Page 1

04 / DUBEN 2015 / ŠPERK

26/05/2015 v 18:00 POP-UP ŠPERK v Galerii Harddecore


Jakou podobu může mít šperk? Jak se o něm dá přemýšlet a co všechno se za tímto slovem může skrývat? V tomto čísle vám přinášíme exkluzivní rozhovory s českými šperkaři a těmi, kteří se šperku intenzivně věnují. Protože ale v galerii Harddecore nepředstavujeme pouze české designéry, ale i to nejzajímavější z celého světa, představujeme Nervous system. Designéry, kteří vytiskli šaty inspirované přírodou a technologií na 3D tiskárně, a které můžete vidět ve stálé expozici Museum of Modern Art v New Yorku. Toto číslo magazínu Decore Special vám ukáže šperk v podobě, o které jste pravděpodobně doposud netušili. Vše pak můžete vidět na vlastní oči na večeru věnovaném šperku 26.5. 2015 na Senovážném náměstí 10, kam vás srdečně zveme. Inspirativní čtení. Petr a Josefina


Myšlenka Mamon.

Co ovlivňuje součas o něm dá přemýšlet? české i zahraniční s námi podělili o své na současný šperk


a. Materiál . Múza?

sný šperk a jak se ? Oslovili jsme přední šperkaře, aby se zkušenosti a názory k a přístup k němu.


EVA EISLER

Koncept - Objekt - Význam Schmuck 2015 Funkčnost, technické zpracování a originalita aplikovaná ve výtvarném řemesle: tak vypadá profil absolventů ateliéru K.O.V., který vede Eva Eisler na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Zajímá nás nejen tento ateliér, ale také, co je šperk ve 21. století a na co se můžeme v Praze těšit. Eva Eisler totiž letos kurátorsky připravovala každoroční mnichovskou výstavu Schmuck, která patří k největším událostem svého druhu na světě, a jednu její část přiveze už v září do Prahy. Z 620 přihlášených zvolila 63 umělců, jejichž práce reprezentují to nejlepší, co je momentálně ve světovém uměleckém šperku k vidění. Eva Eisler se zasadila mimo jiné o to, aby se výstava mohla přesunout k nám do Prahy. Pocty se na mnichovském výstavišti dočkaly i práce nedávno zesnulého Vratislava Karla Nováka. V samostatné expozici Modern Classic byl vystaven průřez jeho šperkařskou tvorbou typickou kinetickými objekty. Přinášíme krátkou fotoreportáž z tohoto každoročního březnového svátku šperku.


B Naama Bergman


B Carina Chitsaz-Shoshtary (z výstavy Schmuck 2015)


B C

Jing Yang Vespera (z výstavy Chair Schmuck 2015)


B Vratislav Karel Novรกk


B Eva Eisler


Tvorba Evy Eisler je rozsáhlá; patří k významným světovým uměleckým šperkařům a zároveň působí v oblasti architektury, designu, výtvarného u m ě n í a v ě n u j e s e k u rá t o r s k é a výstavní činnosti. Dlouhodobě přednášela na New York University, Parsons School of Design a Rhode Island School of Design. Její díla jsou zastoupena v řadě významných sbírek ve Spojených státech i v Evropě, například v Brooklyn Museum of Art, CooperHewitt Design Museum, Museum of Arts and Design a Metropolitan Museum of Art v New Yorku; Renwick Gallery ve Washingtonu, D.C. Museum of Fine Arts v Montrealu, v Bostonu a v Houstonu, v Pinakothek der Moderne v Mnichově. Zúčastnila se mnoha samostatných a skupinových výstav po celém světě.


B Funnel, konferenÄ?nĂ­ stolek


Janja Prokić

PRECIZNOST, RAFINOVANOST, UMĚNÍ

Janja Prokić je jednou z nejzajímavějších mladých šperkařek, které můžete v Čechách potkat. Šperky, které vytváří, mohou být sochou, obrazem, zbraní nebo nástrojem všemožných účelů. Nejdou lehce popsat, o to zajímavější je nosit je a užívat.


