Hry z lesnej škol(ičk)y

Page 1

RUNNING HEAD

161


Vydalo Nakladatelství KAZDA, s.r.o. v roku 2020 Nové sady 2 602 00 Brno Česká republika www.knihykazda.cz info@knihykazda.cz Tel. +420 725 518 237

OBSAH 4 12

Originálny názov: Play the Forest School Way. Woodland Games, Crafts and Skills for Adventurous Kids od Jane Worroll a Petera Houghtona © Watkins Media Limited 2016. © Peter Houghton a Jane Worroll 2016

Objavovanie prírody

124

Skupinové hry v prírode

Výletná palica

126

Aké som zviera?

18

Lesná mapa

130

Lesný požiar

22

Žaluďová schovávačka

134

Dravce na stope koristi

26

Hľadači pokladov

139

Pavučina života

30

Môj strom

144

Netopier a nočný motýľ

34

Fotografická pamäť

148

Hladné vtáčatá

152

Mravčia cestička

Lesné umenie

156

Spiaci medveď

44

Tváričky z blata

160

Ďalšie čítanie a zdroje

48

Prírodné čelenky

52

Ľadové umenie

58

Luk a šípy

POZNÁMKA VYDAVATEĽA:

64

Lesné šperky

Určité činnosti uvedené v tejto knihe, pri ktorých sa používajú ostré nástroje alebo oheň, môžu byť nebezpečné, ak sa pri nich presne nedodržia pokyny. Dospelí musia posúdiť schopnosti každého dieťaťa zvlášť a dozerať na akékoľvek potenciálne nebezpečné činnosti po celý čas. Vydavateľstvo Watkins Media Limited, ani žiadne ďalšie osoby, ktoré sa podieľali na vzniku tejto knihy, nenesú zodpovednosť za akékoľvek zranenia alebo škody, ktoré by mohli vzniknúť v dôsledku vykonávania činností opísaných v tejto príručke.

75

Rámiky z halúzok

80

Zálesácke zručnosti

14

1. vydanie Preložila: Veronika Baluchová Jazyková úprava: René Beláček Sadzba a úprava obálky: Jindřich Hoch Tlač a väzba: Tisk Centrum s.r.o., Moravany u Brna, Česká republika

38 40

ISBN: 978-80-88316-87-9 Naše knihy na trh dodávajú: Euromedia Group, Infinity Zoom, Kosmas, Milada Novotná – knižní distribuce, Pavel Dobrovský – BETA a Pemic Books. Knihy možno zakúpiť so zľavou vo výške 20 % priamo u nakladateľa na www.knihykazda.cz alebo v kníhkupectvách.

Úvod

82 91

Čarovné prútiky

Základné uzly

Stavanie skrýš

102

Zakladanie ohňa

108

Kempingový samovar

114

Lesné maškrty

Poďakovanie


V ÝLETNÁ PALICA

VÝLETNÁ PALICA Austrálski domorodci si kedysi vytvárali tradičné cestovateľské palice, ktoré zachytávali ich potulky po svete, a pomáhali im po návrate vyrozprávať svoje zážitky z ciest ostatným. Na palicu si popriväzovali rôzne predmety, ktoré symbolizovali nielen navštívené miesta, ale aj pocity, myšlienky a skúsenosti, ktoré na cestách nazbierali. Na cestovateľských paliciach je fascinujúce to, že každá je jedinečný originál. Pri jej tvorení neexistuje žiadny správny či nesprávny spôsob. Naše cesty sú rôzne, a preto sú rôzne aj spôsoby, akými si na ne uchovávame spomienky. List zo stromu nám môže pripomínať teplý slnečný lúč dopadajúci na našu pokožku cez koruny stromov v letnom lese. Pierko nám môže privolať spomienku na vtáčí spev, a kamienok môže byť spomienkou na pocit. Žaluď môže predstavovať starý dub, ktorý sme míňali na našej ceste. Dokonca aj rôznofarebné gumičky alebo kúsky vlny, ktoré sa používajú pri tejto aktivite, môžu predstavovať rôzne miesta, myšlienky a pocity. Táto aktivita umožňuje deťom pobehovať naokolo a zodvihnúť zo zeme všetko, čo ich zaujme. Je to veľmi kreatívna činnosť, pri ktorej sa zapája detská fantázia. Sústreďuje pozornosť na schopnosť byť skutočne prítomný v danom okamihu, pozerať sa, počúvať a cítiť 14

