Page 1

»22

Enver Hoxha i drejtohet Haxhi Lleshit

Anglezët lidhini dhe mos i lini të bashkohen me nacionalistët E premte

12 tetor 2012

Viti VIII, Nr. 2794 Tel: 04 2 233 991 Fax: 04 2 233 998 Çmimi: 30 lekë • € 1.5

gazetametropol.com

I presin kokën • Skema e blerjes me shumicë e shitjes me pakicë • Tabelat e llogaritjes nga importi dhe taksimi • Llogaritë e fitimeve mbi 100 lekë për litër

»5

Pronari i tokës: Si e gjeta trupin e gjymtuar të 19-vjeçares

»6

Karburantet

Të përndjekurit Grevisti Tufa i dënuar në vitin 2005 për ushtrim prostitucioni »6

Ulet çmimi në bursa, rritet në Shqipëri »5

Lista e plotë me 7000 emra

»3

Familjet që do t’u verifikohet pasuria prej zyrës së hipotekave Gossip

Amnistia

Procedurat që do të ndiqen për faljen e të burgosurve »7 Hapat që do të zbatohen nga individët dhe institucionet deri më datën 29 nëntor. Roli i burgjeve dhe ai i ministrisë

Linda

Halimi

zhvishet e gjitha, manipulon fotot për censurë

• Vesa Luma: Këngëtarët që bëjnë klikime false • Rita Ora: S’e dija që kisha motrën kaq bushtër • Tuna zgjedh të vishet kuq e zi »13

kryetarja e KQZ-së

Opinion

Një grua në krye të monitorimit të Nga Agim Doçi votimeve, opozita Celularët, SMS-të dhe Kodi Moral!?... e bojkoton »11 Nga Fitim Zekthi

Vetëdjegia dhe e pamoralshmja

»11

Bota Parlamentarët votojnë anëtarët e rinj të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Paragjykimi i procesit nis që në garën me votim të fshehtë. Prapaskenat e mbështetjes së kandidaturave politike »2

Siria përplas Turqinë me Rusinë

»9

Studimet Master Part-Time, kuotat sipas degëve dhe tarifa që do paguhet »4


02

« POLITIKE

DEBATET PËR ISH-TË PËRNDJEKURIT Berisha - Ju që me deputetët tuaj dërgoni shishe benzine në çadrat e tyre, ju merrni pjesë në ekzekutimin e tyre. Shishe mos merrni më. Mos i nisni prapë, ju urdhëroj. Doni të shkoni, çoni, çoni shishe benzine, por ju po i ekzekutoni. Ju që i futët në grevë i nxirrni nga greva ose jepuani çerekun e rrogës suaj dhe bëhuni humanitarë, unë s’e thyej dot ligjin. Por atij që iu vu flaka për kauzën tuaj (Gjergj Ndreca) me paratë që mori privatizoi fabrikën e miellit në qytetin e Laçit, dhe kjo nuk i mjaftoi dhe iu dha kredi e butë për të blerë fermën e mbarështimit të derrit. Nuk mjaftoi kjo, u prish me ortakun. Doli mori kredi, ndërtoi fabrikë të re mielli. Falimentoi se nuk e menaxhoi, ia konfiskoi banka. Berisha - Cili është zjarrvënësi? Ai ka 2 emra, Pal Shqevi, ai është Shqevi, nuk është Pal, është Perikli. Pse e ka ndryshuar emrin ai, shpirti e tij ia di. Po pse ia vuri zjarrin, këtë do ta saktësojë drejtësia. Dhe ai e mori shumën e kërkuar dhe është aksioner në shumën 400 mijë dollarë të sipërpërmendur. Berisha deputetit të opozitës - Ke përdorur pasaportë diplomatike për të shpëtuar trafikantin e drogës. Por asgjë s’mund të pudrosë sukseset e shqiptarëve në rrugën e Europës. Ruçi - Mungesa e maturisë suaj, z. Kryeministër, i çoi ata njerëz në vetëflijim. Ata nuk digjen për lëmoshë, ata duan të vlerësohen, jo t’i zhvlerësoni, kjo që bëni është turpi juaj. Asnjëherë s’është vonë për të reflektuar, dy u dogjën, bënë xhiron e botës, hiq dorë nga akuzat për opozitën. Edhe sikur opozita të kishte dorë, ata nuk na pyetën as mua, as ty për grevën. Po pate argumente, shko e thuaja në sy, mos u fshi. Patozi -Ju sot keqpërdorët, sepse folët në emër të atyre që i keni përbuzur. Shkuat t’i vizitoni, z. Majko, por keni qenë kryeministër në buxhete ku nuk ka pasur as edhe një kacidhe për ta, sepse për ju ata nuk ekzistojnë. Janë fshirë nga lista. Ne nuk mund të inkurajojmë askënd që në kundërshtim me ligjin kërkon diçka që nuk i takon, sidomos kur ata përfaqësojnë një shtresë për të cilën ju keni treguar këta 20 vjet vetëm përbuzje. Pse dërgoni benzinë atje? Pse dërgoni kamerat që të digjen të gjallë? Si mund të quani heronj ata që djegin tjetrin? Topalli - Po ju pse nuk i dhatë asnjë mundësi, as lekë, as bursë apo gjë tjetër asaj shtrese? Të turpërohesh ti dhe shokët e tu, partia jote nënë i burgosi, i vrau, i internoi, kërko falje pastaj fol! Kërko të falur për krimet, ti që nuk gjen një fjalë të mirë për këtë ditë! Majko - Ta nis nga ajo që po thotë lokja e parlamentit… Topalli - Ty të të vijë turp, po kjo është edukata jote! Nëse për ty qenia ime është ashtu siç e përcaktove ti, po të them se unë jam krenare që jam nga Shkodra. Nuk ka të sosur urrejtja juaj, z. ish-kryeministër! Shkoni e u kërkoni falje ish-të burgosurve politikë! Majko - Falja nuk është vetëm me të thënë. Më tepër se e thëna e dy shprehjeve, unë kam qenë kryeministër dhe nuk kam bërë shumë gjëra... Topalli - Ti s’ke bërë asgjë. Madje, ua hoqe edhe atë që kishin! Majko - ...por besoj se çdo qytetar i majtë dhe i djathtë e di në çfarë kushtesh kam qeverisur unë. Atëherë vendi kishte luftën në kufi, sot dola të them uluni negocioni, mos u çoni ministrin e Shëndetësisë kur i vënë flakën vetes. Ajo është një grevë ekonomike dhe jo politike, është grevë e një shtrese që ju ka mbajtur në supe dhe ju kanë sjellë në pushtet. Por vendin sot e qeverisin bashkëpunëtor të ish-Sigurimit të Shtetit. Topalli - Po shkel Rregulloren, zoti ish-kryeministër, kërko falje për krimet. Majko - Negocioni me ish-të burgosurit, mos i lini të digjen. Topalli - Po shkel Rregulloren, të kaluan 10 minuta. Majko - Unë nuk mendoj se dje ishte një ditë e lumtur, por e zymtë. Para shkëlqimit të flakës së fishekzjarrëve në qiell pamë shkëlqimin e flakës mbi trupin e të përndjekurit. Qeveria i çoi ministrin Tavo për ngushëllim.

E premte 12 tetor 2012 •

Anëtarët e rinj të KQZ-së KRYETARJA Lefterie Lleshi, e propozuar nga PD-ja, u votua me 73 vota pro ANËTARËT Hysen Osmanaj, i propozuar nga PD-ja, u votua me 119 vota pro, 5 kundër, 8 abstenim. Vera Shtjefni, e propozuar nga PD-ja, u votua me 119 vota pro, 10 kundër, 3 abstenim. Albana Shtylla, e propozuar nga PS-ja, u votua me 127 vota pro. Denar Biba, i propozuar nga PS-ja, u votua me 129 vota, 2 kundër. Ilirian Muho, i propozuar nga LSI-ja, u votua me 98 vota pro. Jani Jano, i propozuar nga PBDNJ-ja, miratohet me 127 vota pro, 4 kundër.

KUVENDI VOTON LLESHIN, REPLIKON PËR ISH-TË PËRNDJEKURIT

Hera e parë, një grua në krye të institucionit të KQZ-së Albana Lika

KOMITETI

G

ati tre muaj nga miratimi i Kodit Zgjedhor, Kuvendi i Shqipërisë miratoi përbërjen e re të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, duke konstituuar në këtë mënyrë institucionin kyç që do të merret me procesin e ardhshëm zgjedhor. Ligjvënësit zgjodhën gjashtë anëtarët e KQZ-së me votim të fshehtë dhe sipas propozimeve të partive politike dhe për herë të parë vendoset në krye të këtij institucioni një grua. Lefteri Lleshi u zgjodh nga mazhoranca qeverisëse si kandidatura më e përshtatshme përballë kandidaturës së Marsida Xhaferllarit. Në këtë mënyrë, 73 deputetët e mazhorancës, që mbështetën kandidaturën e Lleshit, lanë në duart e saj fatin e procesit të ardhshëm parlamentar. E përzgjedhur mes 18 aplikantëve që konkurruan për këtë post në Kuvend, pas votimit të fshehtë ajo u zgjodh në këtë detyrë vetëm me votat e mazhorancës, pasi Partia Socialiste nuk mori pjesë në votimin për kreun e KQZ-së. Në vitin 1992 Lefterie Lleshi është diplomuar në Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë, e diplomuar me titullin “Juriste”; më 1994 pedagoge e jashtme në Akademia e Arteve, dega regjisurë, lënda “E drejta e autorit”; më 19922000 në Shërbimin Informativ Kombëtar; 2000-2006, juriste, përgjegjëse e sektorit juridik në Agjencinë Kombëtare të Privatizimit; 2006, specialiste e jashtme pranë Drejtorisë së Prokurimeve në Kuvendin e Shqipërisë; shtator 2006-2007, Kuvendi i

Berisha: Himni të kthehet në variantin e plotë

Shqipërisë, Këshilltare ligjore pranë Komisionit të Ekonomisë dhe Financave dhe nga 2007 e në vijim drejtore në Shërbimin Juridik në Kuvendin e Shqipërisë. Sipas përbërjes së re të KQZ-së, Partia Demokratike do të përfaqësohet në këtë institucion sërish me Hysen Osmanaj dhe Vera Shtjefnin. Ndërkohë që anëtarët e tjerë janë: Denan Biba dhe Albana Shtylla të propozuar nga PSja, Ilirian Muho, i propozuar nga LSI-ja dhe Jani Jani, i propozuar nga PBDNJ-ja. Para votimit Kryeministri falënderoi ish-kreun e KQZ-së Arben Ristani për kontributin me civilitet që dha

gjatë drejtimit të institucionit të zgjedhjeve. Berisha garantoi opozitën se Ristani do të qëndrojë krah tij politikisht. Ai tha se PS-ja ishte shkaktare që nuk dha konsensus që Ristani të kandidonte për kreun e KQZ-së. Më herët Kuvendi u përfshi në debate për ish-të dënuarit politikë Kryeministri Sali Berisha akuzoi Partinë Socialiste se ka shtyrë ish-të burgosurit politikë të hyjnë në grevë urie për interesa politike. Ndërsa opozita i kërkoi mazhorancës dhe kreut të saj të negociojë me grevistët për të gjetur zgjidhjen optimal për këtë shtresë, që siç tha ajo e kishte sjellë në pushet.

Në mbledhjen e djeshme të Komitetit për 100-vjetorin e Pavarësisë Kryeministri Berisha kërkoi ngritjen e një monumenti kushtuar dëshmorëve të kombit që ranë në Kosovë në Luftën Çlirimtare të Kosovës, pa të cilën, siç tha si, Pavarësinë do ta festonim si një trup gjysmë i paralizuar. “Kjo luftë ishte një lufte që e bashkoi kombin në traditën më të mirë të tij në përpjekjen për çlirim, për të përballuar spastrimin etnik dhe dëbimet masive të shqiptarëve nga Kosova, dhe kjo duhet të bëhet element monumental në nderimin e vet. Është shumë e rëndësishme që të rënët e kombit duhet të nderohen kudo”, - tha Kryeministri. Nga ana tjetër, Kryeministri Berisha në këtë 100-vjetor ka kërkuar kthimin e himnit kombëtar në formën e tij të plotë, pikërisht strofa ku shqiptarët apelojnë Zotin, pasi në vlerësimin e Berishës Zoti dhe kombi janë një dhe të pandarë. “Apeli i shqiptarëve te Zoti është apeli më i drejtë, se Zoti dhe kombi janë një dhe të pandarë. Dashuria për kombin buron nga fryma e Zotit, ndaj duhet të shihen modalitetet se si të kthehet kjo strofë. Himni duhet të kthehet në variantin e tij të plotë, siç e shkroi Aleksandër Drenova”, - deklaroi Kryeministri Berisha.


POLITIKË • E premte 12 tetor 2012

»

03

MINISTRIA E JASHTME DO TË MONITOROJË ZGJIDHJEN E ÇËSHTJEVE SHQIPTARE

Panariti zgjidh kthimet në kufirin grek Palët angazhohen të gjejnë një zgjidhje përfundimtare Ministria e Punëve të Jashtme do të vijojë të ndjekë me vëmendje të veçantë të gjitha çështjet e ngritura nga pala shqiptare gjatë takimit që kreu i diplomacisë shqiptare zhvilloi ditë më parë me ministrin e Jashtëm grek Dimitris Avramopoulos. Kjo është konfirmuar në të gjitha daljet publike të ministrit shqiptar Edmond Panariti pas vizitës në Greqi, si dhe përmes një njoftimi të djeshëm. Konkretisht bëhet fjalë për vëmendjen e Ministrisë së Jashtme ndaj të gjitha rasteve të kthimeve në pikat kufitare mes Shqipërisë dhe Greqisë. Lidhur me këto kthime një ditë më parë ministri Panariti zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij grek Dimitris Avramopulos. Shefi i diplomacisë shqiptare kërkoi që për një periudhë kohe të vazhdojë praktika e vjetër për njohjen

PANARITI PËR KUFIRIN “Ky problem do të adresohet në frymën e Kushtetutës së vendit dhe marrëveshjeve ndërkombëtare. I theksova mikut tim, z. Avramopulos, se mbas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për ne nuk ekziston marrëveshja për detin dhe duhet të punojmë së bashku për të krijuar kushtet për të filluar negociatat për një marrëveshje të re, e cila duhet të jetë një marrëveshje që nuk duhet të kontestohet nga asnjëra palë për të qenë një marrëveshje e qëndrueshme.”

e dokumenteve shqiptare në pikat kufitare greke, derisa të arrihet një marrëveshje. Po sipas këtij njoftimi, ministri Avramopulos premtoi se për 45 ditë do të vazhdojë praktika e vjetër e njohjes së dokumenteve. Menjëherë qeveria greke ka lëshuar një urdhër për gjithë pikat kufitare mes Greqisë dhe Shqipërisë që ta zbatojnë këtë praktikë. Pas këtij komunikimi konfirmojmë se në pikat kufitare Shqipëri-

Greqi ka nisur të pranohet dokumentacioni aktual, duke mos nxjerrë pengesa për qytetarët shqiptarë. Ndërkohë gjatë kësaj periudhe do të punohet për gjetjen e një zgjidhjeje të pranueshme, të qëndrueshme dhe përfundimtare nga të dyja palët. Ministri i Jashtëm disa ditë më parë zhvilloi një vizitë zyrtare në Athinë, nga e cila u kthye optimist sa i takon marrëdhënieve të reja me Greqinë.

Pas vizitës në një konferencë për mediet ai tha se shteti helen me kërkesë të Shqipërisë do të abrogojë ligjin e luftës midis dy vendeve. Kreu i diplomacisë shqiptare pohoi se ligji i luftës është një absurditet dhe për këtë fakt dhe pala greke është e ndërgjegjshme. Ai tha se mbajtja në fuqi e një ligji të tillë për luftën është jashtë kohe, pasi Shqipëria dhe Greqia janë vende anëtare të NATO-s.

AMBASADORI I BE, ETTORE SEQUI, NË PS DORËZON RAPORT PROGRESIN, PARASHTRON DETYRAT

Rama: Qarku i Fierit sjell votimin e ligjeve Përmbushja me urgjencë e reformave, socialistë të vendosur për mosvotim

D

eri më 13 dhjetor klasa politike duhet të realizojë tri reformat që kanë të bëjnë me projektligjin për Gjykatën e Lartë, ai për Shërbimin Civil apo administratën publike, natyrisht, edhe reformën parlamentare. Ky ishte mesazhi i përcjellë dje posaçërisht për kreun e PSsë Edi Rama nga ambasadori i BE-së në Tiranë. Por miratimi i tyre është i lidhur ngushtësisht me votën e ligjvënësve socialistë për shkak të nevojës së një vote të cilësuar në Kuvend. Votën e tyre socialistët e lidhin ngushtësisht me zgjidhjen e çështjes së qarkut të Fierit, qëndrim i cili u ritheksua sërish dje nga kryetari Rama në konferencën e përbashkët për shtyp me ambasadorin Sekui. Kështu, pas dorëzimit të raportit të progresit për Shqipërinë dy ditë më parë te Kryeministri dhe Presidenti, dje ishte radha e kreut të PSsë për të marrë zyrtarisht një raport të tillë. “Për t’i hapur rrugë konkretisht asaj që në raport konsiderohet një fazë e rules of low, e ligjshmërisë, për ne kjo do të thotë zbatim pa humbur kohë i vendimit të gjykatave lidhur me qarkun e Fierit. Qarku i Fierit në këndvështrimin tonë nuk përbën një kusht si çështje, por një kërkesë legjitime të opozitës dhe një çështje me një simbolikë shumë të fortë. Kur flasim për të shkuar përpara me legjislacionin për drejtësinë dhe ndërkohë që jemi përpara një momenti flagrance në raport me mosrespektimin e vendimit të gjykatave deri në nivelin më

POROSIA E BE-së “Diskutuam edhe mbi sfidat që mbeten përpara, për zbatimin e atyre reformave të rëndësishme, si për shembull: projektligji për Gjykatën e Lartë, projektligji për administratën publike, natyrisht edhe për reformën parlamentare. Pra, të gjitha këto reforma që do të jenë tejet të rëndësishme për Këshillin e Ministrave të Bashkimit Europian në muajin dhjetor”, - vlerësoi Sekui gjatë konferencës për shtyp.

ZGJEDHJET E 2013

të lartë, vendimeve të dhëna nga Gjykata e Lartë”, - vlerësoi Rama lidhur me atë çfarë do të vijojë të bëjë partia e drejtuar prej tij. Në këtë kontekst, Rama bëri me dije se PS-ja është në pritje të reflektimit të qeverisë lidhur me një çështje të tillë. “Dhjetori është një stacion shumë i rëndësishëm dhe ne vetë presim prova të qarta nga qeveria që ka vullnet”, - u shpreh Rama, duke pasur parasysh nga njëra anë përmbylljen e çështjeve të mbetura pezull. Nga ana e tij ambasadori Sekui vlerësoi rolin e opozitës në progresin e vendit, duke nënvizuar se bashkëpunimi mes palëve

të vijojë. Edhe një herë tjetër ambasadori i BE-së në Tiranë ritheksoi faktin se çelja e negociatave lidhet potencialisht me zgjedhjet parlamentare të 2013-s. “Të gjitha elementet që na sollën deri këtu: fryma e kompromisit, konsensusit dhe dialogut, duhet të vazhdojnë edhe në të ardhmen, në mënyrë që të arritur rezultatin final. Diskutuam mbi zbatimin e reformave që janë përmbushur deri më tani, por edhe të atyre që duhet të përmbushen edhe në të ardhmen, duke përfshirë këtu edhe reformën zgjedhore”, - u shpreh ambasadori Sekui në fjalën e tij.

“I konsideroj një arritje domethënëse të politikës së ndjekur prej nesh dhe njëkohësisht një moment të rëndësishëm për t’u thënë të gjithë atyre që me plot të drejtë kërkojnë zgjedhje të lira dhe të ndershme se procesi integrimit është mbështetje për zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe se bashkërendimi i energjive me KE-në është një gur themeli shumë i rëndësishëm për këtë proces”, - tha Rama.

GARANCIA E PS-së “Jemi tërësisht të angazhuar për të vijuar të veprojmë duke parë horizontin dhe perspektivën e Shqipërisë. Jo llogaritë e politikës së ditës në raport me integrimin. Duke qenë se vlerësimi kryesor në këtë raport i jepet pikërisht kontributit që lidhet me bashkëveprimin në parlament lidhur me legjislacionin, ku ligjshmëria duhet të reflektojë ato çka ne miratojmë në ligj”, deklaroi kreu socialist, Rama.


04

« SOCIALE

E premte 12 tetor 2012 •

KËRKESA TË SHUMTA AKREDITIMI NGA ARSIMI PRIVAT

Universitetet publike refuzojnë akreditimin e programeve studimore Pranvera Kola

U

niversitetet publike tregohen indiferente ndaj procesit të shumëpërfolur mbi akreditimin e programeve studimore. Pavarësisht thirrjeve të bëra, drejtuesit e Agjencisë Kombëtare të Akreditimit vënë në dukje se gjatë këtij viti vetëm një nga universitet publike ka kërkuar t’i nënshtrohet procesit të akreditimit, nëpërmjet të cilit verifikohet cilësia e lëshimit të diplomave të vlefshme për tregun e punës. E kundërta ndodh me strukturat private të arsimit të lartë, për të cilat kërkesat e akordimit të programeve studimore vijnë gjithnjë në rritje. Kundrejt qëndrimit refuzues të universiteteve publike kreu i Agjencisë Kombëtare të Akreditimit, Avni Meshi, ka konfirmuar gjatë ditës së djeshme se në bazë të përcaktimeve që bën ligji i arsimit të lartë edhe universitetet publike brenda vitit të ardhshëm duhet t’i nënshtrohen këtij procesi. Meshi bën të ditur se veçanërisht universitetet e rretheve duhet të bëjnë kërkesën për akreditimin dhe të mos qëndrojnë indiferente. Akreditimi është një proces që lidhet më cilësinë e diplomave që lëshon universiteti. Ai tashmë është një nga kushtet më të rëndësishme që i lejon studentit të punësohet më shpejt në tregun e punës. Ligji përcakton që në rastet kur vendimi për akreditimin institucional apo të programeve të caktuara është negativ, institucioni i nënshtrohet mbylljes së programit të studimit dhe nuk pranon studentë të rinj. “Ky detyrim ligjor është pas ligjit të arsimit të lartë në vitin 2007, i cili ka dhe anën tjetër të akreditimit ciklik një herë në gjashtë vjet, që do të thotë se universitetet që janë

Kushtet dhe afatet për akreditimin e programeve Procesi i akreditimit mund të jenë në nivel institucional dhe programesh. Çdo institucion i arsimit të lartë apo program studimi në arsimin e lartë publik dhe privat përpara lëshimit të diplomave të para i nënshtrohet procesit të akreditimit të parë. Akreditimi i parë i jep të drejtën një institucioni publik ose privat të arsimit të lartë të lëshojë diploma të njohura në Republikën e Shqipërisë. Çdo program apo institucion i akredituar i nënshtrohet vlerësimit dhe akreditimit periodik. Vlerësimi dhe akreditimi periodik kryhet çdo 6 vjet. Procedurat, kërkesat, kriteret dhe standardet për vlerësimin dhe akreditimin janë të njëjta si për institucionet publike të arsimit të lartë, ashtu dhe për ato private. hapur më herët sesa 2007, si duket, quhen të mirëqenë si të akredituar përpara dhe i bie që vitin tjetër ata të kërkojnë riakreditim”, - bën të ditur Meshi. Sipas tij, ligji lejon që procesi i akreditimit mund të kryhet edhe nga ekspertë të jashtëm, që mund të përzgjidhen nga vetë universitete. “Madje, një iniciativë të tillë do të merrte universiteti i Tiranës, por deri tani premtimi ka mbe-

tur në nivel deklaratash. Këto kanë qenë iniciativa të mbetura në tentativë. Nuk ka asnjë kërkesë në agjencinë tonë”, thekson Meshi, duke shtuar se marrja e specialistëve të huaj e dyfishon tarifën e akreditimit që universitetet duhet të paguajnë. Nëse akreditimi bëhet nga ekspertë vendas, ai kushton gati 300 mijë lekë, ndërsa me specialistë të huaj ai shkon rreth 600 mijë lekë.

PROCEDURA QË DUHET TË NDIQET NGA PENSIONISTËT

Transferimin i dosjes së pensionit Dosja e dokumenteve që duhet të dorëzojnë Pensionistët mund të kërkojnë transferimin e pensionit në rastet kur ndryshojnë vendbanimin. Për këtë mjafton që të plotësojnë kërkesën për transferim në agjencinë rajonale të sigurimeve shoqërore ku ka vendbanimin e ri, duke i bashkëngjitur edhe dosjen e kërkuar të dokumenteve. Sipas rregullores, kërkesa për transferimin e pensionit shoqërohet me dokumentet e mëposhtme, certifikate familjare nga zyra e gjendjes civile të vendbanimit te ri, certifikatë personale si dhe kopje e kontratës midis

pensionistit dhe CEZ-it. Kërkesa paraqitet tek inspektorit pritës, i cili kontrollon se cila është qendra paguese postare ku pensionisti tërheq pensionin, cila është drejtoria rajonale e sigurimeve shoqërore në territorin e së cilës është qendra paguese nga ku do të transferohet dosja e pensionit dhe urdhërpagesa. Pasi i gjen dokumentet dhe kërkesën të rregullt, inspektori bën regjistrimin në librin e pritjes, në rubrikën “Kërkesa për transferim pensioni”, duke konfirmuar qendrën e re të pagesës.

Masterat part-time, ndarja e plotë e 4665 kuotave Plot 4665 është numri i kuotave të miratuara nga qeveria për kandidatët që duan të vijojnë studimet “Master profesional” par-time gjatë vitit të ri akademik. Duke nisur nga java e ardhshme, fakultetet në të gjithë vendin do të çelin procedurat e aplikimit për kandidatët që duan të vijojnë studimet me kohë të pjesshme në programet “Master profesional”. Kuotat e pranimeve të reja për programet e studimit “Master profesional” me kohë të pjesshme për kandidatet brenda territorit të vendit janë 4075, për kandidatet shqiptarë nga trojet 200, për trans-

ferimin e studimeve 100 kuota, për program të dytë studimi 100 kuota, për personat që nuk shikojnë 50, për romë 20 kuota, si dhe për ish-të përndjekurit politikë 100 kuota. Në listën bashkëngjitur shkrimit do të gjeni të detajuar ndarjen e plotë të kuotave për të gjitha fakultete si dhe tarifat e studimit në secilin program. Për fitojnë rimbursimin e gjysmës së tarifës së studimit kandidatët që u përkasin shtresave të aftësisë së kufizuar, jetimët, romët, ish-të përndjekurit dhe fëmijët e policëve dhe ushtarakëve të rënë për shkak të detyrës.


EKONOMI • E premte 12 tetor 2012

»

05

REFERUAR ÇMIMIT MESATAR TË DEKLARUAR, FITIMI LËVIZ NGA 12 DERI NË 18 LEKË PËR LITËR

Karburantet, ja sa fitojnë tregtarët Pavarësisht çmimeve të larta në bursë marzhi i fitimit mbetet i kënaqshëm

P

avarësisht rritjes së çmimit të lartë të karburanteve që tregtohen në Shqipëri, tregtarët vijojnë të ruajnë fitime të kënaqëshme. Sipas të dhënave të doganës së Durrësit, fitimi mesatar për një litër naftë varion nga 12 lekë për litër deri në 18 lekë për litër në pikat fundore të shitjes me pakicë. Në raport me çmimet e blerjes në bursë marzhi i fitimit mesatar është deri në 15 për qind si për importuesit, ashtu edhe për shitësit me pakicë. Zhdoganimi i karburanteve bëhet sipas çmimit të referencës që ka Drejtoria e përgjithshme e Doganave dhe në rast se subjekti deklaron çmim më të ulët se referenca, atëherë çmimi i deklaruar vjen në nivelin e publikuar nga dogana që bëhet zhdoganimi i mallit. Ndërkohë nëse ky çmim është i njëjtë me referencën apo edhe më i lartë se ajo, atëherë niveli nuk preket, por me atë çmim bëhet zhdoganimi. Çmimit të referencës të deklaruar në momentin që bëhet zhdoganimi i karburanteve i vishen edhe taksat fikse që janë 37 lekë për litër që është akciza, 7 lekë për litër, taksa e qarkullimit, 3 lekë për litër që është taksa e karbonit, si dhe 20 për qind vlera e TVSH-së. Ndryshim në këto taksa ka vetëm për benzinën ku taksa e karbonit është 1.5 lekë për litër nga 3 që është për naftën. Nëse llogarisim dy nivele çmimesh të deklaruara gjatë dy javëve të fundit në Durrës, çmimi i naftës pasi është zhdoganuar arrin nga 176.43 lekë për litër deri në 179.32 lekë për litër. Kështu për një sasi ku çmimi i deklaruar është 995 dollarë për ton, çmimi për litër llogaritet 0.995 cent. E konvertuar me kursin e kërmbimit 108.48 lekë, atëherë një litër naftë pa taksa arrin në 107.93 lekë. Duke i veshur të gjitha taksave që paguhen, litri i naftës del nga dogana me çmimin prej 176.43 lekësh dhe duke llogaritur çmimin e shitjes me pakicë në Tiranë që është 193 lekë për litër atëherë fitimi arrin në 16.57 lekë. Vlera e dytë e deklaruar prej 1017 dollarësh për ton, çmimi për litër llogaritet 1,017 cent. E konvertuar me kursin e kërmbimit 108.48 lekë, atëherë një litër naftë pa taksa arrin në 110,32 lekë. Duke i veshur të gjitha taksat që paguhen, litri i naftës del nga dogana me çmimin prej 179,32 lekësh dhe duke llogaritur çmimin e shitjes me pakicë në Tiranë që është 193 lekë për litër atëherë fitimi arrin në 13.68 lekë. Ndërkohë sipas të dhënave në bursa aktualisht çmimi i naftës bruto është 92,44 dollarë për fuçi. Një çmim relativisht i ulët në raport me një vit më parë kur kapërceu mbi 106 dollarë për fuçi. Megjithë këtë ulje, çmimet e karburanteve

SHEMBULLI 1 995 USD/ ton,

vlera e deklaruar në dogënë

0.995 cent,

vlera e një litri naftë

108.48 lekë/USD

është kursi i këmbimit.

107.93 lekë

arrin një litër naftë e pazhdoganuar

37 lekë/litër

është akciza

7 lekë/ litër

është taksa e qarkullimit

3 lekë/ litër

është taksa e karbonit

20 për qind

vlera e TVSH-së

176.43 lekë,

është vlera e një litri nafte të zhdoganuar

SHEMBULLI 2 1017 USD/ ton,

vlera e deklaruar në doganë

1,017 USD,

vlera e një litri naftë

108.48 lekë/USD

është kursi i këmbimit.

110,32 lekë

arrin një litër naftë e pazhdoganuar

37 lekë/litër

është akciza

7 lekë/ litër

është taksa e qarkullimit

3 lekë/ litër

është taksa e karbonit

20 për qind

vlera e TVSH-së

179,32 lekë

është vlera e një litri nafte të zhdoganuar

ÇMIMI AKTUAL NË BURSË:

ABUZIMI Me gjithë justifikimin e importuesve se është rritur çmimi në bursa dhe se dollari po njeh vetëm rritje, sipas të dhënave nga Drejtoria e përgjithshme e Doganave rezulton se situata është krejt ndryshe dhe çmimet e shitjes me pakicë janë abuzive. Duke e krahasuar me muajin mars që ishte edhe muaji kur karburantet arritën vlerën më të lartë në treg, rezulton se importuesit e karburanteve po i shesin këto të fundit me një çmim që është 10 lekë më shtrenjtë se sa duhej të ishte në të vërtetë, gjithmonë referuar çmimeve në bursa, ashtu edhe vlerës së dollarit. Tregtarët në vendin tonë thonë se në Shqipëri rritja e madhe po shkaktohet nga shtrenjtimi i dollarit. Pasi sipas tyre, nafta shitet në këtë valutë. Tradita ka treguar se tregu i naftës në vendin tonë është joelastik ndaj tregut ndërkombëtar kur bie fjala për uljen e çmimeve.

KONSUMI Rritja e madhe e çmimeve të karburanteve në vend solli edhe uljen e konsumit të tij nga ana e qytetarëve. Një gjë e tillë konfirmohet edhe nga të dhënat e doganave. Gjatë janarit të këtij viti importi i karburanteve është ulur me afro 30 për qind, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Duke bërë një krahasim me një vit më parë, në janar të vitit të 2011 janë importuar 27 429 ton karburante nga 18 640 ton të importuar janarin e këtij viti, që përkthehet në afërsisht 9 mijë ton më pak. Rënia e importit është një tregues se qytetarët po konsumojnë më pak karburant. Duke ndjekur ecurinë e tregut, rezulton se në 1 vit, çmimi i naftës në vend është rritur mesatarisht 30 lekë për litër. Megjithatë, duhet thënë se karburanti në Shqipëri rrallë herë mund të njohë një rënie “simbolike” të çmimit.

në vendin tonë po vazhdojnë të rriten dhe duket se nuk do të ketë më ndalesë. Tashmë pothuajse në çdo 3 javë konsumatorët përballen me çmime të rritura me nga 5 lekë për litër. Kështu, në pikat me pakicë në kryeqytet një litër naftë u shit me 193 lekë, ndërsa benzina me 198 lekë. Kjo është edhe vlera më e lartë që kanë kapur ndonjëherë karburantet në vendin tonë dhe sipas parashikimeve

të importuesve shumë shpejt do të arrihet çmimi prej 2 mijë lekësh. Pavarësisht se në bursa çmim nuk ka pësuar ndryshim dhe nga ana tjetër vlera e dollarit në tregun e këmbimit ka pësuar rënie sërish në Shqipëri çmimet e karburanteve vijojnë të prekin majat më të larta. Të vetmit që shqetësohen për këtë fakt janë konsumatorët, të cilët po detyrohen të kufizojnë në maksimum lëvizjet me makina për shkak të kostove të

larta. Por rritja e çmimit të karburantit po krijon kosto edhe për bizneset, çka do të sjellë rritje zinxhir edhe në çmimet e shërbimeve dhe mallrave, për të cilët qytetarëve tani do t’u duhet të paguajnë më shumë. Sipas të dhënave nga pikat e shitjes me pakicë të karburanteve brenda dy muajve, çmimi i karburanteve ka pësuar një rritje me të paktën 30 lekë për litër, çka vlerësohet si rritje abuzive.

92,44 USD

është çmimi i një fuçie nafte në bursë

133 litër naftë

ka një fuçi që referohet për shitje

693.3 USD/ ton,

vlera aktuale në bursë

0.693 USD,

vlera e një litri naftë

108.48 lekë/USD

është kursi i këmbimit.

75, 2 lekë

arrin një litër naftë i pazhdoganuar

37 lekë/litër

është akciza

7 lekë/ litër

është taksa e qarkullimit

3 lekë/ litër

është taksa e karbonit

20 për qind

vlera e TVSH-së

146.6 lekë

është vlera e një litri nafte që do të zhdoganohet

Të dhënat e 6 mujorit, çmimi mesatar i karburanteve 8 lekë më shumë se vjet Çmimet mesatare të karburantit gjatë muajit qershor të këtij viti kanë pësuar një rritje të ndjeshme krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas shifrave zyrtare të Institutit të Statistikave rezulton se çmimi mesatar i tregtimit të benzinës gjatë qershorit të kaluar ka qenë në nivelin e 171.2 lekë për litër, ndërsa këtë vit u shit me çmimin 179.7 lekë për litër, duke shënuar një rritje të konsiderueshme prej 8.5 lekësh. Po ashtu, edhe nafta u ka kushtuar më shtrenjtë këtë vit drejtuesve të automjeteve. Më 2011 nafta është tregtuar me 166.5 lekë për litër, ndërsa në muajin qershor 2012 çmimi mesatar ishte 175.5 lekë për litër, duke u rritur kështu me 9 lekë për litër. Rritjen më të vogël nga viti në vit e ka pasur gazi i lëngshëm, që nga 149.3 lekë për kg ka lëvizur në 150 lekë për kg, duke shënuar një ngritje prej 0.7 lekësh. Nga muaji qershor i këtij viti dhe deri më tani, çmimet e karburanteve kanë pasur një tendencë sërish në rritje. Sipas vëzhgimeve në pikat e karburanteve rezulton se dy javët e fundit nafta është tregtuar nga 185-196 lekë për litër dhe benzina nga 187-196 lekë.


