Page 1

Znowu będą gabaryty

40

Uprzejmie donoszę...

str. 3

STRON

nakład 6500

Ponad 30 proc. więcej anonimowych pism w stosunku do 2012 r. wpłynęło w minionym roku do Urzędu Skarbowego w Ostrowie. Najczęściej dotyczyły one m.in. zatrudniania nielegalnie pracowników. Donosy ślą też mieszkańcy Ostrowa do sanepidu i magistratu.

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) | ISSN 1231-9325 | Indeks 323225 | 100% własności polskiej | CENA 2,50 zł (5%VAT)

str. 14 Kampania bez kampanii Na wyjątkowo kiepskim poziomie stoi w Ostrowie Wielkopolskim w przededniu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego kampania wyborcza. Na listach liczących się partii próżno szukać na czołowych miejscach ostrowian, a ci, z dalszych miejsc też nie mają pomysłu na zaprezentowanie siebie.

str. 15

Lido nie do poznania... Ośrodek ,,Lido’’ w Antoninie odzyskuje swój dawny blask. W ostatnich kilkunastu miesiącach przeprowadzono tam dwa etapy gruntownych prac modernizacyjnych. Było to możliwe dzięki funduszom unijnym.

str. 18

To były ciekawe, najlepsze od wielu lat majOSTaszki. Największa impreza plenerowa Ostrowa Wielkopolskiego w odświeżonej formule przyciągnęła tłumy ostrowian i to nie tylko na koncerty zaproszonych gwiazd. Przysłowiowym strzałem w dziesiątkę okazał się cykl działań dla dzieci i rodziców pod hasłem „Postaw na rodzinę”. Również amfiteatr wprost pękał w szwach podczas tanecznych popisów młodych tancerzy spod znaku street dance oraz w niedzielę na prezentacjach organizacji pozarządowych. Nie zawiodły też wybrane przez ostrowian gwiazdy: Dawid Podsiadło i Kamil Bednarek.

str. 12-13 SPORT

SPORT

„TANIEC Z GWIAZDAMI” W OSTROWIE Już w najbliższą sobotę, w sali Stali Ostrów, odbędzie się I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar BM SLAM Ostrów. Turniej zapowiada się niezwykle ciekawie. Można powiedzieć, że będzie to „Taniec z Gwiazdami”.

str. 28 R

E

K

L

A

M

A

PORAŻKI NA WYJAZDACH Niestety, ostrowskie zespoły nie będą miło wspominać ostatniej kolejki kaliskiej „okręgówki”. Szczególnie Piast Czekanów oraz LKS Gorzyczanka. Te drużyny przegrały swoje mecze. Z kolei trzy punkty zainkasowały ekipy Odolanovii, Baryczy i Pogoni.

str. 27

R

E

K

L

A

M

A


Udane majOSTaszki w nowej formule

MAN dla Skalmierzyc

Prace w toku

W przededniu Święta Strażaka skalmierzyccy ochotnicy zorganizowali oficjalne przekazanie samochodu pożarniczego, z którego korzystają od początku roku. Jest to w sumie siódmy pojazd, który trafił do jednostek OSP z terenu gminy od 2012 roku, kiedy to rozpoczęto kompleksową wymianę samochodów pożarniczych.

Prace konserwatorskie przy ruinach kaplicy loretańskiej w Skrzebowej idą „pełną parą”. Wkrótce wszyscy będą mogli zobaczyć ich efekt.

Największa impreza plenerowa Ostrowa Wielkopolskiego w odświeżonej formule przyciągnęła tłumy ostrowian i to nie tylko na koncerty zaproszonych gwiazd. Przysłowiowym strzałem w dziesiątkę okazał się cykl działań dla dzieci i rodziców pod hasłem „Postaw na rodzinę”. Również amfiteatr wprost pękał w szwach. Nie zawiodły też wybrane przez ostrowian gwiazdy: Dawid Podsiadło i Kamil Bednarek.

Noc w muzeum Blisko 100 najciekawszych obiektów zakupionych w ostatnich latach będzie można oglądać do północy w sobotę, 17 maja, w ramach akcji „Noc Muzeów”. Wśród nich m.in. oryginalny sztambuch ostrowianki z XIX w. czy fotografie przedwojennego Ostrowa. Wieczór w Muzeum Miasta rozpocznie spotkanie z Adamem Perłakowskim, autorem książki o J.J. Przebendowskim.

Święto strażaków W gminie Sieroszewice odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach.

Prezydent ze znakiem jakości Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, otrzymał Wielkopolską Nagrodę Jakości, którą wręczono podczas Gali Pracy organicznej w Hotelu Bazar w Poznaniu. To nagroda za wprowadzanie innowacji do gospodarki samorządowej Ostrowa Wielkopolskiego.

O

G

Ł

O

S

Z

E

N

I

Lido nie do poznania Ośrodek ,,Lido” w Antoninie odzyskuje swój dawny blask. W ostatnich kilkunastu miesiącach przeprowadzono tam dwa etapy gruntownych prac modernizacyjnych. Było to możliwe dzięki funduszom unijnym.

14 maja

18 maja

> od godz. 16 do godz. 18 przy ul. Bema 30 (wejście od hali sportowej przy szkole podstawowej) Klub Seniora „Optymiści” przyjmuje zapisy: do klubu, na wczasy w Darłówku, na zabawę - majówkę oraz na wycieczkę do Przedborowa

> o godz. 11 na boisku w Czekanowie mecz piłki nożnej Re-Bud Piast Czekanów – Stal Pleszew > o godz. 12 na boisku w Gorzycach mecz piłki nożnej Gorzyczanka Gorzyce Wielkie – Odolanovia Odolanów > o godz. 16 na boisku w Skalmierzycach mecz piłki nożnej Pogoń Nowe Skalmierzyce – Sokół Bralin

A

15 maja

Wójt Gminy Przygodzice działając w oparciu o art. 35 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2014, poz.518.) informuje, że w siedzibie urzędu przy Pl. Powstańców Wlkp. 2, 63-421 Przygodzice, w Biuletynie Informacji Publicznej (zakładka ogłoszenia o przetargach), a także na stronie internetowej www.przygodzice.pl i u sołtysa wsi Chynowa podano do publicznej wiadomości na okres 21 dni (tj. od 14.05. br.)

wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego położenie nieruchomości: gm. Przygodzice, Chynowa 10 (dojazd drogą wjazdową z Bogufałowa do wsi Chynowa). oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej i ewidencji gruntów: KZ1W/ 00092245/8, obręb ewidencyjny 0003 Chynowa, dz. nr 819/1 o pow. 0,0975 ha i dz. nr 819/2 o pow. 0,2700 ha. cena wywoławcza netto: 80 200,00 zł (słownie: osiemdziesiąt tysięcy dwieście złotych 00/100). Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu z pod. VAT. opis nieruchomości: nieruchomość położona w odległości ok. 12 km od Ostrowa Wielkopolskiego, przy drodze o nawierzchni asfaltowej, wyposażonej w sieć: energetyczną, wodociągową i gazową. Na terenie nieruchomości znajduje się ok. 100letni budynek wolno stojący, murowany, parterowy z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczony o pow. użytkowej 113,65 m2 . Budynek w złym stanie technicznym, przeznaczony do kapitalnego remontu. Teren nieruchomości nieogrodzony.

og³oszenie

2

> o godz. 17. 33 w Galerii 33 inauguracja przedsięwzięcia interdyscyplinarnego „Ostrów artystów” – wystawa „Fotografia z podróży” Macieja Malika > o godz. 18.30 w Ostrowskim Centrum Kultury otwarcie wystawy cz.1 „Ostrów Artystów” > o godz. 19.30 w Forum Synagoga otwarcie wystawy – cz. 2 „Ostrów Artystów”, koncert „Saxodeon”, „Maszyna do malowania” – happening Jerzego Wiśniewskiego

16 maja > o godz. 19.15 w kościele pw. św. Pawła Apostoła koncert muzyki maryjnej „Ave Maria” w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego pod dyr. Jerzego Wojtaszka > o godz. 22 w Forum Synagoga w ramach akcji „Ostrów artystów” „Prawdziwy zapis rozmowy ze słońcem” Paweł Berkowski – pokaz filmów na slajdach

19 maja > o godz. 19 Klub Filmowy „Na Wolności” zaprasza na seans w Kinie Komeda „Grand Budapest Hotel” – komediodramat, USA, 100 min, reż. Wes Anderson

KINO KOMEDA > „Violetta: koncert” – dokument muzyczny, USA, 90 min. (13 i 14 V o godz. 17, 15 V o godz. 16.30, 16 V o godz. 15.15, 17 i 18 V o godz. 13.30 i 15.15) > „Powstanie warszawskie” – polski dramat wojenny, 90 min.(13 i 14 V o godz. 19 i 20.45, 15 V o godz. 18, 16 V o godz. 17, 17 i 18 V o godz. 17) > „Godzilla” – thriller s-f, USA, 120 min., światowa premiera (15 V o godz. 20, 16-19 V o godz. 18.30 i 20.45) (hol)

Bilet do kina – konkurs

17 maja > o godz. 16 na Stadionie Miejskim mecz piłki nożnej TP Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. – Warta Poznań > o godz. 18 w Muzeum Miasta akcja „Noc Muzeów”: premiera książki Adama Perłakowskiego „Jan Jerzy Przebendowski – podskarbi wielki koronny i dobrodziej ostrowski. Szkic biograficzny” > o godz. 18 w Piwiarni u Bossmana koncert zespołów: Grupa Podwyższonego Ryzyka, Non President, Bez Podziałów > od godz. 20 do godz. 24 w Muzeum Miasta akcja „Noc Muzeów”: najciekawsze nabytki ostrowskiego Muzeum z lat 2010-2014 > o godz. 22 w Forum Synagoga w ramach akcji „Ostrów artystów” „Prawdziwy zapis rozmowy ze słońcem” Paweł Berkowski – pokaz filmów na slajdach

„Powstanie warszawskie” – ten film grany jest obecnie w Kinie Komeda. To film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci. Dla naszych czytelników mamy dwa bilety na film „Powstanie warszawskie”. Dostaną je te osoby, które w czwartek, 15 maja, w godz. od 10 do 11 zadzwonią do naszej redakcji i odpowiedzą na pytanie: „Kto jest autorem muzyki do opisanego filmu?”.

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


KOLEJNA EDYCJA POPULARNEJ AKCJI

Znowu będą gabaryty

Możesz uratować jej życie

7 czerwca rano rusza kolejna akcja zbioru odpadów wielkogabarytowych od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Odpady wielkogabarytowe, nieodpłatnie odbierane przez pracowników KONSORCJUM MZO-KOSZ, należy wystawić w dniu wywozu przed posesję (na chodnik, przy ulicy) do godziny 8.00, w sposób niestwarzający zagrożenia i utrudnienia dla ruchu drogowego i pieszego. Zbiórka odpadów będzie odbywała się w soboty od godzin porannych. Odpady wielkogabarytowe wystawione później nie zostaną zabrane. W trakcie zbiórki WYSTAWIAMY stare meble, wersalki, fotele, drzwi, dywany natomiast NIE WYSTAWIAMY odpadów niebezpiecznych, takich jak: akumulatory, baterie, farby, leki, strzykawki, eternit, opony. 7 czerwca wielkogabaryty będą odbierane przez MZO S.A. z ulic: Bardowskiego, Batorego (od ul. Wybickiego do ul. Bema), Bzowa, Cegłowa (strona należąca do miasta), Dożynkowa, Głowackiego (od ul. Przymiejskiej do ul. Krotoszyńskiej), Jachimka, Kasztanowa, Konopna, Koszykowa, Krotoszyńska (od granic miasta do ul. Traugutta), Kunickiego, Łanowa, Łąkowa, Makowa, Polna, Przymiejska (od ulic Orzechowa – Bema w kierunku

Znowu można będzie pozbyć się niepotrzebnych sprzętów

zachodnim), Spacerowa, Świstackiego, Taczaka (od ul. Głowackiego do ul. Bema), Trzcinowa, Wiklinowa (od granicy miasta do ul. Krotoszyńskiej), Wybickiego (od cmentarza do ul. Krotoszyńskiej), Bojarskiej, Grześkowiaka, Russa. Akcja będzie się również odbywać na ulicach: Batorego (od ul. Bema do ul. Poznańskiej), Bema (od ul. Orzechowej do ul. Krotoszyńskiej), Dembińskiego, Dojazdowa, Ferića, Kasprzaka, Komedy-Trzcińskiego, Krotoszyńska (od wiaduktu kolejowego do ul. Traugutta), Lotnicza, Łukasińskiego, Mielczarskiego (od ul. Krotoszyńskiej

WYRÓŻNIENIE ZA INNOWACYJNE POMYSŁY I WCIELANIE ICH W ŻYCIE

do Batorego), Miodowa, Młyńska, Narutowicza, Nullo, Ołobocka, Orzechowa, Ossowskiego, Pietrusińskiego, Poznańska, Przymiejska (od ul. Bema w kierunku wschodnim), Pszenna, Radłowska, Rąbczyńska, Rolna, Sowińskiego (od ul. Krotoszyńskiej do ul. Batorego), Sporna, Taczaka (od ul. Bema w kierunku wschodnim), Traugutta (od ul. Krotoszyńskiej do ul. Batorego), Wiejska, Śmigla, Morissona, Pussaka, Grześczyka, Zydorczaków, Kowalskiego. Dokładny harmonogram kolejnych akcji dostępny na naszych stronach internetowych. (jw)

I OSTROWSKI TEST COOPERA

Sprawdź swoją kondycję Gimnazjum nr 1 oraz Klub Sportowy Maraton zapraszają do wzięcia udziału w I Ostrowskim Teście Coopera, który odbędzie się w sobotę, 17 maja od godziny 9:00 na boisku przy Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Wrocławskiej 51. Ten prosty test pozwala miarodajnie ocenić wytrzymałość osób w każdym wieku. Wręczenie nagród w Poznaniu

Prezydent ze znakiem jakości Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, otrzymał Wielkopolską Nagrodę Jakości, którą wręczono podczas Gali Pracy Organicznej w Hotelu Bazar w Poznaniu. To nagroda za wprowadzanie innowacji do gospodarki samorządowej Ostrowa Wielkopolskiego. - Każde wyróżnienie, każda nagroda cieszy. Szczególnie gdy jest łączona z galą pracy organicznej – czyli to, co Wielkopolanie robią najlepiej. Krok po kroku, systematycznie, pracują. Chodzi o to, by stworzyć zespół, w którym każdy dobrze pracuje – tylko wtedy można liczyć na dobre i zauważalne efekty pracy – podkreśla nagrodzony prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. III Dni Pracy Organicznej, których organizatorem jest Unia Wielkopolan, odbyły się w sali białej Bazaru Poznańskiego w czwartek, 8 maja 2014r. W Ostrowie Wielkopolskim zwrócono uwagę na innowacyjne projekty realizowane zarówno przez samorząd miejski, spółki komunalnej, jak i jednostki szkolne. W uzasadnieniu podkreślono, że realizowanie nowatorskich projektów odbywa się po wielkopolsku, są one dobrze przygotowane, zaplanowane i realizowane. Co więcej – Ostrów Wielkopolski dzieli się dobrymi praktykami samorządowymi w Wielkopolsce i w kraju, jak choćby Ostrowski Program Mieszkaniowy, którym w ostatnim czasie zainteresowali się również radni Poznania. Kapituła docenia takie projekty, które upowszechniają dobre praktyki w kraju, a są realizowane przez wielkopolskie samorządy. Przed galą uczestnicy spotkania złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową ks. Piotra Wawrzyniaka oraz pod pomnikiem Karola Marcinkowskiego. (jw) środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

8 czerwca 2014 r. Fundacja DKMS Polska oraz lokalna grupa inicjatywna zapraszają na akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku dedykowaną Ewie Szafrańskiej. Spotkanie zaplanowane jest na piątek (15.05.2014 r.), na godzinę 10.00, w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Gimnazjalnej 9. Na spotkaniu będą obecni: – Joanna Mejner-Olszewska - pracownik Fundacji DKMS Polska, Ewa Guarino– inicjator lokalny akcji, Barbara Szafrańska – mama pacjentki. Na spotkaniu będzie mowa o o planowanej akcji rejestracji, o sytuacji pacjentów chorujących na białaczkę i inne choroby wymagające przeszczepienia szpiku w Polsce. Rodzina pacjentki chciałaby podzielić się z Państwem historią Ewy, jej przemyśleniami i emocjami. Ewa Szafrańska ma 25 lat. We wrześniu miała wziąć ślub, ale w sierpniu dowiedziała się, że jest chora na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Poszukiwania dawcy, który jest dla niej jedynym lekarstwem, trwają już 5 miesięcy. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku, być może to Ty uratujesz życie mi lub innemu potrzebującemu pacjentowi. (jw)

Test polega na 12-minutowym biegu ciągłym. Jest to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H.Coopera, obecnie stosowana do badania wytrzymałości. Organizatorzy zapraszają do udziału w teście Coopera osoby w każdym wieku: od przedszkolaków do seniorów. Dla uatrakcyjnienia I Ostrowskiego Testu Coopera przygotowana zostanie rywalizacja szkół pod względem liczby osób biorących udział w teście, a także wyników uzyskanych przez daną szkołę. I Ostrowski Test Coopera będzie jednym z elementów VI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich i jednocześnie XX Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2014, w którym wystartuje Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski. Europejski Tydzień sportu potrwa od 17 do 23 maja. Test Coopera organizowany jest w ramach Pikniku „Apetyt na życie”, propagującego zdrowy styl życia, a także promującego transplantologię. R E K L Jednocześnie Gimnazjum nr 1 oraz Klub Sportowy Maraton zapraszają do wspólnego biegania w każdą sobotę zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe, począwszy od 29 marca na Piaskach Szczygliczce od godziny 9:00 (parking od strony ul. Limanowskiego). Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, a patronat medialny sprawuje „Gazeta Ostrowska”. Więcej informacji na ten temat na naszej stronie internetowej www.gazetaostrowska.pl (jw)

Angielskie recytacje W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski w języku angielskim. Udział w nim wzięli przedstawiciele czterech gimnazjów z terenu powiatu ostrowskiego. Recytacje oceniała komisja w składzie: Beata Jasik, Alina Skrzypczak i Marta Szczepaniak. Komisja zwracała przede wszystkim uwagę na: opanowanie tekstu, wymowę i prawidłową artykulację, interpretację i emisję głosu oraz ogólny wyraz artystyczny. Laureatką pierwszego miejsca została Dominika Muszyńska z Gimnazjum nr I im. Polskich Noblistów. Natomiast drugie i trzecie miejsce kolejno zajęły: Marta Śron i Zuzanna Wawrzyniak, uczennice Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. Laureatka konkursu Dominika Muszyńska zaprezentowała niezwykle poruszającą interpretację tekstu piosenki ,,Say somethng” i swoją prezentacją ujęła komisję oraz publiczność. (rw)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska A

M

A

3


KOLEJNA AKCJA OSTROWSKIEJ PLACÓWKI

Teatr dla dorosłych Ostrowskie Centrum Kultury ogłasza nabór do nowej pracowni „Nasz Teatr”. Zgłoszenia osób zainteresowanych – preferowane osoby powyżej 20. roku życia – na karcie zgłoszenia i list motywacyjny przyjmuje sekretariat OCK do piątku, 16 maja, do godz. 15. Rozmowy z kandydatami odbędą się 29 maja o godz. 17 na scenie OCK. Zgłoszenia są do pobrania na stronie: www.centrum-ostrow.pl (zakładka: komunikaty), można je kierować mejlowo na adres: imprezy@osw.pl lub pocztą. Na rozmowę kwalifikacyjną należy przygotować recytację dowolnego wiersza lub fragmentu prozy. (hol)

Koncert maryjny Koncert muzyki maryjnej „Ave Maria” zaplanowano na piątek, 16 maja. Wykonawcami będzie Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyr. Jerzego Wojtaszka z udziałem Moniki Piechaczek – sopran oraz Zofii Mikołajczyk – fortepian. W programie zaplanowano utwory m.in.: J. S. Bacha, J. Busto, F. Dugana, G. B. Pergolesiego, S. Rachmaninowa, H. M. Góreckiego, J. Łuciuka. Patronat nad koncertem objęła nasza redakcja. Początek występu w kościele pw. św. Pawła Apostoła przy ul. Paderewskiego zaplanowano na godz. 19.15. (hol)

Finalistka olimpiady Tytuł „Finalisty Olimpiady Biologicznej” otrzymała Paulina Dudzińska – tegoroczna absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Uczennica tym samym zdobyła 100 proc. z matury z biologii w zakresie rozszerzonym. Kwalifikacje do finału uzyskało 102 uczniów z całego kraju, którzy najlepiej napisali test w etapie okręgowym w styczniu br. Zawody centralne XLIII Olimpiady Biologicznej odbyły się w dniach 25-28 kwietnia 2014r. na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Biologii. Podczas czterodniowych zmagań uczniowie najpierw pisali 44-stronnicowy test, składający się ze 113 zadań różnego typu. Potem 40 uczniów z najwyższym wynikiem z części pisemnej, czekał egzamin ustny i obrona pracy badawczej. (hol)

NAGRODY WYLOSOWALI : Stanisław Harych z Ostrowa Wlkp. Michał Kowalski z Ostrowa Wlkp.

4

Noc w muzeum Blisko 100 najciekawszych obiektów zakupionych w ostatnich latach będzie można oglądać do północy w sobotę, 17 maja, w ramach akcji „Noc Muzeów”. Wśród nich m.in. oryginalny sztambuch ostrowianki z XIX w. czy fotografie przedwojennego Ostrowa. Wieczór w Muzeum Miasta rozpocznie spotkanie z Adamem Perłakowskim, autorem książki o J.J. Przebendowskim. Do akcji „Noc Muzeów” ostrowska instytucja dołącza po raz kolejny. W tym roku pobyt w Muzeum Miasta będzie można rozpocząć o godz. 18. Wtedy to odbędzie się spotkanie z historykiem Adamem Perłakowskim, pracującym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest on autorem książki „Jan Jerzy Przebendowski – podskarbi wielki koronny i dobrodziej ostrowski. Szkic biograficzny”. Adam Perłakowski napisał monografię o Janie Jerzym Przebendowskim, opracował także jego korespondencję do Adama Mikołaja Sieniawskiego, hetmana wielkiego koronnego oraz do Jana Szembeka, kanclerza wielkiego koronnego. Od godz. 20 do godz. 24 będzie można zwiedzać. W tym roku ostrowskie muzeum pokaże najciekawsze zakupione w latach 20102014 obiekty. Spośród blisko 100 prezentowanych będzie można obejrzeć m.in. tekę dla radnego miejskiego, ofiarowaną przez księcia Bogusława Radziwiłła w 1857 r., dokument ślubu ks. Michała Radziwiłła z Harriet Stewart-Dawson z 1938 r. oraz inne cie-

kawe dokumenty i fotografie związane z Radziwiłłami. Będą także ryciny związane z wyprawą Szolca-Rogozińskiego i ostrowianina Klemensa Tomczeka do Kamerunu czy zespół pamiątek i fotografii przedwojennego Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Ostrowie. Z innych ciekawostek można wymienić: oryginalny półmisek z cukierni Otto Klopsch w Ostrowie sprzed 1914 r., dawne pocztówki i fotografie sprzed 1939 r., unikatowe zabawki, ryciny z „Tygodnika Ilustrowanego” z lat 1882-1884 Premiera tej książki, wydanej przez Muzeum Miaoraz wyjątkową ciekawostkę – druk sta i Bibliotekę Publiczną w Ostrowie, odbędzie obligacji miasta Ostrowa z 1866 r. się w sobotę w ramach akcji „Noc Muzeów” przyznanych przez króla Prus. Kolejną unikatową atrakcją prezentowaną w muzeum będzie sztambuch ostromuzeum Witold Banach, tego typu obiekt jest wianki Suzanne Henschke z kilkudziesięciounikatowy, a w przypadku Ostrowa już się ma wpisami mieszkańców Ostrowa i okolicy po raz drugi może nie trafić. z lat 1801-1841. Jak podkreśla dyrektor (hol)

NOWE, DUŻE PRZEDSIĘWZIĘCIE OCK

TRWA REMONT PRACOWNI ZSU

Ostrów dla artystów

Nowe pracownie

Już jutro, 15 maja, otwarcie interdyscyplinarnego przedsięwzięcia Ostrowskiego Centrum Kultury „Ostrów artystów”. Akcję rozplanowano na cztery miesiące. W tym czasie odbędzie się szereg wystaw, projekcje filmów oraz warsztaty. Na początek zobaczymy ponad 100 prac niemal 50 autorów.

40 uczniów jednocześnie będzie mogło uczyć się zawodu w nowoczesnych pracowniach technologicznych powstających w Zespole Szkół Usługowych. Prace remontowe zakończą się w czerwcu.

– „Ostrów Artystów” to interdyscyplinarne przedsięwzięcie artystyczne Ostrowskiego Centrum Kultury, obrazujące dokonania i osiągnięcia środowiska ostrowskich artystów malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, filmowców, muzyków i filozofów. Przecz cztery miesiące – od 15 maja do 30 sierpnia – proponujemy bogaty program działań, wystaw, wykładów, pokazów multimedialnych, seansów filmowych, warsztatów plastycznych i plenerów. Program realizowany będzie w OCK, Forum Synagoga, Muzeum Miasta,Galerii 33 i na rynku miasta – mówi szefowa OCK Ewa Matecka. Inauguracja „Ostrowa Artystów” odbędzie się 15 maja o godz. 18.30 w Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultury oraz w Forum Synagoga otwarciem dużej wystawy zbiorowej ostrowskich plastyków. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 114 prac 48 autorów. Co nas czeka jeszcze w maju? Pokaz filmów na slajdach Pawła Berkowskiego (1617 V), wystawa prac Czesława Wosia (21 V), wystawa prac Marii Gowarzewskiej (23 V), wykład prof. Tadeusza Gaworzewskiego „O znaczeniu sztuki w obecnej rzeczywistości” (27 V), warsztaty graficzne z Cz. Wosiem (31 V). Akcje w czerwcu to m.in.: warsztaty rzeźbiarskie z Agnieszką Lisiak „Skórką” (1 VI), wykład dra Juliusza Grzybowskiego „O rozumie” (4 VI), wykład o sztuce „Zmiana ekspozycji” Magdaleny Grzybowskiej. W lipcu zaplanowano pokaz filmów, a w sierpniu m.in. wystawę fotografii otworkowej. Impreza jest wpisana w obchody 300-lecia relokacji Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. (hol)

Prace budowlane rozpoczęły się w ubiegłym roku, a inwestycja realizowana jest w ramach projektu przeniesienia Młodzieżowego Domu Kultury z ul. Gimnazjalnej na ul. Wolności. – Przy okazji tej inwestycji wszystkie pracownie przenoszone są do jednego budynku ZSU. Chodzi o lepsze wykorzystanie powierzchni. Zależy nam bardzo na odbudowywaniu szkolnictwa zawodowego. Liczymy, że jakość i standard nowych pracowni zaowocują przyciągnięciem większej liczby uczniów właśnie do naszej placówki – mówi starosta Paweł Rajski. Na potrzeby nowych pracowni zagospodarowano piwnice szkoły. – Są to pracownie spełniające wszelkie wymogi, zarówno fitosanitarne, jak również technologiczne. Uczeń będzie tu miał do czynienia z warunkami porównywalnymi do nowoczesnych gastronomicznych zakładów pracy. Nasza baza nie będzie odbiegać od panujących trendów. W wielu elementach wyprzedzamy to, co nasi absolwenci spotkają w funkcjonujących na rynku w lokalach. Dlatego szkolenie powinno być dla nich tak atrakcyjne – wyjaśnia dyrektor Dariusz Kaczmarek. W przeszkolonych salach jednocześnie naukę może pobierać 40 uczniów na stanowiskach ćwiczeniowych. Obecnie zakończone zostały prace budowlane, kolejny etap to wyposażenie w sprzęt. Koszt tej inwestycji to ok. 400 tys. zł i jest pokryty z budżetu powiatu ostrowskiego. (hol)

Trwa remont pracowni ZSU środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


ZJAZD DELEGATÓW STOWARZYSZENIA INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW KOMUNIKACJI RP

Nowe władze w stowarzyszeniu W Ostrowie odbył się XXXI Zwyczajny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP. To dwudniowe spotkanie odbywało się w obiektach ,,Borowianki’’. W przeddzień obrad zjazdu członkowie Klubu Miłośników Kolei przy Oddziale w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowali krajowemu Zarządowi SITK makietę modelową, znajdującą się w pomieszczeniach IV LO. Makieta ta została w ostatnim czasie odnowiona i rozbudowana dzięki pomocy Urzędu Miasta. Podczas zjazdu dokonano podsumowania działalności Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji oraz Zarządu Krajowego w ostatniej kadencji w latach 2010 – 2013. Po złożeniu sprawozdań kadencyjnych Zarządu Krajowego, Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz Krajowego Sądu Koleżeńskiego na wniosek Anny Różyckiej, przewodniczącej Krajowej Komisji Rewizyjnej XXXI ZZD SITK w wyniku jawnego głosowania udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi Krajowemu. W zjeździe wzięło udział 106 członków tej organizacji uprawnionych do głosowania. Celem spotkania było także dokonanie wyboru nowych władz stowarzyszenia na lata 2014 – 2017. W wyniku tajnego głosowania dokonano wyboru nowych władz stowarzyszenia. Zarząd Krajowy będą tworzyć następujące osoby: Janusz Dyduch (prezes), Seweryn Kaczmarek, Dorota Przybyła, Władysław Rawski oraz

Dzieci dla schroniska Uczniowie klasy V b ze Szkoły Podstawowej nr 9 postanowili wesprzeć zbiórkę pieniędzy na operację Mimi - bezdomnego pieska przebywającego w międzygminnym schronisku w Wysocku Wielkim. Wpłaty dokonano na konto fundacji zajmującej się leczeniem czworonoga. W ostatnich dniach 14-osobowa grupa reprezentująca klasę wyruszyła do schroniska, aby pomóc pracownikom placówki w wyprowadzaniu na spacer podopiecznych. I choć dzieciom nie udało się zobaczyć Mimi, która przebywa w ,,szpitaliku” w budynku schroniska, to i tak radość była obopólna, o czym świadczyły zadowolone miny dzieci i merdające ogonki psiaków. (rw)

Kolejny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP odbywał się w naszym mieście

Mariusz Szałkowski (wiceprezesi), Waldemar Fabirkiewicz (sekretarz generalny), Anna Gregier, Piotr Niedzielski, i Wojciech Rybak (członkowie zarządu), Marek Rolla i Tomasz Siwowski (zastępcy członków zarządu). Skład Zarządu Krajowego uzupełniają: Andrzej Gołaszewski (prezes honorowy – senior) i Wiesław Starowicz (prezes honorowy). Krajową Komisję Rewizyjną tworzą: Anna Różycka (przewodnicząca), Andrzej Kozłowski (zastępca przewodniczącej), Józefa Sobczyńska-Stefańska (sekretarz), Eugeniusz Janicki i Tomasz Kulpa (członkowie) oraz Jan Borowski i Jerzy Mietliński (zastępcy członków). Natomiast do Krajowego Sądu Koleżeńskiego wybrano: Kazimierza Gabry-

sia (przewodniczącego), Henryka Maciszewskiego (zastępcę przewodniczącego, Jerzego Wawruka (sekretarza), Jerzego Hydzika i Wojciecha Krzewina (członków) oraz Jana Lachora i Zdzisława Soszkowskiego (zastępców członków). (rw) R

