Page 1

03 / BŘEZEN 2015 / VĚCI ~ LIDÉ ~ FIRMY Design Shaker 2015 vol. II


“Design není o tom natvarovat výrobek XY, ale navrhnout produkt, který lidé skutečně potřebují,“ říká v úvodním rozhovoru profesor Jiří Pelcl. Jak mladí, tak etablovaní designéři přistupují k navrhování produktů a to, jakým způsobem dbají na skutečnou potřebu a invenci, můžete vidět právě nyní na výběrovém veletrhu Design Shaker 2015, který jsme připravili. V minulém čísle časopisu jsme vám přinesli rozhovory a profily několika vystavujících. Protože se máte opravdu na co těšit, představíme vám i v tomto vydání halu plnou špičkového designu, nových myšlenek i odvážných vizí. Naši koncepci toho, jak spolu věci, lidé a firmy mohou fungovat. A samozřejmě vás zveme do naší Decore Gallery, kam jsme pečlivě vybrali ty nejzajímavější kousky z celého veletrhu. Petr a Josefina


Myšlenka. S Realiz

Oslovili jsme dalších Design Shakeru a UMPRUM Jiřího Pe podělili o své zkuše současný design a


Spolupráce zace.

h pět vystavujících profesora pražské elcla, aby se s námi enosti a názory na a přístup k němu.


JIŘÍ PELCL Kdo toho ví v Čechách o designu opravdu hodně? Profesor Jiří Pelcl z pražské UMPRUM… Vypravili jsme se za ním, abychom zjistili, jak se dívá na spolupráci designérů s firmami, na prodej produktů „vlastním nákladem“ nebo na to, co pro něj znamená slovní spojení dobrý design.


B Simple collection - White


Jaká je vaše definice designu? Nemám rád jednovětné definice. Moje definice designu vyplývá z odpovědí na následující otázky. Jakou zkušenost máte s tvorbou a prodejem produktů „vlastním nákladem“? Jak jste se k tomuto způsobu práce dostal? Svoje návrhy jsem začal produkovat někdy v roce 1987, protože šlo o objekty, o které výrobní firmy neměly zájem. Vznikaly tedy jako autorské originály nábytku nebo kusové série. Prodával jsem je spíše v zahraničí, protože u nás bylo v té době velmi konzervativní ovzduší. Později jsem pracoval se sklem, porcelánem a jinými materiály. Po revoluci se postupně otevřely možnosti pro navrhování pro výrobní firmy, takže tvorba a prodej “vlastním nákladem“ ustoupila do pozadí. V  čem vidíte rozdíly mezi vytvářením a prodejem vlastních výrobků samostatně a v designu pro firmy? Ateliérová tvorba nebo výroba malých limitovaných sérií je jistě potřebná, je to vlastně taková kreativní zábava. Člověk navrhuje, co chce, a pokud je o věci zájem, tak je prodává. Nemá žádnou zodpovědnost. Jiná věc je, pokud se designér rozhodne vytvořit vlastní značku a firmu, ať už výrobní nebo obchodní, v tom případě se zapojuje do procesu - návrh, výroba, marketing, distribuce. Výhodou je, že celý tento proces může kontrolovat. Toto podnikání může být v malém nebo ve velkém, záleží na kreativních a obchodních schopnostech jedince. Nevýhodou je, že kontrola celého procesu může jednoho utahat. Ale fandím schopným! V designu pro firmy jde o hromadnou výrobu a tady už má designér zodpovědnost, protože výrobky ovlivňují širší veřejnost. Neměl by tedy navrhovat vtipné krátkodeché zajímavosti a rozšiřovat už beztak přesycený trh. Má také odpovědnost k firmě a lidem v ní zaměstnaným, odpovědnost k použitým materiálům a tím k přírodnímu prostředí.


„Design není o

C Vespera Chair


tom natvarovat výrobek XY, ale navrhnout produkt, který lidé skutečně potřebují.“


Jak se podle vašeho názoru pozná dobrý design ve velkovýrobě a vedle toho v produktech, které někdo vytváří v malých sériích? Dobrý design v sériové výrobě respektuje materiál, technologii a náklady na výrobek, ale musí být funkční a něco lidem přinášet, usnadňovat a zlepšovat život. Design není o tom natvarovat výrobek xy, ale navrhnout produkt, který lidé skutečně potřebují. U malých nebo kusových sérií bych nepoužíval termín design, protože jde o tvůrčí experimentování s materiály a vizuální formou, tedy, jak jsem už řekl – zábava. Někdy se ale vyskytnou i malé věci, které designem jsou a ty se většinou dříve nebo později začnou průmyslově vyrábět. Kniha, kterou jste loni připravi, se jmenuje Design: Od myšlenky k realizaci. Co je při tomto celém zdlouhavém a složitém procesu nejdůležitější? Nejdůležitější je vždycky prvotní idea, potom vytrvalost při realizaci a štěstí na lidi a firmu. A kniha toto ukazuje na více jak čtyřiceti příkladech. Jak vidíte budoucnost designu? Jsem optimista! Ale obávám se, aby se design nestal tričkem, které dnes koupím a zítra je „de mode“. Přiznám se, že špatně snáším termín „trendy“, ale možná začínám být konzervativní…?


