Nasz Racibórz 10-2023 [725]

Page 1

NAJWIĘKSZY COTYGODNIOWY BEZPŁATNY NAKŁAD W REGIONIE!

Racibórz » Dwa pierwsze wozy Solaris Urbino 12 przyjadą w sierpniu, dwa kolejne w październiku. Wartość pięcioletniej umowy to 5,9 mln zł netto (7,27 mln zł brutto). Przedwyborcza obietnica prezydenta Polowego o darmowej komunikacji musi jeszcze poczekać. - Jesteśmy na etapie analiz – powiedział włodarz, 06.03. na krótkiej konferencji z prezesem PK Bogdanem Gawliczkiem.

RACIBORSKIE PK BIERZE W LEASING NOWE AUTOBUSY.

Darmowa komunikacja jeszcze nie teraz

Po pięciu latach miejskie PK będzie mogło wykupić Solarisy Urbino 12 za 5 proc. ich wartości. Do tego czasu miesięczna rata netto wyniesie około 22 tys. zł od jednego pojazdu (w tym koszty obsługi). Będą to pierwsze niskopodłogówki we flocie spółki z ul. Adamczyka, na 85 miejsc każda, wyposażone w klimatyzację, monitoring oraz systemy liczenia pasażerów i informacji. Przewidziane są na najbardziej obciążone linie 11 i 12.

PK spodziewało się niższej oferty. Założyło 4,47 mln zł netto (5,5 mln zł brutto). Oferta konsorcjum Solaris/PKO Leasing wyniosła 5,9 mln zł (7,27 mln zł brutto). Mimo to zdecydowano się na rozstrzygnięcie postępowania.

Przedwyborcza obietnica Dariusza Polowego o bezpłatnej

komunikacji nie zostanie na razie spełniona, choć, jak można było usłyszeć, temat jest analizowany, a "dotychczasowe okoliczności temu nie sprzyjały". Na pocieszenie dodajmy, że nie jest również planowana podwyżka cen biletów.

Tych PK sprzedaje miesięcznie ok. 80 tys. (w czasie pandemii 20 tys.), a około 60 proc. pasażerów jest uprawnionych do bezpłatnych przejazdów już teraz.

W opinii prezesa Gawliczka komunikacja miejska wraca w Raciborzu na dobre tory o czym świadczy 70-80 proc. zapełnienie niektórych linii.

Racibórz » Zgodnie z przewidywaniami, Rada Miasta większością głosów wpisała, 08.03., budowę zewnętrznych basenów i wodnego placu zabaw przy H2Ostróg do wieloletniej prognozy finansowej oraz dokonała odpowiednich zmian w tegorocznym budżecie. Umożliwia to ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy.

Radni zapalili zielone światło dla rozbudowy aquaparku

Szacowana na 35 mln zł budowa zewnętrznych basenów i wodnego placu zabaw na Zamkowej to projekt zgłoszony przez prezydenta Dariusz Polowego do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Miasto otrzyma na to zadanie 31,5 mln zł. Wkład własny ma pochodzić z dywidendy miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych. W procedowanych uchwałach nie wybrzmiało co prawda, że chodzi o tą spółkę, ale ta sygnalizuje zysk i możliwość prze-

kazania do kasy miejskiej 3,5 mln zł po zatwierdzeniu decyzji na walnym zgromadzeniu. 100 proc. udziałów w PRD ma miasto, a funkcję zgromadzenia pełni prezydent. Podjęte przez radnych decyzje umożliwiają ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy w systemie projektuj-buduj w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy. Termin oddania obiektu zaplanowano na maj 2025 r.

Racibórz » Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji otwiera listę 50. najbardziej wpływowych prawników przygotowaną przez Dziennik Gazetę Prawną. Jest na niej trzech raciborzan.

Wszystkich łączy Zjednoczona Prawica oraz matura napisana w murach I LO w Raciborzu. 17. pozycję zajmuje najmłodszy z nich, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, 32. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoń-

ski, a 50. miejsce kolejny wiceminister w tym resorcie Arkadiusz Mularczyk. Woś nadal jest mieszkańcem powiatu raciborskiego, dwaj następni mają w naszym mieście rodziny. (red.)

tel. 32 77 00 224

Racibórz 47-400 ul. Kochanowskiego 3 (50 m od E. Leclerc )

www.denticacenter.pl

bezpłatne 10 marzec
Rok XVI, nr
www.naszraciborz.pl REKLAMA REKLAMA 32 417 28 75 603 783 383 Racibórz ul. Warszawska 7a z tyłu marketu E.Leclerc pon. - śr.: 9 - 18 czwartek: 9 - 17 piątek: 9 - 15 BEZBOLESNE LECZENIE znieczulenie komputerowe NOWOCZESNE LECZENIE KANAŁOWE • RENTGEN CYFROWY www.pietrzykowski.info
Wydanie
2023
10 (725)
(w)
RACIBORZANIE na liście najbardziej wpływowych prawników
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2

Racibórz » Według danych szacunkowych z końcem lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu zarejestrowane były 1 582 osoby bezrobotne, w tym 954 kobiety.

Luty przyniósł spadek bezrobocia w powiecie raciborskim. Kogo najczęściej szukali pracodawcy?

Osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy: do 25 roku

życia – 207 osób; długotrwale bezrobotne – 796 osób; powyżej 50 roku życia – 451 osób; niepełnosprawne – 157 osób.

W poszczególnych gminach sytuacja przedstawia się następująco (gmina, bezrobotni ogółem, kobiety):

ƒ Racibórz 880/517

ƒ Kornowac 44/34

ƒ Krzanowice 87/45

ƒ Krzyżanowice 167/103

ƒ Kuźnia Raciborska 178/110

ƒ Nędza 93/61

ƒ Pietrowice Wielkie 57/36

ƒ Rudnik 76/48

ƒ OGÓŁEM: 1 582/954

W porównaniu do danych ze stycznia liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych zmniejszyła się o 29 osób.

W omawianym okresie zgłoszono i pozyskano 296 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Najczę-

ściej oferty pracy zgłaszane były na następujące stanowiska: ładowacz nieczystości sta-

Raciborskie PK bierze w leasing nowe autobusy. Darmowa komunikacja jeszcze nie teraz

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

łych, pracownik obróbki kamienia/pomocnik, pracownik sali sprzedaży – dział tekstylia, młodszy wychowawca działu penitencjarnego, kucharz/pomoc kuchenna, kelner/kelnerka, kasjer, sprzedawca, strażnik działu ochrony, pracownik produkcyjny, robotnik gospodarczy, ślusarz/monter.

Stopa bezrobocia w powiecie raciborskim na koniec stycznia 2023 r. wynosi 4,1%. (red.)

