MUZIN - říjen 2023

Page 1

PROGRAM KABINET MÚZ

1. 10. KŘEST ALBA MÍNUS OSMNÁCT: TŘASKAVÁ SMĚS FRANTIŠKA SKÁLY + TŘI BUZUKI PETRA NIKLA (KŘEST) + ČERNÝ LOVEC #alternative #folk #chanson

2. 10. SPREAD JOY (USA) + BARE ESCAPE #nowave #garage #punk

3. 10. NĚCO NĚCO (KŘEST) + WHEEL CHERRY #pop #weirdpop #electro #queer

4. 10. HAIKU GARDEN (SLO) + MARCEL GIDOTE’S HOLY CRAB + TRYO + HELLO INCOGNITO #krautrock #psychedelic #dreampop #shoegaze

5. 10. FLOEX ENSEMBLE (KOMORNÍ SEXTET A ROBOT JOSEF) #idm #machinarium #robot #neoclassic

6. 10. BATCH: TORNÁDO LUE (SK) + K NOT K (RO) #alternative #rock #underground #electro #dance

7. 10. BATCH: GRAILS (USA) + GINGER WIZARD & THE PETER JACKSONS + WHITEFEATHERS (UK) #progrock #postrock #dungeonsynth #rock

8. 10. VELVET SUICIDE VOL. 4: ODONIS ODONIS (CAN) + CHOKE CHAIN (USA) #postpunk #ebm #darkwave #industrial

9. 10. PAL CONSOLE (KŘEST) + VILAGOSZ #postrock #dance

10. 10. VINYLA x SOFTSPOT: TOYOTA VANGELIS + TOKYO DRIFT + MEZI PATRY KLID #hyperpop #electro

#experimental #rap 11. 10. KAFKA BAND (KŘEST) + ČERNÝ TESÁK #alternative #rock 12. 10. CHIKI LIKI TU-A (SK) #alternative #rock 13. 10. DUŠAN VLK X TEMNÝ RUDO + RNZ + SILENT GENERATION + BRIZOLIT X TATROFKA 200025000 + HAĎÁCI #alternative #rap #trap #metal
str.: 10 10 11 11 12 12 13 14 15 16 15 17 17 17
14. 10. PUSHTEEK FEST: DECULTIVATE + HOPES + SCOOP + OLD TOMB + PULSE + FRANKIE & THE DEADBEATS #festival #metal #hardcore #stoner #doom #country

16. 10. HM... + JINÝ METRO #alternative #indie #folk

17. 10. RENNE DANG & LIVEBAND #rap

19. 10. BRATŘI + OIEE (HU) #modular #synth #livedrums

21. 10. POVODÍ OHŘE (KŘEST) + KAKKTUS #alternative #rock #country

23. 10. PROART: ROZHOVORY S ÚTĚKEM #theatre #dance

24. 10. SCHWARZPRIOR + DIVO INSTITUTE #darkwave #ebm #country #techno #punk

25. 10. NIHILOXICA (UGA, NYEGE NYEGE) #electro #drums #percussion #experimental

26. 10. RABIES + THE DETECTORS (DE) + WE WILL FLY (DE) #punk #rock #melodic #hardcore

28. 10. FULLMOON #dance #party

29. 10. PETR NIKL + MARTIN KYŠPERSKÝ (SPECIÁLNÍ KŘEST DESKY) #alternative #performance

30. 10. MARES OF THRACE (CAN) + COLTAINE (DE) + TARLUNG (AT) + SLAŤ #metal #sludge #doom

31. 10. LOWER CLASS BRATS (USA) + RECKLESS UPSTARTS (CAN) + BOY + LIQUID JESUS #punk #rock

1. 11. KVĚTY #alternative #indie #rock

2. 11. WORLD PEACE (USA) + XIAO (SWE) + HEVER + LILIXELBE #hardcore #powerviolende

3. 11. VANESSA (BEST OF TOUR) + DJ ICE DOLL #ebm #darkwave #industrial

6. 11. AIKO #alternative #pop

str.: 18 18 18 20 20 21 21 22 22 23 22 23 24 24 23 19

Venku je sice pořád babí léto, ale kalendářně už je podzim. Dny jsou kratší, listí se začíná barvit a říjnové číslo Muzinu je tady. Spousta dobrých kulturních tipů a dva rozhovory. Prvním zpovídaným je Dušan Vlk, který k nám dojede zarapovat 13. 10. společně se svým parťákem Temným Rudem a dalšími petržalskými revolucionáři. Ke druhému rozhovoru byl přizván Toyota Vangelis, který dojede zahrát 10. 10. a má k Brnu velmi blízko.

V říjnu nás zkrátka v Kabinetu čekají skvělé koncerty, křty, festivaly Batch a Pushteek, další temný večírek Velvet Suicide, fresh večírek Softspot ve spolupráci s Vinylou i divadlo.

V rámci klubového festivalu Batch, do kterého se letos zapojí 13 klubů, u nás vystoupí například kultovní kapela Tornádo Lue, rumunské elektronické duo K Not K i americká experimentálně psychedelická post-rocková legenda Grails. Čerstvou desku u nás pokřtí třeba Něco Něco, Kafka Band a Povodí Ohře. Co nového u labelu Kabinet Records? Tak třeba vinyl Mínus Osmnáct dvojice Petr Nikl a Miroslav Černý, který vyšel 29. 9. na našem labelu. Jedná se o jedinečný počin, který bude k dispozici v nákladu 200 ks standardní edice a 200 ks limitované art edice. V této speciální verzi budou součástí luxusního balení také číslované a podepsané grafické listy od Petra Nikla.

Restaurace Die Küche se během září vrátila ke standardnímu provozu, takže k nám chodíte na jídlo zase i v sobotu. Navíc máme nový a přehledný bar, jehož zatěžkávací provoz v průběhu září obstál na výbornou i během vyprodaného křtu Fvck_kvltova vinylu. Makáme na tom, aby vám u nás bylo dobře a těšíme se na další setkání.

| 4 |
foto: Dag Markl

“MÁM RÁD LO-FI ZVUK A STARÉ SAMPLE” ROZHOVOR DUŠAN VLK

Jméno Dušan Vlk se v poslední době začíná skloňovat ve všech pádech. Ostatně i Jirka „Jirza“ Pospíšil, který pro Kabinet bookuje koncerty, měl ohledně rozhovoru celkem jasno a při řešení koho oslovit napsal: „Udělejme to s Dušanem Vlkem, na koncertě bude narváno a bude to jízda“. A právě o energii živých vystoupení, rapu, hard coru i punku jsme si s Dušanem povídali a v následujícím moc příjemném rozhovoru se toho tedy můžete dozvědět spoustu zajímavého. A pak si třeba přijít zařádit do moshpitu! (otázky kladl Mr. Banana)

| 5 |
foto: Karina Goliášová

1/ Jak bylo těžké se na východním Slovensku dostat k hudbě, která tě ovlivnila natolik, že jsi začal dělat svou vlastní? A byl vůbec tím prvotním žánrem rap? Nebolo to ťažké, pretože mal 50 Cent v roku 2010 koncert v Košiciach. Mal som vtedy 13 rokov a po tomto zážitku som okamžite začal doma sypať rýmy z rukáva v angličtine, ako napríklad “snap back in my back pack”. Prvým impulzom bol teda jednoznačne rap. Nahrávať som začal až o zopár rokov neskôr. Okrem toho, že na mojej hudbe vtedy zanechalo stopu to, čo počúval môj brat (metal, metalcore, emocore), tak mi v neskoršej puberte dosť pomohla aj platforma Tumblr, ktorá pre mňa vtedy znamenala dnešný instagram. Tam som objavil rapové alternatívy, ktoré ma inšpirujú doteraz – OFWGKTA, Mac Miller, ASAP Mob. Podobnú stopu vo mne ešte zanechala neskoršia éra soundcloud rapu.