B Gentle Eyelet - Limited edition


B Ancient Vase - Luxury Dwelling collection


Profesor Jiří Pelcl, pedagog a emeritní rektor pražské UMPRUM, architekt a přední český a světově známý designér. Vedle praktické činnosti se zabývá teorií designu, publikuje a hostinsky přednáší na domácích a zahraničních vysokých školách (Rietveld Academy Amsterdam, University of California Berkeley, RCA Londýn, Yale University,…). Realizoval řadu interiérů prestižních objektů (interiéry pro prezidenta Václava Havla na Pražském hradě, velvyslanectví v Římě, Pretorii, Český dům v Malmö a jiné). Je držitelem řady cen a jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách designu Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně, v Die Neue Sammlung v Mnichově, v Museum fűr Gestaltung v Curychu, ve Swedish Glassmuseum ve Smalands, v Museum of Applied Arts ve Frankfurtu. | www.pelcl.cz


B foto: Natalie Novรก


Petr Bakoš a Petr Fiala, dva designéři, kteří stojí za studiem Wlide Space. Znají se dlouhá léta, během kterých každý z nich sbíral zkušenosti v trochu jiném oboru; nedávno se spojili, aby navrhli architekturu DESIGN SHAKERU 2015 a začali se věnovat navrhování kanceláří.

Wlide Space Studio architekti Design Shakeru 2015


Co si můžu představit pod názvem Wlide Space? Petr Bakoš: Zakládáme toto studio s názorem na pracovní a kancelářské prostory. Chtěli bychom kancelář a přístup k ní pojmout jinak, než vybírat nábytek z katalogů. Chceme vytvářet originální kancelářské prostory, kde jde vidět, že každá firma má svůj přístup k práci a potřebuje své jedinečné prostředí. Jde nám o to, dělat nábytek jako solitéry v prostoru, přímo na míru interiéru. Nedodáváme židle, ale vytváříme nábytek přímo pro způsob práce.

Co jste navrhli pro DESIGN SHAKER 2015? Petr Fiala: Vymysleli jsme celou architekturu veletrhu, stavíme jednotlivé sekce Fresh Space, Field Office i Big Deal. Tereza Kozlová vymyslela, že by bylo dobré mít na veletrhu i dům… tak vznikl nápad na Decore Gallery, kterou taky stavíme. Petr Bakoš: Je to velký experiment, ale stejně jako v jakékoliv jiné profesi i tady platí: nebát se a jít do toho je ze všeho nejdůležitější. S našimi zkušenostmi si to můžeme dovolit.

Decore Gallery bude celá z polystyrenu – už jste něco z tohoto materiálu stavěli? A proč jste si vybrali zrovna polystyren? Petr Bakoš: Polystyren, i když se to možná nezdá, je dobrá hmota. Zdánlivě lehounký a křehký, ale když se z něj udělá velká věc, je těžký a masivní. Je to skvělý sochařský materiál a dobře se opracovává, řeže se rozžhavenou strunou přímo z 3d modelu. Petr Fiala: Máme rádi výzvy.a rozdílnost materiálů. Právě máme zadání na židli, která bude tištěna 3d tiskárnou

Jaké projekty jste v předchozích letech připravovali? Petr Fiala: Už za sebou pár společných projektů máme. Například jsme vymysleli kanceláře pro call centrum Vodafone a kanceláře Skylink. Na DESIGN SHAKERU chceme ale naše studio poprvé pořádně představit a pustit se do toho.


„Nebát se a jít do toho. S našimi zkušenostmi si to můžeme dovolit.“


B Univerzální nádoba ILLA


Chystáte se dělat a navrhovat kanceláře. Jak by tedy měla taková kancelář vypadat? Řekněme například kancelář pro reklamní agenturu...? Petr Fiala: Reklamka by měla mít hodně podprostorů; kuchyň, malou místnost pro schůzky, prostory pro scházení, místo, kde sedí lidé se sluchátky a něco vytváří. Petr Bakoš: Mně přijde dobré a užitečné, když může člověk v práci střídat prostředí. V  reklamce je hrozně důležitá špinavá zeď…. Leonardova Zeď – flekatá zeď, kde si z fleků sestavuješ a představuješ různé obrazy a třídíš myšlenky.