Která témata Vás na šperku zajímají? Nejvíce mě na šperku zajímá osobní rovina: proč lidé vůbec šperky nosí, co jim šperk dává, jakou k němu mají citovou vazbu. Tento přístup ke šperku se samozřejmě odráží i na mé práci. Snažím se vytvářet věci, které s sebou nesou jistou informaci a energii a byla bych ráda, kdyby se přenášela i na svého nositele.

Jakou roli hraje dnes to, co děláte? Jaká je role uměleckého řemesla ve 21. století? Myslím si, že se význam řemesla vrací. Čím dál tím více lidí chce vědět, jak byly věci, které nosí, vyrobené a je velké plus, když je vyráběl člověk, ne stroj. Což je dobře, protože jakékoliv řemeslo je krásná věc a nemělo by zaniknout. Myslím, že lidská ruka předmětu vnáší duši.

Co je podle Vašeho názoru móda a šperk? Určitý způsob, jak se projevit. Pro někoho důležitý, pro někoho vůbec ne. Pro mě osobně hodně důležitý.

Čí práci sledujete? Sleduji spíše volné umění než design. V designu mě baví lidé, kteří experimentují s materiály a používají netypické formy zpracování, například studio Fomafantasma.


„Snažím se vytvářet věci, které s sebou nesou jistou informaci a energii a byla bych ráda, kdyby se přenášela i na svého nositele.“

B Prsteny z kolekce Hidden Place


B Náhrdelníky z kolekce Hidden Place


Spolupracujete s někým nebo upřednostňujete pracovat sama? Případně s kým Vás láká spolupracovat? Pracuji samostatně a zatím jsem nepřemýšlela nad spoluprací s někým ze svého oboru. Mimo šperkaře se velmi těším na spolupráci se sklářem Martinem Janeckým, která snad už v hodně brzké době proběhne. Co se týká módy, tak by mě bavilo uskutečnit nějakou jednorázovou věc například s Pavlem Ivančicem nebo se Zuzanou Kubíčkovou, o které se již delší dobu společně bavíme, ale zatím nebyl čas vše uskutečnit.

Na čem teď pracujete? Momentálně se připravuji na Design Week ve Florencii a také rozvíjím (zatím myšlenkově a v návrzích) novou kolekci, kterou bych ráda představila na Designbloku 2015. Bude o čarodějnictví.

Janja Prokić studovala malbu na Akademii výtvarných umění v Praze, sochařství a následně šperk na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Několikrát byla nominovaná na cenu Czech Grand Design a v březnu tohoto roku ji získala. Vystavuje v Čechách i v zahraničí, žije a pracuje v Praze. | www.janjaprokic.cz


B Z výstavy Jewellery City (foto Zbyněk Krulich)


TEREZA VERNEROVÁ VOLNÁ Výstavy šperku „Když o šperku přemýšlíte trochu šířeji, tak vás to dovede do oblasti autorského šperku, což mě baví a zajímá nejvíce. Protože tady najednou může být šperk i něco jiného, než jen zlato a brilianty.“


Co to je šperk? To je filosofická otázka, ale to je právě to, co mě na šperku baví. Odpověď by mohla být: zlatý prsten s kamenem, což je relevantní, ale dost konzervativní. Když o šperku přemýšlíte trochu šířeji, tak vás to dovede do oblasti autorského šperku, což mě baví a zajímá nejvíce. Protože tady najednou může být šperk i něco jiného, než jen zlato a brilianty.

Proč jsi začala pořádat výstavy šperku? Když jsme začínali, vedla nás frustrace nad tím, že se tu šperk nevystavoval, nebo alespoň ne v kontextu, který by nás bavil. Tehdy začínal rozmach šperku, dnes už se veřejnost, i ta odborná, o šperky zajímá daleko více. Šperk dostal prostor na velkých přehlídkách designu, povědomí o tom je daleko větší, než bylo třeba před pěti lety. Pozice šperkaře už není vnímána jako pozice dobrého řemeslníka, ale člověka, který hledá přesahy, který šperk má - směrem k designu, ale také směrem k volnému umění, soše.

