MADEMOISELLE 02/2020

Page 1

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK

ISSN 2451-120X

NUMER 02/2020 (47)

IDEALISTKA ONLINE

Natalia Hatalska

TRÓJMIASTO
DR N.MED. AARON BASIR SPECJALISTA CHIRURGII SZCZĘKOWOTWARZOWEJ

MEDICODENT S.C. 81519 GDYNIA UL. POWSTANIA STYCZNIOWEGO 23 TEL: +48 517 919 715 / +48 58 661 60 50 KLINIKA@MEDICODENT.PL WWW.MEDICODENT.PL

DR IWONA DAWLIDOWICZBASIR


KLINIKA STOMATOLGII I MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

SZTUKA TW ORZEN I A UŚM I EC H U I PIĘKN A

J E D N A Z N A J N O W O C Z E Ś N I E J S Z YC H KLINIK W POLSCE

20 LAT DOŚWIADCZENIA


MOŻEMY POWIEDZIEĆ, ŻE... Działamy od 2014 roku, że z powodzeniem prowadzimy kampanie klientów, zwiększamy ich zyski i poprawiamy ich wizerunek. Że oferujemy pełen zakres usług marketingu zintegrowanego i że nie dzielimy myślenia na digitalowe, ATL-owe, BTL-owe i eventowe. Że stawiamy na całościowe i szerokie podejście do tworzonych kampanii. A przede wszystkim na emocje i prawdziwe przeżycia. Możemy zachwalać nasz 30-osobowy zespół czy opowiedzieć, że w naszej agencji najważniejsi są ludzie. Ci, dla których pracujemy i Ci, z którymi pracujemy. Że nasze łączne doświadczenie sprawia, że nie boimy się żadnego wyzwania, wszędzie widzimy możliwość, przecież marketing to tworzenie ekscytujących scenariuszy...

...OPOWIEMY INNĄ HISTORIĘ Od pierwszego dnia robiliśmy wszystko, by móc o sobie powiedzieć: AGENCY OF UNLIMITED EXPERIENCE. I choć nieustannie się rozwijamy i zmieniamy, ta dewiza przyświeca nam od zawsze. Doświadczanie i emocje to trend przyszłości, który tworzy się teraz na Twoich oczach. To emocje są paliwem do działania, czym silniejsze, tym bardziej wpływają na decyzje. My o tym wiemy i dlatego każda kampania, którą robimy, musi oddziaływać. Nasze kampanie i pomysły są świeże, niebanalne, odważne, a przede wszystkim jedyne w swoim rodzaju. Mieliśmy napisać o sobie, że jesteśmy kreatywni, profesjonalni i rzetelni – jednak postanowiliśmy przedstawić Tobie historię naszej współpracy i Twojego sukcesu! To jest dobra historia! Oceń skalę naszej kreatywności, a po kampanii naszą skuteczność...


Zadzwoń do nas: 605 506 296

Napisz do nas: hello@yourewelcome.pl

Spotkaj nas: Gdańsk, ul. Mściwoja II 64

Zajrzyj do nas: www.yourewelcome.pl


itam Was w kolejnej odsłonie naszego magazynu, tym razem w środku karnawału. To czas, gdy oprócz intensywnej pracy w noworocznym trybie, możemy sobie pozwolić na chwilę wytchnienia. Możemy, a nawet powinniśmy. Często jest to po prostu niezbędne, aby zdystansować się od codzienności i nabrać nowych sił. Jeśli zaś będziecie szukać chwilowej odskoczni, niekoniecznie w postaci tradycyjnej imprezy karnawałowej, polecam oczywiście lekturę bieżącego numeru „Mademoiselle”. Jak zwykle staraliśmy się, by dostarczyć Wam jak najciekawszych treści, które zostaną z Wami na dłużej. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak życzyć przyjemnej lektury!

Na naszych łamach zamieszczaliśmy już przykłady dziesiątek kobiet, których życiorysy mogą być wszechstronną inspiracją. Były wśród nich osoby ze świata sztuki, biznesu, sportu czy mediów. Opisywaliśmy wielkie przedsięwzięcia i pozornie małe zwycięstwa, które przeradzały się w spektakularne sukcesy. W wielu przypadkach kobieca siła pozostawała w uśpieniu, uwalniając się w niespodziewanych momentach. I często czynnikiem sprawczym była trudna sytuacja życiowa. Historie kobiecych sukcesów bywają przeplatane porażkami, lecz niosą też przesłanie, że nie ma sytuacji kryzysowych, których nie można przezwyciężyć. U podstaw pomysłu na stworzenie naszego magazyn zawsze leżało przekonanie o sile kobiet, które potrafią sobie poradzić w różnych sytuacjach życiowych, niezależnie od niesprzyjających okoliczności. To się nie zmieniło – wręcz przeciwnie. Nie tylko wierzymy w siłę kobiet, ale też intensywnie rozwijamy naszą inicjatywę, inspirując się przykładami kobiecych sukcesów. Nam również udało się odnieść sukces, ale nie spoczywamy na laurach. Mamy wiele pomysłów, które będziemy realizować. Zapraszamy również wszystkie przedsiębiorcze kobiety do współpracy i wymiany doświadczeń. Być może Wasz przykład stanie się dla nas kolejną inspiracją. A może to my pomożemy Wam uwierzyć we własny potencjał? Wierzę, że takie współdziałanie to nasza wspólna przyszłość. Jeśli jesteście podobnego zdania i chcecie np. popracować nad usprawnieniem marketingu w Waszej firmie, po prostu skontaktujcie się z naszą agencją marketingową You're Welcome. Już kilka biznesów wynieśliśmy na szczyt. A zatem do zobaczenia i usłyszenia!

REDAKTOR NACZELNA Agnieszka Kulinkowska agnieszka@yourewelcome.pl FOTO Bartosz Ochenduszka PROJEKT / SKŁAD DTP Agata Paczuska-Bałkowiec Maja Grodzicka Konrad Rószkowski REDAKCJA Marika Kłuskiewicz, Katarzyna Paluch, Kamila Recław Karolina Wojtaś, Dagmara Rybicka, Justyna Michalkiewicz, Dominika Prais, Michał Mikołajczak NAKŁAD 5100 sztuk REKLAMA Karolina Pleszewska Menedżer ds. Kluczowych Klientów karolina.p@yourewelcome.pl tel: 573 283 353 Ewa Papakul Menedżer ds. Kluczowych Klientów ewa.p@yourewelcome.pl 789 198 811 Marcin Bartnicki Menedżer ds. Kluczowych Klientów marcin.b@yourewelcome.pl 661 583 725 MARKETING Barbara Siwerska marketing@yourewelcome.pl tel. 798 993 717 KOLPORTAŻ Łukasz Puciłowski WYDAWCA You're Welcome Sp. z o.o., ul. Mściwoja II 64, 80-356 Gdańsk tel. 605 506 296 biuro@magazynkobiet.pl www.magazynkobiet.pl Teksty zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim firmy You're Welcome Sp. z o.o. Wszelkie kopiowanie zawartości bez zezwolenia firmy You're Welcome Sp. z o.o. jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone. Egzemplarz bezpłatny – zakaz sprzedaży. Redakcja nie zwraca niezamówionych tekstów i materiałów redakcyjnych oraz nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych ogłoszeń reklamowych. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania tekstów.

Zdjęcie na okładce: AGNIESZKA CZAJKA/ STUDIO 57

Wstępniak W

Póki co, pracujemy już nad kolejną odsłoną „Mademoiselle”, którą zaprezentujemy Wam za miesiąc. Serdecznie Was pozdrawiam!

Agnieszka Kulinkowska redaktor naczelna

12

ZAMÓW MAGAZYN Szczegóły znajdziesz pod adresem: www.magazynkobiet.pl/prenumerata

MADEMOISELLE / LUTY 2020#18 jej ROZMOWA Natalia Hatalska IDEALISTKA ONLINE

Spis Treści #32 jej KULTURA Audrey HEPBURN #36 jej ŻYCIE STRAŻAKIEM SIĘ JEST, a nie tylko bywa #54 jej SEKS SEKS PROSTYTUTKI po pracy #58 jej ON IREK Żak #62 jej OSOBOWOŚĆ Bez CELU #68 jej DIETA Dieta SOKOWA #74 jej WNĘTRZE W ODBICIU lustra #78 jej PODRÓŻ Polska oczami ORMIANKI

14

#40 jej MODA Roboty RĘCZNE


Rocznik się kończy, przygoda zaczyna. Do każdego Porsche z rocznika 2019 – bezpłatne szkolenie torowe Porsche Driving Experience na Silesia Ring. Tor wyścigowy wpisany jest w DNA Porsche. A Silesia Ring w Kamieniu Śląskim to tor wyjątkowy. Podczas Porsche Driving Experience właśnie tam pod okiem profesjonalnych instruktorów możesz przetestować całą gamę naszych modeli. I poczuć. Zew prawdziwej przygody.

Porsche Centrum Sopot Auto LELLEK Group al. Niepodległości 956 81-861 Sopot tel.: 58 550 91 10

Porsche 911 GT3 RS. W zależności od wariantu i wersji zużycie paliwa w cyklu mieszanym 13,6 l/100 km, emisja CO2: 308 g/km (dane na podstawie świadectw homologacji typu). Zużycie energii elektrycznej i emisja CO2 zostały określone zgodnie z procedurą WLTP. O szczegóły zapytaj Autoryzowanego Dealera Marki Porsche lub sprawdź na stronie https://porsche.pl/porsche-wltp/


jej NUMEREK / Miłość

miłość nadaje życiu sens

77%

75%

44%

ankietowanych wierzy, że prawdziwa miłość istnieje

badanych twierdzi, że najważniejsza jest miłość

ankietowanych twierdzi, że najważniejsza jest miłość do dziecka

49% badanych uważa, że gwarancją szczęścia w związku są namiętność

oraz seks,

81%

ankietowanych przyznało się do kryzysu w związku

16

partnerska

a 80% za taką gwarancję uważa

miłość

18% wśród badanych poznało się przez internet

MADEMOISELLE / LUTY 2020

źródło: badania „Jak kochają Polacy?” na zlecenie portalu Sympatia.pl przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia

90%

badanych uważa, że


masz to na widelcu!

12 i 26 lutego od godz.12:00 Zrób zakupy za 100 zł i odbierz voucher na obiad

partner akcji:

zapraszam

szczegóły i regulamin akcji: www.madison.gda.pl

ul. Rajska 10, Gdańsk


Gdy wy, mężczyźni, wyruszaliście upolować mamuta, my zbierałyśmy jagody obok jaskini. To nam zostało, potrzebujemy się nawzajem i żadna technologia tego nie zmieni.

Idealistka online

jej WYWIAD / Natalia Hatalska

WYWIAD: Marek Wąs ZDJĘCIA: Agnieszka Czajka/ Studio 57 MAKE UP: Marzena Niewiarowska

STYLab Laboratorium Stylu

FRYZURA: Agnieszka Świerczyńska

Salon Fryzur

STYLIZACJE: Maja Malinowska

18

Trussardi Mango

MADEMOISELLE / LUTY 2020


Natalia Hatalska MAGAZYNKOBIET.PL

19


jej WYWIAD / Natalia Hatalska

Natalia Hatalska jest analityczką trendów. Jej gdański instytut badań nad przyszłością – infuture.institute – przygotowuje raporty poświęcone trendom i ich konsekwencjom dla gospodarki i największych firm. W 2017 roku magazyn „Wysokie Obcasy" uznał ją za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, a "Financial Times" umieścił ją na liście „New Europe 100”. Rok później otrzymała tytuł Digital Shaper w kategorii wizjoner, za ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce. Uznana za jedną z 10 najbardziej wpływowych ludzi biznesu w rankingu „Kogo słucha polski biznes”. Jest autorką bestsellerowej książki "Cząstki przyciągania" – albumu poświęconego polskim niestandardowym kampaniom reklamowym.

20

MADEMOISELLE / LUTY 2020


Dlaczego nie chce Pani, żebym podał imiona jej córek?

Bo nie wiem, czy same by tego chciały. Są jeszcze zbyt małe, żeby udzielić mi świadomej zgody, nawet jeślibym je o to zapytała. Skoro analityczka trendów, która zawodowo prognozuje, jak nowe technologie będą wpływały na nasze życie, do tego stopnia chroni swoją prywatność, to znaczy, że internet jest bardzo niebezpieczny.

Nie. Jestem fanką nowych technologii. Zwyczajnie je lubię. Ale staram się korzystać z nich tak, by były mi pomocne. Internet czy inne technologie mogą niszczyć relacje między ludźmi tylko wtedy, jeśli oni sami na to pozwolą. Moje córki w tym roku skończą pięć i dziewięć lat i od urodzenia nie wrzuciłam do internetu wizerunku żadnej z nich. Nie mają własnych telefonów ani komputerów. Nawet na prywatnym profilu na Facebooku, gdzie mam naprawdę niewielkie grono znajomych, nie używam ich pełnych imion, tylko inicjały. Moje dzieci nie są moją własnością. Gdy widzę, jak przyszła mama udostępnia zdjęcie USG dziecka, zastanawiam się, czy po urodzeniu byłaby skłonna zrobić mu tatuaż. Wiem, że to dość kontrowersyjne porównanie, ale dla mnie publikowanie zdjęć dzieci to dysponowanie nimi, ich ciałem lub wizerunkiem – bez ich zgody. Uważam, że nie mam do tego prawa. Moim zadaniem jest przygotować córki do świadomego, samodzielnego życia. Powinny wiedzieć, że dziś prywatność jest dobrem luksusowym. Jesteśmy śledzeni, żyjemy w informacyjnych bańkach, poza którymi trudno nam funkcjonować. Wydaje się nam, że podejmujemy decyzje, tymczasem jesteśmy manipulowani. Ale nad tym wszystkim można zapanować, można wykorzystać technologię do budowania zdrowych relacji. Nie jestem tego pewien. Rano w tramwaju widziałem grupę nastolatków – nikt nie rozmawiał, bo każdy miał nos w telefonie.

To nie ich wina, my im to zafundowaliśmy. Uważam, że dzieci nie mają złych intencji, tylko niezaspokojone potrzeby – uwagi, bliskości, miłości. Z naszych badań wynika, że dzieci chcą się kontaktować w sposób fizyczny. Gdy do córek przychodzą koleżanki, to okazuje się, że różnego rodzaju zabawy są bardziej atrakcyjne od telefonów. Ja zresztą nie odcinam ich od technologii, tylko pokazuję, jak mogą z nich korzystać. Ostatnio zrobiły film poklatkowy z udziałem lalek. Starsza ma coraz większą wiedzę o internecie przez rozmowy z przyjaciółmi, również o patologicznych treściach. Dyskutujemy o tym. Spytałam, po czym pozna, że coś jest złe w internecie. Najpierw odpowiedziała: bo jest dziwne? Ale szybko zgodziłyśmy się, że dziwne zazwyczaj

MAGAZYNKOBIET.PL

jest inne, ale niekoniecznie złe. Wreszcie sama doszła do wniosku: złe będzie, gdy się przestraszę. Umówiłyśmy się, że takie „złe” wyłącza, gdy mnie nie ma, albo przychodzi do mnie, jeśli jestem w pobliżu. Niedługo będą nastolatkami, zechcą się uwolnić od rodziców. To naturalne, choć wiem, że będzie dla mnie trudne. Ode mnie zależy, jak przez to przejdziemy. W te święta spadło trochę śniegu, mieszkamy pod lasem i córki poprosiły, żeby mogły same pójść do lasu na sanki. Zgodziłam się, umówiłyśmy się, że wrócą o konkretnej godzinie, a i tak dziesięć minut przed czasem poprosiłam męża, żeby poszedł sprawdzić, co u nich. Moja mama była przerażona – bo dzikie psy, dziki, źli ludzie. A przecież sama jako pięciolatka spędzałam całe dnie na podwórku. Łatwo zorganizować dzieciom życie, wystarczy posłać na zajęcia pozalekcyjne. Trudniej nauczyć, że powinny kierować się rozsądkiem, własnym osądem, a nie tym, co słyszą w mediach czy od znajomych. Może należałoby nauczyć tego również dorosłych?

Dorośli są odpowiedzialni sami za siebie. Szczególnie w czasach technologicznej rewolucji. To niełatwe. Kiedyś miałam zasadę, że w środy i piątki wieczorami nie korzystam z internetu. To umarło, dziś jestem online w zasadzie 24 godziny na dobę. Ale gdy przebywam z córkami, staram się odkładać telefon. Mamy swoje rytuały, wieczorem leżę z nimi w łóżku i rozmawiamy. To nasz czas. Pod choinkę dostałam specjalny telefon, bez internetu. Chcę przeprowadzić eksperyment – miesiąc z takim telefonem, tak, jak żyło się kiedyś. W każdym telefonie można wyłączyć internet.

Ale to nie to samo, kiedy tego internetu nie masz w ogóle. Nie możesz go włączyć, kiedy go nagle potrzebujesz. Niedługo wyjeżdżam na konferencję do Pragi. Kiedy mailem otrzymałam powiadomienie o rezerwacji biletów lotniczych, informacja ta automatycznie zapisała się w moim kalendarzu.

Każda technologia niesie ze sobą zagrożenia, ale przecież to nie wina technologii.

21


jej WYWIAD / Natalia Hatalska

Dodatkowo dostałam informację o pogodzie i miejscach, które warto odwiedzić. Zaoszczędziłam w ten sposób mnóstwo czasu. Pamiętam, jak lata temu przeprowadziłam się do Poznania. To trudne do poruszania się miasto z jednokierunkowymi ulicami. Szlag mnie trafiał, gdy jeździłam po nim z wielkim planem miasta rozłożonym na siedzeniu obok, a i tak błądziłam. Teraz korzystam z google maps. Ja lubię mapy, lubię dotykać papieru. Poza tym, dzięki nim nie tylko wiem, jak dojechać w konkretne miejsce, ale też w każdej chwili wiem, gdzie tak naprawdę jestem.

To dziedzictwo dawnych czasów, gdy mieszkaliśmy w jaskiniach – mężczyźni wyruszali w daleką drogę, żeby upolować mamuta. Dlatego musieliście dobrze orientować się w terenie. My jesteśmy zbieraczkami – zioła i jagody zbierałyśmy tuż obok jaskini. Ale mamy za to lepszą pamięć. Jest pani feministką.

Oczywiście. Przy czym feminizm rozumiem jako równouprawnienie, a nie stawianie kobiet i mężczyzn w opozycji, wskazywanie, kto jest lepszy, a kto gorszy. Kobiety i mężczyźni uzupełniają się, potrzebują nawzajem, by razem budować sprawiedliwy świat. Skrajne, neofeministyczne ruchy, które działają na zasadzie silnej konfrontacji, irytują mnie. Głównie dlatego, że potem z zewnątrz

Dziś prywatność jest dobrem luksusowym. Jesteśmy śledzeni, żyjemy w informacyjnych bańkach, poza którymi trudno nam funkcjonować. Wydaje się nam, że podejmujemy decyzje, tymczasem jesteśmy manipulowani.

22

feminizm zaczyna być rozumiany opacznie, jak walka o władzę, a nie coś naturalnego, dobrego i potrzebnego wszystkim. Jakie są korzyści z nowych technologii? Poza google maps i może jeszcze lodówką, w której można przechować mięso mamuta?

I pralką, zmywarką, piekarnikiem, żelazkiem... mogłabym wymieniać w nieskończoność. W ciągu zaledwie pokolenia jakość naszego życia diametralnie zmieniła się na lepsze. Oczywiście, ten dobrobyt nie jest sprawiedliwie dzielony między wszystkich ludzi, ale stopniowo postęp dokonuje się właśnie dzięki nowym technologiom. Uważam, że internet czy telefon komórkowy są takimi samymi narzędziami jak lodówka. To już się stało – nie da się żyć bez prądu i nie da bez internetu. Tylko od nas zależy, jak będziemy wykorzystywać te narzędzia. Dzisiaj słychać wiele krytycznych głosów o portalach społecznościowych. Mam grupę przyjaciółek jeszcze z czasów studiów, ale z różnych powodów nie możemy się regularnie spotykać. Mamy pracę, rodziny, jedna z nas mieszka w Niemczech, przyjeżdża do Polski raz na kilka miesięcy. Założyłyśmy więc na WhatsApp grupę Feminist Friends i dzięki niej jesteśmy w stałym, powiedziałabym, że nawet codziennym kontakcie. Internetowe przyjaźnie bywają tylko protezą prawdziwych relacji.

