Page 1

02 / ÚNOR 2015 / VĚCI ~ LIDÉ ~ FIRMY Design Shaker 2015 vol. I


„Nesnáším slovní spojení designové věci“, říká v úvodním rozhovoru tohoto vydání Decore Special designér Roman Vrtiška. Roman je společně s kolegou Vladimírem Žákem autorem kolekce Mamma pro českou značku Jitona. Nejen tuto tradiční českou značku, ale i desítky dalších českých i zahraničních firem, designérů a interiérových architektů jsme pozvali k účasti na DESIGN SHAKERU 2015. Výstavní hala plná špičkového designu, nových myšlenek i odvážných vizí… to je naše koncepce, kterou vám v tomto vydání magazínu do detailu představíme. V mnoha rozhovorech, v profilech vystavujících i v obsáhlé fotogalerii. Symbolem pro krásné ‚designové věci‘ je pro nás švýcarská firma Vitra, výrobce nábytku s pravděpodobně nejvíce kopírovaným designem. Jsme rádi, že téma „fejků designu“ budeme na DESIGN SHAKERU představovat společně. Chceme tak otevřít diskusi o tom, zda kopírování zabíjí design. A samozřejmě vás zveme do naší Decore Gallery, kam jsme pečlivě vybrali ty nejzajímavější kousky z celého veletrhu. Petr a Josefina


3 POHLEDY. 5

Oslovili jsme celkem pět jež vystavují na letošním se s námi podělili o své současného designu. Od studií Vrtiška • Žák a Lle generaci, reprezentovano pohledy, pět designérů všichni chtějí navrhovat a


5 DESIGNERŮ.

t designérů ze tří studií, m DESIGN SHAKERU, aby é zkušenosti s produkcí d dnes již etablovaných ev, přes právě nastupující ou Romanem Kvitou. Tři a jedno společné téma: a vyrábět kvalitní design.


VRTIŠKA • ŽÁK Studio Vrtiška • Žák spolupracuje s množstvím firem a výrobců: od těch opravdu velkých korporací, jako je Česká spořitelna, Heineken nebo Adidas, přes Jitonu, mmcité až po truhláře, se kterým vyrábí své vlastní návrhy hraček Woo. Zajímalo nás, jak se mění přístup firem k designérům a jak tato autorská dvojice uvažuje o současné situaci na trhu..

„Inspirace je všude kolem nás a důležité pouze je, jak moc je člověk otevřený a umí naslouchat.“ Roman Vrtiška a Vladimír Žák se potkali již při studiu na VŠUP, kde započali svoji spolupráci. Dohromady také absolvovali stáž na Alvar Aalto univerzitě v Helsinkách, kde byla jejich práce několikrát oceněna. Po absolvování studia na VŠUP v Praze se stali součástí nastupující generace českých designérů vyznačující se širokou škálou zájmů a profesionálním přístupem k práci. Od té doby se věnují projektům z oblasti architektury, produktového designu i designu grafického. | www.vrtiskazak.com


B

Kolekce nรกbytku Mamma Jitona


Liší se stále spolupráce s českými a zahraničními firmami? Nebo už podobné rozdíly nevnímáte? Roman Vrtiška: Není to ani tak přístupem české nebo zahraniční firmy, to už myslím nevnímáme, spíše jde o konkrétní přístup a zakázku. Obecně musím říct, že naše zkušenost s  výrobci je pozitivní. Někteří přesně ví, co chtějí dělat, mají vymyšlený marketing a vizi, kudy jít. Pak jsou firmy, které se spíše hledají a nemají jasně postavenou značku a image, nicméně i ty mají snahu jít pomalu nahoru. Před pěti sedmi lety si myslím, že to takto nebylo. Bylo tu pár vlaštovek, co byly na úrovni západu, dneska je jich víc a víc a majitelé firem si toto uvědomují. Vladimír Žák: Ale stalo se nám, že když jsme nejednali přímo s firmou, ale s nějakým prostředníkem, třeba reklamkou, tak to byl problém. Jedna reklamní agentura po nás chtěla skleněný set, který zprostředkovávali pro nejmenovanou firmu. Vzali náš návrh, ale vyrobili si to bez nás, bez autorského dohledu a výsledek? Výsledek byl tak na 40 %. Zdánlivě to vypadalo stejně, ale detaily nebyly vůbec dobré. Představili to však tak, že jsme to udělali my, což jsme samozřejmě nepovažovali za korektní jednání … Firmy si celkovou spolupráci a výsledek hlídají kvůli svému jménu, když však jde o komplot věcí a prostředníky, tak je to většinou špatné. Tady to nebyla česká firma, ale český zprostředkovatel, který neuhlídal detaily. To s naším pravidlem „detail tvoří celek“ nejde dohromady. A umí s Vámi firmy komunikovat? Roman Vrtiška: Buď je to tak, že v té firmě je někdo, s kým se dá dobře spolupracovat nebo je vše na nás. Musíme umět reagovat a vysvětlit lidem v  té firmě, jak by se mělo postupovat a jak dosáhnout nejlepšího výsledku a produktu, který bude úspěšný. Toto je i hlavní důvod, proč s námi firmy spolupracují. Vždycky spolupráce stojí na tom, že druhá strana vám musí naslouchat nebo minimálně vám musí chtít naslouchat.


