IC UUDISED 1/2024

Page 1


AO VAIDA JA VAARAO DRIFT TEAM

Austatud lugejad!

Juba seitsmendat aastat järjest kohtume Teiega kaks korda aastas ajakirja IC UUDISED lehekülgedel. Sedapuhku on mul heameel tervitada Teid meie suvenumbris, millest leiate viimase poolaasta uudiseid nii meie ettevõtte kohta kui ka autotööstuse uute toodete kohta laiemalt. Suure nõudluse tõttu jätkame tänavu koolitustesarja autokonditsioneeride täitmise kohta. Jaanuaris viisime läbi koolitusi Tallinnas, aprillis Tartus. Tänu meie partnerile HMV-SYSTEMS BALTIC OÜ ja Autokutseõppe Liidule on nüüdsest tegevusloaga spetsialiste rohkem, mille tulemusel paraneb teenuse kvaliteet ning teenindada saab rohkem potentsiaalseid kliente ehk lõpptarbijaid. Jaanuaris toimusid ka Mahle koolitused teemal mootori osad ja mootori jahutussüsteem, millest võttis osa 60 inimest. Nädal hiljem läbi viidud KYB’i amortisaatorite koolitusel osales 70 inimest. Kahekordselt rõõmustav on tõdeda, et huvi tehnikaseminaride ja praktiliste koolituste vastu kasvab ning et me jõuame uutesse linnadesse – nagu näiteks Rakverre, kus toimus esmakordselt koolitus meie klientidele Lääne-Viru regioonis. Lähtudes mullusest kogemusest ei ole koolituse toimumiskoht meie klientidele takistuseks. Meile on see signaal, et meie partnerite kaudu edastatav informatsioon on klientidele väärtuslik ja praktikas rakendatav. Seetõttu soovitaksingi nende ürituste korraldajana meie seminaridel vähemalt korra osaleda, sest see on üks paremaid ja tõhusamaid viise oma erialaste teadmiste ja oskuste täiendamiseks, püsides kursis kaasaegse maailma kiiresti arenevate tehnoloogiatega. Traditsiooniliselt toimub igal aastal ka Noore Automehaaniku võistlus. Tänavu peeti riiklik finaal 8.-9. mail Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis. Esimeses voorus, 90-st küsimusest koosnevas teooriatestis, osales 195 inimest 11-st koolist. Finaali pääses 11 õpilast 7-st koolist. 11 praktilise ülesande lahendamise tulemusel saavutas finaalis esikoha Kristjan Sula Rakvere Ametikoolist. Tema esindab Eestit Leedus toimuval Young Car Mechanic rahvusvahelises finaalis.

Nagu tavaks, läksid kõik osalejad ja õpetajad koju arvukate kingitustega meie partneritelt. Esikolmik sai kingitused mitte üksnes iseendale vaid ka oma koolile – kupongid toodete soetamiseks Inter Carsist. Viimasel kuuel aastal on meie partner febi kinkinud lauajalgpallikomplekti koolile, mis saavutab parima tulemuse febi koostatud praktilises ülesandes. Sel aastal oli konkurents väga tihe, sest kogunisti seitse õpilast kogus ülesande lahendamisel maksimumskoori 50. Sestap otsustatigi anda kingitus sellele koolile, mis ei ole seda varem saanud, võttes lisaks arvesse ka ülesande lahendamiseks kulunud aega. Kõikide punktide kokkulugemisel osutus lauajalgpalli võitjaks Kuressaare Ametikool ja selle õpilane Erik Ignatovitš.

Ajakirja rubriigis Elust enesest saab lugeda intervjuud Eesti driftisõitja Ao Vaidaga. Meie töötaja Ott Luts selgitab, milleks autole eelsoojendus, kui sul on pistikuhübriid? Lisaks tutvustame lugejatele oma digiturunduse spetsialisti, kes on juba varasemast pikaaegne BMW fänn, tegutseb aktiivselt sotsiaalmeedias, sealhulgas TikTokis, kus tema populaarseimal videol on tänaseks juba 9,8 miljonit vaatamist. Igal aastal käime klientidega ka Alpe vallutamas. Tänavu siirdus Itaaliasse 42-liik-

IC UUDISED

NOORE AUTOMEHAANIKU VÕISTLUS

ELUST ENESEST

REHVID

TOOTEVALIK

AUTOTÖÖKODADELE

JEKATERINA STAROSTINA

INTER CARS EESTI OÜ TURUNDUSOSAKONNA JUHT

meline seltskond. Loo ja kommentaarid reisi kohta leiate rubriigist Elust enesest, mis loodetavasti inspireerib Teidki osalema meie tulevastes reisikampaaniates. Reisijate arv on iga aastaga kasvanud, välja on kujunemas autoarmastajate klubi, kus senistest konkurentidest võivad saada sõbrad ja isegi partnerid. Julgustame Teidki osalema meie kampaaniates, et avada enda jaoks Itaalia reisi kestel uued ärivõimalused.

Lõpetuseks soovin Teile ilusat ja sooja suve ning päikseliselt positiivseid emotsioone.

2–5 6–7 8–17 18–19 20–81 82–108

Ajakiri „IC UUDISED“

Toimetuse aadress: Inter Cars Eesti OÜ Osmussaare 4, 13811 Tallinn Tel: (+372) 679 8500 www.intercars.ee

Toimetaja: Tuuli Korsar

Tõlked: Wiedemanni Tõlkebüroo OÜ, Eiffel Meedia OÜ

Kujundus ja küljendus: Tuuli Korsar

Kaanefoto: RN DM Media

Fotod ja graafika: Envato Elements, Inter Cars Eesti OÜ ja tarnijate arhiiv

Trükikoda: UAB Standart Impressa

Kontaktisik reklaami ja ajakirja

tellimise küsimustes: Jekaterina Starostina Telefon: (+372) 679 8500, e-post: jekaterina.starostina@intercars.eu

*Inter Cars Eesti OÜ ei vastuta võimalike tõlkimisel tekkinud eksimuste eest.

MOOTORSÕIDUKITE

KLIIMASEADMETE

KÄITLEJA KOOLITUS

9. – 12. jaanuaril toimusid mootorsõidukite kliimaseadmete käitleja koolitused nii eesti kui ka vene keeles Tallinnas.

KOOLITUSTEL KÄSITLETI JÄRGNEVAID TEEMASID:

• seadusandlus;

• nõuded koolitusele ja eksamile;

• tööohutus;

• soojustehnika alused;

• kliimaseadmete tööpõhimõte ja ehitus;

• külmaained;

• kliimaseadmete elektroonika;

• rõhkude mõõtmine;

• külmutusaine R1234yf;

• hooldus ja rikkeotsing.

Aitäh kõigile osavõtnutele!

17.10.-19.10.2023 toimusid meie -

MAHLE KOOLITUSED

16. – 17. jaanuaril korraldasime meie klientidele Mahle koolitused nii Tartus kui ka Tallinnas.

KOOLITUSTEL KÄSITLETI JÄRGNEVAID TEEMASID.

• Sisepõlemismootori komponentide kahjustuste hindamine:

- kolvid ja silindrid,

- laagrid,

- klapid ja klapijuhtimine.

• Rikete ja kahjustuste levinumad põhjused.

• Diagnostilised võimalused ja meetmed.

• Rikete vältimine hoolduse, remondi ja paigaldamise ajal.

• Filtreerimine: disain, funktsioon ja rikete levinumad põhjused.

• Moodsate sisepõlemismootorite soojusjuhtimine ja rikete levinumad põhjused (peamiselt termostaadid, temperatuuriandurid, temperatuurilülitid).

Aitäh kõigile osavõtnutele!

Fotol Mahle koolitaja Olafs Skerbergs ja koolitusel osalejad.

Fotol koolitaja Virgo Tiitsu kliimaseadmeid näitamas.

22. – 25. jaanuaril viidi läbi KYB koolitusi nii Rakveres, Narvas kui ka Tartus.

KOOLITUSTEL KÄSITLETI JÄRGNEVAID TEEMASID:

• KYB vedrupüstak (paigaldusnipid ja nõuanded, mis põhinevad KYB tootegrupi valitud materjalidel);

• KYB amortisaatori ehitus (puhvervedruga amortisaatorid: paigaldusnipid, tööpõhimõte);

• KYB keerdvedru ehitus/tööpõhimõte [tehnilised andmed];

• KYB vedrude tüübid: RJ, RX, kaardvedru, rasketesse oludesse [tehnilised andmed];

• KYB remondikomplekti ehitus/tööpõhimõte KYB tolmukaitsekomplekti ehitus/tööpõhimõte

• vedrusüsteemi diagnostika koos [DFU] komponentide tehnilise seisukorraga (EUSAMa meetod/testitulemused sõltuvalt rehvirõhkudest).

Aitäh kõigile koolitajatele ja osavõtnutele!

Fotol KYB koolitajad Arkadiusz Szuter (vasakul) ja Andrzej Chmielewski.

KYB KOOLITUSED EKSTREEMNE JA SEIKLUSI TÄIS PÄEV

KOOS INTER CARSI JA DELPHI´GA

Jaanuari lõpus korraldasime koos Delfpi´ga ühe vägeva ürituse meie töötajatele, kus kõik said oma maastikuautoga sõitmise oskused proovile panna!

Päev algas Põhja-Kõrvemaal offroad-sõiduga, lõunat nauditi elava tule ääres ning õhtu lõppes Rakvere Virma pubis ühise õhtusöögiga.

Fotod: Aapo Kitsing

TURUSTAJATE JA TARNIJATE RAHVUSVAHELINE KOHTUMINE

Traditsioonilisel üritusel Berliinis kohtusid seekord umbes 230 ATR-i osturühma liiget ja tarnijat. Nende hulgas olid ka Inter Cars´i esindajad.

ATR on autoosade üleilmsel sõltumatul järelturul üks juhtivaid osturühmi. Tänu organisatsioonisisesele koostööle saavad selle liikmed rahvusvahelistel läbirääkimistel varuosatarnijatega parema positsiooni. See ei ole siiski rühma ainus eesmärk. Rühma liikmeks olek võimaldab vahetada kogemusi ja oskusteavet ning teha mugavamalt koostööd teiste rahvusvaheliste organisatsioonide, uuringuinstituutide ja valitsusasutustega. Rahvusvaheline kohtumine Berliinis on vaid üks näide rühma tegevustest.

ATR-i rahvusvaheline foorum peeti ettevõtjate kiirkohtingu vormis. Korraldajad lõid mugava platvormi, kus rühma liikmed ja tarnijad said silmast silma vestelda. Üritus toimus Berliinis hotellis ESTREL, kus foorumi külastajatele oli ette valmistatud 43 kohtumiskabiini.

Ligikaudu 700 peetud vestluse ajal said osalejad tugevdada seniseid ärisuhteid ja luua uusi ning leida täiendavaid koostöövõimalusi. Lisaks ametlikele kohtumistele kasutasid foorumi külalised pause spontaanseteks vestlusteks ja osalesid mitteametlikul õhtusel kokkusaamisel ehk galaõhtusöögil.

ISIKLIKUD VESTLUSED ON ASENDAMATUD

ATR-i osturühma foorum on ainulaadne. Erinevalt tavapärastest messidest ja konverentsidest on meie üritusel esmatähtis huvirühmade ja tarnijate aktiivne isiklik kontakt. Isiklikud kohtumised on alati olnud tulemusliku suhtluse ja koostöö alus.

Sellistel kokkusaamistel luuakse usaldust, edendatakse loovust ja tugevdatakse suhteid viisil, mis virtuaalses suhtluses on lihtsalt võimatu. Need kohtumised pakuvad suhet tasemel, mis ületab digitaalsed piirid ja loob usalduse, mida virtuaalses keskkonnas on tihti raske saavutada, selgitab ATR International AG nõukogu esimees Warren Espinoza. Tänavusel foorumil jagati esimest korda rühma tarnijaauhindu. ATR auhindas oma partnereid kolmes kategoorias. Bosch pälvis auhinnad „Esmaklassiline logistik“ ja„Esmaklassiline uuendaja“, Schaeffler aga sai auhinna„Esmaklassiline turundaja“. Lisaauhind„Aasta tarnija“ läks Elring Klingerile.

INTER CARS FOORUMIL JA ATR-I STRUKTUURIS

Berliini kohtumisel osalesid:

ƒ Inter Carsi asepresident Krzysztof Soszyński,

ƒ Inter Carsi kaubandusdirektor Tomasz Białach,

ƒ tarnijakoostöö juht Artur Charczuk,

ƒ Inter Cars´i müügidirektor Sławomir Rybarczyk.

ATR Group´i asutasid 1967. aastal Saksamaal viis autoosade sõltumatul järelturul tegutsenud juhtivat kaubandusettevõtet. Stuttgardis baseeruv rahvusvaheline osturühm loodi 1999. aastal ning arendab vastavalt Euroopa muutuvale sotsiaalsele ja turustruktuurile edasi sama ideed. Inter Cars on organisatsiooni oluline liige. Meie esindajaid on mitmes organisatsiooni juhtorganis. Mõni kuu tagasi määrati Krzysztof Soszyński ATR-i nõukokku.

INTER

CARS’I DEKARBONISEERIMISE EESMÄRGI KIITIS HEAKS SCIENCE

BASED TARGETS INITIATIVE

Inter Cars Group võtab eesmärgiks vähendada kasvuhoonegaaside hulka, mis tulenevad nende otsesest äritegevusest aastaks 2030. Soovime selles osas oma teadmisi jagada ning töötada koos väärtusahela kõigi osalistega, iseäranis meie tarnijatega, et ka nemad paneksid selles valdkonnas oma sihid paika.

Inter Cars Groupi eesmärgiks võetud dekarboniseerimine on osa uuendatud Jätkusuutlikkuse strateegiast ja Dekarboniseerimise strateegiast aastaks 2030. Nende eesmärkide saavutamiseks planeeritud tegevused peaksid viima Inter Cars'i tegevustega seotud kasvuhoonegaaside hulga vähenemiseni. Dekarboniseerimise eesmärgid kontrollis üle Science Based Targets initiative (SBTi, Teaduspõhiste eesmärkide algatus), globaalne üksus, mis võimaldab ettevõtetel seada heitme vähendamiseks ambitsioonikaid eesmärke lähtuvalt kliimateaduse uusimast infost. Ettevõtted üle maailma on fookuseks seadnud heitme vähendamise poole võrra enne aastat 2030 ning nullemissiooni saavutamise enne aastat 2050.

Inter Cars on üks vähestest Poola ettevõtetest, mille dekarboniseerimise teekaardi on SBTi üle kontrollinud ja heaks kiitnud.

KUIDAS SÜSINIKUJALAJÄLGE ARVUTATAKSE?

Ettevõtte süsinikujalajälg on kasvuhoonegaaside (GHG) heitme summa, mis tekib ettevõtte tegevuste käigus. Koguheide jaguneb vastavalt GHG protokollile kolme gruppi:

· grupp 1 tähendab ettevõtte tegevustest tulenevaid otseseid heitgaase;

· grupp 2 tähendab kaudseid heitgaase, mis tulenevad ettevõtte soetatud elektri ja soojuse tootmisest;

· grupp 3 tähendab kaudseid heitgaase, mis tekkisid organisatsiooni väärtusahelas tervikuna.

Inter Cars on arvutanud oma süsinikujalajälge kõigis kolmes grupis aastast 2021 ning avalikustab vastava informatsiooni igal aastal Jätkusuutlikkuse raportis.

Uuendatud Jätkusuutlikkuse strateegia ja Dekarboniseerimise strateegia väljatöötamisel pandi paika järgmised dekarboniseerimise eesmärgid.

1. Inter Cars kavatseb vähendada absoluutmõttes grupi 1 ja 2 GHG emissiooni 42% võrra aastaks 2030 võrreldes 2021. aasta võrdlusbaasiga.

2. Inter Cars kinnitab ühtlasi, et 73% nende tarnijatest emissioonide mõttes seavad endale teaduspõhised eesmärgid aastaks 2028, sh tarnijad, kellelt ostetakse kaupu ja teenuseid, ning tarneahelas ees- ja tagapool toimuv transpordi- ja jaotusahel.

Rohkem infot Jätkusuutlikkuse strateegia ja Dekarboniseerimise strateegia kohta muutub kättesaadavaks 2023. aasta Jätkusuutlikkuse raportis, mis avaldatakse koos Konsolideeritud Finantsaruandega perioodi 1. jaanuar kuni 31. detsember 2023 kohta.

KUHU MAANI KAVATSEB INTER CARS OMA SÜSINIKUJALAJÄLGE VÄHENDADA?

NOORE AUTOMEHAANIKU VÕISTLUSE VÕITJA LÄHEB EESTIT ESINDAMA

TOIMUVASSE RAHVUSVAHELISSE

Automehaaniku ametit populariseeriva võistluse

Eesti vooru võitis Kristjan Sula Rakvere Ametikoolist. Võistluse korraldaja, Kesk- ja Ida-Euroopa üks suurimaid sõidukite varuosade maaletoojaid Inter

Cars, saadab Eesti noore talendi Leetu, Young Car Mechanic 2024 rahvusvahelisse finaali.

Rahvusvahelise võistluse Eesti finaalvooru võitis Kristjan Sula (Rakvere Ametikool). Madis Terandi (Tartu Rakenduslik Kolledž) saavutas teise koha ning kolmandaks tuli Erik Ignatovitš (Kuressaare Ametikool).

„Noore Automehaaniku võistluse eesmärk on populariseerida just seda elukutset ning näidata läbi võistluse ametit teise nurga alt. Hinnatud mehaaniku töö ei piirdu tänapäeval ainult töökojas askeldamisega – lisaks osavatele kätele on vaja ka laia silmaringi ning nutikust. Soovime aidata noortel seniseid teadmisi proovile panna nii piirkondlikul kui ka rahvusvahelisel tasandil ning seeläbi uusi omandada,“ sõnas Noore Automehaaniku võistluse korraldaja Jekaterina Starostina. „Soovitame koolidel lubada ja julgustada võistluses osaleda kõigil. See annab koolile parema võimaluse finaali pääseda ja võita – tihtipeale on õpilaste tulemused õpetajatele meeldivaks üllatuseks,“ lisas Starostina.

Võistluse esimeses voorus, mis toimus internetikeskkonnas, osales 195 õpilast Eesti 11 kutsekoolist. Kõige rohkem osalejaid oli Rakvere Ametikoolist, 41 õpilast. Valgamaa Kutseõppekeskus oli 40 õpilasega osalejate arvult teine.

Lisaks õpilaste suurele huvile tunnevad aina enam huvi võistluse vastu ka varuosade tootjad ja tarnijad. Sel aastal osales finaalis praktilise ülesandega NRF, mis on tuntud jahutuslahenduste poolest. „Inter Cars teeb varuosatööstuses koostööd parimate brändidega. Ettevõte on ligi kolm aastakümmet töötanud käsikäes noorte mehaani kutega, kes ilmutavad tohutut potentsiaali. Meiepoolne toetus Noore Automehaa niku võistlusele näitab, et me hindame samu väärtusi ja panustame noorte me haanikahuviliste haridusvõimalustesse,“ sõnas Łukasz Piątek, NRFi müügidirektor.

„Finaali praktiliste ülesannete hulgas olid näiteks moodsates sõi dukites kasutusel olevate juhiabisüsteemide (ADAS) teadmis te testimine, klapikaane tihendi või väntvõlli õlitihendite vahe tamine, mehhatroonikaploki vigade tuvastus ja remont ning mitmeid teisi keerukaid ülesandeid,“ kirjeldas Jekaterina Starostina. Eesti rahvuslik finaal peeti Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis ning praktilisi ülesandeid koostasid ja viisid läbi tuntud kaubamärkide esindajad: Bosch, Continental, Elring, Febi, Filtron, Meyle, NRF, Schaeffler, Shell, Varta ja ZF Aftermarket.

Koolidele ja õpilastele on võistlustel osalemine tasuta. Nii õpilased, õpetajad kui ka esikolmiku koolid said erinevaid auhindu nii Inter Carsilt kui ka partneritelt.

Romero Reinhold (Valgamaa Kutseõppekeskus) ülesannet sooritamas.
Uku Kassuk (Kuressaare Ametikool) ülesannet sooritamas.

VÕISTLUSE

Rahvuslikus finaalis osalejad koos juhendajatega.

Madis Terandi (Tartu Rakenduslik Kolledž) saavutas teise koha.
Eesti finaalvooru võitja Kristjan Sula (Rakvere Ametikool)
Kolmanda koha saavutanud Erik Ignatovitš (Kuressaare Ametikool)

AO VAIDA JA VAARAO DRIFT TEAM

KES? MIS? KUIDAS?

Foto: Sabine Kondratjeva

TERVIST, AO! KIRJELDA PALUN ENNAST NII, NAGU SINU SÕBRAD SEDA TEEKSID.

Ennast teiste silmade läbi kirjeldada ei oska, kuid ma olen pigem alati abivalmis inimene.

KUIDAS JÕUDSID PROFESSIONAALSE DRIFTIMISENI

JA KUI KAUA OLED SELLEGA NÜÜDSEKS TEGELENUD?

Ma olin väiksena juba päris hea masinajuht, umbes 6-aastasena polnud mingi probleem mõne manuaalkäigukastiga autoga sõita.

Sõitmine oli küll piiratud, isa istus kõrval ja loksusime mööda mõnusaid põlluaasasid.

Noore poisina eraldas isa mulle peaaegu et minu isikliku garaaži. Sain ennast seal tunda kui kunn.

Nii sain ma juba 10-aastasena alustada autoremondiga. Kas see ka välja tuli, on küll omaette küsimus, aga päris head algteadmised andis küll.

Mõne aja möödudes leidsime ennast ikka

mõnelt meile sobivalt kruusateelt, põllult või hoopis mahajäetud tööstusplatsidel autoga sõitmas.

Muidugi kaasnes sellega palju väikseid probleeme, kuid üldjoontes oli lapsepõlves põnev.

Sealt edasi jõudsime selleni, et ma olin meie kambas üks parimaid autojuhte. Kindel sohver vanuses 13 – endiselt on see natuke humoorikas, sest tänases olukorras tundub see võimatu. Driftimiseni jõudmine on tulnud sealt eelmise osa sissejuhatusest.

Mingil hetkel avastasin, et ülejuhitava autoga sõitmine on palju põnevam kui niisama kihutada.

Kahjuks peab tunnistama, et alguses sai ikkagi huligaanitsetud ka. See tähendab, et mõne poe parklas sai pikem must jutt maha jäetud.

Kuid üldiselt oli mul juba siis eesmärk mõni kurv läbida selliselt, et auto oleks jätkusuutlikult külg ees.

Tõsi, täna seda enam niimoodi vaadata ei oska, kuid 18-aastase poisi pea seda endale kinnitada

ei suutnud.

Järgnevalt koosnes mu elu lihtsalt palju autodest ja koolipraktika ajal töötasin Keilas, Harju KEK Rallytiimis.

Ma lõpetasin TTHK kooli autoremondilukksepa erialal. Tänagi töötan suures osas oma erialaste asjadega.

Peale kooli lõppu jõudsin mõne aasta möödudes lõpuks päriselt autospordini, olin ju suhteliselt andekas huligaan.

Kuna niisama sobiva kurvi meisterdamine driftiks tundus käpas olevat, osutuski see pöördepunktiks elus.

Mu sõber Ardi hakkas rääkima, et temal töö juures seisab üks veidike remonti vajav driftiauto ja omanik on nõus seda müüma.

Ega ma kaua ei mõelnud, masin, millel oli wisefab (see on Eesti Nokia driftis), turvapuur ja puruks kolbidega mootor.

See viimane osa tähendas, et meil oli võimalus hinnas kompromissile jõuda, et see oleks 22-aastasele tüübile taskukohane.

Esialgu tegin selle auto nii korda, nagu see

viimati oli ehitatud. Autoks BMW E36 kupee, millele oli peale pandud BMW 4.0 M60B40 mootor.

Ka mina sõitsin oma esimese driftivõistluse selle BMW-ga, V8 mootoriga, aastal 2016. See oli hooaja viimane võistlus Raplas.

See oli omaette suur kogemus, polnud ju kunagi võistelnud, polnud pidanud isiklikult ühtegi autot tehnilisele komisjonile esitama jne... Lisaks publiku ees ja päris rajal sõit polnud enam see, mis oli Keilas Terko taga külg ees kurvi läbimine.

Kukkusime võistlusest välja juba kvalifikatsioonis, õnneks mitte sellepärast, et sõita poleks osanud.

Kvalifikatsioonisõidu lõpetas hoopis auto väljasuretamine nupust, mis oli minu sõidustiili suhtes valesse kohta paigaldatud.

Peale seda teadsime, et nüüd peame looma tiimi, kellega autot hakata paremaks muutma. Õpitud vigadest otsustasime selle sama auto täielikult ümber ehitada.

Esimese asjana kadus autolt see V8 mootor, mille asemele ehitasime algupärase 2,5-liitirise rida 6. Sellele paigaldasime suhteliselt suure turbo.

Kogu lihtne mootorivahetus lõppes auto

täieliku lahti võtmise ja uuesti ehitamisega. Aastatel 2017 ja 2018 sõitsime Eestis täieliku SEMI-Pro hooaja kaasa. 2019. aastal vahetasime klassi PRO klassi vastu, millest enam kõrgemat klassi pole. 2019 oli minu jaoks debüütaasta. Hooaja kokkuvõttes olime Eesti arvestuses 3. kohal ning ka Baltic Pro driftil saavutasime 3. koha. 2021, 2022, 2023 oleme olnud erinevate sarjade kokkuvõttes esikolmikus. 2023 hooaja Eesti Pro drifti 2. koht.

KUIDAS NÄEB VÄLJA TAVALINE TÖÖPÄEV DRIFTERINA? KAS TEGELED SELLE KÕRVALT KA MILLEGI MUUGA?

Kahjuks meil Eesti driftis atleetsõitjat pole, see tähendab, et keegi pole palgaline sõitja ja iga sõitja tegeleb võistluste vahel ja hooajavälisel ajal tööga.

Mina olen pagar-kondiiter-keevitaja. Suurema osa ajast veedan enda töökojas mõnd autot remontides või hoopis täielikult ümber ehitades. Lisaks sellele teen erinevaid metallitöid, kuna olen päris osav töömees. Keevitan roostevaba, alumiiniumit ja trein ka lihtsamaid asju.

Ja see pole veel kõik – nagu öeldakse Top Shopi reklaamis. Kui garaaž ära väsitab, hakkan mehhatroonikuks ning käin paigaldamas automatiseeritud tööstusliine.

MIS SIND INSPIREERIB SELLE SPORDIALAGA TEGELEMA?

Drift on nagu iga autospordi ala. Kellele meeldib, see ka haigeks sellest jääb. Minu lugu on pikem kui lihtsalt võidusõit. Eks paljusid võidusõitjaid väga huvitab, kuidas ta auto niimoodi sõidab.

Mina tean, miks mu auto mida teeb ja kuidas ma olen kõik ehitanud, et see oleks mulle vastav.

See on paras õppetöö tehnika valdkonnas, mida keegi ei räägi sulle enne, kui ise koged. Ja kui unustada see teadus ning need tohutud tunnid, mis on kulunud selleks, et auto sõita saab, siis jõuame inimese loomuliku oleku juurde – inspiratsiooni annab adrenaliin ning eufooria.

Võite korra silmad kinni panna ja mõelda, kuidas auto spidomeetril on ees 150 km/h ning su ees on kurv, mida piirab vaid betoonsein.

Foto:
Kari Koskinen

Betoonile lähenedes ei näe veel, kuhu see kurv päriselt läheb, kuid sa tead, et see pöörab alguses neli sekundit paremale ja siis kolm sekundit vasakule.

Selleks tuleb teha rooliga jõnks paremale, vasakule, paremale ja kiirelt vasakule.

Autole tekib kohe tugev ülejuhitavus ning pöörded tõusevad 7800 rpm, rattakiirus tõuseb 210 km/h, kuid auto ise liigub 150 km/h ja salong hakkab koheselt täituma rehvitossuga. Veel mõni hetk ja oledki finišijoone ületanud. Driftimine on elustiil, mitte ainult autosport.

NAGU ARU SAAME, ON DRIFTI SÕITMINE HEAS MÕTTES SÕLTUVUS. KUI KORRA PROOVID, SIIS JUURDE SOOVID. KUI KEERULINE ON TÄNA ALUSTADA NULLIST DRIFTI SÕITMIST?

Driftimisega alustamiseks on palju väga erinevaid võimalusi.

Meil Eestis ja siin ümbruses, nt Lätis ja Leedus,

klassist ja sellest tuleb ka suur erinevus autode turvavarustuse koha pealt.

Võimsusest ja rehvide valikust. Pro-klass sõidab üldiselt 265/35R18 SemiSlick rehvidega, Street saab sõita vaid 205 tavalise suverehviga.

Street-klassi autod on tavaliselt 180-300 hj, Pro-klassi autod 600-800 hj.

Kuid alustamise hind on nagu alati pigem ikkagi kallis ja Street-klassi hooaega sõites peab koos autoga arvestama, et selles klassis kaob rahakotist aastas ära 10 000 eurot. Pro-klassi sõitmine on juba Pro värk. Raha kulub kohutavalt rohkem.

KÜSIME OTSE JA AUSALT – KUI PALJU RAHA KULUB/ ON KULUNUD VÕIDUSÕIDUSPORDIGA TEGELEMISE PEALE?

Seda ma ei suuda kokku arvutada, kui palju on kulunud kogu mu võidusõidule, aga kindel on see, et koos toetajate rahaga võiks endale

aeg maksab selle auto hinna lähedale.

Drift on väga kallis spordiala. Autosport ongi kallis ja sellest faktist me mööda ei saa. Siinkohal pean tänama oma tuttavaid ja sponsoreid, kes on selle mulle võimalikuks teinud. Tänasel tasemel ainult oma rahaga mina enam ei sõida.

MÕNI PÕHIMÕTE, MIS SINUGA ALATI VÕISTLUSTEL KAASAS KÄIB?

Meil on siiski tekkinud oma moto – kui oleme võistlustel, siis teeme kõik selleks, et saaks võisteldud.

Üldiselt lahendame ka kõik tehnilised probleemid.

MIS MARKI ON SINU VÕISTLUSAUTO NING MIKS JUST SELLINE VALIK?

Minu võistlusauto on BMW, 1994. a 325i kupee.

Foto: RN DM Media

Tiivad, uksed, luugid, stanged on plastmassist.

Mootor on originaalipärane R6, mis on ümber ehitatud väga võimsaks turbomootoriks.

Tänase seisuga pea 800 hj.

Käigukast on Samsonase otselülitusega käigukast, sillad säravad sinistest Wisefabi toodetest.

Muide, ka veovõllid on Wisefabi toode – see on see Eesti Nokia.

Auto valikut kirjeldab selle loo algus, aga BMW on meile ka väga hea varuosasaadavusega auto. Eestis või Baltimaades muud autot ehitades peab arvestama, et palju varuosi on vaja tuua kaugemalt kui Inter Cars’ist.

KUI KEERULINE ON SELLISELE VÕISTLUSAUTOLE SPETSIIFILISI VARUOSI SAADA (SAADAVUS, TARNEAJAD JNE)?

Sellise auto ehitamise juures on väga tähtis mõista, kust mida saab. Mootori osad tulevad kokku Euroopast/USAst nädala-kahega. Väga oleneb tootest, mida tellida.

Mu võidusõiduauto turbod tulevad Rootsist tavaliselt kolme tööpäevaga.

On mitmeid asju, mida saab tellida ka Inter Cars’ist. Kui kellelgi on ikkagi aega kataloogiga tutvuda, saab näha, et väga palju performance/ võidusõidu stiilis asju on olemas.

KUI PALJU TEED TAVA-AUTOREMONDITÖÖKODADEGA KOOSTÖÖD VÕI EHITAD JA REMONDID KÕIK ENDA GARAAŽIS?

Ma teen väga palju teiste töökodadega koostööd, tavaliselt spetsiifilise töö asjus. Kui probleemid on Ameerika auto asjadega,

on mu partneriks US-Parts.

Kui on vaja teha mootorile endale mõnd eritööd, näiteks plokikaane remonti või plokki hoonida, siis seda teeb meile Corsa Motors.

TEIL ON VÄGA HUVITAV MEESKONNA NIMI„VAARAO“. MILLEST SELLINE NIMI TEKKIS?

Vaarao driftimeeskonna nimi on tekkinud läbi nalja. See jooksis kunagi mingis telesaates subtiitrina: „Ta on väga vana Ao, ta on Vaarao.“ Ja kui mu sõber seda märkas, ütles, et ristib mu garaaži vaarao garaažiks. Sealt see lihtne nimi tuli.

KUI SUUR ON VAARAO DRIFT TEAMI MEESKOND?

Meid on tiimis kaheksa inimest, kuid võistluste ajal on meil alati koosseis kokkuleppeline, kõik teevad seda vabatahtlikult. Kuid igale tiimis osalevale inimesele on alati oma ülesanne.

KAS DRIFTIGA TEGELEV SELTSKOND ON SÕBRALIK JA ABIVALMIS VÕI PIGEM IGAÜKS PEAB ISE HAKKAMA SAAMA?

Driftiinimesed on super. Tavaliselt kõik aitavad kõiki, kui see on võimalik. Suurt konkurentsiprobleemi meil boksialas pole, konkureerimisega tegeleme pigem rajal. Kui finiš on käes, on ka sõprus tagasi. Võibolla olen ma valesti aru saanud, aga ma aitan ka enda järgmise vastase rajale, kui vähegi saan. Võidab siiski parim ja see ongi autosport.

MIDA VÕIKS SOOVIDA ÜHELE DRIFTISÕITJALE ENNE VÕISTLUST? KAS KA „NAEL KUMMI“ VÕI ON MINGI VEEL PAREM ÜTLUS?

Kuna driftiautod on päris võimsad, siis öeldakse ikka suitsevat kummi või keps kotti. Eks viimane on naiivne, kuid väljend seegi.

KUI KEERULINE ON LEIDA ENDA TEGEMISTELE EESTIS SUURTOETAJAID?

Eesti on autospordi toetamisega väga suurtes probleemides. Päriselt pole see üldse vaid autospordis nii, hoopis kogu spordis.

Mida väiksem tegija oled, seda raskem on toetust saada. Meie toetajad tahavad toetada alati parimaid, kuid parimaks pead kuidagi enne saama.

See on meie spordi toetajate suurim probleem. Leian ka, et sportlasele pakutav võimalus on alati väga limiteeritud ning see on ka põhjus, miks meil niimoodi läinud on.

KUS SAAB SINU TEGEMISI JÄLGIDA JA KUIDAS TOETADA?

Siinkohal tahan tõesti soovida, et kui kedagi mõni sport kõnetab ja seda on võimalik toetada, siis see ei ole halb mõte.

Meie tegemisi saab jälgida YouTube’ist VaaraoRacing kanalilt, Instagramist Vaaraodrift või Facebookist Vaarao drift Team.

Kui kellelegi tundub, et drift on lahe ja tahaks ka kuidagi toetajana driftimaailma jalga ukse vahele saada, siis mulle võib vabalt kirjutada. Ükskõik millisele minu hallatavale kanalile.

Foto: Pille Russi

555MIA X INTER

MEIE OMA BEMMIENTUSIASTIST

DIGITURUNDAJA

1. Millal ja kuidas sul tekkis huvi autode ning eriliselt BMW vastu?

Juba varakult tuvustas minu ema mind tema autodega, viies mind maal asuvatele kruusateedele sõitma. Alguses lubas ta mul vaid rooli keerata, seejärel istuda tema süles ning hiljem hoida püsikiirusehoidjaga 20 km/h. Esimene hetk, kui mina päriselt teadvustasin oma huvi autode vastu, võis olla kuskil 2015. aastal. Autoga sidus mind vabaduse emotsioon – saad liikuda sinna, kuhu tahad ja kuna tahad. Mulle ei meeldinud bussi oodata ega koolist koju jalutada. Ma unistasin lubadest ja autoga kaasnevast iseseisvusest. Huvi BMW vastu tuli ilmselt sellest, et emal kodus olid mõned BMW-d ja ega käbi kännust kaugele ei kuku.

