__MAIN_TEXT__

Page 1

Nr 19/2016 MARZEC

#THINKBIGGER I PODRÓŻUJ Z DZIECKIEM

NIEBEZPIECZNY DOKTOR GOOGLE

MORFOLOGIA UPARCIUCHA


Jak co sezon nie zawiedziemy się kolekcją dziecięcą od Reserved. Dla każdej grupy wiekowej projektanci przygotowali wspaniały wybór ubranek i dodatków, które w optymalny sposób łączą to co wygodne i praktyczne, z tym co stylowe. Z Reserved dzieci mogą naprawdę zadać szyku.

Na wiosnę/lato 2016 przewidziano sporą ilość ubranek inspirowanych sportem. Pojawiają się klimaty baseballowe (u chłopców np. pikowane bluzy i tzw. highschooljackets, u dziewczynek spódniczki „cheerleaderki” i świetnie zaprojektowane T-shirty). Klimat tworzą nadruki, liternictwo w stylu amerykańskich drużyn koszykarskich i baseballowych, zaskakująca kolorystyka. Dominuje oczywiście bawełniana dzianina, która jest naturalna, praktyczna i uniwersalna.


W NUMERZE

38 72 14

FIT MAMA WRACA DO AKCJI

40

TOGETHER POLECA

80

#THINKBIGGER I PODRÓŻUJ Z DZIECKIEM

24

NA POMOC! MAM W DOMU GENIUSZA!

48

BIESZCZADY – SUBIEKTYWNIE

82

NIEBEZPIECZNY DOKTOR GOOGLE

30

MORFOLOGIA UPARCHIUCHA

58

V2V TECHNOLOGIA BEZPIECZEŃSTWA

ORAZ...

AUTYZM DUŻY ZNAK ZAPYTANIA

34

PRZYSZŁA MAMA W STYLU BUSINESS LOOK

62

KALENDARIUM RODZINNYCH WYDARZEŃ

8-11

ALIMENTY TO NIE PREZENTY 54-56

PRZYGOTUJ SIĘ NA AKTYWNĄ WIOSNĘ!

4

Magazyn Together | Marzec 2016

POTRAWY WIELKANOCNE

POŚREDNIK W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI WARTO SKORZYSTAĆ?

76-77

PRACA MARZEŃ

86-87


OD REDAKCJI

Drodzy Czytelnicy! Witamy Was po raz kolejny na naszych łamach, wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Jest nam niezmiernie miło, że jesteście z nami i znajdujecie chwilę na to, aby poświęcić trochę uwagi lekturze naszego magazynu. A my ze swej strony postaramy się, aby nie był to czas stracony. Przedwiośnie i wczesna wiosna to czas, kiedy wreszcie zaczynamy w pełni cieszyć się życiem, również na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że jest to również okres wzmożonej zachorowalności na schorzenia grypopodobne. Przebywając na świeżym powietrzu, trzeba uważać na odpowiedni ubiór, co dotyczy zwłaszcza najmłodszych. Zbyt wczesne pożegnanie z czapką i szalikiem może mieć przykre konsekwencje. Nie zaszkodzi również wzmocnienie organizmu dodatkową dawką witamin – w postaci suplementów diety lub po prosu owoców, niezależnie od ich postaci. Nikt z nas przecież nie zamierza spędzić Wielkiejnocy w łóżku. A skoro już o świętach Wielkiej Nocy mowa, tradycyjnie są one momentem rodzinnych spotkań i radości. Dla nas, Polaków, ten wymiar świąt jest bardzo ważny, znacznie bardziej niż dla mieszkańców innych krajów Europy. Jednak to również czas zadumy i refleksji. W Kościele katolickim to najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym, które poprzedza Wielki Post. Jednak nawet osoby wyznające inne religie bądź niewierzące również w tych dniach mają okazję do zastanowienia się nad przemijaniem i wartością ludzkiego życia. Czego możemy na co dzień nauczyć się z atmosfery świąt Wielkanocnych? Na pewno jedno z ważniejszych przemyśleń może dotyczyć cudu odradzania się przyrody, nowych możliwości i szans. W życiu czasami trudno się nam pogodzić z faktem przemijania, konieczności zamykania jakichś rozdziałów. Święta Wielkiejnocy to wskazanie, że odradzamy się na nowo, zyskujemy nowe możliwości, a po każdej burzy może zaświecić dla nas słońce. Zmartwychwstanie to największy tryumf życia nad śmiercią i odrodzenia nad beznadziejnością. Z tych powodów Wielkanoc to radosne święto.

REDAKTOR NACZELNA Agnieszka Kulinkowska redakcja@togethermagazyn.pl REDAKCJA Magda Stefańska magda.s@togethermagazyn.pl 506 574 150, Marek Nowak, Michał Mikołajczak michal.m@togethermagazyn.pl, Mikołaj Podolski mikolaj.p@togethermagazyn.pl, Zenon Gołaszewski KOREKTA Alicja Pawluk-Gołaszewska DZIAŁ FOTO Mieszko Charytoniuk, Tomasz Dunajski, Marzena Weltrowska, Andrzej Zięba, Piotr Żagiell. SKŁAD DTP Agencja City Media agencjacitymedia.pl, Przemysław Wilczek grafik@togethermagazyn.pl DZIAŁ WYDARZEŃ wydarzenia@togethermagazyn.pl DYSTRYBUCJA Andrzej Kot andrzej.k@togethermagazyn.pl

Nr 19/2016 MARZEC

#THINKBIGGER I PODRÓŻUJ Z DZIECKIEM

NIEBEZPIECZNY DOKTOR GOOGLE

MORFOLOGIA UPARCIUCHA

Agnieszka Kulinkowska Redaktor Naczelna

PATRONAT HONOROWY:

Ewa Papakul Dyrektor ds. Sprzedaży Reklam ewa.p@togethermagazyn.pl 511 671 651, Agnieszka Kupna Manager ds. Sprzedaży Reklam agnieszka.kupna@togethermagazyn.pl 502 928 133, Malwina Bieńko Manager ds. Sprzedaży Reklam malwina.b@togethermagazyn.pl 506 574 670, Katarzyna Szaraniec Manager ds. Sprzedaży Reklam k.szaraniec@togethermagazyn.pl, Aleksandra Szkolnicka PR & Marketing Manager aleksandra.szkolnicka@togethermagazyn.pl 506 574 700 WYDAWCA Agencja City Media Sp. z o.o. ul. Wały Piastowskie 1 lok. 1404 80-855 Gdańsk 517 442 957 facebook.com/togethermagazyn twitter.com/TogetherMagazyn issu.com/togethermagazyn

ZDJĘCIE NA OKŁADCE: Mika Szymkowiak Fotografia

Pomimo przedświątecznej krzątaniny i wiosennych porządków, zachęcamy do lektury naszego magazynu. Jak zwykle znajdziecie Państwo na naszych łamach wiele cennych, pożytecznych i relaksujących informacji. Czekamy również na Wasze uwagi i sugestie, które zawsze są dla nas motywacją do dodatkowej pracy.

SPONSOR MAGAZYNU:

DZIAŁ SPRZEDAŻY I MARKETINGU Ezdrasz Gołaszewski Dyrektor ds. Marketingu reklama@togethermagazyn.pl 506 574 136,

MAGAZYN MONITOROWANY JEST PRZEZ INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW

Wszystkie teksty, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim firmy Agencja City Media Sp. z o.o. Wszelkie kopiowanie zawartości bez zezwolenia firmy Agencja City Media Sp. z o.o. jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone. Egzemplarz bezpłatny – zakaz sprzedaży. Redakcja nie zwraca niezamówionych tekstów i materiałów redakcyjnych oraz nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych ogłoszeń reklamowych. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania tekstów. REKLAMY I MATERIAŁY PROMOCYJNE ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONACH: 2,3,7,9,11,12,13,19,27,29,31,33,37,39,41,43,45,49,51,53,55,57, 59,61,65,67,68,69,70,71,72,73,74,75,77,78,79,85,87,91,92.

PARTNERZY:


FOT. ARCH. PRYWATNE

PAN NIANIA Dzieci dorastają. Pewną kwotę masz odłożoną. Wolisz zatrudnić nianię niż płacić za żłobek. I co robisz? Zaczynasz szukać. Ogłoszeń i stron internetowych, za pośrednictwem których można zatrudnić nianię, jest dużo. Problemu nie ma, kategorii wyboru jest sporo. Wiek, wykształcenie, miejscowość, znajomość języków, na stałe/dorywczo, dla jakiego dziecka, w końcu: kobieta czy MĘŻCZYZNA? Mężczyzna? Czy nie przesadzamy? Czy pozwolisz, żeby Twoje dziecko było pod opieką faceta? Czy da radę? Zadałem to pytanie żonie. Chciałabyś, żeby Inką opiekował się nianio-facet? Czy myślisz, że dałby radę? Żona dość szybko odpowiedziała mi, że nie. Nie chce nawet myśleć o takiej opcji. Moja myśl: Dlaczego? Przecież, ja bym dał radę! I pamiętajmy o tym, że skoro facet chce się opiekować obcym dzieckiem, to musi to czuć. Faceci przy dziecku są często bardziej poradni. Wezmą dziecko na ręce, wózek pod pachę, trzy torby zakupów i jeszcze się w międzyczasie pobawią w sklep pod blokiem. Czy przy okazji są cierpliwi? Owszem i to bardzo! Skoro facet wytrzymuje przy kobiecie, która często poddaje go próbie sił, to żadne dziecko go nie zagnie! Czy szanuje i podziwia? Zawsze, zwłaszcza małego człowieczka. Czy brzydzi się czegoś? Wątpię, podejrzewam, że 90% facetów i tak przewija swoje dzieci. Takich przykładów jest dużo, dlatego zastanawiam się, dlaczego niania-facet to tak rzadko spotykany zawód! Istnieje inny problem. Typowe myślenie opiekuna, rodzica: Pedofil? Co on chce od mojego dziecka? Wyjdzie na spacer, jest cudownym „nianią”. I co dalej? Dotyka, przytula, niańczy, fotki robi. To jest podejrzane. Dziwne. Czy zaopiekuje się tak samo, jak swoim dzieckiem? Czy na pewno ma takie same instynkty jak kobieta? I po raz kolejny pytanie: czy na pewno nie jest pedofilem?

Macie ochotę na przygodę z teatrem? Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku w najbliższym czasie ma wiele propozycji dla widzów w różnym wieku. Zaczyna już od naj-najów, czyli naj-najmłodszych widzów. 12 i 13 marca w Miniaturze będzie gościć jedna z największych polskich specjalistek zajmujących się tym teatrem – Alicja Morawska-Rubczak ze spektaklem „LABirynt”. To interaktywna instalacja dla dzieci do trzeciego roku życia, która łączy w sobie teatr, taniec współczesny, architekturę tekstylną, nowe media i świetną zabawę. Pokaz spektaklu jest częścią projektu „Taneczna misja vol. 2”, który prezentuje sztukę teatru tańca. W ramach projektu z okazji Dnia Matki teatr będzie też gościł spektakl „MaMa Perform” stworzony przez kreatywne mamy, a choreografka Marysia Stokłosa poprowadzi warsztaty dla mam (i nie tylko) zainteresowanych ruchem i teatrem tańca. 3 kwietnia coś dla starszych – premiera pierwszej adaptacji „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki i ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem. Dajmy się porwać „Krzyżakom” i my! Będzie to prawdziwe widowisko! Specjalnie na potrzeby tej premiery zostaje przebudowana widownia w teatrze! W ostatnim czasie Miniatura zainteresowała się także metodą improwizacji i we współpracy z Teatrem Improwizacji Peleton przygotowała własny improwizowany teatr lalek dla dzieci „ImproLala”. To znakomita zabawa, która jednocześnie pobudza fantazję i uczy kreatywności. Już 7 i 8 kwietnia odbędzie się pierwszy Ogólnopolski Przegląd Impro dla dzieci WIOSEŁKO, podczas którego będzie można zobaczyć świetne spektakle z całej Polski. Z kolei pod koniec maja premiera dla dzieci od 5 lat, w której zagrają… roboty. Będzie to adaptacja „Bajek robotów” Stanisława Lema, która pozwoli widzom odwiedzić fascynujący Kosmos.

Marek Lipiński Tekst i foto autora bloga Tatowy.pl

6

Magazyn Together | Marzec 2016

MAT. PROMOCYJNE

Przykre, ale ta kwestia to moim zdaniem stereotyp. Obcy facet przy dziecku, zatrudniony jako niania, jest filtrowany dwieście razy bardziej, niż jakby to była kobieta! Lekka dyskryminacja. Czy kobiety są tak samo sprawdzane, kiedy są zatrudniane w „męskich zawodach”? Hydraulika, wulkanizacja, magazynier… Oczywiście, że nie! Masz zrobić swoje i tyle!


KALENDARZ IMPREZ 13 MARCA

CZEGO NIE WIEMY O JAJKU I WODZIE? Woda i jajko, nie wszystko o nich wiemy...

10 KWIETNIA

ŚWIATŁO I OPTYKA Zachwycające złudzenia optyczne i nie tylko… PATRONI MEDIALNI

14 MAJA

CHEMIA OD KUCHNI „Pamiętaj chemiku młody”, czas na eksperymenty…

12 CZERWCA

ROBIMY PAPIER Tajemnice produkcji i wykorzystania papieru…

BAWIMY SIĘ OD 12:00 DO 18:00

www.portrumia.pl


KALENDARIUM RODZINNYCH ATRAKCJI 2016

MARZEC

2 marca godz. 17:00-20.30

1-2 marca godz. 10:00

1-2 marca godz. 9:00, 11:00

Zostań przyjacielem

Pinokio

Bezpieczny Maluch Bezpłatne warsztaty

Miejski Teatr Miniatura ul. Grunwaldzka 16 Gdańsk Wrzeszcz

Teatr Muzyczny w Gdyni ul. Plac Grunwaldzki 1 Gdynia

PPNT Gdynia ul. Zwycięstwa 96/98 Gdynia

3 marca godz. 9:00-17:00

3 marca godz. 10:00

4-6 marca

Imagine Dragons: Smoke + Mirrors Live

Dni Kariery 2016

Fahrenheit

Festiwal PROGRESSteron

Multikino al. Zwycięstwa 14 Gdańsk

Wydział Prawa i Administracji UG ul. Jana Bażyńskiego 6 Gdańsk

Teatr Miniatura ul. Grunwaldzka 16 Gdańsk Wrzeszcz

PPNT Gdynia Al. Zwycięstwa 96/98 Gdynia

2 marca godz. 20:00

5 marca godz. 18:00

5-6 marca godz. 10:00-17:00

ImproLala

DRUGIE PÓŁ Koncert Zakopower

Targi Mieszkań i Domów

Teatr Miniatura ul. Grunwaldzka 16 Gdańsk Wrzeszcz

Filharmonia Bałtycka Ołowianka 1 Gdańsk

AmberExpo ul. Żaglowa 11 Gdańsk

5 marca godz. 15:00

6 marca godz. 12:00 Wielkie Ciasto Spektakl gościnny

Nawigator pary. Wykład dla par o równowadze praca – dom PPNT Al. Zwycięstwa 96/98 Gdynia

6 marca godz. 9:00-15:00 Ruszamy na BIEGUN Adventure Park Gdynia Kolibki ul. Bernadowska 1 Gdynia FOT. PIOTR ŻAGIEL

Teatr Gdynia Główna ul. Pl. Konstytucji 1 Gdynia

6 marca 15:00-19:00

8

Magazyn Together | Marzec 2016


7 marca godz. 9:00, 11.00

8 marca godz. 19:00

Opera Lwowska – Vivat Operetka cz. II

Słowik Spektakl teatralny

Koncert grupy „Raz Dwa Trzy”

Filharmonia Bałtycka ul. Ołowianka 1 Gdańsk

PPNT Gdynia ul. Al. Zwycięstwa 96/98 Gdynia

Filharmonia Bałtycka ul. Ołowianka 1 Gdańsk

8 marca godz. 18:00

9 marca godz. 19:30

10 marca godz. 20:00

W Twym serca ogrodzie… Pieśni Stanisława Moniuszki

Koncert Duo Acustic

Wieczór z kinem – Fusi

Hard Rock Cafe ul. Długi Targ 35/38 Gdańsk

Wydział Filologiczny UG ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

6 marca godz. 19:00

Wita Stwosza 51 Gdańsk

REKLAMA


XV Gdyński Maraton na Orientację Spiros Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Tatrzańska 40 Gdynia

11-13 marca

Ekspedycja MEG Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat Muzeum Emigracji ul. Polska 1 Gdynia

12-13 marca godz. 15:00

11-13 marca Siedmiu krasnoludków Teatr Miniatura ul. Grunwaldzka 16 Gdańsk Wrzeszcz

12-13 marca

Kolosy 2016 Spotkanie podróżników, żeglarzy i alpinistów

LABirynt Spektakl gościnny

Gdynia Arena oraz PPNT Gdynia

Teatr Miniatura ul. Grunwaldzka 16 Gdańsk Wrzeszcz

13 marca godz. 12:00

13 marca godz. 13:00

13 marca godz. 12:00

15 marca godz. 17:30, 20:30

Z muzyką do serduszka (i uszka) maluszka

Czerwony Kapturek Spektakl gościnny

Juri – magiczny spektakl dla dzieci

Medium Teatr Kwadrat

Filharmonia Bałtycka ul. Ołowianka 1 Gdańsk

Teatr w Oknie ul. Długa 50/51 Gdańsk

Teatr Gdynia Główna Pl. Konstytucji 1 Gdynia

Teatr Muzyczny Pl. Grunwaldzki 1 Gdynia

17-19 marca

18 marca godz. 18:00

16-18 marca godz. 10:00

Pchła Szachrajka Scena SAM ul. Łowicka 51 Gdynia

Międzynarodowy Festiwal Literatury – Europejski Poeta Wolności

Baltic. Pies na Krze Teatr Miniatura ul. Grunwaldzka 16 Gdańsk

Remus

Gdańsk

Teatr Miniatura ul. Grunwaldzka 16 Gdańsk

19 marca godz. 11:00-20:00

20 marca

20 marca godz. 11:00

Warsztaty Kreatywnego Szycia

Kiermasz – Bakalie 16

PZU Gdynia Półmaraton

Caffe Anioł ul. Kilińskiego 6 Gdynia

Stary Maneż ul. Juliusza Słowackiego 23 Gdańsk

Gdynia

19 marca godz. 12:00-14:00

10

12 marca godz. 11:00-12:30

Magazyn Together | Marzec 2016

Szkolne Przygody Tosi i Plastusia Teatr na Plaży Al. Franciszka Mamuszki 2 Sopot

FOT. ANDRZEJ ZIĘBA , MIESZKO CHARYTONIUK

11-12 marca


20 marca godz. 20:00

20 marca godz. 12:00

The show A Tribute To Abba

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

Tymoteusz Rym Cim Cim

Ergo Arena Pl. Dwóch Miast 1 Gdańsk Sopot

Teatr Gdynia Główna Pl. Konstytucji 1 Gdynia

26 marca godz. 14:30-20:00

31 marca godz. 19:00

O koniach – naturalnie

Kaszubski Bufet Wielkanocny

Koszykówka:ASSECO Gdynia – Śląsk Wrocław

Adventure Park Kolibki ul. Bernadowska 1 Gdynia

Restauracja Wave ul. Powstańców Warszawy 10 Sopot

Gdynia Arena ul. Kazimierza Górskiego 8 Gdynia

24 marca godz. 18:00

20 marca godz. 19:00 Czarna Maska Premiera Opera Bałtycka Al. Zwycięstwa 15 Gdańsk

więcej wydarzeń na stronie togethermagazyn.pl w zakładce wydarzenia

REKLAMA


MIKA SZYMKOWIAK FOTOGRAFIA

TWARZE 3MIASTA

#thinkbigger i podróżuj z dzieckiem Są aktywni i odważni, działają z pasją i odrzucają ograniczenia. Przede wszystkim jednak uwielbiają podróżować z dziećmi. Swoimi doświadczeniami z rodzinnych wojaży postanowili dzielić się z innymi rodzicami. Rozmowa z Lidią Klebbą – podróżniczką, mamą 2-letniego Mieszka i pomysłodawczynią innowacyjnego projektu KidsTravel.

14

Magazyn Together | Marzec 2016


Magazyn Together: KidsTravel to blog, portal, biuro podróży?

Plany bardzo ambitne. Za sterami KidsTravel stoją z pewnością ambitni ludzie. Kim jesteście?

Lidia Klebba: KidsTravel to przede wszystkim ogromny potencjał i wielkie możliwości. Po części każde z tych określeń jest prawdziwe, bo oferujemy wiele: blog, na którym pojawiają się recenzje hoteli oraz porady dla podróżujących rodziców oraz profesjonalne produkcje filmowe o podróżowaniu rodzinnym. Jest to portal, który promuje wszystkie miejsca, które są przyjazne rodzinom z dziećmi (obiekty noclegowe, gastronomię, atrakcje dla dzieci, czy wydarzenia w całej Polsce). Biuro podróży również mamy w planach, ale tych odległych (śmiech).

Przede wszystkim aktywnymi rodzicami, którzy podróżują wspólnie z dziećmi. To nasza pasja i chcemy się nią dzielić z innymi. KidsTravel powstało z potrzeby serca i chęci połączenia pracy zawodowej z rolą mamy i taty. Pomysłodawczynią projektu jestem ja – prywatnie mama Mieszka, z zawodu hotelarz, a z pasji podróżnik. W moich działaniach wspiera mnie kilka osób.

Zdecydowaliście się na nazwę w języku angielskim, dlaczego?

Do współpracy zaprosiłam osoby, które są kreatywne, odważne (w końcu nasze motto to #thinkbigger) oraz do których mam zaufanie (znamy się wiele lat). Niektórzy mówią, że nie powinno łączyć się przyjaźni z biznesem, ja zaryzykowałam i tego nie żałuję.

MIKA SZYMKOWIAK FOTOGRAFIA

MAT. KIDS TRAVEL

Nasze motto to #thinkbigger. Projekt kierujemy do konkretnej grupy docelowej – do rodzin z dziećmi. Tym samym nadaliśmy sobie pewne ograniczenia. Pozostałe ograniczenia postanowiliśmy odrzucić (śmiech). Polska nazwa sprawdziłaby się tylko na terenie Polski, a my planujemy wypłynąć na szerokie wody. KidsTravel to nazwa, którą będzie można zrozumieć w każdej części świata, a my zamierzamy to wykorzystać.

Współzałożycielem marki jest Marcin Idziaszek – tata Ali, podróżnik i profesjonalny filmowiec. Marcin tworzy produkcje, m.in. dla takich marek jak: TVN Turbo, Orlen, Red Bull. Za marketing i PR odpowiada Aleksandra Jeka – profesjonalistka z wieloletnim doświadczeniem w branży. Jej pasją również są podróże. Dodatkowy atut to fakt, że Aleksandra również jest hotelarzem. Research powierzyłam Oskarowi Wróblewskiemu – do wyznaczonych zadań podchodzi profesjonalnie i ambitnie. Oczywiście Oskar, jak i cała reszta uwielbia podróżować.

Magazyn Together | Marzec 2016

15


MIKA SZYMKOWIAK FOTOGRAFIA

TWARZE 3MIASTA

W ostatnim czasie wiele firm decyduje się na projekty skierowane do rodzin z dziećmi. Co wyróżnia KidsTravel? Po pierwsze, doświadczenie: rodzicielskie, hotelarskie, marketingowe, filmowe. Po drugie strona techniczna – produkcje filmowe. Po trzecie, wiarygodność i autentyczność – to zasługa naszej akcji Ambasador KidsTravel, do której zaprosiliśmy znanych i lubianych blogerów parentingowych. Porozmawiajmy o akcji Ambasadorzy KidsTravel. Skąd pomysł na akcję i jaka jest jej idea? Jest to akcja niesponsorowana, a naszej rekomendacji nie można kupić. Podkreślam to, ponieważ jest wiele certyfikatów, które można otrzymać właśnie za opłatą. My się temu sprzeciwiamy. Wspólnie z naszymi ambasadorami przemierzamy Polskę wzdłuż i wszerz w celu wnikliwego sprawdzenia miejsc, które deklarują się jako przyjazne dzieciom. Jeżeli przejdą test, to zdobędą rekomendację i będziemy je polecać. Wspólnie z naszymi ambasadorami

16

Magazyn Together | Marzec 2016

bierzemy odpowiedzialność za każde polecenie. Na swoich ambasadorów wybraliście znanych blogerów parentingowych. Blogów o tej tematyce jest dużo, a Wy postawiliście na konkretne osoby. Jakimi kryteriami się kierowaliście? Współpracę zaproponowaliśmy blogerom, których po pierwsze znamy osobiście – dzięki temu wiemy, że kierujemy się podobną ideą. Po drugie, nasi ambasadorzy nie piszą o wszystkim i o niczym; wyróżniają się na tle innych blogów parentingowych. Po trzecie są nie tylko znani, ale i lubiani. Pierwsza edycja akcji Ambasadorzy wkrótce dobiegnie końca. Co przez ten czas udało Wam się zrobić? W pierwszej edycji sprawdziliśmy osiemnaście obiektów z całej Polski. Naszą rekomendację do tej pory otrzymało jedenaście hoteli/pensjonatów. Szczegóły znajdziecie na www.kidstravel.pl


Czy coś Was szczególnie zaskoczyło? Jakie nasuwają się wnioski? Wiele obiektów, mimo iż na swoich stronach internetowych deklarują, że są obiektami przyjaznymi rodzinnie, odmówiło udziału w akcji. Odmowa najczęściej następowała po przekazaniu informacji, że nie gwarantujemy otrzymania rekomendacji. Być może powodem odmowy jest obawa, że ich świadczenia dla rodzin z dziećmi mogą być niewystarczające? Warto śledzić naszego bloga i podglądać, jakie obiekty biorą udział w naszej akcji oraz które otrzymują rekomendacje.

Jakiś czas temu ogłosiliście, że rok 2016 będzie dla Was przełomowy i że szykujecie wielką niespodziankę. Czy możecie zdradzić o czym mowa? Nasza niespodzianka będzie miała swoją premierę podczas kwietniowego, międzynarodowego konkursu na startup – Wolves Summit w Warszawie. Zobaczymy jak nasz pomysł zostanie przyjęty na międzynarodowym forum. Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów.

Będą kolejne edycje akcji?

MIKA SZYMKOWIAK FOTOGRAFIA

Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, będą więc kolejne. Wiele obiektów już teraz zadeklarowało chęć wzięcia udziału i to nas niezmiernie cieszy.

Magazyn Together | Marzec 2016

17


TWARZE 3MIASTA

FOT. KRZYSZTOF KOTKOWICZ

Wioleta Wołoszyn, www.matkawariatka.pl Kiedy zostałam zaproszona do współpracy z KidsTravel, od razu wiedziałam, że to będzie HIT. Do tej pory nie było w Polsce projektu, który w tak profesjonalny sposób podszedłby do tematu miejsc przyjaznych rodzinie. Cieszę się, że jestem jego częścią.

O tym, dlaczego zdecydowali się dołączyć do akcji, opowiadają Ambasadorzy KidsTravel: Kasia Wajs, www.zonamarynarza.pl Chciałam pokazać, że mamy mogą podróżować same z dziećmi. Jestem żoną marynarza. W takiej sytuacji znajduje się także wiele z moich czytelniczek. Często jesteśmy bez partnerów w domu, ale to nie oznacza, że mamy rezygnować np. z wyjazdu na ferie. Marcin Perfuński, www.supertata.tv Jako ojciec czterech córek miałem do niedawna spory problem: gdzie zabrać rodzinę na wakacje, żeby nie skończyć z zawałem serca… i bólem portfela. Projekt KidsTravel realizuje dokładnie to, czego i ja do niedawna szukałem. Nie tylko zbiera adresy miejsc przyjaznych rodzinie, ale też sprawdza je na żywym organizmie, czyli wysyłając tam rodziny z dziećmi. Marzena Sadłoń, www.nakolkach.com Podróżowanie zajmuje w naszym życiu szczególne miejsce. Bycie ambasadorem KidsTravel jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz daje większe możliwości sprawdzenia i zarekomendowania ciekawych miejsc naszym czytelnikom.