Racibórz » Mundurowi z raciborskiej drogówki oraz kryminalni zatrzymali czterech mężczyzn, którzy brali udział w pobiciu. Do zdarzenia doszło w godzinach nocnych z piątku na sobotę na parkingu przy ulicy Władysława Reymonta w Raciborzu. W wyniku napaści zostały poszkodowane trzy osoby.

Pobicie na Reymonta w Raciborzu.

Zatrzymano czterech

- Informację o pobiciu dyżurny raciborskiej komendy otrzymał od świadków zdarzenia. Niezwłocznie na miejsce zostały skierowane patrole policji. Na miejscu stróże prawa ustalili, że poszkodowani to trzej młodzi mieszkańcy powiatu raciborskiego w wieku od 23 do 31 lat, którzy doznali obrażeń twarzy. Do poszukiwań agresywnych

podejrzanych

sprawców pobicia przyłączyli się również mundurowi z drogówki, którzy po kilku minutach w rejonie ulicy Drewnianej zatrzymali trzech mężczyzn związanych z tym przestępstwem. Czwarty agresor po kilku godzinach został zatrzymany przez raciborskich kryminalnych. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 22 do 30 lat, mieszkańcy Ra-

ciborza i powiatu raciborskiego. Wszyscy trafili do policyjnego aresztu. Prokurator na wniosek raciborskich śledczych zastosował w stosunku do podejrzanych mężczyzn dozór policyjny. Sprawcą pobicia grozi teraz nawet do 3 lat pobytu w więzieniu - podała komenda.

(kpp)

Racibórz » Wojewoda Małopolski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę na terenie województwa małopolskiego ośmiokilometrowego odcinka gazociągu Racibórz – Oświęcim. GAZ-SYSTEM posiada już pozwolenia na budowę pozostałych odcinków tego gazociągu na terenie woj. śląskiego. Tym samym spółka ma wszystkie decyzje administracyjne umożliwiające budowę gazociągu.

GAZ-SYSTEM ma komplet

pozwoleń na budowę gazociągu

Racibórz – Oświęcim

Gazociąg Racibórz – Oświęcim o łącznej długości 116 km wraz z systemową stacją redukcyjno-pomiarową Suszec zwiększy przepustowość sieci przesyłowej na terenie województw śląskiego i małopolskiego. Razem z funkcjonującymi już połączeniami Korytarza Północ-Południe utworzy pierścieniowy układ przesyłu gazu, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne regionu. Gazociąg zostanie połączony z budowanym obecnie gazociągiem Oświęcim – Tworzeń

oraz planowanym do realizacji gazociągiem Kędzierzyn-Koźle – Racibórz. Inwestycja umożliwi również przyłączenie do sieci przesyłowej bloku gazowo – parowego w Rybniku. Na potrzeby etapu uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę, projekt gazociągu Racibórz – Oświęcim został podzielony na cztery odcinki – trzy na terenie województwa śląskiego i jeden na terenie woj. małopolskiego tj.: ƒ gazociąg DN700 od Raciborza do Rybnika o długości 38,7 km

Flota PK to obecnie 18 autobusów z SOR Libchavy. Czeskie wozy zakupione w latach 2010-2011 okazały się bardzo żywotne. Mają przebieg po 700 tys. km, ale dziś ich serwis wiąże się z coraz większymi kosztami. PK musi więc

modernizować tabor. Cztery leasingowane solarisy to pierwsze nowe autobusy, które trafią do Raciborza od ponad dekady. Po drodze, w 2017 r., wzięto w leasing trzy używane SOR-u. Właśnie je spłacono.

Solaris Urbino 12 – niskopodłogowy autobus miejski

z serii Solaris Urbino produkowany od 1999 r. przez polskie przedsiębiorstwo Solaris Bus & Coach w Bolechowie-Osiedlu koło Poznania. W 2014 r. zaprezentowano IV generację modelu. (red.)

Racibórz » - Już po raz kolejny dobra znajomość lokalnego środowiska i rozpoznanie raciborskich policjantów doprowadziły do ustalenia i zatrzymania złodzieja sklepowego - chwali się komenda.

Złodziej zatrzymany. Sprawa rozwojowa

7 marca policjantów skierowano na interwencję związaną z kradzieżą sklepową w jednym z marketów przy ulicy Podwale w Raciborzu. Łupem złodzieja padły artykuły o wartości kilkuset złotych. Po kilkudziesięciu minutach ustalenia policjantów doprowadziły do zatrzymania na terenie Raciborza osoby związanej z tym przestępstwem. Złodziejem okazał się 42-latek. Trafił do policyjnego aresztu. Jak ustalono, jest związany jeszcze z innymi kradzieżami na terenie sklepów. Straty sięgają 812,88 zł.

- Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zarzuty dla nieodpowiedzialnego mieszkańca Raciborza. Ponad-

to policjantom udało się częściowo odzyskać skradzione mienie. Teraz 42-latkowi grozi nawet 5 lat pobytu w więzieniu

- informuje komenda. (w)

Racibórz » Rafako, PBG, oraz należącą do Michała Sołowowa spółka MS Galleon z siedzibą w Wiedniu zawarły aneks do umowy warunkowej sprzedaży akcji Rafako. Sprawa jest szeroko komentowana w mediach biznesowych.

NAJBOGATSZY POLAK

ƒ gazociąg DN700 od Rybnika do granicy województw śląskiego i małopolskiego w gminie Bojszowy o długości 58,8 km

ƒ gazociąg DN 300 do Suszca o długości 10,5 km

ƒ gazociąg DN700 na terenie województwa małopolskiego o długości 8 km.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2026 roku.

(mat. pras.)

wraca do gry o Rafako

Wśród istotnych postanowień podpisanego w niedzielę (5 marca) aneksu znajduje się potwierdzenie przez strony umowy sprzedaży woli w zakresie kontynuacji i dalszej realizacji transakcji oraz określenie jej nowego terminu zamknięcia nie później niż na dzień 30 kwietnia 2023 r.

Ważne jest także potwierdzenie przez strony w komunikacie, że spełnione zostały warunki zawieszające w postaci m.in.:

otrzymania przez inwestora zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad Rafako; zawarcia umowy inwestycyjnej; doprowadzenia przez Rafako do ponownej synchronizacji bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, podpisania z JSW Koks aneksu do kontraktu związanego z projektem Radlin, podpisania przez Rafako z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna porozumienia, na podstawie którego

zostaną potwierdzone końcowe rozliczenia finansowe.

Sprawa jest szeroko komentowana, w tym w odniesieniu do niedawnego zakupu ponad 10 proc. akcji Rafako przez Mateusza Kłoska, właściciela Eko-Okien. Wejście Sołowowa oznacza, że raciborski biznesmen będzie miał spory pakiet akcji Rafako, ale bez wpływu na spółkę. (red.)

