Page 1

»22

Raporti i FBI-së

Steve Jobs, një i droguar dhe koprrac. Të dhënat në dosje E mërkurë

12 dhjetor 2012 Viti VIII, Nr. 2846 Tel: 04 2 233 991 Fax: 04 2 233 998 Çmimi: 30 lekë • € 1.5

gazetametropol.com

Julian Çela

Reshjet e dëborës, rrugët Zhdukja e 10-vjeçarit, që janë më problematike blindohen pikat kufitare. Vendi përfshihet nga i ftohti polar. Sot dhe nesër ditët më të ftohta të dimrit. Hapen portat e HEC-eve, rrezik në Lezhë »8

Ende asnjë gjurmë

»7

integrimi PD-PS

Hipotekat

Lista e familjeve që do t’u verifikohet prona në Tiranë Tabela e plotë me emrat që do të paraqesin dokumentet në ZRPP për realizimin e regjistrimit fillestar. Veprimet pa pagesë

»14-19

Kthimi i banesave Olldashi ndan certifikatat për lirimin e apartamenteve Ish-pronarët fitojnë të drejtën për të gëzuar banesën e konfiskuar prej regjimit diktatorial. Ministri kërkon zbatimin e ligjit

shpallin programin Partitë kryesore shkëmbejnë replika orit mbi fitoren e qersh

rët Berisha ndez moto it në ditën e themelim rin” të PD, “thyejmë mu

Propozimet e PS për draftin

»2-3

min Rama paraqet progra ekonomik, ironizon Berishën në internet

»2

Amendimi i buxhetit, socialistët kushtëzojnë për votën pro

»4

Reagimi i OSBE-së

Volfarth: 21 janari do të jetë prova e parë e Kryeprokurorit Vlerësohet procesi i dorëzimit të mandatit prej Ina Ramës. Roli që ndërkombëtarët presin prej Adriatik Llallës »2

Rezoluta për Çamërinë

Garuli: PR mbështet nismën e »4 PDIU. Jep votën pro në Kuvend

Përplasja

Vetro Energy: Kemi paratë. Bozdo: Bisedime me kompaninë tjetër Qeveria kërkon ekzekutimin e fondit 10 për qind. Kompania paraqet rezerva mbi pronat dhe kushtet »5

Opinion Nga Dong Hongjie

Të mësojmë gjuhën kineze, sa e thjeshtë »10 Nga Elvis Kotini

Optika e krimeve të komunizmit »11


02

« politikë

E mërkurë 12 dhjetor 2012 •

Amendimi i buxhetit, socialistët kushtëzojnë mbështetjen

Vota “pro”, ja propozimet e PS për buxhetin e shtetit

Ambasadori për emërimin e Llallës

OSBE, 21 janari çështja parësore e Kryeprokurorit

Kriza që ka pllakosur sistemin energjetik po transferohet te prodhuesit privatë të energjisë, sepse KESH-i nuk ka para t’i paguajë ata për energjinë që u merr.

Paketa fiskale s’po diskutohet në Kuvend. Ka dy muaj që sipërmarrësit, në nevojë për të mos e paguar TVSH-në, ushqehen me lugën e zbrazët të mbushur me këtë premtim.

Kemi një borxh publik mbi 60% zyrtarisht, sepse bashkë me borxhin e fshehur është mbi 100%. Të njëjtët njerëz propagandojnë për shembjen e tavanit të borxhit publik

Refuzimi i BE, socialistët ia faturojnë përgjegjësinë mazhorancës Partia Socialiste ka akuzuar mazhorancën qeverisëse si përgjegjëse e vetme për mosmarrjen e statusit të vendit kandidat për në BE. Kryetari socialist, Edi Rama, dhe deputeti i kësaj partie Ditmir Bushati kanë dhënë argumentet se pse e drejtojnë gishtin përgjegjës te qeveria për dështimin për herë të tretë të Shqipërisë në marrjen e një përgjigjeje pozitive ndaj kërkesës për statusin e vendit kandidat. “Qeveria e korruptuar e la Shqipërinë pa statusin e vendit kandidat për në BE. Në kushtet kur Shqipëria e gjen veten të refuzuar përsëri për shkak se nuk ka arritur të bëjë zgjedhje të lira e të ndershme, se është zhytur në fund të batakut botëror të korrupsionit, krah për krah me Nigerinë e Etiopinë, se nuk ka dhënë asnjë provë në luftën kundër krimit të organizuar dhe sigurisht edhe për të gjitha ato shkaqe që lidhen me rolin e qeverisë në përmbushjen e 12 prioriteteve”, - vuri në dukje Rama. Ndërkohë në gjykimin e Bushatit “BE-ja pret prova të pakundërshtueshme në luftën kundër korrupsionit, pret atë çka mori nga Kroacia, Mal i zi, Bullgaria dhe Rumania”.

Është një taksë tërësisht e kapërcyer nga koha dhe është një taksë që praktikisht është si pika që derdh kupën për çdo biznes të vogël”, - vlerësoi Rama gjatë fjalës së tij përpara ligjvënësve socialistë. Një tjetër propozim i Ramës ishte heqja e tatimit mbi vlerën

e shtuar për plehrat kimike. Ndërkohë këto propozime do të jetësohen që në 100 ditët e para të programit qeverisës të PS-së, qoftë heqja e taksës së biznesit të vogël, qoftë heqja e TVSH-së mbi plehrat kimike, qoftë reduktimi i TVSHsë mbi farërat.

- Kjo nuk më takon mua medoemos, por në tërësi kam një përshtypje pozitive dhe shumë respekt për kryerjen e detyrës deri ditën e fundit nga ana e saj, si dhe për dorëzimin në mënyrë shumë dinjitoze të detyrës te pasardhësi. Pas shumë vjetësh në detyrë, me sukses në detyrë, me siguri ky nuk është çasti më i lehtë, por ajo veproi shkëlqyeshëm, edhe me procesin dinjitoz dhe dorëzimin. Kjo është çka vendi duhej të kishte parë, kjo është çka vendi pa dhe unë s’mund të bëj gjë tjetër përveçse ta lavdëroj për këtë.

- Kur ka bllokim, atëherë kemi një ngecje në vend, dhe kjo është ajo që, me sa duket, po ndodh këto ditë. Nuk është fundi i botës, por pa dyshim që nuk është lajm i mirë. Do të doja të shihja një integrim të mirë e cilësor, dhe për këtë puna në ekip do të ishte emri i lojës. Unë shpresoj ta shoh këtë. Nëse guxoj, do të doja ta shikoja që përpara zgjedhjeve të 2013-s. Ndoshta duhet të presim deri pas zgjedhjeve, por do të doja ta shihja sa më shpejt të ishte e mundur, dhe kam përshtypjen se nuk jam i vetmi që e dëshiroj këtë.

Përgjegjëse për statusin?

PS: Qeveria dështoi me statusin

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Eugen Volfart, deklaroi dje në një intervistë për televizionin “Ora News” se kryeprokurori i ri duhet të zbardhë sa më shpejt ngjarjen e 21 janarit. Sipas ambasadorit, kjo çështje duhet të marrë një përgjigje sa më shpejt. Krahas kësaj ambasadori shprehu edhe opinionin e tij lidhur me emërimin e Adriatik Llallës në postin e kryeprokurorit. - Zoti Ambasador, në kushtet kur tashmë kemi një prokuror të ri, kur mendoni ju se duhej të ishte bërë zëvendësimi i tij? A ka shkelje të ligjit që zëvendësimi i Ina Rama u bë tani? Një pyetje tjetër referuar kësaj: si e vlerësoni ju punën 5-vjeçare të Ina Rama në krye të Prokurorisë së Përgjithshme, ndërkohë që gjatë kohës që ajo ka qenë në krye të organit të akuzës kanë ndodhur ngjarja të rënda, siç është për shembull rasti i 21 janarit? - Më lejoni të filloj me këtë të fundit, me 21 janarin. Unë jam mes atyre që do të donin të shihnin një zhvillim të shpejtë, bazuar në ligj, në këtë çështje të rëndësishme. Është shumë e rëndësishme për familjet e atyre që vdiqën më 21 janar, si dhe për tërë vendin që të kemi qartësi të plotë. Lidhur me procesin e emërimit mund të them se u bë, me sa pamë, në përputhje me legjislacionin. Pati një seancë dëgjimore në komision dhe më pas një vendim në seancën plenare të Kuvendit. Pra, në këtë aspekt rregullat u ndoqën qartësisht, një fakt shumë i rëndësishëm ky. Sa i përket leximit, duke qenë se kur rregulli ndryshoi për mandatin dhe mbarimin e mandatit të prokurorit të përgjithshëm nuk u përcaktua saktësisht se në cilën datë do të bëhej ndryshimi. Unë thashë se ka argumente shumë të mira për majin 2013, por, siç ndodh shpesh në punët ligjore, ka gjithashtu lexime të tjera të mundshme, mes tyre nëntori i këtij viti. Kjo është e pranueshme. Në fushën ligjore kjo ndodh jo vetëm ndonjëherë, por është një proces normal, prandaj nuk shoh ndonjë luhatje në këtë pikë. Në kërkim të argumenteve për qëndrimet e ndryshme u zgjodh njëri dhe

Puna e Ina Ramës?

L

idershipi socialist kërkoi dje nga qeveria që të mos lejojë një borxh pa asnjë tavan ligjor. Parë në këtë këndvështrim, kreu socialist Edi Rama i parashtroi kundërshtarit të tij politik alternativën se si arrihet kjo. “Për të mbrojtur vlerën e librezës së kursimit të çdo familjeje, për të mbrojtur vlerën e rrogave, vlerën e pensioneve të pensionistëve të sotëm apo vlerën e pensioneve të të punësuarve të sotëm dhe për ta shpëtuar vendin nga një katastrofë financiare, që mund të kthehet në një realitet në të nesërmen e afërt për shkak të heqjes së kufirit të borxhit publik, është shumë e rëndësishme që ne të biem dakord që praktikisht së pari ta përcaktojmë me ligj masën e borxhit. Të mos lejojmë një borxh pa asnjë tavan ligjor. E bëjmë këtë duke pasur parasysh që pas pak muajsh do ta qeverisim ne Shqipërinë. E bëjmë këtë si një forcë e përgjegjshme, që nuk kërkon të ulet në tryezën e qeverisë për të marrë borxhe, që i paguajnë shqiptarët, dhe për të financuar vazhdimin e rrënimit të mëtejshëm me korrupsion dhe me punë të mbetura rrugëve përgjysmë”, - vuri në dukje Rama. Duke shkuar më tej, kreu socialist i propozoi kundërshtarit të tij politik masa konkrete. “Duhet të biem dakord që Banka e Shqipërisë të ngarkohet ligjërisht nga Kuvendi që ta llogarisë borxhin publik në raport me prodhimin e brendshëm bruto. Banka e Shqipërisë të detyrohet me ligj të njoftojë Kuvendin në çdo rast kur qeveria e shkel kufirin e borxhit publik. Të miratojë, pasi të ketë hartuar, sigurisht, dhe të publikojë siç ndodh në çdo vend normal një kuadër shumë të qartë për mënyrën e llogaritjes të borxhit publik në raport me prodhimin e brendshëm bruto”, - u shpreh Rama lidhur me një çështje të tillë. Në këtë mënyrë, socialistët konkretizojnë alternativën e tyre për amendimet e buxhetit, që do të sillnin dhe një votë “pro”. Duke shkuar përtej deklaratave, replikave dhe kundëreplikave kampi rozë i tërheq vëmendjen mazhorancës qeverisëse që të reflektojë mbi këto propozime të qarta, të cilat konsistojnë pikërisht në përmirësimin e situatës ekonomike në vend. “Ne do ta votojmë heqjen e TVSH-së për makineritë, sepse është në alternativën tonë, është marrë nga programi ynë. Ne i kemi ofruar prej kohësh qeverisë që t’i marrë edhe pikat e tjera që kanë të bëjnë drejtpërdrejtë me lehtësimin e krizës ekonomike të familjes dhe me nxitjen e krijimit të vendeve të reja të punës. I kemi thënë qeverisë ‘hiqe taksën e biznesit të vogël’.

tani vendi duhet të shohë përpara, si dhe ta përkrahë prokurorin e përgjithshëm në detyrën e tij të pavarur për të bërë punën më të mirë të mundshme për maksimumin e shtetit ligjor në Shqipëri, pasi kjo është tejet e rëndësishme për procesin e integrimit dhe procesin e reformave.


politikë • E mërkurë 12 dhjetor 2012

22-vjetori i PD-së, Berisha: “23 qershor, shembin murin e bllokimi”

»

03

Statusi

Festohet dita e pluralizmit politik Përkujtohet themelimi i PD-së, Berisha i tejmbushur me emocione Ministrja Bregu:

Ervin Koçi

Opozita të mos bëhet më bllokuese

U

përkujtua dje 22-vjetori i krijimit të Partisë Demokratike. Në një aktivitet të zhvilluar në ambientet e Pallatit të Kongreseve, ishin të ftuar anëtarët e kabineti qeverisës, trupa diplomatike e akredituar në Tiranë si dhe përkrahësit e kësaj force politike. Në fjalën e tij Kryeministri Sali Berisha theksoi se 11 dhjetori është një datë e shënuar për historinë e shtetit shqiptarë, pasi është dita në të cilën u bë e mundur hedhja poshtë e regjimit diktatorial në vend. I mbushur me emocionet, gjë kjo e rrallë për Berishën, ai mbajti një fjalim për të përshëndetur të pranishmit në festime. Gjatë fjalës së tij Berisha theksoi se partia e tij do të shembë murin e bllokimit të integrimit, ashtu si studentët e dhjetorit shembën partinë komuniste, dhe kjo sipas tij do të bëhet me fitimin e zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit. “Ne jemi ndryshimi, se 22 vjet më partë ndamë historinë, ndamë epokat. Shqipërinë, vendin më të izoluar të globit e bëmë anëtare të NATOS, bëmë që shqiptarët të lëvizin lirshëm. Ne që shembën murin e Berlinit, ne që përmbysëm bunkerët e izolimit, do të shembim edhe murin e bllokimit me votën e 23 qershorit. Është vota e integrimit, është vota e së ardhmes”, - tha Kryeministri. Krahas kësaj numri një i qeverisë vuri në dukje rëndësinë e kësaj dite për shtetin shqiptar, duke e cilësuar si ditën e dytë më të rëndësishme në historinë e vendit pas shpalljes së pavarësisë. Kryeministri Berisha vlerësoi se pas 22 vjetve vepra e atyre që themeluan pluralizmin bëhet edhe më madhështore. Ndërkohë ai u zotua se PD-ja do të vijojë zotimin e saj për mbrojtjen e lirive të tyre. “Jam këtu për t’u zotuar se PD-ja do të mbetet për jetë të jetëve parti e idealeve tuaja të lirisë, partia e lirive dhe të drejtave njerëzore. Liria është neni i parë i kontratës sonë me qytetarët shqiptarë. Vijmë si partia më e fuqishme politike, që u themelua në vitin 1990. Ne e kremtojmë sot këtë përvjetor si forca politike lokomotivë e proceseve të zhvillimit. Por mbi të gjitha ne vijmë në këtë 22-vjetor si forca politike e besimit më të madh dhe më masiv e të rejave dhe të rinjve shqiptarë, arkitektëve të themelimit të saj”, - u shpreh Berisha. Veç të tjerash Berisha theksoi edhe çështjen kombëtare, ku tha se PD-ja u themelua si partia e interesave kombëtare. “PD-ja u themelua si parti e interesit kombëtar të shqiptareve, çështjes shqiptare, të kombit të ndarë në 5 shtete dhe kohës kur pushtuesit kishin vendosur regjimin e spastrimit etnik në Kosovë dhe trojet e tjera etnike shqiptare”, - deklaroi Berisha. Numri një i qeverisë vuri në dukje rëndësinë e kësaj

Kryeministri uron të gjithë miqtë për 22-vjetorin e themelimit të PD-së

Berisha në “Facebook”: Do të shembim murin e bllokimit Kryeministri Berisha deklaroi dje në llogarinë e tij në rrjetin social “Facebook” se do të shembë murin e bllokimit të integrimit, ashtu siç shembën murin e diktaturës 22 vjet më parë. “Kam bindjen se nuk do të vonojë së shndërruari në realitet edhe shembja e murit të bllokimit dhe avancimit të madh të integrimit evropian”, - shprehet Berisha në “Facebook”. Krahas kësaj Kryeministri ka uruar

22- vjetorin e krijimit të themelimit të Partisë Demokratike. Sipas Berishës, themelimi i PD-së mund të konsiderohet si dita e shpëtimit dhe e shpresës së madhe. “Sot kremtojmë 22- vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike. Po bëhesha gati të shkruaja një status për këtë ngjarje dhe më erdhi në mend ajo natë e ftohtë e 11 dhjetorit 1990, kur së bashku me një grup studentësh e intelektualësh - Azem Hajdarin, Gramoz

“Kryeministri Berisha tha se ‘kryetari i opozitës shkon në fshat, përpara i del kërriçi dhe e paraqet kërriçin si heroin e bujqësisë shqiptare dhe e poston foton e vet me kërriçin’. Në fakt, nuk ka kërriç që i afrohet sot në heroizma Kryeministrit, ashtu siç nuk ka as kryeministër në këta 100 vjet të shtetit shqiptar që t’i afrohet në kërriçëri kryeministrit të sotëm të Shqipërisë.” Këto ishin lojërat e fjalëve që zgjodhi dje Rama për t’iu përgjigjur deklaratës së Berishës. “Kërriçi i Sanço Panços do të ishte i tronditur nga zilia përballë këtyre marrëzive, që pasojnë njëratjetrën nga foltorja e Kryeministrit”, - shtoi ai.

dite për shtetin shqiptar, duke e cilësuar si ditën e dytë më të rëndësishme në historinë e vendit pas shpalljes së pavarësisë. Kryeministri Berisha vlerësoi se pas 22 vjetësh vepra e atyre që themeluan pluralizmin bëhet edhe më madhështore. Ndërkohë ai u zotua se PD-ja do të vijojë zotimin e saj për mbrojtjen e lirive të

tyre. “Jam këtu për t’u zotuar se PD-ja do të mbetet për jetë të jetëve parti e idealeve tuaja të lirisë, partia e lirive dhe e të drejtave njerëzore. Liria është neni i parë i kontratës sonë me qytetarët shqiptarë. Vijmë si partia më e fuqishme politike, që u themelua në vitin 1990. Ne e kremtojë sot këtë përvjetor si forca politike-lokomotivë

Pashkon etj. - diskutuam dhe vendosëm themelimin e pluralizmit politik, njëherazi edhe të PD-së, si forcë e parë opozitare të vërtetë të vendit. Themelimi i PD-së mund të quhet dita e shpëtimit dhe e shpresës së madhe, dita e rilindjes së vërtetë të dytë kombëtare, sepse Partia Demokratike u themelua si parti e lirive dhe të drejtave njerëzore në vendin ku ato ishin të ndaluara me kushtetutë”, - shkruan Berisha.

Presidenti Bujar Nishani i kërkon prokurorit të ri Adriatik Llalla pavarësi nga politika dhe aktorë të saj. Në këtë mënyrë, sipas kreut të shtetit, vendimmarrja e organit të akuzës do të jetë e drejtë dhe në zbatim të Kushtetutës. Porosia kryeprokurorit, që një ditë më parë mori detyrën, iu dha gjatë takimit të parë në Presidencë, ku Nishani garantoi mbështetje maksimale në luftën kundër korrupsionit, trafiqeve dhe krimit të organizuar. Sipas njoftimit, Nishani i ka kërkuar Llallës reformë në prokurori, si pjesë e reformës në drejtësi.

e proceseve të zhvillimit. Por mbi të gjitha ne vijmë në këtë 22-vjetor si forca politike e besimit më të madh dhe më masiv e të rejave dhe të rinjve shqiptarë, arkitektëve të themelimit të saj”, - u shpreh Berisha. Pas përfundimit të fjalës së tij Kryeministri u largua nga ambientet e Pallatit të Kongreseve. Themelimi i Partisë

Demokratike është dita që i hapi rrugë pluralizmit politik në Shqipëri dhe festohet si një nga ditët më të rëndësishme të historisë së vendit. Ky akt simbolizon edhe rënien e regjimit komunist në Shqipëri, që për nga dhuna dhe terrori mund të karakterizohet si diktatura më e egër në të gjithë Europën Lindore.

Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, theksoi se qeveria është e angazhuar në vijimin dhe përmbushjen e të gjitha reformave, duke shtuar se do të vazhdojë gjithnjë t’i bëjë thirrje opozitës të votojë ligjet e të mos bllokojë integrimin. Sipas Bregut, sfida e qeverisë mbetet të mos lejojë bllokimin e reformave nga opozita. “Nuk mund të tolerohet, nëse ka bllokim. Sfidë e qeverisë është të mos lejojë asnjë bllokim. Të ftojmë dhe të riftojmë çdo ditë opozitën dhe liderin e opozitës të mos vazhdojnë bllokimin e integrimit”, - theksoi ministrja e ftuar në një tryezë të përbashkët qeveridonatorë. Ministrja Bregu ka numëruar arritjet dhe punën që është bërë në përmbushjen e 12 prioriteteve, duke thënë se politika bllokuese dëmton gjithë shqiptarët.

Ambasadori Sekui

BE: Reformat dhe më pas integrimi Ambasadori i BE-së në vendin tonë, Etore Sekui, konfirmoi dje se KE-ja nuk i ka rekomanduar Këshillit dhënien e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë. Përpara gazetarëve ambasadori Sekui nënvizoi se Shqipëria do të mund të sigurojë statusin pasi të përmbushë 3 kushtet e kërkuara. “Në tetor komisioneri Fyle tha se KE-ja rekomandon statusin e vendit kandidat për Shqipërinë, por gjithnjë sapo të plotësohen disa kushte. Përveç këtyre është kërkuar të tregohet një vullnet i qartë në luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Komisioneri Fyle tha se KE-ja do të përgatisë edhe një raport tjetër për Shqipërinë sapo të jenë plotësuar këto kushte. Kjo do të thotë se, kur të plotësohen këto kushte, Këshilli Europian do të bëjë rekomandimin”, deklaroi ambasadori Sekui.


04

« ekonomi

E mërkurë 12 dhjetor 2012 •

Ministri Sokol Olldashi vlerëson ecurinë e procesit

LSI-integrimi Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, deklaroi dje se mosmarrja e statusit është përgjegjësi e palëve politike. Sipas Metës, aktorët politikë duhej të kishin vendosur interesat e kombit mbi interesat e tyre politike. Në fjalën e tij kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim u shpreh se dita e sotme duhej të ishte ditë festë për të gjithë shqiptarët për marrjen e statusit. Sipas tij, një gjë të tillë e pengoi konflikti politik dhe vënia e interesave partiake mbi ato kombëtare. “Sot duhej të ishte një ditë më e mirë për të gjithë shqiptarët, duhej të ishte një ditë kur të gjithë në vijim të festave të festonin edhe miratimin e statusit të vendit kandidat për në Bashkimin Europian. Është për të ardhur keq që ne përsëri do të na duhet kohë për ta marrë këtë status, jo sepse Shqipëria dhe shqiptarët nuk ishin të gatshëm për ta merituar, por sepse konflikti politik ende gjallon”, - u shpreh Meta.

Lista fillestare e atyre që jetonin në shtëpitë e pronarëve ishte 4400 persona, por pas verifikimit të gjendjes financiare dhe civile të familjeve kjo listë zbriti në 3289 persona. Të gjithë këta persona mund të marrin kredi me interes zero që të lirojnë shtëpitë e pronarëve. Sipas të dhënave të Entit, peshën kryesore në këtë listë e zënë Bashkia Tiranë me 908 raste, Durrës me 869 dhe Shkodër me 605 raste.

Berisha merr titull nderi nga komuniteti hebre në SHBA Kryeministri Berisha merr titullin e nderi nga kolegji amerikan i hebrenjve “Rabbinical College of America”. Gjatë një takimi që Kryeministri zhvilloi dje në ambientet e Kryeministrisë me përfaqësuesin e komunitetit hebre në SHBA, iu dha edhe ky titull për ndihmën që populli shqiptar u dha hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botëroret. Munr Kazmir, përfaqësuesi i këtij kolegji, i tha Kryeministrit se është bërë traditë nga ky kolegj që të nderojë personalitete të njohura të botës, sidomos politikanë dhe njerëz të shquar në fusha të ndryshme, për kontribute të veçanta e të rëndësishme në këtë kohë të shenjtë të vitit për popul-

lin hebre. Kazmir theksoi se kolegji “Rabbinical College of America”, duke i akorduar këtë titull nderi e mirënjohjeje të thellë Kryeministrit shqiptar Sali Berisha, i shpreh vlerësimin e komunitetit hebre të Amerikës dhe mbarë botës për forcimin e bashkëpunimit midis dy popujve miq të dy vendeve. Kryeministri Berisha në fjalën e tij e falënderoi përzemërsisht përfaqësuesin e kolegjit hebre në Amerikë dhe i shprehu mirënjohjen e tij ndaj bordit të “Rabbinical College of America” për titullin e dhënë, duke e siguruar për mbështetjen e tij dhe të qeverisë së tij në forcimin e miqësisë dhe të bashkëpunimit midis popullit shqiptar dhe atij hebre.

Rezoluta e parë e bërë nga PR

Procesi

reth 38 pronarë kanë marrë titujt e ekzekutimit për lëshimin e banesave të tyre nga qiraxhinjtë. Në mjediset e Entit Kombëtar të Banesave u zhvillua një ceremoni me rastin e dorëzimit të këtyre vendimeve tek pronarët. I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe Ministri i Punëve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi, që inicioi këtë proces ligjor për kthimin përfundimtar të shtëpive tek pronarët e ligjshëm. Duke iu referuar edhe aktit normativ të qeverisë, ministri tha se tashmë është materializuar procesi, dhe puna po ecën normalisht. Aktualisht janë në proces shqyrtimi 200 raste, dhe pritet që menjëherë pas marrjes së vendimit gjyqësor të bëhet edhe dorëzimi i titujve ekzekutivë. “Dua të falënderoj të gjithë familjet qiramarrëse, që ende pa dalë titulli ekzekutiv kanë bërë të mundur lirimin e banesave”, theksoi Olldashi. Gjithashtu, ai iu kërkoi edhe atyre familjeve që ende nuk kanë liruar banesat t’i lirojnë ato, pasi, theksoi ai, jemi të vendosur për të zbatuar ligjin për kthimin e banesave te pronari. “Këto janë titujt me të cilët pronarët do t’u drejtohen zyrave të Përmbarimit për të kryer tashmë lirimin e pronës së tyre të ligjshme, të pronës që prej 70 vjetësh pengohen ta gëzojnë”, u shpreh ministri. Më tej, Olldashi bëri të ditur se procesi ka ecur shumë më mirë nga sa pritej. “Ka pasur menjëherë një fluks kërkesash nga pronarët legjit-

Lista

Akti normativ për banesat, 38 pronarë marrin titujt ekzekutiv R

Nderime për ndihmën e dhënë gjatë holokaustit

imë në të gjitha degët e Entit Kombëtar të Banesave, kryesisht në Tiranë dhe në Durrës. Nga ana tjetër, ne po ndjekim me shumë kujdes ecurinë e procesit edhe në gjykatë”, vijoi Ministri Olldashi. Duke sqaruar situatën ai theksoi se “veçanërisht në gjykatën e Tiranës që është edhe gjykata më e madhe për të mbajtur, të themi nën vëzhgim ritmet me të cilat dalin këto tituj ekzekutivë. Pasi ne

do të donim që procesi të ecte po kaq shpejt edhe në javët apo muajt e ardhshëm në mënyrë që përfundimisht të përmbyllet”. Aktualisht procesi po vijon në të gjithë vendin, ndërkohë që janë mbi 500 familje që kanë rimarrë sërish banesat e tyre. Në muajin nëntor, Kuvendi miratoi aktin Normativ, për kthimin e shtëpive të pronarëve të ligjshëm, të cilat ishin të zëna nga qiraxhinj.

Për ata që nuk lirojnë banesën do të jetë Përmbarimi Gjyqësor ai që do të ekzekutojë urdhrat dhe që do të kthejë pronën te pronari. Pas ekzekutimit të titullit, të pastrehët trajtohen me strehim në banesa sociale nga këshillat bashkiakë, duke pasur përparësi në programet e banesave sociale për qira. Këshillat bashkiakë, duhet të planifikojnë numrin e banesave, kur objektet janë me fondet të tyre.

REPUBLIKA E SHQIPERISE

bashkia cËrrik

Njoftim Tenderi Bashkia Cërrik Njofton se: Është hapur konkursi për linjën ndërqytetase me autobus Cërrik Kamës-Cërrik (me një orar në ditë, me kalim në Papër, Rrogozhinë, Vorë) i cili zhvillohet me dt. 17 . 12. 2012 ora 12:00 në zyrën e Drejtorisë Ekonomike. Kriteret për të qenë konkurent në konkurs mund t’i merrni çdo ditë nga ora 08:00 deri në 16:00 pranë zyrës së Tatim-Taksave pranë kësaj bashkie. Bashkia Cërrik

Partia republikane përkrah rezolutën për çështjen çame Partia Republikane deklaron se mbështet nismën e deputetëve të PDIU-së për rezolutën çame. Në një komunikatë për mediet Partia Republikane shpreh përkrahjen për këtë rezolutë pa asnjë rezervë. Në komunikatë thuhet se PR-ja e ka mbështetur këtë çështje që në vitet e para të demokracisë shqiptare. Ajo thekson se rezoluta e parë për çështjen çame, e çuar për miratim në Kuvend në vitin 1994, ishte nismë e PR-së, por ajo nuk u miratua për shkak të mosvotimit nga mazhoranca socialiste në atë kohë. Rezoluta për çështjen çamë u publikua para pak ditësh nga dy deputetët e partisë “Drejtësi, Integrim dhe Unitet”. Rezoluta përmban 13 pika, ku theksi

është vënë te kthimi i pronave shqiptare. Deputeti i PDIU-së Dashamir Tahiri pak ditë më parë theksoi se nëpërmjet kësaj rezolute kërkohet të rikthehen pronat e çamëve në vendin ku ka qenë dhe jo ndonjë abuzim me ndjenjën nacionaliste. Rezoluta u dorëzua ditën e hënë në Kryesinë e Kuvendit të Shqipërisë nga dy deputetët e partisë çame Shpëtin Idrizi dhe Dashamir Tahiri dhe pritet që të kalojë për votim në seancën plenare. Me miratimin e kësaj rezolute do të bëhet edhe lëvizja e diplomacisë shqiptare me atë ndërkombëtare, në mënyrë që ajo të japë rezultatet e para. Kjo është rezoluta e dytë e hartuar për çështjen çame në 22 vjet të demokracisë në vend.

Oferta magjike e fundvitit në dyqanet Vodafone

Vodafone Bazaar deri 50 % ulje për mbi 6000 telefona inteligjentë ‘smartphone” Tashmë është bërë traditë që atmosferës festive të fundvitit ti shtohen ofertat dhe dhuratat magjike nga Vodafone. Nga sot, fillon oferta Vodafone Bazaar dhe në dyqanet Vodafone ju mund të gjeni dhuratën e duhur për veten dhe miqtë tuaj. Këtë fundvit Vodafone Bazaar mundëson ulje të mëdha çmimesh nga 20 deri 50%, për mëse 6000 telefona smartphone. Në ofertë përfshihen smartphone dhe tabletë të markës Vodafone si dhe të tjerë smartphone nga emrat më të njohur dhe më të kërkuar në treg. Veç kësaj, për ata që do të përfitojnë nga uljet e Vodafone Bazaar do të ofrohen edhe dhurata në formën e MB internet për shijuar akoma

më shumë blerjet e reja. Ja disa prej aparateve dhe çmimet e ulura: Vodafone 858 me 50 % ulje shkon 5,500 lek (me TVSH) Tableti Vodafone Smart Tab II 7” – ne 30% ulje shkon 17,500 (me TVSH) Nokia C3 me 45 % ulje shkon 9,500 lek (me TVSH) Nokia E6 me 50 % ulje shkon 26,400 (me TVSH) BlackBerry 9780 me 30 % ulje shkon 41,000 lek (me TVSH) Vini re se përfituesit e ofertës Vodafone Bazaar duhet të jenë klientë ekzistues të Vodafone prej të paktën tre muajsh. Kushtet dhe afatet e hollësishme të ofertës gjenden në faqen zyrtare www.vodafone.al , apo duke vizituar dyqanet Vodafone.


ekonomi

Megjithatë, sipas citimeve nga konsorciumi fitues “Vetro Energy”, synimi është zgjerimi i tregut të naftës dhe gazit në të gjithë rajonin, investimet për realizimin e këtij plani do të pasojnë pas pesëvjeçarit të parë. Fushat e Patos-Marinzës dhe Kuçovës me 1400 puse, konsiderohen si ndër më të pasurat në Evropë, me rezerva që i tejkalojnë 400 milionë tonë dhe nga shfrytëzimi i ndërmarrjes shtetërore prodhimi vjetor i naftës arrin në 58 mijë ton, duke plotësuar vetëm 10% të nevojave të vendit.

Projekti i ri

Ngec procesi, ende asnjë zgjidhje për privatizimin e kompanisë së naftës

VetroEnergy:Kemiparatëe“Albpetrolit” Taçi: Që të paguajmë, nevojitet një para kontratë me qeverinë

P

rivatizimi i kompanisë së nxjerrjes së naftës “Albpetrol”, duket se nuk dihet ende se si do të përfundojë. Një ditë pas akuzave të Ministrisë së Ekonomisë, se kompania e shpallur fituese në tenderin për privatizimin e “Albpetrolit”, “Vetro Energy” nuk ka depozituar garancinë për të vijuar procesin ka ardhur reagimi i aksionarit kryesor të saj, Rezart Taçi. Në një deklaratë për mediat, “Vetro Energy”, konfirmon se është e gatshme të kryejë pagesën e 20 për qind të garancisë së kontratës. Konsorciumi “Vetro Energy” nënvizon gatishmërinë për të depozituar garancinë e kontratës, pas nënshkrimit formalisht të kontratës së blerjes. Konsorciumi ka konfirmuar se i është kërkuar që të dorëzojë një garanci kontrate lidhur me negociatat për blerjen e “Albpetrolit”. Garancia e kërkuar është sa 20 për qind e çmimit të blerjes. “Vetro Energy” gjithashtu ka konfirmuar se është e gatshme të japë garancinë, megjithëse mbetet shume punë për t’u bërë lidhur me kontratën dhe një garanci e tillë normalisht dorëzohet pas nënshkrimit të një kontrate formale mes palëve. Rezart Taçi, aksioneri kryesor i “Vetro Energy”, deklaroi dje

Ecuria

se “ne kemi kërkuar nga qeveria një numër dokumentesh të lidhura me privatizimin. Nga ana e saj, qeveria ka kërkuar një garanci kontrate, të cilën “Vetro Energy” do ta japë brenda pak ditësh. Këto janë negociata komplekse dhe ka shumë detaje për t’u mbuluar. Gjithsesi, unë kam besim se së bashku me qeverinë do

Situata Në muajin shtator 37.7 miliardë lekë

Bankat “lirojnë” overdraftet, rriten pagesat e biznesit Në muajin shtator bizneset dhe kompanitë vendase kanë pasur më shumë kapitale qarkulluese e aftësi paguese. Të dhënat më të fundit nga Raporti Statistikor i tremujorit të tretë të këtij viti i Bankës së Shqipërisë vë në dukje se overdraftet (kreditë pa afat që përdoren kryesisht nga biznesi për shlyerjen e pagesave) janë rritur. Overdraftet në lekë në fund të muajit shtator arritën në 37.7 miliardë lekë duke shënuar një rritje prej 3% krahasuar më një muaj më parë. Sipas të dhënave, shtatori ka shënuar edhe kuotën më të lartë përgjatë muajve të fundit. Rritje është shënuar edhe në overdraftet në euro, që janë ato që përdoren edhe më shumë nga kompanitë apo bizneset private. Sipas BSH-së, ato shënuan nivelin e 66.2 miliardë lekëve, duke regjistruar një rritje të lehtë prej 1% krahasuar më muajin gusht.

të finalizojmë negociatat së shpejti dhe do arrijmë në një përfundim të suksesshëm të transaksionit”. Një ditë më parë Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, bëri të ditur se fituesja e tenderit, “Vetro Energy”, nuk nisi negocimin e kontratës së shitjes së aksioneve, si dhe nuk depozitoi garancinë prej 20% të vlerës së

ofertës. Përpara një situate të tillë Ministria e Energjetikës ka vendosur të nisë procedurat e arkëtimit të 85 milionë eurove të vendosura nga konsorciumi si garanci bankare në zbatim të kushteve të përcaktuara në tenderin për privatizimin e “Albetrol”. Data 3 dhjetor ishte afati i fundit, por nuk ka pasur përfundim të negociatave.

Dështimi i mundshëm i blerjes së “Albpetrol” nga kompania fituese e tenderit është parashikuar edhe në kontratën e përpiluar nga shteti. Sipas kontratës, në rast dështimi e drejta e negocimit të kontratës së shitjes së aksioneve i njihet kompanisë së renditur e dyta në garë. Gjithësesi, Kryetari i Komisionit të Privatizimit, Sokol Dervishaj, deklaroi dy ditë më parë se tenderi nuk mund të quhet ende i dështuar, pasi ky është një vendim që nuk e merr grupi negociator, por do të merret nga qeveria gjatë ditëve në vijim. Duke pasur parasysh rëndësinë e këtij privatizimi, Dervishaj theksoi se negociatat me “Vetro Energy” mund edhe të rihapen në rast se konsorciumi vendos të depozitojë garancinë prej 20 për qind. Në datën 5 tetor dhe aksionerët e kompanisë bënë prezent planin e zhvillimit, por afati ligjor i parë nuk ishte i mjaftueshëm për të përmbushur kontratën dhe për këtë arsye kompania në 1 nëntor kërkoi shtyrjen dhe për 30 ditë të tjera, pra afati përfundoi më 3 dhjetor.

Bozdo: Kalimi i aksioneve me çmimin simbolik 1 euro

CEZ, shpërndarja në duart e shtetit Qeveria, negociata me kompaninë mëmë CEZ në Pragë Sistemi i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike mund të kalojë sërish në administrim shtetëror. Ky fakt u pohua nga numri dy i Ministrisë së Ekonomisë dhe Energjetikës, Eno Bozdo, i cili tha se qeveria shqiptare është në negociata intensive me kompaninë mëmë CEZ në Pragë. Në këto negociata, Bozdo tha se po shqyrtohen disa alternativa për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve, ku mundësia me probabilitetin më të lartë për t’u realizuar është ajo e kalimit të aksioneve të kompanisë sërish në administrim shtetëror kundrejt një çmimi simbolik 1 euro. Në këtë proces, sipas zëvëndësministrit,

janë marrë të gjitha masat që të mos ketë ndërprerje të furnizimit me energji për bizneset dhe konsumatorët familjarë. Kompania që menaxhon sistemin e shpërndarjes së energjisë elektrike në Shqipëri ka paralajmëruar se mund të largohet nga Shqipëria për shkak të mosmarrëveshjeve që ka me qeverinë shqiptare. Pak javë më parë, kompania “CEZ Shpërndarje” ka kërkuar ekzekutimin e garancisë 60 milionë euro nga Banka Botërore, një hap që konfimon vullnetin e kompanisë për t’u larguar. Operatori i Sistemit të Shpërndarjes së energjisë elektrike në Shqipëri kaloi në admin-

05

Mbështetja

Synimi

Sipas parashikimeve në rast se do të finalizohet privatizimit të kompanisë “Albpetrol” dhe konsorciumi fitues “Vetro Energy” do të zbatojë planin e investimeve për të vënë në eficencë të gjitha puset e naftës, në 3-4 vitet e ardhshme Shqipëria nuk do të ketë nevojë për importin e naftës. Ky është edhe synimi i konsorciumit që të realizojë një cikël të mbyllur të prodhimit dhe përpunimit të naftës. Patos-Marinza është fusha më e madhe naftëmbajtëse në Evropë, me rreth 169 milionë fuçi naftë të zbuluara.

Prodhimi

Në tenderin ndërkombëtar për privatizimin e kompanisë publike të naftës, “Albpetrol”, që u zhvillua në datën 7 shtator në Ministrinë e Ekonomisë, u paraqitën 6 kompani, por u kualifikuan vetëm tre. Kompania “Silk Vetro Road Equity” Ltd dha ofertën më të lartë, 850 milionë euro. Kompania “Amber Shine” INC dha ofertën 790 milionë euro. Kompania kanadeze “Bankers Petroleum” dha ofertën 303.8 milionë euro dhe sigurinë e garancisë. Konsorciumi “WIN Bussines” dha ofertën 297,6 milionë euro dhe sigurinë e garancisë.

Procesi

• E mërkurë 12 dhjetor 2012

»

istrimin e kompanisë CEZ në vitin 2008. Bordi Mbikëqyrës i Enti Rregullator i Energjisë ka heqjen e licencës së operatorit të shpërndarjes së energjisë, CEZ, duke i dhënë 30 ditë afat kompanisë të ankimojë vendimin e Bordit. Sipas ERE, kompania CEZ nuk ka kryer investimet e duhura në 2012, ndërkohë që nuk ka përmbushur kushtet e licencës dhe humbjet në rritjet janë rritur, duke arritur në 50 për qind në 2012-n. Gjoba ndaj kompanisë CEZ nuk solli efekte, ndërkohë që ka konstatuar se CEZ ka ndërprerë energjinë pa të drejtë në Shkodër, Kukës, Peshkopi, Tiranë.

Dhomat e Tregtisë, zyrë për energjinë Sipas qeverisë shqiptare, projektet e miratuara për ndërtimin e hidrocentraleve të vegjël janë mbi 400, por, vetëm një pjesë e vogël kanë nisur të zbatohen dhe janë në rrugën e duhur drejt realizimit. Shumë nga sipërmarrësit që kanë përfituar koncesione kanë ngecur, për shkak të mungesës së mjeteve financiare apo të kapaciteteve teknike. Për këtë qëllim, Bashkimi i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë ka hapur një Zyrë për Energjinë, ku biznesi mund të gjejë konsulencë për këto projekte, por edhe një hallkë ndërmjetësimi për të gjetur partnerë të huaj në investim. Deri tani, vlerësohet që më pak se 10 për qind e veprave energjetike të dhëna me koncesion pas vitit 2007 janë realizuar. Në total, prodhimi nga hidrocentralet koncesionare për gjysmën e parë të këtij vitit ishte 157 GWH, vlerë kjo që mbulonte vetëm 4 për qind të konsumit të brendshëm, por që parashikohet të rritet ndjeshëm nëse përfundon ndërtimi i të gjitha HEC-eve.

Projekti në Durrës

Peshkimi, nis ndërtimi i portit të ri Porti i ri i peshkimit, ndërtimi i së cilit ka nisur këto ditë, parashikohet të përfundojë në vitin 2014. Ky është një projekt që sipas burimeve zyrtare të Autoritetit Portual të Durrësit do të realizohet nga kompania austriake “Strabag SE” me financim nga Banka Islamike me vlerë 14.6 milionë dollarë. Punimet për ndërtimin e këtij porti janë ndarë në dy lote. Brenda basenit ujor prej 8 hektarë, do të ndërtohen tre ura më e gjatë katër metër secila. Me ndërtimin e portit të ri do të ankorohen 130 motopeshkarexha, në të njëjtën kohë. Largimi i këtyre mjeteve nga vendndodhja aktuale do të zgjerojë një hapësirë prej 100 metra kalatë dhe një sipërfaqe prej 2.8 hektarësh. Sipas masterplanit për zgjerimin dhe modernizimin e portit më të madh në vend, me këto ndryshime, gjatësia e kalatës së trageteve do të dyfishohet, ndërsa anijet dhe tragetet nuk do hasin më pengesa në manovrim.


06

« SOCIALE

E mërkurë 12 dhjetor 2012 • Sistemi arsimor përfshihet në një tjetër projekt transformimi për sjelljen

Mënyra e arbitrimit të nxënësve si ndeshje futbolli Karta “PEET” ndalon dhunën në ambientet e shkollës

Përdorimi i kartës “PEET” Kur mësuesi në klasë vëren një sjellje të pahijshme, por gjithmonë duke marrë në konsideratë një sjellje dhune dhe jo thjesht pse dy fëmijë flasin, ai ngre këtë kartë. Sipas rastit të thyerjes së disiplinës, karta do të jetë e verdhë ose e kuqe. Pauza prej 3 sekondave që shoqëron ngritjen e kësaj karte ndihmon mësuesin të qetësohet dhe të mos jetë agresiv ndaj nxënësve. Pyetet nxënësi se çfarë ndodhi dhe pse, pastaj diskutohet me gjithë nxënësit për një zgjedhje dhe në fund merret një vendim i përbashkët, por jo i dhunshëm, për zgjidhjen e problemit.

Sistemi arsimor në Shqipëri do të kalojë në një tjetër periudhë tranzitore. Këtë radhë për sa i përket sjelljes dhe formave të ndëshkimit. Gjatë periudhës diktatoriale sistemi arsimor në tërësinë e tij iu referuar modelit rus, ku jo vetëm mësimi përmendsh, por dhe ndëshkimi ka qenë tejet i rreptë, ku mësuesi ishte zot. Gjithçka u përmbys pas vitit 1991, kur sistemi arsimor shqiptar tentoi drejt skemës

Grupet përgatitin terrenin për uljen e vlerës

Bashkia do të publikojë çdo ditë çmimin e tregjeve Erta Bode

B

ashkia e Tiranës ka nisur monitorimin e çmimeve në tri tregjet kryesore të vendit, si dhe ka marrë angazhimin për publikimin e përditshëm të çmimeve mesatare. Strategjia do të shërbejë si për të informuar në mënyrë të përditshme konsumatorët, ashtu dhe për të parë riskun e rritjes së çmimeve me afrimin e festive të fundvitit. Në rast se linja e kuqe do të preket, atëherë Bashkia do të ndërmarrë hapjen e tri tregjeve të reja, ku mallrat do të tregtohen me çmimet e muajit nëntor.

vlerësimit me kartonë. Shkak për këtë ndryshim duket se ka qenë shqetësimi i ngritur për dhunën në shkollat shqiptare. Në një raport të UNICEF-it thuhet se në 60% të shkollave në Shqipëri mësuesit përdorin dhunë ndaj nxënësve. Dhuna që ushtrohet më shumë është ajo psikologjike, qoftë edhe me një shikim të egërsuar, por nuk mungojnë rastet edhe të dhunës fizike. Madje 92% e nxënësve në Shqipëri kanë provuar minimumi vetëm një herë dhunën fizike. Një

Data 10.12.12 Shumicë Pakicë

Pakicë Shumicë

1 Sheqer (kg) 101.5 107 115.5 101.5 2 Oriz (kg) 140 152.5 155 165 3 Makarona (kg) 155 167.5 165 143 4 Vaj (lit) 215 225 227.5 222.5 5 Buke masive (copë) 65 65 65 6 Djath (kg) 500 575 600 625 7 Qumësht (lit) 115 125 120 155 8 Veze (kokrra) 13.5 14.5 14 13.5 9 Kafe (pako 100 gr) 122.5 127.5 120 120 Miell (kg) 10 95 100 95 95 ÇMIMET MESATARE KATEGORIA E DYTË (lekë/njësi) NR Arkujt Shumicë Pakicë

Pakicë Shumicë

1 Sheqer (kg) 2 Oriz (kg) 85 95 115 90 3 Makarona (kg) 111 117.5 135 112 4 Vaj (lit) 191.5 196.5 202.5 207.5 5 Buke masive (copë) 6 Djath (kg) 275 325 325 350 7 Qumësht (lit) 99 110 100 100 8 Veze (kokrra) 11.5 12.5 11 12.25 9 Kafe (pako 100 gr) 105 110 95 80 10 Miell (kg) 71 77.5 75 75 ÇMIMET MESATARE TË FRUTA-PERIMEVE (lekë/njësi) NR Arkujt Data 10.12.12 Shumicë Pakicë

Drejtori i Agjencisë së Mbrojtjes së Konsumatorit, Geron Ibrahimi, paralajmëron ngritjen e një ose dy tregjeve alternative. “Në rast se do të konstatojmë ngritje abuzive të çmimeve, gjë të cilën për fat të mirë nuk e kemi konstatuar, kemi gati të gjithë logjistikën e nevojshme për ngritjen e një apo dy tregjeve alternative”, - shprehet ai. Një veprim i tillë u ndërmor dhe një vit më parë.

Reagimi Vetë tregtarët e vegjël janë treguar të gatshëm të bashkëpunojnë në mbajtjen nën kontroll të çmimeve. Ndryshe nga viti i kaluar, etiketat e çmimeve nuk janë hequr pas largimit të grupeve të punës. Ndoshta kjo e ndikuar dhe nga fakti se festat janë ende larg. Por ata paralajmërojnë se ditët e fundit çmimet edhe mund të rriten. Kjo për faktin se janë tregtarët e shumicës ata që rritin çmimet. Ndërsa te pakica gjithçka lëviz me normën e parashikuar për fitimin e tyre. Pikërisht për këtë problem Bashkia ka parashikuar marrëveshje me tregtarë të shumicës, duke u afruar atyre mundësi më të mira të shitjes së mallit në ditët e fundit të vitit.

në tre nxënës dëshmojnë se minimumi një herë kanë provuar dhunë fizike çdo vit shkollor dhe 30% e nxënësve deklarojnë se dhunohen sistematikisht. Për realizimin e projektit të vlerësimit me kartonë, të etiketuar si karta “PEET”, janë zhvilluar seanca të orientimit të mësuesve me angazhimin e 11 trajnerëve. Janë trajnuar 2646 drejtorë shkollash, mësues, psikologë e kujdestarë në të gjithë vendin.