Ewa Wojtan, www.mojedziecikreatywnie.pl Wiele razy szukałam w Internecie rzetelnych opinii na temat miejsc, do których warto wybrać się z dziećmi. Czasami trudno odróżnić szczerą opinię od płatnych recenzji, napisanych na zamówienie. Dlatego kiedy dowidziałam się o projekcie KidsTravel byłam pewna, że to doskonały pomysł. Współpraca z nimi tylko mnie w tym utwierdziła. Maja Pukarowska, www.pukka-lifestyle.com Sprawdzanie i rekomendowanie miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi to dla nas poważna misja i chcemy jak najlepiej wskazać, co jest ważne i na co zwracać uwagę podczas rodzinnych wypraw. Nam ten projekt daje mnóstwo radości i pragniemy się nią dzielić z naszymi czytelnikami. Elwira Rogoda, www.jakonatorobi.pl KidsTravel to więcej niż kolejny projekt, tabelka Excel czy biznes plan. Sprawdzamy, gdzie pewnie i bezpiecznie z całą rodziną można wybrać się na krótki urlop czy długie wakacje. To właśnie ta idea i misja spowodowały, że zdecydowałam się zostać ich ambasadorem. Jako bloger chcę inspirować czytelników i pokazać, że można bez barier podróżować z dziećmi. Anna Mazur, www.anielno.pl Podróżowanie od zawsze było moim hobby. Wierzę głęboko, że podróże kształcą i od małego uczę moją pociechę takiej formy spędzania czasu. Czuję się odpowiedzialna za pokazywanie jej otaczającego świata. Dzięki KidsTravel mogę promować ideę podróżowania z dziećmi.

MAT. KIDS TRAVEL

Agnieszka Kowalewska, www.mamowymioczami.pl KidsTravel to projekt w którym ujrzałam wielki potencjał. Jego misja jest mi bliska, bo kto mając dzieci nie planował nigdy wyjazdu i nie miał z tym problemu? Dzięki KidsTravel mogę być częścią fajnej inicjatywy pomagającej wielu rodzinom z dziećmi w różnym wieku.

18

Magazyn Together | Marzec 2016


KULTURA

KSIĄŻKA DZWOŃ POD 112 W klasie 1b wszystko układa się jak najlepiej, gdy nagle dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Beztroska zabawa kończy się dla Mai… złamaniem nogi! Trzeba natychmiast wezwać pogotowie i pocieszyć dziewczynkę. Na szczęście mała bohaterka jest dzielna, a gips okazuje się nie taki straszny. Teraz, kiedy Maja nie może się wspinać po drzewach, będzie miała okazję, by bliżej zaprzyjaźnić się z książkami! To znakomita historia dla tych, którzy wolą hasać niż czytać. NE

CYJ MAT. PROMO

WYDAWNICTWO DEBIT

FAJNE OKULARY Oliwka dowiaduje się, że będzie musiała nosić okulary. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że właśnie dostała wymarzoną rolę w przedstawieniu. Czy okulary nie zepsują jej wyglądu? Już i tak Zuzia wytyka jej krótkie, ciemne włosy. Do tej roli bardziej pasują długie, jasne… Oliwka zamartwia się tym, bo nie wie, że komuś podoba się taka, jaka jest, również w okularach. A gdy się dowie – problem pryśnie jak bańka mydlana! Świetna historia nie tylko dla małych okularników. WYDAWNICTWO DEBIT

MAT. PROMO CYJ

NE

TEATR TYMOTEUSZ RYM CIM CIM Pełen humoru i ciepła spektakl o niesfornym niedźwiadku – Tymoteuszu Rym Cim Cim i samotnie wychowującym go Tacie niedźwiedziu. Tymoteusz przygarnia bezdomnego psa, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. W przedstawieniu ożywają poduszki, koce, poszewki i inne przedmioty codziennego użytku, kreując przy pomocy wyobraźni widza pełnokrwiste komediowe postaci z serii dziecięcych sztuk Wilkowskiego o Tymoteuszu: Misia i jego Tatę, Ptaki, Kwokę, Psiuńcia i Lisicę.

FOT. MARZENA CHO

JNOWSKA

20.03.2016, GODZ. 12.00, TEATR GDYNIA GŁÓWNA

FILM SERIA NIEZGODNA: WIERNA Tris i Cztery muszą przekroczyć granicę metropolii przyszłości i wejść do nieznanego świata, ukrywanego przez system. To jedyny sposób, by ocalić ludzkość i zniszczyć dyktaturę. Odkrycie po drugiej stronie każe im zweryfikować wszystko, w co wierzyli. Będą musieli raz jeszcze dokonać wyborów dotyczących odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Czeka ich walka o świat, o siebie i o miłość.

ROBINSON CRUSOE Wesoła papuga jest duszą zwierzęcego towarzystwa zamieszkującego bezludną wyspę. Ptaszysko pewnego dnia spotyka dziwne zwierzę, które chodzi na dwóch tylnych łapach i potrafi zrzucać skórę (czyli, tłumacząc na ludzki: zdejmować ubranie). To Robinson Crusoe, który po katastrofie statku został wyrzucony przez fale na brzeg wyspy. Czy Robinsonowi uda się zaprzyjaźnić ze zwierzętami i stawić czoła niebezpieczeństwu, które grozi mieszkańcom wyspy? MAT. PROMO CYJ

NE

NA FILMY ZAPRASZA SIEĆ KIN HELIOS

20

Magazyn Together | Marzec 2016


KSIĄŻKA FAJNA MAMA Bezpłodność to coraz częstsza przypadłość współczesnego społeczeństwa. Lekarze jednak, zamiast wziąć pod uwagę czynniki żywieniowe oraz związane ze stylem życia, zalecają pacjentkom drogie i inwazyjne metody leczenia. Kobiety w ciąży często uznają, że wszystkie problemy zdrowotne wiążące się z tym stanem to normalna rzecz, a okres macierzyństwa postrzegają jako trudny etap w życiu. Alicia Silverstone w swoim poradniku udowadnia, że wcale nie musi tak być. Bazując na doświadczeniu własnym oraz opiniach specjalistów, autorka udziela skutecznych i jasnych wskazówek co do właściwego żywienia w okresie każdego trymestru ciąży, a także dbania o nowo narodzoną pociechę.

MAT. PROMO CYJ

NE

WYDAWNICTWO KOBIECE

NA WŁASNYCH NOGACH Podziwiana na całym świecie za swój upór, determinację i niezwykłą odwagę... Światowej sławy snowboardzistka i czterokrotna medalistka. Finalistka 18. sezonu amerykańskiej edycji słynnego „Tańca z gwiazdami”. Oto bohaterka tego niezwykłego pamiętnika stanowiącego wzruszający zapis walki, jaką Amy Purdy dzielnie stoczyła z ogromnymi przeciwnościami losu. W wieku 19 lat zachorowała na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jej stan był krytyczny, lekarze dawali jej minimalne szanse na wyzdrowienie. Hart ducha i wola życia kobiety były jednak silniejsze. Amy pokonała chorobę, ale niestety w jej wyniku straciła obie nogi poniżej kolan. Nie poddała się jednak. WYDAWNICTWO KOBIECE

KONCERT WOJTEK MAZOLEWSKI Wojtek Mazolewski, lider zespołu Pink Freud skończy w marcu 40 lat. Z tej okazji ostatniego dnia marca odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim jego urodzinowy koncert. Na scenie pojawią się dwa projekty Wojtka: Freeyo z Irkiem Wojtczakiem na saksofonie i Michałem Gosem na perkusji oraz zespół Pink Freud.

FOT. MARTA WOJTA

L

31.03.2016, GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI

FILM 7 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O FACETACH Siedem różnych historii, które przeplatają się ze sobą. Siedem spojrzeń na mężczyzn, ich relacje i związki. Bohaterowie filmu spotykają się w jednym z klubów fitness. Każdy szuka szczęścia i każdy inaczej patrzy na świat. A gdy ich losy się przeplatają, nie zawsze kończy się to dobrze!

LONDYN W OGNIU W niewyjaśnionych okolicznościach umiera Premier Wielkiej Brytanii. Pogrzeb to największe od lat zgromadzenie przywódców wolnego świata. To najlepiej strzeżona impreza w dziejach, dopóki nie okaże się, że terrorystyczny spisek sięga szczytów służb specjalnych. Spotkanie w Londynie od początku traktowane było jako okazja do zamachu. Jedynie szef ochrony prezydenta USA, czyli agent Mike Banning może odwrócić bieg zdarzeń. MAT. PROMO CYJ

NE

NA FILMY ZAPRASZA SIEĆ KIN HELIOS

Magazyn Together | Marzec 2016

21


WYDARZENIA PATRONOWANE Kultura lutego 2016 r., Sopot, Zatoka Sztuki O integracji osób niepełnosprawnych można wiele mówić i pisać, stawiając postulaty i snując plany. Można też realnie działać, angażując osoby z niepełnosprawnościami w akcje społeczne lub artystyczne. Takie właśnie działanie jest najlepszą formą integracji społecznej i przynosi liczne korzyści nie tylko osobom niepełnosprawnym. W niedzielę 7 lutego, w sopockiej Zatoce Sztuki odbył się niezwykły spektakl muzyczno-teatralny, realizowany w ramach działalności Fundacji „Sprawni Inaczej”. Liryczna i magiczna opowieść o żywiole morza, ludziach i mieście była realizowana przy współudziale osób niepełnosprawnych. Magia dźwięku i obrazu, uzupełniona szumem wody, stworzyła niezwykłą scenerię, w której ważną rolę odegrała także publiczność. Muzykę do spektaklu stworzył zespół „a może”.

FOT. PIOTR ŻAGIELL

7

Fundacja „Sprawni Inaczej” Spektakl muzyczno-teatralny

FOT. PIOTR ŻAGIELL

FOT. PIOTR ŻAGIELL

„Śpiąca Królewna”

22

FOT. PIOTR ŻAGIELL

FOT. PIOTR ŻAGIELL

lutego 2016 r., Gdynia, Teatr Gdynia Główna Spośród kulturalnych przestrzeni Trójmiasta, Teatr Gdynia Główna jest miejscem godnym uwagi, które nadal czeka na swoje odkrycie przez wiele rodzin. O tym, że warto tam zawitać, można było się przekonać w niedzielę 14 lutego. Tego dnia wystawiono prawdziwą klasykę spośród form teatralnych – „Śpiącą Królewnę” według baśni Andersena. Opowieść, która fascynowała liczne pokolenia, również i dzisiaj jest aktualna, o czym mogli się przekonać zgromadzeni widzowie. Wyreżyserowany przez Lubę Zarembińską spektakl był prawdziwym mistrzostwem małej i niezobowiązującej formy, za pomocą której przekazuje się ważne idee. Odwieczna walka dobra ze złem nie musi przecież przybierać patetycznej formy. Sceniczna adaptacja wątków Śpiącej Królewny, zaprezentowana przez artystów Teatru Stacja Szamocin, była tego najlepszym przykładem.

FOT. PIOTR ŻAGIELL

14

Magazyn Together | Marzec 2016


WYDARZENIA PATRONOWANE Kultura „Afrykańska przygoda”

18

Taki też był główny cel przedstawienia „Afrykańska przygoda”, które wystawiono na scenie gdańskiego Teatru Miniatura w czwartek 18 lutego. Opowieść o afrykańskim śnie małego chłopca, Jacusia, była zarazem przeniknięciem w rzeczywistość ciepłych barw i magicznej muzyki. Zatarcie granicy między aktorami a widownią to najlepszy sposób na wniknięcie w realia scenicznej magii. To nie tylko sztuka dla najmłodszych – to także ważny etap uwrażliwiania dziecka na piękno w jego różnorodnych odsłonach.

FOT. PIOTR ŻAGIELL

lutego 2016 r., Gdańsk, Teatr Miniatura Czy sztuka teatralna może stymulować rozwój najmłodszych dzieci? Jak najbardziej! Dzięki odpowiednio dobranej scenografii, która często bywa ważniejsza dla małego odbiorcy niż sama treść przedstawienia, można uruchamiać funkcje poznawcze dziecka. Wyraziste detale, które skuteczniej przykuwają uwagę niż fabuła, spełniają w tym procesie znamienną funkcję.

FOT. PIOTR ŻAGIELL

FOT. PIOTR ŻAGIELL

FOT. PIOTR ŻAGIELL

Warsztaty Zimowy Teatr

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

lutego 2016r., Sopot, Teatr na plaży Warsztaty teatralne w Teatrze Na Plaży to zajęcia twórcze, przenoszące dzieci i młodzież w świat teatru na kilka godzin dziennie i pozwalające im znaleźć alternatywę dla komputera i telewizora w domu. Będąc na scenie, tańcząc, grając i bawiąc się wcielają się w przeróżne role: przerażonych dziewczynek czy odważnych pogromców bazyliszków. Dzieci zdumiewająco szybko przyswajają sobie teatralny tryb życia. Rodziny młodych aktorów przychodzące na premiery spektakli, często zadziwione są efektami pracy swoich pociech, które tutaj ukazują zupełnie inne oblicza. Organizatorki na to właśnie kładą nacisk, aby każdy wcielił się w inną rolę, niż odgrywa w rzeczywistości, wyzbył się kompleksów, tremy i strachu. Zajęcia odbywają się również poza okresem wolnym od nauki szkolnej. Każdy, kto uczestniczy w warsztatach na co dzień, ma szansę na rozwój w tej dziedzinie, gdyż poza stałą kadrą, na spektakle i próby przychodzą znane osoby świata teatru.

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

18

Magazyn Together | Marzec 2016

23


ZDROWIE

Niebezpieczny doktor Google Tekst: Katarzyna Sudoł

Internet jest dzisiaj narzędziem, którym posługują się niemal wszyscy. Łączy ludzi na całym świecie, dostarcza ogromną wiedzę i setki przeróżnych informacji. Nie wszystkie są jednak sprawdzone. Czy leczenie dzieci za pomocą dostępnych w Internecie wiadomości jest na pewno dobrym pomysłem? Czy dr Google może zastąpić prawdziwego lekarza? 24

Magazyn Together | Marzec 2016


Dr Google prawdę ci powie Coraz częstszą praktyką jest podejmowanie leczenia za pomocą sposobów wyszukanych w tej wielkiej bazie danych. Prawdziwą plagą staje się stawianie diagnozy na własną rękę. Wychodzimy z założenia, że jeśli konkretne objawy powtarzają się u Pani Krysi z forum internetowego – to my z pewnością cierpimy na to samo i w taki sam sposób możemy się wyleczyć. Opisane podejście zdaje się oszczędzać czas i pieniądze wiążące się z wizytą u specjalisty. Nic bardziej mylnego. Takie chałupnicze diagnozowanie chorób może wpędzić nas w niemałe tarapaty. A sprawa robi się znacznie groźniejsza, kiedy w podobny sposób chcemy leczyć nasze dzieci. – Internetowe diagnozy stanowią obecnie zmorę lekarzy. Młode pokolenie wykształconych rodziców sięga do Internetu i wkracza do gabinetu z gotowym już rozpoznaniem choroby swojego dziecka. Czasem są to rozpoznania najmniej prawdopodobne. I tu jest najtrudniej – mówi dr n. med. Magdalena Neuman-Łaniec, Kierownik Oddziału Niemowlęcego i Neonatologicznego Szpitala Dziecięcego Polanki. – Potrzebne jest wykształcenie medyczne. W dodatku pediatria ma swoją specyfikę i nie możemy traktować takiego spotkania jako rozmowy fachowca z fachowcem. Pani doktor podkreśla, że na tym etapie często pojawia się duży problem z przekonaniem rodzica o jego błędnym myśleniu. A przecież wszystkim zależy tylko na dobru dziecka.

FOT. FOTOLIA

A na forum napisali...

Raporty pokazują, że stały dostęp do Internetu ma dzisiaj około 23% Polaków. Pozostali korzystają z dostępu do sieci w pracy, na uczelni czy w innych miejscach publicznych. Niestety, coraz większej liczbie z nas brakuje dzisiaj umiejętności selekcjonowania faktów i trzeźwego korzystania z dóbr, których dostarcza nam to morze informacji. Zalew wiadomości sprawia, że nie jesteśmy w stanie racjonalnie ocenić, które z nich faktycznie są przydatne, a które stanowią wyssane z palce bajdurzenie. Taka zaś umiejętność jest niezbędna do tego, aby Internet stał się narzędziem przydatnym i niosącym pozytywne zmiany w społeczeństwie.

Szkoda dla dziecka jest niewielka wtedy, kiedy rodzic po przeszukaniu internetowych źródeł wiedzy zdecyduje się „potwierdzić” swoją diagnozę u lekarza. Zdarzają się jednak przypadki, w których opiekunowie decydują się przeprowadzać długoterminową terapię na własną rękę. Wówczas zagrożenie rośnie. Medykamenty podawane dzieciom mogą spowodować wiele szkód dla zdrowia. – Zdarzają się przypadki, w których rodzice trafiają do gabinetów lekarskich z dużym opóźnieniem. Największym problemem dla lekarza w kontakcie z rodzicem są fora internetowe, które nie stanowią fachowego źródła informacji. Bardzo trudno jest przekonać opiekuna do tego, co jest najlepsze dla dziecka z medycznego punktu widzenia – mówi doktor Neuman-Łaniec. Rola lekarza jest tu nieoceniona. Musi wzbudzić zaufanie i wykrzesać w rodzicu chęć do współpracy. Zdarzają się bowiem ludzie, którzy przekonani o własnej internetowej nieomylności, za wszelką cenę próbują przekonać medyków, że to właśnie oni są w błędzie.

Magazyn Together | Marzec 2016

25


FOT. FOTOLIA

ZDROWIE

26

Znaleźć winnego

Trzeźwe myślenie

Bez wątpienia jedną z przyczyn takich rodzicielskich zachowań są ogromne kolejki do lekarzy specjalistów, które spotykają każdego dnia w przychodniach lekarskich. Problem jednak znika, kiedy zdecydujemy się udać z dzieckiem na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Taka wizyta z całą pewnością przyniesie same dobre skutki. Musimy pamiętać o tym, że specjaliści z forów internetowych wcale nie muszą być życzliwymi, dobrymi duszkami, które niosą nam pomoc. Anonimowość, którą oferują nam tego typu strony sprawia, że ludzie zapominają o tym, iż po drugiej stronie siedzi prawdziwy człowiek. Opisują historie, które nigdy się nie zdarzyły, wymyślają schorzenia i leczenie, które nie mają racji bytu. Taki współczesny znachor może nam tylko zaszkodzić. Punktem wyjścia do korzystania z sieci jest zdrowy rozsądek. Dopiero wyposażeni w taką broń możemy przystąpić do poszukiwań w Internecie. Nie każdy ból głowy zwiastuje guza mózgu, nie każdy upadek na rowerze niesie za sobą złamanie z przemieszczeniem. A takie, najbardziej skrajne diagnozy, wyszukiwarki podają jako pierwsze.

Oczywiście, zdarza się, że rodzice celnie wytypują jednostkę chorobową i na własną rękę rozpoczną leczenie malucha. Takie działanie faktycznie może przynieść dobry skutek. Podobnych przypadków jest jednak stosunkowo niewiele, a te, które się zdarzają, i tak powinny zostać potwierdzone przez lekarza pediatrę. Musimy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej, wymaga innego traktowania. To, co zadziałało w jednym przypadku, w innym może przynieść zgubę. Nic bowiem nie zadziała tak dobrze na chorobę naszego dziecka, jak wizyta u lekarza, który – uzbrojony w wiedzę medyczną i doświadczenie – pomoże nam ustalić, co naprawdę dolega maluchowi.

Magazyn Together | Marzec 2016


ZDROWIE

FOT. ARCH. PRYWATNE

DR N. MED. PAWEŁ KABATA specjalista chirurgii ogólnej. Poza chirurgią specjalizuje się w żywieniu klinicznym. Adiunkt w Klinice Chirurgii Onkologicznej GUMed. Absolwent studiów podyplomowych oraz kursów z żywienia. Współautor standardów leczenia żywieniowego w onkologii. Prowadzi Poradnię chirurgiczną i żywieniową w NZOZ Wanda Kabata Medycyna Rodzinna.

Chirurgia pisana na nowo Zarówno w chirurgii, jak i w całej medycynie, postęp jest rzeczą nieuniknioną. Mogłoby się wydawać, że w chwili obecnej wyrażać się on powinien głównie w zakresie rozwoju technologicznego oraz dostępu do coraz bardziej wyrafinowanych metod leczenia. A jednak w ostatnich latach jednym z największych osiągnięć chirurgów była zmiana myślenia o podejściu do pacjenta chirurgicznego w okresie okołooperacyjnym. Pobyt na oddziale chirurgicznym i konieczność poddania się zabiegowi operacyjnemu nigdy nie kojarzy się dobrze i nie przywołuje miłych wspomnień. Zwykle są to wspomnienia związane ze strachem, bólem i ograniczeniami wynikającymi z okresu pooperacyjnego, koniecznością pozostania w łóżku, uzależnienia naszej fizjologii od rurek wsadzonych w większość otworów ciała. Klasyczne podejście do okresu pooperacyjnego polegało na ostrożnym podejściu do pacjenta, bez nadmiernego forsowania, pozwalając działać „siłom natury” w dochodzeniu do siebie. Pacjenci po operacji przebywali w łóżku dłużej, niż ma to miejsce obecnie. Mieli zakaz spożywania posiłków doustnie przez kilka dni, a najlepszy moment do wypisu do domu to ten, kiedy rany się zagoiły. W latach 90. Kehlet, duński profesor chirurgii, rozpoczął erę zmian, na widok których nestorzy chirurgii prawdopodobnie przewracają się w grobach. Wprowadził on do praktyki protokół szybkiego powrotu do zdrowia po zabiegu operacyjnym, znany szerzej jako ERAS (Enhanced Recovery After Surgery) lub FAST TRACK. Podstawowym założeniem tego protokołu było, żeby chory poddany zabiegowi operacyjnemu, jak najszybciej wrócił do normalnego funkcjonowania i był w stanie opuścić szpital po kilku dniach od operacji. Ku zdziwieniu przeciwników okazało się, że takie postępowanie sprawdza się w praktyce, a ilość powikłań wcale nie jest większa niż przy klasycznym, ostrożniejszym podejściu. Od tego czasu kolejne dziedziny zabiegowe adoptują ten protokół do swoich wymogów, co powoduje, że czas pobytu w szpitalu jest

28

Magazyn Together | Marzec 2016

coraz krótszy, a chory po operacji szybko wraca do zdrowia. Ale co tak naprawdę się zmieniło w podejściu do pacjenta chirurgicznego? Odpowiedź jest prosta – prawie wszystko. Oto najważniejsze założenia.

Mniejszy uraz Chirurgiczne porzekadło mówi: „duży chirurg – duże cięcie”. W erze protokołów ERAS nabiera ono nieco innego, lekko archaicznego wymiaru. Dziś wiemy, że odpowiedni dobór technik i dostępów operacyjnych, w tym preferowanie metod małoinwazyjnych, np. laparoskopowych, wszędzie tam gdzie to możliwe powoduje, że uraz tkanek w trakcie zabiegu jest mniejszy, a przez to naturalna odpowiedź obronna organizmu mniej nasilona. Sprawia to, że chory szybciej dochodzi do siebie i możliwe jest wczesne rozpoczęcie uruchamiania i rehabilitacji.

Szybka rehabilitacja Wczesne uruchomienie oraz usunięcie jak największej ilości drenów i cewników umożliwia skuteczną rehabilitację zarówno ruchową, jak i oddechową już w pierwszych dniach lub godzinach po zabiegu, co wpływa korzystnie na powrót większości fizjologicznych funkcji organizmu. Dodatkowo istotnie poprawia się wentylacja płuc i wydolność oddechowa, co jednocześnie zapobiega wystąpieniu pooperacyjnego zapalenia płuc.

Koniec z głodzeniem Wiele osób, które przeszły operację w obrębie brzucha,


wspomina morzący głód i niesamowity smak pierwszego szpitalnego posiłku po zabiegu. Kiedyś uważano, że nie należy podawać jedzenia doustnie we wczesnym okresie po zabiegu, gdyż wpływa to niekorzystnie na gojenie w obrębie przewodu pokarmowego. Obecnie takie sytuacje mają miejsce coraz rzadziej. Głodzenie przed zabiegiem skrócono do minimum, a żywienie doustne wprowadzane jest najwcześniej, jak to możliwe. W większości przypadków możliwe jest podanie płynów do picia w dobie zabiegu, a jedzenia w pierwszym lub drugim dniu po operacji. Takie podejście powoduje, że przy pomocy specjalistycznych preparatów do żywienia okołooperacyjnego okres niejedzenia, a przez to niedostarczania potrzebnych do gojenia składników, jest ograniczony do minimum. Poza zmniejszeniem dyskomfortu związanego z głodem, zapobiega to także powstawaniu niekorzystnych zaburzeń w metabolizmie, głównie węglowodanów.

Nowoczesne leczenie przeciwbólowe Stosowanie nowoczesnych metod leczenia bólu i technik znieczulenia to kolejny element wpływający na możliwość szybkiego powrotu do zdrowia. Protokół ERAS zakłada łączenie ze sobą tych metod, tak aby możliwe było zmniejszenie udziału leków negatywnie wpływających na funkcjonowanie organizmu, w tym funkcji poznawczych i fizjologii przewodu pokarmowego, jak np. leki narkotyczne. Pozwala to na utrzymanie wysokiej skuteczności w leczeniu bólu, jednocześnie nie powodując „ogłupienia”,

co z kolei zwiększa możliwości wczesnego rozpoczęcia rehabilitacji i uruchamiania. Można by zadać sobie pytanie – co właściwie wynika z powyższych słów? Przecież i tak w rozmowie o jakości leczenia chirurgicznego zawsze najważniejszym ogniwem jest chirurg. I jest to prawda. Ale nawet w rękach najlepszego chirurga operacja jest tylko początkiem całego procesu, jakim jest leczenie chirurgiczne. Leczenie możemy uznać za zakończone sukcesem dopiero wtedy, gdy chory wychodzi do domu i powraca do normalnego funkcjonowania. Im szybciej do tego dojdzie, tym lepiej dla pacjenta i jego rodziny, osób leczących oraz ekonomii służby zdrowia. W dobie szerokiego dostępu do źródeł informacji istnieje wiele sprawdzalnych elementów, które będą określały jakość ośrodka chirurgicznego. Dostęp do nowoczesnych technologii i wysokiej klasy narzędzi będzie tylko jedną z tych miar. Natomiast ogromny wpływ będzie miało to, co ciężko pokazać na zdjęciach, czego nie umieszcza się w katalogach, a co ma realny wpływ na skuteczność – dobra i nowoczesna opieka, osiągana dzięki ciągłej pracy zespołu fachowców od lekarzy, przez pielęgniarki, po rehabilitantów. I szczęśliwie w naszym najbliższym otoczeniu liczba takich zespołów ciągle wzrasta. Dlatego wybierając ośrodek, w którym chcemy się leczyć, nie patrzmy tylko na to, czy łóżka są nowe, a na ścianach wisi telewizor, gdyż bez właściwej, wielokierunkowej opieki nie będziemy w stanie tego oglądać. REKLAMA

Lekarz dla Ciebie i Twojej rodziny.

NASZE USŁUGI:

medycyna pracy

pediatra

badania kierowców

lekarz rodzinny

ultrasonografia

internista

elastografia

chirurg

poradnia żywienia

Wanda Kabata Medycyna Rodzinna ul. Mickiewicza 20A/2 80-425 Gdańsk tel: 58 344 43 12 www.medycyna.kabata.pl


ZDROWIE

Autyzm

FOT. FOTOLIA

– duży znak zapytania

Autyzm to bardzo poważne zaburzenie rozwojowe. To także jedna z największych zagadek współczesnej medycyny. Nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia. Nie ma też lekarstwa na autyzm. Na całym świecie dramatycznie rośnie liczba dzieci z autyzmem. Również w Polsce problem ten dotyka coraz więcej rodzin.