2. Palun räägi enda autode ajaloost. Millised autod on sul olnud ja millega oled sõitnud?

Mul on olnud kokku vaid kolm autot – kõik neist BMW-d: E60, E46 ja nüüd G30. Peres on hetkel kokku kolm BMW-d: G, M ja Z. Roolinud olen aja jooksul ikka palju erinevaid masinaid. BMW-de puhul on eriline see, et bränd on küll sama, aga iga mudel on omamoodi unikaalne.

Ägedamad masinad, millega sõitnud olen, on kindlasti: F87 ja G87 M2, F82 M4 , iX, i7, G68 i5 M60, G29 Z4, G32 4.0 GT, E93 335i, E70 X5M. Lisaks eelmainitule on aja jooksul kindlasti sõidetud rohkem tänavapildis tuttavamate isenditega F/0106/23/30/31/32/33/36/40/85, E34/36/46/39/60/65/82/93, F10/11/82/87, G30/31/68/70/87, F48 X1. Kaasreisijana olen katsetada saanud ka F80 M3-e, i8-t ja E39 M5-e.

Foto: Artmax Photo
Foto: Artmax Photo
Foto: Miaeliel Visuals

INTER CARS

3. Paljud unistavad kallitest autodest, aga vähesed teevad oma unistused teoks. Kuidas jõudsid sina unistustest reaalsuseni?

Ma poleks elu sees uskunud, et tollal 21-aastane neiu nagu mina saab sõita ringi autoga, millest olen mitu aastat unistanud – see oli minu jaoks tõeline power move. Tee unistusest tegelikkuseni polnud kiire ega üleliia lihtne. Alustades nullist, südames soov uue 5 seeria BMW järele, teadsin ma, et sellist numbrit (ca 35 000 eurot) mul tagataskust võtta ei ole ja auto tuleb liisinguga. Tuli teha kõik, mis võimalik, et see saaks teoks. Ma ei jätnud oma unistuste täitumist juhuse hooleks, vaid töötasin selle nimel ka kõvasti.

4. Milline on su järgmine auto? Miks valisid just selle?

Viimastel aastatel pole ma oma auto suurust ja mahukust enam täielikult ära kasutanud ning seetõttu tundub mulle, et mõni kiirem ja kompaktsem BMW oleks minu jaoks just see õige valik.

5. Töötad Inter Cars´is digiturundusspetsialistina. Kuidas siia tööle jõudsid ja millega täpsemalt siin tegeled?

Jõudsin siia tänu oma suurele huvile autode ja sotsiaalmeedia vastu. Inter Cars’is tegelen peamiselt digikanalite haldusega, artiklitest videote monteerimiseni nii B2C kui ka B2B suunal.

6. Oled aktiivne Instagramis ja TikTokis. Kui kaua oled nendel platvormidel tegev olnud ja kuidas sul sellega läheb? Kui palju on sul jälgijaid? Kas mõni postitus on läinud ka viraalseks?

Instagramis (12 000 jälgijat) ja TikTokis (65 200 jälgijat) olen tegev olnud nende aegade algusest peale, TikTokis veel siis, kui see kandis nime Musica.ly. Esimese Instagrami pildi koos BMW-ga postitasin üheksa aastat tagasi, 2015ndal aastal. TikTokis hakkasin postitama peale 2020. aastat ja tänaseks on üle miljoni vaatamisega videoid 4, suurim neist 9,8 miljonit vaatamist.

7. Kuidas saab sinu tegemistega kursis olla?

Minu tegemistega saab kursis olla Instagramis või TikTokis @miaelieltatsi nime alt.

Foto: Miaeliel Visuals

MILLEKS AUTOLE EELSOOJENDUS, KUI SUL ON PISTIKHÜBRIID?

Olen kuulnud, et pistikhübriid autona on tekitanud autoentusiastide hulgas vastakaid tundeid. Juba mõnda aega olen ise samuti mõelnud, et tahan proovida sõidutunnetust ning näha, kui lähedal on pistikust „tangitav“ neljarattaline sõber täiselektrilisele transpordivahendile.

Seekordses proovisõidus on mul võimalik testida BMW 530 eDrive iPerformance mudelit. Tegemist on 2018nda aasta G30 põlvkonnaga. Ma ei hakkaks pikemalt peatuma selle auto koostekvaliteedi hindamisel, sest tõepoolest on auto väga hästi kokku pandud, siin-seal leidus mõningaid märkamisi seoses odava plastiku kasutamisega salongis, aga pean plastmassi kasutamist vähemalt selle auto puhul täiesti mõistlikuks ja mitte liialt silmatorkavaks. Auto südameks on 2-liitrine turboga varustatud bensiinimootor, mis BMW mõistes ei ole just ikoonilise silindrite arvuga, mida on kuue asemel neli. Veoskeemiks on masinal tagavedu. Kokku arendab bensiinimootor koos elektriajamiga 185 kilovatti. Minu suurim huvi selliste

kombineeritud jõuallikate puhul on teada saada, kuidas on need kaks jõuallikat omavahel kombineeritult tööle pandud.

Tuleb tunnistada, et olen siiralt üllatunud selle auto jõudlusest, sest kiirendusvõime on üpris muljetavaldav, tehase andmete põhjal on paigaltstardist sada kilomeetrit tunnis saavutatav 6 sekundi jooksul ja kütusekulu andmete põhjal peaks olema bensiinikulu 2 liitri juures keskmiselt, milles ma isiklikult ei ole kindel, sest ökotesti sel korral läbi ei viinud ja see polnud ka eesmärk omaette. Turbomootor ja elektriajam kokku tekitasid kohati tunde, et see auto on ehitatud tugevalt elektriauto tunnetuse suunas – jõuline minek ka rahulikul sõidul ja igal kiirusel ehk mitte mingeid viivitusi ega tuntavaid

ümberlülitusi elektrilt bensiinile ja vastupidi. Tõsi, natuke üllatav oli äkilisema paigaltvõtu puhul pidamise piiril üsna tugevalt pukslevad tagarattad, mis andsid mõista, et suure osa kiirenduse alguses vajaminevast tööst teeb ära selle auto kere mõistes üsna pisikese kubatuuriga bensiinimootor ja elekter tõukab edasi sellel hetkel, kui turbol ramm otsa saab. Väikese kubatuuriga bensiinimootorid kipuvad keskklassi autode puhul kõrgetel pööretel tekitama piinamisele võrdväärset heli. Selle auto puhul aga seda kaastunnet ei ole vaja, sest auto neljasilindrilise bensiinimootori hääl on mürasummutusega ära peidetud ja keskmisest kõrgematel pööretel jäi mulje, nagu auto mootor oleks pandud tööle kuskil kaugel maa

TEKST JA FOTOD: OTT LUTS

all. Igas mõttes on see auto kogu aeg tohutult vaikne ja mõnus. G30 mudelipõlvkond on minu arvates esimene 5-seeria, mis on tunnetuslikult kõvasti sportlikuma olekuga, kui ta tegelikult olema on loodud, sõita on hästi kerge ja kurvides puudub raske auto tunne. Tõsi, rool võiks olla natuke vähem ülevõimendatud, aga see ei olnud linna- ja maanteeliikluses häiriv, sest ringrajaaegade püüdmiseks see auto ei ole mõeldud.

Seinakontaktist laetava auto olemuse lahtimõtestamise puhul oli seekordne proovisõit väga hea uute taipamiste tekkimiseks. Olles ise autoentusiast, hakkasin peas veeretama mõtet, et elades mõnes väikeses Eesti linnas, kus töökoht, poed ja kultuuriasutused on kahe

kuni viie kilomeetri raadiuses ja tihti ei viitsi jala neid vahemaid läbida, siis näiteks talvise pakasega käivitada sisepõlemismootoriga autot on juba mõttena päris valus, kui teada süvitsi, millist kadalippu peab mootor külmkäivituse puhul läbi elama. Lisaks on auto soojenemise kiirus sõidu alustamise hetkel tänu elektrile väga muljetavaldavalt kiire. Juhul, kui on võimalus autot laadida, jääb hinge ka tore mõte, et bensiini tarbiva südame eluiga on ehk ka pikem kui ilma elektrilise abimeheta versiooni puhul. Testsõidus olnud BMW puhul lubatakse särtsu jõul läbitavaks vahemaaks kuni 50 km, mis talvises pakases ilmselt on väiksem, aga siiski ei pea muretsema, et aku tühjenedes tee äärde jääda võib, sest ka teine mootor on varuks olemas,

selles mõttes ju hea kindel tunne, kas pole? Kokkuvõttes võib öelda, et proovisõidul katsetatud BMW on nauditavate sõiduomadustega, mugav ja väga lõbusa karakteriga auto, temaga on kerge sõita ja sõidurežiimid on vähemalt minu jaoks loogilised ja arusaadavad. See auto on loodud kohanema väga paljude olukordadega, saab hakkama linnaliikluses ja ilmselt on väga omal kohal ka Euroopa kiirteedel, sest kiirusest ja jõust puudu ei tule, tavakasutuse puhul kohe kindlasti. Siinkohal tahan tänada kasutatud autode maaletoomisega tegelevat ettevõtet X Trade OÜ, kes mulle selle auto üheks päevaks proovida andis!

Halb: manuaalselt avatav pagasiluuk Hea: kasutusmugavus

JUBA VIIENDAT KORDA VIIS

INTER CARS KLIENDID VARAKEVADISELE SUUSAREISILE.

Madonna di Campiglio suusakeskuses Itaalias veedeti ideaalilähedane nädal. Inter Carsi poolt klientidele korraldatavad erinevad kampaaniad põnevate auhindadega on saanud toredaks traditsiooniks, mida ootavad nii ettevõtte töötajad kui ka kliendid. Nii väljendab Inter Cars klientidele tänu ning samas annab koos reisimine hindamatuid võimalusi mittetöises, vabas õhkkonnas suhelda. Üksteise paremini tundmine paneb ka tööalase suhtluse paremini sujuma!

Paljudel sel aastal Itaalia reisil osalenute jaoks oli see juba mitmes samalaadne reis. Kõik, kellelt hiljem muljete kohta küsisime, kasutasid tänavuse reisi kirjeldamisel ainult ülivõrdes sõnu ja tahaksid ka järgmistel aastatel sama seltskonnaga suusatama minna.

“Oli väga tore reis, ainult positiivsed emotsioonid! Aastaid erinevatel suusareisidel käinuna võin öelda, et see reis oli täielik jackpot: sujuv organiseerimine, lahe elamine, toredad reisikaaslased, fantastiline ilm ja hea mäekeskus,” kirjutas Kalvo Kalmu TRK Värvid OÜ-st tagasisidena korraldajatele.

Nagu eelmistel kordadel, oli reisiseltskond positiivse suhtumisega, omavahel kokku sobiv ning sel korral sattus ka ilm olema täpselt õige, et mitte öelda: parim võimalik! Märtsi keskpaigas toimunud Itaalia suusareisi nimetati korduvalt läbi aegade kõige paremini korraldatuks ja ka muus osas parimaks seesuguseks. Oma rolli mängib asjaolu, et Madonna di Campiglio Põhja-Itaalias, Dolomiitide mägedes, looduslikult imekauni rahvuspargi keskel on üks mitte ainult Euroopa, vaid lausa maailma tippude hulka kuuluvatest suusakuurortidest. Kindlasti ei saa mainimata jätta ka Itaalia kööki, mis on omaette nautimist väärt. Kusjuures Campiglio on väga itaaliapärane, ilma suuremate Saksamaa mõjudeta ning selle võrra on kulinaarne kogemus veelgi ehedam. Keskuses on mäesuusatamise või lumelauatamise jaoks 109 erinevat nõlva, 62 tõstukit ja kui kõik nõlvad läbi laskuda, siis koguneb libisemise kilomeetreid 156 – igale maitsele ja piisavalt palju. Näiteks eelmisel aastal külastatud Livigno keskusest on see ca kolmandiku võrra suurem.

“Palju vägevaid suusaradasid,” on üks reisi kokkuvõtvatest iseloomustustest, mille Inter Cars Eesti sõiduauto varuosade hulgimüügi

juht Aapo Kitsing välja tõi. “Kui saabusime, oli piirkonnast üle käinud lumetorm ning autode katustel oli ca 60 – 70cm lund. Esialgu arvasime, et need on seal pikemalt seisnud sõidukid, aga tegelikult oli selline lumi vaid mõne tunniga sadanud. Meie jõudsime just pärast tormi ning seal veedetud päevad olid päikesepaistelised ning selged,” rääkis Kitsing.

SUUSAREISIST VÕIKS SAADA VIP-KLUBI

Kuigi reisile saamise peamiseks eelduseks on müügiprogrammi kaudu kvalifitseerumine, loodab Inter Cars Eesti juht Vadim Škatov, et traditsioonilisest suusareisist kujuneb edaspidi nö “VIP-klubi” parimatest klientidest, kes käivad aastast aastasse koos Inter Carsiga reisidel. Sel aastal oli Eestist reisil 38-liikmeline seltskond, kellest umbes pooltele oli see esimene tõsisem mäesuusatamine või kelle kogemus oli vähene. Inter Carsi poolt oli reisil korraldajatena neli inimest, kes tegelesid nii inimeste suunamise ja abistamise, ajakavas püsimise kui ka näiteks arusaamatul kombel suletuna püsida tahtnud ööklubi omanikuga suhtlemisega, mille peale uksed reisiseltskonnale nagu võluväel avanesid.

“Kuid ilmselt järgmine aasta reisiseltskonna koosseis natuke muutub – täitsa esimest korda suusatavaid reisilisi võtame kaasa vähem. Mitte, et meil algajate või uute tulijate vastu midagi oleks, seda kindlasti mitte. Kuid me tahame anda suusareisile nö kõrgema taseme ja loodame, et tuleb rohkem neid, kes on juba varem sarnastel üritustel käinud ja tunnevad üksteist. Meie idee seisneb selles, et parimad kliendid tunnevad end parimatena ehk tekib VIP-klubi, mis järjepidevalt kokku saab,” rääkis Škatov.

Tavaliselt pole Vadim töökohustuste tõttu

saanud algusest lõpuni koos reisiseltskonnaga olla, kuid sel korral, mis järjekorras juba viies suusareis, oli ka Vadim reisil kaasas algusest lõpuni. Nagu klientidel, jagus ka temal üksnes kiidusõnu. Korraldus võib ju hea olla, aga reisikaaslased on vähemalt sama oluline faktor meeldejääva reisikogemuse kujunemisel!

Eriti meeldis Vadimile, kuidas kohe esimesel mäepäeval jagunesid inimesed toredatesse kompaktsetesse puntidesse – vastavalt kogemusele, valitud varustusele, sõprusele –, kuid päeva lõpuks õhtustes tegemistes olid kõik ikkagi üks ja ühtne punt. Eks see olekski mõeldamatu, et terve hotellitäis inimesi kõik korraga kõike teha saavad, aga kui võimalust antakse, on kõik nagu üks mees (ja mõned naised).

INSTRUKTORID ROKKISID JA RAHVALE MEELDIS!

Inter Cars võtab inimeste tagasisidet väga tõsiselt, seda nii suusareisi kui ka igapäevase töö osas. Niimoodi sünnivadki lõpuks kõige paremad üritused, lahendused ja koostöö, sõltumata ajast ja kohast. Eelmisel korral oli näha, et suusainstruktoritega ei oldud rahul ning lisaks oli vajakajäämisi instruktorite ja algajate suusatajate kokkuviimisel. Sel aastal sai see puudujääk kompenseeritud kuhjaga ning seda märkasid kõik.

“Me küsisime kampaania ajal inimestelt ka nende varasema suusakogemuse kohta ja selle pinnalt organiseeris Inter Cars mäele instruktorid. Kusjuures mitte ainult algajatele, vaid ka juba kogenud mäehaidel oli võimalus nõu küsida. Kokku ca 300 inimesega seltskonnale Balti riikidest oli igale riigile määratud 4 instruktorit,” rääkis Škatov.

Kui kogenud suusatajad hakkasid juba teisel-kolmandal päeval rohkem omaette harjutama ja suusatama, siis algajate ja keskmise tasemega reisiliste jaoks olid instruktorid olemas nädala lõpuni. Nägime kohe, et seal tekkis väga hea klapp ning koostöö instruktorite ja suusatajate vahel.

Seda, et instruktoreid oli piisavalt ja see pool oli hästi korraldatud, rääkis ka Andero Ojamaa Remauto OÜ-st. “Käisin reisil ka eelmisel aastal ja kasutasin instruktorite abi mõlemal korral. Minu jaoks oli äsjane reis alles kolmas kord suusatada. Eelmise aasta instruktoritega ei anna tänavuaastast kogemust võrreldagi.

Sel aastal olid täiesti super instruktorid. Meid oli 8 – 9 inimest instruktori kohta ja 6 päeva järjest oli instruktor olemas, teda oli piisavalt ja meil oli temaga hea kontakt. Nii et viis pluss!” ütles Andero.

Üks, kes usinalt instruktori abi kasutas, oli ka Lea Tõruvere Tõru Autoremont OÜ-st. “Instruktorid olid nagu pinnud istmikus - koguaeg pushisid, et algaja alla ei annaks. Ja see oli väga hea,” rääkis Lea. “Üldse oli kogu reisi ajal kõik lihtsalt super, tulemuseks meeldejääv ja elamust pakkuv reis,” lisas ta. “See, kes suusatada ei osanud, see arenes hea juhendamisega nii kiiresti, et saigi juba selle ühe reisiga suusatajaks. Minu jaoks oli see esimene kord suusatada ja minu julgus sai otsa alles sinistel mägedel,” kiitis Lea veelkord instruktoreid.

Lea jaoks oli see nii esimene kord Inter Cars´iga kui ka üleüldse esimene kord suusareisil ja suures mäekeskuses olla. “Rahvast oli küll väga palju, aga kõik oli ladus, juttu jätkus kauemaks ja seltskond oli hea - tundub, et kõigil on lai silmaring, ja arutleti mitte üksnes autode teemal, vaid kõigest nii lokaalsel kui ka globaalsel skaalal. Naisi oli reisil kokku kolm ja neil ei tekkinud sellist tunnet, et neid oleks hüljatud, pigem vastupidi.

JÄRGMINE REIS OLGU SAMASUGUNE, AGA…

Ka Meelis Kiiler Motor Union OÜ-st oli Inter Cars´i suusareisil esimest korda. Meelis on lumelauatanud juba aastaid ja ise instruktorite abi ei vajanud, kuid ka tema tõi välja üldise kõrge organiseerituse taseme. “Kõige peale oli mõeldud, kõik toimis õigeaegselt, suusainstruktorid olid olemas kõigile ja igal ajal. Kuid kõige muljetavaldavam oli see, kuidas kogu suure rahvamassi ohjamine ja tehtud plaanis püsimine toimis,” rääkis Meelis.

“Nägin kõrvalt, kuidas alguses suurt mäge pelgavatele algajatele süstiti julgus mäest alla sõita,” lisas ta. Kui õiged võtted käes, tuiskasid ka algajad juba varsti omal käel mägedest alla. Kuigi reisil osalenutest keegi ei osanud ega tahtnudki otseselt midagi halba öelda, sest tegelikult oligi kõik üsna täpselt nii ideaalne nagu siin eelnevalt välja toodud, võtab Inter Cars järgmise aasta reisi korraldamisel natuke paremini läbi mõelda ühe ühise, suure after-skiürituse korraldamise.

Nimelt oli sel korral korraldaja poolt organiseeritud õhtuse ühisürituse toimumiskoht sedavõrd suure seltskonna jaoks liiga väike, eriti kuna seal oli ka kohalikke ja muid turiste.

Sisuliselt oli ürituse toimumispaigaks valitud hotellile lähim väike “kuubik”, kuhu lihtsalt füüsiliselt kõik soovijad sisse ei mahtunud. Mõned lahkusid ürituselt pigem kohe ära, tagasi hotelli. Samas ka see polnud halb variant, sest pärast päev läbi erinevatel nõlvadel rahmeldamist on uni, spaa ja puhkus vahest paremgi kui meelelahutus ja baarimelu.

Foto: Aapo Kitsing
Foto: Aapo Kitsing
Foto: Aapo Kitsing
Foto: Aleksei Krõlov

Kleber Dynaxer HP4 on asümmeetriline kõrgjõudlusega suverehv, mis ilmus Prantsuse kontserni Michelin tütarettevõtte valikusse aastal 2018. Need rehvid on tuntud hea haarduvuse poolest nii kuival kui ka märjal teekattel, sõidumugavuse ja kulumiskindluse poolest.

Asümmeetriline mudel Kleber Dynaxer HP4, mis on saadaval 14–17-tollise diameetriga, asendas Kleber Dynaxer HP3 rehvid. Neljanda põlvkonna rehvide väljatöötamisele lähenesid insenerid väga vastutustundlikult. Seitsme aasta jooksul, mis eraldas kahte põlvkonda rehve, loodi põhimõtteliselt uus disain, optimeeriti rehvisegu koostist ja Dynaxer HP4 sisekonstruktsiooni, mis soodsalt mõjutas mudeli kasutusomadusi.

Drenaaži kanalid on oluliselt laienenud, kiirendades vee äravoolu Kleber Dynaxer HP4 kontaktialalt märjal asfaldil, suurendades rehvi vastupidavust vesiliu mõjule ja stabiilsust vihmaga sõites.

Diagonaalselt ühes suunas lõigatud lamellid rehvimustri keskosas optimeerivad kursihoidvust ja suurendavad rehvi reageerimist juhi tegevustele.

Selle suverehvi laiad õlakublokid parandavad juhitavust ja haakuvust teega manöövrite sooritamisel.

Asümmeetriline mustri disain vähendab Dynaxer HP4 veeretakistust, vähendades samas vibratsiooni, müra ja kütusekulu.

Täiustatud kummisegu tagab erakordse mugavuse ja juhitavuse, kompromiteerimata sõiduomadusi. Segus sisalduv ränihape vähendab veeretakistust ja tagab täiendava haakuvuse märgades tingimustes.

Kleber Dynaxer UHP

Kleber Dynaxer UHP on asümmeetriline Ultra High Performance klassi suverehv, loodud kasutamiseks erinevate klasside võimsatel sõiduautodel. Neil on suurepärane stabiilsus märjal teekattel, pikk kasutusiga ja suur kütusesäästlikkus.

Kleber Dynaxer UHP rehvid tulid Kleber Dynaxer HP3 mudeli asemele. Michelin Group, mis omab Kleberi kaubamärki, viis läbi sisekatsetusi testrajal Ladoux ja tulemused näitasid, et Dynaxer UHP mõõdus 225/45 R17 94Y märjal pidurdamisel ületab eelkäija tulemusi 13%.

Mudeli asümmeetriline rehvimuster on kavandatud kiireks vee äravooluks vihmasõidul. Täiustatud drenaažisüsteem, mille aluseks on kaks laia ringikujulist soont, puhastab tõhusalt Dynaxer UHP rehvi kontaktpinda veest ja suurendab vesiliu vastupanu.

Rehvi kuuluvus UHP kategooriasse on rõhutatud unikaalsel moel, matkides premium-klassi toodete välimust: rehvi keskosas on mudeli nimi ja Kleberi logo ning külgedel on unikaalne disain.

Optimeeritud rehvimustri sügavus tagab pika kasutusea, samas kui erineva kujuga sooned rehvi pinnal aitavad vähendada kütusekulu ja suurendada sõidumugavust.

SUVEREHVIHOOAEG ON KÄES!

1. märtsist on lubatud suverehvide kasutamine. See tähendab, et tasuks üle vaadata eelmise aasta rehvid, et näha, kas need on endiselt sobilikus seisukorras või on aeg mõelda uute soetamisele. Selles artiklis tutvustame Kleberi kolme erinevat tüüpi suverehvi.

Kleber Dynaxer SUV

Kleber Dynaxer SUV on usaldusväärsed suverehvid, mis on loodud Euroopa turule ja mõeldud kasutamiseks linnamaasturitel ja maasturitel. Neil on kõrge haarduvuse tase ja efektiivne pidurdamine märjal teekattel, suur vastupanu vesiliule, hea vastupidavus kulumisele, akustiline mugavus ja võime optimeerida kütusekulu.

Dynaxer SUV arenenud drenaažisüsteem laiade pikisuunaliste ja mitmete ristlõikega soontega soodustab mitte ainult kiiret vee äravoolu kontaktpunktist, vaid suurendab ka stabiilsust vihmasõidul. Tootja märgib, et rehvimustri disaini on ka optimeeritud müra suhtes, mis tagab vaikuse sõiduki salongis.

Kleber Dynaxer SUV erakordne vastupidavus tuleneb optimeeritud soonte sügavusest. Rehvi väike veeretakistus aitab samuti säästa, kuna teadaolevalt suurendab see autode kütusesäästlikkust.

TOOTED SUVEHOOAJAKS 2024

AUTO - GARAAŽ - TÖÖKODA - TARVIKUD

AUTOKÜLMIKUD

ENT LC30

WAE 9600028780 Autokülmik kompressoriga CDF2 36, 31 l

WAE 9600028325 Autokülmik kompressoriga CFF 20, 21 l

WAE 9600028369 Autokülmik kompressoriga CFX3 25 l

WAE 9600025324 Autokülmik kompressoriga CFX3 35 l

WAE 9600000485 Termoelektriline külmik SCT 26, 25 l

WAE 9600013320 Termoelektriline külmik TCX 21, 20 l

WAE 9600013321 Termoelektriline külmik TCX 35, 33 l

KATUSEBOKS KATUSEBOKS

MMT MOCS ADAMANTIS 460BL

MMT MOCS ADAMANTIS 460GR Autokülmik kompressoriga LC30, 30 l

KATUSEBOKS KATUSEBOKS

MODULA EVO 550 MOCS0182

Katuseboks Evo 550, mõlemalt poolt avatav, 550 l

MODULA EVO 550 MOCS0163

Katuseboks Evo 550, mõlemalt poolt avatav, 550 l

KATUSERAAMID RATTAHOIDJA KATUSELE

MODULA OVAL BAR RB209 7

MODULA OVAL BAR RB209 8

avatud katusereelinguga autodele

kinnise katusereelinguga autodele

Alumiiniumist katuseraam, kandevõime: 75 kg, reguleeritav pikkus: 78–119 cm, komplektis 2 tk

RATTAHOIDJA

KA TU SELE

MOCS0254

Katuseraam MOCS0254 ühele jalgrattale

PAGASITARVIKUD

KJU 13113 Kotid katuseboksile THULE MOTION XT L

THU 532

Katuseraam FreeRide 532 ühele jalgrattale

JALGRATTAHOIDJAD KONKSULE

MMT TB-BE2 – 2 rattale

MMT TB-BE3 – 3 rattale

MMT TB-BE4 – 4 rattale

Mudel X-Carrier

SEERIA POWERSPORT

UUS PÕLVKOND

Akumaailma üks juhtivaid akubrände Landport on tuntud töökindlate akude ja laia valiku poolest. Nüüd on ta turule toonud uuendatud sarja Powersport Batteries. See uus Powersporti akupõlvkond hõlmab senisest laiemat valikut tehnoloogiaid, sh nanotehnoloogiat kasutavat uuendatud sarja GEL ja 6-voldist SLA akut.

ISELOOMULIKUD JOONED

• Uuenduslikud tehnoloogiad Landport Batteries on kõige uuemate ja täiuslikumate akutehnoloogiate juurutamise suunanäitaja.

• Lai tootevalik

Olgu tegemist skuutrite, mootorrataste, jettide või bagidega, Landport Powersport hõlmab laia valikut akutüüpe, mis katab kõige erakordsemaid Landporti akude kasutusvaldkondi.

• Töökindlus

Kliendid usaldavad Landporti akusid, sest meie tooted töötavad suurepäraselt ja on vastupidavad.

• Ohutus

Landport Batteries suhtub oma toodete ohutusse väga tõsiselt. Meie akud teevad läbi range kvaliteedikontrolli ja vastavad rahvusvahelistele ohutusstandarditele.

DRY

Tõestatud n-ö viimase peal tehnoloogia. Akud vastavad põhistandarditele, mis nõuavad kasutamise ajal hooldust – demineraliseeritud vee lisamist. Aku aktiveeritakse elektrolüüdiga täitmisel (happepakk on komplektis). Eraldi happepaki tõttu võib seda enne kasutamist pikka aega ladustada.

AGM

Kasutades absorbeerivat klaasmaterjali, absorbeeritakse elektrolüüt akus tahkemal kujul. Seetõttu on sel (võrreldes samaväärse kuivakuga) suurem (käivitus)mahtuvus. Seda akut võib paigaldada ka nurga all ja suletud süsteemi tõttu ei ole vaja sellesse vett lisada. Aku aktiveeritakse elektrolüüdiga täitmisel (sobiv happepakk on komplektis). Seetõttu võib seda enne kasutamist pikka aega ladustada.

SLA

See AGM-aku aktiveeritakse juba tootmisprotsessis, nii et see on kohe pärast ostmist kasutatav. See ei nõua muud hooldust peale regulaarse laadimise. Selle lekkekindla aku võib paigaldada 90° nurga all.

GEL

Nanogeeliks paksendatud elektrolüüt takistab selle aku isetühjenemist. Ühtlasi kindlustab selle aku ehitus rohkem võimsust kui samaväärsed kuivAGM- või SLA-akud. Niisugune aku sobib eriti hästi suure võimsustarbega mootorratastele, nt kui neil on ABS, ESP või muud elektroonilised lisad.

HVT

HVT-akudel on spetsiaalne akukorpus, mis peab vastu kõrgele temperatuurile. Tänu märkimisväärselt suuremale (käivitus)mahtuvusele ja äärmisele vibratsioonikindlusele (kokku surutud AGM-plaadi paki tõttu) sobivad need akud suurepäraselt Heavy V-Twin mootorratastele. Sellistel mootorratastel on tihti suurem kompressiooniaste ja rohkem kasutatavaid tarvikuid, mis nõuavad palju rohkem energiat kui sarnased SLA-akud pakuvad.

LFP

LiFePo4-tehnoloogiaga akudel on pliiakude ees olulisi eeliseid, sh nende kerge kaal (2/3 kergemad kui pliiakud), pikem eluiga (2000 laadimistsüklit), minimaalne isetühjenemine, kiire laadimine ja võimalus paigaldada neid igas asendis. Need sobivad ülihästi võidusõidu- või krossimootorratastele.

1993. aastal asutatud kaubandusettevõttel Landport Batteries on nüüdseks juba 30 aastat akude impordi- ja müügikogemusi. Akude läbimüük on ligikaudu 1,5 miljonit aastas. Landportis usutakse elukestvasse suhtesse klientidega. Seetõttu kindlustab Landport oma suure (5000 m²) lao ja lühikeste tarneaegadega, et kliendil on õige aku õigel ajal alati kättesaadav. Landporti meeskond on veendunud, et kontaktisiku kättesaadavus ja esmaklassiline teenindus on alustalad, mis hoiavad häid suhteid klientide ja partneritega.

KÕIK, MIDA OLEKS TARVIS TEADA.

MIDA KUJUTAVAD ENDAST LÄMMASTIKOKSIIDIDE (NOx) ANDURID?

Lämmastikoksiidide andurit kasutatakse sõiduki heitmete lämmastikoksiidide taseme mõõtmiseks, et tagada sõiduki vastavus heitme-eeskirjadele.

MIDA KUJUTAB ENDAST NOx ANDUR?

KUS NOx ANDUR ASUB?

Lämmastikoksiidid (lühemalt NOx) on saasteained, millel on negatiivne mõju nii keskkonnale kui ka tervisele. NOx viitab enamasti lämmastikoksiidile (NO), mis kõrgel temperatuuril hapnikuga ühinedes muutub lämmastikdioksiidiks (NO2). See punakaspruun gaas muudab suvel tiheda liiklusega piirkondade õhu pruuniks ja uduseks.

NOx andur asetseb kõige sagedamini pärast SCR-katalüsaatorit. See võimaldab SCR-kontrolleril kontrollida, kas NOx heide on langenud nõutud tasemele. Mõnel sõidukil on SCR-eelsed ja -järgsed andurid, kuigi levinumad on ainult ühe anduriga süsteemid.

Kui sõidukil ilmnevad NOx anduri rikke sümptomid, näiteks:

Need gaasid on mürgised ja väga reaktiivsed. Nad võivad esile kutsuda ja soodustada hingamisteede infektsioone ja astmat (eriti lastel) ning kahjustada kohalikke ökosüsteeme ja nähtavust teedel.

Atmosfääri eralduvate NOx heitkoguste kontroll on äärmiselt oluline, mistõttu NOx andur on sõidukis elutähtis komponent.

MIDA NOx ANDUR TEEB?

KAS NOx ANDUR ON VAJALIK?

Jah, NOx andur on hädavajalik, seda eriti tänapäevases diiselmootoriga sõidukis. Et lämmastikoksiidid avaldavad kahjulikku mõju inimeste tervisele ja kahjustavad kaudselt keskkonda, on heitmekontroll rangelt reguleeritud.

NOx andur jälgib õhku eralduvate lämmastikoksiidide taset ning mängib olulist rolli ka selle juhtimisel diiselmootoriga sõiduki selektiivse katalüütilise redutseerimise (SCR) süsteemi kaudu.

NOx andur on selle süsteemi (mis ühtlasi sisaldab SCR-katalüsaatorit, diisli tahkete osakeste filtrit (DPF) ja turbolaadurit) põhiosa. Kui NOx andur tuvastab, et NOx gaase eraldub liiga palju, saadab ta selle teabe SCR-süsteemi, mis seejärel reguleerib heitkoguse heitme-eeskirjadele vastavale tasemele.

KUIDAS NOx ANDUR TÖÖTAB?

Anduris on läbiva vooluga Nernsti element. See korrigeerib õhu/kütuse suhte väärtusele λ=1. Teine (enamasti roodiumikihiga keraamilisest materjalist) element lagundab lämmastikoksiidid lämmastikuks ja hapnikuks. NOx kontroller (tavaliselt paikneb see NOx anduri lähedal) arvutab välja heitgaasis sisalduvate lämmastikoksiidide taseme ja saadab need andmed edasi SCR-kontrollerile. Seejärel reguleerib SCR-kontroller SCR-katalüsaatorisse sisestatava diisli heitgaasipuhastusvedeliku kogust, mis omakorda muundab liigsed lämmastikoksiidid veeks ja lämmastikuks.

• süttib mootori hoiatustuli;

• suureneb kütusekulu;

• väheneb võimsus;

• sõiduk läheb avariirežiimi;

• väheneb kiirendus;

• väheneb jõudlus; siis tuleb diagnostikatööriistaga (nt Delphi BlueTech VCI) skannida sõiduki ECUd, et leida veakoodid.

NOx andureid on sõidukitele paigaldatud alates 2000. aastate algusest. Euro 6 nõuetele vastamiseks ei tohi tänapäeva diiselsõiduk eraldada rohkem kui 80 mg/km NOx gaase. Seda on võimatu saavutada ilma NOx heitkoguseid täpselt jälgiva andurita.

KAS NOx ANDUREID KASUTATAKSE AINULT DIISELMOOTORITES?

Enamik nii bensiini- kui ka diiselmootoriga moodsaid sõidukeid on varustatud NOx anduritega.

Kuigi bensiinimootorid toodavad oluliselt vähem NOx gaase kui diiselmootorid, on heitkoguste tase siiski rangelt reguleeritud. Euro 6 vastavuskatsete läbimiseks peab moodsatel sõidukitel olema vähemalt üks NOx andur, mis kontrollib sõiduki heitkoguseid.

