Electric circuits 1st edition kang solutions manual

Page 1

Electric Circuits 1st Edition Kang Solutions Manual Visit to Download in Full: https://testbankdeal.com/download/electric-circuits-1st-edition-kang-solutions-manual/

Problem 2.1

CHAPTER 2 SOLUTIONS

From Ohm's law, the current I1 through R1 is given by

66 0.0022 33000 VVV IAmA Rk ===== ΩΩ

1

Notice that 1 V/1 kΩ = 1 mA.

From Ohm's law, the current I2 through R2 is given by

66 0.0011 66000 VVV IAmA Rk ===== ΩΩ

2

Problem 2.2

From Ohm's law, the current I1 through R1 is given by

2.4 0.0033 800 VV IAmA R ==== Ω

From Ohm's law, the current I2 through R2 is given by

ImA

From Ohm's law, the current I3 through R3 is given by

Problem 2.3

From Ohm's law, the current I1 through R1 is given by

2.4 0.6600 4 VV ImAA Rk µ ==== Ω

From Ohm's law, the current I2 through R2 is given by

VV ImAA Rk µ ==== Ω

9 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
1
2
1 1 1
2 2 2 3.6 1.8 2
VV
Rk === Ω
2 3 3 3.6 1.2 3
VV ImA Rk === Ω
1 1 1
1 2 2 2.4
6
Electric Circuits 1st Edition Kang Solutions Manual Visit TestBankDeal.com to get complete for all chapters
0.4400

1.22 0.6667666.5557 1.83 VV ImAmAA Rk µ ===== Ω

From Ohm's law, the current I3 through R3 is given by 2 3 2

From Ohm's law, the current I4 through R4 is given by

1.2 0.2200 6 VV ImAA Rk µ ==== Ω

4 4

From Ohm's law, the current I5 through R5 is given by 2 5 5

1.22 0.1333133.3333 915 VV ImAmAA Rk µ ===== Ω

Problem 2.4

From Ohm's law, the voltage across R2 is given by

Vo = R2I2 = 6 kΩ × 1.2 mA = 6000 × 0.0012 = 7.2 V

Notice that 1 kΩ × 1 mA = 1 V.

From Ohm's law, the current I1 through R1 is given by

2.8 2 1.4 VV ImA Rk === Ω

From Ohm's law, the voltage across R2 is given by

Vo = R2I2 = 6 kΩ × 1.2 mA = 6000 × 0.0012 = 7.2 V

From Ohm's law, the current I3 through R3 is given by

7.2 0.8800 9 o V V ImAA Rk µ ==== Ω

Problem 2.5

From Ohm's law, the voltage across R4 is given by

Vo = R4I4 = 18 kΩ × 0.2 mA = 18000 × 0.0002 = 3.6 V

From Ohm's law, the current I3 through R3 is given by

10 ©
Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2018
2
1 1 1
3 3

3.6 0.6600 6 o V V ImAA Rk µ ==== Ω

3 3

Problem 2.6

From Ohm's law, the voltage across R4 is given by

Vo = R4I4 = 8 kΩ × 0.4 mA = 8000 × 0.0004 = 3.2 V

From Ohm's law, the current I2 through R2 is given by

3.216 1.06667 315 o V V ImAmA Rk ==== Ω

2 2

From Ohm's law, the current I3 through R3 is given by

3.216 0.53333533.3333 630 o V V ImAmAA Rk µ ===== Ω

3 3

Problem 2.7

From Ohm's law, the voltage across R3 is given by

Vo = R3I3 = 42 kΩ × (1/12) mA = 42/12 V= 3.5 V

From Ohm's law, the resistance value R2 is given by

1 V/1 mA = 1 kΩ

Problem 2.8

The power on R1 is

232633 1 (210)20004102108108

R PIR WmW==××=×××=×= (absorbed)

1

The power on R2 is

232633

R PIR WmW==××=×××=×= (absorbed)

2

1 (210)3000410310121012

11 ©
Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2018
2
2
3.5 30 7 60 o V V Rk I mA ===Ω

The power on Vs is 33 21010201020

s Vs PIVWmW =−=−××=−×=− (released)

Total power absorbed = 20 mW = total power released

Problem 2.9

The power on R1 is

V PWmW

===×= (absorbed)

4.8 2.88102.88 8000

The power on R2 is

===×= (absorbed)

1.92101.92 12000

The power on Vs is 33 1104.84.8104.8

s Iso PIVWmW =−=−××=−×=− (released)

Problem 2.10

From Ohm's law, current I1 is given by

VVV ImA Rk === Ω

From Ohm's law, current I2 is given by

VVV ImA Rk === Ω

From Ohm's law, current I3 is given by

10010 10 1 VVV ImA Rk === Ω

From Ohm's law, current I4 is given by

12 ©
Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2018
1 2 2 3 1
o R
R
2 2 2 3 2
o R V
R
4.8
PWmW
1 1
0.5
20155 10
2 2
2
201010 5
3
3

10155 5 1 VVV ImA Rk ===− Ω

4 4

Problem 2.11

From Ohm's law, current i is given by

1082 1 2 VVV imA Rk === Ω

3

From Ohm's law, current I1 is given by

12102 2 1 VVV ImA Rk === Ω

1 1

From Ohm's law, current I2 is given by

1055 1 5 VVV ImA Rk === Ω

2 2

From Ohm's law, current I3 is given by

1284 2 2 VVV ImA Rk === Ω

3 4

From Ohm's law, current I4 is given by

853 1 3 VVV ImA Rk === Ω

4

5

From Ohm's law, current I5 is given by

88 2 4 VV ImA Rk === Ω

5 6

Problem 2.12

Application of Ohm's law results in

342410 5 2 VVV ImA Rk === Ω

1 1

13 ©
Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2018

241014 7 2 VVV ImA Rk === Ω

2 2

24284 2 2 VVV ImA Rk ===− Ω

3 3

34286 10 0.6 VVV ImA Rk === Ω

4 4

281018 3 6 VVV ImA Rk === Ω

5 5

2828 5 5.6 VV ImA Rk === Ω

6 6

1010 10 1 VV ImA Rk === Ω

7 7

Problem 2.13

The total voltage from the four voltage sources is

V = Vs1 + Vs2 + Vs3 + Vs4 = 9 V + 2 V - 3 V + 2 V = 10V

The total resistance from the five resistors is

+

The current through the mesh is 105 0.5556 180009 VV ImAmA R ==== Ω

From Ohm's law, the voltages across the five resistors are given respectively

V1 = R1I = 3×5/9 V = 15/9 V = 5/3 V = 1.6667 V

V2 = R2I = 5×5/9 V = 25/9 V = 2.7778 V

V3 = R3I = 4×5/9 V = 20/9 V = 2.2222 V

V4 = R4I = 2×5/9 V = 10/9 V = 1.1111 V

2018

14 ©
Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
R1 + R2
R3
R4
R5
3 kΩ + 5 kΩ + 4 kΩ + 2 kΩ + 4 kΩ = 18 kΩ
R =
+
+
=

