Ubraň se! Jak nejúčinněji a beze zbraně odrazit napadení – Petr Zárybnický

Page 1

NEJÚČINNĚJI A BEZE ZBRANĚ

UBRAŇ SE! PETR ZÁRYBNICKÝ JAK ODRAZIT NAPADENÍ

Tuto knihu věnuji škole

COMBAT KEMPO

a všem lidem dobré vůle.

Je věnována těm, kdo se umějí bránit a chtějí se zlepšit, i těm, kdo se teprve chtějí naučit bránit, aby byl lepší dnešní svět.

Autor

Doporučené internetové adresy

WWW.EMINENT.CZ |

WWW.REGENERACE.CZ

WWW.COMBATKEMPO.CZ

| 4
5 | EMINENT 2024
UBRAŇ SE! PETR ZÁRYBNICKÝ
JAK ODRAZIT NAPADENÍ NEJÚČINNĚJI A BEZE ZBRANĚ

Obsah

Filozofie bojových umění

Naslouchej

Základy

Údery a kopy

Úderové techniky

Pár slov k výcviku

Zapomenutá ruka

| 6
— 16 —
— 25 —
svému dechu, uslyšíš rytmus vesmíru
— 28 —
— 42 —
— 79 —
105 —
— 118 —

Úniky: pády a kotouly

— 126 —

Jak na škrtiče

— 146 —

Co když vás drží zezadu?

— 156 —

Jak se bránit kravatě

— 166 —

Se zbraní v ruce

„Nezbraně“ jako zbraň

A jsme u cíle… — 186

Epilogue

Sebeobrana z pohledu práva

JUDr. Jiří Solil

— 190 —

O autorovi

7 |
— 172 —
— 180 —
— 205 —

Skutečný válečník nemá válku rád.

Skutečného bojovníka hněv neovládne.

Takový vítězí nad nepřítelem, aniž by jej napadal.

Umí zacházet s lidmi tím, že se sníží na jejich úroveň.

To je pravá smířlivost.

Skutečný vrchol všeho.

Pravé sjednocení s nebesy.

Lze dosáhnout více?

LAO-C’

COMBAT KEMPO je můj vlastní styl. V České republice existuje už nějakých dvaatřicet let. Celou dobu vyučujeme jak boj beze zbraní, tak boj s mnoha zbraněmi, včetně obrany proti nim. Je to moderní bojový styl, s nemalými prvky a stopami klasických bojových umění. Klasika je jóga, pránické, dechové a meditační techniky pro údržbu těla, ducha i duše.

To proto, že bojová umění představují v základu násilnou věc, kde je potřeba udržet člověka v rovnováze. Neboť tělo bez zdravého ducha není o nic lepší než prázdná guma. Možná to jde tak trochu proti způsobům doby. Doby, která je zbytečně rychlá a až trestuhodně povrchní.

Pokora a trpělivost, soucit jsou zde nutností a mnoho aspektů výcviku je vedeno tak, aby se trpělivost stala jeho součástí. Bez trpělivosti se toho mnoho nenaučíte a bez pokory budete jen lepší rváč. Obdařený díky tréninku jistými schopnostmi. To ale není rozhodně můj cíl. Schopnost silně udeřit protivníka je jen polovina toho, co z vás dělá bojovníka.

Proto je tu mistr, který žáka vede klikatými cestami sebepoznávání. Začíná to jako sebeobrana, a kdo vydrží, pochopí, že toto bojové umění nabízí mnohem víc. Že je velice často lepší nabídnout pomocnou ruku než tu cizí ruku odstrčit nebo zlomit.

| 10

svému dechu, uslyšíš rytmus vesmíru

Některá bojová umění učí až dvacet způsobů dýchání. Naproti tomu normálně člověk dýchá jen povrchně a aktivně jen horní částí hrudníku. Samozřejmě, že když je potom potřeba vynaložit větší námahu, dechu se mu nedostává a s dechem mizí i fyzická síla.

Ve světě bojových umění se preferuje dech bránicí, který se provádí pomocí pohybu břicha. Nádech je doprovázen pohybem břicha ven, přičemž se bránice stlačuje níž do břišní dutiny. Výdech naopak pomáhá prohloubit pohyb břišního lisu dovnitř k páteři, čímž se bránice zvedá a vzduch je silou vytlačen z těla ven. Takto se lépe okysličuje krev a tělo má, zjednodušeně řečeno, víc energie.