Tendencja wzrostowa

Późna diagnoza

W Europie już u jednego na sto dzieci diagnozowany jest autyzm (według Autism-Europe). W USA statystyki wskazują, że przypada jedno na sześćdziesiąt osiem dzieci – wobec jednego na sto pięćdziesiąt w 2000 r. (według Centers for Disease Control and Prevention). Na całym świecie żyje nawet kilkadziesiąt milionów osób z tym zaburzeniem. W Polsce przyrost specjalistycznych poradni, szkół i innych placówek dla dzieci z autyzmem świadczy o tym, że również u nas problem ten jest poważny. Rośnie także świadomość społeczna na temat autyzmu, lecz – podobnie jak oferta wsparcia dla osób z autyzmem – jest nadal niewystarczająca.

Droga do postawienia diagnozy autyzmu bywa trudna i długa. Często zbyt długa, gdyż wiek, w którym dziecko otrzyma diagnozę jest kluczowy dla jego przyszłości. Im wcześniej rozpoznane zaburzenie i wdrożona właściwa terapia, tym większe szanse na uzyskanie poprawy funkcjonowania dziecka, czy nawet wyrównanie deficytów rozwojowych. Dla rodziców dostrzeżenie symptomów bywa niełatwe, zwłaszcza że dzieci z autyzmem zwykle fizycznie rozwijają się prawidłowo. Obawy związane z nietypowymi zachowaniami dziecka są na ogół zbywane przez najbliższe otoczenie, nawet przez specjalistów, stwierdzeniami: „każde dziecko rozwija się w swoim tempie”, „trzeba dać mu jeszcze czas”. Dać czas? Nie wolno pozwolić uśpić swojej czujności, a jeśli coś niepokoi, najlepiej udać się do specjalisty.

– Autyzm objawia się w pierwszych trzech latach życia nieprawidłowościami w rozwoju umiejętności społecznych i komunikacyjnych. Obserwujemy też nadmierne przywiązanie do pewnych rytuałów, zwykle niezrozumiałych dla osób z otoczenia. Dziecko z autyzmem nie potrafi się prawidłowo bawić, wykonuje często dziwne ruchy, w nietypowy sposób manipuluje przedmiotami. Trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny, pewne cechy mogą być bardziej, inne mniej nasilone, dlatego mówimy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu – mówi dr Anna Budzińska, dyrektor Fundacji – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD).

30

Magazyn Together | Marzec 2016

Nadal wielu dzieciom z autyzmem zbyt późno stawia się diagnozę. Zbyt wiele z nich nie otrzymuje specjalistycznej pomocy w odpowiednim czasie. Dlatego o autyzmie trzeba mówić, aby wiedza docierała przede wszystkim do rodziców i osób, które sprawują opiekę nad małymi dziećmi. Trzeba szerzyć wiedzę zarówno o objawach, jak i skutecznej terapii, walczyć ze stereotypami i budować postawy tolerancji. Temu służy obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia odbywają się akcje informacyjne, a charakterystycznym


motywem jest kolor niebieski. Fundacja IWRD po raz kolejny zaprasza do udziału w organizowanej 2 kwietnia w Gdańsku wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem kampanii „Czerwony Krzyż świeci na niebiesko dla autyzmu”. Podczas akcji wolontariusze będą rozdawali ulotki z informacjami nt. autyzmu i zbierali datki na pomoc osobom z autyzmem. – Autyzm trwa całe życie, a jego konsekwencje dotykają całą rodzinę. 2 kwietnia chcemy pokazać pilną potrzebę stworzenia systemu wsparcia dla osób z autyzmem na każdym etapie ich życia i rozwoju. Zachęcamy do udziału w naszej akcji, do wsparcia osób z autyzmem i ich rodzin oraz dołożenia swojej cegiełki do kwesty. Bądźmy razem – wszak Gdańsk to miasto solidarności – apeluje dr Anna Budzińska.

Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka zajmuje się niesieniem pomocy dzieciom z autyzmem i ich rodzinom. To pierwsza w Polsce i Europie replika Princeton Child Development Institute w USA, jednej z najlepszych na świecie placówek terapeutycznych dla osób z autyzmem. IWRD prowadzi działalność terapeutyczną, edukacyjną i badawczą. Powstał dzięki Barbarze Piaseckiej Johnson, a Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson do dziś wspiera działalność IWRD. Powstanie siedziby IWRD wsparło też Miasto Gdańsk.

Materiały nadesłane przez Fundację - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka

Informacje o akcji 2 kwietnia na: www.iwrd.pl

REKLAMA


Witamina na niedobór słońca

FOT. FOTOLIA

ZDROWIE

Tekst: Marek Nowak

Trójmiejscy lekarze przepisują witaminę D tak często, że w niektórych aptekach zaczyna jej wręcz brakować. I nic dziwnego, przez zimę, dla polepszenia odporności i samopoczucia, powinniśmy ją przyjmować praktycznie wszyscy. Witamina D powstaje w organizmie człowieka samoistnie w wyniku wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych. Jednak w związku z długotrwałym brakiem słońca w okresie od września do kwietnia wskazane jest w tym okresie uzupełnianie jej jako suplementu diety. Specjaliści zalecają, aby dorośli pomiędzy 18. a 65. rokiem życia spożywali dziennie jedną tabletkę zawierającą 2000 j.m. (standardowych jednostek międzynarodowych), a osoby starsze tę samą dawkę ale przez cały rok. W odpowiedni do wieku sposób powinniśmy uzupełniać także dietę dzieci. Objawy niedoboru witaminy D: bóle kostno-mięśniowe, choroby przyzębia, utrata apetytu, biegunka, bezsenność, zaburzenia widzenia, niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle. – Od dawna wiadomo, że witamina D we właściwym stężeniu wzmacnia kości, zapobiega osteoporozie i pomaga utrzymać zdrowe zęby – mówi doktor Tamara Uryniuk, prowadząca gabinet lekarski Remedical. – Jej właściwy poziom pozwala nam także utrzymać wysoką odporność, sprawnie funkcjonujący układ krążenia i dobry metabolizm. Jej niedobór z kolei sprawia, że trudniej jest nam schudnąć, zwiększa się ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej, sprzyja też depresji.

32

Magazyn Together | Marzec 2016

Co ciekawe, coraz częściej niedobór witaminy D występuje także u osób, które wiosną i latem spędzają dużo czasu na słońcu. Dzieje się tak, ponieważ używamy kremów z wysokim filtrem, które chronić nas mają przed poparzeniem słonecznym. Jesienią i zimą z oczywistych powodów proces produkcji witaminy D w skórze jest niewystarczający, w efekcie czego, szczególnie pod koniec zimy, duża grupa osób wykazuje jej niedobory. Objawy nadmiaru witaminy D: utrata apetytu, nudności, zwiększone uczucie pragnienia, osłabienie, wzmożone oddawanie moczu, pocenie się, biegunka, wymioty, świąd skóry, ból głowy i oczu. – Badania poziomu witaminy D robi większość laboratoriów w Trójmieście i kosztują one około 80 złotych – mówi Tamara Uryniuk. – Kiedy spadnie on poniżej normy, należy zacząć stosować dawki lecznicze. Warto jednak podkreślić, że nie należy podejmować leczenia na własną rękę, ponieważ szkodliwy może być dla nas także nadmiar witaminy D. Do jej przedawkowania może dojść już w wyniku przyjęcia preparatów witaminowo-mineralnych w dawce większej niż zalecana.


Rozmowa z Mariuszem Sajdakiem, podopiecznym Funduszu Dzieci Osieroconych przy Fundacji Hospicyjnej. Ile lat minęło od śmierci mamy? Cztery lata temu, 24 lutego, w piątek rano, w okolicach 5:00 zadzwonił telefon z informacją, że właśnie zmarła. Byłeś świadomy, że to może się tak skończyć? Mama chorowała siedem lat. Nowotwór wykryto, kiedy była w ciąży z moją siostrą Julką. Czy zdążyłeś z mamą odbyć swoją ważną rozmowę? Tak, nie raz. Oczywiście najbardziej zapamiętałem tę ostatnią, w tygodniu śmierci, we wtorek. Wtedy przyjechała do hospicjum. Przyszedłem do mamy po szkole i byłem z nią sam. Złapała mnie za rękę i zapytała, czy zaopiekuję się siostrą. Zrozumiałem, że jest coś nie tak. To była nasza ostatnia rozmowa. Wasze pożegnanie. Ostatnia rozmowa, ale nie pożegnanie. W czwartek wychodziłem od niej koło 22:00, była nieprzytomna. Wziąłem jej dłoń i powiedziałem, że ją kocham i by się trzymała. W ogóle nie było z nią kontaktu, a wtedy mocno oddała mi uścisk. Tego nie zapomnę. Umarła kilka godzin później.

FOT. ARCH. PRYWATNE

Najbardziej potrzeba mi zrozumienia Pamiętasz coś z tamtego dnia? Poszedłem normalnie do szkoły i dopiero na którejś przerwie przyznałem się kolegom. Kazano mi pójść do domu. Zrobiłem sobie spacer z rachunkiem sumienia i wspomnieniami wszystkich fajniejszych momentów z mamą. Masz jeszcze młodszego brata Wojtka. Czy czułeś ciężar odpowiedzialności za rodzeństwo? Ciężar nie, ale odpowiedzialność tak. Pojawił się lęk o tatę? Mój tata jest silnym człowiekiem... Ale tak, trochę był to lęk. Miałem taki czas, że myślałem, co by było, gdyby jeszcze taty zabrakło. Jakie wsparcie dostałeś od Funduszu Dzieci Osieroconych? Bardzo duże. Prezenty na dzień Dziecka i święta, szkolne wyprawki, wycieczki w fajne miejsca, stypendium, które mogłem przeznaczyć na lekcje hiszpańskiego i na zajęcia na basenie. Moje rodzeństwo też dostaje taką pomoc. Czego młodemu człowiekowi w żałobie potrzeba najbardziej? Najbardziej potrzeba zrozumienia. Ja je znalazłem. No i w tym trudnym okresie poznałem fajną dziewczynę. Do dzisiaj jesteśmy razem. Rozmawiała Magda Małkowska REKLAMA


FOT. FOTOLIA

FOT. FOTOLIA

SPORT


Przygotuj się na aktywną wiosnę! Tekst: Michał Mikołajczak

Coraz częściej przełamujemy stereotypy dotyczące aktywności fizycznej w czasie zimy. Chętniej jeździmy na rowerach, spacerujemy czy biegamy, zwłaszcza gdy sprzyja nam stosunkowo korzystna i sucha aura. Jednak tradycyjnie to wiosną „odkurzamy” rowery, szykując się do otwarcia nowego sezonu na dwóch kółkach.

Trochę o bezpieczeństwie Gdy już nastaną cieplejsze dni, na drogach na ogół trudno uniknąć rozprężenia. Problem ten dotyczy zarówno kierujących, jak i pieszych. Tymczasem kodeks drogowy rządzi się tymi samymi prawami przez 365 dni w roku, niezależnie od temperatury powietrza. Kierowcy muszą się przyzwyczaić do coraz częstszego widoku rowerzystów, którzy po zimowych niedogodnościach chętniej wyjeżdżają na drogi publiczne. Z kolei rowerzyści, czując wiatr we włosach, również nie są wolni od roztargnienia. Na pewno obie strony powinny pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które obowiązują również w cieplejsze dni. • Na drogach publicznych obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Niezależnie od tego, czy jedziemy na rowerze, czy też samochodem, zawsze należy starać się przewidywać zachowanie innych uczestników ruchu. Cenne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego.

Zawsze trzeba sygnalizować zamiar skrętu, zanim wykonamy ten manewr, co dotyczy zarówno rowerzystów, jak i kierowców. Na pewno przyjemnie jedzie się rowerem, rozmawiając z drugą osobą, która porusza się obok. Tyle tylko, że taki sposób jazdy jest niebezpieczny i zabroniony po jezdni. Lepiej przełożyć rozmowę na inny czas, już po zakończeniu przejażdżki. Rowerzyści muszą pamiętać, że mogą przejechać przez przejście dla pieszych jedynie wtedy, gdy wyznaczono ku temu odpowiedni i oznakowany przejazd. Czy zawsze i za wszelką cenę trzeba wyprzedzić rowerzystę? Obserwując zachowanie niektórych kierowców, można domniemać, że to ich punkt honoru… Tymczasem, jeśli nie zachowamy odpowiedniego dystansu podczas wyprzedzania, możemy doprowadzić do groźnej kolizji. Rowerzysta zawsze ma nikłe szanse w konfrontacji z samochodem…

Magazyn Together | Marzec 2016

35


SPORT

Aby bezpiecznie wjechać rowerem w nowy sezon, przede wszystkim warto zrewidować stan hamulców. Zużyte klocki należy wymienić na nowe. W przypadku większości modeli łatwo można ocenić, czy już nadeszła pora na taką wymianę, ponieważ posiadają one znakowanie zużycia. Manetki i ramiona hamulca powinny odskakiwać bez zbędnego oporu. Jeśli nie pracują płynnie, należy przesmarować te elementy smarem, podobnie jak linkę. Warto też sprawdzić działanie oświetlenia – być może po dłuższej przerwie należy wymienić baterie na nowe. Najbardziej oczywistą częścią konserwacji roweru po zimie jest jego dokładne oczyszczenie. To nie tylko kwestia estetyki, ale i dbania o trwałość sprzętu, zwłaszcza jeśli mówimy o czyszczeniu łańcucha. Stare zabrudzenia na ramie, które są pozostałością sprzed kilku miesięcy, można usunąć tradycyjnymi sposobami, używając wody, mydła i ściereczki. Później należy przetrzeć całą konstrukcję na sucho. Jeśli zależy nam na dokładnym umyciu roweru, można kupić specjalny detergent. Natomiast nie należy używać myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić delikatne elementy, takie jak szprychy czy piastę.

Kupujemy nowy sprzęt W sklepach sportowych, a nawet w hipermarketach, nie brakuje rowerów, hulajnóg czy deskorolek. Jakimi kryteriami warto kierować się przy wyborze sprzętu? Gdy jedynym kryterium, które bierzemy pod uwagę, jest cena, może nas spotkać niemiła niespodzianka, zwłaszcza jeśli chodzi o rowery. Wprawdzie ich ceny zaczynają się od 200 – 300 zł, jednak są one wprost proporcjonalne do jakości. Niestety, nie da się kupić dobrego i taniego roweru… Jeśli już mamy taką świadomość, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, które trasy zamierzamy najczęściej przemierzać. Miłośnicy pokonywania terenów i wzniesień powinni poszukiwać modeli z segmentu rowerów górskich lub wręcz wyczynowych. Jeżeli chcemy, by rower sprawdzał się zarówno na gładkiej ścieżce asfaltowej, jak i na polnej drodze, warto zakupić sprzęt uniwersalny – trekkingowy. Są również i konstrukcje szosowe, które najlepiej sprawdzą się w mieście, o wąskich oponach i lekkich ramach, ale jazda po bezdrożach będzie w tym wypadku praktycznie niemożliwa. Wracając do cen, w zasadzie trudno wybrać solidny rower poniżej 1000 zł. Od tego pułapu do około 3000 zł rozpoczyna się przedział rowerów średniej jakości. Na ich cenę wpływają materiał, z którego wykonano ramę, osprzęt (przerzutki, hamulce), obręcze kół, korby czy systemy amortyzacji. Rowery, których ceny rozpoczynają się od 3000 zł, z reguły cechują się wysoką jakością wykonania

36

Magazyn Together | Marzec 2016

i trwałością. Profesjonalne rowery wyczynowe mogą kosztować tyle, co nowe motocykle lub używane samochody. Jeśli myślimy o pierwszym rowerze dla naszego dziecka, raczej nie warto inwestować w wyczynowy sprzęt, którego walory będzie mógł docenić jedynie doświadczony użytkownik. Jednak, aby uniknąć ciągłych problemów ze spadającym łańcuchem, skrzywionymi obręczami kół czy niewydajnymi hamulcami, nie warto kupować najtańszych rowerów. Trzeba pamiętać, by odpowiednio dobrać rower do wzrostu dziecka. To zarówno kwestia komfortu użytkowania, jak i prawidłowej pozycji podczas jazdy (np. noga powinna być wyprostowana podczas pedałowania, przy dolnym położeniu korby). Jeśli rower ma służyć dłużej niż jeden sezon, nie ma sensu kupowania typowo dziecięcych konstrukcji. Jak wiadomo, dzieci szybko rosną, a rozmiar ramy się nie zmienia… Deskorolki czy hulajnogi zyskują coraz większą popularność, i to wśród osób w różnym wieku. W przeciwieństwie do rowerów, jest to sprzęt zdecydowanie mniej zaawansowany technicznie. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z deskorolką lub hulajnogą, możemy się pokusić o tańsze rozwiązania. Oczywiście istnieją również hulajnogi i deskorolki dla profesjonalistów, których ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Jednak dla początkujących użytkowników – dzieci i dorosłych – rozsądniejszym rozwiązaniem jest przeznaczenie większej kwoty na dobry kask czy ochraniacze na łokcie i kolana. Gdy już opanujemy sztukę jazdy na deskorolce lub pokochamy swobodę poruszania się hulajnogą, można pomyśleć o zakupach z wyższej półki cenowej.

FOT. FOTOLIA

Jak przygotować do używania sprzęt po zimowej przerwie?


SPORT

Fit mama wraca do akcji Tekst: Aleksandra Danylec

Gdy słońce skrywa się za chmurami, a Ty chcesz w prosty sposób dodać sobie energii, aby sprostać codziennym wyzwaniom, postaw na aktywność fizyczną. Sport to doskonała recepta na dobre samopoczucie, przemianę materii i zwiększenie odporności. Aktywne mamy, chcąc być „fit”, powinny postawić na zróżnicowany trening ogólnorozwojowy, który korzystnie wpłynie na kształtowanie ich cech motorycznych, tj. zdolności kondycyjne czy koordynacja – przekonuje trener personalny Magda Łukasik, ekspert w dziedzinie fitness.

Chcesz skorzystać z jedynego, niepowtarzalnego i skomponowanego tylko dla Ciebie programu ćwiczeń? Zdecyduj się na trening personalny pod okiem specjalisty. W bezpieczny i efektywny sposób osiągniesz zamierzone cele.

Trening kondycyjny możesz wykonywać na wiele spo-sobów. Jednym z nich jest bieganie. Podczas biegu, w zależności od swojego wieku, wagi i poziomu sprawności, spalisz nawet 15 kcal na minutę. Warto połączyć „przyjemne z pożytecznym” i biegać z dzieckiem w wózku. Halle Berry, Dorota Gardias czy Beata Sadowska znalazły na to sposób, korzystają z wózków do biegania typu jogger. Jest to prosty sposób, aby zadbać o formę i jednocześnie delektować się czasem spędzonym z maluchem. Pamiętaj tylko, że bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego sprzętu. Jogger, czyli dziecięcy wózek biegowy, powinien mieć duże, pompowane koła, nisko osadzony środek ciężkości oraz wielopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Po solidnym przygotowaniu technicznym i motorycznym, podczas treningów indywidualnych, warto skorzystać z zajęć typu: Zumba, Pilates, Body Pump czy Body Ball. Taki rodzaj aktywność doda Ci poweru i wprawi w dobry humor. Większość klubów, organizujących tego typu zajęcia, dysponuje pokojami zabaw, w których możesz zostawić dziecko pod czujną opieką wykwalifikowanego animatora, podczas gdy Ty, w pobliżu, będziesz spalać zbędne kalorie.

URBAN GLIDE, dystr. THULE 1997 zł. X – RUN, Dystr. X – LANDER 1349 zł

Jeżeli chcesz zostać „fit” mamą zainteresuj się również treningiem funkcjonalnym. Podstawą tego typu aktywności jest dosłowna funkcjonalność ruchu, czyli możliwość jego wykorzystania w życiu codziennym. Dzięki zastosowaniu różnorodnych narzędzi funkcjonalnych oraz doborze odpowiednich ćwiczeń i ich progresji, jesteś w stanie osiągnąć dowolny cel związany ze zdrowiem i kondycją fizyczną – przekonuje trener Magda Łukasik.

38

Magazyn Together | Marzec 2016

ŁUKASIK_MATERIAŁY

MAT. PROMOCYJNE

WYBÓR EKSPERTA MAGDA ŁUKASIK Trener personalny (IFAA, Mauricz. com), absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku ze specjalnością instruktor fitness, instruktor ćwiczeń siłowych oraz instruktor Pilates (IFAA).

ZDANIEM EKSPERTA Specjalista fitness Magda Łukasik poleca zajęcia dla power mam: • trening kondycyjny, • trening funkcjonalny, • trening personalny, • Pilates, TBC, ATB, Body Ball, Zumba, zajęcia „zdrowy kręgosłup”, itp. www.sis4fit.pl/Magda.php


FOT. FOTOLIA

INNOWACYJNA EDUKACJA

Na pomoc! Mam w domu geniusza! Tekst: Iwona Woźniewska, Katarzyna Partyka

Dla każdego rodzica jego dziecko jest genialne. Przypomnijcie sobie, jak cieszyliście się, kiedy nauczyło się przewracać na bok, stawiało pierwsze kroki i w końcu padły wyczekiwane słowa. Patrzycie na swoją pociechę i wiecie, że trzymacie na rękach cud. Jak wspierać dziecko, aby od początku wyrosło na geniusza? Jak stymulować jego rozwój w kontekście talentów i uzdolnień? 40

Magazyn Together | Marzec 2016


Zdolność Co jest praktycznym odzwierciedleniem pojęcia „zdolność”? Zdolne dziecko sprawniej niż rówieśnicy wykonuje zadane czynności w określonym czasie; osiąga jakościowo lepsze wyniki; popełnia mniej błędów bądź nie robi ich wcale. Chęć do działania i odkrywania pochodzi z wewnątrz, a stymulacja płynąca z otoczenia nie jest czynnikiem determinującym osiągnięcia. Współczesne teorie dotyczące inteligencji i zdolności porzuciły podejście, które łączyło zdolność z wysokimi wynikami testów na inteligencję. Takim tropem poszedł między innymi Gardner tworząc teorię inteligencji wielorakich, czy Sternberg konstruując inteligencję sprzyjającą powodzeniu. Sednem tych koncepcji jest spojrzenie na zdolność jako sumę wielu czynników, które wchodzą ze sobą w interakcje i zależności. Mowa tu między innymi o: kompetencjach interpersonalnych (np. reagowanie na nastroje, motywacje i pragnienia innych ludzi), intrapersonalnych (dostęp do własnych uczuć, umiejętność ich rozróżniania, znajomość własnych mocnych i słabych stron), o umiejętności kontrolowania ruchów własnego ciała i zręczności, wrażliwości na rytmy, dźwięki, znaczenie słów, różne funkcje języka.

Badacze porozumieli się na płaszczyźnie edukacji osób zdolnych. Ich zdaniem powinna ona obejmować trzy kierunki. Ważne są oczywiście cechy osobowości, sposób w jaki dana osoba przyswaja wiedzę, a także sfera emocjonalna. Niezwykle ważna jest rola osób znaczących (np. rodziców) oraz instytucji, które mogą wspierać zdolne dziecko. Trzeci element dotyczy roli rówieśników i środowiska, w którym rozwija się dziecko. Jest to niezwykle ważny komponent, który niestety często bywa zaniedbywany. Tak więc, Drodzy Rodzice, nie zapomnijcie wysłać swojego geniusza na podwórko!

Odkryć i wspierać geniusza Jakie cechy powinny nam podpowiedzieć, że oto w domu rośnie nam mały geniusz? Na pewno wczesne nauczenie się mówienia, pisania i czytania, lepsza pamięć w porównaniu z rówieśnikami, duża ciekawość świata i chęć do spędzania czasu z dorosłymi, z którymi może dyskutować na nurtujące go problemy. Także zaawansowane słownictwo, nietuzinkowe podejście do interesujących go zagadnień, duża samodzielność w zdobywaniu wiedzy i wyciąganiu wniosków. Dla większości rodziców takie cechy brzmią jak realizacja marzeń. Już oczyma wyobraźni widzą swoją pociechę jako absolwenta Har-

REKLAMA

Nowoczesna placówka, świadcząca usługi edukacyjno - wychowawczo - opiekuńcze. Bogaty program zajęć zainspiruje dzieci do zdobywania nowych umiejętności i wspaniałej zabawy, a profesjonalna, wykształcona i troskliwa kadra oraz bardzo przytulne wnętrze sprawi, że nasi Mali Odkrywcy będą czuli się u nas jak w domku. Klub Małego Odkrywcy ul. Popiela 15 81-547 Gdynia tel.: 733 177 177 fb.com/KlubMalegoOdkrywcy biuro@klubmalegoodkrywcy www.klubmalegoodkrywcy.pl


CZY MOŻNA STRACIĆ GŁOWĘ DLA NAUKI? Tak! I to dosłownie, kiedy nasz mózg zostaje oszukany przez złudzenie optyczne. O złudzeniu optycznym mówimy, gdy nasz mózg błędnie interpretuje obraz, który do niego dotrze. Może się tak wydarzyć przez cienie, kontrasty czy różnorodne kolory, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Czy możemy ustrzec się przedmylnymi interpretacjami obrazu? Owszem, ćwicząc spostrzegawczość. Na wystawie Centrum Nauki EXPERYMENT znajdują się dwa stanowiska, które w interaktywny i bardzo obrazowy sposób pokazują zjawisko iluzji oraz sprawdzają percepcję. Komnata Amesa: Niezwykłe pomieszczenie ze specyficznym układem ścian. Dzięki zastosowaniu pochyłej podłogi oraz sufitu, przy jednoczesnym trapezowym układzie pomieszczenia, niwelowane są skróty perspektywiczne. Powstaje w ten sposób złudzenie optyczne, polegające na zaburzeniu poczucia proporcji i odległości. Osoba stojąca bliżej obserwatora wydaje się dużo większa od osoby stojącej w głębi. Najlepiej widać to na zdjęciu, które może pokazać kilkuletnią córkę wyższą od swojego taty. Pokój wymyślił amerykański okulista AdelbertAmes w 1934 r. Efekt ten wykorzystywany był w wielu znanych filmach np. „Władca Pierścieni” czy „Charlie i fabryka czekolady”. Głowa na tacy: Stojąc naprzeciwko tego niezwykłego stanowiska mamy wrażenie, że osoba, która się w nim znajduje została pozbawiona ciała, a jej głowa spoczywa na ułożonej na stole tacy. Taki efekt jest możliwy tylko dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu luster. Nasz mózg zostaje oszukany przez złudzenie optyczne, dzięki któremu wydaje Nam się, że osoba znajdująca się w ukrytym wejściu do eksponatu posiada jedynie głowę. W tym samym momencie reszta ciała schowana jest tuż pod blatem stołu.

wardu lub innej prestiżowej uczelni. Zdolne dzieci może cechować jednak także perfekcjonizm, wysokie wymagania wobec siebie, skłonność do rywalizacji. Są to duże czynniki ryzyka dla dopiero kształtującej się osobowości dziecka. Zbyt duża presja, chęć sprawienia przyjemności rodzicom, pogoń za wynikami mogą negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości czy kompetencje społeczne. Dziecko może nabrać przekonania, że znaczy tyle, ile jego sukcesy. Jak możemy wspierać dziecko? Największe rezultaty w rozwoju intelektualnym dziecka osiągamy wtedy, kiedy angażujemy do pracy obie półkule mózgowe. Zwykło się uważać, że lewa półkula jest „rozważna”, a prawa „romantyczna”. Lewa półkula odpowiedzialna jest za analizę danych, mówienie i rozumienie mowy, obliczenia matematyczne. Prawa półkula odpowiada przede wszystkim za kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, zdolności muzyczne, artystyczne oraz syntezę danych. Niezwykle ważne jest stymulowanie prawej półkuli, której działanie jest zaniedbywane w procesie edukacji szkolnej. Pewnie zastanawiacie się, co Wy jako rodzice możecie zrobić, aby wzmocnić zasoby intelektualne Waszej genialnej pociechy. Wyprzedzając Wasze obawy: dacie radę to zrobić bez większych trudności. Warto zacząć od zmiany pewnych rodzicielskich przyzwyczajeń. Nie wyręczajmy dzieci w drobnych czynnościach samoobsługowych, bo właśnie wtedy ćwiczą małą i dużą motorykę. Dbajmy o rozwój funkcji językowych dziecka. Podpowiadajmy, a nie odpowiadajmy, co może powiedzieć nasza pociecha w określonej sytuacji społecznej. Budujmy zaplecze pytań otwartych, takich jak: co o tym sądzisz, jak mógłbyś to ulepszyć, co by było gdyby? Zachęcajmy do wypowiadania własnych opinii, nie krytykujmy ich. Dopytujmy, odwołujmy się do wspomnień, wzmacniając pamięć. Wspierając funkcje językowe można zagrać z dzieckiem w gry typu the story cubes bądź ściągnąć bezpłatnie na tablet historyjki obrazkowe, przy okazji ćwicząc myślenie przyczynowo-skutkowe. Aby usprawnić funkcje przestrzenne, warto wyposażyć się w różnego rodzaju klocki. Stymulująca jest na przykład gra Jenga Tetris. Dużo pozytywnych emocji dostarczą wszelkie gry wymagające spostrzegawczości, dostrzegania szczegółów bądź łączenia w całość poszczególnych elementów. Polecamy gry typu: double, bystre oczko, fruit salad. Rola aktywności fizycznej jest wyjątkowo niedoceniana w procesie wzmacniania funkcji intelektualnych. Zachęcajmy nasze dzieci do aktywności takich jak: deskorolka, szczudła, hulajnoga, jazda na rowerze, a także żonglerka.

