Page 1

Technologie informacyjne i komunikacyjne w edukacji dorosłych Konferencja podsumowująca projekt ITAAT - Siedlce, 30 maja 2012r.

Andrés Pérez Rosado dyrektor Centro del Profesorado de Ronda

Minęło już prawie dwa lata odkąd otrzymaliśmy informację, która była dla nas wyzwaniem, o akceptacji naszego projektu partnerskiego „Zastosowanie technologii informacyjnych w nauczaniu dorosłych” (ITAAT), projektu który został zaprezentowany w każdej z Agencji Narodowych programu Grundtvig w poszczególnych krajach. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że ostatecznie weźmie w nim udział osiem instytucji z ośmiu różnych państw, wiedzieliśmy, że będzie to trudne i złożone zadanie, nie tylko dlatego, że wymagać będzie ono zaplanowania całego projektu, ale także z powodu koordynowania przez nas realizacji całego procesu. Kilka lat temu nasz ośrodek doskonalenia nauczycieli w Rondzie (CEP Ronda) przyłączył się do podobnego projektu razem z MSCDN w Siedlcach z Polski oraz Centrum Nauczania Dorosłych w Komotini z Grecji. Podczas dwóch lat trwania projektu odwiedziliśmy Siedlce i Komotini z pełniącymi kolejno funkcje koordynatorów Davidem Requena Barea, Aną Belén Jiménez Muñoz i Alicją Baena Cobos. Osiem instytucji uczestniczących w tym partnerskim projekcie ma swoje siedziby w Albufeira (Portugalia) Pescara (Włochy), Lancaster (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii), Sanliurfa (Turcja), Targu Mures (Rumunia), Wilnie (Litwa), Siedlcach (Polska) i Rondzie (Hiszpania). Obecną wizytą w Siedlcach kończymy serię spotkań przeprowadzonych w krajach członkowskich, które w ciągu dwóch lat przyniosły nam ogromne poczucie satysfakcji i osiągnięć. Odbyliśmy więcej spotkań niż minimum wymagane przez Agencje Narodowe, co oznacza, że więcej osób z różnych instytucji skorzystało na tym projekcie w pozytywnym i wzbogacającym wymiarze. W przypadku CEP Ronda liczba mobilności była dwukrotnie wyższa niż wymaga hiszpańska Agencja Narodowa . Prowadziliśmy koordynowanie naszego przedsięwzięcia według planu zapisanego w oryginalnym projekcie. Od pierwszego spotkania w Rondzie (dwa lata temu) 1


Technologie informacyjne i komunikacyjne w edukacji dorosłych Konferencja podsumowująca projekt ITAAT - Siedlce, 30 maja 2012r.

aż do dzisiejszego końcowego, miało miejsce osiem spotkań. Wszystkie z nich wypełnione były wymianą i prezentacją nowych doświadczeń edukacyjnych, wprowadzaniem technologii do naszych systemów, źródeł i materiałów, które zostały wszystkie wypracowane i rozpowszechnione przez członków tego projektu. Poza tym, podczas wizyt w poszczególnych krajach wszyscy koordynatorzy pozostawali w kontakcie, regularnie wymieniali dokumenty, zdjęcia, opinie, ale także przygotowali i planowali nowe spotkania. Praca, którą koordynatorzy wykonali, zapewniła ciągłość i konsekwencję w komunikacji pomiędzy nimi i pomogła prowadzić projekt oraz osiągnąć główne cele przedsięwzięcia. Koordynatorzy i uczestnicy wszystkich instytucji są głównymi postaciami tego partnerstwa. Wykonali dobrą robotę, tworząc całość, jak i każdy pojedynczy aspekt zaplanowanych w projekcie spotkań. Nie tylko wypełnili je sensowną treścią, ale także urokliwymi detalami pięknej przyjaźni, braterstwa i gościnności w każdym z nich. Dokładali wszelkich starań, aby uczynić każdą z wizyt tak miłą i radosną jak to możliwe. Tylko dzięki nim możliwy był sukces tego partnerstwa. Tak więc, projekt ten miał nie tylko wymiar naukowy, ale również kulturowy, co jest także ważne i stanowi uzupełnienie każdej ludzkiej aktywności. Bardzo dziękuję Im wszystkim i gratuluję wykonanej pracy. Dobra robota. Zbierzmy owoce wiedzy oraz miłości i przyjaźni, której wszyscy doświadczyliśmy.

Dziękuję bardzo. Serdeczne uściski dla wszystkich. HASTA SIEMPRE!!!

2

Wystąpienie Andrésa Péreza Rosado  

Wystąpienie na konferencji podsumowującej projekt ITAAT w Siedlcach 30 maja 2012r.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you