Nasz Racibórz 2-2023 [717]

Page 1

13 stycznia 2023 Rok XVI, nr 2 (717) www.naszraciborz.pl

Racibórz » Budowę dwóch nowych obiektów w raciborskim Zakładzie Karnym zapowiedział, 09.01., na krótkiej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości, raciborzanin Michał Woś. Inwestycja potrwa dwa lata. Jest już po przetargu. Prace wkrótce ruszą.

w raciborskim Zakładzie Karnym

Inwestycję uzgodniono ze śląskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wykorzystany zostanie

dawny budulec, czyli cegła z połowy XIX w.

Zarząd Rafako

Zachwyt,

- Sprawa dotyczy kompleksu zewnętrznego basenów przy H2Ostróg. O poszerzeniu aquaparku można było usłyszeć już miesiąc po jego otwarciu w 2014 roku. Rzeczą naturalną jest, że tego typu obiekty posiadają również atrakcje na zewnątrz – rozpoczął swą prezentację D. Polowy.

ku, kiedy była dyskusja o boisku ze sztuczną nawierzchnią. Złożony został wniosek o środki z Polskiego Ładu i w maju poprzedniego roku otrzymaliśmy informacje o ich przyznaniu. Dofinansowanie z tego programu będzie stanowiło 90% całej kwoty. Postawiliśmy na sprawdzoną firmę projektową, jaką jest Archiprojekt z Lubina, który wykonał projekty w takich miejscowościach jak Pawłowice czy

zamierza wnioskować

o ogłoszenie upadłości

- Dotychczasowe próby osiągnięcia porozumienia w toku postępowania mediacyjnego przez Sądem Polubownym Prokuratorii Generalnej RP nie przyniosły oczekiwanego skutku. Podejmowane przez nas działania wynikają wprost z zapisów kontraktowych - wystawiliśmy notę w ramach dochodzenia roszczeń zamawiającego – mówi Trajan Szuladziński, prezes spółki TAURON Wytwarzanie.

- Zidentyfikowane fizyczne

wady, których długą listę Rafako od nas otrzymało, nie zostały usunięte. Spółka nie przedstawiła nam również realnego planu ich usunięcia ani wykonalnej koncepcji zakończenia okresu przejściowego. Co najważniejsze, nie otrzymaliśmy również potwierdzenia dotrzymywania przez jednostkę technicznych parametrów kontraktowych –dodaje Szuladziński.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 3

NAJWIĘKSZY COTYGODNIOWY BEZPŁATNY NAKŁAD W REGIONIE!
Wydanie bezpłatne
REKLAMA DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2 REKLAMA 32 417 28 75 603 783 383 Racibórz ul. Warszawska 7a z tyłu marketu E.Leclerc pon. - śr.: 9 - 18 czwartek: 9 - 17 piątek: 9 - 15 BEZBOLESNE LECZENIE znieczulenie komputerowe NOWOCZESNE LECZENIE KANAŁOWE • RENTGEN CYFROWY www.pietrzykowski.info
Racibórz » Pierwszym punktem środowego posiedzenia komisji była informacja prezydenta Dariusza Polowego na temat programu funkcjonalno–użytkowego rozbudowy H2Ostróg.
wątpliwości
pytanie
Radni o koncepcji rozbudowy
Prezydent przedstawił także rys historyczny dotyczący przedsięwzięcia. - Całość rozpoczęła się w 2021 roTym razem w miejsce starych, liczących sobie już ponad 150 lat dwóch dawnych obiektów mieszkalnych dla strażników więziennych, dziś już
i
o datę.
H2Ostróg
nienadających się do użytku, zamkniętych przez nadzór budowlany, powstaną dwa nowe obiekty, dopasowane stylem do raciborskiego więzienia wpisanego do rejestru zabytków.
KOLEJNE 30 MLN ZŁ INWESTYCJI DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2 Żory – kontynuował włodarz miasta. Racibórz » - Rafako otrzymało wezwanie do zapłaty kar umownych i odszkodowania na łączną kwotę 1 312 440 218,91 zł. Wezwanie wynika z zapisów kontraktowych dotyczących budowy bloku 910 MW w Jaworznie. Zidentyfikowane przez TAURON wady jednostki nie zostały dotychczas naprawione przez Generalnego Wykonawcę – podał 11.01. Tauron. 12 stycznia zarząd Rafako podał, że zamierza wnioskować o ogłoszenie upadłości spółki. Wizualizacja Urząd Miasta
fot. Tauron

Kolejne 30 mln zł inwestycji w raciborskim Zakładzie Karnym Demograficzne tąpnięcie w Raciborzu.

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

W jednym obiekcie powstanie magazyn, do którego, od strony więziennego dziedzińca, zostanie dobudowana hala produkcyjna. Będzie niższa od murów, niewidoczna od strony ulicy. W drugim budynku, narożnym przy skrzyżowaniu Eichendorffa i Kościuszki, powstaną pomieszczenia administracyjne dla więziennego przedsiębiorstwa.

Wiceminister Woś mówił o lepszym Raciborzu - staraniach, jakie podejmuje, w tym przypadku z dyrektorem ZK płk. Maciejem Koniorem, by pozyskać maksymalnie dużo na modernizacje raciborskich zabytków związanych z wymiarem sprawiedliwości. To nie tylko więzienie, ale i zakończona renowacja zabytkowego sądu przy Wojska Polskiego.

Program modernizacyjny dla Służby Więziennej opiewa na około 2 mld. 50 mln zł z tego trafi do Raciborza. Niedawno, przypomnijmy, ogłoszono budowę nowego bloku dla skaza-

nych, przez co ZK Racibórz będzie ich miał ponad 1000 (czytaj: Raciborski Zakład Karny będzie rozbudowany. Wejdzie do grona tysięczników). Powstaną nowe miejsca pracy, nie tylko dla funkcjonariuszy, ale i osadzonych. Będą też zatrudnieni przy ogłoszonej inwestycji. Przetarg wygrał raciborski Borbud.

- To nie są pieniądze podatnika, ale środki zgromadzone

na specjalnym funduszu z pracy skazanych - dodał wiceminister Woś, wskazując źródło finansowania.

ZK Racibórz jest jednym z ostatnich więzień w Polsce z jedną bramą. Teraz powstanie druga, od strony Kościuszki, służąca głównie komunikacji dla działającego w ZK przedsiębiorstwa.

(waw)

Racibórz » Mocno spadła liczba urodzeń i ślubów, z których zdecydowana większość to cywilne.

Miniony rok nie był łaskawy

Tylko 314 dzieci urodziło się w zeszłym roku w Raciborzu. To najmniej od lat. W 2010 r. przyszło na świat 494 raciborzan, w 2021 r. 367.

To zła wiadomość m.in. dla systemu oświaty. Mniejsze będzie zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach i szkołach.

Mniej było też zgonów - 753. W 2021 r. odnotowano ich 875. Odnotowano mniej małżeństw

- w 2021 r. 304, w zeszłym roku 266. To spadek o 12,5 proc. Coraz mniej odnotowuje się małżeństw konkordatowych, tzw. kościelnych. W 2021 r. było ich 114 (37,5 proc.), w zeszłym 80 (30 proc.).

47 527 - tyle osób zameldowanych na pobyt stały miał Racibórz na dzień 31.12.2022 r. To o 759 osób mniej niż na koniec 2021 r. Dla zobrazowania skali, sala RCK przy ul. Chopina po -

mieści 540 osób, Strzecha 200, razem 740.

U progu tej kadencji samorządu, na koniec 2018 r., było 50 124 mieszkańców. W 2010 r. jeszcze 54 684, w 2012 r. 53 684.

Przez dziesięć lat miasto straciło aż 6157 osób. Dla porównania, największa raciborska parafia NSPJ miała w 2022 r. 10 355 osób zameldowanych.

Racibórz » 7 stycznia służby otrzymały zgłoszenie o mężczyźnie, który wpadł do plastikowego zbiornika typu mauzer.