A open office? Jak má podle vás vypadat obrovská kancelář pro 300 lidí? Petr Bakoš: Každý musí mít své místo na zemi, nikdo si nesmí připadat jako mravenec. Petr Fiala: Naše práce je v tomto případě vybojovat těm lidem aspoň trochu místa.

Ve Wlide Space Studiu se Petr Bakoš a Petr Fiala věnují promýšlení a navrhování kanceláří, studií a dílen, tedy tomu, jak má fungovat dobré pracovní prostředí. Svou práci představí na veletrhu DESIGN SHAKER, pro který vymysleli a realizují veškeré architektonické práce.


O co jde ve studiu DEVOTO?

„Máme rádi jednoduché kombinac umožní tvarovat prostor tak, ab s dětmi a pomáhal jim rozv


ce. Hledáme řešení, která nám by v něm nábytek žil společně víjet jejich osobnost a fantazii.“


„Umělecké řemeslo bylo vždy spojováno s velkou manuální zručností, a to i přes technický progres zůstává pro nás stěžejní.“

B Nábytek Dormito


Co pro vás znamená řemeslnost? Řemeslo je v první řadě o zručnosti, zkušenostech a vědomostech. Musíte znát své nářadí, materiál, se kterým pracujete, mít zajeté pracovní postupy, umět přemýšlet a předvídat. V našem oboru se říká, že vychovat dobrého truhláře trvá deset let…

Co je, podle vašeho názoru, umělecké řemeslo ve 21. století? Umělecké řemeslo je tvůrčí nadstavba klasického řemesla. Samozřejmě může 21. století evokovat velký progres v materiálech a technickém zpracování. Umělecké řemeslo bylo vždy spojováno s velkou manuální zručností a to i přes technický progres zůstává pro nás stěžejní.

Jak byste představili svou práci? Navrhujeme a vyrábíme nábytek a interiéry. Naší hlavní doménou jsou dětské pokoje a doplňky. Vzhledem k tomu, že máme truhlářskou dílnu, naše portfolio zahrnuje i výrobu interiérů a solitérů pro dospělé.

V čem se liší navrhování produktů pro děti od toho, když vymýšlíte nábytek pro dospělé? Navrhování a výrobě dětského nábytku se věnujeme již několik let, za tu dobu si člověk uvědomí, co funguje, děti baví a co dětský pokoj nesmí postrádat. Při navrhování promýšlíme především bezpečnost a zátěž, která je při dětských hrách přeci jen nadstandardní.


Co vás na tom, co děláte, nejvíce zajímá a na čem se nejvíce učíte? Zajímá nás všechno, co nás nutí posunout se dál. Výroba z nových materiálů, jejich kombinace, technické detaily a zpracování. Obsáhlost naší práce je tak rozmanitá, že se učíme prakticky každý den.

Představili jste svou práci na Ambiente a chystáte se na Design Shaker, co by podle vás měl splňovat dobrý veletrh? Dobrý veletrh by podle našeho názoru měl být výběrový. Už jednou se nám stalo, že vedle našeho nábytku jezdili poníci a prodávala se cukrová vata. Ambiente byla skvělá zkušenost, věříme, že Design Shaker bude dalším úspěšným krokem k prezentaci našeho domácího designu široké veřejnosti.

DEVOTO je česká rodinná firma, kterou založili Lukáš Lédl a Petr K. Porta v roce 2008, svým jménem a vizí odkazuje na oddanost a věrnost – dřevu, řemeslu a především vlastním nápadům a netradičním nadčasovým řešením. Ve studiu umí navrhnout a vyrobit pokoje, které rostou společně se svými majiteli. Pokoje doplňují ručně vyráběnými hračkami, doplňky a dekoracemi, které jsou ze dřeva, látek nebo jiných materiálů – ale vždy vyrobeny v Čechách. | www.devoto.cz


B Postel Nimbo


I když je jejich základnou Praha, jejich spolupracovníky – truhláře, grafiky, stavebníky, kováře, řemeslníky a odborníky na tisk – najdete po celé republice. Když mají volno, zastihnete je obvykle na cestách, kde čerpají inspiraci a pátrají po ideálním receptu na česnekovou polévku...

STUDIO


O TINQUER


Proč jste se rozhodli přemístit do Čech a pracovat tady? To bylo z mojí strany čistě pragmatické rozhodnutí. Vlastní bydlení v Anglii pro mě po škole bylo v nedohlednu a já jsem hrozně toužila bydlet ve svém. Tinquer se zrodil až tady a můj budoucí manžel Ian se ke mě přidal asi po roce. Pro Prahu jsme se rozhodli proto, že jsme měli pocit, že díky tomu, že jsme mezinárodní a máme dlouholeté zkušenosti z ciziny, můžeme na místní trh přinést něco svěžího.