E

K

L

A

M

„HITY KLASYKI” POD PATRONATEM „GAZETY OSTROWSKIEJ”

Hity klasyki dla mam Już 8 czerwca o godzinie 19.00 zapraszamy na „Hity Klasyki – dla Ciebie Mamo”. Pod takim hasłem odbędzie się wyjątkowy koncert w Ostrowskim Centrum Kultury, w którym zostaną zaprezentowane najpiękniejsze arie operowe i operetkowe oraz szlagiery wodewilowe poświęcone wszystkim mamom z okazji ich święta. Gwiazdą wieczoru będzie pierwsza dama polskiej operetki, Grażyna Brodzińska oraz Paweł Skałuba. Najpiękniejsze utwory z klasycznego repertuaru operetkowego i wodewilowego przedstawią doborowi artyści scen polskich. Zaśpiewają między innymi: Grażyna Brodzińska - pierwsza dama polskiej operetki, Paweł Skałuba – jeden z najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia, Liza Wesołowska – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Paweł Hartlieb – śpiewający aktor w Teatrze Studio Buffo, Ewa Lachowicz – polska aktorka musicalowa. W rodzinnym mieście wystąpi także doskonale znany w Ostrowie – choć raczej w charakterze tancerza – Jarosław Janikowski, który tym razem zaprezentuje się jako uzdolniony śpiewak operowy i konferansjer. W programie znajdą się takie szlagiery, jak: „Twoim jest serce me”, „La donna mobile”, „O sole mio” czy „Usta milczą, dusza śpiewa”. środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

Grać będą muzycy: Adam Sychowski, fortepian, Mateusz Zaziębło – skrzypce, Piotr Ptak – klarnet. Koncert rozpocznie się w niedzielę, 8 czerwca, o godzinie 19.00. Bilety na ten niezwykły koncert już do nabycia w kasie OCK, przy ulicy Wolności 2. Dokładny program koncertu na naszej stronie internetowej: www.gazetaostrowska.pl (jw)

5

A


KOLEJNA UDANA IMPREZA TURYSTYCZNA

Bezpieczeństwo na drodze Z udziałem uczniów z klas trzecich w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się Konkurs Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod hasłem ,,Jestem bezpieczny na drodze”. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy musieli wykazać się doskonałą znajomością przepisów ruchu drogowego, wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawną jazdą na rowerach. Zwycięzcą konkursu został Łukasz Bąk. Na drugim miejscu uplasował się Aleksander Woliński, a na trzecim Aleksandra Jamróz. Zwycięzcy będą reprezentować ,,Siódemkę” w etapie międzyszkolnym. Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli Marię Kuczer - Dobiszewską i Grzegorza Jankowskiego. (rw)

Konkursowe zmagania „Woda źródłem życia na Ziemi” – takie hasło przyświecało XVIII Międzyszkolnemu Konkursowi Ekologicznemu dla klas I – III. Uczestników gościła Szkoła Podstawowa nr 9. Na starcie stanęli reprezentanci siedmiu ostrowskich szkół podstawowych: SP1, SP5, SP7, SP11, SP13, SP Edukator i SP Sióstr Salezjanek. Rywalizowano w wielu konkurencjach. Zespoły rozwiązywały test ekologiczny i odpowiadały na pytania dotyczące prezentacji multimedialnej. Jednocześnie drużyny kibiców zmagały się z zadaniami praktycznymi. Po zakończeniu części konkursowej wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć przedstawienie ekologiczne pt. ,,SOS dla Ziemi” przygotowane przez trzecioklasistów z SP 9. Na zakończenie dzieci otrzymały nagrody książkowe i dyplomy. Każda z drużyn biorących udział otrzymała też sadzonkę trzmieliny. W końcowej punktacji pierwsze miejsca zajęły: SP 1 oraz SP 5, drugie SP 13, a trzecie SP Edukator. (rw)

Jeździli drezyną „Wiosna z Bicyklem” to hasło Turystycznego Rajdu Kolarskiego. Odbył się on już po raz dwudziesty drugi, zgromadził kilkadziesiąt osób i obfitował w liczne atrakcje. W tym roku trasy rajdu prowadziły głównie po szlakach powiatu kościańskiego. Przez trzy dni bazą rajdu było Schronisko Młodzieżowe w Łagowie, do którego zjeżdżali turyści z różnych stron Polski. W rajdzie uczestniczyło 53 turystów. Poza uczestnikami z naszego miasta byli również mieszkańcy: Jarocina, Pleszewa, Oleśnicy, Raszkowa, Inowrocławia, Legnicy, Rzeszowa, Gubina, Kalisza, Krotoszyna, Wałbrzycha, i Gorzowa Wlkp. Trasy rajdu w większości prowadziły drogami bocznymi i mało ruchliwymi. W pierwszym dniu rajdu uczestnicy pokonywali dowolnie wybrane trasy tak, żeby po południu zameldować się w Łagowie. Grupa z Ostrowa Wielkopolskiego wybrała trasę prowadzącą m.in. przez Koźmin, Borek, Gostyń, Łagowo i przejechała tego dnia ponad 100 km. W drugim dniu rajdu przy niesprzyjającej pogodzie turyści jechali trasą: przez Bieżyń do Lubinia. Tam zwiedzili klasztor oo. Benedyktynów i zapoznali się z historią opactwa. O życiu mnichów opowiadał brat Daniel.

Uczestnicy rajdu ,,Wiosna z Bicyklem”

Następnie turyści zwiedzili: Krzywiń, Kopaszew, Turwię i Rąbiń. Ten dzień zakończyło ognisko i konkurs piosenki. W kolejnym dniu turyści rowerowi najpierw zwiedzili Cichowo, miejsce, w którym nakręcane były sceny „Pana Tadeusza”. Po skansenie oprowadzał Marek Pinkowski, który opowiedział historię powstania „Soplicowa” i przybliżył pracę ze zwierzętami na planie filmowym. Następnie turyści zwiedzali Rogaczewo, Racot i Gryżynę. Jednak największą atrakcją tego dnia był przejazd drezynami do Kunowa, zwiedzanie izby kolejnictwa, jazda na czas drezyną i ognisko. Przy płonącym ognisku chętni brali udział w konkursie krajoznawczym. Ostatniego dnia rajdu podsumowano imprezę i

MAŁY WOLONTARIAT ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1

Mali ratownicy

ZJAZD ABSOLWENTÓW ROCZNIKA 1970-1974

Powrót do przeszłości Wiele emocji i wspomnień towarzyszyło absolwentom byłego ostrowskiego Technikum Gastronomicznego. Okazję do spotkania dała 40. rocznica zdania matury.

Wolontariusze z ,,Jedynki” zorganizowali zbiórkę dla schroniska

Wizyta w schronisku W Szkole Podstawowej nr 5 gościł Michał Śniady, ratownik medyczny. Spotkał się on z uczniami z klasy II A. W bardzo przystępny sposób zapoznał dzieci z anatomią człowieka oraz jego najważniejszymi narządami. Następnie gość omówił kolejne kroki związane z udzielaniem pomocy, tzn. co należy zrobić, gdy osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, a jak postąpić w przypadku, gdy u poszkodowanego nie wyczuwa się oddechu. Dzieci przećwiczyły na fantomie masaż serca, natomiast na koleżance lub koledze z klasy pozycję boczną bezpieczną. Podczas spotkania z ratownikiem medycznym przypomniano sobie numery alarmowe oraz wyjaśniono też, dlaczego bez potrzeby nie można na nie wydzwaniać. (rw)

rozstrzygnięto konkurs krajoznawczy. Tutaj największą wiedzą wykazały się: Joanna Jarmuszczak, Ola Klorek, Agata i Piotr Jarmuszczakowie oraz Krzysztof Lis. Wyróżniono również najmłodszego uczestnika rajdu Michała Kazimierczaka oraz turystów, którzy przyjechali z najdalszej miejscowości – z Rzeszowa – Barbara i Julian Podsiadło. Każdy z uczestników rajdu „Wiosna z Bicyklem” otrzymał pamiątkowy metalowy znaczek, naklejkę, opis tras oraz mapę i pamiątkę współorganizatora. Rajd został dofinansowany przez: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatu Ostrowskiego, Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski. (rw)

Grupa wolontariuszy z SP 1 wraz z reporterami ze szkolnej telewizji, pod opieką rodziców i nauczycieli, odwiedziła schronisko dla zwierząt w Wysocku Wielkim. Wolontariusze przekazali w imieniu całej społeczności szkolnej zebrane dary. Do akcji zbiórki darów dla schroniska włączyli się uczniowie wszystkich klas i dzięki temu udało się zebrać duże ilości karmy. Ponadto zebrano koce, ręczniki, miski i inne akcesoria niezbędne w schronisku. Szkolną delegację powitała dyrektor schroniska, która opowiedziała m.in. o funkcjonowaniu tej placówki i pracy w nim. Najważniejsze było uświadomienie wolontariuszom, że zwierzęta to nie zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Dzieci zrozumiały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty, związany z jej utrzymaniem. Wizyta uczniów w schronisku sprawiła psiakom wiele przyjemności. Spośród około 160 psów znajdujących się w schronisku każdy zasługuje na to, aby mieć własny dom i kochających opiekunów. Na pożegnanie wolontariusze otrzymali dyplom z podziękowaniami. Akcję w tym roku zorganizowali koordynatorzy „Małego Wolontariatu”: Anna Świątkowska i Anna Mundry, a wspomagali je: Marta Buchwalska i Sebstian Biegański. (rw)

W Zespole Szkół Usługowych i mieszczącej się w niej restauracji ,,Limba” odbył się Zjazd Absolwentów Technikum Gastronomicznego z rocznika 1970-1974. Wzięło w nim udział 23 uczniów i 7 nauczycieli. Znów tak, jak przed laty na maturze, wylosowano stoliki. Każdy z uczestników spotkania miał okazję opowiedzieć parę słów o sobie. Wymieniono także kontakty. - Wydaje się, że działo się to jakby wczoraj: matura, rozdanie świadectw, wzajemne życzenia i świadomość, że kończy się ważny życiowy etap. Matura była wtedy bardzo ważnym egzaminem, kończącym szkołę średnią. Może dlatego budziła tyle nerwów i emocji. Choć sama szkoła obecnie wyraźnie zmieniła się na lepsze, zachowała swój dawny klimat - mówili uczestnicy zjazdu. Świadomość nieuchronnego upływu czasu, może rodzić w człowieku dziwne uczucia. Im jest on starszy, tym częściej wraca wspomnieniami do minionych lat, do wydarzeń. Takimi wydarzeniami niewątpliwie są przeżycia ze szkolnej ławy. - Jesteśmy ogromnie wdzięczni za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia i dostarczone emocje - podkreślają uczestnicy. Obecny dyrektor ZS Dariusz Kaczmarek zaproponował utworzenie komitetu absolwentów, który pozwoli organizować podobne spotkania w przyszłości. (rw)

Uczestnicy zjazdu absolwentów

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska

6

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


PLENEROWA INICJATYWA „DRUGIEGO”

„Chłopi” na pikniku

Nabór wniosków

Kolejna rocznica urodzin Władysława Reymonta była pretekstem do zorganizowania Święta Patrona II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim – Pikniku z Reymontem. Impreza miała charakter plenerowy i zorganizowana została na dziedzińcu szkoły.

W II LO został zorganizowany Piknik z Reymontem

dycyjne obrzędy i zwyczaje ludowe, posłuchać muzyki sprzed 100 lat, dowiedzieć się, jak obecnie wygląda gmina Lipce Reymontowskie, a nawet podziwiać żywe obrazy wsi w malarstwie. Gościnnie wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 6 Podczas pikniku przyznano też wyróżnienia przyjaciooraz uczniowie Szkoły łom szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, Grupa Akrobatyczno-Baletowa Przewodnim tematem pikniku byli „Chłopi”. Na „Gwiazda”, zespoły ludowe „Gorzyczanie”, scenie oraz w specjalnie przygotowanych namio„Ołobok”, „Przygodzice” i „Swojacy”. tach można było m.in. poznać bohaterów poPrzy okazji uroczystości osobom szczególnie zawieści Reymonta, spróbować „chłopskiego” jesłużonym dla II Liceum Ogólnokształcącego dzenia, zobaczyć pokaz mody ludowej oraz tra-

ZMIANA W GODZINACH URZĘDOWANIA

wręczone zostały po raz pierwszy specjalne wyróżnienia. „Reymaniakiem 2014” w kategorii Zasłużony Nauczyciel został Andrzej Kornaszewski – wieloletni dyrektor szkoły. „Reymaniaka” w kategorii Zasłużony Absolwent zdobył aktualny student biologii Uniwersytetu Wrocławskiego Krzysztof Kolenda. Wyróżnienie w kategorii Przyjaciel Szkoły otrzymali: Barbara i Jacek Woźniakowie – właściciele firmy WOSEBA. Projekt zrealizowany został przez II LO oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta dzięki dofinansowaniu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. (hol)

KONKURS PODSUMOWANY

Jaki był i jest Ostrów „Ostrów – moje miasto wczoraj i dziś” – międzyszkolny konkurs pod tym hasłem został zorganizowany przez Liceum Sióstr Salezjanek. Podczas podsumowania młodzież miała okazję wysłuchać wykładu pasjonata historii i zabytkowych rowerów Leona Chmieliny.

Zmieniają się godziny urzędowania w powiatowym referacie

Szybsza „komunikacja” Od poniedziałku, 12 maja, Starostwo Powiatowe w Ostrowie wydłużyło godziny obsługi interesantów w Referacie Rejestracji Pojazdów. Dziennie w tej komórce urzędu swoje sprawy załatwia nawet kilkaset osób. Początek tygodnia i godziny poranne to pora, w której jest największe zainteresowanie interesantów i tym samym natłok. – Klienci przychodzą do starostwa na długo przed rozpoczęciem pracy urzędu. Dlatego poczyniliśmy zmiany organizacyjne, aby przyśpieszyć godziny pracy i zacząć szybciej obsługiwać interesantów już od godziny 7 – wyjaśnia starosta Paweł Rajski. Wydłużenie godzin pracy obowiązywać będzie od 12 maja do 30 września 2014 r. W poniedziałki interesanci będą obsługiwani od godz. 7 do 16. Natomiast od wtorku do piątku w godzinach od 7 do 15. – Zmiana godzin pracy wymagała także korekty godzin pracy przedstawicielstwa banku, który znajduje się w Starostwie Powiatowym, a w którym interesanci załatwiają formalności finansowe – mówi naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Przemysław Krysztofiak. Średnio dziennie w Referacie Rejestracji Pojazdów pojawia się ok. 250 osób. Z pakietu usług typu B – związanych z rejestracją pojazdów korzysta średnio ok. 80 interesantów. Znacznie więcej osób pojawia się załatwiać formalności typu A. Najczęściej są wymiany dowodów rejestracyjnych, wpisy w dowodach dotyczące zamontowania haka lub instalacji gazowej. Średnio jest to 150 osób, ale rekord wyniósł ponad 200 osób. Kilka lat temu Starostwo Powiatowe w Ostrowie, mając na celu skrócenie czasu oczekiwania przy rejestracji pojazdu, wprowadziło usługę umawiania się przez Internet. (hol) środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

Trwa nabór wniosków w ramach Konkursu Grantowego „Działaj Lokalnie VIII”. Będą w nim wspierane projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. W konkursie mogą wziąć udział te organizacje i instytucje oraz grupy, które: mają siedzibę w gminach: Cieszków, Krośnice, Milicz, Odolanów, Przygodzice, Sośnie, Twardogóra, Żmigród oraz planują prowadzić działania na terenie jednej z wymienionych gmin. Nabór trwa do 26 maja 2014. Termin realizacji projektów to 1 czerwca 2014 - 28 lutego 2015, a czas trwania projektu to m.in. 3 miesiące – maksymalnie 6 miesięcy. Kwota wnioskowanej dotacji wynosi do 6 tys. zł, wkład własny w wysokości minimum 25 proc. wartości wnioskowanej dotacji, z czego min. 5 proc. w postaci finansowej, pozostała część w postaci wyliczonego wkładu usługowego, rzeczowego lub pracy wolontariuszy. Łączna pula przeznaczona na granty w 2014 roku wynosi min. 55 tys. zł. Pomysły i projekty można konsultować po wcześniejszym umówieniu w każdy czwartek w trakcie trwania naboru (do 26.05.2014). Konsultacje będą odbywać się w biurze Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Wnioski można składać tylko za pomocą systemu do składania wniosków – generatora, który dostępny jest pod adresem: www.system.dzialajlokalnie.pl (hol)

We wtorek, 6 maja, w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek odbyło się podsumowanie konkursu online „Ostrów – moje miasto wczoraj i dziś”. Konkurs został zorganizowany przez Liceum Sióstr Salezjanek w połączeniu z obchodami trzystu lat relokacji naszego miasta. Rywalizacja trwała od 1 do 30 kwietnia. Na stronie liceum pojawiały się pytania dotyczące historii i stanu obecnego Ostrowa. Łącznie zadano 36 pytań w 18 odcinkach. W konkursie brali udział uczniowie ostrowskich szkół podstawowych i gimnazjów oraz osoby dorosłe. I miejsce zajęły: Julia Banasiak z Gimnazjum nr 4 i Julia Dudek z SP Sióstr Salezjanek, II – Natalia Karolewska z SP Sióstr Salezjanek, III – Agnieszka Miętkiewicz z SP nr 11, a wyróżnienie otrzymał Radosław Kryś z SP nr 4. Nagrody zwycięzcom wręczyły: s. dyrektor Dorota Grzywacz i wicedyrektor Katarzyna Młynarczyk-Płonka – pomysłodawczyni i inicjatorka konkursu. Po ogłoszeniu werdyktu jury niespodzianką dla zaproszonych gości był wykład Leona Chmieliny – regionalisty, miłośnika starych rowerów i historii Ostrowa Wielkopolskiego, który opowiedział wiele ciekawostek na temat Ostrowa w latach międzywojennych oraz na temat swojej rowerowej pasji. Po wykładzie wszyscy mieli możliwość zadać prelegentowi pytania oraz z bliska zobaczyć przedwojenny rower wyprodukowany w Ostrowie. (hol)

Zbiórka odzieży Punkt Zbiórki Odzieży już od roku działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Odolanowie. Pomieszczenie zostało wyremontowane przez wolontariuszy z miejscowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W punkcie znajduje się odzież dla osób potrzebujących, którą oddają mieszkańcy gminy. Ponadto działalność punktu wspierają wolontariusze z Zasadniczej Szkoły Zawodowej, cyklicznie przychodząc, selekcjonując oraz układając odzież. (hol)

Spotkanie z autorką Bibliotekę Publiczną w Odolanowie odwiedziła autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek – Izabella Klebańska. W spotkaniu udział brały dzieci z odolanowskiego przedszkola oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bogdaju. Izabella Klebańska uczyła zarówno dzieci, jak i opiekunów dawnych tańców, sprawdziła, czy dzieci znają nuty oraz instrumenty muzyczne. Opowiadała też o swoich książkach. (hol)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska Zwycięzcy konkursu wraz z Leonem Chmieliną

7


NA KANONIZACJĘ PAPIEŻA POLAKA

POD PATRONATEM „GAZETY OSTROWSKIEJ”

Koncert papieski

Prace w toku

Nowe Skalmierzyce uczciły kanonizację Jana Pawła II wyjątkowym koncertem kapeli góralskiej. Odbył się on w dniu wyniesienia papieża na ołtarze - 27 kwietnia br. na skwerze Jana Pawła II.

Prace konserwatorskie przy ruinach kaplicy loretańskiej w Skrzebowej idą „pełną parą”. Wkrótce wszyscy będą mogli zobaczyć ich efekt.

Koncert odbył się na skwerze Jana Pawła II

Mieszkańcy tłumnie zebrali się, aby wspólnie przeżyć te niezwykłe chwile. Podniosłości dopełniały powiewające w całym mieście papieskie flagi oraz udekorowane domy. Koncert został poprzedzony mszą św. sprawowaną w kościele parafialnym pod wezwaniem Bożego Ciała. Władze samorządowe w imieniu całej społeczności gminy złożyły pod pomnikiem kwiaty. Wśród wszystkich zaprezentowanych przez artystów z zespołu Hora utworów, takich jak: „Hej, bystro woda”, „Hajduk”, „Życzymy Życzymy”, „W moim ogródecku” czy „Szumi Jawor” nie

mogło zabraknąć wspólnego odśpiewania „Barki”, ulubionej pieśni Ojca Świętego. Występy przeplatane były fragmentami tekstów Karola Wojtyły czytanymi przez muzyków. Koncert zakończył się Apelem Jasnogórskim sprawowanym przez ks. kan. Józefa Kaczmarka, ks. Damiana Skonieckiego oraz księży seniorów – Edwarda Wawrzyniaka i Stanisława Kraskę. Na zakończenie ministranci rozdali okolicznościowe widokówki z wizerunkiem dwóch kanonizowanych papieży. Całość wydarzenia można obejrzeć na stronie internetowej gminy www.noweskalmierzyce.pl (jw)

OD MIESZKAŃCÓW DLA STRAŻAKÓW

MAN dla Skalmierzyc W przededniu Święta Strażaka skalmierzyccy ochotnicy zorganizowali oficjalne przekazanie samochodu pożarniczego, z którego korzystają od początku roku. Jest to w sumie siódmy pojazd, który trafił do jednostek OSP z terenu gminy od 2012 roku, kiedy to rozpoczęto kompleksową wymianę samochodów pożarniczych. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w skalmierzyckim Sanktuarium Matki Bożej. Tam też samochód został poświęcony przez kapelana OSP ks. Sławomira Nowaka. Chłodna pogoda nie przeszkodziła strażakom oraz zaproszonym gościom w paradzie ulicami wsi. Przekazanie strażackiego MAN-a miało miejsce przy remizie OSP.

Strażackie auto trafiło do OSP

Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości i przeglądzie pododdziałów nastąpił najważniejszy punkt uroczystości, czyli moment przekazania. Burmistrz Bożena Budzik, czyli matka chrzestna pojazdu w asyście Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego wręczyła akt przekazania oraz

8

kluczyki prezesowi OSP Skalmierzyce dh. Czesławowi Briese. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego szampana, którym oblano samochód. Przekazanie samochodu było okazją do wręczenia odznaczeń. Srebrnymi medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowano Grzegorza Lewandowskiego i Marka Karolczaka. Brązowe medale otrzymali: Grzegorz Danielak, Łukasz Pawlak i Paweł Szyszka. Odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” odebrał natomiast prezes jednostki Czesław Briese. Prezes straży w imieniu całej jednostki podziękował przedstawicielom samorządu za podarowany samochód, równocześnie zapewniając, że będą o niego należycie dbali, aby służył jak najdłużej mieszkańcom. Zwieńczeniem uroczystości była wspólna biesiada strażacka. Koszt całkowity ciężkiego samochodu bojowego marki MAN wyniósł 769.991 zł, z czego samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wyłożył na ten cel prawie 380.000 zł. Pozostała dotacja pochodzi z budżetu państwa, Zarządu Głównego ZOSP RP oraz środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (jw)

- W kwietniu kontynuowany był proces konserwacji ruin kaplicy loretańskiej w Skrzebowej. Prace, podobnie jak w roku ubiegłym, prowadziła firma Jana Macieja Piękniewskiego - konserwatora zabytków z Torunia – mówi Karol Marszał, radny ze Skrzebowej i Moszczanki, który jest koordynatorem prac konserwacyjnych. Przypomnijmy, iż obiekt pochodzący z XVII wieku zachowany jest w złym stanie. Od kilkuset lat jest ruiną pozbawioną zadaszenia. Ściana wschodnia i północna zachowane są do wysokości około 7 metrów, pozostałe części tylko w przyziemiu. Na powierzchni ścian zewnętrznych jak i we wnętrzu zachowane są szczątkowo pierwotne tynki z dekoracją na narożach oraz wokół otworów okiennych. Największym zagrożeniem dla stanu zachowania jest naturalna erozja spowodowana czynnikami atmosferycznymi, szczególnie zamarzanie wód opadowych w okresie zimowym, co powoduje stopniowe niszczenie korony murów. Poprzez specjalistyczne prace rewaloryzacyjne zabezpieczane są przed dalszą degradacją zachowane historyczne detale. Ze względu na ograniczone środki wykonywane są tylko najpilniejsze prace na najbardziej wartościowych, a jednocześnie zdegradowanych fragmentach obiektu. W tym roku zakres prac ograniczony został do około 25 metrów kwadratowych (w ubiegłym roku prace prowadzone były na ok. 60 metrach kwadratowych). Koszt wykonanych prac wynosi ok. 8 000 zł i pochodzi ze środków Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.

Prace konserwatorskie kaplicy w Skrzebowej są widoczne

Efekt prac można zobaczyć, odwiedzając obiekt w dowolnym momencie bądź podczas imprez organizowanych przy ruinach kaplicy - najbliższą będzie spektakl plenerowy pt. „Do Twej dążym kaplicy”, który odbędzie się w sobotę - 31 maja - początek o godz. 20.00. Kilkunastu aktorów amatorów przedstawi epizody przygotowane na podstawie „Księgi łask i cudów parafii skrzebowskiej” z XVIII wieku. Gościnnie wystąpi Towarzystwo Śpiewu z Raszkowa. (greg)

TO SOBIE POSTRZELALI

„Strzelanina” w Raszkowie Z okazji zbliżającego się Dnia Samorządowca na Strzelnicy w Raszkowie rozegrane zostały Strzeleckie Zawody Samorządowców Gminy i Miasta Raszków. Każdy mógł sobie postrzelać do celu. Jak się okazuje, samorządowcy mają „oko”, a szczególnie burmistrz Bartczak.

Najlepsi strzelcy

W zawodach wzięło udział 60 osób – przedstawicieli poszczególnych sołectw i organizacji działających na terenie naszej gminy. Na zawody stawiły się drużyny z: Pogrzybowa, Sulisławia, Józefowa, Jelitowa, Drogosławia, Korytnicy, Koryt, Radłowa, a ze Skrzebowej, Jankowa Zaleśnego, Grudzielca Nowego oraz Walentynowa nawet po dwie. Były także zespoły składające się z samorządowców, radnych i sołtysów. - Celem tego przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności strzeleckich oraz integracja lokalnego środowiska. Uczestnicy strzelali z karabinka małokalibrowego w pozycji stojącej z wolnej

ręki – mówi Jacek Bartczak, burmistrz Raszkowa. Kierownikiem zawodów był prezes KBS Raszków Jan Błaszczyk. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy. (greg) Wyniki zawodów: Indywidualnie 1. Jacek Bartczak, 2. Robert Liberski, 3. Marek Krzak, 4. Artur Stańczyk, 5. Adam Reczek, 6. Aleksander Sabura Drużynowo 1. Grudzielec Nowy, 2. Grudzielec Nowy I, 3. Korytnica, 4. Samorząd Gminy i Miasta Raszków, 5. Drogosław, 6. OSP Radłów

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


GMINNE WYDAWNICTWO O OSP

PIERWSZE TAK DUŻE SPOTKANIE

Rodzinny zjazd

Książka o strażakach

Po raz pierwszy na zjeździe spotkała się rodzina Herbików. W familijnym spotkaniu uczestniczyło blisko 30 osób, prawie wszyscy członkowie tej rodziny.

,,90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach Wielkich 1924-2014" – książka pod tym tytułem niedawno została wydana przez gminną bibliotekę. Jej autorami są: Dariusz Pryczak oraz Irena Poprawa. Książka autorstwa Dariusza Pryczaka i Ireny Poprawy pt. „90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach Wielkich” ukazała się z okazji jubileuszu gorzyckiej jednostki i została wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach Wielkich. Praca ma na celu podsumowanie 90 lat działalności druhów z Gorzyc Wielkich, którzy swoją pracą i poświęceniem na trwałe odcisnęli ślad w historii wsi. Dotychczas nie pojawiło się kompleksowe wydanie obejmujące całą 90-letnią działalność. Autorzy w odtwarzaniu historii gorzyckiej jednostki posłużyli się wyłącznie materiałami archiwalnymi znajdującymi się w siedzibie OSP Gorzyce Wielkie, które zachowały się w doskonałym stanie. Do źródeł można zaliczyć protokoły z lat 1936-2014, kroniki jednostki i dokumenty życia codziennego. W opracowaniu znalazły się także wykazy członków zarządu i odznaczenia, którymi wyróżniano gorzyckich strażaków. Na uwagę zasługuje również fakt, iż wiele informacji po raz pierwszy trafiło do publicznej wiadomości, przez co praca wydaje się być oryginalna i godna zauważenia. (hol)

Uczestnicy zjazdu wraz z jubilatami

3 maja w Gliśnicy odbył się pierwszy zjazd rodziny Teresy i Kazimierza Herbików z Nabyszyc. Spotkanie zorganizowały trzy córki: Alicja, Ewa i Paulina. Herbikowie są małżeństwem ze stażem 45-letnim. Jubileusz ich

Książkę można nabyć w gorzyckiej bibliotece

RĘKODZIEŁO WŚRÓD KSIĄŻEK

Warsztaty w bibliotece Zajęcia z decoupage oraz biowikliny zostały zorganizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzycach Wielkich.

Nie zabrało też koleżanek jubilatów

Teresa i Kazimierz Herbikowie wraz z córkami

związku był zresztą okazją do zorganizowania zjazdu. Jubilaci przez całe życie pracowali w gospodarstwie, a teraz pomagają dzieciom. Na zjeździe rodzinnym obecna była najbliższa rodzina wraz z siedmiorgiem wnucząt jubilatów, przyjaciele i znajomi. Dla dziadków wnuk zagrał znane przeboje, a ich koleżanka Małgorzata zorganizowała konkursy. Jubilaci zostali też wesoło przebrani – za młodą parę, która ponowiła przysięgę małżeńską. Podczas rodzinnego zjazdu bawiono się do białego rana, a kolejnego dnia odbyły się „poprawiny”. (hol)

W bibliotecznych filiach odbywają się warsztaty

Córki, zięciowie, wnuki przynieśli kosz kwiatów środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

W bibliotece odbyły się warsztaty związane z rękodziełem. Chętni mogli uczestniczyć w zajęciach z decoupage prowadzonych przez Katarzynę Wiertelak w bibliotece w Gorzycach Wielkich oraz w zajęciach z biowikliny prowadzonych przez Jadwigę Denkowską w Czekanowie. Uczestnicy sami mogli się przekonać, że nie trzeba być osobą uzdolnioną plastycznie, aby spełniać się twórczo, odnaleźć swoją pasję i otaczać się pięknymi przedmiotami wykonanymi własnoręcznie. Krok po kro-

ku stare przedmioty przybierały indywidualny charakter. Organizatorem przedsięwzięcia jest Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich. Warsztaty z rękodzieła organizowane są w miejscowościach Gorzyce Wielkie, Czekanów, Daniszyn oraz Lewków i Sobótka. Podsumowaniem projektu będzie festyn rękodzieła, na którym zaprezentowane zostaną wszystkie wykonane podczas warsztatów przedmioty. Festyn odbędzie się 15 czerwca w Gorzycach Wielkich. (hol)

9


GMINNE OBCHODY KONSTYTUCJI 3 MAJA

POWIATOWE OBCHODY DNIA STRAŻAKA W PARCZEWIE

Zatańczyli z flagami

Święto strażaków

Święto 3 maja było okazją do uroczystych obchodów w gminie Przygodzice. Rozpoczęła je uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, jaka została odprawiona w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnymlesie.

