Muzin 09-2023

Page 1

1. 9. MUTOID MAN (USA) + THULSA (CZ)

#hardcore #progressive #metal #punk #stoner

2. 9. ŠTETL FEST: KARMA SHE (ISR)

#electro #deconstructedpop #dance #party

5. 9. ARMS AND SLEEPERS (USA/DE) + B. FLEISCHMANN (AUT) + KATASTR

#electronic #idm # downtempo #triphop #instrumentalhiphop

6. 9. JOHAN V. + HOSTÉ

#rocknroll #blues #hardrock #indie

7. 9. RED DONS (USA) + CHOROBOPOP #punk #skandipunk #pop #rock

8. 9. MILAN PEROUTKA & PERUTĚ #pop #rock

9. 9. LOW COST #6

#secondhand #party #chill #relax

10. 9. ARANANAR (USA/CZ) + HOURLOUPE (USA) + KKR (SK)

#alternative #rock #dark #folk #rap

12. 9. YEAR OF THE COBRA (USA) + BLUES FOR THE REDSUN

#doom #stoner #metal #sludge

13. 9. WHITNEY K (CAN) + PANOPTIKUM

#singer #songwriter #outsiderfolk #rock

PROGRAM KABINET MÚZ
#alternative
str.: 14 14 15 15 15 16 16 17 17 18 17 19 19 20
15. 9. FVCK_KVLT (SK, KŘEST) + ACID ROW + OI BOYS (FR) #rap #trap #skurvensko #stoner #punk #oi #synth 16. 9. BLACKVINYLBAZAR: NAUZEA ORCHESTRA + BOUCHACÍ ŠROUBY + PLUM DUMPLINGS + VTÍPIL & ZLÁMAL + ALIEN & BUBÁK #birthdayparty #alternative #rock #jazz #experimental 19. 9. VINYLA: DNÉ (KŘEST) + DÝM #ambient #electronic #piano 20. 9. KRAJINA RÓ (KŘEST) + MARTIN E. KYŠPERSKÝ #folk #rock

22. 9. PAČESS & BÁRA BASIKOVÁ (KŘEST) + HEIDEN + SLAVES OF PASSION #alternative #blackmetal

23. 9. STOP & GO! VOL. 4: YACØPSAE + RUIDOSA INMUNDICIA + TURTLE RAGE + NUCLEAR CULT + PRŮMYSLOVÁ SMRT #fastcore #grindcore #hardcore #punk #powerviolence

25. 9. SOFTSPOT: XATO (GRC) + BOLS/SLOB #electro #ambient #experimental

26. 9. TOMÁŠ PALUCHA (KŘEST) + LOBBYBOY & SAAB900TURBO + KULT MASEK #meditativerock #speedyacidhardcorepunk #analogmodular

27. 9. STELLVRIS + EMPTY HALL OR FAME + DNO + MÄRNØ + POSTEA #metalcore #hardcore #emo #crust

28. 9. DIVIDE AND DISSOLVE (AUS) + host #drone #doom #metal

28. 9. DJs PARTY: HUMLA + TK27 + IDEA #DJs #rap #grime #garage

29. 9. MADHOUSE EXPRESS (KŘEST) + HOSTÉ #psychedelicrock #fuzzy #rocknroll #theremin

30. 9.

KÁVOVÝ FESTIVAL AFTER PARTY

+

(NL)

(USA) + GINGER WIZARD & THE PETER JACKSONS + WHITEFEATHERS (UK)

BRNĚNSKÝ #live 2. 10. SPREAD JOY (USA) + HOSTÉ #nowave #garage #punk 3. 10. NĚCO NĚCO (KŘEST) + WHEEL CHERRY #pop #weirdpop #electro #queer 5. 10. FLOEX ENSEMBLE #idm #machinarium #robot #neoclassic 6. 10. BATCH: DAWN RAY’D (UK) ISKANDR #blackmetal #deathmetal #folk #prostheticrecords #doom #folk #eisenwald
str.: 20 20 21 21 22 22 23 23 23 24 23 24 24 25
7. 10. BATCH: GRAILS #progrock #postrock #dungeonsynth #rock

Září už tluče na vrata a jeho předzvěstí je i 45. číslo Muzinu avizujícího první nejvyzrálejší a zručně vybrané plody klubové sezóny 2023/24. V Kabinetu jsme do toho vždycky šli prsama a tak ji i letos odpálíme poměrně zvostra. Čestného kulturního výkopu, který se svou mohutností může srovnávat snad jedině s halasem výstřelu z Tlusté Berty, se ujmou US metloši Mutoid Man, které tvoří členové Converge, High On Fire, či Cave In. S touto akcí souvisí i rozhovor se členy Thulsa, kteří 1. 9. vystoupí po jejich boku. Dále si můžete přečíst ještě rozhovory se Sváčou (Katastr, Please the Trees, Slut) a Láčou (Hopes – vystoupí na říjnové Puhsteek festu) a také s kultovními YACØPSAE, kteří v Kabinetu zahrají 23. 9. v rámci festivalu Stop & Go! Velkou událostí bude určitě křest nové desky Fvck_Kvlt – Cigán, která vychází 11. 9. na Kabinet Records v nákladu 500 ks (100 ks černý + 400 ks bílý vinyl). Nové desky u nás v září pokřtí ještě Tomáš Palucha a Pačess. První týden v září pak přivítáme i naše milované portlandské intellectual punx Red Dons a 5. 9. znovu přivítáme trip hopové Arms and Sleepers. Gastro novinkou sezóny je změna hlavního dodavatele piva a místo Chotěboře zařadíme do nabídky lahodný chmelový nektar z pivovaru Kamenice. V Die Küche o prázdninách v ničem neslevili z vysokých standardů a nadále zůstávají pionýry a vizionáři tuzemské veganské gastronomie. Krom přípravy a vynalézání lahodných pokrmů spolupracovali i na druhé sérii podcastu Bílkovina, ve kterém na Vás čekají nově nejen recepty, ale i téma odpadového hospodářství, cruetly-free kosmetiky, vhodnosti/nevhodnosti veganského krmiva pro domácí mazlíčky, překážky a možnosti rostlinného stravování ve školních jídelnách. A taky se na chystá díl o číslech a fact-checkingu. Díky moc za Vaši přízeň a moc se tešíme na setkávání v nové klubové sezóně!

| 4 |

“VYTRVALOSTNÍ PLOVÁNÍ NA NAFUKOVACÍM LEHÁTKU”

ROZHOVOR SVÁČA A LÁČA

Když jsme se dívali do kalendáře a plánovali s kým udělat rozhovory do zářijového Muzinu, došlo nám, že si v Kabinetu právě v tomto měsíci zahrají dva naši kámoši – Sváča (Katastr, Please The Trees, Slut …) a Láča (Hopes). Sice každý jiný den a s jinou kapelou, nicméně myšlence udělat společný rozhovor právě s nimi už nešlo odolat. A tak to, co bylo zprvu jen takový vtípek dostalo jasné kontury (v tom jsme ostatně v Kabinetu docela dobří, otáčet vtípky v realitu) a tady vám předkládáme výsledek. Příjemnou zábavu!

EDIT: Těsně před uzávěrkou tohoto čísla došlo ke změně a Láču s Hopes uvidíme v Kabinetu 14.10. na Pushteek Festu. (otázky kladl Mr. Banana)

| 5 |

1/ Sváčo, slyšel jsi někdy Hopes? A co sis o nich myslel? Láčo, stejná otázka na tebe ohledně Please the Trees. Dokážete si třeba představit, že byste vzali v Hopes nebo PTT záskok?

