MAGAZYN TOGETHER - rodzinna strona Trójmiasta nr 6/2015

Page 22

ZDROWIE I SPORT

Woda

„naturalne źródło zdrowia” T: Magda Stefańska

WEDŁUG DEFINICJI SŁOWNIKA JĘZYKA POLSKIEGO, WODA TO „PRZEZROCZYSTA, BEZBARWNA CIECZ, NIEZBĘDNY SKŁADNIK ORGANIZMÓW ŻYWYCH”. WEDŁUG LEKARZY I REHABILITANTÓW, TO CUDOWNA SUBSTANCJA – WYKORZYSTYWANA PRZY UPRAWIANIU SPORTÓW WODNYCH UZDRAWIA UMYSŁ I CIAŁO.

Wszyscy wiemy, że „sport to zdrowie”, nawet jeśli tylko w teorii. Wyrażenie to, z lepszym lub gorszym skutkiem, wpajane jest nam od najmłodszych lat. Uprawianie sportów wodnych, jak większość form aktywności fizycznej, pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, poprawia nastrój, kształtuje ducha rywalizacji i uczy zasad fair play. Niektóre sporty, uprawiane bezpośrednio lub pośrednio w środowisku wodnym, są pomocne w procesie leczenia wielu schorzeń u dzieci i młodzieży.

MOTYLEK Z ODSTAJĄCYMI ŁOPATKAMI Pierwszym sportem, który powszechnie kojarzy się z wodą jest oczywiście pływanie. Tradycyjna dyscyplina, której uprawianie nie jest ani skomplikowane, ani kosztowne. Nie potrzeba drogiego sprzętu, a bilet uprawniający do wejścia na pływalnię to wydatek kilkunastu złotych.

22

Magazyn Together | Czerwiec 2015

O pływaniu, jako poważnej i ważnej dyscyplinie sportu, zaczęto mówić w Polsce wraz z pierwszymi, międzynarodowymi sukcesami specjalistki od stylu motylkowego – Otylii Jędrzejczak. Pływaczka wielokrotnie przyznawała w wywiadach, że jej przygoda z basenem zaczęła się, bo… miała krzywy kręgosłup i odstające łopatki. Przykład narodowej dumy Polaków nie jest wyjątkowy i odosobniony. Lekarze i rehabilitanci bardzo często na wady postawy i problemy z kręgosłupem zapisują na receptę – pływanie, a właściwie pływanie korekcyjno-rehabilitacyjne. Najlepsze efekty terapia przynosi wśród najmłodszych pacjentów. Bardzo często, to właśnie dzieci i młodzież takiej kuracji potrzebują. Ich kości rosną szybko, a równocześnie są jeszcze bardzo delikatne. Ochronę gwarantują silne mięśnie grzbietu, które można wyćwiczyć podczas pływania. Mięśnie wspomagają prawidłową pracę


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.