Dramat w Brzeziu. Nie udało się uratować 61-latka

Do zdarzenia doszło na terenie jednej z posesji w Raciborzu-Brzeziu przy ul. Brzeskiej. Zgłoszenie przyjęto o godz. 16.12. Jak się dowiadujemy, mężczyzna wpadł głową w dół do wkopanego w ziemię, częściowo wypełnionego zbiornika o pojemności 1000 l. Wyciągnęli go świadkowie.

Po dotarciu na miejsce strażacy przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Działały dwa zastępy zawodowe i miejscowi ochotnicy. Działania te prowadzono po dojeździe zespołu ratownictwa medycznego. Niedającego oznak życia mężczyznę zabrano do szpitala. Niestety, jak in-

formuje nas rzecznik raciborskiej policji, mężczyzna zmarł. Miał 61 lat. To mieszkaniec Brzezia. Obecny na miejscu prokurator polecił zabezpieczyć ciało do sekcji. Zabezpieczono również nagranie monitoringu pokazujące przebieg zdarzenia.

Zachwyt, wątpliwości i pytanie o datę. Radni o koncepcji rozbudowy H2Ostróg

konkurs na nazwę obiektu – dodał włodarz.

Dariusz Polowy zwrócił także uwagę, że prócz wyboru dobrego projektanta, konieczne jest zdobycie własnych doświadczeń. W związku z tym odwiedził kilkanaście takich obiektów. - Byliśmy między innymi w sąsiednim: Rybniku, Ciechocinku, Ostrawie-Porubie, czy niemieckiej Kolonii. To wszystko zgromadziliśmy po to, by w sposób sensowny wykorzystać możliwości projektanta – mówił.

- To co przekazaliśmy projektantowi, to to, by wykorzystać walor tego miejsca. Każdy kto kiedyś tam był na zapleczu H2Ostróg, to wie, że teren ma ukształtowanie w rodzaju amfiteatru. Inwestycja obejmie obszar 15 tys. m2. Planując ją staraliśmy się, by było jak najwięcej atrakcji. Główną jest duża dwuczęściowa zjeżdżalnia pontonowa. Ale projekt zakłada atrakcje dla praktycznie

nowana jest także strefa gastronomiczna. Na ten moment planujemy, by zapełnić ją food truckami. Będzie to spore ułatwienie dla miasta – referował D. Polowy.

Prezydent wskazał także, że woda we wszystkich basenach będzie podgrzewana. - Wskazano nam uwagę na to we wszystkich miejscach, które odwiedziliśmy, a miały choć jeden taki basen – mówił.

- Zewnętrzny kompleks basenów będzie w stanie przyciągnąć nie tylko raciborzan, ale i ościennych miejscowości. Szacujemy, że jesteśmy w stanie ściągnąć ludzi w promieniu około 40 km. Ważna jest też strona marketingowa przedsięwzięcia, a jej częścią będzie

Do dyskusji jako pierwszy zgłosił się radny Paweł Rycka.Trochę mnie pan zaskoczył, ale pan potrafi robić dobre prezentacje i konferencje. Czy strefa zielona będzie oddzielona jakimś ogrodzeniem od rzutni? - dociekał. - Tak jak teraz jest to ogrodzone, tak będzie i potem. Dotychczasowe doświadczenia z wykorzystaniem rzutni pokazuje, że nie będzie kolizji, a przynajmniej niezbyt często – odparł D. Polowy.

- Nie jestem zadowolony z odpowiedzi. Jeśli to dojdzie do skutku, to rozumiem, że lekkoatleci będą musieli z wyprzedzeniem zgłaszać, że chcą skorzystać. Widzę, że dla pana nie stanowi to problemu – odparł P. Rycka.

Rajca z Płoni pytał także o korty przy Zamkowej. - Jak pan powiedział, dwa zostaną zlikwidowane, ale odtworzone przy Rafako. Czy one zostaną odtworzone przed, czy po inwestycji? - pytał. - Najbliższy sezon będzie można jeszcze korzystać, a nowe korty powstaną w trakcie inwestycji, najprawdopodobniej za halą przy Łąkowej – odparł sternik Raciborza.

- Czy jest tam tyle miejsca przy Łąkowej, by stworzyć tam kompleks kortów? - pytała radna Ludmiła Nowacka. - Środowisko tenisowe twierdzi, że można tam spokojnie wygo -

spodarować co najmniej dwa korty. Dodatkowo być może pomyślimy o pozyskaniu kortu, które obecnie jest własnością Rafako – powiedział D. Polowy.

Radna L. Nowacka zwróciła także uwagę na to, czy byłaby możliwość, by choć jeden basen zewnętrzny spełniał minimalne kryteria związku pływackiego, do odbywania treningów i rozgrywania zawodów. - Mamy w Raciborzu klasy pływackie, proszę o tym pamiętać –mówiła.

- Nigdzie, gdzie byliśmy, nie rozważali takiej opcji, a jeśli mieli, to już po krótkim czasie użytkowania stwierdzali, że był to pomysł chybiony – odparł prezydent.

Głos zabrała także radna Justyna Henek-Wypior. - Podkreślono dotację z Polskiego Ładu na 35 mln złotych, a ja bym chciała wiedzieć, ile w tej inwestycji jest udziału gminy? - dociekała. - Jest udział jeden do dziewięciu, czyli gmina ze swoich środków musi wygospodarować 3,5 mln – odparł prezydent.

- Kiedy obiekt byłby gotowy? - dociekała radna z Markowic. - Trzeba myśleć o roku 2025 –stwierdził D. Polowy.

Do dyskusji włączył się także radny Dawid Łomnicki. - Jestem trochę zrażony swoimi doświadczeniami ze street workoutu, zastanawiam się, czy założono jakieś elementy bez-

pieczeństwa przy skoczniach i zjeżdżalniach? - pytał rajca.Mówimy tutaj o miejscach do skakania ze słupka, nie z wysokiej wieży, w końcu będzie tam głębokość 1,8 metra.

Swą opinię wyraził także radny Leon Fiołka. - Jestem zachwycony tym, co pokazano. Jeśli to będzie na tyle atrakcyjne, to z pewnością przyciągnie ludzi. Obawiam się jednak o miejsca parkingowe, gdyż już teraz bywają problemy z zaparkowaniem. Być może w przyszłości trzeba będzie pomyśleć o zlikwidowaniu kortu z balonem i budowie parkingu piętrowego – mówił rajca z Brzezia.

Kompleks ma powstać na powierzchni 1500 m kw. - Projekt wykorzystuje naturalne, amfiteatralne ukształtowanie terenu. Niecki basenowe usytuowane będą w części najniżej położonej. Daje to możliwość obserwowania kąpiących się dzieci, przez rodziców wypo -

czywających na leżakach - napisano w prezentacji.

Powstaną: wodny plac zabaw (powierzchnia 390 m2), brodzik z ciepłą wodą (powierzchnia 120 m2, głębokość od 0,01 do 0,40 m); zjeżdżalnie pontonowe; zespół 3 zjeżdżalni; basen rekreacyjno-sportowy (powierzchnia 600 m2, głębokość od 0,01 m do 1,80 m, dwa tory pływackie wraz z modułami skoczni, grota sztucznej fali); basen rekreacyjny (powierzchnia 160 m2, głębokość od 1,2 m do 1,35 m); basen wypływowy (całoroczny, podgrzewana woda); plaża – miejsce relaksu na ponad 1000 leżaków; ponadto: przebieralnia, kasa, strefa gastronomiczna, wejście na basen przez brodziki (5 szt.) co zapewni czystość, monitoring, nagłośnienie, nawierzchnia z kostki klinkierowej (bez ostrych krawędzi).