ÇMIMET MESATARE TË ARTIKUJVE USHQIMORË TË SHPORTËS - KATEGORIA E PARË (lekë/njësi) Uzin Dinam Paz. Ri q.nxen NR Arkujt

Data 10.12.12

Geron Ibrahimi

Monitorimi Grupet e punës që u ngritën në datën 7 të këtij muaji nga Bashkia e Tiranës janë çdo ditë në tregje. Ata vazhdojnë kontrollet intensive në terren për të parandaluar çdo rritje të çmimeve. Pjesë e kontrollit janë siguria dhe cilësia e mallit si dhe vendosja e etiketës së çmimit dhe origjinës. Me këtë nismë synohet që konsumatorët të jenë të mirinformuar dhe vetëpërcaktues mbi të drejtat e tyre në lidhje me tregun dhe afrimin e shërbimeve publike. “Ne synojmë komunikim të përhershëm me konsumatorin e kryeqytetit dhe krijimin e një strukture operative. Kjo strukturë do të verifikojë ankesat e konsumatorëve. Më pas do të merren të gjitha masat për mbrojtjen e konsumatorit”, - tha për mediet Petrit Vasili, nënkryetar i Bashkisë së Tiranës. Paralelisht po monitorohen 6 tregje në kryeqytet. Ndërkohë çmimet mesatare të fruta-perimeve dhe të produkteve të shportës do të publikohen çdo ditë nga mediet, në mënyrë që qytetarët të jenë të informuar mbi çmimet mesatare në kohë reale.

franceze dhe asaj angleze. Por së fundi është propozuar një tjetër model për vlerësimin e sjelljes, që do të jetë modeli tolerant amerikan. Sipas këtij projekti, marrëdhënia mësues–nxënës do të jetë në formën e një loje, ku mësuesi do të jetë arbitri, i pajisur me karton të kuq dhe të verdhë. Duke realizuar një format pikësh për të paralajmëruar secilin nxënës për linjën e kuqe, që nuk duhet të prekë. Pra, pak a shumë ajo e thyerjes së notës në sjellje, por në këtë variant ai i

1 Fasule (kg) 250 275 2 Lakër (kg) 25 35 3 Patate (kg) 45 60 4 Qepë (kg) 26 37.5 5 Domate (kg) 35 62.5 6 Presh (kg) 40 55 7 Mollë (kg) 60 77.5 8 Portokall (kg) 60 75 9 Mandarina (kg) 62.5 77.5 10 Speca (kg) 115 130 ÇMIMET MESATARE TË FRUTA-PERIMEVE NR Arkujt

Pakicë Shumicë

285 55 67.5 55 75 75 90 95 95 140

Data 10.12.12 Shumicë Pakicë

7 Mollë (kg) 8 Portokall (kg) 9 Mandarina (kg)

105 75 75

140 85 85

Pakicë

140 90 95

Gratë dhe vajzat kërkojnë mbështetje Përfaqësues të grave në njësitë 2, 10 dhe 11 kanë reaguar dje duke kërkuar më shumë mbështetje në të drejtën e femrave. Në një komunikatë për mediat, ato kanë listuar disa kërkesa për të mundësuar angazhimin e tyre në jetën në komunitet. Kërkesat e tyre kanë të bëjnë kryesisht me ndihma ekonomike dhe sociale. “Ngritjen dhe funksionimin e pikave fokale në çdo minibashki që të mbulojë çështjet e grave që nga nevojat ekonomike deri tek probleme të dhunës në familje. Ngritjen e qendrave multifunksionale në minibashki me shërbime ditore për gratë, fëmijët dhe të moshuarit, ku të ofrohen vakte falas dhe të jepen shërbime sociale dhe psikologjike për personat në nevojë”, citohet në komunikatë. Krahas këtyre, kjo përfaqësi e femrave në këto njësi minibashkiake shpreh shqetësimin edhe për strehimin e tyre dhe kërkojnë që njësitë vendore qeverisëse të ndërmarrin disa masa për akomodimin e këtre grave në banesa sociale. “Strehimin e grave të pastreha me probleme ekonomike e sociale, përmes vendosjes së tyre në listën prioritare të strehimit social”, theksohet në komunikatë. Nëpërmjet këtij njoftimi për shtyp, ato kërkojnë që institucionet kopetente të ndërgjegjësohen dhe të marrin masa për rehabilitimin social të tyre si edhe të marrjes së masave për zbatimin e të drejtave të gjinosë femërore.


aktualitet • E mërkurë 12 dhjetor 2012

»

07

foto e të dhëna të reja në kufi. Policia: Asnjë informacion

Zhdukja e 10-vjeçarit, “blindohen” pikat kufitare, familja ofron para Burimet policore thanë për gazetën “Metropol” se këto ditë janë dërguar foto të reja të 10-vjeçarit në të gjitha pikat kufitare të Shqipërisë, si në ato tokësore, ujore apo ajrore, ndërsa oficerët dhe agjentët policorë të këtyre pikave janë këshilluar të kenë në vëmendje lëvizjet e dyshimta

Mariglen Mulla

K

ur fati i 10-vjeçarit Julian Çela, i zhdukur në rrethana të paqarta prej pasdites së 30 nëntorit në Laprakë, mbetet ende mister, policia duket se ka vendosur të “blindojë” informacionet në pikat kufitare. Burimet policore thanë për gazetën “Metropol” se këto ditë janë dërguar foto të reja të 10-vjeçarit në të gjitha pikat kufitare të Shqipërisë, si në ato tokësore, ujore apo ajrore, ndërsa oficerët dhe agjentët policorë të këtyre pikave janë këshilluar të kenë në vëmendje lëvizjet e dyshimta. Në fakt fotografia e Juljanit dhe të dhënat rreth tij janë dërguar që në fillim të dhjetorit në këto pika kufitare, kur policia regjistroi largimin e tij nga shtëpia, ndërsa ditët e fundit janë çuar atje fotografi të reja dhe të dhëna rreth vogëlushit. Sipas burimeve policore, një urdhër specifik që u është dhënë efektivëve të kufirit, është ai i verifikimit me imtësi të fëmijëve në moshë të ngjashme me Juljanin dhe personave që e shoqërojnë. Edhe me këto përpjekje të policisë shqiptare, mësohet

se deri dje nga këto pika kufitare nuk është raportuar asnjë rast i dyshimtë, çka sipas policisë tregon se vogëlushi mund të jetë brenda vendit. Nga ana tjetër të afërm të Juljanit ofrojnë një shumë parash për këdo që jep informacion mbi djalin e mitur, ndërsa kanë vendosur në dispozicion 3 numrat e telefonit për kontakt mbi

Në pranga 36-vjeçari

Aksidentoi me plagosje një 21-vjeçar, arrestohet shoferi Një 36-vjeçar është arrestuar nga Njësia e Qarkullimit Rrugor Tiranë, pasi ka aksidentuar një 21-vjeçar, duke e plagosur rëndë. Në pranga ra Alti Furxhi, 36 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë, sespe duke qarkulluar nga Yzberishti në rrugën për në Kashar me autobusin me targa AA 903 EH, në Fushë-Mëzez ka aksidentuar duke i prerë rrugën automjetin me targa TR 2055 L, duke e dëmtuar atë dhe drejtuesin e saj shtetasin Lavdërim Kadragjini, 21 vjeç, lindur në Berat e banues në Tiranë, i cili është dërguar në Spitalin Ushtarak, jashtë rrezikut.

çdo person që ka informacion. Numrat e telefonit janë, 0696503814, 0694321796, 0685804565. I ati i fëmijës, Skënder Çela, nëndrejtor i Antiterrorit të SHISH-it thotë vetëm një fjali “Mua në këto momente më intereson vetëm që të gjej djalin tim”, ndërsa shpreh rëndimin e gjendjes së tij shpirtëror nga mosgjetja e djalit. Ndërkaq, duket se poli-

cia është fokusuar më tepër te pista e largimit me dëshirë të Julianit nga shtëpia. Janë kontrolluar pamjet filmike të kamerave të sigurisë së 80 bizneseve në kryeqytet, në Laprakë, Don Bosko, Stacioni i Trenit, etj. Nga të dhënat që japin personat që e kanë njohur vogëlushin thuhet se ai mërzitej shpejt dhe largohej shpesh nga shtëpia.

Bashkë me ambasadën “Pink”

Totozani kërkon më shumë të drejta për shoqatën LGBT Në kuadër të ditës ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Avokati i Popullit Igli Totozani, në bashkëpunim me “Pink Embassy”, Mbretërinë e Holandës dhe Komisionerin për Mbrojtjen nga Diskriminimi organizuan një tryezë të rrumbullakët me temë: Respektimi i të drejtave të komunitetit LGBT: Arritje dhe sfida. Avokati i Popullit, Igli Totozani, kërkoi prej Ministrisë së Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, Ministrisë së Drejtësisë dhe asaj të Arsimit, që të bëjnë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur të drejtat e personave LGBT dhe për t’i çuar ato një hap më para. 

Kishin shndërruar shtëpinë në treg për sende të vjedhura dhe drogë

Shqiptarët hajdutë me katana, shpata samuraji Bashkë me shqiptarët kapet edhe tuniziani dhe algjeriani ITALI - Dy shqiptarë u kapën këto ditë në Itali sepse kishin hapur treg në shtëpi, duke shitur sende të vjedhura, ndërsa kryesisht grabitjet kryheshin me shpata prej samurai. Policia arrestoi dy shqiptarët, një algjerian dhe tunisian, ndërsa të gjithë janë të akuzuar për marrjen e mallrave të vjedhura, posedim të drogës dhe armëve. Operacioni i policisë është kryer në Modica Alta, ndërsa në pranga ranë Firas Massaoudi, 26 vjeç, algjerian, Sadam Mejri, tunizian 21 vjeç dhe dy shqiptarët Hyqmet Manaj, 22 vjeç dhe shoku i tij Nertil Kolaj, 20 vjeç. Atyre u

është dokumentuar vjedhja një e tablete në një “Fiat 500”, parkuar në Via Loreto, ku kishin

thyer dritaren. Në shtëpinë e të katërve që ndodhej në Vico Puglisi, u gjetën të fshehura

76 gramë hashash, 6 gramë marihuanë, me vlerë rreth 400 euro, një peshore me saktësi precize, si dhe çdo gjë duhet për paketimin e dozave për shitje me pakicë. Gjithashtu u gjetën 30 euro në para të gatshme dhe 11 celularë të vjedhur. Përveç këtyre sendeve, interesant është fakti që karabinierët kanë gjetur edhe 4 “Katana”, një lloj shpate japoneze, e bërë e famshme nga samurajtë, që emigrantët shqiptarë i kishin ndryshuar, duke i bërë ato vdekjeprurëse. Karabinierët i kanë gjurmuar hajdutët, në sajë të dëshmive të mbledhura nga banorët.

I përcakton konferenca gjyqësore

Shtatë kandidaturat për dy vendet vakante të KLD-së Ditën e djeshme Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka njoftuar mbarimin e mandatit për dy anëtarët e saj, ndërsa pritet që të zëvendësohen nga dy emra të rinj. Mbledhja e Konferencës Gjyqësore Kombëtare (KGJK), e cila do të organizohet në datat 13-14 dhjetor 2012, ka në rendin e ditës së datës 14 dhjetor 2012, zgjedhjen e 2 anëtarëve të rinj të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, për të zëvendësuar dy anëtarë, të cilëve u mbaron mandati.  Për këto vende vakante, pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë, kanë shpallur kandidaturat e tyre 7 gjyqtarë të Republikës së Shqipërisë, nga gjykatat e apeleve, të cilët do të zgjidhen nga kolegët e tyre për një mandat 5-vjeçar pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë.  Shtatë kandidatët në garë janë Dhimitër Lara nga Gjykata e Apelit për Krime të Rënda, Lefter Jahaj, nga Gjykata e Apelit Tiranë, Astrit Haxhialushi, nga Gjykata e Apelit Tiranë, Agron Papajani, nga Gjykata e Apelit Tiranë, Sokol Binaj, nga Gjykata e Apelit për Krime të Rënda, Zegjine Sollaku, nga Gjykata e Apelit Tiranë, si dhe Artan Broci, që vjen nga Gjykata e Apelit Tiranë.

Nuk kishte njeri tjetër në shtëpi

Në shtëpinë e biznesmenit lidhin pastruesen, vjedhin një telefon Hajdutët tentuan të grabisnin banesën e një biznesmeni që merret me tregti pllakash në Tiranë, ndërsa disa të rinj janë kapur si autorë të disa vjedhjeve të tjera. Ngjarja e bujshme ka ndodhur në një pallat shumëkatësh pranë Prokurorisë së Tiranës, ku banesa e grabitur ndodhej në katin e tetë të pallatit. Në momentin që grabitësit kanë hyrë në banesë kanë gjetur aty vetëm pastruesen. Për të mos krijuar zhurmë ata e kanë mbajtur të lidhur pastruesen për pak kohë dhe më pas e lanë të lirë. Forcat e policisë që mbërritën në vendgjarje kanë nisur hetimet për ngjarjen, ndërsa paraprakisht dyshohet se kanë marrë prej andej vetëm një telefon, pasi nuk gjetën paratë. Emri i biznesmenit nuk u bë i ditur nga policia. Ndërkaq, në pranga ranë edhe disa të rinj nga Kamza e Bathorja sepse dyshohet se kanë bërë disa grabitje në zonë, ku spikasin dy motorë skuter, 200 mijë lekë, një motorsharrë e disa banesa.

Në fshatin Vishnje

Katër shokë për gjah në pyll, pa dashje vritet njëri Një 26-vjeçar ka mbetur i vrarë pa dashje nga shoku i tij, pasi kishin dalë për gjah bashkë me dy të tjerë. Policia tha se në pranga ra Guido Neziri, 32 vjeç, banues në fshatin Kërrabë Tiranë, sepse në fshatin Vishnje, duke qenë për gjueti së bashku me shtetasit  Dashamir Shehu,  Bashkim  Alla,  Gentian Lulja he Rigers Kukli, ka vrarë nga pakujdesia me armën e tij të gjahut shtetasin Rigers Kukli, 26 vjeç, banues në fshatin Mullet Tiranë. U sekuestrua në cilësinë e provës materiale një armë gjahu teke italiane, me mbishkrimin “Beretta”, me 18 fishekë, si dhe leje për mbajtje armë gjahu me leje në emër të shtetasit Guido Neziri. Materialet i kaluan Prokurorisë së rrethit gjyqësor Tiranë për konsumim të veprës penale të vrasjes nga pakujdesia, parashikuar nga neni 85 i Kodit Penal.

Arrestohet shqiptari 25 vjeç

Në Bari kapen 89 kg hashash të futura në bombolat e gazit ITALI - Komanda Provinciale Ushtarake e Guardia di Finanzës në Bari sekuestroi 80 kg hashash që vinte nga Shqipëria dhe ishte fshehur në bombolat me gaz. Në kuadër të luftimit ndaj trafikimit ndërkombëtar të substancave narkotike u konfiskuan rreth 80 kilogramë marihuanë. E habitshme ishte se droga ishte fshehur brenda bombolave ​​të metanit, ndërsa ngarkesa zbarkoi nga një anije që vinte nga Shqipëria. Menaxheri, një shtetas shqiptar, 25 vjeç, u arrestua dhe u akuzua për trafikimin ndërkombëtar të drogës. Në tregun me pakicë kjo drogë do të jepte për krimin e organizuar rreth 650.000 euro nëse shitej.


08

« aktualitet

V

endi ynë është përfshirë dje sërish nga reshje të fuqishme shiu dhe dëbore duke rënduar sërish situatën sidomos në veri dhe juglindje të vendit për shkak të dëborës së dendur dhe temperaturave të ulta. Shumë akse janë tërësisht të pakalueshme, ndërsa disa të tjerë mund të kalohen vetëm me zinxhirë. Rrugët Sipas të dhënave nga Ministria e Transporteve dhe ajo e Brendshme, në akset kryesore dhe dytësore që janë bllokuar vazhdon të punohet për hapjen e tyre, pavarësisht se gjatë mbrëmjes së djeshme reshjet nuk kanë pasur të ndalur duke e rënduar gjendjen dhe më tej. Gjendja më e vështirë paraqitet në qarkun e Korçës, Peshkopisë dhe Kukësit. Në zonën e Korçës trashësia e borës varion nga 20 cm deri në 40 cm dhe sipas informacionit të policisë, aksi Gërmenj-Leskovik është i bllokuar dhe po punohet për hapjen e saj. Ndërkohë Korçë – Qafë Pllocë – Qafë Thanë është e kalueshme me zinxhirë, por me shumë vështirësi. Edhe Korçë – Bilisht – Kapshticë kalohet me shumë vështirësi. Mjaft e vështirë paraqitet gjendja ne Peshkopi. Rrugët e komunave, por edhe disa akse kryesore. Peshkopi- Tiranë, Peshkopi Kukes janë të kalueshme, por me vështirësi, kurse Peshkopi- Librazhd është thuajse tërësisht e bllokuar. Trashësia e borës arrin 30 cm në rrugët nacionale dhe 60 cm në zonat e thella. Qarku më i rënduar mbetet ai i Kukësit, aksi Morinë-Kalimash dhe Kukës-Has janë të kalueshëm me zinxhirë, ndërsa disa prej rrugëve rurale janë të pakalueshme. Po në këtë qark trashësia ka shkuar 40 cm brenda në qytet dhe 60 cm në rrugën e Kombit. Probleme hasen edhe ne qarqet e tjera të vendit kështu në Lezhë, në rrugët, Fan – Kalimash, Mirditë – Shpal; në qarkun Elbasan, në aksin Përrenjas - Qafë Thanë. Në qarkun Korçë, aksi rrugor Kapshticë - Korçë - Qafë Thanë, KorçëErseke dhe Leskovik. Në këtë qark mbeten të pakalueshme segmentet Boboshticë-Dardhë dhe Korçë-Voskopojë. Gjithshtu me zinxhirë kalohen në jug të vendit edhe segmentet Jorgucat - Qafa e Muzinës dhe Vlorë – Llogara. Policia ka paralajmëruar drejtuesit e mjeteve që të bëjnë kujdes në rrugët nacionale për shkak të përkeqësimit të motit, gjatë ditëve të fundit. Shmangia e parakalimeve të gabuara dhe përdorimi i dritave joverbuese janë dy nga këshillat e policisë, për drejtuesit e mjeteve. Policia deklaron se po ushtron kontrolle për pajisjet e nevojshme dimërore në makina. Mbërrin i ftohti polar... Sot i gjithë vendi ynë do të përfshihet nga temperatura nën zero gradë ku vlera më e ulët do të shkojë deri në minus 14 gradë në zonat e thella malore. Këto temperatura do vijojnë deri të premten, pasi të shtunën do të ketë sërish ngritje temperaturash. Situata e motit do të ndryshojë në mesjavë si

E mërkurë 12 dhjetor 2012 •

Vendi ynë përfshihet nga i ftohti polar, temperatura deri në -14 gradë celcius

Reshje të mëdha dëbore, probleme në lëvizje në veri e juglindje Banorët kërkojnë ndërtimin e një të reje

Reshjet e dendura, shembet shkolla në Gramsh GRMASH- Shkolla 9-vjeçare në fshatin Gjërë të komunës Poroçan në Gramsh është shembur si shkak i reshjeve të shumta të ditëve të fundit duke qenë tejet e amortizuar. Për fatin e nxënësve, ngjarja ka ndodhur gjatë orëve të vona të një nate më parë. Dje drejtoria e shkollës dhe pushteti vendor kanë lajmëruar Drejtorinë rajonale të Arsimit, nënprefekturën dhe shtabin e emergjencave në prefekturën e Elbasanit për gjendjen e krijuar. Prefekti i Elbasanit, Shefqet Deliallisi, u shpreh se “Reshjet e dendura të shiut dhe dëborës kanë provokuar problematika të ndryshme edhe në qarkun e Elbasanit. Si pasojë e këtyre reshjeve, por edhe për shkak të amortizimit të thellë, në nënprefekturën e Gramshit është shembur shkolla 9-vjeçare e fshatit Gjërë ku marrin mësim 33 nxënës. Në këtë shkollë është ndërprerë mësimi dhe po punohet për të gjetur një ambient tjetër për vazhdimin e procesit mësimor”. Banorët e fshatit kanë kërkuar menjëherë që për fëmijët të gjendet një vend më i sigurt dhe që të ndërtohet sa më parë një shkollë e re. Por pushteti vendor ka bërë të ditur se nuk ka fonde për ndërtimin apo rikonstruksionin e godinës ekzistuese. Shqetësimi i është përcjellë strukturave përkatëse, të cilat pritet që të lëvrojnë fonde për këtë qëllim. Por duket se këtë dimër nxënësit e këtij fshati do të vazhdojnë shkollën në një godinë të marrë me qira ose banesë të fshatit. Kjo ishte një shkollë vartëse me klasa kolektive.

Prurjet nga reshjet

Hapin portat 2 HC, rrezikohet nga përmbytjet Lezha e rrethinat ULËZ- Rritja e prurjeve si pasojë e reshjeve të shumta, ka detyruar hapjen e portave të hidrocentralit të Ulzës dhe Shkopetit. Hapja e portave të këtyre 2 HECve rrezikon të shkaktojë përmbytje në Lezhë, si dhe në disa fshatra të Kurbinit. Situata vjen disa orë pasi në Lezhë po përmirësohej nga gjendja e krijuar ditët e fundit. Ndërkaq, prurjet në Hidrocantralin e Ulzës shkojnë në 140 m³/sec, ndërsa në HECin e Shkopetit janë rreth 190 m³/sec. Hidrocentrali i Ulzës punon me kapacitet të plotë prej katër turbinash dhe ai i Shkopetit po me kapacitet të plotë prej dy turbinash. Ndërkohë, stafi i drejtues i këtyre dy hidrocentraleve bën të ditur se është në gatishmëri të plotë për menaxhimin e situatës dimërore.

Gjendja e rrugëve në vend

Ndër ta dhe fëmijë, në të ftohtë disa orë

Morinë – Kalimash i kalueshëm me zinxhirë

Bllokohet autobusi me pasagjerë në Qafë Qelë të Pukës

Kukës – Krumë i kalueshëm me zinxhirë Bajram Curri – Qafë Morinë i kalueshëm me zinxhirë Bajram Curri – Fierzë i kalueshëm me zinxhirë Bajram Curri – Valbonë i pakalueshëm Krumë – Bajram Curri i pakalueshëm Kukës - Topojan i pakalueshëm Topojan – Shishtavec i pakalueshëm Peshkopi – Bulqizë – Klos i kalueshëm me zinxhirë Klos – Burrel - Ulzë i kalueshëm me zinxhirë Shupenzë – Ostren i pakalueshëm Krastë – Bulqizë i kalueshëm me zinxhirë me vështirësi Peshkopi - Sllovë – Kala e Dodës i pakalueshëm Arras – Zall Dardhë – Reç i pakalueshëm Stëblevë – Librazhd i pakalueshëm Arras – Lurë i pakalueshëm Shkodër – Koman i kalueshëm me zinxhirë Qaf Çelë - Pukë - Fushë Arrës i kalueshëm me zinxhirë një kah Fushë Arrës - Qafë Mali- Qafë Shllak i pakalueshëm Fushë Arrës – Gjegjan i kalueshëm me zinxhirë me një kah Gjegjan - Shpal i pakalueshëm Koplik – Razëm i pakalueshëm Bogë – Theth, Selcë – Vermosh të pakalueshme Akset në drejtim të Dukagjinit të pakalueshme pasojë e mbërritjes në territorin shqiptar të masave të ftohta polare, të cilat kanë zbritur nga poli të veriut drejt gadishullit Skandinav prej dy ditësh. Në këto kushte, gadishulli i Ballkanit parashikohet të përfshihet nga një mot kryesisht i kthjellët, por me temperatura tepër të ulëta, ku në veri do të shënojnë deri -12 e -13 gradë celsius, në juglindje -9

e -10 gradë celsius. Në Tiranë, temperatura e mëngjesit ditën e mërkurë parashikohet të jetë minus -2 gradë celcius. Si pasojë e këtyre temperaturave ekstreme, rrugët do të mbulohen nga ngricat e akujt gjë që rrezikon të vështirësojë qarkullimin e mjeteve. Por, duke nisur nga e shtuna temperaturat do të pësojnë rritje drastike me 10 apo 12 gradë celsius.

PUKE – Dëbora e dendur ka shkaktuar probleme të shumta, kryesisht në veri të vendit. Në aksin rrugor Pukë-Tiranë, një autobus ka mbetur i bllokuar prej orës 06:45 të ditës së djeshme në Qafë Qelë, ndërkohë që pasagjerët që në fillim bën apel për. Pasgjerët u shprehën në linjë telefonike se autobusi kishte ngecur në dëborë pavarësisht se ishte i pajisur me zinxhirë. Mësohet se trashësia e borës në këtë zonë kishte arritur deri në 40 cm, ndërkohë që në autobus ndodheshin edhe gra e fëmijë, të cilët qëndruan në të ftohtë për shumë orë. “Rruga është e bllokuar, vetëm fuoristradat mund të kalojnë me vështirësi. Kemi nevojë për ndihmë. Mjeti është i pajisur me zinxhirë. Trashësia e dëborës është rreth 35-40 cm”,- bën të ditur pasagjeri A. Puka. Sipas pasagjerëve, në vendin ku është bllokuar autobusi ka kaluar edhe një borëpastruese, e cila nuk është ndalur për të zhbllokuar rrugën, por ka ecur në drejtim të Pukës, për të punuar në një tjetër rrugë.

Ndalohet drejtuesi

Del nga rruga furgoni, aksidentohen 3 gjimnazistë ELBASAN- Tre gjimnazistë janë aksidentuar, ndërsa udhëtonin me furgon drejt shkollës. Ngjarja ka ndodhur dje në mëngjes kur tre të rinj 16 dhe 17 vjeç me banim në fshatin Paulesh ishin duke shkuar në shkollë si pasagjerë në furgonin targa PE 1832 A me drejtues shtetasin Isuf Bahja me banim në të njëjtin fshat. Mjeti ka dalë nga rruga dhe është përmbysur në anë të saj. Pas verifikimit të situatës dhe ekspertizës së parë pas aksidentit seksioni i menaxhimit të trafikut interurban ka bërë të mundur arrestimin e shtetasit Isuf Bahja me banim në fshatin Paulesh. Arrestimi i tij u bë pasi në vendin e quajtur Pishat në fshatin Pajovë ka humbur kontrollin e mjetit të tij furgon duke aksidentuar tre persona në moshë të mitur. Të dëmtuar u dërguan në spitalin kirurgjik ku morën mjekimin e nevojshëm dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Shkak i aksidentit mendohet të ketë qenë rrëshqitja për shkak të lagështirës. Materialet iu kaluan Prokurorisë së rrethit gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprën penale “Shkelje e rregullave të qarkullimit rrugor”, parashikuar nga neni 290 i Kodit Penal.


bota • E mërkurë 12 dhjetor 2012

Nga Chris Morris

T

eksa të mëdhenjtë dhe më të mirët u mblodhën në Oslo për të qenë të pranishëm në dhënien e çmimit Nobel për Paqen Bashkimit Evropian, pati aty retorikë të bollshme për shërimin e ndarjeve, apo për armiqtë e dikurshëm që tashmë janë shndërruar në partnerë. Arritjet janë reale, por mes festimeve pati edhe një paralajmërim. “Kur prosperiteti dhe punësimi, gurët e themelit të shoqërive tona, shfaqen të kërcënuar”, deklaroi Presidenti i Këshillit Evropian, Herman Van Rompuy, “është e natyrshme të shohim një ashpërsim të zemrave, ngushtim të interesave, madje edhe një rikthim në vijat ndarëse dhe stereotipet që kishim kohë që i kishim harruar”. Me Evropën të përfshirë në krizën më të rëndë ekonomike që nga vitet tridhjetë, a janë vërtetë politikanët të vetëdijësuar aq sa duhet në lidhje me natyrën e rrezikut? Ashtu si me shumë zhvillime në krizën e eurozonës, Greqia është shndërruar në një terren testues për ngjitjen e të djathtës ekstreme. Me gërma të mëdhë, ka shumë gjëra që shkruhen në formë grafiti në muret e Universitetit të Athinës. Kapitalizmi po ju vret, shkruhet aty, por fashizmi nuk do t’ju shpëtojë. Politika është polarizuar rrezikshëm. Agimi i Artë – me 18 vende në Parlament dhe me një popullaritet që po vazhdon të rritet – e mohon që të jetë një parti fashiste, por mbështetësit e saj mbajnë këmisha të zeza dhe përdorin simbole neonazistë. Ata janë nacionalistë, ksenofobë dhe agresivë. Në javët e fundit, ata kanë thyer dhe shkatërruar tezgat e imigrantëve, kanë mbyllur dhe nuk kanë lejuar një produksion teatral që nuk u pëlqente dhe kanë duartrokitur dhe përshëndetur flamurin e ish diktaturës ushtarake. Dhe ka më keq. “Ka ardhur një kohë kur ne shohim viktima të sulmeve racorë në mënyrë të përditshme”, deklaron Christina Psarra, në zyrat athiniote të fondacionit bamirës mjekësor, Medicins Du Monde. Disa prej viktimave raportojnë sulme prej burrash të veshur me të zeza. Një burrë nga Sudani tregon shenja që i janë shkaktuar në pjesën e kurrizit, sipas tij prej disa burrash të veshur me të zeza e që mbanin flamuj

BE

Nobeli për Paqen

dhe demonët e vjetër Me Evropën të përfshirë në krizën më të rëndë ekonomike që nga vitet tridhjetë, a janë vërtetë politikanët të vetëdijësuar aq sa duhet në lidhje me natyrën e rrezikut? Ashtu si me shumë zhvillime në krizën e eurozonës, Greqia është shndërruar në një terren testues për ngjitjen e të djathtës ekstreme

grekë. “Kjo nuk do të prekë vetëm migrantët në të ardhmen”, parashikon zonja Psarra. “Në një zonë pranë Athinës ku janë të përqëndruar klube të frekuentuar prej homoseksualëve, ata kanë shpërndarë fletëpalosje në të cilat shkruhet: Të erdhi radha ty!” Edhe Kryeministri Antonis Samaras e ka krahasuar situatën në Greqi me ditët e fundit të Republikës së Veimaritnë Gjermani – një vend që kishte borxhe, të cilët nuk do të mundej t’i shlyente asnjëherë

dhe kështu që u kthye nga Adolf Hitleri. Është një model që Evropa e ka parë më parë: demagogji që u ofrojnë zgjidhje të thjeshta problemeve të ndërlikuar. Agimi i Artë është partia më ekstreme e krahut të djathtë që ka fituar vende në Parlament në BE që nga koha e themelimit të unionit. Por mbështetja për të djathtën ekstreme nuk po fiton vrull vetëm në Greqi. Retorika e dhunshme kundër imigrantëve po vjen në rritje në disa vende.

Jehonë e frikshme Jobbik, për shembull, është partia e tretë më e madhe në Hungari. Ajo ka bërë emër prej sulmeve të dhunshëm ndaj minoritetit rom. Dhe disa ditë më parë, disa prej deputetëve të saj shkaktoi zemërim pas një fjalimi në Parlament. Duhet të hartohet një listë emrash, deklaroi ai, me hebrenj që përbëjnë kërcënim për sigurinë kombëtare. Ishte një tjetër jehonë e frikshme e të kaluarës dhe ka bërë shumë kritikë të argumentojnë se BE

dhe anëtarët e saj duhet të bëjnë më shumë për të luftuar ekstremizmin. “Zhvillimet që kemi janë shumë të frikshëm”, argumenton Hannes Svoboda, udhëheqësi i grupit socialist në Parlamentin Evropian. “Bashkimi Evropian, që u themelua për të kapërcyer pasojat e racizmit, duhet të reagojë, por nuk po e bën”. Atëherë, çfarë mendojnë ata që kanë studiuar të kaluarën, në lidhje me krahasimin me vitet tridhjetë? “Në rastin e Samaras, mesazhi është: na jepni paratë, përndryshe do të ketë nëj Hitler të ri, thotë historiani Mark Mazover. “Nuk mendoj se do të ketë një Hitler të ri, për arsyen e thjeshtë se Evropa e ka pasur tashmë një, dhe e mban mend shumë mirë se ku e çoi ai”. Por ka një problem – demokracia në fund të fundit varet nga legjitimiteti i klasës politike dhe, në rrethana ekstreme, ky legjitimitet mund të zhduket shumë shpejt. “Kjo ndodhi në Gjermaninë e Veimarit”, vëren prof Mazover, “dhe kriza e eurozonës për arsye shumë të tjera po çon në një hemorragji të legjitimitetit politik”. Dhe kjo nuk do të thotë vetëm ngjitje të së djathtës ekstreme. Në Spanjë, për shembull, një vend me përvojë diktature, dhe në Portugalinë fqinje,

»

09

e djathta ekstreme nuk ka pasur një impakt politik me zhvillimin e krizës. Në vend të protestës, status quo-ja në Spanjë ka marrë formën e një ripretendimi dramatik për pavarësinë e Katalonjës. “Në shumë drejtime vërehet një shpërbërje e kompaktit social të pasluftës”, thotë profesor Mazover. “Në Spanjë është ringjallja e patriotizmit rajonal, ndjenja se qendra nuk jep, ajo vetëm merr”. Por në Greqi dhe në Hungari ka çuar në “ringjalljen e partive që do të kishin qenë krejt jashtë skenës politike 20 apo edhe 10 vjet më parë”. Sigurisht, është e mundur që të jenë vetëm vota kalimtare proteste, por për këtë nuk mund të ketë siguri. Vështirësitë e skajshme ekonomike kanë pasoja që mund të jetë e vështirë të parashikohen. Por qeveria greke këmbëngul që, të paktën në Athinë, nuk do të ketë vetëkënaqësi. “Nuk do të vuajmë fatin e demokracisë së Veimarit”, këmbëngulte zëdhënësi i qeverisë, Simos Kedikoglou. “Nuk do të lejojmë që historia të përsëritet. Do të bëjmë atë që është e nevojshme për të mbrojtur unitetin e shoqërisë sonë”. Por grupi i të drejtave të njeriut, Amnesty Internatinal mbetet i shqetësuar. Ai paralajmëron se një numër në rritje udhëheqësish politikë po nxisin një sërë mesazhesh kundër minoriteteve, dhe po gëzojnë popullaritet në rritje. “Udhëheqësit e BE nuk duhet të ngrohen nën shkëlqimin e çmimit Nobel për Paqen”, thotë Nicola Beger, drejtor i zyrës së Institucioneve të Amnesty International në Bruksel. “Ksenofobia dhe intoleranca po rriten në gjithë Evropën”. Sigurisht, paralelizmat historikë nuk janë asnjëherë ekzaktë, por gjithmonë mund të mësojmë diçka nga e kaluara. Dhe kjo krizë e eurozonës nuk është vetëm financiare – në shumë vende është bërë edhe kriza akute sociale dhe politike. Nëse disa prej rezultateve potencialë janë të rrezikshëm, nuk mund të themi që nuk u paralajmëruam. Në të gjithë kontinentin “partitë kryesore janë shumë të përkushtuara për lirinë, demokracinë dhe vlerat evropiane”, deklaroi në intervistë për BBC presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso. “Por mendoj se duhet të jemi vigjilentë. Demonët e vjetër janë ende aty”.


10

« opinion

E mërkurë 12 dhjetor 2012 •

Të mësojmë gjuhën kineze, sa e thjesht

N

ga këngë të punës, nga balada dashurie apo nga imitimi i tingujve të natyrës, pasardhësit e lashtë të kinezëve krijonin gjuhën kineze dhe gjatë dhjetëra mijë vjetve kjo gjuhë është pasuruar gjithnjë e më shumë. Si një nga gjuhët më të lashta në botë, gjuha kineze përmban dhe trashëgon qytetërimin e kombit kinez. Sot kjo gjuhë është përhapur në mbarë botën dhe rryma e mësimit të gjuhës kineze erdhi edhe në tokën e bukur kuq e zi. Vitet e fundit në sfondin e forcimit të lidhjeve ekonomike Shqipëri–Kinë dhe me shtimin e dëshirave për njohjen reciproke midis dy popujve shumë personalitete shqiptare bënë thirrje për hapjen e kursit të gjuhës kineze në shkollë. Në emisione të radios, në programe të televizionit apo në gazeta gjenden kudo diskutime mbi mësimin e gjuhës kineze. Nga këto diskutime kuptova se shumë shqiptarë nuk janë të qartë në mësimin e gjuhës kineze, madje kanë edhe keqkuptime. Në fakt, rreth mësimit të gjuhës kineze nuk mund të shmangen probleme të tilla si: a është gjuha kineze e vështirë? A ia vlen të mësosh gjuhën kineze? Sa kohë duhen për të mësuar këtë gjuhë dhe si mund ta mësojmë sa më shpejt dhe në mënyrë efektive? Si pedagog i gjuhës kineze, unë do t’ju shpjegoj problemet e mësipërme në bazë të njohurive të mia në gjuhësi dhe veçanërisht të përvojës sime mësimdhënëse në Universitetin e Tiranës. Thuhet se gjuha kineze është një nga gjuhët më të vështira për t’u mësuar. Ky është keqkuptim i madh. Gjuha kineze jo vetëm nuk është e vështirë, por është e thjeshtë për t’u mësuar, ashtu si anglishtja, italishtja dhe gjuhë të tjera europiane. Gjuha kineze është e thjeshtë për t’u mësuar në radhë të parë nga ana gramatike. Në gjuhën kineze foljet nuk ndryshojnë sipas mënyrës, kohës, vetës e numrit dhe emrat e mbiemrat nuk lakohen sipas rasave, numrit e gjinisë. Shembull 1 我昨天见了他。Wŏ zuótiān jiàn le tā. (“Unë e takova atë dje.”) 我们明天见他们。Wŏmen míngtiān jiàn tāmen. (“Ne do t’i takojmë ata nesër.”) Në këto dy fjali folja 见(jiàn)(takoj) nuk ndryshon sipas kohës dhe numrit.

Shembull 2 他是老师。Tā shì lăoshi. (“Ai është mësues.”) 他以前 是老师。Tā yĭqián shì lăoshi. (“Ai ishte mësues.”) 他们是 老师。Tāmen shì lăoshi. (“Ata janë mësues.”) Emri 老师 (lăoshi)nuk ka ndryshim në numrin njëjës dhe shumës, ndërsa folja 是(shì)nuk zgjedhohet, qoftë njëjës, qoftë shumës, pavarësisht nga koha e kaluar, e tashme apo e ardhshme. Kur hapni fjalorin e gjuhës kineze, do të zbuloni se fjalët kineze janë shumë të shkurtra, dhe kjo është tjetër arsye që gjuha kineze është e thjeshtë për t’u mësuar. Në gjuhën kineze fjalët bazë kanë vetëm një rrokje, p.sh. 天 (tiān) (qiell), 走 (zŏu) (eci), 车 (chē) (makinë). Ndërkohë fjalët me dy rrokje, të përbëra nga dy fjalë njër-

Nga Dong Hongjie

rokëshe, sipas semantikës zënë 80% të fjalëve të përgjithshme. P.sh., me fjalën bazë 车 (chē) (makinë) mund të përbëhen fjalët e ndryshme dyrrokëshe, si 汽车 (qì chē) (automjet),që përbëhet nga fjalët bazë 汽 (qì) (benzinë) dhe 车 (chē), do të thotë makinë me motor benzine; 火车 (huŏ chē) (tren), që formohet nga 火 (huŏ) (zjarr) dhe 车 (chē), do të thotë “makinë me dinamik djegie druri ose qymyrguri”; 电车 (diàn chē) (makina elektrike),që përbëhet nga fjalët 电 (diàn) (elektrik) dhe 车 (chē), ka kuptimin “makinë me energji elektrike”; 客车 (kè chē) (autobus),që formohet nga fjalët 客 (kè) (pasagjer) e 车 (chē), do të thotë makina e pasagjerëve; 货车 (huò chē) (kamion) përbëhet nga fjalët 货 (huò) (mall) e 车 (chē), që do të thotë “makinë me mallra”. Krahas këtyre fjalëve dyrrokëshe në gjuhën kineze ka edhe fjalë trirrokëshe dhe idioma katërrokëshe, por të gjitha këto fjalë përbëhen nga fjalët njërrokëshe. Të marrim si shembull përsëri fjalën 车 (chē). 自行车 (zì xíng chē) (biçikletë) përbëhet nga fjalët 自(zì), 行 (xíng) dhe 车 (chē). 自 (zì) ka kuptimin e automatikut, 行 (xíng) do të thotë “vepron”. Në fjalën 公交车 (gōng jiāo chē) (autobus), 公 (gōng) do të thotë “publik”, ndërsa 交 (jiāo) ka kuptimin e komunikacionit. Fjala katërrokëshe 轻车熟路 (qīng chē shú lù ) është një idiomë. 轻(qīng) do të thotë “lehtë”, 熟 (shú) do të thotë “i njohur”, ndërsa 路 (lù) do të thotë “rrugë”. Këto katër fjalë përdoren së bashku, do të thotë “një makinë e ngarkuar pak ecën më lehtë në një rrugë të njohur. Ndërkohë, si idiomë, kjo fjalë katërrokëshe ka kuptimin figurativ se puna kryhet në mënyrë të lehtë. Nga shembujt e mësipërm duket qartë se me të zotëruar fjalët bazë njërrokëshe nuk është e vështirë të kuptohen fjalët dyrrokëshe, trerrokëshe dhe katërrokëshe dhe s’ka nevojë të mbahen mend në veçanti fjalët shumërrokëshe. Në krahasim me gjuhën kineze në anglisht, frëngjisht dhe gjuhët të tjera europiane fjalët mbajnë më shumë rrokje. Në gjuhën kineze fjalët katërrokëshe zënë vetëm një përqindje shumë të vogël kundrejt shumën e përgjithshme, kurse në gjuhë europiane shumë fjalë kanë 4 ose 5 rrokje, madje më shumë. Nga ana tjetër, në gjuhën kineze fjalët shumërrokëshe mund të analizohen dhe të kuptohen sipas kuptimit të secilës fjalë përbërëse, ndërsa në gjuhët europiane fjalët shumërrokëshe nuk mund të analizohen dhe të kuptohen nëse nuk kupton gjuhën e lashtë latine. Hieroglifët kinezë janë vështirësia kryesore për europianët kur ata mësojnë gjuhën kineze. Ndryshe nga sistemi i shkrimit të gjuhëve europiane me alfabetin latin, gjuha kineze përdor hieroglifë në formë katrori. Pikërisht ky dallim kolosal pengon shumë njerëz që kanë dëshirë të mësojnë gjuhës kineze. Në fakt, dallimi nuk kupton vështirësi. Nëse i njihni me të vërtetë hieroglifët kinezë, do të zbuloni se megjithëse nuk shënojnë shqiptimin ashtu si në alfabetin latin, ata mund të tregojnë kuptimin e tyre sipas rregullave, gjë që është një epërsi e madhe e të mësuarit gjuhen kineze. Gjatë mësimit të gjuhës kineze studentët arrijnë të kuptojnë hieroglifët kinezë, edhe pse nuk dinë si t’i shqiptojnë. Më poshtë është një provë e thjeshtë. A mund të merrni me mend kuptimin e hieroglifëve të mëposhtëm?

Më poshtë janë hieroglifët që kinezët përdorin sot: 人 (rén),山 shān), 日(rì),月(yuè),水(shuĭ),木(mù,一(yī), 二(èr),三(sān). Nga shembujt e mësipërm mund të zbuloni se gjatë 5000 vjetve këta hieroglifë nuk kanë pasur ndryshime të mëdha dhe hieroglifët e lashtë dhe ata të sotëm janë të përafërt në formë. Ndoshta mendoni se hieroglifët e sipërm janë tepër të thjeshtë. Në fakt, pikërisht këta të thjeshtët formojnë në mënyrë të rregullt ata të ndërlikuarit. Marrim për shembull fjalën 木(mù), që të shpjegoj si hieroglifët e thjeshtë formojnë ata të ndërlikuarit. 人 (rén) dhe 木 (mù) formojnë 休 (xiū). Mund të shikoni se një njeri pushon pranë pemës, prandaj 休 (xiū) ka kuptimin e pushimit. 木 (mù) do të thotë “pemë” dhe dy 木 (mù) përbëjnë një fjalë tjetër - 林 (lín), që do të thotë “pyll”, ndërsa tre 木 (mù) formojnë fjalën 森 (sēn),që tregon një sipërfaqe e madhe pyjore si Amazona. Nëse shtojmë 水 (shuĭ) pranë fjalës 木 (mù), bëhet fjala 沐 (mù), e cila shqiptohet njësoj me 木 (mù), kurse uji pranë pemës tregon “bëj dush”. Nga shembujt e mësipërm del se hieroglifët kinezë kombinohen sipas rregullave. Me të zotëruar një numër jo të madh të fjalëve bazë dhe katër rregullat e kombinimit, hieroglifët e ndërlikuar bëhen të thjeshtë. Thuhet se gjuha kineze është shumë e vështirë, por në fakt ajo është e thjeshtë për t’u mësuar. Veçanërisht për shqiptarët është më e lehtë për ta folur gjuhën kineze, pasi gjuha shqipe ka shumë tinguj dhe ky është një avantazh. Nëse keni dëshirë të mësoni gjuhën kineze, në radhë të parë duhet të hiqni frikën psikologjike dhe të afroheni me gjuhën kineze. Besoj se gjuha kineze do të bëhet miku juaj. Dong Hongjie është pedagog i gjuhës kineze në Universitetin e Tiranës. Me master në gjuhësi dhe në gjuhësinë e aplikuar, vite me radhë ai është marrë me mësimdhënien e gjuhës kineze për të huajt si dhe kërkimet studimore përkatëse. Ai ka marrë pjesë edhe në hartimin e teksteve mësimore të mësimit të gjuhës kineze për të huajt. Vang Lei punon në redaksinë e shqipes të Radios së Jashtme të Kinës, si përkthyese, folëse dhe gazetare. Ajo drejtoi programet e mësimit të gjuhës kineze në radio dhe mori pjesë në përkthimin në gjuhën shqipe të librave të mësimit të gjuhës kineze.


opinion • E mërkurë 12 dhjetor 2012

»

11

Optika e krimeve të komunizmit

S

istemi republikan është një e drejtë politike dhe kushtetuese. Ky sistem nuk mund të konfondohet me regjimin qeveri, ministrinë e Brendshme, monokracinë, teknokracinë, diktaturën dhe totalitarizmin. Duke qenë një e drejtë politike, elementi lidhet me funksionin, funksioni me interesat dhe çështja me aktin zyrtar. Në këtë pikëpamje, regjimi komunist veproi hapur në kundërshtim me të drejtat e njeriut, duke zbatuar apriori sanksionet e Kodit Penal në dëm të qytetarëve të pafajshëm. Kjo provohet nga cenimi i prezumimit të pafajësisë ndër vite dhe shkolla juridike. Çdokush prezumohet i pafajshëm derisa të provohet fajësia në një vendim gjyqësor të formës së prerë. Objekti që ka goditur diktatura ishin të drejtat, të cilat janë themelore për kushtetutën. Në njëfarë mënyrë gjyqtarë të vjetër si Arianit Çela dhe prokurorë si Bilbil Klosi e Ali Zamko vlerësonin lart rolin e partisë-shtet, duke u bërë gijotina dhe sanksioni penal ndaj shtetasve. Këta punonjës të regjimit komunist nuk u bazuan në anën objektive të veprës penale, por iu referuan direkt dispozitave penale në sanksionin e tyre të orientuar nga plenumet e Komitetit Qendror të PPSH-së. Pra, po të vihet re, ana objektive e veprës penale është zëvendësuar nga këto plenume (si sot KLD). Deziluzionet, halucinacionet, dyshimet e personalitetit burojnë pikërisht nga interpretimi i sanksionit penal ndër vite. Lind pyetja: a mund të rehabilitohen këta të dënuar të diktaturës? Për hir të së vërtetës, qeveritë dhe shtetet do t’u referohen numrave, shifrave zyrtare dhe statistikave politike. Po, këta të dënuar mund të rehabilitohen duke i dhënë vlerë sanksionit penal. Sipas ligjit penal, personi quhet i rehabilituar me kalimin e 20 vjetve nga dita e dënimit. Gjendja gjyqësore e të dënuarit me kalimin e 20 vjetve quhet “e bardhë”. Kjo do të thotë se personi ka të drejtë të zgjidhet deputet, d.m.th. personi nuk quhet i persekutuar, që do të thotë se personi nuk mund të marrë shpërblim për vitet e burgut. Parimi i Kodit Penal është parim i ligjit shtetëror. Një vend mund të futet ne luftë, por ligjet nuk i shkel. Kodi Penal është i vlefshëm sa çdo ligj tjetër i republikës së një vendi. Kodi Penal është i barabartë me çdo ligj tjetër të republikës, edhe me ligjin e buxhetit. Kështu që sekreti nuk qëndron te Kodi Penal, por te protokolli i shtetit, duke u bazuar tek ai diktatura dënoi kundërshtarët e vet. Dy janë alternativat e rehabilitimit të një të dënuari: 1) kalimi i 20 vjetve nga dënimi i tij; 2) rishikimi i vendimit gjyqësor të formës së prerë në çdo moment nga dënimi i tij. Në të gjitha rastet e tjera persekucioni shpirtëror i kalon për kompetencë muzeut kombëtar të një vendi ose faljes para Zotit (Namazi, Kisha ose ritualet fetare në përgjithësi). Pra, edhe të vdekurit nga diktatura janë në kompetencë të muzeut. Të dënuarit në përgjithësi nuk janë çështje e drejtësisë, pavarësisht programeve të qeverisë dhe ministrisë së linjës. Të dënuarit janë qytetarë me të drejta të plota politike e juridike. Nuk mund të deklasifikohen nga interesat e pjesshëm të drejtësisë apo Gjykatës Kushtetuese (parimi i shtetësisë si definicion i protokollit të shtetit). Të dënuarit janë një korrektim po aq i vlefshëm sa korrektimi politik. Të dënuarit konsiderohen administratë shtetërore. Të dënuarit kanë vlerë institucionale, sepse gëzojnë të drejtat civile dhe politike. Të dënuarit nuk i nënshtrohen një ideologjie politike, pavarësisht se sistemi komunist e konsideroi “grupim politik” dënimin klasor. Është vendi të theksojmë se problemi i dënimeve të komunizmit është ish-Hetuesia e Përgjithshme dhe dega e Punëve të Brendshme, duke i dhënë një rol parësor Republikës së Shqipërisë. Pra, nuk duhet të konfondojmë republikën e një vendi me shkeljen flagrante të lirive nga dega e Punëve të Brendshme. Kjo është aq e vërtetë sa korniza shtetërore në vetvete. Kjo pasi edhe kushtet më demokratike që parashikon kushtetuta e një vendi janë të vlefshme në masën solemne të lirisë, çka do të thotë se rëndësi të

Nga Elvis Kotini

dorës së parë marrin kategoritë sociale dhe më pastaj kulti i individit. Kjo teori nuk ndryshon edhe nën diktaturat me bazë fanatizmin dhe ideologjinë komuniste. Ideologjia komuniste përbën një plan politik në vetvete. Shkelja e të drejtave të njeriut në këtë mënyrë është krim. Jemi futur në sferën e interesit shtetëror, dhe kjo për arsye metodike, d.m.th. Gjykatë e Lartë, Prokuroria Ushtarake, Sigurimi i Shtetit. Duhet shumë kujdes që të mos e ideologjizojmë të dënuarin, pasi tjetër gjë është interesi politik (edukatori i burgut) dhe tjetër gjë është përgjegjësia penalo-juridike e shtetasit. E drejta në fuqi bën edhe diferencimin midis ideologjisë politike dhe karakterit penal. Sanksioni është formë juridike e një akti. Ideologjia në vetvete është motiv kriminal, por në asnjë rast lloji i dënimit penal. Kjo është thjesht çështje metode, ndërsa principi i lirisë është edhe kontrolli i saj. Në këtë mënyrë, cenimi i masës integrale në kryengritje apo spiunazh, sipas Kodit Penal, nuk mund të konsiderohet çështje politike, ideologji sociale apo fetare, por një fenomen i vlefshëm kriminaliteti. Raporti i krimeve të komunizmit me viktimat e veta është çështje e drejtësisë kushtetuese, d.m.th. kompetencë e partive politike. Kjo kompetencë nuk buron nga ligji, por nga problemi, d.m.th. ajo parti që krijoi krimin e komunizmit, ato parti që krijuan pluralizmin kanë dhe përgjegjësinë ndaj fenomenit përkatës. Ana tjetër e problemit është çështje e lirisë në vetvete dhe i shkon për shtat Presidentit të Republikës. Fenomenologjia kriminale dhe Policia e Shtetit janë organika studimore dhe shkencore mbi këtë çështje në përgjithësi. Pra, fenomeni i krimeve të komunizmit nuk është pa kufij, por në të shumtën e rasteve konsiderohet legjendë kriminale. Një vlerë e tillë kriminaliteti është e përdorshme nga zyrat e prokurorit të Republikës, por kurrsesi nuk duhet të përbëjë raport parlamentar të prokurorit të përgjithshëm. Teoria e kriminalitetit në përgjithësi apo krimet e komunizmit në veçanti kanë të bëjnë me profilin e kriminelit, i cili mbahet parasysh në shkallën e fajësisë nga gjykatat dhe prokurori i çështjes. Profili i kriminelit quhet ndryshe “motiv i krimit”. Motivi i krimit dhe psikologjia kriminale janë baza e sistemit të drejtësisë penale, megjithëse këto janë disa hallka të procedimit penal, sepse nga profili i kriminelit mund të dalin të gjitha veprat e Kodit Penal. Si p.sh., terroristi, vrasësi, zyrtari. Profili i kriminelit i lidhur me krimet e komunizmit formon sistemin e provës, i cili së bashku me kompetencat e gjykimit individualizon dënimin e shtetasit. Çfarë ka ndodhur në Shqipëri? Është bashkuar roli i diktatorit (d.m.th. kulti i personalitetit), me individualizimin e dënimit. Kjo pasi sistemi i hetuesisë është njëra anë e çështjes dhe shteti ana tjetër e saj. Forma të tilla të represionit janë të njohur nga Perandoria Romake, ku perandori Neron dhe pretorianët e tij dogjën qytetin. Diktatura në vetvete nuk ka një karakter historik, por lidhet direkt me sanksione, sanksionin penal ose regjimin ushtarak. Madje, nga pikëpamja popullore një gjeneral ushtrie mund të quhet diktator i të gjitha shkeljeve.

