

portfolio usług eventowych. Jednocze-

cji ma więcej możliwości realizować swoje pasje

śnie współpraca agencji z podwyko-

sportowe i wyjeżdżać w piękne miejsca, pokazu-

nawcami oraz klientami

jąc aktywny świat innym. Pasjonują ją również

ciągle prowadzona jest w przyjazny,

eventy motoryzacyjne i ekstremalne. Za ważne

wręcz przyjacielski sposób.

osiągnięcia uważa zdobycie przez Power Sport ty-

Można przypuszczać jednak,

tułu Firma Roku 2012 przyznanego w konkursie

że horyzont dla działań Olgi

Centralnego Biura Certyfikacji Krajowej oraz na-

jest jeszcze daleko i niejednym nas

grodę w konkursie „Polski Internet”. Kluczowe

jeszcze zaskoczy”.

Stowarzyszenia Branży Eventowej, prezes Triangoo

projekty to m.in. uruchomiony w 2012 r. klub

Fot. Szymon Kobusiński

Adam Zagajewski, wiceprezes

Elite Circle i organizowany w jego ramach Rage-Revolution, Mistrzostwa Świata Poduszkowców

czy Zobaczyć Morze.

Nominacje

Nominacje

Absolwent Wydziału Budownictwa, działalność

w branży rozpoczął od zakupu sześciu pistoletów

Fot. Archiwum prywatne

RAFAŁ SZCZEPANIK prezes Training Projects

Fot. Archiwum prywatne

BARTOSZ BOGUCKI właściciel Bartbo

Prowadzi szkolenia menedżerskie, wyjazdy integra-

cyjne i gry symulacyjne. Współzałożyciel portalu

do paint balla oraz inwestycji w dwa quady, a w cią-

Pracuj.pl. Został uznany za jednego z czterech naj-

Obecnie pracuje w niej 70 osób. Rok 2012 Bartbo

cyjne”. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów

gu 11 lat rozwinął firmę na skalę ogólnopolską.

zakończyła realizacją ponad 500 projektów. Jak podkreśla, patrzy daleko w przyszłość i wie, że zawsze

jest co ulepszać i zmieniać w firmie, którą prowadzi.

26 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

lepszych polskich trenerów w kategorii „gry symula-

Outdooru. Do osiągnięć 2012 roku zalicza stworzenie planszowej gry symulacyjnej Antarktyda 2020, prze-

znaczonej do zajęć team buildingu dla 150 graczy.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Convention Bureau ANETA KSIĄŻEK starszy specjalista ds. konferencji Poland Convention Bureau

W Poland Convention Bureau zajmuje się m.in. budową koncepcji promocji Polski jako miejsca orga-

ZDANIEM JURY

nizacji wydarzeń, współpracą z instytucjami

i organizacjami zaangażowanymi w promocję Polski

„Aneta Książek wyróżnia

w segmencie turystyki biznesowej, koordynuje Pro-

się swoim zaangażowaniem

gram Ambasadorów Kongresów Polskich, udział

w znalezieniu właściwego miejsca

w targach branżowych oraz organizację fam tripów.

dla turystyki MICE w naszym kraju.

Absolwentka Wyższej Szkoły Ekonomicznej w War-

Dzięki jej działalności oraz całego

szawie, kierunku Ekonomia Turystyki. Zanim trafiła

Poland Convetion Bureau coraz więcej

do PCB związana była m.in. ze Stołecznym

imprez typu kongresy, konferencje,

Biurem Informacji i Promocji Turystycznej, gdzie

incentive odbywa się w Polsce, co

pełniła funkcję specjalisty ds. PR. Kluczowymi dla

oczywiście ma swój konkretny

niej projektami były m.in. road show w ramach

wymiar ekonomiczny.

kampanii „Polska. Move your imagination”, dziesię-

Aneta Książek osobiście

ciolecie PCB, udział Polski w jubileuszowych targach

i aktywnie uczestniczy w targach

IMEX i EIBTM oraz po raz pierwszy w 2012 r. obec-

branżowych, wydarzeniach typu study

ność Poland Convention Bureau na IMEX America.

tour, road show, gdzie wykazuje się

Do ważnych wydarzeń zalicza udział w projekcie

wspólna praca wolontariuszy z dziewięciu krajów

na rzecz ośrodka, edukacyjnego i rehabilitacyjnego

dla osób z upośledzeniem umysłowym.

widoczną i lubianą w całej branży”.

Fot. Szymon Kobusiński

IMEX Challenge Slovenia, którego celem była

dużą kreatywnością. Jest też osobą

Andrzej Hulewicz, wiceprezes i współwłaściciel Mazurkas Travel

Nominacje

Nominacje

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego z tytułem magi-

Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu

w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W Conven-

go Uniwersytetu Nowego Jorku. Od ponad 10 lat

wstania. Do najważniejszych osiągnięć zalicza m.in.

ropy Centralnej międzynarodowego stowarzyszenia

stra niemcoznawstwa oraz zarządzania firmą

tion Bureau Katowice działa od momentu jego po-

„Przeprowadzenie kampanii promocyjnej produktu turystyki biznesowej Katowic” oraz raport „Rynek

spotkań konferencyjnych i wydarzeń w Katowicach”.

www.meetingplanner.pl

Fot. Archiwum prywatne

ANNA GÓRSKA prezes zarządu Gdańsk Convention Bureau

Fot. Archiwum prywatne

KRYSTIAN GRYGLASZEWSKI główny specjalista Katowice Convention Bureau

Gdańskiego oraz Business Administration Stanowe-

związana z turystyką. Przewodnicząca Oddziału Eu-

ICCA. Do osiągnięć zalicza m.in. wprowadzenie apli-

kacji mobilnej GCBeVENT i organizację Trójmiejskiej

Akademii Organizatora Spotkań Biznesowych.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 27


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Dostawca – venue ŻANETA BERUS prezes zarządu Warszawskie Centrum Expo XXI

ZDANIEM JURY

„Żaneta Berus to przede wszystkim pasjonatka branżowa, osoba

Absolwentka podyplomowych studiów MBA w Aka-

o bogatych kompetencjach

demii L. Koźmińskiego w Warszawie całe życie za-

zawodowych i ogromnym

wodowe związana jestem jest z ekonomią

zaangażowaniu w budowaniu

i promocją gospodarki. Pracowała m.in. w Krajowej

pozytywnych relacji pomiędzy

Izbie Gospodarczej w Biurze Promocji Zagranicznej,

dostawcami venue, klientami

jako konsul handlowy w Chicago, a od 2000 r.

i dostawcami innych usług

związana z Expo XXI, przechodząc w firmie różne

komplementarnych. Jako wieloletni

szczeble – od dyrektora handlowego do funkcji pre-

prezes największego w Warszawie

zes zarządu. Wiceprezes Polskiej Izby Przemysłu

centrum konferencyjno-

Targowego działa także w radzie doradczej Fundacji

wystawienniczego, swoją kreatywną

FCSR pomagającej kilkunastu szkołom na Pomorzu

i prorynkową postawą w istotny

Zachodnim. Za kluczowe projekty uznaje organiza-

sposób wpłynęła na profesjonalizację

cję w Expo XXI 50-lecia obecności firmy John Deere

rynku MICE. Podczas realizacji

w Europie, Galę Europejskie Oscary, Microsoft Tech-

projektu Euro 2012 w ogromnym

nology Summit czy Kongres Energii Wiatrowej. Ter-

stopniu przyczyniła się do rozbudowy

min tego ostatniego wydarzenia niefortunnie zbiegł

infrastruktury terenów sąsiadujących

się z wybuchem wulkanu w Islandii, dlatego – jak

z Expo XXI. Udziela się także

podkreśla – jego organizacja była wyzwaniem, ale

w akcjach charytatywnych”.

dyrektor generalny Belvedere-Cafe Łazienki Królewskie

i okazją przetestowania środków komunikacji elek-

Fot. Szymon Kobusiński

Artur Zymerman, prezes zarządu,

tronicznej. Do osiągnięć 2012 roku zalicza wybór

UEFA i zlokalizowanie w Expo XXI Międzynarodowego Centrum Nadawczego podczas Euro 2012.

Nominacje

Nominacje

Absolwent zarządzania i marketingu Uniwersytetu

Warmińsko-Mazurskiego od początku kariery związa-

ny z grupą hotelową Anders, gdzie przeszedł wszystkie zawodowe szczeble, oraz siatkówką. Obecnie

Fot. Archiwum prywatne

PRZEMYSŁAW TRAWA wiceprezes zarządu Międzynarodowe Targi Poznańskie

Fot. Archiwum prywatne

TOMASZ DOWGIAŁŁO dyrektor generalny Hotel Anders Grupa Anders

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz

studiów menadżerskich w Wielkopolskej Szkole Biz-

nesu. Oprócz pełnienia funkcji wiceprezesa MTP jest także wykładowcą akademickim. Do szczególnych

pełni funkcję dyrektora Turnieju Mistrzostw Świata

projektów zalicza m.in. Konwencję Klimatyczną ONZ

zalicza Puchar Świata w Siatkówce Plażowej oraz

izé. Za osiągnięcia uznaje m.in. modernizację cen-

w Siatkówce Plażowej. Do kluczowych osiągnięć

Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej 2013.

28 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

COP 14 czy 32. Europejskie Spotkanie Młodych Ta-

trum kongresowego oraz otwarcie Sali Ziemi.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Dostawca – multimedia IWONA CZARNATA w momencie nominacji kierownik projektów, obecnie zastępca dyrektora sprzedaży Trias Event Engineering

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i Wyższej

Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości. Zanim tra-

fiła do Trias SA pracowała w firmie Lidex, gdzie

m.in. kierowała Biurem Konferencji. Oprócz prowa-

dzenia projektów i klientów w Trias EE, zajmuje się także szkoleniami z zakresu podstaw wykorzysty-

wania technik oświetlenia i multimediów dla pra-

cowników agencji eventowych. Do kluczowych

projektów zalicza rozwiązania multimedialne zasto-

ZDANIEM JURY

sowane m.in. w projektach jak event z okazji połą-

czenia się TP SA z Orange, konferencja e-nnovation

„Jak diabeł nie może, to prosi

dla Fundacji Proidea (pierwszy raz w Polsce ekran

Iwonę o pomoc.

panoramiczny – 25 m, zbudowany z diody o roz-

Odpowiedzialny, uparty, drobiazgowy

dzielczości 3 mm), event Netii realizowany z agen-

i kompetentny zawodowiec.

cją Defacto (jak podkreśla, pierwsza tego typu

Wielozadaniowość idzie u niej

projekcja wielkoformatowa o łącznej powierzchni

w parze z pietyzmem w odniesieniu

blisko 1500 mkw., zawierająca elementy mappingu

do każdego projektu. Otwarta na

oraz animacji komputerowej z udziałem uczestni-

Civic, uroczystego zawieszenia wiechy na budynku Złota 44 czy podczas Biznes to Rozmowy. Wśród

zainteresowań wymienia kino, teatr, rysunek.

diabłem”.

Fot. Szymon Kobusiński

ków spotkania), premiera nowego modelu Hondy

dialog, potrafi się dogadać z każdym

Jarosław Sądej, prezes zarządu, Jet Events

Nominacje

Nominacje

Fot. Archiwum prywatne

MAREK WASILEWSKI właściciel Pro4Media

Fot. Archiwum prywatne

MICHAŁ CZERNIAK dyrektor zarządzający Brill AV Media

Absolwent ekonomii Uniwersytetu Marii Curie-Skło-

Zanim zdecydował się na inwestycję we własną

siębiorstwem w SGH. Swoją przygodę z branżą

i Wizja. Budował firmę i zespół od samego począt-

dowskiej oraz zarządzania małym i średnim przedeventową rozpoczął na Węgrzech, w firmie matce obecnego Bril AV Media. Po powrocie do Polski,

w 2006 r. rozpoczął budowanie polskiego oddziału.

Do kluczowych projektów zalicza zmierzające

do edukacji rynku warsztaty z techniki eventowej.

www.meetingplanner.pl

działalność realizował projekty w firmach TSB

ku, szkoląc wszystkich pracowników. Jak podkreśla,

jego ulubioną formą są video mapping 3D i projek-

cje wielkoformatowe. Do szczególnych osiągnięć

zalicza inwestycje w zespół i sprzęt czy video map-

ping 3D na fasadzie Pałacu w Wilanowie.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 29


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Dostawca – catering MICHAŁ KOZAK w momencie nominacji dyrektor zarządzający, obecnie dyrektor generalny Mazurkas Catering

Dyrektor Mazurkas Catering i MCC Mazurkas Con-

ference Centre & Hotel, od lat związany jest z hote-

larstwem, w którym wykorzystuje wykształcenie

ekonomiczne o specjalizacji marketingowej.

Do osiągnieć zalicza zwiększenie przychodów

do poziomu najwyższego w 12-letniej historii firmy w roku 2012 oraz obsługę cateringową m.in. Jero-

ZDANIEM JURY

nimo Martins (zasiadana kolacja dla 3000 osób

oraz 220 m bufetów), IBM (1000 osób), Adventure

„Michał Kozak – człowiek czynu.

World Warsaw (600 osób), UEFA – International

W trudnym czasie dla Hotelu

Broadcast Centre (1200 osób), Mona Vie (4000

Mazurkas potrafił zadbać,

osób). Podczas autorskiego projektu firmy Catering

aby klienci i goście nie odczuli tego

Show 2012, na zaprosznie Mazurkas Catering poja-

kryzysowego momentu.

wiło się ok. 1000 przedstawicieli branży MICE, dla

Profesjonalista z doświadczeniem,

których wyserwowano dziesięć różnych dań oraz

który stawia czoła wyzwaniom.

przygotowano szesnaście bufetów tematycznych

Niedawny awans Michała

państw finalistów Euro 2012.

jest potwierdzeniem naszego wyboru

Działa w Stowarzyszeniu Branży Eventowej.

jako człowieka z Powerem”.

i organizacji imprez, Renault Polska

Fot. Szymon Kobusiński

Renata Razmuk, attaché komunikacji wewnętrznej

Fan piłki nożnej, wiceprezes ds. marketingowo-

-sportowych Miejskiego Klubu Sportowego Znicz Pruszków. Wśród zainteresowań wymienia także film polski, politykę i muzykę.

Nominacje

Nominacje

Fot. Archiwum prywatne

MAGDALENA MACIEJEWSKA outside catering sales manager Sheraton Catering Fot. Archiwum prywatne

BEATA BRONOWICZ dyrektor sprzedaży Belvedere Catering by Design

Absolwentka nauk politycznych swoją zawodową

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie War-

ścieżkę rozpoczęła od PTK Centertel. Z Belvedere

związana od 11 lat, a od 4 lat pełni funkcję dyrektor

sprzedaży. Do osiągnięć zalicza wygrany przetarg

i obsługę cateringową ICP Proposers Days dla Komi-

szawskim oraz zarządzania sprzedażą i relacjami

z klientami na Uniwersytecie Szczecińskim. Podczas

swojej kariery związana z eventami jako dostawca

usług i realizator wydarzeń m.in. w agencji Allegro.

sji Europejskiej dla ponad 3 tys. gości. Ważnym pro-

Do osiągnięć zalicza m.in. obsługę Europejskiego

Emirates z kuchnią z różnych regionów świata.

czy loży wipowskich podczas meczu Polska – Anglia.

jektem była impreza promująca linie lotnicze Fly

30 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

Kongresu Gospodarczego w Katowicach (1000 os.)

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER 12 Kategoria: Open MARCIN KOROLEC minister środowiska

Prawnik, wieloletni pracownik administracji rządo-

wej i negocjator. W polityce ochrony środowiska

ZDANIEM JURY

dąży do zrównoważenia potrzeb ekologii i ekonomii

tak, by harmonijnie łączyć ochronę środowiska

„Nominacja, a potem zwycięstwo

i rozwój gospodarczy. Uznaje ochronę środowiska

Marcina Korolca w kategorii

za dziedzinę interdyscyplinarną, mającą bezpośred-

Open jest wynikiem działalności

ni wpływ na wiele innych obszarów, i opartą

ministra na rzecz organizacji

w znacznej mierze o uzgodnienia i standardy

Konferencji Klimatycznej ONZ

międzynarodowe. Wzorce profesjonalnej

w sprawie Zmian Klimatu COP19.

służby publicznej czerpie z modelu francuskiego

Organizacja w stolicy globalnego

– ukończył studia w Ecole Nationale d’Administra-

szczytu, w którym przewidywany jest

tion w Paryżu, wcześniej także Uniwersytet

udział około 11 tys. delegatów, daje

Warszawski, najpierw na Wydziale Historii,

stolica Polski nie tylko możliwość

a następnie Prawa i Administracji.

ogromnej promocji, ale to także

Zawodowo związany z integracją Polski

wielkie wyzwanie dla naszej branży.

z Unią Europejską. Do osiągnięć zalicza zgłoszenie

Jako członek jury mam nadzieję,

Warszawy jako gospodarza Konferencji

że ta wygrana przyczyni się do innego

Klimatycznej ONZ w sprawie Zmian Klimatu

globalnego szczytu, w którym przewidywany

jest udział ok. 12 tys. delegatów.

Jego pasje to biegi długodystansowe i narciarstwo.

Fot. Archiwum prywatne

COP19. Polska otrzymała zgodę na organizację

spojrzenia polityków na rolę branży spotkań”. Sylwia Banaszewska, dyrektor zarządzająca, MeetingPlanner.pl

Nominacje

Nominacje

Z wykształcenia muzykolog, studiował również socjologię i dziennikarstwo. Specjalizuje się w spra-

Prawnik, polityk, samorządowiec, prezes zarządu

Unii Metropolii Polskich i Stowarzyszenia Gdański

wach kultury i muzyce, w szczególności w muzyce

Obszar Metropolitalny. Do kluczowych projektów

dzenie Koncertu Noworocznego w Filharmonii Naro-

Euro 2012, podczas którego w Gdańsku – mieście

filmowej. Do kluczowych projektów zalicza prowa-

miasta z punktu widzenia branży eventowej zalicza

dowej, finałów akcji Mistrz Mowy Polskiej, rozdania

gospodarzu – odbyły się trzy mecze grupowe

gród Teatru Polskiego Radia czy premier filmowych.

miasta kongresów i międzynarodowych wydarzeń.