06

« AKTUALITET

Skënder Tufa i dënuar në vitin 2005 për prostitucion Një tjetër fakt ka dalë në dritë në lidhje me grevën e urisë së të dënuarve politikë. Një prej drejtuesve të kësaj greve rezulton të jetë i dënuar me shtatë vite nën akuzën për shfrytëzim prostitucioni në bashkëpunim. Vendimi mdan datën 23 qershor 2005. Gjyqtari Albert Meça pasi ka dëgjuar argumentet e prokurorit dhe ato të avokatit ka lënë në fuqi vendimin e tij. Kështu sipas prokurorit Skënder Tufa, akuzohej për veprën penale “shfrytëzim prostitucioni në bashkëpunim”. Në atë kohë Tufa kishte një lokal në vendin e quajtur “Lapidari” në kodrat e Liqenit Artificial. Ndalimi është realizuar si pasojë e punës në terren të forcave të policisë. Gjatë këqyrjes së vendit të ngjarjes, veç të tjerave, në atë kohë në një tunel pranë lokalit janë gjetur dhe sekuestruar me cilësinë e provës materiale edhe të brendshme femrash dhe prezervativë të përdorur dhe të papërdorur. Së bashku me Tufën në atë kohë janë ndaluar dhe tre persona të tjerë. Një mashkull dhe dy femra.

E premte 12 tetor 2012 • POLICIA PENGON GANI ALIAJN, SE LEJON TI VËRË FLAKË VETES, TENSIONE NË GREVË

Ish-i burgosuri politik lyhet me benzinë, s’digjet Gjykata le në “arrest shtëpie” Shtjefin, i vuri flakën Ndrecës Po të mos kishte ndërhyrë policia, i treti ish-i dënuar politik do të vetëdigjej mbrëmjen e djeshme, ndërsa Pal Shtjefni, i akuzuar se i vuri flakën Gjergj Ndrecës është lënë në “arrest shtëpie” nga gjykata e Tiranës. Ngjarja e djeshme ndodhi rreth orës 19:36 pak metra larg grevës, e cila po zhvillohet në dy çadra të improvizuara pranë zonës së “Komunës së Parisit” në Tiranë, kur ish-i burgosuri politik Gani Aliaj, 40 vjeç u lye me benzinë, por u pengua që t’i vinte flakën. Aliaj nuk është pjesëmarrës në grevën që prej 20 ditësh një grup ish- të burgosurish kanë ndërmarrë për plotësimin e kërkesave të tyre. Ai ka shkuar pasditen e djeshme për të takuar grevistët, por nuk është lejuar nga policia që të afrohet. Në këtë moment mësohet se Aliaj është lyer me benzinë në të gjithë trupin, ndërkohë që policia ka mundur të neutralizojë duke mos e lënë të ndërmarrë

aktin ekstrem të vetëdjegies. Blutë e Tiranës kanë shoqëruar ish-të burgosurin në komisariat, ndërkohë që ai pretendon se nuk ka marrë asnjë lekë për 20 vitet e burgut që ka bërë në kohën e diktaturës në Spaç. Gani Aliaj është pjesëtari i tretë i kësaj shtrese shoqërore që ka tentuar vetëflijimin, edhe pse jo pjesë e grevës që disa ish- të përndjekur kanë ndërmarë prej 20 ditësh. Pas incidentit ka reaguar edhe koordinatori i grevës së ish-të përndjekurve politikë, Skënder Tufa, i cili në një reagim për mediat ka theksuar se greva e tyre është ekonomike dhe jo politike. Ish-i përndjekuri, Gjergj Ndreca, më 8 tetor tentoi të vetëflijohej duke u lyer me benzinë, ndërkohë që grevisti Llazi Koçi, humbi ndjenjat në përpjekje për t’i shuar flakët mikut të tij. Ndërkohë, pardje në ditën e 19 të grevës së urisë miku i tij i ngushtë Lirak Bejko ndërrmori aktin ekstrem të vetëfli-

jimit me benzinë. Ndërkaq, për Prokurorinë dyshohet se Perikli Shqevi ja ka vënë zjarrin qëllimisht grevisit Ndreca dhe referuar Kodit Penal, mbi ish-të përndjekurin rëndon akuza e plagosjes së rëndë me dashje. Prokurori Blerim Tominaj kërkoi “arrest shtepie”, e cila u la nga gjykata. Pak minuta para nisjes së seancës parlamentare, ishtë përndjekurit politikë protestuan para Parlamentit në mbështetje të grevës së urisë që ka mbërritur në ditën e 20-të. Ata i bënë thirrje qeverisë të mos heshtë pasi akte si ato të Ndrecës dhe Bejkos do të përsëriten. Ndërkaq, ndalimi për pak minuta i grevistit Agim Kollçaku që t’i bashkohej grevës së urisë u bë shkak për debate mes grevistëve dhe policisë. Kollçaku vinte pas mjekimit në spital, ku mori ndihmë mjekësore për shkak se u përfshi nga flaket, ndërsa përpiqej të shuante zjarrin që përfshiu grevistin Lirak Bejko.

DYSHIME PËR LIDHJEN E DASHURISË. NË FAMILJEN VATA “QEPIN” GOJËN

Në arën me misër Aishen 19 vjeçe e gjejnë nudo e pa kokë Mariglen Mulla

A

s që e kishte menduar ndonjëherë pronari i një are me misër që në tokën e tij të gjente kufomën lakuriqe të një vajze, të cilës i mungonte koka. Ngjarja e rëndë u shënua pak metra larg hekurudhës së Vëllazërimit, pa shkuar në Fllakë, në komunën Xhafzotaj të Durrësit. Gjithë natën e së mërkurrës 19-vjeçarja Aishe Vata e ka kaluar jashtë, ndërsa duket se vrasësi apo vrasësit kanë lidhje të drejtpërdrejtë me ndonjë marrëdhënie të dyshuar dashurie të viktimës. Fakti se pak para vrasjes vajza (që gjithnjë mbulohej me shami për shkak se ishte myslimane) ndodhej në intimitet të thellë apo konfirmimi se të gjithë familjarët janë shoqëruar në polici, e ka bërë grupin hetimor të Krimeve të Rënda të ngrejë pista të forta dyshimi, përderisa seancat e pyetjeve ishin të gjata dhe të pandërprera. Situata e nderë që mbizotëronte dje mes të afërmve apo heshtja e tyre përballë çdo pyetjeje të gazetarëve tregonte më së miri se aty në vilën me tri kate të ustait të servisit, diçka është bluar, diçka është ditur dhe shumëçka makabre mund të jetë kryer. Policia s’ka ende ndonjë emër autori, ndërsa në orët në vijim mund të mësohen detaje të reja rreth këtij krimi sa makabër aq edhe misterioz dhe tepër të dhimshëm. Gjetja e trupit nudo e pa kokë Rreth orës 09.30 të ditës së djeshme, i zoti i tokës me misër në fshatin Vëllazërim të komunës Xhafzotaj të Durrësit kishte shkuar si përherë

në arën e tij për të punuar. Në mes të arës që ndodhej rreth 500 metra larg vilës 3-katëshe të kësaj familjeje, ai vërejti trupin nudo e pa kokë të Aishe Vatë, 19 vjeçe, banore e këtij fshati. Menjëherë lajmëroi policinë e më pas u konfirmua se bëhej fjalë për 19-vjeçaren. Ekspertët e Drejtorisë së Krimeve të Rënda në Policinë e Shtetit dhe efektivë të policisë së Durrësit mbërritën në vendngjarje, ku kryen veprimet e para hetimore. Babai dhe nëna po pyeten rreth vendndodhjes së tyre gjatë natës. Trupit nudo i mungonte koka, ndërsa në pjesë të tjera nuk kishte shenja të tjera dhune.

Dyshohet se koka është prerë me sëpatë dhe është fshehur, si për të dhënë një mesazh që thotë shumë për çdokënd që ka dijeni rreth veprimtarisë së 19-vjeçares. Policia kërkoi për ndonjë send të lënë në vendngjarje nga autori apo autorët, ndërsa trupi i pajetë është dërguar në morg. Ende nuk dihet nëse vajza është vrarë te ara me misër apo diku tjetër dhe trupi është lënë atje. Misteri i lidhjes së dashurisë Policia nuk e ka përcaktuar ende sesi viktima doli jashtë vilës 3-katëshë në orët e vona të së mërkurrës. Pritet

që dëshmitë e familjarëve, pra nënës, 5 motrave dhe vëllait, t’i përcaktojnë më qartë rrethanat e ikjes së saj nga shtëpia. Dyshimet më të forta të policisë deri tani flasin për zbulimin e një lidhjeje të fshehtë dashurie të vajzës. Për shkak se kjo familje kishte orientime myslimane, vajza kishte mbaruar Medresenë në Durrës dhe rrinte gjithë kohën e mbuluar. Shumicën e kohës ajo e kalonte e mbyllur në shtëpi. Babai i saj ishte martuar për herë të dytë dhe zotëronte një servis elektroaut në fshatin Vëllazërim të Xhafzotajt, ndërsa e ëma merrej kryesisht me punët e shtëpisë. Aishja kishte vetëm një vëlla dhe 5 motra, ku disa prej tyre ishin të martuara. Fqinjët flisnin për një seri zënkash në atë familje, por nuk specifikojnë asgjë. Vetë njerëzit që ndodheshin për ngushëllim në familje thanë se aq rrallë dilte Aishja nga shtëpia saqë thuajse ja kishin harruar fytyrën.

“Ndërsa disa vetëflijohen, të tjerë gëzohen dhe ngrohen”

Meta: Të gjendet zgjidhje për grevën e urisë Në kuadër të Konventës Kombëtare Zgjedhore që zhvillohet më 27 tetor, Lëvizja e Gruas për Integrim zhvilloi sot mbledhjen e aktivit të LGI-së për qytetin e Tiranës. Në këtë aktivitet ku ishin të pranishme qindra gra dhe vajza, anëtare dhe simpatizante të LSI-së, u shpalosën dhe dy platformat e kandidatëve për kreun e LSI-së, Ilir Meta dhe Luan Rama. Ndërkohë kreu i LSI-së, Ilir Meta, në fjalën e tij kërkoi “të gjendet një zgjidhje për ish-të përndjekurit politikë. Të verifikohet zbatimi i ligjit, është përpjekja për t’i dhënë fund kësaj greve”. Meta theksoi dhe rëndësinë e marrjes së një rekomandimi pozitiv nga ana e Komisionit Evropian për Shqipërinë, për marrjen e statusit të vendit kandidat. “Dhe ju e dini sesa shumë përpjekje ne kemi bërë për t’ia mbërritur kësaj dite, e cila është veçse një nxitje për ta marrë përfundimisht statusin, çështje për të cilën do të vendoset gjatë muajit dhjetor dhe ndërkohë, kohë gjatë së cilës duhet të përmbushen edhe disa detyrime të tjera, të cilat në fakt duhet të ishin realizuar me kohë, sepse gjithçka ka qenë gati dhe sipas standardeve evropiane”, tha Meta. Sipas tij është për të ardhur keq që Shqipëria është vonuar në këtë proces integrues për shkak të mungesës së vullnetit politik për të bashkëpunuar. “Nuk mund të kaloj pa vëmendje dhe trishtim e shqetësim edhe një ngjarje tjetër që po ndodh përpara syve tanë, që është pikërisht greva e urisë, një sakrificë e jashtëzakonshme, do të thosha edhe e panevojshme, e cila po ndodh përpara syve tanë, të cilën ju e ndiqni edhe në medie, e cila është shoqëruar edhe me episode mjaft tronditëse dhe që vërtet ka dhe aspektin e saj politik, sepse po përdoret për qëllime politike”, nënvizoi Meta për sa i përket grevës së urisë. Sipas tij, ndërkohë që disa prej tyre po vetësakrifikohen, të tjerë gëzohen për të gjetur mundësinë për të akuzuar qeverinë si të pashpirt, ndërkohë që nuk ka pashpirtësi më të madhe sesa të përpiqesh të ngrohesh me atë benzinë, e cila jo vetëm që shton vuajtjet e tyre, por e cila lëndon të gjithë shoqërinë tonë. “Ndaj, unë mendoj se është shumë e rëndësishme që të ecim në rrugën e ligjit sepse duke u larguar apo duke mos marrë në konsideratë deklaratat, të cilat janë edhe emocionale, duhet të kemi parasysh që ata e kërkojnë zbatimin e ligjit, ndërkohë që kemi një qëndrim i ardhur nga Ministria të Financave që ligji është zbatuar. Ajo që duhet t’i bashkojë të gjithë në këtë drejtim është verifikimi i zbatimit të ligjit”, tha Meta.


AKTUALITET • E premte 12 tetor 2012

P

avarësisht se projektligji mbi amnistinë do të nisë zbatimin më datën 28 nëntor të këtij viti, drejtoritë e burgjeve do të nisin evidentimin e të gjithë emrave që do të përfshihen në listë. Ndërkohë duket se puna do të nisë me gratë në moshën mbi 55-vjeçare si dhe me meshkujt mbi 60-vjeçarë. Gjithashtu në listën e preferuar do të jenë dhe të dënuarit që nuk i kishin mbushur 18 vjeç në kohën e kryerjes së shkeljes, por dhe kjo në rastet kur dënimi është dhënë për shkelje jo të rënda të Kodit Penal.

»

07

ROLI I DREJTORIVE TË BURGJEVE DHE HAPAT DERI NË VOTIMIN NË KUVEND

Procedurat e zbatimit të amnistisë Më 28 nëntor vuloset lirimi nga dënimi i formës së prerë Projektligji “Për dhënie amnistie” është iniciativë e Ministrisë së Drejtësisë. Nga aplikimi i amnistisë përfitojnë rreth: a) 290 persona që gjenden në sistemin e burgjeve; b) 928 të rritur dhe 452 të mitur që ndodhen nën mbikëqyrjen e Shërbimit të Provës dhe janë me masa alternative;

Procedura Sipas rregullores, menjëherë pas daljes zyrtare të amnistisë Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve kërkon prej drejtorive në rrethe listën e personave që do të përfitojnë në zbatim të ligjit. Së bashku me listën Drejtorisë së Përgjithshme do t’i nisen dhe dosjet përkatëse për të realizuar ballafaqimin e të dhënave dhe zbatimin e ligjit. Pas kësaj Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ia kalon listën Ministrisë së Drejtësisë, e cila do të kërkojë vendimin e Kuvendit të Shqipërisë si dhe firmosjen prej Presidentit. Vetëm pas kësaj të gjithë të dënuarit, që pritet të jenë mbi 2000 persona, do të shijojnë lirinë e plotë, ose do të shpëtojnë nga gjobat

c) 876 persona që deri më datë 31.08.2012 kanë qenë në hetim për veprat penale për të cilat Kodi Penal parashikon një dënim me burgim deri në dy vjet ose çdo lloj dënimi tjetër të lehtë.

Përzgjedhja e kategorisë së personave që përfitojnë amnisti është bërë duke u bazuar në këto kritere: a) Lloji dhe masa e dënimit - deri në dy vjet. b) Koha e mbetur e dënimit – deri në 1 vit. c) Mosha aktuale e personit të dënuar – 55 vjeç për gratë dhe 60 vjeç për burrat. d) Mosha e personit të dënuar në kohën e kryerjes së veprës penale – nën 18 vjeç.

që duhet të paguajnë si pasojë e një dënimi të formës së prerë. Gjithsesi, për të përfituar nga skema do të duhet botimi i ligjit në Fletoren Zyrtare. Hyrja në fuqi Projektligji i

propozuar

“VODAFONE ALBANIA” MBËSHTETËSI KRYESOR

Tirana pret maratonën e parë ndërkombëtare më 21 tetor “Vodafone Albania” do të mbështesë organizimin e së parës maratonë ndërkombëtare të Tiranës, që do të zhvillohet më datën 21 tetor. Lajmi u bë publik gjatë konferencës për shtyp të organizatorëve të maratonës. Me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë shoqata e vrapimit “Maraton Tirana” në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës, Federatën Shqiptare të Atletikës dhe Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve kanë vendosur të organizojnë për herë të parë në Shqipëri një maratonë të profilit mbarëbotëror, me pjesëmarrje nga sportistë dhe amatorë të atletikës nga Shqipëria dhe vende të tjera.

Maratona e parë ndërkombëtare e Tiranës do të përmbajë këto gara: maratona e plotë 42 km; maratona me biçikleta dore (handbike) për atletë me aftësi speciale; maratona 21 km; maratona 10 km; maratona 5 km dhe vrapimi manifestiv 1 km jogarues nga nxënësit e shkollave të mesme dhe studentë të universiteteve të Tiranës. Pritet që kjo maratonë të arrijë objektivin e njohjes së saj zyrtare prej organizmave ndërkombëtarë të maratonave dhe sportit të atletikës (përkatësisht nga AIMS dhe IAAF), por gjithashtu të arrijë të përfshihet në kalendarin ndërkombëtar zyrtar për vitin 2013, në mënyrë që të

kthehet në një traditë të përvitshme për vendin tonë. “Vodafone” në këtë vit të veçantë të 100-vjetorit të Pavarësisë ka mbështetur disa aktivitete të rëndësishme të sportit shqiptar, si ngjitjen për të parën herë të flamurit shqiptar në majën e Everestit, mbështetjen e ekipit shqiptar në Lojërat Olimpike dhe Paraolimpike dhe organizimin e të parave lojëra paraolimpike në Shqipëri. Për më shumë informacione mbi maratonën ndërkombëtare të Tiranës klikoni në http://www.tirana-marathon.com. Për më shumë informacione mbi “Vodafone Albania” mund të klikoni në www.vodafone.al

nga qeveria do të kalojë me procedurë të përshpejtuar për votim në Kuvend. Ndërsa hyrja në fuqi e tij do të jetë data 28 nëntor. Por ndërkohë mësohet se dhe strukturat e burgjeve kanë marrë udhëzimet për përgatitjen e dosje-

ve të plota, në mënyrë që me hyrjen në fuqi të ligjit të zbatohet dhe heqja e dënimit të marrë. Megjithatë, nga skema është përjashtuar amnistia e veprave të rënda penale, si vrasjet, rrëmbimet apo përdhunimet e të miturve.

Zbulohen dy punishte në Tiranë

Dy gra në polici, prodhonin detergjentë të falsifikuar Policia zbulon një punishte ku prodhoheshin detergjentë fals dhe procedon penalisht dy gra. Nga shërbimet e Seksionit kundër Krimit Ekonomik e Financiar filloi procedimi penal për shtetasen Vjollca Idrizi, 41 vjeç, lindur e banuese në Tiranë, pasi në rrugën “Kongresi i Përmet” Tiranë, është ushtruar kontroll në një ambient që prodhonte detergjente të falsifikuar. Atje janë gjetur e konfiskuar dhe sekuestruar në cilësinë e provës material 450 copë detergjent të ndryshëm, si AÇ dhe Mastrolindo, 9 bidonë 40 litërsh të mbushur me lëng në ngjyrë të verdhë të dyshuar ACE dhe rreth 2000 copë etiketa të llojve të ndryshme të falsifikuara. Gjithashtu filloi procedimi penal për shtetasen Lindita Bajrami, 37 vjeçe, lindur në Shkodër e banuese në Tiranë. Në rrugën “Kongresi i Përmet” është ushtruar kontroll në një ambient që prodhonte detergjentë të falsifikuar, ku janë gjetur e konfiskuar dhe sekuestruar në cilësinë e provës material 280 copë detergjent të ndryshëm, si shampo Palmolive, dy copë aparate që përdoren për paketimin e detergjenteve me ngrohje elektrike, etj

Takohen kryepolicët UNIVERSITETI “EPOKA” MBËSHTET KONFERENCËN E DYTË NDËRKOMBËTARE MBI BALLKANIN

Shembull i bashkekzistencës qindravjeçare të popujve Rreth 200 studiues, hulumtues dhe akademikë nga vende të ndryshme të Ballkanit dhe Europës marrin pjesë në konferencën e dytë ndërkombëtare ballkanike vjetore me titull “Ballkani në udhëkryq: vlerësimi i së shkuarës, leximi i së tashmes, duke imagjinuar të ardhmen”, e cila do të mbahet në Tiranë nga data 10 deri më 13 tetor dhe është organizuar nga Universiteti i Stambollit në bashkëpunim me Universitetin “Epoka” dhe Universitetin e Tiranës. Punimet e konferencës u përshëndetën nga rektori i Universitetit “Epoka”, prof. dr. Remzi Altin; rektori i Universitetit të Stambollit, prof. dr. Yunus Söylet; rektori i Universitetit të Tiranës, prof. dr. Dhori Kule; ambasadori i Republikës së Turqisë, shkëlqesia e tij Hasan

Asan, ministri i Arsimit dhe Shkencës së Republikës së Shqipërisë, Myqerem Tafaj, si dhe organizatorë të tjerë. Në fjalën e tij përshëndetëse rektori i Universitetit “Epoka”, prof. dr. Remzi Altin, vlerësoi rëndësinë dhe kontributin e kësaj konference në bashkëpunimin mes vendeve të Ballkanit, sidomos të akademikëve të këtij rajoni. Ai tha se bashkorganizime në nivele të tilla me pjesëmarrjen e qindra studiuesve dhe akademikëve përbëjnë një ogur të mirë për zhvillimin e perspektivave të përbashkëta në rajonin e Ballkanit. Rajoni i Ballkanit, sipas tij, është një shembull domethënës i bashkekzistencës qindravjeçare të popujve dhe kulturave të ndryshme dhe të tilla organizime i shërbejmë ndërtimit dhe konsolidimit të

një perspektive të përbashkët. Prof. dr. Remzi Altın tha se Universiteti “Epoka” është promotor dhe mbështetës i konferencave ndërkombëtare, duke shërbyer si urë lidhëse mes akademikëve të këtyre vendeve. Sipas tij, vetëm një javë më parë ky universitet ishte bashkorganizator i një tjetër konference mbi Ballkanin. Nga ana e tij rektori i Universitetit të Stambollit, prof. dr. Yunus Söylet, tha se kjo është e dyta konferencë pas asaj të organizuar një vit më parë në Shkup (Maqedoni) dhe do të vazhdojë dhe në vitet e ardhme. Ai tha se përvoja e Ballkanit është shembulli më i mirë i bashkëjetesës së popujve që kanë kultura të ndryshme, por jetojnë së bashku prej shekujsh.

Belgjika e Shqipëria, plan për dy policitë Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj, priti në një vizite pune Zv/Drejtorin e Përgjithshëm të Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Policisë Federale Belge, Marc Vervaenen. Qëllimi i këtij takimi ishte shkëmbimi i ideve dhe mendimeve mes autoriteteve policore shqiptare dhe belge lidhur me ecurinë e deritanishme dhe të ardhmen e bashkëpunimit dypalësh policor. Gjatë fjalës së tij, Vervaenen rrëfeu se kjo vizitë është pjesë e një turi vlerësues të ndërmarrë prej tij mbi bashkëpunimin dypalësh me policitë e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe të perspektivave përkatëse, ku një ndalesë e veçantë është edhe Shqipëria. “Bashkëpunimi me Shqipërinë është i shkëlqyer dhe shumë i rëndësishëm për ne, nisur edhe nga fakti që ne kemi një marrëveshje të nënshkruar që në vitin 2005. Kjo marrëveshje mbulon të gjitha fushat me interes të bashkëpunimit mes nesh, ndaj përmes kësaj vizite është e nevojshme thjesht të hartohet një plan veprimi ku të përcaktohen fushat ku është më tepër e nevojshme që të fokusohemi në punën tonë të përbashkët”,-tha ai. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj, u shpreh se “Statusi i vendit kandidat është shumë i rëndësishëm për ne dhe besoj se policia ka dhënë një kontribut thelbësor për këtë arritje madhore të vendit tonë, përmes aktivitetit të saj në Luftë kundër Krimit të Organizuar dhe Trafiqeve të Paligjshme dhe në krijimin e kufijve të sigurt. ”.


08

« BOTA

E premte 12 tetor 2012 •

S

ipas FMN-së, rreziku kryesor për stabilitetin e tregjeve financiare globale vazhdon të mbetet zona e euros. Në zonën e euros janë rritur ndryshimet ekonomike dhe financiare midis periferisë dhe qendrës së unionit monetar, ndarje që, sipas José Viñals, shef i sektorit për tregjet e kapitaleve të Fondit Monetar Ndërkombëtar, ka pasoja dramatike. “Besimi i dobët dhe pasiguria politike kanë çuar në rrjedhje masive kapitalesh nga vendet në periferi, dhe kjo është shumë e pazakontë për një hapësirë me monedhë të përbashkët. Kjo ka bërë që në këto vende të rriten shumë kostot për kreditë e reja si për qeveritë dhe bankat, ashtu dhe për firmat dhe ekonomitë private, dhe kjo nga ana tjetër rrezikon të kthehet në një spirale në rënie për ekonominë”, - thotë ai. Por Viñals është i sigurt se ky rreth vicioz mund të çahet. Për këtë duhet që qeveritë evropiane të përforcojnë besueshmërinë e tyre politike nëpërmjet zbatimit të masave, për të cilat është rënë dakord kundër krizës së euros dhe duke rifituar besimin e investitorëve – përndryshe rrezikon sërish një bllokadë e madhe kredish. “Gjasat janë të mira. Nëse presioni mbi tregjet ulet, atëherë bankat e Bashkimit Europian duhet të kenë një bilanc prej 2800 miliardë dollarësh, dhe kjo mund të ulë kostot e kredive në vendet periferike me 9 për qind deri në fund të vitit 2013.” Në rastin më të keq, sipas FMN-së, minusi mund të arrijë në 4500 miliardë euro, kostot e kredive ulen me 18 për qind, dhe kjo mund të bënte që rritja ekonomike në Evropë nga zero të shkonte në 4 për qind. Viñals thotë se me vendimet e marra në takimin e nivelit të lartë të BE-së në fund të qershorit dhe njoftimin e Bankës Qendrore Evropiane për blerjen në kushte të caktuara të obligacioneve shtetërore në nivel të pakufizuar, është rritur muri mbrojtës dhe arsenali i armëve kundër krizës është rritur. Kjo i qetësoi tregjet dhe uli shtesat për rreziqe te përqindjet e interesit. Por “tregjet duhet ta konceptojnë mekanizmin për stabilizimin e euros dhe programin e Bankës Qendrore Evropiane për blerjen e obligacioneve shtetërore si reale dhe jo si aktivitete virtuale, ato duhet të jenë të lidhura me kushte të besueshme”. Viñals tha gjithashtu se, nëse një vend nuk do t’i marrë këto ndihma, sepse me to janë lidhur shumë masa kursimi (duke nënk-

Në zonën e euros janë rritur ndryshimet ekonomike dhe financiare midis periferisë dhe qendrës së unionit monetar. Besimi i dobët dhe pasiguria politike kanë çuar në rrjedhje masive kapitalesh nga vendet në periferi, dhe kjo është shumë e pazakontë për një hapësirë me monedhë të përbashkët.

TREGJET Eurozona me riskun më të madh

uptuar Spanjën), atëherë i gjithë programi ka rrezik të kthehet në aktivitet virtual. Dhe tregjet do të merrnin një goditje të tillë, atëherë shtesat për rreziqet do të rriteshin dhe kriza do të kthehej në pikën fillestare. Pesha e ekonomive në zhvillim Në takimin vjetor të FMNsë dhe Bankës Botërore në Tokio ka aq shumë çështje

të hapura si kurrë më parë. Shefja e FMN-së, -Kristinë Lagarde, porosit politikën që të veprojë. “Takimi vjetor i FMN-së dhe Bankës Botërore në Tokio është një kohë ideale për të bërë një bilanc për gjendjen e ekonomisë botërore”, - tha Kristinë Lagarde, shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, në Institutin “Peterson” për Ekonomi Ndërkombëtare në Uashington. Dhe ajo e dha

vetë përgjigjen: “Ekonomia botërore po karakterizohet ende nga pasiguria, ajo është akoma larg nga ku duhet të jetë. Situata mund të krahasohet me një mozaik. Disa pjesë bëjnë, por pamja e plotë mungon ende.” Shefja e FMN-së tha se Evropa është dhe mbetet epiqendra e krizës globale. Ritmi i ngadaltë i reformave në Evropë është një nga arsyet, pse FMN-ja në Tokio

do ta korrigjojë edhe një herë në zbritje vlerësimin e saj për ekonominë botërore. Në korrik FMN-ja e pati korrigjuar, duke e ulur pak në 2,5 % normën e parashikuar të rritjes për vitin 2012, dhe për vitin 2013 në 3,9% . Në vështrimin e ardhshëm mbi ekonominë botërore, që do të publikohet në Tokio me 9 tetor, vlerat do të jenë përsëri më të ulëta, njofton Lagarde. Dhe ajo përmend të tjera tema të hapura, për të cilat do të flitet në Tokio: “Është zhvillimi i pabarabartë ekonomik në zonën e euros janë problemet me buxhetin, është çlodhja fare e vakët ekonomike në SHBA, është rritja e ngadaltë në tregjet në zhvillim, janë shqetësimet e vendeve në zhvillim në lidhje me çmimet e larta të ushqimeve dhe çmimet e paqëndrueshme të lëndëve të para dhe jo së fundi zhgënjimi në rritje në Lindjen e Mesme.” Lagarde njëkohësisht lavdëron masat e bankave qendrore, sidomos në Evropë, SHBA dhe Japoni, për t’u ardhur në ndihmë koniunkturës së dobët me anë të ndërhyrjeve të politikës monetare. Ata kanë luajtur një rol të rëndësishëm për shpëtimin e ekonomisë botërore nga një recesion i madh. Tani e ka radhën sidomos politika për të vepruar kundër papunësisë së lartë dhe të borxheve masive buxhetore dhe për të bërë riparimin e sektorit financiar. FMN-ja vetë në Tokio dëshiron të pajisë veten më mirë për detyrat e ardhshme me anë të përmirësimit të instrumenteve analitike, përmes një sistemi të paralajmërimit të hershëm, një rrjeti më të mirë sigurie për tregjet globale financiare, dhe jo së fundi përmes një reforme të institucioneve të FMN-së. Kështu në Tokio më në fund do të zbatohet ajo çfarë ka vendosur dy vjet më parë G-20: një rishpërndarje e të drejtave të votimit në favor të vendeve në zhvillim. Vendeve në zhvillim do t’u rritet e drejta për pjesëmarrjen në votim me gjashtë për qind, duke arritur në rreth 45 për qind. Kina do të dyfishojë pjesën e saj. Dhe për herë të parë edhe Brazili dhe India do të jetë ndër dhjetë anëtarët kryesorë. E drejta e votës së Gjermanisë do të bjerë pak nga rreth gjashtë deri në 5.3 për qind, gjë që ministrit të Financave Volfgang Shäuble, sipas fjalëve të tij, nuk do t’i sjellë net pa gjumë. “Jemi pak para arritjes së synimit”, - tha Lagard në fjalën e saj në Institutin “Peterson” në Uashington, duke shtuar se nuk do të kursejë asnjë përpjekje për të arritur që vendet anëtare t’i mbajnë premtimet e tyre të bëra në Tokio në vitin 2010.


BOTA • E premte 12 tetor 2012

U

lja e detyruar në Ankara e një avioni sirian që udhëtonte nga Moska për Damask ka rënduar marrëdhëniet turko-ruse. Rusia kërkoi sqarime dhe e akuzoi Turqinë për pirateri në hapësirën ajrore. Shefi i Kremlinit Vladimir Putin anuloi një vizitë të planifikuar për ditën e hënë në Turqi. Ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutogllu, deklaroi se kishte informacione sipas të cilave “ngarkesa e avionit nuk ishte në përputhje me rregullat e transportit ajror civil”. Pas kësaj avionët e tipit F-16 u ngritën në ajër dhe e detyruan avionin e shoqërisë “Syrian Arab Airlines”, të ulej në Ankara. Në aeroportin e kryeqytetit turk një njësi speciale e kontrolloi avionin e tipit Airbus A320 dhe mesa duket me sukses: sipas të dhënave të ministrit Davutogllu një pjesë e ngarkesës u sekuestrua. Ministri nuk dha megjithatë hollësi të mëtejshme. Mediet turke njoftojnë se avioni që vinte nga Moska, kishte në bord pjesë për raketa, zhurmues dhe pajisje komunikimi. Gazeta “Hürriyet” shkruan se kontrolli i ngarkesës ka shkaktuar një grindje mes përfaqësuesve të autoriteteve turke dhe diplomatëve rusë. Sipas gazetës, përfaqësuesit e Rusisë protestuan kundër hapjes së kutive të deklaruara si bagazh diplomatik. Mallrat e dyshuara ushtarake ishin zbuluar në paketa të veçanta brenda këtyre kutive. Moska është një aleate e ngushtë e pushtetmbajtësit sirian Bashar el-Asad dhe furnizuesi i tij kryesor i armëve. Vetë avioni u la sërish i lirë. Dje në mëngjes ai vazhdoi udhëtimin drejt Damaskut. Autoritetet turke paralajmëruan shoqëritë ajrore të vendit të mos përshkojnë hapësirë ajrore siriane. Kështu synohet mesa duket të shmanget ndonjë aksion shpagues nga regjimi i Asadit. Në konfliktin me Sirinë, Turqia është pozicinuar hapur në anën e kryengritësve dhe u ka dhënë strehë rreth 100.000 refugjatëve sirianë dhe opozitarëve të rëndësishëm. Prej gati një jave në kufirin turkosirian goditet vazhdimisht me granata nga Siria, turqit i janë përgjigjur zjarrit. Nëse sulmet nuk do të marrin fund, “kundërpërgjigja do të jetë më e fortë”, ka njoftuar ushtria turke. Siria thotë se vendimi i Turqisë për uljen e detyruar të një avioni pasagjerësh sirianë në Ankara ishte “armiqësor dhe i dënueshëm”. Ministria e Jashtme siriane tha dje se ndërprerja e fluturimit të aeroplanit teksa ai udhëtonte nga Moska në Damask, ishte

»

09

ULJA E AVIONIT një tjetër “shenjë e politikave armiqësore” të qeverisë turke. Sërish Siria akuzoi Turqinë se po strehon rebelë dhe po bombardon territorin sirian. Rusia po i kërkon shpjegime Turqisë mbasi avionë ushtarakë turkë detyruan aeroplanin sirian të pasagjerëve që të ulej në Ankara. Në një deklaratë, Ministria e Jashtme ruse thotë se veprimet e Turqisë kërcënuan jetët dhe sigurinë e pasagjerëve në bordin e avionit, mes tyre edhe 17 qytetarë rusë. NATO NATO është e përgatitur për një përshkallëzim të konfliktit mes anëtarit të saj Turqisë dhe Sirisë. Në fakt, kjo temë as që ishte në rendin e ditës. Megjithatë, konflikti turko-sirian pothuajse ka dominuar në ditën e parë të takimit të ministrave të Mbrojtjes të NATO-s në Bruksel. Javën e kaluar si pasojë e një sulmi artilierik të kryer nga Siria në territorin e Turqisë u vranë pesë civilë turq. Që atëherë, janë përsëritur shkëmbimet e ndërsjella të zjarrit. Parlamenti turk ka autorizuar qeverinë për një ndërhyrje ushtarake. Por qeveria në Ankara deri tani nuk ka kërkuar mbështetjen ushtarake të Aleancës në bazë të nenit 5 të statutit të NATOs. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, e quajti në Bruksel këtë mundësi si “hipotetike”. Po ashtu ai përgëzoi qeverinë turke për përmbajtjen e treguar duke pasur parasysh “sulmet krejtësisht të papranueshme siriane”. “Sigurisht që Turqia ka të drejtë të mbrojë veten në kuadër të së drejtës ndërkombëtare”, tha Rasmusen. Turqia gjithashtu mund të mbështetet edhe në solidaritetin e NATO-s. “Ne i kemi të gatshme të gjitha planet për të mbrojtur Turqinë, nëse paraqitet nevoja”, tha Rasmusen, i cili shpreson se kjo nuk do të jetë e nevojshme. Problemi i Sirisë mund të zgjidhet me mjete poltike. Po ashtu edhe ministri gjerman i Mbrojtjes, Thomas de Maizière, i shprehu Turqisë mbështetje. “Gjermania qëndron e vendosur në anën e Turqisë. Ne mendojmë se është e drejtë që Turqia reagoi dhe do të reagojë me vendosmëri dhe qetësi dhe ne të gjithë duhet të punojmë që të ajo të vazhdojë në këtë mënyrë”, u shpreh ai. Është e qartë se rrethanat flasin për deesakalim të gjendjes. Por NATO do të bëjë krejt çfarë është e mundur për të shmangur përfshirjen e saj në këtë konflikt. Në të vërtetë në rendin e ditës në diskutimin e të martës ishin masat e kursimit. Shtetet anëtare duhet të rregullojnë buxhetet e tyre dhe për këtë arsye ato duhet të kursjenë edhe në fushën e mbrojtjes. Megjithatë, NATO

Turqia, acarim me Rusinë. NATO në krah të Stambollit

Në konfliktin me Sirinë, Turqia është pozicinuar hapur në anën e kryengritësve dhe u ka dhënë strehë rreth 100.000 refugjatëve sirianë dhe opozitarëve të rëndësishëm. Prej gati një jave në kufirin turko-sirian goditet vazhdimisht me granata nga Siria, turqit i janë përgjigjur zjarrit. Nëse sulmet nuk do të marrin fund, “kundërpërgjigja do të jetë më e fortë”, ka njoftuar ushtria turke.

nuk dëshiron të humbë asnjë nga aftësitë e saj të mbrojtjes. Bashkëpunimi ndërkombëtar është fjala magjike, një lidhje dhe bashkim i kapaciteteve të mbrojtjes, aty ku ato mund të kenë kuptim. Politika e mbrojtjes është pothuajse kudo një çështje e prestigjit kombëtar. Në të ardhmen, megjithatë, jo çdo vend të NATO-s do të ketë forcën e saj ajrore. Në shkollimin e pilotëve do të bashkohen kapacitetet. Fusha të tilla ku mund të kursehet ka mjaft. Por Rasmusen paralajmëroi që të mos ketë shumë iluzi-

one. Një ditë, kur ekonomitë do të rikëmben sërish, anëtaret e NATO-s do të duhet të rrisin sërish investimet e tyre në fushën e mbrojtjes. Siguria, sipas Rasmusen, është baza e mirëqenies. “Disa thonë se ne nuk mund ta përballojmë atë. Por unë them: Ne nuk mund ta përballojmë që të heqim dorë nga ajo”, theksoi ai. Turqia dje kreu një tjetër sulm hakmarrës pasi një bombë e hedhur nga Siria goditi një fshat kufitar në Turqi, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki Moon paralajmëroi për rrezikun e shkallëzimit të konfliktit përgjatë kufirit mes Sirisë dhe Turqisë, si dhe pasojat e krizës siriane në Libanin fqinj. Zoti Ban i përsëriti thirrjet për një zgjidhje politike të konfliktit, për të cilin ai tha se është e vetmja mënyrë që t’i jepet fund krizës. Presidenti i Turqisë Abdullah Gul tha dje se në Siri po ndodhin “skenaret më të këqija të mundshme” dhe i bëri thirrje komintetit ndërkombëtar të veprojë. Ndërkohë, organizata me bazë në Britani “Vëshguesi sirian për të Drejtat Njeriut” njoftoi se mbi 60 persona u vranë sot në përleshje, 20 prej tyre në provincën Daraa, kur ushtria kreu një sulm intensiv në qytetin Karak.


