Page 1

MOZAIKA

Časopis SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene

2/2018 marec—apríl

0,50€

Informácie z recyklácie

tetovanie Milgramov experiment

111++

PAVUČINA rozhovorov mozaika.podborka@gmail.com MOZAIKA 2/2018


Maturity HA 2018

FOTO: A.Staníková

Od 19. marca do 27. marca sa večery v Academicu niesli v štýle Japonska, Mexika, relaxu v Brusnianskych kúpeľoch, regiónu Sebechlieb, vín Tokajskej oblasti, dôb Márie Terézie, či legendárneho Michaela Jacksona. Piataci pripravili vynikajúce menu a animačný program.

2

„Ďakujem za krásne chvíle. Je veľká škoda, že to, čo robia na vašej škole študenti počas praktickej maturitnej skúšky, nevidia všetci Zvolenčania. Toľko úsilia do príprav. Nezažila som to na žiadnej škole tohto typu. Každý večer som si užila a chcela by som, aby sa niektoré témy prezentovali aj širšej verejnosti, pretože ste skvelí.“ (Oľga Fedotová, celoškolská predsedníčka MS) MOZAIKA 2/2018


EDITORIAL Svet je hore nohami! Ja viem, že dvakrát nevstúpim do tej istej rieky, ale tempo, akým sa ľudstvo pretvára, prispôsobuje, mení názory, komentuje a dementuje je na mňa prirýchle. Jeden deň je všetko čierno-biele a na druhý deň bielo-čierne. S hrôzou sledujem katastrofické scenáre, ktoré do Európy doniesli holuby zo Severnej Kórey, a akoby mávnutím prútika sa z Kima zrazu stáva peacemaker. Neviem prečo, ale neteším sa predčasne. Opäť čakám zmenu, niečo tuším, niečo za tým bude. Ale načo chodiť po príklady do ďalekej Ázie. Aj naše obyčajné ľudské slovenské hodnoty sú hore nohami. Vzťahy sú akési pokrútené. Rodičia sa vzdávajú ľudských práv a stávajú sa otrokom vlastných detí. Alebo sa flákajú hľadajúc posledné zvyšky mladosti a deti vychovávajú samy seba a svojich kamarátov v partiách. Chalani dávajú svojim láskam lajky pod dráždivé fejsbukové fotky. Akoby aj nie, veď sú šťastní, že ich frajerka dostala toľko páčikov od širokého publika. A potom populárne instagramové fotky po... Čo malo byť osobné, stáva sa verejným. Len nedávno som sa učila robiť selfie a už ich nahradili plandids nastajlované fotky, ktoré sa tvária prirodzene (akoby ma niekto v živote mal šancu zachytiť perfektne oblečenú, namaľovanú a fotošopom upravenú pri práci na úvodníku). Svet je hore nohami. A asi to inak ani nebude. Buď sa prispôsobíme, alebo ho nevrátime na nohy. No najprv každý v sebe...

-MS-

Časopis Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu vo Zvolene

marec—apríl 2018 ROČ. 5, číslo 2/2018 Šéfredaktor Angelika Kubalová Zástupca šéfredaktora Martina Lapínová Redaktori Simona Murinčeková Martina Kováčová Petra Lodňanová Gabriela Kučerová Peťa Luptáková Janka Mesiariková Radovan Lizoň Veronika Poničanová

Vypomohli Iva Pavlíková Natália Vilhančeková Dievčatá z Tvorivého ateliéru Foto Michaela Lehotská (titulka) Alžbeta Staníková Liana Straňak Martina Stašeková Autori článkov Ilustrácie Viktória Marcová Rada starších Martina Stašeková Jazyková korektúra Mgr. Ing. Schallerová PERIODICITA Najčastejšie dvojmesačník NÁKLAD 30 ks (+ dotlač, ak sa podarí) KONTAKT mozaika.podborka@gmail.com FACEBOOK: mozaikaaaa

MOZAIKA 2/2018

3


OBSAH

S. 10-11 BMW M8 Gran Coupe.

FOTOEXKURZ Praktické maturity 2 Rýchle správy 5-11 CHROBÁK V HLAVE Megatrendy 201∞ 12

S. 18-19 S. 40-41

ZOOM Májové sviatky 13 111++ 14-15 Zhasla hviezda 16-17 Autosalón Ženeva 18-19 Milgramov experiment 20-21 Deň Zeme 22 Informácie z recyklácie 23 Tetovanie 24-28 ZAUJÍMAVÉ DEJINY Ľudské limity 29 ANKETA Tvrdá hudba 30-31 ROZHOVOR Pavučina rozhovorov 32-37 LIFESTYLE Beh-život, sila, láska 38-39 Tajomstvá učebne 77 Mrkva v javorovej slaninke s brokolicovým pyré 40--41 ZO SRDCA Siete 42 Láska 43 TO DÁŠ Na počiatku bolo vajce 44

S. 23

S. 44 S. 48 4

MOZAIKA 2/2018

MOZGOGYM Májová love 45 Osemsmerovky, sudoku 46 Citáty a fotokútik 47 POSTER nad posteľ Volejbaloví králi 48


RÝCHLE SPRÁVY Dejepisná súťaž o oslobodení Slovenska Tohtoročná súťaž pod názvom Medzníky II. svetovej vojny sa konala 16. marca v Centre voľného času Domino vo Zvolene. Dejepisnej súťaže sa zúčastnila aj naša škola, ktorú tohto roku reprezentovali dve družstvá. HA reprezentovalo družstvo v zložení Martina Lapínová, Simona Murinčeková a Martin Jambrich. Druhé družstvo v zastúpení Angelika Kubalová, Diana Midlingová a Jozef Ďuriš reprezentovalo OA. Súťažilo sa v troch kolách. Otázky prvého boli zamerané na 2. svetovú vojnu v Európe a vo svete, druhé kolo mapovalo vedomosti o Slovensku počas 2. svetovej vojny a v treťom sa preverovali vedomosti o SNP. Až v rozbrojovom kole sa rozhodlo, ktoré z našich družstiev bude prvé a ktoré skončí na druhom mieste. Nakoniec zvíťazilo družstvo v zložení Angelika, Diana a Jozef. Víťazné družstvo postúpilo na oblastné kolo, kde si žiaci zmerajú sily so študentmi z Krupiny a Detvy.

Vlaňajší TOP EXPERTI ani tohto roku nesklamali Vlaňajší TOP EXPERTI nesklamali a opäť obhájili titul TOP EXPERT. Boli to Martin Jambrich a Ján Korpáš z II. K. Martin skončil celkovo na 26. mieste a Ján na 92. mieste. TOP EXPERT sa musí umiestniť v obidvoch témach do 100ho miesta. Máme tiež 11 úspešných „expertov“ (umiestnených v prvej štvrtine rebríčka): Martin Jambrich, Ján Korpáš, Sára Severínyová, Samuel Katina, Viktória Jančíková, Radoslav Csáki, Simon Pechovský, Andrej Slúka, Martina Lapínová, Barbora Minková, Alex Morávik.

Nemožné? Nezhody medzi Belehradom a Kosovom spôsobili meškanie hodín na Slovensku. Šesťminútové meškanie elektronických hodín rádiobudíkov, mikrovlniek a iných spotrebičov spôsobilo kolísanie napätia v sieti. Srbsko má povinnosť dodávať elektrinu do siete v momente, keď ju nestihne vyrábať Kosovo. Vzhľadom na tiahnuce sa spory medzi štátmi to neurobilo. To bol dôvod, prečo kolísala elektrina v 25 európskych štátoch. V marci sa tento stav vyriešil, napätie v sieti sa upravilo, napätie medzi Srbskom a Kosovom, bohužiaľ, ostalo.

MOZAIKA 2/2018

5


RÝCHLE SPRÁVY

Učiteľka odborných predmetov Bc. Viera Sebíňová so svojím karamelovým exponátom Plynutie času získala bronzovú medailu. Ani tento rok 2018 sme nechýbali na súťaži cukrárov v Hradci Králové. Dňa 15. marca 2018 naše cukrárske trio – majster odborného výcviku, učiteľka a žiačka bojovalo za našu školu na XXIII. ročníku národnej súťaže kuchárskeho a cukrárskeho umenia a XIII. ročníku Majstrovstiev republiky kuchárov a cukrárov v Českej republike. Majster odbornej výchovy Bc. Tomáš Mihalčík za exponát vyrobený z čokolády s názvom Sparta – sparťanský bojovník bol odmenený diplomom.

Trojicu súťažiacich dopĺňala žiačka Kristína Bačíková z triedy II. N, ktorá svoje zručnosti a kreativitu preukázala pri príprave torty Žene k jej 20. narodeninám a získala striebornú medailu.

Marcové súťaženie našich žiakov ukončil odbor cukrár. V Hotelovej akadémii v Liptovskom Mikuláši 22. marca 2018 prebiehala súťaž pod názvom Top cukrár 2018. My sme súťažili v kategórii Junior C1. Naša cukrárka Simona Urblíková z triedy II.N mala pripraviť 3 individuálne dezertné taniere. A zvládla to vynikajúco. Získala striebro. Z úspechu má radosť nie len ona, ale aj jej MOV pán Tomáš Michalčík, samozrejme, i celá škola.