všetko, čo je navôkol a čo to pre nás znamená. Podnecuje v deťoch zvedavosť a záujem o svet prírody, ako aj empatiu a komunikačné zručnosti potrebné nielen na vyrozprávanie príbehu o svojej ceste, ale aj na počúvanie príbehov ostatných. Upevňovanie predmetov na palicu takisto napomáha rozvíjať jemnú motoriku dieťaťa. Zakaždým ma prekvapí, čo si deti priviažu na svoju výletnú palicu. Náš syn sa rozhodol pre starú červenú tenisovú loptičku, ktorú pes rozhryzol napoly! Moja prvá bezmyšlienkovitá a reflexívna reakcia bola: „Nechytaj to, je to špinavé!“, ale pripomenul som si, že predsa nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo a že jeho výletná palica patrí len a len jemu. Rozhryzená loptička sa tak pretransformovala na pozoruhodný pestrofarebný objekt s mäkkou textúrou, ktorý sa pekne vynímal na palici. Vyhodené obaly od cukríkov, staré loptičky, pierka... všetko má tvorivý potenciál!.

MIESTO

Les je ideálnym miestom, pretože ponúka na výber množstvo palíc, ako aj druhovú pestrosť a členitý terén, ale akékoľvek prírodné prostredie je vhodné.

VEKOVÁ SKUPINA

od 4 rokov

UČÍME SA...

predstavivosti • kreativite • sústredeniu • zvedavosti • jemnej motorike • empatii • spojeniu s prírodou • komunikácii

ČO BUDEME POTREBOVAŤ

• palice (ak na zemi nenájdeme popadané konáriky) • vlnenú priadzu alebo špagát rôznych farieb • gumičky rôznych farieb

15


LESNÉ UMENIE

LESNÉ ŠPERKY

Vylúpnutie dužiny Pomocou ihlice na pletenie alebo pevného konárika (bezpečnejší spôsob pre malé deti) vylúpnite dužinu vždy smerom od tela, nikdy nie k sebe, ani dole ku kolenám.

Zdobenie a navliekanie

NÁHRDELNÍK S DREVENÝM MEDAILÓNOM Pomocou paličky alebo ihlice na pletenie vylúpnite mäkkú dužinu.

Keď máte koráliky hotové, môžu sa ozdobiť permanentnými fixkami alebo farbičkami (ak nechcete do lesa brať fixky a farby, tento krok odložte na doma, keď budú koráliky navlečené.) Konečne je na rade navliekanie korálikov! Odstrihnite si šnúrku tak, aby bola dosť dlhá na to, aby prešla okolo hlavy alebo okolo ruky, s rezervou na uviazanie. Keď budú všetky koráliky navlečené, zviažte oba konce šnúrky pomocou základného uzla (pozri Jednoduchý náhrdelník stranu 84).

z bazových korálikov je zdrojom pocitu hrdosti, a možno aj zázračných schopností...

S hrdosťou noste svoj vlastnoručne vyrobený lesný šperk!

ČO BUDEME • pracovné rukavice pre každého dospelého POTREBOVAŤ a pre deti, ktoré budú rezať a vŕtať – ručnú skladaciu pílku • šnúrku • nožnice VOLITEĽNÉ

výtvarné potreby, ako je uhlík, olejové pastely, permanentné fixky

Pripraviť sa

Nájdite si veľký kmeň stromu, ktorý vám poskytne stabilnú podporu na rezanie a vŕtanie. To bude váš pracovný priestor. Prejdite si v skupine zásady bezpečnosti práce s ručnou pílkou a vrtákom (pozri rady pre prácu s nástrojmi a udržiavanie bezpečnej pracovnej zóny na strane 60). Predveďte, ako sa rozkladá pílka, ako vyzerá ostrie a ako sa skladá. Ukážte vrták a opíšte, kde sa drží a ktorým koncom sa vŕta. Nájdite si vhodný konár bez hrčí a hniloby, približne na dĺžku paže dospelého človeka, s priemerom 5 – 6 cm. Ak je to možné, použite spadnutý konár zo zeme. Ak konár plánujete odrezať zo stromu, budete potrebovať povolenie správcu a dajte si záležať, aby sa vám podaril čistý rez pred vetvovým golierom alebo hrebeňom vetvovej kôry, aby strom zbytočne netrpel. Konár by mal odrezať dospelý, ako aj zhodnotiť, či poskytne dostatok dreva na drevené medailóny pre celú skupinu, a v prípade potreby odrezať ešte jeden.