2 » Aktualności Piątek | 13 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
wszystkich, od 0 do 100 lat. Zaplanowano: wodny plac zabaw, brodzik z ciepłą wodą, zespół trzech zjeżdżalni, zjeżdżalnie pontonowe, basen wypływowy, basen sportowo-rekreacyjny oraz basen rekreacyjny. Pla
(greh, w)
(w)
Wizualizacja Urząd Miasta
Urząd Miasta
Wizualizacja

Zarząd Rafako zamierza wnioskować o ogłoszenie upadłości

Wezwanie obejmuje roszczenia dotyczące m.in. kary umownej za zwłokę w dotrzymaniu terminu przystąpienia do usuwania wad w okresie gwarancji, kary umownej za zwłokę w podpisaniu protokołu zakończenia okresu przejściowego z uwagi na niedotrzymanie gwarantowanych parametrów technicznych, a także kary umownej za okresy przestoju awaryjnego ponad wielkość wynikającą z kontraktu.

Roszczenia wynikają również z błędów projektowych i realizacyjnych, rękojmi za wady fizyczne do naprawienia szkody poniesionej przez spółkę wskutek istnienia wad fizycznych, zwrotu kosztów wykonawstwa zastępczego w zakresie naprawy wady leja kotła i młynów oraz zaspokojenia roszczenia wobec zapłaty podwykonawcy za wykonane prace.

Ze wstępnych analiz wynika, że błędy projektowe dotyczą m.in. kluczowych układów technologicznych: zespołów młynowych, układu odpirytowania, odżużlacza, instalacji transportu żużla oraz komory paleniskowej.

- Zidentyfikowane wady projektowe mają wpływ na eksploatację, sprawność oraz ekono -

mikę pracy bloku. Na przykład błędy projektowe kotła powodują szlakowanie oraz tworzenie się spieków, co przekłada się na ograniczenie dyspozycyjności bloku. Wady układu młynowego prowadzą z kolei do dużej awaryjności układu odprowadzania pirytów, niewystarczającej wydajność młynów, co w konsekwencji skutkuje m.in. spadkiem dyspozycyjności zespołów młynowych oraz zwiększeniem liczby osób obsługujących młyn - mówi Trajan Szuladziński, prezes TAURON Wytwarzanie.

- Dalsze niepodejmowanie przez nas kroków prawnych byłoby działaniem na szkodę spółki. Nadal jednak jesteśmy otwarci na negocjacje z Rafako, prowadzące do naprawienia wad bloku oraz zestrojenia wszystkich układów bloku – dodaje Szuladziński.

Pracownicy TAURON Wytwarzanie dokładają wszelkich starań, aby blok działał stabilnie. Od momentu przejęcia eksploatacji jednostki wyłącznie przez służby spółki, we wrześniu ubiegłego roku, ograniczona została istotnie liczba awarii bloku.

- W tym czasie, czyli od września, blok wygenerował ponad 1 470 tys. megawatogodzin energii elektrycznej. W grudniu ubiegłego roku padł rekord wielko -

ści miesięcznej produkcji jednostki – blok wygenerował ponad 455 tys. MWh. Na terenie składowiska węgla bloku 910 MW zostało zgromadzonych ponad 153 tys. ton paliwa, z czego ponad 85 proc. pochodzi z ZG Sobieski, które jest dedykowane dla tej jednostki – wylicza Szuladziński.

Oświadczenie Zarządu RAFAKO S.A. w związku z otrzymaniem wezwania do zapłaty kar umownych i odszkodowania w związku z realizacją kontraktu na budowę Bloku 910 MW

Działania prowadzone przez Grupę Tauron stanowią próbę przerzucenia na RAFAKO odpowiedzialności za zaistniałe awarie i obniżenia parametrów Bloku, które wynikają przede wszystkim ze spalania w kotle węgla nieznanego pochodzenia o parametrach niespełniających wymagań kontraktowych, a także wymagań stawianych dla paliwa przy tego typu obiektach energetycznych.

Ponadto jest to nieudolna próba odwrócenia uwagi publicznej od nieprofesjonalnej i niebezpiecznej eksploatacji bloku prowadzonej również z wyłączonymi niektórymi systemami bezpieczeństwa i zabezpieczeń urządzeń oraz przy braku działań

MADONNY ŚWIATA.

Otwarcie wystawy w Strzesze

prewencyjnych służb nadzoru technicznego. Działania powyższe doprowadziły do uniemożliwienia RAFAKO S.A. prowadzenia kontroli nadzoru eksploatacji przez Inżyniera Gwarancyjnego. Równocześnie należy podkreślić, że TAURON uniemożliwił RAFAKO S.A. zakończenie Przedmiotu Kontraktu poprzez wprowadzenie zakazu wejścia pracowników RAFAKO na Blok.

Wystawienie noty jest bezprawne i całkowicie bezzasadne. Działanie to stanowi wyłącznie próbę poprawy kosztem RAFAKO S.A. fatalnych wyników finansowych TAURONA, publikowanych w sprawozdaniach tej spółki Skarbu Państwa. Szereg działań podejmowanych przez TAURON celem doprowadzenia RAFAKO S.A. do upadłości odbieramy jako realizację zamysłu mającego na celu rozmycie odpowiedzialności TAURONA za systematyczną degradację majątku spółki, a w szczególności nowego Bloku 910MW w Jaworznie w wyniku jego niewłaściwej eksploatacji.

W tym kontekście, należy również postrzegać prezentowanie opinii technicznej na temat Bloku 910MW autorstwa bezpośredniego konkurenta spółki RAFAKO S.A. i potencjalnego

uczestnika procesu inwestorskiego zainteresowanego przejęciem RAFAKO S.A., spółki Polimex Mostostal S.A. Wskazać przy tym należy, iż Spółka Polimex Mostostal S.A. nie jest firmą technologiczną specjalizującą się w projektowaniu jednostek energetycznych tego typu, a tym samym do wykonywania ekspertyz technicznych dla tego rodzaju obiektów.

RAFAKO S.A. podkreśla, iż Blok eksploatowany wcześniej, na odpowiedniej jakości węglu, działał bez zarzutu, osiągając i utrzymując moc 910MW, co zostało potwierdzone w odbiorach Inwestycji przez TAURONA, jak i przez Operatora Systemu w zakresie mocy Bloku. Funkcjonalność bloku była wielokrotnie podkreślana przez TAURON, także w trakcie dzisiejszej konferencji.

Od wielu miesięcy RAFAKO S.A. apeluje o stworzenie Białej Księgi tej Inwestycji. W obronie naszego dobrego imienia i bezpieczeństwa energetycznego kraju, proponujemy ujawnienie wszystkiej posiadanej w tym zakresie dokumentacji, w szczególności wyniki badań węgla, przeprowadzone przez GIG, wraz z analizami biegłych sądowych, ale także opinie i ekspertyzy bie-

głego z zakresu pożarnictwa, dotyczące zagrożeń wynikających ze stosowania w bloku węgla niezgodnego z kontraktem.

Po raz kolejny apelujemy do Ministerstwa Aktywów Państwowych o właściwy nadzór nad nieuprawnionymi działaniami spółki TAURON.

TAURON wzywamy do zaprzestania naruszania naszego dobrego imienia, a także do zaprzestania naruszeń przepisów dotyczących MAR.

Z ostatniej chwili: W komunikacie, w którym zapowiedziano wniosek o upadłość Rafako, czytamy: Przedmiotowa decyzja, jest podyktowana następującymi względami. W aktualnej ocenie zarządu zasadnym jest uznanie, iż 11 stycznia 2023 roku, a więc w dniu doręczenia przez TAURON Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Jaworznie, adresowanego do Rafako S.A., E003B7 sp. z o.o. z siedzibą w Raciborzu - spółki, w której Rafako posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym oraz Mostostal Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie, wezwania do zapłaty kar umownych i odszkodowań na kwotę łączną 1.312.440.218,91 zł zaistniał stan niewypłacalności.