6

MOZAIKA 2/2018


RÝCHLE SPRÁVY

V dňoch 20.3. a 21.3.2018 sa konal 10. ročník Majstrovstiev Slovenska v príprave kávy a koktailu pod názvom BARISTA JUNIOR 2018. Našu školu reprezentovala Martina Rapcová zo IV.H. Maťa pripravila koktail, 4 porcie espressa a 4 porcie krásne napeneného cappuccina. A to všetko za 15 minút. Nakoniec zúročila svoje teoretické znalosti vo vedomostnom teste. Spomedzi 17 súťažiacich sa Martina Rapcová umiestnila na krásnom druhom mieste. Nás zaujímalo, prečo sa jej úspešný koktail volal EMOTIONS a čo obsahoval. Maťa nám to ochotne prezradila: „Emotions je koktail obsahujúci 6 surovín - každá vyjadruje určité "feelingy", ktoré som prežívala v čase miešania nápoja. Malinové pyré značí istú sladkosť, príjemnosť, všetko to pekné, čo cítite voči istej osobe, s ktorou ste. Vodka - tú nemám rada, ale v každom vzťahu existuje aj istá neľúbosť. To vyjadruje ďalšiu emóciu. Gin pripomína mi prechádzky lesom, prírodou, keďže sa skladá z botanicles. Je to pripomienka času stráveného v príjemnom prostredí, s niekým, koho mám rada. Vanilka - jej vôňa mi pripomína ideálne ráno, príjemné, sladké, jednoducho neodolateľné ranné vône. Citrónová šťava - svojou kyslosťou, ale zároveň výraznou chuťou ma neraz donútila zamyslieť sa a zvládnuť to, aby som sa nemračila a prekonala samu seba. Káva keďže nič netrvá večne, aj káva má v tomto nápoji svoje miesto, a to horkosť, ktorá prichádza na konci všetkého.“ Nuž, vyskúšajte aj doma :)

MOZAIKA 2/2018

7


RÝCHLE SPRÁVY

Nie sú nudní, ani bezfarební, a napriek tomu sú to skvelí účtovníci! 23.marca 2018 sa v Žiline, Bratislave a Košiciach

uskutočnili regionálne kolá olympiády Mladý účtovník 2018. Za našu školu sa tento rok olympiády zúčastnili žiaci IV. A – Barbora Minková a Michal Čásar.

V regionálnom kole v Žiline súťažilo 46 študentov. Barbora skončila na štvrtom, postupovom mieste! Po zoradení súťažiacich z celého Slovenska, na základe ktorého sa robí postupová listina na celoslovenské kolo, bola na 7. mieste (celkovo bolo hodnotených 118 súťažiacich). deputy šéfredaktorka Martina Lapínová len nedávno písala o WATTPADE a hneď na to sa so svojou vlastnou tvorbou prihlásila do súťaže Kováčova Bystrica. Naša

Vyhodnotenie prebehlo 21. marca 2018 v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice – Literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici. Podľa slov organizátorov aj v tomto ročníku dosiahla súťaž vysokú úroveň.

A naša Maťa? V tomto XIV. ročníku sa spomedzi 72 prác umiestnila na krásnom 2. mieste.

Spolu s Maťou sa do súťaže zapojila aj Veronika Kováčová , ktorá sa síce neumiestnila, ale my jej tvorbu (básne) poznáme aj zo stránok Mozaiky a vieme, že je to dobrá poetka. Palec hore, dievčatá.

8

MOZAIKA 2/2018

Michal síce nepostúpil, ale jeho výkon bol tiež veľmi dobrý. Skončil na 15. mieste. V

celoštátnom

kole

(26.

apríla

2018

v Žiline) sa za účasti silnej konkurencie prebojo-

vala Barča na krásne 10.miesto. GRATULUJEME!


RÝCHLE SPRÁVY

40. ročník krajskej prehliadky v SOČ bol pre nás opäť úspešný. Konal sa 6. apríla 2018 v Lučenci. Našu školu reprezentovali 2 žiačky – Viktória Mozolová (III.H) a Romana Nemcová (III.A). Viktória postúpila zo školského kola prácou „Analýza jedálneho lístka reštaurácie Season home cooking“. Romana zhrnula svoje skúsenosti s dobrovoľníckou prácou a rozobrala všetky výhody a nevýhody tejto práce a jej význam pre spoločnosť, aj pre dobrovoľníka.

FOTO: Najviac voľného času trávi Romana s deťmi z detských domovov.

Obhajoba práce s názvom „Dobro (ne)došlo“ jej vyniesla prvé miesto a Romana postúpila na celoštátnu prehliadku prác SOČ v Žiline. Svoje pocity z celoslovenského kola zhrnula pre Mozaiku: „Bolo tam super, aj keď som sa už neumiestnila, je to skvelá skúsenosť. Boli sme tam na univerzite, spoznala som kopec ľudí

.“

Čo poteší ducha viac ako čítanie poézie? No predsa, keď nám tie básne prednáša Silvia Psotková.

10. apríla 2018 sa Silvia zúčastnila regionálneho kola Hviezdoslavovho Kubína.

Ako povedala, vždy mala rada poéziu a recituje ju aj doma. Na súťaže si vždy vyberá básne o láske a vzťahoch, pretože sa v mnohých nájde a vie ich precítiť. Aj teraz zaujala precíteným a krásnym prejavom a vybojovala si tretie miesto.

MOZAIKA 2/2018

9


RÝCHLE SPRÁVY

Povera tvrdí, že piatok trinásteho je nešťastný deň. A tohtoročný Deň narcisov pripadol práve na piatok 13. apríla.

Zdalo sa, že povera neklame. Ráno nás privítala zamračená obloha, no počasie nikoho neodradilo a študenti sa vydali do ulíc Zvolena rozhodnutí, že prekonajú nepriazeň počasia a ponurú náladu ľudí. Niektoré dvojice sa vracali sklamané, pretože ľudia sa im vyhýbali alebo vysvetľovali, ako je náročné prežiť z dôchodku alebo minimálnej mzdy. Nakoniec sa obloha vyjasnila a rovnako aj tváre študentov pri počítaní nazbieraných peňazí. Tento piatok sa stal rekordným. Celková suma, ktorú dobrovoľníci vyzbierali, bola 1204, 88 €.

FOTO: Monika Rusnáková a Timea Kvaššayová - podarilo sa im vyzbierať 560 € najviac na jednu pokladničku za celú históriu zbierky na škole.

Tým, že sme sa zapojili do Dňa narcisov a pripli si žltý kvietok, vyjadrili sme spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou.

FOTO: Naši žiaci rozdávali narcisy aj na Gymnáziu Ľ. Štúra.

13. apríl nebol nešťastným ani pre Denisa Štefánka zo IV.H. V Banskej Bystrici

sa zúčastnil 4. ročníka prehliadky kuchárskeho umenia Banskobystrický GASTRO CUP 2018 – Kuchár JUNIOR. Vykosťoval sumčeka , pripravil dve porcie moderného súťažného jedla s prílohou a za svoj výkon získal tretie miesto. Denis, ďakujeme za peknú reprezentáciu našej školy.

10 MOZAIKA 2/2018


RÝCHLE SPRÁVY

V termíne od 09.04. do 13.04. 2018 sme na Strednej odbornej škole hotelových služieb a obchodu vo Zvolene odštartovali piate medzinárodné stretnutie partnerských škôl projektu The Cooperating Tourism Spider, ktorého cieľom je zefektívniť vzdelávanie širokej verejnosti v oblasti cestovného ruchu. Na našej škole sme privítali 30 žiakov a ich učiteľov z troch krajín - Rakúska, Českej republiky a Lotyšska. Témou týždňa bola gastronómia. Viac o zahraničných študentoch sa dočítate v rozhovore na strane 32.

Na Smolenickom zámku sa 24. apríla zišli domáci aj zahraniční odborníci z médií a marketingu na konferencii Megatrendy a Médiá. Súčasťou konferencie bolo odovzdanie ocenení BrilianTT základným, stredným a vysokým školám za podporu inovácií vo vzdelávaní. Publikácia Regionálna gastronómia Slovenska (zostavili Ing. Motošková, Ing. Sotáková, slovníkovú časť Mgr. Ladomerská ) získala prvé miesto spomedzi stredných škôl celého Slovenska. Odozva na túto učebnú pomôcku bola v diskusnom fóre veľmi pozitívna. Porota vyzdvihla zaujímavý obsah knihy a jej zameranie nielen na miestnu kuchyňu, ale aj na tradície a kultúrne pozadie jednotlivých regiónov Slovenska.

Počuli ste to už? V Smoleniciach ocenili špeciálne číslo Mozaiky prvým miestom. Povzbudenie od profesionálnych žurnalistov a vysokoškolských pedagógov sa cení! Ocenenie za všetkých prevzali 24. apríla na zámku v Smoleniciach študentky Martina Lapínová, zástupkyňa šéfredaktorky, Natália Vilhančeková, autorka obálky. Gratulácia a vďaka za toto špeciálne číslo patrí aj žiakom 1.Z, 1.A, 1.H a vyučujúcim informatiky - pani Peničkovej a pani Paulovčíkovej, ako aj vedúcej krúžku Mozaika – pani Stašekovej.

Cenu prebrala zástupkyňa školy PaedDr. H. Hrnčiarová a PhDr. V. Lokšová Piatrovová. Krátku reportáž a rozhovor s pani Hrnčiarovou si môžete pozrieť na: https:// www.youtube.com/watch?v=1Ks8BQtPx4Q FOTO: Michaela Lehotská, FMK

MOZAIKA 2/2018

11


CHROBÁK V HLAVE

MEGATRENDY

201∞

v - megachrobák hlave

To, že sme sa 24.apríla zúčastnili konferencie Megatrendy a získali aj ocenenie (dokonca dve), ste sa dočítali už v rýchlych správach. Ale okrem skvelého pocitu z výhry a povzbudenia sme si z konferencie odniesli aj chrobáka v hlave. Sme generáciou Z. Zatiaľ poslednou generáciou a v poradí a prvou, ktorá od narodenia zažila digitalizáciu naplno. Vieme používať technológie, rýchlo sa prispôsobiť, vstúpiť do virtuálnej reality, zapojiť sa do sociálnych sietí, komunikovať a viesť dialóg na diskusných fórach... A práve tu v Smoleniciach sme sa stretli s pochybnosťami, či práve tieto kvality nie sú aj našou nevýhodou. Štatistiky nám dajú za pravdu - dnes už my, násťroční, noviny nečítame, rádio počúvame minimálne, televíziu nesledujeme. My mladí žijeme vo svete alternatívnych médií. Zvykli sme si na Youtube, Facebook, Pokec... Mnohých z nás tieto nové médiá toľkokrát sklamali, podviedli, že im neveríme. No niektorí im slepo dôverujeme naďalej - veď, čo je napísané, to je pravda. A po amerických voľbách je jasné, že nejde len o generáciu Z, ktorá je závislá na facebookových polopravdách. A čo Youtube? Nahradil televíziu a vyprodukoval novú generáciu celebrít. Priznajme sa, veríme mu. Koľkí z nás zmiešali lepidlo s uhlím a naniesli si ho na tvár, kým sme beauty hacks na youtube začali brať s rezervou?

