Page 1

inter ikea centre group

Newsletter Číslo 2, 2009

DK Copenhagen Gdansk Hamburg-Moorfleet Bremen-Brinkum Oldenburg

PL

Warsaw, Targowek

Poznan

Warsaw, Janki Lodz

DE

Caen Paris

Reims Bry-sur-Marne

Essen Cologne-Butzweiler Cologne-Godorf Koblenz Frankfurt-Wallau Würzburg Saarlouis Mannheim Ulm

Lublin

Wroclaw Prague

CZ

Katowice Hradec Kralowe Ostrava Brno

SK

Linz Vienna

Bratislava

AT

Aubonne

FR

Graz

CH

Ljubljana Trieste

Lugano

IT

SI

Zagreb

HR

Belgrade

RS

Milano Bayonne

Porto

PT

Avignon

Arroyo de la Encomienda

Madrid

ES Jerez de la Frontera

Beijing Wuxi Wuhan

Shanghai

and China...

Milí přátelé, už podruhé se Vám představujeme formou elektronického newsletteru, abychom Vás jako první informovali o novinkách naší developerské společnosti. Tentokrát Vám poodhalíme aktuality, postoje a postřehy z oblasti trhu práce a péče o zaměstnance. Současná doba totiž změnila a ovlivnila nejen nabídku pracovního trhu, ale také požadavky uchazečů. Více se dozvíte v rozhovoru na straně 3. Změnám trhu práce se musí přizpůsobit i společnosti se svými nabídkami, aby nezmeškali šanci na získání kvalitních lidí. V newsletteru se tak dozvíte poslední trendy v motivaci lidí, aktuální změny v managementu společnosti Inter IKEA Centre Česká republika a Inter IKEA Centre Slovensko (IIC ČR/SR) nebo informace o tom, kolik nových lidí developer přijme v nejbližších letech. Informace v každém čísle speciálně vybíráme, aby se tak newsletter stal pro Vás exkluzivním zdrojem informací. I nadále se tedy budeme snažit vybírat zajímavé zprávy, fotografie a výsledky průzkumů. Příjemné nabírání inspirace, přeje Petra Flemrová, manažerka lidských zdrojů Inter IKEA Centre Česká republika a Inter IKEA Centre Slovensko.

www.iicg.cz

IICG ZVÝŠÍ POČET ZAMĚSTNANCŮ O VÍCE NEŽ POLOVINU Jeden z největších evropských developerů, Inter IKEA Centre Group (IICG), i přes krizi plánuje v nejbližších letech přijmout stovky nových zaměstnanců. Do roku 2012 zvýší mezinárodní skupina počet zaměstnanců přibližně o 55 procent na 630 lidí. Důvodem náboru nových lidí je expanze developerské skupiny nejen v rámci Evropy, ale také v Číně. V současné chvíli IICG provozuje více jak milion metrů čtverečních prodejní plochy a působí ve 13 zemích Evropy a v Číně. Do dvou let plánuje jeden z největších evropských developerů postavit celkem devět nových center v Evropě. Další tři centra společnost do pěti let otevře v Číně. V České republice a na Slovensku zaměstnává IICG celkem 93 lidí. V nejbližších letech zde plánuje počet zaměstnanců zvýšit o 20 procent. Šanci budou mít zejména lidé se zkušenostmi z oblasti nákupních center. „Výhodou je také předešlá zkušenost v maloobchodě nebo v obchodním řetězci. Podmínkou je však znalost angličtiny, jejíž úroveň se liší dle konkrétní pozice. Jinou úroveň vyžadujeme u zájemců o pozice v managementu a jinou pro technické pracovníky“, upřesnila Petra Flemrová, manažerka lidských zdrojů Inter IKEA Centre ČR a SR (IIC ČR/SR).