2/ Kabinet Múz v upoutávce na říjnové vystoupení mluví mimo jiné o “punkové energii” a “moshpitu”, což jsou výrazy, které si spousta lidí s rapem nespojuje. Stejně tak, když se člověk podívá na fotky z tvých koncertů, vidí v publiku spoustu hardcorových, metalových a punkových triček. Jak vlastně tohle vnímáš?

Teším sa z toho. Obklopili sme sa veľmi zaujímavou, multižánrovou komunitou. Stretávame sa vďaka tomu s mnoho veľmi kreatívnými mladými ľuďmi, ktorí majú málokedy nastavené nejaké mantinely toho, v čom sa môžu kreatívne hýbať. Chuť po slobode nás spája všetkých – bez ohľadu na to, či sa jedná o jej politický, kreatívny, či sociálny význam.

3/ Podle jakého klíče si vybíráš beaty resp. producenty a prozradíš nám pár jmen, které možná neznáme, ale mají v sobě do budoucna podle tebe potenciál?

A můžeš samozřejmě zmínit i nějaké rapery a raperky.

Mám rád LO-FI zvuk a staré sample, už akokoľvek spracované. Stále nedokážem prísť na to, čo presne robí beat beatom pre Dušana Vlka. Mám veľký problém nájsť niečo, čo ma chytí za srdce a to je zatiaľ jediné, čím sa viem pri výbere beatov riadiť – či ma to chytí za srdce.

Najlepšie to so mnou zvláda Dávid a je to tým, že so mnou robí hudbu odkedy robím hudbu. Stára sa stále o celý sound, mix a master, lebo on jediný vie, čo Dušan Vlk chce, aj keď to nevie ani Dušan Vlk. Zopár ďalších ľudí, ktorí ma vedeli beatmi chytiť za srdce a rozhodne stoja za zmienku sú Fvck_kvlt, ktorého už dobre poznáme, Aroma, ktorý robí krásne LO-FI veci, Absu, ktorý robil napríklad beat na track Asthmaboy, ale venuje sa väčšinou neurofunku, alebo Patrik Nagy, ktorý je súčasť kapely Berlin Manson, ale už dávno mal byť slávny aj samostatne. Osobne nemám napočúvané žiadne rapperky. Poznám ale Alicu, ktorá spieva v punkovej kapele Ahoj

| 6 |

a Terezu, ktorá spieva v punkovej kapele Deti a to sú zároveň moje aktuálne obľúbené kapely. Poznám aj Kristie Kardio, ktorá je síce DJ, ale už dávno mala byť slávna aj za rap a spev, ako Paťo Nagy za beaty.

4/ Když už mluvíme o ženském elementu v rapu, myslíš, že se hrany sexismu v tomto žánru přeci jen obrušují a raperky dostávají zasloužený prostor?

Jasné, snažím sa tomu veriť. Nemôžme pri tejto téme obísť Edovho syna, ktorý svojim posledným projektom k tejto téme podal jasný postoj. Zaslúžia si priestoru jednoznačne aj viac.

5/ Jaká historka ze života tě napadne jako první, když se řekne Brno? V Brne som zažiľ veľa nekonečných nocí, ale ponechám tomuto rozhovoru slušnú štruktúru a spomeniem môj nedávny road trip s Arturom, mojim starším synom. Jedli sme dobré vegan jedlo v Kabinete, kúpili si fajn platne, trochu pojazdili na doske a poskladali nejaké Star Wars

Lego s mojimi najlepšími kamarátmi. Bonding memories from Brno, tie ostanú navždy.

| 7 |

“SOUČASNĚ ZNĚJÍCÍ PROGRESIVNÍ POP”

ROZHOVOR TOYOTA VANGELIS

Pod uměleckým jménem Toyota Vangelis se ukrývá Václav Peloušek. Na jaře vydal velmi oceňovanou desku Výklopný Světlomety, která nemá na domácí scéně v mnohém obdoby. Už např. jen tím, jakým způsobem kombinuje elektroniku a popové nápěvy a jak moc je otevřená ohledně emocí. A právě o emocích, ale i samotné desce a koncertech, je následující rozhovor. (otázky kladl Mr. Banana)

| 8 |

1/ Tvoje deska Výklopný Světlomety vyšla na jaře, teď přichází podzim. Máš na ni už po těch pár měsících nějaký reflektující náhled? A vracíš se ty sám třeba k jejímu poslechu?

K desce se vracím hodně a už to není jenom moje věc. Hodně to proměnily koncerty a reakce lidí, který hodně předčily očekávání. Myslím, že ten projekt byl ambiciózní, ale zároveň to asi není úplně jednoduchá věc na první poslech a dlouho tu v česku chyběl víc současně znějící progresivní pop. Desku jsme dodělávali s Oliverem Torrem a touhle spoluprací jsem se hodně naučil a teď ty poznatky víc aplikuju na můj současný proces tvorby. Takže se od té desky stále učím.

2/ Jak moc ovlivnila nahrávka reakce publika na koncertech? Zpívají teď s tebou třeba víc texty? A užíváš si ty sám víc živá vystoupení? Ano je to první rok, kdy na koncertech hraju vydaný věci. Ty písničky existovaly v mnoha live verzích i dřív, ale teď to má formu, kdy už to často lidi znají a zpívají se mnou a to je krásný. Koncertování je teď víc pop a míň elektronická hudba, ale stejně si tam vždycky najdu prostor pro tvorbu věcí z nuly. Mám pocit, že právě ten kontrast precizních aranží a improvizace funguje. Nebo alespoň mě to baví. Ty koncerty jsou tak euforický teď, že po nich nedokážu vůbec usnout.

3/ V rozhovoru pro Český rozhlas jsi říkal, že Toyota Vangelis je o hledání identity, o tom, kdo ty sám jsi. Pořád to platí. Co jsi o sobě zjistil v poslední době?

Ta deska byla hodně právě o identitě a s vydáním pro mě přišla taková krize, že už to není jenom moje: Ta se ale zase rozplynula s prvním křtem. Na desce jsem opravdu říkal hodně určité věci a v poslední době se pohybuju v abstraktnějším jazyku, kde je hlavní prioritou, aby dobře zněl.

Víc tak přenáším imaginaci na posluchače, kterým se to třeba zvukově zaryje do hlavy, ale nemá to přímočarý význam a s každým opakováním ho to může změnit.

4/ Jaké má Toyota Vangelis v současné době plány? Mezi koncertováním se mi stále dařilo spolupracovat s dalšíma lidma ze scény a dělat písničky. Postupně to půjde ven jako singly, ale dělám i s Wierdsky na velkým kolaborativním projektu, kterej si myslím že zaštítí velkou část fresh věcí na scéně.

5/ 5 vět, kterými bys nejlépe popsal Brno?