Racibórz » - Już po raz kolejny dobra znajomość rejonu i rozpoznanie kuźniańskiego dzielnicowego doprowadziły do zatrzymania sprawcy kradzieży. Tym razem w ręce mundurowego wpadł 32-letni złodziej, który z samochodu ukradł torebkę wraz z zawartością dokumentów i pieniędzy - informuje komenda w Raciborzu.

DZIELNICOWY JAK BŁYSKAWICA. Zatrzymał złodzieja i odzyskał mienie

Do kradzieży torebki doszło 3 stycznia przy ulicy Betonowej w Zawadzie Książęcej. Z samochodu złodziej dokonał kradzieży torebki wraz z zawartością dokumentów i pieniędzy, powodując straty na kwotę 1000 złotych. Pokrzywdzona sprawę zgłosiła w kuźniańskim komisariacie.

A to wszystko dzięki wyjątkowej wystawie pt. "Madonny świata”, która przedstawia przeróżne wizerunki Matki Jezusa Chrystusa i duchowej Matki wszystkich ludzi na całym świecie. 18 plansz odwołuje się do ludzkiego cierpienia, tęsknoty, pragnienia dobra i pokoju, co czyni je tak bogate w formie i głęboko poruszające

– bo widzieć, otaczać i towarzyszyć – u Maryi zawsze oznacza kochać.

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie dziękuje Muzeum Misyjno–Etnograficznemu w Pieniężnie za pomysł wystawy, opiekę i wsparcie duchowe; siostrze Bernardzie Pogodzie z klasztoru Annuntiata w Raciborzu za montaż wy-

stawy, piękne opowieści, wewnętrzne światło i życzliwość oraz wszystkim obecnym na wernisażu.

Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2023 w holu DK Strzecha przy ulicy Londzina 38. Wstęp bezpłatny!

- Do akcji przystąpili kuźniańscy policjanci, w tym dzielnicowy, który bardzo szybko, po podanym mu opisie, wytypował sprawcę kradzieży. Już 5 stycznia około godziny 10:50, na terenie Kuźni Raciborskiej przy ulicy Kozielskiej, wspólnie z innym dzielnicowym zatrzymał osobę związaną z przestępstwem. Złodziejem okazał się 32-letni mieszkaniec powiatu raciborskiego. Szybka akcja stróża prawa oprócz zatrzymania podejrzanego pozwoliła również prawie w całości odzyskać skradzione mienie. Teraz 32-letniemu złodziejowi grozi nawet 5 lat pobytu w więzieniu - informuje KPP.

Piątek | 13 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 3
Racibórz » W czwartkowy wieczór, 10 stycznia, w Domu Kultury Strzecha miało miejsce wyjątkowe spotkanie - takie ciepłe, poruszające, pełne miłości i bliskości, takie inne i takie magiczne.
(rck)
fot. UM Racibórz

Racibórz » Mundurowi z raciborskiej prewencji przechwycili dużą ilość narkotyków. Zatrzymanemu 35-latkowi grozi do trzech lat więzienia.

Zdenerwowanie wzbudziło podejrzenia. I słusznie!

5 stycznia około godziny 21.30 na ulicy Bartosza Głowackiego w Raciborzu policjanci z Wydziału Prewencji zatrzymali 35-letniego mężczyznę. Na widok munduru wykazywał objawy zdenerwo -

wania. Funkcjonariusze podejrzewali, że posiada narkotyki. Przeszukanie potwierdziło te przypuszczenia. Przy 35-latku oraz w jego garażu zabezpieczono łącznie ponad 63 gramy substancji psychotropo -

wej. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu nawet do 3 lat pobytu w więzieniu. (kpp)

Racibórz » 49-latkowi ze Strumienia w Cieszyńskiem grozi pięć lat więzienia. Nie wiadomo, dlaczego rzucił się do ucieczki na Rudzkiej na Ostrogu.

Policyjny pościg w Raciborzu.

Sprawca uciekał renault a potem pieszo

W środę, 4 stycznia około godziny 20.00, policjanci raciborskiej prewencji zauważyli na ulicy Rudzkiej w Raciborzu osobowe renault. Pojazd z impetem skręcił w inną ulicę na widok policyjnego radiowozu. Mundurowi ruszyli za nim, włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe. Kierujący nie reagował na wezwania do zatrzymania. Przyspieszył, kierując się w stronę Markowic. Po kilku kilometrach pościgu, w tej dzielnicy przy ul. Dębniki, uciekinier porzucił auto z pasażerami i zaczął uciekać pieszo. Policjanci dogonili i zatrzymali 49-latka. Nie wyjaśniono dotąd powodów takiego zachowania. Sprawa trafi do sądu.

Od 1 czerwca 2017 roku niezatrzymanie się do kontroli sta-

ło się przestępstwem. Kierowca uciekający przed Policją musi liczyć się teraz z karą od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia. Na osoby łamiące nowe przepisy sądy będą też nakładać bezwzględny zakaz prowadzenia

wszelkich pojazdów na okres od roku do 15 lat. Do tej pory, niezatrzymanie się do policyjnej kontroli było wykroczeniem, za które groziła kara grzywny do 5 tys. złotych lub aresztu do 30 dni.

Racibórz » Noworoczne spotkania z czytelnikami stały się już w raciborskiej bibliotece tradycją. Każdego roku na początku stycznia książnica organizuje wieczór, w trakcie którego czytelnicy spotykają się ze znanymi osobami ze świata kultury i nauki.

Pogodny wieczór z Jarosławem Kretem, czyli spotkanie noworoczne w Bibliotece

Obecnie związany jest z telewizją Polsat, gdzie prowadzi prognozy pogody, a także zapowiada programy. Od czerwca 2020 roku prowadzi na antenie Superstacji swój autorski magazyn EkoKret, w którym omawia zagadnienia związane z ekologią oraz promuje zachowania mające na celu troskę o środowisko naturalne.

Był uczestnikiem programów Gwiazdy tańczą na lodzie (2007) i Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (2018) oraz finalistą drugiej serii reality show Agent – Gwiazdy (2017).

Racibórz » Kobieta została zatrzymana na terenie gminy Nędza. Znieważyła policjantkę i szarpała się z policjantem.

Pościg za volvo. Za kierownicą krewka 33-latka z powiatu raciborskiego

Do zdarzenia doszło 09.01. podczas akcji Alkohol i narkotyki. Około godz. 9.00 przy ul. Jana Pawła II w Nędzy patrol zauważył kobietę, która próbowała wejść do osobowego volvo, ale na widok policjantów tego nie zrobiła. Kiedy radiowóz się oddalił, wsiadła do samochodu i odjechała. Funkcjonariusze zawrócili i postanowili zatrzymać kobietę. Ta, mimo sygna-

łów dźwiękowych i świetlnych, nie dostosowała się do polecenia. Kierowała się w stronę Ciechowic. Tu, na ul. Raciborskiej, została zatrzymana. Drogę zablokował jej radiowóz drogówki.

Jak się okazało, za kierownicą była 33-latka. Badanie alkosensorem wykazało, że jest trzeźwa. - Nie potrafiła wytłumaczyć swojego negatywnego zachowania. Niestety, w czasie

kontroli swoim zachowaniem przysporzyła sobie dodatkowych kłopotów. Wulgarnymi słowa znieważyła policjantkę, a szarpiąc policjanta naruszyła jego nietykalność cielesną. Za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem, grozi jej nawet 5 lat pobytu w więzieniu - informuje komenda.

Tegorocznym gościem będzie Jarosław Kret – znany i lubiany prezenter pogody, dzien-

nikarz telewizyjny, fotoreporter i podróżnik. Autor wielu książek o tematyce podróżniczej.

