Page 1

40

Multimedia już działają str. 5

STRON

nakład 6500

Tak się gra o Grammy Podczas wielkiego, pozytywnego zamieszania wywołanego przyznaniem Grammy Award płycie „Night in Calisia” w wykonaniu tria Włodka Pawlika z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Kaliskiej, niewiele osób zwróciło uwagę, że swój wkład w ten olbrzymi sukces ma pokaźne grono muzyków związanych z Ostrowem Wielkopolskim. Specjalnie dla nas opowiadają oni teraz o kulisach wyjątkowego koncertu i nagrań.

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) | ISSN 1231-9325 | Indeks 323225 | 100% własności polskiej | CENA 2,50 zł (5%VAT)

str. 18

Ostatnia szansa na kandydata To już ostatnia możliwość zgłoszenia swojego kandydata do plebiscytu o tytuł Ostrowianina Roku 2013. Lista zgłoszeń do tytułu Ostrowianina Roku, a także Wydarzenia Sportowego, Społecznego, Kulturalnego i Gospodarczego oraz Młodego Talentu Roku zostanie zamknięta 6 lutego. Dzień później kapituła wybierze nominowanych i od tego momentu rozpocznie się II etap Plebiscytu.

str. 20-21

Były proboszcz oskarżony Kara do pięciu lat więzienia grozi księdzu Marcinowi J., byłemu proboszczowi parafii w Raszkowie, któremu prokuratura w Wieluniu zarzuciła przywłaszczenie zabytkowych figurek i próbę ich sprzedaży. Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął już do sądu.

str. 11 O Orlenie bez Orlenu Niemal 200 mieszkańców Gorzyc, Lamek i Ostrowa Wielkopolskiego mieszkających w pobliżu bazy paliw PKN Orlen wzięło w niedzielę udział w spotkaniu poświęconym rozbudowie bazy. Zabrakło właściwie tylko jednej, ale za to być może najważniejszej, strony – czyli przedstawicieli PKN Orlen.

str. 12 Nasz człowiek Renesansu

Ani kontrola ministerialna, ani kontrole wewnętrzne nie wykazały nieprawidłowości w postępowaniu personelu medycznego oddziału ginekologii i położnictwa szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, na którym w maju ubiegłego roku śmierć po porodzie poniosła 26letnia pacjentka. Ta niezwykle ważna, w tej bulwersującej opinię publiczną tragedii, opinia, nie kończy jednak definitywnie sprawy. Śledztwo jest nadal kontynuowane, a prokuratura wciąż czeka na opinię biegłych, którzy mają określić, dlaczego doszło do nagłego zgonu młodej kobiety.

Lekarz, nauczyciel, regionalista, turysta, przewodnik, muzyk, autor wielu publikacji. Można byłoby jeszcze długo wyliczać pola aktywności Krystiana Niełacnego. Ostrowski człowiek - orkiestra, mogący pochwalić się swoją biografią w encyklopedii ,,Who is who w Polsce” kończy właśnie 80 lat.

str. 22

str. 13 SPORT

Kronika czasów wojny

SPORT

ŻUŻLOWCY I KIBICE „ZABALOWALI”

PEWNOŚĆ ZGUBIŁA AKADEMICZKI

Jak się można było przekonać na sobotnim „Balu Żużlowca”, zawodnicy Ostrovii potrafią się doskonale bawić. A większość z nich nie tylko dobrze jeździ na motocyklach, ale i potrafi tańczyć.

Mające ekstraligowe plany koszykarki AZS-u UMCS Lublin zostały sprowadzone na ziemię przez ekipę Ostrovii. W niedzielę zespół Kaspra Smektały pokonał rywalki na własnym parkiecie 71:64. A sam pojedynek momentami był naprawdę ciekawy.

str. 27 R

E

K

L

A

M

str. 25

Sto trzydzieści cztery strony liczy kronika znajdująca się w Gimnazjum w Raczycach. Opisuje ona okres od roku 1913 do 1937. Szczególnie interesujące są lata I wojny światowej. Aby jednak można było poznać klimat tamtej epoki, trzeba było najpierw odczytać zapisy prowadzone w gotyku.

str. 14-15

A

Odzwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska


Zbierali dla Oli i Pauli

Podatki z Ostrowa dla Ostrowa Ruszyła kolejna akcja „Zostaw 1% podatku w Ostrowie”. To kampania informacyjna realizowana od kilku lat przez władze miasta Ostrowa Wielkopolskiego we współpracy z Urzędem Skarbowym. Chodzi w niej o przekonanie ostrowskich firm o przekazywanie swojego 1 % podatku dla uprawnionych organizacji z terenu Ostrowa Wielkopolskiego.

„Jeśli mogę to pomogę” to hasło akcji charytatywnej, jaka była przeprowadzona na rzecz dwóch chorych nastolatek: Oli i Pauli. Jej podsumowanie miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach.

Drożej, czyli taniej Kontrowersje wokół planu zmiany budżetu w celu uruchomienia inwestycji przy ulicy Brzozowej zdominowały sesję Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Ostatecznie, miasto zapłaci więcej, ale za to otrzyma potężne dofinansowanie na zakończenie oczekiwanej od lat inwestycji.

Śpiewali kolędy „Mędrcy świata Monarchowie” to hasło Spotkania Kolędowego, jakie zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach. Ta impreza odbyła się już po raz trzeci.

O

G

Ł

O

S

Z

E

N

I

> od godz. 9 Ferie w Młodzieżowym Domu Kultury – zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży > o godz. 19 w Kinie Komeda Klub Filmowy „Na Wolności” zaprasza na seans: „Wielkie piękno” – komediodramat, Francja, Włochy, krajowa premiera, reż. Paolo Sorrentino

> od godz. 9 Ferie w Młodzieżowym Domu Kultury – zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży o godz. 10 w Forum Synagoga „Ferie ze sztuką” – warsztaty ceramiczne dla dzieci i młodzieży > godz. 16.30 i 18.30 w True School – warsztaty hip-hop, dance z Loose Joint > o godz. 19 w Ostrowskim Centrum Kultury wernisaż wystawy plakatu Moniki Starowicz

O Orlenie bez Orlenu Niemal 200 mieszkańców Gorzyc, Lamek i Ostrowa Wielkopolskiego mieszkających w pobliżu bazy paliw PKN Orlen wzięło w niedzielę udział w spotkaniu poświęconym rozbudowie bazy. Na ich pytania odpowiadali między innymi: prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, starosta ostrowski, wójtowie sąsiednich gmin oraz strażacy i urzędnicy samorządowi. Zabrakło właściwie tylko jednej, ale za to być może najważniejszej, strony – czyli przedstawicieli PKN Orlen, którzy mimo zaproszenia nie pojawili się na spotkaniu. 

7 lutego > od godz. 9 Ferie w Młodzieżowym Domu Kultury – zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży > o godz. 10 w Forum Synagoga „Ferie ze sztuką” – warsztaty ceramiczne dla dzieci i młodzieży > o godz. 17 w Bibliotece Publicznej spotkanie z Kornelią Ćwiklak, autorką książki „Bliscy nieznajomi” > o godz. 17 w Galerii 33 wystawa „Woda” – fotografie Janiny i Jana Bartuzich > o godz. 17.33 w Galerii 33 wystawa malarska Romana Choinki > o godz. 20 w Ostrowskim Centrum Kultury koncert Wes Gałczyński & Power Train > o godz. 21 w Fanaberia Art. Klub Stand-Up Night

8 lutego > o godz. 18 w Forum Synagoga koncert Kingi Rataj „Tudo isto e fado” > o godz. 20 w Fanaberia Art. Klub Śladami Ostrowskich Globtroterów: Jacek Malik i Bohdan Woś > o godz. 21 w Piwiarni u Bossmana koncert 9 Ton Dźwięków

Retencja na Pruślinie Zbiornik retencyjny, który ma za zadanie odprowadzanie wód deszczowych z terenu całego osiedla do istniejącego rowu powstaje w północnej części osiedla Pruślin. Na terenie osiedla w tym roku kontynuowane będą prace przy budowie kanalizacji sanitarnej.

10 lutego

> od godz. 9 Ferie w Młodzieżowym Domu Kultury – zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży o godz. 10 w Forum Synagoga „Ferie ze sztuką” – warsztaty ceramiczne dla dzieci i młodzieży > w godz. od 16 do 18 w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Bema (wejście od hali sportowej) Klub Seniora „Optymiści” przyjmuje zapisy: do klubu, na walentynki, Dzień Kobiet, wczasy w Międzywodziu, Darłówku, Świnoujściu i zapraszamy na mszę św. 8 lutego o godz.18 do kościoła przy ul. Różanej

6 lutego

Miejskie budowanie Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej buduje 16-mieszkaniowy blok przy ul. Klasztornej 10. Do końca lutego trwa również nabór wniosków od zainteresowanych osób i rodzin. Mieszkania będą gotowe we wrześniu.

5 lutego

O

G

Ł

O

S

Ginekologia po kontroli Ani kontrola ministerialna, ani kontrole wewnętrzne nie wykazały nieprawidłowości w postępowaniu personelu medycznego oddziału ginekologii i położnictwa szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, na którym w maju ubiegłego roku śmierć po porodzie poniosła 26letnia pacjentka. Ta niezwykle ważna, w tej bulwersującej opinię publiczną tragedii, opinia nie kończy jednak definitywnie sprawy. Śledztwo jest nadal kontynuowane, a prokuratura wciąż czeka na opinię biegłych, którzy mają określić, dlaczego doszło do nagłego zgonu młodej kobiety.

Z

E

N

I

11 lutego > od godz. 9 Ferie w Młodzieżowym Domu Kultury – zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży > o godz. 10 w Forum Synagoga „Ferie ze sztuką” – warsztaty ceramiczne dla dzieci i młodzieży KINO KOMEDA > „Królowa Śniegu” w polskiej wersji językowej - 2D i 3D – czas trwania 80 min., animacja, familijny, Rosja (5 II o godz. 14.30, 6 II o godz. 12) > „Piłkarzyki rozrabiają” – w polskiej wersji językowej – 2D i 3D – czas trwania 106 min., animacja / przygodowy, Argentyna, Hiszpania: od 31.01. do 13.02. (5 II o godz. 16.30, 6 II o godz. 10 i 16.30, 7-8 II o godz. 14, 9 II o godz. 15.30, 11 II o godz. 12, 12 II o godz. 14, 13 II o godz. 12) > „Ja Frankenstein” – premiera, kino akcji/fantasy, USA, 92 min, 12 lat (4-6 II o godz. 18.30) > „Nimfomanka. Cz.1” – dramat, Dania, Belgia, Francja, W. Brytania , 122 min., 18 lat (4-6 II o godz. 20.30) > „Robaczki z Zaginionej Doliny” – animowana komedia przygodowa, Francja, 82 min. (7-8 II o godz. 16, 9 II o godz. 14, 11 II o godz. 10 i 16, 12 II o godz. 16, 13 II o godz. 10 i 16) > „Jack Strong” – premiera, dramat, Polska, 120 min.(7-8 II o godz. 18 i 20.30, 9 II o godz. 17.30 i 19.45, 11-13 II o godz. 18 i 20.30) (hol)

Mamy bilety: – na koncert Kingi Rataj – szczegóły na str. 19 – na film „Jack Strong” – szczegóły na stronie 19

E

PODZIĘKOWANIE Wszystkim, którzy w tak bolesnych dla nas chwilach choroby i śmierci kochanego

śp.

MICHAŁA LIPIŃSKIEGO okazywali wiele serca, dzielili z nami żal, uczestniczyli we mszy św. i ceremonii pogrzebowej odprowadzając go na miejsce wiecznego spoczynku serdeczne „Bóg zapłać” składają Anna i Ignacy Wierzbowie oraz Małgorzata Kasperek z synami i mamą

E

Pani Krystynie Wojczyńskiej

Koleżance ANNIE WIERZBA

Przewodniczącej Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrowie Wielkopolskim

wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci

wyrazy współczucia z powodu śmierci

Siostrzeńca

MATKI składa Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa - Kalisz

2

MICHAŁA LIPIŃSKIEGO składają: Marianna Kozłowska, Danuta Ratajczak i Jadwiga Remelska z Rodzinami

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


POWIAT WSPIERA „MIEJSKI” PROGRAM

Pływanie bardziej rodzinne Zarządzane przez powiat ostrowski kryte pływalnie „Delfin” przy Zespole Szkół Technicznych i „Wodny Raj” przy III Liceum Ogólnokształcącym zostały parterami programu „Ostrowska Karta Dużej Rodziny 3 +” realizowanego przez samorząd miejski. To kolejny przykład współpracy obu jednostek, który tym razem oznacza ulgę dla rodzin wielodzietnych. Kryta pływalnia „Wodny Raj” przy III Liceum Ogólnokształcącym dla posiadaczy Ostrowskiej Karty Rodziny 3+, wprowadziła ulgowy bilet w cenie 5 złotych. Poza tym rodziny wielodzietne będą mogły skorzystać z ogólnie dostępnej oferty „Niedziela na basenie”, w czasie której można razem ze swoimi dziećmi wesoło i aktywnie spędzić czas w godzinach od 12.00 do 15.00. - Niewątpliwie wyprawa na basen wielodzietnej rodziny wiązała się ze sporym wydatkiem finansowym. Sądzę, że przyjęta preferencyjna cena biletu przyczyni się do zainteresowania się naszą ofertą i zachęci osoby objęte programem do spędzania wolnego czasu w gronie całej rodziny na naszym basenie - mówi dyrektor Maria Tomalak. Posiadacze karty będą mogli również skorzystać z basenu przy ulicy Poznańskiej. W ciągu tygodnia od poniedziałku do piątku: 60 minut będzie kosztowało 4,50 złotych za osobę, za każdą następną minutę dopłata będzie wynosiła 0,08 złotych. Jak informuje dyrektor ZST Eugeniusz Namysł, wejście to będzie możliwe wtedy, kiedy cały basen nie jest wynajęty przez firmę.

Starosta Paweł Rajski i prezydent Jarosław Urbaniak wspólnie wspierają rodziny wielodzietne w Ostrowie

- Specjalną ofertę promocyjną dla rodzin wielodzietnych przygotowaliśmy na weekend. Wówczas za 60 minut spędzonych w wodzie zapłacą jedynie 4 złote za osobę bez dodatkowych opłat za następną minutę – dodaje dyrektor ZST. Program Ostrowska Karta Dużej Rodziny 3 + ma już 35 partnerów. System ulg i preferencji dla rodzin wielodzietnych zamieszkałych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego adresowany jest do rodzin z trojgiem i więcej dziećmi w wieku do 18. roku życia lub nawet do 24. roku życia, jeśli dziecko uczy się lub studiuje. Oferta obejmuje m.in. zniżki na zakup zabawek dla dzieci w wie-

CIĄG DALSZY WIELKIEJ INWESTYCJI KOMUNALNEJ

ku do 6 lat w firmie Delta Trade, zniżki w opłatach za udział w zajęciach sportowych w Akademii Sztuk Walki „Guerrier”, darmowe porady prawne w zakresie spraw rodzinnych i opiekuńczych w Kancelarii Adwokackiej Cezary Nowakowski, czy też zniżki na zakup wózków dziecięcych i akcesoriów w firmie PPHU Jędroch. Członkowie rodzin darmowy wstęp mają także na mecze I ligi koszykówki i inne imprezy organizowane przez Klub Sportowy „Stal” oraz imprezy organizowane przez Ludowy Klub Sportowy „Centra”. (jw)

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej była gospodarzem eliminacji rejonowych Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.

Retencja na Pruślinie Zbiornik retencyjny, który ma za zadanie odprowadzanie wód deszczowych z terenu całego osiedla, powstaje w północnej części osiedla Pruślin. Na terenie osiedla w tym roku kontynuowane będą prace przy budowie kanalizacji sanitarnej. Zamówienie obejmuje budowę zbiornika retencyjnego o objętości całkowitej 3717,6 m3. - Zbiornik ma za zadanie odprowadzanie wód deszczowych do istniejącego rowu i to z terenu całego osiedla. Konieczne jest czasowe przetrzymanie wód i ich zrzut do rowu, który dalej przebiega przez teren Lasów Państwowych – mówi Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim. MZD ogłosił także przetarg na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego budowy kanalizacji deszczowej o łącznej długości ok. 5 km oraz projektu budowlanego i wykonawczego nawierzchni ciągów pieszo-jezdnych o łącznej długości ok. 7,5 km na terenie osiedla Pruślin. Spółka PWiK Wodkan – podobnie jak w roku 2013 – będzie prowadzić prace związane z budową kanalizacji sanitarnej w tej części osiedla. - Prace w tym osiedlu, tak jak zapowiadałem, są prowadzone, środki na budowę kanalizacji deszczowej, sanitarnej i budowę dróg są zabezpieczone. Za nami najważniejsza i najtrudniejsza część tych prac – to uzyskanie wszelkiego rodzaju dokumentów, zezwoleń i pozwoleń na rozpoczęcie inwestycji. Teraz tempo prowadzonych prac zależy już wyłącznie od wysokości przekazywanych środków w kolejnych budżetach. Cieszę się, że widać postęp prac i – co najważniejsze – te prace widzą także mieszkańcy tego osiedla– podkreśla prezydent Jarosław Urbaniak. (jw) środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

Do końca lutego potrwa elektroniczny nabór do ostrowskich przedszkoli. W ramach rekrutacji przyjmowane będą dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dzieci młodsze będzie można zapisać podczas rekrutacji uzupełniającej, która uruchomiona zostanie 3 kwietnia 2014 r. Rodzice, którzy już mają dzieci w przedszkolu, mogą zadeklarować czy nadal chcą, by ich dzieci do przedszkoli uczęszczały. Rodzice deklarują także czas pobytu dziecka w przedszkolu. Z informacji pozyskanych z Wydziału Oświaty wynika, że rodzice zainteresowani są dłuższym pobytem dziecka w przedszkolu. Do przedszkoli przyjmowane są także dzieci, które dopiero zaczynają edukację przedszkolną. W Ostrowie Wielkopolskim jest 14 przedszkoli samorządowych. Przygotowano w nich 550 nowych miejsc. Przyjmowane będą przede wszystkim cztero- i trzylatki. W przedszkolach niepublicznych, czyli w tych, dla których organem prowadzącym nie jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski, jest dodatkowo 400 wolnych miejsc. W klasach zerowych przy szkołach – 125. W tym roku obowiązek rekrutacji spoczywa na dyrektorach przedszkoli. W przyszłym roku miasto będzie musiało podjąć stosowną uchwałę określającą kryteria. Pierwszeństwo przy naborze mają dzieci zameldowane na terenie Ostrowa Wielkopolskiego z rodzin wielodzietnych i rodzice samotnie wychowujący dzieci. Szczegóły naboru są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego: www.ostrowwielkopolski.um.gov.pl (jw)

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY

Rozwiązywali zadania

Z powodu mrozu prace wstrzymano

Elektroniczne przedszkolaki

Ostrowska „Jedynka” gościła 110 uczniów wraz z opiekunami z 65 szkół południowej Wielkopolski z powiatów: ostrowskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, jarocińskiego, pleszewskiego, kaliskiego oraz miasta Kalisz. Test konkursowy składał się z 16 zadań zamkniętych i 4 zadań otwartych, z których można było otrzymać maksymalnie 40 punktów. Na udzielenie odpowiedzi uczestnicy mieli 90 minut. Zdobycie co najmniej 32 punktów  kwalifikowało ucznia do etapu wojewódzkiego. Celem tego konkursu jest rozwijanie wiedzy matematycznej i doskonalenie umiejętności matematycznych. Rejonowa Komisja Konkursowa w składzie: Anetta Koźma, Beata Janiak, Izabela Matczak-Duży, Maria Kubis oraz Danuta Trzcielińska zakwalifikowała do etapu wojewódzkiego 12 uczniów, którzy będą uczestniczyć w eliminacjach finałowych w Poznaniu. Tradycyjnie, dla każdego uczestnika Konkursu, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim oraz Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego ufundowały drobne pamiątkowe gadżety. (rw)

Spotkanie i bal Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne ,,Stacja Bukownica” zaprasza na spotkanie organizacji pozarządowych połączone z prezentacją ich działalności. Celem uroczystości jest poznanie ciekawych dokonań poszczególnych stowarzyszeń, wymiana doświadczeń i zawiązanie partnerstwa. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 1 marca w sali Domu Młodego Rolnika w Bukownicy i połączone będzie z balem, podczas którego na uczestników czekać będzie wiele konkursów i niespodzianek. (rw)

Wystąpili dla seniorów W Publicznym Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. Jana Pawła II zorganizowano Dzień Seniora. Organizatorami imprezy byli nauczyciele języków obcych oraz wychowawcy i uczniowie klas pierwszych. Gościem spotkania, oprócz głównych bohaterów, czyli babć i dziadków, była Rada Rodziców szkoły. Uczniowie przygotowali nie tylko słodki poczęstunek, ale także część artystyczną. Dziadkowie wysłuchali prezentacji wokalnych gimnazjalistów, gry na pianinie, skrzypcach i gitarze. Nie zabrakło również popisów tanecznych. Ta coroczna impreza stanowi idealny sposób na zacieśnienie więzi rodzinnych. (rw)

W konkursie wzięło udział ponad stu uczniów

3


W TEJ INWESTYCJI LICZY SIĘ RÓWNIEŻ CZAS

Prezentacja w szkole Z doktorantką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Małgorzatą Kowalską spotkali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Gość LO prowadzi szereg projektów badawczych z dziedziny socjologii i kulturoznawstwa. W jednym z nich wzięła udział grupa młodzieży z I LO. Odpowiedziała ona na pytania m.in.: jak wywierać dobre wrażenie, jak stworzyć swój pozytywny wizerunek i podnieść poczucie własnej wartości, jak mówić, żeby nasz przekaz został właściwie odebrany i zapamiętany. Wiele zagadnień dotyczyło także profesjonalnego przygotowania się do prezentacyjnej formy egzaminów maturalnych. – Wskazówki naszego gościa z pewnością pozwolą uczniom doskonale zaistnieć na czekających ich wkrótce egzaminach, a także z powodzeniem funkcjonować w przyszłym życiu studenckim i zawodowym – mówi Małgorzata Lucińska, nauczyciel I LO. (hol)

„Pierwsze” w rankingu I Liceum Ogólnokształcące zdobyło Srebrną Tarczę w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Licealnych 2014. Ostrowskie „Pierwsze” zajęło najwyższe miejsce spośród liceów ostrowskich i 16. miejsce w Wielkopolsce. Zgodnie z postanowieniem Kapituły licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W ogólnopolskim rankingu I LO z Ostrowa uplasowało się na 248. miejscu. (hol)

Bezpłatna mammografia ,,Daj sobie szansę - zbadaj się’’ to hasło akcji, jaka skierowana jest dla pań, aby wykonały bezpłatne badania mammograficzne. Organizatorem akcji jest Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów „OPEN” w Poznaniu we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowie Wielkopolskim. W tym roku kalendarzowym badania będą przeprowadzone cztery razy w roku: 24 marca, 19 maja, 15 września i 10 listopada. Badania odbędą się w Ostrowie Wielkopolskim w mammobusie, jaki będzie stał przed Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną przy placu Rowińskiego 3. Rejestracja na badania trwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 pod numerem telefonu: 61 8557528, 61 8513077 lub 8001601678. W badaniach mogą uczestniczyć wszystkie kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które wciągu ostatnich dwóch lat nie korzystały z profilaktycznej mammografii opłacanej przez NFZ. Badania rozpoczynają się od godziny 9.00. Wymagane jest, aby każda z pacjentek miała przy sobie dowód osobisty oraz ważny dokument ubezpieczenia. (rw)

4

Drożej, czyli taniej Kontrowersje wokół planu zmiany budżetu w celu uruchomienia inwestycji przy ulicy Brzozowej zdominowały sesję Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Ostatecznie, miasto zapłaci więcej, ale za to otrzyma potężne dofinansowanie na zakończenie oczekiwanej od lat inwestycji. Nikt z członków Rady Miejskiej nie kwestionował potrzeby i konieczności modernizacji ulicy Brzozowej, łącznie z przebudową i podwyższeniem wiaduktu. Różnica zdań polegała na odmiennym spojrzeniu na finansowanie inwestycji. Według radnego Alojzego Motylewskiego, miasta nie stać na takie ustalenie warunków przetargu, żeby za szybsze tempo prac i skrócenie terminu płacić dodatkowe 1,8 mln zł. Warunki zamówienia publicznego na tę inwestycję zostały tak zapisane, że 80 % stanowi cena, a 20 % czas wykonania zadania, z preferencją za krótszy czas. Jednak czas w tej inwestycji jest wyjątkowo ważny. Od tego bowiem zależy, czy miasto zmieści się w terminie przewidzianym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego na zakończenie i rozliczenie inwestycji. Jeśli by

Radni przyjęli w głosowaniu wersję uchwały zaproponowaną przez prezydenta miasta

miasto nie dotrzymało terminu wykonania zadania, mogłoby dojść do konieczności zwrotu dotacji. Dlatego właśnie prezydent miasta Jarosław Urbaniak apelował, żeby nie „majstrować” przy tym zadaniu, gdyż Ostrów ma otrzymać rekordowe, w wysokości 11 mln zł, dofinansowanie na to zadanie. – To już absolutna końcówka unijnych funduszy z tego „rozdania”, dlatego nie wolno nam zmarnować okazji, która dla tej inwestycji może

V POWIATOWE WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

się już nie powtórzyć – apelował J. Urbaniak. Radny Motylewski próbował jeszcze przeforsować osobne głosowanie poprawek budżetowych, autopoprawek prezydenta, by można było wymóc w przetargach na wykonawcach jeszcze niższą cenę kosztem czasu, ale taki wniosek nie zyskał uznania rady. Ostatecznie, radni przyjęli wersję, dzięki której inwestycja będzie mogła być w pełni i na czas wymagany przez marszałka, realizowana. (jw)

SZKOLNY KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Wokół Tuwima Szkolnym konkursem „Tuwim znany i nieznany” zakończyły się w ostrowskim Zespole Szkół Usługowych obchody Roku Tuwima. W zmaganiach zorganizowanych przez nauczycieli języka polskiego wzięło udział 35 uczniów.

Gościem warsztatów dziennikarskich był reżyser Wojciech Pacyna

Dziennikarstwo na warsztacie Przedstawiciele gazetek szkolnych uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich. Zostały one już po raz piąty zorganizowane przez I Liceum Ogólnokształcące. Gościem specjalnym był reżyser rodem z Ostrowa – Wojciech Pacyna. Warsztaty Dziennikarskie w I LO odbyły się w miniony piątek, 31 stycznia. Patronat nad nimi objął starosta Paweł Rajski, który także przywitał się z młodzieżą. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele redakcji szkolnych gazet z: II LO, III LO, IV LO, LO Sióstr Salezjanek, ZSE, ZST, ZSU, ZSEB oraz gospodarze – z I LO. Pierwszą część warsztatów poprowadziła dziennikarka „Gazety Ostrowskiej”, która z uczniami skupiła się na wywiadzie prasowym. Nie bez powodu. Zadaniem bowiem uczniów w drugiej części było przeprowadzenie takowego wywiadu. Ich rozmówcą był Wojciech Pacyna, reżyser z Ostrowa Wielkopolskiego. Odpowiadał on na szereg dociekliwych pytań. Przybliżył pracę na planie filmowym, opisał trudności, ale także satysfakcję, jaką daje możliwość współpracy ze znanymi aktorami. Jednym z głównych celów warsztatów było przygotowanie młodzieży do samodzielnego przeprowadzania wywiadu oraz złożenia gazet – jednodniówek, które będą rywalizowały o tytuł najciekawszej. Organizatorami warsztatów byli: dyrektor I LO Marek Lewicki oraz nauczycielki: Elżbieta Kaźmierczak, Anna Przybył i Renata Kałużna. (hol)

Rozstrzygnięcie konkursu, który popularyzował wśród młodzieży wiedzę o życiu i twórczości Juliana Tuwima, rozwijał kreatywność, uzdolnienia polonistyczne, informatyczne i muzyczne odbyło się 29 stycznia. Nagrody przyznane zostały w trzech kategoriach. W kategorii „prezentacja multimedialna” I miejsce zajęła Kinga Rajfur z kl. 3 tc, II – Żaneta Janicka, Aleksandra Szyszka z kl. 1 ta oraz Piotr Caban z kl. 2 tc, a III – Dominika Sobiś, Natalia Ochnio z kl. 1 ta oraz Sabina Frąszczak z kl. 3 tc. W kategorii „recytacja” I miejsce przypadło Damianowi Stenderze oraz Klaudii Szulc z kl. 2 ta, II – Kamili Langwińskiej z kl. 1ta, a III – Katarzynie Fluder z kl. 2b. W kategorii „poezja śpiewana, piosenka” wyróżnienie otrzymał zespół w składzie: Monika Wicenciak z kl. 3 ta, Michalina Olejnik, Marlena Wałczyk z kl. 1 ta, Marzena Górna z kl. 3 tb. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim oraz Radę Rodziców ZSU. (hol)

W ZSU zakończono szkolne obchody Roku Tuwima środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


MUZEALNE WYSTAWY NOWOCZEŚNIE

Multimedia już działają

Zajęcia ze studentami

Od 1 lutego multimedia w ostrowskim Muzeum Miasta są dostępne zwiedzającym. To dwa infokioski oraz ekran dotykowy, będące częścią dwóch wystaw stałych: „Ostrów do 1939 roku” i „Ogród sztuk”. Otwarcie multimediów nastąpiło w miniony piątek, 31 stycznia. Zanim przybyli mogli zobaczyć multimedia, najpierw dyrektor Muzeum Miasta Witold Banach podziękował nauczycielom, którzy systematycznie korzystają wraz z uczniami z lekcji muzealnych. Następnie zaprezentowano multimedia, działające już w muzeum. O nowych możliwościach oglądania ekspozycji już szeroko przed dwoma tygodniami pisaliśmy, ale przypomnijmy. Multimedia w muzeum są częścią dwóch ekspozycji i zgodnie z tym są rozlokowane w dwóch salach. Pierwsza to „Ostrów do 1939 roku”, na której znajdziemy obiekty ilustrujące ważne rozdziały z historii miasta umieszczone w gablotach i antyramach, a ich dopełnieniem są multimedia: infokiosk dostosowany także do osób niepełnosprawnych oraz ekran dotykowy. –

Ekran dotykowy Brzmienie instrumentów ludowych w infokiosku już zostało sprawzawiera dwa główdzone podczas oficjalnego uruchomienia muzealnych mutimediów ne tematy. „Wypisy z dziejów miaWszystkie najważniejsze daty ilustrowane są sta” podzielono na 7 rozdziałów: właściciele m.in. fotografiami, zdjęciami przedmiotów miasta, miasto trzech religii, miasto i powiat, związanych z danym wydarzeniem, sygnałaoświata, miasto rzemieślników, kupców, przedmi dźwiękowymi. Druga ekspozycja stała siębiorców, miasto garnizonowe, życie społecz„Ogród sztuk” prezentuje instrumenty lune. „Ulicami dawnego Ostrowa” natomiast to dowe z regionu ostrowskiego, które stanoprezentacja najbardziej charakterystycznych wią część zbiorów nieżyjącego muzyka i kowidoków miasta na dawnych pocztówkach z lekcjonera Tadeusza Czwordona; oraz malat 1897-1939 – mówi Witold Banach. larstwo artystów związanych z naszym regioZnajdujący się na tej samej ekspozycji infonem, a uzupełnieniem i rozszerzeniem ekskiosk zawiera natomiast pięć tematów m.in.: pozycji są informacje zawarte w infokiosku, „Wehikuł czasu”, czyli taśma chronologiczw którym wyszczególniono dwa działy: sztuna uwzględniająca najważniejsze wydarzenia ka ludowa i sztuka wysoka. (hol) z dziejów miasta od XV w. do 1945 r.

UCZNIOWIE PIĘKNIE CZYTALI

UCZNIOWIE Z ,,SIÓDEMKI’’ BYLI W WARSZAWIE

Mistrzowie kodowania Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 uczestniczą od września 2013 r. w Ogólnopolskim Programie Pilotażowym „Mistrzowie Kodowania”. Ostatnio grupa uczniów uczestniczyła w ogólnopolskim podsumowaniu pilotażowej edycji tego programu.