68

69


Zálesácke zručnosti

Napriek všemožným digitálnym vymoženostiam 21. storočia sa deti stále s nadšením chcú učiť základné zručnosti na prežitie v prírode: ako si postaviť prístrešok, ako založiť oheň a ako si nájsť potravu v lese. Naše deti už nemajú možnosť každý deň behať po vonku s kamarátmi, ako si to mnoho dnešných rodičov pamätá zo svojho detstva, počas letných prázdnin. Napriek tomu im môžeme dať príležitosť vyskúšať si zálesáctvo a naučiť ich postarať sa o seba pod šírym nebom, ale na bezpečných miestach. Tieto aktivity môžu deťom pomôcť nadobudnúť trvalý pocit sebavedomia, sebaúcty a samostatnosti. V lese je toho toľko, čo sa môžu naučiť. Napríklad postaviť si s kamarátmi bunker z materiálov, ktoré nájdu na zemi v lese, čo si vyžaduje vynaliezavosť, vytrvalosť a komunikatívnosť, ako aj schopnosť riešiť problémy. Keď deti čerpajú zo svojich vnútorných zdrojov, aby uspokojili svoje základné potreby, nadväzujú priame spojenie so svetom prírody okolo nich, a nadobúdajú pocit, že do nej patria, že v nej majú výnimočné miesto. A vtedy sa z úkrytu v divočine stáva domov.


SKUPINOVÉ HRY V PRÍRODE

LESNÝ POŽIAR

Štart!

Požiar vyvolá jeden druh zvierat (napríklad: „SOVY!“). Všetky sovy sa musia rozbehnúť do domčeka okolo požiaru. Tak ako sa šíri skutočný oheň, každý, koho sa dotkne požiar, sa tiež stane požiarom a musí chytiť ostatných hráčov za ruku. Teraz všetci hráči, ktorí hrajú požiar, musia spoločne rozhodnúť, ktoré zvieratá zavolajú, a zároveň pamätať na to, že sa musia pohybovať spoločne v jednej reťazi, aby zvieratá pochytali. Ak sa niektorému zo zvierat podarí dostať do domčeka bez toho, aby ho chytil požiar, musí znova bežať do protiľahlého domčeka. Potom znova kričí požiar – tentoraz možno „LÍŠKY!“. Všetky líšky sa musia rozbehnúť na druhú stranu do domčeka. Keď požiar zakričí: „LESNÝ POŽIAR!“, do domčeka na opačnú stranu musí utekať každý. Tých hráčov, ktorých chytí požiar, musia sa ho chytiť za ruku, a tak sa reťaz požiaru predlžuje. Hra týmto spôsobom pokračuje tak dlho, až kým nezostane posledné zviera – to je víťaz! Hru môžete opakovať. Víťaz si môže vybrať, či chce byť požiar, alebo zaň vybrať niekoho iného. Hrať sa môže dovtedy, kým sa všetci nevystriedajú v jednotlivých úlohách.

132

TIP NA VYSKÚŠANIE! Každý, kto prekročí hranice herného územia, sa automaticky stáva požiarom, tak si dávajte pozor!

V cieli

Môžete sa porozprávať o skutočných lesných požiaroch. Čo sa môže stať, keď ľudia v lese neopatrne zaobchádzajú s ohňom? Ako tomu môžeme zabrániť? Aké prírodné úkazy, ako napríklad úder blesku, môže spôsobiť požiar? Niekedy sa pôda vypaľuje úmyselne, aby sa zachovala určitá prírodná oblasť. Napríklad v oblasti náhorných vresovísk v Škótsku sa riadené vypaľovanie podieľa na udržiavaní mozaikovito vyskladaných prírodných biotopov, čo podporuje neuveriteľnú rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov. Podobná metóda sa využíva aj v kanadských lesoch. Oheň nám slúži aj na varenie a aby sme sa zohriali, a vo všeobecnosti nám uľahčuje život – práve oheň znamenal vo vývoji ľudstva zásadný obrat (pozri stranu 102). Je to skrátka mocný živel, s ktorým sa musí zaobchádzať s rešpektom. Ak si deti chcú vyskúšať založiť vlastný oheň, na stranách 102 – 107 nájdete inšpiráciu na vzrušujúce aktivity s ohňom. Kempingový samovar je ďalší skvelý spôsob na stretnutie s ohňom (pozri strany 108 – 113).

133


RUNNING HEAD

161


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.