Čím myslíte, že se lišíte od jiných studií, případně vnímáte potřebu odlišovat se? Myslím, že hlavně tím, že dodáváme návrh i instalaci a to v určitém pro nás typickém stylu, za použití recyklátů a starých věcí. Máme sehraný tým a řekla bych, že tím odpadá určitý stres z toho, že nevíte, jak bude návrh korespondovat s realitou. Nevím, jestli máme úplně potřebu odlišovat se, spíše cítím potřebu dělat si věci po svém. Možná to, co je na nás jedinečné vzniká právě díky tomu.   Rozsah vašich aktivit je velmi široký, jak byste představila, co ve studiu děláte? Asi jako vytváření konceptů, které někdy zahrnují psychologii značky, grafiku i interiéry, jindy třeba „jen“ webovou stránku. Já mám ráda, když projekt působí celistvě a s tím rádi vypomáháme. Máte pravdu, že náš záběr je široký, ale dohromady dává smysl. No a pak záleží na klientovi, jestli od nás bude chtít v podstatě všechno, co jsme schopni nabídnout, v tom případě má jistotu, že projekt bude působit celistvě, nebo jestli bude chtít pomoct jen s určitou částí. 

Co je nejdůležitější si při práci na designu interiérů uvědomit? Podle mého to, jak se ten interiér bude používat. Vystudovala jsem kromě designu i psychologii a tvorba interiéru se bez ní neobejde.


„Když přijde na interiér, jsme schopni všeho! Od návrhů přes opravy kousků nábytku po celkový design včetně instalace.“


Co je nejdůležitější si při práci na designu interiérů uvědomit? Podle mého to, jak se ten interiér bude používat. Vystudovala jsem kromě designu i psychologii a tvorba interiéru se bez ní neobejde.

Máte zkušenost ze zahraničí, cítíte stále rozdíly ve spolupráci s českými a zahraničními firmami? Já abych pravdu řekla úplně nevím, protože většina našich klientů jsou cizinci, mnohdy i ve vedení českých firem. Možná spíš my jsme si ze zahraničí přivezli určité zásady práce a pracujeme jen s lidmi, u kterých cítíme, že to mají stejně. Málokdy děláme jednorázové projekty, spíše se klientům věnujeme dlouhodobě a tým našich spolupracovníků se za tu dobu kromě rozšíření také moc nezměnil. Řekla bych, že v našem případě jde tedy spíše než o rozdíly mezi českými a zahraničními firmami o osobní sympatie.   Na čem ve studiu právě pracujete a co chystáte na tento rok? V současné době je těch projektů víc. Dokončujeme další sérii vintage pokojů ve fusion hotel prague. Jsou to takové domácí pokoje v hotelovém prostředí. S tímto hotelem v centru Prahy spolupracujeme už léta a před nedávnem jsme pro ně dokončili přestavbu Soup In The City, polévkového bistra v dolních prostorách hotelu. 

Zakladatelka firmy Tinquer Tereza vystudovala grafický design a psychologii ve Velké Británii. Její cit pro design má nejen vtip, ale zároveň ctí účelovost a záměr. Její návrhy jsou elegantní a nonšalantní, a navíc fungují přesně tak, jak potřebujete. Důležitým pilířem Tinquer Interiors je Ian, Kanaďan žijící v České republice. Jeho úlohou je technické řešení Tereziných návrhů a příprava 3D vizualizací. | www.tinquer.com


DECORE GALLERY Vezměte si splněný dětský sen o velké stavebnici, dejte mu formu moderního materiálu a naplňte ho svými designovými sny. Přesně to bude Decore Gallery, ústřední místo DESIGN SHAKERU. Autoři ze studia Wlide Space navrhli „stavebnici“, která dostala formu ve firmě Styrotrade. Velký dík patří i francouzské automobilce DS, která vznik Decore Gallery podpořila a prezentuje zde svoji prémiovou řadu vozů DS. Decore Gallery vás inspiruje, jak bydlet s dobrým designem. Petr Bakoš a kurátorka Tereza Kozlová zkombinovali nábytek od nejlepších českých obchodů a výrobců s doplňky z galerie Harddecore. Zkrátka ten nejlepší shake z celého DESIGN SHAKERU najdete v domě jménem Decore Gallery. Vítejte na návštěvě.


