Page 1

Project16_Layout 1 21.08.2011 19:02 Page 1

% 100 ENGELLi DOSTUYUZ

VEEEE.. 100.SAYI 1 Mart 2009 tarihinde Bismillah yola çıkan BİZ DE VARIZ Gazetesi imtiyaz sahibi İsmail TUNÇ 100.sayıyı okuyucuyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor... Mutluluğunu okuyucuları ile paylaşmanın heyecanını taşıyan BİZ DE VARIZ Gazetesi imtiyaz sahibi İsmail TUNÇ sözlerine şöyle devam etti “1999 yılında GAZİANTEP ‘in güzide televizyonlarından olan KANAL27 TV de görmeyenlerin gözü,duymayanların kulağı ve yürüyemeyenlerin ayağı olmak adına yola çıktık ve BİZ DE VARIZ dedik.Belki de yerel televizyonculukta bir ilki başararak on iki yıldır kesintisiz bir şekilde BİZ DE VARIZ demeye devam ettik.Tarihler 01.03.2009’u gösterdiğinde bir hamle daha yaparak BİZ DE VARIZ gazetesini yayın hayatına başlattık.Durmadık ve çok büyük bir adım daha atarak www.bizdevarizgazetesi.org adındaki internet sitemizi tüm engellilerle buluşturduk.Bütün bunları yaparken tek hedefimiz vardı oda unutulmuş olan ülke nüfusumuzun %12’sini oluşturan kader arkadaşlarımızın var olduğunu ve çok büyük sorunlarla baş başa bırakıldığı anlatmak,anlatmak ve bir kez daha anlatmaktı.Bundan böyle elimizde olan bu yayın organlarıyla halkımızdan aldığımız gücüde arkamıza alarak var gücümüzle anlatmaya devam edeceğiz.” Bu işi tek başına başarmadığını Gaziantepde yaşayan herkesin katkı sunduğunu dile getiren BİZ DE VARIZ Gazetesi imtiyaz sahibi İsmail TUNÇ şunları kaydetti “Gazetemizde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler, özellikle G.Antep Büyükşehir Belediyesi başkanıma, Şahinbey Belediyesi Başkanıma, Şehitkamil Belediyesi başkanıma, G.Antep Ticaret odası ve Sanayi odası başkanlarıma katkılarından dolayı sonsuz teşekkürler.”

Sayı 100 Yıl 3 Tarih 22-28 Ağustos 2011

KÜÇÜK ELÇİLER GÜZELBEY’İ ZİYARET ETTİLER Avrupa Çocuk Dostu Kentler Birliğine Türkiye’den üye tek şehir olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi çocuklar için gerçekleştirilen pek çok hizmetin yanı sıra kültürel ve sportif etkinlikler için değişim projeleri düzenlemeye devam ediyor. Devamı 6’da

www.bizdevarizgazetesi.org

FIDE ILE BAGLAN HAYATA Şahinbey Belediyesi'nin Sosyal Destek Programı (SODES) tarafından desteklenen Faydalı İnsana Dayanmaz Engel (FİDE) Projesi kapsamında, 20 ortopedik engelliye fidan ve süs bitkileri yetiştiriciliği eğitimi veriliyor. Perilikaya Mahallesi'nde kurulan serada uygulamalı eğitim gören ortopedik engelliler şimdi hayata daha umutla bakıyor.

GECE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR Gece yarısı ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan gıda dağıtım ve ev ziyaretlerini sürdüren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ziyaret programına katılan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ile Onur Mahallesinde 11 evi ziyaret etti.60. Yıl Mahallesinde Devamı 5’de

FİDE Projesi ile ortopedik engelli vatandaşların işsizliği, motivasyon eksikliği ve toplumla iç içe olmalarına destek olması amaçlanıyor. Proje kapsamında ortopedik engelli kursiyerler çiçek budamasından, toprağı kazmayı, karpuz, kabak ve süs bitkisi yetiştirmeyi öğreniyor. 12 ay sürecek proje sonunda en iyi 3 kişi eğitim ve uygulama alanı için oluşturulan 1000 metrekarelik serada istihdam edilecek.

Kursiyerler de kendilerine tanınan bu imkandan duydukları memnuniyeti dile getirerek, kendilerini yetiştirmek için büyük bir fırsat yakaladıklarını kaydeden Emine Erol, daha önceleri özürlü olmanın etkisiyle bir şey üretemeyeceğimi düşünüyordum. Diğer engelli arkadaşlar gibi evden dışarı çıkmıyorduk. Bu proje ile böyle olmadığını öğrendim. Bizlere bu imkanı sunan başta Başkanımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi. Devamı 5’de

BURUK VEDA 5 Yıldır Gaziantep valiliği yapan Süleyman KAMÇI sürpriz şekilde merkeze alındı. Haberin duyulmasının ardında veda etmeye hazırlanan Vali KAMÇI duygu yüklü bir veda mesajı yayınladı. İşte o mesajın ayrıntıları.... Devamı 5’de

Merkez Valiliğine atanmam nedeniyle, 26 Ocak 2006 tarihinden itibaren yürütmekte olduğum Gaziantep Valiliği görevinden, 24 Ağustos 2011 tarihi itibariyle ayrılacağım.Yaklaşık 6 yıldan beri, Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı ilk kentlerinden biri olan ve Ülkemizin 6’ncı büyük şehri Gaziantep’te, siz aziz hemşehrilerime hizmet etme imkanı buldum. Gaziantep’te göreve başladığım ilk günden beri her gün daha ileriye Devamı 5’de

Eengelliler İçin Danışma Hattı 532 212 0 241


Project16_Layout 1 21.08.2011 19:02 Page 2

2

bizdevarizgazetesi.org

LAZER EPİLASYON NEDİR ? Özel Primer Hospital Doktorlarından Cildiye Uzmanı Doktor Neslihan Karslı ‘Kadın olsun erkek olsun, görünümüne özen gösterenlerin en dikkat ettiği noktalardan biri de vücudun bazı bölgelerindeki istenmeyen tüylerdir. Günümüzde bunlardan kurtulmanın en etkili yolu lazer epilasyondur Lazer epilasyon, sağlık bakanlığının izni ile ruhsatlandırılmış sağlık merkezlerinde, uzman doktor gözetiminde ve uluslararası standartlara uygun cihazlarla yapılmalıdır. Bu standartlara uyulmadığı takdirde geri dönüşü olmayan sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz’ diyerek lazer epilasyonla ilgili merak edilen soruları cevaplandırdı.

L

azer epilasyon, vücutta oluşan istenmeyen kıllanmanın önlenmesinde ve giderilmesindeki en önemli ve en etkili medikal teknolojidir. Bilindiği üzere insanlar lazer epilasyon öncesinde epilasyon için çok farklı yöntemler kullanabiliyorlardı. Fakat bu yöntemlerin çoğu uzun süreli ve kalıcı olmuyordu.