From Ohm's law, the voltage across R2 is given by

2 = I2R2 = 3 mA × 2 kΩ = 6 V

From Ohm's law, the current through R3 is given by

According to KCL, current I1 is the sum of I2 and I3. Thus, we have

The voltage across R1 is given by

Problem 2.16

From Ohm's law, the currents I2, I3, and I4 are given respectively by

15 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
5 =
5I
4×5/9
= 20/9 V = 2.2222 V Problem 2.14 Radius is
=
= 0.2025
= 0.2025 × 10-3 m A = πr2 = 1.28825×10-7 m2 (a) 732 20 2.7285 (0.202510 5.6910) R A σπ ===Ω ××× × ℓ (b) 732 200 27.2846 (0.20251 5.6) 900 1 R A σπ ===Ω ××× × ℓ (c) 732 2000 272.8461 (0.202510 5.69) 10 R A σπ === × Ω ××× ℓ (d) 732 20000 2728.4613 (0.202510 56) .910 R A σπ ===Ω ×× ×× ℓ
V
R
=
V
r
d/2
mm
Problem 2.15
V
2 3 3 6 2 3 VV ImA Rk === Ω
I1 = I2 + I3 = 3 mA + 2 mA
mA
= 5
V1 = R1I1 = 1 kΩ
× 5 mA = 5 V

From KCL, current I1 is the sum of I2, I3, and I4. Thus, we have

I1 = I2 + I3 + I4 = 3 mA + 2 mA + 1 mA = 6 mA

The voltage across R1 is given by

V1 = R1I1 = 1 kΩ × 6 mA = 6 V

Problem 2.17

From Ohm's law, we have

V2 = R4I4 = 1 mA × 6 kΩ = 6 V

From Ohm's law, the current through R3 is given by

From KCL, I2 is the sum of I3 and I4. Thus,

I2 = I3 + I4 = 3 mA

From KCL, I1 is given by

I1 = Is - I2 = 2 mA

From Ohm's law, the voltage across R1 is

V1 = R1I1 = 4.5 kΩ × 2 mA = 9 V

Problem 2.18

From Ohm's law, we have

16 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part. 2 2 2 6
2
=== Ω 2
2 4
3
VV ImA Rk
3 3 6 2 3 VV ImA Rk === Ω
4 6 1 6 VV ImA Rk === Ω
2 3 3
6 2 3 VV ImA Rk === Ω

8 4 2 o V V ImA Rk === Ω

3 3

8 2 4 o V V ImA Rk === Ω

4 4

1284 4 11 so VV VVV ImA Rkk ==== ΩΩ

1 1

1284 2 22 so VV VVV ImA Rkk ==== ΩΩ

2 2

As a check, I1 + I2 = I3 + I4 = 6 mA

Problem 2.19

From Ohm's law, we have 4

5 2 2.5 VV ImA Rk === Ω

3 4

V3 = R3I3 = 2 kΩ × 2 mA = 4 V

V2 = V3 + V4 = 4 V + 5 V = 9 V

9 33 4 VV ImA Rk === Ω

2

2 2

From KCL, we have

I1 = I2 + I3 = 5 mA

From Ohm's law, we get

V1 = R1I1 = 1 kΩ × 5 mA = 5 V

Problem 2.20

Application of KCL at node a yields

Is = I1 + I2 + I3

Solving for I2, we obtain

17 ©
Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2018

I2 = Is - I1 - I3 = 10 mA - 5 mA - 2 mA = 3 mA

Application of KCL at node b yields

I1 + I2 = I4 + I5

Solving for I5, we obtain

I5 = I1 + I2 - I4 = 5 mA + 3 mA - 2 mA = 6 mA

Figure S2.20

Problem 2.21

Application of KCL at node b yields

Is = I2 + I3

Solving for I2, we obtain

I2 = Is - I3 = 15 mA - 10 mA = 5 mA

Application of KCL at node a yields

I4 = I2 - I1 = 5 mA - 2 mA = 3 mA

Application of KCL at node c yields

I5 = I1 + I3 = 2 mA + 10 mA = 12 mA

18 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
R3 10k Is 10mA 0 I3 R4 5k R5 (5/3)k I5 I1 R1 2k R2 (10/3)k I2 I4 a b

Figure S2.21

Problem 2.22

Application of KCL at node b yields

I1 = Is - I4 = 20 mA - 10 mA = 10 mA

Application of KCL at node a yields

I2 = I1 - I3 = 10 mA - 5 mA = 5 mA

Application of KCL at node c yields

I6 = I3 + I4 - I5 = 5 mA + 10 mA - 5 mA = 10 mA

Application of KCL at node d yields

I7 = I2 + I5 = 5 mA + 5 mA = 10 mA

Problem 2.23

Application of KCL at node d yields

I2 = 13 - 10 = 3 A

Application of KCL at node a yields

I1 = I2 - 2 = 3 - 2 = 1 A

Application of KCL at node b yields

I3 = - I

= - 6 A

19 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
1
5
5
0 I3 R5 (5/6)k I1 I5 R1 1k R2 1k I2 I4 a b Is 15mA R4 1.5k R3 1k c
-
= - 1 -

Application of KCL at node c yields

I5 = - 2 - 10 = - 12 A

Application of KCL at node e yields

I4 = - I3 - 13 = - (-6) - 13 = - 7 A

Problem 2.24

Summing the voltage drops around mesh 1 in the circuit shown in Figure S2.24 in the clockwise direction, we obtain

-V1 + VR1 +VR3 = 0

Since V1 = 30V and VR1 = 10V, this equation becomes

-30 + 10 +VR3 = 0

Thus,

VR3 = 30-10 = 20V.

Summing the voltage drops around mesh 2 in the circuit shown in Figure S2.11 in the clockwise direction, we obtain

-VR3 + VR2 +VR4 = 0

Since VR3 = 20V and VR4 = 15V, this equation becomes

-20 + VR2 +15 = 0

Thus,

VR2 = 20-15 = 5V.

20 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
S2.24 V1 30V R1 10k R2 15k R3 30k R4 45k 0 - ++ 15V 10V VR3 VR2- ++ 1 2
Figure

Problem 2.25

Consider the loop consisting of V1, R1 and R5, shown in the circuit shown in Figure S2.25. Summing the voltage drops around this loop in the clockwise direction, we obtain

-V1 + VR1 +VR5 = 0

Since V1 = 20V and VR1 = 10V, this equation becomes

-20 + 10 +VR5 = 0

Thus,

VR5 = 20 - 10 = 10V.