B Devoto Hrací koutek Roket

Anna a Jerry Kozovi Torpédo

E


B Eva Pelechová (Hidden Factory) Porcelánový kelímek


B Roksor jako styl Věšák ohýbaný


B LLEV Design LIIZO - němý sluha


B Jiří Pelcl Couple

Jiří Pelcl Bábuška

E


B Milan PekaĹ™ Czech Landmark


B Charlie Crowther-Smith Night Light Table


B Ollo Garden Květinový stojan Meda


B Jiří Pelcl Simple Collection: Flower


B Roman Vrtiška a Vladimír Žák Ložnice Mamma for Jitona


B Velb’ System 1


B Kristýna Malovaná (Morphe) Svícen III


B Štěpán Rous Mísa

Roman Vrtiška a Vladimír Žák WOO aeroplane

E


B Martina Polívková a Jan Matela Sušák na ručníky


B Numen/foruse (for Prostoria) Křeslo Oblique

REDESIGN (for Prostoria) Pohovka Pil-low

E


B Rony Plesl (for Bomma) Miska Bubbles


B Jan Vacek & Martin Šmíd (KDOMÁŽIDLIBYDLÍ) Jídelní stůl Hřib


B Anežka Závadová Mikatchu Chair


B Esther Horchner & Pols Potten Undressed Tea Cup


B Barbora Kล™ivskรก-Hรถlzelovรก Sklenice Palcรกt


DESIGN SHAKER materiรกl

BARRISOL


„Hlavní kouzlo Barrisolu spočívá v tom, že podhledy vyrobené z této fólie mohou být pomocí lišt různě tvarovány nebo mohou být vkomponovány do jiného typu podhledu, například do sádrokartonového…“ Jaká je historie materiálu? Jakým způsobem a proč vznikl? Materiál BARRISOL vznikl jako alternativa ostatních typů podhledů, šlo o to najít jednoduché, rychlé a hlavně velice estetické řešení. Vznik BARRISOLu se datuje do roku 1967.

Jak byste popsal materiál barrisol? Je to polyvinilová pnutá fólie, která se teplem vypíná do obvodových lišt.

Jakým způsobem se tento materiál zpracovává? Speciální nářadí a stroje? Nebo jak se s tímto materiálem pracuje, existují nějaké formy na jeho výrobu? Jak jde výroba tohoto materiálu popsat? Pro instalaci se používá speciální náčiní dodávané naším výrobcem a teplovzdušný agregát na propan. Vlastní výroba fólie je ve Francii, nám sem již přijdou na míru vyrobené fólie, které napínáme.


K čemu je vhodný? Jakým způsobem může být využit například při rekonstrukci gotické stavby? Je vhodný všude tam, kde je potřeba snížit strop z důvodu natažených rozvodů, popraskaného stropu, nebo nízkého stávajícího stropu, který lze za pomoci lesklé fólie opticky zvětšit. Je možné z BARRISOLu vytvářet různé 3D formy, ať už třeba na stropě, nebo na stěně, je možné vytvářet tvarované pohledy, které mohou být zároveň svítící, zároveň akustické a prakticky nijak nezatěžují stávající stavbu, protože váha našeho podhledu je zanedbatelná.

Jakým způsobem ovlivňujete barevnost fólií? Jak vypadá vzorník? Náš vzorník má zhruba 10 kategorií (lesklé, matné, saténové, semišové aj. fólie) a má více než 100 druhů barev.

Společnost na českém a slovenském trhu realizuje od roku 1992 jako hlavní distributor špičková řešení z napínavé fólie. Jejich světem jsou stropní podhledy, stropní a svítící fólie, svítidla a další interiérové realizace. Spolupracují s architekty, designéry a návrháři interiérů; koncovým zákazníkům dodávají stropní podhledy pro bazény a další domácí použití. | www.barrisol.cz


Pavel Janák, kávový servis

B


DESIGN SHAKER Navigátor Seznamte se s vystavujícími letošního DESIGN SHAKERU. Aglas furniture | 12 s | www.aglasfurniture.cz