V praxi to potom vypadá tak, že při úderu se vydechuje a svaly trupu se zpevní. Tím se zvětšuje síla úderu. Při pohybu bez kontaktu a ústupu se snažte dýchat bránicí a soustřeďte se na výdech tak, aby byl pokud možno delší než nádech.

Normálně člověk vydechne za minutu až 12×. Ve stresu a při fyzické námaze se dechová frekvence zvyšuje až na 80× za minutu. Naproti tomu trénovaný člověk vydechne i při fyzické námaze jen 40× až 50× za minutu a při meditaci, kdy dech jen sledujete bez toho, aby byl upravován, klesá dechová frekvence na 4× až 8× za minutu.

Podle tibetského přísloví je délka života ohraničena určitým počtem výdechů. Ten, kdo umí dýchat, nejen žije déle – jeho život je totiž i plnější.

V bojových uměních se naučíte pracovat s tzv. kyslíkovým dluhem, a to v situaci, kdy například v boji na zemi nebudete moci dýchat ani plynule, ani jinak po dobu několika sekund, ale i několika desítek sekund. Přesto se po vás bude chtít plný výkon.

25 | Naslouchej

uslyšíš rytmus vesmíru.

Potom si budete muset zvyknout dýchat pořádně opravdu v každé volnější chvíli a dýchat zhluboka a plynule.

Naučit se pracovat s dechem jde třeba tak, že se rychle, až hltavě nadechnete na 4 sekundy, na další 4 sekundy dech zadržíte a vydechnete pomalu, na 15 i víc sekund.

| 26 naslouchej svému dechu,

Nebo se nadechnete na 8 sekund, zadržíte na 8 sekund a vydechnete na 8 sekund. Tohle opakujte pořád dokola, dokud si na zpomalený dech nezvyknete a nebudete na konci s výdechem v posledním tažení. Až se váš dech stane přirozeným, přidejte si další 2 sekundy, víc netřeba. Později se můžete dostat na 20 – 10 – 20 sekund a klidně víc.

Pamatujte si, že nádech, i když bude hluboký, by neměl vaše plíce naplnit na víc než 80 %. Pokud se nadechnete úplně, bude vás tlak nutit vydechnout dřív a budete mít problém výdech ovládnout. Zvládnutí dechu pomáhá ovládat mysl. Je to zkouška vůle a přesvědčení. Lepším okysličením krve se stáváte uvolněnější, klidnější… šťastnější?

Každé z uvedených cvičení ale zkoušejte až poté, co jste plně ovládli to předchozí. Bloky vzniklé z neúspěchu trvají ve své kvalitě a u některých jedinců se dají docela těžko odstranit.

Dechová cvičení jsou formou meditace a ta má přinášet uvolnění, zklidnění a řekněme, potěšení. Není to vnitřní boj. Ať je to přirozené. Když to nejde, je lepší dopřát si pauzu než se křečovitě snažit o to, dostat se tam teď hned!

Proto netlačte, ale raději tahejte.

Dechová cvičení, pokud si to budete přát, mohou být formou meditace. Pokud si myslíte, že je to jen autosugesce a autogenní trénink, máte docela pravdu. Ale je to i docela obyčejná schopnost udržet pozornost v jednom směru. A to je meditace, ať chcete, nebo ne.

Pokud totiž ovládnete dech, zklidníte mysl. Pokud bude vaše mysl klidná, váš dech se prohloubí, což zklidní vaši mysl. Tak se dokážete snadno odpoutat od problému, který by normálně nešel snadno vyřešit a jen by vás odváděl od toho, co právě děláte.

27 |
.

K tomu, abyste se stali opravdovým bojovníkem, vede dlouhá cesta, trnitá a bolestivá. Následující nápady mají za úkol tomu trochu pomoci. A bez trnů.