Każdy z uczestników konkursu zaprezentował fragmenty utworów literackich

Konkurs czytania W Bibliotece Szkolnej Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Wzięli w nim udział uczniowie tej placówki. W konkursie wzięło udział wielu gimnazjalistów. Uczestnicy prezentowali samodzielnie wybrane fragmenty utworów literackich. Jury oceniało następujące elementy składające się na miano ,,pięknego czytania”: dobór repertuaru, kultura słowa, interpretacja tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyłonienie „mistrzów czytania” stanowiło nie lada gratkę, bowiem konkurencja była spora. Ostatecznie komisja konkursowa wyłoniła laureatów, którymi zostali: Arkadiusz Brudło (kl. 2c), Katarzyna Goclik (kl. 1c), Natalia Jarczak (kl. 2d) i Katarzyna Dziekan (kl. 3a). Natomiast wyróżnienia otrzymali: Marta Szczepańska (kl. 1c), Amanda Grabia (kl.1c), Zuzanna Romańska (kl.1d) i Eliza Piórkowska (kl. 2f). Zarówno laureaci jak i wyróżnieni zostali nagrodzeni. Laureaci Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania wezmą udział w etapie międzygimnazjalnym, który odbędzie się 3 marca w tej placówce. (rw) środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

Spotkanie odbyło się w styczniu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Tam udali się: Weronika Reinert, Nikodem Pietras, Jakub Leśniak oraz Michał Bałoniak wraz z nauczycielami. Podczas dwudniowej wizyty w stolicy uczniowie zwiedzali miasto i gościli w Centrum Nauki Kopernik. Odwiedzili również Sejm, gdzie została otwarta specjalna wystawa prezentująca dokonania szkół w programie. W pilotażowej edycji wzięły udział 34 szkoły podstawowe z całej Polski. Za naukę odpowiadało 73 nauczycieli różnych specjalizacji, którzy przed rozpoczęciem programu spotkali się na szkoleniu w Warszawie, by nauczyć się programowania w języku Scratch, a później przekazać go swoim uczniom. W Szkole Podstawowej nr 7 projekt realizowało wraz z uczniami 3 nauczycieli: Krzysztof Stec, Monika Dryjańska i Ewa Bartczak. W dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych uczestniczyło 20 uczniów z klas 3, 5 i 6. Projekt ten ma na celu upowszechnienie nauki programowania i obejmuje uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch, tworząc swoje autorskie gry i zabawne programy. Niewątpliwą zaletą tych zajęć był ich błyskawiczny efekt, jaki widział uczeń, tworząc swój program, a potem go uruchamiając. Rezultaty pracy uczniów podlegały ocenie komisji konkursowej, która wyłoniła zwycięzców – Mistrzów Programowania Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim. Na Ogólnopolskim Festiwalu Projektów spotkały się reprezentacje wszystkich szkół z Polski, które brały udział w pilotażu. Uczniowie zaprezentowali swoje projekty wykonane w Scratchu, pokazali, czego się nauczyli i pochwalili się swoimi sukcesami. Uczniowie „ostrowskiej ,,siódemki” będą nadal zgłębiać tajemnice programowania i rozwijać swoje pasje w kolejnej edycji programu, której początek przewidziany jest na marzec 2014 r. (rw)

W Szkole Podstawowej nr 7 odbyła się nietypowa lekcja wychowania fizycznego. Zajęcia poprowadzili studenci Społecznej Akademii Nauk. To właśnie oni prowadzą akcję pod hasłem ,,Student SAN Ci to powie, trenuj dużo ruch to zdrowie”. Całe to przedsięwzięcie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia. Zajęcia zostały zorganizowane wspólnie z instruktorami klubu fitness ,,Fabryka Zdrowia”. Chłopcy z instruktorem Mateuszem Frąszczakiem wzięli udział w ćwiczeniach sprawnościowych, natomiast dziewczynki uczestniczyły w zajęciach zumby, prowadzonych przez instruktorkę Agnieszkę Szymczak. Instruktorzy z zaangażowaniem przeprowadzili zajęcia, zarażając dzieci optymizmem i wywołując uśmiech na ich twarzach. (rw)

Seminarium w liceum 31 stycznia w ramach patronatu, jakim Uniwersytet Medyczny w Poznaniu objął klasy biologiczno-chemiczne II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, klasa II d uczestniczyła w zajęciach seminaryjnych z histologii. Uczniowie zapoznali się z metodami preparowania i wybarwiania tkanek oraz sporządzania preparatów mikroskopowych. Przy pomocy nowego mikroskopu z kamerą, o jaki wzbogaciła się ostatnio szkoła, oglądali obrazy mikroskopowe dróg oddechowych, śledziony, rdzenia kręgowego i nerki. Zajęcia prowadziła mgr Karolina Wojtowicz – pracownik naukowy Katedry Histologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. (hol)

Gitarownia gra Zbrodnia Ikara z Kalisza zagrała na koncercie w Młodzieżowym Domu Kultury. A już niebawem publiczność usłyszy blues-rockową ostrowską formację The Hoof. Kaliska formacja Zbrodnia Ikara była kolejnym gościem w ramach cyklu „Never Ending Gitarownia”, organizowanego w Młodzieżowym Domu Kultury. Tym razem Zbrodnia zagrała w nieco odmienionym składzie. Nową wokalistką została Natalia Felisiak, zaś miejsce dotychczasowego gitarzysty rytmicznego zajął Sławomir Binaś (wcześniej gitarzysta Detoksu). Skład dopełniali: Karolina Olek, Marcin Felisiak i Alan Lipiński. Zbrodnia Ikara zagrała autorski materiał, zachowany w stylistyce hardrockowej, który w dużej części pojawi się na kolejnej płycie zespołu. Na koncercie jak zwykle nie zawiodła młodzież, która tłumnie pojawiła się w MDK. Za chwilę natomiast już kolejny koncert w ramach cyklu w MDK. 21 lutego o godz. 20.30 zagra blues-rockowa ostrowska formacja The Hoof. Ten zespół tworzą doświadczeni muzycy: Natalia Iwanek (wokal), Filip Szkudlarek (gitara), Rafał Grzęda (gitara basowa) oraz Grzegorz Greinert (perkusja). Wstęp jak zwykle wolny. (hol)

Mistrzowie kodowania z ,,Siódemki’’ wraz z opiekunami

5


NOWOROCZNY KONCERT DLA RODZICÓW I DZIADKÓW

Dla domów dziecka Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek wzięli udział w akcji ,,Góra grosza”. Celem tej ogólnopolskiej akcji jest uświadomienie dzieciom, że nawet drobne grosze zebrane przez wiele osób mogą stanowić dużą wartość, która po przeliczeniu wykorzystana zostanie na pomoc dla dzieci z domów dziecka. W szkole uczniowie z Samorządu Szkolnego rozwiesili plakaty promujące akcję. Ponadto przygotowano odpowiednio zabezpieczony pojemnik, który służył do zbierania pieniędzy. W sumie w Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek zebrano 472,25 zł. Pieniądze te zostały przesłane do organizatorów akcji. ,,Góra grosza” była zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. (rw)

Podsumowali badania Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów „OPEN” w Poznaniu we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Ostrowie Wielkopolskim w minionym roku 2013 przeprowadził badania profilaktyczne dla kobiet. Badania odbywały się w mammobusie dla pań z grupy wiekowej 50-69 lat, które wcześniej nie chorowały na raka piersi. Badania odbyły się w pięciu terminach. Uczestniczyło w nich 262 kobiet z roczników 1944-1963. Panie te co dwa lata mogą i powinny uczestniczyć w takim badaniu profilaktycznym. Według danych otrzymanych z ośrodka „OPEN” u przebadanych kobiet w 2013 roku wykryto pięć zmian złośliwych, jedną zmianę podejrzaną i jednego raka. Panie te zostały skierowane na dalsze leczenie. (rw)

Zatańczyli i zaśpiewali Wzorem lat ubiegłych uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej przygotowali Koncert Noworoczny. Wysłuchali go i obejrzeli zaproszeni goście. Te noworoczne spotkania na stałe wpisały się już w tradycję ostrowskiej ,,Jedynki’’. Tym razem koncert zorganizowano w hali sportowej tej placówki. Na widowni zasiedli przede wszystkim rodzice i dziadkowie uczniów oraz ich rodzeństwo. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej odsłonie zaproszeni goście obejrzeli bajkowe jasełka. Magia cudu narodzin Dzieciątka, mimo minionych już świąt, wprowadziła niepowtarzalną atmosferę. Dzieci wcieliły się w znane postacie biblijne, a dekoracja oraz gra świateł i dobrze dobrane stroje młodych artystów wywarły wrażenie na widzach. Za występ uczniowie zebrali gromkie brawa. W części drugiej koncertu soliści oraz zespół wokalny działający w tej placówce zaprezentował się w utworach muzycznych. Były to wykonania lekkie i łatwo wpadające w ucho, stosowne do karnawału. Wspólnie z dziećmi piosenki nucili zarówno rodzice jak i dziadkowie. Również i druga część koncertu przypadła do gustu widowni, która nagrodziła

Koncert Noworoczny odbył się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1

młodych artystów oklaskami. Po zakończonym koncercie Grzegorz Graczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, w imieniu własnym i uczniów, podziękował Adamowi Wasieli. Uczniowie wręczyli bukiet kwiatów i wykonali specjalnie dla pana Adama przygotowaną piosenkę oraz taniec. Tegoroczny Koncert Noworoczny został przygotowany przez ze-

ODWIEDZINY W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

spół nauczycieli religii pod kierunkiem Izabeli Maroszek i Adama Wasieli, nauczyciela muzyki. W realizację włączyła się również Iwona Łaźniak-Rolak, nauczyciel języka polskiego, Beata Raczak-Sobczak, nauczyciel historii oraz Samorząd Uczniowski. W przygotowaniu przedstawienia pomagali również rodzice występujących dzieci. (rw)

PIERWSZA ZABAWA KARNAWAŁOWA

Bawili się w Borowiance W Restauracji ,,Borowianka” bawili się seniorzy. Wieczorek zorganizował zarząd rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Ostrowie Wielkopolskim.

MDK zaprasza Jak co roku, Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza dzieci i młodzież na ferie. Oferta bezpłatnych zajęć jest atrakcyjna i szeroka. Bezpłatne zajęcia w placówce przy ul. Gimnazjalnej 5 odbywają się od poniedziałku, 3 lutego. Chętni mogą wziąć udział w zajęciach: teatralnych, tanecznych, plastycznych, wokalnych, szachowych, komputerowych, pograć w tenisa stołowego czy gry planszowe. Na zakończenie ferii, w piątek, 14 lutego, zaplanowano tradycyjny MDK-owski balik karnawałowy, który rozpocznie się o godz. 16.30. (hol)

Uczniowie z ,,Jedynki” wystąpili dla seniorów

Seniorzy licznie przybyli na pierwszą zorganizowaną w tym roku zabawę karnawałową do ,,Borowianki’’. Spotkali się tam nie tylko członkowie związku i ich rodziny, ale i inni goście. Wszystkich zebranych powitał Jerzy Waliduda, przewodniczący ostrowskiego oddziału PZE, R i I, który życzył wszystkim przybyłym udanej zabawy. Do tańca seniorom przygrywał zespół ,,CENTER”, który grał stare i nowe przeboje taneczne. Restauratorzy przygotowali dla swoich gości smaczne posiłki. Była kawa i ciasto, obiadokolacja i zimny bufet. Seniorzy w doskonałych humorach i karnawałowym nastroju bawili się do późnych godzin wieczornych. Następna zabawa karnawałowa odbędzie się w Tłusty Czwartek, 27 lutego br., również w Restauracji ,,Borowianka”. Na początku lutego zarząd związku zaprasza seniorów do swojej siedziby przy ul. Zamenhofa na zapisy na wczasy, jakie odbędą się w (rw) sezonie letnim.

Kolędowanie u seniorów Omnibus w Bursie W Bursie Szkolnej im. Stefana Rowińskiego przy ulicy Tomczeka, wzorem lat ubiegłych, zorganizowano konkurs ,,Omnibus””. W rywalizacji wzięli udział wychowankowie tej placówki. Konkurs dotyczył wiedzy ogólnej. Młodzież miała okazję wykazać się wiadomościami z takich dziedzin, jak: biologia, geografia, historia, język polski, języki obce czy kultura i sztuka. Po podsumowaniu wyników pierwsze miejsca zajęła Dominika Jonczyk (grupa II). Tym samym zdobyła ona tytuł Omnibusa Bursowego. Drugie i trzecie miejsca zajęły Julia Biegańska i Ewelina Kwaśnik (obie grupa III). Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. (rw)

6

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 wystawili program artystyczny. Jego odbiorcami byli pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Partyzanckiej. Dzieci przedstawiły ciekawy program, w ramach którego zaprezentowały recytacje oraz zaśpiewały kolędy i pastorałki. Występ milusińskich został entuzjastycznie przyjęty przez pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, którym umilił czas i przypomniał rodzinną atmosferę. Nie obyło się bez wzruszeń. Spotkania takie rozwijają w młodych ludziach wrażliwość na potrzeby starszych oraz uczą szacunku i empatii. Program artystyczny przygotowały wraz z dziećmi nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Anna Fic i Beata Jędrzejak w ramach zajęć rozwijających zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych muzycznie i teatralnie. Tym samym dzieci uczestniczą w projekcie Unii Europejskiej pod nazwą: „Od dziś pracuję na swój sukces”. Seniorzy oraz ich opiekunowie wyrazili chęć spotkania się z dziećmi w okresie wiosennym i letnim. (rw)

Seniorzy dobrze bawili się w ,,Borowiance’’ środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI K.K BACZYŃSKIEGO

Znawcy Baczyńskiego

Historia w bibliotece „Historia Ostrowa na przestrzeni dziejów” – to projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego z okazji jubileuszu 300-lecia ponownej lokacji Ostrowa 1714-2014. W jego ramach w ferie zimowe w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzież przy ul. Królowej Jadwigi 3 odbędzie się cykl wykładów. „Czym jest historia, dlaczego jej się uczymy, jakie znaczenia ma dla nas historia regionalna?”, „Polska i Ostrów w średniowieczu”, „Ostrów w XVI–XVII wieku”, „Wielkopolska w XX-leciu międzywojennym”, „Historia III Rzeczypospolitej”, „Dzieje ostrowskiej oświaty”, „Imiona ostrowian w latach 19391945” – to tytuły kilku z zaplanowanych (wykaz wszystkich można znaleźć na stronie internetowej biblioteki). Podsumowanie projektu i rozdanie dyplomów uczestnictwa w Regionalnym Studium Edukacyjnym odbędzie się natomiast w sobotę, 15 lutego. (hol)

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, Gimnazjum nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącego zwyciężyli w Powiatowym Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o K.K. Baczyńskim i jego twórczości. Uczestnicy rywalizacji musieli się wykazać wiedzą oraz umiejętnościami recytatorskimi i plastycznymi. Rozstrzygnięcie zmagań odbyło się 29 stycznia w Bibliotece Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Sam konkurs odbył się 27 stycznia w Szkole Podstawowej nr 4. Każda szkoła podstawowa, gimnazjalna i ponadgimnazjalna mogła wystawić dwie drużyny składające się z dwóch osób piszących test i jednej osoby recytującej wiersz poety. W konkursie pisemnym i recytatorskim wzięło udział 66 uczniów, a w konkursie plastycznym związanym tematycznie z wierszami poety K. K. Baczyńskiego – 19. Jury konkursowe oceniło prace plastyczne, recytacje wierszy oraz testy i przydzieliło nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych. W kat. SP I miejsce zajęła drużyna z SP 6 w składzie: Olga Hypka, Marta Rauk, Monika Marczak, II miejsce: Amelia Waliszewska, Anna Suchecka, Zofia Kempińska (Szkoła

Jedni z laureatów konkursu

Podstawowa nr 5), a III miejsce: Aleksandra Juszczak, Izabela Matuszczak, Maria Wcześniak (Szkoła Podstawowa nr 9). W kategoria gimnazjów 1. miejsce przypadło Gimnazjum nr 1: Beniamin Machała, Jakub Wróblewski, Izabela Dyczak, 2. – Gim. w Nowych Skalmierzycach: Patryk Drzewiecki, Roksana Jaźwiec, Weronika Wawrzyniak, a 3. – Gimnazjum w Lewkowie: Izabela Galewska, Maria Świerzewska, Adrianna Marczak. W kategorii liceów 1. miejsce zajęli

KONCERT NOWOROCZNY W IV LO

uczniowie z I LO: Wojciech Trzcieliński, Kinga Bilska, Klaudia Spychalska. 2. – uczniowie z II LO: Weronika Bodylska, Marcin Prymas, Anna Kraska, a 3. – uczniowie z IV LO: Anna Kasprzyk, Dominika Walczak, Marta Mróz. Organizatorami konkursu byli: 101 Drużyna Harcerek Starszych im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, a fundatorami nagród – Starosta Powiatu Ostrowskiego oraz biblioteka. (hol)

SIÓDMA EDYCJA KONKURSU ZA NAMI

Plastyczny spacer Międzyszkolny Konkurs Plastyczny im. Antoniego Serbeńskiego „Spacer po moim mieście” właśnie został rozstrzygnięty. Jury oceniło w nim niemal 400 prac dzieci z Ostrowa i powiatu ostrowskiego.

IV LO przygotowało koncert noworoczny

„Fryderyk” od uczniów Wicestrosta Tomasz Ławniczak otrzymał statuetkę „Fryderyka” od uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego. Nagrodę tę przyznano mu podczas styczniowego Koncertu Noworocznego. W IV LO tradycją stało się przyznawanie specjalnych wyróżnień Fryderyków osobom szczególnie zasłużonym na rzecz IV Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku otrzymał je wicestarosta Tomasz Ławniczak, a nagrodę wręczyła dyrektor szkoły Jolanta Maćkowiak. –Jest to dla mnie szczególna nagroda, bo otrzymałem ją od uczniów szczególnie uzdolnionych – powiedział wicestarosta Tomasz Ławniczak. Z tej okazji uczniowie IV LO przygotowali 20 stycznia w „n-Klubie – sztuka i edukacja” ponadgodzinny koncert noworoczny. Można było usłyszeć najbardziej znane polskie kolędy w wykonaniu Mai Gawłowskiej. Nie zabrakło też najbardziej znanych, anglojęzycznych utworów świątecznych w wykonaniu Darii Nowackiej. Koncert przygotowany został pod kierunkiem Danuty Wróbel i Agnieszki Dukowicz-Kujawy. Wzięli udział m.in.: wicestarosta Tomasz Ławniczak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk, prezes Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Józef Kozan, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim oraz radny powiatowy Andrzej Knopiński. (hol) środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

Była to już siódma edycja konkursu, którego inicjatorem i koordynatorem jest artysta plastyk Krzysztof Ryfa. Plastyczna rywalizacja została zorganizowana w Gimnazjum nr 3 oraz w Szkole Podstawowej Spółdzielni Oświatowej „Edukator”. Rozstrzygnięcie odbyło się w piątek, 24 stycznia. Na konkurs napłynęło niemal 400 prac z Ostrowa oraz powiatu ostrowskiego przedstawiających głównie zabytki naszego miasta oraz ciekawe „trakty” spacerowe. Jury w składzie: Czesław Woś – artysta plastyk, znany ostrowski grafik, Krzysztof Maik – fotografik i grafik komputerowy oraz Szymon Wojtak – malarz, opiekun Galerii 33 postanowiło nagrodzić 33 prace i przyznać 24 wyróżnienia. Uroczystość otworzył dyrektor Gimnazjum nr 3 Marek Ewiak, następnie dzieci mogły obejrzeć swoje prace na wystawie i wysłuchać komentarza Czesława Wosia na ich temat oraz odebrać z rąk organizatorów podarunki ufundowane m.in. przez Gimnazjum nr 3, SP „Edukator”, firmę Kamiks, Galerię 33 oraz sklep papierniczy przy ul. Kościelnej. Wystawę można teraz oglądać do 1 marca. (hol)

Ostrowianka w Universitas „Bliscy nieznajomi. Górnośląskie pogranicze w polskiej i niemieckiej prozie współczesnej” – ta książka autorstwa ostrowianki dr Kornelii Ćwiklak ukazała się niedawno w prestiżowym wydawnictwie Universitas. To jedno z najważniejszych i najwyżej cenionych wydawnictw naukowych w Polsce, które specjalizuje się w publikowaniu książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny humanistyki, ze szczególnym uwzględnieniem historii i teorii literatury, historii sztuki, nauki o języku. Dr Kornelia Ćwiklak, ostrowianka, zajmuje się problematyką pogranicza, komparatystyką, polsko-niemieckimi relacjami w literaturze współczesnej oraz translatologią. Publikowała dotychczas m.in. w: „Pamiętniku Literackim”, „Kresach” czy „Toposie”. O jej najnowszej książce będzie można z nią porozmawiać już w najbliższy piątek, 7 lutego, o godz. 17 w czytelni Biblioteki Publicznej. (hol)

Poznali historię ratusza Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 wzięli udział w kolejnych zajęciach z cyklu ,,Sobota z historią”. Tym razem pasjonaci lokalnej historii udali się wraz z Grażyną Lewandowską do ostrowskiego ratusza. Celem zajęć było poznanie dziejów obiektu oraz funkcji, jakie pełnił na przestrzeni lat. Dzięki zaprezentowanym starym fotografiom z przełomu wieku XIX i XX uczniowie mogli zapoznać się ze zmianami, jakie następowały w wyglądzie dawnej siedziby władz miejskich oraz w jej najbliższym otoczeniu. Uczniowie dowiedzieli się o bramie przejazdowej przez ratusz oraz o dwóch pomnikach, które postawili w jego otoczeniu rządzący do 1918 r. w Ostrowie Niemcy. Grupa uczniów odwiedziła również bibliotekę muzealną oraz salę, w której udzielane są śluby cywilne. Następna ,,Sobota z historią” poświęcona będzie Kościołowi Najświętszej Maryi Panny. (rw)

Laureaci konkursu „Spacer po moim mieście”

7


55 LAT KGW W LEZIONIE

ROLNICZE SZKOLENIA

Gospodynie ciągle w formie Radzili o ,,roli’’ 55 lat istnieje zrzeszające 55 pań Koło Gospodyń Wiejskich w Lezionie. Z tej okazji 25 stycznia br. w świetlicy wiejskiej zorganizowano uroczystości jubileuszowe, na których nie zabrakło wspominek. Pierwszą przewodniczącą Koła była Leokadia Kosicka. Współpracując z Kółkiem Rolniczym oraz istniejącą wówczas Ochotniczą Strażą Pożarną, organizowano m.in. majówki, festyny oraz dożynki wiejskie. Początkowo gospodynie skupione w KGW organizowały głównie wycieczki krajoznawcze, kursy gotowania i pieczenia, wypożyczanie naczyń, prelekcje zdrowotne czy tzw. „pierzochy”, czyli wspólne darcie pierza. Kontynuację przedsięwzięć poprzedniczki przejęła w latach osiemdziesiątych następna przewodnicząca, Aniela Szymczak, która swą funkcję pełni do dziś. Ona również zaczęła organizować kursy kulinarne, rozszerzając je o prezentację urządzeń kuchennych. Ponadto organizowano kursy szycia, robótek na drutach i szydełku, wspólną hodowlę piskląt, wyjazdy na wycieczki oraz pielgrzymki. Dziś nie drze się już wspólnie pierza, ale można zaprosić mieszkańców wioski na wspólne biesiadowanie przy stole lub kolędowanie. Organizowane są również inne uroczystości: Dzień Kobiet, spotkanie opłatkowe oraz spotkania z seniorami. Dla wielu są one odskocznią od codzienności, a przygotowujące je panie angażują się w nie, by przyciągnąć do wspólnej

„Wspólna Polityka Rolna na lata 2014-2020 a działania prośrodowiskowe w nowej perspektywie finansowej” - pod takim właśnie hasłem odbyło się 14 stycznia w sali budynku urzędu w Przybysławicach szkolenie dla rolników. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Marszewie. Omawiane zagadnienia dotyczyły działań proponowanych w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich, warunków dostępu do poszczególnych działań rolników i innych podmiotów oraz możliwości skorzystania z dofinansowania. W szkoleniu wzięli udział rolnicy z poszczególnych wiosek współpracujący z Biurem WODR, które działa na terenie Gminy i Miasta Raszków.

Największym zainteresowaniem cieszyły się informacje o działaniach związanych z modernizacją gospodarstw rolnych, ułatwieniem startu młodym rolnikom (tzw. premie dla młodych rolników) oraz premie dla małych gospodarstw. Szkolenie prowadziła Jolanta Szydłowska oraz Maria Biadała, która na co dzień pracuje w gminnym Biurze WODR w Raszkowie. (olo)

Burmistrz Bożena Budzik wręczyła na ręce przewodniczącej KGW Anieli Szymczak list gratulacyjny oraz bukiet kwiatów

biesiady jak najwięcej mieszkańców. Od 2010 roku członkinie KGW korzystają ze świetlicy wiejskiej – zaadaptowanej na potrzeby wsi dawnej szkoły podstawowej. (jw)

ZMIANY NIE OMINĄ RÓWNIEŻ CMENTARZA Podczas szkolenia rolników w Przybysławicach

Elektroniczny cmentarz TRADYCYJNE SPOTKANIE

Od początku roku działa już elektroniczna mapa cmentarza w Nowych Skalmierzycach, wraz z bazą danych osób tam pochowanych. W lipcu ma zostać oddany do użytku, po trwającej dwa lata budowie, nowoczesny dom przedpogrzebowy złożony m.in. z sali ceremonii pogrzebowych, komór chłodniczych oraz zaplecza gospodarczo- sanitarnego.

Noworoczne życzenia Tradycyjnie już na początku stycznia spotkali się członkowie organizacji działających na terenie Korytnicy, aby złożyć sobie życzenia i podsumować miniony rok. Przy bogato zastawionych stołach zasiadło ponad 60 osób. Na spotkanie przybył także burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak i przewodniczący Rady Gminy i Miasta Raszków Andrzej Matyba, radna gminna Krystyna Dyczak oraz ksiądz proboszcz Wojciech Pachciarz. Burmistrz życzył kolejnego tak udanego roku, satysfakcji z podejmowanych działań oraz pogodnej codzienności. Następnie wszyscy przełamali się opłatkiem. Dla mieszkańców Korytnicy był to wyjątkowo aktywny rok, dlatego członkowie Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczej Stra-

ży Pożarnej mieli co wspominać. Warto tu nadmienić, że właśnie w Korytnicy odbyło się Powiatowo – Gminne Święto Strażaka, a poza tym sołectwo Korytnica w ubiegłym roku pełniło funkcję gospodarza Gminnych Dożynek – największej imprezy plenerowej organizowanej na terenie Gminy i Miasta Raszków. Oczywiście, w Korytnicy odbyły się także imprezy z okazji: „Dnia Kobiet”, „Dnia Dziecka” czy „Dnia Seniora”. Wielu mieszkańców z terenu całej gminy bawiło się także na Biesiadzie Dożynkowej w Korytnicy.

Trwa praca przy budowie nowego domu przedpogrzebowego

Aby odszukać grób bliskiej osoby, wystarczy teraz na stronie internetowej nowoskalmierzyckiego magistratu kliknąć w zakładkę „Cmentarz komunalny Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce”, aby zostać przekierowanym na portal GROBONET zajmujący się interaktywną ewidencją osób zmarłych i ich grobów. Mający problem ze znalezieniem mogił bliskich mogą przede wszystkim sprawdzić, czy dana osoba jest tu pochowana. Interaktywny plan nekropolii, jej podział na sektory, rzędy i numery grobów pozwala również na dokładne umiejscowienie mogiły wskazanej przez nas osoby. Wyniki poszukiwań, czy-

8

li wspomnianą lokalizację nagrobka i jego zdjęcie można wydrukować i zabrać ze sobą na cmentarz. Z portalu możemy dowiedzieć się również, czy w danej mogile spoczywa ktoś jeszcze, uregulować płatności za wybrany grób, czy też zapalić wirtualny znicz jako symbol naszej pamięci o kimś, do kogo np. z racji dużej odległości trudno nam dotrzeć. Osoby, które żegnają bliskich, mogą zamieścić nekrolog informujący o dacie pogrzebu, a dział „Rocznice” powiadamia każdego dnia o rocznicach urodzin bądź śmierci osób tu pochowanych. (jw)

W trakcie „Noworocznego spotkania” środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLACH

GMINA W ZESTAWIENIU ,,RZECZPOSPOLITEJ”

Dla starszych

Odolanów w rankingu

W przedszkolach w gminie Ostrów przygotowano uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Występy dzieci odbyły się w placówkach m.in. w Lewkowie i Gorzycach Wielkich.

Gmina Odolanów jest jedną z czterech gmin miejsko-wiejskich w Wielkopolsce, która znalazła się w rankingu wykorzystania funduszy unijnych ,,Samorząd Europejski” ,,Rzeczpospolitej”.

W styczniu w Publicznym Przedszkolu w Lewkowie obchodzono Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość odbyła się w sali wiejskiej. Dzieci zaprezentowały seniorom wiersze, piosenki, tańce, a także złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Po części artystycznej dyrektor przedszkola życzyła babciom i dziadkom długich lat w zdrowiu, radości, pomyślności. W Lewkowie dzieci przygotowały uroczystość dla babć i dziadków Podobna uroczystość odbyła się w Przedszkolu Publicznym im. M. Konopnickiej w Gorzycach Wielpiosenki, wiersze, inscenizacje i tańce w wykokich. Każda z grup przedszkolnych zaprezentonaniu przedszkolaków. Występy dzieci zostały wała programy artystyczne, na które składały się nagrodzone gromkimi brawami. (hol)

Ranking przedstawia poziom pozyskiwania środków unijnych w 2012 roku. Gmina Odolanów jest jedną z czterech w Wielkopolsce gmin miejsko-wiejskich (w rankingu są jeszcze Buk, Środa Wielkopolska i Opalenica), która znalazła się w zestawieniu. Odolanów na liście jest na 78. pozycji (na 100). Ranking przestawia także ilość

środków otrzymanych na jednego mieszkańca w 2012 roku – dla gminy Odolanów to kwota 950 zł na mieszkańca. Odolanowski samorząd podkreśla, że w ciągu ostatnich trzech lat pozyskał z UE 25 mln 824 tys. 500 zł bezzwrotnych dotacji. Teraz gmina przygotowuje się do nowego unijnego rozdania 2014-2020.

CIEKAWA OFERTA DLA UCZNIÓW

Warsztaty artystyczne I Warsztaty Plastyczno-Muzyczne odbyły się w Gimnazjum w Raczycach. Wzięło w nich udział 25 uczniów z kilku gminnych szkół. „Zimowy zmierzch” – pod takim tytułem odbyły się warsztaty plastyczno-muzyczne w Gimnazjum w Raczycach. Ich pomysłodawcami byli nauczyciele uczący w Raczycach: Bogna Płókarz i Tomasz Zwoliński. Celem zajęć artystycznych było doskonalenie zdolności i umiejętności wo-

kalistów, którzy w urokliwej scenerii zaprezentowali swoje talenty. Na zakończenie, dyrektor szkoły Sławomir Kowalski obdarował uczestników upominkami, podziękował za udział w warsztatach i zaprosił na następne w przyszłym roku. (hol)

Występy dzieci w Gorzycach Wielkich zostały nagrodzone brawami

SETNE URODZINY MIESZKANKI GMINY

Życzenia dla stulatki Setne urodziny obchodziła niedawno Marta Michalak z Sobótki. Jubilatce życzenia złożyły też władze gminy Ostrów Wielkopolski. Życzenia zdrowia i pomyślności złożyli stulatce członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi i sąsiedzi. Na uroczystość przybyli też przedstawiciele samorządu gminy Ostrów Wlkp.: wójt Piotr Kuroszczyk, przewodniczący Rady Gminy Piotr Śniegowski i radny Ryszard Adamek, a także przedstawiciele organizacji działających na terenie Sobótki. W intencji jubilatki w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sobótce została odprawiona msza święta dziękczynna. Marta Michalak urodziła się 4 stycznia 1914 r. w Sobótce. Urodziła troje dzieci, doczekała się 6 wnuków, 5 prawnuków i jednego praprawnuka. Jest osobą spokojną, pogodną i optymistycznie nastawioną do życia. Cieszy się dobrym zdrowiem, interesuje się sprawami zarówno najbliższych, jak i wydarzeniami w kraju i na świecie.

W Raczycach odbyły się warsztaty artystyczne

kalnych i plastycznych, integrowanie środowiska, a także poszukiwanie talentów. Warsztaty plastyczne poświęcone były architekturze i urbanistyce. Uczniowie wykonywali z papieru nietypowy dom, bo składający się z pięciu ścian. W tym czasie śpiewacy przygotowywali się do występów. W warsztatach wzięło udział 25 uczniów z gimnazjum w Odolanowie, Wierzbna, Świecy, Raczyc i trzech uczniów ze szkoły filialnej w Raczycach. Efektem godzinnej pracy twórczej była wystawa bajkowych domków, a punktem kulminacyjnym warsztatów był koncert kolęd i pastorałek. Zaprezentowało się na nim 14 wo-

Setne urodziny obchodziła mieszkanka Sobótki

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

W ich ramach odbył się też koncert

Odwiedź nas na: www.facebook.com/gazetaostrowska 9


GMINNA AKCJA CHARYTATYWNA

DELEGACJA NA SPOTKANIU OPŁATKOWYM

Zbierali dla Oli i Pauli

Brackie spotkanie

,,Jeśli mogę, to pomogę” to hasło akcji charytatywnej, jaka była przeprowadzona na rzecz dwóch chorych nastolatek: Oli i Pauli. Jej podsumowanie miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach.

Delegacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Sieroszewice uczestniczyła w spotkaniu noworocznym bractw kurkowych działających na terenie diecezji kaliskiej. Spotkanie to zostało zorganizowane już po raz czternasty.

Podczas zumby zatańczyło wielu mieszkańców Przygodzic

W akcję charytatywną włączyły się: miejscowy samorząd i parafia, a przede wszystkim mieszkańcy gminy Przygodzice. W efekcie zebrano ponad 40 tys. złotych, które pomogą w leczeniu Oli i Poli.- Jedna z dziewczynek ma poważną wadę serca, druga walczy z nowotworem. Dzięki hojności ofiarodawców udało się zebrać środki pieniężne, które przekazaliśmy już potrzebującym - mówi jeden z realizatorów akcji Robert Kaczmarek. Akcja została rozpoczęta od charytatywnej zumby, jaka odbyła się 27 października 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. Zatańczyło wtedy blisko 220 osób i profesjonalni instruktorzy tego tańca.

Kolejną imprezą, podczas której zbierano środki pieniężne na leczenie chorych dziewcząt, był wieczorek taneczny z zespołem ,,Balaton”. Tutaj też dopisała frekwencja i ofiarność. Zbiórkę prowadzono także w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Przygodzicach. Trzecia impreza zgromadziła ponad 240 osób. Były to charytatywne mikołajki z udziałem: Norbiego oraz zespołu Łukash. Przeprowadzono także specjalną aukcję. Ponadto pieniądze można było wpłacać na konto pomocowe utworzone przy Radzie Rodziców Zespołu Szkół w Przygodzicach. (rw)

W tym roku zjazd odbył się w Ligocie, a uroczyste obchody rozpoczęła msza święta w kościele filialnym pw. bł. Michała Kozala. Odprawił ją w intencji bractw kurkowych w imieniu ks. biskupa Edwarda Janiaka ks. prałat Aleksander Gendera, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa. Po eucharystii korowód uczestników spotkania przeszedł do miejscowej sali wiejskiej, gdzie wszystkich powitał Aleksander SabuDelegacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Sieroszewice ra, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Ligota-Korytnica-Koryta. Uczestnicy uroczystoRaszkowie. W tym roku w spotkaniu noworoczści mieli okazję obejrzeć jasełka w wykonaniu nym uczestniczyli: prezes KBS Sieroszewice uczniów Szkoły Podstawowej w Ligocie i wysłuKrzysztof Portasiak, Król Kurkowy A.D. 2013 chać koncertu zespołu Effascinato działającego Piotr Portasiak, I Rycerz Barbara Rybak i strzelprzy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w mistrz Krzysztof Wieła. (rw)

III SPOTKANIE Z KOLĘDAMI

Śpiewali kolędy „Mędrcy świata Monarchowie” - to hasło Spotkania Kolędowego, jakie zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach. Ta impreza odbyła się już po raz trzeci.