Nie zgadzam się. Owszem, taka komunikacja jest płaska, bo opiera się wyłącznie na słowie i obrazie. Brakuje dotyku, intonacji, mowy ciała, zapachu. Badania wskazują, że aby zrekompensować brak tych doznań, kontakt za pomocą internetu powinien być czterokrotnie częstszy od normalnej rozmowy. Uważam, że da się zbudować dobrą relację online z drugim człowiekiem. Od formy ważniejsze są przecież nasze intencje, szczerość. Każda technologia niesie ze sobą zagrożenia, ale przecież to nie wina technologii. Co to za zagrożenia?

Na przykład, kiedy technologii oddajemy to, co powinno zostać w gestii człowieka – chociażby dbanie o nasze relacje. Na rynku produktów dla dzieci istnieją specjalne misie-przytulanki, które wkłada się niemowlakom do łóżeczka, one je uspokajają, bo imitują szum serca mamy. Nie uważam, że to dobry kierunek – dlaczego dziecko ma się uspokajać przy nagranym i automatycznie odtwarzanym dźwięku serca mamy, kiedy może uspokajać się przy jej piersi, słysząc ten dźwięk na żywo. Albo specjalne kołyski – uruchamiają się w momencie, gdy dziecko zaczyna płakać. Technologia zdejmuje z rodzica odpowiedzialność za samopoczucie ich własnego dziecka, technologia zaczyna to dziecko wychowywać. W internecie plagą

MADEMOISELLE / LUTY 2020


są patostreamerzy, mają miliony odsłon, promując treści seksistowskie, wulgarne, pedofilskie, pełne przemocy. Widzę też, jak korporacje potrafią cynicznie wykorzystywać technologie – stosując odpowiednie algorytmy, wpływają na to, co widzimy w sieci i w ten sposób nami manipulują... Taki jest świat – niesprawiedliwy, groźny.

Jeśli mamy tego świadomość, możemy to próbować zmieniać. Groźne mogą być siły natury. Ostatnio pokazałam starszej córce zdjęcia z Australii. Oczywiście nie te drastyczne, z poparzonymi zwierzętami, tylko łunę pożaru nad plażą. Popłakała się, zaczęłyśmy się zastanawiać, co można zrobić, żeby takim tragediom zapobiegać. Skończyło się na rozmowie o oszczędzaniu prądu i segregacji śmieci. Niedawno kupiłam jej „Poradnik zmieniania świata", to książka Caroline Paul o aktywizmie. Chciałabym, żeby ona w dorosłym życiu nie zgadzała się na niesprawiedliwość, żeby wiedziała, że ma prawo do własnego zdania. Jak Greta Thunberg?

Wiem, ta dziewczynka budzi kontrowersje, ma zarówno zwolenników, jak i sporą grupę wrogów. Pojawiają się pytania, na ile działa samodzielnie, a na ile ktoś za nią stoi. Ale zastanówmy się, czy to, co ona mówi, co dotyczy naszego świata, jest prawdziwe? Uważam, że jest, bo klimat zmienia się na skutek działalności człowieka. Więc to, co robi, jest ważne, choćby dlatego, że buduje świadomość ekologiczną w społeczeństwie. Kontrowersje budzi raczej fakt, że jej rodzice dali zgodę, by w tak młodym wieku zdobyła popularność i naraziła się na brutalne ataki hejterów.

Nie potrafię tego ocenić. Musiałabym najpierw porozmawiać z nią i z jej rodzicami. Jedną z bolączek współczesnego świata jest łatwość, z jaką wydajemy opinie o innych. Na jakiej podstawie? Bo przeczytaliśmy coś w internecie? Gdy dwie osoby wpisują to samo hasło do wyszukiwarki, otrzymują różne wyniki, bo algorytm wyszukuje treści na podstawie ich wcześniejszych preferencji. Z naszych badań wynika, że 70 proc. ludzi nie zdaje sobie sprawy, że treści, które pojawiają się im w sieci, zostały dobrane na podstawie ich wcześniejszego zachowania. To oznacza, że każdy z nas żyje w swojej własnej internetowej bańce, nie widzi obiektywnej rzeczywistości. Nie ufam współczesnym mediom. Na różnych portalach dostaję skrajnie różne relacje z tego samego wydarzenia. Gdybym chciała dowiedzieć się, co danego dnia naprawdę wydarzyło się w sejmie, musiałabym sięgnąć do źródła, czyli przeczytać stenogram z posiedzenia. Z telewizyjnej migawki nie dowiem się niczego, a jeszcze usiłują mną manipulować. To paradoks, mamy praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, tymczasem trzeba się ciężko napracować, żeby dotrzeć do źródła, poznać prawdę.

MAGAZYNKOBIET.PL

23


jej WYWIAD / Natalia Hatalska

Mówi pani krytycznie o korporacjach, tymczasem właśnie w korporacjach zaczynała pani karierę.

I wiele im zawdzięczam. Przede wszystkim wiedzę na temat schematów funkcjonowania biznesu, która przydaje mi się w pracy. Ale nie pasowałam tam. Ja zawsze mówię wprost to, co myślę, a w korporacjach to jednak nie zawsze działa. Mój blog cieszył się już sporą popularnością, a ja wciąż się wahałam, czy odejść. Praca na etacie daje jednak poczucie bezpieczeństwa. W końcu, w 2008 roku złożyłam wypowiedzenie. Nie odeszłam do innej pracy, poszłam do domu, by pracować na własną rękę. Jestem pierwszą osobą w rodzinie, która założyła własny biznes, nie miałam wzorców z domu. Z pewnością pomogło mi to, że umiem zachować samodyscyplinę. Od dziewiątej do siedemnastej czytałam, studiowałam, pisałam. Zaczęły się zaproszenia na konferencje, zaczęłam funkcjonować jako shadow consultant. A po ośmiu latach pracy w domu, gdy założyłam instytut badań nad przyszłością, trzeba było wrócić do biura. Myślałam, że to będzie trudne, ale okazało się, że przy większym zespole już nie da się pracować w różnych lokalizacjach, trzeba być na miejscu. Teraz lubię przyjeżdżać do biura. Inna sprawa, że moja praca to ja, moja pasja – spełniam się. Jaką jest pani szefową?

Nie wiem, mogę powiedzieć, jaką staram się być. Po pierwsze staram się pamiętać, że każda osoba jest inna, każda jest indywidualnością, każda wnosi inną wartość i zasługuje na szacunek. Po drugie cenię osoby zupełnie samodzielne. Czasami narzekają, że wrzucam ich na głęboką wodę, ale ja oczekuję od nich samodzielności, bo wiem, że sobie poradzą, ufam im. Nie uciekamy od problemów, bo one oczywiście się zdarzają, wtedy przegadujemy sprawę. Mimo że każdy z nas jest inny, to jednak wyznajemy pewne wspólne wartości, co bardzo pomaga skonsolidować zespół. I nie mam tu na myśli entuzjastycznego stosunku do nowych technologii, bo mamy też osoby sceptyczne, a nawet mniej zaawansowane technologicznie. Ale oni również są ważni, bo są z kolei bardziej wrażliwi na kwestie społeczne, a to jest tak samo niezbędne przy prognozowaniu, jak wiedza o technologicznych trendach. Dziwne, że pani pierwsze studia to była polonistyka.

Tak, i dziś wybrałabym ten sam kierunek. Uważam, że studia humanistyczne dają szeroką perspektywę. Potem można się wyspecjalizować i robić cokolwiek, a rzeczy, którymi nasiąkamy, studiując literaturę czy historię, pozostają na zawsze. Zwłaszcza w takiej pracy jak moja dają głęboki oddech. Lubię sztukę współczesną, nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, jestem fanką street artu. Zresztą to przydaje się też w pracy trendowej, artyści patrzą na świat w oryginalny, jedyny w swoim rodzaju sposób, skłaniają do myślenia, stawiania pytań, przełamywania schematów. Często niektóre tematy poruszają jako pierwsi. No i oczywiście są książki. Czytam non stop, w każdej wolnej chwili.

24

Co głównie czytasz?

Moją wielką miłością jest literatura XIX wieku. Tołstoj, Hugo, Flaubert czy Zola. Oczywiście sięgam też po współczesną prozę. Bardzo lubię Michela Fabera. Jego „Szkarłatny płatek i biały” to jedna z najpiękniejszych książek, jakie przeczytałam w życiu. „Księgę dziwnych nowych rzeczy" poleciłabym nawet miłośnikom science fiction. Ach, jeszcze „Łaciaty pies biegnący brzegiem morza”! To trochę starsza rzecz kirgiskiego pisarza Czingiza Ajtmatowa. Jedenastoletni chłopiec wypływa w morze z ojcem, wujem i dziadkiem zapolować na foki. Zaskakuje ich burza, potem mgła. Dorośli poświęcają własne życie, by uratować chłopca. Niezwykła książka o szlachetności, oddaniu, ale też o męskiej inicjacji. Kiedy powiedziałem żonie, że będę z panią rozmawiał, śmiała się, że się nie nadaję, bo nie mam nawet konta na Facebooku, a pani jest jak internetowy ninja. Tymczasem okazuje się pani idealistką

Hm. Chyba tak. Ale naprawdę wierzę w to, że każdy z nas może zmienić świat. 1

MADEMOISELLE / LUTY 2020


DZIEŃ ZAKOCHANYCH Spraw sobie wyjątkowy prezent lub sprytnie go zasugeruj.

20% zniżki na hasło: mademoiselle 14-16 lutego i 6-8 marca obowiązuje w sklepie stacjonarnym i internetowym www.ostrowskidesign.pl

GDAŃSK-WRZESZCZ DO STUDZIENKI 3/1 TEL. 692 460 025


Wystarczy znaleźć trochę czasu, a radość z buszowania po ponad 80 sklepach pojawi się sama – to więcej niż pewne!

FOT. JOSHUA RAWSON-HARRIS

Salon meblowy Agata oraz Leroy Merlin stanowią skarbnicę dla osób zgłaszających potrzebę wyposażenia i aranżacji wnętrz.

Odwiedziny w Port Rumia Centrum Handlowe Auchan to gwarancja zakupów nie tylko trafnych, efektywnych i efektownych, ale też miejsce przyjazne zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Przestrzeń jest kompleksowo przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Duzi Czytelnicy znajdą nowe książki w księgarniach, a mali będą mogli brać udział w specjalnych warsztatach i licznych wydarzeniach, o których organizację dba się tu wyjątkowo, w przekonaniu, że rodzina powinna się czuć komfortowo w każdej sytuacji. Kto ma małe dzieci, ten wie, o jaki komfort chodzi. Wielbiciele mody i kosmetyków nie wyjdą z centrum handlowego z pustymi rękami ani torbami. Nie samymi zakupami człowiek jednak żyje. Do dyspozycji wszystkich, którzy odwiedzą to miejsce, pozostają restauracje, kawiarnie, plac zabaw dla dzieci i pokój dla rodzica z dzieckiem. Na zmotoryzowanych czeka 2100 miejsc parkingowych Centrum mieszczącego się przy ulicy Grunwaldzkiej 108 w Rumi, otwartego od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-21:00 i niedziele handlowe w godzinach 9:30-20:00. 1

Zakupy proste i przyjemne

dla wszystkich

26

MADEMOISELLE / LUTY 2020


PRZYGODY MAŁEGO CZYTELNIKA 25 STYCZNIA BAŚNIE ŚWIATA

29 LUTEGO PRZYGODY LASSEGO I MAI

28 MARCA PODRÓŻ WESOŁEGO RYJKA

Bawimy się w pasażu galerii od 11:00 do 18:00. WSTĘP WOLNY!

Znajdź nas i polub na FB Port Rumia Centrum Handlowe Auchan, ul. Grunwaldzka 108

portrumia.pl


jej TRÓJMIASTO / Kalendarium

Kulturalne wydarzenia 2 II

3 II

MARIA PESZEK – SORRY POLSKO SUPER TOUR

KONCERT KARNAWAŁOWY SWING & BOSSA NOVA

KOCHALNIA ZAMIAST SYPIALNI

GDAŃSK, KLUB B90

GDAŃSK, FILHARMONIA BAŁTYCKA

GDYNIA, MORSKI INSTYTUT RYBACKI

Autumn leaves, Fly me to the moon, Nice'n'Easy, Cheek to cheek, Sway, Girl from Ipanema, Corcovado, Black Orpheus – utwory zostaną wykonane w polskim tłumaczeniu autorstwa m.in. Jeremiego Przybory, Henryka Warsa. Nie zabraknie polskich standardów z tego okresu, takich jak „Ty masz dla mnie coś” – S. Secunda, czy „Całuj mnie” – J. Petersburskiego. Muzycy zespołu „Sentido” czerpią inspirację z legendarnych big-bandów Glenna Millera, Benny'ego Goodmana i Duke'a Ellingtona.

Jak zorganizować pokój, w którym zaczniesz nieco mniej spać, a dużo więcej się kochać? Znacie hasło: Ty tu urządzisz? Zróbcie to naprawdę po swojemu, ale z odpowiednimi wskazówkami. Obecnie sypialnia to już nie tylko miejsce, od którego oczekuje się komfortu i wygody. To również przestrzeń, która ma wyrażać naszą osobowość oraz odzwierciedlać nasze potrzeby. Czy swoiste feng shui należy stosować również za drzwiami pokoju, w którym zwykle śpimy? Istnieją zasady, których należy przestrzegać, jeżeli chce się mieć romantyczną kochalnię. Warto wiedzieć, jakie kolory ukoją skołatane nerwy, a jakie sprzyjają odważniejszym zabawom.

Maria Peszek powraca z ważnym komunikatem, który brzmi: „im ciemniej wkoło, tym głośniej”! Artystka zachęca fanów do wzięcia udziału w zapowiadanych koncertach – do śpiewania, tańczenia, głośnego krzyczenia i bycia razem, wbrew wszystkiemu co dzieje się dookoła. Na trasie „Sorry Polsko Super Tour” fani artystki nie usłyszą nowych piosenek, gdyż, jak twierdzi Maria, jej dotychczasowe utwory i ich przesłanie są niestety nadal bardzo aktualne, a poza tym to właśnie ich domaga się publiczność. Podczas koncertów Marii będzie towarzyszył nowy zespół, w skład którego wchodzą perkusista Kuba Staruszkiewicz, basista Pat Stawiński oraz grający na gitarach Kamil Pater.

28

MADEMOISELLE / LUTY 2020

MAT. PROMOCYJNE

1 II


8 II

WALENTYNKOWY PCHLI TARG GDAŃSK, OLIWSKI RATUSZ KULTURY Walentynki kojarzą się z bliskością, radością i przyjemnością obdarowania ukochanej osoby specjalnym upominkiem. Dlatego kolejną edycję pchlego targu dedykujemy wszystkim zakochanym (obecnym i przyszłym). Na stoiskach znajdziecie więc wszystko, co kojarzy się z walentynkowym świętem, czyli m.in. odzież i obuwie idealne na randkę lub inną romantyczną okoliczność, twarzowe dodatki, książki z miłością w tle, kosmetyki, biżuterię i zegarki, rękodzieło, gry dla dorosłych i wiele innych, zaskakujących artykułów.

12 II

MUSICALS & MORE. SAINT VALENTINE'S EDITION SALA KONCERTOWA PORTU GDYNIA Specjalna walentynkowa edycja koncertu Musicals & More. Na scenie Portu Gdynia zaśpiewa dwoje znakomitych wokalistów Paulina Grochowska i Maciej Pawlak! Będzie im towarzyszyć występujący m.in. ze Sławkiem Uniatowskim poznański pianista Jacek Szwaj. Na program koncertu złożą się utwory o miłości i nie tylko. Będzie można usłyszeć piosenki ze znanych musicali m.in. „Ghost”, „Shrek”, „Legalna blondynka”, „Pippin”, „Tajemniczy ogród” czy „Bonnie i Clyde”.

MAGAZYNKOBIET.PL

10 II

KUFEREK ROZKOSZY GDYNIA, MORSKI INSTYTUT RYBACKI

Coraz częściej kupujemy zabawki erotyczne. Najchętniej jednak takie zakupy robimy w domowym zaciszu przy użyciu smartfona lub komputera. Czy to dobry sposób na urozmaicenie życia seksualnego, czy jednak wciąż produkty, których kupowania trzeba się wstydzić? Na rynku zwiększa się liczba i różnorodność gadżetów dla dorosłych. W ich użyciu chyba jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, niekiedy skrępowanie. A czy z okazji walentynek wypada robić taki prezent? My wiemy, co lubicie! Wiemy, co was kręci.

13 II

ANIA RUSOWICZ SOPOT, SPATIF Artystka tym razem swój album wyprodukowała sama. Zainspirowana podróżami m.in. do Nowego Orleanu nagrała muzykę z zespołem na tzw. Setkę i przy użyciu taśmy. Rusowicz jak zawsze charakteryzuje się dobrym klasycznym smakiem lat 60. i 70. Tym razem Ania zaprosiła do współpracy instrumenty dęte, które nadały klimat bluesowo-funkowo-rockandrollowy w niektórych momentach wręcz przypominający klimat Jamesa Browna czy też Otisa Reddinga.

10 II

NOWY JORK. PROHIBICJA GDYNIA, TEATR MUZYCZNY „Nowy Jork. Prohibicja” to muzyczna opowieść o narodzinach nowoczesnego świata, historia wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja. To właśnie prohibicja dramatycznie podzieliła tamtejsze społeczeństwo i sprawiła, że amerykański sen – American Dream – zamienił się w nocny koszmar.

13 II

SŁAWEK UNIATOWSKI – THE BEST OF SALA KONCERTOWA PORTU GDYNIA „The Best of”, czyli wyjątkowy koncert z autorskimi utworami Sławka Uniatowskiego oraz jego największych idoli: Zbyszka Wodeckiego, Andrzeja Zauchy i Franka Sinatry. Podczas koncertu nie zabraknie takich utworów jak „Honolulu”, czy „5 rano”. Wyjątkowe aranżacje oraz ciepły barytonowy głos sprawią, że ten wieczór na długo pozostanie w pamięci.

29


jej TRÓJMIASTO / Kalendarium

14 II

ANTYWALENTYNKI

KOBIETA I PIENIĄDZE

GDAŃSK, KLUB AUTSAJDER

GDYŃSKIE CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

Klub Autsajder zaprasza na imprezę antywalentynkową – bez romantycznej muzyki, serduszek i misiaków. Single nie muszą spędzać tego święta samotnie, mogą wybrać się z przyjaciółm klubu na promocyjne drinki. To zaproszenie dla wszystkich, którzy nie potrzebują święta do okazywania sobie miłości. Pije się za zdrowie EX!

Spokój, bezpieczeństwo – słowa odmieniane w kontekście rodziny przez wszystkie przypadki. Jak je zapewnić naszym najbliższym? Kiedy możemy powiedzieć, że tak się stało? Okazuje się, że gdyby chcieć wyjaśnić, z czym wiążą się te pojęcia, to zaskakująco wiele mają wspólnego z pieniędzmi i z majątkiem. Dlatego warto porozmawiać, co można zrobić, by poukładać to, co poukładane być powinno.

16 II

29 II

14 II

WALENTYNKI W SKANDYNAWSKIM STYLU GDYNIA, GARD TASTE SCANDINAVIAN Gård Taste Scandinavian to wyjątkowe, skandynawskie wnętrza, gdzie Szef Kuchni kreuje dania z pasją, perfekcyjnie łącząc nordyckie tradycje z nowoczesnymi trendami. Tego dnia kolację umili nastrojowa muzyka na żywo oraz doskonale skomponowane i pełne afrodyzjaków menu. Przytulne wnętrza i wyjątkowa uczta dla podniebienia składają się na doskonałą scenerię niezapomnianego wieczoru. Jesteśmy pewni, że w walentynki wasze serca zabiją tu mocniej!