42

Magazyn Together | Marzec 2016


1. To my, dorośli, jesteśmy przestrzenią stymulującą rozwój dziecka, intensywnie wpływającą na jego procesy uczenia się. Poznawanie jest dla dziecka naturalną aktywnością intelektualną, więc dbajmy o to, żeby była przyjemna. Zachęcajmy, chwalmy, wspierajmy, towarzyszmy w rozwoju intelektualnym, poznawczym i społecznym naszego dziecka. Geniusz gwarantowany!

Interpretacja wartości IQ* Inteligencja bardzo wysoka

>149

Inteligencja wysoka

130-149

Inteligencja powyżej przeciętnej

110-129

Inteligencja przeciętna

90-109

Inteligencja niższa niż przeciętna

70 - 89

Upośledzenie umysłowe

<70

*Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Iloraz_inteligencji

2.

3.

4. 5.

6.

Zdaniem Malcolma Gladwella, aby Wasze dzieci osiągnęły poziom biegłości odpowiadający klasie światowej w dowolnej dziedzinie, należy zaliczyć 10 tysięcy godzin ćwiczeń. Zostanie członkiem MENSY jest możliwe dla osób, które w testach inteligencji przekroczą 148 punktów. Wraz z transformacją ustrojową w Polsce swój oddział utworzyła MENSA Polska. Każdy może przejść test na inteligencję, warunek jest jeden: ukończony 10 rok życia. Osoby zdolne często mają brzydki charakter pisma, ponieważ ręka nie nadąża za myślami. Rekord Guinnessa dla osoby z najwyższym ilorazem inteligencji należy do Marylin von Savant. W wieku 10 lat uzyskała w teście na IQ wynik równy 228. Dziecko w wieku od narodzin do 5 lat przetwarza informacje tak szybko, że odpowiada to inteligencji równej 500 IQ.

Źródła: • www.mensa.org.pl • Ośrodek Rozwoju Edukacji, Międzynarodowa konferencja Systemowe strategie kształcenia uczniów zdolnych drogą ku edukacji przyszłości, Warszawa 2012 • T. Tomaszewski (red.), Psychologia, Warszawa 1977 REKLAMA


INNOWACYJNA EDUKACJA

Mniej testów, więcej kreatywności 25 stycznia 2016 roku w Royal Society of Arts, w siedzibie Ashoki w Londynie odbyło się międzynarodowe spotkanie liderów i promotorów zmian w edukacji. Spotkanie dotyczyło konieczności reformy w systemach edukacyjnych w Europie. Polskę reprezentowała dr Agata Hofman z Gdańska.

Podczas spotkania podkreślano wagę współpracy międzynarodowej odchodzeniu od edukacji opartej na testach, w kierunku edukacji opartej na relacjach interpersonalnych z uwzględnieniem potrzeb dynamicznie rozwijającego się rynku pracy oraz technologii. Wśród najważniejszych kwestii poruszono również niezbędne kompetencje XXI wieku, takie jak: twórcze wykorzystanie nowych technologii, samodzielne działanie uczniów w obrębie innowacji oraz kreatywne działania projektowe w grupach. Zaprezentowano również konieczność odwrócenia piramidy zależności w strukturach edukacyjnych. Stary model opiera się na nauczycielu zależnym od dyrekcji szkoły, szkoły zależnej od władz lokalnych, władz lokalnych zależnych od ministerstwa. Jest to prosta, łatwa do zmierzenia droga, która w dużej mierze wyklucza innowacyjne działania nauczycieli. Odwrócenie tego systemu pozwala na zorganizowanie swobodnej przestrzeni z możliwością dobierania materiałów i narzędzi dla uczniów (w opozycji do konieczności realizacji założeń odgórnych) oraz przede wszystkim stwarza możliwość budowania pozytywnych relacji w klasie szkolnej, a także realizacji innowacyjnych działań projektowych. Obrady zaowocowały spójną oceną obecnego systemu edukacji w Europie, gdzie nadal wyznacznikiem dobrej edukacji są w przekonaniu społecznym punkty i oceny. Wciąż rodzice kierują się wyborem szkoły pod kątem ilości

44

Magazyn Together | Marzec 2016

wiedzy i umiejętności, jakie dzieci mają nabyć. Efektem takiego podejścia jest ogromny dysonans pomiędzy oczekiwaniami pracodawców a archaicznym systemem szkolnym. Nowa wizja współdzielona przez rządy następujących krajów: Norwegia, Irlandia, Szkocja, Kanada oraz wkrótce Francja (wystąpienie Minister Edukacji podczas Światowego Expo Edukacyjnego Bett 2016) stawia na innowacyjne kształcenie nauczycieli w kierunku większej swobody i samodzielności, twórcze wykorzystanie nowych technologii oraz edukację nastawionej na innowacje. Polskę reprezentowała dr Agata Hofman – dyrektor Przedszkola Gedania 1922 i szkoły creoGedania, gdzie od siedmiu lat realizowane są wszystkie kluczowe założenia obecnie promowanego nowego modelu edukacji. To tu powstał innowacyjny program kształcenia, zakładający połączenie sportu i nauki jako wizji edukacji przyszłości. Organizator spotkania liderów edukacji zaprosił pięćdziesiąt osób z Europy i Australii. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji: ASHOKA, RSA, Education International, Shule PLUS, Relational Schools oraz autor bestsellera Flip the System Jelmer Evers, promotor zmian w edukacji holenderskiej, a także Andy Hargreaves, doradca m.in. Ministerstwa Edukacji w Kanadzie i Irlandii. …zaczęło się w Gdańsku! Mat. redakcyjne


Edukacja dla przyszłości British International School Gdańsk (BISG) to jedyna szkoła międzynarodowa w Trójmieście z wykładowym językiem angielskim kształcąca w oparciu o polski i brytyjski program nauczania. W placówce prowadzone jest przedszkole i szkoła podstawowa z możliwością kontynuacji edukacji na kolejnych etapach. BISG zapewnia też polskim dzieciom naukę języka polskiego według polskiej podstawy programowej. Uczniowie kształceni są pod okiem najlepszych specjalistów w przyjaznym, wielokulturowym środowisku.

FOT. AREK WEGNER

Wybór takiej edukacji dla dziecka w BISG to najlepsza inwestycja w jego wszechstronny rozwój. Już po kilku miesiącach takiego „zanurzenia” w języku angielskim jakie oferuje BISG, uczniowie stają się dwujęzyczni. To wielki dar, który otwiera im drzwi do świata nieskończonych możliwości. Uczniowie mogą bowiem kontynuować edukację w Polsce i korzystać ze świetnej znajomości języka angielskiego lub zdobywać dalej międzynarodowe kwalifikacje poza naszym krajem.

www.bisg.edu.pl

BISG stawia na rozwijanie u dzieci pewności siebie i niezależności oraz umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. To z pewnością zaprocentuje w ich dorosłym życiu. REKLAMA

LAMA

LAMA

006103

006103

LUTY 2016

MARZEC 2016

26

04

11

SALA KONCERTOWA LUTY 2016RECITAL NADZWYCZAJNY

SALA KONCERTOWA MAESTRO… NIE TYLKO SKRZYPIEC

SALA KONCERTOWA MAESTRO… NIE TYLKO SKRZYPIEC

26/02 PIĄTEK 19:00

04/03 PIĄTEK 19:00

MARZEC 2016

11/03 PIĄTEK 19:00

26

04

11

SALA KONCERTOWA BEETHOVEN, MOZART, CHOPIN NADZWYCZAJNY RECITAL FORTEPIANOWY. WIELKI POWRÓT MISTRZA

SALA KONCERTOWA MAESTRO… NIE TYLKO SKRZYPIEC

SALA KONCERTOWA MENDELSSOHN-BARTHOLDY, VIVALDI, MAESTRO… NIE TYLKO SKRZYPIEC BACH, CZAJKOWSKI

Jan Stanienda skrzypce, dyrygent Marek Toporowski klawesyn Orkiestra PFB

Wiesław Kwaśny skrzypce, dyrygent Natalia Walewska skrzypce Orkiestra PFB

FORTEPIANOWY. WIELKI POWRÓT MISTRZA

26/02 PIĄTEK 19:00 osef BULVA

osef BULVA

Jan Stanienda skrzypce, dyrygent Marek klawesyn 04/03Toporowski PIĄTEK 19:00 Orkiestra PFB

BEETHOVEN, MOZART, CHOPIN

Wiesław Kwaśny skrzypce, dyrygent Natalia Walewska skrzypce 11/03 PIĄTEK 19:00 Orkiestra PFB

MENDELSSOHN-BARTHOLDY, VIVALDI, BACH, CZAJKOWSKI

13

13/03 NIEDZIELA 12:00

SALA KONCERTOWA KONCERT FAMILIJNY. Z MUZYKĄ DO SERDUSZKA MALUSZKA

13

Koncert o wyjątkowej12:00 13/03 NIEDZIELA formule dedykowany przyszłym mamom oraz SALA KONCERTOWA wszystkim KONCERT najmłodszym. FAMILIJNY. Razem z dziećmi Z MUZYKĄ DO SERDUSZKA MALUSZKA otworzymy czarodziejską księgę zeo śpiewanymi Koncert wyjątkowej i tańczonymi bajkami. formule dedykowany Dźwiękami namalujemy przyszłym mamom oraz cały świat i odpowiemy dowcipną wszystkim najmłodszym. piosenką na pytanie Razem z dziećmi „Co - Gdzieczarodziejską - Kiedy – Jak”. otworzymy księgę ze śpiewanymi

WWW.FILHARMONIA.GDA.PL

BILETY@FILHARMONIA.GDA.PL

TEL. 58 320 62 62 • TEL. 58 323 83 62

i tańczonymi bajkami. WWW.FACEBOOK.COM/FILHARMONIA Dźwiękami namalujemy cały

KUP BILET www.bilety24.pl i wydrukuj na domowej drukarce, w kasach biletowych PFB Gdańsk, Ołowianka 1, w Biurze Podróży „Barkost” Gdynia, Świętojańska 100 świat i odpowiemy dowcipną piosenką na pytanie „Co - Gdzie - Kiedy – Jak”.

WWW.FILHARMONIA.GDA.PL

BILETY@FILHARMONIA.GDA.PL

TEL. 58 320 62 62 • TEL. 58 323 83 62

WWW.FACEBOOK.COM/FILHARMONIA

KUP BILET www.bilety24.pl i wydrukuj na domowej drukarce, w kasach biletowych PFB Gdańsk, Ołowianka 1, w Biurze Podróży „Barkost” Gdynia, Świętojańska 100


WYDARZENIA PATRONOWANE Edukacja Świadoma Mama

11

Podstawowym celem spotkania było szerzenie świadomego macierzyństwa, jednak zwracano także uwagę na ideę integracji kobiet, a także różne aspekty zdrowotne w kontekście opieki nad dzieckiem. W godzinach 11.00-15.00 przeprowadzono warsztaty i konferencję dla obecnych rodziców, a w godzinach16.00-20.00 – dla osób planujących posiadanie dzieci. Uczestnicy spotkania mogli m.in. zapoznać się z zasadami właściwej pielęgnacji swoich pociech, skorzystać z porad specjalistów, czy też wykonać bezpłatnie pamiątkowe zdjęcie.

FOT. ANDRZJE ZIĘBA

lutego 2016 r., Gdańsk, Park Naukowo-Technologiczny Nie bez powodu świadomość można określić jako słowo-klucz w przypadku macierzyństwa. Powinna ona towarzyszyć zarówno planowaniu rodziny, jak i późniejszej opiece nad dzieckiem, i to w wielu aspektach. Rozwojowi świadomości poświęcono warsztaty i konferencję „Świadoma Mama”, które odbyły się w czwartek 11 lutego w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

FOT. ANDRZJE ZIĘBA

FOT. ANDRZJE ZIĘBA

FOT. ANDRZJE ZIĘBA

„Bo do tanga trzeba dwojga”, Tydzień Małżeństw

46

Magazyn Together | Marzec 2016

FOT. ANDRZJE ZIĘBA

FOT. ANDRZJE ZIĘBA

FOT. ANDRZJE ZIĘBA

lutego 2016 r., Gdańsk, Szkoła Tanga TangoKI W związku bywa jak w tańcu – trzeba ze sobą współpracować, godzić się na kompromisy, poruszać się w zbliżonym rytmie… Międzynarodowy Tydzień Małżeństw – inicjatywa propagowana przez Gdański Oddział Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich – to świetna okazja, by przypomnieć o harmonii, która powinna towarzyszyć małżeństwom na co dzień, tak jak na parkiecie. Uczestnicy warsztatów „Bo do tanga trzeba dwojga” mogli poczuć istotę pięknego tańca, jakim jest tango, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. Zajęcia praktyczne, które poprowadzili Katarzyna Press i Ireneusz Michalewicz ze szkoły Tanga TANGOKI, poprzedzał ciekawy wykład. Można było się z niego dowiedzieć m.in., jak kształtować pozytywne relacje w związku, czy poznać znaczenie świadomości ciała i współpracy z partnerem. Praktyczny wymiar zajęć koncentrował się na współdziałaniu w tańcu, wykorzystaniu zmysłów oraz nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktu z partnerką lub partnerem.

FOT. ANDRZJE ZIĘBA

12


WYDARZENIA PATRONOWANE Edukacja Akademia Pana Technika

16

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

lutego, Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Oto propozycja dla dzieciaków, podczas której nie tylko one będą miały mnustwo zabawy. Każdy, kto choć trochę doświadczył przyjemności tworzenia przeróżnych konstrukcji z klocków, poczuje się tu doskonale, gdyż tutaj nasze dzieła wychodząc ze sfery fantazji – ożywają! To bezpłatne warsztaty z robotyki, na które przychodzą dzieci i rodzice spragnieni kreatywności w ferie zimowe. Sterta elementów: drewnianych szkieletów, kabelków, powerbanków i innych gadżetów, skręcanych przez majsterkowiczów w przeróżnych konfiguracjach, pod okiem doświadczonych opiekunów, pozwala tworzyć, tworzyć i jeszcze raz tworzyć. Ogranicza nas tutaj jedynie czas, bo zajęcia trwają zaledwie kilka godzin. Zarówno warsztaty, jak i kontakt z interaktywną salą są niezwykle rozwijające. Zajęcia przeznaczone są dla różnych grup wiekowych. Trzeba przyznać, że dzieci w wieku dziesięciu lat, a czasami młodsze, operujące słowami typu input, output, czujnik czy kodowanie to widok naprawdę imponujący. Dobra ROBOTa!

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

Ferie w kręgielni MK Bowling

19

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

lutego, Gdańsk, Gdańsk CH Manhattan MK Bowling stworzyło nową ofertę dla dzieci z okazji ferii zimowych. Codziennie do kręgielni w Manhattanie zaglądają rzesze małych snajperów w ramach programu swoich półkolonii czy wycieczek. Oferta skierowana jest nie tylko do zorganizowanych grup, a dodatkową dobrą wiadomością dla rodzin z dziećmi jest to, że będzie aktualna nawet po feriach. Na czym polega? Za dwie gry zapłacimy 9 zł za osobę, a w gratisie dostaniemy buty i napój. Jest to bardzo duży upust w stosunku do regularnych cen oferowanych przez MK Bowling. Sieć kręgielni dba o wysoki standard oferowanych usług. Wygodne kanapy, przyjemny półmrok i dobrze wyposażony bar w połączeniu z uprzejmą obsługą i fachowym podejściem do kręgli daje w zasadzie gwarancję satysfakcji. Dodatkowo – również w promocyjnej cenie – możliwość treningu z profesjonalnym trenerem.

Magazyn Together | Marzec 2016

47


FOT. FOTOLIA

WYCHOWANIE

Morfologia uparciucha Tekst: Iwona Woźniewska

Co ma wspólnego odwlekanie w czasie zaplanowanej aktywności intelektualnej w niedzielę i sprzeciwianie się dziecka wykonaniu polecenia rodziców? Mianownikiem obu zachowań jest opór, który może przybierać formę biernego lub czynnego. Jaki jest sposób na uparciucha? Jak zrozumieć opór dziecka osadzony w perspektywie rodzicielskiej?


Rodzaje oporu Przystępując do pisania tego właśnie artykułu, poczułam jak piętrzą się we mnie potrzeby. Wraz z włączeniem komputera odczułam bezkompromisową chęć wypicia kawy. Gdy już zaspokoiłam to pragnienie, zrodziła się we mnie potrzeba wyrównania poziomu węglowodanów. Idąc po swój ulubiony grzeszny batonik, dostrzegłam zakrzywioną firankę, delikatnie opadającą na nieco przykurzony parapet. No tak, teraz muszę niezwłocznie posprzątać. To nic, że dzisiaj jest niedziela przeznaczona na twórczą aktywność w ramach pisania artykułu. Co gorsza, to nic, że dzisiaj jest tak zwany deadline. No właśnie, czy to opór? Czy te wszystkie tak dobrze nam znane zachowania nie mają czasem na celu uniknięcia aktywności intelektualnej i spędzenia niedzieli na oglądaniu ulubionego serialu, a nawet kilku jego odcinków. Tak, proszę Państwa, przedstawiam Wam opór! Biorąc pod uwagę, że z zawodu oraz pasji jestem terapeutką, jak zwykle pozwolę sobie zająć się oporem występującym u dzieci, analizując morfologię uparciucha.

Burza, huragan, sztorm – tak na podstawie analogi zobrazowałabym opór czynny. Tu nasze dziecko, starając się uniknąć wykonania polecenia, okazuje swój sprzeciw za pomocą krzyku, płaczu, kopania krzesła, gryzienia kochającej matczynej ręki. Mówi też straszne rzeczy; o nie, nie jest wulgarne! Gdy staramy się dziecko werbalnie uspokoić, huragan wzmaga na sile. Nigdy nie mówimy do dziecka, gdy trwa ono w silnych emocjach. O dziwo, dla nas terapeutów, tenże żywioł oporu czynnego jest zdecydowanie łatwiejszą formą do pracy. Opór bierny porównałabym do niepokojącej ciszy, irracjonalnego przeczucia, że zaraz wydarzy się coś złego; do wysokiego napięcia połączonego z dużą obawą. Tu nasze dziecko nie wypowie ani słowa, nie spojrzy nam gniewnie w oczy, nawet się nie poruszy. Obdarzy nas milczeniem, z którym nie wiemy co zrobić. Tak samo jak w oporze czynnym, jego cel to uniknięcie awersyjnego bodźca, którym może być wydane polecenie, zainicjowanie kontaktu, grzeczna prośba. Nasza pociecha chowa się pod ławkę, odwraca wzrok, starając się zniknąć, niemo odmawia wykonania polecenia; o nie, nie popada w całkowitą pasyw-

REKLAMA


FOT. FOTOLIA

WYCHOWANIE

ność! Dziecko z jakiegoś powodu sprzeciwia się, nie chce z nami współpracować, chce spokoju, mamy po prostu się od niego odczepić.

a na końcu z lękiem milkniemy, dąsając się na cały świat, a przede wszystkim na siebie, i odchodzimy do swojego biurka. To są modelowe przejawy oporu, począwszy od czynnego na biernym kończąc.

Bunt w fazie rozwoju Zastanówmy się w jakich momentach my również chcemy zniknąć, bądź mamy ochotę krzyczeć tak długo, aż osoba, która czegoś od nas wymaga, postanowi nie wytrzymać i dać nam spokój? Gdy nie czujemy się pewnie, gdy wydaje nam się, że nie potrafimy czegoś zrobić, gdy dane zadanie w naszym odczuciu jest za trudne, gdy już wielokrotnie próbowaliśmy i nam się nie udało, gdy mamy współpracować z osobą, której z wielu przyczyn nie lubimy, gdy ktoś przekracza nasze granice, gdy czujemy się oceniani, gdy przy wykonaniu trudnego zadania nie mamy znikąd pomocy – nie podejmujemy się działania z obawy przed porażką. Czy dość często zdarza się Państwu spóźniać do pracy albo nie wykonać zadania pomimo dużej świadomości upływającego terminu? A może nieświadomie zapominacie o szeregu zobowiązań? Gdy napotkacie surowe spojrzenie przełożonego ton głosu się zmienia, troszkę kłamiemy, narzekamy na zbyt dużą ilość obowiązków,

50

Magazyn Together | Marzec 2016

Teraz postarajmy się przełożyć to na świat dziecka. Pamiętacie okres, kiedy Wasza pociecha miała dwa lata? Ten rozwojowy bunt zaprowadził nasze dziecko do niezależności. Poprzez „Nie patś na Stasia”, „Stasio sam”, „Nie cześ Stasia” nasze dziecko budowało swoją autonomię. Gdy jest nieco większe, będzie częściej angażowało się w opór czynny. Około czwartego, szóstego roku życia nauczy się skuteczności oporu biernego.

Sposób na uparciucha Co z tym oporem robić? Przepracować – ale jak? Najważniejsze jest, aby nasze dziecko nie nauczyło się, że oporem może uniknąć każdej stresującej sytuacji, a także nieprzyjemnej konsekwencji. Jeśli dziecko czynnym oporem przyjmuje naszą odmowę, nie możemy po dwudziestu minutach jego płaczu i krzyku zgodzić się, bo wzmocnimy/nagrodzimy jego opór. Kilkulatek nauczy się, że wystarczy przez jakiś czas płakać bądź nie odzywać się, aby dostać nagrodę lub uniknąć wizyty u znienawidzonej cioci. Nasze dziecko modeluje większość naszych


zachowań. Zastanówmy się więc, jak my reagujemy w podobnej sytuacji: czy milkniemy, dąsamy się, obrażamy, izolujemy się, krzyczymy, okazujemy znużenie, ignorujemy prośby partnera. Głównym zadaniem pracy terapeutycznej jest „zajęcie” się oporem oraz zastąpienie go bardziej aprobowanymi formami zachowania. W praktyce wygląda to tak: jeśli wystąpił opór, należy go spokojnie przetrwać, to znaczy poczekać, aż dziecko będzie spokojne. Konsekwentnie wydajemy przy tym dziecku polecenia obserwując jego reakcje, gdy zaczyna współpracować (kiedyś taka chwila nadejdzie). Nagradzamy je społecznie (uśmiech, pochwała) i wracamy do sytuacji, w której wystąpił opór. Pamiętajmy też o stosownych podpowiedziach, umożliwiających dziecku wykonanie zadania. Starajmy się zastępować opór prośbą o pomoc, zadaniem pytania, wyrażaniem emocji, proponowaniem rozwiązania. Powinno brzmieć to mniej więcej tak: „teraz jestem zmęczony, proszę o dziesięciominutową przerwę.” Tak wyglądałby nasz absolutny sukces w pracy z oporem. Z moich doświadczeń wynika, że przy dużej konsekwencji ze strony dorosłego zdarza się to często.

• •

• •

Już półtoraroczne dziecko jest zdolne do oporu i często wykorzystuje tę umiejętność. Surowość, pobłażliwość i niekonsekwencja rodziców wobec dziecka są naturalnymi czynnikami wzmacniającymi opór. Nieprzepracowany opór i częste wybuchy złości u dziecka mogą prowadzić do rozwinięcia się osobowości bierno-agresywnej. Potrzeba budowania związków jest tak samo wbudowana w naszą naturę, jak zdolność do sprzeciwiania się. Mahatma Gandhi zachęcał swoich rodaków do oporu biernego, co było sposobem przeciwstawienia się brytyjskim władzom kolonialnym w Indiach. W Polsce opór bierny był wykorzystywany w latach 80. XX wieku przez Ruch Wolność i Pokój. Greenpeace wykorzystuje opór bierny jako działanie w obronie zwierząt.

REKLAMA


WYCHOWANIE

FOT. MAREK NADOLSKI

Niemowlęce lekcje muzyki O licznych zaletach kształcenia muzycznego dzieci już od okresu prenatalnego, zajęciach wewnętrznych w przedszkolach oraz o swojej podbijającej Trójmiasto Akademii Music Baby Art mówią jej założycielka Anita Wleklińska oraz Ewelina Molska-Ciepłuch, pomorska koordynatorka Akademii. Dlaczego wielu rodziców uważa, że przywieźli Państwo do Trójmiasta muzyczną rewolucję?

obserwowaliśmy jak dzieci pozbywały się nieśmiałości. Na czym polega stosowana u Państwa metoda Gordona?