Dialóg? Potľapkávanie sa po chrbte! Ak neveríme správam Facebooku a videám, môžeme si aspoň povedať, že sociálne siete nám ponúkajú nekonečné možnosti komunikácie. Hneď v úvode konferencie p. dekanka Petranová spomenula, že komunikovanie na internetových fórach vo svojej podstate vytvára ďalšiu bublinu v našom živote. Aj keď si myslíme, že sme otvorení iným názorom, takáto

12 MOZAIKA 2/2018

komunikácia sa odohráva medzi ľuďmi s rovnakými názormi. Nejde teda o diskusiu, ale o akési uisťovanie, že máme pravdu. Opačným prípadom sú fóra, kde trollovia náročky vyvolávajú rozbroje. Dômyselne dokážu presmerovať tému a manipulovať účastníkmi.

Pravda alebo len mediálna hra? Už naši predkovia sa riadili známym: „Dôveruj, ale preveruj!“ Myslím si, že v dnešnej dobe sa toto príslovie musí stať naším každodenným zákonom. Dnes sa totižto hoaxy šíria až 7-krát rýchlejšie ako seriózne správy. Ako sa teda brániť? Ako sa nestať súčasťou manipulácií? Vykročme z vlastného tieňa. Nesnažme sa len sledovať životy iných, či prezentovať svoje najlepšie story. Nebuďme závislí na lajkoch. Usmejme sa, pozrime ľuďom do tváre, počúvajme, učme sa nové veci, nebuďme sebeckí a škodoradostní. Len zdravo sebavedomí jedinci generácie Z sa dokážu brániť manipulácii. Ak chceme zažiť čerstvý vietor, musíme naše bubliny prasknúť a pozrieť sa von. Žiť v bubline môže byť príjemné, ale v podstate neužitočné a niekedy aj nebezpečné. GEN Z: Martina, Natália, FOTO: Michaela Lehotská


ZOOM

MÁJOVÉ SVIATKY Prečo máme dva dni voľna?

Na 1. mája, bude v meste sláva Prvý máj nie je len pripomienkou komunizmu, ako ho mnohí prezentujú. Veď udalosti, ktoré si v tento deň pripomíname sa viažu k skorším dobám. 1. mája 1886 v Chicagu polícia zastrelila niekoľko robotníkov a náhodných okoloidúcich počas demonštrácie za osemhodinový pracovný čas. Za ten čas, ktorý sa nám zdá pridlhý, ale vtedy bol snom každého pracujúceho. V 19.storočí totiž ľudia dreli za minimum peňazí viac ako 12 hodín denne. Pracovali s azbestom bez ochrany, deti robili v továrňach ťažkú prácu, neexistovali pénky, sociálky ani nič podobné. Kto nerobil - nezarobil. Bohužiaľ, aj ten, kto robil, častokrát nezarobil dosť.

Deň víťazstva nad fašizmom Definitívne sme ešte nezvíťazili. Stále je medzi nami dosť tých, ktorí nenávidia, boja sa, obviňujú a majú plné ústa radikálnych riešení. Ale 8. mája si pripomíname deň, kedy v roku 1945 vstúpila do platnosti kapitulácia Nemecka a v Európe sa skončila 2.svetová vojna. Vo svete sa vojna v máji 1945 ešte neskončila. Boje prebiehali na Ďalekom východe a v Tichomorí medzi americkými a japonskými vojskami. Až zhodenie dvoch atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki urýchlilo kapituláciu Japonského cisárstva, ktorú podpísalo 2. septembra 1945.

TEXT: Iva, FOTO: freepik

MOZAIKA 2/2018

13


ZOOM

111++ Náš prvý zážitok zo Štúrovho pera že som absolútne nevedela, čo ma čaká. Na jednej strane som bola veľmi zvedavá, čo príde, čo sa bude diať. Na druhej strane som Spolu so spolužiačkou Gabikou však mala obavy, ako to všetko dopadsme mali možnosť tento ne, čo nám na časopis povedia rok stráviť dva dni na Práca novinára nie je práca, ale posla- a podobne. Veď som „len“ z súťaži Štúrovo pero, odbornej školy a k tomu ronie, s ktorým žijete 24 hodín denne. Poskde sme spoznali bím v časopise prvý rok. lanie, ktoré vás dostáva do toľkého nemnoho iných bezpečenstva, ale za pravdu, ktorú môOd politiky k novimladých ľudí, žete odhaliť spoločnosti, to stojí. Práca nám ktorých záľubou novinára je niečo, nad čím premýšľate Nakoniec nás Štúrovo je taktiež písaneustále. Musíte zájsť do každej krajpero príjemne prekvapinie. Mohli sme nosti, ak sa snažíte na niečo prísť lo. Začalo to návštevou sa inšpirovať aj a napísať o tom. inými študentskými (Lukáš Milan, Monika Tódová) časopismi a musím povedať, že mnohé z nich ma zaujali.

Aj keď sme museli obetovať jeden víkend oplatilo sa...

Hrča v hrdle Stretli ste už niekedy desiatky gymnazistov na jednom mieste? Nie? Sú nabudení, sebavedomí, niektorí mali mikiny s logom ich školského časopisu. Priznám sa, pri vstupe do študovne mi nebolo všetko jedno a spolu s Gabikou sme sa usadili vzadu. Spočiatku boli moje pocity dosť zmiešané, keď-

14 MOZAIKA 2/2018

FOTO: A aj keď debaty prezidentom Kiskom, pánom Maďaričom, či pánom Maňkom boli zaujímavé, mňa najviac zaujala beseda sLukášom Milanom a s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou.


ZOOM chal Meško. Ak tohto milého chalana nepoznáte, mali by ste. Práve on študentom zachránil mnoho známok (a ak na to prišli učitelia, tak aj pokazil). Ako gymnazista vytvoril stránku referaty.sk, ktorú potom vo veku 19 rokov predal. Vďaka mu! Práve s ním sme mali možnosť voľne sa porozprávať o našich časopisoch, o všetkom, čo by sme mohli ešte zlepšiť. Mnohým z nás nielen poradil, ale dosť nás naštartoval do toho, aby sme sa snažili časopisy neustále vylepšovať a pracovať na nich. prezidenta Andreja Kisku. Bolo zaujímavé počuť jeho názory na veci, ktoré sa v poslednej dobe na Slovensku odohrali. Sám sa priznal, že práve vražda Jána Kuciaka bola hlavným dôvodom návštevy Štúrovho pera. Zložil sako, rozviazal kravatu a sediac na stole otvorene hovoril o politike, o vzťahu k médiám, o svojich predstavách života na Slovensku. Odpovedal na otázky z publika. Na môj vkus táto diskusia nabrala príliš politický smer. Osobne sa mi viac páčili besedy s novinármi, pri ktorých som mala možnosť priučiť sa niečomu novému a nazrieť do reálnej práce žurnalistu.

Koniec dobrý, všetko dobré

Všetci, ktorí boli súčasťou Štúrovho pera, či už porotcovia alebo súťažiaci, boli nesmierne milí a priateľskí. Na druhý deň sme boli ako jedna veľká novinárska rodina. A hoci nás A to už hovorím o výbornej besede so žurnalis- starší Mozaikári varovali pred prísnym pánom tom Lukášom Milanom a s investigatívnou novi- porotcom Vitkom, aj on nás povzbudil a náš nárkou Denníka N Monikou Tódovou, ktorí nám časopis tento rok ohodnotil známkou 111++. s ochotou porozprávali o svojej práci novinára. Som nesmierne rada a vďačná, že som mala Práve ich slová ma presvedčili, aby som písať príležitosť byť súčasťou Štúrovho pera. A hoci neprestala a naďalej sa snažila zlepšovať v tom, som mala na začiatku stiahnuté hrdlo, v sobočo ma baví, za čo im nesmierne ďakujem. (Aj tu som si bola istá, že medzi 72 súťažnými čakeď tento článok nikdy neuvidia.) sopismi má Mozaika svoje miesto. A ja - jedna z najmladších a zatiaľ neskúsených súťažiaKrátko o Patrikovi, poďakovanie cich, si raz nájdem stále miesto medzi noviMeškovi nármi. Ďalším prekvapením pre mňa bolo, keď do -Martina Lapínovámiestnosti, v ktorej sme horlivo debatovali s Patrikom Hermanom (áno, je iný ako na obrazovke, menší, širší, nosatejší a kvôli Štúrovmu peru v piatok nemoderoval Reflex), prišiel MiMOZAIKA 2/2018 15


ZOOM

Zhasla hviezda

„Život by bol tragický, keby nebol smiešny.“ [The New York Times Magazine, 2004]

16 MOZAIKA 2/2018


ZOOM

"Nech sa vám zdá život akokoľvek ťažký, vždy môžete v niečom uspieť."

FOTO: internet

MOZAIKA 2/2018

17


ZOOM

McLaren Senna - Motor 4.0 V8; 800 koní; krútiaci moment 800Nm; 0-200km/h = 6,8s.

Bugatti Chiron Sport - Motor 8.0 W16; 1500 koní.

Na tohtoročnom 88. ročníku autosalónu bolo pomerne mnoho pekných áut. S peknými autami sa automaticky spájajú aj krásne hostesky (tie tam boli tiež), no v oveľa menšom počte ako v predchádzajúcich ročníkoch :-(. Poďme ale radšej k tým krásnym autám. Najväčším hajlajtom bol pre mňa určite špeciálny model McLaren Senna, ktorý bol vyrobený ako pocta známemu pretekárovi v F1. Bolo vyrobených iba 500 kusov a už sú všetky vypredané. Následne to bol Bugatti Chiron Sport, ktorý je oproti "klasickej" verzii o 18 kíl ľahší. Mníchovská automobilka BMW ukázala nádherný koncept športového modelu M8 Gran Coupe, ktorý sa dostane do sériovej výroby už v roku 2019. Ferrari predstavilo model 488 Pista. V Mercedese budil obdiv nádherný nový športový prírastok do rodiny AMG, AMG GT 4dverové coupe. V stánku talianskeho Lamborghini sa krásne vynímalo prvé SUV tejto značky - Lamborghini Urus. Videá z autosalónu nájdete na mojom YouTube kanáli pod mojím menom.

