IRJET- Design and Analysis of Piston using Different Materials

Page 2

International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET)

e-ISSN: 2395-0056

Volume: 07 Issue: 12 | Dec 2020

p-ISSN: 2395-0072

www.irjet.net

compare the analysis results, find the best material amongst them and figure out whether the titanium alloy is a suitable option.

3.2 Analytical Design Calculations

3. METHODOLOGY

Thickness of the Piston Head According to Grashoff’s formula the thickness of the piston head is given by: th = D√(3pmax/16σt) where σt = σut/2.5 = 480/2.5 = 192 MPa and D = cylinder bore diameter

For A2618 alloy

 Analytical design of pistons based on design formulae and empirical relations.  3-D piston models are created in CREO 3.0.  Meshing and analysis of piston is done in ANSYS Workbench 16.0.  Various stresses are determined by individually performing structural analysis, thermal analysis and thermomechanical analysis.  Various zones or regions where chances of damage in piston are possible are analyzed.  Comparison is made between the three materials in terms of stresses, deformation, strain, volume, weight, inertia force and factor of safety.

Therefore th = 67*√((3*13.65)/(16*192)) = 7.735 mm Empirical formula: th = 0.032 D + 1.5 = 3.644 mm The maximum thickness from the above formula (th) is 7.735 mm. Piston Rings The radial width of the ring is given by: b = D√(3*pw/σp) = 67*√(3*0.025/100) = 1.834 mm

3.1 Design of Piston

Axial thickness of the piston ring is given by: h = (0.7 b to b) = 0.7*1.834 = 1.284 mm

Engine: Bajaj Pulsar 220 cc petrol engine. Table-1: Engine Specifications

PARAMETERS Engine type Induction No. of cylinders Bore (D) Stroke (L) Length of connecting rod Displacement volume Compression ratio Maximum power Maximum torque (T) No. of revolutions/cycle

Width of Top Land and Ring Lands Width of top land: h1 = (th to 1.2 th) = 7.735 mm

VALUES Four stroke, petrol engine Air cooled type Single cylinder 67 mm 62.4 mm 124.8 mm 220 cm3 9.5+/-0.5:1 15.51 kW at 8500 rpm 19.12 N-m at 7000 rpm (N) 2

Width of ring land: h2 = (0.75 h to h) = 0.75*1.284 = 0.963 mm Piston Barrel Thickness of piston barrel at the top end: t1 = 0.03 D + b + 4.9 Therefore t1 = 0.03*67 + 1.834 + 4.9 = 8.744 mm Thickness of piston barrel at the open end: t2 = (0.25 t1 to 0.35 t1) Therefore t2 = 0.25*8.744 = 2.186 mm

Mechanical efficiency of the engine (η) = 80 %.

Length of the skirt Ls = (0.6 D to 0.8 D) = 0.6*67 = 40.2 mm

η = Brake power (B.P.)/Indicating power (I.P.) B.P. = 2πNT/60 = 2π*7000*19.12/(60*1000) = 14.015 kW

Length of piston pin in the connecting rod bushing L1 = 45% of the piston diameter = 0.45*67 = 30.15 mm

Therefore, I.P. = B.P./η = 14.015/0.8 = 17.518 kW

Piston pin diameter do = (0.28 D to 0.38 D) = 0.3*67 = 20.1 mm

Also, I.P. = P*A*L*N/2 = P*π/4*D2*L*N/2 17.518*1000 = P*π/4*(0.067)2*(0.0624)*(7000)/(2*60)

The center of piston pin should be 0.02 D to 0.04 D above center of the skirt = 0.03*67 = 2.01 mm above skirt center.

So, P = 13.65*105 N/m2 or P = 1.365 MPa

Similarly, analytical design for Al-GHS 1300 and Ti-6Al-4V alloy is also carried out and the dimensions of the three pistons are presented in the table below:

Maximum Pressure (pmax) = 10*P = 10*1.365 = 13.65 MPa

© 2020, IRJET

|

Impact Factor value: 7.529

|

ISO 9001:2008 Certified Journal

|

Page 1113


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.