„Jde o to dělat poctivé a dobré věci. Ra jednu kvalitní věc, než pět nekvalitních.“


aději “


Zajímají Vás veletrhy interiérového designu, co takový veletrh musí mít, aby Vás zaujal? Vladimír Žák: Když jsme byli na škole, tak jsme na veletrhy jezdili víc. Asi i proto, že na internetu v té době nebyla tak pestrá škála webů, fór či skupin zaměřená na toto téma. Hladoví po informacích o novinkách jsme objížděli vše, co se kde dělo a hledali jsme všude možně nové přístupy, nové pohledy na technologie či inspiraci. Ale faktem, je teď již spíše pracujeme, než jezdíme po veletrzích. Roman Vrtiška: Každé naší práci předchází obsáhlá recenze. Procházíme internet a trendy, které jsou na veletrzích nejvíce vidět, jdou najít velmi snadno. Teď to máme tak, že se někam vypravíme jednou dvakrát za rok. Na veletrzích nás nejvíce zajímá kreativní složka, to znamená instalace a práce začínajících autorů. Myslím si, že by toto měla být i hlavní část veletrhů: představit nové produkty, ale zároveň ve velké míře ukázat kreativní instalace a nové trendy v různých materiálech. Co vám přijde nejdůležitější si v  souvislosti s  designem uvědomit? Roman Vrtiška: Já bych to shrnul jen do dvou slov: funkce a produkce. Aby ta věc byla esteticky zajímavá a zároveň výrobně laciná, protože to je to, co dělá produkt úspěšný. Mít krásný produkt, který je sice krásný, ale drahý, je k ničemu. Vladimír Žák: Všechno je o zadání, pro koho pracujeme. Roman Vrtiška: Ukázal bych to třeba na spolupráci s Jitonou. Věděli jsme, že chceme udělat zcela jiný produkt, který by se vymezil vůči jejich dosavadní produkci. Zároveň ale navazuje na další jejich produkty, technologicky a materiálově. Nemůžeme vymyslet něco, co by se příliš vymezovalo a Jitona by udělala skok někam úplně jinam, kde by ztratila svou image a kontinuitu.


B Funnel, konferenÄ?nĂ­ stolek


B Rodinný dům, Chrudim


Občas je zároveň potřeba udělat i krůček zpátky a říct si, jestli ta věc, kterou jsme vymysleli, je dostatečně normální na to, v jakých sériích se má vyrábět. Vladimír Žák: Pro Jitonu jsme měli třeba zcela konkrétní zadání: kvalitní postel pro ty, kteří už nehledají provizorní bydlení. Když člověk „najde“ finální bydlení, ve kterém hodlá zůstat delší čas, začne si vybavovat byt produkty tzv. „nastálo“. U postele samozřejmě hledá kvalitu provedení a zpracování, kvalitu spánku a samozřejmě kvalitu estetiky za dobré peníze. Měli to dobře srovnané, skvěle připravené zadání - věděli, co chtějí. Roman Vrtiška: Když víte koncového zákazníka a cenu, tak jste schopni definovat i vizáž.

Jak rozumíte slovu udržitelnost? Roman Vrtiška: Tak třeba já nesnáším slovní spojení „designové věci“, ale když si kupujete takovou „designovou věc“, tak si ji kupujete za větší peníze a kupujete si tuto věc s tím, že vám také dlouho vydrží a bude vám dlouho sloužit. A není to přístup, kdy jsou výrobky záměrně navrženy tak, že málo vydrží a musíte jít znovu do obchodu a koupit si novou věc. Když máte věc, kterou máte rád a dobře slouží, tak ji můžou mít ještě vaše děti nebo vnuci a vnučky. Vladimír Žák: Pro mě udržitelnost souvisí se zaplevelováním světa a vytvářením věcí ke spotřebě a vyhazování a plýtvání. Plýtvání je fenomén dnešní doby a to je špatně. Přemíra konzumních nesmyslů na trhu je neoddiskutovatelná. Pro mě je důležité, že ta věc vydrží a je kvalitní. Dělat poctivé a dobré věci se samozřejmě odrazí na ceně, ale raději jednu kvalitní věc, než pět atrap.


Proměnil se profil studia a toho, co děláte od doby, kdy jste po škole začínali? Roman Vrtiška: Měníme se, myslím, přirozeně; řekněme, že evolujeme… Shodou okolností jsme se přes produkty a interiéry dostali až k architektuře, ta je pro nás dnes největší výzva. Zároveň se ale k produktu rádi vracíme. Vladimír Žák: Naše studio je komplexní. Od grafiky, přes produkty až po architekturu. Faktem ale je, že poslední dobou více a více pracujeme s prostorem, ať už v instalacích, bytech nebo teď třeba v architektuře.