W gminie Sieroszewice odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe

Po mszy świętej złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem

chwycili gimnazjaliści, którzy wykonali poloneza. Oklaski zebrali również przedszkolacy za taniec krakowiak. Podczas uroczystej akademii pieśni patriotyczne przeplatane były utworami religijnymi. Wykonały je wokalistki: Paulina Fikus, Wiktoria Janiak, Laura Marciniak, Anita Musiał, Katarzyna Mrugała i Diana Szczypkowska. Finałowa scena przedstawienia polegała na brawurowym wykonaniu tańca z flagami. Do występów dzieci przygotowali: Krzysztof Karolewski, Renata Matschi, Ewa Borowicz-Kasznicka i Jacek Kasznicki. Natomiast dekoracje wykonał zeW części artystycznej zaprezentowali się m. in. uczniowie spół nauczycieli pod z Zespołu Szkół w Czarnymlesie kierunkiem Natalii Stasiak i Aliny Jankowskiej. W uroczystości wzięli udział: samorządowczystości zostali zaproszeni na koncert patriocy na czele z wójtem Krzysztofem Rasiakiem, tyczny ,,3 maja 1791 r., triumfem mądrości i paposeł Andrzej Dera, poczty sztandarowe, strażatriotyzmu”. Akademię prowadziła dyrektor Zecy, kombatanci, młodzież i mieszkańcy. Nie zaspołu Szkół w Czarnymlesie Urszula Pawłowska. brakło władz sołeckich i przedstawicieli miejscoPrzed licznie zgromadzoną publicznością zaprewych organizacji. zentowało się ponad czterdziestu uczniów i (rw) przedszkolaków. Gości swoimi występami zaPo nabożeństwie był przemarsz i złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem znajdującym się przy Zespole Szkół, a poświęconym ofiarom II wojny światowej. Następnie wszyscy goście uro-

Brawurowe wykonanie tańca z flagami

10

Nabożeństwo odprawili: proboszcz parafii ks. kanonik Damian Hołoś i należący do OSP w Wielowsi ks. Piotr Kuświk. Druga część obchodów odbyła się na placu przy remizie OSP w Parczewie. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Przemysław Kaźmierczak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Andrzej Morta, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim zdał relację z działalności straży w minionym roku. W 2013 roku na obszarze powiatu ostrowskiego zanotowano 1157 zdarzeń wymagających interwencji zastępów straży pożarnej. Z tego ponad 77 procent stanowiły działania z zakresu szeroko rozumianego ratownictwa, natomiast zaledwie 23 procent to pożary. Obecnie na terenie powiatu ostrowskiego działa 98 jednostek. W jednostkach OSP ponad 3 tys. druhów może bezpośrednio uczestniczyć w dzia-

Przybyłych na spotkanie gości powitał Czesław Berkowski, wójt gminy Sieroszewice.

Dzień Strażaka to okazja do odznaczeń najbardziej zasłużonych

czewie, Starosta Ostrowski i wójt Gminy Sierołaniach ratowniczych. Zgromadzony potencjał szewice. (rw) to 98 pojazdów pożarniczych, w tym 11 ciężkich, 32 średnie, 37 lekkich i 18 specjalnych, a także wiele innego specjalistycznego sprzętu ratowniczego i urządzeń. Z okazji Dnia Strażaka wręczono wyróżnienia i odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie. Otrzymali je zarówno strażacy zawodowi, jak i ochotnicy. Organizatorami obchodów Dnia Strażaka byli: Zarząd Oddziału Związku OSP RP w Ostrowie Wielkopolskim, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP Podczas spotkania wyróżniono wielu strażaków w Sieroszewicach, OSP w Parśroda | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


OSTROWSKIE ŻŁOBKI NIE NARZEKAJĄ NA BRAK ZAINTERESOWANIA

Maluchy pod fachową opieką W trzech ostrowskich żłobkach przebywają obecnie 102 maluchy. Na tyle pozwalają możliwości lokalowe. Zapotrzebowanie jest jednak większe, dlatego praktycznie wszędzie planuje się poszerzenie bazy. Pierwszy żłobek w Ostrowie Wielkopolskim powstał przy ulicy Wolności pod koniec lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Samotnie funkcjonował aż do 1 lutego 1975 roku, kiedy to potrzeba opieki nad najmłodszymi dziećmi w mieście wymusiła budowę nowego, funkcjonalnie urządzonego żłobka nr 2 przy ulicy Szkolnej dla 75 podopiecznych. Wyż demograficzny spowodował kolejne kroki inwestycyjne miasta i 21 czerwca 1984 roku przy ulicy Waryńskiego otwarto żłobek nr 3 z możliwością opieki dla 75 dzieci, w tym niepełnosprawnych z możliwością pobytu w grupie rehabilitacyjnej.

Likwidacje i przeprowadzka W roku 1991, uchwałą Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, powołano Żłobek Miejski, jako wspólny podmiot łączący trzy placówki. Ustanowiono je i nazwano oddziałami nr 1 przy ul. Wolności 8, nr 2 przy ul. Szkolnej 24 oraz nr 3 przy ul. Waryńskiego 25.

dzica. W żłobku zatrudnionych jest 17 osób na 15,5 etatach. Bezpośrednio przy opiece nad dziećmi pracuje 10 opiekunów oraz 1 pielęgniarka. W żłobku mogą przebywać dzieci od ukończenia 20. tygodnia życia do 3 lat. Funkcjonują tam 3 grupy rozwojowe. Za żłobek publiczny opłata stała wynosi 160 zł, natomiast opłata żywieniowa wynosi 3,50 zł za każdy dzień pobytu. W Żłobku Miejskim przebywa obecnie 66 dzieci. Natomiast w dwóch placówkach prywatnych „Sowy i Sówki” i „Nasz Domek” maluchów jest po osiemnaścioro. Zgodnie z przepisami jeden opiekun może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci. A w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, dziecko wymagające szczególnej opieki lub dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, dopuszczalna liczba podopiecznych nie może przekroczyć pięcioro. Ten ustawowy warunek spełniają wszystkie ostrowskie placówki.

Zajęcia są dostosowane do wieku dzieci

Sytuacja ekonomiczna kraju nie pozostała bez Indywidualny grafik wpływu na zainteresowanie rodziców. NajW ,,Naszym Domku” pierwsze dzieci przywopierw, w 1994 roku, zlikwidowano żłobek żone są czasami już o godzinie 5.30, z kolei przy Waryńskiego, rok później ten sam los ostatnie odbierane są o godzinie 18.00, ale zdaspotkał obiekt przy Wolności. Pozostał więc rzyło się, że dziecko zostawało nawet do godzitylko żłobek przy Szkolnej, który dotrwał tam ny 19.30. Opłata za pobyt do 8 godzin wynosi do 2003 roku, kiedy to decyzją Rady Miasta 700 złotych, powyżej 8 godzin – 800 złotych. przeniesiono go na Placówka jest czynna parter budynku przy przez cały rok, z wyjątulicy Jankowskiego 10 kiem krótkiej dwutygoa, gdzie mieści się do dniowej przerwy techPodczas konkursu „Od żłobka to dziś. wiemy - zdrowo jemy, zdrowo ronicznej na remonty. śniemy” ogłoszonego w marcu Ciekawostką jest fakt, - Zatrudnione w żłobku 2013 roku należało wykonywać że aż do kwietnia 2011 panie można porównać zadania edukacyjne na określoroku żłobek funkcjodo profesjonalnej niani. ne tematy i relację z ich realizacji nował jako zakład opieWszystkie są wykwalifizamieszczać na stronie interneki zdrowotnej. Dopiekowane i mają wyższe towej konkursu. Zaangażowanie ro reforma systemu studia. W opłacie stałej i głosy internautów pomogły i spoopieki nad dziećmi w są wszelkie zajęcia dośród 151 placówek biorących wieku do lat 3 spowodatkowe, dostosowane udział w konkursie ostrowski dowała „wyjście” żłobdo wieku. Każde dziecŻłobek Miejski zajął pierwsze ko ma praktycznie indyków spod opieki Minimiejsce w Polsce. widualny grafik w kwesterstwa Zdrowia. stii jedzenia, w zależności od tego, co życzą sobie rodzice - mówi Beata Ustawowe wymogi Prusiewicz, przedstawiciel organu prowadząPlacówka przy Jankowskiego jest czynna cały cego placówkę ,,Nasz Domek”. rok, od 6.00 do 16.00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. W szczególnie uzaTelefony od przyszłych mam sadnionych przypadkach wymiar opieki w Żłobek ,,Sowy i Sówki” istnieje w Ostrowie żłobku może być wydłużony na wniosek rośroda | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

Dzieci w żłobku przebywają pod fachową opieką

od roku 2011 przy ulicy Kasprzaka. Zdarza się, że o miejsce pytają panie, które dopiero zostaną matkami. Inne rezerwują miejsce z wyprzedzeniem, po obliczeniu, kiedy kończy im się urlop macierzyński i będą musiały wrócić do pracy. Niektóre mamy, zwłaszcza zatrudnione w firmach prywatnych, wracają zresztą jeszcze przed końcem urlopu macierzyńskiego i tym bardziej rozglądają się za miejscem w żłobku. Opieką nad maluchami w ,,Sowach i Sówkach” zajmują się dwie panie legitymujące się wyższym wykształceniem pedagogicznym. Wspiera je pielęgniarka oraz osoba do pomocy, która jest potrzebna szczególnie przy posiłkach i ubieraniu. Opłaty są uzależnione od czasu. Za pobyt wynoszący 6, 8 i 10 godzin stawki kształtują się na poziomie odpowiednio 500, 600 i 700 złotych. Dzieci otrzymują trzy posiłki, a dzienna stawka wyżywieniowa to 5 złotych. - Ponieważ liczba zapisanych od września dzieci przekracza liczbę miejsc, to w najbliższym czasie planujemy rozszerzenie naszej oferty. Chcemy zwiększyć ilość miejsc, ale nie będziemy rozbudowywać obecnego budynku przy ulicy Kasprzaka, lecz planujemy

wynająć albo kupić dom, który po remoncie będzie można przystosować na żłobek - zapowiada Jarosław Orczykowski, właściciel ,,Sów i Sówek”.

Będzie więcej miejsc Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, władze samorządowe planują poszerzenie bazy lokalowej Żłobka Miejskiego. W tym roku miasto zabezpieczyło środki na przygotowanie i opracowanie projektu budowy nowego przedszkola na osiedlu Pruślin. Znalazłyby się tam m.in. oddziały, które dziś dzielą budynek ze Żłobkiem Miejskim. Zapewniłoby to więcej miejsca dla najmłodszych dzieci. - Wtedy liczba miejsc w żłobku podwoi się do 132, co z naddatkiem wyczerpuje dzisiejsze zapotrzebowanie. Jednak dopiero zakończenie budowy nowego obiektu pozwoli na zaspokojenie pełnych oczekiwań rodziców. Dziś jesteśmy na etapie czasochłonnego opracowywania dokumentacji projektowej i technicznej - informuje zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg. Renata Weiss

Żłobki cieszą się dużym powodzeniem

11


DLA KAŻDEGO COŚ MIŁEGO

Udane majOSTaszki w nowej To były ciekawe, najlepsze od wielu lat majOSTaszki. Największa impreza plenerowa Ostrowa Wielkopolskiego w odświeżonej formule przyciągnęła tłumy ostrowian i to nie tylko na koncerty zaproszonych gwiazd. Przysłowiowym strzałem w dziesiątkę okazał się cykl działań dla dzieci i rodziców pod hasłem „Postaw na rodzinę”. Również amfiteatr wprost pękał w szwach podczas tanecznych popisów młodych tancerzy spod znaku street dance oraz w niedzielę na prezentacjach organizacji pozarządowych. Nie zawiodły też wybrane przez ostrowian gwiazdy: Dawid Podsiadło i Kamil Bednarek. Tegoroczny program był bardzo urozmaicony i każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy doszli bowiem do wniosku, że należy nieco „przewietrzyć” dotychczasową formułę, która po prostu się już wyczerpała. Dlatego nie zabrakło zupełnie nowych pozycji, z których większość się dobrze sprawdziła.

Urozmaicona sobota „Strzałem w dziesiątkę” okazał się cykl działań pod wspólnym hasłem „Postaw na rodzinę” z atrakcjami dla dzieci. Parking Urzędu Miejskiego zamienił się w bajecznie kolorową „Poziomkową dolinę”, w której aż roiło się od atrakcji. Było koło fortuny, stanowiska do malowania twarzy, rozmaite gry zręcznościowe, wielka zjeżdżalnia, szczudlarze, strażacy, klauni i wiele innych. Dzieci i dorośli szybko docenili to miejsce, więc frekwencja była znakomita. Równie tłoczno, choć w zupełnie innym nastroju, było w amfiteatrze. Błażej Ławecki z True School zorganizował tam świetnie przygotowany ogólnopolski turniej tańców w nowoczesnych, niezwykle popularnych wśród młodzieży stylach wywodzących się ze street dance. Impreza, choć wielogodzinna, była niezwykle Titanium – heavy metal po ostrowsku dynamiczna i stała na wysokim poziomie. Tancerze w bardzo różnym wieku zmieniali się na scenie co kilka minut, rywalizując ze sobą w systemie pucharowym. Oceniało ich nałów amfiteatr wprost pękał w szwach od profesjonalne juzy złożone z doświadczonych tancerzy. Podczas fitancerzy i licznie przybyłych kibiców, którzy dali się porwać emocjom. Mniej tłoczno, ale za to głośno było na dużej scenie, na której występowały ostrowskie zespoły rockowe. Aż trudno uwierzyć, ale po raz pierwszy przygotowany blok sceniczny poświęcony już nie zupełnym debiutantom, a jeszcze nie zawodowym muzykom. Takie grupy, jak TANGERINE, DOMNIEMANI i przede wszystkim heavy metalowe TITANIUM mają już swoją wierną, lokalną publiczność i dobrze zaprezentowali się na dużej scenie. Przy okazji koncertu Titanium okazało się, że ich popularność wykracza daleko poza Ostrów i nawet Polskę, bo debiutancki album tego zespołu ukaże się wkrótce w… Japonii. Temperaturę w Parku Miejskim noszącym od niedawna imię Jana Przebendowskiego podniósł jeszcze bardziej koncert Rękodzieło na sprzedaż Boogie Boys z amerykańskim harmonijkarzem Johnem Clin-

Fanki K. Bednarka przyjechały na koncert w Ostrowie z Poznania

12

Kamil Bednarek znowu w Ostrowie

tonem, który wniósł nową jakość do żywiołowej grupy grającej gorące boogie. Niekwestionowaną gwiazdą sobotniego koncertu był jednak Dawid Podsiadło, który – przypomnijmy – został wybrany głosami mieszkańców. Dawid ze swoim nastrojowym repertuarem skradł serca przede wszystkim damskiej części publiczności. Wydaje się jednak, że festynowe plenery ze swoją specyficzną atmosferą to nie są miejsca, w których Dawid Podsiadło czuje się najlepiej. Nieco wycofany i nieśmiały wokalista najlepiej czuje się w klimatycznych, nastrojowych balladach, których w Ostrowie nie brakowało.

Niedziela w rytmach reggae W niedzielne popołudnie amfiteatrem zawładnęły ostrowskie organizacje pozarządowe. Już po raz piąty ofertę ostrowskich stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych można było oglądać na przygotowanych przez nich samych sto-

Atrakcje dla całych rodzin środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


formule iskach. Tegoroczną nowością było zaproszenie niektórych z nich do występów na scenie. Pomysł był chyba trafiony, bo frekwencja w amfiteatrze była bardzo wysoka, znacznie większa niż przed dużą sceną. Organizatorzy zaproponowali bardzo urozmaicony program: od prezentacji tanecznych ostrowskich szkół tańca (True School, Dance Academy, Sztuk – Puk, zespół „Gwiazda”), przez występy harcerzy, chóru „Lira”, kabaretowe i taneczne popisy słuchaczy Ostrowskiego Uniwersytetu III Wieku, aż po pokazy sztuk walki z klubu „Guerrier”. Zwieńczeniem całości był świetny, niezwykle energetyczny koncert Kamila Bednarka. Jego muzyka, określana czasem jako „reggae dla początkujących”, sprawiła, że ten gatunek po raz pierwszy zawitał na majOSTaszki. Kamil wrócił po czterech latach do Ostrowa, gdzie w 2010 roku debiutował, jako kompletnie nieznany wykonawca, podczas Konkursu Młodych Talentów przy Festiwalu Reggae na Pia-

Sobotnie taneczne „bitwy” w amfiteatrze

Centrum Rozwoju i Terapii „Uśmiech Dziecka” ufundowało półkolonie dla  2 osób w Ostrowie

A. Leraczyk i kolorowa załoga

skach. Wrócił w dniu szczególnym, bo koncert odbywał się w kolejną rocznicę śmierci niekwestionowanego króla reggae, Boba Marleya. Wrócił – dodajmy - w wielkim stylu. Jak na rasowego showmana przystało, nawet mimo kłopotów zdrowotnych, dał z siebie na scenie absolutnie wszystko. Był prawdziwym wulkanem energii, która udzieliła się wielotysięcznej publiczności. Najmłodsze fanki niezwykle emocjonalnie przyjmowały kolejne jego przeboje, więc nie zabrakło kolejnych, aż czterech, bisów. To oczywiście nie wszystkie atrakcje. W sobotę na rynku można było obejrzeć przygotowane przez ostrowskich uczniów barwne widowisko historyczne nawiązujące do jubileuszu 300-lecia relokacji miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Przez dwa dni zamknięta dla ruchu pojazdów aleja Powstańców Wielkopolskich tętniła życiem. Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska z regionalnymi wyrobami spożywczymi. Swoją ofertę prezentowały ostrowskie spółki komunalne oraz instytucje ko-

Kabaretowi seniorzy K. Ogórkiewicza w akcji

Oryginalne rzeźby Mariusza Markiewicza środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

Również w niedzielę frekwencja w amfiteatrze dopisała

munalne. Sporym zainteresowaniem cieszyło się też miejsce na stoisko z ostrowskimi wydawnictwami książkowymi. Odświeżenie formuły z pewnością wyszło majOStaszkom na dobre i warto kontynuować i rozwijać nowe propozycje. Jarosław Wardawy

Dance Academy czuje rytm

Babcie i wnuczki na jednej scenie? Tylko w amfiteatrze!

13


PISZEMY DO URZĘDÓW, NIE TYLKO ANONIMOWO

Uprzejmie donoszę... Ponad 30 proc. więcej anonimowych pism w stosunku do 2012 r. wpłynęło w minionym roku do Urzędu Skarbowego w Ostrowie. Najczęściej dotyczyły one m.in. zatrudniania nielegalnie pracowników. Donosy ślą też mieszkańcy Ostrowa do sanepidu i magistratu. Ostrowianie nie boją się jednak podpisać – wtedy mogą liczyć na odpowiedź, jak choćby pan, któremu prezydent miasta „przypadł do gustu”. Anonimowe pisma nie są obce wielu ostrowskim instytucjom i urzędom. Niektóre z nich, jeśli wydają się zasadne, są traktowane – nawet mimo braku podpisu – poważnie, a ich treść jest sprawdzana. Do urzędów mieszkańcy ślą też pisma, których nie boją się podpisać. Wtedy mogą liczyć na odpowiedź.

Najwięcej po weekendzie Do ostrowskiego magistratu najwięcej pism wpływa po weekendach. Może to wynikać z tego, że w wolne soboty i niedziele, podczas długich rozmów, uzbiera się trochę różności, o które można zapytać u źródła – w magistracie. Piszemy do prezydenta miasta, do urzędników, po weekendzie zazwyczaj anonimowo. Mimo braku podpisu, coraz rzadziej zdarzają się w listach wulgarne treści. Jak wyjaśnia sekretarz miasta Andrzej Baraniak, w przypadku anonimów – pism bez adresu i podpisu, których nie można zidentyfikować – nie są podejmowane procedury formalne i z reguły takich pism się nie rozpatruje. Jednak gdy do Urzędu Miejskiego wpływa anonim dotyczący na przykład nieporządku, wyrzuconych na ulicy śmieci, martwej zwierzyny, dziur w drodze, wtedy podejmowane są działania – sprawdzane jest np. takie miejsce, ale – ze względu na brak nadawcy – na pismo się nie odpowiada. Gdy pismo jest  obraźliwe, czy jest to na przykład donos na sąsiada, w takim przypadku pism się nie rozpatruje.

Nie tylko anonimowo Jak się okazuje, do magistratu piszemy nie tylko anonimowo. Ostrowianie nie boją się podpisać. Najczęściej pytają o planowane inwestycje, o programy mieszkaniowe czy o pracę, skarżą się np. na psie kupy na ulicach, ale też dziękują za np. nasadzenia kwiat-

O czym piszemy do prezydenta miasta – Nie wiem, jak to się stało, ale przypadł mi pan do gustu (zapewniam, nie chodzi mi o seks). Dzięki, że znalazł się ktoś taki jak pan. Pozdrawiam serdecznie. – Dlaczego mamy tak dużo wolnego? – Panie Prezydencie, chciałam zapytać, kiedy w końcu skończy się w naszym mieście chodzenie z psami bez smyczy, bez kagańca, załatwianie się psów? – Panie Prezydencie, czy są w planach miasta i urzędu dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania? – Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć na temat mieszkań, które przyznaje miasto. Gdzie można uzyskać informacje? – Proszę o zainteresowanie ze strony miasta hałasującymi motocyklami w centrum. Przekroczony poziom hałasu to ok. 40 proc. – ok. 105 decybeli mierzone przekroczenia prędkości – rejon Kaliskiej i rynku – Tak ja, jak i reszta mieszkańców tego osiedla jesteśmy coraz starsi, niestety. Bardzo bym prosił o odpowiedź – czy jest w planach w najbliższej przyszłości wybudowanie tutaj nawet niedużego sklepiku spożywczego z pożytkiem tak dla nas, jak i dla kierowców coraz to większego ruchu samochodowego przy ul. Wrocławskiej.

14

Do urzędów i instytucji ostrowianie piszą nie tylko anonimowo

ków w mieście. Sporo pytań dotyczyło m.in.: gospodarki odpadami, zasad, cen, zniżek dla rodzin wielodzietnych, remontów ulic – były zapytania o szczegóły, a nawet informacje, czy pracownicy robią remonty w terminie, czy nie; ostrowianie sugerowali, kto powinien wystąpić na majOSTaszkach, oceniali działania przedszkoli, studenci natomiast często dzielą się swoimi pomysłami np. na portal ekologiczny. Piszemy nie tylko na papierze. Ostrowianie wykorzystują także możliwość zadania pytania prezydentowi poprzez odpowiednią zakładkę na stronie Urzędu Miasta. Jedna z ostrowianek pytała np. o mieszkanie dla samotnej matki, kolejna o badania mammograficzne w Ostrowie, jeszcze ktoś inny o wybudowanie chodnika.

Do prezydenta na Facebooku – Sporo pytań do prezydenta przychodzi poprzez stronę Urzędu Miasta. Ostrowianie zadają też prezydentowi pytania na Facebooku i dostają odpowiedzi. Dziennie w ten sposób jest zadawanych kilkanaście-kilkadziesiąt pytań – mówi Sylwia Nowicka, kierowniczka magistrackiego Biura Prasowego i Relacji Społecznych. – Ostrowianie nie tylko pytają, ale także sugerują nowe rozwiązania w mieście czy podpowiadają nowe inicjatywy. W ten sposób powstanie chociażby w Ostrowie Street Workout – dodaje Sylwia Nowicka. Na stronie urzędu, oprócz zakładki „Zadaj pytanie prezydentowi”, jest też inna pod hasłem „Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi”. W tej drugiej można zapoznać się z odpowiedziami na pytania, dotyczącymi m.in.: fontanny, komunikacji, czystości i porządku czy wysokości nagród prezesów komunalnych.

Tam są „nielegalni”! Instytucją, w której donosy chyba już nie dziwią, jest Urząd Skarbowy. Jak się okazuje, liczba donosów – anonimowych pism w 2013 roku zwiększyła się o 35 procent w stosunku do roku 2012. W 2012 roku było ich 109, a w 2013 – już 147. Najczęściej dotyczyły one braku zarejestrowania pozarolniczej działalności gospodarczej osób, które prowadzą usługi, produkcję lub handel, a w szczególności usługi budowlane lub transportowe, handel w branży motoryzacyjnej, e-handel; nielegalnego zatrudniania pracowników; braku fiskalizowania transakcji na kasach fiskalnych. Mieszkańcy informowali też o dochodach nieujawnionych konkretnych osób, wskazując ich dużo większe wydatki od uzyskiwanego dochodu. Jak nam powiedziano w ostrowskiej skarbówce, część donosów – anonimowych pism jest zasadna, a Urząd Skarbowy każde anonimowe pismo analizuje celem ewentualnego dalszego wykorzystania.

W sanepidzie czasem anonimowo Sporo pism ślą ostrowianie do sanepidu. Można je podzielić na kilka działów dotyczących higieny: żywności, komunalnej, dzieci i młodzieży czy pracy. Najbardziej „zasypaną” listami jest sekcja higieny żywności – w minionym roku ostrowianie interweniowali 25 razy (w tym osiem anonimów), w tym roku – do końca kwietnia – siedem razy (jeden anonim). Interwencje są przyjmowane, rozpatrywane i nierzadko okazuje się, że część z nich jest bezzasadna, jak chociażby skargi dotyczące sprzedaży surówek niewiadomego pochodzenia, sprzedaży żywności produktów przeterminowanych, braku czystości i porządku w sklepie spożywczym. Zdarza się też, że niezasadne skargi śle konkurencja. Wśród zgłoszeń wiele jest zasadnych, co okazuje się po kontroli sanepidu. Wtedy przedsiębiorca musi się liczyć z mandatem, a także przekazaniem sprawy innej instytucji. Mandaty zostały nałożone np. za sprzedaż napojów bez oznaczenia datą minimalnej trwałości, sprzedaży artykułów spożywczych przeterminowanych czy produkcji chleba ze spleśniałą posypką. W sekcji higieny dzieci i młodzieży w minionym roku zgłoszono dwie interwencje – obydwie anonimowe, ale ze względu na wagę spraw obydwie zostały sprawdzone. W tym roku były trzy, a wśród nich dwie anonimowe. W sekcji higieny komunalnej w 2013 r. wpłynęło 18 interwencji, w tym trzy anonimowe. – Najczęściej pojawiającymi się prośbami o interwencje były uciążliwości zapachowe, np. dotyczące spalania odpadów komunalnych w piecach przez mieszkańców osiedli, utrzymywania dużej liczby psów w mieszkaniu w bloku czy też hodowli kur i kaczek na terenie miasta – mówi szef ostrowskiego sanepidu Andrzej Biliński. – Były też interwencje związane z utrzymaniem porządku – dodaje A. Biliński. W pierwszym kwartale tego roku natomiast w sekcji higieny komunalnej wpłynęło do sanepidu osiem próśb o interwencje.

„Zatruta” bluzka Mieszkańcy powiatu do sanepidu pisali też w sprawach dotyczących higieny pracy. W tym roku nie zdarzyła się jeszcze żadna interwencja. Rok wcześniej natomiast pojawiła się zasadna skarga na złe warunki pracy w zakładzie z branży metalowej. W 2012 roku natomiast jedna ze skarg dotyczyła „zatrutej” bluzki. Skarżąca skojarzyła bowiem fakt gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia z bluzką i podejrzewała jedną z osób o spryskanie wspomnianej części odzieży środkami trującymi. Sprawa jednak, ze względu na podejrzenie popełnienia przestępstwa, została przekazana na policję. Hanna Olejnik środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


Kampania bez kampanii Na wyjątkowo kiepskim poziomie stoi w Ostrowie Wielkopolskim w przededniu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego kampania wyborcza. Na listach liczących się partii próżno szukać na czołowych miejscach ostrowian, a ci, z dalszych miejsc też nie mają pomysłu na zaprezentowanie siebie. W efekcie, „kampania” ogranicza się do wywieszenia plakatów na słupach i ewentualnie kilku billboardów. Eurowybory za kilkanaście dni, a można by zaryzykować stwierdzenie, że wielu mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego nadal nie wie, na kogo może głosować. Dzieje się tak, bo kampania wyborcza jest u nas wyjątkowo mdła, brakuje w niej spotkań, ciekawych pomysłów. Jak dotąd, nie popisały się zarówno duże partie, jak i te mniejsze, siłą rzeczy mniej znane. Kandydaci wszystkich najważniejszych ugrupowań zgodnym chórem zachęcają do wzięcia udziału w eurowyborach, ale przynajmniej w Ostrowie Wielkopolskim sami niewiele robią, by wzmóc zainteresowanie głosowaniem. Do katalogu najczęściej powtarzanych błędów i zaniechań można wpisać kampanijne lekceważenie przez kandydatów lokalnych mediów, brak pomysłu na siebie, banalne hasła wyborcze – nie mówiąc już o zaśmiecaniu ulic plakatami, zamiast spotkań z wyborcami. Niektórzy kandydaci robią nawet wrażenie, jakby kompletnie nie zależało im na wyni-

czej przy okazji imprez organizowanych prze Kościół katolicki. Lider listy PiS zapewnił, że jego partia nie prowadzi kampanii przy takich okazjach, mimo że dzień przed przyjazdem do Ostrowa jednoznacznie wyborcze gazetki PiS-u były kolportowane podczas festynu w ogrodach katedry w Gostyniu. Czego by o nim nie powiedzieć, to Czarnecki przynajmniej pojawił się w Ostrowie, i to kilkakrotnie, gdyż był widziany także w czasie uroczystości z okazji święta 3 maja. PiS stawia nie tylko na znanych w skali kraju czy regionu polityków. W Ostrowie z dziennikarzami spotkał się też kaliszanin Adam Rogacki, którego na konferencji prasowej wspierała ostrowska radna Karolina Dera Szymańska. To chyba największa niespodzianka na czołowych miejscach wielkopolskich list wyborczych dużych partii. Młoda ostrowska radna nie była wcześniej zaliczana do liderek swojego ugrupowania, ale znalazła się na wysokim, czwartym miejscu

seli, wtedy kandydować będzie w jesiennych wyborach samorządowych.

Platforma Obywatelska czuje się mocna Nie lepiej wygląda kampania w drugiej największej partii startującej w eurowyborach, czyli w Platformie Obywatelskiej. Kandydaci PO, wspierani zgodnie przez szefa ostrowskich struktur PO, Jarosława Urbaniaka i posła Mariusza Witczaka, przekonywali w Ostrowie, że ich lista jest bardzo mocna. Wielkopolską listę PO otwiera Agnieszka Kozłowska-Rajewicz – sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Z drugiej pozycji kandyduje równie dobrze znany poseł, Adam Szejfeld – prawnik, poseł pięciu kadencji , były wiceminister gospodarki. „Trójka” na liście do PE to obecny marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak. Z tego grona czas dla ostrowskich wyborców znalazł dotąd tylko Adam Szejnfeld i nieznana dotąd szerzej w polityce Marzena Wodzińska, członek kaliskich struktur PO, ale pracująca jako szef banku w Ostrowie. O ile jednak doświadczony poseł doskonale wiedział, jak przedstawić dobrze swoje walory, to polityczna debiutantka wypadła na jego tle bardzo blado. Nie ustrzegła się merytorycznych błędów, zapewniając, że będzie w Brukseli walczyć o pieniądze na drogi w Ostrowie, choć wiadomo przecież, że to nie europosłowie decydują o ich podziale. Ciekawe zastosowanie znalazło też jej hasło wyborcze. W Ostrowie kandydatka przekonuje z plakatów, że „ostrowskie kobiety nie zawodzą”, a w rodzinnym Kaliszu jej partyjni koledzy zachęcają do głosowania na nią, bo „kaliskie kobiety nie zawodzą”.