19 stycznia, godz. 18.00, Biblioteka, ul. Kasprowicza 12

4 » Aktualności Piątek | 13
|
www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
stycznia
www.naszraciborz.pl,
REKLAMA
(kpp)
(bibl)
fot. KPP Racibórz fot.
w Raciborzu
mat. prasowe MiPBP

OGŁOSZENIA DROBNE

DLA DOMU

Usługi remontowo-wykończeniowe

Oferujemy usługi remontowo-wykończeniowe: glazura i terakota; szpachlowanie i malowanie; ściany działowe GK, sufity podwieszane; podłogi; kafelkowanie; inne prace wykończeniowe, tel.: 697465402. tel. kom.: 609286462.

Usługi budowlane

Firma oferuje: usługi budowlane, budowę budynków od podstaw, remonty zewnętrzne, adaptację strychów, kafelkowanie, montaż okien, drzwi, karton-gips. Tel. 604 761 326.

Usługi dekarskie

Firma oferuje: pokrycia dachowe, dachówka, blachodachówka, blacha trapez, steropapa, papa termozgrzewalna, gont papowy, obróbki blacharskie, kominy, ciesielka dachowa. Tel. 696 248 329

NIERUCHOMOŚCI

Kupię dom/Mieszkanie/Kamienicę

Kupię dom/Mieszkanie/Kamienicę - do ew. remontu. Gotówka. Pow.: 35- 60 m2 Do 10 km od Raciborza, telefon: +48 32 414 90 79, e-mail: kontakt@pc-service.pl.

Mieszkanie

centrum Raciborza

Sprzedam mieszkanie 2 pokojowe w Raciborzu, ulica Ogrodowa. 4 piętro w 4 piętrowym bloku. 45 m2 plus balkon typu loggia i piwnica. Czynsz ok 750 (dla 3 osobowej rodziny) Cena 220 tyś. tel. kom.: 733 122 737. e-mail: karo.aren@gmail.com.

PRACA

Sprzedawca w sklepie motoryzacyjnym

Poszukujemy na stanowisko – sprzedawca w sklepie motoryzacyjnym. Nasze wymagania: łatwość w nawiązywaniu kontaktów, komunikatywność, wiedza z zakresu motoryzacji, mile widziane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Oferujemy: zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, wynagrodzenie adekwatne do posiadanych kwalifikacji i doświadczenia, tel. kom.: 531148805. e-mail: biuro@autoczescidaro.pl.

Pracownik Sprzedaży dział świeży Sklep E.leclerc w Raciborzu ul. Opawska 45 zatrudni pracowników na działy : mięso-wędliny, owoce-warzywa, piekarnia. Zapewniamy umowę o pracę, stabilne zatrudnienie, atrakcyjne wynagrodzenie, premię a także ubezpie-

czenie grupowe. Mile widziane zaangażowanie i dyspozycyjność. Wymagana książeczka do celów sanitarnych. CV proszę składać w sklepie w punkcie informacji, tel.: 324594480. tel. kom.: 324594480.

Pracownik Sali Sprzedaży - wykładanie towaru

Sklep E.leclerc w Raciborzu ul. Opawska 45 zatrudni pracowników do wykładania towarów na dział spożywczy i napoje. Zapewniamy umowę o pracę, stabilne zatrudnienie, atrakcyjne wynagrodzenie oraz premię a także ubezpieczenie grupowe. Mile widziane zaangażowanie i dyspozycyjność. Wymagana książeczka do celów sanitarnych. CV proszę składać w sklepie w punkcie informacji.. tel.: 324594480. tel. kom.: 324594480.

Sklep E.leclerc w Raciborzu ul. Opawska 45 zatrudni kasjerów Zapewniamy umowę o pracę, stabilne zatrudnienie, atrakcyjne wynagrodzenie oraz premię a także ubezpieczenie grupowe. Mile widziane zaangażowanie dyspozycyjność. Wymagana książeczka do celów sanitarnych. CV proszę składać w sklepie w punkcie informacji.. tel.: 324594480. tel. kom.: 324594480.

Praca Euro Labora Racibórz Praca Euro Labora. Euro Labora Racibórz –Austria, Niemcy, Holandia, Szwajcaria - już od 10 lat pomagamy znaleźć najlepszą pracę! zadzwoń: 32/417 20 56 praca@euro-labra. com; www.euro-labora.com (cert nr 14601).

WYDAWCA: Fabryka Informacji sp. z o.o. 47-400 Racibórz, ul. Mikołaja 9a tel. +48 509 505 765 sekretariat@naszraciborz.pl Grzegorz Wawoczny prezes zarządu, redaktor naczelny tel. +48 32 415 18 66 e-mail: redakcja@naszraciborz.pl

REKLAMA: e-mail: reklama@naszraciborz.pl tel. +48 605 685 485

Tygodnik Nasz Racibórz ukazuje się w każdy piątek na terenie powiatu raciborskiego i w okolicach w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy. Gazeta jest dostępna w ponad stu punktach, m.in. w największych zakładach pracy, sieciach handlowych, placówkach służby, zdrowia, sklepach oraz punktach usługowych, a w wersji elektronicznej każde wydanie na portalu naszraciborz.pl.

MOTORYZACJA

SKUP AUT RACIBÓRZ

TEL: 692 191 585 – złomowanie

Firma kupi każde auto bez wyjątku, złomowanie nawet do 1500zł za tonę pojazdu. Kupujemy samochody w każdym stanie, z każdego rocznika. Zapewniamy dojazd do klienta, gotówkę od ręki. Wystawiamy wszystkie niezbędne dokumenty do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji i firmach ubezpieczeniowych. Pracujemy 7 dni w tygodniu, działamy w całym powiecie raciborskim i okolicach.. tel.: +48692191585. tel. kom.: 692 191 585. e-mail: Skup.samochodow.raciborz@interia.pl.

SKUP-AUT RACIBÓRZ TEL.530-312-312 ZŁOMOWANIE 24H

Skup-samochodów / skupujemy wszelkie samochody każdy stan każda marka, rozbite, skorodowane, niesprawne, bez pełnej dokumentacji, także z problemami prawnymi oraz samochody nierejestrowane w RP, także bez oc, bez przeglądu, po zmarłych bez podziału spadku masz problem zadzwoń jesteśmy aby pomagać dojedziemy załatwimy bez marudzenia w miłej atmosferze gotówka 24H.TEL.500-714-151. tel.: 501-525-515. tel. kom.: 788-971-788. e-mail: autodemont@wp.pl. www.autodemont.pl.

Skup samochodów - Aut - Gotówka - Najlepsze Ceny!

Skup samochodów sprawnych, zadbanych, skup samochodów uszkodzonych i powypadkowych, skupujemy samochody osobowe oraz dostawcze, posiadamy własny transport, płacimy go. tel.: 570500505. tel. kom.: 500760425. e-mail: auto-rybnik@wp.pl.

AUTO-SKUP SRC,24H.TEL

ZŁOMOWANIE KASACJA

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

informuje, iż na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta przy ul. Króla Stefana Batorego nr 6 (IIp obok pok.220) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej www.bipraciborz.pl, zamieszczone są: wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży: Rodzaj Położenie Tryb Nieruchomość gruntowa niezabudowana dz. 307/99 k.m. 10 obręb – Płonia przetargowy

Leczenia zabiegowe ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH z zastosowaniem lasera wewnątrzżylnego Leczenie PAJĄCZKÓW ŻYLNYCH i ŻYŁ SIATKOWATYCH laserem kosmetycznym i metodą skleroterapii

◦ Małoinwazyjne metody LECZENIA ŻYLAKÓW ODBYTU (technika Barrona, skleroterapia, laser)

◦ LECZENIE PRZEWLEKŁEGO BÓLU na tle chorób zwyrodnieniowych i pourazowych z zastosowaniem fali uderzeniowej ESWT

501-525-515

Skup-samochodów / skupujemy wszelkie samochody każdy stan każda marka, rozbite ,skorodowane, niesprawne, bez pełnej dokumentacji, także z problemami prawnymi oraz samochody nierejestrowane w RP, także bez oc bez przeglądu, po zmarłych bez podziału spadku masz problem zadzwoń jesteśmy aby pomagać dojedziemy załatwimy bez marudzenia w miłej atmosferze gotówka 24H.TEL.500-714-151. tel.: 530-312-312. tel. kom.: 788-971-788. e-mail: autodemont@wp.pl. www.autodemont.pl.