L

azer epilasyon bu sorunu gidermede başvurulan en etkili medikal estetik yöntemidir. Tıpta yaklaşık 40 yıldır kullanılmakta olan lazer ışığının epilasyon uygulamasında güvenilirliği 1997 yılında FDA (food and drug association) tarafından onaylanmıştır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Lazer epilasyon yapılacak olan bölgenin temizlenmesi, bölgedeki uzun olan kılların kısaltılarak epilasyona uygun hale getirilmesi ve lazer cihazı ile taranması şeklinde üç farklı aşamadan oluşmaktadır. Ten ve kıl renginize göre size en uygun olan lazer epilasyon cihazı ile epilasyon yapılacak olan bölge taranır. Bu tarama işlemi, lazer epilasyon yapılan bölgeye ve kıl yoğunluğuna göre birkaç dakika veya birkaç saat sürebilmektedir.

DÜNYACA ÜNLÜ HAFIZLAR ŞAHİNBEY ETKİNLİĞİNDE BULUŞUYOR Şahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinliklerinin birinci günde sahne alan Türk Tasavvuf müziğinin güçlü sesi Sami Özer ve Dünyaca ünlü Güney Afrika’dan Hafız Abdurrahman Sadien’in Kuran-ı Kerim ziyafeti geceye katılanları büyüledi.Şahinbey Parkında düzenlenen ve sekiz gün boyunca birbirinden güzel tasavvuf müziği sanatçısının ve Dünya’ca ünlü hafızların katılacağı Ramazan etkinliklerine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Sami Özer unutulmaz bir gece yaşattı… İlk olarak hacivat, karagöz ve perde oyunlarının sahne aldığı etkinlik sonrasında muhteşem sesiyle sahne alan Türk tasavvuf müziğinin güçlü sesi Sami Özer, seslendirdiği birbirinden güzel eserleri ile unutulmaz bir gece yaşattı. Güney Afrika’dan Hafız Abdurrahman Sadien Kuran ziyafeti çekti… Manevi iklimin doruğa çıktığı gecede müthiş sesi ile okuduğu Kuran’ı Kerimi insanlara sevdiren Güney Afrika’dan Hafız Abdurrahman Sadien, Ramazanın kuşatıcı atmosferinde okuduğu Kuranı Kerim ile vatandaşları adeta büyüledi.

Şehitlerimize Dua Okundu… Gecenin sonunda sanatçı Sami Özer ve Hafız Abdurrahman Sadien’e buket takdim eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Dün yine hain saldırılar sonucu şehitlerimiz oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, geride kalanlarına başsağlığı diliyorum. Tüm şehitlerimiz için bu akşam burada dualar ettik. Milletimizin başı sağolsun.”dedi. Sekiz Gün Boyunca Dünyaca Ünlü Hafızlar Gelecek… Düzenlediğimiz Ramazan etkinliğimizde sekiz gün boyunca birbirinden güzel Türk tasavvuf müziği sanatçımız ve dünyaca ünlü hafızlarımızı Gaziantep halkımızla buluşturacağız.

Etkinliğimizin ilk gününde Türk tasavvuf müziği sanatçımız Sami Özer, birbirinden güzel eserleri ile bizlere keyifli anlar yaşattı. Kendisine sizler anıda teşekkür ediyorum. Dünyaca ünlü hafızlarımızın bizler için sunduğu Kuran-ı Kerim ziyafeti büyük bir manevi iklimin yaşanmasını sebep oluyor. Ramazanın büyülü atmosferinde bu gece bizlere Güney Afrika’dan gelerek müthiş sesi ile Kuran-ı Kerim ziyafeti çeken Hafız Abdurrahman Sadien’e teşekkür ediyorum. Ramazan etkinlikleri çerçevesinde böyle dünyaca ünlü hafızları dinleme fırsatı bulacağız. Bunu tüm Gaziantepliler olarak iyi değerlendireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

KOÇER VE FADILOĞLUNDAN EV ZİYARETİ AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, yardıma muhtaç aileleri ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Milletvekili Koçer ve Başkan Fadıloğlu'nun ziyaretine AK Parti Şehitkamil İlçe Kadın Kolları Başkanı Feray Aksoy ve bazı yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Selimiye Mahallesi'ndeki 5 evi ziyaret eden Koçer ve Fadıloğlu, ailelerin sorunlarını dinleyerek, sorunların çözümü noktasında ilgili kurumlara bilgi verdiler. Ailelerin çocuklarına da özel ilgi gösteren Koçer ve Fadıloğlu, onlara oyuncak hediye ettiler. Ziyaret sonunda ise ailelere gıda yardımında bulunuldu. AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, "Bugün Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu ile Selimiye Mahallesi'ndeki vatandaşlarımızı ziyaret ettik, sorunlarını dinledik. Ziyaretimiz sırasında ailenin yeni doğan 5 günlük Murat isimli çocuğunu sevdik. Ailesinin sorunlarını dinledik. Dilek ve temennilerini süratle çözmeye çalıştık. Onlara destek olmak ve dertlerini dinlemek bizim vazifemiz. Ramazan ayında mümkün olduğunca onlarla olduk, olmaya da devam edeceğiz. Biz onlar için varız. Onlar bizim çocuklarımız, bizim geleceğimiz" dedi. Koçer, ziyaret ettikleri yerlerde sıcak bir şekilde karşılandıklarını ve aynı şekilde uğurlandıklarını ifade etti. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da, Ramazan ayı boyunca vatandaşların evlerine konuk olduklarını dile getirerek, "Ramazan, birlik ve beraberlik ayı. Ziyaretlerimizi Ramazan ayı boyunca sürdüreceğiz. Bu ziyaretler hem aileleri sevindiriyor, hem onların sıkıntılarını dinleme fırsatı bularak çözüm arıyoruz. Onların hayır dualarını almak bizim için yeterli. Biz her zaman vatandaşımızın yanında olacağız ve sorunları çözmek için çaba harcayacağız” diye konuştu.

Bilinenin aksine lazer epilasyon sanıldığı kadar uzun süren bir tedavi değildir. Seans süreleri yaklaşık olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında sürmekte ve seans Aralıkları 6 ile 8 hafta arasında değişmektedir.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere dikkat etmeliyiz? 1. Lazer epilasyona gelmeden bir hafta öncesine kadar kökünden kıl alma (ağda vs) işlemi yapılmaması gerekir. Bunun nedeni, vücudunuzdaki tüm kılların daha net olarak görünmesi ve lazer epilasyon ile alınabilmesidir. 2. Vücuttaki kılların oluşumunu tamamlamasını beklemek için vücut bölgeleri için 6–8 hafta ara ile en az 4–6 seans, yüz bölgesindeki kıllar için 1–2 ay ara ile ortalama 6–12 seans lazer epilasyon uygulanabilir. 3. Lazer epilasyona gelirken aşırı uzamış olan kıllar makas veya jilet yardımı ile kısaltılabilir. 4. Lazer epilasyon öncesi tüyleri sarartma veya boyama gibi işlemler yapılmamalıdır. 5. Lazer epilasyona gelmeden 15 gün öncesine kadar cildi aşındıracak, soyacak işlemlerden uzak durmalı, peeling yapılmamalıdır. 6. Lazer epilasyon yapılacak olan bölge temiz olmalı, epilasyon yapılacak olan bölgede makyaj olmamalıdır.

Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz? 1. Lazer epilasyon uygulandıktan 2 gün sonraya kadar solaryuma girilmemeli, güneşten uzak durulmalıdır. Eğer güneş ışığına maruz kalınacaksa koruyucu faktörlü kremler kullanılmalıdır. 2. Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 10 ila 15 gün içinde uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca kopar. 3. Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık oluşabilir. Bu normal bir durumdur. Kendiliğinden geçecektir. 4. Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır. 5. Hormonal bozukluğu olan kişilerde lazer epilasyon seans sayıları daha fazla veya az olabilmektedir. 6. Her lazer epilasyon seansında kıl yoğunluğu %15–20 arası azalmaktadır. Ancak vücudunuzda oluşan farkı 3. seanstan sonra belirgin olarak görmeye başlarsınız. Lazer epilasyon seanslarına ne kadar düzenli devam ederseniz o kadar maksimum fayda sağlarsınız. 7. Büyük bölgeler (kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan 2 hafta sonra ücretsiz kontrol seansı hakkınız mevcuttur (20. günden daha geç yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler). Küçük bölgelerde ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansı uygulamaya gerek yoktur.

Lazer Epilasyonun Avantajları 1. Hastaların çoğunda etkili ve uzun dönemli epilasyon sağlar. 2. Hastaya uygun teknikle yapıldığında güvenilir bir yöntemdir. Bu yüzden sağlık kuruluşlarını tercih etmeniz sağlığınız için önemlidir. 3. Bacak, sırt gibi geniş alanlarda hızlı uygulama olanağı sağlar. 4. Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir, hastaların çoğu lazer epilasyon tedavisine rahatlıkla uyum sağlar. 5. Hızlı bir yöntemdir ortalama 2 saatte vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir. 6. Lazer epilasyonun cilt üzerine alerjik bir yan etkisi yoktur, cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz, kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. 7. Batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli tedavi yöntemidir. 8. Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

Son Olarak, Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Varmıdır? Kısa süreli yan etkileri yaklaşık 1–2 saatte kaybolur, kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Çok hassas ciltlerde 1–2 gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde koyu tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama olabilir. Bu tür problemler nadirdir ve bir kaç günde geriler.


Project16_Layout 1 21.08.2011 19:02 Page 3

3

bizdevarizgazetesi.org

ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİNE YÖN VERİYOR Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan sosyal tesislerde Seviye Belirleme Sınavı (SBS) kursu alan 600 öğrenciden 446'sı tercihli okullara kayıt yaptırmaya hak kazandı. Açılan kurslardan eğitim alan öğrenciler, teknolojik imkanlardan da faydalanarak sınavlara hazırlandı. Öğretmenler nezdinde testler çözen öğrenciler girdikleri sınavlarda başarılı sonuçlar alarak ailelerini ve öğretmenlerini mutlu ettiler. Belediye yetkilileri yaptıkları açıklamada, kurslarda SBS sınavına hazırlanan 600 öğrenci bulunduğunu, sınavlarda yüzde 74 başarı elde edildiğini ifade etti. Yetkililer, sınava giren 600 öğrenciden; 2 Fen Lisesi, 1 Sosyal Bilimler Lisesi, 29 Anadolu Öğretmen Lisesi, 302 Anadolu Lisesi, 50 Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 62 Anadolu Meslek Lisesi kazanan öğrencinin bulunduğunu kaydetti.

“Okulda Öğrendiğim Bilgileri Kursta Pekiştirdim” SBS'den 478 puan alarak Abdulkadir Konukoğlu Anadolu Öğretmen Lisesi'ni kazanan Ömer Demir, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve ekibine teşekkür ederek, "Sınavı kazanmamda kursun katkısı çok büyük oldu. Okulda öğrendiğim bilgileri kursta pekiştirdim. Okulda teorik olarak öğrendiğim konular hakkında kursta sorular çözdüm. Bu çalışmalar olunca da başarı geldi" dedi. Abdullah Ak isimli öğrenci de 451 puan alarak Yasemin Erman Balsu Anadolu Lisesi'ni kazandığını ifade ederek, "Girdiğim sınavlarda düşük puan alıyordum. Şehitkamil Belediyesi'nin açtığı kursa geldikten sonra hocalarımın ve kursun sayesinde puanlarım yükseldi. Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu'na böyle kurslar açtığı için çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ 60 İŞ MAKİNESİ OPERATÖRÜ YETİŞTİRDİ Şahinbey Belediyesince AB tarafından finanse edilen “Bilerek Kullan Hep Kullan” projesi kapsamında düzenlenmiş olan “Makine Operatörlüğü” kursundan mezun olan 60 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Şahinbey Belediyesi Makine Sanayi Müdürlüğünde düzenlenen programa Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, İşkur İl Müdürü İlyas Bulduk, Şahinbey Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih Erdemci ve Belediye Meclis Üyeleri katıldı. Her alanda olduğu gibi eğitimin mesleki eğitimde de çok önemli olduğunu ifade eden İşkur İl Müdürü İlyas Bulduk konuşmasında: Ülkemizin en büyük sorunlarından biri işsizliktir. İşsizliği besleyen faktörlerden biride kişilerin mesleksizliğidir. Bugün burada 60 arkadaşımız almış olduğu eğitimle iş sahibi olacaklardır. Çünkü bilenle bilmeyen bir değildir. Yaptığı işi iyi bilen kişi işveren tarafından tercih edilir ve diğer kişilere göre büyük avantaj elde eder. Aldığınız bu eğitimle sizlerde büyük bir avantaj elde etmiş oluyorsunuz.

ENDONEZYALI DEBU GRUBU DUYGULU ANLAR YAŞATTI Ş ahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinlikleri kapsamında Endonezya'dan Grup Debu söylediği ilahilerle, Suudi Arabistan'dan hafız Abdurrahman El Hafez de okuduğu kuranı kerimle vatandaşlara duygulu anlar yaşattı. Debu grubu Müslüman oldukalrı için Dünyanın öbür ucundan olmalarına rağmen Türkiye’den gelen şehit haberleri duyduklarını ve çok üzüldüklerini belirterek, etkinlik alanında hep birlikte tüm şehitler için dua okuttu.

Ş

ahinbey Parkında düzenlenen ve sekiz gün boyunca birbirinden güzel tasavvuf müziği sanatçısının ve Dünya'ca ünlü hafızların katıldığı Ramazan etkinliklerine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Etkinliklerin ikinci gününde dünyaca ünlü grup Debu ve hafız Abdurrahman El Hafez Gazianteplilere unutulmaz bir gece yaşattı. İlk olarak hacivat, karagöz ve perde oyunlarının sahne aldığı etkinlik sonrasında sahne alan grup Debu söylediği ilahilerle unutulmaz bir gece yaşattı. Suudi Arabistan'dan Abdurrahman El Hafez ise verdiği Kuran-ı Kerim ziyafetiyle gelen konuklara duygulu anlar yaşattı. Manevi iklimin doruğa çıktığı gecede müthiş sesi ile okuduğu Kuran'ı Kerim ile insanları etkileyen El Hafez, Ramazanın kuşatıcı atmosferinde okuduğu Kuranı Kerim ile vatandaşları adeta büyüledi.