Frankie: Ahoj! Slyšel jsem Hopes kdysi, kdesi na festivalu. Byl to nájeb. Záskok si asi představit nedokážu, bo takhle hrát neumim, haha.

Láča: Ahoj, abych se přiznal, až do tohoto rozhovoru jsem slyšel jen název, ale muziku ne. To jsem ale okamžitě napravil a po několikátém přehřátí desky Carp a Infinite Dance si umím představit záskok a i že takovou hudbu dělám. Tenhle druh melancholického indie rocku (snad jsem to nazval správně) je přesně můj šálek kávy. Popravdě v poslední době dost ve zkušebně koketuji i s jinými druhy hlasového projevu.

2/ Každý z vás má hudebně asi dost jiné kořeny, stejně se ale potkáváte na podobných místech a máte stejné kamarády a známé. Co pro vás vlastně znamená být součástí nějaké scény? Jestli si tedy myslíte, že vůbec něco takového existuje.

Sváča: Já to “scénování” fakt nemusim, haha. Podvědomě v tom cítim nějaký hranice a hranice, ty já neuznávám,,, (ale třeba cestovní pas samozřejmě mám...).

Láča: Scéna určitě existuje, nebo alespoň pro mě. Je to pro mě prostor (ať už veřejný, fyzický nebo online), kde se společně setkávají lidé se společným názorem na svět, hudbu, umění a společně si pomáhají a snaží se oslovovat svými názory další lidi. Dělají v kooperaci akce a když je jakýkoliv problém – mohou se na sebe obrátit a pomohou si. Každý má ale samozřejmě tu svou scénu, takovou svojí bublinu. Pro mě vždy v té mé bublině byli zásadní názory na život, politiku, otevřenost, možnost argumentace a komunikace na úrovni, ekologická témata, podobná vášeň pro hudbu atd… a našel jsem svůj domov právě v té naší alternativní subkultuře.

3/ Když už jsme u těch míst, pamatujete si na vaši první návštěvu Kabinetu?

Vracíte se do něho rádi? A jakou osobu s ním máte nejvíc spojenou?

Sváča: Moje první návštěva kabinetu byla asi s Please the Trees, nebo s Veenou. Moc si jí nepamatuju stejně jako spoustu dalších návštěv. Místo je to pro mě naprosto zásadní. Je to velká srdcovka! Těch osob jsou tu mraky.... Slovča, Kozumplík, Tomina, Rosi, dalších 167 zásadních lidí.... a zejména ti mému srdci nejbližší, ostřílení matadoři, duo Frýba/Nakládal.

Láča: Hele my jsme před příchodem do Pushteeku vždy v Brně hrávali v klubu Eleven. To bylo v době kdy jsme té, jak to jen říct, “opravdové scéně”, ještě moc nevoněli. Vždy jsme na ně díky

| 6 |

našim punkrock a pop punk kořenům působili jako… taková blbost. :D Což jako vlastně jsme, ale se srdcem! Doba se naštěstí změnila a my v Kabinetu našli náš nový brněnský domov. A jestli se ptáš kdy poprvé? Myslím si, že to byl první Pushteek test, kam nás pozval Ivan (když jsme mu konečně přestali smrdět že jo :D). Od té doby se sem rádi vracíme a milujeme jak hraní, tak následně afterparty.

4/ Hraní v kapele je občas fyziky dost makačka. Je to vaše jediná fyzická aktivita, nebo máte třeba rádi i sport?

Sváča: Tlučení bubnu, kolo, vytrvalostní plování na nafukovacím lehátku. Pasivně sleduju zápasy v bahně a monster-trucky.

Láča: Chtěl bych hrozně moc napsat jak na sobě makám, každý den běhám, chodim do posilky a na box, ale kecal bych. Spíš si to vždy plánuju a nestíhám. Takže kromě práce na stage a tahání cajků po hraní je samotné hraní v kapele vlastně můj jediný pohyb a tak se ho alespoň snažím dělat naplno.

5/ Jeden z vás bydlí v Táboře a druhý v Liberci. Dokážete si ale představit, že žijete v Brně?

Frankie: Ač žiju v Táboře, což je už skoro u moře, dokážu si představit že žiju v Brně. Nedokážu si představit, že žiju v Praze. Dokážeš si představit, že žiješ v Táboře?

Láča: I když si z Brna dělám často srandu, život tam by určitě nemusel být špatný. :D

| 7 |

“POŘÁD SE SNAŽÍME HRÁT CO NEJRYCHLEJI A NEJEXTRÉMNĚJI”

ROZHOVOR S YACØPSAE

YACØPSAE patří bezesporu mezi legendy světové fastcore grind scény. Kapela

vznikla v roce 1990 v Hamburk a tento rozhovor vznikl při příležitosti chystaného

festivalu Stop and Go! 2023, který proběhne v sobotu 23. 9. v Brně v klubu

Kabinet Múz, kde kromě nich, vystoupí i kapely Ruidosa Inmundicia, Turtle rage, Nuclear cult, Průmyslová smrt, ØBLAST, Terminal a Terminator X.. (otázky kladl Mičl)

| 8 |

1/ Zdar turbomaniaci! Jak se vám daří a co je u vás aktuálně nového? Nějaké nové nahrávky či split singly v dohledu?

Ahoj! Díky, máme se dobře. Máme docela nabitý rok se spoustou koncertů. V březnu jsme absolvovali latinskoamerické turné a několik víkendovek. A čeká nás ještě pár koncertů, na které se těšíme, třeba Stop and Go! fest. V zimě si dáme od koncertů malou pauzu a budeme skládat nové písničky. Ale každopádně už máme nahraný nový materiál. Jakmile budou hotové vokály, vyjde jako LP a Split LP s Agoraphobic Nosebleed.

2/ Fungujete od neuvěřitelného roku 1990, což už je 33 let!!! Co vás u zběsilých riffů a blast beat temp pořád drží? Držíte se pravidla, že fastcore jednou chytne a už nepustí? :)

Ano, 33 let je tak trochu nekonečná doba. Je to více než polovina našeho života. Nikdo nečekal, že tahle kapela vydrží tak dlouho. A už vůbec jsme nečekali, že budeme hrát na koncertech v tolika různých zemích. A pořád je to taková zábava cestovat po světě a potkávat všechny ty skvělé lidi. A ano, možná jsme něco jako zajatci fastcoru :-) Pořád se snažíme hrát co nejrychleji a nejextrémněji a je to způsob, jak se vyjádřit a zároveň je to sport.

3/ Vaše desky a nahrávky vyšly v podstatě po celým světě. Jak vzpomínáte např. na spolupráci s legendárním extreme hardcore / sludge labelem Slap A Ham? A co třeba český Obscene Productions, který kdysi vydal vaše kultovní album Tanz, Grosny, tanz...? No, to všechno se stalo už dávno. Měli jsme samozřejmě velké štěstí, že jsme dostali příležitost vydávat desky u těchto skvělých a známých vydavatelství. Obě desky byly velkými kroky v historii kapely, protože nám usnadnily spoustu věcí, zejména co se týče koncertování. Takže můžeme říct, že Chris a Čurby nám otevřeli spoustu dveří a my jsme jim za to opravdu vděční.

