Page 1

NR 3 LATO 2019 Magazyn miłośników morza oraz branży morskiej


SPIS TREŚCI


4 6 8 10 12 14 16 18 20 24

Wyważeni z natury Gotowi do lotu Ciągle wzmacniamy nasz rozwój Dzień Ziemi Niezwykły audyt W pogoni za żubrem Nasza oferta Latarnie. Skarby morskich wybrzeży Morskie murale Co pływa w morzu?


WYWAŻENI Z NATURY Celem wyważania jest ustalenie oraz określenie wielkości niewyważenia resztkowego wywołanego niedokładnościami produkcyjnymi, zmianą struktury lub składu wirującego elementu albo układu będącego w ruchu obrotowym. Wielkość dopuszczalnych niewyważeń resztkowych odpowiadających różnym klasom jakości wyważania z uwagi na ich wrażliwość określają odpowiednie normy. Definiują one szereg klas dokładności wyważania. Każda z klas ustala dopuszczalne resztkowe niewyważenie, czyli wielkość niewyważenia, jaka może pozostać dla urządzenia o określonej w normie konstrukcji i przeznaczeniu. Odchylenia od ustalonych norm koryguje się za pomocą procesów mechanicznych

4 | Lato 2019 | Made in MAEM

aż do momentu, gdy osiągniemy założone parametry. Wyważanie wokół nas

które są wyważane za każdym razem, gdy je wymieniamy, poprzez bębny w pralkach, na lunaparkowych karuzelach skończywszy.

Wyważanie, a właściwie jego efekty, to wbrew pozorom zagadnienie, z którym mamy do czynienia częściej, niż się nam wydaje. Co prawda proces wyważania jest ściśle związany z precyzyjną branżą techniczną i wymaga użycia kosztownych maszyn, ale urządzenia poddawane balansowaniu nie pracują jedynie w laboratoriach.

Wyważanie – dlaczego jest tak ważne

Jest szereg przedmiotów, których używamy na co dzień, działających poprawnie dzięki temu, że są odpowiednio wyważone – począwszy od kół samochodów,

Precyzyjne wyważanie, to niezwykle poważne zagadnienie i nie można go ignorować. Brak odpowiedniego wyważenia może doprowadzić do: •

uszkodzenia lub szybkiego zużywania się łożysk, na których wirujący element jest osadzony wzrostu poziomu hałasu w otoczeniu wirujących elementów uszkodzeniu innych elementów współpracujących z nieodpowiednio


Dzięki wyważarce, a także innym nowoczesnym urządzeniom tworzącym nasz park maszynowy, mamy pewność, że zregenerowane bębny oraz separatory, które wysyłamy do klientów na całym świecie, będą im długo służyć. Warunkiem, który musi spełnić klient, jest regularny serwis przy użyciu części zamiennych od sprawdzonego producenta. Nasza firma zapewnia wszystko, czego potrzebujesz – mówi Eryk, dyrektor techniczny w MAEM.

Zagadnienie w y ważania w ujęciu MAEM

w wyważarki jednego z europejskich liderów branży. Maszyny te są tak czułe, że łatwo i dokładnie ustalają jakiekolwiek odchylenie osi masy. Wyważarki, których używamy, są w pełni zautomatyzowane, a ich obsługa odbywa się z poziomu komputera.

Aby wyeliminować powyższe zagrożenia i w pełni kontrolować problem niewyważenia, odpowiedzialni producenci rozpoczynają budowę parku maszynowego od wysokiej klasy wyważarki.

Wyważanie bębnów, które regenerujemy i naprawiamy w MAEM, to jeden z kluczowych procesów, dający nam pewność, że klienci otrzymują całkowicie bezpieczny produkt, który posłuży im przez lata.

W MAEM, z uwagi na produkcję różnego rodzaju wirników oraz liczne naprawy separatorów lub ich bębnów, odpowiednia wyważarka to podstawa. Nasz park maszynowy wyposażony jest

Inżynierowie wiedzą, że wymiana jednego z kluczowych elementów bębna na nowy zawsze wymaga wyważania całości układu. Jest to niezbędne nie tylko w powodów ekonomicznych (źle

wyważonymi podzespołami tragicznego wypadku, gdy w wyniku braku wyważenia wirujący element się zerwie

wyważony bęben to nienaturalnie szybkie zużycie elementów z nim współpracujących), ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Bęben, który w wyniku niewyważenia, zerwie się w maszynie, z uwagi na wysoką prędkość obrotową oraz masę może doprowadzić do jej całkowitej destrukcji, a także spowodować zagrożenie życia ludzi przebywających w pobliżu.