Nagród Polskiej Organizacji Turystycznej, Gali Na-

www.meetingplanner.pl

Fot. Archiwum prywatne

PAWEŁ ADAMOWICZ prezydent Miasta Gdańsk

Fot. Archiwum prywatne

PAWEŁ SZTOMPKE dziennikarz Polskie Radio Program 1

i ćwierćfinał. Zaangażowany w pozyskiwanie dla

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 31


MP POWER AWARDS

MP POWER VENUE Kategoria: Event Venue HOTEL NARVIL CONFERENCE & SPA

Fot. Archiwum obiektu

Serock www.hotelnarvil.pl

Obiekt położony jest 39 km od

Z racji swojego położenia nazwa hotelu

wydarzeń zrealizowanych przez jedne-

do wody i natury, co widać w filozofii

Hotel działa od czerwca 2012 roku.

Warszawy nad brzegiem rzeki Narew,

i jego tematyczna koncepcja nawiązują

noclegowych w 332 pokojach oraz

prowadzenia obiektu, jego wystroju

większa ma ponad 1600 mkw. po-

W polityce współpracy z organizatora-

32 sale konferencyjne, z których najwierzchni. W centrum spa znajduje się jedenaście gabinetów zabiegowych.

i identyfikacji wizualnej marki.

mi wydarzeń uwzględnione są stawki

uzależnione od wielkości grup i liczby

Fot. Archiwum obiektu

Amber Expo Centrum Wystwienniczo-Kongresowe

Amber Expo stanowią trzy zintegrowane hale wystawienni-

cze o powierzchni 12 tys. mkw., centrum konferencyjne

go organizatora.

Od tego czasu gościły w nim eventy

m.in. takich marek, jak Coca-Cola,

Amway, Kraft Foods czy Teva Pharmaceuticals.

Centrum Produkcji Filmowo-Telewizyjnej ATM Studio

Fot. Archiwum obiektu

w otoczeniu lasu. Oferuje 670 miejsc

ATM Studio posiada siedem niezależnych hal o łącznej po-

wierzchni 5300 mkw. z kratownicami sufitowymi pozwalają-

z czterema salami dla 1058 uczestników oraz strefa VIP.

cymi na dowolną aranżację. Studio powstało we

akredytacji i odbioru biletów podczas UEFA Euro 2012, cen-

modeli Audi, Iveco, Microsoft Company Meeting, konferencja

Hale Amber Expo stanowiły m.in. centrum wolontariatu,

trum prasowe podczas meczu piłki nożnej Polska-Urugwaj.

www.meetingplanner.pl

NOMINACJE

Amber Expo Centrum Wystwienniczo -Kongresowe Gdańsk www.amberexpo.pl Centrum Produkcji Filmowo-Telewizyjnej ATM Studio Warszawa www.atmstudio.eu

wrześniu 2011 r. Odbywały się tam m.in. premiery nowych dla pracowników ING Życie czy Perły Sprzedaży Orange.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 33


MP POWER AWARDS

MP POWER VENUE Kategoria: Kongres Venue PAWILON 15 POZNAŃ CONGRESS CENTER

Fot. Archiwum obiektu

Poznań www.pcc.mtp.pl

Pawilon 15 stanowi część kompleksu

nad 2000 samochodów. Wśród atutów

na dwóch kondygnacjach czy 32 punk-

rzeń jego przedstawiciele podkreślają

Pawilonu 15 zaaranżowano m.in.

mkw. oferuje 38 sal konferencyjnych,

aranżacji przestrzeni, trzy niezależne

skiego Towarzystwa Kardiologicznego,

wierzchnie wystawiennicze, przestrzeń

inwazyjną realizację kilku wydarzeń

Międzynarodowych Targów Poznańskich. Trójkondygnacyjne centrum

o łącznej powierzchni ponad 14 tys.

w tym największą dla 2 tys. osób, pocateringową oraz parking dla po-

Radisson Blu Centrum Hotel Warszawa Warszawa

 www.radissonblu.com

wejścia umożliwiające równoległą i nie-

w tym samym czasie, światło dzienne

Centrum Adgar Plaza

na XVI Międzynarodowy Kongres Pol-

Get Together Party, Polish-German Biochemical Societies Joint Meeting, Top

Medical Trends czy warsztaty Gospel.

Hotel Radisson Blu Centrum

Fot. Archiwum obiektu

Centrum Konferencyjne Adgar Plaza Warszawa www.adgarplaza.pl

multifunkcjonalność oraz elastyczność

ty rejestracji uczestników. Przestrzeń

Fot. Archiwum obiektu

NOMINACJE

obiektu pod kątem organizacji wyda-

Centrum Adgar Plaza pozycjonowane jest jako alternatywa

Hotel Radisson Blu Centrum posiada osiem sal konferencyj-

dla hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych. Tworzy je dziewięć

sal konferencyjnych urządzonych w nowoczesnym stylu,

z których największa pomieści 300 osób. Obiekt gwarantuje

odstęp do bezpłatnego Wi-Fi oraz 600 miejsc parkingowych. Działa od września 2009 roku.

34 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

nych na wydzielonym piętrze konferencyjnym. W największej z nich, która ma ponad 300 mkw. powierzchni

i ponad 5,5 m wysokości, można zorganizować spotkanie

do 400 osób. Koncept Experience Meetings stał się wizytówką obiektu we współpracy z organizatorami wydarzeń.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER VENUE Kategoria: Multi Venue HALA SPORTOWO-WIDOWISKOWA „GDYNIA” obecnie Gdynia Arena

Fot. D. Linkowski

Gdynia www.gdyniaarena.pl

W Hali „Gdynia” rocznie odbywa się

– znalazł się w zestawieniu 101 najcie-

obiektu stanowi ponad 9 tys. mkw.

Jako swój wyróżnik, prowadzący

ok. stu imprez. Całkowita powierzchnia a jej kubatura to niemal 51,5 tys. m

sześc. Obiekt znajduje się u podnóża

kawszych budynków dekady Agory.

obiekt podają akustykę i klasę systemu

nagłośnieniowego.

wzgórz morenowych będących częścią

Pierwszą imprezą, jaka odbyła się

Wyróżniony za projekt architektoniczny

„Gdynia”, był mecz Euroligi koszykówki

Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

w nowo powstałej w 2009 r. Hali

Targi Kielce SA Hala wystawienniczo-kongresowa E

kobiet. Od tego czasu odbyły się w hali m.in. Jubileuszowy Kongres „Solidar-

ności”, pokaz filmu „Czarny Czwartek”,

Spotkanie Biznesu Morskiego Wybrzeża Gdańskiego „Wspólna Kaczka”,

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników,

Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy”

czy Gdyńska Gala Sportu.

Warszawianka Centrum Kongresowe Hotel Wellness & Spa

NOMINACJE

Fot. Archiwum obiektu

Fot. Archiwum obiektu

Targi Kielce SA Hala wystawienniczo-kongresowa E Kielce www.targikielce.pl

Hala wystawienniczo-kongresowa E powstała w 2010 r. i jest

Hotel Warszawianka w Jachrance to kompleks konferencyjny

jest kształt. Całkowita powierzchnia Hali E, bez słupów

własną plażą i zapleczem rekreacyjnym. W ofercie nowego

jedną z siedmiu hal Targów Kielce. Jej cechą szczególną

ograniczających widoczność, to 5355 mkw. Tworzy ją blisko

4 tys. mkw. szkła i 1,5 tys. ton stali. Ofertę eventową hali uzupełnia 90 tys. mkw. zewnętrznego terenu.

www.meetingplanner.pl

Warszawianka Centrum Kongresowe Hotel Wellness & Spa Jachranka www.warszawianka.p

z terenami przeznaczonymi na wypoczynek nad jeziorem, Centrum Kongresowego Warszawianka, które otwarto

w 2012 r., znajduje się sala kongresowa dla 1500 delega-

tów, 45 sal konferencyjnych i 600 mkw. foyer.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 35


ŁÓDè KREUJE EVENTY

Łódê to miasto kreatywnych ludzi oraz wyjàtkowych przestrzeni. Do niedawna kojarzona z miastem fabryk, dziÊ zaskakuje odwa˝nà rewitalizacjà i twórczym wykorzystaniem unikatowej architektury. Zmieniajàc swoje oblicze, staje si´ centrum mody, przemysłów kreatywnych i nowoczesnych technologii oraz nietuzinkowych wydarzeƒ. Łódê przez lata była postrzegana jako miasto fabrykantów, dzi´ki swojej przemysłowej przeszłoÊci. Liczne manufaktury, zakłady wytwórcze, kamienice i inne zabytki pozostałe po tym okresie od lat przyciàgajà turystów i inwestorów z całego Êwiata, szczególnie teraz, gdy postindustrialne przestrzenie sà tak popularne. Łódê jest miastem otwartym na ludzi kreatywnych, posiadajàcych swoje pasje i ambicje, dzi´ki którym miasto rozwija si´ z oszałamiajàcà pr´dkoÊcià. Dzi´ki rewitalizacji oraz twórczemu wykorzystaniu unikalnej architektury, stała si´ centrum mody, ale równie˝ miejscem, gdzie powstajà nowe technologie i projekty. Bez wàtpienia jest miastem, gdzie przeszłoÊç styka si´ z przyszłoÊcià i tworzy idealne połàczenie. Liczne nowoczesne hotele oraz rosnàca liczba centrów kongresowo-konferencyjnych sprawiajà, ˝e stała si´ ona idealnym miejscem na organizacj´ ró˝nego typu eventów, mi´dzy innymi kongresów naukowych, szkoleƒ dla firm, konferencji, wyjazdów motywacyjnych dla pracowników korporacji oraz instytucji.

HOTELOWA REWOLUCJA

www.turystyczna.lodz.pl

W ciàgu kilku lat baza hotelowa w Łodzi zmieniła si´ nie do poznania. Miasto przechodzi prawdziwà rewolucj´ hotelowà. Powstajà nowe obiekty, a stare sà odnawiane i gruntownie remontowane. Tylko w 2013 roku otwarto trzy nowe obiekty: Hotel DoubleTree by Hilton, Novotel oraz Tobaco. Pierwszy z nich, jest równie˝ pierwszym hotelem tej sieci w Polsce. Gmach DoubleTree by Hilton powstał na terenie dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych, a jego inwestorem jest Grupa Toya. Architektura tego obiektu nawiàzuje do historii łódzkiego przemysłu filmowego. Kadr kr´conego w Łodzi pierwszego polskiego powojennego filmu pt. „Zakazane piosenki” dumnie zdobi fasad´ budynku. Powstał dzi´ki wkomponowaniu w elewacj´ szklanych płyt w ró˝nych odcieniach szaroÊci, dajàc efekt mozaiki. Obiekt ma standard czterech gwiazdek, 200 pokojów, osiem sal konferencyj-

nych, sal´ balowà, kino 3D i na ostatnim pi´trze spa z basenem, z którego rozpoÊciera si´ widok na południowo-wschodnià panoram´ miasta. Hotel jest bezpoÊrednio połàczony z trzema halami kongresowo-wystawienniczymi dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych, z których najwi´ksza mieÊci w ustawieniu teatralnym 1020 osób. DoubleTree by Hilton Łódê oraz obiekty dawnej Wytwórni, tworzàc Centrum Kongresowe Biznes HUB, dajà łàcznie 4 tys. mkw. powierzchni do wykorzystania. Kolejny – Novotel nale˝y do francuskiej sieci Accor. Czterogwiazdkowy obiekt ma do dyspozycji 161 pokojów, utrzymanych w nowoczesnym stylu. Znakiem charakterystycznym hotelu sà podÊwietlenia, m.in. luster czy ram łó˝ek. Dla potrzeb klientów biznesowych, bo na takich głównie nastawiony jest Novotel, przygotowanych jest osiem sal konferencyjnych. Hotel dysponuje siłownià, barem oraz restauracjà. Ostatnim nowo otwartym obiektem jest trzygwiazdkowy hotel Tobaco. Zlokalizowany w zabytkowym budynku na terenie dawnej fabryki papierosów Kretschmera i urzàdzony w stylu lat 50. Kolorystyka wn´trz jest bardzo ró˝norodna, w niczym nie przypomina innych nowoczesnych i emanujàcych surowoÊcià hoteli. Obiekt dysponuje 115 pokojami, pi´cioma salami konferencyjnymi wyposa˝onymi w kabiny symultaniczne i restauracjà „u Kretschmera” serwujàcà dania kuchni czterech kultur zwiàzanych z Łodzià.

NOWOCZESNE I POSTINDUSTRIALNE HALE Dumà miasta jest otwarte w 2012 roku Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze (obecnie: Nowa Hala Expo), dzi´ki któremu Łódê mo˝e zagwarantowaç nowoczesnà przestrzeƒ konferencyjnà, która jest dostosowana do wymogów i potrzeb ka˝dego klienta. Równie˝ łódzka Atlas Arena, mogàca pomieÊciç kilkanaÊcie tysi´cy osób, ju˝ od wielu lat jest miejscem, gdzie organizowane sà wydarzenia na wielkà skal´, m.in. MÂ w siatkówce m´˝czyzn, ME w koszykówce kobiet oraz


koncerty Êwiatowych sław, takich jak Roger Waters, Leonard Cohen czy Elton John. Obecnie w ramach projektu „Rewitalizacja EC-1 i jej adaptacja na cele kulturalno-artystyczne” zostanie utworzona nowa przestrzeƒ publiczna, o powierzchni ponad 42 tys. mkw. poło˝ona w Êcisłym centrum miasta – o niepowtarzalnym, postindustrialnym charakterze. Kompleks EC-1 dzieli si´ na dwa zespoły: EC-1 Wschód, w którym znajdzie si´ Centrum Sztuki Filmowej oraz EC-1 Zachód – zaadaptowane na interaktywne Centrum Nauki i Techniki. W EC-1 Wschód znajduje si´ odrestaurowana, historyczna Hala Maszyn o powierzchni ponad 1300 mkw., o niepowtarzalnym wystroju i klimacie, która b´dzie przystosowana do organizacji imprez o ró˝nym charakterze, a w szczególnoÊci: wystaw, pokazów mody, spektakli, imprez muzycznych, bankietów, itd. Hala Maszyn jest bezpoÊrednio skomunikowana z holem wejÊciowym o powierzchni u˝ytkowej około 1200 mkw., umo˝liwiajàcym organizacj´ pokazów, wystaw bàdê lokalizacj´ zabudowy targowej. W budynku znajdujà si´ sale konferencyjne, studio dêwi´ku, planetarium i kino 3D. W EC-1 Zachód znajduje si´ m.in. dwupoziomowa aula, przeznaczona na organizacj´ spotkaƒ, konferencji lub seminariów dla 140 osób, zlokalizowana w budynku dawnej kotłowni, w bezpoÊrednim sàsiedztwie kotłów w´glowych o 30-metrowej wysokoÊci. Na terenie EC-1 znajdzie si´ wydzielony parking samochodów osobowych i autobusów. Dodatkowym atutem zrewitalizowanego kompleksu EC-1 jest jego lokalizacja w bezpoÊrednim sàsiedztwie nowego dworca Łódê Fabryczna, na terenie obj´tym Programem Nowe Centrum Łodzi. Planowany termin otwarcia obu cz´Êci kompleksu to IV kwartał 2014 roku.

INSPIRUJÑCE TRADYCJE Atutem miasta bez wàtpienia sà długie tradycje filmowe oraz wielokulturowoÊç Łodzi, która pozwala na zorganizowanie w niej oryginalnego,

andel's Hotel Łódê

fascynujàcego i niezapomnianego spotkania. Łódê jest równie˝ znana jako oÊrodek akademicki. Wiele uczelni u˝ycza swoje zabytkowe i niepowtarzalne obiekty w celach biznesowych. Ich unikalna architektura i aran˝acja wn´trz, przywołujàca wspomnienia dawnych lat, dostosowane do potrzeb klientów sale konferencyjne oraz udost´pnione przez szkoły wy˝sze aule dajà mo˝liwoÊç zorganizowania wieloosobowego spotkania, które na pewno utkwi uczestnikom w pami´ci. Je˝eli zale˝y nam jednak na zorganizowaniu spotkania w nowoczesnej scenerii, która wywrze pozytywne wra˝enie, to nic straconego. Mo˝emy z wielkim powodzeniem zorganizowaç event w Centrum Promocji Mody łódzkiej Akademii Sztuk Pi´knych, która swoim wystrojem i oryginalnoÊcià zachwyci ka˝dego. Dobrym wyborem b´dzie równie˝ łódzki Wydział Prawa i Administracji UŁ, zach´cajàcy zarówno swoim wn´trzem, licznymi aulami oraz awangardowym wyglàdem.

Novotel

NAJLEPIEJ SKOMUNIKOWANA Łódê poło˝ona jest w centrum kraju, tu˝ przy skrzy˝owaniu autostrad A1 i A2, dzi´ki czemu stała si´ jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Z Łodzi do stolicy autostradà A2 mo˝na dojechaç ju˝ w niecałà godzin´. Wkrótce z ka˝dego innego miasta w Polsce b´dzie mo˝na tak˝e szybko dojechaç, dzi´ki czemu Łódê stanie si´ idealnym miejscem na organizowanie imprez masowych, kongresów czy konferencji. Nasze miasto za sprawà swojego centralnego poło˝enia, sprawnej komunikacji, dogodnym połàczeniom kolejowym i lotniczym, oryginalnej infrastrukturze, łàczàcej zabytkowà architektur´ z biurami najnowszej generacji, jest postrzegane przez inwestorów jako oÊrodek ogromnych mo˝liwoÊci. ŁÓDè CONVENTION BUREAU Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicà UMŁ ul. Piotrkowska 87, tel. 42 638 44 48 a.mokrosinska@uml.lodz.pl, www.turystyczna.lodz.pl

EC-1

Tobaco Hotel

Nowa Hala Expo

Atlas Arena

DoubleTree by Hilton

andel's Hotel Łódê


Zapraszamy do Stacji Nowa Gdynia – miejsca przyjaznego biznesowym spotkaniom z wyjątkowym zapleczem rekreacyjno-sportowym. Stacja Nowa Gdynia znajduje się w centrum Polski, na granicy Łodzi i Zgierza, 15 minut od skrzyżowania autostrad A1 i A2.