1 III

LOVE STORY, CZYLI WALENTYNKI W FILHARMONII

TRIBUTE TO DIRTY DANCING – MUSIC & DANCE SHOW

GDAŃSK, FILHARMONIA BAŁTYCKA

GDYNIA ARENA

GDAŃSK, SZTUKA WYBORU

Magia muzyki potrafi skruszyć każdy lód i roztopić serce! Gdzie będziecie rozumieć się bez słów? Z pewnością w Filharmonii, zapadając się w wygodnym (w sam raz czerwonym!) fotelu i rozkoszując muzyką z bliską osobą. Podczas koncertu zabrzmią najpiękniejsze melodie: od uwielbianych scen miłosnych z filmów, po arie operowe, czardasze, tanga i znane hity z repertuaru takich gwiazd jak Il Divo, Lou Reed, Riccardo Cocciante, Joe Davis, Willie Nelson czy Zbigniew Wodecki.

Miłosna historia niepozornej dziewczyny Frances „Baby” Houseman i uzdolnionego instruktora tańca Johnny'ego Castle ponownie poruszy widzów. Zaskakujące podejście do zaprezentowania przebojów i scen z filmu z udziałem 30 tancerzy, 11-osobowego Dirty Bandu oraz projekcją specjalnie przygotowanych animacji i zdjęć na ekranie kinowym sprawią, że widzowie staną się częścią tego wyjątkowego wydarzenia.

O egzystencji w balijskim wszechświecie opowiedzą Wędrowne Wiewiórki. Dowiecie się też o balijskich inicjatywach eko, ponieważ Bali jest indonezyjskim pionierem w dbaniu o swój ekosystem. To nie tylko gorące plaże, uśmiechnięci Balijczycy, zielone, tropikalne lasy i malownicze pola ryżowe. Bali to bajkowy wszechświat, w którym człowiek zmaga się codziennie ze światem bogów i demonów. Świat, w którym nie ma miejsca na bylejakość.

30

SZTUKA PODRÓŻOWANIA ZROZUMIEĆ BALI

MADEMOISELLE / LUTY 2020

MAT. PROMOCYJNE

14 II


29 II, G. 17:00 I 20:00

SPEKTAKL „WĄSIK” GDAŃSK, SCENA TEATRALNA NOT Obsada: Marta Wierzbicka, Mirosław Baka, Jan Jankowski, Maurycy Popiel, Michał Koterski

REKLAMA

Młody, wyjątkowo nieasertywny, bezrobotny mężczyzna przygotowuje się do pierwszej wizyty przyszłego teścia. Narzeczona i marudny bezrobotny kumpel – lokator oraz nadto gadatliwy sprzątacz nie pomagają w tym trudnym dniu. Na dodatek zawodzi maszynka do golenia, pozostawiając na twarzy bohatera... WĄSIK, który nieoczekiwanie prowokuje przezabawne sytuacje! Dobrego zakończenia można się oczywiście spodziewać! Ale o co chodzi z tym WĄSIKiem, dowiecie się, oglądając nasz przezabawny spektakl.

7 III, G. 19:00

KONCERT VARIUS MANX I KASIA STANKIEWICZ GDAŃSK, POLSKA FILHARMONIA BAŁTYCKA Zespół Varius Manx został założony pod koniec 1989 roku przez Roberta Jansona i braci: Michała i Pawła Marciniaków. Trzon zespołu jest niezmienny od początku istnienia. W tym roku obchodzi swoje 30-lecie pracy artystycznej. Wraz z Kasią Stankiewicz zapraszają na koncert jubileuszowy. Niewątpliwie sale wypełnione po brzegi stanowią o ciągłej popularności zespołu. Różnorodność publiczności świadczy tym, że utwory Varius Manx łączą młode i starsze pokolenie, bo kto nie zna piosenki „Orła cień"? Jubileuszowy koncert to repertuar z 30 lat działalności zespołu. „Zamigotał świat", „Ruchome piaski", „Piosenka księżycowa", „Kot bez ogona", „Pocałuj noc" czy „Zanim" zrozumiesz potrafią zanucić miliony Polaków. Varius Manx i Kasia Stankiewicz to gwarancja wspaniałych muzycznych wspomnień.

IMPRESARIAT 34ART GDAŃSK, UL. ZABYTKOWA 4/3 731-323-364 BIURO@34ART.PL


ŹRÓDŁO: XXX

FOT. PEXELS

jej KULTURA / Kobieta w kulturze

Audrey Hepburn AUTOR: Katarzyna Paluch

Przepiękna kobieta, wybitna aktorka filmowa i teatralna, filantropka – Audrey Hepburn to niekwestionowana legenda znana m.in. z filmu „Śniadanie u Tiffany'ego”, „Rzymskich wakacji” i wielu innych kultowych produkcji, które na zawsze wpisały się w światową kinematografię.

32

MADEMOISELLE / LUTY 2020


W czasie II wojny światowej dawała ze szkolnym kolegami

Kiedy jej kariera zaczęła nabierać tempa, zaproponowano jej zmianę nazwiska. W świecie show-biznesu królowała wówczas

sekretne recitale

Katharine Hepburn – obawiano się

taneczne, aby pomóc

jej reakcji.

w zbiórce pieniędzy na rzecz holenderskiego ruchu oporu.

Zmarła na raka okrężnicy w Tolochenaz w Szwajcarii w wieku 64 lat.

„Z własnego doświadczenia wiem, jak wiele UNICEF znaczy dla potrzebujących dzieci, ponieważ sama otrzymałam żywność i opiekę medyczną po II wojnie światowej”, powiedziała aktorka, Audrey Hepburn, kiedy w 1989 roku została oficjalnie mianowana Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.

W 2003 roku „Vogue" ogłosił Audrey Hepburn „najlepiej ubraną kobietą wszech czasów”.

Podczas kręcenia zdjęć do filmu „Nie do przebaczenia” aktorka spadła z konia, doznając poważnego urazu kręgosłupa.

Kilkakrotnie poroniła, urodziła również martwe dziecko. Te tragiczne doświadczenia odbiły na niej nieodwracalne piętno.

Na jej cześć nazwano jedną z odmian tulipana.

Czarna, aksamitna sukienka, w której Audrey

Marzyła o tym, aby zostać

wystąpiła w filmie „Śniadaniu u Tiffany'ego” została

baletnicą, uniemożliwił jej

sprzedana na aukcji w londyńskim Christie's za 470 tysięcy funtów. Dochód ze sprzedaży został przekazany

to zbyt wysoki wzrost

fundacji niosącej pomoc najbiedniejszym w Indiach.

(169 cm!) i za długie nogi.

MAGAZYNKOBIET.PL

33


jej KULTURA / Książki

GABRIELLA CONTESTABILE

GRZEGORZ PAWŁOWSKI

WŁOSZKI. CZEGO MOGĄ NAS NAUCZYĆ?

ODDECH W ZWIĄZKACH

Kobiecość po włosku. Jak przeżyć własne rzymskie wakacje, być jak Monica Bellucci i kochać życie z wzajemnością. Przebojowe, pewne siebie, niezależne. Włoszki nie mają sobie równych, jeśli chodzi o temperament i fason. To one rządzą w domu, a gdy idą ulicą – roześmiane, zniewalająco seksowne i eleganckie – świat leży u ich stóp. Chciałybyśmy być takie. Czy to możliwe? Jak one to robią, że znajdują czas na plotki z przyjaciółką, gotowanie dla całej rodziny, własne przyjemności, pracę, której poświęcają się z pasją i wyobraźnią, a przy tym zawsze wyglądają ponętnie? By zrozumieć ten sekret, warto wraz z autorką zajrzeć do domów zwykłych Włoszek, wsłuchać się w głosy gwiazd włoskiego kina, odwiedzić warsztaty florenckich rzemieślników i pracownie odważnych projektantek.

KRZYSZTOF GURECZNY

JAK ZOSTAŁEM GANGSTEREM. HISTORIA PRAWDZIWA WYDAWNICTWO AGORA

Alibi jest dla psów. Rozgłos jest dla branży. Bohater książki Krzysztofa Gurecznego w bandziorskim świecie spędził cztery dekady. Zmieniła się mafia, zmieniła się policja, zmienił się ustrój Polski, a on ciągle jest nieuchwytny. Ma przeciętny samochód i przeciętny dom, ale obraca milionami. Unika rozgłosu, ale pociąga za wszystkie sznurki. W szczerej rozmowie opowiada, ile wspólnego z prawdą mają opowieści skruszonych gangsterów i w jaki sposób stał się tym, kim jest. Na kanwie tej historii powstał film w reżyserii Macieja Kawulskiego. „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” według scenariusza Krzysztofa Gurecznego wchodzi do kin 3 stycznia 2020 roku.

34

Świadomość tego, jaki wpływ ma oddech na jakość życia, rośnie. Dotyczy on także sfer uczuciowej i seksualnej. Możesz wykorzystać go do pogłębiania relacji z samym sobą, pełniejszego doświadczania własnych uczuć i drugiej osoby. Trening oddechowy pomoże też czerpać więcej satysfakcji z seksu. Żeby kochać innych i być kochanym, trzeba w pierwszej kolejności pokochać samego siebie. To oklepane już zdanie nabiera wymiaru praktycznego w książce "Oddech w związkach". Grzegorz Pawłowski – coach oddechem z dwudziestoletnim doświadczeniem w prowadzeniu sesji indywidualnych – twierdzi, że praktykowanie ćwiczeń oddechowych jest inwestycją w kapitał, który później wnosisz do związku. Tak – kreujesz związek, w jakim jesteś. Trochę w niego wpadasz – „fall in love” – rzucasz się ślepo w miłość, kiedy sobą nie kierujesz. Warto trochę uporządkować tę sferę. Nie odbierze to jej romantyzmu, a na pewno zmniejszy jej dramatyzm.

TOM O'NEILL, DAN PIEPENBRING

MANSON. CIA, NARKOTYKI, MROCZNE TAJEMNICE HOLLYWOOD WYDAWNICTWO AKURAT

Wstrząsający reportaż odkrywający prawdę o zbrodniach Charlesa Mansona. Latem 1969 roku zleca członkom swojej sekty brutalne morderstwa w Hollywood. W ciągu dwóch dni ginie 7 osób, w tym Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. Pół wieku później reporter Tom O'Neill publikuje nieznane dotąd fakty obalające „oficjalną wersję wydarzeń” tej legendarnej zbrodni. Jeśli myślisz, że znasz prawdę, mylisz się. O'Neill prace nad książką prowadził przez 20 lat. Gdy w 1999 roku zaczął zgłębiać temat, natrafił na setki nieścisłości w relacji policji i prokuratury. Z kim tak naprawdę zadawał się Manson i jak daleko posunęli się jego hollywoodzcy znajomi, żeby ukryć swoje powiązania? Dlaczego śledczy nie powstrzymali go, mając ku temu tak wiele okazji?

MADEMOISELLE / LUTY 2020

MAT. PROMOCYJNE

WYDAWNICTWO LITERACKIE

WYDAWNICTWO ZWIERCIADŁO


„Napędza nas kofeina” Jesteśmy pasjonatami kawy, kofeina nas napędza i daje nam siłę - mówi Daniel Matz, założyciel restauracji Ducha 66. To wyjątkowy projekt gastronomiczny na mapie Trójmiasta, bo jako pierwszy, poza wyśmienitą kuchnią, oferuje gościom także spory wybór win i doskonałą kawę dostępną dotychczas tylko dla klientów kawiarni speciality.

FOT ANETA CHOJNACKA

Ducha 66 – restauracja speciality

FOT MATEUSZ DIETRICH

WYWIAD: Mateusz Dietrich

Czyli robicie to, żeby lepiej zarobić? Nie. Robimy to, bo chcemy być fair wobec gości. Robimy to, bo kawa nas napędza, bo kofeina nas napędza. Karmimy najlepszym jedzeniem, z najlepszych produktów jakie możemy kupić. Zamawiamy u małych, lokalnych dostawców. Korzystamy z tego, co w danym sezonie jest najlepsze. Tak samo jest z kawą. My chcieliśmy, żeby to była najlepsza kawa, bo to jest naszą pasją. Są kawiarnie speciality, ale restauracji już nie ma. Byliśmy w Trójmieście chyba pierwsi, którzy przeszli na ten poziom gastronomii.

Czy w restauracji tak ważna jest dobra kawa? Przecież na kawę można się wybrać do kawiarni. W większości restauracji kawa jest, łagodnie mówiąc, przeciętna - smolista, zbyt mocno palona. My szanujemy naszych gości i podajemy kawę z segmentu speciality, bo chcemy, żeby była najlepsza z możliwych jaka może być. Przygotowują ją bariści, osoby znające się na kawie, a nie tylko przeszkolone w obsłudze ekspresu. Tak miało być od początku. Chcemy sprawić, żeby nasi goście zaczynali u nas kulinarną przygodę od pysznych przystawek, aperitifu, fantastycznego prosecco, zjedli pyszny i apetycznie wyglądający obiad lub kolację i zostali na kawie czy drinku, a nie szukali miejsca gdzie indziej.

MAGAZYNKOBIET.PL

I to się sprawdza? Klienci to doceniają? My nie mamy klientów, mamy gości. Dla nas gościnność jest bardzo ważna, dlatego traktujemy ich uczciwie. Mamy krótkie menu, bo gotujemy ze świeżych, lokalnych produktów. Wodę podajemy za darmo, bo nie wyobrażamy sobie, żeby za zwykłą wodę z saturatora trzeba było płacić. Nie narzucamy absurdalnych marż, bo przecież jesteśmy na starówce. Staramy się poznawać naszych gości i traktować ich tak jak najlepiej, bo są dla nas najważniejsi. I choć istniejemy od lipca ubiegłego roku, to już mamy stałych klientów. Więc tak, to działa.

DUCHA 66 UL. ŚWIĘTEGO DUCHA 66 80-834 GDAŃSK WWW.DUCHA66.PL 532154526

35


jej ŻYCIE / Jak byłam mała

Strażakiem się jest,

a nie tylko bywa

WYWIAD: Dagmara Rybicka ZDJĘCIA: Joanna Bernatowicz

36

MADEMOISELLE / LUTY 2020


Jest prawie jak w bajce – 19 wspaniałych i Śnieżka, która jednak zamiast zwiewnej sukienki ma na sobie mundur bojowy, a na dźwięk syreny natychmiast rusza do remizy. Pracy w Ochotniczej Straży Pożarnej nie wybrała przez przypadek. Gdy w grę wchodzi ludzkie życie, nie ma miejsca na kalkulacje – przyznaje Małgorzata Walenczak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Damnicy. Dla niej to najważniejsza służba. Ma pewność, że strażakiem się jest, a nie tylko bywa.

chu, rozmowę psychologiczną z poszkodowanymi w wypadkach. To rzeczy, które po wyjeździe z remizy mogą się przydać. Olej w pile też?

Oczywiście, dla strażaka piła jest ważnym urządzeniem. Kurs kończy się egzaminem w komorze dymnej, gdzie – ubrani w kompletny sprzęt bojowy, z maską i butlą, przystępujemy do testów na sprawność fizyczną. Dopiero później wchodzimy do pomieszczenia podzielonego ruchomymi częściami, z dostrzegalnymi czerwonymi i niebieskimi światłami – jak w samochodzie straży. Musimy przejść od startu do mety, badając, czy na naszej drodze są jakieś przeszkody. Kiedy wydarzyła się pierwsza akcja?

Po miesiącu i był to wypadek samochodowy, na szczęście bez ofiar. Zostaliśmy wezwani do zabezpieczenia miejsca. Najtrudniejsza akcja?

Tegoroczne wakacje, gdy płonęły lasy. Od rana do wieczora gasiliśmy. Gdy udało się opanować jeden pożar, to zaczynał płonąć drugi las, oddalony o parę kilometrów. Bardzo ciężka fizyczna praca przy dogaszaniu takiego żywiołu. Jak to się stało, że trafiła Pani do Ochotniczej Straży Pożarnej?

Przez szwagra, który wciągnął mnie do młodzieżówki. Na co dzień pracuję w przedszkolu i obserwuję, że dzieci spędzają większość czasu przy komputerach. Pomyślałam, że warto zaproponować im coś, co wyciągnie je z domu. Po namowach stworzyłam Młodzieżową Drużynę Pożarniczą – spotykamy się, uczymy pierwszej pomocy, zachowania w trudnych sytuacjach, a do tego gramy, śpiewamy i świetnie się bawimy. Przy okazji podglądałam, co dzieje się w remizie. To, co robią nasi strażacy, bardzo mi imponowało.

Były chwile strachu?

Jeszcze nie. Jesteśmy zgraną załogą i dzielimy zadania, patrząc na możliwości. Gdy komuś zerwie dach i u góry niesamowicie wieje, ja zostaję na dole, bo ważę mniej. Najważniejsze są bezpieczeństwo i wzajemne zaufanie. Dużo jest kobiet w straży?

Jestem sama w zespole, działam jako tak zwana „wyjazdowa” (czyli po wszystkich egzaminach, zdolna do zadań bojowych), ale koledzy od początku traktowali mnie poważnie – przecież sami namawiali, abym dołączyła jako ochotniczka. Przed egzaminami otrzymałam dużo wsparcia i pomocy w przygotowaniach.

Wtedy zapadła decyzja?

Najpierw wzięłam do ręki książki o pożarnictwie. Dowiedziałam się sporo o sprzęcie i możliwościach wykorzystania. Wciągnęło – podobnie jak moją młodzież, której dociekliwość napędzała mnie do dalszej nauki. Mając podstawy, rozpoczęłam kurs w Państwowej Straży Pożarnej Słupsku. Ile czasu potrzeba, by zostać strażakiem?

Przez 2 miesiące poświęcałam na naukę każdy weekend. Na początku jest teoria zakończona egzaminem wewnętrznym, który trzeba potem zdać raz jeszcze w Straży Pożarnej. Wtedy zaczyna się praktyka – ćwiczymy swoje umiejętności w zakresie działania ratowniczego i technicznego, takie jak wyciąganie poszkodowanego z wozu, rozcinanie auta odpowiednimi sprzętami, ściąganie człowieka z da-

MAGAZYNKOBIET.PL

Macie dyżury w remizie?

W ochotniczej straży nikt nie dyżuruje. Dostajemy informację na telefon, że za chwilę włączy się syrena, bo ktoś potrzebuje pomocy. Wsiadamy do samochodów, dojeżdżamy do remizy, tworzymy ekipę. Dopiero gdy jesteśmy przebrani w strój bojowy, dowiadujemy się, do jakiego zdarzenia jedziemy – czy to wypadek, czy może kot na drzewie.

37


jej ŻYCIE / Jak byłam mała

Ściągała pani takiego uciekiniera?

Myślała pani o Państwowej Straży Pożarnej?

Jeszcze nie (śmiech), ale gdyby była taka potrzeba, to oczywiście. Bardzo cieszy mnie to, że mało jest żartów podczas zgłoszeń. Jako strażacy musimy być przygotowani na wszystko, dlatego ważna jest dbałość o sprawność fizyczną – strój, butla i maska mają swoją wagę, a w przypadku akcji liczy się każda sekunda, więc musimy być w doskonałej formie. Do tego mokre węże, które zbieramy – to wymaga sporej siły. Mamy systematyczne szkolenia z pierwszej pomocy oraz badania w szpitalu, które weryfikują, czy nadajemy się do pracy.

Myślałam, ale jestem rozdarta, bo uwielbiam pracę z dziećmi i byłoby to niemożliwe do pogodzenia. Przedszkolaki wiedzą, co robi pani Gosia? Tak i bardzo lubią nasze szkolenia z pierwszej pomocy. Jak liczny jest wasz zespół?

Dwudziestu strażaków gotowych do wyjazdu. W samochodzie mieści się 6 – wraz dowódcą i kierowcą. Na początku zastanawiałam się, czy ja, drobna dziewczyna, będę w stanie poradzić sobie z zadaniami, bo w straży nie ma taryfy ulgowej dla kobiet. Okazało się, że niepotrzebnie, ponieważ mając obok taki zespół, nie mam problemów. Martwimy się o siebie. Gdy któreś z nas nie bierze udziału w akcji, reszta dopytuje, co się dzieje, jak sytuacja. Jesteśmy zżyci, prawie jak w rodzinie. Ma pani świadomość powagi tej pracy?