2 » Aktualności Piątek | 10 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com

Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

w

Racibórz » Do 12 kwietnia 2023 do godz. 15.30 można składać wnioski w konkursie „Zielona Pracownia’2023”.

Konkurs Zielona Pracownia 2023

Konkurs „Zielona Pracownia’2023” skierowany jest do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, w tym nagrodzonych w konkursie pn. ZIELONA PRACOWNIA_PRO -

JEKT’2023. Celem konkursu „Zielona Pracownia’2023” jest dofinansowanie w formie do -

tacji wniosków dotyczących utworzenia pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. Dotacja będzie udzielana z uwzględnieniem efektów

Szkoły powiatu raciborskiego dostaną pieniądze na zielone

pracownie

zadania i możliwości finansowych Funduszu do wysokości 80% kosztów kwalifikowanych z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć 48.000 zł. Więcej informacji na www.wfosigw.katowice.pl.

(eco)

Informacja dla sprzedawców żywności

Zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 roku o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (Dz. U z 2020 r. poz. 1645) istnieje obowiązek składania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Katowicach pisemnego rocznego sprawozdania o marnowanej żywności przez sprzedawców żywności, w terminie do 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie. Wzór

sprawozdania o marnowanej żywności określony został w drodze rozporządzenia przez Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. 2020 poz. 2246). Zgodnie z art. 5 ust. 8 ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, sprzedawca żywności w terminie do dnia 30 kwietnia roku kalendarzowego następującego po roku, którego opłata dotyczy wnosi należną opłatę na rachunek bankowy wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska

i gospodarki wodnej na terenie województwa, w którym znajduje się siedziba sprzedawcy żywości.

W przypadku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach opłaty należy dokonać na rachunek w BGK nr: 97 1130 1091 0000 0060 1820 0002. Więcej informacji na www.wfosigw.katowice.pl.

(eco)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął dziewiątą edycję konkursu „Zielona Pracownia_Projekt” skierowanego do szkół podstawowych (klasy 4-8) i średnich z województwa śląskiego. Z 188 zgłoszeń, które w tym roku nadesłano, Jury wyłoniło 79 najbardziej ciekawych i wartościowych projektów zielonych pracowni. Na ich realizację szkoły z otrzymają łącznie prawie 940 tys. zł. Konkurs „Zielona Pracownia_Projekt’2023” skierowany był do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego, z zastrzeżeniem, że o dofinansowanie mogą ubiegać się placówki, które nie otrzymały dofinansowania w poprzednich edycjach konkursu. Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk

przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Maksymalna wysokość nagrody nie mogła przekroczyć 20 proc. kosztu całkowitego wdrożenia projektu i stanowić więcej niż 12 tys. zł.

Z terenu powiatu raciborskiego pieniądze - po 12 tys. zł

- trafią do:

ƒ - SP im. M. Skłodowskiej-Curie w Pietrowicach Wielkich

ƒ - ZSO nr 1 (ILO) w Raciborzu

ƒ - ZSP nr 2 w Raciborzu Ocicach

ƒ - SP im. Josepha von Eichendorffa w ZSP w Grzegorzowicach

ƒ - SP nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu

ƒ - ZSP w Rzuchowie

ƒ - SP im. abp. J. Gawliny w ZSP w Rudniku (eco)

Racibórz » Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dodatkowe 100 mln zł w postaci pożyczki dla JSW KOKS S.A. na dokończenie projektu modernizacji baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Projekt zaowocuje ograniczeniem smogu, ale równolegle pozwoli taniej produkować koks wielkopiecowy - paliwo stałe o wysokich parametrach jakościowych zaliczane do grupy towarów o znaczeniu strategicznym dla krajów Unii Europejskiej.

Wsparcie dla inwestycji z zakresu przechodzenia do czystych technologii węglowych w woj. śląskim

emisji gazowo-pyłowej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia nastąpi ograniczenie emisji dużych ilości: tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłów o średnicy w przedziale 2,5-10 mikrometra oraz tlenku węgla.

Uroczystość podpisania umowy o dofinansowanie przez NFOŚiGW projektu JSW

KOKS S.A. - Modernizacja baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń. Dofinansowanie zostanie przekazane z puli

środków krajowych z programu Energia Plus. Wcześniej w 2018 r. przedsięwzięcie zostało wsparte przez NFOŚiGW preferencyjną pożyczką w kwocie 200 mln zł również w ramach środków krajowych.

Celem modernizacji baterii koksowniczej nr 4 będzie zmiana procesu produkcyjnego, co znacząco wpłynie na ograniczenia ujemnego oddziaływania koksowni na środowisko naturalne, szczególnie w zakresie

Uzyskana zostanie także większa elastyczność w zakresie doboru surowców stosowanych do komponowania wsadu. System napełniania komór mieszanką węglową zmieni się z zasypowego na ubijany - dzięki czemu możliwe będzie wykorzystanie gorszych gatunków węgla bez uszczerbku dla jakości produktu końcowego. W efekcie nastąpi obniżenie jednostkowych kosztów wytwarzania koksu, zmniejszenie emisyjności, a także uzyskanie większej elastyczności w zakresie surowców stosowanych do komponowania wsadu. Działanie będzie się także mie-

ścić w zakresie przechodzenia do czystych technologii węglowych i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Zastosowanie nowej technologii zapewni także zgodność pracy zakładu z tzw. konkluzjami BAT. Umowę o dofinansowanie inwestycji 1 marca br. podpisali w Katowicach wiceprezes zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz prezes zarządu JSW KOKS S.A. Iwona Gajdzik-Szot. W uroczystości uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także parlamentarzyści z regionu śląskiego - posłowie na Sejm RP - Ewa Malik, Robert Warwas oraz Waldemar Andzel.

Głównymi akcjonariuszami spółki JSW KOKS są: Ja-

strzębska Spółka Węglowa S.A. (96,27 % akcji) oraz Skarb Państwa (3,23% akcji). Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej

Jastrzębskiej Spółki Węglowej, stanowiąc ważny element łańcucha wartości przetwórstwa węgla koksowego oraz dostaw najwyższej jakości koksu, produktów węglopochodnych, gazu koksowniczego, energii elektrycznej i ciepła. W koksowniach produkuje się różne rodzaje koksu przemysłowego - eksportowanego do krajów unijnych. Koks jest surowcem najczęściej wykorzystywanym przy produkcji stali.