10

« AKTUALITET

E premte 12 tetor 2012 •

CEREMONI FESTIVE NË BILÇ. SHTOHET PRODHIMI, SIVJET 25 MIJË TON ULLINJ

Ulliri i famshëm i Beratit, nis zyrtarisht sezoni i vjeljes SOKOL GORRICA BERATËshtë kthyer tashmë në një traditë të përvitshme që vjelja e ullirit në qarkun e Beratit të nisë me një ceremoni zyrtare, ceremoni e cila ka mbledhur pushtetarë lokalë e fermerë të zonës. Edhe këtë vit është zgjedhur fshati Bilç në rrethin e Beratit për organizimin e kësaj ceremonie, e cila zyrtarizon në këtë mënyrë nisjen e procesit të vjeljes së ullirit, një nga resurset më të rëndësishme të zonës. Vjelja e ullirit Kryetari i Këshillit të Qarkut, Petrit Sinaj, drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Ushqimit Pirro Bica, fermerë dhe banorë të zonës janë bërë pjesë e këtij aktiviteti të veçantë që zhvillohet çdo fillim tetori në një nga fshatrat me prodhimin më të madh të ullirit. Drejtori i Bujqësisë dhe Ushqimit, Piro Bica, pohoi në fjalën e tij përshëndetëse se: Berati është vatra më e vjetër e lidhur kjo me varietetin kokërr madh të ullirit, çfarë e bënë atë produktin më të kërkuar në tregun brenda dhe jashtë vendit. Dita e sotme përkon me vjeljen dhe pjekjen e ullirit dhe kjo tashmë është kthyer në një festë tradicionale”. Me gjuhën e shifrave duhet theksuar se në vitin 1990 kishim 800 mijë ton ullinj, ndërsa sot kemi 1.5 milionë ton ullinj. Pas vitit 2007 në sajë të skemës subvencionuese nga shteti shqiptar kanë përfituar 3000 familje, të cilët kanë mbjellë 1400 ha ullishte. Prodhimi vjetor shkon afërsisht në 1015 mijë ton, ndërsa këtë vit mund të arrijë deri në 25 mijë ton. Ndërkohë vetë fermerët e kësaj zone shprehen të kënaqur me të ardhurat që iu siguron ky prodhim kaq i kërkuar. Ceremonia e nisjes së vjeljes së ullirit është një festë nga të gjithë banorët e

U kap në flagrancë pas mesnate

Vjedh kabullin e rrjetit të ndriçimit, arrestohet BERAT – Në mesnatën e së mërkurës rreth orës 01.30 minuta patrulla e policisë gjatë një kontrolli rutinë ka mundur të arrestojë në flagrancë shtetasit K. Azizolli, 36 vjeç, banues në lagjen “Çlirim”. Burime nga punonjësit blu bëjnë me dije se K. A ka qenë duke u kthyer në shtëpi së bashku me materialin kabllo elektrik që kishte me vetë në momentin që punonjësit blu e kanë ndaluar dhe kanë bërë kontrollin e tij ku dhe i kanë gjetur materialin e vjedhur. Policët i kanë vënë prangat në flagrancë vjedhësit dhe e kanë shoqëruar atë në ambientet e komisariatit të rrethit të Beratit. Të njëjtët burime thanë për gazetën se shtetasi K. Azizolli në momentin e kontrollit dhe gjatë prangosjes së tij ka kundërshtuar forcat e policisë madje dhe gjatë shoqërimit të tij në komisariat. S. G

Beqir Alla: Të reagojnë deputetët e shoqëria

Ish-të përndjekurit, mbështetje nga rrethet për grevën ELBASAN- Shoqata e ish-të përndjekurve politikë dega Elbasan solidarizohet me grevën e urisë të grupit të ish-të përndjekurve politikë në Tiranë dhe i cilëson ngjarjet e fundit të vetëflijimit të Gjergj Ndrecës dhe Lirak Bejkos raste të dhimbshme. Kryetari i Shoqatës së ish- të Përndjekurve Politikë Elbasan, Beqir Alla, pohoi se greva është mëse e drejtë, dhe ish-të përndjekurit janë detyruar nga vështirësitë ekonomike. Alla theksoi se greva nuk është politike siç e ka cilësuar qeveria dhe kërkoi që të zbatohet ligji për këtë shtresë, i cili është miratuar nga vetë Parlamenti. Ai u bëri thirrje deputetëve dhe shoqërisë civile të reagojnë ndaj kësaj padrejtësie. Në rrethin e Elbasanit janë rreth 2500 persona, ish-të përndjekur politikë që çdo ditë e më shumë po gjenden në vështirësi të mëdha ekonomike, për të përballuar jetën e tyre. L. Ll

Zgjidhet Thëllëza Hajdaraj, mungon Rama

Socialistet e rrethit të Beratit zgjedhin kryetaren e re të gruas

fshatrave të Beratit, të cilët pas vjeljes një pjesë të mirë të ullinjve i shesin në treg dhe një pjesë e kalojnë në fabrikat e

përpunimit në vaj. Duhet thënë se vitet e fundit janë shtuar shumë këto kombinate përpunimi duke u shndërruar dhe një

biznes lokal të fermerëve që sigurojnë të ardhura dhe nga puna e prodhimet e bashkëfshatarëve.

BERAT- I ndodhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për shkak të angazhimeve të tij politike të ditëve të fundit kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka munguar mbrëmjen e djeshme në konferencën e gruas socialiste të rrethit të Beratit. Konferenca e gruas socialiste, gjatë të cilës është votuar për zgjedhjen e drejtueses më të lartë të këtij formuni ishte përcaktuar të zhvillohej dy javë më parë. Në këtë forum kanë marrë pjesë deputetët e majtë të këtij qarku Erjon Braçe, Ermonela Felaj, Marko Bello, i dërguari i kryesisë së PS-së Namik Dokle, Olta Xhaçka dhe Eglantina Xhermenji. Konferencën e gruas socialiste e përshëndeti Namik Dokle, i cili e cilësoi si mjaft të rëndësishme kontributin e grave në Partinë Socialiste, ndërkohë që pohoi se misioni që tashmë ka kjo parti është mjaft i rëndësishëm, pasi është misioni për të shpëtuar Shqipërinë. Konferenca ka vijuar më pas me procedurën e votimit ku gratë socialiste votuan dhe zgjodhën Thëllëza Hajdaraj kryetare të forumit të tyre. S. G

Jashtë rrezikut, konflikti për motive të dobëta

Policia: Nuk dimë si e siguroi armën

Shoqërohen disa të rinj në polici

Qëllon me thikë shokun në një lokal, arrestohet

Bulqizë, vret veten aksidentalisht bariu 15-vjeçar

Sherr mes grupesh të rinjsh, një i plagosur me armë

KUÇOVË- Plagos me thikë shokun e tij në një bar-kafe të qytetit të Kuçovës, arrestohet 22-vjeçari. Burime policore të këtij qyteti shprehen se është arrestuar A. Thimjo, 22 vjeç, pasi dje në orët e paradites për motive të dobëta ka goditur me mjet të ftohtë thikë shtetasin me iniciale H.V, 20 vjeç banor i të njëjtës lagje. Pas goditjes 22-vjeçari ka dashur të largohet, por punonjësit blu që janë ndodhur aty pranë kanë mundur të bëjnë ndalimin e shtetasit në fjalë, si dhe kanë bërë shoqërimin e tij në ambientet e komisariatit të këtij rrethi. Po në të njëjtin moment punonjësit blu kanë lajmëruar ambulancën dhe kanë shoqëruar të plagosurin në spital ku i plagosuri ka marrë ndihmën e parë intensive nga mjeku kirurg i këtij spitali. Një tjetër burim nga bluzat e bardha tha për gazetën se i plagosuri është në gjendje ende të rëndë, por jashtë rrezikut për jetën. Sipas hetimeve të para rezulton se 2 shtetasit kishin njohje me njëri-tjetrin dhe se janë grindur për motive banale duke degjeneruar në përdorimin e thikës.

BULQIZË- Një bari vetëm 15 vjeç i ka dhënë vetë fund jetës së tij në mënyrë aksidentale. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Qeranec të Bulqizës ku banorë të zonës kanë gjetur pa jetë të miturin dhe një pistoletë pranë tij. Dyshohet se i riu e ka gjetur armën në kullotën ku kishte nxjerrë bagëtinë dhe në tentativë për ta çmontuar apo “ekzaminuar” ka qëlluar veten duke gjetur vdekjen. Nga hetimet paraprake policia bën me dije se adoleshenti Myslym Koçi ka qenë duke ruajtur bagëtitë, në momentin kur është vrarë aksidentalisht me armën, të cilën e ka gjetur në kullotë. Gjithësesi blutë që kanë mbërritur menjëherë në vendngjarje janë shprehur se nuk janë të qarta rrethanat sidomos për pasjen në duar të një arme nga një djalë vetëm 15 vjeç. Gjithësesi zona ku ka ndodhur dhe kjo vetëvrasje aksidentale është një zonë e thellë dhe se në momentin e ngjarjes nuk ka pasur asnjë dëshmitar. Gjithashtu policia ka marrë në pyetje familjarët dhe miqtë e viktimës për të sqaruar të gjithë të dhënat dhe rrjedhën e ngjarjes.

KORÇE- Një person ka mbetur i plagosur mesditën e djeshme në Korçë, pas shkëmbimit të zjarrit mes dy grupe të rinjsh. Burime policore nga qyteti juglindor bëjnë me dije se nga të shtënat me armë zjarri (pistoletë) ka mbetur i plagosur, shtetasi Alban Kaçe. I riu është dërguar për mjekime në spital, ndërsa mjekët ende nuk janë shprehur të sigurt për jetën e tij. Dëshmitarë okularë të ngjarjes janë marrë në pyetje nga policia pas mbërritjes në vendngjarje dhe paraprakisht thuhet se në fillim ka pasur konfrontim mes disa grupe të rinjsh ku më pas është përdorur arma për të larë hesapet me njëri-tjetrin. Policia e Korçës ka shoqëruar në komisariat disa të rinj, të cilët mendohet të jenë pjesë e këtyre bandave që përpiqen të veprojnë “si të fortë” në lagje të caktuara të Korçës. Blutë ende nuk kanë nxjerrë ndonjë mandat arresti po sipas burimeve policore pritet të merret dhe dëshmia e të plagosurit Kaçe për të sqaruar rrethanat e të gjithë ngjarjes.


opinion • E premte 12 tetor 2012

»

11

Vetëdjegia dhe e pamoralshmja

S

humë njerëz, nga qasje të ndryshme, mendojnë se kjo është kohë e një krize të madhe morale. Morali, ky kod vlerash që udhëheq zgjedhjet dhe veprimet e njeriut, zgjedhje që përcaktojnë qëllimin dhe trajektoren e jetës së tij, gjendet më i përmbysur se kurrë. Në një leksion të rrallë të mbajtur në Yale, Brooklyn College dhe Columbia më 1960, Ayn Rand i sheh shkaqet e kësaj zabullime morale tek altruizmi, që merr jetë pas vdekjes së misticizmit me Rilindjen Europiane dhe vdekjes së kolektivizmit me Luftën e Dytë Botërore. Për altruizmin vetja (interesi i vetes, ai personali) është e keqe dhe vetmohemi është standardi i së mirës. Qëllimi moral i ekzistencës është shndërrimi i nevojës së të tjerëve në çështje jetike dhe nga këtu shikimi i njeriut si një krijesë e sakrifikueshme. Parimi bazë i altruizmit është: njeriu nuk ka të drejtë të jetojë thjesht për hir të vetes, porse shërbimi ndaj të tjerëve është justifikimi i vetëm i ekzistencës së tij dhe se detyra, vlera më e lartë moralem është vetësakrifikimi. Duhet thënë se altruizmi nuk ka asnjë lidhje me mirësinë, dhembshurinë apo respektin për të drejtat e të tjerëve, përkundrazi, ai i bën të pamundura këto, duke qenë se përparëson vetësakrifikimin, vetëmohimin, vetëshkatërrimin apo vetëdjegien. Arsyet tokësore për ta shndërruar njeriun në një krijesë të sakrifikueshme nuk ekzistojnë, siç nuk ekzistojnë arsyet për ta shndërruar njeriun në një krijesë që jeton vetëm për të tjerët. Është kjo arsyeja pse shumica e vetësakrifikimeve apo vetëmohimeve janë forma proteste të murgjve budistë të Tibetit, Indokinës e Lindjes së Largët apo të njerëzve që mbrojnë kauza transhendentale. Fetë abrahamike (hebraizmi, krishterimi dhe islami) e ndalojnë vetësakrifikimin dhe pa dyshim

Nga Fitim Zekthi

edhe moralin altruist, ndonëse historia njeh raste kur ndjekës të këtyre feve, sipas (keq)kuptimit që i kanë dhënë ata vetë fesë, kanë kryer akte vetësakrifikuese. Megjithatë, te misticizmi, mbinatyrorja, joracionalja mund të gjenden shpjegime për moralin altruist dhe vetëmohimin. Tek tokësorja jo, nuk mundet. Për këtë shkak moralistët altruistë e shohin veten në një luftë të paprerë me arsyen. Arsyeja është: nuk do të kishte kuptim të numëronim filozofët apo epistemologët për këtë, aftësia që percepton, identifikon dhe bën bashkë lëndën që merret nga shqisat. Ajo përdor logjikën, art i identifikimit jokontradiktor, për të formuar abstraksione dhe koncepte mbi këtë lëndë. Pra, është e qartë se altruizmi e për pasojë vetmohemi nuk ka asnjë bazë logjike. Qytetërimi perëndimor

është mëkuar që prej Greqisë së vjetër me arsyen. Rilindja Europiane i dha atij forcën ta shndërrojë arsyen në mjetin që në njëfarë mënyre e përkufizon atë. Altruizmi ka për monument madhështor Bashkimin Sovjetik dhe të gjitha regjimet komuniste, ku askush nuk ka të drejtë të flasë për interes apo fitim personal, ku askush nuk mund të jetojë për veten e tij dhe ku viktimat kanë frikë të pohojnë se kanë të drejta. Kjo është forma totalitare e moralit altruist. Bashkimi Sovjetik, Shqipëria para 90-s, Kamboxhia dhe gjithë bota komuniste ishin trupëzim i plotë dhe literal i moralit të altruizmit dhe asnjë ideal të lartë nuk kishte korruptuar Stalini, Enver Hoxha apo Pol Poti, sepse e vetmja mënyrë se si mund të praktikohet plotësisht altruizmi ishin regjimet e tyre. Ky është morali i antilirisë dhe i antinjeriut, moral që u shfaq i dhunshëm dhe i turpshëm këto ditë kur shumë politikanë në Shqipëri nuk thanë asgjë veç lëvdatave për vetëdjegien e një grevisti urie dhe ndezjen e një tjetri, ish-të përndjekur të regjimit komunist. Lëvizja Kuqezi e quajti “një akt heroik, një akt të pashoq në mbrojtje të demokracisë”. Vetë grevistët thanë se akti ishte burrnor, se të gjithë ata do të vetëflijoheshin. Një luzmë artikujsh dhe opinionesh nuk gjeti asnjë fjalë për të dënuar këtë akt poshtërues për qenien njerëzore. Grevistët kanë të gjithë të drejtën e Zotit të protestojnë, të marrin atë që u takon, të jetojnë lirë dhe dinjitozë pas zeznajës që përjetuan nën tmerrin komunist, por aktet vetëvrasëse nuk kanë të bëjnë me kauzën. Ato janë thjesht bjerraditje dhe të gjithë duhet t’i dënojnë, t’i dënojnë fort si akte që fyejnë dhe përçmojnë qenien njerëzore. Askush nuk mund të vetëvritet për asnjë kauzë dhe për asnjë njeri, nuk ekzistojnë arsye të tilla, kurrë nuk kanë ekzistuar. Aktet e tyre janë vetëm drama personale, të drejtat e tyre janë të dhëna nga Zoti.

Celularët, SMS-të dhe Kodi Moral!?...

S

hpesh mendoj për zhvillimin e jashtëzakonshëm që ka pësuar elektronika këto vitet e fundit. I pabesueshëm. Interneti, imeilet, celularët, që na e kanë lehtësuar aq shumë jetën. E si do të bëja unë pa të gjitha këto? Në punën time do të isha i dështuar. Si mund të komunikoja me nipër e mbesa që enden Euopës? Lëre pastaj për kollajllëkun që të krijohet kur të duhet ndonjë mik a bashkëpunëtor për ndonjë punë apo thjesht për të biseduar pak! Një telefon dhe e gjen edhe në vrimë të miut po të jetë. Por përtej euforisë së madhe që më krijojnë këto aparate të mrekullueshme, filloj dhe mendoj për funksionet e tjera të tyre. Me gjithë mend që për punën dhe miqtë janë gjëra që nuk i blen as me flori, po për të dashuruarit? Mendoj për librat e klasikëve apo edhe ato më të vonët, kur nuk njiheshin fare celularët dhe emeilet, e megjithatë personazhet atje duket se nuk e ndiejnë fare mungesën e tyre. Dashuritë që përshkruhen janë nga më idealet. Princi i kaltër, që bëhet copë të bëjë për vete vajzën e ëndrrave të tij. E lodh trurin ditë natë se si t’i çojë një letër, që t’i tregojë se sa shumë e do, dhe me shumë stil ia çon letrën nga dritarja dhe pret diku në majë të pemës derisa ajo të shkruajë përgjigjen. E imagjinoni dot njeriun tuaj të zemrës të hipur në majë të pemës në pritje të një përgjigjeje nga ana juaj? Por jo, nuk ka sesi të ndodhë, sepse sot janë celularët, emeilet. Sa njerëz janë dashuruar vetëm me emrile, kanë shkëmbyer fjalë pa fund me njeriun që nuk e kanë parë kurrë! Po sikur të jetë mashkull e të ngjallë emocione sikur është Julia Roberts? Për mua bota virtuale është mjaft e gënjeshtërt kur përdoret për punë zemre. Ai të thotë “jam 25 vjeç”, por mund

Nga Agim DOÇI

të jetë 50 dhe ti rri e harxhon orë të tëra duke përfytyruar pamjen e tij ashtu si ta ka përshkruar ai, duke i veshur vetes cilësi të Brad Pitt. Por ky është rasti më i mirë, sepse mund të jetë edhe një mikja jote, që po tallet me ty, sepse e ka parë që je në krizë për të pasur një lidhje. Ndërsa me SMS-të ka më shumë gallata. Kjo është shpikja ideale për meshkujt që vdesin të gënjejnë. Para pak kohësh më kanë treguar historinë e një feministi, maniaku, që kishte 4 lidhje paralele, të cilat i mbante gjallë falë celularit, por sidomos falë SMS-ve. Njëherë ky maniaku po bisedonte me SMS me tri të dashura përnjëherësh, mirëpo e humbi fillin e, meqë bisedat ishin të ndryshme dhe ai përgjigjen e njërës ia dërgonte tjetrës, krijoi një situatë shumë qesharake, nga e cila doli me shumë dinakëri. Po ky, “Kasanova”, bënte edhe një marifet tjetër. Ngaqë përtonte t’i shkruante të gjitha të dashurave, kishte 4 SMS të gatshme në celular: një që ia dërgonte të gjithave në mëngjes me tekstin: “Mirmëngjes, shpirt, si fjete mbrëmë? Unë të kam parë edhe në ëndërr”; një paradite: “Çfarë po bën zemër? Unë jam deri në fyt me punë, por mendjen e kam veç tek ti”; një pasdite: “U lodha zemër, do të takohemi?” (kjo për atë që kishte radhën); dhe një në darkë: “Gjumë të ëmbël, shpirti im, të dashuroj pafundësisht”. Njëherë qëlloi që dy nga këto vajza të njiheshin dhe po pinin nga një kafe bashkë. Ishte ora e SMS-së së paradites. Kur ia beh njërës: “Çfarë po bën zëmër? Unë jam deri në fyt me punë, por mendjen e kam veç tek ti”. Kur nuk kalojnë 10 sekonda dhe po ai mesazh edhe tjetrës. Dhe shoqet, të lumtura për vëmendjen e të dashurve (që në fakt ishte një) dhe përkujdesjet, ia shohin njëra-tjetrës mesazhet,

njësoj dhe të dërguara nga një numër celulari. U shkulën flokësh dhe përjetësisht u ndanë...Dhe të gjitha fajet i ka ky dreq aparati, që i prishi njerëzit. Në kohën e princërve të kaltër, edhe po të doje, nuk mund të mbaje disa të dashura, katër, p.sh. Mendoni të shkosh te secila me nga një letër, të gjesh një pemë ku të kacavirresh dhe të presësh derisa secila prej tyre të të kthejë përgjigje. E kuptoni, prandaj në atë kohë dashuritë ishin të pastra, të sinqerta. Mirëpo kjo mungesa e komunikimit jo gjithmonë ndikon për mirë. P.sh., mendoni sikur në kohën e Romeos dhe të Zhulietës të kishte pasur celularë. Prifti do t’i thoshte Romeos në celularë se Zhulieta “ka pirë thjesht një hap gjumi” dhe ai, kur të kthehej, do priste sa t’i zgjohej e dashura. Kështu do të ishte evituar ajo tragjedi, që ka shekuj që na shkul duke qarë. Ja, pra, ku doli, që edhe për të dashurit kjo botë elektronike ndodh që të të shpëtojë nga vdekja, megjithëse shumë pak Romeo ka sot në mijëvjeçarin e ri. Ndërsa si ai që ju tregova më lart ka sa të duash. Duhen apo nuk duhen, sa punë bëjnë e sa punë prishin, nuk e di me siguri. Di vetëm që falë këtyre “hallateve” është gjallëruar goxha aktiviteti i ca meshkujve mashtrues. Madje, një zonjë e moshuar, që kishte qenë partizane, më tha: “Ah, të kishim celularë kur dolëm malit, nuk do na vriteshin shokët! Kishim celula. Ato celula të mallkuara bënë kërdinë! Na iku rinia pa celularë. Ndoshta dhe Lufta e Tretë mund të shpërthejë nga këta dreq celularësh... nga celularët dhe nga tenderat, të keqen nëna!” Nuk dimë si të themi, jetojmë në epokën e lulëzimit elektronik apo në atë të lulëzimit të horrave? Paguajmë fatura të kripura të katër operatorëve të telefonisë celulare, ama shokët nuk na vriten.

Mendimet e shprehura në faqet e opinioneve nuk shprehin domosdoshmërisht politikën redaksionale të gazetës


12

« thashetheme vip

E premte 12 tetor 2012 •

Emina Çunmulaj krijon një agjensi modelesh

Rita Ora shan të motrën,

e quan “bushtër”

Blerim Destanin nuk e josh Adelina Tahiri Nëse bukuroshja Anxhela Martini u lakua si femra më e fokusuar gjatë ditëve të kulturës dhe promovimi i dokumentarit “Dear Albania”, mashkulli që ra më tepër në sy ishte aktori Blerim Destani. Me sa duket, pamja dhe simpatia e tij josh shumë edhe femrat e shou-bizit, por në këto foto shfaqet sikur nuk e përfill këngëtaren Adelina Tahiri, madje ai e ka mendjen diku tjetër, ndërsa këngëtarja mundohet ta provokojë aktorin simpatik.

Jonida Maliqi, si gjithmonë “fashion” Prej kohësh, këngëtarja Jonida Maliqi ka marrë nofkën “Diva e modës në Shqipëri”. Këtë e tregoi më së miri edhe në prezantimin e dokumentarit të Eliza Dushkut. Ndaj shumëkush është i sigurt në atë çka vlerëson se: “Jonida së bashku me bashkëshortin, Gentin, përbëjnë çiftin ideal”.

Tuna zgjedh të vishet kuqezi Enkas për eventin “Tirana Art Days”, duket se këngëtarja e mirënjohur Altuna Sejdiu, ose siç njihet nga të gjithë si Tuna, ka zgjedhur të kombinohet me ngjyrat e flamurit kuq e zi. Fustani i kuq, i kombinuar me këpucët e zeza, duket se janë sa patriotik aq edhe trendi.

Pasi ka sfiluar e pozuar për çdo stiliste e firme të njohur në botën e modës, tani Emina ka vendosur të krijojë agjencinë e saj të modeleve, e cila do të mbajë emrin “Emina Models”. Kjo agjenci do të fillojë funksionimin së shpejti e do të prezantojë modelet e saja jo vetëm në Amerikë, por dhe në mbarë botën.

R

ita Ora ka treguar shumë shpesh se është shumë e lidhur me familjen e saj. Prandaj edhe para publikut ka prezantuar familjen e saj disa herë përmes fotografive të ndryshme. Sipas faqes së saj sociale në Twitter, Rita ka publikuar një foto të motrës së saj, Elenës, por me një mbishkrim paksa të çuditshëm. “Nuk mund ta besoj sa bushtër e keqe është”. Nëse e ka shkruar vetë Rita, e ka prishur shumë. Dhe faktet flasin se është vetë ajo, që ka shkruar aq rëndë për motrën e saj: “Motra ime Elena Ora. Unë nuk mund ta besoj se sa e keqe është kjo kurvë”. Faqja zyrtare në twitter e Rita Ora lajmërohet në faqen zyrtare të internetit që këngëtarja e njohur e ka, duke konfirmuar kështu se teksti i dalë në rrjetin social është në përgjegjësi të vetë vajzës shqiptare që ka bërë famë në Angli dhe në botë. Në twitter Rita ka shkruar: “My sister Elena Ora. I cant’ believe how bad this bitch is”, – Motra ime Elena Ora.

Bleona Qereti së shpejti me videon “Pass Out” Bleona Qereti ka treguar se momentalisht është duke përfunduar montazhin e videoklipt të këngës “Pass Out”, që vjen si një përzierje ritmesh. Pas turneut mbarëshqiptar, këngëtarja më në fund pas disa vitesh do t’i kthehet edhe ekraneve me një videoklip të ri muzikor aq të shumëpritur.

Rita Ora, e lumtur me jetën luksoze që bën Këngëtarja Rita Ora po jeton ëndrrën e madhe të shumë këngëtareve, të tjerë në moshën e saj dhe më të mëdhenj. Ajo tashmë njihet si yll botëror dhe me këtë rast edhe jeta e saj është si e një ylli. Ajo me gjithë modestinë e saj, tregon se di ta shfrytëzojë dhe ta jetojë këtë mundësi të madhe që i është ofruar. Një nga këto të mira që i janë ofruar kanë të bëjnë edhe me hotelet luksoze ku ajo qëndron shpesh e që, sipas saj, nuk janë aspak të ngjashme me ato ku ka shkuar më parë. “Më e mira është që tani kur më duhet të vendosem në një hotel, e di se do të mund të pushoj ose punoj pa më shqetësuar askush e asgjë. Më parë muret e dhomave ishin aq të hollë, saqë shumë lehtë i dëgjoja të tjerët duke bërë dashuri”, – ka thënë Rita. Rita është duke promovuar albumin e saj në botë dhe së fundmi ka qenë në Australi dhe Japoni.

Dafina Rexhepi pret të publikojë “Tash”

Dafina Rexhepi ka qëndruar pak si nën radar kohët e fundit, por kjo s’do të thotë që ajo nuk po punon. Përkundrazi, këngëtarja ka kënduar këtë verë në mbarë diasporën shqiptare dhe së shpejti do të rikthehet me një videokëngë të re, e cila titullohet “Tash”. Kjo video do të fillojë dhe realizimin e një sërë projektesh të reja për të cilat këngëtarja ka kohë që punon, por që ende nuk ka preferuar t’i bëjë të ditura publikisht.


thashetheme vip • E premte 12 tetor 2012

»

13

Elhaida Dani kopjon Jonida Maliqin eri më dje askujt nuk do t’i binte në mendje sesi pozon, reagon, D apo sesi është një sjellje e saj. Por

qëkurse ajo mori trofeun e edicionit të fundit të “Top Fest”, nuk është aspak më një njeri i zakonshëm. Kështu që është më se e qartë që vëmendja e fansave, e ndjekësve dhe e medies ndaj saj është e madhe tashmë. Dhe ajo duhet të jetë koshiente, e vëmendshme ndaj këtij fakti. Kështu vetëm dy ditë më parë mësuam se fituesja e “Top Fest 9?, Elhaida Dani, ka përfaqësuar Shqipërinë në edicionin jubilar të 10-të të Festivalit të Pop Muzikës “Silver Yantra” që u mbajt në qytetin Veliko Tarnovo të Bullgarisë, ku është vlerësuar edhe me çmimin e madh “Grand Prix” që ajo me krenari

e ka prezantuar në faqen e saj në “Facebook”. Lajm ky, i cili bëri që faqja e saj të shihej dhe vëzhgohej edhe më shumë nga kureshtarët. E ndërsa lexuam lajmin, pamë edhe fotot e Elhaidës, ku ajo e profilit na u duk një “déjà vu”‘. Në fakt, kishim të drejtë, se ajo çfarë pamë ishte një imazh i fiksuar mirë në mendje e jo një iluzion. Kështu, fotoja kryesore e profilit të kampiones aktuale të “Top Fest”, është as më shumë e as më pak, por një kopje e një seti fotografik të realizuar rreth 2 vite më parë, për një kopertinë reviste nga këngëtarja Jonida Maliqi. Siç shihet qartë, të dyja fotot kanë ngjashmëri dhe janë identike në kompozim dhe ngjyra, madje edhe poza e këngëtarëve është pothuaj iden-

tike. Nga ana tjetër, nëpërmjet kësaj ngjashmërie flagrante kuptojmë se e ashtuquajtura ikona e modës dhe fashionit në Shqipëri, Jonida Maliqi, ka filluar t’u shkurtojë punë kolegeve të saj këngëtare, duke i frymëzuar në stil dhe prezantime tek publiku. Seti i realizuar 2 vite më parë për kopertinën e revistës “Psikostil” mban autorësinë e fotografes Edvina Meta, ndërsa kësaj here këtë riprodhim për Elhaida Danin e ka realizuar “Sola Photography”. Elhaida, përpara konkurrimit në “Top Fest” ka qenë pjesëmarrëse dhe fituese në talent show-n “Akademia e Yjeve” transmetuar në televizionin “Klan”, ndërsa prezantimet e saj sporadike nuk linin vend të flitej për talentin e saj në vokal.

Arlind Balija

me modelen e njohur Albana Guri

Linda

zhvishet ‘e gjitha’, vishet me ‘censurë’!

Tuna e lëpin… Tuna ka postuar një fotografi provokuese në FB duke e lëpirë mbase sipas pamjes që shihet akulloren. Dhe në foton e postuar në rrejtin social ka shkruar “kush mërzitet” (who cares).

“E di që jam e çmendur dhe dua të vazhdoj në këtë rrugë… Unë nuk jam e zakonshme, kështu që mos prisni të jem”. Kështu ka shkruar këngëtarja Linda Halimi në mesazhin që i ka bashkangjitur një fotografie të re të postuar në profilin e saj në Facebook, ndërsa me një “etiketë” mbi gjinj, ajo shkruan “E Censuruar”. Halimi shfaqet shumë në formë dhe me linja vërtet për t’u pasur zili. Me sa duket terapia e dobësimit në qendrën e saj të çelur në Prishtinë për këtë punë, ka funksionuar për mrekulli, së pari për vetë artisten nga Kosova. Këngëtarja Linda Halimi, duket se ka kaluar nën një “metamorfozë” të veçantë për të na ardhur ndryshe në pamjen dhe trupin e saj, padyshim më në formë se kurrë.

Vesa Luma: Turp për ata këngëtarë që bëjnë klikime false Këngëtarja Vesa Luma, disa ditë pas fejesës me reperin Big Basta, ka folur në lidhje me debatin për “like” dhe klikimet false në youtube.com, duke thënë se është turp për ata që bëjnë gjëra të këtilla. “Turp për të gjithë ata që abuzojnë me videot muzikore. “Muzika dhe dashuria janë dy gjëra që nuk shkojnë më zor. Miliona klikime false!”, është shprehur këngëtarja në Twitter.

Rineta Maliqit i pëlqen... Ajo është një adoleshente shqiptare, e cila ka realizuar një këngë që i përshtatet moshës së saj me ritme pop! Me ritme plot jetë e variacion, Maliqi shfaqet ndryshe nga ekstravagancat “në modë” të kohëve të fundit. Kënga e saj, “Më pëlqen” duket të jetë identike me llojin e këngëve pop që destinohen të jenë hit në radiot amerikane e mbase kjo këngë do të jetë një prej tyre duke sjellë njëfarë suksesi te artistja e re.

Ë

shtë vetëm 18 vjeç dhe quhet Arlind Balija, jeton në Mitrovicë, por ka lindur në Gjermani dhe është një nga modelët më simpatik shqiptar dhe i kërkuar për të qenë imazh i shumë bizneseve falë dukjes së tij. Ne mësuam se kohë më parë ai ka realizuar disa foto me topmodelen e njohur shqiptare, Albana Guri, ku siç

e shihni edhe në këtë foto “hot” ata duken mirë pranë njëri-tjetrit. Çfarë ka ndodhur pas këtyre fotove mes mitrovicasit dhe modeles që jeton në Zvicër, nuk e dimë, por Arlindi çdo ditë ka ftesa nga shumë agjenci të ndryshme dhe firma të njohura jo vetëm shqiptare, por edhe të huaja për të qenë pjesë e tyre.