W zabawę włączyli się dorośli i dzieci

Spotkanie Kolędowe odbyło się już po raz trzeci

Podczas zumby zatańczyli profesjonalni instruktorzy tego tańca

10

Organizatorką spotkania była Alicja Tarchalska. – Po raz trzeci witam państwa na wspólnym śpiewaniu kolęd i mam nadzieję, że wieczór ten będzie radosny i niezapomniany, jak te w latach poprzednich – powiedziała pani Alicja, która wskazała, że życzenia świąteczne są niezwykle miłym elementem świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wszystkim zebranym opowiedziała również historię kartek świątecznych. Obecnie każdego roku wysyłamy miliony świątecznych życzeń. Docierają one do adresatów tradycyjnie pocztą na coraz piękniejszych kartkach, jak również drogą elektroniczną lub SMSem. Nieważne, czy są to życzenia takie krótkie i najprostsze „Wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku”, czy ułożone

specjalnie dla adresata, bardziej osobiste. Ważne, że pamiętamy o innych i szkoda, że czasem jest to tylko raz w roku – mówiła organizatorka. Po jej wystąpieniu śpiew kolęd prowadziły dzieci z parafialnego chórku „Aniołki Maryi” z Latowic wraz z harcerzami z Sieroszewic pod kierunkiem Arlety Kalińskiej. Na instrumentach zagrali młodzi muzycy i instruktor Gminnego Ośrodka Kultury. Do śpiewu kolęd włączyli się mieszkańcy gminy Sieroszewice, którzy zasiedli przy udekorowanych stołach. W organizację spotkania zaangażowali się: Gminny Ośrodek Kultury i Koło Gospodyń Wiejskich w Sieroszewicach. Sponsorami poczęstunku były: Katering Hełka, Irena Pietrzak i nowo otwarta cukiernia ,,Jubilatka”. (rw)

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


PROKURATORSKI FINAŁ GŁOŚNEJ SPRAWY BYŁEGO PROBOSZCZA W RASZKOWIE

Były proboszcz oskarżony Kara do pięciu lat więzienia grozi księdzu Marcinowi J., byłemu proboszczowi parafii w Raszkowie, któremu prokuratura w Wieluniu zarzuciła przywłaszczenie zabytkowych figurek i próbę ich sprzedaży. Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął już do miejscowego sądu. Mimo poważnie udokumentowanych zarzutów były proboszcz nie przyznaje się do winy. Sprawa księdza Marcina J. do dziś odbija się czkawką w Raszkowie, mimo że jego samego już od kilku miesięcy nie ma w parafii. Ostateczny wyrok w jego sprawie jeszcze nie zapadł. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że zamiast wprowadzić nowy ład po wieloletnim proboszczu, księdzu Nowaku, ks. Marcin J. wywołał w parafii kłótnie, jakich jeszcze w tym niewielkim miasteczku niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego nie było.

Ani brat, ani bratanek Po raz pierwszy stało się głośno o księdzu Marcinie J., kiedy wyszło na jaw, że na plebanii w Raszkowie mieszka Bogdan Ch.– niechlubny „bohater” głośnej w całym kraju afery z homoseksualnym podtekstem, dotyczącej parafii w Licheniu. Na plebanii widywany był również często niejaki Mariusz W. Gdy stało się głośne, kto pomieszkuje na plebanii w Raszkowie, ksiądz Marcin J. zaczął się pokrętnie tłumaczyć parafianom. Najpierw twierdził, że to jego brat, a potem mówił, że bratanek. Dziś jest już jasne, że nie mówił prawdy. Nie ma między nimi żadnych rodzinnych koligacji. Mariusz W. i Bogdan Ch. to są osoby obce w stosunku do siebie. Także w stosunku do Marcina J. Ch. jest kawalerem, nie był w związku małżeńskim, więc Mariusz W. nie jest jego synem, zatem nie może być bratankiem księdza Marcina J. Ponadto, Bogdan Ch. w momencie urodzenia Mariusza W. miał 13 lat. Jak się później okazało, księdza Marcina J. z Bogdanem Ch. i Mariuszem W. łączyły dość skomplikowane stosunki. Dotyczy to między innymi domu w Ostrowie i zakupu przez byłego proboszcza wspólnie z „niby bratankiem” działki w miejscowości Kuczek niedaleko Aleksandrowa Kujawskiego. Te wątki nie pojawiły się jednak w późniejszym śledztwie.

Afera z aniołkami Prawdziwa bomba wybuchła jednak później. Ksiądz Marcin J., zanim został proboszczem w Raszkowie, był w zakonie Paulinów w Wieruszowie. Po jednym z remontów z ołtarza zakonników zginęły tam dwie zabytkowe figurki aniołków z XVII wieku. Dziwnym trafem, na ślad zaginionych figurek natrafiono w Internecie. Na jeden z portali zajmujących się sprzedażą różnych przedmiotów trafiła oferta dotycząca figurek z Wieruszowa. W ofercie napisano: „ Mam do sprzedania parę aniołów z XVII wieku. Są to świeczniki figuralne. Figury są w bardzo dobrym stanie, wysokość aniołów to 60 cm, szerokość podstawy, na której klęczą 30 cm. Figury pochodzą z rodzinnej kolekcji. Cena obu figur to 13.000 tys. zł”. Co ciekawe, kradzieży nikt początkowo formalnie nie zgłosił policji. – Nie mam pojęcia o skradzionych aniołach. Patrzę na zdjęcie ołtarza głównego i ich na nim w ogóle nie widzę. Może było ono zrobione później. Jednak jeśli aniołki zostały odzyskane, to się z tego bardzo cieszę – mówił „Gazecie Ostrowskiej” ojciec Andrzej z klasztoru w Wieruszowie, który notabene pamiętał Marcina J. z czasów jego pobytu w tym przybytku.

Prokurator robi swoje Jeszcze „ciekawiej” zrobiło się, gdy zabytkowe figurki zostały odnalezione przez policję właśnie u księdza Marcina J. Sprawą szybko zajęła się prokuratura. Sprawa została przekazana do Prokuratury Rejonowej w Wieluniu. Jak informował nas rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, prokurator Józef Mizerski, wobec księdza wszczęto dochodzenie z paragrafu o przywłaszczenie mienia. środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

- Podczas rutynowej kontroli drogowej zabezpieczono dwa lichtarze w formie figurek aniołków. Zabytkowe figurki były wystawione do sprzedaży w Internecie za cenę 13 tys. zł. W ramach przeszukania zabezpieczono również sprzęt komputerowy, a biegli będą teraz badać, czy to za jego pośrednictwem została wystawiona ta oferta i czy nie oferowano do sprzedaży innych nielegalnych przedmiotów – mówi prok. Mizerski.

Kuria wkracza do akcji Na wieść o znalezieniu trefnych figurek u proboszcza z Raszkowa szybko zareagował biskup kaliski ks. Edward Janiak. Najpierw wezwał księdza Marcina J. do siedziby Kurii w Kaliszu, gdzie poinformował go o natychmiastowym odwołaniu z parafii. Tego samego dnia wieczorem ks. J. odprawił swoją ostatnią w Raszkowie mszę, na której poinformował, że odchodzi z parafii – nie podając jednak przyczyn. W niedzielę raszkowscy parafianie dowiedzieli się oficjalnie, że biskup kaliski odwołał w trybie natychmiastowym ks. Marcina J. z funkcji proboszcza i zawiesił go w sprawowaniu czynności duszpasterskich. W odczytanym na niedzielnej mszy komunikacie wskazano jako powód – „wszczęcie śledztwa powiązanego z utratą dobrego imienia” duchownego.

Emocje w Internecie Sprawa wywołała niezwykłe i niespotykane wcześniej w Raszkowie emocje. W miasteczku i w parafii utworzyły się dwa, mocno antagonistycznie nastawione do siebie obozy. Jedni do końca bronili księdza Marcina, twierdząc, że wszystkie zarzuty to jedno wielkie kłamstwo i prowokacja, a drudzy byli zbulwersowani przeszłością, kłamstwami i zarzutami wobec osoby, która była ich duszpasterzem. Bodaj największym zarzewiem konfliktu stał się Internet. Nasza stara strona redakcyjna została wręcz zasypana tysiącami (!) komentarzy. Wyraźnie widać w nich było emocje, jakie towarzyszą tej sprawie. Niestety, nie brakowało obelg, zarzutów, więc mieliśmy mnóstwo pracy z

usuwaniem komentarzy łamiących prawo. Tematem komentarzy zajęła się później policja, jednak na skutek niemożliwości ustalenia sprawców kontrowersyjnych wpisów sprawa została umorzona.

Gdzie jest ksiądz J.? Próbowaliśmy ustalić, gdzie obecnie przebywa ksiądz J., ale nie jest to łatwe. Odwołany przez biskupa proboszcz musiał opuścić parafię w Raszkowie i trafił na jakiś czas do Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim. Nie wytrzymał tam jednak długo. Stosunkowo szybko opuścił dom i… słuch po nim zaginął. Kuria kaliska niechętnie informowała o jego dalszych losach. Na nasze wielokrotne, usilne starania ks. Jacek Bąk, Kanclerz Kurii, odpowiedział jedynie, że „M. Jagiełło przestał pełnić służbę w szeregach duchowieństwa Kaliskiego, złożył pisemną rezygnację. Nigdy też nie był Księdzem naszej diecezji. Kuria Kaliska nie posiada żadnych informacji na temat obecnej sytuacji tego Księdza. Nie wiemy też, czy wrócił do Zgromadzenia O. Paulinów”. Nie udało się nam ustalić, gdzie obecnie przebywa ksiądz J.

Prokuratorskie śledztwo Wiadomo za to, że wkrótce ks. Marcin J. będzie musiał pojawić się przed sądem. Niedawno bowiem sprawa znalazła swój prokuratorski finał, a były raszkowski proboszcz z podejrzanego stał się oskarżonym. Akt oskarżenia w jego sprawie trafił do wieluńskiego sądu. Według śledczych podczas prowadzonej kilka lat temu rozbiórki budynku gospodarczego należącego do klasztoru o.o. Paulinów Marcin J. odnalazł dwa świeczniki w formie rzeźb sakralnych klęczących aniołków. Ich wartość oszacowano na kilkanaście tys. złotych. Następnie - jako ustępujący przeor klasztoru przywłaszczył je, a później usiłował sprzedać za 13 tys. zł na jednym z portali internetowych. Co ciekawe, prokuratura ustaliła, że w tym samym czasie duchowny usiłował również sprzedać na portalu nie tylko znane już aniołki, ale także cztery metalowe zawiasy wartości tysiąca złotych. Marcin J. odnalazł je na terenie zabudowań parafii w Raszkowie, w czasie gdy był tam proboszczem. Według prokuratury zarówno w odniesieniu do figurek aniołków, jak i zawiasów ozdobnych, na duchownym ciążył obowiązek dbania o te przedmioty z uwagi na pełnione funkcje kościelne. W ocenie biegłego z zakresu historii sztuki przywłaszczone przez księdza przedmioty nie stanowiły dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Gdyby tak było, duchownemu groziłaby kara nawet do 10 lat więzienia. W takiej sytuacji, duchownemu grozi kara do 5 lat więzienia. Marcin J. nie przyznał się do winy. Jarosław Wardawy

11


MIESZKAŃCY DOMAGAJĄ SIĘ ZAPEWNIENIA WIĘKSZEGO POZIOMU BEZPIECZEŃSTWA

O Orlenie bez Orlenu Niemal 200 mieszkańców Gorzyc, Lamek i Ostrowa Wielkopolskiego mieszkających w pobliżu bazy paliw PKN Orlen wzięło w niedzielę udział w spotkaniu poświęconym rozbudowie bazy. Na ich pytania odpowiadali między innymi: prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, starosta ostrowski, wójtowie sąsiednich gmin oraz strażacy i urzędnicy samorządowi. Zabrakło właściwie tylko jednej, ale za to być może najważniejszej, strony – czyli przedstawicieli PKN Orlen, którzy mimo zaproszenia nie pojawili się na spotkaniu. Na spotkanie zaprosili okolicznych mieszkańców założyciele Komitetu Protestacyjnego, którzy dołożyli starań, by wszystko przebiegło spokojnie i rzeczowo. Przy długim na co najmniej 20 metrów stole prezydialnym zasiedli, oprócz przedstawicieli Komitetu, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, zastępca prezydenta Ostrowa Stanisław Krakowski, starosta ostrowski Paweł Rajski, wójtowie sąsiednich gmin: Piotr Kuroszczyk z gminy Ostrów Wielkopolski i Jacek Bartczak z Raszkowa oraz przedstawiciele zawodowej Straży Pożarnej i sołtysi okolicznych wsi. Był także poseł Andrzej Dera, który po kilkudziesięciu minutach opuścił jednak zebranie. Nie zabrakło oczywiście również mieszkańców Lamek, Gorzyc, Zacharzewa i Ostrowa Wielkopolskiego, którzy bardzo licznie przysłuchiwali się spotkaniu. Jak kilkakrotnie podkreślano, zabrakło jednak najważniejszej strony potencjalnego konfliktu, a mianowicie inwestora, czyli PKN Orlen. Szkoda, bo o intencjach spotkania najlepiej świadczyć mogły transparenty, na których można było przeczytać: „Priorytet – bezpieczeństwo ludzi”, „Rozmawiajmy, przewidujmy, zapobiegajmy” , czy mówiący najwięcej napis „Nie chcemy drugiego Jankowa Przygodzkiego”.

Co buduje Orlen? Przypomnijmy, że „Gazeta Ostrowska” – jako pierwsza – pisała o rozbudowie już niemal miesiąc temu. Ustaliliśmy, że inwestycja dotyczy budowy nowych zbiorników na ok. 2 200 metrów sześciennych – czyli dodatkowych 2 200 000 litrów. Inwestor planuje także rozbudowę węzła kolejowego. Planowane są cztery stanowiska rozładunku cystern kolejowych. W ciągu roku dostawa bioetanolu będzie wynosić do ok. 760 cystern kolejowych o pojemności 60 m sześciennych. Jeśli chodzi o inne komponenty, to rocznie będzie mogło docierać do bazy ok. 717 cystern bioestrów o pojemności 60 m sześcien-

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem

nych. Statystycznie rzecz biorąc, codziennie – nie wyłączając sobót i niedziel - do bazy w Ostrowie będzie mogło docierać dodatkowe ponad 88 tysięcy litrów paliw i dodatków do nich w czterech dodatkowych cysternach.

Ludzie narzekają Mieszkańców okolicznych wiosek, a zwłaszcza przedstawicieli Komitetu, najbardziej interesowała jednak nie tyle skala, co zabezpieczenia zastosowane przy inwestycji. Uczestnicy spotkania wypomnieli koncernowi opisywany już przez nas brak wywiązania się koncernu z obietnicy nasadzenia pasa ochronnego zieleni, a także niepoinformowanie zaraz po zdarzeniu o wycieku paliwa, który miał miejsce kilka lat temu. Mieszkańcy uskarżali się też na przykre zapachy paliwa, wydobywające się zwłaszcza w weekendy. Zaniepokojenie mieszkańców budził również stan cystern używanych przez Orlen. Zaniepokojonych mieszkańców najbardziej bulwersował brak odpowiedzi na ich pytania ze strony Orlenu. – Przez kilka miesięcy nikt nie chciał w ogóle z nami rozmawiać. Pierwsze oficjalne informacje o planowanej rozbudowie otrzymaliśmy dopiero od prezydenta Urbaniaka, a nie od koncernu. A i tak instrukcja bezpieczeństwa, o którą pytaliśmy, to „śmiech na sali”, bo robił ją ktoś, kto chyba nie zna bazy przy ulicy Węglowej – mówił w imieniu komitetu Andrzej Finke. - Dziwię się, że tak potężna firma nie potrafi

załatwić kilku tak prostych spraw. Nie ma chodników dla pieszych i dróg rowerowych w newralgicznych punktach, ulice ewakuacyjne nie są utwardzone, nie ma zalesionej strefy bezpieczeństwa. Brakuje elementarnych, prospołecznych działań – wyliczał wójt gminy Ostrów Wielkopolski, Piotr Kuroszczyk. - Rozumiem państwa niepokoje, ale przypominam, że to moi urzędnicy pierwsi oficjalnie poinformowali o sprawie rozbudowy bazy paliw Orlenu – zauważał prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Jarosław Urbaniak tłumaczył, dlaczego miasto musiało wydać decyzję o odstąpieniu od domagania się od inwestora szczegółowej analizy o wpływie inwestycji na środowisko naturalne. – Ja również, tak jak państwo, nie jestem specjalnym fanem inspekcji ochrony środowiska, która często spowalnia istotne dla miasta i regionu inwestycje. Miasto musi jednak działać w zakresie prawa i jeśli sanepid i ochrona środowiska nie widziały takiej potrzeby, to my nie mamy podstaw, żeby to kwestionować – dodawał J. Urbaniak. – 6 grudnia minęła ostatnia data, do której miasto miało coś do powiedzenia w tej sprawie. Nikt się nie odwołał od decyzji, choć strony miały takie prawo. Dlatego osobiście wystosowałem list do prezesa PKN Orlen, z pominięciem kierownictwa bazy w Ostrowie, z zarzutem, że jego pracownicy milczą w tej sprawie. Dziś macie państwo najlepszy dowód. Powinien tu siedzieć przedstawiciel Orlenu i odpowiadać na państwa pytania, ale go nie ma – mówił prezydent Ostrowa. Podobnego zdania byli mieszkańcy, którzy skarżyli się, że Orlen nie chce z nimi rozmawiać i prosili prezydenta Ostrowa o pomoc w nawiązaniu kontaktów. Prezydenta Ostrowa wsparł także starosta Paweł Rajski, który zapowiedział, że urzędnicy powiatowi „bardzo skrupulatnie” badają i będą sprawdzać wszelkie wnioski składane przez Orlen w tej sprawie.

Wnioski z zebrania

Mieszkańcy chętnie zadawali pytania

12

Efektem spotkania było sformułowanie kilkunastu wniosków, które zostaną przekazane PKN Orlen. Zdecydowana większość z nich dotyczy szeroko rozumianych zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Mieszkańcy oczekują od inwestora zapewnienia strefy zieleni wokół bazy paliw, stworzenia skutecznego systemu monitoringu wyziewów paliw, systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, a także lepszego przygotowania dróg ewakuacyjnych i aktualizacji pla-

nów działania na wypadek zagrożenia. Wśród wniosków znalazł się także postulat zorganizowania przez Orlen szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla mieszkańców i uczniów szkół z pobliskich wsi oraz doposażenia sprzętowego zawodowej i ochotniczych straży pożarnych. Mieszkańcy chcą zaprosić na spotkanie przedstawicieli sanepidu i ochrony środowiska, by wytłumaczyli powody swojej decyzji o braku konieczności sporządzenia przez inwestora opracowania o wpływie inwestycji na środowisko naturalne.

Orlen odpowiada… gazecie Na część z tych pytań, zadanych wcześniej przez naszą redakcję, PKN Orlen już odpowiedział. Dowiedzieliśmy się z nich między innymi, że Terminal Paliw w Ostrowie Wlkp. jest integralną częścią PKN ORLEN. Zarządzanie obiektem jest w rękach pracowników Spółki. Obsługa techniczna - przyjęcie i wydanie paliw - prowadzona jest także bezpośrednio przez PKN ORLEN. Wyjątkiem jest obsługa nalewu kolejowego, która jest prowadzona przez specjalistów ze spółki Grupy Kapitałowej ORLEN KolTrans. Przedstawiciele koncernu zapewnili nas również, że załadunek autocystern oraz cystern kolejowych jest w pełni zhermetyzowany. „Terminal posiada instalację odzysku par, która podczas procesu załadunku pozyskuje opary i przetwarza je w pełnowartościowy produkt. Zdaniem specjalistów, tego typu proces zapewnia skuteczność odzysku par na poziomie ok. 99%. Wydostawanie się oparów z terminala, które byłyby nieprzyjemne dla otoczenia, jest więc bardzo mało prawdopodobne, a wręcz niemożliwe” – przekonują specjaliści Orlenu. Ich zdaniem, jedyną możliwość, kiedy przez chwilę i tylko w odległości zaledwie kilku metrów, może być wyczuwalny zapach paliwa, to moment odłączania ramion załadunkowych od cysterny. Interesujące jest również, zwłaszcza w kontekście braku obecności przedstawiciela PKN Orlen na niedzielnym zebraniu w Gorzycach, zapewnienie o gotowości do współpracy informacyjnej. „Jesteśmy otwarci na udzielenie wszelkich informacji dot. inwestycji jak i jej celowości każdemu, kto zwróci się z pytaniem w tej sprawie” - pisze PKN Orlen. Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego zapewniają, że wkrótce będzie możliwość kolejnej weryfikacji tych zapewnień, bo protest jest dopiero w fazie początkowej. Jarosław Wardawy

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


DOTARLIŚMY DO MATERIAŁÓW O DUŻYM ZNACZENIU DLA SPRAWY

Ginekologia po kontroli Ani kontrola ministerialna, ani kontrole wewnętrzne nie wykazały nieprawidłowości w postępowaniu personelu medycznego oddziału ginekologii i położnictwa szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, na którym w maju ubiegłego roku śmierć po porodzie poniosła 26-letnia pacjentka. Ta niezwykle ważna, w tej bulwersującej opinię publiczną tragedii, opinia, nie kończy jednak definitywnie sprawy. Śledztwo jest nadal kontynuowane, a prokuratura wciąż czeka na opinię biegłych, którzy mają określić, dlaczego doszło do nagłego zgonu młodej kobiety. Kontrolą objęty został personel medyczny oddziałów: Ginekologiczno –Położniczego oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii w okresie feralnych dni, od 3 do 7 maja 2013 roku. Kontroli przewodniczyła dr nauk medycznych Mariola Ropacka Lesiak – konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa dla województwa wielkopolskiego. Czynnościami kontrolnymi objęto 5 lekarzy ginekologów, 8 położnych i 1 pielęgniarkę oddziału ginekologii oraz 2 lekarzy anestezjologów i 1 pielęgniarkę z oddziału anestezjologii, dyżurujących w czasie objętym kontrolą. Kontrola niezwykle dokładnie przedstawia, co się działo od 3 maja, godz. 20.50, kiedy to pacjentka została przyjęta do szpitala, do momentu jej zgonu. Krok po kroku przedstawione są czynności medyczne podejmowane przez lekarzy i pozostały personel, nazwy i dawki stosowanych leków i objawy u pacjentki. Ze względu na bardzo osobisty charakter tych informacji nie będziemy ich jednak publikować.

Wyniki kontroli ministerialnej

Ostrowski oddział ginekologii i położnictwa był po majowej tragedii kontrolowany kilkakrotnie

Trzeba jednak skupić się na wnioskach wynikających z kontroli. Zajął się nimi Zarząd Powiatu Ostrowskiego, na swoim posiedzeinformacje o dacie oraz godzinie zastosowania leku, a także odnoniu w dniu 15 stycznia 2014 roku. Wyniki kontroli przedstawił towanie w dokumentacji medycznej każdego badania pacjentki. dyrektor ostrowskiego szpitala, Dariusz Bierła. Przypomniał, że Kontrola zaleciła także między innymi usprawnienie przekazywazakres kontroli obejmował ocenę prawidłowości postępowania nia i odbierania wyników badań laboratoryjnych oraz wprowapersonelu medycznego oraz prawidłowości procesu diagnostyczdzenie jasnych zasad, kto z personelu lekarskiego odpowiada za no-terapeutycznego zastosowanego wobec pacjentki, która zmarwdrożenie postępowania w przypadku zaburzeń koagulogicznych ła na oddziale ginekologiczno-położniczym. Dyrektor Bierła przed(dotyczących krzepliwości krwi) u pacjentek hospitalizowanych stawił, że kontroli podlegały etapy postępowania personelu mena oddziale ginekologiczno-położniczym. Kontrolujący podkredycznego oraz procedury zastosoślili również, że wszystkie procewane wobec pacjentki. dury medyczne wykonywane przez Najważniejszy wniosek kontroli lekarza w trakcie specjalizacji posprowadza się do stwierdzenia, że winny odbywać się pod nadzorem Najważniejszy wniosek kontroli postępowanie personelu medyczi w obecności lekarza posiadającesprowadza się do stwierdzenia, nego, począwszy od chwili przyjęgo specjalizację z dziedziny gineże postępowanie personelu medycznego cia pacjentki na oddział, zostało kologii i położnictwa. zostało przeprowadzone prawidłowo. przeprowadzone prawidłowo. Konsekwencje wynikające z wskaRównież obserwacje pacjentki Również obserwacje pacjentki zanych podczas kontroli nieprawiprzeprowadzono bez zastrzeżeń. przeprowadzono bez zastrzeżeń. dłowości w prowadzeniu dokumenZespół kontrolny analizował takJedyne błędy zostały stwierdzone tacji poniesie… dyrektor szpitala że postępowanie medyczne położw zakresie prowadzenie dokumentacji Dariusz Bierła. Zarząd Powiatu nych i nie stwierdził nieprawidłowystąpił bowiem z wnioskiem o niemedycznej, co nie miało jednak wości w opiece nad pacjentką. W występowanie o przyznanie nagrobezpośredniego wpływu ramach oceny postępowania zespody finansowej za rok 2013 dla dyna śmierć pacjentki. łu lekarskiego, w której oceniano rektora szpitala, mimo – jak podzarówno działania ginekologów, jak kreślono – sukcesu finansowego oraz i anestezjologów, stwierdzono, że zrealizowanych inwestycji. pacjentce prawidłowo wdrożono leczenie. Nieprawidłowości nie stwierdzono również w postępoKontrole wewnętrzne na oddziale waniu personelu po porodzie, które uznano za słuszne. Oprócz kontroli ministerialnej, w sierpniu i we wrześniu 2013

Bałagan w papierach Jedyne negatywne postępowanie zostało stwierdzone w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej, co nie miało bezpośredniego wpływu na śmierć pacjentki. Kontrola zwróciła uwagę na brak układu chronologicznego zdarzeń w dokumentacji. Nieczytelne były również dla kontrolujących karty zdarzeń, a ponadto trudno jest wywnioskować na podstawie dokumentacji, kto i o jakiej godzinie zlecił badania lub lek, albo kto i kiedy odstawił leki. Na tej podstawie prowadzący kontrolę zalecili dyrektorowi szpitala wyegzekwowanie bezwzględnego przestrzegania chronologii wpisów w dokumentacji medycznej, każdorazowe umieszczanie daty oraz godziny zlecanych badań diagnostycznych oraz ordynowania leków. Wśród wskazań do realizacji znalazło się także wprowadzenie czytelnej karty zleceń, zawierającej dokładne środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

roku, w ostrowskim szpitalu zostały przeprowadzone przez audytora wewnętrznego i dział kontraktów z NFZ dwie niezależne, wewnętrzne kontrole. Miały one na celu ocenę prawidłowości oraz spójności prowadzenia dokumentacji medycznej w zakresie wystawiania przez lekarzy skierowań na badania diagnostyczne oraz prawidłowości prowadzenia dokumentacji wewnętrznej. Obie kontrole stwierdziły nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji oraz brak odpowiedniego nadzoru. Na tej podstawie ordynator oddziału ginekologiczno – położniczego został ukarany karą porządkową oraz zobowiązany do zwiększenia nadzoru w tym zakresie. Wkrótce ma się odbyć ponowna kontrola i jeśli zalecenia nie zostaną wprowadzone w życie, osoby odpowiedzialne poniosą dotkliwsze kary – zapowiada dyrektor Bierła. Dyrektor szpitala przeprowadził również kontrolę wewnętrzną dotyczącą przestrzegania czasu pracy pracowników szpitala. Za-

powiedział przy tym, że podobne kontrole będą prowadzone wyrywkowo i powinny przyczynić się do zdyscyplinowania pracowników tym zakresie. Z pewnością pomoże w tym zamontowany od listopada 2013 roku całodobowy monitoring umieszczony na bramie wjazdowej do szpitala, a także na wyjeździe z placówki. Szpital planuje także w tym roku objęcie monitoringiem głównych ciągów komunikacyjnych: korytarzy, wind oraz miejsca składowania odpadów komunalnych. To nie wszystkie zmiany, które dotkną ostrowski szpital. Jak zapowiedział po raz pierwszy w wywiadzie udzielonym „Gazecie Ostrowskiej” starosta Paweł Rajski, w najbliższym czasie zostaną podjęte działania w kierunku powołania kierowników oddziałów, zamiast ordynatorów – jak to jest do tej pory. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że obecny stan umów (kontraktów) praktycznie uniemożliwia rozwiązanie umowy z ordynatorami, poza najbardziej ewidentnymi przypadkami złamania prawa. Zamiana statusu ordynatorów na kierowników oddziałów wymaga jednak akceptacji Rady Społecznej Szpitala oraz Zarządu Powiatu. Ostrowski szpital kontrolowało także Biuro Kontroli Starostwa Powiatowego. Kontrola dotyczyła między innymi przestrzegania czasu pracy, rozpatrywania skarg, postępowania z drukami, zabezpieczenia pieczęci.

Śledztwo trwa Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku młoda pacjentka umarła po porodzie w ostrowskim szpitalu. Badania wykazały, że przyczyną śmierci był zator powietrzny komory serca i pnia płucnego, które spowodowały ostrą niewydolność krążeniowo-oddechową. Sekcję przeprowadzili biegli z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Śledztwo nadal jest kontynuowane. Powołani biegli z zakresu medycyny sądowej mają wyjaśnić, co było przyczyną zatoru u tak młodej pacjentki. W trakcie postępowania badany był również wątek korupcyjny. Temat próby wręczenia łapówki został wskazany podczas materiału filmowego, jaki pojawił się na antenie TVP 2. Wówczas to jedna z pacjentek na antenie mówiła, że jeden z lekarzy za pomoc w trakcie porodu oczekiwał od niej gratyfikacji pieniężnej, czyli łapówki. Jak informowała prokuratura, kobieta przesłuchana w charakterze świadka nie potwierdziła okoliczności wcześniej opisanych przez nią w reportażu. Mimo to kobieta utrzymywała, że zeznawała inaczej. Sprawdziliśmy jednak, że prokuratura wyraźnie podtrzymuje, iż kobieta w trakcie przesłuchania nie podtrzymała w potwierdzonym protokole okoliczności podanych w materiale telewizyjnym. Jarosław Wardawy

13


HISTORIA SPRZED STU LAT ODKRYTA NA NOWO

Kronika czasów wojny Sto trzydzieści cztery strony liczy kronika znajdująca się w Gimnazjum w Raczycach. Opisuje ona okres od roku 1913 do 1937. Szczególnie interesujące są lata I wojny światowej. Aby jednak można było poznać klimat tamtej epoki, trzeba było najpierw odczytać zapisy prowadzone w gotyku. Kronika przez kolejne dziesięciolecia leżała w zakamarkach kancelaryjnej szafy. Szczęśliwie, jako jeden z nielicznych dokumentów tamtych czasów, przetrwała do dziś. Ponieważ jednak była pisana gotykiem, przez wiele lat nikt nie znał jej treści. - Odczytanie tego pisma zawsze sprawiało nam spore trudności. Jednocześnie kronika budziła zainteresowanie i ciekawość. Postanowiliśmy zatem przepisać ją we współczesnym piśmie niemieckim - mówi Barbara Kowalska, długoletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej w Raczycach. Dzieła tego podjął się Heinz Mattke z Niemiec. Przepisywał systematycznie po 3 strony dziennie. Pod koniec natknął się na zapis mówiący o udziale jego teścia - właściciela stolarni w Odolanowie Willego Sperbera - w kontroli przeprowadzanej wśród gospodarzy w Raczycach przez ,,komisję ziemniaczaną” w 1917 roku. Ta historia, jak i wiele innych, po blisko 100 latach zatoczyła koło i została na nowo odkryta. Po przepisaniu na współczesny język niemiecki tłumaczenia w języku polskim dokonała Barbara Kowalska. - Życie szkoły i wsi było zawsze bliskie mojemu sercu. Sama prowadziłam szkolną kronikę w latach 1964-90 i dlatego potrafię docenić ogrom pracy włożonej w to dzieło przez Leona Kolanego, dawnego kierownika tej placówki- mówi pani Barbara. Pisane na gorąco notatki z lat 1914-18 pozwalają poznać, jak w tym burzliwym okresie wyglądało życie naszych przodków. Poniżej prezentujemy wybrane zapisy w oryginalnej pisowni. Zaczyna się od Święta Sedanu, obchodzonego wówczas dla upamiętnienia wojny francusko-pruskiej 1870 roku. Warto rozważyć wydanie całej kroniki w postaci książki. Miałoby to nie tylko wymiar edukacyjny, ale stanowiłoby również docenienie pracy włożonej przez jej autorów- kronikarzy i tych, którzy tłumaczyli ją: Heinz Mattke z Niemiec i Barbara Kowalska.

kantora z Koppernik (Śląsk). W piątek około wieczora przybyli nowo zaślubieni tu do Raczyc. Jednakże już na następny dzień, 1 sierpnia rano, otrzymał nauczyciel Grützner wojenny rozkaz stawienia się, wskutek czego natychmiast to spełnił i stawił się do dyspozycji królewskiego dowództwa rejonu do Ostrowa. Jego młoda żona wyjechała jeszcze tego samego dnia, mianowicie 1 sierpnia do swoich rodziców na Śląsk. Tak więc byli ci małżonkowie razem tylko kilka godzin w Raczycach. W nocy z soboty na niedzielę przyniósł kurier – krawiec Józef Tomaszewski z Odolanowa urzędowy komunikat o mobilizacji. Wcześnie rano, o wschodzie słońca zawiadomił stróż poprzez dzwonienie o rozkazie mobilizacyjnym. Wielu brało mobilizację nie tak poważnie, ponieważ w rzeczywistą wojnę nikt prawdziwie nie wierzył. Dopiero stopniowo stało się ludziom jasne, co mobilizacja właściwie znaczy i jakie skutki ona ma. W pierwszych ośmiu dniach mobilizacji wystawiły Raczyce ponad 80 mężczyzn rezerwistów. Osobom poniżej 17 lat zakazano uczęszczania do restauracji. Po 8 godz. wieczorem nie można było serwować żadnego kieliszka wódki. Przesadzone i niepokojące plotki o zbliżaniu się nieprzyjaciela do naszej granicy rozeszły się także tutaj. Wielu mieszkańców z okolic Skalmierzyc i

Stara szkoła z XIX wieku

Ostrowa, z samego Ostrowa również i z Odolanowa opuściło swoje domy i udało się do Leszna i innych miejscowości. W Odolanowie widziano przejeżdżające wozy z uchodźcami. Urzędy utrzymywały się w pogotowiu, żeby na zarządzenie władz opuścić swoje miejsce i zabezpieczyć akta oraz pi-

sma. W Raczycach pozostali prawie wszyscy mieszkańcy. Saperzy byli gotowi i czekali na zarządzenia swoich władz wojskowych, przy mostach, przy torach kolejowych itp., żeby je w tutejszej okolicy wysadzić w powietrze. Na dworcu w Odolanowie urządziły władze wojskowe skład dynamitu. Gdy

Rok 1913 2 września obchodzono Święto Sedanu w zwykły sposób. 18 października zorganizowała tutejsza szkoła uroczystość na pamiątkę 100–lecia bitwy narodów pod Lipskiem. Świadkiem tej uroczystości z zarządu szkolnego był przewodniczący gminy Franciszek Binek. W Odolanowie 18 października odbył się cesarski jubileusz i święto 100–lecia, w którym wzięli udział także tutejsi nauczyciela. Burmistrz Mazurkiewicz zasadził dąb w miejskim lasku położonym pomiędzy Odolanowem a Raczycami, zadedykowany na pamiątkę 25 – letniej dobroczynności rządu naszego ukochanego cesarza.