V Brně jsem prožil většinu života, takže si myslím, že se do mě zapsala ta mentalita, kdy se nikdo nebere moc vážně. Myslím, že v Brně už si málokdo hraje na to, že jsme západní Evropa a to mi vyhovuje. Brněnská ne-ambicióznost už ale poslední roky taky není limitující a naopak si myslím, že rezonuje napříč republikou. Brno je opravdu životní styl a lidem dává najevo, že tu o ně nejde, a myslím si, že to právě formuje ten humor a sdílenou identitu, kterou mám tak rád. To je kolik vět?

| 9 |

1. 10. KŘEST ALBA MÍNUS OSMNÁCT: TŘASKAVÁ SMĚS FRANTIŠKA SKÁLY + TŘI BUZUKI PETRA NIKLA (KŘEST) + ČERNÝ LOVEC

#alternative #folk #chanson

František Skála přijede 1. 10. do Kabinetu MÚZ pokřtít nový vinyl Mínus Osmnáct dvojice Petr Nikl a Miroslav

Černý, který vychází 29. 9. na labelu Kabinet Records. Jedná se o jedinečný počin, který bude k dispozici v nákladu 200 ks standardní edice a 200 ks limitované art edice. V této speciální verzi budou součástí luxusního balení také číslované a podepsané grafické listy od Petra Nikla. Ten připravil několik různých variant a v každém balení bude jeden grafický list. Předobjednávat lze na e-mailu label@kabinetmuz.cz.

Kdo všechno zahraje?

Třaskavá směs Františka Skály. Autorské písně výtvarníka Františka Skály doprovozené Miroslavem Černým a druhým tvrdohlavým výtvarníkem Petrem Niklem. Žánrově od rapu až po francouzský šanson.

Tři buzuki Petra Nikla pokřtí album plné dřevního folku. Hudba Miroslava Černého otextovaná a zazpívaná Petrem Niklem, za doprovodu dalšího hráče na buzuki Zdeňka Čendy Ondrušky a zpěvu a flétny Haničky

Svatošové.

Underground – folková formace Černý lovec je postavená na zpěvu Milana Lovce Bílovské ho za rytmické podpory Petra Nikla, Zdeňka Ondrušky a idejí Miroslava Černého vznikla v roce 1986.

2. 10. SPREAD JOY (USA) + BARE ESCAPE

#nowave #garage #punk

Spread Joy je post-punková kapela z Chicaga, která se svojí tvorbou snaží vystihnout v hudbě to podstatné a narvat to posluchačům do chřtánu. Zběsilé vokály, a hlasitá kytara v jejich podání zní zábavně a hravě, ale bacha… jejich energie neúprosně pohlcuje, posílá do kolen a nakonec Tě vyflusne ven zrovna na tak dlouho, aby ses jen tak tak stačil vzpamatovat před dalším válem. Jejich koncert by se klidně mohl stát nejzábavnějšími a zároveň docela šílenými čtyřiceti minutami Tvého života. Maximum Rock N Roll o Spread Joy koneckonců napsal: “Spread Joy’s absurdly weird and wonderful angles make them the Picasso of the Midwest (minus the macho BS). Creation and destruction in under a minute? Yes please!”

Když jihomoravští Bare Escape poslali na samém konci roku 2020 do světa digitální release desky “What If We Burn It“ (Kabinet Records label), neuplynulo od vydání jejich debutové nahrávky “In a Flash“ ani 365 dní. Při pohledu na sestavu kapely není na vysokém tempu, kterým začali Bare Escape vydávat nahrávky, nic zvláštního. Na albech se setkává energie muzikantských tváří, a to Aleše Gajdošíka, z De Mood, Ette Enaka a Aleshi, dvojice Tomáš Hruban a David Mikeš oba z VDYD a na basu Vendula Pukyšová ze Sinks,

PROGRAM | 10 |

Nichi Mlebom, kterou po nahrání druhé desky nahradil Rhys Braddock z Metronome Blues a Gerda Blank, se kterým kapela v roce 2021 nahrála dva singly. Průnik několika různých hudebních přístupů, které si každý z členů přinesl, odkazuje na to nejlepší z americké indie, emo a hardcore scény konce devadesátých let. Začátkem roku 2022 nahradil místo basáka Miloš Bogdan (Levantadores, KODDN, Ette Enaka).

3. 10. NĚCO NĚCO (KŘEST) + WHEEL CHERRY

#pop #weirdpop #electro #queer

Pražská kapela něco něco křtí svou novou desku Třetí. Taneční, elektronické a místy post-punkové písničky s českými texty si mohou fanoušci poslechnout naživo 3. října v Kabinetu MÚZ.

Jako host vystoupí Wheel Cherry, který vám představí svou desku Diskopláň. Jeho taneční hudba řeší instantní vztahy, společenské pnutí i klimatickou katastrofu.

4. 10. HAIKU GARDEN (SLO) + MARCEL GIDOTE’S HOLY CRAB + TRYO + HELLO INCOGNITO

#krautrock #psychedelic #dreampop #shoegaze

Přivážíme Haiku Garden ze Slovinska! Hlučná kytarová hudba prokládaná popovými harmoniemi. Mix shoegaze, neo-psych, noise rocku i krautrocku, lublaňská kapela do toho hází také syntezátory, bicí automaty či jiné srandy. Čtyřčlenná formace, která v posledních letech vystupovala po celé Evropě, má na kontě přes 180 koncertů. Předskakovali kapelám jako The Jesus and Mary Chain a získali nominaci IMPALA 2019 za album Where if Not Now. Jejich poslední Loose Contacts / Tense Present vyšlo u KAPA Records v roce 2022. Jedná se o druhé studiové album. Bylo velmi dobře přijato širokou veřejností i hudebními kritiky ze Slovinska.

Česká psychedelická kapela Marcel Gidote’s Holy Crab vznikla v roce 2019. Mísí vlivy rocku a jazzu 60. a 70. let s moderním zvukem. V roce 2020 vydali své debutové EP s názvem Bay Of Roots u nezávislého

českého labelu Polí5. V roce 2021 si vlastními silami vyprodukovali první plnohodnotné album Humidity

Breaking Limits, na kterém se posunuli ke komplexnějšímu, ale i těžšímu hudebnímu projevu. Nové album s názvem Farm Alarm, které vzniklo letos, stojí na větším množství vokálních partů, akustické kytary i syntezátorů a je zároveň výraznou připomínkou klimatické krize naší planety.

Tryo spojuje hudebníky s kořeny na blanensku, nyní již usazené na brněnské hudební scéně. Trojice tvořená

Šimonem Podrazilem (BREN, Science Killer), Lucií Čejkovou a Hynkem Čejkou se po vydání několika EP stala

10/2023 | 11 |

součástí rodiny brněnského labelu Kabinet Records, kde vydala na jaře 2021 debutovou desku Sustainable Gardening. V březnu 2023 tryo vydalo druhé LP s názvem Iodine Clock Reaction, o jehož zvukovou produkci se postaral Amák Golden. Narozdíl od dřívější tvorby inspirované především indie a art rockem album Iodine Clock Reaction představuje tryo se surovějším zvukem a přímočarou melodičností, které se mísí s pestrobarevnou psychedelií, mlhavým shoegaze a temným kytarovým písničkářstvím.

Písničkář Hello Incognito, jehož náladu nelze definovat jinak než Lo-fi. Pro publikum je charakteristický syrovým ale melodickým projevem a roztržitou interakcí s návštěvníky charismatistických koncertů. Svět zasáhl před necelými dvěma lety debutovým albem Greenhorn koncem roku 2021. Nyní o necelé dva roky později skáče po hlavě do vod české hudební scény druhou deskou „Pruhoy” – inspirovanou stejnojmennou epizodou animovaného seriálu Adventure Time..