Made in MAEM | Lato 2019 | 5


MAEM GOTOWI DO LOTU Co czujesz, gdy po wejściu na szczyt patrzysz na inne, jeszcze wyższe szczyty? Co robisz, gdy bijąc swój życiowy rekord podczas biegu, widzisz, że inni byli jeszcze szybsi? Będąc dumnym, mając świadomość mozolnej pracy i uporu, które sprawiły, że osiągnąłeś sukces, rozpoczynasz przygotowania do kolejnych wyzwań, sprawiających, że będziesz jeszcze lepszy. Gdy jesteś ambitny, jak my w MAEM, wiesz, że osiągnięcie szczytu w danej dziedzinie to tylko początek nowego etapu… Co czujesz, siedząc w samolocie poruszającym się 800 kilometrów na godzinę na wysokości 11 000 metrów nad ziemią? Większość z nas, delektując się kawą, słuchając ulubionej muzyki, patrzy na świat z góry, czując spokój oraz relaks. Jesteś spokojny, ponieważ wiesz, że branża lotnicza to sfera nienagannych standardów, uporządkowanych procedur oraz bezkompromisowej jakości. Nieprzypadkowo o tym piszemy… Jesteśmy dumni, mogąc poinformować, że po osiągnięciu wyżyn jakości w przemyśle morskim, procesy produkcyjne prowadzone przez MAEM zostały pozytywnie ocenione przez branżę lotniczą. Rozpoczęliśmy kolejną wspinaczkę, której celem jest obecność na rynku lotniczym – jednym z najbardziej wymagających technologicznie. Efekt naszych starań to pozytywny wynik audytu wstępnego, celem którego jest uzyskanie certyfikatu AS 9100, zarezerwowanego tylko dla przedsiębiorstw potrafiących udowodnić, że są gotowe sprostać rygorystycznym wymogom lotnictwa. Sama możliwość przystąpienia do procesu certyfikacji świadczy dobitnie o klasie i poziomie jakości, który już prezentujemy jako producent branży morskiej. Nasz cel? Realizowanie dostaw materiałowych dla branży lotniczej z adnotacjami mechaników, które dziś widzimy na zapotrzebowaniach ze statków naszych klientów „Proszę o części MAEM”. Nie ma dla nas nic bardziej motywującego!

6 | Lato 2019 | Cała naprzód


Caล‚a naprzรณd | Lato 2019 | 7


CIĄGLE WZMACNIAMY NASZ ROZWÓJ W MAEM wierzymy, że stałe wzmacnianie naszego rozwoju to inwestycja w przyszłość. Ciągle więc dążymy do tego, aby być przedsiębiorstwem jak najbardziej rozwiniętym technologicznie i organizacyjnie. Dzięki takiemu podejściu tworzymy wyróżniającą się na tle konkurencji firmę, którą dodatkowo charakteryzuje unikatowa kultura organizacyjna. Pracownicy stanowią fundament sukcesu naszej organizacji. Ich wysokie kwalifikacje zawodowe i zaangażowanie są nieocenione. Dlatego też codziennie staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki pracy, stymulujące ich rozwój. Wszyscy nasi pracownicy mają codziennie dostęp do świeżych owoców, przekąsek oraz świeżo palonej kawy. Ponadto, mając na uwadze kreowanie jak najlepszej atmosfery

8 | Lato 2019 | Wartości MAEM

współpracy, będącej motorem rozwoju naszej firmy, co miesiąc organizujemy wspólne obiady, podczas których dzielimy się ciekawymi historiami z życia. Jest to moment radości z bycia razem, wzbogacony przepysznym jedzeniem. Nieprzerwanie dbamy również o ciągły rozwój naszego centrum produkcyjno-logistycznego, wybudowanego trzy lata temu w Zatorze. Wówczas jego powierzchnia wynosiła cztery tysiące metrów kwadratowych. Dziś liczy cztery i pół tysiąca metrów kwadratowych, a w najbliższych latach planujemy ją stale powiększać. Oprócz inwestowania w rozbudowę centrum, sukcesywnie rozwijamy zaplecze technologiczne, zaopatrując je m.in. w najnowszej generacji oprogramowania

komputerowe, maszyny produkcyjne, przyrządy pomiarowe oraz urządzenia do wyważania wirników oraz bębnów separatorów. Powodów, dla których kładziemy tak duży nacisk na ciągły rozwój, jest wiele: chcemy być czołowym dostawcą alternatywnych części zamiennych na świecie, zwiększyć oferowany przez nas asortyment oraz moce produkcyjne. Chcemy być jak najbliżej klienta, spełniając wszystkie jego potrzeby. W tym celu konsekwentnie doskonalimy strategię i wyznaczamy długofalowe cele w określonych obszarach naszej działalności.