Rok 1914 20 kwietnia, w pierwszym dniu nowego roku szkolnego zorganizowano Święto Pamięci szturmu na okopy w Düppler i zwrócono uwagę na pamięci godne wydarzenia sprzed 50 lat. W czasie od stycznia do kwietnia panowała tutaj szkarlatyna, szczególnie wśród dzieci nie podlegających jeszcze obowiązkowi szkolnemu; spośród tychże zmarło 12 dzieci. 28 maja odbyły 3 wyższe klasy wycieczkę do Biadaszek, przy czym na Żydowskich Górach zorganizowano zabawę w wojnę. W letnie wakacje ożenił się II nauczyciel Grützner z panną Wilhelminą Schlohser, córką

14

Strona tytułowa kroniki szkolnej

Jedna ze stron kroniki pisana pismem gotyckim środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


czasie wojny pożądaną oszczędność w surowcach i produktach. Po tym, gdy ludzie swoje ziemniaki właśnie posadzili, odbyło się 27 i 29 maja ponowne oszacowanie zapasów ziemniaków. Jednakże znaleziono tylko niewielkie zapasy, tak że te nawet nie wystarczą na wyżywienie mieszkańców wsi. Z okazji zwycięstwa morskiego na Morzu Północnym był 3 czerwca wolny od lekcji. Po krótkiej szkolnej uroczystości zostały dzieci zwolnione. 5 i 11 lipca udały się dzieci I i II klasy pod kierunkiem głównego nauczyciela Kolanego do Biadaszkowskiego lasu do tzw. „Białego mostka”, żeby zbierać pokrzywy. Każde dziecko wiązało swoje pokrzywy w jeden snopek. Potem snopki zostały przewiezione wozem drabiniastym na szkolne podwórze, gdzie dzieci szkolne rozłożyły je rzędy do suszenia.

Rok 1917

Szkoła w Raczycach z początku XX wieku

niebezpieczeństwo rosyjskiej inwazji minęło, wyjechali wszyscy uchodźcy do swoich domów.

Rok 1915 Z powodu zebrania nauczycieli okręgu wypadły lekcje 16 stycznia. Nauczyciel Gumprecht z Chwaliszewa wygłosił referat na temat: „Jak postępować, żeby ten wielki czas, w którym żyjemy, zaowocował podczas lekcji i wychowania”. W środę 29 stycznia do południa o 9 godzinie rozpoczęła tutejsza szkoła święto z okazji urodzin cesarza. Główny nauczyciel Kolany wygłosił przemowę o przyczynach wojny światowej. Odstąpiono od iluminacji szkół, jaka miała miejsce w czasie pokoju. 16 lutego dostarczyła tutejsza szkoła 36 par pończoch i 14 par ocieplaczy na tętno dla celów Czerwonego Krzyża dla starostwa powiatu ziemskiego. Te rzeczy usztrykowały pilnie dzieci szkolne pod kierunkiem żony głównego nauczyciela Kolanego.

Od 24 lutego zostały tu także wprowadzone kartki na chleb. Liczenie świń podjął główny nauczyciel Kolany przy pomocy obu gminnych ławników Janickiego i Bauryczy 15 kwietnia. Liczba świń wynosi 286. Z okazji zdobycia twierdzy Kowna, Modlina i Brześcia Litewskiego miały miejsce szkolne wakacje 20, 21 i 27 sierpnia. W dniu pamięci o ogromnej bitwie pod Sedanem zorganizowała tutejsza szkoła Święto Sedanu. Patriotyczne, do wielkiego i poważnego czasu dostosowane wiersze i śpiewy były wykonane na przemian. Główne przemówienie na temat: „Anglia, Niemcy wielcy wrogowie” wygłosił główny nauczyciel Kolany. Po przemówieniu zabrzmiał trzykrotny toast „Niech żyje” na cześć naszych kochanych władców, naszych chwalebnych dowódców armii i oddziałów. 11 listopada wcześnie rano znaleziono na drodze Raczyce – Uciechów, mniej więcej 1 km za szkołą martwego małorolnego gospodarza Hudcka z Uciechowa. Ten zmarły był dzień przedtem na jarmarku w Odolanowie, sprzedał 1 sztukę bydła i potem opił się. Po drodze, wydaje się, że dostał ataku serca. Zmarły lubił wypić. 4 listopada wieczorem w Odolanowie 19 – letnia córka chałupnika Stryjak Maria na skutek silnego ataku skurczu przewróciła się i wkrótce po tym zmarła. Pewnego razu w wieku 4 lat ona silnie przestraszyła się i od tego czasu cierpiała na skurcze, które ostatecznie były przyczyną jej nagłej śmierci.

Z dniem 17 tego miesiąca zostało obsadzone stanowisko II nauczyciela, które przez bohaterską śmierć zwolnił nauczyciel Grützner. Ze szkolnego urzędu ubiegał się o tę posadę Karl Hahne. Pan powiatowy inspektor Schroeder zaprzysiągł go i wprowadził go 18 stycznia tu do szkoły. Uroczystość urodzin cesarza przebiegła w podobny sposób jak w poprzednich latach. Główny na-

1 września odbyło się liczenie bydła i zapasów węgla; pod kątem tego zostały wprowadzone kartki na węgiel. Z okazji zajęcia Rygi był 5 września wolny od szkoły. 1 grudnia odbyło się liczenie zwierząt, od 5 – 8 grudnia liczenie ludności.

Rok 1918 1 stycznia odbyła się przeprowadzona przez komisarza Zdzichkowskiego i stróża rewizja świń. Święto urodzin cesarza było obchodzone w sobotę, 26 stycznia, w zwykły sposób. 30 i 31 stycznia, jak również 1 i 4 lutego odbyła się tu rewizja mleka i krów przeprowadzona przez komisję do środków wojenno – gospodarczych. W wielki czwartek, 28 marca, zmarł przewodniczący gminy Górny Franciszek. Urząd przejął I gminny ławnik Janicki Franciszek, i nawet bez głosowania. 21 kwietnia zostały policzone wszystkie kury, gęsi i kaczki. Z okazji ogromnego sukcesu 8 wojennej pożyczki był 29 kwietnia wolny od szkoły. 8 lipca zwołał powiatowy inspektor szkolny Schroeder nauczycieli do siebie w celu omówienia uzyskania siana z liści. 17 lipca odbyło się zebranie w

Rok 1916

Od stycznia 1919 roku zapiski w kronice pojawiają się w języku polskim

Niezwykłe odwiedziny miała 9 lutego do południa nasza wieś. Statek powietrzny – Zeppelin przeleciał nad naszą miejscowością i to tak powoli i nisko, że można było wyraźnie rozpoznać krzyż i numer. On przybył ze Śląska i leciał w kierunku Ostrowa. Kandydat na oficera nauczyciel Willy Grützner w krwawej bitwie pod Verdun, gdzie znajdował się on jako podoficer 4 kompanii regimentu piechoty 155 (Ostrów) od rozpoczęcie wojny, 3 marca z powodu strzału przez miednicę, kręgi i pęcherz został ciężko zraniony i w miejskim szpitalu w Karlsruhe w Baden 17 marca na skutek ran zmarł. Tam został także ten bohater pochowany. Szkoła będzie zachowywać ciągle wierną pamięć o tym poległym bohaterze. Ciężki i twardy los spotkał tych młodych małżonków. Na ćwiartce starego szkolnego ogrodu, gdzie z powodu piaszczystej ziemi prawie wszystko wyschło, urządził główny nauczyciel Kolany dobrze nawiezioną hodowlę szparagów. 15 kwietnia, w pierwszym dniu ferii odbyło się liczenie zwierząt, które objęło konie, krowy, owce, świnie, kozy, ptactwo i oswojone króliki. Od 1 maja został w tutejszej szkole wprowadzony czas letni, który będzie obowiązywał do 30 września. Celem tego środka jest lepsze wykorzystanie dziennego światła i właśnie w

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

Barbara Kowalska podjęła się tłumaczenia kroniki na język polski

uczyciel Kolany mówił o tym, jak ze szlachetnych zamiarów nastąpiła propozycja pokoju naszego władcy i jego wysokich sprzymierzonych jak również hardych i pełnych szyderstw odmów tychże wrogów. Wg doniesień Rowerowego Klubu z Heidelbergu tegoroczna zima wyprzedziła najsroższe zimy od stulecia. Wtedy były określone 42 utrzymujące się mroźne dni, a w tej zimie mamy już 46 nieprzerwanego mrozu. Poranne temperatury leżą wielokrotnie teraz jeszcze (24 lutego) pomiędzy 7 i 10 stopni zimna. Straszne zimno jeszcze raz wystąpiło mimo daleko posuniętej pory roku – liczymy dzisiaj już 7 marca. Termometr pokazywał dzisiaj rano do 17 stopni mrozu. W kwietniu zostały wszystkie śrutujące młyny tu zamknięte. Żandarmi i przewodniczący gminy opieczętowali je. Potem zostały mielące kamienie zabrane do domu strażackiego. Pan arcybiskup dr Dalbor z Poznania złożył 10 i 11 maja wizytę w mieście Odolanowie i udzielił Najświętszego Sakramentu Bierzmowania. Nie był to jednak dzień wolny od lekcji. 10 czerwca przybyło tutaj 18 dzieci z Westfalii na pobyt na wsi. Ludzie wzięli je chętnie i dobrze. Jednakże dzieciom nie podobało się tutaj i wiele uciekło. One nie mogły się z ludźmi porozumieć, ponieważ nie umiały mówić po polsku. Tylko niektóre dzieci pozostały tu podczas całego lata.

tej samej sprawie w urzędzie starosty. Tu zostały zebrane liście pomiędzy letnimi i jesiennymi feriami i zarówno w lesie, jak i na wsi. Liście były suszone w klasie na podłodze i w gościńcu. 27 sierpnia odbyła się w tutejszym gościńcu prezentacja kinematografu dla dzieci i dorosłych. Na pokaz przybyło dużo osób i to dało dochód 116 marek. 6 listopada wybuchł pożar w domu chałupnika Józefa Dorociaka. Przyczyna pożaru była nie do ustalenia. 19 listopada zjawił się u nauczyciela Petzke żołnierz i zażądał jako posłaniec pewnego polskiego komitetu, żeby od teraz przeprowadzać lekcje w języku polskim. W starym budynku szkolnym wywiesił on także polską flagę. Nauczyciel Petzke udał się do Odolanowa, żeby otrzymać informację od swoich władz. Po badaniu przeprowadzonym przez powiatowego lekarza została tutejsza szkoła z powodu grypy na 14 dni zamknięta (od 2 – 14 grudnia). W przeciągu około 4 tygodni zmarło 14 osób, w tym 2 dzieci podlegające obowiązkowi szkolnemu. Od 28 grudnia 1918 będzie kronika szkolna prowadzona w polskim języku! Renata Weiss Dziękuję pani Barbarze Kowalskiej za udostępnienie tłumaczenia kroniki

15


GMINA RASZKÓW

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA 2013 ROKU W GMINIE I MIEŚCIE RASZKÓW

Raszków nadal inwestuje W minionym roku - podobnie jak w kilku latach poprzednich - zrealizowano na terenie Gminy i Miasta Raszków wiele ważnych inwestycji oczekiwanych przez mieszkańców. Sam burmistrz Jacek Bartczak podkreśla jednak, że to nie koniec, a jedynie „początek góry lodowej”. Największą inwestycją, której realizacja trwała 3 lata, było wybudowanie jednej z najnowocześniejszych hal sportowo – widowiskowych w południowej Wielkopolsce. Kosztem prawie 8 mln zł wybudowano obiekt sportowy wyposażony między innymi w najazdowe kosze, siatki dzielące salę na trzy części, siłownie, sale do fitnessu, pomieszczenia sędziowskie i wiele innych pomieszczeń, które monitoruje 16 kamer. Dzięki tejże sali prawie 700-osobowa społeczność uczniowska uzyskała warunki do rozwoju sportu, a tym samym do poprawy zdrowia fizycznego, między innymi korygującego wady postawy. Hala sportowo – widowiskowa będzie służyła także dla organizacji imprez o charakterze kulturalnym.

Wyróżniony burmistrz

26 maja odbył się Pierwszy Otwarty Bieg Uliczny

bom zasłużonym dla Gminy Raszków i jej mieszkańców Nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Raszków w dziedzinie: kultury fizycznej i sportu oraz w dziedzinie kultury. Nagrodę w dziedzinie kultury fizycznej i sportu odebrał Adam Dutkowski, a w dziedzinie kultury Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie”. Gwiazdami „Powitania Lata” byli: Andrzej Rosiewicz i Kamil Bednarek. Jednak największą imprezą plenerową były „Dożynki Gminne” w

Nowoczesna sala została wybudowana w Raszkowie

nek: Małgorzatą Kulas z Korytnicy, Piotrem Kierzkowskim z Jankowa Zaleśnego oraz burmistrzem Jackiem Bartczakiem na czele. Zaproszenie do korowodu przyjęli również radni gminni i powiatowi oraz delegacje z Francji i Japonii. Pięknie udekorowane bryczki można było podziwiać na trasie z Raszkowa do Korytnicy, skąd korowód udał się na boisko sportowe do Raszkowa, gdzie odbyły się główne uroczystości. Podczas tegorocznych dożynek swoje barwne

Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak na wniosek Marszałka Województwa Wielkopolskiego otrzymał wyróżnienie „Inwestor na Medal 2013”, w konkursie „Budowniczy Polskiego Sportu” przyznawane przez „Polski Klub Infrastruktury Sportowej” (PKIS) w ramach Ogólnopolskiego Programu „Budujemy Sportową Polskę” podczas Gali „Sportowa Polska”, która odbyła się w dniu 14 listopada 2013 r. w Warszawie.

Zbiornik jak się patrzy Kolejną ważną inwestycją, która była długo oczekiwana przez mieszkańców Gminy i Miasta Raszków, jest budowa zbiornika wodnego w Pogrzybowie. Zbiornik ten pełni funkcję rekreacyjną. Wraz ze starym zbiornikiem powierzchnia lustra wody wynosi ponad 3 ha. Piękna ścieżka rowerowa wokół zbiornika czeka na miłośników długich spacerów. Przy odpowiedniej pogodzie dzieci mogą korzystać z nowoczesnego placu zabaw. Już latem sympatycy siatkowej piłki plażowej będą mogli grać na nowym boisku. Walory rekreacyjno – wypoczynkowe tego kompleksu rozkwitną dopiero na wiosnę. W pobliżu tej inwestycji powstaje trzeci zbiornik wodny w kształcie żaby na cześć prof. Leszka Bergera.

W dziedzinie kultury Również na tej niwie sporo zrobiono w gminie. I tak na stałe w kalendarzu imprez kulturalnych zagościły już takie imprezy jak: „Powitanie Lata”. W dniu 23 czerwca na raszkowskie boisko przyjechały całe rodziny, by wspólnie spędzić niedzielne popołudnie. W tym roku, po raz pierwszy podczas „Powitania Lata”, burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak wręczył oso-

Mieszkańcy Raszkowa i gminy potrafią się świetnie bawić

Raszkowie (25.08.2013r.). Gmina Raszków ma charakter rolniczy i „Święto Plonów” jest podziękowaniem Opatrzności za udane zbiory. Naturalnym jest, że podczas tejże uroczystości dominowały elementy związane z pracą na roli. Były wystawy wieńców dożynkowych, maszyn rolniczych, obrzędy związane z dożynkami w wykonaniu zespołów tańca ludowego z terenu gminy: „Swojaków” i „Głogowian”. Gospodarzem tegorocznych dożynek było sołectwo Korytnica, której mieszkańcy świetnie udekorowali swoje domy elementami związanymi z pracą rolnika. Gwiazdą raszkowskich dożynek były „Czerwone Gitary”. Zgodnie z tradycją z raszkowskiego rynku wyruszył korowód dożynkowy ze starostami doży-

stoiska zaprezentowała rekordowa ilość Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, bo aż 17. Kolejny już raz swoje ciekawe ekspozycje oraz trofea wystawiły Koła Łowieckie: nr 9 „Dzik” z Ostrowa Wlkp., nr 43 „Ponowa” z Biadek, nr 81 „Struga” i nr 10 „Zalesie”, a także Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Oddział Wrocławsko-Opolski, którym towarzyszyła wystawa prac o tematyce leśnej, przygotowana przez uczniów raszkowskiego gimnazjum. Swoje stoisko oraz wystawę zdjęć przygotowała również delegacja z miasta partnerskiego Dourges we Francji.

Świąteczne nastroje Z kolei już w świątecznym nastroju w grudniu odbyła się „Raszkowska Gwiazdorynka”

(08.12.2013r.). Jak co roku dzieci i młodzież z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie przygotowały bogaty program artystyczny związany z tradycjami bożonarodzeniowymi. Podczas tejże imprezy śpiewano kolędy, atrakcją dla dzieci była wizyta Mikołaja i przejażdżki zaprzęgiem renifera. Gwiazdą „Raszkowskiej Gwiazdorynki” był Andrzej Rybiński, który rozgrzał publiczność swoimi kultowymi przebojami: „Nie liczę godzin i lat”, „Za każdą cenę” i „Czas relaksu”. Podczas tej imprezy promowano zupę z boczniaków, która staje się lokalną potrawą, ponieważ na terenie gminy jest wielu hodowców boczniaka. „Gwiazdorynkę” zakończył efektowny pokaz sztucznych ogni. Do ciekawych imprez kulturalnych, które odbyły się na terenie gminy, należy zaliczyć III Swojskie Spotkania z Folklorem organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka – Skrzebowa. Gwiazdą tej imprezy był Zespół „Jarzębina” z Kocudzy z przebojem „Koko koko Euro spoko”. Warto tu także wspomnieć o Srebrnej i Brązowej „Harfie Eola” dla „Effascinato”. Podczas jubileuszowego XXXV Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” Kalisz 3013 (2224.01.2013 r.) młodsza grupa „Effascinato” otrzymała Brązową „Harfę Eola”, a starsza grupa Srebrną „Harfę Eola”. W przesłuchaniach konkursowych wzięły udział 22 zespoły z 11 województw. Zespół Muzyki Dawnej „Effascinato” działa na co dzień przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie. Instruktorem zespołu jest Łukasz Naczke.

Biegali po Raszkowie Po raz pierwszy w dniu 26 maja 2013 roku odbył się w Raszkowie Pierwszy Otwarty Bieg Uliczny pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Raszków na dystansie 8000 metrów. Organizatorami biegu byli: KS „MARATON” z Ostrowa Wielkopolskiego oraz Urząd Gminy i Miasta w Raszkowie. Trasa biegu wiodła ulicami Raszkowa oraz drogami sołectw: Moszczanka, Skrzebowa i Głogowa. Ogółem w I Otwartym Biegu Ulicznym wystartowało 116 uczestników, między innymi z: Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, Turku, Rawicza, Milicza, Gizałek, Grabowa nad Prosną i oczywiście gminy Raszków.

Kolarskie święto

Już wkrótce raszkowianie będą odpoczywać nad wspaniałym zalewem

16

W czerwcu Gmina i Miasto Raszków była gospodarzem Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego

Tradycyjnie już w dniach 22 i 23 czerwca 2013 roku Gmina i Miasto Raszków była gospodarzem Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego w kategorii Junior Młodszy i Juniorka Młodsza oraz Pucharu Nadziei Olimpijskich w kolarstwie szosowym w kategorii: Żak, Żaczka, Młodzik i Młodziczka. Pogoda jak zwykle dopisała kolarzom. Na trasie kibicowali im mieszkańcy Raszkowa i okolic. W dniu 22 czerwca odbyła się jazda indywidualna na czas, natomiast w dniu 23 czerwca wyścig ze startu wspólnego. Ogółem w wyścigach startowało 109 kolarek i kolarzy. Grzegorz Glubiak

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


GMINA SOŚNIE

ROK W GMINIE: SOŚNIE

Inwestycje w toku W minionym roku w gminie Sośnie wyremontowano kilka dróg i sal wiejskich. Są jednak inwestycje, które nadal są realizowane, jak np. stanica Biały Daniel; gmina pozyskała też środki zewnętrzne na budowy dróg, kolejne remonty świetlic czy postawienie centrum rekreacyjno-sportowego w Granowcu. Inwestycji drogowych w 2013 roku w gminie Sośnie nie wykonano dużo. To skutek trwających remontów sal wiejskich w poszczególnych miejscowościach. W 2013 r. dużą inwestycją byłą przebudowa drogi gminnej w Pawłowie. Wartość zadania to 550 tys. zł, z czego dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wyniosło 187 500 zł, a ze Starostwa Powiatowego - 15 tys. zł. W ramach inwestycji wyremontowano ponadkilometrowy odcinek drogi, a zakres prac obejmował m.in.: roboty przygotowawcze, roboty ziemne, konstrukcje drogi i zjazdy publiczne, konstrukcje zjazdów indywidualnych, utwardzenie terenu w obrębie bram zjazdowych, przepusty pod zjazdem indywidualnym, remonty przepustów, roboty wykończeniowe i porządkowe. Droga ma nawierzchnię asfaltową o długości ponad kilometra i szerokości jezdni 4,5 metrów. Kolejna inwestycja drogowa w gminie Sośnie to ta wykonana w miejscowości Chojnik, której koszt wyniósł niemal 74 tys. zł. W 2013 r. prze-

przedszkole, zespół szkół oraz przystanek autobusowy, z którego codziennie korzystają dzieci i młodzież. Dzięki przebudowie skrzyżowania mieszkańcy zyskali również przejścia dla pieszych, które z pewnością ułatwią komunikację.

Świetlice wiejskie W minionym roku wykonano przebudowę i rozbudowę świetlicy wiejskiej wraz z pomieszczeniami gospodarczymi w Pawłowie. Koszt inwestycji to niemal 620 tys. zł, z czego dofinansowanie z PROW „Odnowa i rozwój wsi” wyniosło ok. 360 tys. zł. Oficjalne otwarcie sali wiejskiej odbyło się 17 sierpnia. Kolejna duża inwestycja to centrum wypoczynkowo-rekreacyjne „Rybakówka” w Możdżanowie. To kolejna sala wiejska, która doczekała się kapitalnego remontu. Ze starego budynku pozostały tylko mury. Wszystko inne, łącznie z konstrukcją dachu, jest nowe. Sala posiada nowoczesne ogrzewanie kominkowe, wentylację, nowe posadzki. Zakupiono też nowe stoły i krze-

Pod koniec grudnia 2013 r. w Sośniach oddano do użytku rondo

W minionym roku zrealizowano również dwa projekty z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”. To: zagospodarowanie centrum wsi Kuźnica Kącka - zakup parasoli, stołów i ławek (wartość projektu: 14 500 zł, dofinansowanie - 5 000 zł) oraz zakup wyposażenia do sali wiejskiej oraz parasoli przy sali wiejskiej w miejscowości Kałkowskie (wartość projektu 14 335,54zł, dofinansowanie - 5 000 zł).

trum rekreacyjno-sportowe (wartość projektu ok. 650 tys. zł, a dofinansowanie - 200 tys. zł), w Kątach Śląskich i Konradowie zostaną wyremontowane świetlice wiejskie (koszt ok. 650 tys. zł, a dofinansowanie ok. 400 tys. zł). Sale wiejskie zostaną też wyremontowane w: Bogdaju (koszt - ponad mln zł, dofinansowanie 0,5 mln zł), Młyniku i Szklarce Śląskiej (koszt - ponad 1,1 mln zł, a dofinansowanie 0,5 mln zł). Gmina pozyskała też pieniądze m.in. na remonty dróg gminnych w: Sośniach (ul. Sosnowa), Dobrzecu (ul. Łąkowa) i Granowcu (ul. Piaskowa), na wymianę pokrycia dachowego na budynku komunalnym przy ul. J. Korczaka 7 oraz na budowę placu zabaw w Kocinie.

Szczepionki w toku W gminie nadal są prowadzone szczepienia przeciwko HPV. Gmina Sośnie jako pierwsza w powiecie ostrowskim pięć lat temu wprowadziła ten program profilaktyczny dla dziewcząt. Rocznie na szczepionki gmina wydaje ok. 30 tys. zł.

Odświętnie w gminie

W minionym roku wykonano przebudowę i rozbudowę świetlicy wiejskiej wraz z pomieszczeniami gospodarczymi w Pawłowie

budowano także nawierzchnię ul. Brzozowej w Sośniach - wartość zadania wyniosła 45 tys. zł. Pod koniec roku w Sośniach oddano do użytku minirondo. Inwestycja realizowana była przez Powiat Ostrowski przy współudziale gminy. Całkowity koszt przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania ul. Wielkopolskiej z ul. Witosa to prawie 360 tys. zł, z czego niemal 230 tys. zł przekazał Powiat Ostrowski. Zrealizowana inwestycja ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu, ponieważ obok znajduje się

Budowa ronda w Sośniach była w dużej mierze finansowana przez powiat ostrowski

sła, a kuchnię wyposażono w nowoczesny sprzęt. Prace remontowe objęły także przynależną do sali stodołę, w której także dokonano całkowitego remontu. Odnowiono scenę, zakupiono nowy funkcjonalny namiot, który przy okazji imprez plenerowych będzie służył w razie deszczu. W sumie koszt inwestycji wyniósł 380 tys. zł, a dofinansowanie z PROW - ponad 240 tys. zł. W gminie pozostały już tylko trzy sale wiejskie, które należy wyremontować. To sale w: Bogdaju, Młyniku oraz Szklarce Śląskiej.

W Chojniku odbyła się gala podsumowująca 3. edycję konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy 2012” środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

Nadal realizowane W trakcie realizacji jest w gminie kilka inwestycji. To wart 2,4 mln zł projekt „Stanica Biały Daniel przystanią dla wędkarzy - przebudowa i rozbudowa ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Biały Daniel w miejscowości Sośnie” (dofinansowanie wynosi mln zł). Z wykonawcą robót została zerwana umowa - dalsza kontynuacja budowy zaplanowana jest na 2014 rok. Gmina pozyskała też pieniądze na realizację kolejnych inwestycji. I tak w Granowcu powstanie cen-

W pierwszej połowie roku odbyła się gala podsumowująca 3. edycję konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy 2012”. Gospodarzem gali był Chojnik - laureat I miejsca. Na uroczystości bawiło się blisko 400 osób. Jak co roku zorganizowano dożynki gminne. Te w minionym roku odbyły się w Granowcu. Oprócz części artystycznej przygotowano też wystawę przedstawiającą pracę ludzi na roli i dawnych narzędzi rolniczych oraz prace miejscowych rękodzielników. We wrześniu w Bogdaju zorganizowano I Turniej Wsi dla sołectw: z Bogdaju, Młynika, Możdżanowa i Szklarki Śląskiej. Zespoły z poszczególnych wiosek wystawiły dziesięciu swoich najlepszych i najmocniejszych reprezentantów, którzy wystąpili w siedmiu konkurencjach. Zwycięzcą zawodów została reprezentacja ze Szklarki Śląskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna z Młynika, a trzecie z Bogdaju. (hol)

Dożynki w 2013 r. odbyły się w Granowcu

17


OSTROWSKI WKŁAD W NAJWIĘKSZY SUKCES POLSKIEGO JAZZU

Tak się gra o Grammy Podczas wielkiego, pozytywnego zamieszania wywołanego przyznaniem Grammy Award płycie „Night in Calisia” w wykonaniu tria Włodka Pawlika z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Kaliskiej, niewiele osób zwróciło uwagę, że swój wkład w ten olbrzymi sukces ma pokaźne grono muzyków związanych z Ostrowem Wielkopolskim. Specjalnie dla nas opowiadają oni teraz o kulisach wyjątkowego koncertu i nagrań, które zaowocowały zdobyciem najważniejszej światowej nagrody muzycznej. Warto podkreślić, że płyta, która zrobiła taką furorę na świecie, to produkt polski na niemal każdym etapie jego powstawania. Album „Night in Calisia” powstał przy okazji obchodów 1850-lecia Kalisza, które przypadło w 2010 r. Muzykę u Włodka Pawlika zamówił Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej, który był również pomysłodawcą nagrania płyty przez orkiestrę, której jest dyrygentem. Realizacją i późniejszym masteringiem płyty zajęli się polscy realizatorzy nagrań z Jarosławem Regulskim na czele, a produkcją płyty zajęła się również polska firma – notabene kierowana przez żonę autora muzyki. Jak by tego było mało, w trakcie nagrań okazało się, że amerykański trębacz Randy Brecker ma również polskie korzenie.

Ostrowski ślad na Grammy

Najważniejsi autorzy projektu po koncercie w Kaliszu

szkoły muzycznej. Oprócz niego, w projekcie bezpośrednio udział wzięli inni muzycy związani z Ostrowem: Izabela Garyantasiewicz – skrzypce, Irena Świątek – skrzypce, Barbara Krawczyk- altówka, Radosław Maniak – kontrabas, Joanna Bara – wiolonczela, Izabela Lewek – flet, Olaf Knockenhauer – puzon, Paweł Kara – perkusja oraz Szymon Półtorak – skrzypce i Arkadiusz Hylewski - skrzypce. W nagraniu płyty brał również udział wychowanek ostrowskiej szkoły, Karol Kowal – obecnie kontrabasista Filharmonii Narodowej. Nie wszyscy z nich to ostrowianie, ale każdy jest lub był w okresie nagrania związany z ostrowską szkołą muzyczną.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że swój wkład w ten bezprecedensowy sukces całego polskiego środowiska muzycznego mają również muzycy związani z Ostrowem Wielkopolskim. To zarówno pedagodzy miejscowej szkoły muzycznej, jak i muzycy związani z Big Bandem Powiatu Ostrowskiego. Nic więc Na początku był… koncert dziwnego, że również dyrektor ostrowskiej szkoły Koncert z udziałem Breckera, tria Pawlika (Paweł Robert Matuszewski ma powody do zadowolenia. Pańta - kontrabas, Cezary Konrad - perkusja) i - Z ogromną radością przyjąłem wiadomość o orkiestry Filharmonii Kaliskiej odbył się w czerwprzyznaniu muzycznego „Oscara” dla projektu cu 2010 r. Materiał na płytę muzycy nagrali rok realizowanego przez Filharmonię Kaliską pod później w studiach Polskiego Radia. Na suitę “Nidyrekcją Adama Klocka, wspólnie z Randym ght in Calisia” składa się sześć utworów: “Night Breckerem i Włodkiem Pawlikiem. Radość tym in Calisia”, “Amber Road”, „Orienthology”, „Folwiększa, że w projekcie brali udział muzycy pralow The Stars”, „Quarell Of The Roman Mercujący w ZSM oraz Big Bandzie Powiatu Ostrowchants” i „Forgotten Song”. Tym razem sytuacja skiego. Świadomość każdego z muzyków, że brało była o tyle szczególna, że muzycy wrócili do się udział w tak fantastycznym projekcie, jest projektu po roku, bo tyle upłynęło od koncertu zapewne dla każdego z nich ogromnym sukcedo nagrania płyty „A Night in Calisia”. sem. Jestem ogromnie dumny, że w prowadzoPodczas realizacji koncertu z zespołem i solistanej przeze mnie szkole są tak znakomici muzymi, najpierw każda grupa ćwiczy osobno swoje cy. Daje mi to ogromną satysfakcję, a partie. – Spotykamy się na próbach przedpołutym samym poczucie komfortu, że dniowych w gronie orkiestry, później dołącza do obecni oraz przyszli uczniowie pranas zespół i solista i razem zgrywamy cały mategnący rozwijać swój talent w Szkoriał – mówi Izabela Garyantasiewicz. le Muzycznej są w rękach komKoncert, którego pomysłodawcą był dyrekpetentnych nauczycieli, którzy tor Adam Klocek, odbywał się w pięknym, dzielą się z nimi swoją wielką nowym gmachu Filharmonii Kaliskiej. życiową pasją – mówi R. MaW sumie, muzycy orkiestry spotuszewski. tkali się z Breckerem zaledwie - Filharmonia kaliska istnieje trzykrotnie: na dwóch prójuż 40 lat i w sposób naturalbach i na koncercie. ny korzysta z potencjału Jak się okazało, to wystarostrowskiej szkoły muzycznej. czyło, żeby efekt był znakoW tym czasie grali i grają w niej mity. – Gram od ponad 30 nie tylko nasi nauczyciele, ale taklat i nieczęsto zdarza mi się poże uczniowie, którzy przeszli cały czuć taki „wiatr w plecy” - jak cykl kształcenia. W tym roku obto miało miejsce podczas konchodzić będziemy jubileusz i certu z Włodkiem Pawlinagroda Grammy to najkiem i Randy Breckerem. wspanialszy z możliwych Od pierwszych dźwięprezent dla melomanów ków czuło się, że to coś i dla nas samych – Taka niewielka statuetka wyjątkowego. Była mówi Radosław Majest najważniejszą tak cudownie enerniak, kontrabasista nagrodą muzyczną getyczna atmosfekaliskiej orkiestry i na świecie ra, że miałem wranauczyciel ostrowskiej

18

żenie, iż cały długi koncert trwał może z pięć minut, nie więcej. To sprawiła przede wszystkim muzyka, która była najwyższych lotów – zapewnia Paweł Kara. - Brecker dał się poznać jako spokojny, sympatyczny człowiek i oczywiście znakomity muzyk. Jeśli się odzywał na próbie, to głównie do Włodka Pawlika i jego zespołu. Generalnie, nie kaprysił, nie grymasił, tylko po prostu grał – wspomina Irena Świątek. Nieco inaczej muzycy opisują autora muzyki, Włodka Pawlika. – To absolutny perfekcjonista, człowiek, który nie przepuści najmniejszego szczegółu. Koncertowanie, a zwłaszcza nagrania, z nim, to bardzo ciężka praca. Wymagał od nas maksymalnej koncentracji – dodaje Izabela Lewek.