Do Państwa dyspozycji oddajemy ośrodek z ofertą skierowaną do środowiska biznesowego z kompletną infrastrukturą konferencyjną, elegancką restauracją i wyjątkowym zapleczem sportowym. Czeka na Państwa: • Hotel – 19 przestronnych pokojów w kilku wariantach aranżacji i wyposażenia (40 miejsc noclegowych) • Restauracja „Dzika Kaczka” – kuchnia polska i europejska, możliwość organizacji bankietów, jak i imprez tanecznych • Aquapark – trzy niecki basenowe, w tym 25-metrowy basen sportowy z ozonowaną wodą, saunarium • Centrum Sportu – bowling, strefa treningu personalnego (siłownia, fitness, cycling) i centrum sportów rakietkowych (tenis, badminton, squash) • Day SPA – z autoryzacją francuskiej firmy Thalgo

W każdym momencie możemy zorganizować: - spotkanie konferencyjno-szkoleniowe - wyjazd integracyjny - rozmowy rekrutacyjne z poczęstunkiem - lunch, bankiet, kolację firmową - grill, ognisko Zachęcamy również do zawarcia stałej umowy korporacyjnej na specjalnych warunkach cenowych. W celu otrzymania oferty prosimy o kontakt. Stacja Nowa Gdynia Business & Wellness Resort ul. Sosnowa 1, 95-100 Zgierz k/Łodzi recepcja: + 48 42 714 21 61 dział rezerwacji + 48 42 714 21 16/17/18 hotel@nowa-gdynia.pl www.nowa-gdynia.pl


EVENT HOTEL W CENTRUM ŁODZI Event hotel, hotel-galeria, perła architektury, hotel gwiazd. andel’s Hotel Łódź w ciągu niespełna pięć lat lat swojej działalności zbudował swoją markę i jest rozpoznawalny w świecie eventów. Co kryje się za fenomenem andel’sa? Wiele osób, które odwiedziły łódzki hotel andel’s twierdzi, że ten hotel ma duszę i wraca się do niego z przyjemnością. Z pewnością wpływ na takie postrzeganie obiektu ma jego wyjątkowa architektura i wystrój wnętrz. andel’s, wraz z pobliską Manufakturą, to jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w Europie. Harmonijnie łączy historyczną aurę fabrycznych murów z językiem nowoczesnej architektury i funkcjonalnością wnętrz. Pedantyczna dbałość o szczegóły oraz wysoki standard to naczelne zasady andel’sa, które widać nie tylko w designie, ale również w codziennej działalności. Szczególnie eventowo-konferencyjnej. andel’s Hotel Łódź jest bowiem ciekawym miejscem do organizacji wszelkich spotkań biznesowych, konferencji czy bankietów. W sali balowej, która mieści do 800 osób, odbywają się liczne pokazy mody (m.in. w czasie Fashion Week Poland), prezentacje aut czy gale na kilkaset osób. Dzięki osobnej kuchni bankietowej i windzie towarowej, światłu dziennemu oraz dużemu foyer z barem jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Z kolei położony na uboczu skyLounge z własnym tarasem i osobnym wejściem to ekskluzywna propozycja andel’sa na kameralne, elitarne spotkania. Centrum konferencyjne andel’s Hotel Łódź to również 14 mniejszych sal, które również zachwycają designem łączącym surowość nieotynkowanych ścian z ciepłem kolorowych puf w foyer i nowatorskimi elementami wyposażenia oraz nowoczesnym sprzętem technicznym. Centrum ma osobne wejście z recepcją oraz profesjonalną obsługę, która dba o najdrobniejszy szczegół i służy pomocą w każdej chwili. Dzięki hotelowej Restauracji Delight, Oscar’s Bar oraz Centrum SPA i Fitness skySPAce z unikalnym basenem z panoramą na Łódź, goście nie mają okazji się nudzić.

PODSTAWOWE FAKTY Lokalizacja:

w samym centrum miasta, na terenie Manufaktury, niedaleko ul. Piotrkowskiej

Zakwater owanie: 277 pokoi, w tym aż 52 apartamenty i 5 apartamentów dwupoziomowych Centrum konfer encyjne:

jedno z największych i najnowocześniejszych w regionie (ponad 3100 mkw.); 14 sal konferencyjnych oraz sala balowa dla 800 osób

Gastronomia:

Restauracja Delight (kuchnia fusion, 330 osób), Oscar’s Bar (kuchnia 4 kultur, 50 osób)

SPA i Fitness:

Centrum SPA i Fitness skySPAce z basenem, siłownią, salą do treningu, saunami, bogatą ofertą masaży i zabiegów

Parking:

garaż podziemny dla 100 aut

Ciekawostki:

stała ekspozycja sztuki w andel’s Hotel Łódź to ponad 130 prac współczesnych polskich artystów; w hotelu nocowali liczni przedstawiciele świata filmu i estrady, m.in. Rihanna, Justin Bieber, Sting, Martin Scorsese, Kenzo


MP POWER AWARDS

www.meetingplanner.pl

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Szymon Kobusiński

Piotr Glen, kierownik zespołu sponsoringu, prewencji i CSR w Grupie PZU. Od początku kariery zawodowej związany z branżą ubezpieczeniową, od 13 lat związany z PZU. Przygotowywane przez niego wydarzenia skierowane są przede wszystkim do konsumentów i partnerów biznesowych.

Magdalena Kondas, redaktor naczelna MeetingPlanner.pl. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała polonistykę i dziennikarstwo. Jako PR-owiec współpracowała z agencjami eventowymi. Przez kilka lat prowadziła branżowy magazyn „MICE Poland”.

Łukasz Piwowarczyk, party and adventure manager, J&B and Captain Morgan brand manager, Diageo Polska. Całe życie związany z imprezami, prywatnie i zawodowo.. Wielki fan innowacji i niestandardowego podejścia do realizacji, nawet najbardziej zaskakujących i ryzykownych.

Renata Razmuk, attaché komunikacji wewnętrznej i organizacji imprez, Renault Polska. Odpowiada m.in. za komunikację wewnętrzną oraz system informacji i działań zmierzających do podniesienia mobilizacji pracowników. Osobowość Roku MICE Poland 2011.

Fot. Szymon Kobusiński

Fot. Szymon Kobusiński

Magdalena Gaik, prezes zarządu Walk Events. Z branżą eventową związana od ponad 11 lat. Zaczynała w Daimler-Chrysler, potem Mercedes-Benz Polska, jako specjalista ds. marketingu. Pracę po stronie agencji rozpoczęła w Prowokatorze, awansując do funkcji dyrektor produkcyjnej.

Fot. Szymon Kobusiński

Patrycja Czyżewska kieruje działem Kreacji i Grafiki w Allegro Agency. Do branży eventowej trafiła z mediów. Doświadczenie zdobywała na różnych stanowiskach m.in. w Prowokatorze i Sond of Music. Absolwentka kulturoznawstwa i stosunków międzykulturowych.

Fot. Archiwum prywatne

Paweł Lewicki, Paweł Lewicki, kierunkowy22, przewodniczący jury. Był związany z firmami Trias, Prowokator, El Padre. Jeden z założycieli Klubu Agencji Eventowych. Za cel stawia sobie skuteczne edukowanie rynku, podnoszenie jakości i wyznaczanie nowych trendów w event marketingu.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

JURY KONKURSU KREATYWNY ROKU

Fot. Szymon Kobusiński

Michał Maciątek, freelancer kreatywny, producent. Produkcją i kreacją eventów oraz akcji non-standardowych zajmuje się od ponad 10 lat. Zaczynał w Momentum Worldwide. Wiele z jego pomysłów i realizacji otrzymało takie wyróżniania, jak Media Trendy, Golden Arrow czy KTR.

Przemysław Witkowski, general manager Focus Event. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w kreowaniu eventów. Produkował i kreował kluczowe wydarzenia m.in. dla Netii, ING Bank Śląski, Renault, Vistula, Sandoz, Michelin, Carlsberg Polska, Wedel. Entuzjasta nowych technologii.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 41


MP POWER AWARDS

MŁODY KREATYWNY BRANŻY EVENTOWEJ

ZOFIA PAKULSKA studentka Grupy Uczelni Vistula Obecnie studentka event managementu (w trakcie

Fot. Archiwum prywatne

aplikowania w konursie studentka turystyki i rekreacji),

Zofia Pakulska przygotowała koncepcję kreatywną kampani społecznej promującej czytanie książek

„Czytam bo…”. Projekt został doceniony za spójność

a jednocześnie połączenie różnych form, zastosowanie oryginalnych i nowatorskich rozwiązań.

42 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

Przyszłość wiąże z branżą spotkań. Chciałaby pracować

przy obsłudze konferencji i kongresów lub w kreacji

oraz aktywna członkini koła naukowego SPORT o profilu

eventowej. W wolnych chwilach lubi oglądać anime

Swoją przygodę z branżą spotkań rozpoczęła od wygrania

bo czytanie jest jej największą pasją.

turystycznym Grupy Uczelni Vistula.

uczelnianego konkursu na udział w konferencji dla

studentów Future Leaders Forum podczas MPI EMEC

2013 w Szwajcarii i targów IMEX we Frankfurcie. Jest

półfinalistką International University Challenge. Członkini Meeting Professionals International i Society of Incentive Travel Executives. Ukończyła międzynarodowe szkolenie

MPI Global Training oraz jako jedna z pierwszych

w Polsce zdobyła tytuł CIS – Certified Incentive Specialist.

i czytać mange, oraz, jak podkreśla, różne książki, PRACA NAD PROJEKTEM

Praca nad bidem na konkurs Młody Kreatywny Branży Eventowej dała mi możliwość sprawdzenia swoich

umiejętności w kreacji eventowej. Wybrałam brief na

temat kampanii promującej czytanie książek. Sama

bardzo dużo czytam, było więc dla mnie przyjemnością stworzyć tego typu kampanię.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

KREATYWNY ROKU BRANŻY EVENTOWEJ

BOGDAN WĄSIEL dyrektor kreatywny agencji Jet Events

Kreacja to wisienka na torcie MP.pl: Jakie znaczenie ma obecnie kre-

analizuję brief i tworzę konspekt eventu,

Bogdan Wąsiel: Sądzę, że drugorzędne,

tuję z celami i oczekiwaniami, i zarysowa-

acja w event marketingu?

a w najlepszych przypadkach – na równi z innymi czynnikami wpływającymi na

pełnić konspekt konkretnymi pomysłami,

– elastyczność, dyspozycyjność, wycho-

fię, prowadzącego, artystów, animacje,

dzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Kreatywność jest pożądana, jako wartoFot. Szymon Kobusiński

ściowe uzupełnienie. Warto zwrócić przy

Dyplom aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Współzałożyciel i prezes zarządu Teatru i Fundacji Wierzbak. Uczestniczył

w krajowych i zagranicznych festiwalach teatralnych, jest laureatem wielu nagród

artystycznych (m.in. Nagrody Artystycznej Młodych im. St. Wyspiańskiego oraz

nym konceptem (w tym momencie często

zmieniam koncept). Potem pozostaje wy-

wybór oferenta. Podstawowe znaczenie

mają relacje i sprawność organizacyjna

Aktor, reżyser, scenarzysta, dramoterapeuta.

zazwyczaj oparty o chronologię. Konfron-

tym uwagę, że w naszych realiach nie bie-

zaproponować miejsce (venue), scenogra-

atrakcje dodatkowe itd. To już proste.

Podsumowując: zadam co najmniej dzie-

sięć pytań, nim sformułuję jedną odpo-

wiedź. Jestem bliski szczęścia, jeśli mam

rze się pod uwagę reputacji; odnoszę wra-

na to czas.

Moim zdaniem kreacja w event marketin-

MP.pl: A jak wygląda praktyka, ile pier-

MP.pl: Możesz zdradzić, jak wygląda twój

wawczo wybierają sprawdzone pomysły?

żenie, jakby to pojęcie u nas nie istniało. gu to wisienka na torcie.

proces twórczy?

BW: Po pierwsze: zadaję mnóstwo pytań

wotnych koncepcji uzyskuje akceptację

klientów? Są odważni czy raczej zacho-

BW: Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, bowiem wszyscy

i szukam informacji o kliencie, jego ak-

klienci chcą wybierać koncepcje odważne,

telewizyjnych poświęconych aktywności artystycznej dzieci i młodzieży. Trener

imprezach, analizuję wszystko, co wpad-

w budżecie. Rzecz w tym, że takich kon-

a w szczególności drama based training. Współpracując z wieloma agencjami

pojąć oczekiwania klienta i precyzyjnie

klienci rzadko piszą dobre briefy, a agen-

jest cel eventu. Potem odkładam brief

fów wydobyć, czyli zdefiniować celów

nagrody Ministra Kultury i Sztuki). Autor i współrealizator cykli programów

specjalizujący się w działaniach integracyjnych i rozwijających kreatywność,

reklamowymi, opracowywał i realizował projekty eventów i akcji promocyjnych

m.in. dla Telekomunikacji Polskiej, Orange, Giełdy Papierów Wartościowych, Bosch,

ENEA, Generali, Hewlett-Packard, Komisji Europejskej, Segro, Coca-Coli, Kompanii Piwowarskiej czy Banku Zachodniego WBK.

tywności, organizowanych w przeszłości

nie mi w ręce. Wszystko po to, aby dobrze

określić, na czym polega zadanie, jaki

(briefem nie nazywam dokumentu, który

dostałem od klienta, lecz wszystkie infor-

macje, które zostały zebrane w trakcie

realistyczne, bezpieczne i mieszczące się

cepcji jest stosunkowo niewiele, ponieważ cje nie potrafią lub nie mogą takich brie-

eventu. A jest to kwestia kluczowa, i to nie tylko w event marketingu. Profesor

Eugeniusz Fulde (rektor PWST w Krakowie

briefingu), odchodzę od komputera i zaj-

w latach 1968-1972) mówił: „Proszę pań-

ZDANIEM JURY

byleby nie był to proces twórczy. Wietrzę

chu, przy świeczce wystawić, ino po co?”.

to scenariusze eventów i kampanii promocyjnych jak: gala Ideały zrealizowana

wać się. Nigdy nie wiem, skąd przychodzi

lów i oczekiwań klienta, często przedsta-

Koncepcje kreatywne Bogdana Wąsiela, które w konkursie doceniło jury,

dla Telekomunikacji Polskiej, Tajemnica Skarbu Eneonitów – event integracyjny

dla ENEA SA, oparty na formacie Tajemnica 5 Eonów Manichejskich stworzonym

przez Bogdana Wąsiela, oraz kampania Segro Video Walking – interaktywna

aplikacja mobilna (video) motywująca klienta do aktywnego zapoznania się

z obiektem (walking). Wszystkie koncepcje zostały uznane przez jury za oryginalne i innowacyjne, a przez to wyróżniające się na rynku, oraz precyzyjnie realizujące

cele klienta i adekwatne do jego założeń.

www.meetingplanner.pl

muję się czymś innym, obojętnie czym,

umysł i pozwalam mu inspirować i inspiroinspiracja i mam nadzieję nigdy się nie

stwa, my możemy Hamleta nago, na stry-

Nie mając precyzyjnie zdefiniowanych ce-

wiamy kilka koncepcji, z których klient

dowiedzieć, bo to byłby koniec twórczości.

kleci finalną, kompromisową, której sam

pierw grosso modo, jedno zdanie (jeśli

Reasumując: klient zawsze wybierze pier-

Gdy mam tę „iskrę”, zaczynam pisać. Naj-

umiesz jednym zdaniem opisać swój kon-

cept, to znaczy, że masz koncept), a najlepiej tytuł. Potem ponownie dokładnie

– i słusznie – czuje się autorem.

wotną koncepcję, jeśli zostanie ona nale-

życie przygotowana. Praktyka przypomina rosyjską ruletkę.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 43


MP POWER AWARDS

BRANŻA O KONKURSIE MP POWER AWARDS POKAZAŁ WYSOKI POZIOM REALIZACJI EVENTOWYCH

KONSOLIDACJA BRANŻY I CORAZ SILNIEJSZY WIZERUNEK

WYRÓŻNIENIE TALENTU, PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I PROFESJONALIZMU

SŁUSZNA KONCEPCJA

Przez lata markete-

MP Power Awards

Doceniam wszelkie

Każda inicjatywa

trzyli na eventy

ukazuje, jak mocna

ku których wyróż-

branży jest słusz-

rzy w Polsce pa-

to konkurs, który

jedynie jako na

jest branża spo-

jedną z części sze-

tkań. Pierwszy

roko rozumianej

że instytucje pu-

bliczne realizujące

wydarzeń specjalnych zauważalnie rośnie

nowoczesne projekty biznesowe mogą

duże, skuteczne narzędzie komunikacji

Cieszy mnie fakt, że projekt „Wracamy

i eventy są postrzegane na rynku jako

marketingowej, na równi z działaniami

public relations czy aktywnościami onli-

ne. Cieszę się, że branża zareagowała tak

konkurować o miano najlepszych.

Organizatorom gratuluję i cieszę się,

śmiało konkurować z podobnymi eventami zagranicznymi.

