Thomas Hess: Stateční v zahradě

Page 1Obsah Zahr ada v prostředí klimatick ých změn � �������������� 5 Zahr adnick á pr a xe při ex trémech počasí � ����������� 15 Tr ávník v prostředí klimatick ých změn ����������������31 Hospodaření s vodou �������������������������������������������������� 41 Odolné rostliny v zahr adě � ��������������������������������������59 Chr áníme rostliny ������������������������������������������������������ 101 Mysleme také na z víř ata ������������������������������������������ 117 re jstřík � �������������������������������������������������������������������������� 124 o Autorovi �������������������������������������������������������������������� 128


Dnes už žádná vzácnost: Dlouhozubka svízelová poletuje v záhonu.


Zahrada v prostředí klimatických změn Pořád přece ještě padá sníh, tak jaképak klimatické změny? No dobrá, pár mírných zim jsme měli, ale potom zas přišly také docela normální zimy se sněhem a mrazem. Ano – prostě normální zimy. Normální však znamená pravidelný. Když musíme na sníh zvlášť upozorňovat, už to normální není. A mírné zimy se podle odborníků stávají pravidlem, zatímco studené zimy jsou stále častěji výjimkou.

Klimatická změna přichází Nacházíme se na prahu klimatických změn – bude stále tepleji. A jestliže je jejich příčinou současný životní styl lidstva, pak bude i celý trend sílit. Že by se najednou zastavil, to čekat nelze, ledaže by došlo k naprosté změně myšlení celého lidstva a my všichni bychom se vzdali svého osobního pohodlí. Zákony ani iniciativy jednotlivých zemí na tom nic nezmění.

Je třeba se bránit následkům Zahradníci vždy byli a jsou velmi vynalézaví. Poradí si tedy jistě i s následky změn klimatu. Už dnes je potřeba přemýšlet jinak, ale především je nutné rozpoznat měnící se rytmy přírody, přizpůsobit se jim a brát na ně ohled – a zejména pak zmírnit jejich negativní následky. Samotný výběr vhodných odolných rostlin nestačí – v zahradě do sebe musí všechno zapadat, od zúrodňování zeminy až po zavlažování.

Zahrady budou vypadat jinak Roční období se dnes posouvají, získávají jinou podobu nebo se prolínají. Očekávat lze především silné deště, což bude vyžadovat jiný přístup v péči o rostliny a celou zahradu. Klasické zahradní úpravy jako obrovské okrasné trávníky či záhonky napěchované krásnými, leč žíznivými a hladovějícími trvalkami to budou mít čím dál těžší.

5


Co zahradníky čeká I ti, kteří považují klimatické změny za báchorky, musejí uznat, že předpovědi meteorologů se projevují stále zřetelněji. Počasí je čím dál extrémnější: suchá jara, horká léta a chladné, ale mokré zimy.

nastanou v březnu, nebo v dubnu. Růže tak stříháme jako dříve, ale už ne zatvrzele v březnu, nýbrž v době, kdy rozkvétají zlatice. Když začnou kvést sněženky, znamená to, že půda už je dostatečně prohřátá a může začít doba vysazování stromů a keřů. Půda se ohřívá Zatímco dříve byla zima vždy obdobím klidu, do budoucna musíme s plevely počítat celoročně a odstraňovat je. Důležitý je také mulč. Nejenže zakrývá půdu, ale také reguluje teplotu. Jestliže mulčujeme na jaře, kdy je země studená, můžeme tím částečně zmírnit letní vzestup teploty v půdě.

Půda se ohřív á, plevele rosto u po celý rok.

6

Roční období se mění Klasická roční období se posouvají a kalendář je zajímá stále méně. Tradiční pevné termíny důležitých prací v zahradě jsou nám tak čím dál víc k ničemu. Příroda je oproti obvyklému načasování většinou napřed. Stále důležitější roli hraje takzvaný fenologický zahradní kalendář, který správný čas prací v naší zahradě přiřazuje jejím určitým vývojovým stadiím – ať už

Lísky vykvétaj í stále dříve.

Extrémů počasí přibývá Sušším létům, mírnějším a vlhčím zimám se zahradník musí bránit cíleným obděláváním půdy a změnou v zálivce. Stručně řečeno: zalévat méně, ale intenzivněji, sázet na odolné rostliny (viz str. 59) a půdu


Zahrada v prostředí klimatických změn

Extrémů počasí přibývá.

KONTROLNÍ SEZNAM Roční období se mění Práce na zahradě je třeba provádět podle vývojových stadií jistých určujících rostlin. Půda se ohřívá Mulčujeme na jaře a tak chráníme půdu před letním nárůstem teplot. Extrémů počasí přibývá Je třeba podpořit úrodnost půdy, vysazovat odolné rostliny a zalévat méně, ale intenzivněji. Škůdci jsou stále obtížnější Dostávají se sem exotické druhy, domácí druhy stihnou vyvést několik generací.