Brecker w USA, orkiestra w Polsce Co ciekawe, podczas nagrania orkiestra, trębacz i zespół rejestrowali swoje ślady w osobnych studiach i nie spotkali się podczas realizacji płyty. – Randy Brecker nagrywał w USA, my w Polsce, w dodatku podzieleni na sekcje. Każdy z nas musiał swoją pracę wykonać absolutnie perfekcyjnie – wspomina Izabela Lewek. - To nagranie było bardzo wyczerpujące. Mieliśmy świadomość ciężkiej pracy, ale czuło się, że efekt jest naprawdę dobry – potwierdza R. Maniak. Muzycy zgodnie podkreślają, że prawdziwe emocje czuje się nie podczas nagrań, a w czasie koncertu. – Nagrania to przede wszystkim ciężka praca, często pozbawiona emocji, a koncert to coś zupełnie innego. Wtedy muzyka i reakcja publiczności „niosą” nas i to daje się wyraźnie odczuć – dodają. Muzycy nie mogą się też nachwalić swojego dyrektora. – Adam Klocek to przede wszystkim znakomity muzyk. Bardzo różnorodny artysta, który gra, komponuje, dyryguje i inspiruje nas do pracy. Jako dyrektor jest człowiekiem bardzo spokojnym i sympatycznym. Potrafi znakomicie tonować potencjalne konflikty.

Co zadecydowało? Chyba nawet muzycy biorący udział w projekcie niespecjalnie wierzyli w końcowy sukces, bo nikt z rozmówców nie śledził na żywo ceremonii ogłoszenia wyników Grammy Awards w Internecie. Za to niemal wszyscy dowiedzieli się o szczęśliwym dla nich rozstrzygnięciu bardzo szybko. Od samego rana rozdzwoniły się ich telefony z gratulacjami od rodziny, przyjaciół z Polski i zagranicy. Zapytani, co o nim zadecydowało, wymieniają kilka powodów. – Olbrzymie znaczenie miał

udział w projekcie Randy Breckera, gdyż Włodek Pawlik jest stosunkowo mało znany na niezwykle wymagającym rynku amerykańskim. Decydujące znaczenie miał jednak wysoki poziom wykonawczy, bo otrzymaliśmy nagrodę w kategorii dużych zespołów jazzowych – twierdzi R. Maniak. - Kompozycja Włodka Pawlika jest naprawdę wyjątkowa. To są przepiękne tematy, które znakomicie rozwinął solista, a myśmy zilustrowali to partiami orkiestrowymi. Na płycie są bardzo różnorodne kompozycje: żywiołowe i nastrojowe i każdy może znaleźć na niej coś dla siebie – dodaje Izabela Lewek. - Nie bez znaczenia były wcześniejsze pozytywne informacje o tej płycie, która została przecież uznana jazzowym albumem roku 2012, a rok później znalazła się wśród 50 najpopularniejszych płyt jazzowych w USA - dodaje Olaf Knockenhauer.

Filharmonia „za miedzą” Muzycy z dumą podkreślają, że oferta Filharmonii Kaliskiej jest coraz bardziej atrakcyjna. – Cieszymy się bardzo, że w stosunkowo niewielkim ośrodku, jakim jest Kalisz, udało się stworzyć zespół, który śmiało może współpracować z naprawdę znakomitymi muzykami z różnych gatunków. Kiedy niedawno zmienialiśmy obiekt na nowy, wielki gmach w obiektach uniwersyteckich, niektórzy obawiali się, czy uda się nam zapełnić dwa razy większą salę. Okazało się, że teraz często bywa, że słuchacze siedzą na dostawianych krzesłach, bo miejsc brakuje, a koncerty kończą się często owacją na stojąco – zapewnia R. Maniak. Dlatego artyści trochę żałują, że tak rzadko mogą grać w Ostrowie Wielkopolskim. – To dla nas bardzo miłe, że mieszkając i pracując w Ostrowie Wielkopolskim, jesteśmy częścią tej wspaniałej i coraz lepszej orkiestry Filharmonii Kaliskiej. To jest możliwe dzięki życzliwości obu dyrektorów. Trochę nam jednak przykro, że o ile możemy regularnie prezentować nasz coraz wyższy poziom dla kaliskiej publiczności, to w Ostrowie jakoś nie daje się nam szansy zaprezentowania pełni naszych umiejętności. Mamy wielką nadzieję, że to się jednak zmieni i również ostrowska publiczność usłyszy nas wkrótce w pełnym składzie, w atrakcyjnym programie – mówią zgodnie ostrowscy muzycy kaliskiej Filharmonii. Na szczęście okazji do tego z pewnością nie zabraknie, więc na pewno warto spróbować – do czego zachęcamy ostrowskich decydentów kultury. Jarosław Wardawy PS. Osobne biografie najważniejszych polskich autorów projektu „A Night in Calisia” oraz więcej zdjęć z gali rozdania Grammy Awards na naszym facebooku: www.facebook.com/gazetaostrowska

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


NIECODZIENNY KONCERT W FORUM SYNAGOGA

POPLENEROWA WYSTAWA W GALERII POWIATOWEJ

Fado w synagodze

Wystawa po plenerze Prace kilkunastu twórców z powiatu ostrowskiego można oglądać od piątku na wystawie „Z orientu kolorytem” w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej. To efekt pleneru w Daniszynie, jaki miał miejsce w lipcu minionego roku.

Uczestnicy pleneru w Daniszynie, obecni na wernisażu wystawy

Na wystawie zobaczymy kilkadziesiąt prac. Ich autorami jest osiemnaścioro twórców z Ostrowa i powiatu, toteż można się spodziewać prac w różnych technikach i zróżnicowanych tematycznie. Łączy je jedno – wszystkie prezentowane na wystawie w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej powstały podczas letniego pleneru w Daniszynie. – Był to już nasz dziesiąty interdyscyplinarny plener, jaki zorganizowaliśmy od 2004 roku. Idea plenerów to spotkania twórczego środowiska plastycznego na terenie powiatu ostrowskiego w miejscach urokliwych, unikatowych albo takich, którym grozi zapomnienie. Pierwsze nasze spotkanie mieliśmy bowiem w alei dębowej w gminie Sieroszewice, a potem plenery odbywały się w Strzyżewie, Psarach, Ołoboku, Lewkowie, Szczurach, Gorzycach, Radziwiłłowie, Wysocku Wielkim – wyjaśnia dyrektor galerii Cezary Janiszewski, który wspólnie z Dariuszem Pryczakiem, prezesem Stowarzyszenia Qltura 21, współorganizatora pleneru i ekspozycji, otwarł w piątek wystawę. – Po każdym takim letnim spotkaniu powstaje swoista kolekcja poplenerowa –

Fot.: (hol)

każdy twórca bowiem pozostawia nam jedną z prac – dodaje Cezary Janiszewski. Na wystawie zobaczymy więc prace, na których uwieczniono chociażby m.in. pejzaż, architekturę, są też abstrakcje. Jest malarstwo, rysunek, tkanina, ceramika, fotografia. Każdy z twórców zaprezentował po kilka prac. Rekordzistka – Jagoda Kaszuba – pokazała ich 25. – W ten sposób niejako zdetronizowała Antoniego Szweda, który każdorazowo na dotychczasowych plenerach tworzył najwięcej prac – mówi z humorem C. Janiszewski. Wernisaż wystawy odbył się w miniony piątek, 31 stycznia, w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej. Ekspozycję można oglądać do końca lutego. Plener miał miejsce w dniach 23-27 lipca w Daniszynie i został zorganizowany przez galerię i Stowarzyszenie Qltura 21, przy współudziale Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, a pod patronatem wójta gminy Ostrów Wielkopolski Piotra Kuroszczyka. (hol)

KOLEJNA WYSTAWA W GALERII 33

Gmina w obiektywie „Gmina Ostrów zamknięta w kadrze” – to tytuł wystawy, którą od piątku możemy oglądać w Galerii 33. Prace na niej są efektem spotkań fotograficznych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Qltura 21, działającego na terenie gminy Ostrów Wielkopolski. Wystawę otworzył w miniony piątek, 31 stycznia, Dariusz Pryczak, prezes Stowarzyszenia Qltura 21. – Na bazie projektu plenerów fotograficznych skierowanych dla wszystkich fotografujących utworzyła się grupa fascynatów fotografii, którzy mimo pełnego zaangażowania w przedsięwzięcie wspólnie nazywają się amatorami – wyjaśnia Dariusz Pryczak. – Na wystawie poplenerowej znajdziemy prace z perspektywy człowieka młodego, urzędnika, informatyka, księdza. Nieważne, co robią na co dzień, łączy ich wspólne poczucie piękna, przemijającego czasu, otaczającego nas świata, ale i szacunek dla dogmatu i wiary – dodaje Dariusz Pryczak. Większość prac, jakie zobaczymy na wystawie w Galerii 33, jest owocem czterech plenerów, które odbyły się w: Gorzycach Wielkich, Sobótce, Lewkowie oraz Lelikowie w Dolinie Baryczy. Te fotospotkania prowadzili: Krzysztof Maciejewski i Andrzej Staszok, którym podczas wernisażu wystawy podziękowano za cenne wskazówki dla fotografujących. Dzięki udziałowi w plenerach na ekspozycji zobaczymy prace: Alicji Bednarczyk, Weroniki Chałupniczak, ks. Bronisła- Uczestnicy plenerów w gminie Ostrów, których prace zobaczymy wa Chorzepy, Weronika Hyży, Anny Kaźmierczak, na wystawie w Galerii 33 Fot.: (hol) Karoliny Kopeckiej, Mateusza Kosnowicza, Agnieszki Kulińskie, Krzysztofa Maika, Natalii Maślak, Justyny Müller, 6 lutego. A już dzień później, 7 lutego, w Galerii 33 dwa wernisaże Dariusza Pryczaka, Sylwii Raczak i Zuzanny Tanaś. By je zobawystaw: malarskiej Romana Choinki (godz. 17.33) i fotograficzczyć, trzeba się pospieszyć, bowiem wystawa czynna jest tylko do nej Janiny i Jerzego Bartuzich (godz. 17). (hol) środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

Fado rozbrzmi w Forum Synagoga. Już w sobotę, 8 lutego, odbędzie się tam koncert pieśni portugalskich w wykonaniu Kingi Rataj. Kinga Rataj jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce w ostatnich siedmiu latach. Niejednokrotnie występowała obok najbardziej znamienitych osobowości polskiej sceny, by wymienić choćby Joannę Słowińską, Jorgosa Skoliasa, Janusza Radka, Grzegorza Turnaua, Kubę Badacha, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Joao de Sousa i wielu innych. Jej koncert z 2011 r. „Tudo isto é fado” został entuzjastycznie przyjęty podczas Festiwalu „Etniczne Inspiracje” w Warszawie. Kinga Rataj, krakowianka, w portugalskich pieśniach fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest nierzadko za rodowitą Portugalkę. Na koncercie, który odbędzie się 8 lutego w Forum Synagoga o godz. 18 (wstęp: 20 zł), usłyszymy także towarzyszących Kindze Rataj muzyków: Marka Bazela na fortepianie, Gertrudę Szymańską / Łukasza Kurzydło – instrumenty perkusyjne, Witka Górala – gitary i Marcina Hilarowicza – gitary. oprac.: (hol)

Bilety na koncert Uwaga, dla naszych czytelników mamy dwa zaproszenia na koncert. Dostaną je te osoby, które jako pierwsze w czwartek, 6 lutego, w godz. od 9 do 10 zadzwonią do naszej redakcji i odpowiedzą na pytanie: Z jakiego państwa wywodzi się gatunek muzyczny fado?

PREMIERA W KINIE KOMEDA

Bilet do kina „Jack Strong” – ten najnowszy film w reż. Władysława Pasikowskiego będzie od piątku wyświetlany w kinie Komeda. Dla naszych czytelników mamy dwa zaproszenia na seans. Reżyserem i autorem scenariusza „Jacka Stronga” jest Władysław Pasikowski. W rolach głównych zobaczymy: Marcina Dorocińskiego, Maję Ostaszewską, Mirosława Bakę, Krzysztofa Globisza, Zbigniewa Zamachowskiego, Pawła Małaszyńskiego, Krzysztofa Pieczyńskiego i Ireneusza Czopa. Film opowiada o kulisach współpracy pułkownika Kuklińskiego z CIA, a także brawurowej ucieczce z Polski.

Uwaga, konkurs! Dla naszych czytelników mamy dwa bilety do kina. Dostaną je te osoby, które jako pierwsze w czwartek, 6 lutego w godz. od 10 do 11, zadzwonią do naszej redakcji i odpowiedzą na pytanie: „Na temat płk. Ryszarda Kuklińskiego powstał film dokumentalny w reż. Dariusza Jabłońskiego. Jaki nosił tytuł?”.

19


KOŃCZYMY I ETAP PLEBISCYTU

Ostatnia szansa na kandydata To już ostatnia możliwość zgłoszenia swojego kandydata do plebiscytu o tytuł Ostrowianina Roku 2013. Lista zgłoszeń do tytułu Ostrowianina Roku, a także Wydarzenia Sportowego, Społecznego, Kulturalnego i Gospodarczego oraz Młodego Talentu Roku zostanie zamknięta 6 lutego. Dzień później kapituła wybierze nominowanych i od tego momentu rozpocznie się II etap Plebiscytu, w którym można będzie wybierać spośród konkretnych osób i wydarzeń. Przypominamy zasady głosowania. W pierwszym etapie każdy może zgłosić swojego kandydata do każdej z kategorii. Wszystkie propozycje zostaną później przedstawione Kapitule Plebiscytu, tworzonej przez honorowego patrona Plebiscytu – Przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrowian Roku z lat poprzednich oraz organizatorów. Po głosowaniu Kapituła wybierze spośród wszyst-

kich zgłoszonych propozycji 10 nominowanych w kategorii Ostrowianin Roku oraz po 3 nominowanych w kategoriach Wydarzeń Roku: Społecznej, Sportowej, Kulturalnej, Gospodarczej oraz kategorii Młodego Talentu Roku. Dopiero od tego momentu decydujące znaczenie ma liczba zdobytych głosów. Dalej wybierać już będą tylko sami ostrowianie. Głosować

Ostrowianin Roku 2013 Artur Amenda - terapeuta antynarkotykowy, zaangażowany społecznik Andrzej H. Bączyk - kompozytor, pedagog muzyczny Roman Biadała - konstruktor, wynalazca Systemu Sensor Waldemar Burghardt - przedsiębiorca, honorowy krwiodawca Leon Chmielina - regionalista, miłośnik starych rowerów ks. mjr Józef Grecki - ostrowski duchowny, kapelan Niepodległościowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Kapelan Rodzin Katyńskich Jolanta Herzog - lekarz rodzinny Andrzej Jerzyk - propagator bluesa Zbysław Jeżewski - społecznik, harcerz, regionalista Jacek Jędrzejak - lider Big Cyca, społecznik Ks. Adam Kraska - ostrowski duchowny, poeta Ewa Konieczna - kierownik świetlicy ,,Boże Podwórko” Benedykt Kunicki - organizator Jimiway Blues Festiwalu Andrzej Leraczyk - ,,minister” ostrowskiej kultury Ks. Paweł Malecha - ksiądz-prawnik watykański, honorowy obywatel miasta Agnieszka Nowicka - kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Paulina Malińska - wiceprezes ostrowskiego Stowarzyszenia Miłośników Zwierząt Krzysztof Ryfa - malarz, organizator Galerii 33 Marian Sikorski - dyrygent Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej Tomasz Stańkiewicz - organizator rozgrywek OSW Summer League Dr Antoni Sukiennicki - emerytowany lekarz, autor książek Emilia Szymendera - kierowniczka i założycielka domu dla bezdomnych im. Brata Alberta w Ostrowie Wlkp. Michał Trusz - artysta plastyk Wiesław Wawrzyniak - lekarz Wiesław Witek - sołtys Jankowa Przygodzkiego

Wydarzenie Gospodarcze Roku 2013 II etap obwodnicy Ostrowa Budowa Parku Technologicznego w Ostrowie Rozpoczęcie inwestycji kanalizacyjnych i drogowych na Pruślinie Pozyskanie unijnych środków na budowę Parku Przemysłowego Otwarcie produkcji Mikroma SA Rekordowa dotacja drogowa 11 mln zł na przebudowę ulicy Brzozowej Oddanie do użytku ulicy Sadowej

Wydarzenie Sportowe Roku Sebastian Zieliński - Mistrz Polski w wyścigach motocyklowych klasy Supersport 600 17. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI Ostrowski Festiwal Sportu Awans piłkarzy Ostrovii do II ligi Rekordowy 51. Bieg Republiki Ostrowskiej Puchar Polski Juniorów Starszych Full Contact Działalność Bokserskiego Klubu Sportowego „Guerrier” Puchar Polski w Kick-boxingu

Wydarzenie Kulturalne Roku 2013 Koncert Nigela Kennedy’ego 18. edycja Muzeum Jazz Festival 2. edycja Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy 30 lat reggae w Polsce na Reggae na Piaskach Reaktywacja Rokosza Recitale Julianny Awdiejewej i Krzysztofa Jabłońskiego na ,,Chopin w barwach jesieni” Cykl koncertowy ,,Never ending Gitarownia” Przegląd Twórczości Okołogitarowej „Gitarownia” w Młodzieżowym Domu Kultury Spektakl Stowarzyszenia Teatralnego Bardów podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych Wystawa prac „Z historią przy stole” Tadeusza Gaworzewskiego Wystawa „Megalopolis” Artura Przebendowskiego w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej Działalność artystyczno-edukacyjna Galerii 33 Spotkania autorskie z Mariuszem Szczygłem, Wojciechem Tochmanem, Krzysztofem Vargą w Bibliotece Publicznej Koncert Natural Born Chillers na Tatarak Music Festival Jubileusz 90-lecia Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej 100. koncert z serii „Jazz w Muzeum” - „Miles Smiles” Festiwal „Tatarak” Agnieszka Holland gościem Festiwalu Filmowego Irlandzka nagroda Fringe First dla ostrowskiego aktora Roberta Zawadzkiego Festiwal „Chopin w barwach jesieni” Festiwal „Wszystko jest poezją” Jimiway Blues Festival Koncert Curtisa Salgado na Jimiway Blues Festival 26. Przegląd „Wszyscy Śpiewamy na rockowo” 14. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych Książka Martyny Łukasiewicz „Józef Bendziecha. Potrzeba tworzenia”

20

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


Wydarzenie Społeczne Roku 2013 - Finał akcji „Milka. Moje miasto się przytula” w Ostrowie - Decyzja o budowie II odcinka obwodnicy Ostrowa - Budowa niemal 200 stojaków dla rowerów w Ostrowie i kilku rowerowych parkingów - Oddanie do użytku nowego oddziału kardiologii - Nowe zasady odbioru śmieci - Festyn „Lotnisko bliżej miasta” w Michałkowie - Odremontowanie „n-Klubu” - dawnego Klubu Nauczyciela - Nowe wersje systemu Sensor dla niepełnosprawnych - Ostrowska Karta Rodziny 3+ - Elektroniczny nabór do szkół i przedszkoli w Ostrowie - Wybudowanie betonowego skateparku w Ostrowie - Ostrowskie Jarmarki: Wielkanocny i Bożonarodzeniowy - „Gwiazdka na Rynku” - Remont ratusza miejskiego w Ostrowie - Nowe wersje Systemu Sensor dla niepełnosprawnych - 10 lat Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa - Ostrów dostępny w Google Street View - Sinice na Piaskach - Akcja „Zabierz mnie na spacer” Ostrowskiego Stowarzyszenia Miłośników Zwierząt - Działalność Stowarzyszenia re-Ewolucja: Masa Krytyczna, Dzień Ziemi

można będzie wyłącznie na oryginalnych kuponach z „Gazety Ostrowskiej” albo poprzez SMS-y. O ostatecznej kolejności decyduje wyłącznie liczba otrzymanych głosów. Wszystkie informacje prezentować będziemy na bieżąco w papierowych wydaniach „Gazety Ostrowskiej”, na specjalnie uruchomionym na Facebooku profilu plebiscytu, pod adresem www.facebook.com/ostrowianinroku, na naszej stronie internetowej www.gazeta.ostrow-wielkopolski.pl oraz na stronie naszego partnera medialnego, telewizji internetowej www.ok24.tv Rozstrzygnięcie konkursu, które odbędzie się na finałowej gali 21 marca w obiektach OCK, będzie transmitowane na żywo w Internecie. Wśród osób, które nadeślą do nas w tym etapie plebiscytu kandydatury na oryginalnych kuponach z „Gazety Ostrowskiej”, rozlosujemy nagrody. Będą to zaproszenia na galę finałową oraz gadżety promocyjne miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Propozycje można zgłaszać również drogą internetową, poprzez nasz profil na Facebooku, gdzie zamieściliśmy ostatnio sporo materiałów archiwalnych z poprzednich edycji. Poprzednie edycje przypominamy również w papierowych wydaniach „Gazety Ostrowskiej” . (jw)

Młody Talent Roku 2013 - Agnieszka Wenderska - utalentowana tancerka „Gwiazdy”, wicemistrzyni Polski Modern Jazz - Julia Trześniewska - utalentowana tancerka „Gwiazdy” - Drużyna piłkarzy ręcznych SP 9 - trener Paweł Staszak - Nikodem Wietecki - młody zawodnik motocrossowy - Drużyna UKS Basket - półfinalistki Mistrzostw Polski U 14 i U 16 w koszykówce dziewcząt - Weronika Hipp - utalentowana koszykarka - Klaudia Szulc - tancerka - Natalia Benedykcińska - utalentowana lekkoatletyka, sprinterka i koszykarka - Maksymilian Dziuba - młody, utalentowany piłkarz - Bartosz Grabowski - Mistrz Świata Juniorów w Speedrowerze - Wojciech Bieranczyk - medalista Mistrzostw Polski w Wyścigach na Quadach - Marcin Wajs - wybitnie uzdolniony uczeń Chigwell School w Anglii, przyszły student Cambridge - Krystian Szyszka - kick-bokser, Mistrz Polski - Norbert Olek - kick-bokser, Mistrz Polski - Gabriela Balcerek - utalentowana skrzypaczka - Magdalena Adamczak - utalentowana pianistka - Weronika Hoffman - utalentowana skrzypaczka - Paula Pływaczyk i Michał Szpajda - duet wokalnoinstrumentalny - Anna Lewandowska - plastyczka z MDK - Anna Błoch - plastyczka z MDK - Zuzanna Szyszka – tancerka Studia Tańca True School środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

REGULAMIN w telegraficznym skrócie

KALENDARIUM

Kandydaci i nominowani: kandydatów może zgłosić każdy. Spośród wszystkich zgłoszeń Kapituła wybierze 10 nominowanych do kategorii Ostrowianina Roku i po 3 do kategorii Wydarzenia Roku. Kapituła: tworzona jest przez honorowego patrona Plebiscytu – Przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, laureatów tytułu Ostrowianina Roku z lat poprzednich oraz organizatorów. Ilość ma znaczenie: nawet decydujące znaczenie, bo Ostrowianinem zostanie ten, kto dostanie najwięcej głosów spośród nominowanych. Jak głosować: na dwa sposoby- na oryginalnych kuponach z ,,Gazety Ostrowskiej” oraz poprzez SMS-y. Głosy z kuponów i SMS-ów są sumowane. Kiedy wyniki: rezultaty poznamy na finałowej gali 21 marca, godz. 19.00. Transmisja na żywo w www.ok24.tv

7 lutego 2014, godz. 16.00 - posiedzenie Kapituły Konkursu, wybór nominowanych 8 lutego - rozpoczyna się II Etap – głosowanie 12 lutego do 19 marca - przyjmowanie kuponów i SMS-ów - 21 marca (piątek) 2014, Ostrowskie Centrum Kultury, godz. 19.00Gala finałowa, ogłoszenie wyników plebiscytu, transmisja internetowa

21


DOKTOR KRYSTIAN NIEŁACNY ZDMUCHNĄŁ 80 ŚWIECZEK

Nasz człowiek Renesansu Lekarz, nauczyciel, regionalista, turysta, przewodnik, muzyk, autor wielu publikacji. Można byłoby jeszcze długo wyliczać pola aktywności Krystiana Niełacnego. Ostrowski człowiek - orkiestra, mogący pochwalić się swoją biografią w encyklopedii ,,Who is who w Polsce” kończy właśnie 80 lat. Urodził się w jednym z najpiękniejszych miejsc Ziemi Ostrowskiej, jakim jest Antonin. Ojciec był kierowcą księcia Michała Radziwiłła. Rodzina mieszkała na pierwszym piętrze budynku zbudowanego w stylu tyrolskim, w którym obecnie mieści się nadleśnictwo. Właśnie tam przyszedł na świat 2 lutego 1934 roku. Spędził tam swoje cztery pierwsze lata. Potem rodzina przeniosła się do Ostrowa. Antonin jednak pozostał mu szczególnie bliski na całe życie.

Z harcerstwa do PTTK Podczas okupacji uczęszczał na komplety tajnego nauczania. Potem był uczniem Szkół Podstawowych im. T. Kościuszki i E. Estkowskiego oraz Gimnazjum Męskiego, które ukończył w roku 1951. W tym okresie wszystkie wolne chwile wypełniało mu harcerstwo. Niestety, po kilku latach ZHP zostało rozwiązane przez władze komunistyczne. - Wytworzyła się pustka dla wszystkich młodych ludzi, którzy z harcerstwem byli związani. Trzeba było znaleźć coś innego, bo władze komunistyczne proponowały nam jedynie ,,dobrowolne” wstąpienie do ZMP. Ponieważ w tym samym czasie powstało w Ostrowie PTTK, większość harcerzy w moim wieku i starszych ode mnie właśnie tam przeniosła się. Podobnie zrobiłem i ja. Zostałem członkiem PTTK i jestem nim nieprzerwanie od 62 lat mówi Krystian Niełacny. Jako kilkunastolatek pobierał prywatne lekcje gry na fortepianie. Miał tak dobrego nauczyciela, że do dziś gra bez problemów ze słuchu. - Był okres, że mogłem zasiadać do fortepianu i grać bez przerwy przez kilka godzin. Kiedyś nawet stworzyliśmy paczkę znajomych, spotykaliśmy się i wspólnie graliśmy. Profesor namawiał wielokrotnie rodziców, żeby mnie wysłali do konserwatorium, bo mam wybitne zdolności muzyczne. Mama jednak od początku widziała mnie tylko na medycynie - wspomina pan Krystian.

Pierwszy taki oddział Życzenie matki spełniło się, choć nie od razu. Za pierwszym razem nie został przyjęty z uwagi na pochodzenie społeczne. Dopiero w latach 1954-60 odbył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W tym czasie przez trzy lata był prezesem uczelnianego AZS. Grał też w orkiestrze symfonicznej, którą tworzyli... studenci medycyny. Po uzyskaniu dyplomu zdobył specjalizację z zakresu chirurgii i anestezjologii. Pierwszym prawdziwym wyzwaniem było utworzenie w Ostrowie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, którego został ordynatorem. Był to pierwszy taki oddział w Polsce, poza klinikami w dużych miastach. W krótkim czasie udało się nie tylko stworzyć bazę, ale

Jubilat chętnie gra na pianinie

22

Krystian Niełacny skończył 80 lat

i kadrę. Dodatkowo przez kilka lat był przewodniczącym Rady Zakładowej Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia. Spośród wielu inicjatyw, jakie w tym okresie podjął, warto przypomnieć uruchomienie karetki reanimacyjnej i przystąpienie do budowy lądowiska dla helikopterów. Przez trzy lata był zatrudniony w Polskich Liniach Oceanicznych i pływał jako lekarz okrętowy na liniach dalekowschodnich. Po powrocie do Ostrowa został dyrektorem Obwodu Lecznictwa Kolejowego. Pod koniec lat 80. doprowadził do utworzenia samodzielnej poradni leczenia odwykowego, co w tamtych czasach było rozwiązaniem bez precedensu. Poradnia przekształciła się potem uchwałą Rady Miejskiej w Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień. W roku 1994 na Akademii Medycznej w Łodzi zdobył tytuł doktora nauk medycznych.

Turystyka dla wszystkich Emerytura nie oznaczała końca jego aktywności zawodowej. Jeszcze przez kilka lat był orzecznikiem w ostrowskim ZUS. - Był to okres po zmianie ustrojowej, kiedy pojawiła się kwestia świadczeń dla sybiraków - temat zupełnie nieznany u nas. Koledzy - orzecznicy, nie rozumiejąc sytuacji tych ludzi, krzywdzili ich. Pojechałem na specjalne szkolenie do Warszawy i dotarłem do przepisów umożliwiających przyznanie im świadczeń. Ku mojemu zaskoczeniu po jakimś czasie uhonorowali mnie za to Złotym Honorowym Krzyżem Sybiraków - mówi pan Krystian. W latach 1967-76 jubilat prezesował ostrowskiemu PTTK. To złoty okres w dziejach oddziału, wówczas jednego z najlepszych w Polsce. Miał ponad 3000 członków, a koła istniały we wszystkich zakładach i szkołach. Organizowano po kilkadziesiąt wycieczek i rajdów w roku. Wędrowano po całej Polsce, od gór po morze. W tym okresie powstały klub kajakowy Pelikany, klub górski Jontek i klub kolarski, który potem przyjął nazwę Bicykl. Wszystkie istnieją do dziś. Utworzono Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego obejmujące całą południową Wielkopolskę, a nawet magazyn turystyczny z wypożyczalnią sprzętu. - Była to tania, ogólnie dostępna turystyka. Nie robiliśmy żadnych różnic w sensie przynależności czy pozycji

społecznej. Wszyscy byli równo traktowani. Kadra mówiła sobie po imieniu - wspomina Krystian Niełacny. Osobiście założył koło PTTK w szpitalu. Na tej bazie powstał klub zrzeszający wszystkich chętnych do sportu i turystyki wśród lekarzy, sanitariuszy, pielęgniarek i pracowników administracji. Panie seryjnie zdobywały mistrzostwa Polski służby zdrowia, a panowie - wicemistrzostwa.

Zasłużony dla Ziemi... Rzeszowskiej W latach 80. był przewodniczącym wojewódzkiej komisji krajoznawczej. Właśnie wtedy Zarząd Główny PTTK rzucił myśl inwentaryzacji krajoznawczej całego kraju. Polegała ona na opisaniu wszystkich ciekawych miejsc i obiektów, nawet w najmniejszych wioskach. - Zorganizowałem wtedy olbrzymią ilość działaczy. Powiat ostrowski w 90 procentach został opisany przez moją żonę i przeze mnie. Wszystko się udało, a dodam, że na 49 województw tylko dwa koszalińskie i kaliskie - wywiązały się z tego zadania - wspomina nasz rozmówca. Nazywano go ,,turystą wszech wag”, bo uprawiał turystykę górską, kajakową, pieszą i kolarską. W każdej dziedzinie posiada jedne z najwyższych odznak. Zwiedził wszystkie regiony kraju, ale najbardziej ceni sobie południowy wschód. Ma nawet srebrną odznakę ,,Za Zasługi dla Ziemi Rzeszowskiej”. Jako przewodnik poprowadził w Bieszczady niezliczoną ilość wycieczek z zakładów pracy i szkół.

Pracowite życie emeryta Jako redaktor koordynator Zeszytów Pamięci ,,Non Omnis Moriar” opracował do tej pory 16 tomów z biografiami absolwentów i profesorów Alma Mater Ostroviensis. Kolejny siedemnasty zostanie wydany w tym roku. Inne jego publikacje dotyczą m.in. nazewnictwa ulic Ostrowa, osób pochowanych na cmentarzu przy Limanowskiego i powstańców styczniowych z naszego regionu. Jest także Ostrowska Księga Pamięci, a przygotowywane są: Ilustrowana Księga Rozmaitości Powiatu Ostrowskiego oraz publikacja na temat ostrowian - uczestników wojny polsko – bolszewickiej. Już jako emeryt był zastępcą przewodniczącego komitetu obchodów 150-lecia Gimnazjum Męskiego, członkiem komitetu obchodów 600-lecia Ostrowa Wielkopolskiego, prezesem Stowarzyszenia ,,Przyjaciele Ostrowskiej Synagogi’’. Dzięki niemu przy kościele św. Antoniego powstała ściana pamięci. Mimo tak wielu działań Krystian Niełacny znajduje czas, by posłuchać muzyki. Lubi ludowe brzmienia z różnych stron świata, ale wyjątkowo chętnie sięga po płyty z kompozycjami Chopina. Nie może być inaczej, skoro urodził się w Antoninie. Renata Weiss środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


CZĘŚCIEJ KORZYSTAMY Z BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH

Chcemy się badać Małymi kroczkami, ale powoli do przodu. Tak można określić udział kobiet i mężczyzn w badaniach profilaktycznych dotyczących raka piersi, szyjki macicy czy prostaty. Kiedyś tematy tabu, dziś osoby w wieku dojrzałym już o mówią o tych intymnych badaniach i co najważniejsze – stawiają na profilaktykę. Jak wynika z danych opublikowanych przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Wielkopolsce, na dzień 1 stycznia 2014 roku w Polsce  przebadano 2 326 180 kobiet, średnie objęcie badaniami mammograficznymi wyniosło 44,17 proc. Średnia dla Wielkopolski natomiast to 51,04 proc., co daje naszemu województwu 3. miejsce w Polsce. Pod uwagę wzięto panie w wieku od 50. do 69. roku życia.