Czy ludowcy startują? ,,Podwójna” wizualizacja

ku tych wyborów, bo znając sondaże, myślami są już zupełnie w innym miejscu.

Zadecyduje frekwencja Wiele wskazuje, że w naszym regionie może nawet zostać pobity niechlubny rekord frekwencji w wyborach do Europarlamentu. Podczas poprzednich eurowyborów w powiecie ostrowskim frekwencja wyniosła zaledwie ok. 23 %. Najwyższa była w gminie Odolanów – ponad 29 %, a najniższa w gminie Sieroszewice – tylko ok. 15 %. W Ostrowie Wielkopolskim do eurowyborów poszło 26,5 %. Teraz może być jeszcze gorzej, bo trudno wskazać choć jedną partię, która postawiła na Ostrów w tej kampanii. Dodatkowo, ze świecą szukać na listach kandydatów z Ostrowa Wielkopolskiego, co również nie wzmaga zainteresowania tymi wyborami.

Lider listy PiS w Ostrowie Listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w naszym regionie wyborczym otwiera Ryszard Czarnecki, który jako jeden z niewielu pojawił się kilkakrotnie w Ostrowie Wielkopolskim. Nie obyło się jednak przy tym bez wpadek. Na konferencji prasowej nie bardzo potrafił wytłumaczyć, do czego będzie przekonywać radnych sejmiku wielkopolskiego swojej partii w sprawie tak ważnych dla Ostrowa ZIT-ów - czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Sęk bowiem w tym, że radni nie mają już w tej sprawie nic do powiedzenia, bo Marszałek Wielkopolski wysłał już stosowny projekt do Brukseli. Podobnie niejasno brzmiało jego tłumaczenie odnośnie prowadzenia kampanii wybor-

listy PiS-u. Prowadzący wyważoną, urozmaiconą kampanię nie jest bez szans na dobry wynik, który może zaprocentować w przyszłości.

Wujkiem w kandydatkę Niespodziewanie, Karolina Dera-Szymańska spotkała się z najmocniejszym atakiem na siebie ze strony gazetki wyborczej, jawnie sprzyjającej jej… dalszemu krewnemu o tym samym nazwisku. Chodzi oczywiście o Andrzeja Derę, wieloletniego posła Prawa i Sprawiedliwości, który zmienił szyld partyjny i w tych samych wyborach również kandyduje do Europarlamentu, tyle że już jako lider listy Solidarnej Polski. Choć sam poseł nigdy osobiście nie komentował kandydowania swojej dalszej kuzynki o tym samym nazwisku, w tych samych wyborach, do tego samego gremium, to we wspomnianym wydawnictwie znalazł się tekst zawierający szereg zarzutów o wykorzystywanie znanego w polityce nazwiska przez Derę Szymańską. Co ciekawe, można odnieść wrażenie, że Andrzej Dera sam nie wierzy w swój wyborczy sukces w eurowyborach. Choć ostatnio zapraszał dziennikarzy na kilka konferencji prasowych, to ani się na nich nie zająknął nawet o swoim kandydowaniu do Brukseli. Do podobnego wniosku może skłaniać fakt, że kandydowanie do Europarlamentu nie przeszkodziło Derze ogłosić, że zamierza się również ubiegać o stanowisko prezydenta miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W wypadku powodzenia w wyborach do Europarlamentu zamierza wystawić i poprzeć innego kandydata na prezydenta miasta, ze swojego kręgu. Jeśli mu się nie uda zdobyć mandatu do Bruk-

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

O kampanii w Ostrowie Wielkopolskim do Europarlamentu w wykonaniu pozostałych partii trudno nawet cokolwiek napisać, bo niemal kompletnie ich widać. Polskie Stronnictwo Ludowe jest jedyną liczącą się w sondażach partią, na liście której są dwa nazwiska z południowej Wielkopolski. Do Brukseli ponownie wybiera się Andrzej Grzyb, a tuż za nim – a więc bardzo wysoko – znalazła się Andżelika Możdżanowska. Obecny europoseł Grzyb spotkał się raz z dziennikarzami, ale już jego młodsza koleżanka partyjna nie znalazła czasu choćby na krótką konferencję prasową w Ostrowie. O jej starcie wiadomo tylko z kilku billboardów, po których została ochrzczona „królową

Oblegane słupy oświetleniowe

fotoszopa”, ze względu na potężną ingerencję grafika komputerowego w jej wizerunek. Notabene, zupełnie niepotrzebną, bo akurat urody mogłaby jej pozadrościć niejedna kandydatka. Z Facebooka jedynej ostrowianki wśród kandydatów dużych partii do Europarlamentu, Vanessy Kaczmarek-Leki, widać, że kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej udziela się, ale nie w mieście, z którego pochodzi i gdzie kandyduje. Trudno komuś debiutującemu w polityce przekonać do siebie kilkoma billboardami, bez przedstawienia swojej sylwetki, dorobku i planów. Podobnie jest u kandydatów z pozostałych partii. Marka Siwca, już nie kandydata lewicy, tylko porozumienia Europa Plus Twój Ruch, widać w Ostrowie tylko z plakatów, lider listy Polski Razem Jarosława Gowina Dariusz Lipiński rozdawał w Ostrowie na rynku jabłka. I to mniej więcej tyle, bo o innych przejawach aktywności politycznej raczej niewiele wiadomo. Wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2014 roku odbędą się 25 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych. Będą to trzecie wybory do Parlamentu Europejskiego od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jarosław Wardawy

Plakat w dobrym miejscu?

15


WIELKOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK W OSTROWIE

Biblioteki wyróżnione Przedstawiciele bibliotek z całego województwa przyjechali do Ostrowa na 30. Wielkopolski Dzień Bibliotekarza. Podczas uroczystości przyznano m.in. wyróżnienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Uhonorowano także pracowników książnic z Ostrowa i powiatu ostrowskiego.

Dyrektor ostrowskiej biblioteki Włodzimierz Grabowski odbiera odznakę honorową ,,Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”

Podczas spotkania wręczono też dyplomy starosty ostrowskiego. Jeden z nich otrzymała biblioteka w Gorzycach Wielkich

Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek odbył się w czwartek, 8 maja, w Forum Synagoga. Gospodarzem tegorocznego spotkania była ostrowska Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego. Ostrowska książnica otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego” przyznaną przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Dyrektorowi Włodzimie-

działalność wydawniczą, kładąc szczególny nacisk na publikacje o tematyce regionalnej – wyjaśnia Anna Biedakowa z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu. Podczas czwartkowego spotkania przyznano także nagrody i wyróżnienia (wszystkie zamieszczamy obok tekstu). Otrzymali je także pracownicy książnic z Ostrowa i powiatu ostrowskiego. Tytuł

Nagrody, medale i wyróżnienia przyznane podczas Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek Odznaka honorowa ,,Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego” przyznawana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego dla Biblioteki Publicznej im. St. Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Tytuł ,,Templum Libri 2013" Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu dla wyróżniających się bibliotek: Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie, Gminna Biblioteka w Sośniach, Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży i Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie. Wyróżnienie dla wspierających biblioteki: Henryk Helwing – burmistrz Nowego Tomyśla i Sebastian Wardęcki – wójt gminy Opatówek Medal Labor Omnia Vincit Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego: prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Janusz Ambroży, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska Elżbieta Białek, Grażyna Fąferek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie Henryk Janasek Medal Młodego Pozytywisty Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego: dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy Renata Gość Wyróżnienie dla Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera   Dyplomy Starosty Ostrowskiego: Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Odolanowie im. Ks. Antoniego Ludwiczaka, Gminna Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wlkp. z siedzibą w Gorzycach Wielkich, Biblioteka Publiczna Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego.   Wyróżnienia dla ostrowskich bibliotekarzy: starszy bibliotekarz Ewa Cegła, starszy bibliotekarz Maria Frencel, starszy kustosz Iwona Kopecka, starszy kustosz Anna Lisiecka, starszy kustosz Maria Maciejewska, kustosz Iwona Morta, starszy kustosz Regina Walotka, starszy bibliotekarz Krystyna Wojciechowska.

Ostrowskie bibliotekarki wyróżnione

rzowi Grabowskiemu wręczył ją radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Seweryn Kaczmarek. – Biblioteka ta posiada bogaty i cenny księgozbiór, jako pierwsza w Wielkopolsce stworzyła bibliotekę cyfrową z bogatą kolekcją wydawnictw regionalnych i innych zbiorów, stanowiących cenny element wielkopolskiego dziedzictwa kulturowego. Od kilku lat prowadzi bogatą

Tytuł Templum Libri otrzymała m.in. dyrektor Gminnej Biblioteki w Sośniach

16

Templum Libri otrzymała m.in. Gminna Biblioteka w Sośniach. Doceniono też samorządowców, którzy wspierają działalność bibliotek. Wśród nich znalazł się prezydent Ostrowa Jarosław Urbaniak, który otrzymał Medal Labor Omnia Vincit Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. To, jak zmieniają się biblioteki, podkreślała prowadząca spotkanie Anna Przewoźniak z TVP Poznań. – Obok książek biblioteki proponują audiobooki, e-booki. Oferują także dostęp do bibliotek cyfrowych, baz cyfrowych czasopism. Bibliotekarze w związku z nowymi technologiami muszą poszerzać swoje umiejętności, aby pomóc czytelnikom poruszać się po wirtualnym świecie. Do biblioteki przychodzi się nie tylko aby wypożyczyć książkę. Tutaj, obok spotkań autorskich, organizuje się warsztaty i zajęcia – mówiła Anna Przewoźniak, która ogłosiła także wynik konkursu na Bibliotekarza Roku 2013 Wielkopolski. Został nim Jerzy Kondras, dyrektor Biblioteki Publicznej w Śremie. Uroczystość zakończyła się wykładem Podczas uroczystości wręczono też oraz koncertem Big Bandu Powiawyróżnienia Towarzystwa im. Hipolita tu Ostrowskiego. Cegielskiego tekst i fot.: (hol)

Pracownikom książnic gratulowała wiceprezydent Ostrowa Marlena Maląg

Nie zabrakło też wyróżnień dla ostrowskich bibliotekarzy środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


POD PATRONATEM „GAZETY OSTROWSKIEJ”

Urszula Dudziak na jazzowy finisz Koncerty Urszuli Dudziak i Marka Napiórkowskiego zakończą tegoroczną edycję Muzeum Jazz Festiwal. Ostatni koncert w ramach jazzowego festiwalu już w sobotę, 24 maja. Tegoroczny 19. Muzeum Jazz Festiwal ma kilka odsłon. Za nami już trzy jazzowe wieczory – koncerty: Kurta Ellinga, Janusza Szroma i Zbigniewa Wrombla, Leszka Żądło wraz z zespołem oraz Kenny’ego Garretta, a przed nami ostatnia odsłona – dwa występy 24 maja. Wtedy na scenie Kina Komeda wystąpią: Urszula Dudziak Superband oraz Marek Napiórkowski Trio.

Urszula Dudziak Superband Urszula Dudziak pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiała jako pianistka, następnie jako wokalistka z zespołami amatorskimi śpiewając standardy jazzowe. Profesjonalny debiut piosenkarki nastąpił w 1958 r., gdy została solistką zespołu Krzysztofa Komedy. Potem współpracowała też z orkiestrą Edwarda Czernego, a od 1964 r. do końca lat 80. – z Michałem Urbaniakiem. Początkowo zajmowała się tradycyjną muzyką jazzową, występowała m.in. na festiwalu Jazz Jamboree (w latach 1969-1972). Potem (w 1971 r.) zafascynowała ją muzyka wykorzystująca przetworniki głosu. Sama użyła po raz pierwszy takiego urządzenia przy nagraniu płyty długogrającej w duecie z Adamem Makowiczem ,,Newborn Light” (1972). Album ten nagrany dla amerykańskiej firmy płytowej Columbia otrzymał w prestiżowym amerykańskim magazynie ,,Down Beat” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1973 r. wyjechała z Michałem Urbaniakiem do Nowego Jorku, występując z nim oraz solo (jako One Woman Show z użyciem aparatury elektronicznej) niemal w całej Ameryce i Kanadzie m.in. podczas Newport Jazz Festival i w Carnegie Hall. Nagraną wspólnie płytę ,,Fusion” z 1974 r. do dziś krytycy i słuchacze uznają za rewolucyjną. ,,Los Angeles Times” mianował ją Śpiewaczką Roku w 1979 r. Sukcesem artystycznym i komercyjnym stało się wydanie płyty ,,Future Talk”. Nagrała około 50 płyt. W 1981 r. związała się z grupą Vocal Summit. Również w latach 80. współpracowała z Gilem Evansem oraz Archie Sheppem. Uczestniczyła w wielu imprezach muzycznych. W repertuarze ma m.in. autobiograficzny program muzyczny ,,Future Talk” (przygotowany wraz z Jerzym Kosińskim), a także spektakl ,,The

Nature Is Leaving Us”, którego jest kompozytorką. Po rozstaniu z Urbaniakiem zaczęła karierę solową. Do Polski przyjechała po wieloletnim pobycie za granicą w roku 1985. Wystąpiła wtedy w duecie z Bobbym McFerrinem na Jazz Jamboree w Warszawie. Od tej pory pojawia się w Polsce często. Dużo koncertuje, występuje na festiwalach jazzowych, przyjmuje zaproszenia do programów telewizyjnych . Współpracowała też z Grażyną Auguścik, z którą koncertowała w Polsce i w Stanach Zjednoczonych oraz zespołami Walk Away i Cantabile in Jazz. 17 sierpnia 2013 r. wystąpiła z zespołem na koncercie McFerrin+ w ramach projektu Solidarity of Arts. Wystąpiła w duecie z gospodarzem – Bobby McFerrinem. Od początku łączyła klasykę jazzu z jego nurtem eksperymentalnym, czego wyrazem jest dbałość o jak najszersze spectrum formuły stylowej, rozciągającej się od akustycznego mainstreamu, przez free jazz, jazz rock aż po propozycje okołojazzowe. Podstawę jej wokalistyki stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki śpiewu zwanej scatem, gdzie nie wyśpiewuje się słów, lecz tylko głoski i sylaby. Do Ostrowa przyjedzie z zespołem w składzie: Jan Smoczyński – akordeon, Tomasz Grzegorski – saksofon, Artur Gierczak – gitara, Krzysztof Pacan – gitara basowa i Tomasz Torres – cajon.

Marek Napiórkowski Trio Gitarzysta Marek Napiórkowski nagrał ponad 140 płyt z różnymi wykonawcami! Grał i nagrywał m.in. z: Patem Metheny, Mino Cinelu, Richardem Boną, Angelique Kidjo, Clarencem Pennem, Gregoirem Maretem, Adamem Holzmanem, Tomaszem Stańko, Henrykiem Miśkiewiczem, Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem, Ewą Bem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim... Nagrał cztery solowe płyty: NAP (2005) z udziałem m.in. Leszka Możdżera, Anny Marii Jopek i Henryka Miśkiewicza, Wolno (2007) z udziałem Gregoire Mareta i Mino Cinelu – płyta ta uzyskała status złotej płyty, Marek Napiórkowski Trio KonKubiNap (2011) z Robertem Kubiszynem i Cezarym Konradem, al-

bum koncertowy UP! (2013) z udziałem Clarence’a Penna, Adama Pierończyka, Krzysztofa Herdzina, Roberta Kubiszyna, Henryka Miśkiewicza i nonetu muzyków symfonicznych. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk (w tym Jazzowy Album Roku 2013 za UP!). Głosami czytelników pisma ,,Jazz Forum” został Jazzowym Gitarzystą Roku 2012 i 2013. Był współliderem elektrycznej grupy Funky Groove, która dwukrotnie została uznana Elektrycznym Zespołem Roku w ankiecie pisma ,,Jazz Forum”. Obecnie nagrywa i koncertuje w Polsce i za granicą z własnymi projektami, a także z Anną Marią Jopek, Henrykiem Miśkiewiczem i Dorotą Miśkiewicz. W jego zespole usłyszymy także Michała Kapczuka – gitara basowa i Pawła Dobrowolskiego – perkusja. oprac.: (hol)

POD PATRONATEM ,,GAZETY OSTROWSKIEJ”

Chóralny festiwal Już po raz ósmy w Ostrowie odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych „Bel Canto”. W sobotę, 24 maja, w auli gimnazjum przy ul. Waryńskiego usłyszymy dziewięć zespołów wokalnych. Gościem festiwalu będzie Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. 1. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych „Bel Canto” odbyła się w 1996 r. Początkowo festiwal miał formułę międzyregionalną. Pierwszy festiwal o zasięgu ogólnopolskim odbył się w 2000 r. W 2006 r. festiwal przyjął nazwę „Bel Canto”. Dyrektorem organizacyjnym jest dyrektor ostrowskiej szkoły muzycznej – Robert Matuszewski (wcześniej był nim poprzedni dyrektor szkoły Benedykt Musioł), dyrektorem artystycznym festiwalu jest od lat Janusz Lipiński. Festiwal odbywa się pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Pa-

VIII Ogólnopolski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych „Bel Canto” – 24 maja 2014 r. – aula Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim godz. 11 – otwarcie festiwalu godz. 11.15-13.30 – przesłuchania festiwalowe godz. 14.30-15 – próba dla wszystkich chórów uczestniczących w festiwalu godz. 15 -16.30 – seminarium dla dyrygentów godz. 17 – koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Macieja Wielocha. Ogłoszenie werdyktu jury VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych „Bel Canto” 2014 i wspólne wykonanie „Gaude Mater Polonia” oraz „Modlitwy o Pokój”.

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

Festiwal ,,Bel Canto” w tym roku odbędzie się po raz ósmy

tronat Honorowy sprawuje Starosta Powiatu Ostrowskiego. W festiwalu występują chóry, reprezentujące wyłącznie bardzo wysoki poziom artystyczny. Stałym uczestnikiem festiwalu jest ostrowski Chór Mieszany „Con Forza”, prowadzony przez Janusza Lipińskiego, który zawsze plasuje się w gronie laureatów. Dotychczas na estradzie ostrowskiego festiwalu zaprezentowało się 69 zespołów chóralnych – co daje ok. 2800 chórzystów!

Kolejna edycja Podczas tegorocznej edycji w Ostrowie wystąpi 9 chórów. To: Chór Mieszany „Con Forza” Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim – dyrygent Janusz Lipiński, Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kaliszu, Chór Dziewczęcy „Puellae Cantantes” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. we Wrocławiu, Chór Mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej II st. we Wrocławiu, Chór Dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych w Łodzi, Chór Dziecięcy „OPUSowcy” Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Opolu, Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Nysie, Chór Mieszany Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu oraz Chór Dziecięcy „Canzonetta” Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 w Warszawie. Poziom artystyczny zespołów oceniany będzie przez jury w składzie: prof. Janusz Sta-

necki z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prof. Anna Domańska z Akademii Muzycznej w Łodzi oraz prof. Jolanta SzybalskaMatczak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

,,Poznańskie Słowiki” Przed ogłoszeniem werdyktu – o godz. 17 wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Macieja Wielocha. Zespół nazywany powszechnie „Poznańskimi Słowikami” znany jest w kraju i za granicą. Daje rocznie kilkadziesiąt koncertów. ,,Słowiki” wykonują dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta, śpiewają wreszcie kompozycje współczesne. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, muzykował wielokrotnie w Polsce i za granicą także z innymi orkiestrami, tak sławnymi jak: Sinfonia Varsovia czy Philharmonia Hungarica. Obecnie „Poznańskie Słowiki” to prawie 100 śpiewających chłopców i panów. – Występ tak znakomitego zespołu to niewątpliwie wielkie wydarzenie artystyczne w naszym mieście. Obecność „Poznańskich Słowików” wzbogaca formułę festiwalu „Bel Canto”, a także dopełnia wysoki poziom konkursowych prezentacji szkolnych zespołów chóralnych – kończy Janusz Lipiński.

17


DOBIEGAJĄ KOŃCA PRACE MODERNIZACYJNE

Lido nie do poznania przed sezonem Ośrodek ,,Lido’’ w Antoninie odzyskuje swój dawny blask. W ostatnich kilkunastu miesiącach przeprowadzono tam dwa etapy gruntownych prac modernizacyjnych. Było to możliwe dzięki funduszom unijnym. Pierwsze wzmianki o ,,Lido” pochodzą z początków XX wieku, kiedy właściciel Antonina Michał „Rudy” Radziwiłł rozbudował niewielkie kąpielisko z plażą. Po II wojnie światowej przekształcono je w ośrodek wypoczynkowy. Lata jego świetności przypadły na okres PRL. Największy rozkwit przeżywał w latach 60. i 70. Nazywany ,,płucami południowej Wielkopolski”, był najlepszym miejscem na wypoczynek w całym byłym województwie kaliskim, a przy tym doskonale położonym. W pełni sezonu uruchamiano nawet specjalne autobusy i pociągi z Ostrowa do Antonina. Dzięki Funduszowi Wczasów

w stanie udźwignąć związanych z tym ogromnych kosztów. Pozyskała jednak pieniądze z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Mogła być jego beneficjentem, gdyż hodowla na terenie gminy jest bardzo dobrze rozwinięta. Znajduje się tutaj około 730 hektarów stawów rybnych. Właśnie to spowodowało, że spełnione zostały kryteria unijne i inwestycja w Antoninie mogła otrzymać dofinansowanie. Decydująca o przyznaniu dotacji była opinia Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

Krajobraz ,,Lido’’ zmienia się na korzyść

zynem oraz plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, który pozwoli bezpiecznie spędzać czas dzieciom. Budynek przy plaży został unowocześniony i rozbudowany o toalety, prysznice i szatnie.

Pod kątem turystów i przyrody Na zbliżający się sezon ośrodek zyskał także między innymi nowe patio z fontanną i sceną, promenadę, wypożyczalnię sprzętu wodnego z punktem widokowym. Do dyspozycji wczasowiczów oddane zostanie ponadto boisko do piłki plażowej. Letnicy już w tym roku będą mogli korzystać z nowych kajaków, rowerów wodnych i łódek. Warto dodać, że termin prac dobrano nie tylko pod kątem turystów, ale i przyrody. Cała inwestycja zostanie zrealizowana między

Gminy. - Nowa perspektywa pozwoli nam planować kolejne inwestycje. Liczę, że będzie ona tak samo hojna dla Antonina. ,,Lido” dysponuje 154 segmentami domków kempingowych o różnych standardach. Większość z nich notuje całoroczne obłożenie. Jak zapewnia jeden z dzierżawców, Wiesława Kamba-Kibatshi, część przeszła gruntowny remont. - Cieszy mnie to, co udało się już zrobić w Antoninie. To jednak nie koniec pełnej rewitalizacji ośrodka i jego zaplecza - zakłada wójt Przygodzic Krzysztof Rasiak.  - Mam nadzieję, że w przyszłości przełoży się ona na rozwój miejscowości i  całej gminy.  Ośrodek będzie też atrakcyjny nie tylko w lecie, ale przez cały rok, a jego

Na terenie ośrodka w Antoninie systematycznie przybywa zieleni

Pracowniczych masowo przyjeżdżali tu mieszkańcy Śląska. Ośrodek tętnił życiem na okrągło, ale dobra passa skończyła się wraz z końcem PRL.

Unijna kasa na ośrodek Po przemianach ustrojowych zaczęto szukać nowych pomysłów na ,,Lido”. Najpierw utworzono z niego zakład budżetowy, potem próbowano je sprzedać, a ostatecznie zdecydowano się na wydzierżawienie. Nie przynosiło to oczekiwanych efektów. Sytuacji nie poprawiały nawet upalne lata. W ostatnich kilkunastu latach ,,Lido” systematycznie podupadało. Konieczna była gruntowna modernizacja, ale gmina nie byłaby

Dwa etapy zmian Rozpoczęta w roku 2012 renowacja zmieniła charakter kąpieliska dla letników oraz jego otoczenie. W pierwszym etapie prac na ,,Lido” dno zbiornika zostało odmulone. Pojawiły się oświetlone trasy spacerowe, fontanny, nowe pomosty, a czystość wody zapewniły specjalne filtry. Oczyszczono także kilkusetmetrowy odcinek Strumienia Niedźwiedzkiego zasilającego staw Szperek i wzmocniono skarpę stawu przy drodze krajowej nr 11. Drugi etap prac podjęto we wrześniu 2013 roku. Objął on już rozbudowę infrastruktury sportowo – rekreacyjnej samego ośrodka. Powstaje tam boisko wielofunkcyjne o nawierzchni z trawy syntetycznej wraz z maga-

Dzięki środkom unijnym ,,Lido’’ zyskuje atrakcyjny wygląd

okresami lęgowymi ptaków. Dotychczasowy remont pochłonął około 3,8 miliona złotych, a prace dofinansowano z Europejskiego Funduszu Rybackiego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i budżetu gminy Przygodzice. Program operacyjny ,,Ryby” w pierwszym etapie renowacji gwarantował dofinansowywanie w 100 procentach kosztów kwalifikowanych, w drugim natomiast 85. W przyszłości planowany jest tam rozwój bazy noclegowej, parkingowej i kempingowej.

Czekanie na ,,worek z pieniędzmi’’

Nowa promenada czeka już na turystów

18

Władze gminy Przygodzice zapowiadają batalię o kolejne środki. - Na razie czekamy na otwarcie ,,worka z pieniędzmi” - mówi Piotr Kryszczak z Urzędu

działalność stanie się kompatybilna z ofertą Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów. Antoniński ośrodek zajmuje obszar około 56 hektarów, jego plaża liczy około 110 metrów. Sam  staw to prawie 30 hektarów. Jest on zarybiony dwoma tonami kroczka z gospodarstwa rybackiego, które nadzoruje jego hodowlę. Przemysław Kelner z Urzędu Gminy z Przygodzic, podkreśla ważną rolę retencyjną tego zbiornika, co ma znaczenie przeciwpowodziowe dla okolicy. Dodaje, że hodowane w nim karpie pełnią funkcję regulującą życie biologiczne stawu, a ich brak spowodowałby jego szybki zakwit. - Specyfika ,,Szperka” polega na tym, że może on pełnić jednocześnie rolę kąpieliska i stawu hodowlanego - zaznacza Przemysław Kelner. Renata Weiss

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


O DZIEJACH SZKOŁY, MIASTA I REGIONU

Drugi tom ,,Nowego Promienia”

budowali. A budowali go w szczególnym okresie naszej historii. Może trzeba nam nauczyć się działać i myśleć tak, jak oni to czynili – pisze dr Krystian Niełacny.

W roku 2012 Stowarzyszenie wydało pierwszy tom Rocznika ,,Nowy Promień”. Zamysłem było nawiązanie do szkolnego wydawnictwa ,,Promień”, które ukazywało się w latach 1925-1939 i 1945 – 1946. Pierwszy tom, zawierający szereg artykułów dotyczących zarówno historii naszej szkoły, jak również historii naszego miasta oraz regionu, został dobrze przyjęty i oceniony przez czytelników. Postanowiono zatem kontynuować ten pomysł i dzięki temu członkowie Stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani naszą lokalną historią mogą wziąć do ręki tom II Rocznika ,,Nowego Promienia”.

Losy niemieckiego duchownego Kolejny artykuł, autorstwa Józefa Pietrzaka, poświęcony jest parlamentarzystom II Rzeczypospolitej, którzy związani byli z Ostrowem i naszym regionem. Natomiast Jarosław Biernaczyk jest autorem dwóch tekstów. W pierwszym z nich relacjonuje pobyt w Ostrowie syna legendarnego pilota Dywizjonu 303 Mirosława Ferića, maturzysty z roku 1935. Philip Ferić – Methuen odwiedził Ostrów w roku 2013. Natomiast drugi artykuł przedstawia losy uratowanego pod koniec II wojny światowej na terenie Ostrowa niemieckiego duchownego, ojca Alfonsa Wittiga oraz rolę, jaką w tej sprawie odegrał absolwent Gimnazjum Męskiego Janusz Modrzyński (rocznik maturalny 1947). To bardzo ciekawa historia o losach niemieckiego księdza katolickiego, który po aresztowaniu przez Rosjan znalazł się w kolumnie jeńców wiezionych w 1945 roku na wschód. W Ostrowie przypadkowo natknął się na gimnazjalistę, także eskortującego jeńców. To przypadkowe spotkanie zaważyło na losach duchownego. Zamiast bowiem do obozu trafił do sierocińca prowadzonego przez siostry elżbietanki. Ukrywał się tam w izolowanym pokoiku. Początkowo żył w strachu i niepewności. Z czasem ujawnił się i pomagał w parafii farnej. Dzięki dobrej znajomości języka polskiego głosił nawet kazania. W Ostrowie spędził sześć lat, po czym został skierowany do klasztoru redemptorystów w Gliwicach. Potem pracował kolejno w: Krakowie, Braniewie, Gdyni, Paczkowie, Toruniu i Warszawie. W roku 1970, po dziesięciu latach oczekiwania, otrzymał od władz komunistycznych paszport i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie od lat mieszkało jego rodzeństwo. Tam zmarł po długiej chorobie 3 maja 1983 roku.

Wojenne wspomnienia Drugi tom otwiera artykuł dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego dr. Marka Lewickiego, poświęcony działaniom kulturotwórczym, jakie prowadzone są na terenie szkoły oraz ich wpływowi na kultywowanie tradycji szkolnych i patriotycznych. Z tekstem tym koresponduje artykuł nauczyciela historii w I LO Józefa Pietrzaka, w którym relacjonuje uroczystości nadania szkole Złotego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Wyróżnienie to było potwierdzeniem wysokiej oceny, jaką cieszy się szkoła właśnie jako inspirator działalności kulturotwórczej, ze szczególnym uwzględnieniem elementów patriotycznych. Nawiązaniem do I tomu „Nowego Promienia” jest kontynuacja wspomnień wojennych i powojennych Mariana Raka, maturzysty z roku 1950. Tematykę wojenną, a konkretnie opis działań militarnych na terenie Ostrowa i Zacharzewa w styczniu 1945 roku zawiera artykuł Mariana Stawika, ucznia Gimnazjum Męskiego w latach 1936-1939. Czytelnicy zapoznają się również z fragmentami wojennych wspomnień Tadeusza Pacanowskiego. Jako jeden z ostatnich już żyjących żołnierzy ostrowskiego 60. Pułku Piechoty opisał szlak bojowy tej zasłużonej jednostki Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku.

„Siwy Sokół” był mistrzem Autorkami bardzo obszernego i opartego na solidnych źródłach artykułu są dwie obecnie uczennice I LO: Daria Cegiełka i Michalina Ruch. Przedstawiły one sylwetkę długoletniego i zasłużonego prefekta szkolnego, organizatora ostrowskiego harcerstwa, księdza Lecha Ziemskiego ,,Siwego Sokoła”. Praca obu uczennic poprzedzona jest tekstem wstępnym ich opiekuna, nauczyciela historii Piotra Grabarza. Opracowanie powstało na konkurs ,,Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP”. Uczennicom udało się odnaleźć i przeprowadzić wywiad z dwoma osobami, które miały osobisty kontakt z ks. Lechem Ziemskim i które mogą się nazywać jego uczniami. To druhowie: Stanisław Stawski z Ostrzeszowa i druh Stanisław Augustyniak z Ostrowa. - Niewątpliwie ks. Lech Ziemski był mistrzem dla swoich wychowanków. W ciągu całego okresu swej pracy pedagogicznej, duszpasterskiej i harcerskiej , niejednokrotnie dając swym życiem świadectwo głoszonym wartościom i ideałom,

W ostatnim okresie wydany został drug i tom Rocznika Stow arzyszenia Wychowanków ,,Alma Mater Ostroviensis”. Na ponad dwustu stronach znajdziem y szereg interesujących opracowań i bogato ilustrowanych artykułów doty czących przeszłośc i szkoły, miasta i regionu.