P

rogram sonunda Endonezya'dan Grup Debu’ya çiçek takdimi için sahneye çıkan Başkan Tahmazoğlu, yeğeninin Endonezyalı bir eşi olduğunu belirterek, etkinlik alanında bulunan yeğeninin Endonezyalı eşini sahneye çağırarak, buketi birlikte takdim ettiler.

Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.”dedi. İşkur tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Bulduk, İşkur olarak il genelinde işsizliği azaltacak bir takım çalışmalar yaptıklarını belirterek, geçtiğimiz yıl 2560 kişiye iş imkanı sunulduğunu ve bu yılın ilk altı ayında 4950 kişiye iş imkanı sunulduğunu söyledi.

60 Gencimize İş İmkanı Sağlandı…

AB tarafından finanse edilen Genç istihdamın desteklenmesi yönünde Makine Operatörlüğü kursunu tamamlayan kursiyerlere hayırlı olsun diyerek konuşmasına başlayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “işsizliğin en büyük sebeplerinden biri kişilerin mesleğinin olmayışı gün içerisinde onlarca vatandaşımız bizleri arayarak iş istiyor. Bizlerde ne iş yaparsınız diye sorduğumuzda ne iş olursa yaparım diyor. Ne iş olsa yaparım diyen vatandaşımız hiçbir iş yapamıyor. Onun için bu tür kurslar çok önemli. Artık bugün sertifika alan 60 arkadaşımız aldıkları eğitimle iş makinesi operatörü oldular. Böylelikle bir meslek sahibi oldular. Bu kursumuza 19-29 yaş arası gençlerimiz katıldı. İki ay eğitim aldılar. Kursiyerlerimizin ulaşımı kurs boyunca belediyemizce karşılandı. Kursiyerlerimize günlük ihtiyaçlarını karşılamak için iki ay boyunca günlük 8 Euro harçlık verildi. Kursumuzu başarı ile tamamlayan kursiyerlerimizi tebrik ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi. Yapılan konuşmalar ardından kursiyerlerin sertifikaları verildi.

BİZ DE VARIZ GAZETESİ ABONE BEDELİ: 1 YILLIK 100 TL 6 AYLIK 50 TL

Şahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinlikleri kapsamında Etkinlik sahne alan Endonezyalı Grup Debu Türkiye’den gelen şehit haberine çok üzüldüklerini belirterek, toplu şekilde şehitler için dua okuttu.

BİLGİ İÇİN bizdevarizgazetesigmail.com


Project16_Layout 1 21.08.2011 19:02 Page 4

4

bizdevarizgazetesi.org

KAÇAK KÖMÜRE GEÇİT YOK Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, kente kaçak kömür sokmak isteyenlere göz açtırmıyor. Zabıta Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; ‘Kış aylarında insan hayatını doğrudan tehdit eden hava kirliliği sorununun en büyük sebebinin kalitesiz ve yakıt standartlarına uymayan yakacaklar olduğu’ belirtildi. Zabıta Daire Başkanı Ömer Yalım, “Evsel ısınma ve sanayide kullanılan yakıt denetimleri Daire Başkanlığımız tarafından etkin bir şekilde yapılmaktadır. İlimizde tüketilecek yakıtların Mahalli Çevre Kurulu kararında belirtilen şartlara uyup uymadığı kontrol edilerek şartlara uymayan yakıtların satışının engellenmesi amacıyla el konulmaktadır” dedi. Yalım, “Çevre Kanununa göre yasal işlem yapılarak el konulan yakıtların Gaziantep Valiliği yediemin deposuna boşaltılarak muhafaza altına alınmaktadır. Böylelikle hava kirliliğinin azaltılması ile birlikte hava kalitesinin iyileştirilmesi planlanmaktadır. Belirlenen özellikleri taşımayan yakıtların kullanılmasının önlenmesi için,

dağıtım sırasında gerekli kontrol ve denetimlerin yapılması amacı ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığınca kullanılmak üzere, Mahrukatçılar Odası girişinde kontrol noktası oluşturulmuştur. Kent içine dağıtım yapacak araçlar kontrol noktasında tarafımızca verilen ‘Uygunluk Görüş Belgesi’ni aldıktan sonra dağıtım yapabilmektedir” diye konuştu. ‘Yapılan denetimlerde istenen belgeleri ibraz etmeyen, İl Mahalli Çevre Kurulunca belirlenen özelliklere sahip olmayan kömür kullanan tüketicilere ilgili yasalar uyarınca idari işlemler uygulandığını’ vurgulayan Ömer Yalım, “ Tüketicilerin mağdur duruma düşmemeleri için ‘Uygunluk Görüş Belgesine’ sahip olan yakıtları tüketmeleri gerekmektedir. EN TEMİZ ÇEVRE KİRLETİLMEYENDİR Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini de göz önünde bulundurarak, hemşerilerimizin daha temiz ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri için kontrollerin düzenli ve sürekli yapılması gerektiğinden motorize ve mobil ekiplerimizle 24 saat denetimler yapılmaktadır. ‘En temiz çevre kirletmeyendir’ sloganıyla kirletilmeden tedbirlerimiz alıp ceza yazılmaksızın koruyucu çalışmalarla hava kalitemizi koruma çalışıyoruz” dedi.

GTO BAŞKANI ASLAN’DAN KINAMA

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Hakkâri’de terör örgütü tarafından gerçekleştirilen ve 7 Mehmetçiğin şehit düştüğü, 11 Mehmetçiğin de yaralandığı hain saldırıyı kınadı. Başkan Aslan, yaşanılan terör saldırısından derin üzüntü duyduklarını belirterek, “Hain saldırıları gerçekleştirenleri nefretle kınıyoruz. Ulusumuzun başı sağ olsun” dedi. GTO Başkanı Aslan saldırının ardından yayımladığı mesajında, gerekleştirilen terör saldırısını nefretle kınadığını kaydetti. Aslan mesajında, yaşanılan hain terör saldırılarının Türk Milleti’nin bütünlüğünü hedef aldığını ancak bölücülerin kesinlikle emellerine ulaşamayacaklarının altını çizdi. Terörün bir insanlık suçu olduğuna da işaret eden GTO Başkanı Aslan, mesajında daha sonra şu ifadelere yer verdi: “Bu saldırıların amacı ortadadır. Saldırılarla Türk Ulusu’nun birlik ve beraberliği hedef alınmıştır. Ancak bilinmelidir ki, bölücüler bu emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklardır.

B

u amaçla bugün Hakkâri’de bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain saldırıyı nefretle kınıyoruz. Ülkemizin bölgesinde ve dünyada önemli bir konuma geldiği bir dönemde birilerinin bu gelişimi hazmedemediği açıkça görülmektedir. Milletimizin birlik ve beraberliğine kasteden bu tür çirkin saldırılara en güzel cevap yine Türk Milleti’nin sergileyeceği birlik ve beraberlikle verilecektir. Bu süreçte toplumumuzun her kesimi her zaman olduğundan daha soğukkanlı ve sağduyulu davranmalıdır.

Ü

lkemizin huzurunu bozmaya yönelik gerçekleştirilen bu çirkin saldırıları nefretle kınıyor, saldırılarda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize sabır gazilerimize de acil şifalar diliyorum.”