Zbavit se škůdců je čím dál obtížnějš í.

co nejvíce zúrodnit – a v tomto stavu ji i udržet. Jen pak dokáže zadržovat vodu a zmírňovat extrémy počasí. Škůdci jsou stále obtížnější Zde vůbec nejde o nějaké exotické škůdce z tropů nebo ze Středomoří, kteří by se u nás díky mírnému klimatu usadili. Ti se budou sice nejspíše také objevovat stále častěji, ale zatím z mírných zim a delšího podzimu profitují především domácí škůdci. Zvládnou vyvést na svět i několik generací během jednoho roku, větší množství jedinců navíc lépe přečká zimu a udeří mnohem dříve, než tomu bylo donedávna. Do souvislosti s klimatickými

SEKAČKA NA TRÁVU A KRMÍTKO POTKÁVAT SE BUDOU NA ZAHRADĚ PODZIM STÁLE ČASTĚJI , PROTOŽE DÁLE SE PRODLUŽUJE A TRÁVNÍK UKLÁDÁ ROSTE. SEKAČKA SE TAK ZNĚ K Z IMNÍMU SPÁNKU VÝRA POZ DĚJI.

změnami se často dává například cylindrokladiová skvrnitost listů nebo zavíječ zimostrázový, pravda to ale není. Ze změn klimatu profitují naopak křísi či cikády a štěnice – ti všichni teplo přímo milují (viz též str. 12/13).

7


Odolné okrasné traviny Některým se život ulehčí, jiné budou mít problémy. Záleží na stanovišti. Během stále mírnějších zim je není potřeba chránit proti chladu.

Třtina Calamagrostis brachytricha 68

Tráva ideální pro slunná nebo polostinná místa. Nejlépe se jí daří v suchu. Za tuhé zimy je třeba ji vhodně ochránit.

Kostřava sivá Festuca glauca Propustná zemina, plné slunce. V zimě nesnáší jakékoli vlhko. Nejkrásnější zbarvení na chudé, suché půdě. Jinak ztrácí svůj kompaktní vzrůst. Odolná vůči mrazu.

Vousatice metlatá Schizachyrium scoparium 'Prairie Blues’ Až 1 m vysoká prérijní tráva pro plné slunce a chudou půdu, roste rovněž na čerstvé půdě, která by však neměla být příliš výživná.

Bika Luzula

Moskytovka něžná Bouteloua gracilis

Suché a stinné místo? Ideální pro biku, jako je například bika chlupatá (L. pilosa) nebo bika lesní (L. sylvatica). Půdopokryvná tráva se rozmnožuje oddenky.

Svými květy a klásky plodů připomíná hejno komárů. Asi 40 cm vysoká, vhodná pro suchá až vlhká stanoviště. Hodí se pro přírodní typ porostu, ale rovněž do kbelíku.


Odolné rostliny v zahradě

Kortaderie dvoudomá Cortaderia selloana

Třtina pestrá Calamagrostis varia

Ostřice Carex, různé druhy

„Pampová tráva“ je podle druhu až 2,5 m vysoká solitéra zvyklá na plné slunce. Za vlhké zimy je třeba stébla nad trsem svázat a přikrýt fólií.

Tato až 1 m vysoká tráva roste v každé zahradní půdě a stejně tak i na suchých a vlhkých stanovištích. Nevadí jí ani tlak kořenů stromů.

Vysoká 30 až 100 cm. Je-li na slunném stanovišti také vlhko, cítí se zde dobře ostřice vyvýšená (C. elata). Sušší stanoviště by mělo ležet ve stínu.

Dvouřad prérijní Sporobolus heterolepis

Rákosovka velká Hakonechloa macra

Kavyl Anemanthele lessoniana

Až 50 cm vysoká tráva severoamerických prérií s krásným podzimním zbarvením. Kvetoucí tráva lehce voní po medu.

Opadavá forma této japonské trávy potřebuje v prvních letech ochranu přes zimu. Na jaře raší obvykle dost pozdě.

Tráva dosti tolerantní vůči různým stanovištím. Roste na slunci, ale rovněž ve světlém, suchém stínu pod stromy. Ve stínu zůstává zelená, na slunci se pěkně vybarvuje.

69


Osazovací plán

Zapuštěný záhon pro slunná stanoviště Zapuštěný záhon představuje asi nejlepší způsob, jak nechat do hlíny vsáknout dešťovou vodu, kterou svádíme okapem ze střechy zahradního domku či garáže.