Forum wymiany poglądów

Okładka II tomu ,,Nowego Promienia”

wychował pokolenia młodych ludzi pełnych szlachetnych uczuć - prawdziwych patriotów gotowych nie tylko umierać w obronie Boga i Ojczyzny, ale i dla tych najważniejszych wartości żyć i pracować. Ludzi, którzy sami stali się dla wielu mistrzami – piszą Daria Cegiełka i Michalina Ruch.

Uczmy się od budowniczych szkoły Dr Krystian Niełacny, maturzysta z roku 1951,

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

opisał proces budowy Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Ostrowie oraz przypomniał szereg postaci, które wniosły wkład finansowy i materiałowy w budowę szkoły. - Mijają 174 lata od momentu podania przez księdza Jana Kompałłę myśli wybudowania w Ostrowie gimnazjum męskiego. Gmach naszej szkoły wypiękniał, przechodził kilka przeróbek, dobudówek, ale w swojej zasadniczej bryle pozostaje „zawsze ten sam”. Jego obecność w naszym mieście jest faktem oczywistym. Warto jednak wrócić do początku i do ludzi, którzy go

Dwa ostatnie teksty w ,,Nowym Promieniu” mają charakter wspomnieniowy i poświęcone są zmarłym niedawno wybitnym absolwentom gimnazjum. Są to: oficer Armii Krajowej, działacz społeczny, Honorowy Obywatel Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Marian Sobczak (matura 1931) oraz wybitny zoolog i orędownik ochrony przyrody profesor Leszek Berger (matura 1947). - Autorami tekstów do II tomu ,,Nowego Promienia” są absolwenci, uczniowie oraz nauczyciele ,,Alma Matris Ostroviensis”, jak również osoby niezwiązane z naszą szkołą, kultywujące jednak pamięć o losach naszego miasta i regionu. W ten sposób realizuje się zamiar wyrażony w I tomie naszego wydawnictwa, aby było ono szerokim forum wymiany myśli, poglądów oraz idei – mówi redaktor tomu Jarosław Biernaczyk. Renata Weiss

19


W ŻYCIORYSIE WACŁAWA JURKA NIE BRAKOWAŁO DRAMATYCZNYCH WYDARZEŃ

Podniebny bohater Pochodził z ostrowskiej Krępy. Był bohaterskim pilotem, uczestnikiem dwóch wojen światowych i powstańcem wielkopolskim. Brał udział w wydarzeniach Republiki Ostrowskiej i testował awionetkę „Ostrovia”. Mowa o Wacławie Jurku, a jego biografią można byłoby „obdzielić” kilka osób. koszar. Gdy kilka dni później kontrolę nad koszaWacław Jurek urodził się 13 września 1896 roku w rami ponownie przejęli Niemcy, przekracza zieKrępie. Był jednym z dziesięciorga potomstwa Ignaloną granicę, dociera do Kalisza i wstępuje do Batacego i Konstancji z domu Czekalskiej. Rodzeństwo lionu Pogranicznego Poznańczyków. Niezwłocznie to: Józef, Anna, Tomasz, Wiktoria, Jan, Weronika, z pięcioma innymi żołnierzami zostaje uzbrojony i Antonina, Andrzej oraz Franciszka. Ojciec Wacławysłany do służby wartowniczej na moście kolejowa Jurka był gospodarzem. Po ukończeniu sześciu wym w Piwonicach. W dniu 28 listopada 1918 roku klas w miejscowej szkole powszechnej, rozpoczął Wacław Jurek pod dotrzyletnią praktykę śluwództwem podporucznisarską, pracując społeczka Juliusza Ulrycha nie w Towarzystwie Teruczestniczy w przejęciu minatorów w Ostrowie. Za swoje zasługi Wacław Jurek zokoszar i oswobodzeniu W 1914 roku podjął prastał odznaczony: Krzyżem Kawalerobozu jenieckiego w cę jako pomocnik ślusarskim Orderu Odrodzenia Polski, OrSzczypiornie. Oddział ski. derem Virtuti Militari klasy V, Odznaką zostaje tam zakwateroPilota Frontowego (Polowego), Mewany, a Wacław Jurek Przez zieloną dalem Niepodległości, Wielkopolskim szkoli się i pełni służbę granicę Krzyżem Powstańczym, Brązowym wartowniczą. Zostaje W dniu 1 października Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkorównież awansowany do 1915 roku Wacław został wym Za Wojnę 1918-1921, Medalem stopnia starszego szeregopowołany do armii pruX-lecia, rumuńskim Orderem Zasługi wego i dowodzi drużyną. klasy I, Medalem Zwycięstwa i Wolskiej, z przydziałem do W dniu 9 grudnia składa ności oraz Odznaką Grunwaldzką. nowych wówczas wojsk przysięgę w kościele św. lotniczych. Początkowo Józefa w Kaliszu. służy jako mechanik w szkole lotniczej w Ławicy koło Poznania. W maju Na powstańczym szlaku 1916 roku dostaje przydział do szkoły we FreiburW Szczypiornie oddział stacjonuje do 31 grudnia. gu, a następnie do Paderborn. Z końcówką maja Tego dnia Wacław Jurek wyrusza w składzie kom1918 roku zostaje ponownie przeniesiony na lotnipanii pod dowództwem porucznika Rakowskiego sko w Ławicy, do Zapasowego Oddziału Lotniczedo Ostrowa, by go przejąć z rąk niemieckich. Po go nr 4. Na wieść o wybuchu rewolucji niemieckiej drodze jego oddział rozbraja załogi niemieckie w 11 listopada postanawia zdezerterować z armii. Skalmierzycach i Śliwnikach. Od 2 stycznia 1919 Udaje się do Ostrowa, gdzie bierze udział w rozbraroku jego kompania pomaga powstańcom w Krojaniu żołnierzy niemieckich i przejmowaniu starych

Wniosek o nadanie odznaczenia Virtuti Militari

20

(źródło CAW)

toszynie i walczy pod Zdunami. W dniu 10 stycznia starszy szeregowy Wacław Jurek na własną prośbę powraca do stacji lotniczej Ławica koło Poznania i kontynuuje służbę jako mechanik silnikowy. Siedem miesięcy później spełnia się jego wielkie marzenie – rozpoczyna przeszkolenie na pilota w Wyższej Szkole Pilotów w Ławicy, kończąc ją w dniu 7 sierpnia 1920 roku. Do 15 marca 1921 roku służy w 8 eskadrze wywiadowczej wchodzącej w skład 3. Armii Wojska Polskiego, walczącej na froncie wołyńskim.

Virtuti Militari od Sikorskiego Za zasługi w boju plutonowy pilot Wacław Jurek zostaje odznaczony w dniu 21 października 1920 roku OrWacław Jurek w Lotnictwie Wojska Polskiego derem Virtuti Militari klasy Fotografia z ok. 1934 r., źródło CAW V. Decyzję o przyznaniu mu tego wyróżnienia podjął generał Władysław Sikorski - ówczesny dowódca 3. wchodzącej w skład I Dywizjonu WywiadowczeArmii WP po zasięgnięciu opinii kapitana pilota go 1. Pułku Lotniczego w Warszawie i tego samego Camillo Periniego – Szefa Lotnictwa 3. Armii oraz dnia zostaje awansowany na stopień chorążego pidowódcy 8. eskadry wywiadowczej porucznika pilota. W dniu 13 sierpnia 1922 roku zostaje odkolota Augusta Menczaka. Po odznaczeniu Wacław menderowany na 5- miesięczny kurs do CentralJurek otrzymywał w czasie pełnienia służby wojnej Szkoły Podoficerów Piechoty nr 1 w Chełmskowej i po odejściu ze służby tzw. pensję ordenie. Po powrocie zostaje przydzielony do 1. Dywirową. Szczegółowy opis czynów bojowych zawarty zjonu Lotniczego w charakterze pilota. Następnie we wniosku o odznaczenie był następujący: „Plutotrafia kolejno do 13. eskadry wywiadowczej i do nowy pilot Jurek Wacław najodważniejszy pilot Dywizjonu Ćwiczebnego, rezerw 1. Pułku Lotnipodoficer 8. eskadry ma na koncie szereg lotów czego, na stanowisko dowódcy 4. kompanii. W głęboko w teren nieprzyjaciela. Dnia 17 IX po wydniu 25 sierpnia 1923 roku otrzymuje podziękokonaniu już dwóch lotów z niesprawnym motowanie „za owocne prace” przy wyszkoleniu rezerrem, poleciał na wywiad Kowel – Kołki – Czartowistów. Zostaje żołnierzem zawodowym w służrysk – Maniewicze, mimo przestrzelenia radiatora bie czynnej. Pełni kolejno funkcje referenta spornie stracił pewności i spokoju i dopiero po zapaletowego 1. Pułku Lotniczego, zastępcy dowódcy niu się karburatora wylądował w naszych liniach, kompanii baonu rekrutów i pilota 12. eskadry wyprzywożąc ważne meldunki. Od 4 IX do 12 IX wiadowczej. W 1925 roku odbywa kurs strzelania odbywał loty w rejonie Hrubieszowa i Włodzimiei bombardowania w Poznaniu. Od 1 stycznia 1926 rza Wołyńskiego, zniżając się na 50 m i ostrzeliwał roku Wacław Jurek został przeniesiony służbowo kulomiotem oddziały konne. Plutonowy pilot Jujako instruktor-pilot do organizowanej Oficerskiej rek wykonał w sierpniu i we wrześniu 14 lotów Szkoły Lotnictwa w Grudziądzu. Pełni m.in. obobojowych, przywożąc prawie z każdego lotu powiązki oblatywacza samolotów w organizowanej strzelany samolot”. Lotniczej Szkole Bombardowania i Strzelania. W Na początku października 1920 roku samoloty 8. dniu 11 listopada 1928 roku, w Święto Niepodleeskadry wywiadowczej stanowią silne wsparcie lotgłości, odznaczony zostaje Polową Odznaką Pilota nicze korpusu kawalerii polskiej pod dowództwem o numerze 65. Ciekawostkę stanowi fakt, że w pułkownika Juliusza Rómmla, który zdobył połoszkole tej chorąży pilot Wacław Jurek był pilotem żony za frontem sowieckim, ważny węzeł kolejowy jednego z dwóch egzemplarzy samolotu transporw Korosteniu. Pierwszym zadaniem operującej z towego typu Farman F-68 „Goliath”, służącego lotniska w Korcu 8. eskadry było m.in. zbombardo szkolenia spadochroniarzy. dowanie sowieckich pociągów pancernych operujących z rejonie Zwiahla, celem ułatwienia naszej Wybitny, ambitny i obowiązkowy kawalerii sforsowania rzeki Horyń. Jedną z trzech O przebiegu służby wojskowej Wacława Jurka wiezałóg, które tego dokonały, była załoga w składzie: le możemy dowiedzieć się, czytając opinie jego dowódca eskadry por. pil. August Menczak i plut. przełożonych: pil. Wacław Jurek. Kpt. Adamecki, dowódca Eskadry Szkolnej nr 2: „Bardzo dobry pilot, specjalista od płatowca dwuPrzez Warszawę do Grudziądza silnikowego, doskonały pilot oblatujący, jako podPo zakończeniu działań wojennych służy jako pilot oficer jest mi nieznany pełniąc służbę poza i oficer prowiantowy w 8. eskadrze wywiadowczej. eskadrą”(14.05.1928) Po reorganizacji zostaje w dniu 14 czerwca 1922 Kpt. pil. Górecki, dowódca Eskadry Ćwiczebnej: roku przeniesiony do 3. eskadry wywiadowczej „Bardzo dobry podoficer, chętny, pracowity, barśroda | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


dzo obowiązkowy, bardzo dobry pilot”(20.12.1928) Kpt. pil. Skrzat, w/z Komendanta Szkoły: „Wybitny podoficer i wybitny pilot, inteligencja wrodzona: b. duża, ambitny, obowiązkowy i chętny do pracy, wojskowo bardzo dobrze wyszkolony, zachowania się w służbie i poza służbą wzorowe. Na jakie stanowisko nadaje się najodpowiedniej: nadaje się na stanowisko oblatywacza samolotów wszelkich typów, tak w oddziale jak i w fabrykach, ponadto mając dużą praktykę w Parku nadaje się na stanowisko oficera nadzoru technicznego”.(17.03.1930)

Awaryjne lądowanie na ,,Ostrovii’’ Mało znanym faktem z historii lotnictwa ostrowskiego jest oblatanie we wrześniu 1930 roku przez chorążego pilota Wacława Jurka wraz z sierżantem pilotem Karlińskim awionetki Moryson II „Ostrovia II” konstrukcji Józefa Morissona. Na samolocie tym Wacław Jurek brał udział w IV Krajowym Konkursie Samolotów Turystycznych w Warszawie w dniach 25 września - 1 października 1931 roku. 30 września, biorąc udział w rajdzie awionetek dookoła Polski, samolot z powodu defektu silnika musiał lądować awaryjnie pod Baranowiczami. Pilotującemu go Wacławowi Jurkowi i obserwatorowi Morissonowi nic się nie stało.

Medal Niepodległości Od początku 1932 roku Wacław Jurek pełni służbę w 3. Pułku Lotniczym w Poznaniu. Rok później, po pozytywnej opinii komendanta Lotniczej Szkoły Bombardowania i Strzelania w Grudziądzu majora pilota Bolesława Stachonia za czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim oraz walkach o oswobodzenie Ostrowa, Krotoszyna i Zdun Wacław Jurek otrzymuje Medal Niepodległości. W składzie komisji przyznającej mu to odznaczenie byli m.in.: płk dypl. Ludwik Bociański – późniejszy Wojewoda Poznański, ppłk dypl. Glabisz – późniejszy gen. bryg., w okresie międzywojen-

Wacław Jurek (pierwszy od lewej) z rodzicami i rodzeństwem w domu rodzinnym na Krępie (fotografia z ok. 1912 r.) Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Łukasza Jędrzejaka

nym przewodniczący Polskiego Komitetu Olimpijskiego, inż. Zygmunt Wieliczka – były szef sztabu frontu południowego Powstania Wielkopolskiego, płk. dypl. Bohdan Hulewicz – ówczesny Szef Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych oraz

Kwestionariusz Krzyża i Medalu Niepodległości środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

(źródło CAW)

kpt. Wincenty Wierzejewski – jeden z organizatorów Polskiej Organizacji Wojskowej w zaborze pruskim.

Wrześniowy ochotnik

zawieszeniu jego działalności kieruje Szkołą Szybowcową Wyczynową w Lisich Kątach.

4500 godzin w powietrzu

Kiedy po okresie stalinowskim w listopadzie 1956 roku reaktywowano Aeroklub Grudziądzki, jego W kwietniu 1934 roku, pełniąc służbę w Lotniczej szefem wyszkolenia został ponownie Wacław JuSzkole Bombardowania i Strzelania w Grudziądzu, rek. W 1958 roku podejmuje pracę w Zarządzie Wacław Jurek ulega wypadkowi lotniczemu. Z tego Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych jako powodu trzy miesiące później dowódca 3. Pułku zawiadowca lotniska w Grudziądzu. Z dniem 1 Lotniczego, ppłk obs. Edward Karaś przenosi go w listopada 1963 roku odchodzi na zasłużoną emestan spoczynku. Wacław Jurek nie zrywa jednak ryturę, ale ciągle jest aktywnym działaczem Klubu więzów z lotnictwem i w dalszym ciągu bierze czynSeniorów Lotnictwa, pełniąc obowiązki przewodny udział w lotach sportowych, m.in. pracując w niczącego sekcji w Grudziądzu. 4 czerwca 1966 latach 1936-1937 jako instruktor szybowcowy w roku Zarząd Główny Aeroklubu Polskiego przyKsiężych Górach koło Grudziądza. Po wybuchu II znał mu odznakę „Zasłużonego Działacza Lotnicwojny światowej zgłasza się jako ochotnik do 4. twa Sportowego”. Podczas swej służby wylatał Pułku Lotniczego w Toruniu. Od 5 września 1939 ponad 4500 godzin na 39 typach samolotów. Za roku pełni służbę w oddziale lotniczym w Dęblinie. swoje zasługi został odznaczony: Krzyżem KawaW dniu 29 września jako dowódca plutonu kompalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Virnii lotniczej bierze udział w ciężkim i krwawym tuti Militari klasy V, Odznaką Pilota Frontowego boju pod miejscowością Długie koło Dęblina. Po (Polowego), Medalem kapitulacji udaje mu się Niepodległości, Wielkoprzedostać do Grudzią> TYTUŁY PUBLIKACJI, W KTÓRYCH polskim Krzyżem Podza, gdzie ukrywa się OPISANY JEST WACŁAW JUREK: wstańczym, Brązowym przed Niemcami. Krzyżem Zasługi, Meda- Hubert Mordawski ,,Polskie Lotnictwo lem Pamiątkowym Za Więzień Wojskowe 1918-1920 Narodziny i Wojnę 1918-1921, MeStutthof walka’’  dalem X-lecia, rumuń- Józef Zieliński, Waldemar Wójcik ,,Lotnr 33701 skim Orderem Zasługi nicy kawalerowie Orderu WojenneOd 1 listopada 1940 roku klasy I, Medalem Zwygo Virtuti Militari”   pracuje jako robotnik w cięstwa i Wolności oraz - Andrzej Glass ,,Polskie konstrukcje niemieckich zakładach Odznaką Grunwaldzką. lotnicze do 1939 r.” naprawy samolotów w - Krystian Niełacny, Maciej Maśliński Grudziądzu. Inwigilowa,,Ostrowska Księga Pamięci’’  Pamięć ny przez służbę bezpie- III rocznik Ostrowskiego Towarzystwa o zasługach czeństwa III Rzeszy za Genealogicznego  Wacław Jurek zmarł 4 udział w Powstaniu Wielwrześnia 1971 roku w kopolskim zostaje areszGrudziądzu, gdzie został pochowany. Jego żoną była towany w dniu 22 lutego 1944 roku i wysłany do Władysława z domu Urtnowska. Pochodziła z miejobozu koncentracyjnego w Stutthof. Zarejestroscowości Nielub, w powiecie wąbrzeskim. Urodziła wano go tam 4 kwietnia jako więźnia nr 33701. się w dniu 14 marca 1900 roku. Para stanęła na ślubPobyt w obozie przypłacił uszczerbkiem na zdronym kobiercu w dniu 16 sierpnia 1941 roku w Gruwiu, ale szczęśliwie wraca do Grudziądza. W mardziądzu. Wacław i Władysława Jurkowie byli bezcu 1945 roku po wyzwoleniu miasta był członkiem dzietni. Zmarli w krótkim odstępie czasowym. Wazałożycielem Koła Lotniczego. Z zapałem podejcław przeżył swoją żonę o 19 miesięcy. Władysława muje pracę jako instruktor w Szkole Szybowcowej Jurek zmarła 3 lutego 1970 roku w Grudziądzu. w Lisich Kątach pod Grudziądzem. Efektem dziaObecnie pamięć o Wacławie Jurku kultywuje wnuk łań podejmowanych przez koło było utworzenie w jego siostry Antoniny Jędrzejak z domu Jurek – maju 1946 roku Aeroklubu Grudziądzkiego. TakŁukasz Jędrzejak. W tekście wykorzystano bioże i wśród jego założycieli był Wacław Jurek. Po gram sporządzony przez niego na podstawie zebraukończeniu Cywilnej Szkoły Pilotów i Mechaninych materiałów archiwalnych. ków w Ligocie Dolnej pełni w aeroklubie obowiązRenata Weiss ki kierownika wyszkolenia. Od sierpnia 1948 r. po

21


ZNALEZIONO KOLEJNE NOTATKI PRZEDWOJENNEGO NAUCZYCIELA

Rękopisy Jana Brody Był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Strzyżewie zaledwie dwa lata. W tym tak krótkim czasie sporządził bezcenne notatki dotyczące miejscowego folkloru, życia społecznego i zwyczajów. Część z nich została opublikowana w książce ,,Com widział i słyszał, spisałem, Strzyżew 1936”. sprzyjała. Ciągle deszcze. Wróciłem wcześniej. Już 27 sierpnia. Wspomnienia z tych 12 dni włóczęgi w osobnym pamiętniku. Cóż w Strzyżewie? Po pogrzebie Mentlowej zginął mały Maniek Gaździak w ostrzeszowskich lasach. Wybrał się biedak na grzyby, pobłądził, deszcz go zapadał i umarł z wycieńczenia. Urodził się 30 stycznia 1911 roku w Drogomyślu, W dniu rozpoczęcia nauki był na Śląsku Cieszyńskim. W szkole w Strzyżewie był jego pogrzeb. Mieszkanie mi od24 września (1937) zatrudniony od 1 września 1936 roku do 5 listopamalowano na mój własny koszt I tu niespodzianka. Był inspekda 1938 roku. W tym czasie zebrał, uporządkował i chwilowo. Praca szkolna w pełtor i to nawet w mym prywatopisał wiele ludowych pieśni, zagadek, przysłów, nym tempie. Rozkłady się wpinym mieszkaniu. Wykaz podwierzeń, zwyczajów i obrzędów. Pozostawiony suje, aż w krzyżach trzeszczy. ręczników nareszcie otrzymaliprzez niego rękopis został w archiwum szkoły w Starczy jeszcze czasu i na czyśmy. Ciekawym skoro zacznie się latach 80. odnaleziony, a następnie przepisany tanie. Bo jakże nie czytać, jeśli renowacja mojego mieszkania, bo przez nieżyjącego już dziś nauczyciela geografii dostanie się z Poznania takie Marka Olejniczaka, który marzył o udostępnieniu listy wędrują tylko z Zarządu tej pozycji szerszej lokalnej społeczności. Stało się książki jak „Śląsk za Olzą” LaGminnego do Rady Szkolnej. W to możliwe po wielu latach, dzięki realizowanemu skowskiego, „Lud” czy też Bytym roku znowu 5 godzin nadprzez szkołę projektowi ,,Nad wszystko inne, ceń stronia. Ponadto Świtowski – liczbówek. Miesiąc prawie jak strony rodzinne”. Jego koordynatorkami były: BeGrycz też zaczęty. Pogoda dogościłem u Francka w Chełmku. ata Dachowska i Anita Setecka. tychczas bardzo skąpo słońcem szafuje. Już od miesiąca. Czyż18 października (1937) by złota jesień pobłądziła w tym roku? Już i tak płona, bo Do dnia dzisiejszego nie mam jeszcze kompletu zamówionych owoców prawie nie ma. A mam taką „chrapkę” choćby na wipodręczników. Nie spotkałem dotychczas tak opieszałego i nienogrona z Kozakowic. Uczę w tym roku klasę I – szą (13), i III słownego księgarza jak Ciszewski w Ostrowie. Na suchej gałęzi ( 37). powiesić takiego „kundę” (pogardliwa nazwa poznańska). Od trzech W ostatnim czasie w archiwum komputera nieżyjącego już dziś regionalisty Marka Olejniczaka znaleziono kolejne skany zapisków Jana Brody. Dzięki udostępnieniu ich przez Anitę Setecką ze Strzyżewa możemy dowiedzieć się kolejnych ciekawostek. > JAN BRODA Wybrane fragmenty publikujemy na łamach naszej gazety.

Żuraw przed jednym z zabudowań w Strzyżewie

Jan Broda uczył w szkole w Strzyżewie zaledwie dwa lata

20 września (1938) Mało teraz czasu do „sztambuchowych” wpisów. Pogoda się poprawiła. Babie lato już czwarty czy piąty dzień. W domu też nie przebywam. W niedzielę z Józkiem w Masanowie. Szkoda było zmarnowanego czasu. Trudno, jeśli kobiety uparte. Wygrałem, aby loteryjnie trzy pudełka zapałek. – Wczoraj pojechaliśmy do Kaliszkowic Kaliskich, do p. Jankowiaków. W drodze powrotnej słuchamy u p. Kali w Namysłakach radiowej transmisji z manifestacji antyczeskiej w Katowicach. Wre wszystko, gotuje się. Wybuchnie wojna czy nie? Ale czy w jej wyniku zabrany w 1919 roku Śląsk wróci do nas? Czy też zeszczupleją jeszcze więcej granice nasze? Kto wie? Gdzie nagromadzona elektryczność się wyładuje? Dziś udekorowałem sobie pokój 6 obrazami. 22 września (1938) Wykończyłem dziś pracę o księdzu Badurze. Nie wiem jeszcze, co teraz?

Wierzby wpisały się w krajobraz Strzyżewa

tygodni sam prowadzę kuchnię. W praktyce wygląda to tak. Po skończonych lekcjach rozpalam ogień w piecu i rozmyślam kategoriami gastronomicznymi. Praktykę odbyłem już przed 5- ciu laty, w Jeziorze, przeto praca postępuje dość szybko, ale cóż, kiedy lekcje do 13-tej, 14-tej, a czasem do 16:30 (Przygodziczki) i wtedy o wieczerzy myśleć trzeba, nie o obiedzie. Ale skończy się. Za kilka dni ma przyjechać mama. Przedwczoraj mieliśmy konferencję rejonową. Połowa szkół nie była reprezentowana. I ja odstąpiłem od uczestnictwa w dalszych. Marnotrawstwo czasu i - kieszeni.

30 września (1938) Czy to dziś ostatnia spokojna noc przed wojenną pożogą? Taka piękna dziś ona, ciepła, jakaś rzewna i cicha. Jak przed burzą! Ach! Może być grobem dla wielu braci naszych nad Olzą. Im wyższa cywilizacja w narodach, tym więcej wojny prowadzi. Im mniejsze państwo, tym większe ma pretensje do wywołania burzy takiej. Od wielu dni chodzę jakiś nieswój.

22 czerwca (1938) Skończył się drugi rok orki na strzyżewskim gruncie. Ocieram spocone czoło i po dniu wczorajszym, po imieninach. Za bardzo dziś duszno (bez przenośni!). Pewno będzie burza. Wieczorem chcę się spotkać z Lodzią (przysłała już życzenia imieninowe) – ostatni może raz. Po wakacjach pewno będzie inaczej. A szkoda. Przez wakacje będę miał przynajmniej czas do przemyśleń albo – poprawienia. 9 września (1938) Rowerowa wycieczka nie bardzo mi w tym roku

22

Drewniany płot i drewniana zabudowa Fotografie Starego Strzyżewa Janusz Radomski

listopad (1938) Tak bardzo prozaicznie i sucho pożegnałem się z Lodzią. A należało się trochę słów cieplejszych za te minione a piękne chwile. Ale może i dobrze, że tak żeśmy się pożegnali. Wszak płakała już w czasie wesela. Minęła, skończyła się orka na wielkopolskim Polesiu. Przed 24 godzinami opowiadaliśmy humorystyczne kawały, patrząc sobie w oczy łobuzersko, orkiestra tango nam grała – A teraz? Czekam. Wloką się minuty jak towarowy pociąg. Ale i to minie jak dzień wczorajszy. Każdy z nas swoją pójdzie drogą ku przeznaczeniu. Łzy pozostaną w naszyjniku wspomnień. Renata Weiss

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


„PLENEROWY OSTRÓW” PRĘŻNIE DZIAŁA

W plener z aparatem Spotykają się minimum raz w miesiącu. Obowiązkowo z aparatami fotograficznymi. I idą robić zdjęcia – zawsze na określony temat. Grupa „Plenerowy Ostrów” działa od niemal roku, a już o niej słychać. Niebawem zorganizuje po raz pierwszy w naszym mieście „Galerię Bezdomną”. Zaczęło się niecały rok temu. Dość spontanicznie, choć od razu pojawiła się myśl, by scalić w Ostrowie środowisko ludzi fotografujących – amatorsko i zawodowo. – Pierwszy plener pod hasłem „Ostrów nocą na rowerach focą” zorganizowaliśmy w sierpniu 2013 roku. Zainteresowanie nim przerosło nasze oczekiwania. Okazało się, że jest odzew na naszą informację o fotograficznym spacerze i są chętni, by w takich wypadach z aparatem fotograficznym brać udział – mówi Alicja Bednarczyk, która wraz z Krzysztofem Maikiem utworzyła grupę „Plenerowy Ostrów”.

w ciekawej przestrzeni dobrych ujęć, zresztą jak na każdym foto-wypadzie. Oprócz wspomnianego już pierwszego rowerowego pleneru nocnego, który siłą rzeczy zdominował nocne ujęcia miasta, odbyły się jeszcze inne wypady pod takimi hasłami, jak m.in.: „Fotograficzne śniadanie”, „W starym browarze”, „Uchwycone w galopie”, „Pokonać czas”, „Daj psu dom” czy „Grasz w zielone”; miał też miejsce plener na plebanii. Za fotografującymi z „Plenerowego Ostrowa” jest też już poplenerowa akcja na Piaskach, w ramach której poprzez prezentację zdjęć ze schroniska zachęcali do adopcji zwierząt. – Plenery odbywają

Na Piaskach pokazali zdjęcia bezdomnych psów i w ten sposób zachęcali do adopcji zwierząt

informujemy m.in. na Facebooku, spotykamy się następnie, by omówić wykonane zdjęcia. Być może z tych naszych rozmów i spotkań utworzy się w Ostrowie grupa fotograficzna i galeria, prezentująca tylko zdjęcia – mówi Krzysztof Maik.