4/ Jak vidíte fast / grind / punk scénu ve srovnání: 90. léta - scéna po roku

2000 - a současnost? Není lepší kandidát na tuto otázku než vy :). Kde jsou největší rozdíly ve vnímání? Zajímá lidi už dnes jen muzika? Myslíte si, že internet a social medias jsou hrobařem opravdovýho punkovýho aktivismu - ve smyslu “být jinej, nekonformní, nezávislej na establishmentu”? Některé věci se samozřejmě v průběhu let změnily. Některé jsou dobré, jiné ne, někdy obojí najednou. V devadesátých letech byla scéna více undergroundová, protože bylo mnohem těžší získat informace o kapelách, koncertech, deskách a také o politickém aktivismu. Dneska se dá na internetu najít všechno, když se chce. Ale zároveň jsou tam tuny informací a ty “důležité” věci se mohou ztratit. V dnešní době je mnohem více kapel a koncertů. V Hamburku můžete každý

| 9 |

večer navštívit punkovou show, pokud chcete. Někteří lidé jsou v tom jen kvůli hudbě, to není nic nového, bylo to stejné v 90. letech. A zdá se, že části scény se stávají čím dál víc módní, a to i v rámci “normální společnosti”. Ale punk není o módě, je to idea. Není to módní lifestyle, je to snůška myšlenek a ideálů. Skutečného punkového aktivismu bylo a stále je hodně. DIY scéna je obrovská. Je nezávislá, idealistická, politická a nezisková a je téměř po celém světě. To je jedna z věcí, kterou internet a sociální média usnadnily: budování sítí. Ale také scéna např. v Evropě stárne a stárne a není tolik mladých lidí, kteří by na ni navazovali. Takže možná jednoho dne vymřeme, kdo ví? Ale doufejme, že ne!.

5/ Děkujeme za vaše odpovědi, chlapci! Stop and Go! festival se na vás těší!!!

Vzkažte něco svým fans v CZ, kteří už se vás nemůžou dočkat! Ať se vám daří, vidíme sa 23. 9. 2023 v Brně!!!

Děkujeme za vaši podporu v průběhu let! Moc se těšíme na návrat do ČR!!!

| 10 |

“ČAS JE JEN ILUZE, ALE VŠICHNI S NÍ BOJUJEME”

ROZHOVOR THULSA

Thulsa je úplně nový projekt, vzniknuvší po rozpadu brněnských Tummo. V jeho řadách najdeme aktivní či bývalé členy kapel jako Sheeva Yoga, Kovadlina, Protijed, Roxor, Evidence smrt, Ema Camelia a mnoha dalších. V Kabinetu se poprvé představí 1.9. po boku metalového supertria Mutoid Man (členové Converge, High On Fire, Cave In) a jelikož je na spadnutí i první deska, která vyjde na našem labelu Kabinet Records, je na čase borce lehce vyzpovídat. Na otázky odpovídal Milan “Banán” Trachta (zpěv) a Jirka Kučera (kytara). (otázky kladl Zdeněk Němec)

| 11 |

1/ Poslední příspěvek heavy-hardcorové kapely Tummo hlásá: “TUMMO už není. Díky všem za mnohaletou podporu! Někteří z nás nyní hrají v kapele THULSA.” Představme si jednotlivé členy. Kdo je ze staré sestavy a kdo přibyl?

Milan: Ahoj, předem díky za nabídku rozhovoru, vážíme si toho! A k tvé otázce, no, upřímně, je to trochu zamotané. V poslední sestavě Tummo zbyli z úplně původních jen dva, Martin na bicí a Jirka na kytaru. Já jsem se připojil před dvěma lety poté, co Pavla definitivně řekla, že už se do kapely vracet nechce (což pro mne byla podmínka, abych do ní mohl s klidným svědomím nastoupit já). V té době tam už byl na druhou kytaru Matúš (dříve Roxor) a na basu Maro (Sheeva Yoga atd.) a tak jsme nazkoušeli i songy na druhou desku. Pak se vše trochu zkomplikovalo, i tím, že jsem se odstěhoval na úplně druhý konec republiky, než je Brno. Na začátku roku se pak příchodem Toma (dříve Risposta, Evidence Smrti) Tummo přetransformovalo na Thulsa a jelikož jsem se já přesně v tu dobu přesouval do Prahy, což je už o dost blíže Brnu, naše cesty se znovu setkaly a čerstvě jsme tedy nahráli u Amáka naši první desku.

Jiří: Jen upřesním, že Tom hraje na bicí. Tummo mělo několik etap, ve kterých se vystřídalo několik lidí, kteří vždy přispěli svým osobitým způsobem. Název jsme na prosbu odchozího původního člena změnili.

2/ Na internetu se můžeme dočíst, že kapela hraje heavy, stoner, metal, hardcore a punk. Pěkně divoký žánrový mix. Jakým směrem se Thulsa ubírá koncertně? Co je hnacím motorem?

Milan: Já myslím, že naším největším hnacím motorem je kamarádství. Pro mě osobně je to vlastně hlavní důvod, proč v kapele jsem. Mám samozřejmě rád i hudbu, kterou děláme a snažím se být 100% platným členem při její tvorbě, ale nejvíc energie beru ze společných setkávání a z toho, v co se tahle dynamika přetransformuje na podiu, jak se ty rozdílné osobnosti najednou spojí skrz hudbu v jeden proud, který maká a pro všechny je to v tu chvíli priorita.

Jiří: Souhlasím s Milanem. Ve skutečnosti je to žánrově divoké méně, než to zní. It’s only rock’n’roll.

3/ Jistě máte všichni spoustu povinností i mimo kapelu, na druhou stranu jsou v sestavě zkušení harcovníci. Jak bojujete s časem? Jak zkoušíte a píšete nové věci?

Milan: Já bojuju s časem dost zásadně, ale kapela na to má možná trochu paradoxně velmi malý vliv, haha. Před rokem a půl, po narození syna, se mi dost zásadně změnily priority (což je myslím naprosto v pořádku) a od té doby se s tou novou situací učím nějak zacházet, což se mi

| 12 |

ne vždy daří tak, aby to nezpůsobovalo problémy. Prostě se každý den učím a někdy mi to trvá déle implikovat i do praktického fungování. Zrovna v Thulsa jsme si ale už od začátku dokázali nastavit model, který byl funkční už v Tummo, což znamená, že úplně stačí, když přijedu na zkoušku jednou za čas. Jinak mi kluci vždycky nahrají songy na zkoušce a pošlou a já si do nich připravím texty doma. Mají v tomto ohledu ke mně důvěru, čehož si moc vážím. Je to ostatně základní podmínka toho, aby to mohlo takhle fungovat.

Jiří: Snažíme se potkávat bez Milana alespoň jednou týdně. Sami se snažíme hrát občas i doma. Čas je jen iluze, ale všichni s ní bojujeme.

4/ Nové album se nahrávalo u Amáka v Golden HIVE Studios, ale Tummo v minulosti často využívalo služeb Ondřeje Ježka a jeho Studio Jámor. Proč tentokrát padla volba na Amáka a jak to celé probíhalo?

Milan: Já jsem u Amáka nahrával téměř všechny své desky za posledních x let, je to můj dobrý kámoš a velmi dobře se mi s ním pracuje. A chtěl jsem si u něj zkusit nahrát i stylově trochu jinou desku.