Anita Wleklińska: Dotychczas dzieci dopiero w wieku 7 lat zaczynały uczyć się muzyki. Tymczasem wieloletnie badania pokazują, że rodzimy się ze słuchem muzycznym, który do 3. roku życia jest naturalny. To trochę tak jak z pływaniem: jeśli do 8. miesiąca życia dziecko nie ma kontaktu z wodą, to musi od nowa uczyć się pływać. W przypadku słuchu muzycznego barierą jest 3. rok życia. Jeżeli do tego czasu nie będziemy go kształtować, będziemy musieli uczyć się muzyki od nowa. Natomiast jeśli do tego czasu dziecko zacznie chłonąć dźwięki, jego naturalne zdolności muzyczne nie przepadną. Czyli dziecko kształcone od najmłodszych lat będzie przejawiać w przyszłości znacznie większą aktywność muzyczną? Ewelina Molska-Ciepłuch: Mało tego. Nie trzeba się kształcić od najmłodszych lat. Można nawet wcześniej. Dziecko znajdujące się w brzuchu mamy zaczyna przyswajać muzykę. Kobiety w ciąży również przychodzą na nasze zajęcia. Poza tym te zajęcia są ważne nie tylko dla rozwoju muzycznego najmłodszych, ale również dla cech społecznych. Im wcześniej nasza pociecha zacznie integrować się z innymi dziećmi, tym łatwiej jej będzie w przyszłości nawiązywać kontakty. Poza tym umuzykalnione dziecko jest wrażliwsze i odważniejsze. Wielokrotnie

52

Magazyn Together | Marzec 2016

A.W.: Można porównać ją do nauki języka. Kiedy mówi się do dzieci po polsku, one w końcu zaczynają w tym języku składać sylaby w wyrazy, a potem wyrazy w zdania. Jednak żeby nauczyć się tego języka, muszą mieć z nim żywy kontakt. Powinny się go nasłuchać, potem zacząć go rozumieć, a dopiero potem zaczną się nim posługiwać. Z muzyką jest podobnie: trzeba najpierw się jej nasłuchać, w czym najbardziej pomogą śpiew i instrumenty. Później takie osłuchane dziecko będzie mogło zacząć posługiwać się językiem muzyki, czyli grać i śpiewać. Nasze zajęcia wpływają też mocno na umiejętności lingwistyczne, na koordynację ruchową oraz na logiczne myślenie, gdyż muzyka to również matematyka. Wcale nie chodzi o kształcenie wirtuozów, lecz o szereg cech, które dziecko nabędzie na przyszłość. Ono może już potem nigdy nie wracać do muzyki, jednak bez wątpienia będzie mu łatwiej w życiu, a i jego wiedza muzyczna również przyda się choćby podczas słuchania koncertów. Ile osób zapisało się już na Państwa zajęcia? E.M-C.: Przez niecałe dwa miesiące utworzyliśmy już 11 grup! Nie tylko w Trójmieście, ale też w Pruszczu Gdańskim. W Gdańsku funkcjonują 4 grupy. Niedawno weszliśmy we współpracę z Teatrem Szekspirowskim. Prowa-


dzimy zajęcia w Teatrze w Oknie w Gdańsku Głównym, odbywają się w dwie soboty w miesiącu. Natomiast w Gdyni współpracujemy z pięcioma placówkami. W jednej z nich są już dwie grupy. W tym mieście również od marca zaczniemy prowadzić zajęcia weekendowe. Widzę, że zainteresowanie jest ogromne... E.M-C.: A w dodatku świetnie układa nam się współpraca ze wszystkimi placówkami. Stawiamy na małe grupy, od 5 do 10 osób, ponieważ wtedy łatwiej się uczyć. Zainteresowanie rzeczywiście jest spore. W Teatrze w Oknie na zajęciach pokazowych było aż 27 dzieci, a do tego oczywiście ich rodzice. A.W.: Wciąż zgłaszają się też do nas nowe placówki, pytając o możliwość współpracy. Dostajemy również coraz więcej próśb od rodziców o organizację zajęć. To niesamowici, ciepli ludzie. Można u Państwa kształtować dzieci od momentu zajścia w ciążę do 3. roku życia. Muszę więc zapytać co dalej z tymi dziećmi? A.W.: W Trójmieście zaczynamy od najmłodszych grup wiekowych, jednak w przyszłości chcemy prowadzić także zajęcia dla starszych grup. W naszych placówkach w Warszawie już to robimy. To kolejny etap muzycznej edukacji.

E.M-C.: Chcemy również poza zajęciami zewnętrznymi, prowadzić je wewnętrznie, czyli w żłobkach i przedszkolach. Współpracowaliśmy już na takiej zasadzie z Przedszkolem Montessori w Gdyni. W Warszawie działamy już niemal w stu takich placówkach. Mamy nadzieję, że wkrótce na podobną skalę zaczniemy kształcić dzieci w Trójmieście. Jak te zajęcia wyglądają od środka? E.M-C.: Trwają od 30 do 40 minut. Czas ich trwania zależy od nastroju dzieci. Stawiamy na muzykę tworzoną z naszego głosu. A.W.: W przypadku uczenia języka muzyki, musimy posługiwać się naszym głosem. Prowadzący śpiewa, a rodzice z dziećmi siedzą na podłodze. Wszystko polega na zabawie. Używamy gadżetów i instrumentów. Skupiając ich uwagę, pozwalamy im chłonąć dźwięki. Staramy się przy tym zastępować język mowy śpiewaniem. Co ciekawe, dzięki tej metodzie umuzykalniają się nie tylko dzieci, ale i rodzice. Część z nich trafia potem np. do chórów. Nasza metoda jest idealna dla wszystkich. Szybko widać efekty i u dzieci, i u rodziców, a nam samym przynosi to wiele satysfakcji. Rozmawiał Mikołaj Podolski Więcej o Akademii Music Baby Art na musicbabyart.pl REKLAMA


WYCHOWANIE

Alimenty to nie prezenty Pod tym hasłem odbyła się w grudniu 2015 roku akcja zmierzająca do wprowadzenia zmian w prawie polskim w zakresie lepszej ściągalności alimentów oraz podniesienia progu uprawniającego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Niealimentacja to problem, który dotyczy miliona dzieci w Polsce.

Problem społeczny Akcja „Alimenty to nie prezenty” została zorganizowana przez prężnie działające elbląskie Stowarzyszenie „Dla Naszych Dzieci”. W ciągu zaledwie dwóch tygodni zebrano blisko 10 tys. podpisów, a zainteresowanie tematem nie gasło jeszcze przez kolejne dni. Podpisy na listach zbierane były osobiście na ulicach w całej Polsce. Listy zostawiane były w sklepach lub przesyłane do osób niezrzeszonych, ale chętnych do wzięcia czynnego udziału w akcji.

54

Magazyn Together | Marzec 2016

Niealimentacja to ogromny problem społeczny całego kraju. Dotyczy miliona dzieci w Polsce, a kwota zadłużenia alimentacyjnego to 8 mld złotych. 95% niepłacących alimenty w Polsce to mężczyźni, 5% to kobiety, czyli na 10 alimenciarzy 8 zalega z płatnościami. Średnio zaledwie 16-17% polskich dłużników alimentacyjnych wykonuje ciążące na nich zobowiązania. W innych krajach UE jest to ok. 80%.


Świadczenia z funduszu Pomysłem rządzących na pomoc rodzicom w tym zakresie było utworzenie kilka lat temu Funduszu Alimentacyjnego, z którego świadczenia przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł. Fundusz ma za zadanie wypłacanie świadczeń na te dzieci, na które uzyskanie alimentów od drugiego rodzica jest nieskuteczne. Ustanowiono próg dochodowy rodzica ubiegającego się o świadczenia z funduszu. Tego rodzica, który przeważnie samotnie wychowuje dziecko, który własnymi środkami i uporem próbuje nakłonić drugiego rodzica do łożenia na dziecko. Idea progu dochodowego może i słuszna, ale przez lata zmian i walki politycznej zapomniano ten graniczny próg podwyższać. Od ośmiu lat nie był zmieniany i wciąż wynosi 725 zł. W wyniku tego „przeoczenia” z roku na rok przybywa tysięcy dzieci, które zostają bez wsparcia w postaci namiastki alimentów. Gdyby kryterium dochodowe rosło proporcjonalnie w stosunku do najniższego wynagrodzenia, wynosiłoby obecnie prawie 1400 zł. To

znacznie polepszyłoby sytuację wielu samotnych rodziców, którzy oprócz osobistych nakładów na wychowanie dziecka, są zmuszeni utrzymać je z jednej pensji.

Niska ściągalność świadczeń Sytuację polskich samotnych matek, które nie otrzymują należnych na dzieci alimentów pogrąża nieskuteczny aparat ściągalności zaległych i bieżących świadczeń. Polska na tle krajów Unii Europejskiej wykazuje jeden z najniższych wskaźników ściągalności alimentów. Nieskuteczność potęguje ogólnie panujące przyzwolenie społeczne. W naszym kraju upokarza się i stygmatyzuje matki, które próbują dochodzić swoich praw, a żałuje i chroni tych rodziców, którzy ze swych podstawowych obowiązków się nie wywiązują. Dla zobowiązanego do płacenia alimentów niemal każdy z otoczenia ma szereg „dobrych rad”, co zrobić, żeby „byłej” nie płacić, bo „tak przecież robią wszyscy i nic im się złego nie dzieje”. I tak, począwszy od najbliższej rodziny, poprzez pracodawców aż do samych dłużników, obser-

REKLAMA


FOT. ARCH. PRYWATNE

SPECJALISTA RADZI

Monika Bojkowska Adwokat współpracująca z Centrum Rozwodowym Kobieta i Rozwód Gdańsk

O ŚWIADCZENIACH ALIMENTACYJNYCH ŚCIĄGANYCH Z ZAGRANICY Panuje dość powszechne przekonanie, że bardzo trudno jest uzyskać lub przeprowadzić egzekucję alimentów z zagranicy. Czasami wydaje się to wręcz niemożliwe. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zarówno uzyskanie alimentów przed sądem państwa członkowskiego, jak i ich egzekucja, są znacznie ułatwione, a procedury nie są ani kosztowne ani bardzo skomplikowane. Można wystąpić o przyznanie pełnomocnika z urzędu również w sytuacji, kiedy mamy być reprezentowani przed sądem zagranicą. Mamy do wykorzystania instrumenty – czy to w postaci umów międzynarodowych, czy też umów dwustronnych. W 2011 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady (WE) obejmujące współpracę z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Kolejnym aktem prawnych jest Konwencja nowojorska, a jej sygnatariuszami jest wiele państw całego świata. Polska jest związana umowami dwustronnymi, na podstawie których można wykonywać orzeczenia zasądzające alimenty w państwach takich, jak np.: Chiny, Irak, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Kuba, Maroko, Mongolia czy Rosja. Z USA i Kanady egzekucja alimentów odbywa się na zasadzie wzajemności w zakresie wykonywania orzeczeń uwzględniających roszczenia o alimenty w sprawach ze stosunków rodzinnych. Jeżeli okazuje się, że egzekucja w kraju okazała się bezskuteczna, bowiem dłużnik alimentacyjny nie ma tu żadnego majątku, ani nie osiąga żadnych dochodów, można, a nawet trzeba, wystąpić za pośrednictwem sądu polskiego do organów państwa, w którym dany dłużnik przebywa. W takiej sprawie można ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych. Szczególnie że takie postępowanie wymaga tłumaczeń dokumentów (np. wyroku) przez tłumacza przysięgłego. Tylko takie dokumenty są honorowane przez sąd. Jeżeli nie zna się adresu dłużnika, można wnosić o jego poszukiwanie. Warto dodać, że zagraniczne organy egzekucyjne działają dość sprawnie, przekazując wyegzekwowane kwoty na rzecz uprawnionych.

56

Magazyn Together | Marzec 2016

wujemy kombinatorstwo, swojego rodzaju grupy wsparcia, współdziałające na granicy prawa, a wszystko po to, by ocalić rodzica od odpowiedzialności za swoje dzieci. Bez strachu potrafią też łamać prawo, ukrywając prawdziwe zarobki. Bo czymże innym, jak nie łamaniem prawa, jest celowe zatrudnianie na niższe stawki lub inne umowy, by oficjalnie móc zarobkami sterować „tak jak potrzeba”? Bardziej majętni dłużnicy wolą swój, często ciężko zarobiony i zgromadzony majątek, przepisać na obcych ludzi niż coś dać własnemu dziecku. W spirali matactw zapominają, komu wyrządzają tym największą krzywdę.

Martwe przepisy prawne Uchylanie się od płacenia alimentów jest karalne. Tu, niestety, napotykamy na paradoksy i martwe przepisy. Karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch podlega tzw. uporczywe uchylanie się od obowiązku łożenia na utrzymanie, gdy wskutek tego naraża się (dziecko) na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb. Niestety, wystarczy, że np. ojciec wpłaci nawet tuż przed sprawą 10 czy 20 zł, a już nie ma mowy o uporczywości. Z kolei nie znam matki, która pozwoliłaby na życie swojego dziecka w niedostatku i to z dwóch powodów. Nie pozwoli jej na to sumienie, więc dwoi się i troi, żeby dziecku niczego nie zabrakło, czym udowadnia, że potrzeby dziecka są zaspokajane. Z drugiej strony, przynajmniej do tej pory, nie robiąc nic i próbując w ten sposób udowodnić niedostatek, z powodu biedy mogła stracić dziecko. Przepisy w prawie polskim, dotyczące egzekucji alimentów, muszą ulec zmianie w taki sposób, aby zwiększyć ich skuteczność. Zamykanie do więzienia uporczywych dłużników alimentacyjnych nie załatwia problemu, gdyż wyrwany ze swojego środowiska człowiek traci pracę. Po odsiadce wyroku nowej pracy może nie znaleźć, a przez czas pobytu w więzieniu na alimenty nie zarabia. Pozostaje tylko wierzyć, że upubliczniając problem niealimentacji, samotne matki otrzymają w końcu właściwą pomoc państwa, a te, którym wiedzie się lepiej, przestaną być karane za swoją zaradność. Dorota Wollenszleger, Centrum Rozwodowe Kobieta i Rozwód Gdańsk


GDZIE Z DZIECKIEM KLUB DZIECIĘCY EKOLUDKI ul. Skarpowa 2, 81-735 Sopot

URODZINY DLA TWOJEGO DZIECKA

Zorganizujemy niezapomniane przyjęcie!!! 2 h szaleństwa gry, konkursy, zagadki animatorzy z pasją indywidualne scenariusze malowanie twarzy poczęstunek Zadzwoń i dowiedz się więcej: 691 832 223, www.eko-ludki.pl

CENTRUM ROZRYWKI MK BOWLING Al. Grunwaldzka 82, Centrum Handlowe Manhattan, Gdańsk-Wrzeszcz

FOT. SHUTTERSTOCK

Miejsce kompleksowej rozrywki dla osób w każdym wieku i największa, dysponująca 14 torami Kręgielnia w Trójmieście. Dzieci od 6. roku życia mogą uczestniczyć w profesjonalnych zajęciach sportowych w kręgielni pod okiem instruktora. Z myślą o najmłodszych tory bowlingowe zostały wyposażone w specjalne bandy ułatwiające grę. W lokalu organizowane są „Rodzinne niedziele” (gry, karaoke, teatrzyki, animacje, konkursy), zajęcia dla grup zorganizowanych oraz niezapomniane przyjęcia okolicznościowe dla dzieci (imprezy urodzinowe, kids-party). W lokalu działają także: Bistro, sala bilardowa, Klub Muzyczny Kosmos. Kontakt: tel. 58 76 77 137 www.mkbowling.pl

Little HARVARD

LITTLE HARVARD NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE ul.Lęborska 3B, Gdańsk (Inkubator Przedsiębiorczości Starter)

Little HARVARD to prestiżowe, kameralne przedszkole, które spełni oczekiwania najbardziej wymagających rodziców i opiekunów. Oferujemy najwyższy standard dwujęzycznej edukacji przedszkolnej, bezpieczeństwa i opieki nad dziećmi w wieku od 2,5 do 6 lat. Priorytetem naszej działalności jest indywidualne podejście do każdego ucznia. Dzięki naszemu unikalnemu programowi adaptacyjnemu, pierwsze dni w przedszkolu nie są stresujące dla dzieci i rodziców. Czesne od 250 zł! Kontakt: tel. 531 433 033 www.littleharvard.pl


CIĄŻA

Przyszła mama w stylu business look Tekst: Aleksandra Danylec

DELIKA Shirt 159 zł, SLIM WHITE Trousers 179 zł, HAPPY MUM

Jesteś aktywną, dynamiczną kobietą biznesu, która wkrótce zostanie mamą. Jako kobieta – lider wiesz, że nie tylko kompetencje i wiedza merytoryczna decydują o sukcesie. Liczy się również prezencja i dobrze wykreowany wizerunek. Czy można zadbać o profesjonalny, elegancki i stylowy image w ciąży i czy biznesowy savoir-vivre pozwala na odrobinę ekstrawagancji?

58

Magazyn Together | Marzec 2016

Spotkanie z klientem Pamiętaj, że wygląd jest bodźcem wzrokowym, który na odbiorcę działa najszybciej i często decyduje o dalszym przebiegu biznesowych negocjacji. Przygotowując się na ważne spotkanie, postaw na minimalistyczny styl i klasyczne kroje, które maksymalnie podkreślą profesjonalizm. Wybierz funkcjonalne, ponadczasowe i eleganckie stroje z naturalnych tkanin: bawełny, jedwabiu, wiskozy czy wełny. Komponując stylizacje pamiętaj, aby wybrać ubrania nie tylko dobre gatunkowo, ale również takie, które pozwolą zachować swobodę ruchu, a przy tym czuć się kobieco i seksownie. Zwracaj uwagę na niestandardowe rozwiązania: wewnętrzne systemy regulacji, zamki, suwaki czy troczki, które zagwarantują wygodę każdej przyszłej mamie i pozwolą cieszyć się daną kreacją na każdym etapie ciąży, a nawet po porodzie.


EUPHORIA Dress 199 zł, HAPPY MUM

CHECKY Coat 249 zł, JAGGER Pants 179 zł, HAPPY MUM

Wyjście na konferencję W tym przypadku kieruj się zasadą „elegancja ponad wszystko”, a będziesz postrzegana jako szykowna kobieta z klasą. Pamiętaj, że konferencja to także miejsce networkingu. Liczy się pierwsze wrażenie. Elegancką stylizację warto połączyć z intrygującymi detalami – okulary, torebka, aktówka, gadżety – to również atrybuty nowoczesnej businesswoman. Podkreślą twój indywidualny styl, charakter i osobowość. Ponadto sprawią, że zostaniesz zapamiętana przez potencjalnych kontrahentów czy partnerów biznesowych. REKLAMA


CIĄŻA

Fridays dressed-down, casual friday czy tzw. piątek na luzie to czas, kiedy możesz sobie pozwolić na bardziej awangardowe stylizacje z lekką dozą nonszalancji. Oprócz stonowanych szarości, które królowały na wybiegach jesienią i zimą, czy ponadczasowej czerni i bieli, które święcą triumfy na pokazach wiosna/lato 2016 m.in. u Givenchy, możesz uwzględnić w swoich stylizacjach również granaty czy delikatne pastele, tak jak w kolekcji Bizuu. Możesz także zdecydować się na modny color blocking. Nowy trend łączenia kontrastowych barw zdominował pokazy u Diora, Max Mary czy Kenzo. Eleganckie jeansy z elastyczną gumą w pasie, boyfriendy, tuniki oversize, kardigany czy denim total look zagwarantują wygodę, komfort i modny wygląd przyszłej mamie. Po pracy ulubione szpilki możesz schować do szafy. Wybierz mokasyny, sneakersy, sztyblety, oksfordki czy popularne slip ony, a makijaż ogranicz do niezbędnego minimum.

Valentine Red 239 zł, HAPPY MUM

LUCKY GIRL CORAL Dress 179 zł, HAPPY MUM

DACJA NEW Dress 145 zł, 9 FASHION

Casual Friday

60

Magazyn Together | Marzec 2016


FRUTTI LAZUR Dress 199 zł, HAPPY MUM

Biznesowy look rządzi się swoimi prawami. Późny lunch czy kolacja po pracy stwarzają jednak okazje, aby pozwolić sobie na bardziej ekstrawagancki outfit. Makijaż może być bardziej wyrazisty, aczkolwiek w ciąży warto pamiętać o zasadzie „mniej znaczy więcej” i wybrać kosmetyki oznaczone jako hipoalergiczne. Idealne będą lekkie, mineralne podkłady i cienie oraz pielęgnacja w stylu eko. Wieczorem biżuteria nie musi być już tak konserwatywna, a preferowane na dzień koszule, spodnie czy garnitury z gładkich tkanin możesz śmiało zamienić na bardziej wyszukaną kreację, w której zabłyśniesz nawet w odmiennym stanie.

STELLA RED Jacket 269 zł, SIMPLE Jeans 209 zł, KRÓLOWA MATKA Top 109 zł, HAPPY MUM

Kolacja lub party after work

REKLAMA


KUCHNIA

Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy zespół redakcyjny Magazynu Together

Mazurki z masą marcepanową i wiśniowym lukrem ciasto: 200 g mąki 180 g masła 2 żółtka 2 łyżki cukru 500 g masy marcepanowej lukier: 1 szklanka cukru pudru 3 łyżki soku wiśniowego Masło siekamy na mniejsze kawałki, zagniatamy z żółtkami, mąką i cukrem (ciasto powinno być elastyczne, nie kleić się do rąk i nie kruszyć). Uformowane w kulę ciasto owijamy w folię i wkładamy do lodówki na 20 minut. Po tym czasie wylepiamy ciastem formę (lub formy), nakłuwamy dno widelcem i pieczemy do zezłocenia, około 20 minut w 180 stopniach. Na wystudzone ciasto wykładamy warstwę masy marcepanowej a następnie lukier. Ozdabiamy według uznania.


Babka piaskowa (bezglutenowa) 5 jajek 2/3 szklanki cukru lub ksylitolu 1 i 2/3 szklanki mąki ziemniaczanej 200 g masła 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia starta skórka z dwóch cytryn (najlepiej ekologicznych) tabliczka gorzkiej czekolady łyżka masła lub oleju kokosowego Formę wysmarować masłem i oprószyć mąką, piekarnik rozgrzać do 170 stopni. Jajka ubić na jasną i puszystą pianę, stopniowo dodawać cukier i dalej ubijać. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i skórką cytrynową, całość wymieszać z masą jajeczną. Masło roztopić, gorące wlać do ciasta, zamieszać do połączenia składników. Masę przelać do formy (do 2/3 wysokości – ciasto mocno urośnie) i wstawić do rozgrzanego piekarnika na około 30 minut. Sprawdzić patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Po wystudzeniu, polać roztopioną w kąpieli wodnej czekoladą wymieszaną z łyżką masła lub oleju kokosowego.


KUCHNIA

Marmurkowe jajka 5-6 jajek ugotowanych na twardo 1 łyżka czarnej, liściastej herbaty 2 łyżki ciemnego sosu sojowego 3 gwiazdki anyżu 3 plastry imbiru kilka ziarenek pieprzu 2 liście laurowe Jajka ugotować na twardo, a następnie schłodzić w zimnej wodzie i dokładnie opukać łyżką skorupki, tak aby popękały (im bardziej popękają, tym lepiej). Do garnka wlać wodę (tyle, żeby przykryła jajka), dodać wszystkie przyprawy, popękane jajka i zagotować. Odstawić do nasiąknięcia na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po obraniu, jajka mają ciekawy, marmurkowy wzór i interesujący posmak marynaty. Jest to tradycyjny chiński przepis, ale może stanowić ciekawą alternatywę dla klasycznych jajek na twardo. Można podawać tradycyjnie, czyli przekrojone na pół, z majonezem. Zdjęcia oraz przepisy: Kasia Jeruszka www.kasiajeruszka.com


MAT. PROMOCYJE

Nata

– naturalny wybór dla każdego Woda jest najistotniejszym składnikiem środowiska, na równi z glebą i powietrzem. Organizmy żywe nie mogą bez niej istnieć. Dla człowieka spożywanie wody oznacza normalne funkcjonowanie i prawidłowe działanie wszystkich układów w organizmie. Nie jest również kwestią obojętną, którą wodę wybieramy jako składnik diety.

Naturalne źródło minerałów

Po pierwsze jakość

Chociaż na rynku nie brakuje wód mineralnych, nie każda cechuje się wyjątkową jakością. W przypadku naturalnej wody mineralnej Nata największe bogactwo stworzyła sama natura. Czy może być lepszy ideał? Żaden produkt syntetyczny nie może przecież konkurować z naturalnym źródłem minerałów.

Walory jakościowe wody Nata gwarantuje sama natura. Jej nieskażone pokłady to najlepsze bogactwo minerałów, jakie możemy w łatwy sposób dostarczyć naszemu organizmowi. Jednak ważna jest także polityka jakościowa samej firmy, dla której bezpieczeństwo konsumenta stanowi najważniejszy priorytet. Widać to zarówno w jakości oferowanych produktów, jak i w procesie produkcyjnym. Na każdym jego etapie zachowane są restrykcyjne normy jakościowe. Efekt można ocenić, sięgając ze sklepowej półki butelkę wody Nata Aqua.

Woda Nata Aqua jest wydobywana ze źródeł głębinowych (156 m) na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Jest to obszar ukształtowany podczas epoki lodowcowej, plejstocenu, ponad 1,8 mln lat temu. Odizolowanie źródeł od powierzchni terenu zapewnia wodzie krystaliczną czystość. Doskonałe walory naturalne sprawiają, że Nata Aqua to prawdziwy skarb wśród polskich wód mineralnych.

Idealna równowaga minerałów Zarówno dzieci, jak i osoby w starszym wieku muszą pić dużo wody mineralnej. Rodzice powinni przyzwyczajać jak najwcześniej swoje pociechy do tego zdrowego nawyku.

Firma z rodzinnymi tradycjami W 1956 roku Leon Zarębski założył firmę LONZA, zajmującą się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych. W 1981 roku, po śmierci założyciela, firmę przejmują dzieci, a od 1992 roku na rynku pojawia się plejstoceńska woda mineralna Nata, która jest znana i popularna do dzisiaj. Powstaje firma o tej samej nazwie, która zajmuje się produkcją i dystrybucją napojów. Właścicielką firmy zostaje Teresa Zarębska. Rodzinny biznes z Gdańska stał się podwaliną silnej marki na rynku spożywczym.

MAT. PROMOCYJE

Pierwotna czystość Nata Aqua sprawia, że jest ona optymalnym dopełnieniem codziennej diety. Warto również wspomnieć o idealnej równowadze minerałów, takich jak wapń, potas i magnez. Dzięki temu osoby w każdym wieku mogą czerpać z prawdziwej siły natury. Nata Aqua jest również zalecana osobom, które na co dzień wykonują wysiłek fizyczny, a ich organizmy wykazują zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Mogą bez przeszkód spożywać ją, między innymi, sportowcy.

Magazyn Together | Marzec 2016

65


KUCHNIA

Nowa Piramida Żywienia Tekst: Aleksander Proszowski

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie opracowali nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Czy nowe zalecenia dla dorosłych różnią się od zaleceń dla dzieci i czy wpłyną na sposób komponowania jadłospisów w żłobkach i przedszkolach?

Modelowy Talerz Żywieniowy Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej to obrazowe przedstawienie reguł zdrowego żywienia, które powinny być brane pod uwagę przy komponowaniu diety dorosłych. Uzupełnieniem schematu jest 10 zasad zdrowego żywienia. Zmieniona, ulepszona formuła zaleceń żywieniowych jest zgodna z aktualną opinią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także uwzględnia wyniki najnowszych badań wpływu sposobu żywienia na zdrowie człowieka. Nowe zalecenia nie odnoszą się do sposobu odżywiania najmłodszych – niemowlęta i małe dzieci obowiązują inne normy żywienia opracowane przez ekspertów. Dla przykładu, odpowiednikiem Piramidy Zdrowego Żywienia dla dorosłych jest Modelowy Talerz Żywieniowy opracowany przez Instytut Matki i Dziecka dla dzieci w wieku 1-3 lata, który obrazuje udział poszczególnych produktów, określony w ilościach porcji w jadłospisie dziecka. Czy i w jaki sposób nowe zalecenia skierowane do dorosłych wpłyną na układanie codziennych jadłospisów w polskich placówkach i w jaki sposób różnią się zalecenia skierowane do dzieci od nowych zaleceń dla dorosłych? Ekspert w dziedzinie żywienia zbiorowego – Adrianna Jarmoszko, edukator żywieniowy programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” komentuje nowe zalecenia: – Żywienie najmłodszych dzieci (w wieku od 1 do 3 lat) powinno opierać się na Modelowym Talerzu Żywieniowym, opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka. Żywienie dzieci starszych (od 3 do 6 lat) również nieco odbiega od najnowszych zaleceń dla dorosłych, ponieważ w tym

66

Magazyn Together | Marzec 2016

wypadku brana jest pod uwagę Modelowa Racja Pokarmowa (w żywieniu zbiorowym) oraz specjalne Piramidy Żywienia dla dzieci w wieku 3-6 lat i również jak u dzieci młodszych – Modelowy Talerz Żywieniowy. Zalecenia żywieniowe dla dzieci mają ten sam cel co zalecenia żywieniowe dla dorosłych, opierające się na Nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej – korzystny wpływ na zdrowie. Wdrożenie w placówkach modelu żywienia dostosowanego do wymagań i potrzeb najmłodszych zwiększa prawdopodobieństwo stosowania się w późniejszym życiu do zaleceń i Piramidy Zdrowego Żywienia dedykowanej osobom dorosłym. Jeśli rodzice i opiekunowie od najmłodszych lat zadbają o prawidłowe nawyki żywieniowe, takie jak np. picie wody, unikanie cukru i słodyczy, czy używanie ziół zamiast soli, dzieci w przyszłości nie będą miały najmniejszych problemów ze stosowaniem się do zaleceń Nowej Piramidy Żywienia i Aktywności Fizycznej.