Są plany Fotograficzna galeria w Ostrowie to na razie

plany. Jednak już teraz grupa ma swoją minigalerię na Zielonym Rynku pod szybą wystawową jednego ze stoisk. Efekty wypadów miłośników fotografowania oraz to, jak pracowali, można na bieżąco śledzić na Facebooku lub na ich stronie internetowej. Za półtora miesiąca natomiast „Plenerowy Ostrów” zorganizuje po raz pierwszy w Ostrowie Galerię Bezdomną – akcję, organizowaną w wie-

Podczas jednego z plenerów w browarze

Plenery tematyczne Od sierpnia minionego roku do dzisiaj odbyło się kilkanaście plenerów. Każdy na inny temat, dzięki czemu fotografować można w różnych technikach i w różnych warunkach oświetleniowych. Na jednych wypadach można robić zdjęcia na długich czasach naświetlania, konieczny jest statyw, na innych liczą się spostrzegawczość oraz to, by szybko reagować, jeszcze na innych – poszukiwanie

się średnio raz w miesiącu. Grupa jest otwarta i mogą do niej dołączyć nowe osoby, nawet te, które nie znają się na fotografii – wyjaśnia Alicja Bednarczyk. – Ostatnio jednak spotykamy się częściej przynajmniej w ścisłym gronie „Plenerowego Ostrowa”. Niedawno byliśmy robić zdjęcia w ośrodku jeździeckim „Jurand” – dodaje Alicja Bednarczyk. W każdym plenerze średnio uczestniczy 1020 osób. – Po plenerze, o którego terminie

Uczestnicy jednego z fotograficznych wypadów „Plenerowego Ostrowa”

lu miastach w Polsce. Głównym założeniem Galerii Bezdomnej jest prezentacja fotografii w opuszczonych budynkach: byłej fabryce, pomieszczeniach przemysłowych, często nieużywanych lub przeznaczonych do remontu, udostępnionych na krótki okres czasu. W ramach akcji każdy z artystów sam organizuje sobie przestrzeń w pustostanie wg własnego pomysłu, potrzeb i uznania. – Galeria Bezdomna będzie prezentacją prac pochodzących z plenerów organizowanych przez Nieformalną Grupę Fotograficzną „Plenerowy Ostrów”. Jednak z uwagi na charakter i przesłanie, jakie niesie Bezdomna, nie będzie ograniczać ona możliwości wystawienia się z pracami artystom niezwiązanym z Plenerowym Ostrowem – wyjaśnia Krzysztof Maik. Pierwsza ostrowska odsłona Galerii Bezdomnej zaplanowana jest na początek lipca. Natomiast już niebawem, 31 maja, kolejny fotograficzny wypad. „Plenerowy Ostrów” zaprasza... Hanna Olejnik środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

23


POD PATRONATEM PRASOWYM „GAZETY OSTROWSKIEJ”

Michałków (nie) tylko dla orłów Coraz bliżej do 4. Festynu Lotniczego, który odbędzie się w dniach 17 i 18 maja w Michałkowie. Przygotowania logistyczne do tej wielkiej imprezy są już praktycznie zamknięte, znamy też dokładnie plan przygotowanych pokazów. Zapewniamy, że będzie na co popatrzeć! Festyn Lotnisko Bliżej Miasta - Ostrów 2013 po raz drugi uznany został za najlepszą imprezę lotniczą minionego roku. To drugie tego typu wyróżnienie największego lotniczego show w Wielkopolsce. - Nagroda była dla nas wielkim zaskoczeniem i niespodzianką, a zwłaszcza to, że nasz festyn pokonał wielkie Air Show w Radomiu. To zasługa wszystkich, którzy w organizację się włączyli: Starosty Ostrowskiego, Prezydenta Ostrowa, pozostałych samorządowców i członków Stowarzyszenia, Aeroklubu i całej rzeszy osób wspierających to przedsięwzięcie – mówił Marcin Michalak, ze Stowarzyszenia Lotnisko Bliżej Miasta.

Paulina Różyło

Wybrane atrakcje 4. Festynu Lotniczego The Flying Bulls Aerobatic Team (Czechy) - czeska grupa akrobacyjna, wykonująca pokazy na czterech samolotach typu Zlin 50LX w barwach firmy Red Bull. Grupa przyleci w towarzystwie swoich kolegów z zespołu The Flying Bulls Aerobatic Duo, którzy zaprezentują naszej publiczności swój premierowy pokaz. The Flying Bulls Aerobatic Duo (Czechy) - duet samolotów XA-42 w malowaniu firmy Red Bull. Grupa zaprezentuje swój premierowy pokaz po raz pierwszy w Polsce.

The Flying Bulls Aerobatic Duo

- Zachęcam do skorzystania z rowerów lub z komunikacji miejskiej, która dowozić będzie mieszkańców bezpośrednio do Michałkowa. Autobusy oznaczone literą „F” kursować będą w dwie strony, zarówno w pierwszym, jak i w drugim dniu festynu – powiedział prezydent Ostrowa Jarosław Urbaniak. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji lotniczych. Po raz pierwszy w Michałkowie zaprezentuje się formacja odrzutowych Iskier jednej z najbardziej znanych wojskowych formacji lotniczych. W pokazie dynamicznym zaakcentują swój udział helikoptery polskiej armii Mi 24. Swój udział chce mocno zaakcentować XVI Batalion Remontu Lotnisk z Jarocina. Na ich stosiku będzie można obejrzeć m.in., roboty wykorzystywane przy rozminowywaniu lotnisk. Festyn rozpocznie przelot eskadry sześciu samolotów czeskiej formacji Powietrznych Byków, która na festyn w Michałkowie przygotowała Śmigłowiec Marynarki Wojennej W3-RM Anakonda

Impreza mocno wspierana przez Powiat Ostrowski, miasto Ostrów Wielkopolski i Kalisz, ale także Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Festyn wymaga wielomiesięcznych przygotowań i zaangażowania wielu służb i instytucji. W przygotowanie planów dojazdu oraz dostosowanie infrastruktury drogowej zaangażowany jest także Powiatowy Zarząd Dróg. – Wykorzystujemy wypracowane w latach poprzednich rozwiązania drogowe. Najistotniejsze to zamknięcie dla ruchu pojazdów ul. Limanowskiego od wysokości zjazdu na ośrodek Piaski Szczygliczka. Tą trasą poruszać się będą mogli rowerzyści oraz piesi – wyjaśnia Piotr Śniegowski, dyrektor PZD. Podobnie jak przed rokiem na czas festynu Miejski Zakład Komunikacji S.A. uruchomi specjalne autobusy oznaczone literą „F”. Ceny biletów na trasie Ostrów Wielkopolski - Lewków Lotnisko wynoszą - bilet normalny 4,20 zł, bilet ulgowy (m.in. uczniowie, emeryci, renciści) 3,40 zł, natomiast bilet ulgowy dla studentów wynosi 2,10 zł. Można płacić Ostrowskim Biletem Elektronicznym.

Artur Kielak solo (Polska) – jeden z najlepszych obecnie pilotów zajmujących się akrobacją samolotową potwierdził swój przylot do Michałkowa na samolocie XA41. Jest to niezwykle udany i wytrzymały samolot pozwalający na wykonywanie figur akrobacyjnych o ogromnym przeciążeniu – nawet do 10 G. Frank Versteegh solo (Holandia) - holenderski pilot Red Bull Air Race, który latał w niemalże każdym regionie świata. Pilot uczestniczył m.in. w rajdach Red Bull Air Race w Rio de Janeiro, Abu Dhabi, The Golden Horn w Stambule oraz Rezerwacie Indian Navajo - Monument Valley. Jurgis Kairys (Litwa) – niekwestionowany mistrz akrobacji lotniczej. Ogromna dynamika pokazów, ewolucje zaprzeczające wszelkim zasadom aerodynamiki, a do tego niezwykły kunszt pilotażu - właśnie to cechuje litewskiego akrobatę. Pokazy spadochronowe – przygotowany przez Strefę Spadochronową Pyrlandia – Boogie. Przed festynem oraz w trakcie będzie można zapisać się na skok tandemowy lub lot widokowy. Śmigłowiec Marynarki Wojennej W3-RM Anakonda - do udziału w imprezie wydzielony został śmigłowiec: W3-RM Anakonda. „Kosmiczny samolot” Virus SW – to specjalny samolot, który jest najbardziej ekonomicznym i zdecydowanie najszybszym, dwuosobowym, górnopłatowym samolotem ultralekkim w swojej kategorii. W całości wykonany z lekkich i wytrzymałych materiałów kompozytowych.

Jurgis Kairys (Litwa)

premierowe pokazy. Będzie nagrodzony przez NASA kosmiczny samolot Virus, a w niebo wzbije się 200 latawców. Gościem honorowym na festynie będzie Paulina Różyło, pierwsza kobieta w historii Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, wykonująca loty doświadczalne. Nie zabraknie znanych i oklaskiwanych: Jurgisa Kairysa i Artura Kielaka. Przyleci Holender Frank Versteegh, pilot, który latał w niemalże każdym regionie świata. Impreza jest bardzo efektowna, ale do tanich nie należy. Całość przygotowania dwóch dni pełnych atrakcji na niebie nad lotniskiem w Michałkowie i na jego płycie organizatorzy – Stowarzyszenie Lotnisko Bliżej Miasta i Aeroklub Ostrowski, szacują na ok. 350 tys. Najwięcej, bo po 60 tys. zł każdy, przeznaczą na festyn samorządy miasta Ostrowa i powiatu ostrowskiego. 25 tys. zł dołoży w tym roku miasto Kalisz, a 15 tys. zł Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 100 tys. przyniesie wydzierżawienie gastronomii w trakcie Festynu. Reszta kosztów ma zostać pokryta z wpływów własnych (np. parkingi) oraz od sponsorów, o których w tym roku wyjątkowo trudno. Szczegóły organizacyjne festynu na stronie www.festynostrow.pl i na naszej stronie www.gazetaostrowska.pl

Paulina Różyło - jako pierwsza kobieta w historii Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu wykonuje loty doświadczalne na dwusilnikowym samolocie M-28. Do grona pilotów doświadczalnych PZL Mielec Paulina Różyło, jako 26-letnia pani pilot, dołączyła w kwietniu 2013. John Richards Zlin Z-37 Èmelák (Czechy) - Zarówno na wystawie statycznej, jak i w locie zaprezentuje się samolot Zlin Z-37 Èmelák. Brytyjski pilot John Richards przyleci do nas z Czech. Inne planowane atrakcje: pokaz latawców, możliwość oddania krwi podczas Festynu, drużyna Tradycji 70. Pułku Piechoty w Pleszewie, Odolanowska Grupa Militarna, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu, Jednostka Wojskowa JW 3918 z Jarocina, Otwarte Zawody Modeli Szybowców dla dzieci „Smyki na start”, występ Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej.

Jarosław Wardawy

24

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


SYMBOLE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W OSTROWIE

Konkatedra

Młodzi przy krzyżu

godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 13:15, 18:00, 20:30 ul. Gimnazjalna, tel. 62/ 736-28-04

św. Antoniego

Przez trzy dni w Ostrowie przy krzyżu i ikonie Matki Bożej gromadziła się młodzież, ale także dzieci, rodzice, chorzy i cierpiący. Symbole Światowych Dni Młodzieży nawiedziły ostrowskie szkoły, gdzie uczniowie mieli okazję modlić się i adorować krzyż. Peregrynacja krzyża i ikony Matki Bożej rozpoczęła się we wtorek, 6 maja, w parafii św. Antoniego. - Niech ten czas z tymi znakami, które odwiedziły tyle kontynentów, będzie okazją do wymagania od siebie i brania swoich obowiązków każdego dnia oraz Ciebie Jezu Chryste na-

godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 18:30 ul. Raszkowska tel. 62/ 591-95-44

NMP Królowej Polski godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 17:00 ul. Królowej Jadwigi tel. 062/ 735-57-26 Droga Krzyżowa ulicami miasta

św. Pawła godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 13:00, 17:00 ul. Paderewskiego tel. 62/ 738-73-87

Miłosierdzia Bożego

Ks. biskup Teofil Wilski witał symbole ŚDM w Ostrowie

Przedstawiciele władz samorządowych niosą krzyż

godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 15:30, 18:30 ul. Limanowskiego tel. 62/ 735-60-90

Najświętszego Zbawiciela godz. mszy 8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 17:00 ul. Wybickiego tel. 62/ 736-25-09

Ducha Świętego

Krzyż odwiedził Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych

śladowania modlitwą, pracą, cierpieniem – mówił ks. prałat Paweł Kostrzewa, proboszcz parafii św. Antoniego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. biskup Teofil Wilski, który w homilii wskazał na św. Jana Pawła II, który z krzyżem był szczególnie związany. – Jan Paweł II często modlił się

Dzieci z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek oczekują na krzyż

pod krzyżem, prawie codziennie odprawiał drogę krzyżową, często czytał opis Męki Pańskiej. Krzyż był mu bliski. Kiedy był zdrowy i silny, niósł go podczas Drogi Krzyżowej w Rzymie, a potem, kiedy był już słaby i umierający, przyciskał go do swego serca i ust. Jego życie było od początku naznaczone krzyżem: wcześnie stracił matkę, potem brata, czas okupacji, praca w kamieniołomach, obowiązki i odpowiedzialność biskupa, potem obowiązki wynikające z posłannictwa papieża, pielgrzymki po całym świe-

cie, zamach, skutki zamachu, choroba, niepełnosprawność. Do końca niósł swój krzyż i umiłował go. Cały świat towarzyszył jego drodze, zwłaszcza w ostatnich dniach. Ojciec Święty wiele nauczał o krzyżu – powiedział biskup senior. Następnego dnia odbyła się Droga Krzyżowa z krzyżem i ikoną ulicami miasta. Symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły do konkatedry, gdzie przebywały do 8 maja. Na zakończenie peregrynacji odbyła się suma odpustowa ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, po której przedstawiciele władz miasta i powiatu odprowadziły krzyż do samochodu. Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak

godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:30 ul. Różana tel. 62/ 592-39-89

Matki Bożej Częstochowskiej godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00 ul. Staroprzygodzka tel. 62/ 738-27-95

św. Rodziny godziny mszy 8:30, 10:00, 11:30, 15:30 ul. Grabowska, Pruślin tel. 62/ 735-63-69

MB Fatimskiej godziny mszy 8:00, 10:00, 11:30 ul. Kręta tel. 62/ 733-91-26

Uczniowie uczcili krzyż, ikonę i relikwie św. Jana Pawła II środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

Rodzina wypowiada słowa powitania w parafii św. Antoniego

EWANGELICKO-AUGSBURSKIE Kościół ul. Królowej Jadwigi I i III niedziela m-ca, godz. 13.15

25


Pod redakcją Grzegorza Glubiaka

Porażki na wyjazdach

„Taniec z Gwiazdami” w Ostrowie

str.

28

Już w najbliższą sobotę w sali Stali Ostrów odbędzie się I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar BM SLAM Ostrów. Turniej, który patronatem objął prezydent Ostrowa Jarosław Urbaniak, zapowiada się niezwykle ciekawie. Można powiedzieć, że będzie to „Taniec z Gwiazdami”.

Niestety, ostrowskie zespoły nie będą miło wspominać ostatniej kolejki kaliskiej „okręgówki”. Szczególnie Piast Czekanów oraz LKS Gorzyczanka. Te drużyny przegrały swoje mecze. Z kolei trzy punkty zainkasowały ekipy Odolanovii, Baryczy i Pogoni.

Porażka w Toruniu

str.

28

Niestety, świeżo upieczonym Mistrzom Europy z Ostrowa, czyli zawodnikom Wirażu Ostrów nie udało się wygrać meczu ligowego w Toruniu. Speedrowerzyści z Ostrowa w II rundzie Drużynowych Mistrzostw Polski sezonu 2014 przegrali 77:83.

str.

27

Fantastyczna impreza Tak w dwóch słowach podsumowano mecz reprezentacji Polski i Australii, który 1 maja rozegrany został na Stadionie Miejskim w Ostrowie. Pełne trybuny pokazały dobitnie, iż mieszkańcy nie tylko Ostrowa, ale całej południowej Wielkopolski, chcą być świadkami takich imprez. Teraz prezes Wodniczak już zastanawia się, jaką imprezę przygotować za rok. - Od tej imprezy minęło kilkanaście dni, a my nadal odbieramy gratulacje za jej zorganizowanie. To naprawdę cieszy i dodaje ochoty do pracy. Wszystkim nam. A teraz zastanawiamy się nad przygotowaniem imprezy w przyszłym roku. Wspólnie z prezydentem Urbaniakiem mamy już pewien pomysł – mówił nieco tajemniczo prezes ŻKS Ostrovii Mirosław Wodniczak.

Zadowoleni Australijczycy - To były bardzo dobre zawody. Ostrów i tor były świetnie przygotowano, co sprzyjało ciekawym wyścigom. Taki mecz to dla obu drużyn doskonała okazja, aby budować atmosferę i współpracę w zespole przed Pucharem Świata . Także i kibice byli świadkami fajnych, mam nadzieję, zawodów. Mecz oceniam bardzo dobrze pod każdym względem – mówił Davey Watt, zawodnik Australii, który nie krył, że takich meczów powinno być więcej. Z atmosfery towarzyszącej walce podczas pierwszomajowego meczu był również zadowolony trener ,,kangurów’’. – To był naprawdę ekscytujący mecz rozegrany w świetnej atmosferze. Było dla nas prawdziwą przyjemnością otrzymać zaproszenie na takie spotkanie. Mimo naszej porażki jestem dumny z godnej postawy zespołu, bo chociaż przyjechaliśmy tu wygrać, to mimo przegranej zostawiliśmy dużo serca na torze – mówił Aussie’ch Mark Lemon, trener gości.

dla działaczy i pracowników Ostrovii. - Włożyliśmy w to sporo pracy i serca. Praktycznie na trzy dni przed zawodami po kilkanaście godzin przebywaliśmy na stadionie. Robiliśmy wszystko, aby ten pojedynek został jak najlepiej przygotowany. To chyba się nam udało. Kibice w Ostrowie byli świadkami naprawdę wspaniałych zawodów. A że trafiliśmy z rywalem, świadczy o tym po brzegi wypełniony stadion – podkreślał prezes Wodniczak, który nie krył, iż mecz oglądało na stadionie ponad 10 tysięcy kibiców. Także i ci oglądający mecz w telewizji byli pełni podziwu. Szczególnie malowniczo wyglądał ostrowski obiekt. – Tego nie było tak widać na stadionie, ale kiedy następnego dnia obejrzałem powtórkę tego spotkania w telewizji, byłem bardzo zaskoczony. Wszyscy chwalili Ostrów i nasz obiekt, a trener Falubazu Zielona Góra Rafał Dobrucki, który komentował wspólnie z redaktorem NC+, stwierdził nawet, że trzeba zrobić w Ostrowie zawody z cyklu Grand Prix. To było naprawdę miłe, aż łzy stanęły mi w oczach – kończył prezes Ostrovii.

Zarobek dla klubu

Mecz Polska – Australia pokazał, iż w Ostrowie można zorganizować wielkie imprezy żużlowe

organizacyjne przewidują, iż stadion musi mieścić minimum 12 tysięcy kibiców – kończył prezes Ostrovii. Innym pomysłem jest organizacja meczu Polska – Reszta Świata. – Jedno jest pewne - musimy zrobić jeszcze lepszą imprezę, a poprzeczkę trzeba sobie podnosić wyżej – kończył Wodniczak. (g)

R

E

K

L

A

M

A

Sama organizacja meczu kosztowała, zdaniem organizatorów, około 240 tysięcy złotych. Jednak wiadomo, że klub nie stracił na tej imprezie. – Zarobiliśmy na tym meczu. Dzięki temu nasz budżet klubowy otrzymał spory zastrzyk. Teraz spokojnie możemy myśleć o kolejnych meczach ligowych – mówi dalej Mirosław Wodniczak.

Prezes dziękuje Mirosław Wodniczak po zawodach długo dziękował tym wszystkim, którzy pomogli w organizacji tych zawodów. – Sporo osób nam pomogło. Jednak szczególne podziękowania należą się prezydentowi Urbaniakowi. Bez jego pomocy mecz reprezentacji Polski i Australii by się nie odbył. Sami byśmy nie podołali takiemu wyzwaniu. Poza tym dziękuję także braciom Garcarkom i wszystkim zawodnikom – podkreślał prezes Ostrovii.

Sporo pracy i wyrzeczeń Organizacja meczu Polska - Australia była wielkim wyzwaniem R

E

K

26

L

A

M

Co w przyszłym roku? Po tegorocznym pierwszomajowym sukcesie działacze Ostrovii zastanawiają się już, jaką imprezę przygotować w przyszłym roku. – Mamy już pewne pomysły. Mnie marzy się zorganizować w Ostrowie Drużynowy Puchar Świata. Już wysłałem zapytanie, jakie związane są z tym koszty – podkreślał prezes Wodniczak. Jednak w tym przypadku na Stadionie Miejskim musiałyby zostać dostawione krzesełka, aby więcej kibiców mogło obejrzeć ten pojedynek. – Z tym nie byłoby kłopotu. Nie można zapominać, że wymogi

NAGRODY WYLOSOWALI : Lidia Tomala z Ostrowa Wlkp. Maria Juszczak z Ostrowa Wlkp.

A

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


Porażki na wyjazdach Niestety ostrowskie zespoły nie będą miło wspominać ostatniej kolejki kaliskiej „okręgówki”. Szczególnie Piast Czekanów oraz LKS Gorzyczanka. Te drużyny przegrały swoje mecze. Z kolei trzy punkty zainkasowały ekipy Odolanovii, Baryczy i Pogoni.

GOS Zieloni Koźminek - Re-Bud Piast Czekanów 3:2 Pojedynek w Koźminku pomyślnie rozpoczął się dla zespołu z Czekanowa. W 28 minucie Tomasz Frąszczak dał prowadzenie gościom. Wydawało się, że zespół Włosiaka będzie już kontrolował przebieg spotkana. Niestety, nic z tego. Tuż przed końcem pierwszej połowy gospodarze doprowadzili do remisu, a w 59. minucie Marcin Gaweł dał im prowadzenie. Zespół Remigiusza Wlosiaka zdołał doprowadzić do remisu i wydawało się, iż mecz zakończy się sprawiedliwym podziałem punktów. Niestety, w doliczonym już czasie gry Łukasz Miłek pokonał golkipera Piasta i tym samym to drużyna Zielonych zainkasowała trzy punkty.

Odolanovia Odolanów - KS Opatówek 2:0 Odolanovia wygrywa ważny mecz. W niedzielę zespół Andrzeja Dziuby podejmował na swoim boisku drużynę z Opatówka. Pojedynek drużyn sąsiadujących ze sobą w tabeli dostarczył kibicom sporo emocji. W 25. minucie bramkę dla gospodarzy strzelił Salah Mbarki. Od tego momentu miejscowi umiejętnie kontrolowali przebieg spotkania. Na pięć minut przed końcowym gwizdkiem Kamil Czołnik ustalił wynik meczu na 2:0.

Sokół Bralin – Pogoń Trębaczów 0:4 (0:2) Derby powiatu kępińskiego stały na bardzo niskim poziomie. Gra drużyn w niczym nie przypominała „okręgówki”. – Cieszą mnie trzy punkty, ale styl, jaki zaprezentowaliśmy, był fatalny. To był najsłabszy mecz w naszym wykonaniu w tym sezonie – powiedział po spotkaniu Jarosław Karnasiewicz, trener Pogoni Trębaczów. Trębaczowianie w pełni zasłużyli na zwycięstwo, chociaż przy takiej dyspozycji, jaką zaprezentowali w Bralinie, miejscowi przy odrobinie precyzji mogli pokusić się o niespodziankę, a przynaj-

mniej pokonanie bramkarza przyjezdnych. – To, że przegraliśmy 0:4, nie obrazuje do końca tego meczu. Zwłaszcza w pierwszej połowie zagraliśmy całkiem przyzwoicie. Patrząc z perspektywy naszych ostatnich występów, to pojedynek z Trębaczowem był najlepszym w naszym wykonaniu. Niestety, nie miałem dzisiaj do dyspozycji bramkarza i między słupkami stał zawodnik grający normalnie na innej pozycji. To także było dla nas dużym osłabieniem – powiedział Paweł Falszewski. W 34. minucie wynik otworzył Patryk Ignasiak. Gospodarze, po golu samobójczym na przerwę schodzili jednak z dwubramkową stratą. W 54. minucie na placu gry pojawił się Robert Ignasiak i od razu swoją obecność zaznaczył strzeleniem gola na 3:0. Wynik meczu ustalił Robert Krawczyk w 76. minucie. W niedzielę trębaczowianie zagrają kolejny mecz derbowy. Przeciwnikiem będzie Polonia Kępno. – Jeżeli myślimy o pokonaniu Polonii, to musimy zagrać przynajmniej o klasę lepiej niż – Bralinem – dodał trener Karnasiewicz.

Barycz Janków Przyg. - LZS Trzcinica 4:1 (4:0) Początek spotkania należał do przyjezdnych, ale nic z tego nie wynikało. Optyczna przewaga piłkarzy z Trzcinicy legła w gruzach już po pierwszym trafieniu w 13. minucie. Autorem gola był Mikołaj Czekalski. W 24. minucie podopieczni trenera Remigiusza Wojtczaka podwyższyli na 2:0. Na listę strzelców wpisał się Daniel Walczak. Kiedy przed przerwą Damian Wnuk trafił dwukrotnie, najpierw w 36. minucie, a później w 45. z rzutu karnego, było już po zawodach. – Drugą połowę zagraliśmy lepiej, ale też chyba gospodarze nas trochę zlekceważyli. Dzisiaj zagrało w zespole kilku debiutantów, ale popełniliśmy za dużo szkolnych błędów, by móc myśleć o zdobyczy punktowej – mówił po meczu Andrzej Moskal, trener LZS Trzcinicy. Autorem gola pocieszenia dla LZS Trzcinica był w 84. minucie Maciej Musiała.

Tabela II liga Drużyna 1. Biały Orzeł Koźmin Wielkopolsk 2. Pogoń Nowe Skalmierzyce 3. Polonia Kępno 4. Barycz Janków Przygodzki 5. Gorzyczanka Gorzyce Wielkie 6. Stal Pleszew 7. Astra Krotoszyn 8. Czarni Dobrzyca 9. Odolanovia Odolanów 10.KS Opatówek 11.GOS Zieloni Koźminek 12.Re-Bud Piast Czekanów 13.Pogoń Trębaczów 14.LZS Trzcinica 15.Żaki Taczanów 16.Sokół Bralin

M. 24 24 24 23 24 24 24 24 24 24 24 23 24 24 24 24

Pkt 64 47 45 43 41 40 36 35 34 34 32 30 29 14 13 5

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

Z. 21 13 14 13 12 13 11 10 10 10 8 8 9 3 4 1

R. 1 8 3 4 5 1 3 5 4 4 8 6 2 5 1 2

P. 2 3 7 6 7 10 10 9 10 10 8 9 13 16 19 21

Bz. 69 55 55 55 50 66 41 41 36 44 37 39 42 32 24 15

Bs. 18 29 31 38 43 36 36 47 37 35 37 43 45 61 73 92

Mecze w ostatniej kolejce były bardzo zacięte

Czarni Dobrzyca – Polonia Kępno 0:3 (0:2) Dobre zawody rozegrali piłkarze Polonii Kępno. Z wyprawy do Dobrzycy biało-niebiescy wrócili z kompletem punktów. Już w 4. minucie Piotr Cierlak otrzymał znakomite podanie od Huberta Góreckiego, na szybkości minął jednego z obrońców i wpakował piłkę do siatki. W 34. minucie jeden z obrońców Dobrzycy faulował w polu karnym Marcina Gruszkę, za co zobaczył czerwoną kartkę, a Jakub Górecki wykorzystał rzut karny i było 2:0. Gospodarze kończyli mecz jeszcze bardziej zdekompletowani, bowiem w 60. minucie po niesportowym zachowaniu, w starciu z Gruszką, jeden z miejscowych zawodników wyleciał z boiska. Wcześniej jednak Gruszka dopiął jednak swego i wpisał się na listę strzelców, wykorzystując w 48. minucie dokładne podanie Patryka Jaremy. W 55. minucie kępnianie powinni prowadzić już 4:0, jednak po faulu na Jaremie, Jakub Górecki nie wykorzystał karnego. Bardzo szybko objęliśmy prowadzenie i to z całą pewnością ułatwiło nam zadanie. Zwycięstwo na pewno cieszy, tym bardziej, że jest bardzo przekonywujące. Polonii zawsze dobrze grało się w Dobrzycy, ale mimo wszystko to wymagający rywal – powiedział Mariusz Strzelak, trener Polonii.