Małe kroczki – Wielkopolska to jedno z województw, w którym najwięcej pań korzysta z badań mammograficznych. Marzy mi się jednak, by przebadanych pań było 100 proc. – mówi dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. – Co roku w badaniach uczestniczy trochę więcej osób, a świadomość pań na korzyść konieczności badania się zmienia się na plus – dodaje Agnieszka Dyzmann-Sroka. Jeśli chodzi o dane dotyczące powiatu ostrowskiego, uzyskane przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący, są one adekwatne do wyników wielkopolskich. W 2012 r. przebadało się niemal 50 proc. pań w wieku od 50. do 69. roku życia, w 2013 r. – 52 proc. Powoli więc zwiększa się udział w badaniach, choć nadal są osoby, które nie chcą w nich uczestniczyć. – Najczęściej panie, które nie biorą udziału w badaniach, na nasze pytanie: „dlaczego”, odpowiadają, że się boją. Czego? Rozpoznania raka, długotrwałego leczenia. Nie badają się też, bo mówią, że nie są w grupie ryzyka, że w ich rodzinie nikt nie chorował na raka piersi. A przecież na badania mammograficzne mają też przychodzić osoby, które czują się zdrowo – mówi dr Agnieszka Dyzmann-Sroka. Co ciekawe, jak wynika ze stworzonego przez nią opracowania „Bariery i korzyści w skryningu raka piersi”, uczestnictwo w badaniach profilaktycznych wzrasta wraz z wykształceniem – najniższy procent uczestnictwa w programie badań profilaktycznych stwierdzono w grupie kobiet z wykształceniem niepełnym i podstawowym (42 proc.), najwyższy wśród kobiet z wykształceniem wyższym (75 proc.). Oczywiście, te wyniki uzyskano wśród określonej grupy respondentek. – Jeśli chodzi natomiast o wiek badanych pań, to najwięcej z nich ma zazwyczaj ok. 58 lat. O wiele mniej zgłasza się pań młodszych – w wieku 50 lat – zaznacza dr Dyzmann-Sroka.

Najczęstszy nowotwór Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Zgodnie z szacunkami Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2012 roku na raka piersi zachorowało 16 299 kobiet. Jak wynika z opracowania „Bariery i korzyści w skryningu raka piersi” dr Dyzmann-Sroki, nie ma skutecznej metody zapobiegania zachorowaniu na raka piersi. W XXI wieku nadal najskuteczniejszym sposobem walki z tym nowotworem pozostaje wczesne wykrycie, gdyż ono decyduje o sukcesie leczenia. Dzięki prostemu, taniemu i nieinwazyjnemu badaniu, jakim jest mammografia (MMG), można wykryć raka piersi jeszcze, zanim ujawni się klinicznie. A wykrycie nowotworu tylko o jedno stadium wcześniej zwiększa szanse na całkowite wyleczenie o ok. 25 proc.

Badania intymne Kolejne z badań, którym też poddaje się więcej niż dotychczas pań, to cytologia, która pozwala wykryć przede wszystkim stany przednowotworowe i raka szyjki macicy. Jak się okazuje, w tym zakresie nie jest aż tak źle. – Panie częściej środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

– Coraz więcej młodych mężczyzn trafia do Poradni Urologicznej przy ostrowskim szpitalu z problemami związanymi z prostatą – mówi lekarz urolog Mieczysław Walczak

chodzą do ginekologa niż w latach wcześniejszych. W 2012 roku Wielkopolska była na pierwszym miejscu wśród wszystkich województw – przebadało się bowiem ponad 43 procent Wielkopolanek – wyjaśnia Natalia Nowak-Sobczak, pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Poznaniu. Sam program obejmujący kobiety w wieku od 25 do 59 lat zaczął działać w 2005 r. i od tego czasu w Wielkopolsce jest tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o ilość pań, które miały wykonaną cytologię. Pod uwagę nie są w tych liczbach brane panie, który miały badania cytologiczne wykonywane w prywatnych gabinetach. Wpływ na to mają m.in. intensywne kampanie, spotkania z kobietami, rozmowy w szkołach, artykuły w mediach ogólnopolskich i regionalnych. – Badanie cytologiczne u ginekologa powinno być wykonywane minimum co trzy lata, gdy jest robione co dwa lata – jest dobrze, a gdy co rok – super – mówi Natalia Nowak-Sobczak z ośrodka w Poznaniu. Warto dodać, że rak szyjki macicy należy do ścisłej czołówki tych najgroźniejszych i najczęstszych u kobiet, a cytologia jest właśnie najlepszym badaniem, by wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości. – Wynik ponad 43 procent przebadanych Wielkopolanek jest dość dobry, ale i tak nadal uważamy, że może i z 50 procent kobiet się nie bada i do nich właśnie chcemy dotrzeć – mówi Natalia Nowak-Sobczak.

Panowie też się badają Tak, i to w coraz młodszym wieku. Jak się okazuje bowiem, coraz więcej młodych mężczyzn trafia do Poradni Urologicznej przy ostrowskim szpitalu z problemami związanymi z prostatą. Z danych placówki wynika, że na 7200 pacjentów, którzy w ciągu roku szukają pomocy w poradni, aż 1500 to panowie około 40. roku życia. – Kiedyś najwięcej pacjentów miało powyżej 50 lat, teraz połowa przychodzących do poradni to panowie w wieku 45 lat, a zdarzają się też pacjenci w wieku 40 lat – potwierdza Mieczysław Walczak, lekarz urolog z przyszpitalnej poradni. – Przyczyn związanych z przerostem gruczołu krokowego u młodych mężczyzn należy

upatrywać przede wszystkim w złej diecie. Tłuste jedzenie, ostre przyprawy, niewielka ilość warzyw, picie w nadmiarze alkoholu, kawy i herbaty oraz papierosy i brak ruchu sprzyjają tego rodzaju schorzeniom, a ponadto nierzadko życie w ciągłym stresie, ciągłe bycie w pracy i brak odpoczynku, relaksu – dodaje lekarz. I niestety, właśnie z tych powodów z roku na rok przybywa młodych mężczyzn, którzy mają problem z prostatą. Mieczysław Walczak apeluje, aby nie lekceważyć objawów mogących świadczyć o tym, że z organizmem dzieje się coś złego. Sygnałem powinno być m.in. częste oddawanie moczu w nocy, słabszy niż zazwyczaj strumień, długie wyczekiwanie na załatwienie potrzeby czy silny ból. Już po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do poradni, bowiem w porę rozpoznana choroba gwarantuje sukces w jej wyleczeniu. W drastycznych przypadkach nieleczona prostata może przerodzić się w raka, a ten prowadzi do śmierci. Rocznie w powiecie ostrowskim na raka prostaty umiera kilkanaście osób.

Coraz więcej w kolejce Na szczęście, dla większości panów nie jest to już temat tabu. Jak zaznacza urolog z ostrowskiej poradni, panowie, gdy tylko zobaczą coś niepokojącego, zgłaszają się do lekarza. Nie jest to już wstydliwy problem. Można o nim mówić, można zgłosić się do lekarza, a nawet przyjść na wizytę z żoną. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, że zaniepokojone panie chcą od lekarza dowiedzieć się, co dokładnie dolega partnerowi i jak on będzie dalej leczony. – Właściwie każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien zadbać o to, by raz w roku otrzymać skierowanie do urologa od lekarza rodzinnego. Dotychczas mój najmłodszy pacjent miał 39 lat, gdy przyszedł do poradni z powiększonym gruczołem krokowym. Badania, z jakimi panowie muszą się liczyć, to: wywiad, USG, badania krwi na obecność PSA i na końcu – gdy już znamy wynik krwi – badanie per rectum – mówi dr Walczak, który zaznacza, że terapia lekami trwa minimum pół roku. Hanna Olejnik

23


OPITU DZIAŁA JUŻ OD DWUDZIESTU LAT

Uzależnienia czyhają wszędzie Od dwudziestu lat działa w Ostrowie Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Czasy się zmieniają, ale na brak pracy personel tej placówki nie może narzekać. Bo wciąż wielu z nas nie może poradzić sobie z rozmaitymi, większymi lub mniejszymi problemami. Niestety, terapia zawsze jest tu długotrwała i wymaga wysiłku z obu stron, bo na żadne uzależnienie nie ma szybkiego, cudownego leku. Poprzedniczką ośrodka była poradnia odwykowa, która kiedyś funkcjonowała na trzecim piętrze przychodni przy ulicy Wrocławskiej. W latach 90. wprowadzono możliwość przejmowania placówek świadczących niektóre rodzaje działalności leczniczej przez stowarzyszenia czy samorządy. Ówczesne władze miasta postanowiły ,,wyjąć” poradnię ze struktur ZOZ. Znaleziono dla niej lokum przy ulicy Kościuszki. Takie były początki.

Pierwsza taka placówka w kraju - Krzysztof Parusiński wziął na siebie całą stronę formalną, natomiast programy oddziaływań terapeutycznych przygotowaliśmy już wspólnie. Wtedy, dwadzieścia lat temu, byliśmy jedyną poradnią odwykową w kraju, którą samorząd wziął na swoje barki. Nasza placówka była proszona nawet o prezentację na zjeździe w Gdyni. Wszystkich interesowało, jak to u nas funkcjonuje. Inni potem tę formułę powielali mówi Hanna Rozbicka - Winiecka, kierownik Ośrodka. W styczniu 2005 roku OPiTU przeniósł się do budynku po żłobku przy ulicy Szkolnej i tam mieści się do dzisiaj. Jako placówka służby zdrowia musi spełniać kryteria i standardy, które narzuca NFZ. Zarówno w zakresie terapii, jak i w zakresie zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów. Obecnie pracuje tu trzech psychologów, trzech pedagogów i jeden socjolog - wszyscy ze specjalizacją w zakresie psychoterapii uzależnień. Są także dwaj lekarze psychiatrzy i jeden instruktor terapii uzależnień. Wszyscy są potrzebni.

Jak tu sobie poprawić nastrój? Każde uzależnienie trzeba najpierw dobrze zdiagnozować. Sprawdzić, czy pacjent ma potrzeby emocjonalne, których nie załatwia w normalny sposób, tylko przy pomocy różnych środków ,,zastępczych’’. Główne z nich to alkohol, narkotyki, papierosy, leki i hazard. Najwięcej przypadków dotyczy uzależnienia alkoholowego. To nie zmienia się od lat. Ale coraz bardziej zauważalne są uzależnienia od innych środków, które zmieniają nastrój. Dostęp do leków przeciwbólowych, nasennych czy uspokajających jest łatwy. Na dodatek reklamuje się je w mediach i wręcz zachęca do korzystania. - Nawet jeśli są na receptę, to w sytuacji braku systemu elektronicznego monitorowania pacjenta można w jeden dzień „obskoczyć” trzech lekarzy i od każdego wziąć recepty na to samo. A przecież jest jeszcze sprzedaż internetowa. Wiele mówi się o dopalaczach i podejmuje się różne akcje przeciwko nim, a zupełnie milczy się na temat sprzedawanych w aptekach specyfików typu Sudafed Acodin czy Gripex, które młodzież bierze nagminnie, by odurzać się i poprawiać sobie nastrój. Mało tego, nawet jeśli lekarz stwierdza zgon, to krewnym proponuje od razu leki uspokajające. A jeśli odmawiają, patrzy na nich ze zdziwieniem - mówi Hanna Rozbicka - Winiecka.

Każdy chce mieć wszystko Znakiem czasów jest coraz częstsze uzależnienie od Internetu. Ale i tak ,,przegrywa” ono jeszcze z hazardem. Około R

E

K

L

24

A

M

W styczniu 2005 roku OPiTU przeniósł się do budynku po żłobku przy ulicy Szkolnej i tam mieści się do dzisiaj

20 procent pacjentów OPiTU to nałogowi gracze w brydża czy pokera. Są nawet tacy, którzy jeździli specjalnie do Poznania lub Berlina, by spędzić noc w kasynach. Konsekwencją są astronomiczne długi i kredyty. - Nasze czasy są takimi, że można się bardzo szybko uzależnić. Rynek do wielu rzeczy zachęca. Każdy chce wszystko mieć, każdy chce wyglądać jak ideał. Chłopcy przesiadują na siłowniach i „pakują” w siebie różne suplementy. Dziewczyny chcą się na siłę odchudzać, co prowadzi do zaburzeń ,,jedzeniowych”, które kiedyś były kwalifikowane jako zaburzenia nerwicowe. Obecnie już zmieniło się podejście do nich i bulimia czy anoreksja też są słusznie traktowane jako zaburzenie życia popędowego z kategorii uzależnienia - dodaje Hanna Rozbicka - Winiecka. Pojedyncze osoby trafiają tu z uzależnieniami od zakupów i wydawania pieniędzy. Z samego faktu posiadania czerpią przyjemność, spada im nagromadzone napięcie emocjonalne. Mają poczucie niedowartościowania i rekompensują sobie to zakupem jakiegoś ekskluzywnego zegarka, samochodu czy odzieży, nawet jeśli trzeba na to zaciągnąć kredyt. Czasami kryje się za tym chęć dorównania sąsiadowi, a czasami chęć spełnienia oczekiwań rodziców.

Terapia musi trwać Rodziny i partnerzy oczekują od terapeutów zmiany natychmiastowej. To zrozumiałe, bo życie z osobą uzależnioną jest wypełnione strachem i ciągłą niepewnością. Jej zachowanie jest nieprzewidywalne. Szczególny dramat jest udziałem rodziców, którzy sobie nie radzą z agresją dzieci zażywających specyfiki syntetyczne, tzw. dopalacze. Obecnie z pomocy Ośrodka korzysta 11 takich właśnie rodzin. - Nam również chodzi o to, aby jakość życia pacjenta jak najszybciej się zmieniła, ale proces terapeutyczny jest rozłożony w czasie. To nie jest leczenie grypy przez stosowanie antybiotyku co 3 godziny przez 6 dni. Jest nas 8 osób do pracy, a pacjentów mamy 500 rocznie. Nie da się z każdym pracować cały czas indywidualnie, toteż część zajęć ma charakter grupowy. Podstawowa terapia trwa 24 tygodnie, ale bywa, że trwa ona i 2 lata, bo tyle średnio ludziom zajmuje uporanie się ze swoimi problemami. Oczywiście, jednemu traumy odciskają mniejsze, innemu większe piętno. Wszyst-

ko zależy od odporności psychicznej i możliwości uruchomienia mechanizmów obronnych - mówi Hanna Rozbicka Winiecka.

Dziura w mózgu nie odrośnie jak naskórek W ośrodku pacjent kontaktuje się ze specjalistami średnio dwa razy w tygodniu. Maksymalny odstęp między wizytami nie może być dłuższy niż 2 tygodnie, aby dana osoba mogła spożytkować w praktyce treści, które jej są przekazywane. Ważne, aby po wyleczeniu pacjent nie przyszedł za jakiś czas ponownie z innym problemem. Bo jeśli ktoś ma skłonności do uzależnień, może np. po uporaniu się z alkoholizmem może wpaść w szpony hazardu. W Polsce korzystanie z pomocy psychologa jest nadal traktowane jako coś wstydliwego i kłopotliwego, podczas gdy na Zachodzie to całkowicie normalna praktyka. U nas terapeuta bywa ostatnią deską ratunku, gdy już wszystko inne zawiedzie. Są przypadki, że lekarze przez dziesięć lat próbują leczyć problemy różnymi specyfikami farmakologicznymi, a dopiero gdy są bezsilni, wysyłają pacjenta do psychologa. W wielu przypadkach to zbyt późno. Bo psycholog może pomóc, gdy są odpowiednie możliwości i zasoby pacjenta. Skutki neurologiczne zażywania syntetyków powodują zmiany daleko poważniejsze niż otarcie naskórka na kolanie, który szybko odrośnie.

Warto czasami przebiec się wokół bloku Jak rozpoznać zagrożenie? Sygnałem ostrzegawczym powinno być spostrzeżenie, że nagle coś jest robione albo zażywane inaczej niż dotychczas. A więc na przykład picie ośmiu kaw dziennie zamiast trzech, posiadanie dziesięciu kredytów zamiast jednego czy kupno ośmiu bluzek podczas jednego wyjścia do sklepu, choć potrzebna była jedna. - Ważne jest nie tylko to, co robię, ale jak to robię i do czego mi to służy. Jeśli tylko do rozładowania mojego napięcia i na dodatek odbywa się to ze szkodą dla mojego partnera, który ma zupełnie inne potrzeby, to może rodzić się pytanie, czy to jest bezpieczne, czy nie jest to oznaka braku umiejętności do regulowania swojego nastroju w sposób bezpieczny i dla siebie, i dla otoczenia. Czasem lepiej przebiec się kilka razy wokół bloku - mówi Hanna Rozbicka - Winiecka. Renata Weiss

A

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


Pod redakcją Grzegorza Glubiaka

Liga siatkówki ruszyła

str.

26

Żużlowcy i kibice „zabalowali”

Już po raz czwarty wystartowała na terenie gminy Odolanów liga piłki siatkowej dla mieszkańców gminy. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn reprezentujących osiem miejscowości gminy Odolanów, tj.: Wierzbno, Tarchały Małe, Tarchały Wielkie, Boników, Raczyce, Uciechów, miasto Odolanów, Gliśnica.

Podsumowali ubiegły rok

str.

26

Członkowie Terenowego Klubu Olimpijczyka nie tak dawno podsumowali 2013 rok. W poniedziałek, 27 stycznia, w siedzibie klubu odbyło się Zebranie Sprawozdawcze. Dodatkowo na spotkaniu przedstawiono plan pracy klubu na 39. rok jego działalności.

str.

27

Jak się można było przekonać na sobotnim „Balu Żużlowca”, zawodnicy Ostrovii potrafią się doskonale bawić. A większość z nich nie tylko dobrze jeździ na motocyklach, ale i potrafi tańczyć. Dodatkowo bal był doskonałą okazją do integracji zawodników z niektórymi fanami i zarządem klubu.

Pewność zgubiła akademiczki Mające ekstraligowe plany koszykarki AZSu UMCS Lublin zostały sprowadzone na ziemię przez ekipę Ostrovii. W niedzielę zespół Kaspra Smektały pokonał rywalki na własnym parkiecie 71:64. A sam pojedynek momentami był naprawdę ciekawy.

To akademiczki przyjechały do Ostrowa w roli faworytek. Jednak rywalek nie przestraszyły się koszykarki Ostrovii. Wręcz przeciwnie, były jeszcze bardziej zmobilizowane. Wiedziałyśmy, że czeka nas trudna przeprawa. Z kolei nasze rywalki były zbyt pewne siebie i myślały, że spokojnie wygrają na naszym parkiecie. My jednak postawiłyśmy twarde warunki. Nie odpuściłyśmy do końca, no i ostatecznie wygrałyśmy – mówiła po meczu zadowolona Magdalena Parysek, koszykarka Ostrovii. Jednak sam mecz był bardzo zacięty. Choć jego pierwsze minuty, w których to miejscowe grały koncertowo, nie zapowiadały późniejszych emocji. - Faktem jest, że po pierwszych kilku akcjach prowadziłyśmy dość pewnie. Później jednak gra się wyrównała – komentowała Karolina Kaczmarek, koszykarka Ostrovii. Wyrównany bój kibice oglądali przez całą pierwszą połowę. Wówczas to żaden z zespołów nie potrafił wypracować sobie większej niż dwa, cztery oczka przewagi. Niestety, po zmianie stron ostrowiankom przytrafiła się wielka niemoc rzutowa. Przez cztery minuty podopieczne Kaspra Smektały nie potrafiły oddać celnego rzutu do kosza. – Miałyśmy w tym momencie mały kryzys. Jednak w każdym meczu to się nam przydarza. Cieszymy się, że udało się nam go przełamać. Zaczęłyśmy trafiać i wygrałyśmy cały mecz – mówi Magdalena Parysek, która w niedzielnym meczu obok Katarzyny Trzeciak była najskuteczniejszą zawodniczką. W 25. minucie, po trafieniu za trzy punkty Krygowskiej, Osttrovia wygrywała 47:44 i od tego momentu zaczęła systematycznie wypracowywać przewagę nad rywalkami z Lublina. – Początek trzeciej kwarty nie wychodził, nam tak, jak tego chcieliśmy. Musiałem szybko „wziąć czas”. Powiedziałem dziewczynom kilka ostrych słów i ponownie zaskoczyły. Dziewczyny od tego momentu zaczęły grać bardzo dobrze i trzecie 10 minut wygrały 17:8 – komentował Kasper Smektała. W ostatnich minutach meczu ostrowianki, niestety, popełniły kilka niepotrzebnych strat i ich przewaga na koniec pojedynku wyniosła tylko siedem punktów. W niedzielnym starciu bardzo dobrze spisywała się na parkiecie Katarzyna Trzeciak. Rozgrywająca Ostrovii zainkasowała aż 21 punktów, R

E

K

L

A

M

co ciekawe jeszcze w minionym sezonie grała właśnie w Lublinie. Z kolei Magdalena Parysek zakończyła mecz z dorobkiem 17 oczek i oięciu zbiórek. W zespole akademiczek najskuteczniejszą okazała się Barbara Głocka - zdobywczymi 14 punktów. - Akademiczki przyjechały do Ostrowa w jednym celu, aby wygrać pojedynek. Przecież ten zespół ma aspiracje do awansu. My dziś udowodniliśmy, że walczymy w każdym meczu o pełną pulę. To zwycięstwo daje nam naprawdę wiele. Cały czas mamy szansę na zajęcie miejsca w pierwszej czwórce. Nie ma jednak powodów do zbytniego hurraoptymizmu. Przed nami kolejne trudne mecze. Za tydzień ciężki bój z zespołem z Warszawy – mówił trener Ostrovii. (gg)

Ostrovia Ostrów – AZS Lublin 71:64 (22:22, 20:16, 17:8, 12:18) Wyniki pozostałych meczów SMS PZKosz Łomianki- Ślęza Wrocław 49:56 Dekorex Pabianice - MKK Siedlce 73:66 AZS Uniwersytet Warszawski- Poznań City Center AZS 59:61 Koszykarki Ostrovii na własnym parkiecie

Finał dla II LO W minionym tygodniu w Kaliszu rozegrany został Finał Rejonu Kaliskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówce Dziewcząt. Jak się okazało, to zawodniczki z II LO Ostrów nie miały sobie równych. W rozgrywkach brały udział drużyny z Pleszewa, Ostrzeszowa, Kępna, Kalisza oraz reprezentacja ostrowskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta. W początkowej fazie rozlosowano dwie pary szkół, a faworyzowana drużyna ostrowskiego „Reymonta” (ubiegłoroczne wicemistrzynie województwa wielkopolskiego) z urzędu miała los wolny. W pierwszym meczu II LO Kalisz wygrało z I LO z Kępna, w drugim meczu Zespół Szkół nr 1 z Ostrzeszowa wygrał z LO Pleszew. Zespoły, które przegrały, ry-

walizowały o 4. miejsce, zwyciężyły dziewczęta z Kępna. W dalszej części rozgrywek rywalizowały zwycięskie zespoły oraz II LO z Ostrowa Wielkopolskiego, systemem „każdy z każdym”: II LO Ostrów Wlkp. – ZS 1 Ostrzeszów 68: 28; II LO Ostrów Wlkp. – II LO Kalisz 74: 26; II LO Kalisz – ZS 1 Ostrzeszów 32: 25.

Ostatecznie faworytki z Ostrowa nie zawiodły i zdobyły Mistrzostwo Rejonu Kaliskiego, jednocześnie awansując do rozgrywek wojewódzkich. Team II LO Ostrów Wielkopolski reprezentowały: Maria Łuczak, Magdalena Skupińska, Hanna Twardowska, Joanna Stempniewicz, Wiktoria Smętek, Adrianna Szymczak, Marta Frankiewicz, Kinga Zuchowska. (olo)

A

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

25


Podsumowali ubiegły rok

Liga siatkówki ruszyła

Członkowie Terenowego Klubu Olimpijczyka nie tak dawno podsumowali 2013 rok. W poniedziałek, 27 stycznia, w siedzibie klubu odbyło się Zebranie Sprawozdawcze. Dodatkowo na spotkaniu przedstawiono plan pracy klubu na 39. rok jego działalności.

Już po raz czwarty wystartowała na terenie gminy Odolanów liga piłki siatkowej dla mieszkańców gminy. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn reprezentujących osiem miejscowości gminy Odolanów, tj.: Wierzbno, Tarchały Małe, Tarchały Wielkie, Boników, Raczyce, Uciechów, miasto Odolanów, Gliśnica. - W składach osobowych zespołów mogą występować tylko zawodnicy urodzeni bądź aktualnie zamieszkujący gminę Odolanów. Drużyny rywalizują pomiędzy sobą systemem każdy z każdym, po 2 spotkania, w każdą niedzielę tygodnia. Mecze ligowe rozgrywane będą przez 5 tygodni w sali sportowej Gimnazjum w Wierzbnie – mówi Grzegorz Szubert, jeden z pomysłodawców rozgrywek. Organizatorem tych rozgrywek jest Miejsko-Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Odolanowie, które reprezentują: Roman Lis i Grzegorz Szubert oraz aktywnie wspierają pomocą nauczyciele wychowania fizycznego Gimnazjum w Wierzbnie. Warto zaznaczyć, że na zakończenie I kolejki organizatorzy przygotowali dla drużyn uczestniczących w tegorocznych rozgrywkach wielką atrakcję w postaci towarzyskiego meczu piłki siatkowej pomiędzy II-ligowym zespołem SALOS Ostrów Wlkp. a III ligowym LISKOVIAKIEM Lisków. Obydwa zespoły pokazały przed meczem zawodnikom odolanowskiej ligi gminnej oraz zebranym licznie kibicom - mieszkańcom Wierzbna i okolicznych miejscowości - jak należy przeprowadzić prawidłową rozgrzewkę przedmeczową. Zawodnicy zaproszonych drużyn pokazali wiele zagrywek i zagrań siatkarskich, które bardzo spodobały się zebranym kibicom – dodaje Grzegorz Szubert. Z kolei towarzyskie spotkanie siatkarskie przyniosło wiele emocji: najpierw pierwsze dwa sety wygrała drużyna Salosu, a kolejne dwa drużyna z Liskowa. Dopiero piąty set – tiebrek wygrany przez siatkarzy Salosu, spowodował, że cały mecz zakończył się zwycięstwem ostrowian. (olo)

- Miniony 2013 rok był kolejnym rokiem aktywnej działalności naszego klubu. Zrealizowaliśmy wszystkie imprezy, które mieliśmy zaplanowane w kalendarzu, a oprócz tego gościliśmy w Wysocku Wielkim dwóch nowych gości. Przyjechali do nas: Krzysztof Miklas i Antoni Piechniczek. Oba spotkania były ciekawe, a kibice mieli okazję poznać wiele ciekawych faktów. Niestety, oprócz miłych chwil były także i smutne dni. W minionym roku zmarł wieloletni wiceprezes naszego klubu Jerzy Kryjom oraz najstarszy honorowy członek TKO Teodor Grzęda. Dodatkowo kilka dni temu pożegnaliśmy Marię Zielińską, na pomoc której zawsze mogliśmy liczyć – mówi Mieczysław Knychała, prezes Terenowego Klubu Olimpijczyka im. Mariana Matysiaka w Wysocku Wielkim. W organizowanych przez TKO imprezach sportowo-rekreacyjnych w minionym roku wzięło udział prawie 1500 uczestników. Najwięcej osób zgromadził Bieg Olimpijski. W tej dwudniowej imprezie uczestniczyło aż 600 osób. W lipcowym Memoriale Teodora Anioły wzięło udział 400 osób. Warto także wspomnieć, że ten najstarszy w Polsce Klub Olimpijczyka był w ubiegłym roku współorganizatorem duathlonu, który odbył się w Wysocku Wielkim. Dodatkowo członkowie TKO byli także w Warszawie na meczu eliminacji piłkarskich Mistrzostw Świata pomiędzy Polską a Ukrainą. - Chciałbym podziękować władzom samorządowym, sponsorom - za wydatną pomoc przy organizacji wielu imprez. Osobne podziękowania składam przyjaciołom naszego klubu, a także członkom Rady Klubu za bezinteresowną pomoc w przygotowaniu imprez. Bez tego wielkiego wsparcia na pewno nie bylibyśmy w stanie tak aktywnie działać – dodaje Mieczysław Knychała. Na poniedziałkowym zebraniu, 27 stycznia, było obecnych 82 spośród 138 członków. Jednogłośnie przyjęto sprawozdanie sportowe oraz finansowe i udzielono absolutorium Radzie Klubu za 2013 rok. - Obecny 2014 rok będzie także bardzo bogaty w szereg imprez sportowo-rekreacyjnych. Na przełomie lutego i marca odbędzie się XXII Memoriał Bożeny Kurek w tenisie stołowym. Na początku kwietnia do Wysocka Wielkiego przyjadą najlepsi znawcy sportu w naszym województwie. Odbędą się bowiem XV Mistrzostwa Kibiców Sportowych Województwa Wielkopolskiego. Tradycyj-

Zespół z Odolanowa R

E

K

L

A

M

A

R

E

K

L

A

M

Nowi członkowie klubu

nie w maju odbędzie się Mały Memoriał Teodora Anioły w Piłce Nożnej. Wystartują w nim drużyny chłopców i dziewcząt ze szkół podstawowych. Na 19 i 20 lipca zaplanowany jest XXI Memoriał Teodora Anioły w Piłce Nożnej. Główną imprezą we wrześniu będzie XXIX Ogólnopolski Bieg Olimpijski, będący jednocześnie XIX Memoriałem Józefa Russka. Pod koniec listopada odbędzie się taneczna impreza – Bal Andrzejkowy, a tuż przed świętami Bożego Narodzenia zostanie przeprowadzony bieg ku czci Adama Walczaka – wylicza Piotr Musieł, rzecznik prasowy klubu. (olo) Plan pracy TKO 20 lutego - Wieczór wspomnień śp. Mariana Matysiaka 28 lutego-1 marca - XXII Memoriał Bożeny Kurek w tenisie stołowym 4 marca - Spotkanie z okazji Dnia Kobiet 5 kwietnia - XV Mistrzostwa Kibiców Sportowych Województwa Wielkopolskiego 12-13 kwietnia - XXXV Sztafeta Olimpijska, Centralne Obchody Dni Olimpijczyka w Ostrzeszowie 16 maja - XVIII Mały Memoriał Teodora Anioły w Piłce Nożnej Czerwiec - Piknik Olimpijski w Warszawie 13 czerwca - Piknik Pieczyska 24-30 czerwca - Wycieczka do Mielna 19-20 lipca - XXI Memoriał Teodora Anioły w Piłce Nożnej 9 sierpnia - Rajd Rowerowy Doliną Baryczy 21-22 września - XXIX Ogólnopolski Bieg Olimpijski, XIX Memoriał Józefa Russka 17-19 października - Wycieczka klubowa 29 listopada - XIV Bal Andrzejkowy 1 grudnia - Rozpoczęcie 40, roku działalności TKO, spotkanie ze sponsorami 21 grudnia - XII Bieg ku czci Adama Walczaka Cały rok - spotkania z olimpijczykami, sportowcami, dziennikarzami, prowadzenie kronik, udział w konkursach, współdziałanie ze szkołami, współpraca z mediami

A

NAGRODY WYLOSOWALI : Zofia Niespodziana z Ostrowa Wlkp. Lidia Wierzbicka z Krotoszyna

26

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


TYLKO W „GAZECIE OSTROWSKIEJ”

Żużlowcy i kibice „zabalowali” Jak się można było przekonać na sobotnim „Balu Żużlowca”, zawodnicy Ostrovii potrafią się doskonale bawić. A większość z nich nie tylko dobrze jeździ na motocyklach, ale i potrafi tańczyć. Dodatkowo bal był doskonałą okazją do integracji zawodników z niektórymi fanami i zarządem klubu. Ponad 250 osób w sobotni wieczór bawiło się na już drugim Balu Żużlowca. Tym razem został on zorganizowany w „Mlecznej Perłe”, ale jak się okazuje, sala wydaje się już za mała. – Jak nasz bal będzie się tak szybko rozrastał, to będziemy musieli pomyśleć nad inną lokalizacją. Widać, że cieszy się on z roku na rok coraz większą popularnością wśród mieszkańców Ostrowa i nie tylko – mówił Mirosław Wodniczak, prezes ŻKS Ostrovia. Sam bal oprócz doskonałej zabawy i wielu cennych nagród, jakie można było wygrać, dostarczył wszystkim jego uczestnikom wiele wrażeń. Tym bardziej, że każdy z uczestników opuszczał salę w doskonałym humorze. –Wspólnie z moją narzeczoną bawiłem się świetnie, Było super, no i mogłem porozmawiać sobie z żużlowcami –mówił Jarosław Wronka, jeden z uczestników balu. Dodatkowo wspólnie z żużlowcami i innymi gośćmi doskonale bawił się prezydent Ostrowa Jarosław Urbaniak z żoną oraz Jacek Bartczak, burmistrz Raszkowa. Nie mogło również zabraknąć Piotra Szymańskiego. Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego jest już stałym bywalcem imprez organizowanych przez Ostrovię. Jednak to prezes Mirosław Wodniczak, jak przystało na gospodarza imprezy, był pierwszym wodzirejem. Praktycznie nie opuszczał parkietu i to jemu przypadło miano pierwszego tancerza. (g)

Piotr Szymański z żoną Można było wygrać cenne nagrody. W tym i plastron Tomasza Golloba, Jarka Hampela czy innych zawodników

Goście, nawet siedząc przy stołach, świetnie się bawili

Humory dopisywały żużlowcom

Dariusz Kondal z partnerką

W trakcie balu było sporo konkursów, w jednym z nich uczestniczył Mariusz Staszewski

Przymiarka do motocykla

Trener Dzikowski z żoną oraz kierownikiem drużyny Adamem Giernalczykiem z przyjaciółką R

E

K

L

A

M

Nie zabrakło sponsorów klubu

Prezes Wodniczak był pierwszym wodzirejem na balu

A

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

27


Plebiscyt nabiera rozpędu Padły pierwsze rozstrzygnięcia w Plebiscycie, Na Najpopularniejszego Sportowca, Trenera i Działacza Południowej Wielkopolski w 2013 Roku. Nie tak dawno kibice wybrali dziesiątkę sportowców i po trzech najpopularniejszych działaczy i trenerów. Teraz trwa już głosowanie w drugim etapie. Organizatorami plebiscytu nieprzerwanie są: „Gazeta Ostrowska” oraz Telewizja Kablowa „ProArt”. Dokładnie 25 stycznia zakończył się pierwszy etap plebiscytu. Tego dnia komisja konkursowa podliczyła wszystkie punkty na nadesłanych kuponach. – Mieliśmy bardzo dużo liczenia. Kuponów było mnóstwo. Po podliczeniu punktów wybranych zostało dziesięcioro najlepszych sportowców i po trzech najlepszych działaczy i trenerów. Teraz przed nami drugi etap plebiscytu – mówi Grzegorz Glubiak z „Gazety Ostrowskiej”. Ponownie konkurs ma dwuetapowy przebieg. Jednak tym razem w gronie nominowanych znalazło się znacznie więcej działaczy, trene-

rów oraz sportowców. – Chcieliśmy w ten sposób spełnić oczekiwania kibiców sportowych. Każdy będzie miał większy wybór, gdyż grono sportowców, działaczy i trenerów jest naprawdę szerokie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszyscy będą zadowoleni z tego wyboru – mówi dziennikarz telewizji „ProArt” Bartosz Karasiński. Do 25 stycznia trwał pierwszy etap. Drugi etap konkursu będzie trwał do 14 lutego. Do tego dnia będą przyjmowane kupony. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi na XIV Balu Sportowca oraz na XX Balu Centry Ostrów,

Zapraszamy na bal oraz do udziału w SMS-owym głosowaniu i typowaniu swoich kandydatów. Sportowcy Krystian Anioł Marek Szymanowski Błażej Cyfert Marcin Dymała Bartosz Grabowski Anna Zbawiona Olimpia Robakowska Aron Rozum Jakub Pilarski Robert Szymański

SMS SMS SMS SMS SMS SMS SMS SMS SMS SMS

Trenerzy Marek Wojtasiak Kasper Smektała Józefina Nowaczyk

SMS o treści SMS o treści SMS o treści

proart T1 proart T2 proart T3

Działacze Mirosław Wodniczak Marta Prajsnar Mariusz Kwiecień

SMS o treści SMS o treści SMS o treści

proart D1 proart D2 proart D3

o o o o o o o o o o

treści treści treści treści treści treści treści treści treści treści

proart proart proart proart proart proart proart proart proart proart

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

SMS-y należy wysyłać pod numer 72240 Jeden SMS to 10 punktów w głosowaniu na sportowców, a na trenerów i działaczy trzy punkty. SMS-y można wysyłać do 13 lutego do godz. 00. 00.

które odbędą się 15 lutego 2014 roku w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. Nominacje w plebiscycie otrzymali: Działacze: •Mirosław Wodniczak – Spółka ŻKS Ostrovia •Martyna Prajsnar – Guerrier Akademia Sztuk Walki •Mariusz Kwiecień – TP Ostrovia 1909 Trenerzy: •Marek Wojtasiak – Centra Ostrów •Kasper Smektała – TS Ostrovia •Józefina Nowaczyk – Białe Tygrysy Jarocin Sportowcy: •Krystian Anioł – Centra Ostrów •Marek Szymanowski – TP Ostrovia 1909 •Błażej Cyfert – TP Ostrovia 1909 •Marcin Dymała – BM Slam Stal •Bartosz Grabowski – Wiraż Ostrów •Anna Zbawiona – Białe Tygrysy Jarocin •Olimpia Robakowska – Towarzystwo Atletyczne Rozum •Aron Rozum – Towarzystwo Atletyczne Rozum •Jakub Pilarski – LZS Tajfun Ostrów •Robert Szymański – LZS Tarchalanka Tarchały Wielkie

Kupony w gazecie Kupony, poprzez które można głosować, drukowane są w wydaniach poniedziałkowym i

środowym „Gazety Ostrowskiej”. Po ich wypełnieniu należy je dostarczyć do redakcji lub wysłać pod adresem: „Gazeta Ostrowska”, ul. Kolejowa 5, 63–400 Ostrów Wlkp. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody, które rozlosowane zostaną na zakończenie sportowego plebiscytu. Zapraszamy do wypełniania i przysyłania kuponów.