Tak. Wiem, że robimy z chłopakami dużo dobrego, gasimy mieszkania, domy, lasy i ratujemy ludzi z opresji, a równolegle ja mam zajęcia z młodzieżą, którą angażuję w działania charytatywne. Jestem społeczniczką, zawsze starałam się działać dla innych. Po założeniu rodziny zostanie pani w straży?

Tak. Będzie to wielka lekcja świadomości, co jest w życiu ważne i co można stracić. Dom i rodzina są najważniejsze, więc chyba jeszcze bardziej będę dbać o bezpieczeństwo. Podczas akcji jest miejsce na emocje?

Nie można sobie pozwolić na zdenerwowanie, panikę czy złość. Trzeba odstawić je na boczny tor i książkowo wykonywać każdy ruch. Gdy emocje opadną, zaczynamy czuć, jak bardzo było to wyczerpujące. Dla nas akcja kończy się w momencie doprowadzenia sprzętu do możliwości użytku w kolejnym zdarzeniu. Dopiero gdy można spokojnie usiąść, do każdego z nas dochodzi skala połączenia presji i wysiłku fizycznego. Wtedy zawsze najbardziej pomaga rozmowa. Są sytuacje, w których wolałaby się pani nigdy nie znaleźć?

Nie, jeśli trzeba pomóc, zawsze pójdę w ogień. Nieważne, gdzie to będzie. Nawet ryzykując swoje życie?

Ja pracy nie wybrałam przez przypadek. Ratując, nie kalkuluję, bo strażakiem się jest, a nie tylko bywa. 1

38

MADEMOISELLE / LUTY 2020


MEMLING SECURITY Dostarczamy najlepsze usล ugi ochrony, dostosowane do indywidualnych potrzeb Klientรณw. +48 724 997 997 | 58 341 40 57 memling.pl | biuro@memling.pl


jej MODA / Roboty Ręczne

Roboty Reczne ˜ Roboty Ręczne to rodzinna marka, która powstała z miłości do tradycyjnego rzemiosła oraz zamiłowania do ponadczasowego wzornictwa. Projektantką jest Marta Iwanina-Kochańska, absolwentka ASP w Warszawie, studentka ASP w Krakowie oraz Design Institute w Lahti, stażystka w studio projektowym Toma Dixona w Londynie.

40

MADEMOISELLE / LUTY 2020


MAGAZYNKOBIET.PL

41


jej MODA / Roboty Ręczne

42

MADEMOISELLE / LUTY 2020


jej MODA / Must Have

CHUNKY WOOLEN BEANIE 320,00 ZŁ WEALTHY SWEATER 1600,00 ZŁ

ZIPPED WOOLEN CARDIGAN NO. 2 1400,00 ZŁ

CLASSIC WOOLEN CARDIGAN NO. 12 1400,00 ZŁ

BROWN WOOLEN SLIPPERS NO. 1 190,00 ZŁ

CABLE KNIT UNISEX SWEATER 1650,00 ZŁ

MAGAZYNKOBIET.PL

CLASSIC WOOLEN CARDIGAN NO. 13 1400,00 ZŁ

Roboty Reczne ˜

43


jej URODA / Must Have

3

6

2

1 7

ucci...

G

5

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

44

ZEGAREK ZEGAREK ZEGAREK ZEGAREK ZEGAREK ZEGAREK ZEGAREK

GUCCI G-TIMELESS – 3820 zł GUCCI GRIP – 3820 zł GUCCI GRIP – 3820 zł GUCCI G-TIMELESS – 3820 zł GUCCI G-TIMELESS – 3820 zł GUCCI G-FRAME – 3820 zł GUCCI VINTAGE WEB – 3820 zł

4 MADEMOISELLE / LUTY 2020jej URODA / Zrób to sama

Maseczka z pomarańczy SKŁADNIKI: • 1 pomarańcza, • 1 żółtko, • 1 łyżeczka miodu.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Pomarańczę obierz, usuwając z niej również białą skórkę. Miód, żółtko i obraną pomarańczę wrzuć do blendera. Miksuj do uzyskania jednolitej konsystencji. Powstałą papkę nałóż na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Po 15 minutach zmyj letnią wodą.

DZIAŁANIE:

FOT. MONIKA GRABOWSKA

• nawilżające, • odżywiające, • rozjaśniające.

46

MADEMOISELLE / LUTY 2020


Co się bardziej opłaca zakup mieszkania czy budowa domu?

Każdy, kto szuka lokum, kieruje się osobistymi przekonaniami, możliwościami oraz wygodą, jaką przez kolejne lata pragnie sobie zapewnić. Dla niektórych najważniejsze jest to, aby nieruchomość znajdowała się w centrum miasta – co najczęściej oznacza zakup mieszkania. Inni wolą zbudować dom, który – choć oddalony od centrum, będzie bardziej przestronny. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że im mniejsze koszty poniesiemy, tym więcej włożymy energii i czasu, aby móc wprowadzić się do gotowej nieruchomości. Załóżmy na przykład, że posiadamy 500 tysięcy złotych. W województwie pomorskim możemy za to nabyć mieszkanie o powierzchni 60-70 metrów. Jeśli poświęcimy czas i energię na budowę domu, za te same pieniądze będziemy mieć dwukrotnie większy metraż. Zanim jednak cokolwiek zrobimy, musimy kupić działkę. Na co zwracać uwagę, oceniając konkretne oferty? Przede wszystkim zawsze najpierw tworzymy wizję domu, potem szukamy działki – nigdy odwrotnie. Szukając swojego wymarzonego miejsca na dom, musimy bowiem zapoznać się z planem zagospodarowania działki lub wydanymi dla niej warunkami zabudowy – to informacje o przeznaczeniu terenu oraz możliwości użycia materiałów elewacyjnych, szerokości budynku czy rodzaju dachów, jakie można użyć w projekcie. Plan zagospodarowania działki należy sprawdzić również pod kątem tego, jaki dom możemy na niej postawić (murowany czy tylko drewniany) oraz powierzchni, jaką możemy zabu-

MAGAZYNKOBIET.PL

FOT. BUTOWSKA STUDIO

W okresie 2018–2019 ceny nieruchomości gwałtownie wzrosły w regionie pomorskim, a koszty usług są wyższe nawet o 30%. Dlatego kupujący często zastanawiają się, czy bardziej opłacalny jest zakup mieszkania, czy może jednak budowa domu.

dować. Musimy sie też upewnić, jakie jest przeznaczenie działek sąsiednich – warto sprawdzić, czy nie kwalifikują się one przypadkiem pod lokale usługowe albo uciążliwą działalność produkcyjną. Jeżeli zakupiona działka (albo otrzymana w darowiźnie) spełnia nasze wymagania, wtedy dopiero należy podjąć działania w celu otrzymania pozwolenia na budowę. Przewidywany czas uzyskania takiej decyzji to około 60 dni. Taki sam okres oczekiwania dzieli pozytywną decyzję kredytową i moment uruchomienia kredytu. Dom buduje się zazwyczaj nie dłużej niż dwa lata. Oznacza to sporo oczekiwania, ale pamiętajmy, że coś za coś – ostatecznie zyskujemy kawałek ogródka i naprawdę dużą powierzchnię do życia.

ANNA STRYCZEK - EKSPERT KREDYTOWY REGION POMORSKI TEL. 668 312 875 ASTRYCZEK@MURATORFINANSE.PL ANNA.STRYCZEK@GRUPAANG.PL

47


jej URODA / Róż, brąz, glow

Róż, brąz, glow – kolorowy zawrót głowy

Róż, brąz czy glow, potocznie nazywany rozświetlaczem to absolutny must have. Te kosmetyki potrafią nadać cerze świeżości i subtelności, a umiejętnie użyte – ukryć mankamenty, i naturalnie wymodelować twarz. Jak ich używać, kto może z nich korzystać – przeczytajcie!

2. Brąz

1. Róż Wbrew pozorom róż wcale nie jest wyłącznie różowy. Jego właściwe dobranie do koloru cery bywa bardzo istotne. Dlatego panie o subtelnym i ciepłym typie urody powinny korzystać z łososiowych i brzoskwiniowych odcieni różu, zaś te o ciemniejszej karnacji – z róży wpadających w brąz. Na jasnej, chłodnej cerze najlepiej będą prezentowały się jasnoróżowe odcienie, z kolei na zimnej znacznie lepiej sprawdzi się fuksja. Odpowiednie nałożenie produktu to kolejny ważny krok w makijażu. Przede wszystkim róż nakładamy na kości policzkowe. Pędzel do różu to ten skośnie ścięty lub półokrągły, nigdy nie używamy go, malując na twarzy linie proste, lecz delikatnie rozcieramy róż kolistymi ruchami.

Efekt subtelnej opalenizny, rozświetlona cera i podkreślone rysy twarzy - takie efekty pozwala uzyskać bronzer, ale tylko prawidłowo nałożony. Do jego aplikacji najlepszy jest pędzel, który ma spłaszczone i ścięte ukośnie włosie. Jak go używać, aby nie wyglądać sztucznie i śmiesznie? Delikatną warstwę warto położyć na okolice poniżej kości jarzmowych. Umiar jest tutaj jednak najważniejszy! Subtelnie muśnięte bronzerem skrzydełka nosa od góry ku końcowi, pozwolą go delikatnie wyszczuplić i nadać cerze świeżości. Kolejnym strategicznym dla bronzera punktem na twarzy jest żuchwa. Tutaj bronzer powinien być delikatnie nakładany, zaczynając od czubka brody do ucha. Ruchy mają być bardzo delikatne, aby uzyskać efekt zacienienia, a nie ciemnych mazajów.

Wskazówka

3. Glow Rozświetlacze od kilku sezonów królują w makijażu. Dzięki temu kosmetykowi można uzyskać efekt świeżej i promiennej cery, oczywiście pod warunkiem, że użyje się go właściwie. Glow nakłada się na kości policzkowe, brodę, nos, obszar pod zewnętrzną częścią łuków brwiowych, łuk kupidyna, czyli obszar między nosem a ustami, wewnętrzne kąciki oczu oraz czoło. Jak zwykle przy tego typu produktach, zalecany jest umiar. Odcień rozświetlacza również powinien być dobrany indywidualnie do cery. Warto postawić na naturalność. Glow ma delikatnie stapiać się z podkładem, tak, aby granica między tymi dwoma kosmetykami była niezauważalna.

Zarówno róż, bronzer, jak i glow mogą uwydatnić mankamenty cery. Powiększone pory, wypryski czy inne niedoskonałości nie lubią tego typu kosmetyków, bo te mogą je uwydatnić. Warto więc przed ich użyciem zadbać o kondycję skóry!

48

MADEMOISELLE / LUTY 2020


-10% na hasło mademoiselle

W itaj W świątyni spokoju, harmonii i relaksu masaże indonezyjskie ul. Szeroka 42/43, | 80-835, Gdańsk | +48 517 088 808 s a l o n g d a n s k @ b a l i s p a .p l w w w. b a l i s p a . p l


jej SIEĆ / Stylowe influencerki

@nikka_goes_places

Na początku Instagram służył mi jedynie do podglądania, tego, co wrzucają znajomi. Polubiłam go, kiedy odkryłam konta o tematyce podróżniczej. Przeglądanie pięknych zdjęć z odległych miejsc stało się dla mnie oderwaniem od szarej codzienności i kopalnią inspiracji na własne wyjazdy. Sama podróżuję od trzeciego roku życia. Odwiedziłam wiele przepięknych, egzotycznych krajów i któregoś razu, przeglądając, zdjęcia ze swoich przygód, uznałam „hej, przecież też mam się czym podzielić!”. Zaczęłam wstawiać na platformę swoje

zdjęcia z wakacji. W pewnym momencie odkryłam, że ich robienie sprawia mi ogromną frajdę. Mój mąż, z początku niechętny, stał się całkiem niezłym fotografem. Co prawda jestem dopiero na początku swojej przygody z Instagramem, ale wiem, że chciałabym prowadzić go dalej. Kto wie, może rozwinie się z tego coś wyjątkowego? Mam nadzieję, że kiedyś moje fotografie staną się dla kogoś inspiracją do odwiedzenia jakiegoś super miejsca na ziemi, a rady, które umieszczam w opisach, ułatwią mu podróż.

Stylowe influencerki

Moja przygoda z Instagramem zaczęła się całkiem przypadkowo. Od zawsze byłam wielką fanką największy wpływ. Inspiruje fotografii. Naturalnie więc mnie zaangażowanie i wkład platforma szybko zdobyła pracy wielu ludzi. Żyjemy moją uwagę! Instagram jest w czasach, w których często miejscem wielu inspiracji. widzimy efekt, zapominając Dzięki niemu pokochałam o drodze, którą dana osoba podróże, które stały się musiała pokonać. Instagram motywem przewodnim jest serwisem społecznościomojego profilu. Konta, które wym, co czyni go idealnym obserwuję, powiązane są miejscem do nawiązywania z moimi zainteresowaniami, wartościowych kontaktów. rozwojem osobistym oraz Poznawanie ludzi dzielących biznesowym. To właśnie nasze zainteresowania jest niete profile mają na mnie samowitą wartością, zaś Instagram idealnym miejscem, by dzielić się wiedzą, pomagać oraz inspirować.

50

FOT .ARKADIUSZ GACKOWSKI

Intrygujące, inspirujące, pełne energii, wyczucia stylu i trendów. Takie są współczesne kobiety. Chętnie dzielą się obrazami swoich pasji, dzięki czemu mamy możliwość spoglądania na świat ich oczami. Zdjęciami na Instagramie zdecydowanie szybciej niż słowem pisanym docierają do innych, pokazując, co w ich głowach siedzi. Zobaczcie same!

@monmariijourney

MADEMOISELLE / LUTY 2020W oceanie pełnym rekinów Agentura wpływu torpeduje inwestycje, plagą są oszustwa i podsłuchy. Przecież dziś dyktafony mają rozmiar monety – mówi detektyw Wojciech Koszczyński, właściciel gdańskiej firmy śledczej InvestProtect. WYWIAD: Marek Wąs

Jest pan jak Philip Marlowe?

(śmiech) Są między nami dwie różnice. Ja jestem prawdziwy. Po drugie, nie działam jak samotny wilk. Jestem szefem dużego zespołu profesjonalistów, korzystamy z pomocy konsultantów i najnowocześniejszego sprzętu, co daje nam nad Marlowe’em ogromną przewagę. No i rzadko zajmujemy się morderstwami, bo naszą specjalizacją są sprawy gospodarcze. Czyli jakie?

Firma chce sprawdzić, czy przyszły kontrahent jest wiarygodny, kto za nim stoi. Albo partner nagle znika z pieniędzmi. Nieuczciwa konkurencja zastawia sidła, podsłuchuje. Z etyką w biznesie jest dziś krucho. Największe firmy, które obracają ogromnymi pieniędzmi, nie są w stanie działać bez własnego wywiadu i ochrony kontrwywiadowczej. My im to zapewniamy. Pierwsze zlecenie – przed ośmioma laty, otrzymałem od dużej korporacji amerykańskiej, która poszukiwała w Polsce gazu łupkowego. Rosjanie za pomocą agentury wpływu bardzo agresywnie torpedowali ich inwestycje, inspirowali niepokoje i protesty. Prawdziwi agenci? Brzmi jak film szpiegowski.

To się dzieje naprawdę. Nagle w gminie pojawia się dokumentalista i kręci bardzo krytyczny materiał o odwiertach. Potem jest on rozprzestrzeniany wśród wpływowych grup internetowych, nawet w telewizji. A facet zaczynał karierę, robiąc materiały w USA wspólnie z mafią rosyjską. Albo młodzi ludzie protestujący w obronie środowiska. Ich intencje są szlachetne. Nie zdają sobie sprawy, że są manipulowani przez lidera, który ma pełną

52

świadomość, że pieniądze na działalność, płynące z niemieckiej fundacji, to tak naprawdę pieniądze Gazpromu. To dotyczy też małego biznesu?

W małym i średnim biznesie plagą są podsłuchy – przecież na rynku są dyktafony wielkości monety, i oszustwa. Jedna z trójmiejskich stoczni miała już dopięty kontrakt z poważnym brytyjskim funduszem, już widzieli nowe doki i produkcję. Okazało się jednak, że Brytyjczycy to Bułgarzy, a wszystkie ich dokumenty były sfałszowane. Zarząd stoczni obdarzył nas zaufaniem i w efekcie nie stracił kilkudziesięciu milionów zł. Gospodarka to ocean pełen rekinów. Państwowe służby nie są w stanie wszystkich ochronić, zwłaszcza że trudno im działać w sektorze prywatnym. Jak się zostaje prywatnym detektywem?

Licencję może zdobyć każdy, jednak trzonem poważnych firm detektywistycznych są profesjonaliści. Ja z wykształcenia jestem ratownikiem po akademii medycznej, ale całe życie pracowałem w służbach. Najpierw jako antyterrorysta, również na morzu, przy ochronie platform. Potem zajmowałem się terroryzmem jako oficer CBŚ. Moimi zadaniami były rozpoznanie, infiltracja, werbunek informatorów. To międzynarodowe towarzystwo, więc współpracowaliśmy ściśle z kolegami z Zachodu. Tam już wtedy biznes powszechnie korzystał z usług prywatnych firm detektywistycznych. Dziś połowa pracowników InvestProtect to byli oficerowie CBŚ albo ABW. Potrzebni są też „cywile”: kobiety, młodzi ludzie. Nasi konsultanci to psychologowie, biegli sądowi, wykładowcy uczelni technicznych, prawnicy. Często współpracujemy z kolegami z branży za granicą.

MADEMOISELLE / LUTY 2020


Jak w praktyce wygląda śledztwo?

Zaczyna się od białego wywiadu, zbierania informacji w internecie i publicznych instytucjach. Potem jest żmudna praca operacyjna w terenie. Obserwacja, śledzenie, wywiad środowiskowy, pozyskiwanie informatorów. Czasem trzeba zbliżyć się do człowieka, zdobyć zaufanie. I rozmawiać. Często jest to rozgoryczony pracownik, czasem kochanka prezesa. Klient otrzymuje raport i pełną dokumentację audiowizualną. Zadaniem jego prawników jest odpowiednie wykorzystanie naszych materiałów.

technik instaluje odpowiednią aplikację. To są często tragiczne historie. Możemy dostarczyć rodzicom informacje, ale to już oni muszą zdecydować, jak swojemu dziecku pomóc. Bo przecież przyczyną problemów najczęściej są złe relacje w rodzinie. A właściwie to brak tych relacji. Taka praca odbija się też na pana życiu prywatnym?

Staram się żyć zdrowo. Gram w tenisa, biegam, uprawiam strzelectwo, sporo czytam, głównie biografie i literaturę faktu. No i doskonale zdaję sobie sprawę, że zawsze muszę znaleźć czas dla swoich dwóch synów.

Śledzicie też niewiernych współmałżonków?

Zdarza się. Choć coraz większym i groźniejszym problemem są dramaty rodzicielskie. W zamożnych rodzinach dzieci biorą narkotyki, wpadają w przestępcze środowisko, uzależniają się od pornografii. Stosujemy normalne techniki operacyjne, chociaż ja nie nazywam tego infiltracją, tylko nadzorem rodzicielskim – wszystko przecież odbywa się za zgodą i na prośbę rodziców. To oni mają np. dostęp do kopalni wiedzy, jaką jest smartfon dziecka, w którym nasz

MAGAZYNKOBIET.PL

Prywatna Firma Śledcza INVEST PROTECT GDAŃSK, UL. HYNKA 6/11 WWW.INVESTPROTECT.PL

53


jej SEKS / Seks prostytutki po pracy

AUTOR: Dagmara Rybicka

FOT. NICOLAS POSTIGLIONI

Jedna profesja i dwie historie. O tym, czym zajmuje się Agnes, dowiaduję się zupełnie przez przypadek, za to o Werze nawet po latach krążą legendy. Doświadczone i pewne, że dokonały dobrego wyboru. Od innych dziewczyn różni je to, że po pracy natychmiast stają się kimś innym. Przynajmniej próbują być, odcinając prywatne chwile od spotkań z klientami bardzo grubą kreską.