B Woo,Woo Toys


Designérská dvojice Eva a Marcel Mochalovi se na české scéně aktivně pohybuje více než deset let. Jejich přístup k designu akcentuje opravdovost, pravdivost a odmítání kopírování zahraničních vzorů. Civilní projev, stejně jako široký záběr od produktového a interiérového designu až po grafiku, uvidíte také na letošním DESIGN SHAKERU.

LLEV DESIGN „Vyzýváme k pravosti a opravdovosti...“

B Hodiny Veritaas


Co je podle vašeho názoru výzva designu do budoucna? M. Mochal: Máte-li na mysli výzvu pro designéry, tak tou je originalita, která se vytrácí a je často nahrazena obdivem k trendům designu. Někdy je nám smutno, když vidíme produkty, interiéry, které jsou velmi dobře zaměnitelné se zahraničními. Je těžké udržet si vlastní cestu a naopak je lehké nechat se z té cesty strhnout globální inspirací, která tak voní. E. Mochalová: Dnes je jednoduché stát se designérem, takže vyzýváme designéry k pravosti, upřímnosti, znalosti a moudrosti, která může zlehka pomoci lepšímu životu a estetice nás všech.

Co v prostředí českého designu postrádáte? M. Mochal: Chybí nám přirozená podpora kultury ze strany vlády a společnosti. Nechápeme, proč se umění stalo nadstavbou našich životů. Soukromé subjekty udělaly za posledních deset let pro medializaci designu velice mnoho. Dnes paradoxně design dostává více pozornosti, než si zaslouží. Design by měl především sloužit fyzicky a ne jen jako vizuální kulisa. Na židli bychom měli sedět, nikoliv se na ni jen dívat v časopisech s pocitem, že takhle drahou židli si nikdy nekoupíme. Ale je fakt, že to někoho může motivovat a nabíjet. Také si rádi a s chutí prohlížíme krásná drahá auta, boty, mobily a podobně krásné zbytečnosti.

Co vám na vaší práci přijde nejdůležitější? E. Mochalová: Nejdůležitější je svoboda, kreativita, souhra s klientem, vzájemná profesionalita v pravém slova smyslu, čas a klid na práci. M. Mochal: Nejzajímavější pak poznávání nových lidí, technologií, přístupů k věci, vnímání myšlení ostatních lidí, které potkáváte na různých projektech… A energie z povedené práce, která přináší radost lidem, pro které jste design vytvořili.


B Sklenice Decci


B Univerzální nádoba ILLA


Jako jedni z mála vyrábíte černé sklo. Recept se prý ztratil a černé sklo nejde už vyrobit… M. Mochal: Tohle je mýtus podobný červenému rubínovému sklu z pohádky. Černé sklo se u nás stále taví v několik sklárnách. Otázkou pro designéra pak je, co z něj vyrobit a proč. Protože se používá především na výrobu uren a jeho boom je již pár let za zenitem.

Na čem ve studiu právě pracujete a co chystáte? E. Mochalová: Pracujeme na několika projektech souběžně. Například v tuto chvíli dokončujeme další kolekci černé skleněné bižuterie, chystáme instalaci na výstavu DESIGN SHAKER a připravujeme prezentaci několika témat pro pivovar Rohozec.

Designérské studio LLEV tvoří dvojice Eva Mochalová a Marcel Mochal. Design studio založili v roce 2004 po absolvování Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Zaměřují se na kreativní služby v produktovém, interiérovém i grafickém designu. Realizují „sny, kterým dokáží vtisknout tvar, barvu a v neposlední řadě také duši“. Pracují s respektem k zadání a vše co dělají, dělají s láskou. | www.llev.cz


TRVAT NA SVÝCH NÁZORECH S designérem Romanem Kvitou o nápojovém skle Sphere a nutné rozhodnosti designéra


D Noční košilka - 1 900 kč Župánky - 2 900 kč


Co jste se na spolupráci s významnou evropskou sklárnou Nachtmann naučil? Asi nejzásadnější věc je, trvat na svých názorech, protože jako designér komunikuji s konstruktéry, s lidmi z marketingu a každý má na věc svůj názor, který se opírá o jeho zkušenost. Je důležité naslouchat, ale zároveň si nenechat do ničeho mluvit. I když od první skici to trvalo asi rok, než vyjel první kus kolekce Sphere z linky. Člověk musí rychle reagovat na podněty z firmy, posílat skici, 3D modely, koordinovat technické záležitosti... Takže důležitá je i rychlost a rozhodnost.