Mercedes AMG GT S 4-dverový - Motor 4.0 BiTurbo V8; 18koní 639 a pohon2/2018 na všetky kolesá. MOZAIKA

TEXT a FOTO—Gregor


ZOOM

HORE Ferrari 488 Pista Motor 3.9 V8 720 koní; 0-200 = 7,6 sekúnd; Vmax = 340km/h.

VĽAVO

-Gregor Lukáč-

Lamborghini Urus Motor 4.0 V8; 650 koní, 0-100=3,6 s.; 0-200=12,8 s.; Vmax=305 km/h.

MOZAIKA 2/2018

19


ZOOM

Milgramov Už ste spravili niečo, čo bolo proti vašej vôli, no ale aj tak ste to urobili, lebo vám to niekto prikázal? Bežne sa s týmto môžeme stretnúť v hociktorej triede či v skupine kamarátov. Vždy v každej skupine je pomyselný vodca a ostatní ho počúvajú, len aby mohli byť v jeho blízkosti. Možno je populárny vďaka jeho názorom, výzoru alebo šikovnosti. Nech je to ako chce, ale vodca existuje. Lebo ovečky bez neho nie sú ničím - stádo by sa rýchlo rozpadlo. POSLUŠNOSŤ VS SVEDOMIE Milgramov experiment je známy psychologický pokus. Uskutočnil ho Stanley Milgram na Yalskej univerzite. Jeho úlohou bolo zmerať ochotu účastníka poslúchať autoritu aj napriek tomu, že to mohlo byť v rozpore s jeho svedomím. Pokusy začali po súde Adolfa Eichmanna, vojnového zločinca a jedného z organizátorov holokaustu. Milgram vymyslel experiment, aby odpovedal na otázku: „Mohol byť Eichmann a veľa jeho spolupáchateľov v holokauste iba vykonávateľmi rozkazov? Milgram zhrnul svoje zistenia v článku Nebezpečenstvo poslušnosti, 1974: Vytvoril som jednoduchý pokus na zistenie, akú veľkú bolesť môže bežný občan spôsobiť inej osobe len preto, že mu to prikázal vedec. Aj keď „žiak“ doslova žobral o milosť, neuspel. Vyhrala nebezpečná ochota ísť do krajnosti na príkaz autority.

20 MOZAIKA 2/2018

experiment (HEREC) (dobrovoľný účastník)

POSTUP EXPERIMENTU Na experiment boli účastníci získavaní inzerátmi v novinách. Pokusy sa odohrávali v dvoch oddelených miestnostiach a trvali 1 hodinu. Dobrovoľníci boli muži vo veku 20 – 50 rokov, každého vzdelania (od nedokončenej ZŠ až po doktorát). Dvojici mužov bolo povedané, že sa budú podieľať na pokuse, ktorý testuje účinok trestu. Jeden z nich bol len herec, ktorý predstieral, že je len bežný účastník. Vylosovali si papier s rolou učiteľ alebo žiak (v skutočnosti bolo losovanie zmanipulované tak, aby bol herec vždy „žiakom“). Potom boli rozdelení do rôznych miestností - nevideli sa, ale mohli spolu hovoriť. „Učiteľovi“ dali v úvode 45-voltový elektrický šok, aby vedel, ako môže „žiak“ trpieť počas experimentu. Následne dostal „učiteľ“ zoznam dvojíc slov, ktoré mal žiaka učiť a skúšať. Žiak stláčal gombík, aby označil svoju odpoveď.


ZOOM

Ak bola odpoveď nesprávna, dostal šok s napätím rastúcim o 15 voltov. Učitelia boli presvedčení, že za každú nesprávnu odpoveď žiak dostáva naozajstný elektrický šok.

se, niektorí chceli vrátiť šek, ktorým im bolo zaplatené. Žiadny účastník neodmietol dať šok pred 300-voltovou úrovňou.

(Reálne šoky nahradil zvuk magnetofónu.)

Po určitom počte zvýšení napätia žiak začal búchať do steny, ktorá ho oddeľovala od učiteľa. Bol to zlomový bod.  Po ňom mnoho ľudí vyjadrovalo žiadosť skontrolovať, či sa žiakovi nič nestalo.  Veľa učiteľov sa však zastavilo až na 135 voltoch a začalo sa pýtať na účel pokusu.  Niektorí pokračovali po uistení, že nebudú mať zodpovednosť za týranie žiaka.  Niektorí učitelia sa začali smiať po prvom výkriku bolesti od žiaka.  Ak chcel učiteľ pokus skončiť, dostal niekoľko slovných povzbudení: Prosím Vás, pokračujte. Experiment vyžaduje, aby ste pokračovali, prosím vytrvajte. Je nevyhnutné, aby ste pokračovali. Nemáte na výber, musíte pokračovať. 

Ak učiteľ chcel skončiť aj po týchto nabádaniach, experiment bol zastavený. Ak učiteľ nezastavil svoje „vyučovanie“ sám, bol pokus zastavený až vtedy, keď dal trikrát po sebe maximálny 450 – voltový šok žiakovi.

VÝSLEDKY Milgram prezentoval výsledky v dokumente s názvom „Poslušnosť“. Jeho pravé kópie dnes ťažko nájsť. Pred experimentom sa jeho kolegovia - psychológovia zhodli, že len pár účastníkov udrie maximálnym napätím. A výsledok? V prvej sérii pokusov 65 % (27 zo 40) účastníkov vykonalo 450-voltový šok, aj keď to robili s nepríjemným pocitom. Po určitom bode každý pochyboval o poku-

Stanley Milgram

Na záver by som týmto článkom chcela od kázať nám všetkým, že by sme nemali poslúchať niekoho len na základe toho, že je pre nás autoritou a my sme tejto autorite podriadení. Mali by sme používať svoj rozum a svedomie. Akokoľvek by sme sa rozhodli, rozhodli by sme sa správne. Každý má právo na svoj názor a nikomu by sme tento názor nemali brať. Aj keď viem, že keby sme to takto robili, skupina by sa rýchlo rozpadla. Pretože v skupine má väčšinou iba jeden člen nejaké nápady a ostatní členovia len počúvajú a poslušne vykonávajú príkazy.

-AngieFOTO: internet

MOZAIKA 2/2018

21


ZOOM

Deň ZEME Deň Zeme sa každoročne koná 22. apríla.

Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu 1970 .

Až 80 % všetkého života na Zemi sa nachádza v oceánoch. Prírodné rezervácie na moriach prakticky neexistujú.

Tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali 21. marca a oslavovali príchod jari.

Jeden deň dýchania vzduchu v Bombaji (India) sa rovná vyfajčeniu 100 cigariet.

Do oceánov sa každý rok odhodí 7 miliónov kilogramov odpadu. Väčšinu tvoria plasty.

My ľudia by sme mali znížiť energetickú spotrebu, recyklovať, hľadať obnoviteľné zdroje energie, šetriť.

22 MOZAIKA 2/2018

Je to ekologicky motivovaný sviatok. Upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia. Cieľom je začať diskusiu o možných riešeniach problémov planéty.

Každé dve sekundy zmizne prales vo veľkosti futbalového ihriska.

Od roku 1950 sa vylovilo až 90 percent všetkých veľkých druhov rýb (tuniaky, tresky...).

780 miliónov ľudí nemá prístup k čistej vode. Viac ľudí má na svete mobilný telefón ako toaletu.

Zachráň Zem, Zachráň seba!!!


ZOOM Už si začal recyklova? Ak nie tak čo najrýchlejšie začni. Pretože Zem máme iba jednu a mali by sme si ju vážiť. Ak si ju zničíme tak už nemáme nič tak vzácne ako bola naša Zem.

Informácie z recyklácie

Svojím zložením žuvačka pripomína plast/gumu, akú majú bicykle v dušiach.

Žuvačka, ktorá skončí na chodníku, sa v prírode rozkladá 20 až 25 rokov. Medzitým ju môže zjesť vták, ktorý má potom problémy, alebo máme problémy my, keď ju zaškrabávame z topánok. Na žuvačky sa ročne vo svete minie viac ako 14 biliónov libier. Ako často si kupuješ žuvačky ty?

Za jej odhodenie by ste sa v Singapure nedoplatili, v Prahe by ste boli ľahší o 40 eur. O čom je reč? O žuvačke. Maličkosť, ktorá nám chutí, ale v konečnom dôsledku nemá pre nás výživovú hodnotu a naše telo ju nestrávi—veď je to guma. Vyhodíme ju. A práve vyhodené žuvačky sa stávajú problémom. Po cigaretových ohorkoch sú hneď na druhom mieste v znečisťovaní ulíc. Napríklad holandské ulice ročne zaplavovalo 1,5 tony odhodených žuvačiek. A práve v tejto krajine sa rozbehol projekt na ich opätovné využitie. Svoje sily spojila marketingová spoločnosť IamAmsterdam, upratovacia služba GumDrop a výrobca topánok Explicit. Vznikli tak jedinečné topánky, vyrobené GumTec technológiou - ich mäkké časti sú kožené a podrážka je zo 100% zrecyklovaných žuvačiek (0,5 kg žuvačiek na jednu). Tá má navyše unikátnu potlač mapu Amsterdamu. Ak by ste mali o ne záujem, môžete si ich objednať. Prídu vám v júni a zaplatíte za ne približne 199,95 eur. Tieto topánky nie sú jediným produktom vyrobeným zo žuvačiek. V Británii sa skúšobne rozmiestňujú špeciálne smetné koše na žuvačky. Po ich naplnení sa celá nádoba zrecykluje. Prvé boli umiestnené v kampuse University Winchester a vyrábali sa z nich plastové poháre. Študenti ich vraj najskôr ovoniavali, kým sa z nich odvážili piť :)

ZDROJ:

https:// www.startitup.sk/ posunulirecyklovanie-nanovu-urovenneuveris-z-akehomaterialu-suvyrobene-tietotopanky/ http:// www.bbc.com/ news/stories43198104

TEXT: Natália, FOTO: internet, ILUSTRÁCIE: Natália

MOZAIKA 2/2018

23


ZOOM

Tetovanie Obyčajný doplnok módy alebo má hlbší význam? Tetovanie je určitý druh kresby, pri ktorej sú pomocou tetovacej ihly čiastočky atramentu alebo iného farbiva nanášané pod kožu človeka. V odbornej terminológii ide o tzv. mikropigmentovú implantáciu. Tetovanie je teda jednou z foriem skrášľovania tela.