NOx ANDURITE LEVINUD VEAD

Nendest koodidest ei pruugi aga saada täielikku pilti, sest veakoode võivad anda mitmed probleemid. Kui kahtlustate NOx anduri viga, saate andurit ennast multimeetriga täiendavalt kontrollida, et näha, kas see töötab õigesti.

KUIDAS NOx ANDURIT PUHASTADA?

NOx andurit ei soovitata puhastada. NOx andurid on tegelikult isepuhastuvad. Kui andur kuvab märke, et ta ei tööta korralikult, siis ei tuleks seda käsitsi puhastama hakata. Õigem oleks andur välja vahetada.

NOx andurid on täppiskomponendid ja nende eluiga on piiratud. Seetõttu on üsna tavaline, et sõidukiomanik peab laskma need mingil hetkel välja vahetada.

NOx anduri rikke üks üldisemaid põhjusi on põlemisprotsessis kogunev tahm. Abrasiivne tahm võib andurit aja jooksul kahjustada ning anduri ka kinni katta, takistades gaaside täpset mõõtmist.

KAS NOx ANDURI KONTROLLERIT SAAB PARANDADA?

NOx anduri vahetus võib olla kulukas, mistõttu remondivõimalus tundub ahvatlev. Sellise täppiskomponendi puhul saab remont olla kahjuks vaid lühiajaline lahendus enne järgmist riket. See tähendab, et sama tööd tuleb teha kaks korda.

NOx ANDURIT SAAB VAHETADA?

Seda saab ja tulebki vahetada. Delphi käepärased juhised kirjeldavad samm-sammult, kuidas NOx andurit vahetada. Kulude kokkuhoiuks võib olla ahvatlev asendada vigane NOx andur renoveeritud anduriga. Pika eluea ja täpse jõudluse huvides soovitame kasutada ainult uusi ja kvaliteetseid komponente.

KAS NOx ANDURIT SAAB KATSETADA?
KAS

TRW HOOVASTIK & VEDRUSTUS

TRW HOOVASTIK & VEDRUSTUS

Vali TRW kõrge kvaliteediga hoovastiku- ja vedrustuseosad! Meie sortiment katab Euroopa autopargi vajadusi kõige paremini. TRW pidevalt kasvavas ja uuenevas tootevalikus on praegu pakkuda rohkem kui 3600 erisugust varuosa. Teeme tööd, püüdes varuosavajadust automarkide kaupa veel paremini katta. Toodame kõike omaenda tehastes. Meil on katserajatised, kus kõigi toodete kvaliteeti pidevalt igapidi kontrollime, et tagada nende täpne vastavus originaalosadele Meie osi võib täielikult usaldada – nad on konstrueeritud, valmistatud ja katsetatud kõrgeimate võimalike standardite kohaselt.

Vali TRW kõrge kvaliteediga hoovastiku- ja vedrustuseosad! Meie sortiment katab Euroopa autopargi vajadusi kõige paremini. TRW pidevalt kasvavas ja uuenevas tootevalikus on praegu pakkuda rohkem kui 3600 erisugust varuosa. Teeme tööd, püüdes varuosavajadust automarkide kaupa veel paremini katta. Toodame kõike omaenda tehastes. Meil on katserajatised, kus kõigi toodete kvaliteeti pidevalt igapidi kontrollime, et tagada nende täpne vastavus originaalosadele Meie osi võib täielikult usaldada – nad on konstrueeritud, valmistatud ja katsetatud

TEEME JÄRELTURU JÄTKUSUUTLI-

KUMAKS: ATE JA CONTINENTALI

PIDURITOOTED

Ohutuse seisukohast väga hästi toimivad pidurid ei tohi pidurdada kestlikkust –vastupidi, me tahame anda nendega otsustava panuse jätkusuutlikkusse. Oleme üks juhtivaid tarnijaid; meie ettevõte mängib pidurisüsteemide tulevikutehnoloogiaid välja töötades võtmerolli ning me jääme sõltumatute töökodade usaldusväärseks partneriks teel parema jätkusuutlikkuse poole. Continental pakub järelturul kõiki piduritega seotud tooteid ühest allikast – näiteks esmaklassilise piduribrändi ATE varuosi, ent sealjuures ka kõiki pidurisüsteemi puudutavaid teenuseid ja nõustamist.

PIDURISADULATE KESKKONNASÕBRALIKUD LAHENDUSED

Tuginedes oma paljude aastate kogemusele originaalosade vallas, on Continental välja töötanud nn rohelise pidurisadula Green Caliper. See kompaktne pidurisadul sobib omaduste poolest (väike soojuskoormus, kerge kaal) suurepäraselt elektrisõidukitele, aidates pikendada nende sõiduulatust. Pidurisadulate väärtusahela jätkusuutlikkust suurendab ümbertöötlemine. Töökodade järeleproovitud pandisüsteem kindlustab taaskasutuse ja annab pidurisadulatele ümbertöötlemisel originaalosa kõrgetele kvaliteedistandarditele vastavad varuosad.

EURO 7 HEITMENORM NÕUAB PIDURITE JA REHVIDE

Üha enamate uute elektrisõidukite registreerimisega on pidurisüsteemide puhul kaasnenud uus trend: trummelpidurid on tagasi! Neil on ketaspidurite ees tugev keskkonnasäästu eelis, sest suurem osa piduri hõõrdkatte heitmest jääb kapseldatud pidurisüsteemi. Heidet ei hajutata teele, vaid see eemaldatakse järgmisel käigul töökotta. Continental varustab VW ID perekonna ja teiste tootjate elektrisõidukeid trummelpiduritega, mis vastavad juba tulevastele Euro 7 piduri heitnormidele.

ATE Ceramic piduriklotsid on ka suurepärane piduritoode – 2021. aasta ADAC-i varuosatesti võitja. Nende piduriklotside puhul oli rehvide hõõrdumine, velje saastumine ning piduriklotside ja piduriketta kulumine minimaalne.

AUTOMECHANIKA 2024: ATE ESIMENE „ROHELINE“ PIDURIVEDELIK

Frankfurdi messil Automechanika 2024 keskendub Continental muu hulgas jätkusuutlikkuse teemale. Töötubades ootab esmaesitlus: Continental tutvustab oma esimest „rohelist“ ATE pidurivedelikku, mis valmib täpselt messi ajaks.

XTRA LINE

SUUREPÄRANE STIIL, TÄIENDAV JÕUDLUS

Sarja Xtra kvaliteedi puhul võetakse malli originaalosade tootmise kogemustest ja kõrgeimatest tehnilistest standarditest.Igati stiilne, noobel välimus. Väljapaistev sportlik jõudlus. Pluss kompromissitu mugavus ja vastupidavus.

Kettad Brembo Xtra ja Brembo Max näitavad, mida suudab arenenud tehnoloogia. Et saavutada märgades tingimustes suurim jõudlus, lõhuvad Brembo Xtra avad ja Brembo Maxi pilud veekihi, soodustades sealjuures optimaalset õhuringlust ning soojuse hajumist. Nii on igas olukorras olemas tõhus jahutus – ka äkkpidurdusteks.

30 komponendist koosnevad Brembo Xtra piduriklotsid on tõeline erisuguste uuenduste süntees. Nende eksklusiivne hõõrdematerjal pakub suurepärast jõudlust, kahjustamata sealjuures vastupidavust. Mõistagi toimib kõik võrratult täpselt. Need klotsid töötavad täiuslikus koostöös Brembo Max ja Brembo Xtra ketastega, tagades pidurisüsteemi täiusliku juhitavuse.

Sarja täiendavad Brembo X-Style’i pidurisadulad. Nad on esmaklassilistele mudelitele sobivalt hea väljanägemisega. Alumiiniumosad ühendavad Brembo pidurisadulate ajatu elegantsi ainulaadse värvitooniga, võimaldades sul esile tuua oma isikupärast stiili. Xtra eelised on ilmselged: suurepärane haardumine, väljapaistev jõudlus märgades oludes ja maksimaalne hõõrdumine ka kõrgetel temperatuuridel. Nii on iga teekond turvaline ja võid nautida võrratut sõidukogemust. Sulle on esmatähtis ohutus. Võid uskuda katsetulemusi: kogu Brembo Xtra sari on läbinud ranged katsed, ületades ootusi nii laboris kui ka maanteel. Just sellepärast on see suurepärane tehniline valik, mis kindlustab võrreldamatu meelerahu.

PERFORMANCE

Võrdluskatsetes osalesid sarja Brembo Xtra ja olulise konkurendi pakutavad puuritud/soontega kettad-klotsid.

: aftermarket

Kvaliteedi poolest

number 1

BOSAL teeb alati tippkvaliteeti

Eesmised torud

Katalüüsmuundurid ja diisli kübemefiltrid

Vahesummutid

Tagasummutid

Katalüüsmuundurid

Populaarsust koguv toode

DPF-i lisand

Paigaldusosad ja remondikomplektid

Veokonksud

Jalgrattahoidikud

Odav, eeskirjadele mittevastav katalüsaator on oht autojuhtidele

• Väiksem jõudlus

• Rohkem saasteaineid

• Mootori kahjustused

Miks valida Bosal?

• Bosali kvaliteet (ECE vastavuses)

• Esmaklassiline sari Blue Angel (parem PGM laadimine)

• Väga töökindel

• Pikaajaline heitmevähendus

• Väiksem tervisekahju

• Keskkonnasõbralik

• Väljapaistvalt suur jõudlus

• Hea hinna/kvaliteedi suhe

• Suurepärane katvus ja kättesaadavus

• Vastavuses Euroopa standardite ja õigusaktidega

• Tervisekahjud

• Ei läbi ülevaatust

• Töökojas käik läheb kalliks

Alustuseks odav, kuid lõpuks väga kallis!

Bosali katalüsaatoritega sõidate ohutult!

Võta meiega ühendust:

MOTUL UUENDAB

MOOTORRATASTE

MOOTORIÕLIVALIKUT

2023. aastal tähistas Motul oma 170. juubelit. Üks peamisi juubeliaasta uudiseid on Motuli enim müüdud mootorrattaõlide valiku uuenduskava. Sellega ajakohastatakse kogu valik vastavaks kõige uuematele standarditele, järgides ühtlasi tulevikutrende.

VÄRSKENDATUD VALIKUS ON KOLM PEAMIST UUENDUST

Motuli mootorrattaõlide põhivalik.

See on esimene sari maailmas, mille näitajad ületavad uue peamisi jõudluskriteeriume hõlmava JASO MA2 standardi toimivuskriteeriume, ja mis vastab paremini uutele keskkonnanõuetele.

Sarja toetavad NGEN-tooted, mis moodustavad olulise osa Motuli tulevikust. Need võimaldavad ettevõttel muuta kogu maailma jätkusuutlikkuse standardeid ja näidata ka NGEN-i toodete kasutamisega kaasnevaid seninägematuid jõudlustasemeid.

Sari on optimeeritud kohanema muutuva maailmaga ja muutub seeläbi kasutajasõbralikumaks.

Hiljuti võeti kasutusele uus JASO MA2 standard. See on vägagi märkimisväärne uuendus. Jaapani Standardiorganisatsioon esindab mootorrattaturul olulisi tegijaid ja selle standardeid rakendatakse laialdaselt üle kogu maailma. Uus JASO MA2 standard sisaldab jõudluse eri aspektide ja füüsikalis-keemiliste piiride täiustatud nõudeid. Need põhikriteeriume (nt mootori jõudlus ja siduri haardumine) hõlmavad nõuded annavad Motulile võimaluse teha iseloomulikke uuendusi. Standard julgustab Motulit jõudlust parandama ja on ühtlasi kooskõlas meie kaubamärgi üha suuremat jätkusuutlikkust silmas pidava tulevikuvisiooniga. Motuli põhisari on esimene, mille näitajad ületavad suisa mängleva kergusega kõige uuema JASO MA2 jõudlusnõudeid ning pakuvad sealjuures mootori paremat jõudlust ja siduri haardumist. Niisiis võimaldab uue ja parema koostisega sari nüüd sõitjatel vähendada oma mootorratta süsinikujalajälge. Motul on kasutanud oma võimalusi sarja optimeerida, arvestades mootorrattaomanike soovidega ning lahendades samas ka tänapäeva kestlikkusprobleeme.

„ Motul tutvustab uusi pakendeid, mis on 50% ulatuses valmistatud taaskasutatud plastist. Meie pakend on täielikult taaskasutatav, on saadaval kogu sarjale ja kõikidel üleilmsetel turgudel ning on maailmas esimene selline mootorratta mootoriõli pakend.

„ Motuli enimmüüdud toodete hulgas on nüüd ka regenereeritud baasõlidest valmistatud jätkusuutlikud NGEN-tooted, mis vastavad kõigile uusimatele standarditele. NGEN võimaldab säilitada looduse pakutavaid hüvesid, ent ühtlasi oma hobi ja kirge tulevaste põlvede jaoks alal hoida.

„ Et pakkuda üldiselt paremat jõudlust, täiustasime ka tooteid NGEN 7100 ja 5100. Olles nüüd saadaval ATV-dele, UTV-dele, SxS- ja Snowpower-sõidukitele, võimaldavad need ratturitel veelgi rohkem motospordi võimalusi avastada.

„ Muutsime Motuli tootesiltide kujunduse mootorratturitele arusaadavamaks. Neile on nüüd märgitud toote täpne kasutusviis ning toodud selgelt esile iga toote pakutav lisaväärtus.

Motul töötab pühendumusega, et optimeerida oma tooteportfelli ja pakkuda mootorratturitele tooteid, mis sobiksid kõikide nende soovitud võimalike kasutusviisidega.

Pärast 170 aastat järjepidevat kõikvärki proovikividega hakkamasaamist töötab Motul nüüd veelgi pühendunumalt, et anda kõigile võimalus liikuda traditsioonilistest piiridest välja ja avastada uusi horisonte.

VÕTA VÄLJAKUTSE VASTU!

PROOVI ESIMEST

KESKKONNASÕBRALIKKU

VÄHEM

Jahutusahel

UUS TOOL BOX W04:

läbi pesta ja uuesti täita on nüüd lihtsam kui kunagi varem

Nüüd saavad ka s õ ltumatud töökojad teatud mootorite j ahutusahelad to otja n õ uete kohaselt läbi pesta

J ahutussüsteemide hoolduse ülitähtis et app on süstee mi põhjalik läbi pesu. See hoia b ära s oojusvahetile, veepumb ale või vahejahut ile alles paig aldatud uute vahetusosade enneaegseid töötõrkeid. Tõr ked tekivad seetõttu, et kui s õiduk on töös , siis jahutusvedeliku kvaliteet halven eb : vedelikus sis a lduvad lisand id lagunevad aja jooksul ning korrosioon, ka t lakivi, õlijä ägid ja muud osakesed saa stavad j ahutusvedeli k ku. Läbipesu eemaldab jahutusahelast se tted. Kui ahel pära st läbipesu uu esti täita, toimib mootorijah utus ja kü lmumiskaitse taas veatult. Ühtlasi m oo d ustab värske jahutusvedelik alumiiniumosade pinnale kaitsva kelme, mis h oiab ära ko rrosiooni.

Kui uus osa pa igaldatakse il ma jahutusve d elikku vahetamata, s iis jäävad a lumiiniumpinn ad korrosiooni kaitseta. Miks? Ses t j ahutusringi jäänud vedeliku s ei ole ena m uute pindade jaoks lisandeid all es jäänud – need on juba ära kasutatud, et katta eemaldatud os i Erilis t mõtet ei ole ka lihtsal t ja hutusvedelikku juurde valada, sest lisandid ei s uuda eristada kaitsmata p i ndu ja üksnes neile kinnitu da. Lühidalt öeldes on prof ession aalsetel meha anikutel vaid üks lahendus. Nimelt: kõik tühjaks last a, põhjalikul t läbi pesta ja uuesti täita!

L äb i pes u o n sa gel i kohustuslik

Mõned tootjad ütleva d ki ots esõnu, et teatu d mootorid t uleb läbi pesta – näiteks Volkswagen nõuab seda EA288 ja EA288 evo puhul. See nõue on varem paljudele sõltumatutele tö ökodadele probleemiks olnu d, sest taval iselt suudava d õige l äbipesuseadm e hankida üksn es volitatud töökojad. Nü üd aga on olemas kompaktne lahendus, mis võ imaldab ka s õltumatutel töökodadel ne i d mootoreid tootja nõuete kohaselt läbi pesta: TO O L BOX W04 fi rmalt Continen t al.

Ka ks kohvrit, üks lahendus

Continentali u us läbipesuko mplekt mahub kahte käepära se ss e kohvrisse. Need sisaldava d läbipesu- ja vaakumiplo k ki ning kõiki vajaminevaid vooliku i d. Tarvilikud adapterid ja liitmikud on kohvris TOO L BOX W01. „Palju d töökojad ju ba kasutavad seda TOOL BOX-i jahutuss üsteemide diagnostikaks ja neil on kõik adapterid ju ba olemas,“ s elgitab toote juht Maximilian Pape. „ Seetõttu otsustasim e n eid kompone nte uude komplekt i TOOL BOX W04 mitte lisad a, et neid ei tuleks topelt osta.“ Nüüd on töökodadel tarvis üks nes kanistreid lä bipesuks ja u uesti täitmis eks. Need on komplektis TOOL BOX koos kaante ja l i itmikuga.

Kaks komplekt i täiendavad teineteist täpselt. TOO L BOX W01 j a uus TOOL B OX W04 pakuvad mehaanikutel e kõike täielikuks l ä bipesuks va jalikku (isegi kui tegemist o n väga keerukate jahu t ussüsteemideg a) – süsteemi tühjendamisest j a vaakumi ko ntrollimisest vaakumi teki t amise ja tegel iku läbipesuni. Kõik liitmiku s üsteemid ja adapterid on d isainitud n ii, et nad sob ivad kokku vaid ühe osag a. See väl ist ab ühendamisvead

Un iversaalsus

C ontinentali la henduse lisa eelis: sobib u niversaalselt kõikidele s õidukitele, mitte ainult eelnimetatud Vo lkswageni m oo torite -

le. Komplekti kuuluv lisaadapter võimaldab tagasivoolu kaudu läbi pesta ka muude kui Volkswageni sõidukite jahutussüsteemi. See on eriti oluline vanemate ja juba omanikke vahetanud autode puhul. Võib-olla lisas eelmine omanik süsteemi destilleeritud vee asemel karedat vett. Võib-olla kasutati eelmises töökojas veepumba paigaldamisel tihenduspastat, mis on hakanud jahutusvedelikku saastama. Nüüd võimaldavad TOOL BOX W01 ja W04 töökodadel selliste asjadega seotud ohtudele lõpu teha.

Lisapumba asemel Venturi düüs „Selle asemel, et kasutada vaakumi tekitamiseks lisapumpa, valisime paisupaagile paigaldatud Venturi düüsi,“ selgitab Maximilian Pape. „See muudab kogu süsteemi kompaktsemaks ja hõlpsamini kasutatavaks.“ Kasutusmugavusest rääkides: komplekti TOOL BOX kaasapandud juhend kirjeldab täpselt, kuidas toimida.

Kvaliteedimärk ‘Made in Germany’ TOOL BOX W04 on nüüd jaemüügivõrgustikus saadaval. Kõik komponendid vastavad kõrgetele standarditele ja kannavad kvaliteedimärki ‘Made in Germany’.

www.continental-engineparts.com

KUI FANTAASIAST SAAB TEGELIKKUS

ÕLI LISAMINE HÄDAOLUKORRAS

Tõenäoliselt puutub iga juht varem või hiljem kokku vajadusega lisada oma sõiduki mootorisse õli. Mida teha siis, kui pagasiruumis ei ole varuks piisavalt õli?

Mitte iga märguanne, mis viitab kiirele vajadusele õli lisada, ei ole usaldusväärne, kuid ühtki sellist meeldetuletust ei tohiks eirata. Esimene näide: maa-alusest garaažist järsul väljasõidul vilgub madala õlitaseme märgutuli (kui sõiduk on sellise tulega varustatud).

Tõenäoliselt on tegemist valehäirega maapinna järsu kallaku tõttu. Teine näide: tuli süttib ajal, kui sõiduk läbib kurvi, ent kustub mõne aja pärast. Kurvis õlile mõjuv jõud paneb selle õlivannis liikuma. Tõenäoliselt on õlitase juba miinimumi lähedal. Kolmas näide: tuli süttib pärast mootori käivitamist ega kustu. Õlitase on kindlasti juba miinimumis või isegi allpool. Kõikidel sellistel juhtudel tuleks sõiduk esimesel võimalusel peatada ja kontrollida õlivardaga õlitaset.

KUIDAS NÄITU LUGEDA?

Tuletame meelde, et õlitaset tuleb kontrollida siis, kui auto seisab tasasel pinnal. Mõõta tuleb vähemalt minut aega pärast mootori seiskamist – kogu õli peab jõudma õlivanni voolata. Vastasel juhul ei saa õlivarda näitu usaldada. Et õlinäitu õigesti lugeda, tõmmake õlivarras välja, puhastage, sisestage siis lõpuni pessa ja tõmmake uuesti välja. Märgiste vahel olev jälg näitab õlitaset. Enamikul õlivarrastel on kaks märgist – miinimum- ja maksimumtase. Õlijälg peaks jääma nende märgiste vahele. Mõnel automudelil on õlivardal ka kolmas märgis – ülemine maksimumtase. Enamasti on tegemist diislikütuse tahkete osakeste filtriga varustatud diiselmootoriga, kus õlitase kütusega lahjendamise tõttu tõuseb. Igal juhul ei tohi õlitase kunagi langeda alla miinimumtaset näitavat märgist.

KAS MINIMAALSE ÕLIKOGUSEGA SÕITMINE ON MOOTORILE KAHJULIK?

Kõik sõltub asjaoludest. Kindlasti ei ole kurjast rahulik sõit lähimasse garaaži või kauplusse, kust õli saab osta odavamalt kui tanklast. Mootori kogu jõudu kasutav dünaamiline sõidustiil või sõit mägedes või haagisega avaldab minimaalse õlikogusega mootorile juba negatiivset mõju. Õli toimib ka jahutusainena ja kui seda on vähe, võib mootori teatud osade temperatuur tõusta ohtlikult kõrgele. Ühtlasi tekib kurvides oht, et vähene olemasolev õli võib kriitilises olukorras üle voolata ja õlivann ajutiselt paljastuda. Kui on ikka teada, et õlitase on madal, ei tohiks juht sõitu kuigi pikalt jätkata, sest õlitase võib igal hetkel alla miinimumi langeda.

KAS ALLA MIINIMUMI JÄÄVA ÕLITASEMEGA SÕIT ON MOOTORILE KAHJULIK?

Muidugi. Sellisel juhul on õigem öelda, et see on mootorile ohtlik. Isegi kui kohe midagi ei juhtu, lühendab mootori töötamine minimaaltasemest madalama õlitasemega ajami eluiga. Põhjus on selles, et mitmed omadused halvenevad – näiteks mootori jahutamine õliga või saasteainete eemaldamine (vaatamata piisavale hajutamisele ei suuda õli kogu tahma kinni püüda). Liiga vähene õlikogus kuumeneb üle, ja ülekuumenemine halvendab omakorda õli omadusi.

MILLIST ÕLI LISADA?

Kui olukord on keeruline ja sa tõesti ei tea, millist õli oleks vaja, tasuks võtta parim toode (mis on kaudselt ka kõige kallim). Siis on kõige tõenäolisem, et see vastab kõikidele mootori nõuetele. Kui tanklas on saadaval ainult ühte

tüüpi keskmise kvaliteediga õli, võib seda hädaolukorras kasutada. Parem on lisada midagigi, kui sõita tühja õlivanniga.

KUI PALJU ÕLI LISADA?

Enamiku õlivarraste puhul on miinimum- ja maksimummärgise vaheline õlikogus 1 liiter. Seega piisab minimaalse õlitaseme korral 0,5 liitri õli lisamisest. Tüüpilise kuni 2-liitrise töömahuga 4-silindrilise mootori puhul moodustab see umbes 10–20% kogu õlivannis oleva õli mahust. Kui lisatav õli on kehva kvaliteediga, halvendab see loomulikult õlisegu omadusi. See aga ei ole veel katastroof, sest tootja soovitustele vastavaks õlivahetuseks on nüüd võimalik sõita lähimasse töökotta.

Andrzej Husiatyński, Poola turundusharu tehnikaosakond.

NELI ASJATUNDJAT, ÜKS EESMÄRK

KVALITEET, ET SÕIT OLEKS OHUTU JA KÕIK TOIMIKS

ORIGINAALOSA KVALITEEDIGA ROOLISEADME JA VEDRUSTUSE KOMPONENDID

Corteco uuendab oma jõuülekande ja veermiku vibratsioonisummutuse komponendivalikut rohkem kui 90% kõikide Euroopa sõidukite rooli- ja vedrustussüsteemi osade vajadustest katva sarjaga.

Corteco ainulaadses vibratsioonisummutuse komponendivalikus on rohkem kui 7000 toodet, sh rohkem kui 3000 remondikomplekti, mille tootmisesse on kaasatud Freudenbergi kontserni juhtivate originaalseadmete tootjate teadmised ja kvaliteet. Tänu tooteportfelli pidevale laiendamisele suudab Corteco alati pakkuda parimat võimalikku katvust.

ORIGINAALOSA KVALITEET FREUDENBERGILT

Vibracoustic, Freudenberg Sealing Technologies ja Kluber tarnivad veermikuosi, elastomeerkomponente ja määrdeaineid kõikidele juhtivatele sõidukitootjatele.

TEHNOLOOGIALIIDER

Elastomeerkomponendid on moodsates multilink-teljesüsteemides väga olulised. Vibracoustic on tänapäevaste vedrustussüsteemide uuenduslikuks „südameks“ olevate hüdropukside arendamise ja tootmise tehnoloogialiider.

Corteco tarnijatehased ja ettevõtte partnertehased on auditeeritud ja serditud Freudenbergi kontserni ja rahvusvahelise autotööstuse kehtivate standardite (IATF 16949, ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001) alusel. Autotööstuse arenduspartneritena kasutavad kõik tarnijatehased põhjalikke oskusteadmisi, ülimalt tõhusaid tehnilisi arendusprotsesse ja moodsaid katsetusvõimalusi. Põhieesmärk on vastata Corteco klientide ootustele, kindlustades kõikide Corteco toodete serditud kvaliteedi, ohutuse ja toimivuse.

SUURE KATVUSEGA TERVIKLIK VALIK

Corteco roolisüsteemi ja vedrustuse osade valik hõlmab kõiki asjakohaseid koostusid – puksidest täielike veermikukomplektideni – ja see katab kõiki sõidukirakendusi Euroopas.

TUTVUGE MEIE ROOLISÜSTEEMI JA

PALJUTÕOTAV VALIK

Rooli- ja vedrustussüsteemid muutuvad järjest keerukamaks, nõudes intensiivset uurimis- ja arendustööd. Uued materjalid ja tehnoloogiad saavutavad järjest turuküpsust.

Freudenbergi kontserni osana on Cortecol juurdepääs kõige uuematele originaalseadmete tehnoloogiatele ja lahendustele. Nii saame olla ka tulevikus oma klientidele ustav ja usaldusväärne partner.

LEIDKE MEID VEEBIST!

Täpsemat teavet Corteco ning meie roolisüsteemi ja vedrustuse osade valiku kohta vt

VEDRUSTUSE OSADE VALIKUGA

ÕÕTSHOOB

Õõtshoovad ühendavad sõiduki veermikku ja ratast kinnitavat vedrustusmoodulit. Nad

» kindlustavad rataste kiire ja täpse liikumise

» tagavad vibratsiooni summutades sõidumugavuse

» on kaalult kerged kinnitused

VEERMIKU JA JÕUÜLEKANDE

KINNITUSED

Sellistel osadel, nagu veermiku kinnitused ja puksid, on sõiduohutuse ja -mugavuse seisukohast väga oluline roll.

» Stabilisaatori kinnitused

» Jõuülekande kinnitused

» Alusraami ja silla kinnitused

» Hüdrauliline akumulaator

REMONDIKOMPLEKTID

Expert – meie komplektid võimaldavad rohkem kui 3000 remondilahendust.

STABILISAATORI TUGIVARRAS

Stabilisaatori tugivarras reguleerib sõiduki kere rullumist pöörde ajal, ühendades stabilisaatorit ja sõiduki vedrustussüsteemi.

» Vähendab jõuülekande müra

» Võimaldab ohutut ja mugavat sõitu

RÖÖPVARRASTE OTSAD / RÖÖPVARDAD

Fikseeritud ja reguleeritavad rööpvardad ühendavad roolikarpi. Nad

» on reguleeritavad vastavalt iga veermiku vajadustele

» kindlustavad täpse ja ohutu juhitavuse

» vähendavad rooli vibratsiooni

» aeglustavad rehvide kulumist

KUULLIIGENDID

Kuulliigendid on rööpvarrastes, õõtshoobades ja stabilisaatorivarrastes kasutatavad asendamatud komponendid

KTS 560/590 – Riistvara sissejuhatus

Bosch KTS 560 ja 590 on juhtmevabad diagnostikamoodulid, millel on täiustatud mõõtetehnoloogia ja parendatud võimalused sõidukite diagnoosimiseks ja remondiks. Nad toetavad Euro 5 OassThru programmeerimist, OE diagnoosi ja sisaldavad DoIP ja CAN FD liideseid. Nad saavad luua kiireid andmesideühendusi erinevatele ECU-dele korraga ja anda andmeid spetsiaalsete funktsioonide ja mõõdetud väärtuste lugemise kohta väga kiiresti. Neil on kõrge jõudlusega Bluetooth- ja USB 2.0-liidesed personaalarvutitega ühendamiseks, on parendatud kaitse tolmu ja niiskuse vastu ning LED-ekraanid süsteemi ja kommunikatsiooni oleku jaoks. KTS 590-l on isoleeritud ostsilloskoop ja nii KTS 560 kui ka 590 sisaldavad multimeetrit. Nendega on võimalik mõõta erinevaid sõidukis olevaid andureid ning pakkuda multimeetri mõõtmisi koos väärtuste automaatse ülekandega juhendatud tõrkeotsingu ajal.

Loodud kestma

KTS 590 / KTS 560

Sõiduki suhtlusliides

FUNKTSIOONID

Turvaline sisenemine / kaitstud funktsioonid

Alates 2020. aasta septembrist nõutakse EL-i määruses nr 858/2018, et sõidukitootjad piiraksid juurdepääsu erinevatele sõidukisüsteemidele. Kehtiva tellimuse / volitusega avab ESI[tronic] sõiduki, et võimaldada täielikku diagnostikat.

Passthru

SAE standardid: J2534-1 ja J2534-2 pakuvad Passthru juurdepääsu OEMportaalidele. See võimaldab OEM-funktsioone, nagu elektrooniline hooldusraamat, komponentide programmeerimine, haagise haakekonks, ADAS-i kalibreerimine, uute ECU-de programmeerimine.

OE tarkvara ühilduvus

KTS-moodulid ühilduvad sõiduki tootja diagnostikatarkvaraga. Diagnostikariistvara ei ole vaja osta mitmelt sõidukitootjalt.

Diagnostic over IP (DoIP)

Diagnostika üle IP (DoIP) võimaldab Etherneti andmeedastust kuni 200 korda kiiremini kui varasemate tehnoloogiatega. Mõned funktsioonid, nagu initsialiseerimine või kalibreerimine, võivad olla võimalikud ainult Ethernetiliidese kaudu.

Integreeritud mõõtmistehnoloogia

Tehke remondi- ja hooldustöid kiirelt ja tõhusalt, kasutades Boschi sõidukisüsteemi analüüsitehnoloogiat. KTS 560-l on sisseehitatud ühe kanaliga multimeeter. KTS 590-l on kahe kanaliga multimeeter ja sisseehitatud ostsilloskoop.

CAN FD (paindlik andmeedastuskiirus)

See on 10 korda kiirem kui klassikaline CAN-süsteem ja seda kasutatakse autos kiireks andmevahetuseks. KTS 560/590 toetab nii CAN FD-d kui ka tavapäraseid sõiduki diagnostikaliideseid.

TÄIUSTATUD ÕLID HÜBRIIDAUTODELE

Hübriidsüsteemides

kasutatavate sisepõlemismootorite töö eripära seab mootoriõlile ülikõrged nõudmised.

TotalEnergies selgitab, miks määrdeainete puhul on oluline järgida hübriidsõiduki tootja soovitusi.

Näeme taas, et üha enam tuntakse huvi hübriidsõidukite vastu. Seda tüüpi ajamiga sõidukite müügiarvud kasvavad nii uusi autosid pakkuvates salongides kui ka kasutatud sõidukite turul. Ostjad hindavad linnasõidu väikest kütusekulu, kuid mitte üksnes seda. Hübriidsõidukeid peetakse töökindlateks ja peaaegu hooldusvabadeks.

TotalEnergies tuletab meelde, et nende jõuallikate puhul on äärmiselt oluline mootoriõli kvaliteet. Sisepõlemismootori töö eripära tähendab, et mootoriõlile rakenduvad ülikõrged nõudmised – umbes sarnased nagu mootorispordis kasutatavate mootorite puhul. Oluline on teada, et mida keerukam on hübriidsõiduk, seda kõrgemad on nõuded.

HÜBRIIDSÕIDUKI

ABC

Hübriidsõiduk on sõiduk, millel on kaks ajamit. Tänapäevaste hübriidautode puhul on niisiis tegemist sisepõlemismootori (enamasti bensiin) ja väiksema või suurema energiasalvestiga elektrimootori kombinatsiooniga. Odavaimate poolhübriidide puhul töötab sisepõlemismootor pidevalt; väikese aku ja võimsusega elektriosa kasutatakse vaid pidurdamisel energia taastamiseks ning kiirendamisel mootori

abistamiseks. Keskkonnakaalutlustel on kõik praegu müüdavad uued autod mikrohübriidid. Selline süsteem võimaldab näiteks foori taga seistes mootori välja lülitada ja seejärel gaasipedaali vajutusega sujuvalt sisse lülitada. Mikrohübriidi peamine eelis võrreldes tavasõidukiga on vähem heitmeid linnasõidul. Täishübriididel võimaldab elektrimootori ja aku võimsus sõita tervenisti elektri jõul, kuid veoaku piiratud mahu tõttu on elektrimootor mõeldud ainult parkimismanöövriteks, ummikutes sõitmiseks ja sisepõlemismootori abistamiseks kiirendamisel.

Kõige kallimatel hübriididel (pistikhübriidid) võimaldab elektriajam heitmevabas režiimis sõita kuni mitukümmend kilomeetrit, täpselt nagu elektriautoga. Veoakusid (nagu ka odavamatel hübriididel) laetakse sõidu ajal, kuid neid saab laadida ka välisest allikast.

ÕLI PROOVIKIVI

Võib-olla oskab mõni lugeja pärast sissejuhatuse lugemist juba aimata, milline on hübriidautode suurim proovikivi seoses õliga. Loomulikult viitame igat tüüpi hübriidide puhul sisepõlemismootori väga sagedasele käivitamisele ja seiskamisele ning sisepõlemismootori tööle madalas temperatuurivahemikus. Sisepõlemismootor töötab jahedalt, sest lühikeste töötsüklite jooksul ei soojene see enamasti optimaalse töötemperatuurini. Täishübriididel, veelgi enam aga pistikhübriididel tekib probleem ka täiesti külma mootori ootamatute kõrgete pööretega. See juhtub olukorras, kus auto väljub parklast elektrirežiimil, liitub liiklusvooga ning sisepõlemismootor lülitub tegevusse kiirusel 50–60 km/h. Tuleb meeles pidada, et osad hübriidide mootorid on turboülelaaduriga ja taoline kiirusel 3000–4000 p/min töötav järsk väljalülitus koormab tugevasti turbolaaduri laagreid.