Jaká byla omezení a jaké bylo zadání od sklárny Nachtmann? Jak vaše spolupráce od začátku probíhala? Vlastně nás nijak neomezovali, prostě řekli: lisujeme sklo a to dost dobře, zbytek je na vás… Dostali jsme vydatnou dávku informací ohledně výroby a chodu firmy i trhu. Absolvovali několik exkurzí, setkali se s majiteli. To vše se pozitivně podepsalo na celé práci. Jelikož to nebyl první ročník jejich spolupráce se studenty, vlastně jsme tušili, co chtějí. Většina výrobců totiž ví, že musí inovovat. Portfolio složené jen z osvědčených designů není všechno! Takže jsem pochopil, jak by měl být výsledný produkt charakterizován: mladý, současný design od mladého designéra a já k tomu snad ještě přidal respekt k našim sklářským kořenům. Musím říct, že to byl velmi příjemný úkol, od začátku se nám skvěle věnovali, jak hlavní supervizorka Stefanie Kubanek, tak všichni z Nachtmann týmu. Pro mne to byla spolupráce snů.


„Řekli nám: my lisujeme sklo a to dost dobře. Zbytek je na vás.“


B Sklenice Sphere Nachtmann


Je model podobných soutěží a spolupráce s firmami běžný? Jakým jiným způsobem může mladý designér začít obdobnou spolupráci? Myslím, že studenti designu mají příležitosti účastnit se soutěží. Nevím, jestli je jich dost, ale jsou. Někteří výrobci systematicky podporují mladé designéry těmito podniky už řadu let například IKEA, Electrolux. Určitě pozoruji trend, kdy firmy chtějí oslovovat i studenty, ne jen zavedené jména. Ale třeba nemají vypracovanou metodiku, jak k tomu přistupovat. Samozřejmě je možné jít za výrobcem sám a oslovit ho svou prací. Když se o něco dost zajímáš nebo řešíš nějaký problém a vymyslíš inovativní věc nebo produkt, tak by byla škoda ho nerealizovat. Potom automaticky hledáš někoho, kdo bude schopný to vyrábět. No a pak už jen záleží na tom, na koho narazíš.

Projektem NextGen firma Nachtamnn oslovuje přední světové školy designu a zve je k účasti na tomto každoročním projektu. Společně s týmem sklárny Nachtmann a pod vedením Stefanie Kubanek vzniká na každé z vybraných světových škol nové zadání. Studenti se seznámí s výrobou skla a během semestru intenzivně navrhují sadu skla pro značku Nachtmann. Vítězný návrh je pak od základního nápadu připravený až do výroby a prodeje. Nejúspěšnější studenti pak získávají standardní kontrakt s jednou z nejúspěšnějších evropských skláren. Vloni zvítězil Roman Kvita, student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, který navrhl kolekci Sphere. Ta je po roce nejprodávanější z celého sortimentu NextGen. | www.romankvita.com


PŘIKÁZÁNÍ JEDENÁCTÉ:

NEZKOPÍRUJEŠ!


„S Vitrou jsme tuto expozici vymysleli především proto, že je nejkopírovanější ve svém oboru a nejpovolanější o tomto tématu mluvit. Nelegální kopie se objevují na českém trhu poměrně často a nenajdete je, jak si možná většina lidí mylně myslí, na různých tržištích. Velmi často bývají vystaveny ve výlohách interiérových obchodů a studiích. Cena totiž často nemusí být hlavním důkazem,“ představuje spolupráci s Vitrou a téma expozice spolukurátorka veletrhu Tereza Kozlová.


LETOŠNÍ DESIGN SHAKER PŘEDSTAVUJE PEČLIVĚ NAMÍCHANÝ KOKTEJL Z TVORBY ZAČÍNAJÍCÍCH DESIGNÉRŮ, ETABLOVANÝCH INTERIÉROVÝCH STUDIÍ I TRADIČNÍCH ZNAČEK. BEZESPORU JEDNOU Z NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH NA POLI INTERIÉROVÉHO DESIGNU JE VITRA. VÝSTAVA ŠVÝCARSKÉ ZNAČKY NA DESIGN SHAKERU OTEVŘE KONTROVERZNÍ TÉMA - KOPÍROVÁNÍ DESIGNU. ZORIENTUJTE SE V TOM, CO JE V DESIGNU POVAŽOVANÉ ZA ORIGINÁL A CO ZA POUHOU KOPII.