Astra Krotoszyn - Gorzyczanka Gorzyce Wielkie 2:1 Gorzyczanka chciała wygrać w Krotoszynie i od 7 minuty, kiedy bramkę zdobył Dawid Fórmański, była bardzo bliska realizacji tego planu. Niestety, w 45. minucie sędzia dopatrzył się rzutu karnego dla gospodarzy. Bramkę z jedenastu metrów zdobył Karol Krystek. Po zmianie stron mecz był bardzo wyrównany, ale bramki

R

E

K

L

A

M

nie padały. Aż do 79. minuty, Wówczas to Krzysztof Ratyński umieści piłkę w siatce gości i Astra zainkasowała trzy punkty. (gg)

24. KOLEJKA - 11.05.2014 Czarni Dobrzyca - Polonia Kępno 0-3 Bramki: - Piotr Cierlak (5), Jakub Górecki (34 karny), Marcin Gruszka (48), Sokół Bralin - Pogoń Trębaczów 0-4 Bramki: - Patryk Ignasiak (31), Robert Wiatrak (38 samobójcza), Robert Ignasiak (57), Robert Krawczyk (74), Stal Pleszew - Pogoń Nowe Skalmierzyce 0-2 Bramki: - Artur Stachowicz (34), Kacper Majerz (75), GOS Zieloni Koźminek - Re-Bud Piast Czekanów 3-2 Bramki: Marcin Trzebiński (41), Marcin Gaweł (59), Łukasz Miłek (92), - Tomasz Frąszczak (28), Wojciech Kwieciński (64), Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski - Żaki Taczanów 4-1 Bramki: Piotr Walczak (22 karny), Damian Baran (36), Piotr Walczak (82.), Dariusz Małecki (83), - Marcin Włodarczyk (71), Barycz Janków Przygodzki - LZS Trzcinica 4-1 Bramki: Mikołaj Czekalski (13), Daniel Walczak (24), Damian Wnuk (36), Damian Wnuk (45 karny), - Maciej Musiała (84), Odolanovia Odolanów - KS Opatówek 2-0 Bramki: Salah Mbarki (25), Kamil Czołnik (85), Astra Krotoszyn - Gorzyczanka Gorzyce Wielkie 2-1 Bramki: Karol Krystek (45 karny), Krzysztof Ratyński (79), - Dawid Fórmański (7),

A

27


Porażka w Toruniu Niestety, świeżo upieczonym Mistrzom Europy z Ostrowa, czyli zawodnikom Wirażu Ostrów, nie udało się wygrać meczu ligowego w Toruniu. Speedrowerzyści z Ostrowa w II rundzie Drużynowych Mistrzostw Polski sezonu 2014 przegrali 77:83. - Walczyliśmy naprawdę dzielnie i do końca, ale niestety, nie udało się nam wygrać. Szkoda, choć było widać, że czujemy wszyscy w nogach trudy meczów w Mistrzostwach Europy – podkreślał Marcin Kołota, zawodnik Wirażu Ostrów. Co ciekawe początek pojedynku w Toruniu toczył się pod dyktando przyjezdnych. To drużyna Andrzeja Latuska, po trzech biegach wygrywała 16:14. Niestety, w piątym biegu gospodarze wyszli na prowadzenie, pokonując podwójnie duet Bartosz

Grabowski - Kamil Tuczyński. Od tego momentu wynik meczu oscylował w granicach remisu. Ostatecznie jednak górą okazali się gospodarze, wygrywając 83:77. Liderami ostrowskiego zespołu, oprócz Bartosza Grabowskiego, byli Marcin Kołata i Szymon Kowalczyk. Wiraż: Piotr Kasperczak Piotr Kupczyk Kamil Tuczyński Marcin Kołata Szymon Kowalczyk Artur Reszelewski Bartosz Grabowski Rif Włodarczyk Krzysztof Jeryś

- 7 (3,1,2,-,1) - 8+1 (2*,4,1,1) - 5 (3,1,-,1) - 17 (2*,3,4,4,4) - 14 (3,2,4,2,2,1) - 6 (2,1,2,1) - 20+1 (4,2,4,3*,4,3) - ns - ns

(olo)

Sparta w finale Szczypiorniak, zwłaszcza ten młodzieżowy w Ostrowie ma się bardzo dobrze. Kolejny zespół awansował do finału mistrzostw Polski. W miniony weekend dokonali tego piłkarze Sparty Ostrów. Team Lijewskiego w turnieju półfinałowym Mistrzostw Polski Młodzików w Świebodzinie nie dał żadnych szans rywalom, wygrał wszystkie trzy mecze i pewnie awansował. W piątek Sparta Ostrów pokonała Iskrę Bydgoszcz 33:18. Z kolei w sobotę zespół Eugeniusza Lijewskiego wygrał z SMS-em Szczecin

39:18, zapewniając sobie awans do turnieju finałowego Mistrzostw Polski Młodzików. Niedzielny mecz z gospodarzami - ZEW-em Świebodzin decydował o pierwszym miejscu w półfinale. Do przerwy Sparta prowadziła 14:13. W drugiej połowie ostrowianie zagrali koncertowo i wygrali ostatecznie 31:21. - Znakomicie bronił bramkarz Mateusz Foterek, którego wybrano najlepszym golkiperem turnieju. Jestem bardzo zadowolony z gry całej drużyny. W finale chcemy powalczyć o najwyższe laury – mówi Eugeniusz Lijewski, trener Sparty. Najlepszym strzelcem turnieju został Patryk Marciniak, za najlepszego zawodnikia Sparty trenerzy zgodnie uznali Mikołaja Przybylskiego. - Znakomicie kierował grą drużyny. Rozegrał świetny turniej - komplementował swojego podopiecznego trener Lijewski. Wkrótce zespół Sparty pozna rywali w finale. Ostrowianie nie kryją, że chcą powalczyć o medale. (olo)

POD PATRONATEM ,,GAZETY OSTROWSKIEJ’’

„Taniec z Gwiazdami” w Ostrowie Już w najbliższą sobotę, w Sali Stali Ostrów, odbędzie się I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar BM SLAM Ostrów. Turniej, który patronem objął prezydent Ostrowa Jarosław Urbaniak, zapowiada się niezwykle ciekawie. Można powiedzieć, że będzie to „Taniec z Gwiazdami”. W zmaganiach w sali ostrowskiej Stali będą uczestniczyły pary sportowego tańca towarzyskiego z krajowych klubów tańca, zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Tanecznym (PTT), które jest największą organizacją zrzeszającą pary tańca towarzyskiego w Polsce. – Już mamy zgłoszonych sporo bardzo dobrych par z całej Polski. Jestem przekonana, że poziom tej imprezy będzie niezwykle wysoki – mówi Magdalena Matuszewska, współorganizatorka turnieju. Ostrowski turniej zostanie przeprowadzony w trzech blokach tanecznych, w których kategorie wiekowe oraz poziom klas tanecznych będą bardzo urozmaicone. W trakcie gali wieczornej będziemy mogli podziwiać kunszt sztuki tańca par klasy tanecznej A. Wcześniej rywalizować będą pary w klasie B. Zawodników będą oceniać sędziowie najwyższej kategorii z całej Polski. W sumie w sobotę w Ostrowie zatańczy ponad 200 par z całej Polski. Będzie to pierwszy tego typu turniej tańca w Ostrowie. A sympatycy tańca będą mogli zobaczyć tańce standardowe, w których skład wchodzą: walc angielski, walc wiedeński, tango, foxtrot, quickstep oraz na tańce latynoamerykańskie, które dzielą się na: rumbę, sambę, cha-chę, pasodoble, jive’a . (greg)

Mistrzostwa w Ostrowie Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego w Steel Darcie przeszły do historii. Zdaniem wszystkich uczestników impreza została bardzo dobrze zorganizowana. Również i poziom był wysoki. W turnieju, który w miniony weekend rozgrywany był w Ostrowie, wzięło udział 10 zawodniczek i 57 zawodników. Zwyciężczynią turnieju pań została ostrowianka Magdalena Walczak, która w finale pokonała Ksenię Janasiak ze Środy Wlkp. Na trzecim miejscu uplasowały się

- Anna Rochmankowska, Leszno oraz Marta Praczyk, Krotoszyn. Natomiast w turnieju panów zwyciężył lider wielkopolskiego rankingu Tytus Kanik z Poznania, który w finale pokonał Artura Podsadę z Gorzowa Wielkopolskiego. Na trzecim miejscu sklasyfikowani zostali Łukasz Łuczak z Poznania i Paweł Osiełkowski z Jarocina. - Cieszę się, że mistrzostwa Ostrowa zostały bardzo dobrze ocenione przez zawodników. Za ich sugestią będziemy się starać w przyszłym sezonie zorganizować w Ostrowie jeden z turniejów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Polski. Mam nadzieję, że to się nam uda – mówił organizator mistrzostw, Artur Kołaciński. (olo)

Jadą na finał Wiadomo już, gdzie zostanie rozegrany finałowy turniej Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Od 20 do 25 maja najlepsze zespoły w kraju walczyć będą w Płocku. Ostrowianie jadą powalczyć o medal. R

E

K

28

L

A

M

KPR Ostrovia trafił do grupy z zespołami: SKF Wisła Płock, KSSPR Końskie i SKS Kusy. W drugiej grupie zagrają natomiast: Vive Targi Kielce, MKS-MOS Wrocław oraz KS CKS MKS Szczecin. – Czekają nas zacięte pojedynki. Jedziemy jednak walczyć w każdym meczu o zwycięstwo – mówi Rafał Stempniak, trener zespołu Ostrovii. (gg)

Taniec zagości w Ostrowie 17 maja

A

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


PIERWSZA FOTKA NOWORODKA Zdjęcia i opisy: Urszula Rychlik-Kościelna, Krystyna Rychlik

Henrietta Ewa – córka Karoliny i Tomasza Mikulsk ich z Os tro wa , ur. 24.04, o godz. 16 .27, w. 3550 g, dł. 57 cm

Dan iel – syn Sand ry i Dawida Rzeszotko-Arwaj z Ostrowa, ur. 30.04, o godz. 11.00, w. 3720 g, dł. 57 cm

Jakub – syn Kamili i Łukasza Szcześniaków z Sulisła wia, ur. 28.0 4, o godz. 3.55, w. 3430 g, dł. 56 cm

Syn Agnieszki i Grzegorza Kurk iewic zów , ur. 1.05, o godz. 5.10, w. 4400 g, dł. 61 cm

Alicja – córka Agnieszki i Ada ma Trzc ińsk ich z Ostr owa , ur. 4.05 , o godz. 13.47, w. 3750 g, dł. 57 cm

Syn Emilii i Tomasza Głodek z Ostrowa, ur. 28.04, o godz. 11.45, w. 3830 g, dł. 57 cm

Kinga – córka Magdy i Pawła Drapałów z Ostrowa, ur. 1.05 , o god z. 8.09, w. 2970 g, dł. 52 cm

Julian – syn Moniki i Rafała Kaczmarków z Zacharzewa, ur. 2.05, o godz. 18.10, w. 3240 g, dł. 54

Gabriela – córka Magdaleny i Ryszarda Bothur z Pleszewa, ur. 28.04, o godz. 18.20, w. 3790 g, dł. 52 cm

MiMajka – córka Arlety i w z rosława Stelmachó o Os tro wa , ur. 30. 04, g, godz. 23.50, w. 3460 dł. 54 cm

Wiktor – syn Anny i Piotra Korach z Ostrowa, ur. 3.05, o godz. 2.40, w. 3360 g, dł. 55 cm

cm

eSyn Mileny i Adama Grz ur. lak ów z Ra dło wa , w. 30.04, o godz. 5.35, 3220 g, dł. 54 cm

Córka Anety i Jana Zielińskich z Gliśnicy, ur. 1.05, o godz. 16.10 , w. 3110 g, dł. 53 cm

Katarzyna Jolanta – córka Jolanty i Marcina Szkudlarków z Ostrowa, ur. 28.04, o godz. 10.12, w. 3570 g, dł. 55 cm

Matylda – córka Agaty i Marka Komarów z Ostrowa, ur. 1.05 , o god z. 13.00, w. 3720 g, dł. 56 cm

y i Daniel – syn Ewelin zur, Szc ze as Kęp tra Pio 55, ur. 27.04, o godz. 13. w. 3920 g, dł. 63 cm

Oliwia – córka Lidii Czubak z Ostrowa, ur. 2.05, o godz. 19.38, w. 3480 g, dł. 53 cm

Nicol – córka Karoliny i Łukasza Kuczyńskich z Trkusowa, ur. 25.04, o godz. 9.02, w. 3420 g, dł. 53 cm

Ka cp er Pa we ł – sy n Agnieszki i Piotra Paceś z Ostrowa, ur. 30 .04, o godz. 13.25, w. 33 00 g, dł. 54 cm

Nadia – córka Natalii i Krzysztofa Greśko z Bonikowa, ur. 2.05, o godz. 12.35, w. 3470 g, dł. 54 cm

Adres: 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5, Centrum Handlowe. Telefony: (062) 735-62-22, fax 735-62-11, skr. poczt. 152, e-mail: gazeta@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl; http://www. gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Wydawca: ,,Gazeta Ostrowska’’, Spółka z o.o., 63400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5. Prezes: Sławomir Majusiak (0601-784-457). Zespół redakcyjny: Jarosław Wardawy (redaktor naczelny - tel. 735-62-13), Grzegorz Glubiak (zastępca redaktora naczelnego - tel. 735-62-18), Hanna Olejnik, Renata Weiss. Stale współpracują: Ewa Kotowska-Rasiak, Urszula Rychlik, Jarosław Biernaczyk. Foto:Jakub Janecki. Reklama: Ewa Rubach-Wardawy (tel. 0502 34-04-60) - e-mail: ewamedia@zapis.net.pl., Ilona Szczucka (tel. 0502 29-68-85) - e-mail: reklama@gazeta.ostrowwielkopolski.pl. Sekretariat i Biuro Ogłoszeń: Beata Spitalniak (tel. 735-62-22). Skład i łamanie: Renata Płończak (tel. 735-62-14). Skład i łamanie sportu: Witold Rychter. Korekta: Anna Idziorek. Druk: Polskapresse Sp. z o.o. - Poznań. Kolportaż: Małgorzata Konowalska (tel. 735-62-12). Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, listów nadsyłanych do redakcji oraz zmiany tytułów. Anonimów nie drukujemy. Gazeta ukazuje się w poniedziałki i środy na terenie całej Południowej Wielkopolski. PRZYJMOWANIE OGŁOSZEŃ 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI, ul. Kolejowa 5 (III p.), tel. 735-62-22, tel./fax 735-62-11, 0502 34-04-60 PRENUMERATA: RUCH S.A, zamówienia można składać bezpośrednio na stronie www.prenumerata. ruch.com.pl, pytania prosimy kierować na adres e-mail: prenumerata@ruch.com.pl lub pod numerem tel.: 801 800 803 lub 22 717 59 59 (w godz. 700 - 1800).

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

29


08.00 08.40 09.00 09.40 10.50 12.00 12.50 13.00 13.30 14.00 14.40 15.00 15.30 15.55 16.00 16.45 17.10 17.20 17.45 18.10 18.30 19.20 20.00 20.25 20.50

22.00 22.30 22.50 23.20 23.40 24.00 00.30 01.55

08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 11.15 12.00 12.40 13.00 17.30 17.50 18.10 18.35 18.50 19.05 20.00 20.25 20.50 21.45 22.30 22.50 23.15 01.50

30

WYDARZENIA - serwis informacyjny Nie taki polski straszny odc.3 – poradnik językowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia – Olimpia Piekary Śląskie Trzecia połowa – magazyn piłkarski WYDARZENIA - reportaż To i owo – program młodzieżowy Spotkanie ze świętym - reportaż Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA – serwis informacyjny Decyzje - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny To co ważne - program publicystyczny Zapowiedzi programowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Złote gody przełajów-50 Cross Ostrzeszowski - reportaż Informacje planszowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Komentarz Gospodarczy Zielono mi – program ogrodniczy Taśma w górę – magazyn żużlowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Ostrowianie Janowi Pawłowi II koncert zespołu Arka Noego – Droga do Świętości Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Zawody żużlowe o mistrzostwo II ligi MDM Komputery ŻKS Ostrvia – Kolejarz Rawicz Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Zawody żużlowe o mistrzostwo II Ligi Żużla MDM Komputery ŻKS Ostrovia – Wanda Kraków 10.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 10.40 W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy 12.00 To i owo – magazyn młodzieżowy 12.15 Trening czyni mistrza – Joga odc.1 12.30 Dzieci Jarocina mają głos - reportaż 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.45 Taśma w górę – magazyn żużlowy 14.20 Testosteron - magazyn nie tylko dla mężczyzn 15.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.45 Gmina Ostrów – magazyn samorządowy 16.10 Spotkanie ze świętym - reportaż 17.00 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.00 Prosto w oczy – program publicystyczny – powtórka 19.00 Moda i uroda - magazyn kosmetyczny 19.30 Świat w oczach dziecka 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 21.00 Zawody żużlowe o mistrzostwo II Ligi Żużla MDM Komputery ŻKS Ostrovia – Wanda Kraków 22.20 4 KJS Mobipol Rally Stage - relacja 23.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 23.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 23.50 Zwiastun – magazyn filmowy 00.15 Trzecia połowa – magazyn piłkarski 01.15 Informacje planszowe

08.00 08.50 09.20 09.40 10.00 10.50 11.30 12.00 12.50 14.00 14.50

WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy Taśma w górę – magazyn żużlowy Wywiad z … Dawid Podsiadło Ostrowianie Janowi Pawłowi II koncert zespołu Arka Noego – Droga do Świętości Złote gody przełajów – 50 Cross Ostrzeszowski - reportaż Moda i uroda – magazyn kosmetyczny Nie taki polski straszny odc.3 – poradnik językowy Festyn Lotnisko Bliżej Miasta 2014 – relacja na żywo WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Świat w oczach dziecka W drodze do Brukseli – Andrzej Grzyb Wywiad z … Dawid Podsiadło Majostaszki 2014 - relacja WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy 20 lat z jazzem-pierwszy akcent - reportaż Atelier – magazyn kulturalny WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy III Kaliska Gala Boksu - relacja Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Okolice sportu 09.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 09.40 Moda i uroda - magazyn kosmetyczny 10.10 Świat w oczach dziecka 11.40 Okolice sportu 12.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 12.40 Komentarz Gospodarczy 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.30 Babskie gadanie - program o kobietach i dla kobiet 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.40 Zielono mi - magazyn ogrodniczy 15.20 Atelier - magazyn kulturalny 15.55 Sonda uliczna 16.00 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.45 Sport – informacyjny serwis sportowy 18.05 Gmina Ostrów Wielkopolski– magazyn samorządowy 18.25 To i owo – magazyn młodzieżowy 18.35 Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy 19.00 Zwiastun – magazyn filmowy 19.30 Złote gody przełajów- 50 Cross Ostrzeszowski - reportaż 20.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 20.20 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.50 Retransmisje sportowe Towarzyskie zawody żużlowe 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.20 Sonda uliczna 23.30 Z głową w chmurach… z aparatem – reportaż 24.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 00.20 Retransmisje sportowe Towarzyskie zawody żużlowe 01.50 Informacje planszowe

08.00 08.40 09.00 09.30

WYDARZENIA - serwis informacyjny Testosteron- magazyn nie tylko dla mężczyzn Loose Joint – lekcja z żywą legendą - reportaż Złote gody przełajów - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny Taśma w górę – magazyn żużlowy Zawody na celność- reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Prosto w oczy – program publicystyczny – powtórka WYDARZENIA – serwis informacyjny Zabiegany Ostrów – pierwszy ostrowski półmaraton-reportaż 15.10 Nisko ponad wszystko – reportaż 15.25 Zapowiedzi programowe 15.35 Komentarz Gospodarczy 16.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 16.40 Świat w oczach dziecka 16.50 Wywiad z … Dawid Podsiadło 17.05 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – informacyjny serwis sportowy 18.00 Zwiastun – magazyn filmowy 18.20 Zapowiedzi kulturalne 18.30 Okolice sportu 18.50 W drodze do Brukseli – Andrzej Grzyb 19.05 Trening czyni mistrza – Joga odc.1 19.20 To i owo – magazyn młodzieżowy 19.30 Jazz w Muzeum - historia odc.3 - reportaż 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – informacyjny serwis sportowy 20.50 Ostrowianie Janowi Pawłowi II koncert zespołu Arka Noego – Droga do Świętości 22.10 Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.15 Komentarz Gospodarczy 23.40 Okolice sportu 24.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 00.45 Taśma w górę – magazyn żużlowy 01.50 Informacje planszowe

11.00 11.45 12.00 12,50 13.15 13.30 14.00 14.45 15.00 16.00 16.40 17.20 17.45 18.10 18.30 19.40 20.00 20.25 20.50 22.00 22.25 22.50 23.15 24.00 00.40 02.45

WYDARZENIA - serwis informacyjny Decyzja - reportaż Komentarz Gospodarczy Retransmisje sportowe Towarzyskie zawody żużlowe WYDARZENIA – serwis informacyjny Zwiastun – magazyn filmowy WYDARZENIA – serwis informacyjny Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Trening czyni mistrza – Joga odc.1 Odolanów - Gmina na plus - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Stara miłość nie rdzewieje - reportaż Majostaszki 2014 - relacja WYDARZENIA – serwis informacyjny Informacje planszowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Moda i uroda – magazyn kosmetyczny Trzecia połowa – magazyn piłkarski To i owo – magazyn młodzieżowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Zawody żużlowe o mistrzostwo II ligi Kolejarz Opole - MDM Komputery ŻKS Ostrovia WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Spotkanie ze Świętym - reportaż Festiwal Jazzowy w pigułce - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Trzecia połowa – magazyn piłkarski Informacje planszowe

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

31


32

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

33


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

składane w poniedziałek, realizacja w środę + 50 %

AA VIDEOFILMOWANIE FULLHD fotografia okolicznościoa, atrakcyjne ceny, gratisy - 508-252710/dr1159/

PRACA – OFERTY ZATRUDNIĘ pracownika do CIEŚLI – 507039-440 KUPNO - SPRZEDAŻ - ZAMIANA

AGD - NAPRAWA - pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki - 62/735-83-12; 606-536-829/dr79/

CZYSZCZENIE dywanów, kanap, wykładzin dywanowych, obić tapicerowanych itp. - TANIO, SZYBKO, SOLIDNIE 506-89-32-67/dr1343/

HYDRAULIKA - usługi instalacyjno - sanitarne, c.o., wod.-kan. - 501-601438/dr298/

Sprzedam biuro antyk i zegar Gustaw Becker stojący – po renowacji. Tel. 62 725 33 54

MALOWANIE, tapetowanie, szpachlowanie karton-gips, panele, cyklinowanie, płytki i inne - 605734-446/dr1206/

MINIKOPARKI, KOPARKI - wykopy wszelkiego typu; rozbiórki - TRANSPORT - 692-788-888/dr56/

NAPRAWA LODÓWEK, zamrażarek, pralek automatycznych - 062/736-7642, 0500-631-652/dr409/

BUDOWLANE - posadzki - 792-247-805/dr1299/

CYKLINOWANIE bezpyłowe, montaż parkietów, olejowanie - 502-229-920/ dr591/

NAPRAWA TELEWIZORÓW - 62-736-19-94, 606504-149/dr1200/

KARCHER - czyszczenie dywanów, wykładzin, tapicerki meblowej, samochodowej w domu i u Klienta 62/738-39-17, 501-304-960 /dr1325/

KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE i wykończeniowe, płytki, malowanie, gipsowanie, panele, podwieszane sufity itp. - TANIO - TEL. 508594-054/dr1340/

ODSZKODOWANIA Lex Premium.pl - tel. 801-009480, 693-969-656/dr986/

PIASKOWANIE - stal, drewno, metale kolorowe, felgi samochodowe; szkiełkowanie: chromonikieliny - 062/733-61-59, 0502-469-816/dr940/

POSADZKI maszynowe i przemysłowe - TANIO SOLIDNIE - 501-666-460/ dr1129/

PROWADZĘ KSIĄŻKĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW - 501-024-970/dr919/

KOMPUTERY - dojazd do Klienta, naprawa, sprzedaż, projektowanie stron internetowych - 50514-14-12/dr1084/

14 V 2014 r.

,,LOKATOR'' - przeprowadzki - BUS transport 600-95-17-10/dr1114/

MALOWANIE, szpachlowanie - 698-321-752/ dr1288/

34

PRZEDSIĘBIORCO! Szybka pożyczka dla firmy. Nawet 10 000 zł! Provident Polska S.A. 600-400-288 (taryfa wedłyg opłat operatora)/ dr1274/

RENOWACJA mebli tapicerowanych - 667-962164/dr1302/

ROBOTY ziemne, rozbiórki, usługi koparkami, wywrotka, żwir siany, płukany, piasek, ziemia 667-347-626/dr1194/ środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

SKUP aut - najwyższe ceny - 508-900-901/dr1326/

SKUP aut - płacę gotówką - 506-901-902/ dr1316/

TŁUMACZENIA - francuski, niemiecki - www.japico.com 508-355-365/ dr938/

ZAKŁADANIE płytek, karton-gips, wykończenia wnętrz - 501-209-705/ dr1331/

TYNKI GIPSOWE i cementowo-wapienne - MASZYNOWE - 0693-861913, 062/737-20-03/ dr1269/

ŻWIR, piasek, ziemia 608-38-25-21/dr1172/

UKŁADANIE kostki brukowej - 660-380-439, 664989-137/dr1280/

UKŁADANIE płytek - solidnie! - 660-837-907/ dr1233/

USŁUGI brukarskie - 726277-194/dr1210/

SZYBKA pożyczka do 10 000 zł! W równych ratach, bez ukrytych opłat. Provident Polska S.A. - 600-400-288 (taryfa według opłat operatora)/dr1273/

TEMPO Finanse pożyczki w domu Klienta - 784926-239/dr1291/

USŁUGI koparko - ładowarką, minikoparką - 503004-470/dr998/

USŁUGI koparko-ładowarką, koparką, minikoparką - 693-288-089/ dr1099/

WYWÓZ nieczystości płynnych - 503-004-470/ dr1207/

ZAKŁADANIE płytek ceramicznych - 516-194220/dr1304/

ZATRUDNIĘ samodzielnego ślusarza i elektryka z umiejętnością przewijania silników elektrycznych - 605-263-451/dr1342/

ZATRUDNIĘ szwaczki krawcowe - 508-062-183/ dr1335/

SPRZEDAM pilnie mieszkanie 72mkw. parter (4pk-ł-wc) - 62/735-47-35, 500-646-455/dr1339/

SPRZEDAM używane rowery: damskie, męskie, młodzieżowe, dziecięce 604-423-703/dr1309/

KUPIĘ stare motory i części: Junak, BMW, WSK, Komar, Panonia, Osa i inne - 602-48-44-50/ dr1150/

ZATRUDNIMY handlowca w Ostrowie. Wymagania: znajomość branży okiennej i Subiekta. CV prosimy przesłać na email jarocin@kimokna.pl/ dr1334/

ZATRUDNIMY kierowców z kat. C + E. Tel. 609-224-777/dr1322/ PRODUCENT paczek i rusztowań zatrudni kierowcę na terenie Polski. Wymagania: prawo jazdy kat. B, C + E, dyspozycyjność - 62/733-92-46, 601-973-946 /dr1298/

WYMIANY klocków hamulcowych, układów wydechowych, olejów i filtrów, rozrządów - 602-4844-50/dr887/

ZATRUDNIĘ pracowników do dociepleń oraz montażystę rusztowań z uprawnieniami - tel. 603532-910/dr1344/

SPRZEDAM dywan typu shaggy 120 x 180 - z długim włosem - czerwony 99zł - 600-436-753/dr1303/

KUPUJEMY AUTA do złomowania. Gotówka i dokumenty od ręki 601-757-165, 62/59-76067/dr1245/

,,MAKI'' Skup macior i knurów - 609-630-005, 601-191-944/dr1132/

AUTOSKUP zakupimy każde auto za gotówkę do 12.000zł - 888-751461/dr942/

KICIA 24ha - 881-672860/dr1271/

KUPIĘ każde auto - złomowanie - 606-323-121/ dr937/

KUPIĘ silniki, spawarki, imadła, kowadła itp. 692-990-828/dr1336/

SZWACZKI - zatrudnię 601-575-395/dr1208/

SPRZEDAM KUPIĘ z likwidacji domów i posesji sprzęt i wyposażenie - 518-061780/dr1337/

Skuter PGO PMX Naked Skuter mały zwinny, idealnie nadający się do miasta. Nie jest to skuter produkcji chińskiej, gwarantuje wysoką jakość materiałów! Rok produkcji 2007, data pierwszej rejestracji 27 lipca 2009 r. Przebieg to 7300 km. Pierwszy i jedyny właściciel. Kupiony w salonie, Ostrzeszów. Cena 2 000 zł, odbiór w Ostrowie Wielkopolskim. Oto części wyróżniające ten skuter: Silnik tego skutera to Minarelli AC, tylna lampa led, cyfrowy licznik Kosso, przednia tarcza hamulcowa typu wave z dwutłoczkowym zaciskiem, amortyzator olejowo-gazowy, cylinder 70 cc, gaźnik 17,5, tłumik chromowany, wariator Malossi Multivar, filtr powietrza, manetki. Do tego własnoręcznie polerowana pokrywa przekładni. Informacje dodatkowe: 508 855

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

PRZERABIANIE pierzyn na kołdry, sprzedaż pierza i gotowych wyrobów - 783-019-749/dr1252/

SKUP książek i płyt muzycznych - dojazd, gotówka - 509-675-586/ dr1034/

DO WYNAJĘCIA atrakcyjne lokale 26 i 22mkw. -

862

35


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

przy krótkiej Wrocławskiej - na biuro, usługi, handel - 505-510-452/dr1332/

POŚREDNICTWO NIERUCHOMOŚCI ,,KOMPLEX’’ LICENCJA ZAWODOWA NR 1131 LICENCJA ZAWODOWA NR 17532

Ostrów Wlkp., Wrocławska 69, tel./fax (62) 736-20-39. e-mail: komplexostrow@neostrada.pl www.komplexostrow.pl

DO WYNAJĘCIA kawalerki - 502-469-630/dr1306/

Kompleksowa obsługa Klienta w zakresie pośrednictwa: kupna- sprzedaży, zamiany i wynajmu nieruchomości.

www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA lokal na działalność gospodarczą 44mkw. przy ul. Ledóchowskiego 42a - 694284-838/dr1341/

MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA - Ostrów Wlkp. ul. M.Konopnickiej pow.25m2- pokój, kuchnia, łazienka - cena 630 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Bojanowskiegopow.17m2- pokój, kuchnia, łazienka - cena 520 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Bojanowskiego pow.48m2- 2 pokoje, kuchnia, łazienka cena 550 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Wrocławskapow.60m2- 2pokóje, kuchnia, łazienka cena 700 zł + liczniki

DO WYNAJĘCIA mieszkanie 38mkw. 2-pokojowe w Ostrowie, ul. Strzelecka - 500zł/m-c + opłaty - 512-679-132 po 16.00/dr1321/

www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA mieszkanie pow. 80mkw. w centrum (3p-k-ł) - 516-0577-55/dr1323/

DO WYNAJĘCIA mieszkanie 34mkw. przy ul. Bojanowskiego 40 w Ostrowie - 784-051-424/dr1333/ Stowarzyszenie p.n.

ieli Zrzeszenie Właścic w mó Do ów dc rzą i Za Rynek 14, tel. 062/ 736-60-10 63-400 Ostrów Wlkp.

ZARZĄDZANIE, ADMINISTRACJA BUDYNKAMI

SPRZEDAŻ 1. Udziały - kamienica w centrum Ostrowa Wlkp. - tel. 721-792-676

LOKALE MIESZKALNE DO WYNAJĘCIA 1. Kompałły 1 68 m 2 2. Kościuszki 10 62 m 2 3. Raszkowska 32 2 pokoje. Tel. (501-64-53-53) 4. Raszkowska 26 ok.80 m2 (wspólny korytarz) 5. Kolejowa 26 ok. 40 m 2

LOKALE DO WYNAJĘCIA UŻYTKOWE 1. Raszkowska 22 /Konopnicka biura 2. Kościuszki 10 pow 45 m2 3. Wolności 17 ok.78 m2 4. Kosciuszki 13 41 m2 biuro sklep 5. Raszkowska 32 lok. użytk. 164 m2 6. Raszkowska 26 ok. 80 m2 7. Rynek 18 ok. 30 m2 (w podwórzu) - tel. 503-191-676 8. Sądowa 3 - biuro parter ok. 40 m2 - lokal wyremontowany, c.o.cieplik na przeciw Sądu, lokal od ulicy Informacje: u pań A. Szkudlarz i A. Młynarczyk ZAPRASZAMY!!!!

36

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ

Mieszkania na sprzedaż (305); Ostrów Wlkp. II Pietro, 81,82 m 2, 3p+k+ł+wc+b. Cena 237.278 zł. (271); Ostrów Wlkp., III piętro, 39,80 m2, 1p+k+ł. Cena 107 460 zł (268); Ostrów Wlkp.; II piętro, 110,94 m 2, 4p+k+ł+b. Cena 310 632 zł. (236); Ostrów Wlkp.; I piętro, 81,29 m2, 3p+k+ł. Cena 235 741 zł.

Działki na sprzedaż (304); Ostrów Wlkp., 609 m2. Media: EE przy działce. Cena 54 810 zł

Komercyjne na wynajem (300); Ostrów Wlkp. Lokale biurowe i usługowe o pow. użytk. od 15-500 m2. Cena 20 zł/m2. Poza strefą parkowania. Z dogodnym dojazdem i parkingiem. (281); Ostrów Wlkp., lokal na biura od 19 do 99 m2. Czynsz 13,64 zł netto za m2. (257); Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II piętro, 292 m 2 , czynsz 4 970 zł + VAT. (256); Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II Pietro, 171 m 2 , czynsz 3 200 zł + VAT. (210); Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal użytk. 291 m2, I piętro. Czynsz 5 800 zł + VAT.

(303); Ostrów Wlkp., 845 m2. Media: EE przy działce. Cena 63 375 zł

(209); Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. 88 m2, I piętro. Czynsz 1 900 zł +VAT.

(302); Ostrów Wlkp., 640 m2. Media: EE przy działce. Cena 64 000 zł

(208); Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. I Pietro, 170 m2. Czynsz 3 500 zł + VAT.

(304); Ostrów Wlkp., 609 m2. Media: EE przy działce. Cena 54 810 zł (266); Sieroszewice, 2800 m2. Media: EE+W przy działce. Cena 84 000 zł,

Domy na sprzedaż (301); Ostrów Wlkp., rejon ul. Odolanowskiej. Pu=152 m2, działka 500 m2. Cena 350 000 zł. (80); Ostrów Wlkp. Rej. Ul. Grabowskiej. Pu=140 m2, działka 328 m2. Cena 259.000 zł.

(139); Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal 89 m 2 , parter. Czynsz 3 200 zł + VAT. (141); Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal 88 m2, II piętro. Czynsz 1800 zł + VAT. (120); Ostrów Wlkp. ul. Staroprzygodzka. Lokal użytkowy 125,40 m 2 , Czynsz 1881 zł.

Komercyjne na sprzedaż (299): Lokal użytkowy o pow. 109 m2, parter. Cena 160 000 zł.