REGENEROWANE BĘBNY MAEM Dlaczego wymiana któregoś z krytycznych elementów bębna na nowy może nie rozwiązać problemu jego niepoprawnej pracy? Dlaczego czasem warto jest kupić gotowy bęben zamiast części zamiennych? Przyjrzyj się poniższemu opisowi i zobacz, jak możemy Ci pomóc.

BĘBEN – DLACZEGO JEST TAK WAŻNY

GOTOWE BĘBNY Z NASZEGO MAGAZYNU

NAPRAWA BĘBNA TWOJEJ MASZYNY

WYWAŻANIE – TO KONIECZNE

Bęben separatora to najważniejsza i najbardziej skomplikowana część każdej maszyny. Poprawna praca bębna ma bezpośredni wpływ na efektywność Twojego urządzenia. Odpowiednio serwisowany bęben to gwarancja długiej o r az b ez aw ar y jn ej p r a c y separatora.

W magazynieMAEM czeka na Ciebie większość bębnów najpopularniejszych modeli wirówek. Każdy z nich jest odpowiednio spakowany i gotowy do transportu. Wyremontowany bęben możesz mieć we wskazanym przez Ciebie miejscu już 24 godziny od złożenia zamówienia.

Dostarcz nam bęben, z którym masz problem, a my zajmiemy się resztą. Nasi serwisanci przeprowadzą szczegółową inspekcję, po której dostaniesz od nas wykaz niezbędnych prac oraz szacunkowy koszt regeneracji. W przypadku, gdy zdecydujesz się na naprawę- MAEM pokrywa koszt inspekcji.

Bęben stanowi pracującą z dużą prędkością obrotową spójną całość. Wymiana nawet jednego z głównych składowych wymaga powtórnego wyważania. Tylko odpowiedni balans gwarantuje bezpieczną i efektywną pracę separatora. Do każdego regenerowanego bębna dołączamy świadectwo wyważania, przeprowadzonego przez inżynierów MAEM.

O NAS Jesteśmy niezależnym producentem wysokiej jakości alternatywnych części zamiennych oraz kompletnych rozwiązań morskich służących do oczyszczania wody, oleju, i paliwa. Naszym głównym celem jest być bliżej klienta, pomagać mu znaleźć odpowiedni produkt, którego potrzebuje w dowolnym miejscu na ziemi: szybko, łatwo i po przystępnej cenie. MAEM Sp. z o.o., ul. Bociana 22a, 31-231 Kraków, Polska, www.maem.com, info@maem.com, +48 12 415 08 16

Lato 2019 | 9


DZIEŃ ZIEMI 2019 GLOBALNY EFEKT SKŁADA SIĘ Z LOKALNYCH SUKCESÓW Czy wiesz, że obecna powierzchnia pacyficznej plamy śmieci to około 1,6 milionów kilometrów kwadratowych? To niewiele mniej niż obszar Francji, Niemiec, Polski i Hiszpanii razem wziętych… Czy globalny problem, jakim jest wielka pacy f iczna plama śmieci, powstałby, gdyby ludzie nie wyrzucali odpadów do rzek? Niestety, problem plamy z każdym dniem narasta, a do mórz i oceanów codziennie trafiają kolejne tony śmieci, zabijając morską faunę i florę. Nie ujmując globalnym planom poradzenia sobie z tą kwestią, w MAEM uważamy, że jej źródło tkwi w ludzkiej mentalności, złych przyzwyczajeniach i tu należy szukać skutecznego rozwiązania. Jedna plastikowa butelka wyrzucona do rzeki nie stanowi dużego problemu, ale gdy milion ludzi wyrzuci jedną butelkę, mamy katastrofę. Jedna plastikowa butelka wyłowiona z rzeki niewiele zmieni, ale gdy milion ludzi wyłowi po jednej butelce mamy lokalny sukces. Edukacja ekologiczna społeczeństwa to podstawowe narzędzie, którym należy operować, aby zapobiec wyrzucaniu śmieci do rzek i lasów. Ale co robić, gdy te już tam trafią? Każdy z nas może pomóc ocalić światowe morza i oceany! Pracownicy MAEM w tym roku także przystąpili do akcji sprzątania świata. Żyjąc w Krakowie i okolicach, możemy podziwiać przepływającą przez nasze tereny największą polską rzekę – Wisłę. Przecina ona cały kraj, a następnie wpada do Morza Bałtyckiego. Jakość wody oraz stan nabrzeży znacząco poprawiły się w ostatnich dziesięcioleciach, jednakże wciąż jest dużo do zrobienia. W tym roku, w ramach obchodów Dnia Ziemi, postanowiliśmy wspólnie posprzątać choćby mały odcinek linii brzegowej Wisły.