PERSONÁLNÍ ZMĚNY V IIC ČR/SR Od ledna příštího roku bude pozici Manažera pro expanzi Inter IKEA Centre ČR a SR zastávat Vladimír Bereš. Vladimír dva roky působil na pozici Property manažera. Od roku 1992 do roku 2002 pracoval ve společnosti IKEA. Jako projektový manažer se podílel na výstavbě nákupního centra Avion Shopping Park Bratislava, které pět let také řídil. Pozici Property manažera bude od ledna 2010 zastávat Luboš Rumian, který do teď pracoval ve společnosti Electro World na pozici Ředitele expanze pro střední Evropu. Ve společnosti Electro World působil 6 let na řídících pozicích, předtím nabíral manažerské zkušenosti ve společnosti Ahold.

LIDI UDRŽÍ VÝZVY Udržení kvalitních zaměstnanců je pro firmy čím dál tím těžší. Na jejich udržení už totiž nestačí jen vzdělávání, ale lidé potřebují v rámci firmy velkou svobodu, možnost volby a především kariérní výzvy. Na trhu práce je velká konkurence a nedostatek specialistů, kteří mezi firmami často rotují. I když krize tento trend fluktuace trochu zpomalila, pro společnosti je udržení kvalitních lidí stále jednou z největších priorit. Zejména v oblasti nákupních center a maloobchodu, kde je nedostatek kvalifikovaných lidí velký problém, a to nejen v Čechách a na Slovensku, ale také v dalších zemích Evropy. „Lidé potřebují výzvy, možnost růstu a volby. Manažeři z České a Slovenské republiky se proto mohou zapojit do projektů celé nadnárodní IICG skupiny“, uvedla Petra Flemrová, manažerka lidských zdrojů Inter IKEA Centre Česká republika a Inter IKEA Centre Slovensko. Podle ní je práce na mezinárodních projektech pro zaměstnance nejen výzva, ale i šance jak získat jedinečné zkušenosti. „V současné době kolegové pracují například na projektu zefektivnění a implementace IT business systémů pro celou skupinu. Příležitost k rozvoji mají zaměstnanci také při přesunu do jiné země v rámci skupiny IICG. Tento rok odešel jeden člen managementu do Číny, kde bude rozvíjet nová nákupní centra“, doplnila Flemrová.

IICG si školí vlastní ředitele Pro zaměstnance IICG připravuje i speciální programy rozvoje. V současné době rozvíjí jeden z největších developerů dvouletý Junior Centre Management program. Po jeho absolvování může účastník vést nákupní centrum kdekoli na světě, nejen v Čechách či na Slovensku. Šanci zúčastnit se programu mají interní i externí zájemci. Do budoucna společnost plánuje spustit i profesionálně tréninkové a rozvojové programy pro oblasti jako je například leasing či finance firmy. Otevřená komunikace boduje K udržení zaměstnanců slouží nejen programy rozvoje nebo možnost pracovat na mezinárodních projektech, ale i samotná firemní kultura. Všichni zaměstnanci Inter IKEA Centre Group si například tykají bez ohledu na pozici, věk či zkušenosti. „Společnost vyznává neformální přístup, všichni si tak tykáme. I když hierarchie je tímto přístupem potlačená, všichni se zde navzájem respektujeme. Otevřená komunikace má velký vliv na způsob, kterým spolupracujeme“, uvedla Flemrová. Lidé jsou podle ní otevřenější, nemají problém vyjádřit svůj názor nebo se na cokoliv zeptat. Společnost svým zaměstnancům kromě vzdělávání poskytuje i bonusy, dárkové šeky či odměny. „Spokojenost lidí je pro nás velmi důležitá, zvyšuje jejich efektivitu. Každoročně proto provádíme průzkum spokojenosti našich zaměstnanců a na základě jeho výsledků pak tvoříme strategii pro rozvoj lidí,“ uzavírá Flemrová.