54

MADEMOISELLE / LUTY 2020


Seks prostytutki po pracy Mimo że obyczaje bardzo się zmieniły, prostytucja wciąż jest traktowana jako problem społeczny, a zajmujące się nią dziewczyny spychane na margines. Stereotyp sprawia, że „kobiety upadłe” odarte są nie tylko z poważania, ale także z godności i uczuć, których istnienia nikt nawet nie próbuje u nich podejrzewać.

„I DZIWKA, I ŚWIĘTA” Tak, zdarzały się historie zakończone happy endem, w których zakochany klient wiódł swą wybrankę najpierw z burdelu na salony, a potem szybko formalizował relację na ślubnym kobiercu. Wdzięczna ocalona nie tylko leżała i pachniała, ale także gotowała obiady, przykładnie zajmowała się dziećmi i wspierała małżonka w rozlicznych biznesach. Ten puchł z dumy – bo który kolega mógł przy piwie powiedzieć, że „i dziwka, i święta”? Wróćmy jednak na ziemię – w polskim ogródku mało który pan chwali się swoją „Pretty Woman”. Z tajemnicą od kilku lat żyje Agnes, która nie wyobraża sobie, że mogłaby powiedzieć chłopakowi, czym naprawdę zajmuje się w wynajmowanym na obrzeżach miasta mieszkaniu. – Lubię pieniądze i seks, pewnie dlatego mam wielu klientów, którzy chętnie wracają. Bywa, że muszę być aktorką, ale zdarza się i tak, że czas spędzony z klientem jest przyjemny i dla mnie. Nie wariuję, przyjmując po 10 klientów dziennie, bo chcę mieć normalne życie również w domu – tłumaczy Agnes.

MAGAZYNKOBIET.PL

55


jej SEKS / Seks prostytutki po pracy

Początkowo miała obawy, że Maciek się zorientuje, więc zaplanowała, że usługi będzie świadczyć maksymalnie do lunchu – raz, że wtedy jest największe zainteresowanie, a dwa, że ciało ma czas, by odpocząć.

bardziej popularna. Moja stawka rosła, odkładałam każdy grosz, trzymając się z dala od alkoholu i narkotyków, którymi się brzydziłam. Jak na dziwkę spory szok – śmieje się Wera.

– Wychodzę z pracy i wracam do domu, jak każda kobieta. Uwielbiam seks z Maćkiem, czasem w ciągu dnia wysyłam mu gorące wiadomości i wtedy obydwoje nie możemy się doczekać naszego sam na sam. To, co mnie spotkało w pracy, zostaje w pracy, bo zupełnie nie zapamiętuję tamtych chwil. Mam przystojnego faceta, moje libido jest w porządku, więc prostytucja zupełnie nie rzutuje na to, jak się nam układa, a uwierz mi, że jest naprawdę bosko – chwali się.

Gdy zakotwiczyła nad morzem, nie miała czasu odpocząć. Zatrudniła się w klubie, którego bardzo szybko stała się współwłaścicielką. – Kiedy stuknęło mi 35 lat, pomyślałam, że mogę skupić się wyłącznie na papierach. Próbowałam umawiać się na randki, ale każda, która kończyła się w łóżku, powodowała, że czułam się źle. Właściwie nic nie czułam, bo lata pracy sprawiły, że wyłączyłam

ORGAZM JEDYNIE W TEORII Wera właściwie nie miała wyjścia. Jedynym kapitałem, który bardzo wcześnie wyniosła z rodzinnego, pełnego alkoholu domu, była uroda. Piękna i zgrabna, nie mogła opędzić się od adoratorów. Jednak mało który traktował ją poważnie, dowiadując się, jakie ma korzenie. Ona aspirowała wysoko, wiedząc, że zrobi wszystko, aby już nigdy nie zaznać biedy. Wyjechała za granicę i do Polski wróciła po kilku latach z całkiem niezłym stanem konta, szybkim samochodem i pewnością, że świat musi być u jej stóp. Chociaż od rodzinnego domu dzieliło ją kilka kilometrów, nigdy nie zapukała do drzwi – pamiętała, że to najbliżsi byli początkiem jej końca.

FOT. NICOLAS POSTIGLIONI

– Od początku nie miałam skrupułów, do pracy w agencji wyjechałam zarabiać. Nikt nie musiał mnie łamać, klientów przyjmowałam tylu, ilu czekało w kolejce. Płynęły kolejne dni, ja stawałam się coraz

56

MADEMOISELLE / LUTY 2020


zmysły i nawet najbardziej finezyjny kochanek nie potrafił mnie stymulować, a tym bardziej zaspokoić. Nie potrafiłam się podniecić, więc byłam zmuszona nadrabiać wypracowanym kunsztem. Partnerzy wychodzili zakochani, a ja wściekałam się, że dla pieniędzy pozbawiłam się przyjemności. Pewnie trudno uwierzyć, ale podczas stosunku nigdy nie miałam orgazmu. Bywały sporadyczne, które udawały mi się podczas masturbacji – opowiada Wera.

REKLAMA

Co jest naturalne, zdrowe i logiczne? Trudno powiedzieć. Pytani seksuolodzy przyznają, że nie mają pojęcia, ponieważ nauka nie udziela jednoznacznej odpowiedzi. Apetyt na seks nie stanowi wartości stałej, jest wypadkową wielu czynników. Na siłę pożądania najbardziej wpływają stan psychiki oraz prawidłowa gospodarka hormonalna, która pobudza mechanizmy odpowiadające za erotykę. To mogłoby oznaczać, że libido u pań uprawiających prostytucję zależy od postrzegania siebie w tej pracy. Silna, lubiąca seks „królowa nocy” będzie wieczorami rozpieszczać partnera, a z kolei dziewczyna, którą do zawodu zmusiły okoliczności, nawet w relacji opartej na wielkim uczuciu może czuć się źle. Tu nie ma odpowiedzi, ponieważ psychika ludzka jest wciąż niemożliwą do zgłębienia studnią tajemnic. 1

MAGAZYNKOBIET.PL


jej ON / Irek Żak

Irek Żak trener ZDJĘCIA: Marta Dębska i Krzysztof Matuszewski

58

personalny

MADEMOISELLE / LUTY 2020


CO SŁYCHAĆ W STARYM MANEŻU... 02.02 / KASIA KOWALSKA 09.02 / RALPH KAMINSKI 13.02 / RAY WILSON UPON MY LIFE TOUR 14.02 / DZIEŃ ZAKOCHANYCH W BROWARZE VREST 16.02 / ANIA KARWAN 21.02 / FISZ EMADE TWORZYWO 22.02 / LED ZEPPELIN SHOW BY ZEPPELINIANS 23.02 / JULIA MARCELL 27.02 / KULT AKUSTIK II 28.02 / KULT AKUSTIK 29.02 / RAP & HIP-HOP FESTIWAL GDAŃSK 2020 04.03 / DOMINIC MILLER BAND 5-6, 13.03 LAO CHE - TRASA POŻEGNALNA 12.03 / KWIAT JABŁONI POŻEGNANIE Z NIEMOŻLIWYM 15.03 / ARTUR ROJEK - KUNDEL 20.03 / 10. WIELKA TRASA STAND-UP POLSKA 25.03 / JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI 28.03 / MAREK DYJAK 30.03 / EDYTA GEPPERT KONCERT JUBILEUSZOWY 02.04 / LADY PANK O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC 03.04 / KARAŚ/ROGUCKI 04.04 / ME AND THAT MAN 06.04 / YASMIN LEVY 07.04 / JETHRO TULL 19.04 / GRZEGORZ TURNAU BEST OF 25.04 / RIVERSIDE 26.04 / KUBA BADACH OLDSCHOOL 07.05 / FOREVER AMY 27.08 / AGNES OBEL 09.11 / FISH 10.11 / THE DEAD SOUTH

REKLAMA

Aktualny repertuar dostępny na stronie starymanez.pl

MAGAZYNKOBIET.PL


jej ON / Irek Żak

Wymarzona druga połówka to taka, która...?

Najbardziej bawi mnie...?

Jest zadbana, lubi sport, bywa spontaniczna i dzieli ze mną moje szalone pomysły, to też ktoś kto nie szykuje się pół dnia przed wyjściem z domu. Moja narzeczona Roksana z pewnością taka jest i to cudowne.

Mój synek Czarek:). To jest gość, który codziennie mnie zaskakuje. Uwielbiam przypatrywać się jego rozwojowi. Tacierzyństwo pochłonęło mnie w 100%. Jestem szczęśliwym tatą i wszędzie zabieram syna ze sobą. Na siłowni czuje się jak ryba w wodzie. Ma 1,5 roku, a już umie robić przysiady, wykroki i martwe ciągi. To z pewnością będzie sportowy świr jak tata. Kto wie, może nawet większy. 1

Nikt o mnie nie wie, że...?

Że jestem maminsynkiem. Kocham moją mamę, bo traktuje mnie wciąż jak osiemnastolatka Mimo że mieszka 400 km ode mnie, martwi się i denerwuje. To jest takie kochane, choć czasem bywa lekko irytujące.

60

MADEMOISELLE / LUTY 2020jej OSOBOWOŚĆ / Bez celu

Bez celu WYWIAD: Dagmara Rybicka

Każdy dzień jest kopią poprzedniego, a do wstania z łóżka zmuszają jedynie lista obowiązków oraz presja najbliższych i pracodawcy. W głowie pojawia się myśl: „Po co to wszystko, skoro i tak nic nie ma sensu?”. Jak żyć, kiedy z oczu straciliśmy cel, tłumaczy Dorota Janikowska-Hołoweńko, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, specjalista psychologii klinicznej. Czy poczucie braku celu w życiu dotyka każdego z nas? Wydaje mi się, że może być ono stanem przejściowym na różnych etapach naszego życia. Cele, jakie sobie stawiamy, są różne – podobnie jak fakt, że każdy z nas jest inny. Są one powiązane z różnorodnymi aspektami osobowościowymi, z otoczeniem, w jakim człowiek wzrasta i funkcjonuje, jak też ze środowiskiem naturalnym, w którym żyje. W odpowiednich warunkach cel pobudza do wysiłku, skłania do opracowywania strategii realizacyjnych, wzmaga także wytrwałość. Zgodnie z poznawczą teorią motywacji stawianie celów wymaga naszej aktywnej postawy. Jasno wytyczony

62

cel stanowi aspekt motywacyjny i zachęca nas do dalszego działania. Jak to rozumieć? Dla kogoś celem będzie przetrwanie. Dla innych, w diametralnie różnych warunkach – odniesienie sukcesu czy rozwijanie własnych umiejętności. Na różnych etapach życia poczucie braku celu bywa stanem przejściowym, ale zdarza się, że jest długotrwałe, a nawet permanentne. Panuje opinia, że poczucie braku celu częściej towarzyszy kobietom. Czy Pani się z tym zgodzi? Nie mam poczucia, że kobiety i mężczyźni różnią się

MADEMOISELLE / LUTY 2020


w tym zakresie. Wydaje mi się, że może to mieć związek z zadaniami łączonymi z płcią, które powodują, że kobiety rezygnują z jakiś celów albo muszą wybierać. Mowa o macierzyństwie? Kobiety wybierają pomiędzy macierzyństwem a karierą lub, chociaż to trudne, często decydują się obie role połączyć.

FOT. VALERIA USHAKOVA

Czy nie jest tak, że macierzyństwo daje społeczne przyzwolenie, aby odpuścić ambicje? Decyzja jest w rękach kobiety – ma prawo wyboru, czy chce poświęcić się wychowaniu dzieci na jakiś czas, czy zostanie w roli matki przez całe życie. Pytanie, co ma związek z decyzją kobiety – własna motywacja czy może wynik sytuacji zewnętrznej? Jakie to sytuacje? Na przykład rezygnuję z pracy, bo nie ma kto się zająć dzieckiem. Może w takiej sytuacji powstać frustracja związana z faktem, że gdyby były inne warunki, czyli pomoc ze strony partnera lub osób bliskich, to udałoby się realizować cele zawodowe i rodzinne. Dlatego trzeba rozróżnić decyzyjność jednostki od sytuacyjnej konieczności wyboru. Może jednak programy takie jak 500 plus zwalniają z potrzeby posiadania celu? Na programy socjalne należy spojrzeć pod różnymi aspektami. Program 500 plus rozumiem jako pomoc, która pozwala między innymi rozwinąć umiejętności dziecka, nie osoby dorosłej. Są to fundusze, którymi rodzina wspiera rozwój, pasje czy wakacje, na które wcześniej nie było ich stać. Tak, są panie, które po otrzymaniu świadczeń zrezygnowały z pracy, jednak nie ma mowy o tendencji, bo każda rodzina ma różne cele i model funkcjonowania. Programy oferujące rozwój powodują, że uczymy się stawiania celu, który próbujemy zrealizować – klasyczna wędka, nie ryba. Brak celu należy rozumieć jako objaw depresji? Wydarzenia życiowe czy cechy osobowości mogą powodować obniżenie nastroju, zdarzają się też stany depresyjne. Również podwyższony lęk sprawia, że ludzie podejmują mniej działań, co skutkuje zmniejszeniem posiadanych kompetencji w różnych obszarach. W momencie, gdy nałożą się na to sytuacje życiowe i stres, mogą pojawiać się stany depresyjne. Nie utożsamiałabym jednak depresji z brakiem celu – często osoby chore słyszą „weź się w garść, poszukaj celu w życiu”. Ważne jest, aby pamiętać, że zaburzeń nastroju nie leczy się szukaniem celu. Czujemy utratę, popadamy w marazm – jak sprawić, by chciało się chcieć? Duże znaczenie ma wsparcie społeczne. Ale nie na zasadzie „zrób coś ze sobą”, tylko w postaci na przykład zachęty do skorzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej, dzięki której możemy ujrzeć obecną

sytuację z innej perspektywy. Istotne jest odzyskanie poczucia sprawowania kontroli, dzięki któremu każda rzecz, jaką udaje się zrobić, buduje bazę dla wytrwałości i motywacji w dalszych działaniach. Narzuconej na kozetce? Opartej na wnikliwej ocenie, ponieważ motywacja jest również indywidualną sprawą. Przykładowo Pani będzie zmierzać ku swojej doskonałości zawodowej, podczas gdy dla koleżanki celem będzie przygotowywanie obiadu na czas. Co, jeśli zatrzyma nas efekt wypalenia? Może się zdarzyć. Jeśli jesteśmy nastawieni na sukces, na osiągnięcie celu, to w chwili, gdy zobaczymy rezultat, radość będzie krótka. Potem w głowie pojawi się pytanie: „Co dalej?” Co dalej? Spełnianie marzeń jest fascynujące, jednak krótkotrwałe. Chodzi o zmianę z rezultatu na proces. Osoby, które stosują strategie doskonalenia się, czyli są nastawione na proces, rozwijają swoje własne kompetencje. To prowadzi do nagrody, czyli uzyskania poczucia własnej skuteczności. Bardzo pomaga to w stawianiu i realizacji celów. Natomiast osoby stosujące strategie wykazywania się – czyli nastawione na osiąganie najlepszego wyniku, koncentrują się na wygrywaniu. Motywacja nakierowana głównie na rezultat rodzi wątpliwości co do dalszego funkcjonowania. Spójrzmy na kariery sportowe – tytuł mistrza Europy wzmaga apetyt, by stać się najlepszym na świecie. Gdy się to uda, marzymy o medalu olimpijskim, po którym już nic więcej do osiągnięcia nie ma. Absolutnie? Można zdobyć kolejny medal na igrzyskach. Jeśli jednak kierunek motywacji nastawiony jest wyłącznie na złoty krążek, nagle zderzymy się z pustką, w której, prędzej czy później, może się pojawić poczucie rozczarowania, że „już nic w życiu sensownego mnie nie czeka”. Czy powinniśmy wołać o pomoc? Zachęcam osoby, które rozpoznają u siebie i swoich bliskich poczucie utraty celu, by zgłosić się i porozmawiać z psychologiem. Podczas konsultacji istnieje możliwość sprawdzenia, czy problem na tym etapie wymaga wdrożenia profesjonalnych działań. Czasami, by znaleźć rozwiązanie, wystarczy jedno spotkanie. Może jednak można żyć bez celu? Moim zdaniem jest to bardzo smutne życie. Zacytuję na koniec słowa Steve'a Jobsa, który był przykładem urzeczywistniania własnych celów: „Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie, dokąd zmierza”*. Życzę wszystkim umiejętności zdawania sobie sprawy z wagi rozwoju i doskonalenia się, bo tylko taka droga prowadzi nas do osiągnięcia sukcesu. 1

*Cytat ze strony internetowej wielkiesłowa.pl MAGAZYNKOBIET.PL

63


Dzielę się siłą Mam na imię Ela. Pokonałam raka piersi i zmieniłam swoje życie na lepsze.

Napisałam o tym książkę, choć nie od razu. Pomysł na nią dojrzewał powoli, bez pośpiechu. Bardzo chciałam wyrzucić z siebie wszystko, co przeszłam podczas leczenia. Pisanie, które uprawiałam po amatorsku od czasów szkolnych, wydaje mi się idealną metodą na skuteczne odreagowanie. Spróbuj, szczerze polecam. Nigdy jednak nie miałam zamiaru niczego publikować. Nigdy nie miałam zamiaru się tym dzielić. Wstydziłam się swoich przeżyć. Wolałam zamknąć je na klucz, głęboko w sercu. Zatrzymać tylko dla siebie. Zmieniłam zdanie dzięki innym kobietom, które chorowały na nowotwór. Przejmująco, prawdziwie, ze szczegółami opisywały swoje historie. Ja też chciałam, długo się jednak opierałam. Długopis leżał bezczynnie w piórniku. Zeszyt czekał i zalegał kurzem. Może jutro. Może za tydzień. Może za miesiąc… i tak minęło 5 lat. Dlaczego? Naprawdę nie wiem. Kiedy zaczęłam? Kiedy moja znacznych rozmiarów tablica korkowa wypełniła się po brzegi kolorowymi karteczkami. Podsumowywały ważne wydarzenia z okresu zdrowienia. Chemioterapię, radioterapię, operację. Czekały, aby je szczegółowo opisać. Więc opisywałam. Po swojemu. Tak jak potrafiłam. Skrupulatnie i z oddaniem przelewałam na kartki swoje przemyślenia. Linijka po linijce. Zauważyłam po jakimś czasie, że każdy z wersów miał różny charakter pisma – w zależności od mojego nastroju. Był inny, gdy pisałam o szczęśliwych chwilach, i inny, gdy pisałam o tych przykrych. Zwykle radość wyrażałam przez zaokrąglone litery. Mój smutek natomiast wyraźnie je spłaszczał. Nie za bardzo lubiłam pisać na komputerze. To takie pozbawione jakichkolwiek emocji stukanie w klawiaturę. Wręcz bezduszne. Dlatego wybrałam papier i atrament.

64

Nie będę Cię okłamywać. Kiedy dowiedziałam się o chorobie, myślałam, że już po mnie. Byłam pewna, że nadszedł mój czas. Teraz wiem, że za wcześnie zaakceptowałam swój koniec. Nie wiedziałam, na co mnie stać. Nie byłam świadoma własnej siły i wytrzymałości. Miałam się dopiero przekonać, jak twardą potrafię być kobietą. Przed diagnozą moje życie wirowało bez końca. Jak na karuzeli, z której nie mogłam wysiąść. Tyle obowiązków, zmartwień, problemów. Praca, dom, córka za granicą, syn w szkole. Dylematy narastały, a ja nie mogłam nic zrobić – przynajmniej tak wtedy sądziłam. Nie zdawałam sobie sprawy, że przyjdzie mi się zmierzyć z prawdziwym wrogiem, wobec którego wszystkie troski wydały się nieistotną błahostką. Dwa guzy! Znieruchomiałam. „To nic takiego” – próbowałam sobie wmówić. Ale w głowie od razu zapaliła mi się czerwona lampka. Mam na imię Ela. Pokonałam raka piersi i zmieniłam swoje życie na lepsze. Znasz już finał mojej historii, możesz więc bez niepokoju przejść do początku opowiadania. Dużo się działo, więc mam się czym podzielić. Będę z Tobą podczas czytania. Co jakiś czas przypomnę Ci o pozytywnym zakończeniu. Zaczynamy?