Jak głosować? Sportowiec, umieszczony na pierwszym miejscu na kuponie, otrzymuje 10 punktów. Pozostali mniej – w zależności od miejsca. Podobnie punkty otrzymują trenerzy i działacze – punktacja zaczyna się od 3 punktów. Na kuponie nie trzeba skreślać wszystkich kandydatów. Wszystko zależy od głosującego. Na wypełniających kupony czeka atrakcyjna nagroda, która wylosowana zostanie po zakończeniu plebiscytu. (greg)

Rozstrzygnięcie XIV Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca, Trenera i Działacza Południowej Wielkopolski nastąpi w trakcie tradycyjnego, 20. już Balu Centry, który w tym roku odbędzie się w sobotę, 15 lutego. Organizatorzy, działacze ostrowskiej Centry, jak co roku przygotowują wiele atrakcji w trakcie tego balu.

SPONSORZY PLEBISCYTU:

28

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


PIERWSZA FOTKA

NOWORODKA Kajetan Kalina - syn Karoliny i Adama z Ostrzeszow a, ur. 25.0 1, o godz. 13.07, w. 3790 g, dł. 54cm

Maria - córka Pauliny i Danie la Rowiń skich z Wysokiej k. Wrocławia, ur. 24.01, o godz. 14.55, w. 3570 g, dł. 56 cm

Hanna - córka Rena ty i Tomasza Pawlaczy ków z Topoli Osiedle, ur. 24.01, o godz. 13.36, w. 3210 g, dł. 54 cm

Hania - córka Moniki i Jakuba Ryszewskich z Gorz yc Wiel kich , ur. 24.01, o godz. 18.57, w. 3160 g, dł. 53 cm

Kornelia - córka Na talii i Ma rci na Mł yn kó w z Os tro wa , ur. 27 .01 , o godz. 12.20, w. 36 40 g, dł. 53 cm

y i Marcel - syn Justyn troPiotra Smółków z Os z. wa, ur. 28.01, o god 50 9.06, w. 2950 g, dł.

Aleksander - syn Kamili i Ada ma Berg and y z Ostr owa , ur. 28.0 1, o godz. 14.42, w. 3540 g, dł. 55 cm

Zdjęcia i opisy: Urszula Rychlik-Kościelna, Krystyna Rychlik

Stanisław - syn An ny i Krzysztofa Szym anowsk ich ze Św iec y, ur. 25.01, o godz. 9.3 0, w. 4600 g, dł. 63 cm

Wojciech Łakomy - syn Agnieszki i Artura z Nowych Skalmierzyc, ur. 3.01, o godz. 11.55, w. 1690 g, dł. 44 cm

Jan - syn Magdalen y i Dawida Zimnych z Ost rowa, ur. 29.01, o god z. 10.20, w. 4090 g, dł. 58 cm

R

E

K

L

A

M

Fabian - syn Eweliny i Grzegorza z Ostrowa, ur. 21.01, o godz. 13.21, w. 3980 g, dł. 60 cm

Daria - córka Małgorzaty i Szymona Joks z Mikstatu, ur. 27.01, o godz. 2.29, w. 3480 g, dł. 60 cm

Paweł - syn Iwony i Rafała Łagiewka z Droszewa, ur. 25.01, o godz. 20.40, w. 3710 g, dł. 57 cm

Laura - córka Magdaleny i Błażeja Frąszczaków z Ostr owa , ur. 25.0 1, o godz. 8.15, w. 3190 g, dł. 55 cm

aZuzia - córka Alicji i Łuk z sza Ko nie czn ych 01, 23. ur. , wa szo trze Os 0 o godz. 14.35, w. 331 g, dł. 54 cm

Laura - córka Alicji i Marcina Kłok ows kich z Ostr owa , ur. 27.0 1, o godz. 16.23, w. 3840 g, dł. 57 cm

cm

Urszula - córka Anety i Mateusza ze Skalmierzyc, ur. 29.01, o godz. 13.35, w. 3520 g, dł. 57 cm

Jakub - syn Agnieszki i Henryka Cieślów ze Śmiłowa, ur. 7.01, o godz. 13.23, w. 1450 g, dł. 45 cm

A

NAGRODY WYLOSOWALI : Kasia Łęcka z Ostrowa Wlkp. Natalia Krzeszowska z Ostrowa Wlkp.

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

Adres: 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5, Centrum Handlowe. Telefony: (0-62) 735-62-22, fax 735-62-11, skr. poczt. 152, e-mail: gazeta@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl; http://www. gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Wydawca: ,,Gazeta Ostrowska’’, Spółka z o.o., 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5. Prezes: Sławomir Majusiak (0601-784-457). Zespół redakcyjny: Jarosław Wardawy (redaktor naczelny - tel. 735-62-13), Grzegorz Glubiak (zastępca redaktora naczelnego - tel. 735-62-18), Hanna Olejnik, Renata Weiss. Stale współpracują: Ewa Kotowska-Rasiak, Urszula Rychlik, Jarosław Biernaczyk. Foto:Jakub Janecki. Reklama: Ewa Rubach-Wardawy (tel. 0502 34-04-60) - e-mail: ewamedia@zapis.net.pl., Ilona Szczucka (tel. 0502 29-68-85) - e-mail: reklama@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Sekretariat i Biuro Ogłoszeń: Beata Spitalniak (tel. 735-62-22). Skład i łamanie: Renata Płończak (tel. 735-62-14). Skład i łamanie sportu: Witold Rychter. Korekta: Anna Idziorek. Druk: Polskapresse Sp. z o.o. Poznań. Kolportaż: Małgorzata Konowalska (tel. 735-62-12). Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, listów nadsyłanych do redakcji oraz zmiany tytułów. Anonimów nie drukujemy. Gazeta ukazuje się w poniedziałki i środy na terenie całej Południowej Wielkopolski. PRZYJMOWANIE OGŁOSZEŃ 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI, ul. Kolejowa 5 (III p.), tel. 735-62-22, tel./fax 735-62-11, 0502 34-04-60 PRENUMERATA: RUCH S.A, zamówienia można składać bezpośrednio na stronie www.prenumerata. ruch.com.pl, pytania prosimy kierować na adres e-mail: prenumerata@ruch.com.pl lub pod numerem tel.: 801 800 803 lub 22 717 59 59 (w godz. 700 - 1800).

29


URZĘDY I INSTYTUCJE w Ostrowie Wielkopolskim Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim al. Powstańców Wielkopolskich 18, tel. 62 58 22 400, 62 736 62 41, fax 62 736-64-07, 62 591-82-06 e-mail: um@ostrow-wielkopolski.um.gov.pl, www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl Starostwo Powiatowe al. Powstańców Wielkopolskich 16 , tel. 62 737 84 00, fax 62 737 84 33 e-mail: starostwo@powiat-ostrowski.pl, www.portal.powiat-ostrowski.pl Powiatowy Urząd Pracy ul. Wolności 29a, tel./fax 62 735 43 11 e-mail: poow@praca.gov.pl, www.pup.ostrowwlkp.pl Urząd Skarbowy ul. Chłapowskiego 45 tel. 62 738 81 00, fax 62 738 82 50 www.us.ostrowwlkp.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych ul. Wysocka 1b, tel. 62 735 71 00, fax 62 735 74 46 Sąd Rejonowy ul. Sądowa 2, tel. 62 592 83 03, 62 592 83 06, fax 62 592 83 60 Prokuratura Okręgowa ul. Krotoszyńska 37, tel. (centrala) 62 591 84 15, fax 62 592 81 65 Prokuratura Rejonowa ul. Sądowa 2, tel. 62 592 81 66, fax 62 592 81 68 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Limanowskiego 17, tel. 62 592 11 22 , fax 62 592 12 16 Międzygminne Schronisko dla Bezdomych Zwierząt w Wysocku Wielkim ul. Pruślińska 3, 63-400 Wysocko Wielkie tel.: 662 03 69 64 i 662 03 69 65 (całodobowy) adres e-mail schroniska: ostrowschronisko@poczta.onet.pl, www.ostrowschronisko.pl

INSTYTUCJE I PLACÓWKI UPOWSZECHNIANIA KULTURY w Ostrowie Wielkopolskim Ostrowskie Centrum Kultury 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2, tel/fax: 62 736 40 60 e-mail: ock@osw.pl, sekretariat@ock-ostrow.pl, www.ock-ostrow.pl Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Gimnazjalna 5, tel/fax: 62 735 50 27 e-mail: mdkostrow.wlkp@epf.pl , www.mdk-os.webpark.pl Kino ,,Komeda” 63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Powstańców Wielkopolskich 22 Tel. 62 591 74 45, www.komeda.yoyo.pl

30

Zespół Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego 63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Słowackiego 1 c, tel: 62 736 26 46, tel./fax: 62 735 34 99 e-mail: psm@xl.wp.pl Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2 tel. 62 737 47 03, 62 737 47 00, fax. 62 737 47 00 e-mail: biblioteka@promax.media.pl, www.biblioteka.ostrow-wielkopolski.pl Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Rynek – ratusz 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62 592 80 52 (sekretariat), fax. 62 735 53 71 e-mail: muzeum@muzeum.ostrow-wielkopolski.pl, www.muzeum.ostrow-wielkopolski.pl Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wrocławska 3, tel. 62 735 49 54, e-mail: galeria@galeria.ostrow-wielkopolski.pl, www.galeria.ostrow-wielkopolski.pl

KOMUNIKACJA TAXI Radio-Taxi „Plus”, tel. 62 736 - 60 - 00 Radio -Taxi ,,Tempo”, tel. 96 63, 62 738 - 28 – 28, 62 735 - 90 - 94 Taxi ,,Lider”, 62 735 - 82 – 00 TAXI BAGAŻOWE: tel. 602 - 881 - 163 Informacja MZK S.A. - tel. 62 736 44 11, www.mzk-ostrow.com.pl Informacja PKP - tel. 703 402 903, www.e-podroznik.pl Informacja PKS - tel. 703 303 295, www.pks.ostrowwlkp.pl

TELEFONY ALARMOWE: Alarmowy ogólny - 112 Pogotowie Ratunkowe – 999 Straż Pożarna – 998 Policja – 997 Telefon Zaufania – AA 62 591 89 89 Pogotowie Energetyczne – 991 Pogotowie Gazowe - 62 735 35 21 Pogotowie Wodociągowe – 62 738 77 00 Pogotowie Ciepłownicze – 62 735 86 30, 604 480 093

DYŻURY DOBOWE APTEK LUTY 2014

2014.02.05 „Na Kaliskiej”, ul. Kaliska 10 2014.02.06 „Optima II”, ul. Raszkowska 32 2014.02.07 „Optima III”, ul. Asnyka 2a 2014.02.08 „Parkowa”, ul. Kościuszki 31 2014.02.09 „Pigułka”, ul. Targowa 1 2014.02.10 „Pod Aniołem”, ul. Wrocławska 1/3 2014.02.11 „Przy Wolności”, ul. Wolności 26 2014.02.12 „Rodzinna”, ul. Chłapowskiego 81 2014.02.13 „Stylowa”, ul. Wrocławska 28 2014.02.14 „Stylowa 2”, ul. Dalbora 36 2014.02.15 „Stylowa 3”, ul. Konopnickiej 1 2014.02.16 „Stylowa 4”, ul. Kolejowa 5 2014.02.17 „Stylowa 5”, ul. Armii Krajowej 13A 2014.02.18 „Zębcowska”, ul. Zębcowska 33 2014.02.19 „Vera”, ul. Konopnickiej 58 2014.02.20 „Vita”, ul. Konopnickiej 2b 2014.02.21 Apteka, ul. Głogowska 12 2014.02.22 Apteka, ul. Wysocka 13 2014.01.23 „Arnica”, ul. Śmigielskiego 20 2014.02.24 „Astra”, ul. Bratnia 35 2014.02.25 Multi – Vit 1”, ul. Klonowicza 14 2014.02.26 „Bakra”, ul. Limanowskiego 24 2014.02.27 „Benefactor”, ul. Kaliska 120 2014.02.28 „Drofarm 2”, ul. Czerwonych Kosynierów 1 środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

31


Wójt Gminy Sieroszewice

Wójt Gminy Sieroszewice

o g ł a s z a

o g ł a s z a

II USTNY NIEOGRANICZONY PRZETARG na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej o pow. 1,3442 ha, działka nr 4/8, położonej w Parczewie

III USTNY NIEOGRANICZONY PRZETARG na sprzedaż lokalu mieszkalnego nr 1 w budynku Ośrodka Zdrowia w miejscowości Wielowieś przy ul. Słonecznej 6

Dane dotyczące nieruchomości oraz warunków przetargu:

Dane dotyczące nieruchomości oraz warunków przetargu:

1. Opis nieruchomości: Przedmiotowa nieruchomość położona jest w obrębie Parczew , oznaczona jako działka nr 4/8 o pow. 1,3442 ha dla których Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. prowadzi księgę wieczystą nr KZ1W/00057806/2.

1. Opis nieruchomości: Lokal mieszkalny nr 1 o pow. użytkowej 50.15 m2 plus pomieszczenia przynależne – piwnica o pow. 4.21 m2 oraz udział w częściach wspólnych wynoszący 5436/46965. Lokal ten znajduje się w budynku usytuowanym na działce oznaczonej jako nr 360/4 o pow. 0.0914 ha w miejscowości Wielowieś przy ul. Słonecznej 6, dla której Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. prowadzi Księgę Wieczystą KZ1W/00031604/8. 2. Przeznaczenie nieruchomości i sposób zagospodarowania: Nieruchomość położona jest na obszarze, gdzie nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. W Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Sieroszewice teren ten jest przeznaczony pod usługi publiczne i centra usług (podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych). Lokal może być użytkowany zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem. 3. Obciążenia nieruchomości: Nieruchomość jak i lokal mieszkalny stanowiący przedmiot przetargu nie jest obciążony ograniczonymi prawami rzeczowymi i nie ma przeszkód prawnych w jej rozporządzaniu. 4. Przetarg odbędzie się dnia 11 marca 2014 r. o godz. 1100 w budynku Urzędu Gminy w Sieroszewicach, ul. Ostrowska 65, pok. nr 7. 5. Cena wywoławcza zbywanego lokalu mieszkalnego wynosi – 45.300,00 zł brutto. UWAGA! Sprzedaż zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54 poz. 535 ze zmianami). 6. Warunkiem do wzięcia udziału w przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 5.000,00 zł (słownie: pięć tysięcy 00/100 zł) na konto Urzędu Gminy Sieroszewice – Bank Spółdzielczy Rososzyca nr 16 8431 0008 0100 0130 2000 0001 lub w kasie urzędu w godz. 800 - 1500 najpóźniej do dnia 6 marca 2014 r. Za datę wpłaty uznaje się datę wpływu środków na rachunek organizatora przetargu. - Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia, natomiast pozostałym uczestnikom przetargu zwraca się, - Wadium ulega przepadkowi w przypadku wygrania przetargu i nieprzystąpienia do podpisania aktu notarialnego w wyznaczonym dniu. 7. Wysokość minimalnego postąpienia ustala się na kwotę 500,00 zł. 8. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeśli przynajmniej jeden uczestnik zaoferował co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. 9. Koszt sporządzenia aktu notarialnego oraz opłaty sądowe ponosi nabywca. 10. Szczegółowych informacji dotyczących: nieruchomości; warunków przeprowadzenia przetargu; udziela: pracownik Urzędu Gminy Ryszard Boduch – pokój nr 21, tel. 062/7396076 w. 351.

2. Przeznaczenie nieruchomości i sposób zagospodarowania: Nieruchomość położona jest na obszarze, gdzie nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla nieruchomości tej została wydana decyzja o warunkach zabudowy Nr IPR 7331/126/07 z dnia 4.02.2008 r. w której teren ten został przeznaczony na cele zabudowy przemysłowo usługowej. 3. Obciążenia nieruchomości: Nieruchomość stanowiąca przedmiot przetargu nie jest obciążona ograniczonymi prawami rzeczowymi i nie ma przeszkód prawnych w jej rozporządzaniu. 4. Przetarg odbędzie się dnia 11-03-2014 r. o godz. 1000 w budynku Urzędu Gminy w Sieroszewicach, ul. Ostrowska 65, pok. nr 7. 5. Cena wywoławcza (netto) zbywanej nieruchomości wynosi – 185 600,00 zł (słownie: sto osiemdziesiąt pięć tysięcy sześćset złotych zero groszy) UWAGA! Oferent wybrany w przetargu jako nabywca zobowiązany jest do zapłacenia podatku VAT w wysokości 23% od zaproponowanej ceny netto. 6. Warunkiem do wzięcia udziału w przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 35 000,00 zł (trzydzieści pięć tysięcy złotych ) na konto Urzędu Gminy Sieroszewice – Bank Spółdzielczy Rososzyca nr 16 8431 0008 0100 0130 2000 0001 lub w kasie urzędu w godz. 800 - 1500 najpóźniej do dnia 6 marca 2014 r. Za datę wpłaty uznaje się datę wpływu środków na rachunek organizatora przetargu. - Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia, natomiast pozostałym uczestnikom przetargu zwraca się. - Wadium ulega przepadkowi w przypadku wygrania przetargu i nieprzystąpienia do podpisania aktu notarialnego w wyznaczonym dniu. 7. Koszt aktu notarialnego ponosi nabywca. 8. Szczegółowych informacji dotyczących: nieruchomości; warunków przeprowadzenia przetargu udziela: pracownik Urzędu Gminy Ryszard Boduch – pokój nr 21, tel. 062/7396076 w. 351. 9. Wójt Gminy Sieroszewice zastrzega sobie możliwość zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert. WÓJT GMINY SIEROSZEWICE /Czesław Berkowski/

przetarg 32

WÓJT GMINY SIEROSZEWICE /Czesław Berkowski/

przetarg środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

33


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

składane w poniedziałek, realizacja w środę + 50 %

AGD - NAPRAWA - pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki - 62/735-8312; 606-536-829/dr79/

LEKARSKIE MASAŻ, REFLEKSOLOGIA - 694-096-722 PRACA – OFERTY Firma elektryczna zatrudni ELEKTROMONTERÓW z doświadczeniem – praca w delegacji – 883-214-769

ARCHITEKT - PROJEKTOWANIE - TANIO 600-244-032/dr1031/

KOMPUTERY - dojazd do Klienta, naprawa, sprzedaż, projektowanie stron internetowych - 505-14-14-12/dr1084/

,,LOKATOR’’ - przeprowadzki - BUS transport - 600-95-17-10/dr331/

CYKLINOWANIE bezpyłowe, montaż parkietów, olejowanie - 502229-920/dr591/

KOMPLEKSOWE wykończenia wnętrz, wynajem sprzętu budowlanego i ogrodniczego - odśnieżarki - 601-87-17-11, 603-032-314/dr1082/

WYCINANIE DRZEW 510-568-921/dr1060/

PIASKOWANIE - stal, drewno, metale kolorowe, felgi samochodowe; szkiełkowanie: chromonikieliny - 062/73361-59, 0502-469-816/ dr940/

WYWÓZ nieczystości płynnych - 503-004-470/ dr732/

PŁYTKI, prace wykończeniowe - 721-29-2763/dr1103/

GOTÓWKA w 48ha 784-926-075/dr1049/

KARCHER - czyszczenie dywanów, wykładzin, tapicerki meblowej, samochodowej w domu i u Klienta 62/738-39-17, 501-304-960/dr1106/

WYCINANIE DRZEW 728-553-888/dr1058/

PROJEKTUJEMY i aranżujemy wnętrza. PROMOCJA ZIMOWA! Sprawdź! www.egzostudio.pl tel. 728-431414/dr1046/ MALOWANIE, tapetowanie, płytki - 721-2927-63/dr1102/

MINIKOPARKI, KOPARKI - wykopy wszelkiego typu; rozbiórki TRANSPORT - 692-788888/dr56/

NAPRAWA LODÓWEK, zamrażarek, pralek automatycznych 062/736-76-42, 0500631-652/dr409/

NAPRAWA TELEWIZORÓW - 62-736-19-94, 606-504-149/gc9837/

NAPRAWA pralek 600-817-703/dr1059/

ODSZKODOWANIA LexPremium.pl - tel. 801-009-480, 693-969656/dr986/

PROWADZĘ KSIĄŻKĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW 501-024-970/dr919/

TŁUMACZENIA - francuski, niemiecki www.japico.com 508355-365/dr938/

TYNKI GIPSOWE i cementowo-wapienne MASZYNOWE - 0693861-913, 062/737-2003/dr530/

USŁUGI koparko-ładowarką, koparką, minikoparką - 693-288-089/ dr1099/

WYCINANIE DRZEW, skracanie koron alpinistycznych - 691-691569/dr1043/

29 I 2014 r.

34

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

167-091, 509-741-102/ dr1069/ MŁODA dziewczyna po studiach szuka pracy 695-92-22-88/dr1080/

FIRMA handlowa poszukuje lokalu do wynajęcia w ścisłym centrum miasta o pow. od 80mkw. (ul.Wrocławska, Rynek), witryna parter - 601-284-598 / dr1072/

PRODUCENT taczek i rusztowań zatrudni przedstawiciela handlowego na terenie kraju z doświadczeniem, wymagane prawo jazdy kat. B oraz malarza magazyniera z doświadczeniem ślusarskim prawnieniami na wózek widłowy - 62/733-92-46, 601-973-946/dr1086/

ZATRUDNIĘ SZWACZKI - KRAWCOWE 508-062-183/dr1090/

ZATRUDNIMY kierowców z kat. C + E - tel. 609-224-777/dr1000/

SPRZEDAŻ pellet 890zł/1tona, DREWNO OPAŁOWE 140zł/m3 - 503-091-369, 502-675-903 /dr989/

AUTOSKUP zakupimy każde auto za gotówkę do 12.000zł - 888-751461/dr942/

SKUP książek i płyt muzycznych - dojazd, gotówka - 509-675-586/ dr1034/

PRZYJMĘ pomoc domową - 888-048-815/ dr1074/

FIRMA zatrudni pracowników do produkcji stolarki PCV, AL - 516-

ZATRUDNIĘ mężczyznę do prowadzenia brygady brukarskiej 693-288-089/dr1100/

ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ, RENOWACJA - Piotr Pryczek sklep Jarocin, Wodna 6 - 510-972-050, 500086-800/dr1104/

KUPIĘ każde auto - złomowanie - 606-323121/dr937/

CHEMIA - KOREPETYCJE GIMNAZJUM, LICEUM - również przygotowanie do matury - 500-231-932 /dr309/

DO WYNAJĘCIA lokal 26mkw. i 22mkw. na biuro, usługi, handel (ścisłe entrum Ostrowa) - 62/591-85-35, 505-510-452/dr1077/

SPRZEDAM suknię ślubną z trenem rozm 34/36, kolor ecri, welon, bolerko - 607-41-45-78 - dzwonić po 18.00/ dr1079/

KUPIĘ silniki elektryczne spawarki, imadła, kowadła, opony w dobrym stanie oraz inne narzędzia - 692-990-828

SPRZEDAM jałowice wysoko cielne (cielność 6-8 m-cy) 25 sztuk (użytkowe i hodowlane), jałowice są duże i wysokie. Prywatne gospodarstwo. Najlepsza cena poparta wysoką jakością. Tel. 887-789-323 /dr1081/

/dr1092/

SKUP aut - najwyższe ceny - 508-900-901/ dr1089/

KOREPETYCJE fizyka - 504-016-182 /dr1001/

NIEMIECKI - korepetycje - 608-204-237/ dr1075/

SKUP aut - płacę gotówką - 506-901-902/ dr1093/ środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

SPRZEDAM ciągnik samoróbkę i tokarnię - tel. 663-231-550, 506-337-119/dr1101/

WYSŁODKI suche, jęczmień, pszenica, pszenżyto - 603-750304/dr1041/

35


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

POŚREDNICTWO NIERUCHOMOŚCI ,,KOMPLEX’’ LICENCJA ZAWODOWA NR 1131 LICENCJA ZAWODOWA NR 17532

Ostrów Wlkp., Wrocławska 69, tel./fax (62) 736-20-39. e-mail: komplexostrow@neostrada.pl www.komplexostrow.pl Kompleksowa obsługa Klienta w zakresie pośrednictwa: kupna- sprzedaży, zamiany i wynajmu nieruchomości. MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA - Ostrów Wlkp. ul. Paderewskiegopow.61m2- 2pokoje, kuchnia z jadalnią, łazienka - cena 450 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Staroprzygodzkapow.66m2- salon z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka, garaż, ogródek - cena 900 zł + liczniki - Ostrów Wlkp. ul. Traugutta- pow.76m22pokoje, kuchnia, łazienka - cena 600 zł + liczniki, c.o.węglowe - Ostrów Wlkp. rejon ul. Krotoszyńskiej– dom o pow.60m2 - 4pokoje, kuchnia, łazienka, kotłownia (c.o.- węglowe) - cena 750 zł + liczniki

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ

Mieszkania na sprzedaż

Czynsz 500 zł + opłaty dla spółdzielni + gaz + ee.

AON-255; Ostrów Wlkp.; parter, 28,40 m2, 1p+k+ł. Cena 90 880 zł.

W-219; Ostrów Wlkp. Do wynajęcia parter lub piętro domu . Czynsz 1350 zł / 1080 zł.

AON-236; Ostrów Wlkp.; I piętro, 81,29 m 2 , 3p+k+ł. Cena 260 128 zł.

Komercyjne na wynajem

AON-254; Ostrów Wlkp.; parter, 66,30 m2, 3p+k+ł. Cena 210 000 zł.

W-257; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II piętro, 292 m 2 , czynsz 4 970 zł + VAT.

O-197; ul. Śmigielskiego; III piętro, 72,7 m 2 , 4p+k+ł+wc. Cena 149 000 zł. W-190; ul. Bąka; 59,98 m2, IV piętro, 3p+k+ł. Cena 119 000 zł. Do negocjacji. Działki na sprzedaż W-187; Ostrów Wlkp., ul. Graniczna; 540 m 2, 54 000 zł. EE,W,K.

W-256; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II Pietro, 171 m 2 , czynsz 3 200 zł + VAT. W-210; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal użytk. 291 m2, I piętro. Czynsz 5 800 zł + VAT. W-209; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. 88 m2, I piętro. Czynsz 1 900 zł +VAT.

W-76; Ostrzeszów, ul. Powstańców Wlkp. 2 231 m2. E, W, K, G, T w drodze. Cena 111 550 zł.

W-208; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. I Pietro, 170 m2. Czynsz 3 500 zł + VAT.

Domy na sprzedaż

W-139; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal 89 m2, parter. Czynsz 3 200 zł + VAT.

AON-233; Ostrów Wlkp., rejon ul. Grabowskiej, dom wolno stojący o Pu=159,4 m 2 , działka 759 m2. W-47; Ostrów Wlkp. ul. Wołyńska. Dom wolno stojący 188,82 m2, działka 617 m2. Cena 370.000 zł. Domy i mieszkania na wynajem O-220; Ostrów Wlkp. Mieszkanie 3p+K+Ł.

36

W-141; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal 88 m2, II piętro. Czynsz 1800 zł + VAT. W-136; Ostrów Wlkp., ul. Raszkowska. Lokal na salon fryzjerski, 55 m2. Czynsz 800 zł. W-120; Ostrów Wlkp. ul. Staroprzygodzka. Lokal użytkowy 125,40 m 2 , Czynsz 1861 zł.