HÜBRIIDSÕIDUKITELE MÕELDUD ÕLID

Õlitootjad kasutavad sellistes keerukates tingimustes parima määrimise tagamiseks tehnoloogiliselt kõige keerukamaid lahendusi. Et minimeerida aega, mis kulub külma õli liikumiseks õlikanalites, on vajalik vastav väike viskoossus ja kõrge voolavus. Ainult sellisel juhul väheneb ajami „kuiv“ tööperiood miinimumini. See on peamine põhjus, miks selliste mootorite puhul on standardviskoossus 0W-20 ja mõned versioonid nõuavad isegi 0W-8 õli. Ühtlasi peab hübriidsõidukile mõeldud õli sisaldama ka sobivaid kulumisvastaseid lisandeid, mis toimiksid ka õli suhteliselt madalamatel töötemperatuuridel. Tüüpilises töötsüklis satub osa ökoloogilisi lisandeid sisaldavast põlemata kütusest ka õli sisse. Õli peab nende lisanditega ühilduma ja pidama vastu kiirendatud oksüdatsioonile või geelistumisele. TotalEnergiesi õlidest vastavad hübriidajamiga sisepõlemismootorite nõuetele Quartz 9000 XTRA 0W-8, Quartz 9000 XTRA FUTURE XT 0W-16, Quartz Ineo XTRA EC6 0W-20, Quartz 9000 FUTURE GF-6 0W-20 ja Quartz Ineo XTRA DYNAMICS 0W-20, aga ka mitmed teised. Nagu näete, tuleb hübriidsõiduki õli valida äärmiselt hoolikalt ning järgida mootori tootja soovitusi isegi pärast garantiiaja lõppu. Võib-olla on see paljude hübriidsõidukite kasutajate jaoks üllatus, sest meie turu populaarseimatel hübriididel on kapoti all kerged vabalthingavad bensiinimootorid, mis esmapilgul tunduvad „vähenõudlikud“. Nende töö spetsiifika tõttu on aga sobiva, õiget klassi ja tootja soovitustele vastava õli kasutamine ülioluline. Aeg-ajalt tasub sisepõlemismootorit maanteel n-ö üles soojendada, et ebasoodsates töötingimustes kondensatsioonina kogunenud kütuse- või veejäägid aurustuksid.

Adam Husiatyński, TotalEnergiesi tehnikaosakond.

SMART on nutikas valik

Õhufilter

Võimaldab mootoril

kergesti hingata: puhastab sissevõetavat õhku väga tõhusalt ja usaldusväärselt.

Kütusefilter

Ilma puhta kütuseta ei tööta miski: tagab mootori ja sissepritsesüsteemi töökindluse.

SKANNI QR-KOOD ja vaata veebikataloogis

kõiki Hengsti pakutavaid filtreid.

Õlifilter

Puhas töö: eriti tugev, vastupidav ja hõlpsasti hooldatav.

Kabiini õhufilter

Optimaalne sõidukikliima: sinu tervise viiekordne kaitse.

Käigukastiõli filter

Suurem sõidumugavus: suure jõudlusega filter tänapäeva automaatkäigukastidele.

purifying our planet

Magneti Marelli Parts & Services on juhtivate autotootjate jaoks tegutsev juhtiv originaalvarustuse uuringu-, valiku- ja turustusettevõte; tegeleb ka originaalosade kvaliteediga varuosadega.

Magneti Marelli Parts & Services on suurepärane partner kõigile, kellele on tähtis pöörlevate masinate kvaliteet ja töökindlus.Meie toodetele on iseloomulikud kõrged kvaliteedistandardid, mis on saavutatud nüüdisaegse tootmistehnoloogia ja täpse montaažiga. Iga toode läbib ranged kontrollid, mis tagavad suurima jõudluse ja vastupidavuse.

Kõik kataloogis olevad pöörlevad masinad on projekteeritud ülima põhjalikkusega, pöörates tähelepanu igale detailile –mehaanilistest komponentidest elektri- ja magnetahelateni. See tagab seadmete maksimaalse vastupanuvõime termilisele koormusele ja kulumisele, väikese energiakulu ning minimaalse müra ja vibratsiooni töötamisel.

Tootevalikut täiendati hiljuti, et rahuldada olulisemaid turunõudmisi, näiteks bensiini- ja diiselmootorite start-stoppsüsteemid. Meie toodetel on palju kasutusalasid – sõiduautodest tarbesõidukiteni ning tööstussõidukitest põllumajandus- ja mullatöömasinateni.

Magneti Marelli Parts & Services parendab pidevalt oma toodete jõudlust, turvalisust ja kestlikkust. Tulemus: meie tooted katavad suure osa Euroopa autopargist ja on kooskõlas selle arenduse juhtpõhimõtetega.

Suurt tähelepanu pöörame ka pakendile: kõik meie startermootorid ja vahelduvvoolugeneraatorid on kuulsates kollast ja sinist värvi karpides, mis ühtaegu nii kaitsevad komponente kui on ka keskkonnahoidlikud, sest neis kasutatakse vähem plasti.

Kindel käivitus, tagatud taaskäivitus!

Startermootor tekitab elektromagnetiga käitatava väikeratta abil auto sisepõlemismootori käivitamiseks vajaliku pöördemomendi ja sobiva pöörlemiskiiruse.

Startermootor peab olema tugev, vibratsiooni- ja korrosioonikindel, sobiva elektrijuhtivusega ja töökindel ning võtma vähe voolu. See mootor mängib auto töös ülitähtsat rolli.

Magneti Marelli Parts & Services pakub laia valikut startermootoreid, mis taluvad suurt mehaanilist ja termilist koormust. Neis on kasutatud kvaliteetseid materjale ja nad on pisima detailini täpselt projekteeritud. Nende hammasrattad on tugevad ja täpselt joondatud. See vähendab kulumist ja

Kuna aina sagedamini kasutatakse start-stoppsüsteeme, mis suurendavad taaskäivituste arvu, etendavad startermootorid nüüd veelgi olulisemat

VAHELDUVVOOLUGENERAATORID

Sinu

auto süda!

Vahelduvvoolugeneraator on kompaktne komponent, mis muundab sõiduki mootori tekitatava mehaanilise energia kasutatavaks elektrivooluks. Vahelduvvoolugeneraator kohandab toodetud elektrivoolu kogust, et rahuldada sõiduki vajadusi erisugustes sõidutingimustes. See võimaldab kasutada vähem mootorivõimsust ja suurendada sõiduki elektrisüsteemi tõhusust.

Ettevõtte Magneti Marelli Parts & Services

vahelduvvoolugeneraatorid tagavad sõiduki aku hea laadimisjõudluse ka elektrisüsteemi suurema koormuse korral. Nende komponentide tõhususe tagab tänapäevaste alaldiahelate ja pingeregulaatorite kasutamine. Ülima töökindluse ja vastupidavuse kindlustavad hea vastupanuvõime vibratsioonile, termilisele koormusele ja korrosioonile koos suurepärase elektrierijuhtivusega.

Magneti Marelli Parts & Services pakub eriti suures valikus vahelduvvoolugeneraatoreid, mis sobivad paljude kategooriate sõidukitele, alates sõiduautodest ning lõpetades tarbe- ja tööstussõidukitega.

KLASSIKA UUS VÄLIMUS

MANN-FILTER paistab nüüd silma oma uue pakendi atraktiivse kujundusega: palju uusi funktsioone ja selge lisaväärtus.

Ludwigsburg, XX. detsember 2023. MANN-FILTER, esmaklassiline filtrimark ülemaailmselt filtriasjatundjalt MANN+HUMMEL, tähistas hiljuti oma 70. sünnipäeva ja seab kurssi tulevikku. See tulevikukurss jätkub uuendatud pakendiga, millel on siiski alles kohe äratuntavad kollased ja rohelised kastid. MANN-FILTERi tootemargijuht Mario Milinovic selgitab entusiastlikult: „Oled professionaal või kodumeistrimees – meie uus kujundus pakub sulle tõelist lisaväärtust, näiteks otselinki digitaalsele lisateabele ja kindlust, et hoiad käes MANN-FILTERi originaaltoodet. Uue pakendi särav, värske ja atraktiivne kujundus rõhutab meie toodete kvaliteeti. Kujundus on ajakohane ja kergesti kasutatav. Muudame järk-järgult kõikide karpide väljanägemist.“

QR-kood: kiire juurdepääs tooteteabele.

Kõikidel uutel karpidel on selgesti nähtav QR-kood, mis viib otse vastava toote juurde MANN-FILTERi veebikataloogis. Kasutaja pääseb vaid ühe klõpsuga ligi mitmesugusele teabele – nt lingid sõidukitele ja mootoritele, mõõtmed, animeeritud 360°-joonised ja arvukad toodete paigaldusvideod.

Turvakood: veendu kiiresti, kas tegemist on originaaliga.

Paljud uued pakendid on varustatud turvakoodiga, QR-koodi laiendusega, mis annab kliendile lisakindlust. See võimaldab kähku nutitelefoniga järele vaadata, kas tegemist on MANN-FILTERi originaaltootega.

„Töökodadele ja kauplustele mõtleva äripartnerina keskendusime kujundust uuendades kasutajasõbralikkusele. Uued kirjatüübid, piltkirjamärgid ja etikettide või märgiste jaoks vabaks jäetud kohad lihtsustavad tavalisel kiirel tööpäeval õige karbi leidmist. Rohkem teavet meie uue kujunduse kohta on meie uuel pakendi-veebilehel: https://www.mann-filter. com/en/news-stories/new-packaging.html,“ selgitab Milinovic.

„Tulevikule mõeldes aga ei uuenda me üksnes pakendeid. Pakume jätkuvalt uuenduslikke lahendusi ka filtritele esitatavatele uutele väljakutsetele. Tahame ka tulevikus kinni pidada oma klientidele antud lubadusest: MANN-FILTER = perfektsed varuosad. Ka teenindus peab olema laitmatu,“ ütleb Milinovic kokkuvõtteks.

UUED TOOTED: PASCAL´i POOLTELJED –ROHKEM KUI 1000 TOOTENUMBRIT

Terviklik! Just see sõna iseloomustab PASCAL´i pakkumist – eriti kui mullu laiendati sortimenti pooltelgede rühmaga.

Praegu pakub Inter Cars Euroopas, Jaapanis ja Koreas toodetud sõiduautodele ja kaubikutele 1180 PASCAL´i pooltelgede tootenumbrit. Kogu PASCAL´i ajamiosavalikus on juba rohkem kui 2000 artiklit. Lisaks pooltelgedele leiab sellest veovõlli välimisi ja seesmisi liigendeid, liigendiparanduskomplekte, võlle, liigendite katete komplekte, ülekannete katteid ning universaaltarvikuid rihmade ja kinnitusrõngaste kujul. Suur kogemus ajamliigendite vallas tähendab, et PASCAL´i pakkumisest leiab ainult igapidi katsetatud, usaldusväärse kvaliteediga tooteid.

SERDIGA KINNITATUD KVALITEET

Kõik brändi koostööpartnerid on juurutanud kvaliteedikontrollisüsteemi, jälgivad toodetava osa põhiparameetreid kõikides tootmisetappides ning toodavad varuosi, pöörates tähelepanu igale pisiasjale. Neil on kvaliteediserdid, sh IATF-16949. PASCAL toodab osi, järgides rangeid norme, mis vastavad Euroopas kehtivatele standarditele. Selle ettevõtte pakutavad komponendid on kuulsad oma kvaliteedi ja töökindluse poolest.

Kõik veovõllid on uued, pakitud vastupidavatesse ja keskkonnasõbralikesse paksust papist karpidesse, millel on täiendav sisemine kaitse transpordil tekkida võivate vigastuste vastu. Ühtlasi kindlustavad Inter Carsi tippkvaliteediga logistikalahendused hoolduseks vajalike osade kiire kohaletoimetuse.

LEIA VAJALIK TOODE INTER CARSIST

PASCAL on selline kaubamärk, mis vastab peaaegu kõikide juhtide vajadustele. Selle kaubamärgi varuosi saab kasutada ükskõik millist autot remontides või hooldades. Pascal pakub nii vanematele kui ka päris uutele autodele mõeldud tooteid.

Lisateavet PASCALi sortimendi kohta leiate Inter Carsi e-kataloogist.

INDEKSITE NÄITED:

G2X063PC - OPEL MOVANO, RENAULT MASTER III 2.3D 2010–

G2P062PC - PEUGEOT 3008, 5008 1.6D/2.0D 2009–

G24017PC - HONDA CIVIC VIII, IX gen 1.8/2.2D 2005–

AUTOTÖÖKOJA KAPP SISUSTUSEGA

Autotöökoja kapp sisustusega. Lukustatav, valmistatud tugevast pulbervärvitud lehtmetallist. 8 PVC-sahtlit, tugevate PVC-sektsioonidega. 16 565 osa.

1 tavariiul, 1 hoidik viiele tootekarbile, 1 hoidik viiele kaablirullile, 1 perforeeritud plaat tagaseinale, kuue vooliku pooli hoidik.

Mõõdud: (K/L/S) 1950 × 900 × 400 mm

SISU:

-90 m remondivoolikuid

-400 m sõidukikaablit rullis

-105 m kütusevoolikut rullis

-35 m termokahanevat rüüd (3:1) karbis

-3 eri näpitsat

-1 komplekt spetsiaalselt märgistatud etikette koos embleemiga. (toote number, EAN kood ja miinimum tellimuse kogus)

Tootekood: 4498/000/06 8734-3

TÖÖKOJAKAPP 8 RIIULIGA

Valmistatud tugevast pulbervärvitud lehtmetallist (RAL 5012). Lukustatavate ustega.

36 SUURT KASTI SISUSTAMISEKS.

Tootekood: 4498/000/06 8723

KAABLISIDEMED

KOOS VIIETASKULISE (METALLIST) SEINAHOIDIKUGA

Sisaldab: 500 kaablisidet, sorteerituna

Värvus: RAL 9006, hõbehall, peeneteraline mattpind

Mõõdud: K 330 x L 300 x S 60 mm

Seinahoidikud tulevad koos komplekti kaablisidemetega viies mõõdus (vastavalt sildistatud)

Kaablisidemed, musta värvi (UV-kindlad) või naturaalses toonis

Mõõdud:

2,5 x 100 = 100 tk 4,8 x 290 = 100 tk

3,6 x 140 = 100 tk 4,8 x 360 = 100 tk

4,8 x 200 = 100 tk

Musta värvi kaablisidemed

Tootenumber: 4499/000/06 8615

Naturaaltoonis kaablisidemed

Tootenumber: 4499/000/06 8614

KAABLISIDEMED

KOOS VIIETASKULISE (METALLIST) SEINAHOIDIKUGA

NFZ-versioon. Sisaldab: 500 kaablisidet, sorteerituna.

Värvus: RAL 9006, hõbehall, peeneteraline mattpind

Mõõdud: K 450 x L 500 x S 90 mm

Seinahoidikud tulevad koos komplekti kaablisidemetega viies mõõdus (vastavalt sildistatud)

Kaablisidemed, musta värvi (UV-kindlad) või naturaalses toonis

Mõõdud:

4,8 x 200 - 100 tk 7,8 x 300 - 100 tk

4,8 x 290 - 100 tk 7,8 x 365 - 100 tk

4,8 x 360 - 100 tk

Musta värvi kaablisidemed

Tootenumber: 4499/000/06 8616

Naturaaltoonis kaablisidemed

Tootenumber: 4499/000/06 8618

AISIN autotööstuse uutest perspektiividest

Autotööstus teeb praegu läbi ulatuslikke muutusi. Üha enam kasutatakse elektrisõidukeid. Sellistes tingimustes suunab Aisin oma fookuse tagasi autotööstuse järelturule kui olulisele kasvuvõimalusele.

Esmapilgul võib tunduda, et autotööstuse järelturg tõmbub elektrifitseerimise tõttu kokku, sest sõidukitele paigaldatakse vähem asendusosi. Tehnoloogia arenguga aga pikeneb ka sõidukite eluiga ning üha rohkem on inimesi, kes soovivad kasutada oma sõidukit pikemalt. Need inimesed on nõus korraliku ja korrapärase hoolduse eest maksma.

„Praegu liigub kogu maailma teedel umbes 1,5 miljardit sõidukit. See tähendab, et remondi- ja hooldusturg on suur ja lai,“ räägib Aisini järelturu äriplaneerimise osakonna juht Juichi Fujiwara. „Lisaks eeldatakse, et tärkava turumajandusega riikides liiguvad praegu väikese sissetulekuga leibkonnad tulevikus keskklassi ja nende omanduses hakkab olema rohkem sõidukeid.“

Laiahaardelise, paljusid komponente arendava sõidukiosade tootjana on Aisin kogunud väga palju tehnoloogilisi teadmisi ja arendanud välja tootmisvõimalusi. Meie eesmärk on kasutada neid tugevaid külgi järelturu tootearenduses ning laiendada Aisini järelturu tooteid ja teenuseid tavakasutajatele nii kohalikul turul kui ka välismaal, kus Aisini võimalused on paljude jaoks uued. Tänu prognoosivale analüüsile on Aisin tuvastanud järelturul suure nõudluse punktid. Pakume nende katteks alates 2023. majandusaasta lõpust ligikaudu kuni 70 toodet. Aisin suudab pakkuda turgudele sobivaid tooteid, lähtudes iga riigi vajadustest ja nõudlusest.

Aisini järelturg toimib hetkel 36 asukohas ja 17 riigis ning tooteid müüakse enam kui 100 riigis.

Et erisugustel turgudel üle ilma kasvada, on oluline arendada riikide ja piirkondade omadustele ja vajadustele vastavaid tooteid. Tahtmata olla pelgalt hulgimüüja, on Aisin jälginud keskkonnaga seotud trende ja kuulanud ära klientide nõudmised, et rajada skaleeritav järelturuäri.

Et uute toodete valikut teadlikult laiendada, oleme teinud turu-uuringuid ning külastanud kohalikke hooldustöökodasid ja muid asjaomaseid kohti. Autotööstuse järelturu tagasisidest jäi meile silma ka juurdepääsuvajadus „õiglase kvaliteedi ja õiglase hinnaga“ toodetele.

Ühtlasi märkas Aisin, et hooldusosade ja sõidukitarvikute müük hakkab hõlmama oluliselt mitmekesisemat tootevalikut, sealjuures ka teenuseid. Aisini üleilmses järelturuäris on tähtis uurida teenindusvaldkonda ning kohandada oma pakkumist vastavalt muutuvale turumaastikule nii toodete kui ka teenuste müügil.

Praegu suurendab Aisin oma üleilmset kohalolekut üha enamate toodetega, mille puhul järgitakse originaalosade kvaliteedistandardeid. Tagame tarbijatele nende sõidukite ohutust ja sõidumugavust säilitavate varuosade kättesaadavuse.

SUUREM TÕHUSUS TÄPSE

SOOJUSJUHTIMISEGA

Kuidas MotoRadi termostaadid võivad pakkuda teie klientidele suuremat jõudlust?

Meie, kes me hoiame oma klientide sõidukeid teel ja töökorras, tunneme vajadust täpsete ja usaldusväärsete jahutussüsteemide järele rohkem kui kunagi varem. Koos mootoritehnoloogia arenguga on ka soojusjuhtimine muutunud keerukamaks ja sisaldab sageli rohkem komponente. Ehkki tehnoloogia on muutunud, on korralikult toimiv termostaat endistviisi jahutussüsteemi süda.

„Mootori tõhus töö tähendab ühtlasi väiksemat kütusekulu, vähem heitmeid ja mootoriosade pikemat tööiga. Kõik aga sõltub sellest, kuidas säilitada õiget töötemperatuuri. See ei ole kunagi olnud olulisem kui tänapäeva optimeeritud ja tehnoloogiliselt arenenud mootorite puhul,“ räägib MotoRadi Kesk- ja Ida-Euroopas (CEE) müügijuht Artem Davydov.

MotoRad on juba 1958. aastast olnud autotööstuses ja järelturul juhtiv täiustatud mootori- ja soojusjuhtimislahenduste tootja ja tarnija ning hoiab ka praegu uute sisepõlemismootorite ning kõikvärki hübriid- ja elektrisõidukite arenduse ja varuosade valdkonnas liidripositsiooni. MotoRad tarnib originaalosi sellistele autotootjatele nagu VW, Audi, BMW, Mercedes, GM, Stellantis jpt. Tootevalik katab rohkem kui 90% Euroopa sõidukipargist.

Artem jätkab: „Termostaadi ülesanne ei ole üksnes ülekuumenemist ennetada, vaid see peab temperatuuri alati nõutavas vahemikus hoidma. Uutel sisepõlemis- ja elektrimootorimudelitel on optimaalse jõudluse töötemperatuurivahemik eriti väike. Enamik järelturul

müüdavaid termostaate on konstrueeritud tööks hälbega ±2 °C. MotoRad kasutab originaalosadega parima kooskõla loomiseks ja mootori tõhusaks tööks hälbevahemikku ±1 °C.“

Selline optimeeritud temperatuurijuhtimine parandab külma ja kuuma ilmaga nii sisepõlemismootoriga, hübriid- kui ka elektriautode jõudlust ja tõhusust. Külma ilmaga jõuab jahutusvedeliku temperatuur tänu ülitäpsele termostaadile kiiresti soovitatavasse vahemikku ja jääb sinna. Sooja ilmaga hoiab kvaliteetne termostaat temperatuuri pidevalt jõudluse tipptasemel.

Selline soojusliku kasuteguri optimeerimine võib avaldada kütuse- või energiakulule ja heitmekontrolli tõhususele märgatavat mõju.

Termostaati järelturult ostes jäetakse tihti kahe silma vahele, kui oluline see on sõiduki tõhususe, kütuse- või energiasäästu ja tervise seisukohast. MotoRad hindab termostaadi osa kõrgelt ja pakub optimaalset jõudlust koos sektori suurima tootevaliku ja parima kättesaadavusega.

MotoRad on kliendi käeulatuses (Euroopa esindus asub Saksamaal Kölni lähedal) ning pakub kõigis Euroopa riikides kiireid, paindlikke ja tõhusaid teenuseid. Rohkem teavet saab veebilehelt MotoRad.com

MotoRadi termostaadid on konstrueeritud kõrgema standardiga kui enamik originaalosi – töövahemik on +/– 1º.

Tänapäeva termostaadid, nagu see MotoRadi mudel BMW-le, on tavaliselt vanematest termostaatidest keerukamad ja kallimad. Funktsioon on aga üldiselt sama – reguleerida mootori temperatuuri.

Hübriidsõidukitel – nagu Volkswagen Jetta –on sageli samuti keerukad termostaadilahendused, kuid MotoRad pakub tooteid neilegi süsteemidele.

Pildil on MotoRadi valmistatud Volkswagen ID.4 termostaatventiilid. Elektriautodel on temperatuurijuhtimisele erinõuded, ent ka nemad kasutavad MotoRadi termostaate. MotoRad arendab moodsaimaid soojusjuhtimissüsteeme.

Loome soojusjuhtimise lahendusi

KATVUS UUENDUSED TEENINDUS

Termostaadid

Toimib temperatuuritundliku ventiilina, mis reguleerib jahutusvedeliku voolu läbi mootori.

#1

Euroopa KATVUS

Integreeritud korpusega termostaadid

Kõik-ühes poltkinnitusega lahendus, milles termostaat ja korpus on integreeritud üheks seadmeks.

Üleilmne katvus keskmiselt 97,81% ja kategooriahalduse oskusteave tagavad toodete parima kättesaadavuse.

MAP termostaadid

Neid termostaate juhib ja reguleerib sõiduki mootori juhtseade (ECU).

BEV termostaatventiilid

Osa elektrisõiduki akumooduli soojusjuhtimise süsteemist.

Jahutuse korgid

Täpne sõiduki jahutussüsteemi rõhu juhtimine

Kütuse korgid

Originaali kvaliteediga asendused paljudele rakendustele

MotoRad varustab maailma juhtivaid autode originaalosatootjaid ja Tier-1 tarnijaid soojusjuhtimise täiustatud, projekteerimisvalmis lahendustega, mis vastavad kõrgeimatele heitme- ja kvaliteedistandarditele.

REVOLUTSIOONILINE KESKKONNAHOIDLIK AMORTISAATORITE HÜDRAULIKAVEDELIK ON TURULE JÕUDNUD

Amortisaatorid mängivad olulist rolli auto liikumise stabiliseerimisel, kasutades hüdraulilist rõhku ja hõõrdumist. Hüdraulikaõli toetab neid toiminguid. Ilma hüdraulikaõlita ei saaks amortisaatorid tõhusalt toimida.

Kuigi tavapärased hüdraulikavedelikud on loodud aastatepikkuse uurimistöö, oskusteabe ja arenenud tehnoloogia toel, on neist paljude põhikomponendid siiski naftast saadud baasõlid. Uus SustainaLubTM on tõeliselt keskkonnahoidlik amortisaatorite hüdraulikavedelik, mis välistab naftaga seotud keskkonnaohud. SustainaLubTM on kestlik, süsinikuneutraalne ja ringlusse võetav toode. Täielikult peaks see turule jõudma aastal 2026.

KYB kui hüdraulilisele varustusele spetsialiseerunud üleilmne tootja on pikka aega tegelenud autode ohutuse ja mugavuse säilitamise ja suurendamisega. Tahame oma kogemusi kasutades saavutada keskkonnatasakaalu, tegemata kompromisse jõudluse ja töökindluse arvelt. SustainaLubTM suurendab manööverdatavust ja stabiilsust, kui seda kanda mitmesugustele juba meie pakkumises olevatele summutusjõu ventiilidele. Ent rakendades hõõrdumise kontrolli tehnoloogiat parandab see toote tunnetust, näiteks KYB Prosmooth® amortisaatoritel. Prosmooth® abil kontrollitakse amortisaatorite sisemist hõõrdumist, kasutades liugosades uusi materjale ja rakendades hüdraulikavedeliku lisandi reguleerimistehnoloogiat. See toode kindlustab nii luksusliku sõidu kui ka suurepärase kurvivõtu.

See uus vedelik annab oma panuse süsiniku-

neutraalsusse, sest selles on naftapõhise baasõli asemel looduslik baasõli. Baasõli tooraineks olevad taimed neelavad kasvades atmosfäärist CO2, mis tähendab vähem CO2 heitmeid ka transpordi ajal. Vedelik on ökomärgise sertimisstandardi (OECD301) järgi kuni 60% või rohkemgi biolagunev. Baasõli koos lisandiga on taaskasutatav, seega keskkonnale ohutum.

Kõigile uutele KYB toodetele tehakse KYB arenduskeskuses Jaapanis töökindluse analüüs. Põhjalik jõudluse ja kvaliteedi hindamine hõlmab nii kontrolle katsestendil kui ka sõiduki tegelikku tuleproovi meie moodsal katserajal. See meie ettevõttes loodud hüdraulikaõli retsept on amortisaatoritootjate puhul ainulaadne.

All Japan Rally Championship JN-2 klassis osalev KYB meeskond kasutab SustainaLubTM-i oma sõidukites alates 6. etapist. Nad analüüsisid ja tõestasid selle jõudlust ja vastupidavust karmis võidusõidukeskkonnas (üksikasjalikumalt seal kasutatud sõidukist vt https://kybsport. com/teams/kayaba-rally-team). Lisaks katsetati SustainaLubTM-i sõidukis, mida kasutati LEXUS ROV (vabaaja-maastur) Concepti kliendikogemuse programmis. Vedelikku kasutati LEXUSe esimese vesinikmootoriga ROV puhul. Kogutud andmed aitavad täiustada tehnoloogiat tuleviku praktiliste lahenduste jaoks ja liikuda

süsinikuneutraalse ühiskonna poole.

ROV Conceptis on Lexuse esimene vesiniku jõul töötav mootor, mis on loodud pakkuma erilist sõidukogemust, mida tavalised sõiduautod ei võimalda. See saavutati tänu kompaktsele kerele ja erakordsetele maastikusõiduomadustele. Vesinikmootorit kasutades püüab ROV tasakaalustada keskkonnateadlikkust ja mootori südametuksete tundmise põnevust. ROV-i sõidukiosades kasutatakse tänu koostööle sarnase visiooniga partnerettevõtetega (nt KYB) väikese keskkonnamõjuga tehnoloogiaid.

Naftapõhise õli asendamine KYB amortisaatorites uue hüdraulikavedelikuga säästab aastas kuni 15,6 miljonit liitrit õli.

KYB plaanib tulevikus kasutada seda tehnoloogiat kõigil hüdraulikatoodetel, mis aitavad luua kestliku transpordiga ühiskonda. KYB kui hüdraulikavarustuse tootja on pikka aega töötanud autode sõidumugavuse ja -stabiilsuse suurendamise nimel. KYB jätkab oma kogemuste põhjal jõudluse ja töökindluse arendamist, pidades samal ajal silmas keskkonnamõju.

GAT ES’ i M OBIILIRAKEN D US

K ÕI K T OOTED K ÄE ULATUSES

KIIRE JUURDEPÄÄS KOGU MEIE TOOTEKATALOOGILE

Vaata järelturu tootevalikut kiiresti, lihtsalt ja mugavalt mobiilirakendusest Gates Automotive Catalog! Otsi varuosi rihma, rihmaratta ja vooliku suuruse järgi, reasta ja võrdle sarnaseid tooteid, kasuta hõlbustatud ligipääsu populaarseimatele mudelitele! Vöötkoodiskanner annab otsetee varuosa piltidele, rakendusandmetele ja tehnilistele näpunäidetele.

Saadaval allalaadimiseks rakendusepoodides iOS App Store ja Android Play Store. Rakendus on tasuta ja lihtne kasutada.

© GATES 2021 - Kõik õigused kaitstud.

LEDriving ® HL Vintage

Suurt jõudlust nõudval maastikul kasutatavad sooja valge valgusega LED-ümberehitustooted klassikalistele sõidukitele.

Omadused

Kuni 300% heledamad1)

Multi-ühilduv nutikas võrdlusrõngas

Suurepärane elektriline käitumine isegi paigaldatuna vanadele elektriahelatele

Väiksem vooluneeldumine2)

Soe valge värvitemperatuur 2700 K

Olematu UV-kiirgus, väga madal töötemperatuur

Esmaklassiline OSRAMi kvaliteet

Kuni 5 korda pikem eluiga 2)

Kasutuse valdkonnad

Eelised

Väga stabiilne valgusvoog.

Parem nähtavus tänu rohkematele luumenitele: parem valgus võimaldab näha kaugemale ja seega reageerida kiiremini.

Kompaktne LED-asendus paljudele tavalistele kaug- ja lähituledele.

Vähem koormust vanadele elektrikaablitele.

Täpselt halogeenpirniga sarnane värvitemperatuur annab sõidukile täiuslikult stiilse vanaaegse välimuse.

Ei kahjusta ega koorma vanu esitulesid.

4-aastane garantii3)

Suurem vastupidavus tänu LED-tehnoloogiale.

Autode ja mootorrataste esituled (12 V)

HL: kaugtuli, lähituli, udutuli Tehnilised andmed

Edasimüügi spekter Tehnoloogia

Valguse värv OSRAMi garantii

Eluaegne

Rakendused

Kasutamine maastikul

Toote mõõtmed (läbimõõt x pikkus) [mm]

Toote kaal (neto ilma pakendita / bruto koos pakendiga) [g] Pakendi tüüp

Pakendi sisu

L IGHT N EWS

Võimsad ümberehitus-LED-tuled kindlustavad parema nähtavuse isegi aegunud ehitusega vanade esitulede puhul

Tundke rõõmu LED-tehnoloogia eelistest: stiilne vanaaegse moega soe valge valgus, mille värvitemperatuur on 2700 K.

Kuni 300% suurema heledusega2) OSRAM LEDriving HL Vintage1) ümberehituspirnid tagavad tänu optimeeritud valgusjaotusele parima nähtavuse ja vähima pimestamise. Pirnid käituvad elektriliselt väga hästi isegi siis, kui nad on paigaldatud vanadele elektriahelatele. Uusima LED-tehnoloogia ja kompaktse ehitusega pirnid ühilduvad suurepäraselt ning on lihtsalt paigaldatavad halogeenpirnidega sõidukitele. Juhid võivad nautida LED-tehnoloogia eeliseid: sõiduki välimus jääb endiseks, kuid esituled töötavad kõrge temperatuurita ja UV-kiirguseta, voolu neeldumine on väiksem ja tulede tööiga pikem.

8 AASTAT

PHILIPSI ÜMBEREHITUSTOOTEID!

2016. aastal tutvustas Philips oma esimesi ümberehitustooteid. Need olid halogeenpirnide LED-asendused. Sellest on möödas ligi kaheksa aastat. Nende aastatega on seda lahendust süstemaatiliselt täiustatud ja laiendatud. Allpool kirjeldame ümberehitustoodete arendamise peamisi etappe. Erinevused esimese ja praeguse põlvkonna vahel on tõepoolest üllatavad!

Esiteks tasub meelde tuletada ümberehitustoodete termini (retrofit) päritolu. Üldjuhul viitab see varuosale, millega saab asendada originaalvaruosa, kuid mille valmistamisel on kasutatud moodsamat tehnoloogiat kui originaali puhul. Ümberehitustoote roll on seega sõiduki moderniseerimine. Valgustivaldkonna ümberehitustoodete puhul räägime halogeentehnoloogia asendamisest LED-tehnoloogiaga.

Esimese põlvkonna Philipsi ümberehitustooted 2016. aastal

Esimesed LED-tuled (Philips X-tremeUltinon LED), mis asendasid H4 ja H7 pirne, jätsid kasutajatele kohe algul suurepärase mulje. Nad pakkusid valgustusparameetreid, mis varem olid kättesaamatud. Nende 6500K värvitemperatuur, mille tooni kirjeldatakse sõnadega „arktiline valge“, uuendas sõidukit visuaal-

selt. Inseneride põhisaavutus ei olnud vaid esitulesse sobituva modifitseeritud korpuse väljatöötamine. See oli ka soojuse juhtimine. LED-valgustusega kaasnevad kõrged temperatuurid, mida tuleb hajutada. Philipsi AirFluxi (H4 asendustoode) ja AirCooli (H7 asendustoode) tehnoloogiad olid tol hetkel kõige arenenumad ja intelligentsemad soojuse hajutamise süsteemid, mis kasutasid isegi miniatuurseid sisseehitatud ventilaatoreid. Tänu suurenenud kuumakindlusele sai X-tremeUltinoni LED-lampe kasutada kuni 12 aastat, sageli praktiliselt terve sõiduki kasutusea jooksul.

Halogeenpirniga identse valgusjaotuse eest vastutas Philipsi ennast tõestanud LUXEON diooditehnoloogia SafeBeam, mis töötas ideaalselt koos reflektoriga. Tugevam valge valgusvihk suurendas valgustatavate objektide kontrastsust ja parandas nähtavust.

Philipsi teise põlvkonna ümberehitustooted aastal 2018

Vaid kaks aastat pärast esmaesitlust tutvustas Philips Frankfurdis Automechanika messil järgmise, teise põlvkonna Philips X-tremeUltinon LED ümberehitustooteid. Need konstrueeriti Lumileds LUXEON Ultilon SMD LED-ahelate põhjal, mis olid varem reserveeritud originaalosadele. H4 ja H7 pirnidele lisandusid H1, H8, H11, H16 ja HIR2. Need olid mõeldud esi- ja udutulede jaoks. Muutus ka värvitemperatuur: sel korral oli temperatuuriks 5800K (endiselt valge ja külm valgus). Uued ümberehitustooted osutusid halogeenpirnide määrusega nõutava miinimumist kuni 250 protsenti heledamaks. Pimestusefekti kõrvaldas juba ennast tõestanud Philipsi SafeBeam tehnoloogia. Jahutusteks kasutati juba varem ennast tõestanud AirFlux (passiivne) ja AirCool (aktiivne) süsteeme. Nagu esimese põlvkonna puhul, oli ka teise põlvkonna ümberehitustoodete eluiga hinnanguliselt 12 aastat.