A podczas gali MP

ale więcej tego, co także jest silnym mo-

wej nie brakuje. Jesteśmy zaszczyceni,

i dumy. Te dwa czynniki są niezwykle

nia, a centrum konferencyjno-kongreso-

kategorii „Kongres venue”. Dlatego gorą-

że polski przemysł spotkań ulega konsoli-

ła przyczyni się do promocji zarówno uta-

szy. Polska ma możliwość gościć

najważniejsze kongresy i niesamowite Rafał Szmytke, prezes Polskiej

Leszek Kurnicki, dyrektor

doczeka się licznych edycji, a jego formu-

lentowanych przedstawicieli branży

eventowej, jak i niezwykłych destynacji. Przemysław Trawa, wiceprezes

zarządu Międzynarodowych

Organizacji Turystycznej

wykonawczy ds. marketingu, PKN Orlen

POTENCJAŁ RYNKU I SZANSA BUDOWANIA POZYCJI

cia najlepszym.

Mniej tu integracji,

Power Night po raz kolejny przekonałem

się, że tych cech polskiej branży evento-

co liczę, że konkurs MP Power Awards

dacji, a jego wizerunek jest coraz silniej-

się na zasadzie ry-

i profesjonalizm.

kongresów i lokalną branżę.

podróże motywacyjne.

TEN KONKURS POKAZAŁ SIŁĘ BRANŻY

walizacji, chęci by-

we MTP zostało uznane za najlepsze w

MP Power Awards. Poziom konkursu po-

na niezwykle wysokim poziomie i mogą

zaangażowanie

eventowej. Do projektu zaprosiliśmy

rekomendowanych organizatorów

kazał także, że rodzime inicjatywy stoją

na. Konkurs opiera

że mogliśmy być częścią tego wydarze-

szybko i wzrost znaczenia eventów przełożył się na takie inicjatywy, jak konkurs

niany jest talent,

do Ogrodu” Poland Convention Bureau

POT zwyciężył w kategorii CSR w branży

dążąca do promocji

przedsiębiorczość,

finał udowodnił,

branży marketin-

gowej. Dziś, ranga

inicjatywy, w wyni-

Targów Poznańskich

PIERWSZY RAZ TAKI PRZEKRÓJ

torem rozwoju każdej branży: ambicji

motywujące i pobudzają kreację. Mam

nadzieję, że konkurs będzie nadal spełniał właśnie tę rolę. Bardzo ważne jest, by nie był to zamknięty krąg tych sa-

mych agencji, tych, które miały odwagę pochwalić się swoimi realizacjami. Bo

mamy na polskim rynku bardzo wiele

kreatywnych ekip. A aby zgłosić się do konkursu, wcale nie trzeba mieć war-

szawskiego adresu. Odwagi!

Magdalena Jabłońska,

dyrektor zarządzająca, Stowarzyszenie Branży Eventowej

OSCARY NASZEJ BRANŻY

Już w trakcie zgła-

Z dużą satysfakcją

Wreszcie! Niewąt-

Chciałbym, aby MP

obrad jury oraz

pojawienia się na-

wer Awards była

się Oscarami na-

uroczystej gali

żowych. MP Power

które cała branża

kursem, którego

branży – siła, która

lowy w edukacji

wością. Po raz

zewnątrz środowi-

szania nominacji,

przyjęliśmy fakt

oczywiście podczas

gród typowo bran-

ujawniła się siła

dotychczas chyba

pliwie gala MP Po-

wydarzeniem, na

Awards to krok mii budowaniu presti-

czekała z niecierplipierwszy zorgani-

Power Awards stał szej branży. Kon-

wyniki docierają na ska i są doceniane.

nie końca była zauważana i odpowiednio

żu dla tej kategorii marketingu. Pierwsza

zowany został konkurs, w którym w tak

Okazją, aby pochwalić się osiągnięciami

prezentacji aktualnej kondycji rynku,

ganizacyjno-kreatywny tkwi w polskich

działań branży eventowej i to, jaki tkwi

innych. Pierwsza edycja i finałowa gala

doceniana. Pierwszy finał był okazją do

edycja pokazała, jak wielki potencjał or-

możliwością wymiany doświadczeń i na

firmach i jak skutecznie projekty z obsza-

branży. Bardzo liczę, że formuła wspólnej

biznesowe. Dzisiaj problemem jest to,

pewno umocnił komunikację wewnątrz

ru MICE mogą przekładać się na wyniki

konkursowej oceny dokonań branżowych

że na rynku jest wiele niezwykle wyjąt-

jała i już niedługo ruszy kolejna edycja,

nie można publicznie komunikować ze

przez klientów i agencje będzie się rozwi-

a ewentualni sceptycy zachęceni sukce-

sem pierwszej edycji zaprezentują swoje możliwości.

Piotr Burdzy, starszy specjalista – negocjator, Orange Polska, Wydział Zakupów Masowych

przekrojowy sposób pokazano spektrum w niej potencjał. Nagrodzono bardzo róż-

pozwalają mieć nadzieję, że się tak sta-

ści przybyłych na galę i uczestnicząc w

szy Outdoor, to cenne wyróżnienie, które

norodne projekty, a patrząc na liczbę go-

wielu rozmowach, jestem przekonany,

kowych wydarzeń, których niestety

że wszyscy doceniają wartość nagrody

względu na restrykcyjne klauzule pouf-

konkursu!

ności. A przecież możliwość pochwalenia

MP Power i czekają na kolejną edycję

Krzysztof Kozak, executive director,

44 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

Live Marketing Concept

nie. Dla Active Team nagroda za najlep-

motywuje cały zespół do pracy kreatywnej i pozwala odważniej konkurować na

dojrzewającym rynku. To dowód, że ciężka praca nad realizacją najambitniej-

szych planów daje efekty. My już wiemy,

którą z naszych realizacji zgłosimy do te-

się swoimi dokonaniami buduje pozycję zarówno klienta, jak i organizatorów.

szerzej oraz zainspirować się sukcesami

Michał Kozak, dyrektor

generalny MCC Mazurkas Conference

Centre & Hotel i Mazurkas Catering

gorocznego konkursu.

Filip Chodkiewicz,

współwłaściciel Active Team

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

BRANŻA O KONKURSIE MP POWER AWARDS TO CAŁE SPEKTRUM BRANŻY

WIĘCEJ NIŻ NA WYSOKOŚCI ZADANIA

PROMOCJA I BIZNESOWE WSPARCIE

POPRZECZKA WYSOKO, ALE OD CZEGO SĄ KONKURSY?

MP Power Awards

Na rynku nie ma

MP Power Awards,

Nowy konkurs, no-

daje możliwość po-

wspierających

dykowany konkurs

wydarzenie. Pierw-

to konkurs, który

zbyt wiele inicjatyw

kazania się firmom,

i promujących na-

które na co dzień

szą pracę i projek-

koordynują wspa-

ty. Dzięki MP Power

niałe projekty.

Z mojego punktu

Awards każdy, kto spełniał warunki

jako pierwszy de-

wa nagroda, nowe

branży eventowej

sza, tegoroczna

w Polsce, jest z

edycja MP Power

pewnością wyda-

Awards wymagała

rzeniem cennym i potrzebnym.

wyjątkowej oprawy. Uważam, że

widzenia najcenniejszym jest fakt ukazy-

regulaminu, otrzymał możliwość zapre-

Cieszy mnie bardzo, że pozwala wyłonić

wybór miejsca był strzałem w dziesiątkę.

oraz łączenie różnych podmiotów we

ale również poddania się krytycznej oce-

uwzględniając jej różne sektory. Polska

branży, zakrojonego na tak wielką skalę.

wania, jak szeroki jest przemysł spotkań

wspólne inicjatywy. Powery łączą branżę, a tego właśnie nam potrzeba.

zentowania się, pochwalenia realizacjami, nie jury. Finał konkursu, jego miejsce i oprawa przeszły moje oczekiwania.

W mojej ocenie MeetingPlanner.pl stanął

więcej niż na wysokości zadania. Wszystko było dla nas, dla branży, przygotowane na najwyższym poziomie. Co więcej,

na koniec uroczystości żałowałam, że nie znalazłam się w grupie tych odważniejKrzysztof Celuch, kierownik Poland

Convention Bureau, prodziekan i adiunkt Wydziału Biznesu Uczelni Vistula oraz

prorektor Wyższej Szkoły Turystyki i Re-

kreacji im. M. Orłowicza w Warszawie

W CAŁOŚCI POŚWIĘCONY NASZEJ BRANŻY

szych i nie zgłosiłam projektów mojej agencji do konkursu.

najlepszych przedstawicieli branży,

branża eventowa potrzebuje promocji i wsparcia biznesowego, a MP Power

Awards może efektywnie realizować te

cele, wyróżniając profesjonalizm i wysokie standardy pracy. Jest również dobrą

okazją do integracji branży. Gala finałowa przyciągnęła przedstawicieli kluczowych

podmiotów rynku eventowego, co pokazuje, że konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Na pewno na stałe zagości w moim kalendarzu.

Monika Tymińska, dyrektor zarządzająca, MA-House

MP POWER AWARDS ZWIĘKSZA ŚWIADOMOŚĆ, CZYM JEST RYNEK SPOTKAŃ

Nie było dotąd wydarzenia w naszej

Czym jest konkurs i nagroda dla nas,

osób pracujących w branży eventowej? Przede wszystkim okazją do poznania

trendów oraz do spojrzenia „z zewnątrz” na własne dokonania, co nie jest łatwe

na co dzień, podczas intensywnej pracy. Konkurs daje również możliwość wyróż-

nienia tych najlepszych w danej dziedzinie. Poprzeczkę ustawiono wprawdzie

bardzo wysoko, ale w końcu od czego są konkursy?

Marta Dunin-Michałowska, prezes Mea Group

POZNAJĘ POLSKĄ BRANŻĘ MICE

Ewa Paciorek,

dyrektor sprzedaży, Batida

KONKURS UDOWODNIŁ, ŻE BRANŻA MA SIŁĘ PRZEBICIA. JAKOŚĆ ZOSTAŁA NAGRODZONA

Nie da się ukryć,

Najważniejsza re-

Dla mnie, jako oso-

Pierwsza edycja

Awards to wyda-

nasuwa to wdzięcz-

interesy turystycz-

zwaniem, zarówno

że MP Power

rzenie istotne. Jest

pierwszym konkursem w całości po-

święconym naszej branży, który dał

fleksja, która mi się ność. Wdzięczność za to, że po raz

pierwszy w Polsce

w konkursie znalazła się kategoria

by reprezentującej

ne Słowacji na rynku polskim, MP

Power Awards jest bardzo ważnym

konkursem. Dzięki

konkursu była wydla jego organizatorów, jak i jury. Finał, wyłonieni zwycięzcy, to

przede wszystkim

możliwość pochwalenia się nie tylko naj-

wyróżniająca pracowników convention

tej inicjatywie mam okazję lepiej zapo-

ludzie branży, którzy mogli zaistnieć w

towymi, ale także zaprezentował osoby –

praca, często niezauważana i nie do koń-

bardzo dynamicznie rozwija. Podczas

przykładem do naśladowania. Konkurs

lepszymi projektami czy obiektami evenświetnych specjalistów, bez których ten rynek by nie istniał. Mam nadzieję, że

kolejne edycje konkursu przyczynią się

do dalszej profesjonalizacji branży i promowania w niej wysokich standardów,

jak również działania zgodnego z zasadami fair play.

bureaux. Dzięki temu nasza codzienna

ca rozumiana, została doceniona. Dzięki

rozszerzeniu konkursu o tę kategorię, ale też możliwość wyboru najbardziej atrakcyjnego miejsca na organizację kongresów, MP Power Awards na pewno

zwiększył świadomość, czym tak naprawdę jest przemysł spotkań i jak poważną

gałąź gospodarki stanowi. Jak pokazują

wyniki konkursu „siła przebicia” turystyki biznesowej jest bardzo duża. Anna Gogacz,

dyrektor generalna Agencji Allegro

www.meetingplanner.pl

Anna Górska, prezes Gdańsk

Convention Bureau

znać się z polską branżą MICE, która się wieczoru galowego była wspaniała okazja zobaczyć osiągnięcia oraz działalność poszczególnych firm pracujących w MICE. W jednym miejscu, w trakcie jednego

wieczoru spotkały się agencje, organiza-

cje, firmy, które na co dzień ze sobą konkurują i rywalizują. To bardzo trudne

zadanie, które wam się udało zrealizować. Gratuluję pomysłu.

Ján Bošnovič, dyrektor Narodowego

Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce

świadomości tak dużej społeczności. Są udowodnił, że branża ma siłę przebicia,

że pomysły na projekty mogą być bardzo kreatywne, zaskakujące, a klienci dumni ze współpracy z takimi firmami. Bardzo

cieszy fakt, że pierwsza edycja konkursu

jest znakiem jakości dla firm i osób, które tę nagrodę uzyskali. Bo właśnie o jakość,

szeroko rozumianą, w naszej branży chodzi i ta jakość została nagrodzona.

Renata Razmuk, attaché komunikacji wewnętrznej i organizacji imprez,

Renault Polska

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 45


VIP Room – najbardziej ekskluzywna rozrywka!

Hulakula to także dwie nowoczesne sale VIP o łącznej powierzchni ponad 120 mkw. – Violet Room i Green Room. Każda z sal gwarantuje kameralny, pełen dyskretnego luksusu klimat. Wygodne kanapy, stoliki, parkiet taneczny oraz muzyka dobrana specjalnie do potrzeb klienta zapewniają komfort i wygodę dla nawet najbardziej wymagających gości. Kolorystyka sal została dopasowana tak, aby odpowiadała wszystkim grupom klientów. Jest to doskonałe miejsce do organizacji wieczorów panieńskich i kawalerskich, urodzin i innych imprez okolicznościowych. Oferujemy również kompleksową organizację imprez firmowych. Dysponujemy własną limuzyną, dajemy możliwość wynajęcia tancerzy i tancerek, gwarantujemy własny catering i zakup tortu okolicznościowego.

VIOLET ROOM DO 50 OSÓB, 85 MKW.

GREEN ROOM DO 30 OSÓB, 64M KW.

Ostoja elegancji i luksusu, utrzymana w kolorystyce fioletu i pomarańczy. Wygodne satynowe kanapy i kryształowe żyrandole sprawią, że każdy gość poczuje się tutaj jak celebryta. Przestronny parkiet taneczny wraz z dopasowanym do wystroju dyskotekowym oświetleniem powodują, że każda większa impreza w gronie znajomych stanie się niezapomnianą przygodą

Wyjątkowe, kameralne miejsce, w którym odprężysz się, a tym samym nabierzesz chęci do wspólnej zabawy. Utrzymana w optymistycznej kolorystyce zieleni, żółci i pomarańczu. W środku – kremowe, wygodne kanapy, stoliki i niewielki parkiet do tańca, tworzą razem wesołą, geometryczną całość.

46 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

LIMUZYNY Jeżeli pragniecie Państwo luksusu i serwisu na najwyższym poziomie, jeżeli chcecie się poczuć wyjątkowo, dodać prestiżu i blasku swojemu przedsięwzięciu, jesteśmy po to, aby spełnić te oczekiwania. Dysponujemy samochodami, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających gości. Będąc do Państwa dyspozycji 24h na dobę, jesteśmy w stanie obsłużyć każdą imprezę. Zapewniamy serwis na najwyższym poziomie, aby uczynić imprezę czy spotkanie biznesowe wyjątkowym i niepowtarzalny. Wiemy jak ważny jest komfort podróży. Nasz doświadczony szofer dowiezie Państwa bezpiecznie do miejsca przeznaczenia. Do Państwa dyspozycji posiadamy: Lamborghini Gallardo Superleggera, Jaguar XJ Pre mium Luxury, Mercedes S, Mercedes Sprinter Luxus, Mercedes Sprinter PartyBus, Lincoln Navigator, Hummer H2.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

MP POWER NIGHT. FOTORELACJA

Finał MP Power Night w Centrum Konferencyjnym Muranów.

Fotorelacja: Robert A. Szarapka

MeetingPlanner.pl: Sylwia Banaszewska i Magdalena Kondas oraz Jacek Rozenek.

Szymon Walkiewicz (członek jury, KAE, Walk).

Nagroda za Nowy Antos road show: Krzysztof Michniewicz i Łukasz Klimczak (Live Marketing Concept) i Renata Razmuk (Renault Polska).

Nagroda za Verva Street Racing. Przedstawiciele Live i PKN Orlen oraz Piotr Burdzy (Orange Polska).

Power za Galę konkursu Liga Mistrzów PZU. Kuba Śliwiński i Adam Górko (MyPlace) oraz Piotr Jaworowicz (PKN Orlen).

Do Hymnu! Bartosz Bieszyński i ekipa Live z drugim Powerem.

Nagroda za FIVB Beach Volleyball Swatch World Tour 2012: Tomasz Dowgiałło (Grupa Anders) i Sylwia Banaszewska (MP.pl).

Power za Toyota Kiwi Way: Doris Cholewa i Mikołaj Jeżak (InDreams) oraz Barbara Koper-Ochelska (TU Allianz Polska).

www.meetingplanner.pl

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 47


MP POWER AWARDS

Fotorelacja: Robert A. Szarapka

MP POWER NIGHT. FOTORELACJA

Tomasz Kammel, członek jury.

Wyróżnienie za Hallo Tu Cuba: Cezary Wilemajtys (United Partners) i Barbara Koper-Ochelska (TU Allianz Polska).

Wyróżnienie za XXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego: Anna Jędrocha (Symposium Cracoviense) i Edyta Brykała (Noble Concierge).

Power za Kongres Sprzedaży PZU: Ludzie. Pasje. Sukcesy.: Szymon Walkiewicz (Walk) i Edyta Brykała (Noble Concierge).

Power za Retro Challenge – 7N kick-off 2012: Rafał Mielczarek (Carlsberg Polska) i Filip Chodkiewicz (Active Team).

Power dla Wracamy do Ogrodu Poland Convention Bureau: Rafał Szmytke (Polska Organizacja Turystyczna) oraz Przemysław Oczyp (Forum Odpowiedzialnego Biznesu).

Catering. Power za Adventure World Warsaw: Michał Kozak (Mazurkas Catering) i Wojciech Cłapiński (El Padre).