10 | Lato 2019 | Uwielbiamy pomagać


Podczas kilkugodzinnej akcji zebraliśmy około 60 kg najróżniejszych odpadów. Cieszymy się, że zamiast do morza trafią one tam, gdzie ich miejsce- na wysypisko

Miejsca posprzątane przez zielonych pracowników MAEM

Uwielbiamy pomagać | Lato 2019 | 11


NIEZWYKŁY AUDYT W MAEM W biurach, a także w naszym Centrum Produkcyjno-Logistycznym MAEM, gościliśmy już wielu klientów oraz innych znakomitych gości. Tym razem, dzięki Joannie, managerowi do spraw rozwoju procesów MAEM, mieliśmy audyt specjalny, przeprowadzony przez najbardziej wymagających inspektorów. Procesy produkcyjne zostały dokładnie sprawdzone, a skaner 3D w Dziale Kontroli Jakości ponownie skalibrowany za pomocą tajemniczego gumowego urządzenia przyniesionego przez audytorów. Wszyscy mali inżynierowie po wnikliwym procesie kontroli i odwiedzeniu najskrytszych zakamarków naszego Centrum produkcyjnego potwierdzają najwyższy profesjonalizm oraz pełną zasadność przyznania MAEM certyfikatów jakości, którymi obecnie dysponujemy. Wynik audytu został przekazany

12 | Lato 2019 | MAEM. Lubię to!


zarządowi podczas specjalnie zorganizowanej wideokonferencji. Całej grupie przyszłych inżynierów, strażaków, żołnierzy, piosenkarek itd., przygotowujących się do pełnienia wymarzonych profesji w przedszkolu Kubisiowy Ogród w Krakowie, dziękujemy za zaangażowanie w audyt oraz najwyższe noty dla naszej firmy. Tym, którzy po obejrzeniu naszej fabryki za kilka lat zechcą być inżynierami MAEM, obiecujemy preferencje w programie stażowym oraz procesie rekrutacji.

MAEM. Lubię to! | Lato 2019 | 13


W POGONI ZA ŻUBREM Tylko 30 kilometrów dzieli Kraków od miejsca, gdzie wciąż można zobaczyć żubry. Światowa populacja tych największych ssaków Europy to około 6000 sztuk, z czego 25 procent żyje w Polsce. Jeszcze w 1997 roku populacja tego zwierzęcia w ynosiła zaledwie 2925 osobników (około 700 sztuk w Polsce). Na szczęście z roku na rok żubrów przybywa. Szacuje się, że w 2013 roku ich liczba sięgała 5249 sztuk. Obecnie występują w zachodniej i środkowej części Europy oraz na Kaukazie. Na wolności można jest spotkać jedynie w Polsce, Rosji, na Ukrainie, Litwie, Białorusi, Słowacji i w Niemczech. Zamieszkują głównie lasy mieszane z terenami podmokłymi. W Puszczy Niepołomickiej, bo tak nazywa się miejsce, o którym piszemy, żyje około 30 żubrów. Co roku na ich cześć organizowany jest Bieg w pogoni za żubrem. W tym roku dzielni członkowie MAEM Runners Team postanowili dołączyć do grona miłośników tych fascynujących zwierząt. Na starcie stawili się najszybsi z szybkich w składzie:

20 tysięcy lat temu żubry zamieszkiwały prawie cały kontynent europejski, ale w XIX wieku można je było spotkać tylko na ziemiach polskich i w górach Kaukazu. W 1919 roku w Puszczy Białowieskiej zginął ostatni żyjący na wolności osobnik żubra nizinnego, a w 1925 ostatni żubr górski na Kaukazie. Na Międzynarodowym Kongresie Ochrony Przyrody w 1923 roku Polska zaapelowała o ratowanie żubrów. Udało się przekonać przyrodników z innych państw i tego samego roku założono Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Los gatunku zależał od kilkudziesięciu osobników, które ocalały w ogrodach zoologicznych i prywatnych zwierzyńcach. Po drugiej wojnie światowej Polska stała się światowym centrum hodowli żubra.

14 | Lato 2019 | MAEM. Lubię to!

