Page 1

Fundación INTRAS

Newsletter

O

SUVOT SUVOT

Numer. 5 wrzesień 2012

Spicing Up Vocational

Training

w w w. i n t r a s. e s

Ozara w w w. o z a r a . o r g

Zapraszamy do lektury specjalnego numeru biuletynu SUVOT: nasze szkolenia zawodowe już się rozpoczęły! Pilotażowe warsztaty z zakresu gastronomii oraz psychodramy dla osób niepełnosprawnych prowadzone są w Hiszpanii, Słowenii i Niemczech. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na ich temat oraz opiniami naszych uczestników i trenerów.

Te a t r G r o d z k i w w w. t e a t r g r o d z k i . p l

Zamieszczamy również ciekawy artykuł na temat rozwijania umiejętności związanych z pracą poprzez ćwiczenia teatralne i psychodramatyczne. Miłej lektury! CJD Frechen

Suvot TEAM

w w w. c j d - b b w - f r e c h e n . d e

1


SUVOT

Spicing Up Vocational Training

1. Pierwsze zajęcia pilotażowe w Hiszpanii,Słowenii i Niemczech

KURS SUVOTu W HISZPANII Szkolenia zawodowe projektu SUVOT rozpoczęły się w czerwcu 2012 roku w Hiszpanii. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu (po 3 godziny) w naszym ośrodku dla osób z ciężkimi i długotrwałymi zaburzeniami psychicznymi w Toro (prowincja Zamora). Jest to etap pośredni pomiędzy szpitalem i normalnym życiem – pacjenci są przygotowywani do powrotu do społeczeństwa. W ramach pobytu w naszym ośrodku przechodzą szkolenia umiejętności społecznych i poznawczych, które stracili z powodu swojej choroby. Projekt SUVOT jest użytecznym narzędziem nie tylko do osiągnięcia tego celu - szkolenia zawodowe mogą ułatwić im znalezienie pracy. Zajęcia rozpoczęliśmy z 12 uczestnikami, którzy są naprawdę zachwyceni szkoleniami SUVOTu. Większość z nich regularnie uczestniczy w sesjach, co trudno osiągnąć w czasie innych warsztatów i działań w naszym ośrodku. Trenerzy są zaskoczeni tą pozytywną reakcją uczestników. Kluczowym czynnikiem wysokiej frekwencji jest ich przekonanie, że szkolenia SUVOTu sa naprawdę przydatne w codziennym życiu, a także w przyszłym życiu zawodowym. Ponadto cieszą się z udziału w zajęciach i wspólnego spędzania czasu z kolegami z klasy. Ćwiczenia psychodramatyczne i teatralne pomagają stworzyć poczucie więzi grupowej, a poczucie własnej wartości i pewności siebie wzrasta z dnia na dzień. Dla uczestników bardzo motywujące jest to, że inni mieszkańcy ośrodka jedzą posiłki przygotowywane przez nich w czasie zajęć. Są bardzo dumni ze swojej pracy i czują, że robią coś pożytecznego nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Ale to dopiero początek zajęć. W następnych biuletynach będziemy dzielić się naszym doświadczeniem prowadzenia szkoleń zawodowych dla osób chorujacych psychicznie.