Power za Mapping „Legionowo Porusza” dla Anix Production House i Brill AV Media. Michał Pieprzowski (Anix Production House).

Michał Czerwiński (SOIT, InDreams) z nagrodą dla Przemysława Patera (Toyota Motor Poland).

Tomasz Kammel i Katarzyna Lech (Shell Polska).

Rafał Polarczyk (Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej) i Adam Zagajewski (SBE, Triangoo).

Mirosław Kachniewski (Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) i Sebastian Oprządek (El Padre).

Dariusz Aktonorowicz (Maestro Meetings & Incentives) i Krzysztof Celuch (Poland Convention Bureau).

Agnieszka Faracik-Leśniak (DMC Poland) i Cezary Wilemajtys (United Partners).

48 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

Fotorelacja: Robert A. Szarapka

MP POWER NIGHT. FOTORELACJA

Olga Krzemińska (Power Sport) i Paweł Lewicki (Kierunkowy22).

Aneta Książek (Poland Convention Bureau) i Andrzej Hulewicz (Mazurkas Travel).

Żaneta Berus (Expo XXI) i Artur Zymerman (Belvedere Catering by Design).

Iwona Czarnata (Trias Event Engineering) i Rafał Rosiejak (Stadion Narodowy, PL 2012+).

Michał Kozak (Mazurkas Catering) i Krzysztof Gawrych (Eventroom).

Beata Jaczewska, wiceminister środowiska odbiera wyróżnienie w imieniu Marcina Korolca.

Event Venue: Grażyna Kowalczyk (Narvil Conference & Spa) i Anna Gogacz (Agencja Allegro).

Kongres Venue: Przemysław Trawa (Międzynarodowe Targi Poznańskie) i Szymon Walkiewicz (KAE, Walk).

Multi Venue: Mariusz Machnikowski (Hala SportowoWidowiskowa „Gdynia”) i Jarosław Sądej (Jet Events).

Młody Kreatywny Branży Eventowej, Zofia Pakulska, studentka Vistuli.

Kreatywny Roku Wyróżnienie: Marta Materek (Party Projekt), Paweł Lewicki (Kierunkowy22) oraz Zbigniew Kąkol (RejsClub.pl) i Adam Grzegorczyk (WSP).

Kreatywny Roku Branży Eventowej Bogdan Wąsiel (Jet Events).

www.meetingplanner.pl

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 49


MP POWER AWARDS

Fotorelacja: Robert A. Szarapka

MP POWER NIGHT. FOTORELACJA

Zespół El Padre i Power dla prezesa zarządu Sebastiana Oprządka.

Reprezentacja Stowarzyszenia Branży Eventowej: Adam Zagajewski (Triangoo), Magdalena Jabłońska (SE), Seweryn Jakubiec (Poland Concept DMC).

Reprezentacja InDreams.

Zespół agencji Mea Group.

Dwa duety: Bartbo i Batida.

Renault Polska, Viventum i MeetingPlanner.pl: Renata Razmuk, przewodnicząca jury, Agata Gościńska, nominowana w Power 12.

Przedstawiciele Bartbo, Mea Group i MeetingPlanner.pl.

Zespół ICP Group SA.

Dariusz Aktonorowicz (Maestro Meetings & Incentives) nagrodzony Powerem z przedstawicielami MeetingPlanner.pl i Poland Convention Bureau.

Z nagrodami za Verva Street Racing i Do Hymnu! – zespół agencji Live i PKN Orlen SA.

Anna Gogacz (Agencja Allegro), Artur Zymerman (Belvedere), Sylwia Banaszewska (MeetingPlanner.pl).

Reprezentacja Anix Production House z Powerem.

Przedstawicielki Ministerstwa Środowiska, Poland Convetion Bureau, MeetingPlanner.pl i Expo XXI i wiceminister środowiska Beata Jaczewska.

Zespół Expo XXI z nagrodzoną Powerem prezes zarządu Żanetą Berus.

Sylwia Banaszewska (MeetingPlanner.pl) oraz Andrzej Hulewicz i Małgorzata Hulewicz (Mazurkas Travel).

50 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

Fotorelacja: Robert A. Szarapka

MP POWER NIGHT. FOTORELACJA

Cezary Wilemajtys (United Partners), Renata Razmuk (Renault Polska), Michał Czerwiński (InDreams, SOIT).

Poland Convention Bureau i Power dla projektu Wracamy do Ogrodu.

ARS Communications: Małgorzata Ziółkowska i Małgorzata Ignaszak oraz Tomasz Kammel i Sylwia Banaszewska (MeetingPlanner.pl).

Przedstawiciele Ster Events, Orchidea Group i Renault Polska.

Zespół Live Marketing Concept (nagrodzony za produkt launch) i przedstawiciel Union Investment.

Partner MP Power – Unity Line i konkurs, w którym nagrodą był rejs do Kopenhagi. Zwycięzca Michał Błażejewski (Hogg Robinson Group).

Robert Ciopciński (CN Group) i Tomasz Szumski (Extreme Group)

Sylwia Banaszewska (MeetingPlanner.pl) z przedstawicielami firmy Apart, partnera MP Power Night.

Przedstawicielki Mazurkas Travel, DoubleTree by Hilton Warsaw.

Przedstawiciele JoyTrip.pl, Boehringer Ingelheim, Huawei i MeetingPlanner.pl.

Przedstawiciele Radar Events, Groupon.pl, El Padre i MeetingPlanner.pl.

Zespół Delux Event.

Łukasz Adamowicz i Maciej Szpot (Businessman Fun Club, Hotel Bonifacio).

O tajnikach serwowanych potraw z Belvedere Catering by Design.

Na scenie after party Channel One.

www.meetingplanner.pl

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 51


MP POWER AWARDS

Fotorelacja: Robert A. Szarapka

MP POWER NIGHT. FOTORELACJA

Podsumowanie finału by MeetingPlanner.pl.

MyPlace: Adam Górko i Kuba Śliwiński z Powerem.

Przedstawiciele firm: Press Publica, Blachy Prószyński i MeetingPlanner.pl.

Zespół Incentive Planet.

Przedstawiciele agencji Art Events i Boomerang oraz MeetingPlanner.pl

MyPlace: Tomasz Iwan z partnerką

Reprezentacja firmy Multi Arena, partnera MP Power Night i MeetingPlanner.pl.

Partnera MP Power Night RejsClub.pl podczas finału reprezentował Zbigniew Kąkol.

Reprezentacja Mary Kay i Agencji Hostess i Modelek Individual.

Zespół CN Group.

Monika Tymińska (MA House) i Marta Konarska-Pakieła (PowerSport).

Zespół Rebelia Media.

Magda Kowalska (Pimento) i Rafał Matulka (El Padre).

Przedstawiciel Fabryki Eventów z przewodniczącą jury Renatą Razmuk.

Duety: Event Partners i Expo XXI.

52 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

www.meetingplanner.pl


Warszawski Dom Technika NOT Sp. z o.o. położony w samym sercu Warszawy przy ul. T. Czackiego 3/5

OFERUJE: wynajem sal do organizowania konferencji, szkoleń oraz imprez okolicznościowych wraz z wyposażeniem AV obsługę gastronomiczną imprez tel: 22 33 61 223 e-mail: izabela.krasucka@wdtnot.pl wynajem powierzchni biurowych tel: 22 33 61 205 e-mail: pawel.stronski@wdtnot.pl

www.wdtnot.pl


MP POWER AWARDS

KALEJDOSKOP

SZKIC, PROJEKT STATUETKA

Różne były koncepcje,

w jaki sposób powinna wyglądać statuetka MP Power Awards,

Fot. Robert A. Szarapka

aby w pełni oddać charakter

nagrody. Razem z Pap-Art.pl – który je przygotował i zrealizował

– rozważaliśmy różne opcje i projekty. W końcu wygrał

ten najprostszy.

O SILE BRANŻY PRZY ŚNIADANIU W BELVEDERE

POWER W KLAPIE

Śniadanie branżowe w Belvedere

Podczas finałowej gali MP Power Night jurorów

– Cafe Łazienki Królewskie w lipcu 2012 r. było pierwszym

konkursu można było rozróżnić spośród

momentem, w którym wyszliśmy z ideą konkursu eventowego na zewnątrz.

gości wydarzenia dzięki specjalnej przypince

Urządzając spotkanie po hasłem „Porządkujemy branżę eventową” otworzyliśmy

przygotowanej przez Apart. Power w wersji

dyskusję na temat strategii normowania rynku, integracji i wyznaczania

eleganckiej i minimalistycznej.

wspólnych celów. Odnosząc się do tych potrzeb, przedstawiliśmy ideę MP Power

Awards, którą skonsultowaliśmy z branżą. Było wiele sugestii, uwag i rad.

Wspólnie podjęte decyzje wprowadziliśmy w życie. Mimo burzliwych dyskusji

wszyscy byli zgodni co do tego, że branża potrzebuje takiego projektu i warto dostrzec jej siłę przebicia.

JURY WYBIERA PROJEKTY

Fot. Katarzyna Cegłowska

OGŁOSZENIE PIERWSZEJ EDYCJI MP POWER AWARDS I KREATYWNY ROKU BRANŻY EVENTOWEJ

Spotkanie jury konkursu zmierzające do przyznania Fot. Robert A. Szarapka

MP Power projekt w kategoriach event, incentive travel,

Oficjalne ogłoszenia pierwszej

kongres, outdoor, catering, multimedia i CSR oraz MP

Power Venue odbyło się w warszawskiej restauracji

Krokodyl. Kilkugodzinna analiza nominowanych projektów

zakończona zaciętą dyskusją pokazała, jak różny można mieć merytoryczny punkt

widzenia. Trzydziestoosobowe jury, złożone z przedstawicieli korporacji, agencji

i podwykonawców, pod przewodnictwem Renaty Razmuk (Renault Polska), oceniało

edycji konkursu MP Power

zarówno kreację wydarzenia, jaki i jego produkcję, logistykę, sposób realizacji celów

Branży Eventowej miało miejsce

nie był łatwy, ale spośród nominacji trzeba było wskazać ten jeden najlepszy.

Awards i Kreatywny Roku

podczas branżowego bankietu w

klienta/kampanii oraz skutek i efekty tych działań. Trzeba przyznać, że wybór

patio Mamaison Le Regina Hotel

w Warszawie.

Zaprezentowaliśmy szczegóły

dotyczące kategorii konkursowych oraz po raz pierwszy jury konkursu, które

tego wieczoru pojawiło się niemal w pełnym składzie. Przy okazji podczas rozmów i spróbowac specjałów przygotowanych przez szefa kuchni Pawła Oszczyka.

54 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

Fot. Katarzyna Cegłowska

o branży nasi goście mogli zobaczyć mniej znane możliwości Le Regina Hotel

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

KALEJDOSKOP

Fot. Filip Bonder, Studio Bank

W finałowej gali MP Power Night, która odbyła

Fot. Filip Bonder, Studio Bank

Fot. Robert A. Szarapka

MP POWER AWARDS ROZDANE!

się 26 kwietnia 2012 r., w nowo otwartym Centrum

WERNISAŻ W BANKU

Historii Żydów Polskich w Warszawie), wzięło udział

Kobusińskim rozmowy na temat MP Power

incentive travel, PCO, DMC, stowarzyszeń i korporacji

Zaprosiliśmy laureatów MP Power 12 oraz

podczas części oficjalnej wydarzenia, na scenie głównego

Kobusiński przygotował dwa plany, jeden podkreślający powagę funkcji

Jury MP Power Awards oraz Kreatywny Roku Branży Eventowej.

dni spotkań był zorganizowany w Studiu Bank wernisaż prac pod hasłem

Konferencyjnym Muranów (mieszczącym się w Muzeum ok. 600 osób, m.in. przedstawiciele agencji eventowych, oraz instytucji publicznych. Nagrody zostały wręczone

audytorium Centrum Konferencyjnego Muranów. Zwycięzców ogłaszali przedstawiciele

W drugiej części MP Power Night zagrał zespół Channel One oraz DJ Czekay. Goście mogli zobaczyć multimedialną wystawę i fragmenty wszystkich zgłoszonych projektów.

Dzięki współpracy z fotografem Szymonem

Awards odżyły w nieco innym wymiarze.

przedstawicieli jury na sesję zdjęciową. Szymon

jurorów, drugi – interpretację wyróżnienia Power 12. Efektem kilku „MP Power Awards – Face to Face.

Wśród uczestników after party Unity Line rozlosowała rejs do Kopenhagi.

Fot. Oskar Jan Jarzyna

MP POWER AWARDS W DRUGIM OBIEGU

O EKSPERTACH NA NARODOWYM

O wyborze dwunastki osobowości

branży jury zdecydowało po analizie branżowych biografii, dokonań

i osiągnięć kandydatów. Przy okazji

rozmowy o relacjach, stylu współpracy,

jakości i rzetelności, zaczęły się wyłaniać istotne dla rynku zagadnienia

O konkursie mówi się w branży.

Power ma już swoje nowe wersje

i tendencje. Poważne tematy i trudne do rozstrzygnięcia dylematy

dotyczące wyboru Power 12 w Loży Platynowej na Stadionie Narodowym.

PODZIEL SIĘ I POLUB

i interpretacje. Niektórzy zastanawiają się, do czego można statuetkę wykorzystać,

oprócz tego, że jest potwierdzeniem jakości i profesjonalizmu. Może nowa perspektywa,

Połączenie budowania

inny punkt widzenia? Aureola?

świadomości marki

promowanej podczas eventu, follow-upu

wśród uczestników

i wykorzystania mediów Kreatywny Roku Branży Eventowej Bogdan Wąsiel i jego kreacje na temat nagrody. Przy okazji informacja dotycząca firmy, dla której kreuje.

www.meetingplanner.pl

społecznościowych

proponuje serwis Pictures

Experience. Próbkę tej technologii oraz sposobu na promocję marki i eventu

mieli goście MP Power Night.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 55


MP POWER AWARDS

PA R T N E R Z Y S T R AT E G I C Z N I

PARTNERZY I SPONSORZY MP POWER NIGHT Belvedere Catering by Design

Od dwudziestu lat oferujemy wyśmienite jedzenie i najwyższej jakości serwis podczas eleganckich kolacji i bali, wszelkiego rodzaju

imprez firmowych, pokazów mody,

imprez masowych, konferencji i kongresów, a także pikników, imprez prywatnych i uroczystości rodzinnych. Jesteśmy na bieżąco ze światowymi trendami w gastronomii, wzornictwie i projektowaniu wnętrz. www.cateringbydesign.pl

Agencja Hostess i Modelek Individual

Agencja świadczy usługi w zakresie wynajmu hostess i modelek przygotowanych do pracy na wszelkiego rodzaju imprezach, m.in. targach, bankietach, akcjach promocyjnych, imprezach okolicznościowych i pokazach mody. Współpracujemy z grupą doświadczonych hostess we wszystkich większych miastach na terenie całej Polski. W swojej bazie mamy ponad 500 wyselekcjonowanych współpracowników. Oferujemy profesjonalne hostessy znające języki obce w stopniu biegłym. www.individual.pl

Centrum Konferencyjne Muranów

Centrum znajduje się w budynku zaprojektowanym przez architekta Reinera Mahlamäkiego. Wyposażone jest w doskonały sprzęt audiowizualny, umożliwiający prowadzenie imprez o różnym charakterze, w tym transmisji telewizyjnych oraz profesjonalnych nagrań studyjnych. Posiada pięć stanowisk tłumaczy symultanicznych, nagłośnienie koncertowe, projektory kinowe, scenę teatralną, wysokiej klasy sprzęt oświetleniowy. www. centrumkonferencyjnemuranow.org.pl

American International Group, Inc.

AIG jest jednym z liderów na światowym rynku ubezpieczeniowym. Klientom w Polsce oferujemy ubezpieczenie Specialty solutions, które zapewnia ochronę uczestnikom imprez masowych, gościom hotelowym, wolontariuszom, publiczności na koncertach czy klientom galerii handlowych. Programy ubezpieczeniowe dostosowujemy do indywidualnych potrzeb – zespołu, grupy, instytucji, firmy czy organizowanego wydarzenia. www.aig.pl

Artur, Marcin i Andrzej Czekay

W popularnym zjawisku DJingu odnalazłem potrzebę przekazania czegoś więcej... emocji, treści, jakiejś wiadomości składającej się z poszczególnych kawałków. Tak aby na koniec, gdy emocje i kurz opadają, a światła gasną, uczestnik imprezy stanął i jednak pomyślał o przekazie... W tym wszystkim budujący jest jeszcze fakt, że moi bracia widzą to niemal podobnie. Napełnia mnie to dumą. www.czekay.pl

56 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

Eventroom

Od 2002 roku specjalizujemy się w technicznej realizacji eventów.