- 24m2 (1p,K,Ł) ul. Kraszewskiego- I piętro - cena 79.000 zł - 30m2 (1p,K,Ł ) ul. Zębcowska- I piętrocena 96.000 zł - bezczynszowe - 44m2 (2p, K, Ł) ul. Wrocławska - IV piętro - cena 103.000 zł - 44m2 (2p, K, Ł) ul. Wolności - II piętro cena 125.000 zł - 46 m2(3p, K, Ł) ul. Wigury- I piętro - cena 115.000 zł- do negocjacji - 51 m2(2p, K, Ł) ul. Zębcowska- III piętro - cena 148.000 zł - 73m2(4p, K, Ł) ul. Śmigielskiego - III piętro - cena 145.000 zł

DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ Ostrów Wlkp. - ul. Wołyńska pow.617m2 - cena 123.000 zł - ul. Wileńska pow.900 m2 - cena 117.000 zł - ul. Grabowa pow. 757m2 - cena 50.000 zł - ul. Środkowa pow.1531m2 działka bliźniacza - cena 107.170 zł - ul. Rataja pow.785m2 - cena 66.500 zł - ul. Torowa pow.727m2 - cena 115.000 zł - ul. Krotoszyńska pow.10.000m2 - cena 550.000 zł - Przygodzice pow. 521m2 - Cena 28.000 zł - Gorzyce 1560m2 - Cena 62.000 zł - Cieszyn- gm. Sośnie pow.5000m2 Cena 45.000 zł - Wtórek pow.609m2 - cena 45.500 zł - Lewkowiec-pow.1200m2 - cena 55.000 zł - W.Wielkie ul. Morelowa pow.1014m2 i 1044m2 - cena 70 zł/m2 - Chynowa działki przy lesie od pow.923m2 do 1776m2 - cena 50 zł/m2

DOMY na sprzedaż - rejon ul.Grabowskiej, budynek o pow.88m2 (4p, K, Ł,garaż), działka 550m2 - cena 190.000 zł - rejon ul.Krańcowej stan surowy otwarty, pow.122m2 (3p, kuchnia, Ł, garaż,możliwość adaptacji poddasza), działka 656m2 - cena 250.000 zł - ul. Bema dom o pow.106m2 -4p, 2K, 2Ł, piwnice, działka 710m2 - cena 290.000 zł - Os.Zębców dom jednopoziomowy,pow. 137m2 (5p,K, Ł,wc, gabinet z wc) działka 941m2 - cena 410.000 zł - ul. Wańkowicza dom o pow. 263m2 (5p,2K, 3Ł,2 garaże), działka 820m2 - cena 350.000 zł - ul. Głowackiego dom o pow.123m2 (4p,K,2Ł,garaż), działka zagospodarowana 1494m2 - cena 490.000 zł - ul. Piesza dom z 2011r. o pow.90m2 (4p, kuchnia, Ł, pom.gospod.), działka 389m2 - cena 445.000 zł - Karski dom o pow.156m2 -6 p, K, Ł, wc, kotłownia, działka 2500m2 bud. gospod.i garażem- cena 260.000 zł - W.Wielkie nowy dom przy lesie z 2013r. w stanie developerskim o pow.146m2(4p, K,2Ł, garaż),działka 836m2 z garażem cena 420.000 zł - Odolanów dom o pow.189m2 (4p, K,Ł,wc, piwnice, piętro do wykończenia) działka 565m2 z garażem - cena 350.000 zł - Garki dom o pow.120m2 (4p,K,Ł,) działka 2065m2 z bud.gospodrczymi i garażem - cena 220.000 zł - Gorzyce dom z 2009r. przy lesie o pow.97m2 (2p,K, Ł, 2 garderoby, pom.gospod.,garaż), działka 892m2 - cena 370.000 zł - Czarnylas dom o pow.130m2 (5p,K, Ł), działka 1192m2 z bud. gospod.- cena 190.000 zł - Ostrów Wlkp. ul. Odolanowska hala z zapleczem socjalnym pow.200m2 - cena najmu 2300 zł + vat - Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa lokal handlowy o pow.90m2, c.o. z ciepłociągu cena najmu 2500 zł brutto - Ostrów Wlkp. ul. Dębowa lokal pod działalność gospodarczą o pow.60m2 z własnym parkingiem - cena najmu 1800 zł brutto

Ostrowska Giełda Nieruchomości Licencja zawodowa nr 2386 Ostrów, ul. Wrocławska 12, tel. 062 592 18 13, tel./fax 062 735 68 30 e-mail: ogn.ostrow@wp.pl

ZAPRASZAMY: Pn – Pt 10:00 – 17:00 Sobota 10:00 – 13:00

www.ogn.oferty.net Wybrane oferty biura OGN:

MIESZKANIA ul. K. Jadwigi ul. M. Konopnickiej ul.60 Pułku Piechoty Centrum ul. Piastowska ul. Kopernika ul. Strzelecka ul. Żwirki ul. Kopernika ul. Piastowska ul. M. Konopnickiej ul. Wrocławska ul. K.Jadwigi ul. Wrocławska ul. Wrocławska ul. Komuny Paryskiej ul. Broniewskiego ul. Cicha ul. K. Jadwigi ul. Cicha ul. Cicha ul. Cicha ul. Cicha ul. Piastowska ul. Żwirki ul. Żwirki ul. Dembińskiego ul. Limanowskiego ul. Limanowskiego rej. ul. Piastowskiej ul. Strzelecka ul. Bojanowskiego ul. Kopernika ul. Kościuszki ul. K. Paryskiej rej. ul. Śmigielskiego ul. Strzelecka ul. Wrocławska ul. M. Konopnickiej ul. Wolności ul. Wrocławska Śródmieście ul. Raszkowska ul. Kościuszki ul. Newerlego ul. K. Paryskiej ul. Malczewskiego ul. Strzelecka ul. Śmigielskiego ul. Paderewskiego ul. Śmigielskiego rej. Reymonta ul. Śmigielskiego ul. Aleje Słowackiego ul. Ogrodowa ul. K. Paryskiej ul. Partyzancka ul. Os. Zębców ul. 60 P. Piechoty ul. Długosza ul. Śmigielskiego ul. Strzelecka ul. Modrzewskiego ul. Kościuszki ul. Strzelecka ul. Limanowskiego ul. Cicha ul. Strzelecka centrum ul. Piłsudskiego ul. Cicha ul. Partyzancka centrum ul. Sobieskiego ul. Wigury ul. Prosta rej. ul. Sienkiewicza ul. Strzelecka ul. Strzelecka ul. Partyzancka Ok. Lewkowa Nowe Skalmierzyce Lewków Czekanów Przygodzice Ok. Sieroszewic

25 m 2 27,7m 2 28 m 2 29 m 2 30,8 m 2 34,5 m 2 35,6m 2 37 m 2 37 m 2 37 m 2 37,8 m 2 38 m 2 38 m 2 38m 2 38 m 2 38,1 m 2 40 m 2 40 m 2 44 m 2 46m 2 46 m 2 46 m 2 46 m 2 47 m 2 48 m 2 48 m 2 48,2 m 2 51m 2 51m 2 51,3 m 2 51,4 m 2 52,10 m 2 52,5 m 2 54 m 2 56 m 2 56 m 2 56,2m 2 58 m 2 59 m 2 59,8 m 2 60 m 2 60 m 2 60 m 2 60 m 2 60,5 m 2 60,8m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 62 m 2 64 m 2 64,7 m 2 65 m 2 68 m 2 72 m 2 72,7 m 2 73 m 2 73m 2 74m 2 74m 2 75,2 m 2 79 m 2 82 m 2 82 m 2 83 m 2 84 m 2 92,7 m 2 95 m 2 98 m 2 100 m 2 118 m 2 119m 2 125 m 2 125 m 2 126 m 2 50 m 2 57 m 2 67,5 m 2 74,3 m 2 74, 68 m 2

1 p 1p 1 p 1 p 2 p 1 p 2 p 1 p 1 p 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 2 3 3 4 3 4

p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p

3 p 3 p 2 p 2 p 3 p 3 p 3 p 3 p 2 p 2 p 3 p 3 p 3 p 3 p 3 p 4 p 4 p 3 p 3 p 3 p 3 p 3 p 4 p 3 p 4 p 4 p 3 p 4 p 2 p 4p 3 4 3 5 5 4 4 4 4 2 3 2 3 2 3

p p p p p p p p p p p p p p p

II 75 tys. parter 77tys. III 88tys. IV 74 tys. IV 87tys. IV 84 tys. I 93 tys. IV 89 tys. III 79 tys. II 95 tys. IV 129tys. parter 115 tys. III 99 tys. IV 114 tys. parter 100 tys. III 89 tys. IV 97 tys. II 129 tys. IV 115 tys. parter 161 tys. parter 151 tys. I 147 tys. I 156 tys. III 94 tys. III 105 tys. IV 89 tys. IV 115 tys. parter 130 tys. I 134 tys. II 169 tys. IV 135 tys. II 133 tys. III 139 tys. I 280 tys. II 130 tys. III 249 tys. II 145 tys. parter 95 tys., garaż 15 tys. parter 155tys.,garaż 20 tys. III 139 tys. IV 153 tys. parter 130 tys. I 69 tys. I 185 tys.wysoki standard parter 145 tys. IV 147 tys. IV 120 tys. IV 142 tys. II 160 tys. III 160 tys. parter 155 tys. IV 139 tys. IV 150 tys. IV 139 tys. parter 169 tys. IV 139 tys. IV 165 tys. parter 185 tys. parter 215 tys. wysoki standard IV 180 tys. III 198 tys. parter 205 tys. IV 159 tys. I 149 tys. IV 220 tys. II 168 tys. II 190 tys. III/IV 179 tys. III 180 tys.bezczynszowe I 169 tys. II 198 tys. dwupoziomowe I 169 tys. III 195 tys.bezczynszowe III 175 tys. I 99 tys. parter 370 tys. I 169 tys. III 195 tys.dwupoziomowe III 225 tys.dwupoziomowe II 195 tys. parter 70 tys. ogródek, garaż p+podd. 85 tys. ogródek parter 110 tys. ogródek parter 97 tys. I 159 tys. parter 130 tys.

(471) (612) (668) (669) (699) (782) (769) (627) (226) (652) (758) (592) (422) (650) (592) (686) (418) (787) (624) (783) (784) (785) (786) (581) (598) (536) (780) (596) (793) (739) (657) (687) (781) (731) (290) (751) (779) (730) (778) (746) (262) (760) (762) (547) (746) (748) (764) (765) (635) (508) (562) (503) (381) (645) (548) (557) (651) (712) (642) (406) (766) (415) (630) (632) (682) (631) (788) (654) (309) (791) (789) (792) (376) (757) (B-930) (B-720) (768) (750) (492) (249) (431) (738) (696) (B-906) (745) (538)

DZIAŁKI OSTRÓW WLKP. 662 m2 927 m2 722 m2 835 m2 858 m2 899 m2 990 m2 900 m2 900 m2 950 m2 2x1000 m 2 988,1058 m 2 3x1100 m 2 1000 m 2 1063 m 2 1139 m 2 1198 m 2 1600 m 2 2000 m 2 2339 m 2 2,2 ha 2,5 ha

ul. Boczna rej. ul. Topolowej ul. Wspólna ul. Kamienna ul. Wiśniowa ul. Południowa ul. Promienista ul. Leszczynowa ul. Grodzieńska ul. Jasna ul.Okólna ul. Klasztorna ul. Poziomkowa ul. N. Krępa ul.Pogodna rej. Limanowskiego ul. Wylotowa ul. Dobra Pruślin Aleja Solidarności Kaliska, przy galerii ul.Chłapowskiego

E,W,K E,W,K E,W,K E,W,K,G E,W,K E,W,K,G E,W,K,G E,W,G E,W,K,G E,W,K,G brak E,W,G E,W,K,G E,W,K,G E,W,K,G E,W, K E,W,K,G E, W E,W,K,G E,W E,W,K,G

110 zł/m 2 59 tys. 79 tys. zł 100 zł/m 2 118 zł/m 2 90 zł/m2 100 zł/m 2 78 tys. 135 zł/m 2 135 zł/m 2 130 zl/m2 85 zł/m2 100 zł/m 2 100 zł/m 2 140 zł/m 2 150 tys. 70 zł/m2 110 zł/m 2 100 zł/m 2 150 zł/m 2 200 zł/m 2 125 zł/m 2

(722) (777) (747) (655) (642) (851) (713) (422) (828) (798) (853) (750) (753) (626) (855) (743) (738) (934) (798A) (831) (832) (820)

OKOLICE OSTROWA WLKP. 532 m2 Topola Osiedle 755 m2 Wtórek 649m 2,650m 2 ,715m 2Topola Wielka 2 2 x 700 m Topola Os. 740,748,750,895m 2 Przygodzice 750 m2 Gorzyce Wielkie 800 m2 N.Kamienice 2x800 m 2 Gorzyce W. 800 m2 Tarchały W. Pardalin 800 m2 2 2x 800 m Karski 2 803 m Topola Mała 811 m2 Topola ul. Graniczna 825 m2 Gorzyce W. 875 m2 Smardów 883 m2 Gorzyce W. 2 x 900 m2 Wtórek ul. Zielona 2 2 Zacharzew ul. Leśna 917m ,927m 2 4 x 920 m Wtórek 948 m2 Topola Osiedle 950 m2 Przygodzice Karski 2x980 m 2 1003 m 2 Gorzyce W. ul. Sosnowa 2 Radłów 1035 m 2 Topola Wielka 1339 m 1078,1166m 2 Radłów Os. 1116 m 2 Radłów Os. Wysocko W. ul. Południowa 1100 m 2 1020 m 2 Wysocko W. 2 Radłów Os. 1200 m Wysocko ul.Południowa 1435 m 2 1500 m 2 Janków Przygodzki N. Kamienice 1501 m 2 Przygodzice 1579 m 2 2 Topola Osiedle 1790 m 2 1829 m Odolanów Przygodzice 1871 m 2 Gorzyce Wielkie 2153 m 2 Topola Wielka 2363 m 2 2 2500 m Topola Os. 2 Ociąż ul. Parkowa 2600 m Przygodzice 2873 m 2 3000 m 2 Sośnie przy zalewie Dębnica 3000 m 2 Rososzyca 3086 m 2 2 Komorów 3026 m 2 3600 m Przygodzice Komorów 4526 m 2 Ociąż, ul.Morawskiego 5000 m 2 6000 m 2 Dębnica Franklinów 600 m2 1,3 ha Tarchały 1,32 ha Topola Mała 2,3 ha Przygodzice 2,7 ha Przygodzice 5,4 ha Sośnie (rola) 5,17 ha Sadowie ( przy lesie)

E,W,G E,W E,W,G E,W,G E,W,K E,W,K E,W E,W,K E,W,G E,W,K,G E, W, K, G E, W, K E,W,G E,W,K E,W E,W,K E,W E, W E, W E,W,G E, W, K, G E,W E, W, G E,W,K,G E,W E,W E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E, W, K E, W, G E,W, trasa E,W E,W,K,G E,W E,W,G E, W E,W,G E, W, K, G E,W,G, przy lesie E,W E,W, przy trasie E,W, przy trasie E,W,G E,W E,W

55 tys.zł 55 zł/m2 50 zł/m2 57 tys/sztuka 70 zł/m2 55zł/m 2 45 tys. 65 zł/m2 38 tys. 62 tys. 82 zł/m2 70 zł/m2 70 zł/m2 47 tys. 65 zł/m2 36 tys. 55 zł/m2 82 zł/m2 52 tys. 85 zł/m2 31 tys. 85zł/m 2 75 zł/m2 59 zł/m2 45 zł/m2 70 zł/m2 45 zł/m2 65 zł/m2 50 zł/m2 60 zł/m2 69 zł/m2 70 tys. 60 zł/m2 90 zł/m2 110 tys. 52 zł/m2 90 zł/m2 60 zł/m2 45 zł/m2 45 zł/m2 39 zł/m2 60 zł/m2 25 zł/m2 35 zł/m2 39 zł/m2 24 tys. 40 zł/m2 37 tys. 75 tys. zł 27 zł/m2 50 zł/m2 20 zł/m2 15 zł/m2 27 zł/m2 35 zł/m2 29,5 tys./1ha 55 tys/1 ha

(836) (757) (767) (783) (800) (775) (679) (656) (504) (742) (760) (797) (677) (545) (630) (321) (757) (759) (696) (807) (715) (771) (810) (774) (799) (776) (769) (681) (474) (638) (847) (734) (661) (800) (739) (758) (800) (731) (799) (507) (729) (650) (856) (531) (735) (740) (733) (837) (835) (653) (678) (746) (745) (823) (84

OFERTA SPECJALNA OSTATNI dom w zabudowie szeregowej przy ul. Topolowej numer 150 w Ostrowie Wlkp. pow.: 122 m2, cena promocyjna: 271 tys. zł. brutto w stanie deweloperskim. www.nowedomyostrow.pl Komorów( osada leśna 4 km od Antonina) - działka budowlana o pow. 1,14 ha, E,W, sąsiedztwo lasu i stawów, cena: 69 tys. zł (D-740)

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

KUPIĘ działkę - osiedle Zębców - 500-023-736/ dr1061/ DOMY: 1. Przedwojenna willa w centrum Ostrowa o powierzchni użytkowej 268 m2, powierzchnia działki 1429 m2 2. Kobyla Góra o powierzchni użytkowej 177 m2, powierzchnia działki 1319 m2 cena 349 000 zł 3. Ostrzeszów stan developerski o pow. użyt. 190 m2, pow. działki 750 m2 - cena 370 000 zł 4. Radłów o powierzchni użytkowej 130 m2, powierzchnia działki 900 m2 cena 450 000 zł 5. Marszałki (siedlisko) powierzchnia działki 3300 m2 - cena 140 000 zł 6. Na sprzedaż dom piętrowy w zabudowie wolno stojącej położony w Antoninie. Instalacje: energia, woda, szambo, gaz, CO-gazowe. Pow. uż. 164,60 m2,pow. działki 532 m2. Ponadto na działce znajduje się kryty basen z podgrzewaną wodą - cena 300 000 zł.

DO WYNAJĘCIA BIURA od 12 mkw. do 100 mkw., rejon ul. Odolanowskiej, parking + duży plac manewrowy, zamknięty, cena 16 zł/mkw.

- 601-784-457

tel. 062/ 736-60-10 63-400 Ostrów Wlkp.

ZARZĄDZANIE, ADMINISTRACJA BUDYNKAMI

SPRZEDAŻ

MIESZKANIA: 1. Nowe Skalmierzyce, pow. 48 m2, parter, 2 pokoje - cena 100 000 zł

LOKALE MIESZKALNE DO WYNAJĘCIA

DZIAŁKI:

2. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1405 m2, (M/G) - cena 95 zł/m2 3. Ostrów Wlkp. ul. Gorzycka - pow. 661 m2, (MN) - cena 86 000 zł 4. Ostrów Wlkp. ul. Kilińskiego z pozwoleniem na budowę, ogrodzona - pow. 752 m2 - cena 110 000 zł 5. Bogdaj , Leśna, pow. 4,59 ha cena 195 000 zł 6. Gorzyce Wielkie, ogrodzona, pod lasem - pow. 912 m2 - cena 79 000 zł 7. Komorów w pobliżu lasu, powierzchnia działek ok. 3000 m2, cena 10 zł/m2 8. Sadowie, powierzchnia 5400 m2, cena 169 000 zł 9. Topola Mała -879 m2 - 82 000 zł - kupujący nie płaci prowizji 10. Wtórek, powierzchnia 3900 m2, cena 199 000 zł 11. Ostrów Wlkp. ul. Gronowa powierzchnia ok. 1200 m2 cena 55 zł/m2 12. Chynowa - działki od 900 m2 - 1800 m2 przy lesie - cena 50 zł/m 2

1. Kompałły 1 68 m 2 2. Kościuszki 10 62 m 2 3. Raszkowska 32 2 pokoje. Tel. (501-64-53-53) 4. Raszkowska 26 ok.80 m2 (wspólny korytarz) 5. Kaliska 5 ok. 35 m 2

LOKALE DO WYNAJĘCIA UŻYTKOWE 1. Raszkowska 22 /Konopnicka biura 2. Kościuszki 10 pow 45 m2 3. Wolności 17 ok.78 m2 4. Kosciuszki 13 41 m2 biuro sklep 5. Raszkowska 32 lok. użytk. 164 m2 6. Raszkowska 26 ok. 80 m2 7. Rynek 18 ok. 30 m2 (w podwórzu) - tel. 503-191-676 8. Sądowa 3 - biuro parter ok. 40 m2 - lokal wyremontowany, c.o.cieplik na przeciw Sądu, lokal od ulicy Informacje: u pań A. Szkudlarz i A. Młynarczyk ZAPRASZAMY!!!!

KOMERCJA: 1. Ostrów Wlkp., bud. biurowo - magazyn. - pow. użyt. 910 m2, pow. działki 7562 m2 - cena 1 650 000 zł 2. Ostrów Wlkp. nowa hala 700 m2, pow. działki 2500 m2 - cena 1200 000 zł

NA WYNAJEM: 1. Dom - Czerminek ok. 100 m2 - cena 1800 zł miesięcznie + opłaty licznikowe 2. Lokal usługowy - Ostrów Wlkp. ul. Żółkiewskiego - pow. 50-150 m2 cena 14 zł/ m2 miesięcznie + media 3. Hala, Ostrów Wlkp. , pow. 700 m2 - cena 8 000 zł miesięcznie

KUPIĘ z likwidacji domów, piwnic, garaży sprzęt i wyposażenie 518-061-780/dr1091/

Stowarzyszenie p.n.

ieli Zrzeszenie Właścic w mó Do ów dc rzą i Za Rynek 14,

1. Udziały - kamienica w centrum Ostrowa Wlkp. - tel. 721-792-676

1. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1408 m2, (G) - cena 65 zł/m2

www.mieszkaniaostrow.pl

PRZERABIANIE pierzyn na kołdry, sprzedaż pierza i gotowych wyrobów - 783-019-749 /gc9448/

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 58mkw. z umeblowaną i wyposażoną kuchnią - ul. Komuny Paryskiej - 600479-088/dr1063/

DO WYNAJĘCIA kawalerki - 502-469-630/ dr1028/

DO WYNAJĘCIA mieszkanie - tel. 504-727370/dr1073/

DO wynajęcia MIESZKANIE (2p-k-ł), 60mkw., II-piętro - centrum - 605933-537, 603-436-721/ dr1078/

DO wynajęcia MIESZKANIE ul. Kościelna 9 20mkw. - piętro, oficyna (p-aneks jadalny-ł) ogrzewanie węglowe lub elektryczne, czynsz 320zł + 1000zł odstępne, 65 mkw. (2p-k-ł) ogrzewanie gazowe) czynsz 500zł + 2000zł odstępne - 60820-25-64/dr1105/

SPRZEDAM miezkanie 75mkw. z garażem murowanym - Ostrów, Raszkowska 4 - 601301-828/dr1057/

MIESZKANIE do wynajęcia - 2p-k-ł - rej. ul. Kościuszki - cena 700zł + opłaty. Tel. 531-640762/dr1064/

SPRZEDAM działki budowlane 1.100mkw. i 1.150mkw. Topola Osiedle ul. Poprzeczna, pełne uzbrojenie w ulicy - 723-649-339/ dr1098/

SPRZEDAM mieszkanie 48mkw. (2p-k-ł), IIp., Al. Słowackiego, po remoncie, wyposażone, umeblowane - 605-389342/dr1062/

SPRZEDAM mieszkanie (2p-k-ł, osobno wc) duży balkon, okna PCV, parkiet, piwnica, umeblowane pod wymiar, nie wymaga wkładu, ul. Limanowskiego, Ip. 132tys. zł z meblami - 601-790259/dr1076/

GABINET GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY ALEKSANDRA PUSIAK 63-400 Ostrów Wlkp. ul. WYSOCKA 36, tel. 62/736-01-52, 600-315-955. Przyjęcia: wtorek, czwartek 14.0019.00, w pozostałe dni po zgłoszeniu telefonicznym/dr1051/

LARYNGOLOG MARIUSZ JĘDRAS Ostrów, Makuszyńskiego 7 - 62/736-04-51, 509-953-777 - poniedziałki i czwartki 16.0018.00/dr904/

SPECJALISTYCZNY GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY USG głowica dopochwowa spec. ginekologpołożnik ANDRZEJ KASZNIA Ostrów Wlkp. ul. Różana 6 tel.62/736-02-60, 601-881-441 przyjęcia: poniedziałek, czwartek 15.30-19.00/gc10189/

DO wynajęcia umeblowane i wyposażone we wszystkie media mieszkania 2-pokojowe - 502469-630/dr1027/

37


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

38

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |


08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 10.20 10.40 12.00 12.40 13.00 13.30 14.00 14.40 15.00 15.30 15.55 16.00 16.45 17.20 17.45 18.10 18.35 19.00 20.00 20.25 20.50 21.35 22.00 22.25 22.45 23.00 23.30 24.00 00.30 01.55

08.00 08.40 09.00 10.00 11.15 11.50 12.00 12.40 13.10 13.40 13.50 14.00 14.40 15.00 15.40 16.00 16.25 16.50 17.00 17.20 17.50 18.20 18.30 18.55 20.00 20.20 20.50 22.30 23.00 23.50

01.50

WYDARZENIA - serwis informacyjny Bitwa na taniec - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Kardiologia – Full wypas - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Cichym Bohaterom Jankowa - koncert WYDARZENIA - reportaż To i owo – program młodzieżowy Zapiski z tragedii - reportaż Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA – serwis informacyjny Sylwestrowe latanie - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny To co ważne - program publicystyczny Zapowiedzi programowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Bożonarodzeniowy Jarmark 2013 – reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Komentarz Gospodarczy Zielono mi – program ogrodniczy 24 sekundy – magazyn koszykarski WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Zwiastun – magazyn filmowy Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Wojna blisko Ostrowa, rekonstrukcja historyczna - reportaż Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny 24 sekundy – magazyn koszykarski Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki kobiet TS Ostrovia Ostrów Wlkp. – AZS Lublin 10.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 10.40 W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy 11.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 11.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 11.50 To i owo – magazyn młodzieżowy 12.00 Sylwestrowe latanie - reprtaż 12.30 Dzień dawcy szpiku - reportaż 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 14.30 Testosteron - magazyn nie tylko dla mężczyzn 15.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.45 Gmina Ostrów – magazyn samorządowy 16.10 Od dziś – N Klub – reportaż 16.20 Zaprosili nas na swoją Studniówkę 2014 - reportaż 17.00 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.00 Prosto w oczy – program publicystyczny na żywo 19.00 Moda i uroda - magazyn kosmetyczny 19.30 Świat w oczach dziecka 19.50 Kardiologia – Full wypas - reportaż 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.50 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki kobiet TS Ostrovia Ostrów Wlkp. – AZS Lublin 22.50 WYDARZENIA - serwis informacyjny 23.10 Sport – Informacyjny serwis sportowy 23.30 Zwiastun – magazyn filmowy 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.40 Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.50 Testosteron- magazyn nie tylko dla mężczyzn 09.20 Podniebna liga 2013 – reportaż 09.30 Tatarak Music Festiwal 2013 – reportaż 10.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 10.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 12.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 12.50 Prosto w oczy – program publicystyczny 14.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 14.40 Misja: Rallyland – reportaż 15.10 Kardiologia – Full wypas - reportaż 15.35 Komentarz Gospodarczy 16.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 16.40 Świat w oczach dziecka 16.50 Targi ślubne 2014 - reportaż 17.05 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – informacyjny serwis sportowy 18.00 Zwiastun – magazyn filmowy 18.20 Zapowiedzi kulturalne 18.30 Okolice sportu 18.50 Kardiologia – Full wypas - reportaż 19.10 Gwiazdka na Rynku 2013 19.45 To i owo – magazyn młodzieżowy 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – informacyjny serwis sportowy 20.50 Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy 21.20 Cichym Bohaterom Jankowa – koncert relacja 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.15 Komentarz Gospodarczy 23.40 Okolice sportu 24.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 00.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 01.50 Informacje planszowe

WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy 24 sekundy – magazyn koszykarski Gladiatorzy Ostrovii – prezentacja drużyny ŻKS Ostrovia na żużlowy sezon 2014 - relacja - powtórka Moda i uroda - magazyn kosmetyczny Kardiologia – Full wypas - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Moda i uroda – magazyn Testosteron- magazyn nie tylko dla mężczyzn To i owo – magazyn młodzieżowy Świat w oczach dziecka WYDARZENIA - serwis informacyjny Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA – serwis informacyjny W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy Gmina Ostrów – magazyn samorządowy Zaprosili nas na swoją Studniówkę 2014 - reportaż Sonda uliczna WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Babskie gadanie – program o kobietach i dla kobiet Świat w oczach dziecka Zielono mi – magazyn ogrodniczy Prosto w oczy – program publicystyczny - powtórka WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Cichym Bohaterom Jankowa – koncert relacja Atelier - magazyn kulturalny WYDARZENIA - serwis informacyjny Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki męskiej Intermarche Bricomarche BM Slam Stal Ostrów -MKS Lublin Informacje planszowe

08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 10.40 11.00 11.20 11.40 12.00 12.40 13.00 13.30 14.00 14.30 15.00 15.30 15.55 16.00 16.30 17.20 17.45 18.05 18.25 18.35 18.55 19.00 19.30 20.00 20.20 20.50

08.00 08.40 09.00 09.30

środa | 5 lutego 2014 | Nr 5 (1817) |

WYDARZENIA - serwis informacyjny Okolice sportu WYDARZENIA - serwis informacyjny Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA - serwis informacyjny Świat w oczach dziecka WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Okolice sportu WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Babskie gadanie - program o kobietach i dla kobiet WYDARZENIA - serwis informacyjny Zielono mi - magazyn ogrodniczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Atelier - magazyn kulturalny Sonda uliczna WYDARZENIA - serwis informacyjny Informacje planszowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Gmina Ostrów – magazyn samorządowy To i owo – magazyn młodzieżowy Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Zapowiedzi programowe Zwiastun – magazyn filmowy Niemen inaczej – w 10. rocznicę śmierci - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – KS SPR Końskie 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.20 Sonda uliczna 24.00 Sylwestrowe latanie - reportaż 00.20 Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – KS SPR Końskie 01.50 Informacje planszowe

WYDARZENIA - serwis informacyjny Zaprosili nas na swoją Studniówkę 2014 - reportaż Komentarz Gospodarczy Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – KS SPR Końskie 11.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 11.45 Zwiastun – magazyn filmowy 12.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 12,50 Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy 13.10 Zapiski z tragedii - reportaż 13.30 Odolanów - Gmina na plus - reportaż 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.30 Sylwestrowe latanie - reportaż 14.45 Wojna blisko Ostrowa, rekonstrukcja historyczna - reportaż 15.00 Gladiatorzy Ostrovii – prezentacja drużyny ŻKS Ostrovia na żużlowy sezon 2014 - relacja - powtórka 16.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 16.40 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.45 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.10 Moda i uroda – magazyn kosmetyczny 18.30 Gmina Przygodzice – magazyn samorządowy 19.00 Muzyczna dekada – 10 lat Big Bandu – reportaż 19.40 To i owo – magazyn młodzieżowy 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.50 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki męskiej Intermarche Bricomarche BM Slam Stal Ostrów – MOSiR Krosno 22.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 22.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 22.50 Taniec nie zna granic - reportaż 23.25 Festiwal Jazzowy w pigułce - reportaż 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.40 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki męskiej Intermarche Bricomarche BM Slam Stal Ostrów – MOSiR Krosno 02.45 Informacje planszowe

39


Sztuka promuje miasta pomysłu, świeżego spojrzenia, a poza tym nazwisk, Tydzień temu Kalisz wygrał los na loterii – i to światoktóre przyciągną odbiorców. Nawet Włodek Pawlik wej! Jak ktoś mi powie, że spodziewał się, iż płyta „Ninie zgarnąłby Grammy, gdyby nie jego współpraca z ght in Calisia” dostanie Grammy Awards, to i tak nie uznanym na całym świecie trębaczem Randy Breckeuwierzę. To fantastyczny sukces przede wszystkim aurem, gdyby nie zaprzągł do niej tak dobrego zespołu, przedsięwzięcia, pomysłodawcy tora, Włodka Pawlika, jakim okazała się Filharmonia Kaliska. dyrektora Włodzimierza Klocka, muzyków biorących Nie namawiam, żeby Ostrów od razu celował w Gramw które udział w przedsięwzięciu – ale także miasta, my, bo taki muzyczny Święty Grall zdarza się odpowiednim momencie sypnęło groszem na raz na sto lat – albo i więcej. Ostrów ma realizację dobrego pomysłu. Dzięki temu, przecież swoje kulturalne marki, na słowa: Kalisz, Calisia, czy jak tam to które powinien chuchać i dmuchać. brzmi w innych językach, są teraz W dzisiejszych Jednak przy dzisiejszym poziomie odmieniane na wszystkie możliwe czasach, dla miast, takich publicznych nakładów te marki sposoby. Kalisz zyskał genialną jak Ostrów, o – nie oszukujwkrótce zbledną i przestaną być promocję – bez wielkiej przemy się – skromnym potencjale atrakcyjne. Po prostu inni, z sady można powiedzieć, że na większymi budżetami, zrobią technicznym, gospodarczym czy ogólnoświatową skalę. To nato lepiej, szybciej i skuteczniej, ekonomicznym, to właśnie kultura prawdę olbrzymi sukces, jak a nam nad Ołobokiem zostajest najlepszą metodą promocji miazdobycie filmowego Oscara, żal za straconą szansą. nie sta, kreowania jego pozytywnego tenisowego Wielkiego Szlema ł czas, gdy potrzebne Przyszed wizerunku i generalnie sprawiaczy olimpijskiego złota. Jest spojrzenie, może tronowe jest więc czego gratulować, tym nia, żeby wymieniona nazwa , na finansowanie dystansu z chę bardziej, że swój wkład w to po prostu dobrze się luiej kultury, nowe pomyostrowsk przedsięwzięcie ma pokaźny zastęp dziom kojarzyła. sły na imprezy, które są dobre i barostrowskich muzyków. dobre, ale mogą być jeszcze lepsze. dzo Warto jednak nie ograniczyć się do graw może być wiele. A dlaczego by Pomysłó W naukę. tulacji, tylko wyciągnąć z tego lubiącego nasze miasto Nigella tak „ożenić” nie dzisiejszych czasach, dla miast, takich jak Ostrów, Krzysztofa Komedy, festiwamuzyką z ’ego Kennedy o – nie oszukujmy się – skromnym potencjale techniczmoże jeszcze big bandem na i ” Muzeum w lem „Jazz nym, gospodarczym czy ekonomicznym, to właśnie kulzaproponować Maćkowi Balnie by Czemu ? dokładkę tura jest najlepszą metodą promocji miasta, kreowania jego nagrania płyty z opcją presolo albo carowi z Dżemem pozytywnego wizerunku i generalnie sprawiania, żeby wyniech pozytywnie zakręmoże A u? Jimiway na miery mieniona nazwa po prostu dobrze się ludziom kojarzyła. Pszoniak zmontuje Wojciech Ostrowa punkcie na cony i mądrze byle Najpierw jednak trzeba zainwestować, edstawienie? superprz jakieś na aktorski ad superskł szczodrze. Nie łudźmy się, że – z całym szacunkiem i Ostrowa chciawielkośc Polsce w miasto każde Pewnie dla ich trudu i zapału – amatorskie produkcje podbiją przecież – jak ale y, dylemat e kulturaln takie łoby mieć świat. Za duża konkurencja, za dużo podobnych projest tak donie nigdy – Szwejk Wojak dobry mawiał pozycji. Amatorów i młodzież też trzeba dotować z lepiej… być brze, żeby nie mogło publicznych pieniędzy, ale powinni znać swoje miejsce Jarosław Wardawy w szeregu. Tu trzeba przede wszystkim oryginalnego

O

G

Ł

O

S

Z

E

N

I

A

Go 05 2014  
Go 05 2014  
Advertisement