RAMAZAN ŞENLİKLERİNE VATANDAŞLARDAN BÜYÜK İLGİ G

aziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen Ramazan Şenliklerine yerel sanatçılar damga vuruyor.

Bu yıl şenliklerde ağırlıklı olarak Gaziantep’in yerel sanatçılarının sahne alması vatandaşlar tarafından büyük beğeni ile karşılanırken konser alanı olan 100. Yıl Kültür Parkı Amfi Tiyatrosu vatandaşların akınına uğruyor.

H

er gün “Geleneksel Gösteri Sanatları Topluluğu” tarafından sahnelenen Ortaoyunu, Gölge Oyunu, İbiş ile Bey, Arap Bacı gösterilerinin ardından şenlikler kapsamında sahne alan yerel sanatçılar Gaziantepli hemşerilerine unutulmaz dakikalar yaşatmaya devam ediyorlar.

Şenlikler kapsamında yerel sanatçı Şahika, 100. Yıl Kültür Parkı Amfi Tiyatro’da bir konser verdi. Şahika, Amfi Tiyatro’yu dolduran gençleri seslendirdiği hareketli parçalarla coşturdu. Sanatçının seslendirdiği parçalara dansları ve yaptıkları vokallarla eşlik eden vatandaşlar konser alanını bayram yerine çevirdiler. Sanatçı Şahika, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’e etkinliklerden dolayı teşekkür etti.

K

onser sonunda Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı yetkilileri tarafından Şahika’ya günün anısına plaket takdim ettiler.


Project16_Layout 1 21.08.2011 19:02 Page 5

5

bizdevarizgazetesi.org

ENGELLİLER FİDE İLE HAYATA TUTUNUYOR Şahinbey Belediyesi'nin Sosyal Destek Programı (SODES) tarafından desteklenen Faydalı İnsana Dayanmaz Engel (FİDE) Projesi kapsamında, 20 ortopedik engelliye fidan ve süs bitkileri yetiştiriciliği eğitimi veriliyor. Perilikaya Mahallesi'nde kurulan serada uygulamalı eğitim gören ortopedik engelliler şimdi hayata daha umutla bakıyor FİDE Projesi ile ortopedik engelli vatandaşların işsizliği, motivasyon eksikliği ve toplumla iç içe olmalarına destek olması amaçlanıyor. Proje kapsamında ortopedik engelli kursiyerler çiçek budamasından, toprağı kazmayı, karpuz, kabak ve süs bitkisi yetiştirmeyi öğreniyor. 12 ay sürecek proje sonunda en iyi 3 kişi eğitim ve uygulama alanı için oluşturulan 1000 metrekarelik serada istihdam edilecek. Kursiyerler de kendilerine tanınan bu imkandan duydukları memnuniyeti dile getirerek, kendilerini yetiştirmek için büyük bir fırsat yakaladıklarını kaydeden Emine Erol, daha önceleri özürlü olmanın etkisiyle bir şey üretemeyeceğimi düşünüyordum. Diğer engelli arkadaşlar gibi evden dışarı çıkmıyorduk. Bu proje ile böyle olmadığını öğrendim. Bizlere bu imkanı sunan başta Başkanımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

YOLUN AÇIK OLSUN 5 Yıldır Gaziantep valiliği yapan Süleyman KAMÇI sürpriz şekilde merkeze alındı. Haberin duyulmasının ardında veda etmeye hazırlanan Vali KAMÇI duygu yüklü bir veda mesajı yayınladı. İşte o mesajın ayrıntıları.... Merkez Valiliğine atanmam nedeniyle, 26 Ocak 2006 tarihinden itibaren yürütmekte olduğum Gaziantep Valiliği görevinden, 24 Ağustos 2011 tarihi itibariyle ayrılacağım. Yaklaşık 6 yıldan beri, Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı ilk kentlerinden biri olan ve Ülkemizin 6’ncı büyük şehri Gaziantep’te, siz aziz hemşehrilerime hizmet etme imkanı buldum. Gaziantep’te göreve başladığım ilk günden beri, her gün daha ileriye koşan ülkemizin; demokrasi, kalkınma, refah, toplumsal birlik ve bütünlük içinde, tüm vatandaşlarımıza huzurlu bir şehirde yaşama imkanı sunulmasına yönelik çalışmaları geliştirmeye gayret gösterdik. Ülkemizin kalkınma ve gelişme yolunda en önemli sanayi ve ticari merkezlerinden biri olan şehrimizin

ticari merkezlerinden biri olan şehrimizin üretim, ihracat ve istihdamının, kamu hizmet kalitesi ve yatırımlarının artırılması, tarihi ve kültürel varlıkların gün yüzüne çıkarılarak, turizmin hizmetine sunulması, toplumsal birlik ve beraberlik duygularının geliştirilerek, aydınlık geleceğe giden yolda Gaziantep’imizin daha fazla değer ve katkı sağlaması için, toplumun her kesiminden vatandaşımız, girişimcimiz, sanayicimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, basınımız ve yerel yöneticilerimiz ile çok güzel olumlu bir diyalog ve işbirliği Görev yaptığım dönem içerisinde Gaziantep’te tüm alanlarda gösterilen gelişme ve kalkınmanın, artan toplumsal huzur ve refahın, birlik ve bütünlüğün temelinde, tüm hemşehrilerimizin bizim çalışmalarımıza, maddi ve manevi tüm destekleri sağlama gayreti içerisinde olduğunu memnuniyetle müşahede ettim. atmosferi sağladığımızı düşünüyorum.

BAŞKAN TAHMAZOĞLU GECE AİLE ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR Gece yarısı ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan gıda dağıtım ve ev ziyaretlerini sürdüren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ziyaret programına katılan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ile Onur Mahallesinde 11 evi ziyaret etti.60. Yıl Mahallesinde Şahinbey Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırını ziyaret eden Başkan Tahmazoğlu ve Milletvekili Derya Bakbak, daha sonra Türkmenler Mahallesine geçerek iftarını ihtiyaç sahibi bir aile ile birlikte açtı. Teravih namazı sonrası sahura kadar önceden belirlenmiş ihtiyaç sahibi aileleri evlerinde ziyaret eden Başkan Tahmazoğlu ve Milletvekili Bakbak, ailelerle tek tek sohbet ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak’ı evlerinde görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden vatandaşlar, kendilerini evlerinde ziyaret ederek, sorunlarını dinlemelerinin güzel bir davranış olduğunu belirterek, yapılan yardımlardan dolayı teşekkür ettiler. Sahura kadar aile ziyaretlerini sürdüren Başkan Tahmazoğlu ve Milletvekili Bakbak ise gezi sırasında çocuklara da çeşitli hediyeler verdi.