Czym charakteryzuje się Nowa Piramida Żywienia? Nowa Piramida Zdrowego Żywienia została wyposażona w dodatkowy człon nazwy – Aktywność Fizyczną. Aby prowadzić aktywny tryb życia w dorosłym życiu, warto wprowadzić ćwiczenia i ruch w harmonogramie dnia już w pierwszych latach życia. Warto włączać ruch w codzienne zajęcia dzieci, po to, aby dorastając miały świadomość, że jest on niezbędny dla zachowania formy i zdrowia, a także zapobiega pojawieniu się nadwagi czy otyłości.


Przełomową zmianą wynikającą z założeń nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej jest fakt, że podstawą naszej diety powinny być owoce i warzywa, a nie jak wcześniej sądzono – produkty zbożowe. Ma to także odzwierciedlenie w Modelowym Talerzu Żywieniowym, w którym grupa owoców i warzyw stanowi łącznie 9 porcji (5 porcji warzyw i 4 porcje owoców), a produktów zbożowych 5 porcji. Jest to bardzo ważna zmiana, ponieważ warzywa i owoce zawierają niezbędne witaminy i składniki mineralne oraz błonnik. Niestety, cały czas brakuje tej grupy produktów w wielu jadłospisach szkolnych czy przedszkolnych. Należy także zwrócić uwagę, że dzieci, ze względu na intensywny rozwój, mają odmienne od dorosłych zalecenia odnośnie spożycia produktów będących dobrym źródłem białka. Dzieci powinny spożywać 3 porcje mleka (lub produktów mlecznych), a dorośli już tylko 2 porcje. Mięso, drób, ryby czy jaja w diecie dzieci powinny stanowić 1-2 porcje, natomiast u dorosłych pojawiło się zalecenie ograniczania produktów mięsnych na rzecz ryb, roślin strączkowych i jaj.

Z tego względu, że większą część posiłków dzieci zjadają w żłobku czy przedszkolu, niezbędnym elementem prawidłowego żywienia jest współpraca między rodzicami a placówką. Pamiętajmy, że przyzwyczajenia, takie jak uprawianie sportu, czy prawidłowe nawyki żywieniowe, kształtują się właśnie w środowisku domowym oraz w placówkach. To od rodziców i pracowników żłobków oraz przedszkoli w dużej mierze zależy, czy dzieci już jako dorosłe osoby będą stosowały się do zaleceń żywieniowych, aby dbać o swoje zdrowie i jakość życia.

REKLAMA


KUCHNIA

Restauracja White Marlin – tutaj warto bywać

Sopot tradycyjnie kojarzony jest z szerokimi, piaszczystymi plażami, najdłuższym drewnianym molo w Europie i dobrym smakiem, w pełni tego słowa znaczeniu. Najpopularniejszy polski kurort przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców o każdej porze roku. Nie brakuje tutaj wyjątkowych miejsc na mapie kulinarnej, takich jak restauracja White Marlin.

MAT. PROMOCYJE MAT. PROMOCYJE

W restauracyjnym menu każdy miłośnik dobrego smaku znajdzie coś dla siebie. Zestawy śniadaniowe, lunche, zupy, dania mięsne czy ryby – to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Warto odwiedzić tę restaurację całą rodziną, by zregenerować siły, choćby podczas weekendowego spaceru nad morzem. Niemniej każda okazja jest odpowiednia, bo w White Marlin po prostu warto bywać.

68

Magazyn Together | Marzec 2016

MAT. PROMOCYJE

Poszukując lokalu na przyjęcie rodzinne, z pewnością warto zapoznać się z ofertą White Marlin. Można tutaj zorganizować dowolną imprezę, taką jak wesele, chrzciny czy rocznica ślubu. Doświadczony i kompetentny personel zawsze służy pomocą w doborze menu oraz dopilnowaniu wszelkich detali, które sprawią, że Wasza uroczystość nabierze wyjątkowego charakteru.

Od rana do wieczora restauracja White Marin, tuż przy sopockiej plaży, w Łazienkach Południowych, otwiera swoje podwoje dla klientów. Dyskretny urok przytulnych, skandynawskich wnętrz przyciąga tutaj osoby, które nie uznają tanich kompromisów. W końcu jedzenie nie musi być wyłącznie ucztą kulinarną. W White Marlin można się delektować zarówno znakomitą kuchnią, jak i atmosferą nadmorskiego kurortu. Takie połączenie pozwala na bezcenną chwilę wytchnienia.

White Marlin to również doskonałe miejsce na organizację imprez firmowych. Otoczenie sopockiej plaży sprawia, że wszelkie eventy stają się niezapomnianymi przeżyciami dla wszystkich uczestników. Na uwagę zasługuje również funkcjonalność obiektu. Na dwóch poziomach może swobodnie zasiąść do stołów i bawić się 140 gości. Beach bar, taras i plaża umożliwiają obsługę imprez, w których może uczestniczyć nawet 400 osób.

White Marlin Restaurant & Lounge Al. Wojska Polskiego 1, 81-769 Sopot +48 58 58 58 686 Godziny otwarcia: 7.30–23.00 e-mail: restauracja@whitemarlin.pl www.whitemarlin.pl


KUCHNIA

MAT. PROMOCYJE

Ludovisko

Restauracja znajduje się w Hali Olivia, w pobliżu Oliva Business Centre i Uniwersytetu Gdańskiego. W jej pobliżu codziennie przemieszczają się tysiące ludzi. Mimo to jest to miejsce bardzo przytulne o wyjątkowo osobliwym charakterze. Przyjemne półmroki sprawiają, że wnętrze jest niezwykle kameralne, a fotele, ceglane motywy i uśmiechnięta obsługa tylko potęgują to wrażenie. Jasne wykończenia wnętrz dodają estetycznego ładu i porządku. Na ścianach zawieszono hokejowe pamiątki, od kijów przez łyżwy po zdjęcia hali sprzed lat, nadające nowoczesnej

70

Magazyn Together | Marzec 2016

MAT. PROMOCYJE

MAT. PROMOCYJE

Zdrowe śniadania na dobry początek dnia, pyszne lunche podczas przerwy w pracy i energetyczne przekąski po zabawie na ślizgawce w Hali Olivia. Restauracja Ludovisko zaprasza wszystkich, gdyż dosłownie każdy w jej ofercie znajdzie coś dla siebie.

przestrzeni sportowego charakteru. Podczas posiłku zasiądziemy w miękkim, niskim fotelu albo na wysokim stołku. Spotkamy biznesmenów z pobliskich biurowców oraz hokeistów po treningu. Trzonem naszego menu są dania kuchni polskiej, pizze oraz burgery. Nie są to jednak typowe dania spod znaku fastfood. W „ludoviskowym” hamburgerze na przykład, zamiast sosu barbecue znajdziemy sos śliwkowy, nadający mu bardziej „ludovego” charakteru. Ceny posiłków są


Pokój zabaw wyposażony jest między innymi w kamerę, która na bieżąco monitoruje sytuację w bawialni, a obraz wyświetlany jest na dużym ekranie w restauracji. Dzięki temu rodzice ani na chwilę nie tracą dzieci z oczu.

Restauracja jest czynna od 8 rano, w godzinach 11-16 serwujemy lunch - zupa, danie obiadowe i kompot w cenie 18 zł. Zapraszamy.

W ofercie restauracji znajdziemy nie tylko możliwość zorganizowania balu dla dzieci i urodzin (w tym specjalizuje się Ludovisko), ale także spotkania biznesowego czy konferencji. Osoby pragnące spokoju mogą delektować się potrawami oglądając z okna restauracji zajęcia na lodowisku – trening jazdy figurowej lub mecz hokeja. Właścicielem i założycielem restauracji jest Pan Krzysztof Kordelewski – pracujący w branży gastronomicznej już od dwanastu lat, ceniący wartość rodziny biznesmen o zacięciu sportowym. Miejsce to urzeka, szczególnie gdy mamy świadomość, że jego charakter wynika z upodobań właściciela i wszystko zostało tutaj dokładnie przemyślane.

MAT. PROMOCYJE

W restauracji uruchomiono także pokój zabaw dla dzieci. Mieści się on w osobnym pomieszczeniu, idealnie nadającym się na kinderbale czy organizację urodzin. Dzieci mogą się tam bawić w najlepsze, pozwalając rodzicom w spokoju porozmawiać, zjeść, odpocząć. W zabawach najmłodszym towarzyszy doświadczona animatorka.

MAT. PROMOCYJE

MAT. PROMOCYJE

przystępne dla każdego.


TOGETHER POLECA

Rodzinny obiad w Trójmieście RABATY z

Lubicie czasami coś zjeść na mieście? Podczas rodzinnych spacerów to niemal konieczność. Niezależnie do tego, czy macie swoje ulubione restauracje, czy też poszukujecie nowych lokali, serdecznie zapraszamy do nowego działu w naszym magazynie. Co miesiąc znajdziecie tutaj najnowsze informacje o rabatach, które mogą uzyskać tylko nasi Czytelnicy! Naprawdę warto z nich korzystać. Nasza baza lokali, w których będziecie mogli skorzystać z rabatów, będzie sukcesywnie rozbudowywana. Śledźcie więc na bieżąco naszą rubrykę - to się opłaci. Życzymy Wam samych pozytywnych wrażeń, nie tylko kulinarnych!

20%

RABATU NA HASŁO TOGETHER

RABATU NA HASŁO TOGETHER

oferta ważna do 31.03.2016

oferta ważna do 31.03.2016

HITO SUSHI

Restauracja Tabun Agata Falkiewicz

ul. Współczesna 1M, 80-180 Borkowo tel: 516 622 605

ul. Konna 29, 80-174 Gdańsk - Otomin tel: 601 611 499, 58 303 97 10, tabun@kuznia.net

www.hitosushi.pl

72

15%

Magazyn Together | Marzec 2016

www.restauracjatabun.pl


2-3 kwietnia 2016, GDAŃSK Festiwal Turystyki i Czasu Wolnego Bike Festiwal Kajak Expo Festiwal Ogrodów Festiwal Smaków Food Trucków

Patronat Honorowy

Partnerzy

Organizator

Patronat medialny


DOM

Gdynia Zachód – to styl życia.

Tu odrzucamy schematy! Tekst: Aleksander Proszowski Już od ponad dwudziestu lat zachodnie rejony Gdyni są obszarem o największej dynamice rozwoju w mieście. Gdynia Zachód stała się atrakcyjna jako miejsce zamieszkania przede wszystkim pod względem lokalizacji. Nie tylko malownicze położenie, brak dużych zakładów przemysłowych zatruwających środowisko, ale innowacyjna architektura i nowoczesne założenia ładu przestrzennego sprawiły, że dzielnica cieszy się ogromnym zainteresowaniem potencjalnych mieszkańców. Zastosowanie zasad zrównoważonej urbanistyki wprowadza porządek koncepcyjny,

74

Magazyn Together | Marzec 2016

wdrażając harmonię i przewidywalność w strukturze dzielnicy. Te bezsprzeczne atuty w połączeniu ze znakomitym skomunikowaniem, zarówno z centrum Gdyni, jak i pozostałą częścią aglomeracji trójmiejskiej (via obwodnica), a dalej z autostradą A1, tworzą obraz Gdyni Zachód jako dzielnicy na wskroś nowoczesnej, mogącej stanowić modelowy wzorzec dla współczesnych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych.


dami. Wyjątkowa na tyle, że zamieszkanie tutaj staje się czymś więcej, niż banalną koniecznością. Wyjątkowa do tego stopnia, że mieszkańcy sami decydują o wyborze swoich zachowań, swoich upodobań, swoich potrzeb. To po prostu – styl życia. Przyszli mieszkańcy Gdyni Zachód mają do wyboru jedną z czterech inwestycji: Sokółkę-Zielenisz, Fort Forest, Patio Róży i Wiczlino-Ogród. Szeroka oferta mieszkaniowa pozwoli każdemu na podjęcie decyzji o tym, co jest najbliższe ich marzeniom, wyobrażeniom i indywidualnym gustom.

MAT. PROMOCYJNE

Częstym wyborem rodzaju mieszkania, a tak naprawdę stylu zamieszkania czy, najtrafniej rzecz ujmując, właśnie stylu życia jest wybór loftu. Jeszcze pół wieku temu lofty były manifestacją awangardy i wolności. Dziś są połączeniem tych elementów ze świadomą potrzebą życia w niekonwencjonalnym, nieszablonowym, luksusowym lokum. To, co kiedyś było dostępne tylko dla nielicznych i traktowane jako artystowska, ekscentryczna poza, dziś stanowi znakomitą alternatywę dla osób, które odrzucają utarte schematy i podążają własnymi drogami. Ciągły i szybki rozwój koncepcji urbanistyczno-architektonicznych sprawia, że pierwotna definicja loftu jest nieustannie aktualizowana, nabierając nowych znaczeń. Mimo tej metamorfozy w loftach niezmiennie liczą się trzy elementy: przestrzeń, industrialny klimat oraz - życie poza szablonem. Przestrzeń można tu dowolnie kształtować, przebudowując wnętrza, dobudowując – lub burząc – dodatkowe ściany, montując dodatkowe elementy – np. tafle szkła czy metalu. Wnętrza loftów dają możliwość pełnego zindywidualizowania swoich potrzeb i upodobań, marzeń i pragnień. Mieszkanie w lofcie to styl i prestiż.

Dzielnica jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które cenią sobie nie tylko komfort mieszkania, ale są aktywne fizycznie i uprawiają sport lub czynną rekreację. To z myślą o nich stworzono liczne tereny rekreacyjno-sportowe na osiedlach, w tym największy o powierzchni 7 tys. m kw. przy ul. Staniszewskiego i nieco mniejszy na terenie osiedla Wiczlino-Ogród przy ul. Filipkowskiego, nowoczesne studio fitness i siłownie „pod chmurką”.

Świetnie działa tu również zaplecze edukacyjno-wychowawcze, w pobliżu jest nowoczesna szkoła podstawowa i gimnazjum z zespołem obiektów sportowych, nieopodal rozbudowuje się kolejny kompleks szkolny. Powstają nowe żłobki i przedszkola, także oferujące dodatkowe zajęcia, m.in. ćwiczenia baletowo-rytmiczne i naukę języków obcych. W dzielnicy dobrze działa handel – istnieją tu zarówno sklepy sieciowe, jak mniejsze sklepiki osiedlowe. Na obszarze Gdyni Zachód funkcjonuje kilka pizzerii i restauracji, można skorzystać z usług studia urody czy salonu fryzjerskiego.

MAT. PROMOCYJNE

Gdynia Zachód to także doskonale rozwinięta – i wciąż rozwijająca się – wszechstronna infrastruktura. W dzielnicy funkcjonuje przychodnia lekarska, w której przyjmują nie tylko lekarze pierwszego kontaktu, ale specjaliści w wielu dziedzinach, dostępne są również prywatne gabinety stomatologiczne i apteki.

Lofty w Gdyni Zachód to szeroka oferta dwupoziomowych niestandardowych rozwiązań dla rodzin, ludzi młodych, singli a także ludzi biznesu. Wysokie kondygnacje, przenikające się części mieszkalne, przeszklenia, duże tarasy, śmiałe i niemal nieograniczone pomysły na nieszablonowe kształtowanie przestrzeni loftów, możliwość indywidualizacji projektów wnętrz – to wszystko sprawia, że mieszkanie w lofcie staje się niepowtarzalnym stylem życia - i stylem zamieszkania. Tu nic nie pozostaje w sferze marzeń. Tu marzenia się spełniają. Taka jest Gdynia Zachód.

Gdynia Zachód to dzielnica wyjątkowa pod wieloma wzglęMagazyn Together | Marzec 2016

75


FOT. FOTOLIA

DOM

Czy warto korzystać z ofert pośredników w obrocie nieruchomościami? Tekst: Michał Mikołajczak

Obrót nieruchomościami dla osoby, która nigdy nie interesowała się tym zagadnieniem, jest prawdziwym wyzwaniem. Pierwszą i oczywistą barierą są ceny mieszkań, domów czy działek budowlanych. Można więc sporo zyskać, ale i dużo stracić… Gąszcz przepisów również nie ułatwia sprawnego kupna czy sprzedaży. Może warto zatem zaufać profesjonalistom, którzy oferują swoje usługi na rynku nieruchomości?

Co można zyskać? Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się kupnem lub sprzedażą nieruchomości, a nasza wiedza w tym zakresie jest ograniczona do sporadycznego śledzenia ogłoszeń, dobre chęci mogą nie wystarczyć, by sfinalizować udaną transakcję. Licencjonowani pośrednicy to specjaliści w swoim fachu. Nie tylko potrafią uczciwie i rzetelnie oszacować wartość nieruchomości, ale również podkreślić lub wręcz wydobyć jej atuty. W większości przypadków możemy liczyć na sporządzenie profesjonalnej oferty, wraz

76

Magazyn Together | Marzec 2016

z sesją zdjęciową. To bardzo ważne, gdy chcemy korzystnie sprzedać dom czy mieszkanie. Zyskujemy zatem fachowe wsparcie, bardzo ważne także pod względem formalnym. Pamiętajmy, że pośrednicy obrotu nieruchomościami utrzymują się z uzyskanej prowizji, zatem znaczną część ich pracy pochłania efektywne dotarcie do klientów. Nie tylko bazują na osobach, które same się zgłoszą do biura, ale również aktywnie przeszukują oferty kupna i sprzedaży, próbując je połączyć. Niewiele osób,


które chcą sprzedać lub kupić nieruchomość, ma czas, wiedzę i możliwości, by prowadzić takie działania na szerszą skalę. To samo można powiedzieć o działaniach marketingowych, które dotyczą określonej nieruchomości. Pośrednicy z pewnością mają możliwości, by dotrzeć do większej liczby klientów niż osoby, które samodzielnie chcą zbyć swoją nieruchomość. W przypadku chęci sprzedaży nieruchomości, która jest położona w innym mieście, pomoc pośrednika może być wręcz nieodzowna. Przekazując klucze do domu lub mieszkania, w dużej mierze pozbywamy się problemu z oprowadzaniem potencjalnych klientów i przekonywaniem ich do zawarcia transakcji. Wiele biur pośrednictwa oferuje także negocjowanie cen, co również może się okazać opłacalne. Jeśli pośrednik podniesie cenę we własnym zakresie, a klient ją zaakceptuje, może się okazać, że nie będziemy musieli uiszczać prowizji, otrzymując pełną oczekiwaną kwotę.

Co można stracić? Wiele osób woli poświęcić własny czas i samodzielnie się zaangażować w sprzedaż nieruchomości. Powodem oczywiście są finanse. Konieczność uiszczenia prowizji po zakończonej transakcji (na ogół 1-3% wartości nieruchomości) bywa nie do zaakceptowania, zwłaszcza jeśli mówimy o dużych kwotach. Niekiedy można spotkać oferty od osób indywidualnych, których cena

została celowo zawyżona, właśnie po to, aby w razie konieczności ponegocjować z potencjalnym klientem i finalnie obniżyć cenę, ale bez angażowania pośredników. Innym problemem jest niesolidność niektórych biur pośrednictwa. Jeśli zlecimy sprzedaż nieruchomości firmie, która zatrudnia niezbyt kompetentnych pracowników, o niskiej sile przekonywania i negocjowania, może się okazać, że straciliśmy kilka miesięcy. O ile zależy nam na szybkim sfinalizowaniu transakcji, taka strata może być bardzo znacząca. Być może w tym samym czasie moglibyśmy samodzielnie znaleźć kupca albo zlecić to zadanie innemu podmiotowi zajmującemu się pośrednictwem. Niestety, nie ma idealnej metody, aby ustrzec się przed niesolidnością. Trudno przewidzieć, czy agent, który będzie zajmował się naszym lokalem, na pewno będzie profesjonalistą. Na pewno warto wybierać biura licencjonowane, z większym doświadczeniem i sukcesami na rynku. Podsumowując, sprzedaż lub kupno nieruchomości przez osoby niezajmujące się na co dzień taką działalnością jest zadaniem trudnym, ale przecież wykonalnym. Nie da się przy tym uniknąć poświęcenia własnego czasu i energii. O ile nie zależy nam szczególnie na czasie, być może warto podjąć działania we własnym zakresie, a w przypadku niepowodzenia – zwrócić się do specjalistów.

REKLAMA


DOM

Hanlo – inwestycja w zdrową, ekologiczną przyszłość Świadomość proekologiczna naszego społeczeństwa sukcesywnie wzrasta. Nikt już nie kwestionuje drobnych działań, jak segregacja odpadów, oraz większych, które dotyczą redukcji zanieczyszczeń przemysłowych. Czy myślenie proekologiczne i prozdrowotne powinno towarzyszyć także inwestycjom budowlanym? Jak najbardziej! Domy z drewna – czysty zysk Jak wiadomo, drewno jest ponadczasowym budulcem. Właściwie zabezpieczone, nie traci swoich właściwości. Nigdy też nie wychodzi z mody, zatem można stwierdzić, że domy drewniane są konstrukcjami ponadczasowymi. Domy Hanlo są wykonywane z odpowiednio wysuszonego drewna, które jest poddawane specjalistycznej obróbce. Dzięki temu spełnia ono rygorystyczne wymagania pod kątem trwałości, estetyki, efektywności energetycznej oraz oczywiście ekologii. Niemiecka precyzja oraz doświadczenie specjalistów z firmy Hanlo to gwarancja jakości i niezawodności, którą można się cieszyć przez długie lata.

Budulec z głębi lasu – najkorzystniejsze rozwiązanie Zastosowanie w budownictwie syntetycznych komponentów bywa przyczyną wielu problemów, również tych dotyczących zdrowia. Za przykład mogą posłużyć azbestowo-cementowe płyty, z których wykonywano pokrycia dachu czy elewacji. Po latach stwierdzono, że popularny eternit może powodować odkładanie się włókien azbestowych w płucach i być przyczyną nowotworów. Obecnie stosowanie tego typu materiałów jest zabronione, a ich utylizacją muszą się zajmować wyspecjalizowane firmy. Przykład eternitu jest jednym z bardziej drastycznych. Niemniej stanowi dowód, że powszechnie stosowane materiały budowlane nie zawsze muszą być bezpieczne dla zdrowia. Najkorzystniejszym wyborem jest wykorzystywanie w budownictwie naturalnych materiałów. To właśnie one są podstawą konstrukcji oferowanych przez firmę Hanlo. Domy wykonywane są w 90% z drewna konstrukcyjnego – świerkowego lub sosnowego. Drewno lite konstrukcyjne KVH to nowoczesny materiał drzewny wysokich technologii, najwyższa jakość, precyzja i powtarzalność.Zanim drewno zostanie wykorzystane jako budulec, jest poddane komorowemu suszeniu i czterostronnemu struganiu. Osiągnięcie wilgotności KVH na poziomie 15% wskutek sortowania i suszenia technicznego w komorach powietrznych eliminuje wszelkie deformacje po jego zastosowaniu.To wszystko sprawia, że nowych konstrukcji nie trzeba osuszać po oddaniu do użytku – od razu są gotowe do zamieszkania. Warto również podkreślić, że technologia przygotowania drewna nie wymaga w tym przypadku stosowania impregnacji chemicznej w celu ochrony przed działaniem owadów, grzybów i ognia. Domy Hanlo to konstrukcje w pełni antyalergiczne, przyjazne dla użytkowników.

Izolacja z wełny skalnej – ciche, ciepłe i zdrowe ściany Twojego domu 78

Magazyn Together | Marzec 2016

Stosowana w domach Hanlo wełna mineralna Knauf Insulation to innowacyjna izolacja, z natury przyjazna dla środowiska, wolna od formaldehydu, fenolu i akrylu, bez dodatku sztucznych barwników oraz substancji rozjaśniających . Powstaje z szybko odnawialnych surowców, takich jak piasek kwarcowy i kruszywo skalne, spełniając wysokie wymogi rozwoju zrównoważonego w budownictwie. Rozległe testy wykazały, że wełna mineralna produkowana w ECOSE® Technology nie stanowi pożywienia dla jakichkolwiek mikrorganizmów; nie gnije, nie butwieje i nie sprzyja rozwojowi pleśni.Zastosowanie nowej wełny mineralnej gwarantuje poprawę jakości powietrza wewnątrz budynków i bardzo dobrą charakterystykę środowiskową budynków, w których zastosowano produkt. Warto zwracać uwagę na to, aby produkty używanewewnątrz budynku miały certyfikat Eurofins INDOOR AIR COMFORT GOLD, który świadczy o najwyższym standardzie na terenie Europy w zakresie emisji powietrza wewnątrz budynku. Elementy domów Hanlo takie certyfikaty posiadają.

Zdrowie i ekologia – połączenie idealne Oprócz walorów prozdrowotnych, domy Hanlo cechuje również wiele rozwiązań proekologicznych. Takie połączenie może przynieść wyłącznie same korzyści przyszłym użytkownikom. Spośród wielu interesujących technologii proekologicznych, które cechują domy Hanlo, warto wymienić: • ściany pasywne –dzięki nim zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacząco niższe niż w tradycyjnych domach; • drewnianeokna 3-szybowe– zapewniają ochronę przed ubytkami ciepła i charakteryzują się wyjątkową trwałością; • pompy ciepła oraz inteligentne systemy grzewcze – umoż liwiają efektywne i tanie ogrzewanie domu z wykorzystaniem źródeł odnawialnych; • rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – obniża koszty eksploatacji oraz zapewnia odczuwalną świeżość powietrza w budynku; skutecznie usuwa nieprzy jemne zapachy, alergeny i związki chemiczne a także reguluje poziom wilgoci; • ogrzewanie podłogowe – nie tylko zapewnia ekonomiczne i ekologiczne gospodarowanie ciepłem, ale i niweluje problem unoszącego się kurzu, który jest typowy dla kon wencjonalnych metod grzewczych z wykorzystaniem trady cyjnych grzejników. Aby dowiedzieć się więcej o zdrowych i ekologicznych domach Hanlo, zapraszamy doodwiedzenia strony internetowej www.hanlo.pl.


Strumień skryty w mroku I zdziczały sad Stara cerkiew pod modrzewiem I pęknięty dzwon… To właśnie są To właśnie moje Bieszczady Grupa KSU

MYCZKOWSKIE SKAŁKI

WYJAZD RODZINNY

Bieszczady – subiektywnie Tekst: Małgorzata Zaremba

Stare Dobre Małżeństwo, Grupa Bukowina, KSU i Stachura znajdowali tutaj natchnienie i inspirację do tworzenia niezapomnianych tekstów i melodii. Dla tysięcy ludzi to miejsce było i jest jak katharsis, powrót do źródeł, poszukiwanie swojej tożsamości. Co takiego magicznego skrywają w sobie Bieszczady? Jak u siebie Bieszczady wciąż są jeszcze dzikie, nie do końca odkryte, momentami tajemnicze. To zapierające dech w piersiach widoki, mgła unosząca się nad połoninami, małe wioski, zatopione w krajobrazie cerkwie. To także ludzie, którzy żyją tu od pokoleń, ale również ci, którzy dotarli tu w poszukiwaniu spokoju i harmonii. Każdy (jeżeli tego chce) odkrywa w tym miejscu jakąś cząstkę siebie, dlatego w Bieszczady chce się wracać. Bo wraca się do siebie… Ja odkryłam Bieszczady dosyć późno. Byłam w ciąży z Jankiem, kiedy po raz pierwszy służbowo zawitałam do Krasiczyna. Miejscowość ta położona jest nad Sanem, 10 km na zachód od Przemyśla, u podnóża Podgórza Przemyskiego. Była dawną rezydencją magnaterii polskiej. W Krasiczynie znajduje się Zamek rodu Krasickich (stąd też nazwa miejscowości), obecnie kompleks hotelowo-kon-

80

Magazyn Together | Marzec 2016

ferencyjny. W ogrodach zamkowych można podziwiać ponad 150-letnie dęby i lipy, usłyszeć ponad 40 gatunków ptaków i spotkać się oko w oko z sarną lub jeleniem. Moja pierwsza wizyta w tym miejscu spowodowała, że wróciłam już z rocznym, potem dwuletnim i pięcioletnim Jankiem. Sanok, Lesko, Ustrzyki, Arłamów, Komańcza, Myczkowce, Cisna, Lutowiska… Każde z tych miejsc warte przebycia całej Polski (9 godzin samochodem).