Jiří: Já osobně jsem chtěl změnu a trochu experimentovat. Dopadlo to myslím výborně. Dokonce jsme omylem přijeli do studia o den dříve. Strávili jsme tak den u jezera Las Vegas, což byl zásadní moment nahrávání desky.

5/ Jaký je váš vztah k brněnské hudební scéně a potažmo ke Kabinetu MÚZ?

Proč padla volba na vydání debutového 12” právě na label Kabinet Records?

Milan: Já jezdím do Brna na koncerty od roku 1998, kdy jsme tam poprvé hráli s Balaclavou. Už tehdy jsem se tam potkal s Jirzou, který teď tvoří naprosto zásadní část týmu Kabinetu. Od té doby jsme kamarádi a já jsem s ním chtěl vlastně vždycky spolupracovat i jinak než třeba na organizování koncertů. To se povedlo až minulý rok s deskou Protijed a jelikož to fungovalo super, byl jsem fakt rád, že nám Kabinet Records nabídl i vydání desky Thulsa. Je pravda, že jsme k tomu použili takový menší trik, kdy jsme kývli, na koncert na Sibiři, který byl zároveň naším prvním a Jirzu tam pozvali. Pak jsme spolu vypili nějaké limonády (já a on) a piva (zbytek Thulsa) a bylo to.

Jiří: Celkový koncept Kabinetu MÚZ je mi velmi sympatický. Je to místo, kde se pořádají výborné koncerty a vaří se tam skvělé veganské jídlo. Součástí všeho je i obchod s vinyly a hudební label, na kterém vychází spousta zajímavých kapel a pravidelný měsíčník. Navíc jsou v tom angažovaní naši kamarádi a kamarádky. A to pivo bylo značky Birell.

| 13 |

1. 9. MUTOID MAN (USA) + THULSA (CZ)

#hardcore #progressive #metal #punk #stoner

Hyper-dynamický nářez z vrakoviště! Metalové super-trio Mutoid Man připravuje novou desku a podzimní evropskou šňůru zahájí 1.9. v Kabinetu MÚZ. Na jediné zastávce v ČR nám představí svou neutuchající lásku

k hardcoru, kterou balí už více než deset let do zběsile progresivního balení. Neuvěřitelně sofistikovaný metal, rock´n´roll, hard rock i psychedelie s hardcore-punkovým drivem. Není divu, když kapelu tvoří Steve Brodsky (Cave In, Old Man Gloom, ex-Converge), Ben Koller (Converge, Killer Be Killed, All Pigs Must Die) a Jeff Matz (High On Fire, Zeke).

Když Mutoid Man v roce 2013 vtrhli s neurvalou energií na pódia, bylo jasné že svým přehnaným showmanstvím klasického metalu a prog-rockovou hudební gymnastikou mají nezastavitelnou dynamiku. Kapela nakopla diskografii úspěšným debutovým EP Helium Head (2013), na které navázaly skvělé řadovky Bleeder (2015) a War Moans (2017). V průběhu let Mutoid Man absolvovali nespočet koncertů v USA a Evropě, včetně turné s kapelami jako Mastodon nebo Danzig. Po změnách v sestavě a covidem vynucené pauze jsou Mutoid Man v roce 2023 zpět s novým baskytaristou a novým albem Mutants, které vyjde v červnu 2023.

TUMMO už není, ale naštěstí se někteří členové nově realizují v kapele THULSA. Začátkem července nahráli materiál na 12” LP desku, takže 1. 9. ochutnáme, co upekli. Těšte se na divoký a hutný stoner-metalhardcore-punk.

2. 9. ŠTETL FEST: KARMA SHE (ISR)

#electro #deconstructedpop #dance #party

V Jeruzalémě narozená a v Berlíně žijící multidisciplinární umělkyně Karma She vytváří mimosmyslová vysoce vizuální živá vystoupení s těžkými basy a neokázalým explicitním vokálem. Karma She spolu se svou crew kombinuje choreografii a extatické rituální prvky, jež vás vtáhnou do vesmíru inspirovaného židovským dědictvím a dalšími subkulturami. Projekt je neustálou dekonstrukcí popových konvencí s mystifikujícím a zároveň svůdným výsledkem.

Akce je součástí multižánrového mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST, který podtitulem „Důstojnost v rozmanitosti“ dává nahlédnout do židovské kultury.

PROGRAM | 14 |

5. 9. ARMS AND SLEEPERS (USA/DE) + B. FLEISCHMANN (AUT) + KATASTR

#electronic #idm # downtempo #triphop #instrumentalhiphop

Elektronická hudební skupina ARMS AND SLEEPERS založená v roce 2006 v Bostonu ve státě Massachusetts, která se postupem času transformovala v kreativní one-man projekt. Za ním stojí v Berlíně usazený muzikant

Mirza Ramic. Extrémně aktivní zvukový mág, pod jehož rukama se rodí dokonalé elektronické downtempo, trip-hop, ambient, hip-hop i jemný pop.

Rok 2020 byl pro Arms And Sleepers dosud nejrušnějším rokem, kdy vyšla šestidílná koncepční hudební série, která obsahovala 3 plnohodnotná alba a tři EP. V roce 2021 projekt oslavil své 15. výročí řadou reedic a výročních edic. V roce 2022 vyšla na SlyVinyl Records skvělá plnohodnotná deska Former Kingdoms. Mirza Ramic má na kontě taky spolupráci a remixy Emancipator, Robot Koch, Blockhead, Yppah, Sun Glitters, Caspian, Helios, Ef, From Indian Lakes a další. Kouzelnou audio-vizuální show Amrs And Sleeprs jsme v Kabinetu MÚZ viděli už několikrát a těšíme se, co nového si pro nás připraví letos. Spojování ambientu, elektronického experimentu a avantgardy. Výrazný rakouský hudebník B. Fleischmann, který je zároveň hvězdou německé alternativní scény soustředěné především kolem vydavatelství Morr Music. Experimentální muzikantská dvojice Sváča (drums) a Patrik Tygr (electronics), která reprezentuje esenci táborské hudební scény. To je Katastr!

6. 9. JOHAN V. + HOSTÉ

#rocknroll #blues #hardrock #indie Čtyřčlenná kapela plná energie! Hudba kloubící mladickou nerozvážnost, promyšlenou basovou linku, šílená kytarová sóla a ostře zpívané anglické texty zahalené do masivního beatu energických bicí, spolu s krabičkou cigaret a single malt whisky podávané zásadně bez ledu. Jejich produkce kloubí prvky 70’s rock’n’rollu, blues, hard rocku a indie. Kapela, která si do ničeho nenechá mluvit nahrála v roce 2022 debutovou desku Johan V., která vyšla začátkem tohoto roku na LP, MC, CD a streamingových platformách. Teatrálně drzé vystupování Johan V. je zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný fanoušek rock’n’rollu!

7. 9. RED DONS (USA) + CHOROBOPOP

#punk #skandipunk #pop #rock

S novou deskou se do Brna vrací portlandská punková senzace Red Dons, která se stala inspirací pro desítky dalších kapel. Své fans uhranula nezaměnitelnou recepturou, ve které se melancholie střídá s chytlavou

9/2023 | 15 |

výbušností, nepředvídatelnými kytarovými riffy, výrazným harmonizujícím zpěvem, decentním retro soundem a odkazem na kapely jako Wipers, Germs či skandi punk vlnu včele Gorilla Angreb, Regulations, apod.

