Page 1

I r j e

K a r j u s

Metsamoori ravimtaimeraamat


Autor Irje Karjus Toimetaja Annika Põltsam Keeletoimetaja Anneli Sihvart Kujundaja Siim Saidla Illustraator Tiina Saidla Fotod Arne Ader / Loodusemees Henn Soodla / Pärnu Postimees / Scanpix (lk 71) Küllike Veede (lk 57) Margus Ansu / Postimees / Scanpix (lk 55 ja 69) Trükk Print Best Trükikoda ISBN 978-9949-477-08-1 Kirjastaja Fookus Meedia OÜ www.fookusmeedia.ee © Fookus Meedia OÜ, 2011. Käesolevas raamatus avaldatud tekstide, fotode ja illustratsioonide avaldamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja eelneva kirjaliku loata. Kõik õigused on kaitstud.


Sisukord Sissejuhatus Taimed kui väikesed elusad olendid 6 Kogumine 6 Kuivatamine 8 Säilitamine 8 Kasutamine 9 Selle raamatu abil saad teha taimedest järgmisi asju 9 Mõisted 11

Taimed Aasristik Angervaks Hobumadar Iisop Kalmus Kanarbik Kikkaputk Kortsleht Kõrvenõges Lavendel Maarjalepp  Mailane 

14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36

Malts  Meliss  Maasikas  Naistepuna Nõmm-liivatee Nurmenukk Orashein Paiseleht Piparmünt Puju  Pune Põdrakanep Põldosi Raudrohi Rukkilill Saialill Salvei Soolikarohi Takjas Teeleht Varemerohi Veiste-südamerohi Vereurmarohi Võilill

38 40 42 44 46 48 50 52 54 56 58 60 62 64 66 68 70 72 74 76 78 80 82 84

Puud ja põõsad Kadakas kask kuusk Metskibuvits Mänd paju pihlakas pärn saarepuu sarapuu sirel tamm

88 90 92 94 96 98 100 102 104 106 108 110


Tere tulemast ravimtaimede salapärasesse maailma Taimed kui väikesed elusad olendid Siin raamatus tahan sulle lisaks taimede ravitoimest kõnelemisele rääkida nendest lugusid, mis minu elus on nendega suheldes juhtunud, samuti tuua taimed sulle lähemale legendide ja vanarahva teadmiste kaudu. Ma tahan taimedest jutustada läbi tunnete ja aidata sul niiviisi piiluda nende sisemusse. Kui seda mõistad ja tajuda suudad, saad endale palju ustavaid sõpru loodusest juurde, sinu elu muutub huvitavamaks ja sa tead, kust häda või haiguse korral abi saada.

Kogumine Ravimtaimi saad tarvitada igal aastaajal. Kevadel, suvel ja sügisel saad kasutada värskeid ravimtaimi otse loodusest. Talveks võid aga neid endale kuivatada. Ravimtaimi tuleb korjata ilusa ilma ja hea tujuga. Parim aeg kuivatamiseks ja säilitamiseks koguda on siis, kui päike on taimed ära kuivatanud. Kui lähed korjama, võta kaasa korv ja käärid. Kui sa juurt ei kogu, pole vaja taime koos juurega välja

6

M e tsamoori

ravimtaim e raamat


tõmmata, tuleb lõigata ettevaatlikult ära vajalikud taime osad. Iga taime pole vaja isegi lõigata, vajaliku osa saad võtta murdes – näiteks kui kogud lehti või ainult õisi. Kui oled leidnud õige taime, vaatle teda tähelepanelikult, püüdes tajuda, mis tunne tekib – kas taim «räägib» sulle midagi. Vaata ja tunneta seda kohta, kus ta kasvab, kelle kõrval ta kasvab, kas tal on seal hea olla, kuidas ta lõhnab, mis värvi ta on. Katsu teda õrnalt käega, puuduta suu või ninaga, kummardu lähemale. Kui sul tekib hea tunne, siis oled saanud taimega «jutule» ja ta tahab sinu ellu tulla – võid teda korjata. Kui korjad taime, täna teda mõttes selle eest, et ta sulle tuleb, ja palu, et ta sulle tervist ja rõõmu annaks. Pane korjatud taimed korvikesse ja kasuta neid vajadusel või pane kuivama. Tavaliselt korjatakse taimi siis, kui nad hakkavad õitsema, või õitsemise ajal. Siis on kogu taime vägi lehtedes ja õites. Juuri kogutakse varakevadel või sügisel, siis on vägi juurtes. Korja endale appi selline taim, kes on ise terve ja elujõuline. Vigastatud ja närbunud taime ära korja, tema on nõrk ega suuda sind aidata. Mõne taime puhul kehtivad korjamise juures erandid, sel juhul jälgi juhendit vastava taime kirjelduse juures. Kui tahad tunda midagi erilist, siis õpetan sulle ühe huvitava asja, mida saad taimede korjamisel proovida. Kui oled sattunud näiteks mõnele taimeväljale, kus kavatsed taimi korjata, siis võid teha nii: heida pikali, nuusuta magusat lõhna ja veereta ennast edasi-tagasi. Kui otsustad nüüd korjata ka talvevaru, siis korja see ära. Enne korjatud taimede korvi panekut heida veel korra selili ja lao korjatud taimed enda peale. Nii vahetate taimedega energiat ning infot ja nad saavad sind talvel paremini aidata.