5. 10. FLOEX ENSEMBLE (KOMORNÍ SEXTET A ROBOT JOSEF)

#idm #machinarium #robot #neoclassic

Tomáš Dvořák aka Floex se do Kabinetu vrací se svým nejnovějším projektem Floex Ensemble – sextetem složeným ze smyčců, dechů, vibrafonu a elektroniky. Zazní např. skladby ze soundtracků oblíbených her Machinarium a Samorost 3, ale i z Floexových autorských alb Portrait of John Doe či Zorya. Repertoár v úpravě pro tento neoklasický sextet vznikl ve spolupráci s Janem Šiklem (Zabelov Group / Glorchestra), na místě ensemble doprovodí bubnující robot Josef.

6. 10.

BATCH:

TORNÁDO LUE (SK) + K NOT K (RO)

#alternative #rock #underground #electro #dance

Páteční večer v Kabinetu MÚZ v rámci dvoudenního klubového festivalu BATCH, který proběhne ve třinácti brněnských klubech. Více informací na www.batchbrno.cz.

1 VSTUPENKA = 13 KLUBŮ / 50+ KONCERTŮ

Po téměř dvaceti letech přichází kultovní kapela Tornádo Lue s novou studiovou nahrávkou Oči slnka. Legendární kapela v čele s uhrančivou zpěvačkou Janou Tóthovou představí nový materiál během letošního podzimu také živě. Bratislavská undergroundová formace, která vznikla už v roce 1989, se na novém albu opět pokouší o smíření se s životem, se smrtí, samotou, zánikem a rozpadem prostřednictvím zkreslení nahraných zvuků a neustálého vrstvení a mazání zvukových stop. Tento proces kapele zabral několik let práce především na postprodukci.

PROGRAM | 12 |

“S novými nahrávkami jsme vůbec nespěchali. V určitém okamžiku, asi před pěti lety, jsme je natočili v syrovém stavu v analogově ve studiu. A pak následovala delší fáze postprodukce, dokončování, přepracovávání a porozumění každé písni v digitálním studiu ve zkušebně,” prozradil o albu Oči Slnka kytarista a baskytarista Pavol Murín.

Tvrdá práce na postprodukci však písním neubrala nic z jejich aktuálnosti, naopak mnoho skladeb podpořených saxofonem Jiřího Jelínka dává vzpomenout na novou krev britského post-punku. “Celý ten proces pro nás byl důležitý, nikdy předtím jsme žádné písni nevěnovali tolik času. Ale také jsme byli dost líní. Poslední dlouhohrající album jsme vlastně nahráli před dvaceti lety, ale dnes jsou možnosti postprodukce

úplně jiné,” řekl k tvorbě alba klávesista Juraj Hladný. “Všechny písně postupně vytvořily kompaktní hmotu a fungují jako celek ve svém vlastním časoprostoru. Některé se od původní nahrávky změnily k nepoznání,” doplňuje Hladného zpěvačka Jana Tóthová, která je tentokrát autorkou všech textů na albu. Pouze titulní skladbu Oči slnka doplnila fragmentem básně Mraky a súmraky od Johna Keatse v překladu Mariána Anderčíka.

Šachová partie mezi bicími a klávesami aneb orientální taneční elektronika na tripu. Tak by se dala zjednodušeně popsat tvorba rumunské dvojice Karpov not Kasparov alias K not K. Základy jejich hudby jsou postaveny na pravidlech a strategiích šachu. Může se to zdát složité, ale výstupem je vždy velmi chytlavá taneční melodie s orientální příchutí a basovým zvukem, který roztancuje každého.

7. 10. BATCH: GRAILS (USA) + GINGER WIZARD & THE PETER JACKSONS + WHITEFEATHERS (UK)

#progrock #postrock #dungeonsynth #rock

Druhý večer v Kabinetu MÚZ v rámci dvoudenního klubového festivalu BATCH, který proběhne ve třinácti brněnských klubech. Více informací na www.batchbrno.cz.

1 VSTUPENKA = 13 KLUBŮ / 50+ KONCERTŮ

Instrumentální, experimentální a psychedelická post-rocková parta kolem bubeníka Emila Amose a kytaristy Alexe Halla. Radikální studie napětí a meditace. Grails se vytrvale a tvrdohlavě vymezují proti ustáleným klišé instrumentální hudby a objevují nové zvukové hranice. Díky vynalézavé instrumentaci na sebe skládají jednotlivé motivy a vrstvy, čímž vytvářejí silné hudební textury i epické momenty. Letos na podzim se Grails poprvé od roku 2019 vrací na koncertní turné do Evropy a připravují nové album, které vyjde koncem roku 2023.

Členové Grails hrají třeba v OM, Holy Sons, Lilacs & Champagne, Harvestman, se Stevem Von Tillem z Neurosis nebo dokonce s Jandekem a vydávají na labelech Neurot Recordings, Aurora Borealis nebo

10/2023 | 13 |

Temporary Residence. Nesou tak v sobě ozvěny klasických kapel a mnoha žánrů, které kombinují s touhou po hudební svobodě. Grails jsou zároveň proslulými a fanatickými příznivci undergroundového sběratelství desek a díky tomu jsou schopni kombinovat nesourodý mix hudebních stylů. S grácií, které není rovno budují nové hudební jazyky z žánrů, které by vlastně společně nikdy neměly fungovat. Dungeon synth, psychedelie i prog-rock a láska k fantasy. Původně “studiový” projekt Ginger Wizard, za kterým stojí Radomír Szajter (ex-Pacino) se zhmotňuje v dokonale pestré sestavě GINGER WIZARD & THE PETER JACKSONS. Tu kromě ústřední postavy tvoří Tomáš Vondra (Orient, Tomáš Palucha), Angel Dodov (Altbau), Vítek Chaloupecký (Rutka Laskier, Tomáš Palucha), Lukáš Polák (Orient) a příležitostně na niněru Pancerz (Jek). Čeká nás fantastická prog-rocková psychedelie a jam.

Poslední kapelou tohoto večera budou Whitefeathers. Milostná rocková aféra mezi Českou republikou a Spojeným královstvím...

8. 10. VELVET SUICIDE VOL. 4: ODONIS ODONIS (CAN) + CHOKE CHAIN (USA)

#postpunk #ebm #darkwave #industrial

Čtvrtá edice temných večírků Velvet Suicide zve zase do Kabinetu všechny gotiky a milovníky dark-wave, EBM, synth-popu a industriálu. Tentokrát dorazí kanadské duo ODONIS ODONIS a americký projekt CHOKE CHAIN. Máte rádi Soft Moon, Depešáky, Cold Cave, NIN nebo Lebanon Hanover? Pak jste tu správně! Torontské duo Constantin Tzenos a Denholm Whale, které je jádrem hudebního projektu ODONIS ODONIS, znovu a znovu dokazuje, že nemá zájem dělat věci dvakrát. Vydali pět skvělých plnohodnotných řadových alb a odehráli nespočet koncertů a festivalů po celé Severní Americe a Evropě. V posledních jedenácti letech prozkoumali žánry od post-punku, EBM, industriálu a popu až po shoegaze nebo surf-rock. Vždy s temným nádechem, který jim tak sluší!