14

« gossip

E premte 12 tetor 2012 •

Ja si mund të funksionojë një

lidhje në distancë

Beyonce nuk do që Jay-Z të ndihmojë Rihannan Beyonce është e shqetësuar për Jay-Z, i cili e mbron Rihannan, pasi sjellja e saj është si një rreth vicioz, që del gjithmonë jashtë kontrollit dhe se nuk ka rrugëdalje. Dhe ky reagim vjem pas disa javëve jo shembullore të Rihannas e cila, është parë duke vjellë në skenë, duke i dërguar mesazhe ish të dashurit të saj abuziv Chris Brown dhe duke postuar në tëitter foto jo të hijshme me stripstiste. Një burim i afërt me Beyonce thotë: “Beyonce i ka thënë Jay-Z se Riri është përtej shpresës dhe se ky nuk është problemi i tyre. Ajo dëshiron që Jay të mbajë distancë. Beyonce është e sigurt që kjo dramë do të vazhdojë gjatë, dhe njerëzit lëndohen kur e shikojnë se ajo nuk do të rritet”.

Richard Gere “gjuan” hapur gruan e tjetrit Richard Gere është përzënë nga një restorant pasi po flirtonte hapur me gruan e një personi tjetër, i cili është nxehur keq dhe për pak sa nuk e ka goditur aktorin e famshëm. Sipas ‘Neë York Post’, 63-vjeçari nuk ia ka ndarë sytë gruas gjatë një darke në një restorant të Nju Jorkut e më pas ka shkuar në tavolinën e saj. “Gruaja ishte në një tavolinë me shumë persona dhe Richard nuk e dinte që mes tyre ishte edhe bashkëshorti i saj. Ai shkoi tek tavolina dhe filloi t’i fliste e në këtë moment ndërhyri burri duke i thënë që të largohej menjëherë. Gere nuk ia vuri veshin dhe vazhdoi t’i fliste në vesh bjondes deri sa vendosi vetë të largohej. Burri e ndoqi nga pas për tu siguruar se Richard ishte larguar dhe për pak sa nuk u kapën me duar”, theksoi një burim anonim për ‘Neë York Post’. Ndërsa varianti i zëdhënësit të aktorit hollivudian është ky: “Incidenti është keqinterpretuar. Richard Gere ndaloi në tavolinën tjetër për të përshëndetur disa të njohur dhe pas disa batutave u largua.”

West fiton 6 çmime Bet Awards Kanye West ka fituar gjatë shpërblime në 2012 BET Hip Hop Awards, pavarësisht se nuk u paraqit në ceremoninë e ndarjes së çmimeve. Reperi, i cili ishte i nominuar në 17 kategori, u nderua me çmimet Stili më i Mirë i Hip Hopit dhe Producenti i Vitit. Bashkëpunimi i tij me Jay Z, “N**gas in Paris”, u emërua Kënga e vitit, si edhe “hurma më e Mirë e Klubeve, ndërsa albumi i tyre “Watch The Throne” u votua Cd-ja e Vitit.

K

ur personat që duhen jetojnë përkohësisht larg njëritjetrit, nevojitet një mund më i madh që të ruhet lidhja. Ne një lidhje të këtillë, që zakonisht quhen lidhje në distancë, personi që e doni do t’ju mungojë pjesën më të madhe të kohës, gjë që ka anën e vet pozitive në atë se, kur takoheni, dashuria juaj është shumë intensive, por ka shumë anë të tjera negative; ku më kryesorja ndër to është fakti se nuk mund të shiheni shpesh, sikur çiftet tjera “normale”. Nëse ka anë të tjera pozitive ato mund të kenë të bëjnë edhe me faktin se, duke jetuar larg, nuk do të vëreni, apo do të vëreni shumë më pak anët negative të personit të dashur. Falë teknologjisë së sotme, sikur p.sh. me SMS,“Skype”,“Gtalk”, apo“Facebook”, komunikimi është më

i lehtë, por prapëseprapë mendojnë se disa këshilla megjithatë janë me vend. 1. Mos u kufizoni vetëm në biseda telefonike, mesazhe, apo e-maila. Komponenti vizual po ashtu ka rëndësi të madhe. Aty është “Skype”, i cili ofron mundësinë që ta shihni njëri-tjetrin pa problem. 2. Meqë jeni me kilometra larg njëritjetrit, çdo mëngjes dërgoni midis vete porosi të tilla, si: “Mirëmëngjesi! Zgjohu, bukuroshe e fjetur!”, apo “Sapo u zgjova dhe mendja menjëherë më shkoi te ti”! A mund të ketë fillim më të mirë të ditës? 3. Kur të bashkoheni, mos u ndjeni nën presion që ta planifikoni kohën e lirë së bashku deri te detajet më të imëta. Kuptojmë se doni që të rrini sa më

shumë bashkë, por mos u ngarkoni me plane të shumta. Lëni vend edhe për pak spontanitet. 4. Pasi që ta shikoni emisionin/serinë tuaj të preferuar, komentojeni atë edhe kur jeni larg njëri-tjetrit. Ndoshta nuk besoni, por një gjë e tillë mund t’ju bëjë që të ndiheni më afër sesa që jeni në të vërtetë. 5. Mundohuni që të keni një vetëbesim sa më të madh, duke mos iu dorëzuar dëshirës për ta kontrolluar personin e dashur në çdo hap, duke mos dyshuar në çdo shok/shoqe të re që ia shihni atij/asaj në “Facebook”. Nëse bëhet fjalë për një lidhje të vërtetë të dashurisë, atëherë mendojmë se ia vlen i tërë mundi që ajo të ruhet edhe derisa jeni larg njëri-tjetrit. Prandaj, mos t’ju dhimbset mundi, sepse ai do t’ju shpaguhet.

Toyota tërheq 7.4 mln Yaris, Corolla dhe Camry

Bruce Willis nis xhirimet e “RED2” Bruce Willis ka nisur xhirimet e pjesës së dytë të filmit RED. Aktori është parë në Paris për skenat e “RED 2” së bashku me aktorët John Malkovich dhe Mary Louise Parker. Në këtë film, protagonisti i sagës ‘Die Hard’ interpreton rolin e një ish-agjenti sekret, i cili mbledh të gjithë pjesëtarët e skuadrës së tij të vjetër pas kërcënimit nga një vrasës. Filmi i ri do të ketë në kastin e aktorëve edhe Catherine ZetaJones, Helen Mirren, Anthony Hopkins dhe David Thewlis. Edhe pse po shkon drejt të gjashtëdhjetave, Bruce Willis vazhdon të jetë shumë i preferuar në industrinë kinematografike. Këtë vit ka marrë pjesë në gjashtë filma, ndërsa në vitin 2013 ka “prenotuar” deri tani katër filma, duke përfshirë edhe RED 2. Një nga filmat e ardhshëm do të jetë edhe ‘Die Hard 5’, ku do të jetë sërish polici John McClane.

Gjiganti japonez i automobilave, Toyota kërkoi vullnetarisht grumbullimin e 7.4 milion makinave të prodhuara prej saj për shkak të një avarie në hapjen e dritareve. Rikthimi i makinave përfshin kryesisht tre modele, Yaris, Corolla dhe Camry. 1.39 milion makina do të rikthehen në Europë, 2.47 në Shtetet e Bashkuara dhe 1.4 milion në Kinë, ndërsa pjesa tjetër e 7.4 do të plotësohet me modelet që dyshohet se kanë të njëjtën avari në Kanada, Australi dhe Azi. Kompania japoneze saktëson se nuk ka patur asnjë të lënduar apo të vdekur nga avaria në fjalë dhe se të prekura mund të jenë edhe modelet e tjera të prodhuara mes 2005 dhe 2010. Ky do të jetë rikthimi më i madh i automjeteve që nga viti 1996, kur Ford po për cështje defektesh rigrumbulloi 8 milion makina.


gossip • E premte 12 tetor 2012

»

15

Scarlett Johansson:

Blake Lively ma rrëmbeu “nga dora” bashkëshortin Lindsay Lohan

përballje të dhunshme me të ëmën

Familja e Lohan gjendet në luftë. Lindsay Lohan ka patur një debat të fortë me nënën e saj pasi u larguan në orët e para të ngjesit nga një klub. Debati ka filluar brënda në makinë dhe ka agravuar kur ato kanë arritur në shtëpi. Burimi tregon se debati u shndërrua në përleshje fizike. Debati kryesor i çwshtjes ishin diskutimet rreth një shume 40.000dollarë që Lohan ia ka dhënë të ëmës Dian. Ajo i ka telefonuar babait Michael, se nuk mund të durojë më. Michael ka treguar për Radaronline se Lindsay ishte histerike dhe shumë e mërzitur në ato momente, duke i thënë se e ëma Dina është duke e shkatërruar atë. Lindasay i ka sugjeruar të ëmës që të trajtohet në një qëndër rehabilitimi, pasi ajo dyshon se ajo është përdoruese e drogës dhe alkolit. Lohan i ka bërë të ditur Dinas se nuk do ta shoqërojë më në lokale pasi ajo duhet të fillojë të sillet më shumë si nënë se sa si shoqja e saj. Ajo ka kërkuar ndihmën e të atit për ta ndihmuar me çështjen.

Affleck ruan kontaktet me Jennifer Lopez

A

ktorja e bukur Scarlett Johansson, e cila është shkurorëzuar nga Ryan Reynolds një vit më parë, nuk e ka pritur mirë lajmin e martesës së tij me Blake Lively. Në fakt, ajo dyshon se ai e ka tradhtuar me Blake derisa ata ishin ende të martuar dhe është habitur shumë nga martesa e tyre, raporton “ShowbizSpy”. “Jashtëzakonisht shumë është zemëruar në lidhje me këtë dhe në një farë mënyrë ajo beson se Blake ia ka rrëmbyer Ryanin, sepse problemet e martesës së tyre filluan pikërisht në kohën kur ai xhironte filmin”Greeen Lantern”. Lajmi i martesës së tyre, pas vetëm një vit lidhjeje, e kanë bërë të çmendet atë”, tha një burim i afërt me çiftin. Siç ka konfirmuar për revistën “People” javë më parë një burim i afërt me çiftin, aktorët u martuan në një qytet të vogël pranë Charlestonit. Disa këngë në këtë dasmë i këndoi edhe rokerja Florence Welch e bendit “Florence and Machine”, e cila është një mikeshë e mirë e aktores së serialit “Gossip Girl”. Para Reynoldsit, i cili tashmë ka lënë prapa martesën me aktoren Scarlett Johansson, aktorja 25-vjeçare ishte në lidhje me aktorin e filmit “Titanic”, Leonardo di Caprion.

Pas ndarjes me Jennifer Lopez 8 vjet më parë, Ben Affleck është rrëfyer se ai ende ruan kontakte me këngëtaren, por shpjegon se kjo është vetëm në mënyrë shoqërore. “Marrëdhënia që ne kemi nuk është në atë mënyrë që Jennifer të mbështetet tek mua për këshilla, por përgëzojmë njëri-tjetrin për sukseset e arritura. Aktori 40-vjeçar u takua me Jennifer në filmin “Gigli”, dhe fill pas kësaj u lidhën bashkë. Por sëbashku i dhanë fund lidhjes në Janar të 2004.

Victoria pret fëmijën e pestë?

Angelina Jolie dhe Brad Pitt u dashuruan me çajin anglez Çifti i cili tashmë është kthyer në Hollivud, u fiksuan pas kupave të çajit anglez. E dihet që anglezët njihen për humorin e hollë që i karakterizon dhe për çajin e famshëm. Ata u kthyen në një shijues të mirë çajit, krysisht të çajit Yorkshire. Angelina paketoi një valizhe të tërë me sende të marra nga Anglia. Ajo tregon se Brad nuk di të bëjë një çaj të mirë, ai e bën atë të bardhë.

Këngëtarja dhe stilistja, Victoria Beckham së shpejti do të sjellë në jetë edhe një tjetër fëmijë, vetëm 15 muaj pasi ka lindur vajzën Harper Seven.Sipas faqeve të thashethemeve, bashkëshortja e futbollistit David Beckham është sërish shtatzënë, transmeton BW. Burime të Hollywoodlife thonë se ajo po merr vitamina shtesë dhe nuk pi alkool. Çifti i famshëm britanik tashmë ka katër fëmijë, Brooklyn (13-vjeçar), Romeo (9-vjeçar), Cruz (7-vjeçar) dhe Harper (1-vjeçare).


16 Emri I Pronarit Abdulla Beqir Shabani Abdulla Mujo Duli Abdullah Dibra Abdullah Hebovija Abdullah Hebovija Abdullah Qazim Durresi Abdullah Shuajp Fani Abdyl Mustafa Abdyl Qazim Kruja Abdyl Zeqir Harifi Abedin Kadri Hasmujaj Abibe Belul Bedini Adem Kulla Adem Zhabjaku Adem Zhabjaku Adem Caf Faci Adem Cub Kulla Adem Eljaz Zhabjaku Adem Enver Bekteshi Adem Haxhi Gjatoja Adem Haxhi Gjatoja Adem Haxhi Hasmuja Adem Muho Gerçari Adem Muho Gerçari Adem Reshit Delija Adem Selman Kopliku Adem Shaqir Myzyri Adem Shaqir Myzyri Adem Smajl Turkaj Ademir Medi Xama Adil Hashim Sula Adil Qemal Alibali Adil Qemal Alibali Adil Qemal Alibali Adil Shefqet Beqiri Adile Adem Hyseni Adile Murat Llukaçej Adli Koçi Adlije Caf Hoxhaj Adlije Ismail Strinaj Adlije Jakup Lacej Admir Bashkim Jegeni Admir Sul Kruja Adnan Bedri Hoti Adnan Hilmi Cocja Adnan Remzi Quku Adnan Remzi Quku Adnan Remzi Quku Adnan Xhelal Kombi Adnand Prizrendi Adnand Maliq Gruda Adnand Musa Ballstani Adnand Nazmi Kalaj Adrian Kopshti Adrian Uraj Adrian Uraj Adriana Bajraktari Adriana Muja Adriana Hasan Kruja Adriana Lipe Kraja Adriana Osman Kacerja Adriana Zyhdi Jahaj Adriano Gjin Lleshi Adriatik Zeka Aferdita Duli Aferdita Karini Aferdita Asim Hysaj Aferdita Bahri Dushi Aferdita Bahri Xhekaj Aferdita Enver Drenova Aferdita Haki Kraja Aferdita Isa Boshnjaku Aferdita Ramadan Rexhepi Aferdita Ruzhdi Mero Aferdita Sadetin Metani Aferdita Shaqir Piranej Aferjona Njazi Lohja Afrim Pjeshka Afrim Muhamet Kali Afrim Ragip Halluni Afrim Ragip Halluni Afroviti Mihal Koliqi Age Lleshaj Age Mark Stomici Age Ndue Simoni Agetina Bardeli Agetina Bardeli Agetina Bardeli Agetina Bardeli Agetina Bardeli Agetina Bardeli Agetina Bardeli Agim Agu Agim Barsaku Agim Dervishi Agim Dervishi Agim Jakupi Agim Jegeni Agim Kadija Agim Neziri Agim Ali Bushaj Agim Ali Golemi Agim Elez Galica Agim Haki Mlloja Agim Haki Temali

« hipotekat Agim Hali Gucija Agim Halim Metollari Agim Hamdi Haxhagiq Agim Hasan Jubani Agim Hekuran Musollari Agim Hivzi Jegeni Agim Ivzi Jegeni Agim Ivzi Jegeni Agim Jonuz Doçi Agim Man Lumaj Agim Man Lumaj Agim Muharrem Kollciu Agim Muharrem Musa Agim Musa Kraja Agim Mustaf Pirani Agim Nezir Krasniqi Agim Nikoll Lesaj Agim Nuro Dervishi Agim Nuro Dervishi Agim Nuro Dervishi Agim Qamil Beqiri Agim Rexhep Berohiti Agim Riza Ruçi Agim Rustem Halaj Agim Shaban Metani Agim Shaban Metani Agim Shefqet Medja Agim Shuqo Ivziku Agim Ymer Ademi Agime Kruja Agime Brahim Kraja Agime Hamdi Dibra Agime Haxhi Kastrati Agime Nazim Shqarri Agime Ramazan Neziri Agime Riza Jukni Agime Smajl Beqiri Agime Ymer Metani Agostin Bep Paloka Agostin Zef Voci Agron Çela Agron Çela Agron Osmanaga Agron Bajram Elbasani Agron Bajram Fishta Agron Beqir Osmanaga Agron Elez Çela Agron Elez Çela Agron Fadil Sulejmani Agron Fehmi Mesi Agron Hamdi Daka Agron Hamza Tafilica Agron Ibrahim Canga Agron Naim Nutaj Agron Qazim Nikshiqi Agron Sadik Kurtalija Agron Sali Boshku Agron Shaqir Alla Agron Sheuqet Qereqi Agron Shuajp Gruda Agron Skender Yzeiri Agron Smail Smajli Agron Smajl Smajli Agron Smajl Smajli Agron Xhem Brija Agron Xhevdet Kallugjeri Ahmet Heqimi Ahmet Kryeziu Ahmet Kryeziu Ahmet Kryeziu Ahmet Kryeziu Ahmet Kryeziu Ahmet Lekaj Ahmet Ali Aliaj Ahmet Emin Bushati Ahmet Emin Bushati Ahmet Emin Bushati Ahmet Emin Bushati Ahmet Halit Zaganjori Ahmet Hysen Kokiçi Ahmet Hysen Lekaj Ahmet Nasuf Kollishnja Ahmet Qazim Çaushi Ahmet Shaban Gruda Ahmet Shefqet Rako Ahmet Taip Bekteshi Ahmet Xhemal Boshnjaku Ahmet Zenel Ulaj Aida Enver Trimaci Aida Florenc Tare Aida Hamza Beqiri Aida Muhamet Shefkiu Aida Muhamet Shefkiu Aida Petrit Garuci Aida Reshit Vulaj Aida Sabri Dushi Aida Tomor Kopliku Aimir Tomor Osmani Aishe Beci Aishe Beci Aishe Beci Aishe Bajram Nesiti Aishe Beqir Bajraktari Aishe Beqir Bajraktari Aishe Beqir Bajraktari Aishe Hajdar Quku

E premte 12 tetor 2012 •

Hipotekat:

Emrat e pronarëve të Shkodrës që u verifikohen dokumentat

Z

yra e regjistrimit të pasurive ka publikuar listën e personave që duhet të verifikojnë pasurinë e tyre në hipotekë. Në njoftimin e misur për këtë qëllim thuhet “Qeveria Shqiptare ka iniciuar Projektin e Administrimit dhe Menaxhimit të Tokës (LAMP-A2.2/TS/FR/ ICB-01). Si pjesë e këtij projekti, në Shqipëri po ndërtohet Sistemi i Ri i Regjistrimit të Pasurive të Aishe Rexhep Boshti Aishe Riza Celepija Akilin Paskual Verrisha Alb Konfeksion Sh.P.K Alban Abdullahi Alban Troshani Alban Hamdi Bala Alban Hasan Ujkashi Alban Perlat Zverku Alban Ramadan Prroni Alban Ramiz Shpuza Alban Sabri Kuci Alban Tonin Deda Albana Dilaver Zagolli Albana Fejzullah Borici Albana Hysen Muleksha Albana Hysen Muleshka Albana Isa Hafizi Albana Nazmi Duraj Albana Pal Paplekaj Albana Ramadan Mulashkaj Albana Vehbi Fishta Albert Zoto Albert Jake Shiroka Albert Kel Naraçi Albert Mark Puna Albert Prel Ducaj Albert Sali Lame Albert Sali Lami Albert Zeqir Gjikondi Albina Gjon Bushati Albkonf Sh.P.K. Aleksander Babani Aleksander Babani Aleksander Curraj Aleksander Mirashi Aleksander Preldakaj Aleksander Fako Agaj Aleksander Luigj Urbani Aleksander Mark Toma Aleksandra Tom Pasko Aleme Buto Sekniqi Alesander Ndoc Vilaki Alfons Coba Alfons Kel Vata Alfred Shytani Alfred Dede Dokaj Alfred Marash Pylli Alfred Pjeter Miculi Ali Begani Ali Fregja Ali Frexha Ali Frexha Ali Frexha Ali Frexha Ali Frexha Ali Frexha Ali Kraja Ali Kraja Ali Kraja Ali Zjarmi Ali Zmijani Ali Zmijani Ali Adem Nikshiqi Ali Bajram Canaj Ali Beqir Rexha Ali Brahim Burgaj Ali Dul Dinja Ali Elez Galica Ali Fadil Shtalbi Ali Hajdar Nishani Ali Halil Plisi Ali Halil Tula Ali Hysen Rahova Ali Hysen Rahova Ali Hysen Rahova Ali Jonuz Kullolli Ali Muharrem Kraja

Paluajtshme bazuar në Ligjin Nr. 33/2012, i datës 21. 03. 2012 “Për regjistrimin e pasurive të paluajtshme”. Baza e këtij sistemi krijohet nëpërmjet procedurës së Regjistrimit Fillestar të Pasurive të Paluajtshme nën drejtimin e Kryeregjistruesit të Shqipërisë. Në vijim të ndërtimit të Sistemit të Ri të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, Zyra Qendrore e Regjistrimit të Pasurive të Palu-

Ali Muharrem Kraja Ali Musa Muleshka Ali Ragip Dividi Ali Rushit Mali Ali Sabri Gjobalej Ali Selim Djala Ali Selim Frexhaj Ali Shaban Zagonjori Ali Shuajp Fani Ali Teki Xhinoli Ali Xhemal Hoxha Alida Rexhep Fishta Alida Xhavit Dyca Alim Fahri Durra Alkana Astrit Diliallisi Alket Mubareq Dizdari Alketa Agim Hoti Alketa Jonuz Tola Alma Miloti Alma Orozi Alma Bedri Kraja Alma Berhan Dracini Alma Fahri Shkrepanja Alma Jnjac Temali Alma Shefik Berdica Altin Puka Altin Salihi Altin Ali Beqiri Altin Gezim Vinjaraj Altin Hysen Miloti Altin Lec Zefi Altin Ndue Malaska Altin Refik Kali Altin Refik Kali Altin Tare Fyraj Altin Zef Toma Alush Ramiz Mojani Amalja Hoxha Amarda Marko Selimi Amarildo Myzafer Belisha Amarildo Myzafer Belisha Ambezeze Shyqyri Kurti Ambroz Mati Dodaj Amela Dhampiri Amelja Hoxha Amir Osmanaga Amir Osmanga Amir Quku Amir Quku Amir Halit Karakaci Amir Ibrahim Dibra Amir Zyhdi Grizhaj Amira Cungu Ana Mile Malter Ana Ndrek Toma Ana Zef Shelna Andi Isuf Bajraktari Andre Gjet Rajta Andrea Pavaci Andrea Angjelin Bazhdari Andrea Kol Carkaxhija Andrea Lec Kallmeti Aneta Emrush Digli Angje Mark Deda Angjela Luka Angjelin Kole Gjoni Angjelin Kole Gjoni Angjelin Kole Gjoni Angjelin Luigj Gjoni Angjelin Zef Paloka Angjelina Simon Kopshtari Angjelina Zef Gjini Angjelina Zef Gjini Anida Man Trapi Anife Ali Llanaj Anila Hajdar Mujaxhi Anila Osman Hametaj Anila Shuajp Halili

Anila Zef Shkembi Anita Vate Gjoni Anjeze Shtjefni Anka Shefqet Gjeta Anton Dod Dodaj Anton Fran Ndoka Anton Gjok Shpatina Anton Kole Jovani Anton Llesh Rica Anton Luc Gjinaj Anton Mihajl Kullagin Anton Shtjefen Lufi Antoneta Prendushi Antoneta Prendushi Antoneta Filip Dedi Antoneta Rrok Shkepana Antoneta Zef Camaj Antonio Urbinati Antonjeta Nikolla Antonjeta Osmanaga Antonjeta Frano Rushaj Antonjeta Hil Brusha Antonjeta Kole Delaj Antonjeta Nike Osmanaga Antonjeta Simon Noga Apartamentet Vijojne V116f154 -V16f156 Apartamentet Vijojne V10fq20v11fq113 Vol11fq201 Apartamentet Vijojne Vol8fq41 Ne Vol8fq85 Apartamentet Vijojne V10f1-V10f4 Apartamentet Vijojne Vl9f156-Vl9f167 Apartamentet Vijojne V9f34-V9f39 Aranit Marvukaj Aranit Dyl Marvukaj Aranit Haki Hysa Arbana Xhevdet Dibra Arben Ademi Arben Gjoni Arben Gjoni Arben Gjoni Arben Hoxha Arben Hoxha Arben Laçja Arben Laqja Arben Mandija Arben Arif Repaj Arben Daklush Mula Arben Dervish Plori Arben Fahri Mehja Arben Hajrulla Hasani Arben Hajrullah Hasani Arben Hajrullah Hasani Arben Hajrullah Hasani Arben Hajrullah Muçiç Arben Halit Semina Arben Hasan Kraja Arben Hysen Myftari Arben Ibrahim Aliaj Arben Kudret Mitrovica Arben Lesh Gjinaj Arben Maksud Puci Arben Met Kodroleti Arben Myfit Loku Arben Namik Bushati Arben Namik Bushati Arben Prele Kulla Arben Qazim Bashi Arben Ramadan Mustaj Arben Remzi Cani Arben Remzi Cani Arben Rexhep Rexhvelaj Arben Sabri Cungu Arben Shaban Brahimi

ajtshme (ZQRPP) njofton se ka filluar Afishimi Publik i Regjistrimit Fillestar të Pasurive të Paluajtshme për Zonën Kadastrale Nr. 8592, të qytetit të Shkodrës. Ky afishim bëhet respektivisht në territorin e Zonës Kadastrale Nr. 8592, saktësisht në adresën, Lagja “Partizani”, Rruga “Fahri Ramadani”, pranë kryqëzimit të Shkollës së Muzikës (Pallati Besnik Pangaj)”

Arben Shyqyri Hallunovi Arben Sulha Sulhasanaj Arben Thanas Vasili Arben Veli Celaj Arben Vincens Mrijaj Arben Xhabir Grizhja Arben Xhabir Grizhja Arben Xhabir Grizhja Arben Xhemal Culiqi Arben Xhevat Ymeraj Arben Zef Toma Arben Zef Tuka Arbin Shefqet Selmanoviq Ardi Ragip Vajushi Ardi Ragip Vajushi Ardi Ragip Vajushi Ardi Zenel Çekaj Ardian Bajraktari Ardian Balla Ardian Sejdia Ardian Ali Cuterraj Ardian Bahri Jubani Ardian Bajram Carku Ardian Beqir Basha Ardian Ejll Ftoni Ardian Fatmir Zajmi Ardian Hajadar Meta Ardian Haxhi Kotaroshi Ardian Mujo Mustafa Ardian Pal Majnishta Ardian Pjeter Curri Ardian Rifat Rakaj Ardian Risto Shallvari Ardian Riza Legda Ardian Smajl Guri Ardian Xhevdet Saliu Ardian Zef Ujkaj Ardiana Bajraktari Ardiana Halilaj Ardiana Rexhep Horaj Ardiane Ramiz Sylaj Ardit Hamdi Mustali Ardit Harullah Sekaj Ardit Nazif Borici Ardita Bali Ardita Omi Ardita Refki Boriçi (Rama) Ardita Rufki Borici Ardita Rufki Boriçi (Rama) Ardita Rufki Boriçi (Rama) Ardita Rufki Boriçi (Rama) Ardita Rufki Boriçi (Rama) Ardita Rufki Boriçi (Rama) Ardita Sadik Çoku Ardita Tasim Sokoli Ardjan Reshit Shishkja Argena Hasim Neziri Arian Ferit Dibra Arian Ferit Dini Arif Demush Gashi Arif Haxhi Ponari Arif Myrvet Shabani Arjan Alija Arjan Gjergj Deda Arjan Hasan Jubani Arjan Prel Gjergji Arjan Ragip Halluni Arjan Ragip Zagani Arjan Selim Beqiri Arjana Jakup Hasaj Arjana Xhevdet Haxhaja Arjeta Dilaver Dashi Arjeta Xhabri Pjeshka(Halluni Arjola Ceni Armand Xhemal Mucmeraj Armando Simon Shiroka Armando Zef Cungu Armando Zef Cungu

Armir Hamdi Borshi Armir Hamdi Borshi Arsela Ferit Gjybergaj Arsela Ferit Gjylbegaj Arshi Haka Arta Ademi Arta Ademi Arta Ademi Arta Jukni Arta Abdyl Haxhija Arta Agim Laçej Arta Fadil Bajraku Arta Hajdar Dushaj Arta Sabri Kecaj Artan Dashi Artan Dracini Artan Ali Skuqaj Artan Burhan Ramja Artan Eqrem Puka Artan Faik Dreni Artan Fuat Asllani Artan Fuat Asllani Artan Hile Gjondrekaj Artan Islam Mallkuci Artan Mahir Gjyrezi Artan Muhamet Ramja Artan Murat Mera Artan Qemal Culiqi Artan Ruzhdi Luigji Artan Sabri Mlloja Artan Veledin Shqypi Artan Xheladin Dashi Artan Xhevdet Kallogjeri Artor Alivoda Artur Çelebiçiç Artur Hasaj Artur Gjon Prekducaj Artur Gjovalin Paplekaj Artur Ismail Alivoda Artur Kico Stefani Artur Ndoc Mhilli Artur Nebi Hata Artur Qeuther Mithi Artur Reshit Zeneli Artur Sejdi Mucameraj Artur Skender Sula Artur Tahir Laceja Artur Xhabir Grizhja Artur Xhabir Grizhja Artur Xhabir Grizhja Artur Xhabir Grizhja Artur Xhafer Paci Artur Ymer Rama Artur Zija Kastrati Artur Zija Kastrati Ashim Met Hoxha Asim Kockiqi Asim Ymeraj Asim Emin Dibra Asim Haki Durra Asim Sait Hajdari Asim Servet Mecani Asllan Hadri Asllan Hysaj Asllan Hysaj Asllan Bajram Curraj Asllan Bajram Curraj Asllan Nuro Cekorja Astrit Çoçja Astrit Çoçja Astrit Diliallisi Astrit Jegeni Astrit Malaj Astrit Bahri Ciroka Astrit Beqir Agovic Astrit Brahim Dibra Astrit Brahim Lusha Astrit Brahim Lusha

Astrit Dilaver Cemi Astrit Halil Hoxha Astrit Mahir Gjyrezi Astrit Maksud Puci Astrit Naim Nutaj Astrit Osman Skuqi Astrit Osman Tuzi Astrit Osman Tuzi Astrit Ramadan Xhakaj Astrit Rexhep Malaj Astrit Sabri Guri Astrit Sabri Koçi Astrit Selami Miloti Astrit Tofik Zaganjori Astrit Tofik Zaganjori Astrit Xhevdet Isufi Astrit Zef Luli Aurel Lutfi Hoxhaj Aurela Filip Cungu Aurela Filip Cungu Aurela Kongres Nacolli Aurela Xhemal Matlija Aurora Fatbardh Volumi Aurora Ismail Shabani Avenir Myrto Derraj Avidan Hoxha Avidana Xhevdet Temali Avni Halit Rama Azem Musaje Kalci Azem Shaban Hotaj Azra Hallunaj B.K.T Sh.A B.K.T Sha B.K.T. Sh. A Bafte Abdulla Tafili Baftjar Isuf Kerxhaliu Bahri Çela Bahri Gjekaj Bahri Muja Bahri Rama Bahri Rama Bahri Rama Bahri Sela Bahri Elez Dani Bahri Halil Lloja Bahri Halit Beqiri Bahri Hamz Bushati Bahri Mustafa Berdica Bahri Qazim Ballaj Bahri Ramo Ramja Bahri Sait Bishja Bahri Sali Muçaj Bahri Sejdi Çela Bahri Shaqir Hysaj Bahri Shyqyri Kalaci Bahri Sulo Tahiri Bahrije Abaz Cungu Bahrije Bajram Shabani Bahrije Mustaf Kalaj Bahrije Reshit Shurdha Bairi Zyber Pashaj Bajame Fuat Plepi Bajram Ali Baroti Bajram Halil Lloja Bajram Jakup Xhexhovi Bajram Nuh Duka Bajram Osman Bashli Bajram Sule Gjurkaj Bajram Zyber Haxhiq Bajrame Ismail Faja Baki Jonuz Juka Banka Italo Shqiptare Banka Kombetare Tregtare Sh.A Barbara Osman Alibali Bardhyl Hasi Bardhyl Hasi Bardhyl Hoxha Bardhyl Jula Bardhyl Kruja Bardhyl Lika Bardhyl Lika Bardhyl Pirani Bardhyl Pirani Bardhyl Bahri Gogaj Bardhyl Brahim Hoti Bardhyl Eshref Kruja Bardhyl Eshref Kruja Bardhyl Eshref Kruja Bardhyl Hilmi Troshani Bardhyl Mustaf Piraniqi Bardhyl Rexhep Cani Bardhyl Tahir Zajmi Bardhyl Xhemal Shabanaj Bashkia Shkoder Bashkia Shkoder Bashkia Shkoder Bashkia Shkoder Bashkim Bekteshi Bashkim Boshnjaku Bashkim Ferhati Bashkim Ferhati Bashkim Ferhati Bashkim Ferhati Bashkim Hasaj Bashkim Laçej Bashkim Mlloja

Bashkim Troshani Bashkim Abdullah Pemaj Bashkim Agim Durro Bashkim Beqir Behri Bashkim Fadil Hysaj Bashkim Fetah Bajraktari Bashkim Halit Rraboshta Bashkim Haxhi Ramaj Bashkim Hysen Elezaj Bashkim Isa Kuci Bashkim Kadri Harlicaj Bashkim Qamil Koka Bashkim Qamil Lleshi Bashkim Qamil Lleshi Bashkim Ramadan Mustja Bashkim Riza Hasaj Bashkim Riza Zenelaj Bashkim Rrustem Sufaj Bashkim Sulejman Selimi Bashkim Zeqir Guri Bedri Kecaj Bedri Kecaj Bedri Kullaku Bedrije Bajram Zekaj Bedrudin Hamza Llukaçi Behar Guri Behar Meta Behar Ali Dinja Behar Eljaz Ademi Behar Kambenan Bala Behar Sytki Kraja Behije Dan Kakini Behije Ismail Kurtaj Behije Lymer Shpellzaj Behije Muhamet Verri Behije Nel Lezha Behije Riza Dergjini Behije Selim Bistaku Kraja Behije Zymer Shpellzaj Bejto Cub Sufaj Bejto Faslli Sufaj Bejto Sali Kopera Bejto Salo Kapera Bekim Teta Bekim Teta Bekim Jusuf Luikaj Bekim Sejfulla Teta Bekim Sejfulla Teta Belinda Hoxha Belkize Fati Belkize Kiri Belkize Ymeri Belkize Abdyl Ishmi Belkize Fuat Meta Belkize Muhamet Bakalli Belkize Mustaf Kruja(Rranxhi Belkize Ragip Mesi Belkize Shyqyri Drishti Belma Isuf Nurja Benardin Gjon Lleshi Benardin Gjon Lleshi Beniamin Zusi Beniamin Jonuz Pjeshka Benjamin Gjush Deda Bep Eugjen Gargjola Bep Kol Dushi Bepin Kiri Bepin Ndoc Pistulli Bepin Pjeter Hoti Beqir Tafilica Beqir Abdyl Ndrekaj Beqir Ahmet Jahelezi Beqir Ahmet Pacrami Beqir Ali Zeneli Beqir Dalip Kokiçi Beqir Mustaf Cungu Beqir Sherif Taramani Beqir Ymer Uligaj Berhan Bakalli Berhan Bakalli Berhan Bala Berhan Bala Berhan Dragani Berhan Bajram Spahija Berhan Gani Lezha Berhan Hajrullah Hoxha Berhan Halit Zaganjori Berhan Hamdi Bazhdari Berhan Haxhi Bishanaku Berhan Haxhi Bishanaku Berhan Hysni Tukaj Berhan Isa Bala Berhan Isa Bala Berhan Islam Culiqi Berhan Muhamet Boshnjaku Berhan Qamil Beqiraga Berhan Rifat Mlloja Berhan Riza Kalaci Berhan Shuajp Holaj Berhan Shyqyri Halluni Berhan Xhemil Durresi Bernardin Lleshi Bernardin Gjon Lleshi Besa Conrucsione ‘’Besa Constricsion Sh.P.K. Besa Construcsion


hipotekat • E premte 12 tetor 2012 Besa Contrucsoin Besi Bejto Rushaj Besim Curri Besim Kraja Besim Rrustja Besim Ali Alushi Besim Bega Zagani Besim Lan Bashi Besim Qamil Dyca Besim Ramadan Kraja Besnik Cela Besnik Çoçja Besnik Çoçja Besnik Çoçja Besnik Çoçja Besnik Dashja Besnik Elbasani Besnik Fangaj Besnik Kurtabegu Besnik Kurtabegu Besnik Kurtabegu Besnik Kurtbegu Besnik Kurtbegu Besnik Mojani Besnik Muça Besnik Ndreaj Besnik Pjeshka Besnik Ruçi Besnik Sahatçija Besnik Tahiri Besnik Ujkani Besnik Abdullah Hebovija Besnik Ago Skuqaj Besnik Brahim Dulaj Besnik Eljaz Sumaj Besnik Fadil Alija Besnik Ferhat Çekerku Besnik Hamdi Stankoja Besnik Idriz Halluni Besnik Idriz Halluni Besnik Isuf Halilaj Besnik Jonuz Pjeshka Besnik Kasem Dashja Besnik Ramadan Hoxha Besnik Ramiz Guskiqi Besnik Rexhep Bishanaku Besnik Rexhep Zejnunaj Besnik Riza Fangaj Besnik Riza Tahiri Besnik Sabri Kerneshta Besnik Selo Dibra Besnik Shaban Boshnjaku Besnik Shyqyri Cocja Besnik Xhemal Agolli Besnik Zenel Selaj Bestrice Cesk Leka Bexhet Hamdi Bala Bilal Mustafa Kerkati Bilhajr Sadik Mujaxhi Bisere Dulo Sala Bisere Tofik Daija Biserka Jonuz Bashli Bjanka Ardjan Muca Bledar Bahri Muhjaj Bledar Fadil Mandija Bledar Hysen Kraja Bledi Muhamet Bilali Bledmir Kasemi Blendi Ulqinaku Blendi Enver Dibra Blendi Teufik Piranej Blendrit Ramiz Shpuza Blerim Agim Durro Blerina Shyqyri Kajushi Blerine Sulejman Hasanaj Blerta Ramazan Meta Brahim Brahimi Brahim Brahimi Brahim Isufaj Brahim Miloti Brahim Shpuza Brahim Shpuza Brahim Velia Brahim Zmijani Brahim Bafte Brahimi Brahim Bajram Mbiara Brahim Cub Kullaj Brahim Cub Kullaj Brahim Dulaq Duliqi Brahim Nexhat Dibra Brahim Ramadan Celaj Brahim Tal Lekaj Brahim Xhevdet Haxhija Brahim Ymer Brahimi Brigida Emil Doci Brigida Mark Beni Brigjide Lush Shehu Brigjilda Zmijanej Brigjilda Gjovalin Bazhdari Briken Rexhep Lini Brikena Merxhan Smajli Brikena Vincens Prendushi Briland Berhan Cocja Brunilda Dede Pjeshka Brunilda Xhelal Troshani Bruno Gjergj Bufi Bruno Gjergj Bufli Bruno Gjergj Bufli