DEVOTO | 7 s | www.devoto.cz

JELÍNEK | 10 | www.jeli

ANCOR | 7 | www.ancor.cz

Digestoře Sirius | 18 | www.digestoresirius.cz

JITONA | 17 | www.jiton

ANTHURIUM | 25 | www.anthurium.cz

FAVOUR | 2 | www.favour.cz

Kartoons | 3 s | www.ka

ASKO | 6 f | www.asko-as.cz, www.showroom-asko.cz

FLIP FLAP (by EP studio) | 13 s | www.flipflap.cz

Kateřina Smolíková art

ASSO | 30 | www.asso.cz

Hana Kroa | 11 | www.hanakroa.cz

Kreiner | 14 | www.krein

BARRISOL | 13 | www.barrisol.cz

Hezkey | 1 f | www.hezkey.cz

Kvalitář | 16 | www.kval

BLACKBACK | 11 s | www.blackback.cz

ICE CUBE | 28 | www.ice-cube.cz

Lightway | 21 | www.lig

BY ARCHITECTS | 5 f | www.byarchitects.cz

IDEALAB | 8 f | www.idealab.cz

LLEV | 4 s | www.llev.cz

Copy General | 4 f | www.copygeneral.cz

INNEX | 20 | www.innex.cz

Lukas&Robertson | 24

DALEN TECH | 35 | www.dalen-tech.cz

INTREO Interiér | 1 | www.intreo.cz

LUSITO | 15 | www.lusit

Dallmayr | 37 | www.dallmayr.cz

Jan Plecháč & Henry Wielgus | 12 | www.janandhenry.com

Markéta Fleischnerová

1

2

3

1s

4

2s

3s

5f 6

8

7

6f

1f

10

9

12

7f

2f

11

8f

3f

9

4f

18

21 20

17 16 19

36

30

31

32

33

34

35


inek.eu

Master&Master | 4 | www.masterandmaster.eu

SUNNYWATT | 9 | www.solarnielektrarny.cz

na.cz

MEDUZA | 34 |

Tinquer | 9 f | www.tinquer.com

artoons.cz

Mendelova univerzita v Brně | 26 | www.mendelu.cz

Typoland | 8 s | www.typoland.cz

t | 6 s | www.smolikova.com

MODERNISTA | 22 | www.modernista.cz

URBAN SPHERE | www.urbaninterior.cz

ner.cz

Mooza architecture | 10 s | www.mooza-arch.cz

Velinský | 3 | www.velinsky.cz

litar.cz

Nachtmann | 5 s | www.nachtmannglass.cz

Vitra | 23 | www.vitra.com

PF DESIGN | 31 | www.pf-design.cz

WDODLAB1 | 32 |

Petr Fiala a Petr Bakoš | 1 s | www.wlide.space

Zahrada na niti | 9 s | www.zahradananiti.cz

ghtway.cz

z | www.lukasandrobertson.cz

RAWA | 36 | www.rawa.cz

to.cz

SCENOGRAFIE | 2 f | www.scenografie.cz

á - tvořeno srdcem | 3 f | www.mfart.cz

SOFISTICK.CZ | 2 s | www.sofistick.cz

4s

5s

6s

7s

8s

5

15

Decore.Gallery

14

13

f

29

info/coffee

22 26

23

28

25

27

24

38 37

9s

10 s

11 s

12 s

13 s

14 s


PŘIJĎTE SI PŘEČÍST TO NEJZAJÍMAVĚJŠÍ, CO O INTERIÉROVÉM DESIGNU VYCHÁZÍ

MEDIA KAVÁRNA Design Shaker 19. - 22. 3. 2015 PVA EXPO Praha Letňany Pohodlí při čtení zaručeno... V Media kavárně si posedíte na židlích Vitra..


Dolce Vita | www.dolcevita.cz Harper´s Bazaar | www.bauermedia.cz/harpers-bazaar ERA 21 | www.era21.cz Nové proměny bydlení | www.novepromenybydleni.cz Archiweb | www.archiweb.cz eArch | www.earch.cz Insidecor | www.insidecor.cz DOTYK | www.dotyk.cz

H.O.M.I.E. | www.homie-mag.cz Design&Home | www.dhome.cz Marianne bydlení | www.marianne.cz ELLE Dekor | www.elle.cz Rezidence | www.rezidence-mag.cz Villa journal | www.villa-journal.cz Designeros | www.designeros.com Bydlení | www.bydleni.cz


TAPETA A VIZUÁLNÍ PROPAGACE ROZHOVOR S JANEM ZIEBIKEREM, VÝROBNÍM TECHNOLOGEM COPY GENERAL Co mohou digitálně tištěné tapety nabídnout například v kancelářích, nebo komerčních provozech, kam chodí často veřejnost? Můžete si vytvořit prostředí takové, jaké se vám líbí - třeba takové, že vám vždycky zvedne náladu.  Vytisknete  si, co chcete, nevybíráte jen ze sériové produkce. V komerč- ních prostorech se tapeta může stát součástí vizuální propagace nebo i jejím hlavním prvkem. Co si lze představit pod pojmem fotoobraz a jaké možnosti dnes nabízí? Fotoobrazem se často v první řadě myslí plátno napnuté na tzv. „blindrámu“, který plátnu dává tvar a sám není vidět. Tisk na plátno dnes zažívá boom, ale ne všechno se na něj hodí... Dále by sem spadaly i další výtisky vložené do klasických obvodových rámů. Tisknout se dá na leccos, nejoblíbenější je saténový fotopapír, krásné na pohled i na dotek jsou třeba bavlněné papíry se strukturou nebo žilkované papíry, které připomenou vzhled starých maleb. Velikostí může jít klidně o obrazy jeden a půl metru na tři metry a takové kusy lze umístit třeba dva vedle sebe... Tvůrčí možnosti jsou dnes téměř nevyčerpatelné. Fotorealistické formáty dnes nabízí více dodavatelů, na co by si ale měli zákazníci dát pozor, pokud se rozhodnou vyzdobit si pracoviště fotorealistickými tisky? Těžká otázka. Pokud zákazník dokáže posoudit kvalitu výrobků, které mu dodavatel nabízí, tak má napůl vyhráno a vyhne se těm dodavatelům, kteří jeho nároky nespl- ňují. Ostatní zákazníci se asi víc zaměří na zákaznický servis, věřím, že poznají, kdy dodavatel problematice opravdu rozumí a chce pro ně najít to nejlepší řešení, nebo se snaží jen prodat za každou cenu bez ohledu na potřeby a přání zákazníků... Kde vidíte hlavní výhodu digitálně tištěných tapet oproti sériově vyráběným? Vytisknu si svůj motiv, a nemusím přitom tisknout stovky metrů čtverečních, to jsou dvě hlavní výhody. Pak už záleží na konkrétní zakázce: další výhody plynou i z materiálů a tiskových technologií, například my můžeme přidat tisk metalickým a bílým inkoustem. A interiérové dekorace nepředstavují jen tapety...