Oferujemy usługi w zakresie nagłośnienia, oświetlenia, multimediów,

tłumaczeń symultanicznych oraz scenografii. Na rynku polskim jesteśmy

Design4Rent

Międzynarodowa firma specjalizująca się w wynajmowaniu mebli najwyż-

szej jakości na eventy, kongresy

Powstał przy Stowarzyszeniu Komunikacji Marketingowej SAR. Nadrzędnym zadaniem Klubu jest próba

ciowe, imprezy firmowe oraz śluby

wiono takie zadania, jak: edukacja

i konferencje, festiwale, premiery filmowe, targi i wystawy, sesje zdję-

pionierem światła bezprzewodowego, które uwalnia naszych klientów od kabli. Posiadamy wyjątkowe gotowe elementy scenograficzne ze stretchu oraz polietylenu. Realizujemy około 500 projektów rocznie, od małych kameralnych imprez do wielkich gal i kongresów. www.eventroom.pl

i wesela. Oddajemy do dyspozycji klientów meble światowej sławy projektantów, takich jak: Verner Panton, Philippe Starck, Shin & Tomoko Azumi czy Mies Van der Rohe. Oferujemy tylko i wyłącznie oryginalne meble posiadające świadectwa pochodzenia i certyfikaty bezpieczeństwa. www.design4rent.pl

Apart

Dział B2B firmy Apart jest

Bonifacio Spa & Sport Resort

indywidualnej obsłudze podmiotów

dzinom, jak i firmom. Opracowaliśmy

dedykowany profesjonalnej oraz

Hotel dedykowany jest zarówno ro-

biznesowych w zakresie: sprzedaży

wyjątkową i nowatorską ofertę dla

marketingowych, projektowania

wyjazdów firmowych z integracją

produktów Apart jako upominków

i produkcji personalizowanej biżuterii, projektowania i produkcji

okolicznościowych statuetek,

odznaczeń oraz pinsów. www.apart.pl/pl/b2b

ludzi biznesu, polegającą na łączeniu rodzinną. Dysponujemy spa, strefą

wellness, proponujemy Forest Gym,

czyli siłownię stworzoną przez

naturę. W hotelu znajdują się także

dwie restauracje, sale konferencyjne

i klub Chillout.

www.hotelbonifacio.pl

Gastro Magic Service

Zajmuje się działalnością usługową w zakresie wypożyczania sprzętu gastronomiczno-cateringowego. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwala zapewnić klientom profesjonalną obsługę oraz fachowe doradztwo w zakresie zaopatrzenia w sprzęt potrzebny do zorganizowania przyjęć okolicznościowych (chrzciny, komunie, wesela) oraz imprez zorganizowanych (szkolenia, konferencje, imprezy firmowe, eventy, pikniki). www.wypozyczalnia.waw.pl

Klub Agencji Eventowych

Itaka

Biuro powstało w 1989 r. i od 2009 r. zajmuje pozycję niekwestionowanego lidera branży turystycznej. Kolejne sezony ugruntowały pozycję Itaki, jako lidera na rynku. Sukces jest konsekwencją wielu lat pracy, stopniowego i przemyślanego rozwoju firmy. Strategia rozwoju to dalsze inwestycje w destynacje i sieć sprzedaży, a także wdrażanie nowych technologii. Duży nacisk kładziony jest na jakość obsługi klientów podczas wakacji. www.itaka.pl

konsolidacji branży agencji eventowych. Ponadto przed Klubem posta-

rynku – USAR, wypracowanie nowych standardów przetargowych, wprowadzenie kategorii eventowych do głównych konkursów reklamowych przy SAR, komunikacja PR na rzecz branży. Klub zawiązało siedem agencji: Em Lab, Walk Events, Allegro, El Padre, Multi Events, MyPlace, Rochstar Events.

Channel One

Zespół będący doskonałą alternatywą dla koncertów gwiazd oraz zwykłych setów granych przez DJ-ów. Łączy w sobie to, co najlepsze – muzykę z pierwszych miejsc list przebojów i wykonania na żywo z udziałem zawodowych muzyków. W repertuarze zespołu znalazły się już tacy wykonawcy, jak: Will.I.M, David Guetta, Kesha, Jassie J, Rihanna, Madonna, Lykke Li. Oferta zespołu obejmuje ponad 70 utworów. www.channelone.pl

Katarzyna Kwiecień-Kaniewska

Charakteryzatorka, wizażystka, stylistka, kostiumograf. W 2001 roku ukończyłam z wyróżnieniem Aktywne Studium Technik Teatralno-Filmowych. Pracuję jako wizażystka, kostiumograf i stylistka w TVP1 i TVP2, TV Polsat itp. Prowadzę szkolenia dla firm i udzielam porad dotyczących wizażu. Specjalizuję się w charakteryzacji teatralno-filmowej, w efektach specjalnych, perukarstwie i body-paintingu. www.kasiakwiecien.idemo.pl

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

PARTNERZY I SPONSORZY MP POWER NIGHT Mary Kay

MPI Poland Club

wysokiej jakości produktów do pielęgnacji skóry oraz kosmetyków

polskiej branży spotkań. Jest częścią najstarszej międzynarodowej organizacji branżowej Meeting Professionals

Firma Mary Kay obecna jest na polskim rynku z ofertą ponad 200 kolorowych i zapachów.

Działa na polskim rynku od ponad pięciu lat, skupiając przedstawicieli

Multi – Arena

Nasze doświadczenie i wiedza umożliwia tworzenie oryginalnych scenografii z ich kompleksową realizacja

w zakresie organizacji m.in. koncertów i widowisk, gal i jubileuszy, im-

Pictures Experience

z brązu, rzeźby, tablice pamiątkowe,

keting. Technologia oparta jest na brandowanych zdjęciach robionych

Firma Pap-Art.pl produkuje statuetki, nagrody, certyfikaty, medale, pomniki

i reklamowe oraz elementy wykończenia wnętrz. Wszystkie

uczestnikom eventów. Zdjęcia te za pomocą indywidualnego kodu są

International. Polski klub MPI, które-

go prezesem jest Wojciech Liszka, organizuje cykliczne konferencje branżowe z udziałem zarówno polskich, jak i międzynarodowych mówców oraz wspiera rozwój meetings industry w Polsce poprzez promowanie przyszłych liderów. www.mpiweb.pl

wydarzeń plenerowych, pikników, survivali, kongresów, szkoleń, produkcji filmowych. W ofercie firmy znajduje się projektowanie i budowa scenografii filmowych, teatralnych eventowych, głównie: podesty sceniczne, parkiety, stoiska targowe i wystawiennicze, meble eventowe. www.multi-arena.pl

zamówienie. W naszych pracach łączymy takie materiały, jak brąz, mosiądz, aluminium, srebro, szkło, drewno, bursztyn – choć nasze możliwości są nieograniczone. www.pap-art.pl

odbierane z dedykowanej strony a następnie publikowane przez uczestników eventu na ich profilach w mediach społecznościowych. Dzięki temu każde 1000 zdjęć zrobione w systemie Pictures Experience generuje około 10 000 unikalnych wizyt znajomych i przyjaciół na stronę marki. pl.picturesexperience.com

PhotoHolic.pl

Printfaktoria

Rejsclub.pl

Stowarzyszenie Branży Eventowej

Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce

Wyższa Szkoła Promocji

Złote dziedzictwo

Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel

Organizacja zrzeszająca profesjonalistów branży incentive travel. Działa na polskim rynku od 3 lat. Poprzez integrację środowiska i reprezentowanie jego interesów SOIT buduje dobre imię i wizerunek branży. Szerzy wiedzę, podnosi kompetencje, wyznacza i promuje wysokie standardy realizowanych projektów incentive travel. www.soit.net.pl

Jesteśmy drukarnią offsetową wyposażoną w zaplecze introligatorskie umożliwiające realizację różnorodnych produkcji poligraficznych. Wykonujemy prace wymagające przede wszystkim zaangażowania i nierzadko kreatywności. Realizujemy: materiały POS, standy i opakowania reklamowe, kalendarze trójdzielne, planszowe, na biurko, teczki, koperty, torby, ulotki, katalogi, foldery i inne według pomysłów klienta. www.printfaktoria.pl

Unity Line

Jeśli planujecie wyjazd integracyjny, spotkanie z kontrahentem lub szukacie inspirującego miejsca na efektywną burzę mózgów wybierzcie Skandynawię. W ofercie Unity Line znajdziecie mnóstwo ciekawych sposobów na organizację takiego wyjazdu. Impreza rozpoczyna się już na promie – doskonale wyposażone sale konferencyjne, pyszne menu, dyskoteki, puby i sklepy, morze możliwości spędzenia czasu. www.unityline.pl

Powstał z zamiłowania do cruisingu. RejsClub.pl specjalizuje się w przygotowaniu i obsłudze rejsów typu incentive, tworząc ofertę szytą na miarę dla naszych wyjątkowych klientów. Współpracujemy z najlepszymi światowymi armatorami. Posiadamy również szeroką ofertę mniejszych, luksusowych statków oraz bogaty program wycieczek i atrakcji w portach, do których zawijają statki. www.rejsclub.pl

Viva-System

Specjaliści od efektów specjalnych. Naszą rolą jest odpowiednie zaplanowanie, przygotowanie i zabezpieczenie wszystkich elementów tak, aby efekty specjalne wywierały jak największe wrażenie, zaskakując uczestników imprezy. Tworzymy pokazy konfetti, pirotechniki scenicznej, płomieni, sztucznego śniegu, piany, serpentyn, fontann lodowych CO2, baniek mydlanych i niskiego dymu. www.viva-system.pl

prace tworzymy na indywidualne

Oferuje innowacyjną technologię markom inwestującym w event mar-

www.marykay.pl

Od ponad 15 lat specjalizujemy się w fotografii reportażowej oraz studyjnej. Fotografujemy także wnętrza i przedmioty. Dysponujemy sprzętem studyjnym, umożliwiającym wykonywanie sesji profesjonalnych również u klienta. Doświadczenie i wykształcenie fotograficzne, pozwalają nam na utrzymanie wysokiego poziomu prac, a to w połączeniu z entuzjazmem i zaangażowaniem, zawsze gwarantuje zadowolenie odbiorców. Zapraszamy do współpracy najbardziej wymagających.

prez promujących i integracyjnych,

Pap-Art.pl

Zrzesza organizatorów, przedstawicieli miejsc eventowych i podwykonawców. Działa na rzecz profesjonalizacji rynku wydarzeń. Organizujemy spotkania networkingowe, warsztaty, szkolenia. SBE umożliwia dotarcie do branży, nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, promocję poprzez aktywne kanały SBE, uzyskanie wsparcia w wybranym zakresie merytorycznym czy marketingowym, udział w programie partnerskim. www.sbe.org.pl

Uczelnia stawia sobie za cel kształceniewysoko kwalifikowanych specjalistów, zapewniając im rzetelne podstawy wiedzy teoretycznej oraz zaawansowane umiejętności profesjonalne, odpowiednie do oczekiwań rynku pracy. Cel kształcenia studentów opisywany jest dewizą uczelni: „Consilio manuque” (roztropnością i zręcznością). www.wsp.pl

Otwarta, skupiona wokół wspólnych idei, grupa pasjonatów i profesjonalistów z kręgu szeroko rozumianej turystyki biznesowej. Celem organizacji jest rozwijanie profesjonalnych usług konferencyjnych w Polsce, podnoszenie wiedzy i umiejętności oraz umacnianie pozycji zawodowej osób działających na rynku spotkań. Członkostwo w SKKP jest rekomendacją profesjonalizmu, potwierdzoną Certyfikatem SKKP. www.skkp.org.pl

Johnnie Walker® Gold Label Reserve™ powstaje z precyzyjnie dobieranych whisky. W jej skład wchodzi Single Malt Clynelish, produkowana z wody ze źródeł przepływających przez wzgórza Kildonan Hills, w których w 1868 roku odkryto pokłady złota. Master Blender dobiera whisky ze specjalnie wyselekcjonowanych gatunków w taki sposób, aby stworzyć wyjątkową kompozycję bogatego smaku i łagodnego aromatu. Dlatego Johnnie Walker® Gold Label Reserve™ jest idealny do celebrowania niepowtarzalnych, „złotych” chwil w życiu. Oh My Gold 40ml Johnnie Walker Gold Label Reserve Kruszony lód

Sok z ćwiartki pomarańczy

www.meetingplanner.pl

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 57


MP POWER AWARDS

ROZMOWA

Prawda i wartości stały się niszą O przyszłości rynku eventowego, stylu współpracy i komunikacji rozmawiamy z Jackiem Rozenkiem, aktorem, prezenterem, trenerem, prowadzącym galę MP Power Night. MP.pl: Współtworząc projekty eventowe

występujesz w roli konferansjera, aktora,

prelegenta, ale także trenera. Której

z Twoich profesji ten rynek najbardziej

Stanowisko: Aktor filmowy,

telewizyjny i teatralny. Od dwu-

osób decyzyjnych w korporacjach itd.

tanta-trenera, to tendencja przykładania

mem jest brak zaufania, który generalnie

coraz większej wagi do tego, żeby przez

event osiągnąć coś, co będzie miało działa-

komunikacji, prezentacji, przy-

zabawa. O wydatkach i budżetach na even-

wództwa oraz rozwoju osobistego.

Praktyk – na swojej drodze zawodowej przeszedł wszystkie szcze-

ble zarządzania – od stanowiska

specjalisty do dyrektora generalnego.

długofalowego myślenia.

ale potrzebna jest również strategia oparta

wy bardzo się zmienia i rozwija. To, co

dziestu lat zajmuje się działalnością szkoleniową w zakresie

na długofalowej współpracy. Tę z kolei cięż-

ko wypracować, z różnych powodów – braku

obserwuję, z perspektywy, trenera, konsul-

nie długofalowe. Spotkanie to już nie tylko

MP.pl: Czyli niezależnie od funkcji, jaką

JR: Właśnie, to jest pewien kłopot. Proble-

galę, czy motywujesz podczas szkolenia,

charakteryzuje ten rynek.

MP.pl: Brak zaufania pomiędzy klientem

i agencją czy pomiędzy klientem a wszelki-

szukam inspiracji, żeby wyciągnąć to, co

najważniejsze. Istotne jest podbudowanie

JR: W ogóle w społeczeństwie polskim

się umowami na wszelkie możliwe sposoby,

ludziom przekazać poprzez event. I to jest

mie. Zleceniodawcy szukają ludzi, których

spójny z tym, co proponują klienci, co chcą

nich dwóch lat prowadził szkolenia

dla ponad 4500 osób, w tym 1500

pracowników, handlowców, doradców, 3000 menedżerów średniego

największą frajdę. Zresztą często też te

współpracują z kimś, kto jest rozpoznawal-

pomysł można wykorzystać i czasami za

poziomach.

nesie i promuje podobne do zleceniodawcy

zaczynają robić to samo. Robią sztuczne na-

MP.pl: Mamy kolejne połączenie…

trwać i nie ma szans na uzyskanie takiego

że cynicznie kalkuluję. Po prostu pracując

moim zdaniem bardzo słuszne, że jeśli

przynosi efekty i jest jednocześnie wiary-

godna.

MP.pl: Efekt synergii jest wtedy na

wszystkich poziomach…

JR: Zachodzi bardzo wysoki poziom spój-

szczebla i ok. 300 menedżerów

ności. W szczególności pożądany, gdy po-

6000 osób brało udział w prowa-

coraz częściej – wartości i kultury organiza-

najwyższego szczebla. Ponadto dzonych przez niego wystąpie-

niach publicznych, konferencjach

oraz spotkaniach firmowych.

Jest coachem najwyższej kadry menedżerskiej takich firm, jak

m.in.: Deutsche Bank, BPH, Naro-

dowy Bank Polski, Pekao SA, Ernst & Young, PwC, Panasonic.

ruszany jest temat – a poruszany jest

kacji i współpracy z ludźmi. www.audytorium.com.pl

rzuty. Na końcu każdy próbuje jakoś prze-

JR: Tak, ale ono nie bierze się z tego,

superefektu, o jaki nam chodzi. Po dwudzie-

z klientem, obojętnie przy jakim projekcie,

im większy poziom zaufania, im te relacje

mu podpowiadam. To z kolei otwiera

ści, tym te projekty są efektywniejsze i – co

je koordynuję.

stu latach w biznesie naprawdę to widzę,

są biznesowo głębsze i oparte na otwarto-

ważne – tańsze. Jeżeli wszyscy to rozumieją, wtedy ten biznes zaczyna naprawdę

rosnąć. Na końcu tego procesu jest klient,

nasuwają mi się różne rozwiązania, które drzwi do kolejnych działań, a czasem ja MP.pl: Zresztą takie nastawienie na do-

radztwo i konsultacje w każdym aspekcie

większa. Większa jest dla klientów wartość

komunikuje o swoim produkcie, usługach

profesjonalizacji naszej branży. To jedna

rodzaju obietnicę magii opartą właśnie na

do budowania wizerunku branży, odcięcia

się z pracownikami czy swoimi klientami,

wydarzeń. Bo oni nie tylko mają coś tu

lub idei. Klient ten powinien dostać swego

kretne cele, rozwiązanie swoich proble-

zaufaniu.

i teraz, ale mogą też na tym budować konmów, albo promocję jakichś postaw.

klienta w stosunku do firmy eventowej,

z bogatego życia zawodowego

niego nie zapłacić. Wtedy firmy eventowe

funkcje łączę, pracuję z klientem na różnych

współpracy jest podkreślane jako bardzo

z najróżniejszych dziedzin wiedzy, oraz naturalny talent do komuni-

sondują, o ile taniej można coś zrobić, jaki

firma rośnie. To ta „sprawczość” sprawia

który poprzez nasze działania kontaktuje

Mało tego, taki charakter współpracy

doświadczenia wynikające

je wzrost kosztów, a niekoniecznie jest po-

cyjnej. I jest to dobra informacja, bo war-

tość tego rynku jest w tym momencie

Styl pracy: W swojej pracy

łączy szerokie zainteresowania

pracy jako trenera czy konsultanta. Widzę

trzebna klientowi. Zdarza się, że klienci

wartości, to kumulacja tych elementów

Doświadczenie: W ciągu ostat-

Ale najbardziej satysfakcjonująca dla mnie

jest możliwość dostrzeżenia efektu mojej

taka moja nisza. Zleceniodawcy zakładają,

Obecnie wykładowca Akademii

Psychologii Przywództwa, współ-

akurat dla tego klienta jest najistotniejsze.

ludzi, którzy lepiej pracują, więcej zarabiają,

ny, lubiany, a jednocześnie zna się na biz-

pracujący z Jackiem Santorskim.

dostawców niespecjalnie partnersko. Zmu-

lub znam ją słabo, rozmawiam, obserwuję,

elastyczności, która dla nich często powodu-

Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.

wet jak prowadzę z pozoru proste rzeczy,

– między ludźmi. Dlatego zabezpieczamy

stycji, stąd wielokrotnie pojawiają się także

giczne oraz podyplomowe studia

zajęcia ze studentami w Wyższej

JR: I wydaje mi się, że ludzie to czują. Na-

projekty szkoleniowe. Choć nie one są tu

szając ich do zaniżania cen, do specyficznej

trenerem metody DISC. Prowadził

narzędziem do realizacji założeń – Twoich

i klienta.

galę czy rozdanie nagród, a nie znam firmy

prywatny i zawodowy system wartości jest

cowników. Jest certyfikowanym

za każdym razem Twoje wystąpienie jest

mi możliwymi podwykonawcami?

stwową Wyższą Szkołę Teatralną z zakresu rozwoju i szkolenia pra-

pełnisz podczas wydarzenia, czy prowadzisz

ty zaczyna się myśleć w kategoriach inwe-

dlatego robimy przetargi, traktujemy pod-

w Warszawie, Studium Pedago-

pracy procentuje właśnie w kontekście

długofalowych umów, zmieniających się

kultury organizacyjnej na głębszym pozio-

Wykształcenie: Ukończył Pań-

o tym ostatnim ogniwie. Muszę przyznać,

że ja mam to naturalnie (śmiech). Taki styl

w tej chwili potrzebuje?