Modernizacja baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń ma zostać ukończona w czerwcu 2024 r. Projekt będzie zgodny z założeniami rządowego Programu dla Śląska jednego z kluczowych projektów strategicznych prowadzonych w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. (nfosigw)

Piątek | 10 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com WFOŚiGW « 3
Za treści zawarte publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja fot. UM Racibórz

Racibórz » Ekipy budowlane jeszcze nie zdążyły rozpocząć prac przy remoncie Kolejowej, a już prezydent Dariusz Polowy pojawił się na miejscu, robiąc sobie, 06.03., zdjęcie na tle barierki i znaku. 07.03., zareagowało Starostwo, przypominając, że to inwestycja powiatowa.

FOTKA

PREZYDENTA

I REAKCJA STAROSTWA. KOLEJOWA TO INWESTYCJA POWIATU

- Szanowni Państwo! Nie ma czasu do stracenia. Dzisiaj, wraz ze Starostwem Powiatowym, ruszamy z kompleksowym remontem kolejnego etapu ul. Kolejowej: odcinek od ul. Staszica do ul. Sejmowej! Prace potrwają do wakacji. Życzę Państwu spokojnego wieczoru. Da

się! I ❤ Racibórz - napisał Dariusz Polowy na swoim FB kilka godzin po tym jak zamknięto drogę.

7 marca zareagowało Starostwo Powiatowe. - Powiat Raciborski rozpoczął kolejny etap remontu ul. Kolejowej w Raciborzu. W związku z ostatnio po-

jawiającymi się informacjami i zapytaniami dotyczącymi realizacji powiatowych inwestycji informujemy, że przebudowa ul. Kolejowej w Raciborzu prowadzona jest przez Powiat Raciborski, który na ten cel pozyskał znaczne środki zewnętrzne. Realizacja zadania od przygotowania dokumentacji, przez pozyskanie środków, do ostatecznego rozliczenia leży po stronie pracowników Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Zarządowi Powiatu Raciborskiego na czele ze starostą raciborskim Grzegorzem Swobodą udało się przekonać władze Miasta Racibórz do udziału finansowego w kosztach tej inwestycji, który ogranicza się jedynie do zabezpieczenia kwoty stanowiącej część wkładu własnego. Przebudowa odcinka drogi powiato -

Racibórz » 36-latek w jednym z marketów w Raciborzu dopuścił się kradzieży rozbójniczej.

Miało być słodko, a będzie prokurator. Zatrzymanie UKRAIŃCA NA SŁOWACKIEGO

Do zdarzenia doszło 4 marca około godz. 7.10 przy ul. Słowackiego. Mężczyzna wszedł do sklepu, wziął słodycze o wartości... 22,94 zł po czym bez płace-

nia próbował wyjść. Zatrzymany przez pracownika ochrony stał się agresywny. Doszło do szarpaniny. Krewkiego Ukraińca zatrzymali policjanci z pre-

wencji. Trafił do policyjnego aresztu, gdzie usłyszał zarzut. - Grozi mu nawet 10 lat pobytu więzieniu - informuje raciborska komenda.

(kpp)

KOMUNIKAT URZĘDU MIASTA RACIBÓRZ

wej, od Placu Konstytucji 3 Maja do ul. Gwieździstej oraz od ul. Staszica do skrzyżowania z ul. Sejmową, to koszt ponad 8,6 mln zł. Niezależnie od napotkanych trudności władze Powiatu Raciborskiego będą podejmować inicjatywy i realizować projekty, które przyczyniają się poprawie warunków życia jego mieszkańców - czytamy w oświadczeniu.

Prezydent Dariusz Polowy często fotografuje się na tle inwestycji, w tym także tych, które nie prowadzi miasto, m.in. ostatnio na budowie nowego dworca PKP, w grudniu na odnowionej ul. Kościuszki, która podobnie jak Kolejowa podlega powiatowi, czy w marcu zeszłego roku na tle wschodniej obwodnicy rondo Piaskowa/Rybnicka-Rudnik, którą zbudowały władze wojewódzkie. To ostat-

nie zdjęcie wykonano prezydentowi po oficjalnym otwarciu trasy, na które nie otrzymał zaproszenia.

Prezydent Raciborza wygrał

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

wybory z poparciem PiS, koalicjantem we władzach powiatu jest PO. (red.)

zaprasza do rokowań na sprzedaż mieszkania położonego w Raciborzu przy ul. Skłodowskiej-Curie nr 19/9

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Skłodowskiej-Curie nr 19/9 II piętro, 1 pokój, kuchnia, przedpokój i wc o powierzchni użytkowej 32,79 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 3087/63 k. m. 2 Racibórz o powierzchni 0,0997 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00028338/7

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 80 000,00 zł

6. Termin miejsce rokowań 12 kwietnia 2023r. godz. 10.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 8 000,00 zł winna być uznana na rachunku gminy najpóźniej w dniu 5 kwietnia 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/ Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

INFORMACJA O TERMINIE ZAPŁATY OPŁAT ROCZNYCH Z TYT. PRZEKSZTAŁCENIA PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO W PRAWO WŁASNOŚCI W 2023 ROKU –

CELE MIESZKANIOWE

Na podstawie art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (t.j. Dz.U. z 2022, poz. 1495 z późn. zm.) z dniem 1 stycznia 2019 r. nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

• Z tytułu przekształcenia nowy właściciel gruntu ponosi na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu opłatę.

• Wysokość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia, tj. w dniu 1 stycznia 2019 r.

• Opłatę wnosi się w terminie do dnia 31 marca każdego roku.

• Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia, tj. od 1 stycznia 2019 r.

• Właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty może zgłosić Gminie Racibórz zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie przypadającej do spłaty (opłata jednorazowa) – na wniosek.

• Gmina Racibórz udziela bonifikaty od opłaty jednorazowej w wysokości 99% osobom uprawnionym w art. 9a powołanej ustawy – na wniosek.

OPŁATĘ NALEŻNĄ ZA ROK 2023 WNOSI SIĘ W TERMINIE DO DNIA 31 MARCA 2023 ROKU.

Obowiązek zapłaty należności, dotyczy właścicieli nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, którzy na podstawie art. 4 powołanej ustawy, otrzymali z Gminy Racibórz zaświadczenie potwierdzające przekształcenie praw wraz z informacją o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, w wysokości i okresie jej wnoszenia BEZ WEZWANIA, W DOTYCHCZASOWEJ USTALONEJ WYSOKOŚCI.

INFORMACJA O TERMINIE ZAPŁATY OPŁATY ROCZNEJ Z TYT. UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWYCH W 2023 ROKUNIEPODLEGAJĄCEJ PRZEKSZTAŁCENIU PRAW W DNIU 1 STYCZNIA 2019 ROKU

Na podstawie art.71 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1899 z późn. zm.) obowiązują opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych oddanych na cele określone w art. 72 ust.3 powołanej ustawy, należne Gminie Racibórz – BEZ WEZWANIA, W DOTYCHCZASOWEJ USTALONEJ WYSOKOŚCI.