Ela Matysik fragmenty książki Cały ten chaos dla Fundacji ANIZJ Amkampania BREAST IS THE BEST,

MADEMOISELLE / LUTY 2020


MAGAZYNKOBIET.PL

65


Wielkimi krokami zbliża się okres wzmożonych zachorowań. Największym sprzymierzeńcem w utrzymaniu zdrowia w takim czasie jest silny układ odpornościowy. Wystarczy zapewnić mu równowagę i harmonię, a będzie dla nas tarczą ochronną przez cały rok kalendarzowy.

Zdrowy styl życia, ćwiczenia, suplementy i dieta bogata w naturalne źródła składników odżywczych, szczególnie w witaminy: A, B2, B6, C, D i E – to kluczowe elementy w zapobieganiu chorobom i zwalczaniu ich. Tak naprawdę zwiększenie odporności organizmu to bardzo relaksujący i przyjemny proces. Trzeba tylko pamiętać o skonsultowaniu się z lekarzem prowadzącym przed wprowadzeniem nowego zdrowego stylu życia i kilku podstawowych zasadach. Nie można zapominać o regularnym dostarczeniu organizmowi witaminy D. Warto zażywać relaksujących kąpieli i zdrowo się wysypiać. Podstawa to aktywność fizyczna.

SPRZYMIERZEŃCY UKŁADU ODPORNOŚCIOWEGO Oto produkty, których regularne spożycie zapewni układowi immunologicznemu spokój przez cały rok. • BORÓWKI – są bogate we flawonoidy, mają właściwości przeciwutleniające, antyoksydacyjne. • CIEMNA CZEKOLADA – chroni komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników. • KURKUMA – doskonały antyoksydant, środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny. • TŁUSTE RYBY – to źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które zmniejszają ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów.

66

FOT. PIXABAY

Jak naturalnie wzmocnić odporność organizmu?

• BROKUŁ – dzięki dużej zawartości błonnika, przeciwutleniaczy i witamin C, A i E działa przeciwutleniająco i wzmacniająco. • SZPINAK – moc witamin C, E, karotenoidów, flawonidów, beta-karotenu w walce z infekcjami. • IMBIR – ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwbólowe. Łagodzi ból gardła, głowy, nudności, niszczy wirusy, rozgrzewa organizm i obniża stężenie złego cholesterolu. • CZOSNEK – to naturalny antybiotyk obniżający ciśnienie tętnicze i spowalniający twardnienie tętnic. • CEBULA – jest bogata w naturalny antybiotyk, wzmacnia odporność, poprawia pracę układu oddechowego, wpływa korzystnie na ukrwienie naczyń krwionośnych. • ZIELONA HERBATA – zawiera tylko niewielką ilość kofeiny, za to wzmacnia układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko przeziębienia. • KEFIR – zawiera żywe kultury bakterii, które są niezwykle korzystne dla zdrowia. • NASIONA – są bogatym źródłem witaminy E zwalczającej wolne rodniki. • MIGDAŁY – zawierają witaminę E, mangan, magnez i błonnik, zwalczają przeziębienie i łagodzą zgagę i nudności. • CYTRUSY – to nieocenione źródło witaminy C, zwiększają poziom białych krwinek. • PAPAJA – bogata w witaminę C działa przeciwzapalnie, zawiera witaminy z grupy B, kwas foliowy i potas. 1

MADEMOISELLE / LUTY 2020


Ć

NOWOŚ

portal dla pacjenta

portal.etermed.pl Rezerwacja terminów online INTERNIŚCI

SPECJALIŚCI

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

REHABILITACJA

DIAGNOSTYKA KARDIOLOGICZNA

SZPITAL CHIRURGII JEDNEGO DNIA


jej DIETA / Dieta sokowa

dieta

sokowa

Opisywana często jako metoda na oczyszczenie organizmu, czyli naturalny detoks i doładowanie witaminowe. Na czym polega i jakie są jej zasady, wskazuję poniżej.

W czasie diety sokowej można pić tylko soki oraz koktajle przygotowywane ze świeżych warzyw oraz owoców. Muszą być przygotowywane z dojrzałych roślin. Elementem uzupełniającym dietę jest woda, ale też napary ziołowe jak pokrzywa, mięta, koper włoski. Soki spożywa się o stałych porach, co 3 godziny. Do pory obiadowej wybiera się soki owocowe, gdyż zawierają one większe ilości cukru, który jest źródłem energii. Po południu i wieczorem sięga się po soki warzywne lub warzywne z niewielką ilością owoców. Aby załagodzić adaptację organizmu, warto się do niej przygotować, ograniczając wcześniej spożycie pokarmów wysoko przetworzonych i zawierających duże ilości tłuszczu. Dzień lub dwa takiej diety nie przyniesie żadnych szkód u osób zdrowych, a może faktycznie przyczynić się do lepszego samopoczucia. Długotrwałe diety oparte na sokach nie są dobrą propozycją dla osób pragnących na stałe zredukować nadmierną masę ciała. Za efektywne odchudzanie odpowiada połączenie odpowiednio zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej.

Dietetyk kliniczny poradni dietetycznej Sports-Med. Swoją pracę opiera na holistycznym podejściu do człowieka na podstawie własnego doświadczenia i doświadczeniach swoich Pacjentów. Jest specjalistą w kształtowaniu kobiecej sylwetki i adresowaniu kwestii zdrowotnych dietą. Swoich pacjentów wspiera, motywuje. Specjalizuję się w odchudzaniu dorosłych, dzieci oraz zaburzeniach pracy układu pokarmowego, w tym SIBO, candida, IBS, ZJD..

FOT. KRYS ALEX

Wiktoria Kłos

zalety

+ s zybka utrata kilogramów, + zasobna w witaminy, minerały, + tania i łatwa w realizacji,

68

MADEMOISELLE / LUTY 2020


wady - niskokaloryczna i niedoborowa, - okresowa – rekomendowany czas to 1-7 dni, - nieodpowiednia dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób starszych, uprawiających aktywność fizyczną, chorych czy pracujących fizycznie, - nie pokrywa dziennego zapotrzebowania kalorycznego, - osłabia samopoczucie i mogą pojawić się skutki uboczne jak migreny, bóle brzucha, brak energii, - spadek wagi następuje przede wszystkim poprzez odwonienie i utratę masy mięśniowej, a nie redukcję tkanki tłuszczowej, - prowokuje efekt jo-jo.

MAGAZYNKOBIET.PL

Jadłospis Śniadanie

Sok pomarańcza-jabłko

Lunch

Sok mango-ananas

Obiad

Sok gruszka-malina

Podwieczorek

Szpinak-burak

Kolacja

Sok marchewka-seler naciowy

69


jej PRZEPISY

Słonecznikowy hummus z buraka SKŁADNIKI: • 1 burak • 100 g sezamu Bakalland • 100 g słonecznika łuskanego Bakalland • puszka cieciorki • oliwa z oliwek • sok z połowy cytryny • sól, pieprz

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Buraka obieramy ze skóry, wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy przez godzinę do momentu, aż będzie miękki. Sezam prażymy na suchej patelni do zarumienienia, następnie przesypujemy do młynka do kawy i miksujemy do utworzenia się pasty sezamowej, tzw. tahini. Pastę przekładamy do blendera wraz z odcedzoną cieciorką, upieczonym, pokrojonym w kawałki burakiem, dwiema garściami łuskanego słonecznika, trzema łyżkami oliwy z oliwek, solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny. Blendujemy do uzyskania gładkiej pasty, którą następnie przekładamy do pojemniczka, posypujemy pestkami słonecznika oraz sezamem. Podajemy ze świeżym chlebem.

70

MADEMOISELLE / LUTY 2020


Chrupiące pieczone ziemniaki z orzechami włoskimi SKŁADNIKI: • 5 dużych, długich ziemniaków • 100 g orzechów włoskich Bakalland • 5 łyżek masła • świeży lub suszony tymianek • sól, pieprz

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Ziemniaki dokładnie myjemy szczoteczką pod bieżącą wodą, nie obieramy ze skóry. Gotujemy je w mundurkach na półtwardo. Odkrawamy delikatnie wierzch i wydrążamy połowę miąższu. Garść orzechów włoskich drobno siekamy, ich większą część mieszamy z miękkim masłem, wydrążonym miąższem ziemniaka oraz tymiankiem. Posypujemy solą i pieprzem. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200°C przez 20 minut. Po tym czasie sprawdzamy miękkość. W razie potrzeby dopiekamy jeszcze przez kilka minut. Po wyjęciu z piekarnika posypujemy ziemniaki resztą orzechów i tymianku.

MAGAZYNKOBIET.PL

71


Trójmiejskie osiedla w centrum

twoich potrzeb

Nowe osiedla coraz rzadziej mają charakter „sypialni”. Deweloperzy w równej mierze, co na zapewnianiu atrakcyjnych lokali, koncentrują się na zaspokajaniu innych potrzeb klientów, związanych z miejscem zamieszkania. – Dobre skomunikowanie, dostęp do infrastruktury handlowej, usługowej i rekreacyjno-sportowej oraz zieleń nie powinny być luksusem, tylko standardem. Tej wizji jesteśmy wierni, realizując inwestycje, odzwierciedlające potrzeby przyszłych mieszkańców – mówi Monika Schulz, kierownik działu marketingu z Euro Styl S.A. należącego do Grupy Dom Development, największego dewelopera w Polsce. Przykładami są osiedla Zielony Południk w Gdańsku Południe, Cis w Gdyni Cisowej, Osiedle Przy Błoniach i Locus w Rumi Janowie czy Osiedle Beauforta w Pogórzu k. Gdyni. Ich istotną cechą, stanowiącą o wyjątkowości projektów Euro Stylu, są udogodnienia sprawiające, że żyje się wygodniej i pełniej. – Atutem tych miejsc jest dogodna lokalizacja i infrastruktura transporto-

72

Inwestorzy przywiązują coraz większą wagę do tworzenia funkcjonalnych i przyjaznych osiedli. Przykładem są projekty Euro Stylu z Grupy Dom Development, realizowane na terenie Trójmiasta, Rumi i Pogórza.

wa, umożliwiające sprawny dojazd do centralnych miejsc Trójmiasta. Zaletą jest też bliskość sklepów, przychodni, szkół czy żłobków. Nasi klienci kupują więcej niż samo mieszkanie. Mogą w pełni się realizować, mając łatwy dostęp do tego, co niezbędne – podkreśla Monika Schulz. Innowacyjnym podejściem Euro Stylu jest zapewnianie mieszkańcom bogatego zaplecza sportowego i rekreacyjnego. Boiska, skate parki, tyrolki, stoły do ping-ponga, place zabaw, strefy relaksu i integracji sąsiedzkiej to ważny element osiedli gdańskiego dewelopera. Szczególnie komfortowo czują się tam rodziny z dziećmi, które dodatkowo mają „za rogiem” placówki edukacyjne i bogatą ofertę dodatkowych zajęć.

– Odpowiednie warunki do uprawiania sportu i rekreacji oraz zieleń to najczęściej wymieniane potrzeby. Pochyliliśmy się nad nimi, projektując Osiedle Beauforta, Zielony Południk czy Osiedle Przy Błoniach. Pierwsze to ukłon w stronę chcących korzystać z bogatej infrastruktury sportowej na powietrzu. Zielony Południk to miejsce, które dodatkowo ma urokliwy pomost, lapidarium, zielnik i ogrody deszczowe. Osiedle Przy Błoniach cechuje położenie wśród malowniczych łąk, co sprzyja spacerom i joggingowi – mówi Monika Schulz. Euro Styl wysoko stawia poprzeczkę, co może mieć pozytywny wpływ na jakość infrastruktury w częściach wspólnych nowych osiedli budowanych przez innych deweloperów. 1

MADEMOISELLE / LUTY 2020jej WNĘTRZE / W odbiciu lustra

W odbiciu LUSTRA AUTOR: Arkadiusz Grzędzicki

Arkadiusz Grzędzicki

FOT. OLGA KHARINA

74

Artysta plastyk, magister sztuki, absolwent Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, architekt wnętrz, dekorator. Od dziesięciu lat prowadzi pracownię projektową. Autor wielu projektów wnętrz mieszkalnych, biurowych i publicznych. Doświadczony kreator. Projektowane przez niego wnętrza są humanistyczne, ukierunkowane na potrzeby każdego indywidualnie. W swoich projektach wykorzystuje kubistyczne formy, surowe materiały, jego wnętrza są też eleganckie i przemyślane w każdym detalu. Wykorzystuje grę światła, barw oraz złudzenia optyczne, by ocieplać, powiększać, przeobrażać, dostosowując do nastroju i okazji. Wielki orędownik sztuki regionalnej i folku. Wrażliwy na doznania wielozmysłowe, docenia nie tylko wrażenia estetyczne, ale też zapach i smak, co jest ściśle związane z jego pasją kulinarną.

MADEMOISELLE / LUTY 2020


FOT. OLGA KHARINA

MAGAZYNKOBIET.PL

FOT. OLGA KHARINA

Lustro jest jednym z tych elementów w wyposażeniu wnętrza, do którego najczęściej nie przywiązuje się wagi. Lustro, owszem w łazience nad zlewem, to typowy „must have”. Przecież nie może być inaczej, i słusznie, ale czy tylko w łazience jest jego miejsce? Otóż nie! Lustra wychodzą z łazienek i korytarzy, a wkraczają do salonów, jadalni, sypialni. Są nie tylko elementem praktycznym i typowo użytkowym, ale bardzo zdobnym, a przede wszystkim lustra mają moc optycznego powiększania wnętrza.

Pamiętajmy o tym, co odbija się w lustrze i na ile jest ciekawe. Powieszone, lustro powieszone przy oknie odbije światło i sprawi, że będzie go więcej, zamontowane uchylnie nad komodą odbije to, co na niej stoi. Natomiast jeżeli w lustrze odbija się za dużo przedmiotów, może to wprowadzić chaos. Przed zakupem lustra lub jego aranżacją zastanówmy się, jaką ma spełniać funkcję – czy ma być elementem powiększającym przestrzeń – takie może być klejone do ściany i zamawiane u szklarza, czy elementem ozdobnym ze względu na ramę. Lustro może być bardzo minimalistyczne, z delikatnym szlifem, lub bardzo dominujące, designerskie.

75


jej WNĘTRZE / W odbiciu lustra

Lustro może być umocowane na drzwiach wejściowych, które najczęściej nie pasują kolorystycznie do pozostałych elementów wnętrza, na suficie, między szafkami dolnymi a górnymi w kuchni. Może być jednolitą taflą lub składać się z elementów, które dodatkowo wprowadzają ciekawy efekt. W łazience nie musimy wieszać jednego lustra nad umywalką, a kilka w różnych ramach i kształtach. Warto zwrócić

uwagę na dobre doświetlenie boczne lub górne lustra. Nie jest wskazana wypukła rama, która może rzucać cień. Jeżeli tafla lustra jest kryształowa, będzie odbijała prawdziwy wizerunek, a miedziane czy grafitowe raczej zdobi.

76

FOT. ADAM OŚCIŁOWSKI

FOT. ADAM OŚCIŁOWSKI

Na rynku wnętrzarskim dostępne są również piękne meble wykonane z lustra, na przykład konsole stoły lub stołki. Warto wspomnieć o naszym rodzimym projektancie Oskarze Zięta, który projektuje piękne futurystyczne, lustrzane formy wnętrzarskie w autorskiej technologii FiDU. 1

MADEMOISELLE / LUTY 2020


Romantycznie, karnawałowo i kobieco, czyli początek roku w Leśnym Dworze w Sulęczynie Już w weekend 14-16 lutego Leśny Dwór zaprasza do świętowania Walentynek. Szef patron tutejszej restauracji Biôły Trus, Marcin Popielarz (znany z gdyńskiego Białego Królika) zaplanował aż trzy romantyczne kolacje w formie zaskakującego menu degustacyjnego. Będzie można na przykład skosztować kaszubskiej bouillabaisse ze szczupakiem i masłem rakowym. Pary docenią z pewnością kameralną atmosferę, urządzone ze smakiem wnętrza i gościnną opiekę tutejszego personelu. W odprężającej strefie wodnej z basenem, jacuzzi, suchą sauną i łaźnią parową będzie można skutecznie zapomnieć o wszelkich troskach i prawdziwie wypocząć. Do dyspozycji gości pozostaną także sala bilardowa i kręgielnia, gdzie przyjemnie spędzą czas. Inna propozycja do przeszklone patio nad brzegiem jeziora, gdzie przy lampce wina i blasku palonego w kominku drewna można rozkoszować się swoim towarzystwem.

Po intensywnym przełomie grudnia i stycznia Leśny Dwór wkracza w nowy rok nie tylko z szeroką ofertą pobytów, ale i ciekawymi propozycjami eventowymi. Ten malowniczo położony nad samym Jeziorem Węgorzyno obiekt jest idealnym miejscem zarówno dla par, jak i przyjaciółek czy też osób poszukujących chwili dla siebie. Z kolei już 22 lutego w Leśnym Dworze odbędzie się Wenecki Bal Maskowy. O dobry nastrój uczestników zadba grający na saksofonie DJ Karol Zaremba. Oczywiście nie zabraknie także wyjątkowych propozycji kulinarnych podczas kolacji - serwowanej i bufetowej. Całości dopełni duży wybór trunków. Huczna zabawa potrwa do rana, a każdy z gości otrzyma w prezencie maskę karnawałową. W Leśnym Dworze można także świętować Dzień Kobiet. Specjalnie dla Pań 7 marca zaplanowano wyjątkowe warsztaty „Bądź piękna na wiosnę”. Poprowadzi je znana stylistka Katarzyna Kobiela, która odkryje przed uczestniczkami tajemnice kobiecych figur, podpowie, jak się ubierać, aby wyglądać szczupło oraz jak poprawnie stylizować swoją sylwetkę. Dobry humor i pożyteczna dawka wiedzy gwarantowane! Wszystkie wydarzenia są także dostępne dla osób z zewnątrz. Dla gości hotelowych przygotowano specjalną propozycję cenową.

LEŚNY DWÓR UL. STEFANA ŻEROMSKIEGO 15, 83-320 SULĘCZYNO TEL. +48 58 684 50 15 WWW.LESNYDWOR.PL

MAGAZYNKOBIET.PL

77


jej PODRÓŻ / Polska oczami Ormianki

Włada pięcioma językami, cały czas podnosi swoje kwalifikacje i nie boi się wyzwań. Iren Khachatryan z Armenii ma dopiero 24 lata, a już robi karierę w branży ubezpieczeń. Do Polski przyjechała w 2013 roku i postanowiła zostać. Pracowała jako dziennikarka, tłumaczka, a także asystentka w kancelarii prawniczej. Uważa, że najlepsze dopiero przed nią. WYWIAD: Agnieszka Wasztyl ZDJĘCIA: Sasha Bellini

Nie ma rzeczy niemożliwych czyli Polska oczami Ormianki

Iren, czym dokładnie się zajmujesz? Pracuję w firmie Compensa Vienna Insurance w dziale ubezpieczeń zdrowotnych, zajmuję się medycyną pracy. Do moich obowiązków należy utrzymywanie kontaktu z przedstawicielami firm, których pracownicy są u nas ubezpieczeni, wyjaśnianie na bieżąco spraw, analiza i archiwizacja przesłanej dokumentacji pod kątem zgodności z przepisami prawa pracy, a także przygotowanie raportów. Trudno jest przebić się kobiecie w twojej branży? Uważam, że w tej branży kluczowe są cechy charakteru oraz umiejętności, a nie płeć. Ja wybrałam pracę w tym dziale dlatego, że jestem osobą dobrze zorganizowaną i profesjonalnie podchodzącą do swoich obowiązków. Lubię porządek, klarowność. Dział medycyny pracy, oprócz bezpośredniego kontaktu z pracownikami i przedstawicielami firm, umożliwia dokładne poznanie przepisów prawa pracy oraz podstawowych zasad BHP, a także funkcjonowania kadr w różnych zakładach pracy. Jest to niesamowicie bogate i przydatne doświadczenie. Daje wiedzę na temat tego, czego można się spodziewać, a czego wystrzegać u pracodawcy.