Kde lze šperk studovat? Na pražské UMPRUM, tam se šperku věnují od začátku 20. století a dlouho to byla jediná škola, kde se šperk studoval, vedle toho můžete tento obor studovat v Plzni, v Liberci a částečně i na Univerzitě Palackého v Olomouci. Na Slovensku se šperku věnují od 90. let.


B Z výstavy Kolektivní laboratoř (foto Moravská galerie)


Co tě zajímá na šperku a proč se mu věnuješ? Studovala jsem produktový design a ke své bakalářské práci jsem psala teoretickou práci zaměřenou na šperk, kterou jsem pak dál rozvíjela i při studiu teoretického oboru na UMPRUM a na stážích v ateliéru Evy Eisler. Tam jsme společně s dalšími studenty vytvořili skupinu UNOSTO, se kterou děláme výstavy a sledujeme, co se kolem nás ve šperku děje. Nejvíce mě zajímá tvůrčí prostor, který šperk umožňuje.

Jak jde tento tvůrčí prostor vystavit? Vystavovat šperky je, podle mého názoru, velmi těžké, jak se dělá výstava šperku? Vystavovat šperky je technicky komplikované - ale šperk, na rozdíl třeba od obrazu, můžeš mít stále u sebe, můžeš ho nosit… což je jeho hlavní funkce a přináší ti to úplně jiný umělecký zážitek, než když jdeš na výstavu obrazů do galerie. Šperky by se měly vystavovat, protože kontext galerie je přenáší do jiné roviny a ukazuje hodnotu, kterou umělecký šperk má. Představuje uvažování šperkaře a jiný přístup, než ten, který je u šperků, které jdou koupit třeba ve zlatnictví. Výstavy šperku mají smysl, když návštěvník o šperku začne přemýšlet trochu jinak, než jako o spotřebním předmětu.

Co chystáte s UNOSTO? Jednu výstavu chystáme na podzim, další pak pro Schmuck v Mnichově, což je jeden z největších světových svátků autorského šperku. Desítky galerií, showroomů i soukromých ateliérů se tu na týden zaplní návštěvníky z celého světa zvědavých, co se ve šperku děje.


Nakupují muzea současný šperk do svých sbírek? Uměleckoprůmyslové muzeum má výborné sbírky a je skvělé, že toto muzeum, společně třeba s muzeem v Turnově, nakupuje a má sbírky současného šperku a autorů kolem třiceti let.

Tereza Vernerová Volná je kurátorka a zakladatelka sdružení UNOSTO, které vzniklo v květnu 2011 jako platforma pro propagaci mladého českého šperku. Prostřednictvím výstavních akcí, workshopů a spolupráce s podobnými evropskými skupinami Tereza (společně s celým sdružením UNOSTO) oživuje debatu o současném šperku v domácím i zahraničním kontextu. Zakládajícími členy UNOSTO jsou Markéta Richterová, Klára Šípková, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková, Karla Olšáková, Kateřina Matěchová, Martin Verner a Tereza Vernerová Volná. | www.unosto.cz


Hra a experiment | tradiční i netradiční

LUCIE HOUDKOVÁ


Jak byste popsala svůj přístup k navrhování a vytváření šperku? Mé šperky většinou vznikají náhodou, spíše dělám různé pokusy s materiály, ze kterých něco vzejde, to pak dál rozvíjím. Málokdy si vezmu papír a začnu si skicovat, ale také jsem se k tomu už párkrát dopracovala.

Co Vám přijde na šperku nejdůležitější a nejzajímavější? Určitě nápad a potom zpracování. Mám ráda šperky (objekty), které mě nutí k zamyšlení. Potom vznikne totiž situace, kdy si řeknu „Wau, jak jen je tohle kruci udělaný.“ Nejvíc mě zklame, když zjistím, že je to 3D tiskárna… ta má samozřejmě také své kouzlo, ale hodnotu pro mě má opravdu to, co je vytvořené rukama.

Jaká je, podle vašeho názoru, role uměleckého řemesla dnes? V současnosti, kdy se stal tisk 3D tiskárnou již běžnou záležitostí a každý si může nechat cokoliv vytisknout, role uměleckého řemesla zajisté klesá. Ale ručně vyrobené předměty mají svůj unikátní punc, který žádný stroj nenapodobí. Letos jsem se dostala do situace, kdy jsem navrhovala šperky pro strojovou výrobu a nikdy jsem se necítila tak omezovaná. Zjistila jsem, že jsem schopná vyrobit cokoliv, ale stroje ne.