• • • • • • •

Barbara - dział finansowy Marika - dział systemów zarządzania Angelika - dział systemów zarządzania Kamil - dział marketingu Aleksander - dział sprzedaży Jakub - dział sprzedaży Błażej - dział logistyki i gospodarki magazynowej

Oprócz zespołu MAEM, w malowniczej scenerii puszczy z ośmiokilometrowym dystansem zmierzyło się 1200 biegaczy. Po biegu zmęczona ekipa MAEM zgodnie stwierdziła, że nie był to nasz ostatni występ i jeszcze będzie o nas głośno. Oczywiście nie zapomnimy Was o tym poinformować.


MAEM. Lubię to! | Lato 2019 | 15


NASZA OFERTA

NOWE PRODUKTY Części zamienne do pomp Kral (K) Części zamienne do pomp Desmi (NSL, MODULAR S) Części zamienne do pomp Alfa Laval (ALP – rozmiary od 15 do 85)

W MAEM, zawsze staramy się dostarczać naszym Klientom najwyższej jakości rozwiązania morskie. To motywuje nas do ciągłego rozwoju, a tym samym przyczynia się do ciągłego ulepszenia każdego produkowanego przez nas detalu. Wsz ystkie oferowane przez nas w yroby w ytwarzamy w oparciu o unikatową metodę inżynierii odwrotnej (ang. reverse engineering), która polega na dokładnym odwzorowaniu w skali 1:1 trwalszego komponentu maszyny, działającego w taki sam sposób jak oryginał. Obecnie nasz zakład produkcyjny zlokalizowany w Zatorze, wytwarza 10 tysięcy różnych części zamiennych i urządzeń wysyłanych na cały świat. Jesteśmy przekonani o ich wysokiej jakości, dlatego mając na uwadze komfort naszych klientów, każde z nich jest objęte gwarancją. Wybierając produkty MAEM, z pewnością przekonasz się czym jest The Smart Value.

16 | Lato 2019 | Nasza oferta


STANDARDOWE PRODUKTY Części zamienne do wirówek Alfa Laval i Westfalia

Części zamienne do odsalaczy wody Nirex (JWP 16/26/36)

Regenerowane wirówki montowane na ramie Regenerowane bębny Części zamienne do pomp IMO (ACD, ACE, ACP, ACG, LPD, LPE, ACF) oraz Allweiler (BAS, SPF, SPZ, TRD, TRF, TRE, ZAS, ZASV)

Części zamienne do separatorów wody zęzowej Jowa

Kompletne wymienniki ciepła (CBM)

Systemy i karty kontrolnosterujące (nowe i regenerowane)

Części zamienne do sterylizatorów wody Aquafine

Uszczelki do systemów wymiany ciepła

Części zamienne do filtrów Moatti

Dysze scrubber-ów

Nasza oferta | Lato 2019 | 17


LATARNIE SKARBY MORSKICH WYBRZEŻY obyć bez latarnika, dziś coraz więcej spośród nich zostało zautomatyzowanych. Wciąż jednak stanowią malowniczy element wybrzeża.

Są jednym z najważniejszych zabytków związanych z żeglugą morską. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 400 roku przed naszą erą – służyły wówczas do oznakowania portów morskich. Z biegiem czasu ich funkcja i wygląd uległy zmianie. Stały się znakiem ostrzegawczym dla statków, chroniąc je przed katastrofą. Szacuje się, że jest ich obecnie ponad 18 tysięcy, a różnią się wyglądem zewnętrznym oraz specyfiką emitowanego światła nawigacyjnego. Kiedyś nie mogły się

◀ Latarnia morska Tokarevsky we Władywostoku, Rosja Jest jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych latarni morskich zlokalizowanych na dalekim wschodzie. Została wybudowana na sztucznie wzniesionej kamienistej mierzei o długości 796 metrów, rozciągającej się od przylądka Tokarevsky. W 1876 roku w miejscu obecnej latarni, wybudowanej ponad trzydzieści lat później, stanął świetlny znak ostrzegający przed niebezpieczną dla statków ławicą przybrzeżną. Latarnia jest uważana za symboliczną granicę Oceanu Spokojnego, gdzie, wraz ze wschodem słońca, rozpoczyna się najwcześniejszy początek dnia na Ziemi.

Wieża Leandra usytuowana dwieście metrów od Stambułu, Turcja Jest jednym z najmniejszych, a zarazem najbardziej rozpoznawalnych zabytków dzielnicy Stambułu Üsküdar. To tu, według legendy, była więziona córka pewnego sułtana, stąd nazwa – Wieża Panny (tur. Kız Kulesi). Historia konstrukcji rozpoczyna się w 408 roku przed naszą erą, kiedy starożytny ateński generał Alkibiades zlecił jej budowę na malutkiej wysepce cieśniny Bosfor. Obecnie w wieży mieści się kawiarnia i restauracja oraz stacja kontroli ruchu na Bosforze, a można tu dopłynąć promem np. z portu Ortaköy.