8 pilířů businessu Inter IKEA Centre Group V době, kdy jsou slova jako vize nebo filozofie symboly úspěšné společnosti, je těžké naformulovat hodnoty, kterými se snažíme řídit při každodenní práci. Jsou to malá připomenutí, která nám pomáhají dělat naší práci efektivně, ale přitom lidsky. V Inter IKEA Centre Group pracuje ambiciózní tým lidí, a proto jim slova jako jít příkladem, jednoduchost nebo přijímat a

www.iicg.cz

delegovat zodpovědnost, pomáhají při plnění obchodních a osobních cílů. Pro zaměstnance IICG je příjemné vědět, že v týmu je každý rovnocenným partnerem, což se projevuje i v otevřené formě komunikace. „Když jsem přišla do společnosti Inter IKEA Centre Slovensko, byly mi představeny hodnoty, které reprezentují firemní kulturu. Nejdříve jsem si myslela, že

xxx

je nebudu v praxi vůbec využívat. Po krátké době jsem však zjistila, že jsou provázané s každodenní činností. Nejvíce mi pomáhá entuziasmus a výborná spolupráce v týmu. V dobrém zázemí se problémy se řeší snadněji“, uvedla Mária Achbergerová, která je od září 2009 marketingovou manažerkou Avion Shopping Parku Bratislava. Všech 8 hodnot naleznete na str. 3.


ROZHOVOR

Petra Flemrová působí v Inter IKEA Centre ČR a SR od listopadu 2005. Od počátku byla ve skupině odpovědná za základní personální záležitosti. V lednu 2007 se však společnost rozhodla věnovat se oblasti lidských zdrojů naplno a Petra byla povýšena na manažerku lidských zdrojů. Stala se tak součástí vedení Inter IKEA Centre ČR a Inter IKEA Centre SR.

TRH PRÁCE SE ZMĚNIL Na aktuální otázky o trhu práce a změnách, které přináší hospodářská krize, odpovídá Petra Flemrová, manažerka lidských zdrojů Inter IKEA Centre Česká republika a Inter IKEA Centre Slovensko. Změnila krize ve světě také trh práce v České republice a na Slovensku? Ano, je velký rozdíl, jak funguje trh práce v současné době a před krizí. Před dvěma lety jsme jak v České republice, tak na Slovensku zažívali velký stavební rozmach, který způsobil příliv nových firem do tohoto regionu. Zaměstnanci si tak mohli vybírat firmy a pro nás byl zase problém najít vhodné kandidáty. Dnes je to opačně – na jakoukoli pozici se hlásí obrovské množství kandidátů, je tedy z čeho vybírat. Snažíme se však lidem nabízet stále stejné podmínky, jako kdyby krize nebyla, určitě tuto situaci nezneužíváme. Jaké pozice byly v minulosti těžko obsaditelné? Největším kamenem úrazu byly pozice v oblasti projektového řízení a developmentu – tedy stavebně-technické pracovní místa. Lidé si svou

možnost výběru uvědomovali, a tak se to odrazilo i na jejich platových požadavcích. Jak změnila krize požadavky lidí u zájmu o práci? Uchazeči o práci už nemají taková nereálná očekávání, jsou opatrnější a více si práce váží.

Náročné bylo obsadit různé pozice. Lidé si mohli vybírat a to se odráželo na jejich platových požadavcích.

Ovlivní krize odměny ke konci roku ve společnosti IIC ČR a SR? Krizi samozřejmě jistým způsobem pociťujeme, stejně tak jako ostatní. Usilovně se však snažíme zachovat naše standardy, abychom ocenili všechny zaměstnance, kteří nám pomáhají plnit obchodní cíle. Nekrátíme ani rozpočet na vzdělávání, benefity či odměňování. Jsme rádi, že nemusíme přistupovat k tak razantnímu kroku jako je snižování počtu zaměstnanců. Právě naopak – plánujeme nabírat nové lidi, abychom v rámci rozvoje udrželi stále stejnou kvalitu služeb. Zdroj: Inter IKEA Centre Česká republika, Inter IKEA Centre Slovensko (IIC ČR/SR)