Po oceňovaném řadovém albu Spectrums z roku 2021 začali ODONIS ODONIS pracovat na sbírce písní, které napsali pro některé ze svých oblíbených veteránů a hrdinů. „Chtěli jsme ukázat, co na nich obdivujeme a dokázat, že umíme pracovat s různými styly,“ vysvětluje Whale. Na labelu Pirates Blend & Felte tak vyšlo letos 9.6. výborné EP ICON. Mezi hosty a spolupracovníky se objevili například A Place To Bury Strangers, SUUNS nebo ACTORS. A právě v tomto rozpoložení dorazí ODONIS ODONIS do Brna!

Choke Chain je sólový projekt Marka Truemana z Milwaukee, který perfektně kombinuje gotiku, EBM, industriál a dark-electro se smutkem a vztekem. Zlověstné a nehostinné zvukové scenérie plné hněvu a křiku, jejichž intenzita a agrese nikdy nepoleví.

| 14 |
PROGRAM

9. 10. PAL CONSOLE (KŘEST) + VILAGOSZ

#postrock #dance

Hypnoticky energická instrumentální post-rock nálož Pal Console. Naprostá novinka, představení debutového alba a první klinické testování na brněnské veřejnosti s rizikem prolomení nostalgických bariér podvědomí a tonutí v hloubkách sonických atmosfér. Na programu bude i tradiční rituální obřad zrození (tzv. křest), kdy dojde k potřísnění vinylové desky a následné vypuštění EP “Waiting for Vanessa” přes streamovací platformy.

Přímočarý taneční set v podání hudebníků Vilagosz, kteří už se v brněnské scéně nějakou dobu pohybují, ale zatím se v ní neukázali v tomto složení. Vojtěch Vaida (Lydian Project, Tribe-J, Luciana), Jiří Machů (Laokoon, Killiekrankie) a Petr Mihalco (Noir Voir) dali ruce a nohy dohromady a bezhlavě jdou za svým cílem – roztančit publikum a současně potěšit i náročné posluchače.

10. 10. VINYLA X SOFTSPOT:

TOYOTA VANGELIS + TOKYO DRIFT + MEZI PATRY KLID

#hyperpop #electro #experimental #rap

Společný klubový večer hudebních cen Vinyla a koncertní platformy Softspot.

Ozvěny minulosti, anebo hudba, která k nám přicestovala časoprostorovou rupturou z doby, která ještě nenastala? Třeba proto, že současný zvuk a české texty tu stále kombinuje jen relativně málo lidí? Toyota Vangelis, jinak spolupracovník Miss Petty a zakládající člen kolektivu Future Jiskří, se na letošním albu Výklopný světlomety (vydala platforma Full Moon Forum) vydává do vod zkoumání vlastní intimity, ale i toho, kam až lze zajít v použití autotunu. „Projekt Toyota Vangelis je o hledání mé identity. To, kdo jsem. Nemyslím si, že to můžu najít. Můžu ale objevit nějaké otisky nebo nepřímo zpětně pozorovat, co jsem vytvořil,” řekl pro Radio Wave. Tenhle zvukový tuning odporuje byť jen stopám přežitého machismu, tahle přehlídka vozového parku je zábavná a maximálně inkluzivní.

Straight outta ty nejniternější smutky. Když loni v prosinci vydala ani ne čtvrthodinové album Scorpio Season, zastavil se mnohým dech. Tokyo Drift, kterou jinak známe i z blízké spolupráce s Toyotou

Vangelisem, v sedmi skladbách kombinuje současné trapové beaty s melancholickým písničkářstvím, které v sobě snoubí skličující introvertnost a vůli vykročit do světa s větším sebevědomím. Jakkoliv může její přednes působit ležérně až nezúčastněně, je hudba Tokyo Drift mimořádně emocionální a ve své

„bezvědomosti“ skoro dojemná. Estetika města po dešti, které na někoho působí ponuře, zatímco jiný si v každém odlesku v kaluži najde bohatý vnitřní svět.

| 15 |
10/2023

V době internetu je těžké narazit na outsidery. Šimon a Matouš alias Mezi patry klid mezi ně ale nějakou dobu patřili. S jejich první kapelou, On the Roof neprorazili, se svým druhým projektem mezi patry klid už slaví úspěch na domácí nezávislé scéně. Se svým songem Lojza Kotřábek vyhráli v letošním roce open call Bastl electronic track. Hlásí se k futuristickému odkazu jmen jako Arca, A. G. Cook či Iglooghost. Jejich tvroba ale učaruje zejména svou hravostí a kompoziční promyšleností.

Předprodej: Goout Akce je součástí projektu Hudebních cen Vinyla. Projekt Hudebních cen Vinyla se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje, Státního fondu kultury ČR a hlavního města Prahy.

11. 10. KAFKA BAND (KŘEST) + ČERNÝ TESÁK #alternative #rock

Jaroslav Rudiš, Jaromír 99 a Dušan Neuwerth se vrací z nového světa a společně s kapelou Kafka Band se chystají uzavřít trilogii alb inspirovaných dílem spisovatele Franze Kafky. První singl z nové nahrávky kapely se jmenuje Shame – Stud. Po Zámku a Americe jde již o třetí Kafkovo dílo přetavené v koncepční album. Der Process, v produkci Dušana Neuwertha a kapely, vyjde 15. září 2023 u vydavatelství Indies Scope a křest proběhne v Kabinetu MÚZ.

“Stud je téma, které prostupuje celým Kafkovým dílem. Stud, pocity viny, pochyby, strach i násilí. Tak je tomu i v jeho asi nejznámějším fragmentu Proces. Náš první singl působí až romanticky křehce, ale ten text je plný temnoty,” říká spisovatel a zpěvák kapely Jaroslav Rudiš. Skladbu do zkušebny přinesl Dušan Neuwerth. Text Rudiš napsal společně s kytaristou a hráčem na trumpetu Lukášem Morávkem, který s ním ve skladbě také zpívá. I zde vycházeli autoři přímo ze stránek Kafkova románu.

V roce 2024 uplyne sto let od spisovatelovy smrti. A už letos 140 let od jeho narození. Franz Kafka se narodil v Praze 3. 7. 1883 a zemřel 3. 6. 1924 v rakouském Kierlingu. Dnes platí za patrně nejslavnějšího pražského autora.

Kapela složená z muzikantů zvučných jmen zpracovala do audiovizuální podoby již dvě knihy Franze Kafky. Po úspěšném Zámku přišla na řadu elektroničtější Amerika. Tu Kafka Band nejdříve zhudebnil v divadle v německých Brémách, aby ji pak přepracoval do česko-německo-anglické koncertní podoby. S oběma programy Kafka Band objel řadu evropských pódií. Kapela koncertuje ve složení spisovatel a zpěvák Jaroslav Rudiš, výtvarník a zpěvák Jaromír Švejdík, muzikanti Dušan Neuwerth, Tomáš Neuwerth, Lukáš Morávek, Zdeněk Jurčík a Petr Weiser.

PROGRAM | 16 |

Černý tesák je tvůj průvodce snem. Stačí zavřít oči, nadechnout se a nechat se nést. V temné instrumentální hudbě Miloše Dolinského z Vidnavy na Jesenicku, postavené na looperech a sekvencérech, se ozývá zasněný mix ambientních smyček, elektronických beatů a jesenického bigbítu. Debutové album Zůstaň vychází letos na podzim. První singl Zůstaň vyšel 7. července.