Po dvou velkých deskách na labelu Deranged Records vydali Red Dons v roce 2015 album The Dead Hand Of Tradition. O vydání se postarala osvědčená dvojice Deranged / Taken By Surprise records a promotérská parta The Shullins tehdy kapelu dovezla do Brna. Red Dons aktuálně dali dohromady kompilaci EAST / WEST, která obsahuje různé singly, rarity a materiál z vyprodaných sedmipalců. Vychází 8. září v šesti různých barevných variantách.

Kapela, která vznikla už v roce 2006 vždy působila jako kolektiv lidí, kteří žili na různých kontinentech, ale pojítkem byl vždy Portland. A tak není divu, že za svoji existenci najdeme v řadách kromě základu tvořený kapelami The Observers, Clorox Girsk, Revisions, také členy The Estranged/From Ashes Rise, Born/Dead, No More Art, Piss Test The Chemicals,... Za zmínku stojí dodat, že basák Daniel Husayn stojí za “North London Bomb Factory”, kde dává finální mix a master deskám jako The Estranged, Criminal Code, Spectres… Bojs trio z Rožnova pod Radhoštěm. Ctib, Keč a Zay. Kluci s kytarama, automatem, klávesama někdy, ale hlavně s přesahem, kdy nic není nemožné. Kapela Chorobopop vydala své druhé album Odrazit od dna na Malarie Records. I na této aktuální nahrávce kapela v jedenácti písních rozvíjí poetiku naznačenou svým názvem: textově chorobopis, hudebně pop. Pravda, ne vždycky. Hlasy chroptí i zvoní, kytary zvoní i řežou, basové linky vládnou. Sem tam synťák.

8. 9. MILAN PEROUTKA & PERUTĚ

#pop #rock

Klubový koncert, který představí návštěvníkům nejen skladby Milana Peroutky a jeho kapely Perutě, ale stane se i brněnskou živou premiérou aktuálního alba Abrakadabra, které vyšlo koncem roku 2022. To pluje na vlnách inspirovaných tvorbou 80-tých let, sází na moderní zvuk, podmanivé melodie a melancholické texty, které jsou osobní zpovědí zpěváka. Koncert Perutí po dlouhé době v samotném srdci Brna proběhne

8. září. Na místě také merch kapely, podepisování a focení.

9. 9. LOW COST #6

#secondhand #party #chill #relax

Dojdi 9. 9. na LOWCOST #6, jako vždy tě čeká denní program v podobě sekáče a večer lokální fellaz djs.

Další info brzy.

PROGRAM | 16 |

10. 9. ARANANAR (USA/CZ) + HOURLOUPE (USA) + KKR (SK)

#alternative #rock #dark #folk #rap

Dvojice Adam Nenadál aka Aran Epochal (Gnu) a Anar Badalov (New Dog, ex-Travels, Metal Hearts, Hourloupe) se vrací s druhým albem Domov, co nebyl. Duo ARANANAR nahrávalo koncem roku 2022 v ČR i rurálním Coloradu a deska vychází během srpna. Mystický debut Kosti je pryč a muzikanti stvořili nové průsvitné textury visící nad akustickými basovými linkami a jemnými klavírními melodiemi, které evokují Young Marble Giants, Nick Cavea a Suicide.

Další projekt Anara Badalova a amerického spisovatele, muzikanta a umělce Frank Menchaca se jmenuje Hourloupe. Společně dali vzniknout silné hudební atmosféře plné intimního mluveného slova. Hodně zajímavá věc, která zní jako intimní dialog Enablers a Johna Calea. Lyrik z Modrých hor, má novej projekt s Rentipem. KRK má aktuální slovenské texty, hutné beaty a skvělou flow!

12. 9. YEAR OF THE COBRA (USA) + BLUES FOR THE REDSUN

#doom #stoner #metal #sludge

Zářivá hvězda na horizontu doom/stoner-scény. Americké melodické doom-duo YEAR OF THE COBRA ze Seatlu se vrací do Kaboše. Kapela bude vydávat nový materiál, který představí na turné i v Brně. Jejich písně neúprosně přecházejí od klasických epických doomových nářků do tísnivé riffové architektury a zároveň mění občasné rockové momenty v hypnotizující psychedelii. YEAR OF THE COBRA hned od prvních riffů navazují na tradici těžkotonážních kapel jako Jucifer, Helms Alee, Sleep s tajemnou atmosférou Chelsea Wolfe. Basačka/zpěvačka Amy Tung Barrysmyth a bubeník Jon Barrysmyth vydali svoji první nahrávku v roce 2015 a pak už to šlo pěkně zostra. Debutové velké desky se chopilo hned vydavatelství STB records a produkci si vzal na starost Bill Anderson (Swans, Melvins, Neurosis). Rok 2019 byl ve znamení skvělé desky Ash And Dust, tentokrát u Prophecy Productions. Těžkotonážní chapadla a volání omamného hlasu medúzy jsou zpět!

Ultimátní težkotonážní bahno. Holešovská legendární temná doom-ambientní parta BLUES FOR THE REDSUN zatopí Kabinet neprostupným zvukem.

13. 9. WHITNEY K (CAN) + PANOPTIKUM

#singer #songwriter #outsiderfolk #rock

Whitney K je oddaný potulný muzikant a písničkář Konner Whitney. Původem z Whitehorse Yukonu, avšak strávil čas ve Vancouveru, Montrealu, Burnaby a Los Angeles. S touto nevšední postavou jste se

9/2023
| 17 |

mohli setkat v roce 2016 díky nahrávce Goodnight, na které zachytil střet iluzivní romantiky a moderního escapismu. Následovalo skvělé album Two Years. S pomocí hlavního spolupracovníka, přítele a hudebníka

Joshe Boguskiho se tvorba přesunula směrem k realismu a zúčtování s pravdou. Co bylo dřív outsider-folkem se stalo politickou poezií. Život v pohybu. Dálnice a barytonový hlas, který proměňuje všednost v něco mimořádného.

Whitney K v roce 2022 vydal na labelu Maple Death album Hard To Be A God, na kterém jej opět doprovázel

Joshua Boguski a multiinstrumentalista Avalon Tassonyi. Kéž bychom věděli, jak je těžké být bohem.

Whitney K rozdává špičkovou poezii, naznačuje a používá hlas jako nástroj. Jeho mistrovské psaní a práce se slovy, harmonie a aranžmá tančí jedním směrem a naplno proudí písněmi.

Divoká parta Panoptikum se vrací do Kabinetu! Psychadelická surfrocková jízda s českými texty, ale i divadelní podívaná plná nečekaných zvratů a momentů, které jen tak z hlavy nedostanete. Můžeme se těšit na materiál z alba Mantichora, které nevzniklo v Hoře Osudu ale z rukou Amáka v Goldnhives a vyšlo na našem labelu Kabinet Records.

#rap #trap #skurvensko #stoner #punk #oi #synth

Fenomén dnešního Slovenska. Pardon Skurvenska. Milovaný punkáč a rapper Fvck_Kvlt letos připravil fantastickou desku Cigán, jejíž vydání na vinylu zajišťuje náš label Kabinet Records. Moc si pokračující spolupráce vážíme a nemůžeme se dočkat, až tuhle placku pokřtíme. Speciálními hosty budou stoneři Acid Row a francouzští punkáči Oi Boys. Kdo očekává divoký mejdan? My určitě!