In the mesh consisting of R4, R3 and R5, shown in the circuit shown in Figure S2.25, summing the voltage drops around this mesh in the clockwise direction, we obtain

-VR4 + VR3 +VR5 = 0

Since VR3 = 5V and VR5 = 10V, this equation becomes

- VR4 + 5 +10 = 0

Thus,

VR4 = 5+10 = 15V.

In the mesh consisting of V1, R2 and R4, shown in the circuit shown in Figure S2.25, summing the voltage drops around this mesh in the clockwise direction, we obtain

-V1 + VR2 +VR4 = 0

Since V1 = 20V and VR4 = 15V, this equation becomes

- 20+ VR2 +15 = 0

Thus, VR2 = 20 - 15 = 5V.

21 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.

Problem 2.26

In the mesh consisting of R1, R3 and R4, upper left in the circuit shown in Figure S2.26, summing the voltage drops around this mesh in the clockwise direction, we obtain

VR1 + VR3 - VR4 = 0

Since VR1 = 5V and VR3 = 5V, this equation becomes

5 + 5 - VR4 = 0

Thus,

VR4 = 5 + 5 = 10V.

In the mesh consisting of V1, R4 and R6, lower left in the circuit shown in Figure S2.26, summing the voltage drops around this mesh in the clockwise direction, we obtain

-V1 + VR4 +VR6 = 0

Since V1 = 20V and VR4 = 10V, this equation becomes

- 20+ 10 + VR6 = 0

Thus, VR6 = 20-10 = 10V.

In the mesh consisting of R3, R2 and R5, upper right in the circuit shown in Figure S2.26, summing the voltage drops around this mesh in the clockwise direction, we obtain

22 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
Figure S2.25
V1 20V R2 1k R3 2.5k R4 5k R5 5/6k 0 VR5 10V ++ VR4 5V- ++ R1 1k - +VR2

-VR3 + VR2 - VR5 = 0

Since VR3 = 5V and VR5 = 5V, this equation becomes

-5 + VR2 - 5 = 0

Thus, VR2 = 5 + 5 = 10V.

In the mesh consisting of R6, R5 and R7, lower right in the circuit shown in Figure S2.26, summing the voltage drops around this mesh in the clockwise direction, we obtain

-VR6 + VR5 + VR7 = 0

Since VR6 = 10V and VR5 = 5V, this equation becomes

-10 + 5 + VR7 = 0

Thus, VR7 = 10 - 5 = 5V.

From Ohm's law, the current I5 is given by

23 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
Figure S2.26 Problem 2.27
5 5 5 6 6 1 V V ImA Rk === Ω V1 20V R4 1k R5 5k R6 30/13k R7 20/7k 0 VR7 5V ++ VR6 5V- ++ R1 1k - +VR4 R2 4k VR2- + R3 2k+ 5V

From Ohm's law, the current I1 is given by

16610 2 55 s VV VVV ImA Rkk ====

From KCL, we have

I3 = I5 - I1 = 6 mA - 2 mA = 4 mA

The voltage across R3 is

V3 = R3I3 = 1 kΩ × 4 mA = 4 V

From KVL, the voltage across R4 is given by

V4 = V3 + V5 = 4 V + 6 V = 10 V

The current through R4 is given by 4 4 4

10 2 5 VV ImA Rk === Ω

From KCL, current I2 is given by

I2 = I3 + I4 = 4 mA + 2 mA = 6 mA

Problem 2.28

The voltage across R3 is given by

V2 = R3I3 = 4 kΩ × 2 mA = 8 V

From Ohm's law, current I4 is given by 2 4 4

8 4 2 VV ImA Rk === Ω

From KCL, the current through R2 is given by

I2 = I3 + I4 = 2 mA + 4 mA = 6 mA

From KCL, the current through R1 is given by I1 = Is - I2 = 8 mA - 6 mA = 2 mA

24 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
5 1 1 ΩΩ

The voltage across R1 is given by

V1 = R1I1 = 7 kΩ × 2 mA = 14 V

Problem 2.29

The voltage across R1 is given by

V1 = R1I1 = 5 kΩ × 1 mA = 5 V

From KCL, the current through R2 is given by

I2 = Is - I1 = 5 mA - 1 mA = 4 mA

From KVL, V2 is given by

V2 = V1 - R2I2 = 5 V - 0.5 kΩ × 4 mA = 5 V - 2 V = 3 V

From Ohm's law, current I3 is given by

3 3 1 VV ImA Rk === Ω

From Ohm's law, current I4 is given by

Problem 2.30

Application of KVL around the outer loop yields

- 2 - V1 - 3 = 0

Solving for V1, we obtain

V1 = -5 V

Application of KVL around the top mesh yields

- V1 - 4 + V2 = 0

Solving for V2, we obtain

V2 = V1 + 4 = -1 V

25 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2 3 3
2 4 4 3 1 3
VV ImA Rk === Ω

Application of KVL around the center left mesh yields

- V2 + 5 - V3 = 0

Solving for V3, we obtain

V3 = - V2 + 5 = 6 V

Application of KVL around the center right mesh yields

- 5 + 4 + V4 = 0

Solving for V4, we obtain

V4 = 5 - 4 = 1 V

Application of KVL around the bottom left mesh yields

- 2 + V3 - V5 = 0

Solving for V5, we obtain

V5 = - 2 + 6 = 4 V

Problem 2.31

Application of KVL around the outer loop yields

- 3 - V1 = 0

Solving for V1, we obtain

V1 = - 3 V

Application of KVL around the lower left mesh yields

- 3 + V2 - 1 = 0

Solving for V2, we obtain

V2 = 3 + 1 = 4 V

Application of KVL around the lower right mesh yields

1 - V5 = 0

26 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.

Solving for V5, we obtain

V5 = 1 V

Application of KCL at node a yields

I1 = 2 + 2 = 4A

Application of KCL at node b yields

I4 = 2 + 3 = 5A

Problem 2.32

Resistor R1 is in series to the parallel combination of R2 and R3. Thus, the equivalent resistance Req is given

Instead of ohms (Ω), we can use kilo ohms (kΩ) to simplify the algebra:

If all the resistance values are in kΩ, k can be removed during calculations, and represent the answer in k

as shown below.