12. 10. CHIKI LIKI TU-A (SK)

#alternative #rock

Chiki Liki Tu-a je prešovská alternativní rocková hudební skupina, jejíž tvorba je inspirována velkým množstvím hudebních žánrů. Texty slovenské trojice vynikají poetikou silně inspirovanou multikulturním prostředím města Prešov a jeho okolí.

13. 10. DUŠAN VLK X TEMNÝ RUDO + RNZ + SILENT GENERATION + BRIZOLIT X TATROFKA 200025000 + HAĎÁCI

#alternative #rap #trap #metal

Prešovský rodák a tvůrce alternativní rapové hudby, ve které spojuje více rozmanitých žánrů. Dušan Vlk se pohybuje na ose lo-fi, hip hop a trap. To vše servírováno s punkovou energií a přístupem. Na extrémně podařené debutové album „Asthmaboy“ z roku 2021 navázal skvělým EP Korporát z loňského roku. Dorazí taky Dušanův souputník Temný Rudo jehož aktuální EP “Modrá obrazovka smrti” připomíná oblíbené kratochvíle s OS Windows. Už jste někdy chtěli rozmlátit PC? Rapový mosh-pit zaručen!

Dorazí taky temný RNZ, Silent Generation, BRIZOLIT x TATROFKA 200025000 a jako speciální host eklektická kapela Haďáci.

14. 10. PUSHTEEK FEST: DECULTIVATE + HOPES + SCOOP + OLD TOMB + PULSE + FRANKIE & THE DEADBEATS

#festival #metal #hardcore #stoner #doom #country

Uplynul další rok a je tady letošní showcase PUSHTEEK RECORDS se stálicemi labelu a pár hosty.

Decultivate vyvětraný & v životní formě po americkým turné.

Neurvalý mladíci Scoop evokující Begbieho z Trainspottingu v hospodský minutce “NÉÉÉŘVI!”. Závěrečný

titulky u Swamp Thing se členy DAMATO, který vám vytřeli voko minulej rok. Old Tomb hraje slovenský

| 17 | 10/2023

stoner doom nejvyšší kvality! Pulse. To je pár starejch papriků, který kdysi definovali pojem “Northcore” s jedním pražským infiltrátorem. Po krátký pauze a rozbořeným SPP festu ve Volyni jsou Hopes zpět v klubech, hledající trable a Luboše Bailadora. Pushteek Fest bude zároveň brněnským křestem novinky “Possibility That Love Is Not Enough” od Frankie & The Deadbeats, která vychází na vinylu/ kazetě a digitálu 5. října.

16. 10. HM... + JINÝ METRO

#alternative #indie #folk

Alternativní indie-folková skupina Hm…, která je na české klubové scéně známá hlavně díky citlivému a zábavnému zhudebňování básnické tvorby Antnonína Sovy, Josefa Kainara či Ivana Blatného. Poslední desku Nevadí však členové kapely Marek Doubrava, Viktor Ekrt, Filip Nebřenský a Jaroslav Noga postavili na autorském materiálu. Osmi texty z dvanácti přispěl multiinstrumentalista a skladatel Marek Doubrava, kterého k napsání většího počtu vlastních textů vedla touha komunikovat s lidmi na koncertě napřímo. Pražské alternativní indie pop/folkové hudební duo. Jiný metro hraje vlastní tvorbu a občas taky covery.

17. 10. RENNE DANG & LIVEBAND

#rap

Renne Dang vyráží na tour se svým nejnovějším albem Navzdory! Ve vybraných klubech po celé ČR představí svou unikátní show s živou kapelou.

Vstup od 15 let a pod 15 let s doprovodem rodičů nebo zákonných zástupců. Po vyprodání vstupenek nebudou lístky na místě k dispozici.

19. 10. BRATŘI + OIEE (HU)

#modular #synth #livedrums

Bratři jsou na české elektronické scéně od roku 2016. Dvojčata Jiří a Ondřej vytvořili hudební projekt, který se žánrově pohybuje mezi kombinací chytlavé taneční elektroniky, techna a ambientu. Hlavním hnacím motorem jsou Jiřím hrané živé bicí, melodické motivy a sekvence pak vytváří Ondřej na analogové a modulární syntezátory. Dva podmanivé proudy se na pódiu spojují v jeden nekompromisní tok elektrizující energie. V roce 2017 vydali Bratři EP Monster a následující rok singl Manual. Od svého vzniku v roce

PROGRAM | 18 |

2016 odehráli velké množství koncertů a festivalů, jako je např. Beseda u Bigbítu, Povaleč nebo Colours of Ostrava. Jako support se objevili např. před jmény jako Rone, Chrome Sparks, Jan Blomqvist a v březnu 2019 před Jonem Hopkinsem ve Fóru Karlín. V dubnu 2019 vydali singl a videoklip Monarch a zúčastnili se showcase festivalu Tallinn Music Week. Následovala celá řada zahraničních akcí jako je budapešťský BUSH, slovinský MENT, londýnský Sound of Vision a prestižní holandský showcase Eurosonic Noorderslag (2019 a 2020). V únoru 2020 Bratři začali spolupracovat s uznávaným německým producentem elektronické hudby Hannesem Biegerem. Tato spolupráce se promítla nejen do debutového alba Two Minds (září 2021), ale je k slyšení i na produkci dua v roce 2023.

Od roku 2019 Bence Kocsis se svým projektem OIEE ukazuje, že hudba se silným charakterem nezná hranic, zvláště když do elektronické rovnice vklouznou chytlavé melodie. Superlehké housové a breakbeatové skladby s naleštěnými synťáky.

Na aktuálním albu Two Sides, které vyšlo na labelu OIEE Music, spolupracoval kromě maďarského koproducenta WaTa taky Sena (Ghana), spolupracovník Chemical Brothers Steve Dub (UK), WaTa, Ian O’Sullivan (IE), M3nsa (UK/Ghana), badfocus (CZ), Fanni Zahár, Hanna Horváth a Adrián Méhes.

21. 10. POVODÍ OHŘE (KŘEST) + KAKKTUS

#alternative #rock #country

Křest nové desky alternativní country-rockové party Povodí ohře, která vyšla 8.9. na labelu Indies Scope. Tragické okolnosti nebo zklidnění schizofrenních country punkerů na nové desce nečekejte. Třetí album divoké party Povodí Ohře nese název Místo odpočinku a kapela v něm opět nabízí koncepční nahrávku. Hutné syrové punkʼ n ʼrollové skladby říznuté alternativním country dostaly temnou nástavbu v podobě dějové linie ze Svatošských skal. Parta ze Západních Čech míchá punkové ingredience do šansonové nálady minimalismu a emotivnost střídá se zvukovou brutalitou.

Kapela Povodí Ohře podruhé v řadě připravila koncepční album. “Místo odpočinku je po textové stránce koncepční album na motivy libreta F. E. Devrienta k romantické opeře “Hans Heiling” z roku 1833,” sděluje frontman kapely Sisi a přidává další informace: “Jedná se o ojedinělé zahraniční dílo vycházející z prastaré pověsti o Janu Svatošovi (Hans Heiling) zasazené do půvabné krajiny Svatošských skal (zkamenělý svatební průvod) na řece Ohři. Sám Devrient, v té době operní hvězda přicházející postupně o hlas, si píše libreto na míru. Ve své práci vychází ze značně zkomolené a k nepoznání přetvořené pověsti z pera Ch. H. Spiesse. A v tomto duchu navazuje i album Místo odpočinku.”