2


SUVOT

Spicing Up Vocational Training

KURS SUVOTu W SŁOWENII W Słowenii warsztaty SUVOTu są prowadzone w dwóch miejscach: w Maribor i Ptuj. W dwóch grupach pilotażowych jest łącznie 14 uczestników. Obie grupy są pod opieką dwóch trenerów. Uczestnicy przechodzą przez dwie lub trzy lekcje gotowania i co najmniej jedną lekcję metodologii symulacyjnej tygodniowo (psychodrama i zajęcia teatralne). Wszyscy są bardzo entuzjastycznie nastawieni do szkoleń, gdyż uczą się wielu nowych rzeczy i umiejętności. Samo Kramberger, jeden z trenerów, podsumowuje: “Warsztaty SUVOTu w Słowenii idą bardzo sprawnie. Nasi uczestnicy są zadowoleni z nauki i cieszą się z gotowania, jak również z ćwiczeń symulacyjnych - teatralnych. W czasie szkoleń staramy się zwiększać poziom trudności i wyzwań dla uczestników, aby mogli nauczyć się czegoś nowego na każdym warsztacie. “ Anja Rozman, trenerka dodaje:“Uczestnicy szkoleń pilotażowych w ośrodkach pobytu dziennego prowadzonych przez Ozarę w Ptuj i Maribor są bardzo entuzjastycznie nastawieni do projektu SUVOT. Lubią gotować i cieszą się z pracy zespołowej. Korzystają również z zajęć psychodramatycznych, gdzie rozwijamy umiejętności komunikacyjne, pracy zespołowej i radzenia sobie z trudnymi uczuciami poprzez szereg różnych technik i ćwiczeń. Celem jest znalezienie nowych możliwości i rozwiązań, które mogą być przeniesione do codziennego życia.

KURS SUVOTu W NIEMCZECH Po okresie 1,5 roku przygotowań: planowania, omawianie i rozwiązywanie różnych problemów, ruszyły szkolenia zawodowe SUVOTu! W czerwcu 2012 roku niemiecka grupa pilotażowa rozpoczęła warsztaty, a pierwsze efekty widoczne są już teraz. Na pierwszej sesji kursanci poznali się lepiej, grając w różne gry. Chociaż uczestnicy znali się wcześniej, dowiedzieli się wielu nowych rzeczy: “Nie pomyślałbym, że masz taką dużą rodzinę!” lub “Chcesz skakać na bungee? ... Naprawdę?? To niektóre z wielu zaskoczeń w czasie tej sesji. Zaczął się proces budowania zespołu ... Na następnej lekcji omawianie zakupów, higieny w kuchni i obliczanie środków było bardziej męczące... Matematyka jest trudna dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale uczestnicy muszą zrozumiec, że jeśli chcą wejść na rynek pracy, musza zmierzyć się z tym problemem.

3


SUVOT

Spicing Up Vocational Training

Szkolenie stało się żywsze, gdy przeszliśmy do prezentacji w PowerPoint na temat krajów uczestniczących w projekcie: Polski, Słowenii, Hiszpanii i Niemiec. Uczestnicy wiedzieli już dużo o Polsce, ale kto by pomyślał, że jest tam tak bogaty krajobraz. “Mają tam wszystko: góry, lasy i morze!”. Hiszpania była nieznana dla większości uczestników. Niektóre osoby słyszały coś o walkach byków i o tapas. Uczestnicy z chęcią dzielili się informacjami na temat Niemiec. Rozgorzały dyskusje na temat tego, jak radzić sobie z historią Niemiec i czy Niemcy powinni nadal ponosić zobowiązania wobec żydowskich rodzin lub osób samotnych, którzy stracili jednego lub więcej członków rodziny w czasie 2 wojnie światowej. Przygotowywanie przystawek było pełne radości i śmiechu. Jedzenie surowego pora w połączeniu z jajkiem (polska sałatka z porów) napawało sceptyzmem. Ale degustacja przyniósła bardzo pozytywne opinie! Grupa rozpoczęła również działania dynamiczne – teatralne: gry, ćwiczenia i poznawanie samego siebie. Jesteśmy bardzo podekscytowani dalszymi działaniami szkoleniowymi!