Na bieszczadzkim szlaku Zacznijmy od Przemyśla, nazywanego przedmurzem Bieszczad. Przemyśl znalazł się na pierwszym miejscu wśród „7 niesamowitych miast w Polsce, które musisz odwiedzić”. Ranking przedstawiający miasta najbardziej zachwycające, które znajdują się poza głównym szlakiem turystycznym, przygotował Skyscanner, wyszukiwarka internetowa ofert związanych z podróżami. W mieście tym


Widoki, które rozciągają się z tych miejsc zapierają dech w piersiach. I po co nam Alpy, Himalaje, kiedy połoniny bieszczadzkie są jedyne na świecie, a nocleg w schronisku, np. w Łupkowie, w Chacie na Końcu Świata, to prawdziwa przygoda i dla dużych, i dla małych. Po połoninach można poruszać się nie tylko pieszo, to też idealne trasy dla wycieczek konnych.

jest chyba najwięcej obiektów sakralnych na metr kwadratowy: kościoły, cerkwie, synagogi. Wskazuje to na wielokulturowość tego miejsca i jego bogatą historię. To miasto przenikających się tradycji: polskich, ukraińskich, żydowskich... I na każdym kroku to widać. W Przemyślu można zagubić się w małych, krętych uliczkach, podziwiać miasto z kilku punktów widokowych (na stoku narciarskim, na Winnej Górze), zjeść ponoć najlepsze w Polsce lody na przemyskim rynku, zobaczyć Twierdzę Przemyśl, Zamek Kazimierzowski, a także odwiedzić Muzeum Dzbanów i Fajek. Przemyśl jest jedynym miastem w Polsce, gdzie wyrabia się ręcznie fajki, a początki tego przemysłu sięgają lat 70. XIX wieku. To też brama do Lwowa, kolejnego wyjątkowego miasta, ale to już temat na inny artykuł.

Planując bieszczadzką wyprawę nie wolno zapomnieć o Cisnej i Bieszczadzkiej Ciuchci. To wąskotorowa kolej, zbudowana pod koniec XIX w. Główna klimatyczna stacyjka znajduje się w miejscowości Majdan. Wsiada się tam w małe wagoniki i następnie przez ponad 20 kilometrów jedzie przez lasy, gdzie jedynym dowodem na cywilizację są tory kolejowe.

KOMAŃCZA

Majdan znajduje się w połowie drogi z Cisnej do Komańczy, kolejnego klimatycznego miejsca, znanego przede wszystkim z Klasztoru Sióstr Nazaretanek, gdzie internowany był prymas Wyszyński. Miejscowość ta jest pięknie położona w dolinie potoku Osławica i wpadającego do niej od strony zachodniej potoku Barbarka. Otoczona ze wszystkich stron górami wygląda pięknie o każdej porze roku. Z Komańczy prowadzi czerwony szlak przez Prełuki, rez. „Zwiezło” (Jeziorka Duszatyńskie), Chryszczatą do Cisnej i dalej przez całe niemal Bieszczady aż do Wołosatego. Naszą podróż po Bieszczadach możemy zakończyć (lub rozpocząć, jak kto woli) nad Soliną. Zielone wzgórza nad Soliną, o których śpiewał Wojciech Gąssowski, to miejsce wyjątkowe. Dwa duże jeziora znajdujące się w pobliżu, czyli Solińskie (zwane Bieszczadzkim Morzem) i Myczkowskie oraz zapora wodna na Solinie – to idealne miejsca do uprawiania sportów wodnych i żeglowania. To też doskonała baza turystyczna z licznymi pensjonatami, hotelikami i gastronomią. Wokół Soliny znajdują się liczne rezerwaty i pomniki przyrody, parki krajobrazowe, przełomy rzek z miejscami widokowymi, ścieżki i szlaki spacerowe oraz trasy przygotowane dla miłośników turystyki rowerowej i mountainbików.

Z Przemyśla droga w Bieszczady otwarta. Po drodze warto odbić w kierunku granicy i odwiedzić Arłamów. Według tradycji nazwa miejscowości pochodzi od osiedlonych tu w czasach książąt ruskich jeńców tatarskich, tzw. arłamanów (włóczęgów). Miejscowość leży na terenie założonego w 1992 roku Parku Krajobrazowego Gór Słonych. Znajduje się tam kompleks hotelowy, w którym w 1982 roku przez 11 miesięcy był internowany Lech Wałęsa. Jadąc dalej na południe, przez Ustrzyki Dolne i Czarną, dojedziemy do Lutowisk. Przy dobrej widoczności można zobaczyć najwyższe partie Bieszczadów, a w dole, u stóp Bukowego Berda i pasma Otrytu, rozłożyła się siedziba największej gminy w Polsce o najmniejszym zaludnieniu. Nazwa wsi pochodzi od ukraińskiego słowa „litowyszcze”, co oznacza miejsce letniego wypasu bydła. Lutowiska, podobnie jak pobliski Żurawin, były ważnym miejscem, gdzie przecinały się szlaki handlowe. W rejonie Lutowisk, pod koniec lat 60. XX wieku, robiono zdjęcia do filmu „Pan Wołodyjowski”. Mieszkańcy brali czynny udział w tych zdjęciach jako statyści. Dla celów filmu zbudowano potężną stanicę Chreptiów na wzgórzu nad Lutowiskami pod Otrytem.

Bieszczady to kopalnia doznań. Ale to nie tylko porywające widoki, cudowna i przyjazna atmosfera, gościnni mieszkańcy. To też polska historia, często krwawa i bolesna. Wędrując bieszczadzkimi szlakami warto też i o niej pamiętać.

Bieszczadzki Park Narodowy jest trzecim co do wielkości parkiem w Polsce. Można tu spotkać niedźwiedzia, wilka, rysia, żbika, żubra czy orła przedniego. Siedziba BPN znajduje się w Ustrzykach Górnych, które stanowią doskonałą bazę dla pieszej turystyki. W okolicy wznoszą się najwyższe szczyty polskich Bieszczadów: Połonina Caryńska (1297 m), Wielka Rawka (1304 m) oraz Tarnica (1346 m).

ZAPORA W SOLINIE

W zgodzie z naturą

Magazyn Together | Marzec 2016

81


AUTO RODZINNE

V2V – technologia bezpieczeństwa


MAT. PROMOCYJNE


AUTO RODZINNE

Tekst: Marek Nowak

Rozwijany przez General Motors system może pomóc zapobiegać wypadkom drogowym. V2V ostrzega o niebezpieczeństwie stłuczki, gwałtownym hamowaniu samochodu jadącego przed nami lub zmianie pasa ruchu przez samochód poruszający się równolegle. Testy systemu w USA zbliżają się ku końcowi.

Przekaźniki samochodów wyposażonych w technologię V2V (vehicle-to-vehicle) wysyłają informacje o położeniu, kierunku jazdy i prędkości, a inne pojazdy automatycznie analizują te dane i informują kierowców o ryzyku kolizji. System może także informować o natężeniu ruchu, co z kolei w znaczącym stopniu przekłada się na zwiększenie płynności jazdy, ograniczenie zużycia paliwa oraz emisji spalin. Według wstępnych szacunków nowa technologia może pozwolić na uniknięcie lub ograniczenie skutków aż 80% poważnych wypadków drogowych. Realny wpływ tego systemu na bezpieczeństwo jest jednak możliwy tylko w sytuacji, gdy dysponują nim wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, w związku z czym Amerykański Departament Transportu (DOT) oraz Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) przygotowują projekt przepisów, w których mowa jest o obowiązkowym wyposażeniu w tę technologię poruszających się po USA samochodów osobowych.

Warto wspomnieć także o innych rozwiązaniach, które zastosowano w tym modelu; zaawansowany asystent parkowania potrafi samodzielnie zaparkować samochód za naciśnięciem przycisku, a kamera cofania jest uruchamiana z chwilą włączenia wstecznego biegu. Sprawnie funkcjonuje też system ostrzegania o pojeździe w martwym polu, wykrywający przeszkody w odległości trzech metrów z boku i z tyłu samochodu, które znajdują się poza polem widzenia kierowcy.

Od prototypu do produkcji masowej

– Wiedza o tym, gdzie znajduje się inny samochód i gdzie znajdzie się za chwilę, może być równie ważna, jak panowanie nad własnym pojazdem – powiedział podczas jednej z prezentacji Hans-Georg Frischkorn, dyrektor ds. globalnych systemów elektronicznych, sterowania i oprogramowania GM. – Dzięki technologii V2V zwiększamy wiedzę kierowcy o sytuacji na drodze w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie powodując przy tym jego dekoncentracji i nie ograniczając jego kontroli nad samochodem.

Opracowany przez GM system może być zastosowany w każdej klasie pojazdów, a technologia V2V nie jest jedyną, nad którą pracuje koncern. System V2P ma pomóc uniknąć kolizji z pieszymi, zaś V2E współpracować z infrastrukturą drogową. Część rozwiązań zapewniających nową jakość bezpieczeństwa drogowego dostępna jest już także w najnowszych modelach aut produkowanych przez General Motors. Przykładem może być tu nowy Opel Astra. – System rozpoznawania znaków drogowych oraz asystent pasa ruchu z ostrzeżeniem przed niesygnalizowaną zmianą pasa ruchu, a także monitorowanie odległości od poprzedzającego samochodu i alarm kolizyjny z funkcją hamowania przedkolizyjnego sprawiają, że jazda nową Astrą jest nie tylko bardziej komfortowa, ale i bezpieczniejsza – wymienia Wojciech Osoś, dyrektor Public Relations General Motors Poland. – Tempomat z ogranicznikiem prędkości pilnuje natomiast, aby kierowca nie przekroczył dozwolonej prędkości.

84

Magazyn Together | Marzec 2016

Opel nie jest oczywiście jedyną firmą, która kładzie akcent na bezpieczeństwo. Producenci aut współdziałają w tym zakresie, między innymi, w ramach „Car2Car Communication Consortium”. Celem tej inicjatywy jest stworzenie wspólnego europejskiego standardu dla technologii V2V. Inżynierowie GM regularnie prezentują przy tym obecny poziom prac nad systemem, jak również przykłady jego działania przy użyciu modeli.

Przykład działania technologii V2V: System ostrzega kierowcę o samochodzie, który zatrzymał się na jego pasie jazdy w wyniku awarii. Nawet jeśli pojazd nie znajduje się na pasie jazdy samochodu i nie powoduje bezpośredniego zagrożenia, system informuje o tym kierowcę odpowiednimi symbolami jeszcze przed nawiązaniem kontaktu wzrokowego, aby wiedział on o potencjalnie niebezpiecznej sytuacji i był wyczulony na przykład na obecność pieszych na poboczu.


MÓJ BIZNES I FINANSE

Praca marzeń Tekst: Małgorzata Zaremba

Kim chcesz zostać jak dorośniesz? – pytają rodzice, dziadkowie, ciocie i wujkowie. Mały człowiek odpowiada: strażakiem, lekarzem, nauczycielką, tancerką lub piosenkarką. Ja chciałam zostać astronautą, a potem archeologiem. Mój 11-letni syn chciał być ornitologiem, paleontologiem i twórcą gier komputerowych. W tych dziecięcych marzeniach kryją się nasze pierwsze dorosłe cele. Jednakże tak niewielu z nas już w dorosłym życiu udaje się robić to co kocha i kochać to co robi.

Praca marzeń – czyli jaka? Ponad 5 lat temu, władze prowincji Queensland w Australii dały ogłoszenie, że poszukują zarządcy tropikalnych wysp. Szczęśliwiec, który objąłby wyjątkową posadę, zamieszkałby w willi z basenem na wyspie Hamilton, największej w całym archipelagu, wchodzącej w skład Wielkiej Rafy Koralowej. Dostałby półroczną pensję wynoszącą równowartość 300 tysięcy złotych, potrzebny sprzęt i zwrot wszelkich kosztów. Tym szczęśliwcem został Brytyjczyk Ben Southall, a o jego doświadczeniach możecie przeczytać na jego blogu: www.bestjobben.com. Ben miał za zadanie odwiedzać wyspy i pisać o ich walorach, degustować, nurkować, rozmawiać z mieszkańcami i przede wszystkim dobrze się bawić. Potem zaś zachwalać walory wysp na swoim blogu, czyniąc z tego genialną reklamę turystyczną dla prowincji. Czy to jest praca marzeń? No właśnie – zacznijmy od definicji. Praca marzeń to…? I tu pojawia się znak zapytania. Czy to praca 5 godzin dziennie? A może praca za milion dolarów miesięcznie? Albo praca tylko od poniedziałku do czwartku, tylko rano, albo tylko wieczorem? A może praca w terenie? Za biurkiem? Z dziećmi? Wolontariat? W małym zespole, w wielkiej korporacji? I jak odpowiemy sobie na te pytania, to pracą marzeń dla śpiochów może okazać się praca testera materacy. Taka osoba spędza w łóżku kilka godzin, a następnie na blogu dzieli się swoimi doznaniami. Dzięki temu hotele, takie jak np. Savoy podejmują decyzję o zakupie materacy do swoich łóżek. Dla smakoszy pracą marzeń może być tester

86

Magazyn Together | Marzec 2016

czekolady, a dla wielbicieli pięknych zapachów praca tzw. „nosa”. Sommelier będzie mógł realizować swoje pasje w degustowaniu wina, a tester gier komputerowych na spędzaniu godzin przed konsolą. Dla kochających podróże czekają wakaty ambasadorów turystycznych, a dla maniaków wodnych atrakcji praca testera zjeżdżalni wodnych. Można również zostać kontrolerem w domu publicznym lub testerem prezerwatyw (mimo, że za tę pracę nie oferowano stałego wynagrodzenia, w internetowej kolejce ustawił się po nią tłum młodych Australijczyków; „pracę” otrzymało tylko 200 osób).

Zasada jeża w biznesie Jaka praca jest faktycznie robieniem tego, co się kocha i kochaniem tego co się robi? Starożytne greckie przysłowie mówi: „Lis wie wiele rzeczy, ale jeż wie jedną – ważną – rzecz”. Jeż to bardzo konsekwentne zwierzątko. Tupta sobie po lesie w poszukiwaniu robaczków, a w obliczu zagrożenia zwija się w kłębek i stroszy kolce. Czeka aż zagrożenie minie, a potem znowu tupta i szuka robaczków. Ma jeden cel i skutecznie do niego dąży. Czy jeż może nas czegoś nauczyć? Okazuję się, że tak. Zasadę jeża do biznesu wprowadzało wielu badaczy. Najskuteczniej zrobił to Jim Collins w swojej książce : „Od dobrego do wielkiego”. Przedstawił w niej wyniki badań przeprowadzonych na 11 firmach, które wykorzystały swój potencjał, aby rozwinąć się z dużych firm w wielkie. Collins porównał je też z tymi, które sobie nie poradziły, mimo takich samych warunków początkowych. Z ludźmi jest tak samo – mamy podobne


warunki, możliwości, wykształcenie, start. Jeden osiąga sukces i jest zadowolony z życia, a drugi to wieczny malkontent, który swojej pracy nie lubi i nie robi nic, aby to zmienić.

Do czego masz naturalny talent? Co Ci wychodzi tak po prostu, bez wysiłku? Za co ludzie Ciebie chwalą? Jakie masz sukcesy i jak do nich doszedłeś? Co jest Twoim zasobem: wiedza, odwaga, cierpliwość, empatia, energia, entuzjazm, inspirowanie innych, organizowanie i planowanie, odpowiedzialność, kreatywność? Jak używasz swoich zasobów na co dzień – nie tylko w pracy, ale w domu, rodzinie, społeczeństwie? Czy masz świadomość samego siebie? Kim JESTEŚ?

Na czym możesz zarobić?

W poszukiwaniu pracy marzeń, która nie da nam satysfakcji tylko na chwilę, ale pozwoli cieszyć się nią może i przez całe życie, Collins (a właściwie jeż) podpowiada, aby zastanowić się nad trzema rzeczami: •

Co lubisz robić? Co sprawia, że z niecierpliwością czekasz, aby skończył się weekend, po to, aby zająć się swoimi obowiązkami? Co potrafi wywołać u Ciebie wypieki i sprawić, że będziesz pracował nawet 24 godziny i spał w biurze na podłodze? Przy jakiej pracy czy zadaniach czas mija Tobie niepostrzeżenie? Kiedy budzisz się o poranku i jeszcze przed poranną kawą zaczynasz działać myśląc z radością, ile będzie jeszcze dziś do zrobienia? Co Ciebie inspiruje, pozwala wychodzić z „pudełka komfortu”, poza strefę bezpieczeństwa? Jakie zadania dają Ci poczucie spełnienia, satysfakcję i pompują w Ciebie euforię jak powietrze w balon? Co czyni, że nie musisz, a chcesz? Chcesz rano wstać, chcesz pracować, chcesz zmieniać świat? Co jest Twoją PASJĄ?

Każde z tych pytań należy rozpatrzyć osobno – szukając wszystkich możliwych odpowiedzi – uczciwie i rzetelnie. A potem sprawdzić, czy istnieje chociaż jedna rzecz, która spełnia wszystkie trzy kryteria: daje nam szczęście, jesteśmy w tym dobrzy i jeszcze możemy na tym zarobić. I jak jeż nie poddawać się niepowodzeniom, tylko małymi krokami dążyć do celu. W końcu nie od razu Rzym zbudowano. Powodzenia!

REKLAMA

czy moje ogrzewanie jest bezpieczne?

ZMIEN

ogrzewanie na bezpieczne


WYDARZENIA PATRONOWANE lutego 2016 r., Sopot, Sofitel Grand Sopot Ruch hospicyjny jest bardzo ważną dziedziną, lecz, niestety, borykającą się z niedofinansowaniem, zwłaszcza ze strony NFZ. Oprócz pomocy darczyńców, organizowane są również bale charytatywne, które wydatnie wspomagają placówki hospicyjne. W przypadku Domu Hospicyjnego Caritas im. Św. Józefa w Sopocie, pod którego codzienną opieką pozostaje 25 pacjentów chorych terminalnie, tego typu imprezy odbywają się od trzech lat. To wspaniała okazja, by w praktyce poprzeć piękne i szlachetne idee ruchu hospicyjnego. Tegoroczny bal, na który przybyło ponad 100 gości, zorganizowano 6 lutego br. w sopockim Grand Hotelu. Warto zaznaczyć, że uroczystość objęli honorowym patronatem: arcybiskup Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu. Dużą atrakcją była licytacja sportowych gadżetów i biżuterii, w której udział wzięli znani i lubiani celebryci, tacy jak Katarzyna Sokołowska. O oprawę muzyczną imprezy zadbał zespół Remaband.

FOT. ANDRZEJ ZIĘBA

FOT. ANDRZEJ ZIĘBA

„Okruchy życia – anioły są wśród nas”

FOT. ANDRZEJ ZIĘBA

FOT. ANDRZEJ ZIĘBA

lutego 2016 r., Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka W rozwiązywanie problemów międzypokoleniowych już od wieków angażowały się różne gremia. Twórcy musicalu „Okruchy życia” udowadniają, że nadal warto pamiętać o założeniach pedagogiki Janusza Korczaka, który kładł duży nacisk na realizowanie marzeń, poszukiwanie dobra i spojrzenie na świat przez pryzmat młodego człowieka. Cieszący się już od lat dużym powodzeniem musical „Okruchy życia” wystawiono po raz kolejny w Gdańsku, tym razem na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, na specjalne zaproszenie Prezydenta Miasta Gdańska. Cały dochód ze spektaklu został przekazany gdańskiemu oddziałowi Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Idea wsparcia osób niepełnosprawnych, która przyświecała temu wydarzeniu, miała również swój praktyczny wymiar – wśród publiczności nie zabrakło osób niedowidzących i niedosłyszących. Ujmującą opowieść muzyczną o młodym pokoleniu, i nie tylko, wzbogaconą efektami specjalnymi, nagrodzono zasłużonymi brawami. Na pewno zostanie ona na długo w pamięci gdańskiej publiczności.

88

FOT. ANDRZEJ ZIĘBA

FOT. ANDRZEJ ZIĘBA

8

FOT. ANDRZEJ ZIĘBA

Magazyn Together | Marzec 2016

FOT. ANDRZEJ ZIĘBA

6

Bal charytatywny dla Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie


WYDARZENIA PATRONOWANE Alternatywne Targi Ślubne

14

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

lutego, Gdańsk, Sztuka Wyboru Alternatywność to słowo definiujące obecne trendy modowe. Jak się okazuje w dziedzinie ślubnej również. Żadne bowiem słowo lepiej nie oddaje atmosfery targów w Sztuce Wyboru. Dobrze zagospodarowana i w pełni wykorzystana przestrzeń przytulnie, ciepło i nowocześnie osnuła gości atmosferą ślubną. Organizatorzy zaoferowali wybór w niemal każdej ze ślubnych dziedzin: od ślubnych sukien, przez tortowe słodkości, fotografów, florystów, aż po firmy organizujące imprezy ślubne i wesela za granicą. Czy targi te wyglądały więc jak każde inne targi ślubne? Otóż nie, gdyż tutaj prezentowały się marki specjalnie wyselekcjonowane – takie, które według organizatorów odznaczają się na tle innych estetyką czy dizajnem. Dużo produktów spod znaku handmade, indywidualne pracownie sukien, biżuterii i dużo ofert nieszablonowych fotografów nasyciło oczy odwiedzających. Organizatorzy zadbali też o wiedzę odwiedzających, dokładając do oferty targów prelekcje z planowania najważniejszego dnia w życiu czy ślubnego budżetu.

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

FOT. MIESZKO CHARYTONIUK

Dzień Kota

21

FOT. ARTUR KOWALIK FOT. ARTUR KOWALIK

FOT. ARTUR KOWALIK

FOT. ARTUR KOWALIK

lutego 2016 r., Gdańsk, Galeria Bałtycka Podobno są jedynymi zwierzętami domowymi, które nigdy nie przepraszają, nie mają swoich „pań” i „panów”, lecz służących, a w najlepszym razie – stado, w którym górują. Chadzają swoimi drogami, są ciekawskie, uparte i dociekliwe. Syczą, drapią i obrażają się bez powodu. A jednak właściciele kotów nigdy nie zamieniliby ich na inne zwierzęta, dowodząc, że przyjaźń kota i człowieka to wcale nie mit, ale ogromna wartość. W niedzielę 21 lutego mogliśmy świętować bardzo sympatyczne święto – Dzień Kota. Impreza odbyła się w Galerii Bałtyckiej, a jej współorganizatorem był Klub Felinologiczny Cat Club Amber. Dzień Kota w Gdańsku był prawdziwą gratką dla miłośników tych zwierząt. Goście mogli podziwiać ponad 50 kotów różnych ras, o ciekawym pochodzeniu i umaszczeniu. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, takich jak konkurs wiedzy o kocie, malowanie buzi czy spektakl lalkowy pt. „Braciszek i Siostrzyczka”.