Jiří Zavadil, Vitra Česká republika: / Originál versus kopie O designovém originálu lze mluvit v případě, že daný produkt splňuje veškeré právní a vztahové podmínky. To znamená, že produkt vyrobil oprávněný výrobce přesně tak, jak si to designér přál. Jen tak totiž můžeme zaručit jeho autentičnost. Ve výtvarném umění není pochyb o tom, co se myslí ‚originálem‘ a co ‚kopií‘. V oblasti designu je nicméně nutné tyto dva pojmy nově definovat. / Co je vlastně originál Kopírování je neodmyslitelnou součástí designové logiky. V oblasti designu nejčastěji zaznívá nesprávné přesvědčení, že za ‚originály‘ lze označovat pouze kusy vyrobené během prvních let výroby daného designového produktu. K tomuto názoru se přiklánějí i plagiátoři. Přiznávají, že kopírují původní designové produkty, ale zároveň tvrdí, že stejně postupují i výrobci dnes již klasických designových produktů, kteří k tomu mají řádné oprávnění – tj. společnosti, které vlastní autorská práva (například Cassina v případě produktů Le Corbusiera a Vitra v případě produktů manželů Eamesových). Za ‚originály‘ považují modely z raného stadia výroby, které se v současné době nacházejí v muzeích a soukromých sbírkách, ale aktuální produkty oprávněných výrobců prodávané v obchodech podle nich originály nejsou. / Co je vintage První exempláře designového produktu z počátečního stadia výroby patří k tzv. vintage předmětům, které vyhledávají sběratelé, protože jsou vzácné, cenné a ztvárňují nějakou novou myšlenku. Vintage předměty jsou originály. Originály jsou nicméně i produkty, které navrhl Le Corbusier nebo manželé Eamesovi a které v současné době vyrábějí oprávnění výrobci. Slovo ‚originál‘ nijak nesouvisí s datem výroby. O statutu originálu rozhoduje vztah designéra (nebo zákonných dědiců) a výrobce designérových produktů. Tento vztah se nevyznačuje jen právnickou stránkou, ale i stránkou imateriální, založenou na společných ideálech a vzájemné spolupráci.


- Kovová cedulka na spodní straně sedáku - Označení Original Eames Lounge Chair - Podpis Charles Eames - Logo Vitra

*EAMES LOUNGE CHAIR*

D

- Logo na látkové výšivce na tkaninu na zadní straně opěradla židle - Nápis Authorised Original Vitra - Podpis Charles Eames

*EAMES ALUMINIUM CHAIR*

D

- Logo vyražené v ohybu židle ze zadní strany opěrné části - Podpis Verner Panton vyražený plasticky na spodním okraji židle

*PANTON CHAIR*

D

PĚT NEJVÍCE KOPÍROVANÝCH DESIGNŮ


- Logo vyražené na spodní straně sedáku - Nápis Design Charles and Ray Eames

*EAMES PLASTIC SIDE CHAIR DSR*

D

- Logo vylisované na spodní straně sedáku - Nápis Design Charles and Ray Eames

*EAMES PLASTIC ARMCHAIR DAW*

D


B Jindřich Halabala, křeslo Tulešice


ZNOVUZROZENÝ SVĚT DESIGNU S Kateřinou Wichterlovou o značce Modernista, nadčasovosti a osobitosti v designu Design Shaker nejsou jen mladí a talentovaní, ale prostor dostanou i známé a velmi úspěšné značky. Jednou z nich je Modernista, nositel tradice slavných UP závodů, designu Jindřicha Halabaly, Pavla Janáka, Josefa Gočára či Vlastislava Hofmana.


Jak byste představila aktivity, kterým se nyní Modernista věnuje? Modernista má v současné době dvě hlavní linie aktivit. První je již dlouhodobá spolupráce s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, na základě které Modernista uvedl po mnoha letech znovu do života vybrané ikonické designové předměty především z období českého kubismu. Na základě licenčních smluv mají tak zákazníci znovu možnost zakoupit si repliky dekorativních předmětů vynikajících českých kubistických architektů Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana a Rudolfa Stockara, nebo tolik populární dřevěné hračky Ladislava Sutnara či Václava Špály. Druhou linií je již zmiňovaná výroba špičkových replik nábytku – tzv. ‚nových originálů‘. Modernista má výhradní licenci na výrobu všech návrhů geniálního designéra Jindřich Halabaly, jehož tvorba je stále vysoce ceněna a uznávána nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Modernista kromě obchodu s nábytkem provozuje také několik muzejních obchodů, což vedlo k rozšíření záběru také na prezentaci soudobého českého designu a umění.

Na co je nejdůležitější při tom, co děláte, myslet a dbát? Nejdůležitějším aspektem je samozřejmě péče o zákazníka – od prvního kontaktu, přes odbornou radu a osobní přístup, po precizně odvedenou práci. Důležitá je ale také komunikace a ocenění práce našich dodavatelů. V celém řetězci musejí mít všichni pocit, že to co dělají má smysl a je to doceněno. Kvalitní výrobek dělaný s láskou a úctou k řemeslu, který zákazníci ocení – to je obchodní úspěch Modernisty.


Pavel Janák, kávový servis

B


Jak vybíráte kusy, které uvádíte znovu do výroby? Výběr je vlastně založen na osobním nebo tak trochu kolektivním vkusu celého týmu Modernisty. Samozřejmě přemýšlíme o praktickém využití jednotlivých druhů nábytku v současném interiéru a době. V oblasti nábytku nelze trvat na důsledných replikách, vznikají de facto nové originály. Předkládáme zákazníkům původní designy v nových kabátech, to znamená v moderních povrchových úpravách a s novými čalounickými materiály. Základním inspiračním zdrojem je samozřejmě nabídka UP závodů (Jindřich Halabala) a veškerá prvorepubliková výroba spojená s trubkovým nábytkem a tudíž konceptem Bauhausu. Inspiraci čerpáme z produkce firem Vichr a spol., Saab Praha, Mucke Melder a další. Modernista má však přesah i do jiných časových období, a to až do 50. a 60. let. Máme rádi americký design z těchto let a také skandinávské návrhy, které filosofií na funkcionalismus jistě navazují, i když využívají jiné konstrukční materiály. Modernista ukazuje svým zákazníkům příklady osobitých kombinací různých období a tím je inspiruje k vytváření vlastní atmosféry interiérů, které jsou vytvářeny na míru. Základem úspěchu je špičkové řemeslo a smysl pro detail.