Čím dál častěji se mluví o styčných bodech new wave rapu / trapu a hardcore-punkové scény 80. a 90. let. V případě Denise Banga, zároveň frontmana trnavských punkáčů The Wilderness, rozhodně nejde o prázdná slova. Jeho projekt FVCK_KVLT pojí skutečný DIY přístup a politickou angažovanost punk scény s emo-trapovým soundem interpretů jako jsou Bones, Ghostemane nebo Suicide Boys. Z jeho beatů se snáší i temné voodoo memphiského rapu, ozývají se samply cz/sk klubových kapel a někdy v nich zašumí i původní boombapový underground (připoměňme slovenskou legendu Trosky). Vzniká tak ideální doprovod k Denisovým textům, ponořených do hlubin městské prázdnoty. Osamocení, boj s depresemi, touhu i složitost prožívat skutečné vztahy a emoce ale FVCK_KVLT popisuje syrově, bez sebelítosti nebo přehnaného patosu. Stoner-rocková formace Acid Row nedávno oslavila deset let od svého vzniku a následně vydali vynikající album Afterglow (2022). Album, které zavání odérem smrti, tajuplností posmrtného života i fascinací okamžikem. Tohle pražské trio hraje energický stoner rock s tendencemi a postojem punku, který občas zavane doom metalem i prvky psychedelického rocku. Divoký žánrový průnik, který pevně drží pohromadě!

15. 9. FVCK_KVLT (SK, KŘEST) + ACID ROW + OI BOYS (FR)
PROGRAM | 18 |

Melodická, ale bezútěšná atmosféra deindustrializovaného panoramatu chátrajícího Západu. Francouzská parta Oi Boys z Metz netradičně kombinuje synťáky a cold wave zabalené do nespoutané oi punkové energie. Další důvod dorazit!

#birthdayparty #alternative #rock #jazz #experimental

Ahoj! Přežili jsme deset let. Tedy už deset let točíme desky! Přijďte to s námi oslavit do Kabálu a připomenout si všechny ty parádní koncerty a pártošky, které jsme pro Vás za tu dobu přichystali, ať už u Kouřícího králíka, v Paradoxu, nebo nakonec v Bajkazylu. Bohužel, nadpoloviční většina těchto klubů již dnes neexistuje, ale i za nimi letí naše vzpomínky a díky! Nauzea Orchestra, Bouchací šrouby, Plum Dumplings, Vtípil & Zlámal a Alien & Bubák. Muziku jsme i tentokrát vybrali srdcovou, a tak Vás dešně srdečně zveme! Jaruška a Aleš.

19. 9. VINYLA: DNÉ (KŘEST) + DÝM

#ambient #electronic #piano

Jeho album These Semi Feelings, They Are Everywhere přišlo jako zjevení a Ondřej Holý aka dné od roku

2016, kdy deska vyšla, nikdy úplně nezmizel, byť další řadovky se dočkáme až letos v červnu. Album

Basic Living už ohlásil singl Traps in My Feet, na kterém hostuje slovenský producent FVLCRVM, a který potvrzuje, že dné zůstává doma v oblasti ultrakřehké, introvertní a stále vlídnější ambientní elektroniky, která neuspává, ale naopak jitří. „Poslední věc, kterou bych chtěl, je, aby lidi byli z mé hudby smutní,“ říká dné v nedávném rozhovoru pro portál c-heads. Nové album být přinést ten nejpádnější důkaz. Radujme se. Hudbu Dým jste mohli zaregistrovat třeba na sampleru Sing Sing Soundsystem Vol. 3, pražsko-berlínský kolektiv ale stejně tak rád spolupracuje, jako mlží kolem toho, kdo dělá to a kdo zas tohle. A tohle jsou lidé kolem ilustrátorky LBK. Debutové EP jsme doporučovali slovy o zvuku a náladě, které krásně a povědomě kolísají, jako emoce při nedobře naordinovaných psychofarmacích. Oč divočejší afterparty, o to hůře se uniká do snů a je třeba prožívat je v (polo)bdělém stavu. Hudba na pomezí razance a unikavosti, postpunk vznikající z úzkostí. „Usínání těžší než dostávat se z teplý vany.“

Akce je součástí projektu Hudebních cen Vinyla. Projekt Hudebních cen Vinyla se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje, Státního fondu kultury ČR a hlavního města Prahy.

| 19 |
16. 9. BLACKVINYLBAZAR: NAUZEA ORCHESTRA + BOUCHACÍ ŠROUBY + PLUM DUMPLINGS + VTÍPIL & ZLÁMAL + ALIEN & BUBÁK
9/2023

20. 9. KRAJINA RÓ (KŘEST) + MARTIN E. KYŠPERSKÝ

#alternative #folk #rock

Koncert alternativní folk-rockové kapely Krajina Ró s křestem nového alba proběhne v září v Kabinetu MÚZ. Jako speciální host na akci vystoupí také písničkář Martin Evžen Kyšperský známý z kapely Květy.

V kapele Krajina Ró se propojili zkušený hudebník Michal Němec z Jablkoně s triem The BladderStones a zpěvačkou Annou Břenkovou. Do Kabinetu přivezou své druhé album Mlhoviny. Krajina Ró na něm dospěla, lehce zhutněla a místy i zprůzračněla. Klíčovou úlohu během příprav desky hrál hudební i lidský dialog

Michala Němce a o dvě generace mladšího kytaristy Tomáše Frolíka. Videoklip k titulní skladbě natočený

Dušanem Krejdlem dokonale ilustruje, jak kapela aktuálně zní i vypadá naživo.

Mlhoviny jsou albem barevným, místy rockově úderným, jinde zase až romanticky křehkým, ale především albem písničkovým. Právě písničkovou polohu kapely představuje také titulní skladba. „Klip k ní jsme natáčeli u Michala Ditricha ve Studiu Bubny, u něhož jsme s Jablkoní nahrávali desky. S Dušanem Krejdlem jsme navázali na klip Zrcadlo dělaný v Jámoru u Ondřeje Ježka. V odlišném prostoru a díky různým efektům se nám ale podařilo vytvořit jinou atmosféru,“ říká Michal Němec ke klipu, jenž následuje po v březnu vydaném hravém videu k singlu Den co den od Jakuba Čermáka.

Brněnský všestranný umělec. Hudebník, zpěvák, skladatel, moderátor, herec a hlavní autor repertoáru kapely Květy. To je M. E. Kyšperský, který zahraje sólově.

22. 9. PAČESS

& BÁRA BASIKOVÁ (KŘEST) + HEIDEN +

#alternative #blackmetal

SLAVES OF PASSION

Speciální a jediné koncerty k nové desce Absolutno. Pačess představí živě nové album na dvou exkluzivních koncertech v Praze a Brně, kde s kapelou vystoupí jedna z největších pěveckých hvězd BÁRA BASIKOVÁ.

Brněnský koncert proběhne 22.9. v klubu Kabinet Múz a jako hosté se představí jedna z nejoriginálnějších

českých kapel Heiden a mladá naděje Slaves Of Passion.

23. 9. STOP & GO! VOL. 4: YACØPSAE + RUIDOSA INMUNDICIA + TURTLE RAGE + NUCLEAR CULT + PRŮMYSLOVÁ SMRT

#fastcore #grindcore #hardcore #punk #powerviolence

4. ročník festivalu extrémní muziky Stop & Go! proběhne opět v brněnském Kabinetu MÚZ.