Bruno Gjergj Bufli Budije Idriz Tafilica Bujar Hoti Bujar Memçaj Bujar Okaj Bujar Okaj Bujar Okaj Bujar Okaj Bujar Okaj Bujar Alush Ceno Bujar Alush Ceno Bujar Bektash Latifi Bujar Fehmi Bilali Bujar Hasan Jubani Bujar Haxhi Memcaj Bujar Hysen Tafili Bujar Mustaf Berdica Bujar Myfit Tyli Bujar Ramazan Rrapishta Bujar Rifat Hebovi Bukuria Riza Qershia Bukurie Bajram Dekovi Bukurije Hoxha Bukurije Asllan Tabaku Bukurije Bajram Vojka Bukurije Halil Pirani Bukurije Mehmet Durovi Bukurije Muhamet Halluni Bukurije Muhamet Vukaj Bukurije Nazmi Haxhiq Bukurije Ram Berisha Bukurije Ramadan Mandija Bukurije Xhemal Tula Bukurije Ymer Tafili Bulka Hallunaj Bulka Hallunaj Bulka Hajdar Rexhepi Bulka Hamdi Hallunaj Burhan Bashnjaku Burhan Kapllani Burhan Kinka Burhan Mlloja Burhan Muhamet Boshnjaku Burhan Mustaf Dragani Burhan Shyqyri Cuciqi Burhan Tofik Duraj Burhanedin Ciroka Burim Myfit Hoxha Cel Burgaj Cel Burgaj Cel Burgaj Çel Ahmet Bala Cel Halil Lisaj Çel Haxhi Bargaj Çel Murat Danaj Cel Nel Hoxhaj Cele Zenel Ulaj Cen Tahir Selcetaj Cesk Ndrek Franja Cesk Nike Kolaj Cesk Nike Kolaj Cez Shperdarje Cezarin Preng Ndoja Cezarina Gasper Jaku Çezarina Loro Zezaj Chiaramello Flavio Clirim Ymeri Çlirim Hajri Haka Clirim Hasan Bishja Clirim Isa Gucija Çlirim Myfit Shkabari Clirim Zyhdi Cela Clirim Zyhdi Cela Clirim Zyhdi Cela Curi Shaban Beshi Dafinor Shpk ‘Dafinor’ Shpk ‘Dafinor’shpk Dake Kole Çezma Dalip Alija Dalip Alushi Dalip Alushi Dalip Alushi Dalip Alushi Dalip Alushi Dalip Alushi Dalip Musa Alia Dallendyshe Bilal Cara Dallendyshe Shefqet Kunja Danica Bardheci Danjela Nik Çuni Danjela Nik Ndreca Dashamir Esat Lika Dashamir Pjeter Cacaj Dasho Shpetim Dici Dashurije Musli Hykaj Daut Barbullushi Daut Ali Alija Daut Brahim Bushati Dave Preng Doda David Jakup Vukatana David Pjeter Boseta Ded Llesh Ndrekaj Ded Shyt Ndoj Dede Babaj Dede Gjon Pepaj Dede Mark Ndou Dede Martin Preka

Dede Nikoll Xhokaj Dede Rrok Mashi Dede Zef Beka Demir Haxhi Reci Demir Kasem Kaloshi Demir Pjeter Gjokaj Demush Selim Keqi Denada Ismet Pashi Denada Kydret Hafizi Denada Tomorr Nazarko Denis Kopliku Denis Kopliku Denis Kopliku Denis Gezim Dibra Denis Sami Kopliku Dervish Hajdar Bersheni Dese Vojin Verri Dhimiter Naum Samarxhi Dhori Koli Toshi Dhurata Kashi Dhurata Bejo Kasaj Dhurata Ferid Myftija Dhurata Haki Mernacaj Dasha Dhurata Ismet Alibali Dhurata Shuajp Gakovi Dhurata Ymer Çanga Dhurata Zija Ibrahimi Dhurate Hajrullah Ashikja Diana Fahri Nishani Diana Xhevat Agovi Diell Gjok Pjetrushi Diella Prendosh Nano Dielle Fran Shkurti Dielle Gjek Dedushi Dielle Kole Gjeloshi Dije Njazi Hasapapaj Dila Gjergj Pelliri Dila Kole Mici Dilaver Hamdi Nurja Dilaver Qazim Damnori Dile Zajmi Dile Gjeto Synaj Dile Gjon Gega Diljana Bardeli Din Qerim Peraj Din Vesel Gjika Dinana Duda Ditjon Adem Hasmujaj Diturije Skuqi Djana Isa Hotaj Dode Nikoll Nilaj Dode Prel Toma Dode Shan Nika Dode Zef Marku Domi Gjergj Labelaj Dorita Vlash Negri Dorjan Teofik Gjorreta Dorjana Nasir Mballani Draga Qepo Mhilli Drago Risto Banushi Dragush Musa Hamiti Drande Bale Sadiku Drande Lazer Matishi Drande Nosh Sterkaj Drande Rrok Lukaj Drane Pjeter Xhai(Dushaj) Drej. E Pergj. Sherbim Transpo Rrugor Tirane Drejtoria Pergjithshme E Rrugeve Dret. E Pergj Sherbim.Trans Rrugor Tirane Drila Luigj Duli Drita Asllani Drita Jukni Drita Qotja Drita Abdi Mani Drita Bajram Hetoja Drita Beqir Stankoviq Drita Iljaz Deltina Drita Iljaz Kraja Drita Jonuz Cereci Drita Lan Pepaj Drita Met Kalaj Drita Muharrem Qotja Drita Nuri Mani Drita Nuri Mani Drita Osman Vlladna Drita Osman Vlladna Drita Pal Marlaska Drita Rexhep Neziri Drita Selman Demaj Drita Shyqyri Sokoli Drita Zek Arci Drita Zenel Salaci Drita Zenel Zyberi Dritan Kraja Dritan Kraja Dritan Kraja Dritan Agim Ulqinaku Dritan Bashkim Erkoci Dritan Beqir Margjeka Dritan Marash Fusha Dritan Mustaf Dedja Dritan Skender Kalaj Dritan Xhemal Bucija Dritan Xhevat Mujaxhi Dritero Ali Lugji

Dritero Ali Lugji Duel Dushan Brajoviq Dukate Gjon Lulaj Dul Sali Muçaj Durije Omari Durije Abaz Omari Durim Mehmeti Durim Nazmi Anadolli Durim Shuajp Pirani Durrije Idriz Dinja E.K. Banesave E.K.Banesave V14f234-V15f16 Eda Kole Pogu Edber Zhabjaku Edber Zhabjaku Edber Zhabjaku Edi Uc Smajlaj Edison Boshnjaku Edland Riza Freni Edlira Musa Lami Edlira Tom Ndou Edlira Vehbi Cufi Edmir Agim Hysa Edmir Tahir Zenelaga Edmira Hysen Burgaj Edmira Hysen Burgaj Edmira Sherif Spahia Edmond Angoni Edmond Durraj Edmond Erkoçi Edmond Tafka (Kalaja) Edmond Cyperjan Cyperjani Edmond Emerli Plaku Edmond Enver Mersini Edmond Enver Mersini Edmond Eqerem Dauti Edmond Gjon Lukani Edmond Lazer Bujari Edmond Lazer Triepshi Edmond Marko Xheka Edmond Nuh Spada Edmond Ramadan Fortuzi Edmond Ramadan Fortuzi Edmond Rasim Durraj Edmond Rasim Durraj Edmond Xhevat Erkoçaj Edmond Xhevat Erkoçaj Edmond Xhevat Erkoçi Edmond Zyhdi Dergjini Edmonda Dushi Edmonda Dushi Edmonda Dushi Edmonda Dushi Edmonda Zek Dushi Edra - 06 Sh.P.K Edra Sh.P.K Kartetla Vijojn V28f45--V28f167 Edson Kujtim Hyseni Eduara Vehbi Mjeda Eduard Çurçia Eduard Kiri (Mjeda) Eduard Mjeda (Kiri) Eduard Pjerin Simoni Eduard Pjeter Çurçia Eduard Shuajp Bilali Eduart Gjin Lleshaj Edvana Stilian Sulaj Edvin Besnik Pemaj Eftali Kole Qirjaqi Egir Neki Lezha Eglantina Sulkaja Eglantina Bardhyl Hasani Ekb Elda Sabri Cungu Elda Zef Negri Elena Luigj Tirana Eleni Malacaj Eleonora Çurçia Eleonora Çurçia Elez Buto Kadria Elez Halit Kraja Elez Hysen Sakti Eliana Viktor Gjergji Elida Lelaj Elida Amir Rrashketa Elida Frrok Gjoka Elida Hile Marku Elida Ismet Lami Elida Pjeter Delija Elidon Gejubini Elimira Rifat Bejleri Elinor Ramadan Merkuli Eliona Elmas Kurtalija Elira Sabri Caka Elis Tofka Elis Ilirjan Tofka Elisabeta Gjon Bushati Eljaz Halilaj Eljaz Ali Alushi Eljaz Bec Vlladna Eljaz Bec Vlladna Eljaz Dan Rubini Eljaz Halil Teluka Eljaz Ismail Kolçe Eljaz Rustem Thacej Eljona Hysni Bala Elma Rrashketa Elmas Abdi Hajdari

Elmaz Fejzo Çelaj Elmaz Kareman Allajbeu Elmaz Zenel Jasini Elmaze Meraja Elmaze Meraja Elmaze Meraja Elmaze Sulo Bishaj Elmira Alim Zagani Elmira Berhan Vathej Elmira Rifat Bejleri Elmira Xhevat Kocja Elsana Xhabir Cani Elsidjon Kujtim Cipi Elton Kopshtaj Elton Lulash Kopshtaj Elton Nuh Demja Elton Sander Hoti Elvana Melek Druçaj Elvila Muhamet Isufi Elvin Ali Beqiri Elvin Gjovalin Toni Elvira Beqir Perizoviq Elvira Elmaz Bushati Elvira Ismet Lekaj Emine Brahim Tafili Emine Eqerem Aliaj Emine Ramadan Halluni Emirjona Tomor Kraja Endri Ilirjan Zalli Engjellushe Eqerem Vucaj Engjellushe Hajdar Leka Engjellushe Ragip Shehu Enis Sadetin Cungu Enkeleide Petrit Halili Enkelejda Bahri Xhekaj Enkelejda Hajrulla Lekaj Enkelejda Muhamet Bardhi Enkeleta Agostin Dekaj Enriketa Seferi Enriketa Anton Xhuxha Ent Kombetar Banesa Entela Pjerin Temali Entela Shyqyri Troshani Enti Kombetar Banesave Entri Ruzhdi Caku Enver Abllahej(Tuzi) Enver Berdica Enver Hysenaj Enver Jahja Enver Kruja Enver Qesati Enver Qotja Enver Qotja Enver Ulqini Enver Ulqini Enver Ulqini Enver Ulqini Enver Abdullah Abdullahmani Enver Abdullah Abdurrahmani Enver Adem Fresku Enver Adem Fresku Enver Adem Vejukaj Enver Adem Vejukaj Enver Beqir Hoti Enver Elez Haxhaj Enver Fadil Kraja Enver Idriz Fejzo Enver Isuf Preza Enver Mahmut Kotrri Enver Mahmut Kotrri Enver Muhamet Elbasani Enver Mustafe Spahija Enver Osman Qotja Enver Osman Qotja Enver Ramadan Haxhagaj Enver Remzi Isufi Enver Rexhep Rahova Enver Rifat Kraja Enver Selfo Mersini Enver Sherif Ujkaj Enver Sinan Dauti Enver Tahir Dergjini Enver Veli Broqi Enver Xhemal Zalefi Eqerem Meraja (Hojani) Eqerem Mojani Eqerem Mojani Eqerem Xhelal Bushati Eqerem Xhelal Bushati Eqrem Daniku Eqrem Daniku Eqrem Kastrati Eqrem Rroji Eqrem Dem Cufi Erald Ndue Dodaj Ergys Perparim Musaj Erion Adem Buhaj Erisa Valter Hysaj Erjola Eqerem Dibra Erjona Berhan Zeneli Erjona Brahim Duliçi Ermelinda Martin Kraja Ermir Kraja Ermir Ahmet Mandia Ermir Ahmet Mandia Ermir Ahmet Mandija Ermir Ismail Kraja Ermir Ismail Kraja

Ermir Myrvet Nelaj Ermir Nuri Koci Ermir Sabri Kecaj Ermir Shaqir Osja Ermir Zija Fishta Ermira Elbasani Ermira Hysa Ermira Hysa Ermira Hysa Ermira Zhabjaku Ermira Ali Fishta Ermira Halil Kuptrija Ermira Isa Cocja Ermira Muhamet Shtjefni Ermira Qemal Istrefi Ermira Ramadan Hyseni Ermira Ramiz Shiroka Ermira Riza Garupi Ermira Riza Peshqeta Ermira Sabahedin Nexhimi Ermira Sadetin Kisha Ermira Vasil Vishnja Ermira Vehbi Bala Ermira Vehbi Bala Ermira Vehbi Marashi Ernat Martin Marashi Ernest Loro Hila Erona Hamzi(Dorza) Ervin Agim Medja Ervin Fadil Selimi Ervin Musa Bushati Ervin Zija Bashi Erviola Kali Erviola Fahri Kali Ervis Fuat Osmanaga Esat Bushati Esat Bushati Esat Bushati Esat Hamza Mani Esat Hivzi Jegeni Esat Nazmi Mehja Esat Rifat Kullashi Esat Shaban Berdica Esat Veli Brace Esat Xhelal Ademi Eshref Sejdi Halilaj Esma Jenisheri Esma Muhamet Kuci Esma Qazim Alibali Esma Veli Dinja Esmeralda Eqrem Uriçi Esmeralda Selim Vendresha Ester Pejter Miraj Ethem Selmani Etleva Blini Etleva Musa Grizhja Etleva Vehbi Drishti Etleva Vehbi Drishti Etleva Ymer Medja Etmir Nail Bilani Etmond Dyle Skila Etrit Çausholli Eusebio Rrok Fishta Eva Lin Ujka Fadil Hasku Fadil Piraniqi Fadil Shtalbi Fadil Shtalbi Fadil Abdullah Ujkashi Fadil Halil Bregu Fadil Hamdi Fikaj Fadil Hamit Prizreni Fadil Hasan Sula Fadil Hasan Sula Fadil Hysen Gokaj Fadil Islam Hotaj Fadil Man Elezi Fadil Medo Shtalbi Fadil Muse Xhilaj Fadil Rexhep Culaj Fadil Sadik Sadiku Fadil Selami Kalaja Fadil Xhemal Burgaj Fadilet Tofik Fatkoja Fahri Bushati Fahri Jukni Fahri Jukni Fahri Shqarri Fahri Shqarri Fahri Asim Krasniqi Fahri Bajram Tafa Fahri Brahim Rrjolli Fahri Brahim Rrjolli Fahri Brahim Rrjolli Fahri Brahim Rrjolli Fahri Halit Reçi Fahri Hysen Beqiri Fahri Hysen Beqiri Fahri Hysen Beqiri Fahri Hysen Beqiri Fahri Hysen Beqiri Fahri Idriz Kraja Fahri Jusuf Bulaj Fahri Musa Hoxha Fahri Shaban Ramja Fahri Smajl Çukaj Fahri Veli Halaj Fahri Veli Halaj

Fahri Veli Halaj Fahrie Hebovija Fahrie Kadri Palina Fahrie Rustem Hoxha Fahrije Burgaj Fahrije Cela Fahrije Beqir Çela Fahrije Ibrahim Mekshiqi Fahrije Kapllan Kraja Fahrije Muhamet Kadrija Fahrije Musli Kurti Fahrije Ragip Tamalani Fahrudin Ali Abllahaj Faik Mashej Faik Mashej Faik Abaz Shabaj Faik Hysen Kalaja Faik Zenel Meta ‘Fani Food’ Farie Cenaj Farije Selmani Faruk Hallunaj Faruk Halluni Faruk Hoxha Faruk Bako Culiqi Faruk Qazim Hoxha Faruk Ymer Kuçi Fasli Gjonaj Fasli Nut Hykaj Fatbardh Daut Maci Fatbardh Fahri Quku Fatbardh Feuzi Borici Fatbardh Isuf Smaja Fatbardh Jonuz Vukatana Fatbardh Mehdi Bushati Fatbardh Mymtaz Jegeni Fatbardh Ramadan Hebovija Fatbardh Refik Shpuza Fatbardh Sabri Lugu Fatbardh Sheqer Lekaj Fatbardh Xhabir Muraj Fatbardha Osmanaga Fatbardha Smajovi Fatbardha Tahiri Fatbardha Abdulla Dibra Fatbardha Ahmet Quku Fatbardha Ali Golemi Fatbardha Luigj Frangaj (Lumci Fatbardha Mensur Hamiti Fatbardha Muharrem Duka Fatbardha Myfit Latifi Fatbardha Nuri Mandiqi Fatbardha Qamil Koni Fatbardha Qani Sela Fatbardha Sadik Mataj Fatbardha Selfo Kinkaj Fatime Alushi Fatime Çela Fatime Çela Fatime Çela Fatime Dumi Fatime Kali Fatime Selhani Fatime Brahim Pashaj(Hardhica Fatime Brahim Zekaj Fatime Fasli Heqimi Fatime Hysen Lici Fatime Muhamet Ballgjati Fatime Musa Arrtunda Fatime Osman Hagjoni Fatime Qamil Karini Fatime Ramadan Ferra Fatime Rexhep Gjetaj Fatime Rexhep Gjetaj Fatime Sabri Duli Fatime Sejdin Isaj Fatimir Qelqerja Fatimir Gani Vadohej Fatimir Maksut Muçollari Fation Islam Xhafaj Fatjon Muja Fatjon Ferid Uruci Fatjon Zef Marku Fatjona Qotja Fatjona Ali Havalja Fatjona Muho Lopci Fatlinda Zaganjori Fatlum Gjetja Fatlum Kopliku Fatlum Kopliku Fatlum Kopliku Fatlum Istref Smajli Fatlum Muhamet Gjeta Fatlum Sule Sula Fatlum Veli Pirani Fatlum Xhemal Bajraktari Fatlum Xhemal Bajraktari Fatmika Latif Ramja Fatmir Bishanaku Fatmir Dibra Fatmir Dibra Fatmir Draçini Fatmir Drijaj Fatmir Gjurkaj Fatmir Mani Fatmir Mucollari Fatmir Mucollari Fatmir Smakaj

»

Fatmir Vadohej Fatmir Ali Shpuza Fatmir Bajram Gjylkaj Fatmir Bajram Lala Fatmir Brahim Alia Fatmir Brahim Zabelaj Fatmir Enver Zenishta Fatmir Ethem Borici Fatmir Faik Dekovi Fatmir Gani Osmanaga Fatmir Gani Osmanaga Fatmir Halil Hoxha Fatmir Halit Bala Fatmir Halit Raboshta Fatmir Ismail Hoxha Fatmir Isuf Smaja Fatmir Jaho Xama Fatmir Maksut Mucollari Fatmir Maksut Mucollari Fatmir Maksut Muçollari Fatmir Ragip Vajushi Fatmir Rexhep Harolli Fatmir Selman Smakaj Fatmir Selman Smalaj Fatmir Selman Suknaj Fatmir Selman Suknaj Fatmir Sherif Elezi Fatmir Sherif Ujka Fatmir Sheuqet Trashani Fatmir Shpend Sokolaj Fatmir Shuajp Vodina Fatmir Tafil Hotaj Fatmir Tafil Hotaj Fatmir Tahir Zajmi Fatmir Xhemal Isufi Fatmir Ymer Buci Fatmir Ymer Cekini Fatmir Zeqir Haxhija Fatmir Zija Kaca Fatmira Fadil Ulqinaku Fatmira Mahmut Syknaj Fatmira Mehmet Agovi Fatmira Muhamet Freni Fatmira Xhemal Sokoli Fatmire Arkivani Fatmire Abaz Hoxhiq Fatos Kopliku Fatos Kruja Fatos Hasan Xhaferi Fatos Rasim Alijaj Fatoz Shyqyri Mani Fehmi Gjeçaj Fehmi Gjeçaj Fehmi Gjeçaj Fehmi Gjeçaj Fehmi Milla Fehmi Abaz Katana Fehmi Abaz Katana Fehmi Fejzi Baja Fehmi Hajdar Quku Fehmi Hajdar Quku Fehmi Hajdar Quku Fehmi Mahmut Bilali Fehmi Shyqyri Gakovi Fehmi Smajl Turkaj Feime Hysni Tula Fejzi Shanaj Fejzi Abaz Tahiri Fejzi Ahmet Selimi Fejzi Azem Bushati Fejzi Bajram Tahiri Fejzi Muhamet Meta Fejzi Selim Hebovija Fejzi Sulejman Agovi Fejzi Sulejman Shania Fejzi Tahir Perdja Fejzie Isa Shabani Fejzije Isa Sokoli Fejzije Nuho Rroji Fejzulla Lici Fejzullah Kavaja Fejzullah Luli Fejzullah Luli Fejzullah Zenel Quku Felek Shaban Kaca Felek Xhemal Pirani Feleke Ali Bajrami Feleke Ali Bajrami Feleke Cuf Dervishi Feleke Isa Kali Feleke Isa Smaja Feleke Qazim Berdica Ferdinad Mhill Vocaj Ferdinant Viktor Dizdari Ferhat Ismajl Çekerku Ferid Bala Ferid Halluni Ferid Hysen Culiqi Ferid Muhamet Boshti Ferid Nuh Baci Ferid Ramiz Bashli Ferid Rexh Elezi Ferid Selo Mujaj Ferid Xhemal Muhja Feridan Alivodja Feride Hoxha Feride Hajrulla Terlija Feriha Shuaip Ramja

17 Ferit Dervishi Ferit Hoxha Ferit Quku Ferit Quku Ferit Hajdar Quku Ferit Hajdar Quku Ferit Hajdar Quku Ferit Idriz Burrja Ferit Sali Dumani Ferit Sulo Muji Ferize Kolin Zenuni Feruze Kadri Zenuni Festime Shefqet Hasaj Fetah Mersin Mulija Fetije Muhamet Dragovoja Fetije Muho Dragovoja Fife Gucija Fife Shaqir Culaj Fildaus Bejamin Hafizi File Leka File Vucaj File Dede Paja File Mark Shqau File Tom Pepniku Filip Cungu Filip Cungu Filip Zadrima Filip Deli Morana Filip Loro Gjuraj Filip Shan Prosekuj Filip Shan Prosekuj Filip Shan Prosekuj Filjete Gjon Simoni Fiqiret Dan Reçi Fiqiret Jonuz Temali Fiqiret Mustafa Cungu Fiqirete Ismail Halili Fiqirete Muhamet Shahmani Fiqirete Murat Çuliqi Fiqirete Musa Shanej Fiqirete Ramadan Kopija Fiqirete Selman Sallagaj Fiqiri Asllan Rexha Fiqiri Beqir Tyli Fiqirie Alibali Firma Albkonfeksion Firma Frai Shpk Firma Arifi Firma ‘Arifi’ Firma’arifi’ Sh.P.K Firnete Ali Gemi Fisnik Pajtim Mimaj Fitim Fahri Semini Fitnet Sokoli Fitnet Qerim Dizdari(Bala) Fitnet Qerim Dizdari(Bala) Fitnet Qerim Dizdari(Bala) Fitnete Dan Zeka Fitnete Hajdar Bershemi Fitnete Hamz Barbullushi Fitnete Isa Laca Fitnete Rexhep Smajlaj Fitnete Zenel Alija Flamur Marvukaj Flamur Meta Flamur Bedri Bedrica Flamur Besnink Shpati Flamur Dul Marvukaj Flamur Halil Hoxha Flamur Mynyr Duhanxhi Flamur Rexhep Horaj Flamur Sybi Meqemeja Flora Ramaj Flora Ded Gjoka Flora Gjok Korriku Flora Tom Capaliku Florent Sokrat Kalivopulli Floresha Faik Veshaj Flori Halim Muça Florian Gjovalin Vrucaj Florian Jak Kurti Florian Ujk Pepaj Florind Rrok Gjelaj Florinda Lorenc Gega Florinde Dode Gjonej Flutra Esat Hallunaj Flutur Kole Nekaj Flutura Rraqi Flutura Zdrukthi Flutura Zhabjaku Flutura Fadil Zhabjaku Flutura Sabah Shkreli (Disha Flutura Sait Culaj Fluturim Hysaj Fluturim Bashkim Hysaj Fondi Gulistan Fran Kamber Vladaj Fran Kol Shkreli Fran Llesh Preqaj Fran Ndue Ndoka Fran Prek Gjonikaj Fran Tom Boka Fran Zef Jozefi Franc Ndoc Dedaj Franc Nike Stenaj Françesk Gjergj Gjoni Frano Gjergj Gjergji Franush Mark Brrakaj


18 Frederik Kadri Arapaj Fredi Qemal Dini Frrok Rrifa Frrok Rrifa Frrok Fran Gjeloshi Frrok Tom Pronaj Frrok Tome Brunga Fuat Bulaj Fuat Cela Fuat Pelinku Fuat Halil Agaj Fuat Hysein Bulaj Fuat Hysejn Bulaj Fuat Muhamet Spahija Gacalin Prendushi Gajur Idriz Burrja Gani Neza Gani Faik Jukaj Gani Grosh Demushi Gani Riza Kapija Gani Riza Kapijaj Gani Smajl Bashi Gani Smajl Bashi Ganimet Muhamet Shkreli Ganimet Reshat Radohina Ganimete Juka Ganimete Xhabir Reci Ganimete Xhemal Dardhanjori Ganushe Gercari Ganxhe Ndoc Ndoci Gasper Lazer Palushaj Gasper Lazer Palushaj Gasper Zef Markici Gazmend Alekaj Gazmend Hamdi Luani Gazmend Mustafa Peraj Gazmir Ymeri Gazmir Xhafer Spahija Genc Hafizi Genc Ligataj Genc Sukni Genc Hamza Kalej Genc Osman Alivoda Genc Prel Shkreli Genc Riza Drini Genc Zef Kuqani Genci Hadi Llusha Genci Kasem Zaimi Genci Mirvet Nelaj Genci Stavri Capo Geni Rexhep Agovi Genti Hysen Kovaçi Gentian Nazmi Gentian Pjeshka Gentian Bejto Shpellzaj Gentian Zuhdi Cela Gentian Zyhdi Cela Gentjan Tula Gentjan Beqir Halili Gentjan Hasan Melolla Gentjan Rrem Rragami Gezim Aliku Gezim Bala Gezim Bala Gezim Bala Gezim Bala Gezim Bishja Gezim Delaj Gezim Dushaj Gezim Gerçari Gezim Logja Gezim Logja Gezim Mesi Gezim Mesi Gezim Piroviq Gezim Rama Gezim Tafilaj Gezim Tahiri Gezim Turani Gezim Zekja Gezim Ali Shllaku Gezim Arif Vjerdha Gezim Bajram Beci Gezim Beqir Perizoviq Gezim Beqir Perizoviq Gezim Brahim Beci Gezim Brahim Beci Gezim Caf Zarana Gezim Cuf Bajraktari Gezim Dan Pjeshka Gezim Daut Kruja Gezim Ded Gjoni Gezim Ded Gjoni Gezim Ded Gjoni Gezim Edam Furra Gezim Elmaz Elmazi Gezim Fadil Kraja Gezim Faik Bala Gezim Fejzi Shaba Gezim Hajredin Duka Gezim Halil Kraja Gezim Hasan Bishja Gezim Ismet Bushati Gezim Isuf Xhabiri Gezim Jakup Cani Gezim Mehmet Rama Gezim Mehmet Rama Gezim Mehmet Rama

« hipotekat Gezim Muhamet Boshnjaku Gezim Murat Cekerku Gezim Myfit Ulqinaku Gezim Nexhip Suca Gezim Ragip Milla Gezim Ragip Qoba Gezim Ramadan Piroviq Gezim Rasim Basha Gezim Rasim Bashi Gezim Rasim Bashi Gezim Rexhep Molla Gezim Rexhep Zenuni Gezim Rifat Kapija Gezim Sajdi Çelaj Gezim Sejdi Celaj Gezim Sejdi Celaj Gezim Sejdi Celaj Gezim Selim Alibali Gezim Selim Mastaj Gezim Shefqet Bici Gezim Shefqet Bici Gezim Smajl Hasmujaj Gezim Sulejman Zekaj Gezim Vesel Dushaj Gezim Xhelal Gushkeqi Gezim Xhemal Isufi Gezim Ymer Kacanaj Gezim Zog Logja Gilman Muka Gilman Muka Gilman Ymer Kadija Giuseppe Cali` Giuzepe Cali Gjelosh Selboja Gjelosh Shqau Gjelosh Fran Bunjaj Gjelosh Kol Kopshtari Gjelosh Kole Koceku Gjelosh Lulash Selboja Gjelosh Nik Shqau Gjeltrude Zef Hajmeli Gjenarin Vjerdha Gjergj Smaka Gjergj Frano Gjergji Gjergj Kol Drandofilli Gjergj Marash Markaj Gjergj Mark Deda Gjergj Mark Mucaj Gjergj Zef Reci Gjergji K Sh.P.K ‘Gjergji K ‘ ‘Gjergji K’ Sh. P.K ‘Gjergji K’ Sh. P.K Gjergji Sh.P.K Vijojne V29f19 V29f101 Gjin Dermani Gjin Niklekaj Gjin Lec Sycaj Gjin Ndue Gjoka Gjina Leke Vukaj Gjoke Gjergji Gjoke Gjergji Gjoke Mark Gurra Gjoke Pjeter Gjergji Gjon Pergjergji Gjon Ded Pllumbi Gjon Llesh Lamnija Gjon Ndoc Pelargu Gjon Ndue Qafrena Gjon Shtjefen Shllaku Gjon Zef Bruci Gjonfrang Kel Naraci Gjovalin Keqaj Gjovalin Toni Gjovalin Kol Vardoni Gjovalin Lec Shkreli Gjovalin Lec Shkreli Gjovalin Mark Prendi Gjovalin Ndoc Vila Gjovalin Vogel Prroni Gjylafe Tofik Lutfija Gjyle Bajram Freni Gjyle Deli Shahmani Gjyle Hasan Tusha Gjyle Idriz Hato Gjylferoza Kecaj Gjylferoza Kecaj Gjylija Sadri Martinaj Gjylije Sylo Hysaj Gjylizar Hysni Sokoli Gjyste Vathkruja Gjyste Pal Manja Gjyste Pjeter Gomila Gjyste Satik Dema Gjystina Vucaj Gjyze Mojani Gjyzepina Prendushi Gjyzepina Kol Meçaj Gjyzepina Lek Selaj Gjyzepina Llazilul Gjyraj Gjyzepina Pjeter Hutini Gjyzerina Shuk Marpali Gladiola Cepi Gledian Jubani Gledis Mandija Glen Hamza Meti Glendjan Baleri Gojard Shyqyri Shpuza

Greta Tom Marlocaj Griselda Enver Katanja Groshe Mhill Koceku Guljem Çoba Guljem Çoba Guri Beshi Guxim Bushati Gzim Fran Gjeloshi Habibe Hazis Duli Habibe Selim Huna Hadi Lika Hadi Mehmet Akshija Hadije Muhamet Sokoli Hadije Myrto Sinori Hafete Nut Mani Hafije Rexhep Gjinlija Hajdar Abdyl Kurtulaj Hajdar Isuf Mazhi Hajredin Alibali Hajredin Muharrem Qafzezi Hajredin Ramazan Qyshkja Hajri Avdyl Fasli Hajri Faik Sala Hajri Halim Palashaj Hajri Isa Selimi Hajri Kanan Jenisha Hajri Shefqet Haka Hajri Shefuet Haka Hajrie Efovia Hajrie Ramadan Zyberi Hajrie Shaban Xhaferi Hajrije Abdullah Puka Hajrulla Spahia Hajrulla Tula Hajrullah Bako Culiqi Hajrullah Hysen Hoxha Hajrullah Jonuz Meta Hajrullah Jonuz Meta Hajrullah Jonuz Meta Hajrullah Muhamet Ademi Hajrullah Pjeshka Hajrullah Shefqet Haka Haki Duli Haki Durra Haki Durra Haki Adem Masha Haki Aziz Murriqi Haki Aziz Murrizi Haki Dan Reçi Haki Elez Lahi Haki Malo Karini Haki Man Lika Haki Shaqir Plori Halil Mandia Halil Sallagaj Halil Abaz Troshani Halil Ali Hasaj Halil Sait Hysaj Halil Sulejman Sharkaj Halil Zyber Lekaj Halim Arif Selmani Halim Sulejman Sulejmani Halime Ymer Ivziku Halit Gjeka Halit Fasli Bekteshi Halit Mustaf Dragani Halit Mustaf Dragoni Hamdi Gusija Hamdi Mlloja Hamdi Mlloja Hamdi Mlloja Hamdi Mlloja Hamdi Sallagaj Hamdi Uraj Hamdi Uraj Hamdi Uraj Hamdi Abdyl Omari Hamdi Brahim Dibra Hamdi Hasan Mustali Hamdi Musa Nurja Hamdi Musa Nurja Hamdije Halil Hoti Hamide Rroji Hamide Zenel Cela Hamidije Fani(Efovi) Hamidije Xhemal Hasku Hamit Selman Sallagaj Hamit Selman Sallagaj Hamza Cungu Hamza Cungu Hamza Osmanaga Hamza Osmanaga Hamza Alush Xhaferi Hamza Caf Faci Hamza Islam Kulla Hamza Muho Tula Hamza Mujo Tokaj Hamza Sadik Memaj Hamza Selim Cungu Hane Nikoll Cukaj Hanife Dhampir(Cacani) Hanife Ali Kraja Hanife Brahim Kopliku Hanife Brahim Luli Hare Lek Franja Hasan Abdurrahmani Hasan Abdurrahmani Hasan Abdurrahmani