Povodí Ohře navíc dbali na to, aby skladby obstály i jednotlivě. A to se povedlo dokonale, jak dokumentoval i úspěch singlu Blud. Písničky se pohybují v širokém žánrovém rozpětí od rock´n´rollpunkové vypalovačky

| 19 | 10/2023

až po baladu, ale rukopis kapely je snadno rozpoznatelný v každém okamžiku nahrávky. Divoké koncerty

Povodí Ohře jsou proslulé a nové album Místo odpočinku doplňuje ucelený obraz o výjimečnosti této kapely na české hudební scéně. Kapela Kakktus ze Šternberka, jejíž temná historie sahá až do roku 2006, začala hrávat v hlubokém undergroundu tamních vesnických kulturáků. A ozvěny těch marných dnů jsou naštěstí slyšet i dnes, kdy konečně vydávají své první oficiální album na vinylu. Jejich poslední deska Na hrbatým koni byla nahrána v létě 2021 v pražském studiu Golden Hive pod dohledem Amáka, který kapele pomohl k zaznamenání syrového a drzého, ale přesto moderního zvuku. Hrací automaty blikají a laciný pivo teče proudem, zatímco za nonstopem jako každou sobotu cvakaj zuby o patník a místní legendární vyhazovač je jak chodící rekvizita devadesátkovýho panoptika.

23. 10. PROART: ROZHOVORY S ÚTĚKEM

#theatre #dance

ProART Company se v jedné ze svých dramaturgických linií věnuje dramatizování literárních předloh.

Dramatizování ve smyslu multižánrovému inscenování – propojení pohybu, tance, hlasu, slova, hudby, výtvarného prvku. S tímto přístupem uchopil autor představení Martin Dvořák i kultovní knihu Báry

Basikové z 80. let minulého století. Jedná se o poetický, literárně ceněný román s tématem lesbické lásky a milostného hledání mladé dívky. Kniha svou abstraktní formou ve své době zcela vybočovala. Zájem o ni a její adaptaci projevila řada filmařů a divadelníků, žádný z nich však kýženého cíle nedosáhl. Nyní po čtyřiceti letech dostal svolení k jevištní verzi režisér, choreograf a tanečník Martin Dvořák. Jde o komorní psychologický kus s poetickým vnímáním světa hlavní hrdinky Anny. Představení je koncipováno pro 4 představitele – vypravěčku, Annu, milenku Kew a muže. Tvůrčím principem je opět propojování a hledání nových forem pohybu-tance, slova a hudby, resp. zpěvu. Současně není cílem „skandalizování“ lesbického tématu, které už dnes dávno nikoho nešokuje. Je to pouze příběh o mezilidských vztazích a citovém hledání a zrání jedince.

24. 10. SCHWARZPRIOR + DIVO INSTITUTE

#darkwave #ebm #country #techno #punk

Hudební projekt Schwarzprior zrozený na půdě ostravské fakulty umění, dnes už hrdí pokračovatelé české temné vlny. Trojice Tomáš Motal, Edgar Schwarz a Radek Pléha zahrají po dlouhé době opět v Brně!

PROGRAM | 20 |

Punkáč, básník, zpěvák a rapper WalkManDžonY alias Johnny Násilník stojí v čele kapely Divo Institute, která vydala 21. 4. eponymní debut na labelu Kabinet Records. Undergroundový hudební projekt na pomezí hypnotického blues a tanečního western rocku. Punkem načichlé techno, špinavá kytara ala Kakktus, banjo, pumpující elektronika a rap.

Akce je součástí projektu Hudebních cen Vinyla. Projekt Hudebních cen Vinyla se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje, Státního fondu kultury ČR a hlavního města Prahy.

25. 10. NIHILOXICA (UGA, NYEGE NYEGE)

#electro #drums #percussion #experimental

Nejtemnější electro-perkuse z Ugandy. V roce 2020 se NIHILOXICA objevila ve výročních žebříčcích magazínu Fullmoon v kategorii objev roku. Není se čemu divit, protože tahle afro-futuristická “bubínková” senzace v té době vydala fantastické debutové album Kaloli, které navazovalo na dvě skvělá EP z věhlasného labelu NYEGE NYEGE TAPES. Ten aktuálně hýbe světovými hudebními trendy a na jaře jsme tak v Kabinetu zažili úžasného ugandského rappera Ecko Bazze. Kdo byl, ví jaké to bylo maso! NIHILOXICA od svého založení ve studiích Nyege Nyege v roce 2017 zkoumá úrodné hudební prostory, které propojují tradiční rytmy ugandské lidové hudby a evropskou klubovou scénu. Postupem času do směsi vstupuje stále více vlivů. Tak se rodí extrémní metalové tendence, které se naplno projeví na novém albu Source of Denial, které vychází letos na podzim. Díky extrémně nasycenému, komprimovanému a zkreslenému zvuku máme před sebou dosud nejkataklyzmatičtější počin kapely.

Živá vystoupení formace NIHILOXICA jsou aktuálně považována za jedny z nejsilnějších transcendentálních koncertních zážitků. Jejich spojení syrového polyrytmického bubnování se syntetickými subbasy a elektronickými texturami uchvátilo publikum po celém světě. Viděli jsme letos v Rakousku na Donaufestivalu a podepisujeme!

26. 10. RABIES + THE DETECTORS (DE) + WE WILL FLY (DE)

#punk #rock #melodic #hardcore

Němečtí punk-rockeři The Detectors fungují od roku 2003 a rádi by 20 let na scéně oslavili s českou kapelou Rabies a svými nejlepšími parťáky We Will Fly (punk ala Propagandhi). Připravte si drinky, bude se slavit!

The Detectors je čtyřdílná punková parta z města Kiel na samém severu Německa. Byli inspirováni

| 21 | 10/2023

a napojeni na místní antifašistické hnutí a antifašistickou síť, což mělo obrovský dopad na jejich politické názory. Považují se za politickou punkovou kapelu a ve svých písních diskutují a mluví o homofobii, transfobii, sexismu, genderu, rasismu, fašismu, nacionalismu, kapitalismu a vykořisťování zvířat. Těšíme se na naštvané a melodické, politické punk-rockové hymny.

28. 10. FULLMOON

#dance #party

Spiritshop Full Moon Party aneb úplňková deep house music party. Underground house music, deep house, afro house, club music, party shit.

29. 10. PETR NIKL + MARTIN KYŠPERSKÝ (SPECIÁLNÍ KŘEST DESKY)

#alternative #performance

Petr Nikl a Martin Kyšperský pokřtí společné album! Vinyl, jehož obal bude výtvarně dokončen na odpolední performance. Zazní i živá hudba, někdo bude v kostýmu a někdo zatančí!

30. 10. MARES OF THRACE (CAN) + COLTAINE (DE) + TARLUNG (AT) + SLAŤ

#metal #sludge #doom

Uvřískané kanadské metal-sludgové duo Mares Of Thrace se vydává tento podzim na tour po Evropě.

Bravurně riffující kytaru a brutální řev Thérése Lanz doprovází drtící bicí Casey Rogerse. Připlouvají se svou loni vydanou deskou The Exile.

Tvorba Coltaine se rozpíná mezi uhrančivými doomovými plochami a atmosférickým black-metalovým sypcem. Tenhle rozměr jim sedí perfektně.