Co je pro vás nejkrásnější šperk ze všech? Definovat nejkrásnější šperk se nedá. Mám pár oblíbených šperkařů jako Nel Linssen, Tzury Gueta, Li-Chu Wu, Michihiro Sato... Ale šperk může být cokoliv. Moc se mi líbilo, když jsem minulý rok na sympóziu v Bratislavě potkala jednu slovenskou šperkařku Mayu Nepsinskou, která tam byla se svojí několikaměsíční dcerkou a řekla mi, že Luna je jejím nejkrásnějším šperkem.


B Náhrdelník Kokon


„Mám ráda šperky (objekty), které mě nutí k zamyšlení. Potom vznikne totiž situace, kdy si řeknu wau, jak jen je tohle kruci udělaný...“

B Náhrdelník Bondage


Z jakých materiálů své šperky vytváříte? Jakým způsobem zkoušíte nové materiály? Sice používám i klasické materiály jako je stříbro a zlato, ale ve většině případů spíše materiály pro šperk ne tolik obvyklé: plastové pásky, papír, silikony. Zatím asi nejneobvyklejším materiálem, který jsem kdy použila, byly kondomy, pro moji kolekci šperků „Bondage“. Tenhle materiál není úplně stálý, jedná se spíše o experiment, který používám pro výstavní účely, ale s tím se musí u všech uměleckých šperků počítat. Nejsou to věci pro denní používání. Často ještě dělám nositelné varianty. Z kolekce „Bondage“ to jsou šperky lité z epoxidu, které jsou celkem dost odolné. Často si to vyzkouším už při výrobě, mám dost děravé ruce a všechno mi padá.

Lucie Houdková - šperkem se zabývá podle vlastních slov od dětství. Studovala na pražské Vysoké škole umělecko průmyslové v ateliéru K.O.V. Dnes žije a pracuje v Praze, je členkou skupiny UNOSTO a její práce je zastoupená ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea a Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. | www.luciehoudkova.com


Františka (13), Tonička (9) a Thea (4) jsou sestry. Na otázky odpovídala Františka, kterou jsme zastihli zrovna při focení jejich výtvorů. Šperky jsou pro ně kreativní hra, ale zároveň způsob, jak se učit hospodařit.

MOTOMOSOMO


Co znamená název MOTOMOSOMO? MOTOMO je, že šperk motáme. Máme destičky s různým počtem dírek, do kterých různě provlékáme provázek. Společně vymýšlíme nové vzory, máme jich spousty, ale pro začátek jsme použily jen ty nejjednoduší. Kdo by si chtěl vymyslet vlastní vzor, může si koupit naše šperky (které jdou koupit i jako stavebnice) a umotat si je úplně sám. Máme i velké matrice pro malé děti, které ještě nedokážou provléct provázek malinkou dírkou, ty ale ještě neprodáváme. Jak šperky fotíte? Máme tady cínovou sochu, kterou dělal náš praděda. Je to „jako paní“, ale má ruce dokola a nemá hlavu... Líbí se mi, jak na cínu vypadá svítivě oranžový provázek. Jak vás napadlo začít dělat šperky? Napadlo to spíš tátu, než nás. Chěly jsme kapesné a on říkal, že se musíme učit vydělat si peníze samy a že něco vymyslí... Založili jsme pak společně firmu. Můžeme se rozhodnout, jestli si peníze necháme vyplatit nebo za ně koupíme třeba materiál na další šperky. A kolik jste jich už prodali? Už tak čtyři nebo pět. Fotíme teprve šperky do katalogu... Co tě na tom nejvíce baví? Nejvíc ze všeho mě baví vyrábění a pak taky to, že naše šperky jdou vyrobit docela rychle. Nemusíme něco vyrábět třeba měsíc, aby to bylo hotové… Já jsem totiž docela netrpělivá, tak bych to tak dlouho ani nevydržela. S čím vám pomáhá malá Thea? Ta to vždycky pořádně zamotá, zatím jí to moc nejde. Ale naučí se to! Každý váš šperk se jmenuje jinak, jak vymýšlíte názvy? To je jednoduché, je to podle počtu dírek v destičce.