Je těžké najít pro tyto produkty výrobce? Modernista spolupracuje s mnoha dodavateli. Máme k dispozici velmi kvalitní řemeslníky ze všech potřebných odvětví – čalouníky, pasíře, truhláře a také restaurátory. Máme rádi věci s příběhem – pokud sedíte na křesle, o kterém víte, kdo, kde a jak ho vyrobil, stáváte se součástí toho příběhu. Samozřejmě na některých projektech spolupracujeme s kmenovým architektem, milovníkem a znalcem období 30. let – ing. arch. Martinem Pračkou. Selekce řemeslníků není vůbec jednoduchá a vytvořit tuto vztahovou síť trvalo mnoho let. Tento proces výběru navíc není nikdy u konce.


Dochází k tomu, že produkty, které prodáváte v Modernistovi, někdo kopíruje? V historii naší společnosti došlo přirozeně i k tomuto faktu, často bývá kopírován např. náš styl restaurování originálů. Nicméně nejzásadnější je samozřejmě výroba nových kusů, ta podléhá autorským právům a Modernista je držitelem všech potřebných licencí k výrobě, odvádí licenční poplatky držitelům autorských práv. Tato skutečnost je poměrně dobře známa a naštěstí většina zákazníků upřednostňuje autorizované repliky s certifikátem.

Co pro vás znamená moderna? Nadčasovost, osobitost a svým způsobem i vymezení se vůči hlavnímu proudu.

B Pavel Janák, dóza Krystal


Historie značky Modernista začala v roce 1999 nejdříve internetovým obchodem a dva roky nato pokračovala otevřením ‚kamenné‘ prodejny v Konviktské ulici na pražském Starém Městě. Po roce se již Modernista a jeho výběr pečlivě zrestaurovaných originálních kusů nábytku ze 30. let začal pravidelně objevovat na stránkách českých i zahraničních bytových a designových časopisů. Světoví průvodci Prahou – Time Out, Rough Guide – upozorňují na Modernistu coby místo, které stojí za návštěvu. V roce 2003 navázal Modernista exkluzivní spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Prvními plody spolupráce byla kolekce reprodukcí dekorativních předmětů navržených mezi lety 1911 a 1920 českými kubistickými architekty Josefem Gočárem, Pavlem Janákem a Vlastislavem Hofmanem. Kolekce byla výborně přijata doma i v zahraničí a prodává se mimo jiné i ve Victoria & Albert Museum v Londýně a Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Kromě českého kubismu je předmětem našeho obchodního zájmu také český design 20. století obecně. Exkluzivní spolupráce s dědici významného českého návrháře nábytku Jindřicha Halabaly umožnila výrobu několika modelů židlí a křesel, které podle Halabalových návrhů produkovala mezi válkami brněnská společnost Spojené UP závody. Dalšími slavnými návrhy, které Modernista uvedl opět do výroby, jsou legendární čajová souprava Ladislava Sutnara a čalouněné lehátko architekta Adolfa Loose. Kolekce reprodukcí významných děl českého designu se bude nadále rozrůstat i o návrhy z druhé poloviny 20. století. | www.modernista.cz


DESIGN SHAKER Navigátor Seznamte se s vystavujícími letošního DESIGN SHAKERU. Aglas furniture | 12 s | www.aglasfurniture.cz