Täiendusena võeti kasutusele Philipsi CANbusi adapterid – miniatuursed elektroonilised süsteemid, mis paigaldusega ühendatuna„kustutasid“ kõik valgustuse veakoodid, mida mõned sõidukid võisid pärast tavaliste pirnide vahetust kuvada.

Philipsi kolmanda põlvkonna ümberehitustooted aastal 2020.

2020. aasta alguses jõudis turule uus Ultinon Pro9000 LED ümberehitustootesari. See oli mõeldud nii 12 V kui 24 V elektrisüsteemiga sõidukitele. Uus sari võttis kasutusele uuenduslikud LED-id, mida ei paigaldatud otse trükkplaadile, vaid kahe dioodi ja trükkplaati ühendava kontakti kaudu. Sellega saavutati parem soojuse hajumine valgusallikas. Samuti võeti kasutusele uus jahutussüsteem. Ventilaatoril põhinev jahutussüsteem koos ühes tükis korpusega tagas tõhusa soojusülekande.

Ultinon Pro9000 LED mudel oli sel hetkel turu tipplahendus. Uut toodet eristas teiste seast nii selle miniatuursus kui ka valgusallikas ise – see oli kõrgeima kvaliteediga Lumiledsi TopContact LED-kiip. Philips Ultinon Pro9000 LED ümberehitustoote elueaks hinnati ligikaudu viis tuhat tundi.

Philipsi Ultinon Pro9000 LED ümberehitustoodete valik koosnes H1, H3, H4, H7, H8/H11/H16 (udutuli), H11 ning HB3, HB4 ja HIR2 mudelitest. Kõik ühildusid 12 V ja 24 V süsteemiga.

2023 – uus lähenemine tehnoloogiale.

Eelmisel aastal esitletud uusimad Philipsi Ultinon Access ümberehitustooted on tegelikult sama suured kui traditsioonilised pirnid, nad ei vaja väliseid takisteid ja istuvad seetõttu

ideaalselt reflektoritesse.

Lihtsalt eemaldage vana pirn ja paigaldage selle asemele uus ümberehitustoode. Ultinon Accessil on integreeritud alus, mis vastab standardile IEC 60061. Uued tooted võivad pakkuda huvi palju laiemale publikule, sest tänu ülimalt kompaktsetele mõõtmetele sobivad nad ka tihedalt integreeritud esituledega automudelitele, millele varem oli suuremaid, vanemat tüüpi ümberehitustooteid ruumikitsikuse tõttu võimatu paigaldada.

6000 K värvitemperatuur annab teest selgema ja heledama ülevaate ning võimaldab juhil ohte varem märgata. Olenevalt reflektorite tüübist on uuel sarjal Philips Ultinon Access kuni 80% heledam valgusvihk, mis tagab sarnase valgusvoo ja tarbib vähem energiat kui samaväärsed halogeenpirnid. Philips Ultinon Access avaldab muljet nii vastupidavusega kui ka sellega, et kiirgab kogu kasutusaja jooksul samasugust homogeenset valgust. Ülekuumenemist välditakse ennast juba tõestanud tõhusa AirCool süsteemiga.

Ümberehitustooted toona ja praegu

Viimase kaheksa aasta töö ja ümberehitustoodete kontseptide väljatöötamise tulemused hõlmavad suuruse vähendamist ja valgustõhususe suurendamist. Evolutsiooni maamärk oli, et ümberehitustoote korpusse lisati Canbus – see muutis need märkimisväärselt sarnaseks

halogeenpirnidest eelkäijatega. See lihtsustas ka paigaldamist – vahetamine praktiliselt ei erine traditsioonilise pirni vahetusest. Mudelivalik täieneb järjepidevalt: ilmuvad ka 12/24V versioonid. Samuti on muutunud valguse värv. Varem oli kõige populaarsem värvitemperatuur 6500 K. Nüüd jääb see vahemikku 5800–6000 K. Veel üks lisandunud paigaldusmugavus on polarisatsiooniefekti kõrvaldamine.

Aga mis saab tüübikinnitusest?

Selgus, et mitmeid tehnoloogilisi barjääre ületada oli palju lihtsam kui terviklikku Euroopa tüübikinnitust saada.

Hakatuseks tõid tüübikinnitusega tegelevad eksperdid välja, et isegi väike erinevus LED-dioodide asendis (võrreldes traditsioonilise pirni hõõgniidi asendiga) võib kardinaalselt muuta esitule valgusparameetreid ja pimestada teisi juhte. Üpris kiiresti ilmnes, et Philipsi ümberehitustooted (retrofitid) on erinevalt odavatest alternatiividest selles osas väga hästi arendatud ning nende puhul sellist ohtu ei ole. EL-i riigid valisid n-ö individuaalse lähenemise.

Seni on avalikel teedel ümberehitustoodete kasutamine seaduslik Austrias, Horvaatias, Tšehhi Vabariigis, Prantsusmaal ja Saksamaal. Legaalseks loetakse ainult kahe tootja ümberehitustooteid, üks nendest on Philips.

KÄIGUKASTIFILTRID

Purflux toob turule uued käigukastifiltrite täielikud komplektid, 2 erisugust pakkumist olenevalt käigukasti tüübist

SPETSIALISTIKOMPLEKT

BAASKOMPLEKT

BAASKOMPLEKT TKXXXxxx Koosneb surve- või imifiltrist ja rõngastihendist.

EKSPERTKOMPLEKT TEKxxx Koosneb surve- ja/või imifiltrist, tihendist, väljalaskekorgist, kruvidest, magnetitest, teistest tihenditest jm.

EXPERT KITS

BASIC KITS

PURFLUXI KÄIGUKASTIFILTRIKOMPLEKTID

Täispakett optimaalseks filtrivahetuseks. Kui tahad olla kindel, et käigukastisüsteem toimiks korralikult ning vältida lekete ja enneaegse kulumise ohtu, tuleks kindlasti välja vahetada ka kõik käigukastifiltriga piirnevad komponendid (tihend, kruvi, kork jne).

Et käigukastisüsteem toimiks korralikult kogu ettenähtud kasutusea, on soovitatav vahetada käigukastifiltrit keskmiselt iga 60 000 kilomeetri järel või vähemalt iga 5 aasta tagant*.

*Vt sõiduki tootja soovitusi

TÄISPAKKUMINE

60% uutest autodest on nüüd automaatkäigukastiga.

Meie rohkem kui 35 komplekti katavad kõiki peamisi sõidukimudeleid.

Täiskomplektid sisaldavad kõike, mida vahetuseks vaja.

Originaalosade (OE) tarnespetsialisti garantii.

KATE

Käigukastifiltrid

Komplekti sisu näide

KÄIGUKASTI TÜÜP

RÕNGASTIHEND

VÄLJALASKEKORK

RAKENDUSED

5-käiguline käigukast: A5S390R, 5L40E, A5S360R, GM5L40E 3 series E46, 5 series E39, X3 E83

6-käiguline käigukast: 6F21WA, TF60SN Clubman, Countryman, Cabriolet

6-käiguline käigukast: GM6L45, GM6L45 1 series E81/E82/E87/E88, 3 series E90/E91/E92/E93, X1 E84, X3 E83

24152333825

SPETSIALISTIKOMPLEKT TEK055

24347566358 SPETS. kmpl TEK029

24117593565 SPETS. kmpl TEK023

7-käiguline DCT-käigukast: GS7D36SG, GS7D36SG 1 series E82, 3 series E92/E93, 4 series F32/F33/F82/F83, 5 series F10, 6 series F06/F12/F13, Z4 Roadster E89 28107842840+28107842828 SPETS. kmpl TEK031

8-käiguline käigukast: 8HP45Z, 8HP75Z, 8HP50Z, 8HP70Z 1 series, 2 series, 3 series, 4 series, 5 series, 6 series, 7 series, X1, X3, X4, X5, X6, X7, Z4

24115A13115 SPETS. kmpl TEK054

4-käiguline käigukast: 4HP20 C5, C8 / 407, 607 226328 SPETS. kmpl TEK021

4-käiguline käigukast: AT8, AL4 C3, C5 / 207, 306 226333 SPETS. kmpl TEK022

4-käiguline käigukast: 4F27E, FN4A-EL Fiesta VI, Focus I, Focus II, C-Max

CVT-käigukast: CFT23 Focus, C-Max 1406310/4M5P7B155AB +1498784/4M5P7K172AA SPETS. kmpl

6-käiguline PowerShift-käigukast: 6DCT450, DW6, MPS6 Renault Espace V, Grand Scénic IV, Kadjar, Mégane IV, Talisman, Trafic III / Focus, Mondeo IV, C-Max, S-Max, Galaxy

5-käiguline käigukast: 5HP19, 01V A4, A6, A8 / Phaeton, Passat

6-käiguline käigukast: 09D, TR60SN Touareg / Q7 / Cayenne

6-käiguline käigukast: 09G, AQ160, AQ250, TR60SN Golf VII, Passat, Polo / Ibiza, Leon / Fabia 09G325429D SPETS. kmpl TEK006

6-käiguline käigukast: 09G, AQ160, TR60SN Golf VII, Polo V / Leon / Octavia III 09G325429E SPETS. kmpl TEK007

6-käiguline käigukast: 09G, AQ250, TF60SN A3, TT / Altea, Fabia / Golf V, Golf Plus, Polo

6-käiguline käigukast: 09G, AQ250, TF60SN Golf V, Jetta III, Passat, Touran / Leon, Altea

6-käiguline käigukast: 6HP19, 09L A4, A6, A8 / Phaeton

6-käiguline käigukast: 6HP28, 0B6 A4, A5, A6, Q5

6-käiguline DSG-käigukast: 02E, 0D9, DQ250 A3, Q3, TT / Golf V-VII, Passat / Octavia, Superb / Leon

7-käiguline käigukast: DQ200 A3 / Golf VII, Passat, Scirocco / Leon

7-käiguline DSG-käigukast: DQ381, DQ400, DQ500 A3 / Golf VII

7-käiguline S-Tronic-käigukast: DSG, 0B5 A4, A6, A7, A8, Q5

8-käiguline käigukast: 0C8, AL1000 Touareg / Q7 / Cayenne

8-käiguline käigukast: 8HP55, 0BK A4, A5, A6, A7, Q5

CVT-käigukast: 01J A4, A6, A8 / Exeo

CVT-käigukast: 0AW A4, A5, A6, A7

CVT-käigukast: 0AW A4, A5, A6, A7

5-käiguline käigukast: 722.6, W5A330, W5A380, W5A580, W5A900

7-käiguline käigukast: 722.9, 7G-Tronic Plus

7-käiguline käigukast: 722.9, 7G-Tronic, K7C1000, W7C700, W7B700, W7X700

7-käiguline DCT-käigukast: 724.0, 724.1

7-käiguline DCT-käigukast: 724.0, 7G-DCT, K7A240, K7A350, K7X350, K7X400

CVT-käigukast: 722.8

CVT-käigukast: Jatco JF015

6-käiguline käigukast: 6T45

Classe C W202, W203, W204, W211, W212, W220, W221, W163, Sprinter

Classe C W220, W203, W211, W209, W164, W219, W171, W230

Classe C W220, W203, W211, W209, W164

Classe A, Classe B C117, W176, W242, W246

Classe A, Classe B C117, W176, W242, W246

Classe A, Classe B W169, W245

09G325429 SPETS. kmpl TEK004

09G325429A SPETS. kmpl TEK005

09L325429 SPETS. kmpl TEK009

0B6325429 SPETS. kmpl TEK014

02E305051C BASIC KIT TK006

0AM325433E BASIC KIT TK007

0GC325183 BASIC KIT TK011

0B5325429E+0B5325330A SPETS. kmpl TEK013

0C8325435 SPETS. kmpl TEK016

0BK398009A SPETS. kmpl TEK015

01J301517D SPETS. kmpl TEK001

0AW301516H BAASKOMPLEKT TK001

0AW301519C SPETS. kmpl TEK011

A1402770095 SPETS. kmpl TEK043

A2222772000 SPETS. kmpl TEK048

A2212770200 SPETS. kmpl TEK047

A2463772300 BAASKOMPLEKT TK010

A2463772300+A2463772400 SPETS. kmpl TEK049

A1693771395 SPETS. kmpl TEK044

Juke F15, Note E12, Qashqai+2 J10/NJ10/JJ10E, Qashqai II J11 317283JX0C+317263JX0A SPETS. kmpl TEK032

Astra J, Astra K, Cascada, Insignia A, Insignia B, Mokka, Zafira C 24274649 BAASKOMPLEKT TK003

24297793 BAASKOMPLEKT TK012

8-käiguline käigukast: 8F35, 9T50, 9T60, 9T65, 9T45 Astra K

 Suur mõõtevahemik: 1–800 Nm

 15 versiooni ■ 1/4“ • 3/8“ • 1/2“ • 3/4“ reverseeritava põrkmehhanismiga ja reverseeritav põrkmehhanism kruvikeerajaotsakutele või nelikantidele 9 × 12 • 14 × 18 mm

 Täpsus ± 3% skaalaväärtusest (5107 ± 4%) rakendussuunas

Reverseeritava põrkmehhanismiga!

 HAZET-i oma teeninduskeskus pakub parimat klienditeenindust  Projekteerija ja tootja: HAZET „Made in Germany“ Made in Germany 1

• Katsetatud DIN EN ISO 67892:2017 järgi, kaliibrimisserdi ja seerianumbriga

HD-boreskoobi komplekt, esi- ja külgkaameraga x 4,9 mm

• Valguse võimendus ja integreeritud peegeldusevähendus

• Valgusallikas: 5 hämardatavat LED-i optimaalseks valgustuseks

• Valida saab salvestamist eri ajatsüklitega

• Suum: 1,5 × ja 2 ×

• Pildivorming (jpg): 1920 × 1080 pikslit

• Videovorming (MP4): 1920 × 1080 pikslit

• Kaamerapildi peegeldamine

• Kaamerapildi negatiiv

• Andmeedastus: USB-C

• Videoväljund: mikro-HDMI

• Töötemperatuur: 10 °C kuni 50 °C

• Tööniiskus: kuni 90% (mittekondenseeruv)

• IP-kaitseaste (põhiseade): IP54

HD-sond esi- ja külgkaameraga!

• Kui seadmes ei ole patareisid, saab toiteallikana kasutada USB-liidest

• Ühildub HAZET-i HD-sondidega 4812-11FS ja 4812-23AF

• Toiteallikas: 4 AA-patareid

• Kaal: ilma patareideta 370 grammi

• Mõõtmed (P × L × K): 276,25 × 123 × 53,95 mm

5-osaline komplekt plastkarbis: Põhiseade 4812-11G

HD-sond 4812-11FS

SD-kaart 32 GB mälumahuga

Mikro-HDMI-kaabel (A- ja D-tüüpi) 1,8 m

USB-C-kaabel (A- ja C-tüüpi) 1 m

HAZ 4812-11/5FS

EAN-No. 4000896249572

Puuteekraaniga HD-boreskoobi komplekt

180° pööratava sondiga, x 3,9 mm

• Värviline puuteekraan liitiumioonaku ja magnethoidikuga

• 127 mm (5-tolline) puuteekraan, loetav ka päikesepaistes

• Ekraani eraldusvõime: 800 × 480 pikslit

• 10 heledusastet (5 + 5 võimendus)

• Suum: 3 ×

• Salvestamine 3 eri ajatsükliga

• Pildivorming (jpg): 1920 × 1080 pikslit

• Videovorming (MP4): 1920 × 1080 pikslit

• Kaamerapildi negatiiv

• Andmeedastus: USB-C

• HDMI-port videoväljundina

• Videoväljund: mikro-HDMI

• Laetav aku: liitiumioonaku

• Laadimisaeg: 3,5 h

• Täis akuga seadme töötamisaeg: 4 tundi

• Töötemperatuur: 10 °C kuni 50 °C

• Tööniiskus: kuni 90% (mittekondenseeruv)

• IP-kaitseaste (põhiseade): IP54

• Sisseehitatud mikrofon

Pööratav 180°

• Ühildub HAZET-i HD-sondidega 4812-23AF ja 4812-11FS

• Kaal: 705 g

• Mõõtmed: 161,9 × 127,9 × 46 mm

5-osaline komplekt karbis HAZET L-Boxx 136:

Põhiseade 4812-23G

HD-sond 4812-23AF

SD-kaart 64 GB koos adapteriga Mikro-HDMI-kaabel (D-tüüpi)

USB-C-kaabel

Universaalne eraldusseade

• Tänu suurele eraldusvahemikule 5–11,5 mm universaalselt kasutatav

• Vedruamortisaatorite ja kuulliigendite laagrite laiendamine (vedruamortisaatori eraldamine rattalaagri korpusest)

• Mõõtmed: P 60 × K 30 × L 24 mm

• Käsitsi kasutamiseks

Meie originaal – nüüd veelgi parem!

≤ 17 mm võimaldab vastuhoidmist ≤ 17 mm

HAZ 4812-23/5AF

EAN-No. 4000896249824

Turvavedruga kruustangide komplekt

• Spiraalvedru, paigaldatav ja eemaldatav amortisaatorivahetusel

• Sobib löökmutrivõtmete jaoks

• Sobib ligikaudu 100 sõidukitüübile

• Suletud süsteem – hooldusvaba

• Mitmekülgne süsteem tänu kergesti vahetatavatele kinnitusmokkadele

• Paigutusliist mehaaniku kruustangidele

• Maksimaalne ulatus: 309 mm

5-osaline: Kandur 4900-2A

kinnitusmokka 4900-11

kinnitusmokka 4900-12

SURUÕHUTÖÖRIISTAD

HAZETi löökmutrivõtmete ülevaade

Injektorite tõmbevasar, pneumaatiline

• Kinni jäänud diislikütuse-injektorite eemaldamiseks

• 21 erisugust adapterit ja universaalne konks võimaldavad kinni jäänud diislikütuseinjektorid õrnalt ja vaevata vabastada. Olenevalt injektori variandist tuleb piesoelement võib-olla eemaldada

• Nii väldite plokikaane ja plokikaane katte kahjustusi, mida võib põhjustada tugiosade suur jõud

• Plastkarbis

Ei kahjusta materjale!

24-osalise komplekti sisu:

Pneumaatiline diislikütuse-injektorite tõmbur Pikendus sügaval asuvate injektorite ja paigalduspesade jaoks Universaalne konks

21 adapterit: M17 × P1,0 BOSCH 110 jaoks; M18 × P0,75 BOSCH 120 jaoks, 20 × P1,0 Denso/A jaoks; adapter sisekeermega M12 × P1,5 / väliskeermega M20 × P1,5; adapter sisekeermega M14 × P1,5 / väliskeermega M22 × P1,5, M14 × P1,5 Delphi jaoks; M16 × P1,0 TOYOTA jaoks; M18 × P1,5, M8 × P1,0, M8 × P1,25, M10 × P1,0 universaalne adapter; M14 × P1,5, M14 × P1,0, M25 × P0,5 Denso jaoks; M25 × P1,0 SIEMENSi jaoks; M27 × P0,75 BOSCHi / FIAT i / BMW / PSAW / PSA / MERCEDESe

M31 × P0,75 BOSCHi CRIN 1 jaoks; M26 ×

Sõidumugavuse tulevik.

MEYLE ORIGINAL – nende amortisaatoritega tunnevad kliendid ennast turvaliselt, on rahulolevad ja naudivad sõidumugavust ka tulevikus, sest meie tootmis- ja arenduskogemused võimaldavad meil alati pakkuda parimat kvaliteeti Kui me amortisaatoreid konstrueerime ja toodame, peame kõigepealt silmas ohutust ja mugavust Kui teemaks võtta täiuslik haarduvus teega, siis ei vaata me kõrvalt, vaid oleme pardal –kvaliteeditasemega, mis meeldib meie klientidele Soliidne!

Kõiki üksikasju vt meyle.com

MEYLE amortisaatorid: sõidumugavuse tulevik.

Amortisaatoritele rakendub pidevalt tohutu koormus, alates ebatasasest teest kuni märkimisväärsete keskkonnateguriteni. Seetõttu kvalifitseeruvad need ohutuskomponentideks, millel on oluline mõju juhitavusele ja sõiduki pidurdusteekonnale. Kvaliteet – täpsemalt öeldes meie kvaliteet –on esmatähtis, et minimeerida tegelikke ohte. Lõppude lõpuks on meie amortisaatorid seotud eelkõige kolme teemaga: reisijate turvalisus, nende rahulolu ja sõidumugavuse tulevik. Ei midagi enamat ega vähemat.

Seetõttu katsetavad meie insenerid pidevalt meie osade kvaliteeti. MEYLE amortisaatoreid katsetatakse ekstreemsetes tingimustes. Nii kindlustatakse, et nad töötavad ka seal, kus nad peavad vastu pidama –teedel.

• Täielik katvus

O Our MEYLE ORIGINAL amortisaatorivalik katab ligikaudu 70% Euroopa 255 miljonist sõidukist

Kõiki üksikasju vt meyle.com

• Täiskvaliteet

V Välja töötatud ja katsetatud Saksamaal, järgides kõige rangemaid MEYLE kvaliteedistandardeid

• Täielik ühilduvus

O n üt l e m a t a g i se l g e , et me i e to l m u k a i t s ek o m p l e k t i d ko o s ku

O R I G I N A L am o r t i s a a t o r i t e g a

Täiesti usaldatavad

M Mida soovitab MEYLE? Mõelge kohe klientidele amortisaatorite katsetamisele ja pakkuge vahetust Kulumise vastu aitab ikkagi vaid kvaliteet! Ohutuse huvides: vahetage neid hiljemalt 80 000 kilomeetri* läbimisel – alati paarikaupa

*Järgige tootja spetsifikatsioone

Vedu sisse filtry hüdraulikafiltritega

Haldexi siduritele

Haldexi sidur on elektrohüdrauliline süsteem, mis on tavaline sellistel tootemarkidel, nagu VAG, Ford ja Volvo. See on kinnitatud tagadiferentsiaalile ning võimaldab sõidukil olenevalt teeoludest esiveo ja nelikveo vahel ümber lülituda.

febi faktid:

AAST A

TOOTJA GARANTII TOOTJA GARANTII

☑ Valikus 6 hüdraulikafiltrit

☑ Saadaval ka 6 vastavat filtri ja õliga hoolduskomplekti

☑ Vajaduse korral kaasas tarvikud ja kinnitid

☑ Üle 650 nelikveo-rakenduse (AWD) jaoks

☑ Kiiresti-turule-lahendus ja -pakkumine

Kvaliteetsed nii seest kui väljast

Hooldussoovitus

Huvitaval kombel ei soovita mõned sõidukitootjad Haldexi nelikveosidurisüsteemile korrapärast hoolduskava. Selle asemel kirjeldavad nad seda süsteemi kui „täidetud kogu kasutuseaks“ või „mittehooldatav“. Kuid harvad pole juhtumid, kus filtreerimisvahend koormatakse üle, mis põhjustab hüdraulikapumba rikke. Seetõttu aitab filterelemendi vahetamine pikendada süsteemi kasutusiga ja vältida kulukaid parandusi.

Täislahendus

febi hüdraulikafiltri ja õliga hoolduskomplektid Haldexi siduritele sisaldavad filtrit, õiget õlikogust ja paigaldustarvikuid (kui vaja) –täiuslik hoolduslahendus nii sõidukiomanikele kui ka töökodadele.

Parim kvaliteet

Kõik febi tooted on kavandatud, spetsifitseeritud ja toodetud originaalosade otsevastetena ning meie hüdraulikafiltrid Haldexi siduritele ei ole selles suhtes erandid.

SOLUTIONS

DRIVEN BY YOU

ESITOODE

SWAG 33 10 4921 (LH) SWAG 33 10 4922 (RH)

Tesla Model 3, Model Y

Stabilisaatorilüli

Funktsioon

Stabilisaatorilüli on sõiduki vedrustussüsteemi osa, mis ühendab stabilisaatorvarva amortisaatori põhjal oleva klambriga. Kuna stabilisaatorilüli ühendab vasakpoolse vedrustussüsteemi parempoolsega, aitab see kurvides külgkallet vähendada.

Rikke põhjus

Kui kummiümbrised on kahjustatud, kulutavad vesi ja tänavaprügi kuulliigendi liiga ruttu läbi. Kui see juhtub, on ebatasasel teel sõites kuulda koputamist. Tesla avastas ka probleemi, kus tema mudeli 3 varasematel sõidukitel eesmised stabilisaatorilülid ääriku juures pragunevad, mistõttu kinnitusmutter tuleb lahti.

Rohkem tehnilist teavet leiate veebilehelt: partsfinder.bilsteingroup.com

Vaadake ka meie teisi tooteartikleid Tesla sõidukitele: õõtshoob 33 10 4965 (esiteljele paremale), 33 10 4964 (esiteljele vasakule). Roolivardaots koos mutriga 33 10 4949 (esiteljele paremale, esiteljele vasakule) ja veel palju teisi!

33 10 4965

Vedrustuse juhthoob koos laagritega ja pöördepunktiga

Paigalduskülg: ülevalt, esitelje paremal pool

CHOICE

33 10 4949

Roolitangi ots koos lukustusmutriga

Paigaldamise pool: esitelje paremal pool, esitelje vasakpoolne külg

100% papppakend

> 90% taaskasutatud papp

Prinditud veepõhiste tintidega (ilma lahustiteta)

Täielikult taaskasutatav keskkonnamõju piiramiseks

Valeo Canopy on vastus autojuhtide, kes soovivad lisaks võimsusele hoida ka keskkonda, kasvavatele keskkonnavajadustele.

Valeo uued kõrgtehnoloogilised klaasipuhastid on keskkonnahoidlikud mitmel viisil. Kestlikud materjalid (suhkruroog, taimeõlid ja ringlussevõetud rehvid toormena) minimeerivad keskkonnamõju, kuid mitte tuuleklaasi puhastamise kvaliteeti, mis on suurepärane.

Ka Valeo klaasipuhastivarred sisaldavad kestlikke materjale. Vanametallist ja plastist saab tõhusalt teha uusi häid asju ning ühtlasi vähendada prügilasse viidavate jäätmete hulka.

Kõik need keskkonnasõbralikud uuendused ei vähenda klaasipuhastite jõudlust. Looduslikku kummit sünteetilisega kombineeriv kummiühend kindlustab eeskujuliku klaasipuhastuse iga ilmaga.

Ka klaasipuhastite pakendi puhul on järgitud kestliku arengu põhimõtteid. Et 90% kasutatud paberist on vanapaber, on Valeo negatiivne mõju keskkonnale minimaalne ja ressursitarbimine väike.

Uus keskkonnasõbralik klaasipuhastisari Valeo Canopy viib jõudluse ja keskkonnahoiu omavahel kooskõlla. Autojuht võib vaid rõõmu tunda, sest tuuleklaas on puhas ja tema valik keskkonnasõbralik.

Uu endus p arema k estlikkuse nimel *

Kummiühend koosneb rohkem kui 80% ulatuses looduslikest, taastuvatest või

ringlussevõetud materjalidest

Pakitud 90% ringlussevõetud materjalist 100% kartongpakendisse

Toodetud ja pakitud Prantsusmaal, et piirata transpordil tekkivaid ja CO2 heitmeid

Valeo tagab parima klaasipuhastuse

VÕIMAS P IDURDUS ELEKTRIJA HÜBRIIDAUTODELE

VALI SOORITUSJÕUD

FBE050: DOT 5.1 EHV PIDURIVEDELIK FERODO tõi turule maailma esimese just elektri- ja hübriidautodele mõeldud pidurivedeliku.

ELEKTRILISEKS TULEVIKUKS VALMIS

Tenneco ärisuund DRiV aitab klientidel elektriautode hooldusvõimalustest kinni haarata

Varem algasid jutud elektriautodest sõnaga „kui“. Nüüd käib jutt selle ümber, „kui kiiresti“. Üleminek elektriautodele mõjutab vahetult tarbijaid ja sõidukimüüjaid, kuid peagi mõjutab see ka klientide teenindamist järelturul.

„Igas suuremas sõidukitehnoloogia muudatuses on algul nähtud ohtu, ja siis on sellest saanud uue kasvu allikas,“ märgib Tenneco ärisuuna DRiV asepresident ja peadirektor EMEA (Euroopa, Lähis-ida ja Aafrika) järelturul Audrey Harling. „Elektriautodele üleminek on meile samamoodi võimalus.“

Mida me teame.

Ehkki pealkirjades domineerib elektrifitseerimine, on Euroopa teedel endiselt ülekaalus sisepõlemismootoriga sõidukid. Need sõidukid kestavad ühtlasi kauem kui ükski varasem sõiduautode põlvkond, mistõttu sisepõlemismootoriga autode varuosi ja hooldusvõimalusi pakutakse veel palju aastaid.

Mõtlemapanev tõsiasi: elektriautode akupakkide kaal ja asetus masinas võib avaldada ülemäärast survet paljudele komponentidele. DRiV pakub juba rohkem kui 2000 roolisüsteemi ja vedrustuse varuosa, mis on spetsiaalselt loodud elektriakuga sõidukite ja hübriidsõidukite jaoks.

Nende seas on isegi originaalosadest paremad õõtshoovad MOOG, mis on valmistatud ülitugevatest alumiiniummaterjalidest ning millele lisab veelgi enam tugevust ja vastupidavust spetsiaalne pinnatöötlus.

Paljusid kaubamärgi MOOG varuosi on nüüd täiustatud ka nn hübriidtuumalaagritehnoloogiaga, mis muudab pesa vastupidavamaks ning liigendi liikumise sujuvamaks, vaiksemaks ja täpsemaks.

DRiV-i kaubamärk Monroe illustreerib tootja originaalosavaliku tähtsust tuleviku-edu puhul elektrisõidukiosade järelturul. Passiivsummutid Monroe OE Solutions, mida kasutavad juhtivad elektriautode tootjad, ja elektroonilise vedrustuse tehnoloogiad Monroe Intelligent Suspension annavad amortisaatoriteenusele järelturul uue tähenduse.

Pidurdamine jääb tugevaks.

Elektriautod esitavad pidurisüsteemi komponentidele suuri nõudmisi. Ühtlasi võivad elektriautode pidurid rohkem kriiksuda ja muid hääli teha. DRiV on üks maailma suurimaid sõiduautode piduriklotside tootjaid. Need originaalosatootja unikaalsed teadmised annavad eelise töökodadele, kus kasutatakse FERODO varuklotse.

Elektriautode hooldamisel on üks üliolulisi asju sobiv pidurivedelik. FERODO tõi esimesena turule DOT 5.1 pidurivedeliku – FERODO FBE050 – elektri- ja hübriidelektriautodele, et töökojad saaksid neid sõidukeid tipptasemel remontida.

Toome kõik koju kätte.

Ükskõik, kui palju või vähe on lähitulevikus tarvis elektrisõidukeid hooldada, on see iga töökojaomaniku ja mehaaniku igapäevatöö puhul päris suur muudatus. See teeb tehnilise koolituse tähtsamaks kui iial varem.

Garage Gurus on juba välja arendanud koolitusmoodulid, mis käsitlevad alternatiivkütusega sõidukite kõige paremaid hooldusviise. Meeskond hoiab ennast kursis nende sõidukite hoolduse uute nõuete ja muude küsimustega.

„Oleme hästi teadlikud väljakutsetest ja uutest tehnoloogiatest autoosade järelturul. Meie missioon on aidata töökodadel selles uues tulevikus edukad olla,“ kinnitab Tenneco koolituse ja tehniliste teenuste EMEA piirkonna vanemjuht ning tiimi Garage Gurus juht Marijn Staal.

Nissens kondensaator

SUUREPÄRANE JÕUDLUS & VASTUPIDAVUS

Kondensaator on kliimaseadme kõige olulisem komponent. Ainult õige konstruktsiooni ja kvaliteediga kondensaator töötab optimaalse jõudluse ja vastupidavusega ehk säilitab pikka aega õhu konditsioneerimise võime.

Meie kondensaatorid on konstrueeritud, toodetud ja põhjalikult kontrollitud vastavalt kvaliteedistandardile

Genuine Nissens Quality. Tänu sellele on toodet kerge paigaldada, selle termiline käitumine on ülihea ja see töötab pikka aega usaldusväärselt isegi rasketes tingimustes.

MILLES ON VAHE

CLIMATE COMFORT SYSTEM

ESMAKLASSILINE VAHETUSKONDENSAATOR

KLIIMASEADE TÖÖTAB SUUREPÄRASELT

KLIIMASEADME KOMPRESSOR TÖÖTAB OHUTULT

KORROSIOONIKAITSEGA JA LÄMMASTIKUGA TÄIDETUD* KONDENSAATORID

*Enamik 2023–2024 turule toodud toodetest on gaasitäitega

TÕESTATULT USALDUSVÄÄRNE JA VASTUPIDAV

SOBIB TÄIUSLIKULT JA LIHTNE PAIGALDADA, RÕNGASTIHENDID KAASAS (ESMAPAIGALDUS)

NISSENS KONDENSAATOR

MILLES ON VAHE

VÄGA KONKURENTSIVÕIMELISED TOOTED

osanumbrit tootevalikus

originaalosanumbrit tootevalikuga kaetud

SUUREPÄRANE KONDENSAATOR

Kui süsteemi remontides on vaja paigaldada uus ja töökindel kondensaator, on tehniku usaldusväärne valik Nissensi kondensaator, mis pakub klassi parimat konditsioneeriteenust.

GENUINE NISSENS QUALITY

Meie kõrge standard kindlustab toote tippkvaliteedi.

Skanni, et saada lisateavet meie virtuaalsest müügisaalist, või mine lehele nissens.com/showroom

Kõik sõidukisegmendid PV, LCV, HCV

Uusenergiasõidukid

Elektriakuga ja hübriidelektrilised PV-d (päikeseenergial elektriautod)

VÄGA HEA TRANSPORDIKAITSE

uut osa lisatakse igal hooajal tootevalikusse

kondensaatorimudelit uusenergiasõidukitele

Pakend on turvaline ja kaitseb õrnu osi kahjustuste eest.

Kondensaator on survestatud neutraalse gaasiga; selle ühendusi kaitsevad tihedad korgid, mis muudavad seadme lekkekindlaks ning väldivad mustuse ja niiskuse seadmesse sattumist.

(Lahendust on kasutatud enamikul Nissensi kondensaatoritel, mis toodi turule 2023–2024.)

EL-i autopargist katavad Nissensi kondensaatorid

74%

EL-i BEV/HEV (väikesed ja rasked tarbesõidukid) katavad Nissensi kondensaatorid

VASTUPIDAV TOODE

Kõigile Nissensi kondensaatoritele on kantud kaitsekiht, et need säilitaksid oma vastupidavuse isegi rasketes tingimustes.

LIHTNE PAIGALDADA

Varuosa sobib sõidukile täpselt. Nissensi kohe esimesel katsel sobivad kondensaatorid tarnitakse koos vajalike rõngastihenditega, mis lihtsustavad paigaldamist ja kaitsevad süsteemi.

TÖÖTAB SUUREPÄRASELT

Õige konstruktsioon ja õiged materjalid tagavad nii varuosa kui ka terve süsteemi pikaajalise vastupidavuse ja toimivuse.

Standard tähendab mitmekülgset katsetussarja, konstruktsiooni- ja materjalitäiendusi ning tagab varuosa optimaalse toimivuse, töökindluse ja vastupidavuse.