Na místě festivalový merch, distra a další překvapení. Tentokrát se představí tyto kapely:

PROGRAM | 20 |

YACØPSAE – fastcore grind, Německo

Turtle rage – fastcore, Německo

Ruidosa Inmundicia – fast hardcore punk, Rakousko

Nuclear cult – hardcore punk, grind Německo

Terminator X – powerviolence

Terminal – grindcore

ØBLAST – grindcore, powerviolence

Průmyslová smrt – fastcore, grind

25.

#electro #ambient #experimental

Xato je v Aténách usazený producent a zakladatel avantgardního labelu Evo-natura. Dravá elektronika, dobrá duše.

Pražský zázračný young blood. BoLs/sLoB je producent, interpret, nově i součást crew rádia Wave. Hyperpop už přerostl do současné podoby dekonstruovaného popu, rave experimentálu, hyper trapu a elektroniky s emocemi. Jeho debutové album vyšlo na německém labelu Soul Feeder.

26.

+ KULT MASEK

& SAAB900TURBO

#meditativerock #speedyacidhardcorepunk #analogmodular

Stálice českého meditativního rocku TOMÁŠ PALUCHA vydává na podzim novou desku na labelu Day After a brněnský křest proběhne v Kabinetu MÚZ.

Tomáš Palucha je skupina Libora Paluchy a Jana Tomáše (s rejstříkem poznamenaným v kapelách Repelent SS, Kovadlina, Thema 11 nebo Mother) a doplněných o další členy – tentokrát o Vítka, bubeníka Rutka

Laskier, Ette Enaka a Tomáše Vondru stojícího za pražskými kapelami Orient a Lavra. Debutové LP Guru

Radio Wave označilo za nejlepší české album roku 2016. Druhá deska s označením Čaro vyšla v roce 2018 a stálo za ní vydavatelství Day After. Hudba TP je sice postavena na rockových základech, ambientní plochy a proměnlivá struktura skladeb i kapely ale dává jejich hudbě meditativní charakter.

Lobbyboy & Saab900turbo – Rapové duo tvoří performerka Kateřina Konvalinová a sochařka Erika Velická a do jejich tvorby se tak promítá nejen silná vizuální stopa, ale zejména bolestivé zkušenosti. „Starý chlapi

| 21 | 9/2023
9. SOFTSPOT: XATO (GRC) + BOLS/SLOB 9. TOMÁŠ PALUCHA (KŘEST) + LOBBYBOY

mi od dvanácti sahali pod kalhotky a já mám pořád poslouchat, že to holky jsou děvky, rapuje Velická ve skladbě s názvem Dva. Právě drsné a syrové životní výpovědi jsou tím, co je řadí mezi největší objevy domácí rapové scény,“ říká o dvojici dramaturgyně festivalu Beseda Kač Fišer. Melancholie analogového moduláru. Michael Nechvátal z Raw Deal, noisového projektu Jasnovidec a dua Kult Koruth (které tvoří s hudebnicí Annou Ruth) má skvělý sólový projekt Kult Masek.

27. 9. STELLVRIS + EMPTY HALL OR FAME + DNO + MÄRNØ + POSTEA

#metalcore #hardcore #emo #crust

Together for The Ocean je benefiční akce na podporu organizace Sea Shepherd, která se dlouhodobě snaží o ochranu oceánů před nelegálním rybolovem a pytláctvím. Na místě si budete moci zakoupit jejich trika, mikiny, flašky na vodu nebo dokonce toaletní papír. Veškerý výtěžek z akce putuje na záchranu oceánů. A kdo na akci zahraje?

Stellvris – Metalcore, Praha

Empty Hall or Fame – Hardcore, Olomouc

Dno – Emo hardcore, Orlová

Märnø – Crust/Hardcore, Uherské Hradiště

Postea – Neocrust, Lukavice

28. 9. DIVIDE AND DISSOLVE (AUS) + HOST

#drone #doom #metal

Start koncertu v 19.00!!!

Saxofon, kytara a bicí. Australská drone-doom-metalová dvojice Divide and Dissolve hraje ve složení Takiaya

Reed (kytara, saxofon) a Sylvie Nehill (bicí). V roce 2021 vydali na labelu Invada Records famózní desku

Gas Lit, která následně sklízela uznání napříč alternativní hudební scénou (nejen metalovou). Následovalo

turné s Low nebo hraní na legendárním festivalu Roadburn. Gas Lit je již třetím albem této výrazné dvojice, které se daří pracovat s tvrdými a těžkotonážními kytarami podobně jako Big Brave nebo The Body, avšak svým osobitým způsobem.

Divide and Dissolve na podzimní turné do Evropy dorazí s novou řadovkou Systemic, která vychází na konci června. Ta zkoumá aktuální systémy, které nás svazují a volá po systému, který usnadní život všem. Je to poselství, které odpovídá základnímu záměru kapely: dělat hudbu, která ctí jejich předky i zemi původu

| 22 |
PROGRAM

a zároveň se vymezuje proti bílé nadvládě. Kdo byl v loňském roce v pražském klubu Underdogs’, ví co čekat. Kdo nebyl, má jedinečnou příležitost užít si brněnskou premiéru světově uznávaných Divide and Dissolve, která proběhne 28. září v Kabinetu MÚZ.

DŮLEŽITÉ INFO: Jedná se o early show, takže start koncertu bude v 19.00!!!

28. 9. DJS PARTY: HUMLA + TK27 + IDEA

#DJs #rap #grime #garage

Dvě třetiny jihlavské party 58G (Humla a TK27) společně s Ideou v Brně a v dalších 3 městech republiky zahrajou DJ sety podle jejich gusta. Hudba převážně z UK, grime, rap, drill, garage, apod.

DŮLEŽITÉ INFO: Start akce v 22.15!!!

29. 9. MADHOUSE EXPRESS (KŘEST) + HOSTÉ

#psychedelicrock #fuzzy #rocknroll #theremin

Pražští Madhouse Express se vrací do Kabinetu s novým materiálem, aby potvrdili svou dominantní pozici na české psychedelické scéně. Jejich fúze fuzzy, rock’n’rollu a živelné psychedelie zve na vesmírné tripy plné abstraktních obrazců. Časoprostor neexistuje a vše se točí v kytarové spirále. V Kabinetu se bude křít nový vinyl!

30. 9. BRNĚNSKÝ KÁVOVÝ FESTIVAL AFTER PARTY

#live

Hudební afterparty Kávového festivalu. Kdo všechno vystoupí najdeš na našem vebu!

2. 10. SPREAD JOY (USA) + HOSTÉ

#nowave #garage #punk

Spread Joy je post-punková kapela z Chicaga, která se svojí tvorbou snaží vystihnout v hudbě to podstatné a narvat to posluchačům do chřtánu. Zběsilé vokály, a hlasitá kytara v jejich podání zní zábavně a hravě, ale bacha… jejich energie neúprosně pohlcuje, posílá do kolen a nakonec Tě vyflusne ven zrovna na tak

| 23 | 9–10/2023

dlouho, aby ses jen tak tak stačil vzpamatovat před dalším válem. Jejich koncert by se klidně mohl stát nejzábavnějšími a zároveň docela šílenými čtyřiceti minutami Tvého života. Maximum Rock N Roll o Spread Joy koneckonců napsal: “Spread Joy’s absurdly weird and wonderful angles make them the Picasso of the Midwest (minus the macho BS). Creation and destruction in under a minute? Yes please!”