Poprzednim właścicielom zbywanych nieruchomości albo ich spadkobiercom, pozbawionym prawa własności przed 05.12.1990r. przysługuje pierwszeństwo ich nabycia, jeśli złożą wnioski w terminie 6 tygodni od dnia wywieszenia wykazu. W razie uchybienia określonego terminu, prawo pierwszeństwa wygasa. wykazy nieruchomości przeznaczonych do oddania w dzierżawę: Rodzaj Położenie Tryb Nieruchomość gruntowa

LECZENIE RAN PRZEWLEKŁYCH (owrzodzenia żylne, stopa cukrzycowa)

LECZENIE PODOLOGICZNE (paznokcie wrastające - modzele, nagniotki) Laparoskopowe operacje KAMICY PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Leczenie zabiegowe ZMIAN SKÓRNYCH, ZNAMION, BLIZNOWCÓW

OPERACJE PLASTYCZNE POWŁOK BRZUSZNYCH z usunięciem nadmiaru tkanek

• dz. 1119/64

◦ Zabiegowe leczenie ZESPOŁÓW CIEŚNI NADGARSTKA

OPERACJE PRZEPUKLIN z wszczepem sztucznych protez powięzi metodą laparoskopową lub tradycyjną

ZABIEGI ONKOLOGICZNE z powodu nowotworu skóry z zastosowaniem technik chirurgii plastycznej

DIAGNOSTYKA DOPPLEROWSKA przepływów naczyniowych w tętnicach i żyłach, USG STAWÓW

ZABIEGI PODAWANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO w chorobach zwyrodnieniowych stawów, stanach pourazowych oraz trudno gojących się ranach oraz ze wskazań kosmetologicznych

PUNKCJE CIENKO I GRUBO IGŁOWE sutka, tarczycy, węzłów chłonnych i innych tkanek ◦

ZABIEGI Z ZAKRESU MEDYCYNY ESTETYCZNEJ z zastosowaniem komórek macierzystych fibryny i osocza bogato-płytkowego: rewitalizacja skóry twarzy i innych okolic, brak napięcia skóry, zmarszczki starzenie się skóry dłoni, regeneracja owłosienia głowy

Zabiegi te wykonuje specjalistka chirurgii ogólnej

Białoskórska Wiśniowska

Piątek | 13 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 5
GABINET STOMATOLOGICZNY Bartosz Pietrzykowski Racibórz, ul. Warszawska 7a (z tyłu marketu E.Leclerc) Tel. 32 417 28 75, 603 783 383 REKLAMA USG RACIBÓRZ lek. med. Witold Ostrowicz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej Racibórz ul. Kasprowicza 1 Tel. 32 724-24-20 tel. mob: 604-347-669 www.usg-raciborz.pl REKLAMA Ogłoszenia drobne do tygodnika Nasz Racibórz oraz na portalach naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com. MOŻNA SKŁADAĆ poprzez stronę NaszRaciborz.pl. Jeśli chcesz, by Twoje ogłoszenie ukazało się w naszym tygodniku w najbliższym numerze, umieść je na portalu naszraciborz.pl,
lub
do wtorku, do godz. 9.00, w księgarni do wtorku do 18.00.
naszwodzislaw.com
naszrybnik.com
PRYWATNIE WYKONYWANE
www.lazarz-raciborz.com.pl ul. Chodkiewicza 23, 47-400 Racibórz +48 32 419 08 88 leczenie@lazarz-raciborz.com.pl
CENTRUM LECZENIA
Lecznica imienia ŚWIĘTEGO
REKLAMA REKLAMA REKLAMA
Ewa
ZABIEGI
SPECJALISTYCZNE
RAN
ŁAZARZA
k.m 7 obręb Racibórz – ul. Bolesława Leśmiana, • dz. 1023/244 i 898/244 k.m 3 obręb Racibórz – ul. Transportowa, dz. 1116/134 942/134 k.m 15 obręb Brzezie – ul. Rybnicka i Kobylska, dz. 898/244 k.m 3 obręb Racibórz – ul. Transportow bezprzetargowy Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Raciborzu przy ul. Króla Stefana Batorego 6, tel. 032 755 06 68.
POŻYCZKI - SZYBKO Z KOMORNIKIEM tel. 32-260-00-33 516-516-611 Pośrednik CDF S.C.firmy MATPOL FINANSE Sp. z o.o REKLAMA
OGŁOSZENIE

bezpłatny

26.01 (CZWARTEK) GODZ. 18.00

RCK KINO PRZEMKO, UL. LONDZINA 38 IO – SEANS FILMOWY W DKF PULS

Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rzą-

dzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

*Bilety w cenie 10,28.01 (SOBOTA) GODZ. 18.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21 OPERETKA & MUSICAL – BAŚŃ

DLA DOROSŁYCH

Za sprawą wspaniałych artystów przeniosą się Państwo do cudownego i wyjątkowego świata Operetki i Musicalu, pełnego miłości, czułości, wzruszeń, namiętności, gorących pocałunków... Usłyszycie Państwo najpiękniejsze i najznakomitsze melodie muzycznego króla walca Johanna Straussa jak również Emmericha Kalmana, Franza Lehara, Paula Abrahama. Bilety w cenie 80,03.02 (PIĄTEK) GODZ. 19.00 RCK DK STRZECHA, UL. LONDZINA 38

ART MUSIC TRIO - KONCERT

Zespół o brzmieniu charakteryzującym największych wykonawców muzyki świata i nawiązujący do najlepszych wykonań argentyńskiego tanga, muzyki francuskiej, filmowej, standardów jazzowych, utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Trio założyli w 2007 roku muzycy: Janusz Korczyk - akordeon, Jarosław Mitoraj - bas, Arkadiusz Wiech - gitara. Długoletnia współpraca trójki doskonałych muzyków, pozwala im osiągać fascynujące i niepowtarzalne efekty instrumentalnego brzmie-

SERNIK Z MASŁEM ORZECHOWYM

następnie wszystkie składniki dodać do miski i krótko utrzeć mikserem aż do połączenia wszystkich składników (w masie serowej widoczne będą grudki masła orzechowego). Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem pergaminowym, następnie wlać masę serową i włożyć do piekarnika nagrzanego do 180°C na około 45 minut (grzanie górne i dolne). Po upieczeniu pozostawić sernik w lekko uchylonym piekarniku na godzinę. Wystudzony sernik można oblać polewą z dodatkiem masła orzechowego. Polewa z masłem orzechowym: 100 g masła orzechowego z kawałkami orzechów (lub gładkie), 100 g białej czekolady, 50 ml mleka. Wszystkie składniki włożyć do garnka i podgrzewać na małym płomieniu aż składniki się połączą (nie może się zagotować).