E premte 12 tetor 2012 • Hasan Abdurrahmani Hasan Jubani Hasan Rada Hasan Rada Hasan Radi Hasan Ujkaj Hasan Ujkaj Hasan Ujkaj Hasan Adem Gjatoja Hasan Adem Gjatoja Hasan Adem Gjatoja Hasan Adem Gjatoja Hasan Adem Gjatoja Hasan Isuf Hyseni Hasan Sabri Bajraktari Hasan Sokol Curraj Hasan Xhafer Gjoka Hashim Kruja Hashim Ramadan Xhakoviq Hashim Riza Nehani Hashim Riza Nehani Hashim Riza Nehani Hashim Riza Nehani Hasije Alibali Hasije Bajram Beqiri Hasije Maliq Mandia Hasije Met Thikaxhija Hasije Nuri Mani Hasije Nuri Mani Hasim Pjeshka Hasime Bajram Stena Hatixhe Elez Mushtegna Hatixhe Murat Haxhia Hatixhe Zeqir Ramaj Hava Cela Hava Çela Hava Fikaj Hava Hallunaj Hava Xhekaj Hava Arif Dibra Hava Asllan Duli Hava Brahim Bajraktari Hava Daut Dinja(Bala) Hava Hysen Skuqi Hava Maliq Harori Hava Mustafa Troshani Hava Qazim Ura Hava Sait Stankoviq Havajana Lec Tabaku Havusha Bec Vlladna Haxhi Kodra Haxhi Ahmet Malja Haxhi Elez Halilaj Haxhi Elez Halilaj Haxhi Elez Halilaj Haxhi Musa Juliaj Haxhi Sali Manreka Haxhi Salih Tagani Haxhi Selman Smakaj Haxhire Hamid Kraja Haxhire Osman Gjylkaj Haxhire Shaqir Bekteshi Haziz Dan Mani Hedi Teli Hedi Sulejman Teli Hedi Sulejman Teli Hektor Zija Isufi Helidon Jakoja Helidon Danil Jako Helidon Lek Gjergji Hidajet Bashi Hidajet Jenisheri Hidajet Jenisheri Hidajet Riza Doci Hider Kastrati Hil Pjeter Nika Hile Paloka Hile Paloka Hile Paloka Hilmi Basha Hilmi Buçi Hilmi Buçi Hilmi Çoçja Hilmi Dibra Hilmi Gusije Hilmi Pilaca Hilmi Ahmet Kokiçi Hilmi Mustaf Kukaj Hilmi Rexhep Istrefi Hilmi Sadik Spahija Hilmi Sulo Halluni Hilmi Ymer Bruçi Hiqmet Teofik Berdica Hivzi Agim Jegeni Hodo Qamil Gjjrefi Husein Shaban Lamoja Hydair Aziz Xhelollari Hydajet Hasani Hydajet Mojani Hydajet Adem Fresku Hydajet Adem Fresku Hydajet Asllan Zajmi Hydajet Aziz Xhelollari Hydajet Esat Bajama Hydajet Esat Bajama Hydajet Rifat Beci Hydajet Rifat Beci Hydajet Sulejman Belisha

Hydajet Xheladin Rroji Hydajete Halit Shabanej Hydajete Rifat Efovia Hyleme Dyl Sekaj Hylvi Cela Hylvi Çela Hyrie Bajram Kallciu Hyrije Jera Hyrije Kiri Hyrije Abaz Uruçi Hyrije Adem Mustaj Hyrije Muho Muçollari Hyrije Salih Lini Hyrije Shaqir Tafili Hysejn Bushati Hysejn Halilaj Hysejn Brahim Kiki Hysejn Brahimi Kiki Hysen Cela Hysen Haxhija Hysen Haxhija Hysen Hoxhaj Hysen Kiri Hysen Kiri Hysen Lishi Hysen Lishi Hysen Lishi Hysen Ali Troshani Hysen Fejzi Kruja Hysen Jonuz Gushta Hysen Man Zoga Hysen Mece Baculi Hysen Mehmet Fsharri Hysen Rame Druni Hysen Smajl Curraj Hysen Smajl Krymi Hysen Zymer Kuka Hysmet Fetah Hebovija Hysni Domni Hysni Plozha Hysni Plozha Hysni Ali Elezi Hysni Uke Demaj Ibrahim Kraja Ibrahim Miloti Ibrahim Spahija Ibrahim Bajram Beci Ibrahim Bajram Beci Ibrahim Brahim Beci Ibrahim Haki Dibra Ibrahim Haki Durra Ibrahim Haki Durra Ibro Adem Sheqar Idlir Flamur Duhanxhi Idriz Trashani Idriz Brahim Kurtulaj Idriz Dul Bushaj Idriz Eljaz Troshani Idriz Eljaz Troshani Idriz Eljaz Troshani Idriz Eljaz Troshani Idriz Ramadan Ramekaj Idriz Sabri Lohja Idriz Tahir Dani Idriz Tahir Plori Idriz Xhemal Kali Igli Muhamet Gila Ih-Sak Isa Bala Ih-Sak Isa Bala Ikbal Kruja Ikbale Adem Myrtja Ikbale Ibrahim Kali Ikbale Sylo Fatkoja Ilda Filip Çoba Ilimi Bajram Gjonaj Ilir Aliaj Ilir Aliko Ilir Aliku Ilir Bisha Ilir Karini Ilir Karini Ilir Sokoli Ilir Asllan Kurtaj Ilir Bajram Gjuraj Ilir Bajram Gjurkaj Ilir Bajram Gjurkaj Ilir Bajram Ujka Ilir Beqir Çanga Ilir Fahri Hoxhaj Ilir Fejzi Grizha Ilir Fejzi Grizhja Ilir Haki Bashi Ilir Haki Bashi Ilir Hilmi Vathi Ilir Hys Zaja Ilir Hys Zaja Ilir Ibrahim Aliaj Ilir Ibrahim Aliaj Ilir Isuf Nurja Ilir Jonuz Ademi Ilir Jusuf Alibali Ilir Kazem Dragu Ilir Muhamet Aliku Ilir Muhamet Bonbi Ilir Nadir Zhejani Ilir Namik Thikaxhija Ilir Nazmi Sokoli Ilir Rushit Tocilla

Ilir Sabri Luca Ilir Sherif Bisha Ilir Sherif Bisha Ilir Taip Halluni Ilir Vehap Neziri Ilir Veli Hyka Ilir Xhemal Gucija Ilir Zyhdi Hasani Ilire Brahim Pinciq Ilirian Deltina Ilirjan Ceni Ilirjan Mahmalaj Ilirjan Halit Ceni Ilirjan Halit Ceni Ilirjan Pandi Kanani Ilirjan Selami Miloti Ilmi Ahmet Kokiqi Ilmi Bajram Gjonaj Ilmi Sait Bashi Indrit Enver Kruja Indrit Enver Kruja Ingrit Halit Gjekaj Injac Sokol Ndoja Irena Zef Meçaj Ireni Fuat Mhilli Irfan Hoxha Irfan Muka Irfan Isuf Hoxha Irfan Mysin Muka Irfan Qazim Borici Irma Ismet Duraj Irsa Genc Osmanaga Irtan Hajri Bleta Is`Hak Isa Bala Isa Celepia Isa Kraja Isa Kuka Isa Can Rekaj Isa Dyl Dyli Isa Hajdar Zhuri Isa Qamil Kraja Isa Sulo Dhampiri Isak Nexhat Meti Is-Hak Refat Lahi Islam Zymer Kukaj Ismail Baja Ismail Çekini Ismail Dinja Ismail Hidri Ismail Elez Gjorretaj Ismail Hamid Cuca Ismail Hasan Kaprati Ismail Idriz Uruci Ismail Kasem Hoti Ismail Nuredin Buci Ismail Shaqir Mgurra Ismail Ymer Cekini Ismet Elbasani Ismet Adem Nikshiqi Ismet Bajram Uruci Ismet Hysni Beqiri Ismet Maliq Mehmetaj Ismet Muharrem Kraja Ismet Muharrem Kraja Ismet Nuh Spada Ismet Qazim Domni Ismet Rexhep Omari Ismet Veli Halaj Ismet Xhemal Ademi Ismet Zenel Quku Ismet Zenel Quku Ismet Zenel Qurku Ismete Adem Jaupani Isuf Hysa Isuf Berhan Kuçi Isuf Dulo Hoxha Isuf Haxhi Burgaj Isuf Haxhi Burgaj Isuf Haxhi Burgaj Isuf Shyqyri Hoxha Isuf Ymer Gocaj Iva Gjovalin Curani Ixhlal Abdurrahmani Ixhlale Cani Ixhlale Isa Kajushi Ixhlale Rexhep Hoxha Ixhlale Rexhep Hoxha Izabela Ndrek Lani Izedin Jakup Fishta Izedin Riza Ligataj Izedin Xhemal Agovi Izet Hysen Efovi Izet Xhemal Karini Jak Lazer Bicaj Jakup Muho Kraja Jakup Shyqo Shala Jalldyz Haki Gershana Jalldyze Omari Jalldyze Abdyl Omari Jalldyze Abdyl Omari Jani Vasil Broka Janila Ismet Jahaj Januz Doçi Jasmina Sadedin Shabani Jasminda Nail Vajush Javer Fejzulla Baci Jemin Elez Stena Jemin Elez Stena

Jeta Hajrullah Zhabjaku Jetmir Golemi Jetmir Isa Topi Jetmira Beqir Agoviç Jetmira Beqir Agoviku Jetmira Cen Cela Jetmira Xhevat Dukeli Joald Zamir Ivziku Jolanda Gjeci Jolanda Gjeci Jolanda Ndoc Lula Jonida Hamzi(Dorza) Jonuz Hoxha Jonuz Dan Rubini Jonuz Gani Kullolli Jonuz Halil Halili Jonuz Qamil Dibra Jonuz Qamil Dibra Jorgji Vangjel Mihallaj Jovan Thanasi Jovan Risto Gjergo Jozef Çoba Jozef Çoba Jozefina Kel Kavaj Julian Zaimi Julian Marash Fusha Julinda Burhamedin Sokoli Juljana Ndoc Alimhilli Justina Prendushi K.E.Sh. Kabil Hajdar Nishani Kadri Murat Danaj Kadri Sali Aliu Kadri Xhemal Tahiri Kanto Ruzhdi Kubazi Karlo Marpali Karmelina Mark Brushtulli Karmelinda Simoni Karolina Çurçia Karolina Pjeter Çurçia Karolina Pjeter Çurçia Kartela E Pasur Vol21 Faqe 136 Vol 21 Faqe 137 Kartelat Vijojn Vol26fq111 Vol29 Fq112 Kartelat Vijojne Vol 23 Fq 205 Kartelat Vijojne Vol 42 Fq203-Vol43fq20 Kasem Kurmemaj Kasem Sula Kasem Sula Kasem Sula Kasem Zylja Kasem Zylja Kasem Alush Draga Kasem Avdi Lumaj Kasem Kapllan Kurmeraj Kasem Salo Kapastra Kastriot Malo Faci Kastriot Spiro Çekrezi Kastriot Ymer Elezi Katjushka Servet Pirani Katrina Nosh Kola Katrine Kola Katrine Gjergj Vocaj Katrine Gjeto Kola Katrine Kol Voci Katrine Mark Gjelaj Katrine Ndoc Shtjefni Kelirian Angjelin Celi Kelmend Gjoke Gjelaj Kesh Kije Halil Zeneli Kije Malo Brahimi Kimete Bushaj (Rruji) Kimete Rruji Kimete Tafilica Kimete Muhamet Kali Kimete Murat Llukaçej Kimete Mustaf Dushi Kimete Rexhep Kraja Kimete Rexhep Kraja Kimete Shefqet Durraj Kimete Xhemal Ivziku Kin Mhill Ndoja Kisha Katolike Kongregata E Motrave Klaudio Brushtulli Kled Nosh Cekrezi Kleotos Kryeziu Klevis Arben Tuzi Klodiana Viktor Bisha Klorinda Ded Çardakthi Kol Pellumbi Kol Gjon Gjoka Kol Jak Simoni Kol Mark Hajdaraj Kol Pjeter Kalaj Kole Kola Kole Gjon Gega Kole Martin Kola Kole Ndoc Bruceti Kole Zef Mali Kolec Marku Kolec Gjergj Marku Kolec Mark Hardalli Kolec Pjeter Gajtani Komuniteti Muslima Myftinia

Komuniteti Musliman (Myftinia) Komuniteti Mysliman Myftinia Kostandin Sebastjan Dionizi Kozeta Lumani Kozeta Beqir Bushati Kozeta Filip Ndreca Kozeta Gjon Bruci Kreshnik Dani Kreshnik Derguti Kreshnik Rrustem Derguti Krisanth Tasellari Kristaq Thodhor Papa Kristina Gjon Shelma Kristina Loro Guli Kristina Luigj Tole Kristina Pjetrush Noga(Gaspri Kristina Viktor Lamthi Kudret Okaj Kudret Brahim Zagani Kudret Et-Hem Gila Kudrete Alibali Kudrete Ahmet Ivziku Kudrete Asllan Verri Kudrete Hysejn Brahaj Kudrete Qazim Dibra Kudrete Xhemal Culiqi Kujtim Aliku Kujtim Aliku Kujtim Bashi Kujtim Dushi Kujtim Elezi Kujtim Hasi Kujtim Martinaj Kujtim Shala Kujtim Shala Kujtim Shala Kujtim Zagani Kujtim Abdyl Shala Kujtim Abdyl Shala Kujtim Abdyl Shala Kujtim Adem Taipi Kujtim Ali Frexha Kujtim Brahim Maliqi Kujtim Dan Kurti Kujtim Daut Hasi Kujtim Daut Hasi Kujtim Daut Hasi Kujtim Daut Kopliku Kujtim Daut Kopliku Kujtim Daut Kopliku Kujtim Eljaz Thaçej Kujtim Hajdar Lekaj Kujtim Hajdar Lekaj Kujtim Hajdar Lekaj Kujtim Hamid Dyli Kujtim Hamid Karafili Kujtim Hamza Tafilica Kujtim Jakup Kraja Kujtim Jakup Kraja Kujtim Man Elezi Kujtim Mehmet Rexhepi Kujtim Muhamet Mesi Kujtim Musa Mulleshka Kujtim Nazmi Dibra Kujtim Qamil Alushi Kujtim Qenan Pasqyli Kujtim Rasim Ademi Kujtim Rasim Aliku Kujtim Rasim Aliku Kujtim Rasim Isaj Kujtim Rexhep Lifja Kujtim Rexhep Pirani Kujtim Sejfulla Teta Kujtim Shaqir Kurtula Kujtim Shaqir Kurtulaj Kujtim Skeuki Boshnjaku Kujtim Xhevdet Gerdoçi Kujtim Xhevdet Mustafa Kujtim Zeqir Shimaj Kujtime Zenel Guri Kydret Ishmaku Kydret Xhemal Haxhija Kydrete Beqiri Kydrete Isa Rraxhimi Kydrete Qerim Beqiri Latif Hyshtra Latif Hysni Hyshtra Latif Hysni Hyshtra Lavderim Xhemal Nikaj Lavdi Halit Shanja Lavdije Jaho Kraja Lavdije Muhamet Hoti Lavdije Rifat Hoxha Lazer Cetina Lazer Pemaj Lazer Pemaj Lazer Prela Lazer Prela Lazer Mark Ndou Lazer Martin Matija Lazer Martin Matija Lazer Pal Pemaj Lazer Zef Beka Lazer Zef Stafaj Leart Spahija Ledi Gjon Hila Ledina Jaho Mesi

Lejla Kraja Lejla Adem Troshani Lejla Cuf Havani Lejla Rifat Bulija Lejla Shuajp Meti Lejla Shyqyri Oushi Leke Filip Topalli Leke Kel Koçobashi Lena Bregu Lena Matosh Çala Lene Lek Kolndreu Leonard Avullia Leonard Avullia Leonard Avullia Leonard Avullija Leonard Mali Leonard Smakaj Leonard Gasper Binoshi Leonard Hile Jana Leonard Hile Vasa Leonard Nikoll Biga Leonat Nikoll Stomina Leonidha Capo Leonora Gjysho Hasanbelli Leonora Kin Baloji Leonora Kol Deda Leonora Sinan Rexhepi Leqe Shpetimi Leqe Haxhi Gila Leze Selmani Leze Gjergj Mjetaj Leze Gjeto Shkoza Leze Kole Zejza Leze Pjeter Kodra Leze Simon Hanxhari Life Islam Kopera Life Islam Kopera Life Oso Lekaj Liljana Beqir Hysa Liljana Beshir Piroviq Liljana Besnik Cemi Liljana Halil Ademaj Liljana Ibrahim Orucaj Liljana Muhamet Luikaj Liljana Murat Cani Liljana Nuri Celepia Lime Adem Agajci Lindita Baxha Lindita Pecaj Lindita Beqir Kodra Lindita Hilmi Hoxha Lindita Mit-Hat Prizreni Lindita Riza Tahiri Lindita Rrok Camaj Lindita Sefer Hoxha Lindita Ymer Lopci Line Pal Docaj Line Pashk Pepkolaj Line Tom Pelargu Liri Selimi Liri Selimi Liri Nasi Liti Liri Ndue Camaj Liri Selim Luçi Lirije Bajrami Lirije Cokaj Lirije Hasan Kasemi Lirije Menduh Cocja Lirije Muhamet Cocani Lirije Musa Hoxha Lirije Mustaf Gjeta Lirije Ragip Spahija Lirije Rexhep Bishanaku Lirije Rexhep Guri Lirije Sulo Myrtaj Lirim Fadil Nikaj Liugjina Çurçia Liza Dimja Liza Ded Izvira Liza Gjon Çukaj Liza Llesh Canga Liza Luigj Pylli Lizabeta Pjeter Bareti Lizana Gjeto Kola Lize Gjergji Lize Nikolle Paluca Lize Pjeter Gjergji Lodovik Kole Gega Loreta Arif Selaj Loreta Martin Nika Luan Culiq Luan Çuliqi Luan Çuliqi Luan Muja Luan Sukniqi Luan Tinaj Luan Zmijanej Luan Zmijanej Luan Arif Delaj Luan Din Gjika Luan Enver Lopci Luan Enver Suknaj Luan Esat Mandia Luan Esat Mandia Luan Esat Mandia Luan Esat Mandia Luan Esat Mandija Luan Esat Mandija


hipotekat • E premte 12 tetor 2012 Luan Fejzi Cafi Luan Hysen Culiqi Luan Kujtim Pirani Luan Murat Zmijani Luan Musa Heta Luan Ndrek Kola Luan Nuh Bilali Luan Osman Skuka Luan Sali Kraja Lube Deli Duraj Lube Haxhi Memçaj Lubo Gjergj Preka Luc Balaj Luce Kol Gjeloshi Luciana Fran Nikshiqi Lucie Gasper Shoshi Luçie Zef Avdia Lucije Ejll Jehanexhan Lufti Sokoli Luigj Dushaj Luigj Cesk Urban Luigj Gjergj Gjoni Luigj Gjush Gjushi Luigj Marash Mirashi Luigj Mark Thana Luigj Prek Gjonikaj Luigj Prel Cuni Luigj Rrok Kroni Luigj Ujk Kekaj Luigj Zef Paloka Luigjina Çurçia Luigjina Prendushi Luigjina Pjeter Çurçia Luigjina Pjeter Çurçia Luis Bajram Lika Luis Bajram Likaj Luk Pretosh Todaj Luke Gjon Luli Luke Prel Kiri Lula Marku Lulash Murrizaj Lulash Rrahishta Lulash Thana Lulash Mark Cani Lulash Market Shkembi Lulash Nik Murrizaj Lulash Nik Murrizaj Lule Nosh Curri Lulezim Idriz Ceraj Lulezim Ismail Islami Lulezim Xhabir Bakalli Luljeta Jaku Luljeta Myfit Lada Lulka Sadri Merkulaj Lulka Sadri Merkulaj Lulka Sadri Merkulaj Lulzana Maliq Bekteshi Lulzim Hafizi Lulzim Kapllani Lulzim Karini Lulzim Kullaj Lulzim Kullaj Lulzim Myftari Lulzim Abaz Gerbeti Lulzim Adem Kullaj Lulzim Adem Kullaj Lulzim Burhan Kapllani Lulzim Burhan Kapllani Lulzim Cun Deda Lulzim Hysni Duli Lulzim Iljaz Gishta Lulzim Rifat Ymeri Lulzim Ruzhdi Ballaj Lulzim Sedetin Bashli Lulzim Xhabir Bakalli Lulzim Xhemal Curraj Lulzim Xhemal Pashkaj Lulzim Zeqir Cenaj Lumnie Binak Kraja Lumnie Brahim Muslia Lumnije Boriçi(Dizdari Lumnije Fazlija Lumnije Germaj Lumnije Lohja(Beci Lumnije Selhanaj Lumnije Ymeraj Lumnije Fadil Dibra Lumnije Riza Sokoli Lumnije Shaban Dhampiri Lumnije Smajl Bishja Lumturi Isuf Bendo Lumturi Osman Juka Lumturi Rifat Sadiku Lumturi Rifat Sadiku Lumturie Cela Lumturie Skuqi Lumturije Dervish Isufi Lumturije Haxhi Zeka Lumturije Hekuran Piranaj Lumturije Rifat Efovia Lutfi Lagja Lutfi Lagja Lutfi Laqja Lutfi Rustem Shabaj Lutfi Sabri Hoxhaj Lutfi Sadik Laqja Lutfi Ujk Canaj Lutfije Kruja

Lutfije Zyber Jaupaj Madalena Marku Madalena Lec Laska Madalena Lek Gjoka Madalena Rrok Toma Magdalena Mark Baci Mahir Gjyrezi Mahir Fejzi Lici Mahir Qamil Gjyrezi Mailq Hasan Çela Majlinda Syknaj Majlinda Fahri Gusha Majlinda Faik Kraja Majlinda Hilmi Borova Majlinda Hysen Juliqi Majlinda Isuf Kaloshi Majlinda Luk Pepaj Majlinda Musa Durraj Majlinda Qazim Dauti Majlinda Qemal Gokaj Majlinda Ramadan Dulaj Majlinda Rasim Galica Majlinda Vehbi Dibra Makbule Murat Dauti Maksim Qerim Hasanaj Maliq Cela Maliq Cela Maliq Kraja Maliq Memçaj Maliq Iber Kurtaj Man Ali Buhaj Manila Berdica Manjola Ded Koceku Manjola Lush Dodaj Manjola Rame Zekaj Manjola Zef Marku Marash Marku Marash Kel Kakija Marash Kol Nikaj Mare Gjon Marku Mareglen Lazer Cukaj Margarita Gjergj Brahimi Margarita Gjergj Brahimi Margarita Gjon Gjeli Margarita Leke Gjoni Margarita Tom Mesi Margerita Gjergj Brahimi Margerita Kol Vata Margerite Shtjefen Mirushi Marian Pal Kodra Mariana Zef Zefi Marije Lekaj Marije Dake Gilaj Marije Dode Suca Marije Gjergj Ndoka Marije Gjin Ndoja Marije Ndue Pjetri Marije Pashko Preza Marije Pjeter Gjetja Marije Pjeter Tyli Marije Prek Bari Marije Preng Lleshi Marije Rrok Sallbija Marije Zef Marku Marin Majnishta Marin Nikoll Doniku Marin Zef Paloka Marinda Hila Marinela Pjeter Lacinej Marinela Pjeter Lacinej Mario Gjovalin Lecaj Marjan Gjon Luli Marjan Loro Caka Marjan Loro Lukani Marjan Ndue Bushi Marjan Nik Gjeka Marjana Gjush Murati Marjana Luigj Urtari Marjana Ndoc Gega Marjana Tom Curri Marjana Zef Jubani Marjeta Gasper Rrathcaj Marjeta Skender Çela Marjete Franc Cacaj Marjo Çesk Patani Marjo Zef Bregu Mark Ndou Mark Shllaku Mark Bib Lleshi Mark Bibe Lleshi Mark Bibe Lleshi Mark Ejll Ejlli Mark Frrok Marlaska Mark Gjergj Shllaku Mark Gjergj Shllaku Mark Gjon Pemaj Mark Kol Dedushi Mark Kole Shita Mark Marash Mici Mark Ndue Gjoni Mark Nikoll Mernaci Mark Nikoll Mernaci Mark Zef Nikaj Marketi Bardeli Marketin Bardeli Marketin Kol Kola Marsela Palush Alia Marsida Ali Plisi

Marte Kola Marte Pashko Bazhdari Martin Çetina Martin Curri Martin Nika Martin Dede Çetina Martin Lodovik Gjuraj Marushe Mark Dedgjonaj Mateo Bufli Mateo Gjergj Bufi Mateo Gjergj Bufli Mateo Gjergj Bufli Mati Gjon Rroku Maxhid Mahza Cungu Maxhid Ymer Bushati Mazllum Latif Çaku Mbaresa Safet Koçaj Mecan Bajram Bakushi Medi Reçi Medi Rroji Medi Rroji Medi Rroji Medi Jonuz Temali Megian Flamur Drita Mehamet Tahsim Gokaj Mehdi Bushati Mehdi Cocja Mehdi Haxhagiq Mehdi Hoxha Mehdi Hoxha Mehdi Reci Mehdi Rroji Mehdi Troshani Mehdi Ahmet Qerimaj Mehdi Ali Kraja Mehdi Jonuz Temali Mehdi Jup Hoxha Mehdi Medo Qerpiku Mehdi Medo Qerpiku Mehdi Muharrem Kraja Mehdi Muharrem Kraja Mehdi Nuro Dervishi Mehdi Qazim Jahaj Mehdi Sait Shabani Mehdi Vahid Reci Mehmet Beqir Selhani Mehmet Gani Bekteshi Mehmet Idriz Alivoda Mehmet Ram Mehmetaj Mehmet Sejdi Llukaj Mehmet Shpend Kryeziu Mehmet Xhevdet Grezda Meladin Lohja Melek Shpori Melek Asllan Shpori Meleqe Brahim Maçi Meliha Anamali Meliha Berdica Meliha Kruja Meliha Omari Meliha Tafa Meliha Ujkashi Meliha Ujkashi Meliha Ujkashi Meliha Adem Hysa Meliha Adem Pashaj Meliha Ali Tafa Meliha Bajram Dritarja Meliha Emin Stankoviq Meliha Isuf Ulqinaku Meliha Muhamet Leporoshi Meliha Zenel Nishani Melihane Kodraj Melihat Ujkashi Melihat Abdyl Reçi Melihat Gani Dibra Melihat Hysni Alivodja Menduh Mustaf Mezini Menduhije Harrullah Maraska Mendun Daut Kopliku Mensur Ali Bala Mensur Vehid Bushati Mergim Quku Mergim Caf Boshti Merhide Xhevdet Spahia Merion Bakali Merita Haxhia Merita Tuzi Merita Anton Ndreca Merita Elez Et’hemi Merita Fahri Agaj Merita Imer Dibra Merita Isuf Gjetja Merita Ruzhdi Quku Merita Vehbi Zaganjori Merita Zija Barcaku Mervin Besim Skuqej Merxhan Veli Gradeci Merzuk Mandija Merzuk Mandija Merzuk Mandija Merzuk Mandija Merzuk Ramadan Mandia Met Sabri Guri Mevlan Myhedin Shpuza Mhill Zabeli Mhill Dede Logu Mhill Kole Koceku

Mhill Kole Koceku Mid’hat Tahir Hoxha Miesere Rifat Pulti Mihajl Pjeter Belata Mikel Ndok Shpendi Miliha Zhuraj Miliha Hajrulla Sharra Miliha Osman Cokaj Miliha Osman Çukaj Miliha Shaban Kafexhia Miliha Shyqyri Murati Milihat Jonuz Gushta Milor Sheuqet Hoxha Mimoza Bashi Mimoza Beta Mimoza Ceni Mimoza Kiri Mimoza Kiri Mimoza Tuzi Mimoza Bardhyl Kola Mimoza Dod Gjinaj Mimoza Enver Lagja Mimoza Hamdi Fishta Mimoza Ismet Hyseni Mimoza Jonuz Çeliku Mimoza Met Suloavdylaj Mimoza Nazmi Behari Mimoza Qerim Vodinaj Mimoza Rasim Bashi Mimoza Rasim Nehani Mimoza Rifat Juka Mimoza Shyqyri Cuciqi Mimoza Shyqyri Culiqi Mimoza Zef Ndoci Mine Smaja Mine Fadil Velcani Mine Riza Tahiri Mine Sulejman Lusha Minivere Iljaz Hoxha Mira Arif Shkoza Mira Pal Bungu Mira Pal Preka Miranda Bilal Deltina Miranda Dede Pjetra Miranda Haxhi Visha Miranda Shemedin Ura Mirash Vuksan Vuksani Mire Sadik Velija(Braqi Mire Zef Jozefi Mirela Ndoci Mirela Binak Rrahmani Mirela Leke Marashi Mirela Mhill Arra Mirela Mhill Arra Mirela Mhill Arra Mirela Mhill Arra Mirele Halit Mataj Miriana Mahsar Kaca Mirjam Sulejman Lluka Mirjan Abdurrahman Bruceti Mirjan Faik Guri Mirjan Muhamet Hasani Mirjan Xhevdet Shabaj Mirjan Zija Bashi Mirjana Esat Sokoli Mirjana Isa Rrega Mirjana Jonuz Morina Mirjana Jonuz Muhaj Mirjeta Beqiri Mirketa Perparim Hasani Mirlinda Zef Rica Mirsad Zaim Rexha Mirsada Hallunaj Mirsen Ali Beci Misire Arif Brija Mit’hat Halluni Mit’hat Halluni Mit’hat Kazazi Mit’hat Rifat Meti Mit’hat Xhemal Sokoli Mjaftime Hekuran Demi Mjereme Dibra Molle Arif Barkini Mondi Grezda Mondi Vlash Negri Mondi Zija Suma Monika Zini Rroji Mri Martin Leka Mri Pal Qafalijaj Mri Prele Zefi Mrij Zef Lulashi Mrike Lazer Thomaj Mrike Leke Pllumbaj Mrike Tonin Lisi Mufarete Hoxha Muhamet Çekini Muhamet Halluni Muhamet Halluni Muhamet Halluni Muhamet Halluni Muhamet Husi Muhamet Jukni Muhamet Jukni Muhamet Rahova Muhamet Sallagaj Muhamet Shala Muhamet Trepci Muhamet Vallasi

Muhamet Abdyl Shala Muhamet Abdyl Shala Muhamet Adem Gjatoja Muhamet Ahmet Sula Muhamet Brahim Bajrami Muhamet Dul Molla Muhamet Dul Molla Muhamet Dul Molla Muhamet Faik Bushati Muhamet Gezim Boshnjaku Muhamet Istref Smajlaj Muhamet Istref Smajlaj Muhamet Istref Smajlaj Muhamet Istref Smajlaj Muhamet Met Degaj Muhamet Muharrem Halluni Muhamet Nuro Dervishi Muhamet Selman Sallagaj Muhamet Taip Bajraktari Muhamet Taip Rexhepi Muhamet Xhelal Bekteshi Muhamet Xhemal Rragami Muhamet Zeqir Bajraktari Muharrem Bushati Muharrem Gokovi Muharrem Hoxha Muharrem Abdyl Shala Muharrem Ali Muhja Muharrem Musa Jakupaj Muharrem Qamil Muharremi Muharrem Riza Alija Muharrem Xhemal Bushati Muhedin Bajram Smajli Muhedin Hamdi Shaqiri Muho Hashim Betja Mujaser Zyhdi Banja Mukadez Osman Piranej Mukadez Osman Piranej Mumtoz Zija Jegeni Murat Çekerku Murat Asim Agaj Murat Smajl Cererku Musa Bushati Musa Bushati Musa Bushati Musa Gerçari Musa Gerçari Musa Gerçari Musa Kodra Musa Kodra Musa Kraja Musa Xhafaj Musa Beqir Halili Musa Binak Haxhijaj Musa Cuf Torishta Musa Manush Dushaj Musa Manush Dushaj Musa Selim Hasanaj Musa Sulo Dhampiri Musa Sulo Dhampiri Musa Taip Kraja Musa Zenel Xhafaj Mustaf Abllahaj (Tuzi) Mustaf Qiriqi Mustafa Boshnjaku Mustafa Hajdar Smaja Mustafe Ramovi Mustafe Faik Tuzi Myfarete Sadik Kraja Myfit Basha Myfit Loku Myfit Haki Basha Myfit Haki Basha Myfit Hamdi Pirani Myfit Reshit Shurdha Myfit Ymer Bakalli Myfit Ymer Bakalli Myfit Ymer Bakalli Myftar Kraja Myftinia Myftynija Myhedin Smajli Myhedin Smajli Myhedin Qemal Piranaj Myjaser Zyhdi Banja Myjaser Zyhdi Banja Mylfet Sokoli Mylfete Kraja(Rruji) Mylfete Nasif Smajli Mylfete Rasim Muja Mynevere Jonuz Piroviq Mynevere Selman Xhuli Mynevere Shyqyri Deda Mynir Koçi Myrto Mani Myrto Mani Myrto Mani Myrto Mani Myrto Riza Gercari Myrto Ymer Mani Myrvete Ferhati Myrvete Hasku Myrvete Bajram Kotaj Myrvete Brahim Gjini Myrvete Hysen Beqiraga Myrvete Hysni Sokoli Myslim Shyqyri Balija Myzafer Duma

Myzafer Gushta Myzafer Zhabjaku Myzafer Zhabjaku Myzafer Ahmet Kalaci Myzafer Ali Vorfa Myzafer Daut Zuesi Myzafer Faik Quku Myzafer Hasan Hafizi Myzafer Haxhi Bishanaku Myzafer Jonuz Gushta Myzafer Muhamet Zhabjaku Myzafer Muho Sheboja Myzafer Musa Duraku Myzafer Ragip Kopliku Myzafer Ramadan Mandia Myzafer Rrustem Bushi Myzafer Sherif Nesiti Myzafete Mehja Myzafete Jonuz Kruja Myzafete Qamil Sefa Myzejen Bushati Myzejen Bushati Myzejen Kraja Myzejen Laçej Myzejen Lulanaj Myzejen Mahmut Mani Myzejen Veli Hoti Myzejene Musa Basha Naddena Prek Kapaj Nadir Fadil Hasani Nadire Boshnjaku Nadire Arif Duraj Nadire Asllan Meti Nadire Bajram Elezi Nadire Qemal Agaj Nadire Sulejman Dibra Nadire Vesel Brahimi Nafije Kubazi Nafije Kubazi Nafije Jakup Tukaj Nafije Musli Cela Nafije Mustafe Alija Naife Ali Kanxho Nail Morina Nail Xhevdet Grezda Naile Rifat Muja Naile Shuajp Bushati Naim Alibali Naim Alibali Naim Buraniqi Naim Sokoli Naim Sokoli Naim Suka Naim Dilaver Musabelli Naim Elez Hoxha Naim Gafur Muca Naim Malo Haxhagiq Naim Malo Haxhagiq Naim Mustaf Duli Naim Tahsim Hoti Naime Beqir Logja Naime Ramadan Dibra Naime Rexhep Borania Naimik Grezda Namik Xhaferi Namik Shefik Dushi Nard Marash Koceku Naser Hysen Doda Nasije Hasan Isufaj Nasir Hamza Bega Natalina Mark Sheldija Natasha Foto Gjika Natasha Foto Gjika Natasha Qemal Juka Naxhide Shaba Naxhie Musa Bullakja Naxhije Quku Naxhije Brahim Shimaj Naxhije Maliq Bala Naxhije Malush Trepshi Naxhije Seit Axhemi Naxhije Selam Medja Naxhije Xhemal Milla Naxhije Xhemal Milla Naxhije Zymer Bushati Naze Brahim Rusheta Naze Brahim Rusheta Nazim Osman Hebovija Nazim Riza Mujaxhi Nazim Sulejman Grenasi Nazire Bec Vlladna Nazire Bec Vlladna Nazire Bec Vlladna Nazire Muharrem Hajdarogiq Nazire Qamil Rama Nazmi Alivoda Nazmi Culaj Nazmi Karini Nazmi Karini Nazmi Lika Nazmi Sokoli Nazmi Sokoli Nazmi Sokoli Nazmi Sokoli Nazmi Eljaz Kuci Nazmi Hasan Dekovi Nazmi Hysni Beqiri Nazmi Isuf Jukaj