• Potřebujete vidět „až za roh“. Je to snazší, než jste si mysleli. Tohle má za úkol ukázat vaší mysli, kam až vidíte, i když máte pohled upřený jen dopředu. Natáhněte paže před sebe, vystrčte palce, ať je na co koukat. Potom paže pomalu oddalte do upažení a dívejte se stále jen před sebe. Rozpažení zastavte tam, kde ještě palce vnímáte svým periferním viděním. Když si na tohle zvyknete, a hlavně když si to uvědomíte, nebudete se v boji muset koukat stranou. Nebudete si odvádět pozornost od středu svého zorného pole, protože pohyb budete tak jako tak vnímat. Občas vás překvapí, na co všechno budete schopni reagovat. A přitom stačí tenhle cvik udělat jednou, protože si to hned uvědomíte.

• Postřehovky spojí vaše oči, mysl a ruce do jednoho. Tak získáte výbušnost, což je z nuly na sto hned.

Kolega má paže před sebou, pěsti zavřené… Když se pěst otevře, vy udeříte lehkým bleskovým úderem do dlaně. Máte to stihnout dřív, než se ruka zase zavře. Kolega ji totiž pokaždé otevře jen na dvě, maximálně na čtyři sekundy. Otevírání a zavírání rukou se střídá, pravidelně i nepravidelně. Občas obě ruce najednou… S tím, jak se paže od sebe vzdalují, budete potřebovat periferní vidění. Otáčení hlavy a přesouvání pohledu ze strany na stranu by vás jen zdržovalo.

• Chytačky jsem popsal už u posilování. Můžete při chytání ruku převrátit malíkovou stranou nahoru. Můžete zavřít oči a cvičit se zavřenýma očima. Už jsem napsal, že oči mohou klamat, zpomalovat.

| 114

Periferní vidění. Ne vždy je všechno přímo před tebou.

Tenhle cvik stačí udělat jen jednou a mozek si to zapamatuje.

Cvičení pro postřeh a výbušnost.

115 |

Nakladatelství Eminent děkuje všem, kdo se podíleli na přípravě této knihy. Byli to především JUDr. Jiří Solil a také žáci autorovy školy Jan Basovníček, Jan Hlavnička, pplk. Marek Kopecký a Martin Lojda.

Epilogue

Edition

©   2024 Petr Zárybnický

©   2024 Jiří Solil

©   2024 Eminent

ISBN 978–80–7281–584–5

| 8

O autorovi

Narodil se roku 1960 a od devíti let vyzkoušel box, judo a karate. Nejvíc ho zaujal řecko­římský zápas, v němž získal řadu medailí

a diplomů. Vyučil se tesařem­truhlářem se specializací na památky a opravoval kostelní věže, mlýnská kola, selské jizby a roubené stavby. Kreslit se učil mimo jiné u Zdeňka Buriana.

Na vojenskou službu chtěl k tankistům, ovšem dostal se k letectvu. Stal se úspěšným velitelem čety, ale odmítl vstoupit do armády. Záhadnou shodou okolností se mu podařilo brzy po vojně vycestovat do ciziny, kde se mimo jiné stal žákem japonských mistrů Sonody a Harady. Věnoval se Shorinji Kempu, Otokodate rodiny Sonoda a ninjutsu a stal se držitelem černých pásků. Jednu dobu pracoval jako instruktor ve zvláštních jednotkách, kde učil boj s „ne­zbraněmi“, a na krátký čas se s nimi zapletl v akcích. Působil i jako tělesný strážce.

V České republice učí svoje COMBAT KEMPO víc než třicet let a je autorem několika knih s tematikou bojových umění. Pracoval také jako konzervátor ochrany přírody, fotograf přírody a krátkou dobu i jako vinárník. Na plný úvazek je ovšem celoživotně připoután k tématu této knihy. Jeho koníčkem je fotografování. Žije se svojí kočkou a učí bojová umění.