Gaziantep’i tüm Türkiye ve dünyaya marka şehir olarak tanıtan, adından bahsedilirken herkesin övgüyle söz ettiği bu şehrin tüm dinamiklerinin, ortak akıl, fikir ve gönül birliği içerisinde olduğunu görmek, benim için ayrıca bir bahtiyarlık nedeni olmuştur. Devletinin her zaman yanında, ülkesinin ve milletinin bölünmezliği, birlik ve bütünlüğü ve milli hassasiyetler konusunda tarihten gelen sahiplenici ve savunucu kimliğini, her yaştaki ferdinde özümsemiş gördüğüm tüm Gazianteplilerin, aynı inanç ve kararlıktan hiçbir zaman taviz vermeyeceklerine yürekten inanıyorum. Vatandaşımıza en iyi hizmeti sunma yarışında olduğuna inandığım tüm mesai arkadaşlarımın, bulundukları görevlerde taşıdıkları yetki ve sorumluluğun gereklerini en iyi şekilde ifa ettiklerini, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, tarafsız, dürüst, vatandaşa karşı sorumlu, şeffaf, hesap verebilir ve hizmet odaklı bir çalışma anlayışı içinde olduklarını yakından gördüm.

Fide projesine başlamadan önce evde internet başında oturduğunu ve gözünü de bozduğunu kaydeden Timurhan Demir, böyle bir proje olduğunu duyunca başvuru yaptığını ve kabul edildiğini belirterek, özellikle buradaki arkadaşlık ortamını çok sevdiğini ve burada çiçekler yetiştirdiklerini bundan dolayı da çok mutlu olduğunu dile getirdi. Belediyeciliğin sadece yol, kaldırım ve park yapmak olmadığını ifade eden Mehmet Bozgeyik ise, Şahinbey Belediyesinin yaptığı gibi sosyal bir belediyecilik olması gerektiğini dile getirerek, “engeli arkadaşlarımızın da sosyal yaşam haklarının gözetilmesi gerekmektedir. Bizler Fide projesinde bunu gördük ve yaşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi. 20 ortopedik engellinin bulunduğu proje hakkında bilgiler veren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, FİDE Projesi ile ortopedik engelli arkadaşlarımızın sosyal hayata entegre olması adına evlerinden dışarı çıkarak bir şeyler üretebileceklerini ispat edecekleri bir alan oluşturulmuştur. İlçemiz 743 bin nüfusu ile Türkiye'nin 70 ilinden daha büyük bir ilçe belediyesidir. Engelli nüfusu da Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bu anlamda engellilere yönelik birçok projeyi hayata geçirdik ve buna devam ediyoruz. İlçe genelinde yeni yapılan tüm kaldırımları ve park giriş çıkışlarını engelli vatandaşlarımızın rahat bir şekilde kullanacağı şekli ile dizayn ettik. FİDE projemizde engelli vatandaşlarımıza yönelik yaptığımız çalışmalardan bir tanesidir. Proje kapsamında eğitim gören kursiyerlere eğitimin yanı sıra aylık 200 TL ücret verdiklerini vurgulayan Başkan Tahmazoğlu, "1000 metrekarelik alana kurduğumuz serada 10 kadın 10 erkek olmak üzere 20 engelli kursiyerimiz burada istihdam edilmektedir. İstihdam öncesinde fidan ve süs bitkisi yetiştirileceği eğitimi verilen bu projemizde her ay engelli kursiyerlerimizin 20 tanesine de 200 TL iaşe ve yemek ücreti vermekteyiz. Bu projemiz kapsamında engelliler sosyal hayata entegre olarak evlerinden dışarı çıkarak bir şeyler üretebileceklerini ispat edecekleri bir alan bulmaktadırlar. Kursiyerlerimizle birebir yaptığımız görüşmeler neticesinde çok ciddi anlamda rehabilite olduklarını öğrenmekteyiz ve bu bizi çok sevindirmektedir." şeklinde konuştu.

SAKAL-I ŞERİFİ GÖRMEK İÇİN BİNLERCE KİŞİ SIRA BEKLEDİ

Bu anlayış ve yüksek gayretlerin, tüm hemşehrilerimizde kamu hizmetinden duyulan memnuniyeti artırdığını görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Gazi şehir Gaziantep’te 6 yıla yakın bir süreyle Valilik yapmak, şahsım için büyük bir onurdur. Devletimizin bizlere verdiği her görevin kutsallığı ve halka hizmette bayrak yarışının hız kesmeden devam edeceğine olan inancımız tamdır. Tüm Gaziantepli hemşehrilerimizin görev yaptığımız dönem içerisinde şahsıma ve aileme karşı göstermiş oldukları ve dünyada emsali olmadığına inandığım ahde vefa duygularını ömür boyu hatırla yâd edeceğiz. Gaziantep’ten ayrıldıktan sonra da buradaki gelişmeleri yakından takip edeceğim. İnanıyorum ki Gaziantep’imiz gelecekte çok daha yüksek başarılara ulaşacaktır. Bu vesileyle kadirşinas Gaziantepli hemşehrilerimize, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızda görev yapan tüm mesai arkadaşlarımıza, Mülki, Adli, Askeri ve yerel yönetimlerde görevli her kademedeki kamu görevlilerine,Görev yaptığımız dönemde her zaman katkı ve desteklerini yanımızda gördüğümüz Bakanlarımıza, milletvekillerimize, üniversitelerimize, yerel yöneticilerimize, siyasi partilerimize, il genel meclisi üyelerimize, mesleki kuruluşlarımıza, özel sektör temsilcilerimize, esnaf ve sanatkarlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımızın çok değerli üyeleri ve temsilcilerine, basın kuruluşlarımız ve saygıdeğer basın mensuplarımıza teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılarının devamı ile sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

Peygamber Efendimiz'in (SAV) Sakalı Şerif'i ziyarete açıldı. Sakalı Şerif'i görmek isteyen binlerce vatandaş alanda uzun kuyruklar oluştururken birçok vatandaş gözyaşlarını tutamadı.Şehitkamil Belediyesi tarafından Perşembe günleri dört farklı bölgede ziyarete açılan Sakalı Şerif, vatandaşların yoğun ilgisini görüyor. Ziyaret saatinden önce alana gelen vatandaşlar Sakalı Şerif'i görmek için uzun kuyruklar oluşturuyor. Ziyarete gelenlere ücretsiz meyan şerbeti ve kandil simidi dağıtılıyor. Cam fanus içinde korunan Sakal-ı Şerif ziyareti gece geç saatlere kadar devam etti.


Project16_Layout 1 21.08.2011 19:02 Page 6

6

bizdevarizgazetesi.org

EN ANLAMLI TEPKİ Son günlerdeki meydana gelen hain terör saldırılarına en anlamlı tepki Anadolu Gençlik Derneği Gaziantep şubesinden geldi. Anadolu Gençlik Derneği Gaziantep şubesi Basın Sözcüsü Ali Yücel yaptığı basın açıklamasında; şu günlerde ülkemizde artar terör olayları sonucunda gelinen noktayı büyük bir üzüntü ve endişe izlediklerini belirtti Yücel, Türkiye gemisini batırmaya koşullanmış güçlerin terörden medet umarcasına sergilemiş oldukları bu kirli oyunda PKK kartına yapmış oldukları yatırımın faturasını toplum olarak yıllarca çok acı bir şekilde ödedik ve ödemeye devam etmekteyiz. Tanzimat’tan bu yana Batılılaşma sevdası uğruna dinle olan ayrışmamızın bizi getirdiği nokta içinden çıkılması zor büyük bunalımlar ve buhranlar olmuştur. Osmanlı imparatorluğunu etnik milliyetçilik akımlarıyla parçalayan bu güçlerin bugün ülkemizin başına musallat etmiş oldukları fitnenin adı Terör'dür. Bu beladan kurtulabilmek için çok iyi bir analiz yapmak gerekmektedir. Öncelikle şu hususu çok iyi tespit etmek gerekir ki, terörü besleyen unsurların güçlenmesine zemin hazırlayan el ile teröristi besleyip büyüten el aynı eldir. Yücel, Yaklaşık 30 yıldır süregelen PKK terörünün ülkemize vermiş olduğu zararın maliyeti ise işin ne kadar vahim olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Oysa bu uzun vadeli mücadele yöntemi sadece askeri tedbirlerle sınırlı kalmasaydı Türkiye, bu konuda bugün çok yol almış olacaktı. Altını çizerek bir kez daha ifade etmek gerekir ki, Terörün sadece askeri ve güvenlik tedbirleri ile bitirilmesi mümkün değildir.