Staří známí rakouští sludge/doom pionýři Tarlung. Na své poslední desce The Architect se nebojí barvitějších postupů, zarýt se ale umí pořád stejně hluboko.

Řev, riffy, zvuková stěna a bestiální bicí. Slať je „female-fronted is not a genre“, a to sedí na většinu kapel tohoto večera.

PROGRAM | 22 |

31. 10. LOWER CLASS BRATS (USA) + RECKLESS UPSTARTS (CAN) + BOY + LIQUID JESUS

#punk #rock

Po dlouhých letech se do Evropy vrací clockwork street punks LOWER CLASS BRATS, kteří před pár dny vydali novou desku “Tales of The, The Ugly and The Damned”, ze které určitě zazní několik skladem, stejně jako notorické hity “Just Like Clockwork”, New Seditionaries” nebo “Ultra Violence. V rámci jejich turné to bude jediný koncert v České republice.

Své parťáky na tour si vybrali kanadské gaunery RECKLESS UPSTARTS, kteří už se v Evropě jednou ukázali, ale v Brně to bude jejich premiéra.

Na prkna Kabinetu se vrací i brněnská parta BOY, která přinese dávku nových skladeb z nové desky, která už je na spadnutí. Tím, že je akce přesně na Halloween, tak můžeme očekávat opět něčím zajímavým vymazlenou show. Celý večer otevře brněnská rocková parta LIQUID JESUS.

Tento nadupaný koncert vychází na Halloween, takže určitě neváhejte a doražte v masce, ať si to všichni pořádně užijeme.

1. 11. KVĚTY

#alternative #indie #rock Brněnská alternativní indie-rocková hudební skupina Květy s frontmanem Martinem E. Kyšperským, která čerpá z bezpočtu hudebních žánrů a každý jejich koncert je originální. S čím do Kabinetu dorazí na začátku listopadu? Rádi se necháme překvapit.

2. 11. WORLD PEACE (USA) + XIAO (SWE) + HEVER + LILIXELBE

#hardcore #powerviolende

American hardcore / powerviolence trio World Peace ze San Francisca. Členové Spy znovu útočí. Přímočarý powerviolence Xiao hardcore s ostrým dívčím vokálem. Brněnský raubířský hardcore Hever, který hraje ve složení Krumpáč, Bejzbolka, Hever a Démon. LILIxELBE, to je powerviolence z Plzně. CV popsaný jmény jako Hyacinth, Vzteklec, Decultivate.

| 23 | 10–11/2023

3. 11. VANESSA (BEST OF TOUR) + DJ ICE DOLL

#ebm #darkwave #industrial

EBM legenda Vanessa zve na Best of turné Meisterstücke tour 2023: „Čau, znáš nás dobře, jsme na scéně 33 let a nestěžujeme si. Stalo se toho hodně. 33 let, to je celá věčnost, a zatímco se svět kolem mění a pomalu ztrácí, my s Vanessou se pořád držíme. Jako nějaký posraný zombie, který zapomněli, že by někdy měli taky chcípnout.”

„Máme za sebou sedm alb. První vyšlo tuším v roce 91, poslední před dvěma lety. Teď nám došlo, že ještě nemáme žádný „best of album“. Něco, co by shrnulo dobu, ve který jsme žili, něco, co by mladejm ukázalo, jak jsme byli svobodný a jak jsme z toho dokázali bejt v prdeli, a taky něco, co nasere i přizdisráče příštích generací.”

„Plánujeme vydat dvojalbum s názvem: „Meisterstücke 1990 – 2023“, který bude obsahovat ty největší fláky, který jsme za 33 let naší existence udělali.”

„Na ty starý songy musíme zaplatit licence, protože firmy, u kterejch jsme tehdy vydávali spolkly velký labely a ty chtěj velký prachy. Bohužel nedali na náš nářek, že jsou to kurva přece naše songy a že nejsme posranej Kabát, aby na nás rejžovali. Jsou to úřednický mašiny a rozuměj jen číslům.”

„Když jsme u těch čísel – sedm alb, který jsme vydali, to je skoro 100 songů a z těch na dvojalbum vybereme těch 20 nejlepších + překvapení na konec. Všechny songy budou samozřejmě nově remastrovaný zvukovým velmistrem tak, aby vám to utrhlo palice, až na to dáte jehlu.”

6. 11. AIKO

#alternative #pop

Zasněné tóny, neony, energické vystoupení a ojedinělá atmosféra. To je Aiko. Narozená v Moskvě, vyrůstající v Čechách a v současné době působící v Brightonu, Aiko je zajímavou směsí kultur a vlivů. 13. října vychází

její druhé album Fortune’s Child, které zpěvačka po turné ve Velké Británii pokřtí 7. listopadu v pražské MeetFactory. Album je významným posunem ve zvuku Aiko od alternativního popu k více rockovým polohám s naléhavými vokály a řvoucími kytarami. Je současně velmi osobní a emotivní exkurzí do komplikovanosti mezilidských vztahů. Předchozí singly z alba již vzbudily nemalou pozornost. Píseň Power přinesla Aiko první umístění české umělkyně na Times Square v New Yorku v rámci kampaně Spotify Equal a talent Aiko ocenila také BBC Introducing, když její track uvedla v rámci prestižního pořadu Track of the Day.

PROGRAM 11/2023 | 24 |

DOPORUČENÉ AKCE

3. 10. Stará Pekárna – Laura a její tygři

5. 10. Fléda – Bert & Friends

6. 10. Alterna – Arleta + Laokoon

6. 10. Vegalité – Siksa (PL) + Esazlesa + Rutka Laskier

7. 10. Artbar – Vladimír 518

11. 10. Fléda – Conan (UK)

12. 10. Kafara – Planety + Cardo & Decumanus

14. 10. Sibiř – Berlin Manson (SK) + Wilderness (SK) + Endemit

17. 10. Fléda – Public Image Ltd. (UK)

21. 10. Sibiř – TranSiberian Hunger festival 2023

29. 10. Melodka – Los Fastidios (IT)

21. 11. Melodka – Grade 2 (UK), The Fialky, Štamgasti

28. 10. Metro – XIII. století

CHYSTÁME

7. 11. Laokoon + Blue Uandi

V KABINETU MÚZ

8. 11. Anna Vaverková (křest) + Zapomělsem

10. 11. MMNK + host

11. 11. High Command (USA) + Inhuman Nature (UK)

| 25 |
MIMO KABINET MÚZ

13. 11. Nantokanaru + Startup

14. 11. EKG: O lásce a naději

15. 11. Mad Sin (D) + Gangnails

16. 11. Ploho

18. 11. Manon Meurt + Strangers In The City

21. 11. Ufomammut (IT) + Drom + Science Killer

22. 11. Tara Fuki (naposled)

23. 11. Už jsme doma + Trhan

25. 11. Low cost

26. 11. ProArt: Rozhovory s útěkem

27. 11. František Skála (křest)

28. 11. Jakub König & Hvězdy (křest)

29. 11. Katarzia

30. 11. Coals (PL) + I s tebou

1. 12. MC Gey

2. 12. Killed By Brno

3. 12. Bombarďák

6. 12. Letní kapela

7. 12. Kurvy Češi + Fotocrime (USA)

9. 12. Lambda + FDK

12. 12. Boy Wonder

14. 12. WWW

16. 12. Chief Bromden

17. 12. Clear x Cut + Empty Hall of Fame +...

20. 12. P/\ST

22. 12. A-Beat

| 26 |
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.