Kjo është gjeniale dhe shkencore, sepse lidhet me burimin e informacionit dhe jo me statukuonë politike. Në respekt të dinjitetit, lirisë dhe barazisë, të gjitha atributet politike kanë vlerë kushtetuese. Në të kundërtën, grupi politik mund të shndërrohet në kriminalitetin më të mirë të çështjes. Krimet e komunizmit nuk janë pa fund, por i referohen afatit dyvjeçar të procedurës penale, d.m.th. standardi i përgjithshëm i gjykimit nga drejtësia. Asnjë shtetas nuk mund të mbahet në gjykim më shumë se dy vjet nga dita e regjistrimit të çështjes gjyqësore. Si rregull akti është i vlefshëm për tri shkallët e gjykimit. Në planin politik krimet e komunizmit konsiderohen çështje të historisë dhe respekti që ka qeveria e një vendi për vlerat muzeale të saj. Edhe krimet e komunizmit konsiderohen dokument zyrtar. Duke nxjerrë rezultatin informativ se si të drejtat personale, ashtu dhe të drejtat kolektive nuk bëjnë përjashtim nga metodat informative. Teoritë e sjelljes politike duhet t’i korrespondojnë kulturës etnike, filozofisë sociale, familjes dhe shkencës. Ato nuk mund të bëhen preh e një regjimi të ndërmjetëm partiak mbi qeverisjen e mirë, pasi tjetër është lapsi dhe tjetër gjë është personaliteti i njeriut. Nomenklatura fiskale është e licensuar nga Ministria e Financave të Republikës së Shqipërisë. Presioni fiskal është njëkohësisht një presion akademik i çështjeve, pasi bazohet mbi sondat e bankës qendrore mbi borxhin publik apo inflacionin. Nga kjo pikëpamje veteranët apo të persekutuarit i nënshtrohen kontributit fiskal në vite financiare dhe nuk mund të jenë subjekt i ngjarjeve historike. Zakonisht traumat shoqërore, aksidentet apo privimet politike mund të shpërblehen sipas rasteve me barazinë e pagës vjetore të një punonjësi (versioni qeveritar), ose mund t’i nënshtrohen parimit të shkaktimit të dëmit nga gjykata (e drejta politike). Rimbursimi i këtyre fondeve nuk ka karakter financiar, por humanitar, d.m.th. me donacione nga shteti dhe qytetarët sipas ofertës publike. Një parim i tillë është edhe parimi alternativ zhdëmtimit, d.m.th., kur nuk ka para, qeveria mund të të bëjë një shtëpi. Në planin penal roli i prokurorit të përgjithshëm ka karakter demokratik në dobi të qytetarëve të një shteti me liri dhe demokraci kushtetuese. Interesi i hetimit nga zyra e prokurorit të përgjithshëm duhet të jetë në mbrojtje të interesave legjitime të qytetarëve. Është në nderin e prokurorit të përgjithshëm aktualisht që të bëjë ndryshime të nevojshme në ligjin organik mbi krimet e rënda për t’i hapur rrugë versionit hetimor ndaj prepotencës, të cilat nuk qëndrojnë as më lartë e as anash funksionit zyrtar të prokurorit dhe dispozitave bazë të Kodit Penal. Kjo diçiturë mund të aprovohet edhe me një qëndrim neutral të kësaj zyre të Prokurorisë së Përgjithshme edhe ndaj çështjes së 21 janarit (20.11), e cila më shumë sesa një cilësi penale përbën një krim zyrtar në të dyja elementet: dhënien e lejes së mitingut dhe në ekspozimin e qitjes. Hetuesia e vjetër e Republikës së Shqipërisë duhet të formojë debat legjislativ në rastet e konfliktit të kompetencave midis policisë gjyqësore dhe punonjësve të vjetër të mendimit shkencor. Kjo është çështje e lirisë dhe organizimit nëpër seancat e gjykimit penal. Megjithatë, debatet mbi çështjet ligjore nuk duhet të tejkalojnë normën e procedimit, d.m.th. dy ose më shumë pyetje të ekspertizave të linjës mbi çështje të veçanta dhe përgjegjshmëri ndaj rendit publik, akuzës penale dhe sistemit të drejtësisë kushtetuese. Perspektiva e hetimit penal i takon lirisë së shprehjes dhe forcës policore, në dallim nga sistemi komunist, ku bazë ideologjike u bënë agjitacioni dhe propaganda, de facto injoranca e komunikimit civil. Sekreti shtetëror është i lidhur me afatin 20-vjeçar të çështjeve në arkiv e më gjerë. Punimi me sekretin ka karakter profesional, kështu që depozitat e mbrojtjes ushtarake janë edhe de facto prognozat e rritjes informative të një shteti. Afatet respektive 2-5 vjet kanë gjithashtu natyrë profesionale të funksionarit në detyrë. Bëhet ky shkrim për t’i shpjeguar lexuesit konceptet bazë të formimit civil, në dallim nga demagogjitë dhe krimet e komunizmit.


12

« gossip

E mërkurë 12 dhjetor 2012 •

Lady Gaga do të performojë me Rolling Stone në koncertit final Bruce Springsteen, Lady Gaga dhe The Black Keys, do t`i bashkohen koncertit final të Rolling Stone, me rastin e 50 vjetorit të bendit. Koncerti do të mbahet në Prudential Center në Newark. Stones kanë dhënë koncert në Londër dhe në New York, me rastin e 50 vjetorit të muzikës së tyre dhe do të jappin koncertin final në Newark. Ata gjithashtu do të performojnë edhe në Madison Square Garden në NYC, për të mbledhur fonde për viktimat e prekur nga uragani Sendi.

Reese Witherspoon do të incizojë album me Michael Buble Reese Witherspoon në fillim të vitit të ardhshëm në Los Angeles duhet të incizojë një këngë me Michael Buble për albumin e tij të tetë, emri i të cilit nuk dihet ende. I adhuroj këngët e tij. Nuk kam pasur aspak nevojë ta bind për bashkëpunim, ka thënë Reese Witherspoon (36). Në fillim të vitit të ardhshëm në Los Angeles aktorja duhet të incizojë një këngë me Michael Buble (37) për albumin e tij të tetë, emri i të cilit nuk dihet ende. Para bashkëpunimit me këngëtarin kanadez Reese në filmin “Walk the line” 2005 ka aktruar këngëtaren June Carter. Në filmin biografik për Johnny Cash me kolegun Joaquin Phoenix (38) i ka kënduar vetë këngët country.

Nicolas Sarkozy shet supervilën për 13,6 milion dollarë Duket se pas lënies së postit të presidentit të Francës, Nicolas Sarkozy nuk mund ti përballojë shpenzimet e tepërta dhe për këtë arsye ka vendosur që të shesë vilën e tij luksoze. Kështu mediet franceze bëjnë me dije se supervilla e çiftit Bruni-Sarkozy ka dalë në shitje, me një çmim rreth 13,6 milion dollarë ose afërsisht 10 milionë euro. Kjo vilë ka një sipërfaqe rreth 17 mijë metra katrorë, ka tetë dhoma gjumi, 11 banja, një sallë bilardoje dhe një sallë Xbox. Shumë herë Sarkozi e ka dhënë atë me çera e cila shkonte rreth 23 mijë euro në javë.

Si të qëndroni të shëndetshëm

kur udhëtoni gjatë festave

N

ëse keni menduar të udhëtoni gjatë festave për të takuar të afërmit tuaj apo thjesht për të ndryshuar ambjent, por jeni të shqetësuar rreth mënyrës se si të qëndroni të shëndetshëm, po u japim disa këshilla që do ju vijnë në ndihmë: Mbani me vete anti-baktreialë për duart. Çdo ambjent që ju mund të prekni në aeroporte apo në avione, është një burim potencial për transmetimin e mikrobeve. Prandaj do të ishte mirë që të keni gjithmonë me vete letra të lagura anti-bakteriale për të pastruar duart sa herë që prekni sipërfaqe të tilla. Mbroni hundën tuaj. Nëse jeni delikat dhe prireni të sëmureni shpesh, merrni disa masa mbrojtëse, duke mrojtur

hundën me një maskë ose shall, sidomos nëse ndodheni në ambjente të vogla dhe me shumë njerëz. Gjithshtu nëse jeni i sëmurë dhe duhet të udhëtoni, ju këshillojmë të mbani një maskë, çdokush rreth jush do ju falenderojë për këtë gjë. Hidratohuni. Sigurohuni që të pini shumë ujë kur udhëtoni. Për këtë arsye mund të merrni disa shishe me vete, në mënyrë që të mos prisni shërbimin në avion. Paketoni ushqimin. Pasagjeri me të cilin ju udhëtoni nuk është i vetmi që mund të transmetojë mikrobe. Stjuardesët gjithashtu mund të transmetojnë mikrobe nga një person në tjetrin. Kështu në qoftë është e mundur paketoni ushqimin që nga shpia, në mënyrë që të mos hani ushqime që janë prekur nga dikush që mund të ketë qënë i sëmurë. Merrni një revistë me vete. Mos

mbani nëpër duar objekte që ndodhen tek xhepi i sediljes suaj. Gjithashtu duhet të tregoni kujdes edhe nëpër aeroporte, kur shkoni nëpër tualete. Përpara se të vini dorën tek doreza pastrojeni atë, ose hapeni me doreza, dhe valixhja jua të jetë duke ardhur në karozel, pastroni dorezën, përpara se ta merrni. Mos harroni të lani duart shpesh sidomos nëse prekni sipërfaqe publike. Të qëndruarit i shëndetshëm kur je duke udhëtuar nuk është shumë e thjeshtë sepse është e pamundur të kontrolloni çdo gjë në mjedis. Ju mund të jeni avokati më i mirë për shëndetin tuaj, duke menduar përpara para se të prekni objekte dhe të jeni të ndërgjegjshëm duke punuar për të qëndruar larg baktereve sa të jetë e mundur, ndërsa jeni larg shtëpisë.

Si të tregoheni mirënjohës edhe ndaj dhuratave që i urreni

N Tom Cruise mezi po pret të kalojë Krishtlindjet me Surin Tom Cruise i cili ka qëndruar larg shpisë gjatë periudhës që po merrej me projektin e filmit, do të kthehet në shtëpi për festat dhe është duke planifikuar të kalojë Krishtlindjet me tre fëmijët e tij Bella, Connor dhe Suri. Ai ka thënë se do të jenë të gjithë bashkë me rastin e festave dhe mezi po e pret këtë moment. Në 10 Dhjetor Tom ka bërë daljen etij të parë në tapetin e kuq, që pas ndarjes nga Katie Holmes. Ai është dukur në formë të mirë dhe me një humor shumë të mirë. Që prej muajit Gusht, Tom ka qëndruar në Londër, për të realizuar filmin ‘All i need is kill”. Është një vend i mrekullueshëm për të jetuar dhe punuar ka thënë ai.

ë këtë muaj festash shkëmbehen dhurata me pjesëtarët e tjerë të famijes. Ky është sezoni i festave, ku pjesa më e madhe e femrave zhgënjehen nga zgjedhjet që bëjnë partnerët. Ju e doni partnerin tuaj, por kjo nuk do të thotë se duhet të doni dhe shijet e tij për dhurata. Sipas një sondazhi rreth 75% e grave janë zghënjyer nga dhuratat e prtnerëve të tyre në të shkuarën. Por mendimi është ai që ka rëndësi më shumë. Nuk ka asgjë të keqe nëse partneri tuaj dëshiron t`iu dhurojë diçka sensacionale këtë sezon, por nëse ai nuk ka qëlluar në shenjë, reagimi juaj do të jetë ai që ka më shumë rëndësi. Ja tre hapa që ju mësojnë se si të reagoni nëse përballeni me një dhuratë që nuk është brenda shijeve tuaja. Buzëqeshni. Duket sikur fytyra juaj do ju tradhëtojë, kështu që jeni të sigurtë për ragimin tuaj. Edhe nëse ju nuk mund ta përdorni atë dhuratë, bëheni të vlefshme

1

atë duke e mbajtur si kujtim. Jepni një shembull praktik ku mund ta përdorni dhuratën. Kjo do ta bëjë partnerin tuaj, i cili mund t`i jetë dashur shumë kohë për të bërë këtë zgjedhje, të ndihet mirë që ka bërë një dhuratë të vlefshme dhe që ju po mendoni menjëherë për të. Ky lloj ushtrimi mund t`iu ndihmojë të kuptoni pse partneri e vuri në vend të parë këtë dhuratë. Përcakto se kur do e vesh në përdorim. Nëse keni marrë një dhuratë të shëmtuar ju mund ta përdorni në shtëpi dhe më pas ta vendosni thellë në dollappin tuaj. Është mirë që këto tre rregulla t`i vini në zbatim nëse ndodheni në një situatë të tillë. Mos harroni që ju merrni atë që ju jepet. Duke ditur deri diku preferencat e partnerit dhe duke i dhuruar atij dhuratën e pritur, mund të jetë një mrekulli për dhuratën tuaj që me të vërtetë e dëshironi.

2

3


gossip • E mërkurë 12 dhjetor 2012

»

13

Beyonce fytyra e re e Pepsit

Sheen pret të falenderohet nga Lohan

Adele gjobitet për

mos regjistrim të fëmijës

Adele është gjobitur me një shumë prej 1600$, për arsye të mos regjistrimit të fëmijës brënda 42 ditëve. Ajo i dha jetë djalit të saj në 19 Tetor, por ende nuk e ka bërë të ditur emrin e tij për mediat dhe fansat. Sipas raportit ky është fëmija i parë i Adele dhe i dyti për të fejuarin e saj Simon Konecki, i cili ka një vajzë 5vjece me ish gruan Clary Fisher. Regjistruesit kanë raportuar se as Adele dhe Simone nuk kanë bërë regjistrim të djalit deri tani. Sipas “The Sun”, mungesa e regjistrimit të fëmijës, duhet parë më shumë si një mungesë e vëmendjes së këngëtares se sa si një veprim i qëllimshëm. Burimet thonë se të harruarit e regjistremeve shtë bërë një çështje e përbashkët. Nëse fëmija nuk regjistrohet brënda tre muajve edhe regjistruesi do të gjobitet.

P

epsi ka lidhur një kontratë me Beyonce prej 50 milionë $, ku Beyonce do të jetë fytyra e pijes Pepsi gjatë fushatë. Për më tepër, kompania Pepsi do të investojë edhe në ndërrmarjet e tjera artistike të Beyonce, që nuk kanë lidhje me emrin e kësaj kompanie. Pepsi është një sponsor i rëndësishëm i eventeve sportive. Fytyra e Beyonce gjithashtu do të gjendet edhe në kanacet e pijeve, që do të dalin nëpër dyqane në Mars. Kontrata gjithashtu përfshin një sponsorizim për turin e saj vitin tjetër, për të promovuar albumin e saj të ri, si dhe projekte të tjera si evente dhe video. Beyonce dhe Pepsi kanë nisur ortakërinë etyre që në 2001. Kompania rekrutoi Nicki Minaj në fillim të vitit, për t’u shfaqur në fushatën e parëglobale, me këngën e saj “Moment 4 Life”. “Pepsi përqafon krijimtarinë dhe kupton se artistët evoluojnë”, ka thënë Beyonce në një deklaratë për New York Times. “Si një biznesmene, kjo më lejon mua të punoj me një markë prestigjiose pa asnjë kompromis dhe pa sakrifikuar krijimtarinë time.”

Aktori Charlie Sheen është ende duke pritur për të marrë një falenderim apo mirënjohje nga Lohan, për ndihmën që ai i dha prej 100.000$, kur dëgjoi se kishte probleme me borxhet. Charlie është njohur me Lohan, kur ishin duke punuar sëbashku për filmin "Scary Movie 5". “Jam duke pritur si dhe vetëm një mesazh që të më thotë faleminderit”, ka thënë aktori në një intervistë. Kohët e fundit nuk kanë qënë të lehta për Lohan, e cila është përballur me borxhe dhe sjellje kriminale. Lilo është akuzuar për ngarje të makinës në mënyrë të pamatur, rezistencë, pengimin në kryerjen e detyrës së një oficeri policie, dhe dhënie informacioni të rremë një oficeri.

Rita Ora sjell videon më të re, “Radioactive”

Madonna, puthje hot me të fejuarin në koncert Gjatë koncertit të saj në Porto Alegre, Madonna është fishkëllyer nga publiku lokal që nuk e ka mirëpritur vonesën prej tre orësh të postari-t në koncert. Si kompensim, këngëtarja është përpjekur ka ndreqë menjëherë, duke ofruar një spektakël me një shkëmbim puthjesh hot, midis saj dhe të fejuarit, Brahim Zaibat.

Këngëtarja shqiptare, Rita Ora, ka publikuar videon e saj më të re, “Radioactive”. Me një videoklip ndryshe nga çfarë është paraqitur më parë, ajo duket më sensuale dhe provokuese. Kjo këngë vjen sërish si prodhim i “Roc Nation” dhe ka nisur të ndiqet dhe të komentohet mjaft nga fansat e Orës në YouTube. Ndonëse këto kohë Rita është diskutuar mjaft në media për shkak të historisë së saj me Rob Kardashian, nuk e ka penguar këngëtaren të vijojë karrierën, duke ndezur para pak ditësh gjysmë-finalen e X-Factor Britani dhe tani duke publikuar videon më të re.


14

« hipotekat

E mërkurë 12 dhjetor 2012 •

Nis regjistrimi fillestar për mbi 9000 kartela pasurie

Hipoteka: Emrat të cilëve u verifikohen pasuritë Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme ka nisur fazën e regjistrimit fillestar të pronave në një nga zonat më të kërkuara të Tiranës. Në njoftimin për mediet theksohet se baza e këtij sistemi krijohet nëpërmjet procedurës së regjistrimit fillestar të pasurive të paluajtshme nën drejtimin e kryeregjistruesit të Shqipërisë. Zona kadastrale që ‘ ANOIL ‘ SH.P.K ‘ ARENO ‘SH.P.K ‘ ARENO ‘SH.P.K ‘ ARENO ‘SH.P.K ‘ ARENO ‘SH.P.K ‘ BAMI ‘ SH.P.K ‘ BOGA ‘ SH.P.K ‘ BOGA ‘ SH.P.K ‘ BOGA ‘ SH.P.K ‘ BOGA ‘ SH.P.K ‘ BORA ‘ SH.P.K ‘ BORA ‘ SH.P.K ‘ BORA ‘ SH.P.K ‘ DAJTI ‘ FN ‘ SH,P,K ‘ DAJTI ‘ FN ‘ SH.P.K ‘ DAJTI ‘ FN ‘ SH.P.K ‘ DAJTI ‘ FN ‘ SH.P.K ‘ DAJTI ‘ FN ‘ SH.P.K ‘ DAJTI ‘ FN ‘ SH.P.K ‘ DAJTI ‘ FN ‘ SH.P.K ‘ DAJTI ‘ FN ‘ SH.P.K ‘ EDAL’ SH.P.K ‘ EDAL’ SH.P.K ‘ IDEA ZOOZ ‘ SH.P.K ‘ M.T CONSTRUCTION ‘ SH.P.K ‘ M.T CONSTRUCTION` SH.P.K ‘ MODESTY ‘ SH.P.K ‘ MODESTY ‘ SH.P.K. ‘ SAN - TARA ‘ SH.P.K ‘ SAN - TARA ‘ SH.P.K ‘ SAN - TARA ‘ SH.P.K ‘ VJERO ‘ SH.P.K V.21-F.136:V.21 ‘ VJERO ‘SH.P.K ‘ VJERO ‘SH.P.K ‘ VJERO ‘SH.P.K ‘ VJERO ‘SH.P.K ‘ VJERO ‘SH.P.K “KAJOLLI” SHPK “KAJOLLI” SHPK “KAJOLLI” SHPK “PETROLIM PEX” “TRANS ALBANIA” “TRANS ALBANIA” “TRANS ALBANIA” @BSH BSH @BSH JANI TANINI 17 BASHKEPRONAR 35 BASHKEPRONAR 5 BASHKEPRONARE 5 BASHKEPRONARE ‘’A.K’’ SHPK ‘’A.K’’ SHPK ‘’A.K’’ SHPK ‘’A.K’’ SHPK ‘’A.K’’ SHPK V 27 F 9 -10 ‘’A.K.’’ SHPK ABAZ EQEREM ÇUÇI ABAZ MUSA HOXHA ABAZ OSMAN RADA ABDI KUDRET HYSA ABDULLA LAMA ABDULLA HALIL HOXHA ABDULLA I. MALOKU ABDULLA XHAVID BELIU ABDULLA YMER NALLBANI ABDURAHMAN IBRAHIMI ABDURRAHMAN IBRAHIMI ABDYL ALLKOÇI ABDYL BEQIR QOKU ABDYL BEQIR QOKU ABDYL BEQIR QOKU ABDYL HAZHI XHAJA ABDYL SADIK ABAZI ABDYL SEIFULLA CANKA ABEDIN SHYQYRI BYTYCI ABIDIN XHAMA ADA ÇLIRIM TOPALLI ADA KOCO JOSIFI ADELA AGIM PLAKU ADELA LUAN XHAXHO ADELA NIKOLIN BUFLI ADELA NIKOLIN RRYTA ADELINA ELEFTER KONOMI ADELINA HAXHI ÇUKA ADELINA RISTO ZAÇE ADELINA RISTO ZALE ADELINA SOFOKLI CICI ADELINA SOTIR NESTORI ADELINA SPIRO ZILI ADELINA XHELAL OSHAFI ADEM BAJRAM SELAMAJ ADEM RESHAT BEQIRAJ ADEM TMER KARAJ ADEMI SHPK ADEMI SHPK ADEMI SHPK ADEMIR ET’HEM RUSTEMI ADHURIM NJAZI BREGU ADI BASHKIM HALULI ADIL GALIP MATI ADILE QAZIM HADERI ADILE RIZA SULA ADIP ISUF LAMJA ADLAI RESHAT BEQIRAJ

përfshihet në proces është me nr. 8350, saktësisht në adresën: Rruga e Durrësit, ose Rruga e Bogdanëve, nr. 13 (përballë ambasadës polake), Tiranë. Periudha e afishimit publik do të vazhdojë 45 ditë kalendarike. Të gjitha subjektet private dhe shtetërore që kanë të drejta pronësie, ose të drejta të tjera reale mbi pasuritë e paluajtshme në zonën

ADMIR BAFTJAR MALAJ ADMIRIM ISMAIL ZYKO ADNAN XHIPE SULÇE ADNAND SHAKAJ ADNAND YLVI ZALOSHNJA ‘’ADRI’’ SHPK ‘’ADRI’’ SHPK ‘’ADRI’’ SHPK ‘’ADRI’’ SHPK ADRIAN ALI DERVISHI ADRIAN AVDULLA PUMA ADRIAN DOKO DOKO ADRIAN FERID DANI ADRIAN F. BRACULLA ADRIAN FUAT MOTORI ADRIAN KOZMA STEFI ADRIAN NAZMI LIKA ADRIAN NURI XHIKAJ ADRIAN PANDELI TASI ADRIAN PETRIT KAMBO ADRIAN PIRO PRIFTI ADRIAN R. BERISHA ADRIANA AGO ADRIANA BIBA ADRIANA PETRELA ADRIANA PETRELA ADRIANA BAJRAM XHAMETA ADRIANA GURTALI SHEHU ADRIANA HYSEN ÇAKO ADRIANA IZET ISLAMI ADRIANA MINA NGJELA ADRIANA R. SALLA ADRIANA SOTIR ZENELI ADRIATIK MYFTARI ADRIATIK QAFA ADRIATIK AGIM DERVISHI ADRIATIK S. MULLETI ADRIJAN F. BRACULLA AFERDITA ALLA(GEGA) AFERDITA DELJANA AFERDITA HUQI AFERDITA ISUFI AFERDITA KOPELIM AFERDITA LIKA AFERDITA PELI AFERDITA ANTON ÇIPI AFERDITA AZIS SULAJ AFERDITA BASH ÇAKAJ AFERDITA D. KARANXHAJ AFERDITA D. KARANXHAJ AFERDITA GAQO PETRO AFERDITA ISMAIL SHEHI AFERDITA JOSIF SEMA AFERDITA JOSIF SEMA AFERDITA KALEM KOVACI AFERDITA KASEM LIKA AFERDITA KASEM LIKA AFERDITA KOLAQ MENERI AFERDITA LANI RUSI AFERDITA LANI RUSI AFERDITA M, NURKA AFERDITA N. MEQEMEJA AFERDITA ORHANK GJONI AFERDITA P. DEMÇELLARI AFERDITA QAZIM HOTI AFERDITA RAMADAN MUÇA AFERDITA RAMAZAN KONI AFERDITA ZELDI HAXHIALI AFRIM HASAJ AFRIM HASAN XHEKA AFRIM RAME HASAJ AFRON RAPO ÇELI ‘’AGC’’ SHPK ‘’AGC’’ SHPK ‘’AGC’’ SHPK AGE GJIN KABALI AGETINA HAXHIU AGETINA NIKOLL HAXHIU AGETINA ZEF HILA AGIM BALLA AGIM MENERI AGIM PUSTINA AGIM PUSTINA AGIM PUSTINA AGIM STAFA AGIM XHEPA AGIM AVDULLA EMIRI AGIM BAKI ELEZI AGIM BESIM TUGU AGIM BRAHIM SELACI AGIM FADIL DUMI AGIM HALIL KINKAJ AGIM HASAN BARDHI AGIM HODO HYSI AGIM HYSMET SULCE AGIM MAHMUT MENIKU AGIM MAHMUT MENIKU AGIM MAHMUT MENIKU AGIM M. MAZREKU AGIM MUSTAFA CELIKU AGIM MYNYR MUHOLLARI AGIM QAZIM DAJA AGIM QAZIM DAJA AGIM QIRJAKO CICI

AGIM QIRJAKO CICI AGIM QIRJAKO CICI AGIM RIZA SEFERI AGIM SELIM KOLA AGIM SHAQIR RIKA AGIM SHAQIR RIKA AGIM SHEFQET MUÇO AGIM SHUKRI HASA AGIM SULO BARDHA AGIM SULO BARDHA AGIM XHELIL XHELILI AGIM XHEVAIR SNAPLI AGIME XHEVDET BROCI AGIME XHEVDET BROCI AGJENC. MARKET. GRAFIK AGRON GJATA AGRON JAUPLLARI AGRON KAPAJ AGRON KETA AGRON KROI AGRON LUGA AGRON MARA AGRON MARA AGRON MERSINI AGRON MUSTAFAJ AGRON PICIRI AGRON ASLLAN LAMAJ AGRON BUJAR FORTUZI AGRON D. MUHAMETAJ AGRON D. MUHAMETAJ AGRON ISLAM LUGA AGRON ISMAIL MIRI AGRON ISMAIL MIRI AGRON ISMAIL MIRI AGRON ISUF PANARITI AGRON JANI KUSTA AGRON MUSA HOXHALLARI AGRON MUSA HOXHALLARI AGRON RAMAZAN LAMI AGRON REXHEP SHULI AGRON SAFET BRAHOLLARI AGRON SHAQIR DIBRA AGRON SHYQYRI SULA AGRON SIRI STRAZMIRI AGRON TAHIR BAJRI AGRON TARE DHEPA AGRON VASIL GJIKONDI AGRON YMER SKENDERI AGRON ZIJADIN BRIKA AGRON ZOI THANASI AGUR MUHAMED KALEMAJ AGUSTIN KOL GJINAJ AHMET FASLLI KOKA AHMET ISMAIL BALLIU AHMET SABRI ARAPI AHMET ZENEL DERVISHI AIDA KELLO AIDA ALEKSANDER BUSHATI AIDA ALEKSANDER BUSHATI AIDA ANESTI CANO AIDA ASTRIT SADO AIDA BEDRI GJOKA(LOZI) AIDA GAZI MEMI AIDA HYDAJET KOVAÇI AIDA LAVDOSH DANAJ AIDA LEFTER HAXHI AIDA MUHAMET KADISI AIDA MURAT METOLLARI AIDA NIKOLLAQ MONE AIDA QEMAL KONOMI AIDA QEMAL KURANI AIDA RASIM KASHARAJ AIDA SHEFIK KUMI AIDA THOMA KODHELI AIDA XHENET ÇOBO AIDA XHEVIT KEÇI AIDA ZYBER BACAVIJA AIDE AVDULLA PICA AISHE HYSNI PULLEJA AISHE ISLAM AHMETAGA AISHE VALEDIN GJOCA AJTEN SABAUDIN META AKIF REKA ALB KONTROLL SH.A ‘ALB TRANSPORT’ SH.A ALBA CONSTRUKSION ALBA CONSTRUKSION ALBA CONSTRUKSION ALBA CONSTRUKSION ALBA CONSTRUKSION ALBA KUJTIM OSMANAGAJ ALBA PJETER VATA ALBA VILDAN MATI ALBA VILDAN MATI ALBA VILSON MITA ALBAN BEGOLLI ALBAN ESAT LLESHI ALBAN ESAT LLESHI ALBAN GURI MIKO ALBAN HEKURAN META ALBAN MYZAFER KAPIDANI ALBAN SEIT TAFAJ ALBAN SHKELQIM LILA ALBAN SOTIRAQ PASHKO

kadastrale nr. 8350, duhet të verifikojnë regjistrimin fillestar të pasurive të tyre. “Në këtë fazë të këtij procesi është e rëndësishme bashkëpunimi i ngushtë i të gjithë personave që kanë të drejtë mbi pasurinë me ekspertët, duke verifikuar të dhënat në listat e afishuara”, - thuhet në njoftim. Ndërkohë bëhet e ditur se regjistrimi fillestar është falas.

ALBAN ZEQIR JUPI ALBANA PETRELA ALBANA SPAHIU ALBANA AHMET BALLIU ALBANA ASTRIT BIHUCI ALBANA AZIZ HOXHA ALBANA BAJRAM MERKAJ ALBANA BASHKIM ALIAJ ALBANA FADIL KEPI ALBANA FERID ZELA ALBANA GEZIM TAFAJ ALBANA GJON LAZRI ALBANA ISUF HOXHAJ ALBANA KIMET DAKU ALBANA NEKI AHMETI ALBANA OSMAN SHEHU ALBANA OSMAN SHEHU ALBANA PANDELI BALA ALBANA SALI AGUSHI ALBANA SHUAIP MIXHA ALBANA SPIRO FERRAJ ALBANA SPIRO FERRAJ ALBANA STEFAN SHAKAJ ALBANA SYBI HYSI ALBANO SUBI KASO ALBDESTING SHPK ALBDESTING SHPK ALBDESTING SHPK ALBDESTING SHPK ALBDESTING SHPK ALBEN RIZA ALISHALLARI ALBERT PENGILI ALBERT ALI ZENKO ALBERT FEIM LENJA ALBERT FEJZULLA MALI ALBERT GAZMENT DRISHTI ALBERT HAKI ÇOKU ALBERT HAKI ÇOKU ALBERT HASAN MANCI ALBERT HILMI DANDA ALBERT HILMI DANDA ALBERT HILMI DANDA ALBERT IDRIZ DOCAJ ALBERT M HASANBALLIU ALBERT MIÇO LULE ALBERT NASI HANXHARI ALBERT RAMAZAN LILA ALBERT RAZI DAUTI ALBERT SELDI MEZINI ALBERT SHAQO TROKA ALBERT SKENDO XHELO ALBERT XHEZO HAXHIRAJ ALBERTO SINJARI ALBI HYSEN PETRELA ALBI HYSEN PETRELA ALBI HYSEN PETRELA ALBI HYSEN PETRELA ALBI PAVLI STEFANI ALBINA GAQO KORE ALBINA KRISTOFOR STEFA ALBINA NIKOLLA KOLLI ALBINA PAULIN MIRI ALB-TORONTO KONSTRUKS ‘ALBTRANSPORT’ SH.A ALDA NESIP LOKA(KREKA) ALDIN ZEF ÇELI ALDO BENIAMIN ZAHARIA ALDO NIKOLL NDOLLA ALDO SHANI ZADRIMA ALEKO THEMISOKLI QENDRO ALEKS NDOC KOLA ALEKS NDOC KOLA ALEKSANDER DHIMO ALEKSANDER HOXHA ALEKSANDER MELYSHI ALEKSANDER DOD RADAÇI ALEKSANDER GEG ZEFI ALEKSANDER MIT ZHANO ALEKSANDER NDUE NIKOLLI ALEKSANDER PILO THANO ALEKSANDER P. GURALUMI ALEKSANDER P. CICO ALEKSANDER PRENG CAKA ALEKSANDER Q. BERATI ALEKSANDER TH. MENA ALEKSANDER VASIL CANI ALEKSANDRA DALE ALEKSANDRA FILIP KOROSHI ALEKSANDRA KOSTA MINKA ALEKSANDRA P. ZAJMI ALEKSANDRA P.DOLLAKU ALEKSANDRA S. SHEHI ALEKSANDRA V. TUTULANI ALFERD KAMAN KADAREA ALFRED PERGJERGJI ALFRED FAIK MUÇI ALFRED GEZIM SHABA ALFRED GJOSH BENUSHI ALFRED HALIM BERBERI ALFRED HALIM BERBERI ALFRED KADAN KADAREA ALFRED MASAR SHKOZA ALFRED MYFIT KAZIAJ ALFRED MYFIT KAZIAJ

ALFRED NESTI NUNE ALFRED SAFET GJONI ALFRED SHEFQET ZANI ALFRED VELEDIN GONGOLLI ALI BALAJ ALI BEJLERI ALI SKENDERI ALI SKENDERI ALI ALUSH PLAKU ALI AVDUL CECALAJ ALI AVDUL CEGALAJ ALI BEKTASH RELI ALI HASAN REZI ALI HYSEN KORSITA ALI HYSEN KORSITA ALI HYSEN KORSITA ALI ISUF RASHA ALI KASEM HASANLLARI ALI KASEM RUSTANI ALI MUSTAFA KODRA ALI RAHMI BUJARI ALI RAMAZAN KAROÇI ALI RAMAZAN KAROÇI ALI RAMAZAN KAROÇI ALI RAMAZAN KAROÇI ALI RAMAZAN SHKALLA ALI SHABAN PELINKU ALI SHEFIT LIÇO ALI SOKOL MALOKU ALI UK BRAHIMI ALIDA BESIM JARECI ALIDA NDOC MEHILLI ALIDA TASI ANTONI ALIDA VANLI STAMO ALIHIQBER ZEQIR RECI ALIJE SELMAN DOBI ALIME ALIAJ ALIME SULAJ ALION DEMIR ALIZATI ALIOSHA SELIM SULAJ ALIOSHA SELIM SULAJ ALIS SELAMI TIRANA ALIS SELAMI TIRANA ALISA ABDULLA SHURDHI ALKED BEQIR BULKU ALKED BEQIR BULKU ALKED BEQIR BULKU ALKET HYSEN REPA ALKET XHELADIN ÇIZMJA ALKETA A. STILLO ALKETA BUJAR BEGOLLI ALKETA ENVER DUKA ALKETA ENVER DUKA ALKETA LILI LIKO ALKETA MUSTAFA HOXHA ALKETA N. LUARI ‘ALKO - IMPEX’ SH,P.K ‘ALKO - IMPEX’ SHPK ‘ALKO - IMPEX’ SHPK ‘ALKO-IMPEX’ SHPK ALMA KINI ALMA AGAKO NURIU ALMA ALI KOLIQI ALMA BAJRAM HALEBI ALMA DILAVER KREKA ALMA DILAVER ZORBA ALMA DILAVER ZORBA ALMA FEJZI BEJTJA ALMA HAJDAR CITOZI ALMA KOLE LLAMBIRI ALMA LEFTER KOSOVA ALMA MEHMET BUDLLA ALMA MILTO BELORTAJA ALMA NIKOLLA GJERMANI ALMA OSMAN BALLIU ALMA QANI RUSTANI ALMA SIMON KONDI ALMA SPIRO MAZNIKU ALMA STAVRI ÇAKERI ALMA THOMA RISTANI ALMA TOFIK HUSHI ALMA VANGJEL JANI ALMA VANGJEL JANI ALMA ZEF POLAJ ALMIDA M. KONDAKÇIU ALMIR HYSEN SINOIMERI ALMIR HYSEN SINOIMERI ALMIRA MAHMUT KRAJA ALQI STAVRI BIRACI ALQI VASKE ÇIFLIGU ALQIVSADH THANAS POPA ALSI ANDROMAQ KONGO ALTEN ABIBI ALTIN HOXHA ALTIN LAZAJ ALTIN QELESHI ALTIN SINANI ALTIN ABDULLA ÇEKA ALTIN ADEM SALLAKU ALTIN BAJRAM LUMA ALTIN BUJAR LABINOTI ALTIN BUJAR LABINOTI ALTIN FAIK SHESHLI ALTIN GANI MUHAREMI

ALTIN HAJRO SHYTI ALTIN MEHMET CENOMERI ALTIN MILE BUDINI ALTIN MUSTAFA SHKOZA ALTIN MYQEREM DRIZA ALTIN MYRTEZA HOXHA ALTIN PETRIT KOSTURI ALTIN QEMAL KANANAJ ALTIN RAKIP LEKA ALTIN RAME BERISHA ALTIN SADRI REXHA ALTIN SEFER HAXHI ALTIN SELIM DINO ALTIN SHEFQET TIGANI ALTIN SHYQYRI SHKALLA ALTIN XHAFER METKO ALTIN YLVER REFUGJATI ALTION PELLUMB HUQI ALTON PAVLLO NAUNI ALUSH ISUF CENO ALUSH LUTFI QENDRO ALUSH MITAT KOKALARI ALVIN ALI EKMEKÇIU AMALIA BENDO AMALIA JOSIFI AMARILDO V. MUSHA AMI PELLUMB ÇAKERRI AMILA JORGO KOÇI AMIR BEJKUSH RUKAJ ANA ANASTAS MURRA ANA ARAP BEJNO ANA KIÇO DADO ANA MERO KUÇI ANA NANI DAVIDI ANA TEKI GJOKUTA ANASTAS DUKA ANASTAS KIÇO ILIA ANASTAS NIKOLL PONE ANASTAS THOMA ROÇI ANASTAS V. KARAKOSTA ANASTAS V.L KARAKOSTA ANASTAS V. KARAKOSTA ANDI AJAZI ANDI KUMI ANDI AGRON ZERELLARI ANDI GENC AJAZI ANDI ILIR MULA ANDI REXHEP GJUZI ANDI URAN KUMI ANDI VIKTOR KABILI ANDI ZINI KULLOLLI ANDON AGO ANDON DHOSI PECANI ANDON ILO NANO ANDON SPIRO VASILI ANDRA ANDON PANOZAQI ANDRE STEFAN RRUSHI ANDREA ASLLAN XHAFA ANDREA GJ. MAQELLARI ANDREA GJ. MAQELLARI ANDREA ILIA NATHANAILI ANDRONIKA R. DHIMITRI ANDRONIQI EMIRI ANDRONIQI GAQO PAPA ANESTI GEZIM VELI ANESTI MISTO POLENA ANESTI MISTO POLENA ANESTI PANDI PRIFTI ANESTI SOFOKLI DACO ANETA MEHMET KRASNIQI ANETA MEHMET KRASNIQI ANETA MEHMET KRASNIQI ANGJELIN ILIA SEJDHO ANGJELINA CIPI ANGJELIQI VASO QIQI ANHJELINA SKENDER CEKA ANI TISH DAIJA ANIDA ALI ZERALIU ANILA ANGJILI ANILA MALE ANILA PEMA ANILA AGIM ABAZAJ ANILA ALAUDIN IMAMI ANILA ANASTAS CULLUFI ANILA AVD. ABAZI ANILA DILAVER LLANI ANILA FARUK KALLESHI ANILA FITIM BINÇE ANILA HEKURAN LLANI ANILA ILIAZ MALE ANILA JANAQ NIKOLLA ANILA KIÇO KONOMI ANILA L. KALLAPODHI ANILA LLAMBI GRABOCKA ANILA MALIQ VOJKA ANILA MANOL VARFI ANILA MIÇO LLAKMANI ANILA MUHARREM LITI ANILA MUSTAFA MUSKAJ ANILA MUSTAFA MUSKAJ ANILA NAUNI NAUNI ANILA PELLUMB KAMBERI ANILA RAMAZAN BAKALLI ANILA RAMAZAN BUZALI ANILA REMZI ANASTASI ANILA R.T PAPARISTO ANILA SHEFQET AGA ANILA STERJO GJOKORECI ANILDA PIRO BOZDO ANILDA SEFER FELLENZA ANISA GANI DIZDARI ANISA GANI DIZDARI ANITA TAHSIM KOÇI ANO ANDREA XHARAHU ANTHIM VJERO ANTHIM PIPO VJERO ANTHULLA VASIL BYTYÇI ANTHULLA VASIL BYTYÇI ANTIGONI THIMI CACI ANTION HASAN MUCAJ ANTON NDREC KAÇORRI ANTONELA FOQON SKENDI ANTONETA LIKA

ANTONETA MITRO ANTONETA A. BRAHUSHI ANTONETA LLAMBRI LIKA ANTONETA NIKOLLA DONO ANTONETA NJ. RADOVANI ANTONETA VASIL ALLUNI ANTONIETA NIKO SKUQI ANTONJETA NDOC MITRO ANTONJETA NDOC MITRO ANXHELINA MANE ANXHELINA MANE ANXHELINA MANE APOSTOL ADHAMI APOSTOL SOTIR STERJO ARBANA VEBI ZERE ARBEN BINJAKU ARBEN CICI ARBEN DEMIRAJ ARBEN FEJZAJ ARBEN PETRELA ARBEN RELI ARBEN SHEHU ARBEN TOMANI ARBEN ABEDIN GAZHELI ARBEN ADEM ELEZI ARBEN ANGJELIN PRENDI ARBEN AVNI VERCUNI ARBEN AZEM HYLVIU ARBEN AZER DURAKU ARBEN BESIM VOGLA ARBEN DALIP HYSA ARBEN DHORI MARJANI ARBEN DHORI MARJANI ARBEN ENVER MANÇJA ARBEN FADIL KOTOBELLI ARBEN FERID STERMASI ARBEN FERID STERMASI ARBEN GEZIM STAFA ARBEN GEZIM STAFA ARBEN GJERGJ SKENDERI ARBEN GURI MUÇOLLARI ARBEN HAMIT ARAPI ARBEN ILO BINJAKU ARBEN ILO BINJAKU ARBEN ILO TASELLARI ARBEN JOSIF VASILI ARBEN JOSIF VASILI ARBEN JOSIF VASILI ARBEN LILO RAPO ARBEN LIPE MEÇI ARBEN MENTOR KUMBARO ARBEN MUHAMET SHEQERI ARBEN NESTI THANASI ARBEN NEVZAT LEKA ARBEN NEZIR HOTI ARBEN NIKO KOLA ARBEN NURI MENIKU ARBEN PANAJOT GJINO ARBEN PEÇO RUÇI ARBEN PETRIT PINARI ARBEN PETRIT RISTANI ARBEN QIRJAKO CICI ARBEN QIRJAKO CICI ARBEN QIRJAKO CICI ARBEN RAKIP DERVISHAJ ARBEN RAMADAN LAÇE ARBEN REFAIL QELESHI ARBEN REFAT TUFINA ARBEN REXHEP DOGANAJ ARBEN RIZA MURATI ARBEN RIZA MURATI ARBEN SADIK RAMA ARBEN SHPAT SHAJA ARBEN SHPETIM LILAJ ARBEN S.TASELLARI ARBEN TASIM DEDJA ARBEN TEKI ALIAJ ARBEN TEKI ALIAJ ARBEN TH. STERJO ARBEN VELO SARA ARBEN XHAVIT NAKO ARBEN XHEMIL ISLAMI ARBER FAREDIN POÇARI ARBER RASIM HASANAJ ARBER RASIM HASANAJ ARBER RASIM HASANAJ ARBER RASIM HASANAJ ‘ARBERI’ SH.P.K ‘ARBERI’ SH.P.K ‘ARBERI’SH.P.KV.22-F.78V.22-F.108 ARDI NIKOLLAQ BARDHI ARDIAN BANJA ARDIAN BANJA ARDIAN BANJA ARDIAN ALEKSANDER LEKA ARDIAN A. ADHAMIDHI ARDIAN ENVER LLUKA ARDIAN FONI SYKO ARDIAN HEKRET FERAJ ARDIAN IBRAHIM XORXI ARDIAN JOVAN KERTHI ARDIAN NEKI LUBONJA ARDIAN NIKO PARAVANI ARDIAN NINI BRAKO ARDIAN SAMI BEGA ARDIAN SHAQIR ISUFI ARDIAN SHAQIR ISUFI ARDIANA CASLLI ARDIANA ALFRED HOBDARI ARDIANA LUSH IBRAJ ARDIANA XHEMAL DRAPI ARDIT HASMADHI ARDITA NURI KRAJA ARDITA RUZHDI SHAHMETI ARDITA SEMIH HOXHA ARDJAN BEKTESHI ARDJAN BESIM LLESHI ARDJAN GJIN GJINI ARDJAN GJIN GJINI ARDJAN JOSIF POLLO ARDJAN MALIQ BEKTESHI ARDJAN MALIQ BEKTESHI ARDJAN MALIQ BEKTESHI