Autor se svým nejlepším žákem. Pplk. Marek Kopecký (vlevo) působí jako lektor a instruktor v oddělení služební přípravy Policie České republiky. Vpravo je jeho syn Marek, jedna z budoucností COMBAT KEMPO .

|

Boris Tichanovský

VNITŘNÍ LÉČIVÁ CESTA TĚLEM

V této knize najdete cenné poznatky, které autor získával během více než čtyřicetileté praxe pozorováním sebe sama i lidí, s nimiž pracoval. Ulehčí vám život a ukáže cestu ke zdraví a harmonii. Umožní zpřístupnit vnitřní rezervy a prostřednictvím tvořivosti přivede ke smyslu života a k cíli, pro který stojí za to pokračovat v pozemské existenci i v době, kdy se dozvíte jakoukoli diagnózu. Velká část publikace je zaměřena prakticky a nabízí aktivní účast na zlepšení vašeho života. Dostanete možnost osvojit si speciální cvičení, která vám pomohou doplnit zdroje energie a zčásti ji předat správným způsobem dalším lidem, abyste jim pomohli.

David Frej

TVOJE IMUNITA

JE TVŮJ NEJLEPŠÍ LÉKAŘ

Naše zdraví, životní rovnováha a délka života souvisejí s tím, jak funguje náš imunitní systém, naše obranyschopnost. Armáda buněk, která do něj patří, stojí na stráži a stará se o to, aby do našeho těla nevnikly škodlivé mikroorganismy ani cizorodé látky. Silný imunitní systém znamená zdraví a vitalitu, protože nás chrání před infekcemi a také před rakovinnými buňkami. V této knize se seznámíte s tím, jak imunitní systém funguje, s faktory, které jej oslabují, a především s možnostmi, jak je aktivně ovlivnit.

| 206 VYBRANÉ TITULY NAKLADATELSTVÍ EMINENT WWW.EMINENT.CZ 4 KNIHY ZA CENU 2

LÉČITELSTVÍ • PSYCHOTRONIKA • ZDRAVÁ VÝŽIVA • JÓGA HOMEOPATIE • FYTOTERAPIE • REFLEXOLOGIE • ORIENTÁLNÍ MEDICÍNA HRANIČNÍ JEVY • ZMĚNĚNÉ STAVY VĚDOMÍ

Každý měsíc na novinových stáncích můžete najít časopis, který se od svého založení v roce 1993 stal uznávanou autoritou ve svém oboru. Přináší nejen informace, které si jinde nepřečtete, ale i neotřelé pohledy odborníků na svět kolem nás. REGENERACE je časopis, který svým čtenářům otevírá brány nového poznání. Je připravován předními experty, jako jsou

Pavlína BRZÁKOVÁ • Milan CALÁBEK • Václav CÍLEK

Jaroslav DUŠEK • David FREJ • Valdemar GREŠÍK

Vlastimil HELA • Jiří JANČA • Marian JELÍNEK

Vladislava JIRÁSKOVÁ • Josef JONÁŠ • Clemens KUBY

Jiří KUCHAŘ • Beáta a Július PATAKYOVI • Josef SCHRÖTTER

Radka SVATOŠOVÁ • Jitka VODŇANSKÁ

Vláďa VYTÁSEK…

Regenerace Speciály podrobně rozvádějí dané aktuální téma. Vycházejí 4× ročně.

Informace o předplatném najdete na webových stránkách časopisu Regenerace.

WWW.REGENERACE.CZ

Kniha Ubraň se! přináší ucelený vhled do světa sebeobrany. Naučíte se podle ní základní techniky založené na přirozených pohybech i způsoby, jak odvrátit útok škrcením, kopem, úderem nebo zbraní. Její součástí je i návod na obranné využití tzv. ne-zbraní, předmětů nacházejících se všude kolem nás, jako jsou třeba tužka, skládací deštník nebo opasek.

Seznámíte se s tvrdým, ale korektním způsobem nutné sebeobrany. Kniha přináší to, co je pro toto pojetí typické: širší pohled na problematiku řešení konfliktních situací tím, že už v začátku ukazuje způsoby, jak pracovat s vlastní myslí a rozeznávat úroveň ohrožení. Jak přemýšlet, udržet si klid, znalosti a přehled, jak reagovat intuitivně.

Publikace Ubraň se! je bohatě a názorně ilustrovaná autorovými originálními kresbami. Je určena každému – bez ohledu na pohlaví, věk nebo fyzické možnosti. Její součástí je také ukázka základů meditačních technik, relaxace a vhodných dechových cvičení.

WWW.EMINENT.CZ

ISBN 978–80–7281–584–5

Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.