Jacek Rozenek: Myślę, że rynek evento-

JACEK ROZENEK

MP.pl: Czyli z jednej strony narzędzia even-

towe mogłyby przynosić długofalowe efekty,

MP.pl: Zatem mówimy o tej obietnicy za-

będzie powodował dużo większą lojalność

równo w kontekście zleceniodawcy – klienta

która będzie chciała dojść z klientem

– uczestników wydarzenia – pracowników,

do wspólnego celu, a nie tylko wystawić

fakturę. Jedyny problem, jaki się pojawia, to niestabilność kadry managerskiej

w korporacjach.

58 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

agencji, jak i jego docelowych klientów

konsumentów, beneficjentów… Dużo oczeki-

ważna kompetencja, która zmierza do

tendencja. Druga to działania zmierzające się od tego bardzo często nieadekwatnego w przypadku wielu realizacji określenia chałtura.

JR: Myślę, że zarówno w kontekście

doradztwa, o którym rozmawialiśmy, jak

i wspomnianego chałturzenia, nadchodzi

kres tzw. gwiazd branży eventowej, które

wań do spełnienia…

tych tendencji nie rozumieją. Takich top

ważny – myślenie już na etapie planowania

a one często nawet nie znają nazwy firmy.

JR: Jest pewien trend na rynku, który jest

gwiazd, którym płaci się strasznie dużo,

www.meetingplanner.pl


Fot. Szymon Kobusiński

MP POWER AWARDS

Takie sytuacje widziałem wielokrotnie.

Choć z drugiej strony ten publiczny brak

szacunku dla gości wydarzenia nie zmienia faktu, że mimo wszystko są zapraszane następny raz.

JR: Tak, dokładnie. Na razie nam się to myli trochę, ale o to właśnie chodzi.

MP.pl: Czy w poszukiwaniu tej auten-

jest to nieźle napisane. Ale słowo w słowo? Nie daj panie boże! Język pisany

nie nadaje się do mówienia. Mówię to

z pełną odpowiedzialnością. Tak samo

tyczności, o której mówisz, zdarzyła się

jak nie da się dobrze powiedzianego

kiedykolwiek sytuacja totalnego muru

menadżerów, a z takimi najczęściej pracuję. Od nich oczekujemy, żeby byli prawdziwi, wiarygodni, przekonani

do tego, o czym mówią. Przy czym wy-

stąpienia publiczne są tyko narzędziem

pomiędzy Tobą publicznością?

tekstu, który ludzi bawi, animuje, prze-

lać wprost na papier.

w całym procesie komunikacji, nazwijmy

dy, a od gwiazd oczekuje się bardzo

nigdy się to jeszcze nie zdarzyło,

MP.pl: Nie jest to naturalne,

są to negocjacje, prezentacja czy praca

również takiego.

a klientem, a to z kolei wynikło z dość

JR: Nie jest, ale nie jest naturalne też,

MP.pl: I ta zasada dotyczy też np. osoby

mi zdarza się, że ludzie, którzy po stro-

JR: Zdecydowanie nie powinna. Jak

MP.pl: A z czego to wynika?

JR: Z tego, że ludzie chcą oglądać gwiaz-

szczególnego zestawu zachowań, czasami

JR: Nie, między mną a publicznością aczkolwiek zdarzyło się pomiędzy mną

specyficznego stylu komunikacji. Czasa-

ją – zarządczej, nad którą podczas takich szkoleń pracujemy. Niezależnie też, czy

autentyczne?

jeżeli przedstawiasz ludzi, których nie

nad procesem zarządzania sprzedażą

produktu w B2B czy B2C, zawsze liczy

się precyzyjna analiza potrzeb, długofalo-

znasz, z pamięci. Niby można się wszyst-

wość działań i zaufanie.

odpowiedzialność za event, chcą mieć

bardzo przygotowane.

MP.pl: A zdarzyło się, że zrezygnowałeś

czas którego gwiazda ewidentnie obraziła

tak”. Zwykle proszę o zaufanie, wycho-

MP.pl: Patrząc z perspektywy drugiej

z tych istotnych dla Ciebie wartości

gości. Ale powoli to się kończy. Moim zda-

wiązkowe punkty programu, stałe

prowadzącej wydarzenie?

wspomniałem, byłem na evencie, pod-

zarówno tych, którzy ją zaprosili, jak i ich niem ludzie coraz częściej chcą doświadczać czegoś innego, coraz częściej

nastawieni są na kontakt z czymś auten-

tycznym, prawdziwym. Uważam, że tęsk-

nie zleceniodawcy czują dużą

wszystko pod linijkę i wizję „to musi być dzę i robię swoje. Oczywiście, są obo-

kiego nauczyć, ale wtedy jest to takie za

dziedziny, w jakiej się specjalizujesz

z prowadzenia projektu? Któraś nie zadziałała?

– szkoleń, ta naturalność też jest kluczo-

JR: Zrezygnowałem ze współpracy z jed-

pod spodem to ja decyduję o tym, co ro-

wania się, prezentowania, występowania,

malnie współpraca układała się dobrze.

nym momencie coś zadziała, a jeżeli nie,

JR: Ja raczej uczę ludzi, jak być spójnym

fragmenty gry – jak najbardziej – ale

bimy. Intuicja podpowiada mi, że w da-

wa? Uczysz ludzi, no właśnie, komunikona czym to polega?

ną firmą, mimo że była zadowolona i forJednak sposób myślenia klienta o biznesie był tak daleki od mojego, że w pew-

nimy właśnie za prawdą i wartościami.

to mam na tyle doświadczenia, że w cią-

ze sobą, jak osiągać na wysokim, albo

nym momencie stwierdziłem, że nasz

Przede wszystkim uczestnicy wydarzenia

zmienić i zacząć działać inaczej.

wewnętrzną i zewnętrzną w komunikacie,

to komfort i daje kompletnie inną per-

cha. Chcemy mieć kontakt z prawdą,

MP.pl: Czyli taktyka słowo w słowo się

to, o co nam chodzi. Podczas takich szko-

mowy o stawkach. Zakładając racjonalne

na użytek danego eventu.

JR: Zawsze uważnie analizuję napisany

Powiedziałbym nawet, że tutaj jest nisza. muszą czuć, że gwiazda robi to, co ko-

a nie z czymś, co jest wykreowane tylko

MP.pl: Czyli bardziej chcemy mieć kontakt z ludźmi z pasją niż z celebrytami?

www.meetingplanner.pl

gu nanosekundy jestem w stanie coś

nie sprawdza.

skrypt, bo to daje dużo informacji o fir-

mie, pokazuje, w jaki sposób klient myśli o danym wydarzeniu. Zresztą często

bardzo wysokim poziomie taką spójność

żeby ludzi przekonać do tego, żeby zrobili

leń buduję zaufanie, buduję kulturę organizacyjną. Upraszczając, sama

świadomość schematu – początek, rozwi-

nięcie, zakończenie – nie wystarcza.

Szczególnie wśród wysokiego szczebla

czas się na razie wyczerpał. Istotnie, jest

spektywę działania. Także podczas roz-

podejście, pokazuję benchmark i odno-

śmy się do benchmarku, a nie do mojego

widzimisię. I w takim podejściu widzę

również przyszłość agencji eventowych.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 59


MP POWER AWARDS

RAPORT

Dominują konferencje i kongresy. Najwięcej wydarzeń w stolicy W wydarzeniach, które odbyły się w Polsce w 2012 r., wzięło udział niemal cztery miliony uczestników. Wśród ponad 22 tysięcy spotkań najczęściej organizowane były konferencje i kongresy, najrzadziej wydarzenia typu incentive Z punktu widzenia rodzaju spotkania,

w 2012 r. w Polsce najwięcej odbyło się kon-

proc.), następnie kongresy i konferencje

najsłabszymi miesiącami z punktu widzenia

44,87 proc. wszystkich analizowanych

ników wzięło udział w wydarzeniach

proc.) i sierpień (1153; 5,17 proc.).

spotkań i wydarzeń w Polsce” . Kolejną

proc.). Choć analiza tego aspektu jest niepeł-

– 5305 (21,02 proc.). Wydarzenia korpora-

szawy.

ferencji i kongresów (10 622, co stanowiło spotkań) – wynika z raportu „Przemysł

grupę stanowią wydarzenia motywacyjne

cyjne w liczbie 4657 uplasowały się na trzecim miejscu, co stanowiło 18,12 proc.

Liczba spotkań i wydarzeń według rodzaju grupy

Liczba spotkań i wydarzeń według kategorii

cyjne (248 607; 7,2 proc.). Najmniej uczest-

o charakterze motywacyjnym (221 326; 6,3

żej 400 spotkań i wydarzeń): Warszawa

wydarzenia związane z informatyką i komu-

(16,21 proc.), Kraków – 1849 (10,46 proc.),

o tematyce humanistycznej, a najmniejszą nikacją. Spotkania były analizowane w po-

dziale na: medyczne, techniczne,

informatyczno-komunikacyjne, ekonomicz-

Na dalszych pozycjach znalazły się spotkania

i wydarzenia poświęcone tematyce medycz-

nej – 3603 (16,16 proc.) oraz informatyczne

i komunikacyjne – 2136 (9,58 proc.).

głównie Polacy – na 22,3 tys. analizowanych

38,51proc.); grupa wojewódzka (4138 spo-

Grudzień

Listopad

Październik

nych (kolejne miejsca Kraków – 836 i Poznań 344) i 3612 motywacyjnych (kolejne miejsca Poznań – 308 i Kraków – 119).

Nawet biorąc pod uwagę liczbę targów i wystaw, Warszawa z 485 tego typu

wydarzeniami wyprzedza Poznań (239) i Kielce (111).

Nowością w raporcie jest przedstawienie licz-

Analizie udało się poddać wszystkie zorgani45,21 proc. stanowią te odbywające się na terenie województwa mazowieckiego (10

082 spotkań). Na drugim miejscu zostało

sklasyfikowane województwo pomorskie

tkań – 18,56 proc.); grupa lokalna

z 4689 spotkaniami, co daje 21,03 proc.

Prawie 57 proc. spotkań trwało krócej niż je-

wielkopolskie z 3078 spotkaniami i 13,8

(5042 spotkania – 22,61 proc.).

Wrzesień

Sierpień

Lipiec

Czerwiec

Maj

Kwiecień

Marzec

Luty

i konferencji (kolejne miejsca Poznań – 1974

zowane spotkania tj. 22 300. I tak ponad

więcej województw (8588 spotkań –

60 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

wszystkich kategoriach prym wiedzie War-

grupy został przedstawiony w rozbiciu na

ska tj. uczestnicy pochodzą z jednego lub

zgromadziły targi i wystawy (ponad 56

miastach pod kątem rodzaju wydarzeń w

by spotkań i wydarzeń według województw.

trzy obszary geograficzne: grupa ogólnopol-

pod uwagę liczbę uczestników. Najwięcej

Analizując liczbę spotkań w poszczególnych

wydarzeń, w 17,77 tys. to właśnie Polacy

stanowili większość uczestników. Układ tej

Inaczej analiza ta wygląda, jeżeli weźmiemy

(3,18 proc.), Katowice – 449 (2,54 proc.),

Wrocław – 425 (2,40 proc.).

i Kraków – 859), 1860 wydarzeń korporacyj-

W spotkaniach w Polsce w 2012 r. brali udział

sumie 1716 i stanowiły 4,93 proc. całości.

Kielce – 635 (3,59 proc.), Bydgoszcz 562

tyczące nauk technologicznych – 5357

miczno-politycznych – 5181 (23,23 proc.).

Najmniej liczną z analizowanych kategorii

– 10 034 (56,78 proc.), Poznań – 2865

szawa – odbyło się w niej 4077 kongresów

(24,02 proc.) oraz te z grupy nauk ekono-

były targi i wystawy, których odbyło się w

były destynacje, w których odbyło się powy-

humanistycznej (6023, 27 proc.). Kolejne

miejsce zajmują spotkania i wydarzenia do-

Sezonowość liczby spotkań i wydarzeń w 2012 roku

się w poszczególnych miastach, to dane

Największą frekwencją cieszyły się spotkania

miotu nauk stanowiły również te z dziedziny

 Wydarzenia korporacyjne Wydarzenia motywacyjne Targi i wystawy Kongresy i konferencje

Jeżeli chodzi o liczbę spotkań, które odbyły

przedstawiają się następująco (analizowane

no-polityczne i humanistyczne. Natomiast

 Stowarzyszenie Przedsiębiorstwo Organizacja pozarządowa typu non-profit Instytucja rządowa/organizacja publiczna

organizacji spotkań były: lipiec (1187; 5,32

na z uwagi na brak danych dotyczących War-

największą grupę z punktu widzenia przed-

Styczeń

10,37 proc.) i marzec (2310; 10,36 proc.).

(808 925; 25,76 proc.), wydarzenia korpora-

den dzień, ponad 26 proc. to dwudniowe

spotkania, a 16,5 proc było takich, które za-

jęły dłużej niż dwa dni (tej analizie poddano

Trzecie miejscem zajmuje województwo

proc. Ostatnim wyróżniającym się na tle innych jest województwo małopolskie

z 2062 spotkaniami co dało 9,25 proc.

17 672 spotkania, poza danymi Gdańsk

Na podstawie zebranych informacji (poza da-

Najlepszym miesiącem z punktu widzenia or-

77,65 proc. tj. 13718 spotkań i wydarzeń zo-

Convention Bureau).

ganizacji spotkań i wydarzeń okazał się paź-

dziernik (243, niemal 11 proc. w skali roku).

Kolejne miejsce zajęły niewiele różniące się co do liczby wydarzeń – wrzesień (2312;

nymi od GCB) udało się określić, iż ponad

stało zorganizowanych na zlecenie przedsię-

biorstw. Drugą grupę stanowiły instytucje

rządowe i organizacje publiczne – 2405 spotkań (13,61 proc.). Na pozostałych miej-

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

scach są stowarzyszenia (1015 – 5,74 proc.) i organizacje po-

zarządowe typu non-profit (534 – 3,02 proc.). Z analizy

spotkań zorganizowanych w 2012 roku przez wszystkie

rekomendowane przez PCB podmioty wynika, że 46 proc.

wszystkich wydarzeń stanowiły konferencje i kongresy (758),

co jest wynikiem zaskakującym w związku z tym, że prognozy

dotyczące roku, w którym w Polsce odbywało się UEFA Euro

2012 wskazywały na to, iż znacząco spadnie liczba właśnie tego typu spotkań. Kolejną grupę stanowiły wydarzenia

korporacyjne (533 i 33 proc.) oraz targi i wystawy (178 i 11

proc.). Najrzadziej organizowano w Polsce wydarzenia o

charakterze motywacyjnym – było ich 169, co stanowiło 10

proc. spotkań zorganizowanych przez rekomendowanych organizatorów. Pod względem zakresu tematycznego

Przeciętnie czas pobytu na konferencji wyniósł trzy dni oraz dwa i pół noclegu. Średnio uczestnik konferencji wydał 791 zł.

najliczniejszą grupę spotkań zrealizowanych przez

rekomendowanych organizatorów stanowią wydarzenia

o charakterze technicznym (38 proc.), podczas gdy wszyscy

organizatorzy wydarzeń w Polsce najczęściej organizowali spotkania o charakterze humanistycznym. Kolejne to:

ekonomiczno-polityczne (26 proc.), humanistyczne (19 proc.)

oraz medyczne (14 proc.). Najmniej odbyło się informatycznokomunikacyjnych (3 proc.). Podobnie przedstawiają się dane, jeżeli chodzi o liczbę uczestników w spotkaniach z podziałem

na branże. I tak, najwięcej zgromadziły techniczne – 333 103 uczestników, co stanowiło 39 proc. całości, następne są

humanistyczne (327 851; 38 proc.), medyczne (94 181;

11 proc.) ekonomiczno-polityczne (86 057; 10 proc.). Najmniej uczestników zgromadziły spotkania informatyczno-komunika-

cyjne – 10 725, ponad 1 proc. całości. Spotkania organizowane przez firmy z rekomendacją PCB, podobnie jak na to wskazują

dane dotyczące ogółu, najczęściej odbywały się w marcu (272), wrześniu (225) i październiku (205). Najrzadziej wybieranym

miesiącem okazał się sierpień (29).

Poland Convention Bureau przeprowadziło także badanie pilota-

żowe wśród uczestników różnego rodzaju wydarzeń, na bazie którego wyliczono wydatki uczestniczących w spotkaniach.

Przeciętnie czas pobytu na konferencji wyniósł trzy dni oraz

dwa i pół noclegu. Średnio uczestnik konferencji wydał (poza

opłatami organizacyjnymi) 791 zł. Uczestnik targów średnio przebywał na nich trzy i pół dnia, i wykorzystał dwa

i pół noclegu. Jak wynika z badania, zostawił więcej pieniędzy

– 910 zł. Z analizy wynika, że uczestnicy spotkań i wydarzeń

skorzystali z 4,5 miliona noclegów, co – przyjmując, że średnio

jeden nocleg kosztował 300 zł – oznacza, iż wartość sprzeda-

nych usług noclegowych wyniosła 1 mld 350 mln zł. Zapewniło

to pracę 11 390 ludziom, a wartość dodana wyniosła w ten sposób 610 mln zł.