Nazmi Muharrem Kruja Nazmi Nuh Bala Nazmi Qamil Kaloshi Nazmi Qazim Huna Nazmi Ymer Bala Nazmie Tahir Selhani Nazmie Zeqir Ulqinaku Nazmije Abaz Kraja Nazmije Qamil Hetaj Nazmije Selim Bashli Ndoc Dede Dedaj Ndoc Gjergj Nika Ndoc Luigj Xhuxha Ndoc Prendushi Vavaci Ndoc Zef Gjergji Ndoc Zef Gjergji Ndoc Zef Gjergji Ndoc Zef Toma Ndoc Zef Toma Ndoc Zef Toma Ndok Nush Kiri Ndre Ded Kiri Ndrek Nikoll Ndoci Ndreke Gjon Biba Ndriçim Dizdari Ndricim Agim Matlia Ndricim Smajl Muhja Ndue Ded Senaj Ndue Deli Delija Ndue Deli Delija Ndue Gjergj Geshtenja Ndue Gjon Kola Ndue Jak Zefi Ndue Lek Merashaj Ndue Marash Marku Ndue Nik Kodrinaj Ndue Nik Murrizaj Ndue Nik Murrizaj Ndue Rrok Rakaj Ndue Vat Guri Ndue Zef Paja Ndue Zef Paja Nebije Hallunaj Nebije Ali Jacaj Nebije Nezim Ishmakej Nedret Ali Ulqinaku Nedret Emin Murati Neira Selaudin Medja Nel Burgaj Nel Haxhi Burgaj Nel Haxhi Burgaj Nelki ( Nadir Selami Quku Nereida Rindi Spahija Neriman Spahija Neriman Zija Spahija Neritan Lutfi Hallunoviq Neritan Qazim Troshani Neritan Skender Shefkiu Nermin Hoxha Nertila Podgorica Nerxhivan Xhevdet Grezda Nesrete Mandiqi Nesti Ndok Kiri Neta Mhill Marku Neta Tom Kolaj Nete Pjeter Toma Nevila Tabaku Nevila Fatmir Alivoda Nevila Fejzullah Burrja Nevila Sadetin Dani Nevila Selami Tabaku Nevruz Gani Berberi Nexhat Baja Nexhibe Dibra Nexhibe Dibra Nexhibe Hamza Mani Nexhip Osmanaga Nexhmedin Shyqyri Banja Nexhmi Hamdi Bushati Nexhmi Hamdi Bushati Nexhmi Hamdi Bushati Nexhmi Ramadan Spahija Nexhmie Adem Fshazi Nexhmie Shaqir Talaj Nexhmije Bakalli Nexhmije Pysqyli Nexhmije Elez Barbullushi Nexhmije Haziz Ahmeti Nexhmije Rasim Ruçi Nexhmije Shpend Albunesa Nexhmije Sulejman Hamzi Nexhmije Xhemal Kalaja Neziha Osmani Neziha Brahim Lani Neziha Rragip Mesi Nik Gjelosh Vladaj Nik Gjon Shullani Nik Luc Dardhaj Nik Mark Batri Nik Ndue Mali Nik Nosh Villi Nik Rushit Dardha Nike Nosh Villi Nikolin Prendushi Nikolin Gjon Dedvukaj Nikolin Kol Arrinaj Nikolin Ndrec Cupi Nikolin Palok Prendushi

»

Nikolina Tome Fanko Nikoll Dod Marinaj Nikoll Dod Marinaj Nikoll Dode Lulashi Nikoll Lazer Vocaj Nikoll Martin Ujkaj Nikolle Lulashi Nimet Petrit Jegeni Nimet Rexhep Zaja Nimetulla Ymer Luli Nimetullla Luli Nine Filip Trebicka Nine Gjergj Deja Nizahir Taip Berati Njazi Kraja Njazi Fasli Bekteshi Njazi Musa Nikshiqi Njazi Nuh Hoxha Njazi Nuh Hoxha Njazi Nuh Hoxha Njoftim Gercari Nora Mark Darragjati Nora Ndoje Zefi Nore Ded Kiri Nosh Vat Lejthija Nuh Alija Nuh Alija Nuh Gjyrezi Nuh Bajram Mbiara Nuh Ram Alija Nuh Rame Alija Nuh Rame Alija Nuh Zeqo Shpata Nuredin Asllan Çekorja Nuredin Ramadan Kruja Nuri Koçi Nuri Koçi Nuri Raha Nuri Mailq Vreto Nurije Adem Hebovija Nurije Bec Vlladna Nurije Beqir Lezaj Nurije Mehmet Sekja Nurije Selim Mustafa Nush Zef Prendi Nusha Ndoc Trajeri Nut Jakup Bajraktari Nuz Bajram Bregu Nyleme Elez Kabuni Olga Kavaja Olimbi Xhemal Loshi Olion Kole Sukaj Olivera Millo Zllaticanin Olivera Qazim Ivziku Ollga Pjeter Joxhe Olsa Maliq Duka Olsa Tonin Gjekaj Olsi Muhamed Ramja Oltion Burhan Luli Omer Striniqi Orges Fran Mani Orgeta Ali Hasmegaj Orjeta Gjovalin Hutini Ornela Gjumi Osma Bajram Tuzi Osman Mehmeti Osman Tuzi Osman Asllan Alia Osman Elez Cuka Osman Halil Deltina Osman Haxhi Milani Osman Maliq Djepaxhia Osman Man Haxhaj Osman Murat Talani Osman Shaban Shqypi Osman Tahir Kaloshi Osuar Zenel Skutina Pal Hysenaj Pal Ndosh Villi Pal Nik Gjoni Pal Nik Paplekaj Pal Nik Sheu Pal Nosh Larushku Pal Zef Zefi Palok Lazer Parubi Paolo Salvatore Manni Paqe Zeko Vasili Paqize Hamiz Kthupi Parid Verrisha Parid Verrisha Parid Verrisha Parid Paskual Verrisha Parid Paskual Verrisha Parid Paskual Verrisha Pashe Isa Qekaçi Pashk Kin Pjetri Pashk Kin Pjetri Pashka Kol Marku Pashka Mark Bardeli Pashka Zef Stefaj Pashke Kol Nika Pashke Lazer Podgorica Pashke Lazer Podgorica Pashke Marash Hutini Pashke Mirash Sokoli Pashke Uk Cardaku Pashko Jak Nilaj Pashko Jak Nilaj

19 Pashko Nik Minjolla Pashko Pjeter Lleshaj Pasho Bejo Bedini Pashuk Kole Cetina Pashuk Tom Krypsa Pasur Vijon Vol 19Fq190 Vol19 Fq 191 Paulin Gege Vokrri Paulin Gjon Jakini Paulin Mark Cupi Paulin Mark Franja Paulin Ndue Lojzi Paulin Pjeter Çekaj Paulin Pjeter Gruda Paulin Prele Vata Paulin Tome Koci Pavli Kin Vukaj Pavlin Marku Pavlina Simon Harapi Pavlo Danil Jakoja Pavlo Danil Jakoja Pellumb Simonaj Pellumb Lulash Lera Pellumb Zef Malaj Perikli Filip Qiriaqi Perlat Rexhvelaj Perlat Selman Nezaj Perparim Xhilaj Perparim Islam Kuka Perparim Islam Kuka Perparim Islam Kuka Perparim Kasem Guri Perparim Seqir Rraboshta Perparim Zeqir Rraboshta Pertefe Adem Piri Petraq Vula Petrit Barbullushi Petrit Dibra Petrit Dushi Petrit Kruja Petrit Vathej Petrit Abdyl Shala Petrit Ajet Hasapapaj Petrit Fran Gjeloshi Petrit Fran Lucaj Petrit Gjon Grima Petrit Hilmi Hato Petrit Hysen Goçaj Petrit Islam Kovaci Petrit Izet Efovi Petrit Jonuz Halili Petrit Mahmut Kotrri Petrit Myzafer Malile Petrit Ndue Ndoci Petrit Rauf Sulo Petrit Sadri Bajraktari Petrit Sami Barbullushi Petrit Shaqir Plori Petrit Sheuqet Bashati Petrit Sheuqet Bushati Petrit Xhevdet Guri Petrit Zaim Serani Petrit Zija Kastrati Petrol Impeks Sh.A Pina Lala Pina Kol Mjeda Pjerin Gjon Pepaj Pjerin Injac Lleshi Pjerin Kol Dushi Pjerin Kole Guga Pjerin Mikel Prenushi Pjerin Pjetrosh Precetaj Pjeter Vathkruja Pjeter Frrok Malaska Pjeter Gjon Grishaj Pjeter Kol Rrathcaj Pjeter Kole Marku Pjeter Mirash Plepja Pjeter Ndue Buseta Pjeter Nikoll Vathkruja Pjeter Stake Kola Pjeter Vath Kruja Platura Syka Pllumb Martin Shqan Pllumb Veli Hasanaj Plumb Gjergj Verri Posta Shqiptare Prandvera Mahmut Syknaj Pranvera Haveraj Pranvera Hamdi Tulla Pranvera Ilir Perkoxha Pranvera Ismail Cokaj Pranvera Muhamet Kalaci Pranvera Qazim Ademovi Pranvera Sadik Grosha Pranvera Sadik Kecaj Pranvera Zenel Ishmaku Preke Simon Hanxhari Preke Zek Curri Prel Hasanaj Prel Mark Vladaj Prel Ndue Gjeka Prenda Ejll Sagrini Prenda Mark Fjreca Prende Sogja Prende Gjon Mirushi Prende Mark Makaj Prende Nok Vuksanaj


20 Prende Pjeter Preci Progres Metal G Progres Metal G Shpk Progresmetal’g’ Progresmetal’g Sh.P.K Progresmetal’g’ Sh.P.K Pronar I Pavertetuar Qamil Dimja Qamil Dinja Qamil Sylja Qamil Bejto Drangu Qamil Dan Isufi Qamil Deqta Kuptrija Qamil Hami Alushi Qamil Hysen Kokiçi Qamil Iber Shabanaj Qamil Kadri Kadriolli Qamil Mustaf Bashli Qamil Mustaf Kurtulaj Qamil Myrto Fangaj Qamil Reshit Sylaj Qamil Tahir Kadia Qamil Teofik Kulla Qamile Myftia Qamile Mustaf Hysa Qamile Smajl Lifja Qazim Drangu Qazim Driaj Qazim Haxhia Qazim Vuçaj Qazim Emin Mani Qazim Musa Tahiri Qazim Myftar Katana Qazim Sulo Osmani Qefsere Tafilica Qemal Alibali Qemal Fishta Qemal Hadri Qemal Osmanagaj Qemal Sternaj Qemal Sukniqi Qemal Sukniqi Qemal Tusha Qemal Zhabjaku Qemal Zhabjaku Qemal Bejto Delishaj Qemal Beqir Perizoviq Qemal Daut Kopliku Qemal Eljaz Malevi Qemal Eljaz Malevi Qemal Enver Bekteshi Qemal Hasan Demaliaj Qemal Musa Guri Qemal Mustafa Spahia Qemal Osman Kraja Qemal Rasim Hetoja Qemal Riza Lika Qemal Rrestem Rakaj Qemal Rustem Rrakaj Qemal Shaban Elezi Qemal Sylo Sylja Qemal Viktor Tusha Qemal Viktor Tusha Qemal Zija Fishta Qendra Rekrutim Mobilizimit Shkoder Qerim Dali Batalli Qothere Baci Qothere Quku Rabie Beqiri Rabije Mehmet Dajbabi Rabije Selim Muca Rado Brajoviq Rado Brajoviq Rafael Ali Dinja Rafaela Gasper Kadarja Ragip Meta Ragip Abdyl Zekaj Ragip Deli Peraj Raimonda Hajdar Qerimaj Rajmond Vjerdha Rajmond Gjovalin Vjerdha Rajmond Rexhep Sela Rajmonda Sukniqi Rajmonda Gani Sekniqi Rajmonda Haxhi Bajrakurti Rajmonde Rexhep Sinaj Ram Selim Çuku Ramadan Bashi Ramadan Foljeta Ramadan Gjecovi Ramadan Gjoretaj Ramadan Sternaj Ramadan Ymeri Ramadan Ymeri Ramadan Abdyl Gjetaj Ramadan Ahmet Gjecovi Ramadan Avdyl Gjetaj Ramadan Avdyl Gjetaj Ramadan Caf Shyti Ramadan Halil Agaj Ramadan Hasan Çela Ramadan Qamil Spahija Ramadan Rasim Basha Ramadan Rasim Bashi Ramadan Rasim Bashi Ramadan Ymer Spada Ramazan Ahmet Alivoda

« hipotekat Ramazan Islam Martaneshi Ramazan Musa Tahiri Ramazan Mustafa Behari Ramazan Shaqir Shahmani Ramiz Selhani Ramiz Sel’hani Ramiz Aziz Murrizi Ramiz Beqir Selhani Ramiz Hasan Ujka Ramiz Shaqir Dibra Ramiz Shaqir Dibra Ramiz Zenel Ulaj Ramush Faz Bushaj Rashide Qemal Sula Rasim Katica Rasim Lopci Rasim Lopci Rasim Abdullah Halaj Rasim Avdullah Halaj Rasim Kasem Katica Rasim Maliq Kuçi Rasim Rrustem Ceka Rasim Sait Kurtaj Rasim Vesel Dibra Rasim Zenel Kodraj Rauf Dibra Rauf Adem Kthupi Rauf Isa Dibra Rauf Isa Dibra Razije Qazim Muhja Redona Osman Cela Refat Shaqir Balla Refije Refat Cela Refik Meti Refik Ferid Sakiq Refik Jonuz Dulaj Refik Nexhat Meti Refik Nexhat Meti Refik Nuh Sheme Refki Dibra Refki Zhevdet Nikshiqi Regjina Tome Suma Rehane Hamid Rroji Remadan Haxhi Kukaj Remza Hasandoçaj Remzi Rroji Remzi Rroji Remzi Elez Domnori Remzi Jup Brahimi Remzi Sabri Kulli Remzi Tofik Toci Remzie Qazim Paleviq Remzije Kasem Bushati Remzije Muhamet Hasi Remzije Ragip Istrefi Remzije Shaqir Tivari Rep 731. F.N.Sh Rep 731. F.N.Sh Repub E Shqip ‘Shish’ Shkoder Republika E Shqiperise Reshat Durraj Reshat Hasan Durraj Reshat Hasan Durraj Reshat Hasan Durraj Reshit Bakrina Reshit Isaj Reshit Rrustem Hasanaj Reshit Rrustem Hasanj Rexhep Jakupi Rexhep Kaca Rexhep Brahim Lini Rexhep Islam Jakupi Rexhep Islam Jakupi Rexhep Isuf Sanza Rexhep Isuf Sanza Rexhep Mustafa Lacaj Rexhep Qerim Cenaj Rexhep Zeqir Kaca Rexhep Zeqir Kaca Rexhina Rrogaziu Rezarta Isa Bilali Ridvan Kecaj Ridvan Sakti Ridvan Vajushi Ridvan Vajushi Ridvan Gjelosh Popleka Ridvan Nazmi Alivoda Ridvan Nuh Vajushi Ridvan Nuh Vajushi Ridvan Qani Caci Ridvan Qazim Kecaj Ridvan Smajl Ymeri Rifat Lohja Rifat Lohja Rifat Rexhvelaj Rifat Selimi Rifat Bec Vlladna Rifat Gjeto Danaj Rifat Hasan Sula Rifat Haxhi Kullaj Rifat Haxhi Kullaj Rifat Haxhi Kullaj Rifat Jonuz Duka Rifat Mustaf Stankaj Rifat Qamil Rexhvelaj Rifat Rexho Liraj Rifat Zenel Ulaj Rigela Emin Muja

Rina Halaj Riona Gjeta Rita Hamdi Tymi Rita Kel Nogaj Rita Qamil Bekteshi Ritvan Tom Delija Ritvan Xhavid Omi Ritvana Xhemal Hoti Riza Burrja Riza Mani Riza Meta Riza Thomaraj Riza Fetah Duli Riza Isuf Juka Riza Myrto Mani Riza Nuh Bilali Riza Ramadan Ara Riza Ramadan Ara Rizar Tahsim Fresku Robert Gjovalin Barbullushi Roland Rrok Skjepona Rovena Enver Ramaj Roza Filip Gjeka Roza Gjin Curri Roza Hile Lazri Roza Ndrek Ndoja Roza Pjeter Haxhia Rozafa Berhan Beci Rozart Rasim Lesha Roze Gjon Gropcaj Rozet Halit Hysolli Rozeta Pjerin Fishta Rozina Kol Rakaj Rozina Ndok Deda Rozine Hila Rozine Mark Temali Rregjina Agustin Gjoni Rregjina Ndrek Çoba Rrezarte Preng Fusha Rrok Pupza Rrok Gjergj Gega Rrok Kol Sirma Rrok Kole Smajlaj Rrok Luk Gjelaj Rrok Ndoc Bardeli Rrustem Dul Hoxha Rrustem Dulo Hoxha Rrustem Idriz Karabeci Rrustem Idriz Karrabeci Rrustem Idriz Karrabeci Rubin Hamdi Borshi Rubin Hamdi Borshi Rudina Et-Hem Cinorja Rudina Mark Gjergji Rudina Qazim Podgoricani Rudina Sait Sokoli Rudine Naxhire Spahija Rudine Sulejman Domnori Rudine Xhemal Berdica Rudine Ymer Spahia Rudolph Martini Rudolph Martini Rudolph Martini Rudolph Martini Rushe Pjeter Hoxha Rushit Bala Rushit Abdullah Tocilla Rustem Hajdar Roj Rustem Vehbi Alija Ruzhdi Berdica Ruzhdi Kajushi Ruzhdi Kruja Ruzhdi Kruja Ruzhdi Kruja Ruzhdi Kubazi Ruzhdi Lopci Ruzhdi Qerpiku Ruzhdi Tahiri Ruzhdi Tahiri Ruzhdi Tophana Ruzhdi Emin Qershiza Ruzhdi Jakup Berdica Ruzhdi Maliq Nepaj Ruzhdi Maliq Shehaj Ruzhdi Qazim Çaushi Ruzhdi Ragip Mesi Ruzhdi Rustem Rakaj Ruzhdi Sait Sala Ruzhdi Selo Selmani Ruzhdi Zenel Bibaj Ruzhdie Sadik Mani Sabah Ali Lugji Sabah Fetah Hallunaj Sabah Sul Sulja Sabahedin Rifat Hebovija Sabahet Lepuri Sabahet Ali Karini Sabahet Elez Cekaj Sabahet Skender Bnrahimi Sabahet Ymer Mashaj Sabahete Brahimi Sabahete Cinari(Trushi) Sabahete Kali Sabahete Deli Rahova Sabahete Enver Ulqinaku Sabahete Hajrulla Piranej Sabahete Ismail Sulmata Sabahete Mustafe Spahija

E premte 12 tetor 2012 • Sabahete Qemal Lekaj Sabahete Shoki Smajli Sabahete Tahir Jahja Sabiha Muho Boriçi Sabri Hoxha Sabri Hyseni Sabri Hyseni Sabri Hyseni Sabri Kuci Sabri Kuci Sabri Lekaj Sabri Lujkaj Sabri Ymeri Sabri Ymeri Sabri Zaganjori Sabri Ahmet Hoxha Sabri Ahmet Hoxha Sabri Elez Buçi Sabri Emin Pelinku Sabri Halil Memçaj Sabri Halit Zaganjori Sabri Kasem Jera Sabri Malo Haxhija Sabri Nazif Zeneli Sabri Teufik Bushati Sabri Vehid Bushati Sabri Xhemal Dushi Sabrie Isuf Toska Sabrie Jonuz Lutfija Sabrie Sait Bushati Sabrie Ymer Duli Sabrije Drishti Sabrije Grizha Sabrije Kopliku Sabrije Musaja Sabrije Istref Bajrami Sabrije Osman Kuci Sabrije Rexhep Ulqini Sabrije Shyqyri Koplika Sabrije Shyqyri Kopliku Sabrije Shyqyri Kopliku Sabrije Shyqyri Kopliku Sabrije Xhemal Trashani Sabrije Zog Lumaj Sadete Mehmetaj Sadete Mehmetaj Sadete Mehmetaj Sadete Abdullah Dibra Sadete Haki Hebovija Sadete Halil Mustafa Sadete Halit Dritarja Sadete Ismail Xhahysa Sadete Isuf Stankoviq Sadete Jonuz Ulqinaku Sadete Malo Brahimi Sadete Meme Nikshiqi Sadete Rexhep Lumanoviq Sadete Sadik Vlladna Sadetin Bashi Sadetin Buciqi Sadetin Cungu Sadetin Trashani Sadetin Abdullah Abdurrahmani Sadetin Adem Gjatoja Sadetin Ali Kliti Sadetin Emin Cemi Sadetin Emin Ceni Sadetin Faik Cungu Sadetin Hasan Durraj Sadetin Jup Trashani Sadetin Kapllan Omangiq Sadetin Nexhat Kinkia Sadetin Nuh Suknaj Sadetin Ramiz Bashli Sadetin Zeqir Meti Sadi Laqja Sadi Laqja Sadi Laqja Sadi Laqja Sadi Nezaj Sadi Nezaj Sadi Gani Nezaj Sadije Ali Cukali Sadije Elez Tahiri-Bushati Sadije Idriz Quku Sadije Jonuz Zmijani Sadije Qazim Kecaj Sadije Shefqet Dyli Sadije Taip Zaganjori Sadik Manej Sadik Meta Sadik Beqir Manaj Sadik Cub Kullaj Sadik Cub Kullaj Sadik Cub Kullaj Sadik Hamdi Haveri Sadik Hysen Efovi Sadik Hysen Efovia Sadik Mehmet Meta Sadik Uce Smajlai Sadike Selim Bashli Sadri Merkuli Sadulla Hallunaj Sadush Bushati Sadush Xhevdet Shaba Safet Ramja(Shkreli) Safet Bilal Vathaj

Safet Ramadan Osja Safete Dibra Safete Kerniqi Safete Adem Cuka Safete Bajram Beshi Safete Muho Gyrçari(Gercari Safete Said Basha Safete Selim Reshna Safete Shyqyri Kullolli Safete Tahir Tahiri Safete Tahir Tahiri Safije Hysa Safije Omari Saime Hamdi Lekaj Saime Hamid Kopliku Saime Muhamet Haxhaj Saime Rifat Legata Saimir Reçi Saimir Zhabjaku Saimir Zhabjaku Saimir Zhabjaku Saimir Eljaz Zhabjaku Saimir Hasan Kraja Saimir Isa Cocja Saimir Osman Sala Saimir Ramadan Muleshku Saimir Sami Kopliku Saimir Zyhdi Dergjini Sait Hoxha Sait Halid Xhefer Sait Halil Xhaferi Sait Met Gerçari Sait Myrto Shabanaj Sait Reshit Sokoli Sakurte Gjon Arraj Sali Hoxha Sali Hoxha Sali Man Lumaj Sali Man Lumaj Salo Talani Salvator Nush Gjonaj Salvator Nush Zojzi Sami Hoti Sami Ishmaku Sami Ishmaku Sami Ishmaku Sami Vajushi Sami Brahim Husi Sami Brahim Husi Sami Brahim Lani Sami Destan Bici Sami Eljaz Malevi Sami Isuf Bushati Sami Jakup Xhexhovi Sami Sadik Ishmakej Sami Sadik Ishmakej Sami Sadik Ishmaku Sami Sadik Ishmaku Sami Xhemal Mehja Samir Drangu Samir Reçi Samir Reçi Sanie Maliq Bushati Sanie Tahir Lipe Sanije Buçi Sanije Dilaveri Sanije Dilaveri Sanije Bajram Hasanaj Sanije Buto Zaja Sanije Fiko Haxhagiq Sanije Hamz Ukaj Sanije Man Zagani Sanije Muco Skenderaj Sanije Mustaf Plepi Sanije Riza Metani Sanije Sadik Dilaveri Sanije Sadri Alihakaj Sanije Sulo Gjeta Satber Zeneli (Kaca) Satber Zeneli(Kaca Satber Fadil Zeneli Satber Malo Brahimi Satber Malo Brahimi Satbere Feridan Qemali Satbere Feridan Qemali Satbere Ibrahim Hafizi Satbere Said Hallvatori Satbere Sale Mashaj Satbere Sulejman Gjetja Saxhide Ymer Sterniqi Sazana Salo Troshani Scherer Moda Sh.P.K Sebahate Isa Shpuza(Sekja Sebaudin Hebovi Sebie Sait Osmani Sebije Mehja (Argjenti Sefer Tahir Bardhi Seferin Sadri Skenderaj Sefo Din Muca Seit Zeneli Seit Bisho Muja Seit Bisho Muja Sejhan Zyhdi Banja Sejhan Zyhdi Banja Sekina Vehbi Kasemi Selam Ymer Zaganjori Selami Enver Palina Selami Jakup Bushati

Selami Myftar Çela Selami Myftar Çela Selami Myftar Çela Selami Nuh Repaj Selami Shaban Shabani Selami Xhemal Omari Selamije Maliq Djepaxhia Selaudin Kullolli Selaudin Ahmet Pirani Selaudin Mehmet Rexhepi Selim Ahmet Sula Selim Beqir Dibra Selim Shaban Shabani Selim Shaban Shabani Selim Tahir Haxhaja Selim Zejnel Sekja Selim Zenel Kullaj Selim Zenel Sekja Selime Haki Hebovija Selman Cukali Selvie Hysen Goskiqi Selvije Smajl Dara Semiha Beqir Xhaferi Semiha Fadil Hallunaj Semiha Qazim Kecaj Semiha Shaban Durrsaku Semiha Shuajp Semina Semiha Ymer Lipe Semina Kallugjeri Semina Nut Koci Semir Zhabjaku Senad Brahim Selhani Senada Njazi Lesha Senada Njazi Lesha Senada Njazi Lesha Senada Njazi Lesha Senada Skender Mlloja Servet Sukniqi Servete Bakalli Servete Bakalli Servete Eqerem Bakalli Servete Eqerem Bakalli Servete Fadil Mesi Servete Haxhi Thana Servete Jakup Quku Servete Jonuz Shaka Servete Man Hasmuja Servete Ramazan Shabani Servete Taip Tahiri Sezai Troshani Sezai Ymer Zalli Sh.A. Duhan Cig Sh.A. Duhen Cig S.A. Tarabosh Sh.A.Duhan Cigare Sh.A.Tarabosh Sh.P.K Fani Food Sh.P.K. Dafinor Perfaqe Nga Pjeter Kakija Sh.P.Kfani Food Shaban Kalaja Shaban Kalaja Shaban Kalaja Shaban Dulo Hoxha Shaban Haki Hoxha Shaban Halit Bekteshi Shaban Hysen Osja Shaban Hysen Osja Shaban Istref Sokoli Shaban Xheladin Bajrami Shaban Ymer Uligaj Shan Dede Shkembi Shan Gjergj Vocaj Shaqe Gjon Lisi Shaqe Sabri Gucija Shaqir Tyrbetari Sharefete Domnori Shazije Reout Malevi Shefik Mlloja Shefik Sokoli Shefik Sokoli Shefik Brahim Dibra Shefik Dan Dibra Shefik Dan Dibra Shefik Dan Dibra Shefik Mujo Tokaj Shefik Riza Sokoli Shefik Shyqyri Meta Shefika Gusija(Bregasi Shefki Tula Shefki Taip Tafili Shefqet Muçe Martini Shefqet Musa Velaj Shege Ali Cacani Shemsi Ferhati Shemsi Kruja Shemsi Kruja Shemsi Mahmut Bashi Shemsi Omer Lekaj Shemsije Qazim Resuli Shemsije Smajl Duma Sherif Hajdar Pepaj Sherif Hazir Margjeka Sherif Mustaf Curaj Sheuk Sadik Mani Sheuki Dibra Sheuki Mani Sheuki Mani Sheuki Hamdi Vodinaj

Sheuki Sadik Mani Sheuki Sadik Mani Sheukije Qamil Hasani Sheuqet Muç Martinaj Sheuqet Muhamet Kalldrka Shkelqim Bashaj Shkelqim Ahmet Hafizi Shkelqim Fatlum Bajraktari Shkelqim Fatlum Bajraktari Shkelqim Gezim Boshti Shkelqim Lan Cuku Shkelqim Lan Çuku Shkelqim Shouqet Agia Shkelqim Zija Kopliku Shkelqim Zija Kopliku Shkelzen Haki Kapidanja Shkelzen Hile Geci Shkelzen Ismail Haxhiaj Shkelzen Musa Melkulaj Shkelzen Myzafer Hafizi Shkelzen Njazi Grenazi Shkelzen Njazi Grenazi Shkelzen Qazim Sadiku Shkelzen Sabri Kapllani Shkelzen Zenel Kraja Shkurte Shtubina Shkurte Cub Hoxhaj Shkurte Zef Dodaj Shlelzen Ibrahim Metaliaj Shoqeria Curri Sh.P.K Shoqeria Curri Sh.P.K Shoqeria ‘M. Lezha’ Sh. P. K Shoqeria ‘Prodhim Kabllo Shpetim Martinaj Shpetim Hamdi Stankoja Shpetim Nuri Mani Shpetim Xhevdet Gerdoci Shpresa Bardeli Shpresa Gjikondi Shpresa Jegeni Shpresa Mani Shpresa Qerreti Shpresa Adem Alija Shpresa Adem Myzyri Shpresa Ali Gerçari Shpresa Fadil Lugji Shpresa Faik Guri Shpresa Faik Perizoviq Shpresa Halit Isufi Shpresa Latif Laqja Shpresa Latif Laqja Shpresa Mihajl Zekaj Shpresa Muharrem Ndreaj Shpresa Mustaf Kajmaku Shpresa Mustaf Kokici Shpresa Nazmi Rexhaj Shpresa Qazim Papaj Shpresa Rifat Gokovi Shpresa Riza Gruda Shpresa Sadik Hebovija Shpresa Shaqir Sima Shpresa Teufik Lopci Shpresa Xhemal Dushi Shpresa Zak Zalli Shpresa Zija Rexhaj Shprese Veli Krasniqi Shpresim Tula Shpresim Shuqo Mergehiq Shpreson Agim Ibershimi Shqipe Ulqinaku Shqipe Ulqinaku Shqipe Sabri Kecaj Shqipe Selim Selimi Shqiperiatrikot Shpk Shqype Ulqinaku Shqype Arif Celiku Shqypo Hoti Shresa Ali Sallagaj Shtjefen Marku Shtjefen Ndrek Shtjefni Shuajp Daut Rragami Shuajp Dulaq Duliqi Shuajp Hasan Velija Shuajp Isuf Shpuza Shuajp Shaqir Pashaj Shuke Lazer Gjinaj Shyhrete Idriz Arci Shyhrete Shevqet Ciellza Shyqyri Basha Shyqyri Çoçja Shyqyri Çoçja Shyqyri Çoçja Shyqyri Kokiçi Shyqyri Mani Shyqyri Mani Shyqyri Mani Shyqyri Sekniqi Shyqyri Sekniqi Shyqyri Shpuza Shyqyri Ymeraj Shyqyri Brahim Haxhia Shyqyri Elez Sinani Shyqyri Hamza Mani Shyqyri Hamza Mani Shyqyri Mehmet Shqarri Shyqyri Nuh Zalli Shyqyri Ramadan Garuci Shyqyri Rexhep Ahmetaj

Shyqyri Sylo Abdija Shyqyrie Eljaz Halluni Shyqyrie Muhamet Kraja Shyqyrije Rasim Mushja Shyqyrije Shaban Rragami Shyrete Met Bisha Siana Hysen Elezi Sibe Taip Shabani Sidita Skender Oketaj Sila Ban Kukli Simon Nikoll Mirai Simon Prek Hanxhari Simone Omi Simone Alfred Omi Sindi Mandiqi Sindrit Xhavit Perizoviq Skender Alibali Skender Bajraktari Skender Bajraktari Skender Cukali Skender Dervishi Skender Kraja Skender Kthupi Zani) Skender Arif Selmani Skender Asllan Recaj Skender Bajram Ujka Skender Beqir Qahi Skender Çek Duka Skender Dulo Selimi Skender Elez Çuka Skender Hasan Kraja Skender Isa Celaj Skender Ismail Sherja Skender Istref Cuni Skender Kasem Katica Skender Nuri Mani Skender Nuro Dervishi Skender Nuro Dervishi Skender Nuro Dervishi Skender Nuro Dervishi Skender Qazim Haçkaj Skender Qazim Sokoli Skender Rifat Pepaj Skender Riza Gruemira Skender Sabri Elezi Skender Sadik Ishmaku Skender Sali Zhejani Skender Xhemal Mesi Skender Ymer Kopliku Sllavka Gjyrezi Smail Simiçia Smajl Caf Shyti Smajl Caf Shyti Smajl Hamid Cuciqi Smajl Isa Hebovija Smajl Kasem Hotaj Smajl Osman Aliaj Smajl Qazim Bala Smajl Rifat Deda Smajl Shpend Ramaj Societe Generale Albania Bank Sofie Adem Lishi Sofije Rexhep Banushaj Sokol Dodaj Sokol Mani Sokol Mani Sokol Murati Sokol Prela Sokol Vlladna Sokol Ahmet Balaj Sokol Ali Cuti Sokol Ali Kraja Sokol Ali Kullolli Sokol Arif Kurtaj Sokol Dan Vulaj Sokol Ded Mjetaj Sokol Haki Bala Sokol Halit Dragoni Sokol Hamza Cela Sokol Idriz Halluni Sokol Luigj Pepushaj Sokol Marash Marku Sokol Pal Dodaj Sokol Paulin Zefi Sokol Prek Koceku Sokol Prele Verri Sokol Qamil Kiri Sokol Rasim Lesha Sokol Shyqyri Mlloja Sose Nik Gurra Sose Pjeter Matija Sovjeta Remzi Berhani Sovjete Gani Shabani Spartan Burgia Spiro Jorgo Nika Spiro Sofokli Duni Stela Ardjan Muça Stela Errnest Volaj Steljana Tomorr Kavaja Stesi Pavel Mihajli Stilian Sule Sula Stiv Barsaku Stiven Muca Stiven Lodovik Kiri Suada Hasku Suada Zyberi Suat Riza Ligataj Suat Xhevdet Kallogjeri