Magazyn Together | Marzec 2016

89


MIEJSCA KOLPORTAŻU MAGAZYNU TOGETHER GDAŃSK ABACOSUN SALON URODY - ul. Spacerowa 65 AKADEMIA ARTYSTYCZNA - Al. Grunwaldzka 339 AKADEMIA SKUTECZNEJ DIETY - Al. Grunwaldzka 82 AQUARIUS FITNESS & WELLNESS - ul. Noskowskiego 17B AQUASTACJA - Al. Grunwaldzka 411 BAZAR SMAKÓW - Al. Grunwaldzka 411 BEAUTY DERM SPA - ul. Kapliczna 30 BIBLIOTEKA GDAŃSKA POLSKIEJ AKADEMII NAUK - ul. Wałowa 24 BIURO PODRÓŻY BLISS - ul. A.Słonimskiego 1/67 BRAMAGDALENA - ul.Koziorożca 29 b BRITISH INTERNATIONAL SCHOOL - ul. Jagiellońska 46 BRITISH SCHOOL - ul. Wały Jagiellońskie 26/2 BRITISH SCHOOL - ul. Grunwaldzka 83/5 BURSA GDAŃSKA - ul. Podwale Staromiejskie 51/52 BURSA GDAŃSKA - ul. Lastandia 41 BURSA GDAŃSKA - ul. Piramowicza 1/2 CENTRUM AKTYWIZACJI GLANIK - ul. Waryńskiego 45 CENTRUM AKTYWIZACJI REDUTA - ul. Reduta Wyskok 9 CENTRUM DERMATOLOGII LASEROWEJ EPI CENTRUM - ul. W. Pniewskiego 3 CENTRUM EDUKACJI I ROZWOJU DZIECKA EUREKA - ul. Czarny Dwór 12 CENTRUM HANDLOWE VIKTOR - ul. Myśliwska 102 CENTRUM ŁAŹNIA - ul. Jaskółcza 1 CENTRUM ŁAŹNIA - ul. Strajku Dokerów 5 CENTRUM OKULISTYCZNE ARTLIFE - ul. Obrońców Wybrzeża 23 CENTRUM POMOCOWE - ul. Fromborska 24 CENTRUM ROZWOJU RODZINY - ul. Nowe Ogrody 35 CENTRUM ROZWOJU RODZINY KROPKA & KRESKA - ul. Jabłoniowa 21 CENTRUM REHABILITACJI REH-UP - ul. Żabi Kruk 10 CENTRUM REHABILITACJI REH-UP - ul. Jaskółcza 7/15 CENTRUM REHABILITACJI REH-UP - ul. Kazimierza Górskiego 1 CENTRUM TERAPII LOGOP - ul. Rysia 2 CENTRUM U7 - ul. Plac Dominikański 7 CENTRUM USG I LEKARZE SPECJALIŚCI DIAGNOSON - ul. Kielnieńska 123/u1 CENTRUM WSPARCIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - ul. Jesionowa 6 CENTRUM ZABAW EUROLIDER - ul. Cienista 30 CITY-MED CLINIC & SPA - ul. Heweliusza 22 COSTA COFFEE - CH Madison CRAFTOHOLIC SHOP - ul. Krzywoustego 3 CUKIERNIA NOTOCIACHO - ul. Pniewskiego 3B DANCE AVENUE - ul. Konrada Leczkowa 1 DENTALSPA – al. Grunwaldzka 164 DENTICO JOWITA ŻEBROWSKA-ZAKRZEWSKA – ul. Kołobrzeska 5/7 DIOPTRIA OKULISTYKA DZIECIĘCA – ul. Bernarda Chrzanowskiego 82/3 DOBRY HOTEL - Al. Grunwaldzka 413 DOM SAMOTNEJ MATKI - ul. Matemblewska 67 EDU PARK - ul. Trzy Lipy 3 EMPIRE MUSIC - ul. Komety 14 FIT STACJA - Al. Grunwaldzka 411 FITNESS KLUB SPÓJNIA - ul. Słowackiego 4 FILHARMONIA BAŁTYCKA - ul. ul. Ołowianka 1 FUN ARENA - ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1 FUNDACJA BLIŻEJ – ul. Przytulna 29/2 FUNDACJA MY TO MAMY - ul. Wyzwolenia 51c/52 FUNDACJA RODZIC DZIECKO.PL - ul. Nowe Ogrody 35 FUNDACJA WSPÓLNOTA GDAŃSKA - ul. Opata Rybińskiego 25 FUNDACJA HOSPICYJNA - ul. Chodowieckiego 10 GABINET WSPARCIA PSYCHOLOGICZNEGO - ul. Matejki 6 GABINET TERAPII LOGO-PED – ul. Partyzantów 8/4 GALERIA STARYCH ZABAWEK - ul. Piwna 19/21 GAK - DWOREK ARTURA - ul. Dworcowa 9 GAK - DOM SZTUKI - ul. Stryjewskiego 25 GAK - WINDA - ul. Rocławska 17 GAK - GAMA - ul. Starowiejska 15/19 GAK - SCENA MUZYCZNA - ul. Powstańców Warszawskich 25 GAK - PLAMA - ul. Pilotów 11 GAK - WYSPA SKARBÓW - ul. Turystyczna 3 GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA - ul. Piwna 27/29 GDAŃSKI BAZAR NATURY - Hala Olivia, Al. Grunwaldzka 470 GLOTTISPOL - ul. Abrahama 18 GOOD LUCK CLUB - Orzechowa 7 GOŚCINNA PRZYSTAŃ - ul. Gościnna 14 GRUPA ANKARA - ul. Partyzantów 49 HEWELIANUM - ul. Gradowa 6 HOTEL GALION – ul. Stogi 20 HOTEL GRAND CRU - ul. Rycerska 11-12 HOTEL BEST WESTERN PLUS ARKON PARK HOTEL*** - ul. Śląska 10 HOTEL BEST WESTERN BONUM HOTEL*** - ul. Sierocka 3 INSTYTUT KOSMETYCZNY EVIS - Al. Zwycięstwa 52 INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ - ul. Długi Targ 39/40 INSTYTUT WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA - ul. Jacka Malczewskiego 139 KABATA - MEDYCYNA RODZINNA - ul. Mickiewicza 20A KAWIARNIA COSTA - Centrum Handlowe Matarnia KAWIARNIA MODERN - Centrum Handlowe Matarnia KAWIARNIA W STARYM KADRZE - ul. Grobla I 3/4 KEBAB WHY NOT - Plac Dominikański 1/15 KLINIKA STOMATOLOGICZNA VIVADENTAL - Al. Zwycięstwa 48 KLUB MALUCHA „BAJKA” - ul. Pniewskiego 2 KLUB MAM W GDAŃSKU MORENA - ul. Nałkowskiej 3 KLUB MAMY I TATY RATATUJ - ul. Rysia 2 KLUB TARAPATY - ul. Koziorożca 29B KLUB ZDROWEGO STYLU ŻYCIA - ul. Batorego 17 KLUB ŻAK - Al. Grunwaldzka 195/197 KOMIS DZIECIĘCY JAŚ I MAŁGOSIA - Pl. Artemidy 1u/5 LASY PAŃSTWOWE - ul. Księdza Franciszka Rogaczewskiego 9/19 LOOPY’S WORLD GDAŃSK - Al. Grunwaldzka 229 MIASTO ANIOŁÓW - ul. Chmielna 26 MIKILANDIA SALA ZABAW – ul. Spacerowa 65 MK BOWLING - Grunwaldzka 82 NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY - ul. Korzenna 33/35 NATUREHOUSE MADISON - ul. Rajska 10 NARODOWE MUZEUM MORKSIE W GDAŃSKU - ul. Ołowianka 9/13 ORIFLAME - ul. Obrońców Wybrzeża 1 OŚRODEK CZYTELNICTWA CHORYCH - ul. Czerwony Dwór 21 OŚRODEK PROFILAKTYKI I EDUKACJI MROWISKO - ul. Słomiana 2 OŚRODEK WSPARCIA DZIENNEGO DLA DZIECI - ul. Jesionowa 6 OTWARTA GALERIA SMAKU - ul. Słonimskiego 6 OXY MEDICA - ul. Lastadia 35/6 PHYSIO & THERAPY - ul. Antoniego Słonimskiego 5/64 PIJALNIA CZEKOLADY CZEKOLADOWY MŁYN - ul. Na Piaskach 1 PIJALNIA CZEKOLADY E.WEDEL 1851 - Galeria Bałtycka PIJALNIA SOKÓW PESCA FRESCA - Al. Grunwaldzka 82 PIZZERIA LA BOCCA - ul. Startowa 30 PIZZERIA LEONE - ul. Małomiejska/Róg ptasiej PIZZERIA LEONE - ul. Dywizji Wołyńskiej 1/7 PIZZERIA MARGHERITA – ul. Cystersów 11 PIZZERIA ÓSEMKA - ul. Wajdeloty 24 POMORSKI INSTYTUT EDUKACJI - ul. Zakosy 20 PORADNIA FLEBLOGICZNA - ul. Partyzantów 27 PRZEDSZKOLE ARTYSTYCZNO-LOGOPEDYCZNE MEGAMOCNI - ul. Startowa 4a PRZEDSZKOLE FAHRENHAITA - ul. Ferdynanda Magellana 14 PRZEDSZKOLE GEDANIA - Al. Gen. J. Hallera 201 PRZEDSZKOLE I SZKOŁA HAPPY KIDS OSOWA - ul. Oriona 1 PRZEDSZKOLE KOLOROWE – G.Herlinga-Grudzińskiego 2 PRZEDSZKOLE KRAINA TĘCZY - ul. Ławnicza 1/2 PRZEDSZKOLE LITTLE HARWARD - ul. Lęborska 3b PRZEDSZKOLE MORSKIE - ul. Rogalińska 17 PRZEDSZKOLE SMYKOWO - ul. Chrzanowskiego 6/2 PRZEDSZKOLE TĘCZOWA JEDYNECZKA - ul. Władysłała IV PRZEDSZKOLE WESOŁA KRAINA - ul. Menonitów 2a PRZEDSZKOLE WESOŁA KRAINA - ul. Bulońska 18 PRZEDSZKOLE W OLIWIE - ul. Cystersów 7 PRZEDSZKOLE WESOŁY PROMYCZEK - ul. Fieldorfa 13/5 PRZEDSZKOLE ŻYRAFA - ul. Norwida 4 PRZYCHODNIA ETERMED - ul. Jaskółcza 7/15 PRZYCHODNIA ETERMED - ul. Żabi Kruk 10 PRZYCHODNIA ETERMED - ul. Kazimierza Górskiego 1 PRZYCHODNIA STUDENT-MED - ul. Kazimierza Górskiego 1 PRZYCHODNIA STUDENT-MED - ul. Żabi Kruk 10 PRZYCHODNIA STUDENT-MED - ul. Jaskółcza 7/15 RESTAURACJA BABYCAFE.PL - ul. Słowackiego 4d RESTAURACJA BIG APLE – AL. Grunwaldzka 578

RESTAURACJA BIO WAY - Al. Grunwaldzka, Galeria Bałtycka RESTAURACJA BIO WAY - ul. Dmowskiego 11 F RESTAURACJA BIO WAY - ul. Wały Jagiellońskie 34 RESTAURACJA BISTRO SŁOWACKI - ul. Słowackiego 3 RESTAURACJA LA FONTAINE - ul. Dyrekcyjna 2-4 RESTAURACJA LULA - ul. Norwida 4 RESTAURACJA MANEKIN - Al. Grunwaldzka 270 RESTAURACJA MERCADO - ul. Partyzantów 8/104 RESTAURACJA PANORAMA - ul. Wały Piastowskie 1 RESTAURACJA PIEROGARNIA U DZIKA - ul. Piwna 59/60 RESTAURACJA POBITEGARY - ul. Bitwy Oliwskiej 34 RESTAURACJA PUEBLO - ul. Kołodziejska 4 RESTAURACJA SZAFARNIA 10 - ul. Szafarnia 10 RESTAURACJA RITZ - ul. Szafarnia 6 RESTAURACJA SOPRANO - Al. Rzeczypospolitej 3 RESTAURACJA WINNE GRONO - ul. Mikołaja Kopernika 17 SKLEP KIBINAJ - ul. Kołobrzeska 48F SKLEP MAMA LULU - ul. Hemara 3 SKLEP STOKROTKA I BRATEK – ul. Kartuska 80 SKLEP TUTTU.PL - Centrum Handlowe Manhattan SMART HOTEL GARNIZON - ul. Słowackiego 3 SPS ŚWIETLICA STONOGA - ul. Posejdona 2 STREFA KOBIET - ul. Krzemowa 20 STOMATOLOG WIEWIÓR-K - ul. Hallera 137 STUDIO TAŃCA POD KWADRATEM - Al. Grunwaldzka 335 STUDIO KOSMETYCZNE FENIKS - ul. Świętojańska 66 SOLARIUM SUN CITY - Al. Grunwaldzka 158/1 SOLARIUM SUN CITY - ul. Kartuska 195a STARY MANEŻ - ul. Słowackiego 23 SZKOŁA PODSTAWOWA I PRZEDSZKOLE CET - ul. Gruszkowa 3 SZKOŁA SOKRATES - ul. Zakopiańska 37a SZKOŁA TENISOWA DON BALON - ul. Legionów 7 SZKOŁA RODZENIA SUPER MAMA - ul. Lubelska 3 SZKOŁA RODZENIA SUPER MAMA - Al. Grunwaldzka 355 SZKOŁA RODZENIA SUPER MAMA - ul. Jaśkowa Dolina 84 SZKOŁY IM. ŚW. JANA DE LA SALLE - ul. Słowackiego 101 SZKOŁA WELL JĘZYKI OBCE DLA CAŁEJ RODZINY - ul. Gospody 3B SZTUKA WYBORU - ul. Słowackiego 19 ŚWIETLICA SŁONECZNE WZGÓRZE - ul. Trakt św Wojciecha 440 ŚWIETLICA POD KASZTANEM - ul. Brzegi 45 TEATR MINIATURA - al. Grunwaldzka 16 TEATR SZEKSPIROWSKI - ul. Wojciecha Bogusławskiego 1 TEDKIDS - ul. Lęborska 3B UBEZPIECZALNIA MET LIFE - Al. Grunwaldzka 212 UNIKIDS - ul. Sobótki 21B WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - ul. Targ Rakowy 5/6 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA CH MANHATTAN - Al. Grunwaldzka 82 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Opata Rybińskiego 9 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Mariacka 42 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Obrońców Wybrzeża 2 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Pilotów 3 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Lelewela 21/22 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Ks. Sychty 18a WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Jagiellońska 8 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Igielnicka 5 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Opolska 3 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Dworska 27 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Manifestu Połanieckiego 32/34 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Gospody 3b WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Diamentowa 10 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Dragana 26 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Strajku Dokerów 5 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Angielska Grobla 8/10 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Hoene 6 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Turystyczna 3 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Paderewskiego 11 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Kryniczna 20 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Wyrobka 5A WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Podkarpacka 1 WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA - ul. Stryjewskiego 29 YASUMI SPA - ul. Kminkowa 2/1 ZACISZE PIĘKNA - ul. Leczkowa 1 ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY „OLIMPIJCZYK” - ul. Kazimierza Porębskiego 4 ZESPÓŁ SZKÓŁ ARCHITEKTURY I KRAJOBRAZU - ul. Czyżewskiego 31 SOPOT AQUAPARK - ul. Zamkowa Góra 3-5 BIBLIOTEKA INSTYTUTU OCEANOLOGII PAN - ul. Powstańców Warszawy 55 BIBLIOTEKA STUDIUM JĘZYKÓW OBCYCH - ul. Armii Krajowej 119/121 BEST WESTERN VILLA AQUA HOTEL - ul. Zamkowa Góra 35 CAFE FERBER - ul. Bohaterów Monte Cassino 48 CENTRUM „DO PRZODU” - ul. Ceynowy 16 EKOLUDKI KLUB DZIECIĘCY - ul. Skarpowa 2 ENGLISH UNLIMITED - ul. Armii Krajowej 73 FUNDACJA SPORT NA ZDROWIE - ul. Bitwy pod Płowcami 3b FUNDACJA KREWAKTYWNI - ul. Marynarzy 4 GRODZISKO SOPOT - ul. Haffnera 63 HARNAŚ GÓRALSKI – ul. Stanisława Moniuszki 9 HOTEL OPERA - ul. Stanisława Moniuszki 10 HOTEL EUROPA - Al. Niepodległości 766 HOTEL BURSZTYN - ul. Emilii Plater 19 HOTEL VILLA SEDAN - ul. Pułaskiego 18-20 HOTEL FLAMING - ul. Emilii Plater 12 HOTEL SHERATON - ul. Powstańców Warszawy 10 INSTYTUT ŻYWIENIA ELIGO - ul. Zamkowa Góra 3-5 KAWIARNIA GUNGA - ul. Powstańców Warszawy 6 KAWIARNIA MONTE BLANC - ul. Monte Casino 63 KSIĘGARNIA AMBELUCJA - ul. 3 maja 9 MAŁA GALERIA - ul. Sikorskiego 8/10 MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - ul. Obrońców Westerplatte 16 MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - ul. Gen. Władysława Sikorskiego 8/10 MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 26 MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - ul. 3 Maja 6 MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - ul. 23 Marca 77 c MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - ul. Mazowiecka 26 MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - ul. Władysława Cieszyńskiego 22 MŁODZIEŻOWA PLACÓWKA WYCHOWAWCZA - ul. Sikorskiego 2 MUZEUM SOPOTU - ul. Poniatowskiego 8 OGRÓD ZDROWIA - al. Niepodległości 647/1 PIZZERIA MARGARITA - ul. 23 Marca 77 c PRACOWNIA FRYZJERSKA LA TETE - ul. Droga Wojewódzka 468 PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE A. ARNDT - ul. Księżycowa 3b PRZEDSZKOLE NR 1 - ul. Armii Krajowej 58 PRZEDSZKOLE TUPTUSIE - ul. Ceynowy 16 PORADNIA LECZENIA BÓLU - Al. Niepodległości 632 PUNKT PRZEDSZKOLNY NASZ NOWY ŚWIAT - ul. Chopina 32 RESTAURACJA AVOCADO FUSION - ul. Plac Dom Zdrojowy 1 RESTAURACJA AMICI - ul. 3 maja RESTAURACJA BAROCCO - ul. Monte Cassino 15 RESTAURACJA BŁĘKITNY PUDEL - ul. Monte Casino 53 RESTAURACJA BRASSERIE D’OR - ul. Obrońców Westerplatte 36A RESTAURACJA GIANNI - ul. Monte Casino 63 RESTAURACJA IMAGE - Al. Grunwaldzka 8/10 RESTAURACJA LA VITA - ul. Monte Casino 63 RESTAURACJA MESA - ul. Hestii 3 RESTAURACJA OCNEBA - ul. Monte Casino 36/5 RESTAURACJA PIASKOWNICA - ul. Powstańców Warszawy 88 RESTAURACJA PICK&ROLL CLUB - ul. Zamkowa Góra 3-5 RESTAURACJA PINOKIO - ul. Monte Casino 45 RESTAURACJA STACJA SOPOT - ul. Władysława Jagiełły 3/1 RESTAURACJA STAR TEXAN - Al. Grunwaldzka 8/10 RESTAURACJA POMARACZOWA PLAŻA - ul. Emilii Plater 19 RESTAURACJA RUCOLA - ul. Monte Casino 53 RESTAURACJA THE MEXICAN - ul. Monte Casino RESTAURACJA TOSCANA - Al. Grunwaldzka 27 RESTAURACJA U PRZYJACIÓŁ - ul. Polna 55 ZIELARNIA SOPOCKA - ul. Podjazd 3 SOPOCKI KLUB TENISOWY - ul. Ceyonowy 5 SOPOCKIE PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE – ul. Jelitkowska 47 SZKOŁA BIG BEN - ul. Kujawska 1 SZKOŁA JĘZYKOWA SAY&PLAY - ul. Kościuszki 35/2 TEATR NA PLAŻY - al. Franciszka Mamuszki 2

URZĄD MIASTA SOPOTU - ul. Kościuszki 25/27 WILLA MAREA - ul. Bolesława Chrobrego 38 ZATOKA SZTUKI - ul. Mamuszki 14 GDYNIA ADVENTURE PARK - ul. Bernadowska 1 AKADEMIA JĘZYKOWA PRZEDSZKOLAKA - ul. Sieradzka 44 AGULLA PRACOWNIA - ul. Władysława IV 38D/60 AKADEMIA SKUTECZNEJ DIETY - ul. Starowiejska 41/43 ATLANTIC KLUB - ul. 3 Maja 28 AQQ MONTESSORI - ul. Kapitańska 45 A BAJKOWO – CENTRUM ZABAWY I NAUKI DLA DZIECI - ul. Grabowo 5b BAR LENIWA BABA - ul. Świętojańska 52 BEAUTY DERM SPA - ul. Świętojańska 133 BMW ZDUNEK GDYNIA - ul. Druskiennicka 1a BRYGADA RODZICA - ul. Morska 113 BRITISH SCHOOL - ul. Świętojańska 34/3 BY INSOMNIA – ul. Świętojańska 104 CAFE MARIOLA - ul. Bolesława Prusa 24 CENTRUM U7 - ul. Świętojańska 133 CENTRUM MEDYCZNE DR KUBIK - Antoniego Hryniewickiego 6 CENTRUM NURKOWE DIVE - ul. Szarych Szeregów 3 CENTRUM POMOCOWE - ul. Jęczmienna 8 CENTRUM REHABILITACJI - Al. Zwycięstwa 255 CENTRUM ZDROWIA I REHAB. MERCURY - ul. Skwer Kościuszki 15 CLINICA MEDICA - ul. Mireckiego 11 CORNER CAFE - ul. Świętojańska 78A CUKIERNIA FAJNE BABY - ul. Świętojańska 70/71 CUKIERNIA MY PLACE – ul. Świętojańska 62 DOM CZEKOLADY - Centrum Handlowe Riviera ECOLE FRANCAISE - ul. Halicka 8 EDUFUN - ul. 10 Lutego 21/2 EDUROBOT - ul. Świętojańska 73 EMPIK SCHOOL - ul. Świętojańska 64 EUROLIDER - ul. Nowowiczlińska 35 CENTRUM NAUKI EXPERYMENT - ul. Zwycięstwa 96/98 FAMILLY WORLD - Galeria Szperk, ul. Pł. Dąbka 338 FOTOGRAF RODZINNY TRÓJMIASTO - ul. Kasztelańska 10a FUNDACJA MAMY Z MORZA - ul. Brzechwy 3/5 FUNDACJA PEŁNĄ PIERSIĄ – ul. Gorczycowa 16a/12 FUNDACJA WSPIERANIA I ROZWOJU RODZINY WiRR - ul. Argentyńska 2c lok.1 FUNDACJA KREATYWNI - ul. Modrzewiowa 4c/8 FRYZJER DZIECIĘCY KOLOROWE CZUPRYNKI - ul. Gryfa Pomorskiego 54A/u2 GABINET BEAUTIFUL SKIN - ul. Świętojańska 57 GABINET KOSMETYCZNY BEAUTY BUFFET - ul. Wrocławska 57 GALERIA MALUCHA - ul. Traugutta 2 GEOBAN S.A. - ul. Łużycka 6 B GDYŃSKIE CENTRUM KULTURY - ul. Łowicka 51 HOTEL KURACYJNY - Al. Zwycięstwa 255 HOTEL RÓŻANY GAJ - ul. Józefa Korzeniowskiego 19D IMPRESJA - STUDIO EDUKACJI MUZYCZNEJ - ul. Wielkopolska 401 KAWIARNIA CAFFE ANIOŁ - ul. Kilińskiego 6 KAWIARNIA CAFE KLAPS - ul. Wybickiego 3 KAWIARNIA CIUCIUBABKA CAFE - ul. Piłsudskiego 30 KAWIARNIA CONTRAST CAFE - ul. Bulwar Nadmorski KAWIARNIA LE BONJOUR – ul. Świętojańska 62 KAWIARNIA SLOW CAFE - ul. Filipkowskiego 20 KLINIKIA LECZENIA NIEPŁODNOŚCI INVIMED - ul. 10 Lutego 16 KLUB ZDROWEGO STYLU ŻYCIA - ul. Morska 173 KUŹNIA TALENTÓW - ul. Szyprów 24B KREATYWNA ŚWIETLICA - ul. Nagietkowa 73 LATAJĄCE KRĘGI - spotkania kobiet w Trójmieście LILKI SZPILKI - ul. Bema 10 LOVEAT - ul. Świętojańska 107 MANA DAY SPA - ul. Żwirki i Wigury 2A MEDICODENT - ul. Starowiejska 24 MATH RIDERS - ul. Olgierda 125a MUZEUM MOTORYZACJI - ul. Żwirowa 2C NABOGATO SUSHI BAR - ul. Świętojańska 95 NADLEŚNICTWO GDAŃSK Z SIEDZIBĄ W GDYNI - ul. Morska 200 NANNY BELL - ul. Tezeusza 4 PARK TRAMPOLIN JUMPCITY - ul. Tadeusza Wendy 7/9 PIZZERIA MĄKA I KAWA - ul. Świętojańska 65 PORADNIA PSYCHOLOGICZNA TY I JA - ul. Spokojna 47 PRACOWNIA MODOWA ATERIER AMBRIS - ul. Górnicza 20 B/13 PRZEDSZKOLE TUPTUSIE - ul. Snycerska 11 PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE P.W. ŚW. RODZINY Z NAZARETU - ul. Miernicza 9 REMEB SALON - ul. Zwycięstwa 241 RESTAURACJA ALT CAFE - ul. Legionów 112F/1 RESTAURACJA BARRACUDA - ul. Bulwar Nadmorski im. F. Nowowiejskiego 10 RESTAURACJA BIO WAY - ul. Władysława IV 37 RESTAURACJA BIO WAY - ul. Kazimierza Górskiego 2 RESTAURACJA BRITANNICA STEAKHOUSE - Al. Zwycięstwa 255 RESTAURACJA COCO RESTAURANT – ul. Waszyngtona 21 RESTAURACJA COZZI - ul. Władysława IV 49F RESTAURACJA DALMACIJA - ul. Świętojańska 51 RESTAURACJA DEL MAR - ul. Bulwar Szwedzki RESTAURACJA EUREKA - Al. Zwycięstwa 96/98 RESTAURACJA GOOD MORNING VIETNAM - ul. Świętojańska 83 RESTAURACJA MALIKA - ul. Świętojańska 69 RESTAURACJA MARIASZEK - ul. Spółdzielcza 1 RESTAURACJA MOSHI MOSHI SHUSI - ul. Jerzego Waszyngtona 21 RESTAURACJA OGNIEM I PIECEM – ul. Świętojańska 87 RESTAURACJA PANORAMA - Al. Mickiewicza 1/3 RESTAURACJA PRZYSTANEK ORŁOWO - al. Zwycięstwa 237/3 RESTAURACJA TAWERNA GDYNIA - al. Jana Pawła II 11 RESTAURACJA TOM’S DINER – ul. Świętojańska 47 RESTAURACJA TRIO - ul. Starowiejska 29/35 RODZICE BEZ OBAW KLUB - ul. Filipkowskiego 20 SALON FRYZJERSKI ANTONIO - ul. Jana Kilińskiego 8 SALON FRYZJERSKI MEDIUM - ul. Poziomkowa 9 SKLEP ARTYSTYCZNY VENA - ul. Świętojańska 97 SKLEP BIO ŚWIAT - ul. Starowiejska 16 SKLEP BY O LA LA – ul. Świętojańska 61 SKLEP KIDS CONCEPT - ul. Morska 174 SLOW FOOD - ul. Świętokrzyska 61 STEP BY STEP STUDIO TAŃCA - ul. Podgórska 1 STOMATOLOG WIEWIÓR-K - ul. Warszawska 78 STUMILOWYLAS - ul. Spokojna 47 TEATR CZWARTE MIASTO - ul. Tatarczana 10/15 TEATR GDYNIA GŁÓWNA - ul. Plac Konstytucji 1 TEATR MIEJSKI - ul. gen. Józefa Bema 26 USKRZYDLAM PORADNIA TERAPEUTYCZNA - ul. Jantarowa 22 WYMIENNIKOWNIA - ul. Kartuska 20 WYSOKA SZPILKA - ul. Wielkopolska 28 YMCA OGNISKO MŁODZIEŻOWE - ul. Żeromskiego 26 QUADRILLE CONFERENCE & SPA - ul. Folwarczna 2 ZEMSAI DAY SPA - ul. Wielkopolska 49 OKOLICE AGROTURYSTYKA U RYCHERTÓW - Kiełpino, ul. Starowiejska 14 BAR MERLIN - Straszyn, ul. Starogardzka 42 CENTRUM CARITAS - Suchy Dąb, ul. Krzywe Koło 36 CENTRUM IM. SIOSTRY FAUSTYNY - Rumia, ul. Ks.Lucjana Gierosa 8a CENTRUM REHABILITACJI - Trąbki Wielkie, ul. Pasteura 1 DOM ZDROJOWY - Jastarnia, ul. Kościuszki 2A HELEN DORON - Rumia, ul. Piłsudskiego 68 HOTEL ASTOR - Jastrzębia Góra, ul. Rozewska 38 HOTEL CZARNY KOS - Borkowo, ul. Letniskowa 10 HOTEL FALTOM - Rumia, ul. Grunwaldzka 7 HOTEL PRIMAVERA CONFERENCE & SPA - Władysławowo, ul. Rozewska 40 KLUB MALUSZKA - Pierwoszyno, ul. Droga Wojewódzka 101 PORT RUMIA - ul. Grunwaldzka 108 REFERAT DS. KULTURY, SPORTU, TURYSTYKI - Rewa, ul. Morska 56 RESTAURACJA PARMEZAN - Rumia, ul. Żwirki i Wigury 18 A RESTAURACJA TABUN - Otomin, ul. Konna 29 SZKOŁA RODZENIA SUPER MAMA - Pruszcz Gd., ul. Świerkowa 28 SZKOŁA RODZENIA SUPER MAMA - Rumia, ul. Gdańska 17 SZKOŁA RODZENIA SUPER MAMA - Wejherowo, ul. Sobieskiego 334 WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ - Łapino, ul. H.Sienkiewicza 50 ZIELONA BRAMA - Przywidz, ul. Gdańska 26


Dziewczynki mogą jednak cieszyć się także z designerskich tiulowych spódniczek, czy akcesoriów wykonanych z naprawdę modowych materiałów, takich jak metalizowana eko-skóra. Dodatki są zresztą wspaniałym uzupełnieniem kolekcji.

Najbardziej praktyczne obuwie (sneakersy, trampki) pojawia się w wielu opcjach stylistycznych i kolorystycznych, tak by można było skomponować harmonijny totallook dla dziecka. Nie brakuje czapek baseballówek i nowoczesnych plecaków, które są nie tylko fajnie zaprojektowane, ale także bardzo przydatne. Dla równowagi kolekcja w dużej mierze składa się z ubranek typu basic, czyli minimalistycznych modeli wykonanych z melanżowego dżerseju, klasycznych jeansów, czy kurtek wiatrówek z ortalionu. Dominację jasnych, pastelowych kolorów przełamują żywe – żółty, granat i niebieski, a w linii dziewczęcej róż (zwłaszcza w linii Miami).

Fotograf: Adam Wesołowski

Stylizacja: Agnieszka Szymańska

Koncepcja artystyczna: Ligia Kawiatek

Produkcja: MasikProduction


Profile for Magazyn Together

MAGAZYN TOGETHER - rodzinna strona Trójmiasta, marzec 2016  

MAGAZYN TOGETHER - rodzinna strona Trójmiasta W numerze: Niebezpieczny doktor Google, Morfologia uparciucha, Autyzm – duży znak zapytania.....

MAGAZYN TOGETHER - rodzinna strona Trójmiasta, marzec 2016  

MAGAZYN TOGETHER - rodzinna strona Trójmiasta W numerze: Niebezpieczny doktor Google, Morfologia uparciucha, Autyzm – duży znak zapytania.....

Advertisement