78

Jak oceniasz rynek pracy w Polsce i swoje szanse na rozwój? Rynek pracy w Polsce jest niezwykle zróżnicowany, zwłaszcza jeśli pracownik może pochwalić się w swoim CV znajomością niestandardowych języków. W dzisiejszych czasach już sam język angielski nie wystarcza. Ja mogę pochwalić się znajomością także rosyjskiego, ukraińskiego i polskiego. Nie liczę oczywiście ormiańskiego, który jest moim językiem ojczystym. Moje życie zawodowe nie jest drastycznie zmieniającą się sinusoidą. Brak tu nagłych skoków czy spadków. Rozwijam się stale i staram doskonalić swoje umiejętności. Widzę dla siebie szanse i wiem jak z nich skorzystać. Podobnie mam ze ślepymi uliczkami – wiem, kiedy je omijać. Moim zdaniem to klucz do sukcesu. Spokój i dystans. Podejmowanie ryzykownych decyzji może być opłacalne, ale równie dobrze może okazać się dla nas zabójcze. Czy w Twojej branży jest duża konkurencja? Jak ci się udało przebić? Jak wskazałam wcześniej – decydujące są umiejętności i konkretne cechy charakteru. Szczęśliwie, tak się złożyło, że ja je posiadam (śmiech). Ale nie spoczywam na

MADEMOISELLE / LUTY 2020


laurach. Dużo pracuję nad sobą. Chciałabym być coraz lepsza w tym, co robię. A Polacy dobrze wiedzą, czego chcą. Przeważnie znają dokładnie zakres umowy i myślę, że w ciągu kilku lat rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych mocno się rozrośnie.

odrobinie dobrej woli wszystko da się załatwić. Nie można się zrażać i poddawać. Trzeba iść do przodu. Zawsze najbardziej cieszę się wtedy, gdy moi klienci i przełożeni doceniają moją pracę i chwalą moje umiejętności. To dla mnie bardzo ważne. Daje mi to także dodatkową motywację do dalszej pracy.

Jesteś osobą otwartą na świat i chętnie podejmującą wyzwania. Co w pracy jest dla Ciebie najtrudniejsze i co daje największą radość? Kontakty z niektórymi klientami bywają naprawdę ciężkie, ale wychodzę z założenia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przy

Mieszkasz w Polsce już prawie 7 lat. Jak się tu żyje? Co Ci się podoba, a co denerwuje? Życie w Polsce jest świetne! Czuję, że mogę tu zostać na dłużej. Najbardziej podoba mi się otwartość, z jaką Polacy podchodzą do nowo poznanych ludzi, i ich troska. Ele-

MAGAZYNKOBIET.PL

79


jej PODRÓŻ / Polska oczami Ormianki

Jakie są największe różnice kulturowe między Polską a Armenią? Co nas łączy, a co odróżnia? Nie odczułam aż tak dużej różnicy. Armenia jest krajem o kulturze typowo wschodniej. Wciąż widać różnice w pozycji kobiety i mężczyzny w społeczeństwie, jednak nie wiąże się to z dyskryminacją. Rodzina jest bardzo ważna, zawsze i dla wszystkich. W Polsce to kwestia indywidualna. A jak rodzina zareagowała na Twój wyjazd? Wszyscy byli bardzo pozytywnie nastawieni i bardzo mnie wspierali. Wciąż jednak chyba nie do końca wierzą w to, że nie wrócę do Armenii.

mentów denerwujących jest tak niewiele i są tak nieistotne, że nawet ich nie przytoczę. Polska wydawała mi się bezpiecznym kierunkiem. Przyleciałam tu jako 17-latka. Pierwszy raz sama, bez rodziny i znajomych. Wcześniej słyszałam o Polsce same pozytywy, więc stwierdziłam, że to nie może być zły wybór. Trudno jest kobiecie z innego kraju robić w Polsce karierę? Czy pochodzenie nie ma znaczenia? Dużo zależy od tego, na jakiego pracodawcę się trafi. Dobrze wspominam każde z moich przeszłych miejsc pracy, zarówno ze względu na przełożonych, jak i współpracowników. Dodatkowo, jeśli ktoś może zaoferować biegłą znajomość kilku niestandardowych języków, naprawdę nie powinien mieć jakichkolwiek problemów. Wcześniej pracowałam jako dziennikarka i asystentka w kancelarii prawniczej. Zajmowałam się także prowadzeniem strony internetowej, pisaniem artykułów i nagrywaniem programów radiowych jako lektor. Oprócz tego tłumaczyłam materiały z języka rosyjskiego i języka ormiańskiego. Obecnie wybieram się na studia II stopnia. Ukończyłam dziennikarstwo, a teraz będę studiować stosunki międzynarodowe ze specjalizacją komunikacja, reklama, PR, branding. Jestem zadowolona ze swojej pozycji zawodowej. Podoba mi się kierunek, w którym zmierza moje życie. Myślisz o powrocie do kraju, czy planujesz tu zapuścić korzenie? W Polsce czuję się już jak u siebie w domu. Na razie nie planuję wyjeżdżać, ale wiadomo, w dzisiejszych czasach nic nie jest pewne.

Co najbardziej cenisz w ludziach? Zdecydowanie wyczucie i takt. Często w takich sytuacjach wymienia się szczerość, jednak może ona być krzywdząca. Dużo zależy też od tego, w jaki sposób przekazuje się informacje. Jako dziennikarka wiem, jak ważne jest dobranie odpowiednich słów. Przeważnie jestem bezpośrednia, ale nie okrutna. Należy znać i zauważać tę cienką granicę. Może to właśnie jest moim kluczem do sukcesu? Z czego jesteś najbardziej dumna? Moja największa duma to dobra znajomość języka polskiego. Jest to niezwykle skomplikowany i złożony język. Kiedy przyjechałam do Polski, nie znałam ani jednego słowa. Uczyłam się wszystkiego od zera. Tym bardziej satysfakcjonujące są sytuacje, w których rozumiem, co mówią o mnie „babcie w autobusie”. Kto jest dla Ciebie największą inspiracją? Moja mama. Wszystko, co robię, staram się robić tak, by mogła być ze mnie dumna. W chwilach słabości wystarczy krótka rozmowa. To wsparcie, które dostaję od mamy, pozwala mi na stawienie czoła nawet największym problemom. Co najbardziej lubisz robić w wolnym czasie? Jak go spędzasz? Pasjonują mnie najnowsze trendy w modzie. Często wymieniam garderobę, przez co często też odwiedzam sklepy. Oprócz shoppingu lubię również czytać książki. Moją ulubioną pozycją są niezmiennie Ptaki ciernistych krzewów. Udało Ci się zawrzeć w Polsce nowe przyjaźnie, znaleźć miłość? Zawarłam dużo nowych znajomości, nawet przyjaźnie. Poznałam wiele osób, na które mogę liczyć w ciężkich chwilach, ale miłości jeszcze nie znalazłam. Wszystko przede mną. 1

Jak często odwiedzasz Armenię? Staram się jak najczęściej, ale życie pisze różne scenariusze. Jestem tam jednak co najmniej raz na pół roku.

80

MADEMOISELLE / LUTY 2020


Michał Kopka

Iza Szmelter

m.kopka@whitewood.pl

i.szmelter@whitewood.pl

+48 600 027 672

+48 734 495 877

Paweł Podbielski

Monika Krauze

Anna Kessler

p.podbielski@whitewood.pl

m.krauze@whitewood.pl

a.kessler@whitewood.pl

+48 668 415 097

+48 600 543 073

Monika Sadowska

Paweł Wysocki

m.sadowska@whitewood.pl

p.wysocki@whitewood.pl

+48 606 250 601

+48 606 109 020

Sandra Balcerowicz

+48 604 678 700

Marlena Kurczewska

Artur Ziółkowski

m.kurczewska@whitewood.pl

a.ziolkowski@whitewood.pl

+48 606 546 246

+48 664 450 655

Anna Złotogórska

Monika Zielińska

Wojciech Fac

s.balcerowicz@whitewood.pl

a.zlotogorska@whitewood.pl

m.zielinska@whitewood.pl

w.fac@whitewood.pl

+48 662 948 005

+48 790 366 966

+48 662 950 564

+48 795 555 388

Eksperci rynku Nieruchomości Premium w Gdyni Z NAMI SPRZEDASZ SWOJĄ NIERUCHOMOŚĆ W TRÓJMIEŚCIE ZNAJDŹ S WOJEGO OSOBIS TEGO DOR ADCĘ W GDYNI

White Wood Nieruchomości Sp. z o.o. Gdynia – ul. Armii Krajowej 24/11, 81-372 Gdańsk – aleja Grunwaldzka 69/1, 80-241

biuro@whitewood.pl +48 606 225 382 www.whitewood.pl


jej MIEJSCA

Gdańsk AAL TOURIST – ul. Wały Piastowskie 1 ABACOSUN SALON URODY – ul. Spacerowa 65 ABACOSUN- INSTYTUT URODY – ul. Partyzantów 3 ABACOSUN INSTYTUT URODY – ul. Jana Uphagena 24 ALABASTER – Aleja Grunwaldzka 102 ALCHEMIA WINA – Aleja Grunwaldzka 415 ALFA DENT DZIUNKO – ul. Pomorska 18H/2/3 AMBER BEAUTY KLINIKA – ul. Myśliwska 17A ART IN STUDIO & GALLERY – ul. Ogarna 1/2 AQUARIUS FITNESS & WELLNESS – ul. Zygmunta Noskowskiego 17b AQUASTACJA – Aleja Grunwaldzka 411 ARCADIA SPA – ul. Na Piaskach 4 ATELIER ANDRE – ul. Świętokrzyska 58 AUCHAN – ul. Szczęśliwa 22 AURA – ul. Toruńska 15 AUTOORUNIA – ul. Starogardzka 22 BALI SPA – ul. Szeroka 43/44 BAR NIE/MIĘSNY – ul. Jaskółcza 24 BAZAR SMAKÓW – Aleja Grunwaldzka 411 BEAUTY DERM SPA – ul. Kapliczna 30 BELL STUDIO URODY – ul. Szeroka 119/120 BEST WESTERN BONUM HOTEL – ul. Sieroca 3 BEST WESTERN PLUS ARKON PARK HOTEL – ul. Śląska 10 BETTY BARCLAY – Aleja Grunwaldzka 141 BISTRO JAK SIĘ MASZ – ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 BIURO PODRÓŻ ITAKA – ul. Szczęśliwa 3 BLUE SUN – ul. Konstantego Bergiela 4A/16 BMW BAWARIA MOTORS – Aleja Grunwaldzka 195 BMW ZDUNEK GDAŃSK – ul. Miałki Szlak 43/45 BOGNA HAIR DESIGN – ul. Szeroka 18/19 BOSA CLUB SLOW FASHION – Stary Rynek Oliwski 20 BRITISH AUTOMOTIVE GDAŃSK LAND ROVER – ul. Antoniego Abrahama 5 BUNNY HANDROLL – Aleja Grunwaldzka 87 BUTIK LIU JO – ul. Targ Sienny 7 BYTOM – Aleja Grunwaldzka 141 CAFE W – Aleja Grunwaldzka 82 CALYPSO – ul. Rajska 10 CAMILLE ALBANE PARIS – ul. Rajska 10 CENTRUM DERMATOLOGII LASEROWEJ EPI CENTRUM – ul. Władysława Pniewskiego 3 CENTRUM OKULISTYCZNE ARTLIFE – ul. Obrońców Wybrzeża 23 CITY MEBLE STREFA INSPIRACJI – Aleja Grunwaldzka 211 CITYMOTORS – ul. Uczniowska 26 CLUB FRYZJERSKI ALTERNATIVE – Aleja Grunwaldzka 471 COSTA COFFEE – ul. Rajska 10 COSTA COFFEE – ul. Długi Targ 5 COSTA COFFEE – Aleja Grunwaldzka 141 COSTA COFFEE – ul. Złota Karczma 26 CUBE OFFICE PARK (BUDYNEK B) – ul. Jana Pałubickiego 2 CUBE OFFICE PARK (BUDYNEK C) – ul. Jana Pałubickiego 2 CZUPRYNKI CZESANIE & BRYKANIE – ul. Antoniego Słonimskiego 6 DALIA – ul. Kartuska 33 DARIUSZ DEGOWSKI- SALON FRYZJERSTWA ARTYSTYCZNEGO – ul. Jana Heweliusza 31 DELUX HAIR STUDIO ROBERT TEREFENKO – ul. Złota Karczma 26 DENTICO JOWITA ŻEBROWSKA-ZAKRZEWSKA – ul. Kołobrzeska 5/7 DIAMOND CLINIC – ul. Jana Heweliusza 22 DOBRY WZROK – ul. Kliniczna 1B/2 DOM SUSHI – ul. Targ Rybny 11 DOUGLAS – ul. Kołobrzeska 41C DR PERNAK – Aleja Grunwaldzka 549 DRYWA SP. Z O.O. – ul. Kartuska 410 DWÓR OLIWSKI – ul. Bytowska 4 DWÓR PRAWDZICA – ul. Piastowska 198 EGOISTE STUDIA URODY – ul. Toruńska 15 ELEWATOR GDAŃSK HOSTEL – ul. Spichrzowa 19 EMILIA AUGUSTYN PERMANENT MAKE UP ARTIST – ul. Gen. Bora-Komorowskiego 35 EN VOGUE PERFECT HAIR – Aleja Grunwaldzka 79/81 EUROSTYL – ul. Leszczynowa 6 FALE LOKI KOKI – ul. Rajska 10 FAMILY DENTAL CARE – ul. Stajenna 5 FILHARMONIA BAŁTYCKA – ul. Ołowianka 1 FIT STACJA – Aleja Grunwaldzka 411 FITNESS KLUB SPÓJNIA – ul. Juliusza Słowackiego 4 FIVE SENSES – ul. Cypriana Kamila Norwida 4/G07 FORUM GDAŃSK – ul. Targ Sienny 7 FUNCLIMB – Aleja Grunwaldzka 411 GABINET KOSMETOLOGII COLLAGEN – ul. Migowska 72A GEOMETRIA PERFECT HAIR – ul. Młyńska 9/11C GOLDEN TULIP – ul. Piastowska 160 GOOD LUCK CLUB – ul. Orzechowa 7 GRYCAN LODY OD POKOLEŃ – Aleja Grunwaldzka 141 GRZEBYK I SPÓŁKA – aleja Jana Pawła II 4f/1 GUBERMED CENTRUM TERAPII HIPERBARYCZNEJ – ul. Świętego Wojciecha 10 U4 GUSTO DOMINIUM – Aleja Grunwaldzka 141 HEJNE & ZAREMBA – ul. Pilotów 19E HERBACIARNIA JAHMAICA – ul. Obrońców Wybrzeża 23 HOLLAND HOUSE – ul. Długi Targ 33/34 HOSSA – Aleja Grunwaldzka 190 HOTEL ALMOND – ul. Toruńska 12 HOTEL AMBER – ul. Powstańców Warszawskich 45 HOTEL BARTAN – ul. Turystyczna 9A HOTEL BEETHOVEN – ul. Beethovena 7 HOTEL GALION – ul. Stogi 20 HOTEL GDAŃSK – ul. Szafarnia 9 HOTEL GRAND CRU – ul. Rycerska 11-12 HOTEL HANZA – ul. Tokarska 6 HOTEL HILTON – ul. Targ Rybny 1 HOTEL IBB – ul. Długi Targ 14 HOTEL IMPRESJA – ul. Tuwima 12 HOTEL KRÓLEWSKI – ul. Ołowianka 1 HOTEL LOGOS – ul. Jana Uphagena 28 HOTEL MARINA CLUB – ul. Szafarnia 10 HOTEL RADDISON BLU – ul. Długi Targ 19 HOTEL SADOVA – ul. Łąkowa 60 IMPLADENT – Kartuska 312 INVICTA – ul. Rajska 10 JACQUES ANDRE HAIR & SPA – ul. Elżbietańska 9/10 KABATA MEDYCYNA RODZINNA – ul. Adama Mickiewicza 20A KAWIARNIA MODERN – ul. Złota Karczma 26 KAWIARNIA W STARYM KADRZE – ul. Lawendowa 2/3 KIA INTERBIS – ul. Kartuska 408 KLINIKA STOMATOLOGII I MEDYCYNY ESTETYCZNEJ HAPPY SMILE – Aleja Rzeczypospolitej 4D/172 KLIPS – ul. Bolesława Krzywoustego 24B KLIPS ANETA DOLNA – ul. Roalda Amundsena 7A KMJ ZDUNEK – Aleja Grunwaldzka 29 KUCHARIA – ul. Antoniego Słonimskiego 6 LICENCJONOWANY GABINET KOSMETYCZNY GRACJA – ul. Olsztyńska 3B LORENZO COLETTI – ul. Trzy Lipy 4/2 LUXURY BARBER ZONE – ul. Wita Stwosza 32A MABE CARE – ul. Szeroka 56/57 MAŁA KLINIKA – ul. Jacka Malczewskiego 51 MAMIKO – Aleja Rzeczypospolitej 4/148 MANDALA FLOAT STUDIO – ul. Rzeźnicka 2/69