ARDJAN MALIQ BEKTESHI ARDJAN TAJIR ÇINARI ARDJANA PERIKLI BOCAJ ARDOI MINA PAÇO ARETINA NUSHI ARGEN MUHAMET SHEQERI ARGITA SALI MALLTEZI ARGJEND FORTUZI ARI ENVER PREZA ARIAN SHAQIRI ARIAN STAROVA ARIAN BEDRI ALLA ARIAN BEDRI ALLA ARIAN BEDRI ALLA ARIAN BEDRI ALLA ARIAN EFTIM LLAZARI ARIAN HYSEN SHKOZA ARIAN MIT’HAT RISVANI ARIAN MIT’HAT RIZVANI ARIAN MUHAMET DURO ARIAN NEXHIP ALIKAJ ARIAN XHEVAT KUKAQANI ARIANA AHMET GONXHI ARIANA DH. METALINO ARIANA MEDI DACI ARIANA MEHMET ZEKTHI ARIANA REFAT FETAHU ARIANA RIZA SHKOZA ARIANA THEMO MANDILI ARIANA TH. XHAFERRAJ ARIET DINO MALAJ ARIF RELI ARIF YMER KORRO ARILDA ÇERÇIZ SALAJ ARIOLA K. KAMBERAJ ARISTOTEL JANI PREMTO ARJAN BAÇOVA ARJAN BAHOLLI ARJAN BAHOLLI ARJAN BREGU ARJAN CUKAJ ARJAN GOSHI ARJAN RIZVANI ARJAN SELITA ARJAN SUKNIQI ARJAN TELHARAJ ARJAN ABEDIN GOZHELI ARJAN ENVER MYRTEZAI ARJAN JANI JANO ARJAN JANI TANINI ARJAN KAMBER HAXHIRAJ ARJAN LEKO NOÇKA ARJAN RAMI BAHOLLI ARJAN RAMIZ DERVENI ARJAN RAPO MENGSHI ARJAN SADEDIH GJOKA ARJAN SEFER ÇAUSHI ARJAN SPIRO ZERECI ARJAN TAFIL SALKU ARJAN TAFIL SALKU ARJAN TAFIL SALKU ARJAN TIMOLEO ÇETRI ARJAN VASIL KERI ARJANA BAHOLLI ARJANA BAHOLLI ARJANA BURHAN PANARITI ARJANA FADIL SINANAJ ARJANA FAIK DOÇAJ ARJANA N. KACIDHJA ARJANA QAZIM KOKALARI ARJANA QEMAL RRAPO ARJANA SAFET DURO(KAÇI) ARJANA STEFAN TOPOZI ARJANA THOMA DHIMITRI ARJANA THOMA DHIMITRI ARJANA VASIL ÇELA ARJANIT ENVER NADO ARJETA GANI BIMI ARJOLA ABDYL XHAJA ARLA AGRON ILJAZI ARLED TOMORR HILA ARLINDA ABEDIN MUÇO ARLINDA THOMA NANO ARMAND BAÇOVA ARMAND HYSEN VOKSHI ARMAND HYSEN VOKSHI ARMAND IDRIZ HALEBI ARMAND IDRIZ HALEBI ARMAND SABAH HOÇIA ARMANDA DEMNERI ARMANDA MALIQ DEMNERI ARMANDO FATMIR SHIMA ARMANDO MESTAN RUÇI ARMELA MEHMET BEQO ARMELINDA XHEPA ARMIR MESUT SALILLARI ARMIR NIKOLL MARTINI ARQILE LLAMBRO MERTIRI ARQILE VANGJEL MISHTAKU ARSEN SERVET MEHMETI ARSINO LILI CARA ARTA TELA ARTA BATJE LLUKAJ ARTA BATJE LLUKAJ ARTA BATJE LLUKAJ ARTA BATJE LLUKAJ ARTA BETJE LLUKAJ ARTA BETJE LLUKAJ ARTA ISMAIL KUTA ARTA JONUZ BAJA ARTA JONUZ BAJA ARTA MYZAFER DOBRA ARTA RAM QELIJA ARTA SULEJMAN METASHI ARTAN ALIÇO ARTAN ALIKO ARTAN BEQJA ARTAN BROCI ARTAN BROCI ARTAN HUDI ARTAN SANTO ARTAN SANTO ARTAN ABDYL BODINAKU

ARTAN ALUSH DRAGOSHI ARTAN BASH GEGAJ ARTAN BASH GEGAJ ARTAN BEDRI HALEBI ARTAN BEG SALA ARTAN BEG SALA ARTAN BEQIR MUÇA ARTAN DHIMITER SHANDRO ARTAN FAIK CERENISHTI ARTAN FAIK KRYEZIU ARTAN GJERGJI VAKO ARTAN HAJDAR DURICI ARTAN HASAN DERVISHI ARTAN HYSEN VILA ARTAN IBRAHIM STERMASI ARTAN IBRAHIM STERMASI ARTAN ISMAIL DEMA ARTAN JONUZ BALIAJ ARTAN JONUZ TOSKA ARTAN KARAFIL KURTI ARTAN LLAZI BERBERI ARTAN MEHMET ALIÇO ARTAN MEHMET ALIÇO ARTAN MELEQ BABANI ARTAN MUHAMET HAJDARI ARTAN MURAT SHEHAJ ARTAN OSMAN ALLKJA ARTAN RAKIP BERDELLIMA ARTAN RAPUSH MATI ARTAN REXHEP ÇELA ARTAN RIFAT KEPI ARTAN RISTAN MITRO ARTAN RIZVAN DOMI ARTAN SHABAN KUKELI ARTAN SHERIF KRAKULLI ARTAN STEFAN MIHALI ARTAN STRATI MARKU ARTAN TRIFON SEMINI ARTAN VANGJEL DAKO ARTAN VANGJEL NANO ARTAN VELI VELIU ARTAN XHAVIT XHANI ARTANA SELMAN MENAJ ARTENIS KOKALARI ARTIN PICARI ARTJAN BABOSI ARTJAN MUSTAFA TENOLLI ARTJOLA AGIM TABAKU ARTJOLA SH. KERLESHI ARTJON SHERI BABOÇI ARTUR BARDHI ARTUR FERKO ARTUR HOXHOLLI ARTUR MEREPREZA ARTUR AGIM TUFA ARTUR AHMET XHERAJ ARTUR ALI HASANI ARTUR AVNI MUSTAFAJ ARTUR BAJRAM SEJDINI ARTUR BUJAR PERNASKA ARTUR ENVER ZAJMI ARTUR HEKURAN QERIMI ARTUR JANI PJETRI ARTUR KUJTIM SHEHAJ ARTUR MALIQ ÇAMISHI ARTUR MERQEZ XHELIU ARTUR NASI KITA ARTUR NASI KITA ARTUR PETRO NANO ARTUR RIZA BULICA ARTUR SADIK SINANI ARTUR SADIK SINANI ARTUR SEFER SHERO ARTUR SELIM PENGILI ARTUR SHABAN KALEMI ARTUR SHABAN KALEMI ARTUR SHABAN KALEMI ARTUR SHABAN KALEMI ARTUR SHABAN KALEMI ARTUR SHABAN KALEMI ARTUR TOMOR TRENOVA ARTUR VANGJEL ÇALA ARVIANO HYSEN VOKSHI ASIE ARIF XHELO ASLLAN PEZA ASLLAN FERIT MUHARREMI ASLLAN HASAN GOREZI ASLLAN HYSNI MERDANI ASLLAN KAPLLAN HAJDERI ASLLAN LIMAN DOKO ASLLAN REXHEP LILA ASLLAN SHKURT FJOLLA ASLLAN SHKURT FJOLLA ASPASIA DHIMITER RIKA ASTRIT ALIMEHMETI ASTRIT GONGA ASTRIT MANOPULLI ASTRIT MERLIKA ASTRIT ORMENAJ ASTRIT TARTARAJ ASTRIT DESTAN SIMA ASTRIT DIKO ZEQO ASTRIT FERIK VELIAJ ASTRIT FERIK VELIAJ ASTRIT FERIK VELIAJ ASTRIT FERIK VELIAJ ASTRIT FERIK VELIAJ ASTRIT GANI MUÇO ASTRIT HILMI BIMBASHI ASTRIT HYSNI PETRELA ASTRIT JONUZ KUQI ASTRIT MYRTO TOMANI ASTRIT OSMAN HOXHA ASTRIT SHEFQET KOLAVERI ASTRIT ZYBER XHEPA ATHANAS A.HANXHARI ATHINA INGATI ATHINA SPASE KRATE AUREL AHMET GOLEMI AURELA QYRSAQI AURELA DENO NOMANI AURELA PALI BOZO AURON FAIK NEBIJAJ


hipotekat • E mërkurë 12 dhjetor 2012 AURORA GJEZI(FOTELI) AURORA RAKIPI AURORA ZACE AURORA PELLUMB AJAZI AURORA SAZAN VELAJ AURORA SHPETIM SPAHIJA AURORA THEODHOR GJEZI AURORA THEODHOR GJEZI AURORA THEODHOR GJEZI AURORA VANGJEL FOTELI AURORA VESIL FOTO AVDUL SHUAIP AHMETI AVDULLA HAMDI HOXHA AVDURRAHMAN H. AÇKA AVDYL ISMAIL ISMAILI AVIATTON XH.DUROLLARI AVNI KOLTANI AVNI SULAJ AVNI BAJRAM BASHA AVNI ENVER BEGOLLI AVNI MUHARREM MEHMETI AVNI MURAT MURATAJ AVNI QANI XHAFKOLLARI AVNI QERIM TROKSI AZEM MUHARREM THAÇI AZEMIN RIZA LAJTHIA B.B NIKOLL DUKAGJINI B.P LILA B.P LLAGAMI B.P LUSHA B.P PETRELA B.P. LILA B.P. LLESHI B.P. LUSHA B.P. NEZIHAT STERMASI BAFTI LACI BAFTJAR HYSNI HASANAJ BAHRI ISMAIL AXHEMI BAHRI SHEME HAZIZAJ BAHRI SHEME HAZIZAJ BAJAME RAMAZAN AGA BAJRAM DOCI BAJRAM SENA BAJRAM VOGLI BAJRAM VOGLI BAJRAM EJUP BELEGU BAJRAM HARIZ VELEDI BAJRAM IBRAHIM SERANI BAJRAM IMER IBRAJ BAJRAM ISLAM VAKAJ BAJRAM KASEM HOXHA BAJRAM OSMAN MOKA BAJRAM QAZIM MAJA BAJRAM SHABAN SHEHI BAJRAM ZENEL MULLETI BAKI ALUSH LILANI BAKI BASHKIM SINELLA BAKUSHE MAHIR RUZI BAKUSHE MEHMET LEKA BAKUSHE SHYQRI DYBEKU BALED KOKA BALLKYZE ISLAM BUZHANI BANILA RAMAZAN MEMA ‘’BANKA EMPORIKI’’ SH.A BARDHA M. S. SELENICA BARDHOK PREN NOSHI BARDHOSH MYFTAR HYSA BARDHYL AGOLLI BARDHYL CALLSMI BARDHYL CAUSHI BARDHYL ÇAUSHI BARDHYL CENOLLI BARDHYL CENOLLI BARDHYL JERA BARDHYL JERA BARDHYL MAJA BARDHYL AHMET ZAIMI BARDHYL AVDYL AVDYLI BARDHYL AVDYL AVDYLI BARDHYL AVDYL AVDYLI BARDHYL FEJZO GOLEMI BARDHYL HAMDI MAJA BARDHYL HAXHI TAFA BARDHYL IDRIZ JERA BARDHYL IDRIZ JERA BARDHYL IDRIZ JERA BARDHYL IDRIZ JERA BARDHYL KADRI DARDHA BARDHYL MYSLIM CAKO BARDHYL NIMET CANAJ BARDHYL OSMEN BEJO BARDHYL PELLUMB BEJTJA BARDHYL R. HAMZARAJ BARDHYL RAMI BAHOLLI BARDHYL SALIKO MEDOLLI BARDHYL SALIKO MEDOLLI BARDHYL SEFER MULLALLI BARDHYL SULEJMAN THÇI BARDHYL TEFIK ZAJMI BARDHYLE REXHEP VELEDI BAREQ HAMDI SULA BARI ATIF MYFTARI BARJAM ET’HEM DALIPAJ BASHKEPRONARE BASHKEPRONARE BASHKIA E TIRANES BASHKIM ARIZAJ BASHKIM BEQIRI BASHKIM BEQIRI BASHKIM FORTUZI BASHKIM GJOLIKU BASHKIM LLOJA BASHKIM SHARRA BASHKIM SHKOZA BASHKIM VRAPI BASHKIM ASLLAN KUQI BASHKIM ASLLAN MUKA BASHKIM ASLLAN PEZA BASHKIM ASLLAN PEZA BASHKIM ASLLAN PEZA BASHKIM ASLLAN PEZA BASHKIM ASLLAN PEZA BASHKIM ASLLAN PEZA

BASHKIM ASLLAN PEZA BASHKIM ASLLAN PEZA BASHKIM AZEM OSTRENI BASHKIM BEQIR CARA BASHKIM HASAN PRAPI BASHKIM HASAN RRAPI BASHKIM HAZIZ GAZNELI BASHKIM ISUF SALA BASHKIM KADRI BLLOSHURI BASHKIM KADRI KORÇA BASHKIM KADRI KORÇA BASHKIM NEXHIP HAJDINAJ BASHKIM OSMAN BOKA BASHKIM RIZA GJILAGA BASHKIM SALI PINARI BASHKIM SALI PINARI BASHKIM SALI PINARI BASHKIM S. MESUTLLARI BASHKIM SHAQIR DEMA BASHKIM TAHIR STOJKU BASRI FAHRI HASIMJA BASTRI QANI FETAHU BEDAIJE AVDI GJONI BEDRA JONUZ TULJA BEDRI LEKA BEDRI ASLLAN MUKA BEDRI IBRAHIM BELBA BEDRIE ABDULLA LIÇI BEG JUSUF SALA BEG JUSUF SALA BEG JUSUF SALA BEGLIJE SHABAN SPARTAKU BEGZADE HYSEN KALO BEGZANE NERKO ZERDJA BEHAR DEMIRI BEHAR DEMIRI BEHAR HAMIT NOKA BEHAR JASHAR LUZI BEHAR MAXIM MALAJ BEHAR SHABAN BYTYÇI BEHARD S.QEHAJAJ BEHARE TEKI TOSKA BEHARE TEKI TOSKA BEHIJOMA GEZIM ÇOKOLI BEJAZE ISLAM LLAPUSHI BEJNAZE KURT PINA BEJNAZE KURT PINO BEKIM ADILI BEKIM BELEGU BELGJYZARE ALI RUSTEMI BELUL MURAT FISTA BELUL ZALO RADOMI BENARD MYSLLYM HAXHIAJ BENET MEDIN ZHEGA BENETA SUZAN PELLUMBI BENIAMIN LEC PEPA BENJAMIN . NDRESHKJANA BEQIR GONXHI BEQIR SHEHU BEQIR HASAN JAKUPI` BEQIR HYSEN NURISHTI BEQIR HYSEN NURISHTI BEQIR SALI BEQIRI BEQIR SHABAN KELLEZI BEQIR SHAQIR SHEHU BEQIR SHAQIR SHEHU BEQIR YMER BAMJA BERAN SHAQIR SHKRELI BERHAN MYNYR DEDEJ BERHAN MYNYRYT DEDEJ BERNARD VLASH DAKA BERSAN ASLLAN MERDANI BERTI KASEM ÇOKU BESA HAKI BUDO BESA HAMDI PEÇI BESA JAUP DAMANI BESA ZILFO HOXHALLARI BESFORT AGIM REXHA BESHIK SKENDER BIMI BESIM ARAPI BESIM MULLETI BESIM TIRANA BESIM HALIL KRAJA BESIM JONUZ MUCA BESIM NJAZI SULAJ BESIM SADIK MUKA BESIR EJUP KADRIA BESIR EJUP KADRIA BESNIK BEGA BESNIK DOBROLISHTI BESNIK MUSTAFAJ BESNIK PANI BESNIK RRELI BESNIK ABDYL ULQINAKU BESNIK ADEM HAXHIHYSENI BESNIK BAJRAM MUSTAFAJ BESNIK BAJRAM MUSTAFAJ BESNIK BAJRAM MUSTAFAJ BESNIK ET’HEM FIKAJ BESNIK LAZIM DEDA BESNIK LAZIM DEDA BESNIK LIMAN BELALLA BESNIK LUTFI HAMJA BESNIK MERSIN LAPA BESNIK QEMAL SHKOZA BESNIK RIZA SULAJ BESNIK SEFER RAMAJ BESNIK TEKI GOXHAJ BESNIK ZAIM MYFTARAJ BETIJE DEMIR BESHIRAJ BIB MARK VATA BIDJAN SOBHAMI BILAL SALI KURTI BILAL SALI KURTI BILBIL DALIP METE BINAK QERIM DRAZHI BLEDAR BIMBASHI BLEDAR BIMBASHI BLEDAR BIMBASHI BLEDAR MENIKU BLEDAR FATMIR MEKA BLEDAR JANI KULLA BLEDAR KRISTO LASKU

BLEDAR PETRAQ NASTASI BLEDAR PETRAQ NASTASI BLEDAR QASHIF SHAHINI BLEDAR SEFER MBROÇI BLEDAR SHERIF LUSHAJ BLEDI ALI KASA BLEDI EQEREM MARIKA BLEDI MYFTAR ARMIRI BLEDI PERPARIM ZAIMI BLEDI XHEMAL MEHMETI BLEDIANA XHAVIT BEQIRI BLEDINA BEQIRI BLEDINA BEQIRI BLENDI A. ALISHABANI BLENDI BEJKUSH HARJETI BLENDI BEJKUSH HORJETI BLENDI FATMIR SHEHI BLENDI FATMIR SHEHI BLENDI FATMIR SHEHI BLENDI GEZIM LLABANI BLENDI LEONIDHA GOXHAJ BLENDI PELLUMB LIÇO BLENDI SOFOKLI NAKO BLENDI ZIJA NURISHMI BLERIM ASTRIT FEJZOLLI BLERIM YMER PULA BLERINA ALEKS LUARASI BLERINA FARUK SHEHU BLERO SHPK BLERO SHPK BLERTA HASAN PULAJ BLERTA SAMI GUZINA BLLENDI GJOLLA ‘’BOGA’’SHPK ‘’BOGA’’SHPK BRIGJIDA GJUSH QENDRO BRIKENA AVDYL BERISHA BRIKENA LIGOR KAMINA BRIKENA NAFIZ SPAHO BRIKENA REXHEP TARE BRIKENA THOMA NOTI BRIKENA XH.BEROVSKI BRISILDA SH. MYHYRDARI BROZ DED DODAJ BRUNILDA BOROVA BRUNILDA BOROVA BRUNILDA BOROVA BRUNILDA ISMAILI BRUNILDA AUREL VERRIA(MUSLIAKA BRUNILDA FEJZI MUJA BRUNILDA GJERGJ BOROVA BRUNILDA GJERGJ BOROVA BRUNILDA GJERGJ BRUNILDA GJON MENGA BRUNILDA GOGO RAPO BRUNILDA ISUF SHIROKA BRUNILDA L. LAMAJ BRUNILDA L. LAMAJ BRUNILDA R. TRESA BRUNILDA TAJAR FERHATI BRUNO VULLNET XHAFERI BRUTINA ISMET MEREHEKU BUGE IBRAHIM SHEGAJ BUJANA KARAKAKAJ BUJANA SERVET DEMIRAJ BUJANA S.XHAXHIU BUJAR BEGEJA BUJAR HITAJ BUJAR HITAJ BUJAR IDRIZI BUJAR KOLA BUJAR SUBI TUKU BUJAR TUGU BUJAR ABDYL HOXHA BUJAR ALI LAZAJ BUJAR ASLLAN SHAHINI BUJAR BEJTO BUSHAJ BUJAR BEJTO BUSHAJ BUJAR BEJTO BUSHAJ BUJAR BEQIR QOKU BUJAR HALIL DELIALLISI BUJAR HALIL DELIALLISI BUJAR HALIL DELIALLISI BUJAR HAMDI BASHA BUJAR HASAN LEKA BUJAR HASAN LEKA BUJAR HASAN LEKA BUJAR HASAN LEKA BUJAR HYSEN SALLATA BUJAR IBRAHIM MARIKA BUJAR ISMAIL SHEHAJ BUJAR KOÇO TOLLKUÇI BUJAR MEHMET PLAKU BUJAR MEHMET PLAKU BUJAR RAMAZAN HURDHI BUJAR RIZA MURATI BUJAR RIZA MURATI BUJAR SAMI XHAFERRI BUJAR SERVET MINAROLLI BUJAR SERVET MINAROLLI BUJAR SERVET MINAROLLI BUJAR SHABAN FUSHA BUJAR SOKRAT QIRKO BUJAR SUBI TUEV BUJAR XHEMAL IDRIZI BUKURI LLAZAR KALIA BUKURIE BURHAN LABINOTI BUKURIE ESTREF BREGU BUKURIE ISMAIL ALIÇO BUKURIE ISMAIL ALIÇO BUKURIE ISMAIL ALIÇO BUKURIE ISMAIL ALIÇO BUKURIE ISMAIL LILA BUKURIE ISMAIL LILA BUKURIE ISMAIL LILA BUKURIE ISMAIL LILA BUKURIE ISMAIL LILA BUKURIE ISMAIL LILA BUKURIE ISMAIL LILA BUKURIE OSMAN DOMA BUKURIE SABRI KALO BUKURIE TAHIR KAMBERI

BUKURIJE MEMA BUKURIJE RELI BUKURIJE SHEHAJ BUKURIJE SULEJMAN GJINI BUKUROSHE HAZIS BELLOVA BULENT AJTON XHUGLINI BURBUQE QEMAL SHATRI BURBUQE SELADIN CUKA BURHAM AQIF STERMASI BURHAN GERCALIU BURHAN AQIF STERMASI BURHAN AQIF STERMASI BURHAN AQIF STERMASI CAJE IBRAHIM HOXHA ÇELESTINA REXHEP LAZERI ÇELNIKE SKENDER HYSAJ CEN NEXHIP MIFTARAJ ÇERÇIZ RRAPO ALIAJ ÇERÇIZ RRAPO ALIAJ ÇERÇIZ XHEVDET XHENETI ÇEZAR KRIATAQ KAJO ÇILJETA RAMADANI ÇLIRIM BEDRI ALLA ÇLIRIM BEDRI ALLA ÇLIRIM SHAQIR ISUFI ÇLIRIM SHAQIR ISUFI ÇLIRIM SHAQIR ISUFI ÇLIRIM SHAQIR ISUFI ÇLIRIM SHAQIR ISUFI COLOMBO SHPK COLOMBO SHPK COLOMBO SHPK ÇOMO NIKOLLA HEKTOR DAFINA BARDHYL ALLUSHI DAFINA BARDHYL ALLUSHI DAFINA MOLLE DAÇI DALINA SELAUDIN LELO DALINA TEKI EMINAJ DALLANDYSH M. NIKOLLARI DALLANDYSHE N ZEKTHI DALLANDYSHE RAIF AGA DALLENDYSHE VEJSIU DANE NDREC PERTENA DANELA MEVLAN SULAJ DANIEL SOTIR DURI DANIELA BEJKUSH FEJZAJ DANIELA GJERGJ PERTENA DANIELA LIKO ISMAILAJ DANIELA SALI SHIRKA DANJEL NESTOR THERESKA DANJELA PEMA DARDAN GJATA DARDAN RUSTEM GJATA DARFEL NESTOR THERESKA DARIEN NIKOLIN KURTI DASANA YLBER BERISHA DASANIRA NAKULI DASANTILA N. REXHA DASHAMIR ÇALI DASHAMIR DRIZA DASHAMIR QAFOKU DASHAMIR FAIK FIDA DASHAMIR FAIK FIDA DASHAMIR M. KOÇI DASHAMIR NAZMI LIKA DASHAMIR ZYBER ZYBERAJ DASHAMIRA VELEDIN HYSI DASHMIRA SALLABANDA DASHNOR SULO QAFAKU DASHNOR VEXHI GREMI DASHNOR VEXHI GRENI DASHURI SHANA DAUT SADIK MEHMETI DAUT SADIK MEHMETI DAVE DILE LEKGEGAJ DEA MURATI DED FRANG LLESHI DEJE MUSTAFA LILA DEMIR GJORECA DEMIR GJORECA DEMIR SENA DEMIR QAZIM TANUSHI DEMIR QAZIM TANUSHI DEMIR RIFAT RUSI DEMIR SELIM MEDOLLI DENADA LUIGJ SHURDHI DENADA MYRTEZA BIMI DENADA NIKOLLAQ ZIU DENATA ILIR SHEHDULA DENIS JAKOP PEPA DENIS QEMAL HARIZI DENISA MIT’HAT BREGU DENISIANA EQEREM TAKO DENIZA RISVANI DENIZA RIZVANI DENIZA RIZVANI DERVISH RAMAZAN BALLA DERVISH SH. MYFTARAJ DERVISH SH. MYFTARAJ DESHIRA ALI KORBECI DESHIRA ARIF KAZAZI DESHIRA ET’HEM ALLA DESHIRA HIDAJET AGOLLI DESHIRA HIDAJET AGOLLI DESHIRA SADIK SHEHU DESHIRA XHAVIT PILLATI DESTEMONA NAMIK ALIKO DEVIS MIRUSH DELIALLISI DHESPINA AQIF RAPOLLARI DHIMITER BELERI DHIMITER BUDINI DHIMITER THEODHOSI DHIMITER THEODHOSI DHIMITER THEODHOSI DHIMITER THEODHOSI DHIMITER A. LARA DHIMITER ARQILE VESHI DHIMITER ARQILE VESHI DHIMITER LLAZAR ÇAPO DHIMITER LLAZZI ÇAPO DHIMITER PANDELI PAPA DHIMITER PASKAL KOSTARE DHIMITER PASKAL KOSTASE

DHIMITER QENDRO VASI DHIMITER ROBER FRASHERI DHIMITER THOMA CIKONI DHIMITRA PANDELI KORDHA DHIMITRAQ JORGJI NOTE DHIMITRIS FABJAN BRACE DHIMTER A. LARA DHIONIS MITRO PRIFTI DHOKSI LIKO NIKOLLA DHURATA HARIZI DHURATA PRIFTI DHURATA ABAZ GJIKDHIMA DHURATA ABEDIN ALIAJ DHURATA ABEDIN MENERI DHURATA AGIM VARKA DHURATA HAMIT GJELI DHURATA HASAN MEÇANI DHURATA IDRIZ KOKALARI DHURATA LILO VEIZAJ DHURATA SHEFKI KALLFA DHURATA SH. BEZHANI DHURATA VEJSEL DHRAMI DHURIM ZYHDI DELIALLISI DIANA ASLLAN DEMA DIANA BEQIR SHEHU DIANA BEQIR SHEHU DIANA BEQIR SHEHU DIANA ÇUÇ DAKO DIANA ESAT RESO DIANA FATOS SOKOLAJ DIANA HAMIT GOXHI DIANA HAXHI SHKOZA DIANA ISA BAÇOVA DIANA ISMAIL AVDIAJ DIANA JAUP GOLEMI DIANA M. MUÇOGLLAVA DIANA NAPOLON QENDRO DIANA NEXHAT NUNKA DIANA PERIKLI TASE DIANA SADIK KAZAZI DIANA SEFER META DIANA SELMAN FISHKA DIANA SKENDER IDRIZI DIANA VANGJEL DOGA DIANA VELI SHKOZA DIANA VIKTOR KELLIÇI DIJE NAZIF TULJA DILA PREKE RAHMOLLA DILAVER KARAJE DILAVER MENIKU DILAVER MENIKU DILAVER VORPSI DILAVER HYSEN METANI DILAVER QAMIL KARAMUCA DILAVER RAMAZAN YLLI DILAVER RESHIT VORPSI DILAVER RESHIT VORPSI DILAVER SALI KETA DILAVER SHAQO BRAHIMAJ DINO KALO DITLINDA BRAHIM MUSKA DITURI ARIF NAFILLARI DITURI JASHAR SALA DIVIN FIQIRI LLAGAMI DIVIN FIQIRI LLAGAMI DIVIN FIQIRI LLAGAMI DJANA ISLAM VESHI DJANA RAMAZAN HYKA DJANA YLLI JAHJA DOLLY MUHAREQ GJILANI DOLORA NEXHIP GJOKUTAJ DOLORA SERVET CIPO DOLORES LLUKA LIPE DOLOREZA TARE ALIKAJ DONARD FERID STERMASI DONIKA FERIT MILE DONIKA HAZIS KANANAJ DONIKA HAZIZ KENAJ DONIKA ILMI NGJELA DONIKA ISUF QYSHJA DONIKA IVAN BARATKIN DONIKA JANAQ XHUMARI DONIKA JELADIN BUZO DONIKA LLAMBI DHRAMI DONIKA LUTFI MUSTAFAJ DONIKA M. GOROSHIAMI DONIKA MUSA ISMAILAJ DONIKA MUSA SULAJ DONIKA NIKOLLA OMARI DONIKA OREST DEÇOLLI DONIKA REFIK MEZINI DONIKA REXHO MEMO DONIKA STAVRI MILO DORAN VERI MEÇO DORETA KOLI GJONI DORIAN AGRON GASHI DORIAN BESNIK LECI DORIAN REFIT KORBECI DORIAN REFIT KORBECI DORIAN REFIT KORBECI DORIAN REFIT KORRECI DORIAN SHEFIK MOLLA DORIAN SHEFQET DOÇI DORIAN YLBER SHEHI DORIDA LAME RUÇAJ DORINA AGRON DACI DORINA MIHALLAQ PAPA DORINA REXHEP NDROQI DORINA ZIJA DELIALLISI DORJAN DAUT DEMNERI DRAGANA PETRUSH STOJKA DRAGUSH PRESPA SHERBIM TRUPIT DIPLOMAT SHERB TRUPIT.DIPLOMAT DREJTORIA E SHEND PUB DRINI IRFAN HOXHA DRINI SERVET SPAHIU DRITA BIJA DRITA LAHI DRITA ATHANAS SHUNDI DRITA BASTRI HALILI DRITA GANI ÇOKU DRITA GANI DOKU

DRITA IBRAHIM DONO DRITA ISLAM DOÇI DRITA JASIM BASHA DRITA JASIM BISHA DRITA JASIM BISHA DRITA KOLI KURTI DRITA M. BODINAKU DRITA NASI ANGJELI DRITA NJAZI SULAJ DRITA OSMAN ZAIMAJ DRITA PERTEF KALLÇIU DRITA RAMAZAN BERISHA DRITA REXHEP BELSHAKU DRITA REXHEP BIMI DRITA RIFAT GJATA DRITA RIFAT MAMLI DRITA SALI LIKA DRITA SHAHIN LLESHAJ DRITA SHYQYRI BINÇE DRITA TEFIK ZENGJINASI DRITA XHELADIN MICI DRITA XHETAN FEJZAJ DRITAN AGO DRITAN BARDULLA DRITAN DOGANI DRITAN SALIASI DRITAN BAFTJAR MELLAS DRITAN BESNIK LATIFI DRITAN DILAVER KOÇI DRITAN FIQIRI BALI DRITAN HASAN AGOLLI DRITAN HASAN DAJTI DRITAN HYSEN ORMANI DRITAN KRISTAQ BARDHI DRITAN KUJTIM BABASULI DRITAN LIMAN KOKIÇI DRITAN LONI CARO DRITAN PAVLI PAPAZISI DRITAN PETRIT DRAGONI DRITAN PETRIT KRIPA DRITAN R. XHELADINI DRITAN RASIM LAÇI DRITAN SHEFQET AGO DRITAN SPIRO GJONI DUBLIKATE DURIJE ELEZ MISKA DURIM DERVISHI DURIM FETA SKENDI DURIM HAXHI RUÇI DURIM HAXHI VALISI DURIM QEMAL ÇELA DYLBER ISLAM CENOLLI DYLBERE LLESHI DYLBERE RADONIQI DYLBERE I. HAXHIHASANI DYLBERE MEHMET DEMA DYLBERE MEHMET DEMA DYLBERE QERIM SHANO DYLBERE RESHIT RADOVIQI DYLBERE RIZA KRRASHI DYLBERE VAIT RUKAJ ‘’E.A.’’ SHPK ‘’E.A.’’ SHPK ‘’E.A.’’ SHPK ‘’E.A.’’ SHPK EDA MUHARREM JAKUPI EDER LORENC LALA EDI TUPJA EDI THANAS LOLA EDIJE BANJA EDISON HALIL BEJKO EDISON SAMI DARDHA EDIT LLAZAR XHANAJKA EDIT MUZAFER JANINA EDLIR KOÇO TOTI EDLIR NAMIR VOKOPOLA EDLIR SULEJMAN ZYLFO EDLIR VAIT PETANAJ EDLIR VAIT PETANAJ EDLIRA LILA EDLIRA ROQI EDLIRA DESTAN NELA EDLIRA FATOS BITINCKA EDLIRA FIQIRI BICOLLI EDLIRA FIQIRI BICOLLI EDLIRA GJEVORI PEQINI EDLIRA HAKI LUNDRA EDLIRA HAXHI SUBASHI EDLIRA NIKO ZHAKA EDLIRA PETRIT CANI EDLIRA PETRIT LINZA EDLIRA R.MAJOLLARI EDLIRA R. SALLAKU EDLIRA REXHEP TAFAJ EDLIRA SAFET MUSAJ EDMIR JUSUF QEFALIA EDMIR JUSUF QEFALIA EDMIR ZEQIR LILA EDMIRA E. RRUMBULLAKU EDMIRA IBRAHIM LAKRORI EDMIRA O. RRUMBULLAKU EDMOND CENKO EDMOND CENKO EDMOND CENKO EDMOND GORENCA EDMOND HIDO EDMOND HIDO EDMOND HIDO EDMOND HIDO EDMOND HOXHA EDMOND HOXHA EDMOND HOXHA EDMOND KAPAJ EDMOND KAPAJ EDMOND ABEDIN BRAÇE EDMOND ALI MEMISHAJ EDMOND BESIM QINAMI EDMOND BILAL HARIZI EDMOND BUJAR IDRIZI EDMOND FASLLI SILLAJ EDMOND FERIT LACI EDMOND FERIT XHULLIMA EDMOND HAMZA HYKA

EDMOND HASAN LILANI EDMOND HYSEN KONDI EDMOND HYSEN KONDI EDMOND IDRIZ GJONI EDMOND JORGO MOSKO EDMOND LEONIDHA TOLE EDMOND LLUKE PASHKO EDMOND MEHDI XHABIA EDMOND MEHMET QOSJA EDMOND MUHARREM VISHA EDMOND NANDO CENKO EDMOND PAVLI NIKAJ EDMOND SHYQYRI LIKA EDMOND SKENDER TUPJA EDMOND SULEJMAN KURTI EDMOND THANAS CEQI EDMOND THANAS CEQI EDMOND THANAS CEQI EDMOND TOMOR GAZHELI EDMOND VAIP GOGO EDMOND VAIP GOGO EDMOND VLASH LEKA EDMOND VLASH LEKA EDMOND VLASH LEKA EDMONDA DAUT QIRJAQI EDMONDA FEHMI TUSHES EDMONDA ISMAIL SHEHI EDUARD HAMID KUKA EDUART STAFA EDUART SULA EDUART SULA EDUART BAFTJAR BARUTI EDUART ÇESK PALOKA EDUART IRFAN PETRELA EDUART JORGJI FURKEZI EDUART KUJTIM HOXHA EDUART KUJTIM ZEJNATI EDUART PREND PRELA EDUART RAMIZ KACA EDUART XHAVIT KURTI EDVIN BILALI EDVIN ALI LIBOHOVA EDVIN LEFTERI DEDE EDVIN LUTFI GURI EDVIN MEHMET PAJA EDVIN POLIKRON VASO EDVIN VLADIMIR ÇOBANI EFGJENI POLIMER POLO EFIGJENI Dh. KONGJIKA EFIGJENI POLO POLO EFIGJENI VASIL HALLBATI EFTALI LAZI METUSHAJ EFTALI LAZI MITUSHAJ EFTALIA ANASTAS GJIKNURI EFTALIA DUDE ALEKSI EFTALIA KOÇO ISLAMI EFTALINA ZAIM ÇAKALLI EFTIMI KOCI KARABINA EFTIMI SPIRO FILAJ EFTIMIKA PIRO GJOLLA EGLANTINA NURI VRIONI EGLANTINA XHEZAR DINO EGLANTINA ZENEL BACKA EHSEN PETRIT KELLIÇI EHSEN PETRIT KELLIÇI EJUP HAZIZAJ EJVIS REFAT FRASHERI EKB EKREM BARDHA EKREM BARDHA ELAS PILO ANDONI ELBERTA ISMAIL FORTUZI ELDA BUSHAT QYRA ELDA DHIMITER NISHKU ELDA EDNAN BEGEJA ELDA EQEREM HASANI ELDA GAQO BEJLERI ELDA LLESH POLLO ELDA MIHAL SIMAKU ELDA STAVRI PINO ELDA THOMA LAHO ELDAR MUSTAFA ÇELKUPA ELDIS SELIM BILALI ELDON ELHAM GJIKAJ ELENA HIDO VJERO ELENA VANGJEL GAXHO ELENI ISMETI ELENI POJANI ELENI VUKANI ELENI LLAZAR FANIKO ELENI NIKOLLA MITRO ELENI THOMA THEODHORI ELEONORA ELEZAJ ELEONORA MYFIT SADO ELEONORA NAUN ELEZI ELEONORA NAUN MEMISHAJ ELEZ XHELADIN LALA ELFRIDA VANO FRASHERI ELHAM NEDA PEYMAN ELI CETRI ELI LILA ELI LIONDO ELI DHIONIS LALA ELI FILIP VENETI ELI VASIL DURO ELIANA TOTO ADHAMI ELIANA ZAHAR SPAHIA ELIDA FAIK LAZERI ELIDA HALIM DAJA ELIDA HAMIT NIKA ELIDA IRAKLI ÇOLLAKU ELIDA ISMAIL DERVISHI ELIDA JAK SKENDERI ELIDA LUAN RADOVIQI ELIDA LUAN RADOVIQI ELIDA LULZIM SEJDARASI ELIDA MUHAMET LLUPO ELIDA R. VRESHTAZI ELIDA SKENDER ÇELA ELIDA SKENDER ÇELA ELIDA VEHBI MATJA ELIDA ZYDI LLESHI ELINDA H. SHKODRANI

»

ELIRA GJATA ELIRA QEMAL KUKA ELISABETA GJOLIKU ELISABETA KOKONA ELISABETA ALI SINANI ELISABETA JAKUP HOXHA ELISABETA JORGJI BERIBASHI ELISABETA KRISTUL CULLUFE ELISABETA NEXHIOP LULI ELISABETA PIPO GJOLIKU ELISABETA SINAN GJONI ELISABETA SPIRO PLAKU ELISAVETA FETAH MURATI ELIZA ABAZ KOCI ELIZANA NANO ELJANA ALI MITRO ELJON BALLA ELMIJE SADIK MUHO ELMIJE SADIK MUHO ELMIR SADIK MUHO ELMIRA HASAN SHESTANI ELMIRA XHEMIL KODRA ELONA KOÇO KORINI ELONA KSENOFON RIZO ELONA KSEOFON RIZO ELONA LEFTER GJOLIGAJ ELONA STAVRI LESHICA ELONA XHAVIT MEMA ELONA XHEMAL VISHA ELPINIQI JORGO MARTO ELPINIQI JORGO MARTO ELPINIQI K. HAXHIMIHALI ELQNA XHAVIT MEMA ELSA GJOKA ELSA GJOKA ELSA KAÇULINI ELSA ANASTAS MINGA ELSA ANDON MEMA ELSA BEKTASH VORA ELSA EQEREM FERRJA ELSA EQREM KARAJ ELSA ISMAIL KURTI ELSANA QAZIM DUKA ELTON TELA ELTON BASHKIM HILA ELTON FARUK TORO ELTON FARUK TORO ELTON HAXHI BROLI ELTON HYSNI LITA ELTON HYSNI LITA ELTON IBRAHIM MADHI ELTON KASEM MOLLA ELTON KRISTOFOR ZHUKA ELTON LIRIM AGOLLI ELTON MUSTAFA TUKSEFERI ELTON NAIM KADISI ELTON PERPARIM AHMATI ELTON PETRIT VRAPI ELTON PETRIT VRAPI ELTON PETRIT VRAPI ELTON VLADIMIR DALLA ELVANA QAMIL SALLAKU ELVETA DEMIR TOMORRI ELVETINA TEFIK BRAHO ELVIE ABDULLA ONUZI ELVIN PETRIT SKENDO ELVIN SKENDER MEKA ELVIO ZAIM DERAJ ELVIRA KAMENICA ELVIRA SALIASI ELVIRA VLADI ELVIRA FAHRI MEKA ELVIRA GAZI HASANAJ ELVIRA HAJDAR XHIKAJ ELVIRA HAMDI MEDA ELVIRA LAZRI DABERDAKU ELVIRA QEMAL DIMÇE ELVIRA RIZA LEKA ELVIRA SOTIR ÇEKU ELVIS BESIM SAUKU ELVIS MURAT ÇEKIÇI EMA AGIM JELLA (BERJOLLI EMA BERAM PETRELA EMANUELA DILAVER VORPSI EMI BUJAR RIKA EMIL GRIGOR GJIKA EMIL ISUF ZAHARIA EMIL JORGJI ZAHARIA EMIL SPIRO QESTERI EMILIKA KRISTAQ SHANAJ EMILJANO MIHO MEMA EMIN ADEM MANSAKU EMIN IBRAHIM SEFERI EMIN RUSTEM KELI EMINE DISHA EMINE UKA EMINE ABEDIN SELAMAJ EMINE ADEM DISHA EMINE ILJAZ HOSHAFI EMINE MUSTAFA NEBIJAJ EMINE NEBI ARAPI EMINE OSMAN ÇELA EMINE QAMIL ELSHANI EMINE RUZHDI ÇAMI EMINE RUZHDI ÇAMI EMINE S. LIKAXHIU EMONA STAVRI CAJA EMONA STAVRI COJA ENDI SKENDER HYKA ENDRI GJERGJI NOTE ENDRI SHPETIM TELEGRAFI ENDRIS BURHAN MILLA ENEIDA FUAT LAZE ENERJETA AGIM ÇUADARI ENGERT M.BRAHIMAJ ENGJELL BELEGU ENGJELL DURO ÇAKO ENGJELL LEFTER KOLE ENGJELL SELIM SHABANI ENGJELL XHELAL SHKURTA ENGJELLUSH BEKTESHI ENGJELLUSH BEKTESHI ENGJELLUSH M BEKTESHI

15 ENGJELLUSH M BEKTESHI ENGJELLUSH M.BEKTESHI ENGJELLUSHE DEMCE ENGJELLUSHE PETANI ENGJELLUSHE STAFA ENGJELLUSHE A. LILA ENGJELLUSHE AGIM VARFI ENGJELLUSHE H.KAREMANI ENGJELLUSHE H. JAHJA ENGJELLUSHE I. PETANI ENGJELLUSHE I. PINARI ENGJELLUSHE KADRI GJUZI ENGJELLUSHE M.BEKTAMI ENGJELLUSHE M. ZHUPA ENGJELLUSHE M.ZHUPA ENGJELLUSHE M.GJUNKSHI ENGJELLUSHE SH. HOXHALLI ENIANA MUSTAFAJ ENIDA THIMI JORGANXHI ENILA THOMA VASILI ENILDA ALI DYMI ENIS GANI MUÇA ENIS SHPETIM LLANAJ ENKEL PIRO MITRUSHI ENKELA AGA ENKELA FERIK BAJO ENKELA KUJTIM NEZAJ ENKELA PETRIT SHEQERI ENKELEDA KALLÇIU ENKELEDA KARASIU ENKELEDA H. PELLUMBI ENKELEDA P. MULLA ENKELEDA ZABIT GJEÇI ENKELEIDA KALLSIU ENKELEIDA KALLSIU ENKELEIDA KALLSIU ENKELEIDA NIKOLLA ZORAQI ENKELEJDA AVDIA ENKELEJDA AVDIJA ENKELEJDA AVDIJA ENKELEJDA AVDIJA ENKELEJDA AVDIJA ENKELEJDA BEQIR OMERI ENKELEJDA DAUT TAGANI ENKELEJDA H. ZHILLA ENKELEJDA IDRIZ DISHA ENKELEJDA J. QIRKOLLARI ENKELEJDA K. H. MASTORI ENNO VLADIMIR NASE ENO PIRO MILKANI ENREJETA SEFEDIN BALLIU ENRI SHPK ENRI SHPK ENRI SHPK ENRIETA JANI PAPA ENTELA AHMET KORO ENTELA ALFRED HOXHA ENTELA ANDROKLI ANDREA ENTELA ÇELO GJOKUTAJ ENTELA FERDI HAXHIAJ ENTELA GJERGJI DAVIDHI ENTELA IVAN GJYRELI ENTELA JANI LULA ENTELA KRISTAQ GJOKA ENTELA MILLIADH KOCO ENTELA NEKI JAUPI ENTELA ORHAN POJANI ENTELA PELLUMB GJONI ENTELA TEKI MANXHARI ENTELA VIKTOR SHARKO ‘ENTERNAL’ SHPK ENTI BANESAVE EKB EKB EKB EKB EKB ENTON YZLI KUKA ENVER DEMNERI ENVER DEMNERI ENVER MEZINI ENVER TAFAJ ENVER BEQIR BEQIRI ENVER BEQIR BEQIRI ENVER BEQIR BEQIRI ENVER BILAL LAGJI ENVER KASEM NOVAKU ENVER RAMIZ BALLIU ENVER SYRI HASANBELLI ENVERE BOCI ENVERE SELISHTA ENVERE SELISHTA ENVERE SELISHTA ENVERE HALIL DOCI ENVERE RESHIT SELISHTA ENVERIE DULE VASKU EPTAN BASHKIM LOHJA EQEREM HASAN ÇUPI EQLIEREM QEMAL HALILI ERALBA AGIM HAMZI ERALD JORGJI LLAMBRO ERALDA AGIM HAMZI ERANDA LIBOHOVA ERANDA S. NALLBANI ERDA SHYQRI RADA ERDIS LUAN METANI ERGIUS MEHMET DYBEKU ERGYS MUSTAFA DEMNERI ERIDAN SEZAR KELLIÇI ERIKA SAMI BEJKO ERIND QEVERIM KORRO ERIOL MIKEL KAJA ERIOLA DHIMITRAQ DEÇI ERION FLAMUR VATHI ERION FORCIM SOFTA ERION ISMAIL ÇUTRA ERION IZET HOXHA ERION QERIM KUABIDIA ERION SOTIRAQ RAPO ERJON HALI NDREU ERJON MAKSIM ÇANO ERJONA GANI VISHA ERL SHABAN MURATI