OPŁATĘ NALEŻNĄ ZA ROK 2023 WNOSI SIĘ W TERMINIE DO DNIA 31 MARCA 2023 ROKU.

Opłaty należy wpłacać na rachunek bankowy nr: ING Bank Śląski nr 78 1050 1070 1000 0004 0003 3692 wskazując odpowiednio w tytule przelewu: „opłata przekształceniowa za rok 2023” lub „opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu za rok 2023” w placówkach Poczty Polskiej – bez uiszczania dodatkowej prowizji, bądź w kasie Urzędu Miasta Racibórz, przy ulicy Króla Stefana Batorego nr 6.

KONTAKT: centrala tel. +48 (32) 755 06 00 fax +48 (32) 755 07 25, www.raciborz.pl Wydział Gospodarki Nieruchomościami, tel. +48 (32) 755 06 69, + 48 (32) 755 06 68, e-mail: nieruchomosci@um.raciborz.pl

4 » Aktualności Piątek | 10 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
OGŁOSZENIE
OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIA DROBNE

Ogłoszenia drobne do tygodnika Nasz Racibórz oraz na portalach naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com. MOŻNA SKŁADAĆ poprzez stronę NaszRaciborz.pl.

Jeśli chcesz, by Twoje ogłoszenie ukazało się w naszym tygodniku w najbliższym numerze, umieść je na portalu naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com do wtorku, do godz. 9.00, w księgarni do wtorku do 18.00.

FINANSE

Konsolidacja Kredytów RRSO 11,9%

Konsolidacja kredytów, pożyczek pozabankowych- z dodatkową gotówką na dowolny cel. Najniższe Oprocentowanie na Rynku RRSO od 11,9%. Okres kredytowy do 120 miesięcy. Minimalny dochód wynosi dla osoby ubiegającej się o kredyt wynosi 1000 zł. Akceptujemy wszystkie źródła dochodu. Akceptujemy opóźnienia w spłacie. Racibórz ul. Drzymały 2 (obok zakładu fotograficznego Foto-Tkacz). tel. kom.: 796801801. e-mail: pgf.biuro@wp.pl.

Kredyt Hipoteczny/Kredyt Mieszkaniowy -13 Ofert

Znalezienie kredytu hipotecznego to nie lada wyzwanie, które pochłania wiele czasu i często powoduje, iż popełniamy błąd. Aby podjąć świadomą decyzję w kwestii kredytu czy pożyczki, zapraszamy do skorzystania z usług naszego doradcy hipotecznego. Zadzwoń . tel. kom.: 796801801. e-mail: pgf.biuro@wp.pl.

POŻYCZKA LOMBARDOWA

W DOMU KLIENTA tel. 32-260-00-33 516-516-611

Pośrednik CDF S.C.firmy MATPOL FINANSE Sp. z o.o

MOTORYZACJA

AUTO-SKUP SRC.TEL.530-312-312 KUPIĘ

KAŻDE AUTO 24H

skup-samochodów / skupujemy wszelkie samochody każdy stan każda marka, rozbite, skorodowane, niesprawne, bez pełnej dokumentacji, także z problemami prawnymi, oraz samochody nierejestrowane w rp. także bez oc bez przeglądu, po zmarłych bez podziału spadku masz problem zadzwoń jesteśmy aby pomagać dojedziemy załatwimy bez marudzenia w miłej atmosferze gotówka 24h.TEL.500-714-151. tel.: 501-525-515. tel. kom.: 788-971-788. e-mail: autodemont@ wp.pl. www.autodemont.pl.

SKUP AUT RACIBÓRZ TEL: 692 191 585

- ZŁOMOWANIE

Firma kupi każde auto bez wyjątku! złomowanie nawet do 1500zł za tonę pojazdu. Kupujemy samochody w każdym stanie, z każdego rocznika. Zapewniamy dojazd do klienta, gotówkę od ręki. Wystawiamy wszystkie niezbędne dokumenty do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji i firmach ubezpieczeniowych. Pracujemy 7 dni w tygodniu, obsługujemy cały powiat raciborski i okolice.. tel. kom.: 692 191 585. e-mail: Skup. samochodow.raciborz@interia.pl.

SKUP-AUT SRC.24H.TEL.788-971-788

ZŁOMOWANIE 7/365r

skup-samochodów / skupujemy wszelkie samochody każdy stan każda marka, rozbite, skorodowane, niesprawne, bez pełnej dokumentacji ,także z problemami prawnymi ,oraz samochody nierejestrowane w rp. także bez oc bez przeglądu, po zmarłych bez podziału spadku masz problem zadzwoń jesteśmy aby pomagać dojedziemy załatwimy bez marudzenia w miłej atmosferze gotówka 24h. tel.500-714-151. tel.: 501-525-515. tel. kom.:

530-312-312. e-mail: autodemont@wp.pl. www.autodemont.wp.pl.

POMOC DROGOWA 24H.SRC.TEL.500714-151 HOLOWANIE 24 autolaweta pomoc drogowa holowanie pojazdów maszyn drogowych budowlanych rolniczych oraz innych także posiadamy ubezpieczenie oc przewoźnika a także koncesje na transport drogowy rzeczy wystawiamy faktury za nasze usługi również złomujemy samochody posiadamy decyzję jako stacja demontażu pojazdów dojeżdżamy płacimy gotówką 24/h całodobowo zaświadczenia do urzędów tel,.500-714-1. tel.: 500-714-151. tel. kom.: 530-312-312. e-mail: autodarex68@ wp.pl. www.autodemont.pl.

PRACA

Praca Euro Labora Euro Labora Racibórz – Austria, Niemcy, Holandia, Szwajcaria - już od 10 latpomagamy znaleźć najlepszą pracę! zadzwoń: 32/417 20

56. praca@euro-labra.com; www.euro-labora. com (cert nr 14601). tel.: 32 417 20 56

Praca: mechanik maszyn i pracownicy produkcji

Poszukujemy pracowników na stanowisko: Mechanik maszyn - UR, bieżące naprawy i przeglądy maszyn produkcyjnych. Budowa nowych maszyn, urządzeń i oprzyrządowania. Wymagania: samodzielność, doświadczenie, wykształcenie kierunkowe Pracownicy produkcji - Seryjna produkcja na obrabiarkach CNC. Wymagania: chęć do pracy, mile widziane doświadczenie jako ślusarz lub w pracy na tokarkach, fre. tel. kom.: 510441660. e-mail: biuro@kreha.pl. kreha.pl.