82

MARIA DAY SPA – ul. Szafarnia 5/U9 MERCEDES BENZ WITMAN – Aleja Grunwaldzka 493 METAMORPHOSIS – ul. Olsztyńska 1A/134 MIND SET BODY – Aleja Grunwaldzka 549 MK BOWLING – Aleja Grunwaldzka 82 MULIERES HAIR & BODY – ul. Czerwony Dwór 24 MY BURGER GDAŃSK – ul. gen. Bora-Komorowskiego 46 NADOBNE KOSMETOLOGIA FIZJOTERAPIA – Aleja Grunwaldzka 517 NAIL EXPRESS – ul. Rajska 10 NUMBER ONE HOTEL – ul. Jaglana 4 OFFICE BISTRO – ul. Jana z Kolna 11 ONE HARMONY SPA & WELLNESS CENTRE – ul. Jaglana 4 OOG OPTYK – ul. Szeroka 15/17 OPERA BAŁTYCKA – Aleja Zwycięstwa 15 OPTYK STUDIO 1242 – Aleja Grunwaldzka 141 PATRIZIA ARYTON – Aleja Grunwaldzka 141 PERFECT MEDICA – ul. Kołobrzeska 63 PERFUMERIA QUALITY MISSALA – ul. Ogarna 3/4 PERIODENTIST – ul. Stanisława Moniuszki 4 PETITEPERLE – ul. Beniowskiego 51 PIJALNIA SOKÓW PESCA FRESCA – Aleja Grunwaldzka 82 PINKY STUDIO – ul. Wilanowska 4 PIZZA HUT GALERIA BAŁTYCKA – Plac Grunwaldzki 141 PLUS DLA URODY – ul. Generała Kazimierza Sosnowskiego 1a POLMED – Aleja Grunwaldzka 82 POMELO BISTRO – ul. Ogarna 121/122 PORADNIA FLEBOLOGICZNA – ul. Partyzantów 27 PRACOWNIA FRYZJERSKA WARSZAWSKA 100 – ul. Warszawska 100 PRACOWNIA FRYZJERSTWA ARTYSTYCZNEGO ARTE – ul. Konrada Wallenroda 9/1 PRALNIA SAMOOBSŁUGOWA SPEED QUEEN – ul. Obrońców Wybrzeża 15/2 PREMIERE DENT STOMATOLOGIA MIKROSKOPOWA – ul. Beniowskiego 11/2 PREMIUM APARTMENTS – ul. Antoniego Słonimskiego 6/13 PREMIUM FITNESS & GYM – ul. Cienista 30 PRIVE BEAUTY & HAIR – ul. Rajska 1 PROSTA KRESKA – Aleja Grunwaldzka 74/2 QUIRIS – ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 12 RESTAURACJA AMBER SIDE – Plac Solidarności 1 RESTAURACJA CANIS MUSIC & WINE – ul. Ogarna 27/28 RESTAURACJA DWÓR KUŹNICZKI – ul. Wajdeloty 13 RESTAURACJA DZIKI GON – ul. Jaśkowa Dolina 114 RESTAURACJA ENJOY FOOD & LIFE – Aleja Grunwaldzka 415 RESTAURACJA LA FONTAINE – ul. Dyrekcyjna 2/4 RESTAURACJA LUCYNKA – ul. Joachima Lelewela 19a RESTAURACJA LULA FOOD & DRINK – ul. Norwida 4 RESTAURACJA MAJOLIKA – ul. Jana Uphagena 23 RESTAURACJA MERCATO – Targ Rybny 1 RESTAURACJA PANORAMA – ul. Wały Piastowskie 1 RESTAURACJA PAPIEROOVKA – Aleja Grunwaldzka 56 RESTAURACJA PATIO ESPANOL – ul. Tandeta 1/81 RESTAURACJA POBITEGARY – ul. Bitwy Oliwskiej 34 RESTAURACJA PUEBLO – ul. Kołodziejska 4 RESTAURACJA RETRIVO – ul. Rajska 12B RESTAURACJA RITZ – ul. Szafarnia 6 RESTAURACJA SZAFARNIA 10 – ul. Szafarnia 10 RESTAURACJA TRATTORIA GUSTO – ul. Afrodyty 1 RESTAURACJA TRATTORIA LA CANTINA – ul. Dębinki 7D/1 RESTAURACJA WERANDA – ul. Tuwima 12 RESTAURACJA ZAFISHOWANI – ul. Tokarska 6 RESTAURACJA ŻURAW – ul. Długie Pobrzeże 32 RETRO ATELIER WIESŁAWA HORN – ul. Stanisława Wyspiańskiego 20/2 SALON FRYZJERSKI EXCELLENTQ – ul. Rajska 1/5A SALON FRYZJERSKI EXCELLENTQ – ul. Jana Kilińskiego 4 SALON FRYZJERSKI MACIAS – ul. Kielnieńska 183 SALON FRYZJERSKI POINT – Aleja Grunwaldzka 57 SALON FRYZJERSKI QUIRIS – ul. Jana Heweliusza 15 SALON FRYZJERSKI QUIRIS – ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 12 SALON FRYZUR AGNIESZKA ŚWIERCZEWSKA – ul. Bora Komorowskiego 38 SALON FRYZUR B&E – ul. Kołobrzeska 63F SALON KOSMETYCZNY MARYLA – ul. Jagiellońska 2 SHOCK – ul. Stary Rynek Oliwski 7 SHOCK – ul. Podmłyńska 1/5A SMILECLINIC – ul. Karola Szymanowskiego 2 SO STAY HOTEL – ul. Kartuska 18 SPAMED – ul. Wały Piastowskie 1 STARY MANEŻ – ul. Juliusza Słowackiego 23 STREFA KOBIET – ul. Krzemowa 20 STUDIO 3 – ul. Bolesława Krzywoustego 1 STUDIO FRYZUR X – ul. Obrońców Wybrzeża 4B STUDIO TAŃCA ARTISTIC – ul. Juliusza Słowackiego 21 STUDIO TAŃCA SIEMANKO – ul. Krynicka 7 STUDIO TAŃCA SIEMANKO – ul. Jana Kilińskiego 4 STUDIO URODY SHINE – ul. Danusi 4c/1 STYLLOWO – ul. Szczecińska 31/3 SUGOI SUSHI – Aleja Grunwaldzka 415 SUSHI 77 – ul. Długie Pobrzeże 30 SZKOŁA WELL JĘZYKI OBCE DLA CAŁEJ RODZINY – ul. Gospody 3B SZKOŁA YOGI ZOFII NETTER – ul. Zgody II 1 SZTORM TATTOO STUDIO – ul. Norwida 13/U1 TARANKO – ul. Rajska 10 TARTA BUŁKA – ul. Żabi Kruk 10 TOTAL FITNESS – Aleja Grunwaldzka 229 TRENDY HAIR FASHION – ul. Pańska 9/11 TRU TRUSSARDI – Aleja Grunwaldzka 141 UMAM – ul. Mariana Hemara 1 UNDERGROUND FRYZJERSTWO KREATYWNE – ul. Letnia 9 VICTORIA CLINIC – ul. Jaśkowa Dolina 57 VOX MEBLE – ul. Jana Kilińskiego 4 WINE BAR SI – ul. Tandeta 1/82 WÓJCIK – ul. Rajska 10 ZDROFIT – Aleja Grunwaldzka 82 ZIELONY SPICHLERZ – ul. Bernarda Chrzanowskiego 38A

Sopot BALTICA RESIDENCE – ul. Na Wydmach 13 BALTIQA DAY SPA – ul. Emilii Plater 1 BAŁTYCKA AGENCJA ARTYSTYCZNA BART – ul. Tadeusza Kościuszki 61 BEAUTY BOX HAIR&SPA – ul. Jana Sobieskiego 2/1 BIURO RACHUNKOWE LICZYDŁO – ul. Krasickiego 10/1A BUNNY HANDROLL – ul. Grunwaldzka 22 CAFE FERBER – ul. Bohaterów Monte Cassino 48 CENTRUM OKULISTYCZNE BLIKPOL – ul. Jana Jerzego Haffnera 6 CENTRUM PIĘKNEGO CIAŁA – ul. Władysława Jagiełły 4 CROSSFIT – ul. 3 maja 69C DWOREK ADMIRAŁ – ul. Powstańców Warszawy 80 FABULOUS LADY – ul. Wejherowska 1 FAMILIA MARCO POLO – ul. Grunwaldzka 25 FILIŻANKA I KUBEK – ul. Emilii Plater 12 GABINET MEDYCYNY ESTETYCZNEJ DR DAMIAN – ul. Antoniego Abrahama 25 GESSLER RESTAURACJA “U KUCHARZY” – ul. Bohaterów Monte Cassino 60 HAIR STUDIO ANNA MACHAŁA – Aleja Niepodległości 648/1 HASTENS – Aleja Niepodległości 940 HOTEL AQUA SOPOT – ul. Zamkowa Góra 35

HOTEL BAYJONN – ul. Powstańców Warszawy 7 HOTEL BURSZTYN – ul. Emilii Plater 19 HOTEL FLAMING – ul. Emilii Plater 12 HOTEL HAFFNER – ul. Jana Jerzego Haffnera 59 HOTEL MIRAMAR – ul. Zamkowa Góra 25 HOTEL OPERA – ul. Stanisława Moniuszki 10 HOTEL REZYDENT – Plac Konstytucji 3 Maja 3 HOTEL SOFITEL – ul. Powstania Warszawy 12-14 HOTEL SOPOT MARRIOTT RESORT & SPA – ul. Bitwy pod Płowcami 59 HOTEL VILLA BALTICA – ul. Emilii Plater 1 JZ SALON FRYZJERSKI – ul. Generała Stanisława Fiszera 3 KAWIARNIA BACIO DI CAFFE – ul. Ogrodowa 2/1 LA BAGATELA – ul. Tadeusza Kościuszki 14 MEDISSIMA – ul. Armii Krajowej 72/3 MEDUSA BAR SOPOT – Plac Zdrojowy 1 MEDYCYNA SPECJALISTYCZNA ZOZ – ul. Grunwaldzka 36a MOUNT BLANC – ul. Bohaterów Monte Cassino 63 MYSTORY SOPOT APARTMENTS – ul. Powstańców Warszawy 53a NATfashion ROOM – Aleja Niepodległości 705 NG INSTYTUT KOSMETOLOGII – ul. Obrońców Westerplatte 2-4 OXO LUXURY SPA – ul. Grunwaldzka 94-96 POCIĄG DO… KAWA I BAJGLE – ul. Tadeusza Kościuszki 14 POMARAŃCZOWA PLAŻA – ul. Emilii Plater 19 RESTAURACJA AMICI – ul. Jana Kazimierza 2 RESTAURACJA BŁĘKITNY PUDEL – ul. Bohaterów Monte Cassino 44 RESTAURACJA DESKA KUCHNIA I WINO – Plac Zdrojowy 1 RESTAURACJA FIDEL – ul. Powstańców Warszawy 6 RESTAURACJA GODDING – ul. Smolna 21 RESTAURACJA T-BONE STEAK HOUSE – ul. Grunwaldzka 8 RESTAURACJA M15 – Aleja Franciszka Mamuszki 15 RESTAURACJA MODERN FOOD AND WINE – Plac Zdrojowy 2 RESTAURACJA PIASKOWNICA – ul. Powstańców Warszawy 88 RESTAURACJA PROJEKT 36 – ul. Obrońców Westerplatte 36 RESTAURACJA SECRETARIAT – ul. Polna 1 RESTAURACJA SEMPRE – ul. Grunwaldzka 11 RESTAURACJA STAR TEXAN – ul. Grunwaldzka 89 RESTAURACJA THE MEXICAN – ul. Bohaterów Monte Cassino 54 RESTAURACJA TOSCANA – ul. Grunwaldzka 27 RESTAURACJA WAVE – ul. Powstańców Warszawy 10 SALON FRYZJERSKI HAIRBAR – ul. Powstańców Warszawy 6 SALON HALINA – Aleja Niepodległości 756 SALON SOPOT – Aleja Niepodległości 775/1 SHERATON SOPOT SPA – ul. Powstańców Warszawy 10 SOPOTEKA – ul. Tadeusza Kościuszki 14 SOPOT SPA – ul. Grunwaldzka 44 STACJA SOPOT – ul. Władysława Jagiełły 3 STYL SALON KOSMETYCZNY & FRYZJERSKI & PERFUMERIA – ul. Bohaterów Monte Cassino 46 SZKÓŁKA JEŹDZIECKA GALOOPKA – ul. Władysława Łokietka 1 TOTAL LOOK BY BUNNY THE STAR – ul. Powstańców Warszawy 10 VILLA OZONE – Aleja Niepodległości 766 VILLA SEDAN – ul. Generała Kazimierza Pułaskiego 18-20 VILLA SENTOZA – ul. Grunwaldzka 89 WHISKEY ON THE ROCK – ul. Dworcowa 7 WHITE MARLIN – ul. Wojska Polskiego 1 WILLA MAREA – ul. Bolesława Chrobrego 38 YASUMI SOPOT INSTYTUT ZDROWIA I URODY – ul. Armii Krajowej 122C ZATOKA SZTUKI – Aleja Franciszka Mamuszki 14 ZIELARNIA SOPOCKA – ul. Podjazd 3

MOSHI MOSHI SUSHI – ul. Jerzego Waszyngtona 21 MOUNT BLANC – ul. Kazimierza Górskiego 2 MÓJ DIETETYK – ul. Starowiejska 16/8 NABOGATO SUSHI BAR – ul. Świętojańska 95 O’LA – ul. Pułkownika Stanisława Dąbka 338 O’LA – ul. Damroki 12 O’LA – SALON FRYZJERSKI ul. Starowiejska 42 OPTYK STUDIO 1242 – ul. Kazimierza Górskiego 2 PERMANENT MAKE UP ACADEMY – ul. Starowiejska 41-43 lok. 27 PIZZA HUT GDYNIA – ul. Świętojańska 36 PIZZA HUT GDYNIA RIVIERA – ul. Kazimierza Górskiego 2 PIZZERIA MĄKA I KAWA – ul. Świętojańska 65 PORADNIA DIETETYCZNA MEDICAGO – ul. Starowiejska 45/5 PRALNIA SAMOOBSŁUGOWA SPEED QUEEN – ul. Zygmunta Augusta 7d QUADRILLE – ul. Folwarczna 2 REHA PRESTIGE – ul. Kielecka 20 RESTAURACJA BARRACUDA – Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego 10 RESTAURACJA BRITANNICA STEKHOUSE – Aleja Zwycięstwa 255 RESTAURACJA CASA CUBEDDU BY DOMENICO – ul. Spółdzielcza 1 RESTAURACJA COZZI – ul. Władysława IV 49 RESTAURACJA ESPLENDIDOS – Aleja Zwycięstwa 243 RESTAURACJA GaRD NORDIC KITCHEN – ul. Jerzego Waszyngtona 19 RESTAURACJA GOOD MORNING VIETNAM – ul. Świętojańska 83 RESTAURACJA KREWETKARNIA – ul. Świętojańska 81/1 RESTAURACJA MALIKA – ul. Świętojańska 69 RESTAURACJA MARIASZEK – ul. Spółdzielcza 1 RESTAURACJA LA VITA – ul. Antoniego Abrahama 80-86 RESTAURACJA OGNIEM I PIECEM – ul. Świętojańska 87 RESTAURACJA PANORAMA – Aleja Adama Mickiewicza 1/3 RESTAURACJA TŁUSTA KACZKA – ul. Spółdzielcza 2 RESTAURACJA TOM’S DINER – ul. Świętojańska 47 RESTAURACJA TRIO – ul. Starowiejska 29/35 RESTAURACJA ZIELONY ROWER – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 32 SABAI JAI – ul. Starowiejska 35 SALON BRAŃSKI – Aleja Zwycięstwa 245/14 SALON FRYZJERSKI DOROTA – Aleja Zwycięstwa 256 SALON FRYZUR MAZAYE – ul. Mylna 1 SALON LEXUS – Aleja Zwycięstwa 241/3 SALON NATURA – ul. Waleriana Szefki 9D SALONY URODY LE SOURIRE – ul. Bosmańska 118 SIMONA – ul. Zofii Nałkowskiej 22/3 SOCZEWIŃSKI HAIR DESIGN – ul. Antoniego Abrahama 74 STARBUCKS – ul. Kazimierza Górskiego 2 STUDIO ANNY LISEWSKIEJ & INSTYTUT URODY DERMATICA – ul. Cechowa 21 STUDIO FRYZUR HONORATA BRODOWSKA – ul. Gryfa Pomorskiego 54U/5 STUDIO HANNY ZYGUŁA – ul. Żwirki i Wigury 7 STUDIO URODY LOOK – ul. Leona Staniszewskiego 15/3 SUNSET CENTRUM OPALANIA – ul. Władysława IV 46 TARANKO – Aleja Zwycięstwa 256 TEATR GDYNIA GŁÓWNA – Plac Konstytucji 1 TOTAL LOOK BY BUNNY THE STAR – ul. Świętojańska 61 TRU TRUSSARDI – Aleja Zwycięstwa 256 WILLA BRYZA – ul. Mikołaja Kopernika 84 ZAUFAJ POŁOŻNEJ SZKOŁA RODZENIA – ul. Mławska 13

Okolice Gdynia ABACOSUN – INSTYTUT URODY – ul. Wielkopolska 168 AKADEMIA URODY OLIMP – ul. Cechowa 15 ARANŻER – Aleja Zwycięstwa 245/5 ATELIER FRYZJERSKIE BRZOZOWSKI PAWEŁ – ul. Kornela Makuszyńskiego 18 BEAUTY DREAM – ul. Chwaszczyńska 49a/5 BEAUTY MEDICAL KOSMETOLOGIA & MEDYCYNA ESTETYCZNA – ul. Wincentego Pola 27/1 BISTRO SERWUS – al. Zwycięstwa 241/1 BMG GOWOROWSKI – ul. Łużycka 9 BMW ZDUNEK GDYNIA – ul. Druskiennicka 1A BROWAR PORT – Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego 2 BUNNY HANDROLL – ul. 10 Lutego 28 BUTIK JUNGLE CHIC – Aleja Zwycięstwa 256 BY O LA LA – ul. Kazimierza Górskiego 2 CAFE MARIOLA – ul. Bolesława Prusa 24 CARE MEDICA – Aleja Zwycięstwa 241/6 CENTRUM MEDYCZNE DR KUBIK – ul. ul. Skwer Kościuszki 15 lok. 17 CHRISTELLE – ul. Świętojańska 66 CLINICA MEDICA – ul. Montwiłła Mireckiego 11 COMO RISTORANTE – Aleja Zwycięstwa 256 CORNER CAFE – ul. Świętojańska 78A COSTA COFFEE – ul. Kazimierza Górskiego 2 COURTYARD MARRIOTT GDYNIA – ul. Jerzego Waszyngtona 19 DAN SEBASTIAN – ul. Kazimierza Górskiego 2 DAY SPA VITA’O – ul. Antoniego Abrahama 11 DEL MAR – Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego DOUGLAS – ul. Kazimierza Górskiego 2 DOUGLAS – Aleja Zwycięstwa 256 DOUGLAS – ul. Świętojańska 53 DRYWA ADV – ul. Parkowa 2 DWA W JEDNYM – ul. Armii Krajowej 21 ECO SALON URODY STYL – ul. Warszawska 20 ELIZABETH SUKNIE ŚLUBNE – ul. Świętojańska 116 EUREKA – Aleja Zwycięstwa 96/98 FRYZJER DZIECIĘCY KOLOROWE CZUPRYNKI – ul. Świętojańska 43/8 GABINET BEAUTIFUL SKIN – ul. Świętojańska 57 GUBERMED CENTRUM TERAPII HIPERBARYCZNEJ – ul. Świętego Wojciecha 10U4 HASHI SUSHI – ul. Przebendowskich 38 HOLISTIC CLINIC GDYNIA – Aleja Zwycięstwa 241/6 HOSSA – ul. Władysława IV 43 HOTEL KURACYJNY – Aleja Zwycięstwa 255 HOTEL RÓŻANY GAJ – ul. Józefa Korzeniowskiego 19d HOTEL QUADRILLE – ul. Folwarczna 2 INGLOT – ul. Kazimierza Górskiego 2 INSTYTUT URODY AGATA PARTYKA – ul. Strzelców 1/4 JAKUBOWY HOTEL – ul. Jana z Kolna 2 K&K WOJTANOWICZ – ul. Kcyńska 21A KANCELARIA EASY OCEAN – ul. Batorego 23/3 KAWIARNIA CAFE KLAPS – ul. Józefa Wybickiego 3 KAWIARNIA CONTRAST CAFE – Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego KAWIARNIA SŁODKA PRZYSTAŃ – ul. Gryfa Pomorskiego 52/u4 KLINIKA ORŁOWO – Aleja Zwycięstwa 241/11 LAGUNA MEDICAL – Plac Kaszubski 1 L’ASSAI MEDICAL CLINIC – ul. Antoniego Hryniewickiego 6c/9 LOVEAT – ul. Świętojańska 107 LUKS STREFA – ul. Generała Józefa Bema 10 LUX MED – ul. Morska 127 MANA DAY SPA – ul. Żwirki i Wigury 2A MANA MANA – ul. 3 Maja 20 MARCIANO GUESS – Aleja Zwycięstwa 256 MEDICODENT – ul. Powstania Styczniowego 23 MERCURY – Skwer Kościuszki 15 MODYDOM – ul. Świętojańska 72 MOJE MIASTO – Skwer Kościuszki 15

DENTAL PLANET – Borkowo, ul. Współczesna 1Ł GABINET KOSMETYCZNY ARKESIA – Rumia, ul. Dąbrowskiego 24a/4 GABRIEL SALON URODY – Pruszcz Gdański, ul. Wita Stwosza 14s/4 IMPLADENT – Kowale, Andromedy 3 MY BURGER&PIZZA BANINO – Banino, ul. Klonowa 41/1 NEMEZIS – Borkowo, ul. Współczesna 1L PRACOWNIA FRYZUR PIOTR PIEPER – Kowale, ul. Zeusa 82/U4 RESTAURACJA POUSADA KUMAKI – Bąkowo, ul. Wieczornych Mgieł 21 RESTAURACJA Z IKRĄ – Pruszcz Gdański, ul. Feliksa Stamma 2 VILLA ZAGÓRZE – Rumia, ul. Jana III Sobieskiego 21

Pozostałe DŁUGI TARG HOTEL MANAGEMENT – Poznań, Plac Andersa 7 DOLINA CHARLOTTY RESORT & SPA – Słupsk, Strzelinko 14 HOTEL ASTOR – Jastrzębia Góra, ul. Rozewska 38 HOTEL SPA DOM ZDROJOWY – Jastarnia, ul. Tadeusza Kościuszki 2A HOTEL WILLA ZŁOTA – Karwia, Aleja Wojska Polskiego 19 KOZI GRÓD – Pomlewo, ul. Leśników 3 SALON SPIĘKNIEJ BY JULIA KAMIŃSKA – Warszawa, ul. Poznańska 38/44 STUDIO FRYZUR MARIUSZ SZYMOJKO – Piaseczno, ul. Julianowska 68d PROFI-LINGUA – Warszawa, ul. Aleje Jerozolimskie 96 TRISTAN HOTEL – Elbląg, ul. Niska 2/C-26

MADEMOISELLE / LUTY 2020Prywatna Firma Åšledcza


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.