18 | Lato 2019 | Lifestyle


◀ Latarnia morska Sõrve, Estonia Została zbudowana w 1960 roku na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Sarema, na półwyspie Sõrve. Dzięki swojej wysokości wynoszącej 52 metry zaliczana jest do najwyższych tego typu latarni morskich w Estonii. Wyróżnia ją prostota, smukłość i sposób zdobienia. Otwarta dla zwiedzających od 1 maja do 15 września, siedem dni w tygodniu. Warto ją odwiedzić, by ze szczytu cieszyć oczy pięknem tutejszej przyrody.

Latarnia morska Andros, Grecja

Jest jedyną w swoim rodzaju latarnią morską w Europie. Została wybudowana w 1897 roku na skale położonej dwieście metrów od wyspy Andros. Jej wygląd przywodzi na myśl skojarzenia z baśniową wieżą czarodzieja. Wszystko to za sprawą wykutych w skale schodów oraz unikatowej formy skały, ukształtowanej przez tysiąclecia niszczącej działalności wody morskiej, wiatru i słońca. Podczas drugiej wojny światowej uległa zniszczeniu. Dopiero w 1994 roku została zrekonstruowana w swojej pierwotnej postaci.

Latarnia morska Punta Palau, Włochy

Jest czynną latarnią morską usytuowaną na północnym krańcu granitowego cypla Sardynii. Została zbudowana w 1960 roku na miejscu poprzedniej latarni, wzniesionej w 1935 roku. Jest w pełni zautomatyzowana i emituje co dziesięć sekund widoczne z odległości czterem mil morskich (7,4 kilometra) dwa zielone błyski. Latarnia stoi na północny zachód od symbolu miasta Palau – skalnego niedźwiedzia (Roccia dell’Orso), liczącego około 300 milionów lat. Podobno jego sylwetka wzbudzała lęk w żeglarzach, którzy wierzyli, że przyciąga on statki niczym wielki magnes.

Stawa Młyny, Polska

Znajduje się u wejścia do portu Świnoujście, przy ujściu cieśniny Świny do Bałtyku. Została zbudowana na prze łomie lat 1873-1874 w ramach modernizacji systemu nawigacyjnego. Jej charakterystyczny kształt i estetyka wykonania sprawiły, iż stała się częścią oficjalnego logo miasta Świnoujście. Owiana jest legendą starego młynarza, który za sprawa tylko znanych mu zabiegów przywracał młody wygląd wracającym z wypraw morskich marynarzom. Gdy umarł sekret jego zabiegów przepadł, a mechanizm wiatraka w którym pracował stanął. Mimo to spragnieni odmłodzenia ludzie dalej przybywali i przybywają do dziś, by okładać się błotem, pływać i spacerować.

Lifestyle | Lato 2019 | 19


MORSKIE MURALE Są uważane za jedną z najstarszych form sztuki, której początki sięgają czasów górnego paleolitu (50 tysięcy lat temu). Powstawały wtedy na ścianach jaskiń, upamiętniając ważne chwile życia codziennego ich mieszkańców. Z biegiem czasu zaczęły upiększać ściany i sklepienia budynków, świątyń i grobowców. Obecnie zdobią przestrzenie miejskie, wpisując się w nurt street artu, czyli twórczości ulicznej. Są znakomitym narzędziem do nawiązywania dialogu

społecznego, czy też wywołania refleksji. Mówią o rzeczach istotnych i uniwersalnych, choć czasem budzą też spore kontrowersje. Są tak różne w swojej formie i przekazie, fascynujące i inspirujące. Obcując z nimi, czy tego chcemy czy nie, stajemy się uczestnikami otwartej twórczości. Murale to nie wandalizm, to sztuka wyniesiona na ulice miast.

▲ M-city – Mariusz Waras Mural, namalowany w 2011 roku, w 13. dzielnicy Paryża, gdzie skupiają się największe paryskie malowidła ścienne, przedstawia dwie łodzie. Czy znajdą bezpieczną przystań w jednym z miejskich portów? Czy będą skazane na wieczną tułaczkę? 122 Boulevard de l'Hôpital, Paryż ◀ M-city – Mariusz Waras Za ten mural M-city zdobył nagrodę prezydenta miasta Gdyni – Galion Gdyński. Praca powstała w 2012 roku, w ramach drugiej edycji festiwalu Traffic Design. Jej motywem przewodnim są transatlantyki, przypominające kształtem bloki mieszkalne. Jest to nawiązanie do powiedzenia, że Gdynia to miasto, w którym zamiast kamienic stoją statki. Świętego Wojciecha 7, Gdynia