K čemu je vhodný? Jakým způsobem může být využit například při rekonstrukci gotické stavby? Je vhodný všude tam, kde je potřeba snížit strop z důvodu natažených rozvodů, popraskaného stropu, nebo nízkého stávajícího stropu, který lze za pomoci lesklé fólie opticky zvětšit. Je možné z BARRISOLu vytvářet různé 3D formy, ať už třeba na stropě, nebo na stěně, je možné vytvářet tvarované pohledy, které mohou být zároveň svítící, zároveň akustické a prakticky nijak nezatěžují stávající stavbu, protože váha našeho podhledu je zanedbatelná.

Jakým způsobem ovlivňujete barevnost fólií? Jak vypadá vzorník? Náš vzorník má zhruba 10 kategorií (lesklé, matné, saténové, semišové aj. fólie) a má více než 100 druhů barev.

Společnost na českém a slovenském trhu realizuje od roku 1992 jako hlavní distributor špičková řešení z napínavé fólie. Jejich světem jsou stropní podhledy, stropní a svítící fólie, svítidla a další interiérové realizace. Spolupracují s architekty, designéry a návrháři interiérů; koncovým zákazníkům dodávají stropní podhledy pro bazény a další domácí použití. | www.barrisol.cz

B Náhrdelník Motomo 96


Pavel Janák, kávový servis

B


B Náhrdelník Motomo 36


HARD TIP V tomto čísle je náš tip přímo spjatý se šperkem

POP-UP: HARDDECORE / Šperk 26/5/2015 18:00 - 22:00 Přijďte. Inspirujte se. Skvěle nakupte. Ke každému nákupu šperku vychlazená láhev prosecca. Jen tento večer.

Galerie HARDDECORE Senovážné náměstí 10 Praha 1 www.harddecore.cz


Eliška Lhotská


Šperk jako umělecký objekt Jak bys představila, co děláš? Obecně se snažím kultivovat sama sebe a lidi kolem sebe svými činy a někdy i šperky; seberealizovat se a vzdělávat se lidmi v mém okolí.

Co je pro tebe šperk? Na šperku se mi líbí, že díky malému měřítku je to skoro nejdostupnější médium v umění, sochař potřebuje velký ateliér, tomu, kdo dělá šperk, stačí třeba malý stůl, židle nebo prostě jen ruce. Je to nejlepší prostředek pro umělce, který se chce vyjádřit a nemá k tomu žádné velké prostředky. Třeba Alexander Calder nedělal jen své obří „stabily a mobily“, ale do letadla si bral kleštičky a vytvářel šperky, které jsou jakoby miniaturami jeho soch. Dával tak svým studiím užitou formu a to mě baví.

Co pro tebe znamená slovní spojení konceptuální šperk, kterému se věnuješ? Je to konceptuální umění spojené se šperkem. Myslím, že konceptuální umění vzniklo z téhle doby, protože jde vlastně o takový ekologický směr, kdy může být jen myšlenka nebo příběh a objekt nemusí být vůbec fyzicky přítomný. Jde o úvahu o šperku. Zároveň když máš konceptuální šperk fyzicky, tak na sobě můžeš nosit myšlenku. A to je na šperku skvělé. Když děláš výstavu obrazů, tak ji vidí jen úzká komunita lidí, když se ale koncept dostává do designu a šperku, tak tyto věci můžou mít sdělení. To, co se běžně vejde do výstavy, lze najednou nosit.


A funguje to třeba v Praze? Myslím, že ještě úplně ne. Ale lidé dokáží skrze šperk číst hodnoty. Jde poznat, když u někoho estetika předčí vnitřní hodnotu. Zároveň toto souvisí i s řemeslem, protože když si koupíš levnou věc, tak to neznamená, že ušetříš. Mnohdy je to totiž tak, že ta věc vydrží dva týdny, ale řemeslná věc s nosnou myšlenkou vydrží třeba pět generací a ta myšlenka tě může ovlivňovat celý život, protože jí nosíš stále s sebou.