Terörün bitirilebilmesi için en büyük darbeyi, sadece dağlarda yuvalanan teröristlere ve terör kamplarına değil; onu terörist yapan ve muhakeme gücünü dumura uğratarak birer cani haline getiren düşünce sistemine vurmak gerekir.Yücel, Akıl, Vicdan, Merhamet ve Adalet duygularından yoksun, İnsan denen canlının ulviliğini ıskalayan ve herşeyi maddeden ibaret sayan materyalist düşünce sistemine endeksli bu eğitim sistemi ile tesbihe değil, tetiğe aşina nesiller yetişti. Oysa ki “Bir insanı öldüren, tüm insanlığı öldürmüş gibidir” düsturuna hayat veren bir dinin kutsal saydığı umdelerle donanmış bir gençlik, bırakın insan öldürmeyi dünyada var olan hiçbir canlının hayat hakkına kastetmeyi, aklından dahi geçirmez. Dolayısıyla öncelikle eğitim sistemini düzenlemeye yönelik adımlar atılmalı, hayatta her şeyi mubah sayan makyevelist ve materyalist düşünce sistemini terk ederek marifeti esas alan ve yücelten, yaratılanı yaratandan ötürü kıymetli kılan, milletin özü ile uyumlu gerçekten milli bir eğitim sistemine geçilmelidir. Yücel,8 yıllık kesintisiz eğitim maceraları, İmam Hatip Okullarının orta kısmının kapatılarak bu okulları adeta tehdit sayan algılamalar, İnancı uğruna mücadele edenlere yönelik baskılar, Manevi eğitimi dışlayan uygulamalar, terörün ekmeğine yağ sürmüştür.

AIESEC’TEN GTO’YA TEŞEKKÜR PLAKETİ Uluslararası Ekonomi ve Ticari İlimler Öğrencileri Staj Komitesi (AIESEC) Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Human Habbaba ve Mazlum Karataş, Gaziantep Ticaret Odası’nı (GTO) ziyaret ederek dernek çalışmalarına katkılarından dolayı Genel Sekreter Halil Göçer’e plaket verdi. GTO Genel Sekreteri Halil Göçer ziyarette yaptığı konuşmasında ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, AIESEC’in Gaziantep’te uluslararası kültürel etkileşim başta olmak üzere bireysel gelişim alanında yaptıkları aktiviteler ve bu alanda yürütülen projeleri ile toplumun gelişimine önemli katkı sunduklarını söyledi. Göçer, Gaziantep Ticaret Odası olarak AIESEC’in bu yönde yürüttüğü çalışmalarına katkı sunmaktan son derece mutlu olduklarını da belirterek, “AIESEC’e yürütülen projelerle toplumun gelişimine sağladığı katkıdan dolayı bir kez daha teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.AIESEC Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Human Habbaba ve Mazlum Karataş da, Gaziantep Ticaret Odası’nın sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda kentin gelişimi için yürütülen çalışmalara önemli oranda destek sağladığını belirterek, “Gaziantep Ticaret Odası’nın AIESEC olarak 2010 yılında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimize de önemli katkıları oldu. Kendilerine bu katkılarından dolayı derneğimiz adına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bugün gelinen noktada terörü besleyen ve büyüten unsurları doğuran bu süreç; Ahlak ve Maneviyat yoksunu bir eğitim sisteminin sonucudur. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden eğitim sistemimizden başlayarak bir dizi tedbirler alınmalıdır. Ayrıca manevi eğitime önem verilmelidir. Etnik milliyetçiliği çağrıştıran her türlü söylemden vazgeçilmeli, ümmet bilinciyle hareket ederek, İslam Kardeşliği kavramına vurgu yapılmalıdır. Halk ve terör ayrımı iyi yapılmalı, basiret ve ferasetle hareket ederek, sağduyu elden bırakılmamalıdır. İstihbarat çalışmaları sonucu teröre destek verdiği anlaşılan ülkelerle ilişkilerimiz yeniden gözden geçirilmeli, bu desteğin devam etmesi halinde uluslararası kamuoyunda bedelinin ağır olacağına ilişkin mesajlar verilerek caydırma politikaları devreye sokulmalıdır. Yücel sözlerini şöyle tamamladı; Anadolu Gençlik Derneği Gaziantep şubesi olarak bu saydığımız tedbirlerde kendinden emin, ciddi ve kararlı adımların atılması halinde teröre büyük bir darbe vurulacağı inancıyla, sivil bir toplum kuruluşu olarak bu konuda üzerimize düşen görevi yapacağımızı kamuoyuna deklare etmekle birlikte, hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Cenab-ı Haktan rahmet ve mağfiret diler, şehitlerimizin kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabrı cemil niyaz ederiz.

KÜÇÜK ELÇİLER GÜZELBEY’İ ZİYARET ETTİLER Avrupa Çocuk Dostu Kentler Birliğine Türkiye’den üye tek şehir olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi çocuklar için gerçekleştirilen pek çok hizmetin yanı sıra kültürel ve sportif etkinlikler için değişim projeleri düzenlemeye devam ediyor. Avrupa Çocuk Dostu Kentler Birliğine Türkiye’den üye tek şehir olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi çocuklar için gerçekleştirilen pek çok hizmetin yanı sıra kültürel ve sportif etkinlikler için değişim projeleri düzenlemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı “Eğitime Destek Hizmetleri” projesi kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Atina'ya gönderdiği yaşları 7 ile 11 arasında değişen 19 çocuk Atina Yaz Kampından döndüler. Çocuklar kamp dönüşü Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'i makamında ziyaret ettiler. On iki günlük motivasyon eğitiminde edindikleri tecrübeleri Başkan Güzelbey'le paylaşan çocuklar bu tür projelerin sürekli hale gelmesi içinde istekte bulundular. ‘Dost şehir Atina ile karşılıklı olarak yapılan Gaziantep-Atina Öğrenci Değişim Programı Atina Belediyesinin işbirliği ve T.C. Atina Büyükelçiliğinin destekleri ile yürütüldüğünü’ ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, ‘Böyle eğitim programlarının ve deneyimlerin çocukların hayata bakış açılarını değiştirdiğini, her çocuğun mutlaka böyle tecrübeler edinmesi gerektiğini’ söyledi.