Problem 2.33

Resistors R1 and R2 are in parallel, and resistors R3 and R4 are in parallel. The equivalent resistance is the sum of R1 || R2 and R3 || R

27 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
() 23 1231 23 400012000 ||2000 400012000 eq RR RRRRR RR × =+=+=+ ++ 48,000,000 20002000300050005 16,000 k =+=+=Ω=Ω
by
() 2 23 1231 23 41248 ||22235 41216 eq RR kkk RRRRRkkkkk RRkkk × =+=+=+=+=+=Ω ++
() 23 1231 23 41248 ||22235 41216 eq RR RRRRR k RR × =+=+=+=+=+=Ω ++
()() 34 12 1234 1234 1040856400448 |||| 8715 10408565064 eq RR RR RRRRR k RRRR ×× =+=+=+=+=+=Ω ++++
4

Problem 2.34

The equivalent resistance is the sum of R1 and the parallel combination of R2, R3, and R4.

Problem 2.35

The equivalent resistance of the parallel combination of R4 and a short circuit (0Ω) is given by

The equivalent resistance is the sum of R1 and the parallel combination of R2 and R3.

Problem 2.36

The equivalent resistance Ra of the series connection of three resistors R4, R5, and R6 is

33 = 78 kΩ

The equivalent resistance Rb of the parallel connection of R3 and Ra is

The equivalent resistance Req of the circuit shown in Figure P2.5 is the sum of R1, Rb, and R2:

Req = R1 + Rb + R2 = 10 + 26 + 14 = 50 kΩ

Problem 2.37

The resistors R1 and R2 are connected in parallel. Let Ra be R1 || R2. Then, we have

28 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
() 12341 234 111 ||||551111112112 30605606060 eq RRRRRR RRR =+=+=+=+ ++++++ 60 5549 15 k =+=+=Ω
4 2000 ||00 20020 R × === + Ω
() 23 1231 23 99222178 ||1212121830 9922121 eq RR RRRRR k RR × =+=+=+=+=+=Ω ++
Ra = R4 + R5 + R6 = 25 + 20 +
3 3 3 39783042 ||26 3978117 a ba a RR RRRk RR × =====Ω ++
12 12 12 50755075503 || 10330 50751255 a RR RRR k RR ××× ======×=Ω ++

The resistors R3 and R4 are connected in parallel. Let Rb be R3 || R4. Then, we have

The equivalent resistance Req of the circuit shown in Figure P2.6 is given by the sum of Ra and Rb:

Req = Ra + Rb = 30 kΩ + 30 kΩ = 60 kΩ

MATLAB

clear all; R1=50000;R2=75000;R3=55000;R4=66000; Req=P([R1,R2])+P([R3,R4])

Answer:

Req = 60000

Problem 2.38

The equivalent resistance Req can be found by combining resistances from the right side of the circuit and moving toward the left. Since R7, R8, and R9 are connected in series, we have

Ra = R7 + R8 + R9 = 15 + 19 + 20 = 54 kΩ

Let Rb be the equivalent resistance of the parallel connection of R6 and Ra. Then we have

Let Rc be the sum of R4, Rb, and R5. Then, we have

Rc = R4 + Rb + R5 = 6 + 18 + 4 = 28 kΩ

Let Rd be the equivalent resistance of the parallel connection of R3 and Rc. Then, we have

The equivalent resistance Req is the sum of R1, Rd, and R2. Thus, we have

Req = R1 + Rd + R2 = 3 + 12 + 5 = 20 kΩ

29 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
34 34 34 5566566566 || 5630 55665611 b RR RRR k RR ××× ======×=Ω +++
6 6 6 275415454 ||18 2754123 a ba a RR RRRk RR × ×× ======Ω +++
3 3 3 2128328328 ||
2128347 c dc c RR RRR k RR × ××× ======Ω +++
12

MATLAB

clear all;

R1=3000;R2=5000;R3=21000;R4=6000;R5=4000;R6=27000;R7=15000;R8=19000;R9=20000; Req=R1+R2+P([R3,R4+R5+P([R6,R7+R8+R9])])

Answer: Req = 20000

Problem 2.39

Let Ra be the equivalent resistance of the parallel connection of R5 and R6. Then, we have

Let Rb be the equivalent resistance of the series connection of R4 and Ra. Then, we have

Rb = R4 + Ra = 10 + 10 = 20 kΩ.

Let Rc be the equivalent resistance of the parallel connection of R3 and Rb. Then, we have

Let Rd be the equivalent resistance of the series connection of R2 and Rc. Then, we have

Rd = R2 + Rc = 10 + 10 = 20 kΩ.

The equivalent resistance Req of the circuit shown in Figure P3.8 is the parallel connection of R1 and Rd. Thus, we get

MATLAB clear all;

R1=20000;R2=10000;R3=20000;R4=10000;R5=20000;R6=20000; Req=P([R1,R2+P([R3,R4+P([R5,R6])])])

Answer: Req = 10000

30 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
56 56 56
||10 2020112 a RR RRRk RR × ×× ======Ω +++
202012020
3 3 3
||10 2020112 b cb b RR RRRk RR × ×× ======Ω +++
202012020
1 1 1
d eqd d RR RRRk RR
+++
202012020 ||10 2020112
× ×× ======Ω

>> R1=2000;R2=5000;R3=4000;R4=3000; >> Req=P([R1,R2,R3,R4])

Req = 7.792207792207792e+02

R1=12000;R2=1000;R3=2700;R4=2000;R5=2500;R6=2000;R7=1500;R8=6000; R9=P([R2,R3,R4])

R10=P([R6,R7,R8])

R11=R9+R5+R10

Req=P([R1,R11])

Answer: Req = 2.877214991375255e+03 Problem

31 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2.40 1234 1160000 11111111 30121520 2000500040003000 eq R RRRR === +++ ++++++ 60000 779.2208 77 ==Ω
Problem
Problem 2.41 Let R9 = R2|| R3||R4, R10 = R6||R7||R8, and R11 = R9 + R5 + R10. Then, Req = R1||R11. 9 234 11 534.6535 111111 100027002000 R RRR ===Ω ++++ 10 678 11 750 111111 200015006000 R RRR ===Ω ++++ R11 = R9 + R5 + R10 = 3.7837 kΩ 111 111 2.877215 eq RR Rk RR ==Ω + clear all;
2.42
R6 = R1||R2, R7 = R3||R4.
we have 12 6 12 RR R RR == +
Let
Then
571.4286

RR R RR == + 1.66667 kΩ

34 7 34

clear all; R1=600;R2=12000;R3=2000;R4=10000;R5=500; R6=P([R1,R2])

R7=P([R3,R4])

Req=R6+R7+R5

Answer:

Req = 2.738095238095238e+03

Problem 2.43

R1=6000;R2=3000;R3=60000;R4=20000;R5=10000;R6=15000;R7=20000;R8=30000; R9=P([R3,R4])

R10=P([R5,R6])

R11=P([R7,R8])