SPAWACZ 136

Poszukujemy spawaczy z uprawnieniami 136/138 do pracy w naszym zakładzie produkcyjnym w Opolu. Oferujemy umowę o pracę, wynagrodzenie adekwatne do posiadanych

Informacja o wywieszeniu wykazu nieruchomości przeznaczonych do wynajęcia

Starosta Raciborski działając na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami podaje do publicznej wiadomości, że na tablicach ogłoszeniowych w siedzibie Starostwa Powiatowego w Raciborzu oraz na stronie internetowej: http://bip.powiatraciborski.pl/

został wywieszony wykaz nieruchomości przeznaczonej do wynajęcia położonej w Raciborzu , stanowiącej część nieruchomości

oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 224/38, a.m.8 , obręb Ostróg, o powierzchni 0,0600 ha , dla której prowadzona jest w Sądzie Rejonowym w Raciborzu księga wieczysta nr GL1R/00035765/1

Informacje szczegółowe udzielane są w Referacie Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy Placu Okrzei 4 oraz pod numerem telefonu 32 459 73 30.

OGŁOSZENIE

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ zaprasza do rokowań na sprzedaż mieszkania położonego aw Raciborzu przy ul. Skłodowskiej-Curie nr 27/4

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Skłodowskiej-Curie nr 27/4 I piętro, 1 pokój, kuchnia, przedpokój i wc o powierzchni użytkowej 32,74 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 3087/63 k. m. 2 Racibórz o powierzchni 0,0997 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00028338/7

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 89 000,00 zł

6. Termin i miejsce rokowań 12 kwietnia 2023r. godz. 11.00 w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 8 900,00 zł winna być uznana na rachunku gminy najpóźniej w dniu 5 kwietnia 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/ Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

umiejętności, prywatną opiekę me. tel.: +48 606-768-305. tel. kom.: +48606768305. e-mail: anna.bitka@hfg-heerema.com. www. heerema.com.

RÓŻNE

SKUP-ZŁOMU SRC.TEL.506.933.290

PRZEPROWADZKI BUS

Skup złomu odbiór pieców CO zaświadczenia do dotacji przeprowadzki bus max zajmujemy się rozbiórką, starych wiat garaży szklarni ogrodzeń utylizacją różnych rzeczy, a także wywozem graciarstwa na PSZOK a także odbieramy piece które są w piwnicy, wraz z wyciągnięciem posiadamy ekipę załadunkową, a także sprzęt specjalistyczny palniki windy wyciągarki itd. zadzwoń tel.506-933290. tel.: 798449216. tel. kom.: 506-933290. e-mail: skupzlomu4@wp.pl. www.autodemont.pl.

REKLAMA

USG RACIBÓRZ

lek. med. Witold Ostrowicz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej Racibórz ul. Kasprowicza 1

Tel. 32 724-24-20

tel. mob: 604-347-669

www.usg-raciborz.pl

REKLAMA

GABINET STOMATOLOGICZNY

Bartosz Pietrzykowski Racibórz, ul. Warszawska 7a (z tyłu marketu E.Leclerc) Tel. 32 417 28 75, 603 783 383

◦ Leczenia zabiegowe ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH z zastosowaniem lasera wewnątrzżylnego

Leczenie PAJĄCZKÓW ŻYLNYCH i ŻYŁ SIATKOWATYCH

laserem kosmetycznym i metodą skleroterapii

◦ Małoinwazyjne metody LECZENIA ŻYLAKÓW ODBYTU (technika Barrona, skleroterapia, laser)

◦ LECZENIE PRZEWLEKŁEGO BÓLU na tle chorób zwyrodnieniowych i pourazowych z zastosowaniem fali uderzeniowej ESWT

LECZENIE RAN PRZEWLEKŁYCH (owrzodzenia żylne, stopa cukrzycowa)

LECZENIE PODOLOGICZNE (paznokcie wrastające - modzele, nagniotki)

Laparoskopowe operacje KAMICY PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Leczenie zabiegowe ZMIAN SKÓRNYCH, ZNAMION, BLIZNOWCÓW OPERACJE PLASTYCZNE POWŁOK BRZUSZNYCH z usunięciem nadmiaru tkanek

◦ Zabiegowe leczenie ZESPOŁÓW CIEŚNI NADGARSTKA

◦ OPERACJE PRZEPUKLIN z wszczepem sztucznych protez powięzi metodą laparoskopową lub tradycyjną

◦ ZABIEGI ONKOLOGICZNE z powodu nowotworu skóry z zastosowaniem technik chirurgii plastycznej

◦ DIAGNOSTYKA DOPPLEROWSKA przepływów naczyniowych w tętnicach i żyłach, USG STAWÓW

◦ ZABIEGI PODAWANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO

w chorobach zwyrodnieniowych stawów, stanach pourazowych oraz trudno gojących się ranach oraz ze wskazań kosmetologicznych

PUNKCJE CIENKO I GRUBO IGŁOWE sutka, tarczycy, węzłów chłonnych i innych tkanek

◦ ZABIEGI Z ZAKRESU MEDYCYNY ESTETYCZNEJ z zastosowaniem komórek macierzystych fibryny i osocza bogato-płytkowego:

rewitalizacja skóry twarzy i innych okolic, brak napięcia skóry, zmarszczki starzenie się skóry dłoni, regeneracja owłosienia głowy

◦ Zabiegi te wykonuje specjalistka chirurgii ogólnej Ewa Białoskórska Wiśniowska

Piątek | 10 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 5
PRYWATNIE WYKONYWANE ZABIEGI www.lazarz-raciborz.com.pl ul. Chodkiewicza 23, 47-400 Racibórz +48 32 419 08 88 leczenie@lazarz-raciborz.com.pl SPECJALISTYCZNE CENTRUM LECZENIA RAN Lecznica imienia ŚWIĘTEGO ŁAZARZA REKLAMA REKLAMA
REKLAMA
OGŁOSZENIE

17.03 (PIĄTEK) GODZ. 18.00

RCK RDK,

UL. CHOPINA 21

WIELKA GALA OPERETKOWA JOHANN STRAUSS SHOW

premierze filmu „Testosteron” powraca w nowym wydaniu, by raz jeszcze opowiedzieć historię o kondycji współczesnego mężczyzny.

Obsada: Leszek Lichota / Maciej Wierzbicki, Jędrzej Hycnar / Jakub Zając, Adam Serowaniec / Damian Kulec, Michał Meyer / Andrzej Popiel, Fabian Kocięcki, Adrian Brząkała / Przemysław Wyszyński, Tomasz Drabek / Adam Krawczuk.

PRZEDSTAWIENIE TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH!

Cena biletu 140,- 120,- 80,-

24.03 (PIĄTEK) GODZ. 20.00

RCK DK STRZECHA, UL. LONDZINA 38 DZIEŃ TEATRU

SŁODKA  - monodram w wykonaniu Marty Pohrebny

Haculska wieś. W niej mieszka Darusia - niemowa.