Analiza przemysłu spotkań została przygotowana zgodnie

z normami przyjętymi w stadium dotyczącym turystyki związa-

nej ze spotkaniami „Measuring the Economic Importance of the

Meetings Industry Developing a Tourism Satellite Account

Extension” opracowanym przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) oraz członków afiliowanych.

KRZYSZTOF CELUCH

kierownik Poland Convention Bureau

www.meetingplanner.pl

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 61


MP POWER AWARDS

FELIETON

Co z tą kreacją? Nie ma kreacji, nie ma agencji. Owszem, wiele eventów to czysto schematyczne działania – hotel, ekran, projektor, DJ, kolacja, open bar. Niemniej jednak coraz częściej taka formuła odchodzi do lamusa.

Tworzenie coraz to nowych pomysłów wy-

mieć, że pewne rozwiązania, których ocze-

dów. Nie piszę tu tylko o polskich realiach,

je otrzymać, musi je odpowiednio zabudże-

maga nieustannego śledzenia rynku i tren-

ale głównie o obserwacji zagranicznych wy-

darzeń. Nie ma co się oszukiwać, wciąż wiele

rozwiązań i pomysłów realizacji eventów

w Polsce znajduje się w sferze marzeń.

Fot. Archiwum prywatne

Wynika to, w dużej mierze, z możliwości budżetowych klientów w Polsce. Choć warto

podkreślić inny aspekt – brak wystarczającej

PRZEMYSŁAW WITKOWSKI general manager Focus Event

bazy logistycznej (hale, hotele), aby realizo-

wać naprawdę spektakularne wydarzenia.

Jak wspomniałem, wymagania klientów, zwiększają się z każdym zrealizowanym

eventem. Wielokrotnie my, jako agencje,

kuje, mają swoją wartość finansową. Chcąc tować. Szukanie dróg na skróty, zastępstw,

odpowiedników jest szalenie niebezpieczną i ryzykowną grą. To jest też część zadań kreacyjnych, przed jakimi dziś jesteśmy sta-

wiani. Jak wymyślić substytut rozwiązania, które w rzeczywistości kosztuje 100 tys.

euro, a klient jest skłonny za nie zapłacić

100 tys. zł. Nie o taką kreację tutaj chodzi. Chcąc rozwijać naszą branżę, realizować coraz to efektowniejsze i efektywniejsze

eventy, chcąc kreować naprawdę ciekawą

i zaskakującą rzeczywistość eventową musi-

Temat kreacji w eventach od zawsze wzbu-

słyszymy, że kolejne wydarzenie musi być

struktury wewnętrzne, co wiąże się z róż-

„wow”, ma być czymś, czego jeszcze nie by-

mującej się tworzeniem i wymyślaniem

nowe formuły prezentacji, rozwiązania mul-

zań, którymi mogą poszczycić się tylko

Podkreśla się, aby miejsce realizacji było

można wysnuć wniosek, iż jesteśmy jed-

dzał wiele dyskusji. Agencje mają odmienne nym umiejscowieniem samej komórki zajofert. Niektórzy cedują tę funkcję na account

czy event managerów, inni stworzyli małe

innowacyjne, nowatorskie, z efektem

ło itd. Jesteśmy proszeni, abyśmy sięgali po timedialne czy nawet team-buildingowe.

my nieustannie uświadamiać klientów, z czym się cały ten proces wiąże.

Niemniej jednak, patrząc na niezliczoną

liczbę ciekawych i spektakularnych rozwiąi wyłącznie polskie agencje i realizatorzy,

działy kreacji, a jeszcze inną formułą jest

wyjątkowe – najlepiej takie, gdzie jeszcze

nym z najbardziej kreatywnych rynków

piszącej, której całość koncepcji dostarczają

zy. Często niestety zapomina się, iż pienią-

wiedzenie „w tym szaleństwie jest meto-

prowadzenia biznesu i zarządzania struktu-

zrealizowania powyższych wytycznych. Nie

posiadanie w firmie osoby jedynie poprawnie

właściciele firmy. Niezależnie od „filozofii”

rą, to kreacja, czyli pomysł na dany event,

leży u podstaw wszystkich działań każdej fir-

my eventowej. Nie ma kreacji nie ma agen-

nikt wcześniej nie zrealizował żadnej impre-

dze, jakimi się dysponuje, nie gwarantują

procesem zwiększają się wymagania klien-

skich agencjach eventowych nie brakuje

towe maleją rokrocznie. Jednak wraz z tym

jektor, DJ, kolacja, open bar. Niemniej jed-

zrealizowana w założonym budżecie. More

wej jakości kreacji eventu, która zostanie

nak coraz częściej taka formuła odchodzi do

for less. To nie jest dobry trend. Oczywiście,

cały czas się rozwija, jest raczej na począt-

mają w tym niemały udział, często mówiąc

ku, niż końcu swojej drogi, to klienci cały

czas zwiększają swoje wymagania, co do

prezentowanych ofert i koncepcji. To bardzo

nie należy pomijać faktu, iż same agencje

osób kreatywnych, znających wiele nie-

standardowych rozwiązań, myślących nieszablonowo i nieschematycznie. Nie

brakuje prawdziwych pasjonatów. Z tego faktu wynika niezwykła wręcz, heroiczna chęć wymyślania ciekawych rozwiązań,

takich, które zachwycą klienta i… zmieszczą

nia, których jedynym celem jest tylko i wy-

jawiały się realne pieniądze, dające szansę

i to w każdych pieniądzach. Błędne działa-

łącznie przejęcie lub pozyskanie nowego

bardzo dobrze na całą branżę.

i samej kreacji. Klient musi wiedzieć i rozu-

62 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

co jest kwintesencją tego artykułu. W pol-

klientowi, że wszystko da się zrealizować

dobry trend. Podnoszenie poziomu jakości i

kreatywności realizowanych imprez wpływa

kreacyjno-realizacyjny wielu agencji.

I tu powracamy do samego sedna, tego

tów. I tu właśnie oczekuje się od agencji no-

lamusa. Mimo iż branża eventowa w Polsce

da”, należy bezsprzecznie docenić poziom

oszukujmy się. Budżety na działania even-

cji. Owszem, wiele eventów to czysto

schematyczne działania – hotel, ekran, pro-

eventowych w Europie. Cytując znane po-

klienta, na dłuższą metę szkodzą branży

się w budżecie. Gdyby jeszcze częściej porealizacji naprawdę ciekawych rozwiązań,

o kondycję kreacji eventowej będę bardziej niż spokojny.

www.meetingplanner.pl


MP POWER AWARDS

FELIETON

I czucie i wiara, i szkiełko i oko Eventy to biznes emocji, przekalkulowane wrażenia, zwymiarowane marzenia i oczekiwany zwrot z motywacji. Nawet niewielki event dzisiaj to przedsięwzięcie multidyscyplinarne wymagające, zrozumienia, otwartości i elastyczności.

Był rok 1998. W swoim poprzednim wciele-

nia obraz tej branży? Zapewne. Bo pokazu-

dego mężczyznę, który wręcza mi

jak potężnym partnerem staje się w życiu

dowy „specjalista ds. imprez”. Pomyślałam

szy zakres pojęcia MICE wymaga od graczy

wizytówkę, a na niej widnieje tytuł zawo-

sobie: „Wow! To jest fucha! Ale, o co cho-

dzi?”. W szkole podstawowej, gdy przeży-

je, jak znaczącą jest ona gałęzią biznesu i

gospodarczym. A jednocześnie coraz szercoraz większej wiedzy. Wiedzy, która nie-

stety nie zawsze doceniana jest przez inte-

wałam swoją samorządową przygodę w

resariuszy wydarzeń.

imprezowa. I teraz, w dorosłym wcieleniu

i motywacji jest trochę jak piłka nożna biz-

czałam, że kryjące się za polską „imprezą”

zna. Bo przecież każdy kiedyś zorganizował

skali pierwszej alma mater też była sekcja jakieś déja vu. Wtedy nawet nie przypusz-

pojęcie anglojęzycznego „eventu” stanie się

Czasem mam wrażenie, że branża spotkań nesu, jest dziedziną, na której każdy się

jakieś ważne wydarzenia (chrzciny, ślub)

za chwilę moją domeną i pasją jednocze-

lub wyjazd – nawet jeżeli nie do końca w

Myślę, że stało się tak dlatego, że ów

jedna mała różnica. Wydarzenie w rozu-

śnie.

swoim wymiarze motywacyjny. Jest tylko

Fot. Archiwum prywatne

niu zawodowym spotykam pewnego mło-

AGNIESZKA MAJKOWSKA dyrektor ds. rozwoju i wsparcia sprzedaży, Prudential Polska nie ma być coraz doskonalsze, efekty coraz

„event” kryje w sobie cały wachlarz bizne-

mieniu eventu biznesowego – czy to konfe-

oksymoronu. Bo event to biznes emocji,

zdarzeniem incydentalnym. Ono jest jak

razem. Zleceniodawca ze Zleceniobiorcą.

definiuje dane wejściowe (starania, wysiłki,

scenograf z gospodarzem obiektu, reżyser

następuje wielkie wrzenie: uczuć i wymia-

teringu. Bo nawet niewielki event dzisiaj

sowych barw, operując w kilku wymiarach

rencji, czy programu incentive – nie jest

przekalkulowane wrażenia, zwymiarowane

pryzmat. Z jednej strony strumień zdarzeń

Jedno krótkie słowo i tak wiele sprzecznych

wolumeny, inwestycje finansowe), potem

marzenia i oczekiwany zwrot z motywacji.

ze sobą wymiarów. Ale jednocześnie słowo magnes, które przyciąga wyjątkowych lu-

rów biznesowych, by na wyjściu uzyskać

bardziej zaskakujące… To wszystko staje

się możliwe tylko wtedy, gdy działamy

Ale także oświetleniowiec z dźwiękowcem,

z impresariem, a nawet grafik z szefem cato przedsięwzięcie multidyscyplinarne wy-

dzi, którzy potrafią, jak w matriksie prze-

pełen wachlarz zachowań uczestników

magające wzajemnego szacunku, zrozu-

biznesu, by oddziałując na „czucie i wiarę”

zwielokrotni ponowne wysiłki, wolumeny…

scenariusz opracowany co do minuty, musi-

nosić się pomiędzy różnymi wymiarami w ostatecznym rozrachunku zadowolić

wpływających na ich motywację, która

By tak się stało nie wystarczy sprawność

mienia, otwartości i elastyczności. Mając

my spodziewać się wszystkiego… i być

„mędrca szkiełko i oko”.

logistyczna, kreacja, znajomość technicz-

świecie. Bo nawet skrót opisujący branżę,

nia. By wydarzenie się udało, musimy mieć

twarzy uśmiech. Na zapleczu pożar, a na

wany. Bo klarowność MICE można określić

zjawiska psychospołeczne, znać prawidła

groda, której nie da się w żaden sposób

tery są rozwijane jednorodnie. M to me-

na komunikacji i reklamie i – jak mówi dziś

conferences, albo congresses – niby prawie

siątki szczegółów. Mamy coraz wyższe wy-

A event żyje i funkcjonuje w wieloznacznym w jakiej działamy, bywa różnie interpreto-

na 50 proc., jako że tylko dwie pierwsze li-

etings, a I to incentives. Ale już C to albo

to samo, a jednak – jak mówi jedna z pol-

skich reklam – „prawie czyni wielką różnicę”. A potem jest E. W sposób oczywisty

kojarzony z events, ale coraz częściej roz-

wijane także jako exhibitions. Czy to zmie-

www.meetingplanner.pl

nych szczegółów oświetlenia czy nagłośniewiedzę historyczną i branżową, rozumieć

jeszcze do tego wszystkiego dobrymi akto-

rami. Nerwy napięte jak postronki, a na

głównej scenie – sielanka. I w efekcie na-

fizyczne, mieć pojęcie o fizjologii, znać się

zmierzyć, ani przeliczyć – uśmiech, radość,

młodzież – ogarniać w każdej minucie dzie-

W dzisiejszym evencie i incentivie nic nie

magania – zwłaszcza wobec siebie samych.

siebie i jesteśmy tak naprawdę po jednej

Nie zadowalamy się tym, co Jan Izydor Sztaudynger nazwał (w odniesieniu do

miłości, co prawda) „półmroki, półśrodki

i półkroki”. Chcemy coraz więcej, wykona-

zachwyt, duma, aspiracje i ambicje.

istnieje w próżni. Bo wszyscy zależymy od stronie, budując wspólnie ten wymiar biz-

nesu. Dbajmy więc o tę magię, która na

fundamencie specjalistycznej wiedzy po-

zwala rosnąć ludziom i ich marzeniom.

Wydanie specjalne MP Power Awards 2012 | 63


MP POWER AWARDS

FELIETON

Czasem przydałyby się eventowe Maliny Jaka jest przyszłość branży eventowej? Sytuację obrazują paradoksy i skrajne przykłady, choć konkluzja jest całkiem pozytywna.

X lat zleca jednej tej samej agencji prawie

przeciwko temu, by ktoś obsługiwał dużą

wa była tak skomplikowana, tak sformalizo-

„przejrzystości”? Dlaczego zmusza się

cały budżet eventowy. Procedura przetargowana, że dawała nadzieję na rzetelną pracę

a pod koniec dnia wyszło jak zawsze.

Wszyscy widzą i wszyscy wiedzą… że prze-

skać wiarę. To pachnie ustrojem feudalnym.

autentycznie zagraża branży eventowej.

Przecież nie możemy w nieskończoność ob-

Fot. Szymon Kobusiński

niżać prowizji, udając, że jest korzyść skali, że zarabiamy na czym innym. Takie działanie po prostu psuje rynek. Najbardziej nie-

pokoi mnie fakt, że powoli to przybiera

SZYMON WALKIEWICZ

bardzo groźny zasięg. Niestety, ale agencji,

prezes Klubu Agencji Eventowych SAR

sądku, jest coraz więcej. I nie, nie zgadzam

które schodzą poniżej progu zdrowego roz-

się z opinią, że to samo można zrobić za

mniej – jak to wmawiają mi niektórzy konkurenci. To utopia i wprowadzanie klientów

w błąd. I choćbym nie wiem, jakim był

na obsługę wielkiego klienta, oferując pro-

czarodziejem, Mercedesa nie zbuduję z bu-

Jak do tego dodam, że prowizja pokrywa

droższym narzędziem w rękach marketera

wizję od kosztów zewnętrznych 3 proc.

kreację, event management projektu i parę innych pozycji, to pytam się, czy życie

eventowca ma jeszcze sens. Wszyscy widzą

i wszyscy wiedzą… że przecież w normalnym świecie tak się nie da…

dżetu Forda. Koniec kropka. Event jest naja koszt dotarcia do jednej osoby jest najwyższy ze wszystkich narzędzi. Odpowie-

dzialność skrajna a praca wyczerpująca. Na

litość boską, niech ktoś za to uczciwie płaci.

Drugi przykład, też jest skrajny, ale niestety

Nie możemy w nieskończoność obniżać prowizji, udając,

że jest korzyść skali, że zarabiamy na czym innym. Takie działanie po prostu psuje rynek.

Ostatnio przez przypadek dowiedziałem się,

prawdziwy. Różnica polega na tym, że mar-

parę wielkich agencji eventowych od

sób jest coraz mniej. Nie mam nic

że pewien wielki klient, którego obsługuje

64 | Wydanie specjalne MP Power Awards 2012

faworyzowana agencja? Wygrany przetarg

uwagę na pewną analogię pomiędzy tymi Pierwszy jest niepokojącym trendem, który

że pewna dumna agencja wygrała przetarg

najważniejszym briefem, skoro i tak wygra na otarcie łez, jest jak wygrana w ruletce po

dwoma skrajnymi przykładami.

Ostatnio przez przypadek dowiedziałem się,

wszystkie agencje do pracy nad kolejnym

cież w normalnym świecie tak się nie da…

To pewien paradoks. Chciałem zwrócić

partner, business development director Walk

firmę, ale po co w takim razie te procedury

keterów działających w tak bezczelny spo-

serii długich przegranych, po to, by odzyPan dyrektor sobie zażyczył i nie liczy się z niczym i nikim.

Ale jest i dobra wiadomość: takich przykładów na rynku jest coraz mniej. Takie niegodne zachowania są piętnowane. Coraz

częściej nie boimy się zwracać na te postawy uwagę i je niejako kształtować. Coraz

więcej dyrektorów marketingu wie, że za ich sukcesem często stoją agencje, które za-

czynają szanować. Nie boją się zapłacić za

nadgodziny czy za dodatkową dokrętkę materiału. Czynnik ludzki znów stał się ważny. Zatem jaka jest przyszłość branży eventowej? Uczciwa bieda!?

Myślę, że nie ma co się za bardzo nad tym zastanawiać. Zawsze powtarzam moim

ludziom, rób najlepiej, jak potrafisz, a prędzej czy później rynek to doceni. Ja w to

wierzę. Ostatnio spytałem wprost jednego

z dyrektorów marketingu dużej firmy, dlaczego od lat pracuje z agencją X. A on mi

na to odpowiada: ja nie pracuję z agencją,

ja pracuję z ludźmi, którym ufam! Myślę sobie – jest nadzieja.

No dobra, ale co z tymi, co zasługują na małe upomnienie?

Może dla nich zorganizujey anonimowy konkurs na najtańszą agencję i najsłabszego marketera? Takie eventowe Maliny?

Może wtedy ktoś dwa razy się zastanowi,

zanim poda prowizją 3 proc. czy każe agencji wystartować do dwudziestego

przetargu, wiedząc, kto i tak go wygra.

www.meetingplanner.pl


Mp Power Awards  

Publikacja promująca konkurs MP Power Awards.

Mp Power Awards  

Publikacja promująca konkurs MP Power Awards.

Advertisement