M e tsamoori

ravimtaim e raamat

7


Kuivatamine Kuivatamiseks peab olema kuiv ja hämar ruum. Päikesevalgus ei tohiks kuivavatele taimedele peale paista, muidu kaob nende värv. Mida erksam jääb taimede kuivades värv, seda parem. Pane maha puhas paber või linane riidetükk ja laota taimed õhukese kihina selle peale. Taimede kuivamiseks võib kuluda mitu päeva. Katsu aeg-ajalt, kas taimed on piisavalt kuivad. Selle tunned ära, proovides, kas taimed pihkude vahel mõnusalt krõbisevad. Vahel on kuivatamiseks vaja teistsuguseid tingmusi, siis loe juhendit vastava taime kirjelduse juures. Kui taimed on piisavalt kuivad, siis peenesta nad lõikudes või pihkude vahel hõõrudes.

Säilitamine Pane peenestatud taimed säilitusnõusse, iga taimeliik eraldi. Säilitusnõuna võid kasutada klaaspurki, savipotti või keraamilist purki. Klaaspurk võiks olla tumedast klaasist, siis ei pääse päikesevalgus taimede värvi ära näppama. Igal juhul kirjuta purgikese peale, mis taime sa sinna panid. Taimi võid säilitada ka linasest riidest kotikeses, ka siis kirjuta kotikese peale taime nimetus. Soovitan sul korjata ja säilitada taimi üheks aastaks, seepärast ära liiga palju korja, sest seistes kaotavad taimed pikkamisi oma mõjujõu. Kui aga taimi jääb alles, kirjuta säilitusnõu peale korjamise aasta. Vanemaid taimi saad kasutada näiteks vanni- või loputusvees.

8

M e tsamoori

ravimtaim e raamat


Kasutamine Ravimtaimi saad kasutada mitmel moel. Siin raamatus räägin sellest, mida sina ise saaksid teha. Kui kogud teadmisi juurde, võid kasutada taimi ka keerukamatel viisidel valmistatuna.

Selle raamatu abil saad teha taimedest järgmisi asju Teed – tavaliselt tehakse nii, et valatakse taimedele kuum vesi ja lastakse tõmmata 1–15 minutit. Seejärel juuakse. Aga on ka erandeid. Nendest räägin taimede kirjelduste juures. Kui valmistad tavalist joogiteed, siis lase vähem tõmmata, piisab 1–3 minutist. Kui aga tahad raviteed, siis peavad taimed veidi kauem vee sees toimima. Mina ei soovita panna palju taimeliike korraga ühe tee sisse, vaid teha teed kas ühest või kahest taimest. Miks? Kuna iga taim on väga vägev «arst», siis on parem, kui nad omaette sinu keha sees toimetavad. Sel juhul saab sinu organism aru, mis temas toimub, ta jõuab «lugeda» taimede antud infot. Sinu isetervendav jõud saab nii paremini juhtnööridest aru. On ju sinul ka lihtsam, kui täidad üht ülesannet, mitte mitut korraga? Nii õpivad sinu keha ja taimes leiduv ravijõud üksteist paremini tundma. Kui oled haige, joo taimeteed nädala jooksul paar korda päevas, kui juhendis pole öeldud teistmoodi. Kui haigus on visa, joo veel järgminegi nädal. Igaks juhuks ära joo ühtegi teed üle kahe nädala järjest. Muidu muutub taimede mõju liiga tugevaks ja võib kasu asemel kahju tuua. Kui tunned, et mõni

M e tsamoori

ravimtaim e raamat

9


tee sulle ei sobi või pole su tervisele hea, ära enam edasi joo, vaid kasuta mõnd teist taime. Kui tervis taastub juba pärast paari korda ja tunned ennast väga hästi, ära enam edasi joo. Võta taimed endale appi ainult siis, kui vajad neid. Organismi ei tasu taimeraviga liiga ära harjutada, muidu ei mõju see järgmisel korral enam nii hästi.