Vt lisateavet

Soojusjuhtimismoodulid: tootevaliku täiendus

Tootenumber: 538 0810 10

Sõiduki tootja: BMW ja Mini

Mini mudelid: Cooper (S), One

BMW mudelid: X1, X2, 1, 2 Active Tourer / Grand Tourer

Valmistamisaastad: alates 2017

Mootor: B38/B48

Tüüp: 3- ja 4-silindriline

Kiire ülevaade

• Nüüd saadaval BMW ja Mini uusima põlvkonna mootoritele (sh hübriid)

• Pidevalt kasvav ülemaailmne sõidukipark

: 538 0811 10

Mudelid: 2, 3, 4, 5, 6 GT, 7, 8, X3, X4, X5, X6, X7, Z4

Valmistamisaastad: alates 2016

Tüüp: 6-silindriline (sh hübriid)

Tehniline teave

• Võimaldab suurt sõidumugavust, ent kütusekulu ja CO2 heide on väiksemad (võrreldes tavaliste termostaatide/ veepumpadega)

• Remondilahendus sisaldab ka vajalikke kruvisid

• Saadaval ainult* sõltumatul järelturul

*Allikas: TecDoc'i analüüs, juuni 2022

• Töötab veepumbast eraldi (eesmises abiseadmete ajamis), vajaduse korral ja kiirusest sõltumatult

• Juhib mootori peamist jahutusahelat ja mootori sisemisi (alam)ahelaid

• Jahutab mootori alamahelaid („jaotatud jahutuse põhimõte“) kahe sõltumatult töötava pöörd-liugklapiga

Rohelise porgu labimine

SNRi laagrid

Kõik autod on varustatud komponentidega, mis vähendavad hõõrdumist liikuvate osade vahel.

Tänapäeval peetakse parimaks lahenduseks veerelaagreid. Olenevalt asukohast ja ülekantava jõu tüübist kasutatakse eri tüüpi veerelaagreid. Ilma konstruktsiooni detailideasse laskumata – harilikult kasutatakse mitut põhitüüpi laagreid: kuullaagrid, rull-laagrid, nõelsoonlaagrid, tugi- või nurklaagrid. Peaaegu igast sõidukist leiab enamiku mainitud laagritüüpidest. NTN Europe on autotööstuses tuntud ja oluline laagritootja. Ettevõte pakub laias valikus nii originaalvarustuse kui ka järelturu laagreid. Tootevalik hõlmab rattalaagreid, rihmarattaid ja pinguteid, generaatori rihmarattaid ja palju muud.

LAAGREID KASUTATAKSE KA VEDRUSTUSSÜSTEEMIDES. SELLES ARTIKLIS KIRJELDAMEGI JUST SEDA TÜÜPI RAKENDUSI.

MacPhersoni küünalvedrustus on tüüpiline komponent, mis vajab tööks laagreid. Selle küünalvedrustuse ülemine kinnitus koosneb vibratsiooni summutavast kummiosast ja ratta pöörlemist võimaldavast laagrist. Rooli keeramisel või konarlikul teel sõites ilmneva ebahariliku müra põhjus võib olla kahjustatud küünalvedrustuse kinnitus. Kui kummielement on mõranenud või kaotanud oma summutusvõime, võib küünalvedrustuse kinnituse juurest kosta kolinat. Kuullaagri kahjustus võib põhjustada rataste pööramisel kopsivat müra; rooli keerates tuleb varasemast suuremat jõudu kasutada. Roolivõimendiga sõidukitel ei pruugi juht märgata isegi seda, et laager on lõpuni kinni kiilunud, sest roolivõimendi kompenseerib rooli varasemast suurema vastupanu. Vedru liikumine võib pööretel (kuid mitte alati) põhjustada kopsivat müra. Kui laager on täielikult kinni kiilunud, võimaldab ratta pööramist ainult vedru liikumine selle pesades. See võib vähendada masina komponentide (roolisüsteem, vedrud, amortisaatorid) kasutusiga ning äärmuslikel juhtudel deformeerida sõiduki kere.

Et amortisaatori ülemist kinnitust kahjustuste suhtes üle vaadata, tuleb maha võtta kogu küünalvedrustus. Seejärel tuleb kontrollida, kas autokerega vahetult kokku puutuvat elementi/ pinda on võimalik käsitsi pöörata. Suur takistus või selle perioodiline suurenemine näitab, et laager on kinni kiilunud. Järgmises etapis tuleb küünalvedrustuse laagrikinnitus lahti võtta

ja hoolikalt üle vaadata, kas on pragusid ja deformatsioone. Küünalvedrustuse kinnituse kummiosa võib kaotada nii oma elastsuse kui ka vetruvuse. Sellisel juhul võib vedru ülemine tõkisplaat hõõruda vastu sõiduki keret. Kõigi selliste kahjustuste puhul on nõutav laagritoe kinnituse vahetus. Igasugune amortisaatori või vedru vahetus on ühtlasi sobiv võimalus kontrollida McPhersoni küünalvedrustuse ülemist kinnitust. Et vältida võimalikke hilisemaid pretensioone, soovitame alati vahetada välja kõik amortisaatoriga seotud osad – nt kinnituslaager ja kaitsekomplekt.

Ülemine küünalvedrustuse kinnitus ei ole ainus vedrustuse komponent, kus kasutatakse veerelaagreid. Mõne sõiduki puhul leidub laagreid ka tagasillas, nt Prantsuse (Citroen, Peugeot) või Itaalia (Fiat) automarkidel. Prantsuse autotootjad kasutavad nõellaagreid, Fiat aga koonusrull-laagreid. Ebatasasel teel sõites tekkiv kopsiv müra või krigin on sümptomid, mis annavad märku, et tagatelje laagrid on kahjustatud või kulunud. Suure kulumise korral võib muutuda sõiduki vedrustuse geomeetria (nt ratta kaldenurk, mille puhul võib ratas hakata äärmuslikel juhtudel vastu sõiduki keret hõõruma). Kahjustatud laagrid tuleb välja vahetada. Meie meelest on parim lahendus NTN Europe pakutavad remondikomplektid. Lisaks laagritele sisaldavad need komplektid rakendusepõhiselt kõiki professionaalseks remondiks vajalikke osi (nt kruvid, tihendid, seibid, puksid jne).

Sarnaselt muude sõidukikomponentidega tuleb vedrustuse remondil järgida mitmeid reegleid. Ikka selleks, et tulemus oleks tipp-

topp ja hiljem ei tekiks pretensioone. Esimene reegel: kasuta üksnes tuntud tootjate pakutavaid korralikke varuosi! Madalama kvaliteediga varuosade kasutamisest saadav kokkuhoid on sageli vaid näiline. Kui need peagi kuluvad, tuleb teha uus remont, mis võib paljudel puhkudel osutuda üpris ajamahukaks. Teine reegel: remont peab olema terviklik! See võimaldab vältida olukorda, kus omanik kaebab üsna varsti pärast sõiduki remonti, et vedrustusest kostab jälle kopsivat müra. Kolmas reegel: järgi sõiduki tootja soovitatud remonditehnoloogiat! Eelkõige tähendab see seda, et kasuta ettenähtud tööriistu ja rakenda kõikide kruviühenduste puhul sobivat pöördemomenti.

Kui töökojas järgitakse kõiki eespool nimetatud reegleid, on kliendid kenasti rahul ja ühtlasi väldite kahjunõuetega kaasnevaid lisakulusid.

Põhjalikult katsetatud.

Et tagada parim ohutus ja vastupidavus, on iga Lesjöforsi vedru täpselt projekteeritud. Kõik tooted on läbinud põhjalikud katsetused.

Sõida muretult!

INTER CARSI PAKKUMISTE UUDIS –

ENGITECHI KOLVIRÕNGAD

ENGITECHi osavalik Inter Carsi kataloogides on nüüd veelgi rikkalikum. Siiani olid saadaval ainult silindripea- ja ühendusvardalaagrid, kolvid ja silindrihülsid.

Nüüd laiendasime valikut, lisades kolvirõngakomplektid.

MITU UUT SARJA ON INTER CARSI PAKKUMISSE LISANDUNUD?

Praegune pakkumine sisaldab 65 sarja Euroopa, Jaapani ja Korea kõige populaarsematele sõiduautodele ja kaubikutele.

Huvipakkuvate toodete hulgas tasub mainida järgmiste sarjade kolvirõngaid:

ENT041055 STD - 81 (STD) 1,75-2-3 kolvirõngakomplekt, sobib 2.0 TDI mootoriga VW, AUDI, SEAT, SKODA kontserni sõidukitele;

ENT041045 STD - 85 (STD) 3,5-2-3 kolvirõngakomplekt sobib 2.0HDi/2.2HDi mootoriga Citroeni, Peugeot, Fordi kontserni sõidukitele;

ENT041038 STD - 73,4 (STD) 1,2-1,2-2 kolvirõngakomplekt sobib 1,0-1,4 mootoriga OPELi kontserni autodele.

KUS ENGITECHI KOLVIRÕNGAID TOODETAKSE?

ENGITECHi kolvirõngaid toodetakse rohkem kui 50-aastase mootoriosade valmistamise kogemusega tehastes. Teadmised ja koolitatud personal tagavad kõrge kvaliteedi, mis on mootorite remontimisel ülioluline. Tehastel on nõutavad kvaliteediserdid (ISO 9001-2008 ja IATF: 16949) ning nad teevad koostööd paljude tootjatega üle maailma.

KUIDAS ME HOOLITSEME KESKKONNA JA MEHAANIKUTE EEST?

Kõik ENGITECHi kolvirõngad on pakitud vastupidavatesse ja keskkonnasõbralikesse pappkarpidesse. Ühtlasi on neil hologramm, mis kinnitab, et tegemist on kõrge kvaliteediga originaaltootega. Kolvirõngad on pandud spetsiaalsetesse taskutesse, et neid oleks hõlpsam õigesti paigaldada.

Kõik sarja üksikasjad leiate Inter Carsi e-kataloogist. Lisateavet ENGITECHi osade kohta küsige oma Inter Carsi müügiesindajalt.

Igal aastal paigaldavad mehaanikud kõikjal Euroopa riikides autodele rohkem kui 36 miljonit FILTRONi filtrit.

TUHANDED MEHAANIKUD

Profitööriistade & töökojavarustuse asjatundjad

Suurbritannias asuv ja alates 1978. aastast perefirmana tegutsev SEALEY on saanud rahvusvaheliselt tuntuks kui aastakümneid kvaliteetseid tööriistu ja töökojavarustust pakkuv bränd. Valdkonna eksperdid valivad SEALEY, kui tahetakse kompromissitut kvaliteeti, parimaid hindu ja võrreldamatut järelteenindust.

Pidevalt uuenev ja täienev

Enam kui 45 000 ruutmeetrise moodsa lao kaudu pakub SEALEY enam kui 12 000 tootegruppi, mis kujutab endast ühte ulatuslikumat valikut töökodades vajalikust varustusest. Brändi põhiväärtused põhinevad rangetel turvatestidel, vastavusel ning erakordsel müügijärgsel toel, mille hulka kuulub remont, varuosad ja ulatuslik tootegarantii. Kliendid võivad SEALEY tooteid julgelt osta, teades, et need pakuvad läbivalt kõrgtaset.

TööriistakataloogTM

SEALEY tööriistakataloog sisaldab enam kui

1400 lehekülge detailset tooteinfot. Tootenimistut uuendatakse ja täiendatakse pidevalt, iga-aastaselt lisandub enam kui 1000 uut toodet. See tagab, et bränd käib kiirete arengutega kaasas ning soovib tarbijavajadusi täita innovaatiliste tööriistade ja varustuslahendustega.

Mõeldud spetsialistidele

Loodud lõppkasutajat silmas pidades, on SEALEY toodete põhieesmärgiks pakkuda vastupidavaid tööriistu, mis peavad vastu ka igapäevasele raskele garaažitööle. Kõiki Premier ja Siegen tooterühma käsitööriistu katab trikivaba eluaegne garantii* tootmispraagi vastu, samas kui paljudel teistel toodetel on ette näidata 2, 3, 5 või 10 aasta pikkune garantii.

Globaalne müügivõrk

Tervet maakera katva müügivõrgustiku kaudu ekspordib SEALEY enam kui 70-sse riiki ja pakub lahendusi väga paljudele sektoritele: autondus, põllumajandus, ehitus, arendus, aiandus, tööstus, merendus ja mootorrattad.

SEALEY müügisalong

Lähtudes avatud uste poliitikast edasimüüjatele ja diileritele nii Suurbritannias kui ka kõikjal maailmas, kujutab muljetavaldav müügisalong partnerite jaoks peamist kohtumispaika. Salongis saab näha laia läbilõiget tohutu kaubavaliku kõige populaarsematest toodetest.

Firma põhiväärtused

Ettevõte peab lugu aususest ja väärtustest, seda nii tipptasemel tootedisaini kui ka konkurentsitu kliendikogemuse vaates. SEALEY on võtnud sihiks ajada äri ausalt ja õiglaselt; see mõtteviis laieneb nii klientidele, kolleegidele kui ka tarnijatele.

Rohkem infot leiab veebilehelt www.sealeytools.com

UUED EVORONI TURBOLAADURID JA NENDE OSAD INTER CARSI VALIKUS

Äsja lisandusid Inter Carsi valikusse

uued turbolaadurid ja nende komponendid ettevõttelt

EVORON. Tegemist on Poola kaubamärgiga, mis pakub muuhulgas CHRA keskmisi kooste, düüsirõngaid, ventiile, täiturmehhanisme, turbiinikorpusi ja paigalduskomplekte ning turbolaadurite õlitorusid.

EVORON PÖÖRAB ERILIST TÄHELEPANU OMA

TOODETE KVALITEEDILE

EVORON pakub uusi komponente ja komplektseid turbolaadureid kaheaastase garantiiga. Kõik komponendid ja süsteemid läbivad üksikasjaliku kvaliteedikontrolli. Pärast tootmisprotsessi lõppu tehakse igale turbolaadurile lõplik häälestus. Kuidas see täpselt käib?

Sellised parameetrid nagu laadimisrõhk ja tõhusus kohandatakse originaalkomponentidele vastavaks. Enne müüki katsetatakse kõiki tuumi (CHRA-Core Assy) uute originaal-turbolaaduritega. Kõik tuumad on kiirtasakaalustajal dünaamiliselt tasakaalustatud ja seega valmis töökojas paigaldamiseks.

Milliseid uusi EVORONi osi Inter Cars pakub?

Nüüd on saadaval uued turbolaadurid ja nende osad järgmistest sarjadest:

• EVCH0442

• EVTC0370

MILLISTELE SÕIDUKITELE NEED SARJAD SOBIVAD? MÕNED NÄITED.

• IHI RHF3 turbolaaduri sepistatud ja freesitud tihendusrattaga tuum (CHRA), sari: EVCH0442 – mootor 1,2 TSI 86-105 hj, Volkswagen AG Group, aastast 2008.

• Komplektne turbolaadur koos väljalaskekollektoriga, sari: EVTC0370 – mootor 2,0 TDI 150 hj, Volkswagen AG Group, aastast 2010.

• Garrett 787274- ja 803958 turbolaadurite pneumaatiline ajam koos asendianduriga,

• Garrett 838417 turbolaaduri elektrooniline ajam, sari: EVAC237 – mootor 2,0 EcoBlue 105170 hj, Ford, aastast 2015.

• Komplektne turbolaaduri paigalduskomplekt, sari: EVMK0277 – mootor 1,8-2,0 TFSI 170-300 hj, Volkswagen AG Grupp, aastast 2012.

• Komplektne turbolaaduri paigalduskomplekt, sari: EVMK0273 – mootor 2,3 Multijet 177HP, Fiat, aastast 2019.

OTSITE TURBOLAADURI MUID OSI?

Rohkem infot kaubamärgi EVORON kohta:

Inter Cars pakub EVORONi turbolaaduritele paljusid osi. Kui tahate meie pakutavate toodete täieliku loendi kohta täpsemat teavet, skannige all olev QR-kood või uurige Inter Carsi e-kataloogi.

Uuendused ja jätkusuutlik liikuvus

Võid kindel olla

Sisepõlemismootoreid ei jäeta veel niipea. Tulevik kuulub ikkagi e-mobiilsusele ja muudele heitmevabadele liikumisviisidele. Tänaval ja töökojas.

Niisiis hoolitseme mõlema eest, kumbagi kõrvale jätmata.

MAHLE arendab ja pakub sobivaid jätkusuutliku liikuvuse tooteid, lahendusi ja tervikteenust – nii sisepõlemismootori kui ka elektriajami või muude tehnoloogiate ja kütuste jaoks. Meie valik ulatub mootori jahutusest ja kliimaseadmest mootoriosade ja filtriteni, töökoja seadmetest diagnostikani.

Ajal, mil kõik seoses liikuvusega teeb läbi kiireid muutusi, vajame kogenud, usaldusväärset ja uuendusmeelset partnerit. Kedagi, kes

mitte ainult ei taga kvaliteeti, usaldusväärsust ja asjatundlikkust, vaid tunneb ka viise, mida keegi varem ei ole kasutanud.

MAHLE toel töötab teie töökoda 100% jõudlusega – täna ja homme.

mahle-aftermarket.com

Elring – Das Original

VASKAEROSOOL JA SILINDRIPEA-

TIHENDID

Kümme head põhjust, miks valida Elring

1. Rohkem kui 140 aasta pikkuse tihendustehnoloogia kogemuse musternäide

Elringi koolitusmeeskond reisib üle maailma ning puutub kokku paljude töökodade ja mehaanikutega. Neilt küsitakse alailma – olgu siis avalikult tehnilise koolituse ajal või vaikselt pärast koolitust – ühte küsimust.

2. Originaalosade oskusteave – ElringKlinger AG, üleilmne tehnoloogialiider ja autotööstuse tunnustatud tarnija

Kas uut silindripeatihendit paigaldades tuleb kasutada vaskaerosooli?

Vastus on alati: ei, ärge kasutage vaskaerosooli!

3. Originaalosa-kvaliteediga Elringi varuosad

4. Lai tootevalik on saadaval kogu maailmas

5. Konkreetset tüüpi mootoriremondiks kohandatud tihendikomplektid

Et mõistaksite vastust, selgitame kõigepealt, millist tüüpi silindripeatihendeid tänapäeval töökodades üldse paigaldatakse. Need on kas pehmetest materjalidest ja metallist tihendid või metallikihtidest tihendid. Tavalised töökojad ei tegele ju mootorispordi mootorite või klassikaliste vanasõidukitega, millel oleksid vasest silindripeatihendid. Vasktihendite juurde jõuame aga hiljem.

6. Varuosavalik autode ja tarbesõidukite jaoks

7. Ülimalt vastupidavad universaalsed tihendussegud: Dirko™, Curil™ ja anaeroobsed tihendussegud

Et mootor oleks lekkekindel, peavad mootoriploki ja silindripea pinnad vastama tootja spetsifikatsioonidele, eelkõige just pinnakareduse ja pindade soonesügavuse osas. Ainult siis, kui need parameetrid on korras, on silindripeatihendil võimalik oma ülesannet täita ja mootorit usaldusväärselt tihendada – pika aja vältel. Selles kohas tulevad ilmsiks metallikihtidest tihendi ning pehmetest materjalidest ja metallist tihendi erinevused. Kui tootja pinnaviimistluse spetsifikatsioonid ei ole teada, võib kasutada Elringi avaldatud spetsifikatsioone.

8 Kauba andmed ja lisateave veebikataloogis ja TecDoc'is

9. Paigaldusvideod veebis

10. Tasuta tehnilise teeninduse abitelefon: +49 7123 724-799

# 828.807 Silikooni erinevad kihipaksused.

KUIDAS MÕJUTAB VASKAEROSOOL SILINDRIPEATIHENDI TOIMIMIST?

Pehmetest materjalidest ja metallist silindripeatihend. Ehitus tundub üsna lihtne. Metallist sisu ja mõlemale küljele liimitud või mehaaniliselt kinnitatud pehme materjal. Põlemiskamber on tihendatud terasest põlemiskambri-silmaga. See võimaldab rõhutõusu ja tihendab kindlalt põlemiskambrit. Mida peaks ebaühtlane, käsitsi pihustatud vaskaerosool sellises olukorras lisama?

Mootoriõli ja radiaatorivedeliku kanalite tiheduse tagab tihendi mõlemale poolele sõeltrükitehnikas kantud silikoon. Üldjuhul on silikoonhelme kõrgus 0,05 mm. Eriti nõudlike mootorite puhul kasutatakse erisuguse paksusega silikooni, et saavutada ka sellise ehituse juures kindel rõhutõus. Täiendav vaskaerosoolikiht tasalülitaks sellise rõhutõusu ja põhjustaks sobimatut pressingut. Otsene tagajärg oleks mootoriõli või radiaatori jahutusvedeliku või mõlema lekkimine.

Tootmisprotsessi lõpus pihustatakse mõned metallist ja pehmest materjalist tihendi pinnad üle nn mikrotihendiga. See kiht on maksimaalselt 25 μm paks ja seda on vaja mikroskoopilise pinnatiheduse saavutamiseks. Vaskaerosooliga katmine tühistaks sellise kihi funktsionaalsuse.

Mõned metallist ja pehmest materjalist tihendid on varustatud täiendava elastomeerelemendiga. Vask kahjustab teatud elastomeere; seda keemilist protsessi nimetatakse autooksüdatsiooniks. Et töökojas ei ole võimalik selgesti tuvastada, millisest elastomeerist on element valmistatud, on lekkeoht eriti suur.

# 833.048 Elastomeerelement.

MIKS TULEKS VASKAEROSOOLI MITTE KASUTADA?

See on kõik väga tore, aga millised on vaskaerosooli need omadused, mis muudavad originaalse silindripeatihendi veelgi paremaks silindripeatihendiks? Neid ei ole!

VASEST VALMISTATUD SILINDRIPEATIHENDID

Loomulikult on vaskaerosoolile olemas ka tehniliselt mõistlik rakendus – see sobib puhtast vasest valmistatud tihenditele. Selliseid tihendeid kasutatakse aga ainult võidusõidu, tuuningu- ja vanasõidukiäris. Suure jõudlusega mootoreid ehitavad spetsialistid hoiavad oma eriteadmisi enda teada. Need teadmised hõlmavad ka oskusteavet mootoriploki ja silindripea pindade kvaliteedi ning kinnitusdetailide ja mutrite sobitatud kasutamise kohta. Sama kehtib vanasõidukite puhul.

PIDURISÜSTEEMIDE AJALUGU

Moodsad piduri- ja piduriabisüsteemid on üpris muljetavaldavad. Nende tootjad võistlevad omavahel, kes suudab pakkuda kõige tõhusamaid ja mugavamaid pidurduslahendusi. Tee viimasepeal insenerilahendusteni on olnud pikk.

PIDURISÜSTEEMIDE ALGUSAJAD

Pidurite tähtsus moodsate autode puhul ei ole vaidlusküsimus. Nüüd kuulub pidurisüsteem auto tähtsaimate süsteemide hulka. Nii olulised ei ole pidurid olnud aga kogu oma ajaloo vältel. Autotööstuse algusaegadel keskendusid leiutajad pigem auto liikuma-, mitte seismapanekule. Tolleaegsed pidurisüsteemid olid masinate sisetakistus koos teiste lihtsate vahenditega. Esimeste automobiilide peatamiseks kasutati hoobasid, mis surusid puitklotsi vastu rattavelge, või muid tõldade pidurdusvahendeid. Tegelikult sarnanesidki autod tõldadega ka paljude konstruktsiooniomaduste poolest. Üsna pea aga märgati, et sellised improviseeritud pidurid ei olnud kuigi tõhusad. Puitklotsid kulusid ratastega kokku puutudes kiiresti ega pakkunud järsul kallakul piisavat pidurdusjõudu. Inimesed seevastu tahtsid sõita üha kiiremini. Katsetati mitmesuguseid lahendusi eesmärgiga muundada kineetiline energia tõhusamini soojusenergiaks. Prooviti aina tõhusamaid, näiteks vasest hõõrdkatteid, mis suurendasid hõõrdejõudu. Neil oli üks märkimisväärne puudus – nad tegid metallratastega kokku puutudes väga palju lärmi. Et seda vältida, kaeti neid pehmete hõõrdematerjalidega (asbest, puuvill, kummi). Sellistest lahendustest piisas seni, kuni autod ei suutnud kuigi kiiresti sõita.

REHVID – UUS AUTOPIDURITE ARENGUKIIRENDI

Pidurite arengut on suuresti mõjutanud õhkrehvid. Õhkrehvid pakkusid ebatasasel maapinnal suuremat mugavust ja võimaldasid sõita suurema kiirusega, kuid ei teinud tolleaegsete primitiivsete piduritega just head koostööd. Klotsi otse vastu rehvi surumine peatas ehk jalgratta, kuid mitte palju raskemat automobiili. Niisiis tuli nuputada midagi uut – näiteks ratta sees olev pidur. Kuigi võiks arvata teisiti, sündisid trummelpidur ja ketaspidur umbes samal ajal.

Esimese ketaspiduri leiutas 1902. aastal Inglise insener Frederic Wilhelm Lanchester, trummel-

piduri aga patentis samal aastal Louis Renault. Teisedki insenerid, nende seas Gottlieb Daimler ja Wilhelm Maybach, olid trummelpiduritega katsetanud, kuid peale jäi Renault’ disain. Renault pakkus trossidesse mähitud malmtrumli asemel välja palju tõhusama lahenduse: vastu trumlit suruvad piduriklotsid. Seda piduritüüpi kasutatakse tänaseni. Muidugi mitte ilma muudatusteta.

HÜDRAULIKA PIDURISÜSTEEMIDES

Esimesed autopidurid olid täismehaanilised, neid rakendati üksnes juhi lihasjõuga. Algselt olid pidurid ainult tagaratastel. Kõigi nelja ratta piduritega auto loodi alles 1909. aastal. Miks mitte varem? Lihtsalt inseneriteadmisi ei olnud piisavalt, et leiutada sellised pidurid, mis ühtlasi autot stabiliseeriksid. Terastrossidega käitatavatele trumlitele toimisid erisugused jõud ja nelja paari piduriklotside sünkroonimine osutus keeruliseks.

Läbimurre tuli 1917. aastal, kui Malcolm Loughead, kes sai hiljem tuntuks Lockheadina, patentis hüdraulilised pidurid. Selle piduritüübi leiutas Hugo Meyer Saksamaal juba 1895. aastal, kuid tollal ei saanud see populaarseks. Lockheadi pidurid olid esimesed masstoodetud hüdraulilised pidurid. Hüdraulikavedeliku kasutuselevõtt muutis paljutki. Esiteks suurenes pidurdusjõud. Teiseks lahenes trosside purunemise ja lõtvumise probleem ning pidureid oli mugavam kasutada. Esimesed hüdraulilised pidurid kippusid lekkima, ent nad olid siiski mehaanilistest piduritest palju usaldusväärsemad. Mõne aasta pärast, 1928, lisati täiendav funktsioon – piduriabi. Pidurivõimendi kasutas pidurdusjõu suurendamiseks sisselaskesüsteemis tekitatud negatiivset rõhku. Piduripedaali vajutamine aktiveeris peasilindri ja ventiil laskis negatiivse rõhu sisselasketorustikust välja. Membraani kahe osa rõhuvahe tekitas jõu, mis samuti peasilindri kolbi toetas. Jõud oli otsesuhtes piduripedaali vajutuskaugusega. Nii sai juht pidurdusjõudu kergesti kontrollida. Mida tõhusamaks pidurid muutusid, seda kiiremini võisid autod sõita.

TRUMMELPIDURITE AEGLANE ALLAKÄIK

Trummelpidurid olid autotööstuses juhtival kohal palju aastaid. Neid kasutatakse praegugi mõnede väiksemate ja mitte väga võimsate autode (nt linnaautode) tagasillal. Nende edu põhines puhtal juhusel. Vastupidavad trumlid peavad vastu ka rasketel teedel ega olegi nii ebatõhusad nagu paljud arvavad. Kuid kõrge temperatuur tekitab neile probleeme. Tihedalt suletud piduritrummel takistas kuumuse hajumist. Piduriklotside rakendamine vajas palju jõudu ning suurt ja rasket trumlit. Tagatipuks olid trummelpidurid üksjagu puudulikud. Kuigi neil oli lihtne konstruktsioon ja kinnine korpus, kiilusid klotsid sageli kinni, mistõttu pidurid kuumenesid üle. Selle tagajärg oli pidurdusjõu äkiline kadu, mis tekitas ohtlikke olukordi. Õnneks leiutati ketaspidurid. PITSITAMINE

Nagu paljud teisedki leiutised, tegid esimesed tänapäevased ketaspidurid oma debüüdi spordis. 1993. aastal võitis nelja Dunlopi ketaspiduriga varustatud Jaguar XK Le Mansi 24-tunnise võidusõidu. Pidurisüsteemide revolutsioon oli alanud.

Võrreldes 1902. aasta vasest hõõrdkatetega ei kriiksunud moodsad piduriklotsid nii kõvasti ega kulunud nii kiiresti. Siis tulid kevlarist hõõrdkatted. Kevlar on tehiskiudmaterjal, keemiliselt koostiselt aramiidpolümeer, rakendatav nii iseseisvalt kui ka komposiitmaterjalides. Asbesti kasutamine lõpetati, sest sellel avastati vähki tekitav toime. Kõik piduriklotsid kasutavad ketaspiduri põhieelist – suuremat tõhusust isegi dünaamilisel sõitmisel.

Asja iva on ketaspidurite kuumuse hajutamine. Ketaspidureid jahutab tuul, need kannavad kuumuse üle velgedele ja neil võivad olla ka spetsiaalsed ventilatsiooniavad. Sellised pidurid on suurepärased sõiduks mägedes, dünaamiliseks sõitmiseks ja hädapidurduseks.

Kolvid suruvad hõõrdkattele ja seega ka pidurikettale. Ketaspidurid ühilduvad paremini ka

juhiabisüsteemidega – nt ABS või ESP. Tuleb välja, et pitsitamine on parem pidurdusviis kui surumine. Sadulad on klotsidest üle.

AUTOPIDURITE

TULEVIK

Uurimis- ja arenduskeskused püüavad luua veelgi tõhusamaid pidureid. Muutuvad pidurisüsteemide materjalid ja konstruktsioon. Aina rohkem tootjaid kasutab nn kõrvetamist ehk piduriklotsi pinna lühiajalist kuumutamist temperatuurini 600–800 °C, et suurendada selle vastupanuvõimet nn tuhmumisele ehk hõõrdkatte tõhususe vähenemisele kõrgel temperatuuril. Ühtlasi pööravad tootjad suuremat tähelepanu vibratsiooni ja kriiksumise vähendamisele. Kvaliteetsetesse klotsidesse on sisse ehitatud vahekiht, mis vähendab müra

ja vibratsiooni.

Tundub, et pidurisüsteemidel on varsti vaja teha palju vähem tööd kui täna. Hübriid- ja elektriautode arendustöö muudab energiata gastussüsteemid piduritele järjest olulisemaks alternatiiviks. Energiatagastussüsteemid, mida alles hiljuti kasutasid ainult Vormel 1 võidusõi duautod, koguvad üha enam populaarsust. Pidurdamisel tekkiv energia ei muutu enam kuumuseks ega lähe pöördumatult kaduma, vaid see muundatakse hoopis elektrienergiaks. Muidugi ei asenda energiatagastus tavapära seid ketaspidureid ja järsul pidurdamisel sellest ei piisa. Ent ikkagi vähendab energiatagastus piduriketaste ja -klotside kulumist igapäevastel kergetel sõitudel. Varsti saame näha, kas asja tundjad on ennustanud õigesti.

AUTO AMORTISAATORID –

TÖÖPÕHIMÕTE, RIKKED, VAHETAMINE

Amortisaatorid on ühed kõige koormatumad autoosad. Nad peavad toime tulema näiteks teeaukude, rattarööbaste ja liikluskünnistega. Kuidas auto amortisaatorid töötavad? Miks on nende seisund nii tähtis ja kuidas teha kindlaks, kas need tuleks välja vahetada? Siin on meie vastus!

MILLIST ROLLI MÄNGIVAD AMORTISAATORID?

Auto amortisaatorite põhiülesanne on summutada vibratsiooni ja vähendada vedrude paindumisest tekkivat kere kallet. Kui spiraalvõi lehtvedrusid kasutataks ilma amortisaatoriteta, siis hüppaks auto nagu kummipall. Amortisaatorid stabiliseerivad keret, tagades sõitjate mugavuse ja ohutuse. Vedrustamata massi amortiseerimisel neelatud energia muundatakse kuumuseks.

Kuid see ei ole amortisaatorite ainus ülesanne. Niisama tähtis funktsioon on hoida rattaid vastu asfalti surutuna. Amortisaatorid hoiavad rattaid teelt libisemast. Seega on neil sõiduohutusele tohutu mõju. Isegi väikese haarduvuskao korral võib juht kaotada kontrolli sõiduki üle. Amortisaatorid mõjutavad auto kontrollitavust, äkilisi manöövreid ja pidurdusjõudlust väga suurel määral. Et sõidu ajal ei tekiks halbu üllatusi, tasub valida ennast juba tõestanud lahendused, näiteks Magnumi amortisaatorid.

AMORTISAATORITE KULUMISMÄRGID

Amortisaatorid kuluvad järk-järgult, mistõttu nende omaduste kadu võib mõnikord märkamata jääda. Esialgsed kulumismärgid on auto veidi halvem juhitavus, suurem kalle ja vedrustuse hüppamine suuremal kiirusel sõidul. Muutused võivad olla nii väikesed, et koolitamata juht neid ei märka ja harjub halvenenud tingimustega.

Aja jooksul võivad kulunud amortisaatorid endast aga rohkem märku anda. Sellised märgid on auto tugev kõikumine pärast liikluskünnise ületamist, kere iseloomulik „hüppamine“ pidurdamisel või ABS- või ESP-süsteemi sagedane aktiveerumine isegi sujuval pidurdamisel. Veel üks amortisaatorite vahetamise vajadust näitav sümptom on rehvide ebaühtlane kulumine. Kulunud ruudud ja narmendamine tähendavad, et ratas hüppab pidurdamisel.

Kahjustatud amortisaatoritega autoga on ülimalt ohtlik sõita. Kulunud amortisaatorid suurendavad kõvasti rooli üle kontrolli kaotamise riski. Samuti pikendavad need pidurdusteekonda, isegi kui autol on uued pidurid ja rehvid. Sõidumugavus iseenesest ei pruugi alati väheneda. See on petlik. Mõnel puhul võidakse kere ülemäärast õõtsumist tunnetada hoopis suurema mugavusena – eriti võrdlemisi jäiga vedrustusega autodel.

Kulunud amortisaatorid ohustavad ka teisi vedrustuse osi. Nad kiirendavad rehvide, metall-kummiosade ja vedrude kulumist. Samuti halvendavad nad sõidukit pidurdada ja stabiliseerida aitavate elektrooniliste süsteemide tööd. Seetõttu on väga oluline amortisaatorite eest korralikult hoolitseda ja valida parima kvaliteediga tooted – näiteks Magnumi omad.

MIKS ON OHTLIK SÕITA KULUNUD AMORTISAATORITEGA?

AMORTISAATORITE TAVALISED RIKKED

Kõige tavalisem amortisaatoririke on palja silmaga nähtav õlileke. Sageli saavad kahjustada ka laagrid ja amortisaatoriühendused. Need rikked annavad endast märku lõgiseva helina, mis esineb sõidu ajal või seisval autol rooli keeramisel. Vanematel autodel võivad amortisaatoriosad olla korrodeerunud ja need tuleks välja vahetada. Kõiki vigu ei saa palja silmaga või kuulamisega tuvastada. Magnumi spetsialistid soovitavad amortisaatorid regulaarselt üle vaadata ja nende jõudlust kontrollida lasta.

AMORTISAATORITE JÕUDLUS – MILLAL TULEKS NEED VÄLJA VAHETADA?