Tetovanie má dlhú tradíciu v rôznych častiach sveta. Ainu, pôvodní obyvatelia Japonska, sa venovali tetovaniu tvárí. Európski námorníci boli známi vyobrazením symbolu ukrižovania Krista na chrbte. Chceli tak predísť bičovaniu ako trestu na dlhých zámorských cestách. Tetovanie bolo bežné aj u určitých náboženských skupín v staroveku v oblasti Stredomoria, čo pravdepodobne viedlo k zákazu tohto zvyku v Starom zákone.

Tetovanie - normálna záležitosť už v praveku Tetovanie bolo zaužívaným zvykom od neolitických čias. Poukazuje na to aj mumifikované telo Ötziho nájdené v Alpách, ktorého vek sa odhaduje na 5300 rokov. Tento neolitický človek mal na svojom tele špeciálne terapeutické tetovania – malé paralelné čiary na nohách a v oblasti bedrového kĺbu. Potetované boli aj tri múmie nájdené v pohorí Altaj. Ich tetovania zahrňovali obrázky zvierat, ktoré boli vyobrazené pomocou kriviek. Tetovanie Pazyrského muža, ktorý bol tetovaný pozdĺž chrbtice a na pravom členku, bolo zas vyhotovené z veľkého počtu malých bodiek. TEXT: Gabika, FOTO: internet, opýtaní žiaci

24 MOZAIKA 2/2018

FOTO: Tetovanie okolia úst Ainu je tradičné japonské umenie spojené s obradmi a náboženstvom jednej skupiny ľudí.


ZOOM

Tetované sú dnes aj niektoré zvieratá, ale len veľmi zriedka pre dekoratívne dôvody. Majitelia hovoria aj o ochrane pred krádežou. V podstate to však mnohí považujú za týranie. Toto tetovania je vykonávané veterinármi a zvieratám sú podané anestetiká, aby sa tak predišlo bolesti. Čierny tieň v dejinách tetovania

Súčasné tetovanie V súčasnosti je tetovanie populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Štatistické odhady ukazujú, že až 1 zo siedmich obyvateľov Severnej Ameriky má jedno alebo viac tetovaní. Pridávajú sa k nim aj Slováci.

Ľudia boli v minulosti taktiež tetovaní násilne pre širokú paletu dôvodov. Najznámejšie je tetovanie katzetnik – systém tetovaní používaný na identifikáciu židov v koncentračných táboroch počas holokaustu.

Prečo sa aj dnes ľudia nechávajú tetovať? Najmä z estetických, kozmetických alebo náboženských dôvodov, prípadne z potreby vyjadriť príslušnosť k určitej skupine. Niektorí maorskí muži (Nový Zéland) ešte stále dodržujú starodávne tradície a ich tvár zdobí zložité tetovanie – moko. Moko sa tiež využívalo aj ako rodový zápis so záznamom udalostí v živote. Čiže úspechy aj neúspechy sa zapísali aj na telá potomkov. Ak by ste sa chceli dať potetovať v štýle moko, na Zélande vás odmietnu. Považujú to za tradíciu a takto potetovaných cudzincov bez maorského pôvodu dokonca slovne napádajú.

FOTO: Moderné tetovanie MOKO maorskej ženy. Muži mávajú potetovanú aj celú tvár. MOZAIKA 2/2018

25


ZOOM 1.Prečo si si dal/a tetovanie?

Na našej škole máme spolužiakov, kamarátov, majú tiež tetovanie, preto sme im dali pár otázok, ktoré nám zodpovedali.

2.Aký význam to má pre teba? 3.V koľkých rokoch si si dal/a spraviť tetovanie? 4.Ako reagovali na to rodičia, starí rodičia, priatelia alebo učitelia? 5.Chcel/a by si doplniť zbierku svojich tetovaní?

6. Čo si myslíš o ľuďoch, ktorí majú tetovanie a pracujú v kaviarni alebo kancelárii? Nepríde ti to "neslušné" na ICH pozícii?

Oľga, 3.K Mám tetovanie leva, pretože som znamenie lev. Toto moje znamenie ma vystihuje, napríklad moju povahu. Prvýkrát som sa dala tetovať, keď som mala 17 rokov. Mojim rodičom sa toto tetovanie páčilo, aj keď neboli celkom stotožnení s jeho veľkosťou. Či by som si chcela zbierku tetovaní doplniť? Áno. Osobne som ochotná investovať do tetovania 100€. Čo si myslíš o ľuďoch, ktorí majú tetovanie a pracujú v kaviarni alebo reštaurácii, nepríde ti to "neslušné" v ich pozícii? Vôbec, to nie je neslušné. Každý máme svoj vkus a štýl. Tetovanie je každého osobná vec.

Simona, 1.E Nemám 18 rokov a potetovať som sa dala kamarátke. Je to moje prvé tetovanie, ale mám k nemu vzťah - je spomienkou na super časy a skvelých kamarátov. Mám vytetované: SPaŠ - to je skratka a znamená to Starý Pes a Šteniatka. Moji rodičia ešte o ňom nevedia. Nebudú nadšení. Nemyslím si však, že tetovanie je neslušné.

26 MOZAIKA 2/2018


ZOOM

Simona, 2.Z Tetovanie som si dala, pretože sa mi to páči a má to pre mňa nejaký význam. Aj keď... Moje prvé tetovanie pre mňa špeciálny význam nemá, dala som si ho len preto, že sa mi páčilo. Druhé je spomienkou na môjho otca. Tretie vyjadruje moju lásku ku psom a štvrté symbolizuje citový vzťah k mojej mamine. Svoje prvé tetovanie som si dala v 13 rokoch. Mamina vtedy skoro dostala infarkt, rovnako ako zvyšok rodiny, ale predýchali to, pretože je to moje telo. A keď si ho chcem (ako oni vravia) „ničiť”, tak je to moja vec. Zbierku svojich tetovaní si budem dopĺňať. Zatiaľ som dala za ne 250€. Cena záleží od jedinečnosti obrázku. Keby som zarábala, tak by som vedela dať za tetovania aj celu výplatu Dať sa tetovať, je každého rozhodnutie. Mne to neslušné nepríde, ale 100 ľudí - 100 chutí.

Laco, 2.H Tetovanie sa mi páči, lebo je to štýlové, môžem ním niečo vyjadriť. Zatiaľ nemám veľa tetovaní, nateraz je to len záležitosť vkusu, proste sa mi to páči, ale postupom času by som chcel aj tetovania, ktoré by vystihovali nejakú životnú skúsenosť alebo situáciu. Rodičia mi tetovanie schválili, a potom to už veľmi neriešili, pochopili, že to nie je nič zlé. Kamaráti to zobrali ako normálnu vec, iba niektorí s tým mali problém, ale to mňa už nezaujímalo . A učitelia s tým majú asi najväčší problém, aj keď nechápem, prečo vás ľudia kvôli normálnej veci začnú odsudzovať. Či budem pokračovať v tetovaní? Jasné, že áno. Najradšej po celom tele, aj nejaké menšie a normálne na tvár (len zase nie po celom ksichte ako šašo). Tak, aby to vyzeralo dobre. Podľa mňa je mať tetovanie úplne normálne pre každé povolanie. A keď sú tie tetovania pekné, nie je to vôbec neslušné. Ja osobne som zatiaľ dal za tetovanie okolo 100€ a neviem, koľko ma ešte vyjde celé telo, ani neviem, koľko by som dal max za jedno tetovanie. To bude podľa toho, aké veľké bude a na ktorom mieste.

MOZAIKA 2/2018

27


ZOOM

Lukáš, 1.P

Romana, 4.A

Tetovanie sa mi jednoducho páči, vždy som chcel nejaké mať. Svoje prvé tetovanie som neplánoval presne takéto (jednoduchý kríž), ale nakoniec som zozbieral niekoľko názorov z okolia a

Tetovanie považujem za druh umenia. Z mojich tetovaní žiadne nemá špeciálny význam, okrem nápisu Patience na bruchu. Ten vyjadruje názov mojej najobľúbenejšej pesničky od Damiana Marleyho a môj názor na dnešný svet, ktorý sa nezmení. Ostatné sa mi skôr páčili esteticky a hneď som bola rozhodnutá dať si ich. Zatiaľ ani jedno neľutujem, ani sa nechystám. Svoje prvé tetovanie som si dala spraviť dva mesiace po mojej 18-ke, bola to zbraň na stehne. Starí rodičia reagovali ako väčšina starých ľudí, na čo som bola pripravená. Ale mame sa moje tetovania páčia, dokonca si dala jedno spraviť asi tri mesiace po mne u môjho tatéra. Či si dám ešte nejaké tetovanie dorobiť? Určite áno. V hlave mám plno návrhov, o ktorých určite pokeciam s tatérom, ale chce to hlavne čas a peniaze . Ja tetovanie rozhodne nepovažujem za neslušné. Všimla som si, že zamestnávatelia už naň nereagujú tak tragicky ako niekedy, pretože čoraz viac ľudí má dnes tetovanie. Poznám aj takých, ktorí sú potetovaní kompletne celí, a nemali problém nájsť si prácu. Záleží na tom, či je človek šikovný a či natrafí na normálnych ľudí, ktorí nesúdia iných len podľa nejakých tetovaní.

nechal sa ovplyvniť pri výbere motívu. Kedy som sa nechal prvýkrát tetovať? Mal som 18 rokov. Aj preto som nepotreboval súhlas rodičov. A moja mama má tiež viacero tetovaní, takže mi v rodine nikto nič negatívne nepovedal. Svoje zbierku som si už rozšíril. Mám už potetované paže, lakeť, stehno, predkolenie... Jediné, čo určite ostane čisté, je tvár :) Ešte plánujem ďalšie tetovania, uvidím aké.