Tõmmist – selle valmistamiseks lastakse taimedel kuumas või külmas vees pool tundi või kauemgi seista. Või hoopis keedetakse taimi madalal kuumusel. Tõmmist kasutatakse kas kompressideks haige koha peale või ka juuakse. Loputusvett keha või pea ülevalamiseks. Vanne jalgadele ja kogu kehale. Sööke, külmi jooke. Meisterdades tervislikke, huvitavaid ja kasulikke asjakesi.

1 0

M e tsamoori

ravimtaim e raamat


Mõisted Mitmeaastane taim. Mitmeaastaseks nimetatakse taime siis, kui samast juurest kasvab mitmeid aastaid välja uus taim. Kaheaastane taim. Kaheaastaseks nimetatakse taime siis, kui ühel aastal kasvatab taim enamasti ainult lehekodara ja alles järgmisel aastal õie, õiest seemned, mis ta jälle omakorda laiali külvab. Üheaastane taim on taim, mille arengutsükkel kestab ühe aasta.

Ürdiks nimetatakse taime maapealset osa.

M e tsamoori

ravimtaim e raamat

1 1


taimed


aasristik (Trifolium pratense)

Aasristik on roosade õitega mitmeaastane rohttaim. Võib kasvada kuni 40 cm pikkuseks. Õitseb juunist septembrini. Kasvab igal pool: niitudel, karjamaadel, teeservades, elamute ümbruses, põldudel. Korja õitsemise ajal õisi.

MÕTLE JA TUNNE Vaata ristikupõldu ja vaata üksikut ristikuõit. Mis pääseb rohkem mõjule? Loomulikult ristikupõld, mis punetab sulle rõõmsalt vastu. Ristik aitab ka inimestel üksteiselt midagi õppida, olla koostöövalmis ja teiste suhtes uudishimulik. Koostöös on jõud, ütleb ta. Ristik aitab sul ennast rõõmsalt ja vabalt väljendada. RAVIMTAIMENA Ristikul on röga lahtistav, põletikuvastane, kasvajavastane, verejooksu peatav ja haavu parandav toime. →→ Kui sul on köha, tee ristikuteed: pane 1 spl ristikuõisi tassi kuuma vee sisse, hoia 10 minutit ja joo soojalt, söö peale mett. →→ Ristikuteed on hea juua ka astma puhul. →→ Värskeid lehti pane haavadele ja mädakolletele. →→ Kui väsid kiiresti ja oled kurnatud, joo ristikuteed. (AJA)LUGU Minu maja lähedal on ilus ristikupõld. Ühel aastal, kui ristik jälle ilusasti õitses, mõtlesin ma iga päev, et nüüd lähen ja korjan. Aga alati tuli mõni muu toimetus ette ja aeg muudkui venis, ristik ikka korjamata. Siis ühel päeval tundus mulle, et see ristik lausa kutsub mind oma punetava leegiga ja lõhnab nii vastupandamatult. Läksin ja korjasin teda kohe mitu korvitäit. Ja järgmisel päeval... olid sama põllu peal naabri lehmad… õhtuks oli põld tühjaks nositud. Nii andis ristik mulle tollel korral viimasel hetkel märku, et kui tahad meid korjata, siis kiirusta… või vähemalt mulle tundus nii. 1 4

M e tsamoori

ravimtaim e raamat


Maitse ristikumahla Kui ma väike olin, armastasin vennaga «ristikumahla» mekkida. Tõmba ristikunutist lahti kroonlehti ja ime nende mahlast nektarit, maitseb päris huvitavalt. Ristikunutte võid lisada ka salatile või magustoidule.

M e tsamoori

ravimtaim e raamat

1 5


angervaks (Filipendula ulmaria)

Angervaks on aromaatne kreemikate õitega rohttaim. Võib kasvada kuni 1,5 m kõrguseks. Õitseb juunis-juulis. Kasvab niisketes kohtades: niisketel niitudel, soodes, lodumetsades ja kraavides. Korja lehti, õisi ja juurt. Õisi ja lehti korja õitsemise ajal. Juuri kogu varakevadel või sügisel.