R12=R2+R9

R13=R10+R11

Req=R1+P([R12,R13]) Req

32 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
Req = R6 + R7 + R5 = 2.7381 kΩ
Let R9 = R3||R4, R10 = R5||R6, R11 = R7||R8, R12 = R2 + R9, R13 = R10 + R11. Then, Req = R1 + (R12||R13). 34 9 34 60201200 15 602080 RR kkk Rk RRkk × × ====Ω ++ 56 10 56 1015150 6 101525 RR kkk Rk RRkk × × ====Ω ++ 78 11 78 2030600 12 203050 RR kkk Rk RRkk × × ====Ω ++ R12 = R2 + R9 = 3kΩ + 15kΩ = 18kΩ
13 = R10 + R11 = 6kΩ + 12kΩ = 18kΩ Req = R1 + (R12||R13) = 6kΩ + (18kΩ||18kΩ) = 6kΩ + 9kΩ = 15kΩ clear all;
R
= 15000 Problem 2.44 Let R6 = R4||R5, R7 = R3 + R6, R8 = R2||R7. Then, Req = R1 + R8.

all; R1=900;R2=7000;R3=1800;R4=2000;R5=3000; Req=R1+P([R2,R3+P([R4,R5])])

R1=4000;R2=10000;R3=30000;R4=10000;R5=4000;R6=20000;R7=80000; Req=P([R1,R2,R3,R4+R5+P([R6,R7])])

33 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part. 45 6 45 236 1.2 235 RR kkk Rk RRkk × × ====Ω ++ R7 = R3 + R6 = 1.8kΩ + 1.2kΩ = 3kΩ 27 8 27 7321 2.1 7310 RR kkk Rk RRkk × × ====Ω ++ Req = R1 + R8 = 0.9kΩ + 2.1kΩ = 3kΩ
Answer: Req = 3000 Problem 2.45 Let R8 = R6||R7, R9 = R4 + R5 + R8. Then, Req = R1||R2||R3||R9. 67 8 67 20801600 16 2080100 RR kkk Rk RRkk × × ====Ω ++ R9 = R4 + R5 + R8 = 10kΩ + 4kΩ + 16kΩ = 30kΩ 1239 11 2.4 11111111 4000100003000030000 eq R k RRRR ===Ω ++++++ clear all;
Req = 2400 Problem 2.46 Let R8 = R3||R4, R9 = R6||R7, R10 = R8 + R5 + R9. Then, Req = R1||R2||R10. 34 8 34 1010100 5 101020 RR kkk Rk RRkk × × ====Ω ++ 67 9 67 1015150 6 101525 RR kkk Rk RRkk × × ====Ω ++
clear

clear all; R1=3000;R2=10000;R3=10000;R4=10000;R5=4000;R6=10000;R7=15000; Req=P([R1,R2,P([R3,R4])+R5+P([R6,R7])])

Req = 2000

Problem 2.47

The voltage from the voltage source is divided into V1 and V2 in proportion to the resistance values. Thus, we have

Notice that V2 can also be obtained from V2 = VS – V1 = 20 5 = 15 V.

Problem 2.48

The equivalent resistance of the parallel connection of R2 and R3 is given by

from

34 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part. R10 = R8 + R5 + R9 = 5kΩ + 4kΩ + 6kΩ = 15kΩ 1210 113000030000 2 111111300003000030000 15 3000100001500030001000015000 eq R k RRR =====Ω ++++++
1 12 2.51 20205 2.57.54 s R VVVVV RR ==== ++
2 12 7.53 202015 2.57.54 s R VVVVV RR ==== ++
1
2
23 423 23 38572166 ||22.8 385795 RR kk RRRkk RRkk × =====Ω ++
voltage
1 is given by 1 1 14 27.227.227.2 252513.6 27.222.8502 s R VVVVVV RR ===== ++
The
V1 across R
V
R2 and R3 is given by 4 2 14 22.822.822.8 252511.4 27.222.8502 s R VVVVVV RR ===== ++
The voltage
2 across
Notice that V2 can also be obtained
V2 = VS – V1 = 25 13.6 = 11.4 V.

Problem 2.49

Let R5 be the equivalent resistance of the parallel connection of R1 and R2. Then, we have

30952850 22.8 3095125 RRkk Rkk RRkk × ====Ω ++

Let R6 be the equivalent resistance of the parallel connection of R3 and R4. Then, we have

RR kk Rkk RRkk × ====Ω ++

The circuit reduces to

The voltage V1 across R5 is given by

The voltage V2 across R6 is given by

Notice that V2 can also be obtained from V2 = VS – V1 = 30 11.4 = 18.6 V.

Problem 2.50

Let R5 be the combined resistance of the series connection of R3 and R4. Then, we have

R5 = R3 + R4 = 24 kΩ + 60 kΩ = 84 kΩ.

Let R6 be the equivalent resistance of the parallel connection of R2 and R5. Then, R6 is given by

35 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
5
12
12
34 6
62935766 37.2
34
6293155
5 1 56 22.822.822.8 303011.4 22.837.2602 S R VVVVVV RR ==×=×== ++
6 2 56 37.237.237.2 303018.6 22.837.2602 s R VVVVVV RR ==×=×== ++
25 625 25 42843528 ||28 4284126 RR kk RRRkk RRkk
=====Ω ++ Vs 30V R6 37.2k 0 V1 - + V2+ R5 22.8k
×

The circuit reduces to

The voltage V1 across R6 is given by

The voltage V1 is split between R3 and R4 in proportion to the resistance values. Applying the voltage divider rule, we have 4

Problem 2.51

Let R6 be the equivalent resistance of the parallel connection of R4 and R5. Then, we have

Let R7 be the equivalent resistance of the series connection of R3 and R6. Then, we have

R7 = R3 + R6 = 70 kΩ + 18 kΩ = 88 kΩ.

Let R8 be the equivalent resistance of the parallel connection of R2 and R7. Then, we have

The circuit reduces to

+

The voltage V1 across R8 is given by

36 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
1
282856
6
16
202011.2 2228505 s R VVVVVV RR ==×=×== ++
6060
21 34
11.211.28 246084 R VVVVV RR ==×=×= ++
45 6 45 22992178
2299121
18
RR kk Rkk RRkk × ====Ω ++
27 8
33882904
27
24 3388121 RR kk Rkk RRkk × ====Ω ++
Vs 20V R1 22k R6 28k 0+ V1 Vs 45V R1 6k R8 24k 0
V1
-

242472

454536 624302 s R VVVVVV RR ==×=×== ++

8 1 18

The voltage across R1 is given by

45459 624302 Rs R VVVVVV RR ==×=×== ++

1 1 18

6618

The voltage V1 is split between R3 and R6 in proportion to the resistance values. Applying the voltage divider rule, we obtain

181881 36367.3636 70188811 R VVVVVV RR ==×=×== ++

6 21 36

The voltage across R3 is given by

363628.6364 70188811 R R VVVVVV RR ==×=×== ++

3 31 36

Problem 2.52

7070315

Let R8 be the equivalent resistance of the parallel connection of R6 and R7. Then, we have

61272 4 61218 RR Rkkk RR × ====Ω ++

67 8 67

Let R9 be the equivalent resistance of the series connection of R5 and R8. Then, we have

R9 = R5 + R8 = 5 kΩ + 4 kΩ = 9 kΩ.