76

Okapová roura končí v úrovni země a voda stéká o pár metrů dále do zapuštěného záhonu. Samotný záhon tvoří jakousi „pánev“, do které vtéká dešťová voda. Ta zde zůstane stát a vsakuje se do půdy. Zemina musí být tudíž propustná. Uprostřed zapuštěného záhonu bude půda vždy vlhčí než na okraji a za deště se silně podmáčí. Jedná se o extrémní stanoviště. Rostliny, které na takovém stanovišti přicházejí v úvahu, jsou velmi odolné, a hodí se tudíž dokonale pro pěstování při klimatických změnách. Daří se jim za sucha, ale stejně dobře snášejí krátkodobé zaplavení v deštivém období, když je náš miniaturní záchytný záhon celý pod vodou. Bahenní rostliny použít nemůžeme – záhon je mokrý vždy jen přechodně, a tedy ne trvale. Na plánku se přívod vody do záhonu nachází na pravé straně. Jochovec olšolistý dosahuje výšky až 2,5 m a má rád mírně kyselou půdu. Při výsadbě a občas i později mu proto dopřejeme mulčový pokryv z rašeliny.

NÁKUPNÍ SEZNAM Jochovec olšolistý 'Ruby Spice': 1 rostlinka Kosatec měňavý: 3 rostlinky Popelivka 'Zepter': 1 rostlinka Čechrava zahradní ‹Brautschleier›: 4 rostlinky Třapatkovka nachová: 5 rostlinek Denivka žlutá: 2 rostlinky

Jochovec olšolistý (Clethra alnifolia) 'Ruby Spice' Květy: růžové, VII až IX; 2 až 3 m vysoký Kosatec měňavý (Iris versicolor) Květy: modrofialové, VI až VII; 60 až 80 cm vysoký Popelivka (Ligularia stenocephala) 'Zepter' Květy: oranžovožluté, VII až VIII; 70 až 180 cm vysoká Čechrava zahradní (Astilbe x arendsii) 'Brautschleier' Květy: bílé, VII až X; 60 až 120 cm vysoká Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Květy: purpurově růžové, VII až IX; 50 až 60 cm vysoká Denivka žlutá (Hemerocallis flava) Květy: žluté, V až VI; 70 až 80 cm vysoká

Proso prutnaté 'Heavy Metal': 7 rostlinek

Proso prutnaté (Panicum virgatum) 'Heavy Metal' Květy: modro-zelené, VII až IX; 100 až 140 cm vysoké

Zavinutka podvojná: 4 rostlinky

Zavinutka podvojná (Monarda didyma) Květy: červené, VII až IX; 70 až 130 cm vysoká

Astřička novoanglická 'Barr’s Blue': 4 rostlinky

Astřička novoanglická (Aster novae-angliae) 'Barr’s Blue' Květy: modrofialové, IX až X; 150 cm vysoká

Záplevák: 3 rostlinky

Záplevák (Helenium, hybridy) Květy: žluté, VI až IX; 80 až 100 cm vysoký


4,0 m

Odolné rostliny v zahradě

4,5 m

77


Osazovací plán

Záplava květů při plném slunečním svitu Plné slunce a hodně výživná a propustná zemina – záhon se v pozdním létě rozzáří barvami. Jakmile se rostliny ujmou, nevyžadují další zvláštní péči.

1

88

Tyto rostliny snášejí dobře období sucha a nejraději rostou ve skupinách. Potřebují proto určité místo. Pelyněk rozptýlí záplavu květů svojí šedou barvou. Namísto něj nebo zároveň s ním můžeme vysadit také kavyl třtinový (Stipa calamagrostis). Ošetřování těchto druhů omezíme pouze na prořezávání, nemoci a škůdci pro ně nepředstavují problém. Třapatky ale není dobré seřezávat po květu, jejich semena jsou v zimě oblíbenou potravou ptáků. Květy třapatky srstnaté (Rudbeckia hirta) mají na sobě výrazné oranžové skvrny, rostlina ovšem žije velmi krátce a obvykle se pěstuje jen jako jednoletá. Kterou teď vybereme? Záplavou květů a zářivými barvami se vyznačují oba druhy a oba mají dokonce podobné rodové jméno: třapatka lesklá (Rudbeckia fulgida) a třapatkovka nachová (Echinacea purpurea). Přesto nejsou blízké příbuzné; mají nicméně téměř stejné představy o ideálním stanovišti. Nejlépe je odlišíme podle středu květů: Třapatkovka má typické

špičaté plevky, zatímco tmavě hnědý či tmavě fialový střed květu třapatky je spíše hladký a jemný. 2

3

1: Třapatka lesklá (Rudbeckia fulgida var. sullivantii) 'Goldsturm' Květy: zlatožluté, VIII až X; 50 až 70 cm vysoká 2: Třapatka lesklá (Rudbeckia fulgida var. deamii) Květy: zlatožluté, VIII až IX; 80 až 100 cm vysoká 3: Záplevák (Helenium), např. 'Indianersommer' Květy: šarlatově červené, VII až X; 70 až 150 cm vysoký 4: Sporýš klasnatý (Verbena bonariensis) Květy: modrofialové, VII až X; 80 až 120 cm vysoký 5: Pelyněk pontický (Artemisia pontica) Květy: žlutavé, VII až VIII; 40 až 80 cm vysoký

4

5


Odolné rostliny v zahradě

2

4

3

3

2

5

1

89Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.