Piątek | 13 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com 6 » Rozrywka
RCK
PRZYGODA Z
– SPEKTAKL Uwielbiana przez widzów komedia „Przygoda z ogrodnikiem” (tyt. oryg. „Self Help”) w zupełnie nowej odsłonie. W rolach głównych ponownie Anna Mu
cha
Michał Sitarski. Bilety
RCK
odc.
- ,,Jak zachować pamięć
?’’, odc.1
21.01 (SOBOTA) GODZ. 16.00 i 19.30
RDK, UL. CHOPINA 21
OGRODNIKIEM
-
i
w cenie 140,- 90,- do nabycia w kasach RCK oraz na biletyna.pl 26.01 (CZWARTEK) GODZ. 17.00
KINO PRZEMKO, UL. LONDZINA 38 ,,SOLIDARNOŚĆ W RACIBORZU’’
0
o Solidarności
- ,,Sztafeta pokoleń’’ Wstęp
www.rck.com.pl | RCK RDK (Chopina 21) | RCK DK Strzecha (Londzina 38) | www.facebook.com/RaciborskieCentrumKultury
....................................................................................................................
nia. Wirtuozeria akordeonisty, wspierana mistrzowskim akompaniamentem gitary i basu sprawia, że utwory wykonywane podczas koncertów, przyjmowane są z wielkim aplauzem.  Bilety w cenie 59 zł
• 05.02 GODZ. 15.00 i 18.30 – GOŁO I WESOŁO – spektakl. Obsada: Katarzyna Ptasińska, Sebastian Cybulski/Maciej Mikołajczyk, Wojciech Solarz/Maciej Mikołajczyk, Michał Lesień-Głowacki/ Maciej Mikołajczyk, Michał Meyer/Maciej Mikołajczyk, Marek Kaliszuk, Piotr Zelt/ Maciej Mikołajczyk
Składniki ciasta:
5 kostek sera półtłustego (kostka = 250 g)
250 g gładkiego masła orzechowego
4 jajka (rozmiar L)
2 łyżeczki cukru waniliowego
3 łyżki kaszy manny
150 ml niesłodzonego mleka zagęszczonego ¾ szklanki cukru
przygotowania:
zmielić lub przecisnąć przez praskę do ziemniaków,
• 17.02 GODZ. 19.00 – JEZIORO ŁABĘDZIE - balet w wykonaniu ROYAL UKRAINIAN BALLET z Charkowa • 25.02 GODZ. 18.00 - KSIĘŻNICZKA CZARDASZA - operetka w wykonaniu Teatru Muzycznego Arte Creatura. *Honorowane raciborskie karty : ,,Senior 60+’’, ,,Rodzina+’’ RCK zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
Sposób
Twaróg
www.smakiweroniki.pl
REKLAMA

Komornik sprzedaje nieruchomość w sąsiedztwie Urzędu Miasta

Przedmiotem licytacji jest prawo użytkowania wieczystego działki o powierzchni 0,0536 ha wraz z prawem własności posadowionego na nim budynku. - Nieruchomość położona jest w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie terenów śródmiejskiej, zwartej zabudowy mieszkaniowo-usługowej, zlokalizowanej wokół rynku miasta, na terenie "starówki".

Nieruchomość składa się z jednej działki gruntowej o regularnym, prostokątnymkształcie i płaskim terenie, usytuowanej bezpośrednio przy ul. Środkowej. Zachodnia część działki jest zabudowana 4 kondygnacyjnym, niepodpiwniczonym budynkiem usługowym, wzniesionym w technologii murowanej tradycyjnej, prawdopodobnie pod koniec XX w. Wschodnia część działki nie jest zabudowana, stanowi plac parkingowy przed

OGŁOSZENIE

budynkiem utwardzony kostką betonową, ogrodzony, z wjazdem z ul. Środkowej. Fizyczny dostęp do budynku odbywa się po sąsiednich działkach, nie jest uregulowany prawnie. Budynek od kilkunastu lat nie jest użytkowany i wymaga przeprowadzenia remontu. Powierzchnia użytkowa wynosi 413,97 m2. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Raciborza, nieruchomość położona jest na obszarach oznaczonych jako tereny usług publicznych oraz w strefie ochrony konserwatorskiej "B". Nieruchomość oszacowana jest na kwotę 575.000,00 zł + 23% VAT (132.250,00 zł), tj. brutto 707.250,00 zł. Cena wywołania w powyższej licytacji wynosi: trzy czwarte wartości oszacowania tj. kwotę: 431.250,00 zł + 23% VAT (99.187,50 zł), tj. brutto 530.437,50 zł - podał komornik.

Burmistrz Krzanowic informuje, że na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Krzanowicach oraz Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej www.krzanowice.pl w zakładce Nieruchomości, zamieszczony jest wykaz nieruchomości przeznaczonej do dzierżawy.

Zatrudnimy w branży:

Zatrudnimy w branży:

elektrycznej

elektrycznej

metalowej

metalowej

budowlanej

budowlanej

produkcyjnej

Piątek | 13 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Rozrywka « 7 REKLAMA REKLAMA U Pana Darka w Sowie KSIĘGARNIA CZYNNA pon.-pt. 9.00-17.00 sobota 9.00-13.00 REKLAMA REKLAMA PRACA
Union Montage PL Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz e-mail: union.montage@poczta.fm tel.: 519 671 857 | 501 572 191 Union Montage PL Sp. z o.o. Wojska Polskiego 11 | Racibórz e-mail: union.montage@poczta.fm tel.: 519 671 857 | 501 572 191
·
·
·
·
·
·
·
·
w Austrii i w Niemczech DLA
produkcyjnej www.union-montage.pl Numer certyfikatu: 10487
KOBIET I MĘŻCZYZN
Racibórz » 23 lutego w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Raciborzu odbędzie się licytacja nieruchomości położonej przy ul. Środkowej, na zapleczu MZB, w sąsiedztwie Urzędu Miasta.
OGŁOSZENIE

Racibórz » Zegar tyka - oświadczył 11.01. w Samborowicach wójt Andrzej Wawrzynek, przywożąc propozycję likwidacji tutejszej szkoły. - Life is brutal - mówił towarzyszący mu przewodniczący Rady Gminy Piotr Bajak, wskazując na dane demograficzne. Mieszkańcy chcą zachować szkołę.

LIFE IS BRUTAL. Gorąca dyskusja w Samborowicach o przyszłości szkoły

W Samborowicach funkcjonuje obecnie Zespół Szkolno-Przedszkolny. Uczniów ma 37, a nauczycielskich etatów 9. Szkoła kosztuje gminę ponad 1,1 mln zł. Koszty utrzymania stale rosną, a liczba urodzeń we wsi spada. W 2018 r. były to 2 noworodki, w zeszłym 4, w całej gminie 40.

Bywały lepsze lata, ale o boomie demograficznym – takim jak w czasach PRL - nikt nie myśli. Rodzice mają dziś możliwość wyboru szkoły poza miejscem zamieszkania i często tak robią. W przyszłych latach maluchów w Samborowicach może co prawda być więcej, bo działa tu placówka opiekuńczo-wychowawcza, ale równie dobrze może być mniej. Jedni naukę w małych klasach sobie chwalą, inni wolą duże szkoły, np. w Pietrowicach Wielkich czy Raciborzu, a dyrektorka placówki przyznała, że nie wie, ile będzie miała wychowanków.

- Zegar tyka - nie krył wójt Wawrzynek, twierdząc, że nie umywa rąk od problemu, niezależnie od tego, czy w przyszłym roku będzie startował na urząd czy nie. Miał – jak dodał - obowiązek, by o sprawie głośno powiedzieć, bo oświata kosztuje, państwo nie pokrywa wszystkich kosztów, gmina musi dokładać, a przed samorządem ważne zadania inwestycyjne i potrzeba zachowania sprawiedliwości społecznej. Skoro inne mniejsze wioski w gminie, np. Maków czy Żerdziny, szkoły już nie mają, to dlaczego akurat w Samborowicach miałaby funkcjonować taka kosztowna placówka? Podkreślał jednak, że decyzje nie zapadły, przyjechał, by przedstawić koncep-

cję, posłuchać mieszkańców, spisać pytania, a potem spotkać się jeszcze raz.

Rada Gminy do końca lutego musi podjąć uchwałę intencyjną w sprawie ewentualnej likwidacji, tak by mogła wejść w życie 31 sierpnia. Wójt nie chciał wrzucać tematu przed świętami. Teraz zostało półtorej miesiąca na wypracowanie decyzji. Dotyczy ona nie tylko szkoły, ale i losów budynków. Na pewno pozostanie w nim przedszkole. Na pewno gmina chce, by służył lokalnej społeczności. Na pewno nie chce go sprzedać. Działa tu również placówka opiekuńczo-wychowawcza.