28 MOZAIKA 2/2018


ZAUJÍMAVÉ DEJINY

Ľudské limity

Leonid Rozgov, ruský lekár, bol v roku 1961 členom 12-člennej posádky sovietskej

Už len angína, chrípka alebo migréna nás dokážu poriadne potrápiť. Viete si predstaviť, že by vás nepredstaviteľné bolesti brucha a horúčka zložili, no napriek tomu by ste sa vyšetrili a dokonca operovali? Kam siahajú ľudské limity? A má vôbec človek nejaké hranice?

antarktídskej expedície. Bol jediným lekárom a mal sa starať o zdravie posádky. Lenže po čase začal Rogozov pociťovať bolesti na pravej strane. Bol to zápal slepého čreva. Odrezaný od sveta mal lekár na výber - ponechať sa osudu a zomrieť alebo sa pokúsiť o nemožné - vybrať si slepé črevo a možno umrieť na zápal, otravu krvi, vykrvácanie... Alebo aj prežiť. Živila ho nádej Viete, kde máte slepé črevo? Pozrite sa tam (vpravo dole) a skúste si predstaviť, že by ste si mali skalpelom urobiť rez a zvnútra odrezať malú časť zapáleného čreva. Aby sa Rozgov vedel v rane orientovať, použil zrkadlo, ale to ho len miatlo. Nakoniec sa riadil len hmatom. Operácia trvala asi hodinu a pol. Počas nej Rogozov dvakrát omdlel a musel každých päť minút oddychovať. Asistovali mu dvaja členovia posádky. Podávali mu nástroje, odsávali krv. Jeden ho aj odfotil. Rogozov sa zachránil v poslednej chvíli, hrozila mu smrť do 24 hodín. Dokázal, že najsilnejšou ľudskou zbraňou nie sú zuby, pazúry, jed ... ale nepokorená ľudská duša a jej vôľa.

Oddaný učiteľ Neviem, čí Evan O´Neill Kane čítal Komenského Didaktiku, ale zobral si k srdcu jeho zásadu názornosti. V roku 1921 si vyoperoval slepé črevo pred svojimi študentami. Testoval tak na sebe lokálnu anestézu.

FOTO: internet TEXT: Martina

MOZAIKA 2/2018

29


TVRDÁ HUDBA Metal, Rock

Tvrdšie žánre hudby niekto miluje a niekto zase nevie vystáť. Bežne sa človek stretne s názormi: „Je to len vrieskanie do mikrofónu,“ alebo, „ veď to nemá žiadnu výpovednú hodnotu,“ alebo staré známe, „ to nie je hudba.“ Samozrejme, toto sa týka hlavne metalu. Ešte som sa asi nestretla s názorom, aby niekto toto tvrdil o rocku. Predsa je mnoho rockových hitov, ktoré pozná snáď každý a páčia sa mu. Napríklad kapelu Queen, ktorá nám (aspoň si myslím) dala toho veľa. Taktiež je mnoho ďalších xy kapiel, ktoré náš svet obohatili o hudobné skvosty, ktoré v našich hlavách hrajú doteraz. Čo sa týka toho vrieskania... Hlboké zamyslenie. Uvažovali ste niekedy nad textom danej piesne, ktorá podľa vás predstavuje len vrieskanie?

30 MOZAIKA 2/2018

Väčšina piesní tvrdej hudby sa v textoch zaoberá mnohými témami, ktoré sa týkajú nás ľudí. Či už je text o životných sklamaniach, radostiach, skúsenostiach, alebo o situácii vo svete, politike. Človek si skrátka prostredníctvom textu povie svoj názor alebo si vyleje srdce. Každý z nás má občas chuť sa vykričať a dať zo seba všetko von. A tak to môžu aj ľudia, ktorí touto hudbou žijú a tvoria ju. Samozrejme, sú aj texty, ktoré majú za úlohu pobaviť a možno aj odľahčiť situáciu. Avšak, keď sa všetky tieto texty spoja s úžasným zvukom bicích, gitár a basgitár, vznikne z niečo úžasné. Teda aspoň pre nás, priaznivcov tejto hudby. -Simona-


ANKETA

Metal a rock má mnoho subžánrov. Niektorí poslucháči tejto hudby sú zameraní len na jeden z nich, niektorí sú zase otvorení viacerým.

Preto som sa niekoľkých ľudí opýtala na ich top 5 kapiel a z tejto krátkej ankety som zostavila rebríček najpopulárnejších:

MOZAIKA 2/2018

31


Pavučina rozhovorov

NA KUS REČI

Asi v polovici apríla ste si na našej škole mohli všimnúť nových ľudí. Boli to zahraniční študenti z krajín Lotyšsko, Rakúsko, Česká republika, ktorí sa zapojili do projektu Spider, za účelom zlepšiť si zručnosti a odborné vedomosti, a taktiež si mohli overiť, ako dobre im ide speakovanie po anglicky. Dobroty z liptovského salaša. Samozrejme, lepšie bolo ochutnať ako vidieť.

Miláčik všetkých návštevníkov salaša.

Do tohto projektu sa, samozrejme, zapojili aj žiaci našej školy, ktorí sú určite obohatení o nové zážitky, priateľstvá a vedomosti. Nás však najviac zaujímali odpovede zahraničných študentov, ktorých sme oslovili s niekoľkými otázkami, za účelom dozvedieť sa niečo nové o ich krajine, a taktiež počuť názor na tú našu. Študenti boli veľmi milí a ochotne nám na všetko odpovedali. Niektorí z nich boli výrečnejší, niektorí zase trošku hanblivejší, no aj napriek tomu sme zozbierali veľa zaujímavostí, o ktoré by sme sa s vami chceli podeliť.

Aj na internáte bola zábava.

32 MOZAIKA 2/2018


NA KUS REČI

Bratia Česi

Dievčatá, a čo naši chlapci? Páčia sa vám rovnako ako slovenská príroda? Podľa mňa sú daktorí aj celkom pekní, no ešte sme nemali veľa času na to, aby sme si ich zblízka obzreli.

Ako prvých sme oslovili žiakov z Čiech. Boli milí, nezaváhali a hneď si na nás urobili čas. S ochotou odpovedali na všetky otázky, ktoré sme im položili. Strávili sme s nimi najviac času, keďže medzi nami neboli žiadne jazykové bariéry. Neponáhľali sa ani oni, ani my. Aký je váš názor na Slovensko a Slovákov? Prvé, čo nás určite prekvapilo, bolo to, akí sú tu ľudia milí a príjemní. Nečakali sme to. Ak sme mali nejaké otázky, nezaváhali a hneď nám pomohli. Pri otázke - Čo sa vám na Slovensku najviac páči? nezaváhali a jednohlasne odpovedali:

Ja sa nemôžem veľmi vyjadriť k tejto téme, keďže môj frajer sedí hneď vedľa mňa. (So smiechom odpovedalo jedno z dievčat a jej frajer sa k slovenským chlapcom nevyjadril. :)) ...naša učiteľka za nami prišla do triedy a spýtala sa, kto chce ísť na Slovensko. Nikto sa nehlásil, a tak sme si my štyria povedali, že sa nakoniec zapojíme ... Slovenskej gastronómii ste sa venovali častejšie. Ako by ste ju ohodnotili? Chutí vám naše jedlo? Určite áno. Podľa mňa tu na Slovensku máte výborné jedlá so zaujímavými chuťami. Mali sme možnosť ochutnať vaše tradičné syrové

Veľmi sa nám páči príroda na Slovensku! Z intráku, kde sme ubytovaní, máme celkom pekný výhľad. Osobne nám váš kraj veľmi pripomína Česko. (Dodali so smiechom.) Českí študenti dobre reagovali na slovenčinu, rozumeli nám bez väčších problémov. Tak sme ich trochu potrápili s rýdzo slovenskou čučoriedkou. Zvládli to, aj keď s menšími dvojhláskovými problémami. Hneď na to nám odplatili túto skúsenosť s českým ř. Nás ale zaujímalo, aké jazyky ešte českí študenti ovládajú. Angličtinu, samozrejme, a potom študujeme na našej škole aj nemčinu. Úprimne, s nemčinou máme dosť problém, keďže je dosť náročná.

Vlkolínec a českí študenti s učiteľom.

MOZAIKA 2/2018

33


NA KUS REČI

výrobky zo salaša v Ružomberku - boli veľmi lahodné. Čo nás ale najviac prekvapilo, bolo to, aké lacné potraviny tu máte v porovnaní s nami v Česku. Za naše vreckové sa tu vystravujeme oveľa lepšie ako doma. Spider je projektom pre školy. Aký je školský systém v Českej republike? Líši sa od nášho na Slovensku? My študujeme 4-ročný odbor - obchodnú akadémiu a vo štvrtom ročníku maturujeme tak, ako aj tu na Slovensku. Snáď je rozdiel v tom, že u nás nemáme 5-ročné odbory ako vy. Inak sú naše školské systémy úplne rovnaké. Aj posledná otázka, ktorú vám položíme, sa týka projektu, kvôli ktorému ste vlastne tu. Zapojili ste do neho dobrovoľne? Popravde, naša učiteľka za nami prišla do triedy a spýtala sa, kto chce ísť na Slovensko. Nikto sa nehlásil, a tak sme si my štyria povedali, že sa nakoniec zapojíme, aspoň spoznáme lepšie Slovensko a nebudeme len tak sedieť v škole (smiech) No teraz vôbec neľutujeme, že sme sem prišli.

Hanbliví Lotyši So záujmom sme oslovili aj študentov z Lotyšska. Rozhovor s nimi bol dosť zložitý, keďže sa nás veľmi hanbili. Ich komunikácia v angličtine bola slabšia a stále sa medzi sebou rozprávali po lotyšsky. Nakoniec na naše otázky odpovedali Elvis a Edgard. Vybrala ich spomedzi žiakov učiteľka, pretože vedeli najlepšie po anglicky.