20 | Lato 2019 | Lifestyle


M-city – Mariusz Waras

Mural powstał w 2017 roku w ramach pierwszej edycji projektu Nuart Aberdeen. Na dwóch przeciwległych ścianach budynków zostały umieszczone dwa tankowce w momencie ich surrealistycznej katastrofy. 18 Harriet Street, Aberdeen

Mariusz Waras

▲ M-city – Mariusz Waras

M-city – Mariusz Waras

Motywem przewodnim muralu wykonanego w 2012 roku jest Kraków przedstawiony jako miasto-parowiec, dryfujące po wodach gigantycznego akwarium i atakowane przez pociski, bomby i torpedy przypominające swym wyglądem ryby. Taka wizja przywodzi na myśl stereotypowe postrzeganie Krakowa jako miasta-twierdzy, miejsca konserwatywnego, ostoi tradycyjnych wartości.

Mural jako ozdoba dziobu statku? Dlaczego nie? Praca powstała w 2017 roku, a przedstawia wielobarwnego wieloryba, nawiązującego stylistyką do witraży krakowskiego artysty – Stanisława Wyspiańskiego. Statek to prom pasażersko-samochodowy kursujący na linii Świnoujście – Ystad.

26 Krupnicza, Kraków

Statek Cracovia, Polska

Urodzony w 1978 w Gdyni, dok tor habilitowany, obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Obrazu i Street Artu na Wydziale Malars t wa i Now ych Mediów. Oprócz pracy akademickiej, zajmuje się projektowaniem graficznym, tworzeniem instalacji przestrzennych i malarstwem wielkoformatowym. To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu „M-city – który stał się niejako jego stylistyczną wiz y tówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street-artu. Swoje prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej – w tym stoczniowej, środków transportu. Styl, choć ewoluuje, pozostaje graficznie skromny i dosadny. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży i maszyn w produkcji i niszczeniu, zabawy nieograniczoną możliwością kompilacji w ciągle poszerzającym się leksykonie elementów, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza na aktualne wydarzenia – zmrużenie oka w stronę jednego ze źródeł streetartu. Jest również kuratorem wystaw i wydarzeń artystycznych. Więcej informacji o Mariuszu Waras i jego t wórczości możesz znaleźć na stronie: www.m-city.org oraz www. instagram.com/stencilcity

Lifestyle | Lato 2019 | 21


22 | Lato 2019 | Lifestyle


◀ Justine Pechuzal & Liza McElroy Ten piękny mural, namalowany przez dwie alaskańskie artystki, przedstawia cztery długopłetwce oceaniczne – humbaki. Jest to swego rodzaju hołd złożony tym zwierzętom, które można podziwiać na własne oczy w ich naturalnym środowisku od połowy kwietnia do listopada w Narodowym Parku Kenai Fjords, położonym nieopodal miejscowości Seward. 135 4th Ave, Seward

VSA Partners & Colossal Media

Mural można zobaczyć, spacerując deptakiem Coney Island na jednej ze ścian nowojorskiego akwarium. Przedstawia różne morskie stworzenia na tle pobliskich budowli. Przy jego powstawaniu pomagało 100 wolontariuszy. 602 Surf Ave, Nowy Jork

◀ Yuko Shimizu, Coby Kennedy & Stefan Sagmeister, Wade Jeffery (Sagmeister & Walsh) Kompozycja została stworzona w ramach projektu „DUMBO Walls” (ang. Down Under Manhattan Bridge Overpass). Składa się z dwóch położonych naprzeciwko siebie murali. Na obu znajduje się napis „Yes”, jednak jeden wykonany został w czerni i bieli, natomiast drugi ma formę ośmiornicy wyłaniającej się z morskiej otchłani. Pozytywny charakter przekazu przyciąga szczególnie zakochanych, którzy wykorzystują murale jako tło do narzeczeńskich lub ślubnych sesji zdjęciowych. 115 Jay St, Nowy Jork

Autor nieznany

Mural przedstawia ryby Koi uznawane na symbol pokonywania przeciwności losu. Zostały namalowane w 2006 roku, w ramach rządowego projektu „Ihwa-dong Naksan”, którego celem była rewitalizacja podupadającej dzielnicy Ihwa-dong. Powstałe murale stały się tak popularną atrakcją turystyczną, że spowodowało to napięcia wśród lokalnej społeczności. Aby zapobiec narastającemu niezadowoleniu w 2016 roku murale, również ten widoczny na zdjęciu, zostały zamalowane szarą farbą. Ihwa Mural Village, Seoul

Lifestyle | Lato 2019 | 23


CO PŁYWA W MORZU?