- 28m2 (2p,K,Ł ) ul. Kr. Jadwigi - IV piętro - cena 83.000 zł - 38m2 (2p,K,Ł ) ul. Żwirki - IV piętro - cena 85.000 zł - 38m2 (2p,K,Ł ) ul. Wolności - IV piętro cena 99.000 zł - 44m2 (2p,K,Ł) ul. Wrocławska- III piętro cena 104.000 zł - 46m2 (3p, K, Ł) ul. Wigury - I piętro - cena 107.000 zł - do negocjacji - 46m2 (3p, K, Ł) ul. Prosta - III piętro - cena 105.000 zł + możliwość zakupu garażu - 74 m2(3p, K, Ł) ul. Kościuszki- I piętro cena 139.000 zł - 116m2(5p, K, Ł) ul. Sienkiewicza- I piętro - cena 159.000 zł

DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ - Ostrów Wlkp. - ul. Prądzyńskiego pow.752m2 z projektem - cena 98.000 zł - ul.Zębcowska – działa bliźniacza pow.336 m2 - cena 60.000 zł - ul. Wołyńska pow. 617m2 z cegłą, projektem - cena 105.000 zł - ul. Gdańska pow.1269m2 - cena 99.000 zł - ul. Rataja pow.785m2 - cena 66.500 zł - ul. Torowa pow.727m2 - cena 115.000 zł - ul. Staroprzygodzka pow.1441m2 - cena 110.000 zł - Przygodzice pow. 521m2 - Cena 28.000 zł - Gorzyce ul. Południowa 1078m2 - Cena 48.510 zł - Gorzyce ul. Leśna 912m2 - Cena 62.000 zł - Strzyżew działki w rejonie lasu o pow.1350m2 - Cena 37.800 zł - Wtórek pow.609m2 - cena 45.500 zł - Lewkowiec-pow.1200m2 - cena 55.000 zł - Chynowa działki przy lesie od pow.923m2 do 1776m2 - cena 50 zł/m2

DOMY na sprzedaż - ul. Witosa dom o pow.135m2 (5p, K, Ł, garaż, piwnice), działka 811m2 - cena 270.000 zł - rejon ul. Zębcowskiej bliźniak 150m24p,K,2Ł, piwnice, garaż, działka 827m2 bud.gosp. - cena 290.000 zł - ul. Wańkowicza dom o pow. 263m2 (5p,2K, 3Ł,2 garaże), działka 820m2 - cena 350.000 zł - ul. Głowackiego dom o pow.123m2 (4p,K,2Ł,garaż), działka zagospodarowana 1494m2 - cena 490.000 zł - ul. Piesza dom z 2011r. o pow.90m2 (4p, kuchnia, Ł, pom.gospod.), działka 389m2 - cena 445.000 zł - Lamki stan surowy otwarty o pow.117m2 (4p, kuchnia, Ł, kotłow., garaż) działka 897m2 - cena 179.000 zł - Karski dom o pow.156m2 -6 p, K, Ł, wc, kotłownia, działka 2500m2 bud. gospod.i garażem - cena 260.000 zł - Odolanów dom o pow.189m2 (4p, K,Ł,wc, piwnice, piętro do wykończenia) działka 565m2 z garażem - cena 350.000 zł - Garki dom o pow.87m2 (3p,K), dom o pow.50m2 (2p,K,Ł)działka 4500m2 z bud.gospodrczymi - cena 185.000 zł - Karski dom o pow.156m2 (6p,K, Ł, kotłownia), działka 2500m2 z bud. gospod.cena 260.000 zł - Czarnylas dom o pow.130m2 (5p,K, Ł), działka 1192m2 z bud. gospod. - cena 170.000 zł - Przygodzice, a granica W.Małego dom o pow.134m2 (6p,K, Ł), działka 1916m2 z bud. gospodarczymi i stodołącena 298.000 zł - do negocjacji - Ostrów Wlkp. ul. Sukiennicza lokale handlowo –usługowe- pow.21,55m2 - cena najmu 387 zł + vat - Ostrów Wlkp. ul. rejon Zębcowskiej na sprzedaż lokal handlowy o pow.149m2, c.o. gazowe - cena 390.000 zł - Ostrów Wlkp. ul. rejon Odolanowskiej budynki produkcyjno-magazynowe z biurem o pow.1130m2 działka o pow. 3030m2 - cena najmu 1.250.000 zł netto

Ostrowska Giełda Nieruchomości Licencja zawodowa nr 2386 Ostrów, ul. Wrocławska 12, tel. 062 592 18 13, tel./fax 062 735 68 30 e-mail: ogn.ostrow@wp.pl

ZAPRASZAMY: Pn – Pt 10:00 – 17:00 Sobota 10:00 – 13:00

www.ogn.oferty.net Wybrane oferty biura OGN:

MIESZKANIA ul. K. Jadwigi 25 m 2 ul. M. Konopnickiej 27,7m 2 ul. 60 Pułku Piechoty 28 m 2 Centrum 29 m 2 Centrum 30 m 2 ul. Piastowska 30,8 m 2 ul. Kopernika 34,5 m 2 ul. Strzelecka 35,6m 2 ul. Żwirki 37 m 2 ul. Kopernika 37 m 2 ul. Piastowska 37 m 2 ul. M. Konopnickiej 37,8 m 2 ul. K.Jadwigi 38 m 2 ul. Wolności 38 m 2 ul. Wrocławska 38m 2 ul. Komuny Paryskiej 38,1 m 2 ul. Komuny Paryskiej 38,1 m 2 ul. M. Konopnickiej 38,4 m 2 ul. Broniewskiego 40 m 2 ul. Cicha 40 m 2 ul. Cicha 46 m 2 ul. Cicha 46 m 2 ul. Piastowska 47 m 2 ul. Żwirki 48 m 2 ul. Kopernika 48 m 2 ul. 60 PP 48m 2 ul. Dembińskiego 48,2 m 2 ul. Bojanowskiego 48,3 m 2 ul. Zębcowska 48,5 m 2 ul. Strzelecka 49,6 m 2 ul. Limanowskiego 51m 2 rej. ul. Piastowskiej 51,3 m 2 ul. Strzelecka 51,4 m 2 ul. Piłsudskiego 52 m 2 ul. Kopernika 52,5 m 2 ul. Zębcowska 53,1 m 2 ul. Kościuszki 54 m 2 rej. ul. Śmigielskiego 56 m 2 ul. Komuny Paryskiej 56,2 m 2 ul. Wrocławska 58 m 2 ul. M. Konopnickiej 59 m 2 ul. Wrocławska 60 m 2 Śródmieście 60 m 2 ul. Raszkowska 60 m 2 ul. Kościuszki 60 m 2 ul. Newerlego 60,5 m 2 ul. K. Paryskiej 60,8 m 2 ul. Malczewskiego 61 m 2 ul. Paderewskiego 61 m 2 ul. Śmigielskiego 61 m 2 rej. Reymonta 61 m 2 ul. Śmigielskiego 61 m 2 ul. Aleje Słowackiego 61 m 2 ul. Ogrodowa 62 m 2 ul. K. Paryskiej 64 m 2 ul. Partyzancka 64,7 m 2 ul. Os. Zębców 65 m 2 ul. 60 P. Piechoty 68 m 2 ul. Zębcowska 68 m 2 rej. ul. Królowej Jadwigi 71,5 m2 ul. Długosza 72 m 2 ul. Śmigielskiego 72,7 m 2 ul. Strzelecka 72,9 m 2 ul. Strzelecka 73 m 2 ul. Modrzewskiego 73m 2 ul. Kościuszki 74m 2 ul. Strzelecka 74m 2 Osiedle Robotnicze 78,5 m 2 ul. Cicha 79 m 2 rej. ul. Krotoszyńskiej 80 m 2 ul. Strzelecka 82 m 2 centrum 82 m 2 ul. Cicha 84 m 2 ul. Partyzancka 92,7 m 2 centrum 95 m 2 ul. Sobieskiego 98 m 2 ul. Wigury 100 m 2 ul. Prosta 118 m 2 rej. ul. Sienkiewicza 119m 2 ul. Strzelecka 125 m 2 ul. Partyzancka 126 m 2 ul. Mickiewicza 150 m 2 Odolanów 30 m 2 Ok. Lewkowa 50 m 2 Odolanów 68 m 2 Odolanów 78 m 2 Nowe Skalmierzyce 57 m 2 Lewków 67,5 m 2 Czekanów 74,3 m 2

1 p 1p 1 p 1 p 1 p 2 p 1 p 2 p 1 p 1 p 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 3 2 1 2 2 2 2 2 3 2 3 3 3 4 3 3 2 2 3 3 3 2 3 3 3 3 3 4 4 3 3 3 4 3 3 3 3 4 3 4 3 3 3 4 2

p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p

3 4 3 5 5 4 4 4 4 1 2 3 4 3 2 3

p p p p p p p p p p p p p p p p

II 75 tys. parter 77tys. III 95tys. IV 85 tys. III 103 tys. IV 87tys. IV 84 tys. I 93 tys. IV 84 tys. III 79 tys. II 95 tys. IV 129tys. III 99 tys. parter 94 tys. IV 114 tys. III 94 tys. IV 95 tys. IV 97,5tys. IV 97 tys. II 110 tys. parter 129 tys. I 133 tys. III 94 tys. III 98 tys. parter 105tys. II 120 tys. IV 115 tys. I 130 tys. III 168 tys. IV 105 tys. parter 130 tys. II 169 tys. IV 135 tys. I 119 tys. III 135 tys. III 162 tys. I 280 tys. III 249 tys. II 155tys. parter 95 tys., garaż 15 tys. parter 155tys.,garaż 20 tys. IV 140 tys. parter 130 tys. I 69 tys. I 185 tys.wysoki standard parter 139 tys. IV 139 tys. IV 120 tys. III 160 tys. parter 155 tys. IV 139 tys. IV 150 tys. IV 139 tys. parter 169 tys. IV 139 tys. IV 165 tys. parter 185 tys. parter 215 tys. wysoki standard parter 220 tys. parter 185 tys. IV 180 tys. III 198 tys. III 168 tys. parter 195 tys. IV 159 tys. I 139 tys. IV 220 tys. I 195 tys. II 162 tys. parter 170 tys. III/IV 179 tys. III 180 tys.bezczynszowe II 198 tys. dwupoziomowe I 169 tys. III 179 tys.bezczynszowe III 175 tys. I 99 tys. parter 370 tys. I 169 tys. III 225 tys.dwupoziomowe II 195 tys. I 360 tys. parter 87 tys. parter 75 tys. ogródek, garaż III 198tys. II 225 p+podd. 85 tys. ogródek parter 110 tys. ogródek parter 97 tys.

(471) (612) (668) (669) (800) (699) (782) (769) (627) (226) (652) (758) (422) (815) (650) (686) (806) (804) (418) (787) (784) (786) (581) (598) (803) (809) (780) (814) (817) (811) (596) (739) (657) (799) (781) (816) (731) (751) (813) (730) (778) (262) (760) (762) (547) (746) (748) (764) (508) (562) (503) (381) (645) (548) (557) (651) (712) (642) (470) (801) (406) (766) (810) (415) (630) (632) (682) (797) (788) (805) (654) (309) (789) (792) (376) (757) (B-930) (B-720) (768) (492) (249) (796) (812) (431) (807) (794) (738) (696) (B-906)

DZIAŁKI OSTRÓW WLKP. 722 m2 867,865m 2 858 m2 899 m2 990 m2 900 m2 950 m2 800,900m 2 988,1058 m 2 3x ok. 1100 m2 1000 m 2 1063 m 2 1198 m 2 1600 m 2 2,5 ha

ul. Wspólna rej. ul. Krętej ul. Wiśniowa ul. Południowa ul. Promienista ul. Leszczynowa ul. Jasna ul.Okólna ul. Klasztorna ul. Poziomkowa ul. N. Krępa ul. Pogodna ul. Wylotowa ul. Dobra ul.Chłapowskiego

E,W,K E,W,K,G E,W,K E,W,K,G E,W,K,G E,W,G E,W,K,G E,W,K,G E,W E,W,G E,W,K,G E,W,K,G E,W, K E,W,K,G E,W,K,G

79 tys. zł 125 zł/m 2 118 zł/m 2 90 zł/m2 114 zł/m 2 78 tys. 135 zł/m 2 130 zl/m2 80 zł/m 2 100 zł/m 2 100 zł/m 2 140 zł/m 2 70 zł/m 2 110 zł/m 2 125 zł/m 2

(747) (865) (642) (851) (713) (422) (798) (853) (750) (753) (626) (855) (738) (934) (820)

OKOLICE OSTROWA WLKP. 532 m2 Topola Osiedle 755 m2 Wtórek 649m 2 ,650m 2 ,715m 2Topola Wielka 2 x 700 m2 Topola Os. 740,748,750,895m 2 Przygodzice 750 m2 Gorzyce Wielkie 2x800 m 2 Gorzyce W. 800 m2 Pardalin 2 2x 800 m Karski 2 803 m Topola Mała 811 m2 Topola ul. Graniczna 825 m2 Gorzyce W. 2 883 m Gorzyce W. 2 2 x 900 m Wtórek ul. Zielona 917m 2 ,927m 2 Zacharzew ul. Leśna 4 x 920 m2 Wtórek 2 950 m Przygodzice 2x980 m 2 Karski 1003 m 2 Gorzyce W. ul. Sosnowa 1035 m 2 Radłów 2 1339 m Topola Wielka 2 1078,1166m Radłów Os. 1116 m 2 Radłów Os. 1100 m 2 Wysocko W. ul. Południowa 2 1020 m Wysocko W. 2 1200 m Radłów Os. 1435 m 2 Wysocko ul.Południowa 1500 m 2 Janków Przygodzki 2 1501 m N. Kamienice 2 1579 m Przygodzice 1790 m 2 Topola Osiedle 1829 m 2 Odolanów 2 1871 m Przygodzice 2 2153 m Gorzyce Wielkie 2363 m 2 Topola Wielka 2500 m 2 Topola Os. 2 2600 m Ociąż ul. Parkowa Przygodzice 2873 m 2 3000 m 2 Sośnie przy zalewie Franklinów 3000 m 2 2 Dębnica 3000 m 3086 m 2 Rososzyca 3026 m 2 Komorów 3600 m 2 Przygodzice 2 4526 m Komorów 5000 m 2 Ociąż, ul.Morawskiego 6000 m 2 Dębnica 600 m2 Franklinów 1,14 ha rej. Antonina 5,4 ha Sośnie ( rola) 5,17 ha Sadowie ( przy lesie)

E,W,G E,W E,W,G E,W,G E,W,K E,W,K E,W,K E,W,K,G E, W, K, G E, W, K E,W,G E,W,K E,W,K E,W E, W E, W E, W, K, G E,W E, W, G E,W,K,G E,W E,W E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E, W, K E, W, G E,W, trasa E,W E,W,K,G E,W E,W, E,W,G E, W E,W,G E, W, K, G E,W,G, przy lesie E,W E,W, przy trasie E,W, las,woda

55 tys.zł 55 zł/m 2 48 zł/m2 55 tys/sztuka 70 zł/m2 55zł/m 2 65 zł/m2 62 tys. 82 zł/m 2 70 zł/m 2 70 zł/m 2 47 tys. 36 tys. 55 zł/m 2 82 zł/m 2 52 tys. 31 tys. 85zł/m 2 75 zł/m 2 59 zł/m 2 45 zł/m 2 70 zł/m2 45 zł/m2 85 zł/m 2 50 zł/m 2 60 zł/m 2 69 zł/m 2 70 tys. 60 zł/m 2 90 zł/m2 110 tys. 52 zł/m 2 90 zł/m2 60 zł/m 2 45 zł/m 2 45 zł/m 2 39 zł/m 2 60 zł/m2 25 zł/m 2 45 zł/m 2 35 zł/m 2 39 zł/m 2 24 tys. 40 zł/m 2 37 tys. 75 tys. zł 27 zł/m 2 50 zł/m 2 69 tys. 29,5 tys./1ha 55 tys/1 ha

(836) (757) (767) (783) (800) (775) (656) (742) (760) (797) (677) (545) (321) (757) (759) (696) (715) (771) (810) (774) (799) (776) (769) (681) (474) (638) (847) (734) (661) (800) (739) (758) (800) (731) (799) (507) (729) (650) (856) (861) (531) (735) (740) (733) (837) (835) (653) (740) (823) (849)

OFERTA SPECJALNA Brzozowy Zakątek IV ul. Odolanowska 45, nowo budowane osiedle 16 domków jednorodzinnych o powierzchni 125 m2 każdy. Powierzchnie działek od 200-350 m2. Standard deweloperski. Oddanie do użytku IV kwartał 2014 r. Cena: od 329 tys. zł brutto.

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

DOMY: 1. Przedwojenna willa w centrum Ostrowa o powierzchni użytkowej 268 m2, powierzchnia działki 1429 m2 2. Kobyla Góra o powierzchni użytkowej 177 m2, powierzchnia działki 1319 m2 cena 329 000 zł 3. Raczyce - działka o pow. 4600 m2, zabudowana dwoma budynkami mieszkalnymi o pow. użyt. 120 m2 i 76 oraz budynkiem magazynowym o pow. 290 m2. Cena -350 000 zł - kupujący nie płaci prowizji

DO WYNAJĘCIA BIURA

SPRZEDAM mieszkanie 70 mkw, centrum, (3+k+ł), IIp., 502-355392/dr1286/

od 12 mkw. do 100 mkw., rejon ul. Odolanowskiej, parking + duży plac manewrowy, zamknięty, cena 16 zł/mkw.

- 601-784-457 GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY ALEKSANDRA PUSIAK 63-400 Ostrów Wlkp. ul. WYSOCKA 36, tel. 62/736-01-52, 600-315-955. Przyjęcia: wtorek, czwartek 14.00-19.00, w pozostałe dni po zgłoszeniu telefonicznym/dr1051/

4. Grabów nad Prosną - działka pow. 800 m2, zabudowana budynkiem mieszanym opow. użyt. 95 m2, cena - 195 000 zł - kupujący nie płaci prowizji 5. Marszałki (siedlisko) powierzchnia działki 3300 m2 - cena 120 000 zł 6. Antonin - całoroczny dom wolnostojący o powierzchni 164,6 m2, pow. działki. 532 m2, Instalacje: woda, prąd, gaz, CO gazowe i tradycyjne, solary, szambo. Na działce znajduje się kryty basem z podgrzewaną wodą - cena 290 000 zł.

DZIAŁKI: 1. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1408 m2, (G) - cena 50 zł/m2

GABINET masażu - niskie ceny - 694-096-722/ dr1345/

2. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1405 m2, (M/G) - cena 75 zł/m2 3. Ostrów Wlkp. ul. Gorzycka - pow. 661 m2, (MN) - cena 86 000 zł 4. Bogdaj , Leśna, pow. 4,59 ha cena 195 000 zł 5. Komorów w pobliżu lasu, powierzchnia działek ok. 3000 m2, cena 10 zł/m2 6. Sadowie, powierzchnia 5400 m2, cena 120 000 zł 7. Wtórek, powierzchnia 3900 m2, cena 199 000 zł 8. Ostrów Wlkp. ul. Gronowa - powierzchnia ok. 1200 m2 - cena 55 zł/m2 9. Ostrów Owsiana - działka o pow. 804 m2 cena 79 000 zł kupujący nie płaci prowizji 10. Raczyce - działka 8200 m2, cena 82 000 zł - kupujący nie płaci prowizji

DO wynajęcia LOKALE Raszków - centrum - możliwość gabinetów lekarskich 691-245-552/ dr1310/

DO wynajęcia umeblowane i wyposażone we wszystkie media mieszkania 2-pokojowe - 502-469630/dr1305/

SPRZEDAM DZIAŁKĘ w Sośniach - 500-079-511/ dr1330/

SPRZEDAM działki budowlane - Lamki - 694257-010/dr1201/

SPRZEDAM działki budowlane 1.100mkw. i

11. Chynowa - działki od 900 m2 - 1800 m2 przy lesie - cena 50 zł/m 2

KOMERCJA: 1. Ostrów Wlkp., bud. biurowo - magazyn. - pow. użyt. 910 m2, pow. działki 7562 m2 - cena 1 650 000 zł 2. Ostrów Wlkp. nowa hala 700 m2, pow. działki 2500 m2 - cena 1200 000 zł

NA WYNAJEM: 1. Lokal usługowy - Ostrów Wlkp. ul. Żółkiewskiego - pow. 50-150 m2 cena 10 zł/ m2 miesięcznie + media 2. Hala, Ostrów Wlkp. , pow. 700 m2 - cena 8 000 zł miesięcznie

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

DOM w Ostrowie i działki budowlane w okolicy, działka rekreacyjna Powidz - sprzedam - tel. 533-445-001/dr1329/

1.300mkw. (lub w całości) Topola Osiedle ul. Poprzeczna, pełne uzbrojenie w ulicy - 723-649-339/ dr1267/

MIESZKANIE 72,30mkw (4P+K+Ł+WC) sprzedam, 500-646-455/dr1327/

SPRZEDAM działki budowlane - Gorzyce Wielkie - 501-771-931/dr1338/

MIESZKANIE 72,30mkw, do wynajęcia (4p + K +Ł +WC) 500-646-455/ dr1328/

SPRZEDAM las 0,95ha w Sieroszewicach - 53-letni - 669-620-210/dr1311/

LARYNGOLOG MARIUSZ JĘDRAS - Ostrów, Makuszyńskiego 7 - 62/ 736-04-51, 509-953-777 poniedziałki i czwartki 16.00-18.00/dr904/

SPECJALISTYCZNY GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY USG - głowica dopochwowa spec. ginekolog-położnik ANDRZEJ KASZNIA Ostrów Wlkp. ul. Różana 6 - tel.62/736-02-60, 601-881-441 - przyjęcia: poniedziałek, czwartek 15.30-19.00 /gc10189/

37


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

38

środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |


URZĘDY I INSTYTUCJE w Ostrowie Wielkopolskim Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim al. Powstańców Wielkopolskich 18, tel. 62 58 22 400, 62 736 62 41, fax 62 736-64-07, 62 591-82-06 e-mail: um@ostrow-wielkopolski.um.gov.pl, www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl Starostwo Powiatowe al. Powstańców Wielkopolskich 16 , tel. 62 737 84 00, fax 62 737 84 33 e-mail: starostwo@powiat-ostrowski.pl, www.portal.powiat-ostrowski.pl Powiatowy Urząd Pracy ul. Wolności 29a, tel./fax 62 735 43 11 e-mail: poow@praca.gov.pl, www.pup.ostrowwlkp.pl Urząd Skarbowy ul. Chłapowskiego 45 tel. 62 738 81 00, fax 62 738 82 50 www.us.ostrowwlkp.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych ul. Wysocka 1b, tel. 62 735 71 00, fax 62 735 74 46 Sąd Rejonowy ul. Sądowa 2, tel. 62 592 83 03, 62 592 83 06, fax 62 592 83 60 Prokuratura Okręgowa ul. Krotoszyńska 37, tel. (centrala) 62 591 84 15, fax 62 592 81 65 Prokuratura Rejonowa ul. Sądowa 2, tel. 62 592 81 66, fax 62 592 81 68 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Limanowskiego 17, tel. 62 592 11 22 , fax 62 592 12 16 Międzygminne Schronisko dla Bezdomych Zwierząt w Wysocku Wielkim ul. Pruślińska 3, 63-400 Wysocko Wielkie tel.: 662 03 69 64 i 662 03 69 65 (całodobowy) adres e-mail schroniska: ostrowschronisko@poczta.onet.pl, www.ostrowschronisko.pl

INSTYTUCJE I PLACÓWKI UPOWSZECHNIANIA KULTURY w Ostrowie Wielkopolskim Ostrowskie Centrum Kultury 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2, tel/fax: 62 736 40 60 e-mail: ock@osw.pl, sekretariat@ock-ostrow.pl, www.ock-ostrow.pl Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Gimnazjalna 5, tel/fax: 62 735 50 27 e-mail: mdkostrow.wlkp@epf.pl , www.mdk-os.webpark.pl Kino ,,Komeda” 63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Powstańców Wielkopolskich 22 Tel. 62 591 74 45, www.komeda.yoyo.pl środa | 14 maja 2014 | Nr 19 (1844) |

Zespół Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego 63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Słowackiego 1 c, tel: 62 736 26 46, tel./fax: 62 735 34 99 e-mail: psm@xl.wp.pl Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2 tel. 62 737 47 03, 62 737 47 00, fax. 62 737 47 00 e-mail: biblioteka@promax.media.pl, www.biblioteka.ostrow-wielkopolski.pl Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Rynek – ratusz 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62 592 80 52 (sekretariat), fax. 62 735 53 71 e-mail: muzeum@muzeum.ostrow-wielkopolski.pl, www.muzeum.ostrow-wielkopolski.pl Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wrocławska 3, tel. 62 735 49 54, e-mail: galeria@galeria.ostrow-wielkopolski.pl, www.galeria.ostrow-wielkopolski.pl

KOMUNIKACJA TAXI Radio-Taxi „Plus”, tel. 62 736 - 60 - 00 Radio -Taxi ,,Tempo”, tel. 96 63, 62 738 - 28 – 28, 62 735 - 90 - 94 Taxi ,,Lider”, 62 735 - 82 – 00 TAXI BAGAŻOWE: tel. 602 - 881 - 163

TELEFONY ALARMOWE: Alarmowy ogólny - 112 Pogotowie Ratunkowe – 999 Straż Pożarna – 998 Policja – 997 Telefon Zaufania – AA 62 591 89 89 Pogotowie Energetyczne – 991 Pogotowie Gazowe - 62 735 35 21 Pogotowie Wodociągowe – 62 738 77 00 Pogotowie Ciepłownicze – 62 735 86 30, 604 480 093

DYŻURY DOBOWE APTEK MAJ 2014 2014.05.14 „Rodzinna”, ul. Chłapowskiego 81 2014.05.15 „Stylowa”, ul. Wrocławska 28 2014.05.16 „Stylowa 2”, ul. Dalbora 36 2014.05.17 „Stylowa 3”, ul. Konopnickiej 1 2014.05.18 „Stylowa 4”, ul. Kolejowa 5 2014.05.19 „Stylowa 5”, ul. Armii Krajowej 13A 2014.05.20 „Zębcowska”, ul. Zębcowska 33 2014.05.21 „Vita”, ul. Konopnickiej 2b 2014.05.22 Apteka ,,Dbam o zdrowie’’, ul. Głogowska 12 2014.05.23 „Arnica”, ul. Śmigielskiego 20 2014.05.24 „Astra”, ul. Bratnia 35 2014.05.25 Multi – Vit 1”, ul. Klonowicza 14 2014.05.26 „Bakra” , ul. Limanowskiego 24 2014.05.27 „Benefactor”, ul. Kaliska 120 2014.05.28 „Drofarm 2”, ul. Czerwonych Kosynierów 1 2014.05.29 „Królowej Jadwigi”, ul. Królowej Jadwigi 50 2014.05.30 „Kwiaty Polskie”, ul. Wrocławska 81 2014.05.31 „Melisa”, ul. Metki 3 CZERWIEC 2014

Informacja MZK S.A. - tel. 62 736 44 11, www.mzk-ostrow.com.pl Informacja PKP - tel. 703 402 903, www.e-podroznik.pl Informacja PKS - tel. 703 303 295, www.pks.ostrowwlkp.pl

2014.06.01 „Multi – Vit”, ul. Armii Krajowej 7 2014.06.02 „Bakra”, ul. Limanowskiego 24 2014.06.03 „Multi – Vit”, ul. Głogowska 2 2014.06.04 „Na Dobre i Na Złe”, ul. Dembińskiego 20 2014.06.05 „Na Kaliskiej”, ul. Kaliska 10 2014.06.06 „Optima II”, ul. Raszkowska 32

39


ry żałował, że armia ZSRR za szyb ko wyszła z Austrii. Jednak nawet Conchita Wurst zacz ęła wypadać z konwencji, gdy do swojego marketingowego zabiegu zaczęła (a raczej zacz ął) dorabiać jakąś bełkotliwą ideologię, mów iąc o „kierunku, w którym idzie Europa”. Ludzie kochani, nie dajmy się zwariować! Kto ma oczy, niech patrzy! I niech zobaczy, że jak facet założy kieckę, to dalej będzie facetem , choć dla mnie lekko sfiksowanym. Problem z takimi występami robi się nie na szyło, jak Jack Lemmon i Tony Curtis udawali scenie, tylko wtedy, kiedy nawiedz eni politykobitki w znakomitej komedii „Pół żartem, pół cy próbują ugrać na tym swoje pun kcik i wyserio” z uroczą Marylin Monroe. Czy kogoś borcze. Kłopot robi się wtedy, kied y zdro wy szokowały damskie fatałaszki Freddierozsądek zastąpiony zostaje prze z poli go Mercury’ego? Jeśli ktoś nie potyczną kalkulację. Z jednej strony, wymytnie trafi odróżnić ewiden nikt mi nie wmówi, że facet w ślonej, dokładnie zaprogramoLudzie kochakiecce i z brodą to norma, stanwanej na szok, konwencji scedard, bo mam swój rozum i jani, nie dajmy się nicznej, to naprawdę ma prokieś tam poczucie estetyki. Z zwariować! Kto ma blem - ale ze sobą. drugiej strony, nie dam z sieoczy, niech patrzy! I Największy problem mają bie robić durnia i słuchać, jak niech zobaczy, że jak fajednak ci, którzy podnawiedzeni politycy biją na cet założy kieckę, to dachodzą do całej sprawy alarm „bo Europa nam ginie” lej będzie facetem, Oni ie. poważn lnie śmierte od jednej piosenki. choć dla mnie lekko nigdy nie przyjmą do wiaSto kro ć wię ksz y pro ble m h Nertwi Tomas że i, domośc sfiksowanym. etyczny, moralny niż z panią stał się Conch itą Kiełba są Kiełbasą jest z niejakim Bengow(Wurst), po to, żeby zrobić kaskim, który swoje ciemne sprawki rierę. Będą doszukiwać się w tym z czasów czerwonego PRL-u zako pał drugiego, a może i trzeciego dna. Jak w oparach niepamięci po tym, jak z face ta Adam Hofman, który dostrzegł podobieństwo (notabene z gęstą, ciemną brodą) stał się Ann ą austriackiego wokalisty do polskiego premieGrodzką i z mównicy najwyższej izby pou cza ra. Jak Solidarna Polska, która połączyła Conteraz lud pokorny, w co i komu pow inien wiechitę Wurst z upadkiem polskich stoczni i rzyć . żądała zmiany regulaminu konkursu dla woA może już zdążyliśmy się do nieg o przyzwykalistów. Dalej poszedł już tylko lider rosyjczaić? skich nacjonalistów Władimir Żyrinowski, któJarosław Wardawy

Baba z brodą czy facet w sukience? Ludzie, ludziska, stała się rzecz niesłychana! Cały naród zawzięcie dyskutuje, czy to dobrze, że w festiwalu Eurowizji austriacka baba z brodą wygrała z naszymi zdrowymi, słowiańskimi biustami. Osobiście nie mam raczej wątpliwości, co bym wybrał, ale nie sposób nie zauważyć, że ludziska w zapale godnym lepszej sprawy robią z siebie baranów i popełniają merytoryczne błędy. Przecież to żadna baba z brodą, tylko facet w sukience, co wbrew pozorom robi dużą różnicę. Na dodatek w całym tym zamieszaniu nie ma nic przypadkowego, bo temat jest od początku dokładnie zaplanowany i rozpisany na role. Tomas Nertwih to całkiem łebski gość. Przez kilka lat nie mógł przebrnąć przez sito eliminacji do Eurowizji, więc wymyślił sobie i zaplanował dokładnie obyczajowy skandal, który miał mu w tym pomóc. I tak też dokładnie się stało. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie to, że wcielił się jako drag queen w kobietę, zostawiając sobie na twarzy okazałe brodzisko. No i podniósł się szum, jak by było o co. W końcu nie on pierwszy i nie on ostatni, co w damskich fatałaszkach po scenie biegał. Już u Szekspira normalne było, że mężczyźni grali role zarówno męskie, jak i kobiece. Nikogo nie gor-

R

E

K

L

A

M

A

Go 19 2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you