Amortisaatorite seisukorda kontrollitakse korralise tehnoülevaatuse käigus. Summutusjõudlus tehakse kindlaks spetsiaalsete mõõtevahenditega. Tulemust väljendatakse protsentides. Ei tasu muretseda, kui tulemus on alla 100% – isegi uued ja täiesti töökorras amortisaatorid ei saavuta sellist väärtust. Umbes 70% on väga hea tõhusus ja ainult väärtus alla 40% viitab vajadusele amortisaatorid välja vahetada.

Mõõtmistulemus ei pruugi olla täpne. Tulemusi mõjutavad kulunud rehvid, puksid ja muud vedrustuse osad. Samuti võib amortisaatorite tõhususe mõõtmine anda üllatavaid tulemusi väga kergetel autodel või lihtsa konstruktsiooniga vedrustusega autodel. Sageli näitab aparatuur tegelikust palju väiksemat tõhusust. Seetõttu tasub minna professionaalsesse töökotta, kus on olemas varustus, mis võtab arvesse automudeli omadusi.

AMORTISAATORITE VAHETAMINE – MIDA TULEKS TEADA?

Amortisaatoreid saab ka ise vahetada, kuid selleks on vaja palju tehnilisi teadmisi. Probleeme võib tekitada roostetanud ja kinnikiilunud kruvide eemaldamine. Sageli asuvad need raskesti ligipääsetavates kohtades. Märkimisväärne oht on seotud MacPhersoni vedrustuse eemaldamisega. See nõuab spetsiaalse vedrukompressori kasutamist ja ka toiming ise on ülimalt ohtlik. Magnumi asjatundjad soovitavad lasta amortisaatoreid vahetada professionaalses töökojas, kus on olemas vajalikud tööriistad. Kui töö on tehtud, tuleb ju ka auto vedrustuse geomeetriat kontrollida ja kohandada.

Amortisaatorite kasutusiga on umbes 50 000 – 80 000 km, kuid palju oleneb ka maastikust. Seetõttu tasub amortisaatorite seisundit regulaarselt kontrollida. Näiteks kas või nii, et vajutad iga ratta kohal tugevalt autokerele. Kere peaks kohe algasendisse naasma. Kui see enne paar korda hüppab, on aeg amortisaatorid välja vahetada. Tähelepanu! Alati tuleb vahetada silla mõlemad amortisaatorid, isegi kui teine on kahjustamata.

JAHE JA LAHE – KUIDAS RÄÄKIDA KLIENDIGA JAHUTUSSÜSTEEMIST

On vaid aja küsimus, kuni mõni klient küsib, kas ta peaks veepumba ning jahutusvedeliku jahutussüsteemis pärast kuuma suve välja vahetama. Selles artiklis on juhiseid, millele klient peaks tähelepanu pöörama ja milliseid argumente tuleks esitada, et selgitada talle veepumba ning jahutusvedeliku vahetamata jätmise riske. Ühtlasi räägime sellest, miks ainult tõhus jahutussüsteem suudab mootorit kaitsta, ja tuletame meelde veepumba vahetamise tavatoiminguid.

KOKKUHOID EI TOHI OLLA KOONERDAMINE

Iga autoremonditöökoda tahaks endale selliseid kliente, kes annavad oma auto võtmed ja ütlevad: vahetage välja kõik, mis vaja, ja helistage, kui valmis saate. Kahjuks on tegelik olukord meie töökodades veidi teistsugune. Elame internetiajastul. Kõik pääsevad ligi netti üles riputatud teabele ja ka veepumba vahetamise või jahutussüsteemi hooldamise juhendeid on sealt üsna lihtne leida. Paraku aga on peaaegu võimatu leida sellist juhendit, mis annaks tõesti usaldusväärset teavet. Kliendid kordavad sageli levinud müüte, mis enamasti ei vasta tõele. Ühtlasi ei mõista paljud kliendid jahutusvedeliku ja veepumba olulisust ega seda, kui paljusid sõidukiosi need komponendid mõjutavad ja kui kalliks võib auto hooldus minna siis, kui neid õigete ajavahemike järel ei hooldata. Automehaaniku ülesanne ei ole klientidele täielikku koolitust korraldada, vaid esitada mõned veenvad argumendid ja

teadvustada neile, et on parem vahetada kohe paar osa paarikümne euro eest, mitte aga ootama jääda, kuni need osad purunevad ja kulutada siis sadu eurosid mootori remondiks.

1. MILLAL VIIMATI JAHUTUSVEDELIKKU VAHETATI?

Kliendilt tasub küsida viimast jahutusvedeliku vahetamise kuupäeva. Enamik kliente ei oska sellele küsimusele vastata. See tähendab, et vahetusvälpadest ei ole kinni peetud ja et jahutusvedelik tuleb välja vahetada. Vana jahutusvedelik ei taga piisavat soojusülekannet ja suurendab kuluka mootoririkke riski.

2. MILLAL VAHETATI VEEPUMP?

Kui teame, millal veepump (või jaotushammasrattad) uue vastu vahetati, siis on vahetamise otsust lihtsam teha: nt pärast vaid 10 000 kilomeetrit läbisõitu ei ole veel mõtet

uut pumpa paigaldada. Kui pump on juba sõidukiga teel olnud 100 000 kilomeetrit või enamgi, siis tuleks vahetus kindlasti päevakorda võtta. Ükskõik, kas tegemist on ajastusrihmaga käitatava pumba või kiilribirihmaga käitatava pumbaga, nõuab selline läbisõit rihma, rullikute ja rihmaratta vahetumist.

3. HEA KLIENT! KAS SA IKKA TEAD, ET SEAD MOOTORI ÜLEKUUMENEMISOHTU?

Jahutussüsteemi jaoks on põhiargument temperatuur. Kui veepump on vigane ja süsteemis voolab vana jahutusvedelik, siis ei kaitse miski mootorit ülekuumenemise eest – ei avatud termostaat (kui see ikka avaneb) ega venti-

laator(id). See aga tähendab suuri või VÄGA SUURI remondikulusid. Need saab kähku välja arvutada.

Taas peame rääkima kokkuhoiust. Siin ei ole mõistlik kokkuhoiukoht: alla paarikümne euro suurune näiline sääst võib üsna pea muutuda kulukaks mootori (nt turboülelaaduri) kapitaal-

remondiks. Kas klient riskiks seda teades ikkagi? Raha ja (ilmselt) armsa auto peale mõeldes loodetavasti mitte. Kui aga klienti ei õnnestu veenda ja tema autol tekivad mõne aja pärast teie mainitud sümptomid, siis peab klient teid heaks nõuandjaks, kelle teadmised oleksid võinud rikke ära hoida. See tekitab temas usaldust ja tahtmist ka tulevikus teie töökotta tulla.

Pidage meeles, et jahedana tuleb hoida nii oma pead vestluse ajal (esitage 3–4 olulist argumenti) kui ka mootorit (mootori soojusbilanss).

Witek Rogowski, HEPU Germany tehniline koolitaja

UURIME SÜÜTEPOOLI TULEVIKKU

On märkimisväärne, et pärast esialgset väljatöötamist 1910. aastal ja ka 1950. aastatel, kui autod jõudsid üha enam n-ö massidesse, jäi poolipõhine süütesüsteem kuni 1970. ja isegi 1980. aastateni peaaegu muutumatuks. Just sel perioodil hakkasid elektrooniliselt lülitatavad ja juhitavad süütesüsteemid asendama mehaanilisi süsteeme. See tõi kaasa suurema pingevajaduse.Selle tulemusena võis sõltumatu teenindus- ja remondisektori järelturu tarnetest näha, et tavaline süütepool andis oma koha järk-järgult üle esmalt pooltransistor- ja seejärel täistransistortüüpidele, mis parandasid süüte ajastuse täpsust. See omakorda vähendas hooldust vajavate osade arvu. 1980. aastad oli märkimisväärsete muutuste kümnend, millesse jäi näiteks Toyota integreeritud süütekoostesüsteemi väljatöötamine. Moodulehitus sisaldas mähist, Halli efekti andurit ja jaoturi sees paiknevat süüteseadet. Seejärel tekkisid elektroonilised süütepoolid, mis kasutasid süüte ajastust määrates sõiduki elektroonilise juhtseadme andmeid. Kümnend lõppes sisseehitatud süütega varustatud topelt-otsesüütesüsteemide tulekuga. Kõik need uuendused parandasid süüte ajastust ja suurendasid mootori töökindlust. 1990ndatel võeti kasutusele ühekordne otsesüütesüsteem ja lõpuks, 2010ndatel, pooliga süüteküünlad (COP), otse süüteküünaldele paigaldatavad süütepoolid, mis suurendavad veelgi süüte täpsust ja töökindlust. Selline ehitus vähendab ka silindripeas vajaminevat ruumi, olles suurepärane lahendus moodsatele väikestele mootoritele. Enamikus moodsates rakendustes kasutataksegi seda.

Seoses sõidukitootjate hiljutise üleminekuga sisepõlemismootoriga (ICE) käitatavatelt jõuallikatelt hübriid- ja akuelektrilistele konstruktsioonidele on süütepoolide areng (nagu ka kõikide teiste sisepõlemismootoriga seotud komponentide areng) aeglustunud. Järelturg aga nõuab süütepoole endiselt. Sõidukites, mis kasutavad kas peamise jõuallikana või kahe süsteemi osana bensiinimootorit (sh hübriidsõidukid), läheb tarvis süütepoole, ja need sõidukid külastavad töökodasid veel 2040. aastateni. Seetõttu jääb lähitulevikus endiselt kestma originaalosa (OE) kvaliteediga (nt DENSO Aftermarketi tarnitavad) süütepoolide nõudlus.

DENSO Aftermarket pakub sõltumatule teenindus- ja remonditurule originaalosa kvaliteediga süütepoolide valikut, mis hõlmab plokk-, jaotur-, pulk- ja COP-tüüpe ning katab suure hulga rakenduste vajadused.

Kuigi süütepooli ehituses tehti selle kasutuselevõtu algusaastatel väga vähe muudatusi, tulid need koos elektroonilise süütega. Aga mida toob tulevik?

SÜÜTEPOOLIDE RIKKEPÕHJUSED

Kuigi originaalosa (OE) kvaliteediga süütepoolid (DENSO toodang) on äärmiselt töökindlad, võivad isegi parimad tooted ajapikku hakata vähem tõhusalt töötama ja lõpuks üles öelda. Niisiis, millest peaks tehnik teadlik olema?

Süütepooli lõplik ülesütlemine tähendab, et süsteem ei suuda enam tekitada põlemiskambris oleva õhu/kütuse segu süütamiseks vajalikku sädet. Ent sageli ilmnevad juba üksjagu varem hoiatusmärgid, mille puhul sõidukiomanik peaks kähku võtma ühendust kvalifitseeritud spetsialistiga.

Kui tuvastatakse süütepooli defekt, tasub kindlasti uurida rikke algpõhjusi, et aidata tehnikul süsteemi diagnoosimisel rikke tegelikku põhjust õigesti tuvastada. Muidu ei pruugi ka poolivahetusest pikalt kasu olla. Esimeseks pidepunktiks peavad alati olema sõidukitootja süütesüsteemi juhised.

Süütepooli rikke põhjused jagunevad enamasti nelja põhirühma: sisemised lühised, mehaanilised kahjustused, kontaktivead ja toitepinge tõrked. Sisemine lühis võib tekkida kahjustatud või kulunud süüteküünlast tingitud ülepingest, ECU juhtploki talitlushäiretest, üldisest kulumisest, mille tulemuseks on mähise isolatsiooni vähenemine, või liigsest kuumusest ja mootori normist kõrvale kal-

duvast vibratsioonist. Mehaanilisi kahjustusi põhjustab tavaliselt isolatsiooni kahjustav klapikaane tihendi õlileke, aga mõnigi kord võivad need olla hoopis kutsumata külaliste – näriliste – töö. Kontaktivead tekivad enamasti siis, kui vesi tungib süüteküünla õnarustesse, aga ka nõrgast või rikkis akust või vigasest juhtmestikust tingitud toitepinge probleemide tõttu.

Sümptomite hulka kuuluvad süüte puudumine, mootori hoiatustule süttimine, pidevalt seiskuv mootor, nõrk mootor, keeruline käivitumine külma ilmaga ja ebatõhusam kütusekasutus.

Kui mootori diagnostika veakoodi (DTC) hoiatustuli süttib, tuleb enne seadme asendamist teha visuaalne ülevaatus. Sellise ülevaatuse ajal tuleb otsida mehaanilisi kahjustusi: mõrad ja põlemisjäägid süütepooli korpusel, juhtmestiku korrodeerunud või kulunud pistikud ja kaablid, aku toitevõimsuse kadu süütesüsteemis ning õlist või veest tingitud saastumine mõnel süütesüsteemi osal.

Kõige levinum OBD II autodiagnostika tööriistaga leitav DTC veakood on P0351 (1. süütepooli esmase/sekundaarahela rike). Kood P0351 kehtib esimese silindri süütepoolile; kui samasugune probleem ilmneb näiteks teises silindris, on koodiks P0352, sarnaste probleemide korral kolmandas silindris P0353 jne. Lisaks defektsele süütepoolile võib koodi P0351 käivitada ka mõni muu rike: süüteahela probleemid, süüteküünla või süüteküünla juhtme viga, süütepooli juhtmestiku katkestus või lühis, defektne süütepooli pistik, vaakumileke sisselaskekollektoris või põlemisjääkide kogunemine gaasiklapi korpuse õhukanalitesse. Sellised asjad rõhutavad veelgi, kuivõrd oluline on remonditöid tegevale tehnikule tuvastada õigesti probleemi algpõhjus, mitte lihtsalt vahetada protsessi esimest komponenti.

ELEKTRILINE ROOLIVÕIMENDI (EPS) – 1. OSA

ELEKTRILINE ROOLIVÕIMENDI

(EPS) – 1. OSA

Elektriline roolivõimendi (EPS) ehk mootorajamiga roolivõimendi (MDPS) on kasutusel olnud juba peaaegu kakskümmend aastat ning paigaldatakse enamikule tänapäeval toodetavatele väikestele ja keskmistele autodele. Eri tüüpi roolivõimendid kasutavad eri tehnoloogiaid, kuid põhimõtted jäävad üldiselt samaks.

Elektriline roolivõimendi (EPS) ehk mootorajamiga roolivõimendi (MDPS) on kasutusel olnud juba peaaegu kakskümmend aastat ning paigaldatakse enamikule tänapäeval toodetavatele väikestele ja keskmistele autodele. Eri tüüpi roolivõimendid kasutavad eri tehnoloogiaid, kuid põhimõtted jäävad üldiselt samaks.

See on kahest artiklist esimene, mis vaatleb Hyundai i30 roolisambale paigaldatud tüüpi. Antud süsteemi arendas välja TRW ja selle tööpõhimõte sarnaneb teiste süsteemidega. Nagu kõik elektromehaanilised komponendid, lakkab ka MDPS lõpuks töötamast ja Hyundai süsteem pole erandiks.

See on kahest artiklist esimene, mis vaatleb Hyundai i30 roolisambale paigaldatud tüüpi. Antud süsteemi arendas välja TRW ja selle tööpõhimõte sarnaneb teiste süsteemidega.

Nagu kõik elektromehaanilised komponendid, lakkab ka MDPS lõpuks töötamast ja Hyundai süsteem pole erandiks.

Kuidas roolisambale paigaldatud MDPSsüsteemid siis töötavad?

Kuidas roolisambale paigaldatud MDPSsüsteemid siis töötavad?

Joonis 1

Joonis 1

Mehaanilised komponendid on suhteliselt lihtsad. Mootor käitab tigukruvi, mis omakorda keerab tiguratast, mis vähendab mootori kiirust ja suurendab mootori pöördemomenti, aidates juhil rooli keerata. Tiguratas on ühendatud roolisamba võlliga (joonis 1).

Arvuti, millele saadetakse teave, kui suurt pöördemomenti juht roolile rakendab, reguleerib mootori pöördemomendi sobivaks. Kõik see kõlab väga lihtsalt, kuni näete, kuidas andurid ja täiturid on suurimat töökindlust silmas pidades projekteeritud. Läinud on harja ja kommutaatoriga alalisvoolumootorid, läinud on ka süsinik-pöördenurgaandurid. Need tänapäevased süsteemid kasutavad harjavaba mootori tehnoloogiat (seda kohtab uutes ja tuleviku sõidukites aina enam) ning rooliratta pöördemomendi ja liikumise kohta annab teavet kontaktivaba optoelektroonika.

Mehaanilised komponendid on suhteliselt lihtsad. Mootor käitab tigukruvi, mis omakorda keerab tiguratast, mis vähendab mootori kiirust ja suurendab mootori pöördemomenti, aidates juhil rooli keerata. Tiguratas on ühendatud roolisamba võlliga (joonis 1).

Arvuti, millele saadetakse teave, kui suurt pöördemomenti juht roolile rakendab, reguleerib mootori pöördemomendi sobivaks. Kõik see kõlab väga lihtsalt, kuni näete, kuidas andurid ja täiturid on suurimat töökindlust silmas pidades projekteeritud. Läinud on harja ja kommutaatoriga alalisvoolumootorid, läinud on ka süsinik-pöördenurgaandurid. Need tänapäevased süsteemid kasutavad harjavaba mootori tehnoloogiat (seda kohtab uutes ja tuleviku sõidukites aina enam) ning rooliratta pöördemomendi ja liikumise kohta annab teavet kontaktivaba optoelektroonika.

www.blue-print.com

Joonis 2

Väljamähised

Pooluspaaride alalisvooluimpulsi abil järjestikku ergutamisega tekitatud pöörlev magnetväli

Pooluspaaride alalisvooluimpulsi abil järjestikku ergutamisega tekitatud

Harjavaba alalisvoolumootor

Harjavaba alalisvoolumootor

Harjavabad alalisvoolumootorid (DCBM)

Harjavabad alalisvoolumootorid (DCBM)

Mootori armatuuris kasutatakse püsimagneteid; nüüdisaegsed haruldastest muldmetallidest (neodüüm) magnetid on väga tugeva magnetväljaga, tänu millele ei ole vaja armatuurimähiseid ega mehaanilisi kommutaatoreid, mis tähendab suuremat energiasäästu ja kõrvaldab alalisvoolumootori nõrgima lüli.

Mootori armatuuris kasutatakse püsimagneteid; nüüdisaegsed haruldastest muldmetallidest (neodüüm) magnetid on väga tugeva magnetväljaga, tänu millele ei ole vaja armatuurimähiseid ega mehaanilisi kommutaatoreid, mis tähendab suuremat energiasäästu ja kõrvaldab alalisvoolumootori nõrgima lüli.

EPS-süsteem kasutab harjavaba mootorit (joonis 2), kus rootor (armatuur) pöörleb staatori sees (on ka teistsuguseid tüüpe). Kolm eraldi staatorimähist tekitavad elektromagnetvälju. Magneti polaarsus oleneb elektrivoolu suunast – läbi mähise A liikuv elektrivool A1 poolt A2 poole tekitab lõunapooluse A1 juures ja põhjapooluse A2 juures. Voolu suuna muutmine A2 poolt A1 poole tekitab vastupidise efekti. Elektrivoolu mähisele B lülitamisel tõmbub rootori magnet selle poole (erinevad poolused tõmbuvad) ja rootor pöörab end päripäeva. Niimoodi pannakse rootor kolme mähist järjestikku ergutades pöörlema. Järjekorra muutmisel pöörleb rootor vastupäeva. Lülitamiseks on transistorid, täpsemalt öeldes kasutab juhtsüsteem MOSFETeid (isoleeritud paisuga väljatransistorid), mis suudavad kiiresti lülitada suuri elektrivoole ja tekitavad vähem kuumust kui tavalised transistorid. Näiteks joonisel 3 ergutab transistorite 1 ja 6 lülitamine staatori poole 1 ja 2. Transistorite 3 ja 4 lülitamine ergutab samuti staatori väljapoole 1 ja 2, kuid elektrivool liigub nüüd vastassuunas, mis muudab staatori magnetite polaarsust. Transistorite lülitusjärjestuse muutmisega reguleeritakse suunda, toitevoolu pulsilaiusmodulatsiooni (PWM) kasutamisega aga mootori kiirust ja pöördemomenti.

EPS-süsteem kasutab harjavaba mootorit (joonis 2), kus rootor (armatuur) pöörleb staatori sees (on ka teistsuguseid tüüpe). Kolm eraldi staatorimähist tekitavad elektromagnetvälju. Magneti polaarsus oleneb elektrivoolu suunast – läbi mähise A liikuv elektrivool A1 poolt A2 poole tekitab lõunapooluse A1 juures ja põhjapooluse A2 juures. Voolu suuna muutmine A2 poolt A1 poole tekitab vastupidise efekti.

Elektrivoolu mähisele B lülitamisel tõmbub rootori magnet selle poole (erinevad poolused tõmbuvad) ja rootor pöörab end päripäeva. Niimoodi pannakse rootor kolme mähist järjestikku ergutades pöörlema. Järjekorra muutmisel pöörleb rootor vastupäeva. Lülitamiseks on transistorid, täpsemalt öeldes kasutab juhtsüsteem MOSFETeid (isoleeritud paisuga väljatransistorid), mis suudavad kiiresti lülitada suuri elektrivoole ja tekitavad vähem kuumust kui tavalised transistorid. Näiteks joonisel 3 ergutab transistorite 1 ja 6 lülitamine staatori poole 1 ja 2. Transistorite 3 ja 4 lülitamine ergutab samuti staatori väljapoole 1 ja 2, kuid elektrivool liigub nüüd vastassuunas, mis muudab staatori magnetite polaarsust. Transistorite lülitusjärjestuse muutmisega reguleeritakse suunda, toitevoolu pulsilaiusmodulatsiooni (PWM) kasutamisega aga mootori kiirust ja pöördemomenti.

Joonis 2
Magnet Rootor

Harjavaba alalisvoolumootori juhtimine

Kiirus ja asend

Kiirus ja asend

Väljade lülitamine peab toimuma sünkroonis rootori asendiga; viimase teevad kindlaks rootori asendiandurid. Hyundai süsteem kasutab Halli andureid. Halli andurid on polaarsustundlikud ning lülituvad sisse ja välja, kui rootoripoolused neist mööda liiguvad. Paigaldatud on kolm Halli andurit, tänu millele saab kontroller kindlaks teha ka seisva rootori asendi.

Väljade lülitamine peab toimuma sünkroonis rootori asendiga; viimase teevad kindlaks rootori asendiandurid. Hyundai süsteem kasutab Halli andureid. Halli andurid on polaarsustundlikud ning lülituvad sisse ja välja, kui rootoripoolused neist mööda liiguvad. Paigaldatud on kolm Halli andurit, tänu millele saab kontroller kindlaks teha ka seisva rootori asendi.

Rooli pöördemomendi ja pöördenurga andur

Rooli pöördemomendi ja pöördenurga andur

Proportsionaalsus

Proportsionaalsus

Mootoripoolne abi oleneb roolirattale rakendatavast pöördemomendist. Rooliratta keeramisel mõõdetakse kasutatavat pöördemomenti ja mootor rakendab roolisambale sobivat pöördemomenti. Rooliratta seismajäämisel jätkab mootor roolisamba alumise osa käitamist, kuni väändevedru vabaneb koormusest ja abiandmine lõpetatakse.

Mootoripoolne abi oleneb roolirattale rakendatavast pöördemomendist. Rooliratta keeramisel mõõdetakse kasutatavat pöördemomenti ja mootor rakendab roolisambale sobivat pöördemomenti. Rooliratta seismajäämisel jätkab mootor roolisamba alumise osa käitamist, kuni väändevedru vabaneb koormusest ja abiandmine lõpetatakse.

Hyundai MDPS-süsteem kasutab kombineeritud rooli pöördemomendi ja pöördenurga andurit ning sellel pole elektrikontakte, mis suurendab anduri töökindlust. Roolisamba ülemist ja alumist osa eraldab väändevedru, tänu millele saab kahe võlli vahel tekkida väike nihkenurk (joonis 4). Nihkenurk oleneb rakendatavast pöördemomendist ja seda piiravad tõkised. Roolisamba ülemise ja alumise osaga on ühendatud kettad, milles on eri laiusega pilud (joonis 5). Piludega kettad paiknevad valgusallika ja fotodioodirea vahel; fotodioodid registreerivad ketaste tekitatava varju. Rooli keeramisel toimub pildihõive ning töötatakse läbi pilude nihe ja rooliketaste liikumiskiirus, mille tulemusel saadakse teada rooli pöördemoment, pööramissuund, pöördenurk ja selle muutumise kiirus. Süsteem on varustatud kahe teineteise vastas asuva anduriga. Usaldusväärsuse tagamiseks võrreldakse mõlema anduri teavet ning kui üks anduritest läheb rikki, töötab süsteem edasi ja määratakse tõrkekood (DTC).

Hyundai MDPS-süsteem kasutab kombineeritud rooli pöördemomendi ja pöördenurga andurit ning sellel pole elektrikontakte, mis suurendab anduri töökindlust. Roolisamba ülemist ja alumist osa eraldab väändevedru, tänu millele saab kahe võlli vahel tekkida väike nihkenurk (joonis 4). Nihkenurk oleneb rakendatavast pöördemomendist ja seda piiravad tõkised. Roolisamba ülemise ja alumise osaga on ühendatud kettad, milles on eri laiusega pilud (joonis 5). Piludega kettad paiknevad valgusallika ja fotodioodirea vahel; fotodioodid registreerivad ketaste tekitatava varju. Rooli keeramisel toimub pildihõive ning töötatakse läbi pilude nihe ja rooliketaste liikumiskiirus, mille tulemusel saadakse teada rooli pöördemoment, pööramissuund, pöördenurk ja selle muutumise kiirus. Süsteem on varustatud kahe teineteise vastas asuva anduriga. Usaldusväärsuse tagamiseks võrreldakse mõlema anduri teavet ning kui üks anduritest läheb rikki, töötab süsteem edasi ja määratakse tõrkekood (DTC).

Tüübituvastus

Tüübituvastus

Rooliseadme omadused on eri mudelitel erinevad. Näiteks raskem diiselmootoriga versioon vajab kergemast bensiinimootoriga versioonist rohkem abi. Vastav seade tehakse tehases (või taastootja juures ja võib vajada pärast paigaldamist lähtestamist).

Rooliseadme omadused on eri mudelitel erinevad. Näiteks raskem diiselmootoriga versioon vajab kergemast bensiinimootoriga versioonist rohkem abi. Vastav seade tehakse tehases (või taastootja juures ja võib vajada pärast paigaldamist lähtestamist).

Rooli absoluutasend (ASP)

Rooli absoluutasend (ASP)

See on võrdlusalus otseasendi kindlakstegemiseks. See seatakse tehases (või taastootja juures), kuid võib vajada pärast paigaldamist või rataste joondamist lähtestamist. Nii „tüübituvastuse“ kui ka „ASP“ väärtus võib kaduma minna, kui aku lahutatakse sel ajal, kui rooliseade on aktiivne. Vaja läheb sobivat diagnostikatööriista.

See on võrdlusalus otseasendi kindlakstegemiseks. See seatakse tehases (või taastootja juures), kuid võib vajada pärast paigaldamist või rataste joondamist lähtestamist. Nii „tüübituvastuse“ kui ka „ASP“ väärtus võib kaduma minna, kui aku lahutatakse sel ajal, kui rooliseade on aktiivne. Vaja läheb sobivat diagnostikatööriista.

See artikkel koosneb kahest osast. Teine osa vaatleb EPS-süsteemi ja ülejäänud sõiduki vahelist suhtlust, süsteemi integreeritud ohutusfunktsioone, mis kaitsevad juhti elektririkke korral, ning diagnostikaandmeid ja tõrkekoode, mis tõrke esinemisel genereeritakse.

See artikkel koosneb kahest osast. Teine osa vaatleb EPS-süsteemi ja ülejäänud sõiduki vahelist suhtlust, süsteemi integreeritud ohutusfunktsioone, mis kaitsevad juhti elektririkke korral, ning diagnostikaandmeid ja tõrkekoode, mis tõrke esinemisel genereeritakse.

Joonis 3
Joonis 4
Joonis 5
Joonis 3
Joonis 4
Joonis 5

SKF MacPhersoni tugilaager

Originaalosatootja teadmised ja kogemused kindlustavad mugavuse, stabiilsuse ja ohutuse.

SUVEKUUMUS JA TEIE AUTO AKU

Rikkeabi saab enamiku akutõrgetega seotud kõnesid esimeste külmade ajal ja esimestel talvepäevadel. Vastupidi tavaarusaamale ei põhjusta akutõrkeid aga külm, vaid need saavad alguse hoopis enne seda kuumal suvel.

Arvud räägivad enda eest: ADAC viimase rikkestatistika järgi põhjustas 46%1 ehk peaaegu pooled kõigist sõidukiriketest aku. Umbes 40% 2 kõigist kontrollitud akudest oli halvas seisundis ja oleks tulnud kohe välja vahetada.

Isegi vaid mõni kuum päev puhkuse ajal võib autoakule kahjulikult mõjuda, eriti kui raadio on jäetud mängima või akust saavad toidet välised tarbijad (nt külmutuskast või telefonilaadija) sel ajal, kui mootor ei tööta. Niisiis: parkige varjus ning lülitage enne autost väljumist raadio ja muud elektroonikaseadmed välja. Kui võimalik.

Lisaks kõrgele temperatuurile kahjustavad akut ka lühikesed sõidud. Pideva käivitamise ja pidurdamise tõttu ei saa generaator autoakut piisava vooluga varustada, et see täis laadida.

Kõrge temperatuur kiirendab aku vananemist

Autoaku jaoks on optimaalne välistemperatuur +20 °C. Suvel aga tõuseb temperatuur sageli kõrgemale kui +30 °C. Kõrge temperatuur soodustab aku isetühjenemist, mistõttu aku vananeb kiiremini. Rusikareegel: keemiline reaktsioon kahekordistub iga 10 °C temperatuuritõusu korral. See põhjustab keemiliste protsesside eksponentsiaalset kiirenemist, mis tekitab veelgi rohkem kahjustavaid tegureid, nt võrgukorrosiooni. Kui aku on vana või mitu korda täiesti tühi olnud, võib see kuumuse tõttu töötamast lakata.

KEEMILISE REAKTSIOONI TASE TEMPERATUURI FUNKTSIOONINA (Algväärtuseks on seatud 20°C)

1 Allikas: Saksamaa ADAC uuring 2021

Allikas: VARTA® Partner Panel, teostas

Väike kogus pliisulfaati jääb laadimise ajal akuplaatidele (seda nimetatakse sulfatsiooniks). Kõrge temperatuur võib sulfatsiooni kiirendada ja lõpuks aku enam ei tööta.

Ärge laske sel juhtuda – laske autoaku üle kontrollida

Et probleeme ära hoida, on soovitatav akut enne ja pärast puhkusehooaega kontrollida. Siis võite turvaliselt ja rahuliku südamega puhkusele minna. Paljud töökojad teevad professionaalseid akukontrolle – sageli tasuta. Nii ei tõrgu teie auto kunagi käivitumast ning olete kaitstud lisakulude ja -probleemide eest.

Kõik suuremad sõidukitootjad kasutavad oma sõidukites VARTA akusid. Nad usaldavad kõrgeimaid kvaliteedistandardeid ja Saksa inseneritööd. VARTA autoakud pakuvad õiget võimsuse ja vastupidavuse taset igale autotüübile, olgu tegemist tavasõiduki või start-stopp-süsteemiga masinaga. Kui teie autos on palju elektroonikaseadmeid, tuleks kaaluda AGMtehnoloogiaga aku kasutamist – nt VARTA Silver AGM.

www.varta-automotive.com

Temperatuuri mõju akus toimuvale keemilisele reaktsioonile.
Lülitage elektroonikaseadmed välja enne, kui autost lahkute.

PÜÜELDES

Protsesside optimeerimine võimaldab meil 2022. aastal vähendada jäätmeid 50% ja võtta ringlusse üle 4000 tonni piduriklotsimaterjali. Soovime muuta oma piduriklotsid ohtlike materjalide vabaks. Lisaks tegutseme selle nimel, et vähendada CO2-heidet kogu oma tarneahelas. Vaid kolm sammu parema, sujuvama pidurdamise heaks. Just seda piduriklotside eksperdid teevadki

www.textar.com

5 PÕHJUST, MIKS SÕIDUKIL PEAKS

OLEMA VEOKONKS

Veokonks on kasulik lisavarustus paljudes olukordades. Seetõttu esitame siin 5 põhjust, miks teie sõidukil peaks olema

Steinhofi veokonks.

Sõiduki veokonks on lahendus, millest on palju kasu ja mis avab autojuhtidele uusi võimalusi. Steinhof kui tuntuim veokonksutootja nimetab siin viis peamist põhjust, miks tuleks teha see ühekorrainvesteering.

1. SAATE VEDADA JALGRATTAID

Jalgrattasõit on suurepärane aktiivse liikumise viis. Ent rattasõidukohad ei pruugi alati olla kodu lähedal. Haakekonks võimaldab paigaldada jalgrattaplatvormi, et jalgrattaid saaks hõlpsasti transportida. Hea näide on Veturo jalgrattaplatvorm, mis ühildub Steinhofi haakekonksu kuuliga.

2. SAATE VEDADA HAAGIST

Kui kolite, veate mööblit või lähete mahuka varustusega telkima, võimaldab veokonks kinnitada sõiduki järele haagise ja vedada rohkem kraami. See on kaubiku rentimisele mugav alternatiiv. Vaja läheb ainult haagist, mida veokonksu külge kinnitada. See on suurepärane viis säästa aega ja raha.

3. SUURENDATE SÕIDUKI MÜÜGIVÄÄRTUST

Veokonksuga varustatud auto tõmbab järelturul rohkem tähelepanu. Paljud inimesed

otsivad juba selle funktsiooniga varustatud sõidukit, seega võib veokonksu olemasolu kiirendada müüki ja anda võimaluse küsida paremat hinda.

4. VÕITE NAUTIDA VEESPORTI

Veespordi harrastajad ja kalamehed hindavad varustuse transportimise võimalust. Veokonks muudab süstade, paatide, jettide ja isegi väikeste jahtide vedamise lihtsaks ja ohutuks. Kui on soov sõitma või kalale minna, ei teki küsimust, kuidas sõiduriist ja muu varustus kaasa võtta.

5. TÕHUSTATE OMA ÄRI

Ettevõtjatel on sageli tarvis kaupu, materjale või seadmeid vedada. Veokonks osutub sellistel juhtudel asendamatuks tööriistaks, mis võimaldab paindlikult kohandada sõidukit hetke ärivajadustega, ilma et oleks tarvis investeerida eraldi veeremisse.

Veokonksu ost avab autokasutajale laialdased võimalused: hõlbustab oluliselt argitoimetusi ja hobitegevusi ning võib toetada ka äriasjus. „Oled sa innukas jalgrattur, veespordihuviline või ettevõtja – veokonks on kindlasti hindamatu lisand igale sõidukile,“ kinnitab Steinhofi müügitoe juht Anna Michałków.

UUDNE W13 SISSETÕMMATAV VEOKONKS – ALATI KASUTUSVALMIS

Uusim W13 veokonks on praktilisuse sünonüüm. Tarvik on alati kasutusvalmis; selle kasutamine ei nõua lisatööriistu ega füüsilist jõudu. Moeka kujundusega W13 veokonksu on tõega mugav kasutada.

W13 ühildub paljude tänapäeva sõidukitega. Audi Q7 II, Skoda Kodiaq ja Seat Leon on vaid mõned mudelid, mida on võimalik selle moodsa pukseerimissüsteemiga varustada.

KOHUSTUS KASUTUSETA VEOKONKS LAHTI HAAKIDA

Kui otsustate paigaldada veokonksu, olete suure tõenäosusega aktiivse elustiili pooldaja. Veokonksule kinnitatud jalgrattaplatvorm, haagissuvila või väikelaevaga haagis. Kui jõuad sihtpunkti ja lõpetad veokonksu kasutamise, on paljudes Euroopa riikides kohustus kuul lahti haakida. Selline kord kehtib muuhulgas Austrias ja Saksamaal.