16 ERLA PETRO LALA ERMAL ALI HOXHA ERMAL HIQMET DOBI ERMAL MARIGLEN SHEHU ERMAL PERLAT HODO ERMAL SINAN ÇALI ERMAL SKENDER GOZHITA ERMELINDA SEIT MYSLIM ERMIONI PEÇO DOÇI ERMIR HALIL ÇELI ERMIR SERI GODAJ ERMIR SERI GODAJ ERMIR VERO BETA ERMIRA VOGLI ERMIRA VOGLI ERMIRA ABDYL ZHUPA ERMIRA ALI MULLARAJ ERMIRA AVDYL MANKA ERMIRA B.S. KARALLIU ERMIRA BATO GASHI ERMIRA BEKTASH ALIKAJ ERMIRA BEQIR LEKA ERMIRA GAQI XHAINI ERMIRA GENC HAXHIU ERMIRA HALIL MUKA ERMIRA HYSNI MANE ERMIRA ISUF VISOKA ERMIRA M. SRANGU ERMIRA MYFIT HADERAJ ERMIRA PILO ZENELI ERMIRA PLLUM DEMA ERMIRA REMZI DARDHA ERMIRA SADIK VOGLI ERMIRA SERVET MYLEBERI ERMIRA SHYQYRI KORÇA ERMIRA XH. TRIANDAFILLO ERMULLA QAZIM PIGORI ERSELA ENGJELL MASTORI ERTA TOMORR SPAHO ERVEHE BEXHET SINANI ERVEHE HAJDAR PERJAKU ERVEHE HAJDAR QAZIMI ERVEHE TOSUN KITA ERVIN KUKELI ERVIN GAZMEND TEPELENA ERVIN MEHDI KASMI ERVIN NAZMI RUKA ERVIN NESIP SHAMETI ERVIN NIKO VLLAHU ERVIN PELLUMB KETA ERVIN RAMIZ ZALA ERVIN SOTIR TEGO ERVIN SOTIR TEGO ERVIN SOTIR TEGO ERVINE MINAROLLI ERVJON PREK CARA ERZENT HODO DERVISHI ESAT ABDULLA EMIRI ESAT ABDYL DOMI ESAT NAMIK ALUSHI ESAT NAMIK ALUSHI ESAT OSMAN LLESHI ESAT OSMAN LLESHI ESIDA AGIM DESTANI ESMA MALUSHI ESMA VLLAMASI ESMERALDA DAJLANI ESMERALDA HAXHIRAJ ESMERALDA URUCI ESMERALDA URUCI ESMERALDA E. OSMANAJ ESMERALDA V. HAXHIRAJ ESMERALDA XHEVIT KARAJ ESTIR SHLLAKU ESTREF RAMADAN GOREZI ESTREF SADI KARAJ ETEL MURAT DODA ET’HEM DALI BAJA ET’HEM DAUT BAJA ETIS VLADIMIR JORGJI ETLEVA ÇOBO ETLEVA ÇOBO ETLEVA HAJRI ETLEVA HAJRI ETLEVA AZEM DERVISHI ETLEVA BEDRI NAZREKU ETLEVA F. ALIZOTI ETLEVA GAQI QERAMA ETLEVA ISMAIL ULQINAKU ETLEVA P. SULSTAROVA ETLEVA PILO LUZI ETLEVA QEMAL ÇEKO ETLEVA SELIM ALLA ETLEVA SERVET TODHRI ETLEVA YLLI MITRO ETLEVA ZOI JOJIC ETLEVA ZOI JOJIÇ DURRI EUGEN REXHEP HYKA EVA KOSTA EVA KOSTA EVA FEHMI MEKSI EVA GEZIM BRAHO EVA PETRT KLOSI EVA REFAIL QELESHI EVA SOTIRAQ SEITI EVANTHI JORDANI EVANTHI KRISTO KONO EVAULINA RESHAT BROJKA EVDHOKSIA GAQI BEZHANI EVELINA BULKU EVELINA SKUQI EVELINA JORGO KORINI EVELINA KOZMA NACE EVGJENI ILIA VLADI EVGJENI KAKO LULA EVGJENI PANO KOLIQI EVGJENI VASIL KRISAFI EVI NIKO TITKA EVIGJENI PANO KOLIQI EVIGJENI PANO KOLIQI EVIS ALI NDROQI EVIS ASTRIT RELI EVIS FAIK ALIMEHMETI

« hipotekat EVIS IZET MUSA EVIS KONDI PINE EVIS KOZMA GRILLO EVIS MUHAMET BURINI EVIS PETRIT KOKALARI EVIS VANGJEL ÇOKA EVISA DHRAMI EZMERINA JASHARI EZMERINA JASHARI FABIAN FOTAQ LAMANI FABIAN HIL DURAZ FABIOLA HODO LAMÇE FABIOLA K GOLLOPERDA FABJAN HAMDI LASHI FABJOLA JANKU FABJOLA REXHEP PICIRI FADIL ALI ELEZAJ FADIOLA K GOLLOBERDA FAHRI ADEM METALIAJ FAHRI REXHEP VELA FAIK HERRI FAIK MIRASI FAIK AHMET KASHARI FAIK MURAT QENAMI FAIK SEFER KULLA FAIK VESEL CURRI FAIK VESEL CURRI FAIK VESEL CURRI FAIKE RRAPO VELAJ FAIKE RRAPO VELAJ FAIKE RRAPO VELAJ FAISAL ALSHAMI FANJO DHIMITER MENA FARFURI LUTFI ZIJAJI FARIZ IZET XHURXHI FARUK BESHO FARUK JUSUF LAZIMI FASLLI MUMIN FADA FATBARDH PLAKU FATBARDH HAXHI SHKOZA FATBARDH MEHMET PLAKU FATBARDH MEHMET SINA FATBARDH VEHBI MATI FATBARDH XHEK META FATBARDHA BERBERI FATBARDHA BULKU FATBARDHA ÇUNI FATBARDHA HOXHA FATBARDHA KAO FATBARDHA MALOKU FATBARDHA MERDANI FATBARDHA PLUMBI FATBARDHA PLUMBI FATBARDHA PORESHA FATBARDHA RECI FATBARDHA A. SHABA FATBARDHA ALI TERZIU FATBARDHA ALUSH AGO FATBARDHA BAJRAM ZELA FATBARDHA F. MERDANI FATBARDHA FAIK HOXHA FATBARDHA FIQIRI VORPSI FATBARDHA H. MANCAKU FATBARDHA H. MULLAHI FATBARDHA J. DRISHTI FATBARDHA M. SPAHIU FATBARDHA M. STAVRI FATBARDHA N. MARAKU FATBARDHA QAMIL PUCI FATBARDHA RAKIP REÇI FATBARDHA R. MANI FATBARDHA REFIK HIDRI FATBARDHA REXHEP HAKA FATBARDHA SH. KADILLI FATBARDHA T. MEZINI FATBARDHA XH. HURIJMA FATBARDHA XH. SULKO FATBARDHA XH. PLUMBI FATIME HALEBI FATIME KODRA FATIME BAJRAM METAJ FATIME HADAR CAMANI FATIME HAKI KRAJA FATIME HASAN HALEBI FATIME IDRIZ MEMA FATIME ISUF RUBJEKA FATIME MEHMET ALIU FATIME MEHMET PREZA FATIME M. BALLABANI FATIME MUHARREM SHEHI FATIME NAIM DHRAMI FATIME RAHMAN DEMIRI FATIME RIZA HODAJ FATIME SHAQIR ADEMI FATIME SHAQIR ADEMI FATIME SHAQIR ADEMI FATIME VATH HEKA FATIME ZRQIR ZEQIRI FATION KRISTAQ NGJELA FATION QAZIM SHAKA FATJON KADRI VERZIVOLLI FATJON MEHMET GURGA FATLINDA R. BALLABANI FATMIR BARKANESHI FATMIR BREGU FATMIR DERVISHI FATMIR KUJUNXHIU FATMIR PETRELA FATMIR PETRELA FATMIR SEFERI FATMIR AVDULLA ZENELI FATMIR FAIK KASHARI FATMIR FELEK LELA FATMIR FELEK LELA FATMIR HAJDAR ALLA FATMIR HAJDAR ALLA FATMIR HAJDAR ALLA FATMIR HAJDAR ALLA FATMIR HYSEN BREGU FATMIR HYSEN BREGU FATMIR ISMAIL XHIANI FATMIR MALIQ BILBILI FATMIR MEHMET PETRELA

FATMIR MEHMET PETRELA FATMIR MEHMET SINA FATMIR M.KAZAZI FATMIR R.AHMATI FATMIR R. AHMATI FATMIR R. AHMATI FATMIR RIFAT PASMAÇIU FATMIR RIFAT PASMAÇIU FATMIR SALI BEQIRI FATMIR SEFEDIN KURTI FATMIR SKENDER TAGA FATMIR XHAFER BUNDO FATMIR XHAFERR BUNDA FATMIR XHAFERR BUNDO FATMIRA ARBANA FATMIRA ARBANA FATMIRA ARBANA FATMIRA ARBANA FATMIRA BALLVORA FATMIRA BALLVORA FATMIRA BALLVORA FATMIRA BALLVORA FATMIRA BALLVORA FATMIRA BALLVORA FATMIRA BALLVORA FATMIRA BALLVORA FATMIRA BALLVORA FATMIRA BALLVORA FATMIRA LASKA FATMIRA VANI FATMIRA BEJO JOVANI FATMIRA BEQIR ARBANA FATMIRA BEQIR ARBANA FATMIRA BEQIR ARBANA FATMIRA BEQIR ARBANA FATMIRA BEQIR QOKU FATMIRA FAIK MEMA FATMIRA FAIK MORINA FATMIRA HAXHI SOKOLI FATMIRA HYSEN SEFERI FATMIRA MALIQ AGOVI FATMIRA MEDIN HOXHA FATMIRA NURI MYFTARAJ FATMIRA OSMAN AGOLLI FATMIRA RAMADAN PALI FATMIRA SH. KASHARAJ FATMIRA SHABAN MOLLAS FATMIRA TAHIR KRAJKU FATMIRA XHEMIL SHLLAKU FATMIRA YMER HASRAMA FATMIRE VEHAP HALILAJ FATMIROSHE Z. XHEMALAJ FATMIROSHE Z. XHEMALAJ FATOS SHKOZA FATOS BASHKIM SALA FATOS ESTREF MYRTEZA FATOS FEJZI ALIAJ FATOS HIVZI SPAHIU FATOS HODO FIDANI FATOS IDAJET DINAJ FATOS IDRIZ BULLAJ FATOS LAZE JAÇE FATOS MYQEREM JAUPAJ FATOS NAIM ÇELA FATOS PERPARIM VASHA FATOS QAMIL PAJA FATOS QAZIM SHTYLLA FATOS RASIM SHEHU FATOS RASIM SHEHU FATOS RASIM SHEHU FATOS RASIM SHEHU FATOS RASIM SHEHU FATOS RASIM SHEHU FATOS RIFAT VRAPI FATOS SHABAN REÇI FATOS SKENDER SALLAKU FATUSHE FERMAN DHIMITRI FEDERIK JORGJI BOZO FEHMI IBRAHIMI FEHMI HAMIT MANJANI FEJZE BEXHET LLESHI FELDESE ADEM SARAÇI FELLENXA KOSI FELLENXA ISLAM BUKRI FERDI JANI MIHO FERDINAND SHEHU FERDINAND FRROK CARA FERDINAND H. FUSHEZA FERDINAND H. PELLUMBI FERDINAND HYSEN KULLAJ FERDINAND K. XHILAGA FERDINANT DHIMITER SIMO FERDINANT SHYQYRI SHEHU FEREOLA GEZIM LILE FERI ISUF SUKAJ FERIDE EQEREM SINO FERIDE HAMDI BEKA FERIDE OSMAN OSMANI FERIDE YMER TAFA FERIK SUKAJ FERIM SADIK SHAHINI FERIT SUKAJ FERIZ SALI HAXHIAJ FERRARI SH.P.K. ‘’FERRAR’’SH.PK ‘’FERRAR’’SH.PK ‘’FERRAR’’SH.PK FESTIM PELLUMB GRAMI FETI MUCAJ FETI MEHDI MEMISHAJ FETIJE FETAH ALIKA FEZILET HAXHI RIZVANI FILE ESTREF LILA FILE ESTREF LILA FILE ESTREF LILA FILE IZET MALAJ FILIP NIKOLL SHPOFI FILIP NIKOLL SHPOFI FILLORETA ABDYL BETAJ FILLORETA HASKO RISTO FILLORETI DH. GAXHO FILLORETI DH. GAXHO FIORENT B.VENETIKU

E mërkurë 12 dhjetor 2012 • FIORENTINSA H. XHOXHI FIQERETE BAKI ÇALA FIQIRET METANI FIQIRET DEMIR KARIQI FIQIRETE DIN BERISHA FIQIRETE DIN BERISHA FIQIRETE HAMDI ÇOMO FIQIRETE HIDAI MURTHI FIQIRETE HYSNI BELESHKA FIQIRETE REXHEP MEMA FIQIRETE SHAQIR KOKONA FIQIRETE XHEMAL BECAJ FIQIRETE XHEMAL KAZAZI FIQIRI MANSAKU FIQIRI SKENDERI FIQIRI ET’HEM NANAJ FIQIRI HYSNI GJOLEMA FIQIRI HYSNI GJOLENA FIQIRIJE RIZA MURATI FIRDES MATJANI FISJAN RESHAT SHEHU FISJON RESHAT SHEHU FISNIK LAVDI FORTUZI FISNIK NEXHMEDIN SHEHU FISNIK SIRI JASA FITIM MANE MANE FITNETE PETRELA FITNETE GANI TAFILIRA FITNETE IDRIZ DULA FITNETE YMER BODINAKU FITNETE YMER XHAJA FIZE ESTREF LILA FIZE RUSTO NANAJ FIZION RESHAT SHEHU FJODOR PRIFTI FJODOR PRIFTI FJORALBA TOM PRENÇI FJORDA YLLI MEÇE FJORENTIN MUSTAFA FUGA FJORENTINA ENVER NELAJ FJORENTINA NEZIR KADIJA FLAMUR BEJKTAJMI FLAMUR BEKTESHI FLAMUR BEKTESHI FLAMUR BEKYESHI FLAMUR BEKYESHI FLAMUR ISMAIL LAMAJ FLAMUR KANAN HYSI FLAMUR QEMAL SHKOZA FLAVIO NAIM KADISI FLLANXA FERIT XHAJKU FLOGERT GEZIM GUNGA FLORA ABAZ MELLARI FLORA ABEDIN METKO FLORA ARETO SHEATI FLORA ARQILE GJIKA FLORA BEQIR STAFUKA FLORA FERAT ZEQAJ FLORA HASAN MOLLA FLORA HASAN MOLLA FLORA LLAMBI MANO FLORA LUIGJ PEROLLI FLORA LUIGJ PEROLLI FLORA LUIGJ PEROLLI FLORA MIHALLAQ ZIKO FLORA VANGJEL SHEHU FLORAN KUKELI FLORAN MOISI KUKELI FLORENC PJETER KOLA FLORENC REFIK CICE FLORESHA FERIT LAZE FLORESHA MALO MUHAJ FLORESHA QEMAL QEFALLA FLORETA NUREDIN SPIRO FLORETA STEFAN STEFANI FLORI OSMAN BUCUKU FLORIAN ANDON QAFEZEZI FLORIAN DRIN GORICA FLORIAN FATMIR RIZA FLORIAN ISMAIL BALLUKU FLORIAN JAKUP AGALLI FLORIAN JAKUP KATIAJ FLORIAN MYZAFER RRASA FLORIAN MYZAFER RRASA FLORIAN XHAVIT LLESHI FLORIAN XHEVDET SULA FLORIDA RESHIT MUÇA FLORIDAN S. DANGELLIA FLORIJE XHAFERRI FLORIKA KOSTA FLORIKA RUSTEM BRATI FLORIKA SPIRO SHUKE FLORIKA SPIRO SHUKE FLORIKA SPIRO SHUKE FLORIND FEHMI HOXHA FLORINDA PASKALI FLORINDA KASEM LUMA FLORINDA SAFET APOSTOLI FLORINDA SOTIR DORRI FLORINDA S. ÇOLLAKU FLORINDA VELI KUÇUKU FLORJAN FARUDIN HOXHA FLUTURA GJOKA FLUTURA GREVA FLUTURA GREVA FLUTURA KATROSHI FLUTURA SHERBI FLUTURA ALI DURO FLUTURA ASLLAN ISMAILI FLUTURA ASLLAN ISMAILI FLUTURA ASLLAN ISMAILI FLUTURA ASLLAN ISMAILI FLUTURA BASHKIM MALI FLUTURA FEJZULLA SOKOLI FLUTURA SEIT SULO FLUTURA VEHIP BOJAXHIU FLUTURA ZENEL KUMBARO FLUTURIE NURI XAMA FLUTURIJE TAHIRI FRAN PJETER PJETRI FRAN PREN NOSHI FRAN PREN NOSHI FRANC HENRIK BERISHA

FRANC KOL JAKOVA FRANCESKO JAKOVA FRANKO ANESTI KONDAKCI FRANKO ANESTI KONDAKCI FRANKO DH. KONDAKÇI FREDERIK D. KOCIBELLI FREDERIK MEXHIT DARA FREDERIK PETRIKA MUSHI FREDERIK RAKIP SALIAJ FREDI KRISTO MARTINI FREDI LLAZI KOTEMELLO FREDI SELIM GOGO FREDI TODI LARA FRENKI ARBEN VILA FRIDA ULQINAKU FROSINA DADO FROSINA NIKO KAJMI FROSINA VASIL KAPAJ FRROK GJINI FRROK GJINI FRROK GJINI FRROK GJINI ‘G.Z NDERTIM’ SH.P.K ‘’G-2 NDERTIM’’ SH.P.K. ‘’G-2 NDERTIM’’ SH.P.K. GAFUR EMIN LEKA GALLATA DHIMITER NOCKA GALLATA DHIMITER NOCKA GANI KAZAZI GANI SULA GANI SELIM MEMA GANI SHAQIR KADRIU GAQI MITI SHAHINI GAQI MITI SHAHINI GARSIE SKENDER SHEHU GASPER KEL ZOJZI GASPER KEL ZOJZI GASPER KEL ZOJZI GAZMEND ASLLAN XHAFA GAZMEND IMER SINANI GAZMEND REXHEP SHEHI GAZMENT NJAZI BESHI GAZMIR SAKIP ZEBI GEA OSEKU GEA MUHAMET OSEKU GEA MUHAMET OSEKU GEA MUHAMET OSEKU ‘GECI’ SHPK ‘GECI’ SHPK ‘GECI’ SHPK GELMONA BEDRI TARJA GENC HAXHIU GENC SOKOLI GENC ANDREA VANGJELI GENC FILIP TOMCO GENC ISMAIL LUGA GENC KADRI SALLAKU GENC RUSTEM HODAJ GENCI GUGA GENCI JOGA GENCI BAJRAM SAMARA GENCI BAJRAM SAMARA GENCI BEQIR BULKU GENCI BEQIR BULKU GENCI ENVER GUGA GENCI ESHREF MASHO GENCI HYSEN HAMZAJ GENCI ISMET MEMA GENCI LUAN GJONÇAJ GENCI NIAZI DAMANI GENCI PETRAQ TRESKA GENCI PETRO KASNECI GENCI RAMAZAN DERVISHI GENCI SALIKO KAMBOLLI GENCI SEFEDIN FUGA GENCI SHEFKI SHKODRA GENCI SKENDER HOXHA GENCI SKENDI PEPO GENCI SOTIR MITA GENCI ZYBER SHKOZA GENERT SOTIR BAÇI GENT FERHAT SEJKO GENT NUREDIN BEGO GENT NUREDIN BEGO GENT NUREDIN BEQO GENT ROBERT JASHARI GENT ROBERT JASHARI GENTA SERVET DANI GENTA SERVET DONI ‘GENTERNAL’ SHPK GENTI AHMET PREVIZI GENTI BESNIK PELLUMBI GENTI BESNIK PELLUMBI GENTI DH. BANDILLI GENTI JORGJI GJIKOPULLI GENTI LEFTER MARGARITI GENTI NAUN GUXHO GENTI ROBERT GJIKA GENTIAN ÇARKA GENTIAN DANA GENTIAN BARDHYL MEZINI GENTIAN BEDRI HALEBI GENTIAN B. KOXHAXHIKU GENTIAN JORGO GJIKOPULLI GENTIAN KASTRIOT KORE GENTIAN MEHMET BOGDANI GENTIAN POLIKRON NASI GENTIAN RAMAZAN HOXHA GENTIAN SAMI BINJAKU GENTIAN SAMI MUÇA GENTIAN XHELO SULA GENTIANA DIONIS NESTURI GENTIANA FLAMUR PEMA GENTIANA KOÇO BIKU GENTIANA TAHIR SHTYLLA GENTIANA THANAS KOSKO GENTIANA VASILLAQ POPA GENTJAN DUSHAN IMERAJ GENTJAN S.BUBJAKU GENTJANA PEMA GENTJANA DAUT DODA GERT LUAN KUMI GERT ROBERT JASHARI

GERT VIKTOR KOTANI GERTA HERO MELÇANI GERTA PETRIT HOXHA GERTI EMIN SELENICA GERTIOIN F. PALOKA GEZIM BAUSHA GEZIM BEGA GEZIM HARAPAJ GEZIM HARAPAJ GEZIM ILJAZI GEZIM NOCI GEZIM SHEHU GEZIM SHELEGU GEZIM SKENDERI GEZIM TIRONA GEZIM VARKA GEZIM XHAFA GEZIM XHAFA GEZIM ABAZ BEQIRI GEZIM ABAZ BEQIRI GEZIM ALUSH KASA GEZIM ASHIM FERHATI GEZIM ASLLAN LILA GEZIM ASLLAN LILA GEZIM BAFTJAR CECI GEZIM BAKI HALILI GEZIM DEMO SINANAJ GEZIM GANI MUHO GEZIM HABIP ÇOADARI GEZIM HAMIT CACA GEZIM HAMIT CACO GEZIM HAXHI MALOKU GEZIM HAXHI PETRELA GEZIM HAZIR GOSTURANI GEZIM HETEM KAZIAJ GEZIM IBRAHIM SALLAKU GEZIM JONUZ KUÇUKU GEZIM LUFTER HOXHA GEZIM MUHO BARDHI GEZIM MURAT DELIALLISI GEZIM OSMAN SHEHI GEZIM REXHEP HUCI GEZIM REXHEP SELISHTA GEZIM SALI BEQIRI GEZIM SALI BEQIRI GEZIM SALI BEQIRI GEZIM SALI BEQIRI GEZIM SALI BEQIRI GEZIM SALI BEQIRI GEZIM SHABAN TIRANA GEZIM SHABAN TIRANA GEZIM SHABAN TIRANA GEZIM SHABAN TIRANA GEZIM SIRI JASA GEZIM SKENDER VOKA GEZIM SULEJMAN ILJAZI GEZIM SULEJMAN ILJAZI GEZIM SULEJMAN ILJAZI GEZIM SULEJMAN ILJAZI GEZIM SULEJMAN ILJAZI GEZIM SULEJMAN ILJAZI GEZIM SULEJMAN ILJAZI GEZIM SULEJMAN ILJAZI GEZIM XHEMAL ALLMETA GEZIM XHEMAL MANE GEZIME QENDRO HODO GILMAN IMADENIN MUKA GJELINA NDREC NIKOLLAJ GJENOVEFA ÇOME STREPI GJENOVEFA M. MUÇA GJERAQINA SULA GJERAQINA SULA GJERAQINA SULA GJERAQINA EQEREM HOXHA GJERGJ NIKOLL XEGA GJERGJ PETRIT GJINI GJERGJ RAKIP MOLLA GJERGJ VIKTOR PASHKO GJERGJI LASKA GJERGJI LASKA GJERGJI BUJAR MARIKA GJERGJI FOTO SATMO GJERGJI ILIA PRIFTI GJERGJI KOLO LIPE GJERGJI LLAZAR ANGJELI GJERGJI MINELLA STASTOLI GJERGJI NEVRUZ HOXHA GJERGJI NONDE PAPULLI GJERGJI PETRO TAKU GJERGJI PIRO PRIFTI GJIN NIKLLEKAJ GJIN BARDHOK MANDREJA GJIN MARK KACAJ GJINOVEFA MENE GJINOVEFA MENE GJINOVEFA HARILLA SHUKA GJOKE PJETER NDOJ GJOLEK TOMORR KALEMI GJON STOJANI GJOVALIN MAROSH GUGA GJYLE TAHSIM HOXHA GJYLIE RIZA TAFAJ GJYLJANA MALOKU GJYLKA BEDHIJA GJYLSIME NUH MUSA GJYSTINA PALUSHI GJYZEPINA TONIN SHIROKA GLADIOLA AHMET DUKA GLEJDIS PETRIT GERBAJ GOJARD SHYQYRI NALLBANI GOJART TIRANA GOJART MUJO ROQI GRANDE VEIZ SULÇE GRANIT SULEJMAN SHEHU GRES YLLI DIKA GRETA SKENDER SHEHU GRIGOR KOÇO KAMBERI GRIGORINA VANGJEL GEGA GRISELDA AHMET BLLOSHMI GRUIM ALFRED KARAMUÇO GRUSELD ISMET SELIMI GURI SHYTAJ GURI MANXHAR MANXHARI

HAFSA HYSEN MNERI HAFSA HYSEN MNERI HAHIR MUSTAFA NANO HAIR MUSTAFA NANO HAJDAR DEDEJ HAJDAR MUSA HAJREDIN MASUFI HAJRIE BAJRAM GRAVANI HAJRIE HASAN TORAJ HAJRIE JONUZ MUHOLLARI HAJRIE MUHAMET HYSA HAJRIE M.NDREÇKA HAJRIJE JAKUP SULTAFA HAKI DEMNERI HAKI GURCALIU HAKI GURCALIU HAKI A. GURABARDHI HAKI A. GURABARDHI HAKI FERID BEJKO HAKI HAMID SELITA HAKI SHAQIR PETRELA HAKI SHAQIR PETRELA HAKU SHPK HALIL DEMNERI HALIL PELUSHI HALIL BESIM KRAJA HALIL LIMAN KRASHI HALIM ISMAIL LILA HALIM QAZIM KASA HALIME HAJDINI HALIME MECAM HAJDERAJ HALIT BAFTAR DERVISHI HALIT NEFAIL BASHLLARI HALIT SHABAN NDREJAJ HAMDI ISMAIL MAJA HAMID SELMAN DELMETA HAMIDE CASLLI HAMIDE CASLLI HAMIDE XHAFER KRUJA HAMIT QOSJA HAMIT SELIMI HAMIT MAKSUT MERRJA HAMIT QAMIL BALLA HAMIT SHYQYRI KASEMI HAMIT SKENDER DOMA HAMLET PJETER PJETRI HAMZA HASAN ZEKA HAMZA SALI LLUPA HAMZA SULEJMAN THACI HAMZAI CONSTRUKSION HAMZAI CONSTRUKSION HAMZAI CONSTRUKSION V 27 F 191-217 ‘’HAMZAI KONSTRUKSION’’ HAMZE PETRAQ TOPALLI HANE BAJRAM KURTI HANE RAMAZAN KORRA HANE RAMAZAN KORRA HANIFE TAHIR HAXHIA HARIKLA KOSTANDIN ZOTO HARUN SULEJMAN ILJAZI HARUN SULEJMAN ILJAZI HASAN COKA HASAN KASMI HASAN KASMI HASAN KASMI HASAN PRENDI HASAN ZIU HASAN ALI TABAKU HASAN ET’HEM YRSHEKU HASAN IBRAHIM MALOKU HASAN IBRAHIM MALOKU HASAN MUSTAFA GJERGJI HASAN SEFEDIN BEQIRI HASAN XHAFER DEDA HASAN XHAFER DEDA HASAN XHAFER DEDA HASHIM BERISHA HATIXHE ALUSH ÇAVO HATIXHE ARIAN BORIÇI HATIXHE HALIL HOXHA HATIXHE HAXHI XHAJA HATIXHE RIZA SAMARXHIU HATIXHE SULEJMAN SALA HATLIE MURAT GJOKA HATLIJE ILJAZI HATLIJE ILJAZI HATLIJE LUSHA HATLIJE SHEHU HATLIJE HASAN ILJAZI HATLIJE HASAN ILJAZI HATLIJE HASAN ILJAZI HATLIJE HASAN ILJAZI HATLIJE HASAN ILJAZI HATLIJE SADIK SHEHU HAVA CURA HAVA KAZAZI HAVA ALI EJUPI HAVA GANI PLAKU HAVA MALIQ SINA HAVA MUHARREM VODA HAXHE DERVISH HOXHA HAXHI MALOKU HAXHI RADHESHI HAXHI RADHESHI HAXHI RADHESHI HAXHI ALLAMAN TRESA HAXHI DILAVER AGALLIU HAXHI HAXHI RIZVANI HAXHI HAXHI RIZVANI HAXHI LIMAN SALA HAXHI MAZLLEM XHANI HAXHI NAZMI DIKOLLI HAXHI XHAFERR KURTI HAXHIRE M.MURTHI HAXHIRE R. KAPIDANI HAXHIRE R.MALAJ HAXHIRE SAMI TAHIRI HAZBI ISUF ROSHI HAZBI ISUF ROSHI HAZBI ISUF ROSHI HAZBI ISUF ROSHI HAZBI TOSUM SHEHU

HAZBO M. SKENDERAJ HAZIZ HAJRUSH BAJRAMI HAZIZ HAJRUSH BAJRAMI HEDIJA HAXHI SELENICA HEKTOR NAZMI VEHBI HEKURAN SKENDERI HEKURANE SHAQIR KONEA HELEN MURAT KONOMI HELIDON DANIL JAKO HELIDON LUAN KAÇANAJ HENA BIDO KODRA HENOR RAMAZAN HYSA HENRIETA HASAN HYKA HENZA M. SKENDERI HERALD ANDRONAQ POJANI HEROILIND Z.MUHOLLARI HERVEHE ADEM XHAFERI HERVEHE ADEM XHAFERRI HESMA RUSHO HAXHIAJ HIDAJET ZYDI RAKLI HILDA ALI BASHA HILDA ALI BASHA HILDA HAJRULLA BILANI HILDA HAJRULLA BILANI HILDA VINÇENS KOLIQI HILMI KRANTJA HILMI TEFIK HAVERI HIQMET ABDULLA GURABARDHI HIQMET FERIK CAMI HIQMET MUSTAFA SULMETAJ HIQMETE TAHIR BANUSHI HIZE RUSTO SKENDAJ HODO HODAJ HOLTA STEFAN KOMINO HOLTJONA EDVIN GALANXHI HURMA AVNI BARDHO HYDAJET MEHMET PONARI HYDAJET MEHMET PONARI HYDAJETE RAIT MAMO HYQMETE MYRTEZA MUÇA HYRNIETE QERIM MUSKA HYSEN BORICI HYSEN MARIKA HYSEN NALLBANI HYSEN VARKA HYSEN AVDI ROJBA HYSEN AVDI ROJBA HYSEN HASAN LEKA HYSEN MELEQ TELA HYSEN QEREM LUZATI HYSEN QERIM HAXHI-JAHJA HYSEN SABRI PENGILI HYSEN SERVET MINAROLLI HYSEN SULEJMAN MARIKA HYSEN SULEJMAN MARIKA HYSEN SULEJMAN MARIKA HYSEN SULEJMAN MARIKA HYSEN SULEJMAN MARIKA HYSEN SULEJMAN MARIKA HYSEN SULEJMAN MARIKA HYSEN SULEJMAN MARIKA HYSEN SULEJMAN MARIKA HYSEN VATH VARKA HYSEN VATH VARKA HYSNI BETI HYSNI KLAIQI HYSNI ASLLAN KORMI HYSNI HYSEN SHEHI HYSNI ISMAIL PETRELA HYSNI YMER BUCI IBRAHIM ZHAPA IBRAHIM ALIZOT EMIRI IBRAHIM BAJRAM ZHABA IBRAHIM BAJRAM ZHAPA IBRAHIM QAZIM RELI IBRAHIM YMER BEQIRI IBRAHIM YMER BEQIRI IBRAHIM YMER BEQIRI IBRAHIM YMER BEQIRI IBRAHIM YMER BEQIRI IBRAHIM YMER BEQIRI IBRAHIM YMER BEQIRI IDA SKENDER KOSTAJ IDRIZ VRAPI IDRIZ SELMAN HIMA IHSAN LULZIM KELMENDI IHSAN TAJAR IHSANI IKBAL FASLLI LULO IKBAL MYSLYM HASA IKBALE ALIU IKBALE BOSHNJAKU IKBALE BOSHNJAKU IKBALE BOSHNJAKU IKBALE BOSHNJAKU IKBALE BOSHNJAKU IKBALE BOSHNJAKU IKBALE BOSHNJAKU IKBALE KURSHUNI IKBALE PLAKU IKBALE TRIKSHIQI IKBALE BEQIR MENIKU IKBALE HAXHI BASHNUKU IKBALE LUFTAR ABAZI IKBALE SELIM SHAMKU IKBALE SHEFQET PARLLAKY IKE SHKOZA IKSAL FORUDIN MYFTARAJ ILDA BETA ILDA AGIM HASKO ILIA DADO ILIA DADO ILIA GAQO DUKA ILIA IVO PIROVIMA ILIA JORGJI NASI ILIA MARKO MIHALI ILIA PETRIT ASLLANAJ ILIA SPIRO XHAI ILIA VANI GJERMENI ILIA XHOXHI JOSIFI ILIAZ BUTKA(ALICKA) ILIJADA QEMAL KENGA ILIJAZ VORPSI

ILIR AGA ILIR AGAJ ILIR BEQJA ILIR CENAJ ILIR FERAJ ILIR KONDURI ILIR KURTI ILIR MALO ILIR MALO ILIR MINO ILIR SELENICA ILIR SKENDERAJ ILIR XHAFA ILIR ADEM SALILLARI ILIR ALI DITA ILIR APOSTOL PAPA ILIR AQIF TARTARAJ ILIR BEKTASH SIPRI ILIR BEQIR TAFILICA ILIR DERVISH SPAHIU ILIR ENDRI KEKO ILIR FARI AGOLLI ILIR IBRAHIM SHABA ILIR IDRIZ DHRAMI ILIR ISLAM HAMZAJ ILIR ISLAM MERJA ILIR JAHO MUHAMETI ILIR JAUP KAPO ILIR KRISTOFOR GRILLO ILIR LEFTER LAKRORI ILIR LEFTER LAKRORI ILIR MEDIN TATO ILIR MUHAMET KASA ILIR MYFIT EJUPI ILIR NEXHDET LENHASAJ ILIR PELO SAMKO ILIR PELO SAMKO ILIR PENCO JANKU ILIR PETRAQ XHAKO ILIR QAZIM PETRELA ILIR QAZIM PETRELA ILIR RAM QELIJA ILIR RAM QELIJA ILIR RAM QELIJA ILIR REXHEP JANÇE ILIR RUSTEM KULLA ILIR SAD.ALIMEHMETI ILIR SALI AGA ILIR SELAM MURATAJ ILIR SHEFQET HOXHA ILIR SHEFQET HOXHA ILIR SHERIF HASRAMAJ ILIR SHYQYRI OSMANLLIU ILIR SIRI LAMÇE ILIR THOMA LAKU ILIR TODO GUSHO ILIR XHAFER QOSJA ILIR XHEMAL DRAPI ILIR XHEMIL VELAJ ILIR XHEVDET PETRELA ILIR XHOVAN FAMO ILIRA LIMAN MUSTAFAJ ILIRA MUHARREM SESERI ILIRA NIKOLLA YMERI ILIRA XHEMAL MENERI ILIRIAN LIKA ILIRIAN VEIZ OSTROVICA ILIRIANA AGRON POGA ILIRIANA AHMET GASHI ILIRJAN BELEGU ILIRJAN HADELLARI ILIRJAN LIKA ILIRJAN PETRELA ILIRJAN HEKURAN KURTI ILIRJAN ISA SHEHU ILIRJAN LEFTER LOLE ILIRJAN MYSLYM PECA ILIRJAN NJAZI SULI ILIRJAN PASHK RICA ILIRJAN PETREF BEGA ILIRJAN VELI ÇELA ILIRJAN XHEVDET PETERLA ILIRJAN XHEVDET PETRELA ILIRJAN XHEVDET PETRELA ILIRJANA PAPALILO ILMA HAMDI BULKU ILMI AJDIN SULA ILMI RAMADAN BARA ILMI RAMAZAN GJATA ILMI YMER XHAJA IMELDA ARBEN ISUFI IMER RAIF ASANI IMERR MERSELA INA KOLI KOTI INA PECO DULLI INA PEÇO DULLI INA XHEMIL MUÇO INDRIT SHABAN FORTUZI INDRIT SHABAN FORTUZI INEIDA ARBEN ISUFI INESA ALQIVIADH ÇULLAJ INGRID DANI INGRIT MEHMET DEMNERI INGRITA PERIKLI CUKO INS.BOT ANGLISHTES INST.BOT ANGLISHTES INTERAS GROUP SH.P.K INTERAS GROUP SH.P.K. INTERAS GROUP SH.P.K. INTERAS GROUP SHPK INTERAS GROUP SHPK IQMETE NAIM ZOTKAJ IRAKLI LAZAR TOÇI IRAKLI LAZAR TOÇI IRAKLI LAZAR TOÇI IRAKLI LAZAR TOÇI IRAKLI LAZAR TOÇI IRAKLI LLAZAR TAÇI IRENA BILBILI IRENA MUKOLLARI(SINGE IRENA AGIM PAPA IRENA AKILE FIKU IRENA ALI PEMA


hipotekat • E mërkurë 12 dhjetor 2012 IRENA ANDREA PANDUKU IRENA ASLLAN KAMBERI IRENA HAXHI FERAJ IRENA JAK SHELDIJA IRENA KRISTAQ RAMBI IRENA LIGO RUÇI IRENA LIGOR PELLUMBI IRENA PETRAQ KAPEXHIU IRENA QAZIM NGURAJ IRENA SELIM BLETA IRENA SELIM BLETA IRENA SYRJA BILBILI IRENA THOMA MINO IRENA VASIL JERONBATI IRENA XHEMAL MALA IRFAN ASLLAN BELERI IRFAN SERRI MUÇAJ IRINA MUHARREM VEIZAJ IRINI JANI NIKOLLA IRIS KRISTO JOTI IRIS ZHANI BALLI IRMA DHORI NIMALI IRMA HAZIS SHKOZA IRMA ISMAIL SUBASHI IRMA LLAZO MIJO IRMA MUBAREQ TOPTANI IRMA RAMIZ HOXHA IRMA RAPO DULAJ IRMA REXH HOXHA IRMA SADIK KAMZA IRMA SHYQYRI KOSTANDINI IRMA STAVRI MYZEQARI ISA BASHKIM BULKU ISA ISUF LEZHA ISA SHABAN LALICA ISABELA MEHMET MUSAJ ISLAM LLESHI ISLAM LLESHI ISLAM PICARI ISLAM DERVISH SHIMA ISLAM FASLLI KOKA ISLAM HAJDIN RIKA ISLAM MUHARREM HAKA ISLAM MUHARREM HAKA ISLAM SINAN GJANA ISLAM SULEJMAN SULA ISLAM ZEQIR RECI ISLAN MENKULASI ISMAIL FORTUZI ISMAIL FORTUZI ISMAIL KAVAJA ISMAIL KAZIU ISMAIL MURATI ISMAIL ABDULLA FAGU ISMAIL ALI RAMA ISMAIL HYSEN TURKU ISMAIL MITI SHAHINI ISMAIL NUSRET BYLYKU ISMAIL VELEDIN BITRAJ ISMAIL VELEDIN BITRAJ ISMAIL XHEMALI GARIPI ISMET HASKO ISMET DERVISH ÇEKAJ ISMET DERVISH ÇEKAJ ISMET DERVISH ÇEKAJ ISMETE QAZIM MUCOLLARI ISMETE VASIL ZIKE ISMETE XHEMAL PEPA ISUF HALLA ISUF KATROSHI ISUF ARANIT BERBERI ISUF ARIF SHEHI ISUF HYSNI KATROSHI ISUF MEDAT OSMANI ISUF MUHAREM DACI IVAN PAVLLOVSKI IVZI ALI SAKIQI IVZI ALI SAKIQI IVZI ALI SAKIQI IZABELA NDREK MARA IZABELA NDREK MARA IZABELA NDREK MARA IZET MYFTAR HYSA ‘’JALI’’SH.P.K. ‘’JALI’’SH.P.K. JANA NIKOLLA NALLBANI JANI ANAGNOSTI JANI DIONIS CAPI JANI LLUKE XHUMARI JANI RAPUSH HOXHOLLI JANI RRAPUSH HOXHOLLI JASMINA SKOVRCANI JAVAN PJETER MINEU JEHON KONDO JEMIN MECALLA JEMIN ADEM MICALLA JETA MALIQ HEMA JETA NEXHAT BEJTULLAHU JETMIR ISLAM ZIRI JETMIRA R. RRAGAMI JETNOR QEMAL QATO JOANA BAHRI FUGA JOLANDA FOTIADHI JOLANDA MUÇAJ JOLANDA FEHIM ROTA JOLANDA LAKE FETIU JOLI SHPK ‘’JOLI’’ SHPK ‘’JOLI’’ SHPK ‘’JOLI’’ SHPK JOLLANDA LAKE FETI JOLLANDA TENI ÇIPI JOLLANDA VJERO LESKO JONIDA AGASTRA(KORÇA) JONIDA GEZIM TIRANA JONIDA LUIGJ NDREOA JONIDA PETRAQ JORGO JONILA NIKO JANKU JONUZ LLACI JONUZ LLACI JONUZ LLACI JONUZ HYSEN NDREU JORGAQ JANAQ LILO

JORGJETA HAMDI TUÇAJ JORGJI KAMBERI JORGJI KONA JORGJI LLAZI SOTA JORGJI PALO THEMELI JORGJI VASIL KONA JORGJI VASIL KONA JORGJI VASIL KONA JORGJIA DIAMANTI JORGJIA MEMA JORGJIA HAJDAR PANO JORGJIA STEFO MURATI JORGJIA VANGJEL BITRI JORGO MASTAKA JORGO ILIA SEJDHO JORGO LAZO GOXHANI JORIDA ENVER HAKA JORIDA ZEQIR XHELILI JORLINDA ASTRIT SHABANI JOSIF PAVLI PANO JOVAN KRISTIQI JOVAN MITRO KRISTIQI JOVAN MITRO KRISTIQI JOVAN MITRO KRISTIQI JOVAN MITRO KRISTIQI JOVAN MITRO KRISTIQI JOVAN VANGJEL THERESKA JULI KOSTANDIN KORAQI JULIA AHMATI JULIA AHMATI JULIA KASTRIOT SHKRELI JULIAN PELLUMB AGALLARI JULIANA ISLAM MASAREJA JULIND SHKELQIM DERVISHI JULINDA NURI JULJANA THOMA BLETA JUNA OSMAN KIKA JUR GITÇI JUSTINA SIMON PULA K.E.SH K.E.SH K.E.SH SH.A KADIFE IDRIZ GURAJ KADIFE IDRIZ GURAJ KADRI BEGA KADRI MORINAJ KADRI MORINAJ KADRI MORINAJ KADRI ESAT CACOLLARI KADRI MALO ELEZI KADRI MALO ELEZI KADRI MALO ELEZI KAJE ALI KASMI ‘KAJOLLI’ SH.P.K KALIE MANOL MUSHA KAMBER TAHIR MARTINAJ KAMBER ALLAMAN BENGA KANERINA A.KOLESHI KAPLLAN NDREU KAPLLAN RIZA HAJDARI KASEM BAJRAM KELMENDI KASEM BAJRAM KELMENDI KASTRIOT LUBONJA KASTRIOT ALIKO SHALARI KASTRIOT ENVER ÇUKU KASTRIOT HASENI STROKA KASTRIOT HASENI STROKA KASTRIOT MUHARREM AHMATI KASTRIOT MUKE MELYSHI KASTRIOT MUKE MELYSHI KATERINA R. KOÇIU KATERINA SOTIR SADIKAJ KATERINA VANGJEL GASHI KATERINA VANGJEL STEFI KATIUSHA MERTIKOS GJONI KATJUSHA MYSLYM ISMAILI KATRINA GJERGJ LULI KELI RUZHDI XHAJAJ KELTI QEMAL DODA KESHILLI I LART I DREJTESISE KETI REFAT ZGJANI KETI REXHEP KAPEDANI KEVIN MARKO HOBDARI KIÇO JORGO KONOMI KIKI NIKO VARDHAMI KIMETE ISLAM ÇAUSHI KIMETE MUHARREM SHEHU KIMETE QAMIL TRESA ‘KIRCHBERGER ALBANIA KIRCHBERGER ALBANIA ‘KIRCHBERGER ALBANIA’ KIRCHBERGER ALBANIA KIROV SOTIR FOTO KIROV SOTIR FOTO KISHA ORTHODHOKSE KISHAORTODOKSEAUTOQEFALE KIZELA ADEM DERGJINI KLAJD KRUJA KLAJD XHAVIT KRUJA KLARA ENVER HAJDARI KLARITA QIRUSHI KLARITA ALI GJIKOPULLI KLARITA LILO FOTO KLARITA MUHAMET MEKRI KLAUDETA PETRIT RISTANI KLAUDIA KALLMETI KLAUDIA KALLMETI KLAUDIA SH. HASANLLARI KLAUDIA SH. HASANLLARI KLEANTHI THANAS JANI KLEDI HALIT NDREJAJ KLEDIA M. DALLTO KLEDIAN FATMIR QEFALIA KLEDIAN GANI MERXHANI KLEDJON AGIM DIKA KLEJDA SHEFQET LECI KLEMENT SAFET MEMO KLEMENT VASIL BRAIMLLARI KLEMENT ZEQIR REXHA KLEMENTINA HYSNI PAGRIA KLEMENTINA I. KRASNIQI KLEMENTINA NOJA HOXHA KLEMENTINA VASIL ALLA

KLENDI SALI SALA KLEOMEN MILTO GJIKNURI KLEVIS VLADIMIR HAXHIRAJ KLITI ROSHI KLITON AGALLIAJ KLITON KATRELI KLITON SPAHIU KLITON HODO SINANI KLITON YLVI BAKIRI KLODIAN BAJAZIT SHEHU KLODIAN ILIRIAN GRADECI KLODIAN M. DELIALLISI KLODIANA HEBA KLODIANA HEBA KLODIANA HEBA KLODIANA AGIM HITO KLODIANA A.FOTJADHI KLODIANA Z.HASANLLARI KLOTILDA MIHALLAQ MUSHI KLTON THEODHOR STEFANI KNIDA MUZAK DILAVERI KOÇO SPIRO MORAVA KORNELA NAKO GJATA KOSARA MITRO NISHKU KOSTA HAMDI MERJA KOSTANCA LLAMBI GJENÇAJ KOSTANDIN BENDI KOSTANDIN DH. TRENDAFILI KOSTANDIN JANI RISTANI KOSTANDIN MOSKO KRISTO KOSTANDIN P. DOLLANI KOSTANDINA MATO KOSTANDINA SOTIR PINE KOSTAQ SOTIR NIKOLLA KOZETA BASHKIM VEZURI KOZETA HIQMET XHAFERAJ KOZETA JORGJI SAKO KOZMA FAGRO KOZMA MITI KONDAKCI KRENAR GAFUR LALAJ KRENAR KUJTIM LALAJ KRENAR RIZA SHLLAKU KRENARE NEBI MUJA KRESHNIK PETRELA KRESHNIK PETRELA KRESHNIK PETRELA KRESHNIK PETRELA KRESHNIK PETRELA KRESHNIK PETRELA KRESHNIK PETRELA KRESHNIK FATOS KARALLIU KRESHNIK FATOS OMARI KRESHNIK F. XHERIMEJA KRESHNIK M.PETRELA KRESHNIK SH. BAJRAKTARI KRESHNIK ZENEL BYTYQI KRISAFI ARQILE ZEQO KRISANMTHI SPIRO QIRKO KRISANTHI JANKO TRAKO KRISTAQ RIKA KRISTAQ ANASTAS KRISTO KRISTAQ ILIA EKONOMI KRISTAQ K. DANILI KRISTAQ LLAMBER XHARO KRISTAQ MITRO KULI KRISTAQ NIKO KOÇA KRISTAQ ODISE PORODINI KRISTAQ SOKRAT FOTO KRISTAQ SPIRO FINDIKU KRISTAQ TELO ZHUPA KRISTAQ VASIL RIKA KRISTAQ VASIL RIKA KRISTAQ VASIL RIKA KRISTAQ VASIL RIKA KRISTINA ANASTAS JORGO KRISTINA LLAZI SHAGLA KRISTINA LUDOVIK LUKAJ KRISTINA P. MURATAJ KRISTO K.MANGLLARA KRISTO V.KARAKOSTA KRISULLA TAQO JANI KRITON MIHAL PAPA KSENOFON HILA KUDRET SHALSI KUDRETE B4ESNIK FEJZOLLI KUDRETE EQEREM BEJLERI KUJTIM ARIFI KUJTIM LUSHA KUJTIM MENIKU KUJTIM SULAJ KUJTIM ZERELLARI KUJTIM ALUSH SKUQI KUJTIM ALUSH SKUQI KUJTIM ALUSH SKUQI KUJTIM ALUSH SKUQI KUJTIM ASLLAN DAJA KUJTIM BEDRI BEQO KUJTIM BEQIR BABASULI KUJTIM BYLME XHENGO KUJTIM DAUT KACA KUJTIM HALIL MAÇI KUJTIM HAXHI BURELI KUJTIM HAZIZ GAZNELI KUJTIM JONUZ MUCA KUJTIM NIMET BEJTAJ KUJTIM QAZIM DEMI KUJTIM RESMI SULO KUJTIM SEJFULLA DEDA KUJTIM SHAQIR BREGU KUJTIM SHYQYRI SHKRELI KUJTIM XHEMAL SHAMKU KUMRIJE ALI LALA KUMRIJE HAMDI MAJA KUMURIE IBRAHIM XHAJA KURTALI RUSET SALIASI L.ILIKA STEFO NAÇO LAERT NUE PRENGA LAERT ODHISE ÇURRI LAERTI NJOVI BEDULLA LAILA FADIL PIRI(DRENOVA) LAJDE NDOC FRANJA LAJE KAPLLAN ÇELA LAJE SKENDER HIMA