Wójt spotkał się także z kadrą placówki. Dla niej miał dobre wieści. Odejścia na emerytury w innych szkołach sprawią, że gmina zapewni im pracę. Dzieciom chce zapewnić dowóz z opiekunem do szkoły w Pietrowicach Wielkich.

Mieszkańcy nie chcą likwidacji. Wkrótce samborowicki kaganek oświaty będzie świętował 100-lecie. - Uczyli się tu nasi dziadkowe, rodzice i my - mówili mieszkańcy, podkreślając, że miejscowość mocno straci na atrakcyjności, a szkoła koncentrowała szereg społecznych inicjatyw. Teraz nikt tego nie zepnie. Placówkę sobie chwalą, a argumenty ekonomiczne nie do końca do nich przemawiają.

Nauczyciele zaproponowali, by szkołę wygaszać, od klasy szóstej, potem piątej i czwartej. Jest nacisk, by pozostawić na miejscu klasy 1-3, tym bardziej, że uczniów może im zapewnić działający tu ośrodek, a i mieszkańcy Lekarto -

wa czy Cyprzanowa być może zdecydują się wspomóc sąsiadów. Opcja klas 1-3 mogłaby być realizowana w formule filii np. SP Pietrowice Wielkie, a więc nie samodzielnej placówki z dyrektorem na czele. - 80 proc. kosztów w oświacie to wynagrodzenia - dodał wójt.

„Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka” Karol Wojtyła

Petycja przeciwko likwidacji Szkoły Podstawowej w Samborowicach

Szanowny Panie Wójcie, Panie i Panowie Radni.

Jako zatroskani rodzice i mieszkańcy Samborowic podpisani poniżej pragniemy przekazać Państwu nasze uwagi. Kilka dni temu dotarła do nas informacja o planowanej likwidacji naszej Szkoły Podstawowej w Samborowicach. Głównym powodem ma być niż demograficzny, który dotyka również wiele małych placówek oświatowych. Oznaczałoby to, że nie opłaca się Państwu dalsze utrzymywanie naszej szkoły. Rozumiemy potrzebę oszczędzania i rozsądnego gospodarowania zasobami gminy. Nie zgadzamy się jednak, aby edukacja dzieci była tak traktowana jak towar, czy jak sprzedaż gminnych gruntów, remont drogi lub naprawa chodnika. Postawienie znaku równości pomiędzy tymi dziedzinami jest niedopuszczalne i głęboko dla nas i naszych dzieci krzywdzące. Jako mieszkańcy daliśmy Państwu mandat zaufania w czasie wyborów, licząc między innymi na to, że wykażecie zrozumienie w kolejnej kadencji i wspólnymi siłami

poradzimy sobie z trudnościami między innymi w dziedzinie demografii. Byliśmy otwarci na powstanie Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w naszej miejscowości, a później podjęliśmy wspólne działania, aby utworzyć Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą, której mali mieszkańcy zasilali szeregi naszej szkoły. Nadal do naszej szkoły uczęszcza 12 podopiecznych tej placówki. Czyż to nie jest istotny argument, aby utrzymać szkołę? Czy te dzieci pozbawione rodziny i miłości, po raz kolejny mają być narażone na zmiany, które burzą ich poczucie bezpieczeństwa? Warto nadmienić, że to Państwo byliście również mocno zaangażowani w utworzenie tej placówki.

Do tej pory czuliśmy Państwa wsparcie i pomoc w każdej trudnej sytuacji. Dlatego dziwimy się, dlaczego tak nagle, bez uprzedzenia i konsultacji zostaliśmy zaskoczeni informacją o likwidacji naszej placówki. Wcześniej rozważano tylko o przekształceniu szkoły w zespół obejmujący klasy I-III oraz przedszkole. Jednak nigdy nie było mowy o całkowitej likwidacji naszej szkoły!

Aby zmniejszyć koszty utrzymania, nasza szkoła podejmuje wiele wspólnych inicjatyw z innymi wiejskimi organizacjami, zasilając własny budżet. Działania te są jednocześnie ważnym ogniwem łączącym i integrującym naszą małą społeczność, np. wspólne święta i imprezy jak Dożynki, Festyny Strażackie, Święto św Marcina. Przez wiele lat ta mała szkółka jako jedyna decydowała się na organizację Gminnego Obozu Strażackiego w którym uczestniczyły dzieci z terenu całej gminy. We wszystkich imprezach gminnych szkoła licznie reprezen-

tuje wioskę przedstawiając bardzo bogate programy artystyczne, których przygotowanie wymaga nie lada wysiłku ze strony zarówno uczniów, nauczycieli oraz rodziców (np. dowóz dzieci).

Jako mieszkańcy jesteśmy świadomi tego, że nasza mała placówka kształci podopiecznych nie tylko w zakresie wiedzy, ale swoją działalnością kształtuje zasady moralne oraz osobowość młodych ludzi. Dodatkowo pandemia poczyniła wiele spustoszenia w relacjach międzyludzkich. Nastąpił problem związany z izolacją społeczeństwa. A dzięki szkole jesteśmy zapraszani na wewnętrzne imprezy przygotowane przez dzieci i nauczycieli (Dzień Matki i Ojca, Jasełka szkolne, Dzień Babci i Dziadka). Nie wyobrażamy sobie, aby teraz to zniknęło z naszego życia!

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że likwidacja szkoły to proces nieodwracalny, który zamyka do niej dostęp wielu grup społecznych istniejących w obrębie sołectwa np. Ochotnicza Straż Pożarna, Związek Kobiet Śląskich, Parafia, czytelnicy Biblioteki. Jako mieszkańcy jesteśmy na przykład dumni z osiągnięć naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która zdobywa czołowe miejsca w większości zawodów strażackich nawet na poziomie krajowym. Ta młodzież i jej opiekunowie również są wychowankami nasze małej szkoły. Nasza placówka to nie tylko szkoła, ale instytucja skupiająca działalność pozostałych. Likwidacja obiektu zburzy wszystko, dorobek wielu lat i to co zostało wspólnie wypracowane.

Za parę lat nasza placówka będzie obchodziła 100 Lecie istnienia. Do niej uczęszczali na-

si rodzice, dziadkowie a nawet pradziadkowie. Dlatego chcemy, aby nadal była miejscem edukacji i wychowania naszych dzieci, wnuków, dzieci znajomych i sąsiadów w przyszłości. Trudno bowiem oszczędzać na dzieciach, które mają nam zapewnić byt jutra. Zamknięcie szkoły grozi również wyjazdem młodych mieszkańców do szkół w Raciborzu (niekoniecznie do Pietrowic) a tym samym zerwaniem więzi z lokalną społecznością czy parafią itp.

Jako mieszkańcy czujemy się coraz bardziej ,,zapominani”. W minionym roku został zlikwidowany jedyny sklep spożywczy. Liczyliśmy na to, że może włodarze podejmą jakieś działania w tym kierunku, aby starsi mieszkańcy mieli możliwość zrobienia zakupów. Teraz nagła likwidacja szkoły. Te czynniki spowodują również spadek atrakcyjności naszej miejscowości jako lokalizacji do zamieszkania dla nowych potencjalnych rodzin.

Naszym zdaniem rada gminy z wójtem na czele powinna zadbać, aby na terenie zagrożonym niżem demograficznym udostępnić miejsca pod zabudowę dla młodych małżeństw. Nie jest sztuką ,,pozbyć się niewygodnego garba‘’ jakim obecnie jest nasza szkoła z tradycjami, ale wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań dla pojawiających się problemów.

Apelujemy więc o rozważenie Państwa decyzji. Jako mieszkańcy mówimy stanowcze NIE na takie działania, tym bardziej podejmowane bez jakichkolwiek konsultacji i rozmów z mieszkańcami- wyborcami.

Samborowice 11 stycznia 2023 roku

8 » Aktualności Piątek | 13
|
www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
stycznia
www.naszraciborz.pl,
(waw)