Muzyczna podróż do baśniowej krainy walca - świata wprost ze snu pełnego wirujących sukien, pięknych kobiet i flirtujących gentlemenów. Przepiękne układy choreograficzne w wykonaniu Solistów Opery Narodowej, K&K Berliner Filharmoniker, Opery w Magdeburgu; wirtuozerskie arie w wykonaniu Gwiazd oraz piękna dekoracja sprawią, że koncert ten będzie niesamowitym przeżyciem.

Cena biletu: 130,- 120,- 90,-

18.03 (SOBOTA) GODZ. 16.00 i 19.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21 TESTOSTERON

20 lat od premiery sztuki Andrzeja Saramonowicza i 15 lat po

Skrywa ona w sobie tajemnicę, którą bohaterka odkrywa stopniowo przed nami… Scenariusz na podstawie powieści Marii Matios „Słodka Darusia”. BUKS  - film w reż. Grażyny Tabor wg "Utopka" Leszka Libery

PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO - koncert w wykonaniu Karoliny Hanik (wokal) i Jarosława Hanika (piano). W repertuarze piosenki lat 20. i 30. Cena biletu: 30,- *

25.03 (SOBOTA) GODZ. 19.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

PRYWATNA KLINIKA - SPEKTAKL

sy Johna Chapmana i Dave'a Freemana.

Obsada: Małgorzata Pikus, Grzegorz Widera, Zbigniew Radek, Tomasz Kłaptocz, Joanna Litwin, Lidia Chrzanówna, Barbara Szotek-Stonawski.

Cena biletu: 110,- 100,- 90,- 80,-

26.03 (SOBOTA) GODZ. 16.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

MALUCHY W KRAINIE DŹWIĘKU - WITAMY WIOSNĘ

Zainspirowani promieniami słońca otwieramy z Maluszkami szeroko drzwi do muzycznego świata, w którym wiosna budzi do życia przyrodę. Przygotowaliśmy dla Milusińskich obfity koszyk nie tylko muzycznych doznań. Inspirujące zabawy oraz piękne melodie utworów pobudzających rozwój, stymulujących wyobraźnię,  inspirujących zabawę wypełnią  najbliższy koncert dla maluszków.  Koncert skierowany jest do rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi do lat 6, a także do rodzin spodziewających się potomstwa.

Cena biletu: 15,- (dzieci), 25,- (dorośli)*

Spektakl przygotował Teatr z Czeskiego Cieszyna. Wyrazistość postaci i komedia omyłek stanowią największy walor farwww.rck.com.pl | RCK RDK (Chopina 21) | RCK DK Strzecha (Londzina 38) | www.facebook.com/RaciborskieCentrumKultury

*Honorowane raciborskie karty: ,,Senior 60+’’, ,,Rodzina +’’

KEKS KALAFIOROWY

Danie można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno.

Składniki:

• 2 średnie kalafiory

• 1 szklanka kaszy manny (szklanka 250 ml)

• 3 jajka (rozmiar L)

• 3 łyżki posiekanego koperku

2 nieduże cebule

1,5 łyżki oleju

0, 5 łyżeczki pieprzu mielonego

2 rozgniecione ząbki czosnku (można pominąć)

sól do smaku

Kalafiory ugotować w osolonej wodzie, następnie rozgnieść niezbyt dokładnie na durszlaku tłuczkiem do ziemniaków (tak aby były widoczne małe kawałki). Następnie całość odstawić na parę godzin, najlepiej na całą noc aby ściekła całą woda (po odsączeniu waga kalafiorów wynosiła 1200 g). Cebulę pokroić na drobno i usmażyć na oleju na złocisty kolor. Do odsączonego kalafiora dodać kaszę manną, usmażoną cebulkę, koperek, jajka, i ewentualnie czosnek. Całość doprawić pieprzem i solą. Formę keksową o wymiarach 30 x 11 x 6,5 wysmarować masłem i posypać kaszą manną. Piec bez przykrycia w piekarniku nagrzanym do 180°C około 55 – 60 minut (grzanie górne i dolne). Podawać z sosem pieczarkowym lub grzybowym.

www.smakiweroniki.pl

Piątek | 10 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com 6 » Rozrywka
REKLAMA
....................................................................................................................

REKLAMA

U Pana Darka w Sowie

KSIĘGARNIA CZYNNA

pon.-pt. 9.00-17.00

sobota 9.00-13.00

Racibórz » W ostatnich dniach na skrzynki e-mailowe rozsyłana jest wiadomość pochodząca rzekomo od Policji, informująca o wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Informujemy, że Policja nie jest autorem tych wiadomości, a ich celem może być próba wywołania niepokoju lub strachu, a także może być wstępem do kolejnych przestępczych działań.

Policja ostrzega przed fałszywkami

W ostatnich dniach obserwujemy kolejne próby podszywania się pod Policję. Do wielu osób rozsyłana jest wiadomość e-mailowa pochodząca rzekomo od Policji, z treści której możemy dowiedzieć się o istniejącym wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego na terenie Polski. Informujemy, że Policja nie jest autorem tych wiadomości. Na uwagę zwraca nazwa adresu mailowego z jakiego wysy-

OGŁOSZENIE

łane są te wiadomości: „kryminalny@p0licja.com”. Zwracamy uwagę na celowe użycie cyfry 0 w nazwie Policja. Mimo, że część z informacji zawartych w mailu jest słuszna, to jej celem może być wywołanie niepokoju lub strachu.

Informujemy, że policjanci nie komunikują się w taki sposób z obywatelami! Prosimy o zachowanie czujności i ostrożność.

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ zaprasza do rokowań na sprzedaż lokalu użytkowego położonego w Raciborzu przy ul. Stalmacha nr 1/1a

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O ROKOWANIACH

1. Położenie i opis nieruchomości lokal niemieszkalny (użytkowy), adres: Racibórz, ul. Stalmacha nr 1/1a parter, 3 pomieszczenia o powierzchni użytkowej 31,65 m2 ,

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 1516/176 k.m. 4 Racibórz o powierzchni 0,0481 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00035418/4

4. Forma zbycia nieruchomości rokowania na sprzedaż lokalu

5. Cena wywoławcza do rokowań nie niższa niż 70 000,00 zł

6. Termin miejsce rokowań 12 kwietnia 2023r. godz. 12.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Zaliczka 7 000,00 zł winna być uznana na rachunku gminy najpóźniej w dniu 5 kwietnia 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o rokowanich tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o rokowaniach

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rokowań

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/ Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

Piątek | 10 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Rozrywka « 7
REKLAMA REKLAMA

Racibórz » Dwie i pół godziny trwała, 7.03, w SP 1 społeczna debata na temat zielonych płuc Ostroga z tężnią solankową. Zwycięski projekt budżetu obywatelskiego powstanie, ale etapami, w miarę posiadanych środków.

