Megintuvelis burbulu karalysteje: burbulu eksperimentai

Page 1

B u r b u l ų k a r a ly s t ė j e

s

tai

en

Tapkite Knygų klubo nariu! • Naujausios ir populiariausios knygos • Ypatingi pasiūlymai • Knygų pristatymas į bet kurį pasaulio kraštą www.knyguklubas.lt

b u lų r u

b

Sužinok, kodėl burbulai sprogsta, kas yra žaibas, kodėl lietaus debesys tamsūs, ir kitus atsakymus.

Išmok pasidaryti burbulų šaudyklę, naminio popieriaus, formuoti burbulų skulptūras ir kitų gudrybių.

B u rb u lų k a r a ly s t ė j e

ek

www.almalittera.lt

Ta i p . pat . .

Dr. R. Česūnienė, L. Česūnas

– Pažvelkit į dangų! Kur dingo Vaivorykštė? – nustebo aplinką mėgstantis tyrinėti laboratorijos gyventojas Mėgintuvėlis. – Jai tikriausiai atsitiko kažkas blogo! Reikia išsiaiškinti, – pagalvojo smalsuolis ir narsiai leidosi į kelionę, kurioje jo laukė nuotykiai ir išbandymai. Keliauk su Mėgintuvėliu ir tu! Pamatysi nepaprastas Dangaus, Debesų ir Saulės karalystes, susipažinsi su Mėgintuvėlio geriausia drauge Burbulyte ir gal net pavyks išsiaiškinti, kur dingo Vaivorykštė.

Dr. R. Česūnienė, L. Česūnas

perim


­ urbulai! Muilo burbulai! Visi nors kartą gyvenime B esame žaidę su muilo burbulais, ir visada tai prisimename su džiaugsmu. Ne visi žinome, kad egzistuoja ir muilo burbulų mokslas, taip pat kaip matematika, fizika. O koks tai mokslas, jei jo nemokoma nei mokykloje, nei universitetuose? Tik pažiūrėkite į muilo burbulą – koks jis spalvingas, o kodėl spalvos būtent tokios? Tai galėtų paaiškinti fizikos mokslas. O kodėl vieniems pavyksta išpūsti didelius muilo burbulus, kitiems ne? Kodėl vienas burbulų skystis tinkamas dideliam burbului išpūsti, o kitas toks, kad net gali palaikyti burbulus rankoje? Į vieną skystį dedame glicerolio, į kitą – žiupsnelį cukraus. Atsakymas nesunkus – muilo burbulų receptūros skirtingos. Tai chemija. Kokios formos būna muilo burbulai? Gal esate matę kvadratinį, o gal piramidės formos burbulą, bet dažniausiai jie būna sferos, ir visa tai jau geometrija. O kur dar muilo burbulų elastingumas, paviršiaus įtempis? Naudodami muilo burbulus jaunieji tyrėjai stebės reiškinius, eksperimentuos ir patirs be galo daug džiaugsmo. Už šį mokslą niekas neapdovanoja Nobelio premija, užtat visi pasiekimai fiksuojami Gineso rekordų knygoje. Linkime patirti daug džiaugsmo ir su savo atradimu pakliūti į Gineso rekordų knygą! Sėkmės! 4

5


Viename gražiame mieste yra laboratorija, kurioje gyvena daug stiklinių indelių, tarp jų – ir šios pasakos herojus Mėgintuvėlis. Mėgintuvėlis yra smalsus, jis labai mėgsta išbandyti vis ką nors nauja. Todėl ir jo vardas kilęs iš žodžio „mėginti“. Kai Mėgintuvėlis nebando ko nors išbandyti, jis dairosi aplink, nes kur tik pažvelgsi, vyksta daug įdomių dalykų. Vasarą po trumpo lietaus jam patinka danguje stebėti nuostabiąją Vaivorykštę. Tačiau kartą Vaivorykštė nepasirodė žydrynėje, ir Mėgintuvėliui parūpo, kas atsitiko. Kur dingo toji spalvota gražuolė? Ar tik jai nebus kas bloga atsitikę? Kas jau kas, o Mėgintuvėlis tikrai nepaliks jos nelaimėje. Jis prisiekė sau išnaršyti visas karalystes, jei prireiks, net jų pakraščius, ir išgelbėti Vaivorykštę.

6

7


Po lietaus, kai šviečia saulė, galima išvysti nuostabų gamtos reiškinį – vaivorykštę! Saulės spindulys keliauja į vandens lašelį, lūžta. Spindulys ne tik pakeičia kelionės kryptį, bet ir suskyla į daug spalvotų spindulėlių. Lašelyje spindulėliai atsispindi nuo kitos lašelio sienelės ir dar kartą lūžta išlėkdami. Taip saulės spindulys tampa įvairiaspalvis ir iš lašelio išlekia skirtingomis kryptimis.

Ka s us i p v a i v i d a ro ory kšt ė?

Kelionė laukė greičiausiai nutrūktgalviška, tad Mėgintuvėlis pirmiausia nuėjo pasikalbėti su geriausia drauge princese Burbulyte, su kuria ne kartą buvo pasidalijęs burbulų receptais. Be to, Burbulytė buvo labai išmintinga ir gerai pažinojo dangaus platybes. Princesė Burbulytė gyveno Burbulų karalystėje ant ežero kranto. Ji atidžiai išklausė susirūpinusį Mėgintuvėlį ir išsyk pasiūlė savo pagalbą.

Tokių lašelių be galo daug, ir kuo jų daugiau, tuo ryškesnę vai­vorykštę jie sudaro. Vaivorykštė stebėtojui visuomet būna priešingoje pusėje, nei šviečia saulė.

8

9