MÕTLE JA TUNNE Angervaks on vägev taim. Ta sisaldab salitsüülhapet. Tänu sellele saab teda kasutada paljude haiguste ja hädade leevendamiseks, mille puhul enamik taimi ei aita. Ta sisaldab looduslikke antibiootikume ja on üks tugevamaid looduslikke ravimeid. Korja see taim rohukappi, et külmadel talveõhtutel oma keha ja hinge soojendada ja tugevdada.

RAVIMTAIMENA Angervaksal on tugevdav, rahustav, soolenugilistevastane, põletikuvastane, haavu parandav, valu vaigistav toime. →→ Kui sul on palavikuga viirushaigus, joo angervaksateed. Pane 1 tl ravimtaime tassi kuuma vee sisse, hoia 5 minutit ja joo soojalt. →→ Samasugust teed joo köha puhul või siis, kui sul on külmavärinad ja tunned, et hakkad haigeks jääma.

(AJA)LUGU Angervaks on hobuste lemmiktoit ja teda kasutatakse ka hobuste ravimiseks. Aleksander Suurel olnud alati kaasas angervaksa lehtedest ja õitest pulber, mida ta kasutas oma lemmikratsu Bukephalose kosutamisel.

MIDAGI HUVITAVAT Maitse angervaksa kevadisi noori võsusid ja lehti. Võid lisada neid salatile, nii saab väga huvitava maitse.

1 6

M e tsamoori

ravimtaim e raamat


M e tsamoori

ravimtaim e raamat

1 7


hobumadar

Hobumadar on mitmeaastane kollakate lõhnavate õitega rohttaim. Võib kasvada kuni 80 cm pikkuseks. Õitseb juunist augustini. Ravimtaimeraamatusse on teeservades, Kasvab aasadel, liivaküngastel, põllupeenardel, eelistades Metsamoorina tuntud Irjekuivemaid Karjuskohti. Korja õitsevaid õisikuid ja sügisel juuri ning (Galium verum) valinud poolsada Eestimaa kuivata neid õhukese kihina taime, hämaras ja kuivas millel onkohas. eriline vägi. Võrumaa

metsade keskel toimetav tark räägib MÕTLE JA TUNNE Madar õitseb tavaliselt siis, kui metsmaasikad valmivad. Niimoodi nendega seotud legende ja lugusid madara järele nuuskides võid endalegi ootamatult sattuda ning jagab taimede kasutamiseks metsmaasikaväljale. Nuusuta suve lõhna ja jäta Seda tunnet läheb pikkadel pimedatel kasulikkemeelde. retsepte. Iga taime kohta sügis- ja talveõhtutel vaja. saad teada, milliste vaevuste korral RAVIMTAIMENA Hobumadaral on kootav, ja kuidas seda kasutada. rahustav, higile ajav, põletikuvastane toime. →→ Määri sääsekublale madara mahla: hõõru madarat pihkude vahel, kuni eraldub mahl, seda määrigi sügelevate kohtade peale. →→ Kui sul on nahal sügelevaid lööbeid, määri neid samamoodi madaramahlaga. →→ Kui oled üle pingutanud ja sul on peavalu, tee endale tassike madarateed: pane 1 tl madarat tassi kuuma vee sisse, lase tõmmata 5 minutit, joo. →→ Akne korral määri nahka madaratõmmisega: pane 1 tl madarat tassi kuuma vee sisse, hoia pool tundi, määri nahka mitu korda päevas. →→ Kui sul on põletushaav, pane sinna peale purustatud madarajuurt.

MIDAGI HUVITAVAT Madarat kutsutakse hapupiimarohuks. Kui tahad ruttu hapupiima saada, pane veidike madarat piima sisse.

1 8

M e tsamoori

ravimtaim e raamat

Metsamoori ravimtaimeraamat  

Ravimtaimeraamatusse on Metsamoorina tuntud Irje Karjus valinud poolsada Eestimaa taime, millel on eriline vägi. Võrumaa metsade keskel toim...

Metsamoori ravimtaimeraamat  

Ravimtaimeraamatusse on Metsamoorina tuntud Irje Karjus valinud poolsada Eestimaa taime, millel on eriline vägi. Võrumaa metsade keskel toim...

Advertisement