LAMIRA SPIRO SINOIMERI LANDA GANI PALLA LAURA EMIL DIDI LAURA KOSTAQ METALINO LAURA NEXHAT MERSINI LAURA SKENDER KASA LAURENC SADIK ÇELA LAURET NIKOLLE LLESHAJ LAURETA TACI LAURETA LLAZI BULI LAURETA MERSIN MERKAJ LAVDERIM HOFBAUER LAVDERIM HOVBAUER LAVDIE HALEBI LAVDIE HALEBI LAVDIE HALEBI LAVDIE DERVISH GONXHI LAVDIE M. MANSAKU LAVDIJE RELI LAVDIJE BEHAR MOISIU LAVER TASIM HALILAJ LEDI AGIM HOXHA LEDI BARDHYL CANO LEDIA SHABAN HYSI LEDIANA ARBEN AÇKA LEDINA RESUL PROGONATI LEDINA SAIMIR HAJREDINI LEDINA XHEMAL KURTI LEDIO DILAVER YLLI LEDIO DILAVER YLLI LEDIO DILAVER YLLI LEDJAN BAFTJAR MALAJ LEDJAN RASIM KRUJA LEDRI KARROÇI LEDRI GANI KARROCI LEFTER GJECI LEFTER ISMAIL HOXHA LEFTER ISMAIL HOXHA LEFTERI HARIZI LEFTERI HYSEN BRANKO LEFTERI KOLI HITO LEFTERI MIFTAR DERGATI LEFTERI SOTIR RAPO LEFTERI VASIL BELE LEJLA LIBOHOVA LEJLA BUJAR MURATI LEJLA LIMAN VORPSI LEJLA RAMAZAN RAMI LEJLA TAJAR HAXHIRAJ LEKE GJOK MARKAJ LELA TAJAR HAXHIRAJ LEME ADEM SULA LEME ARAP SHQEFNI LEME DED MUSTAFA LEME SABRI SULAJ LEMZA AVDI DRAZHI LENA LAME PALI LENIZA AVDI DRAZHI LEONARD FATMIR KURTI LEONARD NADIR KOKOSHI LEONARD NAIM THANO LEONARD NEVRUZ HAJDINAJ LEONARD PANO QEJVANAJ LEONARD PREND NDOJ LEONARD SOTIR TASHI LEONARD TRASHEGIM DULE LEONORA RAMA LEONORA B. CEKODHIMA LEONORA JOSIF GJATI LEONORA LLAZI SEMINI LEONORA NIKO RIZI LEONORA PETRAQ HAXHI LEONORA PRENG KTONA LEONORA SYRJA BRAHAJ LEPIDE SELIM MUCA LESKOVA SHPK LIDA JONUZ MULLAHI LIDIA HILMI ÇANO LIDJA ÇAPAJEV SMOKTHINA LIJANA TELHA BEJLERI LIJE XHAJA LILA VANGJEL SHUNDI LILI PETRO LIKA LILI PETRO LIKO LILIANA VATHI LILIANA AVNI ÇELA LILIANA HADI HOXHA LILIANA HASAN KAZAZI LILIANA ISUF NANAJ LILIANA M. KALLUSHI LILIANA NEXHIP SULA LILIANA RAKU ZIU LILIANA SELIM FORTUZI LILIANA SOTIR MINAROLLI LILIKA KOLE LILIKA PAVLLO HIDO LILIKA SELAUDIN MULLA LILJANA FORTUZI LILJANA NICO LILJANA PILINCI LILJANA POJANI LILJANA SULA LILJANA XHORI LILJANA ABDULLA KODRA LILJANA FASLLI BUBA LILJANA HETEM DANGO LILJANA HYSEN HARKA LILJANA HYSEN HARKA LILJANA IBRAHIM FEZOLLI LILJANA ISUF SEFERI LILJANA JOSIF ZHAMA LILJANA MUHARREM GJINI LILJANA NAIM GORICA LILJANA PETRO RAPO LILJANA QAKO BOZHIQI LILJANA RAMADAN PETRO LILJANA RAMAZAN SINA LILJANA REFAT TITE LILJANA RIZA LIKA LILJANA SELAUDIN SHEHATI LILJANA SELMAN SELISHTA LILJANA SHEFKI POJANI LILJANA SHEFKI POJANI

LILJANA THOMA SEMINI LINDA PELLUMB SHEHU LINDITA BAKALLI LINDITA KOPALI LINDITA LEKA LINDITA LIÇI LINDITA MERKOGI LINDITA MERKOGI LINDITA MERKOGI LINDITA MERKOGI LINDITA TAKO LINDITA TELA LINDITA TELA LINDITA TELA LINDITA ABAZ DAUTI LINDITA A. DHASKALI LINDITA BAJRAM PRIFTI LINDITA BANI NDROQI LINDITA BURHAN RUSI LINDITA DHIMITRAQ KALO LINDITA FASLLI SILAJ LINDITA FASLLI SILAJ LINDITA FASLLI SILAJ LINDITA FEHMI TITKA LINDITA HAJREDIN QALLIAJ LINDITA HAMID ISARAJ LINDITA ISLAM PAPA LINDITA ISLAM QAZIMI LINDITA JAUP DERVISHI LINDITA LUTFI SESERI LINDITA MUHAMET TRESKA LINDITA MUSA GJOSHI LINDITA MUSA SHIJAKU LINDITA MYFTAR TRAKO LINDITA NEKI DUMBA LINDITA ODISE LEKA LINDITA PERTEF LENA LINDITA PETRIT LEKBELLO LINDITA PETRO XHAXHAJ LINDITA PILO DOÇI LINDITA SALI ALLA LINDITA SALI MERKOQI LINDITA SELADIN PILLATI LINDITA SHABAN QARRI LINDITA SHABAN QARRI LINDITA SHEFQET FUGA LINDITA SH. BERISHA LINDITA TAJAR AGOLLI LINDITA VEIZ MURTHI LINDITA ZIJA BALLIU LINDITA ZYDI VELAJ LIRI QAROLLI LIRI BARDHYL ÇELA LIRI DEMIR DOSTI LIRI GAQO SHEHU LIRI GAQO SHEHU LIRI HABIB ISMAILI LIRI HYSEN GOREZI LIRI LLUKAN SHUMELI LIRI MEHMET KOLONJA LIRI MEHMET MIOLLI LIRI MYSLYM DEMNERI LIRI MYSLYM DEMNERI LIRI NATASHA SHKEMBI LIRI OSMAN BAJO LIRI OSMAN DAJO LIRI REXHEP JARANI LIRI SAB PRECETAJ LIRI SELMAN RIZA LIRI SHAHIN GANAJ LIRI TAHIR BARDHI LIRI THEODHORI NASE LIRIA GAQO PERISTERI LIRIE LIKA LIRIE HASAN SHKEMBI LIRIE MASHAR LLESHI LIRIE REXHEP KUCI LIRIE REXHEP KUCI LIRIE REXHEP KUCI LIRIE REXHEP KUCI LIRIE REXHEP KUCI LIRIE REXHEP KUCI LIRIE RIZA IBRAHIMI LIRIE SELMAN TOTO LIRIJE ALI XHORXHI LIRIJE ALI XHOXHI LIRIJE H. MUSTAFARAJ LIRIJE QAZIM IBRAHIMI LIRIJE REXHEP MALAJ LIRIKA PANDELI BREGU LIRIKA TAHIR MEKA LIRJAN QEMAL ARBI LISTAE BASHKE PR LIZA NDUE KOLA LIZE GJONI LJUDMILLA QAMIL BUXHELI LLAMBRINI PETRO MUÇO LLAOKRATIA IKONOMIDHI LLAZAR ANGJELI LLAZAR ANGJELI LLAZAR ANGJELI LLAZAR ANGJELI LLAZAR FINDIKU LLAZI KRISTO THANASI LLESH NIKOLL GJETA LLUIZA NOFA PETRO LLUK CUN DEDA LLUK GJON VORFI LLUKAN MISTO XHAGJIKA LLUKAN STILIAN KOSTA LOK HAXHI BURELI LOKOL BAJRAM XHAJA LOLU MINI PAPAJANI LONORA VLASH POGAÇE LORENA VLADIMIR LUARASI LORENC CELA LORENC MILTADHI ZANI LORENC MUHAMET ZHILLA LORENC NEPTUN BEGAJ LORENC P. XHELOLLARI LORETA A. KOLACI LORETA MUHARREM KREÇI LORETA SPIRO MURATI

LORETA VASIL HOBDARI LORITAN PRESPA LORJANA ALI SPAHIA LOZIANA FIQIRI NANAJ LUAN DERVISHI LUAN HALILI LUAN LUSHA LUAN MULLETI LUAN VRAPI LUAN BEKIM HAXHIU LUAN KAMAN CIPI LUAN MEHMET PLAKU LUAN M. BALLABANI LUAN NUREDIN KARAMUÇA LUAN SEFEDIN DUME LUAN SHAHIN KULLA LUAN SHAQO DERAJ LUAN SHERIF DUSHA LUAN SULEJMAN SULA LUAN ZIAJ GEGA LUAN ZIJA GEGA LUAN ZIJA GEGA LUAN ZIJA GEGA LUÇIE PALOKA MARTINI LUÇIJE HYSEN SALIU LUDMILLA SOTIR MUÇA LUFTAR HYSNI SERDANI LUIGJ CESK PALOKA LUIGJ SELAMI PALOKA LUIGJI ÇESK PALOKA LUIS GAZMEND LAMLIKA LUIZA BAJRAM KAÇOLI LUIZA MUHAMET FILAJ LUJMTURIE QANI GUDA LULE BAJRAM MALKA LULE BEJTE KURTI LULEZIM FORTUZI LULEZIM FORTUZI LULJETA DURO LULJETA MEREPEZA LULJETA ALI GANGA LULJETA ALI MULLETI LULJETA ALIT SHKUPI LULJETA FAIK METOLLARI LULJETA HAJREDIN POJANI LULJETA HAMDI KOLA LULJETA HAMZA SHEHAJ LULJETA ILIAZ HOXHA LULJETA KALO SEFERI LULJETA KOL BERMEMA LULJETA LUMAN NELA LULJETA MANE KRECI LULJETA MYFTAR BARDHAJ LULJETA OSMAN IMERAJ LULJETA QENDRO NASKA LULJETA RAIF LIPE LULJETA S. KLLOBOÇISHTI LULJETA SHABAN BESHIRI LULJETA SHABAN HOXHA LULJETA SHYQYRI HIDI LULJETA SHYQYRI MUSO LULJETA SKENDER GORENCA LULJETA TEFIK GUMA LULJETA VIKTOR FORTUZI LULJETA XHEMIL KULICAJ LULJETA ZYLYFTAR NANO LULZIM FERATAJ LULZIM GASHI LULZIM GASHI LULZIM XHIXHA LULZIM AGIM LULI LULZIM ENVER PREZA LULZIM MEHMET FORTUZI LULZIM MEHMET FORTUZI LULZIM PERIKLI NDINI LULZIM QAZIM AHMETAJ LULZIM REXHEP CARA LULZIM ZENEL TAFAJ LULZIM ZENEL TAFAJ LUMNIE VORPSI LUMNIJE BESIM RECI LUMTRI XHABIJA LUMTURI KRANTJA LUMTURI TORO LUMTURI FEJZULLA XHANI LUMTURI HAJDAR DAJÇI LUMTURI HAKI HYSENI LUMTURI HALIT KOLLARI LUMTURI HYSNI MICI LUMTURI ISLAM KURTI LUMTURI ISLAM KURTI LUMTURI J. THOMALLARI LUMTURI MEHMET PLAKU LUMTURI MEHMET PLAKU LUMTURI NASIB ÇUNI LUMTURI N. KARAMETRA LUMTURI NEKI KELLEZI LUMTURI REXHEP CANAJ LUMTURI SABRI KARAPICI LUMTURI SADIK LIÇI LUMTURI SEJDI DEMNERI LUMTURI S.BARDHA LUMTURI SERVET XHAJA LUMTURI TAJAR XHELILAJ LUMTURI XH. MANÇELLARI LUMTURIJE FAIK DASHI LUMTURIJE SHAQIR FAGU LUMTURIJE ZANI DERMYSHI ‘’LURA’’ SHPK ‘’LURA’’ SHPK ‘’LURA’’ SHPK ‘’LURA’’ SHPK LUSH PAL DODA LUTFI MYFTARI LUTFIE DOSTI LUTFIE IBRAHIM DEMAJ LUTFIE JONUZ SEJKO LUTFIE RAMADAN BARÇI LUTFIJE BULKU LUTFIJE MUÇA LYSIEN ASTRIT NURISHMI MADEHANE VEHAP CANAJ MAELA LONI MARINI

MAFERIDE HYSEN VULKA MAGDA BALTOJ KONOMI MAGDALENA ANDREA DUDI MAGDALENA PETRO TURJA MAGDALENA RAMIS KOÇI MAGDALENA RAMIZ KOÇI MAGDALENA RAMIZ KOÇI MAGDALENA R. KOÇI MAGDALENA R. KOÇI MAHIR MEHMET SHURDHI MAHMUDIJE RELI MAHMUDIJE RELI MAHMUDIJE RELI MAHMUDIJE RELI MAHMUT KASEM MISKU MAJDA REFIK MAKO MAJLINDA GJOKA MAJLINDA MASTAKU MAJLINDA AGIM PUSTINA MAJLINDA ANDON VANKO MAJLINDA B. GUGASHI MAJLINDA CEN UKA MAJLINDA DH. VERA MAJLINDA H. BEGEJA MAJLINDA H. MANUSHA MAJLINDA JONUZ BICI MAJLINDA K. XHAFERAJ MAJLINDA LAMCE BEGAJ MAJLINDA LLAZAR TIRANA MAJLINDA M. BUZOLLI MAJLINDA M.DISHNICA MAJLINDA NDUE DASHI MAJLINDA PETRIT CELIKU MAJLINDA QERIM SEFERI MAJLINDA S. MUSTAFAJ majlinda shaban PETRELA MAJLINDA SHYQYRI CARA MAJLINDA SKENDER HOXHA MAJLINDA SOTIR BALAVIA MAJLINDA STAVRI KITA MAJLINDA TODI KOSTA MAJLINDA V. MARDODAJ MAJLINDA V.KONJARI MAJLLINDA MURAT GJOKA MAJLLINDA MUSA GJUZI MAKBULE HAXHI BADENI MAKBULE S. ALIAJ MAKBULE XHEMAL KURI MAKSIM DANI ALLA MAKSIM GJETE LEGISI MAKSIM GJETE LEGISI MAKSIM GJETE LEGISI MAKSIM M. HAJRULLAJ MAKSIM NAZMI LIKA MAKSIM SABRI ET’HEMAJ MAKU SHPK MAKU SHPK MAKU SHPK MAKU SHPK MAKU SHPK MAKU SHPK MALBUKE B. DERVISHI. MALIQ KONÇI MALIQ SKENDERI MALIQ MUSA KONCI MALIQ RESHIT BRAHJA MALIQ RESHIT BRAHJA MALVINA SAMI SERJANI MAN BRAHIM LLOJA MANJOLA ZELKA MANJOLA HILMI SELAMAJ MANJOLA KASEM RISVANI MANJOLA KASEM RISVANI MANJOLA KASEM RIZVANI MANJOLA S.ANXHAKU MANJOLA VAIT CARA MANJOLA ZIJAHUDIN ÇILI MANOL KASHARA MANOLA NIKOLLA XHAJA MANOLA VANGJEL ÇALI ‘’MANTOVANI’’ SH.P.K. MANTOVANI SH.PK MANTOVANI SH.PK MANUELA BESNIK DAKA MANUELA MUHARREM LEKA MANUELA RAMAZAN UKA MANUELA STEFAN BELLO MANUELA VANGJEL GJATA MANUELA V.SERBINI MANUSHAQE ÇELA MANUSHAQE ISUF CEPUNAJ MANUSHAQE RAMIZ AGO MANUSHAQE YMER CELA MAQO LEFTER LAKRORI MARA LIKO HAXHI MARAGARITA ZYMA MARAGARITA ZOI PORO MARASH KOL IBRAJ MARENGLEN AHMET FISHKA MARGARITA BESIM BUZI MARGARITA Ç. FEKOLLARI MARGARITA DH. ÇAKO MARGARITA J. HASMADHI MARGARITA JOSIF POPA MARGARITA MARKO IBRO MARGARITA MITI SINA MARGARITA N. QAMIRANI MARGARITA P.ÇAHRANI MARGARITA QIRJAKO SOTA MARGARITA T. QIRKO MARGARITA TODHE HALILAJ MARGARITA VUKSAN LULE MARGES HATIBI MARGES HATIBI MARGOLINA PERIKLI KONDILI MARIANA ANDREA TORO MARIANA PETRO TRAKO MARIANTHI TOLI DEÇKA MARIANTHI TRIFON KONA MARIE FANE RUMBULLAKU MARIE GASPER KOLIQI MARIE MARKO FEJZULLAJ MARIETA NURI KOLA

»

MARIGLENA I. HYSENLLARI MARIKA RUSHITI MARIKA LILO MITRO MARIKA PANDO LLALLA MARILDA LLAMBI SHQAU MARINGLEN DAUTO MARIOLA ÇARO MARITA DHIMITER NAKE MARITA DHIMITER NAKE MARJAN LARGO MICI MARJANA ABAZI MARJANA PILKATI MARJANA BEQIR HYSA MARJANA DHIMITER JOJIÇ MARJANA GEGE SHALA MARJANA V. KERXHALI MARJANTHI VOGLI MARJETA CANGU MARJETA DHI.DHAMO MARJETA KRISTO GJONI MARJETA NAMIK DURO MARJETA STIRI PAPAPROKO MARJOLA B. KATIAJ MARJON SPARTAK SAKO MARJUS AGRON SEJDINI MARK NIKAJ MARK NIKOLLI MARK DEDE PECNIKAJ MARK NDUE NIKOLLI MARK RROK MARKU MARKO THOMA XHAVARA MARLEND KALLÇIU MARSIDA VILSON KARAGJOZI MARTE BAJRAKTARI MARTHA APOSTOL MUCO MARZE HASIM KORBECI MATILDA SPIRO MINAJ MATILDA SPIRO SHEHU MATOLDA LUTO DURMISHI MAZLLEM M. BAJRAKTARI MAZLLUM M.BARDHI MBARESA HAXHI DYRMISHI MBETE ELMAZ PROGONATI MBIVENDOSJE MEDHAT ALMANZLAWI MEDIHA MASAR DUÇKE MEDIHA SELIM XHEMALI MEDIME M. GUGALLJA MEHDI REXHA MEHDI REXHA MEHDI DALI REXHA MEHILL PREND MARKU MEHMET HALLUNI MEHMET HALLUNI MEHMET MEHMETI MEHMET HALIM BALLA MEHMET ISMAIL CENAMGRI MEHMET ISMAIL LEDMERI MEHMET SELMAN BINJAKU MEHMET ZILFO BAKALLI MEJE HAJDAR VEISELI MEJTULLAH JUMA MEKI BEKTESHI MELEQ SKENDER NOGA MELEQE BALI MELEQE FIQIRI HAXHIRAJ MELEQE REXHEP SHEHU MELEQE ZAHO ÇINA MELEQE ZANO ÇINA MELI KOSTAQ XOXA MELIHA MUSTAFAJ MELIHA FAIK DRAGOI MELIHA RAMAZAN SALA MELIHA SALI XHABAFTI MELIHA VEHAP SAKIQI MELINA DULAKU(DOKA) MELISA JAÇO VILA MELSED BESNIK BERISHA MEMI DAKA MEMO METE MEMAJ MEMO METE MEMAJ MEMO METE MEMAJ MEMO YMER KORÇARI MENDOR SIRI SULSTAROVA MENDU DYLBER COLLAKU MENDU FAIK KALLAVERJA MENTOR ZERALIU MENTOR ZERALIU MENTOR ZERALIU MENTOR ZERALIU MENTOR JASHAR DEMIRI MENTOR JASHAR ZERALIU MENTOR KADRI BELAJ MEREME ALICKA MEREME BEZHANI MEREME ISMAILAJ(AGO) MEREME ALUSH KRASNIQI MEREME B. ARKAXHIU MEREME HAMID ARMIRI MEREME MUSTAFA KANAJ MEREME SHEFQET BEZHANI MERGIM REXHEP KONDI MERGIM REXHEP KONDI MERIBAN HAMDI HASMUÇA MERIBAN HAMDI HASMUÇA MERIMAN VISHA MERITA BEJLERI MERITA DOMA MERITA KALLAJXHI MERITA KALLAJXHI MERITA KALLAJXHI MERITA KALLAJXHI MERITA REÇI MERITA ADEM LELAJ MERITA ALI BEGA MERITA BAJRAM GJUZI MERITA BAJRAM LUZATI MERITA DEMIR LAZE MERITA FEJZULLA STAFA MERITA HYSEN DASHI MERITA LLAMBI AVRAMI MERITA NEXHMEDIN HYSA MERITA Q. QERAMIXHI

17 MERITA REXHEP DESTANI MERITA RIFAT MITRO MERITA SALI BELIU MERITA SALI BELIU MERITA SHABAN DERVISHI MERITA SKENDER KIPIDANI MERITA SKENDER SULO MERITA ULESI BANI MERITA VEHBI MUÇO MERITA ZIJA KOÇIU MERSIDA MUSTAFA KARAJ MERSIN TELA MERSIN BAFTJAR DERVISHI MERSIN BAFTJAR DERVISHI MERSIN BAFTJAR DERVISHI MERSIN MUHARREM TELA MERUSHE AGIM JANO MERUSHE MEHMET RECI MERVEHE ADEM XHAFERI MESUDIE ALICKA (PETRELA MESUDIE KAMBER ALICKA MESUDIE K. ALICKA MET HASAN RAHMANI MET IBRAHIM RELI MET IBRAHIM RELI METIN ISOLL JARECI METO IBRAHIM EMINI METUSH METUSH SEFERI MEXHIDE ZAJA MEXHIDE ISUF KURIU MEXHIDE ISUF KURIU MEXHIT BRAHIM ELEZAJ MEXHIT IBRAHIM DENGU MEXHIT ISUF SALIHAJ MEZAQET HICKA MGDALENA PETRO TURJA MICO PEPO MIÇO IMER SHKALLA MIGEN THOMA ZHUPA MIGENA LLUHANI MIGENA IDAJET HASA MIGENA MANUSH ÇIPI MIGENA MANUSH ÇIPI MIGENA SALI RROGA MIGENA SEVO ÇELARI MIGENA YLLI MANE MIHAL JORGJI SHTUNI MIHAL KLEANTHI ZOTO MIHAL STEFAN GJECI MIHAL TASE KONOMI MIHALLAQ KOÇO DHEFTO MIHALLAQ SOTIR LAKO MIKE STEFAN BERISHA MIKE STEFAN BERISHA MIKEL IBRAHIM VELCANI MIKEL PETRO DHAMI MIKEL SOTIR TEMO MILAHIM ELSHANI MILAHIM SHAQ ELSHANI MILAHIM SHAQ ELSHANI MILAHIM SHAQ ELSHANI MILAIM ELSHANI MILAIM ELSHANI MILAIM ELSHANI MILAIM ELSHANI MILAIM SHAQ ELSHAN MILAIM SHAQ ELSHAN MILAIM SHAQ ELSHANI MILAIM SHAQ ELSHANI MILE STERJO DUDINI MILIKA KALO LEKA MILIKA QAZIM LEKA (SHEHI) MILKA NAUM BIBA MILO SOTIR KUNESHKA MIMA SOTIR PACO MIMOZA CECAJ MIMOZA DOÇI MIMOZA FRASHERI MIMOZA MAKO MIMOZA QENDRO MIMOZA RODONI MIMOZA SAKAJ MIMOZA XHAFKA MIMOZA ABDULLA CEKA MIMOZA ALI ÇELA MIMOZA ALI ULI MIMOZA ASLLAN LELAJ MIMOZA BAJRAM ARAPI MIMOZA BAJRAM KOLTAKA MIMOZA BUJAR ZERELLARI MIMOZA DRAGUSH MUCA MIMOZA ELMAZ SEFERI MIMOZA ENGJELL STAVRI MIMOZA FERHAT MUCA MIMOZA FERIT SULA MIMOZA GANI SULKO MIMOZA GARIP PALUSHI MIMOZA HARILLA MHILLI MIMOZA HASAN ET’HEMAJ MIMOZA HEKURAN TAHIRAJ MIMOZA HIQMET BUÇKA MIMOZA IRFAN PALI MIMOZA JORGJI ALIA MIMOZA KADRI ARAPI MIMOZA KADRI HAZBIU MIMOZA KADRI LARUSHKU MIMOZA KADRI RUSMAILI MIMOZA KUJTIM PAPA MIMOZA MAKSUT MUÇA MIMOZA MATO KAÇANAJ MIMOZA MEHMET ISUFI MIMOZA MELEQ DERVISHI MIMOZA MIHRI SPAHO MIMOZA M.SHEGANAKU MIMOZA M. MATAJ MIMOZA MURAT HUTA MIMOZA MUSTAFA BULKU MIMOZA NEVRUZ BEHLULA MIMOZA NOVRUZ SHABANI MIMOZA NURI TUSHA MIMOZA OSMEN BEJO MIMOZA OSMEN BEJO MIMOZA PETRIT SALA


18 MIMOZA RIZA HAJRO MIMOZA RUZHDI OCKA MIMOZA SEFEDIN MURATI MIMOZA SEFEDIN MURATI MIMOZA SHYQYRI MEÇA MIMOZA SHYQYRI XHAFKA MIMOZA SIMON MARTIRO MIMOZA SKENDER DOKU MIMOZA SKENDER KOSOVA MIMOZA SKENDER MORINA MIMOZA TASI RUÇI MIMOZA THANAS PAPA MIMOZA TOSUN POJANI MIMOZA VASIL TOMORI MIMOZA VASIL XEGA MIMOZA VEDAT SHEHU MINA SOTIR PACO MINA SOTIR PAÇO MINE ASLLANI MINELLA ANASTAS KRIQI MINIRE KAMBERI MINUSHE M. MESUTLLARI MIRA ALI MEKSI MIRA GAVRIL DURRESI MIRA PERTEF CIU MIRA PETRIT BUDA MIRALD LLAZAR ANDONI MIRALD LLAZAR ANDONI MIRAN FAHRI BARBULLONI MIRAND ISLAM RIKA MIRANDA PETRELA(BAKIRI) MIRANDA PETRELA(BAKIRI) MIRANDA PETRELA(BAKIRI) MIRANDA SHESHI MIRANDA XHOLI MIRANDA BAHRI MAXHELAKU MIRANDA BAKO LESKA MIRANDA DURO ANGJELI MIRANDA FAIK MEMA MIRANDA JAUP DERVENI MIRANDA JOSIF RRAPO MIRANDA K. ZAHARIA MIRANDA LEVZAT SHEHU MIRANDA MUHARREM DOKO MIRANDA MYFTAR THANO MIRANDA NEXHIP MUHO MIRANDA QENAN TORO MIRANDA SHAQIR GJOLLA MIRANDA SHYQYRI TRESA MIRANDA THEMI MILE MIRANDA YMER HAVERI MIRBAN AHMET KURMETA MIREL KRITON PAPA MIREL KRITON PAPA MIREL MIHAL PAPA MIRELA FORTUZI MIRELA KOKONOZI MIRELA LLAPI MIRELA PETRAJ MIRELA RAMILLI(BALLIU) MIRELA SOVJANI MIRELA AGIM RAMALIU MIRELA AGIM ZHUPANI MIRELA ANESTI LAKO MIRELA APOSTOL MANDI MIRELA ASTRIT SESERI MIRELA BILBIL MEHMETI MIRELA BUKUROSH SULA MIRELA HAXHI RAMOLLI MIRELA JAHO RAKIPAJ MIRELA KAPLLAN ÇARE MIRELA LILI BUHURI(DYBELI) MIRELA MEVLAN ABIBAJ MIRELA PIRO KRECI MIRELA QAKO TASHI MIRELA RUSTEM CORRI MIRELA RUSTEM KRANSNIQI MIRELA SHEFQET TAKU MIRELA TASI DHIMITRI MIRELA THOMA STEFANI MIRELA VELI EMINI MIRELA VIKTOR DHONO MIRELA ZENUN MULAJ MIRGJINA SABRI TEFIKU MIRIANA ÇOÇLI MIRINDA SHYQYRI TRESA MIRINDA SHYQYRI TRESA MIRJANA AGIM JAUPI MIRJETA SHYQYRI BEÇOKU MIRJETA ZYBER BECI MIRKA MILTO FERO MIRKA NAUN PAPA MIRLINDA RAMADAN DUMA MIRLINDA RUBENS ZHUPAJ MIROSH EJUP XHAFERRI MIROSHO SEJDI KURTI MIRSA DHAME PITE MIRSIE NAIM CELA MIRSIJE MEHMET SKUQI MIRUSH HAMDI DELIALLISI MIRVGJEN FERID DACI MIRVJEN MUHARREM RADA MIRZA KABIL ALIBEGAJ MISHEL DHIMITRI GUXHA MISIR HYSEN GJOZI MITAT NYSRET DAUTAJ MITAT XHAFER AGALLIU MITHAT LLAGAMI MITHAT LLAGAMI MITHAT LLAGAMI MITHAT LLAGAMI MITHAT LLAGAMI MITHAT LLAGAMI MITHAT LLAGAMI ‘MODESTY’SH.P.K ‘MODESTY’SH.P.K MONIKA POLO LESKO MONIKA VASIL RAMIZI MOTE HASAN MEHMETI MOZA REXHEP VALBONA MRI PRELE DEDAJ MRIK NAÇAJ MRIK GJON PRIFTAJ

« hipotekat MRIKE FROK SEJFULLAI MUBAREQ BAKALLI MUBAREQ JONUZ BAKALLI MUHAMER RIFAT BERISHA MUHAMER RIFAT BERISHA MUHAMET MAJA MUHAMET RELI MUHAMET RELI MUHAMET HAXHI PAHUMI MUHAMET I. KALEMAJ MUHAMET JUSUF KRUJA MUHAMET MET RELI MUHAMET MURAT IVZIKU MUHAMET NANI KASTRATI MUHAMET REIZ AHMETI MUHAMET SADIK VOGLI MUHAMET SEFER MALO MUHAREM ALI ISMAILAJ MUHARREM DOMI MUHARREM GONXHI MUHARREM HOXHA MUHARREM KAMIA MUHARREM ALI KASHARAJ MUHARREM HAJDAR PICARI MUHARREM ISA ISAI MUHARREM ISA ISAJ MUHARREM JUSUF SALA MUHARREM JUSUF SALA MUHARREM LUTFI SAKO MUHARREM O.XHEMALI MUHARREM P. HOXHA MUHARREM R. BALLA MUHARREM R. BALLA MUHARREM R. BALLA MUHARREM SHAQIR REÇI MUHARREM SHAQIR TAFA MUHARREM XHEMAL ALLA MUKADES RAMAZAN BRINI MUNGON PRONARI MUNGON PRONARI MURAT GJOKA MURAT GJOKA MURAT GJOKA MURAT KLOBOCISHTA MURAT RAMAZAN GJOKA MURAT RAMAZAN GJOKA MURAT RAMAZAN GJOKA MURAT RAMAZAN GJOKA MURAT ZENEL BESHIRI MUSA DEMNERI MUSA DEMNERI MUSA MULLISI MUSA RICKU MUSA HAZIS RRIÇKU MUSA HAZIS RRIÇKU MUSA HAZIS RRIÇKU MUSA HAZIZ RICKU MUSA ISUF LEZHA MUSA ISUF LEZHA MUSA MERSIN KONÇI MUSTAFA BACOVA MUSTAFA KUÇAJ MUSTAFA KUMBARCE MUSTAFA SHKOZA MUSTAFA B. VENETIKU MUSTAFA GANI HOXHA MUSTAFA PETRIT LAMA MUSTAFA RR.MUÇAJ MUSTAFA ZYLFI EMINI MUZAFER AGOLLI MYFARETE FAIK ÇAMI MYFIT EMBRO SHEHU MYFIT EMBRO SHEHU MYFIT EMBRO SHEHU MYFIT EMBRO SHEHU MYFIT GJELADIN LESHA MYFTAR HAJRULLA TARE MYFTAR RAKIP LUTA MYNEVER E. KALLAJDINI MYNYR REXHEPI MYNYR HATE MEHMETAJ MYRTEZA MYFTARI MYRTEZA JASHAR SESERI MYRTEZAM ILIAZ ISUFAJ MYRVET AVDI ALLUSHI MYRVET MURAT KAÇI MYRVETE ALI KGRLUKU MYRVETE MURAT GJINI MYRVETE RIZA LARAKU MYSLIM MUSTAFA QARRI MYSLIM SALI SULAJ MYSLYM BADENI MYSLYM GALIP MEMIKAJ MYSLYM PEPA MYSLYM ZENUNI MYSLYM ISMAIL DEMNERI MYTERIS GURO ALLIAJ MYZEFERE HASAN BASHI MYZEJEN BODLLI MYZEJEN SHEHRI MYZEJEN ADEM KATROSHI MYZEJEN BAJRAN=M VISHA MYZEJEN OSMAN SHIMA MYZEJEN SH. BARDHONJARI NADA SHYQYRI RAPO NADIR ELNOUR NADIR ELNOUR NADIRE BARDHYLI NADIRE BARDHYLI NADIRE QINAMI NADIRE QINAMI NADIRE QINAMI NADIRE SHEHU NADIRE ZAGALLI NADIRE FADIL BAKU NADIRE GANI KOLDASHI NADIRE HAQIF HASKAJ NADIRE MEHMET QINAMI NADIRE QAZIM BEZO NADIRE XHEMAL ÇABIRI NAFIE SALI RAMALIU NAFIJE KAZAZI NAFIJE GALIP PREZJA

NAFIJE MALIQ GORDANI NAFIJE ZENEL LALAJ NAFIS SPAHIU NAILE KUSURI NAILE HAJDAR BILALI NAILE HASAN DEMALIAJ NAILE HYSEN MANSAKU NAIM BILALI NAIM LEKA NAIM ABDULLA KOLGJINI NAIM HAJRUSH BAJRAMI NAIM ISUF GOGA NAIM MISAR SUBASHI NAIM SELIM CELMETA NAIM ZEQIR KROQI NAIME BACOVA NAIME KAMBERI NAIME KAMBERI NAIME STAÇOLLI NAIME STASTOLI NAIME JAKUP KAMBERI NAIME JAKUP KAMBERI NAIME JAKUP KAMBERI NAIME MUHARREM BOROVA NAIME REXHEP SASTOLI NAIME REXHEP STASTOLI NAIME REXHEP STASTOLI NAIME REXHEP STOSTOLI NAIME SEFER BOÇOVA NAJADA KOSTANDIN BUSHI NAJE NASI RRAPI NAMIR MUSTAFA TABAKU NAMIR MUSTAFA TABAKU NARVARA RAFAILO VESHI NASHIFER NAZIF ÇELA NASIP MEHMET AHMETI NASIR REFIK MEZINI NATALI FASLLI SHOSHI NATALI ZEF PLANGARICA NATALINA FRAN NOKAJ NATASHA OSMAN BEJO NATASHA PRIFTI (KOLA) NATASHA AHMET HOXHA NATASHA AHMET HOXHA NATASHA AHMET HOXHA NATASHA ESAT BABAMETO NATASHA FERIK CANI NATASHA FERIK CANI NATASHA HAJRUSH HOXHA NATASHA HAKI KAFAZI NATASHA HALIM XHAFERAJ NATASHA HARILLA BIMA NATASHA HARJUSH HOXHA NATASHA IDAJET HIDO NATASHA ILIA PRIFTI NATASHA ILJAZ KAMINI NATASHA KIÇO TUSHE NATASHA KOLI XHARA NATASHA LATIF KANINI NATASHA LAZE DEMIRAJ NATASHA LLAMBI KOLA NATASHA LLAMBI KOLA NATASHA MENTAS SHEHU NATASHA MINA NAKUÇI NATASHA MYFTAR ELEZI NATASHA MYRTEZA IDRIZI NATASHA REFAT PULAJ NATASHA SADEDIN KRUJA NATASHA SHABAN KURTI NATASHA SHAQIR PETI NAUN ODHISE XHOXHI NAUN ODHISE XHOXHI NAXHIJE HAJRI PEPOSHI NAZIF DAUTI NAZIF MECULI NAZIF MEÇULI NAZIF SPAHI NAZIFE SAMI BIÇAKU NAZMI HALILI NAZMI HALILI NAZMI FATOS PITARKA NAZMI HAMID ÇANGU NAZMI HAMID ÇANGU NAZMIE ARMIRI NAZMIE J. MANOPULLI NAZMIE MALIQ KEÇO NAZMIE NUREDIN BESHIRI NAZMIE TAHIR JAMAKU NAZMIJE QOFTJA NAZMIJE ZYBER PROFI NDERIM KUPI NDERIM IBRAHIM KUPI NDINI SOTIR BASHA NDOC DED MUSTAFA NDOC DED MUSTAFA NDOC DED MUSTAFA NDOC DED MUSTAFAJ NDOC DEDE DEDA NDOC MHILL NDOJA NDOC ZEK SELIMI NDRICIM KETA NDRICIM LEKA NDUE GJERGJ GJELOSHAJ NDUE GJERGJ GJELOSHAJ NDUE MARASH QITAJ NDUE MARK GJINAJ NDUE PJETER VATAJ NDUE PRENG BARDHI NEBI ISMAIL SHEMA NEBI ISMAIL SHEMA NEBI XHEMAL MARA NEDI NEZIR CAKONI NEIRE BEDRI KOKONA NEKI H. BARDHOLLARI NELJAD DENUSH HEBAJ NEMIJE SHERIFI NEREIDA ISMAIL KATRINI NERENXA BILO GJOKA NERIDA MYLAZIM GURI NERIMAN ALI PLAKU NERIMAN SABRI HARIZI NERMIN MEXHIT GJERMENI NERMIN YMER PROSI

E mërkurë 12 dhjetor 2012 • NERTILA SEFERI NERTILA SH ISMAILAJ NESHAT BEKTASH BRAHO NESIM JONUZ SHEHU NESTOR TERESKA NETA ZEQO NETA THOMA TASHO NEVI SOTIR PASKO NEVICA R ALIMEHMETI NEVILA HKOXHAXHIKU NEVILA MITRUSH PUTO NEVILA SHEFKI TUFINA NEVILA TAJAR AGOLLI NEVILA THOMA HYKAJ NEVILA TOMORR MAMADHI NEVIN MAHIR PITARKA NEVREZ PERTEF SHEHAJ NEVREZE XHEMAL GONXHA NEVRIE ABEDIN ABAZAJ NEVRO NASIP HASKA NEVRUZ DINE NEVRUZ FEGE HYSKAJ NEVRUZ NAZMI BIMI NEVUDA MUSTAFA FEZGA NEXHAT VAHIT HOXHA NEXHDET RIZA HOXHA NEXHIP JAKUP LLESHI NEXHMEDIN M SHEHI NEXHMI ALLA NEXHMI ALLA NEXHMIE OSMAN QERIMI NEXHMIJE ENVER SHKOZA NEXHMIJE FADIL EGRA NEXHMIJE FADIL TRASJA NEXHMIJE HASAN DERVISHI NEXHMIJE HIQMET BIMI NEXHMIJE NUREDIN KONI NEXHMIJE TAJAR POSHKA NEXHMIJE YMER SHEHU NEZAJET LUSHI NEZAQET XHELADIN ZAJMI NEZAQET XHELADIN ZAJMI NEZIHA LIMAN KARAPICI NIFE HAJDAR TAFANI NIFE HAJDAR TAFANI NIKE HAJDAR TAFANI NIKO ILIA KORIMI NIKO QENDRO BELLO NIKOLETA RISTANI NIKOLETA SABRI DRAPI NIKOLETA ZEF ZOJSI NIKOLIN FRROK JAKA NIKOLIN FRROK TAKA NIKOLIN KELI ÇOBANI NIKOLIN MARASH GJELOSHI NIKOLIN XHELIL DANI NIKOLL MARK NIKOLLI NIKOLL PAL MARKU NIKOLL ZEF BROQI NIKOLLA PACE NIKOLLA GLLASTON MEKSI NIKOLLA ILIAS PIRE NIKOLLA PAVLI BUNECI NIKOLLA PAVLI BUNECI NIKOLLA SOFOKLI DHALES NIKOLLAQ NANO NIKU FAIK MEKA NIKU FAIK MEKA NIKU FAIK MEKO NILMA ZIJA KODRA NIMETE H MANXHELAKU NINA APOSTOL VASILI NIRVANA TOSKA NIRVANA TOSKA NIZARETE SELIM FISHEKU NJAZI LLESHI NJAZI MUHAMET MUCI NJAZI VEIS JAHO NJZI VEIS JAHO NOEL ABDURAMAN VEIZAJ NOK GJOKE NOKA ‘NORD KONSTR’’ SH.P.K. ‘NORD KONSTR’’ SH.P.K. NORD KONTRUK’ SHPK NOSH PREN NOSHI NOVRUZ FATMIR GOXHAJ NOVRUZ SHEFQET MESUJ NOVRUZ TAIP RUCI NUHO SULEJMANOVIÇ NUHO SULEJMANOVIÇ NUREDIN GJEBREA NUREDIN IBRAHIM PETI NUREDIN MALIQ SHEHU NUREDIN M. SAHATÇIU NUREDIN M. SAHATÇIU NURI CELMATA NURI HALLUNI NURI ALI METANI NURI HAMID DIBRANI NURI YMER MUÇO NURI ZALO SALKA NURIANA VEHBI SPAHIU NURIE JAKUP BREGASI NURIE MIFTAR LAÇI NURIJE CASLLI NURIJE ARIF SHERIFI NURIJE SULEJMAN ZIGURI NURISHANE ÇUTRA NUSRET ENVER DERMANI NUSTRET SHEHAJ ODETA BRAHIM HOXHA ODETA FADIL GJOLEKA ODETA FEHTI PRENDI ODETA SOTIRAQ SELENICA OLEG HAMDI ARAPI OLGERT H. MINAROLLI OLIM BI JORGJI SHTUNI OLIZANA SOTIR MUCI OLLANDA KOZMA SILIQI OLLGA FILIP SHERA OLLGA JORGJI ZENGO OLLGA VANGJEL MALO OLS MILTO DADO

OLSI AGIM KATTE OLSI ISUF SHTYLLA OLSI PIRO LAZI OLSI VEDAT ÇAMI OLTA THOMA KUKE OLTION DONARD STERMASI OLTJANA BEKIM HAJDINAJ ORA HYSEN HOXHAJ ORGES THEODHOR RAMBI ORIANA F. MURATI ORIANA F.T MURATI ORIETA ALI XHELILI ORNELA KEIBUIBRAISHISI ORNELA DHIOGJEN BEJTJA ORNELA DHIOGJEN BEJTJA ORNELA DHIOGJEN BEJTJA ORNELA FUAT SINGEJ ORNELA GJERNAR ÇOMO ORNELA HEKURAN BESHO ORNELA JORGJI QIRKO ORNELA MEHDI LAME ORNELA MERSIN KASHAKU ORNELA NDREÇI XHOXHI ORNELA TH.KRISTODHULI ORNELA VLADIMIR VEZULLI ORSJOL GJERGJ GJERGO OSMAN FERAZINI OSMAN KUSURI OSMAN LLESHI OSMAN TOQI OSMAN ISMAIL ISMAILI OSMAN ISUF KITA OSMAN JUSUF LARUSHKU OSMEN NELO JAZE PAIAM PEYMAN PAJTIM ALI BETJA PAJTIM ALI BETJA PAL ANTON XHUMARI PAL JAK ÇUNI PAL LLAMBI BESHIRI PALI ANDON PRIFTI PALI SHAQIR HASANAJ PALOK GJON GUGA PANDELI KOCO BARMASHI PANDELI THANAS PALKO PANOREA VASIL DURO PAQIZE BALLUKU PAQIZE HAJRI PROGONATI PAQIZE HAJRI PROGONATI PAQUZE KADRI KASAJ PARASHQEVI NIKO ZAMA PARID PERPARIM REXHEPAJ PARISA IZET TAHIRLLARI PASHE RAMADAN CUKA PASHKE SELALA PASHO ZENEL BUZALI PATRIOT KUJTIM MICAJ PATRIS ANESTI KOLAJ PAULIN NDUE RAJTA PAUSA SYRJA MYFTIU PAVLI KORE PAVLI LLAMBI GJIKA PAVLIM KOL YMERI PAVLIN KOL YMERI PAVLINA BALLKAMENI PAVLLO HAXHO PAVLLO HILL LLUPO PAYAM PAYAM PECO LLAZI XHOXHI PELIVAN AVDI DELIAJ PELLUMB VELAJ PELLUMB VELAJ PELLUMB VELAJ PELLUMB VELAJ PELLUMB VELAJ PELLUMB ALIMADHI PELLUMB BEJTJA PELLUMB GUÇE PELLUMB SADO PELLUMB SHKOZA PELLUMB ZHILLI PELLUMB AHMET DERVISHI PELLUMB AHMET DERVISHI PELLUMB AHMET DERVISHI PELLUMB H. HAZIZAJ PELLUMB ISA CAKERI PELLUMB ISA SHEHAJ PELLUMB MAHMUT ÇOKU PELLUMB NURI KORFUZI PELLUMB SHEFIT VELAJ PELLUMB SINAN SHKOZA PELLUMB V 500 SADO F 50-51 PELLUMB ZIJA HYSA PELLUMB ZIJA HYSA PELLUMBESHA F KOSTALLARI PELLUMBESHA SH. ALIMEHMETI PELLUMBESHA XH AGO PERI MYRTEZA SULA PERPARIM GJON NDOJ PERPARIM M.MYRTAJ PERPARIM PELIVAN ZENELI PERPARIM PELLUM GRAMI PERPARIM QERIM TROKSI PERPARIM SULEJMAN ÇELA PERPARIM SULEJMAN ÇELA PERPARIM XH. BOJAXHIU PERTEF HAMZAJ PERTEF ABDULLA RUKA PETER FRANZEN PETER FRANZEN PETER PETER FRANZEN PETER PETER FRANZEN PETRAQ ILO PINE PETRAQ JOSIF KOÇI PETRAQ KOSTANDIN BUNECI PETRAQ KOZMA PARANGONI PETRAQ NIKO JORGO PETRIT DAKU PETRIT DOKU PETRIT KURTI PETRIT KURTI PETRIT KURTI PETRIT REXHEPI

PETRIT RRAPUSHI PETRIT ABDYL KAJA PETRIT BAJRAM SHKALLA PETRIT BARDHYL DACI PETRIT BEQIR RROKAJ PETRIT DANE ADEMI PETRIT HAJDAR DAUTI PETRIT HASAN LLAVESHI PETRIT HAXHI KODRA PETRIT HEKURAN MALASI PETRIT ISUF ZORBA PETRIT MALIQ SHEHU PETRIT MUYZAFER RAKU PETRIT MYZAFER RAKU PETRIT MYZAFER RAKU PETRIT OSMAN HOXHA PETRIT RASIM SPAHIU PETRIT SALI RAMA PETRIT SHABAN REXHEPI PETRIT SHABAN REXHEPI PETRIT SHABAN REXHEPI PETRIT SHABAN REXHEPI PETRIT SHABAN SEFERI PETRIT SULEJMAN KATANA PETRIT SULEJMAN KATANA PETRIT SULEJMAN KATANA PETRIT SULEJMAN KATANA PETRIT SULEJMAN KATANA PETRIT VASIL RISTANI PETRIT VASIL RISTANI PETRIT VASIL RISTANI PETRIT VASIL RISTANI PETRIT VASIL RISTANI PETRIT VASIL RISTANI PETRIT VESEL ALLDERVISHI PETRO BUDINI PETRO ÇOME ÇABELI PETRO ZAKU MUÇA PETROL IMPEKS PETROL IMPEKS PETROL IMPEKS PEZA SHPK PIRO KOÇO TOLLKUÇI PIRO LLAMBI SARAPULI PIRO VANGJO BALLI PIRRO KOÇO VROHORITI PJETER FRAN MARINAJ PJETER GJON GJONI PJETER NIK GECAJ PJETER NIK GECAJ PJETER NIK GECAJ PLEURAT PETRIT REXHEPI POLIKRAT THEOFAN KURI POLIKSENI KAROLI PPV PPV PRANVERA MULLETI PRANVERA SHEHU PRANVERA TAGANI PRANVERA TEGO PRANVERA XHAJA PRANVERA XHAJA PRANVERA ABDYL DERVISHI PRANVERA A. LUMANI PRANVERA FAIK ABAZI PRANVERA HARIF BEJLERI PRANVERA HAXHI AGO PRANVERA ISMAIL ELEZI PRANVERA SH.MALOSMANI PRANVERA SKENDER BIMI PRANVERA SOTIR TEGO PRANVERA YLBER FORTUZI PREN NDUE PEPA PRENA CUP SELMANI QAMIL NEZIR DURAKU QAMILE ISUFI QAMILE EQEREM PUPA QAMILE SHEME MBRATI QAMILE SULEJMAN XHINDI QAMILE YMER MUÇA QANI KADRIU QANI ABDI KAJO QANI AHMET KURTI QANI BEKTASH DURAJ QANI SEFE HOXHA QANIE TAHIR QOSHJA QAZIM BIJA QAZIM CASLLI QAZIM KONÇI QAZIM RELI QAZIM GANI PASHMUARI QAZIM HASAN TUSHA QAZIM ISMAIL CELA QAZIM KADRI MALJA QAZIM KADRI MALJA QAZIM KADRI MALJA QAZIM MAL HASANAJ QAZIM MAL HASANAJ QAZIM R. ALIMEHMETI QEFALIE NJUMA QEFALIE DEMIR JUBA QEFALIE DEMIR QEFSERE KALAJA QEFSERE B. ARANITASI QEFSERE BAJRAM ISMAILI QEFSERE HILMI TAKA QEMAL DODA QEMAL PEZA QEMAL PEZA QEMAL SHKOZA QEMAL ASLLAN PEZA QEMAL ASLLAN PEZA QEMAL ASLLAN PEZA QEMAL ISLAM SHKOZA QEMAL ISMAIL SHKOZA QEMAL MEHMET HARIZI QEMAL MITAT LLAGAMI QEMAL MITAT LLAGAMI QEMAL MITAT LLAGAMI QEMAL MITAT V-22_6 LLAGAMI V-22_73 QEMAL MUHAREM BALA QEMAL MURAT DELIALLISI