Niektoré (dievčatá) sú celkom zlaté, ale inak nič moc.

Edgar, Elvis, aký je váš názor na Slovensko a čo sa vám tu páči? Asi najviac sa nám páči gastronómia. Máte veľmi chutné a pikantné jedlá (slovo spicy odznelo v rozhovore aspoň stokrát). Nevieme porovnať Slovensko s ostatnými krajinami, lebo z celého projektu sme mali možnosť navštíviť iba vašu vlasť. Do Česka a Rakúska vycestovali naši spolužiaci. A to je asi tak všetko - dodal Elvis. (Keď sme prejavili záujem o jeho krstné meno a súvis s najznámejším Elvisom, vôbec ho to nepotešilo.) Aké jazyky ovládate?

Každý si mohol vyskúšať prácu barmana.

34 MOZAIKA 2/2018

Na našej škole študujeme iba angličtinu, je to pre nás prvoradý jazyk. Ja osobne ovládam ešte pár slov v ruštine. (Opäť so smiechom doplnil Elvis, ktorého hnev už prešiel.)


NA KUS REČI

Lotyšskí študenti pri riešení úloh v angličtine. Slovenky sú vraj najkrajšie na svete. Páčia sa vám naše dievčatá?

A keď už tu boli chlapci z donútenia, tak sme ich potrápili s niekoľkými slovenskými slovami.

Niektoré sú celkom zlaté, ale inak nič moc. (To povedal Edgard, za čo si od nás vyslúžil nepekný pohľad.)

Vysloviť naše mená, bola pre nich najväčšia výzva. Tento challenge zvládli až vtedy, keď sme ich napísali na tabuľu.

Mohli by ste nám povedať niečo o jednej tradícii v Lotyšsku, na ktorú ste hrdí? U nás oslavujeme Deň sv. Jána. Pre našu krajinu je to veľmi dôležitý sviatok. Oslavujeme ho tancovaním pri ohni a spievaním našich tradičných piesní. Dievčatá majú v ten deň na hlavách koruny vyrobené z kvetov. Najlepšie je, že pri týchto oslavách sa stretne pokope veľa ľudí a všetci spoločne tancujú. Sú to naše národné tradície.

Ale oni nás zase naučili, že ,,seiki“ znamená ahoj. Tak, chlapci, ďakujeme vám veľmi pekne a dúfame, že ste na tom našom Slovensku až tak netrpeli. Ale podľa overených správ z dobre utajeného internátneho zdroja vieme, že Lotyši sa skoro každú noc dlho zabávali.

Posledná otázka sa týka tohto projektu. Zapojili ste sa do neho dobrovoľne? Nie, vôbec nie. Naša učiteľka za nami prišla a povedala, že musíme ísť na Slovensko. Tak sme tu. (Smiech) Záverečný slávnostný večer.

MOZAIKA 2/2018

35


Milé Rakúšanky

a angličtinu. Ale váš jazyk nás veľmi zaujal. Poviete nám jedno slovo? Napríklad pozdrav. Hello je ahoj.

Ako poslední nám ostali Rakúšania. Učiteľka, ktorá ich mala na starosti, nám odporučila dve dievčatá, ktoré vedeli po anglicky najlepšie. Boli veľmi milé a s nimi sme sa porozprávali najlepšie. (Až tak dobre, že sme si veľa ich odpovedí zabudli napísať. Bohužiaľ, dievčatá sa nechceli nechať nahrať.) Začali sme tradičnou otázkou. Aký je váš názor na Slovensko a čo sa vám tu páči? Na sto percent príroda. Ľudia sú tu naozaj milí a zhovievaví. Vždy nám bez problémov pomohli. Aké jazyky ovládate? Nemčina vám asi nerobí problémy ako českým študentom.

No určite ovládame našu nemčinu (smiech)

Ahoj? Ahoj (niekoľkokrát si to vyskúšali). Dokonca iba jednoduché slovenské slovo ahoj sa nám páči - to, ako ho vyslovujete. A aj naši chlapci sa vám páčia rovnako ako ahoj? Bohužiaľ, veľa sme ich nevideli. Z tých niekoľkých ... no pár by sa aj dalo. Mne sa vaši chlapci páčia oveľa viac ako tí u nás v Rakúsku (dodala druhá žiačka). Toto je možno klasická otázka, ale nás zaujíma, či vám chutí naše slovenské jedlo. Všetky jedlá, ktoré sme doposiaľ mali šancu ochutnať, nám naozaj chutili. Rady by sme spoznali všetky vaše jedlá. Napríklad by nás zaujímalo, ako u vás vyzerá štedrá večera. U nás nesmie chýbať polievka s pečeňovými knedličkami a vyprážaný rezeň

Jedna rakúska študentka oslávila u nás narodeniny, tak sme jej zablahoželali a všetkým popriali krásny zvyšok pobytu na Slovensku.

36 MOZAIKA 2/2018


so zemiakovým šalátom. Ako dezert máme tradičnú jablkovú štrúdľu a trhance, na ktorých si vždy veľmi pochutíme. A vy? Vysvetlili sme im, aké zvyky máme na Vianoce u nás a hneď sme prešli na iné tradície v ich krajine. Je nejaká, ktorá sa diametrálne odlišuje od tej našej? No, napríklad vždy na Veľkú noc máme tradíciu hľadania darčekov. Naši rodičia nám darčeky ukrývajú v dome alebo v záhrade a my sa ich snažíme hľadať.

Cvičné hlavy zaujali - spideri si vyskúšali rôzne účesy.

Dokonca iba jednoduché slovenské slovo ahoj sa nám páči - to, ako ho vyslovujete. Sladkosti alebo ozajstné darčeky? Kupujú nám darčeky ako na Vianoce. Maličkosti aj drahšie. Ich hľadanie je naozaj zábava. Ale, áno, malé deti zvyknú (rovnako ako v Nemecku) hľadať aj skryté čokoládové vajíčka. Mohli by ste nám stručne povedať o vašom školstve? U nás je to zložitejšie. Základné vzdelávanie trvá 4 roky. Známka z nemeckého jazyka a z matematiky vo 4. ročníku je veľmi dôležitá, keďže len žiak, ktorý nemal horšiu známku ako 2, môže nastúpiť na gymnázium.

Súčasťou výučby bola aj prax—príprava slávnostnej tabule a table manners.

Po skončení 4-ročnej základnej školy máme dve možnosti - 2. stupeň základnej školy alebo všeobecnovzdelávaciu vyššiu školu (5. až 8. ročník). Máme rôzne typy stredných škôl, žiaci s lepším prospechom pokračujú na gymnáziu, strednej škole s maturitou. Tí s horším prospechom na Fachschule a v duálnom systéme (1-2 roky). Samozrejme, môžeme študovať aj na vysokej škole.

Ďakujeme všetkým zahraničným študentom za rozhovor!

Steaky—od teórie cez prípravu a konzumáciu :).

TEXT: Gabriela a Simona

MOZAIKA 2/2018

FOTO: Jozef Paučo, Plasy, účastníci projektu.

37


LIFE STYLE

Beh - život, sila, láska

FOTO,ILUSTRÁCIA, TEXT: Barbora

Beh je atletická športová disciplína. Jej cieľom je dobehnúť do cieľa v čo najkratšom čase v uvedenej vzdialenosti. Alebo behať len tak, pre radosť.

· Vďaka lepšiemu prekrveniu mozgu zlepšuje pamäť a schopnosť kon...akonáhle začneš centrácie. behávať pravidel· Spomaľuje proces starnutia a ne, bude najťažšia predlžuje aktívnu časť života. vec zastaviť sa. · Zlepšuje kvalitu spánku. · Zvyšuje sebadôveru. Beh nám prináša nejed· Posilňuje srdce, čím sa môžeme vyno pozitívum. hnúť srdcového infarktu alebo mozgovým · Behať môžeme všade a vždy. Jediné, čo príhodám. potrebujeme, je vhodná obuv a primerané športové oblečenie a okrem toho chuť začať sa hýbať, pretože akonáhle začneme behávať Typy bežeckých súťaží: cestné behy, cezpoľné pravidelne, bude najťažšia vec - zastaviť sa. behy, dráhové behy, štafetové behy, rekreačné · S behaním môže začať každý človek, ktorý behy , terénne behy, orientačné behy. nemá vážne zdravotné problémy. Druhy behov podľa vzdialenosti: šprinty, ultra· Udržiava nás v dobrej kondícii. maratóny, maratóny, stredné trate, dlhé trate... · Behanie odbúrava stres, depresie a zlepšuje celkovú psychickú pohodu. Jednu až dve hodiny po behu sa v tele uvoľňujú endorfíny(hormóny šťastia), ktoré zlepšujú náladu a pocit psychickej pohody.

38 MOZAIKA 2/2018

Ale dosť bolo teórie a všeobecne známych faktov!


LIFE STYLE

Prečo behám? Ako každý človek, aj ja mám vo svojom vnútri sen. Ten typ sna, ktorý ukrývame pred ostatnými, vyhýbame sa jeho realizácii a odkladáme ho na neskôr. Počúvame rady ľudí, aby sme žili v realite, veď na plnenie snov nemáme predpoklady. Ale v hĺbke srdca vieme, že nežijeme tak, ako by sme chceli. A rozhodneme sa to zmeniť... A preto som si aj ja začala plniť jeden zo svojich snov, ktorým je beh. Keď bežím, pripadám si, ako by som bola vo vnútri samej seba. Je to veľmi spirituálna chvíľka, keď bežím a bežím... Bežím takto aj dve hodiny a po celý ten čas som úplne slobodná. Ale pri uskutočňovaní sna musíme uniesť aj niekoľko rán a prekážok. Iba ten, čo skutočne chce dosiahnuť svoj cieľ, urobí preň všetko, aj keď mu príde do cesty prekážka, ktorá ho zrazí úplne k zemi. Ide o to, koľko rán unesieš a nevzdáš sa. Všetko dokážeš, len musíš bojovať, nevzdať sa a veriť svojmu snu. Si neporaziteľný! Šport nie je o deviatich, desiatich alebo dvadsiatich tréningoch a o zisku medaily. Je o prekonávaní bariér bolesti... Prežívať bolesť, a to stále dookola zas a znovu, a potom vidieť prichádzať výsledky. Keď prekonáš slabosť a bolesť, staneš sa majstrom. Ak nie, vzdáš to, a to je práve problémom väčšiny ľudí. A tak stále bojujem a užívam si cestu k výsledku s úsmevom, lebo ten pocit po tréningu, keď som zas niečo pre seba urobila, je úžasný. A to napriek tomu, že niekedy sa na druhý deň nevládzem ani postaviť z postele.