DEVOTO | 7 s | www.devoto.cz

JELÍNEK | 10 | www.jeli

ANCOR | 7 | www.ancor.cz

Digestoře Sirius | 18 | www.digestoresirius.cz

JITONA | 17 | www.jiton

ANTHURIUM | 25 | www.anthurium.cz

FAVOUR | 2 | www.favour.cz

Kartoons | 3 s | www.ka

ASKO | 6 f | www.asko-as.cz, www.showroom-asko.cz

FLIP FLAP (by EP studio) | 13 s | www.flipflap.cz

Kateřina Smolíková art

ASSO | 30 | www.asso.cz

Hana Kroa | 11 | www.hanakroa.cz

Kreiner | 14 | www.krein

BARRISOL | 13 | www.barrisol.cz

Hezkey | 1 f | www.hezkey.cz

Kvalitář | 16 | www.kval

BLACKBACK | 11 s | www.blackback.cz

ICE CUBE | 28 | www.ice-cube.cz

Lightway | 21 | www.lig

BY ARCHITECTS | 5 f | www.byarchitects.cz

IDEALAB | 8 f | www.idealab.cz

LLEV | 4 s | www.llev.cz

Copy General | 4 f | www.copygeneral.cz

INNEX | 20 | www.innex.cz

Lukas&Robertson | 24

DALEN TECH | 35 | www.dalen-tech.cz

INTREO Interiér | 1 | www.intreo.cz

LUSITO | 15 | www.lusit

Dallmayr | 37 | www.dallmayr.cz

Jan Plecháč & Henry Wielgus | 12 | www.janandhenry.com

Markéta Fleischnerová

1

2

3

1s

4

2s

3s

5f 6

8

7

6f

1f

10

9

12

7f

2f

11

8f

3f

9

4f

18

21 20

17 16 19

36

30

31

32

33

34

35


inek.eu

Master&Master | 4 | www.masterandmaster.eu

SUNNYWATT | 9 | www.solarnielektrarny.cz

na.cz

MEDUZA | 34 |

Tinquer | 9 f | www.tinquer.com

artoons.cz

Mendelova univerzita v Brně | 26 | www.mendelu.cz

Typoland | 8 s | www.typoland.cz

t | 6 s | www.smolikova.com

MODERNISTA | 22 | www.modernista.cz

URBAN SPHERE | www.urbaninterior.cz

ner.cz

Mooza architecture | 10 s | www.mooza-arch.cz

Velinský | 3 | www.velinsky.cz

litar.cz

Nachtmann | 5 s | www.nachtmannglass.cz

Vitra | 23 | www.vitra.com

PF DESIGN | 31 | www.pf-design.cz

WDODLAB1 | 32 |

Petr Fiala a Petr Bakoš | 1 s | www.wlide.space

Zahrada na niti | 9 s | www.zahradananiti.cz

ghtway.cz

z | www.lukasandrobertson.cz

RAWA | 36 | www.rawa.cz

to.cz

SCENOGRAFIE | 2 f | www.scenografie.cz

á - tvořeno srdcem | 3 f | www.mfart.cz

SOFISTICK.CZ | 2 s | www.sofistick.cz

4s

5s

6s

7s

8s

5

15

Decore.Gallery

14

13

f

29

info/coffee

22 26

23

28

25

27

24

38 37

9s

10 s

11 s

12 s

13 s

14 s


NAŠE VĚCI V HARDDECORE GALERII MÁME NOVÉ KOUSKY, KTERÉ JINDE NEKOUPÍTE.

B Jan Plecháč & Henry Wielgus Svícen Beton 220 Kč


C Jan Plecháč & Henry Wielgus Svícen 250 Kč


Jan Plecháč & Henry Wielgus Stavebnice 230 Kč

DE


OD MOŘE KOLEKCE ŠPERKŮ JOSEFINY BAKOŠOVÉ

B DC Josefina Bakošová Náhrdelník Od moře 1 690 Kč


B Kelímek FOREVER porcelán: Jiří Pelcl, potisk: Harddecore 270 Kč

Miska FOREVER porcelán: Jiří Pelcl, potisk: Harddecore 290 Kč

E


Hrnek FOREVER porcelán: Jiří Pelcl, potisk: Harddecore 290 Kč

DE


PŘIJĎTE SI PŘEČÍST TO NEJZAJÍMAVĚJŠÍ, CO O INTERIÉROVÉM DESIGNU VYCHÁZÍ

MEDIA KAVÁRNA Design Shaker 19. - 22. 3. 2015 PVA EXPO Praha Letňany Pohodlí při čtení zaručeno... V Media kavárně si posedíte na židlích Vitra..


Dolce Vita | www.dolcevita.cz Harper´s Bazaar | www.bauermedia.cz/harpers-bazaar ERA 21 | www.era21.cz Nové proměny bydlení | www.novepromenybydleni.cz Archiweb | www.archiweb.cz eArch | www.earch.cz Insidecor | www.insidecor.cz DOTYK | www.dotyk.cz H.O.M.I.E. | www.homie-mag.cz Design&Home | www.dhome.cz Marianne bydlení | www.marianne.cz ELLE Dekor | www.elle.cz Rezidence | www.rezidence-mag.cz Villa journal | www.villa-journal.cz


HARD TIPY Dnes jsou naše tipy přímo spjaté s DESIGN SHAKEREM a autory, kteří se tu v druhé polovině března představí. Kniha, výstava i zajímavá německá iniciativa… nic z toho si nenechte ujít.