QEMAL OSMAN DEMIRI QEMAL OSMAN DEMIRI QEMAL OSMAN DEMIRI QEMAL QAZIM PODGORICA QEMAL QAZIM PODGORICA QEMAL QAZIM PODGORICA QEMAL QERIM HAXHIJAHJA QEMAL SELIM ISUFI QEMAL YMER BEQIRI QENAM KAMET MERSINI QERAM KADRI KAZAZI QEREME BESHIRI QERIM STAFA QERIME BASHARI QERIME BESHIRI QERIME BESHIRI RABIE IBRAHIM DEMA RABIJE RAMAZAN MYFTARI RAGIB HAXHIRAJ RAGIP SALI HAXHIAJ RAHIM SHEFQET HAKCANI RAHIM SHEFQET HAKLAMA RAIMOND CIRUBI RAIMOND ANTON PEJOLLA RAIMOND ANTON PEROLLA RAIMOND ANTON PEROLLA RAIMONDA ALI MILO RAIMONDA B. MYDINLLARI RAIMONDA KASEM BORICI RAIMONDA KIÇO REMAÇKA RAIMONDA NAZMI KAZAZI RAIMONDA N. BARDHOLLARI RAIMONDA TH. KROMIDHA RAIMONDA XH. XHAFERAJ RAIMRUDA LAMANI RAJMONDA THONA RAJMONDA A. VRUGJELI RAJMONDA F. XHAFA RAJMONDA HAMDI ZYLYFI RAJMONDA MARKO LAZE RAJMONDA M BEJLERI RAJMONDA M. BEJLERI RAJMONDA MOISI GJENÇAJ RAJMONDA M. SHEHU RAJMONDA SEFER RAMAJ RAJMONDA S. HEKURI RAJMONDA ZENEL BABO RAKIP DERVISH BERDELLIMA RAKIP FEIM XHEMALCE RAKIP HAXHI MALI RAKIP LIMAN VORPSI RAKO KOÇO ZIKE RAKO KOÇO ZIKE RAKO KOÇO ZIKE RAKO KOÇO ZIKE RAKO KOÇO ZIKE RAKO KOÇO ZIKE RAM ALI GECI RAM ALI GECI RAMADAN GJORECA RAMADAN GJORECA RAMADAN SHABANAJ RAMADAN SHBANAJ RAMADAN XHAMA RAMADAN EMIL CIMBI RAMADAN HYSEN DISHA RAMADAN MESUT TOSKA RAMADAN MESUT TOSKA RAMAN QEMAL SHEHAJ RAMAZAN BAKALLI RAMAZAN FORTUZI RAMAZAN NALLBANI RAMAZAN SHIJAKU RAMAZAN VORPSI RAMAZAN H. MYSLIMI RAMIS QAZIM SKENDERI RAMIZ ALI ISMAILJATI RAMIZ ISMAIL TEQJA RAMIZ SELMAN MULLETI RASAN SULA RASIM MAL HASANAJ RASIM HASANAJ D RASIM MAL HASANAJ RASIM MAL HASANAJ RASIM MALE HASANAJ RAZIE MYZAFER MEMA RAZIJE M. METHASANI REAL SHPK ‘’REAL’’ SHPK ‘’REAL’’ SHPK REALDA PETRIT MUÇA REBANDI ADEM LIKOMETA REDI VANGJEL PASKO REDI VULLNETAR BADUNI REDIN NALLBANI REDIN ASLLAN VOCI REFAT AQIF SINANI REFIK HAXHIU REFIK KORBEU REFIK MUHAMET HALILI REFIK QAMIL ALLUSHI REGJINA DEDE PANO REGYS PASMAÇIU REI ARJAN VEIZAJ REMZIJE SADAJ RENATA MYRTEZAI RENATA MYRTEZAJ RENATA SEFEDIN PATRIOTI RENATA VASILLAQ SINGJELI RENATO F. PALOKA RENATO GJERGJI SEMINI RENATO LLAMBRO KONOMI RENATO REXHEP LILANI RENI SULEJMAN UKA RENIS MUSA TARJA REPUPLIKA E SHQIPERISE RESHAT GEGA RESHAT KONÇI RESHAT KONÇI RESHAT HAXHI KATRELI RESHAT ISLAM GJERGJI RESHAT QAZIM KONÇI RESHAT SHYQYRI HAXHIU

RESHIJE SELIM ALIJA RESHIT SUL BEGA RESHIT SUL BEGA RESHIT SUL BEGA RESMIE NEVRUS KACOLLI RESMIE NEVRUZ DURO RESMIJE ADIL KOKA RESMIJE SABRI HOXHA RESMIJE SELIM ALIJA RESUL SULEJMANI REXHEP KUMBARCE REXHEP SHEHI REXHEP FADIL HEKA REXHEP ISMAIL LILA REXHEP ISMAIL LILA REXHEP ISMAIL LILA REXHEP ISMAIL LILA REXHEP ISMAIL LILA REXHEP ISMAIL LILA REXHEP ISMAIL LILA REXHEP MEHMET DERVISHI REXHEP RAMAZAN TABAKU REXHEP TEFIK SHEHI REXHINA ELMAZ ALIAJ REXHINA NDOC RAMA REZANA EQEREM POJANI REZARGJENTA H. ÇOÇOLI REZART AGIM XHELO REZART ALI HOXHA REZART FEJZI MUJA REZARTA ALI AGO (KODRA) REZARTA KUDRET DEMAJ RIDVAN RASIM KRUJA RIFAT HAJDAR CAHANI RIFAT HAJDAR CAHANI RIFAT QAMIL DUPI RIFAT ZENEL UKAJ RIFAT ZENEL ULAJ RIFAT ZENEL ULAJ RIGELA SHPETIM MUSA RILJANA SERVET MEMA RINA GILO LILO RINA MIHAL JAUPI RISTO HAXHILLARI RITA DAFA RITA SKAPERA RITA BEXHET MARKU RITA ÇAUSH JAHO RITA FADIL KULLA RITA GOXHO RUDA RITA NDREKO NAKO RITA QAMIL MISA RITA SEIT HYSI RITA SOFOKLI META RITVAN SAKIQI RITVAN SAKIQI RIZA MULLETI RIZA SEJFULLAHU RIZA ÇENIK PALLA RIZA MEJDIN HAXHIHALILI RIZA NEULET LAHI RIZA QAZIM JAHO RIZA SHABAN MULLETI RIZA SIM METALIAJ RIZA SIMIT METALIAJ RIZVAN SHIJAKU RIZVAN BESIM SHIJAKU ROBERT ZONJA ROBERT AXHEM MUHO ROBERT DHORI JORGJI ROBERT KOLE GJONI ROBERT SOTIR MITA ROBERT TELI KURETA ROBERT WILLJAM YARDLEY ROBERT XHELADIN ÇITOZI ROLAND DASHAMIR OHRI ROLAND DASHAMIR OHRI ROLAND DEZGAMIR OHRI ROLAND MYZAFER CANAJ ROLAND NASHO NASTO ROLAND SHERIF ALIAJ ROLAND SHPETIM ÇAMO ROLAND SOTIR TEGO ROLAND SULE QOSJA ROMANA PANDI SPAHO ROMEO BUJAR BAÇE ROMEO TH. QERAMA ROMINA KOSTANDIN BULI ROMINA KOSTANDIN BULI ROSALBA SH.MAXHELAKU ROSINA BODINAKU ROVENA SOTIRAQ DIMOSHI ROVENA VANGJEL SAHITI ROVENA ZOI PESHKU ROZA BARE ROZA RAHIM MUÇI ROZA RAMAZAN KANINI ROZAFA SPIRO SEVO ROZANO SAZAN AHMATI ROZETA K.PLAKA ROZETA NJAZI VRUZHJA ROZINA FRANO KOSTANI ROZMARI VANÇ POJANI ROZMARI VANÇ POJANI RRISA XHEVDET XHAJA RROK MHILL NDOJA RROK MHILL NDOJA RRONDO DURI RRUSTEM SADIK GJATA RUBEN PETRELA RUDINA PASHO RUDINA FAIK KURTI RUDINA FAIK KURTI RUDINA IDRIZ HOTI RUDINA ISA BESANI RUDINA ISMAIL KAZIU RUDINA ISUF KASMI RUDINA KUJTIM MIHALI RUDINA MASHR STAFA RUDINA PELLUMB SHYTI RUDINA PERPARIM CANI RUDINA SHEFKI KAKALLIU RUDINA SHYQYRI KORO

RUDINA THOMA BLETA RUDINA XHEMAL RUSHI RUDINA XHEVAT XHAFERI RUKIJE MUSTAFA RUKIJE JAKUP MUSTAFA RUKUJE QAMIL QESJA RUSLAND ISMET MAMANI RUSLLAN RAMIZ XHABIJA RUSLLANO RAMIZ XHABIJA RUSTEM BIGA RUSTEM ALI HIDREJ RUZHDI LLACI RUZHDI JONUZ BAKALLI RUZHDI RAMADAN KAJOLLI RUZHDI RAMAZAN GJOSHI SABA XHEMAL KALLMETI SABAH XHEMAL SEKA SABAHET MUSTAFA JEGENI SABAHETE XHEMAL SYLA SABAJE ASLLAN LIKRAMA SABAJETA FEJZI BANA SABAN XHEMAL SENA SABIHA A. DIBRA SABIRE ABAZ DANJOLLI SABIRE ZENEL BUZA SABRI ETHEMAJ SABRI KEÇO SABRI MARIZ SHERA SABRI SULEJMAN KURTI SABRI SULEJMAN KURTI SABRI SULEJMAN KURTI SABRI SULEJMAN KURTI SABRIE SHABAN CASLLI SABRIJEMUHARREMHOXHVOGLI SABRIJE REXHEP ZENELI SABRIJE SHABAN KAPLLANI SADETE MENSARI SADETE MUHARREM HAKA SADETE RIZA QAFA SADETE YMER MALJA SADIJE R. D. SHEHAJ SADIK PETRELA SADIK SHURDHI SADIK XHEPA SADIK XHEPA SADIK SHYQYRI SHURDHI SADIK ZEQIR CEKLI SAFET SELFOLLARI SAFETE REXHEP THANA SAFETE XHEMAL SELMANI SAFIGJE NEVRUZ SELAMI SAIME AHMET MUMAJEZI SAIME SAIT BAKALLI SAIMIR MATAJ SAIMIR ASTRIT EMIRI SAIMIR BLERIM ÇELA SAIMIR BLERIM ÇELA SAIMIR FATMIR TOPCIU SAIMIR KADRI BIBA SAIMIR QAMIL TURHANI SAIMIR REFIK ASLLANAJ SAIMIR REFIK ASLLANAJ SAIMIR REFIK ASLLANAJ SAIMIR XHEMAL KELMENDI SAJEMINA QEMAL VEIZAJ SAJEMINA QEMAL VEIZAJ SAJMIR XHEMAL SALA SALI LICI SALI MENSARI SALI ALI LUGA SALI AVDULLA KOLLI SALI RAMAZAN FORTUZI SALIH AHMET TAGANI SALIH AHMET TAGANI SALIJE SULEJMAN MIKO SALVAOTOR PALOK JAKU SALVATOR PALOK JAKU SALVATOR PALOK JAKU SALVATOR PALOK JAKU SALVATOR PALOK JAKU SALVATOR PALOK JAKU SAMI DERVISHI SAMI EMIRI SAMI LEKA SAMI SEDI SAMI ABEDIN BIDOLLARI SAMI ABEDIN BIDOLLARI SAMI AVNI XHAXHO SAMI BEHXHET DARDHA SAMI BEXHET DARDHA SAMI DYLE DEMIRLIKA SAMI HAMZA ÇITOZI SAMI HASAN YRSHEKU SAMI IBRAHIM GEGA SAMI OSMAN FERAJA SAMI RAMAZAN GJETA SAMI SADRI AZIZI SAMI VELEDIN ZEKA ‘SAN - TARA ‘ SH.P.K ‘SAN - TARA ‘ SH.P.K ‘SAN - TARA ‘ SH.P.K ‘SAN - TARA ‘ SH.P.K ‘SAN - TARA ‘ SH.P.K. SANABER HYSOLLI SANABER N.LLAMLLARI SANIE FEHMI SHEHU SANIE HIQMET MANE SANIE RAPO KELLIÇI SANIE SEFER ARAPI SANIJE GJERGJI SANIJE HALIT MUÇA SANIJE RASIM PRISHTA SANIJE RASIM XHUTI ‘SAN-TARA’ SH.P.K SANTES REPUSH BARJAMAJ SANTES RR.BARJAMAJ SANTES RR. BARJAMAJ SARA FIQRET PEÇULI SASHENKA MUHAMER RUSI SASNIJE RRAPO KELLICI SAZAN HABIBI SAZAN HABIBI SAZAN ARSHI KANANAJ


hipotekat • E mërkurë 12 dhjetor 2012 SEDAT XHEZO HAXHIRAJ SEDIJE DYLE BICAJ SEFEDIN SEFEDIN ÇEÇAJ SEFER KALEMI SEFER KALEMI SEFER KALEMI SEFER KALEMI SEFER LICI SEFER SHEQERI SEFER AHMET PEMA SEFER AZBI VEIZAJ SEFER MUHAREM QORRI SEFER SELMAN DELMETA SEFER TOMORR KALEMI SEFER TOMORR KALEMI SEFER TOMORR KALEMI SEFER TOMORR KALEMI SEFER TOMORR KALEMI SEID SHABAN TAFAJ SEIT BALLKANI SEIT BALLKANI SEIT HYSEN PELLUMBI SEIT SHABAN TAFAJ SEIT SHABAN TAFAJ SEJDI LAM QINAMI SELAMI MYZAFER TORO SELIM LULI SELIM HAXHI DIBRA SELIM HYSEN KAMBERI SELIM HYSEN SHEHU SELIM RESHAT QATRAMI SELIME QAZIM HIDRI SELMA GOBRANI SELMA SUAT SERREQI SELMAN MULLETI SELMAN HYSEN AGOLLI SELMAN HYSEN AGOLLI SEMIHA RIZVANI SEMIHA ISA BELERAJ SEMIHA RA. FRASHERI SEMIHA REXHEP EREBARA SEMIHA SHEFQET SHEHI SEMIRAMIS KRAJKA SENVERE KOKALARI SERVET IRFAN MINAROLLI SERVET LANO MEHMETI SERVET ZANO MEHMETI SERVETE ADEM SOKU SERVETE ALI BEQIRAJ SERVETE ETHEM MEHMETAJ SERVETE MUHAMET VEIZAJ SERVETE MUHAMET VEIZAJ SERVETE MUHAMET VEIZAJ SERXHO STEFAN SHUNDI SEVERIN MIKEL ÇURÇIA SEVETE SADIK NDREU SEVIM BAKI DERVISHI SEVIM HALIM ARBANA SEZAI KASHARI SHABAN DYBELI SHABAN HOXHA SHABAN HOXHA SHABAN KALLÇIU SHABAN MULLAHI SHABAN MULLAHI SHABAN ROÇI SHABAN XHAFERAJ SHABAN A. MEMA SHABAN RUSTEM MULLETI SHABAN SELIM HOXHA SHABAN SELIM HOXHA SHABAN SELIM HOXHA SHAHIN ALLAMAN BEU SHAHIN MEHMET HURSHITI SHAVERE DAUT ARAPI SHAZE KANAN KAMBERAJ SHAZE KANAN KAMBERAJ SHEFKI MUSTAFA DEMA SHEFKI MUSTAFA DEMA SHEFKI MUSTAFA DOMA SHEFQET HYSA SHEFQET KOLLCAKU SHEFQET SHIJAKU SHEFQET EMIN TIGANI SHEFQET NAMIK PREZA SHEFQET SADIK KAMBERI SHEJNAZE BEKTASH HODO SHELJAR HAXHI BAXHIJA SHERIF AVDULLA VILZA SHERIF AVDULLA VILZA SHERIF AVDULLA VILZA SHERIF AVDULLA VILZA SHERIF AVDULLA VILZA SHERIF SUL BEGU SHERIF SUL BEGU SHERIF SUL BEGU SHERIF SUL BEGU SHERIF SUL BEGU SHERIFE RADHESHI SHERIFE RADHESHI SHERIFE RADHESHI SHERIFE RADHESHI SHERIFE MUSTAFA HATIBI SHERJAR HAXHI BAXHIJA SHERO NELO VOGLI SHKELQIM DERVISHI SHKELQIM MUKA SHKELQIM PERROLI SHKELQIM SHKOZA SHKELQIM SHKOZA SHKELQIM TOSKA SHKELQIM ET’HEM ÇUNI SHKELQIM FEJZI KELO SHKELQIM GANI HEMA SHKELQIM GANI HEMA SHKELQIM LLESH TIRJA SHKELQIM MAN SINA SHKELQIM RRUFIT ABDI SHKELQIM TOMOR KALEMI SHKELQIM TOMORR KALEMI SHKELQIM TOMORR KALEMI SHKELZEN IBRAHIM THAÇI SHKENDIJE BEXHET XHACI

SHKENDIJE SELMAN SALA SHOQ ‘ T.C.N ‘ SH.P.K SHOQ ‘ALB UNIVES’ SH.P.K SHOQ TREGET GROUP SH.P.K SHOQ TREG GROUP SH.P.K SHOQ. ‘ T.C.N ‘ SH.P.K SHOQ. ‘’ALVA CONSTRUCTION’’ SHOQ. ‘FERRARI’ SHOQ. ‘FERRARI’ SHOQ. ‘GEARED’ SHPK SHOQ. ‘GEARED’ SHPK SHOQ’ALB ‘ALB UNIVES’ SHOQ’’ALVA CONSTRUCTION’’ SHOQ ‘DESHMIE JEHOVAHIT SHOQ DESHM. E JEHOVAIT SHOQPROJEKT-ZBATIM SHOQ PROJEKT-ZBATIM SHOQERIA ‘ MODESTY ‘ SH.P.K SHOQ ‘ MODESTY ‘ SH.P.K SHOQERIA ‘ADEMI’ SH.P.K SHOQ ALB KONTROLL DURR SHOQ GLOB SH.P.K.’TRAVEL’ SHOQ ‘’INTERAS GROUP SHOQ PROJEKT-ZBATIM SHOQ PROJEKT-ZBATIM SHOQ ‘’SINTEZA CO’’ SH.P.K. SHOQ SINTEZA CO SHPK SHOQ T. INTERAS-GROUP SHOQERIA T. INTERAS SHPENDI ASTRIT NGJELINA SHPETIM KURTI SHPETIM LAMLLARI SHPETIM MANSAKU SHPETIM MANSAKU SHPETIM MANSAKU SHPETIM MUJA SHPETIM ALI BELULI SHPETIM BEDRI DISHA SHPETIM BEDRI DISHA SHPETIM DEMO PLEPI SHPETIM FIQIRI BREGASI SHPETIM HAJREDIN PUPLA SHPETIM HAJREDIN PUPLA SHPETIM IZEDIN BIMO SHPETIM KURT BAJREKMAI SHPETIM MYFIT GARUNJA SHPETIM NAZMI YMERI SHPETIM PETRIT KURTI SHPETIM SHUAIP SARACI SHPETIM SHUAIP SARACI SHPETIM SKENDER REKA SHPRESA KARAMETI SHPRESA PETRELA SHPRESA PETRELA SHPRESA SITA SHPRESA ZERALI SHPRESA ZERALIU SHPRESA ZERALIU SHPRESA ZERALIU SHPRESA ABDULLA HIDRA SHPRESA ÇUN MORAVA SHPRESA DERVISH VANGJELI SHPRESA GANI BALLA SHPRESA HAKI KRISTO SHPRESA HASAN DANGO SHPRESA HASAN SHIMA SHPRESA HIQMET KORNAKU SHPRESA HIQMET KORNAKU SHPRESA IBRAHIM DYBEKU SHPRESA IDRIZ HIMA SHPRESA I. GRUJA SHPRESA ISMAIL PAPA SHPRESA IZET STERMASI SHPRESA LL. KARANXHA SHPRESA M. NASKA SHPRESA M. MALOKU SHPRESA NAUN SULO SHPRESA QENAM THEKA SHPRESA RAHMAN BROKAJ SHPRESARAMAZANKALLOGJERI SHPRESA RAMAZAN LUZHA SHPRESA REXHEP TUSHA SHPRESA RRAHIM DURO SHPRESA SEFER ZIFLA SHPRESA SELIM PAPAJANI SHPRESA SHABAN LLESHI SHPRESA SHABAN QOSJA SHPRESA SHYQYRI SULA SHPRESA SPIRO NOKA SHPRESA TASIM SHULI SHPRESA VEJSEL DRENI SHPRESA VILSON BEJO SHPRESA XHEVAT SHEHU SHPRESA XHEZAIR MISHO SHPRESA ZYBI BRAKAJ SHQIPE CUKALLA SHQIPE KASMI SHQIPE ABDULLA KULLA SHQIPE ASLLAN ZAIMI SHQIPE ENVER PICARI SHQIPE FATMIR LIKA SHQIPE M. RUMBULLAKU SHQIPE REXHEP XHERRI SHQIPE SHAQIR PETANAJ SHQIPONJA NICKA (XHUFI) SHQIPONJA BELUL PEZA SHQIPONJA NEKI AHMETI SHQIPONJA NEKI AHMETI SHQIPONJA RASIM BITRI SHQIPONJA SHEFQET DINO SHQIPONJA ZEQIR SINA SHQIPONJE MUHARREM HILVA SHQYRI HAMIT DELIU SHTJEFEN LEK MUSTAFAJ SHTJEFEN LEK MUSTAFAJ SHUKO GJOLEN MUHO SHYQYRI CASLLI SHYQYRI KAJTAZI SHYQYRI NALLBANI SHYQYRI PINARI SHYQYRI SHKOZA SHYQYRI VRAPI SHYQYRI HAMDI SULA

SHYQYRI IBRAHIM RELI SHYQYRI ORHAN CELA SHYQYRI XHEMAL MUHO SHYQYRI XHEMAL MUHO SHYRETE ISMAIL KUJXHIU SIDONA V. SALLABANDA SILVA FICO SILVA LLUKA DIDI SILVA PELLUMB PETANI SILVA QAZIM KUBATI SILVANA TASHO(NOTI) SILVANA ALI BEQAJ (PROGRI) SILVANA AVRAM CIKO SILVANA FADIL SHIMA SILVANA FAHREDIN MULLA SILVANA H. DALLAMANGO SILVANA JOSIF GUSHO SILVANA KRISTAQ RRAPO SILVANA METUSH VISHA SILVANA M. PAPAKOSTANDINI SILVANA SHEMSI SALLAKU SILVANA SHYQYRI VISHAJ SILVANA S. PULLAZI SILVANA SULO BRAÇE SILVANA VANGJEL QORRI SILVANA VASIL MULLARAJ SILVANA ZYDI KUÇI SIMANE MIHAL GJIPALI SIMON JOVAN TARJA SIMON NDUE ULNDREAJ SINAN HAXHIU SINAN MEÇAJ SIRI PETRELA SIRI PETRELA SIRI BARJAM BARJAMI SIRI BESIM PETRELA SIRME ALI HALILI SKENDER DAUTI SKENDER HALILI SKENDER LUBONJA SKENDER QOKU SKENDER AHMET BEBIRAJ SKENDER AHMET BEQIRAJ SKENDER A.SH. RUSI SKENDER ARIF SHERIFI SKENDER BAJRAM KUTA SKENDER BEQIR TRESA SKENDER FEIM RROKO SKENDER HYSEN RROGA SKENDER ISLAM KURTI SKENDER KAPLLAN LENA SKENDER MEHMET BERATI SKENDER METI KOÇI SKENDER QAZIM PODGORICA SKENDER QAZIM PODGORICA SKENDER REXHEP ABIP SKENDER REXHEP KULLA SKENDER SABRI BORICI SKENDER SALI BEQIRI SKENDER SEJDI GJONI SKENDER SHAZIVAR PEZA SKENDER SHAZIVAR PEZA SKENDER SKENDER GJONI SKENDER TAHIR SHUTI SKENDER XH.CAUSHMEMA SKENDERIJE G.OSMENZEZA SKERDILAJD B.LLAGAMI SKERDILAJD B. LLAGAMI SKERDILAJD B. LLAGAMI SKERDILAJD B. LLAGAMI SKERDILAJD B LLAGAMI SLERDILASD B. LLAGAMI SOFIE MALASI SOFIE HAXHI STAFA SOFIJE BABJA SOFIJE BABJA SOFIJE BABJA SOFIJE BANJA SOFIJE BANJA SOFIJE BANJA SOFIJE BANJA SOFIJE BRAHJA SOFIJE SHERIF KONXHOLLI SOFIKO SOTIR TAÇI SOKOL ADEMI SOKOL ADEMI SOKOL KRASNIQI SOKOL LLOLI SOKOL PRECI SOKOL RRAPAJ SOKOL AGRON LAMAJ SOKOL AVDULLA RRAPAJ SOKOL BAJRAM VUKAJ SOKOL BEDRI LUBONJA SOKOL HAJRO HAJRO SOKOL HASAN DAJTI SOKOL HASAN MALOKU SOKOL LATIF HODAJ SOKOL MEHMET QERAXHIU SOKOL PASHK PRENDUSHI SOKOL QANI DURAJ SOKOL REBAN SHEHU SOKOL SYTKI BUSHATI SOKOL VANGJEL GJECI SOKOL VANGJEL GJEÇI SOKOL VANGJEL MYZEQARI SOKOL XHAFER BALASHI SOKOL XHAVIT HUQI SOKOL XHAVIT TOSKA SOKOL YLLI KALEMASI SOKOLARKELIN G. KOSOVA SOLINDA FERUDIN KAMANI ‘’SONA’’ SHPK ‘’SONA’’ SHPK ‘’SONA’’ SHPK SONILA JOSIF LENA SONILA MIHAL VERA SONILA PIRO VITO SONJA VLADIMIR MANÇO SOTIR PETRO DODONA SOTIR THOMA TEGO SPARTAK NAUMI SPARTAK LLAMBI TEREZI

SPARTAK THEODHOR ZGURI SPIRO QIRKO SPIRO ANASTAS SHUNDI SPIRO HARILLAQ KOVI SPIRO JORGJI MAKO SPIRO LLAMBI ZIGAVI SPIRO PETRAQ DHIMA SPIRO QEREM BROÇI STAK PJETER HASANI STAK PJETER HASANI STAK PJETER HASANI STATHIRA TOLE TONE STAVRI J. PAPADHOPULLI STAVRI LEONIDHA QYRA STAVRI ROPI LUBONJA STAVRULLA JORGO MARTO STEFAN SHERKO STEFAN A. KAÇINARI STEFAN A. KAÇINARI STEFAN SERXHIO SHUNDI STEFAN SERXHO SHUNDI STEFAN VANGJEL MEKSI STEFANAQ DH.DHIMITRI STEFANIA VLASH TIRANA STELA Ç. H. MEMISHAJ STELA PAJTIM DERVISHI STEN ASTRIT DRAGOTI STILIAN NASI BANDILLI STIVART BESNIK MUÇO SUELA FORTUZI SUELA FORTUZI SUELA HAMZA SUELA B. BYLYBASHI SUELA HARITO KORRA SUELA HAXHI RADHESHI SUELA ISMAIL FERRJA SUELA KASEM BOKSHI SUELA KASTRIOT MERAJ SUELA RIZA TAFANI SUELA SEFEDIN CELA SUELA SHEFQET AHMETAGA SUELA TOMORR QELIBARI SULEJMAN FADIL TUÇI SULEJMAN IBRAHIM DEDEJ SULEJMAN OSMAN CAKONJI SULEJMAN SHABAN KARAJ SULEJMAN XHEVAT AGOLLI SULLTANE AGO SULLTANE DUXHA SULLTANE DUXHA SULO HALILI SULO HAMZAJ SUPERBETON MATI SUPERBETON MATI SUPERBETON MATI SUTE HYSA SUZANA SHKOZA SUZANA SHKOZA SUZANA BEQIR MUÇA SUZANA ELMAZ RAMIZI SUZANA HASAN KARAJ SUZANA HYSEN HADO SUZANA JAKUP BEJDO SUZANA KADRI SPIRO SUZANA MEXHID LAMAJ SUZANA MYFTAR NURAJ SUZANA NAMIK BRAHO SUZANA N.KAPEDANI SUZANA NUREDIN PUSTINA SUZANA PERIKLI BEQARI SUZANA PRENG SEFGJINI SUZANA REXHEP BAHOLLI SUZANA REXHEP BAHOLLI SUZANA SADIK BEJO SUZANA SELIM SULSTAFA SUZANA SHYQYRI ZEBI SUZANA SHYQYRI ZEBI SUZANA THOMA ZOTO SUZANA VATH TOLA SUZI NJAZI BENDO SUZI NJAZI BENDO SUZI NJAZI BENDO SYNTETIK SHPK TIRANE SYNTETIK SHPK TIRANE TABENE L. MUSTAFARAJ TAHIR ISMAIL BELEGU TAHIR TAIP KALEMAJ TAHIRE NAMIK DELLI TAHSIN SHABAN DOMI TANA AVDULLA GJOKA TANA FAIK KASHARI TANA FAIK KASHARI TANA LUTFI GILA TANIA ANDON SHANA TAQO THOMA MALO TASIM DEMNERI TATIANA QIRIAKO BERBERI TATJANA AGO TATJANA AGO TATJANA AGO TATJANA AGO TATJANA AGO TATJANA KOKA TATJANA ÇELNIK KOÇI TATJANA FEJZO IBRAHIMI TATJANA NIKO KOLITARI TATJANA ODHISE DACI TATJANA R.PELESHI TATJANA SINAN VOGLI TATJANA TAHMAJ LAÇEJ TATJANA VLASH BOZO TAULAND P. BARDHOKU TAULAND QAZIM UKA TAULAND QAZIM UKA TAULAND QAZIM UKA TAULAND QAZIM UKA TAULAND QAZIM UKA TAULANT HAMZA ISMAILI TAULANT KADRI MUKA TEFIK DEDEJ TEFIK MUCA TEFIK VELI VLADI TEFTA CACOLLARI

TEFTA ENVER SUBASHI TEFTA ISA KOMINO TEFTA ISA KOMINO TEFTA LIGOR MIHALI TEFTA LIGOR MIHALI TEFTA LLAQI MOSKA TEFTA MYZAFER TUSHI TEFTA REXHEP MUHAMETI TEFTA REXHEP MUHAMETI TEFTA SADIK KAFAZI TEFTA SERVET ÇUÇI TEFTA SKENDER ZAÇE TEFTA SOTIR MALO TEFTA VANGJEL SHAHINI TEKLA DHIMITER BABOÇI TELAT SAKIQI TELHA JONUZ BEGAJ TELHA KASEM SALIASI TEREZA GJECI TEREZA PRENG PERGJOKA TEREZINA GJOK HOXHA TETEM HAZIS MUÇAJ TETEM HAZIS MUÇAJ TEUATA N. IBRAHIMAJ TEUTA STAROVA TEUTA STAROVA TEUTA ARSHI PULAHA TEUTA BARDHOK DOCI TEUTA FUAT LAMLLARI TEUTA GANI QEMO TEUTA GAQO DUKA TEUTA GEZIM STAROVA TEUTA GEZIM STAROVA TEUTA MUÇO SKENDERAJ TEUTA NDREKO IBRAHIMAJ TEUTA NIKOLLA SHERIFI TEUTA QAMIL BUXHELI TEUTA QAZIM HALLVAXHIU TEUTA QAZIM REXHEPI TEUTA RESHAT MENE TEUTA SAMI MANA TEUTA SAMI MANA TEUTA SELAUDIN SEJDIAJ TEUTA SHAQO KALEMI TEUTA SYRJA MALO TEUTA THOMA KOSTA TEUTA XHELADIN GJIKA THANAS KOSTA GUZHUNO THANAS LEFTER CANI THANAS ODHISE PASKALI THEKLI ALEKO TENKO THEMISTOKLI A. MALO THEODHOR KRIQI THEODHOR P. DEMIRAQI THEODHOR VASIL RAMBE THEODORUS E V. D. WALLE THEOFAN P. MARGARITI THIPI NINO KOSTA THIPI NINO KOSTO THOMA JANI MELO THOMA JORGO MARTO THOMA JORGO MARTO THOMA LILI KOTE THOMA MIHAL LLAZAQI THOMA PETRAQ ZOTO THOMAQ V. SHQAHU TIMOLEA V KASHARA TIMOLEO KASHARA TINA ZYBER HAJDARI TIRE MAHMUT SHKOZA TIRE MAHMUT SHKOZA TODHE QIRJAKO LITO TODI MITI KRISTO TOFIK QAZIM KONCI TOFIK SALI TAMZAJ TOLE SELEJMAN KAZAZI TOM NDRE GJINI TOM NDUE GJINI TOM NDUE GJINI TOME NIKOLL PREKU TOME PRELE JASHARAJ TOMOR ISUF CENO TOMORR HAMIT ÇUPI TOMORR KANAN HYSENAJ TRANSALBANIA SH TRASHEGIM E S. BEQIRIT HAVERIKU-ASTRIT VERIAJ TRASHEGIMTARET E MAHMUT LUSHES ‘’TREMA-ING’’V 30 F 243-246 TRENDELINA REUFIT LLESHI TRENDELINE BILO TRITAN AVDUL PASHAJ TRIUMF BEKIM GJOÇAJ ‘UFO’ SHPK UGUR BUSH HATIBI UILLRED DALLTO UN HALIT LITA URAN RESHAT KONÇI URAN RESHAT KONÇI URANI SOTIR GORENCA URANIJA GAQO BASHI URIM LAZAM DACI URIM LAZAM DACI V9F81-V9F108 VAGJINAR SHENIL IMAMI VAHIDIJE MEHMET BEGEJA VAIDE DEMIRALI MBORJA VAIDE REXHEP KOJNARA VAIDE REXHEP KOJNARA VALBONA DAPCI VALBONA KOLECI VALBONA KOLECI VALBONA KURTI VALBONA OTOBASHI VALBONA AHMET LLOSKA VALBONA ALI MAHMUTI VALBONA BERMAN KRAJA VALBONA DYLBER SHEKO VALBONA FIRUZ ÇARÇANI VALBONA GJERGJI KOLECI VALBONA HASAN HOXHA VALBONA ISMAIL XHIANI

VALBONA ISMAIL ZENKO VALBONA K. KRISTO VALBONA LAZER HOXHA VALBONA MITI MIHO VALBONA M. DARDHA VALBONA N. TURKESHI VALBONA PAJTIM KULLA VALBONA PETRO GJONI VALBONA QANI LELO VALBONA Q. PAPAJANI VALBONA SEFER QESARI VALBONA SH.JAUPLLARI VALBONA SH. JAUPLLARI VALBONA SH. JAUPLLARI VALBONA SH. JAUPLLARI VALBONA SHYQYRI BAÇOVA VALBONA SOTIR MECAJ VALBONA SUL GJOÇI VALBONA XH. TOTOZANI VALBONA XH. HAJDARI VALBONA XH. MERXHUSHI VALBONA XH. MUHOLLARI VALBONA ZYDI BADEMI VALDETE BAUDIN VORPSI VALDETE MITAT JAHO VALDETE N. RAMADANI VALENTINA DURI VALENTINA DURI VALENTINA TOSKA VALENTINA ABEDIN SINAJ VALENTINA BEXHET MUÇI VALENTINA DED NDOJE VALENTINA DH. KANXHERI VALENTINA F KARROÇI VALENTINA FATMIR ZHILLI VALENTINA HAMDI DYBEKU VALENTINA HAXHI RAMAJ VALENTINA HAZBI ÇELA VALENTINA JUP GASHI VALENTINA KOLAQ TASHO VALENTINA MENSUR ISAKU VALENTINA MYFIT VEIZATI VALENTINA NIKO DERGJINI VALENTINA PANDI TONA VALENTINA R. NALLBANI VALENTINA SADIK MANÇE VALENTINA SADUSH QATO VALENTINA S IKONOMI VALENTINA T ÇARÇANI VALENTINA THOMA TASHO VALENTINA VASIL CARI VALENTINA VLLASI PAPA VALENZO PASURESSA VALER KOÇO TITKA VALER NIKO HOXHA VALTER AXHEM HAXHIRAJ VALTER AXHEM HAXHIRAJ VALTER SHIM SHIMA VAMINA SHKELQIM BOÇI VANGJEL VANGJEL BESHIRI VANGJEL ILO THOMAI VANGJEL JOSIF BIRBO VANGJEL THANAS QIRICI VANGJELI OREST GJATI VANIAMIN LAZERI VANIGJAR SHENIL IMAMI VASIL GAÇI VASIL JARXHI VASIL KOVACI VASIL ARQILE DURI VASIL MINA PAÇO VASIL NAUM RIZA VASIL NAUN RIZA VASIL PANDELI PAPA VASIL THOMA KOVACI VASIL VLADIMIR SHANTO VASILIKA NANO VASILIKA DHANE LANI VASILIKA GURI BUXHELI VASILIKA ILO MARINAJ VASILIKA KOCI GJYLAMETI VASILIKA MELLANI KOJA VASILIKA MIHAL PANARITI VASILIKA NAPOLON KRISTO VASILIKA SPIRO PROGRI VASILIKA THOMA IBERSHINI VASILIKA THOMA VJERO VASILIKA TODI PANIDHA VASILIQI JANI DOKO VASILIQI VANGJEL SORO VASILLAQ K. PEMA VASILLAQ K. PEMA VASILLAQ K.PEMA VASILLAQ NIKO LITI VASILLAQ PETRO GJOKA VASILLAQ PROKOP SHKURTI VASILLAQ SOFOKLI DUDI VASKEN KASNECI VASO STEVO DRINJAK VATHE BEG PICARI VEHBI MEHMET LAÇI VELISHA HAMZA VENERANDA BUSHKO VERA DERVISHI VERA GORA VERA ABEDIN IDRIZI VERA ABEDIN SOKOLI VERA BANUSH XHUMARI VERA BEDRI PANARITI VERA ENVER OSTRENI VERA HALIM BELLIU VERA HASAN HOXHA VERA MARKO KONDAKCIU VERA NEKI SINANI VERA SHAQIR SALA VERA XHEMAL PREJSI VERA XHEVIT BUZALI VERA YMER BARDHI VERDJANA ISLAM MERJA VERGJINUSHE B. GJATA VERONIKA BAHOLLI VERONIKA BAHOLLI

VERONIKA AKILE ÇAPRAZI VERONIKA FRANO LULI VERONIKA GJOK NIKOLLAJ VERONIKA PETRIT ISTREFI VESIM KARAGJOZI VESIM ZYDI KARAGJOZI VEZIRE BRAHOLLARI VIJA NAUM HUSI VIJO V.17-F.247 DERI V.17-FQ VIJON NE VOL 22 FQ 6- FQ 71 VIJON NE VOL 24 VIJON V.18-F.80 DERI V.18-F.88 VIJON V.20-F. DERI V.20-F. VIJON V24 F 87-88 VIJON VOL 34 FAQE 235-248 VIJ-V.19-FQ.34 V.24-F.65 VIKTOR NDOCI VIKTOR PAPA VIKTOR MUSA HOXHALLARI VIKTOR PERIKLI DAKA VIKTOR QAZIM ZYLFO VIKTOR VLLAS PAPA VIKTORE KOLE STAFUKA VIKTORI SAMI BEBA VILFRED JUSUF DASHI VILMA ZERI VILMA AGRON LULA VILMA AGRON LULA . VILMA AGRON SULA VILMA BESNIK NUSHI VILMA BESNIK NUSHI VILMA BESNIK NUSHI VILMA BESNIK NUSHI VILMA D. IBRAHIMI VILMA RASIM MEÇO VILMA VASIL MASHA VILSON KILICA VILSON MUSTAFA ZANUNI VILSON NIKO KURI VILSON RAQI KILICA VILSON ZAMET AZIZAJ VIOLA NEIM FINO VIOLANDA OSEKU VIOLANDA ISMAIL GJERGA VIOLETA BEKOLLARI VIOLETA HAXHIAJ VIOLETA KAZAZI VIOLETA KAZAZI VIOLETA KAZAZI VIOLETA ABDULLA KARAJ VIOLETA ANASTAS ZIKO VIOLETA GJON BOÇARI VIOLETA HASAN NURISHMI VIOLETA HAXHI KURTI VIOLETA ILIAZ BUSHAJ VIOLETA KANAN GJOKA VIOLETA KOSTANDIN RUDHA VIOLETA MAHMUT BUKRI VIOLETA MARO KUSURI VIOLETA MUHARREM KARAJ VIOLETA MUHARREM KARAJ VIOLETA NASI LIKO VIOLETA NAZMI DEMA VIOLETA NIKOLLA KOTINI VIOLETA Q. BELLOLLARI VIOLETA RIZA NDREU(PANI) VIOLETA SAXHIT KOTORI VIOLETA TODI YLLI VIOLETA TODI YLLI VIOLETA VANGJEL MAMANI VIOLETA ZEQIR KAROQI VIOLLANDA ZAVILANI VIOSA AVNI PAPAGJINI VIRO GOGO ZHEBO VIRON NAZIF BEZHANI VIRXHINA BINERI VITORE CULLI VITORE MARKU VITORE LUIGJ SKANA VITORE PJETER STELI VITORI AVDIU VITORI AVDIU VITORI ANDREA SHALAVECI VITORI VASIL SHALARI VIZHDAN AGUSHI VIZHDAN AGUSHI VJOLETA NENAJ VJOLETA NENAJ VJOLLCA JATA VJOLLCA MULLAI VJOLLCA VELIJA VJOLLCA XHELILI VJOLLCA BAFTJAR FINDIKU VJOLLCA BEQIR GJELI VJOLLCA B.LLABUNISHTI VJOLLCA BEQIR RAMA VJOLLCA DALIP BUNA VJOLLCA GURI SANXHAKU VJOLLCA HAMZA ALIAJ VJOLLCA HIQMET KOÇARAJ VJOLLCA IDRIZ HIMA VJOLLCA ISMAIL ALLKU VJOLLCA KANAN KOCIAJ VJOLLCA KANAN KOÇIAJ VJOLLCA KULLA KUKELI VJOLLCA MEHMET SINA VJOLLCA MEHMET SINA VJOLLCA MONDA KOROSHI VJOLLCA MUAMET ZGURI VJOLLCA M. GUSMANI VJOLLCA MURAT LAZI VJOLLCA M. BULIBASHI VJOLLCA MUSTAFA MENERI VJOLLCA NAZIF TAHIRAJ VJOLLCA PETRIT KACAHAJA VJOLLCA PETRIT KACAHAJA VJOLLCA QEMALK BIRÇE VJOLLCA RAMADAN KURTI VJOLLCA SEFER FERRA VJOLLCA SHAHIN SHETAJ VJOLLCA TELHA FEJZAJ VJOSA RISTO SHKURTI VL14F1 VL14FQ9

»

VL14F15 VL14F25 VL14F26 VL14F37 VL7F115-VL7F144 VL7F164-VL7175 VL7F176-VL7F200 VL7F235-VL7F242 VL7F243-VL8F3 VL7FQ76-VL7F114 VLADIMIR BULKU VLADIMIR BULKU VLADIMIR BULKU VLADIMIR MALANAKU VLADIMIR FAIK BEQIRI VLADIMIR KOÇO TITKA VLADIMIR KRISTO KOSTALLI VLADIMIR N. SEHINOLLARI VLADIMIR RAMAZAN VLADI VLADIMIR REIZ GUSMARI VLADIMIR VANGJEL ANGJELI VLASH TODI MUKA VLDIMIR SELFO DERVISHI VLERA BAHRI ZAIMI VOJSAVA ALIKAJ VOJSAVA FERIT LEGISI VOJSAVA KULLA KUKELI VOJSAVA NAIM MYSLYMI VOJSAVA SKENDER NELA VOL.17 - FQ,50 VOL.17 -FQ65 VOL.20-FQ.196 VOL.20-FQ.199 VOL.20-FQ.229 VOL.20-FQ.240 VULLNETE FAIK MULLAI XHAFER GACI XHAFER GACI XHAFER GACI XHAFER GACI XHAFER GACI XHAFER GACI XHAFER GACI XHAFER GACI XHAFER KASTRATI XHAFER AHMET MULGECI XHAFER DERVISH LISI XHAFER RUSTEM GUNI XHANE MEHMET BUNDO XHAVIT LLACI XHAVIT KADRI ISMAILI XHAVIT KADRI ISMAILI XHAVIT KADRI ISMAILI XHAVIT LIMAN VORPSI XHAVIT MEHMET HALITI XHAVIT MEHMET HALITI XHAVIT PETRIT PINARI XHAVIT SAMI PENGILI XHAVIT XHEMAL KURTI XHAVITE MUSTAFA SHIMA XHEJN HALIL KOKONA XHELAL REXHEP ABIP XHEMAL BALLUKU XHEMAL GONXHI XHEMAL LLACI XHEMAL VISHA XHEMAL VRAPI XHEMAL BESIM MEHMETI XHEMAL BESIM MEHMETI XHEMAL HASAN BREGU XHEMAL MUSTAFA KRROÇI XHEMAL YMER KOCIU XHEMALI H. ZAIMI XHEMALIJE K. KARAMANI XHEMILE PETRELA XHEMILE M.XHEMALALLARI XHEMILE S. DRAGANI XHENI KLEMENT CANI XHENI PERI BUZALI XHENTIL ZAIM BAJRAKTARI XHEVAHIRE RAMI BUÇKA XHEVAIR LEFTER JAZAJ XHEVAIRE SALLATA XHEVAIRE S. SALLATA XHEVAIRE SH.DERVISHI XHEVAT BEQIR KUKUQANI XHEVAT SADEDIN MYRTAJ XHEVAT SELMAN LEQINI XHEVDET BERISHA XHEVDET GUGA XHEVDET ÇERÇIZ REXHEPAJ XHEVDET ÇERÇIZ REXHEPAJ XHEVDET ÇERÇIZ REXHEPAJ XHEVDET HAKI SHEHU XHEVDET QERIM HAXHIU XHEVDET QERIM HAXHIU XHEVRIJE SKENDERAJ XHEVRIJE SKENDERASI XHEVRIJE AQIF XHANKO XHILDA AGO XHILDA KONDO XHILDA ANTONI PALOKA XHILDA DHIMITRI RACO XHOANA PETRIT ÇELA XHOXHI NASI MANDI XHULIANA I. DHROSO XHULIETA KERTUSHA XHULJANA TASIM ÇUKALLI XHULJETA ANDREA XHULJETA OSMAN KRUJA XHULJETA QEMAL CUKA XHULJETA SALI KAFAZI XHUMA SHABAN KULLI XHURXHI BIDO XHUVANA AZIZ VATHI XHUXHI BIDA XHYHERE HAXHI MUSHANI XHYHERE M. HYSENAJ YLBER JUMA YLBER JUMA YLBER ZERALIU YLBER ZERALIU YLBER ZERALIU YLBER MEHMET FORTUZI YLBER MEHMET FORTUZI YLBER MYLYM JUNA YLBER MYNYR ZERALIU YLBER MYNYR ZERALIU