Project16_Layout 1 21.08.2011 19:02 Page 7

SAGLIK

7

KAN ŞEKERİ DÜŞÜKLÜĞÜ DİYABETE DÖNÜŞEBİLİR! Yemeklerden sonra, özellikle tatlı veya hamur işi yedikten sonra kendinizi yorgun veya bitkin hissediyorsanız, terleme ya da el – ayak boşalması gibi belirtiler görüyorsanız hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) olabilirsiniz. Hipoglisemi, tedavi edilmediği takdirde diyabete dönüşebileceğinden, bu belirtilere sahipseniz mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir. Dahiliye Uzmanı Dr. Arzu Yalçın, hipoglisemi hakkında en çok merak edilenleri açıkladı! Hipoglisemi, kan şekeri düşüklüğü demektir. Ancak kan şekeri zaten, sürekli aynı değerde değildir; değişkendir. Yiyecek ve içecekler, hareket durumu, stres, alkol, kullanılan bazı ilaçlar kan şekerinin değişimine neden olur. Hipoglisemi bu ilaç ve durumlara bağımlı ya da bağımsız olarak kan şekerinin ani düşmesi ve hastanın bunun belirtilerini algılamasıdır. Hipoglisemi kadınlarda daha sıktır. Ancak toplumdaki sıklığına dair net bir bilgi yoktur, belirtilerini yaşayıp hekime gitmeyen veya gitse de net tanı konamayan vaka çoktur.

Hipoglisemi nedenleri Hipoglisemi nedenleri içerisinde en önemlisi, altında insülin fazlalığı, dolayısıyla insülin direnciyle birlikte bulunan tiptir.

Genellikle karbonhidratı yoğun (tatlı, hamur işi, pilav, makarna gibi) gıdalardan 1 - 2 saat sonra hastanın kendini kötü hissetmesi, uyku hali, sinirlilik gelişir. Hatta terleme, titreme, el - ayak boşalması, bayılmaya kadar giden hastalar da olur. Panik atak hastalığı ile karışan olgular bulunmaktadır. Bu yüzden panik atak hastalığı tanısı konmadan önce kişinin bulguları yemeklerle ilişkili ve ailesinde diyabet(şeker hastalığı) öyküsü varsa mutlaka hipoglisemi açısından tetkik edilmelidir. Hipoglisemisi olan kişilerin açlığa dayanıklılıkları düşmüştür. Hipoglisemi tanısı için kan şekerinin 60 mg'ın altına düşmesi gerekir. Ancak bazı diyabet hastaları daha yüksek (70 - 80 mg gibi) rakamlarda da bu belirtileri hissedebilirler.

Hipoglisemide tanı Hipogliseminin en önemli özelliği, hepsinde olmasa da ileride diyabet adayı olmaya yatkınlık göstergesi olabileceğidir. Bu nedenle bu belirtileri yaşayan, ailesinde diyabet öyküsü bulunan hastalar, mutlaka hekime başvurup, halk arasında bilinen adıyla yükleme yani oral glukoz tolerans testi (OGTT) yaptırmalıdırlar. Bunun sonucuna göre de mutlaka diyet ve egzersiz, gerekirse de ilaç tedavisi almalıdırlar.

ASTIMIN İLK İŞARETİ Fiziksel Aktivite sonrası terlemeyle gelen öksürüğe dikkat! Spor sırasında veya fiziksel aktivite sonrasında öksürük krizine tutulan kişileri Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu uyarıyor! “Öksürük krizleri astımın ilk işareti olabilir.” Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, astımlı akciğerlerdeki havayollarının yani bronşların yüzeyini saran zarın yanık dokularda olduğu gibi kırmızı, şiş ve iltihaplı olduğunu ve bu yüzden de dış uyaranlara hassasiyetinin arttığını belirtiyor. Bronşlardaki bu hassasiyet sonucu egzersizle öksürük, hırıltı ve nefes darlığı gelişebildiğini vurguluyor. Egzersiz sırasında sık ve derin soluk alıp vermenin astımlı havayollarında tıkanmayı tetiklediğini vurguluyor. Özellikle kuru havalarda yapılan egzersizler sonucunda vücuttan atılan ter ile akciğerlerde su kaybı oluştuğunu belirten Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, susuz kalan akciğerlerde bulunan balgamın kuruduğuna ve yoğunlaştığına dikkat çekiyor. Egzersiz başladıktan 5 -6 dakika sonra şikâyetlerin başladığını ve aktivite bittikten sonra belirginleştiğini vurguluyor. Kuru havada yaşanan şikâyetlerin havayı nemlendirerek azalacağını belirtiyor.

Spor En İyi Astım İlacıdır

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, astımın en iyi ilacının spor olduğuna dikkat çekerek, yapılan sporun astımlı çocukların bronşlarını genişleteceğine ve ileride bu hastalığı atlatmalarına yardımcı olacağını belirtiyor.

TEMİZLİK MALZEMELERİNİ ÇOCUĞUNUZDAN UZAK TUTUN E Ç

vdeki temizlik malzemeleri farklı renkleri ve şişeleriyle, çevresini yeni tanımaya başlayan çocukların merakını uyandırabiliyor. Ancak temizlik malzemesi gibi kimyasal maddelerin içilmesi, her yıl milyonlarca çocuğun mide borusunun yaralanmasına ve daha tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. A. Nadir Tosyalı, “Yakıcı madde içen veya içtiğinden şüphelenilen çocuk kesinlikle kusturulmamalı, süt, yoğurt, ayran, su vb. içirilmeye çalışılmamalı” diyerek anneleri uyarıyor.

ocuğun, unutkanlıkla ortada bırakılmış bir temizlik maddesini içmesi, şişelere konulmuş bir takım temizlik ürünlerini yanlışlıkla yutması gibi riskler sıklıkla görülen ev kazaları arasında yer alıyor.Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. A. Nadir Tosyalı, temizlik ürünleri gibi yakıcı madde içimlerinin çocuğa herhangi bir zarar vermeyeceği gibi, üçüncü derece yemek borusu yanığı ile sonuçlanabileceğini belirtiyor. Kimyasal madde içimi sonucu mide borusu yaralanmaları da çok sayıda çocuğun sakat kalmasına ya da hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor.

Çocukların ilaç tedavilerinin, normal spor yapabilmelerini ve diğer yaşıtları gibi rahat hareket edebilmelerini sağlayacak şekilde doktor kontrolünde düzenlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, okulda beden eğitimi dersinden sonra sıkışan çocukları bu dersten muaf tutmak yerine, uygun ilaç tedavisi ile spor yapabilir hale getirmenin bu hastalığı yenmede büyük katkı sağlayacağını vurguluyor. Henüz teşhis konulmamış çocuklarda görülen kronik öksürüğün ve egzersiz sonrası terleme ile gelen hırıltı, nefes darlığı şikâyetlerinin, hastalığın teşhis edilebilmesi açısından uzmanı tarafından değerlendirilmesinin önemine değiniyor.


Project16_Layout 1 21.08.2011 19:02 Page 8

100.sayı  

Haberin en hızlısı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you