Letošní Design Shaker spoluorganizujeme se společností ABF a.s. Zeptali jsme se ředitelky obchodního týmu ing. arch. Marie Wolhrabové, jak vidí spolupráci s námi a na co se mohou návštěvníci těšit. | www.abf.cz


Jak vzniklo spojení ABF, Design Shakeru a galerie Harddecore? Prezentace designu na veletrzích bydlení je nadstavbou, bonbónkem celé akce. Letos pořádáme již 4. ročník Design Shakeru a snažíme se stále přicházet s něčím novým, aby byla akce pro návštěvníky zajímavá. Měli jsme pocit, že již trochu stagnujeme. Hledali jsme cestu, jak přivést na akci mladé designéry, skutečně svěží design. Na jiné akci jsme se setkali s prezentací galerie Harddecore a s jejími představiteli. Měli spousty nápadů, nadšení a chuť s námi projekt rozvíjet. To bylo přesně to, co jsme hledali: nový vítr, nové kontakty a nadšení. Šlo také i o to najít nový koncept. Přivést na akci nejen výrobce, ale i  produktové designéry a interiérové architekty. Teprve propojením všech těchto složek vzniká spolupráce a věříme, že i nový kvalitní design. To jsme svěřili Harddecoru a myslím, že se jim to povedlo. Co si od spolupráce slibujete? Prioritou pro nás bylo zvýšení kvality prezentovaných exponátů i zvýšení úrovně prezentace samotných výrobků. Nám, jako pořadatelům komerčního veletrhu s dlouhou tradicí, se těžko říká nějaké firmě, vy nemáte ten správný design, neprezentujete na úrovni své zboží. Proto jsme se rozhodli najmout kurátorku akce, která má zkušenosti a cit pro design. Věříme, že se jí podařilo uhlídat kvalitu firem i exponátů v hale Design Shakeru. To nám umožní v budoucnu oslovit další špičkové firmy. Je to běh na dlouhou trať a tento ročník je zase krokem vpřed. Ve stejném termínu bude celé výstaviště v Letňanech obsazené. Na co se návštěvníci mohou těšit? Na návštěvníky čeká komplexní přehlídka bydlení od českých i zahraničních výrobců. Celkem 5 veletrhů představí návštěvníkům vše, co k bydlení neodmyslitelně patří. Veletrh FOR HABITAT ukáže vše kolem stavby a rekonstrukce, expozice FOR GARDEN pak ocení profesionální zahradníci, ale i vášniví víkendoví zahrádkáři a majitelé domů s okrasnou zahradou. Chybět nebude zařízení interiérů, které návštěvníci najdou v části FOR FURNITURE. Nesmíme opomenout ani základ každého bydlení – výběr parcely, nového bytu či domu. Přesně tomu se věnuje veletrh BYDLENÍ, NOVÉ PROJEKTY. Čtveřici veletrhů doplní FOR OFFICE – odborný veletrh zaměřený na kancelářské a komerční prostory.


HARD TIPY V tomto čísle jsou naše tipy přímo spjaté s DESIGN SHAKEREM. Srdečně vás zveme v sobotu 21. 3. od 14:00 do Vitra Media Café, kde Vitra představí společně s advokátní kanceláří Havel, Holásek & Partners téma

ORIGINÁL VERSUS KOPIE.


design shaker 2015

Partneři sekcí Fresh Space a Field Office:

Partneři Media Cafe:

Partneři Decore.Gallery:

Mediální partneři:

Zvláštní poděkování: Tereza Kozlová, Jiří Pelcl, Jiří Zavadil, Maria Wohlrabová


S námi najdete Váš osobní styl ve světě designu. Design, který musíte mít, nejlépe předplacený.