Jakou roli má šperk dnes? Vždycky to bylo tak, že šperkem dává člověk najevo své ukotvení, dnes je to stejné: člověk dává šperkem najevo, v jaké žije komunitě. Třeba v budoucnu, když dnes tolik frčí ty ekologické směry… by lidé mohli chodit úplně nazí a mít jen šperky a podle nich by šlo poznat, co je to za člověka. Ale šperk může být i oblečení nebo třeba pro muže jeho žena. Je to věc, která je pro jednotlivce vzácná. Šperk měl vždycky ekonomickou hodnotu, dnes má i hodnotu duševní.

Jak vidíš budoucnost šperku? Myslím, že budoucnost má šperk velkou, pro mě je to takový prostředník vyjádření: myslím, že se mu bude věnovat více a více lidí a umělců. Je to skladná věc, malá, kterou si můžeš brát s sebou. V galerii Září se snažím o to, aby veřejnost vnímala šperkaře, nejen jako řemeslníka, ale hlavně jako umělce. Snažím se otevřít dveře uměleckému světu, aby umělci pochopili, že šperk je dobrým prostředkem pro vyjádření a sběratelé, že i šperk může mít velkou uměleckou hodnotu.


B Prsten z kolekce PomnĂ­k


B Kolekce PomnĂ­k


„ Šperk může být i oblečení nebo třeba pro muže jeho žena. Je to věc, která je pro jednotlivce vzácná. Šperk měl vždycky ekonomickou hodnotu, dnes má i hodnotu duševní...“

B Brož z kolekce Lesem


Jak se díváš na amatérizaci šperku? Je dobře, že hodně lidí dělá věci z korálků nebo z fima, protože se pak snáz a přirozeně začnou zajímat o to, co to šperk vůbec je, nebo může být. Nebo si myslíš, že to šperkařům nepomáhá? Dává to smysl. Já jsem taky začínala s bižuterií, myslím si, že když se přemýšlení o tom, co to šperk je, vyvíjí, tak je to dobře. S tím problém nemám, když ale skončí, je to špatně. Spíš mám problém s weby, kde se tyhle šperky prodávají, protože tu najdeš spoustu amatérů, kteří své věci prodávají pouze za cenu materiálu, což moc dobře zákazníka nevychovává... Taky je problém, když někdo nepozná rozdíl mezi inspirací a kopírováním - pak totiž ani nemůže ocenit myšlenku. Ale tohle jsou dva odlišné trhy…

Tebe už někdo kopíroval? Já si myslím, že každý, kdo dělá šperk, se s kopírováním setkal... U autorského šperku stále objevuješ nové materiály, o tom to je. Autoři, kteří nejsou tak kreativní, hledají materiál u těch, kteří ho už našli. Rozhodně bych řekla, že konceptuální šperk je méně kopírovatelný, než ten pouze estetický. Myšlenka vždy vychází z nějaké osobní zkušenosti, to ti nikdo nevezme, to buď prožiješ, nebo ne. Je to meditace nad daným tématem. Dobrý nápad vždy nepřijde jen lousknutím prstů.

Eliška Lhotská vede galerii Září, pořádá bienále šperku v Železném Brodě a seznamuje širokou, ale i uměleckou veřejnost se šperkem, který není pouze estetickou záležitostí, ale je také nositelem myšlenky a uměleckého sdělení. | www.eliskalhotska.wix.com/


TO NEJLEPŠÍ ZE SVĚTA ŠPERKU V GALERII HARDDECORE

B Michaela Gorcová Šperky z kolekce Pružiny


Podívejte se na nové kousky, stejně jako na stálice našeho obchodu. Spolupracujeme se zavedenými designéry i mladými talenty, které nás baví hledat a objevovat. Takto jsme přivezli například šperky Nervous Sytem, amerických designérů, kteří se inspirují technologií, přírodou a uměním.