Suat Xhevdet Kallugjeri Suel Nexhip Hadri Suela Pashko Planaj Suela Ruzhdi Facja Suhar Fuat Oruçaj Sulejman Geci Sulejman Abdyl Shanja Sulejman Bajram Lada Sulejman Beqir Hasmuja Sulejman Dyl Kuka Sulejman Hajrulla Pjeshka Sulejman Halit Sakti Sulejman Isa Bala Sulejman Isa Bala Sulejman Isa Bala Sulejman Isa Bala Sulejman Salo Bishaj Sulejman Shyqyri Halluni Sulltane Ahmet Balkasi Sulltane Asllan Mucmeraj Sute Mirash Ceunishti Suzana Çuliçi Suzana Ishmakaj Suzana Keraj Suzana Lani Suzana Llazani Suzana Adem Kapllani Suzana Ali Gjobalaj Suzana Ali Xhafa Suzana Ibrahim Ajazi Suzana Islam Saraci Suzana Isuf Kruja Suzana Nemin Boshjanku Suzana Nuh Zymbyli Suzana Rexhep Hoxha Suzana Rifat Llazani Suzana Shefqet Jalijaj Suzana Sulejman Bilali Suzane Sulltane Cokaj Sybije Hysen Koçaj Syke Mehmet Kuka Sylo Sylja Syriha Ali Hasanaj Syriha Daut Rrjolli Syriha Man Kadia Syriha Rustem Baci Syrije Brahim Kraja Syrja Uc Smajlaj Syrja Zeqir Kaca Syrri Nuro Dervishi Syrri Salo Bushati Syrri Salo Bushati Sytki Spahija Sytki Spahija Sytki Faik Galica Sytki Shefqet Golemi Tahir Heta Tahir Kalaci Tahir Hysen Zenelaga Tahir Rasim Hetoja Tahsim Sokoli Tahsim Sokoli Taip Katica Tajar Kallmi Tale Met Plozha Tatjana Syla Tatjana Ahmet Luli Taulano Nuredin Kadija Taulant Byrhan Beqiri Tef Mark Topalli Tefta Hekuran Taramani Teofik Cuciqi Teofik Jula Teofik Ahmet Burgaj Teofik Esat Mandia Teofik Esat Mandia Teofik Hamid Cuca Teofik Hamid Cuca Teofik Hamid Cuciqi Teofik Hamid Cuciqi Teofik Hamit Culiqi Terezina Pal Kolndrekaj Terezina Vases Gjerga Terezine Kole Zorba Terezine Lin Gjeluci Teuta Daut Mucaj Teuta Hajrulla Hoxha Teuta Isa Kadia Teuta Ramo Dushaj Teuta Skender Kolaj Teuta Zenel Bajrakurtaj Thanas Foto Vasili Theodhora Odise Jozja Theresa Robin Hartnerneaver Tof Ramo Dushaj Tom Zefi Tom Gjergj Kola Tom Rrok Shllaku Tom Zef Mihaj Tome Arra Tome Kol Arra Tome Kol Arra Tomor Boshnjaku Tomor Osmani Tomorr Boshnjaku Tomorr Abdyl Harifi Tomorr Muhamet Boshnjaku Tone Ndue Guraleci


sport • E premte 12 tetor 2012

S

hqipëria është gati për të nisur një aventurë të re atë të Botërorit 2014. Pas ndeshjeve të shtatorit, kuqezinjtë do të kërkojnë me ngulm të marrin 6 pikë në dy ndeshje që do të ishte maksimumi dhe një mrekulli më vete për ekipin tonë përfaqësues. Trajneri Xhani De Biasi mund të bëjë disa ndryshime të rëndësishme në ekipin kombëtare që do të përballoje këtë të premten në orën 19:00 në “Qemal Stafa” përfaqësuesen e Islandës. Rikthimi në mbrojtje pas dëmtimit të gjatë i Debatik Currit duket se ka ndryshuar jo pak planet e trajnerit italian të kombëtares kuqezi, pasi futbollisti duket se do të luajë menjëherë titullar në qendër të mbrojtjes përkrah Mërgim Mavrajt i cili ndryshe nga sa përflitej do të jetë i gatshëm për këtë sfidë pasi është rikuperuar nga dëmtimi. Edhe pse nuk e bën të ditur formacionin për të respektuar të gjithë lojtarët e grumbulluar, idenë se çfarë skuadre mund të shohim ndaj Islandës, trajneri De Biazi e ka dhënë. Duke parë edhe miqësoren me Olimpikun, pritet që në qendër të mbrojtjes përpara Ujkanit të jenë Mavraj dhe Curri, duke spostuar në mesfushë kapitenin Cana. Agolli pritet të rikthehet në krahun e majtë të mbrojtjes teksa dilema qëndron në të djathtë ku Lila është në balotazh me Tone Pretash Malaj Tonin Marpali Tonin Marpali Tonin Vuksani Tonin Gjon Palaj Tonin Gjon Zefi Tonin Kole Shllaku Tonin Lin Gavoci Tonin Mark Lleshi Tonin Simon Shtyllaku Tonine Cin Shyti Tonine Zef Gocaj Tristana Gjergj Preka Tuke Gege Gjini Ukshin Rustem Gjonaj Urges Faik Mashaj V.4 F66 V4f76 Vol4 F 206 V4 F211 V10-F107-V10f11 Vace Asim Guri Vahid Halluni Vahid Halluni Vahid Dan Reçi Vahid Dan Reçi Vahid Shyqyri Tymi Vahid Xhevat Dergjini Vahide Sulo Abdija Vaid Halluni Valbona Domni Valbona Adem Çela (Fani Valbona Bejto Shpellzaj Valbona Ferit Spahia Valbona Mahmut Agajci Valbona Mark Rruga Valbona Muharrem Plepi Valbona Ndue Meshaj Valbona Osman Quku Valbona Osman Quku Valbona Rexhep Plozha Valbona Suad Ramja Valbona Xhodet Voti Valdet Llazani Valdet Qazim Mjelima Valdet Rasim Hoxha Valdet Refik Kapidani Valdete Berdica Valdete Zeneli Valdete Dan Mustali Valdete Eljaz Kiri Valdete Fadil Taraboshi Valdete Faik Mehja Valdete Kapllan Murraku Valdete Kasem Selimi Valdete Mustafe Hoti Valdete Qamil Broja Valdete Ramadan Halaj(Kraja

Shqipëria në fushë për të kapur ëndrrën

Pas ndeshjeve të shtatorit, kuqezinjtë do të kërkojnë me ngulm të marrin 6 pikë në dy ndeshje që do të ishte maksimumi dhe një mrekulli më vete për ekipin tonë përfaqësues Dallkun. Por duke parë që De Biasi kërkon një skuadër të kujdesshme në fushë me idenë për të përfituar nga gabimet e kundërshtarit, atëherë me shumë mundësi në fushë do të kemi Lilën, kjo nisur dhe nga forma që po kalojnë të dy mbrojtësit. Në mesfushë përkrah Canës duhet parë

Valdete Riza Mesi Valdete Sami Topaku Valentin Buraj Valentin Dod Buraj Valentin Lazer Kola Valentin Leke Shyti Valentin Prel Çuni Valentin Vogel Thani Valentina Ndou Valentina Gjergj Prennushi Valentina Gjon Gaci Valentina Marash Rrethatoku Valentina Vitor Hasllov Valmir Hami Lika Valmira Hilmi Kelmendi(Likaj) Valter Gokaj Valter Dede Fushaj Valter Fran Rica Valtide Shuajp Xhakaj Vamir Halluni Vana Rrok Thana Vangjel Preci Vangjel Perikli Llazari Varjana Sytki Mandia Vasfije Pulti Vasil Koco Cico Vasilika Thimi Tufi Vasillo Perikli Cekrezi Vat Mirash Kodra Vazilete Dajlan Zogla Vehbi Hamzi Vehbi Bajram Lika Vehbi Bajram Lika Vehbi Beqir Hyseni Vehbi Brahim Ivziku Vehbije Hysen Vasija(Efovi Vehibe Halil Vodopi Vehibe Hamdi Shkreli Vehibe Isa Lastignalahoxha Vehibe Nut Kali Vehibe Ragip Mesi Vehibe Sadik Cuka Vehibe Xhemal Cuti Vehid Rroji Vehid Rroji Vehid Hamdi Xhekaj Vehid Osman Qarrabuti Vehit Dan Reçi Veiz Gani Berberi Veli Ahmet Spahija Veli Jusuf Bulaj Vera Angjelin Marleci Vera Beqir Isufi Vera Beqir Selmani Vera Col Pirani Vera Halit Agovi

Vera Ndue Dodaj Vera Ndue Geraj Vera Qamil Jahaj Vera Ymer Kulla Vera Ymer Kulla Verjana Mandiqi Verjona Shuajp Strinaj Verjona Sytki Mandiqi Veronika Gjergj Logu Veronika Gjon Kacani Veronika Pjeter Kolndrekaj Vesel Pashko Peci Vidra Piraniqi Vidra Islam Piraniqi Vidushe Islam Piranaj Vij Vol 25. Faq 101-165 Vij. Vol19f194 Vol19fq195 Vijojne Nga Vol 19 F181 Vol 19 F182 Vijon Ne Vol22 Faqe 66 Vijon V.19 Faqe 60,63,66 Vijon Vol19f185 Vol19f187 Vol19 Fq 196 Viktor Kol Arrinaj Viktor Kole Arrinaj Viktor Leonard Selmani Viktor Mark Gjolaj Viktor Palush Preçaj Viktor Tomorr Spahiu Viktoria Vasil Basha Vildan Bakalli Vildan Meraja Vildan Mehdi Bushati Vildan Osman Meraja Vildan Shyqyri Bakalli Vilma Leonard Marpali Vilma Zef Noga Violeta Dhaskali Violeta Patalaku Violeta Bahri Sykni Violeta Klin Rroku Violeta Ramiz Kulicaj Violeta Sulo Ramovi Violeta Zalo Ahmeti Visar Smajl Shyti Vitor Ndue Paplekaj Vitore Bardh Rusti Vitore Dede Gjelaj Vitore Gjon Gjoka Vitore Jak Simoni Vitore Lulash Gjelaj Vitore Ndue Mjetaj Vitore Ndue Mjetaj Vitore Nike Ara Vitore Pjeter Hebaj Vitore Pjeter Hebaj

nëse italiani i stolit kuqezi do të vendosë Bulkun apo do t’i japë kënaqësinë e sfidës së tretë kosovarit Kukeli. Në sulm pritet të jenë Bogdani dhe Salihi të cilët mund të mbështeten nga Roshi dhe Meha. Një formacion me katër lojtarë sulmues por tepër i kujdesshëm për kundërsulVitore Pjeter Hebaj Vitore Prek Lekaj Vitore Preng Daija Vitore Zef Ndou Vjoleta Ndoc Nikolla Vjollca Gjurgjaj Vjollca Hoxha Vjollca Martinaj Vjollca Martinaj Vjollca Osmanaga Vjollca Tafilica Vjollca Topalli Vjollca Uruci Vjollca Ali Drishti Vjollca Arif Galica Vjollca Asllan Kopliku Vjollca Besim Salja Vjollca Eljaz Alija Vjollca Enver Osmanaga Vjollca Fadil Terfoja Vjollca Fetah Agolli Vjollca Hajet Medja Vjollca Hamid Vasili Vjollca Hasan Kraja Vjollca Idriz Jahja Vjollca Ilir Teodori Vjollca Ismet Muçja Vjollca Isuf Bajraktari Vjollca Mehmet Dani Vjollca Musa Kadia Vjollca Nazmi Dibra Vjollca Qamil Beqiri Vjollca Qerim Curri Vjollca Rexhep Mashaj Vjollca Sadik Deltina Vjollca Selim Patalogu Vjollca Selman Bala Vjollca Shan Gjalaj Vjollca Sulejman Gokaj Vjollca Xhemal Acani Vjollce Maliq Halilaj Vladimir Gjoni Vladimir Filip Gugu Vladimir Kadri Aliu Vlash Jaku Vlash Luigj Jaku Vlash Luigj Jaku Vlash Ndoc Zefi Vledimir Llaqi Shutermeija Vogel Ujk Prroni Vol 10 Fq 177 - Vol 10 Fq 184 Vol 10 Fq 196 Vol 10 Fq 207 Vol 10 Fq 222 Vol 10 Fq 225 Vol 12 Fq 32 -Vol 12 Fq 33 Vol20,F.47- Vol 20 Fq 49 Vol20fq32

min e islandezëve, të cilët në çdo çast janë të gatshëm të rrezikojnë. Megjithatë deri përpara takimit duhet parë se cila do të jetë gjendja e futbollistëve, ku shqetësimi më i madh vjen në qendër të mbrojtjes, pasi Mavraj ka pasur probleme dhe Curri vjen nga dëmtimi i gjatë.

Vol25fq7-58 Votan Xhenan Morina Vullnet Burhan Qesati Vullnet Sadik Manej Vullnet Sadik Manej Xbashkepronare X-Bashkepronare Xbashkpronar Xhabir Dini Xhabir Mehmeti Xhabir Dulo Topalli Xhabir Fasli Zymbyli Xhabir Jaho Grizhja Xhabir Sulejman Uruçi Xhafer Kraja Xhavid Daniku Xhavid Hamdi Hallunaj Xhavit Halluni Xhavit Hebovija Xhavit Hoxha Xhavit Huna Xhavit Luli Xhavit Nutaj Xhavit Maliq Dashi Xhavit Mustafa Spahia Xhavit Qazim Agolli Xhavit Qazim Huna Xhavit Ymer Luli Xhavit Ymer Luli Xhehavir Sabri Çela Xheladin Bletaj Xheladin Mustaf Mletaj Xhelal Galica Xhelal Hoxha Xhelal Hoxha Xhelal Kali Xhelal Kali Xhelal Beqir Alija Xhelal Dulo Kali Xhelal Faik Ahmeti Xhelal Osman Katanja Xhelal Qazim Kecaj Xhelal Taip Fejza Xhelal Ymer Smajli Xhelil Ramadan Musaja Xhelil Ramadan Musaja Xhemaile Kadri Plepi Xhemal Alibali Xhemal Balla Xhemal Balla Xhemal Smaja Xhemal Ullini Xhemal Halil Shabanaj Xhemal Halil Shabanaj Xhemal Hamit Matlija Xhemal Kadri Brucaj

Xhemal Mujo Laqaj Xhemal Sejdi Kurti Xhemalie Kraja Xhemalie Rame Shabanaj Xhemalije Coba Xhemalije Coba Xhemalije Dashi Xhemalije Dragani Xhemalije Hoxha Xhemalije Hoxha Xhemalije Brahim Arifi Xhemalije Idriz Selhanaj Xhemil Asllan Mustafa Xhemil Hajrulla Arci Xhemil Qerim Sinanaj Xhemil Ramo Nikshiqi Xhemile Lika Xhemile Brahim Ahmetaj Xhevahir Asllan Ladoja Xhevahir Sabri Cela Xhevahire Ymeri Xhevahire Ymeri Xhevahire Cel Druri (Druni) Xhevahire Daut Kopliku Xhevahire Dilaver Bejleri Xhevahire Rifat Sula Xhevahire Riza Dibra Xhevahire Veli Rumija Xhevat Dana Xhevat Hajdaraj Xhevat Adem Gjatoja Xhevat Dul Duli Xhevat Hysni Kadia Xhevat Hysni Kadia Xhevat Hysni Kadia Xhevat Hysni Kadia Xhevat Hysni Kadia Xhevat Idriz Troshani Xhevat Muhamet Bakalli Xhevat Muhamet Bakalli Xhevat Musli Cela Xhevat Sait Muca Xhevat Sait Muca Xhevat Selim Celaj Xhevat Shaban Berdica Xhevat Smajl Duraj Xhevat Xhemal Plozha Xhevdet Beqiri Xhevdet Vlladna Xhevdet Vlladna Xhevdet Arif Amuli Xhevdet Arif Amuli Xhevdet Asllan Lani Xhevdet Bec Vlladna Xhevdet Bec Vlladna Xhevdet Bec Vlladna

»

21

Lagerbak i trembet tifozërisë Trajneri Lars Lagerbak në konferencën për shtyp pohoi se e njeh mjaft mirë përfaqësuesen kuqezi, me të cilën është ndeshur dhe dy herë të tjera më parë kur ishte nën drejtimin e Suedisë. Tekniku i islandezëve deklaron se Cana është lojtari më i rëndësishëm i Shqipërisë, të cilin suedezi e quan një lider të vërtetë. “Mendoj se lojtari juaj më i rëndësishëm është Cana, të cilin e keni dhe kapiten. Nuk e njoh personalisht, por kur e sheh në fushë e kupton se ai është lider, pavarësisht se ku luan, në mesfushë apo në mbrojtje. Ai ndalon sulmet, nis ekipin përpara dhe nëse më kërkoni që të heq një futbollit nga kombëtarja shqiptare, padyshim që ai është Lorik Cana”, theksoi numri 1 i stolit të islandezëve. - “Ndeshja e parë me Shqipërinë (në kohën kur ishte trajner i Suedisë) ishte një miqësore dhe nuk e mbaj mend mirë, por di të them që u mërzitëm që humbëm. Ndeshja e dytë më kujtohet mirë dhe mund të them se ishim me fat që morëm një pikë. Nuk ishim të lumtur, por gjithsesi ishte një rezultat i mirë. Unë po përmirësohem nga ndeshja në ndeshje dhe shpresoj të fitoj këtë herë. Pres një takim të vështirë, pasi kam parë Shqipërinë në dy ndeshjet e fundit, ku luajtën të organizuar mjaft mirë, nën drejtimin e një trajneri të ri që ka punuar shumë. Edhe herën e fundit që skuadra ime luajti ndaj jush pashë një ekip të mirë, por në këto dy sfidat e fundit ajo që më befasoi ishte loja në zonë. Keni një mbrojtje agresive, të ngjeshur dhe shumë fizike. Mendoj se trajneri ka bërë një punë të mirë me skuadrën tuaj kombëtare dhe nëse ka ndonjë ndryshim me atë që kam parë në dy ndeshjet e kaluara është pikërisht ky, pasi disa lojtarë që luajtën para katër vitesh ndaj Suedisë janë ende këtu. Kjo tregon se Shqipëria është një skuadër me eksperiencë. Ne kemi një skuadër premtuese, edhe pse jo në nivelin e duhur. Mendoj se mund të marrim pikë ndaj çdo skuadre dhe ky është objektivi ynë. Duam të marrim sa më shumë pikë që të jemi në vend të parë apo të dytë në grup. Them se është një grup i fortë, sepse çdo skuadër ka mundësi të marrë pikë. Norvegjia është pak më mirë se të tjetër, ndërsa Zvicra është favorite, tha 64-vjeçari.

Xhevdet Bec Vlladna Xhevdet Bec Vlladna Xhevdet Bec Vlladna Xhevdet Bec Vlladna Xhevdet Cen Efendi Xhevdet Dulo Topalli Xhevdet Reshit Bajrami Xhevdet Zenel Quku Xhevere Dan Grezda Xhevid Hebovija Xhihat Osman Hoxha Xhild Loro Laca Xhyhere Nuro Malaj Xhyzepina Kol Uraj Ykail Shyqyri Piranej Ylber Drangu Ylber Asllan Rexha Ylber Enver Dani Ylber Ramadan Kthupi Ylfete Riza Anamali Ylfete Veli Agaj Ylli Durraj Ylli Rrjolli Ylli Ali Kraja Ylli Fari Strora Ylli Hekuran Qose Ylli Jup Kallugjeri Ylli Maliq Rraqi Ylli Met Hoxha Ylli Qazim Buci Ylli Sabri Zusi Ylli Sulejman Kerni Ylvi Suca (Cuciqi) Ylvi Hasan Çela Ylvi Hasan Çela Ylvi Nexhip Cuciqi Ylvije Fuat Osmani Ylvije Haki Quku Ymer Ademi Ymer Beqiri Ymer Ymeri Ymer Elez Lahi Ymer Hasan Balla Ymer Muhamet Dibra Ymer Riza Grosha Ymer Sheuqet Lutfia Ymer Shpend Sulgjekaj Ymer Tahir Celufaj Zagall Tomorr Spahiu Zahde Ahmet Bekteshi Zahid Man Puka Zaim Hasmegaj Zaim Kuci Zaim Qamil Keqi Zaim Sadri Merkulaj Zaim Sadri Merkuliaj

Zamir Beqiri Zamir Halluni Zamir Fetah Mulija Zamir Muharrem Beqiri Zamir Muharrem Kastrati Zamir Nuh Juka Zamir Nuh Vajushi Zamir Nuh Vajushi Zamir Nuh Vajushi Zamir Qazim Cuciqi Zamir Sadik Pemaj Zamira Nezir Kalci Zamira Qamil Spahija Zana Maksud Velikaj Zana Rifat Lugji Zana Sulltan Nikaj Zanfija Fejzulla Ulqinaku Zaudin Menduh Saraçi Zef Cungu Zef Cungu Zef Cungu Zef Gjinali Zef Gjinali Zef Maka Zef Maka Zef Vasa Zef Vasa Zef Vasa Zef Vasa Zef Ali Leka Zef Angjelin Prela Zef Gjoke Vrucaj Zef Kol Hutaj Zef Kol Xhanaj Zef Mark Bukaçeja Zef Mark Ujka Zef Mirash Mirakaj Zef Ndoje Koçeku Zef Ndoje Koçeku Zef Ndoke Boka Zef Ndue Cungu Zef Ndue Gjinali Zef Ndue Rrolba Zef Nike Smajlaj Zef Nike Smajlaj Zef Nush Mrizi Zef Pashko Paveci Zef Prele Tefja Zef Prend Çupi Zef Shuk Nenshati Zenel Drangu Zenel Nabolli Zenel Can Kraja Zenel Muho Lohja Zenepe Kruja Zenepe Kruja

Zenepe Abdulla Xhaferi Zenepe Selo Jahaj Zepe Smajl Kavaja Zepo Sait Pepa Zeqir Halim Papaj Zhaneta Latif Borici Zhavit Dula Zija Hasanaj Zija Kastrati Zija Brahim Dautovi Zija Fadil Shtalbi Zija Hamza Mani Zija Hamza Mani Zija Hamza Mani Zija Hasan Mustafa Zija Murat Buhaj Zija Xhemal Mesi Zija Xhemal Mesi Zijahedin Xhevdet Hyseni Zimnije Beqir Ligataj Zina Franja Zio Spori Cekrezi Zog Asllan Rrapaj Zoje Gjon Gjeka Zoje Kol Keshtejani Zora Nikoll Pelini Zoran Simo Hajkoja Zorka Pero Toticaj Zvezoa Agovi Zyber Fadil Kraja Zydi Beqir Xheladini Zyhdi Neziri Zyhdi Raxhimi Zyhdi Abaz Katana Zyhdi Beqir Kraja Zyhdi Beqir Zaganjori Zyhdi Cuf Shishkja Zyhdi Jonuz Duli Zyhdi Qazim Halluni Zyhdi Rexhep Baleri Zyhdije Brahim Mani Zyhra Golemi Zyhra Hamz Xhepa Zyhra Mem Mulashkaj Zyhra Rasim Hoti Zyhra Sulejman Qemali Zyhra Sulejman Qemali Zyhra Tahsim Bakalli Zyhra Tahsim Bakalli Zyle Kraja Zyliha Adem Gjakova Zyliha Dul Orucaj Zyliha Haxhi Xhaferi Zymer Asllan Kuka Zymer Selman Mataj Zyrha Karmaj


22

« dossier

Nga Albert Kotini (vijon nga numri i kaluar) Përballë dokumenteve të deklasifikuara Në fondin arkivor nr. 41 të AQSH për Shtabin e Përgjithshëm të UNÇL Shqiptare bëra si objekt studimi disa referenca orientuese për t’i shërbyer trajtesave për çështjet e luftës edhe në Dibër. Ky ballafaqim zyrtar i dokumenteve do të mund t’ia lehtësojë lexuesit shmangien e subjektivizmit të dëshmive e kujtimeve të mbartura në botime edhe për Dibrën. Pa koment [Fondi nr. 41, dosja 31, faqe 56. 20.2.1943] Komandës së grupit të Dibrës (Haxhi Lleshi) Të pyeten kosovarët dhe malazeztë që bëjnë pjesë në grupin tuaj, të cilët tash shpejt janë liruar prej burgut ose prej internimit nëse dëshirojnë me shkue si partizanë në qarkun e Kosovës ku do të shërbejnë për çetat e atjeshme. Të vihen nën udhëheqjen e Xhevdet Dodës dhe Mito Milkoviçit dhe të inkuadruar të nisen për në vendin e shërbimit. Për mos me qenë krejt të çarmatosur, t’i nepet një sasi prej 20-23 armësh me vedi. VF–LP Komisari politik Komandanti E. Hoxha SHPUNÇL Shqiptare Major Spiro Moisiu [Fondi 41, dosja 36, fleta 77, v. 1943] “Komandantit Haxhi Lleshi. Aty ju vjen kapiten Selim Kërluku nga Dibra, i cili është një pjesëtar i Lëvizjes Nac.Çl. Ky u ka ndihmuar shokëve në Tiranë kur ka qenë për dhënie materialesh ashtu edhe për agjitacion mbi këshillat. Ky shfaqi dëshirën të vijë të bashkëpunojë në Dibër prandaj mund ta fusni në punë e në luftë. Shife vetë këtë punë dhe vepro me të. Shumë të fala S. Moisiu” [Fondi 41, dosja 4, faqe 11, 18 tetor 1943] “Komandës së batalionit partizan dhe vullnetar të Shkodrës Lajmëroheni zyrtarisht edhe nga komanda partizane në Malin e Zi se aty ka mbërritur Korparmata II e U.Nac. Çl Jugosllave e komanduar nga gjenerali Peko Dapçeviç. Afrimi i kësaj kompanie pranë kufijve tona sigurisht do të ketë reperkusione në favorin tonë si në interesin ushtarak ashtu edhe në atë politik. Për këtë arsye, urdhërojmë që batalioni juaj ose një pjesë e forcës së tij, nën komandën e Bajraktarit të nisen pa humbur kohë për në drejtim të Plavës e Gucisë dhe të bëjë kontakt me njerëzit e kësaj korparmate partizane jugosllave. Të merren masat e duhura gjatë kalimit të batalionit tuaj për në Mal të Zi, në mënyrë që të mos ngjajë ndonjë e papritur nga ana e reaksionit shqiptar. Enver Hoxha” Po në këtë fond e dosje, në faqen 16 datë 2.XI.1943 lexon: “I dashur shoku Haxhi. Sapo morëm letrën tënde më dt. 31 tetor, ku na shkruanit për sulmin që ju ka bërë Xhemë Gostivari tok me gjermanët. Ne po nisim sa më parë në ndihmën tuaj batalionin e Çermenikës dhe një pjesë të Brigadës II që jemi duke e formuar tani e që jemi duke pritur efektivat e tjerë. Por, në qoftë se ti i kërkon me urgjencë, çështjen e Brigadës II e lëmë kur të kthehet andej Brigada III, sido që e pakompletuar, në Pezë i kemi dhënë urdhër më 25 tetor që të niset për Dibër. Nuk dimë përse s’ka ardhur akoma. Ne që tash po e nisim me urgjencë një urdhër që të niset sa më parë për aty. Kur të mbërrijë brigada në Dibër, atëherë batalioni i Çermenikës të kthehet në vendin e nisjes, pse duhet me rregullue sa më parë Brigadës II, e cila do të ketë një rëndësi të veçantë pse do të veprojë në rrethet Elbasan dhe të Dibrës. Duhet të keni parasysh që veprimet kundër Xhemë Gostivarit ose reaksionarëve të tjerë të kryhen me ashpërsinë më të madhe, në asnjë mënyrë të mos lejoni që përfundimet e luftës të mbarojnë në marrëveshje e biçime kompromisi si ai rregullim që u bë në Peshkopi, ne mes parisë dhe neve. Brigada III vjen atje, ka urdhër që të bëjë spastrim në shkallë të gjerë në rad-

E premte 12 tetor 2012 •

Enver Hoxha - Haxhi Lleshit: Anglezët lidhini dhe mos i lini të bashkohen me nacionalistët

hët e reaksionarëve, prandaj, për dijeni ne po të lajmërojmë që Brigadës i kemi thënë që për të kryer këto veprime duhet të veproni (në mënyrë – A.K.) indipendente nga batalioni i Dibrës. Këtë e kemi bërë për dy arsye: E para, që populli të mos thotë dhe të armiqësohet me batalionin tuaj dhe e dyta sepse batalionet e vendit nuk mund të jenë aq të ashpra sa brigada, e cila përbëhet prej elementësh që janë vendas. Nga ana tjetër, brigada do të punojë ngushtë dhe do të këshillohet me ju për çdo veprim dhe për çdo aksion. Na lajmëroni sa më parë situatën. Komisari politik Komandanti i Shtabit (E. Hoxha) (S. Moisiu)” Në faqen 19 po këtu lexon për datën 5.XI.1943 se: “Në Dibër, Xhemë Gostivari me 400 veta shqiptarë kanë sulmuar batalionin partizan të Haxhi Lleshit. Ka dy ditë që po luftohet në ato rrethe. Kemi dërguar për ndihmë batalionin Çermenika. Para një jave forcat tona të Dibrës u përpoqën me ato mercenare si Fiqri Dine, M. Kaloshi, H. Dema, Halil Alija, Selim Xhetani dhe u shpartalluan. U vranë afër 60 vetë nga mercenarët, kurse nga tanët nja 5. në mes të plagosurve ishte edhe M. Kaloshi. Në këtë përpjekje Cen Elezi ka mbajtur

një qëndrim neutral, kurse Aqif Lleshi dhe Faik Shehu kanë luftuar krah për krah me ne. E. Hoxha S. Moisiu Vijon në të njëjtën dosje, në faqen 25-26 datë 9.XI.1943 dokumenti përkatës:

“Komandës grupit Dibër. Me anën e partizanit Shaban Maqellara mësuam zhvillimet e luftimit në qytetin e Dibrës nga forcat e Xhem Hasës, Mefailit, Fiqri Dines, Ali Maliqit, Ukë Çamit etj. reaksionarë kundër forcave tona shumë të pakta në numër. Nga sa mësuam, kuptuam se qëndresa e partizanëve ka qenë shembullore, tuj luftu 4 ditë me radhë kundra një fuqie shumë më të madhe e të udhëhequr nga oficerë gjermanë, të armatosur ma së miri dhe të organizuar me sasi të mëdha armësh e municionesh. Në sulmet që kanë ba reaksionarët si në Peshkopi ashtu edhe në Dibër, ata kanë qenë thyer në dy rastet, por nuk kanë qenë shpartalluar dhe neve nuk kemi pasë fitore të plotë ushtarake. Mossuksesi i këtyre veprimeve ka rrjedhë prej gabimeve me karakter ushtarak. Kemi grumbulluar të gjitha forcat në qendrat si Dibër dhe Peshkopi me qëllim për t’i mbrojtë nga fuqitë reaksionare. Kështu që është transformuar karakteri i luftës sonë nga ofensiva në difensivë. Me qëllim që me i mbajtë qendrat, të cilave nuk mund t’u mohohet randësia e tyre politike dhe ushtarake, u është lënë dorë e lirë reaksionarëve që të veprojnë në krahina, të bëjnë propagandën e tyre. Kështu që të mobilizojmë forca për t’i hedhë në luftë kundër reaksionarëve. Në këtë mënyrë, neve kemi mbetë larg nga turma e popullit. Duke qenë të përgatitur me forcat tuaja më të mëdha, ndër qendrat, këto janë objektiva të vërteta për armiqtë tanë reaksionarë. Na duhet të nxjerrim, gjithashtu, mësime nga gabimet, që kështu të mos përsëriten dhe puna jonë politike e ushtarake të shkojë përpara nga një fitore në tjetrën. Ne i dimë vështirësitë që ju keni në krahinën e Dibrës dhe i çmojmë përpjekjet e të gjithë shokëve që punojnë në atë sektor, prandaj e ndiej për detyrë që të vëmë në dukje gabimet që ne konstatojmë dhe se këshillat tona kishin me qenë të dobishme për veprimet e mëpastajme. Prandaj, jemi të mendimit që me forcat e ndodhura në atë sektor, tuj përfshirë edhe batalionin e ardhur nga Çermenika, të veprohet si më poshtë: 1. Me lanë ndër qendrat Dibër e Peshkopi nga një garnizon të vogël partizanësh, të forcuar me vullnetarë dhe qytetarë të armatosur dhe të vendosur për LNÇL me detyra që të mbajnë qetësinë e vendit dhe për mbajtjen eventuale të qytetit. 2. Me formue 1-2 batalione sulmi (batalioni Çermenikës dhe një nga Dibra) me nga 150 të armatosur mirë e të shoqëruar me armë të rënda nga më të shumtë partizanë të sprovuar. 3. Me i përdorë lehtë forcat partizane në befasi kundër armikut, tuj i goditë armiqtë njëri pas tjetrit në qendrat e tyre. 4. Tuj marrë parasysh situatën e ndërlikuar të Dibrës, lidhjet miqësore ndërmjet reaksionarëve dhe miq të luftëtarëve, çlirimtarë, duket e arsyeshme që sulmet të fillohen kundër atyre më të rrezikshëm, në mënyrë që të mund t’i izolojmë e t’i luftojmë njëri pas tjetrit pa sjellë ndonjë përçarje në radhët e tyre e miqve tanë. Reaksionarët nuk mundet të mbajnë për një kohë të gjatë forcat të mobilizuar në sasi të mëdha, prandaj paraqiten raste të shpeshta për t’i sulmuar në befasi, me forca jo aq të mëdha. Të marrim një rast praktikisht: Mbasi të kemi marrë informata të sigurta mbi forcat dhe vendqëndrimin e Fiqiri Dines, i cili sot është në krye të reaksionarëve të Dibrës, të sulmohet natën me 1 ose me 2 batalione tuaja, të shpartallohet dhe të bëhet një spastrim i domosdoshëm për eliminimin e reaksionarëve. Sigurisht, që sistemi i tyre i organizuar nuk ka me lejue bashkëpunëtorë të tij që të vijnë në ndihmë në kohën e duhur e as që nuk do të munden me mobilizue forca të konsiderueshme, pse reaksionarët, kriminelë, xhandarë mercenarë që janë forcë e tyre, kur të shohin veprimet


dossier • E premte 12 tetor 2012

s t a f f

zv/kryeredaktor: Armand Maho Mariglen Mulla

23

Deri më sot nuk e keni vënë në zbatim urdhrin. Ju kemi lajmëruar me anë të Tiranës që duhej urgjent të niseshit në vendet e caktuara ku situata vazhdon të jetë shumë e keqe për punën tonë”. Në një takim të veçantë për Dibrën, Enveri e Spiro i caktojnë itinerarin Brigadës III me urdhër: Shëngjergj – Martanesh – Bizë, Labinot – Çermenikë në zonën e caktuar. Në këtë vazhdimësi, në faqet 39-40 të po kësaj dosjeje, datë 20.XI. 1943 lexon: “Shokut Haxhi Lleshi Anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të U.N.ÇL. Morëm letrën tuaj ku na lajmëroni se paria e Dibrës, Xhemë Gostivarit dhe gjermanët po përgatisin një sulm të ri kundër jush”. Pasi flasin kundër reaksionarëve të Dibrës dhe urdhrin e dërgimit të Brigadës III me batalionin e Çermenikës dhe taktikën që do të përdorin, saktëson: “Englezët në asnjë mënyrë mos t’i qasni të fusin hundët në punët tona dhe në rast se ata ngatërrohen me parinë, dhe i zini me ta ose me ndonjë dokument, nuk keni tjetër mënyrë, përveçse t’i lidhni dhe t’i shoqëroni në shtabin tonë. Aspak nuk duhet të mësojnë forcat tona dhe mos të gënjeheni që t’i merrni arbitër. Englezët ju propozojnë një gjë të tillë, ju i dëboni krejt dhe mos i mbani as në shtabin tuaj dhe na lajmëroni procedurat ne. Këta kërkojnë të ngatërrojnë ujërat, të përkrahin reaksionarët tërthorazi dhe zogistët në radhë të parë. Prandaj, qëndrimi juaj karshi tyre do të jetë i prerë, korrekt dhe i ashpër kur të jeni në të drejtë. Jemi plotësisht dakord me qëndrimin tuaj karshi englezëve në përpjekjen e Dibrës.” E. Hoxha S. Moisiu (vijon numrin e ardhshëm)

tona të rrufeshme, nuk kanë me pasë guxim me i dalë përpara. Mbas përfundimit të operacionit ushtarak, menjëherë fillohen konferenca me popullin duke u shpjeguar qëllimin e luftës sonë, të bashkëpunimit të drejtë dhe duke i demaskuar ata si tradhtarë të popullit të lidhur me një bashkëpunim të drejtpërdrejtë me okupatorin gjerman sikurse është vërtetuar qenia e oficerëve gjermanë në luftimet e Dibrës. Mbasi forcat tona në atë sektor janë të pakta saqë të mos bëhet një operacion i përgjithshëm, veprimet që u thanë më sipër, domethënë duke i luftuar befas e veç e veç reaksionarët dhe tradhtarët, na duket e vetmja zgjidhje e arsyeshme. Për me iu përgjigjë kërkesës suaj i qe dhanë urdhër Brigadës III të nisej sa ma parë në Dibër, por me vonesën e saj, siç duket, ka qenë shkaktare për disa hyrje që kanë bërë gjermanët në rrethet e sektorit të Pezës e të Shijakut. Meqenëse urdhri për t’u nisur sa më parë për aty po i përsëritet, batalioni i Çermenikës me elementë të Brigadës II ka për të qëndruar deri në mbërritjen e Brigadës III. Brigada III ka pasur udhëzime nga kjo komandë mbi operacionet që do të kryhen në Dibër. Natyrisht, në lidhje të ngushtë me shtabin e atyshëm, i cili ka me vënë në korent të situatës së Dibrës dhe ka për t’i dhënë informata të sigurta mbi spastrimet e nevojshme që do të bëhen. V.F. – L.P. Komisari politike E. Hoxha Në vijim, faqe 30, të datës 10.X1.1943 dhe 14.XI.1943 janë urdhrat e Enverit dhe të Spiros për Brigadën III ku u bëjnë vërejtje se: “Sipas urdhrit që varet nga kjo komandë, ju duhej të ishit nisur më 26 të majit të kaluar për drejtimin që ju kishte caktuar komanda. kryeredaktor brahim shima

»

politika: albana lika, oli xhilaga ekonomia: brikena dervishaj sociale: pranvera kola rrethet: blerina spaho kronika: mariglen mulla kultura: blerina goce design&layout: Daniel Prifti, Gëzim Duzha

Adresa: Rr. Dull Keta, nr. 5. (Rr. e Dibrës), Tiranë

menaxhere marketingu: eligerta dyrmishi cel: 067

20 62 200

e-mail: eligertad@yahoo.com

www. gazetametropol.com e-mail: gazetametropol@yahoo.com


24

« reklamË

E premte 12 tetor 2012 •

Metropol 12 tetor, karburantet, te perndjekurit  

Metropol 12 tetor, karburntet, te perndjekurit

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you