NAŠE HODNOTY 1. Být v čele 2. Vedení příkladem 3. Jednoduchost 4. Snaha vidět realitu 5. Hodnota za peníze 6. Pokora a síla vůle 7. Soudržnost a nadšení 8. Přijímat a delegovat odpovědnost


inter ikea centre group

Inter IKEA Centre Group (IICG) • je investorem, developerem a provozovatelem nákupních center • Inter IKEA Centre Česká republika a Slovensko byly založené v roce 2001 a jsou členy skupiny IICG • provozuje v ČR a SR čtyři nákupní centra s názvem Avion Shopping Park – Praha, Brno, Ostrava a Bratislava, o celkové rozloze více jak 280 tisíc m2 • s taví nákupní centra vždy s obchodním domem IKEA, která je kotevním nájemníkem a má za partnera jen nákupní centra společnosti IICG

Milí p řítelé,

VĚDĚLI JSTE ŽE...

ZDROJ: IIC ČR a IIC SR, VOICE – každoroční průzkum spokojenosti zaměstnanců IICG

Anketa: Inspirovali Vás informace v tomto newsletteru? Jaké další informace byste uvítali? Prosím o zpětnou vazbu na e-mail: vesela@fleishman.com

www.iicg.cz

dovolte nám pop řát Vám touto cestou do nového roku 2010 hodn ě dobrých nápad ů a š ťastnou ruku p ři tvorb ě článk ů . Krásné svátky Vám p řeje cel ý t ým

INTER

IKEA CENTRE Česká republika

a INTER

IKEA CENTRE Slovensko.

%

http://www.cz.iicg-pf2010.eu/

Kontakt: Monika Veselá, Michaela Bičíková Fleishman-Hillard Lomnického 1705/9 140 00 Prague 4 Czech Republic Tel: +420 - 224 232 650 Fax: +420 - 224 232 653 Email: vesela@fleishman.com, bicikova@fleishman.com www.fleishman.cz

Diese Unterlagen stellen ein außervertragliches Dokument dar, das keine vertraglichen Angebote beinhaltet. Alle in diesen Unterlagen beinhalteten Informationen dienen allein Informationszwecken – wir übernehmen keine Haftung hinsichtlich Vollständigkeit oder Exaktheit. Änderungen vorbehalten. This brochure is a non-contractual document and does not constitute a contractual offer. All information contained in this brochure is for informational use only and we assume no liability for completeness or accuracy. All the information contained in this brochure is subject to change.

© Inter IKEA Centre Group A/S, 2009

• poměr žen a mužů v IIC ČR / SR je 46 : 54? • na manažerské pozici v IIC ČR/ SR je 35 % žen? • za poslední tři roky bylo povýšeno v IIC ČR/SR 18 % interních zaměstnanců? • 76 % zaměstnanců v ČR a SR si myslí, že ve společnosti vládne otevřenost a nabízí se možnost neustálého vzdělávaní? • 74 % zaměstnanců v ČR a SR si myslí, že může otevřeně a bez obav mluvit o chybách v práci? • 74 % zaměstnanců v ČR a SR si myslí, že nové myšlenky jsou vítané a podporované? • 76 % zaměstnanců v ČR a SR si myslí, že ve společnosti je všechno zorganizované tak, že každý ví, co má dělat? • 80 % zaměstnanců v ČR a SR sdílí vizi IICG: „Vytvořit lepší každodenní život pro mnoho lidí“? • 80 % zaměstnanců v ČR a SR si myslí, že ho/jí je vedoucí v případě, že za něco přebírá odpovědnost, připraven podpořit?

IICG NEWSLETTER 2009-02 CZ  
IICG NEWSLETTER 2009-02 CZ  

INTER IKEA CENTRE GROUP, newsletter číslo 2, 2009

Advertisement