KNIHA Ditmar’s Erben. 135 let keramické továrny Znojmo Pokud vás zajímá složitá a fascinující cesta od keramické petrolejové lampy k sanitarní keramice ve Vile Tugendhat, je tahle kniha přesně pro vás. Ke 135. výročí založení keramické továrny ve Znojmě ji graficky připravilo studio Llev Evy a Marcela Mochalových. Oba jsou absolventy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a pracují v oblasti produktového a grafického designu. Knihu vydala společnost LAUFEN CZ a lze ji v pdf stáhnout na www.jika.eu


VÝSTAVA Baugruppe v Galerii Kvalitář Máte kamaráda, ten má kamaráda… a společně si postavíte obytný dům. To je velmi zjednodušeně princip německého kolektivního stavění baugruppe. Tato forma sdíleného stavění se odlišuje od běžných domů – především v dialogu architekta a klienta (skupiny mini-stavitelů) při procesu navrhování. Každý projekt je jedinečný a odráží dynamiku a nároky skupiny. Navštivte výstavu Baugruppe v Galerii Kvalitář, tedy hned naproti naší Harddecore, a budete možná překvapeni, jak se dá také stavět. Galerie Kvalitář, otevřeno po-pá: 10:00 – 20:00, so: zavřeno, ne: 10:00 – 20:00


DESIGN FAKE OSCAR Kdyby se někdo pokoušel zkopírovat nový DS5 a pod názvem DS5 ho prodávat, všichni by se mu smáli. V produktovém designu k takovým situacím bohužel dochází denně. Německá iniciativa Plagiarius každoročně oceňuje ‘nejzdařilejší’ plagiátorské počiny v oblasti produktového designu a na únorovém veletrhu Ambiente rozdá „fejkové oskary“. Zajímavé je i muzeum, které vzniklo už v roce 1977, když na veletrhu ve Frankfurtu objevil Rido Busse přesnou imitaci vah, které sám navrhl pro firmu Soehnle. Cena výrobku byla podstatně nižší, použitý materiál nekvalitní a tak se rozhodl hongkongskou firmu záporně ocenit. Cenou je od té doby černý trpaslík se zlatým nosem. A letošní vítězové? Najdete je zde: http://www.plagiarius.de/index.php?ID=42&SETSPRACHE=2


SDÍLEJ, PŘIJĎ & DOSTANEŠ! POMOZTE NÁM ŠÍŘIT MYŠLENKU OTEVŘENÉHO DESIGN SHAKERU DÁL A MY VÁS NA OPLÁTKU POZVEME. SDÍLEJTE NA FACEBOOKU NAŠI STRÁNKU A PŘÍSPĚVKY A PŘIJĎTE SI P R O VO L N O U VST U P E N K U DO GALERIE HARDDECORE NA SENOVÁŽNÉM NÁMĚSTÍ. STAČÍ, KDYŽ BUDETE SDÍLET PŘÍSPĚVEK (JAKÝKOLIV AŽ DO ZAČÁTKU VELETRHU) A POŠLETE EMAIL SE SVÝM JMÉNEM NA DESIGNSHAKER@HARDDECORE. CZ A VSTUPENKA JE VAŠE!


STYLOVĚ RANDÍME UŽ OD ROKU 1955. VYZKOUŠEJTE NA S NÁMI NA DESIGN SHAKER! VE HŘE JSOU I DALŠÍ SKVĚ JEDINEČNOU ŘADU DS VYZKOUŠET OSOBNĚ. PŘIJĎTE DS A NA ZPĚT V TOM UŽ POJEDETE S NÁMI. TROJKA...ČT BÝT JENOM ŠPATNÉ ZNÁMKY. U NÁS TO S 5 TKOU VYHR VSTUP DO HRY ZDE

Oficiální partner Design Shakeru 2015


AŠÍ SOUTĚŽ A PŘIJĎTE ZDARMA NA RANDE ĚLÉ CENY. NA VELETRHU SI MŮŽETE NAŠÍ E PO SVÝCH DO NAŠÍ DECOR.GALLERY BY TYŘKA...NEBO PĚTKA TOTIŽ NUTNĚ NEMUSÍ RÁVÁTE!


Galerie HARDDECORE Senovážné náměstí 10 Praha 1 Otevírací doba: PO – PÁ 11:00 – 19:00 h SO 11:00 – 17:00 h

můste

k


hyber

ne

ná ém

á ov

ská

růž

p

á

ůj p u

y n v čo

va

zal

u

bo l

za

no

m

let alo

s

m

tra

jeru

iš dř

I

tra

op

ka

á

an

sk

káz

n pa

senovážné náměstí

p

jin íp c v

ždě

ě

dlá

p

senovážná

na

p íř ko

nská

v


Decore Special 02 / únor 2015 / věci ~ lidé ~ firmy Každý měsíc vydává Galerie Harddecore Koncept a redakce: Idealab / Radek Váňa, Barbora Ševčíková Grafika: Harddecore / Petr Bakoš, Linda Friedmannová © 2015. Všechna práva vyhrazena. www.special.decore.gallery

HARDDECORE DECORE.SPECIAL

DESIGNSHAKER JOSEFINA BAKOŠOVÁ


DECORE SPECIAL 02  
DECORE SPECIAL 02  

VĚCI ~ LIDÉ ~ FIRMY - Designshaker 2015 vol. I. February DECORE SPECIAL issue, magazine of Harddecore gallery, Prague.

Advertisement