19 YLBER MYNYR ZERALIU YLBER MYSLYM JUMA YLBER MYSLYM JUMA YLBER MYSLYM JUNA YLBER QAZIM PODGORICA YLLI KADRO YLLI KELLEZI YLLI MASKA YLLI REÇI YLLI BAJRAM KAU YLLI BAKO DERVISHAJ YLLI FATMIR TURULLAJ YLLI FILIP GJERGO YLLI HAMID GORICA YLLI HEKURAN JAZAJ YLLI HYSEN SHEHI YLLI MYSLIM MEMLIKAJ YLLI NEXHDET TAKA YLLI OSMAN BRIÇI YLLI QEMAL DIDO YLLI SAFET BRAHOLLARI YLLI SAFET BRAHOLLARI YLLI SOTIR TELO YLLI SOTIR TELO YLLI THOMA SOTILLARI YLLI VASIL NERANXA YLLI XHAVIT GURI YLLKA AHMET KOLA YLLKA ENVER ÇELA YLLKA IRFAN HAXHI YLLKA MEHMET PRONJA YLLKA SOTIR KARAPATAQI YLLSON BENDO YLVI ELJAZ BEQJA YLVIE SEFER KAZAZI YMER GARIPI YMER QOSJA YMER FAIK ABAZI YMER HAXHI BEZINI ZAGORKA M. KONDAKÇI ZAIM HARIZ SEFERI ZAKARIJE BASHEKA ZAKARIJE BUSHEKA ZALO ZENEL KOKA ZAMIR MARIKAJ ZAMIR MURAT KURTI ZAMIRA ÇAKA ZAMIRA PEMA ZAMIRA BAJRAM ZENELAJ ZAMIRA BAJRAM ZENELAJ ZAMIRA FAIK DEMNERI ZAMIRA M.JONUZAJ ZAMIRA M. JONUZAJ ZAMIRA MUSTAF BERISHA ZAMIRA N.KARAGJOZI ZAMIRA RUSHAN ZANI ZAMIRA VENIAMIN ÇAKA ZAMIRA XHEMAL SELACI ZAMIRA ZENEL KODHELAJ ZANA FERIT SPAHO ZANA PIRO XHUVANI ZANA PIRRO XHOVANAJ ZANA PROKOP DHORA ZANA QEMAL BYLYKU ZANA RAKIP KOVAÇI ZANA S.KARAGJOZI ZANA SKENDER RAMA ZANA YMER PAPA (VESHI) ZEF GJERGJ ZEF ZEF LLESH BARDHOKU ZEF LLESH LLESHDEDAJ ZEF MIRASH MALI ZEF NDOI LEKA ZEJMINA GENARD MASHA ZEJNEPE M. DUSHULLARI ZELIHA XH. MUKA (DIMA) ZEMRUSHA PARTIZAN PEZA ZENE JAUP BAJRO ZENEL KALLUSHI ZENEL SABRI MANOPULLI ZENEPE MULLALLI ZENEPE VORPSI ZENEPE BEKTASH SEFA ZENEPE ISLAM VORPSI ZENEPE ISLAM VORPSI ZENEPE METE GURI ZENEPE MUHAMET HYSAJ ZENEPE M. MEHMETI ZENGJINE NEBI KORVAFAJ ZEQINE SULEJMAN PELI ZEQINE SULEJMAN PELI ZHANETA ÇUKA ZHANETA DHIMITER PRIFTI ZHANETA HYSEN ISAKU ZHANETA P. VOJKOLLARI ZHANETA PETRIT SHYTI ZHULJETA DHORI KUMBARO ZHULJETA KOSTAQ ÇELI ZHULJETA KOSTAQ ÇELI ZHULJETA REXHEP ISAJ ZHULJETA THOMA ZYLFO ZIJA REXHEP SHABA ZIMI NAZIF BIMI ZINET KARAPICI ZINI SEIT MULLAJ ZOICA RESUL GJUZI ZOICA SOTIRAQ KULE ZONJA A.T ALIMEHMETI ZYBEJTE XHEPA ZYBER XHEPA ZYDI PELLUMB BAÇOVA ZYHDI GONXHI ZYHDI MUSTAFA KARAJ ZYHDI TORO BARBULLUSHI ZYHIRA ETHEM KINKAJ ZYHRA ADEM TASI ZYHRA HAXHI DODA ZYHRA TELHA BAXHAKU ZYLFIE ALI BALLA ZYLFO DABULLA ZYLIHA SULEJMANI ZYLIHA TALO SULEJMANI ZYLKE MYSLIM KAPO ZYRAKO MURAT HOXHA


20

A

«

rkeologjia industriale është një fushë e re studimi në arkeologjinë shqiptare, për ecurinë e së cilës synohet zhvillimi i strategjive kërkimore për të gjetur qasjet e duhura, si dhe rritjen e ndërgjegjësimit publik për rëndësinë e të shkuarës industriale në vend. Këtë gjë vë në dukje libri “Arkelogjia Industriale, Një vlerësim i trashëgimisë industriale në Shqipëri”, i promovuar dje në Tiranë nga Fondacioni Trashëgimia Shqiptare. Ky botim është puna trevjeçare që Fondacioni Trashëgimia Shqiptare ka ndërmarrë për identifikimin e trashëgimisë industriale shqiptare dhe ruajtjen e saj si pjesë e vlerave arkitektonike, teknologjike, ekonomike dhe sociale-kulturore të vendit. Ai është financuar bujarisht nga Instituti i Shkencave Shoqërore Pakard. “Qëllimi kryesor i Arkeologjisë Industriale është studimi në mënyrë sistematike i strukturave dhe artifakteve që shërbejnë si mjet për të zgjeruar kuptimin tonë rreth të shkuarës industriale. Ajo lidhet me egzaminin e procesit të industrisë nëpërmjet studimit sistematik të monumenteve dhe artifakteve që kanë mbijetuar”, vërehet lidhur me këtë botim. “Trashëgimi” është perceptuar normalisht ajo çka është antike, klasike, estetikisht e kënaqshme. Monumentet

Kulturë

E mërkurë 12 dhjetor 2012 •

Arkeologjia industriale në Shqipëri

dhe peizazhet industriale shpesh nuk janë asnjë nga këto. Megjithatë, ato janë të pasura në kuptim dhe, në fund të fundit, është kuptimi që u jep vlerë. Kjo do të thotë,

27-vjeçari nga Kosova, Petrit Çeku, ka siguruar tashmë statusin e një prej yjeve të rinj të kitarës klasike. Ai ka një program të ngjeshur koncertesh në qytete e skena të ndryshme në mbarë botën, ndërkohë që vazhdon studimet në Konservatorin prestigjioz të Muzikës Peabody në Baltimorë. Solisti në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, foli mbi pasionin e tij për muzikën, karrierën si instrumentist dhe përkushtimin ndaj artit të tij… Për Petrit Çekun, rruga për në Konservatorin Peabody ka qenë e gjatë dhe e mbushur me nota suksesi. Studenti 27-vjeçar në një ndër institucionet më të vjetra të studimit të muzikës në Shtetet e Bashkuara, është një profesionist i afirmuar në skenën botërore: “Që nga viti 2004, tashmë 8 vjet, që nuk janë shumë, por për moshën time relativisht shumë, jam duke koncertuar”. Jeta e Petritit nuk mund të ndahet nga identiteti si instrumentist. Kitara ishte që në fëmijëri destini i tij: “Ndër tingujt e parë muzikorë që i kam ndi në jetë janë tingujt e kitarës, të cilën e lujke babi jem. Natyrisht që edhe sot e kësaj dite vetë tingulli i kitarës më krijon një emocion të posaçëm që ka të bëjë me kujtimet e para të fëmijërisë. Kitara për ne, për shtëpinë tonë ishte si instrument shtëpiak, sepse edhe xhaxhi ishte kitarist, gjithashtu si babi – kitarist amator. Kështu që është një traditë e shtëpisë sonë. Por unë e

megjithatë, se ky kuptim duhet të hulumtohet dhe ky libër bën pikërsisht këtë gjë. Ai paraqet në mënyrë sistematike dhe grafike trashëgiminë industriale shqiptare përmes studi-

meve të rastit, por më shumë se kaq, ai gjithashtu përcakton qëllimin, metodat dhe teknikat e arkeologjisë industriale dhe e vendos Shqipërinë dhe monumentet e saj brenda një konteksti global. Ky është një kontribut shumë real për të rritur të kuptuarit e publikut si për trashëgiminë e tij, ashtu edhe për mekanizmat me të cilat trashëgimia studiohet. Trashëgimia industriale e Shqipërisë është diçka që

Petrit Çeku,

ndër yjet e reja të kitarës klasike

çova pak më tutje, u bëra kitarist profesional”. Statusi i profesionistit nuk nënkupton famë apo ekspozim në masë, sidomos për solistin e kitarës klasike. Është fati i instrumentistit që e ka lidhur jetën me kitarën klasike, e që i duhet të shpjegojë instrumentin dhe artin e tij: “E kam të qartë që për fat të keq ka edhe muzikantë, të cilët nuk janë të vetëdijshëm për historinë aq të dhimbshme të kitarës klasike”. Artisti na udhëheq në një udhëtim

në kohë që në zanafillën e kitarës klasike në shekullin e XVI, duke qenë instrumenti i parë për të cilin janë kompozuar vepra klasike për instrument solo. Ky instrument i lashtë ishte i destinuar për harresë prej shekujsh kur vegla me akustikë më të lartë si pianoja, u preferuan për të mbushur sallat e koncerteve. Ai flet për një tragjedi të kohës moderne me lindjen e kitarës elektrike dhe popullaritetin e kitarës akustike, që e lanë

është krijuar dhe përdorur nga vetë shqiptarët. Industria ndihmoi në formimin modern të vendit, të vetëdijes dhe kuptimit rreth rolit të industrializimit; ndërsa monumentet që ajo ka lënë pas dhe komunitetet që ajo ka mundur të ndërtojë, i krijojnë mundësi shoqërisë moderne që të njohë më mirë veten dhe të marrë vendime të informuara për të ardhmen e saj. Ky libër hap një portë në kontributin e vet Shqipërisë

kitarën klasike krejt në hije. Edhe vetë përvoja e artistit ka kaluar peripeci të ngjashme me instrumentin. Në moshë të re, lufta në Kosovë e izoloi thuajse plotësisht, duke ndikuar edhe tek mënyra si ai ushtronte instrumentin: “Ndoshta për shkak të mungesës së muzikës në Kosovë, në kuptimin fizik, nuk kam pasur qasje në muzikë, qoftë në CD apo koncerte, se ka qenë gjendje e jashtëzakonshme. Për shkak të kësaj mungese unë kam improvizu shumë atëherë, biles kam shkru vepra për me kompensu mungesën e muzikës”. Sot ai është një ndër shpresat e reja që do të garantojnë vazhdimësinë e instrumentit të lashtë. Një karrierë e suksesshme si instrumentist i muzikës klasike ka ndërthurur tek Petrit Çeku frymëzimin dhe nxitjen familjare që filloi me tingujt e parë që dëgjonte nga i ati në Prizren, fatin që të prezantohej dhe mësonte me maestron e mirënjohur Luan Sapunxhiu dhe mbi të gjitha një dedikim ndaj artit të tij, që për Petritin është bërë sinonimi i jetës. Arti, shprehet Petriti, kërkon një kosto të lartë, por të domosdoshme për njerëzimin. Ai flet pa rezerva dhe me shqetësim të dukshëm për prirjen e shoqërisë moderne drejt një krijimtarie argëtuese në kurriz të artit të mirëfilltë: “Për me përjetu muzikën klasike duhet me pasë informatat. E dini çelësin muzikor që vihet në fillim të pentagramit – na vyen çelsi për me hy në këtë botë magjike të

në historinë e saj të kohëve të fundit, duke bërë të mundur që shoqëria bashkëkohore të reflektojë se prej nga ku vjen vendi, çfarë vlerëson ai më shumë dhe se si dëshiron të evoluojë. Arkeologjia e të gjitha formave studion ndryshimin e të kaluarës; puna e përmbledhur në këtë libër tregon se si ajo gjithashtu mund të sugjerojë ndryshime konstruktive dhe të qëndrueshme për të ardhmen.

muzikës klasike. E çelësi është njohuria e muzikës klasike që përmban shumë informata. Për fat të keq sot nuk është lehtë për m’u qas në ato informata. Për fat të keq shkollimi muzikor gjithnjë e më shumë po reduktohet, sidomos këtu në Amerikë. Nëse kjo vazhdon, ky art që ka mbijetu 1 mijë vjet mundet me u zhduk edhe mundet me u shndërru në një zbavitje instante në formë të këtyre këngëve të shkurtra, të pakuptimta që sot e përmbushin muzikën popullore”. Vetë Petriti ka pranuar pa kushte koston e jetës së artistit, megjithëse e pranon se arti i tij i ka imponuar shumë kufizime: “Unë jam vetë gjithë kohën, paraqitem si solist. Kjo domethënë që do të udhëtoj vetëm dhe as që e shoh qytetin ku koncertoj... ”. Vetëm në rolin e solistit në skenë, vetëm në jetën e artistit në udhë dhe vetëm përballë një audience që shpesh nuk është prezantuar ende me instrumentin e tij, në emër të përkushtimit ndaj veprës së tij artistike: “Vështirësia më e madhe është faktikisht që nuk mundem unë me dhanë një koncert duke qenë indiferent ndaj publikut. Nuk mundet me qenë koncerti vetëm si një produkt profesional. Koncerti duhet me ngritë një emocion. Para koncertit unë duhet të jem në një gjendje jo të përditshme shpirtërore. Për me ardhë te ajo gjendje duhet me kujtu emocionet të cilat më kanë pru tek kjo muzikë, me të cilën mirrem tash”. “Kjo e bën edhe të posaçme këtë profesionin tim. Në një mënyrë jam i kënaqur që nuk është edhe aq e popullarizume kitara klasike. Nuk e di a do të kishte kënaqësi në këtë muzikë po të ishte diçka shumë masive. Intimiteti ka të vetën”.


• E mërkurë 12 dhjetor 2012

P

esë koncerte përbëjnë kalendarin e jubileut të parë të festivalit ndërkombëtar “Tingujt e Flautit”. I pari do të nisë të mërkurën e 12 dhjetorit, ndërsa i fund do t’i jepet në ditën e fundit të kësaj jave. Është Elina Duni, artistja e njohur shqiptare me nam botëror ajo që do të mbyllë festivalin. Mysafir i kuartetit të saj në instrument frymor është Shaqir Hoti. Ermira Çitaku, drejtoreshë e shoqatës për art “Fryma e Re”, e cila organizon këtë festival, ka thënë se Duni është veçantia e edicionit të sivjetmë. Ky është edicioni i gjashtë i festivalit, i cili kur ka nisur ka pasur synim që të organizohet çdo dy vjet. Çitaku ka thënë se, meqë sivjet është dhjetëvjetori i themelimit të Festivalit, nuk kanë mundur të lërë pa e shënuar. “Ndonëse kemi pasur ‘Tingujt e Flautit’ edhe vitin e kaluar, meqë po përmbushim një dekadë punë, mblodhëm forcat i gjithë ekipi dhe vendosëm të organizojmë edhe sivjet”, ka thënë Çitaku. Kuarteti i Elina Dunit ka qenë edhe më parë në kryeqytetin kosovar, por kjo është hera e parë që ajo performon në “Tingujt e Flautit”. Promovimi i albumit të saj, “Matanë malit”, i cili po bëhet në gjithë botën është bërë shkak për këtë. “Është fat për ne që ajo po e promovon albumin e saj pikërisht në festivalin tonë, në kohën kur këtë po e bën edhe në shumë vende të botës”, ka thënë Çitaku. “Jemi shumë të nderuar për këtë gjë”, ka shtuar ajo. Teatri Kombëtar i Kosovës do të jetë nikoqir i perfomrcës së Dunit, të dielën e 16 dhjetorit. Koncerti i së mërkurës do të jetë i dedikuar për artistë vendas. Në aallën e kuqe të Pallatit të Rinisë, sopranoja Jeta Çitaku, tenori

“Tingujt e Flautit” Elina Dunin në Prishtinë

L uan Durmishi, flautistja Erëmira Çitaku, Amanta Istrefi në violonçel dhe Pranvera Hoxha në piano do të jenë pesëshja e artistëve që do të interpretojnë vepra të kompozitorëve kosovarë dhe botërorë. César Franck,

Shpirti shqiptar i humbur Autorja shqiptaro-gjermane, Anila Wilms, ka shkruar romanin kriminalistikhistorik “Nafta shqiptare”. Për të është e qartë se mikpritja dhe gjakmarrja në Shqipëri vlejnë deri në ditët e sotme. Në intervistën e dhënë për të përditshmen gjermane “Zeit Online”, të botuar edhe në albinfo.ch, shkrimtarja shqiptarogjermane, Anila Wilms, flet për romanin e saj të fundit me titull ‘Nafta shqiptare’. Ngjarja në romanin ‘Nafta shqiptare’ zhvillohet në Tiranën e fillimviteve të njëzeta. Malësia është në armiqësi me shtetin e ri. Në kryeqytet, që deri kohë më parë s’ishte më shumë se një kasaba e pluhurosur, luftohet për pushtet. Amerikanët, britanikët dhe italianët futen me nguti në vend për të pasur qasje në burimin e porsazbuluar të naftës. Ngjarja që zhvillohet në këtë roman rrëfen për kriminelin me të njohur në Malësi dhe për vrasjen e dy amerikanëve ne rrugën e Veriut, ngjarje për të cilën nuk dihet, si dhe pse ka ndodhur. Pas Luftës së Parë Botërore, Shqipëria bëhet sërish e pavarur dhe njerëzit përpiqen që të ndërtojnë një demokraci të modelit evropian. Katër vjet rresht kishte edhe një Parlament. Romani përshkruan momentin kur u konstatua se ky model demokracie ishte jofunksional për vendin, si dhe momentin e vdekjes së këtij eksperimenti demokratik. Gjatë viteve 1924-1992 autorja thekson se në Shqipëri ishte një luftë e secilit kundër secilit dhe ishte e pamundur që të bëhej një kompromis. Personazhet e paraqitura në këtë roman janë heronj të

historisë shqiptare dhe historikisht të paraqitur shumë besnikërisht. Edhe pse personalitete patriarkale, ata ishin personalitete që të mrekullonin, sidomos dy kundërshtarët, personazhet kryesore, Herri dhe Dorotheus. I treti, Adnan Beu, nuk e kishte të njëjtin rang. Edhe pse vjen nga një famijle me prejardhje bejlere, Wilms nuk i mbron veprimet e bejlerëve në atë kohë, duke thënë se figura e Adnan Beut iu përshtatet shumë stërgjyshëve të saj. Në pyetjen se a ishte më keq se vetë vdekja veprimi kundër Kanunit, Wilms përgjigjet: “Për këtë arsye kjo vrasje është një çështje kaq e madhe. Sipas Kanunit, krimi më i rëndë është kur mysafirit i refuzohet mikpritja. Shqiptarët deri sot e kësaj dite nuk arritën të sqarojnë sesi ka ndodhur vrasja”. Wilms flet me nostalgji për Malësinë duke theksuar se atje e ndien një energji të kohërave të lashta. Shqiptarët ajo i krahason me keltët. “Malësia i mrekullon të gjithë. Është një vend mbresëlënës, bile i angësht si për nga relievi, ashtu edhe për nga njerëzit. Muzika që dëgjojnë njerëzit, shtëpitë që ata ndërtojnë, rrugët, vetë gjuha e tyre grykore, mënyra sesi e komentojnë botën - e tëra vije nga lashtësia. Këta njerëz mund të jenë vetë keltët”, shprehet ajo. Autorja romanin ka dashur ta promovojë në gjermanisht, por e shkroi së pari në shqip. Thotë se është e ndikuar nga Ismail Kadare. “Letërsia shqiptare dominohet në radhë të parë nga një shkrimtar, nga Ismail Kadare. Nga ai jam natyrisht mjaft e

Jules Massenet, Vincenzo Bellini, Carl Reinecke, Giuseppe Verdi, si dhe Limos Dizdari, Simon Gjoni, Çesk Zadeja e Kushtrim Gashi janë disa nga kompozitorët, veprat e të cilëve do të interpretohen aty. Një aventurë origjinale në jazz, blues dhe punkrock nga Solanas, që vjen nga Belgjika është koncerti i një dite më vonë. Edhe dy koncerte të tjera të muzikës klasike përthekojnë edicionin e gjashtë të festivalit. Çitaku ka thënë se nuk ka qenë e lehtë që ky festival të mbetet gjallë në këtë dekadë. “Çdo vit ka pasur probleme të ndryshme, por gjithmonë kemi arritur që të kemi përafërsisht atë që kemi kërkuar, kështu që ia kemi dalë”, ka thënë ajo.

ndikuar. Vetë nocionet dhe ndjenjat e tij për gjuhën më karakterizojnë edhe mua. Është një gëzim, një festë, e veçantë ta lexosh atë. Së paku për shqiptarët. Unë mendoj se kjo për gjermanët nuk vlen veçanërisht. Kadare është ndër të tjera edhe mjaft ‘thrilling’ (trilerik)”, thotë Wilms. Në pyetjen se si e kanë pranuar romanin në Shqipëri, Wilms u shpreh se Shqipëria, shpirti shqiptar, është pakëz i humbur. “Vendi s’arrin dot as sot t’i lidhë fëmijët e tij rreth vetes. Së pari po e ndërton bazën e tij materiale. Është një shoqëri në transformim të thellë. Ai ende nuk ka mbërritur aq larg sa të krijojë hapësira mbrojtëse për abstrakten. Është në pyetje trualli së pari, ajri ende nuk është aty. Nga kjo janë të prekura të gjitha artet, natyrisht edhe letërsia. Për këtë shkak të gjithë ne jemi pakëz pa atdhe”, thekson ajo. Wilms shton se për këtë arsye po përpiqet të gjejë një atdhe, një spirancë në një gjuhë tjetër, në një kulturë tjetër.

Kulturë

»

21

Rishikimi i komunizmit, konferencë shkencore Me rastin e botimit të tre studimeve të rëndësishme historike,të cilat pasqyrojnë persekutimin politik në Shqipëri, si: “Fjalor enciklopedik i viktimave të terrorit komunist”, “Sekuestrimi i pronës dhe i arit (1944-1955)” dhe “Procesi i asgjësimit të fesë në komunizëm”, ISKK në bashkëpunim me Fondacionin “Konrad Adenauer” për Shqipërinë, organizojnë më 17 dhjetor konferencën ndërkombëtare njëditore “Rishikimi i të shkuarës komuniste, si domosdoshmëri për të ardhmen e vendit”. Fjala e mirëseardhjes do të mbahet nga Kolec Topalli, drejtor i Bordit të Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit (ISKK) dhe Dr. Thomas Schrapel, Drejtor i Fondacionit Konrad Adenauer në Shqipëri. Të pranishmit do të përshëndeten edhe nga Carola Müller–Holtkemper, ambasadore e Republikës Federale të Gjermanisë në Shqipëri dhe Myqerem Tafaj, ministër i Arsimit dhe Shkencës. Moderatore e konferencës do të jetë Luljeta Lleshanaku, Drejtore e Studimeve, ISKK dhe moderator Uran Butka, historian. Agron Tufa, drejtor i Institutit të ISKK do të sjellë për 15 minuta fjalën e tij, “Në mungesë të një tribunali”. Ndërsa Mark Marku, deputet në Kuvendin Popullor do të flasë për “Rëndësinë e ISKK-së, në rishkrimin e historisë, si një nevojë e domosdoshme për shoqërinë shqiptare”. “Roli i dy “Enquetekommissionen“ në rishikimin e pasojave të diktaturës së Partise Socialiste në ish Gjermaninë Lindore” është ajo për të cilën do të flasë prof. dr. Pe-

ter Maser, anëtar i dy “Enquetekommissionen”. “Strategjia komuniste e përvetësimit të pasurisë” është fjala që do të mbahet nga Çelo Hoxha, nëndrejtor i ISKK. Ndërkohë do të referojnë edhe Visar Zhiti, shkrimtar, ish i burgosur politik, “Persekutimi i shkrimtarëve dhe artistëvë nga diktatura komuniste”, Azem Qazimi, Specialist në ISKK-“Mbi persekutimin e klerit katolik në Shqipëri”, Gezim Peshkëpia, anëtar i Bordit të ISKK, ish i përndjekur politik-“Përvoja ime me At Zef Pëllumbin, një nga simbolet më sinjifikative të qëndresës anti-komuniste në Shqipëri”, Hyrie Kupi, e persekutuar politike-“Fati i familjeve politike shqiptare, pas marrjes së pushtetit nga komunistët; përvoja ime në kampet e internimit”. Referojnë edhe: Aldo Renato Terrusi, i mbijetuari i një familjeje italiane të persekutuar nga komunizmi, “Hakmarrja e dikatorit Hoxha mbi shtetasit italianë”. Për të pranishmit do të përshëndesin përfaqësues të katër komuniteteve fetare në Shqipëri, ndërsa mbasditja do të vijojë me fjalët e Linda Kokalarit, mbesa e politikanes dhe intelektuales Musine Kokalari-“Rrëfim për hallën time, Musine Kokalarin”, Hamza Kazazi, i persekutuar politik“Pasojat mbi familjen Kazazi, dhe të krerëve të tjere që organizuan lëvizjet e rezistencës antikomuniste në Shqipëri pas vitit 1944”. Për të pranishmit do të shfaqet edhe filmi dokumentar “Martirët”, me skenar të Uran Butkës dhe regji të Sajmir Kumbaros. b.g

“Flaka e Janarit 2013” nis më 11 janar Këshilli i Flakës së Janarit miratoi kalendarin e aktiviteteve të këtij manifestimi tradicional unik në trojet shqiptare, i cili, si herëve tjera, përbehet nga katër shtylla kryesore: “Peneli i Flakës”, “Talia e Flakës”, “Pena e Flakës” dhe “Festa Flaka”, e cila e përmbyll manifestimin tradicional kulturor, që mbahet në nderim dhe kujtim të heronjve, dëshmorëve dhe martirëve të historisë shqiptare. Sipas kalendarit të “Flakës së Janarit 2013”, të miratuar nga Bordi i Flakës, manifestimi tradicional kulturor si rëndom nis më 11 janar me homazhet tek Varrezat e Dëshmorëve, një pritje për familjet e dëshmorëve nga kryetari i komunës, Qemajl Mustafa dhe ndezjen e flakadanit, i cili do të qëndrojë i ndezur deri në fund të këtij manifestimi. Takimi i Bordit është udhëhequr nga Veton Nevzati, drejtor i Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit (DKRS) i Gjilanit, i cili duke folur për përgatitjet që po bëhen, tha se po punojnë me përkushtim, në mënyrë që Flaka... të dalë sa më mirë që është e mundur, pasi ky manifestim vlerësohet si identitet kulturor i Gjilanit. Drejtori Nevzati po ashtu bëri të ditur edhe shpenzimet për këtë manifestim, tashmë tradicional kulturor. Sipas tij, ai do të kushtojë rreth 38 mijë euro, dhe ato do të mbulohen nga komuna, një pjesë nga Ministria e Kulturës, por pritet përkrahje edhe

nga donatorë privatë. Enkelejda Arifi, zyrtare në Drejtorinë për Kulturë, prezantoi në detaje programin e Flakës. Por ajo shfaqi drojën që zvogëlimi i buxhetit mund të ndikojë në zvogëlimin e aktiviteteve të Flakës. Po ashtu u bë e ditur se edhe këtë vit Akademia e Flakës do të transmetohet drejtpërdrejt në RTK. Manifestimi i sivjetmë pritet të tubojë në Gjilan mijëra artistë e artdashës nga të gjitha trevat shqiptare, të cilët do ta shndërrojnë Gjilanin në një kryeqendër të kulturës shqiptare. Sipas programit, hapja solemne e “Flakës së Janarit 2013” do të bëhet më 11 janar, kur do të bëhen edhe homazhe tek “Varrezat e Dëshmorëve”, pastaj pritje për familjet e dëshmorëve, do të ndizet flakadani dhe mbahen “Xixat e Flakës”, mbrëmje e muzikës për fëmijë, më 17 janar, mbahet Akademia e Flakës...., e cila do të pasohet nga një koncert i muzikës serioze dhe Ekspozita e Artit Pamor, e cila ka karakter garues, më 19 janar në kuadër të “Talias së Flakës”, nis festivali i Dramës Shqipe, ku do të shfaqen pesë shfaqje, më 24 janar në kuadër të “Penës së Flakës”, do të bëhet shpallja e rezultateve të konkursit letrar në poezi dhe tregim të shkurtër, pastaj mbahet Ora e madhe letrare. “Flaka e Janarit 2013” përmbyllet më 25 janar me mbrëmjen e muzikës popullore, që njihet si “Fest Flaka”.


22

« speciale

Profil

E mërkurë 12 dhjetor 2012 •

FBI

-ja publikoi dosjen sekrete prej 191 faqesh në internet që prej disa muajsh. Një dokument që rezulton shumë herë më “zbavitës” dhe e kundërta e biografisë zyrtare të babait të “Apple”-s e publikuar në “New York Magazine”. Dokumenti i nis që nga viti 1985, kohë kur Jobs u paraqit në zyrat e federalëve për të kallëzuar një kërcënim që i bëhej nga një person anonim. “Më jep 1 milion dollarë, përndryshe do të të hedh në erë”, - ishte kërcënimi ndaj Jobs. FBI-ja hetoi çështjen në fjalë, por kurrë nuk u arrit te kërcënuesi. Por emri i Jobs do të rishfaqej në dosjet e FBI-së si kandidaturë për president në Këshillin e Eksporteve nën administratën e Xhorxh Bushit (babai). Ishte një post i lartë dhe me përgjegjësi, për të cilin institucionet konsultojnë të gjitha të dhënat e kandidatëve, edhe jeta e tyre personale. Në grumbullimin e të dhënave për Jobs kanë kontribuar disa agjentë. Në raport babai i “Apple”-s përmendet si “përdorues i rregullt i drogës në vitet ’60-’70 (s’kemi të dhëna nëse e përdor akoma) dhe njeri pa integritet”. “Shumë agjentë vënë në dyshim integritetin e Jobs si person, një njeri i gatshëm të mohojë të vërtetën dhe të shtrembërojë realitetin për të arritur qëllimet e veta. Në të kaluarën ai nuk u kujdes për vajzën e tij të ardhur në jetë nga një marrëdhënie jashtëmartesore. (Vajza e quajtur Lisa lindi në vitin 1978 dhe u rrit nëpër institucionet e edukimit shtetëror, pasi Jobs nuk njohu atësinë). Nga të dhënat e grumbulluara nga miqtë e ngushtë të tij mund të themi se moraliteti i tij është i diskutueshëm”, - thuhet ndër të tjera në dosjen e stërmadhe të FBI-së. I vetmi fakt “pozitiv” në dosjen e Jobs është ai që pohon se babai i “Apple”-s nuk ka “të afërm në vendet komuniste”. Steve Jobs, themelues dhe ishdrejtor i përgjithshëm i ‘’Apple’’-s, revolucionarizoi kulturën moderne dhe ndryshoi përgjithmonë marrëdhëniet e botës me teknologjinë përmes krijimeve si “iPad and iPhone”. Bëhet fjalë për një figurë emblematike nga Silicon Valley dhe ishte origjina e disa produkteve vizionare të viteve të fundit të firmës-mollë (“Apple”). Në moshën 56-vjeçare ky vizionar prapa sukseseve të kompjuterëve ‘’Macintosh’’, të “iPod”-eve, telefonave “iPhone” dhe së fundi të tabletave numerike “iPad” dha dorëheqjen në muajin gusht 2011 nga kryesimi i ndërmarrjes që e themeloi në një garazh në vitin 1976. Në njoftim të lajmit ‘’Apple’’ nuk dha asnjë shpjegim, por Steve Jobs, që zakonisht vishej me xhinse dhe një bluzë të zezë, është gjithashtu emblematika që logoja në formë molle të kafshuar vuante nga probleme të shumta shëndetësore këto vitet e fundit. I lindur në San-Francisko më 24 janar 1955 nga një nënë beqare, Steve Jobs u adoptua kur ishte ende njëjavësh, sipas biografisë zyrtare. Ai u adoptua nga një çift nga Mountain View në Jug të San-Franciskos dhe u rrit duke luajtur në mes të kajsive, që e bënë dhe Silicon Valley (lugina e siliciumit), çerdhja informatike kaliforniane. Gjatë studimeve të shkollës së mesme ai ndjek konferenca në grupin ‘’Hewlett-Packard’’ dhe punon gjatë një sezoni vere me Steve Wozniak, i cili disa vjet më vonë do të themelonte bashkë me të shoqërinë ‘’Apple’’. Edhe 30 vjet më vonë ai kultivoi imazhin e një asketi dhe mbante

Raporti i FBI-së: Jobs i droguar, i pandershëm e koprrac “I droguar, i pandershëm e koprrac me familjarët e tij”, - kështu përshkruhet Steve Jobs në një raport të hershëm të policisë federale amerikane

një regjim ushqimor vegjetarian. Me rikthimin e tij në Indi, Steve Jobs hyn si teknicien te prodhuesi i lojërave video ‘’Atari’’ dhe frekuenton një klib informatik me Steve Wozniak. Në moshën 21-vjeçare dhe ai Wozniak (në atë kohë inxhinier te ‘’Packard’’, 26 vjeç) krijojnë së bashku shoqërinë ‘’Computer’’ në një garazh të familjes së Jobs. Pas suksesit me kompjuterat personal ‘’Macintosh’’ dhe pas një lufte pushtetesh të brendshme Jobs largohet nga ‘’Apple’’ në vitin 1985 dhe merr kryesimin e studiove ‘’Pixar’’. Dhe në mungesë të tij grupi i mollës shkon drejt shkatërrimit. Jobs thirret për ta drejtuar në vitin 1997 dhe e ringre duke lancuar ‘’iMac’’, që e bën kompjuterin një objekt vizatimi. Më pas vjen suksesi planetar i ‘’iPod’’-it, lancuar në vitin 2001, walkman-i numerik më i shitur në botë dhe “iPhone”, që kombinon funksionet e një telefoni, një walkman, një asistent personal dhe një konsulent lojërash deri në suksesin e fundit të “iPad”. “Jam rritur në një shtresë të mesme dhe nuk kam qenë kurrë shumë i interesuar për para’’, - pati deklaruar ai. Për një kohë të gjatë ai pati një aventurë me këngëtaren Joan Baez. Martuar që prej vitit 1991, ai ka katër fëmijë, prej të cilëve një vajzë të lindur para martesës. Operuar për një kancer në pankreas në vitin 2004, ai u largua gjashtë muaj në vitin 2009, pasi iu nënshtrua transplantit të mëlçisë. Fjalët e fundit “Fjalët e fundit që Steve Jobs ka shqiptuar para se të vdiste dhe që i ka përsëritur tri herë janë: “Oh, Wow, Wow! Oh, oh, Woe”. Është lamtumira prekëse e një shkrimtareje të talentuar, por veçanërisht e një motre, e cila vëllain

e saj e ka takuar në moshë madhore, 25 vjeç. Mona Simpson, sot 54-vjeçe, motra biologjike e Steve Jobs, ka publikuar një eulogji të gjeniut të “Apple” në faqet e “New York Times”. Janë fjalë të ngarkuara me emocion dhe ndjenja personale, të reja dhe një portret nga shtrati i vdekjes. Motra e vogël tregon fjalët e fundit të vizionarit të “Apple”, Steve Jobs. Përshkrimi i çasteve të fundit përpara se ai të jepte lamtumirën më 5 tetor është prekës. “Para largimit ai ka para motrën e tij Patty. Për një kohë të gjatë ka fiksuar shikimin te fëmijët e tij, më pas te bashkëshortja Laurene dhe më pas nguliti shikimin në një hapësirë boshe pas shpatullave të tyre”, - ka treguar ajo për NYT. “Fjalët e fundit që Steve Jobs ka shqiptuar para se të vdiste dhe që i ka përsëritur tri herë janë: “Oh, Wow, Wow Oh, Oh, Wow”. Vdiq nga kokëfortësia Një prej miqve më të mirë të Steve Jobs dhe partner në bizneset e tij u shpreh se vetëbesimi dhe filozofia e jetës së ish-drejtuesit të “Apple”-s bënë që ai të hiqte dorë nga kurat tradicionale për kancerin e pankreasit. Avie Tavanien u shpreh se Jobs u frymëzua gjatë të gjithë jetës nga një

filozofi që e bënte të besonte tek e pamundura, por sipas tij, ai gaboi kur aplikoi të njëjtën mënyrë si në shpikjet e tij madhore edhe për të luftuar sëmundjen vdekjeprurëse. Në vend të kimioterapisë dhe formave të tjera tradicionale, të cilat në fazën e hershme, kur Jobs zbuloi sëmundjen, premtonin shumë për një shërim të plotë, Steve zgjodhi për shumë kohë një dietë bimore, e cila nuk dha asnjë efekt, ndërsa tumori përparonte. “Mendoj se Steve ishte një njeri shumë i ndryshëm nga të gjithë. Kur mësoi se ishte i sëmurë, ai ishte shumë i kënaqur që të trajtonte sëmundjen me mënyra të tjera, krejtësisht jokonvencionale.” Jobs, bashkëthemelues i “Apple”-s dhe babai i “iPhone”-s, ndërroi jetë në moshën 56-vjeçare në datën 5 tetor, pas një beteje 8-vjeçare kundër tumorit të pankreasit. Ai vuante nga një formë e kancerit e quajtur insulinoma, i cili ndryshe nga lloje të tjera tumoresh të pankreasit është i kurueshëm dhe mund të trajtohet me kirurgji.


sport • E mërkurë 12 dhjetor 2012

M

brëmja e çmimeve gala organizuar nga gazeta spanjolle “AS” ka mbledhur të gjithë aktorët e mëdhenj të futbollit në Spanjë. Ndër të tjera ka ulur në të njëjtën tavolinë presidentin e Realit të Madridit Florentino Perez dhe sulmuesin e Atletikos së Madridit Radamel Falkao, aq shumë i përfolur këto ditë për një kalim të mundshëm në verë pikërisht te kampionët aktualë të Spanjës. Medieve të shumta të pranishme nuk i ka shpëtuar asnjë moment nga kjo mbrëmje gala dhe për më shumë akoma nuk i ka shpëtuar shtrëngimi i duarve mes presidentit të Realit dhe sulmuesit kolumbian të Atletikos. Madje të ulur në të njëjtën tavolinë numri një i Realit, i dukur në humor nuk ka harruar shakatë me lojtarin dhe me portierin e tij Iker Kasijas. Në momentin që presidenti i Realit ka qenë pranë me portierin Iker Kasijas me shaka i ka thënë: “Tani shiko do t’ia pasoj këtë shami Falkaos.” Kasijas duket se e ka kuptuar menjëherë lojën e presidentit të tij dhe me shaka i është kthyer: “Ki kujdes se ata – fjala është për gazetarët – po na vëzhgojnë.” Strategji e njëjtë me Zidanin Gjithçka e thënë më lart mund të jetë thjesht një shaka për ta bërë edhe më miqësore tavolinën. Por duket qenë se Falkao është pa dyshim një nga objektivat e merkatos së Realit të Madridit atëherë gjërat ndryshojnë dhe bëhen më serioze. Si për ta vërtetuar një gjë të tillë gazetat spanjolle kanë shfletuar arkivat, duke u kthyer 12 vjet në kohë. Në atë vit Perez ironizonte për një nënshkrim të Zidanit me Realin e Madridit dhe guri i parë ka qenë pikërisht një mesazh që presidenti i kaloi francezit gjatë ceremonisë gala për “Topin e Artë” në Monako, mesazh ky i përcjellë në një shami ku shkruhej: “Dëshironi të luani në Madrid?” Por, në këtë rast këtë shaka të dyshes së Realit, Falkao natyrisht që nuk e ka kuptuar, pasi nuk ka qenë në brendi të historisë. Reagimi nga Atletiko Sigurisht që në anën tjetër të Madridit, në anën e Atletikos e kanë ndjekur me kuriozitet këtë zhvillim. Gjithsesi presidenti Enrike Cerezo e ka kaluar pa shumë rëndësi këtë detaj të medieve spanjolle. “Nuk e di për çfarë shamie apo facolete po flisni, por unë nuk kam parë asgjë, për më shumë ato nuk ishin shami prej letre, por shami cohe. Shamitë vlejnë për atë që vlejnë”- ka thënë Cerezo. Më pas ai ka ironizuar edhe më me Realin në lidhje me Falkaon. “Pse të mos jem i qetë. Çdo llogari e kam në rregull. Unë nuk e di nëse Reali ka 60 milionë euro – klauzola e sulmuesit – por unë i kam ato”- ka thënë Cerezo. Gjithçka për ta mbajtur Sakaq gazeta spanjolle “Mundo Deportivo” ka saktësuar se ndryshe nga çfarë ka bërë me Fernando Torresin dhe Serxhio Agueron, në rastin e Falkaos, Atletiko nuk ka ndër mend të dorëzohet lehtë. Drejtuesit e klubit bardhekuq kanë ndër mend të bëjnë maksimumin për ta mbajtur dhe një srzon në skuadër kolumbianin. Plani i drejtuesve të Atletikos është i qartë, nëse arrihet zona Champions, ata mund t’i paguajnë “Tigrit” një rrogë neto prej 7 milionë eurosh në sezon.

Florentino Perez mesazhe Falkaos

23

Arsenali shënjestron Nanin

Presidenti i Realit ka përdorur të njëjtën strategji të ndjekur me Zidanin në vitin 2000, ku në një shami e pyeste nëse dëshironte të bëhej pjesë e Madridit

Arsenali kërkon të bëjë të tijin mesfushorin e Mançester Junajtidit Nani për shumën e 20-milionë sterlinave. Aktualisht mesfushori i avancuar nuk pranon që të rinovojë kontratën e tij me “Djajtë e Kuq”. Arsenali kërkon një zëvendësues të një niveli të lartë për Teo Uollkotin, i cili do të largohet sezonin e ardhshëm me parametër zero në përfundim të kontratës së tij. Megjithatë Man.Junajtiditi kërkon më shumë se 14-milionë sterlinat e paguara drejt Sportingut të Lisbonës për mesfushorin në vitin 2007. Arsen Venger është vendosur nën presion si nga fansat po ashtu dhe nga drejtuesit e Arsenalit që të fillojë të shpenzojë më shumë para. 26-vjeçarit Nani, i cili aktualisht vuan nga një tërheqje muskulore, i kanë mbetur dhe 18-muaj në kontratën e tij me “Djajtë e Kuq”. Ai aktualisht paguhet rreth 90.000 sterlina në javë, por ka kërkuar rreth 130.000, që Mançester Junajtidi ka refuzuar të paguajë. Ndërkohë që Arsenali nuk pranon t’í ofrojë më shumë se 80.000 sterlina në javë Uollkotit, ka futbollistë të tjerë që në klub paguhen më shumë se 24-vjeçari. Andrej Arshavin përfiton 90.000 sterlina në javë, një shifër afërsisht të njëjtë me atë të sulmuesit gjerman Lukas Podolski. Zeniti i Shën Pjetërburgut dhe Paris SG kanë kohë që janë vendosur nën gjurmët e Nanit, megjithatë preferenca e portugezit është që të qëndrojë në Premier Ligë. Gjithashtu dhe po i hedh një sy situatës së mesfushorit të avancuar. Nani paraqitet tek qëndra stërvitore e Arsenalit Sipas të përditshmes “Sportsmail” Arsenali është në vënë në ndjekje të mesfushorit portugez Nani. 26-vjeçari nuk ka marrëdhënie të mira me trajnerin Sër Aleks Ferguson në “Old Trafford” pasi ky i fundit ka refuzuar që t’i rinovojë portugezit kontratën e kërkuar me 130.000 sterlina në javë. Gjithashtu Arsen Venger kërkon që të përmirësojë grupin e tij përpara fillimit të fazës së ardhshme në Ligën e Kampionëve. Disa fotografë e kanë fokusuar portugezin tek qendra stërvitore e Arsenalit në të njëjtën ditë kur luhej derbi mes skuadrës së tij dhe Man.Sitit në “Etihad”. Nani mendon se marrëdhënia e tij me Fergusonin tashmë ka marrë fund, megjithatë “Djajtë e Kuq” nuk ja kanë mbyllur përfundimisht derën futbollistit, kontrata e të cilit skadon në vitin 2014.

Bekam drejtues në Federatën Angleze të Futbollit

Platini i vendosur kundër teknologjisë Mishel Platini duket se nuk do t’ia dijë për problemet që ka arbitrimi aktual në futboll, të cilat mund të përmirësohen me futjen e teknologjisë në futboll. Kështu, edhe njëherë, Mishel Platini ka kundërshtuar idenë e futjes së teknologjisë në futboll. Ndërkohë nga ana tjetër, teknologjia u fut për herë të parë në provë për futbollin e klubeve, por që është varësi e FIFAs dhe jo UEFA-s. Duket se Evropa ndan një mendim të ndryshëm për futjen e teknologjisë në futboll, ku të paktën sipas Mishel Platinisë, një gjë e tillë do të ndikonte për keq dhe do të humbiste një pjesë të spektaklit të futbollit. Kështu Platini ka folur nga Kuala Lumpur ku ishte i pranishëm për një ceremoni. FIFA nga ana e saj ka filluar eksperimentimin e sistemeve “Syri i Fajkoit” dhe “gola offside” në Botërorin e klubeve i cili është duke u zhvilluar aktualisht në Japoni. Me këtë mënyrë, synohet që të shmangen golat të cilët shënohen në mënyrë të parregullt. Gjithsesi, një arsye tjetër e fortë sipas Platinisë, është se implementimi i një teknologjie të tillë do të rriste shumë kostot e zhvillimit të një ndeshje. “Nuk është një çështje për teknologjinë në vijën fatale, është një çështje që ka të bëjë me teknologjinë në tërësi. Ku mund të fillojmë me teknologjinë në futboll dhe ku do të

kryeredaktor Brahim Shima

s t a f f

»

zv/kryeredaktor: Armand Maho Mariglen Mulla

ndalemi me teknologjinë në futboll. Për të aplikuar teknologjinë në vijën fatale në kompeticionet tona na kushton 50 milionë Euro në pesë vjet. Unë preferoj t’i jap 50 milionë Euro për zhvillimin e sportistëve apo stadiumeve të reja se sa t’i shpenzoj për të evituar një ose dy gola në vit. Do të ishin shumë para të shpenzuara për një gol”,- është shprehur Mishel Platini, duke nënvizuar se golat e parregullt janë të rrallë dhe se nuk e justifikojnë koston që do të duhej për futjen e teknologjisë në futboll. Ndërkaq, Platini insistoi se qenia e gjyqtarëve të pestë pas portës është mëse e mjaftueshme për të ndaluar gola fantazëm. Euro 2020 Shkurtimisht, Platini flet edhe për miratimin e strukturës së re të zhvillimit të një kampionati nisur nga Euro 2020. Kështu, siç dihet tashmë, kampionati evropian nuk do të zhvillohet në vetëm një apo vend të Europës, por në shumë të tilla. “Ideja tashmë është miratuar dhe është vendosur. Nuk ka asgjë të re për momentin. Tani do të krijojmë komitete të cilat do të mendojnë se cilat do të jenë qytetet më të mira, dhe struktura më e mirë. Kemi tetë vjet kohë për të vendosur dhe për të menduar një organizim sa më perfekt”,- u shpreh Mishel Platini.

politika: Oli Xhilaga ekonomia: brikena dervishaj sociale: Ervin Koçi rrethet: blerina spaho kronika: mariglen mulla kultura: blerina goce design&layout: Daniel Prifti, Gëzim Duzha

Adresa: Rr. Dull Keta, nr. 5. (Rr. e Dibrës), Tiranë

Dejvid Bekam është në garë për një rol drejtuesi në Federatën Angleze të Futbollit, pasi drejtuesi i këtij institucioni Dejvid Barnshtajn ka thurur elozhe, duke e quajtur 37-vjeçarin si një figurë unike e futbollit ndërkombëtar. Në një deklaratë për shtyp ai u shpreh: “ Ai është dikush që e ka projektuar lart veten e tij dhe ka bërë shumë gjëra të mira për ne aspekte të ndryshëm. Kështu që dua ta përgëzoj atë për atë çfarë ai ka bërë dhe shpresoj që ai ta shohë me optimizëm të ardhmen që gjendjet përpara tij.”

As Myler as Mesi, rekordi është për Çitalun, 107 gola Një histori interesante ka ardhur nga Afrika dhe që ka të bëjë me të famshmin rekord të vendosur nga Gerd Myler në vitin 1972 dhe të thyer nga Lionel Mesi 40 vjet më pas, 86 gola në një vit kalendarik. Pikërisht nga Zambia e largët ka ardhur dhe “lajmi” se rekordi nuk duhej t’i takonte Gerd Mylerit në vitin 1972, apo Lionel Mesit tani më 2012-ën, por Geofri Çitalus i lindur në vitin 1947 dhe i ndarë nga jeta në vitin 1993. Futbollisti nga Zambia ka shënuar 107 gola në një vit kalendarik. E përbashkëta e tij me Gerd Mylerin qëndron në faktin se ai e ka vendosur këtë rekord në vitin 1972, sikurse dhe sulmuesi i Bajernit. Duke mbledhur së bashku golat në kampionatin e Zambias, kupën e këtij vendi, ato me kombëtaren dhe në kupën e Afrikës Çitalu ka shënuar 107 gola. Por, fakti qëndron se FIFA nuk e ka njohur kurrë këtë rekord. Çitalu ka luajtur me klubin Kabve Uarrios.

Levandovski, ëndrra e Interit Merkato për Interion nuk do të mbyllet asnjëherë. Trajneri zikaltër Stramçioni ka kërkuar zëvendësuesin e Diego Militos dhe drejtuesit janë gati të bëjnë lëvizjen e parë. Duke iu referuar gazetës “Corriere dello Sport”, ëndrra e Interit është sulmuesi i Dortmundit, Levandovski. Një objektiv i vështirë, por drejtuesit zikaltër do të provojnë ta sjellin polakun në Milano gjatë merkatos së verës. Në rast se kjo marrëveshje do të dështoj, diçka që pritet të ndodh, pasi skuadra gjermane kërkon një shumë të madhe për Levandovskin, zikaltrit do të hidhet në sulm për Pinilan, i cili luan me skuadrën e Kaljarit.

marketing: eligerta dyrmishi cel: 067

20 62 200

e-mail: eligertad@yahoo.com

www. gazetametropol.com e-mail: gazetametropol@yahoo.com


24

« reklamË

E mërkurë 12 dhjetor 2012 •

Integrimi, hipotekat, albpetroli  
Integrimi, hipotekat, albpetroli  

Integrimi, hipotekat, albpetroli

Advertisement