Let R10 be the equivalent resistance of the parallel connection of R4 and R9. Then, we have

189162 6 18927 RR Rkkk RR × ====Ω ++

49 10 49

Let R11 be the equivalent resistance of the series connection of R3 and R10. Then, we have

R11 = R3 + R10 = 4 kΩ + 6 kΩ = 10 kΩ.

Let R12 be the equivalent resistance of the parallel connection of R2 and R11. Then, we have

4010400 8 401050 RR Rkkk RR × ====Ω ++

211 12 211

37 ©
Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2018

The circuit reduces to

The voltage V1 across R12 is given by

The voltage across R1 is given by

The voltage V1 is split between R3 and R10 in proportion to the resistance values. Applying the voltage divider rule, we obtain

The voltage across R3 is given by

The voltage V2 is split between R5 and R8 in proportion to the resistance values. Applying the voltage divider rule, we obtain

The voltage across R5 is given by

38 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
12 1 112 88 242416 4812 s R VVVVV RR ==×=×= ++
1 1 112 44 24248 4812 Rs R VVVVV RR ==×=×= ++
10 21 310 6648 16169.6
R VVVVVV RR
++
46105
==×=×==
31 310 4432 16166.4
R R VVVVVV
3
46105
RR ==×=×== ++
8 32 58 4412.8
R VVVVVV
++
9.69.64.2667 5493
RR ==×=×==
52 58
R R VVVVVV
++ Vs 24V R1 4k R12 8k 0 V1+
5
5516 9.69.65.3333 5493
RR ==×=×==

Problem 2.53

Let R7 be the equivalent resistance of the parallel connection of R4, R5 and R6. Then, we have 7 456

11 12 111111 RRR303645

Rkk ===Ω ++++

Let R8 be the equivalent resistance of the series connection of R3 and R7. Then, we have

R8 = R3 + R7 = 8 kΩ + 12 kΩ = 20 kΩ

Let R9 be the equivalent resistance of the parallel connection of R2 and R8. Then, we have

The circuit reduces to

The voltage V1 across R9 is given by

The voltage across R1 is given by

The voltage V1 is split between R3 and R7 in proportion to the resistance values. Applying the voltage divider rule, we obtain

The voltage across R3 is given by

39 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
28 9 28 80201600
8020100 RR Rkkk RR × ====Ω ++
16
9 1 19 161632 10106.4 916255 s R VVVVVV RR ==×=×== ++
1 1 19 9918 10103.6 916255 Rs R VVVVVV RR ==×=×== ++
7 21 37 121296 6.46.43.84 8122025 R VVVVVV
==×=×==
RR
++
Vs 10V R1 9k R9 16k 0 V1+

Problem 2.54

Rkk ===Ω

11 9 111111 RRR182754 ++++

Let R10 be the equivalent resistance of the series connection of R5 and R9. Then, we have

R10 = R5 + R9 = 6 kΩ + 9 kΩ = 15 kΩ.

Let R11 be the equivalent resistance of the parallel connection of R4 and R10. Then, we have 410 11 410

3015450 10 301545

RR Rkkk RR × ====Ω ++

R12 = R3 + R11 = 10 kΩ + 10 kΩ = 20 kΩ.

Let R13 be the equivalent resistance of the parallel connection of R2 and R12. Then, we have

212 13 212 3020600 12 302050 RR Rkkk RR × ====Ω ++

s

13 1 113 1212 202012 81220

40 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
31
R R VVVVVV
==×=×== ++
3
37 8864 6.46.42.56 8122025
RR
Let R9 be the equivalent resistance of the parallel connection of R6, R7 and R8. Then, we have 9 678
Let R12 be the equivalent resistance of the series connection of R3 and R11. Then, we have
The circuit reduces to
R VVVVV RR
The voltage V1 across R13 is given by
==×=×= ++
Vs 20V R1 8k R13 12k 0 V1+
The voltage across R1 is given by

88 20208 81220 Rs R VVVVV RR ==×=×= ++

1 1 113

The voltage V1 is split between R3 and R11 in proportion to the resistance values. Applying the voltage divider rule, we obtain

1010 12126 101020 R VVVVV RR ==×=×= ++

11 21 311

The voltage across R3 is given by

1010 12126 101020 R R VVVVV RR ==×=×= ++

3 31 311

The voltage V2 is split between R5 and R9 in proportion to the resistance values. Applying the voltage divider rule, we obtain

9918 663.6 69155 R VVVVVV RR ==×=×== ++

9 32 59

The voltage across R5 is given by

6612 662.4 69155 R R VVVVVV RR ==×=×== ++

5 52 59

Problem 2.55

Let R7 be the equivalent resistance of the parallel connection of R4, R5 and R6. Then, we have

Let R8 be the equivalent resistance of the series connection of R1 and R2. Then, we have

R9 = R1 + R2 = 10 kΩ + 30 kΩ = 40 kΩ

Let R10 be the equivalent resistance of the parallel connection of R3 and R9. Then, we have

R10 is in series with R7. The circuit reduces to

2018

41 ©
Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
7 456 11 16 111111 RRR306080 Rkk ===Ω ++++
39 10 39 1040400 8 104050 RR Rkkk RR × ====Ω ++

The voltage V2 across R7 is given by

The voltage across R10 is given by

The voltage VR10 is split between R1 and R2 in proportion to the resistance values. Applying the voltage divider rule, we obtain

Let R7 be the equivalent resistance of the parallel connection of R2 + R4 and R3 + R5. Then we have

The voltage Vs is divided across R1, R7, and R6 in proportion to the resistance values. The voltage across R7 is given by

The voltage across R1 is given by

42 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
7 2 107 1616 303020 81624 S R VVVVV RR ==×=×= ++
10 10 107 88 303010 81624 RS R VVVVV RR ==×=×= ++
2 1210 12 3030 2010201027.5 103040 R R VVVVVV RR =+=+×=+×= ++
Problem 2.56
2 72435 5525 ()||()5||52.5 5510 kkk RRRRRkkk kkk × =++====Ω +
7 7 176 2.52.5 10105 12.51.55 RS R VVVVV RRR ==×=×= ++++
1 1 176 11 10102 12.51.55 RS R VVVVV RRR ==×=×= ++++ Vs 30V R10 8k R7 16k 0 V2 + -