Jedno vydání zdarma nebo předplatné: abo.austria@aheadmedia.com www.homie-direkt.cz


buďte informovaní, mějte styl, čtěte dolce vitu!

156 stran za 99,90 Kč! v prodeji od 4. března.

facebook.com/dolcevitacz

přidejte se na facebooku!

vybrané lahůdky nejlepších šéfkuchařů světa + 100% čerstvé dary moře z finska + druh nejstarší bar evropy v praze + opulentní stolování v režii progresivních designérů + gourmet tipy pro opravdové milovníky gastronomie


MAGAZÍNY ZDARMA


DO VAŠEHO TABLETU

www.tabletmedia.cz


Barevný svět architektury.

architektura · design · stavitelství · technologie · výstavy · soutěže

Internetová periodika představují nejen aktuální formu přístupu k informacím, ale mohou přispět také ke generování nových aktivit a stimulovat tvůrčí atmosféru v rámci jednotlivých oborů. Právě takovou ctižádost má tento projekt EARCH., tématicky zaměřený na oblast architektury. Předností a svým způsobem i zásluhou je, že poskytuje platformu pro publikování informací a výměnu názorů, které zatím neměly mnoho příležitostí a prostoru v tak zvaných oficiálních médiích. Tuto tendenci potvrzuje již řadu let, nejprve pod názvem e-ARCHITEKT (alternativní forma výstav soutěžních projektů, prezentace nejrůznějších odborných a studentských aktivit, diskuse). Systematickým budováním tohoto oborového portálu, který by usnadnil orientaci a formulování hodnotových měřítek v rámci oboru, dosáhl dnešní podoby. /EARCH.CZ

/EARCHCZ


Váš partner při návrhu a realizaci Vašich projektů.

desítek významných dom a světových výrobců. Ry dodávek a kvalita zboží j nás samozřejmostí, stejn podpora a péče o naše z

více na www.asko-as.cz

V I N Y L

dřevěné


Značka DS, oficiálně založená v červnu 2014, se stejně jako vůz DS z roku 1955 dominuje názvu „DS AUTOMOBILES“. Tento záměrně francouzský název se odv o vysokou úroveň automobilového know-how. Při příležitosti ženevského auto (avantgardní duch). Tento anglický podpis ukazuje na mezinárodní ambice zn výrazně technologická elegantní auta vynikajícího stylu se smyslem pro deta postoj DS, jde o výzvu pro všechny, kdo sdílejí tuto optimistickou vizi a tento st

Oficiální partner Design Shakeru 2015

Vozy značky DS si budete moci na vlastní kůži vyzkoušet na Design Shakeru 2 DS je partnerem veletrhu a zároveň podpořila vznik expozice Decore Gallery by na místě probíhat.


5 zrodila v Paříži. Dnes odhaluje své nové logo tvořené monogramem DS, který volává na francouzské kořeny značky a odráží pozici značky DS, která se opírá osalonu DS také odhaluje svůj nový podpis značky: SPIRIT OF AVANT-GARDE načky DS. Odráží filozofii, kterou se značka řídí, když svým zákazníkům nabízí ail a auta plná dynamického komfortu. SPIRIT OF AVANT-GARDE odráží také tejný avantgardní duch.

2015, který probíhá od 19. do 22. 3. na výstavišti PVA Expo v Letňanech. Značka y DS. Přijďte si otestovat DS5 a vyhrajte zajímavé ceny v soutěži DS, která bude


Galerie HARDDECORE Senovážné náměstí 10 Praha 1 Otevírací doba: PO – PÁ 11:00 – 19:00 h SO 11:00 – 17:00 h

můste

k


hyber

ne

ná ém

á ov

ská

růž

p

á

ůj p u

y n v čo

va

zal

u

bo l

za

no

m

let alo

s

m

tra

jeru

iš dř

I

tra

op

ka

á

an

sk

káz

n pa

senovážné náměstí

p

jin íp c v

ždě

ě

dlá

p

senovážná

na

p íř ko

nská

v


Decore Special 03 / březen 2015 / věci ~ lidé ~ firmy Každý měsíc vydává Galerie Harddecore Koncept a redakce: Idealab / Radek Váňa, Barbora Ševčíková Grafika: Harddecore / Petr Bakoš, Linda Friedmannová © 2015. Všechna práva vyhrazena. www.special.decore.gallery

HARDDECORE DECORE.SPECIAL

DESIGNSHAKER JOSEFINA BAKOŠOVÁ


DECORE SPECIAL 03  
DECORE SPECIAL 03  

VĚCI ~ LIDÉ ~ FIRMY Vol. II

Advertisement