ZIELONE PŁUCA OSTROGA. Wypracowano

konsensus, powstanie duża tężnia

WYDAWCA: Fabryka Informacji sp. z o.o. 47-400 Racibórz, ul. Mikołaja 9a tel. +48 509 505 765 sekretariat@naszraciborz.pl

Numer certyfikatu:

Grzegorz Wawoczny prezes zarządu, redaktor naczelny tel. +48 32 415 18 66 e-mail: redakcja@naszraciborz.pl

Projekt, za którym stoi radny Michał Kuliga z Razem dla Raciborza, wygrał głosowanie w VI edycji raciborskiego budżetu obywatelskiego, zdobywając 3565 głosów i milion złotych na realizację. Była to jesień 2021 r. Po półtora roku zielonych płuc wciąż nie ma, bo przygotowana przez ratusz dokumentacja, oparta na koncepcji studentów ówczesnej PWSZ, wyceniona została na ponad 6,1 mln zł. Na taki wydatek gminy nie stać.

Głosami klubów Razem dla Raciborza oraz Radnych Niezależnych M. Fity, w styczniu do tegorocznego budżetu wpisano dodatkowe 2 mln zł. 3 mln zł na zadanie pozwala już realnie myśleć o budowie tężni i zagospodarowaniu terenu wokół niej. - To było dobre spotkaniepodsumował wczorajszą debatę w SP 1 radny Michał Kuliga. Przyszło ponad dwadzieścia osób. - To więcej niż na rozmowy z prezydentem. Temat budzi społeczne zainteresowanie - dodaje. Najważniejsza, jak podkreśla, jest decyzja, że projekt będzie realizowany w oparciu o wybraną koncepcję i powstałą dokumentację, ale w okrojonym zakresie, tak by zmieścić się w przewidzianych 3 mln zł.Powstanie na pewno tężnia wraz z zagospodarowaniem terenu, łącznie z nasadzeniami - mówi Kuliga.

- Jako pierwsza powstanie tężnia, która zostanie zrealizowana przy wykorzystaniu wyznaczonych już w budżecie miasta środków. Mieszkańcy opo -

wiedzieli się również za tym, aby kolejne etapy prac przebiegały w następującej kolejności: zazielenienie terenu i nowe nasadzenia (po ukończeniu budowy tężni), zainstalowanie elementów rekreacyjnych (place zabaw), postawienie ogólnodostępnej toalety. Prezydent zaznaczył, że miasto postara się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne dla realizacji tych etapów - podał ratusz.

- To było bardzo dobre spotkanie - nie ma również wątpliwości odpowiedzialny za realizację projektu wiceprezydent Dawid Wacławczyk. - Naszym celem było przedstawienie losów projektu „Zielone Płuca Ostroga” i zaprezentowanie wyników prac, jakie przeprowadziliśmy w urzędzie wspólnie ze studentami i wykładowcami Akademii Nauk Stosowanych oraz biurem, które sporządziło projekt. W związku z tym, że koszt przedsięwzięcia sporządzony przez

projektanta jest ponad 6-krotnie większy niż oszacował to wnioskodawca, chcieliśmy zapoznać się z opinią mieszkańców na temat tego, które elementy projektu uważają za najważniejsze i najpilniejsze do realizacji. I ten cel udało się osiągnąć, za co serdecznie dziękuję uczestnikom spotkania oraz moderatorom, którymi byli urbaniści z Politechniki Śląskiej dr Agnieszka Bugno – Janik i dr Marek Janik. Dzięki spotkaniu wiemy, że dla mieszkańców najważniejszym elementem jest tężnia, potem nasadzenia roślinności, a dopiero w dalszej kolejności widzą inwestowanie w rekreację, place zabaw dla dzieci i toaletę. Dzięki wiedzy, którą uzyskaliśmy na spotkaniu możemy przystąpić do działań dokładnie w taki w sposób, którego oczekują mieszkańcy. W pierwszej kolejności, na podstawie już posiadanego projektu i pozwolenia na budowę zlecimy budowę tężni (środki na ten cel są zabezpieczone w tegorocznym budżecie), a następnie będziemy aplikować o środki zewnętrzne na nasadzenia, infrastrukturę rekreacyjną dla dzieci i młodzieży oraz toaletę. Do tego czasu istniejący placyk zabaw i siłownia zewnętrzna pozostaną na miejscu. Część nasadzeń drzew i krzewów spróbujemy też wykonać siłami społecznymi przy wsparciu sponsorów - informuje Wacławczyk.

REKLAMA

REKLAMA: e-mail: reklama@naszraciborz.pl tel. +48 605 685 485

(w)

Racibórz » Do zdarzenia doszło w piątek 3 marca przed godziną 20.00 w Raciborzu przy ulicy Opawskiej.

Policjant zatrzymał po służbie sklepowego złodzieja

Policjant, pełniący na co dzień służbę w Zespole Patrolowo-Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, udał się na zakupy do jednego z marketów spożywczych. W trakcie pobytu w sklepie policjant zauważył, jak mężczyzna przechodzi linię kas, nie płacąc

za towar i opuszcza sklep. Bez chwili wahania ruszył za złodziejem i zatrzymał go na przyległym do sklepu parkingu. Następnie telefonicznie powiadomił dyżurnego raciborskiej komendy o całej sytuacji. Dyżurny wysłał na miejsce umundurowany patrol. Złodziejem okazał się 48-letni

mężczyzna, który dokonał kradzieży piwa i artykułów spożywczych o wartości 43,46 złotych. Mienie zostało odzyskane i powróciło na półki sklepowe. Sprawca został zatrzymany na gorącym uczynku, a o jego dalszym losie będzie decydował raciborski sąd - informuje KPP.

Zatrudnimy w branży:

Zatrudnimy w branży:

· elektrycznej

· elektrycznej

· metalowej

· metalowej

· budowlanej

· produkcyjnej

· budowlanej produkcyjnej

Union Montage PL Sp. z o.o.

Union Montage PL Sp. z o.o.

ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz e-mail: union.montage@poczta.fm

tel.: 519 671 857 | 501 572 191

ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz e-mail: union.montage@poczta.fm tel.: 519 671 857 | 501 572 191

www.union-montage.pl

Tygodnik Nasz Racibórz ukazuje się w każdy piątek na terenie powiatu raciborskiego w okolicach w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy. Gazeta jest dostępna w ponad stu punktach, m.in. w największych zakładach pracy, sieciach handlowych, placówkach służby, zdrowia, sklepach oraz punktach usługowych, a w wersji elektronicznej każde wydanie na portalu naszraciborz.pl.

8 » Aktualności Piątek | 10 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
REKLAMA
PRACA
10487 w Austrii i w Niemczech DLA KOBIET I MĘŻCZYZN
wizualizacja UM Racibórz