1.51.5 10103 12.51.55 RS R VVVVV RRR ==×=×= ++++

The voltage across R6 is given by 6 6 176

The voltage VR7 is divided across R2 and R4 in proportion to the resistance values. Thus, we have

11 551 145 RR R VVVVV RR ==×=×= ++

2 27 24

44 554 145 RR R VVVVV RR ==×=×= ++

4 47 24

The voltage VR7 is divided across R3 and R5 in proportion to the resistance values. Thus, we have

33 553 325 RR R VVVVV RR ==×=×= ++

3 37 35

22 552 325 RR R VVVVV RR ==×=×= ++

5 57 35

The voltage at node a, Va, is the sum of VR4 and VR6. Thus, we have

Va = VR4 + VR6 = 4V + 3V = 7V

The voltage at node b, Vb, is the sum of VR5 and VR6. Thus, we have

Vb = VR5 + VR6 = 2V + 3V = 5V

The voltage Vab is the difference of Va and Vb, that is,

Vab = Va – Vb = 7V – 5V = 2V.

Problem 2.57

Let R7 = R2||R3 and R8 = R5||R6. Then, we have

43 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
23
23
RR kk RRRkk RRkk ×
====Ω=Ω +Ω+Ω 56 856 56 2816 ||1.6 2810 RR kk RRRkk RRkk × Ω×Ω ====Ω=Ω +Ω+Ω
723
5525 ||2.5 5510
Ω×Ω

The equivalent resistance seen from the voltage source is

Req = R1 + R7 + R4 + R8 = 0.5 kΩ + 2.5 kΩ + 0.4 kΩ + 1.6 kΩ = 5 kΩ

From Ohm’s law, the current I1 is given by

V V ImA Rk === Ω

1 10 2 5 S eq

The voltage drop across R1 is I1R1 = 2mA×0.5kΩ = 1V. The voltage V1 is given by

V1 = VS – I1R1 = 10 V – 1V = 9V.

Since R2 = R3, I2 = I3 = I1/2 = 1mA. The voltage drop across R7 is I1×R7 = 2mA×2.5kΩ = 5V. We can get the same voltage drop from I2R2 = I3R3 = 5V. The voltage V2 is given by

V2 = V1 – 5V = 9V – 5V = 4V.

The voltage drop across R4 is I1×R4 = 2mA×0.4kΩ = 0.8V. The voltage V3 is given by

V3 = V2 – 0.8V = 4V – 0.8V = 3.2V.

The current through R5 is given by

The current through R6 is given by

Problem 2.58

From the current divider rule, the current IR1 is given by

3 106 23 RS R IImAmA RR ==×= ++

2

1 12

Similarly, the current IR2 is given by

2 104 23 RS R IImAmA RR ==×= ++

1

2 12

44 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
3 4 5 3.2 1.6 2 V V ImA Rk === Ω
3 5 6 3.2 0.4 8 V V ImA Rk === Ω

Problem 2.59

From the current divider rule, the current IR1 is given by

Similarly, the currents IR2 and IR3 are given respectivelyby

Problem 2.60

Let R6 be the equivalent resistance of the parallel connection of R2 and R3. Then, R6 is given by

Let R7 be the equivalent resistance of the parallel connection of R4 and R5. Then, R7 is given by

Let R8 be the equivalent resistance of the series connection of R6 and R7. Then, R8 is given by R8 = R6 + R7 = 80 kΩ

The current from the current source IS is split into IR1 and IR8 according to the current divider rule. Thus, we have

45 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
1 1 123 1 11 22262612 111111643 234121212 RS R IImAmAmA RRR ==×=×= ++++++
2 2 123 1 11 3326268 111111643 234121212 RS R IImAmAmA RRR ==×=×= ++++++ 3 3 123 1 11 4426266 111111643 234121212 RS R IImAmAmA RRR ==×=×= ++++++
23 6 23 30601800 20 306090 RR kk Rkk RRkk × ====Ω ++
45 7 45 90180180 60 901803 RR kk Rkk RRkk
====Ω ++
×
1 18
4838.4
RS R
++
8
80
2080
IImAmA RR ==×=

20 489.6 2080 RS R IImAmA RR ==×= ++

1 8 18

The current IR8 is split into IR2 and IR3 according to the current divider rule. Thus, we have

60 9.66.4 3060 RR R IImAmA RR ==×= ++

3 28 23

30 9.63.2 3060 RR R IImAmA RR ==×= ++

2 38 23

The current IR8 is split into IR4 and IR5 according to the current divider rule. Thus, we have

180 9.66.4 90180 RR R IImAmA RR ==×= ++

5 48 45

4

The current from the current source, Is = 2 mA, is split between I1 and I2 based on the current divider rule.

The currents I3 and I4 are found by applying the current divider rule on R3 and R4. 4

46 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2.61 34 34 34 4624 ||2.4 4610 RR kk RRkk RRkk × Ω×Ω ===Ω=Ω +Ω+Ω R5 = R2 + (R3||R4) = 0.6 kΩ + 2.4 kΩ = 3kΩ
58 45 90 9.63.2 90180 RR R IImAmA RR ==×= ++ Problem
5 1 15 3 20.6 73 S R k IImAmA RRkk Ω =×=×= +Ω+Ω 1 2 15 7 21.4 73 S Rk IImAmA RRkk Ω =×=×= +Ω+Ω
32 34
6 1.40.84 46 Rk IImAmA RRkk Ω =×=×= +Ω+Ω

1.40.56 46 R k IImAmA RRkk Ω =×=×= +Ω+Ω

3 42 34

4

The voltages V1 and V2 are found byapplying Ohm’s law.

V1 = I1×R1 = 0.6mA×7kΩ = 4.2V

V2 = I3×R3 = 0.84mA×4kΩ = 3.36V

Problem 2.62

Let Ra be the equivalent resistance of the series connection of R2 and R3. Then, we have

Ra = R2 + R3 = 2 kΩ + 5 kΩ = 7 kΩ

Application of current divider rule yields

R IImAmA RR =×=×= ++

1 1

7 2014 37 a s a

Problem 2.63

Let Ra be the equivalent resistance of the parallel connection of R2 and R3. Then, we have 23 23

2020 10 2020 a RR Rkk RR × × ===Ω ++

Application of voltage divider rule yields

R VVVV RR =×=×= ++

1 1

10 5020 1510 a s a

Application of Ohm's law yields

47 ©
Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2018
1 2 1 3 206 37 s a R IImAmA RR =×=×= ++
1 2 2 20 1 20 VV ImA Rk === Ω 1 3 3 20 1 20 VV ImA Rk === Ω

From KCL, we have

I1 = I2 + I3 = 1 mA + 1 mA = 2 mA

Problem 2.64

Let R8 be the equivalent resistance of the parallel connection of R6 and R7. Then, R8 is given by 67 8 67

91818 6 9183 RR kk Rkk RRkk × ====Ω ++

Let R9 be the equivalent resistance of the series connection of R5 and R8. Then, R9 is given by

R9 = R5 + R8 = 10 kΩ

Let R10 be the equivalent resistance of the parallel connection of R3, R4 and R9. Then, R10 is given by

Let R11 be the equivalent resistance of the series connection of R2 and R10. Then, R11 is given by

R11 = R2 + R10 = 10 kΩ

The current from the current source IS is split into IR1 and IR11 according to the current divider rule. Thus, we have

Notice that IR2 = IR11 = 30 mA.