W maju tego roku Victor Vescovo, amerykański podróżnik i odkrywca, zanurzył się samotnie w specjalnej kapsule na głębokość prawie 11 kilometrów, ustanawiając tym samym nowy rekord świata zarówno pod względem liczby zanurzeń, głębokości, jak i czasu przebywania w najgłębszym miejscu na ziemi. Po drodze w głąb Rowu Mariańskiego odkrył trzy nowe gatunki zwierząt morskich oraz plastikową torebkę i papierki po cukierkach.

wchodzi więc do łańcucha pokarmowego, a w ostatecznym rozrachunku może być konsumowany przez ludzi. Czas potrzebny na jego degradację szacowany jest od około 600 do ponad 1000 lat – choć w istocie nikt tak naprawdę nie wie, ile faktycznie on wynosi. Jeśli utrzymamy obecne tempo zaśmiecania wód tworzywami sztucznymi, około 2025 roku na każde 3 tony pływających w światowych oceanach ryb przypadać będzie 1 tona plastiku.

Czy tego chcemy, czy nie, w połowie obecnego stulecia plastik stanie się drugim po wodzie elementem morskiego ekosystemu. Szacuje się, że każdego roku do mórz trafia 8 milionów ton plastiku. Spożywają go zwierzęta morskie,

Plastik w oceanach to przede wszystkim ogromne zagrożenie dla morskich ekosystemów. Zooplankton morski, połykając mikroplastik (kawałki o średnicy poniżej 5 mm), nie dostarcza sobie pokarmu i przestaje rosnąć, natomiast makroplastik

24 | Lato 2019 | Lifestyle

połykany przez zwierzęta morskie powoduje mechaniczne uszkodzenia przewodu pokarmowego oraz fałszywe poczucie wypełnienia żołądka, przyczyniając się tym samym do ich przedwczesnej śmierci. Zatem pytanie brzmi: co my możemy zrobić dla przyrody? Po pierwsze jak najczęściej wdrażać zasadę 3R. Oznacza ona redukcję ilości opakowań i odpadów (ang. reduce), ponowne używanie tych, których nie udało się zredukować (ang. reuse) oraz przetwarzanie surowców, których nie można użyć ponownie (ang. recycle). Ponadto należy kupować produkty pochodzące od firm dbających o środowisko naturalne.


Jedną z nich jest hiszpańska marka Lefrik wytwarzająca torby, plecaki oraz akcesoria podróżnicze wykonane z przyjaznych dla środowiska materiałów – obecnie surowiec pochodzi z przetworzonych butelek plastikowych. Zaangażowanie Lefriki na rzecz środowiska naturalnego zostało docenione przez międzynarodową organizację PETA, działającą na rzecz etycznego traktowania zwierząt.

Więcej informacji o marce Lefrik możesz znaleźć na stronie: www.lefrik.com IG: www.instagram.com/lefrik FB: www.facebook.com/lefrikbrand TW: www.twitter.com/lefrik_co

Lifestyle | Lato 2019 | 25


NASTĘPNY NUMER NEWSLETTERA UKAŻE SIĘ JUŻ W PAŹDZIERNIKU


Zeskanuj mnie* *Ten QR kod, po zeskanowaniu za pomocą aplikacji mobilnej, pozwoli Ci obejrzeć krótki film o MAEM.


Czy jesteś zadowolony z dotychczasowej współpracy z MAEM? Czy nasze produkty spełniły Twoje oczekiwania? Jeśli tak, to poleć nas swoim partnerom biznesowym.

Twoja rekomendacja jest dla nas bardzo ważna

Obserwuj MAEM na:

www.maem.com

MAEM nie ma żadnych powiązań ani nie jest dystrybutorem produktów marki: Allweiler, Aquafine, Alfa Laval, Colfax IMO, Desmi, Jowa, Kral, Moatti, Nirex oraz Westfalia. Wszelkie domniemane skojarzenia z powyższymi markami są całkowicie przypadkowe i niezamierzone. MAEM zgodnie z prawem, jest dostawcą w pełni wymiennych nieoryginalnych części zamiennych (części alternatywnych, zamienników) do urządzeń produkowanych przez: Allweiler, Aquafine, Alfa Laval, Colfax IMO, Desmi, Jowa, Kral, Moatti, Nirex oraz Westfalia. Części zamienne produkowane przez MAEM są wytwarzane według własnej dokumentacji technologicznej opracowanej przy użyciu reverse engineering.

Copyright by MAEM. Wszelkie prawa zastrzeżone. Lato 2019

Profile for MAEM

MAEM NEWSLETTER 3 PL