Drevená Helena (Lucia Marcinková) Náramek Toile

E

B Devoto Hrací koutek Roket

Anna a Jerry Kozovi Torpédo

E

B BEPART (Petra Arbetová) Prsteny


B Eva Pelechová (Hidden Eliška Factory) Lhotská Porcelánový Prsten z kolekce kelímek Pomník


B Eva Růžičková Prsteny Shining


B Adéla Ollo Garden Doušová Květinový stojan Meda Náušnice


Barbora Hainzová Brož Gravity

E

B Jiří Pelcl Kristýna Malovaná Simple Collection: Brož Flower Japan


B Blueberries (Markéra Richterová & Zbyněk Krulich) Prsteny Bubbles


Michaela Obersteinová Náušnice Krystaly

E

B Lucie Houdková Náušnice Světlušky


B Lennebelle Tassel bracelet


B Anna Bartáková Brože Neon Fire


B Veronika Menčíková Prsten Unexpected Connection V


B Klára Šípková Prsteny Structures


Lubica Kulomberová Náhrdelník Kruh v kruhu

E

B Numen/foruse (for Prostoria) Křeslo Oblique

B Soňa Kabaň Prsten Herbarium


B Lampshado Bijou-bracelet 06


B Kateřina Matěchová Náhrdelník Washers


Tyformy Prsten Liči

E

B Kateřina Reichová Jan Vacek & Martin Šmíd (KDOMÁŽIDLIBYDLÍ) Náramek Jídelní stůlTechnic Hřib


B Edita Tรถkรถly Friend Bracelets


B Karla Olšáková Náhrdelník Organic


Dechberoucí (Karla Olšáková & Kateřina Matěchová) Brož Concrete

E

B Kateřina Hana Řezáčová Polívková Tordovaný Náramek prsten


B 2d3D Náhrdelník Incomplete III


Alena Willroth Náhrdelník

E

B Mr. Nico Bracelet 001


Alena Hesounová Náhrdelník Organic

E

B Lenka Trubačová Náušnice Listí


B Hana Polívková Tordovaný prsten


B Kabinet Náhrdelník Obláček


B Klára Bílá Náramek Oceán


NERVOUS SYSTEM Nervous system je design studio sídlící v Sommerville ve Spojených státech; pracují na pomezí vědy, umění a techniky. Využívají počítačové simulace, vytváří digitální návrhy produktů, píší počítačové programy, které vychází z přírodních principů a umožňují svým zákazníkům si své šperky pomocí těchto programů vytvořit. Jejich práce je zastoupena mimo jiné ve sbírkách MoMa v New Yorku. | www.n-e-r-v-o-u-s.com

Šperky Nervous System exkluzivně k dostání v galerii Harddecore Novinky představíme 26/5/2015 od 18:00 na POP-UP: Harddecore / Šperk


B Hyphae Bracelet


B Radiolaria Bracelet


B Radiolaria Earrings gold


Galerie HARDDECORE Senovážné náměstí 10 Praha 1 Otevírací doba: PO – PÁ 11:00 – 19:00 h SO 11:00 – 17:00 h

můste

k


hyber

ne

ná ém

á ov

ská

růž

p

á

ůj p u

y n v čo

va

zal

u

bo l

za

no

m

let alo

s

m

tra

jeru

iš dř

I

tra

op

ka

á

an

sk

káz

n pa

senovážné náměstí

p

jin íp c v

ždě

ě

dlá

p

senovážná

na

p íř ko

nská

v


Decore Special 04 / duben 2015 / Šperk Každý měsíc vydává Galerie Harddecore Koncept a redakce: Idealab / Radek Váňa, Barbora Ševčíková Grafika: Harddecore / Petr Bakoš, Linda Friedmannová Foto na obálce: Dechberoucí / náhrdelník Concrete © 2015. Všechna práva vyhrazena. www.special.decore.gallery

HARDDECORE DECORE.SPECIAL

JOSEFINA BAKOŠOVÁ


DECORE SPECIAL 04 / ŠPERK  
DECORE SPECIAL 04 / ŠPERK  

Víte jakou podobu může mít šperk? Jak se o něm dá přemýšlet a co všechno se za tímto slovem může skrývat? V magazínu Decore Special 04 přiná...

Advertisement