Nikdy sa nevzdávajte svojich snov! MOZAIKA 2/2018

39


TAJOMSTVÁ UČEBNE 77

Mrkva v javorovej slanine s brokolicovým pyré SUROVINY     

0,7 kg mrkvy, 12 plátkov slaniny, 1 ČL čierneho mletého korenia, 1/3 hrnčekajavorového sirupu, 1 ČL pálivej omáčky (dobrovoľné), vňaťka na ozdobu.

POSTUP 1. Rúru si predhrejeme na 200°C. 2. Vystelieme si plech papierom na pečenie. 3. Očistíme mrkvu a od konca začneme namotávať plátky slaniny. 4. Obalenú mrkvu ukladáme priamo na plech a pred pečením posypeme korením. 5. Po 25 minútach mrkvu kliešťami otočíme a potrieme sirupovou zmesou. 6. Pečieme ďalších 20-25 minút (podľa hrúbky mrkvy). 7. Na záver pečenia by mala byť slanina chrumkavá. 8. Mrkvu vyberieme z rúry a potrieme zvyškom zmesi, posypeme vňaťkou a ihneď podávame.

SUROVINY    

1 brokolica, soľ, mleté čierne korenie, cesnak (podľa chuti), hladká múka na zahustenie (ideálna je špaldová múka), trocha mlieka.

POSTUP 1. Brokolicu uvaríme v mierne osolenej vode. 2. Uvarenú ju scedíme a dáme naspäť do hrnca. Pridáme trochu múky, mlieka, okoreníme, prípadne osolíme. 3. Všetko zmixujeme ponorným mixérom, aby vznikla pekná polotuhá hmota. S múkou to už netreba preháňať, pretože pyré sa už ďalej nevarí! 4. Nakoniec pridáme roztlačený cesnak (tiež podľa chuti). 5. Stačí už len vidličkou premiešať a podávať. 40

MOZAIKA 2/2018


TAJOMSTVÁ UČEBNE 77

Dobré tipy!!! Ak budete používať na mrkvu pálivú omáčku, zmiešajte ju spolu s javorovým sirupom a nechajte bokom odležať.

Múku a mlieko je potrebné pridávať po troškách podľa hustoty pyré.

Namiesto mlieka môžete použiť trocha 33% smotany a masla.

Recept poskytla pani Motošková, pripravené počas Dňa zdravej výživy. MOZAIKA 2/2018 41


ZO SRDCA

Siete Spojenia s ľuďmi sú

ako nite, vlákna, vzťahy sa zbiehajú ako siete z prázdna. Každá z nich má farbu inú, niektoré s novými niťami zhynú. Staré, pevné, slabé bývajú... Tie slabé pretrhaj, nech silné prekvitajú. Niektoré bolia, zakryté sú smútkom, pomaly sa pretrhnú, nebudú medzi ľuďmi putom. Bolo to len vlákno, či iba svetla odraz? Opýtať sa môžeš na každý ľudský podraz. Niektoré nezbadáš, len v poslednej chvíli, kým by tvoje úsmevy falošou prehnili.

42 MOZAIKA 2/2018


ZO SRDCA

Láska je krehká, tak si ju váž, možno iba raz v živote ju máš... Láska je najkrajšie, čo môže byť, pre ňu sa oplatí zomrieť aj žiť... Láska je pohoda, láska je smútok... Láska je motýľ i dobrý skutok... V láske buď úprimný, hovor, čo chceš... V láske smieš povedať, že miluješ... Lásku musíš zažiť, aby si si život začal vážiť... Neverím na lásku a predsa ľúbim... Neverím na sľuby, no jedno ti sľúbim... Nech bude naša cesta akákoľvek ťažká, vždy budem patriť tebe – MOJA LÁSKA!

Básne—Gabriela Kučerová Ilustrácie Viktória Marcová

MOZAIKA 2/2018

43


TO DÁŠ

Na počiatku bolo vajce... A keďže sme ho nevyužili v recepte na strane 40, bola z neho praženica. A zo škrupiniek? Pekný obrázok... Materiál: škrupiny z vajec, akrylové farby, štetce, doska, servítka, disperzné lepidlo - napr. Duvilax, lak, špongia na riad, pasca na myš.

1. Umyte a vysušte škrupinky z vajec. Dosku natrite disperzným lepidlom (napr. Duvilax). Natrite ho hrubo, po vyschnutí spriesvitnie. 2. Na dosku priložte škrupinu a pritlačte prstom k podkladu. Škrupina sa rozpraskne na menšie časti, ktoré ostanú v lepidle. Nechajte zaschnúť. 3. Natrite akrylovou farbou. Priestor medzi škrupinami dôsledne vyplňte.

4. Pokračujte dekupážou. Naneste tenkú vrstvu disperzie. Zo servítky odstráňte dve biele vrstvy a poslednú s motívom prilepte. Pretrite opäť lepidlom, postupujte od stredu ku krajom, aby sa servítka nekrčila.

5. Povrch škrupiniek zafarbite polosuchým štetcom. Vytieňujte. Ak sa niečo nepodarí, nebojte sa, dá sa to umyť. Vznikne 3D efekt.

............................

TIP: Ak sa vám zdá notes obyčajný, prilepte na dosku pascu na myši. Vyberte z nej časť, na ktorú sa kladie syr. Ostane vám len pevne držiaci klip. NAJLEPŠIA RADA: Ak si neviete poradiť, príďte za nami do Tvorivého ateliéru, pondelok, prvý turnus, po 6.VH. Poradíme, poskytneme materiál :)

Nechajte poriadne zaschnúť.

-Mariana, Martina, 2x Dominika, Zuzana-

44 MOZAIKA 2/2018


MOZGOGYM

MÁJOVÁ

 1. Srdce bolo symbolom lásky

a. od praveku. b. od roku 1250, dovtedy to bol list. c. od roku 1918, dovtedy symbolizoval lásku červený klinec.

 2. Philofóbia je strach

a. pred zaľúbením. b. pred mužom s menom Filip. c. z peria.

 3.V supermarkete sa do seba zaľúbilo a. 75% párov. b. 2 % párov. c. 0% párov.

 4.V starovekom Grécku sa za prejav lásky považovalo a. skladanie papierových sŕdc. b. hodenie jablkom do dotyčnej osoby. c. trojité žmurknutie ľavým okom.

 5. Z párov, ktoré sa spoznali online,

a. skončilo 23 % pri svadbe. b. sa polovica presťahovala do cudziny. c. sa 90% sklamalo po troch týždňoch vzťahu.

 6. Každý deň sa na Zemi uskutočnia a. 3 milióny prvých rande. b. 3 milióny rozvodov. c. 3 milióny sobášov.

 6. Zaľúbené páry dokážu zosynchronizovať svoj tep. Stačí, ak a. sa 10 minút držia za ruky. b. si 3 minúty hľadia do očí. c. spoločne spievajú 2 minútovú pieseň.

 7. Až 3% ľudí na svete dá na Valentína darček a. aj svojmu psovi. b. učiteľovi. c. bývalej láske.

 8. Medzi zvieratá, ktoré majú jedného partnera na celý život nepatrí a. labuť. b. albatros. c. lev.

 9. Zlomené srdce

a. je len metafora. b. je syndróm postihujúci viac mužov. c. je oslabenie srdca spôsobujúce smrť.

 10. Najdlhšia ľúbostná báseň na svete je a. Sládkovičova Marína. b. Pieseň Šalamúnova. c. Indické porekadlo lásky.

1.b 2.a 3.b 4. b 5.a 6.a 7.a 8.c 9.c 10.a

Čo o nej vieš? Otestuj sa!

MOZAIKA 2/2018

45


MOZGOGYM

Príslovie Vtáka poznať po perí, vlka po srsti a človeka ....................................... (2 4) V júli a auguste sú LETNÉ .................. Po škole majú študenti svoj ................... Slovenský jazyk slangovo .................. Liebe = ...................... Na konci účtovného obdobia sa robí ........... Veľká chodba .................... Symbol Číny (zviera) ..................... Každý má svoju povinnosť a .................. Symbol šťastia .......................... Nádoba na pitie zo skla .............................. Dobrý ..........., ale zlý pán (oheň) Porada (množné číslo) ....................... Somár inak .......................... Platidlo v Chorvátsku ....................... Bow = .......................... Kúpiť (2. os. singuláru, rozkazovací spôsob) ............................ Naša najväčšia sova .................... . ......... na nechty Po poranení vznikne ................... Pomôcky—súvaha, panda, právo, koridor, luk

Hľadajte 6 rozdielov.

46 MOZAIKA 2/2018

Dnes vás trénovala Angie.


TOTO STOJÍ ZA TO

Žijeme v nádhernom svete, ktorý je plný krásy, čarov a dobrodružstiev. Dobrodružstvá, ktoré môžeme zažiť, nemajú konca, keď ich hľadáme s otvorenými očami. Jawaharial Nehru FOTO: Liana Straňak

Ber od života, čo ti dal, radosť, bolesť, lásku, však život je len karneval, v ňom stokrát meníš masku. William Shakespeare

MOZAIKA 2/2018

47


Volejbaloví králi 2017/2018

4.K

Cena riaditeľky školy putuje do

48 MOZAIKA 2/2018

MOZAIKA 2/18  

MOZAIKA 2/18 marec-apríl, školský časopis SOŠ hotelových služieb a obchodu, Zvolen

MOZAIKA 2/18  

MOZAIKA 2/18 marec-apríl, školský časopis SOŠ hotelových služieb a obchodu, Zvolen

Advertisement