Kui veokonksu saab pampri sisse peita, on asi isegi lihtsam. Seega vastavad autotootjate paigaldatud originaalvarustuse veokonksud ning mudel W13 klientide ootustele. Et veokonksu kuul auto pampri alla peitu liiguks, tuleb vajutada ainult ühte nuppu pagasiruumis. Sellisel moel ei riku veokonks auto kerejoont ning on kahjustuste ja mustuse eest veel paremini kaitstud.

Steinhofi veokonks W13 on mugavust, ohutust ja väljanägemist parandav uuendus. See on lahendus, mis töötab hästi nii argielus kui ka pikematel reisidel. Kahtlemata on W13 autotööstuses samm tulevikku, mis rahuldab ka kõige nõudlikumaid kasutajaid.

TURBOLAADUR JA EGR-KLAPP: RAJU

PAAR VÕI PIGEM MUGAVUSABIELU?

Tänapäeva mootorid peavad vastama neile esitatavatele rangetele nõuetele. Ennekõike peavad nad olema ökonoomsed. See selgitab, miks suurem osa neist on varustatud turboülelaadimissüsteemiga.

Ühtlasi kehtivad neile karmid heitgaasistandardid. Järgmise EURO mootoristandardi kehtestamisega piiratakse põlemisprotsessis tekkivate kahjulike heitgaasikomponentide lubatud hulka. Loomulikult piiratakse kõige rangemalt kõige ohtlikumaks loetavaid lämmastikoksiide (nn Nox), mistõttu heitgaaside käitlemise süsteeme laiendatakse lisakomponentidega. Kogu süsteemi põhielement on heitgaasi tagastussüsteem (EGR). Et saavutada oma eesmärki, peavad nii turbolaadimine kui ka heitgaaside järeltöötlussüsteem omavahel koostööd tegema. Kas see aga käib alati justkui sõrmenipsust?

Turbolaadur saab energiat heitgaasidest, mis panevad enne heitgaasisüsteemi jõudmist tööle turbiini. Kompressoriratta võlliga ühendatud turbiin võimaldab kokku suruda lisakoguse eelnevalt õhufiltri kaudu sisse imetud õhku. Selle lahenduse kasutamine täidab esimese tingimuse – parandab ökonoomsust mõõtmete vähendamise ja mootori töömahu kahandamisega ilma selle talitlusparameetreid (võimsust ja väändemomenti) kaotamata. EGR-klapi tööpõhimõte on lihtne. Osa põlemisprotsessis tekkinud heitgaasidest tuleb väljalaskekollektorist tagasi sisselaskekollektorisse suunata. Mis on selle tegevuse eesmärk? Vähendada põlemistemperatuur tasemele, kus kahjulikke NOx-ühendeid ei teki. Kõige parem viis selleni jõuda on suruda neutraalsed heitgaasid mootori põlemiskambrisse ja sel moel osa hapnikku välja tõrjuda. Nagu näete, sõltub mõlema süsteemi töö heitgaasidest. Siit aga probleemid algavadki. Heitgaaside kvaliteet mõjutab ühtaegu turbolaaduri tõhusust ja EGR-klapi võimalikke rikkeid. EGR-klapi asend võib sõltuvalt heitgaasi ta-

gastussüsteemi tüübist erineda. Klassikalisel variandil, mida nimetatakse ka kõrgrõhuga retsirkulatsiooniks, asub klapp turbolaaduri ees. Seetõttu suunatakse osa heitgaasidest tagasi sisselaskekollektorisse, kus need käitavad turbiini. See lahendus on probleemivaba seni, kuni EGR-klapp töötab nii, nagu peab. Kui aga klappi hakkab tahmana kogunema põlemata kütust, ummistub see ajapikku. Kui ummistus jääb klapi avatud asendisse, väheneb turbolaaduri nõuetekohaseks käitamiseks vajalik heitgaasienergia märkimisväärselt ja see ei saa enam tõhusalt töötada. Ühtlasi on kütusesegus klapi avatud asendi tõttu alati vähem hapnikku, sõltumata mootori pööretest ja temperatuurist. Uuemad lahendused kasutavad madalsurve retsirkulatsiooni. Sellisel juhul asub EGR-klapp turbolaaduri taga pärast tahmafiltrit. Seda tüüpi retsirkulatsiooni nimetatakse ka puhtaks, sest teoreetiliselt peaks tahmafilter tahma kinni pidama ja heitgaase puhastama. Seetõttu naasevad need turbolaaduri kompressori sisselaskeavasse pärast segamist õhufiltri kaudu sisse imetava õhuga. On lihtne ette kujutada, millised riskid sellega kaasnevad. Kui mis tahes tahmaosakesed tahmafiltrist läbi pääsevad, satuvad need otse turbolaaduri kompressorirattale ja kahjustavad seda. Nii osutub tahmafiltri püsiv eemaldamine (mida mõned kasutajad endiselt teevad) otsesõnu hävitavaks. Nagu näete, kehtib reegel, et igas mõttes ideaalseid paare ei ole olemas. Kuigi turbolaadur ja EGR-klapp peavad teineteist moodsat mootorit tõhusaks ja keskkonnasõbralikuks muutes täiendama, võivad nad teineteist omaenda nõrkuste tõttu ka kahjustada. Sellisel juhul muutub suhe sõna otseses mõttes toksiliseks.

VAID KOLM TÄHTE

TAGAVAD SUURIMA

JÕUDLUSE & TÄPSUSE

NGK & NTK TIPPTEHNOLOOGIAGA

Ennast tõestanud tehnoloogia maksimeerib jõudluse ja täpsuse. Populaarseid süütetehnoloogia ja sõidukielektroonika tootemarke NGK ja NTK võib usaldada.

• Süüteküünlad • Hapnikuandurid

• Eelsüüteküünlad • Heitgaasi temperatuuriandurid

• Süütepoolid • Absoluutrõhu- ja massivooluandurid

• Süütejuhtmed ja -jaoturid • Mootori kiiruse- ja asendiandurid

• Heitgaasi ringlusklapid

• Heitgaasi- ja rõhuvaheandurid

Niterra

ÕLI KOGUSE JA KVALITEEDI KONTROLLIMINE

KOMPRESSORI VAHETAMISEL

ÕLI KOGUSE JA KVALITEEDI KONTROLLIMINE

KOMPRESSORI VAHETAMISEL

ANTES DE SUSITUIR UN COMPRESOR

ANTES DE SUSITUIR UN COMPRESOR

ENNE KOMPRESSORI VAHETUST

ENNE KOMPRESSORI VAHETUST

Esimene asi on teha kindlaks süsteemis kasutatava õli ja külmaaine õige kogus, kvaliteet ning tüüp. Enne kompressorivahetust soovitame hinnata kliimaseadmes kasutatava õli ja külmaaine kvaliteeti meie diagnostikatööriistaga Sight-Glass (R-134a jaoks 38807, R-1234yf jaoks 38809).

Esimene asi on teha kindlaks süsteemis kasutatava õli ja külmaaine õige kogus, kvaliteet ning tüüp. Enne kompressorivahetust soovitame hinnata kliimaseadmes kasutatava õli ja külmaaine kvaliteeti meie diagnostikatööriistaga Sight-Glass (R-134a jaoks 38807, R-1234yf jaoks 38809).

ÕLI JAOTUS KLIIMASEADMES

KLIIMASEADME JUURES TEHTAVAD TOIMINGUD VASTAVALT PROTSEDUURILE

KLIIMASEADME JUURES TEHTAVAD TOIMINGUD VASTAVALT PROTSEDUURILE

KOOS KONTUURI PUHASTAMISEGA

KOOS KONTUURI PUHASTAMISEGA

> Kontrollige õli ja külmaaine üldkogust kontuuris (vastavalt tootja andmetele ja QR-koodile tabelis). Kui paigaldatud on mõni lisakomponent, nt topeltaurusti (tagumine aurusti, katus).

> Kontrollige/mõõtke uue kompressori õlikogust. Paigaldatav kompressor võib nõuda rohkem või vähem õli. Kasutada tuleks tootja soovitatud õli.

> Kontrollige õli ja külmaaine üldkogust kontuuris (vastavalt tootja andmetele ja QR-koodile tabelis). Kui paigaldatud on mõni lisakomponent, nt topeltaurusti (tagumine aurusti, katus).

> Kontrollige/mõõtke uue kompressori õlikogust. Paigaldatav kompressor võib nõuda rohkem või vähem õli. Kasutada tuleks tootja soovitatud õli.

ILMA KONTUURI PUHASTAMATA

> Kontrollige/mõõtke vana kompressori jääkõli kogust.

ILMA KONTUURI PUHASTAMATA

> Kontrollige/mõõtke uue kompressori õlikogust.

> Kontrollige/mõõtke vana kompressori jääkõli kogust.

> Lisage uude kompressorisse samapalju õli kui vanast kompressorist välja lasksite. Nii väldime õlikoguse ületamist kontuuris (liigse õli tekitatavat vedelikumõju).

> Kontrollige/mõõtke uue kompressori õlikogust.

Kui kontuuris vahetatakse rohkem osi, siis tuleb lisada proportsionaalne osa õlist, vt graafikut (1). Õli ja jahutusvedeliku koguseid saate sõltuvalt mudelist kontrollida, kasutades tootja andmeid või QR-koodi tabelis.

> Lisage uude kompressorisse samapalju õli kui vanast kompressorist välja lasksite. Nii väldime õlikoguse ületamist kontuuris (liigse õli tekitatavat vedelikumõju).

Kui kontuuris vahetatakse rohkem osi, siis tuleb lisada proportsionaalne osa õlist, vt graafikut (1). Õli ja jahutusvedeliku koguseid saate sõltuvalt mudelist kontrollida, kasutades tootja andmeid või QR-koodi tabelis.

ÕLI JAOTUS KLIIMASEADMES
Õli + külmaaine UV-lisand Liigne UV-lisand
Õlisegud
Liigne niiskus
Õli + UV segu (parafiinid)
Põlenud õli
VAATEKLAAS
Õli + külmaaine UV-lisand Liigne UV-lisand Õlisegud
Liigne niiskus
Õli + UV segu (parafiinid)
Põlenud õli
VAATEKLAAS

MIKS TULEKS AUTOMAATKÄIGUKASTI

ÕLI ZF’I KÄIGUKASTIDES VAHETADA REGULAARSELT?

• Regulaarsed õlivahetused ZF’i automaatkäigukastil kindlustavad selle toimimise pikkade aastate kestel, võimaldavad sõiduki ökonoomsemat kasutamist ning pääseda tõsisematest riketest ja probleemidest.

• Õli vahetades tuleks olla eriti tähelepanelik, et valite konkreetse käigukasti jaoks sobivaima toote.

• ZF Aftermarket'i õlivahetuskomplektid automaatkastidele teevad mehaaniku töö kergemaks, sest need sisaldavad kõiki vajalikke elemente, mille kaudu väheneb sõiduki töökojas viibimise aeg.

Automaatkäigukast on auto üks kõige kallimaid komponente. Olles ühtlasi ka üks kõige keerukamaid, kui tekib vajadus seda remontida. Vältimaks rikkeid ja parandades sõiduki toimimist ökonoomselt, tuleks käigukastiõli ZF’i käigukastides regulaarselt vahetada. ZF Aftermarket’i asjatundjad soovitavad regulaarselt käigukasti õlitaset kontrollida, mis kõik on puhtalt teie auto “tervise” huvides.

MILLAL VAHETADA AUTOMAATKÄIGUKASTIS ÕLI?

"Õlivahetuse sagedus ZF’i käigukastides sõltub paljudest aspektidest – sealhulgas sõiduki mudelist, käigukasti tüübist ja oludest, kus autot kasutatakse. Tulenevalt nendest faktoritest, mis mõjutavad iga konkreetse käigukasti tööiga, soovitab ZF vahetada õli oma käigukastides pärast 150 000 km läbimist. Siiski, töötades kõrgetel temperatuuridel või koormusel, või kui sõiduki varasemast kasutusviisist on vähe teada, siis võib mõistlikuks osutuda käigukasti õli vahetamine ka sagedamini. Kui koormus käigukastile on suurem, näiteks tulenevalt dünaamilisest sõidustiilist või sõiduki koormatusest, siis seda kiiremini halvenevad õli määrivad omadused. See viib kulumisvastaste ja puhastavate lisandite lagunemiseni õlis, hapete ja tahkete osakeste hulga suurenemiseni, õli viskoossuse vähenemiseni ning ka õli värvi muutumiseni. Teiste käigukastide puhul, mille tootja pole ZF, tuleks õlivahetusel

ZF AFTERMARKET LAIENDAB OMA VALIKUT KA E-MOBIILSUSE VALDKONNAS, TUUES VÄLJA E-ÕLIDZF LIFEGUARD EFLUID NING ZF LIFEGUARD HYBRID.

järgida konkreetse käigukastitootja soovitusi," ütleb Grzegorz Arbajter, Workshop Concept’i asjatundja.

Murettekitavad sümptomid, mis viitavad vajadusele õli vahetada, on sujuva kiirenduse kadumine käiguvahetuste ajal, jõnksutamine käiguvahetustel, käigu äravahetamine liiga hilja ning ka õli temperatuur käigukastis, kui see kipub liiga kõrgeks minema. Ennetava õlivahetuse võiks automaatkäigukastis teha ka siis, kui ostate kasutatud auto – sest alati pole auto varasem hooldusajalugu tervikuna teada. Eelmise omaniku sõidustiil, hooldustega koonerdamine või suur läbisõit võivad kõik viidata õli määrdeomaduste halvenemisele, millega kaasneb oht rikkuda ka auto muud komponendid. Esimene detail, mida õlivahetusega venitamine kahjustab, on jõuülekande mehhatroonika süsteem.

KUIDAS VALIDA ÕLI, MIS VASTAB KÄIGUKASTI NÕUDMISTELE?

Tasub teada, et iga automaatkäigukasti tüüp ja mudel võib vajada erinevat õli, kusjuures vale õli kasutamine võib kaasa tuua suurema kütusekulu, käigukastiosade kiirema kulumise

ning isegi korrosiooni elektroonikasüsteemides. Iga ZF'i automaatkäigukasti õli on täiuslikult sobiv teatud konkreetse käigukasti jaoks.

Kvaliteetsed ZF LifeguardFluid käigukastiõlid ja õlivahetuskomplektid spetsiifilistele automaatja hübriidkäigukastidele garanteerivad sujuvad käiguvahetused ja vibratsioonitu sõidu. Täiendavalt kahandavad nad suure koormusega detailide kulumist, tagavad optimaalse viskoossuse väiksema kütusekulu nimel ning alandavad CO2 heidet. Ühtlasi pakuvad need käigukastile kaitset terveks tööeaks. ZF’i asjatundjad soovitavad õlivahetusi ZF’i automaatkäigukastides staatilisel meetodil kvalifitseeritud töökojas. See meetod on piisav tagamaks käigukasti ootuspärane toimimine ja sujuvad käiguvahetused. Sedalaadi õlivahetus, mis vajab poole vähem õli kui dünaamiline õlivahetus, on ka keskkonnasõbralikum ja soodsam. Mugav ja turvaline valik on õlivahetuseks terviklik ZF’i õlivahetuskomplekt. See võimaldab mehaanikul õlivahetuse kiirelt ja efektiivselt teostada. Sõltuvalt käigukasti mudelist, sisaldub komplektis õige kogus õli just teie konkreetse käigukasti jaoks, sisse ehitatud õlifiltriga õlivann, tihend ja kork, uued poldid ja muud vajalikud tihendid. Tasub teada, et ZF

VAATA KA VIDEOT: MIKS TULEKS AUTOMAATKÄIGUKASTI ÕLI ZF’I KÄIGUKASTIDES VAHETADA REGULAARSELT?

Aftermarket pakub õlivahetuskomplekte ka teiste tootjate automaatkäigukastidele. Valides töökoda, kuhu soovite auto viia, tasub arvesse võtta seal kasutatavate varuosade kvaliteeti, asjatundlikku lähenemist ja kvalifitseeritud tööjõudu. Kasutades töökodasid, mis on liitunud ZF [pro]Tech töökodade kontseptsiooniga, võite teenuse kvaliteedis kindel olla, sest sealsed teadmised tulevad otse käigukastitootjalt.

E-ÕLID JA VEDELIKUD HÜBRIIDAUTODELE

Tulenevalt järelturul kiirest kasvust ja remonti jõudvate elektri- ja hübriidsõidukite hulgast, laiendab ZF Aftermarket oma lahenduste valikut ka e-mobiilsuses. Üks neist on uue käigukastiõli juurutamine just elektriautodele (ZF Lifeguard eFluid) ja hübriidautodele (ZF Lifeguard Hybrid). Need pakuvad jõuülekandele parimat kaitset ja väikseimat kulumist, paremat dünaamikat ja optimaalset temperatuurikontrolli isegi tugeval kiirendusel.

LEKKIV EGR-JAHUTI KUI JAHUTUS-

VEDELIKU KADUMISE PÕHJUS

Alates Euro 4 heitmestandardi kehtestamisest kasutatakse üha enam EGR-jahutitega EGR-süsteeme. Kuigi EGR-jahuti ei ole tüüpiline kuluosa, võib selle tööiga siiski enne mootori oma otsa saada. Selles artiklis räägime, miks tuleb jahutusvedeliku kadumise korral kindlasti kontrollida EGR-jahutit.

EGR-jahutis toimib jahutusainena mootori jahutusvedelik. EGR-jahutid on valmistatud roostevabast terasest või alumiiniumist. Ebasoodsates või ettenägematutes töötingimustes (nt kui mootorit kasutatakse suure väävlisisaldusega kütuse või biokütusega) võib tekkida rohkem agressiivseid põlemisjääke. Kui sellised tingimused kestavad pikemat aega, võib see põhjustada sisemisi lekkeid, millega kaasneb jahutusvedeliku järkjärguline kadu. Jahutusvedeliku kao põhjust otsides vahetatakse sageli silindripea tihendeid, silindripäid ja niiskete silindrihülsside tihendeid, kuid tolku sellest ei ole.

Vea tegelik põhjus

Kõige sagedasem vea põhjus on heitgaasi poolelt tulenev leke. Üks vähem levinud põhjustest on jahutusvedeliku poolele tekkiv punktkorrosioon. Sobimatud jahutusvedelikud võivad siin põhjustada korrosiooni või kavitatsiooni. Kuna mootori töötamisel on heitgaasi vasturõhk suurem kui rõhk jahutussüsteemis, ei ole jahutusvedeliku kadu alati kohemaid märgatav. Kui mootor välja lülitatakse, imbub jahutusvedelik mootori heitgaasi- või sisselaskeõhusüsteemi.

Kui EGR-jahuti paikneb sisselaske- ja väljalaskeklappidest kõrgemal, võib see põhjustada jahutusvedeliku kogunemist ühe või mitme silindri põlemiskambrisse. Mootori käivitamisel ilmnevad „veeplaksud“, millega kaasneb kolbide, silindrite või ühendusvarraste kahjustumine.

Kokkuvõte

Et vältida kallist ja ajamahukat mootoriremonti, peaksite jahutusvedeliku kao põhjust otsides enne mootori lahtivõtmist hoolikalt kontrollima, kas EGR-jahuti ei leki.

1. Õhumassi andur

2. Laadimisõhu jahuti

3. Laadimisõhu temperatuuriandur

4. Reguleeriv gaasiklapp

5. EGR-klapp

6. EGR-jahuti

7. Turbolaadur (turbiin)

8. Turbolaadur (kompressor)

Ükskõik

GKN Automotive'il on lahendus olemas

GKN Automotive pakub katvas valikus külgvõlle ja püsikiirus- ehk CV-liigendeid, millest saab hõlpsasti kokku panna õige lahenduse igat tüüpi sõiduautole, olgu see siis elektri- või hübriid- või sisepõlemismootoriga auto.

Meie Countertrack®-i CV-liigendid kasutavad vasturadu, mis tasakaalustavad sisemisi jõude paremini, suurendades tõhusust ning vähendades hõõrdumist, müra, vibratsiooni ja ebamugavust. Tänu sellele võimaldavad GKN Automotive'i lahendused säilitada erisuguse jõuülekande ja väljundvõimsusega sõidukitel ühesuguse vedrustuse geomeetria ja mõõtmed.

Sisepõlemismootoriga, elektri- või hübriidauto; esi-, taga- või nelikvedu: detailid loevad rohkem kui iial varem. GKN Automotive'il on lahendus olemas.

GKN Automotive pakub järelturul suurimat elektri- ja hübriidautode varuosavalikut

GKN varustab elektri- ja hübriidautode järelturul:

3374 autotüüpi

Hübriid- ja elektriautode külgvõllisüsteemid

13 89 0 142 kasutatavat sõidukit

Elektrifitseerimine esitab elektriautode külgvõllidele uusi tehnili mitmeid lahendusi: alates suurematest liigendinurkadest pagasimuudatuste jaoks kuni suurema jäikuseni, mis tagab võnkumiste parema kontrolli ja suurema tõhususe, mis omakorda säästab akut.

GKN Automotive'i moodullahenduste ja teadmistega ajamisüsteemide konstruktsioonist luuakse lisaväärtusega detaile. Tänu sellele olemegi hübriid- ja elektriautode jõuülekannetega teistest ees.

ROOLISÜSTEEMI TAVALISEMAD TÕRKED

Roolisüsteem on sõiduki kontrollikeskus, tänu millele juht saab õiget sõidusuunda hoida. Moodsad roolisüsteemid toetavad juhti nii sõidul kui ka parkimisel. Kuid neil võib esineda tõrkeid. Roolisüsteemi tõrked mõjutavad ülisuurel määral mitte ainult juhi ja kaassõitjate, vaid ka teiste liiklejate ohutust. Seetõttu peaks iga juht teadma, kuidas tõrkeid ära tunda.

Roolisüsteemil on mitu ülesannet. See võimaldab juhil sõidukit kontrollida ja kiiresti teel kohatavatele ohtudele reageerida. Tehnilises keeles: roolisüsteem muudab rataste pöörlemispindade nurka autokere suhtes. Juba aastaid on suurt tähelepanu pööratud ka juhi mugavusele – et roolimine ei nõuaks liiga palju jõudu. Roolisüsteemis on kasutatud kõige uuemaid aktiivse ja passiivse ohutuse lahendusi.

Moodsa roolisüsteemi võib tinglikult jagada mitmeks osaks. Esimene osa on roolimehhanism. See koosneb roolisambast ja (sageli mitme universaalliigendiga) roolivõllist. Selle põhiülesanne on kanda rooliratta keeramisliigutused üle käänmikule.

Käänmik on teine roolisüsteemi element. Käänmik koosneb juhthoovast, roolihoovast, roolivarrastest ja roolivardaotstest. Roolilati ülesanne on reageerida rooliratta pööramisele ja rattaid vastavalt keerata.

Roolisüsteemi kolmas osa on roolivõimendisüsteem. Tänu sellele süsteemile ei pea juht rataste keeramiseks ja autoga manööverdamiseks palju jõudu kasutama. Esimene ja vanim lahendus oli hüdrauliline roolivõimendisüsteem. Selle keskmes oli hüdrauliline peasilinder, mida käitati mitmik-kiilrihmaga.

Hiljem asendati hüdrauliline roolivõimendi elektrohüdraulilisega. See lahendus kasutab elektriajamiga peasilindrit, mis töötab ainult rooli keeramisel. Selline lahendus lubas mootori ja peasilindri koormust märkimisväärselt vähendada. Mõlemad lahendused põhinesid roolivõimendivedelikul (hüdraulikaõli). Praegu on väga populaarne elektriline roolivõimendi. Siin on roolivõimendisüsteem ühes tükis, ei võta palju ruumi ega vaja vedelikku.

Aastate jooksul on muutunud ka rool, täpsemalt rooliratas – roolisüsteemi kõige olulisem element, millega juhil on vahetu kokkupuude. Palju aastaid oli sellele paigaldatud turvapadi. Nüüd aga koguvad populaarsust mitmeotstarbelised roolirattad. See tähendab, et neil on mitmesuguste seadmete, näiteks helisüsteemi juhtnupud.

Miks roolisüsteem tõrkuma hakkab?

Roolisüsteemi mõjutavad sõidu ajal mitmesugused jõud. Süsteemi elemendid ja komponendid kuluvad. Materjalid vananevad, eriti kumm. Igal elemendil on oma materjali- ja mehaaniline vastupidavus. Tõrge võib tekkida ka hooldusvea tõttu.

Roolisüsteem vajab regulaarset hooldust. Selle ulatus sõltub süsteemi konstruktsioonist. Kõikide autode rataste jooks tuleb korrapäraselt üle vaadata.

Roolisüsteemi tõrgete tavalised sümptomid.

Roolisüsteemi töö häired vähendavad sõiduohutust ülisuurel määral. Roolisüsteemi tõrked võivad põhjustada väga raskeid õnnetusi. Ega siis diagnostikud iga-aastaste tehnoülevaatuste ajal lihtsalt heast peast roolisüsteemi eriti hoolikalt uuri.

Millele tuleb erilist tähelepanu pöörata? Kõige levinumad probleemid on rooli tuntav, liiga suur lõtk, rooli pööramisraskused, probleemid rataste külgsuunas keeramisel, roolivõimendi osaline või täielik toimimishäire, roolisüsteemi, rataste või hüdraulikasüsteemi peasilindri tekitatavad hääled ning rehvimustri ebaühtlane kulumine. Need asjad tuleb võimalikult ruttu kindlaks ja korda teha.

Roolisüsteemi levinuimad tõrked.

Roolivardaotste kulumise tunneb ära kapoti alt tulevatest häältest. Neid hääli on kuulda isegi siis, kui auto seisab. Kulunud roolivardaotsad panevad ka rooli vibreerima.

Kõige sagedasem sümptom on tuntav lõtk, mis paneb auto rooli kergetele keeramisliigutustele väga aeglaselt reageerima. Roolivarda otsad kuluvad auto tavapärasel kasutamisel. Nende kulumist võivad põhjustada ka teiste vedrustuse osade kahjustused. Samuti võib neid mõjutada ettevaatamatu sõit üle kõnnitee äärekivi.

Teine, kõige sagedasem probleem on rataste vale jooks. Rataste joonduse ja jooksu probleem võib ilmneda ka pärast esimesse teeauku sõitmist. Valesti joondatud ratastele viitab see, kui auto kisub ühele küljele, sõidusuunda tuleb pidevalt korrigeerida, auto reageerib roolile aeglaselt, aga ka rehvimustri ebaühtlane kulumine.

Vanematel autodel võib olla probleeme ka korrodeerunud rattakandurite tõttu. Sageli on rattalaagrid kulunud. Siin on kõige sagedasemad sümptomid erisuguse intensiivsusega helid – surin, hõõrdumishääled, metalsed helid, sumin, lõgin jne. See on väga ohtlik tõrge, mis tuleb võimalikult ruttu kõrvaldada. Mõnedel autodel pressitakse rattarummudesse uued laagrid. On ka teisi tehnilisi lahendusi. Näiteks mõnedel tänapäeva autodel ei saa laagreid rattarummudes vahetada. Sel juhul tuleb välja vahetada kogu koost. Rooliajami tõrge (roolilati tõrge) on samuti üpris levinud häda, mis läheb kahjuks ka kalliks maksma. Roolilati tõrke sümptomid on rooliratta kinnikiilumine või ebatavaliselt suur lõtk või mitmesugused hääled rooli pööramisel. Rooliajami kahjustustel võib olla mitu põhjust. Need võivad olla auto intensiivsest kasutamisest põhjustatud kulumine, määrdeaine leke, vee sattumine roolilatti ja korrosioon, tolmukaitsmete kulumine, kuulliigendite kahjustused, õlitorude ummistused jne.

Roolisüsteemi tõrked ei jäta autot küll seisma, ent paljud kogenematud juhid võivad olla üllatunud, kui palju jõudu rooli keeramine nõuab. Kontrolli puudumine auto üle ja võimalik paanika võivad põhjustada avarii. Roolivõimendisüsteemi tõrke tavalised sümptomid on vajadus kasutada rooli keeramiseks suurt jõudu, roolivõimendi jõudluse vähenemine (kinnikiilumine), hüdraulikasüsteemis peasilindri tekitatav müra (surin) ja armatuurlaual süttinud hoiatustuli.

Roolivõimendisüsteemi tõrgetel on hulk põhjusi. Näiteks roolivõimendivedeliku puudus süsteemis, süsteemi lekked, peasilindri või ajamirihma viga.

Elektrilistes roolivõimendisüsteemides võib tõrke põhjustada rakendunud kaitse, aga ka juhtkaablid; süsteem võib olla üle kuumenenud (nt suurest manööverdamisest parkimisel) või mõni andur ei tööta.

Roolisüsteemi tavalisimad tõrked võivad tekkida igas autos. Et õnnetusi ei juhtuks, tuleb sellised tõrked kõrvaldada võimalikult kiiresti.

SUJUVAM JUHTIMINE

OHUTUMAKS SÕITMISEKS

PAREM KARTA KUI KAHETSEDA.

Kuna amortisaatorid töötavad iga kord maanteel sõites kõvasti kuluvad aja jooksul, soovitavad eksperdid neid visuaalselt kont 20 000 km järel ja vahetada iga 80 000 km järel.

M Millal Sa viimati enda amortisaatoreid kontr

Vaadake järgmiset lehekülge, et näha, kui ohtlikud võivad vigased amordid olla ja kuidas märke ära tunda.

Töökojad toetuvad SACHS´i amortisaatoritele, et tagada optimaalne töökindlus, pikk kasutusiga ja iga osa kvaliteet.

M Muutes iga sõidu turvalisemaks ja mugavamaks

Lisainfo: aftermarket.zf.com/sachs/pc-shocks

TÕESTATUD JÕUDLUS

DA AMORTISAATOREID NA

DA AMORTISAATOREID

DA AMORTISAATOREID ENA

DA AMORTISAATOREID ENA

ENDATUD PIDURDUSTEEKOND KEHV HAARDUMINE TEEGA

VESILIUG

VESILIUG

misprobleemidest?

probleemidest?

ähem mugavat sõitu, vaid ohustavad ka

probleemidest?

misprobleemidest? t vähem mugavat sõitu, vaid ohustavad ka

t vähem mugavat sõitu, vaid ohustavad ka

ähem mugavat sõitu, vaid ohustavad ka

Tea hoiatusmärke

Tea hoiatusmärke

Kas teie sõidukit on kurvides raske juhtida?

Tea hoiatusmärke

Tea hoiatusmärke

Kas ebatasased teekatted mõjutavad teie sõidukit halvasti?

Kas ebatasased teekatted mõjutavad teie sõidukit halvasti?

Kas teie sõidukit on kurvides raske juhtida?

Kas teie pidurdusteekond on ebatavaliselt pikk?

Kas ebatasased teekatted mõjutavad teie sõidukit halvasti?

Kas ebatasased teekatted mõjutavad teie sõidukit halvasti?

Kas teie pidurdusteekond on ebatavaliselt pikk?

Kas teie pidurdusteekond on ebatavaliselt pikk?

Kas teie pidurdusteekond on ebatavaliselt pikk?

Kas tunnete ebatasasel teel liigset vibratsiooni?

Kas tunnete ebatasasel teel liigset vibratsiooni?

Kas tunnete ebatasasel teel liigset vibratsiooni?

Kas tunnete ebatasasel teel liigset vibratsiooni?

did soovitavad amortisaatorid paarikaupa välja ahetada – nii võite olla kindel, et kõik teie sõiduki amordid täiesti uued, et tagada optimaalne jõudlus ja sõiduki

did soovitavad amortisaatorid paarikaupa välja ahetada – nii võite olla kindel, et kõik teie sõiduki amordid täiesti uued, et tagada optimaalne jõudlus ja sõiduki

did soovitavad amortisaatorid paarikaupa välja ahetada – nii võite olla kindel, et kõik teie sõiduki amordid täiesti uued, et tagada optimaalne jõudlus ja sõiduki

did soovitavad amortisaatorid paarikaupa välja ahetada – nii võite olla kindel, et kõik teie sõiduki amordid täiesti uued, et tagada optimaalne jõudlus ja sõiduki

Erakordne OE kvaliteet. Suurenenud ohutus. Optimeeritud sõidukogemus. SACHS amortisaatorid. Parem teie töökojale ja parem teie klientidele.

Erakordne OE kvaliteet. Suurenenud ohutus. Optimeeritud sõidukogemus. SACHS amortisaatorid. Parem teie töökojale ja parem teie klientidele.

Kuna teie amortisaatorid muutuvad aja jooksul vigaseks, võivad need põhjustada mitmeid ohte, sealhulgas:

Kuna teie amortisaatorid muutuvad aja jooksul vigaseks, võivad need põhjustada mitmeid ohte, sealhulgas:

Kuna teie amortisaatorid muutuvad aja jooksul vigaseks, võivad need põhjustada mitmeid ohte, sealhulgas:

Kuna teie amortisaatorid muutuvad aja jooksul vigaseks, võivad need põhjustada mitmeid ohte, sealhulgas:

• p pikemad peatumisteekonnad – see tähendab, et rehvid ei reageeri pidurdamisel nii nagu peaks;

• p pikemad peatumisteekonnad – see tähendab, et rehvid ei reageeri pidurdamisel nii nagu peaks;

• p pikemad peatumisteekonnad – see tähendab, et rehvid ei reageeri pidurdamisel nii nagu peaks;

• p pikemad peatumisteekonnad – see tähendab, et rehvid ei reageeri pidurdamisel nii nagu peaks;

• r rehvide ebaühtlane kulumine – mille tulemuseks on väiksem haardumine;

• r rehvide ebaühtlane kulumine – mille tulemuseks on väiksem haardumine;

• r rehvide ebaühtlane kulumine – mille tulemuseks on väiksem haardumine;

• r rehvide ebaühtlane kulumine – mille tulemuseks on väiksem haardumine;

• h halb juhitavus ebatasasel teekattel – mis tähendab vähem stabiilset sõidukit;

• h halb juhitavus ebatasasel teekattel – mis tähendab vähem stabiilset sõidukit;

• h halb juhitavus ebatasasel teekattel – mis tähendab vähem stabiilset sõidukit;

• l liigne rooli vibratsioon – mis võib viia juhitavuse kaotamiseni

• l liigne rooli vibratsioon – mis võib viia juhitavuse kaotamiseni. ENDATUD PIDURDUSTEEKOND KEHV

• h halb juhitavus ebatasasel teekattel – mis tähendab vähem stabiilset sõidukit;

• l liigne rooli vibratsioon – mis võib viia juhitavuse kaotamiseni

• l liigne rooli vibratsioon – mis võib viia juhitavuse kaotamiseni.

Erakordne OE kvaliteet. Suurenenud ohutus. Optimeeritud sõidukogemus. SACHS amortisaatorid. Parem teie töökojale ja parem teie klientidele.

Erakordne OE kvaliteet. Suurenenud ohutus. Optimeeritud sõidukogemus.

SACHS amortisaatorid. Parem teie töökojale ja parem teie klientidele.

V Valige igas osas tipptase Lisainfo: aftermarket.zf.com/sachs/pc-shocks

V Valige igas osas tipptase

V Valige igas osas tipptase

Lisainfo: aftermarket.zf.com/sachs/pc-shocks

Lisainfo: aftermarket.zf.com/sachs/pc-shocks

V Valige igas osas tipptase Lisainfo: aftermarket.zf.com/sachs/pc-shocks TÕESTATUD

VESILIUG
HAARDUMINE TEEGA
ENDATUD PIDURDUSTEEKOND KEHV HAARDUMINE TEEGA

TÄIELIK TÄPSUS IGA KORD. USALDA KVALITEETI.

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.