Głównym celem SUVOTu jest stworzenie innowacyjnego kształcenia zawodowego z zakresu gastronomii dla osób chorujących psychicznie lub z niepełnosprawnością intelektualną, oferując im dodatkowe wsparcie. Pomocą w przejściu przez roczny program szkoleń jest metodologia symulacyjna - zestaw ćwiczeń psychodramatycznych i teatralnych, które rozwijają umiejętności związane z pracą. W ciągu ostatniego roku przygotowywaliśmy program takiego kursu oraz podręczniki, które są obecnie testowane w czasie rocznych pilotażowych warsztatów w Hiszpanii, Słowenii i Niemiec. Materiały dydaktyczne zawierają kurs gotowania z instrukcjami dla trenerów oraz metodologię symulacją - zestaw ćwiczeń teatralnych i gier rozwijających umiejętności związane z pracą.

2. Rozwiń umiejętności społeczne i gotuj!

Jak można kształtować takie umiejętności poprzez zabawy teatralne? Stowarzyszenie Teatr Grodzki z Polski stosuje techniki teatralne od 12 lat, aby integrować i aktywizować osoby

4


SUVOT

Spicing Up Vocational Training

potrzebujace wsparcia, które często żyją w społecznej izolacji. “Ćwiczenia teatralne pozwalają nauczyć się zasad pracy w grupie i motywują uczestników do większego zaangażowania się” - wyjaśnia Maria Schejbal z Teatr Grodzkiego, autorka metodologii symulacjnej SUVOTu - istotnej część kursu. “Takie ćwiczenia integrują grupę, uczą uczestników koncentracji, uwagi i bycia precyzyjnym, a jednocześnie pozwalają na odpoczynek, wyciszenie i dają poczucie radości.” Zdradzimy tu, że wiekszość przygotowanych ćwiczeń teatralnych, integralna część kursu, będzie rozwijać następujące umiejętności: współpraca z innymi uczestnikami i trenerami, komunikacja, motywacja, koncentracja, dyscyplina, poczucie własnej wartości, wiara w siebie i radzenie sobie z trudnymi (negatywnymi) uczuciami. Główna część podręcznika jest oczywiście poświęcona kształceniu zawodowemu w gastronomii. Program został opracowany przez organizację CJD z Niemiec, która prowadzi różne kursy gotowania dla osób niepełnosprawnych w swoich placówkach w całych Niemczech. Kurs SUVOTu zawiera zarówno teorię (wiedzę na temat różnych produktów, zdrowego odżywiania, higieny, itp.) jak i praktykę. Kurs opracowany przez CJD skupia się na zdobywaniu umiejętności praktycznych – na przygotowywaniu różnych potraw. Interesującym aspektem kursu jest nauka gotowania narodowych potraw z czterech krajów uczestniczących w projekcie SUVOTu. Warto również podkreślić, że w tej części książki znajdziemy wiele rozgrzewek i gier na zwalczanie stresu i dodawanie uczestnikom odwagi do przygotowania, na przykład, polskich zup, niemieckich dań mięsnych, hiszpańskich omletów i słoweńskich deserów ... Bezpłatne podręczniki Projekt SUVOT jest współfinansowany przez Komisję Europejską (program Uczenie się przez całe życie, Leonardo Da Vinci). Publikacja ta odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną.

Podręczniki dla trenerów i książki dla słuchaczy z kursem SUVOTu będą wydrukowane w przyszłym roku w 4 językach, a każda organizacja partnerska będzie rozsyłać obie książki za darmo do 100 instytucji w każdym kraju. Widzimy już, że uczestnikom kursów w Hiszpanii, Słowenii i Niemiec podoba się nasze szkolenie zawodowe, które oferuje im dodatkowe wsparcie. W przyszłym roku będziemy promować nasz kurs!

Kontakt: Agnieszka Ginko-Humphries agnieszka@teatrgrodzki.pl

Aktualne informacje na temat projektu można znaleźć na stronie

http://suvot.intras.es oraz na Facebooku

http://es-es.facebook.com/pages/SuvotProject/166486543372824

5

Newsletter SUVOT Nº 5 (polish_version)  
Newsletter SUVOT Nº 5 (polish_version)  

Newsletter SUVOT Nº 5 (polish_version)

Advertisement