3. 10. NĚCO NĚCO (KŘEST) + WHEEL CHERRY

#pop #weirdpop #electro #queer

Brněnský křest alba Třetí kapely Něco něco. Ta se nebojí svůj „lehkonohý pop“ nebojí smísit s taneční hudbu, hravou elektroniku, ale i s post-punkovou kytarou.

Za projektem Wheel Cherry stojí Jakub Strouhal, který sám sebe popisuje slovy: „Queer kluk z Brna na elektrickým vozíku, se kterým nekontrolovatelně lomcuje hudba, o kterýžto pocit se chce podělit.”

5. 10. FLOEX ENSEMBLE

#idm #machinarium #robot #neoclassic

Tomáš Dvořák aka Floex se do Kabinetu vrací se svým nejnovějším projektem Floex Ensemble - sextetem složeným ze smyčců, dechů, vibrafonu a elektroniky. Zazní např. skladby ze soundtracků oblíbených her Machinarium a Samorost 3, ale i z Floexových autorských alb Portrait of John Doe či Zorya. Repertoár v úpravě pro tento neoklasický sextet vznikl ve spolupráci s Janem Šiklem (Zabelov Group / Glorchestra), na místě ensemble doprovodí bubnující robot Josef.

6. 10. BATCH: DAWN RAY’D (UK) + ISKANDR (NL)

#blackmetal #deathmetal #folk #prostheticrecords #doom #folk #eisenwald

1 VSTUPENKA = 13 KLUBŮ / 50+ KONCERTŮ

Silně atmosférický druh black-metalu prosycený folkem po vzoru Agalloch, rané tvorby Empyrium nebo Wolves In The Throne Room. DAWN RAY’D obohacují svůj specifický zvuk houslové melodie. Tahle

britská kapela z Liverpoolu funguje od roku 2015. Jejich první EP A Thorn, A Blight vyšlo ve stejném roce a následoval skvělý debut The Unlawful Assembly. Aktuálně poslední řadovka To Know The Light vyšla letos na jaře na labelu Prosthetic Records.

PROGRAM | 24 |

Oblíbené trio Simon Barr (vocals, violin, synth), Fabian Devlin (vocals, guitar) a Matthew Broadley (drums, percussion, harmonium, piano) pravidelně hrává na festivalu Roadburn. Není se čemu divit, přesně tenhle druh muziky tamní fanoušci zbožňují. Iskandr přináší obskurní, temnou pohanskou hudbu z katakomb Nijmegenu. Black/doom metal se středověkou atmosférou, melancholickou touhou i královským triumfem.

7. 10. BATCH: GRAILS (USA) + GINGER WIZARD & THE PETER JACKSONS + WHITEFEATHERS (UK)

#progrock #postrock #dungeonsynth #rock

Druhý večer v Kabinetu MÚZ v rámci dvoudenního klubového festivalu BATCH, který proběhne ve třinácti brněnských klubech. Více informací na www.batchbrno.cz

1 VSTUPENKA = 13 KLUBŮ / 50+ KONCERTŮ

Instrumentální, experimentální a psychedelická post-rocková parta kolem bubeníka Emila Amose a kytaristy Alexe Halla. Radikální studie napětí a meditace. Grails se vytrvale a tvrdohlavě vymezují proti ustáleným klišé instrumentální hudby a objevují nové zvukové hranice. Díky vynalézavé instrumentaci na sebe skládají jednotlivé motivy a vrstvy, čímž vytvářejí silné hudební textury i epické momenty. Letos na podzim se Grails poprvé od roku 2019 vrací na koncertní turné do Evropy a připravují nové album, které vyjde koncem roku 2023.

Členové Grails hrají třeba v OM, Holy Sons, Lilacs & Champagne, Harvestman, se Stevem Von Tillem z Neurosis nebo dokonce s Jandekem a vydávají na labelech Neurot Recordings, Aurora Borealis nebo Temporary Residence. Nesou tak v sobě ozvěny klasických kapel a mnoha žánrů, které kombinují s touhou po hudební svobodě. Grails jsou zároveň proslulými a fanatickými příznivci undergroundového sběratelství desek a díky tomu jsou schopni kombinovat nesourodý mix hudebních stylů. S grácií, které není rovno budují nové hudební jazyky z žánrů, které by vlastně společně nikdy neměly fungovat. Dungeon synth, psychedelie i prog-rock a láska k fantasy. Původně “studiový” projekt Ginger Wizard, za kterým stojí Radomír Szajter (ex-Pacino) se zhmotňuje v dokonale pestré sestavě GINGER WIZARD & THE PETER JACKSONS. Tu kromě ústřední postavy tvoří Tomáš Vondra (Orient, Tomáš Palucha), Angel Dodov (Altbau), Vítek Chaloupecký (Rutka Laskier, Tomáš Palucha), Lukáš Polák (Orient) a příležitostně na niněru Pancerz (Jek). Čeká nás fantastická prog-rocková psychedelie a jam.

Poslední kapelou tohoto večera budou Whitefeathers. Milostná rocková aféra mezi Českou republikou a Spojeným království.

| 25 | 10/2023

2. 9. Sibiř – RÜBÄNÏSKÖ, Interpunkce, Trhan

8. 9. Fléda – Vitalic(FR)

8. 9. Sibiř – Lochy i Smoki (PL), Patole, Snackthief

9. 9. Artbar – Proplet + Šamanovo zboží

10. 9. Stará Pekárna – Steve Clarke Trio (US)

20. 9. Sibiř – Warkrusher (CAN), Toxic Future

21. 9. Alterna – Metastavy + Léra

22. 9. Sibiř – Madebythefire, Červen, N00100000!

23. 9. Fléda – Ty Nikdy Label + Hipnautica

23. 9. První patro – Tata Bojs

24. 9. Fléda – Xiu Xiu (US)

27. 9. Vegalité – Ispiratio + Ježíšovi pivo nelej + Degens + Dezinfekce

29. 9. Melodka – Gutalax + Čad

MIMO KABINET MÚZ

10. 10. Toyota Vangelis + Tokyo Drift + Mezi patry klid

11. 10. Kafka Band (křest) + Černý tesák

12. 10. Chiki liki tu-a

13. 10. Dušan Vlk + Tatrofka + Brizolit + ...

14. 10. Pushteek fest

16. 10. Hm ... + Jiný metro

17. 10. Renne Dang

19. 10. Bratři + OIEE (HU)

20. 10. PAIN

21. 10. Povodí Ohře (křest)

23. 10. Rozhovory s útěkem (divadlo)

24. 10. Schwarzprior + Divo Institute

25. 10. Nihiloxica (UGA, Nyege Nyege)

26. 10. Rabies + The Detectors (DE)+ We Will Fly (DE)

29. 10. Petr Nikl + Martin Kyšperský (křest)

30. 10. Mares Of The Thrace (CAN) + Coltaine (DE) + Tarlung + Slať

31. 10. Lower Clas Brats (USA) + Reckless Upstarts (CAN) + BOY+..

1. 11. Květy

2. 11. World Peace (USA) + Xiao (Swe) + Hever + ...

3. 11. Vanessa

8. 11. Anna Vaverková (křest)

9. 11. Hackedepicciotto (D/USA)

DOPORUČENÉ AKCE
CHYSTÁME V KABINETU MÚZ

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.