The current IR11 is split into IR3, IR4 and IR9 according to the current divider rule. Thus, we have

48 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
10 349 1120 5 111111 4 202010 k R k RRRkkk ====Ω ++++
11 1 111 10 5020 1510 RS R IImAmA RR ==×= ++ 1 11 111 15 5030 1510 RS R IImAmA RR ==×= ++
3 311 349 1 1 1 20
4
R
==×=×= ++++
30307.5 111111
202010 RR
IImAmAmA RRR

Notice that IR5 = IR9 = 15 mA.

The current IR9 is split into IR6 and IR7 according to the current divider rule. Thus, we have

182 151510 9183 RR R k IImAmAmA RRkk

7 69 67

91 15155 9183 RR R k IImAmAmA RRkk

Problem 2.65

a

RR × ××

RR

+++

Application of current divider rule yields

360120

From Ohm's law, the voltage across R3 is given by

49 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
411 349 1 1 1 20 30307.5 111111 4 202010 RR R IImAmAmA RRR ==×=×= ++++ 9 911 349 1 1 2 10 303015 111111 4 202010 RR R k IImAmAmA RRRkkk ==×=×= ++++
4
==×=×= ++
6 79 67 ==×=×= ++
R
Let Ra be the equivalent resistance of the parallel connection of R1 and R2. Then, we have 12 12 ====Ω
901801180 60 9018012
+++
====Ω
Let Rb be the equivalent resistance of the parallel connection of R4 and R5. Then, we have
45 45 1001502150 60 10015023 b RR R RR × ××
Let Rc be the equivalent resistance of the series connection of Ra and Rb. Then, we have Rc = Ra + Rb = 60 Ω + 60 Ω = 120 Ω
3
3 120 9.62.4
c s c R IImAmA RR =×=×= ++

clear all;format long; R1=90;R2=180;R3=360;R4=100;R5=150; Is=9.6e-3; Ra=P([R1,R2])

Rb=P([R4,R5])

Rc=Ra+Rb

I3=Is*Rc/(R3+Rc)

V1=R3*I3

V2=V1*Rb/(Ra+Rb)

I1=(V1-V2)/R1

I2=(V1-V2)/R2

I4=V2/R4

I5=V2/R5

Answers:

Ra = 60

Rb = 60

Rc = 120

I3 = 0.002400000000000

V1 = 0.864000000000000

V2 = 0.432000000000000

I1 = 0.004800000000000

I2 = 0.002400000000000

I4 =

50 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part. V1 = R3I3 = 360 Ω × 0.0024 A = 0.864 V Application of voltage divider rule yields 21 60 0.8640.432 6060 b ab R VVVV RR =×=×= ++ Application of Ohm's law yields 12 1 1 0.8640.4320.432 4.8 9090 VV I mA R ==== 12 2 2 0.8640.4320.432 2.4 180180 VV I mA R ==== 2 4 4 0.432 4.32 100 V ImA R === 2 5 5 0.432 2.88 150 V ImA R ===
MATLAB

0.004320000000000

I5 = 0.002880000000000

Problem 2.66

Let Ra be the equivalent resistance of the series connection of R5 and R6. Then, we have

Ra = R5 + R6 = 10 Ω + 5 Ω = 15 Ω

Let Rb be the equivalent resistance of the parallel connection of R4 and Ra. Then, we have

1015150 6 101525 a b a

RR R RR × × ====Ω ++

4 4

Let Rc be the equivalent resistance of the series connection of R3 and Rb. Then, we have

Rc = R3 + Rb = 10 Ω + 6 Ω = 16 Ω

Let Rd be the equivalent resistance of the parallel connection of R2 and Rc. Then, we have

201632080 8.8889 2016369

RR R RR × × =====Ω ++

Let Re be the equivalent resistance of the series connection of R1 and Rd. Then, we have

Re = R1 + Rd = 4 Ω + 8.8889 Ω = 12.8889 Ω

Application of Ohm's law yields

V IA R ===

1 100 7.9786 12.8889 s e

V1 = R1I1 = 4 × 7.9786 = 31.0345 V

From KVL, we have

V2 = Vs - V1 = 100 - 31.0345 = 68.9655 V

Application of Ohm's law yields 2 2 2

68.9655 3.4483 20 VV IA R === Ω

From KCL, we have

51 © 2018 Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2
b d b
2

I3 = I1 - I2 = 7.9786 - 3.4483 = 4.3103 A

From Ohm's law, we have

V3 = R3I3 = 10 × 4.3103 = 43.1034 V

From KVL, we have

V4 = V2 - V3 = 68.9655 - 43.1034 = 25.8621 V

Application of Ohm's law yields 4 4 4

VV IA R === Ω

25.8621 2.5862 10 VV IA R === Ω 4 5 25.8621 1.7241 15 a

V5 = R5I5 = 10 × 1.7241 = 17.2414 V

V6 = R6I5 = 5 × 1.7241 = 8.6207 V

MATLAB

clear all;format long;

R1=4;R2=20;R3=10;R4=10;R5=10;R6=5; Vs=100;

Ra=R5+R6

Rb=P([R4,Ra])

Rc=R3+Rb

Rd=P([R2,Rc])

Re=R1+Rd

I1=Vs/Re

V1=R1*I1

V2=Vs-V1

I2=V2/R2

I3=I1-I2

V3=R3*I3

V4=V2-V3

I4=V4/R4

I5=V4/Ra

V5=R5*I5

V6=R6*I5

SV=-Vs+V1+V3+V5+V6

SI=-I1+I2+I4+I5

Answers:

Ra = 15

Rb = 5.999999999999999

Rc = 16

Rd = 8.888888888888889

Re = 12.888888888888889

52 ©
Cengage Learning®. All Rights Reserved. May not be scanned, copied or duplicated, or posted to a publicly accessible website, in whole or in part.
2018

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.